Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SEB Interim / Quarterly Report 2020

Jan 27, 2021

2966_10-k_2021-01-27_b4d93361-07f1-4692-8360-b9ab6293c822.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Kvartalsrapport

Fjärdekvartalet2020 Bokslutskommuniké2020

"Vårt strategiska beslut att investera i vår affär har ökat takten i transformationen "

JohanTorgebyhar ordet

Tillfälligt avbrott i den ekonomiska återhämtningen

Återhämtningen i världsekonomin saktade ner under det fjärde kvartalet, efter att många länder återinfört restriktiva åtgärder för att hantera pandemin. Trots det steg tillgångspriserna som ett resultat av den kommande distributionen av covid-19 vaccinet i kombination med det fortsatta stödet från regeringar, centralbanker och finansiella tillsynsmyndigheter, med stödåtgärder på motsvarande 24 procent av BNP globalt och 34 procent i Sverige. Den här utvecklingen förstärktes ytterligare av händelser såsom det amerikanska presidentvalet och Brexit-avtalet, och resulterade i att det breda amerikanska aktieindexet, S&P 500, nådde nya rekordnivåer. Optimismen står i kontrast mot de globala makroekonomiska utmaningarna, vilket än en gång åskådliggör det gap som upplevs finnas mellan de finansiella marknaderna och realekonomin.

Under pandemin har styrkan i den globala tillverkningsindustrin i relation till den svaga globala tjänstesektorn visat hur unik den ekonomiska nedgången som covid-19 har förorsakat är. I Sverige, som är mer beroende av tillverkningsindustrin än av tjänstesektorn, har detta reflekterats i att inköpschefsindex också indikerat en starkare återhämtning inom tillverkningsindustrin. Ytterligare en relativ styrka hos den svenska ekonomin i denna ekonomiska återhämtning är den digitala infrastrukturen, där Sverige enligt EU-kommissionen har en högre grad av såväl digital uppkoppling som digitala färdigheter och digitala offentliga tjänster jämfört med EU-snittet. Detta möjliggör för företag och människor att lättare ställa om till digitala sätt att verka och leva, vilket i sin tur håller igång den ekonomiska aktiviteten i stort.

Ett annat tecken på ljus i slutet av tunneln under kvartalet var den ökade optimismen hos svenska finanschefer, vilket framgick i Deloittes och SEB:s CFO-undersökning i oktober. Återhämtningen är dock fortsatt skör och många osäkerhetsfaktorer kvarstår, såsom effektiviteten i de politiska åtgärderna samt resultatet av den globala utrullningen av vaccin. Därtill är Sverige ett litet, exportberoende land som är beroende av den globala ekonomiska återhämtningen. Därmed blir fortsatt samarbete både inom och mellan länder en nyckelfaktor för att nå ett slut på pandemin.

SEB:s respons på pandemin

Under året har vår finansiella styrka möjliggjort för oss att stötta våra kunder. Under senvåren såg vi hur kundinteraktionerna började normaliseras vilket också reflekterades i ett minskat inflöde av pandemirelaterade kreditförfrågningar, samt i minskat antal förfrågningar om amorteringsfrihet på lån och uppskovsperioder på pensionslösningar. Under året har SEB emellertid hanterat pandemirelaterade kreditförfrågningar motsvarande ungefär 139 miljarder kronor, och beviljat amorteringsfrihet på lån och uppskov på pensionslösningar för ungefär 40,000 kunder i behov av ytterligare likviditet.

Därtill har SEB arrangerat ett antal pandemirelaterade transaktioner, både i den privata och den offentliga sektorn, i syfte att stötta människor, företag och samhällen som påverkats av covid-19. Vi har också samarbetat med regering och myndigheter för att utöka likviditeten till företag. Under året som gått har vi också etablerat Cinder Invest, som är ett samägt företag mellan SEB och en grupp svenska institutionella investerare, i syfte att stödja svenska onoterade bolag som behöver kapital för att ta sig igenom krisen.

Fortsatt motståndskraftigt finansiellt resultat

Trots det utmanande ekonomiska läget visade sig SEB:s affärsmodell vara motståndskraftig under året och levererade rörelseintäkter i lokal valuta som i stort sett var oförändrade jämfört med 2019. Pandemin påverkade dock intäktskompositionen, med negativ effekt på SEB:s betal- och kreditkortsaffär medan den ökade volatiliteten gav stöd till ränte-, valuta- och råvaruaffären. Avkastningen på eget kapital för helåret nådde cirka 10 procent, med bidrag från en ökning av räntenettot med 10 procent under året.

SEB har lyckats göra nödvändiga investeringar i affärsutveckling samt regelefterlevnad och samtidigt utvecklats i linje med vårt kostnadsmål för 2021.

Förväntade nettokreditförluster uppgick till 26 baspunkter för året på grund av reserveringar hänförliga till oljeportföljen och främst till offshoresegmentet (oljeplattformar, service- och bostadsplattformar samt supportfartyg), samt ytterligare reserver på portföljnivå med

anledning av covid-19. Pandemins effekter på SEB:s övergripande kreditkvalitet förblev begränsade under året. Utifrån de makroekonomiska utsikterna i Nordic Outlook, förväntar vi oss under 2021 en förflyttning mot en mer normaliserad nivå av förväntade nettokreditförluster för 2022.

Kapitalbufferten över myndighetskravet uppgick till 840 baspunkter, en förhöjd nivå som härrör från en stark vinstgenerering, en lägre aktieutdelning för 2019–2020 än tidigare reserverat och lägre regulatoriska krav. Se sidan 12 för mer information.

Styrelsen föreslår årsstämman en utdelning på 4:10 per aktie, motsvarande 25 procent av nettoresultatet för 2019 och 2020. Förslaget ska ses mot bakgrund av Finansinspektionens pressmeddelande om att banker ska vara restriktiva vad gäller utdelningar och aktieåterköp fram till den 30 september 2021.

Två år med affärsplanen 20192021

När vi nu stänger böckerna för året kan vi också sammanfatta det andra året av vår affärsplan 2019–2021. Sedan affärsplanens start har takten i såväl utvecklingen i banksektorn som i samhället i stort kontinuerligt ökat. Vikten av att anamma förändring och anpassa sig till rådande marknadsförhållanden blev än mer uppenbart under 2020, när pandemin slog till.

Under året har våra aktiviteter koncentrerats till fokusområdena ledande inom rådgivning, operationell effektivitet och utökad närvaro, inklusive våra strategiska initiativ genom vilka vi arbetar för att påskynda transformationen genom att dra nytta av nya angränsande affärsmöjligheter. Vi levererar enligt plan inom alla områden och vårt kostnadsmål på 23 miljarder kronor (+/- 200 m) kvarstår, baserat på 2018 års valutakurser.

Inom området ledande inom rådgivning ökade behovet av rådgivningstjänster, digitala lösningar och stöd i omställningen till ett koldioxidsnålt samhälle under året. Som svar på den växande efterfrågan på hållbarhetsprodukter och -tjänster etablerade vi även en särskild koncerngemensam hållbarhetsorganisation. Vi deltog i flera transaktioner kopplade till hållbarhet och har också fortsatt arbetet med att klassificera vår kreditportfölj, för att möjliggöra mer skräddarsydd rådgivning till våra kunder och mer transparent rapportering till våra intressenter.

Vad gäller operationell effektivitet har vi fortsatt att digitalisera och automatisera tjänster och processer, och samtidigt utökat våra digitala kanaler med ny funktionalitet. Vi har bland annat gjort det möjligt för privatkunder att köpa och sälja fonder i vår mobilapp, och vi planerar för att utveckla ytterligare funktioner under 2021. Vi har också förbättrat vår transaktionsövervakning genom automatisering, i syfte att identifiera och förebygga bedrägerier, penningtvätt och annan finansiell brottslighet.

Som en del av vårt arbete inom utökad närvaro har vi ingått partnerskap med ledande leverantörer av ny teknologi och nya finansiella tjänster, i syfte att ytterligare stärka vårt kunderbjudande genom att finnas tillgängliga på våra kunders villkor. Som exempel kan nämnas att vi har fortsatt att utveckla digitala ekosystem för små och medelstora företag, tillsammans med fintech-bolag som Capcito, PE Accounting och Oxceed. Vad gäller Open Banking lanserades nya API:er för att stödja omställningen till en modern teknisk arkitektur. Därtill har SEBx – vår bank inom banken – lanserat sitt första affärskoncept riktat mot egenföretagare, samtidigt som man

fortsätter att utforska ny teknologi och dela sina insikter med koncernen.

Jag är glad över att vårt beslut att investera i vår affär genom våra strategiska initiativ har ökat transformationstakten och ökat kundnöjdheten. Våra ambitioner är dock fortsatt höga för 2021. Digitalisering, hållbarhet, regelefterlevnad, liksom sparande och investeringar kommer att vara nyckelområden i det här årets affärsplan.

Under 2021 kommer vi att uppdatera SEB:s långsiktiga strategi. Även om mycket arbete återstår, så förväntas megatrenderna digitalisering och hållbarhet vara de huvudsakliga drivkrafterna i transformationen och därmed fortsätta kräva investeringar. Den pågående gröna omställningen påverkar både SEB och våra kunder, och som bank tror vi att vi har en nyckelroll i att stödja våra kunder att bidra till ett koldioxidsnålt samhälle. Därtill kommer hastighet och enkelhet fortsatt vara av största vikt vad gäller den digitala kundupplevelsen, vilket kräver fortsatt fokus på digital närvaro, automatisering och analys. Genom att fortsätta investera i vår framtid strävar vi efter att bli den ledande nordiska banken för företag och institutioner, och den ledande universalbanken i Sverige och Baltikum.

För att säkra framsteg och för att skapa aktieägarvärde har SEB satt långsiktiga ambitioner för våra affärsdivisioner vad gäller lönsamhet och kostnadseffektivitet.

I syfte att skapa ytterligare finansiell flexibilitet för att bättre kunna stödja våra kunder över tid har vi också reviderat våra finansiella mål för koncernen, med målet om en årlig utdelning på omkring 50 procent av vinst per aktie och en kärnprimärkapitalrelation på 100–300 baspunkter över Finansinspektionens krav.

Aktieåterköp kommer att vara den huvudsakliga formen för kapitaldistribution när SEB:s kapitalbuffert överstiger och förväntas ligga kvar över det målsatta spannet om 100–300 baspunkter. När tillsynsmyndigheterna reviderar sin rekommendation för utdelning och aktieåterköp kommer SEB att återkomma med tidsangivelser för detta.

Målet om att ha en konkurrenskraftig avkastning på eget kapital relativt våra konkurrenter, vilket för närvarande resulterar i en långsiktig ambition om att uppnå 15 procent, förblir oförändrat. För ytterligare detaljer om koncernens mål och divisionernas ambitioner, se sidan 13.

Vårdar långsiktiga relationer

Vår motståndskraftiga finansiella utveckling är ett resultat av hårt arbete från SEB:s hängivna och kunniga medarbetare runt om i världen. Trots att året på många sätt varit utmanande har vi fortsatt leverera för att möta våra kunders behov. När man ser tillbaka på SEB:s långa historia är det här inte den första krisen där vi har hjälpt våra kunder att rida ut stormen – och det kommer inte att bli den sista. Vi försöker att göra det med kunskap, erfarenhet och framsynthet. Det är så vi tror att SEB kan skapa långsiktigt värde för alla våra intressenter.

VD och koncernchef

Fjärdekvartalet2020

Kvartaletikorthet

  • Avkastning på eget kapital ökade till 12,2 procent med en kärnprimärkapitalrelation på 21,0 procent
  • Förväntade nettokreditförluster minskade till 14 baspunkter
  • Finansiella koncernmål reviderade för att stödja kunderna utifrån en större finansiell flexibilitet

Utdelning

• Styrelsen föreslår bolagsstämman en utdelning om 4:10 kronor per aktie, motsvarande 25 procent av nettoresultatet för 2019 och 2020, vilket är i linje med Finansinspektionens rekommendationer

Sammandrag

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr 2020 2020 % 2019 % 2020 2019 %
Summa rörelseintäkter 13 066 12 563 4 14 089 - 7 49 717 50 134 - 1
Summa rörelsekostnader -5 842 -5 547 5 -6 026 - 3 -22 747 -22 945 - 1
Förväntade kreditförluster, netto - 835 -1 098 - 24 - 997 - 16 -6 118 -2 294 167
Rörelseresultat före jämförelsestörande
poster 6 382 5 916 8 7 063 - 10 20 846 24 894 - 16
Jämförelsestörande poster1) -1 000
Rörelseresultat 6 382 5 916 8 7 063 - 10 19 846 24 894 - 20
NETTORESULTAT 5 123 4 766 7 5 831 - 12 15 746 20 177 - 22
Räntabilitet på eget kapital, %
Räntabilitet på eget kapital exklusive
12,2 11,7 15,5 9,7 13,7
jämförelsestörande poster, % 12,1 11,6 15,5 10,3 13,8
Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 2:37 2:21 2:70 7:28 9:33

1) Sanktionsavgift utfärdad av Finansinspektionen. Se not 8.

Volymeroch nyckeltal

SEB-koncernen
Det fjärde kvartalet6
Helåret7
Rörelseresultat per land9
Affärsvolymer10
Risk och kapital10
Affärsutveckling12
Övrig information 13
Finansiella rapporter – SEB-koncernen15
Resultaträkning i sammandrag15
Totalresultat 15
Balansräkning i sammandrag16
Förändringar i eget kapital17
Kassaflödesanalys i sammandrag18
Övrig finansiell information – SEB-koncernen19
Nyckeltal19
Resultaträkning, kvartalsvis20
Rörelsesegment – SEB-koncernen21
Resultaträkning per segment21
Stora Företag & Finansiella Institutioner22
Företag & Privatkunder23
Baltikum 24
Liv 25
Investment Management & koncernfunktioner26
Noter till de finansiella rapporterna – SEB-koncernen27
Not 1 Redovisningsprinciper27
Not 2 Räntenetto 28
Not 3 Provisionsnetto 28
Not 4 Nettoresultat av finansiella transaktioner 30
Not 5 Personalkostnader30
Not 6 Förmånsbestämda pensionsplaner31
Not 7 Förväntade kreditförluster, netto31
Not 8 Jämförelsestörande poster32
Not 9 Ställda panter och eventualförpliktelser32
Not 10 Finansiella tillgångar och skulder33
Not 11 Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde34
Not 12 Exponering och förväntade kreditförluster per steg36
Not 13 Förändringar i reserver för förväntade kreditförluster 39
Not 14 Utlåning och förväntade kreditförlustreserver per bransch40
SEB konsoliderad situation41
Not 15 Kapitaltäckningsanalys 41
Not 16 Kapitalbas42
Not 17 Riskexponeringsbelopp43
Not 18 Genomsnittliga riskvikter44
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) – moderbolaget45
Resultaträkning45
Totalresultat 45
Balansräkning i sammandrag46
Ställda panter och eventualförpliktelser46
Eget kapital47
Kapitaltäckning47
VD:s försäkran48
Revisors granskningsrapport48
Kontakter och kalender49
Definitioner50

Koncernen

Det fjärde kvartalet

Rörelseresultatet ökade med 8 procent till 6 382 Mkr (5 916). Den stärkta svenska kronan påverkade resultatet negativt med 19 Mkr. Nettoresultatet uppgick till 5 123 Mkr (4 766).

Rörelseintäkter

Rörelseintäkterna ökade med 503 Mkr, 4 procent, jämfört med det tredje kvartalet och uppgick till 13 066 Mkr (12 563). Jämfört med det fjärde kvartalet 2019 minskade rörelseintäkterna med 7 procent.

Räntenettot uppgick till 6 559 Mkr, vilket motsvarade en ökning på 4 procent jämfört med det tredje kvartalet (6 336) och en ökning med 11 procent jämfört med samma period förra året.

Kv4 Kv3 Kv4
Mkr 2020 2020 2019
Kunddrivet räntenetto 6 973 6 931 6 454
Räntenetto från övriga aktiviteter -414 -595 -524
Summa 6 559 6 336 5 930

Det kunddrivna räntenettot ökade med 42 Mkr jämfört med det tredje kvartalet. Utlåningsmarginaler och inlåningsvolymer påverkade räntenettot positivt medan utlåningsvolymer hade en negativ påverkan på grund av den starkare svenska kronan.

Den negativa effekten på räntenettot från övriga aktiviteter (inklusive till exempel finansiering och annan Treasury-verksamhet, trading och myndighetsavgifter) förbättrades med 181 Mkr jämfört med det tredje kvartalet till -414 Mkr, till följd av ett förhöjt räntenetto inom Marketsaffären.

Totalt uppgick de redovisade resolutions- och insättningsgarantiavgifterna till 274 Mkr (329) under det fjärde kvartalet.

Provisionsnettot ökade med 11 procent från det tredje kvartalet och uppgick till 4 774 Mkr (4 301). Jämfört med det fjärde kvartalet 2019 minskade provisionsnettot med 4 procent. Valutaeffekten var något negativ.

Företagskunderna var mer aktiva än under tredje kvartalet och företagstransaktionerna ökade. Bruttoprovisionerna från emissioner och rådgivning ökade med 153 Mkr till 356 Mkr under det fjärde kvartalet. Låneprovisioner, brutto, ökade med 16 procent till 776 Mkr. Även om provisionsnettot från betalningsförmedling och kortverksamhet ökade med 3 procent till 846 Mkr under det fjärde kvartalet, var den covid-19-relaterade nedgången tydlig med en minskning på 234 Mkr jämfört med förra året.

Den positiva utvecklingen av aktiemarknaderna under kvartalet bidrog till att bruttoprovisionsintäkterna från fondverksamhet och depåförvaring, exklusive resultatbaserade provisioner, ökade med 72 Mkr jämfört med det tredje kvartalet till 1 989 Mkr. De resultatbaserade

Jämförelsetal (inom parentes i hela rapporten)

-jämförs resultatposter för helåret 2020 med 2019

provisionerna uppgick till 98 Mkr och ökade med 12 Mkr jämfört med det tredje kvartalet. Jämfört med motsvarande kvartal 2019 ökade de med 56 Mkr.

Nettoprovisionerna från fondförsäkringar i livförsäkringsverksamheten ökade till 282 Mkr (272).

Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade med 30 Mkr jämfört med det tredje kvartalet till 1 784 Mkr. Jämfört med det fjärde kvartalet 2019 minskade nettoresultatet av finansiella transaktioner med 1 038 Mkr framförallt på grund av lägre intäkter inom Treasury.

Marknadsvärdet på vissa strategiska tillgångar minskade nettoresultatet av finansiella transaktioner med 56 Mkr jämfört med det tredje kvartalet. Kreditjusteringen till verkligt värde1 uppgick till 302 Mkr när kreditspreadarna fortsatte att gå ihop och ökade med 113 Mkr jämfört med det tredje kvartalet.

Nettoresultatet av finansiella transaktioner inom Treasurys och Markets verksamheter var lägre jämfört med det tredje kvartalet till följd av lägre marknadsvolatilitet och lägre kundaktivitet.

Övriga livförsäkringsintäkter, netto, primärt från de traditionella portföljerna i Sverige och Baltikum förbättrades till 301 Mkr från 245 Mkr i det tredje kvartalet.

Övriga intäkter, netto, uppgick till -51 Mkr (172). Posten bestod av orealiserade negativa värderingseffekter och effekter av säkringsredovisning. Försäkringsutbetalningar med anledning av covid-19 minskade också övriga intäkter.

Rörelsekostnader

Rörelsekostnaderna ökade med 5 procent till 5 842 Mkr (5 547). Jämfört med det fjärde kvartalet 2019 minskade rörelsekostnaderna med 3 procent.

Personalkostnaderna ökade med 7 procent jämfört med det tredje kvartalet. Kostnaden för de långfristiga rörliga ersättningsprogrammen, pensioner och övriga personalrelaterade kostnader ökade. Övriga kostnader ökade med 3 procent jämfört med det tredje kvartalet.

Ordinarie tillsynsavgifter uppgick till 39 Mkr (37).

Förväntade kreditförluster, netto

Förväntade nettokreditförluster minskade med 24 procent till 835 Mkr för det fjärde kvartalet (1 098), vilket motsvarar en förväntad nettokreditförlustnivå på 14 baspunkter (19).

Kreditkvaliteten i den övervägande delen av kreditportföljen var fortsatt robust och effekten av uppdaterade makroantaganden i modelleringen av förväntade nettokreditförluster i fjärde kvartalet var begränsad. Som förväntat, allt eftersom situationen i oljesektorn klarnade, återfördes 350 Mkr av de ytterligare reserver som gjordes under första halvåret för oljeportföljen. Det motverkades av en ökning av reserverna för specifika motparter i offshoresegmentet2. Den ytterligare reserven för covid-19-effekter ökades för divisionerna Företag & Privatkunder och Baltikum, då de förlängda statliga stödprogrammen kan fördröja effekterna av den ekonomiska nedgången på kreditkvaliteten.

Om inget annat anges:

-jämförs resultatposter för det innevarande kvartalet med föregående kvartal,

-jämförs affärsvolymer med motsvarande volymer i föregående kvartal

1 Verkligt värde av motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA). Risken för egen kreditvärdighet i emitterade värdepapper (OCA) reflekteras i övrigt totalresultat.

