AI assistant
Sinteza S.A. — Interim / Quarterly Report 2012
May 14, 2012
2331_10-q_2012-05-14_4d961852-ca30-490d-a7c6-109e45777d87.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
| Denumire | Terenuri | Constructii | Instalatii tehn. si mijl. de transp. (cont213) |
Mobilier ,ap., birotica |
Total |
|---|---|---|---|---|---|
| $\mathbf{0}$ | $\overline{2}$ | 3 | 4 | 5 | |
| Sold la Ianuarie 2012 |
151.861.865 | 8.762.281 | 5.016.272 | 43.985 | 165.684.403 |
| Cresteri | 337.795 | $\frac{1}{2}$ | 337.795 | ||
| Reduceri | $\overline{\phantom{a}}$ | 40.921 | 40.921 | ||
| Sold la 31 Martie 2012 |
151.861.865 | 9.100.076 | 4.975.351 | 43.985 | 165.981.277 |
| Amortizari si deprecieri |
|||||
| Sold la 1 ianuarie 2012 |
3.488.056 | 3.473.668 | 28.567 | 6.990.291 | |
| Cresteri | 57.112 | 80.607 | 944 | 138.663 | |
| Reduceri | 40.921 | 40.921 | |||
| Sold la 31 martie 2012 |
3.545.168 | 3.513.354 | 29.511 | 7.088.033 |
NOTA 1 Active imobilizate
La data de 31 martie 2012 toate mijloacele fixe sunt în regim de amortizare liniară deși nu toate concură la realizarea veniturilor.
La 31.03.2012 valoarea mijloacelor fixe amortizate integral și aflate în exploatare este de 1.980.485 lei (valoare de intrare).
Cheltuielile de cercetare dezvoltare sunt în sumă de 52.367 lei.
Sumele imobilizate întrunesc condițiile de înregistrare cu active deoarece se respectă principiile de recunoaștere reglementate de OMF 3055/2009.
Ultima reevaluare a imobilizărilor corporale, altele decat terenurile s-a efectuat la 31.12.2010 in baza soldurilor la data respectiva. Terenurile au fost reevaluate la data de 31.12.2007 in baza soldurilor de la 31.12.2007. In urma reevaluarii a rezultat o diferenta din reevaluare de 149.589.305,59 lei, suma care s-a inregistrat in contabilitate. Mentionam ca terenurile pana la data reevaluarii au fost inregistrate la costurile de dobandire...
Terenurile sunt în valoare de 151.861.865 fiind prezentate în situațiile financiare la costurile reevaluate.
Dobândirea drepturilor de proprietate pentru cele 13 terenuri pe care sunt amplasate activele societății este prezentată în cele ce urmează:
| Nr Crt |
Adresa terenului | Sectia | Certificat Atestare |
Suprafața (mp) |
Valoare |
|---|---|---|---|---|---|
| Sos. Borsului nr. 35 | Sinteza | M03 nr.2047/23.06.95 | 158.363 | 34.303.009 |
Situația terenurilor la 31.03.2012
| $\overline{2}$ | Stația ardere ape reziduale | Sinteza | M03 nr.2048/23.06.95 | 4.146 | 374.218 |
|---|---|---|---|---|---|
| 3 | Stația pompe reziduale | Sinteza | M03 nr.2049/23.06.95 | 935 | 33.754 |
| $\overline{4}$ | Sos. Borșului nr.5 | Bloc Nefamilisti |
M03 nr.2052/23.06.95 | 382 | 126.877 |
| 5 | Halda de şlam | M03 nr.2050/23.06.95 | 173.411 | 341.406 | |
| 6 | Str. Chimiei nr. 3-5 | Chimprod | M03 nr.2053/23.06.95 | 73.244 | 102068444 |
| 7 | Calea Clujului nr.144-148 | Vopsele | M03 nr.2056/23.06.95 | 125 | 67.691 |
| 8 | Str. A. Donici | Dep. Pigmenti |
M03 nr.2057/23.06.95 | 2.541 | 1.376.028 |
| 9 | Str. Clujului nr.159 | Vopsele | M03 nr.2054/23.06.95 | 9.293 | 5.032.438 |
| 10 | Sos. Borsului nr.21 | Onix | M03 nr.2059/23.06.95 | 6372 | 1.955.376 |
| 11 | Laborator Stâna de Vale | Stâna de Vale |
M03 nr.2076/23.06.95 | 900 | 490.626 |
| 12 | Str.13 Septembrie nr.18 STEI |
Ambalaje | Monr.2075/23.06.95 | 27.672 | 3.496.634 |
| 13 | Sos.Borsului Nr.35 | Sinteza | Contract schimb 6439/5.07.2006 |
10.859 | 2.195.364 |
| Total | 468.243 | 151861865 |
Societatea SINTEZA – SA deține un număr de 13 Certificate de atestare a dreptului de proprietate asupra terenurilor (CADPT), eliberate de Ministerul Industriilor în conformitate cu prevederile Legii 15/1990 și HG 834/1991 (anexele 4-19).
Au fost efectuate formalitățile de întabulare a dreptului de proprietate în Cartea funciară, așa după cum urmează :
1.- Sediul central - CADPT seria M03 nr.2047/23.06.1995 - 158.363 mp - CF 3935 Episcopia Bihor;
-
- Stația de ardere ape reziduale - CADPT seria M03 nr.2048/23.06.1995 - 4.146 mp; CF.3923 Episcopia Bihor.
-
- Stație de pompe reziduale - CADPT seria M03 nr.2049/23.06.1995 - 935 mp - CF 3812 Episcopia Bihor:
-
- Blocul de nefamiliști - CADPT seria M03 nr.2052/23.06.1995 - 382 mp - CF 7204 Oradea:
-
- Halda de şlam – CADPT seria M03 nr. 2050/23.06.1995 – 173.411 mp – CF 10563 Sântandrei:
-
- Sinteza I - CADPT seria M03 nr. 2053/23.06.1995 - 73.244 mp - CF 73238 Oradea și CF 165772 Oradea;
-
- Depozit de produse finite vopsele Calea Clujului nr.144 -148 - CADPT seria M03 nr.2056/23.06.1995 - 125 mp - CF 72924 Oradea;
8.- Depozit de pigmenți str. Donici - CADPT seria M03 nr.2057/23.06.1995 – 2.541 mp iar 161 mp în cotă indiviză cu S.C. "ROVEX" - S.A. - CF 73185 Oradea și CF 73183 Oradea;
10.- Secția de lacuri și vopsele - CADPT seria M03 nr.2054/23.06.1995 - 9.293 mp CF 166722 Oradea:
11.- Atelier de reșapare - CADPT seria M03 nr. 2059/23.06.1995 – 6.372 mp – CF 3926 Episcopia Bihor;
12.- Laborator Stâna de Vale - CADPT seria M03 nr.2076/23.06.1995 - 900 mp - CF 1049 Budureasa
-
- Atelier de ambalaje Ștei - CADPT seria M03 nr.2075/23.06.1995 - 28.400 mp - CF 664 Seghiște și CF 3398 Stei;
14.-Teren intravilan Contract de schimb 6439/5.07.2006 10859mp-CF 160685 Oradea
NOTA 2 Ajustari pentru riscuri si cheltuieli
Aferent exercitiului financiar al anului 2012 nu s-au efectuat ajustari pentru riscuri si cheltuieli.
