AI assistant
Sinch — Earnings Release 2019
Feb 20, 2020
2971_10-k_2020-02-20_f0ef2717-01da-4081-9dbe-0fe74242e604.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
G4
sinch
Bokslutskommuniké januari – december 2019
Oktober – december 2019
- Nettoomsättningen ökade med 34 procent till 1 540,7 MSEK (1 151,3). Den organiska tillväxten i lokal valuta var 17 procent.
- Bruttoresultatet ökade med 42 procent till 439,9 MSEK (309,9). Den organiska tillväxten i lokal valuta var 23 procent.
- Justerad EBITDA¹ ökade med 82 procent till 199,5 MSEK (109,4).
- Justerad EBIT² uppgick till 185,7 MSEK (104,1).
- Kvartalets resultat efter skatt uppgick till 94,7 MSEK (103,5).
- Resultat per aktie efter utspädning uppgick till 1,73 SEK (1,93).
Januari – december 2019
- Nettoomsättningen ökade med 26 procent till 5 035,6 MSEK (3 986,6). Den organiska tillväxten i lokal valuta var 17 procent.
- Bruttoresultatet ökade med 38 procent till 1 394,1 MSEK (1 008,4). Den organiska tillväxten i lokal valuta var 26 procent.
- Justerad EBITDA¹ ökade med 56 procent till 573,5 MSEK (367,1).
- Justerad EBIT² uppgick till 523,6 MSEK (344,8).
- Årets resultat efter skatt uppgick till 274,5 MSEK (179,5).
- Resultat per aktie efter utspädning uppgick till 5,06 SEK (3,35).
"Strategin är att växa både organiskt och genom förvärv. I det fjärde kvartalet bidrar båda delar och vi redovisar rekordhögt bruttoresultat och EBITDA" – Oscar Werner, VD
Viktiga händelser under kvartalet
- Den 4 oktober förvärvades 100 procent av aktiekapitalet i myElefant SAS. Bolaget är baserat i Frankrike och har utvecklat en molnbaserad mjukvaruplattform för mobil kundinteraktion. myElefant är en pionjär i nyttjandet av mobila landningssidor och har tidigt anammat nya meddelandetekniker som RCS, Facebook Messenger och WhatsApp. Den initiala köpeskillingen uppgick till 18,8 MEUR (203,3 MSEK), därutöver kan tilläggsköpeskilling om maximalt 3 MEUR utgå om vissa mål kopplade till tillväxt i bruttoresultatet uppnås. Förvärvet finansierades med Sinch tillgängliga kreditfaciliteter.
- Den 23 oktober förvärvades 100 procent av aktiekapitalet i TWW do Brasil S.A. Bolaget är den tredje största leverantören av meddelandetjänster för företag i Brasilien. TWW har över 3 000 kunder inklusive ledande brasilianska företag inom bank och finans, handel och utbildning. Köpeskillingen uppgick till 180,8 MBRL (422,4 MSEK) på kassa- och skuldfri basis. Förvärvet finansierades med Sinch tillgängliga kreditfaciliteter.
- Den 19 november emitterade Sinch ett seniort, icke-säkerställt obligationslån till ett värde av 750 MSEK. Obligationslånet har en löptid på 5 år och en rörlig 3 månaders-ränta på STIBOR plus 250 bps. Transaktionen skapade stort intresse bland investerare och blev övertecknad. I samband med emissionen omförhandlades Sinch befintliga banklån och moderbolagets aktier i dotterbolagen är inte längre pantsatta.
¹ Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar exklusive jämförelsestörande poster. För jämförelsestörande poster, se sidan 3.
² Rörelseresultatet exklusive jämförelsestörande poster och avskrivningar av förvärvsrelaterade tillgångar, vilka ej påverkar kassaflödet. För specifikation av avskrivningar, se not 4.
Inbjudan till telefonkonferens
Sinch presenterar delårsrapporten i en telefonkonferens klockan 09.00 CET den 20 februari. För att delta i telefonkonferensen, vänligen ring in och ange kod 137 392 85#.
Sverige: +46 (0) 8 566 426 51
Storbritannien: +44 (0) 333 300 08 04
USA: +1 631 913 14 22
För att följa presentationen via Webcast, registrera dig här: investors.sinch.com/webcast.
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI – DECEMBER 2019
Sida 1 av 23
sinch
VD har ordet
Rekordhögt bruttoresultat och EBITDA
Företag i hela världen använder Sinch teknik för att nå sina kunder genom mobila meddelandetjänster, röst- och videosamtal. Med vår skalbara teknikplattform och globala operatörsnätverk skiljer vi ut oss gentemot konkurrenterna.
Strategin är att växa både organiskt och genom förvärv. I det fjärde kvartalet bidrar båda delar och vi redovisar rekordhögt bruttoresultat och EBITDA.
Bruttoresultatet i kvartalet var 42 procent högre än motsvarande period förra året. Förvärvet av TWW och myElefant bidrog med 14 procentenheter och positiva valutaeffekter bidrog med 4 procent. Den organiska bruttoresultattillväxten, i lokal valuta och exklusive förvärv, var 23 procent. Eftersom mängden genomfakturering skiljer sig avsevärt mellan produkter och länder tycker vi att tillväxt i bruttoresultat är ett bättre mått än försäljningstillväxt för att mäta vår finansiella utveckling.
Justerad EBITDA i fjärde kvartalet var 82 procent högre än motsvarande period förra året. Skalfördelarna i vår affär gör att vi kan vi öka vår vinst trots kraftfulla investeringar i sälj och produktutveckling. Vi är nu över 700 medarbetare som tillsammans bygger den ledande molnplattformen för krävande företagskunder med globala kommunikationsbehov. Nästan all produktutveckling kostnadsförs i resultaträkningen, vilket gör att konverteringen av justerad EBITDA till operativt kassaflöde förblir god.
I Meddelandetjänster var den organiska tillväxten i bruttoresultatet 27 procent i fjärde kvartalet. Vi ser fortsatt god efterfrågan från stora, amerikanska techbolag som prioriterar kvalitet och använder Sinch för att skicka meddelanden till många länder samtidigt. Vi ser också en positiv utveckling i arbetet att bredda tillväxten till resten av vår kundbas.
Meddelandetjänster lyfts även av TWW och myElefant som vi förvärvade i oktober 2019. Förvärvet breddar vårt erbjudande och vi får redan mycket positiva reaktioner från våra kunder. Med myElefant kan vi erbjuda visuella och interaktiva meddelandetjänster som fungerar på alla smartphones, och med TWW i Brasilien kan vi erbjuda en direkt kommunikationsväg, utan mellanhänder, till en av världens största och mest dynamiska mobilmarknader.
Röst och Video fortsätter att utvecklas väl med 72 procent bruttoresultattillväxt jämfört med fjärde kvartalet 2018. Vi ser fortsatt goda tillväxtmöjligheter inom både Number Verification och Number Masking och tillför resurser inom både sälj och produktutveckling.

Resultatet i Operatörssegmentet varierar från kvartal till kvartal och utvecklades sämre i slutet på 2019. Försäljningen var lägre än motsvarande period förra året och EBITDA var negativ på grund av försenade kundprojekt, negativa valutaeffekter och framåtblickande produktsatsningar. Orderingången utvecklades dock väl under kvartalet med särskilt god efterfrågan på Sinch produkter inom Fraud & Security.
Människor i hela världen använder meddelandeappar för att hålla kontakt med familj och vänner. Trots detta använder de flesta företag fortfarande främst epost för att nå sina kunder och ber kunderna att ringa kundtjänst om de behöver hjälp eller rådgivning.
Vårt mål är att hjälpa företag kommunicera med sina kunder genom de kanaler kunderna själva föredrar. Vi gör det med molnbaserad teknik som är lätt att komma igång med, lätt att skala upp, och lätt för slutanvändare att uppskatta.
Ordet Sinch är ju en synonym för enkelt!
Stockholm den 20 februari 2020
Oscar Werner
VD och koncernchef
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI – DECEMBER 2019
sinch
Sinch i sammandrag
För definition och redogörelse av finansiella mått som definieras respektive inte definieras enligt IFRS samt operationella mått hänvisas till sidan 21. Övergång till IFRS 16 skedde den 1 januari 2019, tidigare perioder är ej omräknade, se not 1.