2 Oljeplattformar, service- och bostadsplattformar samt supportfartyg.

Den största delen av de förväntade nettokreditförlusterna för det fjärde kvartalet uppstod i divisionen Stora Företag & Finansiella Institutioner, 632 Mkr eller 21 baspunkter, och var främst en följd av fortsatta utmaningar inom offshoresegmentet.

Se vidare kapitlen Kreditrisk och kreditkvalitet samt Osäkerhetsfaktorer på sidan 10 och 14 samt not 12–14.

Jämförelsestörande poster

Inga jämförelsestörande poster uppstod under det fjärde kvartalet.

Skatt

I linje med uppgången i rörelseresultatet, ökade skattekostnaden till 1 259 Mkr (1 150) vilket motsvarade en effektiv skattesats på 20 procent (19).

Räntabilitet på eget kapital

Räntabiliteten på eget kapital för det fjärde kvartalet förbättrades till 12,2 procent (11,7). Räntabiliteten på eget kapital exklusive jämförelsestörande poster var 12,1 procent (11,6).

Övrigt totalresultat

Övrigt totalresultat uppgick till 981 Mkr (1 190). Värdet på tillgångarna i SEB:s pensionsplaner var fortsatt högre än de förmånsbestämda pensionsskulderna till medarbetarna.

Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga kassaflödessäkringar och omräkning av den utländska verksamheten, uppgick till -748 Mkr (-129). Den svenska kronan stärktes under kvartalet vilket hade en negativ effekt när den utländska verksamheten konsolideras.

Helåret

Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster minskade med 16 procent till 20 846 Mkr för helåret 2020 (24 894). Under samma period minskade rörelseresultatet med 20 procent till 19 846 Mkr (24 894). Nettoresultatet uppgick till 15 746 Mkr (20 177).

Rörelseintäkter

Rörelseintäkterna uppgick till 49 717 Mkr, vilket var 1 procent lägre än 2019 (50 134).

Räntenettot uppgick till 25 143 Mkr, vilket motsvarade en ökning på 10 procent jämfört med 2019 (22 950).

Jan–dec Förändring
Mkr 2020 2019 %
Kunddrivet räntenetto 27 585 25 356 9
Räntenetto från övriga aktiviteter -2 442 -2 406 1
Summa 25 143 22 950 10

Det kunddrivna räntenettot ökade med 2 229 Mkr jämfört 2019. Den positiva volymeffekten från utlåning motverkades till stor del av lägre marginaler på utlåningen. Höjningen av reporäntan i början av året hade en positiv effekt på inlåningsmarginalerna vilket också internräntan hade.

Den negativa effekten på räntenettot från övriga aktiviteter (inklusive till exempel finansiering och annan Treasury-verksamhet, trading och myndighetsavgifter), var 36 Mkr högre än 2019. En negativ effekt från internprissättning motverkades delvis av lägre kostnader för myndighetsavgifter. Totalt uppgick resolutions- och insättningsgarantiavgifterna till 1 248 Mkr (2 129). Resolutionsavgiften uppgick till 918 Mkr (1 725). Under 2020 sänktes resolutionsavgiften till 5 baspunkter beräknat på relevanta balansräkningsvolymer, från 9 baspunkter under 2019. Denna avgiftsnivå kvarstår tills dess att resolutionsreservens mål, 3 procent av den garanterade inlåningen i Sverige, är uppfyllt.

Provisionsnettot minskade med 3 procent jämfört med 2019 och uppgick till 18 063 Mkr (18 709).

Sedan det första kvartalet påverkades provisionsnettot från betalningar och kort väsentligt av lägre aktivitet till följd av covid-19-restriktioner och minskade med 823 Mkr jämfört med 2019 till 3 273 Mkr.

På grund av lägre aktivitet vad gäller företagstransaktioner minskade bruttoprovisionerna för emissioner och rådgivning med 15 procent till 1 111 Mkr jämfört med 2019. Å andra sidan ökade utlåningsaktiviteterna vilket gjorde att bruttolåneprovisionerna ökade med 5 procent till 3 004 Mkr.

Bruttoprovisionsintäkterna från fondverksamhet och depåförvaring, exklusive resultatbaserade provisioner, ökade under året med 11 Mkr jämfört med 2019 till 7 672 Mkr. De resultatbaserade provisionerna uppgick till 304 Mkr, en ökning med 183 Mkr jämfört med 2019.

Nettoprovisionerna från livförsäkringsverksamheten minskade med 10 procent jämfört med 2019 till 1 084 Mkr, främst inom fondförsäkring och på grund av marginalpress från trenden mot mer indexbaserade produkter.

Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade med 18 procent till 6 275 Mkr. Covid-19-effekterna som lett till volatilitet i tillgångspriser och kreditspreadar var påtagliga under hela året.

Förändringen i marknadsvärdet på vissa strategiska innehav var positiv men 733 Mkr lägre än 2019. Kreditjusteringen till verkligt värde1) minskade nettoresultatet av finansiella transaktioner med 210 Mkr. Övriga livförsäkringsintäkter, netto, minskade med 61 Mkr jämfört med 2019, främst beroende på utvecklingen i de traditionella portföljerna både i Sverige och Baltikum. Effekten av marknadsvärderingar av innehav hos Treasury och Markets, och Markets underliggande verksamhet, var liten.

Övriga intäkter, netto, uppgick till 236 Mkr (858). Posten bestod av realiserade kapitalvinster och orealiserade värderingseffekter och effekter av säkringsredovisning. 2019 avyttrades SEB:s andel i LR Realkredit A/S med en kapitalvinst på 259 Mkr.

Rörelsekostnader

Rörelsekostnaderna minskade med 1 procent jämfört med 2019 och uppgick till 22 747 Mkr (22 945).

Personalkostnaderna ökade med 2 procent jämfört med 2019 delvis beroende på SEB:s strategiska initiativ och förstärkningen av arbetet mot penningtvätt. Det genomsnittliga antalet heltidstjänster ökade till 15 335 under året (14 939). Konsekvenser av covid-19-restriktionerna påverkade övriga kostnader som minskade med 11 procent, med bland annat färre konsulter och lägre resekostnader. Tillsynsavgifterna uppgick till 156 Mkr (153).

Kostnadsmålet i affärsplanen för 2019–2021 beskrivs på sidan 13. Kostnaderna för de strategiska initiativen utvecklades i enlighet med plan och treårsmålet för kostnader kvarstår oförändrat.

Förväntade kreditförluster, netto

Förväntade nettokreditförluster uppgick till 6 118 Mkr, motsvarande en förväntad nettokreditförlustnivå på 26 baspunkter och en ökning med 3 824 Mkr jämfört med 2019 (2 294 och 10 baspunkter). Utvecklingen berodde på ökade reserveringar för specifika motparter i offshoresegmentet2 av oljeportföljen samt ytterligare reserver på portföljnivå för covid-19-effekter och oljerelaterade exponeringar.

1) Verkligt värde av motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA). Risken för egen kreditvärdighet i emitterade värdepapper (OCA) reflekteras i övrigt totalresultat.

Största delen av de förväntade nettokreditförlusterna, 4 865 Mkr, var hänförliga till divisionen Stora Företag & Finansiella Institutioner och där framförallt utmaningar inom offshore-segmentet. Se ytterligare kommentarer om Kreditrisk och kreditkvalitet och Osäkerhetsfaktorer på sidan 10 och 14 samt not 12–14.

Jämförelsestörande poster

Den jämförelsestörande posten består av en sanktionsavgift på 1 000 Mkr som beskrivs närmare i not 8.

Skatt

I linje med nedgången i rörelseresultatet, minskade skattekostnaden med 13 procent till 4 100 Mkr (4 717) vilket motsvarade en effektiv skattesats på 21 procent (19).

Räntabilitet på eget kapital

Räntabiliteten på eget kapital för 2020 minskade till 9,7 procent (13,7). Räntabiliteten på eget kapital exklusive jämförelsestörande poster var 10,3 procent (13,8).

Övrigt totalresultat

Övrigt totalresultat uppgick till 637 Mkr (1 160). Värdet på tillgångarna i SEB:s pensionsplaner var högre än de förmånsbestämda pensionsskulderna till medarbetarna. Nettovärdet på den förmånsbestämda pensionsplanen ökade, vilket påverkade övrigt totalresultat med 1 839 Mkr (1 366).

Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga kassaflödessäkringar och omräkning av den utländska verksamheten, uppgick till -1 070 Mkr (145). Den huvudsakliga anledningen var att den svenska kronan stärktes under året vilket hade en stor negativ effekt på omräkningen av den utländska verksamheten.

2 Oljeplattformar, service- och bostadsplattformar samt supportfartyg.

Rörelseresultat per land

Fördelning landvis jan - dec Rörelseresultat före Rörelseresultat före
Summa rörelseintäkter Summa rörelsekostnader jämförelsestörande jämförelsestörande i lokal valuta
Mkr 2020 2019 % 2020 2019 % 2020 2019 % 2020 2019 %
Sverige1) 34 097 31 093 10 -15 058 -14 930 1 13 572 14 151 - 4 13 572 14 151 - 4
Norge 540 3 490 - 85 -1 345 -1 355 - 1 - 928 1 994 - 948 1 855
Danmark 2 434 2 800 - 13 -1 191 -1 210 - 2 1 185 1 590 - 25 842 1 121 - 25
Finland 1 881 1 872 0 - 802 - 905 - 11 1 051 953 10 100 90 11
Tyskland 2 228 1 827 22 - 823 - 855 - 4 1 390 898 55 133 85 56
Estland 1 914 1 924 - 1 - 693 - 677 2 1 099 1 288 - 15 105 122 - 14
Lettland 1 159 1 205 - 4 - 578 - 607 - 5 415 542 - 24 40 51 - 23
Litauen 2 310 2 450 - 6 - 861 - 844 2 1 305 1 565 - 17 124 148 - 16
Storbritannien 753 1 149 - 34 - 362 - 420 - 14 393 725 - 46 33 60 - 45
Internationella nätverket 2 701 2 590 4 -1 334 -1 409 - 5 1 359 1 189 14
Elim. - 299 - 266 12 299 266 12 5 - 1 0
Total2) 49 717 50 134 - 1 -22 747 -22 945 - 1 20 846 24 894 - 16

1) Sverige: Rörelseresultat uppgick till 12 572 Mkr 2020 och 14 151 Mkr 2019.

2) Total: Rörelseresultat uppgick till 19 846 Mkr 2020 och 24 894 Mkr för 2019.

Helåret

Sverige: Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster minskade med 4 procent jämfört med förra året. Fortsatt tillväxt i utlåning till hushåll, stabila företagsvolymer och lägre myndighetsavgifter bidrog till en ökning i räntenettot medan provisionsnettot från betalningar och kort minskade till följd av rådande restriktioner och lägre värderingar av strategiska innehav resulterade i ett lägre nettoresultat av finansiella transaktioner jämfört med förra året. Rörelsekostnaderna ökade med 1 procent och de strategiska initiativen utvecklades enligt plan.

Norge: 2020 var starkt påverkat av pandemin och SEB såg ett stort behov av stöd i form av finansiering, likviditet och rådgivning bland kunderna. I det utmanande ekonomiska läget, i kombination med volatilitet och höga tillgångsvärden, deltog SEB i ett stort antal affärer inom Fixed Income, Currencies and Commodities/Markets och Investment Banking. Resultatet påverkades dock negativt av oljerelaterade nettokreditförluster1.

Danmark1: Omfattande stöd till bankens företagskunder under covid-19-krisen ledde till en kraftigt ökad företagsutlåning i Danmark. Kapitalmarknadsaktiviteter ökade därmed medan efterfrågan på investment banking-tjänster fortsatte att vara lägre än genomsnittet för tidigare år.

Finland1: Trots de ovanliga omständigheterna till följd av covid-19 var kundaktiviteten hög inom alla segment. Detta ledde till stark tillväxt i affärsvolymer, särskilt företagsutlåning, och hög efterfrågan på rådgivning inom Fixed Income, Currencies and Commodities. SEB utvidgade de befintliga kundrelationerna och fortsatte att växa inom energi, infrastruktur och hållbara finansieringslösningar.

Tyskland1: Den tyska statens massiva stödåtgärder stabiliserade den inhemska ekonomin under ett utmanande år. Många företagskunder vände sig till SEB för att säkra tillgång till finansiering och banken stärkte sin position inom rådgivning. Ett stort antal nya finansieringsmandat vanns, inte minst inom hållbarhetsområdet.

Estland, Lettland och Litauen: SEB:s rörelseresultat i samtliga de baltiska länderna utvecklades negativt till följd av covid-19-restriktionerna som begränsade kraften i den ekonomiska tillväxten. Se kommentar om divisionsresultatet för mer information på sidan 24.

Storbritannien: Två teman dominerade 2020, pandemin och osäkerheten kring Brexit-förhandlingarna. I detta marknadsläge stöttade SEB sina kunder med likviditet och investment banking-tjänster. Under året stärkte SEB befintliga kundrelationer och fortsatte att utöka företagskundbasen. Vidare ökade efterfrågan på finansiering av investeringar i förnybar energi till följd av Storbritanniens ambition att adressera klimatfrågan. Resultatet påverkades dock negativt av oljerelaterade kreditförluster1.

Internationella nätverket: De mycket volatila marknaderna till följd av covid-19, det amerikanska valet och geopolitiska spänningar var huvudsakliga teman under 2020. SEB som en pålitlig och långsiktig partner med en tydlig internationell strategi har tjänat kunderna väl i osäkra tider. Resultatet var starkt överlag med stor efterfrågan på rådgivning inom valutahandel.

1 SEB använder ett 'One Name Lending'-koncept där låneadministrationen för filialerna hanteras från Sverige och därför redovisas kreditförluster i Sverige. För att reflektera redovisningen korrekt i den geografiska dimensionen och då risken bärs lokalt allokeras alla intäkter och kreditförluster till filialerna som en del av deras rörelseintäkter. Förväntade nettokreditförluster hade en stor påverkan på rörelseresultatet för 2020. Se sidan 8.

Affärsvolymer

Balansomslutningen per den 31 december 2020 uppgick till 3 040 miljarder kronor, vilket motsvarade en minskning med 161 miljarder kronor i det fjärde kvartalet (3 201) och en ökning med 184 miljarder kronor under året 2020.

Under året påverkades affärsvolymerna främst av kreditlöften och andra ansvarsförbindelser som ingår i kreditportföljen. Information om kreditportföljen återfinns i sektionen Risk och kapital.

Utlåning

31 dec 30 sep 31 dec
Miljarder kronor 2020 2020 2019
Offentlig förvaltning 16 16 14
Finansiella företag 79 72 83
Icke-finansiella företag 848 879 880
Hushåll 656 649 632
Marginalsäkerheter 59 52 46
Omvända repor 112 192 184
Utlåning till allmänheten 1 770 1 859 1 838

Utlåningen till allmänheten minskade med 89 miljarder kronor under det fjärde kvartalet och med 68 miljarder kronor sedan årsskiftet. Utlåning till icke-finansiella företag minskade med 31 miljarder kronor under fjärde kvartalet. Den svenska kronan stärktes väsentligt under kvartalet vilket förklarar en stor del av minskningen. Hushållsutlåningen växte med 7 miljarder under det fjärde kvartalet och med 24 miljarder under året drivet av bolån och en stark svensk bostadsmarknad. De omvända reporna (avtal att köpa och sedan sälja tillbaka värdepapper) är generellt sett kortfristiga och minskade med 80 miljarder kronor under det fjärde kvartalet.

In- och upplåning

31 dec 30 sep 31 dec
Miljarder kronor 2020 2020 2019
Offentlig förvaltning 17 36 22
Finansiella företag 285 334 215
Icke-finansiella företag 605 602 508
Hushåll 383 377 346
Marginalsäkerheter 71 59 57
Repor 7 19 5
Skuldinstrument 3 4 8
In- och upplåning från allmänheten 1 371 1 432 1 161

Under det fjärde kvartalet minskade in- och upplåning från allmänheten med 61 miljarder kronor till 1 371 miljarder kronor (1 432) medan den ökade med 210 miljarder kronor under året. Inlåningen från icke-finansiella företag och hushåll ökade med 8 miljarder kronor under det fjärde kvartalet och med 125 miljarder kronor sedan årsskiftet. Givet osäkerheten och marknadsläget under året, var kunderna mer försiktiga och valde lågriskalternativ för sin överskottslikviditet.

Förvaltat kapital och depåförvaringsvolymer

Det förvaltade kapitalet uppgick till 2 106 miljarder kronor (2 054). Till följd av uppgången på aktiemarknaderna under det fjärde kvartalet ökade marknadsvärdet med 51 miljarder kronor. Nettoinflödet av tillgångar uppgick till noll under kvartalet.

Depåförvaringsvolymen ökade till följd av nya mandat och högre tillgångsvärden i och med uppgången på aktiemarknaden under det fjärde kvartalet och uppgick till 12 022 miljarder kronor (10 803).

Risk och kapital

SEB exponeras för kredit-, marknads-, likviditets-, IT- och operativa samt livförsäkringsrisker. Koncernens riskprofil och dess risk-, likviditets- och kapitalhantering beskrivs i SEB:s årsredovisning för 2019 (sidorna 52–57 samt not 40 och 41), i 'Capital Adequacy and Risk Management Report' för 2019 liksom i 'Pillar 3 disclosures' som publiceras kvartalsvis (på engelska). Ytterligare information finns i Fact Book (på engelska) som publiceras kvartalsvis.

Kreditrisk och kreditkvalitet

31 dec 30 sep 31 dec
Miljarder kronor 2020 2020 2019
Banker 85 89 99
Företag 1 308 1 368 1 268
Kommersiell fastighetsförvaltning 196 193 188
Förvaltning av bostadsfastigheter 143 140 131
Bostadsrättsföreningar 66 65 63
Offentlig förvaltning 82 64 72
Bostadskrediter 629 632 589
Hushåll övrigt 83 83 90
Summa kreditportfölj 2 591 2 634 2 498

SEB:s kreditportfölj, som omfattar lån, ansvarsförbindelser och derivat, minskade med 43 miljarder till 2 591 miljarder kronor i det fjärde kvartalet (2 634). Företagsportföljen minskade med 60 miljarder kronor framförallt på grund av den starkare svenska kronan. Hushållsportföljen (bostadskrediter och hushåll övrigt) minskade med 3 miljarder kronor också på grund av valutaeffekter. Fastighetsförvaltningsportföljerna (kommersiella och bostadsfastigheter) ökade med 6 miljarder kronor sammantaget.

Jämfört med 2019 ökade kreditportföljen med 93 miljarder kronor som ett resultat av den fortsatt stabila tillväxten i bolåneportföljen och storföretagens efterfrågan på likviditetsfaciliteter till följd av pandemin vilket motverkades delvis av den starkare svenska kronan. Jämfört med 2019 ökade företagsportföljen med 40 miljarder kronor och hushållsportföljen med 33 miljarder kronor.

Indikatorer på kreditkvalitet såsom betalningsförseningar var fortsatt oförändrade under kvartalet. Covid-19-pandemin hade fortsatt begränsad påverkan på de större portföljerna såsom stora företag, hushåll och små och medelstora företag i Sverige och Baltikum, vilket till viss del kan bero på de olika statliga stödåtgärderna. Osäkra lån (redovisat bruttovärde för utlåning i steg 3) minskade under fjärde kvartalet med 1,7 miljarder kronor till 15,6 miljarder kronor, och motsvarar 0,87 procent av totala lån (0,96). Minskningen berodde främst på bortskrivningar och den starkare svenska kronan. Reserveringsgraden för osäkra lån var oförändrad på 48 procent. Se kommentaren om förväntade kreditförluster på sidan 6.

Not 12 och 14 innehåller mer detaljerad information om SEB:s låneportfölj per bransch och kreditkvalitet samt motsvarande reserveringar. Sidorna 25–26 i Fact Book innehåller en nedbrytning av SEB:s kredit- och låneportfölj per bransch och geografi.

Marknadsrisk

SEB:s affärsmodell bygger på kundernas efterfrågan. Genomsnittligt Value-at-Risk (VaR) i handelslagret ökade med 3 procent från 209 Mkr i det tredje kvartalet till 216 Mkr i det fjärde kvartalet. Den främsta förklaringen är en högre kreditspreadrisk som delvis motverkades av ökad diversifiering. I genomsnitt förväntas koncernen, med 99 procents sannolikhet, inte förlora mer än detta belopp under en period på tio handelsdagar.

Likviditet och upplåning

SEB gick in i covid-19-pandemin med en stark likviditets- och finansieringsposition och bankens tillgång till alla finansieringsmarknader har varit konstant. Alltsedan mars har SEB:s likviditets- och finansieringsposition förstärkts av ett kontinuerligt inflöde av inlåning från kunderna, vilket gjort det möjligt för SEB att gradvis minska finansieringen från kapitalmarknaderna. SEB:s utlåning-/inlåningskvot uppgick till 122 procent vid slutet av året jämfört med 143 procent vid slutet av 2019.

