AI assistant
Softronic — Earnings Release 2017
Feb 22, 2018
3202_10-k_2018-02-22_f9c1306f-91cc-4c21-9f12-1f7d43699113.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
FJÄRDE KVARTALET 2017
- Omsättningen ökade med 14,1 % till 186,5 Mkr (163,5 Mkr)
- EBITDA ökade till 25,1 Mkr (16,4 Mkr)
- Resultat före skatt ökade med 59,7 % till 23,8 Mkr (14,9 Mkr)
- Vinstmarginalen före skatt ökade till 12,8 % (9,1 %)
- Periodens resultat efter skatt ökade till 17,9 Mkr (11,3 Mkr)
- Periodens resultat efter skatt per aktie före och efter utspädning ökade till 0,34 kr (0,21 kr)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 19,5 Mkr (29,1 Mkr)
HELÅRET 2017 – BÄST GENOM TIDERNA
- Omsättningen ökade med 6,9 % till 657,0 Mkr (614,7 Mkr)
- Antalet anställda har under perioden ökat med 6,2 % från 432 till 459
- EBITDA ökade till 75,5 Mkr (50,0 Mkr)
- Resultat före skatt ökade med 58,8 % till 67,0 Mkr (42,2 Mkr)
- Vinstmarginalen före skatt ökade till 10,2 % (6,9 %)
- Periodens resultat efter skatt ökade till 51,8 Mkr (33,0 Mkr)
- Periodens resultat efter skatt per aktie före och efter utspädning ökade till 0,98 kr (0,63 kr)
- Totala likviditetsutrymmet uppgick till 111 Mkr
- Soliditeten uppgick till 67 % (65 %)
- Styrelsen föreslår en utdelning med 0,75 kr per aktie (0,50 kr)
VIKTIGA AFFÄRSHÄNDELSER
UNDER FJÄRDE KVARTALET
- Kommunal och Softronic har nu tecknat avtal om IT Driftstjänster, vilket tidigare aviserats
- Softronic har tecknat avtal om leverans av medlemssystemet MRM med Ledarna – Sveriges Chefsorganisation
TIDIGARE UNDER ÅRET
- Softronic är ledande på att skapa operativa, taktiska och strategiska värden hos sina kunder under 2017 enligt Radars stora leverantörskvalitetsgranskning
- Softronic har omstrukturerat sin digitaliseringsverksamhet och avyttrat inläsningscentralerna i Solna och Östersund till det internationella företaget BancTec AB
- Kommunal och Softronic avser att teckna ett 3-årsavtal med möjlighet till förlängning i 2 år innehållande tjänster till ett uppskattat värde om ca 80 MSEK
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ för perioden 1 januari – 31 december 2017
2017 – Det bästa året någonsin
Marknaden
Softronics huvudverksamhet är molntjänster, outsourcing och andra kvalificerade åtaganden med längre tidshorisont. Utveckling och försäljning av SaaS-tjänster, där rättigheterna till programvarorna är Softronics, har intensifierats.
Antalet förfrågningar och affärer av denna typ ökar och det finns anledning att tro att efterfrågan kommer att vara fortsatt hög i takt med efterfrågan på digitalisering på alla områden i samhället. Dessa uppdrag har långa säljcykler och tar betydande resurser i anspråk under upphandling.
Efterfrågan i Stockholm där Softronic har sin största marknad är nu historiskt sett på toppnivå vilket resulterar i såväl timprisökningar som utökning av affärer. Nackdelen är högre kostnader och personalomsättning. Sammantaget ger det ändå möjlighet till ökad lönsamhet.
Nyckeln är att inta en position där man är ledande och levererar komplexa åtaganden som ger kunden stor nytta och därigenom skapar större förutsättningar att vinna affärer. Softronics lösningar finns överallt i samhället och används av miljoner användare.
Softronic har en bas av sådana uppdrag med stabil grundlönsamhet samt en mycket god finansiell ställning som ger stor uthållighet och frihet att agera oavsett marknadsutvecklingen framöver.
Tillväxt och resultatutveckling
Fjärde kvartalet blev precis som det tredje kvartalet ett av Softronics bästa kvartal någonsin. Vi har lyckats med att effektivisera och höja kvaliteten i de komplexa leveranser som är företagets affärsidé.
