AI assistant
Softronic — Earnings Release 2007
Feb 7, 2008
3202_10-k_2008-02-07_2fe84808-7ad8-4cfc-8e4e-f5523f2b5e74.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
VIKTIGA AFFÄRSHÄNDELSER
HELÅRET 2007
- Omsättningen ökade med 38 % till 307 Mkr (223 Mkr)
- Resultat före skatt ökade med 84 % till 52,1 Mkr (28,3 Mkr)
- Vinstmarginalen före skatt ökade till 17,0 % (12,7 %)
- Resultat efter skatt ökade till 37,1 Mkr (22,2 Mkr)
- Resultat efter skatt per aktie uppgick till 0,76 kr efter utspädning (0,46 kr)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 55,3 Mkr (9,4 Mkr)
- Totala likviditetsutrymmet uppgick 2007-12-31 till 82,7 Mkr
- Soliditeten uppgick till 71 % (73 %)
- Styrelsen föreslår utdelning med 0,30 kr per aktie
FJÄRDE KVARTALET 2007
- Omsättningen ökade med 37 % till 91 Mkr (66 Mkr)
- Resultat före skatt ökade med 48 % till 19,1 Mkr (12,9 Mkr)
- Vinstmarginalen före skatt ökade till 21,1 % (19,5 %)
- Resultat efter skatt ökade till 13,9 Mkr (10,6 Mkr)
- Resultat efter skatt per aktie uppgick till 0,29 kr efter utspädning (0,22 kr)
UNDER FJÄRDE KVARTALET
- Softronic har tecknat avtal med Cardif Nordic om leverans av ITM
- Softronic har tecknat flera dokumenthanteringsavtal med Sveriges a-kassor
TIDIGARE UNDER 2007
- Softronic har tecknat nytt nordiskt ramavtal med SAS
- Avtal har tecknats med DnB NORs dotterbolag Vital Forsikring om leverans av ITM
- Avtal har tecknats med ytterligare ett Nordiskt försäkringsbolag om leverans av ITM
- Softronic har tecknat avtal med LO och Transport om IP-telefoni
- Avtal med ett flertal organisationer som Byggnads och SEKOs akassa har förlängts.
- Softronic har tecknat avtal med ett av Sveriges största fackförbund om SOA-baserade Softflow
EFTER PERIODENS UTGÅNG
- Softronic har förvärvat ITtjänsteföretaget ISSI
- Softronic har tecknat avtal med PP Pension om nytt integrerat ITM-systen
- Softronic har förvärvat affärssystemföretaget Enter system
- Softronic har förvärvat ITkonsultföretaget Yarrow
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ för perioden 1 januari – 31 december 2007
2007 - Bästa året i Softronics historia
Marknaden
Marknaden är fortsatt stark inom affärsförbättrande utvecklingsprojekt i den tekniska frontlinjen vilket passar väl in i Softronics affärsidé, strategi och erbjudande. Marknaden har ännu inte visat någon tendens till avmattning trots utomstående indikationer på en kommande lågkonjunktur.
Bolagets tillväxt, beläggning och lönsamhet har aldrig varit bättre i bolagets 23-åriga historia.
Den starka efterfrågan har fått som konsekvens att kvalificerade och erfarna resurser nu blivit en bristvara i hela branschen. Det har resulterat i ökad personalomsättning men också möjligheter till prisökningar inom komplexa uppdrag. De redan låga resurskonsultpriserna har dock legat still under perioden.
Organisk tillväxt
Under året har Softronic rekryterat 139 konsulter vilket är en mycket bra siffra relativt de 197 anställda vid ingången av året. Efter personalomsättning uppgick den organiska tillväxten i antal anställda till 37 % och antalet anställda uppgick till 270.
Förvärv
Softronic har följt sin förvärvsstrategi och ökat förvärvstakten inför 2008.
