AI assistant
Softronic — Annual Report 2013
Apr 10, 2014
3202_10-k_2014-04-10_2466e73b-1f1a-4200-8884-58384f8a2ac6.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Vi är målinriktade
Vi är omvittnat målinriktade och långsiktiga. Ansvar är vårt favoritord. Människorna bakom den senaste IT-tekniken jobbar alltid hårt.
Softronic på 20 sekunder
Ledande konsultföretag
Softronic är ett av Sveriges ledande konsultföretag. Vi erbjuder ett brett utbud av IT- och managementtjänster och framför allt ett helhetsansvar för kundens behov.
Komplett partner
Vi är som bäst när kunden behöver en konsult som är både rådgivare och leverantör. Det ställer höga krav på oss men ger kunden ett betydande mervärde.
På börsen sedan 1998
Företaget har vuxit från fem anställda 1984 till ca 500. Softronic noterades på Nordiska Börsen i Stockholm 1998.
Goda kundreferenser
Vi har många framgångsrika projekt på meritlistan. Ett bevis på det är de långa kundrelationerna som ofta sträcker sig 10–20 år tillbaka i tiden.
Mätbara resultat
Softronic utmärker sig genom jämn leveranskvalitet och genom att ha bland de högsta snittvärdena i branschen, men framför allt med mycket höga lägstavärden.
Både breda och djupa
Konsulterna har djup verksamhetskompetens inom flera olika branscher och en genomsnittlig branscherfarenhet på nio år.
Det finns inga genvägar till de guldkantade uppdragen
Men vi har inte så bråttom. För oss är det resan som är målet. Softronic har 30 års erfarenhet av framgångsrika och stora förändringsprojekt. Att våra kundrelationer är långa är det bästa beviset på vår framgång.
Varje dag blir vi lite bättre
Affärsidé
Att genom långsiktigt partnerskap förbättra kundernas verksamhet med den senaste informationstekniken.
Vision
Att vara en ledande utvecklingspartner inom utvalda satsningsområden med kapacitet att hantera stora affärsavgörande spjutspetsprojekt.
Finansiell målsättning
Att uppvisa tillväxt och marginal som matchar de bästa börsnoterade konkurrenterna.
Strategi
Uppnå stabil lönsamhet och tillväxt genom att:
- Ständigt, tillsammans med kunderna, aktivt utveckla deras huvudprocesser
- Vara både kreativ rådgivare och kvalitativ leverantör
- Kombinera kunnande om verksamhet och teknik
- Vara ledande inom våra satsningsområden
- Skapa nya satsningsområden organiskt eller via förvärv
- Ta ansvar för garanterade leveranser i rätt tid och till rätt kostnad
- Rekrytera och utveckla medarbetare med bred kompetens
Som IT-konsult måste man anstränga sig lite extra
Drift, support och tuffa utvecklingsprojekt – krävande situationer som hör till vardagen.
Därför väljer kunderna oss
Vi stimuleras av hårda krav
Kundernas beställarkompetens har ökat avsevärt de senaste åren. De ställer allt högre krav på kvalitet, leveranstider och fasta priser. De förstår möjligheterna med den senaste informationstekniken och fattar investeringsbeslut utifrån de effekter de kan se i verksamheten.
Vi svarar upp mot kundernas hårda men rimliga krav genom att kombinera verksamhetsoch teknikkunskap med förmågan att leverera åtaganden snabbt och kostnadseffektivt.
En iller bland elefanter
Våra konkurrenter är främst större IT-företag som CGI, Evry och Tieto. Vi arbetar liksom dem med kundernas ledning i en partnerrelation för att förbättra deras affärer med hjälp av ett komplett utbud av kvalificerade tjänster i
paketerad form.
Storleken betyder allt
Vi är flexibla och snabbrörliga. Det är därför kunderna väljer oss.
- Vi är tillräckligt stora för att erbjuda den bästa kompetensen med stor leveranssäkerhet och kvalitet – även i riktigt omfattande projekt
- Vi är tillräckligt små för att prioritera kundernas behov och att få dem att känna sig betydelsefulla
- Våra kunder tycker att det är bättre att vara en stor kund hos en mindre leverantör än tvärtom
Vi kan verksamhet
Softronic har under de senaste fem åren aktivt kompetensutvecklat medarbetarna i olika verksamheter samt knutit till sig erfarna konsulter.
Ledande verksamhetskunskap
Inte bara IT
Idag är det viktigt att vara ledande inom både verksamhet och teknik.
Softronic har under de senaste fem åren aktivt kompetensutvecklat medarbetarna i olika verksamheter samt knutit till sig erfarna konsulter inom de verksamhetsområden som varit prioriterade.
Generell verksamhetskompetens
Vår specialitet är att effektivisera processflöden inom försäljning, administration, R&D, produktion, distribution och eftermarknad.
Vi har lång erfarenhet av e-handel, kundtjänst, ärendehantering, logistik och beslutsstöd. Vårt verksamhetskunnande kan därmed vara till nytta inom många olika branscher.
Branschinriktning
Specifikt branschkunnande är viktigt. Idag har Softronic ledande verksamhetskompetens inom:
- Hälsa och sjukvård
- Utbildning
- Kommunal verksamhet
- Offentlig förvaltning
- Bank, Finans, Försäkring
- Resor, Logistik, Handel
- Medlemsverksamhet
- Telekom
Denna kompetens har också paketerats i specifika branscherbjudanden i allt från utredningsuppdrag till färdiga systemlösningar vilka kan levereras på olika sätt som molntjänster eller outsourcingåtaganden.
Många år av framgång
Softronic har 30 års erfarenhet av att framgångsrikt ha drivit verksamhet på en tuff marknad.
Vi erbjuder trygghet
Många år av framgång
Softronic har 30 års erfarenhet av att framgångsrikt ha drivit verksamhet på en tuff marknad. Det finns mycket få situationer som Softronic inte har hanterat tidigare.
Både rådgivare och leverantör
Förändringar måste kunna ske snabbt och kostnadseffektivt.
För att kunden ska känna sig trygg med de nya lösningarna krävs att vi kan förmedla kunskap och inge förtroende under projektets gång. Vi kan agera som rådgivare i tidiga faser men också ta leveransansvar för att projektmålen uppfylls.
Närhet till kunden
De flesta av våra kunder har samarbetat med oss under flera år. Tillsammans bygger vi långsiktiga relationer grundade på samverkan, tillit och ansvarstagande.
Gemensamma beslut
För att ett projekt ska bli framgångsrikt krävs att kundorganisationen är involverad i förändringen. Därför arbetar vi alltid tillsammans med kunden i projekten och tar viktiga beslut gemensamt.
Vi har färdiga arbetssätt för samverkan i allt från styrning av projekt till gemensamt arbete i varje projektfas.
Garanterat resultat
Vi garanterar att komplexa projekt blir klara i tid, till rätt kostnad och med rätt innehåll.
Vi garanterar resultat
Strikt styrning
Vi garanterar att komplexa projekt blir klara i tid, till rätt kostnad och med rätt innehåll.
Det kan vi göra genom:
- Strikt styrning med beprövade modeller och metoder: Vi använder kända projektstyrningsmodeller som PPS och PROPS, Agila metoder för utveckling och ett flertal testmetodiker. Förvaltning sker enligt PM3 integrerat med ITIL för drift.
- Djup insikt i kundernas huvudprocesser. Vi har redan djup kunskap om många branscher och processer: Kundservice- och försäljningsprocesser, tillverkning, produktutveckling och logistik.
Stor kunskap om den senaste teknikens möjligheter: Vi har använt webbteknik sedan mitten av 90-talet och SOA (Serviceorienterad Arkitektur) sedan 2001. All teknikutveckling de senaste 20 åren inklusive allt snabbare och mer tillgänglig infrastrukur har möjliggjort det senaste tekniksprånget med molntjänster där kunderna kan erbjudas mjukvara som tjänst med helt nya affärsmodeller där leverans och betalning kan ske efter nyttjande och önskad prestanda.
Erfarenhet
Den viktigaste garantin för ett lyckat åtagande är att under många år ha drivit hundratals stora komplexa projekt på ett framgångsrikt sätt.
Inga obehagliga överraskningar
Våra genomtänkta, testade och flexibla lösningar är så bra att vi paketerar om och återanvänder dem.
Väl beprövade lösningar
Förberedda
Utifrån beprövade lösningar kan vi med begränsade investeringar öka effektiviteten och flexibiliteten och därmed kundens konkurrenskraft.
Effektiva
Rätt arkitektur avgör framgång. Att koppla samman olika system i en organisation och låta automatisera verksamhetsprocesserna kan spara mycket tid och arbete. Idag är SOA en mycket god grund för detta och numera accepterad av alla som en branschstandard. Softronic har byggt sina lösningar enligt SOA sedan 2001.
Flexibla
Genom paketering och återanvändning kan genomtänkta, testade och flexibla lösningar överföras mellan olika kunder. Det här är några paketerade lösningar vi kan erbjuda:
- ITM det kompletta systemstödet till försäkringsbolag
- APPIA resehantering på nätet
- Softflow processmotor för exempelvis ärendehantering
- CM1 penningstvättjänst till finansbranschen
- EF1 e-förvaltningsstödjande molntjänster
- Microsoft Dynamics CRM och ERP system
- IP-baserad kundtjänsthantering från SAP
- QlickView beslutsstöd
- EPiServer och MS Sharepoint– integrerad webbpublicering och dokumenthantering
- Vklass komplett lärplattform för skolor
- De senaste lösningarna baserade på .Net, MS Azure och Java
Se klart i Molnet
Nu kan molntjäster komplettera traditionell outsourcing för att hantera olika processer och funktioner medan kunderna fokuserar på kärnverksamheten och samtidigt effektiviserar.
Molntjänster och Outsourcing
Från serverdrift till molntjänster
Outsourcing av IT innebär inte längre bara att lägga ut drift av infrastruktur som nätverk och servrar.
Softronic erbjuder betydligt mer - möjligheten att ta hand om hela IT-verksamheten inklusive utveckling, applikationsdrift och förvaltning av komplexa verksamhetssystem.
Det ger kundföretagen möjlighet att fokusera på kärnverksamheten och samtidigt effektivisera och få bättre kontroll.
Mjukvara som molntjänster
Softronic är idag ledande på leverans av molntjänster av typen SaaS - mjukvara som tjänst. I samarbete med Microsoft kan vi erbjuda standardprodukter som Dynamics, Office och Sharepoint online i molnet. Vi kan också erbjuda konsulttjänster och mjukvaruleveranser i Microsofts Azure.
Samtidigt erbjuder vi egna SaaS-tjänster inom resebranschen, finanssektorn liksom till kommuner, landsting och statliga myndigheter via Kammarkollegiets ramavtal för e-förvaltningstödjande tjänster.
Unik på marknaden
Softronic är en av få medelstora IT-konsultföretag som har både resurserna, bredden och den långa erfarenheten att leverera verksamhetskritiska tjänster under totalansvar.
Nya möjligheter
Softronics modell handlar inte bara om att kunden avhänder sig ett problem utan om att skapa nya möjligheter. Vi erbjuder allt från IT-drift till verksamhetsprocesser levererade som molntjänster.
Garanterad effekt
Kunden överlåter driften av det vardagliga förändringsarbetet till specialister och får därigenom ständigt utvecklade funktioner med garanterade effekter. Dessutom är det oftast en direkt kostnadsbesparing för kunden.
Kunden ständigt i fokus
Vi bryr oss mindre om teoretiska organisationsscheman och mer om kundens faktiska behov. Vår organisation får anpassa sig.
Lyhördhet - vår organisationsmodell
Affärsområden som en spegelbild av kunden
Vi tror på att anpassa vår organisationsstruktur efter kundens behov istället för tvärtom. Det bästa sättet att beskriva vår struktur är därför att titta på kunderna. Vi strävar efter att vara deras spegelbild och har därför strukturerat våra affärsområden utifrån kunderna:
Enterprise Partner
Kompletta systemlösningar avsedda för försäkringsbranschen i norra Europa baserade på det egna försäkringssystemet ITM som hanterar allt från riskförsäkringar till privata och tjänstebaserade fondförsäkringar.
Health Partner
Utveckling och förvaltning av komplexa verksamhetssystem liksom e-förvaltningsstödjande molntjänster för hälsa och sjukvård.
Solution Partner
Komplexa verksamhetssystem för medlemsorganisationer samt integrerade IPtelefonilösningar i kundtjänstprocesser för alla branscher. Outsourcing av både drift och förvaltning till alla branscher.
Development Partner
Webbaserade Enterprise Content Managementlösningar integrerade med verksamhetssystem för e-handel och logistik. Systemlösningar och molntjänster för skolor.
ERP
- Systemlösningar baserade på Microsoft
- Dynamics affärssystem integrerade med
- e-handel och verksamhetssystem.
- Lösningarna kan levereras som molntjänst.
Åtaganden på högsta nivå
Consultus och övriga affärsområden levererar både management- och IT-tjänster av högsta klass till ledning och verksamhet hos kunderna.
Fler kundnära affärsområden
Consultus Managementkonsulter
Ger kundernas ledning stöd i utveckling och förändring. Fokus ligger på förändringsledning, lärande, ledarskap samt kompetensutveckling.
Business Partner
Erbjuder resebranschen färdiga systemlösningar, outsourcing och molntjänster under varumärket Appia. Övriga branscher erbjuds CRM-lösningar, projektledning, IT-management, verksamhets- och systemutvecklingskonsulter.
Financial Partner
Åtaganden inom verksamhetsutveckling och IT-projekt liksom specialistkonsulttjänster till bank och finanssektorn. Erbjuder molntjänster inom bl a penningtvätt - CM1.
Technology Partner
Kvalificerade produktutvecklings- och teståtaganden samt konsulttjänster åt telekom och övrig industri.
