AI assistant
Softronic — Interim / Quarterly Report 2009
Oct 22, 2009
3202_10-q_2009-10-22_8e9cb620-db24-44f6-ad39-4bc9c05cb9ec.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
TREDJE KVARTALET 2009
- Omsättningen uppgick till 78,4 Mkr (89,0 Mkr)
- Resultat före skatt uppgick till 7,5 Mkr (16,5 Mkr)
- Vinstmarginalen före skatt uppgick till 9,6 % (18,5 %)
- Periodens resultat efter skatt uppgick till 6,0 Mkr (11,8 Mkr)
- Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 14,6 Mkr (0,2 Mkr)
- Periodens resultat efter skatt per aktie uppgick till 0,12 kr (0,24 kr)
JANUARI-SEPTEMBER 2009
- Omsättningen uppgick till 271,8 Mkr (313,1 Mkr)
- Resultat före skatt uppgick till 24,8 Mkr (48,8 Mkr)
- Vinstmarginalen före skatt uppgick till 9,1 % (15,6 %)
- Periodens resultat efter skatt uppgick till 19,6 Mkr (35,4 Mkr)
- Periodens resultat efter skatt per aktie uppgick till 0,40 kr (0,73 kr)
- Totala likviditetsutrymmet uppgick 2009-09-30 till 74 Mkr
- Soliditeten uppgick till 73 % (67 %)
VIKTIGA AFFÄRSHÄNDELSER
TIDIGARE UNDER ÅRET
- Softronic har förvärvat M Enterprise Solutions and Hosting AB
- Softronic har tecknat outsourcingavtal med Riksteatern
- Dotterbolaget Consultus har tecknat avtal med Kooperativa förbundet, KF, om kompentensutveckling
- Softronic har tecknat outsourcingavtal med Stockholms Stads Bostadsförmedling
- Softronic har levererat byggnads.se med ny medlemscommunity
- Softronic och Norrbottens Läns Landsting har tecknat avtal om förvärv av skanningsverksamhet
- Softronic har tecknat ramavtal med SAS om leveranser av ITkonsulttjänster
- Softronic har tecknat avtal med KF Näthandel om förvaltning och utveckling av Coops mataffaren.se
- Softronic har tecknat samarbetsavtal med ledande telekombolag om automatiserade testfall
- Softronic och Microsoft sammarbetar om lösning för möbelbranschen
- Softronic utsedd till Microsofts partner för livsmedelsbranschen
EFTER PERIODENS UTGÅNG
Softronic har tecknat avtal med Skatteverket om skanningstjänst
DELÅRSRAPPORT för perioden 1 januari – 30 september 2009
Tredje kvartalet 2009 – Bättre än förväntat
Marknaden
Trots en marknad som föll kraftigt under första kvartalet samtidigt som kvartalen därefter innehållit många odebiterbara dagar så har tredje kvartalet resultatmässigt blivit bättre än förväntat.
Utan tvekan har samtliga kunder till IT-konsultföretagen fortsatt fokusera på minskade kostnader och ökad effektivitet i verksamheten men konsultmarknaden har trots detta eller kanske just därför upplevt två kvartal av stabilisering efter första kvartalets initiala kraftiga försämring med försvagad efterfrågan. De flesta större kunder har redan minskat antalet konsulter och har samtidigt krävt sänkning av redan pressade timpriser. Dock förefaller nu de flesta aktörer ha hittat en balans i den nya marknaden.
Softronic har tidigare under året minskat personalstyrkan för att möta den minskade efterfrågan och har lyckats behålla en god marginal i den svaga marknaden. Softronic har idag en vinstmarginal som mer liknar de som konkurrenterna haft under högkonjunktur.
Outsourcing och andra kvalificerade uppdrag med längre tidshorisont har en betydligt bättre möjlighet att stå emot och t o m öka i omfattning. För Softronic är detta huvudverksamheten och fokus har därför nu varit att ytterligare öka andelen outsourcingkontrakt.
