AI assistant
Softronic — Interim / Quarterly Report 2017
Oct 26, 2017
3202_10-q_2017-10-26_e09583dd-5cf7-4349-9faf-a509c442aca5.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
TREDJE KVARTALET 2017
- Omsättningen ökade med 11 % till 142,7 Mkr (128,6 Mkr)
- EBITDA ökade till 16,8 Mkr (11,1 Mkr)
- Resultat före skatt ökade med 59 % till 14,3 Mkr (9,0 Mkr)
- Vinstmarginalen före skatt ökade till 10,0 % (7,0 %)
- Periodens resultat efter skatt ökade till 11,3 Mkr (7,1 Mkr)
- Periodens resultat efter skatt per aktie före och efter utspädning ökade till 0,21 kr (0,13 kr)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 10,0 Mkr (15,4 Mkr)
JANUARI-SEPTEMBER 2017
- Omsättningen ökade med 4,3 % till 470,5 Mkr (451,2 Mkr)
- Antalet anställda har under perioden ökat med 4,5 % från 444 till 464
- EBITDA ökade till 50,4 Mkr (33,6 Mkr)
- Resultat före skatt ökade med 58,2 % till 43,2 Mkr (27,3 Mkr)
- Vinstmarginalen före skatt ökade till 9,2 % (6,1 %)
- Periodens resultat efter skatt ökade till 33,9 Mkr (21,7 Mkr)
- Periodens resultat efter skatt per aktie före och efter utspädning ökade till 0,64 kr (0,41 kr)
- Totala likviditetsutrymmet uppgick till 93 Mkr
- Soliditeten uppgick till 68 % (69 %)
VIKTIGA AFFÄRSHÄNDELSER
UNDER TREDJE KVARTALET
- Softronic är ledande på att skapa operativa, taktiska och strategiska värden hos sina kunder under 2017 enligt Radars stora leverantörskvalitetsgranskning
- Softronic har omstrukturerat sin digitaliseringsverksamhet och avyttrat inläsningscentralerna i Solna och Östersund till det internationella företaget BancTec AB
TIDIGARE UNDER ÅRET
Kommunal och Softronic avser att teckna ett 3-årsavtal med möjlighet till förlängning i 2 år innehållande tjänster till ett uppskattat värde om ca 80 MSEK
DELÅRSRAPPORT för perioden 1 januari – 30 september 2017
Tredje kvartalet 2017
Marknaden
Softronics huvudverksamhet är molntjänster, outsourcing och andra kvalificerade åtaganden med längre tidshorisont. Utveckling och försäljning av SaaS-tjänster, där rättigheterna till programvarorna är Softronics, har intensifierats.
Antalet förfrågningar och affärer av denna typ ökar och det finns anledning att tro att efterfrågan kommer att vara fortsatt hög i takt med efterfrågan på digitalisering på alla områden i samhället. Dessa uppdrag har långa säljcykler och tar betydande resurser i anspråk under upphandling.
Efterfrågan i Stockholm där Softronic har sin största marknad är nu historiskt sett på toppnivå vilket resulterar i såväl timprisökningar som utökning av affärer. Nackdelen är högre kostnader och personalomsättning. Sammantaget ger det ändå möjlighet till ökad lönsamhet.
Nyckeln är att inta en position där man är ledande och levererar komplexa åtaganden som ger kunden stor nytta och därigenom skapar större förutsättningar att vinna affärer.
Softronic har en bas av sådana uppdrag med stabil grundlönsamhet samt en mycket god finansiell ställning som ger stor uthållighet och frihet att agera oavsett marknadsutvecklingen framöver.
Tillväxt och resultatutveckling
Tredje kvartalet blev precis som det andra kvartalet ett av Softronics bästa kvartal på flera år. Vi har lyckats med att effektivisera och höja kvaliteten i de komplexa leveranser som är företagets affärsidé.
Omsättningen under tredje kvartalet ökade med 11 % och uppgick till 142,7 Mkr (128,6 Mkr). All tillväxt är organisk.