NOTA3 Repartizarea profitului pe anul 2012
Nu este cazul
NOTA4 Analiza rezultatului din exploatare
| Indicatorul | Exercitiul precedent (2011) |
Exercitiul actual (2012) |
|---|---|---|
| 1. Cifra de afaceri netă | 2.407.394 | 5.574.458 |
| 2. Costul bunurilor vândute și al serviciilor $prestate(3+4+5)$ |
2.382.258 | 3.895.364 |
| 3. Cheltuielile activității de bază | 2.133.598 | 3.488.766 |
| 4. Cheltuielile activităților auxiliare | 219354 | 358.678 |
| 5. Cheltuielile indirecte de producție | 29.306 | 47.920 |
| 6. Rezultatul brut aferent cifrei de afaceri nete(1-2) | 25.136 | 1.679.094 |
| 7. Cheltuielile de desfacere | 245.002 | 190.264 |
| 8. Cheltuieli generale de administrație | 927.110 | 911.271 |
| 9. Alte venituri din exploatare | 14.947 | 112.981 |
| 10. Rezultatul din exploatare (6-7-8+9) | $-1.132.029$ | 690.540 |
In ceea ce priveste reconcilierea rezultatului contabil al exercitiului cu rezultatul fiscal, situatia se prezinta astfel:
| - rezultat contabil: | 540.510 lei |
|---|---|
| - ajustare privind cheltuieli nedeductibile fiscal: | 86.228 lei |
| - ajustare privind rezerva legala: | |
| - rezultat fiscal: | 626.738 lei |
Intreg rezultatul este aferent activitatii curente si nu a fost afectat de evaluari ale elementelor patrimoniale in vederea obtinerii de facilitati fiscale.
NOTA5 Situația creanțelor și datoriilor
I. Situația creantelor
| Creante | Sold la | Termen de lichiditate | ||
|---|---|---|---|---|
| 31.03.2012 | Sub 1 an | peste 1 an | ||
| A) Creante comerciale | 3.341.986 | 2.906.690 | 435.296 | |
| Din care: | ||||
| 1) Clienți | 3.329.454 | 2.894.158 | 435.296 | |
| - din care principalii clienți : | ||||
| 1.CHIMPROD ORADEA | 1.367.623 | 1.367.623 | $\frac{1}{2}$ | |
| 2. CAFFARO ITALIA | 366.608 | 366.608 | ||
| 3.STANDARD POLONIA | 144.392 | 144.392 | ||
| 4.SYNTEL ITALIA | 211.908 | 211.908 | ||
| 5.NEDSERMAX TECHNOLOGY | 37.495 | 37.495 | ||
| 6.MAREX COMPANY | 31.695 | 31.695 | ||
| 7. SOLANUM CONSTANTA | 48.914 | 48.914 | ||
| 8 COMESO COLOR SATU NOU | 26.117 | 26.117 | ||
| 9.BASA INDIMEX | 27.094 | 27.094 | ||
| 10.SACRIS IMPEX | 18.227 | 18.227 | ||
| 2) Clienți incerți sau în litigiu | 25.102 | 25.102 | ||
| 3) Provizioane constituite | ||||
| 4) Furnizori debitori pentru prestări | 12.532 | 12.532 | $\overline{\phantom{a}}$ | |
| B) Alte creanțe | ||||
| Din care: | 581.093 | 581.093 | ||
| 1. Impozit pe profit | $\overline{\phantom{a}}$ | $\overline{a}$ | ||
| 2. Debitori diversi | 1.200 | 1.200 | ||
| 3. Decontări din operațiuni | 402.682 | |||
| în curs de lămurire | 402.682 | |||
| 4. TVA neexigibil si de recuperat | 177.211 | 177.211 |
Clienții incerți sunt:
| 1.S.C.Titanic S.R.L. Barlad | 13.809 | |
|---|---|---|
| 2.S.C.Marga Marghita | 6.350 | |
| 3.S.C.EWB Oradea | 2.232 | |
| 4.S.C.Doroltan Baia Mare | 2.137 | |
| 5.S.C.Nexco Rom Oil Oradea | 527 | |
| 6.S.C. Cretu Impex Suceava | 39 | |
| 7. Comat Satu-Mare | ||
| 8.Comat Deva | 3 | |
| TOTAL | 25.102 lei |
II. Situația datoriilor
| Felul datoriilor | Sold la | Termen de exigibilitate | ||
|---|---|---|---|---|
| 31.12.2011 | sub 1 an | $1-5$ ani | peste $5$ ani |
|
| A. Datorii comerciale din care: |
7.146.573 | 3.397.954 | 509.117 | $\overline{\phantom{a}}$ |
| 1) furnizori comerciali | 6.050.918 | 5.541.801 | 509.117 | |
|---|---|---|---|---|
| din care principali: | ||||
| 1. NOVACYL FRANTA | 2.264.749 | 2.264.749 | w. | |
| 2. SLOVNAFT SLOVENIA | 1.523.849 | 1.523.849 | ÷. | |
| 3.REDOXIM TIMISOARA. | 104.357 | 18.384 | 85.973 | |
| 4.TODINI ITALIA |
22.351 | 22.351 | ä, | |
| 5.ELECTROCENTRALE | 923.501 | 923.501 | ÷ | - |
| 6.ELECTRICA ORADEA | 258.957 | 258.957 | $\overline{\phantom{a}}$ | |
| 7.ROZZATI BIHARIA | 18.138 | 18.138 | Ξ | |
| 8.ALFA PLAST CLUJ | 30.669 | 30.669 | $\overline{a}$ | $\overline{a}$ |
| 9. PROTECTIE SORIN ORADEA | 68.420 | 68.420 | ÷ | $\overline{\phantom{a}}$ |
| 10.ROMPAC ORADEA | 23.242 | 23.242 | $\blacksquare$ | - |
| 2) furnizori din investiții | 596.440 | 596.440 | ۰ | |
| 3) furnizori - colabolatori | 13.218 | 13.218 | - | |
| B. Sume datorate instituțiilor de credit | ۰ | |||
| C. Alte datorii | 847.250 | 347.250 | $\overline{a}$ | |
| din care: | ||||
| Avans clienti | 499.215 | 499.215 | ||
| asigurări sociale | 350.884 | 350.884 | ||
| Impozit profit | 70.448 | 70.448 | ||
| impozit pe salarii | 89.226 | 89.226 | ||
| salarii către personal | 73.333 | 73.333 | $\overline{\phantom{a}}$ | |
| taxe și vărsăminte | 241.551 | 241.551 | ||
| creditori diversi | 6.874 | 6.874 | ÷ | |
| alte datorii la bugetul de stat, local | 80.523 | 80.523 | ||
| D. Sume datorate institutiilor de | 6.990.738 | 2.031.573 | 4.959.165 | |
| credit | ||||
| TOTAL DATORII | 15.105.842 | 9.637.560 | 5.468.282 |
NOTA6 Principii, politici și metode contabile
1. Bazele întocmirii situațiilor financiare
Situațiile financiare s-au intocmit în conformitate Reglementarile contabile conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene, aprobate prin O.M.F. 3055/2009 cu modificarile si completarile ulterioare. Nu au fost aplicate Reglementarile contabile conforme cu Directiva a VII-a a Comunitatilor Economice Europene intrucit S.C. Sinteza S.A. impreuna cu entitatea legata S.C. Chimprod S.A. nu depasesc, impreuna, doua din cele trei limite prevazute la pct.13 al Reglementarile contabile conforme cu Directiva a VII-a a Comunitatilor Economice Europene, astfel:
