AI assistant
Softronic — Annual Report 2007
Aug 20, 2008
3202_10-k_2008-08-20_04808181-e7f9-4620-8d62-e4c2b9a64880.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Årsredovisning 2007
innehåll
| förvaltningsberättelse | 1 |
|---|---|
| resultaträkning | 3 |
| balansräkning koncern | 4 |
| balansräkning moderbolaget | 5 |
| eget kapital | 6 |
| kassaflödesanalys | 7 |
| Redovisnings- och värderingsprinciper | 8 |
| noter | 10 |
| revisionsberättelse | 19 |
Förvaltningsberättelse 2007
Styrelsen och verkställande direktören för Softronic AB (publ) 556249-0192 får härmed avge årsredovisning för räkenskapsåret 2007.
Väsentliga händelser
Bolagets affärshändelser under 2007 har varit rekordartade. Under året har följande kundavtal tecknats:
- Leverans av försäkringssystemet ITM till BNP Paribas dotterbolag Cardif Nordic
- Dokumenthantering åt IF Metalls, SEKOs och Byggnads a-kassa
- Ramavtal med Arbetslöshetskassornas Samorganisation SO avseende hantering av a-kassedokument
- Nytt ramavtal med SAS
- Förnyat driftsavtal med Byggnadsarbetareförbundet samt SEKOs a-kassa
- IP-telefoni till Svenska Transportarbetareförbundet och LO
- Leverans av försäkringssystemet ITM till DnB NORs dotterbolag Vital Forsikring och till ytterligare ett nordiskt försäkringsbolag
- Ett av Sveriges största fackförbund har valt SOA-baserade workflowprodukten Softflow.
Softronic har följt sin förvärvsstrategi och ökat förvärvstakten inför 2008. För att komplettera den organiska tillväxten och uppnå ännu större effekt i marknaden har Softronic förvärvat tre företag med sammanlagt över 100 anställda i början av 2008. Förvärven ger utökade möjligheter i form av fler kundkontaktytor, nya produkter och tjänster samt kompetenta resurser i redan starka branschsegment såsom Resor, Telekom och Finans.
Företagen är som följer: ISSI med 25 anställda levererar paketerade tjänster inom resesektorn bestående av allt från produkter till drift och konsulttjänster. Konsultföretaget Yarrow har 65 anställda och arbetar främst inom offentlig sektor, telekom och finans. Affärssystemföretaget Enter har 15 anställda och arbetar med produkter från SAP och Microsoft. De förvärvade bolagens omsättning motsvarar en omsättningsökning för Softronic 2008 på ca 40% oräknat synergier och organisk tillväxt.
Softronic har sålt samtliga aktier i Mandator för 12,7 Mkr. Aktiernas genomsnittliga anskaffningsvärde var 7,8 Mkr och realisationsvinsten är därmed 4,9 Mkr, en ökning med 63%. För 2007 redovisades en vinst om 1,0 Mkr. Vinsten belastas inte med skatt då ansamlade kapitalförluster från tidigare år kan utnyttjas.
Miljöarbete samt Forskning & utveckling
Softronic arbetar löpande med miljöfrågor både inom intern arbetsmiljö och extern miljö. Bolaget bedriver ej tillståndspliktig verksamhet. Softronic arbetar ständigt med utveckling av metoder och produkter där huvudprincipen är att utvecklingskostnader redovisas direkt över resultaträkningen om det inte är fråga om särskilda omständigheter.
Framtida utveckling
Softronic har en målsättning att fortsätta vara bland de bästa noterade IT-konsultföretagen räknat både i tillväxt och lönsamhet.
Det sker genom att ytterligare ta marknadsandelar inom de satsningsområden där vi redan idag är ledande men
också genom nya angränsande satsningsområden. Den strategin har följts de senaste åren och varit mycket lyckosam.
I dagsläget krävs beredskap för att marknaden kan förändras. I en fortsatt god marknad kommer Softronic att komplettera förvärven med fortsatt stark organisk tillväxt. I det fall marknaden skulle försämras finns ett skydd i den större mängd långa kundåtaganden som såväl Softronic som de förvärvade bolagen har upparbetat under de senaste åren.
Softronics policy är att inte ge några prognoser men målsättningen är fortfarande att bibehålla bland de bästa marginalerna och tillväxten jämfört med övriga noterade svenska konsultföretag.
Risker och osäkerheter
De risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen kan stå inför är främst relaterade till förändringar i personalens beläggning, snittdebitering, personalomsättning samt lönekostnader som alla har en avgörande påverkan på lönsamheten.
Eget kapital och skulder
Koncernen har inga räntebärande skulder per 31 december 2007 och med en mycket god likviditet och ett bra kassaflöde är risken liten att löpande lånebehov skall uppstå. Koncernen har som mål att enbart uppta lån om detta krävs vid rörelseförvärv samt att lån relativt eget kapital skall optimeras så långt som möjligt. Koncernens finansiella risker är mycket låga. Koncernen har ingen väsentlig valutaexponering eller finansiella instrument med risk.
Omsättning och resultat
Omsättningen för koncernen 2007 uppgick till 307 Mkr (223), vilket är en ökning med 38% jämfört med föregående år. Nettoomsättningen per anställd uppgår till 1,2 Mkr (1,2). Försäljning av konsulttjänster uppgår till 79% (75%) av omsättningen.
Rörelseresultatet före avskrivningar för 2007 uppgick till 51,8 Mkr, vilket är en förbättring med 103% mot 2006 (25,5 Mkr).
Bolagets kostnader, före avskrivningar uppgår till 255 Mkr (197). Personalkostnaderna har ökat från 127 Mkr till 179 Mkr.
Verksamhetsområden
Koncernens verksamhet bedrivs som ett brett verksamhetsområde och rapporteras därav som ett segment.
Moderbolaget
Moderbolagets omsättning uppgick till 281 Mkr (194) och årets rörelseresultat uppgick till 0 Mkr (0). Det totala kassaflödet i moderbolaget uppgick till 37 Mkr (–7). Softronic AB är noterat på Nordiska Börsen Stockholm Small Cap. De tre största ägarna räknat i andel av rösterna är Anders Eriksson med familj och bolag, Stig Martín och Björn Janberger med familj och bolag.
Finansiell ställning, investeringar med mera
Likvida medel och kortfristiga placeringar uppgick till 63 Mkr (43) i koncernen. Det totala likviditetsutrymmet den 31 december 2007, inklusive ej utnyttjade krediter, uppgick till 83 Mkr (63).
Det totala kassaflödet i koncernen 2007 uppgick till 31 Mkr (–6). Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 55 Mkr (9). Investeringsverksamheten gav ett kassaflöde på –10 Mkr (0). Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till –14 Mkr (–15).
Tillgångsslagen goodwill, övriga immateriella tillgångar och uppskjuten skattefordran uppgår till 37 Mkr (38). Det motsvarar 29% (36) av det egna kapitalet.
Styrelsens arbete
På den ordinarie årsstämman i maj 2007 omvaldes sex ledamöter utsedda av årsstämman och en nyvaldes. I styrelsen ingår dessutom två arbetstagarrepresentanter utsedda av personalen. En grupp representanter från de största ägarna har vid ett tiotal ej protokollförda möten under året informerats av företagsledningen om bolagets aktuella läge.
Företaget har en valberedning bestående av fyra personer, varav en är tillsatt av Aktiespararna. Valberedningen skall verka på ett sådant sätt att enskilda aktieägare får en kanal för att kommunicera sina förslag till sammansättning av styrelsen och att dessa förslag blir behandlade i god tid före årsstämman. I valberedningen ingår förutom styrelsens ordförande styrelseledamoten Stig Martin, tidigare styrelseledamoten Petter Stillström samt John Örtengren, utsedd av Aktiespararna.
Företaget har vidare en ersättningskommitté bestående av styrelsens ordförande och en extern ordinarie styrelseledamot. Kommitténs ansvar skall vara att det upprättas väl genomtänkta avtal med verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare. Enligt beslut på senaste årsstämman, tillika styrelsens förslag till kommande årsstämma, är riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare att alla ersättningar skall vara marknadsmässiga och möjliggöra att kvalificerade ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas.