Under det fjärde kvartalet förföll 29 miljarder kronor i långfristig upplåning (varav 11 miljarder kronor i säkerställda obligationer och 18 miljarder kronor i senior skuld) och netto 3 miljarder kronor emitterades i säkerställda obligationer. Kortfristig finansiering i form av certifikat ökade med 29 miljarder kronor under det fjärde kvartalet.

De likvida tillgångarna definierade enligt likviditetstäckningskraven uppgick till 617 miljarder kronor per den 31 december 2020 (757). Vid årets slut uppgick likviditetstäckningsgraden (LCR) till 163 procent (139). Sedan mars 2020 tillåter Finansinspektionen att banker tillfälligt kan ligga under likviditetstäckningskravet, för enskilda valutor och totalt. Normalt är kravet på LCR minst 100 procent.

Bankens målsättning är att alltid ha en stabil finansieringsbas. SEB:s interna strukturella likviditetsmått, Core Gap, som mäter relationen mellan stabil finansiering och tillgångar som inte är likvida, var 113 procent (112).

Kreditbetyg

Fitch rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till AA-. Kreditbetyget baseras på SEB:s låga riskaptit, dess stabila och väl utförda strategi, en god kreditkvalitet och kapitalisering liksom en stark marknadsposition. I september bekräftade Fitch SEB:s kreditbetyg men med negativa utsikter för det långsiktiga betyget för att reflektera riskerna, främst vad gäller kreditkvalitet och lönsamhet, i en djupare eller mer utdragen ekonomisk nedgång än som förväntas för närvarande.

Moody's rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till Aa2 med stabila utsikter utifrån bankens goda kreditkvalitet och starka kapitalnyckeltal. Medan banken har en god underliggande intjäning, kan företagsaffären komma att öka volatiliteten i intjäningen, särskilt i den rådande ekonomiska nedgången. I mars bekräftade Moody's sin syn att utsikterna för det svenska banksystemet som helhet är stabila tack vare bankernas starka kapitalposition och intjäningsförmåga och i september bekräftades SEB:s kreditbetyg.

S&P rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till A+ med stabila utsikter. Kreditbetyget är baserat på den låga risken och de stabila verksamhetsvillkoren inom Sverige, bankens stabila intjäningsbas och ledande ställning bland nordiska

företag, en stark kapitalisering och en konkurrenskraftig lönsamhet trots en förväntad press på intäkter och kreditkvalitet i den rådande ekonomiska omgivningen. I september bekräftade S&P SEB:s kreditbetyg.

Riskexponeringsbelopp

Mdr kr
Balans 30 sep 2020 746
Underliggande förändring i kreditrisk -17
- varav volym 1
- varav kreditkvalitet 1
- varav valutaeffekt -18
Underliggande förändring i marknadsrisk 2
- varav CVA-risk -1
Underliggande förändringar i operativ risk 0
Modelluppdateringar, metod & policy, övrigt -5
- varav kreditrisk -5
Balans 31 dec 2020 726

Totalt riskexponeringsbelopp (REA) minskade med 20 miljarder till 726 miljarder kronor under det fjärde kvartalet. Valutaförändringar minskade REA för kreditrisk med 18 miljarder kronor medan kreditvolymer och kreditkvalitet hade en begränsad effekt under det kvartalet. Modelluppdateringar, etcetera minskade REA för kreditrisk med 5 miljarder kronor, varav den största delen kommer från införandet av förändringen av kapitalkraven för att stödja kreditgivning till små och medelstora företag i division Baltikum. REA för marknadsrisk ökade med 2 miljarder kronor medan REA för operativ risk i stort var oförändrad.

Kapitalposition

Följande tabell visar riskexponeringsbeloppet (REA) och kapitalrelationerna enligt Basel III.

31 dec 30 sep 31 dec
Kapitalkrav, Basel III 2020 2020 2019
Riskexponeringsbelopp, mdr kr 726 746 746
Kärnprimärkapitalrelation, % 21,0 19,4 17,6
Primärkapitalrelation, % 22,7 21,2 20,8
Total kapitalrelation, % 25,1 23,7 23,3
Bruttosoliditetsgrad, % 5,1 4,6 5,1

SEB:s kärnprimärkapitalrelation uppgick till 21,0 procent (19,4). Förbättringen berodde på nettovinsten för det fjärde kvartalet, ett minskat avdrag för utdelningen samt ett lägre riskexponeringsbelopp.

SEB:s gällande kärnprimärkapitalkrav per den 31 december 2020 uppgick till 12,6 procent (13,7) varav pelare 2-kravet var 1,5 procent. Förändringen jämfört med förra kvartalet var främst hänförlig till att pelare 2-kravet för systemrisk togs bort som en del av Finansinspektionens implementering av EU:s bankpaket i svensk lagstiftning. Vidare infördes även ett pelare 2-krav för fastighetsexponeringar i Sverige. Under 2021 kommer resterande delar av EU:s bankpaket att införas. Som en del av översyns- och utvärderingsprocessen under 2021 kommer Finansinspektionen att införa en pelare 2-vägledning (P2G) och samtidigt ta bort pelare 2-kravet för löptidsgolv för företagsexponeringar. Baserat på Finansinspektionens pressmeddelande kring P2G förväntar sig banken att nettoeffekten av dessa förändringar kommer öka kärnprimärkapitalkravet med cirka 1 procentenhet.

Med de nya finansiella målen (se sidan 13) ämnar SEB hålla en buffert på 100-300 baspunkter över kapitalkravet. Bufferten ska täcka valutakänslighet i REA, variationer i nettovärdet i den svenska förmånsbestämda pensionsplanen liksom makroekonomisk osäkerhet överlag. För närvarande uppgår bufferten till cirka 840 baspunkter.

Utdelning

SEB:s styrelse föreslår årsstämman en utdelning på 4:10 kronor per klass A och klass C aktie, vilket motsvarar 25 procent av 2019 och 2020 års nettovinster. Den totala utdelningen uppgår till 8,9 miljarder kronor beräknat på totalt antal utestående aktier per den 31 december 2020 exklusive eget aktieinnehav.

Förslaget ska ses i ljuset av Finansinspektionens uttalande den 18 december 2020 att banker bör vara restriktiva med utdelningar och aktieåterköp fram till och med den 30 september 2021.

SEB:s aktier kommer att handlas utan rätt till utdelning den 31 mars 2021. Den föreslagna avstämningsdagen för rätt till utdelning är den 1 april 2021 och utbetalning av utdelning görs den 8 april 2021.

Internt bedömt kapitalkrav

Per den 31 december 2020 uppgick det internt bedömda kapitalkravet, inklusive försäkringsrisk, till 84 miljarder kronor (69). Under det fjärde kvartalet gjordes en översyn av metoder och processer för ekonomiskt kapital som innebar ett antal justeringar. Detta ledde till en ökning av det interna kapitalkravet även om den underliggande risken var oförändrad. Det interna kapitalkravet bedöms med hjälp av SEB:s interna modeller för ekonomiskt kapital och är inte helt jämförbart med det uppskattade kapitalkravet som Finansinspektionen publicerar, på grund av att olika antaganden och metoder används.

Det internt bedömda kapitalkravet för moderbolaget ökade till 71 miljarder kronor (66).

Affärsutveckling

Under fjärde kvartalet fortsatte SEB att stödja kunder med covid-19-relaterade utmaningar. Samtidigt utvecklades de strategiska initiativen, som tas för att accelerera omställningen för att möta kundernas framtida krav, enligt treårsplanen som lanserades i 2019.

Ledande inom rådgivning

SEB:s ledande position bland nordiska storföretag bekräftades i den senaste kundundersökningen av Prospera där SEB kom på första plats för första gången sedan 2014. Bland nordiska institutioner kom SEB på andra plats. I undersökningens underkategori Hållbarhet bekräftades SEB:s ledande position inom hållbarhetsrådgivning för både storföretag och finansiella institutioner.

SEB fortsatte att utveckla hållbarhetserbjudandet. SEB Equity Research förbättrade sin produkt med en egenutvecklad metod för hållbarhetsanalys för att ge investerare en bättre förståelse för hur och i vilken utsträckning miljö, sociala och styrningsfaktorer påverkar den finansiella utvecklingen i de analyserade företagen. Vidare anslöt sig SEB till en grupp ledande shippingbanker och skrev under Poseidonprinciperna, ett globalt ramverk för ansvarsfull sjöfartsfinansiering.

Som ett steg i att stärka sparande- och investeringserbjudandet lanserade SEB ett digitalt rådgivningsverktyg, SEB Bot Advisor. Verktyget erbjuder privatpersoner automatiska investeringsråd inom fondförsäkring baserat på riskprofil och hållbarhetspreferenser. De svenska och baltiska mobilapparna utvecklades med nya sparande- och investeringsfunktioner.

SEB fortsätter att utveckla den nya digitala kanalen för samtliga företagskunder och finansiella institutioner och lanserade viktiga funktionaliteter såsom en ny valutahanteringsmodul och digital signering för att integrera affärssystem (enterprise resource planning, ERP).

Operationell effektivitet

SEB:s treårsplan för full automatisering av vissa processer fortsätter. På två år har tid motsvarande 351 heltidstjänster frigjorts genom automatisering av manuella uppgifter och ökad självbetjäning och uppgifter motsvarande 205 heltidstjänster har flyttats till globala servicecenter i Riga och Vilnius. Ett exempel är bolåneprocessen där en digital arkiveringsfunktion för bolåneakter lanserades nyligen vilket leder till en bättre kundupplevelse genom bättre dokumentåtkomst och pappersbesparingar.

Utökad närvaro

Nya funktioner lanseras löpande i SEB:s Open Banking utvecklingsportaler. I den baltiska portalen lanserades ett fakturerings-API (application programming interface) som möjliggör för företagskunder att skicka och ta emot elektroniska fakturor direkt från sina affärssystem.

SEB har deltagit i utvecklingen av Contour, en global blockkedje-baserad plattform som för samman banker, företag och andra aktörer i ett ekosystem i syfte att standardisera och digitalisera transaktioner inom trade finance eller handelsfinansering. Detta ska leda till en snabbare och mer kundvänlig process. Plattformen lanserades i oktober.

SEB:s kortverksamhet lanserade en ny digital plattform för konsumentfinansiering i Sverige med en ambition om full nordisk täckning på lång sikt.

Övrig information

Förändringar i koncernens långsiktiga finansiella mål

I syfte att öka flexibiliteten i kapitalhanteringen har styrelsen beslutat att ändra SEB:s långsiktiga finansiella mål.

De nya målen är att:

  • årligen ge en utdelning på runt 50 procent av vinst per aktie exklusive jämförelsestörande poster, samt att främst genom aktieåterköp dela ut eventuellt kapitalöverskott över buffertmålet
  • upprätthålla en kärnprimärkapitalrelation som är 100 300 punkter högre än gällande kapitalkrav från Finansinspektionen, och
  • skapa en konkurrenskraftig avkastning på kapitalet.

Över tid strävar SEB efter att nå en uthållig avkastning på eget kapital på 15 procent.

Mål för kärnprimärkapitalrelationen

Det nuvarande målet att upprätthålla en buffert på runt 150 baspunkter över gällande kapitalkrav ersätts av ett intervall på 100–300 baspunkter.

Förändringen till ett intervall avser att ge SEB mer flexibilitet att hantera sin kapitalposition och växa verksamheten. Ett intervall är även mer i linje med konkurrenter.

Utdelningsmål

Det nuvarande målet om en utdelning på mer än 40 procent av vinst per aktie ersätts av ett mål om en årlig utdelning på runt 50 procent av vinst per aktie exklusive jämförelsestörande poster, i kombination med fördelning av eventuellt överskottskapital över buffertmålet främst genom aktieåterköp.

Användningen av en kombination av årlig utdelning och aktieåterköp är tänkt att ge fördelar i form av ökad finansiell flexibilitet.

Aktieåterköp kommer vara den huvudsakliga formen för utdelning av överskottskapital. Aktieåterköp kommer att övervägas när SEB:s kapitalbuffert överstiger och förväntas fortsätta ligga över buffertmålet i en framåtblickande prognos. Då aktieåterköp genomförs under hela året ger det SEB flexibilitet att anpassa aktieåterköpen baserat på den rådande eller den prognosticerade finansiella ställningen.

Avkastningsmål

Det nuvarande målet om en avkastning på eget kapital som är konkurrenskraftig kvarstår oförändrat.

Divisionernas finansiella ambitioner

På divisionsnivå inför SEB långsiktiga ambitioner avseende lönsamhet (räntabilitet på allokerat kapital) och kostnadseffektivitet (K/I-tal). De har satts främst utifrån två faktorer. För det första, ska varje division ha ambitionen att nå den bästa lönsamheten och kostnadseffektiviteten jämfört med liknande verksamhet bland relevanta konkurrenter. För det andra, ska varje divisions ambitionsnivå bidra till att SEB långsiktigt ska uppnå 15 procents lönsamhet på koncernnivå. Dessa långsiktiga ambitioner kommer att utvärderas varje år.

Division Räntabilitet på
allokerat kapital
K/I-tal
Stora Företag & Finansiella Institutioner >13% <0,50
Företag & Privatkunder >17% <0,40
Baltikum >20% <0,35
Liv >30% <0,45
Investment Management >40% <0,40

Kostnadsmål

I SEB:s affärsplan för 2019–2021 ingår ett antal strategiska initiativ som sammanlagt förväntas innebära tillkommande investeringar på totalt 2–2,5 miljarder kronor under treårsperioden 2019–2021. Det innebär en årlig kostnadsökning på 1 miljard kronor år 2021 och ett nytt mål för totala kostnader på omkring 23 miljarder kronor år 2021, baserat på 2018 års valutakurser. Givet valutakurserna per 31 december 2020, blir kostnadsnivån cirka 23 miljarder kronor för 2021. Takten på investeringarna beror på utvecklingen och kommer stegvis att öka under treårsperioden. De strategiska initiativen förväntas över tid leda till både förbättrad intäktstillväxt och ökad kostnadseffektivitet, vilket i sin tur förbättrar räntabiliteten över tid.

Valutaeffekter

Valutaeffekten på rörelseresultatet för det fjärde kvartalet 2020 var -19 Mkr.

Jämfört med det tredje kvartalet 2020, ledde den starkare kronan till att ut- och inlåning från allmänheten minskade med 39 respektive 29 miljarder kronor. REA minskade med 18 miljarder kronor medan balansomslutningen sjönk med 66 miljarder kronor. Jämfört med årsskiftet 2019/ 2020, minskade valutaeffekten ut- och inlåning från allmänheten med 49 respektive 37 miljarder kronor. REA minskade med 23 miljarder kronor medan balansomslutningen sjönk med 84 miljarder kronor.

Förändringar i verkställande ledningen

Den 16 december 2020 meddelades att Mats Torstendahl, då chef för divisionen Företag & Privatkunder och medlem i verkställande ledning (VL), utsetts till vice verkställande direktör och fortsatt medlem i VL. Jonas Söderberg utsågs till chef för divisionen Företag & Privatkunder och medlem i VL. Båda utnämningarna gäller från den 1 januari 2021.

Osäkerhetsfaktorer

Covid-19-pandemin och myndigheternas åtgärder för att försöka begränsa spridningen har fått en snabb och väsentlig påverkan på samhällen, ekonomier och finansmarknader globalt. De negativa finansiella och ekonomiska konsekvenserna har varit omfattande i SEB:s hemmamarknader och återhämtningen beror på utvecklingen av pandemin samt stödåtgärder. Samtidigt är den senaste oljeprisutvecklingen och den pågående energiomställningen en utmaning för olje- och gasbranschen. SEB bedömer löpande kreditkvaliteten i sin kreditportfölj med hjälp av flera olika scenarier för pandemin och den ekonomiska utvecklingen, inklusive utvecklingen inom oljesektorn. Bedömningen omfattar effekten av de statliga åtgärderna och de totala följdeffekterna för ekonomin.

Finansmarknaderna förväntas fortsätta att vara volatila med tanke på den rådande osäkerheten. Det kan påverka verkliga värden på vissa finansiella instrument och innehav, och därmed nettoresultatet från finansiella transaktioner samt kapital.

Räntenivåerna – i Sverige i synnerhet reporäntan – är nyckelfaktorer som påverkar räntenettot och rörelseresultatet. Riksbanken förutspår i nuläget ingen förändring av reporäntan, som för närvarande är noll procent, fram till slutet av 2023.

Den 17 juli 2017 utfärdade Tysklands finansdepartement administrativa instruktioner avseende källskatt på utdelningar i vissa gränsöverskridande aktielån- och derivataffärer. Av de administrativa instruktionerna framgår att man avser att granska transaktioner som utförts innan förändringen i den

tyska skattelagstiftningen trädde i kraft den 1 januari 2016. Som kommunicerats av SEB i pressmeddelandet den 22 december 2020, har skattemyndigheten i Frankfurt begärt att SEB:s tyska dotterbolag DSK Hyp AG retroaktivt ska återbetala redovisad källskatt från transaktioner som ägt rum för mer än fem år sedan. Kraven är baserade på federalt utfärdade instruktioner som har tillämpats med retroaktiv effekt och som fortfarande är oklara. Detta gör att SEB inte kan ha en välgrundad uppfattning om vare sig belopp eller tidpunkt för eventuella ytterligare återkrav.

SEB:s uppfattning är att dessa aktielån- och derivataffärer utfördes i enlighet med då gällande tyskt regelverk. SEB:s externa juridiska rådgivare anser att skattemyndighetens återkrav strider mot både EU-rätt och tysk lag. DSK Hyp kommer att överklaga återkraven. Av denna anledning har i enlighet med gällande redovisningsregler ingen avsättning gjorts på koncernnivå. De rättsliga prövningarna beräknas ta upp till fem år.

SEB omfattas av olika regulatoriska system, lagar och krav i alla de jurisdiktioner där banken bedriver verksamhet. Under de senaste åren har lagar och regleringar i den finansiella sektorn ökat i omfattning och ytterligare skärpts och tillsynsmyndigheterna har utökat sin tillsyn. Detta är en utveckling som förväntas fortsätta. Behöriga myndigheter genomför regelbundet granskningar av SEB:s regelefterlevnad, inklusive områden såsom finansiell stabilitet, transaktionsrapportering, åtgärder mot penningtvätt, investerarskydd och dataskydd. SEB har regler och processer på plats i syfte att efterleva tillämpliga lagar och regleringar och samarbetar och har löpande dialoger med myndigheterna. SEB har fått förfrågningar från myndigheter i de jurisdiktioner där banken bedriver verksamhet, däribland myndigheter i USA, att tillhandahålla information som rör åtgärder mot penningtvätt, vilka SEB besvarar i dialog med dessa myndigheter. Det kan inte uteslutas att nuvarande och framtida tillsynsärenden och förfrågningar från myndigheter kan leda till kritik eller sanktioner.

Finansiella rapporter – SEB-koncernen

Resultaträkning i sammandrag

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr Not 2020 2020 % 2019 % 2020 2019 %
Räntenetto 2 6 559 6 336 4 5 930 11 25 143 22 950 10
Provisionsnetto 3 4 774 4 301 11 4 989 -4 18 063 18 709 -3
Nettoresultat av finansiella transaktioner 4 1 784 1 754 2 2 822 -37 6 275 7 617 -18
Övriga intäkter, netto - 51 172 349 236 858 -73
Summa rörelseintäkter 13 066 12 563 4 14 089 -7 49 717 50 134 -1
Personalkostnader 5, 6 -3 909 -3 654 7 -3 807 3 -14 976 -14 660 2
Övriga kostnader -1 473 -1 432 3 -1 746 -16 -5 864 -6 623 -11
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar - 460 - 461 0 - 474 -3 -1 906 -1 662 15
Summa rörelsekostnader -5 842 -5 547 5 -6 026 -3 -22 747 -22 945 -1
Resultat före kreditförluster 7 224 7 016 3 8 063 -10 26 970 27 190 -1
Vinster och förluster från materiella och
immateriella tillgångar - 6 - 2 - 3 100 - 7 - 2
Förväntade kreditförluster, netto 7 - 835 -1 098 -24 - 997 -16 -6 118 -2 294 167
Rörelseresultat före jämförelsestörande
poster 6 382 5 916 8 7 063 -10 20 846 24 894 -16
Jämförelsestörande poster 8 -1 000
Rörelseresultat 6 382 5 916 8 7 063 -10 19 846 24 894 -20
Skatt -1 259 -1 150 10 -1 232 2 -4 100 -4 717 -13
NETTORESULTAT 5 123 4 766 7 5 831 -12 15 746 20 177 -22
Varav till aktieägarna i
Skandinaviska Enskilda Banken AB 5 123 4 766 7 5 831 -12 15 746 20 177 -22
Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 2:37 2:21 2:70 7:28 9:33
Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr 2:35 2:19 2:68 7:23 9:28

Totalresultat

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr Not 2020 2020 % 2019 % 2020 2019 %
NETTORESULTAT 5 123 4 766 7 5 831 -12 15 746 20 177 -22
Kassaflödessäkringar 10 - 10 58 -83 - 62 - 298 -79
Omräkning utländsk verksamhet - 758 - 119 - 395 92 -1 070 145
Poster som senare kan omklassificeras till
resultaträkningen: - 748 - 129 - 337 122 -1 132 - 153
Förändring i egen kreditrisk1) - 12 - 53 -78 - 2 - 70 - 53 33
Förmånsbestämda pensionsplaner 6 1 741 1 373 27 3 699 -53 1 839 1 366 35
Poster som inte kommer att omklassificeras
till resultaträkningen: 1 729 1 319 31 3 697 -53 1 769 1 313 35
ÖVRIGT TOTALRESULTAT 981 1 190 -18 3 360 -71 637 1 160 -45
TOTALRESULTAT 6 104 5 957 2 9 191 -34 16 383 21 336 -23
Varav till aktieägarna i
Skandinaviska Enskilda Banken AB 6 104 5 957 2 9 191 -34 16 383 21 336 -23

1) Förändring i egen kreditrisk från finansiella skulder till verkligt värde via resultatet.

