Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SEB Interim / Quarterly Report 2018

Apr 30, 2018

2966_iss_2018-04-30_a6c0f80e-2c47-4ed3-b52d-e003db0b3026.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Delårsrapport januari – mars 2018

STOCKHOLM 30 APRIL 2018

Resultat – första kvartalet 2018

(Jämfört med fjärde kvartalet 2017)

  • Rörelseintäkter 10,8 mdr kr (11,8*) och rörelsekostnader 5,4 mdr kr (5,6).
  • Rörelseresultat före jämförelsestörande poster** 5,3 mdr kr (6,1*) och nettoresultat 4,0 mdr kr (3,2*).
  • Förväntade nettokreditförluster 109 Mkr, med en förväntad nettokreditförlustnivå på 0,02 procent.
  • Räntabilitet 11,6 procent (9,0*), räntabilitet exklusive jämförelsestörande poster 11,6 procent (13,7*) och vinst per aktie 1:84 kr (1:46*).
  • * Med anledning av övergången till IFRS 15 har provisionsnettot räknats om vilket minskade resultatet för 2017 med 47Mkr. Se ruta sid 4 för en kommentar.
  • ** Inga jämförelsestörande poster i det första kvartalet 2018.

Volymer och nyckeltal

Kapitaltäckning och räntabilitet

Mar -17 Dec -17 Mar -18 *Exklusive jämförelsestörande poster (2017 omräknat).

VDhar ordet

Trots att de makroekonomiska indikatorerna var något mindre positiva, fortsatte den positiva utvecklingen av den globala ekonomin, drivet av ökade investeringar, ökad global handel – oaktat den senaste tidens signaler om handelstvister – och bättre arbetsmarknader. Vi befinner oss dock i ett sent skede i konjunkturcykeln där uppgången i ekonomin i USA varit en av de längsta någonsin. Troligtvis kommer vi inte att se några positiva överraskningar vad gäller den ekonomiska tillväxten globalt. I kvartalet ökade börsvolatiliteten på grund av hotande handelstullar och den förhöjda geopolitiska risken. Ingen vinner på handelskrig och protektionism och i bästa fall kommer signalerna om högre tullar inte att förverkligas. Eurozonen och även Sverige är nu inne på det fjärde året med negativa räntor och den svenska kronan försvagades ytterligare i kvartalet. Det går långsamt för centralbankerna att komma tillbaka till en mer normal penningpolitik. I det här läget med så riklig likviditet kvarstår de globala obalanserna.

Låg företagsaktivitet i ett avvaktande affärsläge

I den här miljön försämrades affärsläget något från toppnivåerna under förra året. Vi såg låg aktivitet när det gäller större företagstransaktioner i kvartalet och efterfrågan på traditionell finansiering bland storföretagen i Norden var stabil. De medelstora företagen i Sverige var mer aktiva och utlåningen till dem ökade med 4 procent sedan årsskiftet. Finansmarknaderna påverkades i början av året av att MiFID II infördes, vilket också höll tillbaka aktivitetsnivån hos de finansiella institutionerna. Med ökad börsvolatilitet blev privatkunderna försiktigare och efterfrågade sparande med lägre risk. SEB:s bolån i Sverige fortsatte att växa, med cirka 4 procent, medan bopriserna verkade stabiliseras. Affärsläget var fortsatt positivt i Baltikum och både bolån och företagsutlåning till SEB:s kunder ökade.

Sammantaget gav det rådande marknadsläget och den säsongsmässiga inbromsningen ett rörelseresultat på 5,3 miljarder kronor, 5 procent lägre än första kvartalet 2017. Räntenettot ökade med 6 procent trots att myndighetsavgifterna ökade till 625 Mkr då resolutionsfondsavgiften ökade till 12,5 baspunkter under 2018. Provisionsnettot påverkades av lägre företagsaktivitet liksom sämre utveckling på börserna. Rörelsekostnaderna var oförändrade jämfört med första kvartalet förra året. Vi är fast beslutna att hålla vårt kostnadstak på 22 miljarder kronor för 2018. De nya redovisningsreglerna IFRS 9 Finansiella instrument trädde i kraft detta kvartal. SEB:s kreditkvalitet var fortsatt hög med förväntade nettokreditförluster på 109 Mkr. Med en kärnprimärkapitalrelation på 19,0 procent, nådde räntabiliteten 11,6 procent. Vi har en buffert på 230 baspunkter över vår skattning av myndigheternas kapitalkrav på 16,7 procent.