I styrelsearbetet adjungeras ekonomichefen samt i vissa fall affärsområdeschefer. Nio styrelsemöten hölls under 2007 där alla ledamöter har deltagit på samtliga möten.
Styrelsen har under året behandlat strategiska frågor angående organisation och företagsförvärv.
Arbetsordning för styrelsen jämte instruktion för arbetsfördelning mellan styrelsen och verkställande direktören fastställes av styrelsen för ett år i sänder från ordinarie årsstämma till nästa.
Valberedning
Rolf Jinglöv, styrelseordförande, ordförande i valberedningen Petter Stillström, AB Traction Stig Martín, styrelseledamot John Örtengren, Aktiespararnas representant
Ersättningskommitté
Rolf Jinglöv, styrelseordförande Stefan Engqvist, styrelseledamot
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står (kr):
| 114 707 592 | |
|---|---|
| Årets resultat | 702 133 |
| Balanserade vinstmedel | 114 005 459 |
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att det disponeras enligt följande (kr):
| Utdelning (48 714 268 st. aktier à 0,30 kr) 14 614 280 Balanseras i ny räkning 100 093 312 |
|---|
Koncernens ansamlade vinst hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgår till 100 249 Tkr.
Utdelningsförslag
Styrelsen har beslutat att föreslå årsstämman en utdelning om 0,30 kr per aktie. Utdelningen blir 14,6 Mkr. Styrelsen har till grund för beslutet utgått från utdelningspolicyn där hänsyn tas till koncernens framtida likviditetsbehov och investeringsförmåga.
Styrelsens godkännande
De finansiella rapporterna godkändes för utfärdande av Softronic AB:s styrelse den 2008-02-07.
Resultaträkning
1 januari–31 december
| KONCERNEN | |||
|---|---|---|---|
| Tkr | NOT | 2007 | 2006 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | 307 332 | 222 615 | |
| Rörelsens kostnader | |||
| Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader | –52 273 | –48 352 | |
| Övriga externa kostnader | 1, 2 | –24 315 | –21 677 |
| Personalkostnader | 3 | –178 891 | –127 138 |
| Avskrivningar/Nedskrivningar | 7, 8 | –2 227 | –1 630 |
| Rörelseresultat | 49 626 | 23 818 | |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 2 597 | 4 506 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | –106 | –15 | |
| Finansnetto | 2 491 | 4 491 | |
| Resultat före skatt | 52 117 | 28 309 | |
| Skatt | 5 | –14 981 | –6 128 |
| ÅRETS RESULTAT | 37 136 | 22 181 | |
| Hänförligt till: | |||
| Moderbolagets aktieägare | 37 136 | 22 181 | |
| Minoritetsintresse | 0 | 0 | |
| 37 136 | 22 181 | ||
| Resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
| före utspädning, kr | 6 | 0,76 | 0,46 |
| efter utspädning, kr | 6 | 0,76 | 0,46 |
1 januari–31 december MODERBOLAGET
| Tkr | NOT | 2007 | 2006 |
|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | |||
| Nettoomsättning | 280 767 | 193 566 | |
| Rörelsens kostnader | |||
| Handelsvaror och övriga fakturerade kostnader | –36 649 | –32 582 | |
| Övriga externa kostnader | 1, 2 | –21 737 | –18 953 |
| Personalkostnader | 3 | –221 092 | –140 973 |
| Avskrivningar/Nedskrivningar | 7, 8 | –1 721 | –1 091 |
| Rörelseresultat | –432 | –33 | |
| Resultat från finansiella investeringar | |||
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 2 187 | 4 236 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | –80 | –28 | |
| Resultat före skatt | 1 675 | 4 175 | |
| Skatt på årets resultat | 5 | –973 | 491 |
| ÅRETS RESULTAT | 702 | 4 666 |
Balansräkning koncernen
31 december
| Tkr | NOT | 2007 | 2006 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 7 | 36 076 | 35 820 |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 6 585 | 2 570 |
| Uppskjuten skattefordran | 5 | 816 | 1 738 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 3 625 | - | |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 30 | 30 | |
| SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | 47 132 | 40 158 | |
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Varulager | 1 392 | 67 | |
| Kundfordringar | 15 | 46 863 | 42 066 |
| Skattefordringar | 579 | 1 134 | |
| Övriga fordringar | 1 464 | 588 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 10 | 20 905 | 16 951 |
| Summa kortfristiga fordringar |
69 811 | 60 739 | |
| Kortfristiga placeringar | 14 | - | 11 702 |
| Likvida medel | 14 | 62 671 | 31 401 |
| SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | 133 874 | 103 909 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 181 006 | 144 067 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare |
|||
| Aktiekapital | 19 486 | 19 486 | |
| Övrigt tillskjutet kapital | 8 000 | 8 000 | |
| Omräkningsreserv | 256 | 182 | |
| Balanserat resultat och årets resultat | 100 249 | 77 727 | |
| Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 127 991 | 105 395 | |
| Minoritetsintresse | 209 | 10 | |
| SUMMA EGET KAPITAL | 128 200 | 105 405 | |
| KORTFRISTIGA SKULDER | |||
| Leverantörsskulder | 13 915 | 9 133 | |
| Skatteskulder | - | 3 899 | |
| Övriga skulder | 13 536 | 9 092 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 25 355 | 16 538 |
| SUMMA KORTFRISTIGA SKULDER | 52 806 | 38 662 | |
| SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 181 006 | 144 067 | |
| STÄLLDA PANTER | 16 | ||
| Företagsinteckningar för checkräkningskredit och hyresavtal | 23 125 | 23 125 | |
| ANSVARSFÖRBINDELSER | 16 | Inga | Inga |
Balansräkning moderbolaget
31 december
| Tkr | NOT | 2007 | 2006 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
| Inventarier | 8 | 6 271 | 2 181 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 7 | 923 | 751 |
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Aktier i koncernföretag | 9 | 60 240 | 54 281 |
| Uppskjuten skattefordran | 5 | - | 712 |
| SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | 67 434 | 57 925 | |
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Varulager | |||
| Handelsvaror | 1 392 | 67 | |
| Kortfristiga fordringar | |||
| Kundfordringar | 15 | 36 042 | 31 168 |
| Fordringar hos koncernföretag | 7 624 | 12 364 | |
| Övriga fordringar | 1 068 | 54 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 10 | 18 733 | 13 777 |
| Summa kortfristiga fordringar |
63 467 | 57 363 | |
| Kortfristiga placeringar | 14 | - | 11 702 |
| Kassa och bank | 14 | 57 948 | 20 817 |
| SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | 122 807 | 89 949 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 190 241 | 147 874 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital (48 714 268 aktier) | 19 486 | 19 486 | |
| Reservfond | 1 846 | 1 846 | |
| Summa bundet eget kapital | 21 332 | 21 332 | |
| Fritt eget kapital | |||
| Balanserad vinst | 114 006 | 88 475 | |
| Årets resultat | 702 | 4 666 | |
| Summa fritt eget kapital | 114 708 | 93 141 | |
| SUMMA EGET KAPITAL | 136 040 | 114 473 | |
| KORTFRISTIGA SKULDER | |||
| Leverantörsskulder | 11 746 | 8 061 | |
| Skulder till koncernföretag | 24 798 | 11 137 | |
| Skatteskulder | 3 281 | 3 415 | |
| Övriga skulder | 2 211 | 1 586 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 12 165 | 9 202 |
| SUMMA KORTFRISTIGA SKULDER | 54 201 | 33 401 | |
| SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 190 241 | 147 874 | |
| STÄLLDA PANTER | 16 | ||
| Företagsinteckningar för checkräkningskredit och hyresavtal | 23 125 | 23 125 | |