Balansräkning i sammandrag

31 dec 30 sep 31 dec
Mkr 2020 2020 2019
Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker 323 776 328 386 146 691
Utlåning till centralbanker 3 633 2 315 4 494
Utlåning till kreditinstitut2) 50 791 58 167 46 995
Utlåning till allmänheten 1 770 161 1 859 199 1 837 605
Räntebärande värdepapper 265 433 355 237 238 578
Egetkapitalinstrument 82 240 67 619 78 482
Finansiella tillgångar för vilka kunderna bär
investeringsrisken 330 950 318 860 316 776
Derivat 164 909 149 212 139 427
Övriga tillgångar 48 539 62 001 47 598
SUMMA TILLGÅNGAR 3 040 432 3 200 997 2 856 648
Skulder till centralbanker och kreditinstitut 111 309 169 493 88 041
In- och upplåning från allmänheten1) 1 371 227 1 431 536 1 161 485
Finansiella skulder för vilka kunderna bär investeringsrisken 332 392 320 439 317 574
Skulder till försäkringstagarna 29 624 28 705 26 547
Emitterade värdepapper 749 502 824 771 858 173
Korta positioner 30 409 33 451 27 343
Derivat 161 561 129 493 122 192
Övriga finansiella skulder 744 2 050 2 449
Övriga skulder 81 720 95 433 97 144
Summa skulder 2 868 489 3 035 372 2 700 947
Eget kapital 171 943 165 625 155 700
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL 3 040 432 3 200 997 2 856 648
1) Inlåning täckt av insättningsgarantier 347 510 340 498 313 779

2) Utlåning till kreditinstitut samt likvida placeringar hos andra direkta deltagare i system för överföringar mellan banker.

En balansräkning med mer detaljerad information finns tillgänglig i Fact Book.

Förändringar i eget kapital

Andra fonder1)
Mkr Aktiekapital Förändring i
egen
kreditrisk2)
Kassaflödes
säkringar
Omräkning
utländsk
verksamhet
Förmåns
bestämda
pensions
planer
Balanserad
vinst
Eget kapital
Jan-dec 2020
Ingående balans 21 942 -339 15 -170 3 898 130 355 155 700
Nettoresultat 15 746 15 746
Övrigt totalresultat (netto efter skatt) -70 -62 -1 070 1 839 637
Totalresultat -70 -62 -1 070 1 839 15 746 16 383
Aktieprogrammen4) -142 -142
Förändring i innehav av egna aktier 2 2
Utgående balans 21 942 -409 -47 -1 241 5 737 145 961 171 943
Jan-dec 2019
Ingående balans 21 942 -286 313 -315 2 533 124 604 148 789
Övergångseffekt vid tillämpning av IFRS 163) -244 -244
Justerad balans 1 januari 2019 21 942 -286 313 -315 2 533 124 360 148 545
Nettoresultat 20 177 20 177
Övrigt totalresultat (netto efter skatt) -53 -298 145 1 366 1 160
Totalresultat -53 -298 145 1 366 20 177 21 336
Utdelning till aktieägare -14 069 -14 069
Aktieprogrammen4) -136 -136
Förändring i innehav av egna aktier 24 24
Utgående balans 21 942 -339 15 -170 3 898 130 355 155 700

1) Belopp under Andra fonder kan under vissa omständigheter omföras till resultaträkningen i framtiden, exempelvis om de avser upplösning av Kassaflödessäkringar eller Omräkning utländsk verksamhet när SEB upphör att konsolidera en utländsk verksamhet. Belopp relaterade till Förändring i egen kreditrisk och Förmånsbestämda pensionsplaner kommer inte att omklassificeras till resultaträkningen.

2) Förändringar i verkligt värde av finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet som kan hänföras till förändringar i egen kreditrisk.

3) IFRS 16 Leasingavtal är tillämpad från 1 januari 2019.

4) SEB:s innehav av egna aktier:

Jan-dec Jan-dec
SEB:s innehav av egna aktier, miljoner 2020 2019
Ingående balans 31,5 30,3
Köpta aktier för aktieprogrammen 10,9 8,7
Sålda/utdelade aktier -10,2 -7,4
Utgående balans 32,2 31,5
Marknadsvärde för innehav av egna aktier, Mkr 2 722 2 774

Med stöd av årsstämmans bemyndigande innehar SEB aktier av serie A för bankens långsiktiga aktiebaserade program. Transaktionerna kan ske vid ett eller flera tillfällen under året. Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital. Posten inkluderar förändring i nominella belopp för equityswappar som säkrar aktieprogrammen.

Kassaflödesanalys i sammandrag

Jan–dec
Mkr 2020 2019 %
Kassaflöde från resultaträkningen 34 664 4 002
Ökning (-)/minskning (+) i trading-portföljer - 18 792 - 100 712 - 81
Ökning (+)/minskning (-) i emitterade kortfristiga värdepapper - 109 525 179 214
Ökad (-)/minskad (+) utlåning 50 008 - 168 396
Ökad (+)/minskad (-) in- och upplåning 233 240 2 801
Ökning/minskning i övriga tillgångar och skulder 721 21 578 - 97
Kassaflöde från den löpande verksamheten 190 316 - 61 513
Kassaflöde från investeringsverksamheten 56 - 612
Kassaflöde från finansieringsverksamheten - 10 257 - 5 227 96
Periodens kassaflöde 180 116 - 67 352
Kassa och likvida medel vid årets början 159 335 219 579 - 27
Valutakursdifferenser i likvida medel - 8 203 7 108
Periodens kassaflöde 180 116 - 67 352
Kassa och likvida medel vid periodens slut1) 331 247 159 335 108

1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker och Utlåning till övriga kreditinstitut - betalbara vid anfordran.

Övrig finansiell information – SEB-koncernen

Nyckeltal

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
2020 2020 2019 2020 2019
Räntabilitet på eget kapital, % 12,2 11,7 15,5 9,7 13,7
Räntabilitet på eget kapital exklusive
jämförelsestörande poster1), % 12,1 11,6 15,5 10,3 13,8
Räntabilitet på eget kapital exklusive immateriella
tillgångar, % 12,8 12,4 16,4 10,2 14,5
Räntabilitet på eget kapital exklusive immateriella
tillgångar och jämförelsestörande poster1), % 12,7 12,3 16,4 10,8 14,6
Räntabilitet på totala tillgångar, % 0,7 0,6 0,8 0,5 0,7
Räntabilitet på riskexponeringsbelopp, % 2,8 2,6 3,0 2,1 2,7
K/I-tal 0,45 0,44 0,43 0,46 0,46
Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 2:37 2:21 2:70 7:28 9:33
Vägt antal aktier2), miljoner 2 161 2 161 2 162 2 163 2 162
Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr 2:35 2:19 2:68 7:23 9:28
Vägt antal aktier efter utspädning3), miljoner 2 175 2 174 2 177 2 177 2 175
Substansvärde per aktie, kr 85:99 82:81 78:42 85:99 78:42
Eget kapital per aktie, kr 79:53 76:66 71:99 79:53 71:99
Aktieägarnas kapital, genomsnitt miljarder kr 168,2 162,9 150,4 162,2 146,9
Förväntad kreditförlustnivå, netto, % 0,14 0,19 0,18 0,26 0,10
Andel lån i steg 3, brutto, % 0,87 0,96 0,67 0,87 0,67
Andel lån i steg 3, netto, % 0,44 0,50 0,36 0,44 0,36
Likviditetstäckningsgrad4), % 163 139 218 163 218
Kapitalkrav, Basel III:
Riskexponeringsbelopp, Mkr 725 560 746 308 745 637 725 560 745 637
Uttryckt som kapitalkrav, Mkr 58 045 59 705 59 651 58 045 59 651
Kärnprimärkapitalrelation, % 21,0 19,4 17,6 21,0 17,6
Primärkapitalrelation, % 22,7 21,2 20,8 22,7 20,8
Total kapitalrelation, % 25,1 23,7 23,3 25,1 23,3
Bruttosoliditetsgrad, % 5,1 4,6 5,1 5,1 5,1
Antal befattningar5) 15 448 15 417 15 034 15 335 14 939
Depåförvaring, miljarder kronor 12 022 10 803 10 428 12 022 10 428
Förvaltat kapital, miljarder kronor 2 106 2 054 2 041 2 106 2 041

1) Sanktionsavgift i kvartal 2 2020.

2) Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 31 499 321 A-aktier för de långsiktiga aktieprogrammen vid årsskiftet 2019. Under 2020 har SEB återköpt 10 896 142 aktier och 10 184 012 aktier har sålts. Per den 31 december 2020 ägde SEB således 32 211 451 A-aktier till ett marknadsvärde av 2 722 Mkr.

3) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.

4) Definieras av EU:s delegerade lag.

5) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

I SEB:s Fact Book, finns denna tabell tillgänglig (på engelska) med nio kvartals historik.

Resultaträkning, kvartalsvis

Kv4 Kv3 Kv2 Kv1 Kv4
Mkr 2020 2020 2020 2020 2019
Räntenetto 6 559 6 336 6 047 6 201 5 930
Provisionsnetto 4 774 4 301 4 364 4 624 4 989
Nettoresultat av finansiella transaktioner 1 784 1 754 3 541 - 804 2 822
Övriga intäkter, netto - 51 172 47 68 349
Summa rörelseintäkter 13 066 12 563 13 999 10 089 14 089
Personalkostnader -3 909 -3 654 -3 794 -3 619 -3 807
Övriga kostnader -1 473 -1 432 -1 362 -1 598 -1 746
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 460 - 461 - 557 - 429 - 474
Summa rörelsekostnader -5 842 -5 547 -5 712 -5 646 -6 026
Resultat före kreditförluster 7 224 7 016 8 287 4 443 8 063
Vinster och förluster från materiella och immateriella
tillgångar - 6 - 2 1 0 - 3
Förväntade kreditförluster, netto - 835 -1 098 -2 691 -1 494 - 997
Rörelseresultat före
jämförelsestörande poster 6 382 5 916 5 598 2 950 7 063
Jämförelsestörande poster -1 000
Rörelseresultat 6 382 5 916 4 598 2 950 7 063
Skatt -1 259 -1 150 -1 096 - 595 -1 232
Nettoresultat 5 123 4 766 3 501 2 355 5 831
Varav till aktieägarna i
Skandinaviska Enskilda Banken AB 5 123 4 766 3 501 2 355 5 831
Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 2:37 2:21 1:62 1:09 2:70
Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr 2:35 2:19 1:61 1:08 2:68

Rörelsesegment – SEB-koncernen

Resultaträkning per segment

Stora Företag Investment
Management
& Finansiella Företag & & koncern SEB
Jan-dec 2020, Mkr
Räntenetto
Institutioner
11 060
Privatkunder
12 337
Baltikum
3 113
Liv
- 31
-1 165 funktioner Elimineringar
- 170
koncernen
25 143
Provisionsnetto 6 472 4 915 1 584 2 454 2 657 - 19 18 063
Nettoresultat av finansiella transaktioner 4 226 379 325 660 684 2 6 275
Övriga intäkter, netto 87 30 - 2 5 120 - 4 236
Summa rörelseintäkter 21 845 17 661 5 019 3 088 2 295 - 191 49 717
Personalkostnader -4 238 -3 444 - 880 - 867 -5 562 15 -14 976
Övriga kostnader -5 250 -4 138 -1 105 - 733 5 185 176 -5 864
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar - 68 - 69 - 32 - 21 -1 717 0 -1 906
Summa rörelsekostnader -9 555 -7 651 -2 017 -1 621 -2 094 191 -22 747
Resultat före kreditförluster 12 289 10 010 3 002 1 467 202 0 26 970
Vinster och förluster från materiella och
immateriella tillgångar 1 0 2 0 - 9 - 7
Förväntade kreditförluster, netto -4 865 - 827 - 425 1 - 4 2 -6 118
Rörelseresultat före
jämförelsestörande poster 7 425 9 182 2 579 1 468 189 2 20 846
Jämförelsestörande poster -1 000 -1 000
Rörelseresultat 7 425 9 182 2 579 1 468 - 811 2 19 846
Investment
Stora Företag Management
& Finansiella Företag & & koncern SEB
Jan-dec 2019, Mkr Institutioner Privatkunder Baltikum Liv funktioner Elimineringar koncernen
Räntenetto 9 371 10 721 3 218 - 16 - 378 34 22 950
Provisionsnetto 6 558 5 546 1 638 2 531 2 392 44 18 709
Nettoresultat av finansiella transaktioner 4 462 507 321 711 1 605 11 7 617
Övriga intäkter, netto 221 25 - 8 77 554 - 11 858
Summa rörelseintäkter 20 613 16 798 5 169 3 304 4 173 78 50 134
Personalkostnader -4 293 -3 372 - 856 - 860 -5 294 15 -14 660
Övriga kostnader -5 186 -3 979 -1 123 - 706 4 465 - 93 -6 623
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar - 69 - 68 - 30 - 21 -1 475 -1 662
Summa rörelsekostnader -9 548 -7 418 -2 009 -1 587 -2 304 - 78 -22 945
Resultat före kreditförluster 11 065 9 380 3 159 1 716 1 869 0 27 190
Vinster och förluster från materiella och
immateriella tillgångar 1 - 4 2 - 1 - 2
Förväntade kreditförluster, netto -1 812 - 393 - 58 - 1 - 22 - 7 -2 294
Rörelseresultat före
jämförelsestörande poster 9 254 8 983 3 104 1 715 1 846 - 7 24 894
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 9 254 8 983 3 104 1 715 1 846 - 7 24 894

Stora Företag & Finansiella Institutioner

Divisionen erbjuder affärsbank- och investmentbanktjänster riktade till stora företag och institutioner i Norden, Tyskland och Storbritannien och dess kunder betjänas även genom det internationella nätverket på cirka 20 kontor.

Resultaträkning

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr 2020 2020 % 2019 % 2020 2019 %
Räntenetto 2 936 2 762 6 2 450 20 11 060 9 371 18
Provisionsnetto 1 751 1 391 26 1 824 - 4 6 472 6 558 - 1
Nettoresultat av finansiella transaktioner 1 121 1 148 - 2 1 434 - 22 4 226 4 462 - 5
Övriga intäkter, netto -27 100 22 87 221 - 61
Summa rörelseintäkter 5 781 5 402 7 5 730 1 21 845 20 613 6
Personalkostnader -1 097 -1 051 4 -1 170 - 6 -4 238 -4 293 - 1
Övriga kostnader -1 391 -1 253 11 -1 363 2 -5 250 -5 186 1
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 17 - 17 0 - 17 - 2 - 68 - 69 - 2
Summa rörelsekostnader -2 506 -2 322 8 -2 550 - 2 -9 555 -9 548 0
Resultat före kreditförluster 3 275 3 080 6 3 180 3 12 289 11 065 11
tillgångar 0 0 - 15 0 - 49 1 1 10
Förväntade kreditförluster, netto -632 -1 116 - 43 -879 - 28 -4 865 -1 812 169
Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster 2 643 1 965 35 2 301 15 7 425 9 254 - 20
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 2 643 1 965 35 2 301 15 7 425 9 254 - 20
K/I-tal 0,43 0,43 0,45 0,44 0,46
Allokerat kapital, miljarder kronor 68,8 69,0 69,3 70,3 67,9
Räntabilitet på allokerat kapital, % 11,8 8,7 10,2 8,1 10,4
Antal befattningar1) 2 054 2 062 2 085 2 080 2 057

1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

  • God aktivitet inom Investment Banking
  • God efterfrågan inom aktiehandel och på emission av obligationer
  • Rörelseresultatet uppgick till 2 643 Mkr och räntabiliteten ökade till 11,8 procent

Kommentarer till det fjärde kvartalet

Stora företagskunder inledde kvartalet avvaktande utifrån en oro för att antalet covid-19-fall skulle öka. Aktivitetsnivån ökade på nytt efter positiva nyheter om covid-19-vaccinet. Detta, i kombination med ett typiskt säsongsmässigt starkare fjärde kvartal inom investment banking, ökade kundernas aktivitet i aktie- och obligationsmarknaderna vilket var gynnsamt för provisionsintäkter från företagstransaktioner. Efterfrågan på långsiktig finansiering var fortsatt stabil och kundernas intresse för hållbarhetsrelaterade lösningar ökade. Cash management-tjänster ökade något jämfört med det tredje kvartalet på grund av de mycket likvida marknaderna. Aktiviteten inom lånefinansierad kapitalanskaffning ökade under senare delen av kvartalet inom kundsegmentet Finansiella Sponsorer.

För kundsegmentet Finansiella institutioner fortsatte aktivitetsnivån från föregående kvartal även under fjärde kvartalet främst drivet av aktiehandel och emittering av företagsobligationer. Dessutom fortsatte den starka efterfrågan på alternativa investeringar och hållbarhetsrelaterade produkter och rådgivning. Det försiktiga stämningsläget bland de större nordiska institutionella kunderna kvarstod dock. Depåförvaringsvolymerna ökade till

12 022 miljarder kronor (10 803) till följd av nya mandat samt ökade tillgångsvärden.

Rörelseintäkterna uppgick till 5 781 Mkr, en ökning med 7 procent sedan tredje kvartalet. Räntenettot ökade med 6 procent, främst på grund av högre inlåningsvolymer. Provisionsnettot ökade med 26 procent till följd av en högre aktivitet inom företagstransaktioner. Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade med 2 procent. Rörelsekostnaderna ökade med 8 procent till 2 506 Mkr på grund av personalkostnader och andra säsongseffekter. Förväntade nettokreditförluster uppgick till 632 Mkr med en förväntad nettokreditförlustnivå på 21 baspunkter, främst relaterat till oljeportföljen. Se sidan 6.

Företag & Privatkunder

Divisionen erbjuder banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företag i Sverige, samt korttjänster i fyra nordiska länder. I Norden erbjuds även ledande Private Banking-tjänster med global räckvidd till kapitalstarka privatkunder.

Resultaträkning

Kv4 Kv3 Kv4
Jan–dec
Mkr 2020 2020 % 2019 % 2020 2019 %
Räntenetto 3 241 3 181 2 2 669 21 12 337 10 721 15
Provisionsnetto 1 261 1 221 3 1 453 - 13 4 915 5 546 - 11
Nettoresultat av finansiella transaktioner 100 93 8 122 - 18 379 507 - 25
Övriga intäkter, netto 6 7 - 6 8 - 22 30 25 18
Summa rörelseintäkter 4 609 4 502 2 4 253 8 17 661 16 798 5
Personalkostnader -878 -848 4 -843 4 -3 444 -3 372 2
Övriga kostnader -1 186 -980 21 -1 113 7 -4 138 -3 979 4
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 17 - 17 - 2 - 17 2 - 69 - 68 2
Summa rörelsekostnader -2 081 -1 845 13 -1 972 6 -7 651 -7 418 3
Resultat före kreditförluster 2 528 2 657 - 5 2 280 11 10 010 9 380 7
tillgångar 0 - 100 -3 0 - 4 - 91
Förväntade kreditförluster, netto -86 5 -92 - 7 - 827 - 393 110
Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster 2 442 2 662 - 8 2 185 12 9 182 8 983 2
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 2 442 2 662 - 8 2 185 12 9 182 8 983 2
K/I-tal 0,45 0,41 0,46 0,43 0,44
Allokerat kapital, miljarder kronor 46,8 46,0 44,6 46,6 44,9
Räntabilitet på allokerat kapital, % 16,0 17,7 15,0 15,1 15,3
Antal befattningar1) 3 600 3 629 3 478 3 587 3 564

1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

  • Ökad företagsutlåning drivet av fastighetsutlåning
  • Stabil bolånetillväxt i linje med marknaden
  • Rörelseresultatet uppgick till 2 442 Mkr och räntabiliteten var 16,0 procent

Kommentarer till det fjärde kvartalet

Kundnöjdheten för rådgivningstjänster var fortsatt hög bland både företagskunder och privatkunder enligt Net Promoter Score (NPS).

Inom företagssegmentet fortsatte nettoinflödet av betalkunder. Företagsinlåningen ökade och tillväxttakten på utlåning steg då fastighetsutlåningen ökade. Sammantaget ökade utlåningen till företag med 5 miljarder kronor och uppgick till 257 miljarder kronor (252).

