Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SEB Interim / Quarterly Report 2021

Apr 28, 2021

2966_10-q_2021-04-28_13008e41-b9df-4688-8a1f-1421e41f2442.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Quarterly Kvartalsrapport Report | First quarter 2021 Första kvartalet 2021

" Den oro som fanns i världsekonomin under förra året har ersatts av en ökande optimism"

JohanTorgebyhar ordet

Trots stabilisering är det ännu inte över

Coronapandemins effekter fortsatte att påverka människors hälsa och den globala ekonomin under kvartalet. Osäkerheten kvarstod allt medan kapplöpningen mellan nya vågor av smittspridningen och utrullningen av vaccin fortgick. Tillgångspriserna steg ytterligare till följd av pågående ekonomiska stödåtgärder, vilka enligt SEB:s beräkningar summerar till totalt 29 procent av global BNP och en motsvarande siffra på 34 procent i Sverige, i kombination med fortsatt låga centralbanksräntor. Detta återspeglades exempelvis i utvecklingen av aktiemarknaderna, där det breda amerikanska aktieindexet S&P 500 än en gång nådde nya rekordnivåer.

Samtidigt som våra samhällen fortsatte anpassa sig till pandemirestriktionerna så återhämtade sig global ekonomisk aktivitet ytterligare. Detta reflekterades delvis i återhämtningen i tillverkningsindustrin, trots ökade tecken på störningar i leveranser och stigande produktionskostnader. I Sverige har den stora betydelsen av tillverkningsindustrin, i kombination med en hög nivå av digital anpassning, bidragit till en bibehållen motståndskraft i ekonomin. Därtill uppvisade Sveriges offentliga finanser fortsatt utrymme att stödja den ekonomiska återhämtningen, med en statsskuld på 38 procent av BNP, att jämföra med 97 procent för euroområdet enligt Internationella valutafonden.

Som en följd av dessa tecken på optimism har ekonomiska prognoser över lag reviderats upp på senare tid. I kombination med fortsatta oöverträffade finanspolitiska stimulanser, har detta lett till högre långräntor och inflationstryck under kvartalet. Räntorna ligger dock på fortsatt historiskt låga nivåer.

Jag har tidigare kommenterat den diskrepans som upplevs finnas mellan de finansiella marknaderna och realekonomin. Allteftersom den senare fortsätter återhämta sig blir utvecklingen mer synkroniserad. Men trots att världsekonomin börjar stabiliseras är faran ännu inte över. Återhämtningen beror fortsatt på faktorer som effektiviteten i politiska åtgärder och den pågående vaccinutrullningen. I den utvecklingen kommer den oproportionerliga distributionen av vaccin sannolikt få effekt på den globala ekonomiska återhämtningen. På så vis är det fortsatt avgörande med

samarbete både inom och mellan länder för att vi ska kunna nå ett slut på pandemin.

Solitt finansiellt resultat

SEB:s finansiella resultat förbättrades markant i kvartalet jämfört med samma period förra året, främst som följd av en ökning av de totala rörelseintäkterna om 32 procent. Den generella oro som fanns i världsekonomin under förra året har ersatts av en ökande optimism, vilket i sin tur påverkat flera delar av SEB:s affär. Till följd av stigande långräntor och ökad kundaktivitet förbättrades nettoresultatet från finansiella transaktioner till 2 179 Mkr, främst med stöd i en återhämtning inom ränte-, valuta- och råvaruaffären. Detta var också ett område där SEB rankades som etta i kategorin Fixed Income Sweden i en kundundersökning från Prospera. En stigande aktiemarknad och nya kundmandat ökade depåförvaringsvolymerna till 12 877 miljarder kronor (+43 procent jämfört med ett år tidigare). Även förvaltat kapital ökade till 2 243 miljarder kronor (+28 procent jämfört med ett år tidigare). Även om vi börjar se vissa uppmuntrande tecken vad gäller nettoflöden så finns det fortfarande utrymme för förbättring. Vidare fortsatte pandemin att ha en negativ inverkan på SEB:s företagskortsverksamhet, medan privatkortsverksamheten fortsatte att återhämta sig. Rörelsekostnaderna utvecklades som förväntat och SEB:s starka kreditkvalitet återspeglades i nivån på de förväntade nettokreditförlusterna, som låg på 3 baspunkter i det första kvartalet. Baserat på de förbättrade makroekonomiska utsikterna beskrivna i Nordic Outlook, antas de förväntade nettokreditförlusterna normaliseras redan under 2021.

Avkastning på eget kapital nådde 13,8 procent. Kapitalbufferten över myndighetskravet uppgick till 780 baspunkter, en nivå som ligger väl över målet om en nivå på 100–300 baspunkter över det tillämpliga myndighetskravet.

Finansinspektionen har rekommenderat svenska banker att vara restriktiva med utdelningar och aktieåterköp fram till och med den 30 september 2021. SEB inväntar för närvarande Finansinspektionens syn på vad som gäller därefter och kommer sedermera besluta hur den nuvarande överkapitaliseringen ska hanteras.

Stöttar den hållbara omställningen

Som bank har vi en viktig roll i att underlätta omställningen till ett koldioxidsnålt samhälle, och vi stärker löpande vår förmåga att stödja våra kunder på det här området. Under kvartalet rankades SEB som nummer ett av företag och institutioner i Sverige, Finland, Danmark och i den nordiska regionen som helhet, i en kundundersökning som utvärderar bankers rådgivningstjänster kopplat till hållbarhet, gjord av Prospera. Vi är glada att våra kunder uppskattar vårt stöd, men vi inser också att det fortsatt finns mer arbete att göra. Under kvartalet stärkte vi därför vår branschpolicy för fossila bränslen till att innefatta fler områden och tydligare ställningstaganden. Uppdateringen inkluderar bland annat en färdplan för hur vi ska fasa ut exponeringen mot utvinning av termisk kol och koleldad kraftproduktion till 2025 respektive 2030 – med särskilda regelverksmässiga undantag för tyska kunder, så som beskrivet i policyn. Genom att tillämpa ett tak för utlåning till verksamhet inom oljeprospektering, produktion och oljefältsservice kommer SEB fortsätta att på ett ordnat sätt minska sin kreditexponering mot fossila bränslen i olje- och gassektorn. Detta tak kommer att sänkas årligen. Därtill stärkte även SEB:s fondbolag SEB Investment Management sin hållbarhetspolicy. Detta innebär att enhetliga exkluderingskriterier implementeras för alla fonder som förvaltas av fondbolaget, att alla fonder ska utesluta fossila bränslen, samt förbättrade verktyg och processer för integrerad hållbarhetsanalys.

Som en av 43 grundare av Net Zero Banking Alliance Initiative, sammanfört av FN:s Environment Programme Finance Initiative (UNEP FI), har vi gått samman med andra engagerade aktörer för att nå målen i Parisavtalet. Initiativet syftar till att accelerera omställningen av den globala ekonomin till netto noll växthusgasutsläpp, genom att förbinda sig till att anpassa utsläpp från den egna verksamheten samt utsläpp relaterade till utlånings- och investeringsportföljer i enlighet med vägen till netto nollutsläpp senast år 2050. På liknande sätt har SEB:s fondbolag SEB Investment Management under kvartalet skrivit under Net Zero Asset Managers Initiative, och förbinder sig därmed till att stödja investeringar i linje med målet om netto nollutsläpp av växthusgaser senast år 2050.

Växer med våra hemmamarknadskunder

Under årens lopp har våra företagskunder fortsatt utöka sin internationella närvaro, och vi har vuxit med dem när vi följer dem ut i världen. Som följd av vår framgångsrika expansion till andra nordiska länder, Tyskland och Storbritannien, har vi sett ett växande antal nya kunder, och därmed ett ökat finansiellt bidrag från dessa hemmamarknader över tid. För att dra än större nytta av en av våra främsta styrkor, att bistå våra kunder lokalt, påbörjade vi under kvartalet en fortsatt expansion av vår verksamhet riktad mot företagskunder till Nederländerna, samt en förstärkning av vår rådgivning och vår förmåga att finansiellt stötta våra företagskunder i både Österrike och Schweiz.

Transformerar banken steg för steg

Vi fortsätter att leverera på vår digitala omställningsagenda. Snabbhet och enkelhet är fortsatt centralt vad gäller den digitala kundupplevelsen, vilket kräver fortsatt fokus på uppkoppling, automatisering och analys. Under kvartalet gick vi in i ett strategiskt, långsiktigt partnerskap med Google Cloud för att accelerera bankens digitaliseringsresa. Genom att samarbeta, och genom att dra nytta av innovativ molnteknik, kommer det göra det möjligt för oss att skapa nya finansiella

tjänster och användarupplevelser för våra kunder, baserat på data, analys och artificiell intelligens. SEB:s innovationsstudio och nästa generations bankplattform, SEBx, drar redan nytta av Google Clouds infrastruktur och datamolnteknik, vilket bidrar till kostnadseffektivitet, flexibilitet och skalbarhet. Som en del i vår ambition att erbjuda våra företagskunder ett digitalt ekosystem, där de får smidig tillgång till SEB:s banktjänster i den digitala kanal kunden föredrar, fortsätter vi också att integrera våra kunders affärssystem med bankens. Hittills har fler än 17 500 integreringar med befintliga kunder ägt rum, vilket är en ökning med närmare 70 procent sedan första kvartalet 2020.

Under kvartalet har det genomsnittliga antalet fondtransaktioner per månad i mobilappen för privatpersoner ökat med mer än 70 procent jämfört med motsvarande genomsnitt föregående kvartal. Detta är en spegling av den ständigt ökande efterfrågan på digitala produkter för sparande och investeringar. För att kunna möta denna växande efterfrågan fortsätter vi att utveckla vår digitala funktionalitet. Ett exempel är aktiehandel i mobilappen, där vi för närvarande har ett pilotprojekt igång, med en planerad lansering till kunder under andra kvartalet. Dessutom lanserades även SEB Bot Advisor till 700 000 kunder, med individbaserad pensionsrådgivning i ett digitalt format. I termer av digital utlåningsfunktionalitet tillkom även möjligheten att ansöka om såväl bolån som konsumentlån i mobilappen för privatpersoner.

Vässar vårt Private Banking-erbjudande ytterligare

SEB har långvariga relationer med våra kunder – från entreprenörer till professionella family offices. För att ytterligare stärka detta fokus och fortsätta utveckla SEB:s sparande- och investeringsverksamhet har vi beslutat att etablera en ny division, Private Wealth Management & Family Office vilken kommer att bli operativ från och med 1 juni 2021. Divisionen kommer att samla SEB:s Private Banking-expertis och dra nytta av hela vårt utbud av produkter och tjänster, särskilt inom Investment Banking. Vi vill ta en ledande position genom förstklassig rådgivning, digitala lösningar och nya partnerskap. Genom att vässa vårt erbjudande till denna kundgrupp vill vi möjliggöra för våra kunder att sysselsätta sitt sparande och sina investeringar i exempelvis jobbskapande aktiviteter eller initiativ som bidrar till ett mer hållbart samhälle.

Upprätthåller vår samhällsviktiga roll

Vår roll som bank är att stötta människor och företag genom rådgivning, kreditgivning och att möjliggöra sparande och investeringar. Vi tillhandahåller den ekonomiska infrastruktur som krävs för att hålla hjulen igång i samhället – och vi driver framsteg, innovation och utveckling genom våra långsiktiga kundrelationer.

Efter att coronaviruset påverkat människor, företag och samhällen i mer än ett års tid är jag stolt över att våra kunniga medarbetare runt om i världen fortsätter att upprätthålla vår samhällsviktiga roll. De är kärnan i den här banken och i allt vi gör, och en förutsättning för att vi kan fortsätta att kontinuerligt förbättra vårt affärserbjudande för våra kunder. Tack vare dem fortsatte SEB att leverera ett starkt finansiellt resultat även detta kvartal. Därmed gör de det också möjligt för oss att fortsätta skapa långsiktigt värde även för våra aktieägare och för samhället i stort.

VD och koncernchef

Förstakvartalet2021

  • Räntabilitet på eget kapital ökade till 13,8 procent och den totala kapitalbufferten uppgick till 780 baspunkter
  • Med förbättrade makroekonomiska utsikter förväntas nettokreditförlusterna normaliseras redan under 2021
  • Division Stora Företag & Finansiella Institutioner fortsatte att stärka sin position och rapporterade en räntabilitet på allokerat kapital på 14,9 procent
  • SEB etablerar en ny division för Private Banking, Private Wealth Management & Family Office
Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2021 2020 % 2021 2020 % 2020
Summa rörelseintäkter 13 347 13 066 2 13 347 10 089 32 49 717
Summa rörelsekostnader -5 718 -5 842 - 2 -5 718 -5 646 1 -22 747
Förväntade kreditförluster, netto - 156 - 835 - 81 - 156 -1 494 - 90 -6 118
Rörelseresultat före jämförelsestörande
poster 7 475 6 382 17 7 475 2 950 153 20 846
Jämförelsestörande poster -1 000
Rörelseresultat 7 475 6 382 17 7 475 2 950 153 19 846
NETTORESULTAT 6 018 5 123 17 6 018 2 355 156 15 746
Räntabilitet på eget kapital, %
Räntabilitet på eget kapital exklusive
13,8 12,2 13,8 6,0 9,7
jämförelsestörande poster, % 13,8 12,1 13,8 6,0 10,3
Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 2:78 2:37 2:78 1:09 7:28

Innehåll

Kärnprimärkapitalrelation Procent

Resultaträkning i sammandrag, kvartalsvis6
Nyckeltal7
Det första kvartalet8
Affärsvolymer9
Risk och kapital10
Affärsutveckling12
Övrig information 13
Segment
Resultaträkning per segment15
Stora Företag & Finansiella Institutioner16
Företag & Privatkunder17
Baltikum 18
Liv 19
Investment Management & koncernfunktioner20
Finansiella rapporter – SEB-koncernen21
Resultaträkning i sammandrag21
Totalresultat 21
Balansräkning i sammandrag22
Förändringar i eget kapital23
Kassaflödesanalys i sammandrag24
Noter till de finansiella rapporterna – SEB-koncernen25
Not 1 Redovisningsprinciper25
Not 2 Räntenetto 25
Not 3 Provisionsnetto 26
Not 4 Nettoresultat av finansiella transaktioner 28
Not 5 Förväntade kreditförluster, netto28
Not 6 Jämförelsestörande poster29
Not 7 Ställda panter och eventualförpliktelser29
Not 8 Finansiella tillgångar och skulder30
Not 9 Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde 31
Not 10 Exponering och förväntade kreditförluster per steg33
Not 11 Förändringar i reserver för förväntade kreditförluster 36
Not 12 Utlåning och förväntade kreditförlustreserver per bransch37
SEB konsoliderad situation38
Not 13 Kapitaltäckningsanalys 38
Not 14 Kapitalbas39
Not 15 Riskexponeringsbelopp40
Not 16 Genomsnittliga riskvikter40
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) – moderbolaget41
Resultaträkning41
Totalresultat 41
Balansräkning i sammandrag42
Ställda panter och eventualförpliktelser42
Kapitaltäckning43
VD:s försäkran44
Revisors granskningsrapport44
Kontakter och kalender45
SEB-koncernen

Koncernen

Resultaträkning i sammandrag, kvartalsvis

Kv1 Kv4 Kv3 Kv2 Kv1
Mkr 2021 2020 2020 2020 2020
Räntenetto 6 396 6 559 6 336 6 047 6 201
Provisionsnetto 4 776 4 774 4 301 4 364 4 624
Nettoresultat av finansiella transaktioner 2 179 1 784 1 754 3 541 - 804
Övriga intäkter, netto - 4 - 51 172 47 68
Summa rörelseintäkter 13 347 13 066 12 563 13 999 10 089
Personalkostnader -3 897 -3 909 -3 654 -3 794 -3 619
Övriga kostnader -1 345 -1 473 -1 432 -1 362 -1 598
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 476 - 460 - 461 - 557 - 429
Summa rörelsekostnader -5 718 -5 842 -5 547 -5 712 -5 646
Resultat före kreditförluster 7 630 7 224 7 016 8 287 4 443
Vinster och förluster från materiella och immateriella
tillgångar 1 - 6 - 2 1 0
Förväntade kreditförluster, netto - 156 - 835 -1 098 -2 691 -1 494
Rörelseresultat före
jämförelsestörande poster 7 475 6 382 5 916 5 598 2 950
Jämförelsestörande poster -1 000
Rörelseresultat 7 475 6 382 5 916 4 598 2 950
Skatt -1 457 -1 259 -1 150 -1 096 - 595
Nettoresultat 6 018 5 123 4 766 3 501 2 355
Varav till aktieägarna i
Skandinaviska Enskilda Banken AB 6 018 5 123 4 766 3 501 2 355
Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 2:78 2:37 2:21 1:62 1:09
Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr 2:76 2:35 2:19 1:61 1:08

Nyckeltal

Kv1 Kv4 Jan–mar
2021 2020 januari

mars
2021
2019
2020
2020
Räntabilitet på eget kapital, %
Räntabilitet på eget kapital exklusive
13,8 12,2 13,8 6,0 9,7
jämförelsestörande poster1), % 13,8 12,1 13,8 6,0 10,3
Räntabilitet på totala tillgångar, % 0,7 0,7 STOCKHOLM 30
APRIL
0,7
2019
0,3
0,5
Räntabilitet på riskexponeringsbelopp, % 3,2 2,8 3,2 1,2 2,1
K/I-tal 0,43 0,45 0,43 0,56 0,46
Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 2:78 2:37 2:78 1:09 7:28
Vägt antal aktier2), miljoner 2 162 2 161 2 162 2 164 2 163
Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr 2:76 2:35 2:76 1:08 7:23
Vägt antal aktier efter utspädning3), miljoner 2 177 2 175 2 177 2 177 2 177
Substansvärde per aktie, kr 87:65 85:99 87:65 78:09 85:99
Eget kapital per aktie, kr 80:81 79:53 80:81 72:58 79:53
Aktieägarnas kapital, genomsnitt miljarder kr 174,7 168,2 174,7 156,8 162,2
Förväntad kreditförlustnivå, netto, % 0,03 0,14 0,03 0,25 0,26
Andel lån i steg 3, brutto, % 0,77 0,87 0,77 0,71 0,87
Andel lån i steg 3, netto, % 0,38 0,44 0,38 0,38 0,44
Likviditetstäckningsgrad4), % 133 163 133 176 163
Stabil nettofinansieringskvot (NSFR)5), % 111 111
Kapitalkrav, Basel III:
Riskexponeringsbelopp, Mkr 761 144 725 560 761 144 781 687 725 560
Uttryckt som kapitalkrav, Mkr 60 892 58 045 60 892 62 535 58 045
Kärnprimärkapitalrelation, % 20,3 21,0 20,3 16,8 21,0
Primärkapitalrelation, % 22,1 22,7 22,1 18,7 22,7
Total kapitalrelation, % 23,1 25,1 23,1 21,2 25,1
Bruttosoliditetsgrad, % 4,6 5,1 4,6 4,3 5,1
Antal befattningar6) 15 515 15 448 15 515 15 261 15 335
Depåförvaring, miljarder kronor 12 877 12 022 12 877 8 992 12 022
Förvaltat kapital, miljarder kronor 2 243 2 106 2 243 1 758 2 106

Delårsrapport

1) Sanktionsavgift i kvartal 2 2020.

2) Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 32 211 451 A-aktier för de långsiktiga aktieprogrammen vid årsskiftet 2020. Under 2021 har SEB återköpt 1 472 462 aktier och 3 132 447 aktier har sålts. Per den 31 mars 2021 ägde SEB således 30 551 466 A-aktier till ett marknadsvärde av 3 252 Mkr.

3) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.

4) Enlig den delegerade förordningen (EU).

5) Enligt CRR2.

6) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

I SEB:s Fact Book, finns denna tabell tillgänglig (på engelska) med nio kvartals historik.

pport januari – mars 2019

Det första kvartalet

Rörelseresultatet ökade med 17 procent till 7 475 Mkr (6 382). Jämfört med första kvartalet 2020 ökade rörelseresultatet med 153 procent. Nettoresultatet uppgick till 6 018 Mkr (5 123).

Rörelseintäkter

Rörelseintäkterna ökade med 281 Mkr, eller 2 procent, jämfört med det fjärde kvartalet och uppgick till 13 347 Mkr (13 066). Jämfört med det första kvartalet 2020 ökade rörelseintäkterna med 32 procent.

Räntenettot uppgick till 6 396 Mkr, vilket motsvarade en minskning på 2 procent jämfört med det fjärde kvartalet (6 559) och en ökning med 3 procent jämfört med motsvarande kvartal förra året. Jämfört med föregående kvartal ökade resolutions- och insättningsgarantiavgifterna. Antalet ränteintjänande dagar hade en negativ inverkan, medan lägre finansieringskostnader påverkade räntenettot positivt.

Kv1 Kv4 Kv1
Mkr 2021 2020 2020
Kunddrivet räntenetto 6 711 6 973 6 860
Räntenetto från övriga aktiviteter -315 -414 -659
Summa 6 396 6 559 6 201

Det kunddrivna räntenettot minskade med 262 Mkr jämfört med det fjärde kvartalet. Det första kvartalet hade två dagar färre, vilket fick en negativ effekt på räntenettot. En justering av internräntan ledde till lägre kunddrivna marginaler på inlåning och ökade räntenettot från övriga aktiviteter.

Den negativa effekten på räntenettot från övriga aktiviteter (inklusive till exempel finansiering och annan Treasury-verksamhet, trading och myndighetsavgifter) förbättrades med 99 Mkr till -315 Mkr, jämfört med det fjärde kvartalet 2020. Lägre finansieringskostnader påverkade resultatet positivt eftersom finansiering som förföll inte har ersatts fullt ut, givet det stora inflödet av inlåning. Marketsaffärens bidrag till räntenettot låg fortsatt kvar på samma höga nivå som i det fjärde kvartalet.

Totalt uppgick de redovisade resolutions- och insättningsgarantiavgifterna till 355 Mkr (274) för det första kvartalet.

Provisionsnettot uppgick till 4 776 Mkr (4 774). Jämfört med det första kvartalet 2020 ökade provisionsnettot med 3 procent.

Företagskunderna var fortsatt aktiva men i linje med säsongseffekter minskade bruttoprovisionerna från emissioner och rådgivning med 34 Mkr till 322 Mkr. Med lägre traditionell utlåning minskade låneprovisionerna, brutto, med 90 Mkr till 686 Mkr.

Jämförelsetal (inom parentes i hela rapporten)

Om inget annat anges:

-jämförs resultatposter för det innevarande kvartalet med föregående kvartal

-jämförs affärsvolymer med motsvarande volymer i föregående kvartal

Provisionsnettot från betalningsförmedling och kortverksamhet minskade med 84 Mkr till 762 Mkr. Den negativa effekten av covid-19 på betal- och kortaktiviteten var tydlig både i jämförelse med föregående kvartal och motsvarande kvartal förra året. En positiv aspekt var att kortverksamheten för privatkunder fortsatte att förbättras från den låga nivån under pandemin förra året.

Givet den positiva utvecklingen av aktiemarknaderna under kvartalet ökade bruttoprovisionsintäkterna från fondverksamhet och depåförvaring, exklusive resultatbaserade provisioner, med 82 Mkr till 2 120 Mkr jämfört med det fjärde kvartalet. De resultatbaserade provisionerna uppgick till 219 Mkr och ökade med 121 Mkr jämfört med det fjärde kvartalet, främst på grund av en större post som inte förväntas återkomma. Jämfört med motsvarande kvartal 2020 ökade de med 168 Mkr.

Nettoprovisionerna från fondförsäkringar i livförsäkringsverksamheten ökade till 292 Mkr (282).

Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade med 395 Mkr jämfört med det fjärde kvartalet till 2 179 Mkr. Jämfört med det första kvartalet 2020 ökade nettoresultatet av finansiella transaktioner med 2 983 Mkr. Det första kvartalet 2020 präglades av väsentliga negativa marknadsvärderingseffekter som en följd av finansmarknadernas reaktion när covid-19-pandemin bröt ut.

Nettoresultatet av finansiella transaktioner inom Markets verksamheter var väsentligt högre än det fjärde kvartalet påverkat av högre kundaktivitetsnivåer och en förbättrad marknadsposition inom ränteverksamheten, vilken har bekräftats av externa utvärderingar. Treasurys resultat påverkades positivt av marknadsvärderingar.

Förändringen i marknadsvärde på vissa strategiska tillgångar ökade nettoresultatet av finansiella transaktioner med 238 Mkr jämfört med det fjärde kvartalet. Kreditjusteringen till verkligt värde1 uppgick till 212 Mkr när kreditspreadarna fortsatte att gå ihop men minskade med 90 Mkr jämfört med det fjärde kvartalet.

Nettoresultatet av finansiella transaktioner inom Livdivisionen minskade något under kvartalet primärt från de traditionella portföljerna i Sverige.

Övriga intäkter, netto, uppgick till -4 Mkr (-51). Posten består av orealiserade negativa värderingseffekter och effekter av säkringsredovisning.

Rörelsekostnader

Rörelsekostnaderna uppgick till 5 718 Mkr (5 842). Totala kostnader var stabila och minskade 2 procent från det säsongsmässigt högre fjärde kvartalet och ökade med 1 procent jämfört med för ett år sedan.

Personalkostnaderna var oförändrade jämfört med det fjärde kvartalet medan övriga kostnader minskade med 9 procent. Ordinarie tillsynsavgifter uppgick till 40 Mkr (39).

Kostnadmålet i affärsplanen för 2019–2021 beskrivs på sidan 13. Kostnader för de strategiska initiativen utvecklades enligt plan och det treåriga kostnadsmålet kvarstår oförändrat.

1 Verkligt värde av motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA). Risken för egen kreditvärdighet i emitterade värdepapper (OCA) reflekteras i övrigt totalresultat.

Förväntade kreditförluster, netto

Förväntade kreditförluster, netto uppgick till 156 Mkr (835), motsvarande en förväntad kreditförlustnivå på 3 baspunkter (14). Kvaliteten i kreditportföljen var fortsatt robust och offshore-portföljen utvecklades i linje med förväntningarna medan de makroekonomiska utsikterna var något mer positiva. De underliggande förlusterna var låga i alla divisioner. De ytterligare portföljreserveringar som gjordes under 2020 för eventuella negativa effekter av covid-19 i divisionerna Företag & Privatpersoner och Baltikum samt för oljeportföljen i division Stora Företag & Finansiella Institutioner var oförändrade.

Se vidare kommentarer under Kreditrisk och kreditkvalitet och Osäkerheter på sidorna 10 och 13 och noterna 10–12.

Jämförelsestörande poster

Inga jämförelsestörande poster uppstod under det första kvartalet.

Skatt

I linje med uppgången i rörelseresultatet, ökade skattekostnaden till 1 457 Mkr (1 259) vilket motsvarade en effektiv skattesats på 19,5 procent (19,7).

Räntabilitet på eget kapital

Räntabiliteten på eget kapital för det första kvartalet förbättrades till 13,8 procent (12,2).

Övrigt totalresultat

Övrigt totalresultat uppgick till 5 797 Mkr (981). Värdet på tillgångarna i SEB:s pensionsplaner var fortsatt högre än de förmånsbestämda pensionsskulderna till medarbetarna och nettovärdet på den förmånsbestämda pensionsplanen påverkade övrigt totalresultat med 5 310 Mkr (1 741). Den förmånsbestämda pensionsskulden minskade när diskonteringsräntan ändrades från 0,90 till 1,45 procent under kvartalet.

Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga kassaflödessäkringar och omräkning av den utländska verksamheten, uppgick till 477 Mkr (-748).

Affärsvolymer

Balansomslutningen per den 31 mars 2021 uppgick till 3 443 miljarder kronor, vilket var en ökning med 402 miljarder kronor sedan årsskiftet (3 040).

Utlåning

31 mar 31 dec
Miljarder kronor 2021 2020
Offentlig förvaltning 17 16
Finansiella företag 83 79
Icke-finansiella företag 862 848
Hushåll 665 656
Marginalsäkerheter 44 59
Omvända repor 108 112
Utlåning till allmänheten 1 779 1 770

Utlåningen till allmänheten ökade med 9 miljarder kronor under det första kvartalet och utlåning till icke-finansiella företag ökade med 14 miljarder kronor. Hushållsutlåningen växte med 9 miljarder kronor under det första kvartalet drivet av bolån både i Sverige och Baltikum.

Utlåning, ansvarsförbindelser och derivat ingår och hanteras inom kreditportföljen. Se sektionen om risk och kapital för information om kreditportföljen.

In- och upplåning

31 mar 31 dec
Miljarder kronor 2021 2020
Offentlig förvaltning 49 17
Finansiella företag 413 285
Icke-finansiella företag 628 605
Hushåll 390 383
Marginalsäkerheter 83 71
Repor 24 7
Skuldinstrument 3 3
In- och upplåning från allmänheten 1 590 1 371

Under det första kvartalet ökade in- och upplåning från allmänheten med 219 miljarder kronor till 1 590 miljarder kronor (1 371). Inlåningen från icke-finansiella företag och hushåll ökade med 30 miljarder kronor under det första kvartalet.

Räntebärande värdepapper

Räntebärande värdepapper ökade med 142 miljarder kronor till 408 miljarder kronor under det första kvartalet. Värdepappren är kortfristiga till sin karaktär med hög kreditvärdighet. Ökningen speglar det större antalet kunder som är aktiva i marknaden och också den väsentliga ökningen i SEB:s inlåningsbas under 2021 och 2020 till följd av att kunderna var mer försiktiga och valde lågriskalternativ för sitt överskottskapital.

Förvaltat kapital och depåförvaringsvolymer

Det förvaltade kapitalet uppgick till 2 243 miljarder kronor (2 106). Till följd av uppgången på aktiemarknaderna under det första kvartalet ökade marknadsvärdet med 127 miljarder kronor. Nettoinflödet av tillgångar uppgick till 10 miljarder kronor under kvartalet.

Depåförvaringsvolymen ökade till följd av nya mandat och högre tillgångsvärden i och med uppgången på aktiemarknaden under det första kvartalet och uppgick till 12 877 miljarder kronor (12 022).

Risk och kapital

I SEB:s verksamhet ingår många olika slags risker. Koncernens riskprofil och dess risk-, likviditets- och kapitalhantering beskrivs i SEB:s Års- och hållbarhetsredovisning för 2020 (sidorna 74–79 samt not 40 och 41), i 'Capital Adequacy and Risk Management Report' för 2020 liksom i 'Pillar 3 disclosures' som publiceras kvartalsvis (på engelska). Ytterligare information finns i Fact Book (på engelska) som publiceras kvartalsvis.

Kreditrisk och kreditkvalitet

31 mar 31 dec
Miljarder kronor 2021 2020
Banker 101 85
Företag 1 326 1 308
Kommersiell fastighetsförvaltning 191 196
Förvaltning av bostadsfastigheter 144 143
Bostadsrättsföreningar 69 66
Offentlig förvaltning 67 82
Bostadskrediter 652 629
Hushåll övrigt 83 83
Summa kreditportfölj 2 633 2 591

SEB:s kreditportfölj som omfattar lån, ansvarsförbindelser och derivat, ökade med 42 miljarder kronor under första kvartalet till 2 633 miljarder kronor (2 591). Företagsportföljen ökade med 18 miljarder kronor främst till följd av den svagare svenska kronan medan den underliggande utvecklingen var svag. Hushållsportföljen ökade med 23 miljarder kronor med stöd av en stark bostadsmarknad i Sverige och tillväxt i Baltikum. Portföljerna med kommersiella fastigheter och bostadsfastigheter var i stort oförändrade och uppgick tillsammans till 335 miljarder kronor.

Indikatorer för kreditkvaliteten såsom sena betalningar var fortsatt oförändrade under kvartalet. Covid-19 pandemin hade fortsatt begränsad påverkan på de större portföljerna såsom storföretag, hushåll och små och medelstora företag i Sverige och Baltikum, vilket till viss del kan bero på de statliga stödåtgärderna.

Osäkra lån (redovisat bruttovärde för utlåning i steg 3) minskade under första kvartalet med 1,2 miljarder kronor till 13,6 miljarder kronor, vilket motsvarar 0,77 procent av totala lån (0,87). Minskningen bestod främst av bortskrivningar, riskmigrering och återbetalningar som var större än valutaeffekter. Se kommentar på förväntade nettokreditförluster på sidan 9.

Not 10 och 12 innehåller mer detaljerad information om SEB:s låneportfölj per bransch och kreditkvalitet samt motsvarande reserveringar. Sidorna 27–29 i Fact Book innehåller en nedbrytning av SEB:s kredit- och låneportfölj per bransch och geografi.

Marknadsrisk

SEB:s affärsmodell bygger huvudsakligen på kundernas efterfrågan. Value-at-Risk (VaR) i handelslagret (regulatory) ökade och uppgick i genomsnitt till 272 Mkr under det första kvartalet (216). Ökningen i VaR förklaras främst av förhöjd risk inom ränteverksamheten inom Markets. I genomsnitt förväntas koncernen, med 99 procents sannolikhet, inte förlora mer än detta belopp under en period på tio handelsdagar.

Likviditet och upplåning

SEB fortsatte att hålla en stark och diversifierad likviditetsoch finansieringsposition under kvartalet. Utlånings- /inlåningskvoten uppgick till 107 procent per den 31 mars 2021 jämfört med 122 procent vid årsskiftet.

Utifrån inflödet av inlåning under de senaste tolv månaderna var SEB:s behov av långfristig finansiering i det första kvartalet begränsat. 39 miljarder kronor i långfristig upplåning förföll (varav 16 miljarder kronor i säkerställda obligationer och 23 miljarder kronor i senior skuld) medan 8 miljarder kronor emitterades till fullo bestående av säkerställda obligationer. Kortfristig finansiering i form av certifikat ökade med 102 miljarder kronor under det första kvartalet.

De likvida tillgångarna definierade enligt likviditetstäckningskraven uppgick till 893 miljarder kronor per den 31 mars 2021 (617) och likviditetstäckningsgraden (LCR) uppgick till 133 procent (163). Sedan mars 2020 tillåter Finansinspektionen att banker tillfälligt kan ligga under likviditetstäckningskravet, för enskilda valutor och totalt.

Den stabila nettofinansieringskvoten (NSFR, net stable funding ratio), som kräver att den stabila finansieringen ska motsvara minst 100 procent av illikvida tillgångar träder i kraft den 30 juni 2021. Per den 31 mars 2021 var SEB:s NSFR-kvot 111 procent. Eftersom NSFR mäter stabil finansiering i relation till illikvida tillgångar, slutar SEB att rapportera det interna strukturella likviditetsmåttet, Core Gap.

Kreditbetyg

Fitch rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till AA-. Kreditbetyget baseras på SEB:s låga riskaptit, dess stabila och väl utförda strategi, en god kreditkvalitet och kapitalisering liksom en stark marknadsposition. I september 2020 bekräftade Fitch SEB:s kreditbetyg men med negativa utsikter för det långsiktiga betyget för att reflektera riskerna, främst vad gäller kreditkvalitet och lönsamhet, i en djupare eller mer utdragen ekonomisk nedgång än som förväntades.

Moody's rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till Aa2 med stabila utsikter utifrån bankens goda kreditkvalitet och starka kapitalnyckeltal. Medan banken har en god underliggande intjäning, kan inriktningen på företagsaffären komma att öka volatiliteten i intjäningen, särskilt i den rådande ekonomiska nedgången. I november 2020 bekräftade Moody's sin syn att utsikterna för det svenska banksystemet som helhet är stabila tack vare bankernas relativa motståndskraft och starka kapitalposition och i mars 2021 bekräftades SEB:s kreditbetyg.

S&P rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till A+ med stabila utsikter. Kreditbetyget är baserat på den låga risken och de stabila verksamhetsvillkoren inom Sverige, bankens stabila och diversifierade intjäningsbas och ledande ställning bland nordiska företag, en stark kapitalisering och en konkurrenskraftig lönsamhet trots en förväntad ökande press på intäkter och kreditkvalitet i den ekonomiska omgivningen. I september 2020 bekräftade S&P SEB:s kreditbetyg.

Riskexponeringsbelopp

Mdr kr
Balans 31 dec 2020 726
Underliggande förändring i kreditrisk 16
- varav volym 8
- varav kreditkvalitet -4
- varav valutaeffekt 12
Underliggande förändring i marknadsrisk 20
- varav CVA-risk 2
Underliggande förändringar i operativ risk 0
Modelluppdateringar, metod & policy, övrigt 0
- varav kreditrisk 0
Balans 31 mar 2021 761

Totalt riskexponeringsbelopp (REA) ökade med 35 miljarder till 761 miljarder kronor under det första kvartalet. Valutaförändringar ökade REA för kreditrisk med 12 miljarder kronor medan kreditvolymer ökade REA med 8 miljarder kronor. Förbättrad kreditkvalitet motverkade ökningen i REA för kreditrisk något. REA för marknadsrisk ökade med 20 miljarder kronor under kvartalet primärt drivet av större innehav i räntebärande värdepapper. REA för operativ risk var i stort sett oförändrat och inga modell- eller metodförändringar infördes under kvartalet.