För att komplettera den organiska tillväxten och uppnå ännu större effekt i marknaden har Softronic förvärvat tre företag med sammanlagt över 100 anställda. Förvärven ger utökade möjligheter i form av fler kundkontaktytor, nya produkter och tjänster samt kompetenta resurser i redan starka branschsegment som Resor, Telekom och Finans.
noterade svenska konsultföretag. Företagen är ISSI med 25 anställda levererar paketerade tjänster inom resesektorn bestående av allt från produkter till drift och konsulttjänster. Affärshändelser Konsultföretaget Yarrow har 65 anställda och arbetar främst inom offentlig sektor, telekom och finans. Affärssystemföretaget Enter har 15 anställda och arbetar med produkter från SAP och Mircosoft. • Leverans av försäkringssystemet ITM till
Omsättningen under året 2007 ökade med 38 % till och Byggnads a-kassa 307 Mkr främst hänförlig till ökad organisk tillväxt. • Ramavtal med Arbetslöshetskassornas Resultat före skatt har ökat med 84 % till 52,1 Mkr och vinstmarginalen blev 17,0 % (12,7 %).
I fjärde kvartalet ökade omsättningen med 37 % till 91 Mkr och resultatet med 48 % till 19,1 Mkr med en vinstmarginal på 21,1 % (19,5 %).
Softronic har betydligt högre snittimpriser än konkurrenterna beroende på mer kvalificerade och komplexa tjänster.
Förutsättningar inför framtiden
Softronic har en målsättning att fortsätta vara bland de bästa noterade IT-konsultföretagen räknat både i tillväxt och lönsamhet.
Det sker genom att ytterligare ta marknadsandelar inom de satsningsområden där vi redan idag är ledande men också genom nya angränsande satsningsområden. Den strategin har följts de senaste åren och varit mycket lyckosam.
De förvärvade bolagens omsättning motsvarar en omsättningsökning för Softronic 2008 på ca 40 % oräknat synergier och organisk tillväxt.
Naturligtvis kommer så relativt stora förvärv att innebära vissa initiala effektivitetsförluster och investeringar under de första kvartalen men de kommande synergimöjligheterna är stora mellan den redan framgångsrika verksamheten inom Softronic och de nyförvärvade bolagen vilket leder till betydligt högre flexibilitet och samtidigt kapacitet att ta större åtaganden.
I dagsläget krävs beredskap för att marknaden kan förändras. I en fortsatt god marknad kommer Softronic att komplettera förvärven med fortsatt stark organisk tillväxt. I det fall marknaden skulle försämras så finns ett skydd i den större mängd långa kundåtaganden som såväl Softronic som de förvärvade bolagen har upparbetat under de senaste åren.
Softronics policy är att inte ge några prognoser men målsättningen är fortfarande att bibehålla bland de bästa marginalerna och tillväxten jämfört med övriga
Bolagets affärshändelser under 2007 har också varit rekordartade. Under det fjärde kvartalet har följande kundavtal tecknats:
- BNP Paribas dotterbolag Cardif Nordic
- Resultatutveckling Dokumenthantering åt IF Metalls, SEKOs
- Samorganisation SO avseende hantering av a-kassedokument
Tidigare under året har följande avtal tecknats:
- Nytt ramavtal med SAS
- Förnyat driftsavtal med Byggnadsarbetareförbundet samt SEKOs a-kassa
-
IP-telefoni till Svenska Transportarbetareförbundet och LO
-
Leverans av försäkringssystemet ITM till DnB NORs dotterbolag Vital Forsikring och med ytterligare ett Nordiskt försäkringsbolag
- Ett av Sveriges största fackförbund har valt SOA-baserade workflowprodukten Softflow
Efter periodens slut i början av januari 2008 tecknades avtal med PP Pension om nytt integrerat ITM system.
Likviditet
Kassaflödet från den löpande verksamheten under fjärde kvartalet uppgick till 31,8 Mkr (7,7 Mkr).
Den 31 december 2007 hade koncernen 62,7 Mkr i likvida medel. Det totala likviditetsutrymmet bestående av likvida medel, kortfristiga placeringar i likviditetsfonder samt beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick till 82,7 Mkr.
Efter perioden har bolaget betalat kontanta förvärvsköpeskillingar som uppgår till 31 Mkr.