Bland privatkunderna utvecklades bolåneaffären väl. Bolåneportföljen ökade med 9 miljarder kronor och uppgick till 540 miljarder kronor, i linje med marknaden. Fondvolymerna fortsatte att öka främst med stöd av aktiemarknadens utveckling men också ett positivt nettoflöde.

Inom Private Banking växte förvaltat kapital främst som ett resultat av uppgången på aktiemarknaden.

Totalt ökade utlåningen med 16 miljarder kronor till 857 miljarder kronor. Inlåningen ökade med 18 miljarder kronor och uppgick till 529 miljarder kronor.

Rörelseresultatet minskade med 8 procent. Räntenettot ökade med 2 procent, eller 60 Mkr, tack vare högre ut- och inlåningsvolymer och att insättningsgarantiavgiften var lägre än förväntat. Provisionsnettot ökade med 3 procent som ett resultat av ökad omsättning i kortaffären från låga volymer i början av kvartalet. Aktiemarknadens utveckling och hög transaktionsaktivitet bidrog också till ökningen. Rörelsekostnaderna ökade med 13 procent, främst på grund av säsongsmässigt högre kostnader under det fjärde kvartalet. Förväntade nettokreditförluster uppgick till 86 Mkr med en förväntad nettoförlustnivå på 4 baspunkter under fjärde kvartalet. Se sidan 6.

Baltikum

Divisionen tillhandahåller banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företagskunder i Estland, Lettland och Litauen.

Resultaträkning

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr 2020 2020 % 2019 % 2020 2019 %
Räntenetto 708 772 - 8 831 - 15 3 113 3 218 - 3
Provisionsnetto 401 402 0 426 - 6 1 584 1 638 - 3
Nettoresultat av finansiella transaktioner 130 66 96 111 17 325 321 1
Övriga intäkter, netto - 2 0 - 4 - 43 - 2 - 8 - 71
Summa rörelseintäkter 1 237 1 241 0 1 364 - 9 5 019 5 169 - 3
Personalkostnader - 223 - 214 4 - 221 1 - 880 - 856 3
Övriga kostnader - 267 - 271 - 2 - 310 - 14 -1 105 -1 123 - 2
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 8 - 9 - 9 - 8 4 - 32 - 30 8
Summa rörelsekostnader - 498 - 494 1 - 539 - 8 -2 017 -2 009 0
Resultat före kreditförluster 739 746 - 1 825 - 10 3 002 3 159 - 5
tillgångar 0 1 1 2 2 - 11
Förväntade kreditförluster, netto - 97 10 - 17 - 425 - 58
Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster 641 757 - 15 810 - 21 2 579 3 104 - 17
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 641 757 - 15 810 - 21 2 579 3 104 - 17
K/I-tal 0,40 0,40 0,40 0,40 0,39
Allokerat kapital, miljarder kronor 13,0 12,9 11,0 13,1 10,8
Räntabilitet på allokerat kapital, % 16,8 20,1 25,2 16,8 24,7
Antal befattningar1) 2 219 2 249 2 350 2 285 2 350

1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

  • DRAFT • Förnyade covid-19-restriktioner bromsade de baltiska ekonomierna
  • Fortsatt högt nyttjande av SEB:s digitala och distanstjänster
  • Rörelseresultatet uppgick 641 Mkr och räntabiliteten var 16,8 procent

Kommentarer till det fjärde kvartalet

Efter en stark återhämtning under det tredje kvartalet och början av det fjärde kvartalet ökade antalet covid-19-fall och nya restriktioner infördes av myndigheterna. Den ekonomiska aktiviteten i de baltiska länderna bromsade in, men både hushållens och företagens sentiment försämrades i mindre grad än under våren. Tillverkningsindustrin visade stabil tillväxt till följd av fortsatt stark exportefterfrågan. Detaljhandeln uppvisade en historiskt stark tillväxt under oktober och november. Företagen förblev dock fortsatt försiktiga till nya investeringar.

Den högre aktiviteten inom den privata bostadsmarknaden under det tredje kvartalet fortsatte under det fjärde kvartalet, vilket resulterade i en 2-procentig ökning av bolån i lokal valuta under kvartalet. Trots ökade restriktioner var användandet av kort- och betalprodukter relativt stabilt inom privatmarknaden jämfört med tredje kvartalet, men säsongseffekten i kortanvändandet i december var lägre än vanligt. Som ett resultat av pandemin fortsatte det höga utnyttjandet av SEB:s digitala tjänster.

Trots tillväxt inom vissa sektorer förblev företagskunderna överlag försiktiga med nya investeringar på grund av fortsatt

osäkerhet kring pandemin. Istället fortsatte företagen att minska sina skulder. Utlåningsvolymerna minskade med 1 procent i lokal valuta under det fjärde kvartalet och uppgick till 149 miljarder kronor (158). Inlåningen fortsatte att öka från både privat- som företagskunderna under det fjärde kvartalet. Total inlåning växte med 7 procent i lokal valuta och uppgick till 175 miljarder kronor (171).

Jämfört med tredje kvartalet minskade rörelseresultatet med 15 procent, eller 116 Mkr, till 641 Mkr. Räntenettot minskade med 7 procent i lokal valuta framförallt på grund av en förtida återbetalning av marknadsfinansiering till följd av nya regelverk. Provisionsnettot ökade något i lokal valuta till följd av något högre provisioner från betalprodukter. Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade med 95 procent i lokal valuta som ett resultat av högre aktivitet inom den kunddrivna valutahandeln samt högre marknadsvärden på statsobligationer i likviditetsportföljen. Rörelsekostnaderna var 2 procent högre i lokal valuta huvudsakligen på grund av högre personal- och IT-kostnader inom affärsutveckling. Förväntade nettokreditförluster uppgick till 97 Mkr, eller 21 baspunkter. Se sidan 6.

Liv

Divisionen erbjuder livförsäkringstjänster till privatpersoner liksom företag och institutioner huvudsakligen i Norden och Baltikum.

Resultaträkning

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr 2020 2020 % 2019 % 2020 2019 %
Räntenetto - 8 - 8 - 5 63 - 31 - 16 101
Provisionsnetto 639 618 3 648 - 1 2 454 2 531 - 3
Nettoresultat av finansiella transaktioner 296 247 20 207 43 660 711 - 7
Övriga intäkter, netto 3 2 87 15 - 81 5 77 - 93
Summa rörelseintäkter 930 858 8 866 7 3 088 3 304 - 7
Personalkostnader - 225 - 205 10 - 221 2 - 867 - 860 1
Övriga kostnader - 181 - 185 - 2 - 183 - 1 - 733 - 706 4
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 5 - 5 - 5 - 6 - 21 - 21 - 2
Summa rörelsekostnader - 411 - 394 4 - 410 0 -1 621 -1 587 2
Resultat före kreditförluster 519 463 12 456 14 1 467 1 716 - 15
tillgångar 0 0
Förväntade kreditförluster, netto 0 1 0 1 - 1
Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster 519 464 12 456 14 1 468 1 715 - 14
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 519 464 12 456 14 1 468 1 715 - 14
K/I-tal 0,44 0,46 0,47 0,52 0,48
Allokerat kapital, miljarder kronor 5,4 5,3 5,4 5,3 5,4
Räntabilitet på allokerat kapital, % 35,8 32,8 31,2 25,5 29,4
Antal befattningar1) 1 056 1 033 1 061 1 046 1 046

1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

  • Rekordhögt värde på förvaltade tillgångar i slutet av det fjärde kvartalet
  • Ökad marknadsandel i Sverige för fjärde kvartalet i rad
  • Rörelseresultatet uppgick till 519 Mkr och räntabiliteten var 35,8 procent

Kommentarer till det fjärde kvartalet

Under det fjärde kvartalet ökade försäljningen med 30 procent, eller 2,6 miljarder kronor, till 11 miljarder kronor. Detta var främst resultatet av ett fortsatt stort kundintresse för produkten portfolio bond som huvudsakligen distribueras på den svenska marknaden, samt en fördelaktig försäljningsutveckling i den svenska verksamheten. Trots covid-19 var divisionens försäljningsvolym för helåret endast 2 procent lägre än 2019. Försäljningen i de baltiska länderna tyngdes av den covid-19 relaterade nedstängningen.

SEB:s marknadsandel på den svenska livförsäkringsmarknaden ökade stadigt under året. Marknadsandelen uppgick till 11,51 procent, en ökning med 0,4 procentenheter jämfört med föregående kvartal.

Värdet på förvaltade tillgångar har successivt återhämtat sig sedan årets första kvartal och i slutet på 2020 uppgick det förvaltade kapitalet till 4042 miljarder kronor vilket är det högsta värdet någonsin för divisionen och en ökning med 14 miljarder kronor jämfört med föregående kvartal. Detta är resultatet av ökade marknadsvärden i kombination med ett

positivt nettoinflöde vilket främst berodde på den starka efterfrågan på portfolio bond-produkten. Förstärkningen av den svenska kronan hade viss negativ effekt. Avkastningen för traditionell försäkring var 4 procent för 2020. Den starka utvecklingen i de traditionella portföljerna i Sverige ledde till ett beslut i december att öka återbäringsräntan.

Rörelseresultatet fortsatte återhämtas efter den negativa utvecklingen i det första kvartalet till följd av covid-19. Det fjärde kvartalet levererade ett rekordhögt resultat på 519 Mkr, en ökning på 12 procent jämfört med det tredje kvartalet. Provisionsnettot uppgick till 639 Mkr, en ökning på 3 procent jämfört med det föregående kvartalet och till stor del ett resultat av högre genomsnittliga tillgångsvärden inom fondförsäkring. Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade med 49 Mkr till 296 Mkr. Rörelsekostnaderna ökade med 4 procent.

1 Enligt senaste tillgänglig marknadsstatistik från Svensk Försäkring. 2 Nettotillgångar till ett värde av 11,8 miljarder kronor som ingick i 2019 års volymer flyttades till en annan division inom SEB i första kvartalet 2020

Investment Management & koncernfunktioner

Division Investment Management förvaltar SEB-fonderna och mandat för kunder via de övriga divisionerna. Koncernfunktionerna omfattar technology, supportfunktioner, treasury, stabsenheter och verksamhet under avveckling i Tyskland.

Resultaträkning

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr 2020 2020 % 2019 % 2020 2019 %
Räntenetto - 242 - 353 - 32 - 11 -1 165 - 378
Provisionsnetto 749 667 12 659 14 2 657 2 392 11
Nettoresultat av finansiella transaktioner 129 201 - 36 936 - 86 684 1 605 - 57
Övriga intäkter, netto - 29 64 309 120 554 - 78
Summa rörelseintäkter 608 579 5 1 892 - 68 2 295 4 173 - 45
Personalkostnader -1 488 -1 339 11 -1 355 10 -5 562 -5 294 5
Övriga kostnader 1 458 1 243 17 1 212 20 5 185 4 465 16
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 413 - 414 0 - 427 - 3 -1 717 -1 475 16
Summa rörelsekostnader - 444 - 510 - 13 - 570 - 22 -2 094 -2 304 - 9
Resultat före kreditförluster 164 69 139 1 322 - 88 202 1 869 - 89
tillgångar - 6 - 3 123 - 1 - 9 - 1
Förväntade kreditförluster, netto - 19 - 1 - 9 99 - 4 - 22 - 84
Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster 139 64 116 1 311 - 89 189 1 846 - 90
Jämförelsestörande poster -1 000
Rörelseresultat 139 64 116 1 311 - 89 - 811 1 846
Antal befattningar1) 6 517 6 445 6 061 6 337 5 922
SEB-fonder, mdr kr2) 672 647 685 672 685

1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

2) Från 1 januari 2020 förtydligades definitionen av det förvaltade kapitalet avseende SEB fonder, vilket ledde till ett lägre förvaltat kapital. Jämförbara perioder har räknats om pro forma. Förvaltningen av pensionsfonder i Baltikum har flyttats till Liv-divisionen.

  • Värdet på SEB-fonder ökade till 672 miljarder kronor
  • Rörelseresultatet uppgick till 139 Mkr

Kommentarer till det fjärde kvartalet

Investment Management & koncernfunktioner rapporteras tillsammans, men är mycket olika. Det sammanlagda rörelseresultatet på 139 Mkr (64) kommenteras bäst var för sig.

Investment Management: Värdet på förvaltat kapital fortsatte att öka och SEB-fonderna uppgick till 672 miljarder kronor (647) till följd av den positiva marknadsutvecklingen. Nettoförsäljningen för kvartalet var negativ och uppgick till -1 miljard kronor. Det kapital som förvaltas enligt SEB:s hållbarhetskriterier uppgick till 304 miljarder kronor (267) vilket motsvarar 45 procent av det förvaltade kapitalet.

Rörelseintäkterna uppgick till 628 Mkr (603) av vilket basprovisioner representerar 570 Mkr (477). Efter engångsjusteringar i både det tredje och fjärde kvartalet motsvarar det en underliggande ökning på 6 procent. Prestationsbaserade intäkter hade ännu ett starkt kvartal och uppgick till 102 Mkr (86). Rörelsekostnaderna ökade och uppgick till 248 Mkr (208). Rörelseresultatet uppgick till 380 Mkr (394).

Treasury: Räntenettot ökade under fjärde kvartalet jämfört med det tredje kvartalet huvudsakligen beroende på en nedåtgående trend i internprissättningen för divisionernas inlåning. Låg volatilitet under kvartalet och ett relativt lugnt årsskifte ledde till små rörelser i nettoresultatet av finansiella transaktioner. Division Baltikum strukturerade om viss marknadsfinansiering. Det påverkade Treasurys räntenetto positivt, med motsvarande negativ effekt i division Baltikum.

Support- och stabsenheter: Technology sköter drift och utveckling liksom IT-arkitektur. Business support hanterar back office-tjänster till divisionerna. I stabsenheter ingår till exempel risk- och regelefterlevnadsfunktionerna samt andra enheter. Alla relevanta kostnader debiteras för att ingå i resultatet för respektive division.

Övrigt: Nettoresultatet av finansiella transaktioner återspeglade negativa marknadsvärderingseffekter på 56 Mkr på vissa strategiska innehav jämfört med det tredje kvartalet.

Noter till de finansiella rapporterna – SEB-koncernen

Not 1 Redovisningsprinciper

Denna rapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EU-kommissionen. Därutöver tillämpas lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Kompletterande redovisningsregler för koncerner (RFR 1). Moderbolaget har upprättat delårsrapporten i enlighet med lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitutioner och värdepappersbolag. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Redovisning för juridiska personer (RFR 2) tillämpats.

Från och med januari 2020 tillämpar koncernen Definition av väsentlig (ändringar av IAS 1 och IAS 8). Ändringarna innebär en ny definition av väsentlighet som lyder "information är väsentlig om utelämnande, felaktighet eller dölja den rimligen kan förväntas påverka beslut som de primära användarna av allmänna finansiella rapporter gör på grundval av de finansiella rapporterna, som ger finansiell information om en specifik rapporterande enhet". IASB har utfärdat en reviderad Föreställningsram för finansiell rapportering. Syftet med föreställningsramen är att hjälpa IASB att utveckla standarder, att hjälpa företag att utveckla enhetliga redovisningsprinciper där det inte finns någon tillämplig standard och att hjälpa alla parter att förstå och tolka standarderna. En ändring av IFRS 3 Rörelseförvärv klargör att för att betraktas som en rörelseverksamhet måste en integrerad uppsättning aktiviteter och tillgångar innehålla minst input och en materiell process som tillsammans väsentligt bidrar till förmågan att skapa produktion.

Ändringarna har inte väsentligt påverkat koncernens finansiella rapporter eller kapitaltäckning och stora exponeringar.

I alla övriga väsentliga aspekter är koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper och beräkningsgrunder samt presentation oförändrade jämfört med årsredovisningen för 2019.

Not 2 Räntenetto

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr 2020 2020 % 2019 % 2020 2019 %
Ränteintäkter1) 8 777 8 953 - 2 10 448 - 16 37 578 41 722 - 10
Räntekostnader -2 218 -2 617 - 15 -4 518 - 51 -12 435 -18 772 - 34
Räntenetto
1) Varav räntor beräknade enligt
6 559 6 336 4 5 930 11 25 143 22 950 10
effektivräntemetoden. 7 155 7 373 - 3 8 776 - 18 30 966 35 217 - 12

Not 3 Provisionsnetto

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr 2020 2020 % 2019 % 2020 2019 %
Emissioner och rådgivning 356 203 75 470 - 24 1 111 1 312 - 15
Värdepappershandel och derivat 480 420 14 519 - 8 2 012 2 047 - 2
Notariat och fondverksamhet 2 087 2 003 4 2 036 2 7 976 7 782 2
Varav resultatbaserade provisioner 98 86 13 42 134 304 121 151
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt 2 544 2 465 3 2 867 - 11 10 256 11 293 - 9
Varav betalningsförmedling och
kortverksamhet 1 244 1 275 - 2 1 607 - 23 5 139 6 299 - 18
Varav utlåning 776 668 16 762 2 3 004 2 869 5
Livförsäkringsprovisioner 409 395 4 425 - 4 1 578 1 741 - 9
Provisionsintäkter 5 876 5 486 7 6 317 - 7 22 933 24 176 - 5
Provisionskostnader -1 102 -1 185 - 7 -1 328 - 17 -4 870 -5 467 - 11
Provisionsnetto 4 774 4 301 11 4 989 - 4 18 063 18 709 - 3
Varav värdepappersprovisioner, netto 2 346 2 023 16 2 283 3 8 510 8 179 4
Varav betalningsförmedling och
kortverksamhet, netto 846 820 3 1 080 - 22 3 273 4 096 - 20
Varav livförsäkringsprovisioner, netto 282 272 3 302 - 7 1 084 1 198 - 10
Varav övriga provisioner, netto 1 300 1 185 10 1 325 - 2 5 196 5 236 - 1

Provisionsintäkter per segment

Stora Företag Investment
Management
& Finansiella Företag & & koncern SEB
Mkr Institutioner Privatkunder Baltikum Liv funktioner Elimineringar koncernen
Kv4 2020
Emissioner och rådgivning 360 11 - 15 0 356
Värdepappershandel och derivat 379 92 10 0 -1 0 480
Notariat och fondverksamhet 910 468 45 55 1 575 -966 2 087
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt 1 195 937 520 51 135 -294 2 544
Livförsäkringsprovisioner 807 -398 409
Provisionsintäkter 2 844 1 507 560 913 1 710 -1 658 5 876
Kv3 2020
Emissioner och rådgivning 189 9 4 0 203
Värdepappershandel och derivat 330 84 7 0 -2 0 420
Notariat och fondverksamhet 880 449 46 53 1 528 -952 2 003
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt 1 098 955 519 49 159 -315 2 465
Livförsäkringsprovisioner 784 -388 395
Provisionsintäkter 2 497 1 497 576 885 1 685 -1 655 5 486
Jan-dec 2020
Emissioner och rådgivning 1 072 39 0 0 0 1 111
Värdepappershandel och derivat 1 602 385 36 1 -11 0 2 012
Notariat och fondverksamhet 3 482 1 771 184 210 5 975 -3 647 7 976
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt 4 743 3 918 2 026 197 565 -1 193 10 256
Livförsäkringsprovisioner 3 110 -1 532 1 578
Provisionsintäkter 10 899 6 113 2 246 3 517 6 530 -6 372 22 933
Jan-dec 2019
Emissioner och rådgivning 1 258 35 18 0 2 1 312
Värdepappershandel och derivat 1 596 431 20 0 0 0 2 047
Notariat och fondverksamhet 3 369 1 615 190 168 6 025 -3 585 7 782
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt 4 688 5 160 2 088 222 473 -1 338 11 293
Livförsäkringsprovisioner 3 246 -1 504 1 741
Provisionsintäkter 10 911 7 240 2 317 3 636 6 499 -6 428 24 176

Provisionsintäkterna är uppdelade i större grupper av tjänster kopplade till primära geografiska marknader och rörelsesegment.

Intäkter från emissioner och rådgivning, värdepappershandel och derivat, betalningsförmedling, kortverksamhet, utlåning, inlåning, garantier och övrigt härrör huvudsakligen från en fastställd tidpunkt. Intäkter från notariat och fondverksamhet och livförsäkringverksamhet uppkommer huvudsakligen över tiden.

Not 4 Nettoresultat av finansiella transaktioner

Kv4
Kv3
Kv4 Jan–dec
Mkr 2020 2020 % 2019 % 2020 2019 %
Egetkapitalinstrument och hänförliga derivat 779 747 4 755 3 1 197 2 628 -54
Skuldinstrument och hänförliga derivat - 216 16 582 244 - 37
Valuta och hänförliga derivat 698 599 16 1 132 - 38 3 864 4 119 -6
Övriga livförsäkringsintäkter, netto 301 245 23 219 38 661 722 -8
Övrigt 222 147 51 134 66 309 185 67
Nettoresultat av finansiella transaktioner 1 784 1 754 2 2 822 - 37 6 275 7 617 -18
Varav orealiserade värderingsjusteringar hänförliga
till motpartsrisk och egen kreditvärdighet avseende
derivat 302 189 60 267 13 - 211 - 1

I Nettoresultat av finansiella transaktioner presenteras resultatet fördelat på typ av underliggande finansiellt instrument.

