AI assistant
Softronic — Annual Report 2010
Apr 5, 2011
3202_10-k_2011-04-05_e2a77070-92b4-4da2-ae17-dd9e4bd032cf.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Vårt mål är att ligga i toppen!
Softronic har under många år varit bland de bästa noterade IT-konsultföretagen räknat både i tillväxt och lönsamhet. Efter genomförda förvärv under 2010 ökar möjligheterna ytterligare. Marknaden har stadigt förbättrats under det senaste året och ger nu möjligheter till både prisökningar och nya satsningar inom molntjänster och affärsförbättrande projekt.
Efterfrågan i konsultmarknaden ökade under 2010 efter det betydligt tuffare 2009. Det har också skett ett tydligt trendbrott där timpriserna i nya uppdrag har ökat i takt med efterfrågeökningen för första gången på många år. I och med detta finns möjlighet både till ökad tillväxt och stabilt höga marginaler.
Molntjänster, outsourcing och andra kvalificerade uppdrag med längre tidshorisont, som är Softronics huvudverksamhet, kommer också att öka i omfattning. Dessa uppdrag tar dock betydligt längre tid att sälja in än de specialistkonsultuppdrag som nu direkt påverkas av den ökande efterfrågan.
Det finns ett uppdämt behov av att investera i IT-stöd inom försäljning, logistik, tillverkning och administration. Det gäller både processeffektiviseringar i avsikt att verka i en allt mer konkurrensutsatt verklighet liksom investeringar i nya marknader och produkter. De företag som har resurser i form av goda finanser och klok ledning kommer under de närmaste åren att investera i moderna IT-stöd för att komma i ett betydligt bättre konkurrensläge.
Softronic har en bas av outsourcinguppdrag med stabil grundlönsamhet samt en mycket god finansiell ställning som ger stor uthållighet och frihet att agera oavsett marknadsutvecklingen.
Det ger också en stark position att konkurrera med molntjänster och outsourcingavtal som kräver investeringar men där dessa används under långa avtalsperioder. Det ger också möjlighet till fortsatta strukturaffärer.
Förvärven av Modul 1 och Milagro innebär stora möjligheter till synergier i kundledet samt att utnyttja resurser mer effektivt.
Softronic har en tydlig målsättning att fortsätta vara bland de bästa noterade ITkonsultföretagen räknat både i tillväxt och lönsamhet.
Anders Eriksson VD, Softronic
2010 fjärde bästa året
- 2010 var det fjärde bästa året i företagets 26-åriga historia
- Tillväxt och lönsamhet bland de bästa i branschen
- Softronic tecknade många nya kundavtal om större projekt
- Två förvärv genomfördes. Antal genomsnittligt anställda uppgick till 374 personer och omsättningen var 403,5 Mkr
| Mkr | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning, Mkr | 403,5 | 374,4 | 434,6 | 307,3 | 222,6 |
| Resultat före skatt, Mkr | 40,7 | 36,6 | 66,6 | 52,1 | 28,3 |
| Vinstmarginal, % | 10,1 | 9,8 | 15,3 | 17,0 | 12,7 |
| Genomsnittligt antal anställda | 374 | 363 | 369 | 259 | 188 |
| Antal medarbetare vid årets slut | 494 | 371 | 367 | 270 | 197 |
| Beläggningsgrad, % | 80 | 78 | 78 | 77 | 77 |
| Timpris, genomsnitt, kr | 913 | 904 | 907 | 898 | 902 |
Utdelning föreslås uppgå till 0,45 kr per aktie.
Resultat efter skatt per aktie: 0,60 kr (0,54 kr).
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 39,3 Mkr (27,6 Mkr).
Totala likviditetsutrymmet den 31 december 2010 var 66,0 Mkr.
Soliditeten uppgick till 68% (73%).
Medarbeterna
Det är stimulerande och utvecklande att arbeta på Softronic. Kulturen präglas av öppenhet, tydlighet och ärlighet. Initiativförmåga och vilja att ta ansvar uppmuntras. Ett bevis på att medarbetarna trivs är att de stannar kvar länge. Den genomsnittliga anställningstiden är sex år.
Omfattande kompetens
Kompetensen hos Softronics konsulter är hög:
- Branscherfarenheten är i snitt nio år
- Cirka 76 procent av konsulterna har akademisk utbildning
- Vid ingången av 2010 hade Softronic 371 anställda. Under 2010 har 197 personer börjat och 74 har slutat
- Vid utgången av 2010 var 494 personer anställda
Ledning och styrning
Ledning
Softronic har en mycket tydlig ledningsfilosofi. Den bygger på att affärsområdes- och dotterbolagschefer har fullständigt och självständigt ansvar för försäljning, rekrytering och leverans. Det får inte finnas någon form av tveksamhet avseende vem som är ansvarig för kundkontakter, konsulternas utveckling och enhetens resultat. Arbetet bedrivs mycket entreprenörsorienterat med krävande målstyrning där både intäkter och kostnader ständigt optimeras. Centrala funktioner minimeras i varje läge liksom antalet odebiterbara personer ute i organisationen.
Bolagsstyrning
Styrelsens arbete beskrivs i förvaltningsberättelsen. Företaget tillämpar svensk kod för bolagsstyrning. Valberedningen består av fem personer varav en är tillsatt av Aktiespararna. Beredningen skall verka på ett sådant sätt att enskilda aktieägare kan lämna förslag på styrelseledamöter och tillse att dessa förslag blir behandlade i god tid före årsstämman.
Att äga aktier i Softronic
Bolagets största aktieägare 31 december 2010
| A-aktier | B-aktier | Andel i kapital% | Röster % | |
|---|---|---|---|---|
| Anders Eriksson med familj och bolag | 1 875 400 | 9 318 160 | 21,3% | 33,9% |
| AB Traction | 589 000 | 10 939 810 | 22,0% | 20,3% |
| Stig Martín med bolag | 891 600 | 3 345 600 | 8,1% | 14,8% |
| Swedbank Robur Småbolagsfond Sverige | - | 4 020 350 | 7,7% | 4,9% |
| Försäkringsbolaget Avanza pension | - | 2 227 830 | 4,2% | 2,7% |
| Rambas AB | - | 840 900 | 1,6% | 1,0% |
| Mats-Olof Ekberg | 8 000 | 400 000 | 0,8% | 0,6% |
| Bragee Medect | - | 450 000 | 0,9% | 0,5% |
| Johan Hagberg | - | 445 288 | 0,8% | 0,5% |
| Nordnet pensionsförsäkring AB | - | 414 535 | 0,8% | 0,5% |
| Övriga aktieägare | 6 000 | 16 690 284 | 31,8% | 20,3% |
| Summa antalet aktier | 3 370 000 | 49 092 757 | ||
| Summa antalet röster | 100,0% | 100,0% |
Aktien
Softronicaktien är sedan december 1998 noterad på Stockholmsbörsen. Aktien handlas på Nordiska Börsen Stockholm Small Cap. Anta-
let aktieägare i Softronic uppgick till 5 638 stycken per 31 december 2010.
Utdelningspolitik
Samtliga aktier äger lika andel i bolagets tillgångar och vinst. Målsättningen är att den långsiktiga utdelningsnivån skall uppgå till cirka 50 procent av resultat efter skatt beroende på bolagets kapitalbehov av investeringar och förändringar i rörelsekapital samt aktieägarnas önskan om en god direktavkastning.
Utveckling
Aktiekapitalet i Softronic uppgick vid utgången av 2010 till 20 985 102 kr fördelat på 52 462 757 aktier där 3 748 489 stycken aktier serie B har apportemitterats under året vid förvärvet av Modul 1 Data AB . Efter årets utgång har 170 046 stycken aktier apportemitterats i förvärvet av Modul 1. Aktiekursen var vid ingången av 2010 6,00 kronor och vid utgången av året 7,50 kronor. Det innebär en ökning med 25,0 procent vilket var en betydligt bättre utveckling än Affärsvärldens IT-index.
Styrelse
Ledamot sedan 2008 (även 01-06). VD i AB Traction. Övriga styrelseuppdrag: Partnertech, Nilörn, OEM Int. A-aktier: - B-aktier: -
Petter Stillström, 1972
Ragnar Wilton, 1942 Ledamot sedan 2005 Övriga styrelseuppdrag: United Logistics, Cargo Center, NH Åkeri, TFK, Plan A-aktier -
Anders Eriksson, 1956 VD och ledamot sedan 1984 Anställd sedan 1984 Övriga styrelseuppdrag: HIFAB Group AB A-aktier: 1 875 400 B-aktier: 9 318 160
Stig Martín, 1945 Ledamot sedan 1984 anställd sedan 1990 A-aktier: 891 600 B-aktier: 3 345 600
B-aktier: 100 000
Marika Wassberg Skärvik, 1963. Ledamot sedan 2007 VD i Mentorius AB. Övriga styrelseuppdrag: Optronic, STCC, Springlife AB A-aktier: - B-aktier: -
Mats Runsten, 1958 Ledamot sedan 2001 vVD i Rydgruppen Sverige AB A-aktier: - B-aktier: 10 000
Thomas Högström, 1963 Arbetstagarrepresentant sedan 2003 Anställd sedan 1996 A-aktier: - B-aktier: -
Cecilia Nilsson, 1965 Ledamot sedan 2010, anställd sedan 1993. A-aktier: - B-aktier: 1 600
Ledning
Anders Eriksson, 1956 VD Anställd sedan 1984 A-aktier: 1 875 400 B-aktier: 9 318 160
Anders Bergman, 1964 Ekonomichef Anställd sedan 2004 A-aktier: - B-aktier: -
Mikael Knapp, 1952 Affärsområdeschef Anställd sedan 1997 A-aktier: - B-aktier: -
Affärsområdeschef Anställd sedan 1998 A-aktier: - B-aktier: 2 400
Lars Jedvall, 1949 Affärsområdeschef Anställd sedan 2008 A-aktier: - B-aktier: 950
Joachim Värling, 1967
Leif Sjöberg, 1954 Försäljningschef Anställd sedan 2005 A-aktier: - B-aktier: -
Joachim Lundberg, 1965 Operativ chef Anställd sedan 1995 A-aktier: - B-aktier: 163 600
Affärsområdeschef Anställd sedan 1999 A-aktier: - B-aktier: 400
Mikael Matiesen, 1953
A-aktier: - B-aktier: 10 000
Tomas Lithner, 1966 Affärsområdeschef Anställd sedan 1999 A-aktier: - B-aktier: -
Roger Gustavsson, 1969 A-aktier: -
Mathias Ekman, 1971 Affärsområdeschef Anställd sedan 2000 A-aktier: -
B-aktier: 607
Revisorer Ernst & Young AB: Hamish Mabon, 1965 Auktoriserad revisor. Huvudansvarig revisor sedan 2004.
