AI assistant
Softronic — Interim / Quarterly Report 2014
Aug 13, 2014
3202_ir_2014-08-13_2de826f9-a3d2-46d8-b788-47f240729a4e.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
JANUARI-JUNI 2014
- Omsättningen uppgick till 284,6 Mkr (292,1 Mkr)
- EBITDA uppgick till 16,9 Mkr (17,9 Mkr)
- Resultat före skatt uppgick till 13,4 Mkr (13,8 Mkr)
- Vinstmarginalen före skatt uppgick till 4,7 % (4,7 %)
- Periodens resultat efter skatt uppgick till 10,5 Mkr (10,7 Mkr)
- Periodens resultat efter skatt per aktie före utspädning uppgick till 0,20 kr (0,20 kr)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade till 3,9 Mkr (-2,9 Mkr)
- Totala likviditetsutrymmet uppgick till 39 Mkr
- Soliditeten uppgick till 66 % (64 %)
ANDRA KVARTALET 2014
- Omsättningen uppgick till 148,3 Mkr (156,8 Mkr)
- EBITDA uppgick till 9,9 Mkr (13,4 Mkr)
- Resultat före skatt uppgick till 8,3 Mkr (11,3 Mkr)
- Vinstmarginalen före skatt uppgick till 5,6 % (7,2 %)
- Periodens resultat efter skatt uppgick till 6,6 Mkr (8,8 Mkr)
- Periodens resultat efter skatt per aktie före utspädning uppgick till 0,13 kr (0,17 kr)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -12,7 Mkr (-1,7 Mkr)
VIKTIGA AFFÄRSHÄNDELSER
UNDER ANDRA KVARTALET
- Softronic har tecknat avtal med Swanson's Travel om nytt molnbaserat verksamhetssystem
- Softronic har tecknat avtal om utveckling av ny webbportal och ehandelslösning åt Nautic AB
- Softronic har fått i uppdrag att leverera testbrowserlab till Skatteverket
- Softronic har tecknat avtal om utveckling av ny webbportal och Dynamicweb åt ABA-Skol
- Softronic har utvecklat ny webbplats för Sveriges nationalparker
- Softronic har fått förtroendet av SAS att leverera tjänster kring informationssäkerhet
- Softronic har tecknat avtal med Försvarshögskolan om utveckling och förvaltning av webbplats
- Softronic har tecknat avtal om utveckling av interaktiv kommunikation åt Statens fastighetsverk
- Softronic har lanserat ny hemsida för Frälsningsarmén
DELÅRSRAPPORT för perioden 1 januari – 30 juni 2014
Andra kvartalet 2014
Marknaden
Under andra kvartalet har marknadens efterfrågan varit i stort sett oförändrad. Dock är konkurrensen lika stark som tidigare. Många aktörer försöker försvara och skaffa större marknadsandelar trots att marknaden som helhet inte växer nämnvärt.
Lönenivån är fortsatt hög i branschen och kommer att öka i och med lönehöjningar under året. Priserna ligger stilla och kan inte möta dessa höjningar. Sammantaget ger konkurrensen, kundernas prispress och de höga lönerna en mindre bra lönsamhet för de flesta aktörer just nu.
Nyckeln för Softronic är att inta en position där man dels är ledande, dels levererar komplexa åtaganden som ger kunden stor nytta och därigenom minskar prispress och konkurrens.
Molntjänster, outsourcing och andra kvalificerade åtaganden med längre tidshorisont, som är Softronics huvudverksamhet, kommer att öka i omfattning.
Under 2013 och fortsatt under 2014 har antalet förfrågningar och affärer av denna typ ökat i takt med att Softronic har skapat en position att kunna konkurrera om större outsourcingåtaganden. Dessa uppdrag tar betydligt längre tid att sälja in.
Softronic har en bas av outsourcinguppdrag med stabil grundlönsamhet samt en mycket god finansiell ställning som ger stor uthållighet och frihet att agera oavsett marknadsutvecklingen framöver.