| ANSVARSFÖRBINDELSER | 16 | Inga | Inga |
Eget kapital
KONCERNEN
| Tkr | Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Om räknings reserv |
Balanserade vinstmedel och årets resultat |
Summa eget kapital hän förligt till mo derbolagets aktieägare |
Minoritets intresse |
Totalt eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital 2006-01-01 | 18 686 | 241 | 70 160 | 89 087 | 0 | 89 087 | |
| Årets omräkningsdifferenser vid valutaomräkning av utlandsverksamhet |
–59 | –59 | –59 | ||||
| Summa förmögenhetsförändringar redovisade direkt mot eget kapital |
–59 | –59 | –59 | ||||
| Årets resultat | 22 181 | 22 181 | 22 181 | ||||
| Summa förmögenhetsförändringar | –59 | 22 181 | 22 122 | 22 122 | |||
| Förvärv av bolag med minoritetsintresse | 0 | 10 | 10 | ||||
| Nyemission | 800 | 8 000 | 8 800 | 8 800 | |||
| Utdelning | –14 614 | –14 614 | –14 614 | ||||
| Eget kapital 2006-12-31 | 19 486 | 8 000 | 182 | 77 727 | 105 395 | 10 | 105 405 |
| Årets omräkningsdifferenser vid valutaomräkning av utlandsverksamhet |
74 | 74 | 74 | ||||
| Summa förmögenhetsförändringar redovisade direkt mot eget kapital |
74 | 74 | 74 | ||||
| Årets resultat | 37 136 | 37 136 | 37 136 | ||||
| Summa förmögenhetsförändringar | 74 | 37 136 | 37 210 | 37 210 | |||
| Förvärv av bolag med minoritetsintresse | 0 | 11 | 11 | ||||
| Nyemission i bolag med minoritetsintresse | 0 | 188 | 188 | ||||
| Utdelning | –14 614 | –14 614 | –14 614 | ||||
| Eget kapital 2007-12-31 | 19 486 | 8 000 | 256 | 100 249 | 127 991 | 209 | 128 200 |
MODERBOLAGET
| Summa | ||||
|---|---|---|---|---|
| Aktie | Fritt eget | eget | ||
| Tkr | kapital | Reservfond | kapital | kapital |
| Eget kapital 2006-01-01 | 18 686 | 1 846 | 78 409 | 98 941 |
| Årets resultat | 4 666 | 4 666 | ||
| Erhållet koncernbidrag | 23 167 | 23 167 | ||
| Skatteeffekt av koncernbidrag | –6 487 | –6 487 | ||
| Nyemission | 800 | 8 000 | 8 800 | |
| Utdelning | –14 614 | –14 614 | ||
| Eget kapital 2006-12-31 | 19 486 | 1 846 | 93 141 | 114 473 |
| Årets resultat | 702 | 702 | ||
| Erhållet koncernbidrag | 49 276 | 49 276 | ||
| Skatteeffekt av koncernbidrag | –13 797 | –13 797 | ||
| Utdelning | –14 614 | –14 614 | ||
| Eget kapital 2007-12-31 | 19 486 | 1 846 | 114 708 | 136 040 |
Kassaflödesanalys
1 januari–31 december
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | NOT | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 |
| Den löpande verksamheten | |||||
| Resultat före skatt | 52 117 | 28 309 | 1 675 | 4 175 | |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 12 | 2 301 | –1 773 | 1 721 | –2 253 |
| 54 418 | 26 536 | 3 396 | 1 922 | ||
| Betald inkomstskatt | - | - | - | - | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 54 418 | 26 536 | 3 396 | 1 922 | |
| Förändringar av rörelsekapital | |||||
| Förändring av varulager | –1 325 | –48 | –1 325 | –48 | |
| Förändring av kortfristiga fordringar | –1 246 | –10 531 | 54 422 | 11 504 | |
| Förändring av kortfristiga skulder | 3 487 | –6 594 | 6 679 | –3 230 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 55 334 | 9 363 | 63 172 | 10 148 | |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av rörelse | 13 | –518 | 1 206 | –608 | –1 050 |
| Förskott för förvärv av rörelse | –3 625 | - | –3 625 | - | |
| Förvärv av materiella tillgångar | –5 496 | –1 648 | –5 482 | –1 625 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –9 639 | –442 | –9 715 | –2 675 | |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Förvärv av bolag med minoritetsintresse | –10 | 10 | - | - | |
| Nyemission | 199 | - | –1 712 | - | |
| Utbetald utdelning | –14 614 | –14 614 | –14 614 | –14 614 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –14 425 | –14 604 | –16 326 | –14 614 | |
| Årets kassaflöde | 31 270 | –5 683 | 37 131 | –7 141 | |
| Likvida medel vid årets början | 31 401 | 37 084 | 20 817 | 27 958 | |
| Likvida medel vid årets slut | 14 | 62 671 | 31 401 | 57 948 | 20 817 |
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Betalda räntor som påverkat kassaflödet | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | ||
| Betalda kostnadsräntor | 27 | 30 | 18 | 28 | ||
| Erhållna intäktsräntor | 1 471 | 881 | 1 118 | 611 |
Redovisnings- och värderingsprinciper
Softronics koncernredovisning har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS), utgivna av International Accounting Standards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden från International Finanical Reporting Committee (IFRIC) som har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. Vidare har Redovisningsrådets rekommendation RR 30:06 Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats.
Moderbolaget tillämpar årsredovisningslagen och RR 32:06. Det innebär att samma redovisningsprinciper tillämpas i moderbolaget som i koncernen med undantag för att andelar i dotterbolag redovisas till anskaffningsvärde i moderbolaget.
I december 2007 gav Rådet för finansiell rapportering ut reviderade versioner av RR 30 Kompletterande redovisningsregler för koncerner och RR 32 Redovisning för juridiska personer. De har beteckningarna RFR 1.1 respektive RFR 2.1 och ska tillämpas för räkenskapsår som börjar 1 januari 2008 eller senare. Tidigare tillämpning uppmuntras. Softronic har valt att under 2007 fortsättningsvis att tillämpa RR 30:06 respektive RR 32:06 och att inte förhandstillämpa eller RFR 1.1 respektive RFR 2.1.
Tillämpade redovisningsprinciper överensstämmer med dem som tillämpades föregående år med de undantag som framgår nedan: Koncernen har under året infört följande, av EU godkända, nya och ändrade standarder och uttalanden från IFRIC.
- IFRS 7 Finansiella Instrument Upplysningar
- Tillägg till IAS 1 Utformning av finansiella rapporter
- IFRIC 7 Tillämpning av inflationsjustering enligt IAS 29 Redovisning i höginflationsländer
- IFRIC 8 Tillämpningsområde för IFRS 2 Aktierelaterade ersättningar
- IFRIC 9 Omvärdering av inbäddade derivat
- IFRIC 10 Delårsrapportering och nedskrivningar
Nedan förtecknas de nya standarder och uttalanden som skall tillämpas för kalenderåret 2008 eller senare.
IFRS 8 Rörelsesegment
Denna standard innehåller upplysningskrav avseende koncernens rörelsesegment och ersätter kravet att definiera primära och sekundära segment för koncernen baserade på rörelsegrenar och geografiska områden. IFRS 8 skall tillämpas för räkenskapsår som börjar 1 januari 2009 eller senare. Softronic har med anledning av de pågående betydande förändringarna i koncernens sammansättning tagit ställning att verksamheten bedrivs i ett enda brett segment, en segmentsindelning som kommer att tillämpas även under IFRS 8.
Omarbetad IAS 1 Utformning av finansiella rapporter
Standarden har omarbetats för att öka värdet av infomationen i de finansiella rapporterna. Bland annat skall eget kapital-transaktioner med ägare presenteras i en egen räkning medan övriga transaktioner direkt mot eget kapital presenteras antingen som en fortsättning på resultaträkningen eller i en separat räkning. Den omarbetade IAS 1 skall tillämpas för räkenskapsår som börjar 1 januari 2009 eller senare. Standarden bedöms inte ha någon väsentlig påverkan på Softronics resultat eller ställning, dock på det sätt som dylika transaktioner åskodliggörs.