Utdelningsförslag
Styrelsen har beslutat föreslå årsstämman en utdelning om 0,30 kr per aktie. Utdelningen blir 14,6 Mkr. Styrelsen har till grund för beslutet utgått från utdelningspolicyn med koncernens likviditetsbehov och investeringsförmåga som underlag.
Placering i Mandator-aktier
Softronic har under fjärde kvartalet sålt samtliga aktier i Mandator för 12,7 Mkr. Aktiernas genomsnittliga anskaffningsvärde var 7,8 Mkr och realisationsvinsten är därmed 4,9 Mkr, en ökning med 63 %. För 2007 redovisades en vinst om 1,0 Mkr och det fjärde kvartalet 2,8 Mkr. Vinsten belastas inte med skatt då ansamlade kapitalförluster från tidigare år kan utnyttjas.
Risker och osäkerhetsfaktorer
De risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen kan stå inför är främst relaterade till förändringar i personalens beläggning, snittdebitering, personalomsättning samt lönekostnader som alla har en avgörande påverkan på lönsamheten.
Softronic
Softronic är ett IT- och managementbolag vars affärsidé är att erbjuda lösningar baserade på modern IT för att skapa bättre affärer och ökad konkurrenskraft för företagets kunder.
Genom att kombinera erfarenhet och nytänkande inom spjutspetsteknik med kompetens inom strategi och organisationsutveckling, tar Softronic ett helhetsansvar - från behovsanalys och utveckling av transaktionsintensiva verksamhetslösningar till implementering och drift.
Företaget grundades 1984 och har idag cirka 380 anställda fördelade på kontor i Stockholm, Malmö, Göteborg, Arjeplog och Estland. Softronic är noterat på Nordiska Börsen Stockholm Small Cap.
ÖVRIGT
Rapporter och Årsstämma 2008
Delårsrapport (jan-mars), 6 maj Årsstämma 2008, 7 maj Delårsrapport (april-juni), 20 augusti Delårsrapport (juli-sept), 23 oktober
Revisorernas granskning
Denna rapport har ej varit föremål för revisorernas granskning.
Upplysningar om kvartalsrapporten
Anders Eriksson, Verkställande direktör E-post: [email protected] Telefon: 08-51 90 90 00
Softronic AB (publ.), org.nr 556249-0192
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att bokslutskommunikén ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
| Rolf Jinglöv, Styrelsens ordförande | Stefan Engqvist, Styrelseledamot |
|---|---|
| Stig Martín, Styrelseledamot | Mats Runsten, Styrelseledamot |
| Ragnar Wilton, Styrelseledamot | Anders Bagewitz, Styrelseledamot |
| Marika Wassberg Skärvik, Styrelseledamot | Tomas Högström, Styrelseledamot |
| Anders Eriksson, Verkställande direktör |
| RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | okt-dec | okt-dec | helår | helår | |
| Intäkter | 90 679 | 66 061 | 307 332 | 222 615 | |
| Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader | -16 576 | -14 879 | -52 273 | -48 352 | |
| Övriga externa kostnader | -6 939 | -5 952 | -24 315 | -21 677 | |
| Personalkostnader | -50 691 | -34 419 | -178 891 | -127 138 | |
| Avskrivningar, anläggningstillgångar | -647 | -453 | -2 227 | -1 630 | |
| Rörelseresultat | 15 826 | 10 358 | 49 626 | 23 818 | |
| Finansnetto | not 3 | 3 290 | 2 535 | 2 491 | 4 491 |
| Resultat före skatt | 19 116 | 12 893 | 52 117 | 28 309 | |
| Skatt | -5 230 | -2 328 | -14 981 | -6 128 | |
| NETTORESULTAT | 13 886 | 10 565 | 37 136 | 22 181 | |
| Hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 13 886 | 10 565 | 37 136 | 22 181 | |
| Minoritetsintresse | - | - | - | - | |