| Sinch koncernen, MSEK | Q4 2019 | Q4 2018 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 540,7 | 1 151,3 | 5 035,6 | 3 986,6 |
| Bruttoresultat | 439,9 | 309,9 | 1 394,1 | 1 008,4 |
| Bruttomarginal | 28,6% | 26,9% | 27,7% | 25,3% |
| Rörelseresultat, EBITDA | 194,3 | 140,4 | 555,5 | 373,3 |
| EBITDA-marginal | 12,6% | 12,2% | 11,0% | 9,4% |
| Justerad EBITDA | 199,5 | 109,4 | 573,5 | 367,1 |
| Justerad EBITDA-marginal | 13,0% | 9,5% | 11,4% | 9,2% |
| Justerad EBITDA/bruttoresultat | 45,4% | 35,3% | 41,1% | 36,4% |
| Rörelseresultat, EBIT | 142,9 | 107,7 | 371,6 | 217,8 |
| EBIT-marginal | 9,3% | 9,4% | 7,4% | 5,5% |
| Justerad EBIT | 185,7 | 104,1 | 523,6 | 344,8 |
| Justerad EBIT-marginal | 12,1% | 9,0% | 10,4% | 8,6% |
| Periodens resultat | 94,7 | 103,5 | 274,5 | 179,5 |
| Nettomarginal | 6,1% | 9,0% | 5,5% | 4,5% |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 135,9 | 92,6 | 327,3 | 304,6 |
| Nettoskuld | 958,7 | 405,6 | 958,7 | 405,6 |
| Nettoskuld/justerad EBITDA R12M, gånger | 1,7 | 1,1 | 1,7 | 1,1 |
| Soliditet | 40,0% | 45,9% | 40,0% | 45,9% |
| Justerad EBITDA/aktie efter utspädning, SEK | 3,64 | 2,04 | 10,57 | 6,85 |
| Periodens resultat per aktie efter utspädning, SEK | 1,73 | 1,93 | 5,06 | 3,35 |
| Medeltal antal anställda | 517 | 391 | 457 | 385 |
| Medeltal antal anställda och konsulter | 654 | 469 | 572 | 453 |
| Q4 | Q4 | |||
| Jämförelsestörande poster och justeringar, MSEK | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 |
| Förvärvskostnader | -2,2 | -0,2 | -15,1 | -9,4 |
| Omstruktureringskostnader | - | - | - | 8,9 |
| Integrationskostnader | -3,0 | -2,7 | -3,0 | -27,2 |
| Realisationsresultat försäljning PSMS-verksamhet | - | -8,1 | - | -8,1 |
| Intäkt justerad tilläggsköpeskilling | - | 42,0 | - | 42,0 |
| Summa jämförelsestörande poster i EBITDA | -5,2 | 31,0 | -18,0 | 6,2 |
| Nedskrivning anläggningstillgångar IoT | - | - | - | -9,2 |
| Avskrivningar på förvärvsrelaterade tillgångar | -37,7 | -27,4 | -134,0 | -124,0 |
| Summa justeringar i EBIT | -42,8 | 3,6 | -151,9 | -127,0 |

Justerad EBITDA per aktie, rullande 12 månader (SEK)
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI – DECEMBER 2019
Sida 3 av 23
sinch
Kvartalsöversikt
| Nettoomsättning, MSEK | Q4 2017 | Q1 2018 | Q2 2018 | Q3 2018 | Q4 2018 | Q1 2019 | Q2 2019 | Q3 2019 | Q4 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Meddelandetjänster | 857,9 | 812,4 | 947,7 | 921,8 | 1 070,3 | 1 025,3 | 1 096,7 | 1 126,2 | 1 444,2 |
| Röst och Video | 15,3 | 15,0 | 17,8 | 20,5 | 38,2 | 45,0 | 56,9 | 70,0 | 76,9 |
| Operatörer | 38,3 | 33,2 | 33,6 | 39,5 | 50,6 | 43,4 | 44,2 | 42,0 | 43,7 |
| Övrigt och elimineringar | -2,2 | -2,0 | -1,7 | -2,5 | -7,8 | -11,9 | -21,2 | -21,8 | -24,2 |
| Totalt | 909,3 | 858,6 | 997,4 | 979,3 | 1 151,3 | 1 101,8 | 1 176,7 | 1 216,4 | 1 540,7 |
| Bruttoresultat, MSEK | Q4 2017 | Q1 2018 | Q2 2018 | Q3 2018 | Q4 2018 | Q1 2019 | Q2 2019 | Q3 2019 | Q4 2019 |
| Meddelandetjänster | 162,4 | 161,5 | 207,5 | 203,7 | 244,6 | 228,4 | 259,2 | 272,8 | 364,0 |
| Röst och Video | 9,5 | 8,8 | 10,1 | 11,6 | 20,0 | 21,6 | 21,7 | 31,7 | 34,5 |
| Operatörer | 28,0 | 29,7 | 30,8 | 35,0 | 45,2 | 39,6 | 40,2 | 39,1 | 41,4 |
| Övrigt och elimineringar | -0,1 | -0,1 | 0,3 | -0,3 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Totalt | 199,8 | 200,0 | 248,6 | 249,9 | 309,9 | 289,5 | 321,1 | 343,6 | 439,9 |
| Bruttomarginal | Q4 2017 | Q1 2018 | Q2 2018 | Q3 2018 | Q4 2018 | Q1 2019 | Q2 2019 | Q3 2019 | Q4 2019 |
| Meddelandetjänster | 18,9% | 19,9% | 21,9% | 22,1% | 22,9% | 22,3% | 23,6% | 24,2% | 25,2% |
| Röst och Video | 61,8% | 59,0% | 56,6% | 56,6% | 52,4% | 47,9% | 38,2% | 45,3% | 44,9% |
| Operatörer | 73,1% | 89,5% | 91,7% | 88,6% | 89,3% | 91,2% | 90,9% | 93,0% | 94,7% |
| Totalt | 22,0% | 23,3% | 24,9% | 25,5% | 26,9% | 26,3% | 27,3% | 28,2% | 28,6% |
| Rörelseresultat EBITDA, MSEK | Q4 2017 | Q1 2018 | Q2 2018 | Q3 2018 | Q4 2018 | Q1 2019 | Q2 2019 | Q3 2019 | Q4 2019 |
| Meddelandetjänster | 79,1 | 71,8 | 108,3 | 93,9 | 102,6 | 107,8 | 112,2 | 134,9 | 202,4 |
| Röst och Video | -6,4 | -4,5 | -5,1 | -3,7 | 2,7 | 2,1 | 1,4 | 12,2 | 10,8 |
| Operatörer | 0,5 | 1,4 | 3,5 | 8,2 | 10,8 | 9,6 | 4,9 | 4,6 | -3,4 |
| Övrigt och elimineringar | 2,9 | -15,4 | -26,5 | 1,0 | 24,3 | -7,3 | -4,3 | -17,0 | -15,5 |
| EBITDA, totalt | 76,0 | 53,2 | 80,3 | 99,4 | 140,4 | 112,2 | 114,2 | 134,8 | 194,3 |
| Jämförelsestörande poster i EBITDA | 5,9 | -11,8 | -17,0 | 4,0 | 31,0 | - | - | -12,9 | -5,2 |
| Justerad EBITDA | 70,1 | 65,0 | 97,3 | 95,4 | 109,4 | 112,2 | 114,2 | 147,6 | 199,5 |
| Justerad EBITDA-marginal | 7,7% | 7,6% | 9,8% | 9,7% | 9,5% | 10,2% | 9,7% | 12,1% | 12,9% |
| Justerad EBITDA/bruttoresultat | 35,1% | 32,5% | 39,2% | 38,2% | 35,3% | 38,8% | 35,6% | 43,0% | 45,4% |
| Justerad EBITDA/aktie efter utspädning, SEK | 1,31 | 1,21 | 1,82 | 1,78 | 2,04 | 2,08 | 2,11 | 2,73 | 3,64 |
| Jämförelsestörande poster och justeringar, MSEK | Q4 2017 | Q1 2018 | Q2 2018 | Q3 2018 | Q4 2018 | Q1 2019 | Q2 2019 | Q3 2019 | Q4 2019 |
| Förvärvskostnader | -0,1 | -4,6 | -4,3 | -0,4 | -0,2 | - | - | -12,9 | -2,2 |
| Omstruktureringskostnader | - | - | - | 8,9 | - | - | - | - | - |
| Integrationskostnader | -8,9 | -7,2 | -12,8 | -4,5 | -2,7 | - | - | - | -3,0 |
| Realisationsresultat försäljning PSMS | 3,2 | - | - | - | -8,1 | - | - | - | - |
| Intäkt justerad tilläggsköpeskilling | 11,8 | - | - | - | 42,0 | - | - | - | - |
| Jämförelsestörande poster i EBITDA | 5,9 | -11,8 | -17,0 | 4,0 | 31,0 | - | - | -12,9 | -5,2 |
| Nedskrivning goodwill Xura | -11,9 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Nedskrivning anläggningstillgångar IoT | - | - | - | -9,2 | - | - | - | - | - |
| Förvärvsrelaterade avskrivningar | -27,6 | -26,7 | -34,3 | -35,6 | -27,4 | -33,3 | -30,9 | -32,1 | -37,7 |
| Summa justeringar i EBIT | -33,6 | -38,5 | -51,4 | -40,8 | 3,6 | -33,3 | -30,9 | -45,0 | -42,8 |
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI - DECEMBER 2019
Sida 4 av 23
sinch
Oktober - december 2019
Nettoomsättning
Koncernens nettoomsättning växte under kvartalet med 34 procent till 1 540,7 MSEK (1 151,3). Belopp inom parentes avser motsvarande kvartal föregående år.
Den organiska tillväxten, i lokal valuta och exklusive förvärv, var 17 procent. Förvärvet av TWW och myElefant bidrog med 13 procentenheter. TWW bidrog med 101,2 MSEK och myElefant med 47,5 MSEK.
Tillväxten under kvartalet påverkades positivt av kronans försvagning mot främst EUR, USD och GBP. Koncernen har betydande intäkter i utländska valutor, och om växelkurserna hade varit desamma under kvartalet som under motsvarande kvartal föregående kalenderår så hade intäkterna varit cirka 46,2 MSEK lägre. Den positiva valutapåverkan på koncernens nettoomsättning var således 4 procent.
Bruttoresultat
Under kvartalet växte koncernens bruttoresultat med 42 procent till 439,9 MSEK (309,9).
Den organiska tillväxten i lokal valuta var 23 procent. TWW och myElefant bidrog med 14 procent. TWW bidrog med 29,8 MSEK och myElefant med 14,6 MSEK. Den positiva effekten av förändrade valutakurser i kvartalet var 13,0 MSEK, vilket motsvarar 4 procent.
Bruttomarginalen uppgick till 28,6 procent (26,9) och påverkas av flera olika faktorer. Vi levererar fler meddelanden till marknader med mindre genomfakturering till mobiloperatörer vilket innebär en högre bruttomarginal. Vi har även tillväxt i produkter med högre bruttomarginal, bland annat individualiserade videomeddelanden, vilket har en positiv effekt på koncernens bruttomarginal.
Vilka länder som Sinch företagskunder skickar meddelanden till är en viktig faktor som påverkar bruttomarginalen. Trots att Sinch bruttoresultat per transaktion är likartat i de flesta marknader så varierar bruttomarginalen betydligt eftersom operatörernas trafikavgifter skiljer sig avsevärt mellan olika länder. Förändringar i trafikmönster och volymmix kan därför ha en stor påverkan på nettoomsättning och bruttomarginal utan att det påverkar bruttoresultatet i absoluta tal.
Sinch huvudsakliga fokus är därför på bruttoresultat, och tillväxt i bruttoresultat, snarare än på nettoomsättning och bruttomarginal.

BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI - DECEMBER 2019
Sida 5 av 23
sinch
Rörelseresultat, EBITDA
Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar (EBITDA) uppgick till 194,3 MSEK (140,4).
Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar exklusive jämförelsestörande poster¹ (justerad EBITDA) ökade med 90,1 MSEK till 199,5 MSEK (109,4), vilket motsvarar en ökning om 82 procent.
Övergången till IFRS 16 har medfört en positiv effekt på EBITDA om 7,3 MSEK. Den samlade effekten av valutakursförändringar på EBITDA var marginellt negativ.
Resultatet belastas av framtidsinriktade satsningar i syfte att driva tillväxt. Bolaget investerar betydande belopp i produktutveckling, marknadsföring och försäljning inom flera områden. Dessa kostnader utgörs huvudsakligen av personalkostnader.
