Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SEB Interim / Quarterly Report 2020

Apr 29, 2020

2966_10-q_2020-04-29_d3750f73-3c88-43f3-b31e-41ea06ececc8.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Kvartalsrapport Januari – mars 2020

STOCKHOLM 29 APRIL 2020

"Vi har styrkan att hjälpa våra kunder genom stormen, så som vi gjort många gånger förut."

JohanTorgeby har ordet

Vi lever i exceptionella tider

Under det första kvartalet tog den globala ekonomin en dramatisk vändning. Covid-19-epidemin utvecklades till en pandemi som hotar människors hälsa och liv världen över. De efterföljande nedstängningarna av ekonomier runt om i världen har lett till stora neddragningar vad gäller produktion, efterfrågan och global handel. För små och medelstora företag i de mest utsatta sektorerna, såsom hotell, restaurang och turism, sjönk efterfrågan på tjänster kraftigt vilket ledde till allvarliga likviditets- och finansieringsbehov för många av dem. På liknande sätt påverkades tillgång och efterfrågan för storföretagen radikalt när gränserna stängdes och globala leverantörskedjor inte längre fungerade fullt ut. Mer än 80 procent av den globala arbetskraften beräknas ha drabbats av en total eller delvis nedstängning av sina arbetsplatser, enligt International Labour Organization, och arbetslösheten ökar.

Samtidigt som pandemin spred sig föll oljepriserna kraftigt, vilket ger upphov till såväl ekonomisk som geopolitisk oro. Att vissa oljepriser nyligen föll till negativa nivåer är ännu ett tecken på att vi befinner oss i en extraordinär situation.

För att begränsa de negativa effekterna på den globala ekonomiska tillväxten har såväl stater och centralbanker som finansiella tillsynsmyndigheter snabbt och effektivt infört krisrelaterade åtgärder både på våra hemmamarknader och i andra länder. Stimulansåtgärderna i Sverige beräknas för närvarande uppgå till cirka 16 procent av BNP. Det är stora siffror, men den ekonomiska återhämtningen beror i slutändan på hur effektiva åtgärderna är, vad som görs för att upprätthålla internationell handel samt hur länge pandemin varar.

Vissa länder har nu gradvis börjat öppna upp och lätta på sina restriktioner. För att det ska kunna ske på ett säkert och effektivt sätt kommer samarbete både inom och mellan länder att vara avgörande.

SEB har en grundläggande funktion i samhället

Till skillnad från den globala finanskrisen 2008, är covid-19-pandemin mer av en extern chock för den globala ekonomin och bankerna är en viktig del av lösningen. SEB gick

in i krisen med en styrkeposition både vad gäller kapital och likviditet. Vi använder nu den styrkan för att möta våra kunders individuella behov efter bästa förmåga. Vi tillhandahåller finansierings- och rådgivningstjänster, till exempel amorteringsfrihet för lån till både företag och privatpersoner, samtidigt som vi hjälper dem att få tillgång till statliga stödåtgärder.

Det är viktigt att vi har ett brett erbjudande av stödåtgärder eftersom det inte finns någon enskild lösning som passar alla våra kunders behov. I en undersökning som nyligen gjordes av Svenskt Näringsliv konstaterades att trots att mer än hälften av svenska företag upplevde finansieringseller likviditetsbrist var det endast åtta procent som såg ytterligare finansiering som en möjlig lösning. SEB har gjort en egen undersökning bland enmansbolag, eller soloprenörer som de också kallas, vilka representerar mer än 70 procent av alla företag i Sverige. Endast 17 procent av dem ansåg att banklån skulle lösa deras problem. Majoriteten, nästan 80 procent, skulle i första hand använda besparingar för att hantera sina likviditets- och finansieringsbehov.

Trots det har låneefterfrågan ökat markant. Fram till dagens datum har vi i år hanterat pandemirelaterade kreditförfrågningar motsvarande ett belopp om cirka 133 miljarder kronor, vilket är mer än dubbelt så mycket som vi vanligtvis gör under ett helt år. Vi beviljade också amorteringsfrihet, för både bostads- och företagslån, för de kunder som behöver ytterligare likviditet. Därtill har vi beviljat premiefrihet för företag som erbjuder tjänstepension till sina anställda.

Vår förmåga att förmedla kapital är en viktig funktion i samhället som förstärks i tider som dessa då vi möjliggör att kapital flödar dit där behovet är som störst. I samarbete med emittenter inom såväl den offentliga som den privata sektorn inklusive Världsbanken, Nordiska investeringsbanken samt medicinteknikföretaget Getinge har vi arrangerat ett flertal covid-19-relaterade transaktioner såsom sociala obligationer, hälsoobligationer och företagscertifikat – alla med syftet att stödja människor, företag och länder som drabbats av covid-19-pandemin.

Våra medarbetare möjliggör bankens kontinuitet

Som bank har vi ett tvådelat ansvar: att vara tillgängliga för våra kunder och att skydda medarbetarnas hälsa. SEB har infört ett flertal åtgärder för att skydda bankens medarbetare.

Under denna utmanande tid har våra medarbetare gjort en enastående insats för att se till att verksamheten är igång och att kunderna kan få den hjälp de behöver. När det varit som mest ökade antalet samtal till vår kundservice med runt 30 procent, och majoriteten av kunderna söker finansiell rådgivning kopplad till covid-19-pandemin. Därtill hanterade våra medarbetare inom trading och fund operations tre till fem gånger de normala affärsvolymerna under några exceptionella dagar i mars.

En stark underliggande affär

Covid-19-pandemin fick negativa konsekvenser på det rapporterade finansiella kvartalsresultatet, men den underliggande affären är fortfarande stark.

Räntenettot ökade med 5 procent under kvartalet, huvudsakligen på grund av högre inlåningsmarginaler efter att Riksbanken höjde reporäntan i december, en lägre resolutionsavgift samt lånevolymtillväxt.

Provisionsnettot minskade säsongsmässigt under kvartalet, men ökade med 8 procent jämfört med det första kvartalet förra året, då de högre provisionerna från lån och värdepappershandel översteg de något lägre betalningsprovisionerna.

Nettoresultatet från finansiella transaktioner var negativt och minskade med 128 procent under kvartalet. Det berodde främst på negativa marknadsvärderingar. Markets bidrog dock positivt eftersom volatiliteten och kundernas aktivitetsnivåer var höga under kvartalet.

Rörelsekostnaderna minskade med 6 procent jämfört med förra kvartalet, delvis på grund av säsongsmässiga effekter, men också till följd av SEB:s interna restriktioner vad gäller fysiska möten under pandemin. Rörelsekostnaderna var i linje med SEB:s kostnadsmål för 2021.

Förväntade kreditförluster, netto, ökade med 50 procent, från en redan förhöjd nivå i det fjärde kvartalet (254 procent jämfört med första kvartalet 2019) till följd av ytterligare reserveringar på portföljnivå som tar höjd för de försämrade makroekonomiska utsikterna och ett lägre oljepris. Förväntade kreditförluster för helåret är mycket osäkra eftersom de beror på hur snabbt den globala ekonomin återhämtar sig.

Vid slutet av kvartalet uppgick SEB:s kapitalbuffert till 310 baspunkter.

Vid kundernas sida genom stormen

Rörelseresultatet för kvartalet som uppgick till 3 miljarder kronor och räntabiliteteten på eget kapital på 6,0 procent måste ses i ljuset av den senaste utvecklingen. Och medan frågan inte är om utan snarare när pandemin lägger sig, är det svårt att sia om hur djup den förväntade ekonomiska recessionen kommer att bli och när företag kan återuppta sina verksamheter och människor kan återgå till sina arbeten. Som tidigare nämnts kommer samarbete att vara avgörande för hur vi tar oss igenom detta på ett säkert och effektivt sätt. Som en del av detta engagerar vi oss på ett konstruktivt sätt i dialoger med den svenska regeringen, Riksbanken och andra relevanta myndigheter i syfte att begränsa den negativa effekten av covid-19 på den ekonomiska tillväxten.

Prognoser och förutsägelser är aldrig enkla, men det har sällan varit så svårt som nu. Vi behöver därför fortsatt vara ödmjuka och förvänta oss det oväntade. Ingen vet hur långtgående effekterna av covid-19-pandemin blir så vi måste vara förberedda på många olika scenarier.

Även om de övergripande ekonomiska effekterna av en pandemi är negativa, har vi identifierat nya affärsmöjligheter som uppstått i de förändrade behov och beteenden som covid-19 för med sig. Vi kommer därför att använda de kommande månaderna för att utvärdera lärdomarna och planera för hur vi ska tillvarata dessa möjligheter som en del av vår affärsplan framåt.

Att stödja våra kunder har har alltid varit och fortsätter att vara vår högsta prioritet. Vi står starka för att hjälpa dem genom stormen, så som vi har gjort många gånger tidigare. Genom att vårda våra långsiktiga kundrelationer också i dessa utmanande tider är vårt mål att skapa långsiktigt värde för våra aktieägare och för samhället i stort.

Det är förståeligt att känna oro i dessa turbulenta och utmanande tider, men vi får inte bli paralyserade. Vi måste vara modiga men samtidigt försiktiga så att vi begränsar smittspridningen och skyddar såväl människors hälsa som ekonomin. Våra tankar går till alla som påverkas av krisen.

VD och koncernchef

Första kvartalet 2020

Kvartalet i korthet

  • Den underliggande affären var fortsatt solid, och resultatet påverkades främst av negativa marknadsvärderingseffekter i spåren av covid-19
  • Kreditkvaliteten var fortsatt stark, men de osäkra makroekonomiska utsikterna och sjunkande oljepriser ledde till ytterligare reserveringar
  • En stark kapitalisering och en god likviditet för att fortsätta att stödja kunderna

Sammandrag


Kreditkvaliteten var fortsatt stark, men de osäkra makroekonomiska utsikterna och sjunkande
oljepriser ledde till ytterligare reserveringar

En stark kapitalisering och en god likviditet för att fortsätta att stödja kunderna
Sammandrag
Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2020 2019 % 2020 2019 % 2019
Summa rörelseintäkter 10 089 14 089 - 28 10 089 11 907 - 15 50 134
Summa rörelsekostnader -5 646 -6 026 - 6 -5 646 -5 622 0 -22 945
Förväntade kreditförluster, netto -1 494 - 997 50 -1 494 - 422 -2 294
Rörelseresultat 2 950 7 063 - 58 2 950 5 864 - 50 24 894
NETTORESULTAT 2 355 5 831 - 60 2 355 4 681 - 50 20 177
Räntabilitet på eget kapital, % 6,0 15,5 6,0 12,7 13,7
Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 1:09 2:70 1:09 2:16 9:33
Volymer och nyckeltal
Innehåll
Ut-
och inlåning till/från allmänheten
Förvaltat
kapital
Likviditet
och
soliditet
Kapitaltäckning och räntabilitet
Mdr
Mdr
kr
Utlåning
Inlåning
1 947
1 859
1 838
kr Procent
Likviditetstäckningsgrad
Bruttosoliditetsgrad
218
Procent Kärnprimärkapitalrelation
Räntabilitet på eget kapital

Volymer och nyckeltal

SEB-koncernen
Det första kvartalet 6
Affärsvolymer 7
Risk och kapital 8
Affärsutveckling 9
Övrig information 10
Finansiella rapporter – SEB-koncernen 12
Resultaträkning i sammandrag 12
Totalresultat 12
Balansräkning i sammandrag 13
Förändringar i eget kapital 14
Kassaflödesanalys i sammandrag 15
Övrig finansiell information – SEB-koncernen 16
Nyckeltal 16
Resultaträkning, kvartalsvis 17
Rörelsesegment – SEB-koncernen 18
Resultaträkning per segment 18
Stora Företag & Finansiella Institutioner 19
Företag & Privatkunder 20
Baltikum 21
Liv 22
Investment Management & koncernfunktioner 23
Noter till de finansiella rapporterna – SEB-koncernen 24
Not 1 Redovisningsprinciper 24
Not 2 Räntenetto 25
Not 3 Provisionsnetto 25
Not 4 Nettoresultat av finansiella transaktioner 27
Not 5 Förväntade kreditförluster, netto 27
Not 6 Ställda panter och eventualförpliktelser 28
Not 7 Finansiella tillgångar och skulder 28
Not 8 Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde 29
Not 9 Exponering och förväntade kreditförluster per steg 31
Not 10 Förändringar i reserver för förväntade kreditförluster 33
Not 11 Utlåning och förväntade kreditförlustreserver per bransch 34
SEB konsoliderad situation 35
Not 12 Kapitaltäckningsanalys 35
Not 13 Kapitalbas 36
Not 14 Riskexponeringsbelopp 37
Not 15 Genomsnittliga riskvikter 38
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) – moderbolaget 39
Resultaträkning 39
Totalresultat 39
Balansräkning i sammandrag 40
Ställda panter och eventualförpliktelser 40
Kapitaltäckning 41
VD:s försäkran 42
Revisors granskningsrapport 42
Kontakter och kalender 43

Koncernen

Jämförelsetal (inom parentes i hela rapporten) Urvalet av jämförelsetal har förändrats för att visa den senaste affärsutvecklingen bättre. Om inget annat anges: -jämförs resultatposter för det innevarande kvartalet med föregående kvartal,

-jämförs affärsvolymer med motsvarande volymer i föregående kvartal både för koncernen och för affärssegmenten.

Det första kvartalet

Efter en positiv inledning på året började tecken från covid-19-pandemin märkas mot mitten av kvartalet. De finansiella effekterna var väsentliga och påverkade resultatet på ett flertal sätt. Rörelseresultatet minskade med 58 procent till 2 950 Mkr från 7 063 Mkr under det starka fjärde kvartalet 2019. Jämfört med det första kvartalet 2019, minskade rörelseresultatet med 50 procent. Nettoresultatet uppgick till 2 355 Mkr (5 831).

Rörelseintäkter

Rörelseintäkterna minskade med 4 000 Mkr, 28 procent, jämfört med det fjärde kvartalet 2019 och uppgick till 10 089 Mkr (14 089). Rörelseintäkterna minskade med 15 procent jämfört med det första kvartalet 2019.

Räntenettot uppgick till 6 201 Mkr, vilket var en ökning med 5 procent jämfört med det fjärde kvartalet 2019 (5 930) och en ökning med 16 procent jämfört med motsvarande kvartal 2019. Riksbanken tillkännagav en höjning av reporäntan från -0,25 till noll procent i december 2019.

Kv1 Kv4 Kv1
Mkr 2020 2019 2019
Kunddrivet räntenetto 6860 6 454 6 366
Räntenetto från övriga aktiviteter -659 -524 -1 021
Summa 6 201 5 930 5 345

Det kunddrivna räntenettot ökade med 406 Mkr jämfört med det fjärde kvartalet 2019 med en positiv lånevolymeffekt. Mot slutet av kvartalet efterfrågade kunderna traditionella lån för att förbereda sig för de ekonomiska effekterna av covid-19. I det mer positiva ränteläget förbättrades marginalerna på inlåning markant.

Den negativa effekten på räntenettot från övriga aktiviteter (inklusive till exempel finansiering och annan Treasury-verksamhet, trading och myndighetsavgifter), var 135 Mkr högre än det fjärde kvartalet 2019. En förklaring var att Treasurys kompensation för inlåning från divisionerna var högre än under det fjärde kvartalet, vilket ökade Treasurys räntekostnader. En negativ effekt uppstod också när ett av bankens primärkapitaltillskott som ska återköpas i maj, förfinansierades i det fjärde kvartalet 2019. Resolutionsavgiften var 177 Mkr lägre än i det fjärde kvartalet. Resolutionsavgiften sänktes 2020 till 0,05 procent av relevanta balansräkningsvolymer från 0,09 procent i 2019. Denna avgiftsnivå kvarstår tills dess att resolutionsreservens mål, 3 procent av den garanterade inlåningen i Sverige, är uppfyllt. Totalt uppgick resolutions- och insättningsgarantiavgifterna till 345 Mkr (522).

Provisionsnettot minskade med 7 procent från det säsongsmässigt starka fjärde kvartalet 2019 och uppgick till 4 624 Mkr (4 989). Jämfört med det första kvartalet 2019 ökade provisionsnettot med 8 procent. Företagskunderna blev försiktigare allteftersom covid-19 utvecklades och aktiviteten på kapitalmarknaderna var markant lägre. Bruttoprovisioner för emissioner och rådgivning minskade med 219 Mkr till 251 Mkr under det första kvartalet. Traditionell utlåning ökade mot slutet av kvartalet och bruttolåneprovisionerna var stabila gentemot det fjärde kvartalet men ökade med 13 procent jämfört med förra året. Efter en stark inledning på året försämrades finansmarknaderna betydligt mot slutet av kvartalet och bruttoprovisionsintäkterna från fondverksamhet och depåförvaring, exklusive resultatbaserade provisioner, minskade med 49 Mkr till 1 945 Mkr. Jämfört med förra året förbättrades dessa provisioner med 163 Mkr. De resultatbaserade provisionerna på 51 Mkr ökade med 9 Mkr jämfört med det fjärde kvartalet, och jämfört med motsvarande kvartal 2019 var de 39 Mkr högre. Provisionsnettot från betalningar och kort minskade med 17 procent, till 896 Mkr jämfört med det fjärde kvartalet, vilket förklaras av säsongsvariationer mellan kvartal och covid-19-pandemin som lett till minskad omsättning på kortköp, framför allt i företagssegmentet. Nettoprovisionerna från fondförsäkringar i livförsäkringsverksamheten minskade med 16 procent jämfört med det fjärde kvartalet 2019 till 254 Mkr.