Omsättningen under fjärde kvartalet ökade med 14,1 % och uppgick till 186,5 Mkr (163,5 Mkr). All tillväxt är organisk.
Omsättningen per anställd under kvartalet ökade samtidigt som antalet anställda ökade från 444 till 459. Detta trots att många av de nyanställda inte hade full debitering under kvartalet.
Sammantaget medförde detta att resultatet före skatt för kvartalet ökade med 59,7 % till 23,8 Mkr (14,9 Mkr) och att vinstmarginalen ökade till 12,8 % (9,1 %) och EBITDAmarginalen ökade till 13,5 % (10,0 %).
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under fjärde kvartalet till 19,5 Mkr (29,1 Mkr).
Omsättningen under 2017 ökade med 6,9 % till 657,0 Mkr (614,7 Mkr) och antalet anställda med 6,2 %. All tillväxt har varit organisk.
Sammantaget har detta givit en stor förbättring av resultatet före skatt från 42,2 Mkr till 67,0 Mkr vilket är Softronics bästa resultat någonsin. Vinstmarginalen för 2017 blev 10,2 % (6,9 %).
Förutsättningar inför framtiden
Softronic har en tydlig målsättning att vara en av de bästa noterade IT-konsultföretagen räknat både i tillväxt och lönsamhet.
Det långsiktiga målet är att uppnå en årsvis ökning av antalet anställda med 5–7 % samt en omsättningsökning om minst 10 % där minst hälften av ökningen ska vara organisk. Tillväxten ska alltid vara lönsam. Softronic uppfyller nästan tillväxtmålen trots att all tillväxt varit organisk.
Under fjärde kvartalet har rekryteringen intensifierats i avsikt att få ytterligare hävstång i den goda marknaden. De nyanställda består av både erfarna konsulter och nyexaminerade systemvetare och ingenjörer.
Det långsiktiga vinstmarginalmålet i kärnaffären med outsourcinguppdrag och molntjänster är större än 15 % medan marginalmålet för övriga affärer som resurskonsultförsäljning och vidareförsäljning är större än 5 %.
Sammantaget innebär detta ett marginalmål om mer än 10 % med dagens mix av kunder och affärer. Under 2017 har detta mål uppfyllts. Under förutsättning att den goda marknaden består finns möjlighet att uppnå och överträffa målet.
Softronics policy är att inte ge några prognoser.
Affärshändelser under 2017
Kommunal och Softronic har tecknat ett 3-årsavtal med option på ytterligare 2 år. Detta innefattar tjänsterna teknisk drift, applikationsdrift, arbetsplatstjänst, servicedesk, IT-säkerhetslösningar och tillhörande processer och rutiner.
Softronic har tecknade avtal om leverans av medlemssystemet MRM med fackförbundet Ledarna – Sveriges Chefsorganisation. Avtalet avser införandeprojekt samt löpande leverans av MRM som tjänst (SaaS) under två år.
Softronic är ledande på att skapa operativa, taktiska och strategiska värden hos sina kunder under 2017 enligt Radars stora leverantörskvalitetsgranskning.
Softronic har omstrukturerat digitaliseringsverksamheten och avyttrat inläsningscentralerna i Solna och Östersund till det internationella företaget BancTec AB. Avyttringen bedöms inte påverka resultatet.
Kommunal och Softronic avser att teckna ett 3-årsavtal med möjlighet till förlängning i 2 år innehållande tjänster till ett uppskattat värde om ca 80 MSEK.
Under första kvartalet har Softronics huvudkontor i Stockholm flyttat till helt nybyggda lokaler i Hammarby Sjöstad. Nu hittar ni oss på adressen Hammarby Kaj 10A, där vi har de översta våningsplanen.
Likviditet
Koncernen hade 88 Mkr i likvida medel per den 31 december 2017. Det totala likviditetsutrymmet bestående av likvida medel samt beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick till 111 Mkr.
Händelser efter periodens utgång
Det föreligger inga väsentliga händelser efter periodens utgång.
Risker och osäkerhetsfaktorer
De risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen kan stå inför är främst relaterade till förändringar i personalens beläggning, snittdebitering, personalomsättning samt lönekostnader som alla har en avgörande påverkan på lönsamheten. Förändringar i dessa nyckelparametrar har kommenterats ovan under "Marknaden".
Utdelningsförslag
Styrelsen har beslutat föreslå årsstämman utdelning om 0,75 kr per aktie.