Kapitalposition

Följande tabell visar riskexponeringsbeloppet (REA) och kapitalrelationerna enligt rådande regelverk:

31 mar 31 dec
Kapitalkrav, Basel III 2021 2020
Riskexponeringsbelopp, mdr kr 761 726
Kärnprimärkapitalrelation, % 20,3 21,0
Primärkapitalrelation, % 22,1 22,7
Total kapitalrelation, % 23,1 25,1
Bruttosoliditetsgrad, % 4,6 5,1

SEB:s kärnprimärkapitalrelation uppgick till 20,3 procent (21,0). Det största skälet till minskningen var att REA ökade med 35 miljarder kronor.

SEB:s gällande kärnprimärkapitalkrav per den 31 mars 2021 uppgick till 12,5 procent (12,6) varav pelare 2-kravet var 1,4 procent. Inom ramen för myndigheternas översyns- och utvärderingsprocess under 2021 kommer Finansinspektionen att införa en pelare 2-vägledning (P2G) och samtidigt ta bort pelare 2-kravet för löptidsgolv för företagsexponeringar. Utifrån Finansinspektionens pressmeddelande om P2G förväntar sig banken att nettoeffekten av dessa förändringar ökar kärnprimärkapitalkravet med cirka 1 procentenhet.

SEB:s mål är att hålla en buffert på 100-300 baspunkter över kapitalkravet. Bufferten ska täcka valutakänslighet i REA, variationer i nettovärdet i den svenska förmånsbestämda pensionsplanen liksom makroekonomisk osäkerhet överlag. För närvarande uppgår bufferten till cirka 780 baspunkter (840).

Internt bedömt kapitalkrav

Per den 31 mars 2021 uppgick det internt bedömda kapitalkravet, inklusive försäkringsrisk, till 85 miljarder kronor (84). Det interna kapitalkravet bedöms med hjälp av SEB:s interna modeller för ekonomiskt kapital och är inte helt jämförbart med det uppskattade kapitalkravet som Finansinspektionen publicerar, på grund av att olika antaganden och metoder används.

Det internt bedömda kapitalkravet för moderbolaget ökade till 75 miljarder kronor (71).

Affärsutveckling

2021 är det sista året i SEB:s treårsplan och vi fortsätter att leverera på våra strategiska fokusområden Ledande inom rådgivning, Operationell effektivitet och Utökad närvaro.

Ledande inom rådgivning

Vår starka position bland svenska företag uppmärksammades då SEB nyligen rankades nummer ett i kategorin medelstora företag i en kundundersökning av Prospera. För att ytterligare förstärka vårt erbjudande till detta kundsegment etablerade SEB en ny enhet inom Corporate Finance – Corporate Finance Growth – som riktar sig till medelstora företag för rådgivning inom bolagsförvärv, fusioner och kapitalanskaffning.

Efter en positiv trend de senaste fyra åren rankades SEB även nummer ett i kategorin Räntor Sverige i en annan Prospera kundundersökning.

Hållbarhetsrelaterade aktiviteter

Även våra mångåriga satsningar och kompetens inom hållbarhetsrådgivning uppmärksammades i en kundundersökning av Prospera. SEB blev nummer ett i Sverige, Finland, Danmark samt i Norden.

Som en del i vår rådgivningssatsning fortsatte vi att stödja våra kunder i deras omställning till ett koldioxidsnålt samhälle genom rådgivning inom hållbarhetsrelaterade företagsobligationer, som är nära knutna till bolagens hållbarhetsagendor. Exempel under kvartalet var den första hållbarhetsrelaterade obligationen som emitterades inom shippingindustrin av norska Odfjell och det svenska modeföretaget H&M:s första hållbarhetslänkade obligation. SEB var även lead manager när Världsbanken emitterade obligationer för hållbar utveckling med fokus på jämställdhet och hälsa.

Analyser av marknaden för handel med utsläppsrätter lanserades som en del av vårt kunderbjudande, som ett svar på den växande trenden inom många industribolag där sådan handel har blivit en strategisk fråga. Efter att under 2020 ha undertecknat Poseidon-principerna för att främja ett globalt ramverk för ansvarsfull fartygsfinansiering anslöt sig SEB även till Responsible Ship Recycling Standards som är ett bankgemensamt initiativ för att säkerställa ansvarsfull nedmontering och återvinning av fartyg ur ett miljö- och samhälleligt perspektiv.

Operationell effektivitet

Bolån är en av processerna som håller på att helt automatiseras för att öka den digitala kundupplevelsen och effektiviteten. Under kvartalet digitaliserades själva kreditbeslutet i bolåneprocessen och en bolåneansökan kan nu göras direkt i mobilappen för privatkunder. Inom sparandeoch investeringsinitativet vidareutvecklades funktionaliteten i mobilappen för månadssparande och en bättre sökfunktion inom fondutbudet.

SEB:s Innovation Lab etablerades 2015 för att förnya och samutveckla med våra kunder. Ett exempel på samutveckling under kvartalet var ett gemensamt projekt med finska industribolaget Wärtsilä som siktar på papperslös handelsfinansiering genom automatisering av processen för exportremburser.

Hållbarhetsrelaterade aktiviteter

Vi stärkte SEB:s branschpolicy för fossila bränslen under kvartalet i linje med våra högre ambitioner inom detta område. Bland annat innehåller policyn en färdplan för hur SEB ska fasa ut exponeringen mot termisk kolbrytning och kolkraftverk fram till år 2025 respektive 2030. I Tyskland undantas kunder som faller under den nationella kolutfasningslagen från 2030 målet fram till 2038. Vi begränsar vår finansiering av olje- och gasutvinning i känsliga områden såsom Arktis. Genom ett tak för utlåning till oljeutvinning, -produktion och oljefältstjänster, ska SEB fortsätta att gradvis minska kreditexponeringen inom olje- och gassektorn på ett ordnat sätt. Taket för utlåning ska sänkas årligen.

Dessutom har SEB, som medgrundare av FN-initiativet Net Zero Banking Alliance, åtagit sig att sätta mål för att minska utsläpp från vår utlåning och investeringar i linje med Parisavtalets temperaturmål för att stödja en omställning till en ekonomi med netto nollutsläpp till 2050.

SEB:s fondbolag, SEB Investment Management, förstärkte sin hållbarhetspolicy och implementerade gemensamma exkluderingskriterier för fonder, och fossila bränslen utesluts i samtliga fonder som förvaltas av fondbolaget. Vidare ska fondbolagets totala investerade kapital vara koldioxidneutralt till 2040 och investeringar i bolag som bidrar till lösningar eller möjliggör omställning ska öka. I linje med detta åtagande anslöt sig fondbolaget även till Net Zero Asset Managersinitiativet, en internationell grupp av fondförvaltare som stödjer målet om netto nollutsläpp senast 2050.

Utökad närvaro

För att öka takten i bankens digitaliseringsresa ingick SEB ett strategiskt, långsiktigt samarbetsavtal med Google Cloud. SEB kommer att använda Googles innovativa molntekniker och samarbeta för att utveckla nya finansiella tjänster och användarupplevelser för kunderna genom data, analys och artificiell intelligens. SEB:s innovationsstudio och nästa generations bankplattform, SEBx, använder redan Google Clouds infrastruktur och datamolntekniker vilket bidrar till kostnadseffektivitet, flexibilitet och skalbarhet i nätverk.

Hållbarhetsrelaterade aktiviteter:

Cinder Invest, ett gemensamt ägt företag som investerar i svenska bolag i behov av kapital för att klara pandemin, fortsatte att stödja företag med behov och gjorde två nya investeringar under kvartalet. SEB Greentech, en riskkapitalenhet som startades 2020 för att stödja utvecklingen av grön teknik, gjorde sina första investeringar i två svenska bolag.

Övrig information

Koncernens långsiktiga finansiella mål

I syfte att öka flexibiliteten i kapitalhanteringen är styrelsens långsiktiga finansiella mål att:

  • årligen ge en utdelning på runt 50 procent av vinst per aktie exklusive jämförelsestörande poster, samt att främst genom aktieåterköp dela ut eventuellt kapitalöverskott över buffertmålet
  • upprätthålla en kärnprimärkapitalrelation som är 100 300 punkter högre än gällande kapitalkrav från Finansinspektionen, och
  • skapa en konkurrenskraftig avkastning på kapitalet.

Över tid strävar SEB efter att nå en uthållig avkastning på eget kapital på 15 procent.

Dessa långsiktiga finansiella mål reviderades i början av 2021. Se Års- och Hållbarhetsredovisningen för 2020 eller kvartalsrapporten för det fjärde kvartalet 2020 för mer information.

Divisionernas finansiella ambitioner

SEB har infört långsiktiga ambitioner för sina divisioner, vilka kommer att utvärderas och rapporteras varje år.

Division Räntabilitet på
allokerat kapital
K/I-tal
Stora Företag & Finansiella Institutioner >13% <0,50
Företag & Privatkunder >17% <0,40
Baltikum >20% <0,35
Liv >30% <0,45
Investment Management >40% <0,40

Kostnadsmål

I SEB:s affärsplan för 2019–2021 ingår ett antal strategiska initiativ som sammanlagt förväntas innebära tillkommande investeringar på totalt 2–2,5 miljarder kronor under treårsperioden 2019–2021. Det innebär en årlig kostnadsökning på 1 miljard kronor år 2021 och ett nytt mål för totala kostnader på omkring 23 miljarder kronor (+/- 200 Mkr) år 2021, baserat på 2018 års valutakurser. Givet valutakurserna per 31 mars 2021, blir kostnadsnivån cirka

22,9 miljarder kronor för 2021. Takten på investeringarna beror på utvecklingen och kommer stegvis att öka under treårsperioden. De strategiska initiativen förväntas över tid leda till både förbättrad intäktstillväxt och ökad kostnadseffektivitet, vilket i sin tur förbättrar räntabiliteten över tid.

Valutaeffekter

Valutaeffekten på rörelseresultatet för det första kvartalet 2021 var -5 Mkr. Jämfört med det första kvartalet 2020 var valutaeffekten på rörelseresultatet -167 Mkr.

Jämfört med det fjärde kvartalet 2020, ledde den svagare kronan till att ut- och inlåning från allmänheten ökade med 25 respektive 24 miljarder kronor. Totalt REA ökade med 12 miljarder kronor medan balansomslutningen ökade med 45 miljarder kronor.

Förändringar i verkställande ledningen

Den 19 mars 2021 meddelades att Sara Öhrvall, Chief Transformation Officer, beslutat att lämna SEB för en roll utanför banken. Sara Öhrvall slutar i augusti 2021.

Händelser efter rapportperiodens utgång

Den 28 april 2021 meddelades att banken upprättar en ny division för Private Banking, Private Wealth Management & Family Office. I samband med detta görs följande ändringar i den verkställande ledningen. William Paus, som idag är en av två chefer för division Stora Företag & Finansiella Institutioner, blir chef för division Private Wealth Management & Familiy Office. William Paus börjar sin nya roll den 1 juni 2021 och kommer fortsatt att ingå i SEB:s verkställande ledning. Jonas Ahlström, för närvarande chef för division Baltikum, blir chef för division Stora Företag & Finansiella Institutioner tillsammans med dess nuvarande chef, Joachim Alpen. Jonas Ahlström börjar i sin nya roll senast den 1 september 2021 och kvarstår som medlem av SEB:s verkställande ledning. Rekryteringsprocessen för hans ersättare har börjat.

Osäkerhetsfaktorer

Covid-19-pandemin och myndigheternas åtgärder för att försöka begränsa spridningen har fått en snabb och väsentlig påverkan på samhällen, ekonomier och finansmarknader globalt. De negativa finansiella och ekonomiska konsekvenserna har varit omfattande i SEB:s hemmamarknader och återhämtningen beror på utvecklingen av pandemin samt stödåtgärder, inklusive vaccinering. SEB bedömer löpande kreditkvaliteten i sin kreditportfölj med hjälp av flera olika scenarier för pandemin och den ekonomiska utvecklingen, inklusive utvecklingen inom oljesektorn. Bedömningen omfattar effekten av de statliga åtgärderna och de totala följdeffekterna för ekonomin.

Volatilitet i finan smarknader n a kan p å v erka verkli ga vä rden på vis sa fi n a n s i ella instru ment och inneha v negativt, o c h därmed nettoresultatet från finansiella transaktioner samt kapita l .

Räntenivåerna – i Sverige i synnerh et reporän tan – ä r nyckelf a ktorer s om påverkar räntenettot och r örelse resultat e t . Ri ksbankens direktion beslöt i april 2021 att inte ändra rep oräntan, s o m för närvarande är noll p rocent, och räntan förväntas vara oförändrad under de n ärmaste åren.

Den 17 juli 2017 utfärdade Tyskl ands finansdepartement administrativa instruktioner avseende källskatt på utdelningar i vissa gränsöverskridande aktielån- och derivataffärer. Av de administrativa instruktionerna framgår att man avser att gra nska transaktioner som utförts innan förändring en i de n tyska skattelagstiftningen trädde i kraft den 1 januari 2016. Som kommunicerats av SEB i pressmeddelandet den 22 december 2020, har skattemyndigheten i Fr ankfurt begärt att SEB:s tyska dotterbolag DSK Hyp AG retroaktivt ska återbetala redovisad kä llskatt från transaktioner som ägt rum för mer än fem år sedan. Kraven är baserade på federalt utfärdade instruktioner som har tillämpats med retroaktiv effekt och som fortfarande är oklara. Detta gör att SEB inte kan ha en välgrundad uppfattning om vare s ig belopp eller tidpunkt för eventuella ytterligare återkrav.

SEB:s uppfattning är att dessa aktielån - och derivataffärer utfördes i enlighet med då gällande tysk t regelverk. SEB:s externa juridiska rådgivar e anser att skattemyndighetens återkrav strider mot både EU rätt och tysk lag. DSK Hyp kommer att överklaga återkraven. Av denna anledning har i enlighet med gällande redovisningsregler ingen avsättning gjorts p å koncernnivå. De rättsliga prövningarna berä knas ta upp till fem år.

SEB omfatt as av olika r e g ulator i ska sy s t e m, lagar och kr av i a lla d e j uris diktion e r där b a n ken bedriver ve rksamhet. Un der de senaste åren har lagar och regleringar i den finansie l la sekt orn ökat i omfattning och ytterl igare skärpts och tillsyn s myndigheterna h a r utö k at si n til l s y n. De t t a är en utvec k l ing som fö rvän t as for tsä tta. Behöri ga myndi g h eter genom för r egel bundet g ranskningar av SEB:s regel efterlevnad, inklusive områden sås om f inan siell stabilitet, transakt ionsra pportering, å tgärder mot pe nningtvätt, inve s t e r a r s kydd och d a t askydd. S EB har regl er och pr o c e sser p å pla ts i sy f te att eft e rle v a tillämplig a lagar och regl eringar och samarbeta r och har löpande dialoger med myndigheterna. S EB har fåt t förfrågningar från m yndigheter i de jurisdiktioner där banken be driver verksamh e t , däribland myndigheter i USA, a t t tillhandahålla i nformat ion s om r ö r åtgärder mot penningtvätt , vilk a SEB besvarar i dialog med dessa myndigheter. Det kan inte u t e s lutas att nuvarande och framti da tillsyn sär enden och förfrågningar från my ndigheter kan l e d a till kritik eller sank tio ner.

Segment

Resultaträkning per segment

Investment
Stora Företag
& Finansiella
Företag & Management
& koncern
SEB
Jan-mar 2021, Mkr Institutioner Privatkunder Baltikum Liv funktioner Elimineringar koncernen
Räntenetto 2 843 3 118 726 - 7 - 291 7 6 396
Provisionsnetto 1 651 1 253 372 665 842 - 8 4 776
Nettoresultat av finansiella transaktioner 1 203 126 78 262 521 - 11 2 179
Övriga intäkter, netto - 49 8 3 2 34 - 3 - 4
Summa rörelseintäkter 5 650 4 505 1 178 922 1 107 - 15 13 347
Personalkostnader -1 062 - 874 - 195 - 226 -1 543 3 -3 897
Övriga kostnader -1 300 -1 078 - 267 - 168 1 457 12 -1 345
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar - 17 - 21 - 8 - 5 - 425 - 476
Summa rörelsekostnader -2 379 -1 974 - 470 - 400 - 511 15 -5 718
Resultat före kreditförluster 3 271 2 532 708 523 596 0 7 630
Vinster och förluster från materiella och
immateriella tillgångar 0 0 0 0 0 1
Förväntade kreditförluster, netto - 172 - 52 66 0 5 - 3 - 156
Rörelseresultat före
jämförelsestörande poster 3 098 2 480 775 523 602 - 3 7 475
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 3 098 2 480 775 523 602 - 3 7 475
Investment
Stora Företag Management
& Finansiella Företag & & koncern SEB
Jan-mar 2020, Mkr Institutioner Privatkunder Baltikum Liv funktioner Elimineringar koncernen
Räntenetto 2 664 3 002 849 - 8 - 276 - 30 6 201
Provisionsnetto 1 674 1 315 399 605 607 25 4 624
Nettoresultat av finansiella transaktioner - 473 109 32 - 118 - 352 - 3 - 804
Övriga intäkter, netto - 20 12 0 - 5 82 - 1 68
Summa rörelseintäkter 3 845 4 437 1 280 475 61 - 9 10 089
Personalkostnader -1 026 - 874 - 225 - 220 -1 278 4 -3 619
Övriga kostnader -1 322 - 970 - 278 - 184 1 150 5 -1 598
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar - 16 - 19 - 8 - 6 - 379 - 429
Summa rörelsekostnader -2 365 -1 863 - 511 - 410 - 507 9 -5 646
Resultat före kreditförluster 1 481 2 575 770 64 - 446 0 4 443
Vinster och förluster från materiella och
immateriella tillgångar 0 0 0 0 0
Förväntade kreditförluster, netto - 907 - 519 - 77 0 10 0 -1 494
Rörelseresultat före
jämförelsestörande poster 574 2 055 693 64 - 436 0 2 950
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 574 2 055 693 64 - 436 0 2 950

Stora Företag & Finansiella Institutioner

Divisionen erbjuder affärsbank- och investmentbanktjänster riktade till stora företag och institutioner i Norden, Tyskland och Storbritannien och dess kunder betjänas även genom det internationella nätverket på cirka 20 kontor.

