AI assistant
Sinch — Interim / Quarterly Report 2021
Apr 28, 2021
2971_10-q_2021-04-28_1cf4949d-a4b6-4e6a-a06c-700fc6692d04.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
s1
sinch
Delårsrapport januari - mars 2021
Januari - mars 2021
- Nettoomsättningen ökade med 106 procent till 3 349,9 MSEK (1 624,2). Den organiska tillväxten i lokal valuta var 38 procent.
- Bruttoresultatet ökade med 84 procent till 820,0 MSEK (446,7). Den organiska tillväxten i lokal valuta var 24 procent.
- Justerad EBITDA¹ ökade med 30 procent till 240,3 MSEK (184,3). Exklusive valutaeffekter och kostnader för incitamentsprogram hade ökningen varit 52 procent.
- Justerad EBIT² uppgick till 215,0 MSEK (168,8).
- Kvartalets resultat efter skatt uppgick till 140,8 MSEK (96,4).
- Resultat per aktie efter utspädning uppgick till 2,12 SEK (1,74).
> "Vi levererar i stor skala och bara under första kvartalet hanterade vi 40 miljarder mobilmeddelanden. Vi drar både nytta av en global plattform samtidigt som vi inser vikten av lokal närvaro." – Oscar Werner, VD
Viktiga händelser under kvartalet
- Den 1 februari slutförde Sinch förvärvet av Wavy för en total kontant köpeskilling på 355 miljoner BRL och 1 534 582 nya aktier i Sinch. Förvärvet finansierades genom en kombination av befintlig kassa och lånefaciliteter. Wavy är en ledande leverantör av meddelandetjänster i Latinamerika med en ledande position inom nästa generations interaktiva meddelanden. Wavy är verksamma i Brasilien, Mexiko, Colombia, Peru, Chile, Argentina och Paraguay.
- Den 1 februari 2021 avyttrades Sinch produkter inom Business Support Systems (BSS) för mobiloperatörer till eRate, en Norgebaserad telekomspecialist med fokus på lösningar inom billing och rating.
- Den 17 februari 2021 annonserade Sinch att man kommit överens om att förvärva Intelligent, den största oberoende leverantören av rösttjänster i USA, för en total kontant köpeskilling om 1 140 MUSD på kassa- och skuldfri basis. Förvärvet etablerar Sinch som en ledande leverantör av rösttjänster till amerikanska företag och teleoperatörer. Intelligent tillhandahåller röstkommunikation för de ledande leverantörerna av kommunikationstjänster och företag i Nordamerika. Bolaget äger ett redudant, geo-diversifierat, operatörsklassat Tier 1-nätverk som är direkt kopplat till operatörer som når 94 procent av den amerikanska befolkningen.
- Covid-19 har fortsatt negativ påverkan på det mindre segmentet Röst och Video. Den sammantagna finansiella effekten på hela koncernen förblir dock måttlig eftersom volymerna samtidigt ökat inom Meddelandetjänster.
¹ Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar exklusive jämförelsestörande poster. För jämförelsestörande poster, se sidan 3.
² Rörelseresultatet exklusive jämförelsestörande poster och avskrivningar av förvärvsrelaterade tillgångar, vilka ej påverkar kassaflödet. För specifikation av avskrivningar, se not 4.
Inbjudan till telefonkonferens
Sinch presenterar delårsrapporten i en webbsänd telefonkonferens klockan 14.00 CEST den 28 april. Följ presentationen på investors.sinch.com/webcast eller ring in och registrera dig ett par minuter i förväg.
Sverige: +46 (0) 8 566 42 651
Storbritannien: +44 (0) 333 30 00 804
USA: +1 631 913 1422
Access code: 892 718 64#
DELÅRSRAPPORT JANUARI - MARS 2021
Sida 1 av 23
sinch
VD har ordet
Tillväxt och integration
Mer än någonsin tidigare inser företag att kundupplevelse är nyckeln till tillväxt och konkurrenskraft. Vår teknik gör det möjligt för företag att interagera med sina kunder på ett sätt som är välkommet, uppskattat, enkelt och tidsbesparande.
Vi levererar i stor skala och bara under första kvartalet hanterade vi 40 miljarder mobilmeddelanden. Vi drar både nytta av en global plattform samtidigt som vi inser vikten av lokal närvaro. Ingen annan CPaaS-leverantör matchar vår närvaro med lokala kunder och hundratals anställda i Nordamerika, Latinamerika, Europa och Asien. Detta gör oss unikt positionerade att bistå krävande, globala företag som värdesätter kvalitet, pålitlighet och regelefterlevnad.
Under första kvartalet visar vi fortsatt stark tillväxt i bruttoresultatet med en justerad EBITDA som ökade mindre snabbt på grund av valutakursförändringar, kostnader för incitamentsprogram, och investeringar i framtida tillväxt. Vi förväntar oss att denna trend kommer att fortsätta på kort sikt då vi investerar i vår skalbarhet. Innan vi utvunnit synergier har även förvärvade verksamheter en lägre marginal än resten av Sinch.
Bruttoresultatet under första kvartalet var 84 procent högre än samma period föregående år. Den organiska tillväxten var 24 procent och förvärvade verksamheter bidrog med 65 procent medan valutakursförändringar påverkade negativt med 6 procentenheter. Eftersom mängden genomfakturering varierar avsevärt mellan produkter och länder tycker vi att tillväxt i bruttoresultat är ett bättre mått än försäljningstillväxt för att mäta vår finansiella utveckling.
Justerad EBITDA under kvartalet var 30 procent högre än motsvarande kvartal föregående år. Kostnaderna för incitamentsprogram uppgick till 28,6 MSEK, en ökning från 3,1 MSEK under första kvartalet 2020 på grund av den kraftiga aktiekursutvecklingen på senare tid. Exklusive denna kostnadspost och utan negativa valutaeffekter skulle justerad EBITDA under första kvartalet ha ökat med 52 procent jämfört med samma period föregående år.
Vårt segment Meddelandetjänster fortsätter att utvecklas bra med en organisk tillväxt på 32 procent och 85 procent totalt under första kvartalet. Det är särskilt uppmuntrande att vi nu ser en bredare tillväxt över olika kundsegment och geografiska områden, utöver tillväxten från våra största och mest strategiska kunder.
Bruttoresultatet i vårt mindre Röst och video-segment minskade jämfört med förra året på grund av minskade transaktionsvolymer och omförhandlingar med kunder som erbjuder app-baserade taxitjänster. Justerad EBITDA är därför negativt samtidigt som vi förbereder oss inför den kommande integrationen av Intelligent, det gångna kvartalets stora förvärv som gör oss ledande på rösttjänster i USA. Den regulatoriska godkännandeprocessen fortskrider

enligt plan och vi är fortfarande optimistiska att vi kan avsluta transaktionen under andra halvåret 2021.
Efter förvärvet av SAP Digital Interconnect i november har vårt produktutbud till operatörer expanderat kraftigt. Bruttoresultatet och justerad EBITDA har nästintill fördubblats med stabil underliggande utveckling, trots viss volatilitet mellan kvartalen.
Integration är fortsatt i fokus med flera parallella arbetsströmmar. De kommersiella teamen från Sinch och SDI arbetar nu sida vid sida i en gemensam organisation och Wavy genomförde namnbytet till Sinch bara åtta veckor efter att transaktionen avslutades. Arbetet med att migrera förvärvade kunder och leverantörer till vår gemensamma globala plattform har initierats och utvecklas som förväntat.
Medan den ekonomiska effekten av Covid-19-pandemin fortfarande är hanterbar har team i många länder en enorm utmaning att hantera när kollegor, vänner och familjemedlemmar drabbas av sjukdomen. Detta gäller särskilt Brasilien och Indien, där vi gör vårt yttersta för att stödja våra anställda i denna utmanande tid. Jag är fortfarande så imponerad och tacksam för det hårda arbetet och goda teamanda som präglar vår verksamhet.
Stockholm den 28 april 2021
Oscar Werner
VD och koncernchef
DELÅRSRAPPORT JANUARI - MARS 2021
sinch
Sinch i sammandrag
För definition och redogörelse av finansiella mått som definieras respektive inte definieras enligt IFRS samt operationella mått hänvisas till sidan 20.