Styrelsen har till grund för beslutet utgått från utdelningspolicyn med koncernens likviditetsbehov och investeringsförmåga som underlag. Föreslagen utdelning är högre än utdelningspolicyns normalnivå men kan motiveras mot bakgrunden att bolagets höga likviditet och obefintliga skuldsättning ändå medger ytterligare kompletterande förvärv liksom fortsatt organisk tillväxt.
Softronics starka finansiella ställning är en bidragande konkurrensfaktor i samband med upphandlingar från större företag och organisationer samt för införande av nya affärsmodeller som molntjänster.
Softronic
Softronic är ett IT- och managementbolag vars affärsidé är att erbjuda lösningar baserade på modern IT för att skapa bättre affärer och ökad konkurrenskraft för företagets kunder.
Genom att kombinera erfarenhet och nytänkande inom spjutspetsteknik med kompetens inom strategi och organisationsutveckling, tar Softronic ett helhetsansvar - från behovsanalys och utveckling av transaktionsintensiva verksamhetslösningar till implementering och drift.
Företaget grundades 1984 och har idag ca 470 anställda fördelade på kontor i Stockholm, Göteborg Malmö, Sundsvall och Arjeplog. Softronic är noterat på Nasdaq Stockholm Small Cap.
ÖVRIGT
Rapporter 2018
Årsredovisning 2017, 11 april Delårsrapport (jan-mars), 3 maj Årsstämma 2018, 3 maj, kl.17.30 i bolagets lokaler Delårsrapport (april-juni), 15 augusti Delårsrapport (juli-sept), 25 oktober
Revisorernas granskning
Denna rapport har ej varit föremål för revisorernas granskning.
Upplysningar om bokslutskommunikén
Anders Eriksson, Verkställande direktör E-post: [email protected] Telefon: 08-51 90 90 00
Softronic AB (publ), org.nr 556249-0192
Stockholm 22 februari 2018
Anders Eriksson, Verkställande direktör
| RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT I | |
|---|---|
| 2016 | ||||
|---|---|---|---|---|
| helår | ||||
| 186,5 | 163,5 | 657,0 | 614,7 | |
| -54,7 | -47,6 | -188,4 | -178,1 | |
| -13,4 | -14,0 | -54,5 | -53,5 | |
| -93,3 | -85,5 | -338,6 | -333,1 | |
| -1,6 | -2,1 | -8,9 | -8,5 | |
| 23,5 | 14,3 | 66,6 | 41,5 | |
| not 2 | 0,3 | 0,6 | 0,4 | 0,7 |
| 23,8 | 14,9 | 67,0 | 42,2 | |
| -5,9 | -3,6 | -15,2 | -9,2 | |
| 17,9 | 11,3 | 51,8 | 33,0 | |
| 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,1 | |
| 32,9 | ||||
| 17,9 | 11,3 | 51,8 | 33,0 | |
| 17,9 | 11,3 | 51,8 | 32,9 | |
| not 1 | 0,34 | 0,21 | 0,98 | 0,63 |
| not 1 | 0,34 | 0,21 | 0,98 | 0,63 |
| 10,8 | ||||
| 164,6 | ||||
| 261,5 | 226,9 | |||
| 387,5 | 357,5 | |||
| Poster som kommer att omklassificeras till resultatet Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG KONCERNEN not 4 not 4 |
2017 okt-dec 17,9 |
2016 okt-dec 11,3 2017-12-31 109,3 109,3 5,4 10,5 11,3 126,0 173,8 87,7 62,3 |
2017 helår 51,8 2016-12-31 130,6 |
BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG KONCERNEN
| Övriga totalresultat | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Poster som kommer att omklassificeras till resultatet | ||||||
| Omräkningsdifferenser | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,1 | ||
| BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG KONCERNEN | ||||||
| TILLGÅNGAR | ||||||
| Övr. immateriella anl.tillgångar | not 4 | 5,4 | 10,5 | |||
| Materiella anl.tillgångar | 11,3 | 10,8 | ||||
| Summa anläggningstillgångar | 126,0 | 130,6 | ||||
| Fordringar m.m. | 173,8 | 164,6 | ||||
| Likvida medel | 87,7 | 62,3 | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 261,5 | 226,9 | ||||
| SUMMA TILLGÅNGAR | 387,5 | 357,5 | ||||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||||
| Eget kapital | 258,1 | 232,6 | ||||
| Uppskjuten skatteskuld | 1,9 | 2,3 | ||||
| Övrig avsättning | 0,0 | 0,7 | ||||