Tillväxt och resultatutveckling
Ökning av såväl omsättning som antal anställda under andra kvartalen 2013 och 2014 jämfört med tidigare år är hänförliga till ett specifikt outsourcingprojekt som inneburit stor arbetsinsats under en avgränsad tid. Uppdraget har varit mindre än förra året men är fortfarande betydande och ledde till något sänkt omsättning jämfört med motsvarande period 2013. Omsättning och antal anställda kommer att återgå till normala nivåer under tredje kvartalet.
Softronic prioriterar alltid lönsamhet. Målet är att uppnå god lönsamhet under 2014 relativt konkurrenter. Den hårda konkurrensen kommer att fortsätta påverka lönsamheten 2014 för hela branschen. Då känsligheten för yttre och inre händelser i både positiv och negativ bemärkelse ökar så kan resultaten enskilda kvartal variera kraftigt i branschen. I år har dessutom påsken infallit i andra kvartalet jämfört med förra året då den inföll i första kvartalet.
Omsättningen under andra kvartalet uppgick till 148,3 Mkr (156,8 Mkr). Resultatet före skatt uppgick till 8,3 Mkr (11,3Mkr). Omsättningen under första halvåret uppgick till 284,6 Mkr (292,1 Mkr). Resultatet före skatt för första halvåret uppgick till 13,4 Mkr (13,8 Mkr).
Förutsättningar inför framtiden
Softronic har en tydlig målsättning att vara en av de bästa noterade IT-konsultföretagen räknat både i tillväxt och lönsamhet vilket varit ett faktum under tidigare år. Målet är att uppnå en ökning av antalet anställda med 5-7 % samt en omsättningsökning större än 10 % där minst hälften av ökningen ska vara organisk. Tillväxten ska alltid per definition vara lönsam.
Målet för vinstmarginalen i kärnaffären är större än 15 % medan marginalmålet för övriga affärer som konsultförsäljning och vidareförsäljning är större än 5 %. Sammantaget innebär detta ett marginalmål om mer än 10 % med dagens mix av kunder och affärer.
Softronics policy är att inte ge några prognoser.
Affärshändelser
Softronic har under andra kvartalet tecknat avtal med Swanson's Travel om nytt molnbaserat verksamhetssystem och avtal om utveckling av ny webbportal och ehandelslösning åt Nautic AB. Softronic har fått i uppdrag att leverera testbrowserlab till Skatteverket samt tecknat avtal om utveckling av ny webbportal och Dynamicweb åt ABA-Skol. Softronic har utvecklat ny webbplats för Sveriges nationalparker och fått förtroendet av SAS att leverera tjänster kring informationssäkerhet.
Softronic fick i början av 2013 i uppdrag av Frälsningsarmén att stärka kännedomen om sin kärnverksamhet genom att identifiera strategiska fokusområden och hitta en tonalitet anpassat till en yngre målgrupp. Arbetet resulterade i en ny hemsida som lanserades i april 2014.
Statens fastighetsverk (SFV) har i april valt Softronic för att ta fram ett koncept och därefter utveckla en tjänst för interaktiv kommunikation.
Softronic vann upphandlingen kring förvaltning, drift och service av Försvarshögskolans webbplats byggd på EPi-Server. I uppdraget ingår förutom förvaltning även att uppgradera till senaste versionen av EPiServer, bygga webbplatsen responsiv samt ett antal vidareutvecklingsprojekt.
Likviditet
Under andra kvartalet har utdelning skett med 0,45 kr per aktie, totalt 23,7 Mkr som reducerat kassan. Koncernen hade 16 Mkr i likvida medel per den 30 juni 2014. Det totala likviditetsutrymmet bestående av likvida medel samt beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick till 39 Mkr.
Risker och osäkerhetsfaktorer
De risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen kan stå inför är främst relaterade till förändringar i personalens beläggning, snittdebitering, personalomsättning samt lönekostnader som alla har en avgörande påverkan på lönsamheten. Förändringar i dessa nyckelparametrar har kommenterats ovan under "Marknaden".
Softronic
Softronic är ett IT- och managementbolag vars affärsidé är att erbjuda lösningar baserade på modern IT för att skapa bättre affärer och ökad konkurrenskraft för företagets kunder.