| Sinch koncernen, MSEK | Q1 2021 | Q1 2020 | 2020 | R12M |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 349,9 | 1 624,2 | 8 023,3 | 9 749,0 |
| Bruttoresultat | 820,0 | 446,7 | 2 183,3 | 2 556,6 |
| Bruttomarginal | 24,5% | 27,5% | 27,2% | 26,2% |
| Justerad EBITDA | 240,3 | 184,3 | 912,5 | 968,4 |
| Justerad EBITDA-marginal | 7,2% | 11,3% | 11,4% | 9,9% |
| Justerad EBITDA/bruttoresultat | 29,3% | 41,3% | 41,8% | 37,9% |
| Rörelseresultat, EBITDA | 192,5 | 175,2 | 714,9 | 732,1 |
| EBITDA-marginal | 5,7% | 10,8% | 8,9% | 7,5% |
| Justerad EBIT | 215,0 | 168,8 | 844,8 | 891,1 |
| Justerad EBIT-marginal | 6,4% | 10,4% | 5,6% | 9,1% |
| Rörelseresultat, EBIT | 97,0 | 118,6 | 452,9 | 431,3 |
| EBIT-marginal | 2,9% | 7,3% | 10,5% | 4,4% |
| Periodens resultat | 140,8 | 96,4 | 446,0 | 490,5 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 587,1 | 134,7 | 409,1 | 906,3 |
| Nettoskuld (+) / Nettokassa (-) | -2 052,8 | -639,3 | -1 985,2 | -2 052,8 |
| Nettoskuld/justerad EBITDA R12M, gånger | -2,1 | -1,0 | -2,2 | -2,1 |
| Soliditet | 64,8% | 55,2% | 64,6% | 64,8% |
| Justerad EBITDA/aktie efter utspädning, SEK | 3,62 | 3,27 | 15,10 | 15,32 |
| Periodens resultat per aktie efter utspädning, SEK | 2,12 | 1,74 | 7,38 | 7,82 |
| Medeltal antal anställda | 1 610 | 595 | 858 | 1 076 |
| Medeltal antal anställda och konsulter | 1 887 | 744 | 1 025 | 1 290 |
| Jämförelsestörande poster och justeringar, MSEK | Q1 2021 | Q1 2020 | 2020 | R12M |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Förvärvskostnader | -16,7 | -6,4 | -134,2 | -144,5 |
| Kostnad justerad tilläggsköpeskilling | - | - | -26,6 | -26,6 |
| Integrationskostnader | -30,6 | -2,7 | -90,1 | -118,0 |
| Intäkt justerad tilläggsköpeskilling | 0,1 | - | 64,4 | 64,5 |
| Resultat från försäljning av materiella/immateriella anläggningstillgångar | -0,7 | - | - | -0,7 |
| Resultat från försäljning/avveckling av dotterföretag | 0,1 | - | -11,0 | -10,9 |
| Summa jämförelsestörande poster i EBITDA | -47,8 | -9,1 | -197,6 | -236,3 |
| Avskrivningar på förvärvsrelaterade tillgångar | -70,3 | -41,1 | -194,3 | -223,5 |
| Summa justeringar i EBIT | -118,0 | -50,2 | -391,9 | -459,8 |

Justerad EBITDA per aktie, rullande 12 månader (SEK)
DELÅRSRAPPORT JANUARI - MARS 2021
sinch
Kvartalsöversikt
| Nettoomsättning, MSEK | Q1 2019 | Q2 2019 | Q3 2019 | Q4 2019 | Q1 2020 | Q2 2020 | Q3 2020 | Q4 2020 | Q1 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Meddelandetjänster | 1 025,3 | 1 096,7 | 1 126,2 | 1 444,2 | 1 534,3 | 1 562,0 | 1 718,1 | 2 767,6 | 3 083,0 |
| Röst och Video | 45,0 | 56,9 | 70,0 | 76,9 | 72,5 | 53,9 | 60,9 | 78,3 | 96,8 |
| Operatörer | 43,4 | 44,2 | 42,0 | 43,7 | 49,1 | 39,0 | 39,7 | 189,3 | 224,1 |
| Övrigt och elimineringar | -11,9 | -21,2 | -21,8 | -24,2 | -31,7 | -33,0 | -40,9 | -35,6 | -54,1 |
| Totalt | 1 101,8 | 1 176,7 | 1 216,4 | 1 540,7 | 1 624,2 | 1 621,9 | 1 777,7 | 2 999,5 | 3 349,9 |
| Bruttoresultat, MSEK | Q1 2019 | Q2 2019 | Q3 2019 | Q4 2019 | Q1 2020 | Q2 2020 | Q3 2020 | Q4 2020 | Q1 2021 |
| Meddelandetjänster | 228,4 | 259,2 | 272,8 | 364,0 | 374,3 | 412,2 | 429,0 | 668,5 | 691,1 |
| Röst och Video | 21,6 | 21,7 | 31,7 | 34,5 | 26,8 | 13,0 | 14,6 | 23,0 | 13,5 |
| Operatörer | 39,6 | 40,2 | 39,1 | 41,4 | 45,7 | 35,0 | 37,1 | 82,3 | 87,4 |
| Övrigt och elimineringar | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 21,9 | 28,0 |
| Totalt | 289,5 | 321,1 | 343,6 | 439,9 | 446,7 | 460,3 | 480,6 | 795,7 | 820,0 |
| Bruttomarginal | Q1 2019 | Q2 2019 | Q3 2019 | Q4 2019 | Q1 2020 | Q2 2020 | Q3 2020 | Q4 2020 | Q1 2021 |
| Meddelandetjänster | 22,3% | 23,6% | 24,2% | 25,2% | 24,4% | 26,4% | 25,0% | 24,2% | 22,4% |
| Röst och Video | 47,9% | 38,2% | 45,3% | 44,9% | 37,0% | 24,2% | 23,9% | 29,3% | 13,9% |
| Operatörer | 91,2% | 90,9% | 93,0% | 94,7% | 92,9% | 89,7% | 93,4% | 43,5% | 39,0% |
| Övrigt och elimineringar | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | -61,6% | -51,7% |
| Totalt | 26,3% | 27,3% | 28,2% | 28,6% | 27,5% | 28,4% | 27,0% | 26,5% | 24,5% |
| Rörelseresultat EBITDA, MSEK | Q1 2019 | Q2 2019 | Q3 2019 | Q4 2019 | Q1 2020 | Q2 2020 | Q3 2020 | Q4 2020 | Q1 2021 |
| Meddelandetjänster | 107,8 | 112,2 | 134,9 | 205,0 | 176,8 | 213,5 | 247,7 | 349,9 | 283,4 |
| Röst och Video | 2,1 | 1,4 | 12,2 | 10,8 | 8,7 | -9,5 | -5,8 | -2,0 | -8,5 |
| Operatörer | 9,6 | 4,9 | 4,6 | -3,4 | 8,9 | -9,6 | 1,5 | 21,6 | 21,1 |
| Övrigt och elimineringar | -7,3 | -4,3 | -4,2 | -12,9 | -10,2 | -18,0 | -17,5 | -43,9 | -55,8 |
| Justerad EBITDA | 112,2 | 114,2 | 147,8 | 199,5 | 184,3 | 176,5 | 226,0 | 325,7 | 240,3 |
| Jämförelsestörande poster i EBITDA | - | - | -12,9 | -5,2 | -9,1 | -30,8 | -11,1 | -146,6 | -47,8 |
| EBITDA | 112,2 | 114,2 | 134,8 | 194,3 | 175,2 | 145,7 | 214,9 | 179,1 | 192,5 |
| Justerad EBITDA-marginal | 10,2% | 9,7% | 12,1% | 12,9% | 11,3% | 10,9% | 12,7% | 10,9% | 7,2% |
| Justerad EBITDA/bruttoresultat | 38,8% | 35,6% | 43,0% | 45,4% | 41,3% | 38,3% | 47,0% | 40,9% | 29,3% |
| Justerad EBITDA/aktie efter utspädning, SEK | 2,08 | 2,11 | 2,73 | 3,64 | 3,34 | 2,90 | 3,65 | 5,16 | 3,62 |
| Jämförelsestörande poster och justeringar, MSEK | Q1 2019 | Q2 2019 | Q3 2019 | Q4 2019 | Q1 2020 | Q2 2020 | Q3 2020 | Q4 2020 | Q1 2021 |
| Förvärvskostnader | - | - | -12,9 | -2,2 | -6,4 | -25,5 | -68,8 | -33,5 | -16,7 |
| Tilläggskostnad förvärv | - | - | - | - | - | - | - | -26,6 | - |
| Integrationskostnader | - | - | - | -3,0 | -2,7 | -8,8 | -3,3 | -75,4 | -30,6 |
| Resultat från försäljning av materiella/immateriella tillgångar | - | - | - | - | - | - | - | - | -0,7 |
| Intäkt justerad tilläggsköpeskilling | - | - | - | - | - | 3,5 | 61,0 | -0,2 | 0,1 |
| Resultat från försäljning/avveckling av dotterföretag | - | - | - | - | - | - | - | -11,0 | 0,1 |
| Jämförelsestörande poster i EBITDA | - | - | -12,9 | -5,2 | -9,1 | -30,8 | -11,1 | -146,6 | -47,8 |
| Förvärvsrelaterade avskrivningar | -33,3 | -30,9 | -32,1 | -37,7 | -41,1 | -42,8 | -44,4 | -66,1 | -70,3 |
| Summa justeringar i EBIT | -33,3 | -30,9 | -45,0 | -42,8 | -50,2 | -73,5 | -55,5 | -212,7 | -118,0 |
DELÅRSRAPPORT JANUARI - MARS 2021
sinch
Januari - mars 2021
Nettoomsättning
Koncernens nettoomsättning växte under kvartalet med 106 procent till 3 349,9 MSEK (1 624,2). Belopp inom parentes avser motsvarande kvartal föregående år.
Den organiska tillväxten, i lokal valuta och exklusive förvärv, var 38 procent. Förvärven av Chatlayer, ACL, SDI och Wavy bidrog med 78 procentenheter. Chatlayer bidrog med 6,5 MSEK, ACL med 215,3 MSEK, SDI med 890,4 MSEK och Wavy med 151,8 MSEK.
Tillväxten under kvartalet påverkades negativt av kronans förstärkning mot främst EUR, USD och GBP. Koncernen har betydande intäkter i utländska valutor, och om växelkurserna hade varit desamma under kvartalet som under motsvarande kvartal föregående kalenderår så hade intäkterna varit cirka 147 MSEK högre. Den negativa valutapåverkan på koncernens nettoomsättning var således 9 procent.
Bruttoresultat
Under kvartalet växte koncernens bruttoresultat med 84 procent till 820,0 MSEK (446,7).
Den organiska tillväxten i lokal valuta var 24 procent. Chatlayer, ACL, SDI och Wavy bidrog med 65 procent. Chatlayer bidrog med 6,1 MSEK, ACL med 43,8 MSEK, SDI med 205,1 MSEK och Wavy med 36,1 MSEK. Den negativa effekten av förändrade valutakurser i kvartalet var 26,8 MSEK, vilket motsvarar 6 procent.
Bruttomarginalen uppgick till 24,5 procent (27,5) och påverkas av flera olika faktorer. Bruttomarginalen för Röst och Video minskade från 37 procent till 14 procent på grund av förändringar i produktmix. Dessutom minskade bruttomarginalen i Operatörer då den förvärvade operatörsaffären från SDI har en lägre marginal och sänker segmentets bruttomarginal från 93 procent i första kvartalet 2020 till 39 procent i motsvarande kvartal 2021.
En ytterligare faktor som påverkar bruttomarginalen är vilka länder som Sinch företagskunder skickar meddelanden till. Trots att Sinch bruttoresultat per transaktion är likartat i de flesta marknader så varierar bruttomarginalen betydligt eftersom operatörernas trafikavgifter skiljer sig avsevärt mellan olika länder. Förändringar i trafikmönster och volymmix kan därför ha en stor påverkan på nettoomsättning och bruttomarginal utan att det påverkar bruttoresultatet i absoluta tal.