Under fjärde kvartalet genererade strukturerade produkter som erbjuds allmänheten en effekt på derivat hänförliga till Egetkapitalinstrument med 315 Mkr (kv 3 2020: 220) och en effekt för Skuldinstrument med -110 Mkr (kv 3 2020: -30).

Not 5 Personalkostnader

Jan–dec
Mkr 2020 2019 %
Löner1) -11 166 -10 809 3
Kortfristiga ersättningar1) - 841 - 916 -8
Långfristiga ersättningar1) - 706 - 863 -18
Pensionskostnader -1 522 -1 353 12
Avgångsvederlag1) - 228 - 130 75
Övriga personalkostnader - 514 - 588 -13
Personalkostnader -14 976 -14 660 2
1) Inklusive sociala avgifter.
Jan–dec
Mkr 2020 2019 %
Kortfristiga ersättningar (STI) till anställda - 681 - 725 -6
Sociala avgifter på STI - 160 - 191 -16
Kortfristiga ersättningar - 841 - 916 -8
Jan–dec
Mkr 2020 2019 %
Långfristiga ersättningar (LTI) till anställda - 581 - 649 -10
Sociala avgifter på LTI - 124 - 214 -42
Långfristiga ersättningar - 706 - 863 -18

Not 6 Förmånsbestämda pensionsplaner

Jan–dec
Balansräkningen, Mkr 2020 2019 %
Pensionsförpliktelser 32 156 31 876 1
Förvaltningstillgångar 39 029 37 062 5
Nettobelopp redovisat i balansräkningen 6 873 5 186 33
Jan–dec
Resultaträkningen, Mkr 2020 2019 %
Kostnader för tjänstgöring innevarande period - 590 - 479 23
Räntekostnad - 341 - 514 -34
Beräknad ränta på förvaltningstillgångarna 396 583 -32
Redovisat i personalkostnader - 536 - 409 31
Jan–dec
Övrigt totalresultat, Mkr 2020 2019 %
Omvärdering av pensionsförpliktelse - 188 -5 665 -97
Värderingsvinster (förluster) på
förvaltningstillgångar 2 487 7 062 -65
Uppskjuten skatt pensioner - 460 - 32
Förmånsbestämda pensionsplaner 1 839 1 366 35

Not 7 Förväntade kreditförluster, netto

Kv4 Kv3
Kv4
Jan–dec
Mkr 2020 2020 % 2019 % 2020 2019 %
Nedskrivningar eller återföringar - Steg 1 94 326 -71 25 - 452 24
Nedskrivningar eller återföringar - Steg 2 - 159 446 197 - 293 457
Nedskrivningar eller återföringar - Steg 3 - 715 -1 856 -62 -1 189 -40 -5 166 -2 777 86
Nedskrivningar eller återföringar - 779 -1 085 -28 - 967 -19 -5 911 -2 296 157
Bortskrivningar och återvinningar
Bortskrivningar, totalt -1 126 - 438 157 - 288 -2 757 -1 113 148
Återförda reserveringar utnyttjade för
bortskrivningar 1 022 383 167 195 2 364 845 180
Bortskrivningar ej tidigare reserverade - 105 - 55 91 - 92 13 - 393 - 269 46
Återvinningar på tidigare bortskrivningar 49 42 17 63 -22 187 271 -31
Bortskrivningar, netto - 56 - 13 - 30 87 - 206 2
Förväntade kreditförluster, netto - 835 -1 098 -24 - 997 -16 -6 118 -2 294 167
Förväntad kreditförlustnivå, netto, % 0,14 0,19 0,18 0,26 0,10

Förväntade kreditförluster och kreditexponering per steg, förändringar i reserver för förväntade kreditförluster samt utlåning och förväntade kreditförlustreserver per bransch presenteras i not 12-14.

Not 8 Jämförelsestörande poster

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr 2020 2020 % 2019 % 2020 2019 %
Övriga kostnader -1 000
Summa rörelsekostnader -1 000
Jämförelsestörande poster -1 000
Skatt på jämförelsestörande poster
Jämförelsestörande poster efter skatt -1 000

Tabellen visar på vilka rader de Jämförelsestörande posterna skulle ha redovisats om de inte presenterats som jämförelsestörande poster.

Jämförelsestörande poster 2020

Finansinspektionen slutförde sin översyn av SEB:s rutiner och processer gällande regelverken för arbetet mot penningtvätt i SEB:s baltiska banker. Finansinspektionen beslutade att ge SEB en anmärkning, vilket är en lägre grad av sanktion som ges när överträdelsen inte har bedömts som allvarlig. Myndigheten har också beslutat att ge SEB en sanktionsavgift på 1 miljard kronor, vilket motsvarar cirka 14 procent av det maximala belopp som Finansinspektionen kan utfärda i detta ärende, samt ett föreläggande att SEB ska vidta vissa åtgärder för att förbättra sin transaktionsövervakning i Sverige.

Not 9 Ställda panter och eventualförpliktelser

31 dec 30 sep 31 dec
Mkr 2020 2020 2019
Säkerheter ställda för egna skulder1) 493 629 490 817 496 406
Säkerheter ställda för skulder till försäkringstagarna 362 016 349 144 344 121
Övriga ställda säkerheter2) 108 336 124 919 91 477
Ställda säkerheter 963 981 964 881 932 004
Ansvarsförbindelser3) 137 341 142 411 139 462
Åtaganden 724 933 755 541 638 348
Eventualförpliktelser 862 274 897 952 777 810

1) Varav tillgångar pantsatta för egna utgivna säkerställda obligationer 333 494 Mkr (347 097; 368 955).

2) Varav värdepapperslån 2 083 Mkr (2 836; 5 389) och pantsatta men ej utnyttjade obligationer

94 741 Mkr (95 641; 58 523).

3) Varav finansiella garantier 8 573 Mkr (9 114; 8 705).

Not 10 Finansiella tillgångar och skulder

31 dec 2020 30 sep 2020 31 dec 2019
Bokfört Verkligt Bokfört Verkligt Bokfört Verkligt
Mkr värde värde värde värde värde värde
Utlåning1) 2 146 206 2 157 725 2 245 887 2 257 685 2 033 280 2 033 650
Räntebärande värdepapper 265 433 265 254 355 237 355 039 238 578 238 878
Egetkapitalinstrument 82 240 82 240 67 619 67 619 78 482 78 482
Finansiella tillgångar för vilka kunderna bär
investeringsrisken 330 950 330 950 318 860 318 860 316 776 316 776
Derivat 164 909 164 909 149 212 149 212 139 427 139 427
Övrigt 13 975 13 975 28 522 28 522 16 584 16 584
Finansiella tillgångar 3 003 712 3 015 052 3 165 337 3 176 937 2 823 127 2 823 797
Inlåning 1 482 536 1 483 301 1 601 029 1 601 807 1 249 526 1 248 839
Finansiella skulder för vilka kunderna bär
investeringsrisken 332 392 332 392 320 439 320 439 317 574 317 574
Emitterade värdepapper2) 781 789 794 477 859 545 873 796 902 812 896 194
Korta positioner 30 409 30 409 33 451 33 451 27 343 27 343
Derivat 161 561 161 561 129 493 129 493 122 192 122 192
Övrigt 19 828 19 875 35 405 35 406 18 449 18 451
Finansiella skulder 2 808 515 2 822 015 2 979 363 2 994 393 2 637 896 2 630 593

1) Utlåning inkluderar Tillgodohavanden hos centralbanker (exklusive Kassa), Utlåning till centralbanker, Utlåning till kreditinstitut och Utlåning till allmänheten.

2) Emitterade värdepapper inkluderar Emitterade värdepapper och Efterställda skulder (del av Övriga skulder).

SEB har klassificerat sina tillgångar och skulder i klasser utifrån tillgångarnas och skuldernas egenskaper. Det verkliga värdet för varje klass finansiella tillgångar och skulder jämförs med dess bokförda värde. Egenskaperna för varje klass beskrivs i not 37 i årsredovisningen för 2019.

Not 11 Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde

Mkr 31 dec 2020 31 dec 2019
Värderings Värderings Värderings Värderings
teknik baserad teknik teknik baserad teknik
Noterade baserad på ej Noterade baserad på
marknads observerbara observer-bara marknads observerbara ej observer
värden indata indata värden indata bara indata
Tillgångar (Nivå 1) (Nivå 2) (Nivå 3) Summa (Nivå 1) (Nivå 2) (Nivå 3) Summa
Utlåning 120 124 120 124 190 090 190 090
Räntebärande värdepapper 100 088 153 154 253 242 110 101 113 884 5 223 990
Egetkapitalinstrument 65 762 3 117 13 360 82 240 59 029 6 403 13 050 78 482
Finansiella tillgångar för vilka
försäkringstagarna bär risken 324 650 5 835 465 330 950 308 909 7 236 631 316 776
Derivatinstrument 1 003 163 481 425 164 909 1 006 137 943 478 139 427
Innehav i intressebolag1) 60 526 586 85 381 466
Summa 491 563 445 711 14 776 952 051 479 130 455 557 14 544 949 231
Skulder
Inlåning 12 238 12 238 15 103 15 103
Finansiella skulder för vilka kunderna bär
investeringsrisken 326 166 5 773 453 332 392 309 772 7 178 625 317 574
Skulder till försäkringstagarna 28 511 1 113 29 624 25 399 1 147 26 547
Emitterade värdepapper 13 618 13 618 20 207 20 207
Korta positioner 24 173 6 236 30 409 25 634 1 669 41 27 343
Derivatinstrument 806 160 349 406 161 561 1 554 120 296 342 122 192
Övriga finansiella skulder 123 621 744 44 2 405 2 449
Summa 379 779 199 949 859 580 586 362 402 168 004 1 008 531 414

1) Innehav i riskkapitalverksamheten redovisade till verkligt värde via resultatet.

Värdering till verkligt värde

Koncernen har etablerat en värderingsprocess och en kontrollmiljö för att fastställa verkliga värden för finansiella instrument där en, från affären, oberoende översyn av värderingsmodeller och priser ingår. Om principerna för validering inte efterlevs ska Head of Group Finance informeras. Avsteg som är väsentliga eller av principiell vikt kräver godkännande från GRMC (Group Risk Measurement Committee) och ARC (Accounting Reporting Committee). Syftet med värdering till verkligt värde är att komma fram till det pris till vilket en ordnad transaktion skulle ske mellan marknadsaktörer vid värderingstidpunkten på affärsmässiga villkor.

SEB använder olika metoder för att komma fram till det verkliga värdet för finansiella instrument; noterade priser på aktiva marknader, värderingstekniker som innehåller observerbar indata och värderingstekniker baserade på interna modeller. För upplysningsändamål klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde i en värderingshierarki som återspeglar observerbarheten på de indata som använts vid värderingarna. Group Risk klassificerar och ser kontinuerligt över klassificeringen av finansiella instrument i hierarkin för verkligt värde. Värderingsprocessen är densamma för finansiella instrument i samtliga nivåer.

En aktiv marknad är en marknad där transaktioner sker med tillräcklig volym och frekvens för att ge kontinuerlig prisinformation. Syftet är att komma fram till det pris till vilket en transaktion skulle kunna ske, utan att ändra eller dela upp instrumentet eller inkludera det i en portfölj, på instrumentets huvudmarknad.

Verkligt värde beräknas i regel individuellt för finansiella instrument. Dessutom görs värderingsjusteringar på portföljnivå för att täcka kreditrisken. För att återspegla motpartens och den egna kreditrisken för OTC-derivat görs portföljjusteringar baserat på nettoexponeringen mot varje motpart. Dessa justeringar baseras på uppskattningar av exponering vid fallissemang, sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad, på motpartsnivå. Information om sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad hämtas från CDS marknaden. För motparter där denna information saknas eller inte är tillförlitlig på grund av exponeringens natur, tillämpas alternativa metoder där sannolikheten för falissemang baseras på generiska kreditindex för specifika branschoch/eller kreditbetyg.

När finansiella skulder värderas till verkligt värde reflekteras SEB:s egen kreditvärdighet.

För att fastställa verkligt värde för investeringsfastigheter beaktas marknadsaktörers förmåga att generera ekonomiska fördelar genom att använda fastigheterna på det maximala och bästa sättet. Det maximala och bästa användningsområdet för fastigheterna beaktar vad som är fysisk möjligt, lagligt och finansiellt genomförbart. Investeringsfastigheterna i SEB bedöms användas på det maximala och bästa sättet. Hur värderingen av investeringsfastigheterna går till kan läsas i not 1 Redovisningsprinciper i Årsredovisningen. Värderingen av investeringsfastigheterna genomförs två gånger per år. Värderingarna presenteras och fastställs i respektive fastighetsbolags styrelse. De värderingsprinciper som används i alla företag är i överensstämmelse med de regler som lokala tillsynsmyndigheter (FSA) utfärdat som i sin tur överensstämmer med internationella värderingsprinciper och IFRS.

Nivå 1: Noterade marknadsvärden

Värderingar i nivå 1 bestäms av ojusterade noterade marknadsvärden för identiska instrument på aktiva marknader där noterade priser är lätt tillgängliga och representerar aktuella och regelbundet förekommande marknadstransaktioner mellan parter som är oberoende av varandra.

Exempel på finansiella instrument i nivå 1 är noterade aktier och skuldinstrument samt börshandlade derivat. Instrument som handlas på en aktiv marknad där en eller flera marknadsaktörer tillhandahåller bindande prisnoteringar på balansdagen är också exempel på finansiella instrument som klassificeras i nivå 1.

Nivå 2: Värderingsteknik som utgår från observerbar indata

I värderingstekniker i nivå 2 är all väsentlig indata i värderingsmodellerna observerbar endera direkt eller indirekt. Värderingstekniker i nivå 2 inkluderar diskonterade kassaflöden, optionsvärderingsmodeller, nyligen gjorda transaktioner och priser på andra instrument som är övervägande lika.

Exempel på observerbar indata är valutakurser, bindande prisnoteringar för värdepapper, marknadsräntor (stibor, libor, etc.), implicita volatiliteter från observerbara optionspriser med samma löptid och aktuella transaktioner som SEB genomfört med en eller flera externa motparter. Indata kan ändras från att vara observerbara till att bli icke observerbara under perioden de innehas på grund av till exempel att instrumentet inte längre handlas på en likvid marknad. Exempel på finansiella instrument i nivå 2 är de flesta OTC-derivat som optioner och ränteswappar baserade på libor-swapräntan eller avkastningskurvan för räntor i utländsk valuta. Andra exempel är instrument där SEB nyligen genomfört transaktioner med tredje part och instrument för vilka SEB interpolerar mellan observerbara variabler.

Not 11 forts. Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde

Nivå 3 Värderingsteknik med signifikant icke observerbar indata

Värderingstekniker i nivå 3 innehåller en signifikant mängd indata som inte är observerbar. Dessa tekniker baseras generellt på extrapolering från observerbar indata för liknande instrument, analys av historiska data eller andra analytiska tekniker. Exempel på finansiella instrument i nivå 3 är mer komplexa OTC derivat, optioner med lång löptid för vilka volatiliteten extrapoleras eller derivat som beror på en icke observerbar korrelation. Andra exempel är instrument för vilka det för närvarande inte finns någon aktiv marknad eller bindande prisnoteringar som onoterade aktier, innehav i private equity och förvaltningsfastigheter.

Om det verkliga värdet för finansiella instrument innehåller mer än en icke observerbar indata, aggregeras indata som inte är observerbar för att bestämma klassificeringen för hela instrumentet. Nivån i hierarkin för verkligt värde till vilken ett finansiellt instrument klassificeras bestäms baserat på den lägsta nivån av indata som är väsentlig för det verkliga värdet i sin helhet.

Väsentliga överföringar och omklassificeringar mellan nivåer

Överföringar mellan nivåer i hierarkin kan ske när det finns indikationer på att marknadsförutsättningarna har ändrats, exempelvis en ändring i likviditet. Värderings-/priskommittén för respektive division beslutar om materiella överföringar mellan nivåer. Den största öppna marknadsrisken inom nivå 3 finansiella instrument ligger fortfarande inom de tradionella livförsäkringsportföljerna inom försäkringsverksamheten.

Ingående
balans
Vinster/
förluster i
Resultat
Vinster/
förluster i
Övrigt total
Försälj Avräk Flytt till Flytt från Valutakurs Utgående
balans
31 dec
Förändringar i nivå 3, Mkr 1 jan 2020 räkningen1) resultat Inköp ningar ningar nivå 3 nivå 3 differenser 2020
Tillgångar
Räntebärande värdepapper 5 -5 0
Egetkapitalinstrument 13 050 -912 3 128 -1 782 -7 -116 13 360
Finansiella tillgångar för vilka
försäkringstagarna bär risken 631 -153 7 -10 165 -158 -17 465
Derivatinstrument 478 -250 65 132 425
Innehav i intressebolag 381 67 78 526
Summa 14 544 -1 248 3 278 -1 797 132 165 -165 -133 14 776
Skulder
Finansiella skulder för vilka kunderna bär
investeringsrisken 625 -154 -8 165 -158 -17 453
Korta positioner 41 -53 11 1 0
Derivatinstrument 342 102 -104 69 -3 406
Summa 1 008 -105 -104 72 -3 165 -158 -16 859

1) Vinster och förluster i resultaträkningen är redovisade under Nettoresultat av finansiella transaktioner och Övriga intäkter.

Känslighet för icke observerbara indata för finansiella instrument i nivå 3

Nedanstående tabell illustrerar den potentiella påverkan på resultatet av den relativa osäkerheten på verkligt värde på finansiella instrument som för sin värdering är beroende av icke observerbar indata. Känsligheten för förändringar i icke observerbara indata har bedömts genom att förändra antaganden i värderingstekniken. Detta illustreras i nedanstående tabell genom ändringar av marginalen för indexreglerade swappar, implicita volatiliteter, kreditspreadar eller multipel jämförelse. Det är inte troligt att alla icke observerbara indata samtidigt skulle ha det mest extrema värdet i intervallet av rimliga möjliga alternativ.

31 dec 2020 31 dec 2019
Mkr Tillgångar Skulder Netto Känslighet Tillgångar Skulder Netto Känslighet
Derivatinstrument2) 5) 427 -406 21 55 478 -342 136 36
Räntebärande värdepapper1)
Egetkapitalinstrument3) 6) 7) 3 285 3 285 626 3 187 -40 3 147 632
Försäkringsinnehav- Finansiella instrument4) 5) 7) 8) 10 367 10 367 1 230 9 960 9 960 1 110

2) Volatiliteten för Bermudan-swaptioner är icke observerbar indata. Volatiliteten för vanliga swaptioner används och justeras ytterligare för att återspegla den ytterligare osäkerheten som är förknippad med värderingen av 1) Känsligheten kvantifierad som det absoluta värdet av prisintervall per förfalloperiod multiplicerat med exponering i bps, och standard avvikelsen multiplicerat med konfidensintervallet 1,28 och exponering i bps.

Bermudan-swaptioner. Känsligheten beräknas som en förskjutning av den implicita volatiliteten och aggregeras från varje valuta och löptidsficka.

3) Värderingen är uppskattad inom ett intervall av möjliga utfall. Känslighetsanalysen är baserad på 20 procents förändring av marknadsvärdena.

4) Känsligheten för skuldinstrument är generellt kvantifierad som en förändring av marknadsvärden med 5 procent förutom för kredit möjligheter 10 procent och för stressade krediter och strukturerade krediter 15 procent. 5) Känsligheten av den implicita volatiliteten med 10 procent.

6) Känslighetsanalysen är baserad på en förändring av marknadsvärdet för hedgefonder 5 procent, riskkapitalinnehav med 20 procent och strukturerade krediter 15 procent.

7) Känsligheten av en förändring av verkligt värde på förvaltningsfastigheter/fastighetsfonder med 10 procent och infrastrukturinvesteringar/infrastrukturfonder med 20 procent.

8) Känsligheten visar på förändringar i värdet på försäkringstillgångarna vilket inte alltid leder till en förändring av koncernens resultaträkning då eventuella överskott inom traditionella livförsäkringsportföljer i första hand utnyttjas.