Resultaträkning

Kv1 Kv4 Jan–mar
Mkr 2021 2020 % 2021 2020 % 2020
Räntenetto 2 843 2 936 - 3 2 843 2 664 7 11 060
Provisionsnetto 1 651 1 751 - 6 1 651 1 674 - 1 6 472
Nettoresultat av finansiella transaktioner 1 203 1 121 7 1 203 -473 4 226
Övriga intäkter, netto -49 -27 77 -49 -20 142 87
Summa rörelseintäkter 5 650 5 781 - 2 5 650 3 845 47 21 845
Personalkostnader -1 062 -1 097 - 3 -1 062 -1 026 3 -4 238
Övriga kostnader -1 300 -1 391 - 7 -1 300 -1 322 - 2 -5 250
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 17 - 17 0 - 17 - 16 4 - 68
Summa rörelsekostnader -2 379 -2 506 - 5 -2 379 -2 365 1 -9 555
Resultat före kreditförluster 3 271 3 275 0 3 271 1 481 121 12 289
Vinster och förluster från materiella och immateriella
tillgångar 0 0 - 96 0 0 - 89 1
Förväntade kreditförluster, netto -172 -632 - 73 -172 -907 - 81 -4 865
Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster 3 098 2 643 17 3 098 574 7 425
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 3 098 2 643 17 3 098 574 7 425
K/I-tal 0,42 0,43 0,42 0,61 0,44
Allokerat kapital, miljarder kronor 63,9 68,8 63,9 69,0 70,3
Räntabilitet på allokerat kapital, % 14,9 11,8 14,9 2,5 8,1
Antal befattningar1) 2 091 2 054 2 094 2 100 2 080

1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

  • Ökad optimism bland stora företagskunder och hållbarhet högt på agendan
  • Hög efterfrågan på tjänster för riskhantering och aktiehandel
  • Rörelseresultatet uppgick till 3 098 Mkr och räntabiliteten ökade till 14,9 procent

Kommentarer till det första kvartalet

Stora företagskunder visade ökad optimism då vaccinationerna fortlöpte och affärsläget stöddes av utsikter för en stark amerikansk återhämtning. Hållbarhetsagendan framhävdes under kvartalet med en ökad efterfrågan på rådgivning kring hållbarhetsrelaterad långfristig finansiering. Aktiviteten inom supply chain finance området (leverantörsfinansiering) ökade då kunderna fokuserar på att diversifiera sina globala leverantörskedjor. Den fortsatta positiva börsutvecklingen lade grunden för en hög aktivitet inom aktierådgivning och handel. Aktiviteten på kapitalmarknaden var stark med ett stadigt flöde av emissioner och nya börsnoteringar. Fusioner och förvärv fortsatte på historiskt höga nivåer. Efterfrågan på traditionell utlåning var låg.

Kunderna inom segmentet Finansiella institutioner blev mer aktiva än föregående kvartal allt eftersom covid-19-oron minskade och riskaptiten återkom. Uppgången på aktiemarknaderna skapade behov av att vikta om portföljer, vilket ledde till högre aktivitet inom aktiemäkleri, valutor och räntor. Förhållandena på räntemarknaderna var fortsatt gynnsamma och SEB förbättrade sin marknadsposition ytterligare under kvartalet. Centralbankernas fortsatta stimulanser drev efterfrågan på depåförvaringstjänster och i

sökandet efter högre avkastning ökade intresset för alternativa tillgångsslag.

Depåförvaringsvolymerna ökade till 12 877 miljarder kronor (12 022) till följd av ökade tillgångsvärden och nya mandat.

Rörelseresultatet ökade med 17 procent. Räntenettot minskade till 2 843 Mkr främst på grund av lägre utlåningsvolymer och en justering av internräntan. Provisionsnettot minskade till 1 651 Mkr, huvudsakligen beroende på säsongsmässiga fluktuationer. Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade till 1 203 Mkr med fortsatt hög aktivitet på kreditmarknaderna och gynnsamma marknadsförhållanden. Rörelsekostnaderna minskade till 2 379 Mkr. De förväntade nettokreditförlusterna uppgick till 172 Mkr, med en förväntad nettokreditförlustnivå på 5 baspunkter. Se sidan 9.

Företag & Privatkunder

Divisionen erbjuder banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företag i Sverige, samt korttjänster i fyra nordiska länder. I Norden erbjuds även ledande Private Banking-tjänster med global räckvidd till kapitalstarka privatkunder.

Resultaträkning

Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2021 2020 % 2021 2020 % 2020
Räntenetto 3 118 3 241 - 4 3 118 3 002 4 12 337
Provisionsnetto 1 253 1 261 - 1 1 253 1 315 - 5 4 915
Nettoresultat av finansiella transaktioner 126 100 26 126 109 16 379
Övriga intäkter, netto 8 6 33 8 12 - 28 30
Summa rörelseintäkter 4 505 4 609 - 2 4 505 4 437 2 17 661
Personalkostnader -874 -878 0 - 874 - 874 0 -3 444
Övriga kostnader -1 078 -1 186 - 9 -1 078 - 970 11 -4 138
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 21 - 17 21 - 21 - 19 9 - 69
Summa rörelsekostnader -1 974 -2 081 - 5 -1 974 -1 863 6 -7 651
Resultat före kreditförluster 2 532 2 528 0 2 532 2 575 - 2 10 010
Vinster och förluster från materiella och immateriella
tillgångar 0 0 0 0
Förväntade kreditförluster, netto -52 -86 -39 - 52 - 519 - 90 - 827
Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster 2 480 2 442 2 2 480 2 055 21 9 182
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 2 480 2 442 2 2 480 2 055 21 9 182
K/I-tal 0,44 0,45 0,44 0,42 0,43
Allokerat kapital, miljarder kronor 45,8 46,8 45,8 45,9 46,6
Räntabilitet på allokerat kapital, % 16,7 16,0 16,7 13,7 15,1
Antal befattningar1) 3 542 3 600 3 578 3 536 3 587

1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

  • Ökad företagsutlåning med tillväxt främst inom fastighetsförvaltning
  • Fortsatt bolånetillväxt och förbättrat inflöde inom sparande
  • Rörelseresultatet uppgick till 2 480 Mkr och räntabiliteten var 16,7 procent

Kommentarer till det första kvartalet

Kundnöjdheten för rådgivningstjänster var fortsatt hög enligt Net Promoter Score (NPS). I jämförelse med fjärde kvartalet ökade kundnöjdheten för privatkunder medan det minskade för företagskunder.

Inom företagssegmentet fortsatte nettoinflödet av betalkunder. Tillväxttakten för företagsinlåningen minskade säsongsmässigt jämfört med förra kvartalets höga nivåer. Utlåningsvolymen för fastigheter och annan företagsutlåning ökade medan kortutlåning minskade. Sammantaget ökade företagsutlåningen med 3 miljarder kronor och uppgick till 260 miljarder kronor (257).

Bland privatkunderna utvecklades bolåneaffären väl, vilket resulterade i högre tillväxttakt än marknaden och en högre nettomarknadsandel jämfört med föregående kvartal. Bolåneportföljen ökade med 8 miljarder kronor och uppgick till 548 miljarder kronor (540). Fondvolymerna fortsatte att öka främst med stöd av aktiemarknadens utveckling men också ett förbättrat nettoflöde.

Det första kvartalet för Private Banking präglades av hög kundaktivitet och förvaltat kapital uppgick till den högsta nivån någonsin.

Totalt ökade utlåningen med 14 miljarder kronor till 870 miljarder kronor. Inlåningen ökade med 10 miljarder kronor och uppgick till 539 miljarder kronor.

Rörelseresultatet ökade med 2 procent. Räntenettot minskade med 4 procent, eller 123 Mkr, på grund av en justering av internräntan på inlåning och en lägre insättningsgarantiavgift i fjärde kvartalet. Detta motverkades till viss grad av ökade volymer för ut- och inlåning. Provisionsnettot minskade med 1 procent delvis som ett resultat av minskad omsättning i kortaffären jämfört med förra kvartalet. Minskningen motverkades delvis av hög aktivitet inom aktiehandel och ökade fondvolymer. Rörelsekostnaderna minskade med 5 procent, främst på grund av säsongsmässigt högre kostnader under det fjärde kvartalet. Förväntade nettokreditförluster uppgick till 52 Mkr med en förväntad nettokreditförlustnivå på 2 baspunkter under första kvartalet. Se sidan 9.

pport januari – mars 2019

Baltikum

Divisionen tillhandahåller banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företagskunder i Estland, Lettland och Litauen.

Resultaträkning

Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2021 2020 % 2021 2020 % 2020
Räntenetto 726 708 3 726 849 - 15 3 113
Provisionsnetto 372 401 - 7 372 399 - 7 1 584
Nettoresultat av finansiella transaktioner 78 130 - 40 78 32 140 325
Övriga intäkter, netto 3 - 2 3 0 - 2
Summa rörelseintäkter 1 178 1 237 - 5 1 178 1 280 - 8 5 019
Personalkostnader - 195 - 223 - 13 - 195 - 225 - 13 - 880
Övriga kostnader - 267 - 267 0 - 267 - 278 - 4 -1 105
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 8 - 8 1 - 8 - 8 1 - 32
Summa rörelsekostnader - 470 - 498 - 6 - 470 - 511 - 8 -2 017
Resultat före kreditförluster 708 739 - 4 708 770 - 8 3 002
Vinster och förluster från materiella och immateriella
tillgångar 0 0 0 0 - 9 2
Förväntade kreditförluster, netto 66 - 97 66 - 77 - 425
Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster 775 641 21 775 693 12 2 579
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 775 641 21 775 693 12 2 579
K/I-tal 0,40 0,40 0,40 0,40 0,40
Allokerat kapital, miljarder kronor 12,2 13,0 12,2 13,3 13,1
Räntabilitet på allokerat kapital, % 21,6 16,8 21,6 17,9 16,8
Antal befattningar1) 2 206 2 219 2 211 2 345 2 285

1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

  • DRAFT • De baltiska ekonomierna anpassas till begränsningarna även om antalet covid-19-fall ökar
  • Fortsatt hög efterfrågan på bolån
  • Rörelseresultatet uppgick till 775 Mkr och räntabiliteten var 21,6 procent

Kommentarer till det första kvartalet

Antalet nya covid-19-fall varierade i de baltiska länderna. Medan Lettland och Litauen började dra ner på begränsningarna mot slutet av kvartalet tvingades Estland att återinföra hårdare åtgärder. Trots detta påverkades inte ekonomisk aktivitet i Baltikum så negativt som befarat i början av den andra vågen, eftersom de statliga stödåtgärderna skapade förtroende bland både konsumenter och företag, vilket i sin tur gjorde det möjligt för regionen som helhet att fungera samtidigt som den anpassade sig till begränsningarna.

Återhämtningen på bostadsmarknaderna under det andra halvåret 2020 fortsatte. Bolån i lokal valuta växte allteftersom bostadspriserna fortsatte att öka, drivet av att konsumentförtroendet återvände och att både hyresgäster och investerare lade sitt sparande i bostadsfastigheter. På grund av covid-19-restriktionerna användes kort och de flesta betalprodukter mindre än under det fjärde kvartalet 2020 och betydligt mindre än första kvartalet 2020 då restriktionerna började införas. Samtidigt förbättrades betalprovisionerna tack vare ökad online-försäljning och det höga utnyttjandet av SEB:s digitala tjänster fortsatte under kvartalet.

Företagskundernas framtidsutsikter förbättrades något. Industriproduktionen visade ett jämförelsevis starkt resultat på grund av en stabil exportefterfrågan och byggsektorn

visade också tecken på återhämtning med stöd av den ökande efterfrågan på bostadsfastigheter.

Utlåningsvolymerna, huvudsakligen bolån, ökade något i lokal valuta och uppgick till 152 miljarder kronor (149). Inlåningen fortsatte att öka både från både privat- och företagskunder. Totala inlåningsvolymer växte med 3 procent i lokal valuta och uppgick till 184 miljarder kronor (175).

Rörelseresultatet ökade med 21 procent. Räntenettot ökade med 4 procent i lokal valuta, primärt som ett resultat av högre förskottsavgifter hänförliga till förtida återbetalningar inom upplåningsportföljen i föregående kvartal. Provisionsnettot minskade med 6 procent i lokal valuta, på grund av säsongsmässiga effekter och covid-19. Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade med 38 procent i lokal valuta, där kundaktivitet inom valutor normaliserades jämfört med det fjärde kvartalets höga nivå och marknadsvärderingen av statsobligationerna i likviditetsportföljen var lägre. Rörelsekostnaderna minskade med 4 procent i lokal valuta, huvudsakligen på grund av lägre personalkostnader. Förväntade nettokreditförluster var positiva, 66 Mkr, då återföringar var större än nya reserveringar. Se sid 9.

Liv

Divisionen erbjuder livförsäkringstjänster till privatpersoner liksom företag och institutioner huvudsakligen i Norden och Baltikum.

Resultaträkning

Kv1 Kv4 Jan–mar
Mkr 2021 2020 % 2021 2020 % 2020
Räntenetto - 7 - 8 - 13 - 7 - 8 - 15 - 31
Provisionsnetto 665 639 4 665 605 10 2 454
Nettoresultat av finansiella transaktioner 262 296 - 11 262 - 118 660
Övriga intäkter, netto 2 3 - 26 2 - 5 5
Summa rörelseintäkter 922 930 - 1 922 475 94 3 088
Personalkostnader - 226 - 225 1 - 226 - 220 3 - 867
Övriga kostnader - 168 - 181 - 7 - 168 - 184 - 8 - 733
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 5 - 5 1 - 5 - 6 - 11 - 21
Summa rörelsekostnader - 400 - 411 - 3 - 400 - 410 - 2 -1 621
Resultat före kreditförluster 523 519 1 523 64 1 467
Vinster och förluster från materiella och immateriella
tillgångar 0 0 0
Förväntade kreditförluster, netto 0 0 - 65 0 0 1
Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster 523 519 1 523 64 1 468
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 523 519 1 523 64 1 468
K/I-tal 0,43 0,44 0,43 0,86 0,52
Allokerat kapital, miljarder kronor 5,4 5,4 5,4 5,5 5,3
Räntabilitet på allokerat kapital, % 35,9 35,8 35,9 4,4 25,5
Antal befattningar1) 1 058 1 056 1 049 1 051 1 046

DRAFT

1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

  • Stark nyförsäljning
  • Förvaltat kapital uppgick till rekordhögt värde
  • Rörelseresultatet uppgick till 523 Mkr och räntabiliteten var 35,9 procent

Kommentarer till det första kvartalet

Det första kvartalet innebar en stark försäljningsutveckling med en ökning på 37 procent till 16 miljarder kronor. Det fortsatta kundintresset för portfolio bond-produkten i Sverige var den främsta bidragande faktorn till ökningen.

Försäljningsutvecklingen för traditionell försäkring i Sverige var också gynnsam.

SEB återfanns bland de tre största aktörerna i den svenska livförsäkringsmarknaden, med en marknadsandel på 11,3 1 procent. I Baltikum fortsatte SEB att ha en stark marknadsposition i alla tre länder.

Förvaltat kapital fortsatte att öka och nådde ett rekordhögt värde i slutet på första kvartalet med 436 miljarder kronor (404). Läget på pensionsmarknaden i Sverige såväl som i de baltiska länderna var fortsatt utmanande till följd av dels den fria flytträtten vad gäller försäkringskapital, och dels marginaltryck. Trots detta bidrog en fortsatt hög efterfrågan på divisionens livförsäkringsprodukter till ett positivt nettoflöde, vilket tillsammans med en fördelaktig marknadsutveckling medförde en ökning av förvaltade tillgångar om 8 procent,

31 miljarder kronor, jämfört med föregående kvartal. Försvagningen av den svenska kronan gav viss positiv effekt.

Rörelseresultatet ökade till 523 Mkr. Provisionsnettot ökade med 4 procent och uppgick till 665 Mkr. Detta var till största delen drivet av högre tillgångsvärden inom fondförsäkring samt av ett positivt inflöde till portfolio bondprodukten. Avkastningen i de traditionella portföljerna bidrog till ett stabilt nettoresultat av finansiella transaktioner i det första kvartalet, även om det i jämförelse med de starka intäkterna i fjärde kvartalet var något lägre. De traditionella portföljerna såväl som riskförsäkringsportföljerna redovisade en stark återhämtning från effekterna på marknaden under föregående år, och jämfört med första kvartalet 2020 har nettoresultatet av finansiella transaktioner ökat med 380 Mkr. Rörelsekostnaderna minskade jämfört med föregående kvartal.

1 Enligt senaste tillgänglig marknadsstatistik från Svensk Försäkring.

Investment Management & koncernfunktioner

Division Investment Management förvaltar SEB-fonderna och mandat för kunder via de övriga divisionerna. Koncernfunktionerna omfattar technology, supportfunktioner, treasury, stabsenheter och verksamhet under avveckling i Tyskland.

Resultaträkning

Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2021 2020 % 2021 2020 % 2020
Räntenetto - 291 - 242 20 - 291 - 276 5 -1 165
Provisionsnetto 842 749 12 842 607 39 2 657
Nettoresultat av finansiella transaktioner 521 129 521 - 352 684
Övriga intäkter, netto 34 - 29 34 82 - 58 120
Summa rörelseintäkter 1 107 608 82 1 107 61 2 295
Personalkostnader -1 543 -1 488 4 -1 543 -1 278 21 -5 562
Övriga kostnader 1 457 1 458 0 1 457 1 150 27 5 185
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 425 - 413 3 - 425 - 379 12 -1 717
Summa rörelsekostnader - 511 - 444 15 - 511 - 507 1 -2 094
Resultat före kreditförluster 596 164 596 - 446 202
Vinster och förluster från materiella och immateriella
tillgångar 0 - 6 0 0 128 - 9
Förväntade kreditförluster, netto 5 - 19 5 10 - 49 - 4
Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster 602 139 602 - 436 189
Jämförelsestörande poster -1 000
Rörelseresultat 602 139 602 - 436 - 811
Antal befattningar1) 6 619 6 517 6 582 6 176 6 337
SEB-fonder, mdr kr 706 672 706 562 672

1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

  • Värdet på SEB-fonder ökade till 706 miljarder kronor
  • SEB Investment AB:s hållbarhetspolicy och disclosureförordningen för hållbarhet (SFDR) infördes
  • Rörelseresultatet uppgick till 602 Mkr

Kommentarer till det första kvartalet

Investment Management & koncernfunktioner rapporteras tillsammans, men är mycket olika. Det sammanlagda rörelseresultatet på 602 Mkr (139) kommenteras bäst var för sig.

Investment Management: Värdet på det förvaltade kapitalet fortsatte att öka, framförallt inom aktie- och blandfonder, och uppgick till 706 miljarder kronor (672) drivet av den positiva marknadsutvecklingen. Nettoförsäljningen för kvartalet var negativ och uppgick till -2 miljarder kronor.

