AI assistant
Softronic — Interim / Quarterly Report 2008
May 6, 2008
3202_10-q_2008-05-06_dbcbbfab-2f38-4c01-bb51-0ab7b685ddf4.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
FÖRSTA KVARTALET 2008
- Omsättningen ökade med 46 % till 111,5 Mkr (76,2 Mkr)
- Resultat före skatt ökade med 21 % till 15,4 Mkr (12,7 Mkr)
- Resultat efter skatt ökade till 11,2 Mkr (9,1 Mkr)
- Resultat efter skatt per aktie uppgick till 0,23 kr efter utspädning (0,19 kr)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 14,4 Mkr (5,7 Mkr)
- Totala likviditetsutrymmet uppgick 2008-03-31 till 63,6 Mkr
- Soliditeten uppgick till 65 % (71 %)
VIKTIGA AFFÄRSHÄNDELSER
UNDER FÖRSTA KVARTALET
- Softronic har förvärvat ITtjänsteföretaget Issi
- Softronic har tecknat avtal med PP Pension om nytt integrerat ITM-system
- Softronic har förvärvat affärssystemföretaget Enter system
- Softronic har förvärvat ITkonsultföretaget Yarrow
DELÅRSRAPPORT för perioden 1 januari – 31 mars 2008
Första kvartalet 2008 - Mycket hög tillväxt och fortsatt hög lönsamhet med förvärv
Marknaden
Marknaden är fortsatt stark inom affärsförbättrande utvecklingsprojekt i den tekniska frontlinjen vilket passar väl in i Softronics affärsidé, strategi och erbjudande. Marknaden har ännu inte visat någon tendens till avmattning trots utomstående indikationer på en kommande lågkonjunktur. Dock måste det finnas en beredskap att efterfrågan minskar från dagens extremt höga nivå.
Bolagets tillväxt, beläggning och lönsamhet fortsätter att vara mycket god.
Den starka efterfrågan har fått som konsekvens att kvalificerade och erfarna konsulter blivit en bristvara. Det har resulterat i ökad personalomsättning i hela branschen samt minskad organisk tillväxt men också möjligheter till prisökningar inom komplexa uppdrag. De redan låga resurskonsultpriserna har dock legat still under perioden.
Tillväxt
Under perioden har Softronic kompletterat sin sedan tidigare höga organiska tillväxt med förvärv vilket har lett till en omsättningsökning med 46 % till 111,5 Mkr.
Antalet anställda har under samma period ökat med 98 konsulter till 368 vid utgången av perioden.
Resultatutveckling
Resultat före skatt har ökat med 21 % till 15,4 Mkr och vinstmarginalen blev 14 % (17 %). Att vinstmarginalen är lägre beror till stor del på att första kvartalet 2008 innehåller färre debiterbara dagar jämfört med 2007.
De nyligen genomförda förvärven har inneburit vissa integrationskostnader och investeringar som påverkat marginalen men integrationen har generellt förlöpt mycket bra.
Vinst per aktie har ökat med 4 öre till 23 öre.
Förutsättningar inför framtiden
Softronic har en tydlig målsättning att fortsätta vara bland de bästa noterade IT-konsultföretagen räknat både i tillväxt och lönsamhet.
Det sker genom att ytterligare ta marknadsandelar inom de satsningsområden där vi redan idag är ledande men också genom nya angränsande satsningsområden. Den strategin har följts de senaste åren och varit mycket lyckosam.
De kommande synergimöjligheterna är stora mellan den redan framgångsrika verksamheten inom Softronic och de nyförvärvade bolagen vilket successivt leder till högre flexibilitet och samtidigt kapacitet att ta större åtaganden.
I dagsläget krävs beredskap för att marknaden kan förändras. I en fortsatt god marknad kommer Softronic att komplettera förvärven med fortsatt stark organisk tillväxt. I det fall marknaden skulle försämras så finns ett skydd i den större mängd långa kundåtaganden som såväl Softronic som de förvärvade bolagen har upparbetat under de senaste åren.
Softronics policy är att inte ge några prognoser men målsättningen är fortfarande att bibehålla bland de bästa marginalerna och tillväxten jämfört med övriga noterade svenska konsultföretag.
Affärshändelser
I första kvartalet har tre bolag förvärvats. Issi levererar paketerade tjänster inom resesektorn bestående av allt från produkter till drift och konsulttjänster.
Konsultföretaget Yarrow arbetar främst inom offentlig sektor, telekom och finans.
Affärssystemföretaget Enter arbetar med produkter från SAP och Mircosoft.
I början av januari 2008 tecknades avtal med PP Pension om nytt integrerat ITM system.