Kv1 Kv4 Kv1 Mkr 2020 2019 2019 Kunddrivet räntenetto 6 860 6 454 6 366 Räntenetto från övriga aktiviteter -659 -524 -1 021 Summa 6 201 5 930 5 345 Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade med 3 626 Mkr till -804 Mkr. Jämfört med första kvartalet 2019 minskade nettoresultatet av finansiella transaktioner med 2 922 Mkr. I båda jämförelseperioderna var marknaderna ovanligt gynnsamma. Efter att covid-19 brutit ut utvecklades både räntor och aktievärden på ett sätt som fick en betydande ogynnsam inverkan på SEB. När kreditspreadarna ökade minskade kreditjusteringen till verkligt värde1) till -1 282 Mkr att jämföra med 267 Mkr under det fjärde kvartalet. Marknadsvärdet på vissa strategiska innehav ändrades med -703 Mkr under kvartalet. Övriga livförsäkringsintäkter, netto, minskade från 219 Mkr under det fjärde kvartalet till -113 Mkr, främst beroende på de traditionella portföljerna både i Sverige och Baltikum. Det huvudsakliga skälet till resten av minskningen jämfört med det fjärde kvartalet 2019, -1 042 Mkr, var att värderingarna inom Treasury operations (se sid. 23) och Markets var ovanligt gynnsamma i det fjärde kvartalet. Den underliggande verksamheten inom Markets bidrog dock positivt eftersom marknadsvolatiliteten och kundernas aktivitetsnivå under kvartalet var hög.

Övriga intäkter, netto, uppgick till 68 Mkr (349). Posten bestod av en kombination av realiserade kapitalvinster och orealiserade värderings- och säkringseffekter. I det fjärde kvartalet 2019 ingick en realiserad kapitalvinst för försäljningen av aktier i LR Realkredit till ett belopp på 259 Mkr.

1) Verkligt värde av motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA). Risken för egen kreditvärdighet i emitterade värdepapper (OCA) reflekteras i övrigt totalresultat.

Rörelsekostnader

Rörelsekostnaderna var säsongsmässigt lägre och minskade med 6 procent till 5 646 Mkr (6 026). Jämfört med det första kvartalet 2019 var rörelsekostnaderna oförändrade.

Personalkostnaderna minskade med 5 procent jämfört med det fjärde kvartalet. Med ett lägre värde på SEB-aktien minskade kostnaden för de långfristiga rörliga ersättningsprogrammen. Nedstängningen av samhället påverkade delvis övriga kostnader som, med bland annat färre konsulter och lägre resekostnader, minskade med 8 procent. Ordinarie tillsynsavgifter uppgick till 41 Mkr (39).

Kostnadsmålet i affärsplanen för 2019-2021 beskrivs på sid. 10. Rörelsekostnaderna för de strategiska initiativen ökade i enlighet med plan och treårsmålet för kostnader kvarstår oförändrat.

Förväntade kreditförluster, netto

Förväntade kreditförluster, netto, ökade med 50 procent till 1 494 Mkr. Kreditkvaliteten var fortsatt god under kvartalet och effekterna av de långtgående restriktionerna var ännu inte synliga i nyckeltal för kreditkvalitet såsom fallissemang eller betalningsförseningar.

Effekten av covid-19 pandemin på ekonomin och på enskilda kunder är högst osäker då det fortfarande är tidigt i förloppet. Konsekvenserna av de statliga stödpaketen är lika svåra att uppskatta. Den snabbt föränderliga omvärlden, de osäkra makroekonomiska utsikterna i kombination med den snabba nedgången i oljepriser har lett till en justering av de modellerade förväntade kreditförlusterna genom att ta höjd för den framtida förväntade försämringen av kredikvaliteten i ett antal sektorer. Denna extrareservering uppgick till 1,1 miljarder kronor, varav 500 Mkr för oljerelaterade exponeringar. Se vidare kommentarer om osäkerhetsfaktorer på sid. 10.

Skatt

I linje med nedgången i rörelseresultatet, uppgick skattekostnaden till 595 Mkr (1 232) vilket motsvarade en effektiv skattesats på 20 procent (17).

Räntabilitet på eget kapital

Räntabiliteten på eget kapital för det första kvartalet 2020 minskade till 6,0 procent (15,5).

Övrigt totalresultat

Övrigt totalresultat uppgick till -989 Mkr (3 360). Värdet på tillgångarna i SEB:s pensionsplaner var högre än de förmånsbestämda pensionsskulderna till medarbetarna. Pensionsskulden minskade något när diskonteringsräntan justerades från 1,1 till 1,35 procent. Samtidigt sjönk värdet på pensionstillgångarna i de ogynnsamma finansmarknaderna och nettovärdet på den förmånsbestämda pensionsplanen minskade vilket påverkade övrigt totalresultat med -1 832 Mkr (3 699).

Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga kassaflödessäkringar och omräkning av den utländska verksamheten, uppgick till 571 Mkr (-337).

Affärsvolymer

Utlåning

Affärsvolymer
Balansomslutningen per den 31 mars 2020 uppgick till
3 286 miljarder kronor, efter en tillväxt på 429 miljarder
kronor under kvartalet (2 857).
Utlåning
31 mar 31 dec
Miljarder kronor 2020 2019
Offentlig förvaltning
Finansiella företag
18
89
14
83
Icke-finansiella företag 914 880
Hushåll 637 632
Marginalsäkerheter 86 46
Omvända repor 202 184

Utlåningen till allmänheten ökade med 109 miljarder kronor under kvartalet och uppgick till 1 947 miljarder kronor (1 838). Utlåning till icke-finansiella företag ökade med 34 miljarder kronor medan hushållsutlåningen ökade med 5 miljarder kronor. De omvända reporna (avtal att köpa och sedan sälja tillbaka värdepapper) ökade främst på grund av säsongsmässiga faktorer, men dessa volymer är generellt sett kortfristiga. 31 mar 31 dec Offentlig förvaltning 17 22

In- och upplåning

34 miljarder kronor medan hushållsutlåningen ökade med
5 miljarder kronor. De omvända reporna (avtal att köpa och
sedan sälja tillbaka värdepapper) ökade främst på grund av
säsongsmässiga faktorer, men dessa volymer är generellt sett
kortfristiga.
SEB mäter och bevakar kreditriskexponeringen i
kreditportföljen som omfattar lån, ansvarsförbindelser och
derivat. Se sidan 8 för mer information om kreditportföljen.
In- och upplåning 31 mar 31 dec
Miljarder kronor 2020 2019
Offentlig förvaltning 17 22
Finansiella företag 292 215
Icke-finansiella företag 567 508
Hushåll 362 346
Marginalsäkerheter 70 57
Repor 24 5
Skuldinstrument 6 8

In- och upplåning från allmänheten ökade med 176 miljarder kronor till 1 337 miljarder kronor (1 161). Inlåningen från icke-finansiella företag och hushåll ökade med 75 miljarder kronor under det första kvartalet 2020.

Förvaltat kapital och depåförvaringsvolymer

Det förvaltade kapitalet uppgick till 1 758 miljarder kronor (2 041). Under det första kvartalet minskade marknadsvärdet med 247 miljarder kronor på grund av sjunkande börser. Vissa kunder valde att realisera sina investeringar och nettoutflödet av kapital uppgick till 36 miljarder kronor under kvartalet.

Depåförvaringsvolymen minskade också på grund av de sjunkande börsvärdena i det första kvartalet och uppgick till 8 992 miljarder kronor (10 428).

Risk och kapital

SEB tar kredit-, marknads-, likviditets-, IT- och operativa samt livförsäkringsrisker. Koncernens riskprofil och dess risk-, likviditets- och kapitalhantering beskrivs i SEB:s årsredovisning för 2019 (sidorna 52–57 samt not 40 och 41), i 'Capital Adequacy and Risk Management Report' för 2019 liksom i 'Pillar 3 disclosures' som publiceras kvartalsvis (på engelska). Ytterligare information finns i Fact Book (på engelska) som publiceras kvartalsvis. Banker 111 99 Företag 1 324 1 268

Kreditrisk

livförsäkringsrisker. Koncernens riskprofil och dess risk-,
likviditets- och kapitalhantering beskrivs i SEB:s års
redovisning för 2019 (sidorna 52–57 samt not 40 och 41), i
'Capital Adequacy and Risk Management Report' för 2019
liksom i 'Pillar 3 disclosures' som publiceras kvartalsvis (på
engelska). Ytterligare information finns i Fact Book (på
engelska) som publiceras kvartalsvis.
Kreditrisk
176 procent (218).
Miljarder kronor 2020 2019
Banker 111 99
Företag 1 324 1 268
Kommersiell fastighetsförvaltning 196 188
Förvaltning av bostadsfastigheter 135 131 Rating
Bostadsrättsföreningar 64 63
Offentlig förvaltning 64 72
Bostadskrediter 606 589
Hushåll övrigt 87 90
Summa kreditportfölj
SEB:s kreditportfölj, som omfattar lån, ansvarsförbindelser
2 587 2 498 intjäningen.
och derivat, ökade med 89 miljarder till 2 587 miljarder kronor

SEB:s kreditportfölj, som omfattar lån, ansvarsförbindelser och derivat, ökade med 89 miljarder till 2 587 miljarder kronor i det första kvartalet (2 498). Företagsportföljen ökade med 56 miljarder kronor, 4 procent, utifrån en bred tillväxt i flera segment. Hushållsportföljen (bostadskrediter och hushåll övrigt) ökade med 14 miljarder kronor medan fastighetsförvaltningsportföljerna (kommersiella och bostadsfastigheter) ökade med 12 miljarder kronor sammantaget.

Redovisat bruttovärde för utlåning i steg 2 minskade med 3 087 Mkr till 69 372 Mkr, medan motsvarande bruttovärde i steg 3 (osäkra lån) ökade under kvartalet med 1 494 Mkr till 12 890 Mkr. Ökningen berodde på kreditriskförändringar och valutaeffekter. Se kommentaren om förväntade kreditförluster på sidan 7. Andelen osäkra lån brutto (steg 3), utgjorde 0,71 procent av totala lån (0,67).

Marknadsrisk

SEB:s affärsmodell bygger främst på kundernas efterfrågan. Volatiliteten i finansmarknaderna ökade dramatiskt i mars, vilket ledde till att 10-dagars Value-at-Risk (VaR) i handelslagret ökade. Genomsnittligt VaR uppgick till 158 Mkr jämfört med 98 Mkr för det fjärde kvartalet 2019. I genomsnitt förväntas koncernen, med 99 procents sannolikhet, inte förlora mer än detta belopp under en period på tio handelsdagar.

Likviditet och långfristig upplåning

Kortfristig finansiering i form av certifikat ökade med 26 miljarder kronor sedan årsskiftet. Under kvartalet förföll 19 miljarder kronor i långfristig upplåning (av vilket 11 miljarder var säkerställda obligationer och 8 miljarder kronor i seniora, icke-säkerställda, obligationer). Samtidigt emitterades 64 miljarder kronor (som bestod av 53 miljarder kronor i säkerställda obligationer och 11 miljarder kronor efterställd kvalificerad skuld (senior non-preferred)).

För att säkerställa att marknaderna är likvida och för att bankerna vid behov ska tillhandahålla krediter till företag med likviditetsproblem till följd av effekterna av covid-19, inrättade vissa centralbanker utlåningsprogram för företag där bankerna uppmuntrades att delta. SEB såg inget behov av

ytterligare finansiering under kvartalet men deltog i Riksbankens två-åriga program och i de norska och danska centralbankernas kortfristiga program i stödjande syfte.

31 mar 31 dec De likvida tillgångarna definierade enligt lagen om likviditetstäckningskrav uppgick till 660 miljarder kronor per den 31 mars 2020 (470). Från och med den 16 mars 2020 tillåter Finansinspektionen att banker temporärt kan ligga under likviditetstäckningskravet, för individuella valutor och totalt. Normalt är kravet på likviditetstäckningsgraden (LCR) minst 100 procent. I slutet av kvartalet uppgick den till 176 procent (218).

Bankens målsättning är att alltid ha en stabil finansieringsbas. SEB:s interna strukturella likviditetsmått, Core Gap, som mäter relationen mellan stabil finansiering och tillgångar som inte är likvida, var 111 procent (109).

Rating

Moody's rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till Aa2 med stabila utsikter utifrån bankens goda kreditkvalitet, starka kapitalnyckeltal och goda lönsamhet. Inriktningen på företagsaffären kan dock komma att öka volatiliteten i intjäningen.

S&P rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till A+ med stabila utsikter. Kreditbetyget är baserat på stabiliteten och den låga risken inom verksamhetsområdet Sverige, bankens stabila intjäningsbas och ställning bland ledande nordiska företag, goda marknadsandelar inom företagslån och bolån, en konkurrenskraftig lönsamhet och stark kapitalisering.

Fitch rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till AA-. Kreditbetyget baseras på SEB:s låga riskaptit, dess stabila och väl utförda strategi, en god kreditkvalitet och kapitalisering liksom gynnsamma verksamhetsvillkor.

I mars placerade Fitch SEB:s kreditbetyg på bevakning för möjlig nedgradering till följd av de risker som covid-19 utbrottet innebär, även om de slutgiltiga implikationerna är fortsatt osäkra. I mars bekräftade Moody's sin syn att utsikterna för det svenska banksystemet som helhet är stabila tack vare bankernas starka kapitalposition och intjäningsförmåga. Per den 28 april 2020 hade varken Moody's eller S&P vidtagit några åtgärder avseende SEB:s kreditbetyg till följd av covid -19. 31 mar 31 dec

Kapitalposition

utsikterna för det svenska banksystemet som helhet är stabila
tack vare bankernas starka kapitalposition och intjänings
förmåga. Per den 28 april 2020 hade varken Moody's eller
S&P vidtagit några åtgärder avseende SEB:s kreditbetyg till
Följande tabell visar riskexponeringsbeloppet (REA) och
31 dec
2020 2019
782 746
16,8 17,6
18,7 20,8
21,2 23,3
kapitalrelationerna enligt Basel III.
31 mar

SEB:s kärnprimärkapitalrelation uppgick till 16,8 procent (17,6). SEB:s kärnprimärkapitalkrav vid utgången av kvartalet var 13,7 procent (15,1), av vilket pelare 2-kravet var 3,5 procent, inklusive 2 procent för systemrisk. Det största skälet till att kravet minskat var att Finansinspektionens kontracykliska buffertkrav sänktes från 2,5 till noll procent för att underlätta hanteringen av covid-19-effekter. Myndigheter i andra länder har också minskat eller tagit bort detta krav.

Riskexponeringsbelopp

Banken strävar efter en buffert på cirka 150 baspunkter över
kapitalkravet. Bufferten ska täcka valutakänslighet,
variationer i nettovärdet i den svenska förmånsbestämda
pensionsplanen liksom makroekonomisk osäkerhet överlag.
För närvarande är bufferten 310 baspunkter.
Affärsutveckling
våra processer. Några exempel återfinns nedan.
Riskexponeringsbelopp
Mdr kr Ledande inom rådgivning
Balans 31 dec 2019
Underliggande förändring i kreditrisk
- varav volym
- varav kreditkvalitet
- varav valutaeffekt
Underliggande förändring i marknadsrisk
- varav CVA-risk
Underliggande förändringar i operativ risk
Modelluppdateringar, metod & policy, övrigt
- varav kreditrisk
746
24
11
-2
15
9
2
0
3
3
också bostadsrätter. Cirka 38 procent av bolåne
ansökningarna kan nu behandlas digitalt.
Balans 31 mar 2020 782
Totalt riskexponeringsbelopp (REA) ökade med 36 miljarder
till 782 miljarder, av vilket 27 miljarder kronor beror på

Totalt riskexponeringsbelopp (REA) ökade med 36 miljarder till 782 miljarder, av vilket 27 miljarder kronor beror på kreditrisk. De största bidragen till ökningen av kreditrelaterat REA är tillväxt i kreditvolymer och valutakursförändringar. Modell- och metoduppdateringar ökade också REA för kreditrisk med 2,5 miljarder kronor av vilket 2 miljarder var relaterade till värdepapperiseringar och resterande till uppdaterade kreditriskmodeller i Litauen. REA för marknadsrisk ökade med 9 miljarder kronor, främst på grund av att VaR ökade mot slutet av kvartalet.

I enlighet med Finansinspektionens krav klassades riskviktsgolvet för svenska bolån om från ett pelare 2 till ett pelare 1-krav per den 31 december 2018. Detta REA uppgick till 98 miljarder kronor vid slutet av kvartalet (96).

Internt bedömt kapitalkrav

Per den 31 mars 2020 uppgick det internt bedömda kapitalkravet, inklusive försäkringsrisk, till 74 miljarder kronor (68). Det interna kapitalkravet bedöms med hjälp av SEB:s interna modeller för ekonomiskt kapital och är inte helt jämförbart med det uppskattade kapitalkravet som Finansinspektionen publicerar, på grund av att olika antaganden och metoder används.

Det internt bedömda kapitalkravet för moderbolaget uppgick till 70 miljarder kronor (65).

Affärsutveckling

Under det första kvartalet låg fokus allt mer på att stödja kunderna i ärenden som uppstått i spåren av covid-19 pandemin. Samtidigt fortsatte den löpande verksamheten med målet att vässa såväl produkt- och tjänsteerbjudandet som våra processer. Några exempel återfinns nedan.

Ledande inom rådgivning

Vår digitaliserings- och automatiseringsresa fortsatte. Digital onboarding som finns för enskilda näringsidkare erbjuds nu också till aktiebolag i etableringsfasen. Cirka 1 000 ansökningar gjordes under mars. Likaså utvecklades den automatiska kreditbeslutsfunktionen för bolån till att omfatta också bostadsrätter. Cirka 38 procent av bolåneansökningarna kan nu behandlas digitalt.

Vi förstärkte vår hållbarhetsfunktion genom att samla vår interna expertis och arbeta mer utifrån en övergripande syn på hållbarhetsfrågor, från såväl ett strategiskt som ett affärsperspektiv. Vår Chief Sustainability Officer blir adjungerad medlem i den verkställande ledningen.

Vi lanserade ytterligare ett hållbart alternativ i vårt befintliga tjänstepensionserbjudande där vi mäter vilken hållbarhetspåverkan ett företags pensionsplan har och erbjuder en rad hållbara pensionsfonder till lägre kostnad. Ytterligare en företagsorienterad aktivitet är att SEB, i samarbete med revisions- och konsultföretaget Grant Thornton, genomför ett pilotprogram för medelstora företag som vill ha stöd att utveckla egna hållbara affärsmodeller.