| Kortfristiga skulder, ej räntebärande | 127,5 | 121,9 | ||||
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 387,5 | 357,5 | ||||
| EGET KAPITAL I SAMMANDRAG KONCERNEN | ||||||
| 2017 | 2016 | |||||
| helår | helår | |||||
| Totalt Eget kapital, Mkr | ||||||
| Ingående balans | 232,6 | 226,0 | ||||
| Periodens totalresultat | 51,8 | 32,9 | ||||
| -26,3 | -26,3 | |||||
| Utdelning Belopp vid periodens utgång |
258,1 | 232,6 |
EGET KAPITAL I SAMMANDRAG KONCERNEN
| helår | helår | |
|---|---|---|
| Totalt Eget kapital, Mkr | ||
| KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sammandrag, Mkr | not 3 | okt-dec | okt-dec | helår | helår | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||||
| före förändringar av rörelsekapital | 30,1 | 25,3 | 67,0 | 45,2 | ||
| Förändringar i rörelsekapital | -10,6 | 3,8 | -10,3 | -2,6 | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 19,5 | 29,1 | 56,7 | 42,6 | ||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1,3 | -7,9 | -5,0 | -11,6 | ||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 0,0 | 0,0 | -26,3 | -26,3 | ||
| ÅRETS/PERIODENS KASSAFLÖDE | 18,2 | 21,2 | 25,4 | 4,7 | ||
| Likvida medel vid årets/periodens början | 69,5 | 41,1 | 62,3 | 57,6 | ||
| Likvida medel vid årets/periodens slut | 87,7 | 62,3 | 87,7 | 62,3 | ||
| Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, före utspädning, kr. not 1 | 0,37 | 0,55 | 1,08 | 0,81 | ||
| Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, efter utspädning, kr. not 1 | 0,37 | 0,55 | 1,08 | 0,81 | ||
| NYCKELTAL KONCERNEN, för definitioner se not 5 | ||||||
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |||
| Resultat | okt-dec | okt-dec | helår | helår | ||
| Resultat per aktie, före/efter utspädning, kr | not 1 | 0,34 | 0,21 | 0,98 | 0,63 | |
| EBITDA, Mkr | 25,1 | 16,4 | 75,5 | 50,0 | ||
| EBITDA marginal, % Rörelsemarginal, % |
13,5 12,6 |
10,0 8,7 |
11,5 10,1 |
8,1 6,8 |
||
| Vinstmarginal, % | 12,8 | 9,1 | 10,2 | 6,9 | ||
| Räntabilitet, eget kapital, % | 21,5 | 14,7 | 21,5 | 14,7 | ||
| Omsättning | 2017 okt-dec |
2016 okt-dec |
2017 helår |
2016 helår |
NYCKELTAL KONCERNEN, för definitioner se not 5
| NYCKELTAL KONCERNEN, för definitioner se not 5 | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Rörelsemarginal, % | 12,6 | 8,7 | 10,1 | 6,8 |
| Vinstmarginal, % | 12,8 | 9,1 | 10,2 | 6,9 |
| Räntabilitet, eget kapital, % | 21,5 | 14,7 | 21,5 | 14,7 |
| Omsättning | 2017 okt-dec |
2016 okt-dec |
2017 helår |
2016 helår |
| Nettoomsättning, Mkr | 187 | 164 | 657 | 615 |
| Försäljning av konsulttjänster, Mkr | 145 | 127 | 519 | 486 |
| Försäljning av varor och övrigt, Mkr | 42 | 37 | 138 | 129 |
| Omsättning per anställd, Tkr | 405 | 373 | 1 467 | 1 342 |
| Finansiell ställning | 2017-12-31 | 2016-12-31 | ||
| Eget kapital, Mkr | 258 | 233 | ||
| Soliditet, % | 67 | 65 | ||
| Likvida medel, Mkr | 88 | 62 | ||
| 23 | 23 |
| Finansiell ställning | 2017-12-31 | 2016-12-31 | ||
|---|---|---|---|---|
| Eget kapital, Mkr | 258 | 233 | ||
| Soliditet, % | 67 | 65 | ||
| Likvida medel, Mkr | 88 | 62 | ||
| Outnyttjade krediter, Mkr | 23 | 23 | ||
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Anställda | okt-dec | okt-dec | helår | helår |
| Genomsnitt under perioden, antal | 461 | 438 | 448 | 458 |
| Antal vid periodens utgång, antal | 459 | 432 | 459 | 432 |
| Antal strukturavgångar perioden, antal | 1 | 3 | 6 | 4 |
| Finansiell ställning | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|
| Eget kapital, Mkr | 258 | 233 |
| Soliditet, % | 67 | 65 |
| Likvida medel, Mkr | 88 | 62 |
| Outnyttjade krediter, Mkr | 23 | 23 |
| Anställda Genomsnitt under perioden, antal |