Stefan Wargh, 1973 Affärsområdeschef Anställd sedan 1994 A-aktier: - B-aktier: 9 220
Peter Wranéus, 1967 Affärsområdeschef Anställd sedan 1996 A-aktier: - B-aktier: -
Affärsområdeschef Anställd sedan 1999
B-aktier: -
Ekonomisk översikt
| RESULTATRÄKNING, MKR | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 403,5 | 374,4 | 434,6 | 307,3 | 222,6 |
| Rörelsens kostnader | -357,0 | -332,4 | -364,0 | -255,5 | -197,2 |
| Avskrivningar enligt plan | -7,7 | -6,4 | -5,7 | -2,2 | -1,6 |
| Rörelseresultat | 38,8 | 35,6 | 64,9 | 49,6 | 23,8 |
| Finansnetto | 1,9 | 1,0 | 1,7 | 2,5 | 4,5 |
| Resultat efter finansnetto | 40,7 | 36,6 | 66,6 | 52,1 | 28,3 |
| Skatt | -11,4 | -10,1 | -19,3 | -15,0 | -6,1 |
| Periodens resultat | 29,3 | 26,5 | 47,3 | 37,1 | 22,2 |
| BALANSRÄKNING, Mkr | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 |
| Tillgångar | |||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 125,2 | 77,7 | 74,4 | 36,1 | 35,8 |
| Materiella anläggningstillgångar | 11,6 | 10,2 | 8,9 | 6,6 | 2,6 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 18,6 | 0 | 0 | 4,4 | 1,8 |
| Omsättningstillgångar | 133,6 | 79,4 | 101,7 | 71,2 | 60,8 |
| Likvida medel (inkl kortfristiga placeringar) | 43,2 | 69,9 | 65,8 | 62,7 | 43,1 |
| Summa tillgångar | 332,2 | 237,2 | 250,8 | 181,0 | 144,1 |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 227,2 | 172,9 | 161,2 | 128,2 | 105,4 |
| Ej räntebärande skulder | 105,0 | 64,3 | 89,6 | 52,8 | 38,7 |
| Summa eget kapital och skulder | 332,2 | 237,2 | 250,8 | 181,0 | 144,1 |
| NYCKELTAL ANSTÄLLDA | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 |
| Medeltal anställda | 374 | 363 | 369 | 259 | 188 |
| Medeltal debiterande konsulter | 357 | 346 | 352 | 245 | 174 |
| Omsättning per anställd, Tkr | 1079 | 1031 | 1178 | 1187 | 1184 |
| Tjänsteomsättning per debiterande konsult, Tkr | 922 | 887 | 991 | 984 | 960 |
| Förädlingsvärde per anställd, Tkr | 769 | 759 | 878 | 880 | 800 |
| Personalkostnad per anställd, Tkr | 665 | 661 | 702 | 691 | 676 |
| Resultat före skatt per anställd, Tkr | 109 | 101 | 180 | 201 | 151 |
| NYCKELTAL | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 |
| Balansomslutning, Mkr | 332,2 | 237,2 | 250,8 | 181,0 | 144,1 |
| Eget kapital, Mkr | 227,2 | 172,9 | 161,2 | 128,2 | 105,4 |
| Avkastning på eget kapital, % | 15,9 | 16,0 | 33,1 | 32,6 | 23,0 |
| Rörelsemarginal, % | 9,6 | 9,5 | 14,9 | 16,1 | 10,7 |
| Vinstmarginal, % | 10,1 | 9,8 | 15,3 | 17,0 | 12,7 |
| Likviditet, ggr | 1,7 | 2,6 | 2,0 | 2,5 | 2,7 |
| Soliditet, % | 68,4 | 72,9 | 64,3 | 70,8 | 73,2 |
| KASSAFLÖDE, MKR | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 39,3 | 27,6 | 53,2 | 55,3 | 9,4 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -33,0 | -19,6 | -35,4 | -9,6 | -0,5 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -22,3 | -14,6 | -14,6 | -14,4 | -14,6 |
SVERIGE
SOFTRONIC AB Huvudkontor: Ringvägen 100 118 60 STOCKHOLM Tel: +46 8 51 90 90 00 Fax: +46 8 51 90 91 00 [email protected] www.softronic.se
CONSULTUS AB Ringvägen 100 118 60 STOCKHOLM Tel: +46 8 51 90 95 00 Fax: +46 8 51 90 91 00 [email protected] www.consultus.se
SOFTRONIC AB Krokslätts Fabriker 45 431 37 MÖLNDAL Tel: +46 31 758 19 00 Fax: +46 31 758 19 49
Östra Promenaden 7A 211 28 MALMÖ Tel: +46 40 698 55 00 Fax: +46 40 698 55 01
Rattikvägen 2 930 90 ARJEPLOG Tel: +46 8 51 90 90 00 Fax: +46 961 100 39
Renstigen 13 956 31 ÖVERKALIX Tel: +46 8 51 90 90 00 Fax: +46 8 51 90 91 00
Rådhusgatan 35 852 32 SUNDSVALL Tel: +46 60 64 11 00 Fax: +46 60 64 11 01
CONSULTUS AB Östra Promenaden 7A 211 28 MALMÖ Tel: +46 40 698 55 10 Fax: +46 40 698 55 01 [email protected] www.consultus.se
ESTLAND
SOFTRONIC BALTIC AS Lastekodu 48 101 44 TALLINN Tel: +372 606 48 70 Gsm: +372 505 88 20 [email protected] www.softronic.ee
DANMARK
SOFTRONIC DANMARK A/S Fruebergvej 3, boks 18 2100 DANMARK Ö Tel: +46 8 51 90 95 00 Fax: +46 8 51 90 91 00
Årsredovisning 2010
INFORMATION TILL AKTIEÄGARNA
ÅRSSTÄMMA 2011 FÖR SOFTRONIC AB (PUBL), ORG. NR 556249-0192
Ordinarie årsstämma kommer att hållas onsdagen den 4 maj 2011 kl 17.30.
Särskild kallelse sker tidigast sex och senast fyra veckor före stämman. För att få deltaga i årsstämman måste aktieägare dels vara registrerade i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken senast den 28 april 2011, dels anmäla sitt deltagande till bolaget under adress Softronic AB (publ) Ringvägen 100, 118 60 Stockholm, eller per telefon 08-51 90 90 00 eller e-mail [email protected], senast kl 16.00 den 2 maj 2011. Aktieägare, som låtit förvaltarregistrera sina aktier genom banks notariatavdelning eller annan förvaltare, måste i god tid före den 28 april 2011 tillfälligt hos Euroclear Sweden AB inregistrera aktierna i eget namn för att ha rätt att deltaga i stämman.
FÖRSLAG TILL VINSTUTDELNING Förslag lämnas om att utdelning ska ske med 0,45 kr per aktie.
RAPPORTER OCH EKONOMISK INFORMATION 2011 Delårsrapport (jan–mars), 4 maj Delårsrapport (april–juni), 17 augusti Delårsrapport (juli–sept), 27 oktober
BESTÄLLNINGSINFORMATION Rapporter och ekonomisk information publiceras på Softronics webbplats www.softronic.se där också årsredovisningen finns att ladda ned i pdf-format.
INNEHÅLL
| FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE | 1 |
|---|---|
| RESULTATRÄKNING | 3 |
| BALANSRÄKNING KONCERN | 4 |
| BALANSRÄKNING MODERBOLAGET | 5 |
| EGET KAPITAL | 6 |
| KASSAFLÖDESANALYS | 7 |
| REDOVISNINGS- OCH VÄRDERINGSPRINCIPER | 8 |
| NOTER | 10 |
| REVISIONSBERÄTTELSE | 19 |
| BOLAGSSSTYRNINGSRAPPORT | 20 |
| REVISORS YTTRANDE | 21 |
Förvaltningsberättelse 2010
Styrelsen och verkställande direktören för Softronic AB (publ) 556249-0192 får härmed avge årsredovisning för räkenskapsåret 2010.
Väsentliga händelser och verksamheten
Softronic är ett konsultbolag inom IT och management vars tjänster spänner från rådgivning och nyutveckling till förvaltning och drift. Kunderna är främst medelstora och större företag och organisationer i Sverige.
Under det gångna året har bland annat följande inträffat:
Softronic har förvärvat börsnoterade Modul 1 Data AB (publ) som har ca 150 anställda. Softronic innehar vid tidpunkten för bokslutskommunikén ca 95,2 % av aktierna i Modul 1 och har inlett tvångsinlösenförfarande och avnotering av Modul 1.
Softronic har förvärvat verksamheten i Milagro med tjänster inom webbutveckling med elva anställda, kundstock och programrättigheter.
Softronic har tecknat driftsavtal med IF Metalls A-kassa.
Förvärv har skett av två vilande lagerbolag Softronic Utveckling AB och Softronic Utveckling Två AB.
Miljöarbete samt forskning & utveckling
Softronic arbetar löpande med miljöfrågor både inom intern arbetsmiljö och extern miljö. Bolaget bedriver ej tillståndspliktig verksamhet. Softronic arbetar kontinuerligt med utveckling av metoder och produkter där huvudprincipen är att utvecklingskostnader redovisas direkt över resultaträkningen om det inte är fråga om särskilda omständigheter.
Framtida utveckling
Softronic har en tydlig målsättning att fortsätta vara bland de bästa noterade IT-konsultföretagen räknat både i tillväxt och lönsamhet.
Det finns stora möjligheter att i samband med förvärvet av Modul 1 att ta tillvara synergier i kundledet samt möjlighet att samnyttja resurser mer effektivt. I den ytterst goda konsultmarknad som nu råder finns stora möjligheter att växa med fortsatt goda marginaler. Förvärvet av Modul 1 innebär en omsättningsökning proforma på ca 36 %.
Den fortsatt mycket goda finansiella ställningen ger stor möjlighet att växa och konkurrera trots ökad tillväxt framöver. Softronics policy är att inte ge några prognoser.
Risker och osäkerheter
De risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen kan stå inför är främst relaterade till förändringar i personalens beläggning, snittdebitering, personalomsättning samt lönekostnader som alla har en avgörande påverkan på lönsamheten.
Skuldsättning
Koncernen har inga räntebärande skulder per 31 december 2010 och med en mycket god likviditet och ett bra kassaflöde är risken liten att löpande lånebehov skall uppstå. Koncernen har som mål att enbart uppta lån om detta krävs vid rörelseförvärv samt att lån relativt eget kapital skall optimeras så långt som möjligt. Koncernens finansiella risker är mycket låga. Koncernen har ingen väsentlig valutaexponering eller komplexa finansiella instrument med risk.
Det finns inga av bolaget kända avtal mellan aktieägare som kan medföra begränsningar i rätten att överlåta aktierna.
Omsättning och resultat
Koncernens verksamhet bedrivs som ett brett verksamhetsområde och rapporteras därav som ett rörelsesegment.
Omsättningen för koncernen 2010 uppgick till 404 Mkr (374 Mkr). Nettoomsättningen per anställd uppgår till 1,1 Mkr (1,0 Mkr). Försäljning av konsulttjänster uppgår till 81 % (82 %) av omsättningen.