| -euro- | |||
|---|---|---|---|
| Entitatea | Total active | Cifra de araceri | Nr.salariati |
| S.C. Sinteza S.A. | 41.184.341 | 3.294.713 | |
| S.C. Chimprod S.A. | 144.132 | 496,408 | 18 |
| Total | 41.328.473 | 3.791.121 | 09 |
2. Monede străine
Tranzacțiile în valută sunt contabilizate la cursurile de schimb valutar de la data tranzacției. Urmare a acestui fapt pierderile sau câștigurile vor fi recunoscute în contul de profit și pierdere. Toate elementele monetare exprimate în valută se raportează la cursul de închidere. Diferența de curs valutar se înregistrează la venituri sau cheltuieli, după caz.
3. Instrumentele financiare
Instrumentele financiare care apar în bilanțul contabil includ numerarul și conturile bancare, imobilizările financiare, creanțele, furnizorii și împrumuturile. Metoda de evaluare a imobilizărilor financiare este"metoda costului"adică investiția este înregistrată la valoarea de cost iar veniturile sunt recunoscute doar în masura în care s-a investit, profituri ce iau naștere ulterior datei de achizitie.
4. Cheltuieli de dezvoltare
Cheltuielile de dezvoltare sunt recunoscute drept cheltuieli cu excepția celor care se concretizează în active care aduc beneficii economice viitoare atribuite direct activului respectiv.
Au fost recunoscute ca și active doar acele cheltuieli care au putut fi măsurate în mod corect
Costurile de dezvoltare care au fost capitalizate sunt amortizate prin metoda liniară pe toată perioada estimată a menținerii beneficiului dar nu mai mult de 5 ani. Prezența informațiilor privitoare la cheltuielile de dezvoltare se găsesc în NOTA 1
5. Terenuri și mijloace fixe
Toate terenurile și mijloacele fixe sunt înregistrate inițial la valoarea de intrare care poate fi:
- " cost de achizitie
- " cost de productie
- " valoare de aport stabilită prin evaluare pentru bunurile aduse ca aport la capitalul social
- valoare de utilitate pentru bunurile obținute cu titlu gratuit $\blacksquare$
Evaluarea ulterioară a terenurilor și clădirilor se va efectua în conformitate cu reglementările legale emise în acest scop.
Ultima reevaluare a imobilizărilor corporale aflate în sold - cladiri - la 31.12.2010 a fost efectuata la 31.12.2010
Creșterile în valoare datorate reevaluării sunt contabilizate la rezerve din reevaluare, care sunt parte a capitalurilor proprii. Micșorări de valoare care compensează creșteri anterioare de valoare ale aceluiași activ sunt contabilizate prin micșorarea rezervei de reevaluare.
6. Imobilizări corporale în curs
Investițiile în mijloace fixe sunt evidențiate la cost de achiziție sau cost de producție.În situația în care investițiile au ca sursă de finanțare un credit, costurile îndatorării sunt direct atribuite achiziției, construcției sau producției.
7. Subventii primite
Subvențiile primite pentru achiziționarea de mijloace fixe sunt incluse în capitaluri ca "subvenții pentru investiții" și sunt trecute în con ul de profit și pierdere în mod constant pe toată durata de viață estimată a activului respectiv.
8. Creante comerciale
Creanțele comerciale sunt evidențiate la valoarea netă. Se apreciază deasemenea clienții incerți prin analizarea tuturor soldurilor existente la sfărșitul anului.
Clienții rau platnici sunt provizionați în anul în care ei sunt identificați ca fiind rau platnici.
9. Disponibilități și echivalențe de disponibilități
În scopul întocmirii fluxurilor de trezorerie, disponibilitățile și echivalențele de disponibilitați cuprind : numerar în casă, numerar la bancă ce poate fi disponibil în orice moment, instrumente financiare de numerar, cu descoperire de cont.
Descoperirea de cont este evidențiată în bilant la rândul 38 " Sume datorate institutiilor de credit "
10. Recunoasterea veniturilor
Veniturile sunt recunoscute la momentul livrării produselor sau a realizarii serviciilor excluzând impozitele, reducerile comerciale etc.
Veniturile din dobânzi sunt recunoscute conform principiului independenței exercitiului.
11. Recunoașterea cheltuielilor
Recunoasterea cheltuielilor în contul de profit și pierdere se va realiza prin conectarea costurilor la venituri ținând cont de perioada în care se realizează consumul sau în care apar.
Cheltuielile efectuate în cursul exercițiului financiar dar care se referă la un exercițiu ulterior se vor înregistra la cheltuieli în avans.
12. Stocurile
Pretul de cost al produselor finite include costul materiilor prime, cheltuieli directe cu salariile, alte cheltuieli directe și cheltuieli indirecte de producție până la nivel de cost de secție, iar al productiei în curs de execuție include costul materiilor prime.
La intrarea în gestiune stocurile de natura materiilor prime, materialelor, pieselor de schimb sunt evaluate la cost de achizitie plus cheltuielile de transport, iar cele de natura produselor finite la pret prestabilit.