I samarbete med emittenter inom såväl den offentliga som den privata sektorn, inklusive Världsbanken, Nordiska investeringsbanken samt medicinteknikföretaget Getinge, har SEB arrangerat – och givit våra investerande kunder placeringsmöjligheter inom – sociala och hälsoobligationer såväl som kortfristiga certifikat, allt i syfte att stödja de som drabbats av covid-19.

Ett kvitto på vår ambition är att ge service i världsklass till våra kunder, är att SEB rankades som nummer ett av medelstora företag i Sverige i en kundnöjdhetsundersökning utförd av Prospera.

Operationell effektivitet

SEB har bytt ut det centrala banksystemet i Baltikum, vilket gör att alla tre länder nu arbetar på samma tekniska plattform vilket i sin tur underlättar för effektiva och mer kundorienterade produkter och tjänster.

Med hjälp av blockchain-teknik kan vi nu erbjuda företagskunder en förutsägbar och tillförlitlig realtidslösning för omedelbara bolagsinterna betalningar i Europa och USA.

Utökad närvaro

Blockchain-tekniken utgör grunden för den öppna branschplattformen Contour, som nyligen lanserades i Singapore med syftet att underlätta de relativt betungande processerna för att hantera remburser inom handelsfinansiering. Contour är baserat på R3:s Corda blockchain och grundades av SEB och sex andra globala banker tillsammans med tre tjänsteleverantörer.

Vidare gick vi – som första bank – in i samarbetsinitiativet Nordic Smart Government, lanserat av de nordiska näringslivsministrarna. Initiativet syftar till att förenkla vardagen för små och medelstora företag genom att skapa digitala anslutningar till statliga enheter via API-strukturer.

Övrig information

Långsiktiga finansiella mål

SEB:s långsiktiga finansiella mål är att:

  • utdelningen per aktie skall vara 40 procent eller mer av vinst per aktie varje år,
  • upprätthålla en kärnprimärkapitalrelation som är cirka 150 baspunkter högre än gällande kapitalkrav från Finansinspektionen, och
  • skapa en konkurrenskraftig avkastning på kapitalet.

Banken strävar efter att över tid nå en uthållig lönsamhet på 15 procent.

Kostnadsmål

I SEB:s affärsplan för 2019–2021 ingår ett antal strategiska initiativ som sammanlagt förväntas innebära tillkommande investeringar på totalt 2–2,5 miljarder kronor under treårsperioden 2019–2021. Det innebär en årlig kostnadsökning på 1 miljard kronor år 2021 och ett nytt mål för totala kostnader på omkring 23 miljarder kronor år 2021, baserat på 2018 års valutakurser. Givet valutakurserna per 31 mars 2020, indikerar kostnadsmålet en kostnadsnivå på cirka 23,3 miljarder kronor år 2021. Takten på investeringarna beror på utvecklingen och kommer stegvis att öka under treårsperioden. De strategiska initiativen förväntas över tid leda till både förbättrad intäktstillväxt och ökad kostnadseffektivitet, vilket i sin tur förbättrar räntabiliteten över tid.

Valutaeffekter

Valutaeffekten i resultatet för det första kvartalet 2020 var obetydlig då de genomsnittliga kurserna för SEB:s huvudsakliga valutor i princip var oförändrade.

Valutaeffekten av den svagare svenska kronan på utlåning till och inlåning från allmänheten var 33 respektive 25 miljarder kronor jämfört med årsskiftet 2019/2020. Det totala riskexponeringsbeloppet ökade 16 miljarder kronor medan balansomslutningen var 56 miljarder kronor högre.

Osäkerhetsfaktorer

Pandemiutbrottet från covid-19 och de nationella åtgärderna som försöker att begränsa spridningen har fått en snabb och väsentlig påverkan på samhällen, ekonomier och finansmarknader globalt. De negativa finansiella och ekonomiska konsekvenserna kommer att bli omfattande på SEB:s hemmamarknader. SEB:s direkta exponering mot branscher som påverkades omedelbart när utbrottet nådde hemmamarknaderna, såsom hotell och restaurang, flygbolag och turism, är begränsad. Dock förväntas också andra branscher påverkas. Samtidigt är den senaste oljeprisutvecklingen en utmaning för olje- och gasbranschen.

De ekonomiska konsekvenserna av pandemin blir allt mer uppenbara med ökande varsel, lägre konsumtion, lägre inflationsförväntningar och trögare bostadsmarknader. Som ett resultat förväntas kraftiga negativa effekter på BNP 2020. Även om effekter på medellång till längre sikt fortfarande är osäkra, förväntas en återhämtning 2021. SEB kommer löpande att bedöma kreditkvaliteten i sin kreditportfölj med hjälp av flera olika scenarier för pandemin och den ekonomiska utvecklingen. Bedömningen omfattar effekten av de statliga åtgärderna och de totala följdeffekterna för ekonomin. En ytterligare reservering på portföljnivå gjordes under det första kvartalet mot bakgrund av de mycket osäkra makroekonomiska utsikterna och trycket på oljepriserna. SEB fortsätter att bevaka den makroekonomiska utvecklingen och hur kreditkvaliteten påverkas under de kommande kvartalen.

Finansmarknaderna förväntas fortsätta att vara volatila med tanke på den rådande osäkerheten. Det kan påverka verkliga värden på vissa finansiella instrument och innehav, och därmed nettoresultatet från finansiella transaktioner samt kapital.

Räntenivåerna – i Sverige i synnerhet reporäntan – är nyckelfaktorer som påverkar räntenettot och rörelseresultatet för alla banker. Riksbanken förutspår för närvarande ingen förändring av reporäntan, som för närvarande är noll procent, fram till slutet av 2022.

Den 17 juli 2017 utfärdade Tysklands finansdepartement rättslig vägledning avseende källskatt på utdelningar i vissa aktielån- och derivataffärer som görs mellan länder, så kallade cum-cum-transaktioner. Av vägledningen framgår att man avser att granska transaktioner som utförts innan förändringen i skattelagstiftningen trädde i kraft den 1 januari 2016. Lokala skattemyndigheter har i pågående skatterevision fattat preliminära beslut om återkrav för mindre belopp för vissa år. SEB har begärt att dessa krav ska återkallas. Efter en genomgång är det SEB:s uppfattning att de aktielån- och derivataffärer mellan länder som banken gjort i Tyskland före den 1 januari 2016 utfördes i enlighet med då gällande regelverk. Därför har ingen avsättning gjorts. Det kan dock inte uteslutas att resultatet av möjliga framtida skattekrav kan medföra negativa finansiella effekter för SEB.

SEB omfattas av olika regulatoriska system och krav i alla de jurisdiktioner där banken bedriver verksamhet. Under de senaste åren har regler och regleringar i den finansiella sektorn ökat i omfattning och ytterligare skärpts och tillsynsmyndigheterna har utökat sin tillsyn. Detta är en utveckling som förväntas fortsätta. Tillsynsmyndigheter genomför regelbundet granskningar av SEB:s regelefterlevnad, inklusive områden såsom finansiell stabilitet, transaktionsrapportering, åtgärder mot penningtvätt, investerarskydd och dataskydd. SEB har regler och processer på plats i syfte att alltid efterleva tillämpliga regelverk. Det kan dock inte uteslutas att nuvarande och framtida tillsynsgranskningar kan leda till kritik eller sanktioner.

Penningtvättsrelaterade granskningar pågår i ett flertal jurisdiktioner, inklusive Norden och Baltikum. Som en del av sin pågående tillsyn, har Finansinspektionen kommunicerat att de inlett en sanktionsprövningsprocess avseende SEB:s styrning och kontroll av åtgärder mot penningtvätt i bankens dotterbolag i de baltiska länderna. Utfallet av sanktionsprövningen som ska meddelas av Finansinspektionen har skjutits upp till juni 2020. Resultatet av processen är osäker och kan resultera i sanktioner.

Årsstämma

Årsstämman planerades ursprungligen till den 23 mars 2020. Med tanke på covid-19-restriktionerna för evenemang och resor som infördes av myndigheterna i Sverige, sköt styrelsen den 19 mars 2020 upp stämman.

Återigen till följd av covid-19 behövde styrelsens ursprungliga utdelningsförslag för 2019 omprövas.

Ursprungsförslaget motiverades av bankens starka kapitalposition liksom ett starkt finansiellt resultat, men behövde omprövas med tanke på den globala utvecklingen och om SEB:s kunder kommer att behöva ytterligare finansiering och stöd. För att säkerställa tillräckligt utrymme för SEB att agera i kundernas och aktieägarnas intresse analyserar styrelsen situationen för att därefter utvärdera utdelningsförslaget för 2019.

Styrelsen har beslutat att årsstämman ska hållas den 29 juni 2020. SEB ska offentliggöra kallelsen till årsstämman senast fyra veckor före det nya datumet i enlighet med sedvanliga rutiner.

Finansiella rapporter – SEB-koncernen

Resultaträkning i sammandrag

Resultaträkning i sammandrag Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr Not 2020 2019 % 2020 2019 % 2019
Räntenetto 2 6 201 5 930 5 6 201 5 345 16 22 950
Provisionsnetto 3 4 624 4 989 -7 4 624 4 292 8 18 709
Nettoresultat av finansiella transaktioner 4 - 804 2 822 - 804 2 118 7 617
Övriga intäkter, netto 68 349 -81 68 153 -56 858
Summa rörelseintäkter 10 089 14 089 -28 10 089 11 907 -15 50 134
Personalkostnader -3 619 -3 807 -5 -3 619 -3 633 0 -14 660
Övriga kostnader -1 598 -1 746 -8 -1 598 -1 590 0 -6 623
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar - 429 - 474 -10 - 429 - 399 7 -1 662
Summa rörelsekostnader -5 646 -6 026 -6 -5 646 -5 622 0 -22 945
Resultat före kreditförluster 4 443 8 063 -45 4 443 6 285 -29 27 190
Vinster och förluster från materiella och
immateriella tillgångar 0 - 3 -113 0 0 - 2
Förväntade kreditförluster, netto 5 -1 494 - 997 50 -1 494 - 422 -2 294
Rörelseresultat 2 950 7 063 -58 2 950 5 864 -50 24 894
Skatt - 595 -1 232 -52 - 595 -1 182 -50 -4 717
NETTORESULTAT 2 355 5 831 -60 2 355 4 681 -50 20 177
Varav till aktieägarna i
Skandinaviska Enskilda Banken AB 2 355 5 831 -60 2 355 4 681 -50 20 177
Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 1:09 2:70 1:09 2:16 9:33
Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr 1:08 2:68 1:08 2:15 9:28
Totalresultat
Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2020 2019 % 2020 2019 % 2019
NETTORESULTAT 2 355 5 831 -60 2 355 4 681 -50 20 177
Kassaflödessäkringar - 51 58 - 51 - 173 -71 - 298

Totalresultat

Totalresultat
Jan–mar
NETTORESULTAT 2 355 5 831 -60 2 355 4 681 -50 20 177
Kassaflödessäkringar - 51 58 - 51 - 173 -71 - 298
Omräkning utländsk verksamhet 622 - 395 622 335 86 145
Poster som senare kan omklassificeras
till resultaträkningen: 571 - 337 571 162 - 153
Förändring i egen kreditrisk1) 272 - 2 272 - 18 - 53
Förmånsbestämda pensionsplaner -1 832 3 699 -1 832 - 595 1 366
Poster som inte kommer att
omklassificeras till resultaträkningen: -1 560 3 697 -1 560 - 614 154 1 313
ÖVRIGT TOTALRESULTAT - 989 3 360 - 989 - 452 119 1 160
TOTALRESULTAT 1 366 9 191 -85 1 366 4 230 -68 21 336
Varav till aktieägarna i
Skandinaviska Enskilda Banken AB 1 366 9 191 -85 1 366 4 230 -68 21 336
1) Förändring i egen kreditrisk från finansiella skulder till verkligt värde via resultatet.

Balansräkning i sammandrag

Balansräkning i sammandrag
31 mar 31 dec
Mkr 2020 2019
Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker 329 384 146 691
Utlåning till centralbanker 2 578 4 494
Utlåning till kreditinstitut2) 58 830 46 995
Utlåning till allmänheten 1 947 400 1 837 605
Räntebärande värdepapper 317 935 238 578
Egetkapitalinstrument 62 028 78 482
Finansiella tillgångar för vilka kunderna bär
investeringsrisken 277 416 316 776
Derivat 225 482 139 427
Övriga tillgångar 64 814 47 598
SUMMA TILLGÅNGAR 3 285 866 2 856 648
Skulder till centralbanker och kreditinstitut 203 268 88 041
In- och upplåning från allmänheten1) 1 336 827 1 161 485
Finansiella skulder för vilka kunderna bär
investeringsrisken 278 974 317 574
Skulder till försäkringstagarna 26 733 26 547
Emitterade värdepapper 902 390 858 173
Korta positioner 33 202 27 343
Derivat 187 964 122 192
Övriga finansiella skulder 1 978 2 449
Övriga skulder 157 357 97 144
Summa skulder 3 128 693 2 700 947
Eget kapital 157 174 155 700
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL 3 285 866 2 856 648
1) Inlåning täckt av insättningsgarantier 325 341 313 779
2) Utlåning till kreditinstitut samt likvida placeringar hos andra direkta deltagare i system för överföringar

En balansräkning med mer detaljerad information finns tillgänglig i Fact Book.

Förmåns
Förändring
Omräkning
bestämda
i egen
Kassaflödes
utländsk
pensions
Balanserad
kreditrisk2)
Mkr
Aktiekapital
säkringar
verksamhet
planer
vinst
Eget kapital
Jan-mar 2020
Ingående balans
21 942
-339
15
-170
3 898
130 355
155 700
Nettoresultat
2 355
2 355
Övrigt totalresultat (netto efter skatt)
272
-51
622
-1 832
-989
Totalresultat
272
-51
622
-1 832
2 355
1 366
Aktieprogrammen4)
137
137
Förändring i innehav av egna aktier
-30
-30
Utgående balans
21 942
-67
-36
452
2 066
132 817
157 174
Jan-dec 2019
Ingående balans
21 942
-286
313
-315
2 533
124 604
148 789
Övergångseffekt vid tillämpning av IFRS 163)
-244
-244
Justerad balans 1 januari 2018
21 942
-286
313
-315
2 533
124 360
148 545
Nettoresultat
20 177
20 177
Övrigt totalresultat (netto efter skatt)
-53
-298
145
1 366
1 160
Totalresultat
-53
-298
145
1 366
20 177
21 336
Utdelning till aktieägare
-14 069
-14 069
Aktieprogrammen4)
-136
-136
Förändring i innehav av egna aktier
24
24
Utgående balans
21 942
-339
15
-170
3 898
130 355
155 700
Jan-mar 2019
Ingående balans
21 942
-286
313
-315
2 533
124 604
148 789
Övergångseffekt vid tillämpning av IFRS 163)
-244
-244
Justerad balans 1 januari 2018
21 942
-286
313
-315
2 533
124 360
148 545
Nettoresultat
4 681
4 681
Övrigt totalresultat (netto efter skatt)
-18
-173
335
-595
-452
Totalresultat
-18
-173
335
-595
4 681
4 230
Utdelning till aktieägare
-14 069
-14 069
Aktieprogrammen4)
-214
-214
Förändring i innehav av egna aktier
-81
-81
Utgående balans
21 942
-304
140
20
1 937
114 676
138 410
1) Belopp under Andra fonder kan under vissa omständigheter omföras till resultaträkningen i framtiden, exempelvis om de avser upplösning av
Kassaflödessäkringar eller Omräkning utländsk verksamhet när SEB upphör att konsolidera en utländsk verksamhet. Belopp relaterade till Förändring i egen
kreditrisk och Förmånsbestämda pensionsplaner kommer inte att omklassificeras till resultaträkningen.
2) Förändringar i verkligt värde av finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet som kan hänföras till förändringar i egen kreditrisk.
3) IFRS 16 Leasingavtal är tillämpad från 1 januari 2019.
4) SEB:s innehav av egna aktier:
Jan-mar
Jan-dec
Jan-mar
SEB:s innehav av egna aktier, miljoner
2020
2019
2019
Ingående balans
31,5
30,3
30,3
Köpta aktier för aktieprogrammen
0,1
8,7
4,5
Sålda/utdelade aktier
-2,9
-7,4
-3,4
Utgående balans
28,7
31,5
31,3
Förändringar i eget kapital Andra fonder1)
1) Belopp under Andra fonder kan under vissa omständigheter omföras till resultaträkningen i framtiden, exempelvis om de avser upplösning av
Kassaflödessäkringar eller Omräkning utländsk verksamhet när SEB upphör att konsolidera en utländsk verksamhet. Belopp relaterade till Förändring i egen
kreditrisk och Förmånsbestämda pensionsplaner kommer inte att omklassificeras till resultaträkningen.
2) Förändringar i verkligt värde av finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet som kan hänföras till förändringar i egen kreditrisk.
3) IFRS 16 Leasingavtal är tillämpad från 1 januari 2019.
4) SEB:s innehav av egna aktier:
Jan-mar Jan-dec Jan-mar
SEB:s innehav av egna aktier, miljoner 2020 2019 2019
Ingående balans 31,5 30,3 30,3
Köpta aktier för aktieprogrammen 0,1 8,7 4,5
Sålda/utdelade aktier -2,9 -7,4 -3,4
Utgående balans 28,7 31,5 31,3
Marknadsvärde för innehav av egna aktier, Mkr 1 926 2 774 2 523
Med stöd av årsstämmans bemyndigande innehar SEB aktier av serie A för bankens långsiktiga aktiebaserade program. Transaktionerna kan ske vid ett eller flera
tillfällen under året. Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital. Posten inkluderar förändring i nominella belopp för
equityswappar som säkrar aktieprogrammen.

Med stöd av årsstämmans bemyndigande innehar SEB aktier av serie A för bankens långsiktiga aktiebaserade program. Transaktionerna kan ske vid ett eller flera tillfällen under året. Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital. Posten inkluderar förändring i nominella belopp för equityswappar som säkrar aktieprogrammen.