Public Partner
Med bas i Sundsvall erbjuds specialistkonsulttjänster och åtaganden främst till offentlig sektor och processindustri i norra Sverige.
Cloud Partner
Softronics nya affärsområde står för nytänkande och innovation.
Här utvecklas de senaste molntjänsterna som
t ex EF1 e-förvaltningstödjande tjänster för kommuner, landsting och statliga verk enligt Kammarkollegiets ramavtal.
årsberättelse 2013
Vårt mål är att ligga i toppen!
Softronic har under många år varit bland de bästa noterade IT-konsultföretagen räknat både i tillväxt och lönsamhet. Marknaden ger nu ytterligare möjligheter till nya satsningar inom outsourcing, molntjänster och affärsförbättrande projekt.
Efterfrågan har varit fortsatt god under 2013 medan konkurrensen har varit knivskarp. Detta har lett till högre försäljningskostnader men också fler nya affärer. Resultatnivån i branschen har generellt sjunkit under 2013 medan Softronic, särskilt under slutet av året, har lyckats väl att hålla uppe lönsamheten relativt sett.
Molntjänster, outsourcing och andra kvalificerade uppdrag med längre tidshorisont, som är Softronics huvudverksamhet, har under 2013 ökat i omfattning. Dessa uppdrag har vunnits i stor konkurrens med större ledande aktörer på marknaden och visar dels på ökat förtroende för vår möjlighet att leverera komplexa åtaganden till större kunder dels på vår förmåga att hantera upphandlingar av komplicerad natur. Denna typ av uppdrag tar dock betydligt längre tid att sälja in och tar betydande resurser i anspråk under upphandling även i de fall affärerna förloras till konkurrenter.
Nyckeln är att inta en position där man dels är ledande, dels levererar komplexa åtaganden som ger kunden stor nytta. Det minskar prispress och konkurrens.
Det finns ett uppdämt behov av att investera i IT-stöd inom försäljning, logistik, tillverkning och administration. Det gäller både processeffektiviseringar i avsikt att verka i en allt mer konkurrensutsatt verklighet liksom investeringar i nya marknader och produkter. De företag som har resurser i form av goda finanser och klok ledning kommer under de närmaste åren att investera i moderna IT-stöd för att uppnå en bättre marknadsposition.
Softronic har en bas av outsourcinguppdrag med stabil grundlönsamhet samt en mycket god finansiell ställning som ger stor uthållighet och frihet att agera oavsett marknadsutvecklingen. Det ger också en stark position att konkurrera med molntjänster och outsourcingavtal som kräver investeringar men där dessa används under långa avtalsperioder. Den goda finansiella ställningen ger också möjlighet till fortsatta strukturaffärer.
Softronic har en tydlig målsättning att fortsätta vara bland de bästa noterade ITkonsultföretagen räknat både i tillväxt och lönsamhet.
Anders Eriksson VD, Softronic
2013 ökande efterfrågan med fortsatt stark konkurrens
- Softronic tecknade många nya kundavtal om större projekt
- Antal genomsnittligt anställda ökade till 476 personer (447) och omsättningen ökade till 551,9 Mkr (516,7 Mkr)
| Mkr | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning, Mkr | 551,9 | 516,7 | 526,4 | 403,5 | 374,4 |
| EBITDA, Mkr | 42,2 | 45,9 | 49,4 | 46,5 | 42,0 |
| Resultat före skatt, Mkr | 34,2 | 35,2 | 39,1 | 40,7 | 36,6 |
| Vinstmarginal, % | 6,2 | 6,8 | 7,4 | 10,1 | 9,8 |
| Genomsnittligt antal anställda | 476 | 447 | 465 | 374 | 363 |
| Antal medarbetare vid årets slut | 463 | 448 | 441 | 494 | 371 |
Utdelning föreslås uppgå till 0,45 kr (0,45 kr) per aktie.
Resultat efter skatt per aktie: 0,52 kr (0,43 kr).
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 29,7 Mkr (31,0 Mkr).
Totala likviditetsutrymmet den 31 december 2013 var 60,2 Mkr.
Soliditeten uppgick till 67 % (69 %).
Medarbetarna
Det ska vara stimulerande och utvecklande att arbeta på Softronic. Kulturen präglas av öppenhet, tydlighet och ärlighet. Initiativförmåga och vilja att ta ansvar uppmuntras. Ett bevis på att medarbetarna trivs är att de stannar kvar länge. Den genomsnittliga anställningstiden är sju år.
Omfattande kompetens
Kompetensen hos Softronics konsulter är hög:
- Branscherfarenheten är i snitt nio år
- Cirka 84 procent av konsulterna har akademisk utbildning
- Vid ingången av 2013 hade Softronic 448 anställda
- Vid utgången av 2013 var 463 personer anställda
Ledning och styrning
Ledning
Softronic har en mycket tydlig ledningsfilosofi. Den bygger på att alla chefer, projektledare och de flesta enskilda seniorkonsulter har fullständigt och självständigt ansvar för försäljning och leverans. Det får inte finnas någon form av tveksamhet avseende vem som är ansvarig för kundkontakter, konsulternas utveckling och intäktsgenerering. Arbetet bedrivs mycket entreprenörsorienterat med krävande målstyrning där både intäkter och kostnader ständigt optimeras. Centrala funktioner minimeras i varje läge liksom antalet odebiterbara personer ute i organisationen.
Bolagsstyrning
Styrelsens arbete beskrivs i förvaltningsberättelsen. Företaget tillämpar svensk kod för bolagsstyrning. Valberedningen består av fyra personer. Beredningen skall verka på ett sådant sätt att enskilda aktieägare kan lämna förslag på styrelseledamöter och tillse att dessa förslag blir behandlade i god tid före årsstämman.
Att äga aktier i Softronic
Bolagets största aktieägare 31 december 2013
| A-aktier | B-aktier | Andel i kapital % | Röster % | |
|---|---|---|---|---|
| Anders Eriksson med familj och bolag | 1 875 400 | 9 318 160 | 21,3% | 33,8% |
| Traction | 589 000 | 10 939 810 | 21,9% | 20,3% |
| Stig Martín med bolag | 891 600 | 3 345 600 | 8,1% | 14,8% |
| Swedbank Robur Fonder | - | 4 020 350 | 7,6% | 4,8% |
| PSG Small Cap | - | 2 385 897 | 4,5% | 2,9% |
| Försäkringsbolaget Avanza Pension | - | 1 452 122 | 2,8% | 1,8% |
| Länsförsäkringar småbolagsfond | - | 1 374 266 | 2,6% | 1,7% |
| Rambas AB | - | 840 900 | 1,6% | 1,0% |
| Nordnet Pensionsförsäkring AB | - | 719 334 | 1,4% | 0,9% |
| Tandvårdkliniken Björkhagen AB | - | 505 000 | 1,0% | 0,6% |
| Övriga aktieägare | 14 000 | 14 361 364 | 27,2% | 17,4% |
| Summa antalet aktier | 3 370 000 | 49 262 803 | ||
| Summa procent kapital/röster | 100,0% | 100,0% |
Aktien
Softronicaktien är sedan december 1998 noterad på Stockholmsbörsen. Aktien handlas på OMX Nasdaq Stockholm Small Cap. Antalet
aktieägare i Softronic uppgick till
4 776 stycken per 31 december 2013.
Utdelningspolitik
Samtliga aktier äger lika andel i bolagets tillgångar och vinst. Målsättningen är att den långsiktiga utdelningsnivån skall uppgå till cirka 50 procent av resultat efter skatt beroende på bolagets kapitalbehov av investeringar och förändringar i rörelsekapital samt aktieägarnas önskan om en god direktavkastning.
Utveckling
Aktiekapitalet i Softronic uppgick vid utgången av 2013 till 21 053 122 kr fördelat på 52 632 803 aktier. Aktiekursen var vid ingången av 2013 5,90 kronor och vid utgången av året 6,80 kronor.
Styrelse
Ledamot sedan 2008 (även 01-06). VD i AB Traction. Övriga styrelseuppdrag: BE Group, Partnertech, Nilörn, OEM Int. m.fl. A-aktier: - B-aktier: -
Petter Stillström, 1972
Anders Nilsson, 1951 Ledamot sedan 2013 Övriga styrelseuppdrag: Ecru,SSG m.fl. A-aktier: - B-aktier: -
Anders Eriksson, 1956 VD och ledamot sedan 1984 Anställd sedan 1984. Övriga styrelseuppdrag: Hifab Group AB, AB Traction. A-aktier: 1 875 400 B-aktier: 9 318 160
Anna-Stina Nordmark Nilsson, 1956. Ledamot sedan 2011 Övriga styrelseuppdrag: Svenska Kraftnät,Sveaskog, Dedicare AB, Regina AB.
Stig Martín, 1945 Ledamot sedan 1984 Övriga styrelseuppdrag: Goodtech ASA, Västgötadata. A-aktier: 891 600 B-aktier: 3 345 600
Mats Runsten, 1958 Ledamot sedan 2001 vVD i Rydgruppen Sverige AB. A-aktier: - B-aktier: 10 000
Thomas Högström, 1963 Arbetstagarrepresentant sedan 2003. Anställd sedan 1996 A-aktier: - B-aktier: 1 800
Cecilia Nilsson, 1965 Arbetstagarrepresentant sedan 2010. Anställd sedan 1993 A-aktier: - B-aktier: 1 600
Samtliga vid årsstämman valda ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning med undantag för Anders Eriksson som är anställd som verkställande direktör. Anders Eriksson, Petter Stillström (via indirekt ägande, Traction) och Stig Martín är ej oberoende i förhållande till större ägare.
Ledning
Anders Eriksson, 1956 VD Anställd sedan 1984 A-aktier: 1 875 400 B-aktier: 9 318 160
Stefan Wargh, 1973 Vice VD Anställd sedan 1994 A-aktier: - B-aktier: 9 220
Anders Bergman, 1964 Ekonomichef Anställd sedan 2004 A-aktier: - B-aktier: -
Leif Sjöberg, 1954 Marknadschef Anställd sedan 2005 A-aktier: - B-aktier: -
Rikard Isoz, 1972 Områdeschef Anställd sedan 2005 A-aktier: - B-aktier: -
Operativ chef Anställd sedan 1995 A-aktier: - B-aktier: 163 600
Pernilla Kuniholm, 1967 Områdeschef Anställd sedan 2006 A-aktier: - B-aktier: -
Claes Brikell, 1966 Försäljningschef Anställd sedan 1998 A-aktier: - B-aktier: -
Mikael Knapp, 1952 Områdeschef Anställd sedan 1997 A-aktier: - B-aktier: -
Mikael Matiesen, 1953 Områdeschef Anställd sedan 1999
Mathias Kjellberg, 1971 Områdeschef Anställd sedan 1999 A-aktier: - B-aktier: -
Lars Bäck, 1960 Områdeschef Anställd sedan 2001 A-aktier: - B-aktier: 10 000
Roger Gustavsson, 1969 Områdeschef Anställd sedan 1999 A-aktier: - B-aktier: -
Joachim Värling, 1967 Områdeschef Anställd sedan 1998 A-aktier: - B-aktier: 2 400
Lars Jedvall, 1949
Områdeschef Anställd sedan 2008 A-aktier: - B-aktier: 950
Revisorer Ernst & Young AB: Thomas Forslund, 1965 Auktoriserad revisor. Huvudansvarig revisor sedan 2011.