Under året har Softronic i stark konkurrens tagit fler outsourcingaffärer och ramavtal än under någon period i företagets historia vilket kommer att ge en stabil grund att stå på under den fortsatta lågkonjunkturen.
Det finns också ett uppdämt behov av att investera i ITstöd både inom försäljning, logistik, tillverkning och administration. Detta främst som processeffektiviseringar i avsikt att verka i en allt mer konkurrensutsatt verklighet. De företag som har resurser i form av goda finanser och klok ledning kommer under de närmaste åren att investera i moderna IT-stöd och därmed komma i ett betydligt bättre konkurrensläge inför nästa högkonjunktur.
Det finns nu signaler som ger rimlig anledning att tro på en successiv förbättring av marknaden de närmaste kvartalen även om risken naturligtvis finns för fortsatt pressad marknad.
Denna press är i så fall av mer strukturell art då timpriserna fortfarande har en tendens att ligga still och kundernas köpbeteende kan ha förändrats på sikt oavsett konjunktur.
Softronic har dock en bas av outsourcinguppdrag med stabil grundlönsamhet samt en mycket god finansiell ställning som ger stor uthållighet och frihet att agera oavsett marknadsutvecklingen.
Tillväxt och resultatutveckling
Softronic prioriterar alltid lönsamhet. I takt med den sämre marknaden har punktinsatser genomförts för att balansera kostnadsmassan i förhållande till de minskade intäkterna. Detta har resulterat i en något minskad omsättning som under tredje kvartalet 2009 uppgick till 78 Mkr (89 Mkr).
Resultatet före skatt för samma period uppgick till 7,5 Mkr (16,5 Mkr).
I resultatet för nio månader 2009 ingår strukturkostnader för avveckling av personal med 3,4 Mkr.
Förutsättningar inför framtiden
Softronic har trots den kraftigt försämrade marknaden en tydlig målsättning att fortsätta vara bland de bästa noterade IT-konsultföretagen räknat både i tillväxt och lönsamhet.
Det sker genom att vårda befintliga kundrelationer samt skaffa nya outsourcing- och ramavtal.
I dagsläget krävs beredskap för att marknaden förändras. Softronic har ett skydd i den större mängd långa kundåtaganden som upparbetats under de senaste åren.
Det ger också en stor möjlighet att konkurrera i kraft av bättre finansiell ställning än flertalet konkurrenter.
Prioriteringen ligger fortfarande främst på lönsamhet.
Softronics policy är att inte ge några prognoser men målsättningen är fortfarande att över tiden bibehålla bland de bästa marginalerna och tillväxten jämfört med övriga noterade svenska IT-konsultföretag.
Affärshändelser
Tidigare under året har Softronic och Norrbottens Läns Landsting tecknat avtal om förvärv av skanningsverksamhet. Ramavtal om IT-konsulttjänster har tecknats med SAS.
Softronic har tecknat avtal med KF Näthandel om förvaltning och utveckling av Coops mataffaren.se.
Softronic har tecknat samarbetsavtal med ledande telekombolag om automatiserade testfall.
Softronic och Microsoft samarbetar om lösning för möbelbranschen.
Softronic utsedd till Microsofts partner för livsmedelsbranschen.
Förvärv har skett av drifts- och infrastrukturbolaget M Enterprise Solutions and Hosting AB med en årsomsättning om ca 8 Mkr.
Softronic har tecknat avtal med Riksteatern om outsourcing av IT-drift och support med ett ordervärde om minst 15 Mkr.
Softronics helägda dotterbolag Consultus Management Institute har tecknat avtal med Kooperativa förbundet, KF, om kompetensutveckling och lärande.
Softronic har tecknat avtal med Stockholms Stads Bostadsförmedling om outsourcing av IT-drift och support med ett ordervärde nära 10 Mkr.
Softronic har levererat byggnads.se med ny medlemscommunity.
Efter periodens utgång har avtal tecknats med Skatteverket om tjänster för skanning av deklarationer.
Likviditet
Placering har skett i företagsobligationer som minskat saflödet från investeringsverksamheten med 10,5 Mkr men där placeringen kan omsättas till likvida medel på öppen marknad.