En ny hållbarhetspolicy, vilken antogs i december 2020, har införts och applicerats på SEB:s fonder under kvartalet. Disclosureförordningen (Sustainable Finance Disclosure Regulation – SFDR) trädde i kraft under kvartalet och SEB:s fonder har blivit klassificerade i enlighet med den. 576 miljarder kronor, motsvarande 82 procent av det förvaltade kapitalet, är klassificerade enligt Artikel 8 och 91 i SFDR.

Rörelseintäkterna uppgick till 788 Mkr (628) av vilket basprovisioner representerar 561 Mkr (570). Undantaget

vissa poster av engångskaraktär i fjärde kvartalet motsvarar detta en underliggande ökning av 3 procent. De prestationsbaserade intäkterna uppgick till 220 Mkr (102) framför allt på grund av en större post som inte förväntas återkomma. Rörelsekostnaderna minskade från de säsongsmässigt högre kostnaderna i det fjärde kvartalet och uppgick till 223 Mkr (248). Rörelseresultatet uppgick till 565 Mkr (380).

Treasury: Räntenettot var negativt (nettokostnad) men förbättrades under det första kvartalet. Det främsta skälet var justeringen av internräntan som betalas till divisionerna för inlåning. Nettoresultatet av finansiella transaktioner var högre på grund av marknadsvärderingseffekter på swap hedgar och inom likviditetshanteringen.

Support- och stabsenheter: Technology sköter drift och utveckling liksom IT-arkitektur. Business support hanterar back office-tjänster till divisionerna. I stabsenheter ingår till exempel risk- och regelefterlevnadsfunktionerna samt andra enheter. Alla relevanta kostnader debiteras för att ingå i resultatet för respektive division.

Övrigt: Nettoresultatet av finansiella transaktioner återspeglade positiva marknadsvärderingseffekter på 238 Mkr på vissa strategiska innehav.

1 Artikel 8 avser fonder som främjar miljö- eller samhällsfrågor medan Artikel 9-fonder måste ha ett hållbart investeringsmål. Se esma.europe.eu.

Finansiella rapporter – SEB-koncernen

Resultaträkning i sammandrag

Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr Not 2021 2020 % 2021 2020 % 2020
Räntenetto 2 6 396 6 559 -2 6 396 6 201 3 25 143
Provisionsnetto 3 4 776 4 774 0 4 776 4 624 3 18 063
Nettoresultat av finansiella transaktioner 4 2 179 1 784 22 2 179 - 804 6 275
Övriga intäkter, netto - 4 - 51 -93 - 4 68 236
Summa rörelseintäkter 13 347 13 066 2 13 347 10 089 32 49 717
Personalkostnader -3 897 -3 909 0 -3 897 -3 619 8 -14 976
Övriga kostnader -1 345 -1 473 -9 -1 345 -1 598 -16 -5 864
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar - 476 - 460 4 - 476 - 429 11 -1 906
Summa rörelsekostnader -5 718 -5 842 -2 -5 718 -5 646 1 -22 747
Resultat före kreditförluster 7 630 7 224 6 7 630 4 443 72 26 970
Vinster och förluster från materiella och
immateriella tillgångar 1 - 6 1 0 156 - 7
Förväntade kreditförluster, netto 5 - 156 - 835 -81 - 156 -1 494 -90 -6 118
Rörelseresultat före jämförelsestörande
poster 7 475 6 382 17 7 475 2 950 153 20 846
Jämförelsestörande poster 6 -1 000
Rörelseresultat 7 475 6 382 17 7 475 2 950 153 19 846
Skatt -1 457 -1 259 16 -1 457 - 595 145 -4 100
NETTORESULTAT 6 018 5 123 17 6 018 2 355 156 15 746
Varav till aktieägarna i
Skandinaviska Enskilda Banken AB 6 018 5 123 17 6 018 2 355 156 15 746
Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 2:78 2:37 2:78 1:09 7:28
Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr 2:76 2:35 2:76 1:08 7:23

Totalresultat

Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2021 2020 % 2021 2020 % 2020
NETTORESULTAT 6 018 5 123 17 6 018 2 355 156 15 746
Kassaflödessäkringar 11 10 9 11 - 51 - 62
Omräkning utländsk verksamhet 467 - 758 467 622 -25 -1 070
Poster som senare kan omklassificeras till
resultaträkningen: 477 - 748 477 571 -16 -1 132
Förändring i egen kreditrisk1) 9 - 12 9 272 -97 - 70
Förmånsbestämda pensionsplaner 5 310 1 741 5 310 -1 832 1 839
Poster som inte kommer att omklassificeras
till resultaträkningen: 5 319 1 729 5 319 -1 560 1 769
ÖVRIGT TOTALRESULTAT 5 797 981 5 797 - 989 637
TOTALRESULTAT 11 814 6 104 94 11 814 1 366 16 383
Varav till aktieägarna i
Skandinaviska Enskilda Banken AB 11 814 6 104 94 11 814 1 366 16 383

1) Förändring i egen kreditrisk från finansiella skulder till verkligt värde via resultatet.

Balansräkning i sammandrag

31 mar 31 dec
Mkr 2021 2020
Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker 499 393 323 776
Utlåning till centralbanker 380 3 633
Utlåning till kreditinstitut2) 80 481 50 791
Utlåning till allmänheten 1 778 812 1 770 161
Räntebärande värdepapper 407 628 265 433
Egetkapitalinstrument 92 876 82 240
Finansiella tillgångar för vilka kunderna bär
investeringsrisken 358 934 330 950
Derivat 145 816 164 909
Övriga tillgångar 78 195 48 539
SUMMA TILLGÅNGAR 3 442 515 3 040 432
Skulder till centralbanker och kreditinstitut 172 879 111 309
In- och upplåning från allmänheten1) 1 590 311 1 371 227
Finansiella skulder för vilka kunderna bär investeringsrisken 361 003 332 392
Skulder till försäkringstagarna 30 533 29 624
Emitterade värdepapper 827 373 749 502
Korta positioner 44 604 30 409
Derivat 126 316 161 561
Övriga finansiella skulder 1 518 744
Övriga skulder 113 133 81 720
Summa skulder 3 267 670 2 868 489
Eget kapital 174 845 171 943
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL 3 442 515 3 040 432
1) Inlåning täckt av insättningsgarantier 362 155 347 510

2) Utlåning till kreditinstitut samt likvida placeringar hos andra direkta deltagare i system för överföringar mellan banker.

En balansräkning med mer detaljerad information finns tillgänglig i Fact Book.

Förändringar i eget kapital

Andra fonder1)
Mkr Aktiekapital Förändring i
egen
kreditrisk2)
Kassaflödes
säkringar
Omräkning
utländsk
verksamhet
Förmåns
bestämda
pensions
planer
Balanserad
vinst
Eget kapital
Jan-mar 2021
Ingående balans 21 942 -236 -47 -1 241 5 737 145 788 171 943
Nettoresultat 6 018 6 018
Övrigt totalresultat (netto efter skatt) 9 11 467 5 310 5 797
Totalresultat 9 11 467 5 310 6 018 11 814
Utdelning till aktieägare -8 871 -8 871
Aktieprogrammen4) 79 79
Förändring i innehav av egna aktier -121 -121
Utgående balans 21 942 -227 -36 -774 11 047 142 894 174 845
Jan-dec 2020
Ingående balans3) 21 942 -166 15 -170 3 898 130 182 155 700
Nettoresultat 15 746 15 746
Övrigt totalresultat (netto efter skatt) -70 -62 -1 070 1 839 637
Totalresultat -70 -62 -1 070 1 839 15 746 16 383
Aktieprogrammen4) -142 -142
Förändring i innehav av egna aktier 2 2
Utgående balans3) 21 942 -236 -47 -1 241 5 737 145 788 171 943
Jan-mar 2020
Ingående balans3) 21 942 -166 15 -170 3 898 130 182 155 700
Nettoresultat 2 355 2 355
Övrigt totalresultat (netto efter skatt) 272 -51 622 -1 832 -989
Totalresultat 272 -51 622 -1 832 2 355 1 366
Aktieprogrammen4) 137 137
Förändring i innehav av egna aktier -30 -30
Utgående balans3) 21 942 106 -36 452 2 066 132 645 157 174

1) Belopp under Andra fonder kan under vissa omständigheter omföras till resultaträkningen i framtiden, exempelvis om de avser upplösning av Kassaflödessäkringar eller Omräkning utländsk verksamhet när SEB upphör att konsolidera en utländsk verksamhet. Belopp relaterade till Förändring i egen kreditrisk och Förmånsbestämda pensionsplaner kommer inte att omklassificeras till resultaträkningen.

2) Förändringar i verkligt värde av finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet som kan hänföras till förändringar i egen kreditrisk.

3) Ingående balans 2020 omräknad efter justering av förändring i egen kreditrisk.

4) SEB:s innehav av egna aktier:

Jan-mar Jan-dec Jan-mar
SEB:s innehav av egna aktier, miljoner 2021 2020 2020
Ingående balans 32,2 31,5 31,5
Köpta aktier för aktieprogrammen 1,5 10,9 0,1
Sålda/utdelade aktier -3,1 -10,2 -2,9
Utgående balans 30,6 32,2 28,7
Marknadsvärde för innehav av egna aktier, Mkr 3 252 2 722 1 926

Med stöd av årsstämmans bemyndigande innehar SEB aktier av serie A för bankens långsiktiga aktiebaserade program. Transaktionerna kan ske vid ett eller flera tillfällen under året. Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital.

Kassaflödesanalys i sammandrag

Jan–mar Helår
Mkr 2021 2020 % 2020
Kassaflöde från resultaträkningen - 20 465 - 17 231 19 34 664
Ökning (-)/minskning (+) i trading-portföljer - 138 417 - 64 723 114 - 18 792
Ökning (+)/minskning (-) i emitterade kortfristiga värdepapper 78 319 46 925 67 - 109 525
Ökad (-)/minskad (+) utlåning - 33 426 - 116 764 - 71 50 008
Ökad (+)/minskad (-) in- och upplåning 280 534 290 507 - 3 233 240
Ökning/minskning i övriga tillgångar och skulder 14 875 41 119 - 64 721
Kassaflöde från den löpande verksamheten 181 419 179 832 1 190 316
Kassaflöde från investeringsverksamheten - 438 - 295 49 56
Kassaflöde från finansieringsverksamheten - 8 871 - 10 257
Periodens kassaflöde 172 111 179 537 - 4 180 116
Kassa och likvida medel vid årets början 331 247 159 335 108 159 335
Valutakursdifferenser i likvida medel 5 584 7 479 - 25 - 8 203
Periodens kassaflöde 172 111 179 537 - 4 180 116
Kassa och likvida medel vid periodens slut1) 508 942 346 351 47 331 247

1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker och Utlåning till övriga kreditinstitut - betalbara vid anfordran.

Noter till de finansiella rapporterna – SEB-koncernen

Not 1 Redovisningsprinciper

Denna rapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EU-kommissionen. Därutöver tillämpas lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Kompletterande redovisningsregler för koncerner (RFR 1). Moderbolaget har upprättat delårsrapporten i enlighet med lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitutioner och värdepappersbolag. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Redovisning för juridiska personer (RFR 2) tillämpats.

Från och med 1 januari 2021 tillämpar koncernen Referensräntereformen - fas 2. Ändringarna i IFRS 9, IAS 39, IFRS 7, IFRS 4 och IFRS 16 behandlar frågor som kan påverka den finansiella rapporteringen till följd av referensräntereformen, inklusive effekterna av förändringar i avtalsenliga kassaflöden eller säkringsförhållanden till följd av att en referensränta ersätts med en alternativ referensränta. I enlighet med ändringarna, leder justeringar som görs till ett finansiellt instrument som direkt hänför sig till referensräntereformen och som anses ekonomiskt likvärdiga, inte till borttagande eller till en förändring av det redovisade värdet på det finansiella instrumentet, istället uppdateras effektivräntan för att återspegla förändringen i referensräntan utan att det redovisade värdet justeras. Dessutom kommer säkringsredovisning inte att upphöra enbart på grund av att referensräntan har ersatts om säkringen uppfyller kriterierna för säkringsredovisning.

I alla övriga väsentliga aspekter är koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper och beräkningsgrunder samt presentation oförändrade jämfört med års- och hållbarhetsredovisningen för 2020.

Not 2 Räntenetto

Kv1 Kv4 Jan–mar
Mkr 2021 2020 % 2021 2020 % 2020
Ränteintäkter1) 8 333 8 777 - 5 8 333 10 342 - 19 37 578
Räntekostnader -1 937 -2 218 - 13 -1 937 -4 141 - 53 -12 435
Räntenetto
1) Varav räntor beräknade enligt
6 396 6 559 - 2 6 396 6 201 3 25 143
effektivräntemetoden. 6 823 7 155 - 5 6 823 8 540 - 20 30 966

Not 3 Provisionsnetto

Kv1
Kv4
Jan–mar Helår
Mkr 2021 2020 % 2021 2020 % 2020
Emissioner och rådgivning 322 356 - 10 322 251 28 1 111
Värdepappershandel och derivat 519 480 8 519 622 - 17 2 012
Notariat och fondverksamhet1) 2 339 2 136 10 2 339 2 047 14 8 177
Varav resultatbaserade provisioner 219 98 124 219 51 304
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt1) 2 351 2 495 - 6 2 351 2 708 - 13 10 054
Varav betalningsförmedling och
kortverksamhet 1 181 1 244 - 5 1 181 1 454 - 19 5 139
Varav utlåning 686 776 - 12 686 769 - 11 3 004
Livförsäkringsprovisioner 411 409 0 411 381 8 1 578
Provisionsintäkter 5 942 5 876 1 5 942 6 009 - 1 22 933
Provisionskostnader -1 166 -1 102 6 -1 166 -1 385 - 16 -4 870
Provisionsnetto 4 776 4 774 0 4 776 4 624 3 18 063
Varav värdepappersprovisioner, netto 1) 2 494 2 395 4 2 494 2 131 17 8 712
Varav betalningsförmedling och
kortverksamhet, netto 762 846 - 10 762 896 - 15 3 273
Varav livförsäkringsprovisioner, netto 292 282 4 292 254 15 1 084
Varav övriga provisioner, netto 1) 1 228 1 251 - 2 1 228 1 343 - 9 4 994

1) 201 Mkr har klassificerats om från Övriga provisionsintäkter till Notariat och fondverksamhet för helåret 2020. Jämförelsetalen har justerats.

Provisionsintäkter per segment

Stora Företag Investment
Management
& Finansiella Företag & & koncern SEB
Mkr Institutioner Privatkunder Baltikum Liv funktioner Elimineringar koncernen
Kv1 2021
Emissioner och rådgivning 315 7 0 322
Värdepappershandel och derivat 409 108 13 0 -7 -4 519
Notariat och fondverksamhet 997 461 49 50 1 795 -1 013 2 339
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt 1 122 939 457 50 84 -300 2 351
Livförsäkringsprovisioner 832 -421 411
Provisionsintäkter 2 843 1 514 519 933 1 872 -1 738 5 942
Kv4 2020
Emissioner och rådgivning 360 11 - 15 0 356
Värdepappershandel och derivat 379 92 10 0 -1 0 480
Notariat och fondverksamhet1) 910 468 45 55 1 624 -966 2 136
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt1) 1 195 937 520 51 86 -294 2 495
Livförsäkringsprovisioner 807 -398 409
Provisionsintäkter 2 844 1 507 560 913 1 710 -1 658 5 876
Jan-mar 2021
Emissioner och rådgivning 315 7 0 322
Värdepappershandel och derivat 409 108 13 0 -7 -4 519
Notariat och fondverksamhet 997 461 49 50 1 795 -1 013 2 339
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt 1 122 939 457 50 84 -300 2 351
Livförsäkringsprovisioner 832 -421 411
Provisionsintäkter 2 843 1 514 519 933 1 872 -1 738 5 942
Jan-mar 2020
Emissioner och rådgivning 242 4 4 0 251
Värdepappershandel och derivat 501 117 10 0 -6 0 622
Notariat och fondverksamhet1) 846 443 47 52 1 546 -887 2 047
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt1) 1 225 1 143 507 47 67 -282 2 708
Livförsäkringsprovisioner 772 -391 381
Provisionsintäkter 2 815 1 707 568 872 1 608 -1 561 6 009

Provisionsintäkterna är uppdelade i större grupper av tjänster kopplade till primära geografiska marknader och rörelsesegment.

Intäkter från emissioner och rådgivning, värdepappershandel och derivat, betalningsförmedling, kortverksamhet, utlåning, inlåning, garantier och övrigt härrör huvudsakligen från en fastställd tidpunkt. Intäkter från notariat och fondverksamhet och livförsäkringverksamhet uppkommer huvudsakligen över tiden.

1) 201 Mkr har klassificerats om från Övriga provisionsintäkter till Notariat och fondverksamhet för helåret 2020. Jämförelsetalen har justerats.

Not 4 Nettoresultat av finansiella transaktioner

Kv1 Kv4 Jan–mar
Mkr 2021 2020 % 2021 2020 % 2020
Egetkapitalinstrument och hänförliga derivat 855 779 10 855 -1 489 1 197
Skuldinstrument och hänförliga derivat - 104 - 216 -52 - 104 - 456 -77 244
Valuta och hänförliga derivat 769 698 10 769 1 513 -49 3 864
Övrigt 660 523 26 660 - 372 970
Nettoresultat av finansiella transaktioner 2 179 1 784 22 2 179 - 804 6 275
Varav orealiserade värderingsjusteringar hänförliga
till motpartsrisk och egen kreditvärdighet avseende
derivat
212 302 -30 212 -1 282 - 211

I Nettoresultat av finansiella transaktioner presenteras resultatet fördelat på typ av underliggande finansiellt instrument.

Under första kvartalet genererade strukturerade produkter som erbjuds allmänheten en effekt på derivat hänförliga till Egetkapitalinstrument med 305 Mkr (kv 4 2020: 315) och en effekt för Skuldinstrument med -120 Mkr (kv 4 2020: -110).