Koncernens finansiella mål är en tillväxt i justerad EBITDA per aktie om 20 procent på årsbasis. Justerad EBITDA per aktie i kvartalet uppgick till 3,64 SEK (2,04) och rullande tolv månader till 10,57 SEK (6,85), vilket innebär en ökning om 54 procent. Justerad EBITDA dividerat med bruttoresultat i kvartalet var 45,4 procent (35,3).
Rörelseresultat, EBIT
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 142,9 MSEK (107,7).
Förvärvsrelaterade avskrivningar, vilka inte påverkar kassaflödet, belastade EBIT med 37,7 MSEK (27,4). Dessa avskrivningar är främst hänförliga till planenliga avskrivningar av förvärvade kundrelationer och förvärvad mjukvara, se not 4.
Justerad EBIT, EBIT exklusive jämförelsestörande poster och avskrivningar av förvärvsrelaterade tillgångar¹, uppgick till 185,7 MSEK (104,1).
Medarbetare
Vid kvartalets slut sysselsatte koncernen 722 (467) personer inklusive konsulter. Medeltalet för kvartalet var 654 (469) personer. Medeltalet antal anställda (heltidstjänster exklusive konsulter) uppgick till 517 (391), varav 25 procent (23) var kvinnor. Sinch fortsätter att rekrytera, både i Sverige och internationellt.
Januari - december 2019
Nettoomsättning
Koncernens nettoomsättning växte under perioden med 26 procent till 5 035,6 MSEK (3 986,6). Belopp inom parentes avser motsvarande period föregående år.
Den organiska tillväxten i lokal valuta och exklusive förvärv var 17 procent.
Bruttoresultat
Bruttoresultatet uppgick till 1 394,1 MSEK (1 008,4). Den organiska tillväxten, i lokal valuta och exklusive förvärv, var 26 procent. Den positiva effekten av förändrade valutakurser i perioden var 47,9 MSEK, vilket motsvarar 5 procent. Bruttomarginalen uppgick till 27,7 procent (25,3).
Rörelseresultat
Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar (EBITDA) uppgick till 555,5 MSEK (373,3). EBITDA exklusive jämförelsestörande poster¹ (justerad EBITDA) uppgick till 573,5 MSEK (367,1). Övergången till IFRS 16 har medfört en positiv effekt på EBITDA om 27,6 MSEK.
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 371,6 MSEK (217,8). EBIT exklusive jämförelsestörande poster och förvärvsrelaterade avskrivningar¹ (justerad EBIT) uppgick till 523,6 MSEK (344,8).
Övriga resultatposter
Finansnettot uppgick till -16,6 MSEK (-16,5), varav räntekostnader uppgick till -28,8 MSEK (-22,4) och valutakursdifferenser 10,9 MSEK (15,5). Koncernens effektiva skattesats uppgick till 22,7 procent (10,8). För avstämning av skatt på årets resultat, se not 5. Årets resultat uppgick till 274,5 MSEK (179,5).
Investeringar
Nettoinvesteringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar uppgick till 56,0 MSEK (28,5). Investeringarna avser främst aktivering av eget utvecklingsarbete om 38,6 MSEK (21,7).
Kassaflöde, likviditet och finansiell ställning
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 327,3 MSEK (304,6). Kassaflödet i förhållande till rörelseresultatet fluktuerar mellan kvartalen eftersom många av bolagets kunder maximerar sin likviditet vid kvartalsskiftena genom att senarelägga leverantörsbetalningar. Verkliga kundförluster är fortsatt låga, och över tid är kassaflödet i förhållande till rörelseresultatet stabilt.
Koncernens likvida medel uppgick per 31 december 2019 till 466,3 MSEK (180,8). Checkräkningskrediten uppgick till 200 MSEK (200), varav inget (-) var nyttjat. Sinch revolverande kreditfacilitet uppgick till 900 MSEK, varav 210 MSEK (-) var nyttjat. Den 19 november emitterade Sinch ett seniort, icke-säkerställt obligationslån till ett värde av 750 MSEK. Obligationslånet har en löptid på 5 år och en rörlig 3 månaders-ränta på STIBOR plus 250 bps.
Nettoskulden uppgick till 958,7 MSEK (405,6). Implementation av IFRS 16 per 1 januari 2019 ökade bolagets nettoskuld med 83,8 MSEK, se not 1. Justerad EBITDA R12M i förhållande till nettoskuld uppgick till 1,7 (1,1), enligt tidigare tillämpade redovisningsprinciper var förhållandet 1,6 (1,1).
Eget kapital uppgick per den 31 december 2019 till 1 998,6 MSEK (1 664,2), vilket motsvarar en soliditet om 40,0 procent (45,9). Eget kapital per aktie uppgick till 37,27 SEK (31,03).
1) Se tabell på sidan 3 samt not 4 för detaljer.
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI – DECEMBER 2019
Sida 6 av 23
sinch
Meddelandetjänster
Med Sinch molnbaserade kommunikationsplattform når företag sina kunder och anställda, direkt i mobiltelefonen, inom en eller ett par sekunder. Meddelanden skickas som SMS eller med nästa generations tekniker som RCS och WhatsApp. I produktområdet ingår även individualiserade videomeddelanden där unika videomeddelanden skräddarsys till varje enskild mottagare.
| Meddelandetjänster, MSEK | Q4 2019 | Q4 2018 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 444,2 | 1 070,3 | 4 692,5 | 3 752,3 |
| Bruttoresultat | 364,0 | 244,6 | 1 124,4 | 817,3 |
| Bruttomarginal | 25,2% | 22,9% | 24,0% | 21,8% |
| Rörelseresultat, EBITDA | 202,4 | 102,6 | 557,3 | 376,7 |
| EBITDA/bruttoresultat | 55,6% | 41,9% | 49,6% | 46,1% |
| EBITDA-marginal | 14,0% | 9,6% | 11,9% | 10,0% |
Sinch Meddelandetjänster gör det möjligt för företag att nå privatpersoner med automatiserade, affärskritiska meddelanden. Sinch har målmedvetet byggt en ledande marknadsposition baserat på kvalitet, kostnadseffektivitet och stordriftsfördelar. Detta gör Sinch väl positionerat att vinna organiska marknadsandelar, trots stark konkurrens, samt att fortsätta konsolidera marknaden genom förvärv.
Vi gör nu betydande investeringar i nästa generations meddelandetjänster med multimedia och möjlighet till tvåvägskommunikation. Dessa initiativ omfattar både kommunikationskanaler som RCS och WhatsApp samt den övergripande mjukvara som krävs för att hantera avancerade tvåvägsdialoger. Vi ser stor potential inom dessa områden även om marknaden ännu befinner sig i ett tidigt skede. Vi expanderar även vårt erbjudande kring individualiserade videomeddelanden och erbjuder nu dessa tjänster i ett flertal marknader.
Genom förvärvet av TWW i Brasilien har vi nu en stark marknadsposition i en strategiskt viktig tillväxtmarknad. Precis som Sinch har TWW byggt sin meddelandeaffär med kundfokus, kvalitet och kostnadseffektivitet som ledord. Vi arbetar nu med att realisera en rad synergier och ger TWW:s kunder tillgång till Sinch bredare produktportfölj inom meddelanden, röst och video. Förvärvet stärker även vår globala leveranskvalitet eftersom vi nu kan erbjuda våra globala kunder en direkt väg till Brasilien utan onödiga mellanhänder.
Med förvärvet av myElefant stärker vi vårt produkterbjudande inom nästa generations meddelandetjänster. myElefants lättanvända plattform gör det enkelt för marknadsförare att skapa visuella och engagerande meddelandeupplevelser utan att koda. Lösningen kombinerar befintlig teknik på ett innovativt sätt och möjliggör avancerad funktionalitet även för de många telefoner som inte kan ta emot meddelanden genom nya meddelandetjänster som RCS eller WhatsApp. Vi har redan påbörjat korsförsäljning till Sinch befintliga kundbas i Europa och arbetar nu för att kunna lansera produkterna i USA under 2020.
Transaktionsvolym
I det fjärde kvartalet ökade antalet sända meddelanden med drygt 40 procent genom organisk och förvärvad tillväxt. Den största delen av ökningen i oktober och november beror på förvärvet av TWW. Utöver bidraget från förvärvet ökar transaktionsvolymen eftersom många av våra stora befintliga kunder fortsätter att växa sin affär med oss, samt att vi fortsätter att vinna nya kunder. Ökningen i jämförbara enheter var cirka 22 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år.

Antal transaktioner per månad (miljarder)
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI – DECEMBER 2019
sinch
Nettoomsättning
Under kvartalet ökade nettoomsättningen jämfört med motsvarande kvartal föregående kalenderår med 373,9 MSEK till 1 444,2 MSEK (1 070,3), vilket motsvarar 35 procent. Av denna ökning förklaras 15 procentenheter av förvärv och 4 procentenheter av valutakursförändringar. Den organiska tillväxten i lokal valuta var 19 procent. Förvärvet av TWW bidrog med 101,2 MSEK och förvärvet av myElefant bidrog med 47,5 MSEK.
Den organiska tillväxten i nettoomsättningen påverkades positivt av Sinch målmedvetna fokus på stora, strategiska kunder och tillväxt i försäljningen av individualiserade videomeddelanden. Tillväxten drivs inte minst av Sinch kommersiella samarbeten med stora, internationella molnplattformsbolag som nyttjar Sinch produkter för automatiserad mobil marknadsföring.
Bruttoresultat
Under kvartalet ökade bruttoresultatet till 364,0 MSEK (244,6), en ökning med 49 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Av denna ökning förklaras 18 procentenheter av förvärv och 4 procentenheter av valutakursförändringar. Den organiska tillväxten i lokal valuta var 27 procent. Förvärvet av TWW bidrog med 29,8 MSEK och förvärvet av myElefant bidrog med 14,6 MSEK.
Överlag ser vi en fortsatt stark utveckling i Nordamerika, mer försiktig tillväxt i Europa, och utrymme att förbättra vår tillväxttakt i Asien. Samtidigt beror den starka utvecklingen i Nordamerika delvis på att många stora, globala techbolag är baserade i USA. Även om dessa bolag har lokal verksamhet världen över så bokförs deras intäkter i USA eftersom Sinch geografiska redovisning utgår från kundens huvudkontor.