Omsättningen per anställd under kvartalet ökade samtidigt som antalet anställda ökade från 444 till 464. Detta trots att många av de nyanställda inte hade full debitering under kvartalet.
Sammantaget medförde detta att resultatet före skatt för kvartalet ökade med 59 % till 14,3 Mkr (9,0 Mkr) och att vinstmarginalen ökade till 10,0 % (7,0 %) och EBITDAmarginalen ökade till 11,8 % (8,6 %).
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under tredje kvartalet till 10,0 Mkr (15,4 Mkr).
För perioden januari t o m september har omsättningen ökat med 4,3 % och antalet anställda med 4,5 %. All tillväxt har varit organisk.
Det har givit en stor förbättring av resultatet före skatt från 27,3 Mkr till 43,2 Mkr. Vinstmarginalen för perioden januari t o m september blev 9,2 % (6,1 %).
Förutsättningar inför framtiden
Softronic har en tydlig målsättning att vara en av de bästa noterade IT-konsultföretagen räknat både i tillväxt och lönsamhet.
Det långsiktiga målet är att uppnå en årsvis ökning av antalet anställda med 5–7 % samt en omsättningsökning om minst 10 % där minst hälften av ökningen ska vara organisk. Tillväxten ska alltid vara lönsam. Softronic är en god bit på väg att uppfylla tillväxtmålen.
Under tredje kvartalet har rekryteringen intensifierats i avsikt att få ytterligare hävstång i den goda marknaden. De nyanställda består av både erfarna konsulter och nyexaminerade systemvetare och ingenjörer.
Det långsiktiga vinstmarginalmålet i kärnaffären med outsourcinguppdrag och molntjänster är större än 15 % medan marginalmålet för övriga affärer som resurskonsultförsäljning och vidareförsäljning är större än 5 %.
Sammantaget innebär detta ett marginalmål om mer än 10 % med dagens mix av kunder och affärer. Utvecklingen under 2017 visar att verksamheten har möjligheter att uppnå marginalmålen under förutsättning att den goda marknaden består.
Softronics policy är att inte ge några prognoser.
Affärshändelser under 2017
Softronic är ledande på att skapa operativa, taktiska och strategiska värden hos sina kunder under 2017 enligt Radars stora leverantörskvalitetsgranskning.
Softronic har omstrukturerat digitaliseringsverksamheten och avyttrat inläsningscentralerna i Solna och Östersund till det internationella företaget BancTec AB. Avyttringen bedöms inte påverka resultatet.
Kommunal och Softronic avser att teckna ett 3-årsavtal med möjlighet till förlängning i 2 år innehållande tjänster till ett uppskattat värde om ca 80 MSEK.
Under första kvartalet har Softronics huvudkontor i Stockholm flyttat till helt nybyggda lokaler i Hammarby Sjöstad. Nu hittar ni oss på adressen Hammarby Kaj 10A, där vi har de översta våningsplanen.
Likviditet
Koncernen hade 70 Mkr i likvida medel per den 30 september 2017. Det totala likviditetsutrymmet bestående av likvida medel samt beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick till 93 Mkr.
Händelser efter periodens utgång
Det föreligger inga väsentliga händelser efter periodens utgång.
Risker och osäkerhetsfaktorer
De risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen kan stå inför är främst relaterade till förändringar i personalens beläggning, snittdebitering, personalomsättning samt lönekostnader som alla har en avgörande
påverkan på lönsamheten. Förändringar i dessa nyckelparametrar har kommenterats ovan under "Marknaden".
Softronic
Softronic är ett IT- och managementbolag vars affärsidé är att erbjuda lösningar baserade på modern IT för att skapa bättre affärer och ökad konkurrenskraft för företagets kunder.
Genom att kombinera erfarenhet och nytänkande inom spjutspetsteknik med kompetens inom strategi och organisationsutveckling, tar Softronic ett helhetsansvar - från behovsanalys och utveckling av transaktionsintensiva verksamhetslösningar till implementering och drift.