Not 5 Förväntade kreditförluster, netto

Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2021 2020 % 2021 2020 % 2020
Nedskrivningar eller återföringar - Steg 1 35 94 -63 35 - 476 - 452
Nedskrivningar eller återföringar - Steg 2 - 376 - 159 136 - 376 - 287 31 - 293
Nedskrivningar eller återföringar - Steg 3 177 - 715 177 - 705 -5 166
Nedskrivningar eller återföringar - 164 - 779 -79 - 164 -1 468 -89 -5 911
Bortskrivningar och återvinningar
Bortskrivningar, totalt - 517 -1 126 -54 - 517 - 226 129 -2 757
Återförda reserveringar utnyttjade för
bortskrivningar 463 1 022 -55 463 154 2 364
Bortskrivningar ej tidigare reserverade - 54 - 105 -49 - 54 - 72 -25 - 393
Återvinningar på tidigare bortskrivningar 62 49 26 62 46 33 187
Bortskrivningar, netto 8 - 56 8 - 25 - 206
Förväntade kreditförluster, netto - 156 - 835 -81 - 156 -1 494 -90 -6 118
Förväntad kreditförlustnivå, netto, % 0,03 0,14 0,03 0,25 0,26

Förväntade kreditförluster och kreditexponering per steg, förändringar i reserver för förväntade kreditförluster samt utlåning och förväntade kreditförlustreserver per bransch presenteras i not 10-12.

Not 6 Jämförelsestörande poster

Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2021 2020 % 2021 2020 % 2020
Övriga kostnader -1 000
Summa rörelsekostnader -1 000
Jämförelsestörande poster -1 000
Skatt på jämförelsestörande poster
Jämförelsestörande poster efter skatt -1 000

Tabellen visar på vilka rader de Jämförelsestörande posterna skulle ha redovisats om de inte presenterats som jämförelsestörande poster.

Jämförelsestörande poster 2020

Finansinspektionen slutförde sin översyn av SEB:s rutiner och processer gällande regelverken för arbetet mot penningtvätt i SEB:s baltiska banker. Finansinspektionen beslutade att ge SEB en anmärkning, vilket är en lägre grad av sanktion som ges när överträdelsen inte har bedömts som allvarlig. Myndigheten har också beslutat att ge SEB en sanktionsavgift på 1 miljard kronor, vilket motsvarar cirka 14 procent av det maximala belopp som Finansinspektionen kan utfärda i detta ärende, samt ett föreläggande att SEB ska vidta vissa åtgärder för att förbättra sin transaktionsövervakning i Sverige.

Not 7 Ställda panter och eventualförpliktelser

31 mar 31 dec
Mkr 2021 2020
Säkerheter ställda för egna skulder1) 545 030 493 629
Säkerheter ställda för skulder till försäkringstagarna 391 535 362 016
Övriga ställda säkerheter2) 120 332 108 336
Ställda säkerheter 1 056 897 963 981
Ansvarsförbindelser3) 140 818 137 341
Åtaganden 742 935 724 933
Eventualförpliktelser 883 752 862 274

1) Varav tillgångar pantsatta för egna utgivna säkerställda obligationer 327 611 Mkr (333 494).

2) Varav värdepapperslån 2 070 Mkr (2 083) och pantsatta men ej utnyttjade obligationer

90 494 Mkr (80 735).

3) Varav finansiella garantier 8 974 Mkr (8 573).

Not 8 Finansiella tillgångar och skulder

31 mar 2021 31 dec 2020
Bokfört Verkligt Bokfört Verkligt
Mkr värde värde värde värde
Utlåning1) 2 357 038 2 361 426 2 146 206 2 157 725
Räntebärande värdepapper 407 628 407 271 265 433 265 254
Egetkapitalinstrument 92 876 92 876 82 240 82 240
Finansiella tillgångar för vilka kunderna bär
investeringsrisken 358 934 358 934 330 950 330 950
Derivat 145 816 145 816 164 909 164 909
Övrigt 28 428 28 428 13 975 13 975
Finansiella tillgångar 3 390 719 3 394 750 3 003 712 3 015 052
Inlåning 1 763 190 1 763 859 1 482 536 1 483 301
Finansiella skulder för vilka kunderna bär
investeringsrisken 361 003 361 003 332 392 332 392
Emitterade värdepapper2) 860 854 872 776 781 789 794 477
Korta positioner 44 604 44 604 30 409 30 409
Derivat 126 316 126 316 161 561 161 561
Övrigt 40 704 40 706 19 828 19 875
Finansiella skulder 3 196 670 3 209 263 2 808 515 2 822 015

1) Utlåning inkluderar Tillgodohavanden hos centralbanker (exklusive Kassa), Utlåning till centralbanker, Utlåning till kreditinstitut och Utlåning till allmänheten.

2) Emitterade värdepapper inkluderar Emitterade värdepapper och Efterställda skulder (del av Övriga skulder).

SEB har klassificerat sina tillgångar och skulder i klasser utifrån tillgångarnas och skuldernas egenskaper. Det verkliga värdet för varje klass finansiella tillgångar och skulder jämförs med dess bokförda värde. Egenskaperna för varje klass beskrivs i not 37 i Års- och Hållbarhetsredovisning 2020.

Not 9 Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde

Mkr 31 mar 2021 31 dec 2020
Värderings Värderings Värderings Värderings
teknik baserad teknik teknik baserad teknik
Noterade baserad på ej Noterade baserad på
marknads observerbara
indata
observer-bara marknads observerbara ej observer
värden indata värden indata bara indata
Tillgångar (Nivå 1) (Nivå 2) (Nivå 3) Summa (Nivå 1) (Nivå 2) (Nivå 3) Summa
Utlåning 123 399 123 399 120 124 120 124
Räntebärande värdepapper 200 142 195 729 395 871 100 088 153 154 253 242
Egetkapitalinstrument 74 349 3 350 15 178 92 876 65 762 3 117 13 360 82 240
Finansiella tillgångar för vilka
försäkringstagarna bär risken 352 232 6 151 551 358 934 324 650 5 835 465 330 950
Derivatinstrument 887 144 530 398 145 816 1 003 163 481 425 164 909
Innehav i intressebolag1) 22 569 591 60 526 586
Summa 627 632 473 159 16 696 1 117 487 491 563 445 711 14 776 952 051
Skulder
Inlåning 39 187 39 187 12 238 12 238
Finansiella skulder för vilka kunderna bär
investeringsrisken 354 393 6 069 541 361 003 326 166 5 773 453 332 392
Skulder till försäkringstagarna 29 455 1 077 30 533 28 511 1 113 29 624
Emitterade värdepapper 13 342 13 342 13 618 13 618
Korta positioner 29 215 15 389 44 604 24 173 6 236 30 409
Derivatinstrument 797 125 144 375 126 316 806 160 349 406 161 561
Övriga finansiella skulder 137 1 381 1 518 123 621 744
Summa 413 998 201 590 916 616 504 379 779 199 949 859 580 586

1) Innehav i riskkapitalverksamheten redovisade till verkligt värde via resultatet.

Värdering till verkligt värde

Syftet med värdering till verkligt värde är att komma fram till det pris till vilket en ordnad transaktion skulle ske mellan marknadsaktörer vid värderingstidpunkten på affärsmässiga villkor. Koncernen har etablerat en värderingsprocess och en kontrollmiljö för att fastställa verkliga värden för finansiella instrument där en, från affären, oberoende översyn av värderingsmodeller och priser ingår. Om principerna för validering inte efterlevs ska Head of Group Finance informeras. Avsteg som är väsentliga eller av principiell vikt kräver godkännande från GRMC (Group Risk Measurement Committee) och ARC (Accounting Reporting Committee).

SEB använder olika metoder för att komma fram till det verkliga värdet för finansiella instrument; noterade priser på aktiva marknader, värderingstekniker som innehåller observerbar indata och värderingstekniker baserade på interna modeller. För upplysningsändamål klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde i en värderingshierarki som återspeglar observerbarheten på de indata som använts vid värderingarna. Group Risk klassificerar och ser kontinuerligt över klassificeringen av finansiella instrument i hierarkin för verkligt värde. Värderingsprocessen är densamma för finansiella instrument i samtliga nivåer.

En aktiv marknad är en marknad där transaktioner sker med tillräcklig volym och frekvens för att ge kontinuerlig prisinformation. Syftet är att komma fram till det pris till vilket en transaktion skulle kunna ske, utan att ändra eller dela upp instrumentet eller inkludera det i en portfölj, på instrumentets huvudmarknad.

Verkligt värde beräknas i regel individuellt för finansiella instrument. Dessutom görs värderingsjusteringar på portföljnivå för att täcka kreditrisken. För att återspegla motpartens och den egna kreditrisken för OTC-derivat görs portföljjusteringar baserat på nettoexponeringen mot varje motpart. Dessa justeringar baseras på uppskattningar av exponering vid fallissemang, sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad, på motpartsnivå. Information om sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad hämtas från CDS marknaden. För motparter där denna information saknas eller inte är tillförlitlig på grund av exponeringens natur, tillämpas alternativa metoder där sannolikheten för falissemang baseras på generiska kreditindex för specifika branschoch/eller kreditbetyg.

När finansiella skulder värderas till verkligt värde reflekteras SEB:s egen kreditvärdighet.

För att fastställa verkligt värde för investeringsfastigheter beaktas marknadsaktörers förmåga att generera ekonomiska fördelar genom att använda fastigheterna på det maximala och bästa sättet. Det maximala och bästa användningsområdet för fastigheterna beaktar vad som är fysisk möjligt, lagligt och finansiellt genomförbart. Investeringsfastigheterna i SEB bedöms användas på det maximala och bästa sättet. Hur värderingen av investeringsfastigheterna går till kan läsas i not 1 Redovisningsprinciper i Års- och Hållbarhetsredovisningen. Värderingen av investeringsfastigheterna genomförs två gånger per år. Värderingarna presenteras och fastställs i respektive fastighetsbolags styrelse. De värderingsprinciper som används i alla företag är i överensstämmelse med de regler som lokala tillsynsmyndigheter (FSA) utfärdat som i sin tur överensstämmer med internationella värderingsprinciper och IFRS.

Nivå 1: Noterade marknadsvärden

Värderingar i nivå 1 bestäms av ojusterade noterade marknadsvärden för identiska instrument på aktiva marknader där noterade priser är lätt tillgängliga och representerar aktuella och regelbundet förekommande marknadstransaktioner mellan parter som är oberoende av varandra.

Exempel på finansiella instrument i nivå 1 är noterade aktier och skuldinstrument samt börshandlade derivat. Instrument som handlas på en aktiv marknad där en eller flera marknadsaktörer tillhandahåller bindande prisnoteringar på balansdagen är också exempel på finansiella instrument som klassificeras i nivå 1.

Nivå 2: Värderingsteknik som utgår från observerbar indata

I värderingstekniker i nivå 2 är all väsentlig indata i värderingsmodellerna observerbar endera direkt eller indirekt. Värderingstekniker i nivå 2 inkluderar diskonterade kassaflöden, optionsvärderingsmodeller, nyligen gjorda transaktioner och priser på andra instrument som är övervägande lika.

Exempel på observerbar indata är valutakurser, bindande prisnoteringar för värdepapper, marknadsräntor (stibor, libor, etc.), implicita volatiliteter från observerbara optionspriser med samma löptid och aktuella transaktioner som SEB genomfört med en eller flera externa motparter. Indata kan ändras från att vara observerbara till att bli icke observerbara under perioden de innehas på grund av till exempel att instrumentet inte längre handlas på en likvid marknad. Exempel på finansiella instrument i nivå 2 är de flesta OTC-derivat som optioner och ränteswappar baserade på libor-swapräntan eller avkastningskurvan för räntor i utländsk valuta. Andra exempel är instrument där SEB nyligen genomfört transaktioner med tredje part och instrument för vilka SEB interpolerar mellan observerbara variabler.

Not 9 forts. Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde

Nivå 3 Värderingsteknik med signifikant icke observerbar indata

Värderingstekniker i nivå 3 innehåller en signifikant mängd indata som inte är observerbar. Dessa tekniker baseras generellt på extrapolering från observerbar indata för liknande instrument, analys av historiska data eller andra analytiska tekniker. Exempel på finansiella instrument i nivå 3 är mer komplexa OTC derivat, optioner med lång löptid för vilka volatiliteten extrapoleras eller derivat som beror på en icke observerbar korrelation. Andra exempel är instrument för vilka det för närvarande inte finns någon aktiv marknad eller bindande prisnoteringar som onoterade aktier, innehav i private equity och förvaltningsfastigheter.

Om det verkliga värdet för finansiella instrument innehåller mer än en icke observerbar indata, aggregeras indata som inte är observerbar för att bestämma klassificeringen för hela instrumentet. Nivån i hierarkin för verkligt värde till vilken ett finansiellt instrument klassificeras bestäms baserat på den lägsta nivån av indata som är väsentlig för det verkliga värdet i sin helhet.

Väsentliga överföringar och omklassificeringar mellan nivåer

Överföringar mellan nivåer i hierarkin kan ske när det finns indikationer på att marknadsförutsättningarna har ändrats, exempelvis en ändring i likviditet. Värderings-/priskommittén för respektive division beslutar om materiella överföringar mellan nivåer. Den största öppna marknadsrisken inom nivå 3 finansiella instrument ligger fortfarande inom de tradionella livförsäkringsportföljerna inom försäkringsverksamheten.

Förändringar i nivå 3, Mkr Ingående
balans
1 jan 2021
Vinster/
förluster i
Resultat
räkningen1)
Vinster/
förluster i
Övrigt total
resultat
Inköp Försälj
ningar
Avräk
ningar
Flytt till
nivå 3
Flytt från
nivå 3
Valutakurs
differenser
Utgående
balans
31 mar
2021
Tillgångar
Egetkapitalinstrument 13 360 1 040 1 116 -420 82 15 178
Finansiella tillgångar för vilka
försäkringstagarna bär risken 465 4 48 -17 45 -2 8 551
Derivatinstrument 425 -41 14 398
Innehav i intressebolag 526 -18 61 569
Summa 14 776 985 1 225 -437 14 45 -2 90 16 696
Skulder
Finansiella skulder för vilka kunderna bär
investeringsrisken 453 3 48 -18 46 9 541
Derivatinstrument 406 -55 24 375
Summa 859 -52 48 -18 24 46 9 916

1) Vinster och förluster i resultaträkningen är redovisade under Nettoresultat av finansiella transaktioner och Övriga intäkter.

Känslighet för icke observerbara indata för finansiella instrument i nivå 3

Nedanstående tabell illustrerar den potentiella påverkan på resultatet av den relativa osäkerheten på verkligt värde på finansiella instrument som för sin värdering är beroende av icke observerbar indata. Känsligheten för förändringar i icke observerbara indata har bedömts genom att förändra antaganden i värderingstekniken. Detta illustreras i nedanstående tabell genom ändringar av marginalen för indexreglerade swappar, implicita volatiliteter, kreditspreadar eller multipel jämförelse. Det är inte troligt att alla icke observerbara indata samtidigt skulle ha det mest extrema värdet i intervallet av rimliga möjliga alternativ.

31 mar 2021 31 dec 2020
Mkr Tillgångar Skulder Netto Känslighet Tillgångar Skulder Netto Känslighet
Derivatinstrument1) 4) 399 -375 24 29 427 -406 21 55
Egetkapitalinstrument2) 5) 6) 4 028 4 028 754 3 285 3 285 626
Försäkringsinnehav - Finansiella instrument3) 4) 6) 7) 11 511 11 511 1 380 10 367 10 367 1 230

1) Volatiliteten för Bermudan-swaptioner är icke observerbar indata. Volatiliteten för vanliga swaptioner används och justeras ytterligare för att återspegla den ytterligare osäkerheten som är förknippad med värderingen av Bermudan-swaptioner. Känsligheten beräknas som en förskjutning av den implicita volatiliteten och aggregeras från varje valuta och löptidsficka.

2) Värderingen är uppskattad inom ett intervall av möjliga utfall. Känslighetsanalysen är baserad på 20 procents förändring av marknadsvärdena.

4) Känsligheten av den implicita volatiliteten med 10 procent. 3) Känsligheten för skuldinstrument är generellt kvantifierad som en förändring av marknadsvärden med 5 procent förutom för kredit möjligheter 10 procent och för stressade krediter och strukturerade krediter 15 procent.

5) Känslighetsanalysen är baserad på en förändring av marknadsvärdet för hedgefonder 5 procent, riskkapitalinnehav med 20 procent och strukturerade krediter 15 procent.

6) Känsligheten av en förändring av verkligt värde på förvaltningsfastigheter/fastighetsfonder med 10 procent och infrastrukturinvesteringar/infrastrukturfonder med 20 procent.

7) Känsligheten visar på förändringar i värdet på försäkringstillgångarna vilket inte alltid leder till en förändring av koncernens resultaträkning då eventuella överskott inom traditionella livförsäkringsportföljer i första hand utnyttjas.

Not 10 Exponering och förväntade kreditförluster per steg

31 mar 31 dec
Mkr 2021 2020
Steg 1 (12 månaders förväntade kreditförluster)
Räntebärande värdepapper 11 758 12 191
Utlåning1) 1 688 545 1 641 422
Finansiella garantier och lånelöften 758 819 740 472
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp Steg 1 2 459 122 2 394 086
Räntebärande värdepapper 0 0
Utlåning1) -958 -972
Finansiella garantier och lånelöften -257 -260
Reserv för förväntade kreditförluster Steg 1 -1 215 -1 232
Räntebärande värdepapper 11 757 12 191
Utlåning1) 1 687 586 1 640 449
Finansiella garantier och lånelöften 758 562 740 213
Redovisat värde/Nettobelopp Steg 1 2 457 905 2 392 852
Steg 2 (förväntade kreditförluster för återstående löptid)
Utlåning1)2) 60 213 61 745
Finansiella garantier och lånelöften 16 433 16 375
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp Steg 2 76 645 78 120
Utlåning1)2) -1 606 -1 208
Finansiella garantier och lånelöften -205 -176
Reserv för förväntade kreditförluster Steg 2 -1 811 -1 384
Utlåning1)2) 58 607 60 537
Finansiella garantier och lånelöften 16 228 16 199
Redovisat värde/Nettobelopp Steg 2 74 835 76 736
Steg 3 (osäker finansiell tillgång/förväntade kreditförluster för återstående löptid)
Utlåning1)3) 13 643 14 890
Finansiella garantier och lånelöften3) 601 700
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp Steg 3 14 244 15 590
Utlåning1)3) -7 062 -7 331
Finansiella garantier och lånelöften3) -130 -218
Reserv för förväntade kreditförluster Steg 3 -7 192 -7 549
Utlåning1)3) 6 581 7 559
Finansiella garantier och lånelöften3) 472 482
Redovisat värde/Nettobelopp Steg 3 7 052 8 042

Noten fortsätter på nästa sida.