Not 12 Exponering och förväntade kreditförluster per steg

31 dec 30 sep 31 dec
Mkr 2020 2020 2019
Steg 1 (12 månaders förväntade kreditförluster)
Räntebärande värdepapper 12 191 13 554 14 589
Utlåning1) 1 641 422 1 661 651 1 623 030
Finansiella garantier och lånelöften 740 472 773 740 636 447
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp Steg 1 2 394 086 2 448 945 2 274 066
Räntebärande värdepapper 0 0 -1
Utlåning1) -972 -1 039 -643
Finansiella garantier och lånelöften -260 -320 -189
Reserv för förväntade kreditförluster Steg 1 -1 232 -1 359 -832
Räntebärande värdepapper 12 191 13 554 14 588
Utlåning1) 1 640 449 1 660 612 1 622 387
Finansiella garantier och lånelöften 740 213 773 420 636 258
Redovisat värde/Nettobelopp Steg 1 2 392 852 2 447 586 2 273 234
Steg 2 (förväntade kreditförluster för återstående löptid)
Utlåning1)2) 61 745 64 799 72 459
Finansiella garantier och lånelöften 16 375 16 090 13 900
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp Steg 2 78 120 80 890 86 360
Utlåning1)2) -1 208 -1 009 -1 058
Finansiella garantier och lånelöften -176 -243 -127
Reserv för förväntade kreditförluster Steg 2 -1 384 -1 253 -1 185
Utlåning1)2) 60 537 63 790 71 401
Finansiella garantier och lånelöften 16 199 15 847 13 773
Redovisat värde/Nettobelopp Steg 2 76 736 79 637 85 174
Steg 3 (osäker finansiell tillgång/förväntade kreditförluster för återstående löptid)
Utlåning1)3) 14 890 16 809 11 396
Finansiella garantier och lånelöften3) 700 496 441
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp Steg 3 15 590 17 305 11 836
Utlåning1)3) -7 331 -8 119 -5 211
Finansiella garantier och lånelöften3) -218 -182 -138
Reserv för förväntade kreditförluster Steg 3 -7 549 -8 301 -5 349
Utlåning1)3) 7 559 8 689 6 184
Finansiella garantier och lånelöften3) 482 315 303
Redovisat värde/Nettobelopp Steg 3 8 042 9 004 6 487

Noten fortsätter på nästa sida

31 dec 30 sep 31 dec
Mkr 2020 2020 2019
Summa
Räntebärande värdepapper 12 191 13 554 14 589
Utlåning1)2)3) 1 718 057 1 743 259 1 706 885
Finansiella garantier och lånelöften3) 757 547 790 327 650 788
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp 2 487 796 2 547 140 2 372 262
Räntebärande värdepapper 0 0 -1
Utlåning1)2)3) -9 512 -10 168 -6 912
Finansiella garantier och lånelöften3) -653 -745 -454
Reserv för förväntade kreditförluster -10 165 -10 913 -7 367
Räntebärande värdepapper 12 191 13 554 14 588
Utlåning1)2)3) 1 708 545 1 733 091 1 699 972
Finansiella garantier och lånelöften3) 756 895 789 582 650 335
Redovisat värde/Nettobelopp 2 477 630 2 536 227 2 364 895

Not 12 forts. Exponering och förväntade kreditförluster per steg

1) Exklusive checkkonton hos kreditinstitut som utbetalas på anfordran och inklusive kund- och likvidfordringar som redovisas som övriga tillgångar.

2) Varav redovisat bruttovärde 1 327 Mkr (1 232; 1 372) och reserv för förväntade kreditförluster 2 Mkr (2; 2) under den förenklade metoden för förväntade kreditförluster på kundfordringar för återstående löptid.

3) Varav redovisat bruttovärde 2 274 Mkr (2 957; 2 309) och reserv för förväntade kreditförluster 1 392 Mkr (1,895; 1 002) för finansiella tillgångar som är kreditförsämrade vid förvärv eller utgivning.

Tabellen visar redovisat bruttovärde för exponering i balansräkningen och nominellt belopp för exponering utanför balansräkningen fördelat per steg med syfte att sätta reserver för förväntade kreditförluster i relation till övergripande exponeringsnivåer. För kundfordringar används en förenklad metod baserad på förfallna fordringar för att beräkna förväntade kreditförluster för återstående löptid.

Andel lån i steg 3, brutto, % 0,87 0,96 0,67
Andel lån i steg 3, netto, % 0,44 0,50 0,36
Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, Steg 1, % 0,05 0,06 0,04
Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, Steg 2, % 1,77 1,55 1,37
Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, Steg 3, % 48,42 47,97 45,19
Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, % 0,41 0,43 0,31

Utveckling av volymer och förväntade kreditförluster per steg

I fjärde kvartalet ledde den betydande förstärkningen av kronan till en minskning av bruttoexponeringsvolymerna och reserverna för förväntade kreditförluster. Exponeringar och reserver i Steg 3 minskade även till följd av bortskrivningar. Detta motverkades delvis av migrering av oljerelaterade exponeringar från Steg 2 till Steg 3 och ökade reserver för enskilda motparter inom offshore-segmentet av oljeportföljen i divisionen Stora företag & finansiella institutioner. Reserver i Steg 2 ökade på grund av en nettoökning av portföljreserveringar i denna kategori och viss migrering från Steg 3.

Noten fortsätter på nästa sida

Not 12 forts. Exponering och förväntade kreditförluster per steg

Beräkning av reserver för förväntade kreditförluster

SEB använder modeller och expertbedömning (ECJ) för att beräkna reserver för förväntade kreditförluster. Graden av expertbedömning beror på modellernas resultat, materialitet och tillgänglig information och kan användas för att ta hänsyn till faktorer som inte fångas av modellerna. I fjärde kvartalet användes expertbedömning för att fånga de eventuella negativa effekter på kreditkvaliteten från de osäkra ekonomiska utsikterna till följd av covid-19-pandemin. Expertbedömningen gjordes genom en scenarieanalys på övergripande nivå i kombination med en analys av de större företagen inom divisionerna Stora Företag & Finansiella Institutioner, Företag & Privatpersoner och Baltikum och en analys av utsatta sektorer för övriga kundsegment.

Signifikant ökning av kreditrisk

SEB använder både kvantitativa och kvalitativa indikatorer för att bedöma om det skett en betydande ökning av kreditrisken. Till följd av covid-19 pandemin har statliga program införts för att stötta företag och privatpersoner, såsom amorteringslättnader för bolån. Enligt Finansinspektionens rekommendationer leder sådana åtgärder inte automatiskt till en förhöjd kreditrisk och därmed migrering till Steg 2 och ökade reserveringar, vilket är i linje med EBA:s riktlinjer.

Makroekonomiska antaganden för beräkning av reserver för förväntade kreditförluster

Makroekonomiska prognoser från SEB Economic Research används som bas för den framåtblickande informationen i beräkningen av förväntade kreditförluster. Tre scenarier – bas, positivt och negativt - och sannolikheten för respektive scenario uppdateras varje kvartal, eller oftare om den ekonomiska utvecklingen har förändrats väsentligt.

De tre scenarierna som används baseras på olika antaganden om hur snabbt ekonomier kan öppnas upp efter pandemin, vilket kan bero på både olika strategiska val mellan medicinska och ekonomiska aspekter men även den fortsatta spridningen av coronaviruset och framtagandet av ett vaccin. Basscenariot antar att världen måste gå igenom vintersäsongen utan ett vaccin med risken för en förvärrad pandemi. Storskalig vaccinering antas vara tillgänglig under andra halvåret 2021, vilket minskar behovet av restriktioner.

De huvudsakliga makroekonomiska antaganden i basscenariot för beräkning av reserverna per den 31 december 2020 visas nedan. Vidare beskrivning av scenarierna finns i SEB:s Nordic Outlook-rapport från november 2020.

Basscenario – antaganden 2021 2022 2023
Global BNP tillväxt 5,1% 3,9% 3,9%
OECD BNP tillväxt 3,8% 3,4% 2,8%
Sverige
BNP tillväxt 2,7% 4,4% 2,8%
Hushållskonsumtion, tillväxt 2,5% 3,6% 2,7%
Ränta (STIBOR) -0,1% -0,1% -0,1%
Bostadspriser, tillväxt 2,0% 2,0% 2,0%
Baltikum
BNP tillväxt 3,0% − 4,3% 3,3% − 3,5% 3,5%
Hushållskonsumtion, tillväxt 3,9% − 5,7% 3,1% − 3,5% 3,0% − 3,5%
Inflation 1,8% − 2,0% 2,3% − 2,4% 2,5%
Nominell lönetillväxt 2,1% − 4,7% 4,5% − 6,0% 4,5% − 5,0%

Det positiva scenariot antar att storskalig vaccinering påbörjas i början av 2021 och är mer effektiva eller att ekonomisk stimulanspolitik blir mer effektiv än förväntat. Det negativa scenariot antar att pandemin tar fart igen under vintern och att vaccinen inte är tillräckligt effektiva så att nya långtgående nedstängningar och tuffare restriktioner är nödvändiga. Detta leder till en direkt effekt på BNP och en starkt negativ påverkan på förtroendet både i den reala ekonomin och på de finansiella marknaderna.

Sannolikheten för de tre scenarierna beräknas till 55 procent för basscenariot, 20 procent för det positiva scenariot och 25 procent för det negativa scenariot.

Skulle det positiva respektive negativa scenariot få 100 procents sannolikhet skulle de modellerade reserverna för förväntade kreditförluster minska med 4 procent respektive öka med 5 procent jämfört med den sannolikhetsvägda beräkningen.

SEB:s mätmetod och antaganden för förväntade kreditförluster enligt IFRS9 finns beskrivna på sid 88-89 och 122-123 i årsredovisningen 2019.

Steg 3
(osäker
Steg 1 Steg 2 tillgång/
(12 (förväntade förväntade
månaders kredit kredit
förväntade förluster för förluster för
kredit återstående återstående
Mkr förluster) löptid) löptid) Summa
Utlåning och räntebärande värdepapper
Reserv för förväntade kreditförluster 31 december 2019 644 1 058 5 211 6 913
Utgivande och borttagande från balansräkningen, netto 300 -287 846 860
Förändringar till följd av förändrad kreditrisk 99 428 4 224 4 751
Förändringar av lånets villkor 2 39 1 41
Förändringar i modell/riskparametrar -35 51 -2 14
Minskning av reservkonto på grund av bortskrivningar -2 364 -2 364
Valutakursdifferenser -37 -82 -585 -704
Reserv för förväntade kreditförluster 31 december 2020 972 1 208 7 331 9 512
Finansiella garantier och lånelöften
Reserv för förväntade kreditförluster 31 december 2019 189 127 138 454
Utgivande och borttagande från balansräkningen, netto 77 -50 -173 -147
Förändringar till följd av förändrad kreditrisk 42 102 271 415
Förändringar i modell/riskparametrar -33 9 0 -23
Valutakursdifferenser -15 -12 -18 -45
Reserv för förväntade kreditförluster 31 december 2020 260 176 218 653
Summa utlåning, räntebärande värdepapper, finansiella
garantier och lånelöften
Reserv för förväntade kreditförluster 31 december 2019 832 1 185 5 349 7 367
Utgivande och borttagande från balansräkningen, netto 377 -337 673 713
Förändringar till följd av förändrad kreditrisk 141 530 4 495 5 166
Förändringar av lånets villkor 2 39 1 41
Förändringar i modell/riskparametrar -68 61 -2 -9
Minskning av reservkonto på grund av bortskrivningar -2 364 -2 364
Valutakursdifferenser -52 -94 -603 -750
Reserv för förväntade kreditförluster 31 december 2020 1 232 1 384 7 549 10 165

Not 13 Förändringar i reserver för förväntade kreditförluster

SEB:s mätmetod och antaganden för förväntade kreditförluster enligt IFRS9 finns beskrivna på sid 88-89 och 122-123 i årsredovisningen 2019.

Not 14 Utlåning och förväntade kreditförlustreserver per bransch

Redovisat
Redovisat bruttovärde Steg 3
(osäker
Reserv för förväntade kreditförluster
Steg 3
(osäker
värde
Mkr Steg 1
(12
månaders
förväntade
Steg 2
(förväntade
kredit
förluster för
tillgång/
förväntade
kredit
förluster för
Steg 1
(12
månaders
förväntade
Steg 2
(förväntade
kredit
förluster för
tillgång/
förväntade
kredit
förluster för
kredit
förluster)
återstående
löptid)
återstående
löptid)
Summa kredit
förluster)
återstående
löptid)
återstående
löptid)
Summa Summa
31 dec 2020
Banker
86 112 1 917 14 88 043 -6 -2 -4 -12 88 031
Finans och försäkring 109 335 653 25 110 014 -43 -4 -7 -54 109 959
Parti- och detaljhandel 69 523 2 215 459 72 196 -99 -65 -198 -362 71 835
Transport 28 916 1 671 227 30 814 -36 -49 -74 -159 30 656
Rederiverksamhet 42 697 2 895 1 480 47 073 -10 -20 -530 -560 46 513
Övrig serviceverksamhet 132 841 6 834 1 559 141 234 -167 -237 -759 -1 164 140 070
Byggnadsindustri 10 736 706 356 11 799 -20 -35 -188 -243 11 555
Tillverkningsindustri 83 313 3 381 2 779 89 473 -89 -98 -1 372 -1 559 87 914
Jordbruk, skogsbruk och fiske 22 558 916 117 23 591 -19 -13 -29 -61 23 530
Utvinning av mineraler, olja och gas 16 797 1 498 4 963 23 258 -8 -205 -2 873 -3 086 20 172
Försörjning av el, gas och vatten 45 216 608 175 46 000 -21 -26 -85 -131 45 869
Övrigt 44 592 3 034 232 47 859 -33 -34 -93 -161 47 698
Företag 606 524 24 412 12 373 643 310 -546 -785 -6 209 -7 539 635 771
Kommersiell fastighetsförvaltning
Förvaltning av bostadsfastigheter
158 927
125 844
3 343
1 528
410
27
162 680
127 399
-72
-36
-49
-6
-127
0
-248
-42
162 432
127 357
Fastighetsförvaltning 284 771 4 871 437 290 079 -108 -55 -127 -290 289 789
Bostadsrättsföreningar 55 884 6 615 3 62 501 0 0 -2 -2 62 498
Offentlig förvaltning 14 989 72 1 15 061 -1 -4 -1 -5 15 056
Bostadskrediter 554 967 20 445 971 576 383 -86 -154 -307 -547 575 836
Övrig utlåning 38 176 3 414 1 090 42 680 -226 -209 -682 -1 117 41 563
Hushåll 593 143 23 859 2 062 619 063 -313 -363 -988 -1 664 617 399
SUMMA 1 641 422 61 745 14 890 1 718 057 -972 -1 208 -7 331 -9 512 1 708 545
31 dec 2019
Banker 64 952 1 665 0 66 617 -5 -2 0 -7 66 610
Finans och försäkring 111 610 960 57 112 627 -33 -10 -5 -49 112 579
Parti- och detaljhandel 78 052 3 080 1 092 82 224 -48 -38 -706 -792 81 433
Transport 35 169 581 41 35 791 -17 -4 -14 -35 35 757
Rederiverksamhet 54 975 1 871 1 771 58 616 -24 -11 -669 -704 57 912
Övrig serviceverksamhet 136 838 9 673 843 147 354 -154 -408 -421 -983 146 372
Byggnadsindustri 11 201 1 083 201 12 484 -8 -9 -83 -101 12 384
Tillverkningsindustri 97 737 3 280 2 671 103 688 -56 -44 -1 331 -1 431 102 257
Jordbruk, skogsbruk och fiske 21 654 1 501 190 23 345 -8 -7 -44 -58 23 287
Utvinning av mineraler, olja och gas 26 608 5 695 1 343 33 645 -12 -53 -558 -624 33 021
Försörjning av el, gas och vatten 43 940 407 211 44 558 -17 -34 -78 -129 44 429
Övrigt
Företag
39 564
657 347
2 762
30 894
151
8 571
42 477
696 812
-22
-398
-46
-666
-49
-3 959
-117
-5 022
42 360
691 789
Kommersiell fastighetsförvaltning 150 747 2 287 377 153 410 -14 -12 -140 -166 153 244
Förvaltning av bostadsfastigheter 114 923 1 804 48 116 775 -8 -1 -1 -10 116 765
Fastighetsförvaltning 265 670 4 091 425 270 186 -22 -13 -141 -176 270 009
Bostadsrättsföreningar 52 598 7 410 3 60 011 0 0 -2 -3 60 008
Offentlig förvaltning 15 284 276 53 15 613 -1 -4 -2 -6 15 607
Bostadskrediter 527 100 22 765 1 137 551 003 -49 -136 -360 -546 550 457
Övrig utlåning 40 079 5 358 1 207 46 644 -167 -239 -747 -1 153 45 491
Hushåll 567 179 28 124 2 344 597 646 -216 -375 -1 107 -1 698 595 948
SUMMA 1 623 030 72 459 11 396 1 706 885 -643 -1 059 -5 212 -6 913 1 699 972

Tabellerna ovan visar bara exponering och förväntade kreditförlusterreserver för utlåning och exkluderar räntebärande värdepapper, finansiella garantier och lånelöften. Utlåningen exkluderar checkkonton hos kreditinstitut som utbetalas på anfordran och inkluderar kund- och likvidfordringar som redovisas som övriga tillgångar.

SEB konsoliderad situation

Not 15 Kapitaltäckningsanalys

Mkr 31 dec 2020 30 sep 2020 31 dec 2019
Tillgängligt kapital
Kärnprimärkapital 152 124 144 934 131 155
Primärkapital 164 403 158 417 155 398
Kapitalbas 181 835 176 713 173 382
Kapitalkrav
Riskexponeringsbelopp 725 560 746 308 745 637
Uttryckt som kapitalkrav 58 045 59 705 59 651
Kärnprimärkapitalrelation 21,0% 19,4% 17,6%
Primärkapitalrelation 22,7% 21,2% 20,8%
Total kapitalrelation 25,1% 23,7% 23,3%
Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) 3,13 2,96 2,91
Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav 11,1% 10,1% 11,5%
varav krav på kapitalkonserveringsbuffert 2,5% 2,5% 2,5%
varav krav på systemriskbuffert 3,0% 3,0% 3,0%
varav krav på kapitalbuffert för övriga systemviktiga institut (O-SII) 1,0%
varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert 0,1% 0,1% 1,5%
Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) 16,5% 14,9% 13,1%
Bruttosoliditet
Exponeringsmått för beräkning av bruttosoliditetsgrad 3 226 866 3 422 035 3 063 481
varav poster i balansräkningen 2 678 521 2 861 659 2 554 625
varav poster utanför balansräkningen 548 345 560 376 508 856
Bruttosoliditetsgrad 5,1% 4,6% 5,1%

1) Kärnprimärkapitalrelation exklusive buffertkrav samt regulatoriskt minimikrav på 4,5%.

Not 16 Kapitalbas

Mkr 31 dec 2020 30 sep 2020 31 dec 2019
Eget kapital enligt balansräkningen 1) 171 943 165 625 155 700
Upparbetad utdelning -8 864 -10 183 -13 517
Dekonsolidering av försäkringsföretag och andra förutsebara kostnader -988 -936 -558
Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar 2) 162 091 154 505 141 626
Ytterligare värdejusteringar -894 -1 071 -1 033
Goodwill -4 378 -4 390 -4 471
Immateriella tillgångar -1 557 -2 136 -2 217
Uppskjutna skattefordringar som är beroende av framtida lönsamhet -11 -8
Reserver i verkligt värde relaterade till vinster eller förluster på kassaflödessäkringar 47 57 -15
Negativa belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp 0 -101 -816
Vinster eller förluster på skulder som värderas till verkligt värde och beror på ändringar av egen kreditstatus 3 14 19
Förmånsbestämda pensionsplaner -3 008 -1 776 -1 761
Direkta och indirekta innehav av egna kärnprimärkapitalinstrument -169 -159 -176
Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital -9 967 -9 572 -10 471
Kärnprimärkapital 152 124 144 934 131 155
Primärkapitaltillskott 12 279 13 484 24 243
Primärkapital 164 403 158 417 155 398
Supplementärkapitalinstrument 18 606 19 497 19 326
Positiva belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp 476 449 309
Innehav av supplementärkapitalinstrument i enheter i den finansiella sektorn -1 650 -1 650 -1 650
Supplementärkapital 17 432 18 295 17 985
Totalt kapital 181 835 176 713 173 382

1) SEB har i beslut från Finansinspektionen fått godkänt att använda kvartalsvinst i kapitalbasberäkningen förutsatt att de revisionsansvariga har granskat överskottet samt att överskottet är beräknat enligt tillämpligt redovisningsregelverk.

2) Kärnprimärkapitalet avser den konsoliderade situationen, och skiljer sig från eget kapital enligt IFRS. Försäkringsverksamhetens bidrag till eget kapital exkluderas.