Bruttomarginalen under kvartalet stärktes jämfört med motsvarande kvartal förra året på grund av ökad trafik till länder med högre bruttomarginal. Bruttomarginalen varierar betydligt mellan olika länder trots att Sinch bruttoresultat per transaktion är likartat i de flesta marknader. Detta beror på att operatörernas trafikavgifter skiljer sig avsevärt mellan olika länder. Förändringar i trafikmönster och volymmix kan därför ha en stor påverkan på nettoomsättning och bruttomarginal utan att det påverkar bruttoresultatet i absolut tal. Av denna anledning fokuserar Sinch på bruttoresultat per transaktion, inte bruttomarginal, som styrande resultatmått. Tillsammans hade förvärvet av TWW och myElefant en positiv effekt på bruttomarginalen om 0,5 procentenheter.
Rörelseresultat, EBITDA
Under kvartalet ökade EBITDA jämfört med motsvarande kvartal föregående kalenderår med 99,8 MSEK till 202,4 MSEK (102,6), vilket motsvarar 97 procent. Den sammantagna effekten av valutaförändringar gav marginellt negativ påverkan på EBITDA.

Bruttoresultatet per transaktion sjönk jämfört med tredje kvartalet eftersom TWW inkluderas från oktober 2019. OPEX per transaktion föll till följd av skalfördelar i affären då högre transaktionsvolym och bruttoresultat inte innebär motsvarande ökning i kostnadsbasen. Samtidigt fortsätter rörelseresultatet att belastas av flera framtidsinriktade satsningar i syfte att driva tillväxt. Dessa kostnader utgörs huvudsakligen av personalkostnader. Bolaget utvecklar mjukvara för interaktiva meddelandetjänster som WhatsApp och RCS, en uppgradering av SMS som ger användaren en rikare användarupplevelse och uppmuntrar till en interaktiv kunddialog med lättbegripliga menyval där mottagaren till exempel kan checka in eller boka en ny tid med ett enkelt knapptryck.
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI – DECEMBER 2019
sinch

EBITDA/bruttoresultat (rullande 3 månader)
Ett viktigt mått för att mäta effektivitet och skalbarhet är EBITDA i förhållande till bruttoresultat. Måttet visar underliggande marginal och påverkas inte av förändringar i operatörernas trafikavgifter. Trots att framåtblickande tillväxtsatsningar ökar kostnaderna för produktutveckling är EBITDA/bruttoresultat relativt stabilt då tillväxten i bruttoresultat har en hög inkrementell marginal.
I det fjärde kvartalet gynnas Meddelandetjänster dessutom av positiva säsongseffekter med ökad aktivitet kring Black Friday och julhelgen. Utöver detta har både TWW och myElefant en hög andel av årets försäljning, bruttoresultat och EBITDA i det fjärde kvartalet.
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI – DECEMBER 2019
sinch
Röst och Video
Inom Röst och Video ryms Sinch innovativa produkter för molnbaserade röst- och videosamtal. Produktområdet inkluderar bland annat Number Masking, en tjänst som tillhandahåller tillfälliga telefonnummer, och Verification, där vi hjälper företag att verifiera sina kunders mobilnummer på ett enkelt, snabbt och kostnadseffektivt sätt.
| Röst och Video, MSEK | Q4 2019 | Q4 2018 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 76,9 | 38,2 | 248,8 | 91,4 |
| Bruttoresultat | 34,5 | 20,0 | 109,5 | 50,5 |
| Bruttomarginal | 44,9% | 52,4% | 44,0% | 55,2% |
| Rörelseresultat, EBITDA | 10,8 | 2,7 | 26,6 | -10,5 |
| EBITDA-marginal | 14,1% | 7,2% | 10,7% | -11,5% |
Verksamheten inom Röst och Video utvecklas mycket starkt med fler kunder och ökad geografisk räckvidd. Vi är särskilt framgångsrika inom Number Masking för app-baserade taxitjänster, en tjänst som gör att förare och kunder enkelt kan kontakta varandra utan att lämna ifrån sig sina privata mobiltelefonnummer. Vi ser även god efterfrågan på vårt erbjudande inom nummerverifikation där vi hjälper företag att verifiera sina kunders mobilnummer.
Nettoomsättning
Under kvartalet ökade nettoomsättningen med 38,7 MSEK till 76,9 MSEK (38,2). Fokus under 2019 har varit att driftsätta flera affärer som vanns under 2018 och att upprätthålla hög leveranskvalitet samtidigt som verksamheten snabbt expanderar. Vi ser goda möjligheter att vinna nya kunder och öka vår affärsvolym med befintliga kunder även framöver.
Resultat
Under kvartalet uppgick bruttoresultatet till 34,5 MSEK (20,0). Bruttomarginalen var 44,9 procent (52,4). EBITDA uppgick till 10,8 MSEK (2,7).
Operatörer
Sinch utvecklar mjukvarulösningar till mobiloperatörer, både som produkt och tjänst, för att tillhandahålla mobila mervärdestjänster (VAS), hantera realtidsdebitering (OCS), samt för att skydda sina nät och intäkter.
| Operatörer, MSEK | Q4 2019 | Q4 2018 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 43,7 | 50,6 | 173,3 | 156,8 |
| Bruttoresultat | 41,4 | 45,2 | 160,2 | 140,6 |
| Bruttomarginal | 94,7% | 89,3% | 92,5% | 89,7% |
| Rörelseresultat, EBITDA | -3,4 | 10,8 | 15,7 | 23,8 |
| EBITDA-marginal | -7,8% | 21,3% | 9,1% | 15,2% |
Operatörsaffären är projektbaserad och därmed mer slagig än övriga delar av verksamheten. Under andra kvartalet lanserade vi RCS-as-a-Service, ett nytt erbjudande till mobiloperatörer för att påskynda användningen av RCS. Initiativet har fått ett positivt bemötande med flera aktiva kunddialoger samtidigt som många operatörer har en försiktig inställning till RCS och avvaktar med att investera.
Nettoomsättning
Under kvartalet minskade nettoomsättningen med 6,9 MSEK till 43,7 MSEK (50,6). Kvartalet påverkades negativt av förseningar i kundprojekt samt negativa valutaeffekter. Orderingången var dock god med positiv utveckling inte minst inom Sinch produkter för Fraud & Security.
Resultat
Under kvartalet minskade bruttoresultatet med 3,8 MSEK till 41,4 MSEK (45,2). EBITDA minskade med 14,2 MSEK till -3,4 MSEK (10,8).
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI – DECEMBER 2019
Sida 10 av 23
sinch
Resultaträkning i sammandrag
| Sinch koncernen, MSEK | Not | Q4 | Q4 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | ||
| Nettoomsättning | 1 540,7 | 1 151,3 | 5 035,6 | 3 986,6 | |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -1 100,7 | -841,5 | -3 641,4 | -2 978,2 | |
| Bruttoresultat | 439,9 | 309,9 | 1 394,1 | 1 008,4 | |
| Övriga rörelseintäkter | 26,6 | 57,6 | 103,1 | 109,6 | |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 15,3 | 5,3 | 38,6 | 21,7 | |
| Övriga externa kostnader | -90,0 | -86,2 | -328,7 | -280,3 | |
| Personalkostnader | -160,6 | -119,2 | -537,6 | -405,1 | |
| Övriga rörelsekostnader | -36,7 | -27,0 | -113,9 | -81,1 | |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, EBITDA | 194,3 | 140,4 | 555,5 | 373,3 | |
| Av- och nedskrivningar | 4 | -51,4 | -32,7 | -183,9 | -155,5 |
| Rörelseresultat, EBIT | 142,9 | 107,7 | 371,6 | 217,8 | |
| Finansiella intäkter | 6,0 | 10,3 | 18,6 | 22,6 | |
| Finansiella kostnader | -26,2 | -21,5 | -35,2 | -39,1 | |
| Resultat före skatt | 122,7 | 96,5 | 355,0 | 201,3 | |
| Aktuell skatt | -25,8 | 0,8 | -83,8 | -41,1 | |
| Uppskjuten skatt | -2,2 | 6,2 | 3,3 | 19,3 | |
| Periodens resultat | 94,7 | 103,5 | 274,5 | 179,5 | |
| Hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 94,7 | 103,5 | 274,6 | 179,5 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0,0 | 0,0 | -0,1 | 0,0 |
Resultat per aktie
| Q4 | Q4 | |||
|---|---|---|---|---|
| Sinch koncernen, SEK | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 |
| - Före utspädning | 1,77 | 1,93 | 5,12 | 3,35 |
| - Efter utspädning | 1,73 | 1,93 | 5,06 | 3,35 |
Rapport över totalresultat i sammandrag
| Sinch koncernen, MSEK | Q4 | Q4 | ||
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
| Periodens resultat | 94,7 | 103,5 | 274,5 | 179,5 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Poster som senare kan återföras till periodens resultat | ||||
| Omräkningsdifferenser | -53,1 | -23,7 | 61,2 | -12,8 |
| Säkringsredovisning nettoinvestering | -2,7 | 1,7 | -5,7 | -6,3 |
| Skatteeffekt poster i övrigt totalresultat | 0,6 | -0,7 | 1,2 | 1,0 |
| Periodens övriga totalresultat | -55,2 | -22,7 | 56,7 | -18,0 |
| Periodens totalresultat | 39,5 | 80,7 | 331,2 | 161,5 |
| Hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 39,6 | 80,6 | 331,4 | 161,7 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | -0,1 | 0,1 | -0,2 | -0,2 |
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI - DECEMBER 2019
Sida 11 av 23
sinch
Balansräkning i sammandrag
| Sinch koncernen, MSEK | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÄNGAR | |||
| Goodwill | 1 753,9 | 1 221,8 | |
| Kundrelationer | 764,0 | 682,6 | |
| Operatörsrelationer | 106,8 | 102,9 | |
| Utvecklad programvara | 162,7 | 135,8 | |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 3,9 | 2,3 | |
| Nyttjanderättstillgångar | 76,6 | - | |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 29,7 | 18,9 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12,0 | 15,1 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 237,6 | 191,9 | |
| Summa anläggningstillgångar | 3 147,2 | 2 371,4 | |
| Skattefordringar | 23,8 | 15,6 | |
| Övriga kortfristiga fordringar | 1 353,6 | 1 058,6 | |
| Likvida medel | 466,3 | 180,8 | |
| Summa omsättningstillgångar | 1 843,7 | 1 254,9 | |
| SUMMA TILLGÄNGAR | 4 990,9 | 3 626,3 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 3 | 1 997,9 | 1 663,3 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0,7 | 0,9 | |
| Summa eget kapital | 1 998,6 | 1 664,2 | |
| Uppskjuten skatteskuld | 270,3 | 218,4 | |
| Långfristiga skulder, räntebärande | 1 329,8 | 487,3 | |
| Långfristiga skulder, ej räntebärande | 139,8 | 147,5 | |
| Summa långfristiga skulder | 1 739,9 | 853,2 | |
| Kortfristiga skulder, räntebärande | 95,2 | 99,0 | |
| Avsättningar | 21,3 | 27,7 | |
| Skatteskulder | 9,7 | 35,5 | |
| Övriga kortfristiga skulder, ej räntebärande | 1 126,1 | 946,7 | |
| Summa kortfristiga skulder | 1 252,4 | 1 109,0 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 990,9 | 3 626,3 | |
| Finansiella instrument värderade till verkligt värde | |||
| Derivatinstrument med positivt värde | 6,4 | 0,7 | |
| Derivatinstrument med negativt värde | 2,1 | 4,1 |
Redovisat värde anses utgöra en rimlig uppskattning av verkligt värde på samtliga finansiella tillgångar och skulder. De finansiella tillgångarna och skulderna hänförs till värderingskategori 2 och 3. För upplysning om värderingstekniker, se not 31 i 2018 års årsredovisning.
