AI assistant
Softronic — Interim / Quarterly Report 2013
May 13, 2013
3202_10-q_2013-05-13_eeb840a1-ab47-41ac-8480-36ecfc20a9c0.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
FÖRSTA KVARTALET 2013
- Omsättningen ökade till 135,2 Mkr (131,0 Mkr)
- Resultat före skatt uppgick till 2,5 Mkr (10,7 Mkr)
- Vinstmarginalen före skatt uppgick till 1,9 % (8,2 %)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -1,2 Mkr (33,6 Mkr)
- Periodens resultat efter skatt uppgick till 1,9 Mkr (8,1 Mkr)
- Periodens resultat efter skatt per aktie före utspädning uppgick till 0,04 kr (0,15 kr)
- Totala likviditetsutrymmet uppgick till 55 Mkr
- Soliditeten uppgick till 68 % (71 %)
VIKTIGA AFFÄRSHÄNDELSER
UNDER FÖRSTA KVARTALET
- Softronic har tecknat avtal med DnB avseende Softronics nya produkt för skadereglering - Modern Skadereglering
- Softronic har leverererat ny mobillösning till MTAB
- Softronic har förstärkts inom digital strategi och marknadsföring
- Softronic har vunnit pris i kundnöjdhet
EFTER PERIODENS UTGÅNG
- Softronic har tecknat avtal med Nextjet om ny webblösning
- Softronic har tecknat avtal med Svenska Filminstitutet om webbutveckling
DELÅRSRAPPORT för perioden 1 januari – 31 mars 2013
Första kvartalet 2013
Marknaden
Under första kvartalet har marknadens efterfrågan minskat. Detta gör att den redan hårda konkurrensen har blivit ännu svårare att hantera. Många aktörer försöker försvara och skaffa större marknadsandelar trots att marknaden som helhet inte växer.
Lönenivån är fortsatt hög i branschen och kommer att öka i och med lönehöjningar under året. Priserna ligger still och kan inte möta dessa höjningar.
Sammantaget ger den extrema konkurrensen, kundernas prispress och de höga lönerna sämre lönsamhet för de flesta aktörer just nu.
Nyckeln är att inta en position där man dels är ledande, dels levererar komplexa åtaganden som ger kunden stor nytta och därigenom minskar prispress och konkurrens.
Molntjänster, outsourcing och andra kvalificerade åtaganden med längre tidshorisont, som är Softronics huvudverksamhet, kommer att öka i omfattning.
Under 2012 och fortsatt under 2013 har antalet förfrågningar och affärer av denna typ ökat i takt med att Softronic har skapat en position att kunna konkurrera om större outsourcingåtaganden och projekt i 100-miljonersklassen. Dessa uppdrag tar betydligt längre tid att sälja in och innehåller betydligt större risker än resurskonsultuppdrag som är vanligare hos konkurrenter av Softronics storlek.
Softronic har en bas av outsourcinguppdrag med stabil grundlönsamhet samt en mycket god finansiell ställning som ger stor uthållighet och frihet att agera oavsett marknadsutvecklingen framöver.
Tillväxt och resultatutveckling
Omsättningen under kvartalet har ökat i jämförelse med samma period föregående år till största delen som en följd av ökad omsättning på annat än egna konsulter.
Under kvartalet har det genomförts stora försäljningsaktiviteter mot större kunder och åtaganden vilket dragit ned beläggningen. Samtidigt har ett antal projekt slutlevererats varpå obeläggning uppstått även av den orsaken.
Målet är nu att vinna ett antal av dessa stora offererade åtaganden samt på annat sätt öka beläggningen till historiska nivåer.
Softronic prioriterar alltid lönsamhet. Det finns fortsatt en stor potential både i form av ökade intäkter och minskade kostnader. Målet är att uppnå god lönsamhet under 2013.
Omsättningen under första kvartalet ökade till 135,2 Mkr (131,0 Mkr). Resultatet före skatt uppgick till 2,5 Mkr (10,7 Mkr).
Förutsättningar inför framtiden
Softronic har en tydlig målsättning att återta platsen som en av de bästa noterade IT-konsultföretagen räknat både i tillväxt och lönsamhet vilket varit ett faktum under tidigare år.
Softronics policy är att inte ge några prognoser.
Affärshändelser
Softronic har under kvartalet skrivit avtal med DnB om en ny produkt för skadereglering - Modern Skadereglering. Softronic har levererat ny mobillösning till MTAB.
Softronic har förstärkt sin satsning inom digital kommunikation och startar en enhet med fokus på digital strategi och marknadsföring.
Softronic placerade sig som tvåa bland Sveriges 200 största It-bolag i en undersökning om kundnöjdhet.
Efter periodens utgång har Nextjet tecknat avtal med Softronic om ny webblösning. Softronic har skrivit avtal med Svenska Filminstitutet om webbutveckling.