Fokus på kundservice – digitala och personliga möten

Finansbranschen går igenom en period med snabba förändringar när det gäller myndighetskraven, ny omvälvande teknik och kundbeteenden. Vi fortsätter att investera i bättre kundservice – digitala, men också på fysiska mötesplatser – eftersom vi tror att service i världsklass framöver kommer att omfatta både personliga möten och individanpassade bekväma digitala lösningar. I kvartalet släppte vi vår portal för Open Banking, en plattform för externa utvecklare att bygga lösningar där betal- och kontouppgifter från SEB kan användas. Vi lanserade en första version av ett robotrådgivningsverktyg som ger privatkunder en översikt över sin ekonomiska situation, inklusive rådgivning. Vi införde digital signering för att underlätta för företagskunderna att skriva under olika affärsavtal. Vi har också utvecklat vårt program för entreprenörer, Greenhouse, med scale-up lab, en tjänst som bidrar till snabbare tillväxt. Men framför allt har vi träffat kunderna på många sätt, och hjälpt dem med rådgivning och med våra kunskaper – i våra digitala kanaler, på bankkontor, i seminarier och på våra 20 kontor runt om i världen.

Vi fortsätter att arbeta hårt för att verkställa det sista året i vår nuvarande affärsplan. Genom att sträva efter service i världsklass i kundernas ögon är vi övertygade om att vi kommer att leverera långsiktigt hållbart aktieägarvärde.

SEB Delårsrapport januari – mars 2018

= =

Första kvartalet 2018

Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster minskade med 14 procent och uppgick till 5 256 Mkr (6 101). Nettoresultatet (efter skatt) uppgick till 3 995 Mkr (3 172).

Rörelseintäkter

Rörelseintäkterna minskade med 9 procent och uppgick till 10 787 Mkr (11 847).

Räntenettot uppgick till 4 988 Mkr, vilket var 4 procent lägre än det fjärde kvartalet 2017 (5 184) och 6 procent högre än det första kvartalet 2017.

Kv1 Kv4 Kv1
Mkr 2018 2017 2017
Kunddrivet räntenetto 5 468 5 487 5 427
Räntenetto från övriga aktiviteter -480 -303 -711
Summa 4 988 5 184 4 716

Det kunddrivna räntenettot minskade med 19 Mkr i kvartalet. En ökning som främst berodde på utlåningsvolymer och till viss del utlåningsmarginaler motverkades av lägre marginaler på inlåningen. Jämfört med första kvartalet 2017 ökade det kunddrivna räntenettot med 41 Mkr. Både utlåningsmarginaler och -volymer bidrog positivt, vilket dock motverkades till stor del av en negativ effekt från inlåningsmarginalerna.

Räntenettot från övriga aktiviteter minskade med 177 Mkr i kvartalet och förbättrades med 231 Mkr jämfört med första kvartalet förra året. Givet en mer effektiv finansieringsmix var finansieringskostnaderna i det första kvartalet 2018 lägre än förra året. 2018 ökade avgiften till resolutionsfonden med 3,5 baspunkter till 12,5 baspunkter beräknat på det sammanlagda avgiftsunderlaget. Myndighetsavgifterna, inklusive både resolutionsfonds- och insättargarantiavgifter, var 235 Mkr högre än det fjärde kvartalet 2017 och uppgick till 625 Mkr (389). Myndighetsavgifterna för helåret 2017 uppgick till 1 798 Mkr. Bortom 2018 kommer resolutionsfondsavgiften att minska. Se sidan 8 för information.

Provisionsnettot minskade med 11 procent till 4 190 Mkr (4 728), och var 1 procent lägre än motsvarande kvartal 2017. I det fjärde kvartalet 2017 var företagskunderna mycket aktiva på kapitalmarknaderna för att dra nytta av det låga ränteläget. Den aktiviteten minskade under det första kvartalet 2018 och därför minskade emissions- och rådgivningsprovisionerna, brutto, med 181 Mkr.

Resultatet för det första kvartalet 2018 jämförs med det fjärde kvartalet 2017. Affärsvolymer jämförs med 31 december 2017, om inget annat anges.