NOTA 7 Actiuni și obligatiuni
Capitalurile proprii sunt compuse din :
| Descriere | Sume |
|---|---|
| Capital social subscris și vărsat | 9.916.889 |
| Rezerve din reevaluare | 155.012.874 |
| Rezerve legale | 803.133 |
| Alte rezerve | 1.679.061 |
| Rezultat reportat | 1.462.378 |
| Profit | 440.232 |
| TOTAL | 167.983.540 |
7.1. Aspecte privind evolutia capitalul social
S.C. "SINTEZA" S.A. este înmatriculata la Oficiul Registrului Comertului Bihor sub numarul J.05 /197 /07.03.1991
Societatea a fost înființată prin HG Nr.1213/20.11.1990 conform statutului care face obiectul anexei nr.2 al actului normativ de înființare sus menționat.
-
Capitalul social înregistrat la ORC Bihor la înființare, conform cererii de înmatriculare nr. 97/04.03 1991, a fost de 816.500 împărțit în 163.300 actiuni nominative a câte 5.000 lei fiecare apartinând în întregime Statului Român.
-
- Prin cererea de înscriere de mențiuni nr.1446/27.03.1992, s-a inregistrat la ORC Bihor reducerea capitalului social la suma de 811.200, ca urmare a unei corecții de reevaluare.
-
- În urma reevaluării mijloacelor fixe conform HG 26/1992, capitalul social a fost majorat la valoarea de 7.686.565, modificarea fiind înregistrată la ORC Bihor prin cererea de înscriere de mențiuni nr 757/10.02.1993. Acest capital, conform cererii de mențiuni nr.5974/15.11.1993, în baza reglementărilor legale în vigoare, a fost transmis către :
- FPS București 1.076.119 acțiuni nominative a câte 5.000 lei fiecare, în valoare totală de 5.380.595, reprezentând 70% din capitalul social;
- FPP1 Banat Crișana 461.194 acțiuni nominative a câte 5.000 lei fiecare, în $\sim$ valoare totală de 2.305.970, reprezentând 30% din capitalul social
-
- Ulterior ca urmare a reevaluării în mod eronat conform HG 26/1992 a blocului de garsoniere, capitalul social se reduce la valoare de 7.664.835, fapt mentionat la ORC Bihor prin cererea nr. 1195/14.09.1994
-
- Ca urmare a reevaluării mijloacelor fixe conform HG 500/1994, capitalul social se majorează la valoarea de 32.560.550, odată cu modificarea valorii nominale a actiunilor de la 5.000 lei fiecare la 25.000 lei fiecare. Modificările au fost înregistrate la ORC Bihor prin cererea de înscriere de mențiuni nr.14324/14.12.1994
-
- În urma închiderii Ofertei publice de vânzare de acțiuni inițiat de FPP I Banat Crisana, un procent de 25% din capitalul social al societății s-a transmis către un număr de 5.835 persoane fizice și 32 persoane juridice, în condițiile în care conform cererii de mențiuni nr.7198-13.07.1995, FPP I Banat Crișana a mai rămas cu o cotă de participare la capital de 5%.
-
- Prin cererea de mentiuni nr. 12280/21.12.1995, se înregistrează la ORC Bihor :
- majorarea capitalului social la valoarea de 43.926.175, ca urmare a includerii în capital a valorii terenului acordat în proprietate, conform HG 834/1991;
- privatizarea societății prin cumpărarea de la FPS București conform Contractului de vânzare-cumpărare nr.517/26.09.1995, de către Asociația "SINTEZA", a pachetului de 51% din acțiunile societății;
-
- Privatizarea totală a societății s-a realizat ca urmare a finalizarii Programului de privatizare în masă, prin care acțiunile deținute de FPS București și SIF Banat Crișana au fost cesionate unui număr de 19.958 acționari persoane fizice, odată cu modificarea valorii nominale a actiunilor de la 25.000 lei la 1.000 lei. Modificările au fost înregistrate la ORC Bihor prin cererea de înscriere de mențiuni nr.4549/01.09.1997
-
- In urma includerii în capital a valorii terenului aferent Grădinitei nr.42 Oradea capitalul social s-a majorat la 44.075.060, operație care face obiectul certificatului de mentiuni nr. 3574/04.06.1999.
-
- Începând cu 31 mai 2001 societatea și-a majorat capitalul social de la 44.075.060 la 66.112.590, numărul de acțiuni rămânând neschimbat; deci valoarea nominală a unei acțiuni este de 1.500 lei/acțiune. Suma de 22.037.530 utilizată pentru majorarea capitalului social provine din diferențele rezultate din reevaluarea imobilizărilor corporale conform HG 403/2000. S-a optat pentru majorarea capitalului social pentru ca acțiunile societății să poată fi tranzacționate în contiuare pe piața principală de capital, respectiv Bursa de Valori. Conform Regulamentului nr.3 al B.V.B din 14.06.2000 conditia ca actiunile societății să rămână cotate la categoria a II a era ca de la 1 iulie 2001, capitalul social să fie de cel puțin echivalentul în lei a 2.000 EUR la cursul BNR. Această majorare de capital face obiectul Certificatului de mențiuni nr. 3440/14.05.2001.
-
- Prin incheierea ORC Bihor nr. 25522/2005, s-a modificat numarul de actiuni la 66.112.590 actiuni in valoare de 1.500 lei(ROL) fiecare, capitalul social total fiind de 99.168.885.000 lei (ROL), divizat in 66.112.590 actiuni.
-
- În concluzie la data de 31.12.2010 capitalul social al societății este de 9.916.889 lei, divizat în 66.112.590 actiuni cu valoare nominală de 0,15 lei/actiune.
7.2 Rezervele din reevaluare reprezintă 92,52% din capitalurile proprii si se concretizeaza astfel:
-
- Rezerva la inceputul anului: 155.102.563 lei
-
- Descrestere
89.689 lei
- Rezerve la sfirsitul anului:
155.012.874 lei
Referitor la imobilizarile corporale - cladiri - reevaluate in cursul exercitiului, valorile sint urmatoarele:
- valoare la cost istoric: 10.563.502 lei
- ajustare de valoare la 31.12.2006: 1.003.380 lei
-
ajustare de valoare la 31.12.2010: 799.004 lei
-
valoare actuala: 11.168.320 lei diferenta reprezentind-o valoarea cumulata a intrarilor si iesirilor in perioadele aratate.
7.3 Rezervele legale de 803.133 se încadrează în prevederile legale și reprezintă 8.09 % din capitalul social
7.4 Suma de 1.679.061 "Alte rezerve" este compusă din :
648.241 - sume transferate din fondul de dezvoltare
32.994 - sume primite de la FPS pentru alte destinații
23.978 - diferențe impozit profit aferente exportului
84.472 - reducere 50 % impozit profit pentru investiții
448.531 - alte rezerve repartiz. in 2009
440.845 - alte rezerve
Așa cum rezulta și din structura capitalului social prezentată la punctul 7.1 rezervele din reevaluarea imobilizarilor corporale anterioare exercițiului 2000 s-au menținut în capitalul social, decizia de menținere a lor fiind determinată de considerente juridice.