Genom att kombinera erfarenhet och nytänkande inom spjutspetsteknik med kompetens inom strategi och organisationsutveckling, tar Softronic ett helhetsansvar - från behovsanalys och utveckling av transaktionsintensiva verksamhetslösningar till implementering och drift.
Företaget grundades 1984 och har idag ca 500 anställda fördelade på kontor i Stockholm, Malmö, Göteborg, Sundsvall, Arjeplog, Överkalix, och Estland. Softronic är noterat på Nasdaq OMX Stockholm Small Cap.
ÖVRIGT
Rapporter 2014
Delårsrapport (juli-sept), 23 oktober
Revisorernas granskning
Denna rapport har ej varit föremål för revisorernas granskning.
Upplysningar om delårsrapporten
Anders Eriksson, Verkställande direktör E-post: [email protected] Telefon: 08-51 90 90 00
Softronic AB (publ), org.nr 556249-0192
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Petter Stillström, Styrelsens ordförande Stig Martín, Styrelseledamot Anders Nilsson, Styrelseledamot Jeanna Rutherhill, Styrelseledamot Anders Eriksson, Verkställande direktör Mats Runsten, Styrelseledamot Cecilia Nilsson, Styrelseledamot (arb.tag.repr.) Tomas Högström, Styrelseledamot (arb.tag. repr.)
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT I
| SAMMANDRAG KONCERNEN | 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | april-juni | april-juni | jan-juni | jan-juni | helår | |
| Intäkter | 148 282 | 156 824 | 284 633 | 292 061 | 551 924 | |
| Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader | -34 574 | -37 892 | -62 858 | -68 844 | -128 750 | |
| Övriga externa kostnader | -12 515 | -12 446 | -25 109 | -24 030 | -47 991 | |
| Personalkostnader | -91 262 | -93 086 | -179 730 | -181 243 | -332 950 | |
| Avskrivningar, anläggningstillgångar | -1 691 | -2 134 | -3 593 | -4 273 | -8 360 | |
| Rörelseresultat | 8 240 | 11 266 | 13 343 | 13 671 | 33 873 | |
| Finansnetto | not 2 | 3 4 | 3 7 | 103 | 136 | 286 |
| Resultat före skatt | 8 274 | 11 303 | 13 446 | 13 807 | 34 159 | |
| Skatt | -1 690 | -2 494 | -2 911 | -3 100 | -6 700 | |
| PERIODENS RESULTAT | 6 584 | 8 809 | 10 535 | 10 707 | 27 459 | |
| Övriga totalresultat | ||||||
| Poster som kommer att omklassificeras till resultatet | ||||||
| Omräkningsdifferenser | - 4 | 3 1 | 1 0 | 9 3 | 9 6 | |
| TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | 6 580 | 8 840 | 10 545 | 10 800 | 27 555 | |
| Minoritetens andel av Periodens resultat och Totalresultatet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 6 584 | 8 809 | 10 535 | 10 707 | 27 459 | |
| Totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 6 580 | 8 840 | 10 545 | 10 800 | 27 555 | |
| Periodens resultat per aktie, före utspädning, kr | not 1 | 0,13 | 0,17 | 0,20 | 0,20 | 0,52 |
| Periodens resultat per aktie, efter utspädning, kr | not 1 | 0,13 | 0,17 | 0,20 | 0,20 | 0,52 |
BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG KONCERNEN
| Tkr | 2014-06-30 2013-06-30 2013-12-31 | |||
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Goodwill | not 4 | 109 262 | 109 262 | 109 262 |
| Övr. immateriella anl.tillgångar | not 4 | 6 891 | 11 020 | 8 937 |
| Uppskjuten skattefordran | 7 891 | 9 841 | 7 771 | |
| Materiella anl.tillgångar | 5 240 | 6 698 | 5 363 | |
| Summa anläggningstillgångar | 129 284 | 136 821 | 131 333 | |
| Fordringar m.m. | 177 389 | 181 866 | 168 030 | |