Under 2009 har bolaget betalat kontanta förvärvsköpeskillingar som uppgår till ca 3 Mkr.
Under 2009 har utdelning skett med 0,30 kr per aktie vilket minskat kassan med 14,6 Mkr.
Den 30 september 2009 hade koncernen 51 Mkr i likvida medel inklusive korta placeringar. Det totala likviditetsutrymmet bestående av likvida medel, kortfristiga placeringar i företagsobligationer samt beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick till 74 Mkr vilket ger en stark position i den nya situationen på marknaden.
Risker och osäkerhetsfaktorer
De risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen kan stå inför är främst relaterade till förändringar i personalens beläggning, snittdebitering, personalomsättning samt lönekostnader som alla har en avgörande påverkan på lönsamheten. Förändringar i dessa nyckelparametrar har kommenterats ovan under "Marknaden".
Softronic är ett IT- och managementbolag vars affärsidé är att erbjuda lösningar baserade på modern IT för att skapa bättre affärer och ökad konkurrenskraft för företagets kunder.
Genom att kombinera erfarenhet och nytänkande inom spjutspetsteknik med kompetens inom strategi och organisationsutveckling, tar Softronic ett helhetsansvar - från behovsanalys och utveckling av transaktionsintensiva verksamhetslösningar till implementering och drift.
Företaget grundades 1984 och har idag cirka 375 anställda fördelade på kontor i Stockholm, Malmö, Göteborg, Arjeplog, Överkalix och Estland. Softronic är noterat på Nordiska Börsen Stockholm Small Cap.
ÖVRIGT
Rapporter 2010
Bokslutskommuniké 2009, 18 februari Delårsrapport (jan-mars), 5 maj Delårsrapport (april-juni), 18 augusti Delårsrapport (juli-sept), 28 oktober
Upplysningar om kvartalsrapporten
Anders Eriksson, Verkställande direktör E-post: [email protected] Telefon: 08-51 90 90 00
Softronic
Softronic AB (publ.), org.nr 556249-0192
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
| Rolf Jinglöv, Styrelsens ordförande | Anders Eriksson, Verkställande direktör |
|---|---|
| Stig Martín, Styrelseledamot | Mats Runsten, Styrelseledamot |
| Ragnar Wilton, Styrelseledamot | Kjell Ovelid, Styrelseledamot (arb.tag. repr) |
| Marika Wassberg Skärvik, Styrelseledamot | Tomas Högström, Styrelseledamot (arb.tag. repr) |
| Petter Stillström, Styrelseledamot |
Styrelsen i Softronic AB
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i delårsrapport för Softronic AB per 30 september 2009 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige RS och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 22 oktober 2009 Ernst & Young AB Hamish Mabon Auktoriserad revisor
| SAMMANDRAG | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | juli-sept | juli-sept | jan-sept | jan-sept | helår | |
| Intäkter | 78 416 | 88 973 | 271 843 | 313 079 | 434 600 | |
| Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader | -12 521 | -11 621 | -40 573 | -43 735 | -64 809 | |
| Övriga externa kostnader | -8 203 | -8 769 | -25 105 | -27 525 | -40 231 | |
| Personalkostnader | -48 830 | -51 033 | -177 490 | -189 759 | -258 901 | |
| Avskrivningar, anläggningstillgångar | -1 648 | -1 435 | -4 711 | -4 227 | -5 747 | |
| Rörelseresultat | 7 214 | 16 115 | 23 964 | 47 833 | 64 912 | |
| Finansnetto | not 3 | 332 | 341 | 804 | 989 | 1 648 |
| Resultat före skatt | 7 546 | 16 456 | 24 768 | 48 822 | 66 560 | |
| Skatt | -1 551 | -4 618 | -5 143 | -13 455 | -19 278 | |