NOTA 8 Informări privind salariații, administratorii și directorii
În cheltuielile salariale pe trim.1 2012 au fost cuprinse :
-
salarii directori
-
indemnizații administratori 29.396 lei
Numărul de personal existent la începutul anului a fost de 91 persoane, au fost angajate 15 persoane, au plecat 7 persoane, iar la sfarsitul trimestrului 1 2012 numarul de personal existent este de 99 persoane. Numărul mediu scriptic de personal este de 93 persoane, din care 40 persoane direct productivi.
79.583 lei
Nu s-au asumat si nu s-au generat angajamente privind pensii pentru fostii sau actualii membri ai conducerii si nu s-au acordat avansuri sau credite pentru acestia.
NOTA 9
Calculul și analiza principalilor indicatori economico - financiari
| Nr. Crt |
INDICATOR | MOD DE CALCUL pentru anul 2012 |
VALOARE REALIZATĂ |
|
|---|---|---|---|---|
| A. Indicatori de lichiditate | 2011 | 2012 |
| 1. | Lichiditatea curentă | Active curente Datorii curente |
1,68 | 0,94 |
|---|---|---|---|---|
| 2. | Lichiditatea imediată (test acid) |
Active curente-Stocuri Datorii curente |
1,12 | 0,39 |
| B. Indicatori de risc | ||||
| 1. | Gradul de îndatorare | Capital împrumutat Capital propriu |
0,3 | 0,3 |
| 2. | Indicator privind acoperirea datoriilor |
Profit înaintea plății dobânzii și imp.pe profit Cheltuieli cu dobânda |
$\mathbf{0}$ | 15,11 |
| C. Indicatori de activitate (indicatori de gestiune) |
||||
| 1. | Viteza de rotație a stocurilor (rulajul stocurilor) |
Cifra de afaceri Stocul mediu |
0,63 | 1,30 |
| 2. | Număr de zile de stocare | Stoc mediu x 90 Cifra de afaceri |
142 zile | 69 zile |
| 3. | Viteza de rotație a debitelor - clienți |
Sold mediu clenti x 90 Cifra de afaceri |
193 zile | 48 zile |
| 4. | Viteza de rotație a creditelor-furnizori |
Sold mediu furniz x 90 Cifra de afaceri |
60 zile | 144 zile |
| 5. | Viteza de rotație a activelor imobilizate |
Cifra de afaceri Active imobilizate |
0,01 | 0,03 |
| 6. | Viteza de rotație a activelor totale |
Cifra de afaceri Total active |
0,01 | 0,03 |
| D. Indicatori de profitabilitate |
||||
| 1. | Rentabilitatea capitalului angajat |
Profit înaintea plății dobînzii și impozit pe profit Capital angajat |
$\mathbf{0}$ | $\mathbf{0}$ |
| 2. | Marja brută din vânzări | Profitul brutdin vânzări x100 Cifra de afaceri |
$\overline{\phantom{m}}$ | 12,38 |
| E. Indicatori privind rezultatul pe acțiune |
||||
| 1. | Rezultatul pe acțiune | Profit net (lei) Număr acțiuni |
||
| 2. | Raportul dintre prețul pe piață al acțiunii și rezultatul pe acțiune |
Prețul de piață la 31.12.2011 Rezultatul pe acțiune |
||
| F. Indicatori de trezorerie | ||||
| 1. | Fondul de rulment | Capital propriu - act.imobilizate |
$-9.878.066$ | -13838676 |
| 2. | Nevoia de fond de rulment | Active curente- datorii curente |
4.065.470 | $-607.786$ |
| 3. | Trezoreria netă | Fond de rulment- nev. de fd. rulment |
$-3177404$ | $-14446462$ |
Analiza indicatorilor calculați
A) Indicatori de lichiditate
Lichiditatea patrimonială se stabilește ca raport între elementele de activ (disponibilități bănești; materiale în stoc; produse finite; mărfuri; titluri de plasament;
creanțe; alte surse) și elementele de pasiv(credite pe termen scurt; rate de rambursat în anul curent la creditele pe termen lung și mediu; creditori; obligații).
- 1) Lichiditatea curentă s-a stabilit ca raport între "active curente" și "datorii curente", valoarea rezultată fiind de 0,94 ceea ce constituie un grad foarte slab de siguranță a plății datoriilor atât pentru băncile finanțatoare cât și pentru principalii furnizori. Avand in vedere ca stocul de produse finite reprezinta 47 din activele curente, siguranta platilor mentionate poate fi asigurata doar prin valorificarea stocului de produse finite cel putin la pret prestabilit.
- 2) Lichiditatea imediată (testul acid) s-a stabilit ca raport între activele curente minus stocurile și datoriile curente. Raportul este subunitar ceea ce arată ca este necesar de a apela la credite bancare pentru desfășurarea corespunzătoare a activității curente.
B) Indicatori de risc
Gradul de îndatorare se stabilește ca raport între capitalul împrumutat, adică datorii eșalonate pe o perioadă mai mare de 1 an și capitalul propriu. Valoarea acestui indicator este 0,3 ceea ce inseamna grad 0,3 de indatorare a firmei.
C) Indicatori de activitate (indicatori de gestiune)
Indicatorii de activitate furnizează informații cu privire la :
- viteza de intrare sau de iesire a fluxurilor de numerar ale intreprinderii;
- capacitatea intreprinderii de a controla capitalul circulant și activitățile comerciale de bază ale intreprinderii.
Valorile acestor indicatori se încadrează în limite normale conform analizelor existente în literatura de specialitate, mai puțin"Viteza de rotație a debitelor clienți" care arată numărul de zile până la data la care debitorii își achită datoriile către intreprindere.
Cifra de 48 indică că de la data facturării până la încasare durata medie este de 48 zile în timp ce numărul de zile de creditare pe care intreprinderea îl obține de la furnizorii săi este în medie de 144 zile.
D) Indicatori de profitabilitate
Indicatorii de profitabilitate exprimă eficiența intreprinderii în realizarea de profit din resursele disponibile. Marja brută din vânzări arată modul în care societatea este capabilă să își controleze costurile de producție sau să obțină prețul de vânzare optim. Valoarea de 12,38 indică faptul că la o cifră de afaceri de 100 lei profitul obținut este de 123 lei.
E) Indicatori privind rezultatul pe actiune
Nu este cazul.