Kassaflödesanalys i sammandrag

Kassaflödesanalys i sammandrag
Mkr 2020 Jan–mar
2019
% Helår
2019
Kassaflöde från resultaträkningen - 17 231 - 13 850 24 4 002
Ökning (-)/minskning (+) i portföljer - 64 723 - 54 363 19 - 100 712
Ökning (+)/minskning (-) i emitterade kortfristiga värdepapper 46 925 110 020 - 57 179 214
Ökad (-)/minskad (+) utlåning - 116 764 - 84 047 39 - 168 396
Ökad (+)/minskad (-) in- och upplåning 290 507 105 528 175 2 801
Ökning/minskning i övriga tillgångar och skulder 41 119 21 149 94 21 578
Kassaflöde från den löpande verksamheten 179 832 84 438 113 - 61 513
Kassaflöde från investeringsverksamheten - 295 - 282 5 - 612
Kassaflöde från finansieringsverksamheten - 14 069 - 100 - 5 227
Periodens kassaflöde 179 537 70 087 156 - 67 352
Kassa och likvida medel vid årets början 159 335 219 579 - 27 219 579
Valutakursdifferenser i likvida medel 7 479 4 709 59 7 108
Periodens kassaflöde 179 537 70 087 156 - 67 352
Kassa och likvida medel vid periodens slut1) 346 351 294 375 18 159 335

Övrig finansiell information – SEB-koncernen

Nyckeltal

Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
2020 2019 2020 2019 2019
Räntabilitet på eget kapital, % 6,0 15,5 6,0 12,7 13,7
Räntabilitet på eget kapital exklusive immateriella
tillgångar, % 6,3 16,4 6,3 13,4 14,5
Räntabilitet på totala tillgångar, % 0,3 0,8 0,3 0,7 0,7
Räntabilitet på riskexponeringsbelopp, % 1,2 3,0 1,2 2,6 2,7
K/I-tal 0,56 0,43 0,56 0,47 0,46
Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 1:09 2:70 1:09 2:16 9:33
Vägt antal aktier1), miljoner 2 164 2 162 2 164 2 163 2 162
Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr 1:08 2:68 1:08 2:15 9:28
Vägt antal aktier efter utspädning2)
, miljoner
2 177 2 177 2 177 2 175 2 175
Substansvärde per aktie, kr 78:09 78:42 78:09 70:54 78:42
Eget kapital per aktie, kr 72:58 71:99 72:58 64:00 71:99
Aktieägarnas kapital, genomsnitt miljarder kr 156,8 150,4 156,8 147,7 146,9
Förväntad kreditförlustnivå, netto, % 0,25 0,18 0,25 0,08 0,10
Andel lån i steg 3, brutto, % 0,71 0,67 0,71 0,56 0,67
Andel lån i steg 3, netto, % 0,38 0,36 0,38 0,35 0,36
Likviditetstäckningsgrad3), % 176 218 176 160 218
Kapitalkrav, Basel III:
Riskexponeringsbelopp, Mkr 781 687 745 637 781 687 739 047 745 637
Uttryckt som kapitalkrav, Mkr 62 535 59 651 62 535 59 124 59 651
Kärnprimärkapitalrelation, % 16,8 17,6 16,8 17,1 17,6
Primärkapitalrelation, % 18,7 20,8 18,7 19,2 20,8
Total kapitalrelation, % 21,2 23,3 21,2 21,7 23,3
Bruttosoliditetsgrad, % 4,3 5,1 4,3 4,6 5,1
Antal befattningar4) 15 261 15 034 15 207 14 796 14 939
Depåförvaring, miljarder kronor 8 992 10 428 8 992 8 475 10 428
Förvaltat kapital, miljarder kronor 1 758 2 041 1 758 1 790 2 041

1) Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 31 499 321 A-aktier för de långsiktiga

aktieprogrammen vid årsskiftet 2019. Under 2020 har SEB återköpt 60 206 aktier och 2 893 089 aktier har sålts.

Per den 31 mars 2020 ägde SEB således 28 666 438 A-aktier till ett marknadsvärde av 1 926 Mkr.

2) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.

3) Definieras av EU:s delegerade lag.

4) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden. Under första kvartalet 2020 harmoniserades FTE definitionen för SEB-koncernen. Cirka en tredjedel av ökningen av antalet FTE:er under kvartalet är hänförlig till den enhetligare definitionen.

I SEB:s Fact Book, finns denna tabell tillgänglig (på engelska) med nio kvartals historik.

Resultaträkning, kvartalsvis

Resultaträkning, kvartalsvis
Kv1 Kv4 Kv3 Kv2 Kv1
Mkr 2020 2019 2019 2019 2019
Räntenetto 6 201 5 930 5 983 5 692 5 345
Provisionsnetto 4 624 4 989 4 693 4 735 4 292
Nettoresultat av finansiella transaktioner - 804 2 822 1 196 1 482 2 118
Övriga intäkter, netto 68 349 70 287 153
Summa rörelseintäkter 10 089 14 089 11 942 12 197 11 907
Personalkostnader -3 619 -3 807 -3 603 -3 618 -3 633
Övriga kostnader -1 598 -1 746 -1 607 -1 680 -1 590
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar - 429 - 474 - 379 - 410 - 399
Summa rörelsekostnader -5 646 -6 026 -5 589 -5 708 -5 622
Resultat före kreditförluster 4 443 8 063 6 353 6 489 6 285
Vinster och förluster från materiella och
immateriella tillgångar 0 - 3 1 0 0
Förväntade kreditförluster, netto -1 494 - 997 - 489 - 386 - 422
Rörelseresultat 2 950 7 063 5 864 6 103 5 864
Skatt - 595 -1 232 -1 092 -1 211 -1 182
Nettoresultat 2 355 5 831 4 772 4 892 4 681
Varav till aktieägarna i
Skandinaviska Enskilda Banken AB 2 355 5 831 4 772 4 892 4 681
Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 1:09 2:70 2:21 2:26 2:16
Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr 1:08 2:68 2:20 2:25 2:15

Rörelsesegment – SEB-koncernen

Resultaträkning per segment

Resultaträkning per segment Rörelsesegment – SEB-koncernen
Jan-mar 2020, Mkr Stora
Företag &
Finansiella
Institutioner
Företag &
Privatkunder
Baltikum Liv Investment
Management
& koncern
funktioner
Elimin
eringar
SEB
koncernen
Räntenetto 2 664 3 002 849 - 8 - 276 - 30 6 201
Provisionsnetto 1 674 1 315 399 605 607 25 4 624
Nettoresultat av finansiella transaktioner - 473 109 32 - 118 - 352 - 3 - 804
Övriga intäkter, netto - 20 12 0 - 5 82 - 1 68
Summa rörelseintäkter 3 845 4 437 1 280 475 61 - 9 10 089
Personalkostnader -1 026 - 874 - 225 - 220 -1 278 4 -3 619
Övriga kostnader
Av- och nedskrivningar av materiella och
-1 322 - 970 - 278 - 184 1 150 5 -1 598
immateriella tillgångar - 16 - 19 - 8 - 6 - 379 - 429
Summa rörelsekostnader -2 365 -1 863 - 511 - 410 - 507 9 -5 646
Resultat före kreditförluster 1 481 2 575 770 64 - 446 0 4 443
Vinster och förluster från materiella och
immateriella tillgångar 0 0 0 0 0
Förväntade kreditförluster, netto - 907 - 519 - 77 0 10 0 -1 494
Rörelseresultat 574 2 055 693 64 - 436 0 2 950
Vinster och förluster från materiella och
Stora
Företag &
Finansiella
Företag & Investment
Management
& koncern
Elimin SEB
Jan-mar 2019, Mkr Institutioner Privatkunder Baltikum Liv funktioner eringar koncernen
Räntenetto 2 278 2 772 762 - 3 - 373 - 90 5 345
Provisionsnetto 1 478 1 284 376 600 528 26 4 292
Nettoresultat av finansiella transaktioner 1 355 147 70 154 393 - 1 2 118
Övriga intäkter, netto 11 7 - 1 51 94 - 9 153
Summa rörelseintäkter 5 121 4 210 1 207 801 641 - 74 11 907
Personalkostnader -1 033 - 872 - 203 - 218 -1 312 5 -3 633
Övriga kostnader -1 284 - 961 - 262 - 172 1 020 69 -1 590
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar - 17 - 14 - 8 - 5 - 356 - 399
Summa rörelsekostnader -2 334 -1 846 - 473 - 395 - 647 74 -5 622
Resultat före kreditförluster 2 787 2 364 734 406 - 6 0 6 285
Vinster och förluster från materiella och
immateriella tillgångar 0 0 0 0
Förväntade kreditförluster, netto - 322 - 71 - 20 0 - 2 - 7 - 422
Rörelseresultat 2 465 2 293 715 406 - 8 - 7 5 864

Stora Företag & Finansiella Institutioner

Resultaträkning

Stora Företag & Finansiella Institutioner
Divisionen erbjuder affärsbank- och investmentbanktjänster riktade till stora företag och institutioner i
Norden, Tyskland och Storbritannien och dess kunder betjänas även genom det internationella nätverket på
cirka 20 kontor.
Resultaträkning
Kv1 Kv4 Jan–Mar Helår
Mkr 2020 2019 % %
2020
2019 % 2019
Räntenetto 2 664 2 450 9 2 664 2 278 17 9 371
Provisionsnetto 1 674 1 824 - 8 1 674 1 478 13 6 558
Nettoresultat av finansiella transaktioner -473 1 434 - 133 -473 1 355 ### 4 462
Övriga intäkter, netto -20 22 - 189 -20 11 221
Summa rörelseintäkter 3 845 5 730 - 33 3 845 5 121 - 25 20 613
Personalkostnader -1 026 -1 170 - 12 -1 026 -1 033 - 1 -4 293
Övriga kostnader -1 322 -1 363 - 3 -1 322 -1 284 3 -5 186
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 16 - 17 - 5 - 16 - 17 - 4 - 69
Summa rörelsekostnader -2 365 -2 550 - 7 -2 365 -2 334 1 -9 548
Resultat före kreditförluster 1 481 3 180 - 53 1 481 2 787 - 47 11 065
Vinster och förluster från materiella och immateriella 0 0 - 84 0 0 - 69 1
Förväntade kreditförluster, netto -907 - 879 3 -907 - 322 182 -1 812
Rörelseresultat 574 2 301 -75 574 2 465
2 465
- 77 9 254
K/I-tal 0,61 0,45 0,61 0,46 0,46
Allokerat kapital, miljarder kronor 69,0 69,3 69,0 63,8 67,9
Räntabilitet på allokerat kapital, % 2,5 10,2 2,5 11,8 10,4
Antal befattningar1) 2 104 2 085 2 100 2 028 2 057
  • Efterfrågan på traditionell bankutlåning ökade efter utbrottet av covid-19
  • Ökade kreditspreadar påverkade värderingen av motpartsrisk avsevärt
  • Rörelseresultatet uppgick till 574 Mkr och räntabiliteten var 2,5 procent

Kommentarer till kvartalet

Det positiva läget från 2019 fortsatte under första delen av kvartalet men förändrades snabbt med den ökande oron för konsekvenserna av spridningen av covid-19.

Kunderna inom segmentet Stora företag följde noggrant sina likviditetspositioner och efterfrågan på traditionell bankutlåning ökade. Samtidigt var efterfrågan på cash management-tjänster hög. Kunderna blev alltmer försiktiga och behovet av att säkra valuta- och råvaruexponeringar ökade. Den ekonomiska osäkerheten ledde initialt till betydligt lägre aktivitet på kapitalmarknaderna samt färre fusioner och förvärv, dock med en viss ökning mot slutet av kvartalet.

För segmentet Finansiella institutioner började året med oväntat låg kundaktivitet. De förväntade räntehöjningarna uteblev och kunderna var avvaktande. Efter det globala utbrottet av covid-19 var aktivitetsnivån på den finansiella marknaden extremt hög med ökade kreditspreadar, rekordhög volatilitet och stora valutakursrörelser. Som svar säkrade kunderna sin valuta- och ränterisk i större omfattning. Den generella trenden på aktiemarknaden var att sälja men SEB:s nordiska institutionella kunder var överlag avvaktande i väntan på lugnare marknader och mer stabila priser. Nya placeringar i alternativa investeringar, till exempel infrastruktur, sköts upp på grund av oron. Undantaget var investeringar i hållbara alternativ där efterfrågan var fortsatt

hög. Depåförvaringsvolymerna minskade till 8 892 miljarder kronor (10 428), en följd av fallande tillgångsvärden.

Rörelseintäkterna uppgick till 3 845 Mkr. Räntenettot ökade till 2 664 Mkr tack vare högre in- och utlåningsvolymer samt en lägre avgift till resolutionsreserven. Provisionsnettot minskade till 1 674 Mkr som en följd av lägre aktivitet på kapitalmarknaderna med färre fusioner och förvärv. Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade avsevärt och var negativt, -473 Mkr, ett resultat av värderingen av motpartsrisk1) som påverkades av den negativa förändringen av kreditspreadarna. Markets underliggande verksamhet bidrog dock positivt eftersom volatiliteten och kundaktiviteten var hög under kvartalet. Rörelsekostnaderna minskade till 2 365 Mkr. Förväntade nettokreditförluster uppgick till 907 Mkr med en förväntad nettokreditförlustnivå på 30 baspunkter, en ökning främst till följd av en ytterligare reservering på portföljnivå för oljerelaterade exponeringar.

1) Verkligt värde av motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA).

Företag & Privatkunder

Resultaträkning

Företag & Privatkunder
Divisionen erbjuder banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företag i Sverige,
samt korttjänster i fyra nordiska länder. I Norden erbjuds även ledande Private Banking-tjänster med global
räckvidd till kapitalstarka privatkunder.
Resultaträkning
Kv1 Kv4 Jan–Mar Helår
Mkr 2020 2019 % %
2020
2019 % 2019
Räntenetto 3 002 2 669 12 3 002 2 772 8 10 721
Provisionsnetto 1 315 1 453 - 9 1 315 1 284 2 5 546
Nettoresultat av finansiella transaktioner 109 122 - 11 109 147 - 26 507
Övriga intäkter, netto 12 8 43 12 7 74 25
Summa rörelseintäkter 4 437 4 253 4 4 437 4 210 5 16 798
Personalkostnader -874 -843 4 - 874 - 872 0 -3 372
Övriga kostnader -970 -1 113 - 13 - 970 - 961 1 -3 979
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 19 - 17 14 - 19 - 14 40 - 68
Summa rörelsekostnader -1 863 -1 972 - 6 -1 863 -1 846 1 -7 418
Resultat före kreditförluster 2 575 2 280 13 2 575 2 364 9 9 380
Vinster och förluster från materiella och immateriella 0 -3 - 91 0 - 4
Förväntade kreditförluster, netto -519 -92 - 519 - 71 - 393
Rörelseresultat 2 055 2 185 - 6 2 055 2 293
2 293
- 10 8 983
K/I-tal 0,42 0,46 0,42 0,44 0,44
Allokerat kapital, miljarder kronor 45,9 44,6 45,9 45,0 44,9
Räntabilitet på allokerat kapital, % 13,7 15,0 13,7 15,6 15,3
Antal befattningar1) 3 553 3 478 3 536 3 600 3 564
  • Högre förväntade nettokreditförluster på grund av covid-19-pandemin
  • SEB rankades nummer ett av större medelstora företag i Sverige i Prosperas kundnöjdhetsundersökning
  • Rörelseresultatet uppgick till 2 055 Mkr och räntabiliteten uppgick till 13,7 procent

Kommentarer till kvartalet

Kundnöjdhet för rådgivningstjänster enligt Net Promoter Score (NPS) låg fortsatt på höga nivåer för privatkunder inom Personal Banking segmentet medan kundnöjdheten minskade en aning för små och medelstora företag.

Rörelseresultatet minskade med 6 procent. Räntenettot ökade med 12 procent, eller 333 Mkr, på grund av reporäntehöjningen, lägre resolutionsavgift samt inlåningstillväxt. Provisionsnettot minskade med 9 procent på grund av lägre transaktionsvolymer inom kortaffären, vilket förklaras av säsongsvariationer mellan kvartal och covid-19-pandemin som lett till minskad omsättning på kortköp, framför allt i företagssegmentet. Detta motverkades till viss grad av ökade kurtageintäkter. Rörelsekostnaderna minskade med 6 procent, huvudsakligen på grund av att föregående kvartal hade säsongsmässigt högre kostnader. Nettokreditförlusterna ökade väsentligt under första kvartalet, till 519 Mkr, med en förväntad kreditförlustnivå på 21 baspunkter. Ökningen beror på en ytterligare reservering på portföljnivå, framförallt inom företagssegmentet, som ett resultat av makroekonomiska osäkerheter.

Inom företagssegmentet fortsatte nettoinflödet av helkunder. Utökade affärer med befintliga kunder i kombination med de nya kunderna bidrog till ökade ut- och inlåningsvolymer, primärt bland små och medelstora företag. Dock motverkades nyutlåningen till företag med 5 miljarder kronor helt av minskat kreditkortsutnyttjande, vilket resulterade i att total företagsutlåning minskade något och uppgick till 252 miljarder kronor (253).

Inom privatkundsegmentet fortsatte bolåneaffären att växa vilket resulterade i ökade volymer men med en något lägre nettomarknadsandel avseende nyutlåning jämfört med föregående kvartal. Bolåneportföljen växte med 4 miljarder kronor och uppgick till 514 miljarder kronor. Fondvolymerna minskade mot slutet av kvartalet medan inlåningen ökade mer än förväntat för ett första kvartal. Framför allt Private Bankings sista månad i kvartalet präglades av hög kundaktivitet och minskat förvaltat kapital till följd av den negativa utvecklingen på börsmarknaderna.

Totalt ökade utlåningen med 4 miljarder kronor och uppgick till 827 miljarder kronor. Inlåningsvolymerna ökade med 16 miljarder kronor och uppgick till 473 miljarder kronor.