Sinch huvudsakliga fokus är därför på bruttoresultat, och tillväxt i bruttoresultat, snarare än på nettoomsättning och bruttomarginal.

Förändring i koncernens bruttoresultat, Q1 2020 - Q1 2021
DELÅRSRAPPORT JANUARI - MARS 2021
sinch
Rörelseresultat, EBITDA
Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar (EBITDA) uppgick till 192,5 MSEK (175,2).
Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar exklusive jämförelsestörande poster¹ (justerad EBITDA) ökade med 56,0 MSEK till 240,3 MSEK (184,3), vilket motsvarar en ökning om 30 procent.
Kostnader relaterade till aktiebaserade incitamentsprogram belastade EBITDA och justerad EBITDA med -28,6 MSEK (-3,0).
Valutakursförändringar hade en samlad negativ effekt på EBITDA om -8,0 MSEK (18,3). Av detta belopp uppgick valutaeffekter från omvärderingar av balansräkningsposter till -0.1 MSEK (9,7).
Exklusive kostnader relaterade till incitamentsprogram och valutakursförändringar hade Justerad EBITDA i det första kvartalet ökat med 52 procent jämfört med samma period förra året.
Koncernens finansiella mål är en tillväxt i justerad EBITDA per aktie om 20 procent på årsbasis. Justerad EBITDA per aktie i kvartalet uppgick till 3,62 SEK (3,27) och rullande tolv månader till 15,32 SEK (11,76), vilket innebär en ökning om 30 procent. Justerad EBITDA dividerat med bruttoresultat i kvartalet var 29,3 procent (41,3).
Rörelseresultat, EBIT
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 97,0 MSEK (118,6).
Förvärvsrelaterade avskrivningar, vilka inte påverkar kassaflödet, belastade EBIT med 70,3 MSEK (41,1). Dessa avskrivningar är främst hänförliga till planenliga avskrivningar av förvärvade kundrelationer och förvärvad mjukvara, se not 4.
Justerad EBIT, EBIT exklusive jämförelsestörande poster och avskrivningar av förvärvsrelaterade tillgångar¹, uppgick till 215,0 MSEK (168,8).
Övriga resultatposter
Finansnettot uppgick till 88,9 MSEK (12,1), varav räntekostnader uppgick till -11,0 MSEK (-8,6) och valutakursdifferenser 111,5 MSEK (22,8). Koncernens effektiva skattesats uppgick till 24,3 procent (26,3). För avstämning av skatt på periodens resultat, se not 5. Periodens resultat uppgick till 140,8 MSEK (96,4).
Investeringar
Nettoinvesteringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar uppgick till 488,5 MSEK (20,0). Ökningen är främst en effekt av förvärv. I investeringarna ingår även eget utvecklingsarbete om 18,7 MSEK (15,2).
Kassaflöde, likviditet och finansiell ställning
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 587,1 MSEK (134,7). Koncernens likvida medel uppgick per 31 mars 2021 till 3 199,6 MSEK (2 040,7).
Sinchs kreditfaciliteter omfattar ett totalt åtagande om 1 850 MSEK. Utöver detta har Sinch tillgång till en checkräkningskredit om 200 MSEK. Per 31 mars 2021 var inget nyttjat (-). Kreditfaciliteterna är villkorade av att bolaget uppfyller ett antal på förhand avtalade villkor.
Nettoskulden uppgick till -2 052,8 MSEK (-639,3). Nettoskuld i förhållande till Justerad EBITDA R12M uppgick till -2,1 (-1,0).
Eget kapital uppgick per den 31 mars 2021 till 9 824,7 MSEK (3 628,9), vilket motsvarar en soliditet om 64,8 procent (55,2). Eget kapital per aktie uppgick till 151,1 SEK (61,6).
Medarbetare
Vid kvartalets slut sysselsatte koncernen 2 160 (766) personer inklusive konsulter. Medeltalet för kvartalet var 1887 (744) personer. Medeltalet antal anställda (heltidstjänster exklusive konsulter) uppgick till 1 610 (595), varav 26 procent (28) var kvinnor. Sinch fortsätter att rekrytera, både i Sverige och internationellt.
1) Se tabell på sidan 3 samt not 4 för detaljer.
DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021
Sida 6 av 23
sinch
Meddelandetjänster
Med Sinch molnbaserade kommunikationsplattform når företag sina kunder och anställda, direkt i mobiltelefonen, inom en eller ett par sekunder. Meddelanden skickas som SMS eller med nästa generations tekniker som WhatsApp och RCS. I produktområdet ingår även mjukvara för AI-baserad tvåvägskommunikation samt teknik för individualiserade videomeddelanden där unika videomeddelanden skräddarsys till varje enskild mottagare.
| Meddelandetjänster, MSEK | Q1 2021 | Q1 2020 | 2020 | R12M |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 083,0 | 1 534,3 | 7 581,9 | 9 130,6 |
| Bruttoresultat | 691,1 | 374,3 | 1 883,9 | 2 200,7 |
| Bruttomarginal | 22,4% | 24,4% | 24,8% | 24,1% |
| Justerad EBITDA | 283,4 | 176,8 | 988,0 | 1 094,6 |
| EBITDA | 260,8 | 174,3 | 933,7 | 1 020,2 |
| Justerad EBITDA/bruttoresultat | 41,0% | 47,2% | 52,4% | 49,7% |
| Justerad EBITDA-marginal | 9,2% | 11,5% | 13,0% | 12,0% |
Sinch Meddelandetjänster gör det möjligt för företag att nå privatpersoner med automatiserade, affärskritiska meddelanden. Sinch har målmedvetet byggt en ledande marknadsposition baserat på kvalitet, kostnadseffektivitet och stordriftsfördelar. Detta gör Sinch väl positionerat att vinna organiska marknadsandelar, trots stark konkurrens, samt att fortsätta konsolidera marknaden genom förvärv.
Den 1 november slutförde Sinch förvärvet av SAP Digital Interconnect (SDI). Förvärvet tillför Sinch över 1 500 företagskunder, bland dem flera av världens högst värderade teknikföretag, banker, betaltjänstbolag, retailbolag och mobiloperatörer. Ett omfattande arbete pågår nu för att integrera den förvärvade verksamheten, accelerera dess tillväxt, samt utvinna skalfördelar.
Den 1 februari slutfördes även förvärvet av Wavy, en ledande leverantör av företagsmeddelanden i Latinamerika med verksamhet i sju länder och en framgångsrik satsning på nästa generations meddelandetjänster. I det första kvartalet sammanfördes Wavy med verksamheten från TWW, en av Brasiliens största leverantörer av meddelandetjänster, som Sinch förvärvade i slutet av 2019.
Under hösten 2020 lanserade Sinch en ny produkt som gör det enkelt att hantera tvåvägskommunikation genom populära meddelandetjänster som WhatsApp, RCS, Viber, och SMS. Sinch Conversation API erbjuder alla dessa tjänster i ett gemensamt API och tar på så vis bort den komplexitet som det annars innebär för ett företag att hantera flera parallella kommunikationskanaler. För slutkunden innebär det dessutom en klart förbättrad användarupplevelse när kommunikationen med ett företag kan fortsätta mellan olika kanaler utan avbrott och onödiga upprepningar. Vi ser stor potential i nästa generations meddelandetjänster även om marknaden ännu befinner sig i ett tidigt skede.
Transaktionsvolym
Antalet sända meddelanden ökade kraftigt i september 2020 genom förvärvet av ACL Mobile och ytterligare genom förvärven av SDI och Wavy i november 2020 och februari 2021. I mars månad påverkades volymen positivt av säsongseffekter i Indien. Sammantaget ökade transaktionsvolymen i det första kvartalet med 327 procent jämfört med samma kvartal föregående år och Sinch hanterade över 15 miljarder meddelanden under mars månad. I jämförbara enheter var ökningen 47 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år.

Antal transaktioner per månad (miljarder per månad)
DELÅRSRAPPORT JANUARI - MARS 2021
sinch
Nettoomsättning
Under kvartalet ökade nettoomsättningen jämfört med motsvarande kvartal föregående kalenderår med 1 548,7 MSEK till 3 083,0 MSEK (1 534,2), vilket motsvarar 101 procent. Av denna ökning förklaras 69 procentenheter av förvärv och -9 procentenheter av valutakursförändringar. Den organiska tillväxten i lokal valuta var 40,9 procent. Förvärvet av Chatlayer bidrog med 6,5 MSEK, förvärvet av ACL bidrog med 215,3 MSEK, förvärvet av SDI bidrog med 682,2 MSEK och förvärvet av Wavy bidrog med 152,2 MSEK.
Den organiska tillväxten i nettoomsättningen påverkades positivt av Sinch målmedvetna fokus på stora, strategiska kunder och initiativ för ökad tillväxt i övriga kundsegment. Tillväxten drivs inte minst av Sinch kommersiella samarbeten med stora, internationella molnplattformsbolag som nyttjar Sinch produkter för automatiserad mobil marknadsföring.
Bruttoresultat
Under kvartalet ökade bruttoresultatet till 691,1 MSEK (374,3), en ökning med 85 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Av denna ökning förklaras 58 procentenheter av förvärv och -5 procentenheter av valutakursförändringar. Den organiska tillväxten i lokal valuta var 32 procent. Förvärvet av Chatlayer bidrog med 6,1 MSEK, förvärvet av ACL bidrog med 43,8 MSEK, förvärvet av SDI bidrog med 130,6 MSEK och förvärvet av Wavy bidrog med 63,1 MSEK.
Överlag ser vi en fortsatt stark utveckling i Nordamerika och ökande tillväxt i Europa. Samtidigt beror den starka utvecklingen i Nordamerika delvis på att många stora, globala techbolag är baserade i USA. Även om dessa bolag har lokal verksamhet världen över så redovisas deras intäkter i USA eftersom Sinch geografiska redovisning utgår från kundens huvudkontor.