Joachim Lundberg, 1965
Ekonomisk översikt
| RESULTATRÄKNING, Mkr | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 551,9 | 516,7 | 526,4 | 403,5 | 374,4 |
| Rörelsens kostnader | -509,6 | -470,8 | -477,0 | -357,0 | -332,4 |
| Avskrivningar enligt plan | -8,4 | -11,4 | -10,8 | -7,7 | -6,4 |
| Rörelseresultat | 33,9 | 34,5 | 38,6 | 38,8 | 35,6 |
| Finansnetto | 0,3 | 0,7 | 0,5 | 1,9 | 1,0 |
| Resultat efter finansnetto | 34,2 | 35,2 | 39,1 | 40,7 | 36,6 |
| Skatt | -6,7 | -12,5 | -11,0 | -11,4 | -10,1 |
| Periodens resultat | 27,5 | 22,7 | 28,1 | 29,3 | 26,5 |
| BALANSRÄKNING, Mkr | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |
| Tillgångar | |||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 118,2 | 122,4 | 121,8 | 125,2 | 77,7 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5,4 | 7,9 | 12,1 | 11,6 | 10,2 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7,8 | 10,9 | 17,4 | 18,6 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 168,0 | 143,6 | 122,5 | 133,6 | 79,4 |
| Likvida medel (inkl kortfristiga placeringar) | 37,2 | 34,7 | 31,8 | 43,2 | 69,9 |
| Summa tillgångar | 336,6 | 319,5 | 305,6 | 332,2 | 237,2 |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 224,7 | 220,8 | 225,5 | 227,2 | 172,9 |
| Ej räntebärande skulder | 111,9 | 98,7 | 80,1 | 105,0 | 64,3 |
| Summa eget kapital och skulder | 336,6 | 319,5 | 305,6 | 332,2 | 237,2 |
| NYCKELTAL ANSTÄLLDA | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |
| Medeltal anställda | 476 | 447 | 465 | 374 | 363 |
| Medeltal debiterande konsulter | 460 | 433 | 449 | 357 | 346 |
| Omsättning per anställd, Tkr | 1 160 | 1156 | 1132 | 1079 | 1031 |
| Tjänsteomsättning per debiterande konsult, Tkr | 941 | 930 | 935 | 922 | 887 |
| Förädlingsvärde per anställd, Tkr | 771 | 784 | 786 | 769 | 759 |
| Personalkostnad per anställd, Tkr | 700 | 707 | 703 | 665 | 661 |
| Resultat före skatt per anställd, Tkr | 72 | 79 | 84 | 109 | 101 |
| NYCKELTAL | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |
| Balansomslutning, Mkr | 337 | 320 | 306 | 332 | 237 |
| Eget kapital, Mkr | 225 | 221 | 225 | 227 | 173 |
| Avkastning på eget kapital, % | 13 | 10 | 13 | 16 | 16 |
| Rörelsemarginal, % | 6,1 | 6,7 | 7,3 | 9,6 | 9,5 |
| Vinstmarginal, % | 6,2 | 6,8 | 7,4 | 10,1 | 9,8 |
| Likviditet, ggr | 1,9 | 1,9 | 2,0 | 1,7 | 2,6 |
| Soliditet, % | 67 | 69 | 74 | 68 | 73 |
| KASSAFLÖDE, Mkr | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 29,7 | 31,0 | 27,8 | 39,3 | 27,6 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -3,5 | -4,4 | -15,5 | -33,0 | -19,6 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||||
| -23,7 | -23,7 | -23,7 | -22,3 | -14,6 |
SOFTRONIC AB Huvudkontor: Ringvägen 100 118 60 STOCKHOLM Tel: +46 8 51 90 90 00 Fax: +46 8 51 90 91 00 [email protected] www.softronic.se
SOFTRONIC AB Krokslätts Fabriker 45 431 37 MÖLNDAL Tel: +46 31 758 19 00 Fax: +46 31 758 19 49
Masttorget 6 211 77 MALMÖ Tel: +46 40 698 55 00 Fax: +46 40 698 55 01
Rådhusgatan 35 852 32 SUNDSVALL Tel: +46 60 64 11 00 Fax: +46 60 64 11 01
Rattikvägen 2 938 31 ARJEPLOG Tel: +46 8 51 90 90 00 Fax: +46 961 100 39
CONSULTUS AB Ringvägen 100 118 60 STOCKHOLM Tel: +46 8 51 90 95 00 Fax: +46 8 51 90 91 00 [email protected] www.consultus.se
Masttorget 6 211 19 MALMÖ Tel: +46 40 698 55 10 Fax: +46 40 698 55 01 [email protected] www.consultus.se
Årsredovisning 2013
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
ÅRSSTÄMMA 2014 FÖR SOFTRONIC AB (PUBL) ORG. NR. 556249-0192
Ordinarie årsstämma kommer att hållas onsdagen den 7 maj 2014 kl 17.30 i våra lokaler på Ringvägen 100, Stockholm. Särskild kallelse sker tidigast sex och senast fyra veckor före stämman. För att få deltaga i årsstämman måste aktieägare dels vara registrerade i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken senast den 30 april 2014, dels anmäla sitt deltagande till bolaget under adress Softronic AB (publ) Ringvägen 100, 118 60 Stockholm, eller per telefon 08-51 90 90 00, eller e-mail [email protected], senast kl 16.00 den 2 maj 2014. Aktieägare, som låtit förvaltarregistrera sina aktier genom banks notariatavdelning eller annan förvaltare, måste i god tid före den 30 april 2014 tillfälligt hos Euroclear Sweden AB inregistrera aktierna i eget namn för att ha rätt att deltaga i stämman.
FÖRSLAG TILL VINSTUTDELNING
Förslag lämnas om att utdelning ska ske med 0,45 kr per aktie. Preliminär avstämningsdag om stämman antar förslaget för utdelning är 12 maj 2014 med beräknad utbetalning 15 maj.
RAPPORTER OCH EKONOMISK INFORMATION 2014 Delårsrapport (jan–mars), 7 maj Delårsrapport (april–juni), 13 augusti Delårsrapport (juli–sept), 23 oktober
BESTÄLLNINGSINFORMATION
Rapporter och ekonomisk information publiceras på Softronics webbplats www.softronic.se där också årsredovisningen finns att ladda ned i pdf-format.
INNEHÅLL
| FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE | 1 |
|---|---|
| RESULTATRÄKNING | 3 |
| BALANSRÄKNING KONCERN | 4 |
| BALANSRÄKNING MODERBOLAGET | 5 |
| EGET KAPITAL | 6 |
| KASSAFLÖDESANALYS | 7 |
| REDOVISNINGS- OCH VÄRDERINGSPRINCIPER | 8 |
| NOTER | 10 |
| REVISIONSBERÄTTELSE | 19 |
| BOLAGSSSTYRNINGSRAPPORT | 20 |
| REVISORS YTTRANDE | 21 |
Förvaltningsberättelse 2013
Styrelsen och verkställande direktören för Softronic AB (publ) 556249-0192 får härmed avge årsredovisning för räkenskapsåret 2013.
Väsentliga händelser och verksamheten
Softronic är ett konsultbolag inom IT och management vars tjänster spänner från rådgivning och nyutveckling till förvaltning och drift. Kunderna är främst medelstora och större företag och organisationer i Sverige.
Under det gångna året har bland annat följande inträffat:
Softronic har fått i uppdrag av Jusek att leverera nytt verksamhetssystem baserat på Microsoft Dynamics CRM och NAV. Microsoft har inom området affärssystem utsett Softronic till Årets Partner inom kategorin Dynamics NAV. Softronic har tecknat avtal om ny webbplats åt PTK och skrivit avtal med Nextjet om ny webblösning samt skrivit avtal med Svenska Filminstitutet om webbutveckling. Softronic har tecknat avtal med DnB om en ny produkt för skadereglering - Modern Skadereglering. Softronic har levererat ny mobillösning till MTAB.
Personal och omvärldsfaktorer
Antal anställda i koncernen 2013 uppgick i genomsnitt till 476 personer (447). Personalomsättning och löneutveckling är höga i branschen men en viss avmattning har skett. Med kompetent och konkurrenskraftig personal som den viktigaste resursen i koncernen är målet att öka rekryteringen och fortlöpande utveckla kompetenser.
Miljöarbete samt forskning & utveckling
Softronic arbetar löpande med miljöfrågor både inom intern arbetsmiljö och extern miljö. Bolaget bedriver ej tillståndspliktig verksamhet. Softronic arbetar kontinuerligt med utveckling av metoder och produkter där huvudprincipen är att utvecklingskostnader redovisas direkt över resultaträkningen om det inte är fråga om särskilda omständigheter.
Framtida utveckling
Softronic har en tydlig målsättning att behålla platsen som en av de bästa noterade IT-konsultföretagen räknat både i tillväxt och lönsamhet vilket varit ett faktum under tidigare år. Målet är att uppnå en ökning av antalet anställda med 5-7 % samt en omsättningsökning större än 10 % där minst hälften av ökningen ska vara organisk. Tillväxten ska alltid per definition vara lönsam.
Målet för vinstmarginalen i kärnaffären är större än 15 % medan marginalmålet för övriga affärer som konsultförsäljning och vidareförsäljning är större än 5 %. Sammantaget innebär detta ett marginalmål om mer än 10 % med dagens mix av kunder och affärer.
Softronics policy är att inte ge några prognoser.
Risker och osäkerheter
De risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen kan stå inför är främst relaterade till förändringar i personalens beläggning, snittdebitering, personalomsättning samt lönekostnader som alla har en avgörande påverkan på
lönsamheten. Vad gäller finansiella risker se not 15.
Skuldsättning
Koncernen har inga räntebärande skulder per 31 december 2013 och med en mycket god likviditet och ett bra kassaflöde är risken liten att löpande lånebehov skall uppstå. Koncernen har som mål att enbart uppta lån om detta krävs vid rörelseförvärv. Koncernens finansiella risker är mycket låga. Koncernen har ingen väsentlig valutaexponering eller komplexa finansiella instrument med risk.
Utöver vad som anges enligt bolagsordningen finns det inga, av bolaget, kända avtal mellan aktieägare som kan medföra begränsningar i rätten att överlåta aktierna.
Omsättning och resultat
Koncernens verksamhet bedrivs som ett brett verksamhetsområde och rapporteras därav som ett rörelsesegment, se not 16.
Omsättningen för koncernen 2013 uppgick till 552 Mkr (517 Mkr) som till största delen omsatts i Sverige. Nettoomsättningen per anställd uppgår till 1,2 Mkr (1,2 Mkr). Försäljning av konsulttjänster uppgår till 78 % (78 %) av omsättningen. Övrig omsättning 22 % (22 %) består av licenser, varor samt vidarefakturerade varor och tjänster.
Koncernens kostnader före avskrivningar uppgår till 510 Mkr (471 Mkr). Personalkostnaderna har ökat från 316 Mkr till 333 Mkr.
Rörelseresultatet före avskrivningar för 2013 uppgick till 42,2 Mkr (45,9 Mkr).
Moderbolaget
Moderbolagets omsättning (sker i kommission med dotterbolagen) uppgick till 501 Mkr (461 Mkr) och årets rörelseresultat uppgick till 4 Mkr (7 Mkr). Det totala kassaflödet i moderbolaget uppgick till -3 Mkr (3 Mkr). Softronic AB är noterat på Nasdaq OMX Stockholm Small Cap. De tre största ägarna räknat i andel av rösterna är Anders Eriksson med familj och bolag, AB Traction genom helägt dotterbolag och Stig Martín med bolag.
Finansiell ställning och investeringar
Under 2013 har utdelning skett med 0,45 kr per aktie vilket minskat kassan med 23,7 Mkr.
Likvida medel uppgick till 37 Mkr (35 Mkr) i koncernen. Det totala likviditetsutrymmet den 31 december 2013, inklusive ej utnyttjade krediter, uppgick till 60 Mkr (58 Mkr).
Det totala kassaflödet i koncernen 2013 uppgick till 2 Mkr (3 Mkr). Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 30 Mkr (31 Mkr). Investeringsverksamheten gav ett kassaflöde på -4 Mkr (-4 Mkr). Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till -24 Mkr (-24 Mkr).
Tillgångsslagen goodwill, övriga immateriella tillgångar och uppskjuten skattefordran/skuld uppgår till 126 Mkr (133 Mkr). Det motsvarar 56 % (60 %) av det egna kapitalet.
Styrelsens arbete
På den ordinarie årsstämman i maj 2013 omvaldes 5 ledamöter och 1 nyvaldes, utsedda av årsstämman. I styrelsen ingår dessutom två arbetstagarrepresentanter utsedda av personalen.
Företaget har en valberedning bestående av fyra personer. Valberedningen skall verka på ett sådant sätt att enskilda aktieägare får en kanal för att kommunicera sina förslag till sammansättning av styrelsen och att dessa förslag blir behandlade i god tid före årsstämman.
Företaget har vidare en ersättningskommitté bestående av styrelsens ordförande och en extern ordinarie styrelseledamot. Kommitténs ansvar skall vara att det upprättas väl genomtänkta avtal med verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare. Enligt beslut på senaste årsstämman, tillika styrelsens förslag till kommande årsstämma, är riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare att alla ersättningar (grundlön, rörlig lön, pension och övr. förmåner) skall vara marknadsmässiga och möjliggöra att kvalificerade ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas. Inga förmåner utöver praxis erbjuds och inga ledande befattningshavare har optioner eller konvertibler från bolaget. Styrelsen har rätt att frångå riktlinjerna i enskilt fall vid särskilda skäl. Rörlig lön är alltid relaterade till kvantitativa mål. VDs pension är avgiftsbaserad och för övriga gäller allmän pensionsplan via ITP eller individuella lösningar med motsvarande nivåer. Uppsägningstiden är för VD 18 månader och för övriga tre till tolv månader.
Bolagets stämmovalda styrelseledamöter ska i särskilda fall kunna arvoderas marknadsmässigt för tjänster inom deras respektive kompetensområde som inte utgör styrelsearbete.
I styrelsearbetet adjungeras ekonomichefen samt i vissa fall affärsområdeschefer. Åtta styrelsemöten hölls under 2013 där alla ledamöter valda på årsstämman deltagit på samtliga möten.
Styrelsen har under året behandlat strategiska frågor angående organisation och företagsförvärv.
Arbetsordning för styrelsen jämte instruktion för arbetsfördelning mellan styrelsen och verkställande direktören fastställes av styrelsen för ett år i sänder från ordinarie årsstämma till nästa. För större aktieägare se bolagsstyrningsrapport sid 21.
Enligt bolagsordningen ska A-aktier som övergått till person som inte förut är A-aktieägare i bolaget, genom skriftlig anmälan hos bolagets styrelse ofördröjligen hembjudas ägarna till A-aktierna för inlösen. Åtkomsten av aktien ska därvid styrkas samt, där äganderätten har övergått genom köp, uppgift lämnas om köpesumman. Ytterligare uppgifter om hembudsklausulen finns i bolagsordningen, vilken är publicerad på bolagets hemsida.
Vid årstämman 2013 förnyades bemyndigandet för styrelsen att kunna fatta beslut om att förvärva upp till 10 % av bolagets aktier samt att fatta beslut om nyemission av aktier motsvarande 10 % av aktiekapitalet.
Valberedning
Rolf Jinglöv, ordförande i valberedningen, företräder Anders Eriksson med närstående Carl Östring, Traction Evert Carlsson, Swedbank Robur Fonder AB Stig Martín, styrelseledamot, eget innehav
Ersättningskommitté
Petter Stillström, styrelseordförande Stig Martín, styrelseledamot
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står (kr):
| 173 077 166 | |
|---|---|
| Årets resultat | 13 881 316 |
| överkursfond | 159 195 850 |
| Balanserade vinstmedel inklusive |
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att det disponeras enligt följande (kr):
| 173 077 166 | |
|---|---|
| Balanseras i ny räkning | 149 392 405 |
| (52 632 803 aktier à 0,45 kr) | 23 684 761 |
| Utdelning |
Koncernens ansamlade vinst hänförlig till moderbolagets aktieägare uppgår till 159 605 Tkr.