Likviditet
Koncernen hade 32 Mkr i likvida medel per den 31 mars 2013. Det totala likviditetsutrymmet bestående av likvida medel samt beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick till 55 Mkr vilket ger en stark position att konkurrera på marknaden med molntjänster och outsourcingavtal som kräver investeringar men där affärerna sedan ersätts under långa avtalsperioder. Det ger också möjlighet till fortsatta strukturaffärer. Sammanställning av moderbolagets resultat och ställning redovisas på sista sidan.
Risker och osäkerhetsfaktorer
De risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen kan stå inför är främst relaterade till förändringar i personalens beläggning, snittdebitering, personalomsättning samt lönekostnader som alla har en avgörande påverkan på lönsamheten. Förändringar i dessa nyckelparametrar har kommenterats ovan under "Marknaden".
Softronic
Softronic är ett IT- och managementbolag vars affärsidé är att erbjuda lösningar baserade på modern IT för att skapa bättre affärer och ökad konkurrenskraft för företagets kunder.
Genom att kombinera erfarenhet och nytänkande inom spjutspetsteknik med kompetens inom strategi och organisationsutveckling, tar Softronic ett helhetsansvar - från behovsanalys och utveckling av transaktionsintensiva verksamhetslösningar till implementering och drift.
Företaget grundades 1984 och har idag knappt 500 anställda fördelade på kontor i Stockholm, Malmö, Göteborg, Sundsvall, Arjeplog, Överkalix, Estland och Danmark. Softronic är noterat på Nasdaq OMX Stockholm Small Cap.
ÖVRIGT
Rapporter 2013
Årsstämma 2013, 13 maj, 17.30, Ringvägen 100, Stockholm Delårsrapport (april-juni), 14 augusti Delårsrapport (juli-sept), 24 oktober
Revisorernas granskning
Denna rapport har ej varit föremål för revisorernas granskning.
Upplysningar om delårsrapporten
Anders Eriksson, Verkställande direktör E-post: [email protected] Telefon: 08-51 90 90 00
Softronic AB (publ), org.nr 556249-0192
Anders Eriksson, Verkställande direktör
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT I
| SAMMANDRAG KONCERNEN | 2013 | 2012 | 2012 |
|---|---|---|---|
| Tkr | jan-mars | jan-mars | helår |
| Intäkter | 135 237 | 130 992 | 516 726 |
| Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader | -30 952 | -24 295 | -107 570 |
| Övriga externa kostnader | -11 584 | -11 149 | -47 143 |
| Personalkostnader | -88 157 | -82 313 | -316 099 |
| Avskrivningar, anläggningstillgångar | -2 139 | -2 744 | -11 435 |
| Rörelseresultat | 2 405 | 10 491 | 34 479 |
| Finansnetto not 3 |
99 | 258 | 696 |
| Resultat före skatt | 2 504 | 10 749 | 35 175 |
| Skatt | -606 | -2 661 | -12 480 |
| PERIODENS RESULTAT | 1 898 | 8 088 | 22 695 |
| Övriga totalresultat | |||
| Poster som kommer att omklassificeras till resultatet | |||
| Omräkningsdifferenser | 62 | -19 | -34 |
| TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | 1 960 | 8 069 | 22 661 |
| Minoritetens andel av Periodens resultat och Totalresultatet | 0 | 0 | 0 |
| Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 1 898 | 8 088 | 22 695 |
| Totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 1 960 | 8 069 | 22 661 |
| Periodens resultat per aktie, före utspädning, kr not 1 |
0,04 | 0,15 | 0,43 |
| Periodens resultat per aktie, efter utspädning, kr not 1 |
0,04 | 0,15 | 0,43 |
BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG KONCERNEN
| Tkr | 2013-03-31 2012-03-31 2012-12-31 | |||
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Goodwill | not 5 | 109 262 | 106 589 | 109 262 |
| Övr. immateriella anl.tillgångar | not 5 | 12 062 | 13 958 | 13 104 |
| Uppskjuten skattefordran | 10 991 | 17 562 | 10 920 | |
| Materiella anl.tillgångar | 7 463 | 11 677 | 7 884 | |
| Summa anläggningstillgångar | 139 778 | 149 786 | 141 170 | |
| Fordringar m.m. | 157 822 | 115 352 | 143 588 | |
| Likvida medel | 32 072 | 60 686 | 34 733 | |
| Summa omsättningstillgångar | 189 894 | 176 038 | 178 321 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 329 672 | 325 824 | 319 491 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Eget kapital | 222 752 | 229 885 | 220 792 | |