| Likvida medel | 15 963 | 5 283 | 37 220 | |
| Summa omsättningstillgångar | 193 352 | 187 149 | 205 250 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 322 636 | 323 970 | 336 583 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Eget kapital | 211 522 | 207 907 | 224 662 | |
| Övrig avsättning | 3 125 | 3 125 | 3 125 | |
| Kortfristiga skulder, ej räntebärande | 107 989 | 112 938 | 108 796 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 322 636 | 323 970 | 336 583 |
EGET KAPITAL I SAMMANDRAG KONCERNEN
| 2014 jan-juni |
2013 jan-juni |
2013 helår |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Moder- | Minor- iteten |
Totalt Eget kapital |
Moder- | Minor- iteten |
Totalt Eget kapital |
Moder- | Minor- iteten |
Totalt Eget kapital |
|
| Tkr | bolagets aktieägare |
bolagets aktieägare |
bolagets aktieägare |
||||||
| Ingående balans | 224 662 | 0 | 224 662 | 220 792 | 0 | 220 792 | 220 792 | 0 | 220 792 |
| Periodens totalresultat | 10 545 | - | 10 545 | 10 800 | 10 800 - |
27 555 | - | 27 555 | |
| Förvärvad minoritetsandel | - | - | 0 | - | 0 - |
- | - | 0 | |
| Utdelning | -23 685 | - | -23 685 | -23 685 | -23 685 - |
-23 685 | - | -23 685 | |
| Belopp vid periodens utgång | 211 522 | 0 | 211 522 | 207 907 | 0 | 207 907 | 224 662 | 0 | 224 662 |
| KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN |
2014 | 2013 | 2014 | 2013 | 2013 |
|---|---|---|---|---|---|
| Sammandrag, Mkr not 3 |
april-juni | april-juni | jan-juni | jan-juni | helår |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -12,7 | -1,7 | 3,9 | -2,9 | 29,7 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -0,5 | -1,4 | -1,4 | -2,8 | -3,5 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -23,7 | -23,7 | -23,7 | -23,7 | -23,7 |
| ÅRETS/PERIODENS KASSAFLÖDE | -36,9 | -26,8 | -21,2 | -29,4 | 2,5 |
| Likvida medel vid årets/periodens början | 52,9 | 32,1 | 37,2 | 34,7 | 34,7 |
| Likvida medel vid årets/periodens slut | 16,0 | 5,3 | 16,0 | 5,3 | 37,2 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, före utspädning, kr. not 1 | -0,24 | -0,03 | 0,07 | -0,06 | 0,56 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, efter utspädning, kr. not 1 | -0,24 | -0,03 | 0,07 | -0,06 | 0,56 |
NYCKELTAL KONCERNEN
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | 2013 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | april-juni | april-juni | jan-juni | jan-juni | helår | |
| Resultat per aktie, före/efter utspädning, kr | not 1 | 0,13 | 0,17 | 0,20 | 0,20 | 0,52 |
| Rörelsemarginal, % | 5,6 | 7,2 | 4,7 | 4,7 | 6,1 | |
| Vinstmarginal, % | 5,6 | 7,2 | 4,7 | 4,7 | 6,2 | |
| Räntabilitet, eget kapital, % | 12,5 | 10,2 | 12,5 | 10,2 | 12,5 | |
| Förädlingsvärde per anställd, Mkr | 0,19 | 0,20 | 0,39 | 0,40 | 0,77 | |
| EBITDA, Mkr* | 9,9 | 13,4 | 16,9 | 17,9 | 42,2 | |
| * Rörelseresultat före avskrivningar |
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | april-juni | april-juni | jan-juni | jan-juni | helår |
| Nettoomsättning, Mkr | 148 | 157 | 285 | 292 | 552 |
| Försäljning av konsulttjänster, Mkr | 121 | 126 | 231 | 231 | 433 |
| Försäljning av varor och övrigt, Mkr | 2 7 | 3 1 | 5 4 | 6 1 | 119 |
| Tjänsteomsättning per debiterande konsult, Tkr | 243 | 250 | 486 | 486 | 941 |
| Omsättning per anställd, Tkr | 289 | 302 | 580 | 595 | 1 160 |