Övriga nyheter för 2008 anges nedan. Inga av dessa standarder eller uttalanden bedöms ha en väsentlig effekt på Softronics resultat och ställning, varför inga detaljerade beskrivningar lämnas.
• Omarbetad IAS 23 Lånekostnader
- IFRIC 11 IFRS 2 Transaktioner med egna aktier, även koncerninterna
- IFRIC 12 Service Concession Arrangements *)
- IFRIC 13 Customer Loyalty Programmes *)
- IFRIC 14 IAS 19 The Limit on a Defined Benefit Asset, Minimum Funding
- Requirements and their Interaction *)
*) Ännu ej antagna av EU.
Grunder för upprättande av redovisningen
Redovisningen baseras på historiska anskaffningsvärden med undantag för finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen.
Användning av uppskattningar och bedömningar
Upprättande av finansiella rapporter enligt IFRS kräver att bolaget gör uppskattningar och antaganden om framtiden. Dessa uppskattningar och antaganden påverkar de redovisade beloppen för tillgångar och skulder, intäkter och kostnader samt upplysningar om eventualtillgångar och eventualförpliktelser. Uppskattningarna utvärderas löpande och baseras på historisk erfarenhet och förväntningar på framtida händelser som anses rimliga under rådande förhållanden. Även om dessa bygger på bolagets bästa kunskap om aktuella händelser och åtgärder kan faktiska resultat avvika från uppskattningarna. Uppskattningar och bedömningar görs bla vid impairmenttest, upparbetningsgrad på projekt, värdering av förlustuppdrag samt vid värdering av uppskjutna skattefordringar.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget Softronic AB (publ) och dess dotterbolag. Ett dotterbolag tas med i koncernredovisningen från det datum då moderbolaget får ett bestämmande inflytande över företaget och tas inte längre med från det datum då moderbolagets bestämmande inflytande över företaget upphör. Med bestämmande inflytande avses rätt att utforma ett företags finansiella och operativa strategier, vilket normalt kan antas om ett bolag direkt eller indirekt äger mer än 50% av rösterna. Koncernredovisningen har upprättats enligt förvärvsmetoden. Förvärvsmetoden innebär att när anskaffningsvärdet överstiger det verkliga värdet på koncernens andel i förvärvade dotterföretags nettotillgångar vid förvärvstillfället uppstår goodwill. Om eventuell tilläggsköpeskilling har avtalats tas den med i förvärvsanalysen om beloppet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
I koncernens resultaträkning inkluderas minoritetens andel i årets resultat. Minoritetens andel i dotterbolags kapital ingår i koncernens egna kapital. Koncerninterna transaktioner elimineras i koncernredovisningen.
Omräkning av utländska dotterbolag
Utländska verksamheter omräknas efter dagskursmetoden varvid alla tillgångar och skulder omräknas till balansdagens kurs. Samtliga poster i resultaträkningarna omräknas till årets genomsnittskurs. Omräkningsdifferenser förs direkt till koncernens egna kapital. Vid eventuell framtida avyttring av utländska verksamheter omförs omräkningsdifferenser till resultaträkningen.
Fordringar och skulder i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den kurs som gäller på transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulder som är uttryckta i utländska valutor redovisas i balansräkningen omräknade till den kurs som gäller på balansdagen. Realiserade och orealiserade kursdifferenser redovisas i resultaträkningen. Inga terminssäkringar finns.
Intäktsredovisning
Intäkter redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras koncernen och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Avsättningar görs för förlustrisker. Följande specifika kriterier måste också uppfyllas innan intäkter redovisas:
FÖRSÄLJNING AV VAROR
Intäkten redovisas när de väsentliga riskerna och fördelarna som förknippas med äganderätten till varorna har övergått på köparen och när intäktsbeloppet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
FÖRSÄLJNING AV TJÄNSTER
Konsulttjänster utförs huvudsakligen på löpande räkning, varvid intäkterna redovisas i den takt arbetet utförs. Arbeten till fast pris intäktsföres med utgångspunkt från färdigställandegraden (successiv vinstavräkning). Färdigställandegraden beräknas som antalet utförda arbetstimmar i relation till det totala antal arbetstimmar som uppskattats i varje enskilt avtal. Utfört ej fakturerat arbete redovisas som upplupen intäkt. Om fakturerat belopp överstiger värdet på upparbetade intäkter redovisas skillnaden som förutbetald intäkt.
Försäljning av ITM-licenser
Intäkter från försäljning av ITM-licenser periodiseras linjärt över hela licensperioden.
Räntor
Ränteintäkter redovisas enligt effektivräntemetoden.
Segmentsredovisning
Sekundärt segment av betydelse saknas. Internprissättning mellan koncernbolag sker till marknadsvärde. Under 2007 har flera förvärv gjorts med tillträde 2008-01-01 och översyn har skett av verksamhetsrapporteringen. Koncernens verksamhet bedrivs som ett brett verksamhetsområde och rapporteras därav som ett segment med start 2007. Tidigare har resultat och balans rapporterats per verksamhetsområde.
Skatter
Aktuell skatt baserar sig på respektive bolags skattepliktiga resultat. Uppskjuten skatt beaktar skatteeffekten av skillnaden mellan i redovisningen intagna värden och skattemässiga värden, samt värdet av outnyttjade skattemässiga underskott. De uppskjutna skattefordringarnas redovisade värden prövas vid varje balansdag och minskas i den utsträckning som det inte längre är sannolikt att tillräckligt stor beskattningsbar vinst kommer att finnas tillgänglig för att utnyttja hela eller delar av de uppskjutna skattefordringarna.
Lånekostnader
Lånekostnader belastar resultatet för den period till vilken de hänför sig.
Varulager
Varulagret är värderat till det lägsta av anskaffningsvärde respektive verkligt värde (nettoförsäljningsvärdet).
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Linjär avskrivning tillämpas över tillgångarnas nyttjandeperiod, maskiner och inventarier 3–5 år med beaktande restvärde.
Redovisat värde för materiella anläggningstillgångar prövas beträffande eventuellt nedskrivningsbehov när händelser eller ändrade förutsättningar indikerar att det redovisade värdet eventuellt inte kommer att kunna återvinnas. Om bokfört värde överskrider återvinningsvärde redovisas en nedskrivning i resultaträkningen.
Utgifter för forskning och utveckling
Utgifter för forskning kostnadsföres när de uppstår. Utveckling av programvaror och rättigheter förekommer främst i samband med kunduppdrag varvid kostnadsföring sker i samband med att uppdragen resultatavräknas. Egenfinansierad utveckling balanseras och blir föremål för avskrivning om den är av väsentlig omfattning och bedöms leda till framtida intäkter.
Immateriella anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Linjär avskrivning tillämpas över tillgångarnas nyttjandeperiod vilken för kundstock är 5 år. Goodwill skrivs ej av.
Värdet av immateriella tillgångar prövas årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov samt när händelser eller ändrade förutsättningar indikerar att det redovisade värdet eventuellt inte kommer att kunna återvinnas. För varje kassagenererande enhet görs nedskrivningstest (impairment test) och det räknas fram ett återvinningsvärde som jämförs med det bokförda värdet. Utifrån detta görs sedan en bedömning om nedskrivning.
Återvinningsvärdet beräknas i första hand utifrån nyttjandevärdet. Om det finns uppskattningar på nettoförsäljningsvärde jämförs dessa med nyttjandevärdet, varvid det högsta värdet används. Nyttjandevärdet beräknas utifrån de in- och utbetalningar som tillgången ger upphov till, utöver detta fogas sedan eventuell inbetalning i samband med en slutlig avyttring. In- och utbetalningarna diskonteras till ett nuvärde.
Leasing
Leasingavgifter kostnadsföres linjärt över leasingperioden och avser huvudsakligen hyresavtal för lokaler. Inga finansiella leasingkontrakt finns.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalys upprättas enligt indirekt metod.