Förändring av eget kapital i sammandrag
| Sinch koncernen, MSEK | Hänförligt till moderbolagets aktieägare | Innehav utan bestämmande inflytande | Summa eget kapital | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktie-kapital | Övrigt tillskjutet kapital | Reserver | Balanserat resultat | Summa | |||
| Ingående eget kapital 1 januari 2018 | 5,4 | 1 377,7 | 36,7 | 73,7 | 1 493,4 | 1,1 | 1 494,6 |
| Periodens totalresultat | -18,2 | 179,5 | 161,4 | -0,2 | 161,1 | ||
| Teckningsoptioner | 9,1 | 9,1 | 9,1 | ||||
| Emissionskostnader, netto efter skatt | -0,5 | -0,5 | -0,5 | ||||
| Utgående eget kapital 31 december 2018 | 5,4 | 1 386,8 | 18,5 | 252,6 | 1 663,3 | 0,9 | 1 664,2 |
| Ingående eget kapital 1 januari 2019 | 5,4 | 1 386,8 | 18,5 | 252,6 | 1 663,3 | 0,9 | 1 664,2 |
| Periodens totalresultat | 56,8 | 274,6 | 331,4 | -0,2 | 331,2 | ||
| Teckningsoptioner | 4,1 | 4,1 | 4,1 | ||||
| Emissionskostnader, netto efter skatt | -0,9 | -0,9 | -0,9 | ||||
| Utgående eget kapital 31 december 2019 | 5,4 | 1 390,8 | 75,3 | 526,3 | 1 998,0 | 0,7 | 1 998,6 |
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI – DECEMBER 2019
Sida 12 av 23
sinch
Kassaflödesanalys i sammandrag
| Sinch koncernen, MSEK | Not | Q4 2019 | Q4 2018 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde före förändring av rörelsekapital | 149,7 | 81,7 | 453,5 | 223,6 | |
| Förändring av rörelsekapital | -13,7 | 10,9 | -126,2 | 81,0 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 135,9 | 92,6 | 327,3 | 304,6 | |
| Nettoinvestering i materiella och immateriella anläggningstillgångar | -22,7 | -7,0 | -56,0 | -28,5 | |
| Förändring finansiella fordringar | 11,4 | -2,7 | 12,1 | -20,4 | |
| Förvärv av koncernföretag | 6 | -580,6 | -0,2 | -668,5 | -321,5 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -591,9 | -9,9 | -712,4 | -370,4 | |
| Nyupptagna lån/uppläggningsavgifter | 1 453,4 | 585,4 | 1 453,4 | 722,2 | |
| Amortering lån | -683,8 | -540,9 | -756,7 | -654,0 | |
| Amortering leasingskuld | -6,9 | - | -25,8 | -0,2 | |
| Checkräkningskredit | - | -79,8 | - | - | |
| Nyemission/teckningsoptioner | 3 | 1,4 | -0,7 | 2,1 | 7,4 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 764,1 | -36,0 | 673,1 | 75,5 | |
| Periodens kassaflöde | 308,1 | 46,8 | 288,0 | 9,8 | |
| Likvida medel vid periodens början | 168,1 | 132,5 | 180,8 | 164,6 | |
| Valutakursdifferens i likvida medel | -9,9 | 1,5 | -2,4 | 6,4 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 466,3 | 180,8 | 466,3 | 180,8 |
Övrig information
| Sinch koncernen, MSEK | Q4 2019 | Q4 2018 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Aktieinformation | ||||
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 1,77 | 1,93 | 5,12 | 3,35 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 1,73 | 1,93 | 5,06 | 3,35 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier före utspädning | 53 602 089 | 53 602 089 | 53 602 089 | 53 602 089 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 54 753 931 | 53 602 089 | 54 234 275 | 53 602 089 |
| Antal stamaktier vid periodens slut | 53 602 089 | 53 602 089 | 53 602 089 | 53 602 089 |
| Totalt antal aktier vid periodens slut | 53 602 089 | 53 602 089 | 53 602 089 | 53 602 089 |
| Finansiell ställning | ||||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 1 997,9 | 1 663,3 | 1 997,9 | 1 663,3 |
| Soliditet | 40,0% | 45,9% | 40,0% | 45,9% |
| Eget kapital per aktie, SEK | 37,27 | 31,03 | 37,27 | 31,03 |
| Nettoinvestering i materiella och immateriella anläggningstillgångar | 22,7 | 7,0 | 56,0 | 28,5 |
| Likvida medel | 466,3 | 180,8 | 466,3 | 180,8 |
| Nettoskuld | 958,7 | 405,6 | 958,7 | 405,6 |
| Nettoskuld/justerad EBITDA R12M, gånger | 1,7 | 1,1 | 1,7 | 1,1 |
| Medarbetarinformation | ||||
| Medelantal anställda | 517 | 391 | 457 | 385 |
| Andel kvinnor | 25% | 21% | 23% | 21% |
| Nyckeltal | ||||
| Rörelsemarginal, EBITDA | 12,6% | 12,2% | 11,0% | 9,4% |
| Rörelsemarginal, EBIT | 9,3% | 9,4% | 7,4% | 5,5% |
| Nettomarginal, periodens resultat | 6,1% | 9,0% | 5,5% | 4,5% |
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI - DECEMBER 2019
Sida 13 av 23
sinch
Rörelsesegment
Rörelsesegment definieras som affärsverksamheter som kan generera intäkter och ådra sig kostnader, vars rörelseresultat regelbundet följs upp av företagets verkställande direktör och för vilka separat finansiell information finns tillgänglig. Koncernens rörelsesegment utgörs av Meddelandetjänster, Operatörer och Röst och Video. Vehicle var tidigare ett eget segment men ingår från 2019 i Meddelandetjänster, tidigare perioder är omräknade. Poster under EBITDA samt jämförelsestörande poster allokeras inte till segmenten.
| Q4 2019, MSEK | Meddelande-tjänster | Röst och Video | Operatörer | Moderbolag, ej fördelade poster & elimineringar | Koncernen |
|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter från externa kunder | 1 421,9 | 76,8 | 41,9 | - | 1 540,7 |
| Intäkter från andra segment | 22,3 | 0,1 | 1,8 | -24,2 | - |
| Bruttoresultat | 364,0 | 34,5 | 41,4 | 0,0 | 439,9 |
| EBITDA | 202,4 | 10,8 | -3,4 | -15,5 | 194,3 |
| Av- och nedskrivningar | -51,4 | ||||
| EBIT | 142,9 | ||||
| Finansiella poster | -20,3 | ||||
| Resultat före skatt | 122,7 |
EBITDA för moderbolaget uppgår till -7,0 MSEK. I ej fördelade poster ingår förvärvskostnader om -2,2 MSEK.
| Q4 2018, MSEK | Meddelande-tjänster | Röst och Video | Operatörer | Moderbolag, ej fördelade poster & elimineringar | Koncernen |
|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter från externa kunder | 1 064,1 | 38,1 | 49,1 | - | 1 151,3 |
| Intäkter från andra segment | 6,1 | 0,1 | 1,5 | -7,7 | - |
| Bruttoresultat | 244,6 | 20,0 | 45,2 | 0,1 | 309,9 |
| EBITDA | 102,6 | 2,7 | 10,8 | 24,3 | 140,4 |
| Avskrivningar | -32,7 | ||||
| EBIT | 107,7 | ||||
| Finansiella poster | -11,2 | ||||
| Resultat före skatt | 96,5 |
EBITDA för moderbolaget uppgår till -8,0 MSEK. I ej fördelade poster ingår förvärvskostnader om -0,2 MSEK, integrationskostnader om -2,7 MSEK, realisationsresultat PSMS om 8,1 MSEK samt intäkt justerad tilläggsköpeskilling om 42,0 MSEK.
| 2019, MSEK | Meddelande-tjänster | Röst och Video | Operatörer | Moderbolag, ej fördelade poster & elimineringar | Koncernen |
|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter från externa kunder | 4 619,8 | 248,5 | 167,3 | - | 5 035,6 |
| Intäkter från andra segment | 72,7 | 0,4 | 6,0 | -73,1 | - |
| Bruttoresultat | 1 124,4 | 109,5 | 160,2 | 0,0 | 1 394,1 |
| EBITDA | 557,3 | 26,6 | 15,7 | -44,1 | 555,5 |
| Av- och nedskrivningar | -183,9 | ||||
| EBIT | 371,6 | ||||
| Finansiella poster | -16,6 | ||||
| Resultat före skatt | 355,0 |
EBITDA för moderbolaget uppgår till -19,4 MSEK. I ej fördelade poster ingår förvärvskostnader om -15,1 MSEK.
| 2018, MSEK | Meddelande-tjänster | Röst och Video | Operatörer | Moderbolag, ej fördelade poster & elimineringar | Koncernen |
|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter från externa kunder | 3 744,1 | 91,0 | 151,5 | - | 3 986,6 |
| Intäkter från andra segment | 8,2 | 0,4 | 5,3 | -13,9 | - |
| Bruttoresultat | 817,3 | 50,5 | 140,6 | 0,0 | 1 008,4 |
| EBITDA | 376,7 | -10,5 | 23,8 | -16,7 | 373,3 |
| Avskrivningar | -155,5 | ||||
| EBIT | 217,8 | ||||
| Finansiella poster | -16,5 | ||||
| Resultat före skatt | 201,3 |
EBITDA för moderbolaget uppgår till -24,2 MSEK. I ej fördelade poster ingår förvärvskostnader om -9,4 MSEK, integrationskostnader om -27,2 MSEK, upplöst ej nyttjad omstruktureringsreserv om 8,9 MSEK samt intäkt justerad tilläggsköpeskilling om 42,0 MSEK.