Koncernens kostnader före avskrivningar uppgår till 357 Mkr (332 Mkr). Personalkostnaderna har ökat från 240 Mkr till 249 Mkr.
Rörelseresultatet före avskrivningar för 2010 uppgick till 46,6 Mkr (42,0 Mkr).
Moderbolaget
Moderbolagets omsättning (sker i kommission med dotterbolagen) uppgick till 318 Mkr (314 Mkr) och årets rörelseresultat uppgick till 4 Mkr (6 Mkr). Det totala kassaflödet i moderbolaget uppgick till -16 Mkr (-9 Mkr). Softronic AB är noterat på Nordiska Börsen Stockholm Small Cap. De tre största ägarna räknat i andel av rösterna är Anders Eriksson med familj och bolag, AB Traction genom helägt dotterbolag och Stig Martín med bolag.
Finansiell ställning, investeringar med mera
Under 2010 har utdelning skett med 0,45 kr per aktie vilket minskat kassan med 21,9 Mkr. Förvärv av bland annat rörelsen i Milagro och aktierna i Modul 1 har minskat kassan med 41,4 Mkr
Likvida medel och kortfristiga placeringar uppgick till 43 Mkr (70 Mkr) i koncernen. Det totala likviditetsutrymmet den 31 december 2010, inklusive ej utnyttjade krediter, uppgick till 66 Mkr (93 Mkr).
Det totala kassaflödet i koncernen 2010 uppgick till -16 Mkr (-7 Mkr). Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 39 Mkr (28 Mkr). Investeringsverksamheten gav ett kassaflöde på -33 Mkr (-20 Mkr). Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till -22 Mkr (-15 Mkr). Tillgångsslagen goodwill, övriga immateriella tillgångar och uppskjuten skattefordran/skuld uppgår till 144 Mkr (76 Mkr). Det motsvarar 69 % (44 %) av det egna kapitalet.
Styrelsens arbete
På den ordinarie årsstämman i maj 2010 omvaldes sex ledamöter utsedda av årsstämman. I styrelsen ingår dessutom två arbetstagarrepresentanter utsedda av personalen.
Företaget har en valberedning bestående av fem personer, varav en är tillsatt av Aktiespararna. Valberedningen skall verka på ett sådant sätt att enskilda aktieägare får en kanal för att kommunicera sina förslag till sammansättning av styrelsen och att dessa förslag blir behandlade i god tid före årsstämman. I valberedningen ingår förutom styrelsens ordförande Petter Stillström, styrelseledamoten Stig Martín, Åsa Nisell, Rolf Jinglöv, Swedbank Robur Fonder samt John Örtengren, utsedd av Aktiespararna.
Företaget har vidare en ersättningskommitté bestående av styrelsens ordförande och en extern ordinarie styrelseledamot. Kommitténs ansvar skall vara att det upprättas väl genomtänkta avtal med verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare. Enligt beslut på senaste årsstämman, tillika styrelsens förslag till kommande årsstämma, är riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare att alla ersättningar skall vara marknadsmässiga och möjliggöra att kvalificerade ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas.
I styrelsearbetet adjungeras ekonomichefen samt i vissa fall affärsområdeschefer. Elva styrelsemöten hölls under 2010 där alla ledamöter med enstaka undantag har deltagit på samtliga möten.
Styrelsen har under året behandlat strategiska frågor angående organisation och företagsförvärv.
Arbetsordning för styrelsen jämte instruktion för arbetsfördelning mellan styrelsen och verkställande direktören fastställes av styrelsen för ett år i sänder från ordinarie årsstämma till nästa.
Valberedning
Rolf Jinglöv, ordförande i valberedningen Petter Stillström, styrelseordförande Åsa Nisell, Swedbank Robur Fonder Stig Martín, styrelseledamot John Örtengren, Aktiespararnas representant
Ersättningskommitté
Petter Stillström, styrelseordförande
Stig Martín, styrelseledamot
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står (kr):
| 187 545 177 | |
|---|---|
| Årets resultat | 2 528 996 |
| Balanserade vinstmedel | 185 016 181 |
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att det disponeras enligt följande (kr):
| 187 545 177 | |
|---|---|
| Balanseras i ny räkning | 163 860 415 |
| Utdelning (52 632 803 st. aktier à 0,45 kr) |
23 684 762 |
Koncernens ansamlade vinst hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgår till 152 673 Tkr.
Utdelningsförslag
Styrelsen har beslutat att föreslå årsstämman en utdelning om 0,45 kr per aktie. Utdelningen blir 23,7 Mkr. Styrelsen har till grund för beslutet utgått från utdelningspolicyn där hänsyn tas till koncernens framtida likviditetsbehov och investeringsförmåga.
Styrelsens godkännande
De finansiella rapporterna godkändes för utfärdande av Softronic ABs styrelse den 2011-02-16.
Rapport över totalresultat
1 januari–31 december
| KONCERNEN | ||||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | NOT | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | 403 540 | 374 367 | |
| Rörelsens kostnader | |||
| Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader | -66 939 | -59 268 | |
| Övriga externa kostnader | 1, 2 | -41 339 | -33 150 |
| Personalkostnader | 3 | -248 706 | -239 957 |
| Avskrivningar/Nedskrivningar | 7, 8 | -7 738 | -6 441 |
| Rörelseresultat | 38 818 | 35 551 | |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 1 943 | 1 100 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -73 | -46 | |
| Finansnetto | 1 870 | 1 054 | |
| Resultat före skatt | 40 688 | 36 605 | |
| Skatt | 5 | -11 426 | -10 151 |
| PERIODENS RESULTAT | 29 262 | 26 454 | |
| Övriga totaIresultat | |||
| Omräkningsdifferenser | -258 | -107 | |
| TOTALRESULTAT FÖR PERIODEN | 29 004 | 26 347 | |
| Minoritetens andel av Periodens resultat och Totalresultat för perioden | -361 | - | |
| Periodens resultat hänförligt till Moderbolagets aktieägare | 29 623 | 26 454 | |
| Totalresultat för perioden hänförligt till Moderbolagets aktieägare | 29 365 | 26 347 | |
| Periodens resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare före utspädning, kr |
6 | 0,60 | 0,54 |
| Periodens resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare efter utspädning, kr |
6 | 0,60 | 0,54 |
1 januari–31 december MODERBOLAGET
| Tkr | NOT | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | |||
| Nettoomsättning | 317 670 | 313 873 | |
| Rörelsens kostnader | |||
| Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader | -57 084 | -51 162 | |
| Övriga externa kostnader | 1, 2 | -32 708 | -31 005 |
| Personalkostnader | 3 | -219 134 | -222 286 |
| Avskrivningar/Nedskrivningar | 7, 8 | -5 121 | -3 436 |
| Rörelseresultat | 3 623 | 5 984 | |
| Resultat från finansiella investeringar | |||
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 1 941 | 1 104 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -1 425 | -46 | |
| Resultat före skatt | 4 139 | 7 042 | |
| Skatt på årets resultat | 5 | -1 610 | -2 186 |
| ÅRETS RESULTAT | 2 529 | 4 856 |
Årets resultat för moderbolaget överensstämmer med totalresultatet.
Balansräkning koncernen
31 december
| Tkr | NOT | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 7 | 125 174 | 77 662 |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 11 647 | 10 204 |
| Uppskjuten skattefordran | 5 | 18 645 | - |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | - | 30 | |
| SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | 155 466 | 87 896 | |
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Varulager | 926 | 127 | |
| Kundfordringar Skattefordringar |
15 | 65 486 2 203 |
41 365 2 907 |
| Övriga fordringar | 3 660 | 4 188 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 10 | 61 245 | 30 838 |
| Kortfristiga placeringar | 14 | - | 10 688 |
| Likvida medel | 14 | 43 228 | 59 183 |
| SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | 176 748 | 149 296 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 332 214 | 237 192 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
| Aktiekapital | 20 969 | 19 486 | |
| Övrigt tillskjutet kapital | 33 563 | 8 000 | |
| Balanserat resultat och årets resultat | 152 673 | 145 229 | |
| Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 207 205 | 172 715 | |
| Minoritetsintresse | 20 014 | 199 | |
| SUMMA EGET KAPITAL | 227 219 | 172 914 | |
| LÅNGFRISTIGA SKULDER | |||
| Uppskjuten skatteskuld | 5 | - | 1 984 |
| Övriga avsättningar | 7 | 2 849 | 5 041 |
| SUMMA LÅNGFRISTIGA SKULDER | 2 849 | 7 025 | |
| KORTFRISTIGA SKULDER | |||
| Leverantörsskulder | 21 499 | 11 952 | |
| Övriga skulder Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter |
11 | 26 959 53 688 |
19 683 25 618 |
| SUMMA KORTFRISTIGA SKULDER | 102 146 | 57 253 | |
| SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 332 214 | 237 192 | |
| STÄLLDA PANTER | 16 | ||
| Företagsinteckningar för ej nyttjad checkräkningskredit | 24 925 | 23 125 | |
| ANSVARSFÖRBINDELSER | 16 | Inga | Inga |
Balansräkning moderbolaget
31 december
| Tkr | NOT | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
| Inventarier | 8 | 8 413 | 9 199 |
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
| Goodwill | 7 | 2 928 | 2 767 |
| Kundstock | 7 | 418 | 383 |
| Programvara | 7 | 935 | 1 169 |
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Aktier i koncernföretag | 9 | 173 899 | 106 188 |
| SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | 186 593 | 119 706 | |
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Varulager | |||
| Handelsvaror | 926 | 215 | |
| Kortfristiga fordringar | |||
| Kundfordringar | 15 | 36 871 | 35 535 |
| Fordringar hos koncernföretag | - | 18 186 | |
| Övriga fordringar | 1 655 | 938 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 10 | 39 494 | 28 831 |
| 78 020 | 83 490 | ||
| SUMMA KORTFRISTIGA FORDRINGAR | |||
| Kortfristiga placeringar | 14 | - | 10 688 |
| Kassa och bank | 14 | 36 662 | 52 452 |
| SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | 115 608 | 146 845 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 302 201 | 266 551 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital (52 462 757 aktier) | 20 985 | 19 486 | |
| Reservfond | 1 846 | 1 846 | |
| Summa bundet eget kapital | 22 831 | 21 332 | |
| Fritt eget kapital | |||
| Balanserad vinst | 158 777 | 146 865 | |
| Överkursfond | 26 239 | - | |
| Årets resultat | 2 529 | 4 856 | |
| Summa fritt eget kapital | 187 545 | 151 721 | |
| SUMMA EGET KAPITAL | 210 376 | 173 053 | |
| LÅNGFRISTIGA SKULDER | |||
| Övriga avsättningar | 7 | 2 849 | 5 041 |
| SUMMA LÅNGFRISTIGA SKULDER | 2 849 | 5 041 | |
| KORTFRISTIGA SKULDER | |||
| Leverantörsskulder | 14 698 | 11 150 | |
| Skulder till koncernföretag | 57 095 | 64 968 | |
| Skatteskulder | 1 927 | 1 944 | |
| Övriga skulder | 2 059 | 4 065 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 13 197 | 6 330 |