Utdelningsförslag
Styrelsen har beslutat att föreslå årsstämman en utdelning om 0,45 kr per aktie. Utdelningen blir 23,7 Mkr. Styrelsen har till grund för beslutet utgått från utdelningspolicyn där hänsyn tas till koncernens framtida likviditetsbehov och investeringsförmåga.
Styrelsens godkännande
De finansiella rapporterna godkändes för utfärdande av Softronic ABs styrelse 2014-03-31.
Rapport över totalresultat
1 januari–31 december
KONCERNEN
| Tkr | NOT | 2013 | 2012 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | 16 | 551 924 | 516 726 |
| Rörelsens kostnader | |||
| Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader | 22 | -128 750 | -107 570 |
| Övriga externa kostnader | 1, 2 | -47 991 | -47 143 |
| Personalkostnader | 3 | -332 950 | -316 099 |
| Avskrivningar/Nedskrivningar | 7, 8 | -8 360 | -11 435 |
| Rörelseresultat | 33 873 | 34 479 | |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 528 | 895 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -242 | -199 | |
| Finansnetto | 286 | 696 | |
| Resultat före skatt | 34 159 | 35 175 | |
| Skatt | 5 | -6 700 | -12 480 |
| PERIODENS RESULTAT | 27 459 | 22 695 | |
| Övrigt totaIresultat | |||
| Poster som skall återföras till periodens resultat | |||
| Omräkningsdifferenser | 96 | -34 | |
| TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | 27 555 | 22 661 | |
| Minoritetens andel av Periodens resultat och Totalresultat för perioden | - | - | |
| Periodens resultat hänförligt till Moderbolagets aktieägare | 27 459 | 22 695 | |
| Totalresultat för perioden hänförligt till Moderbolagets aktieägare | 27 555 | 22 661 | |
| Periodens resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
| före utspädning, kr | 6 | 0,52 | 0,43 |
| Periodens resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
| efter utspädning, kr | 6 | 0,52 | 0,43 |
Resultaträkning
1 januari–31 december
MODERBOLAGET
| Tkr | NOT | 2013 | 2012 | |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | ||||
| Nettoomsättning | 16 | 500 796 | 461 323 | |
| Rörelsens kostnader | ||||
| Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader | 22 | -418 651 | -379 105 | |
| Övriga externa kostnader | 1, 2 | -44 822 | -43 723 | |
| Personalkostnader | 3 | -27 488 | -24 416 | |
| Avskrivningar/Nedskrivningar | 7, 8 | -5 450 | -6 868 | |
| Rörelseresultat | 4 385 | 7 211 | ||
| Resultat från finansiella investeringar | ||||
| Lämnade koncernbidrag | -18 506 | -20 698 | ||
| Erhållna koncernbidrag | 35 022 | 36 614 | ||
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 493 | 685 | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -2 926 | -1 437 | ||
| Resultat före skatt | 18 468 | 22 375 | ||
| Skatt på årets resultat | 5 | -4 587 | -6 278 | |
| ÅRETS RESULTAT | 13 881 | 16 097 |
Årets resultat för moderbolaget överensstämmer med totalresultatet.
Balansräkning koncernen
31 december
| Tkr | NOT | 2013 | 2012 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 7 | 118 199 | 122 366 |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 5 363 | 7 884 |
| Uppskjuten skattefordran | 5 | 7 771 | 10 920 |
| SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | 131 333 | 141 170 | |
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Varulager | 753 | 961 | |
| Kundfordringar | 15 | 77 351 | 69 562 |
| Skattefordringar | 15 176 | 11 989 | |
| Övriga fordringar | 1 810 | 1 942 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 10 | 72 940 | 59 134 |
| Likvida medel | 14 | 37 220 | 34 733 |
| SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | 205 250 | 178 321 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 336 583 | 319 491 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
| Aktiekapital | 21 053 | 21 053 | |
| Övrigt tillskjutet kapital | 44 004 | 44 004 | |
| Balanserat resultat och årets resultat | 159 605 | 155 735 | |
| Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 224 662 | 220 792 | |
| Minoritetsintresse | - | - | |
| SUMMA EGET KAPITAL | 224 662 | 220 792 | |
| LÅNGFRISTIGA SKULDER | |||
| Övriga avsättningar | 17 | 3 125 | 4 935 |
| SUMMA LÅNGFRISTIGA SKULDER | 3 125 | 4 935 | |
| KORTFRISTIGA SKULDER | |||
| Leverantörsskulder | 24 230 | 21 272 | |
| Övriga skulder | 24 983 | 26 980 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 59 583 | 45 512 |
| SUMMA KORTFRISTIGA SKULDER | 108 796 | 93 764 | |
| SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 336 583 | 319 491 | |
| STÄLLDA PANTER | 18 | ||
| Företagsinteckningar för ej nyttjad checkräkningskredit | 23 125 | 24 925 | |
| ANSVARSFÖRBINDELSER | 18 | Inga | Inga |
Balansräkning moderbolaget
31 december
| Tkr | NOT | 2013 | 2012 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
| Inventarier | 8 | 5 051 | 7 541 |
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
| Goodwill | 7 | 1 132 | 2 012 |
| Kundstock | 7 | 327 | 501 |
| Programvara | 7 | 233 | 467 |
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Aktier i koncernföretag | 9 | 191 571 | 191 269 |
| SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | 198 314 | 201 790 | |
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Varulager | |||
| Handelsvaror | 753 | 961 | |
| Kortfristiga fordringar Kundfordringar |
15 | 74 786 | 64 965 |
| Skattefordringar | 7 359 | 5 786 | |
| Övriga fordringar | 376 | 363 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 10 | 71 232 | 57 075 |
| 153 753 | 128 189 | ||
| SUMMA KORTFRISTIGA FORDRINGAR | |||
| Kassa och bank | 14 | 28 216 | 31 157 |
| SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR SUMMA TILLGÅNGAR |
182 722 381 036 |
160 307 362 097 |
|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital (52 632 803 aktier, kvotvärde 0,40) | 21 053 | 21 053 | |
| Reservfond | 1 846 | 1 846 | |
| Summa bundet eget kapital | 22 899 | 22 899 | |
| Fritt eget kapital | |||
| Balanserad vinst | 131 765 | 139 353 | |
| Överkursfond | 27 429 | 27 429 | |
| Årets resultat | 13 881 | 16 097 | |
| Summa fritt eget kapital | 173 075 | 182 879 | |
| SUMMA EGET KAPITAL | 195 974 | 205 778 | |
| LÅNGFRISTIGA SKULDER | |||
| Övriga avsättningar | 17 | 3 125 | 4 935 |
| SUMMA LÅNGFRISTIGA SKULDER | 3 125 | 4 935 | |
| KORTFRISTIGA SKULDER | |||
| Leverantörsskulder | 23 673 | 20 616 | |
| Skulder till koncernföretag | 117 857 | 105 013 | |
| Övriga skulder | 3 930 | 5 305 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 36 477 | 20 450 |
| SUMMA KORTFRISTIGA SKULDER | 181 937 | 151 384 | |
| SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 381 036 | 362 097 | |
| STÄLLDA PANTER | 18 | ||
| Företagsinteckningar för ej nyttjad checkräkningskredit | 23 125 | 23 125 | |
| ANSVARSFÖRBINDELSER | 18 | Inga | Inga |
Eget kapital
KONCERNEN
| Tkr | Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Balanserade vinstmedel och årets resultat |
Summa eget kapital hän förligt till mo derbolagets aktieägare |
Minoritets intresse |
Totalt eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital 2012-01-01 | 21 053 | 41 572 | 156 759 | 219 384 | 6 080 | 225 464 |
| Totalresultat för perioden | 22 661 | 22 661 | 22 661 | |||
| Förvärvad minoritetsandel | 2 432 | 2 432 | -6 080 | -3 648 | ||
| Utdelning | -23 685 | -23 685 | -23 685 | |||
| Eget kapital 2012-12-31 | 21 053 | 44 004 | 155 735 | 220 792 | 0 | 220 792 |
| Totalresultat för perioden | 27 555 | 27 555 | 27 555 | |||
| Utdelning | -23 685 | -23 685 | -23 685 | |||
| Eget kapital 2013-12-31 | 21 053 | 44 004 | 159 605 | 224 662 | 0 | 224 662 |
I balanserade vinstmedel ingår omräkningsdifferenser om 341 Tkr (245 Tkr).
MODERBOLAGET
| Balanserad | Summa | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Aktie | vinst och | eget | |||
| Tkr | kapital | Reservfond | Överkursfond | årets resultat | kapital |
| Eget kapital 2012-01-01 | 21 053 | 1 846 | 27 429 | 163 038 | 213 366 |
| Årets resultat | 16 097 | 16 097 | |||
| Utdelning | -23 685 | -23 685 | |||
| Eget kapital 2012-12-31 | 21 053 | 1 846 | 27 429 | 155 450 | 205 778 |
| Årets resultat | 13 881 | 13 881 | |||
| Utdelning | -23 685 | -23 685 | |||
| Eget kapital 2013-12-31 | 21 053 | 1 846 | 27 429 | 145 646 | 195 974 |
Kassaflödesanalys
1 januari–31 december
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | NOT | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
| Den löpande verksamheten | |||||
| Resultat före skatt | 34 159 | 35 175 | 18 468 | 22 375 | |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 12 | 8 489 | 11 419 | 23 279 | 22 799 |
| 42 648 | 46 594 | 41 747 | 45 174 | ||
| Betald inkomstskatt | -6 738 | -11 356 | -6 160 | -10 114 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 35 910 | 35 238 | 35 587 | 35 060 | |
| Förändringar av rörelsekapital | |||||
| Förändring av varulager | 208 | -654 | 208 | -654 | |
| Förändring av kortfristiga fordringar | -21 464 | 7 270 | -5 585 | 5 444 | |
| Förändring av kortfristiga skulder | 15 032 | -10 887 | -4 470 | -7 561 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 29 686 | 30 967 | 25 740 | 32 289 | |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av rörelse | 13 | -1 809 | -2 984 | -2 111 | -3 680 |
| Lämnade aktieägartillskott | - | - | -1 180 | -813 | |
| Förvärv av materiella tillgångar | -1 705 | -1 405 | -1 705 | -1 566 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -3 514 | -4 389 | -4 996 | -6 059 | |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Utbetald utdelning | -23 685 | -23 685 | -23 685 | -23 685 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -23 685 | -23 685 | -23 685 | -23 685 | |
| Årets kassaflöde | 2 487 | 2 893 | -2 941 | 2 545 | |
| Likvida medel vid årets början | 34 733 | 31 840 | 31 157 | 28 612 | |
| Kursdifferens i likvida medel | - | - | - | - | |
| Likvida medel vid årets slut | 14 | 37 220 | 34 733 | 28 216 | 31 157 |
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Betalda räntor som påverkat kassaflödet | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | |
| Betalda kostnadsräntor | 5 | 13 | 5 | 13 | |
| Erhållna intäktsräntor | 396 | 886 | 236 | 675 |
Redovisnings- och värderingsprinciper
Softronics koncernredovisning har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS), utgivna av International Accounting Standards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden från International Finanical Reporting Committee (IFRIC) som har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. Vidare har Rådet för Finansiell Rapportering rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats. Moderbolaget tillämpar årsredovisningslagen och RFR 2. Det innebär att i all väsentlighet tillämpas samma redovisningsprinciper i moderbolaget som i koncernen.
Ändrade redovisningsprinciper under 2013
Nedanstående nya och ändrade standarder och tolkningar har tillämpats från och med 2013.
IAS 1 Utformning av finansiella rapporter – ändring: presentation av övrigt totalresultat
Förändringen innebär att grupperingen av transaktioner som redovisas i övrigt totalresultat förändras. Poster som ska återföras till resultatet ska redovisas separat skiljt från de poster som inte ska återföras till resultatet. Förslaget ändrar inte på det faktiska innehållet i övrigt totalresultat utan enbart uppställningsformen.
IAS 36 Nedskrivningar – ändring
Ändringen i IAS 36 innebär att kravet att upplysa om återvinningsvärdet för samtliga kassagenererande enheter till vilka goodwill allokerats, som infördes i samband med införandet av IFRS 13 Värdering till verkligt värde, tas bort. Istället införs ytterligare upplysningskrav om verkligt värde när återvinningsvärdet på en nedskriven tillgång baseras på verkligt värde minus försäljningskostnader. Ändringen skall tillämpas från 1 januari 2014 men Softronic har valt att förtidstillämpa ändringen 2013.
Framtida ändringar av redovisningsprinciper (utgivna standarder och tolkningar som ej trätt i kraft)
Ett antal nya eller ändrade IFRS träder i kraft först under kommande räkenskapsår och Softronic har valt att inte förtidstillämpa någon av dessa standarder. Nyheter eller ändringar som blir tillämpliga från och med räkenskapsår efter 2014 planeras inte heller att förtidstillämpas. Nya eller ändrade IFRS med tillämpning från och med 2014 bedöms inte ha någon väsentlig påverkan på de finansiella rapporterna.
Grunder för upprättande av redovisningen
Redovisningen baseras på historiska anskaffningsvärden.
