AI assistant
Softronic — Interim / Quarterly Report 2014
May 7, 2014
3202_10-q_2014-05-07_2b8ec229-e82e-490a-a325-35070666dcb4.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
FÖRSTA KVARTALET 2014
- Omsättningen ökade till 136,4 Mkr (135,2 Mkr)
- EBITDA ökade till 7,0 Mkr (4,5 Mkr)
- Resultat före skatt ökade till 5,2 Mkr (2,5 Mkr)
- Vinstmarginalen före skatt ökade till 3,8 % (1,9 %)
- Periodens resultat efter skatt ökade till 4,0 Mkr (1,9 Mkr)
- Periodens resultat efter skatt per aktie före utspädning ökade till 0,08 kr (0,04 kr)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade till 16,6 Mkr (-1,2 Mkr)
VIKTIGA AFFÄRSHÄNDELSER
EFTER PERIODENS UTGÅNG
- Softronic har lanserat ny hemsida för Frälsningsarmén
- Softronic har tecknat avtal om utveckling av interaktiv kommunikation åt Statens fastighetsverk
- Softronic har tecknat avtal med Försvarshögskolan om utveckling och förvaltning av webbplats
DELÅRSRAPPORT för perioden 1 januari – 31 mars 2014
Första kvartalet 2014
Marknaden
Under första kvartalet har marknadens efterfrågan varit i stort sett oförändrad. Dock är konkurrensen lika stark som tidigare. Många aktörer försöker försvara och skaffa större marknadsandelar trots att marknaden som helhet inte växer nämnvärt.
Lönenivån är fortsatt hög i branschen och kommer att öka i och med lönehöjningar under året. Priserna ligger stilla och kan inte möta dessa höjningar. Sammantaget ger konkurrensen, kundernas prispress och de höga lönerna sämre lönsamhet för de flesta aktörer just nu.
Nyckeln för Softronic är att inta en position där man dels är ledande, dels levererar komplexa åtaganden som ger kunden stor nytta och därigenom minskar prispress och konkurrens.
Molntjänster, outsourcing och andra kvalificerade åtaganden med längre tidshorisont, som är Softronics huvudverksamhet, kommer att öka i omfattning.
Under 2013 och fortsatt under 2014 har antalet förfrågningar och affärer av denna typ ökat i takt med att Softronic har skapat en position att kunna konkurrera om större outsourcingåtaganden. Dessa uppdrag tar betydligt längre tid att sälja in.
Softronic har en bas av outsourcinguppdrag med stabil grundlönsamhet samt en mycket god finansiell ställning som ger stor uthållighet och frihet att agera oavsett marknadsutvecklingen framöver.
Tillväxt och resultatutveckling
Omsättningen under kvartalet har ökat i jämförelse med samma period föregående år.
Softronic prioriterar alltid lönsamhet. Målet är att uppnå god lönsamhet under 2014 relativt konkurrenter. Den hårda konkurrensen kommer att fortsätta påverka lönsamheten 2014 för hela branschen. Då känsligheten för yttre och inre händelser i både positiv och negativ bemärkelse ökar så kan resultaten enskilda kvartal variera kraftigt i branschen.
Omsättningen under första kvartalet ökade till 136,4 Mkr (135,2 Mkr). Resultatet före skatt för första kvartalet ökade till 5,2 Mkr (2,5 Mkr).
Förutsättningar inför framtiden
Softronic har en tydlig målsättning att behålla platsen som en av de bästa noterade IT-konsultföretagen räknat både i tillväxt och lönsamhet vilket varit ett faktum under tidigare år.
Målet är att uppnå en ökning av antalet anställda med 5-7 % samt en omsättningsökning större än 10 % där minst hälften av ökningen ska vara organisk. Tillväxten ska alltid per definition vara lönsam.
Målet för vinstmarginalen i kärnaffären är större än 15 % medan marginalmålet för övriga affärer som konsultförsäljning och vidareförsäljning är större än 5 %. Sammantaget innebär detta ett marginalmål om mer än 10 % med dagens mix av kunder och affärer.
Softronics policy är att inte ge några prognoser.