| SUMMA KORTFRISTIGA SKULDER | 88 976 | 88 457 | |
| SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 302 201 | 266 551 | |
| STÄLLDA PANTER | 16 | ||
| Företagsinteckningar för ej nyttjad checkräkningskredit | 23 125 | 23 125 | |
| ANSVARSFÖRBINDELSER | 16 | Inga | Inga |
Eget kapital
KONCERNEN
| Eget kapital 2010-12-31 | 20 969 | 33 563 | 152 673 | 207 205 | 20 014 | 227 219 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Utdelning | -21 921 | -21 921 | -21 921 | |||
| Emissionskostnader | -397 | -397 | -397 | |||
| Nyemission | 1 483 | 25 960 | 27 443 | 27 443 | ||
| Förvärvad minoritetsandel | - | 20 176 | 20 176 | |||
| Totalresultat för perioden | 29 365 | 29 365 | -361 | 29 004 | ||
| Eget kapital 2009-12-31 | 19 486 | 8 000 | 145 229 | 172 715 | 199 | 172 914 |
| Utdelning | -14 614 | -14 614 | -14 614 | |||
| Förvärv av minoritetsandel | - | -10 | -10 | |||
| Totalresultat för perioden | 26 347 | 26 347 | 26 347 | |||
| Eget kapital 2009-01-01 | 19 486 | 8 000 | 133 496 | 160 982 | 209 | 161 191 |
| Tkr | Aktie kapital |
tillskjutet kapital |
och årets resultat |
derbolagets aktieägare |
Minoritets intresse |
Totalt eget kapital |
| Övrigt | Balanserade vinstmedel |
kapital hän förligt till mo |
||||
| Summa eget |
MODERBOLAGET
| Tkr | Aktie kapital |
Reservfond | Överkursfond | Fritt eget kapital |
Summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital 2009-01-01 | 19 486 | 1 846 | 140 210 | 161 542 | |
| Årets resultat | 4 856 | 4 856 | |||
| Erhållet koncernbidrag | 28 859 | 28 859 | |||
| Skatteeffekt av koncernbidrag | -7 590 | -7 590 | |||
| Utdelning | -14 614 | -14 614 | |||
| Eget kapital 2009-12-31 | 19 486 | 1 846 | 151 721 | 173 053 | |
| Årets resultat | 2 529 | 2 529 | |||
| Erhållet koncernbidrag | 39 856 | 39 856 | |||
| Skatteeffekt av koncernbidrag | -10 482 | -10 482 | |||
| Nyemssion | 1 499 | 26 239 | 26 239 | 27 738 | |
| Emissionskostnader | -397 | -397 | |||
| Utdelning | -21 921 | -21 921 | |||
| Eget kapital 2010-12-31 | 20 985 | 1 846 | 26 239 | 187 545 | 210 376 |
Kassaflödesanalys
1 januari–31 december
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | NOT | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Den löpande verksamheten | |||||
| Resultat före skatt | 40 688 | 36 605 | 4 139 | 7 042 | |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 12 | 7 947 | 6 356 | 6 165 | 3 457 |
| 48 635 | 42 961 | 10 304 | 10 499 | ||
| Betald inkomstskatt | -10 669 | -13 320 | -1 627 | -630 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 37 966 | 29 641 | 8 677 | 9 869 | |
| Förändringar av rörelsekapital | |||||
| Förändring av varulager | -799 | 1 887 | -711 | 1 887 | |
| Förändring av kortfristiga fordringar | -13 562 | 24 447 | 45 325 | 43 972 | |
| Förändring av kortfristiga skulder | 15 745 | -28 417 | -10 579 | -28 735 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 39 350 | 27 558 | 42 712 | 26 993 | |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av rörelse | 13 | -41 476 | -4 396 | -43 883 | -6 398 |
| Placering i/avyttring av företagsobligation | 14 | 11 340 | -10 688 | 10 535 | -10 688 |
| Förvärv av materiella tillgångar | -2 851 | -4 510 | -2 836 | -4 510 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -32 987 | -19 594 | -36 184 | -21 596 | |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Nyemissionskostnader | -397 | - | -397 | - | |
| Utbetald utdelning | -21 921 | -14 614 | -21 921 | -14 614 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -22 318 | -14 614 | -22 318 | -14 614 | |
| Årets kassaflöde | -15 955 | -6 550 | -15 790 | -9 217 | |
| Likvida medel vid årets början | 59 183 | 65 833 | 52 452 | 61 669 | |
| Kursdifferens i likvida medel | 0 | 0 | - | - | |
| Likvida medel vid årets slut | 14 | 43 228 | 59 183 | 36 662 | 52 452 |
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Betalda räntor som påverkat kassaflödet | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |||
| Betalda kostnadsräntor | 20 | 29 | 19 | 26 | |||
| Erhållna intäktsräntor | 1 081 | 1 084 | 1 046 | 1 016 |
Redovisnings- och värderingsprinciper
Softronics koncernredovisning har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS), utgivna av International Accounting Standards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden från International Finanical Reporting Committee (IFRIC) som har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. Vidare har Rådet för Finansiell Rapportering rekommendation RFR 1.2 Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats. Moderbolaget tillämpar årsredovisningslagen och RFR 2.2. Det innebär att i all väsentlighet tillämpas samma redovisningsprinciper i moderbolaget som i koncernen.
Ändrade redovisningsprinciper under 2010
Nya eller ändrade IFRS med tillämpning från och med 2010 har inte haft någon väsentlig effekt på koncernens redovisning.
Ändringar i Redovisning för noterade juridiska personer,RFR 2, har som följd av ändring i Årsredovisningslagen (ÅRL) medfört ökade krav på upplysningar om arvode och kostnadsersättningar till revisorer för koncernen och moderbolaget. Dessa upplysningskrav påverkar not 1 och jämförelseuppgifter har lämnats.
Framtida ändringar av redovisningsprinciper (utgivna standarder och tolkningar som ej trätt i kraft)
Ett antal nya eller ändrade IFRS träder i kraft först under kommande räkenskapsår och Softronic har valt att inte förtidstillämpa någon av dessa standarder. Nyheter eller ändringar som blir tillämpliga från och med räkenskapsår efter 2011 planeras inte heller att förtidstillämpas. Nya eller ändrade IFRS med tillämpning från och med 2011 bedöms inte ha någon väsentlig påverkan på de finansiella rapporterna.
Grunder för upprättande av redovisningen
Redovisningen baseras på historiska anskaffningsvärden med undantag för finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen.
Användning av uppskattningar och bedömningar
Upprättande av finansiella rapporter enligt IFRS kräver att bolaget gör uppskattningar och antaganden om framtiden. Dessa uppskattningar och antaganden påverkar de redovisade beloppen för tillgångar och skulder, intäkter och kostnader samt upplysningar om eventualtillgångar och eventualförpliktelser. Uppskattningarna utvärderas löpande och baseras på historisk erfarenhet och förväntningar på framtida händelser som anses rimliga under rådande förhållanden. Även om dessa bygger på bolagets bästa kunskap om aktuella händelser och åtgärder kan faktiska resultat avvika från uppskattningarna. Uppskattningar och bedömningar görs bla vid nedskrivningsanalyser, upparbetningsgrad på projekt, värdering av förlustuppdrag samt vid värdering av uppskjutna skattefordringar.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget Softronic AB (publ) och dess dotterbolag. Ett dotterbolag tas med i koncernredovisningen från det datum då moderbolaget får ett bestämmande inflytande över företaget och tas inte längre med från det datum då moderbolagets bestämmande inflytande över företaget upphör. Med bestämmande inflytande avses rätt att utforma ett företags finansiella och operativa strategier, vilket normalt kan antas om ett bolag direkt eller indirekt äger mer än 50% av rösterna. Koncernredovisningen har upprättats enligt förvärvsmetoden. Förvärvsmetoden innebär att när anskaffningsvärdet överstiger det verkliga värdet på koncernens andel i förvärvade dotterföretags nettotillgångar vid förvärvstillfället uppstår goodwill. Om eventuell tilläggsköpeskilling har avtalats tas den med i förvärvsanalysen om beloppet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.I koncernens resultaträkning inkluderas minoritetens andel i årets resultat.
Minoritetens andel i dotterbolags kapital ingår i koncernens egna kapital. Koncerninterna transaktioner elimineras i koncernredovisningen.
Omräkning av utländska dotterbolag
Utländska verksamheter omräknas efter dagskursmetoden varvid alla tillgångar och skulder omräknas till balansdagens kurs. Samtliga poster i resultaträkningarna omräknas till årets genomsnittskurs. Omräkningsdifferenser redovisas i Totalresultatet. Vid eventuell framtida avyttring av utländska verksamheter omförs omräkningsdifferenser till resultaträkningen.
Fordringar och skulder i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den kurs som gäller på transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulder som är uttryckta i utländska valutor redovisas i balansräkningen omräknade till den kurs som gäller på balansdagen. Realiserade och orealiserade kursdifferenser redovisas i resultaträkningen. Inga terminssäkringar finns.
Intäktsredovisning
Intäkter redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras koncernen och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Avsättningar görs för förlustrisker. Följande specifika kriterier måste också uppfyllas innan intäkter redovisas:
FÖRSÄLJNING AV TJÄNSTER
Konsulttjänster utförs huvudsakligen på löpande räkning, varvid intäkterna redovisas i den takt arbetet utförs. Arbeten till fast pris intäktsföres med utgångspunkt från färdigställandegraden (successiv vinstavräkning). Färdigställandegraden beräknas som antalet utförda arbetstimmar i relation till det totala antal arbetstimmar som uppskattats i varje enskilt avtal. Utfört ej fakturerat arbete redovisas som upplupen intäkt. Om fakturerat belopp överstiger värdet på upparbetade intäkter redovisas skillnaden som förutbetald intäkt.
FÖRSÄLJNING AV VAROR
Intäkten redovisas när de väsentliga riskerna och fördelarna som förknippas med äganderätten till varorna har övergått på köparen och när intäktsbeloppet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
FÖRSÄLJNING AV ITM-LICENSER
Intäkter från försäljning av ITM-licenser periodiseras linjärt över hela licensperioden.
RÄNTOR
Ränteintäkter redovisas enligt effektivräntemetoden.
Segmentsredovisning
Koncernens verksamhet betraktas som ett rörelsesegment. Internprissättning mellan koncernföretag sker till marknadspris.
Skatter
Aktuell skatt baserar sig på respektive bolags skattepliktiga resultat. Uppskjuten skatt beaktar skatteeffekten av skillnaden mellan i redovisningen intagna värden och skattemässiga värden, samt värdet av outnyttjade skattemässiga underskott. De uppskjutna skattefordringarnas redovisade värden prövas vid varje balansdag och minskas i den utsträckning som det inte längre är sannolikt att tillräckligt stor beskattningsbar vinst kommer att finnas tillgänglig för att utnyttja hela eller delar av de uppskjutna skattefordringarna.