Företaget grundades 1984 och har idag ca 470 anställda fördelade på kontor i Stockholm, Göteborg Malmö, Sundsvall och Arjeplog. Softronic är noterat på Nasdaq Stockholm Small Cap.
ÖVRIGT
Rapporter 2018
Bokslutskommuniké 2017, 22 februari Årsredovisning 2017, 11 april Delårsrapport (jan-mars), 3 maj Årsstämma 2018, 3 maj, kl.17.30 i bolagets lokaler Delårsrapport (april-juni), 15 augusti Delårsrapport (juli-sept), 25 oktober
Upplysningar om delårsrapporten
Anders Eriksson, Verkställande direktör E-post: [email protected] Telefon: 08-51 90 90 00
Softronic AB (publ), org.nr 556249-0192
Verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Anders Eriksson, Verkställande direktör
Granskningsrapport, Softronic AB (publ), org nr 556249-0192
Revisors rapport över översiktlig granskning av finansiell delårsinformation i sammandrag (delårsrapport) upprättad i enlighet med IAS 34 och 9 kap. årsredovisningslagen.
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för Softronic AB (publ) per 30 september 2017 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medveten om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 26 oktober 2017
PricewaterhouseCoopers AB
Nicklas Kullberg Auktoriserad revisor
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT I
| RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT I | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SAMMANDRAG KONCERNEN | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
| Mkr | juli-sept | juli-sept | jan-sept | jan-sept | helår | |
| Intäkter | 142,7 | 128,6 | 470,5 | 451,2 | 614,7 | |
| Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader | -40,6 | -38,9 | -133,7 | -130,5 | -178,1 | |
| Övriga externa kostnader | -12,8 | -11,9 | -41,1 | -39,5 | -53,5 | |
| Personalkostnader | -72,5 | -66,7 | -245,3 | -247,6 | -333,1 | |
| Avskrivningar, anläggningstillgångar | -2,6 | -2,1 | -7,3 | -6,4 | -8,5 | |
| Rörelseresultat | 14,2 | 9,0 | 43,1 | 27,2 | 41,5 | |
| Finansnetto | not 2 | 0,1 | 0,0 | 0,1 | 0,1 | 0,7 |
| Resultat före skatt | 14,3 | 9,0 | 43,2 | 27,3 | 42,2 | |
| Skatt | -3,0 | -1,9 | -9,3 | -5,6 | -9,2 | |
| PERIODENS RESULTAT | 11,3 | 7,1 | 33,9 | 21,7 | 33,0 | |
| Övriga totalresultat | ||||||
| Poster som kommer att omklassificeras till resultatet | ||||||
| Omräkningsdifferenser TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN |
0,0 11,3 |
0,0 7,1 |
0,0 33,9 |
-0,1 21,6 |
-0,1 32,9 |
|
| Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 11,3 | 7,1 | 33,9 | 21,7 | 33,0 | |
| Totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 11,3 | 7,1 | 33,9 | 21,6 | 32,9 | |
| Periodens resultat per aktie, före utspädning, kr | not 1 | 0,21 | 0,13 | 0,64 | 0,41 | 0,63 |
| Periodens resultat per aktie, efter utspädning, kr | not 1 | 0,21 | 0,13 | 0,64 | 0,41 | 0,63 |
| BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG KONCERNEN Mkr |
2017-09-30 | 2016-09-30 | 2016-12-31 | |||
| TILLGÅNGAR | ||||||
| Goodwill | not 4 | 109,3 | 109,3 | 109,3 | ||
| Övr. immateriella anl.tillgångar | not 4 | 6,0 | 12,0 | 10,5 | ||
| Materiella anl.tillgångar | 11,7 | 3,5 | 10,8 | |||
| Summa anläggningstillgångar | 127,0 | 124,8 | 130,6 | |||
| Fordringar m.m. | 158,0 | 156,2 | 164,6 | |||
| 69,5 |
BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG KONCERNEN
| Poster som kommer att omklassificeras till resultatet | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omräkningsdifferenser | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,1 | -0,1 | |
| BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG KONCERNEN | ||||||
| TILLGÅNGAR | ||||||
| Goodwill | not 4 | 109,3 | 109,3 | 109,3 | ||
| Övr. immateriella anl.tillgångar | not 4 | 6,0 | 12,0 | 10,5 | ||
| Materiella anl.tillgångar | 11,7 | 3,5 | 10,8 | |||
| Summa anläggningstillgångar | 127,0 | 124,8 | 130,6 | |||
| Fordringar m.m. | 158,0 | 156,2 | 164,6 | |||
| Likvida medel | 69,5 | 41,1 | 62,3 | |||
| Summa omsättningstillgångar | 227,5 | 197,3 | 226,9 | |||
| SUMMA TILLGÅNGAR | 354,5 | 322,1 | 357,5 | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||||
| Eget kapital | 240,2 | 221,3 | 232,6 | |||
| Uppskjuten skatteskuld | 1,8 | 1,4 | 2,3 | |||
| Övrig avsättning | 0,7 | 1,1 | 0,7 | |||
| 111,8 | 98,3 | 121,9 | ||||
| Kortfristiga skulder, ej räntebärande | ||||||
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 354,5 | 322,1 | 357,5 |
EGET KAPITAL I SAMMANDRAG KONCERNEN
| EGET KAPITAL I SAMMANDRAG KONCERNEN | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2016 | |||
| jan-sept | jan-sept | helår | |||
| Totalt Eget kapital, Mkr | |||||
| Ingående balans | 232,6 | 226,0 | 226,0 | ||
| Periodens totalresultat | 33,9 | 21,6 | 32,9 | ||
| Utdelning | -26,3 | -26,3 | -26,3 | ||
| Belopp vid periodens utgång | 240,2 | 221,3 | 232,6 | ||
| Allt eget kapital är hänförligt till aktieägare i moderbolaget eftersom minoritetsintresse inte finns. | |||||
| KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN | 2017 2016 |
2017 | 2016 | 2016 | |
| Sammandrag, Mkr | not 3 juli-sept |
juli-sept | jan-sept | jan-sept | helår |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||
| före förändringar av rörelsekapital | 10,7 5,2 |
36,9 | 19,9 | 45,2 |
| EGET KAPITAL I SAMMANDRAG KONCERNEN | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| jan-sept | jan-sept | helår | ||||
| Totalt Eget kapital, Mkr | ||||||
| Allt eget kapital är hänförligt till aktieägare i moderbolaget eftersom minoritetsintresse inte finns. | ||||||
| KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
| Sammandrag, Mkr | not 3 juli-sept |
juli-sept | jan-sept | jan-sept | helår | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||||
| före förändringar av rörelsekapital | 10,7 | 5,2 | 36,9 | 19,9 | 45,2 | |
| Förändringar i rörelsekapital | -0,7 | 10,2 | 0,3 | -6,4 | -2,6 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 10,0 | 15,4 | 37,2 | 13,5 | 42,6 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1,2 | -0,9 | -3,7 | -3,7 | -11,6 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 0,0 | 0,0 | -26,3 | -26,3 | -26,3 | |
| ÅRETS/PERIODENS KASSAFLÖDE | 8,8 | 14,5 | 7,2 | -16,5 | 4,7 | |
| Likvida medel vid årets/periodens början | 60,7 | 26,6 | 62,3 | 57,6 | 57,6 | |
| Likvida medel vid årets/periodens slut | 69,5 | 41,1 | 69,5 | 41,1 | 62,3 | |
| Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, före utspädning, kr. not 1 | 0,19 | 0,29 | 0,71 | 0,26 | 0,81 | |
| Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, efter utspädning, kr. not 1 | 0,19 | 0,29 | 0,71 | 0,26 | 0,81 | |
| NYCKELTAL KONCERNEN, för definitioner se not 5 | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
| Resultat | juli-sept | juli-sept | jan-sept | jan-sept | helår | |
| Resultat per aktie, före/efter utspädning, kr | not 1 0,21 |
0,13 | 0,64 | 0,41 | 0,63 | |
| EBITDA, Mkr | 16,8 | 11,1 | 50,4 | 33,6 | 50,0 | |
| EBITDA marginal, % | 11,8 | 8,6 | 10,7 | 7,4 | 8,1 | |
| Rörelsemarginal, % | 10,0 | 7,0 | 9,2 | 6,0 | 6,8 | |
| Vinstmarginal, % | 10,0 | 7,0 | 9,2 | 6,1 | 6,9 |
NYCKELTAL KONCERNEN, för definitioner se not 5
| NYCKELTAL KONCERNEN, för definitioner se not 5 | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | juli-sept | juli-sept | jan-sept | jan-sept | helår | ||
| Resultat per aktie, före/efter utspädning, kr not 1 |
0,21 | 0,13 | 0,64 | 0,41 | 0,63 | ||
| EBITDA, Mkr | 16,8 | 11,1 | 50,4 | 33,6 | 50,0 | ||
| EBITDA marginal, % | 11,8 | 8,6 | 10,7 | 7,4 | 8,1 | ||
| Rörelsemarginal, % | 10,0 | 7,0 | 9,2 | 6,0 | 6,8 | ||
| Vinstmarginal, % | 10,0 | 7,0 | 9,2 | 6,1 | 6,9 | ||
| Räntabilitet, eget kapital, % | 19,4 | 13,2 | 19,4 | 13,2 | 14,7 | ||
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |||
| Omsättning | juli-sept | juli-sept | jan-sept | jan-sept | helår | ||
| Nettoomsättning, Mkr | 143 | 129 | 471 | 451 | 615 | ||
| Försäljning av konsulttjänster, Mkr | 113 | 100 | 374 | 359 | 486 | ||
| Försäljning av varor och övrigt, Mkr | 30 | 29 | 97 | 92 | 129 | ||
| Omsättning per anställd, Tkr | 317 | 291 | 1 060 | 972 | 1 342 | ||
| Finansiell ställning | 2017-09-30 | 2016-09-30 | 2016-12-31 | ||||
| Eget kapital, Mkr | 240 | 221 | 233 | ||||
| 68 | 69 | 65 | |||||
| 70 | 41 | 62 | |||||
| Soliditet, % Likvida medel, Mkr |
| Finansiell ställning | 2017-09-30 | 2016-09-30 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|
| Eget kapital, Mkr | 240 | 221 | 233 |
| Soliditet, % | 68 | 69 | 65 |
| Likvida medel, Mkr | 70 | 41 | 62 |
| Outnyttjade krediter, Mkr | 23 | 23 | 23 |
NYCKELTAL KONCERNEN, för definitioner se not 5
| NYCKELTAL KONCERNEN, för definitioner se not 5 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | ||||||
| Anställda | juli-sept | juli-sept | jan-sept | jan-sept | helår | |||||
| Genomsnitt under perioden, antal | 450 | 442 | 444 | 464 | 458 | |||||
| Antal vid periodens utgång, antal | 464 | 444 | 464 | 444 | 432 | |||||
| Antal strukturavgångar perioden, antal | 1 | 0 | 5 | 1 | 4 | |||||
| Utveckling per kvartal | Q3/15 | Q4/15 | Q1/16 | Q2/16 Q3/16 |
Q4/16 | Q1/17 | Q2/17 | Q3/17 | ||
| Nettoomsättning, Mkr | 131,6 | 164,7 | 151,9 | 170,7 | 128,6 163,5 |
160,8 | 167,0 | 142,7 | ||
| Periodens resultat före skatt, Mkr | 8,3 | 10,0 | 4,0 | 14,3 | 9,0 14,9 |
12,1 | 16,8 | 14,3 | ||
| Vinstmarginal före skatt, % | 6,3 | 6,1 | 2,6 | 8,4 | 7,0 9,1 |
7,5 | 10,1 | 10,0 | ||
| MODERBOLAGET RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG | ||||||||||
| 2017 | 2016 | 2016 | ||||||||
| Mkr | jan-sept | jan-sept | helår | |||||||
| Intäkter | 465 | 446 | 632 | |||||||
| Kostnader | -419 | -417 | -622 | |||||||
| Rörelseresultat | 46 | 29 | 10 | |||||||
| Finansnetto | 0 | 0 | 0 | |||||||
| Bokslutsdispositioner* | - | - | 30 | |||||||