Användning av uppskattningar och bedömningar
Upprättande av finansiella rapporter enligt IFRS kräver att bolaget gör uppskattningar och antaganden om framtiden. Dessa uppskattningar och antaganden påverkar de redovisade beloppen för tillgångar och skulder, intäkter och kostnader samt upplysningar om eventualtillgångar och eventualförpliktelser. Uppskattningarna utvärderas löpande och baseras på historisk erfarenhet och förväntningar på framtida händelser som anses rimliga under rådande förhållanden. Även om dessa bygger på bolagets bästa kunskap om aktuella händelser och åtgärder kan faktiska resultat avvika från uppskattningarna. Uppskattningar och bedömningar görs bl.a. vid nedskrivningsanalyser, upparbetningsgrad på projekt, värdering av förlustuppdrag samt vid värdering av uppskjutna skattefordringar.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget Softronic AB (publ) och dess dotterbolag. Ett dotterbolag tas med i koncernredovisningen från det datum då moderbolaget får ett bestämmande inflytande över företaget och tas inte längre med från det datum då moderbolagets bestämmande inflytande över företaget upphör. Med bestämmande inflytande avses rätt att utforma ett företags finansiella och operativa strategier, vilket normalt kan antas om ett bolag direkt eller indirekt äger mer än 50% av rösterna. Koncernredovisningen har upprättats enligt förvärvsmetoden. Förvärvsmetoden innebär att när anskaffningsvärdet överstiger det verkliga värdet på koncernens andel i förvärvade dotterföretags nettotillgångar vid förvärvstillfället uppstår goodwill. Om eventuell tilläggsköpeskilling har avtalats tas den med i förvärvsanalysen om beloppet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Effekter av omvärdering av skulden relaterad till villkorad köpeskilling redovisas i periodens resultat. Transaktionskostnader kostnadsförs i koncernredovisningen. I koncernens resultaträkning inkluderas minoritetens andel i årets resultat.
Vid förvärv under 100% när bestämmande inflytande uppnås, bestäms minoritetens andel antingen som en proportionell andel av verkligt värde på idientifierbara nettotillgångar exklusive goodwill eller till verkligt värde. Koncerninterna transaktioner elimineras i koncernredovisningen.
Omräkning av utländska dotterbolag
Utländska verksamheter omräknas efter dagskursmetoden varvid alla tillgångar och skulder omräknas till balansdagens kurs. Samtliga poster i resultaträkningarna omräknas till årets genomsnittskurs. Omräkningsdifferenser redovisas i Totalresultatet. Vid eventuell framtida avyttring av utländska verksamheter omförs omräkningsdifferenser till resultaträkningen.
Fordringar och skulder i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den kurs som gäller på transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulder som är uttryckta i utländska valutor redovisas i balansräkningen omräknade till den kurs som gäller på balansdagen. Realiserade och orealiserade kursdifferenser redovisas i resultaträkningen. Inga terminssäkringar finns.
Intäktsredovisning
Intäkter redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras koncernen och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Avsättningar görs för förlustrisker. Följande specifika kriterier måste också uppfyllas innan intäkter redovisas:
FÖRSÄLJNING AV TJÄNSTER
Konsulttjänster utförs huvudsakligen på löpande räkning, varvid intäkterna redovisas i den takt arbetet utförs. Arbeten till fast pris intäktsföres med utgångspunkt från färdigställandegraden (successiv vinstavräkning). Färdigställandegraden beräknas som antalet utförda arbetstimmar i relation till det totala antal arbetstimmar som uppskattats i varje enskilt avtal. Utfört ej fakturerat arbete redovisas som upplupen intäkt. Om fakturerat belopp överstiger värdet på upparbetade intäkter redovisas skillnaden som förutbetald intäkt.
FÖRSÄLJNING AV VAROR
Intäkten redovisas när de väsentliga riskerna och fördelarna som förknippas med äganderätten till varorna har övergått på köparen och när intäktsbeloppet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
FÖRSÄLJNING AV LICENSER
Intäkter från försäljning av licenser periodiseras linjärt över hela licensperioden i takt med åtagande. Där eget åtagande saknas bokförs intäkten direkt på samma period som kostnaden.
RÄNTOR
Ränteintäkter redovisas enligt effektivräntemetoden.
Segmentsredovisning
Koncernens verksamhet betraktas som ett rörelsesegment. I samband med den första tillämpningen av IFRS 8 i årsredovisningen 2009 genomfördes en noggrann genomgång avseende standardens definition av rörelsesegment. Resultatet av denna genomgång har därefter årligen uppdaterats med avseende på om nya eller ändrade händelser eller förhållanden innbär att omprövning måste ske. Koncernens verksamhet är inriktad mot svenska kunder vilket innebär huvudsakligen omsättning i Sverige. Orsak till att inte fler rörelsesegment än ett har identifierats beror på att verksamheten bedrivs, styrs, rapporteras och betraktas som ett segment. Verksamhetsutvecklingen går alltmer mot paketering av tjänster där enskilda delar blir allt svårare att separat identifiera, analysera och identifiera. Internprissättning mellan koncernföretag sker till marknadspris.
Skatter
Aktuell skatt baserar sig på respektive bolags skattepliktiga resultat. Uppskjuten skatt beaktar skatteeffekten av skillnaden mellan i redovisningen intagna värden och skattemässiga värden, samt värdet av outnyttjade skattemässiga
underskott. De uppskjutna skattefordringarnas redovisade värden prövas vid varje balansdag och minskas i den utsträckning som det inte längre är sannolikt att tillräckligt stor beskattningsbar vinst kommer att finnas tillgänglig för att utnyttja hela eller delar av de uppskjutna skattefordringarna.
Lånekostnader
Lånekostnader belastar resultatet för den period till vilken de hänför sig. I koncernen föreligger inga s.k. kvalificerade tillgångar för vilka räntekostnader inkluderas i anskaffningsvärdet.
Varulager
Varulagret är värderat till det lägsta av anskaffningsvärde respektive verkligt värde (nettoförsäljningsvärdet).
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Linjär avskrivning tillämpas över tillgångarnas nyttjandeperiod, maskiner och inventarier 3–5 år med beaktande restvärde.
Redovisat värde för materiella anläggningstillgångar prövas beträffande eventuellt nedskrivningsbehov när händelser eller ändrade förutsättningar indikerar att det redovisade värdet eventuellt inte kommer att kunna återvinnas. Om bokfört värde överskrider återvinningsvärde redovisas en nedskrivning i resultaträkningen.
Utgifter för forskning och utveckling
Utgifter för forskning kostnadsföres när de uppstår. Utveckling av programvaror och rättigheter förekommer främst i samband med kunduppdrag varvid kostnadsföring sker i samband med att uppdragen resultatavräknas. Egenfinansierad utveckling balanseras och blir föremål för avskrivning om den är av väsentlig omfattning och bedöms leda till framtida intäkter eller kostnadsreduktioner.
Immateriella anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Linjär avskrivning tillämpas över tillgångarnas nyttjandeperiod vilken för kundstock och programvara är 5 år. Goodwill skrivs ej av.
Värdet av immateriella tillgångar som ej är föremål för avskrivning prövas årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov samt när händelser eller ändrade förutsättningar indikerar att det redovisade värdet eventuellt inte kommer att kunna återvinnas. För varje kassagenererande enhet görs nedskrivningstest och det räknas fram ett återvinningsvärde som jämförs med det bokförda värdet. Utifrån detta görs sedan en bedömning om nedskrivning.
Återvinningsvärdet beräknas i första hand utifrån nyttjandevärdet. Om det finns uppskattningar på nettoförsäljningsvärde jämförs dessa med nyttjandevärdet, varvid det högsta värdet används. Nyttjandevärdet beräknas utifrån de in- och utbetalningar som tillgången ger upphov till. Utöver detta fogas sedan eventuell inbetalning i samband med en slutlig avyttring. In- och utbetalningarna diskonteras till ett nuvärde.
Leasing
Leasingavgifter kostnadsföres linjärt över leasingperioden och avser huvudsakligen operationella hyresavtal för lokaler. Inga finansiella leasingkontrakt finns.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalys upprättas enligt indirekt metod.
Pensioner
De flesta av koncernens anställda omfattas av den s.k. ITP-planen. Koncernen har valt att teckna pensionsförsäkringar i Alecta för de anställda som omfattas av ITP-planen. ITP -planen är förmånsbestämd och utgående pensioner relateras till den anställdes slutlön och den totala tjänstgöringstiden i planen.
Alecta har inte möjlighet att lämna tillräcklig information om den proportionella andelen av den förmånsbestämda förpliktelsen samt de förvaltningstillgångar och kostnader som är förbunden till planen, varför ITP-planen, liksom tidigare redovisas som en avgiftsbestämd plan. För anställda i koncernen som ej omfattas av ITP-planen gäller avgiftsbestämd plan.
Finansiella instrument
Koncernens samtliga finansiella instrument är verksamhetsanknutna och innehas utan syfte att handla med fordringar eller skulder. De finansiella instrumenten omfattar kategorierna lånefordringar och övriga finansiella skulder.
Finansiella instrument värderas och redovisas i enlighet med reglerna i IAS 39. En finansiell tillgång eller skuld tas upp i balansräkningen när bolag i koncernen blir part till instrumentets avtalsmässiga villkor. En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rättigheterna i avtal realiseras, förfaller eller bolag i koncernen förlorar kontrollen över dem. Det samma gäller för del av finansiell tillgång. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtal fullgörs eller på annat sätt förfaller. Detsamma gäller för del av finansiell skuld.
Finansiella instrument som förekommer i koncernen värderas till anskaffningsvärden. Vid varje bokslutstillfälle utvärderas om det finns objektiva indikationer på att finansiella tillgångar är i behov av nedskrivning.
Likvida medel omfattar kassa och tillgodohavanden hos bank. Avseende finansiella risker se not 15.
Fastställande av räkenskapshandlingar
Moderbolagets och koncernens räkenskaper skall fastställas av årsstämman den 7 maj 2014.
Noter
NOT 1 Arvoden till revisorer
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| Tkr Ernst & Young AB | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
| Revisionsuppdraget* | 709 | 637 | 676 | 597 |
| Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | 83 | 70 | 79 | 70 |
| Skatterådgivning | 42 | 52 | 40 | 52 |
| Övrig verksamhet | - | 26 | - | 26 |
| Summa revision | 834 | 785 | 795 | 745 |
*Revisionskostnader för dotterbolagen belastar moderbolaget.
NOT 2 Operationella leasingavtal
Leasingkostnader avseende operationella leasingavtal, främst lokalhyror, uppgick under året till följande:
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
| Leasingkostnader | 21 193 | 20 356 | 20 798 | 19 521 |
Framtida leasingavgifter fördelar sig enligt följande:
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | |
| Förfaller till betalning inom ett år | 15 482 | 14 968 | 15 230 | 14 755 |
| Förfaller till betalning senare än ett, men inom fem år | 31 049 | 38 684 | 30 007 | 38 538 |
NOT 3 Uppgift om personal samt ersättningar till styrelse och vd
| (varav män) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MEDELANTALET ANSTÄLLDA | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | ||
| Sverige, moderbolag | 15 | 18 | 9 | 9 | ||
| Dotterbolag | ||||||
| Sverige | 457 | 423 | 377 | 336 | ||
| Danmark | 1 | 3 | 1 | 3 | ||
| Estland | 3 | 3 | 2 | 2 | ||
| Summa koncernen | 476 | 447 | 389 | 350 |
| 2013 | 2012 | |||
|---|---|---|---|---|
| KÖNSFÖRDELNING, % | Styrelse | Företags ledning |
Styrelse | Företags ledning |
| Koncernen | ||||
| Män | 78 | 93 | 78 | 100 |
| Kvinnor | 22 | 7 | 22 | - |
| Moderbolaget | ||||
| Män | 75 | 93 | 75 | 100 |
| Kvinnor | 25 | 7 | 25 | - |
| LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER | 2013 | 2012 |
|---|---|---|
| Tkr | Löner och ersättningar |
Sociala kostnader |
Löner och ersättningar |
Sociala kostnader |
|---|---|---|---|---|
| Moderbolaget | 13 279 | 4 470 | 10 111 | 4 377 |
| (pensionskostnader) | (2 767) | (1 572) | ||
| Dotterbolag | 212 571 | 69 875 | 202 706 | 67 148 |
| (pensionskostnader) | (20 917) | (21 503) | ||
| Koncernen | 225 850 | 74 345 | 212 817 | 71 525 |
| (pensionskostnader) | (23 684) | (23 075) | ||
Av moderbolagets pensionskostnader avser 640 (468) Tkr gruppen styrelse och VD. Motsvarande belopp för dotterbolagen är 221 (229) Tkr.
| LÖNER OCH ANDRA ERSÄTTNINGAR FÖRDELADE PER LAND OCH MELLAN STYRELSELEDAMÖTER M FL OCH ANSTÄLLDA Tkr |
2013 | 2012 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelse och VD |
Övriga anställda |
Styrelse och VD |
Övriga anställda |
||
| Moderbolaget | |||||
| Sverige | 1 938 | 11 342 | 1 956 | 8 155 | |
| (varav tantiem o dyl) | (131) | (137) | |||
| Dotterbolag | |||||
| Sverige | 1 587 | 210 180 | 1 921 | 198 819 | |
| (varav tantiem o dyl) | (112) | (92) | |||
| Estland | 60 | 276 | 59 | 276 | |
| (varav tantiem o dyl) | (-) | (-) | |||
| Övriga länder | - | 467 | - | 1 631 | |
| (varav tantiem o dyl) | (-) | (-) | |||
| Totalt i dotterbolag | 1 647 | 210 923 | 1 980 | 200 726 | |
| (varav tantiem o dyl) | (112) | (92) | |||
| Koncernen totalt | 3 585 | 222 265 | 3 936 | 208 881 | |
| (varav tantiem o dyl) | (243) | (229) |
Styrelsearvoden utgår enligt bolagsstämmobeslut med 510 (450) Tkr varav 170 (150) Tkr till ordföranden och resterande 340 Tkr jämnt fördelat på fyra ledamöter. Verkställande direktör samt arbetstagarrepresentanter har ej erhållit styrelsearvode. Stig Martíns konsultföretag har fakturerat Softronic 120 Tkr (100 Tkr) för konsultuppdrag. Löner och andra ersättningar (exkl. rörlig ersättning) för verkställande direktören, tillika koncernchefen, Anders Eriksson uppgick till 1 807 (1 819) Tkr, bilförmån för tjänstebil uppgick till 82 (84) Tkr och pensionskostnader uppgick till 640 (468) Tkr. Verkställande direktören erhåller premiebestämd pension enligt ITP-liknande plan där den årliga pensionskostnaden är maximerad till 35 % av fast lön. Pensionsåldern följer ITP-planen. Resultatbaserad rörlig ersättning under 2013 utgår med 131 (137) Tkr. Rörlig ersättning är inte pensionsgrundande och är maximerad till 700 (700) Tkr. Verkställande direktörens uppsägningstid uppgår till 6 månader och vid uppsägning från bolagets sida uppgår uppsägningstiden till 18 månader. Utöver lön under uppsägningstiden utgår inga avgångsvederlag.