| Övrig avsättning | not 5 | 4 202 | 1 159 | 4 935 |
| Kortfristiga skulder, ej räntebärande | 102 718 | 94 780 | 93 764 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 329 672 | 325 824 | 319 491 |
EGET KAPITAL I SAMMANDRAG KONCERNEN
| 2013 jan-mars |
2012 jan-mars |
2012 helår |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Moder- | Minor- | Totalt | Moder- | Minor- | Totalt | Moder- | Minor- | Totalt | |
| bolagets | iteten | Eget kapital | bolagets | iteten | Eget kapital | bolagets | iteten | Eget kapital | |
| Tkr | aktieägare | aktieägare | aktieägare | ||||||
| Ingående balans | 220 792 | 0 | 220 792 | 219 384 | 6 080 | 225 464 | 219 384 | 6 080 | 225 464 |
| Periodens totalresultat | 1 960 | - | 1 960 | 8 069 | - | 8 069 | 22 661 | - | 22 661 |
| Förvärvad minoritetsandel | - | - | 0 | 2 432 | -6 080 | -3 648 | 2 432 | -6 080 | -3 648 |
| Utdelning | - | - | 0 | - | - | 0 | -23 685 | - | -23 685 |
| Belopp vid periodens utgång | 222 752 | 0 | 222 752 | 229 885 | 0 | 229 885 | 220 792 | 0 | 220 792 |
| KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN | 2013 | 2012 | 2012 helår |
|
|---|---|---|---|---|
| Sammandrag, Mkr not 4 |
jan-mars | jan-mars | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -1,2 | 33,6 | 31,0 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1,4 | -4,7 | -4,4 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | -23,7 | |
| ÅRETS/PERIODENS KASSAFLÖDE | -2,6 | 28,9 | 2,9 | |
| Likvida medel vid årets/periodens början | 34,7 | 31,8 | 31,8 | |
| Likvida medel vid årets/periodens slut | 32,1 | 60,7 | 34,7 | |
| Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, före utspädning, kr. not 1 | -0,02 | 0,64 | 0,59 | |
| Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, efter utspädning, kr. not 1 | -0,02 | 0,64 | 0,59 |
NYCKELTAL KONCERNEN
| 2013 | 2012 | 2012 | |
|---|---|---|---|
| Resultat | jan-mars | jan-mars | helår |
| Resultat per aktie, före/efter utspädning, kr not 1 |
0,04 | 0,15 | 0,43 |
| Rörelsemarginal, % | 1,8 | 8,0 | 6,7 |
| Vinstmarginal, % | 1,9 | 8,2 | 6,8 |
| Räntabilitet, eget kapital, % | 7,5 | 11,7 | 10,3 |
| Förädlingsvärde per anställd, Mkr | 0,20 | 0,21 | 0,78 |
| EBITDA, Mkr* | 4,5 | 13,2 | 45,9 |
| 2013 | 2012 | 2012 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | jan-mars | jan-mars | helår |
| Nettoomsättning, Mkr | 135 | 131 | 517 |
| Försäljning av konsulttjänster, Mkr | 105 | 105 | 401 |
| Försäljning av varor och övrigt, Mkr | 30 | 26 | 116 |
| Tjänsteomsättning per debiterande konsult, Tkr | 235 | 246 | 930 |
| Omsättning per anställd, Tkr | 293 | 296 | 1 156 |
| Finansiell ställning | 2013-03-31 | 2012-03-31 | 2012-12-31 |
|---|---|---|---|
| Eget kapital, Mkr | 223 | 230 | 221 |
| Soliditet, % | 68 | 71 | 69 |
| Likvida medel, Mkr | 32 | 61 | 35 |
| Outnyttjade krediter, Mkr | 23 | 23 | 23 |
| 2013 | 2012 | 2012 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anställda | jan-mars | jan-mars | helår | ||||||
| Genomsnitt under perioden, antal | 462 | 442 | 447 | ||||||
| Varav debiterande konsulter, antal | 446 | 426 | 431 | ||||||
| Antal vid periodens utgång, antal | Antal strukturavgångar perioden, antal | 467 | 442 | 448 | |||||
| 0 | 7 | 28 | |||||||
| Beläggningsgrad, timpris | |||||||||
| Beläggningsgrad, % | not 2 | 71 | 77 | 75 | |||||
| Timpris genomsnitt, kr | 901 | 911 | 907 | ||||||
| Känslighet, perioden (effekt på resultat före skatt) | |||||||||
| Beläggningssgrad, +/- 5%-enheter, Mkr | +/-6 | +/-6 | +/-24 | ||||||
| Timpris, +/-50 kr, Mkr | +/-5 | +/-5 | +/-19 | ||||||
| Utveckling per kvartal | Q1/11 | Q2/11 | Q3/11 | Q4/11 | Q1/12 | Q2/12 | Q3/12 | Q4/12 | Q1/13 |
| Nettoomsättning, Mkr | 138,7 | 138,1 | 107,7 | 141,8 | 131,0 | 130,2 | 108,6 | 146,9 | 135,2 |
| Periodens resultat före skatt, Mkr | 12,8 | 5,3 | 7,3 | 13,7 | 10,7 | 4,4 | 5,3 | 14,7 | 2,5 |
Vinstmarginal före skatt, % 9,2 3,9 6,8 9,7 8,2 3,4 4,9 10,0 1,9
NOTER Redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering och årsredovisningslagen.