| Finansiell ställning | 2014-06-30 | 2013-06-30 | 2013-12-31 |
|---|---|---|---|
| Eget kapital, Mkr | 212 | 208 | 225 |
| Soliditet, % | 6 6 | 6 4 | 6 7 |
| Likvida medel, Mkr | 1 6 | 5 | 3 7 |
| Outnyttjade krediter, Mkr | 2 3 | 2 3 | 2 3 |
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Anställda | april-juni | april-juni | jan-juni | jan-juni | helår |
| Genomsnitt under perioden, antal | 513 | 520 | 491 | 491 | 476 |
| Varav debiterande konsulter, antal | 497 | 504 | 475 | 475 | 460 |
| Antal vid periodens utgång, antal | 496 | 510 | 496 | 510 | 463 |
| Antal strukturavgångar perioden, antal | 1 | 0 | 3 | 0 | 4 |
| Utveckling per kvartal | Q2/12 | Q3/12 | Q4/12 | Q1/13 | Q2/13 Q3/13 Q4/13 Q1/14 Q2/14 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 130,2 | 108,6 | 146,9 | 135,2 | 156,8 | 111,7 | 148,1 | 136,4 | 148,3 |
| Periodens resultat före skatt, Mkr | 4,4 | 5,3 | 14,7 | 2,5 | 11,3 | 7,7 | 12,6 | 5,2 | 8,3 |
| Vinstmarginal före skatt, % | 3,4 | 4,9 | 10,0 | 1,9 | 7,2 | 6,9 | 8,5 | 3,8 | 5,6 |
NOTER
Redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering och årsredovisningslagen.
Koncernens verksamhet bedrivs som ett brett verksamhetsområde och rapporteras därför som ett segment.
Koncernen tillämpar samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i årsredovisningen 2013.
Totalresultatet redovisas som en förlängd resultaträkning innehållande poster tidigare redovisade i eget kapital.
Inga väsentliga förändringar har skett i relationer eller transaktioner med närstående jämfört med det som anges i årsredovisningen för 2013.
I denna rapport särredovisas inte moderbolagets resultat- och balansräkning eftersom koncernens omsättning och balansposter till mycket stor andel återfinns i moderbolaget.
not 1
Resultat per aktie
Antalet aktier före och efter utspädning vid beräkning av resultat och kassaflöde per aktie uppgick till 52 632 803 stycken aktier.
not 2
Finansnetto
Posten innehåller ränteintäkter och räntekostnader.
not 3 Kassaflödesanalyser
Fördelning av investeringar (Mkr)
| 2014 | 2013 | 2013 | ||
|---|---|---|---|---|
| jan-juni | jan-juni | helår | ||
| Nettoinvesteringar i inventarier | -1,4 | -1,0 | -1,7 | |
| Förvärv av rörelse | - | -1,8 | -1,8 | |
| Totalt: | -1,4 | -2,8 | -3,5 |
not 4
Förvärv av rörelse
Inga förvärv har skett första halvåret 2014.
Specifikation förvärv av rörelse (Mkr)
| 2014 jan-juni |
2013 jan-juni |
2013 helår |
|
|---|---|---|---|
| Totalt anskaffningsvärde | - | - | - |
| Betalt tidigare förvärv | - | 1,8 | 1,8 |
| Avgår ej betalt | - | - | - |
| Totalt utbetalt anskaffningsvärde | 0,0 | 1,8 | 1,8 |
| Betalt tidigare förvärv | - | 1,8 | 1,8 |
| Avgår ej betalt | - | - | - |
| 0,0 | 1,8 | 1,8 | |
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv1 | 0,0 | -1,8 | -1,8 |
1Utbetalt anskaffningsvärde minus förvärvade likvida medel.
Informationen i denna delårsrapport är sådan som Softronic AB (publ) skall offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 13 aug 2014 kl. 08.00.
Vxl: +46 -(0)8-51 90 90 00 Fax: +46 -(0)8-51 90 91 00 E-post: [email protected]
Huvudkontor: Softronic AB (publ) | Ringvägen 100 | 118 60 STOCKHOLM. | Org.nr. 556249-0192 STOCKHOLM | GÖTEBORG | MALMÖ | ARJEPLOG | SUNDSVALL | ÖVERKALIX | ESTLAND | DANMARK WWW.SOFTRONIC.SE