Löner och andra ersättningar till andra ledande befattningshavare, 14 (14) stycken, uppgick till 12 463 (12 693) Tkr och utöver detta utgår rörlig ersättning med 1 824 (1 766) Tkr, bilförmån för tjänstebil uppgick till 505 (498) Tkr och pensionskostnader uppgick till 3 009 (2 845) Tkr. Förteckning över andra ledande befattningshavare finns i årsberättelsen.
Rörlig ersättning för andra ledande befattningshavare baseras uteslutande på verksamhetens resultat.
Pensionsförmåner för ledande befattningshavare utgår enligt ITP-plan eller ITP-liknande plan. Vissa befattningshavare har inom pensionsplanens kostnadsram valt premiebestämd pension.
Pensionsåldern följer ITP-planen. För andra ledande befattningshavare är rörlig ersättning inte pensionsgrundande. Uppsägningstiden för andra ledande befattningshavare är mellan 3 och 12 månader. Utöver lön under uppsägningstiden utgår inga avgångsvederlag.
Inga teckningsoptioner eller andra finansiella instrument är utgivna till styrelseledamöter, verkställande direktör, eller andra ledande befattningshavare.
Ersättningskommittén har under året givit styrelsen rekommendationer gällande principer för ersättning till ledande befattningshavare. Ersättningar till verkställande direktören för 2013 har beslutats av styrelsen utifrån ersättningskommitténs rekommendation. Ersättningar till andra ledande befattningshavare har beslutats av verkställande direktören efter samråd med styrelsens ordförande. Enligt beslut på senaste årsstämman är riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare att alla ersättningar skall vara marknadsmässiga och möjliggöra att kvalificerade ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas.
Alecta
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens förmånsbestämda pensionsåtaganden för ålders- och familjepension (alternativt familjepension) genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 3 Klassificering av ITP-planer som finansieras genom försäkring i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2013 har bolaget inte haft tillgång till information för att kunna redovisa sin proportionella andel av planens förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader vilket medfört att planen inte varit möjlig att redovisa som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan. Premien för den förmånsbestämda ålders- och familjepensionen är individuellt beräknad och är bland annat beroende av lön, tidigare intjänad pension och förväntad återstående tjänstgöringstid. Förväntade avgifter nästa rapportperiod för ITP 2-försäkringar som är tecknade i Alecta uppgår till 13 Mkr (2013: 13 Mkr). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstekniska metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera mellan 125 och 155 procent. Om Alectas kollektiva konsolideringsnivå understiger 125 procent eller överstiger 155 procent ska åtgärder vidtas i syfte att skapa förutsättningar för
att konsolideringsnivån återgår till normalintervallet. Vid låg konsolidering kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för nyteckning och utökning av befintliga förmåner. Vid hög konsolidering kan en åtgärd vara att införa premiereduktioner. Vid utgången av 2013 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 148 procent (2012: 129 procent).
NOT 4 Ränteintäkter och liknande resultatposter
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | |
| Ränteintäkter m.m. | 528 | 895 | 493 | 685 | |
| 528 | 895 | 493 | 685 | ||
| Varav avseende koncernbolag | - | - | - | - |
Ränteintäkterna avser främst avkastning på investeringar, vilka värderas till upplupet anskaffningsvärde samt avkastning på likvida medel.
NOT 5 Skatter
| SKATTEKOSTNAD | KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | |
| Aktuell skatt | -3 551 | -5 994 | -4 587 | -6 278 | |
| Uppskjuten skatt | -3 149 | -6 486 | - | - | |
| Skattekostnad | -6 700 | -12 480 | -4 587 | -6 278 |
SKILLNAD MELLAN GÄLLANDE OCH EFFEKTIV SKATT
| 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
|---|---|---|---|
| 34 159 | 35 175 | 18 468 | 22 376 |
| -7 515 | -9 251 | -4 063 | -5 885 |
| -676 | -514 | -534 | -396 |
| 115 | 39 | 10 | 3 |
| - | -2 752 | - | - |
| 1 376 | -2 | - | - |
| -6 700 | -12 480 | -4 587 | -6 278 |
| UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN/SKULD | ||||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
| Temporär skillnad, avskrivning inkråmsgoodwill | -717 | -758 | - | - |
| Temporär skillnad, immateriell anläggningstillgång | -1 798 | -2 574 | - | - |
| Underskottsavdrag | 10 286 | 14 252 | - | - |
| 7 771 | 10 920 | - | - |
Uppskjuten skattekostnad för år 2013 avser nyttjade underskottsavdrag samt övriga värdeförändringar avseende uppskjutna skattefordringar. Omräkning av uppskjuten skatteskuld- och fordran till bolagsskattesats från 26,3 % till 22 % har skett 2012.
Outnyttjade underskottsavdrag avser förvärvat dotterbolag Softronic 1 AB och utgör cirka 46,7 Mkr (64,4 Mkr) samt har en obegränsad livslängd. Underskottet kan inte nyttjas av andra bolag i koncernen då förlusterna uppstått innan förvärvet och att koncernbidragsspärr är aktuell.
Skatteeffekten avseende outnyttjade underskottsavdrag och andra avdragsgilla temporära skillnader redovisas med 10,3 Mkr (14,2 Mkr) bland anläggningstillgångar. Softronics bedömning är att marknaden där dotterbolaget Softronic 1 AB verkar kommer att vara fortsatt god under de närmaste åren och givet den kostnadsstruktur bolaget har bedöms det som rimligt att uppnå målen.
Softronics bedömning är därför att skattenyttan av underskottsavdragen med stor sannolikhet kommer att kunna återvinnas genom framtida skattemässiga överskott. Uppskjuten skatteskuld redovisas avseende immateriell anläggningstillgång (förvärvad kundstock och programmvara). Denna skatteskuld upplöses under fem år från förvärvet.
Softronic har även ett kvarstående skatteunderskott om 6,8 Mkr med obegränsad livslängd som enbart bedöms kunna nyttjas mot reavinster på värdepapper. För dessa har ingen uppskjuten skattefordran redovisats.
Underskott i utlandet uppgår ackumulerat till 1,6 Mkr. För dessa har ingen uppskjuten skattefordran redovisats. Underskotten i utlandet har obegränsad livslängd.
NOT 6 Resultat per aktie
Justering har gjorts för aktieuppdelningar, fondemissioner och fondemissionselement vid nyemissioner. Antalet aktier vid beräkning av resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgår till följande:
| 2013 | 2012 | |
|---|---|---|
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning, tusen st 1 | 52 633 | 52 633 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusen st 1 | 52 633 | 52 633 |
| Antal aktier vid periodens slut före utspädning, tusen st 1 | 52 633 | 52 633 |
| Antal aktier vid periodens slut efter utspädning, tusen st 1 | 52 633 | 52 633 |
1Det förekommer inga utelöpande potentiella egetkapital-instrument utöver aktierna.
NOT 7 Immateriella anläggningstillgångar
Koncernen
ACKUMULERADE ANSKAFFNINGSVÄRDEN
| Utgående balans 2013-12-31 | 109 262 | 28 382 | 6 069 | 143 713 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseförvärv | - | - | - | - |
| Utgående balans 2012-12-31 | 109 262 | 28 382 | 6 069 | 143 713 |
| Rörelseförvärv | - | 1 493 | 4 900 | 6 393 |
| Ingående balans 2012-01-01 | 109 262 | 26 889 | 1 169 | 137 320 |
| Tkr | Goodwill | Kundstock | Programvara | Summa |
ACKUMULERADE AV- OCH NEDSKRIVNINGAR
| Tkr | Goodwill | Kundstock | Programvara | Summa |
|---|---|---|---|---|
| Ingående balans 2012-01-01 | - | 15 098 | 468 | 15 566 |
| Årets avskrivningar | - | 4 789 | 992 | 5 781 |
| Utgående balans 2012-12-31 | - | 19 887 | 1 460 | 21 347 |
| Årets avskrivningar | - | 2 844 | 1 323 | 4 167 |
| Utgående balans 2013-12-31 | - | 22 731 | 2 783 | 25 514 |
| REDOVISADE VÄRDEN | Goodwill | Kundstock | Programvara | Summa |
| Per 2012-12-31 | 109 262 | 8 495 | 4 609 | 122 366 |
| Per 2013-12-31 | 109 262 | 5 651 | 3 286 | 118 199 |
Moderbolaget
ACKUMULERADE ANSKAFFNINGSVÄRDEN
| Utgående balans 2013-12-31 | 4 398 | 2 223 | 1 169 | 7 790 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseförvärv | - | - | - | - |
| Utgående balans 2012-12-31 | 4 398 | 2 223 | 1 169 | 7 790 |
| Rörelseförvärv | - | - | - | - |
| Ingående balans 2012-01-01 | 4 398 | 2 223 | 1 169 | 7 790 |
| Tkr | Goodwill | Kundstock | Programvara | Summa |
ACKUMULERADE AV- OCH NEDSKRIVNINGAR
| Tkr | Goodwill | Kundstock | Programvara | Summa |
|---|---|---|---|---|
| Ingående balans 2012-01-01 | 1 506 | 1 548 | 468 | 3 522 |
| Årets avskrivningar | 880 | 174 | 234 | 1 288 |
| Utgående balans 2012-12-31 | 2 386 | 1 722 | 702 | 4 810 |
| Årets avskrivningar | 880 | 174 | 234 | 1 288 |
| Utgående balans 2013-12-31 | 3 266 | 1 896 | 936 | 6 098 |
| REDOVISADE VÄRDEN | Goodwill | Kundstock | Programvara | Summa |
| Per 2012-12-31 | 2 012 | 501 | 467 | 2 980 |
| Per 2013-12-31 | 1 132 | 327 | 233 | 1 692 |
En prövning med avseende på nedskrivningsbehov görs årligen enligt IAS 36. För kassagenerande enhet beräknas ett återvinningsvärde som jämförs med det bokförda värdet. Utifrån detta görs sedan en bedömning om nedskrivning. Återvinningsvärdet beräknas i första hand utifrån nyttjandevärdet. Finns indikationer på nettoförsäljningsvärde så jämförs dessa med nyttjandevärdet, varvid det högsta värdet används för att fastställa återvinningsvärdet. Nyttjandevärdet beräknas utifrån de in- och utbetalningar som tillgången ger upphov till. Till detta fogas sedan en eventuell inbetalning i samband med en slutlig avyttring. In- och utbetalningarna diskonteras till ett nuvärde. Företagsledningen baserar kassaflödesprognoserna med antagande om viktiga parametrar i form av diskonteringsfaktor och tillväxttakt.
Metoden för att fastställa diskonteringsfaktorn är antaganden utifrån analys av ränteläge, riskanalys och avkastningskrav. Metoden för att fastställa tillväxttakten är antaganden utifrån historisk utveckling kompletterad med externa och interna framtidsanalyser av egen tillväxt och branschgenomsnitt och där en genomgående försiktig bedömning använts. Som diskonteringsfaktor före skatt används utifrån ovanstående metod 9,5 % (9,5) inklusive riskfaktor. Beräkningen grundas på prognosvärden för 2014–2018 varefter en tillväxttakt utifrån ovanstående metod har antagits om 1 % (1). Koncernen i sin helhet betraktas som en kassagenererande enhet (KGE) på grund av organisatorisk samhörighet. Samtliga förvärv är intergrerade i verksamheten och ej enskilt avskiljbara. Prövningen av nedskrivningsbehov har visat att redovisade värden med mycket god marginal inte överstiger återvinningsvärdet även vid rimliga förändringar av ovan redovisade viktiga antaganden. En känslighetsanalys i enlighet med IAS 36 punkt 134 redovisas ej med hänsyn till ovanstående.