| PERIODENS RESULTAT | 5 995 | 11 838 | 19 625 | 35 367 | 47 282 | |
| Övriga totalresultat | ||||||
| Omräkningsdifferenser | -116 | 69 | -137 | 89 | 323 | |
| TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | 5 879 | 11 907 | 19 488 | 35 456 | 47 605 | |
| Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, 100 % | 5 995 | 11 838 | 19 625 | 35 367 | 47 282 | |
| Totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, 100 % | 5 879 | 11 907 | 19 488 | 35 456 | 47 605 | |
| Periodens resultat per aktie, före och efter utspädning, not 1 | 0,12 | 0,24 | 0,40 | 0,73 | 0,97 |
RESULTATRÄKNING/TOTALRESULTAT I
BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Tkr | 2009-09-30 2008-09-30 | 2008-12-31 | ||
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Goodwill | not 5 | 66 330 | 64 959 | 64 742 |
| Övr immateriella anl.tillgångar (kundstock) | not 5 | 8 109 | 10 363 | 9 678 |
| Materiella anl.tillgångar | 10 243 | 7 918 | 8 889 | |
| Finansiella anl.tillgångar | 30 | 30 | 30 | |
| Summa anläggningstillgångar | 84 712 | 83 270 | 83 339 | |
| Fordringar mm. | 90 596 | 99 487 | 101 581 | |
| Kortfristiga placeringar | 10 476 | - | - | |
| Likvida medel | 40 437 | 38 193 | 65 833 | |
| Summa omsättningstillgångar | 141 509 | 137 680 | 167 414 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 226 221 | 220 950 | 250 753 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Eget kapital | 166 055 | 149 042 | 161 191 | |
| Uppskjuten skatteskuld | 2 033 | 1 989 | 2 000 | |
| Övrig avsättning | 5 041 | 5 541 | 5 541 | |
| Kortfristiga skulder, ej räntebärande | 53 092 | 64 378 | 82 021 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 226 221 | 220 950 | 250 753 |
EGET KAPITAL I SAMMANDRAG
| 2009 | 2008 | 2008 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jan-sept | jan-sept | helår | |||||||
| Moder- | Minor- | Totalt | Moder- | Minor- | Totalt | Moder- | Minor- | Totalt | |
| bolagets | iteten Eget kapital | bolagets | iteten Eget kapital | bolagets | iteten Eget kapital | ||||
| Tkr | aktieägare | aktieägare | aktieägare | ||||||
| Ingående balans | 160 982 | 209 | 161 191 | 127 991 | 209 | 128 200 | 127 991 | 209 | 128 200 |
| Periodens totalresultat | 19 488 | 19 488 | 35 456 | 35 456 | 47 605 | 47 605 | |||
| Avyttrad minoritetsandel | -10 | -10 | - | - | - | - | - | - | |
| Utdelning | -14 614 | -14 614 | -14 614 | -14 614 | -14 614 | -14 614 | |||
| Belopp vid periodens utgång | 165 856 | 199 | 166 055 | 148 833 | 209 | 149 042 | 160 982 | 209 | 161 191 |
| KASSAFLÖDESANALYS | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sammandrag, Mkr | not 4 | juli-sept | juli-sept | jan-sept | jan-sept | helår |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 14,6 | 0,2 | 4,6 | 23,5 | 53,1 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten** | -13,5 | 0,5 | -15,4 | -33,4 | -35,4 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | -14,6 | -14,6 | -14,6 | |
| ÅRETS/PERIODENS KASSAFLÖDE* | 1,1 | 0,7 | -25,4 | -24,5 | 3,1 | |
| Likvida medel vid årets/periodens början | 39,3 | 37,5 | 65,8 | 62,7 | 62,7 | |
| Likvida medel vid årets/periodens slut | 40,4 | 38,2 | 40,4 | 38,2 | 65,8 | |
| Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, före och efter utspädning, kr. not 1 | 0,30 | 0,00 | 0,09 | 0,48 | 1,09 |
*Likvida medel består av kassa och bank samt kortfristiga placeringar med en bindningstid om mindre än 3 månader.