Bruttomarginalen varierar betydligt mellan olika länder trots att Sinch bruttoresultat per transaktion är likartat i de flesta marknader. Detta beror på att operatörernas trafikavgifter skiljer sig avsevärt mellan olika länder. Förändringar i trafikmönster och volymmix kan därför ha en stor påverkan på nettoomsättning och bruttomarginal utan att det påverkar bruttoresultatet i absoluta tal. Av denna anledning fokuserar Sinch på bruttoresultat per transaktion, inte bruttomarginal, som styrande resultatmått. I det första kvartalet minskade bruttomarginalen med 2,0 procentenheter jämfört med samma period föregående år. Förändringen beror till viss del på förvärv då Chatlayer, ACL och SDI har en sammantaget negativ effekt på bruttomarginalen om 1,0 procentenheter.
Rörelseresultat, justerad EBITDA
Under kvartalet ökade justerad EBITDA jämfört med motsvarande kvartal föregående kalenderår med 106,6 MSEK till 283,4 MSEK (176,8), vilket motsvarar 60 procent. Den sammantagna effekten av valutaförändringar var negativ och påverkade EBITDA med -1 procent.
Sinch finansiella fokus är att växa bruttoresultat och EBITDA i absoluta tal. Som ett led i detta arbete mäter bolaget flera nyckeltal kopplade till kostnadseffektivitet och skalbarhet. Eftersom dessa nyckeltal beräknas per transaktion påverkas de dock tydligt av förvärv med annorlunda finansiell profil. Sinch konsoliderar verksamheten i ACL Mobile från den 1 september, vilket begränsar jämförbarheten före och efter denna tidpunkt. En konkurrenskraftig kostnadsnivå i kombination med höga transaktionsvolymer ger ACL skalfördelar vilket resulterar i klart lägre OPEX per meddelande. Samtidigt innebär Indiens lägre allmänna kostnadsläge att bruttoresultatet per transaktion för trafik inom Indien är betydligt lägre än i västerländska marknader.

Bruttoresultat/transaktion och OPEX/transaktion (SEK)
DELÅRSRAPPORT JANUARI - MARS 2021
Sida 8 av 23
sinch

Justerad EBITDA/bruttoresultat (rullande 3 månader)
Ett viktigt mått för att mäta effektivitet och skalbarhet är EBITDA i förhållande till bruttoresultat. Måttet visar underliggande marginal och påverkas inte av förändringar i operatörernas trafikavgifter. Det första kvartalet har normalt en något lägre marginal eftersom säsongsmönstret i kostnadsbasen skiljer sig från säsongsmönstret i bruttoresultatet.
Justerad EBITDA/bruttoresultat påverkas även av förvärv. Den förvärvade verksamheten från SDI har lägre lönsamhet än Sinch och påverkade Justerad EBITDA/bruttoresultat med -3,3 procentenheter i kvartalet. I syfte att öka tillväxttakten i den förvärvade verksamheten gör Sinch dessutom flera framåtblickande satsningar, vilka på kort sikt kan öka kostnaderna ytterligare. Parallellt med detta arbetar Sinch målmedvetet med att realisera synergier i förvärvade verksamheter genom att flytta över kunder till Sinch gemensamma teknikplattform, ett arbete som förväntas leda till en förbättrad marginalprofil när arbetet slutförts.
DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021
sinch
Röst och Video
Inom Röst och Video ryms Sinch innovativa produkter för molnbaserade röst- och videosamtal. Produktområdet inkluderar bland annat Number Masking, en tjänst som tillhandahåller tillfälliga telefonnummer, och Verification, där vi hjälper företag att verifiera sina kunders mobilnummer på ett enkelt, snabbt och kostnadseffektivt sätt.
| Röst och Video, MSEK | Q1 2021 | Q1 2020 | 2020 | R12M |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 96,8 | 72,5 | 265,5 | 289,8 |
| Bruttoresultat | 13,5 | 26,8 | 77,3 | 64,0 |
| Bruttomarginal | 13,9% | 37,0% | 29,1% | 22,1% |
| Justerad EBITDA | -8,5 | 8,7 | -8,5 | -25,7 |
| EBITDA | -8,5 | 8,7 | -6,7 | -23,9 |
| Justerad EBITDA-marginal | -8,7% | 12,1% | -3,2% | -8,9% |
Sinch har en stark position inom Number Masking för appbaserade taxitjänster, en tjänst som gör att förare och kunder enkelt kan kontakta varandra utan att lämna ifrån sig sina privata mobiltelefonnummer. Vi har även ett konkurrenskraftigt erbjudande inom nummerverifikation där vi hjälper företag att verifiera sina kunders mobilnummer. Verksamheten inom Röst och Video påverkas tydligt av minskad efterfrågan i samband med covid-19 pandemin, vilket också har inneburit omförhandlingar och minskade affärsvolymer med befintliga kunder.
Nettoomsättning
Under kvartalet ökade nettoomsättningen med 24,3 MSEK till 96,8 MSEK (72,5).
Resultat
Under kvartalet uppgick bruttoresultatet till 13,5 MSEK (26,8). Jämfört med första kvartalet 2020 påverkas verksamheten tydligt av minskat taxiresande till följd av covid-19. Den pågående pandemin har även orsakat omförhandlingar av befintliga kontrakt, vilket har en negativ påverkan på bruttoresultatet. Att nettoomsättningen trots detta stiger kraftigt beror på ökade trafikvolymerna från kunder som använder produkter med relativt låg bruttomarginal. Denna förändring i produktmix har en negativ påverkan på bruttomarginalen som i det första kvartalet uppgick till 13,9 procent (37,0). Justerad EBITDA uppgick till -8,5 MSEK (8,7).
Operatörer
Sinch utvecklar mjukvarulösningar till mobiloperatörer, både som produkt och tjänst, för att tillhandahålla mobila mervärdestjänster (VAS), hantera realtidsdebitering (OCS), samt för att skydda sina nät och intäkter. Efter förvärvet av SAP Digital Interconnect erbjuder Sinch även tjänster till mobiloperatörer för att förenkla hanteringen av meddelanden som skickas mellan privatpersoner.
| Operatörer, MSEK | Q1 2021 | Q1 2020 | 2020 | R12M |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 224,1 | 49,1 | 317,1 | 492,1 |
| Bruttoresultat | 87,4 | 45,7 | 200,0 | 241,8 |
| Bruttomarginal | 39,0% | 92,9% | 63,1% | 49,1% |
| Justerad EBITDA | 21,1 | 8,9 | 22,6 | 34,8 |
| EBITDA | 19,3 | 8,9 | 24,9 | 35,3 |
| Justerad EBITDA-marginal | 9,4% | 18,2% | 7,1% | 7,1% |
Sinch mjukvaruförsäljning till mobiloperatörer är projektbaserad och därmed mer slagig än övriga delar av verksamheten. Flera framåtriktade satsningar pågår inom Operatörssegmentet, bland annat ett ökat fokus på produkter för att säkra mobiloperatörers intäkter från meddelandetjänster, RCS-as-a-Service för att påskynda utrullningen av RCS, och utveckling av Sinch SMSF för att hantera meddelandetjänster i 5G-nät.
Nettoomsättning
Under kvartalet ökade nettoomsättningen med 175,0 MSEK till 224,1 MSEK (49,1). Av denna ökning bidrog förvärvet av SDI med 179 MSEK av ökningen.
Resultat
Under kvartalet ökade bruttoresultatet till 87,4 MSEK (45,7), en ökning med 91 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Av denna ökning bidrog förvärvet av SDI med 46,4 MSEK. Bruttomarginalen minskade till 39,0 procent (92,9) eftersom den förvärvade operatörsaffären från SDI har en lägre bruttomarginal. Justerad EBITDA ökade med 12,2 MSEK till 21,1 MSEK (8,9).