Baltikum

Resultaträkning

Baltikum
Divisionen tillhandahåller banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora
företagskunder i Estland, Lettland och Litauen.
Resultaträkning
Kv1 Kv4 Jan–Mar Helår
Mkr 2020 2019 % %
2020
2019 % 2019
Räntenetto 849 831 2 849 762 11 3 218
Provisionsnetto 399 426 - 6 399 376 6 1 638
Nettoresultat av finansiella transaktioner 32 111 - 71 32 70 - 54 321
Övriga intäkter, netto 0 - 4 - 93 0 - 1 - 76 - 8
Summa rörelseintäkter 1 280 1 364 - 6 1 280 1 207 6 5 169
Personalkostnader - 225 - 221 2 - 225 - 203 11 - 856
Övriga kostnader - 278 - 310 - 10 - 278 - 262 6 -1 123
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 8 - 8 4 - 8
- 8
5 - 30
Summa rörelsekostnader - 511 - 539 - 5 - 511 - 473 8 -2 009
Resultat före kreditförluster 770 825 - 7 770 734 5 3 159
Vinster och förluster från materiella och immateriella 0 1 - 62 0 0 49 2
Förväntade kreditförluster, netto - 77 - 17 - 77 - 20 - 58
Rörelseresultat 693 810 - 14 693 715 - 3 3 104
K/I-tal 0,40 0,40 0,40 0,39 0,39
Allokerat kapital, miljarder kronor 13,3 11,0 13,3 10,5 10,8
Räntabilitet på allokerat kapital, % 17,9 25,2 17,9 23,3 24,7
Antal befattningar1) 2 339 2 350 2 345 2 314 2 350
  • Begränsad ekonomisk effekt från covid-19-pandemin
  • Ökad företagsinlåning på grund av att investeringar avyttrades
  • Rörelseresultatet uppgick till 693 Mkr och räntabiliteten uppgick till 17,9 procent

Kommentarer till kvartalet

Första kvartalet började positivt med en stark finansiell position i Baltikum. När covid-19-pandemin bröt ut i mars fick det dock en betydande inverkan på de sektorer som sattes i karantän till följd av de införda restriktionerna.

Inom det privata segmentet bidrog ökande bolån till den stabila portföljtillväxten i lokal valuta, medan marginalen på nyutlåning fortsatt låg över portföljens genomsnitt. Användningen av kort- och betalningsprodukter inom det privata segmentet påverkades dock av minskad efterfrågan mot slutet av kvartalet. Användningen av SEB:s digitala tjänsteerbjudande fortsatte att öka, både i antalet videomöten samt en större andel försäljning genom de digitala kanalerna.

Affärsvolymerna inom företagssegmentet ökade något, kunderna var försiktiga medan marginalerna i portföljen stabiliserades.

Inga betydande effekter från covid-19-pandemin på nyckeltal för kreditkvalitet har ännu visat sig i de baltiska portföljerna. De totala utlåningsvolymerna ökade med 1 procent i lokal valuta under första kvartalet och uppgick till 166 miljarder kronor (157). Den stadiga tillväxten av inlåning fortsatte inom privatkundssegmentet medan företagskundernas inlåning ökade när deras aktieinvesteringar avyttrades. De totala inlåningsvolymerna ökade med

4 procent i lokal valuta under första kvartalet och uppgick till 167 miljarder kronor (153).

Jämfört med fjärde kvartalet minskade rörelseresultatet med 14 procent också i lokal valuta, eller med motsvarande 117 Mkr, till 693 Mkr. Räntenettot ökade med 2 procent i lokal valuta, delvis på grund av högre utlåningsvolymer och högre marginaler. Provisionsnettot var 6 procent lägre i lokal valuta till följd av det föregående kvartalets höga säsongsmässiga aktivitetsnivå, men också från lägre aktivitetsnivå under de sista veckorna av kvartalet till följd av restriktioner till följd av covid-19-pandemin. Nettoresultatet från finansiella transaktioner minskade med 71 procent i lokal valuta, främst på grund av nedgången i marknadsvärderingar av statsobligationer i Treasurys likviditetsportföljer i Baltikum. Detta mot bakgrund av den generella ökningen av kreditspreadar på obligationsmarknaden till följd av den ökade marknadsvolatiliteten hänförlig till covid-19-pandemin.

Rörelsekostnaderna var 5 procent lägre i lokal valuta, främst beroende på den administrativa avgift på 19 Mkr som uppstod i förra kvartalet då tillsynsmyndigheten i Lettland avslutade sitt tillsynsärende avseende penningtvätt.

De förväntade nettokreditförlusterna för kvartalet uppgick till 77 Mkr med en beräknad kreditförlustnivå på 16 baspunkter. Ökningen beror på en ytterligare reservering på portföljnivå till följd av makroekonomisk osäkerhet.

Liv

Divisionen erbjuder livförsäkringstjänster till privatpersoner liksom företag och institutioner huvudsakligen i Norden och Baltikum.

Resultaträkning

Kv1 Kv4 Jan–Mar Helår
Mkr 2020 2019 % % 2020 2019 % 2019
Räntenetto - 8 - 5 68 - 8 - 3 142 - 16
Provisionsnetto 605 648 - 7 605 600 1 2 531
Nettoresultat av finansiella transaktioner - 118 207 ### - 118 154 - 176 711
Övriga intäkter, netto - 5 15 ### - 5 51 - 109 77
Summa rörelseintäkter 475 866 - 45 475 801 - 41 3 304
Personalkostnader - 220 - 221 - 1 - 220 - 218 1 - 860
Övriga kostnader - 184 - 183 1 - 184 - 172 7 - 706
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 6 - 5 6 - 6 - 5 10 - 21
Summa rörelsekostnader - 410 - 410 0 - 410 - 395 4 -1 587
Resultat före kreditförluster 64 456 - 86 64 406 - 84 1 716
Vinster och förluster från materiella och immateriella
Förväntade kreditförluster, netto 0 0 0 0 - 10 - 1
Rörelseresultat 64 456 - 86 64 406
406
- 84 1 715
K/I-tal 0,86 0,47 0,86 0,49 0,48
Allokerat kapital, miljarder kronor 5,5 5,4 5,5 5,4 5,4
Räntabilitet på allokerat kapital, % 4,4 31,2 4,4 27,8 29,4
Antal befattningar1) 1 054 1 061 1 051 1 057 1 046

1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

  • Stor påverkan på tillgångsvärden och rörelseresultat från de ogynnsamma marknaderna efter covid-19
  • Positiv utveckling av försäljning och premieinkomst
  • Rörelseresultatet uppgick till 64 Mkr och räntabiliteten var 4,4 procent

Kommentarer till kvartalet

Covid-19-pandemin påverkade de finansiella marknaderna kraftigt, vilket i sin tur gav lägre tillgångsvärden och försämrat rörelseresultat i divisionen. Osäkerheten och kraftigt sjunkande tillgångsvärden medförde att kunderna sökte rådgivning i större utsträckning, men inga större förändringar i kundernas placeringar märktes.

De samlade tillgångsvärdena för traditionell försäkring och fondförsäkring uppgick till 343 miljarder kronor (395), netto efter in- och utflöden, värdeminskning och interna flyttar av tillgångsportföljer.

Rörelseresultatet minskade med 392 Mkr jämfört med föregående kvartal till 64 Mkr. Provisionsnettot minskade med 7 procent jämfört med föregående kvartal beroende på lägre tillgångsvärden inom fondförsäkringstillgångarna. Nettoresultat av finansiella transaktioner minskade jämfört med föregående kvartal från 207 Mkr till -118 Mkr. Volatiliteten på räntemarknaden påverkade intäkterna i de traditionella portföljerna både i Sverige och Baltikum. Även intäkterna inom riskförsäkringar påverkades negativt av försämrad kapitalavkastning på tillgångsvärden samt ökat skadeutfall. Ungefär 277 Mkr av intäktsminskningen är orealiserad värdenedgång.

I Sverige ökade SEB:s marknadsandel på försäkringsmarknaden. Ökningen berodde på stark utveckling av depåförsäkring samt avtalspension. Mätt som premieinkomst ökade SEB:s marknadsandel med 0,6 procentenheter till 8,1 procent1 under det fjärde kvartalet 2019. Försäljningen ökade under det första kvartalet med 29 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år, också det hänförligt framför allt till depåförsäkring och avtalspensionsområdet i Sverige.

1 Enligt senaste tillgänglig marknadsstatistik från Svensk Försäkring.

Investment Management & koncernfunktioner

Resultaträkning

Investment Management & koncernfunktioner
Division Investment Management förvaltar SEB-fonderna och mandat för kunder via de övriga divisionerna.
Koncernfunktionerna omfattar technology, supportfunktioner, Treasury, stabsenheter och verksamhet under
avveckling i Tyskland.
Resultaträkning
Kv1 Kv4 Jan–Mar Helår
Mkr 2020 2019 % %
2020
2019 % 2019
Räntenetto - 276 - 11 - 276 - 373 - 26 - 378
Provisionsnetto 607 659 - 8 607 528 15 2 392
Nettoresultat av finansiella transaktioner - 352 936 - 138 - 352 393 - 189 1 605
Övriga intäkter, netto 82 309 - 73 82 94 - 12 554
Summa rörelseintäkter 61 1 892 - 97 61 641 - 90 4 173
Personalkostnader -1 278 -1 355 - 6 -1 278 -1 312 - 3 -5 294
Övriga kostnader 1 150 1 212 - 5 1 150 1 020 13 4 465
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 379 - 427 - 11 - 379 - 356 7 -1 475
Summa rörelsekostnader - 507 - 570 - 11 - 507 - 647 - 22 -2 304
Resultat före kreditförluster - 446 1 322 - 134 - 446 - 6 1 869
Vinster och förluster från materiella och immateriella 0 - 1 - 116 0 0 - 1
Förväntade kreditförluster, netto 10 - 9 10 -2 - 22
Rörelseresultat - 436 1 311 - 133 - 436 - 8
406
1 846
Antal befattningar1) 6 210 6 061 6 176 5 797 5 922
SEB-fonder, mdr kr2) 562 685 562 631 685

2) Från 1 januari 2020 förtydligades definitionen av det förvaltade kapitalet avseende SEB fonder, vilket ledde till ett lägre förvaltat kapital. Jämförbara perioder har räknats om pro forma. Förvaltningen av pensionsfonder i Baltikum har flyttats till Liv-divisionen.

  • Kapitalet som förvaltas enligt SEB:s hållbarhetskriterier uppgick till 207 miljarder kronor
  • Negativa värderingar främst inom Treasury och för strategiska innehav drog ner resultatet av finansiella transaktioner
  • Rörelseresultatet uppgick till -436 Mkr

Kommentarer till kvartalet

Investment Management & koncernfunktioner rapporteras tillsammans, men är mycket olika. Det sammanlagda rörelseresultatet på -436 Mkr kommenteras bäst var för sig.

Investment Management: Kvartalet startade i positiva tongångar med ökade tillgångsvärden men vände brant ned under andra hälften, som en effekt av covid-19, och SEBfonder minskade till 562 miljarder kronor (685). Förvaltning av baltiska pensionsfonder till ett värde av 34 miljarder kronor flyttades till livdivisionen. Nettoflöden för kvartalet uppgick till -4 miljarder kronor och värdeförändringen till -85 miljarder kronor. Snittvärdet av det förvaltade kapitalet minskade något jämfört med det föregående kvartalet och som en konsekvens av det minskade basprovisionerna med 1 procent och uppgick till 528 Mkr. Kapital som förvaltas enligt SEB:s hållbarhetskriterier uppgick till 207 miljarder kronor (256) vilket motsvarar 37 procent av det totala värdet av SEB-fonder.

Rörelseintäkterna uppgick till 583 Mkr (584). De prestationsbaserade intäkterna var oförändrade jämfört med det fjärde kvartalet och uppgick till 46 Mkr. Rörelsekostnaderna minskade med 6 procent till 229 Mkr och var till största delen relaterat till lägre personalkostnader än i fjärde kvartalet och säsongsrelaterade lägre kostnader under det första kvartalet. Rörelseresultatet uppgick till 354 Mkr (337). Treasury: Räntenettot minskade jämfört med det fjärde kvartalet främst till följd av internprissättningen på inlåning. Dessutom påverkades räntenettot av att större delen av kostnaden för att förfinansiera det primärkapitaltillskott på 1,1 miljarder dollar från 2014 som ska återköpas i maj ingick. Nettoresultat av finansiella transaktioner var lägre än det fjärde kvartalet på grund av en större omvärdering av swapsäkringar som används i finansieringssyfte och egna emitterade obligationer i den tyska verksamheten som är under avveckling.

Support- och stabsenheter: Technology sköter drift och utveckling liksom IT-arkitektur. Business support hanterar back office-tjänster till divisionerna. I stabsenheter ingår till exempel risk- och regelefterlevnadsfunktionerna samt andra enheter. Alla relevanta kostnader debiteras för att ingå i resultatet för respektive division.

Nettoresultatet av finansiella transaktioner återspeglar en negativ förändring av marknadsvärdet på 703 Mkr i vissa strategiska innehav.

I det fjärde kvartalet 2019 ingick i övriga intäkter en realiserad kapitalvinst för försäljningen av aktier i LR Realkredit till ett belopp på 259 Mkr

Noter till de finansiella rapporterna – SEB-koncernen

Not 1 Redovisningsprinciper

Denna rapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EU-kommissionen. Därutöver tillämpas lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Kompletterande redovisningsregler för koncerner (RFR 1). Moderbolaget har upprättat delårsrapporten i enlighet med lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitutioner och värdepappersbolag. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Redovisning för juridiska personer (RFR 2) tillämpats.

Från och med januari 2020 tillämpar koncernen Definition av väsentlig (ändringar av IAS 1 och IAS 8). Ändringarna innebär en ny definition av väsentlighet som lyder "information är väsentlig om utelämnande, felaktighet eller dölja den rimligen kan förväntas påverka beslut som de primära användarna av allmänna finansiella rapporter gör på grundval av de finansiella rapporterna, som ger finansiell information om en specifik rapporterande enhet. ". IASB har utfärdat en reviderad Föreställningsram för finansiell rapportering. Syftet med föreställningsramen är att hjälpa IASB att utveckla standarder, att hjälpa företag att utveckla enhetliga redovisningsprinciper där det inte finns någon tillämplig standard och att hjälpa alla parter att förstå och tolka standarderna. En ändring av IFRS 3 Rörelseförvärv klargör att för att betraktas som en rörelseverksamhet måste en integrerad uppsättning aktiviteter och tillgångar innehålla minst input och en materiell process som tillsammans väsentligt bidrar till förmågan att skapa produktion. Ändringarna har inte väsentligt påverkat koncernens finansiella rapporter eller kapitaltäckning och stora exponeringar.

I alla övriga väsentliga aspekter är koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper och beräkningsgrunder samt presentation oförändrade jämfört med årsredovisningen för 2019.

Not 2 Räntenetto

Not 2 Räntenetto
Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2020 2019 % 2020 2019 % 2019
Ränteintäkter1) 10 342 10 448 - 1 10 342 9 949 4 41 722
Räntekostnader -4 141 -4 518 - 8 -4 141 -4 604 - 10 -18 772
Räntenetto
1) Varav räntor beräknade enligt
6 201 5 930 5 6 201 5 345 16 22 950
effektivräntemetoden. 8 540 8 776 - 3 8 540 8 592 - 1 35 217
Not 3 Provisionsnetto
Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2020 2019 % 2020 2019 % 2019
Emissioner och rådgivning 251 470 - 47 251 232 8 1 312
Värdepappershandel och derivat 622 519 20 622 523 19 2 047
Notariat och fondverksamhet 1 996 2 036 - 2 1 996 1 794 11 7 782
Varav resultatbaserade provisioner 51 42 21 51 12 121
Ränteintäkter1) 10 342 10 448 - 1 10 342 9 949 4 41 722
1) Varav räntor beräknade enligt
Not 3 Provisionsnetto
Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2020 2019 % 2020 2019 % 2019
Emissioner och rådgivning 251 470 - 47 251 232 8 1 312
Värdepappershandel och derivat 622 519 20 622 523 19 2 047
Notariat och fondverksamhet 1 996 2 036 - 2 1 996 1 794 11 7 782
Varav resultatbaserade provisioner 51 42 21 51 12 121
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt 2 760 2 867 - 4 2 760 2 705 2 11 293
Varav betalningsförmedling och
kortverksamhet 1 454 1 607 - 10 1 454 1 483 - 2 6 299
Varav utlåning 769 762 1 769 683 13 2 869
Livförsäkringsprovisioner 381 425 - 10 381 435 - 12 1 741
Provisionsintäkter 6 009 6 317 - 5 6 009 5 690 6 24 176
Provisionskostnader -1 385 -1 328 4 -1 385 -1 398 - 1 -5 467
Provisionsnetto 4 624 4 989 - 7 4 624 4 292 8 18 709
Varav värdepappersprovisioner, netto 2 079 2 283 - 9 2 079 1 764 18 8 179
Varav betalningsförmedling och
kortverksamhet, netto 896 1 080 - 17 896 939 - 5 4 096
Varav livförsäkringsprovisioner, netto 254 302 - 16 254 282 - 10 1 198
1 325 5 1 395 1 307 7 5 236

Provisionsintäkter per segment

Provisionsintäkter per segment
Stora
Företag &
Investment
Management
Finansiella Företag & & koncern Elimin SEB
Mkr Institutioner Privatkunder Baltikum Liv funktioner eringar koncernen
Kv 1 2020
Emissioner och rådgivning 242 4 4 0 251
Värdepappershandel och derivat 501 117 10 0 -6 0 622
Notariat och fondverksamhet 846 443 47 52 1 495 -887 1 996
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt 1 225 1 143 507 47 119 -282 2 760
Livförsäkringsprovisioner 772 -391 381
Provisionsintäkter 2 815 1 707 568 872 1 608 -1 561 6 009
Kv 4 2019
Emissioner och rådgivning 455 12 5 0 -2 470
Värdepappershandel och derivat 401 110 6 0 3 0 519
Notariat och fondverksamhet 872 421 48 44 1 593 -941 2 036
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt 1 194 1 301 548 56 120 -352 2 867
Livförsäkringsprovisioner 816 -391 425
Provisionsintäkter 2 920 1 844 606 916 1 715 -1 684 6 317
Jan-mar 2020
Emissioner och rådgivning 242 4 4 0 251
Värdepappershandel och derivat 501 117 10 0 -6 0 622
Notariat och fondverksamhet 846 443 47 52 1 495 -887 1 996
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt
1 225 1 143 507 47 119 -282 2 760
Livförsäkringsprovisioner 772 -391 381
Provisionsintäkter 2 815 1 707 568 872 1 608 -1 561 6 009
Jan-mar 2019
Emissioner och rådgivning 224 3 4 0 232
Värdepappershandel och derivat 398 122 4 0 0 0 523
Notariat och fondverksamhet 802 347 44 39 1 403 -842 1 794
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt 1 142 1 245 471 56 113 -322 2 705
Livförsäkringsprovisioner 790 -355 435
Provisionsintäkter 2 566 1 717 524 885 1 517 -1 519 5 690

Intäkter från emissioner och rådgivning, värdepappershandel och derivat, betalningsförmedling, kortverksamhet, utlåning, inlåning, garantier och övrigt härrör huvudsakligen från en fastställd tidpunkt. Intäkter från notariat och fondverksamhet och livförsäkringverksamhet uppkommer huvudsakligen över tiden.