Lånekostnader
Lånekostnader belastar resultatet för den period till vilken de hänför sig. I koncernen föreligger inga sk. kvalificerade tillgångar för vilka räntekostnader inkluderas i anskaffningsvärdet.
Varulager
Varulagret är värderat till det lägsta av anskaffningsvärde respektive verkligt värde (nettoförsäljningsvärdet).
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Linjär avskrivning tillämpas över tillgångarnas nyttjandeperiod, maskiner och inventarier 3–5 år med beaktande restvärde.
Redovisat värde för materiella anläggningstillgångar prövas beträffande eventuellt nedskrivningsbehov när händelser eller ändrade förutsättningar indikerar att det redovisade värdet eventuellt inte kommer att kunna återvinnas. Om bokfört värde överskrider återvinningsvärde redovisas en nedskrivning i resultaträkningen.
Utgifter för forskning och utveckling
Utgifter för forskning kostnadsföres när de uppstår. Utveckling av programvaror och rättigheter förekommer främst i samband med kunduppdrag varvid kostnadsföring sker i samband med att uppdragen resultatavräknas. Egenfinansierad utveckling balanseras och blir föremål för avskrivning om den är av väsentlig omfattning och bedöms leda till framtida intäkter eller kostnadsreduktioner.
Immateriella anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Linjär avskrivning tillämpas över tillgångarnas nyttjandeperiod vilken för kundstock är 5 år. Goodwill skrivs ej av.
Värdet av immateriella tillgångar som ej är föremål för avskrivning prövas årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov samt när händelser eller ändrade förutsättningar indikerar att det redovisade värdet eventuellt inte kommer att kunna återvinnas. För varje kassagenererande enhet görs nedskrivningstest och det räknas fram ett återvinningsvärde som jämförs med det bokförda värdet. Utifrån detta görs sedan en bedömning om nedskrivning.
Återvinningsvärdet beräknas i första hand utifrån nyttjandevärdet. Om det finns uppskattningar på nettoförsäljningsvärde jämförs dessa med nyttjandevärdet, varvid det högsta värdet används. Nyttjandevärdet beräknas utifrån de in- och utbetalningar som tillgången ger upphov till. Utöver detta fogas sedan eventuell inbetalning i samband med en slutlig avyttring. In- och utbetalningarna diskonteras till ett nuvärde.
Leasing
Leasingavgifter kostnadsföres linjärt över leasingperioden och avser huvudsakligen operationella hyresavtal för lokaler. Inga finansiella leasingkontrakt finns.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalys upprättas enligt indirekt metod.
Pensioner
De flesta av koncernens anställda omfattas av den s.k. ITP-planen. Koncernen har valt att teckna pensionsförsäkringar i Alecta för de anställda som omfattas av ITP-planen. ITP-planen är förmånsbestämd och utgående pensioner relateras till den anställdes slutlön och den totala tjänstgöringstiden i planen.
Alecta har inte möjlighet att lämna tillräcklig information om den proportionella andelen av den förmånsbestämda förpliktelsen samt de förvaltningstillgångar och kostnader som är förbunden till planen, varför ITP-planen, liksom tidigare redovisas som en avgiftsbestämd plan. För anställda i koncernen som ej omfattas av ITP-planen gäller avgiftsbestämd plan.
Finansiella instrument
Finansiella instrument värderas och redovisas i enlighet med reglerna i IAS 39. Placeringar värderas till verkligt värde över resultaträkningen. Övriga finansiella instrument som förekommer i koncernen värderas till anskaffningsvärden. Vid varje bokslutstillfälle utvärderas om det finns objektiva indikationer på att finansiella tillgångar är i behov av nedskrivning.
Likvida medel omfattar kassa och tillgodohavanden hos bank samt kortfristiga placeringar med initial löptid understigande tre månader.
Fastställande av räkenskapshandlingar
Moderbolagets och koncernens räkenskaper skall fastställas av årsstämma den 4 maj 2011.
Noter
NOT 1 Arvoden till revisorer
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Revision | ||||
| Ernst & Young AB* | 612 | 574 | 612 | 574 |
| Övriga revisorer för utländska dotterbolag | 55 | 71 | 14 | 43 |
| Summa revision | 667 | 645 | 626 | 617 |
| Rådgivning | ||||
| Skattekonsultationer | - | - | - | - |
| Övriga tjänster, Ernst & Young AB | 132 | 14 | 29 | - |
| Totala arvoden för revision och rådgivning | 799 | 659 | 655 | 617 |
*Revisionskostnader för dotterbolagen belastar moderbolaget.
NOT 2 Operationella leasingavtal
Leasingkostnader avseende operationella leasingavtal, främst lokalhyror, uppgick under året till följande:
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Leasingkostnader | 16 631 | 15 943 | 15 705 | 15 170 |
Framtida leasingavgifter fördelar sig enligt följande:
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Förfaller till betalning inom ett år | 14 810 | 13 888 | 14 345 | 13 616 |
| Förfaller till betalning senare än ett, men inom fem år | 14 277 | 26 216 | 13 790 | 25 442 |
NOT 3 Uppgift om personal samt ersättningar till styrelse och vd
| (varav män) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MEDELANTALET ANSTÄLLDA | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | ||
| Sverige, moderbolag | 18 | 20 | 9 | 11 | ||
| Dotterbolag | ||||||
| Sverige | 344 | 336 | 263 | 248 | ||
| Danmark | 7 | 1 | 7 | 1 | ||
| Estland | 5 | 6 | 3 | 4 | ||
| Summa koncernen | 374 | 363 | 282 | 264 |
| 2010 | 2009 | |||
|---|---|---|---|---|
| KÖNSFÖRDELNING, % | Styrelse | Företags ledning |
Styrelse | Företags ledning |
| Koncernen | ||||
| Män | 91 | 100 | 91 | 100 |
| Kvinnor | 9 | 0 | 9 | 0 |
| Moderbolaget | ||||
| Män | 75 | 100 | 89 | 100 |
| Kvinnor | 25 | 0 | 11 | 0 |
| SJUKFRÅNVARO | MÄN | KVINNOR | TOTALT |
|---|---|---|---|
| Moderbolaget | Sjukfråvaro av total arbetstid, % |
Sjukfråvaro av total arbetstid, % |
Sjukfråvaro av total arbetstid, % |
| < 29 år | * | * | * |
| 30–49 år | * | * | 1,9 |
| > 50 år | * | * | * |
| Totalt | 0,6 | 0,7 | 1,3 |
Avser perioden 2010-01-01 - 2010-12-31.
* Redovisas ej, då antalet anställda i gruppen är mindre än tio eller att uppgifterna kan hänföras till enskilda individer. Andelen av sjukfrånvaron som avser frånvaro under en sammanhängande tid av 60 dagar eller mer uppgår totalt till noll procent.
| LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| Tkr | Löner och ersättningar |
Sociala kostnader |
Löner och ersättningar |
Sociala kostnader |
|---|---|---|---|---|
| Moderbolaget | 11 724 | 4 389 | 11 879 | 5 891 |
| (pensionskostnader) | (1 701) | (2 878) | ||
| Dotterbolag | 159 461 | 53 052 | 147 629 | 50 500 |
| (pensionskostnader) | (17 280) | (17 107) | ||
| Koncernen | 171 185 | 57 441 | 159 508 | 56 391 |
| (pensionskostnader) | (18 981) | (19 985) | ||
Av moderbolagets pensionskostnader avser 463 (492) Tkr gruppen styrelse och VD. Motsvarande belopp för dotterbolagen är 940 (908) Tkr.
| LÖNER OCH ANDRA ERSÄTTNINGAR FÖRDELADE PER LAND | 2010 | 2009 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| OCH MELLAN STYRELSELEDARMÖTEN M FL OCH ANSTÄLLDA Tkr |
Styrelse och VD |
Övriga anställda |
Styrelse och VD |
Övriga anställda |
|
| Moderbolaget | |||||
| Sverige | 2 818 | 8 906 | 2 849 | 9 029 | |
| (varav tantiem o dyl) | (890) | (592) | |||
| Dotterbolag | |||||
| Sverige | 4 897 | 149 488 | 5 100 | 140 450 | |
| (varav tantiem o dyl) | (445) | (836) | |||
| Estland | 307 | 707 | 315 | 1 460 | |
| (varav tantiem o dyl) | (-) | (-) | |||
| Övriga länder | - | 4 062 | - | 305 | |
| (varav tantiem o dyl) | (-) | (-) | |||
| Totalt i dotterbolag | 5 204 | 154 257 | 5 415 | 142 215 | |
| (varav tantiem o dyl) | (445) | (836) | |||
| Koncernen totalt | 8 022 | 163 163 | 8 264 | 151 244 | |
| (varav tantiem o dyl) | (1 335) | (1 428) |
Styrelsearvoden utgår enligt bolagsstämmobeslut med 350 (350) Tkr (varav 70 (70) Tkr till tidigare ordföranden) jämnt fördelat på fem ledamöter. Verkställande direktör samt arbetstagarrepresentanter har ej erhållit styrelsearvode. Härutöver har tidigare styrelserdförande Rolf Jinglövs konsultbolag fakturerat Softronic 100 Tkr (220 Tkr) för konsultuppdrag och Stig Martíns konsultföretag har fakturerat Softronic 100 Tkr för konsultuppdrag. Löner och andra ersättningar (exkl. rörlig ersättning) för verkställande direktören, tillika koncernchefen, Anders Eriksson uppgick till 1 685 (1 663) Tkr, bilförmån för tjänstebil uppgick till 175 (175) Tkr och pensionskostnader uppgick till 463 (473) Tkr. Verkställande direktören erhåller premiebestämd pension enligt ITP-liknande plan där den årliga pensionskostnaden är maximerad till 10 prisbasbelopp. Pensionsåldern följer ITP-planen. Resultatbaserad rörlig ersättning under 2010 utgår med 890 (592) Tkr. Rörlig ersättning är inte pensionsgrundande och är maximerad till 1 400 (1 400) Tkr. Verkställande direktörens uppsägningstid uppgår till 6 månader och vid uppsägning från bolagets sida uppgår uppsägningstiden till 18 månader. Utöver lön under uppsägningstiden utgår inga avgångsvederlag.
Löner och andra ersättningar för styrelseledamoten Stig Martín, som under del av året varit verksam i koncernen, uppgick till 106 (244) Tkr, och pensionskostnader uppgick till 0 (18) Tkr.
Löner och andra ersättningar till andra ledande befattningshavare, 9 (9) stycken, uppgick till 7 875 (7 075) Tkr och utöver detta utgår rörlig ersättning med 1 772 (1 811) Tkr, bilförmån för tjänstebil uppgick till 225 (224) Tkr och pensionskostnader uppgick till 1 925 (1 598) Tkr. Förteckning över andra ledande befattningshavare finns i årsberättelsen.