NOT 8 Materiella anläggningstillgångar
| 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
|---|---|---|---|
| 36 739 | 25 107 | 24 892 | |
| 1 705 | 1 566 | 1 705 | 1 566 |
| - | 1 629 | - | - |
| -677 | -1 546 | -677 | -1 351 |
| 39 416 | 38 388 | 26 135 | 25 107 |
| -30 504 | -24 623 | -17 566 | -13 323 |
| - | -1 594 | - | - |
| 644 | 1 367 | 644 | 1 337 |
| -4 193 | -5 654 | -4 162 | -5 580 |
| -34 053 | -30 504 | -21 084 | -17 566 |
| 5 363 | 7 884 | 5 051 | 7 541 |
| 38 388 |
NOT 9 Aktier och andelar i dotterföretag
| 2013 | 2012 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Företagets namn | Organisations nummer |
Säte | Antal aktier |
Anskaffnings värde |
Bokfört värde |
Anskaffnings värde |
Bokfört värde |
| Softronic Drift AB | 556073-3338 | Stockholm | 5 000 | 596 | 1 089 | 596 | 1 089 |
| Softronic Techsupport AB | 556310-7407 | Stockholm | 1 000 | 7 718 | 100 | 7 718 | 100 |
| Softronic ITM AB | 556500-5948 | Stockholm | 1 000 | 106 | 106 | 106 | 106 |
| Softronic Väst AB | 556525-6731 | Stockholm | 1 000 | 130 | 100 | 130 | 100 |
| Softronic Systemkonsult AB | 556339-8659 | Stockholm | 5 000 | 6 802 | 1 439 | 6 802 | 1 439 |
| Softronic Syd AB | 556217-0067 | Stockholm | 1 000 | 1 166 | 396 | 1 166 | 396 |
| Softronic Enterprise Partner AB | 556478-8361 | Stockholm | 1 000 | 4 471 | 2 181 | 4 471 | 2 181 |
| Softronic Premium Konsult AB | 556612-1165 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic Xpress AB | 556717-6101 | Stockholm | - | - | - | - | - |
| Softronic Technology Partner AB | 556658-0659 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic Auto Partner AB | 556671-7194 | Stockholm | 1 000 | 608 | 608 | 608 | 608 |
| Softronic TBook AB | 556579-7924 | Stockholm | 1 000 | 8 800 | 8 800 | 8 800 | 8 800 |
| Softronic Telecom Partner AB | 556680-7862 | Stockholm | 1 000 | 100 | 253 | 100 | 253 |
| Softronic IT Partner AB | 556713-4233 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic Dokumenthantering AB | 556483-8349 | Arjeplog | 2 000 | 2 113 | 2 113 | 2 113 | 2 113 |
| Softronic Yarrow AB | 556395-2315 | Stockholm | 1 000 000 | 24 640 | 24 640 | 24 640 | 24 640 |
| Yarrow Invest AB | 556465-8663 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | - | - |
| Programmera QT i Sverige AB | 556592-8180 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | - | - |
| Programmera Förvaltning i Sverige AB | 556487-2066 | Stockholm | 1 000 | 102 | 102 | - | - |
| Softronic Enter AB | 556236-0940 | Stockholm | 2 222 | 8 370 | 8 370 | 8 370 | 8 370 |
| Softronic Issi AB | 556482-5064 | Stockholm | 6 270 | 14 813 | 14 813 | 14 813 | 14 813 |
| Softronic Skanning AB | 556775-9369 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic Webbutveckling AB | 556775-9351 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic Hosting Partner AB | 556725-3694 | Stockholm | 1 000 | 2 010 | 2 010 | 2 010 | 2 010 |
| Softronic Utveckling AB | 556790-8875 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic Utveckling Två AB | 556790-9097 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic 1 AB | 556419-0006 | Stockholm | 89 202 608 | 80 753 | 80 753 | 80 753 | 80 753 |
| Softronic Konsulthubben AB | 556485-0963 | Stockholm | - | - | - | - | - |
| Softronic Sprawl Solutions AB | 556621-4499 | Stockholm | - | - | - | - | - |
| Softronic Modul 1 Systech AB | 556249-5993 | Stockholm | - | - | - | - | - |
| Softronic Modul 1 Processintegration AB | 556697-8614 | Stockholm | - | - | - | - | - |
| Softronic Vendel AB | 556384-0494 | Stockholm | 4 200 | 4 657 | 4 657 | 4 657 | 4 657 |
| Softronic Danmark A/S | 24 20 84 35 | Danmark | 15 000 | 1 761 | 461 | 1 761 | 461 |
| Softronic Baltic AS | 10243040 | Estland | 1 000 | 1 293 | 254 | 1 293 | 254 |
| American Softronic Inc. | 77-0486374 | USA | 1 000 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Consultus Företagsutveckling AB | 556257-7667 | Stockholm | 10 000 | 38 470 | 32 470 | 38 470 | 32 470 |
| Consultus AB | 556277-9388 | Stockholm | 16 000 | 1 752 | 1 752 | 1 752 | 1 752 |
| Consultus Management A/S | 979194579 | Norge | - | - | - | - | - |
| Consultus Leadership Partner AB | 556530-9662 | Stockholm | 1 000 | 8 721 | 3 025 | 8 721 | 3 025 |
| Consultus Management Institute AB | 556108-4616 | Stockholm | 1 000 | 171 | 171 | 171 | 171 |
| Softronic UK Ltd | 03719555 | England | 2 | - | - | - | - |
221 031 191 571 220 728 191 269
I anskaffningsvärdet inkluderas aktieägartillskott men inte lämnade koncernbidrag. Aktieägartillskott har lämnats till Consultus AB med 1 180 Tkr. Samtliga bolag ägs till 100 procent.
NOT 10 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | |
| Utfört, ej fakturerat arbete | 49 243 | 43 206 | 48 904 | 42 799 | |
| Förutbetalda hyror | 4 700 | 636 | 4 699 | 636 | |
| Övrigt | 18 997 | 15 292 | 17 629 | 13 640 | |
| 72 940 | 59 134 | 71 232 | 57 075 |
NOT 11 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | |
| Förutbetalda intäkter | 18 664 | 3 530 | 18 501 | 3 146 | |
| Upplupna löner | 25 | 28 | - | - | |
| Semesterlöneskuld | 9 386 | 10 132 | 568 | 600 | |
| Sociala avgifter | 14 373 | 14 339 | 1 287 | 1 002 | |
| Övrigt | 17 135 | 17 483 | 16 121 | 15 702 | |
| 59 583 | 45 512 | 36 477 | 20 450 |
NOT 12 Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
| Tkr | KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | ||
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 360 | 11 435 | 6 630 | 6 868 | |
| Koncernbidrag | - | - | 16 615 | 15 916 | |
| Övrigt | 129 | -16 | 34 | 15 | |
| 8 489 | 11 419 | 23 279 | 22 799 |
NOT 13 Förvärv av rörelse
Inga förvärv har skett i koncernen under 2013 utan enbart betalning av tilläggsköpeskillingar avseende tidigare förvärv har skett. Softronic AB har från ett helägt dotterbolag under 2013 förvärvat 100% av aktierna till bokfört värde i bolagets tre dotterbolag. Softronic AB förvärvade 21 mars 2012 minoritetsandelarna i Softronic 1 AB (f.d. Modul 1 Data AB) för 3 648 Tkr, som behandlades som transaktion mellan ägare, via tvångsinlösen och äger därefter 100 % av aktierna och rösterna i bolaget. Förvärvet av Softronic 1 2010 redovisades genom att värdera minoritetens andel till verkligt värde, sk full goodwill. Softronic AB förvärade 1 maj 2012 kontant 100 % av aktierna och rösterna i Softronic Vendel AB (f.d. Vendel Data AB) där kontant tillägsköpeskilling beroende av framtida utveckling under flera år förekommit. Förvärvad kassa i Vendel 2012 medförde ett positivt kassaflöde om 732 Tkr. Förvärvad immateriell anläggningstillgång 6 393 Tkr avseende Vendel med kundstock om 1 493 Tkr bestod av ett stort antal kunder samt programrättigheter för ärendehanteringsprodukten MMK om 4 900 Tkr. Intäkter och resultat från förvärvade bolag sedan förvärvet och omräknat som om att förvärvet skett vid ingången av året (2012) redovisas ej eftersom det inte är praktiskt genomförbart. Vendel bedriver konsultverksamhet och har utvecklat produkten MMK som försäker Softronics totala erbjudande inom ärendehantering.
FÖRVÄRV AV DOTTERBOLAG
| Specifikation av förvärvade nettotillgångar | KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | |
| Överförd ersättning | - | 7 492 | 302 | 7 456 | |
| Betalt avseende förvärv från tidigare år | 1 809 | - | 1 809 | - | |
| Avgår ej betald andel av överförd ersättning | - | -3 776 | - | -3 776 | |
| Total erlagd likvid | 1 809 | 3 716 | 2 111 | 3 680 |
| Förvärvade tillgångar och skulder (verkligt värde) | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
| Aktier i dotterbolag | - | - | 302 | - |
| Anläggningstillgångar | - | 35 | - | - |
| Goodwill | - | - | - | - |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar* | - | 6 393 | - | - |
| Uppskjuten skattefordran/skuld | - | -1 512 | - | - |
| Omsättningstillgångar | - | 1 254 | - | - |
| Likvida medel | 732 | - | - | |
| Kortfristiga skulder | - | -3 058 | - | - |
| Minoritetsintresse** | - | 3 648 | - | - |
| Betalt avseende förvärv från tidigare år | 1 809 | - | 1 809 | - |
| Avgår ej betald andel av överförd ersättning | - | -3 776 | - | - |
| 1 809 | 3 716 | 2 111 | - | |
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv av dotterbolag | -1 809 | -2 984 | -2 111 | -3 680 |
FÖRVÄRV AV RÖRELSE, INKRÅM
| Specifikation av förvärvade nettotillgångar | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | ||
| Överförd ersättning | - | - | - | - | ||
| Förvärvade tillgångar och skulder | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
| Tkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | ||
| Goodwill | - | - | - | - | ||
| Övriga immateriella anläggningstillgångar* | - | - | - | - | ||
| Kortfristiga skulder | - | - | - | - | ||
| - | - | - | - | |||
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv av inkråm | - | - | - | - |
*Immateriell anläggningstillgång är hänförlig till förvärvad kundstock och programvara.
**Avser förvärv av återstående minoritetsandel i Softronic 1 AB (fd Modul 1 Data AB)
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | ||
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv | -1 809 | -2 984 | -2 111 | -3 680 |
NOT 14 Likvida medel och kortfristiga placeringar
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
| Likvida medel/kassa och bank | 37 220 | 34 733 | 28 216 | 31 157 |
Likvida medel utgörs av kassa- och bankmedel omedelbart tillgängliga eller kortfristigt placerade. Koncernens likvidtransaktioner sker genom centralt bankkontosystem för vilket moderbolaget är innehavare. Per balansdagen hade koncernen outnyttjade checkräkningskrediter om 23 Mkr.
NOT 15 Finansiella instrument och finansiell riskhantering
Finansiella tillgångar och skulder
Koncernens finansiella tillgångar och skulder består av kategorier som återfinns uppställda i balansräkningen, där redovisade värden är lika med verkliga värden: kundfordringar, övriga kortfristiga fordringar, förutbetalda kostnader och upplupna intäkter, likvida medel, leverantörsskulder, övriga kortfristiga skulder, upplupna kostnader och förutbetalda intäkter.
Finansiella risker
Finansiella risker i verksamheten är låga. Den främsta finansiella risken för koncernen är kreditrisk. Koncernen har en stor del återkommande intäkter där dock ingen enskild kund motsvarar mer än 10 % av omsättningen även om man summerar enskilda kunder till koncernnivå. Det finns inte någon betydande koncentration av kreditrisk med någon enskild kund, motpart eller geografisk region för koncernen och aktivt arbete pågår löpande för att minska risken med hjälp av kreditprocess och kravprocess. Nedskrivning av fordringar sker när det finns objektiva bevis för att förfallna belopp inte kommer att betalas. Åldersanalys av kundfordringar framgår nedan. Vad gäller övriga finansiella risker har koncernen ett starkt eget kapital och inga räntebärande skulder. Valutarisken är mycket låg då det är låg andel utländska fordringar och skulder. Marknadsrisker som pris- och ränterisker (det saknas exktern finansiering) är av mindre betydelse annat än i mindre enskilda fall utan större total påverkan på koncernen. Finasiella instrument såsom exempelvis derivat och liknande används inte och medför därmed ingen risk.
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | |
| Kundfordringar | 77 351 | 69 562 | 74 786 | 64 965 | |
| Kundfordringarna är icke räntebärande och har normalt kredittid 30–60 dagar. |
Åldersanalys av kundfordringar per 31 december, koncernen Tkr
| Förfallna kundfordringar (dagar) | Totalt | <30 | 30–60 | 60–90 | 90–120 | >120 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013 | 9 312 | 4 972 | 1 424 | 1 215 | 412 | 1 289 |
| 2012 | 5 330 | 3 455 | 567 | 13 | 0 | 1 295 |
Per 31 december 2013 är 833 tkr (755) av kundfordringarna i koncernen reserverade såsom osäker fordran. Konstaterade kundförluster om 0 Tkr (0) har inträffat i koncernen under 2013.
NOT 16 Intäkter
Koncernens intäkter 552 Mkr (517) fördelas på konsulttjänster 433 Mkr (401) samt varor, licenser och vidarefakturerat 119 Mkr (116). Verksamheten bedrivs som ett segment och intäkterna är i huvudsak omsatta i Sverige med undantag från en marginell del i det danska och estländska dotterbolagen som dock enbart fakturerar svenska kunder via moderbolaget Softronic AB. Ingen kund uppfyller kraven enligt IFRS 8 punkt 34 om information av större kunder.
Moderbolagets fördelning av intäkter på intäktslag är i princip densamma som koncernens eftersom fakturering sker i kommission i moderbolaget. Moderbolaget försäljning till dotterbolag var 15 096 Tkr (17 149) och dess inköp från dotterbolag 52 041 Tkr (53 749).
NOT 17 Avsättningar
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
| Ingående värde avsättningar | 4 935 | 1 159 | 4 935 | 1 159 |
| Tillkommande avsättningar | - | 3 842 | - | 3 842 |
| Anspråkstagna avsättningar | -1 810 | -66 | -1 810 | -66 |
| Återförda outnyttjade belopp | - | - | - | - |
| Summa avsättningar | 3 125 | 4 935 | 3 125 | 4 935 |
Avsättningar avser tilläggsköpeskillingar från förvärv. Tilläggsköpeskillingar är beroende av framtida intäkter och resultat.
NOT 18 Ställda panter och ansvarsförbindelser
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | ||
| Företagsinteckningar för ej nyttjad checkräkningskredit | 23 125 | 24 925 | 23 125 | 23 125 | ||
| Summa ställda säkerheter | 23 125 | 24 925 | 23 125 | 23 125 | ||
| Ansvarsförbindelser | Inga | Inga | Inga | Inga |
NOT 19 Närståendetransaktioner
Koncernen har sålt konsulttjänster till marknadspris till företag närstående styrelseordförande Petter Stillström och VD Anders Eriksson om totalt 3,8 Mkr (3,6 Mkr) under året. Inköp av konsulttjänster till marknadspris av företag närstående styrelseledamot Stig Martín har skett med 0,1 Mkr (0,1 Mkr). I övrigt har inga transaktioner med närstående ägt rum under året som påverkat företagets resultat och ställning förutom ersättning till VD och av årsstämman beslutade styrelsearvoden.