| 13 886 | 10 565 | 37 136 | 22 181 | ||
| Resultat per aktie, före och efter utspädning, kr | not 1 | 0,29 | 0,22 | 0,76 | 0,46 |
BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Tkr | 2007-12-31 | 2006-12-31 | |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anl.tillgångar, goodwill | not 6 | 36 076 | 35 820 |
| Materiella anl.tillgångar | 6 585 | 2 570 | |
| Finansiella anl.tillgångar | 3 654 | 30 | |
| Uppskjuten skattefordran | 817 | 1 738 | |
| Summa anläggningstillgångar | 47 132 | 40 158 | |
| Fordringar mm. | 71 203 | 60 806 | |
| Kortfristiga placeringar (kapitalplaceringsaktier) | - | 11 702 | |
| Likvida medel (inkl. Likviditetsfond) | 62 671 | 31 401 | |
| Summa omsättningstillgångar | 133 874 | 103 909 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 181 006 | 144 067 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | not 5 | 128 200 | 105 405 |
| Kortfristiga skulder, ej räntebärande | 52 806 | 38 662 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 181 006 | 144 067 | |
| STÄLLDA SÄKERHETER | 23 125 | 23 125 |
| KASSAFLÖDESANALYS | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Sammandrag, Mkr not 4 |
okt-dec | okt-dec | helår | helår | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||
| före förändringar av rörelsekapital | 18,0 | 11,3 | 54,4 | 26,5 | |
| Förändringar i rörelsekapital | 13,8 | -3,6 | 0,9 | -17,1 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 31,8 | 7,7 | 55,3 | 9,4 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -7,3 | 1,5 | -9,6 | -0,5 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 0,2 | 0,0 | -14,4 | -14,6 | |
| ÅRETS/PERIODENS KASSAFLÖDE* | 24,7 | 9,2 | 31,3 | -5,7 | |
| Likvida medel vid årets/peridens början | 38,0 | 22,2 | 31,4 | 37,1 | |
| Likvida medel vid årets/periodens slut | 62,7 | 31,4 | 62,7 | 31,4 | |
| Kassaflöde från den löp. verksamheten per aktie, före och efter utspädning, kr. not 1 | 0,65 | 0,16 | 1,14 | 0,19 |
*Likvida medel består av kassa och bank samt kortfristiga placeringar med en bindningstid om mindre än 3 månader. Under fjärde kvartalet har placeringen i Mandatoraktier sålts för 12,7 Mkr vilket i sin helhet tillförts likvida medel.
NYCKELTAL
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | okt-dec | okt-dec | helår | helår | |
| Resultat per aktie, före utspädning, kr | not 1 | 0,29 | 0,22 | 0,76 | 0,46 |
| Resultat per aktie, efter utspädning, kr | not 1 | 0,29 | 0,22 | 0,76 | 0,46 |
| Rörelsemarginal, % | 17,5 | 15,7 | 16,1 | 10,7 | |
| Vinstmarginal, % | 21,1 | 19,5 | 17,0 | 12,7 | |
| Räntabilitet, eget kapital, % | 32,6 | 23,0 | 32,6 | 23,0 | |
| Förädlingsvärde per anställd, Mkr | 0,25 | 0,23 | 0,88 | 0,80 | |
| EBITDA, Mkr* | 16,5 | 10,8 | 51,9 | 25,4 | |
| * Rörelseresultat före avskrivningar | |||||
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | ||
| Omsättning | okt-dec | okt-dec | helår | helår | |
| Nettoomsättning, Mkr | 91 | 66 | 307 | 223 |
|---|---|---|---|---|
| Försäljning av konsulttjänster, Mkr | 68 | 47 | 241 | 167 |
| Försäljning av varor och övrigt, Mkr | 23 | 19 | 66 | 56 |
| Tjänsteomsättning per debiterande konsult, Tkr | 267 | 258 | 984 | 960 |
| Omsättning per anställd, Tkr | 337 | 337 | 1 187 | 1 184 |
| Finansiell ställning | 2007-12-31 | 2006-12-31 |
|---|---|---|
| Eget kapital, Mkr | 128 | 105 |
| Soliditet, % | 71 | 73 |