okt-dec | 2017 461 |
2016 okt-dec 438 |
2017 helår 448 |
2016 helår 458 |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Antal vid periodens utgång, antal | 459 | 432 | 459 | 432 | ||||||
| Antal strukturavgångar perioden, antal | 1 | 3 | 6 | 4 | ||||||
| Utveckling per kvartal | Q4/15 | Q1/16 | Q2/16 | Q3/16 | Q4/16 | Q1/17 | Q2/17 | Q3/17 | Q4/17 | |
| Nettoomsättning, Mkr | 164,7 | 151,9 | 170,7 | 128,6 | 163,5 | 160,8 | 167,0 | 142,7 | 186,5 | |
| Periodens resultat före skatt, Mkr | 10,0 | 4,0 | 14,3 | 9,0 | 14,9 | 12,1 | 16,8 | 14,3 | 23,8 | |
| Vinstmarginal före skatt, % | 6,1 | 2,6 | 8,4 | 7,0 | 9,1 | 7,5 | 10,1 | 10,0 | 12,8 | |
| Utveckling per kvartal | $Q4/15$ $Q1/16$ $Q2/16$ $Q3/16$ $Q4/16$ $Q1/17$ $Q2/17$ $Q3/17$ | Q4/17 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 164,7 151,9 170,7 128,6 163,5 160,8 167,0 | 142.7 | 186.5 | ||||||
| Periodens resultat före skatt, Mkr | 10.0 | 4.0 | 14.3 | 9.0 | 14.9 | 12.1 | 16.8 | 14.3 | 23.8 |
| Vinstmarginal före skatt, % | 6.1 | 2.6 | 8.4 | 7.0 | 9.1 | 7.5 | 10.1 | 10.0 |
| MODERBOLAGET RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG | 2017 | 2016 | MODERBOLAGET BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | helår | helår | Mkr | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
| Intäkter | 664 | 632 | TILLGÅNGAR | ||
| Kostnader | -654 | -622 | Anläggningstillgångar | 207 | 210 |
| Rörelseresultat | 10 | 10 | Omsättningstillgångar | 260 | 210 |
| Finansnetto | - | - | SUMMA TILLGÅNGAR | 467 | 420 |
| Bokslutsdispositioner* | 7 | 30 | EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Resultat före skatt | 17 | 40 | Eget kapital | 145 | 170 |
| Skatt | -16 | -9 | Övrig avsättning | 0 | 1 |
| NETTORESULTAT | 1 | 31 | Kortfristiga skulder, ej räntebärande | 322 | 249 |
| MODERBOLAGET KASSAFLÖDESANALYS | 2017 | 2016 |
|---|---|---|
| Mkr | helår | helår |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 57 | 48 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | $-5$ | $-13$ |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | $-26$ | $-26$ |
| ÅRETS/PERIODENS KASSAFLÖDE | 26 | 9 |
| Likvida medel vid årets/periodens början | 60 | 51 |
| Likvida medel vid årets/periodens slut | 86 | 60 |
| MODERBOLAGET RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG | MODERBOLAGET BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | ||||
| Mkr | helår | helår | Mkr | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
| Intäkter | 664 | 632 | TILLGÅNGAR | ||
| Kostnader | -654 | -622 | Anläggningstillgångar | 207 | 210 |
| Rörelseresultat | 10 | 10 | Omsättningstillgångar | 260 | 210 |
| Finansnetto | - | - | SUMMA TILLGÅNGAR | 467 | 420 |
| Bokslutsdispositioner* | 7 | 30 | EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Resultat före skatt | 17 | 40 | Eget kapital | 145 | 170 |
| Skatt | -16 | -9 | Övrig avsättning | 0 | 1 |
| NETTORESULTAT | 1 | 31 | Kortfristiga skulder, ej räntebärande | 322 | 249 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 467 | 420 | |||
| *koncernbidrag netto lämnade/mottagna | |||||
| MODERBOLAGET KASSAFLÖDESANALYS | 2017 | 2016 | |||
| Mkr | helår | helår | |||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 57 | 48 | |||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -5 | -13 | |||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -26 | -26 | |||
| ÅRETS/PERIODENS KASSAFLÖDE | 26 | 9 | |||
| Likvida medel vid årets/periodens början | 60 | 51 | |||
| Likvida medel vid årets/periodens slut | 86 | 60 |
NOTER Redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar
Bokslutskommunikén har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering och årsredovisningslagen.