Likviditet
Kassaflödet från den löpande verksamheten under första kvartalet uppgick till 14,4 Mkr (5,7 Mkr).
Under perioden har bolaget betalat kontanta förvärvsköpeskillingar som uppgår till 35 Mkr.
Den 31 mars 2008 hade koncernen 43,6 Mkr i likvida medel. Det totala likviditetsutrymmet bestående av likvida medel, kortfristiga placeringar i likviditetsfonder samt beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick till 63,6 Mkr vilket ger möjlighet till ytterligare investeringar i tillväxt.
Under Maj kommer utdelning att ske med 0,30 kr per aktie vilket minskar kassan med 14,6 Mkr.
Risker och osäkerhetsfaktorer
De risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen kan stå inför är främst relaterade till förändringar i personalens beläggning, snittdebitering, personalomsättning samt lönekostnader som alla har en avgörande påverkan på lönsamheten.
Softronic
Softronic är ett IT- och managementbolag vars affärsidé är att erbjuda lösningar baserade på modern IT för att skapa bättre affärer och ökad konkurrenskraft för företagets kunder.
Genom att kombinera erfarenhet och nytänkande inom spjutspetsteknik med kompetens inom strategi och organisationsutveckling, tar Softronic ett helhetsansvar - från behovsanalys och utveckling av transaktionsintensiva verksamhetslösningar till implementering och drift.
Företaget grundades 1984 och har idag cirka 380 anställda fördelade på kontor i Stockholm, Malmö, Göteborg, Arjeplog och Estland. Softronic är noterat på Nordiska Börsen Stockholm Small Cap.
ÖVRIGT
Rapporter 2008
Delårsrapport (april-juni), 20 augusti Delårsrapport (juli-sept), 23 oktober
Revisorernas granskning
Denna rapport har ej varit föremål för revisorernas granskning.
Upplysningar om kvartalsrapporten
Anders Eriksson, Verkställande direktör E-post: [email protected] Telefon: 08-51 90 90 00
Softronic AB (publ.), org.nr 556249-0192
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Rolf Jinglöv, Styrelsens ordförande Stig Martín, Styrelseledamot Ragnar Wilton, Styrelseledamot
Marika Wassberg Skärvik, Styrelseledamot
Anders Eriksson, Verkställande direktör
Stefan Engqvist, Styrelseledamot Mats Runsten, Styrelseledamot Kjell Ovelid, Styrelseledamot (arb.tag. repr) Tomas Högström, Styrelseledamot (arb.tag. repr)
| RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG | 2008 | 2007 | 2007 | |
|---|---|---|---|---|
| Tkr | jan-mars | jan-mars | helår | |
| Intäkter | 111 510 | 76 243 | 307 332 | |
| Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader | -16 335 | -12 966 | -52 273 | |
| Övriga externa kostnader | -9 794 | -5 624 | -24 315 | |
| Personalkostnader | -68 896 | -43 610 | -178 891 | |
| Avskrivningar, anläggningstillgångar | -1 395 | -448 | -2 227 | |
| Rörelseresultat | 15 090 | 13 595 | 49 626 | |
| Finansnetto | not 3 | 293 | -890 | 2 491 |
| Resultat före skatt | 15 383 | 12 705 | 52 117 | |
| Skatt | -4 218 | -3 636 | -14 981 | |
| NETTORESULTAT | 11 165 | 9 069 | 37 136 | |
| Hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 11 165 | 9 069 | 37 136 | |
| Minoritetsintresse | - | - | - | |
| 11 165 | 9 069 | 37 136 | ||
| Resultat per aktie, före och efter utspädning, kr | not 1 | 0,23 | 0,19 | 0,76 |
BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Tkr | 2008-03-31 | 2007-03-31 | 2007-12-31 | |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Immateriella anl.tillgångar, goodwill | not 6 | 71 226 | 35 671 | 36 076 |
| Materiella anl.tillgångar | 7 962 | 2 654 | 6 585 | |
| Finansiella anl.tillgångar | 30 | 30 | 3 655 | |
| Uppskjuten skattefordran | - | 1 333 | 816 | |
| Summa anläggningstillgångar | 79 218 | 39 688 | 47 132 | |
| Fordringar mm. | 93 061 | 75 349 | 71 203 | |
| Kortfristiga placeringar (kapitalplaceringsaktier) | - | 10 600 | - | |
| Likvida medel (inkl. Likviditetsfond) | 43 552 | 36 679 | 62 671 | |
| Summa omsättningstillgångar | 136 613 | 122 628 | 133 874 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 215 831 | 162 316 | 181 006 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Eget kapital | not 5 | 139 370 | 114 493 | 128 200 |
| Uppskjuten skatteskuld | 1 995 | - | - | |
| Kortfristiga skulder, ej räntebärande | 74 466 | 47 823 | 52 806 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 215 831 | 162 316 | 181 006 | |
| STÄLLDA SÄKERHETER | 23 875 | 23 125 | 23 125 |
| KASSAFLÖDESANALYS | 2008 | 2007 | 2007 | |
|---|---|---|---|---|
| Sammandrag, Mkr | not 4 jan-mars |
jan-mars | helår | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||
| före förändringar av rörelsekapital | 15,7 | 14,3 | 54,4 | |
| Förändringar i rörelsekapital | -1,3 | -8,6 | 0,9 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 14,4 | 5,7 | 55,3 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -33,5 | -0,4 | -9,6 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | -14,4 | |
| ÅRETS/PERIODENS KASSAFLÖDE* | -19,1 | 5,3 | 31,3 | |
| Likvida medel vid årets/periodens början | 62,7 | 31,4 | 31,4 | |
| Likvida medel vid årets/periodens slut | 43,6 | 36,7 | 62,7 | |
| Kassaflöde från den löp. verksamheten per aktie, före & efter utspädning, kr. not 1 | 0,30 | 0,12 | 1,14 |
*Likvida medel består av kassa och bank samt kortfristiga placeringar med en bindningstid om mindre än 3 månader.