Koncernens verksamhet bedrivs som ett brett verksamhetsområde och rapporteras därför som ett segment.
Koncernen tillämpar samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i årsredovisningen 2012 med undantag för följande ändrade IFRS standarder 2013: IAS 1, omräkningsdifferenser i övrigt totalresultat redovisas under rubriken" Poster som kommer att omklassificeras till resultatet", IAS34, finansiella tillgångar och skulder ska omvärderas till verkligt värde enligt IFRS 13, där koncernen har korta löptider och de verkliga värdena bedöms motsvara de redovisade värdena.
Totalresultatet redovisas som en förlängd resultaträkning innehållande poster tidigare redovisade i eget kapital.
Inga väsentliga förändringar har skett i relationer eller transaktioner med närstående jämfört med det som anges i årsredovisningen för 2012.
I denna rapport särredovisas inte moderbolagets resultat- och balansräkning eftersom koncernens omsättning och balansposter till mycket stor andel återfinns i moderbolaget.
not 1
Resultat per aktie
Antalet aktier före och efter utspädning vid beräkning av resultat och kassaflöde per aktie uppgick till 52 632 803 stycken aktier.
not 2
Beläggningsgrad
Beläggningsgrad avser andelen debiterade timmar av full arbetstid, d.v.s. samtliga periodens vardagar à ca 8 tim (ca 1 900 tim under året) minskat med uttagen semester och sjukfrånvaro. Uppgifterna avser debiterande konsulter.
not 3
Finansnetto
Posten innehåller ränteintäkter och räntekostnader.
not 4 Kassaflödesanalyser
Fördelning av investeringar (Mkr)
| 2013 | 2012 | 2012 | ||
|---|---|---|---|---|
| jan-mars | jan-mars | helår | ||
| Nettoinvesteringar i inventarier | -0,7 | -1,1 | -1,4 | |
| Förvärv av rörelse | -0,7 | -3,6 | -3,0 | |
| Totalt: | -1,4 | -4,7 | -4,4 |
not 5
Förvärv av rörelse
Tilläggsköpeskilling avseende tidigare förvärv har under året utbetalts med 0,7 Mkr.
Specifikation förvärv av rörelse (Mkr)
| 2013 jan-mars |
2012 jan-mars |
2012 helår |
|
|---|---|---|---|
| Totalt anskaffningsvärde | - | 3,6 | 7,4 |
| Betalt tidigare förvärv | 0,7 | - | - |
| Avgår ej betalt3 | - | - | -3,7 |
| Totalt utbetalt anskaffningsvärde | 0,7 | 3,6 | 3,7 |
| Förvärvade tillgångar och skulder | |||
| Goodwill | - | - | - |
| Övriga immatriella anl. tillg.1 | - | - | 6,4 |
| Uppskjuten skatteskuld | - | - | -1,5 |
| Omsättningstillgångar | - | - | 1,3 |
| Likvida medel | 0,7 | ||
| Kortfristiga skulder | - | - | -3,1 |
| Minoritetsintresse2 | - | 3,6 | 3,6 |
| Betalt tidigare förvärv | 0,7 | - | - |
| Avgår ej betalt3 | - | - | -3,7 |
| 0,7 | 3,6 | 3,7 | |
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv4 | -0,7 | -3,6 | -3,0 |
1 Immateriell anläggningstillgång är hänförlig till förvärvad kundstock (2012: 1,5 Mkr) och programrättigheter (2012: 4,9 Mkr).
2 Avser köp av minoritetsandelar som behandlats som transaktion mellan ägare (2012: beloppet avser i sin helhet Softronic 1 AB).
3 Avser i huvudsak tilläggsköpeskillingar.
4 Utbetalt anskaffningsvärde minus förvärvade likvida medel.
Informationen i denna delårsrapport är sådan som Softronic AB (publ) skall offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 13 maj 2013 kl. 08.00.
Vxl: +46 -(0)8-51 90 90 00 Fax: +46 -(0)8-51 90 91 00 E-post: [email protected]
Huvudkontor: Softronic AB (publ) | Ringvägen 100 | 118 60 STOCKHOLM. | Org.nr. 556249-0192 STOCKHOLM | GÖTEBORG | MALMÖ | ARJEPLOG | SUNDSVALL | ÖVERKALIX | ESTLAND | DANMARK WWW.SOFTRONIC.SE