F) Indicatori de trezorerie
În cadrul echilibrului financiar al firmei una dintre corelațiile importante o constituie cea dintre fondul de rulment și nevoia de fond de rulment sau soldul efectiv al activelor circulante(fără disponibilități) achitate și necreditate. Rezultatul comparației este plusul sau minusul de fond de rulment sau trezoreria netă. Din analiza indicatorilor rezultă un fond de rulment în sumă de -13.838.676 lei ceea ce înseamnă că activele circulante existente nu pot asigura necesarul de fond de rulment pentru desfășurarea normală a activității.
NOTA 10 Prezentarea generală a societătii
Sediul și forma juridică a societătii
S.C. SINTEZA S.A. are sediul în România, Oradea, șos. Borșului nr.35.
Structura actionariatului la data de 31 martie 2012
| TOTAL | 100 % |
|---|---|
| Alți acționari persoane fizice și juridice, proveniți de la Oferta publică și P.P.M, cu mai puțin de 5 % fiecare |
19,9756 |
| TINCAU TIBOR | 28,1346 |
| S.C. CHEMPARK INVEST S.R.L. | 51,8898 |
Actionarul majoritar S.C. CHEMPARK INVEST SRL Cradea are adresa in Oradea str. Ion Vidu nr 26, jud. Bihor.
Componenta conducerii la 31 martie 2012 :
La sfârșitul trim 1 2012 conduceria societatii revenea urmatoarelor persoane :
| 1. Director General | Sorin Claudiu Păsulă |
|---|---|
| 2. Director Tehnic | Catalin Marias |
| 3. Director Vanzari | Dinu Vancea |
| 4. Director Financiar | Mircea Bonta |
| brii Consiliului de Administrație la 31 martie 2012 | |
| Tibor Tincau, presedinte | |
| $0 \sim 01 \sim 1$ $0 \sim 1$ $1 \sim 1$ |
Mem
Sorin Claudiu Pasula, membru Radu Pascu, membru
Organizarea societătii.
In prezent, S.C. "SINTEZA" S.A. Oradea are organizata activitatea productive pe linii de productie si anume:
- sinteza organica, cu doua grupe de produse (acid benzoic si derivati si, acid salicilic) $\sim$
- $\omega$ lichide auto
- peliculogene (vopsele)
- pilot sinteza organica
Separat de liniile productive, este organizata Gestiunea mijloacelor fixe, avind ca rol principal gestionarea patrimoniului apartinind fostelor subdiviuni ale firmei amplasate in diverse locatii.
Domeniul de activitate
Societatea comerciala "SINTEZA"S.A. este unitate de profil chimic, cu producție de :
- produse de sinteza organica (acid salicilic, acid acetil salicilic, acid benzoic, benzoat de $\sim$ sodiu)
- pesticide (produse organo-fosforice, insecticide).
- reactivi de flotație, aditivi pentru uleiuri minerale.
- vopsele, grunduri, emailuri pe bază de uleiuri vegetale sicative și pe bază de rășini $\sim$ alchidice.
alte produse chimice(diluanti, lichid de frână, antigel, chituri)
Istoric
S.C. SINTEZA S.A. Oradea s-a format pe fundamentul Fabricii Chimice "SINTEZA" și a Uzinii de Lacuri si Vopsele "TRANSILVANIA"
Unitatea cea mai veche-integrată în Fabrica Chimică "SINTEZA", este Societatea Anonima "AURORA", înfiintata în anul 1905. Conform precizărilor din documentele de constituire, scopul societății era fabricarea eterului și a produselor înrudite. Conform documentelor vremii, în anul 1934 firma "AURORA" mai producea cloroform, sulfat de amoniu, sulfat de magneziu, esteri amilici, esteri de metili si etili.
Cealaltă unitate integrată în Fabrica Chimică "SINTEZA" este Societatea Anonimă "VESTA" - fabrică chimico-farmaceutică, constituită în anul 1922.
In anul 1948, fostele proprietăți ale firmelor "AURORA"S.A. și "VESTA"S.A. se contopesc sub denumirea de firma socială "VESTA" - fabrică chimico-farmaceutică - Intreprindere Industrială de Stat.
Înființată în anul 1923, fabrica "FIII LUI ZANAKL" cevine cea de-a doua radacină de bază în dezvoltarea viitoarei S.C. "SINTEZA" S.A.. Fabricile "ZANKL" cunoscute decenii la rând nu numai în Europa ci și în țările de peste ocean, produce au toate "culorile de pământ", iar culorile"verzi Zankl" erau deosebit de apreciate.
În anul 1954 fabrica trece în proprietatea statului roman și primește denumirea de Uzina de Lacuri si Vopsele "TRANSILVANIA" Oradea.
Astfel prin comasarea celor două unități chimice, respectiv Uzina de Lacuri și Vopsele "TRANSILVANIA" și Fabrica Chimică "SINTEZA", se formează în anul 1959 Intreprinderea Chimică "SINTEZA" Oradea.
În iunie 1990, în conformitate cu Legea nr.15/1990, ia fiintă Societatea Comercială "SINTEZA" S.A. Oradea, prin preluarea integrală a patrimoniului Intreprinderii Chimice "SINTEZA".
Principalele etape de dezvoltare
Instalatiile initiale de fabricare a diverselor produse chimice se dezvoltă și se diversifică continuu.
Intre anii 1950-1951 intra in funcțiune prima Instalație industrială de acid acetil salicilic(aspirină) în cadrul Fabricii Chimice "SINTEZA". În perioada imediat următoare, între anii 1952-1954 sunt lansate alte produse noi : Clorură de metil și acidul benzoic. În anul 1969 se realizează prima Instalație de produse organo - fosforice antidăunători pentru agricultură : sinoratox, carbetox, sintox.
Pe platforma Fabricii "TRANSILVANIA" se dezvoltă începând cu anul 1946 Instalația de pigmenți anorganici, iar din anul 1948 încep să se fabrice vopsele pe bază de ulei și lacuri incolore.
În perioada 1967-1970 s-a pus in funcțiune o investiție de o mare amploare - Secția de Pigmenți Anorganici - cu o capacitate de 7.500 to/an. Secția produce următorii pigmenți : albastru de fier, galben de crom, verde de crom, verde de crom mijlociu, cromat de zinc, oxid negru de fier, oxid roșu de fier, oxid verde de crom.
Perioada anilor 1974-1979 este marcată de :
- punerea în funcțiune a unei noi instalații de halogenuri de alchil, care produce cloruri $\overline{\phantom{a}}$ de alchil și bromuri de alchil și a atelierului de produse de sinteză organică destinat măririi producției de acid salicilic, acid acetil salicilic și acid benzoic.