NYCKELTAL
| 2008 | 2007 | 2007 | |
|---|---|---|---|
| Resultat | jan-mars | jan-mars | helår |
| Resultat per aktie, före och efter utspädning, kr not 1 | 0,23 | 0,19 | 0,76 |
| Rörelsemarginal, % | 13,5 | 17,8 | 16,1 |
| Vinstmarginal, % | 13,8 | 16,7 | 17,0 |
| Räntabilitet, eget kapital, % | 32,5 | 25,2 | 32,6 |
| Förädlingsvärde per anställd, Mkr | 0,23 | 0,23 | 0,88 |
| EBITDA, Mkr* | 16,5 | 14,0 | 51,9 |
* Rörelseresultat före avskrivningar
| 2008 | 2007 | 2007 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | jan-mars | jan-mars | helår |
| Nettoomsättning, Mkr | 112 | 76 | 307 |
| Försäljning av konsulttjänster, Mkr | 90 | 60 | 241 |
| Försäljning av varor och övrigt, Mkr | 22 | 16 | 66 |
| Tjänsteomsättning per debiterande konsult, Tkr | 254 | 260 | 984 |
| Omsättning per anställd, Tkr | 301 | 311 | 1 187 |
| Finansiell ställning | 2008-03-31 | 2007-03-31 | 2007-12-31 |
|---|---|---|---|
| Eget kapital, Mkr | 139 | 114 | 128 |
| Soliditet, % | 65 | 71 | 71 |
| Likvida medel, inkl kortfristiga placeringar, Mkr | 44 | 47 | 63 |
| Outnyttjade krediter, Mkr | 20 | 20 | 20 |
| FORTS. NYCKELTAL | 2008 | 2007 | 2007 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anställda | jan-mars | jan-mars | helår | ||||
| Genomsnitt under perioden, antal | 371 | 245 | 259 | ||||
| Varav debiterande konsulter, antal | 354 | 231 | 245 | ||||
| Personalomsättning, tolvmånaders, % | 28 | 18 | 25 | ||||
| Antal vid periodens utgång, antal | 368 | 247 | 270 | ||||
| Beläggningsgrad, timpris | |||||||
| Beläggningsgrad, % | not 2 | 77 | 76 | 77 | |||
| Timpris genomsnitt, kr | 865 | 870 | 898 | ||||
| Känslighet, perioden (effekt på resultat före skatt) | |||||||
| Beläggningssgrad, +/- 5%-enheter, Mkr | +/-6 | +/-4 | +/-16 | ||||
| Timpris, +/-50 kr, Mkr | +/-5 | +/-4 | +/-13 | ||||
| Utveckling per kvartal | Q1/06 | Q2/06 Q3/06 |
Q4/06 | Q1/07 | Q2/07 Q3/07 |
Q4/07 | Q1/08 |
Nettoomsättning, Mkr 56,0 54,3 46,2 66,1 76,2 79,5 60,9 90,7 111,5 Resultat före skatt, Mkr 7,8 1,7 5,9 12,9 12,7 10,9 9,4 19,1 15,4 Vinstmarginal, % 14,0 3,1 12,8 19,5 16,7 13,7 15,4 21,1 13,8
NOTER Redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Interim Financial Reporting och årsredovisningslagen.