| Resultat före skatt | 46 | 29 | 40 | |||||||
| Skatt | -10 | -6 | -9 |
| Utveckling per kvartal | 03/15 | $Q4/15$ $Q1/16$ $Q2/16$ $Q3/16$ $Q4/16$ $Q1/17$ $Q2/17$ | 03/17 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 131.6 | 164.7 151.9 170.7 | 128,6 163,5 | 160.8 | - 167.0 | 142.7 | |||
| Periodens resultat före skatt, Mkr | 8.3 | 10.0 | 4.0 | 14.3 | 9.0 | 14.9 | 12.1 | 16.8 | 14.3 |
| Vinstmarginal före skatt, % | 6.3 | 6.1 | 2.6 | 8.4 | 7.0 | 9.1 | 7.5 | 10.1 | 10.0 |
MODERBOLAGET RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| MODERBOLAGET RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG | 2017 | 2016 | 2016 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | jan-sept | jan-sept | helår | |||||
| Intäkter | 465 | 446 | 632 | |||||
| Kostnader | -419 | -417 | -622 | |||||
| Rörelseresultat | 46 | 29 | 10 | |||||
| Finansnetto | 0 | 0 | 0 | |||||
| Bokslutsdispositioner* | - | - | 30 | |||||
| Resultat före skatt | 46 | 29 | 40 | |||||
| Skatt | -10 | -6 | -9 | |||||
| NETTORESULTAT | 36 | 23 | 31 | |||||
| *koncernbidrag netto lämnade/mottagna | ||||||||
| MODERBOLAGET BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG | ||||||||
| Mkr | 2017-09-30 | 2016-09-30 | 2016-12-31 | |||||
| TILLGÅNGAR | ||||||||
| Anläggningstillgångar | 209 | 204 | 210 | |||||
| Omsättningstillgångar | 208 | 175 | 210 | |||||
| SUMMA TILLGÅNGAR | 417 | 379 | 420 | |||||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||||||
| Eget kapital | 179 | 161 | 170 | |||||
| Övrig avsättning | 1 | 1 | 1 | |||||
MODERBOLAGET BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| 2017 | 2016 | 2016 | ||
|---|---|---|---|---|
| jan-sept | jan-sept | helår | ||
| *koncernbidrag netto lämnade/mottagna | ||||
| MODERBOLAGET BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG | ||||
| 2017-09-30 | 2016-09-30 | 2016-12-31 | ||
| 209 | 204 | 210 | ||
| 208 | 175 | 210 | ||
| 417 | 379 | 420 | ||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| 179 | 161 | 170 | ||
| 1 | 1 | 1 | ||
| Kortfristiga skulder, ej räntebärande | 237 | 217 | 249 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 417 | 379 | 420 | |
| MODERBOLAGET KASSAFLÖDESANALYS | 2017 | 2016 | 2016 | |
| jan-sept | jan-sept | helår | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 37 | 16 | 48 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -4 | -5 | -13 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -26 | -26 | -26 | |
| ÅRETS/PERIODENS KASSAFLÖDE | 7 | -15 | 9 | |
| Likvida medel vid årets/periodens början | 60 | 51 | 51 | |
| Likvida medel vid årets/periodens slut | 67 | 36 | 60 | |
| MODERBOLAGET KASSAFLÖDESANALYS | 2017 | 2016 | 2016 |
|---|---|---|---|
| Mkr | jan-sept jan-sept | helår | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 37 | 16 | 48 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | $-4$ | $-5$ | $-13$ |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | $-26$ | $-26$ | $-26$ |
| ÅRETS/PERIODENS KASSAFLÖDE | 7 | -15 | 9 |
| Likvida medel vid årets/periodens början | 60 | 51 | 51 |
| Likvida medel vid årets/periodens slut | 67 | 36 | 60 |
NOTER Redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering och årsredovisningslagen.