Rörlig ersättning för andra ledande befattningshavare baseras uteslutande på verksamhetens resultat.
Pensionsförmåner för ledande befattningshavare utgår enligt ITP-plan eller ITP-liknande plan. Vissa befattningshavare har inom pensionsplanens kostnadsram valt premiebestämd pension.
Pensionsåldern följer ITP-planen. För andra ledande befattningshavare är rörlig ersättning inte pensionsgrundande. Uppsägningstiden för andra ledande befattningshavare är mellan 3 och 12 månader. Utöver lön under uppsägningstiden utgår inga avgångsvederlag.
Inga teckningsoptioner eller andra finansiella instrument är utgivna till styrelseledamöter, verkställande direktör, eller andra ledande befattningshavare.
Ersättningskommittén har under året givit styrelsen rekommendationer gällande principer för ersättning till ledande befattningshavare. Ersättningar till verkställande direktören för 2010 har beslutats av styrelsen utifrån ersättningskommitténs rekommendation. Ersättningar till andra ledande befattningshavare har beslutats av verkställande direktören efter samråd med styrelsens ordförande. Konsultarvoden till medlemmar av styrelsen beslutas av årsstämman. Enligt beslut på senaste årsstämman är riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare att alla ersättningar skall vara marknadsmässiga och möjliggöra att kvalificerade ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas.
Alecta
Totalt har koncernen betalt 7,8 Mkr i pensionspremier till Alectas förmånsbestämda plan. Premierna till Alecta har redovisats som avgiftsbaserade beroende på att koncernens bolag ej har kunnat erhålla uppgifter från Alecta som möjliggör att redovisa premierna som förmånsbestämda.
Närstående transaktioner
Inga transaktioner har under året skett med närstående, med undantag för de ovan nämnda.
NOT 4 Ränteintäkter och liknande resultatposter
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Ränteintäkter mm | 1 943 | 1 100 | 1 941 | 1 104 | |
| 1 943 | 1 100 | 1 941 | 1 104 | ||
| Varav avseende koncernbolag | - | - | - | - |
Ränteintäkterna avser främst avkastning på investeringar som hålles till förfall, vilka värderas till upplupet anskaffningsvärde samt avkastning på likvida medel.
NOT 5 Skatter
| SKATTEKOSTNAD | KONCERNEN MODERBOLAGET |
|||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Aktuell skatt | -11 927 | -10 167 | -1 610 | -2 186 |
| Uppskjuten skatt | 501 | 16 | - | - |
| Skattekostnad | -11 426 | -10 151 | -1 610 | -2 186 |
| Redovisat resultat före skatt | 40 688 | 36 605 | 4 139 | 7 042 |
| SKILLNAD MELLAN GÄLLANDE OCH EFFEKTIV SKATT | ||||
| Tkr | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Skatt enligt gällande skattesats | -10 701 | -9 627 | -1 089 | -1 852 |
| Skatt avseende tidigare taxeringsår | - | -336 | - | -336 |
| Skatteeffekt ej avdragsgilla kostnader | -375 | -498 | -310 | -470 |
| Skatteeffekt av intäkter som ej är skattepliktiga | 72 | 536 | 3 | 472 |
| Förluster för vilken uppskjuten skattefordran ej beaktas | -422 | -226 | -214 | - |
| -11 426 | -10 151 | -1 610 | -2 186 | |
| UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN/SKULD | ||||
| Tkr | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Temporär skillnad, avskrivning inkråmsgoodwill | -166 | - | - | - |
| Temporär skillnad, immateriell anläggningstillgång | -4 352 | -2 100 | - | - |
| Underskottsavdrag | 23 163 | 116 | - | - |
| 18 645 | -1 984 | - | - |
Uppskjuten skattekostnad för år 2010 avser nyttjade underskottsavdrag samt övriga värdeförändringar avseende uppskjutna skattefordringar.
Outnyttjade underskottsavdrag avser förvärvat dotterbolag Modul 1 Data AB och utgör cirka 88,1 Mkr (0,5 Mkr) samt har en obegränsad livslängd. Underskottet kan inte nyttjas av andra bolag i koncernen då förlusterna uppstått innan förvärvet och att koncernbidragsspärr är aktuell.
Skatteeffekten avseende outnyttjade underskottsavdrag och andra avdragsgilla temporära skillnader redovisas med 23,2 Mkr bland anläggningstillgångar. Softronics bedömning är att marknaden där dotterbolaget Modul 1 Data AB verkar kommer att vara fortsatt god under de närmaste åren och givet den kostnadsstruktur bolaget har bedöms det som rimligt att uppnå målen.
Softronics bedömning är därför att skattenyttan av underskottsavdragen med stor sannolikhet kommer att kunna återvinnas genom framtida skattemässiga överskott. Uppskjuten skatteskuld redovisas avseende immateriell anläggningstillgång (förvärvad kundstock och programmvara). Denna skatteskuld upplöses under fem år från förvärvet.
Softronic har även ett kvarstående skatteunderskott om 6,8 Mkr med obegränsad livslängd som enbart bedöms kunna nyttjas mot reavinster på värdepapper. För dessa har ingen uppskjuten skattefordran redovisats.
Underskott i utlandet uppgår ackumulerat till 1,6 Mkr. För dessa har ingen uppskjuten skattefordran redovisats. Underskotten i utlandet har obegränsad livslängd.
NOT 6 Resultat per aktie
Justering har gjorts för aktieuppdelningar, fondemissioner och fondemissionselement vid nyemissioner. Antalet aktier vid beräkning av resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgår till följande:
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning, tusen st 1 | 49 014 | 48 714 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusen st 1 | 49 014 | 48 714 |
| Antal aktier vid periodens slut före utspädning, tusen st 1 | 52 463 | 48 714 |
| Antal aktier vid periodens slut efter utspädning, tusen st 1 | 52 463 | 48 714 |
1Det förekommer inga utelöpande potentiella egetkapitalinstrument utöver aktierna.
Efter årets utgång har apportemission om 170 tusen aktier skett i samband med förvärvet av Modul 1 Data AB.
NOT 7 Immateriella anläggningstillgångar
Koncernen
ACKUMULERADE ANSKAFFNINGSVÄRDEN
| Utgående balans 2010-12-31 | 107 867 | 26 354 | 1 169 | 135 390 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseförvärv | 38 770 | 12 103 | - | 50 873 |
| Utgående balans 2009-12-31 | 69 097 | 14 251 | 1 169 | 84 517 |
| Rörelseförvärv | 4 355 | 559 | 1 169 | 6 083 |
| Ingående balans 2009-01-01 | 64 742 | 13 692 | - | 78 434 |
| Tkr | Goodwill | Kundstock | Programvara | Summa |
ACKUMULERADE AV- OCH NEDSKRIVNINGAR
| Tkr | Goodwill | Kundstock | Programvara | Summa |
|---|---|---|---|---|
| Ingående balans 2009-01-01 | - | 4 014 | - | 4 014 |
| Årets avskrivningar | - | 2 841 | - | 2 841 |
| Utgående balans 2009-12-31 | - | 6 855 | - | 6 855 |
| Årets avskrivningar | - | 3 127 | 234 | 3 361 |
| Utgående balans 2010-12-31 | - | 9 982 | 234 | 10 216 |
| REDOVISADE VÄRDEN | Goodwill | Kundstock | Programvara | Summa |
| Per 2010-01-01 | 69 097 | 7 396 | 1 169 | 77 662 |
| Per 2010-12-31 | 107 867 | 16 372 | 935 | 125 174 |
Moderbolaget
ACKUMULERADE ANSKAFFNINGSVÄRDEN
| Utgående balans 2010-12-31 | 3 562 | 1 688 | 1 169 | 6 419 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseförvärv | 795 | 338 | - | 1 133 |
| Utgående balans 2009-12-31 | 2 767 | 1 350 | 1 169 | 5286 |
| Rörelseförvärv | 2 767 | - | 1 169 | 3936 |
| Ingående balans 2009-01-01 | - | 1350 | - | 1350 |
| Tkr | Goodwill | Kundstock | Programvara | Summa |
ACKUMULERADE AV- OCH NEDSKRIVNINGAR
| Tkr | Goodwill | Kundstock | Programvara | Summa |
|---|---|---|---|---|
| Ingående balans 2009-01-01 | - | 697 | - | 697 |
| Årets avskrivningar | - | 270 | - | 270 |
| Utgående balans 2009-12-31 | - | 967 | - | 967 |
| Årets avskrivningar | 634 | 303 | 234 | 1 171 |
| Utgående balans 2010-12-31 | 634 | 1 270 | 234 | 2 138 |
| REDOVISADE VÄRDEN | Goodwill | Kundstock | Programvara | Summa |
| Per 2010-01-01 | 2 767 | 383 | 1 169 | 4 319 |
| Per 2010-12-31 | 2 928 | 418 | 935 | 4 281 |
Förvärv har skett av Modul 1 Data AB samt lagerbolagen Softronic Utveckling AB och Softronic Utveckling Två AB. Inkråm från Milagro AB har förvärvats. Beräknade framtida tilläggsköpeskillingar har bokförts som goodwill och övrig avsättning med 2 849 Tkr.
En prövning med avseende på nedskrivningsbehov görs årligen enligt IAS 36. För varje kassagenerande enhet beräknas ett återvinningsvärde som jämförs med det bokförda värdet. Utifrån detta görs sedan en bedömning om nedskrivning. Återvinningsvärdet beräknas i första hand utifrån nyttjandevärdet. Finns indikationer på nettoförsäljningsvärde så jämförs dessa med nyttjandevärdet, varvid det högsta värdet används för att fastställa återvinningsvärdet. Nyttjandevärdet beräknas utifrån de in- och utbetalningar som tillgången ger upphov till. Till detta fogas sedan en eventuell inbetalning i samband med
en slutlig avyttring. In-och utbetalningarna diskonteras till ett nuvärde. Som diskonteringsfaktor före skatt används 9,5 % inklusive riskfaktor. Beräkningen grundas på prognosvärden för 2011–2015 varefter en tillväxttakt har antagits om 0 -1 %. Consultus Management Institute AB, Consultus AB och Consultus Leadership Partner AB betraktas som en kassagenererande enhet på grund av deras organisatoriska samhörighet.