DELÅRSRAPPORT JANUARI - MARS 2021
Sida 10 av 23
sinch
Resultaträkning i sammandrag
| Sinch koncernen, MSEK | Not | Q1 2021 | Q1 2020 | 2020 | R12M |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 349,9 | 1 624,2 | 8 023,3 | 9 749,0 | |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -2 529,8 | -1 177,5 | -5 840,0 | -7 192,4 | |
| Bruttoresultat | 820,0 | 446,7 | 2 183,3 | 2 556,6 | |
| Övriga rörelseintäkter | 32,6 | 32,9 | 197,8 | 197,5 | |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 18,7 | 15,2 | 69,4 | 72,9 | |
| Övriga externa kostnader | -238,1 | -110,7 | -683,0 | -821,7 | |
| Personalkostnader | -400,0 | -184,2 | -869,4 | -1 085,2 | |
| Övriga rörelsekostnader | -40,7 | -24,7 | -183,2 | -188,0 | |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, EBITDA | 192,5 | 175,2 | 714,9 | 732,1 | |
| Av- och nedskrivningar | 4 | -95,5 | -56,6 | -262,0 | -300,9 |
| Rörelseresultat, EBIT | 97,0 | 118,6 | 452,9 | 431,3 | |
| Finansiella intäkter | 216,4 | 24,2 | 5,7 | 209,2 | |
| Finansiella kostnader | -127,4 | -12,1 | -79,2 | -205,9 | |
| Resultat före skatt | 185,9 | 130,8 | 379,4 | 434,6 | |
| Aktuell skatt | 5 | -76,5 | -42,0 | -142,5 | -177,0 |
| Uppskjuten skatt | 5 | 31,4 | 7,7 | 209,1 | 239,9 |
| Periodens resultat | 140,8 | 96,4 | 446,0 | 490,5 | |
| Hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 140,8 | 96,5 | 445,9 | 490,3 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0,0 | -0,1 | 0,1 | 0,2 |
Resultat per aktie
| Sinch koncernen, SEK | Q1 2021 | Q1 2020 | 2020 | R12M |
|---|---|---|---|---|
| - Före utspädning | 2,19 | 1,79 | 7,62 | 8,06 |
| - Efter utspädning | 2,12 | 1,74 | 7,38 | 7,82 |
Rapport över totalresultat i sammandrag
| Sinch koncernen, MSEK | Q1 2021 | Q1 2020 | 2020 | R12M |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 140,8 | 96,4 | 446,0 | 490,5 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Poster som senare kan återföras till periodens resultat | ||||
| Omräkningsdifferenser | 77,8 | 18,9 | -362,1 | 58,0 |
| Säkringsredovisning nettoinvestering | 100,9 | -2,2 | -146,2 | -43,2 |
| Skatteeffekt poster i övrigt totalresultat | -20,7 | 0,5 | 32,9 | 11,7 |
| Periodens övriga totalresultat | 157,9 | 17,2 | -475,5 | 26,5 |
| Periodens totalresultat | 298,7 | 113,6 | -32,9 | 517,0 |
| Hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 298,7 | 113,8 | -32,8 | 516,9 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0,0 | -0,2 | -0,1 | 0,1 |
DELÅRSRAPPORT JANUARI - MARS 2021
sinch
Balansräkning i sammandrag
| Sinch koncernen, MSEK | Not | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÄNGAR | ||||
| Goodwill | 5 501,2 | 1 788,8 | 3 298,3 | |
| Kundrelationer | 1 766,6 | 764,1 | 1 481,2 | |
| Operatörssrelationer | 191,7 | 104,4 | 144,8 | |
| Utvecklad programvara | 380,6 | 169,9 | 322,3 | |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 19,4 | 3,5 | 8,3 | |
| Nyttjanderättstillgångar | 55,2 | 72,3 | 54,3 | |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 119,4 | 30,8 | 99,7 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 15,9 | 13,5 | 14,1 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 453,0 | 230,2 | 403,9 | |
| Summa anläggningstillgångar | 8 503,0 | 3 177,5 | 5 827,0 | |
| Skattefordringar | 96,8 | 15,7 | 52,8 | |
| Övriga kortfristiga fordringar | 3 354,7 | 1 340,9 | 2 631,5 | |
| Likvida medel | 3 199,6 | 2 040,7 | 3 123,0 | |
| Summa omsättningstillgångar | 6 651,1 | 3 397,4 | 5 807,4 | |
| SUMMA TILLGÄNGAR | 15 154,2 | 6 574,9 | 11 634,4 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 3 | 9 823,5 | 3 628,3 | 7 512,0 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0,6 | 0,6 | 0,6 | |
| Summa eget kapital | 9 824,1 | 3 628,9 | 7 512,6 | |
| Uppskjuten skatteskuld | 638,1 | 260,1 | 508,3 | |
| Långfristiga skulder, räntebärande | 1 060,4 | 1 115,9 | 995,6 | |
| Långfristiga skulder, ej räntebärande | 84,6 | 139,0 | 86,3 | |
| Summa långfristiga skulder | 1 783,2 | 1 514,9 | 1 590,2 | |
| Kortfristiga skulder, räntebärande | 86,4 | 285,6 | 142,2 | |
| Avsättningar | 83,1 | 25,6 | 79,2 | |
| Skatteskulder | 89,0 | 33,3 | 36,8 | |
| Övriga kortfristiga skulder, ej räntebärande | 3 288,4 | 1 086,6 | 2 273,3 | |
| Summa kortfristiga skulder | 3 546,9 | 1 431,1 | 2 531,6 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 15 154,2 | 6 574,9 | 11 634,4 | |
| Finansiella instrument värderade till verkligt värde | ||||
| Derivatinstrument med positivt värde | 0,3 | 0,2 | - | |
| Derivatinstrument med negativt värde | 0,0 | 12,1 | 0,0 |
Redovisat värde anses utgöra en rimlig uppskattning av verkligt värde på samtliga finansiella tillgångar och skulder. De finansiella tillgångarna och skulderna hänförs till värderingskategori 2 och 3. För upplysning om värderingstekniker, se not 28 i 2020 års årsredovisning.
Förändring av eget kapital i sammandrag
| Sinch koncernen, MSEK | Hänförligt till moderbolagets aktieägare | Summa eget kapital | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktie-kapital | Övrigt tillskjutet kapital | Reserver | Balanserat resultat | Summa | Innehav utan bestämmande inflytande | ||
| Ingående eget kapital 1 januari 2020 | 5,4 | 1 390,8 | 75,3 | 526,3 | 1 998,0 | 0,7 | 1 998,6 |
| Periodens totalresultat | 17,2 | 96,5 | 113,7 | -0,1 | 113,6 | ||
| Nyemission/Teckningsoptioner | 0,5 | 1 534,5 | 1 535,0 | 1 535,0 | |||
| Emissionskostnader, netto efter skatt | -18,3 | -18,3 | -18,3 | ||||
| Utgående eget kapital 31 mars 2020 | 5,9 | 2 907,0 | 92,5 | 622,8 | 3 628,3 | 0,6 | 3 628,9 |
| Ingående eget kapital 1 januari 2021 | 6,3 | 6 933,6 | -400,1 | 972,2 | 7 512,0 | 0,6 | 7 512,6 |
| Periodens totalresultat | 173,5 | 140,8 | 314,3 | 314,3 | |||
| Nyemission/Teckningsoptioner | 0,2 | 1 996,1 | 1 996,3 | 1 996,3 | |||
| Emissionskostnader, netto efter skatt | 1,5 | 1,5 | 1,5 | ||||
| Utgående eget kapital 31 mars 2021 | 6,5 | 8 931,2 | -226,6 | 1 113,0 | 9 824,1 | 0,6 | 9 824,7 |
DELÅRSRAPPORT JANUARI - MARS 2021
Sida 12 av 23
sinch
Kassaflödesanalys i sammandrag
| Sinch koncernen, MSEK | Not | Q1 2021 | Q1 2020 | 2020 | R12M |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde före förändring av rörelsekapital | 225,8 | 175,6 | 602,1 | 652,3 | |
| Förändring av rörelsekapital | 361,3 | -40,9 | -148,2 | 254,0 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 587,1 | 134,7 | 453,9 | 906,3 | |
| Nettoinvestering i materiella och immateriella anläggningstillgångar | -488,5 | -20,0 | -85,6 | -554,1 | |
| Förändring finansiella fordringar | 5,8 | -0,9 | -2,2 | 4,5 | |
| Förvärv av koncernföretag | 6 | -505,4 | -44,3 | -2 884,6 | -3 345,7 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -988,1 | -65,1 | -2 972,4 | -3 895,3 | |
| Amortering lån | -17,1 | -1,4 | -267,2 | -282,9 | |
| Amortering leasingskuld | -9,9 | -6,9 | -30,4 | -33,4 | |
| Nyemission/teckningsoptioner | 3 | 482,6 | 1 511,2 | 5 529,0 | 4 500,4 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 455,6 | 1 502,9 | 5 231,4 | 4 184,1 | |
| Periodens kassaflöde | 54,6 | 1 572,5 | 2 712,9 | 1 195,0 | |
| Likvida medel vid periodens början | 3 123,0 | 466,3 | 466,3 | 2 040,7 | |
| Valutakursdifferens i likvida medel | 22,0 | 1,9 | -56,2 | -36,1 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 3 199,6 | 2 040,7 | 3 123,0 | 3 199,6 |
Övrig information
| Sinch koncernen, MSEK | Q1 2021 | Q1 2020 | 2020 | R12M |
|---|---|---|---|---|
| Aktieinformation | ||||
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 2,19 | 1,79 | 7,62 | 8,06 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 2,12 | 1,74 | 7,38 | 7,82 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier före utspädning | 64 309 229 | 53 789 357 | 58 494 586 | 60 813 839 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 66 327 527 | 55 349 805 | 60 413 500 | 62 662 349 |
| Totalt antal aktier vid periodens slut | 65 023 502 | 58 874 751 | 63 173 670 | 65 023 502 |
| Finansiell ställning | ||||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 9 824,1 | 3 628,3 | 7 512,0 | 9 824,1 |
| Soliditet | 64,8% | 55,2% | 64,5% | 64,8% |
| Nettoinvestering i materiella och immateriella anläggningstillgångar | 488,5 | 20,0 | 85,6 | 554,1 |
| Likvida medel | 3 199,6 | 2 040,7 | 3 123,0 | 3 199,6 |
| Nettoskuld (+) / Nettokassa (-) | -2 052,8 | -639,3 | -1 985,2 | -2 052,8 |
| Nettoskuld/justerad EBITDA R12M, gånger | -2,1 | -1,0 | -2,2 | -2,1 |
| Medarbetarinformation | ||||
| Medelantal anställda | 1 887 | 595 | 858 | 1 290 |
| Andel kvinnor | 26% | 28% | 26% | 26% |
| Nyckeltal | ||||
| Rörelsemarginal, EBITDA | 5,7% | 10,8% | 8,9% | 7,5% |
| Rörelsemarginal, EBIT | 2,9% | 7,3% | 5,6% | 4,4% |
DELÅRSRAPPORT JANUARI - MARS 2021
Sida 13 av 23
sinch
Rörelsesegment
Rörelsesegment definieras som affärsverksamheter som kan generera intäkter och ådra sig kostnader, vars rörelseresultat regelbundet följs upp av företagets verkställande direktör och för vilka separat finansiell information finns tillgänglig. Koncernens rörelsesegment utgörs av Meddelandetjänster, Röst och Video, Operatörer samt Övrigt och elimineringar. Poster under EBITDA samt jämförelsestörande poster allokeras inte till segmenten.