Koncernens verksamhet bedrivs som ett brett verksamhetsområde och rapporteras därför som ett segment.
Koncernen tillämpar samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i årsredovisningen 2016.
Uppskattningar och bedömningar följer samma principer som i årsredovisningen 2016.
Totalresultatet redovisas som en förlängd resultaträkning innehållande poster tidigare redovisade i eget kapital.
Koncernens finansiella tillgångar och skulder består av kundfordringar, övriga kortfristiga fordringar, förutbetalda kostnader, upplupna intäkter, likvida medel, övrig avsättning leverantörsskulder, övriga kortfristiga skulder, upplupna kostnader och förutbetalda intäkter och där redovisade värden är lika med verkliga värden.
Nya och ändrade IFRS med tillämpning från 2018 bedöms inte ha väsentlig påverkan på de finansiella rapporterna. IFRS 15 gällande från 1 januari 2018 där intäkter ska redovisas på det sätt som speglar överföring av varor/tjänster till kund och där integrerade kontrakt redovisas som separata åtagande påverkar inte koncernens finansiella rapporter väsentligt eftersom principerna enligt IFRS 15 redan tillämpas och ingen övergångsproblematik finns. IFRS 16 gällande från 1 januari 2019 där tillgångar och skulder för leasingavtal redovisas i balansräkningen påverkar inte koncernens finansiella rapporter annat än omfördelning inom resultatrapporter och en större balansomslutning med ändrade nyckeltal som följd för bland annat soliditetsmått. Övergångsmetod avseende IFRS 16 har inte beslutats och kvantifiering av effekter har inte gjorts annat än övergripande.
Inga transaktioner med närstående har ägt rum under året som väsentligt påverkat företagets resultat och ställning.
I denna rapport särredovisas inte moderbolagets resultat- och balansräkning annat än översiktligt eftersom koncernens omsättning och balansposter till mycket stor andel återfinns i moderbolaget.
not 1
Resultat per aktie
Antalet aktier före och efter utspädning vid beräkning av resultat och kassaflöde per aktie uppgick till 52 632 803 stycken aktier.
not 2
Finansnetto
not 3 Kassaflödesanalyser
| 2017 | 2016 | 2016 | ||
|---|---|---|---|---|
| jan-sept | jan-sept | helår | ||
| Nettoinvesteringar i inventarier | -3,7 | -1,0 | -8,9 | |
| Förvärv av rörelse | - | -2,7 | -2,7 | |
| Totalt: | -3,7 | -3,7 | -11,6 |
not 4
Förvärv av rörelse
| Finansnetto | ||||
|---|---|---|---|---|
| Posten innehåller ränteintäkter och räntekostnader. | ||||
| not 3 | ||||
| Kassaflödesanalyser | ||||
| Fördelning av investeringar (Mkr) | ||||
| 2017 | 2016 | 2016 | ||
| Nettoinvesteringar i inventarier | jan-sept -3,7 |
jan-sept -1,0 |
helår -8,9 |
|
| Förvärv av rörelse | - | -2,7 | -2,7 | |
| Totalt: | -3,7 | -3,7 | -11,6 | |
| not 4 | ||||
| Förvärv av rörelse | ||||
| Inga förvärv har skett under 2017. | ||||
| Specifikation förvärv av rörelse (Mkr) | ||||
| 2017 | 2016 | 2016 | ||
| jan-sept | jan-sept | helår | ||
| Totalt anskaffningsvärde | - | 3,0 | 3,0 | |
| Betalt tidigare förvärv | - | 0,6 | 0,6 | |
| Totalt utbetalt anskaffningsvärde | - | 3,6 | 3,6 | |
| Förvärvade tillgångar och skulder | ||||
| Övriga immateriella anl. tillg.1 | - | 2,3 | 2,3 | |
| Omsättningstillgångar | - | 1,6 | 1,6 | |
| Likvida medel | - | 0,9 | 0,9 | |
| Övrig kortfristig skuld | - | -1,8 | -1,8 | |