**Innefattar placering i företagsobligationer med 10,5 Mkr som kan omsättas till likvida medel på öppen marknad.
| NYCKELTAL | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008 | |
| Resultat | juli-sept | juli-sept | jan-sept | jan-sept | helår |
| Resultat per aktie, före och efter utspädning, kr not 1 |
0,12 | 0,24 | 0,40 | 0,73 | 0,97 |
| Rörelsemarginal, % | 9,2 | 18,1 | 8,8 | 15,3 | 14,9 |
| Vinstmarginal, % | 9,6 | 18,5 | 9,1 | 15,6 | 15,3 |
| Räntabilitet, eget kapital, % | 19,6 | 36,9 | 19,6 | 36,9 | 33,1 |
| Förädlingsvärde per anställd, Mkr | 0,15 | 0,18 | 0,56 | 0,64 | 0,88 |
| EBITDA, Mkr* | 8,9 | 17,6 | 28,7 | 52,1 | 70,7 |
* Rörelseresultat före avskrivningar
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | juli-sept | juli-sept | jan-sept | jan-sept | helår |
| Nettoomsättning, Mkr | 78 | 89 | 272 | 313 | 435 |
| Försäljning av konsulttjänster, Mkr | 64 | 75 | 225 | 256 | 349 |
| Försäljning av varor och övrigt, Mkr | 14 | 14 | 47 | 57 | 86 |
| Tjänsteomsättning per debiterande konsult, Tkr | 183 | 214 | 654 | 727 | 991 |
| Omsättning per anställd, Tkr | 214 | 242 | 753 | 848 | 1 178 |
| Finansiell ställning | 2009-09-30 | 2008-09-30 | 2008-12-31 |
|---|---|---|---|
| Eget kapital, Mkr | 166 | 149 | 161 |
| Soliditet, % | 73 | 67 | 64 |
| Likvida medel, inkl kortfristiga placeringar, Mkr | 51 | 38 | 66 |
| Outnyttjade krediter, Mkr | 23 | 23 | 23 |
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Anställda | juli-sept | juli-sept | jan-sept | jan-sept | helår |
| Genomsnitt under perioden, antal | 367 | 367 | 361 | 369 | 369 |
| Varav debiterande konsulter, antal | 350 | 350 | 344 | 352 | 352 |
| Personalomsättning, tolvmånaders, %* | 13 | 26 | 13 | 26 | 23 |
| Antal vid periodens utgång, antal | 375 | 369 | 375 | 369 | 367 |
| Antal vid periodens utgång, antal* | 373 | 369 | 373 | 369 | 367 |
| *Rensat från strukturavgångar |
| Beläggningsgrad, timpris | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Beläggningsgrad, % | not 2 | 79 | 78 | 78 | 77 | 78 |
| Timpris genomsnitt, kr | 915 | 916 | 897 | 899 | 907 | |
| Känslighet, perioden (effekt på resultat före skatt) | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Beläggningssgrad, +/- 5%-enheter, Mkr | +/-4 | +/-5 | +/-14 | +/-17 | +/-22 |
| Timpris, +/-50 kr, Mkr | +/-3 | +/-4 | +/-12 | +/-14 | +/-19 |
| Utveckling per kvartal | Q3/07 | Q4/07 | Q1/08 | Q2/08 | Q3/08 | Q4/08 | Q1/09 | Q2/09 | Q3/09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 60,9 | 90,7 | 111,5 | 112,6 | 89,0 | 121,5 | 98,7 | 94,7 | 78,4 |
| Periodens resultat före skatt, Mkr | 9,4 | 19,1 | 15,4 | 17,0 | 16,5 | 17,7 | 9,1 | 8,1 | 7,5 |
| Vinstmarginal, % | 15,4 | 21,1 | 13,8 | 15,1 | 18,5 | 14,6 | 9,2 | 8,6 | 9,6 |
NOTER Redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Interim Financial Reporting och årsredovisningslagen.
Koncernens verksamhet bedrivs som ett brett verksamhetsområde och rapporteras därför som ett segment sedan kvartal fyra 2007. IFRS 8 har inte inneburit några förändringar jämfört med IAS 14.