| Likvida medel, inkl kortfristiga placeringar, Mkr | 63 | 43 |
| Outnyttjade krediter, Mkr | 20 | 20 |
| FORTS. NYCKELTAL | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anställda | okt-dec | okt-dec | helår | helår | |||||
| Genomsnitt under perioden, antal | 269 | 196 | 259 | 188 | |||||
| Varav debiterande konsulter, antal | 255 | 182 | 245 | 174 | |||||
| Personalomsättning, tolvmånaders, % | 25 | 18 | 25 | 21 | |||||
| Antal vid periodens utgång, antal | 270 | 197 | 270 | 197 | |||||
| Beläggningsgrad, timpris | |||||||||
| Beläggningsgrad, % | not 2 | 78 | 78 | 77 | 77 | ||||
| Timpris genomsnitt, kr | 912 | 910 | 898 | 902 | |||||
| Känslighet, perioden (effekt på resultat före skatt) | |||||||||
| Beläggningssgrad, +/- 5%-enheter, Mkr | +/-4 | +/-3 | +/-16 | +/-11 | |||||
| Timpris, +/-50 kr, Mkr | +/-4 | +/-3 | +/-13 | +/-9 | |||||
| Utveckling per kvartal | Q4/05 | Q1/06 | Q2/06 | Q3/06 | Q4/06 | Q1/07 | Q2/07 | Q3/07 | Q4/07 |
| Nettoomsättning, Mkr | 58,9 | 56,0 | 54,3 | 46,2 | 66,1 | 76,2 | 79,5 | 60,9 | 90,7 |
| Resultat före skatt, Mkr | 7,9 | 7,8 | 1,7 | 5,9 | 12,9 | 12,7 | 10,9 | 9,4 | 19,1 |
| Vinstmarginal, % | 13,4 | 14,0 | 3,1 | 12,8 | 19,5 | 16,7 | 13,7 | 15,4 | 21,1 |
| 2007 | 2006 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | helår | helår | Mkr | 2007-12-31 2006-12-31 | |
| Intäkter | 281 | 194 | TILLGÅNGAR | ||
| Kostnader | -281 | -194 | Anläggningstillgångar | 67 | 58 |
| Rörelseresultat Finansnetto |
0 2 |
0 4 |
Omsättningstillgångar SUMMA TILLGÅNGAR |
123 190 |
90 148 |
| Resultat före skatt Skatt |
2 -1 |
4 1 |
EGET KAPITAL OCH SKULDER Eget kapital |
136 | 114 |
| NETTORESULTAT | 1 | 5 | Skulder, tilläggsköpeskillingar Långfristiga skulder, räntebärande |
| MODERBOLAGET KASSAFLÖDESANALYS | 2007 | 2006 | Kortfristiga skulder, ej räntebärande | 54 | 34 |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | helår | helår | SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDE | 190 | 148 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 63 | 10 | |||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -10 | -2 | STÄLLDA SÄKERHETER | 23 125 | 23 125 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -16 | -15 | |||
| ÅRETS/PERIODENS KASSAFLÖDE | 37 | -7 | |||
| Likvida medel vid årets/peridens början | 21 | 28 | |||
| Likvida medel vid årets/periodens slut | 58 | 21 | |||
MODERBOLAGET RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG MODERBOLAGET BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| helår | Mkr | 2007-12-31 2006-12-31 |
|---|---|---|
| Långfristiga skulder, räntebärande | ||
| Kortfristiga skulder, räntebärande | ||
Informationen i denna bokslutskommuniké är sådan som Softronic AB (publ) skall offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 7 februari 2008 kl. 8.00.
NOTER Redovisningsprinciper och tilläggsupplysningar
Bokslutskommunikén har upprättats i enlighet med IAS 34, Interim Financial Reporting vilket är i överensstämmande med Redovisningsrådets rekommendation RR31, Delårsrapportering för koncerner.
Tidigare har resultatet rapporterats per verksamhetsområde. Under 2007 har flera förvärv gjorts med tillträde 2008-01-01 och översyn har skett av verksamhetsrapporteringen. Koncernens verksamhet bedrivs som ett brett verksamhetsområde och kommer därav att rapporteras som ett segment med start kvartal fyra 2007.