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI - DECEMBER 2019
sinch
Fördelning av extern nettoomsättning
| Q4 2019, MSEK | Meddelande-tjänster | Röst och Video | Operatörer | Koncernen |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning per kunds land/region | ||||
| Sverige | 90,3 | 2,8 | 8,6 | 101,8 |
| Frankrike | 144,6 | 0,3 | - | 144,9 |
| Storbritannien | 190,6 | 1,2 | 0,5 | 192,3 |
| Tyskland | 85,3 | 1,9 | 0,7 | 87,9 |
| Övriga länder inom EU | 124,6 | 27,8 | 14,1 | 166,5 |
| USA | 590,1 | 20,1 | 0,0 | 610,3 |
| Övriga världen | 196,4 | 22,7 | 18,0 | 237,1 |
| Summa | 1 421,9 | 76,8 | 41,9 | 1 540,7 |
| Nettoomsättning per produkt/tjänst | ||||
| Kommunikationstjänster | 1 356,0 | 76,8 | - | 1 432,9 |
| Initiala mjukvarulicenser och uppgraderingar | - | - | 13,6 | 13,6 |
| Support | 1,4 | - | 28,3 | 29,8 |
| Övrigt | 64,4 | - | - | 64,4 |
| Summa | 1 421,9 | 76,8 | 41,9 | 1 540,7 |
| Tidpunkt för intäktsredovisning | ||||
| Över tid | 1,4 | - | 41,9 | 43,4 |
| Vid en tidpunkt | 1 420,5 | 76,8 | - | 1 497,3 |
| Summa | 1 421,9 | 76,8 | 41,9 | 1 540,7 |
| Q4 2018, MSEK | Meddelande-tjänster | Röst och Video | Operatörer | Koncernen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Nettoomsättning per kunds land/region | ||||
| Sverige | 74,7 | 3,7 | 7,5 | 86,0 |
| Frankrike | 141,0 | 0,1 | - | 141,1 |
| Storbritannien | 163,2 | 0,9 | 0,5 | 164,6 |
| Tyskland | 98,9 | 1,0 | 0,7 | 100,6 |
| Övriga länder inom EU | 130,7 | 9,9 | 11,5 | 152,1 |
| USA | 343,2 | 16,2 | 1,8 | 361,2 |
| Övriga världen | 112,4 | 6,2 | 27,1 | 145,7 |
| Summa | 1 064,1 | 38,1 | 49,1 | 1 151,3 |
| Nettoomsättning per produkt/tjänst | ||||
| Kommunikationstjänster | 1 057,0 | 38,1 | - | 1 095,1 |
| Initiala mjukvarulicenser och uppgraderingar | 0,2 | - | 13,3 | 13,5 |
| Support | 2,6 | - | 35,8 | 38,4 |
| Övrigt | 4,4 | - | 0,0 | 4,4 |
| Summa | 1 064,1 | 38,1 | 49,1 | 1 151,3 |
| Tidpunkt för intäktsredovisning | ||||
| Över tid | 0,4 | - | 49,1 | 49,5 |
| Vid en tidpunkt | 1 063,7 | 38,1 | - | 1 101,8 |
| Summa | 1 064,1 | 38,1 | 49,1 | 1 151,3 |
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI – DECEMBER 2019
Sida 15 av 23
sinch
| 2019, MSEK | Meddelande-tjänster | Röst och Video | Operatörer | Koncernen |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning per kunds land/region | ||||
| Sverige | 325,6 | 12,3 | 32,2 | 370,0 |
| Frankrike | 455,2 | 0,5 | - | 455,7 |
| Storbritannien | 711,1 | 5,5 | 4,2 | 720,8 |
| Tyskland | 363,5 | 7,8 | 2,7 | 374,0 |
| Övriga länder inom EU | 458,7 | 86,1 | 53,7 | 598,5 |
| USA | 1 745,8 | 61,2 | 2,6 | 1 809,6 |
| Övriga världen | 559,9 | 75,2 | 71,9 | 707,0 |
| Summa | 4 619,8 | 248,5 | 167,3 | 5 035,6 |
| Nettoomsättning per produkt/tjänst | ||||
| Kommunikationstjänster | 4 499,3 | 248,5 | - | 4 747,7 |
| Initiala mjukvarulicenser och uppgraderingar | - | - | 64,5 | 64,5 |
| Support | 6,2 | - | 102,8 | 109,0 |
| Övrigt | 114,3 | - | - | 114,3 |
| Summa | 4 619,8 | 248,5 | 167,3 | 5 035,6 |
| Tidpunkt för intäktsredovisning | ||||
| Över tid | 4,8 | - | 167,3 | 172,1 |
| Vid en tidpunkt | 4 615,0 | 248,5 | - | 4 863,4 |
| Summa | 4 619,8 | 248,5 | 167,3 | 5 035,6 |
| 2018, MSEK | Meddelande-tjänster | Röst och Video | Operatörer | Koncernen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Nettoomsättning per kunds land/region | ||||
| Sverige | 232,0 | 15,0 | 32,0 | 279,0 |
| Frankrike | 466,4 | 0,2 | - | 466,6 |
| Storbritannien | 603,1 | 2,8 | 1,8 | 607,7 |
| Tyskland | 363,4 | 1,3 | 3,5 | 368,2 |
| Övriga länder inom EU | 508,3 | 18,4 | 40,4 | 567,1 |
| USA | 1 100,9 | 39,5 | 2,2 | 1 142,6 |
| Övriga världen | 470,0 | 13,8 | 71,6 | 555,4 |
| Summa | 3 744,1 | 91,0 | 151,5 | 3 986,6 |
| Nettoomsättning per produkt/tjänst | ||||
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kommunikationstjänster | 3 730,6 | 91,0 | - | 3 821,6 |
| Initiala mjukvarulicenser och uppgraderingar | 0,8 | - | 43,9 | 44,7 |
| Support | 5,7 | - | 107,5 | 113,2 |
| Övrigt | 7,0 | - | 0,0 | 7,0 |
| Summa | 3 744,1 | 91,0 | 151,5 | 3 986,6 |
| Tidpunkt för intäktsredovisning | ||||
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Över tid | 1,4 | - | 151,5 | 152,9 |
| Vid en tidpunkt | 3 742,7 | 91,0 | - | 3 833,7 |
| Summa | 3 744,1 | 91,0 | 151,5 | 3 986,6 |
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI - DECEMBER 2019
Sida 16 av 23
sinch
Moderbolaget
Sinch AB (publ), äger och förvaltar aktierna hänförliga till Sinch-koncernen. Koncernens verksamhetsmässiga och strategiska ledningsfunktioner är centraliserade till moderbolaget. Vid periodens slut var 9 (13) personer anställda i moderbolaget. Moderbolaget har ingen extern affärsverksamhet och riskerna är huvudsakligen hänförliga till dotterbolagens verksamhet.
Moderbolagets resultat- och balansräkning i sammandrag
| MSEK | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | 45,7 | 30,9 |
| Rörelsens kostnader | -80,8 | -56,9 |
| Rörelseresultat EBIT | -35,1 | -25,9 |
| Resultat från finansiella poster | 137,3 | 71,1 |
| Resultat efter finansiella poster | 102,2 | 45,2 |
| Bokslutsdispositioner | -35,8 | -45,6 |
| Skatt på årets resultat | -14,2 | 0,0 |
| Årets resultat* | 52,1 | -0,4 |
*Årets resultat överensstämmer med årets totalresultat
| MSEK | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| TILLGÄNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | 2 981,7 | 2 133,9 |
| Omsättningstillgångar | 47,5 | 59,5 |
| SUMMA TILLGÄNGAR | 3 029,2 | 2 193,4 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital | 1 479,9 | 1 425,4 |
| Obeskattade reserver | 28,4 | 8,6 |
| Uppskjuten skatteskuld | 1,4 | - |
| Avsättningar | - | 11,4 |
| Långfristiga skulder | 1 285,2 | 487,2 |
| Kortfristiga skulder | 234,4 | 260,9 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 029,2 | 2 193,4 |
Not 1 - Redovisningsprinciper
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS). Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen. Upplysningar enligt IAS 34 Delårsrapportering lämnas såväl i noter som på annan plats i delårsrapporten. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridisk person. Utöver det som beskrivs nedan, har ingen av de nya eller ändrade IFRS standarder eller tolkningar från IFRS Interpretations Committee som tillämpas från 1 januari 2019 haft någon betydande inverkan på Sinch finansiella rapporter.
Med anledning av det framtida bytet av referensräntor (interbank offered rates), har Sinch valt att förtidstillämpa Interest Rate Benchmark Reform amendments to IFRS 9, IAS 39, and IFRS 7. Denna ändring medför ingen effekt på de finansiella rapporterna.
IFRS 16 Leasingavtal tillämpas från 1 januari 2019. Övergången till IFRS 16 har skett med tillämpande av "Modified retrospective approach", vilket innebär att jämförelseårets siffror ej räknats om och därmed är årets rapporterade belopp ej fullt ut jämförbara med tidigare år.
IFRS 16 innebär i korthet att leasingavtal redovisas som nyttjanderättstillgång med en motsvarande leasingskuld. Korttidsleasingavtal och leasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett mindre värde undantas. Leasingavgifterna delas upp i amortering av leasingskuld och finansiell kostnad. Den finansiella kostnaden fördelas över leasingperioden så att varje period belastas med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under respektive period redovisade skulden. Leasingskulderna redovisas till nuvärdet av framtida leasingavgifter. Diskontering av de framtida leasingavgifterna sker med leasingavtalets implicita ränta om denna lätt kan fastställas, annars används koncernens marginella låneränta.
Koncernens nyttjanderättstillgångar redovisas till anskaffningsvärde och utgör initialt nuvärdet av leasingskulden, justerat för eventuella förutbetalda eller upplupna leasingavgifter. Nyttjanderätten skrivs av linjärt över det kortare av tillgångens nyttjandeperiod och leasingavtalets längd.