Företagens efterfrågan på ny traditionell finansiering sjönk också, framför allt bland storföretagen, och bruttolåneprovisionerna minskade med 101 Mkr jämfört med det fjärde kvartalet. Börsvärdena sjönk under kvartalet. Jämfört med varje kvartal 2017 var ökningen på 16 miljarder kronor i förvaltat kapital relativt låg, vilket ledde till att bruttoprovisionerna från kapitalförvaltning och depåförvaring minskade med 287 Mkr till 1 923 Mkr jämfört med det fjärde kvartalet 2017. De resultatbaserade intäkterna som ingår i kapitalförvaltningsprovisionerna minskade med 201 Mkr till 24 Mkr. Motsvarande intäkter i det första kvartalet 2017 uppgick till 38 Mkr. Implementeringen av MiFID II medförde en liten negativ främst retrocessionsbaserad effekt på provisionsnettot. Provisionsnettot från betalningar och kort minskade med 1 procent jämfört med fjärde kvartalet 2017, en säsongsmässigt förväntad effekt, och ökade med 9 procent jämfört med motsvarande kvartal förra året. Provisionsnettot från fondförsäkringar i livförsäkringsverksamheten ökade med 56 Mkr, brutto jämfört med fjärde kvartalet 2017 och med 63 Mkr jämfört med motsvarande kvartal föregående år.

Övergång till IFRS 15 och IFRS 9 och omräkning

Effekterna från implementeringen av IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder och IFRS 9 Finansiella instrument beskrevs först i delårsrapporten för tredje kvartalet 2017, sedan i ett pressmeddelande den 19 januari 2018 och i årsredovisningen för 2017. Mer detaljerade upplysningar om övergången publicerades på sebgroup.com den 28 mars 2018.

I denna delårsrapport ingår (1) effekten av IFRS 15 och omräkningen av resultat- och balansräkningen, (2) det nya utseendet på SEB:s balansräkning som bättre återspeglar IFRS 9 krav och (3) övergångseffekter från IFRS 9. Läs mer om övergångseffekterna på sidan 7 och i övergångstabellerna på sidorna 31-38.

Den största effekten från övergången till IFRS 15 gäller kostnader för investeringskontrakt inom Livverksamheten där endast en mindre del av de uppskjutna anskaffningskostnaderna nu kan redovisas som en tillgång. De befintliga uppskjutna anskaffningskostnaderna på 2 640 Mkr återfördes vilket minskade ingående balanserade vinstmedel. Av samma skäl minskades provisionsnettot för 2017 med 47 Mkr. 2017 års resultat, avkastning och vinst per aktie har därför räknats om. De viktigaste måtten visas i tabellen.

2017 omräknat Rapporterat Omräknat Rapporterat Omräknat Rapporterat Omräknat
2018 och därför minskade emissions- och Kv 1 Kv 1 Kv 4 Kv 4 Helår Helår
Provisionsnetto, Mkr 4 268 4 249 4 739 4 728 17 725 17 677
rådgivningsprovisionerna, brutto, med 181 Mkr. Räntabilitet, % 12,19 12,31 8,83 8,97 11,53 11,70
Räntabilitet, exklusive
jämförelsestörande poster, % 11,74 12,19 13,45 13,68 12,67 12,86
Jämförtal (inom parentes): Vinst per aktie, Kr 1,98 1,97 1,47 1,46 7,49 7,47

Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade med 11 procent till 1 455 Mkr (1 630) och var 29 procent lägre än första kvartalet 2017. Det första kvartalet präglades av sjunkande, och mer volatila, börser och dämpad aktivitet inom andra tillgångsslag. En viss uppgång i andra hälften av kvartalet kunde dock skönjas. I dessa marknadsförhållanden var de finansiella institutionerna mindre aktiva. I det första kvartalet 2017 ingick en ovanligt hög marknads-värderingseffekt i den kortfristiga likviditetsportföljen. Marknadsutvecklingen påverkade kreditspreadarna, vilket i sin tur ändrade kreditjusteringen till verkligt värde 1). I det första kvartalet minskade den till 3 Mkr (61). Övriga livförsäkringsintäkter, netto, minskade med 51 procent jämfört med det fjärde kvartalet, drivet primärt av lägre risk i livportföljerna i Danmark.

Övriga intäkter, netto, minskade med 50 procent till 153 Mkr (305). Posten bestod av en kombination av realiserade kapitalvinster och orealiserade värderingsoch säkringseffekter.