Affärshändelser
Softronic fick i början av 2013 i uppdrag av Frälsningsarmén att stärka kännedomen om sin kärnverksamhet genom att identifiera strategiska fokusområden och hitta en tonalitet anpassat till en yngre målgrupp. Arbetet resulterade i en ny hemsida som lanserades i april 2014.
Statens fastighetsverk (SFV) har i april valt Softronic för att ta fram ett koncept och därefter utveckla en tjänst för interaktiv kommunikation.
Softronic vann upphandlingen kring förvaltning, drift och service av Försvarshögskolans webbplats byggd på EPi-Server. I uppdraget ingår förutom förvaltning även att uppgradera till senaste versionen av EPiServer, bygga webbplatsen responsiv samt ett antal vidareutvecklingsprojekt.
Likviditet
Koncernen hade 53 Mkr i likvida medel per den 31 mars 2014. Det totala likviditetsutrymmet bestående av likvida medel samt beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick till 76 Mkr.
Risker och osäkerhetsfaktorer
De risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen kan stå inför är främst relaterade till förändringar i personalens beläggning, snittdebitering, personalomsättning samt lönekostnader som alla har en avgörande påverkan på lönsamheten. Förändringar i dessa nyckelparametrar har kommenterats ovan under "Marknaden".
Softronic
Softronic är ett IT- och managementbolag vars affärsidé är att erbjuda lösningar baserade på modern IT för att skapa bättre affärer och ökad konkurrenskraft för företagets kunder.
Genom att kombinera erfarenhet och nytänkande inom spjutspetsteknik med kompetens inom strategi och organisationsutveckling, tar Softronic ett helhetsansvar - från behovsanalys och utveckling av transaktionsintensiva verksamhetslösningar till implementering och drift.
Företaget grundades 1984 och har idag knappt 500 anställda fördelade på kontor i Stockholm, Malmö, Göteborg, Sundsvall, Arjeplog, Överkalix, och Estland. Softronic är noterat på Nasdaq OMX Stockholm Small Cap.
ÖVRIGT
Rapporter 2014
Årsstämma 2014, 7 maj kl.17.30 Ringvägen 100 Stockholm Delårsrapport (april-juni), 13 augusti Delårsrapport (juli-sept), 23 oktober
Revisorernas granskning
Denna rapport har ej varit föremål för revisorernas granskning.
Upplysningar om delårsrapporten
Anders Eriksson, Verkställande direktör E-post: [email protected] Telefon: 08-51 90 90 00
Softronic AB (publ), org.nr 556249-0192
Anders Eriksson, Verkställande direktör
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT I
| SAMMANDRAG KONCERNEN | 2014 | 2013 | 2013 |
|---|---|---|---|
| Tkr | jan-mars | jan-mars | helår |
| Intäkter | 136 351 | 135 237 | 551 924 |
| Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader | -28 284 | -30 952 | -128 750 |
| Övriga externa kostnader | -12 594 | -11 584 | -47 991 |
| Personalkostnader | -88 468 | -88 157 | -332 950 |
| Avskrivningar, anläggningstillgångar | -1 902 | -2 139 | -8 360 |
| Rörelseresultat | 5 103 | 2 405 | 33 873 |
| Finansnetto not 2 |
6 9 | 9 9 | 286 |
| Resultat före skatt | 5 172 | 2 504 | 34 159 |
| Skatt | -1 221 | -606 | -6 700 |
| PERIODENS RESULTAT | 3 951 | 1 898 | 27 459 |
| Övriga totalresultat | |||
| Poster som kommer att omklassificeras till resultatet | |||
| Omräkningsdifferenser | 6 | 6 2 | 9 6 |
| TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | 3 957 | 1 960 | 27 555 |
| Minoritetens andel av Periodens resultat och Totalresultatet | 0 | 0 | 0 |
| Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 3 951 | 1 898 | 27 459 |
| Totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 3 957 | 1 960 | 27 555 |
| Periodens resultat per aktie, före utspädning, kr not 1 |
0,08 | 0,04 | 0,52 |
| Periodens resultat per aktie, efter utspädning, kr not 1 |
0,08 | 0,04 | 0,52 |
BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG KONCERNEN
| Tkr | 2014-03-31 2013-03-31 2013-12-31 | |||
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Goodwill | not 4 | 109 262 | 109 262 | 109 262 |
| Övr. immateriella anl.tillgångar | not 4 | 7 913 | 12 062 | 8 937 |
| Uppskjuten skattefordran | 7 805 | 10 991 | 7 771 | |
| Materiella anl.tillgångar | 5 376 | 7 463 | 5 363 | |
| Summa anläggningstillgångar | 130 356 | 139 778 | 131 333 | |
| Fordringar m.m. | 155 119 | 157 822 | 168 030 | |
| Likvida medel | 52 955 | 32 072 | 37 220 | |
| Summa omsättningstillgångar | 208 074 | 189 894 | 205 250 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 338 430 | 329 672 | 336 583 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Eget kapital | 228 619 | 222 752 | 224 662 | |
| Övrig avsättning | 3 125 | 4 202 | 3 125 | |
| Kortfristiga skulder, ej räntebärande | 106 686 | 102 718 | 108 796 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 338 430 | 329 672 | 336 583 |
EGET KAPITAL I SAMMANDRAG KONCERNEN
| 2014 | 2013 2013 |
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jan-mars | jan-mars | helår | |||||||
| Moder- | Minor- | Totalt | Moder- | Minor- | Totalt | Moder- | Minor- | Totalt | |
| bolagets | iteten | Eget kapital | bolagets | iteten | Eget kapital | bolagets | iteten | Eget kapital | |
| Tkr | aktieägare | aktieägare | aktieägare | ||||||
| Ingående balans | 224 662 | 0 | 224 662 | 220 792 | 0 | 220 792 | 220 792 | 0 | 220 792 |
| Periodens totalresultat | 3 957 | - | 3 957 | 1 960 | - | 1 960 | 27 555 | - | 27 555 |
| Förvärvad minoritetsandel | - | - | 0 | - | - | 0 | - | - | 0 |
| Utdelning | - | - | 0 | - | - | 0 | -23 685 | - | -23 685 |
| Belopp vid periodens utgång | 228 619 | 0 | 228 619 | 222 752 | 0 | 222 752 | 224 662 | 0 | 224 662 |
| KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN |
2014 | 2013 | 2013 | |
|---|---|---|---|---|
| Sammandrag, Mkr not 3 |
jan-mars | jan-mars | helår | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 16,6 | -1,2 | 29,7 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -0,9 | -1,4 | -3,5 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | -23,7 | |
| ÅRETS/PERIODENS KASSAFLÖDE | 15,7 | -2,6 | 2,5 | |
| Likvida medel vid årets/periodens början | 37,2 | 34,7 | 34,7 | |
| Likvida medel vid årets/periodens slut | 52,9 | 32,1 | 37,2 | |
| Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, före utspädning, kr. not 1 | 0,32 | -0,02 | 0,56 | |
| Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, efter utspädning, kr. not 1 | 0,32 | -0,02 | 0,56 |
NYCKELTAL KONCERNEN
| 2014 | 2013 | 2013 | |
|---|---|---|---|
| Resultat | jan-mars | jan-mars | helår |
| Resultat per aktie, före/efter utspädning, kr not 1 |
0,08 | 0,04 | 0,52 |
| Rörelsemarginal, % | 3,7 | 1,8 | 6,1 |
| Vinstmarginal, % | 3,8 | 1,9 | 6,2 |
| Räntabilitet, eget kapital, % | 13,4 | 7,5 | 12,5 |
| Förädlingsvärde per anställd, Mkr | 0,20 | 0,20 | 0,77 |
| EBITDA, Mkr* | 7,0 | 4,5 | 42,2 |
* Rörelseresultat före avskrivningar
| 2014 | 2013 | 2013 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | jan-mars | jan-mars | helår |
| Nettoomsättning, Mkr | 136 | 135 | 552 |