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI - DECEMBER 2019
sinch
| MSEK | Utgående balans 2018-12-31 | Effekt av IFRS 16 | Ingående balans 2019-01-01 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 371,4 | 88,8 | 2 460,2 |
| Omsättningstillgångar | 1 254,9 | -5,0 | 1 249,9 |
| Summa tillgångar | 3 626,3 | 83,8 | 3 710,1 |
| Eget kapital | 1 664,2 | - | 1 664,2 |
| Långfristiga skulder | 853,2 | 58,9 | 912,1 |
| Kortfristiga skulder | 1 109,0 | 24,9 | 1 133,9 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 626,3 | 83,8 | 3 710,1 |
Utöver ovan överensstämmer redovisnings- och beräkningsmetoderna med dem som tillämpats i årsredovisningen 2018.
Not 2 - Ställda panter och eventualförpliktelser
I samband med upptagande av obligationslån har pantsättningen av aktierna i Sinch Holding AB, Sinch Sweden AB samt Sinch Operator Software AB upphört. Koncernmässigt värde av pantsättningen per 31 december 2018 uppgick till 2 427,7 MSEK. Företagsinteckningarna i Sinch Sweden AB om 20 MSEK (20) och i Sinch Operator Software AB om 25 MSEK (25) är ej längre ställda som säkerhet för kreditavtalet. Övriga garantier uppgick till 8,5 MSEK (6,5).
Not 3 - Incitamentsprogram
Inom ramen för det incitamentsprogram, LTI 2019, som beslutades på årsstämman den 17 maj 2019, har 326 000 optioner tecknats av ledande befattningshavare och nyckelpersoner inom Sinch. Maximalt antal optioner i LTI 2019 uppgår till 510 000.
Programmet är indelat i tre serier med lösenperiod 22 juni – 22 september 2022, 22 mars – 22 juni 2023 och 21 mars – 21 juni 2024. Deltagarna tilldelas en tredjedel av sina optioner i respektive serie. Genomsnittligt verkligt värde per option var vid första tilldelnings tidpunkten 14,98 SEK och vid andra tilldelnings tidpunkten 21,61 SEK. Lösenkurs per aktie är 174,10 SEK i samtliga serier.
Deltagare utanför USA och Storbritannien betalar en premie om 14,98 SEK respektive 21,61 SEK per option. Dessa deltagare erhåller sina teckningsoptioner utan förpliktelser men Sinch har en rätt att återköpa optionerna om deltagaren avslutar sin anställning innan respektive lösentillfälle eller i sin tur önskar vidareöverlåta teckningsoptionerna. Deltagare i USA och Storbritannien tilldelas sina optioner utan monetärt vederlag och intjänar sina optioner över optionsprogrammets löptid. Optionsprogrammet för dessa deltagare innehåller villkor att deltagaren ska vara anställd under intjänandeperioden samt att Sinch resultat per aktie ska ha ökat med minst 10 procent per år för att teckning av aktier ska kunna ske.
Under början av 2019 tecknades 74 320 optioner inom LTI 2018 till ett genomsnittligt verkligt värde om 23,09 SEK per option. För övrig information om koncernens incitamentsprogram LTI 2016 och LTI 2018 hänvisas till not 8 i årsredovisningen för 2018.
Under 2019 har Sinch tillförts 5,0 MSEK till eget kapital avseende optionspremier. 54 500 optioner från innehavare som avslutat sin anställning har återköpts till ett genomsnittligt värde av 31,39 SEK per option, vilket har minskat eget kapital med 1,7 MSEK. Under 2019 ingår lönekostnad för intjänade optioner i resultatet med -0,8 MSEK med motsvarande ökning av eget kapital, sociala avgifter ingår med -4,8 MSEK och redovisas som avsättning i balansräkningen. Total kostnad för samtliga optionsprogram förväntas uppgå till cirka 8 MSEK fördelat över programmens löptid. Samtliga teckningsoptioner har under kvartalet ansetts utspädande då lösenkursen understigit genomsnittlig aktiekurs. Potentiell utspädningseffekt uppgår till 5,6 procent, vid nyttjande av samtliga optioner i alla program.
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI – DECEMBER 2019
Sida 18 av 23
sinch
Not 4 - Av- och nedskrivningar
| Av- och nedskrivningar, MSEK | Q4 2019 | Q4 2018 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Avskrivning förvärvade kundrelationer | -25,8 | -18,0 | -92,9 | -87,0 |
| Avskrivning förvärvade operatörssrelationer | -3,8 | -3,1 | -14,2 | -13,7 |
| Avskrivning förvärvade varumärken | -0,3 | -0,1 | -0,4 | -0,3 |
| Avskrivning förvärvad programvara | -7,7 | -6,2 | -26,5 | -22,9 |
| Summa förvärvsrelaterade avskrivningar | -37,7 | -27,4 | -134,0 | -124,0 |
| Av- och nedskrivning egenutvecklad programvara | -4,0 | -2,8 | -15,5 | -16,0 |
| Av- och nedskrivning licenser | -0,3 | -0,3 | -0,7 | -3,9 |
| Summa av- och nedskrivningar immateriella anläggningstillgångar | -42,0 | -30,5 | -150,1 | -144,0 |
| Av- och nedskrivning materiella anläggningstillgångar | -2,9 | -2,2 | -9,1 | -11,5 |
| Avskrivning nyttjanderättstillgångar | -6,5 | - | -24,7 | - |
| Summa av- och nedskrivningar | -51,4 | -32,7 | -183,9 | -155,5 |
Not 5 - Avstämning periodens skatt
| Avstämning periodens skatt | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Resultat före skatt | 355,0 | 201,3 |
| Skatt beräknad enligt svensk skattesats, 21,4% (22) | -76,0 | -44,3 |
| Skatt hänförlig till tidigare år | -1,2 | 19,9 |
| Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | -5,7 | -1,7 |
| Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 2,7 | 7,7 |
| Skatt schablonränta periodiseringsfonder | -0,1 | 0,0 |
| Skatteeffekt av ej aktiverat underskottsavdrag | -0,8 | -0,5 |
| Skatteeffekt av nyttjat ej tidigare aktiverat underskottsavdrag | 2,9 | 0,6 |
| Källskatt i utlandet | -1,2 | -0,3 |
| Effekt av ändrade skattesatser | 1,6 | -1,8 |
| Effekt av utländska skattesatser | -2,8 | -1,4 |
| Skatt på periodens resultat enligt resultaträkningen | -80,6 | -21,8 |
Not 6 - Förvärv av koncernföretag
myElefant
Den 4 oktober förvärvades 100 procent av aktiekapitalet i myElefant SAS. Det förvärvade bolaget inkluderas i koncernens räkenskaper från detta datum i segmentet Meddelandetjänster. Under 2018 hade myElefant en omsättning om cirka 10,5 MEUR (108 MSEK), bruttoresultat om cirka 3,1 MEUR (32 MSEK) och justerad EBITDA om cirka 0,8 MEUR (8 MSEK). Den initiala köpeskillingen uppgick till 18,8 MEUR (203,3 MSEK), därutöver kan tilläggsköpeskilling om maximalt 3 MEUR utgå om vissa mål kopplade till tillväxt i bruttoresultatet under de två första åren uppnås. Verkligt värde på villkorad köpeskilling har beräknats baserat på antagandet att det högsta beloppet kommer att utbetalas, diskonteringseffekten bedöms oväsentlig. Utbetalningen är uppdelad i två delar, varav halften i Q2 2021 och halften i Q4 2021. Den villkorade köpeskillingen redovisas bland Långfristiga skulder, ej räntebärande i balansräkningen. Förvärvet finansierades med Sinch tillgängliga kreditfaciliteter. Bolaget hade per förvärvsdatum 41 anställda och konsulter. Enligt den preliminära förvärvsanalysen uppstod en skattemässigt ej avdragsgill goodwill om 185,6 MSEK som främst är hänförlig till den kompetens som myElefant bidrar med. Nyttjandeperioden för kundrelationer bedöms vara tio år, egenutvecklad programvara fem år och varumärket myElefant 15 månader.
TWW
Den 23 oktober förvärvades 100 procent av aktiekapitalet i TWW do Brasil S.A. (TWW). Det förvärvade bolaget inkluderas i koncernens räkenskaper från detta datum i segmentet Meddelandetjänster. Under 2018 hade TWW en omsättning om cirka 134 MBRL (326 MSEK), bruttoresultat om cirka 35 MBRL (85 MSEK) och justerad EBITDA om cirka 17,5 MBRL (43 MSEK). Köpeskillingen uppgick till 180,8 MBRL (422,4 MSEK) på kassa- och skuldryr basis. Utöver initial köpeskilling har säljarna rätt till ersättning för de underskottsavdrag som kan nyttjas de fem kommande åren, utbetalning av nyttjat belopp sker efter respektive års slut. Verkligt värde har beräknats utifrån en femårsprognos av resultat före skatt och 42,6 MSEK har skuldförts bland Långfristiga skulder, ej räntebärande i balansräkningen. Skulden motsvarar värdet på uppskjuten skattefordran som identifierades vid förvärvet. Förvärvet finansierades med Sinch tillgängliga kreditfaciliteter. TWW hade per förvärvsdatum 37 anställda. Enligt den preliminära förvärvsanalysen uppstod en skattemässigt ej avdragsgill goodwill om 309,7 MSEK som främst är hänförlig till den kompetens och utökade geografiska spridning som TWW bidrar med. Nyttjandeperioden för inhemska kundrelationer och operatörssrelationer bedöms vara tio år, internationella kundrelationer bedöms ha en nyttjandeperiod om fem år.