Koncernens verksamhet bedrivs som ett brett verksamhetsområde och rapporteras därför som ett segment.
Koncernen tillämpar samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i årsredovisningen 2016.
Uppskattningar och bedömningar följer samma principer som i årsredovisningen 2016.
Totalresultatet redovisas som en förlängd resultaträkning innehållande poster tidigare redovisade i eget kapital.
Koncernens finansiella tillgångar och skulder består av kundfordringar, övriga kortfristiga fordringar, förutbetalda kostnader, upplupna intäkter, likvida medel, övrig avsättning leverantörsskulder, övriga kortfristiga skulder, upplupna kostnader och förutbetalda intäkter och där redovisade värden är lika med verkliga värden.
Nya och ändrade IFRS med tillämpning från 2018 bedöms inte ha väsentlig påverkan på de finansiella rapporterna. IFRS 15 gällande från 1 januari 2018 där intäkter ska redovisas på det sätt som speglar överföring av varor/tjänster till kund och där integrerade kontrakt redovisas som separata åtagande påverkar inte koncernens finansiella rapporter väsentligt eftersom principerna enligt IFRS 15 redan tillämpas och ingen övergångsproblematik finns. IFRS 16 gällande från 1 januari 2019 där tillgångar och skulder för leasingavtal redovisas i balansräkningen påverkar inte koncernens finansiella rapporter annat än omfördelning inom resultatrapporter och en större balansomslutning med ändrade nyckeltal som följd för bland annat soliditetsmått. Övergångsmetod avseende IFRS 16 har inte beslutats och kvantifiering av effekter har inte gjorts annat än övergripande. IFRS 9 "Finansiella instrument" som träder i kraft 1 januari 2018 bedöms inte påverka rapporterna väsentligt och det finns ingen övergångsproblematik.
Inga transaktioner med närstående har ägt rum under året som väsentligt påverkat företagets resultat och ställning.
Under året har fyra helägda vilande koncernbolag fusionerat till ett dotterbolag. Koncernbidrag har lämnats från Softronic AB till dotterbolag i syfte att justera eget kapital i bolagen gentemot bokfört värde på aktier i dotterbolag.
I denna rapport särredovisas inte moderbolagets resultat- och balansräkning annat än översiktligt eftersom koncernens omsättning och balansposter till mycket stor andel återfinns i moderbolaget.
not 1
Resultat per aktie
Antalet aktier före och efter utspädning vid beräkning av resultat och kassaflöde per aktie uppgick till 52 632 803 stycken aktier.