| Försäljning av konsulttjänster, Mkr | 110 | 105 | 433 |
| Försäljning av varor och övrigt, Mkr | 2 6 | 3 0 | 119 |
| Tjänsteomsättning per debiterande konsult, Tkr | 243 | 235 | 941 |
| Omsättning per anställd, Tkr | 291 | 293 | 1 160 |
| Finansiell ställning | 2014-03-31 | 2013-03-31 | 2013-12-31 |
|---|---|---|---|
| Eget kapital, Mkr | 229 | 223 | 225 |
| Soliditet, % | 6 8 | 6 8 | 6 7 |
| Likvida medel, Mkr | 5 3 | 3 2 | 3 7 |
| Outnyttjade krediter, Mkr | 2 3 | 2 3 | 2 3 |
| 2014 | 2013 | 2013 | |
|---|---|---|---|
| Anställda | jan-mars | jan-mars | helår |
| Genomsnitt under perioden, antal | 469 | 462 | 476 |
| Varav debiterande konsulter, antal | 453 | 446 | 460 |
| Antal vid periodens utgång, antal | 474 | 467 | 463 |
| Antal strukturavgångar perioden, antal | 2 | 0 | 4 |
| Utveckling per kvartal | Q1/12 | Q2/12 | Q3/12 | Q4/12 | Q1/13 | Q2/13 Q3/13 Q4/13 Q1/14 | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 131,0 | 130,2 | 108,6 | 146,9 | 135,2 | 156,8 | 111,7 | 148,1 | 136,4 |
| Periodens resultat före skatt, Mkr | 10,7 | 4,4 | 5,3 | 14,7 | 2,5 | 11,3 | 7,7 | 12,6 | 5,2 |
| Vinstmarginal före skatt, % | 8,2 | 3,4 | 4,9 | 10,0 | 1,9 | 7,2 | 6,9 | 8,5 | 3,8 |
NOTER
Redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering och årsredovisningslagen.
Koncernens verksamhet bedrivs som ett brett verksamhetsområde och rapporteras därför som ett segment.
Koncernen tillämpar samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i årsredovisningen 2013.
Totalresultatet redovisas som en förlängd resultaträkning innehållande poster tidigare redovisade i eget kapital.
Inga väsentliga förändringar har skett i relationer eller transaktioner med närstående jämfört med det som anges i årsredovisningen för 2013.
I denna rapport särredovisas inte moderbolagets resultatoch balansräkning eftersom koncernens omsättning och balansposter till mycket stor andel återfinns i moderbolaget.
not 1
Resultat per aktie
Antalet aktier före och efter utspädning vid beräkning av resultat och kassaflöde per aktie uppgick till 52 632 803 stycken aktier.
not 2
Finansnetto
Posten innehåller ränteintäkter och räntekostnader.
not 3 Kassaflödesanalyser
Fördelning av investeringar (Mkr)
| 2014 | 2013 | 2013 | ||
|---|---|---|---|---|
| jan-mars | jan-mars | helår | ||
| Nettoinvesteringar i inventarier | -0,9 | -0,7 | -1,7 | |
| Förvärv av rörelse | - | -0,7 | -1,8 | |
| Totalt: | -0,9 | -1,4 | -3,5 |
not 4
Förvärv av rörelse
Inga förvärv har skett första kvartalet 2014.
Specifikation förvärv av rörelse (Mkr)
| 2014 jan-mars |
2013 jan-mars |
2013 helår |
|
|---|---|---|---|
| Totalt anskaffningsvärde | - | - | - |
| Betalt tidigare förvärv | - | 0,7 | 1,8 |
| Avgår ej betalt | - | - | - |
| Totalt utbetalt anskaffningsvärde | 0,0 | 0,7 | 1,8 |
| Betalt tidigare förvärv | - | 0,7 | 1,8 |
| Avgår ej betalt | - | - | - |
| 0,0 | 0,7 | 1,8 | |
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv1 | 0,0 | -0,7 | -1,8 |
1Utbetalt anskaffningsvärde minus förvärvade likvida medel.
Informationen i denna delårsrapport är sådan som Softronic AB (publ) skall offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 7 maj 2014 kl. 08.00.
Vxl: +46 -(0)8-51 90 90 00 Fax: +46 -(0)8-51 90 91 00 E-post: [email protected]
Huvudkontor: Softronic AB (publ) | Ringvägen 100 | 118 60 STOCKHOLM. | Org.nr. 556249-0192 STOCKHOLM | GÖTEBORG | MALMÖ | ARJEPLOG | SUNDSVALL | ÖVERKALIX | ESTLAND | DANMARK WWW.SOFTRONIC.SE