NOT 8 Materiella anläggningstillgångar
| INVENTARIER | KONCERNEN MODERBOLAGET |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Ingående anskaffningsvärde | 30 204 | 43 146 | 18 817 | 32 264 | |
| Inköp | 2 866 | 4 510 | 3 169 | 4 510 | |
| Rörelseförvärv | 9 443 | 507 | - | - | |
| Försäljning och utrangering | -2 773 | -17 959 | -1 566 | -17 957 | |
| Valutajustering | -18 | - | - | - | |
| Ackumulerat anskaffningsvärde | 39 722 | 30 204 | 20 420 | 18 817 | |
| Ingående avskrivningar | -20 000 | -34 257 | -9 618 | -24 390 | |
| Rörelseförvärv | -6 036 | -81 | - | - | |
| Försäljning och utrangering | 2 346 | 17 938 | 1 562 | 17 938 | |
| Årets avskrivningar | -4 388 | -3 600 | -3 951 | -3 166 | |
| Valutajustering | 3 | - | - | - | |
| Ackumulerade avskrivningar | -28 075 | -20 000 | -12 007 | -9 618 | |
| Utgående planenligt restvärde | 11 647 | 10 204 | 8 413 | 9 199 |
NOT 9 Aktier och andelar i dotterföretag
| 2010 | 2009 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Företagets namn | Organisations nummer |
Säte | Antal aktier |
Anskaffnings värde |
Bokfört värde |
Anskaffnings värde |
Bokfört värde |
| Softronic Drift AB | 556073-3338 | Stockholm | 5 000 | 596 | 1 089 | 596 | 1 089 |
| Softronic Techsupport AB | 556310-7407 | Stockholm | 1 000 | 7 718 | 100 | 7 718 | 100 |
| Softronic ITM AB | 556500-5948 | Stockholm | 1 000 | 106 | 106 | 106 | 106 |
| Softronic Väst AB | 556525-6731 | Stockholm | 1 000 | 130 | 100 | 130 | 100 |
| Softronic Systemkonsult AB | 556339-8659 | Stockholm | 5 000 | 6 802 | 1 439 | 6 802 | 1 439 |
| Softronic Syd AB | 556217-0067 | Stockholm | 1 000 | 1 166 | 396 | 1 166 | 396 |
| Softronic Enterprise Partner AB | 556478-8361 | Stockholm | 1 000 | 4 471 | 2 181 | 4 471 | 2 181 |
| Softronic Premium Konsult AB | 556612-1165 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic Xpress AB | 556717-6101 | Stockholm | - | - | - | - | - |
| Softronic Technology Partner AB | 556658-0659 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic Auto Partner AB | 556671-7194 | Stockholm | 1 000 | 608 | 608 | 608 | 608 |
| Softronic TBook AB | 556579-7924 | Stockholm | 1 000 | 8 800 | 8 800 | 8 800 | 8 800 |
| Softronic Telecom Partner AB | 556680-7862 | Stockholm | 1 000 | 100 | 253 | 100 | 100 |
| Softronic IT Partner AB | 556713-4233 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic Dokumenthantering AB | 556483-8349 | Arjeplog | 1 000 | 1 816 | 1 816 | 1 816 | 1 816 |
| Softronic Yarrow AB | 556395-2315 | Stockholm | 1 000 000 | 24 640 | 24 640 | 24 640 | 24 640 |
| Yarrow Invest AB | 556465-8663 | Stockholm | - | - | - | - | - |
| Programmera QT i Sverige AB | 556592-8180 | Stockholm | - | - | - | - | - |
| Programmera Förvaltning i Sverige AB | 556487-2066 | Stockholm | - | - | - | - | - |
| Softronic Enter AB | 556236-0940 | Stockholm | 2 222 | 8 370 | 8 370 | 8 370 | 8 370 |
| Softronic Issi AB | 556482-5064 | Stockholm | 6 270 | 13 853 | 13 853 | 13 853 | 13 853 |
| Softronic Skanning AB | 556775-9369 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic Webbutveckling AB | 556775-9351 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic Hosting Partner AB | 556725-3694 | Stockholm | 1 000 | 2 510 | 2 510 | 2 510 | 2 510 |
| Softronic Utveckling AB | 556790-8875 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | - | - |
| Softronic Utveckling Två AB | 556790-9097 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | - | - |
| Modul 1 Data AB | 556419-0006 | Stockholm | 80 545 430 | 68 397 | 68 397 | - | - |
| Konsulthubben AB | 556485-0963 | Stockholm | - | - | - | - | - |
| Sprawl Solutions AB | 556621-4499 | Stockholm | - | - | - | - | - |
| Modul 1 Systech AB | 556249-5993 | Stockholm | - | - | - | - | - |
| Modul 1 Processintegration AB | 556697-8614 | Stockholm | - | - | - | - | - |
| Softronic Danmark A/S | 24 20 84 35 | Danmark | 15 000 | 1 761 | 861 | 1 761 | 861 |
| Softronic Baltic AS | 10243040 | Estland | 1 000 | 1 293 | 254 | 1 293 | 1 293 |
| American Softronic Inc. | 77-0486374 | USA | 1 000 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Consultus Företagsutveckling AB | 556257-7667 | Stockholm | 10 000 | 38 470 | 32 470 | 38 470 | 32 470 |
| Consultus AB | 556277-9388 | Stockholm | 16 000 | 1 752 | 1 752 | 1 752 | 1 752 |
| Consultus Management A/S | 979194579 | Norge | - | - | - | - | - |
| Consultus Leadership Partner AB | 556530-9662 | Stockholm | 1 000 | 8 721 | 3 025 | 8 721 | 3 025 |
| Consultus Management Institute AB | 556108-4616 | Stockholm | 1 000 | 171 | 171 | 171 | 171 |
| Softronic UK Ltd | 03719555 | England | 2 | - | - | - | - |
202 959 173 899 134 362 106 188
I anskaffningsvärdet inkluderas aktieägartillskott men inte lämnade koncernbidrag. Samtliga bolag ägs till 100 procent förutom Softronic Dokumenthantering AB som ägs till 90,1 procent och Modul 1 som förvärvats under året till 86,2 %. Softronic AB har under året förvärvat 100 % av aktierna i Softronic Utveckling AB och Softronic Utveckling Två AB.
NOT 10 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Utfört, ej fakturerat arbete | 50 212 | 22 984 | 32 664 | 22 743 |
| Förutbetalda hyror | 1 475 | - | - | - |
| Övrigt | 9 558 | 7 854 | 6 830 | 6 088 |
| 61 245 | 30 838 | 39 494 | 28 831 |
NOT 11 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Förutbetalda intäkter | 7 631 | 2 903 | 2 331 | 2 022 | |
| Upplupna löner | - | 113 | - | - | |
| Semesterlöneskuld | 10 245 | 7 156 | 378 | 420 | |
| Sociala avgifter | 14 120 | 11 470 | 816 | 1 071 | |
| Övrigt | 21 692 | 3 976 | 9 672 | 2 817 | |
| 53 688 | 25 618 | 13 197 | 6 330 |
NOT 12 Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 7 738 | 6 441 | 6 160 | 3 436 | |
| Övrigt | 209 | -85 | 5 | 21 | |
| 7 947 | 6 356 | 6 165 | 3 457 |
NOT 13 Förvärv av rörelse
Softronic AB har förvärvat 86,2 % av aktierna i Modul 1 Data AB. Förvärvet har redovisats genom att värdera minoritetens andel till verkligt värde, sk full goodwill. Softronic AB har under året förvärvat 100 % av aktierna i Softronic Utveckling AB och Softronic Utveckling Två AB. Softronic AB har förvärvat inkråm med kundstock från Milagro AB där personal övertagits.
FÖRVÄRV AV DOTTERBOLAG
| Specifikation av förvärvade nettotillgångar | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Anskaffningsvärde | 40 438 | 2 719 | 40 858 | 2 709 |
| Betalt avseende förvärv från tidigare år | 2 192 | 1 000 | 2 192 | 1 000 |
| Nyemission 3 708 614 aktier á 7,40 kr | 27 444 | - | - | - |
| Avgår ej betald andel av anskaffningsvärde | -27 444 | -500 | - | -500 |
| Total erlagd likvid | 42 630 | 3 219 | 43 050 | 3 209 |
| Förvärvade tillgångar och skulder (verkligt värde) | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Anläggningstillgångar | 3 074 | 287 | - | - |
| Goodwill | 37 975 | 1 588 | - | - |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar* | 11 765 | 559 | - | - |
| Uppskjuten skattefordran/skuld | 19 297 | -147 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 44 497 | 1 302 | - | - |
| Likvida medel | 1 987 | 2 012 | - | - |
| Kortfristiga skulder | -30 537 | -2 892 | - | - |
| Minoritetsintresse | -20 176 | 10 | - | - |
| Betalt avseende förvärv från tidigare år | 2 192 | 1 000 | - | - |
| Avgår ej betald andel av anskaffningsvärde | -27 444 | -500 | - | - |
| 42 630 | 3 219 | - | - | |
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv av dotterbolag | -40 643 | -1 207 | -43 050 | -3 209 |
FÖRVÄRV AV RÖRELSE, INKRÅM
| Specifikation av förvärvade nettotillgångar | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Anskaffningsvärde | 833 | 3 189 | 833 | 3 189 |
| Förvärvade tillgångar och skulder | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
| Tkr | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Anläggningstillgångar | 333 | 140 | 333 | - |
| Goodwill | 795 | 2 767 | 795 | 2 767 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar* | 338 | 1 169 | 338 | 1 169 |
| Kortfristiga skulder | -633 | -887 | -633 | -747 |
| 833 | 3 189 | 833 | 3 189 | |
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv av inkråm | -833 | -3 189 | -833 | -3 189 |
*Immateriell anläggningstillgång är hänförlig till förvärvad kundstock och programvara.
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv | -41 476 | -4 396 | -43 883 | -6 398 |
NOT 14 Likvida medel och kortfristiga placeringar
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Likvida medel/kassa och bank | 43 228 | 59 183 | 36 662 | 52 452 | |
| Kortfristiga placeringar, företagsobligationer | - | 10 688- | - | 10 688- | |
Likvida medel består av kassa och bank samt kortfristiga placeringar med en initial bindningstid om mindre än 3 månader.
NOT 15 Kundfordringar
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | ||
| Kundfordringar | 65 486 | 41 365 | 36 871 | 35 535 | ||
| Kundfordringarna är icke räntebärande och har normalt kredittid 30–60 dagar. | ||||||
| Åldersanalys av kundfordringar per 31 december, koncernen Tkr | ||||||
| Förfallna kundfordringar (dagar) | Totalt | <30 | 30–60 | 60–90 | 90–120 | >120 |
| 2010 | 4 904 | 3 775 | 949 | 22 | 8 | 150 |
| 2009 | 5 939 | 4 625 | 72 | 177 | - | 1 065 |
Per 31 december 2010 är inga kundfordringar i koncernen reserverade såsom osäker fordran. Inga kundförluster har inträffat i koncernen under 2010.