Not 10 forts. Exponering och förväntade kreditförluster per steg

31 mar 31 dec
Mkr 2021 2020
Summa
Räntebärande värdepapper 11 758 12 191
Utlåning1)2)3) 1 762 401 1 718 057
Finansiella garantier och lånelöften3) 775 853 757 547
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp 2 550 011 2 487 796
Räntebärande värdepapper 0 0
Utlåning1)2)3) -9 626 -9 512
Finansiella garantier och lånelöften3) -592 -653
Reserv för förväntade kreditförluster -10 218 -10 165
Räntebärande värdepapper 11 757 12 191
Utlåning1)2)3) 1 752 774 1 708 545
Finansiella garantier och lånelöften3) 775 261 756 895
Redovisat värde/Nettobelopp 2 539 792 2 477 630

1) Exklusive checkkonton hos kreditinstitut som utbetalas på anfordran och inklusive kund- och likvidfordringar som redovisas som övriga tillgångar.

2) Varav redovisat bruttovärde 1 379 Mkr (1 327) och reserv för förväntade kreditförluster 3 Mkr (2) under den förenklade metoden för förväntade kreditförluster på kundfordringar för återstående löptid.

3) Varav redovisat bruttovärde 2 255 Mkr (2 274) och reserv för förväntade kreditförluster 1 319 Mkr (1,392) för finansiella tillgångar som är kreditförsämrade vid förvärv eller utgivning.

Tabellen visar redovisat bruttovärde för exponering i balansräkningen och nominellt belopp för exponering utanför balansräkningen fördelat per steg med syfte att sätta reserver för förväntade kreditförluster i relation till övergripande exponeringsnivåer. För kundfordringar används en förenklad metod baserad på förfallna fordringar för att beräkna förväntade kreditförluster för återstående löptid.

Andel lån i steg 3, brutto, % 0,77 0,87
Andel lån i steg 3, netto, % 0,38 0,44
Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, Steg 1, % 0,05 0,05
Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, Steg 2, % 2,36 1,77
Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, Steg 3, % 50,49 48,42
Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, % 0,40 0,41

Noten fortsätter på nästa sida.

Not 10 forts. Exponering och förväntade kreditförluster per steg

Utveckling av volymer och förväntade kreditförluster per steg

I första kvartalet ledde försvagningen av kronan främst mot US dollar till en ökning av bruttoexponeringsvolymerna och reserverna för förväntade kreditförluster. Exponeringar och reserver i Steg 3 minskade till följd av att effekten av bortskrivningar, riskmigration och återbetalning var större än valutaeffekten. Exponeringar i Steg 2 minskade på grund av riskmigrering till både Steg 1 och Steg 3.

Beräkning av reserver för förväntade kreditförluster

SEB använder modeller och expertbedömning (ECJ) för att beräkna reserver för förväntade kreditförluster. Graden av expertbedömning beror på modellernas resultat, materialitet och tillgänglig information och kan användas för att ta hänsyn till faktorer som inte fångas av modellerna. I första kvartalet 2021 bibehölls de ytterligare portföljreserver som gjordes genom expertbedömning under 2020 i divisionerna Företag och privatkunder och Baltikum då den finansiella effekten av covid-19 på mindre och medelstora företag blir mer synlig under året då finanisella räkenskaper för helåret är tillgängliga. När ekonomier börjar öppnas upp igen kommer olika statliga stödåtgärder sannolikt att fasas ut och även om detta förväntas göras gradvis så kan det ha effekter på kreditkvaliteten.

Signifikant ökning av kreditrisk

SEB använder både kvantitativa och kvalitativa indikatorer för att bedöma om det skett en betydande ökning av kreditrisken. Till följd av covid-19 pandemin har statliga program införts för att stötta företag och privatpersoner, såsom amorteringslättnader för bolån. Enligt Finansinspektionens rekommendationer leder sådana åtgärder inte automatiskt till en förhöjd kreditrisk och därmed migrering till Steg 2 och ökade reserveringar, vilket är i linje med EBA:s riktlinjer.

Makroekonomiska antaganden för beräkning av reserver för förväntade kreditförluster

Makroekonomiska prognoser från SEB Economic Research används som bas för den framåtblickande informationen i beräkningen av förväntade kreditförluster. Tre scenarier – bas, positivt och negativt - och sannolikheten för respektive scenario uppdateras varje kvartal, eller oftare om den ekonomiska utvecklingen har förändrats väsentligt.

De tre scenarierna som används baseras på olika antaganden om hur snabbt ekonomier kan öppnas upp och återhämta sig efter pandemin, vilket kan bero på den fortsatta spridningen och mutationer av coronaviruset och vaccineringsprocessen. Basscenariot antar en balanserad ekonomisk återhämtning som är något långsammare under 2021 men starkare under 2022.

Uppdateringen av makroekonomiska antaganden och sannolikhetsvikter för scenarierna i det första kvartalet 2021 hade en obetydlig påverkan på SEB:s totala reserver. De huvudsakliga makroekonomiska antaganden i basscenariot för beräkning av reserverna per den 31 mars 2021 visas nedan. Vidare beskrivning av scenarierna finns i SEB:s Nordic Outlook-rapport från februari 2021.

Basscenario – antaganden 2021 2022 2023
Global BNP tillväxt 5,0% 4,3% 3,9%
OECD BNP tillväxt 3,7% 3,7% 3,0%
Sverige
BNP tillväxt 2,8% 4,8% 2,5%
Hushållskonsumtion, tillväxt 2,5% 4,0% 2,7%
Ränta (STIBOR) -0,1% 0,0% 0,1%
Bostadspriser, tillväxt 2,0% 2,0% 2,0%
Baltikum
BNP tillväxt 1,8% − 3,9% 3,8% − 4,6% 3,5%
Hushållskonsumtion, tillväxt 2,6% − 4,3% 3,5% − 5,7% 3,0% − 4,0%
Inflation 1,2% − 2,0% 2,2% − 2,8% 2,5%
Nominell lönetillväxt 3,0% − 6,0% 4,5% − 6,7% 5,0%

Det positiva scenariot antar att effekten av stimulansåtgärderna blir kraftigare när omständigheter förbättras då till exempel hushåll och företag börjar använda de besparingar som gjordes under 2020. Några månader inpå 2022 antas BNP-nivån vara högre än före covid-19 och över den underliggande trenden. Det negativa scenariot reflekterar risken att de negativa effekterna från rådande storskaliga restriktioner och eventuella virusmutationer är underskattade och att förhoppningar om en normalisering är överdriven vilket gör det svårt att upprepa den starka återupphämtning som skedde under sommaren 2020 när ekonomier öppnades upp.

I beräkningen av reserver per den 31 mars 2021 är sannolikheterna 60 procent för basscenariot, 20 procent för det positiva scenariot och 20 procent för det negativa scenariot.

Skulle det positiva respektive negativa scenariot få 100 procents sannolikhet skulle de modellerade reserverna för förväntade kreditförluster minska med 3 procent respektive öka med 5 procent jämfört med den sannolikhetsvägda beräkningen.

SEB:s mätmetod och antaganden för förväntade kreditförluster enligt IFRS 9 finns beskrivna på sid 108-109 och 142-143 i års- och hållbarhetsredovisningen 2020.

Steg 1
(12
Steg 2
(förväntade
Steg 3
(osäker
tillgång/
förväntade
månaders
förväntade
kredit
kredit
förluster för
återstående
kredit
förluster för
återstående
Mkr förluster) löptid) löptid) Summa
Utlåning och räntebärande värdepapper
Reserv för förväntade kreditförluster 31 december 2020 972 1 208 7 331 9 512
Utgivande och borttagande från balansräkningen, netto 82 165 -397 -151
Förändringar till följd av förändrad kreditrisk -109 185 316 392
Förändringar av lånets villkor 0 2 0 3
Förändringar i modell/riskparametrar 0 0
Minskning av reservkonto på grund av bortskrivningar -463 -463
Förändringar i valutakurser 13 46 275 334
Reserv för förväntade kreditförluster 31 mars 2021
Finansiella garantier och lånelöften
958 1 606 7 062 9 626
Reserv för förväntade kreditförluster 31 december 2020 260 176 218 653
Utgivande och borttagande från balansräkningen, netto 13 -6 22 29
Förändringar till följd av förändrad kreditrisk -21 31 -118 -108
Förändringar i modell/riskparametrar 0 0
Förändringar i valutakurser 5 5 8 19
Reserv för förväntade kreditförluster 31 mars 2021 257 205 130 592
Summa utlåning, räntebärande värdepapper, finansiella
garantier och lånelöften
Reserv för förväntade kreditförluster 31 december 2020 1 232 1 384 7 549 10 165
Utgivande och borttagande från balansräkningen, netto 94 158 -375 -122
Förändringar till följd av förändrad kreditrisk -130 215 198 284
Förändringar av lånets villkor 0 2 0 3
Förändringar i modell/riskparametrar 0 0
Minskning av reservkonto på grund av bortskrivningar -463 -463
Förändringar i valutakurser 18 51 283 353
Reserv för förväntade kreditförluster 31 mars 2021 1 215 1 811 7 192 10 218

Not 11 Förändringar i reserver för förväntade kreditförluster

SEB:s mätmetod och antaganden för förväntade kreditförluster enligt IFRS 9 finns beskrivna på sid 108-109 och 142-143 i årsoch hållbarhetsredovisningen 2020.

Not 12 Utlåning och förväntade kreditförlustreserver per bransch

Redovisat
Redovisat bruttovärde Reserv för förväntade kreditförluster värde
Steg 1
(12
Steg 2
(förväntade
Steg 3
(osäker
tillgång/
förväntade
Steg 1
(12
Steg 2
(förväntade
Steg 3
(osäker
tillgång/
förväntade
månaders
förväntade
kredit
kredit
förluster för
återstående
kredit
förluster för
återstående
månaders
förväntade
kredit
kredit
förluster för
återstående
kredit
förluster för
återstående
Mkr förluster) löptid) löptid) Summa förluster) löptid) löptid) Summa Summa
31 mar 2021
Banker
94 011 1 620 13 95 645 -4 -2 -4 -10 95 635
Finans och försäkring 131 190 739 10 131 939 -50 -49 -6 -105 131 835
Parti- och detaljhandel 71 875 1 761 233 73 869 -90 -46 -103 -239 73 630
Transport 29 778 1 871 228 31 876 -34 -64 -80 -178 31 698
Rederiverksamhet 45 542 3 498 1 475 50 515 -12 -35 -569 -616 49 898
Övrig serviceverksamhet 138 362 6 738 1 543 146 643 -170 -271 -857 -1 297 145 346
Byggnadsindustri 11 284 638 375 12 297 -21 -21 -191 -234 12 062
Tillverkningsindustri 80 872 3 611 2 192 86 675 -82 -285 -1 092 -1 458 85 217
Jordbruk, skogsbruk och fiske 23 122 774 114 24 011 -19 -7 -31 -57 23 954
Utvinning av mineraler, olja och gas 16 876 1 525 4 465 22 866 -7 -351 -2 837 -3 195 19 671
Försörjning av el, gas och vatten 47 031 614 198 47 842 -21 -27 -92 -140 47 702
Övrigt 37 402 3 348 241 40 991 -34 -35 -99 -168 40 823
Företag 633 334 25 117 11 073 669 523 -541 -1 192 -5 956 -7 689 661 835
Kommersiell fastighetsförvaltning
Förvaltning av bostadsfastigheter
158 650
128 622
2 684
1 264
514
27
161 849
129 914
-81
-36
-43
-2
-118
0
-242
-38
161 607
129 876
Fastighetsförvaltning 287 273 3 948 542 291 762 -117 -45 -118 -280 291 483
Bostadsrättsföreningar 57 021 7 032 2 64 055 0 0 -2 -3 64 052
Offentlig förvaltning 14 146 76 1 14 223 0 -3 -1 -4 14 220
Bostadskrediter 566 060 19 105 910 586 075 -85 -159 -289 -533 585 542
Övrig utlåning
Hushåll
36 701
602 760
3 315
22 420
1 101
2 012
41 117
627 192
-211
-296
-206
-365
-693
-981
-1 109
-1 642
40 008
625 550
SUMMA 1 688 545 60 213 13 643 1 762 401 -958 -1 606 -7 062 -9 626 1 752 774
31 dec 2020
Banker 86 112 1 917 14 88 043 -6 -2 -4 -12 88 031
Finans och försäkring 109 335 653 25 110 014 -43 -4 -7 -54 109 959
Parti- och detaljhandel 69 523 2 215 459 72 196 -99 -65 -198 -362 71 835
Transport 28 916 1 671 227 30 814 -36 -49 -74 -159 30 656
Rederiverksamhet 42 697 2 895 1 480 47 073 -10 -20 -530 -560 46 513
Övrig serviceverksamhet 132 841 6 834 1 559 141 234 -167 -237 -759 -1 164 140 070
Byggnadsindustri 10 736 706 356 11 799 -20 -35 -188 -243 11 555
Tillverkningsindustri 83 313 3 381 2 779 89 473 -89 -98 -1 372 -1 559 87 914
Jordbruk, skogsbruk och fiske 22 558 916 117 23 591 -19 -13 -29 -61 23 530
Utvinning av mineraler, olja och gas 16 797 1 498 4 963 23 258 -8 -205 -2 873 -3 086 20 172
Försörjning av el, gas och vatten 45 216 608 175 46 000 -21 -26 -85 -131 45 869
Övrigt 44 592 3 034 232 47 859 -33 -34 -93 -161 47 698
Företag 606 524 24 412 12 373 643 310 -546 -785 -6 209 -7 539 635 771
Kommersiell fastighetsförvaltning 158 927 3 343 410 162 680 -72 -49 -127 -248 162 432
Förvaltning av bostadsfastigheter 125 844 1 528 27 127 399 -36 -6 0 -42 127 357
Fastighetsförvaltning 284 771 4 871 437 290 079 -108 -55 -127 -290 289 789
Bostadsrättsföreningar 55 884 6 615 3 62 501 0 0 -2 -2 62 498
Offentlig förvaltning 14 989 72 1 15 061 -1 -4 -1 -5 15 056
Bostadskrediter 554 967 20 445 971 576 383 -86 -154 -307 -547 575 836
Övrig utlåning 38 176 3 414 1 090 42 680 -226 -209 -682 -1 117 41 563
Hushåll 593 143 23 859 2 062 619 063 -313 -363 -988 -1 664 617 399
SUMMA 1 641 422 61 745 14 890 1 718 057 -972 -1 208 -7 331 -9 512 1 708 545

Tabellerna ovan visar bara exponering och förväntade kreditförlusterreserver för utlåning och exkluderar räntebärande värdepapper, finansiella garantier och lånelöften. Utlåningen exkluderar checkkonton hos kreditinstitut som utbetalas på anfordran och inkluderar kund- och likvidfordringar som redovisas som övriga tillgångar.

SEB konsoliderad situation

Not 13 Kapitaltäckningsanalys

Mkr 31 mar 2021 31 dec 2020
Tillgängligt kapital
Kärnprimärkapital 154 772 152 124
Primärkapital 167 842 164 403
Kapitalbas 175 707 181 835
Kapitalkrav
Riskexponeringsbelopp 761 144 725 560
Uttryckt som kapitalkrav 60 892 58 045
Kärnprimärkapitalrelation 20,3% 21,0%
Primärkapitalrelation 22,1% 22,7%
Total kapitalrelation 23,1% 25,1%
Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) 2,89 3,13
Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav 11,1% 11,1%
varav krav på kapitalkonserveringsbuffert 2,5% 2,5%
varav krav på systemriskbuffert 3,0% 3,0%
varav krav på kapitalbuffert för övriga systemviktiga institut (O-SII) 1,0% 1,0%
varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert 0,1% 0,1%
Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) 15,8% 16,5%
Bruttosoliditet
Exponeringsmått för beräkning av bruttosoliditetsgrad 3 671 255 3 226 866
varav poster i balansräkningen 3 083 059 2 678 521
varav poster utanför balansräkningen 588 196 548 345
Bruttosoliditetsgrad 4,6% 5,1%

1) Kärnprimärkapitalrelation exklusive buffertkrav samt regulatoriskt minimikrav på 4,5%.

Not 14 Kapitalbas

Mkr 31 mar 2021 31 dec 2020
Eget kapital enligt balansräkningen 1) 174 845 171 943
Upparbetad utdelning -2 967 -8 864
Dekonsolidering av försäkringsföretag och andra förutsebara kostnader -1 105 -988
Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar 2) 170 773 162 091
Ytterligare värdejusteringar -1 146 -894
Goodwill -4 436 -4 378
Immateriella tillgångar -1 073 -1 557
Uppskjutna skattefordringar som är beroende av framtida lönsamhet -8 -11
Reserver i verkligt värde relaterade till vinster eller förluster på kassaflödessäkringar 36 47
Vinster eller förluster på skulder som värderas till verkligt värde och beror på ändringar av egen kreditstatus -153 3
Förmånsbestämda pensionsplaner -9 009 -3 008
Direkta och indirekta innehav av egna kärnprimärkapitalinstrument -213 -169
Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital -16 001 -9 967
Kärnprimärkapital 154 772 152 124
Primärkapitaltillskott 13 070 12 279
Primärkapital 167 842 164 403
Supplementärkapitalinstrument 3) 8 700 18 606
Positiva belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp 815 476
Innehav av supplementärkapitalinstrument i enheter i den finansiella sektorn -1 650 -1 650
Supplementärkapital 7 865 17 432
Totalt kapital 175 707 181 835

1) SEB har i beslut från Finansinspektionen fått godkänt att använda kvartalsvinst i kapitalbasberäkningen förutsatt att de revisionsansvariga har granskat överskottet samt att överskottet är beräknat enligt tillämpligt redovisningsregelverk.

2) Kärnprimärkapitalet avser den konsoliderade situationen, och skiljer sig från eget kapital enligt IFRS. Försäkringsverksamhetens bidrag till eget kapital exkluderas.

3) Till följd av ett godkännande från FI att återköpa ett Tier 2 instrument om 1,0 mdr euro utställt 2014, har instrumentet exkluderats från bankens kapitalbas.