Not 4 Nettoresultat av finansiella transaktioner

Kv1 Kv4 Jan–mar
Mkr 2020 2019 % 2020 2019 % 2019
Egetkapitalinstrument och hänförliga derivat -1 489 755 -1 489 838 2 628
Skuldinstrument och hänförliga derivat - 456 582 - 456 - 59 - 37
Valuta och hänförliga derivat 1 513 1 132 34 1 513 1 097 38 4 119
Övriga livförsäkringsintäkter, netto - 113 219 - 113 152 722
Övrigt - 259 134 - 259 89 185
Nettoresultat av finansiella transaktioner - 804 2 822 - 804 2 118 7 617
Varav orealiserade värderingsjusteringar
hänförliga till motpartsrisk och egen
kreditvärdighet avseende derivat -1282 267 -1 282 - 6 - 1

Not 5 Förväntade kreditförluster, netto

Varav orealiserade värderingsjusteringar
hänförliga till motpartsrisk och egen
kreditvärdighet avseende derivat -1282 267 -1 282 - 6 - 1
I Nettoresultat av finansiella transaktioner presenteras resultatet fördelat på typ av underliggande finansiellt instrument.
Under första kvartalet genererade strukturerade produkter som erbjuds allmänheten en effekt på derivat hänförliga till Egetkapitalinstrument
med -1 160 Mkr (kv 4 2019: 345) och en effekt för Skuldinstrument med 1 455 Mkr (kv 4 2019: -115).
Not 5 Förväntade kreditförluster, netto Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2020 2019 % 2020 2019 % 2019
Nedskrivningar eller återföringar - Steg 1 - 476 25 - 476 - 47 24
Nedskrivningar eller återföringar - Steg 2 - 287 197 - 287 31 457
Nedskrivningar eller återföringar - Steg 3 - 705 -1 189 -41 - 705 - 428 65 -2 777
Nedskrivningar eller återföringar -1 468 - 967 52 -1 468 - 444 -2 296
Bortskrivningar och återvinningar
Bortskrivningar, totalt - 226 - 288 -21 - 226 - 227 0 -1 113
Återförda reserveringar utnyttjade för
bortskrivningar 154 195 -21 154 169 -9 845
Bortskrivningar ej tidigare reserverade - 72 - 92 -22 - 72 - 57 26 - 269
Återvinningar på tidigare års bortskrivningar 46 63 -26 46 79 -41 271
Bortskrivningar, netto - 25 - 30 -15 - 25 22 2
Förväntade kreditförluster, netto -1 494 - 997 50 -1 494 - 422 -2 294
Förväntad kreditförlustnivå, netto, % 0,25 0,18 0,25 0,08 0,10
Förväntade kreditförluster och kreditexponering per steg, förändringar i reserver för förväntade kreditförluster samt utlåning och
förväntade kreditförlustreserver per bransch presenteras i not 9-11.

Not 6 Ställda panter och eventualförpliktelser

Not 6 Ställda panter och eventualförpliktelser
Mkr 31 mar
2020
31 dec
2019
Säkerheter ställda för egna skulder1) 536 544 496 406
Säkerheter ställda för skulder till försäkringstagarna 305 707 344 121
Övriga ställda säkerheter2)
Ställda säkerheter
129 294
971 545
91 477
932 004
Ansvarsförbindelser3) 145 150 139 462
Åtaganden
Eventualförpliktelser
637 328
782 477
638 348
777 810

Not 7 Finansiella tillgångar och skulder

1) Varav tillgångar pantsatta för egna utgivna säkerställda obligationer 377 189 Mkr (368 955).
2) Varav värdepapperslån 3 668 Mkr (5 389) och pantsatta men ej utnyttjade obligationer
95 112 Mkr (58 523).
3) Varav finansiella garantier 8 693 Mkr (8 705).
Not 7 Finansiella tillgångar och skulder
31 mar 2020 31 dec 2019
Bokfört Verkligt Bokfört Verkligt
Mkr värde värde värde värde
Utlåning1) 2 335 950 2 350 242 2 033 280 2 033 650
Räntebärande värdepapper 317 935 317 766 238 578 238 878
Egetkapitalinstrument 62 028 62 028 78 482 78 482
Finansiella tillgångar för vilka kunderna bär
investeringsrisken 277 416 277 416 316 776 316 776
Derivat 225 482 225 482 139 427 139 427
Övrigt 32 797 32 797 16 584 16 584
Finansiella tillgångar 3 251 608 3 265 731 2 823 127 2 823 797
Inlåning 1 540 096 1 539 096 1 249 526 1 248 839
Finansiella skulder för vilka kunderna bär
investeringsrisken 278 974 278 974 317 574 317 574
Emitterade värdepapper2) 951 086 956 243 902 812 896 194
Korta positioner 33 202 33 202 27 343 27 343
Derivat 187 964 187 964 122 192 122 192
Övrigt 83 611 83 613 18 449 18 451
Finansiella skulder 3 074 933 3 079 092 2 637 896 2 630 593
1) Utlåning inkluderar Tillgodohavanden hos centralbanker (exklusive Kassa), Utlåning till centralbanker, Utlåning till kreditinstitut och Utlåning till
allmänheten.
2) Emitterade värdepapper inkluderar Emitterade värdepapper och Efterställda skulder (del av Övriga skulder).

2) Emitterade värdepapper inkluderar Emitterade värdepapper och Efterställda skulder (del av Övriga skulder).

SEB har klassificerat sina tillgångar och skulder i klasser utifrån tillgångarnas och skuldernas egenskaper. Det verkliga värdet för varje klass finansiella tillgångar och skulder jämförs med dess bokförda värde. Egenskaperna för varje klass beskrivs i not 37 i årsredovisningen för 2019.

Not 8 Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde

Mkr 31 mar 2020 31 dec 2019
Värderings- Värderings- Värderings- Värderings-
teknik baserad på teknik baserad på teknik baserad på teknik baserad på
Noterade marknads- Noterade marknads-
observerbara indata ej observer- observerbara indata ej observer-
värden bara indata värden bara indata
Tillgångar (Nivå 1) (Nivå 2) (Nivå 3) Summa (Nivå 1) (Nivå 2) (Nivå 3) Summa
Utlåning 208 937 208 937 190 090 190 090
Räntebärande värdepapper 131 127 172 081 303 208 110 101 113 884 5 223 990
Egetkapitalinstrument 45 779 1 977 14 272 62 028 59 029 6 403 13 050 78 482
Finansiella tillgångar för vilka
försäkringstagarna bär risken 271 280 5 514 622 277 416 308 909 7 236 631 316 776
Derivatinstrument 2 452 222 439 591 225 482 1 006 137 943 478 139 427
Innehav i intressebolag1) 75 376 450 85 381 466
Summa 450 713 610 947 15 861 1 077 520 479 130 455 557 14 544 949 231
Skulder
Inlåning 39 950 39 950 15 103 15 103
Finansiella skulder för vilka kunderna bär
investeringsrisken 272 922 5 440 612 278 974 309 772 7 178 625 317 574
Skulder till försäkringstagarna 25 489 1 244 26 733 25 399 1 147 26 547
Emitterade värdepapper 12 399 12 399 20 207 20 207
Korta positioner 26 072 7 129 33 202 25 634 1 669 41 27 343
Derivatinstrument 1 533 185 999 433 187 964 1 554 120 296 342 122 192
Övriga finansiella skulder 64 1 914 1 978 44
2 405
2 449
Summa 326 079 254 076 1 045 581 200 362 402 168 004 1 008 531 414
1) Innehav i riskkapitalverksamheten redovisade till verkligt värde via resultatet.

Värdering till verkligt värde

Syftet med värdering till verkligt värde är att komma fram till det pris till vilket en ordnad transaktion skulle ske mellan marknadsaktörer vid värderingstidpunkten på affärsmässiga villkor. Koncernen har etablerat en värderingsprocess och en kontrollmiljö för att fastställa verkliga värden för finansiella instrument där en, från affären, oberoende översyn av värderingsmodeller och priser ingår. Om principerna för validering inte efterlevs ska Head of Group Finance informeras. Avsteg som är väsentliga eller av principiell vikt kräver godkännande från GRMC (Group Risk Measurement Committee) och ARC (Accounting Reporting Committee).

SEB använder olika metoder för att komma fram till det verkliga värdet för finansiella instrument; noterade priser på aktiva marknader, värderingstekniker som innehåller observerbar indata och värderingstekniker baserade på interna modeller. För upplysningsändamål klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde i en värderingshierarki som återspeglar observerbarheten på de indata som använts vid värderingarna. Group Risk klassificerar och ser kontinuerligt över klassificeringen av finansiella instrument i hierarkin för verkligt värde. Värderingsprocessen är densamma för finansiella instrument i samtliga nivåer.

En aktiv marknad är en marknad där transaktioner sker med tillräcklig volym och frekvens för att ge kontinuerlig prisinformation. Syftet är att komma fram till det pris till vilket en transaktion skulle kunna ske, utan att ändra eller dela upp instrumentet eller inkludera det i en portfölj, på instrumentets huvudmarknad.

Verkligt värde beräknas i regel individuellt för finansiella instrument. Dessutom görs värderingsjusteringar på portföljnivå för att täcka kreditrisken. För att återspegla motpartens och den egna kreditrisken för OTC-derivat görs portföljjusteringar baserat på nettoexponeringen mot varje motpart. Dessa justeringar baseras på uppskattningar av exponering vid fallissemang, sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad, på motpartsnivå. Information om sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad hämtas från CDS marknaden. För motparter där denna information saknas eller inte är tillförlitlig på grund av exponeringens natur, tillämpas alternativa metoder där sannolikheten för falissemang baseras på generiska kreditindex för specifika bransch- och/eller kreditbetyg.

När finansiella skulder värderas till verkligt värde reflekteras SEB:s egen kreditvärdighet.

För att fastställa verkligt värde för investeringsfastigheter beaktas marknadsaktörers förmåga att generera ekonomiska fördelar genom att använda fastigheterna på det maximala och bästa sättet. Det maximala och bästa användningsområdet för fastigheterna beaktar vad som är fysisk möjligt, lagligt och finansiellt genomförbart. Investeringsfastigheterna i SEB bedöms användas på det maximala och bästa sättet. Hur värderingen av investeringsfastigheterna går till kan läsas i not 1 Redovisningsprinciper i Årsredovisningen. Värderingen av investeringsfastigheterna genomförs två gånger per år. Värderingarna presenteras och fastställs i respektive fastighetsbolags styrelse. De värderingsprinciper som används i alla företag är i överensstämmelse med de regler som lokala tillsynsmyndigheter (FSA) utfärdat som i sin tur överensstämmer med internationella värderingsprinciper och IFRS.

Nivå 1: Noterade marknadsvärden

Värderingar i nivå 1 bestäms av ojusterade noterade marknadsvärden för identiska instrument på aktiva marknader där noterade priser är lätt tillgängliga och representerar aktuella och regelbundet förekommande marknadstransaktioner mellan parter som är oberoende av varandra.

Exempel på finansiella instrument i nivå 1 är noterade aktier och skuldinstrument samt börshandlade derivat. Instrument som handlas på en aktiv marknad där en eller flera marknadsaktörer tillhandahåller bindande prisnoteringar på balansdagen är också exempel på finansiella instrument som klassificeras i nivå 1.

Nivå 2: Värderingsteknik som utgår från observerbar indata

I värderingstekniker i nivå 2 är all väsentlig indata i värderingsmodellerna observerbar endera direkt eller indirekt. Värderingstekniker i nivå 2 inkluderar diskonterade kassaflöden, optionsvärderingsmodeller, nyligen gjorda transaktioner och priser på andra instrument som är övervägande lika.

Exempel på observerbar indata är valutakurser, bindande prisnoteringar för värdepapper, marknadsräntor (stibor, libor, etc.), implicita volatiliteter från observerbara optionspriser med samma löptid och aktuella transaktioner som SEB genomfört med en eller flera externa motparter. Indata kan ändras från att vara observerbara till att bli icke observerbara under perioden de innehas på grund av till exempel att instrumentet inte längre handlas på en likvid marknad. Exempel på finansiella instrument i nivå 2 är de flesta OTC-derivat som optioner och ränteswappar baserade på libor-swapräntan eller avkastningskurvan för räntor i utländsk valuta. Andra exempel är instrument där SEB nyligen genomfört transaktioner med tredje part och instrument för vilka SEB interpolerar mellan observerbara variabler.

Not 8 forts. Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde

Nivå 3 Värderingsteknik med signifikant icke observerbar indata

Värderingstekniker i nivå 3 innehåller en signifikant mängd indata som inte är observerbar. Dessa tekniker baseras generellt på extrapolering från observerbar indata för liknande instrument, analys av historiska data eller andra analytiska tekniker. Exempel på finansiella instrument i nivå 3 är mer komplexa OTC derivat, optioner med lång löptid för vilka volatiliteten extrapoleras eller derivat som beror på en icke observerbar korrelation. Andra exempel är instrument för vilka det för närvarande inte finns någon aktiv marknad eller bindande prisnoteringar som onoterade aktier, innehav i private equity och förvaltningsfastigheter.

Väsentliga överföringar och omklassificeringar mellan nivåer

innehav i private equity och förvaltningsfastigheter.
Om det verkliga värdet för finansiella instrument innehåller mer än en icke observerbar indata, aggregeras indata som inte är observerbar för att bestämma klassificeringen för hela instrumentet.
Nivån i hierarkin för verkligt värde till vilken ett finansiellt instrument klassificeras bestäms baserat på den lägsta nivån av indata som är väsentlig för det verkliga värdet i sin helhet.
Väsentliga överföringar och omklassificeringar mellan nivåer
Överföringar mellan nivåer i hierarkin kan ske när det finns indikationer på att marknadsförutsättningarna har ändrats, exempelvis en ändring i likviditet. Värderings-/priskommittén för
respektive division beslutar om materiella överföringar mellan nivåer. Den största öppna marknadsrisken inom nivå 3 finansiella instrument ligger fortfarande inom de tradionella
livförsäkringsportföljerna inom försäkringsverksamheten.
Förändringar i nivå 3, Mkr Ingående balans
1 jan
2020
Vinster/ förluster i
Resultat-
Omklassifi
räkningen1)
ceringar
Vinster/ förluster i
Övrigt total-
resultat
Försälj
Inköp
ningar
Avräk-
ningar
Flytt till
nivå 3
Flytt från
nivå 3
Valutakurs-
differenser
Utgående balans
31 mar 2020
Tillgångar
Räntebärande värdepapper
Egetkapitalinstrument
Finansiella tillgångar för vilka
5
13 050
298 1 181 -5
-396
1
139
0
14 272
försäkringstagarna bär risken
Derivatinstrument
478 631
19
12
96 3
-9
5 -54 32 622
591
Innehav i intressebolag 381 -26 21 376
Summa 14 544 303 1 301 -410 5 -54 172 15 861
Skulder
Finansiella skulder för vilka kunderna bär
investeringsrisken 625 19 -8 -54 30 612
Korta positioner 41 -31 -9 -1
Derivatinstrument 342 -36 96 30 1 433
Summa
1) Vinster och förluster i resultaträkningen är redovisade under Nettoresultat av finansiella transaktioner och Övriga intäkter.
1 008 -48 -9 88 30 -54 30 1 045
Känslighet för icke observerbara indata för finansiella instrument i nivå 3
Nedanstående tabell illustrerar den potentiella påverkan på resultatet av den relativa osäkerheten på verkligt värde på finansiella instrument som för sin värdering är beroende av icke
observerbar indata. Känsligheten för förändringar i icke observerbara indata har bedömts genom att förändra antaganden i värderingstekniken. Detta illustreras i nedanstående tabell genom
ändringar av marginalen för indexreglerade swappar, implicita volatiliteter, kreditspreadar eller multipel jämförelse. Det är inte troligt att alla icke observerbara indata samtidigt skulle ha det
mest extrema värdet i intervallet av rimliga möjliga alternativ.
31 mar 2020 31 dec 2019
Skulder Netto Känslighet Tillgångar Skulder Netto Känslighet
Mkr Tillgångar
Derivatinstrument1) 2) 5) 591 -433 158 33 478 -342 136 36
Egetkapitalinstrument3) 6) 7)
Försäkringsinnehav- Finansiella instrument4) 5) 7) 8)
3 073
11 278
3 073
11 278
615
1 288
3 187
9 960
-40 3 147
9 960
632
1 110

Känslighet för icke observerbara indata för finansiella instrument i nivå 3

31 mar 2020 31 dec 2019
Försäkringsinnehav- Finansiella instrument4) 5) 7) 8)

5) Känsligheten av den implicita volatiliteten med 10 procent. 4) Känsligheten för skuldinstrument är generellt kvantifierad som en förändring av marknadsvärden med 5 procent förutom för kredit möjligheter 10 procent, stressade krediter och strukturerade krediter 15 procent appliceras.