| Betalt tidigare förvärv | - | 0,6 | 0,6 | |
| - | 3,6 | 3,6 | ||
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv 2 | - | -2,7 | -2,7 | |
| 1 Avser kundstock | ||||
| 2 Utbetalt anskaffningsvärde minus förvärvade likvida | ||||
| medel. | ||||
not 5 Nyckeltal
| not 5 Nyckeltal I Softronics finansiella rapporter finns alternativa nyckeltal angivna som kompletterar de mått som definieras i tillämpliga regler för finansiell rapportering såsom intäkter, vinst eller förlust eller vinst per aktie. Alternativa nyckeltal anges då de ger mer fördjupad information än de mått som definieras i regelverket. De alternativa nyckeltalen nedan redovisas för att de används av företagsledningen i bedömning av den finansiella utvecklingen och därmed anses ge analytiker och andra intressenter värdefull information för att utvärdera Softronics finansiella ställning och resultat. Nedan har vi definierat hur de alternativa nyckeltalen beräknas av Softronic. Definitioner av nyckeltalen kan avvika mot andra företags definitioner, trots att nyckeltalen har likartade namn. De alternativa nyckeltalen härleds från koncernredovisningen och är inte mått på vårt finan siella resultat eller likviditet i enlighet med IFRS varför de inte bör betraktas som alternativ till nettoresultat, rörelseresultatet eller andra nyckeltal enligt IFRS eller som ett alternativ till kassaflöde som ett mått på vår likviditet. Resultat Definition Rörelsemarginal, % Rörelseresultat/intäkter Vinstmarginal, % Resultat före skatt/intäkter EBITDA marginal, % Rörelseresultat före avskrivningar/omsättning Periodens resultat senaste 12 mån/genomsnitt eget kapital 5 kvartal Räntabilitet, eget kapital, % Rörelseresultat före avskrivningar EBITDA, Mkr 43,1+7,3=50,4 Omsättning 374 Intäkter avseende konsulter inkl. avtalsintäkter Försäljning av konsulttjänster, Mkr Försäljning av varor och övrigt, Mkr Intäkter avseende hårdvara, licenser och vidarefakturering 97 Omsättning per anställd, Tkr Intäkter/antal anställda i genomsnitt Finansiell ställning Soliditet, % Totalt eget kapital/summa eget kapital och skulder Outnyttjade krediter, Mkr Tillgänglig men ej utnyttjad checkräkningskredit 23 Totalt likviditetsutrymme, Mkr Likvida medel plus outnyttjade krediter 70+23=93 Anställda Antalet anställda i genomsnitt Genomsnitt under perioden, antal 444 Antal vid periodens utgång Antalet anställda 464 |
|||
|---|---|---|---|
| Beräkning jan-sept 2017 | |||
| (43,1/470,5)*100=9,2 | |||
| (43,2/470,5)*100=9,2 | |||
| (50,4/470,5)*100=10,7 | |||
| 45 123/(1 162 444/5)=19,4 | |||
| (470,5/444)*1 000=1 060 | |||
| 240,2/354,5*100=68 | |||
| Antal strukturavgångar perioden | Antal strukturavgångar | 5 |
Informationen i denna delårsrapport är sådan som Softronic AB (publ) skall offentliggöra enligt Europaparlamentets och rådets förordning (596/2014/EU) om marknadsmissbruk (MAR). Informationen lämnades genom Softronic ABs försorg för offentliggörande den 26 oktober 2017 kl. 08.00 (CET). Denna rapport liksom ytterligare information om Softronic AB finns tillgänglig på www.softronic.se.
Vxl: +46 -(0)8-51 90 90 00 Fax: +46 -(0)8-51 90 91 00 E-post: [email protected]
Huvudkontor: Softronic AB (publ) | Hammarby Kaj 10A | 120 32 STOCKHOLM. | Org.nr. 556249-0192 STOCKHOLM | GÖTEBORG | MALMÖ | SUNDSVALL| ARJEPLOG | WWW.SOFTRONIC.SE