Koncernen tillämpar samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i årsredovisningen 2006.
not 1
Resultat per aktie
Antalet aktier före och efter utspädning vid beräkning av resultat och kassaflöde per aktie uppgår till 48 714 268 stycken aktier.
not 2
Beläggningsgrad
Beläggningssgrad avser andelen debiterade timmar av full arbetstid, d.v.s. samtliga periodens vardagar à ca 8 tim (ca 1 900 tim under året) minskat med uttagen semester och sjukfrånvaro. Uppgifterna avser debiterande konsulter.
not 3
Finansnetto
Posten innehåller ränteintäkter och räntekostnader samt värdeförändringar från kortfristiga placeringar.
not 4
Kassaflödesanalyser
Fördelning av investeringar (Mkr):
| 2007 helår |
2006 helår |
|
|---|---|---|
| Nettoinvesteringar i inventarier | -5,5 | -1,7 |
| Nettoinvesteringar i imm. anl. tillg | -0,5 | 1,2 |
| Förskott köp av dotterbolag | -3,6 | - |
| Totalt: | -9,6 | -0,5 |
not 5 Eget kapital
Det egna kapitalet ser ut enligt följande i respektive period (Mkr):
| 2007 | 2006 | |
|---|---|---|
| helår | helår | |
| Belopp vid periodens ingång | 105,4 | 89,1 |
| Utdelning | -14,6 | -14,6 |
| Omräkningsdifferens | 0,1 | - |
| Förvärv rörelse med min. intresse | 0,2 | - |
| Nyemission 2 000 000 st aktier | - | 0,8 |
| Övrigt tillskjutet kapital | - | 8,0 |
| Periodens resultat | 37,1 | 22,2 |
| Belopp vid periodens utgång | 128,2 | 105,4 |
| 2007 helår |
2006 helår |
|
|---|---|---|
| Aktiekapital | 19,5 | 19,5 |
| Omräkningsreserv | 0,3 | 0,2 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 8,0 | 8,0 |
| Bal.vinstmedel och årets resultat | 100,2 | 77,7 |
| Summa | 128,0 | 105,4 |
| Minoritetsintresse | 0,2 | - |
| Totalt eget kapital | 128,2 | 105,4 |
not 6
Förvärv av rörelse
Avseende inkråmsförvärvet 2006 av Navisionverksamheten från Megabyte Systems AB har tilläggsköpeskilling om 0,5 Mkr bokförts 2007 men ej utbetalts. Minoritetsandel 9,9 % i Softronic Auto Partner har förvärvats 2007. Andel om 90,1 % av Softronic Dokumenthantering AB har förvärvats 2007.
Specifikation förvärv av rörelse, inkråm (Mkr)
| 2007 helår |
2006 helår |
|
|---|---|---|
| Kontant betalning | - | 0,9 |
| Nyemission 2 000 000 aktier | - | 8,8 |
| Köpeskilling | 1,0 | - |
| Totalt anskaffningsvärde | 1,0 | 9,7 |
| Avgår ej betald | -0,5 | - |
| Totalt utbetalt anskaffningsvärde | 0,5 | 9,7 |
| Förvärvade tillgångar och skulder | ||
| Goodwill | 0,5 | 4,1 |
| Övriga immatriella anl. tillg.* | 0,5 | 3,0 |
| Uppskjuten skattefordran | - | 1,2 |
| Omsättningstillgångar | - | 1,3 |
| Likvida medel | - | 2,1 |
| Kortfristiga skulder | - | -2,0 |
| Minoritetsintresse | 0,0 | - |
| Avgår ej utbetald tilläggsköpeskill. | -0,5 | - |
| 0,5 | 9,7 | |
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv |
-0,5 | 1,2 |
| * Immateriell anläggningstillgång är hänförlig till förvärvad |
kundstock.
Vxl: +46 -(0)8-51 90 90 00 Fax: +46 -(0)8-51 90 91 00 E-post: [email protected]
Huvudkontor: Softronic AB (publ) | Ringvägen 100 | 118 60 STOCKHOLM. | Org.nr. 556249-0192 STOCKHOLM | GÖTEBORG | MALMÖ | ESTLAND | WWW.SOFTRONIC.SE