Rörelsekostnader

Rörelsekostnaderna minskade till 5 430 Mkr (5 605) och var oförändrade jämfört med motsvarande kvartal förra året. Personalkostnaderna var oförändrade jämfört med det fjärde kvartalet och minskade med 2 procent jämfört med första kvartalet 2017. Antalet genomsnittliga befattningar minskade till 14 820. Avgifterna till myndigheter uppgick till 38 Mkr (42).

Taket för rörelsekostnaderna för helåret 2018 är oförändrat 22 miljarder kronor.

Förväntade kreditförluster, netto

Förväntade kreditförluster, netto, var låga på 109 Mkr. Kreditkvaliteten var fortsatt hög och den förväntade nettokreditförlustnivån var 2 baspunkter. Per den 1 januari 2018 trädde IFRS 9 Finansiella instrument i kraft. Den största förändringen var att en modell för förväntade kreditförluster nu ska användas istället för en modell baserad på inträffade kreditförluster.

Jämförelsestörande poster

Inga jämförelsestörande poster uppstod i kvartalet (-1 896). Se sid 22 för detaljinformation om jämförelsestörande poster för 2017.

Skatt

Skattekostnaden uppgick till 1 261 Mkr (1 032). I det fjärde kvartalet 2017 ledde effekter från de jämförelsestörande posterna till att skatten minskade (se sid 22). En utdelning från dotterbolaget i Estland i det första kvartalet 2018 beskattades när den betalades ut till moderbolaget. Skatten uppgick till 175 Mkr vilket bidrog till en effektiv skattesats på 24 procent. Skattesatsen för helåret förväntas att bli lägre.

Regeringen har föreslagit att företagsbeskattningen ska sänkas från nuvarande 22 procent till 21,4 procent 2019 och 20,6 procent från 2021. I diskussionerna om en potentiell bankskatt i Sverige förväntas ingen förändring före valet i höst.

Räntabilitet

Räntabiliteten för det första kvartalet var 11,6 procent (9,0). Exklusive de jämförelsestörande posterna var räntabiliteten 11,6 procent (13,7).

Övrigt totalresultat

Övrigt totalresultat uppgick till 887 Mkr (-1 688). Värdet på pensionsplanernas tillgångar överstiger pensionsskulderna. Diskonteringsräntan för pensionsskulden i Sverige var 2,3 procent (2,2 vid årsskiftet 2017). Nettovärdet på pensionstillgångarna och -skulderna ökade sedan årsskiftet vilket bidrog till ett övrigt totalresultat på 295 Mkr (-927).

Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga kassaflödessäkringar och omräkningen av den utländska verksamheten uppgick till 581 Mkr (-760).

Per den 1 januari 2018 trädde IFRS 9 finansiella instrument i kraft och kategorin tillgångar som kan säljas ersattes av nya klassificeringar vilket ledde till förändringen i verkligt värde. I det fjärde kvartalet gjorde Visa Sweden gjorde en utdelning på 494 Mkr vilket minskade värdet på innehaven på raden finansiella tillgångar som kan säljas.

=================================================

1) Verkligt värde av motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA). Risken för egen kreditvärdighet i emitterade värdepapper (OCA) reflekteras i övrigt totalresultat i enlighet med kraven under IFRS 9.

Affärsvolymer

Balansomslutningen uppgick till 2 903 miljarder kronor vid årets slut, vilket var en ökning med 348 miljarder kronor under kvartalet (2 556).

Per den 1 januari 2018 trädde IFRS 9 finansiella instrument i kraft. Presentationen av balansräkningen har ändrats för att bättre återspegla affärsvolymer efter de nya reglerna. Den historiska informationen i balansräkningen har räknats om. Se sid. 31-38 för mer detaljerad information.

Lån

Mar 1 jan Mar
Miljarder kronor 2018 2018 2017
Offentlig förvaltning 26 34 27
Finansiella företag 74 69 58
Icke-finansiella företag 765 734 738
Hushåll 584 576 554
Marginalsäkerheter 34 29 17
Repor 123 42 109
Utlåning till allmänheten 1 607 1 486 1 503

Utlåningen till allmänheten (inom linjen) uppgick till 1 607 miljarder kronor (1 486).

SEB:s kreditportfölj (som omfattar både lån, lånelöften och derivat) ökade med 82 miljarder kronor till 2 143 miljarder kronor (2 061), exklusive banker. Kreditportföljen för företag ökade med 78 miljarder kronor, av vilket ungefär hälften var valutarelaterat. Kreditportföljen för hushåll ökade med 8 miljarder kronor.