- modernizarea instalației de benzoat de sodiu
-
utilarea secției de lacuri și vopsele, care a dus la dublarea capacității de producție.
-
punerea în funcțiune a unei noi secții de mare capacitate pentru producerea de antidăunători pentru agricultură: sinoratox, carbetox și sintox. Se construiește o stație de frig pentru realizarea temperaturilor scăzute nece sare procesului de producție și un cuptor de ardere a apelor reziduale rezultate în procesele tehnologice.
- construirea unui atelier de produse auxiliare pentru industria de mase plastice, care produce stabilizatori pe bază de plumb și carbonat de calciu tratat.
- construirea unui atelier de ambalaje din hârtie și carton și ambalaje metalice, în localitatea Ștei, județul Bihor. Produsele fabricate sunt: butoaie de hârtie și carton, cutii și bidoane metalice destinate indust iei de lacuri și vopsele, cutii metalice pentru cosmetice tip Nivea.
- realizarea unei instalații de pentasulfură de fosfer, produsul fiind materia primă pentru fabricarea insecticidelor organo-fosforice.
- dezvoltarea stației orășenești de epurare, în scopul preluării apelor reziduale de la SINTEZA.
- Construire haldei de preluare a apelor uzate, pe malul drept al Crisului Repeded, în aval de Stația de epurare orășenească, cu o suprafața de 17 ha.
Între anii 1982-1984 se realizează următoarele obiective:
- instalația pigmenți anorganici II, cu linii de fabricare a galbenului de crom si a galbenului de crom stabilizat.
- dotarea Atelierului de ambalaje din orașul Ștei cu o linie de fabricat doze tip "Spray"
- mutarea Atelierului de reeșapat anvelope pe noul amplasament din Oradea, sos Borsuluinr.21
- între anii 1985-1989 se realizează instalația Pigmenți III, cu linii de fabricare a oxidului verde de crom și a oxidului roșu de fier.
NOTA 11 Imobilizări Financiare
| Titluri deținute ca imobilizări în cadrul grupului |
Titluri detinute ca imobilizări în afara grupului |
Alte active imobilizate |
TOTAL | |
|---|---|---|---|---|
| Sold la 1 ianuarie 2012 |
257.358 | 257.358 | ||
| Creșteri | ۰ | |||
| Reduceri | ۰ | |||
| Sold la 31 martie 2012 |
257.358 | 257.358 |
Societatea deține urmatoarele participatii:
-
Un numar de 288.422 acțiuni cu valoare nominală de 0.50 lei la SIVM BROKER cu sediul în Cluj Napoca, adică 0,0996 din capital social.
-
Un număr de 299.295 acțiuni la S.C. Chimprod S.A cu sediul în Oradea, strada Chimiei nr. 3-5, adică 99.765 % din capitalul social, pentru care s-a achitat suma de 1.179.400 lei. Ca urmare a evaluării titlurilor de participare deținute la S.C. Chimprod S.A. (conform ordinului nr. 1753 din 13.12.2004), suma este depreciata integral.
-
Un numar de 1000 actiuni cu valoare nominala de 1 leu, la Organizatia Patronatelor din Chimie din Petrochimie Bucuresti.
In ceea ce priveste tranzactiile cu firma S.C. Chimprod S.A., acestea au fost de natura comerciala, concretizate in vanzari in suma de 169.199 lei si cumparari in suma de 83.644 lei. Vanzarile au fost reprezentate de facturarea chiriei pentru spatiile inchiriate si pentru SDVuri vandute, iar cumpararile au fost reprezentate de lucrari de mentenanta si investitii.
NOTA 12 Stocuri
Stocuri existente la 31 martie 2012 5.542.324 lei si sunt formate din:
| NR.CRT | DESCRIERE | VALORI |
|---|---|---|
| 1. | Produse finite | 2.592.785 |
| 2. | Materiale auxiliare | 164.420 |
| 3. | Materii prime | 2.461.524 |
| 4. | Mărfuri | 88.797 |
| 5. | Producție în curs de execuție | 102.929 |
| 6. | Ambalaje | 47.479 |
| 7. | Avansuri funiz. Natura stocurilor | 23.552 |
| 8. | Piese schimb | 36.971 |
| 9. | Combustibil | 12.560 |
| 10. | obiectelor de Materiale de natura inventar |
7.270 |
| 11. | Mat de protecția muncii | 117 |
| 12. | Rechizite | 1.008 |
| 13. | Mat. aflate la terti | 2.913 |
Ca si pondere în structura stocurilor situația se prezintă astfel:
| - Produse finite | ||
|---|---|---|
| Materii prime și materiale | 50 | |
| Mărfuri | ||
| ÷. | Producție în curs de execuție | |
| Altele |
Societatea a comercializat în anul 2012 mărfuri din categoria produselor chimice precum si produse finite provenite din producția proprie.
NOTA13 Ajustari pentru deprecierea creanțelor - clienți
$\frac{0}{0}$
La închiderea exercițiului financiar s-au menținut ajustarile pentru următorii clienți incerți sau în litigiu:
| Titanic Bârlad | 13.809 |
|---|---|
| Marga Marghita | 6.350 |
| 3 EWB Oradea | 2.268 |
| 4 Doroltan Baia Mare | 2.137 |
|---|---|
| 5 Nexco Rom Oil Oradea | 527 |
| 6 Cretu Impex Suceava | 39 |
| Comat Satu Mare | |
| Comat Deva | |
| TOTAL, | 25.103 |
| din care TVA aferent | 4.136 |
Aceste ajustari s-au constituit in perioadele precedente, in cursul anului 2012 neefectuindu-se astfel de ajustari.
$\frac{NOTA14}{Disponibilități}$
| a) Disponibilități în lei | 44.723 | |
|---|---|---|
| Disponibilități la Trezoreria Oradea Disponibilități în casierie Disponibilități la BRD Disponibilitati BCR Disponibilitati Transilvania |
96 3.978 9.643 6.190 24.816 |
|
| Disponibilitati San Paolo | ||
| b) Disponibilități în valută | 451 | |
| Disponibilități în \$ BCR | 78 | |
| Disponibilități în Euro BCR | 323 | |
| Disponibilități în \$ BRD | 34 | |
| Disponibilități în Euro BRD | 16 | |
| Disponibilitati in Euro Italo-Romena | ||
| c) Alte valori | 2.761 | |
| Timbre poștale | ||
| Tichete de masa | ||
| d) Avansuri de trez | ||
| e) Linie de credit Transilvania | 2.013.573 | |
| TOTAL DISPONIBILITĂȚI | 47.935 |
$\overline{4}$
$\overline{\phantom{a}}$
De menționat este faptul că nu există restricții în utilizarea disponibilităților.