Tidigare har resultatet rapporterats per verksamhetsområde. Under 2007 har flera förvärv gjorts med tillträde 2008-01-01 och översyn har skett av verksamhetsrapporteringen. Koncernens verksamhet bedrivs som ett brett verksamhetsområde och kommer därav att rapporteras som ett segment med start kvartal fyra 2007. Koncernens omsättning och balansrapporter återfinns till mycket stor andel i moderbolaget. I denna rapport särredovisas därför inte moderbolagets resultat- och balansräkning.
Koncernen tillämpar samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i årsredovisningen 2007.
not 1
Resultat per aktie
Antalet aktier före och efter utspädning vid beräkning av resultat och kassaflöde per aktie uppgår till 48 714 268 stycken aktier.
not 2
Beläggningsgrad
Beläggningsgrad avser andelen debiterade timmar av full arbetstid, d.v.s. samtliga periodens vardagar à ca 8 tim (ca 1 900 tim under året) minskat med uttagen semester och sjukfrånvaro. Uppgifterna avser debiterande konsulter.
not 3 Finansnetto
Posten innehåller ränteintäkter och räntekostnader samt värdeförändringar från kortfristiga placeringar.
not 4
Kassaflödesanalyser
Fördelning av investeringar (Mkr):
| 2008 jan-mars |
2007 jan-mars |
2007 helår |
|
|---|---|---|---|
| Nettoinvesteringar i inventarier | -2,1 | -0,4 | -5,5 |
| Nettoinvesteringar i imm. anl. tillg | -31,4 | - | -0,5 |
| Förskott köp av dotterbolag | - | - | -3,6 |
| Totalt: | -33,5 | -0,4 | -9,6 |
not 5
Eget kapital
Det egna kapitalet ser ut enligt följande i respektive period (Mkr):
| 2008 jan-mars |
2008 jan-mars |
2007 helår |
|
|---|---|---|---|
| Belopp vid periodens ingång | 128,2 | 105,4 | 105,4 |
| Utdelning | - | - | -14,6 |
| Omräkningsdifferens | - | - | 0,1 |
| Förvärv rörelse med min. intresse | - | - | 0,2 |
| Periodens resultat | 11,2 | 9,1 | 37,1 |
| Belopp vid periodens utgång | 139,4 | 114,5 | 128,2 |
| 2008 jan-mars |
2008 jan-mars |
2007 helår |
|
|---|---|---|---|
| Aktiekapital | 19,5 | 19,5 | 19,5 |
| Omräkningsreserv | 0,3 | 0,2 | 0,3 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 8,0 | 8,0 | 8,0 |
| Bal.vinstmedel och årets resultat | 111,4 | 86,8 | 100,2 |
| Summa | 139,2 | 114,5 | 128,0 |
| Minoritetsintresse | 0,2 | 0,0 | 0,2 |
| Totalt eget kapital | 139,4 | 114,5 | 128,2 |
not 6
Förvärv av rörelse
Softronic AB har 2008 förvärvat 100 % av aktierna i Yarrow Consulting AB, Issi AB och Enter System AB.
Specifikation förvärv av rörelse, inkråm (Mkr)
| 2008 | 2007 | 2007 | |
|---|---|---|---|
| jan-mars | jan-mars | helår | |
| Kontant betalning | 41,6 | - | - |
| Köpeskilling | - | - | 1,0 |
| Totalt anskaffningsvärde | 41,6 | - | 1,0 |
| Avgår ej betald | -6,7 | - | -0,5 |
| Totalt utbetalt anskaffningsvärde | 34,9 | - | 0,5 |
| Förvärvade tillgångar och skulder | |||
| Goodwill | 25,4 | - | 0,5 |
| Övriga immatriella anl. tillg.* | 10,5 | - | 0,5 |
| Uppskjuten skatteskuld | -2,8 | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 1,5 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 26,9 | - | - |
| Likvida medel | 3,5 | - | - |
| Kortfristiga skulder | -23,4 | - | - |
| Minoritetsintresse | - | - | 0,0 |
| Avgår ej utbetald tilläggsköpeskill. | -6,7 | - | -0,5 |
| 34,9 | - | 0,5 | |
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv |
-31,4 | - | -0,5 |
* Immateriell anläggningstillgång är hänförlig till förvärvad kundstock.
Informationen i denna bokslutskommuniké är sådan som Softronic AB (publ) skall offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 6 maj 2008 kl.08.00.
Vxl: +46 -(0)8-51 90 90 00 Fax: +46 -(0)8-51 90 91 00 E-post: [email protected]
Huvudkontor: Softronic AB (publ) | Ringvägen 100 | 118 60 STOCKHOLM. | Org.nr. 556249-0192 STOCKHOLM | GÖTEBORG | MALMÖ | ESTLAND | WWW.SOFTRONIC.SE