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI - DECEMBER 2019
Sida 19 av 23
sinch
Tidigare förvärv
Under första kvartalet har tilläggsköpeskilling avseende Sinch Röst och Video om 11,3 MSEK utbetalats. I köpeavtalet avseende Vehicle ingick tilläggsköpeskillingar om maximalt 18 MUSD som baseras på bolagets omsättnings- och EBITDA-utveckling. Under andra kvartalet har 8 MUSD (74,4 MSEK) utbetalats. Ytterligare 10 MUSD kan utgå, förväntat utfall uppgår till 6,5 MUSD och är fortsatt skuldfört.
| Verkligt värde förvärvade nettotillgångar, MSEK | myElefant | TWW |
|---|---|---|
| Kundrelationer | 29,5 | 121,9 |
| Operatörsrelationer | - | 12,3 |
| Varumärke | 1,4 | - |
| Egenutvecklad programvara | 28,8 | - |
| Övriga immateriella och materiella anläggningstillgångar | 0,0 | 1,1 |
| Nyttjanderättstillgångar | 8,1 | - |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 0,7 | 1,8 |
| Uppskjuten skattefordran | 6,9 | 42,6 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 0,6 | - |
| Kundfordringar | 18,9 | 27,4 |
| Upplupna intäkter | 0,6 | 9,5 |
| Övriga omsättningstillgångar | 8,7 | 25,0 |
| Likvida medel | 11,7 | 46,4 |
| Uppskjuten skatteskuld | -16,7 | -45,6 |
| Avsättningar | - | -6,2 |
| Leasingskuld | -7,8 | - |
| Övriga räntebärande skulder | -14,1 | - |
| Leverantörsskulder | -19,8 | -31,3 |
| Övriga kortfristiga skulder | -8,4 | -12,5 |
| Summa förvärvade nettotillgångar | 49,0 | 192,4 |
| Fördelning köpeskilling, MSEK | myElefant | TWW |
| --- | --- | --- |
| Ursprunglig köpeskilling | 203,3 | 422,4 |
| Tilläggsköpeskilling, skuldförd | 31,3 | 42,6 |
| Reglering likvida medel och skulder, skuldförd | - | 37,2 |
| Total köpeskilling | 234,6 | 502,1 |
| Verkligt värde förvärvade nettotillgångar | -49,0 | -192,4 |
| Goodwill | 185,6 | 309,7 |
| Investeringsverksamheten 2019, MSEK | myElefant | TWW |
| --- | --- | --- |
| Ursprunglig köpeskilling | 203,3 | 422,4 |
| Tilläggsköpeskilling | - | - |
| Likvida medel i förvärvat dotterföretag | -11,7 | -46,4 |
| Direkta kostnader i samband med förvärv | 5,3 | 9,8 |
| Påverkan på likvida medel från förvärv | 196,9 | 385,7 |
Direkta kostnader i samband med förvärv ingår i posten Övriga externa kostnader i resultaträkningen.
| Förvärvade bolags bidrag under 2019, MSEK | myElefant | TWW |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 47,5 | 101,2 |
| Periodens resultat efter skatt | 3,6 | 15,7 |
Följande tabell visar omsättning och årets resultat som om förvärven hade skett den 1 januari 2019
| 2019, MSEK | myElefant | TWW | Övriga bolag | Avskrivning förvärvade tillgångar | Totalt |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 131,6 | 381,4 | 4 874,0 | - | 5 386,9 |
| Årets resultat efter skatt | 9,2 | 47,3 | 252,1 | -17,7 | 290,9 |
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI – DECEMBER 2019
Sida 20 av 23
sinch
Definitioner
Finansiella mått definierade enligt IFRS
Resultat per aktie före/efter utspädning
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med volymvägt genomsnittligt antal utestående aktier i perioden före/efter utspädning.
Bolaget presenterar vissa finansiella mått som inte definieras enligt IFRS. Bolaget anser att dessa mått ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de bland annat möjliggör utvärdering av bolagets prestation. Exempelvis redovisas nyckeltalet EBITDA då detta visar rörelsens underliggande resultat utan effekt av avskrivningar, vilket ger ett mer jämförbart mått då avskrivningar avser historiska investeringar. Bolaget har även valt att redovisa nyckeltalet justerad EBITDA för att visa det underliggande resultatet rensat från ej regelbundet återkommande poster såsom exempelvis realisationsresultat, förvärvs-, omstrukturerings- och integrationskostnader. Justerad EBIT är justerat för ej regelbundet återkommande poster samt avskrivningar av förvärvsrelaterade tillgångar. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som används av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS.
Finansiella mått ej definierade enligt IFRS
Bruttomarginal
Bruttoresultat i förhållande till nettoomsättning.
Bruttoresultat
Nettoomsättning minskat med kostnad för sålda varor och tjänster.
Eget kapital per aktie
Eget kapital vid periodens utgång hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antalet aktier vid periodens utgång.
Nettoinvesteringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar
Investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar under perioden minus avyttrade materiella och immateriella anläggningstillgångar.
Nettomarginal
Periodens resultat i förhållande till nettoomsättning.
Räntebärande skulder
Obligationslån, banklån samt leasingskulder.
Nettoskuld
Räntebärande skulder minus likvida medel.
OPEX
Övriga externa kostnader och personalkostnader.
Soliditet
Eget kapital i procent av balansomslutningen.
Rörelseresultat, EBIT
Periodens resultat före finansiella intäkter, finansiella kostnader och skatt.
Rörelseresultat, EBITDA
Periodens resultat före finansiella intäkter, finansiella kostnader, skatt samt av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar.
Jämförelsestörande poster
Ej regelbundet återkommande poster såsom exempelvis realisationsresultat, nedskrivningar, förvärvskostnader, integrationskostnader och omstruktureringskostnader.
Justerad EBIT
Periodens resultat före finansiella intäkter, finansiella kostnader och skatt justerat för jämförelsestörande poster samt avskrivningar av förvärvsrelaterade tillgångar.
Justerad EBITDA
Periodens resultat före finansiella intäkter, finansiella kostnader, skatt samt av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar justerat för jämförelsestörande poster.
Justerad EBITDA per aktie
Justerad EBITDA dividerat med volymvägt genomsnittligt antal utestående aktier i perioden efter utspädning.
EBIT-marginal/Justerad EBIT-marginal
Rörelseresultat EBIT/Justerad EBIT i förhållande till nettoomsättning.
EBITDA-marginal/Justerad EBITDA-marginal
Rörelseresultat EBITDA/Justerad EBITDA i förhållande till nettoomsättning.
Operativa mått
Andel kvinnor
Genomsnittligt antal kvinnor i förhållande till genomsnittligt totalt antal anställda under perioden.
Antal stamaktier vid periodens slut
Antal stamaktier vid periodens slut.
Medelantal anställda och konsulter
Genomsnittligt antal anställda och konsulter under perioden omräknade till heltidsekvivalenter.
Organisk tillväxt
Förändring nettoomsättning och bruttoresultat i förhållande till nettoomsättning och bruttoresultat i jämförelseperioden, exklusive förvärvade enheter.
Totalt antal aktier
Totalt antal stamaktier och preferensaktier vid periodens slut.
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI – DECEMBER 2019
Sida 21 av 23
sinch
Om Sinch
Sinch utvecklar digitala verktyg som möjliggör en personlig interaktion mellan företag och individer. Med Sinch molnbaserade kommunikationsplattform kan företag nå världens alla mobiltelefoner – inom en eller ett par sekunder – via meddelanden, röstsamtal och video. Flera av världens största företag använder Sinch avancerade teknikplattform för att kommunicera med sina kunder och Sinch är en etablerad mjukvaruleverantör till mobiloperatörer över hela världen. Sinch har vuxit med lönsamhet sedan det grundades 2008. Koncernen har huvudkontor i Stockholm, Sverige, samt närvaro i mer än 30 ytterligare länder. Aktien är noterad på Nasdaq Stockholm, XSTO: SINCH.
Utdelning
Styrelsen har beslutat att föreslå årsstämman att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2019. Styrelsens uppfattning är att bolaget befinner sig i en fas där ekonomiska överskott bör återinvesteras i fortsatt tillväxt, både organisk och via förvärv.
Framtidsutsikter
Sinch publicerar inga prognoser.
Kommande rapporttillfällen
Delårsrapport Q1, jan - mar 2020 29 april 2020
Delårsrapport Q2, jan - jun 2020 17 juli 2020
Delårsrapport Q3, jan - sep 2020 3 november 2020
Årsredovisning
Årsredovisning avseende räkenskapsåret 2019 kommer att finnas tillgänglig på bolagets hemsida, investors.sinch.com, senast tre veckor före årsstämman.
Årsstämma
Ordinarie årsstämma kommer att hållas fredagen den 15 maj 2020 klockan 14.00 i Stockholm. Lokal för stämman kommer att kommuniceras i samband med kallelse till årsstämman.
Valberedning
Sinch AB:s valberedning har följande sammansättning:
- Rikard Salanto, representerar Cantaloupe AB
- Jonas Fredriksson, representerar Neqst D1 AB
- Thomas Wuolikainen, representerar Fjärde AP-fonden
- Joachim Spetz, representerar Swedbank Robur
- Erik Fröberg, styrelseordförande Sinch AB (publ)
Riskbedömning
Sinch är, liksom alla företag, exponerad för olika slag av risker i sin verksamhet. Bland dessa kan nämnas risker relaterade till valutaförändringar, beroende av vissa strategiska partners, tekniska förändringar, beroende av nyckelpersoner samt skatterisker och politiska risker relaterade till den multinationella karaktären av koncernens verksamhet. Riskhantering är en integrerad del av Sinch ledning och riskerna beskrivs i mer detalj i årsredovisningen 2018, not 32. De risker som beskrivs för koncernen kan också ha en indirekt påverkan på moderbolaget.
Framåtblickande uttalanden
Rapporten innehåller uttalanden rörande bland annat Sinch finansiella situation och resultat liksom uttalanden om marknadsvillkor som kan vara framåtblickande. Sinch anser att förväntningarna som återspeglas i dessa framåtblickande uttalanden bygger på rimliga antaganden. Framåtblickande uttalanden innefattar emellertid risker och osäkerhetsfaktorer och de faktiska resultaten eller följderna kan skilja sig avsevärt från dem som framförts. Utöver vad som krävs enligt gällande lagstiftning gäller framåtblickande uttalanden endast den dag de framförs och Sinch åtar sig inte att uppdatera några av dem mot bakgrund av ny information eller framtida händelser.
Försäkran
Styrelsen och den verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Huvudkontor
Sinch AB (publ)
Lindhagensgatan 74
112 18 Stockholm
Org. nr. 556882-8908
sinch.com
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI – DECEMBER 2019
Sida 22 av 23
sinch
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Thomas Heath, strategichef och ansvarig för investerarrelationer
+46 72 245 50 55
[email protected]
Roshan Saldanha, finanschef
+46 73 660 24 19
[email protected]
Stockholm den 20 februari 2020
Erik Fröberg
Styrelseordförande
Bridget Cosgrave
Renée Robinson Strömberg
Johan Stuart
Björn Zethraeus
Oscar Werner
VD och koncernchef
Observera: Informationen i denna delårsrapport är sådan som Sinch AB (publ), ska offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades för offentliggörande den 20 februari 2020 klockan 07.30.
Denna rapport är publicerad på svenska och engelska. Vid eventuella skillnader mellan den engelska versionen och den svenska originaltexten ska den svenska versionen gälla. Denna rapport har inte granskats av bolagets revisor.
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI – DECEMBER 2019