Pensioner
De flesta av koncernens anställda omfattas av den s.k. ITP-planen. Koncernen har valt att teckna pensionsförsäkringar i Alecta för de anställda som omfattas av ITP-planen. ITP-planen är förmånsbestämd och utgående pensioner relateras till den anställdes slutlön och den totala tjänstgöringstiden i planen.
Alecta har inte möjlighet att lämna tillräcklig information om den proportionella andelen av den förmånsbestämda förpliktelsen samt de förvaltningstillgångar och kostnader som är förbunden till planen, varför ITP-planen, liksom tidigare redovisas som en avgiftsbestämd plan. För anställda i koncernen som ej omfattas av ITP-planen gäller avgiftsbestämd plan.
Finansiella instrument
Finansiella instrument värderas och redovisas i enlighet med reglerna i IAS 39. Placeringar värderas till verkligt värde över resultaträkningen. För placeringar i kapitalplaceringsaktier sker värderingen till börskursen per bokslutstillfället. Övriga finansiella instrument som förekommer i koncernen värderas till anskaffningsvärden. Vid varje bokslutstillfälle utvärderas om det finns objektiva indikationer på att finansiella tillgångar är i behov av nedskrivning.
Likvida medel omfattar kassa och tillgodohavanden hos bank samt kortfristiga placeringar med initial löptid understigande tre månader.
Fastställande av räkenskapshandlingar
Moderbolagets och koncernens räkenskaper skall fastställas av ordinarie årsstämma den 7 maj 2008.
Noter
NOT 1 Arvoden till revisorer
| KONCERNEN | MODER BOLAGET |
|||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 |
| Revision | ||||
| Ernst & Young AB* | 485 | 439 | 485 | 439 |
| Övriga revisorer för utländska dotterbolag | 36 | 4 | 36 | - |
| Summa revision | 521 | 443 | 521 | 439 |
| Rådgivning | ||||
| Ernst & Young AB | 63 | - | 63 | - |
| Totala arvoden för revision och rådgivning | 584 | 443 | 584 | 439 |
*Revisionskostnader för dotterbolagen belastar moderbolaget.
Not 2 Operationella leasingavtal
Leasingkostnader avseende operationella leasingavtal, främst lokalhyror, uppgick under året till följande:
| KONCERNEN | MODER BOLAGET |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Leasingkostnader | 10 453 | 9 421 | 9 175 | 7 921 | |
| Framtida leasingavgifter fördelar sig enligt följande: | |||||
| KONCERNEN | MODER BOLAGET |
||||
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | ||
| Förfaller till betalning inom ett år | 9 847 | 9 757 | 8 832 | 8 789 |
Förfaller till betalning senare men inom fem år 40 435 26 409 36 558 25 474
NOT 3 Uppgift om personal samt ersättningar till styrelse och vd
| (varav män) | ||||
|---|---|---|---|---|
| Medelantalet anställda |
2007 | 2006 | 2007 | 2006 |
| Sverige, moderbolag | 19 | 18 | 11 | 10 |
| Dotterbolag | ||||
| Sverige | 222 | 156 | 171 | 132 |
| Estland | 18 | 14 | 14 | 11 |
| Summa koncernen | 259 | 188 | 196 | 153 |
| 2007 | 2006 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Könsfördelning , % |
Styrelse | Företags ledning |
Styrelse | Företags ledning |
||
| Koncernen | ||||||
| Män | 89 | 100 | 100 | 100 | ||
| Kvinnor | 11 | 0 | 0 | 0 | ||
| Moderbolaget | ||||||
| Män | 89 | 100 | 100 | 100 | ||
| Kvinnor | 11 | 0 | 0 | 0 |
| Sjukfrånvaro | MÄN | KVINNOR | TOTALT |
|---|---|---|---|
| Moderbolaget | Sjukfråvaro av total arbetstid, % |
Sjukfråvaro av total arbetstid, % |
Sjukfråvaro av total arbetstid, % |
| < 29 år | * | * | * |
| 30–49 år | * | * | 3,7 |
| > 50 år | * | * | * |
| Totalt | 0,7 | 1,8 | 2,5 |
Avser perioden 2007-01-01 - 2007-12-31.
* Redovisas ej, då antalet anställda i gruppen är mindre än tio eller att uppgifterna kan hänföras till enskilda individer.
Andelen av sjukfrånvaron som avser frånvaro under en sammanhängande tid av 60 dagar eller mer uppgår totalt till 1,2 procent.
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader 2007 2006
| Tkr | Löner och ersättningar |
Sociala kostnader |
Löner och ersättningar |
Sociala kostnader |
|---|---|---|---|---|
| Moderbolaget | 17 469 | 4 609 | 13 038 | 4 716 |
| (pensionskostnader) | (2 161) | (2 760) | ||
| Dotterbolag | 102 220 | 35 351 | 69 888 | 24 294 |
| (pensionskostnader) | (11 420) | (9 013) | ||
| Koncernen | 119 689 | 39 960 | 82 926 | 29 010 |
| (pensionskostnader) | (13 581) | (11 773) | ||
Av moderbolagets pensionskostnader avser 538 (526) Tkr gruppen styrelse och VD. Motsvarande belopp för koncernen är 1 027 (1 034) Tkr.
Löner och andra ersättningar fördelade per land och mellan styrelseledarmöten m fl och anställda 2007 2006 Styrelse och VD Övriga anställda Styrelse och VD Övriga Tkr anställda Moderbolaget Sverige 3 037 14 432 2 568 10 470 (varav tantiem o dyl) (925) (529) Dotterbolag Sverige 4 578 94 715 3 411 64 525 (varav tantiem o dyl) (2 408) (981) Estland 251 2 676 192 1 760 (varav tantiem o dyl) (-) (-) Övriga länder - - - - (varav tantiem o dyl) (-) (-) Totalt i dotterbolag 4 829 97 391 3 603 66 285 (varav tantiem o dyl) (2 408) (981) Koncernen totalt 7 866 111 823 6 171 76 755 (varav tantiem o dyl) (3 333) (1 510)
Styrelsearvoden utgår enligt bolagsstämmobeslut med 300 (300) Tkr (varav 60 (60) Tkr till ordföranden) jämnt fördelat på fem ledamöter. Verkställande direktör, Stig Martín samt arbetstagarrepresentanter har ej erhållit styrelsearvode. Härutöver har styrelsens ordförande Rolf Jinglövs konsultbolag fakturerat Softronic 244 (274) Tkr, styrelseledamot Mats Runstens konsultbolag fakturerat Softronic 0 (4) Tkr. Förre styrelseledamoten Jan Janssons konsultbolag har utfört och erhållit ersättning med 0 Tkr (342 Tkr) för kundrelaterat projektarbete vilket i sin helhet fakturerats kund.
Löner och andra ersättningar för verkställande direktören, tillika koncernchefen, Anders Eriksson uppgick till 1 565 (1 490) Tkr, bilförmån för tjänstebil uppgick till 182 (181) Tkr och pensionskostnader uppgick till 500 (490) Tkr. Verkställande direktören erhåller premiebestämd pension enligt ITP-liknande plan där den årliga pensionskostnaden är maximerad till 10 prisbasbelopp. Pensionsåldern följer ITP-planen. Resultatbaserad rörlig ersättning under 2007 har utgått med 925 (529) Tkr. Rörlig ersättning är inte pensionsgrundande och är maximerad till 925 Tkr. Verkställande direktörens uppsägningstid uppgår till 6 månader och vid uppsägning från bolagets sida uppgår uppsägningstiden till 18 månader. Utöver lön under uppsägningstiden utgår inga avgångsvederlag. Löner och andra ersättningar för styrelseledamoten Stig Martín, som även är verksam i koncernen, uppgick till 247 (249)Tkr, och pensionskostnader uppgick till 38 (36) Tkr.