6) Känslighetsanalysen är baserad på en förändring av marknadsvärdet för hedgefonder 5 procent, riskkapitalinnehav med 20 procent och strukturerade krediter 15 procent.

7) Känsligheten av en förändring av verkligt värde på förvaltningsfastigheter/fastighetsfonder med 10 procent och infrastrukturinvesteringar/infrastrukturfonder med 20 procent.

8) Känsligheten visar på förändringar i värdet på försäkrings+B41:N88tillgångarna vilket inte alltid leder till en förändring av koncernens resultaträkning då eventuella överskott inom traditionella livförsäkringsportföljer i första hand utnyttjas.

Not 9 Exponering och förväntade kreditförluster per steg

Not 9 Exponering och förväntade kreditförluster per steg 31 mar 31 dec
Mkr 2020 2019
Steg 1 (12 månaders förväntade kreditförluster)
Räntebärande värdepapper
Utlåning1)
14 728 14 589
Finansiella garantier och lånelöften 1 738 616
638 327
1 623 030
636 447
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp Steg 1 2 391 671 2 274 066
Räntebärande värdepapper -1 -1
Utlåning1) -1 035 -643
Finansiella garantier och lånelöften -290 -189
Reserv för förväntade kreditförluster Steg 1 -1 326 -832
Räntebärande värdepapper
Utlåning1) 14 727
1 737 581
14 588
1 622 387
Finansiella garantier och lånelöften
Redovisat värde/Nettobelopp Steg 1 638 037
2 390 345
636 258
2 273 234
Steg 2 (förväntade kreditförluster för återstående löptid)
Utlåning1)2)
69 372 72 459
Finansiella garantier och lånelöften 16 256 13 900
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp Steg 2 85 629 86 360
Utlåning1)2)
Finansiella garantier och lånelöften
-1 288 -1 058
Reserv för förväntade kreditförluster Steg 2 -203
-1 491
-127
-1 185
Utlåning1)2) 68 085 71 401
Finansiella garantier och lånelöften
Redovisat värde/Nettobelopp Steg 2
16 053
84 138
13 773
85 174
Steg 3 (osäker finansiell tillgång/förväntade kreditförluster för återstående löptid)
Utlåning1)3) 12 890 11 396
Finansiella garantier och lånelöften3) 457 441
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp Steg 3 13 347 11 836
Utlåning1)3) -5 999 -5 211
Finansiella garantier och lånelöften3) -91 -138
Reserv för förväntade kreditförluster Steg 3 -6 090 -5 349
Utlåning1)3)
Finansiella garantier och lånelöften3)
6 891
366
6 184
303

Not 9 forts. Exponering och förväntade kreditförluster per steg

Not 9 forts. Exponering och förväntade kreditförluster per steg
31 mar 31 dec
Mkr 2020 2019
Summa
Räntebärande värdepapper 14 728 14 589
Utlåning1)2)3) 1 820 878 1 706 885
Finansiella garantier och lånelöften3) 655 040 650 788
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp 2 490 646 2 372 262
Räntebärande värdepapper -1 -1
Utlåning1)2)3) -8 321 -6 912
Finansiella garantier och lånelöften3) -584 -454
Reserv för förväntade kreditförluster -8 907 -7 367
Räntebärande värdepapper 14 727 14 588
Utlåning1)2)3) 1 812 556 1 699 972
Finansiella garantier och lånelöften3) 654 456 650 335
Redovisat värde/Nettobelopp 2 481 740 2 364 895
2) Varav redovisat bruttovärde 1 316 Mkr (1 372) och reserv för förväntade kreditförluster 2 Mkr (2) under den förenklade
metoden för förväntade kreditförluster på kundfordringar för återstående löptid.
3) Varav redovisat bruttovärde 2 509 Mkr (2 309) och reserv för förväntade kreditförluster 1 222 Mkr (1 002) för köpta eller
utgivna finansiella tillgångar som är kreditförsämrade vid första redovisningstillfället.
Tabellen visar redovisat bruttovärde för exponering i balansräkningen och nominellt belopp för exponering utanför
balansräkningen fördelat per steg med syfte att sätta reserver för förväntade kreditförluster i relation till övergripande
exponeringsnivåer. För kundfordringar används en förenklad metod baserad på förfallna fordringar för att beräkna förväntade
kreditförluster för återstående löptid.
Andel lån i steg 3, brutto, % 0,71 0,67
Andel lån i steg 3, netto, % 0,38 0,36
Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, Steg 1, % 0,06 0,04
Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, Steg 2, % 1,74 1,37
Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, Steg 3, % 45,63 45,19

Ökningen i reserver för förväntade kreditförluster i Steg 1 och Steg 2 reflekterar den ytterligare reservering som gjorts till följd av de osäkra ekonomiska utsikterna och det låga oljepriset.

Ökningen i Steg 1-volymer berodde på ny utlåning och valutaeffekter medan minskningen i Steg 2-volymer berodde på en migration till Steg 3 till följd av försämring i kreditkvaliteten i ett fåtal större engagemang. Steg 3-volymer och reserver för förväntade kreditförluster ökade främst till följd av förändring i kreditrisk och valutaeffekter.

Finansinspektionen anser att undantag från amorteringskrav på bolån på grund av särskilda skäl samt amorteringslättnader för små och medelstora företag som följer av inrättandet av den statliga företagsakuten är sådana åtgärder som uppfyller kriterierna för att betraktas som generella moratorier som inte leder till ökade reserveringar enligt EBA:s riktlinjer. Från och med den 14 april 2020 tillåter Finansinspektionen bankerna att ge undantag från amorteringskraven på både nya och existerande bolån i Sverige för att bidra till större finansiell flexibilitet i och med rådande osäkerhet.

Steg 3
(osäker
Steg 1 Steg 2 tillgång/
(12 (förväntade förväntade
månaders kredit kredit
förväntade
kredit
föluster för
återstående
förluster för
återstående
Mkr förluster) löptid) löptid) Summa
Utlåning och räntebärande värdepapper
Reserv för förväntade kreditförluster 31 december 2019 644 1 058 5 211 6 913
Utgivande och borttagande från balansräkningen, netto 94 -126 230 197
Förändringar till följd av förändrad kreditrisk 290 330 525 1 145
Förändringar av lånets villkor 10 0 10
Förändringar i modell/riskparametrar -4 -1 0 -5
Minskning av reservkonto på grund av bortskrivningar -154 -154
Valutakursdifferenser 13 16 187 216
Reserv för förväntade kreditförluster 31 mars 2020 1 036 1 288 5 999 8 323
Finansiella garantier och lånelöften
Reserv för förväntade kreditförluster 31 december 2019
Utgivande och borttagande från balansräkningen, netto
Förändringar till följd av förändrad kreditrisk
189
15
82
127
-4
78
138
-6
-44
454
6
115
Förändringar av lånets villkor
Förändringar i modell/riskparametrar 0 0
Minskning av reservkonto på grund av bortskrivningar
Valutakursdifferenser 5 2 3 10
Reserv för förväntade kreditförluster 31 mars 2020 290 203 91 584
Summa utlåning, räntebärande värdepapper, finansiella
garantier och lånelöften
Reserv för förväntade kreditförluster 31 december 2019 832 1 185 5 349 7 367
Utgivande och borttagande från balansräkningen, netto 109 -130 224 203
Förändringar till följd av förändrad kreditrisk 372 408 481 1 260
Förändringar av lånets villkor 10 0 10
Förändringar i modell/riskparametrar -4 -1 0 -5
Minskning av reservkonto på grund av bortskrivningar -154 -154
Valutakursdifferenser 17 18 190 225
Reserv för förväntade kreditförluster 31 mars 2020 1 326 1 491 6 090 8 907

Not 10 Förändringar i reserver för förväntade kreditförluster

Not 11 Utlåning och förväntade kreditförlustreserver per bransch

Redovisat bruttovärde Reserv för förväntade kreditförluster Redovisat
Steg 1
(12
(förväntade
månaders
kredit
Steg 3
(osäker
tillgång/
förväntade
kredit
Steg 1
(12
månaders
Steg 2
(förväntade
kredit
Steg 3
(osäker
tillgång/
förväntade
kredit
värde
Mkr förväntade
kredit
förluster)
förluster för
återstående
löptid)
förluster för
återstående
löptid)
Summa förväntade
kredit
förluster)
förluster för
återstående
löptid)
förluster för
återstående
löptid)
Summa Summa
31 mar 2020
Banker
110 586 1 571 3 112 159 -5 -2 0 -7 112 152
Finans och försäkring 130 808 715 48 131 572 -45 -9 -6 -59 131 512
Parti- och detaljhandel 80 516 2 852 1 034 84 403 -94 -60 -709 -863 83 539
Transport 37 131 574 66 37 771 -32 -17 -12 -62 37 709
Rederiverksamhet
Övrig serviceverksamhet
59 123
150 074
1 795
7 338
2 033
1 992
62 952
159 404
-27
-232
-17
-215
-777
-994
-821
-1 441
62 131
157 963
Byggnadsindustri 14 096 984 224 15 304 -21 -22 -76 -119 15 185
Tillverkningsindustri 96 526 3 474 2 736 102 736 -88 -52 -1 298 -1 438 101 298
Jordbruk, skogsbruk och fiske 20 370 1 402 170 21 943 -13 -9 -41 -63 21 880
Utvinning av mineraler, olja och gas
Försörjning av el, gas och vatten
25 950
46 703
6 303
759
1 452
222
33 705
47 684
-37
-26
-391
-44
-714
-84
-1 142
-153
32 564
47 531
Övrigt 40 201 3 534 91 43 826 -43 -37 -49 -129 43 697
Företag 701 498 29 731 10 070 741 299 -659 -871 -4 760 -6 290 735 009
Kommersiell fastighetsförvaltning 158 638 2 204 363 161 205 -62 -22 -129 -213 160 992
Förvaltning av bostadsfastigheter 120 150 1 543 41 121 735 -52 -2 -1 -55 121 679
Fastighetsförvaltning 278 789 3 748 404 282 940 -115 -24 -130 -269 282 671
Bostadsrättsföreningar 53 363 7 465 7 60 834 0 0 -2 -3 60 832
Offentlig förvaltning 20 407 199 55 20 661 -1 -3 -3 -6 20 655
Bostadskrediter 534 475 22 497 1 146 558 117 -58 -138 -367 -564 557 554
Övrig utlåning 39 498 4 162 1 206 44 866 -196 -250 -736 -1 182 43 684
Hushåll 573 973 26 659 2 352 602 984 -254 -388 -1 104 -1 746 601 238
SUMMA 1 738 616 69 372 12 890 1 820 878 -1 035 -1 288 -5 999 -8 321 1 812 556
31 dec 2019
Banker 64 952 1 665 0 66 617 -5 -2 0 -7 66 610
Finans och försäkring 111 610 960 57 112 627 -33 -10 -5 -49 112 579
Parti- och detaljhandel 78 052 3 080 1 092 82 224 -48 -38 -706 -792 81 433
Transport
Rederiverksamhet
35 169
54 975
581
1 871
41
1 771
35 791
58 616
-17
-24
-4
-11
-14
-669
-35
-704
35 757
57 912
Övrig serviceverksamhet 136 838 9 673 843 147 354 -154 -408 -421 -983 146 372
Byggnadsindustri 11 201 1 083 201 12 484 -8 -9 -83 -101 12 384
Tillverkningsindustri 97 737 3 280 2 671 103 688 -56 -44 -1 331 -1 431 102 257
Jordbruk, skogsbruk och fiske 21 654 1 501 190 23 345 -8 -7 -44 -58 23 287
Utvinning av mineraler, olja och gas
Försörjning av el, gas och vatten
26 608
43 940
5 695
407
1 343
211
33 645
44 558
-12
-17
-53
-34
-558
-78
-624
-129
33 021
44 429
Övrigt 39 564 2 762 151 42 477 -22 -46 -49 -117 42 360
Företag 657 347 30 894 8 571 696 812 -398 -666 -3 959 -5 022 691 789
Kommersiell fastighetsförvaltning 150 747 2 287 377 153 410 -14 -12 -140 -166 153 244
Förvaltning av bostadsfastigheter 114 923 1 804 48 116 775 -8 -1 -1 -10 116 765
Fastighetsförvaltning 265 670 4 091 425 270 186 -22 -13 -141 -176 270 009
Bostadsrättsföreningar 52 598 7 410 3 60 011 0 0 -2 -3 60 008
Offentlig förvaltning 15 284 276 53 15 613 -1 -4 -2 -6 15 607
Bostadskrediter 527 100 22 765 1 137 551 003 -49 -136 -360 -546 550 457
Övrig utlåning
Hushåll
40 079
567 179
5 358
28 124
1 207
2 344
46 644
597 646
-167
-216
-239
-375
-747
-1 107
-1 153
-1 698
45 491
595 948
SUMMA 1 623 030 72 459 11 396 1 706 885 -643 -1 059 -5 212 -6 913 1 699 972

Tabellerna ovan visar bara exponering och förväntade kreditförlusterreserver för utlåning och exkluderar räntebärande värdepapper, finansiella garantier och lånelöften. Utlåningen exkluderar checkkonton hos kreditinstitut som utbetalas på anfordran och inkluderar kund- och likvidfordringar som redovisas som övriga tillgångar.

SEB konsoliderad situation

Not 12 Kapitaltäckningsanalys

Not 12 Kapitaltäckningsanalys SEB konsoliderad situation
Mkr 31 Mar 2020 31 Dec 2019
Tillgängligt kapital
Kärnprimärkapital 131 346 131 155
Primärkapital 146 388 155 398
Kapitalbas 165 552 173 382
Kapitalkrav
Riskexponeringsbelopp 781 687 745 637
Uttryckt som kapitalkrav 62 535 59 651
Kärnprimärkapitalrelation 16,8% 17,6%
Primärkapitalrelation 18,7% 20,8%
Total kapitalrelation 21,2% 23,3%
Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) 2,65 2,91
Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav 10,1% 11,5%
varav krav på kapitalkonserveringsbuffert 2,5% 2,5%
varav krav på systemriskbuffert 3,0% 3,0%
varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert 0,1% 1,5%
Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) 12,3% 13,1%
Bruttosoliditet
Exponeringsmått för beräkning av bruttosoliditetsgrad 3 418 557 3 063 481
varav poster i balansräkningen 2 881 737 2 554 625
varav poster utanför balansräkningen 536 820 508 856
Bruttosoliditetsgrad 4,3% 5,1%

Not 13 Kapitalbas

Not 13 Kapitalbas
Mkr 31 Mar 2020 31 Dec 2019
Eget kapital enligt balansräkningen 1) 157 174 155 700
Avdrag hänförliga till den konsoliderade situationen och andra förutsebara kostnader -15 913 -14 075
Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar 2) 141 261 141 626
Ytterligare värdejusteringar -1 915 -1 033
Immateriella tillgångar -6 674 -6 688
Uppskjutna skattefordringar som är beroende av framtida lönsamhet -6
Reserver i verkligt värde relaterade till vinster eller förluster på kassaflödessäkringar 36 -15
Negativa belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp -816
Vinster eller förluster på skulder som värderas till verkligt värde och beror på ändringar av egen kreditstatus -474 19
Förmånsbestämda pensionsplaner -748 -1 761
Direkta och indirekta innehav av egna kärnprimärkapitalinstrument -134 -176
Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital -9 915 -10 471
Kärnprimärkapital 131 346 131 155
Primärkapitaltillskott3) 15 043 24 243
Primärkapital 146 388 155 398
Supplementärkapitalinstrument 20 341 19 326
Positiva belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp 472 309
Innehav av supplementärkapitalinstrument i enheter i den finansiella sektorn -1 650 -1 650
Supplementärkapital 19 164 17 985

1) SEB har i beslut från Finansinspektionen fått godkänt att använda kvartalsvinst i kapitalbasberäkningen förutsatt att de revisionsansvariga har granskat överskottet samt att överskottet är beräknat enligt tillämpligt redovisningsregelverk och kan styrka att avdrag för förutsebara kostnader och utdelningar har gjorts i enlighet med EU:s förordning nr 575/2013 (CRR) och att beräkningen av dessa skett i enlighet med EU:s förordning nr 241/2014.

2) Kärnprimärkapitalet avser den konsoliderade situationen, och skiljer sig från eget kapital enligt IFRS. Försäkringsverksamhetens bidrag till eget kapital exkluderas liksom uppskattad utdelning beräknad enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).

3) Som en följd av ett godkännande från Finansinspektionen att återköpa AT1-instrumentet från 2014 på 1,1 miljarder US-dollar inräknas detta inte längre i bankens primärkapital och således inte heller i kapitalbasen.