NOT 20 Uppgifter om moderbolaget
Softronic AB är ett publikt aktiebolag (publ) med säte i Stockholms kommun, Stockholms län, Sverige. Adressen till huvudkontoret är Ringvägen 100, 118 60 Stockholm. Aktiens kvotvärde uppgår till 0,40 kr och totala antalet aktier uppgår till 52 632 803 st. Antalet A-aktier uppgår till 3 370 000 st, som var och en berättigar till 10 röster. Antalet B-aktier uppgår till 49 262 803 st, som var och en berättigar till 1 röst. A-aktier skall hembjudas till befintliga A-aktieägare för inlösen. B-aktien är noterad på OMX Nasdaq Stockholm Small Cap. Softronic är ett av Sveriges ledande IT- och managementkonsultföretag. Vi kombinerar djup managementkunskap med kvalificerad IT-kompetens och vi kan därmed erbjuda våra uppdragsgivare en helhetssyn på förändringsprocesser, som ofta inkluderar både IT, strategisk utveckling och mänsklig förändring.
NOT 21 Händelser efter balansdagen
Inga händelser med en väsentlig påverkan på moderbolagets eller koncernens finansiella ställning eller resultat har inträffat efter bokslutsdatum, men innan avgivandet av denna årsredovisning.
NOT 22 Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader
Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader avser projektrelaterade kostnader i form av underkonsulter och material.
Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS, sådana de antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och företagets ställning och resultat, samt att koncernförvaltningsberättelsen och förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och företagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 31 mars 2014
Stig Martín Petter Stillström Anders Nilsson Styrelseledamot Styrelsens ordförande Styrelseledamot
Styrelseledamot
Anna-Stina Nordmark Nilsson Anders Eriksson Mats Runsten Styrelseledamot Verkställande direktör
och styrelseledamot
Cecilia Nilsson Arbetstagarrepresentant
Tomas Högström Arbetstagarrepresentant
Vår revisionsberättelse har avgivits den 31 mars 2014
Ernst & Young AB
Thomas Forslund Auktoriserad revisor
Revisionsberättelse
Till årsstämman i Softronic AB (publ), org.nr 556249-0192
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Softronic AB (publ) för räkenskapsåret 2013. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår i den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 1-18.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar för årsredovisningen och koncernredovisningen
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta en årsredovisning som ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och koncernredovisning som ger en rättvisande bild enligt International Financial Reporting Standards, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen, och för den interna kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen och koncernredovisningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige. Dessa standarder kräver att vi följer yrkesetiska krav samt planerar och utför revisionen för att uppnå rimlig säkerhet att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter.
En revision innefattar att genom olika åtgärder inhämta revisionsbevis om belopp och annan information i årsredovisningen och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur bolaget upprättar årsredovisningen och koncernredovisningen för att ge en rättvisande bild i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i bolagets interna kontroll. En revision innefattar också en utvärdering av ändamålsenligheten i de redovisningsprinciper som har använts och av rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen, liksom en utvärdering av den övergripande presentationen i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Uttalanden
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2013 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2013 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt International Financial Reporting Standards, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Softronic AB (publ) för räkenskapsåret 2013.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust, och det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för förvaltningen enligt aktiebolagslagen.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att med rimlig säkerhet uttala oss om förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust och om förvaltningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen. Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Uttalanden
Vi tillstyrker att årsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens leda¬möter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Stockholm den 31 mars 2014 Ernst & Young AB
Thomas Forslund Auktoriserad revisor
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT FÖR SOFTRONIC AB, 556249-0192, FÖR VERKSAMHETSÅRET 2013
Softonic AB ("Softronic") är ett svenskt publikt aktiebolag, noterat på Nasdaq OMX Stockholm. Softronic följer den svenska aktiebolagslagen, regelverket för emittenter vid Nasdaq OMX Stockholm, övriga tillämpliga lagar och förordningar samt Svensk kod för bolagsstyrning ("Koden"). Till grund för bolagets styrning ligger också bolagsordningen. Bolagsordningens innehåll regleras av aktiebolagslagen och fastställs av årsstämman. Softronics bolagsordning finns tillgänglig på hemsidan, www.softronic.se.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är bolagets högsta beslutande organ. Här beslutar aktieägarna i Softronic i centrala frågor, såsom fastställelse av resultat- och balansräkningar, utdelning till aktieägarna, styrelsens sammansättning, ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och verkställande direktören, ändringar i bolagsordningen, val av revisor och principer för ersättningar till bolagsledningen. Bolagsstämman ska förberedas och genomföras på ett sådant sätt att förutsättningar skapas för aktieägarna att utöva sina rättigheter på ett aktivt och välinformerat sätt.
Aktieägare som är införda i aktieboken på avstämningsdagen och som anmäler sitt deltagande i stämman har rätt att närvara och rösta vid stämman, antingen personligen eller via ombud med fullmakt. Varje aktieägare har rätt att få ett ärende behandlat av årsstämman. Uppgift om tid och ort för årsstämma lämnas på Softronics hemsida.
Antalet A-aktier uppgick per 31 december 2013 till 3 370 000 som var och en berättigar till 10 röster. Antalet B-aktier uppgick till 49 262 803 , som var och en berättigar till 1 röst.
På Softronics hemsida framgår av stämman lämnade bemyndiganden till styrelsen att besluta om förvärv av egna aktier eller utgivande av nya aktier. Vid årstämman 2013 förnyades bemyndigandet för styrelsen att kunna fatta beslut om att förvärva upp till 10 % av bolagets aktier samt att fatta beslut om nyemission av aktier motsvarande 10 % av aktiekapitalet.
Styrelsen och styrelsens arbete
På den ordinarie årsstämman i maj 2013 omvaldes fem ledamöter och en nyvaldes. I styrelsen ingår dessutom två arbetstagarrepresentanter utsedda av personalen. Företaget har en valberedning bestående av fyra personer. Valberedningen skall verka på ett sådant sätt att enskilda aktieägare får en kanal för att kommunicera sina förslag till sammansättning av styrelsen och att dessa förslag blir behandlade i god tid före årsstämman. Företaget har vidare en ersättningskommitté bestående av styrelsens ordförande och en extern ordinarie styrelseledamot. Kommitténs ansvar skall vara att det upprättas väl genomtänkta avtal med verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare. Ersättningskommitén har haft ett möte där bägge ledamöterna deltog. Enligt beslut på senaste årsstämman, tillika styrelsens förslag till kommande årsstämma, är riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare att alla ersättningar skall vara marknadsmässiga och möjliggöra att kvalificerade ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas. I styrelsearbetet adjungeras ekonomichefen samt i vissa fall affärsområdeschefer. Åtta styrelsemöten hölls under 2013 där alla ledamöter valda av årsstämman deltagit på samtliga möten. Styrelsen har under året behandlat strategiska frågor angående organisation och företagsförvärv. Arbetsordning för styrelsen jämte instruktion för arbetsfördelning mellan styrelsen och verkställande direktören fastställes av styrelsen för ett år i sänder från ordinarie årsstämma till nästa. Styrelsen har inte formerat något särskilt revisionsutskott utan hela styrelsen har fullgjort revisionsutskottets uppgifter där ett möte skett under året där samtliga styrelseledamöter deltog. Det är styrelsens uppfattning att styrelsen i sin helhet tillsammans bäst besitter den erfarenhet och kompetens inom redovisning, finansiering och intern kontroll som kan vara nödvändig för att fullgöra revisionsutskottets uppgifter. Uppgifter om styrelsens ledamöter, ersättningskommitténs sammansättning jämte erforderliga uppgifter om verkställande direktörens utbildning, arbetslivserfarenhet, väsentliga uppdrag utanför företaget, aktieinnehav och oberoende framgår av årsredovisningen och Softronics hemsida. Bestämmelser om tillsättande och entledigande av styresleledamöter samt ändringar av bolagsordning framgår av bolagsordningen som är tillgänglig på hemsidan. Samtliga vid årsstämman valda ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning med undantag för Anders Eriksson som är anställd som verkställande direktör. Anders Eriksson, Petter Stillström (via indirekt ägande, Traction) och Stig Martín är ej oberoende i förhållande till större ägare.
Verkställande direktören
Verkställande direktören ansvarar för den löpande förvaltningen och kontrollen av koncernens verksamhet. I det ingår att verkställa koncernens övergripande strategi, affärsstyrning, att kontrollera och sammanställa den ekonomiska rapporteringen, fördela finansiella resurser samt ansvara för finansiering och riskhantering. Styrelsens arbetsordning reglerar arbetsfördelningen mellan styrelsen och verkställande direktören.
Ersättningar
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare innebär att det för bolagsledningen tillämpas marknadsmässiga anställningsvillkor. Utöver fast lön kan ledande befattningshavare även erhålla resultatberoende rörlig lön. Utvärdering av denna ersättningspolicy inklusive rörliga löner, ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer, har genomförts av styrelsen och ersättningsutskottet under året, där resultatet var att dessa var marknadsmässiga. I koncernen finns inga utestående aktierelaterade inciamentsprogram för ledande befattningshavare eller för övriga anställda.
Valberedning
Bolagets valberedning består av följande ledamöter:
Rolf Jinglöv, ordförande i valberedningen, företräder Anders Eriksson med närstående,
Carl Östring, Traction,
Evert Carlsson, Swedbank Robur Fonder AB,
Stig Martín, styrelseledamot, eget innehav.
Bolaget följer de regler som fastställts i "Svensk kod för bolagsstyrning" med följande undantag:
Regel 2.3, 4.4 och 9.2 i koden
Enligt 2.3 ska majoriteten av valberedningens ledamöter vara oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen.
Enligt 4.4 ska majoriteten av de bolagsstämmovalda styrelseledamöterna vara oberoende från bolaget och bolagsledningen.
Enligt 9.2 ska ersättningsutskottets andra ledamot vara oberoende från bolaget och dess bolagsledning.
Skälet till att avvika från koden i ovanstående regelpunkter är att tillämpa de ursprungliga värderingar och principer för koden som framgår av avsnitt 1 kapitel 3 i koden, "Principiella utgångspunkter", där det framgår att koden ska "skapa goda förutsättningar för utövandet av en aktiv och ansvarstagande ägarroll". Det är en fördel med aktiva stora ägare med direkt inflytande i ledning, styrelse och kommittéer m.m. då detta innebär starkt engagemang samt säkerställer hög kompetens och goda verksamhetskunskaper, vilket gynnar samtliga aktieägare där då reglerna om oberoende kommer i andra hand.
Intern kontroll och styrprocesser
Styrning inom Softronic utgår från affärsidé, strategi och mål i koncernen som används vid upprättande av affärsplaner, budgetar och prognoser. Ekonomioch personalfunktioner samordnas i koncernstab där ansvaret för intern kontroll hanteras. Uppföljning av affärs- och administrativa processer sker löpande och resultat följs upp genom finansiell intern rapportering och analys för att säkerställa löpande verksamhetsstyrning och god intern kontroll. Softronic har väl utarbetade styr- och internkontrollsystem. Styrelsen har följt upp bedömningen av den interna kontrollen bl. a. genom kontakter med bolagets externa revisorer. Mot bakgrund av detta samt med beaktande av bolagets storlek har styrelsen valt att inte ha en särskild internrevision. Styrelsens ansvar för intern kontroll framgår av aktiebolagslagen och den finansiella rapporteringen. Revisionen följer gällande lagar och regler för OMX Nasdaq-noterade bolag.
| Aktieägare 31 december 2013 | A-aktier | B-aktier | Andel i kapital % | Röster % |
|---|---|---|---|---|
| Anders Eriksson med familj och bolag | 1 875 400 | 9 318 160 | 21,3% | 33,8% |
| AB Traction | 589 000 | 10 939 810 | 21,9% | 20,3% |
| Stig Martín med bolag | 891 600 | 3 345 600 | 8,1% | 14,8% |
| Swedbank Robur Fonder | - | 4 020 350 | 7,6% | 4,8% |
| PSG Small Cap | - | 2 385 897 | 4,5% | 2,9% |
| Försäkringsbolaget Avanza Pension | - | 1 452 122 | 2,8% | 1,8% |
| Länsförsäkringar småbolagsfond | - | 1 374 266 | 2,6% | 1,7% |
| Rambas AB | - | 840 900 | 1,6% | 1,0% |
| Nordnet Pensionsförsäkring AB | - | 719 334 | 1,4% | 0,9% |
| Tandvårdkliniken Björkhagen AB | - | 505 000 | 1,0% | 0,6% |
| Övriga aktieägare | 14 000 | 14 361 364 | 27,2% | 17,4% |
| Summa antalet aktier | 3 370 000 | 49 262 803 | ||
| Summa procent kapital/röster | 100,0% | 100,0% |
Stockholm den 31 mars 2014
Styrelseledamot Styrelsens ordförande Styrelseledamot
Anna-Stina Nordmark Nilsson Anders Eriksson Mats Runsten
Styrelseledamot Verkställande direktör och styrelseledamot
Stig Martín Petter Stillström Anders Nilsson
Styrelseledamot
Cecilia Nilsson Arbetstagarrepresentant
Tomas Högström Arbetstagarrepresentant
REVISORS YTTRANDE OM BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Till årsstämman i Softronic AB, org.nr 556249-0192
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år 2013 på sidorna 20-21 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vi har läst bolagsstyrningsrapporten och baserat på denna läsning och vår kunskap om bolaget och koncernen anser vi att vi har tillräcklig grund för våra uttalanden. Detta innebär att vår lagstadgade genomgång av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att en bolagsstyrningsrapport har upprättats, och att dess lagstadgade information är förenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen.
Stockholm den 31 mars 2014 Ernst & Young AB
Thomas Forslund Auktoriserad revisor