Löner och andra ersättningar till andra ledande befattningshavare, 7 (5) stycken, uppgick till 5 579 (3 396) Tkr (varav rörlig ersättning 3 567 (1 328) Tkr), bilförmån för tjänstebil uppgick till 178 (128) Tkr och pensionskostnader uppgick till 1 141 (892) Tkr. Förteckning över andra ledande befattningshavare finns på sidan 22.
Rörlig ersättning för andra ledande befattningshavare baseras på verksamhetens resultat, utveckling och uppfyllda personliga mål.
Pensionsförmåner för Stig Martín och andra ledande befattningshavare utgår enligt ITP-plan eller ITP-liknande plan. Vissa befattningshavare har inom pensionsplanens kostnadsram valt premiebestämd pension. Pensionsåldern följer ITP-planen. För andra ledande befattningshavare är rörlig ersättning inte pensionsgrundande. Uppsägningstiden för Stig Martín och andra ledande befattningshavare är mellan 3 och 12 månader. Utöver lön under uppsägningstiden utgår inga avgångsvederlag.
Inga teckningsoptioner eller andra finansiella instrument är utgivna till styrelseledamöter, verkställande direktör, eller andra ledande befattningshavare.
Ersättningskommittén har under året givit styrelsen rekommendationer gällande principer för ersättning till ledande befattningshavare. Ersättningar till verkställande direktören för 2007 har beslutats av styrelsen utifrån ersättningskommitténs rekommendation. Ersättningar till andra ledande befattningshavare har beslutats av verkställande direktören efter samråd med styrelsens ordförande. Konsultarvoden till medlemmar av styrelsen beslutas av verkställande direktören. Enligt beslut på senaste årsstämman är riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare att alla ersättningar skall vara marknadsmässiga och möjliggöra att kvalificerade ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas.
Alecta
Totalt har koncernen betalt 4,8 Mkr i pensionspremier till Alectas förmånsbestämda plan. Premierna till Alecta har redovisats som avgiftsbaserade beroende på att koncernens bolag ej har kunnat erhålla uppgifter från Alecta som möjliggör att redovisa premierna som förmånsbestämda.
Närstående transaktioner
Inga transaktioner har under året skett med närstående, med undantag för de ovan nämnda.
Not 4 Ränteintäkter och liknande resultatposter
| MODER | BOLAGET | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | ||
| Värdeförändring kapitalplaceringsaktier | 1 018 | 3 658 | 1 018 | 3 658 | ||
| Ränteintäkter mm | 1 579 | 848 | 1 169 | 578 | ||
| 2 597 | 4 506 | 2 187 | 4 236 | |||
| Varav avseende koncernbolag | - | - | - | - |
* År 2006 Inkluderar då ännu ej realiserade vinster
NOT 5 Skatter
| Skattekostnad | KONCERNEN | MODER BOLAGET |
|||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Aktuell skatt | –14 059 | –4 560 | –261 | 3 086 | |
| Uppskjuten skatt | –922 | –1 568 | –712 | –2 595 | |
| Skattekostnad | –14 981 | –6 128 | –973 | 491 | |
| Redovisat resultat före skatt | 52 151 | 28 309 | 1 675 | 4 175 | |
| Skillnad mellan gällande och effektiv skatt |
|||||
| Tkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Skatt enligt gällande skattesats | –14 602 | –7 927 | –469 | –1 169 | |
| Redovisad uppskjuten skatt avseende ej tidigare redovisade kapitalförluster | - | 1 736 | - | 1 736 | |
| Nedskrivning av uppskjuten skattefordran avseende kapitalförluster | –427 | - | –427 | - | |
| Skatteeffekt ej avdragsgilla kostnader | –216 | –185 | –201 | –162 | |
| Skatteeffekt av intäkter som ej är skattepliktiga | 197 | 153 | 124 | 86 | |
| Resultat för vilken uppskjuten skatt ej beaktas | 67 | 95 | - | - |
| Uppsk juten skattefordran /skuld |
||||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 |
| Underskottsavdrag kapital, sk fållade förluster | - | 712 | - | 712 |
| Temporär skillnad, immateriell anläggningstillgång | –356 | –474 | - | - |
| Underskottsavdrag | 1 172 | 1 501 | - | - |
| 816 | 1 738 | - | 712 |
Uppskjuten skattekostnad för år 2007 avser nyttjade underskottsavdrag samt övriga värdeförändringar avseende uppskjutna skattefordringar.
Outnyttjade underskottsavdrag avser förvärvat dotterbolag Softronic TBook AB och utgör cirka 4,2 Mkr samt med en obegränsad livslängd. Underskottet kan inte nyttjas av andra bolag i koncernen då förlusterna uppstått innan förvärvet och att koncernbidragsspärr är aktuell.
Skatteeffekten avseende outnyttjade underskottsavdrag redovisas med 1,2 Mkr bland anläggningstillgångar. Softronics bedömning är att marknaden där dotterbolaget Softronic TBook AB verkar kommer att vara fortsatt god under de närmaste åren och givet den kostnadsstruktur bolaget har bedöms det som rimligt att uppnå målen.
Softronics bedömning är därför att skattenyttan av underskottsavdragen med
stor sannolikhet kommer att kunna återvinnas genom framtida skattemässiga överskott. Uppskjuten skatteskuld redovisas avseende immateriell anläggningstillgång (förvärvad kundstock). Denna skatteskuld upplöses under tre år från förvärvet.
–14 981 –6 128 –973 491
Softronic har även ett skatteunderskott som enbart bedöms kunna nyttjas mot reavinster på värdepapper. Av totalt 12,2 Mkr i underskott har 5,2 Mkr (varav 0,3 under 2006) använts till realiserade vinster på placeringar i aktier (Mandator). Underskottsavdrag där ingen skattefordran redovisats uppgår till totalt 7,0 Mkr och har obegränsad livslängd.
Underskottsavdrag i utlandet uppgår till 0,9 Mkr. För dessa har ingen uppskjuten skattefordran redovisats. Underskotten i utlandet har obegränsad livslängd.
NOT 6 Resultat per aktie
Justering har gjorts för aktieuppdelningar, fondemissioner och fondemissionselement vid nyemissioner. Antalet aktier vid beräkning av resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgår till följande:
| 2007 | 2006 | |
|---|---|---|
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning, tusen st | 48 714 | 48 714 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusen st,1 | 48 714 | 48 714 |
| Antal aktier vid periodens slut före utspädning, tusen st | 48 714 | 48 714 |
| Antal aktier vid periodens slut efter utspädning, tusen st,1 | 48 714 | 48 714 |
1Det förekommer inga utelöpande egetkapitalinstrument utöver aktierna
Not 7 Immateriella anläggningstillgångar
Koncernen
Ackumulerade anskaffningsvärden
| Tkr | Goodwill | Kundstock | Summa |
|---|---|---|---|
| Ingående balans 2006-01-01 | 29 250 | - | 29 250 |
| Rörelseförvärv | 4 123 | 2 970 | 7 093 |
| Utgående balans 2006-12-31 | 33 373 | 2 970 | 36 343 |
| Rörelseförvärv | 508 | 500 | 1 008 |
| Utgående balans 2007-12-31 | 33 881 | 3 470 | 37 351 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar
| Tkr | Goodwill | Kundstock | Summa |
|---|---|---|---|
| Ingående balans 2006-01-01 | - | - | - |
| Årets avskrivningar | - | 523 | 523 |
| Utgående balans 2006-12-31 | 0 | 523 | 523 |
| Årets avskrivningar | - | 752 | 752 |
| Utgående balans 2007-12-31 | 0 | 1 275 | 1 275 |
| Redovisade värden |
Goodwill | Kundstock | Summa |
| Per 2007-01-01 | 33 373 | 2 447 | 35 820 |
| Per 2007-12-31 | 33 881 | 2 195 | 36 076 |
|---|---|---|---|
Moderbolaget
| Ackumulerade | anskaffningsvärden | |
|---|---|---|
| Utgående balans 2007-12-31 1 350 |
1 350 |
|---|---|
| Tilläggsköpeskilling 500 |
500 |
| Utgående balans 2006-12-31 850 |
850 |
| Rörelseförvärv 850 |
850 |
| Ingående balans 2006-01-01 - |
- |
| Tkr Kundstock |
Summa |
Ackumulerade av- och nedskrivningar
| Tkr | Kundstock | Summa |
|---|---|---|
| Ingående balans 2006-01-01 | - | - |
| Årets avskrivningar | 99 | 99 |
| Utgående balans 2006-12-31 | 99 | 99 |
| Årets avskrivningar | 328 | 328 |
| Utgående balans 2007-12-31 | 427 | 427 |
| Redovisade värden |
Kundstock | Summa |
Per 2007-01-01 751 751
Per 2007-12-31 923 923
Av utgående redovisat värde för koncernens goodwill 2007-12-31 avser
26 708 Tkr Consultus och 7 173 Tkr övriga bolag. Under året har tilläggsköpeskilling 0,5 Mkr skuldförts avseende Megabyte (förvärv av kundstock). Förvärv har skett av minoritetsandel i Softronic Auto Partner AB (9,9 %) som resulterat i goodwill om 0,5 Mkr.