not 2
Finansnetto
not 3 Kassaflödesanalyser
| 2017 | 2016 | ||
|---|---|---|---|
| helår | helår | ||
| Nettoinvesteringar i inventarier | -4,4 | -8,9 | |
| Förvärv av rörelse | -0,6 | -2,7 | |
| Totalt: | -5,0 | -11,6 |
not 4 Förvärv av rörelse
| Finansnetto | |||
|---|---|---|---|
| Posten innehåller ränteintäkter och räntekostnader. | |||
| not 3 | |||
| Kassaflödesanalyser | |||
| Fördelning av investeringar (Mkr) | |||
| 2017 | 2016 | ||
| helår | helår | ||
| Nettoinvesteringar i inventarier Förvärv av rörelse |
-4,4 -0,6 |
-8,9 -2,7 |
|
| Totalt: | -5,0 | -11,6 | |
| not 4 | |||
| Förvärv av rörelse | |||
| Inga förvärv har skett under 2017. | |||
| Specifikation förvärv av rörelse (Mkr) | |||
| 2017 | 2016 | ||
| helår | helår | ||
| Totalt anskaffningsvärde | - 0,6 |
3,0 0,6 |
|
| Betalt tidigare förvärv | 0,6 | 3,6 | |
| Totalt utbetalt anskaffningsvärde | |||
| Förvärvade tillgångar och skulder Övriga immateriella anl. tillg.1 |
|||
| - - |
2,3 1,6 |
||
| Omsättningstillgångar Likvida medel |
- | 0,9 | |
| Övrig kortfristig skuld | - | -1,8 | |
| Betalt tidigare förvärv | 0,6 | 0,6 | |
| 0,6 | 3,6 | ||
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv 2 | -0,6 | -2,7 | |
| 1 Avser kundstock | |||
| 2 Utbetalt anskaffningsvärde minus förvärvade likvida | |||
| medel. | |||
not 5 Nyckeltal
| not 5 Nyckeltal | |
|---|---|
| som definieras i regelverket. De alternativa nyckeltalen nedan redovisas för att de används av företagsledningen i bedömning av den finansiella utvecklingen och därmed anses ge analytiker och andra intressenter värdefull information för att utvärdera Softronics finansiella ställning och resultat. Nedan har vi definierat hur de alternativa nyckeltalen beräknas av Softronic. Definitioner av nyckeltalen kan avvika mot andra företags definitioner, trots att nyckeltalen har likartade namn. De alternativa nyckeltalen härleds från koncernredovisningen och är inte mått på vårt finan siella resultat eller likviditet i enlighet med IFRS varför de inte bör betraktas som alternativ till nettoresultat, rörelseresultatet eller andra nyckeltal enligt IFRS eller som ett alternativ till kassaflöde som ett mått på vår likviditet. |
|
| Resultat Definition |
Beräkning helår 2017 |
| Rörelsemarginal, % Rörelseresultat/intäkter |
(66,6/657)*100=10,1 |
| Vinstmarginal, % Resultat före skatt/intäkter |
(67/657)*100=10,2 |
| EBITDA marginal, % Rörelseresultat före avskrivningar/omsättning |
(75,5/657)*100=11,5 |
| Periodens resultat senaste 12 mån/genomsnitt eget kapital 5 kvartal Räntabilitet, eget kapital, % |
(51 773/(1 201 988/5))*100=21,5 |
| Rörelseresultat före avskrivningar EBITDA, Mkr |
66,6+8,9=75,5 |
| Omsättning | |
| Intäkter avseende konsulter inkl. avtalsintäkter Försäljning av konsulttjänster, Mkr |
519 |
| Försäljning av varor och övrigt, Mkr Intäkter avseende hårdvara, licenser och vidarefakturering |
138 |
| Omsättning per anställd, Tkr Intäkter/antal anställda i genomsnitt |
(657/448)*1 000=1 467 |
| Finansiell ställning | |
| Soliditet, % Totalt eget kapital/summa eget kapital och skulder |
258,1/387,5*100=67 |
| Outnyttjade krediter, Mkr Tillgänglig men ej utnyttjad checkräkningskredit |
23 |
| Totalt likviditetsutrymme, Mkr Likvida medel plus outnyttjade krediter |
88+23=111 |
| Anställda | |
| Antalet anställda i genomsnitt Genomsnitt under perioden, antal |
448 |
| Antal vid periodens utgång Antalet anställda |
459 |
Informationen i denna bokslutskommuniké är sådan som Softronic AB (publ) skall offentliggöra enligt Europaparlamentets och rådets förordning (596/2014/EU) om marknadsmissbruk (MAR). Informationen lämnades genom Softronic ABs försorg för offentliggörande den 22 februari 2018 kl. 08.00 (CET). Denna rapport liksom ytterligare information om Softronic AB finns tillgänglig på www.softronic.se.
Vxl: +46 -(0)8-51 90 90 00 Fax: +46 -(0)8-51 90 91 00 E-post: [email protected]
Huvudkontor: Softronic AB (publ) | Hammarby Kaj 10A | 120 32 STOCKHOLM. | Org.nr. 556249-0192 STOCKHOLM | GÖTEBORG | MALMÖ | SUNDSVALL| ARJEPLOG | WWW.SOFTRONIC.SE