Inlåning

Mar 1 jan Mar
Miljarder kronor 2018 2018 2017
Offentlig förvaltning 55 17 72
Finansiella företag 265 216 295
Icke-finansiella företag 431 432 423
Hushåll 305 300 274
Marginalsäkerheter 39 35 8
Repor 64 6 12
Skuldinstrument 30 29 34
In- och upplåning från allmänheten 1 191 1 035 1 120

In- och upplåning från allmänheten uppgick till

1 191 miljarder kronor (1 035). Inlåningen från ickefinansiella företag och hushåll var stabil med en total ökning på 4 miljarder kronor under kvartalet. Inlåning från finansiella företag och repor, vilka generellt sett är mer kortfristiga, ökade med 107 miljarder kronor under kvartalet.

Förvaltat kapital och depåförvaringsvolymer

Det förvaltade kapitalet uppgick till 1 854 miljarder kronor (1 830). Kvartalets nettoinflöde var 8 miljarder kronor och marknadsvärdet ökade med 16 miljarder kronor. Ökningen i marknadsvärde utgörs av valutaeffekter.

Depåförvaringsvolymen minskade delvis till följd av lägre börsvärden under kvartalet och uppgick till 7 985 miljarder kronor (8 046).

Risk och kapital

Marknadsrisk

SEB:s affärsmodell drivs främst av kundernas efterfrågan. På grund av tillväxten i balansräkningen och högre volatilitet på aktiemarknaderna, ökade Valueat-Risk (VaR) i handelslagret under kvartalet och uppgick i genomsnitt till 72 Mkr. I genomsnitt förväntas koncernen, med 99 procents sannolikhet, inte förlora mer än detta belopp under en period på tio handelsdagar.

Per den 1 januari 2018 flyttades likviditetsportföljen bort från handelslagret. Flytten var relaterad till IFRS 9. Tillsammans med övriga omflyttningar i balansräkningen blev effekten att kapitalkravet för marknadsrisk minskade.

Likviditet och långfristig upplåning

Kortfristig finansiering, certifikat, ökade med 52 miljarder kronor sedan årsskiftet 2017/2018.

Under det första kvartalet 2018 förföll 19 miljarder kronor i långfristig upplåning (av vilket 500 Mkr var säkerställda obligationer och 18 miljarder kronor seniora obligationer). Samtidigt emitterades 33 miljarder kronor (som bestod av 18 miljarder kronor i säkerställda obligationer och 14 miljarder kronor seniora obligationer).

Likviditetsreserven, enligt Bankföreningens definition, uppgick till 548 miljarder kronor vid kvartalets slut (340).

Likviditetstäckningsgraden skall vara minst 100 procent. Vid slutet av kvartalet uppgick den till 138 procent (145). Från och med 1 januari 2018 rapporterar SEB likviditetstäckningsgraden enligt EU:s definition.

Bankens målsättning är att alltid ha en stabil finansiering. SEB:s interna strukturella likviditetsmått, core gap, som mäter relationen mellan stabil finansiering och tillgångar som inte är likvida, var 111 procent (108).

Rating

I det första kvartalet rankade Moody's SEB:s långfristiga seniora upplåning till Aa3 med stabila utsikter tack vare SEB:s kreditkvalitet, stabila resultat, diversifiering liksom ökad effektivitet. Per den 20 april 2018 publicerade Moody's en höjning av SEB:s rating ett steg till Aa2.

Fitch rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till AA- med stabila utsikter. Utsikterna baseras på SEB:s långsiktiga strategi samt att intjäningen varit stabil och diversifierad.

S&P rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till A+ med stabila utsikter. Utsikterna är baserade på bankens starka kapital och att intjäningen är väl diversifierad när det gäller geografi och affärsområden.

Kapitalposition

SEB:s kärnprimärkapitalrelation uppgick till 19,0 procent (19,4). SEB:s skattning av kärnprimärkapitalkravet under pelare 1 och 2 (med pelare 2 kraven beräknade enligt Finansinspektionens metoder) var 16,7 procent vid kvartalets slut. Banken strävar efter en buffert på cirka 150 baspunkter över kapitalkravet. För närvarande är bufferten 230 baspunkter.