NOTA 15
Cheltuieli înregistrate în avans
| - casari mijl.fixe CHP | 1.145.173 |
|---|---|
| - impozite si taxe locale 2012 | 121.993 |
TOTAL
1.267.166
NOTA16 Venituri în avans
NOTA17 Cifra de afaceri
Cifra de afaceri a exercițiului 2012 în sumă de 5.574.458 se concretizeaza in urmatoarele venituri:
| SUME 2011 | SUME 2012 | $^{0}/_{0}$ | |
|---|---|---|---|
| $\Omega$ | $\overline{2}$ | $3=2/1*100$ | |
| Venituri din vânzarea produselor, din care: |
2.007.330 | 4.574.248 | 227 |
| - Sinteza organica | 248.152 | 31.556 | 13 |
| -Antigel, lichid de frana | 193.251 | 1.188 | |
| -Pigmenti | 5.170 | 100 | |
| -Substante peliculogene | 96.876 | 27.636 | 28 |
| -Atelier central | |||
| -Farmaceutice | 1.869.115 | 4.508.698 | 241 |
| Venituri din vânzarea mărfurilor |
25.465 | 19.725 | 77 |
| Venituri din locații și chirii | 155.703 | 326.340 | 210 |
| Alte venituri(refacturări, vânz. prod. reziduale) |
30.836 | 586.308 | 471 |
| Venituri din prestări de servicii |
188.05 | 67.837 | 39 |
| TOTAL | 2.407.394 | 5.574.458 | 232 |
NOTA 18 Alte venituri din exploatare
Suma de 112.981"Alte venituri din exploatare" este compusă din :
- 11.935 - Venituri din cedarea activelor 97.562
- Grant ef. Energ. 3.484
- Alte venituri din exploatare,
NOTA 19 Cheltuieli cu materiile prime și materialele consumabile
| Descriere | Sume | $\frac{0}{0}$ |
|---|---|---|
| Cheltuieli cu materiile prime | 3.184.388 | 98 |
| Cheltuieli cu materialele auxiliare | 32.922 | |
| Cheltuieli cu combustibilul | 15.713 | 0,5 |
| Cheltuieli cu piesele de schimb | 3.286 | 0,2 |
| Cheltuieli cu materiale de protecția muncii și alte materiale |
4.776 | 0,3 |
| TOTAL | 3.241.085 | 100 |
Stocul de materii prime existent la finele exercițiului este dimensionat pentru o perioadă de 15 zile, stare care asigură continuitatea producției.
NOTA 20 Alte cheltuieli materiale
| Descriere | Sume | $\frac{0}{0}$ |
|---|---|---|
| Cheltuieli cu ambalajele | 63.700 | 88 |
| Cheltuieli cu materiale de natura ob. de inventar | 7.014 | |
| Cheltuieli cu alte materiale nestocate | 1.091 | |
| TOTAL | 71.805 | 100 |
NOTA 21 Alte cheltuieli din afară
| Descriere | Sume | $\frac{0}{0}$ |
|---|---|---|
| Cheltuieli cu energia termică | 184.386 | າາາ $J\mathcal{L}_1\mathcal{L}$ |
| Cheltuieli cu energia electrică | 358.320 | 62,5 |
| 21.367 | 3,8 | |
|---|---|---|
| Cheltuieli cu apa potabilă | ||
| Cheltuieli cu apa industrială | 9.012 | 1 |
| 573.085 | 100 | |
| TOTAL |
$NOTA 22 Cheltuieli cu personalul$
| Descriere | Sume |
|---|---|
| Salarii | 407.700 |
| Cheltuieli cu asigurările sociale și protecția socială | 151.594 |
| TOTAL | 559.294 |
NOTA 23
Cheltuieli privind prestațiile externe
Pentru activitatea de exploatare s-au efectuat următoarele cheltuieli:
| Descriere | Sume | $\frac{0}{0}$ |
|---|---|---|
| Alte cheltuieli cu servicii executate de terți | 112.492 | 23 |
| Cheltuieli cu întrețineri, reparații | 68.506 | 14 |
| Cheltuieli poștale, telecomunicații | 23.525 | 4,8 |
| Cheltuieli reclamă, publicitate | 2.621 | 0,5 |
| Cheltuieli de transport | 67.375 | 14 |
| Cheltuieli cu servicii bancare | 121.755 | 25 |
| Cheltuieli cu deplasări, detașări | 4.611 | 0,9 |
| Cheltuieli de protocol | 1.091 | 0,2 |
| Cheltuieli cu colaboratorii | 66.902 | 13,7 |
| Cheltuieli cu locații, chirii | ||
| Cheltuieli cu onorarii | 11.100 | 2,3 |
| Cheltuieli cu primele de asigurare | 5.980 | 0,5 |
| TOTAL | 485.958 | 100 |
NOTA 24
Cheltuieli cu despăgubiri, donații și activele cedate.
| Descriere | Sume | $\frac{0}{0}$ |
|---|---|---|
| Cheltuieli cu activele cedate | 76.348 | 88 |
| Alte cheltuieli | 10.421 | |
| Cheltuieli donatii | $\overline{\phantom{a}}$ | w. |
| TOTAL | 86.769 | 100 |
NOTA25 Cheltuieli cu amortizările și ajustarile
Cheltuielile cu amortizarea în sumă de 146.115 prezinta cota parte din costul de ac hizitie a imobilizarilor corporale si necorporale astfel 133.660 cheltuieli cu amortizarea imobilizarilor corporale, 7.455 cheltuieli cu amortizarea imobilizărilor necorporale, exploatate de societate, după metoda liniară.
Nu s-au efectuat ajustari pentru deprecierea activelor în exercițiul financiar 2012
NOTA 26 Venituri din alte investiții și alte venituri financiare
| Descriere | Sume |
|---|---|
| Alte venituri financiare | 3.893 |
| Venituri din diferente de curs valutar | 41.734 |
| Venituri din dobânzi | 330 |
| TOTAL | 45.957 |
NOTA 27 Cheltuieli financiare
| Descriere | Sume |
|---|---|
| Cheltuieli privind dobânzile | 38.289 |
| Cheltuieli privind diferențe de curs valutar | 153.360 |
| Alte cheltuieli financiare | 4.338 |
| TOTAL | 195.987 |
NOTA28 Continuitatea exploatării
Situatiile financiare ale trimestrului 1 2012 sunt redate in cond.respectării principiului continuității activității. Conducerea societății nu are cunoștință de evenimente care ar pune la îndoială continuitatea exploatării, afirmație susținută și de rezultatele financiare precum și de existența unor contracte care vor asigura desfacerea producție: realizate.
Director Economic
Ec. Mircea Bonta
Fast
20