Koncernen tillämpar samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i årsredovisningen 2008 med tillägg av den omarbetade IAS 1. Totalresultatet redovisas som en förlängd resultaträkning innehållande poster tidigare redovisade i eget kapital.
Inga väsentliga förändringar har skett i relationer eller transaktioner med närstående jämfört med det som anges i årsredovisningen för 2008.
I denna rapport särredovisas inte moderbolagets resultat- och balansräkning eftersom koncernens omsättning och balansposter till mycket stor andel återfinns i moderbolaget.
not 1
Resultat per aktie
Antalet aktier före och efter utspädning vid beräkning av resultat och kassaflöde per aktie uppgår till 48 714 268 stycken aktier.
not 2
Beläggningsgrad
Beläggningsgrad avser andelen debiterade timmar av full arbetstid, d.v.s. samtliga periodens vardagar à ca 8 tim (ca 1 900 tim under året) minskat med uttagen semester och sjukfrånvaro. Uppgifterna avser debiterande konsulter.
not 3
Finansnetto
Posten innehåller ränteintäkter och räntekostnader samt värdeförändringar från kortfristiga placeringar.
not 4 Kassaflödesanalyser
Fördelning av investeringar (Mkr):
| 2009 jan-sept |
2008 jan-sept |
2008 helår |
||
|---|---|---|---|---|
| Nettoinvesteringar i inventarier | -3,7 | -2,0 | -4,0 | |
| Förvärv av rörelse | -1,2 | -31,4 | -31,4 | |
| Placering i företagsobligationer | -10,5 | - | - | |
| Totalt: | -15,4 | -33,4 | -35,4 |
not 5
Förvärv av rörelse
Softronic AB har förvärvat 100 % av M Enterprise Solutions and Hosting AB samt lagerbolagen Softronic Dokument AB och Softronic Skanning AB.
Specifikation förvärv av rörelse (Mkr)
| 2009 | 2008 | 2008 | |
|---|---|---|---|
| jan-sept | jan-sept | helår | |
| Totalt anskaffningsvärde | 2,7 | 46,8 | 46,8 |
| Betalt tidigare förvärv | 1,0 | - | - |
| Avgår förskottsbetalt | - | -3,6 | -3,6 |
| Avgår ej betalt | -0,5 | -8,3 | -8,3 |
| Totalt utbetalt anskaffningsvärde | 3,2 | 34,9 | 34,9 |
| Förvärvade tillgångar och skulder | |||
| Goodwill | 1,6 | 30,8 | 30,8 |
| Övriga immatriella anl. tillg.* | 0,6 | 10,3 | 10,3 |
| Uppskjuten skatteskuld | -0,2 | -2,8 | -2,8 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0,3 | 1,5 | 1,5 |
| Omsättningstillgångar | 1,3 | 26,9 | 26,9 |
| Likvida medel | 2,0 | 3,5 | 3,5 |
| Kortfristiga skulder | -2,9 | -23,4 | -23,4 |
| Betalt tidigare förvärv | 1,0 | - | - |
| Avgår förskottsbetalt | - | -3,6 | -3,6 |
| Avgår ej betalt | -0,5 | -8,3 | -8,3 |
| 3,2 | 34,9 | 34,9 | |
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv** |
-1,2 | -31,4 | -31,4 |
* Immateriell anläggningstillgång är hänförlig till förvärvad
kundstock.
** Utbetalt anskaffningsvärde minus förvärvade likvida medel.
Informationen i denna delårsrapport är sådan som Softronic AB (publ) skall offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 22 oktober 2009 kl.08.00.
Vxl: +46 -(0)8-51 90 90 00 Fax: +46 -(0)8-51 90 91 00 E-post: [email protected]
Huvudkontor: Softronic AB (publ) | Ringvägen 100 | 118 60 STOCKHOLM. | Org.nr. 556249-0192 STOCKHOLM | GÖTEBORG | MALMÖ | ARJEPLOG | ÖVERKALIX | ESTLAND | WWW.SOFTRONIC.SE