| Q1 2021, MSEK | Meddelande-tjänster | Röst och Video | Operatörer | Övrigt och elimineringar | Koncernen |
|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter från externa kunder | 3 054,2 | 53,1 | 213,5 | 29,0 | 3 349,9 |
| Intäkter från andra segment | 28,8 | 43,7 | 10,6 | -83,1 | - |
| Bruttoresultat | 691,1 | 13,5 | 87,4 | 28,0 | 820,0 |
| Justerad EBITDA | 283,4 | -8,5 | 21,1 | -55,8 | 240,3 |
| Jämförelsestörande poster | -22,6 | 0,0 | -1,8 | -23,3 | -47,8 |
| EBITDA | 260,8 | -8,5 | 19,3 | -79,1 | 192,5 |
| Avskrivningar | -95,5 | ||||
| EBIT | 97,0 | ||||
| Finansiella poster | 88,9 | ||||
| Resultat före skatt | 185,9 |
Efter förvärvet av SAP Digital Interconnect inkluderas SDI:s verksamhet inom kundtjänstsystem i Övrigt och elimineringar. Denna verksamhet bidrog med en nettoomsättning på 29,0 MSEK och ett bruttoresultat på 28,0 MSEK. I Övrigt och elimineringar ingår personalkostnader relaterade till optionsprogram om -28,6 MSEK, se not 3, vilket inte ingår i jämförelsestörande poster utan belastar justerad EBITDA.
| Q1 2020, MSEK | Meddelande-tjänster | Röst och Video | Operatörer | Övrigt och elimineringar | Koncernen |
|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter från externa kunder | 1 507,5 | 72,3 | 44,4 | - | 1 624,2 |
| Intäkter från andra segment | 26,8 | 0,1 | 4,8 | -31,7 | - |
| Bruttoresultat | 374,3 | 26,8 | 45,7 | 0,0 | 446,7 |
| Justerad EBITDA | 176,8 | 8,7 | 8,9 | -10,2 | 184,3 |
| Jämförelsestörande poster | -2,5 | 0,0 | 0,0 | -6,5 | -9,1 |
| EBITDA | 174,3 | 8,7 | 8,9 | -16,7 | 175,2 |
| Avskrivningar | -56,6 | ||||
| EBIT | 118,6 | ||||
| Finansiella poster | 12,1 | ||||
| Resultat före skatt | 130,8 |
I Övrigt och elimineringar ingår personalkostnader relaterade till optionsprogram om -2,4 vilket inte ingår i jämförelsestörande poster utan belastar justerad EBITDA.
| 2020, MSEK | Meddelande-tjänster | Röst och Video | Operatörer | Övrigt och elimineringar | Koncernen |
|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter från externa kunder | 7 466,1 | 243,1 | 292,0 | 22,1 | 8 023,3 |
| Intäkter från andra segment | 115,9 | 22,4 | 25,1 | -163,3 | - |
| Bruttoresultat | 1 883,9 | 77,3 | 200,0 | 21,9 | 2 183,3 |
| Justerad EBITDA | 988,0 | -8,5 | 22,6 | -89,6 | 912,5 |
| Jämförelsestörande poster | -54,3 | 1,8 | 2,3 | -147,5 | -197,6 |
| EBITDA | 933,7 | -6,7 | 24,9 | -237,1 | 714,9 |
| Avskrivningar | -262,0 | ||||
| EBIT | 452,9 | ||||
| Finansiella poster | -73,5 | ||||
| Resultat före skatt | 379,4 |
EBITDA för moderbolaget uppgår till -141,2 MSEK, varav förvärvs- och integrationskostnader uppgår till -107,5 MSEK. I ej fördelade poster ingår förvärvs- och integrationskostnader om -53,7 MSEK, intäkt justerad tilläggsköpeskilling om 59,8 MSEK samt personalkostnader relaterade till optionsprogram om -51,9 MSEK.
| R12M, MSEK | Meddelande-tjänster | Röst och Video | Operatörer | Övrigt och elimineringar | Koncernen |
|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter från externa kunder | 9 012,8 | 224,0 | 461,2 | 51,1 | 9 749,0 |
| Intäkter från andra segment | 117,9 | 66,0 | 30,9 | -214,7 | 0,0 |
| Bruttoresultat | 2 200,7 | 64,0 | 241,8 | 49,9 | 2 556,6 |
| Justerad EBITDA | 1 094,6 | -25,7 | 34,8 | -135,2 | 968,4 |
| Jämförelsestörande poster | -74,4 | 1,8 | 0,5 | -164,3 | -236,4 |
| EBITDA | 1 020,2 | -23,9 | 35,3 | -299,5 | 732,1 |
| Avskrivningar | -300,9 |
DELÅRSRAPPORT JANUARI - MARS 2021
sinch
EBIT 431,3
Finansiella poster 3,3
Resultat före skatt 434,5
Fördelning av extern nettoomsättning
| Q1 2021, MSEK | Meddelande-tjänster | Röst och Video | Operatörer | Övrigt och elimineringar | Koncernen |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning per kunds land/region | |||||
| Frankrike | 143,3 | 0,4 | 5,1 | 0,1 | 148,8 |
| Sverige | 82,9 | 1,0 | 8,2 | 13,1 | 105,3 |
| Tyskland | 96,3 | 0,1 | 1,5 | 0,1 | 98,1 |
| Övriga länder inom EU | 250,5 | 14,4 | 47,2 | 15,1 | 327,2 |
| Brasilien | 150,4 | - | 0,1 | - | 150,5 |
| Indien | 199,3 | - | 1,7 | - | 201,0 |
| Singapore | 76,3 | 5,3 | 1,0 | - | 82,6 |
| Storbritannien | 284,3 | - | 24,2 | - | 308,6 |
| USA | 1 491,0 | 17,3 | 36,6 | - | 1 544,8 |
| Övriga världen | 279,9 | 14,6 | 87,9 | 0,5 | 383,0 |
| Summa | 3 054,2 | 53,1 | 213,5 | 29,0 | 3 349,9 |
| Nettoomsättning per produkt/tjänst | |||||
| Kommunikationstjänster | 3 033,6 | 53,1 | 179,2 | - | 3 265,9 |
| Initiala mjukvarulicenser och uppgraderingar | 1,0 | - | 10,6 | 16,6 | 28,2 |
| Support | 0,7 | - | 23,7 | - | 24,4 |
| Övrigt | 18,9 | - | - | 12,4 | 31,3 |
| Summa | 3 054,2 | 53,1 | 213,5 | 29,0 | 3 349,9 |
| Tidpunkt för intäktsredovisning | |||||
| Över tid | 204,0 | - | 34,3 | 12,4 | 250,8 |
| Vid en tidpunkt | 2 850,1 | 53,1 | 179,2 | 16,6 | 3 099,0 |
| Summa | 3 054,2 | 53,1 | 213,5 | 29,0 | 3 349,9 |
| Q1 2020, MSEK | Meddelande-tjänster | Röst och Video | Operatörer | Övrigt och elimineringar | Koncernen |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Nettoomsättning per kunds land/region | |||||
| Frankrike | 110,5 | 0,4 | - | - | 110,9 |
| Sverige | 73,7 | 2,7 | 7,7 | - | 84,0 |
| Tyskland | 85,8 | 1,3 | 0,7 | - | 87,8 |
| Övriga länder inom EU | 118,3 | 23,5 | 11,9 | - | 153,7 |
| Brasilien | 67,0 | 0,1 | - | - | 67,1 |
| Storbritannien | 235,4 | 1,6 | 0,8 | - | 237,9 |
| USA | 681,4 | 26,1 | 0,2 | - | 707,7 |
| Övriga världen | 135,4 | 16,7 | 23,1 | - | 175,3 |
| Summa | 1 507,5 | 72,3 | 44,4 | - | 1 624,2 |
| Nettoomsättning per produkt/tjänst | |||||
| Kommunikationstjänster | 1 491,8 | 72,3 | - | - | 1 564,2 |
| Initiala mjukvarulicenser och uppgraderingar | 0,2 | - | 11,6 | - | 11,8 |
| Support | 1,4 | - | 32,7 | - | 34,2 |
DELÅRSRAPPORT JANUARI - MARS 2021
Sida 15 av 23
snch
| Övrigt | 14,0 | - | 0,0 | - | 14,0 |
|---|---|---|---|---|---|
| Summa | 1 507,5 | 72,3 | 44,4 | - | 1 624,2 |
Tidpunkt för intäktsredovisning
| Över tid | 0,3 | - | 44,3 | - | 44,7 |
|---|---|---|---|---|---|
| Vid en tidpunkt | 1 507,2 | 72,3 | 0,0 | - | 1 579,5 |
| Summa | 1 507,5 | 72,3 | 44,4 | - | 1 624,2 |
DELÅRSRAPPORT JANUARI - MARS 2021
sinch
Moderbolaget
Sinch AB (publ), äger och förvaltar aktierna hänförliga till Sinch-koncernen. Koncernens verksamhetsmässiga och strategiska ledningsfunktioner är centraliserade till moderbolaget. Vid periodens slut var 11 (9) personer anställda i moderbolaget. Moderbolaget har ingen extern affärsverksamhet och riskerna är huvudsakligen hänförliga till dotterbolagens verksamhet.
Moderbolagets resultat- och balansräkning i sammandrag
| MSEK | Q1 2021 | Q1 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | 22,0 | 14,7 | 67,4 |
| Rörelsens kostnader | -47,3 | -24,9 | -224,7 |
| Rörelseresultat EBIT | -25,3 | -10,2 | -157,3 |
| Resultat från finansiella poster | 82,0 | 115,6 | -39,0 |
| Resultat efter finansiella poster | 56,7 | 105,4 | -196,4 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 88,6 |
| Skatt på årets resultat | 10,2 | -22,6 | 42,6 |
| Periodens resultat* | 66,9 | 82,8 | -65,2 |
| *Periodens resultat överensstämmer med periodens totalresultat | |||
| MSEK | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2020-12-31 |
| --- | --- | --- | --- |
| TILLGÄNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | 3 897,7 | 3 152,0 | 3 029,4 |
| Omsättningstillgångar | 4 875,1 | 1 542,8 | 5 212,0 |
| SUMMA TILLGÄNGAR | 8 772,8 | 4 694,8 | 8 241,5 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 7 494,1 | 3 089,2 | 6 953,1 |
| Obeskattade reserver | 30,8 | 28,4 | 30,8 |
| Uppskjuten skatteskuld | 1,4 | 1,4 | 1,4 |
| Avsättningar | |||
| Långfristiga skulder | 1 025,2 | 1 057,4 | 962,0 |
| Kortfristiga skulder | 221,3 | 518,5 | 294,3 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 772,8 | 4 694,8 | 8 241,5 |
Not 1 - Redovisningsprinciper
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS). Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen. Upplysningar enligt IAS 34 Delårsrapportering lämnas såväl i noter som på annan plats i delårsrapporten. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridisk person. Redovisnings- och beräkningsmetoderna överensstämmer med dem som tillämpats i årsredovisningen 2020. Det föreligger inga förändringar av IFRS under 2021 som har haft en väsentlig påverkan på resultat och finansiell ställning för koncernen.