Not 17 Riskexponeringsbelopp

Mkr 31 dec 2020 30 sep 2020 31 dec 2019
Kreditrisk IRK Riskexponerings
belopp
Kapitalkrav 1) Riskexponerings
belopp
Kapitalkrav 1) Riskexponerings
belopp
Kapitalkrav 1)
Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker 13 893 1 111 14 512 1 161 12 283 983
Exponeringar mot institut 46 522 3 722 46 465 3 717 54 421 4 354
Exponeringar mot företag 342 199 27 376 364 062 29 125 369 055 29 524
Exponeringar mot hushåll 63 740 5 099 64 981 5 198 67 255 5 380
varav säkrade genom panträtt i fast egendom 40 817 3 265 41 329 3 306 39 616 3 169
varav exponeringar mot små och medelstora företag 5 278 422 5 478 438 7 094 567
varav övriga hushållsexponeringar 17 644 1 412 18 174 1 454 20 546 1 644
Positioner i värdepapperiseringar 1 973 158 2 259 181 1 195 96
Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod 468 326 37 466 492 280 39 382 504 210 40 337
Kreditrisk schablonmetod
Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker 966 77 381 31 1 361 109
Exponeringar mot institut 909 73 904 72 1 057 85
Exponeringar mot företag 4 905 392 5 694 456 6 505 520
Exponeringar mot hushåll 13 528 1 082 13 464 1 077 13 691 1 095
Exponeringar säkrade genom panträtt i fast egendom 1 935 155 1 893 151 2 278 182
Fallerande exponeringar 52 4 80 6 82 7
Exponeringar som är förenade med särskilt hög risk 1 043 83 1 017 81 933 75
Exponeringar i form av andelar i företag för kollektiva investeringar (fond) 57 5 57 5 58 5
Aktieexponeringar 4 139 331 4 125 330 3 589 287
Övriga poster 10 327 826 10 814 865 10 735 859
Totalt, kreditrisk enligt schablonmetod 37 860 3 029 38 429 3 074 40 290 3 223
Marknadsrisk
Risker i handelslagret där interna modeller använts 28 088 2 247 23 233 1 859 21 195 1 696
Risker i handelslagret där standardmetoder använts 8 742 699 10 777 862 6 913 553
Total marknadsrisk 36 830 2 946 34 009 2 721 28 107 2 249
Övriga kapitalkrav
Operativ risk enligt internmätningsmetod 50 483 4 039 50 421 4 034 47 444 3 796
Avvecklingsrisk 3 0 1 0 0 0
Kreditvärdighetsjusteringsrisk 7 336 587 8 519 682 7 932 635
Investeringar i försäkringsverksamhet 16 633 1 331 16 633 1 331 16 633 1 331
Övriga exponeringar
Ytterligare riskexponeringsbelopp 2)
5 237 419 4 234 339 4 870 390
102 851 8 228 101 782 8 143 96 151 7 692
Totalt övrigt kapitalkrav 182 544 14 604 181 590 14 527 173 030 13 842
Total 725 560 58 045 746 308 59 705 745 637 59 651

1) Kapitalkrav 8% av riskexponeringsbeloppet enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).

2) Ytterligare riskexponeringsbelopp enligt Finansinspektionens krav på riskviktsgolv för svenska bolån enligt Artikel 458, förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).

Not 18 Genomsnittliga riskvikter

Följande tabell visar genomsnittlig riskvikt (riskexponeringsbelopp delat med beloppet för exponering vid fallissemang) för de exponeringar som beräknas enligt den interna riskklassificeringsmodellen, IRK. Repor och

värdepapperslån exkluderas i analysen eftersom de har låga riskvikter och kan variera påtagligt i volym och därigenom störa jämförbarheten i siffrorna.

Kreditexponeringar enligt IRK-metod (exkl. repor och värdepapperslån)
Genomsnittlig riskvikt 31 dec 2020 30 sep 2020 31 dec 2019
Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker 2,9% 2,7% 3,7%
Exponeringar mot institut 21,7% 21,4% 24,9%
Exponeringar mot företag 27,5% 28,1% 30,2%
Exponeringar mot hushåll 9,4% 9,6% 10,3%
varav säkrade genom panträtt i fast egendom 6,7% 6,8% 6,9%
varav exponeringar mot små och medelstora företag 49,6% 50,7% 57,3%
varav övriga hushållsexponeringar 29,6% 30,3% 31,8%
Positioner i värdepapperiseringar 16,4% 16,9% 9,6%

Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) – moderbolaget

Resultaträkning

Enligt Finansinspektionens föreskrifter Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr 2020 2020 % 2019 % 2020 2019 %
Ränteintäkter 7 322 7 376 -1 8 744 -16 31 460 34 826 -10
Leasingintäkter 1 317 1 312 0 1 459 -10 5 365 5 792 -7
Räntekostnader -1 864 -2 220 -16 -4 213 -56 -11 118 -17 217 -35
Utdelningar 1 895 607 748 153 3 121 5 168 -40
Provisionsintäkter 3 595 3 142 14 3 585 0 13 734 13 544 1
Provisionskostnader - 697 - 690 1 - 750 -7 -3 036 -3 083 -2
Nettoresultat av finansiella transaktioner 1 464 1 327 10 2 182 -33 5 297 5 838 -9
Övriga rörelseintäkter - 50 157 540 411 1 762 -77
Summa intäkter 12 982 11 011 18 12 296 6 45 234 46 631 -3
Administrationskostnader -4 394 -3 904 13 -4 345 1 -17 372 -16 345 6
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar -1 378 -1 369 1 -1 464 -6 -5 683 -5 749 -1
Summa kostnader -5 772 -5 272 9 -5 809 -1 -23 055 -22 094 4
Resultat före kreditförluster 7 210 5 739 26 6 487 11 22 179 24 537 -10
Förväntade kreditförluster, netto -652 -1087 -40 -901 -28 -5 550 -2 044 172
Nedskrivningar av finansiella tillgångar - 220 - 741 -70
Rörelseresultat 6 559 4 651 41 5 586 17 16 409 21 752 -25
Bokslutsdispositioner 1 352 454 198 1 520 -11 2 390 2 694 -11
Skatt1) -2 014 - 927 117 -1 657 21 -4 636 -4 189 11
Övriga skatter1) 297 0 52 451 48
NETTORESULTAT 6 193 4 178 48 5 501 13 14 614 20 305 -28

1) Jämförelsesiffror har justerats.

Totalresultat

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr 2020 2020 % 2019 % 2020 2019 %
NETTORESULTAT 6 193 4 178 48 5 501 13 14 614 20 305 -28
Kassaflödessäkringar 10 - 11 58 -83 - 62 - 298 -79
Omräkning utländsk verksamhet - 32 - 17 88 - 9 - 158 33
Poster som senare kan omklassificeras
till resultaträkningen: - 22 - 28 -21 50 - 220 - 265 -17
ÖVRIGT TOTALRESULTAT - 22 - 28 -21 50 - 220 - 265 -17
TOTALRESULTAT 6 171 4 150 49 5 550 11 14 394 20 040 -28

Balansräkning i sammandrag

31 dec 30 sep 31 dec
Mkr 2020 2020 2019
Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker 294 391 301 970 110 104
Utlåning till centralbanker 3 537 2 223 2 904
Utlåning till kreditinstitut 67 490 84 298 89 546
Utlåning till allmänheten 1 569 310 1 646 462 1 601 243
Räntebärande värdepapper 239 928 328 343 211 417
Egetkapitalinstrument 63 825 49 579 61 802
Derivat 159 380 143 279 135 713
Övriga tillgångar 99 248 116 367 105 943
SUMMA TILLGÅNGAR 2 497 110 2 672 521 2 318 672
Skulder till centralbanker och kreditinstitut 147 831 209 020 126 891
In- och upplåning från allmänheten1) 1 198 833 1 257 943 973 834
Emitterade värdepapper 749 415 824 626 857 968
Korta positioner 30 409 33 451 27 343
Derivat 157 529 124 829 119 511
Övriga finansiella skulder 744 2 050 2 449
Övriga skulder 59 853 73 230 72 267
Obeskattade reserver 18 628 19 875 19 875
Eget kapital 133 868 127 497 118 535
SUMMA SKULDER, OBESKATTADE RESERVER
OCH EGET KAPITAL 2 497 110 2 672 521 2 318 672
1) Privatpersoners och mindre och medelstora företags
inlåning som täcks av insättningsgaranti
232 375 227 968 210 576
Privatpersoners och mindre och medelstora företags
inlåning som inte täcks av insättningsgaranti 134 315 132 044 110 625
Övrig in- och upplåning 832 143 897 931 652 633
Summa In- och upplåning från allmänheten 1 198 833 1 257 943 973 834

Ställda panter och eventualförpliktelser

31 dec 30 sep 31 dec
Mkr 2020 2020 2019
Säkerheter ställda för egna skulder 490 032 486 088 486 823
Övriga ställda säkerheter 106 252 122 083 86 088
Ställda panter 596 284 608 172 572 911
Ansvarsförbindelser 141 769 148 075 146 166
Åtaganden 667 824 698 800 578 619
Eventualförpliktelser 809 592 846 875 724 786

Eget kapital

31 dec 30 sep 31 dec
Mkr 2020 2020 2019
Aktiekapital 21 942 21 942 21 942
Reservfond och andra bundna fonder 13 734 13 664 13 651
Bundet eget kapital 35 676 35 605 35 592
Innehav av egna aktier -2 841 -2 962 -2 765
Andra fonder -480 -459 -259
Övrigt fritt eget kapital 86 899 86 892 65 661
Nettoresultat 14 614 8 421 20 305
Fritt eget kapital1) 98 192 91 891 82 942
Summa 133 868 127 497 118 535

1) Stängningsbalansen motsvarar utdelningsbara medel enligt Regulation (EU) No 575/2013 (CRR).

Kapitaltäckning

Mkr 31 dec 2020 30 sep 2020 31 dec 2019
Tillgängligt kapital
Kärnprimärkapital 134 055 128 438 113 893
Primärkapital 146 334 141 921 138 136
Kapitalbas 163 646 160 059 155 921
Kapitalkrav
Riskexponeringsbelopp 659 989 676 205 668 708
Uttryckt som kapitalkrav 52 799 54 096 53 497
Kärnprimärkapitalrelation 20,3% 19,0% 17,0%
Primärkapitalrelation 22,2% 21,0% 20,7%
Total kapitalrelation 24,8% 23,7% 23,3%
Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) 3,10 2,96 2,91
Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav 7,1% 7,1% 8,6%
varav krav på kapitalkonserveringsbuffert 2,5% 2,5% 2,5%
varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert 0,1% 0,1% 1,6%
Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) 15,8% 14,5% 12,5%

1) Kärnprimärkapitalrelation exklusive buffertkrav samt regulatoriskt minimikrav på 4,5%

VD:s försäkran

Verkställande direktören försäkrar att denna finansiella rapport för perioden 1 januari 2020 till 31 december 2020 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.

Stockholm den 27 januari 2021

Johan Torgeby VD och koncernchef

Revisors granskningsrapport

Till styrelsen i Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), org.nr 502032-9081

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av denna bokslutskommuniké för Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) per 31 december 2020 och den tolvmånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna bokslutskommuniké i enlighet med IAS 34 och lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna bokslutskommuniké grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har.

De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att bokslutskommunikén inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag samt för moderbolagets del i enlighet med lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.

Stockholm den 27 januari 2021

Ernst & Young AB

Hamish Mabon Auktoriserad revisor

Kontakter och kalender

Resultatpresentation på telefonkonferens

Resultatet presenteras kl. 9.00 den 27 januari 2021 på en telefonkonferens (på engelska) som nås på 08-506 921 80. Vänligen ange konferens-ID: 8780761 och ring in minst tio minuter i förväg. Telefonkonferensen kan följas direkt på sebgroup.com/ir där den också finns tillgänglig i efterhand.

VD och koncernchef, Johan Torgeby, och ekonomi- och finansdirektör, Masih Yazdi, presenterar och kommenterar resultatet, på engelska. Direkt därefter följer en frågestund med Johan Torgeby, Masih Yazdi och Pawel Wyszynski, Chef för Investor Relations.

Ytterligare upplysningar lämnas av:

Masih Yazdi, ekonomi-och finansdirektör Tel: 0771-621 000 Pawel Wyszynski, chef Investor Relations Tel: 070-462 21 11 Karin Lepasoon, Chef Group Marketing and Communication Tel: 0771-621 000 Frank Hojem, chef Corporate Communication Tel: 070-763 99 47

Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)

106 40 Stockholm Tel: 0771–621 000 sebgroup.com/sv Organisationsnummer: 502032–9081

Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book och i ytterligare pelare 3-information som publiceras varje kvartal på sebgroup.com/ir (på engelska).

Finansiell kalender 2021

2 mars 2021 Årsredovisningen 2020 publiceras
30 mars 2021 Årsstämma
31 mars 2021 Aktien handlas utan utdelning
1 april 2021 Avstämningsdag för utdelningen
8 april 2021 Utbetalning av utdelningen
28 april 2021 Kvartalsrapport januari-mars 2021 Den tysta perioden börjar den 1 april 2021
15 juli 2021 Kvartalsrapport januari-juni 2021 Den tysta perioden börjar den 1 juli 2021
20 oktober 2021 Kvartalsrapport januari-september 2021 Den tysta perioden börjar den 1 oktober 2021

Den finansiella kalendern för 2022 publiceras i samband med kvartalsrapporten för januari-september 2021.

Definitioner

Inklusive alternativa nyckeltal1)

Jämförelsestörande poster

I syfte att underlätta en jämförelse av rörelseresultatet mellan innevarande och tidigare perioder identifieras och beskrivs poster med en väsentlig påverkan som ledningen anser påverkar jämförbarheten eller är relevanta för att förstå det finansiella resultatet till exempel nedskrivning av goodwill, omstrukturering, vinster eller förluster från avyttringar och andra intäkter och kostnader som inte är återkommande.

Rörelseresultat

Summa resultat före skatt.

Rörelseresultat före jämförelsestörande poster

Summa resultat före jämförelsestörande poster och skatt.

Nettoresultat

Summa resultat efter skatt.

Räntabilitet på eget kapital

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt 2) eget kapital.

Räntabilitet på eget kapital exklusive jämförelsestörande poster

Aktieägarnas andel av nettoresultatet, exklusive jämförelsestörande poster och därtill relaterad skatteeffekt, i relation till genomsnittligt2) eget kapital.

Räntabilitet på eget kapital exklusive immateriella tillgångar

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt 2) eget kapital exklusive immateriella tillgångar.

1) Alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures, APMmått) är finansiella mått över historisk eller framtida resultatutveckling, finansiell ställning eller kassaflöde som inte definieras i tillämpligt redovisningsregelverk (IFRS) eller i EU:s kapitalkravs-direktiv (CRD IV)/ kapitalkravsförordning (CRR). Alternativa nyckeltal används av SEB när det är relevant för att följa upp och beskriva SEB:s finansiella situation och för att ge ytterligare relevant information och verktyg för att möjliggöra en analys av SEB:s finansiella utveckling. Alternativa nyckeltal som beskriver nettoresultat per aktie före utspädning, nettoresultat per aktie efter utspädning, substansvärde per aktie, eget kapital per aktie, räntabilitet på eget kapital, räntabilitet på eget kapital exklusive immateriella tillgångar, räntabilitet på totala tillgångar och räntabilitet på riskexponeringsbelopp ger relevant information om SEB:s resultat i relation till olika investeringsmått. K/I-talet ger information om SEB:s kostnadseffektivitet. Alternativa nyckeltal som baseras på utlåning ger information om reserveringar i relation till kreditrisk. Alla dessa mått kan skilja sig från liknande nyckeltal som presenteras av andra företag.

2) Ackumulerat genomsnitt från årets början, beräknat på månadsbasis.

3) Genomsnittligt antal beräknat på dagsbasis.

Räntabilitet på eget kapital exklusive immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster

Aktieägarnas andel av nettoresultatet, exklusive jämförelsestörande poster och därtill relaterad skatteeffekt, i relation till genomsnittligt2) eget kapital exklusive immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster.

Räntabilitet på allokerat kapital

Rörelseresultat per division, reducerat med en schablonskattesats, i relation till genomsnittligt2) allokerat kapital.

Räntabilitet på totala tillgångar

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittlig2) balansomslutning.

Räntabilitet på riskexponeringsbelopp

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt2) riskexponeringsbelopp.

K/I-tal

Summa rörelsekostnader i relation till summa rörelseintäkter.

Nettoresultat per aktie före utspädning

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till vägt genomsnittligt3) antal aktier före utspädning.

Nettoresultat per aktie efter utspädning

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till vägt genomsnittligt2) antal aktier efter utspädning. Den beräknade utspädningen är baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långfristiga aktieprogrammen.

Substansvärde per aktie

Summan av aktieägarnas kapital, samt kapitaldelen av eventuella övervärden i innehav av räntebärande värdepapper och övervärden i livförsäkringsverksamheten, i relation till antalet utestående aktier.

Eget kapital per aktie

Aktieägarnas kapital i relation till antal utestående aktier.

Core gap

Strukturellt likviditetsriskmått definierad som totala skulder som anses förfalla bortom ett år i relation till totala tillgångar som anses förfalla bortom ett år.

Förväntade kreditförluster

Sannolikhetsvägda kreditförluster med respektive risk för fallissemang.

Reserv för förväntade kreditförluster

Reserv för förväntade kreditförluster avseende finansiella tillgångar, kontraktstillgångar, lånelöften och finansiella garantier.

Förväntad kreditförlustnivå, netto

Förväntade kreditförluster, netto, i relation till summan av årets ingående balanser för räntebärande värdepapper, utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut som redovisas till upplupet anskaffningsvärde samt finansiella garantier och lånelöften, med avdrag för reserver för förväntade kreditförluster.

Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster

Reserver för förväntade kreditförluster i relation till underliggande redovisade bruttovärden på räntebärande värdepapper, utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut som redovisas till upplupet anskaffningsvärde samt nominella belopp för finansiella garantier och lånelöften.

Andel lån i steg 3, brutto

Redovisat bruttovärde för steg 3 utlåning (osäkra lån) i relation till redovisat bruttovärde för total utlåning värderad till upplupet anskaffningsvärde (exklusive avistamedel, kreditinstitut och inklusive kund- och likvidfordringar redovisade som övriga tillgångar).

Andel lån i steg 3, netto

Redovisat värde för steg 3 utlåning (osäkra lån) i relation till redovisat värde för total utlåning värderad till upplupet anskaffningsvärde (exklusive avistamedel, kreditinstitut och inklusive kund- och likvidfordringar redovisade som övriga tillgångar).

Definitioner

Enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR)

Riskexponeringsbelopp

Tillgångar och åtaganden utanför balansräkningen, riskvägda enligt kapitaltäckningsreglerna för kreditrisk och marknadsrisk. Operativa risker beräknas och uttrycks som riskexponeringsbelopp. Gäller endast i den konsoliderade situationen, exklusive försäkringsverksamheten och exponeringar som har dragits av från kapitalbasen.

Kärnprimärkapital

Eget kapital exklusive utdelning, uppskjuten skatt, immateriella tillgångar och vissa ytterligare justeringar enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR).

Primärkapital

Kärnprimärkapital inklusive vissa särskilt efterställda skulder, så kallat primärkapitaltillskott.

Supplementärkapital

Huvudsakligen efterställda skulder som inte uppfyller kraven för att få medräknas som primärkapitaltillskott.

Kapitalbas

Summan av primärkapital och supplementärkapital.

Kärnprimärkapitalrelation

Kärnprimärkapital uttryckt som procent av riskexponeringsbeloppet.

Primärkapitalrelation

Primärkapital uttryckt som procent av riskexponeringsbeloppet.

Total kapitalrelation

Kapitalbasen uttryckt som procent av riskexponeringsbeloppet.

Bruttosoliditetsgrad

Primärkapitalet i förhållande till balansomslutningen plus vissa poster utanför balansräkningen omräknade med konverteringsfaktorer definierade i standardmetoden.

Likviditetstäckningsgrad (LCR)

Högkvalitativa likvida tillgångar i förhållande till ett beräknat nettolikviditetsutflöde under de kommande 30 kalenderdagarna.

I excelfilen Alternativa Nyckeltal, som finns på sebgroup.com/sv/ir, anges hur nyckeltalen beräknas.

Detta är SEB

Vision Att leverera service i världsklass till våra kunder.
Vårt syfte Vi är övertygade om att entreprenöriellt tänkande liksom innovativa företag behövs
för att skapa en bättre värld. Vi finns för att göra det möjligt för dem att uppnå sina
ambitioner och lyckas i såväl goda som svåra tider.
Vår övergripande ambition Att vara den klart ledande nordiska banken för företag och institutioner och den
bästa universalbanken i Sverige och Baltikum.
Vilka vi betjänar 2 000 storföretag, 1 100 finansiella institutioner, 272 000 små- och medelstora
företag och 1,4 miljoner privatpersoner är helkunder hos SEB.
Affärsplanens fokusområden Ledande inom rådgivning – Erbjuda kunderna proaktiv, skräddarsydd och värdefull
rådgivning, baserad på deras specifika behov och beteenden, genom personlig och
digital kommunikation.
Operationell effektivitet – Förbättra kundvärdet genom att öka takten i digitalisering
och automatisering och samtidigt öka användningen av data och analys.
Utökad närvaro – Möta våra kunder på deras villkor i deras digitala ekosystem och
erbjuda en kombination av produkter och tjänster från SEB och våra partners.
Värderingar SEB styrs av sin uppförandekod och sina värderingar: Kunden först, engagemang,
samarbete och enkelhet.
Medarbetare Cirka 15 500 skickliga medarbetare betjänar kunder från kontor i cirka 20 länder – i
olika tidszoner för att tillhandahålla tillgänglighet och kunskap om de lokala
marknaderna.
Historik Över 160 år av affärer, förtroende och kunskapsutbyte. Banken har alltid tagit
ansvar för en hållbar samhällsutveckling genom att stödja företagande,
internationella kontakter och långsiktiga relationer.

Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på sebgroup.com/ir (på engelska).