Not 14 Riskexponeringsbelopp

Not 14 Riskexponeringsbelopp
Mkr 31 Mar 2020 31 Dec 2019
Kreditrisk IRK Riskexponerings
belopp
Kapitalkrav 1) Riskexponerings
belopp
Kapitalkrav 1)
Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker 13 942 1 115 12 283 983
Exponeringar mot institut 58 414 4 673 54 421 4 354
Exponeringar mot företag 390 814 31 265 369 055 29 524
Exponeringar mot hushåll 66 683 5 335 67 255 5 380
varav säkrade genom panträtt i fast egendom 40 930 3 274 39 616 3 169
varav exponeringar mot små och medelstora företag 5 867 469 7 094 567
varav övriga hushållsexponeringar 19 885 1 591 20 546 1 644
Positioner i värdepapperiseringar 2 217 177 1 195 96
Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod 532 071 42 566 504 210 40 337
Kreditrisk schablonmetod
Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker 259 21 1 361 109
Exponeringar mot institut 902 72 1 057 85
Exponeringar mot företag 6 576 526 6 505 520
Exponeringar mot hushåll 13 804 1 104 13 691 1 095
Exponeringar säkrade genom panträtt i fast egendom 2 092 167 2 278 182
Fallerande exponeringar 80 6 82 7
Exponeringar som är förenade med särskilt hög risk 963 77 933 75
Exponeringar i form av andelar i företag för kollektiva investeringar (fond) 54 4 58 5
Aktieexponeringar 4 038 323 3 589 287
Övriga poster 10 105 808 10 735 859
Totalt, kreditrisk enligt schablonmetod 38 873 3 110 40 290 3 223
Marknadsrisk
Risker i handelslagret där interna modeller använts 24 573 1 966 21 195 1 696
Risker i handelslagret där standardmetoder använts 11 255 900 6 913 553
Total marknadsrisk 35 827 2 866 28 107 2 249
Övriga kapitalkrav
Operativ risk enligt internmätningsmetod 47 227 3 778 47 444 3 796
Avvecklingsrisk 40 3 0 0
Kreditvärdighetsjusteringsrisk 9 486 759 7 932 635
Investeringar i försäkringsverksamhet 16 633 1 331 16 633 1 331
Övriga exponeringar 3 981 318 4 870 390
Ytterligare riskexponeringsbelopp 2) 97 550 7 804 96 151 7 692
Totalt övrigt kapitalkrav 174 916 13 993 173 030 13 842
Total 781 687

Not 15 Genomsnittliga riskvikter

Not 15 Genomsnittliga riskvikter
Följande tabell visar genomsnittlig riskvikt (risk
exponeringsbelopp delat med beloppet för exponering vid
fallissemang) för de exponeringar som beräknas enligt den
interna riskklassificeringsmodellen, IRK. Repor och
störa jämförbarheten i siffrorna. värdepapperslån exkluderas i analysen eftersom de har låga
riskvikter och kan variera påtagligt i volym och därigenom
Kreditexponeringar enligt IRK-metod (exkl. repor och värdepapperslån)
Genomsnittlig riskvikt 31 Mar 2020 31 Dec 2019
Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker 2,6% 3,7%
Exponeringar mot institut 23,7% 24,9%
30,2%
Exponeringar mot företag 30,4%
Exponeringar mot hushåll 10,1% 10,3%
varav säkrade genom panträtt i fast egendom 7,0% 6,9%
varav exponeringar mot små och medelstora företag 53,1% 57,3%
varav övriga hushållsexponeringar 31,9% 31,8%

Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) – moderbolaget

Resultaträkning

Resultaträkning
Enligt Finansinspektionens föreskrifter
Mkr
Kv1
2020
Kv4
2019
% 2020 Jan–mar
2019
% Helår
2019
Ränteintäkter 8 806 8 744 1 8 806 8 337 6 34 826
Leasingintäkter 1 390 1 459 -5 1 390 1 424 -2 5 792
Räntekostnader -3 909 -4 213 -7 -3 909 -4 248 -8 -17 217
Utdelningar 2 748 2 2 698 5 168
Provisionsintäkter 3 590 3 585 0 3 590 3 161 14 13 544
Provisionskostnader - 884 - 750 18 - 884 - 799 11 -3 083
Nettoresultat av finansiella transaktioner - 351 2 182 - 351 1 580 5 838
Övriga rörelseintäkter 218 540 -60 218 400 -45 1 762
Summa intäkter 8 863 12 296 -28 8 863 12 552 -29 46 631
Administrationskostnader
Av- och nedskrivningar av materiella och
-4 024 -4 345 -7 -4 024 -4 042 0 -16 345
immateriella tillgångar -1 438 -1 464 -2 -1 438 -1 409 2 -5 749
Summa kostnader -5 462 -5 809 -6 -5 462 -5 451 0 -22 094
Resultat före kreditförluster 3 401 6 487 -48 3 401 7 101 -52 24 537
Förväntade kreditförluster, netto -1402 -901 56 -1 402 - 357 -2 044
Nedskrivningar av finansiella tillgångar - 220 - 220 - 315 -30 - 741
Rörelseresultat 1 779 5 586 -68 1 779 6 429 -72 21 752
Bokslutsdispositioner 238 1 520 -84 238 320 -26 2 694
Skatt - 242 -1 657 -85 - 242 - 866 -72 -4 189
Övriga skatter 115 52 119 115 0 48
NETTORESULTAT 1 890 5 501 -66 1 890 5 883 -68 20 305

Totalresultat

Totalresultat
Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2020 2019 % 2020 2019 % 2019
NETTORESULTAT 1 890 5 501 -66 1 890 5 883 -68 20 305
Kassaflödessäkringar - 51 58 - 51 - 173 -71 - 298
Omräkning utländsk verksamhet - 53 - 9 - 53 29 33
Poster som senare kan omklassificeras
till resultaträkningen: - 104 50 - 104 - 144 -28 - 265
ÖVRIGT TOTALRESULTAT - 104 50 - 104 - 144 -28 - 265
-68 1 786 5 739 -69 20 040

Balansräkning i sammandrag

Balansräkning i sammandrag
31 mar 31 dec
Mkr 2020 2019
Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker 300 546 110 104
Utlåning till centralbanker 2 521 2 904
Utlåning till kreditinstitut 92 728 89 546
Utlåning till allmänheten 1 719 157 1 601 243
Räntebärande värdepapper 293 866 211 417
Egetkapitalinstrument 44 784 61 802
Derivat 221 446 135 713
Övriga tillgångar 123 831 105 943
SUMMA TILLGÅNGAR 2 798 879 2 318 672
Skulder till centralbanker och kreditinstitut 231 206 126 891
In- och upplåning från allmänheten1) 1 169 407 973 834
Emitterade värdepapper 902 239 857 968
Korta positioner 33 202 27 343
Derivat 184 438 119 511
Övriga finansiella skulder 1 978 2 449
Övriga skulder 134 995 72 267
Obeskattade reserver 19 875 19 875
Eget kapital 121 540 118 535
SUMMA SKULDER, OBESKATTADE RESERVER
OCH EGET KAPITAL 2 798 879 2 318 672
1) Privatpersoners och mindre och medelstora företags
inlåning som täcks av insättningsgaranti 217 147 210 576
Privatpersoners och mindre och medelstora företags
inlåning som inte täcks av insättningsgaranti 124 425 110 625
Övrig in- och upplåning 827 835 652 633
1 169 407 973 834

Ställda panter och eventualförpliktelser

Privatpersoners och mindre och medelstora företags
Ställda panter och eventualförpliktelser
31 mar 31 dec
Mkr 2020 2019
Säkerheter ställda för egna skulder 528 954 486 823
Övriga ställda säkerheter 125 626 86 088
Ställda panter 654 580 572 911
Ansvarsförbindelser 151 372 146 166
Åtaganden 579 183 578 619

Kapitaltäckning

Kapitaltäckning
Mkr 31 Mar 2020 31 Dec 2019
Tillgängligt kapital
Kärnprimärkapital 114 402 113 893
Primärkapital 129 445 138 136
Kapitalbas 148 794 155 921
Kapitalkrav
Riskexponeringsbelopp 708 659 668 708
Uttryckt som kapitalkrav 56 693 53 497
Kärnprimärkapitalrelation 16,1% 17,0%
Primärkapitalrelation 18,3% 20,7%
Total kapitalrelation 21,0% 23,3%
Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) 2,62 2,91
Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav 7,1% 8,6%
varav krav på kapitalkonserveringsbuffert 2,5% 2,5%
varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert 0,1% 1,6%
Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) 11,6% 12,5%

1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav.

VD:s försäkran

Verkställande direktören försäkrar att denna finansiella rapport för perioden 1 januari 2020 till 31 mars 2020 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.

Stockholm den 29 april 2020

Johan Torgeby Verkställande direktör och koncernchef

Revisors granskningsrapport

Till styrelsen i Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), org.nr 502032-9081

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) per 31 mars 2020 och den tremånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att denna delårsrapport inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag samt för moderbolagets del i enlighet med lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.

Stockholm den 29 april 2020

Ernst & Young AB

Hamish Mabon Auktoriserad revisor

Kontakter och kalender

Resultatpresentation på telefonkonferens

Resultatet presenteras kl. 9.30 den 29 april 2020 på en telefonkonferens (på engelska) som nås på 08-506 921 85. Vänligen ange konferens-ID: 1577074 och ring in minst tio minuter i förväg.

All kommunikation är virtuell detta kvartal.

VD och koncernchef, Johan Torgeby, och ekonomi- och finansdirektör, Masih Yazdi, presenterar och kommenterar resultatet, på engelska. Direkt därefter följer en frågestund med Johan Torgeby, Masih Yazdi och Christoffer Geijer, Chef för Investor Relations. Telefonkonferensen kan följas på sebgroup.com/ir där den också finns tillgänglig i efterhand.

Ytterligare upplysningar lämnas av:

Masih Yazdi, ekonomi-och finansdirektör Tel: 0771-621 000 Christoffer Geijer, chef Investor Relations Tel: 070-762 10 06 Frank Hojem, chef Corporate Communication Tel: 070-763 99 47

Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)

106 40 Stockholm Tel: 0771–621 000 sebgroup.com/sv Organisationsnummer: 502032–9081

Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book och i ytterligare pelare 3-information som publiceras varje kvartal på sebgroup.com/ir (på engelska).

Finansiell kalender 2020

29 juni 2020 Årsstämma Kallelse kommer minst fyra veckor i förväg
15 juli 2020 Kvartalsrapport januari-juni 2020 Den tysta perioden börjar den 1 juli 2020
22 oktober 2020 Kvartalsrapport januari-september 2020 Den tysta perioden börjar den 1 oktober 2020

Den finansiella kalendern för 2021 publiceras i samband med kvartalsrapporten för januari-september 2020.

Definitioner

Inklusive alternativa nyckeltal1)

Jämförelsestörande poster

I syfte att underlätta en jämförelse av rörelseresultatet mellan innevarande och tidigare perioder identifieras och beskrivs poster med en väsentlig påverkan som ledningen anser påverkar jämförbarheten eller är relevanta för att förstå det finansiella resultatet till exempel nedskrivning av goodwill, omstrukturering, vinster eller förluster från avyttringar och andra intäkter och kostnader som inte är återkommande.

Rörelseresultat

Summa resultat före skatt.

Rörelseresultat före jämförelsestörande poster

Summa resultat före jämförelsestörande poster och skatt.

Nettoresultat

Summa resultat efter skatt.

Räntabilitet på eget kapital

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt2) eget kapital.

Räntabilitet på eget kapital exklusive jämförelsestörande poster

Aktieägarnas andel av nettoresultatet, exklusive jämförelsestörande poster och därtill relaterad skatteeffekt, i relation till genomsnittligt2) eget kapital.

Räntabilitet på eget kapital exklusive immateriella tillgångar

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt2) eget kapital exklusive immateriella tillgångar.

1) Alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures, APMmått) är finansiella mått över historisk eller framtida resultatutveckling, finansiell ställning eller kassaflöde som inte definieras i tillämpligt redovisningsregelverk (IFRS) eller i EU:s kapitalkravs-direktiv (CRD IV)/ kapitalkravsförordning (CRR). Alternativa nyckeltal används av SEB när det är relevant för att följa upp och beskriva SEB:s finansiella situation och för att ge ytterligare relevant information och verktyg för att möjliggöra en analys av SEB:s finansiella utveckling. Alternativa nyckeltal som beskriver nettoresultat per aktie före utspädning, nettoresultat per aktie efter utspädning, substansvärde per aktie, eget kapital per aktie, räntabilitet på eget kapital, räntabilitet på eget kapital exklusive immateriella tillgångar, räntabilitet på totala tillgångar och räntabilitet på riskexponeringsbelopp ger relevant information om SEB:s resultat i relation till olika investeringsmått. K/I-talet ger information om SEB:s kostnadseffektivitet. Alternativa nyckeltal som baseras på utlåning ger information om reserveringar i relation till kreditrisk. Alla dessa mått kan skilja sig från liknande nyckeltal som presenteras av andra företag.

  • 2) Ackumulerat genomsnitt från årets början, beräknat på månadsbasis.
  • 3) Genomsnittligt antal beräknat på dagsbasis

Räntabilitet på eget kapital exklusive immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster

Aktieägarnas andel av nettoresultatet, exklusive jämförelsestörande poster och därtill relaterad skatteeffekt, i relation till genomsnittligt2) eget kapital exklusive immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster.

Räntabilitet på allokerat kapital

Rörelseresultat per division, reducerat med en schablonskattesats, i relation till genomsnittligt2) allokerat kapital.

Räntabilitet på totala tillgångar

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittlig2) balansomslutning.

Räntabilitet på riskexponeringsbelopp

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt2) riskexponeringsbelopp.

K/I-tal

Summa rörelsekostnader i relation till summa rörelseintäkter.

Nettoresultat per aktie före utspädning

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till vägt genomsnittligt3) antal aktier före utspädning.

Nettoresultat per aktie efter utspädning

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till vägt genomsnittligt2) antal aktier efter utspädning. Den beräknade utspädningen är baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långfristiga aktieprogrammen.

Substansvärde per aktie

Summan av aktieägarnas kapital, samt kapitaldelen av eventuella övervärden i innehav av räntebärande värdepapper och övervärden i livförsäkringsverksamheten, i relation till antalet utestående aktier.

Eget kapital per aktie

Aktieägarnas kapital i relation till antal utestående aktier.

Core gap

Strukturellt likviditetsriskmått definierad som totala skulder som anses förfalla bortom ett år i relation till totala tillgångar som anses förfalla bortom ett år.

Förväntade kreditförluster

Sannolikhetsvägda kreditförluster med respektive risk för fallissemang.

Reserv för förväntade kreditförluster

Reserv för förväntade kreditförluster avseende finansiella tillgångar, kontraktstillgångar, lånelöften och finansiella garantier.

Förväntad kreditförlustnivå, netto

Förväntade kreditförluster, netto, i relation till summan av årets ingående balanser för räntebärande värdepapper, utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut som redovisas till upplupet anskaffningsvärde samt finansiella garantier och lånelöften, med avdrag för reserver för förväntade kreditförluster.

Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster

Reserver för förväntade kreditförluster i relation till underliggande redovisade bruttovärden på räntebärande värdepapper, utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut som redovisas till upplupet anskaffningsvärde samt nominella belopp för finansiella garantier och lånelöften.

Andel lån i steg 3, brutto

Redovisat bruttovärde för steg 3 utlåning (osäkra lån) i relation till redovisat bruttovärde för total utlåning värderad till upplupet anskaffningsvärde (exklusive avistamedel, kreditinstitut och inklusive kund- och likvidfordringar redovisade som övriga tillgångar).

Andel lån i steg 3, netto

Redovisat värde för steg 3 utlåning (osäkra lån) i relation till redovisat värde för total utlåning värderad till upplupet anskaffningsvärde (exklusive avistamedel, kreditinstitut och inklusive kund- och likvidfordringar redovisade som övriga tillgångar)

Definitioner

Enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR)

Riskexponeringsbelopp

Tillgångar och åtaganden utanför balansräkningen, riskvägda enligt kapitaltäckningsreglerna för kreditrisk och marknadsrisk. Operativa risker beräknas och uttrycks som riskexponeringsbelopp. Gäller endast i den konsoliderade situationen, exklusive försäkringsverksamheten och exponeringar som har dragits av från kapitalbasen.

Kärnprimärkapital

Eget kapital exklusive föreslagen utdelning, uppskjuten skatt, immateriella tillgångar och vissa ytterligare justeringar enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR).

Primärkapital

Kärnprimärkapital inklusive vissa särskilt efterställda skulder, så kallat primärkapitaltillskott.

Supplementärkapital

Huvudsakligen efterställda skulder som inte uppfyller kraven för att få medräknas som primärkapitaltillskott.

Kapitalbas

Summan av primärkapital och supplementärkapital.

Kärnprimärkapitalrelation

Kärnprimärkapital uttryckt som procent av riskexponeringsbeloppet.

Primärkapitalrelation

Primärkapital uttryckt som procent av riskexponeringsbeloppet.

Total kapitalrelation

Kapitalbasen uttryckt som procent av riskexponeringsbeloppet.

Bruttosoliditetsgrad

Primärkapitalet i förhållande till balansomslutningen plus vissa poster utanför balansräkningen omräknade med konverteringsfaktorer definierade i standardmetoden.

Likviditetstäckningsgrad (LCR)

Högkvalitativa likvida tillgångar i förhållande till ett beräknat nettolikviditetsutflöde under de kommande 30 kalenderdagarna.

I excelfilen Alternativa Nyckeltal, som finns på sebgroup.com/sv/ir, anges hur nyckeltalen beräknas.

Detta är SEB

Vision Att leverera service i världsklass till våra kunder.
Vårt syfte Vi är övertygade om att entreprenöriellt tänkande liksom innovativa företag behövs
för att skapa en bättre värld. Vi finns för att göra det möjligt för dem att uppnå sina
ambitioner och lyckas i såväl goda som svåra tider.
Vår övergripande ambition Att vara den klart ledande nordiska banken för företag och institutioner och den
bästa universalbanken i Sverige och Baltikum.
Vilka vi betjänar 2 000 storföretag, 1 100 finansiella institutioner, 272 000 små- och medelstora
företag och 1,4 miljoner privatpersoner är helkunder hos SEB.
Affärsplanens fokusområden Ledande inom rådgivning – Erbjuda kunderna proaktiv, skräddarsydd och värdefull
rådgivning, baserad på deras specifika behov och beteenden, genom personlig och
digital kommunikation.
Operationell effektivitet – Förbättra kundvärdet genom att öka takten i digitalisering
och automatisering och samtidigt öka användningen av data och analys.
Utökad närvaro – Möta våra kunder på deras villkor i deras digitala ekosystem och
erbjuda en kombination av produkter och tjänster från SEB och våra partners.
Värderingar SEB styrs av sin uppförandekod och sina värderingar: Kunden först, engagemang,
samarbete och enkelhet.
Medarbetare Cirka 15 000 skickliga medarbetare betjänar kunder från kontor i cirka 20 länder – i
olika tidszoner för att tillhandahålla tillgänglighet och kunskap om de lokala
marknaderna.
Historik Över 160 år av affärer, förtroende och kunskapsutbyte. Banken har alltid tagit
ansvar för en hållbar samhällsutveckling genom att stödja företagande,
internationella kontakter och långsiktiga relationer.

Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på sebgroup.com/ir (på engelska).