En prövning med avseende på nedskrivningsbehov görs årligen enligt IAS 36.För varje bolag räknas ett återvinningsvärde fram som jämförs med det bokförda värdet. Utifrån detta görs sedan en bedömning om nedskrivning. Återvinningsvärdet beräknas i första hand utifrån nyttjandevärdet. Finns indikationer på nettoförsäljningsvärde så jämförs dessa med nyttjandevärdet, varvid det högsta värdet används för att fastställa återvinningsvärdet.
Nyttjandevärdet beräknas utifrån de in- och utbetalningar som tillgången ger upphov till. Till detta fogas sedan en eventuell inbetalning i samband med en slutlig avyttring. In och utbetalningarna diskonteras till ett nuvärde. Som diskon-
teringsfaktor före skatt används 13 % inklusive riskfaktor. Beräkningen grundas på prognosvärden för 2007–2011 varefter en tillväxttakt har antagits om 0 -1%.
Consultus Management Institute AB, Consultus AB och Consultus Leadership Partner AB betraktas som en kassagenererande enhet på grund av deras organisatoriska samhörighet.
Not 8 Materiella anläggningstillgångar
| Inventarier | KONCERNEN MODER |
BOLAGET | ||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 |
| Ingående anskaffningsvärde | 27 222 | 25 612 | 23 093 | 21 482 |
| Inköp | 5 496 | 1 648 | 5 483 | 1 626 |
| Rörelseförvärv | - | 57 | - | - |
| Försäljning och utrangering | –120 | –95 | –120 | –15 |
| Ackumulerat anskaffningsvärde | 32 598 | 27 222 | 28 456 | 23 093 |
| Ingående avskrivningar | –24 652 | –23 640 | –20 912 | –19 935 |
| Försäljning och utrangering | 114 | 95 | 120 | 15 |
| Årets avskrivningar | –1 475 | –1 107 | –1 393 | –992 |
| Ackumulerade avskrivningar | –26 013 | –24 652 | –22 185 | –20 912 |
| Utgående planenligt restvärde | 6 585 | 2 570 | 6 271 | 2 181 |
NOT 9 Aktier och andelar i dotterföretag
| 2007 | 2006 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Företagets namn | Organisations nummer |
Säte | Antal aktier |
Anskaffnings värde |
Bokfört värde |
Anskaffnings värde |
Bokfört värde |
| Softronic Drift AB | 556073-3338 | Stockholm | 5 000 | 596 | 1 089 | 596 | 1 089 |
| Softronic Techsupport AB | 556310-7407 | Stockholm | 1 000 | 7 718 | 100 | 7 718 | 100 |
| Softronic ITM AB |
556500-5948 | Stockholm | 1 000 | 106 | 106 | 106 | 106 |
| Softronic Väst AB | 556525-6731 | Stockholm | 1 000 | 130 | 100 | 130 | 100 |
| Softronic Systemkonsult AB | 556339-8659 | Stockholm | 5 000 | 6 802 | 1 439 | 6 802 | 1 439 |
| Softronic Syd AB | 556217-0067 | Stockholm | 1 000 | 1 166 | 396 | 1 166 | 396 |
| Softronic Enterprise Partner AB | 556478-8361 | Stockholm | 1 000 | 4 471 | 2 181 | 4 471 | 2 181 |
| Softronic Premium Konsult AB | 556612-1165 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic Xpress AB | 556717-6101 | Stockholm | - | - | - | - | - |
| Softronic Technology Partner AB | 556658-0659 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic Auto Partner AB | 556671-7194 | Stockholm | 1 000 | 608 | 608 | 90 | 90 |
| Softronic TBook AB | 556579-7924 | Stockholm | 1 000 | 8 800 | 8 800 | 8 800 | 8 800 |
| Softronic Telecom Partner AB | 556680-7862 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic IT Partner AB | 556713-4233 | Stockholm | 1 000 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Softronic Dokumenthantering AB | 556483-8349 | Arjeplog | 1 000 | 1 816 | 1 816 | - | - |
| Softronic Danmark A/S | 257.646 | Danmark | 15 000 | 1 761 | 861 | 1 761 | 861 |
| Softronic Baltic AS | 10243040 | Estland | 1 000 | 1 293 | 1 293 | 1 293 | 1 293 |
| American Softronic Inc. | 77-0486374 | USA | 1 000 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Consultus Företagsutveckling AB | 556257-7667 | Stockholm | 10 000 | 38 470 | 32 470 | 38 470 | 32 470 |
| Consultus AB | 556277-9388 | Stockholm | 16 000 | 1 752 | 1 752 | 1 752 | 1 752 |
| Consultus Management A/S | 979194579 | Norge | - | - | - | - | - |
| Consultus Leadership Partner AB | 556530-9662 | Stockholm | 1 000 | 8 721 | 3 025 | 8 721 | 3 025 |
| Consultus Management Institute AB | 556108-4616 | Stockholm | 1 000 | 171 | 171 | 171 | 171 |
| Softronic UK Ltd | 3719555 | England | 2 | - | - | - | - |
| 84 789 | 56 615 | 82 455 | 54 281 |
I anskaffningsvärdet inkluderas aktieägartillskott men inte lämnade koncernbidrag.
Samtliga bolag ägs till 100 procent förutom Softronic Xpress AB och Softronic Dokumenthantering AB som ägs till 90,1 procent.
Softronic AB har under året förvärvat minoritetsandel 9,9 % i Softronic Auto Partner AB.
Under året har andel om 90,1 % i Softronic Dokumenthantering AB förvärvats.
Softronic AB har 2007 betalat 3 625 tkr i förskott avseende köpeskilling för Enter System AB.
Not 10 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
| MODER BOLAGET |
|||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Utfört, ej fakturerat arbete | 15 831 | 9 952 | 15 246 | 9 499 | |
| Förutbetalda hyror | 190 | 1 843 | 190 | 1 843 | |
| Övrigt | 4 884 | 5 156 | 3 297 | 2 435 | |
| 20 905 | 16 951 | 18 733 | 13 777 |
Not 11 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
| MODER BOLAGET |
|||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Förutbetalda intäkter | 2 521 | 5 832 | 1 910 | 5 601 | |
| Upplupna löner | 439 | 258 | - | - | |
| Semesterlöneskuld | 4 274 | 2 530 | 427 | 320 | |
| Sociala avgifter | 7 160 | 3 132 | 1 044 | 390 | |
| Övrigt | 10 961 | 4 786 | 8 784 | 2 891 | |
| 25 355 | 16 538 | 12 165 | 9 202 |
Not 12 Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
| MODER BOLAGET |
|||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Avskrivningar | 2 227 | 1 630 | 1 721 | 1 091 | |
| Ej realiserade vinster kapitalplaceringsaktier | - | –3 344 | - | –3 344 | |
| Övrigt | 74 | –59 | - | - | |
| 2 301 | –1 773 | 1 721 | –2 253 |
NOT 13 Förvärv av rörelse
Softronic AB har per 2007-12-31 förvärvat minoritetsandel 9,9% i Softronic Auto Partner AB och äger efter förvärvet 100%. Softronic AB har per 2007-12-31 förvärvat 90,1 av ett lagerbolag. Lagerbolaget är firmaändrat till Softronic Dokumenthantering AB. Efter årets utgång har Softronic AB förvärvat 100% av aktierna i Yarrow Consulting AB och Enter System AB.