Sinch förväntar sig inte så väsentliga lönsamhetsförändringar med anledning av covid-19 att det skulle påverka nyttjandet av tillgångar såsom uppskjutna skattefordringar och immateriella tillgångar. Riskutvärdering görs löpande och en nedskrivningsprövning utförs om omständigheter pekar på att sådana tillgångar kan komma att bli föremål för nedskrivning.
Not 2 - Ställda panter och eventualförpliktelser
Utställda garantier uppgick till 45,9 MSEK (7,6). Ökningen av utställda garantier kommer från förvärvet av ACL.
Not 3 - Incitamentsprogram
Under första kvartalet har 315 250 optioner från LTI 2016 lösts in med motsvarande ökning av antalet aktier. Lösenkursen var 127,67 SEK per aktie, Sinch har genom inlösen tillförts 40,2 MSEK till eget kapital.
I resultaträkningen uppgår de sammantagna kostnaderna för incitamentsprogram till -28,6 MSEK i det första kvartalet. Lönekostnad för intjänade optioner -26,7 MSEK ingår i resultatet med motsvarande ökning av eget kapital, sociala avgifter ingår med -1,9 MSEK och redovisas som avsättning i balansräkningen. Samtliga teckningsoptioner har under kvartalet ansetts utspädande då lösenkursen understigit genomsnittlig aktiekurs. Potentiell utspädningseffekt uppgår till 6,5 procent (5,6), vid nyttjande av samtliga optioner i alla program.
För övrig information om koncernens incitamentsprogram hänvisas till not 7 i årsredovisningen för 2020.
DELÅRSRAPPORT JANUARI - MARS 2021
Sida 17 av 23
sinch
Not 4 - Av- och nedskrivningar
| Av- och nedskrivningar, MSEK | Q1 2021 | Q1 2020 | 2020 | RTM |
|---|---|---|---|---|
| Avskrivning förvärvade kundrelationer | -47,6 | -29,3 | -132,1 | -150,4 |
| Avskrivning förvärvade operatörssrelationer | -5,7 | -4,0 | -17,0 | -18,7 |
| Avskrivning förvärvade varumärken | -2,5 | -0,3 | -3,7 | -6,0 |
| Avskrivning förvärvad programvara | -14,5 | -7,5 | -41,5 | -48,5 |
| Summa förvärvsrelaterade avskrivningar | -70,3 | -41,1 | -194,3 | -223,5 |
| Avskrivning egenutvecklad programvara | -6,5 | -5,0 | -20,3 | -21,8 |
| Avskrivning licenser | -0,7 | -0,2 | -1,1 | -1,6 |
| Summa av- och nedskrivningar immateriella anläggningstillgångar | -77,4 | -35,2 | -215,8 | -246,9 |
| Avskrivning materiella anläggningstillgångar | -8,5 | -3,7 | -16,1 | -21,4 |
| Avskrivning nyttjanderättstillgångar | -9,6 | -6,6 | -29,5 | -32,5 |
| Summa avskrivningar | -95,5 | -56,6 | -261,5 | -300,9 |
Not 5 - Avstämning periodens skatt
| Avstämning periodens skatt | Q1 2021 | Q1 2020 |
|---|---|---|
| Resultat före skatt | 185,9 | 130,8 |
| Skatt beräknad enligt svensk skattesats, 20,6% (21,4) | -38,3 | -28,0 |
| Skatt hänförlig till tidigare år | 10,0 | -2,7 |
| Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | -3,3 | -2,6 |
| Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 0,1 | - |
| Skatteeffekt av ej aktiverat underskottsavdrag | -0,2 | -0,2 |
| Källskatt i utlandet | -2,9 | - |
| Effekt av utländska skattesatser | -10,5 | -0,9 |
| Skatt på periodens resultat enligt resultaträkningen | -45,1 | -34,4 |
Not 6 - Förvärv av koncernföretag
Wavy
Den 26 mars 2020 ingick Sinch ett bindande avtal att förvärva Wavy, genom förvärv av 100% av aktierna i de två bolagen Movile Internet Móvel S.A. och Wavy Global Holdings BV, för en kontant köpeskilling om 383 MBRL (545 MSEK) och apportemission om 1 534 582 nya aktier i Sinch. Förvärvet slutfördes 1 februari 2021. Förvärvet finansieras genom en kombination av befintlig kassa och lånefaciliteter. Wavy har kommersiella avtal med mer än 50 mobiloperatörer i Latinamerika och hanterar över 13 miljarder meddelanden om året. Med ett tydligt fokus på innovation har Wavy även nått en ledande ställning inom nästa generations interaktiva meddelanden via WhatsApp.
Under den tolv månadersperiod som slutade den 31 mars 2020 hade Wavy en omsättning om 466 MBRL (932 MSEK), ett bruttoresultat om 130 MBRL (260 MSEK) och ett justerat EBITDA om 47 MBRL (94 MSEK). Wavy har 260 anställda och nio kontor i sex länder. Sammanslagningen av Sinch och Wavy beräknas ge synergier om 15–20 MBRL (30–40 MSEK) under de kommande 24 månaderna. Transaktionens genomförande har varit föremål för sedvanliga villkor och godkännande från Brasiliens konkurrensmyndighet CADE, Conselho Administrativo de Deferes Econômica.
Förvärvet inkluderas i koncernens räkenskaper från 1 februari 2021. Verkligt värde på förvärvade kundfordringar uppgår till 198,2 MSEK. Det avtalsenliga bruttobeloppet för kundfordringar är 198,2 MSEK. Förvärvsanalysen kan behöva ändras då köpeskillingen är preliminär samt att värdet på de immateriella tillgångarna samt uppskjuten skatt kan ändras efter en fördjupad analys.
Inteliquent
Den 17 februari 2021 ingick Sinch ett bindande avtal att förvärva Inteliquent, den största oberoende leverantören av rösttjänster i USA, för en total kontant köpeskilling om 1 140 MUSD på kassa- och skuldfri basis. Inteliquent förvärvas genom förvärv av 100% av aktierna det legala bolaget Onvoy Holdings Inc. Förvärvet finansieras genom en kombination av kassa och lånefaciliteter. Under tolv månadersperioden som slutade den 31 december 2020 hade Inteliquent intäkter på 533 MUSD, ett bruttoresultat på 256 MUSD, EBITDA på 135 MUSD capex på 32 MUSD. Verksamheten har över 500 anställda i USA och huvudkontor i Chicago, Illinois. Inteliquent består av två affärsenheter som använder samma underliggande nätverk. CPaaS-verksamheten (Communications-Platform-as-Service) omfattar Inteliquents företagsinriktade API-erbjudande som låter företag förvärva telefonnummer och bädda in röstsamtal i sina egna produkter eller affärsprocesser. IaaS-verksamheten (Infrastructure-as-a-Service) omfattar en rad affärskritiska tjänster till fasta och mobila telekomoperatörer, bland annat tjänster för samtalsterminering till andra nät och hantering av samtal till avgiftsfria 1-800-nummer.
Slutförandet av transaktionen är föremål för sedvanliga villkor, inklusive godkännande från CFIUS och amerikanska konkurrensmyndigheter samt godkännande från FCC, vissa regleringsmyndigheter samt erhållandet av övriga tillstånd. Förvärvet
DELÅRSRAPPORT JANUARI - MARS 2021
Sida 18 av 23
sinch
inkluderas därför ännu inte i koncernredovisningen.
Tidigare förvärv
Under första kvartalet har slutregleringen av köpeskillingen om 14,4 MEUR (146,3 MSEK) för förvärvet av SDI betalats.
| Verkligt värde förvärvade nettotillgångar, MSEK | Wavy¹ |
|---|---|
| Kundrelationer | 271,9 |
| Operatörsrelationer | 44,7 |
| Varumärke | 7,8 |
| Egenutvecklad programvara | 60,4 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 1,3 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 10,7 |
| Leasingtillgångar | 9,3 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0,3 |
| Kundfordringar | 198,2 |
| Uppskjutna skattefordringar | 41,8 |
| Övriga omsättningstillgångar | 96,0 |
| Likvida medel | 186,1 |
| Uppskjuten skatteskuld | -127,8 |
| Leasingskuld | -9,3 |
| Leverantörsskulder | -54,6 |
| Övriga kortfristiga skulder | -142,8 |
| Summa förvärvade nettotillgångar | 594,0 |
¹ Förvärvsanalysen är preliminär.
| Köpeskilling, MSEK | Wavy |
|---|---|
| Betald köpeskilling | 545,2 |
| Betald köpeskilling egna aktier | 1 961,2 |
| Total köpeskilling | 2 506,4 |
| Verkligt värde förvärvade nettotillgångar | -594,0 |
| Goodwill | 1 912,4 |
| Investeringsverksamheten 2021, MSEK | SDI |
| --- | --- |
| Betald köpeskilling | 146,3 |
| Likvida medel från förvärv från koncernbolag | |
| Påverkan på likvida medel från förvärv | 146,3 |
Direkta kostnader i samband med förvärv ingår i posten Övriga externa kostnader i resultaträkningen.
| Förvärvade bolags bidrag under 2021, MSEK | Wavy |
|---|---|
| Nettoomsättning | 151,8 |
| Årets resultat efter skatt | 17,4 |
Följande tabell visar omsättning och årets resultat som om förvärvet hade skett den 1 januari 2021
| 2021, MSEK | Wavy | Övriga Sinch-bolag | Avskrivning förvärvade tillgångar | Totalt |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 227,7 | 3 198,1 | - | 3 425,8 |
| Årets resultat efter skatt | 26,1 | 123,4 | -9,3 | 140,2 |
DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021
Sida 19 av 23
sinch
Definitioner
Finansiella mått definierade enligt IFRS
Resultat per aktie före/efter utspädning
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med volymvägt genomsnittligt antal utestående aktier i perioden före/efter utspädning.