NOT 16 Ställda panter och ansvarsförbindelser
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Företagsinteckningar för ej nyttjad checkräkningskredit | 24 925 | 23 125 | 23 125 | 23 125 | |
| Summa ställda säkerheter | 24 925 | 23 125 | 23 125 | 23 125 | |
| Ansvarsförbindelser | Inga | Inga | Inga | Inga |
NOT 17 Uppgifter om moderbolaget
Softronic AB är ett publikt aktiebolag (publ) med säte i Stockholms kommun, Stockholms län, Sverige. Adressen till huvudkontoret är Ringvägen 100, 118 60 Stockholm. Aktiens kvotvärde uppgår till 0,40 kr och totala antalet aktier uppgår till 52 462 757 st. Antalet A-aktier uppgår till 3 370 000 st, som var och en berättigar till 10 röster. Antalet B-aktier uppgår till 49 092 757 st, som var och en berättigar till 1 röst. Under året har 3 748 489 aktier serie B apportemitterats i samband med förvärvet av Modul 1 Data AB. Efter årets utgång har apportemission om 170 046 aktier serie B skett i samband med förvärvet av Modul 1 data AB. A-aktier skall hembjudas till befintliga A-aktieägare för inlösen. B-aktien är noterad på OMX Nasdaq Stockholm Small Cap. Softronic är ett av Sveriges ledande IT- och managementkonsultföretag. Vi kombinerar djup managementkunskap med kvalificerad IT-kompetens och vi kan därmed erbjuda våra uppdragsgivare en helhetssyn på förändringsprocesser, som ofta inkluderar både IT, strategisk utveckling och mänsklig förändring.
NOT 18 Händelser efter balansdagen
Inga händelser med en väsentlig påverkan på moderbolagets eller koncernens finansiella ställning eller resultat har inträffat efter bokslutsdatum, men innan avgivandet av denna årsredovisning.
Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS, sådana de antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och företagets ställning och resultat, samt att koncernförvaltningsberättelsen och förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och företagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 31 mars 2011
Stig Martín Petter Stillström Ragnar Wilton Styrelseledamot Styrelsens ordförande Styrelseledamot
Styrelseledamot
Marika Wassberg Skärvik Anders Eriksson Mats Runsten Styrelseledamot Verkställande direktör
och styrelseledamot
Cecilia Nilsson Arbetstagarrepresentant
Tomas Högström Arbetstagarrepresentant
Vår revisionsberättelse har avgivits den 31 mars 2011 Ernst & Young AB
Hamish Mabon Auktoriserad revisor
Revisionsberättelse
Till årsstämman i Softronic AB (publ) Org.nr 556249-0192
Vi har granskat årsredovisningen, koncernredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning i Softronic AB (publ) för år 2010. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår i den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 1-18. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för räkenskapshandlingarna och förvaltningen och för att årsredovisningslagen tillämpas vid upprättandet av årsredovisningen samt för att internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och årsredovisningslagen tillämpas vid upprättandet av koncernredovisningen. Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen, koncernredovisningen och förvaltningen på grundval av vår revision.
Revisionen har utförts i enlighet med god revisionssed i Sverige. Det innebär att vi planerat och genomfört revisionen för att med hög men inte absolut säkerhet försäkra oss om att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter. En revision innefattar att granska ett urval av underlagen för belopp och annan information i räkenskapshandlingarna. I en revision ingår också att pröva redovisningsprinciperna och styrelsens och verkställande direktörens tillämpning av dem samt att bedöma de betydelsefulla uppskattningar som styrelsen och verkställande direktören gjort när de upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen samt att utvärdera den samlade informationen i årsredovisningen och koncernredovisningen. Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen. Vi anser att vår revision ger oss rimlig grund för våra uttalanden nedan.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av bolagets resultat och ställning i enlighet med god redovisningssed i Sverige. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av koncernens resultat och ställning. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget samt rapporten över totalresultatet och balansräkningen för koncernen, disponerar vinsten i moderbolaget enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Stockholm den 31 mars 2011 Ernst & Young AB
Hamish Mabon Auktoriserad revisor
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT FÖR SOFTRONIC AB, 556249-0192, FÖR VERKSAMHETSÅRET 2010
Softonic AB ("Softronic") är ett svenskt publikt aktiebolag, noterat på Nasdaq OMX Stockholm. Softronic följer den svenska aktiebolagslagen, regelverket för emittenter vid Nasdaq OMX Stockholm, övriga tillämpliga lagar och förordningar samt Svensk kod för bolagsstyrning ("Koden"). Till grund för bolagets styrning ligger också bolagsordningen. Bolagsordningens innehåll regleras av aktiebolagslagen och fastställs av årsstämman. Softronics bolagsordning finns tillgänglig på hemsidan, www.softronic.se.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är bolagets högsta beslutande organ. Här beslutar aktieägarna i Softronic i centrala frågor, såsom fastställelse av resultat- och balansräkningar, utdelning till aktieägarna, styrelsens sammansättning, ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och verkställande direktören, ändringar i bolagsordningen, val av revisor och principer för ersättningar till bolagsledningen. Bolagsstämman ska förberedas och genomföras på ett sådant sätt att förutsättningar skapas för aktieägarna att utöva sina rättigheter på ett aktivt och välinformerat sätt.
Aktieägare som är införda i aktieboken på avstämningsdagen och som anmäler sitt deltagande i stämman har rätt att närvara och rösta vid stämman, antingen personligen eller via ombud med fullmakt. Varje aktieägare har rätt att få ett ärende behandlat av årsstämman. Uppgift om tid och ort för årsstämma lämnas på Softronics hemsida.
Antalet A-aktier uppgick per 31 december 2010 till 3 370 000 st som var och en berättigar till 10 röster. Antalet B-aktier uppgick till 49 092 757 st, som var och en berättigar till 1 röst.
På Softronics hemsida framgår av stämman lämnade bemyndiganden till styrelsen att besluta om förvärv av egna aktier eller utgivande av nya aktier.
Styrelsen och styrelsens arbete
På den ordinarie årsstämman i maj 2010 omvaldes sex ledamöter utsedda av årsstämman. I styrelsen ingår dessutom två arbetstagarrepresentanter utsedda av personalen. Företaget har en valberedning bestående av fem personer, varav en är tillsatt av Aktiespararna. Valberedningen skall verka på ett sådant sätt att enskilda aktieägare får en kanal för att kommunicera sina förslag till sammansättning av styrelsen och att dessa förslag blir behandlade i god tid före årsstämman. I valberedningen ingår förutom styrelsens ordförande Petter Stillström, styrelseledamoten Stig Martín, Åsa Nisell, Swedbank Robur Fonder samt John Örtengren, utsedd av Aktiespararna. Företaget har vidare en ersättningskommitté bestående av styrelsens ordförande och en extern ordinarie styrelseledamot. Kommitténs ansvar skall vara att det upprättas väl genomtänkta avtal med verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare. Enligt beslut på senaste årsstämman, tillika styrelsens förslag till kommande årsstämma, är riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare att alla ersättningar skall vara marknadsmässiga och möjliggöra att kvalificerade ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas. I styrelsearbetet adjungeras ekonomichefen samt i vissa fall affärsområdeschefer. Elva styrelsemöten hölls under 2010 där alla ledamöter med enstaka undantag har deltagit på samtliga möten. Styrelsen har under året behandlat strategiska frågor angående organisation och företagsförvärv. Arbetsordning för styrelsen jämte instruktion för arbetsfördelning mellan styrelsen och verkställande direktören fastställes av styrelsen för ett år i sänder från ordinarie årsstämma till nästa.
Uppgifter om styrelsens ledamöter, ersättningskommitténs sammansättning jämte erforderliga uppgifter om verkställande direktörens utbildning, arbetslivserfarenhet, väsentliga uppdrag utanför företaget och aktieinnehav framgår av årsredovisningen och Softronics hemsida. Bestämmelser om tillsättande och entledigande av styresleledamöter samt ändringar av bolagsordning framgår av bolagsordningen som är tillgänglig på hemsidan.
Verkställande direktören
Verkställande direktören ansvarar för den löpande förvaltningen och kontrollen av koncernens verksamhet. I det ingår att verkställa koncernens övergripande strategi, affärsstyrning, att kontrollera och sammanställa den ekonomiska rapporteringen, fördela finansiella resurser samt ansvara för finansiering och riskhantering. Styrelsens arbetsordning reglerar arbetsfördelningen mellan styrelsen och verkställande direktören.
Ersättningar
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare innebär att det för bolagsledningen tillämpas marknadsmässiga anställningsvillkor. Utöver fast lön kan ledande befattningshavare även erhålla rörlig lön.
Valberedning
Bolagets valberedning består av följande ledamöter:
- Petter Stillström, styrelseordförande; utsedd av Traction AB
- Åsa Nisell, Swedbank Robur Fonder • Johan Örtengren, utsedd av Aktiespararna
- Stig Martin, styrelseledamot
- Rolf Jinglöv, ordförande i valberedningen
Bolaget följer de regler som fastställts i " Svensk kod för bolagsstyrning" med följande undantag:
7.3 Revisionsutskott
Bolaget har inte utsett något särskilt revisionsutskott. I stället har det beslutats att styrelsen skall utöva utskottsarbetet, vilket göres vid möten med bolagets revisorer. Årets två möten ägde rum i anslutning till bokslutsrapporten och delårsrapportern för tredje kvartalet
Övrigt
Inga överträdelser av regelverket har skett. Bolaget har inte avgivit några bolagsstyrningsrapporter för 2007-2008.
| Aktieägare 31 december 2010 | A-aktier | B-aktier | Andel i kapital% | Röster % |
|---|---|---|---|---|
| Anders Eriksson med familj och bolag | 1 875 400 | 9 318 160 | 21,3% | 33,9% |
| AB Traction | 589 000 | 10 939 810 | 22,0% | 20,3% |
| Stig Martin med bolag | 891 600 | 3 345 600 | 8,1% | 14,8% |
| Swedbank Robur Småbolagsfond Sverige | - | 4 020 350 | 7,7% | 4,9% |
| Försäkringsbolaget Avanza pension | - | 2 227 830 | 4,2% | 2,7% |
| Rambas AB | - | 840 900 | 1,6% | 1,0% |
| Mats-Olof Ekberg | 8 000 | 400 000 | 0,8% | 0,6% |
| Bragee Medect | - | 450 000 | 0,9% | 0,5% |
| Johan Hagberg | - | 445 288 | 0,8% | 0,5% |
| Nordnet pensionsförsäkring AB | - | 414 535 | 0,8% | 0,5% |
| Övriga aktieägare | 6 000 | 16 690 284 | 31,8% | 20,3% |
| Summa antalet aktier | 3 370 000 | 49 092 757 | ||
| Summa antalet röster | 100,0% | 100,0% |
REVISORS YTTRANDE OM BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Till årsstämman i Softronic AB
Org.nr 556249-0192 Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för 2010 på sidan 20 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Som underlag för vårt uttalande om att bolagsstyrningsrapporten har upprättats och är förenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen, har vi läst bolagsstyrningsrapporten och bedömt dess lagstadgade innehåll baserat på vår kunskap om bolaget.
Vi anser att en bolagsstyrningsrapport har upprättats och att dess lagstadgade information är förenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen.
Stockholm den 31 mars 2011
Hamish Mabon Auktoriserad revisor