Förvärv av dotterbolag
| Specifikation av förvärvade nettotillgångar | KONCERNEN | MODER BOLAGET |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | ||
| Kontant betalning | - | 0 | 90 | 200 | ||
| Nyemission 2 000 000 aktier à 4,40 kr | - | 8 800 | - | - | ||
| Tilläggsköpeskilling (Auto Partner) | 518 | - | 518 | - | ||
| Total anskaffningsvärde | 518 | 8 800 | 608 | 200 |
| Förvärvade tillgångar och skulder | KONCERNEN | MODER BOLAGET |
|||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Anläggningstillgångar | - | 57 | - | - | |
| Goodwill | 508 | 4 123 | - | - | |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar* | - | 2 120 | - | - | |
| Uppskjuten skattefordran | - | 1 159 | - | - | |
| Omsättningstillgångar | - | 1 277 | - | - | |
| Likvida medel | - | 2 056 | - | - | |
| Kortfristiga skulder | - | –1 992 | - | - | |
| Minoritetsintresse | 10 | - | - | - | |
| 518 | 8 800 | - | - | ||
Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv av dotterbolag –518 2 056 -608 -200
*Förvärv 2006 av TBook och verksamhet från Megabyte har påverkat kassaflödet avseende investeringar med +1,2Mkr bestående av nettot av kontant köpeskilling och förvärvad kassa.
FÖRVÄRV AV RÖRELSE, INKRÅM
Softronic AB har per 2007-12-31 bokfört förvärvad tilläggsköpeskilling avseende förvärvad kundstock från Megabyte AB.
| Specifikation av förvärvade nettotillgångar | KONCERNEN | MODER BOLAGET |
|---|---|---|
| Tkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 |
|---|---|---|---|---|
| Kontant betalning | - | 850 | - | 850 |
| Tilläggsköpeskilling | 500 | - | 500 | - |
| Avgår ej betald | –500 | - | –500 | - |
| Total anskaffningsvärde | 0 | 850 | 0 | 850 |
| Förvärvade tillgångar och skulder | KONCERNEN | MODER | BOLAGET | |
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar* | 500 | 850 | 500 | 850 |
| Avgår ej utbetald | –500 | - | –500 | - |
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv av inkråm | 0 | -850 | 0 | -850 |
*Immateriell anläggningstillgång är hänförlig till förvärvad kundstock.
| KONCERNEN | MODER | BOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |||
| Totalt kassaflöde hänförligt till förvärv | –518 | 1 206 | –608 | –1 050 |
NOT 14 Likvida medel och kortfristiga placeringar
| MODER BOLAGET |
||||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 |
| Likvida medel/kassa och bank | 53 815 | 22 817 | 49 092 | 12 233 |
| Kortfristiga placeringar likvidfond | 8 856 | 8 584 | 8 856 | 8 584 |
| 62 671 | 31 401 | 57 948 | 20 817 | |
| KONCERNEN | MODER | BOLAGET | ||
| Tkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 |
| Kortfristiga placeringar aktier | - | 11 702 | - | 11 702 |
Likvida medel består av kassa och bank samt kortfristiga placeringar med en initial bindningstid om mindre än 3 månader.
NOT 15 Kundfordringar
| MODER BOLAGET |
|||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Kundfordringar | 46 863 | 42 444 | 36 042 | 31 168 | |
| Kundfordringarna är icke räntebärande och har normalt kredittid 30–60 dagar. | |||||
Åldersanalys av kundfordringar per 31 december, koncernen Tkr
| Förfallna kundfordringar (dagar) | Totalt | <30 | 30–60 | 60–90 | 90–120 | >120 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 6 270 | 5 848 | 383 | 133 | 27 | –121 |
| 2006 | 6 048 | 4 350 | 806 | 250 | 88 | 554 |
Per 31 december 2007 är kundfordringar i koncernen om 203 Tkr exklusive mervärdesskatt reserverade såsom osäker fordran. Inga kundförluster har inträffat i koncernen under 2007.
NOT 16 Ställda panter och ansvarsförbindelser
| Tkr | KONCERNEN | MODER BOLAGET |
||
|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Företagsinteckningar för checkräkningskredit och hyresåtaganden | 23 125 | 23 125 | 23 125 | 23 125 |
| Summa ställda säkerheter | 23 125 | 23 125 | 23 125 | 23 125 |
| Ansvarsförbindelser | Inga | Inga | Inga | Inga |
NOT 17 Uppgifter om moderbolaget
Softronic AB är ett publikt aktiebolag (publ) med säte i Stockholms kommun, Stockholms län, Sverige. Adressen till huvudkontoret är Ringvägen 100, 118 60 Stockholm. Aktiens kvotvärde uppgår till 0,40 kr och totala antalet aktier uppgår till 48 714 268 st. Antalet A-aktier uppgår till 3 370 000 st, som var och en berättigar till 10 röster. Antalet B-aktier uppgår till 45 344 268 st, som var och en berättigar till 1 röst. A-aktier skall hembjudas till befintliga A-aktieägare för inlösen. B-aktien är noterad på Nordiska Börsen Stockholm Small Cap. Softronic är ett av Sveriges ledande IT- och managementkonsultföretag. Vi kombinerar djup managementkunskap med kvalificerad IT-kompetens och vi kan därmed erbjuda våra uppdragsgivare en helhetssyn på förändringsprocesser, som ofta inkluderar både IT, strategisk utveckling och mänsklig förändring.
Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS, sådana de antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och företagets ställning och resultat, samt att koncernförvaltningsberättelsen och förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och företagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 30 mars 2008
Stig Martín Rolf Jinglöv Stefan Engqvist Styrelseledamot Styrelsens ordförande Styrelseledamot
Marika Skärvik Wassberg Anders Eriksson Ragnar Wilton
Styrelseledamot
Mats Runsten Styrelseledamot
Verkställande direktör och styrelseledamot Styrelseledamot
Anders Bagewitz Arbetstagarrepresentant
Tomas Högström Arbetstagarrepresentant
Vår revisionsberättelse har avgivits den 30 mars 2008
Ernst & Young AB
Hamish Mabon
Revisionsberättelse
Till årsstämman i Softronic AB (publ) Org.nr 556249-0192
Vi har granskat årsredovisningen, koncernredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning i Softronic AB (publ) för år 2007. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår i den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 1-18. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för räkenskapshandlingarna och förvaltningen och för att årsredovisningslagen tillämpas vid upprättandet av årsredovisningen samt för att internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och årsredovisningslagen tillämpas vid upprättandet av koncernredovisningen. Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen, koncernredovisningen och förvaltningen på grundval av vår revision.
Revisionen har utförts i enlighet med god revisionssed i Sverige. Det innebär att vi planerat och genomfört revisionen för att med hög men inte absolut säkerhet försäkra oss om att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter. En revision innefattar att granska ett urval av underlagen för belopp och annan information i räkenskapshandlingarna. I en revision ingår också att pröva redovisningsprinciperna och styrelsens och verkställande direktörens tillämpning av dem samt att bedöma de betydelsefulla uppskattningar som styrelsen och verkställande direktören gjort när de upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen samt att utvärdera den samlade informationen i årsredovisningen och koncernredovisningen. Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen. Vi anser att vår revision ger oss rimlig grund för våra uttalanden nedan.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av bolagets resultat och ställning i enlighet med god redovisningssed i Sverige. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av koncernens resultat och ställning. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och för koncernen, disponerar vinsten i moderbolaget enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Stockholm den 30 mars 2008 Ernst & Young AB
Hamish Mabon Auktoriserad revisor