Not 15 Riskexponeringsbelopp

Mkr 31 mar 2021 31 dec 2020
Riskexponerings Riskexponerings
Kreditrisk IRK belopp Kapitalkrav 1) belopp Kapitalkrav 1)
Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker 16 997 1 360 13 893 1 111
Exponeringar mot institut 48 904 3 912 46 522 3 722
Exponeringar mot företag 346 513 27 721 342 199 27 376
Exponeringar mot hushåll 64 620 5 170 63 740 5 099
varav säkrade genom panträtt i fast egendom 42 062 3 365 40 817 3 265
varav exponeringar mot små och medelstora företag 5 237 419 5 278 422
varav övriga hushållsexponeringar 17 320 1 386 17 644 1 412
Positioner i värdepapperiseringar 2 664 213 1 973 158
Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod 479 698 38 376 468 326 37 466
Kreditrisk schablonmetod
Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker 585 47 966 77
Exponeringar mot institut 1 198 96 909 73
Exponeringar mot företag 5 286 423 4 905 392
Exponeringar mot hushåll 14 010 1 121 13 528 1 082
Exponeringar säkrade genom panträtt i fast egendom 2 036 163 1 935 155
Fallerande exponeringar 48 4 52 4
Exponeringar som är förenade med särskilt hög risk 1 143 91 1 043 83
Exponeringar i form av andelar i företag för kollektiva investeringar (fond) 57 5
Aktieexponeringar 6 446 516 4 139 331
Övriga poster 10 724 858 10 327 826
Totalt, kreditrisk enligt schablonmetod 41 476 3 318 37 860 3 029
Marknadsrisk
Risker i handelslagret där interna modeller använts 39 755 3 180 28 088 2 247
Risker i handelslagret där standardmetoder använts 14 760 1 181 8 742 699
Total marknadsrisk 54 515 4 361 36 830 2 946
Övriga kapitalkrav
Operativ risk enligt internmätningsmetod 50 232 4 019 50 483 4 039
Avvecklingsrisk 27 2 3 0
Kreditvärdighetsjusteringsrisk 9 345 748 7 336 587
Investeringar i försäkringsverksamhet 15 982 1 279 16 633 1 331
Övriga exponeringar 3 954 316 5 237 419
Ytterligare riskexponeringsbelopp 2) 105 914 8 473 102 851 8 228
Totalt övrigt kapitalkrav 185 455 14 836 182 544 14 604
Total 761 144 60 892 725 560 58 045

1) Kapitalkrav 8% av riskexponeringsbeloppet enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).

2) Ytterligare riskexponeringsbelopp enligt Finansinspektionens krav på riskviktsgolv för svenska bolån enligt Artikel 458, förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).

Not 16 Genomsnittliga riskvikter

Följande tabell visar genomsnittlig riskvikt (riskexponeringsbelopp delat med beloppet för exponering vid fallissemang) för de exponeringar som beräknas enligt den interna riskklassificeringsmodellen, IRK. Repor och

värdepapperslån exkluderas i analysen eftersom de har låga riskvikter och kan variera påtagligt i volym och därigenom störa jämförbarheten i siffrorna.

Kreditexponeringar enligt IRK-metod (exkl. repor och värdepapperslån)
Genomsnittlig riskvikt 31 mar 2021 31 dec 2020
Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker 2,3% 2,9%
Exponeringar mot institut 22,5% 21,7%
Exponeringar mot företag 27,6% 27,5%
Exponeringar mot hushåll 9,3% 9,4%
varav säkrade genom panträtt i fast egendom 6,7% 6,7%
varav exponeringar mot små och medelstora företag 49,7% 49,6%
varav övriga hushållsexponeringar 29,1% 29,6%
Positioner i värdepapperiseringar 22,7% 16,4%

Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) – moderbolaget

Resultaträkning

Enligt Finansinspektionens föreskrifter Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2021 2020 % 2021 2020 % 2020
Ränteintäkter 6 979 7 322 -5 6 979 8 806 -21 31 460
Leasingintäkter 1 302 1 317 -1 1 302 1 390 -6 5 365
Räntekostnader -1 644 -1 864 -12 -1 644 -3 909 -58 -11 118
Utdelningar 1 848 1 895 -3 1 848 2 3 121
Provisionsintäkter 3 519 3 595 -2 3 519 3 590 -2 13 734
Provisionskostnader - 807 - 697 16 - 807 - 884 -9 -3 036
Nettoresultat av finansiella transaktioner 1 378 1 464 -6 1 378 - 351 5 297
Övriga rörelseintäkter 524 - 50 524 218 140 411
Summa intäkter 13 099 12 982 1 13 099 8 863 48 45 234
Administrationskostnader -4 220 -4 394 -4 -4 220 -4 024 5 -17 372
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar -1 388 -1 378 1 -1 388 -1 438 -3 -5 683
Summa kostnader -5 608 -5 772 -3 -5 608 -5 462 3 -23 055
Resultat före kreditförluster 7 491 7 210 4 7 491 3 401 120 22 179
Förväntade kreditförluster, netto -183 -652 -72 - 183 -1 402 -87 -5 550
Nedskrivningar av finansiella tillgångar - 220 -100 - 220
Rörelseresultat 7 308 6 559 11 7 308 1 779 16 409
Bokslutsdispositioner 522 1 352 -61 522 238 120 2 390
Skatt -1 148 -2 014 -43 -1 148 - 242 -4 636
Övriga skatter 297 -100 115 -100 451
NETTORESULTAT 6 682 6 193 8 6 682 1 890 14 614

Totalresultat

Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2021 2020 % 2021 2020 % 2020
NETTORESULTAT 6 682 6 193 8 6 682 1 890 14 614
Kassaflödessäkringar 11 10 10 11 - 51 - 62
Omräkning utländsk verksamhet 41 - 32 41 - 53 - 158
Poster som senare kan omklassificeras till
resultaträkningen: 52 - 22 52 - 104 - 220
ÖVRIGT TOTALRESULTAT 52 - 22 52 - 104 - 220
TOTALRESULTAT 6 734 6 171 9 6 734 1 786 14 394

Balansräkning i sammandrag

31 mar 31 dec
Mkr 2021 2020
Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker 469 242 294 391
Utlåning till centralbanker 320 3 537
Utlåning till kreditinstitut 98 775 67 490
Utlåning till allmänheten 1 576 752 1 569 310
Räntebärande värdepapper 380 584 239 928
Egetkapitalinstrument 72 559 63 825
Derivat 140 644 159 380
Övriga tillgångar 118 576 99 248
SUMMA TILLGÅNGAR 2 857 451 2 497 110
Skulder till centralbanker och kreditinstitut 212 334 147 831
In- och upplåning från allmänheten1) 1 410 867 1 198 833
Emitterade värdepapper 827 295 749 415
Korta positioner 44 604 30 409
Derivat 121 314 157 529
Övriga finansiella skulder 1 518 744
Övriga skulder 89 212 59 853
Obeskattade reserver 18 629 18 628
Eget kapital 131 678 133 868
SUMMA SKULDER, OBESKATTADE RESERVER
OCH EGET KAPITAL 2 857 451 2 497 110
1) Privatpersoners och mindre och medelstora företags
inlåning som täcks av insättningsgaranti 241 687 232 375
Privatpersoners och mindre och medelstora företags
inlåning som inte täcks av insättningsgaranti 127 427 134 315
Övrig in- och upplåning 1041 753 832 143
Summa In- och upplåning från allmänheten 1 410 867 1 198 833

Ställda panter och eventualförpliktelser

31 mar 31 dec
Mkr 2021 2020
Säkerheter ställda för egna skulder 541 344 490 032
Övriga ställda säkerheter 118 261 106 252
Ställda panter 659 605 596 284
Ansvarsförbindelser 143 824 141 769
Åtaganden 686 563 667 824
Eventualförpliktelser 830 386 809 592

Kapitaltäckning

Mkr 31 mar 2021 31 dec 2020
Tillgängligt kapital
Kärnprimärkapital 137 821 134 055
Primärkapital 150 891 146 334
Kapitalbas 158 632 163 646
Kapitalkrav
Riskexponeringsbelopp 695 256 659 989
Uttryckt som kapitalkrav 55 620 52 799
Kärnprimärkapitalrelation 19,8% 20,3%
Primärkapitalrelation 21,7% 22,2%
Total kapitalrelation 22,8% 24,8%
Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) 2,85 3,10
Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav 7,1% 7,1%
varav krav på kapitalkonserveringsbuffert 2,5% 2,5%
varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert 0,1% 0,1%
Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) 15,3% 15,8%
Bruttosoliditet
Exponeringsmått för beräkning av bruttosoliditetsgrad 3 468 751 3 025 643
varav poster i balansräkningen 2 890 948 2 487 526
varav poster utanför balansräkningen 577 803 538 118
Bruttosoliditetsgrad 4,4% 4,8%

1) Kärnprimärkapitalrelation exklusive buffertkrav samt regulatoriskt minimikrav på 4,5%

VD:s försäkran

Verkställande direktören försäkrar att denna finansiella rapport för perioden 1 januari 2021 till 31 mars 2021 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.

Stockholm den 28 april 2021

Johan Torgeby VD och koncernchef

Revisors granskningsrapport

Till styrelsen i Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), org.nr 502032-9081

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapporten) för Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) per 31 mars 2021 och den tremånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har.

De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag samt för moderbolagets del i enlighet med lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.

Stockholm den 28 april 2021

Ernst & Young AB

Hamish Mabon Auktoriserad revisor

Kontakter och kalender

Resultatpresentation på telefonkonferens

Resultatet presenteras kl. 9.00 den 28 april 2021 på en telefonkonferens (på engelska) som nås på 08-506 921 80. Vänligen ange konferens-ID: 5140979 och ring in minst tio minuter i förväg. Telefonkonferensen kan följas direkt på sebgroup.com/ir där den också finns tillgänglig i efterhand.

VD och koncernchef, Johan Torgeby, och ekonomi- och finansdirektör, Masih Yazdi, presenterar och kommenterar resultatet, på engelska. Direkt därefter följer en frågestund med Johan Torgeby, Masih Yazdi och Pawel Wyszynski, Chef för Investor Relations.

Ytterligare upplysningar lämnas av:

Masih Yazdi, ekonomi-och finansdirektör Tel: 0771-621 000 Pawel Wyszynski, chef Investor Relations Tel: 070-462 21 11 Karin Lepasoon, Chef Group Marketing and Communication Tel: 0771-621 000 Henrik Westman, tillförordnad chef Corporate Communication Tel: 070-763 51 34

Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)

106 40 Stockholm Tel: 0771–621 000 sebgroup.com/sv Organisationsnummer: 502032–9081

Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book och i ytterligare pelare 3-information som publiceras varje kvartal på sebgroup.com/ir (på engelska).

Finansiell kalender 2021

15 juli 2021 Kvartalsrapport januari–juni 2021 Den tysta perioden börjar den 1 juli 2021 20 oktober 2021 Kvartalsrapport januari–september 2021 Den tysta perioden börjar den 1 oktober 2021

Den finansiella kalendern för 2022 publiceras i samband med kvartalsrapporten för januari-september 2021.

Definitioner

Inklusive alternativa nyckeltal1)

Jämförelsestörande poster

I syfte att underlätta en jämförelse av rörelseresultatet mellan innevarande och tidigare perioder identifieras och beskrivs poster med en väsentlig påverkan som ledningen anser påverkar jämförbarheten eller är relevanta för att förstå det finansiella resultatet till exempel nedskrivning av goodwill, omstrukturering, vinster eller förluster från avyttringar och andra intäkter och kostnader som inte är återkommande.

Rörelseresultat

Summa resultat före skatt.

Rörelseresultat före jämförelsestörande poster

Summa resultat före jämförelsestörande poster och skatt.

Nettoresultat

Summa resultat efter skatt.

Räntabilitet på eget kapital

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt2) eget kapital.

Räntabilitet på eget kapital exklusive jämförelsestörande poster

Aktieägarnas andel av nettoresultatet, exklusive jämförelsestörande poster och därtill hänförlig skatteeffekt, i relation till genomsnittligt2) eget kapital.

Räntabilitet på allokerat kapital

Rörelseresultat per division, reducerat med en schablonskattesats, i relation till genomsnittligt 2) allokerat kapital.

Räntabilitet på totala tillgångar

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittlig2) balansomslutning.

Räntabilitet på riskexponeringsbelopp

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt2) riskexponeringsbelopp.

1) Alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures, APMmått) är finansiella mått över historisk eller framtida resultatutveckling, finansiell ställning eller kassaflöde som inte definieras i tillämpligt redovisningsregelverk (IFRS) eller i EU:s kapitalkravs-direktiv (CRD IV)/ kapitalkravsförordning (CRR). Alternativa nyckeltal används av SEB när det är relevant för att följa upp och beskriva SEB:s finansiella situation och för att ge ytterligare relevant information och verktyg för att möjliggöra en analys av SEB:s finansiella utveckling. Alternativa nyckeltal som beskriver nettoresultat per aktie före utspädning, nettoresultat per aktie efter utspädning, substansvärde per aktie, eget kapital per aktie, räntabilitet på eget kapital, räntabilitet på eget kapital exklusive immateriella tillgångar, räntabilitet på totala tillgångar och räntabilitet på riskexponeringsbelopp ger relevant information om SEB:s resultat i relation till olika investeringsmått. K/I-talet ger information om SEB:s kostnadseffektivitet. Alternativa nyckeltal som baseras på utlåning ger information om reserveringar i relation till kreditrisk. Alla dessa mått kan skilja sig från liknande nyckeltal som presenteras av andra företag.

2) Ackumulerat genomsnitt från årets början, beräknat på månadsbasis.

3) Genomsnittligt antal beräknat på dagsbasis.

K/I-tal

Summa rörelsekostnader i relation till summa rörelseintäkter.

Nettoresultat per aktie före utspädning

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till vägt genomsnittligt3) antal aktier före utspädning.

Nettoresultat per aktie efter utspädning

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till vägt genomsnittligt2) antal aktier efter utspädning. Den beräknade utspädningen är baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långfristiga aktieprogrammen.

Substansvärde per aktie

Summan av aktieägarnas kapital, samt kapitaldelen av eventuella övervärden i innehav av räntebärande värdepapper och övervärden i livförsäkringsverksamheten, i relation till antalet utestående aktier.

Eget kapital per aktie

Aktieägarnas kapital i relation till antal utestående aktier.

Förväntade kreditförluster

Sannolikhetsvägda kreditförluster med respektive risk för fallissemang.

Reserv för förväntade kreditförluster

Reserv för förväntade kreditförluster avseende finansiella tillgångar, kontraktstillgångar, lånelöften och finansiella garantier.

Förväntad kreditförlustnivå, netto

Förväntade kreditförluster, netto, i relation till summan av årets ingående balanser för räntebärande värdepapper, utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut som redovisas till upplupet anskaffningsvärde samt finansiella garantier och lånelöften, med avdrag för reserver för förväntade kreditförluster.

Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster

Reserver för förväntade kreditförluster i relation till underliggande redovisade bruttovärden på räntebärande värdepapper, utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut som redovisas till upplupet anskaffningsvärde samt nominella belopp för finansiella garantier och lånelöften.

Andel lån i steg 3, brutto

Redovisat bruttovärde för steg 3 utlåning (osäkra lån) i relation till redovisat bruttovärde för total utlåning värderad till upplupet anskaffningsvärde (exklusive avistamedel, kreditinstitut och inklusive kund- och likvidfordringar redovisade som övriga tillgångar).

Andel lån i steg 3, netto

Redovisat värde för steg 3 utlåning (osäkra lån) i relation till redovisat värde för total utlåning värderad till upplupet anskaffningsvärde (exklusive avistamedel, kreditinstitut och inklusive kund- och likvidfordringar redovisade som övriga tillgångar).

I excelfilen Alternativa Nyckeltal, som finns på sebgroup.com/sv/ir, anges hur nyckeltalen beräknas.

Definitioner

Enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR): Riskexponeringsbelopp

Tillgångar och åtaganden utanför balansräkningen, riskvägda enligt kapitaltäckningsreglerna för kreditrisk och marknadsrisk. Operativa risker beräknas och uttrycks som riskexponeringsbelopp. Gäller endast i den konsoliderade

situationen, exklusive försäkringsverksamheten och exponeringar som har dragits av från kapitalbasen.

Kärnprimärkapital

Eget kapital exklusive utdelning, uppskjuten skatt, immateriella tillgångar och vissa ytterligare justeringar enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR).

Primärkapital

Kärnprimärkapital inklusive vissa särskilt efterställda skulder, så kallat primärkapitaltillskott.

Supplementärkapital

Huvudsakligen efterställda skulder som inte uppfyller kraven för att få medräknas som primärkapitaltillskott.

Kapitalbas

Summan av primärkapital och supplementärkapital.

Kärnprimärkapitalrelation

Kärnprimärkapital uttryckt som procent av riskexponeringsbeloppet.

Primärkapitalrelation

Primärkapital uttryckt som procent av riskexponeringsbeloppet.

Total kapitalrelation

Kapitalbasen uttryckt som procent av riskexponeringsbeloppet.

Bruttosoliditetsgrad

Primärkapitalet i förhållande till balansomslutningen plus vissa poster utanför balansräkningen omräknade med konverteringsfaktorer definierade i standardmetoden.

Likviditetstäckningsgrad (LCR)

Högkvalitativa likvida tillgångar i förhållande till ett beräknat nettolikviditetsutflöde under de kommande 30 kalenderdagarna.

Enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 876/2019 (CRR2): Stabil nettofinansieringskvot

Tillgänglig stabil finansiering i förhållande till behovet av stabil finansiering över ett års horisont

Detta är SEB

Vi möjliggör för människor och
företag att förverkliga sina idéer
SEB är en ledande nordeuropeisk finansiell koncern, med rötter som går tillbaka till
1856. Innovation, entreprenörskap och internationell utblick är en del av vårt DNA. Vår
vision är att leverera service i världsklass. Det gör vi genom långsiktiga relationer,
personlig rådgivning och digitala tjänster – och genom att stötta våra kunder i
omställningen till en mer hållbar värld.
Våra kunder 2 000 storföretag, 1 100 finansiella institutioner, 272 000 små- och medelstora företag
och 1,5 miljoner privatpersoner är helkunder hos SEB.
Våra värderingar Vi vägleds styrs av vår uppförandekod och våra värderingar: Kunden först,
engagemang, samarbete och enkelhet.
Våra medarbetare Cirka 15 500 skickliga medarbetare betjänar våra kunder från kontor i cirka 20 länder –
i olika tidszoner för att tillhandahålla tillgänglighet och kunskap om de lokala
marknaderna.
Vår historik Vi har en lång tradition av att stötta människor och företag och bidra till att driva
utvecklingen framåt. Engagemang och nyfikenhet på framtiden har väglett oss ända
sedan vi välkomnade vår första kund för mer än 160 år sedan. Med värdeskapande
rådgivning, innovationskraft och fokus på långsiktiga relationer förändras vi tillsammans
med våra kunder och med samhällena där vi verkar. Vi står stadigt vid våra kunders sida
i både goda och dåliga tider.
Affärsplanens fokusområden Ledande inom rådgivning – Erbjuda kunderna proaktiv, skräddarsydd och värdefull
rådgivning, baserad på deras specifika behov och beteenden, genom personlig och
digital kommunikation.
Operationell effektivitet – Förbättra kundvärdet genom att öka takten i digitalisering och
automatisering och samtidigt öka användningen av data och analys.
Utökad närvaro – Möta våra kunder på deras villkor i deras digitala ekosystem och
erbjuda en kombination av produkter och tjänster från SEB och våra partners

Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på sebgroup.com/ir (på engelska).