Finansiella mått ej definierade enligt IFRS
Bolaget presenterar vissa finansiella mått som inte definieras enligt IFRS. Bolaget anser att dessa mått ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de bland annat möjliggör utvärdering av bolagets prestation. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som används av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS. För avstämning av dessa finansiella mått och organisk tillväxt hänvisas till investors.sinch.com.
Bruttomarginal
Bruttoresultat i förhållande till nettoomsättning.
Bruttomarginalen speglar hur stor andel av omsättningen som utgör eget värdeskapande och inte betalas vidare till underleverantörer (mobiloperatörer).
Bruttoresultat
Nettoomsättning minskat med kostnad för sålda varor och tjänster.
Visar bolagets eget värdeskapande exklusive kostnader till underleverantörer (mobiloperatörer).
Nettoinvesteringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar
Investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar under perioden minus avyttrade materiella och immateriella anläggningstillgångar.
Räntebärande skulder
Obligationslån, banklån samt leasingskulder.
Används för beräkning av nettoskuld.
Nettoskuld
Räntebärande skulder minus likvida medel.
Används för att följa skuldutvecklingen och se storleken på refinansieringsbehov.
Nettoskuld/justerad EBITDA R12M
Nettoskuld dividerat med justerad EBITDA de senaste tolv månaderna.
Visar hur många år det skulle ta att betala av bolagets skuld, förutsatt att nettoskulden och EBITDA är konstanta och utan hänsyn till övriga kassaflöden.
OPEX
Övriga externa kostnader och personalkostnader.
Soliditet
Eget kapital i procent av balansomslutningen.
Visar bolagets finansiella ställning. God soliditet ger en beredskap att kunna hantera perioder med svag konjunktur och finansiell beredskap för tillväxt.
Rörelseresultat, EBIT
Periodens resultat före finansiella intäkter, finansiella kostnader och skatt.
Rörelseresultat, EBITDA
Periodens resultat före finansiella intäkter, finansiella kostnader, skatt samt av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar.
Möjliggör jämförelser av lönsamheten över tid oavsett effekterna av avskrivningstakt på anläggningstillgångar, finansieringsstruktur och bolagsskattesats.
Jämförelsestörande poster
Ej regelbundet återkommande poster såsom exempelvis realisationsresultat, nedskrivningar, förvärvskostnader, integrationskostnader och omstruktureringskostnader.
En särredovisning av jämförelsestörande poster tydliggör utvecklingen i den underliggande verksamheten.
Justerad EBIT
EBIT justerat för jämförelsestörande poster samt avskrivningar av förvärvsrelaterade tillgångar.
Möjliggör jämförelse av lönsamheten över tid oavsett av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade immateriella tillgångar samt oberoende av finansieringsstruktur och bolagsskattesats.
Nyckeltalet justeras även för jämförelsestörande poster för att öka jämförbarheten över tid. Avskrivningar på materiella anläggningstillgångar och övriga immateriella tillgångar inkluderas, då det är ett mått på resursförbrukning som är nödvändig för att generera resultat.
Justerad EBITDA
EBITDA justerat för jämförelsestörande poster.
Möjliggör jämförelser av lönsamheten över tid oavsett effekterna av avskrivningstakt på anläggningstillgångar, finansieringsstruktur och bolagsskattesats. Nyckeltalet justeras även för jämförelsestörande poster för att öka jämförbarheten över tid.
Justerad EBITDA per aktie
Justerad EBITDA dividerat med volymvägt genomsnittligt antal utestående aktier i perioden efter utspädning.
Mäter det resultat per aktie som verksamheten skapar justerat för påverkan av jämförelsestörande poster.
Justerad EBITDA/bruttoresultat
Justerad EBITDA dividerat med bruttoresultat.
Måttet visar bolagets rörelsemarginal exklusive kostnader för sålda varor (avgifter till mobiloperatörer) vilka delvis kan betraktas som genomfakturering.
EBIT-marginal/Justerad EBIT-marginal
Rörelseresultat EBIT/Justerad EBIT i förhållande till nettoomsättning.
EBITDA-marginal/Justerad EBITDA-marginal
Rörelseresultat EBITDA/Justerad EBITDA i förhållande till nettoomsättning.
DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021
Sida 20 av 23
sinch
Operativa mått
Andel kvinnor
Genomsnittligt antal kvinnor i förhållande till genomsnittligt totalt antal anställda under perioden.
Antal aktier vid periodens slut
Antal aktier vid periodens slut.
Medelantal anställda och konsulter
Genomsnittligt antal anställda och konsulter under perioden omräknade till heltidsekvivalenter.
Organisk tillväxt
Tillväxt justerad för påverkan av förvärv och valutaeffekter.
Sinch redovisningsvaluta är SEK medan en stor del av intäkter och kostnader är i andra valutor. Tillväxt justerad för förvärvade enheter och valutaeffekter visar den underliggande tillväxten.
DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021
Sida 21 av 23
sinch
Om Sinch
Sinch utvecklar digitala verktyg som möjliggör en personlig interaktion mellan företag och individer. Med Sinch molnbaserade kommunikationsplattform kan företag nå världens alla mobiltelefoner – inom en eller ett par sekunder – via meddelanden, röstsamtal och video. Flera av världens största företag använder Sinch avancerade teknikplattform för att kommunicera med sina kunder och Sinch är en etablerad mjukvaruleverantör till mobiloperatörer över hela världen. Sinch har vuxit med lönsamhet sedan det grundades 2008. Koncernen har huvudkontor i Stockholm, Sverige, samt närvaro i mer än 40 länder. Aktien är noterad på Nasdaq Stockholm, XSTO: SINCH.
Framtidsutsikter
Sinch publicerar inga prognoser.
Kommande rapporttillfällen
Delårsrapport Q2, jan – jun 2021 16 juli 2021
Delårsrapport Q3, jan – sep 2021 2 november 2021
Påverkan av covid-19
Den pågående spridningen av covid-19 bidrar till en snabb digitalisering vilket ökar behovet av de tjänster Sinch tillhandahåller. Samtidigt tillför den globala pandemin en osäkerhet kring vår ekonomiska utveckling på kort sikt. Covid-19 har en negativ påverkan på det mindre segmentet Röst och Video eftersom minskat resande leder till lägre efterfrågan från app-baserade taxiföretag. Vi ser även att många operatörskunder är försiktigare i sina investeringsbeslut, vilket dämpar försäljningen i segmentet Operatörer. Den sammantagna effekten på hela koncernen förblir dock måttlig eftersom volymerna samtidigt ökat inom Meddelandetjänster. Utöver detta förväntar sig inte Sinch sådana väsentliga lönsamhetsförändringar med anledning av covid-19 att det skulle påverka nyttjandet av tillgångar såsom uppskjutna skattefordringar och immateriella tillgångar. Riskutvärdering görs löpande och en nedskrivningsprövning utförs om omständigheter pekar på att sådana tillgångar kan komma att bli föremål för nedskrivning. Inga väsentliga förändringar har skett i våra kundrelationer som föranlett ökade kreditförlustreserver.
Riskbedömning
Sinch är, liksom alla företag, exponerad för olika slag av risker i sin verksamhet. Bland dessa kan nämnas risker relaterade till valutaförändringar, beroende av vissa
strategiska partners, tekniska förändringar, beroende av nyckelpersoner, pandemier, skatterisker och politiska risker relaterade till den multinationella karaktären av koncernens verksamhet. Riskhantering är en integrerad del av Sinch ledning och riskerna beskrivs i mer detalj i årsredovisningen 2020. De risker som beskrivs för koncernen kan också ha en indirekt påverkan på moderbolaget. Pandemier, till exempel orsakad av covid-19, kan ha allvarlig påverkan på vår lokala och globala verksamhet.
Även om vi arbetar med att ha åtgärder för kontinuitet på plats för att kunna fortsätta uppfylla våra kunders behov och minska påverkan på vår verksamhet, kan störningar i den globala ekonomin och våra kunders, leverantörers och partners verksamheter och affärer orsaka störningar i vår verksamhet och medföra avsevärd påverkan på vår verksamhet och finansiella ställning.
Framåtblickande uttalanden
Rapporten innehåller uttalanden rörande bland annat Sinch finansiella situation och resultat liksom uttalanden om marknadsvillkor som kan vara framåtblickande. Sinch anser att förväntningarna som återspeglas i dessa framåtblickande uttalanden bygger på rimliga antaganden. Framåtblickande uttalanden innefattar emellertid risker och osäkerhetsfaktorer och de faktiska resultaten eller följderna kan skilja sig avsevärt från dem som framförts. Utöver vad som krävs enligt gällande lagstiftning gäller framåtblickande uttalanden endast den dag de framförs och Sinch åtar sig inte att uppdatera några av dem mot bakgrund av ny information eller framtida händelser.
Försäkran
Styrelsen och den verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Huvudkontor
Sinch AB (publ)
Lindhagensgatan 74
112 18 Stockholm
Org. nr. 556882-8908
sinch.com
DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021
Sida 22 av 23
sinch
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Thomas Heath, strategichef och ansvarig för investerarrelationer
+46 72 245 50 55
[email protected]
Roshan Saldanha, finanschef
+46 73 660 24 19
[email protected]
Stockholm den 28 april 2021
Erik Fröberg
Styrelseordförande
Johan Stuart
Bridget Cosgrave
Björn Zethraeus
Renée Robinson Strömberg
Oscar Werner
VD och koncernchef
Observera: Informationen i denna delårsrapport är sådan som Sinch AB (publ), ska offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades för offentliggörande den 28 april 2021 klockan 07.30.
Denna rapport är publicerad på svenska och engelska. Vid eventuella skillnader mellan den engelska versionen och den svenska originaltexten ska den svenska versionen gälla. Denna rapport har inte granskats av bolagets revisor.
DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021
Sida 23 av 23