Följande tabell visar riskexponeringsbeloppet (REA) och kapitalrelationerna enligt Basel III.

Mar Dec Mar
Kapitalkrav, Basel III 2018 2017 2017
Riskexponeringsbelopp, mdr kr 615 611 610
Kärnprimärkapitalrelation, % 19,0 19,4 18,9
Primärkapitalrelation, % 21,3 21,6 22,2
Total kapitalrelation, % 24,1 24,2 25,9
Bruttosoliditetsgrad, % 4,6 5,2 4,7

Totalt REA ökade med 4 miljarder kronor till 615 miljarder kronor i det första kvartalet. Valutaförändringar och en viss ökning i kreditvolymerna bidrog till ett högre REA för kreditrisk. Ökningen motverkades i stort sett av effekten av förbättrad kreditkvalitet och att IFRS 9 infördes.

Under kvartalet godkände Finansinspektionen SEB:s ansökan att använda en reviderad intern modell för riskvikter på företagsexponeringar, vilket som förväntat ökade REA med 16 miljarder kronor. Det ytterligare REA som SEB etablerade år 2015 i överenskommelse med Finansinspektionen och som vid årsskiftet uppgick till 15,8 miljarder kronor, togs bort. Dessutom har det tillfälliga kapitalbuffertkravet, som har varit 0,5 procent, utgått. Den sammanlagda kumulativa effekten från implementeringen av IFRS 9 uppgick till 3 280 Mkr vilket minskade den ingående balansen på eget kapital per den 1 januari 2018. Införandet av IFRS 15 påverkade inte kapitaltäckningen.

Finansinspektionen har föreslagit en förändring av regeln som kräver ett riskviktgolv för svenska bolån. Det nuvarande pelare 2 kapitalkravet föreslås ändras till ett pelare 1 krav. Syftet är att se till att alla aktörer på den svenska bolånemarknaden har samma kapitalkrav. SEB följer denna utveckling och deltar i diskussionen, vars resultat förväntas träda i kraft per 31 december 2018.

Kommentar om hur IFRS 9 påverkar kapitaltäckningen

Tre finansiella effekter från IFRS 9 påverkade kapitalet:

1. Vissa av Treasurys innehav redovisas inte längre till verkligt värde. Det minskade öppningsbalansen för eget kapital per den 1 januari 2018 med 264 Mkr.

2. Obligationer emitterade av SEB AG som förfaller efter år 2020 redovisas inte längre till upplupet anskaffningsvärde. Värderingen till verkligt värde minskade öppningsbalansen för balanserade vinstmedel per den 1 januari 2018 med 1 847 Mkr.

3. Bytet av nedskrivningsmodell för kreditförluster resulterade i att reserven för förväntade kreditförluster ökade med 1 578 Mkr – 1 170 Mkr efter skatt – vilket minskade öppningsbalansen för balanserade vinstmedel per den 1 januari 2018.

Från ett kapitalperspektiv minskade totalt REA med 5 miljarder kronor som ett resultat av lägre kapitalkrav för osäkra finansiella tillgångar. Det finns också en regel som säger att om förväntade förluster är högre en de bokförda förlusterna, ska skillnaden dras av från kapitalbasen. Första gången modellen för förväntade nettokreditförluster användes ledde det till en positiv effekt på 30 mkr. Sammantaget ledde alla dessa ändringar till att SEB:s kärnprimärkapitalrelation minskade med 18 baspunkter.

Övrig information

Finansiella mål

SEB:s långsiktiga finansiella mål är att:

  • utdelningen per aktie skall vara 40 procent eller mer av vinst per aktie varje år,
  • upprätthålla en kärnprimärkapitalrelation som är cirka 150 baspunkter högre än gällande kapitalkrav från Finansinspektionen, och
  • skapa en konkurrenskraftig avkastning på kapitalet.

Banken strävar över tid efter att nå en uthållig lönsamhet på 15 procent.

Förändrade krav på resolutionsfondsavgiften

De svenska myndigheterna har fastställt att resolutionsfondsavgiften 2018 ska vara 0,125 procent av det sammanlagda avgiftsunderlaget från år 2016. Avgiften skall minska till 0,09 procent för 2019 och 0,05 procent från 2020 tills dess att fondens mål är uppnått. Målet, som föreslås vara 3 procent av den garanterade inlåningen i Sverige, förväntas vara uppfyllt år 2025.

Avyttring av SEB Pension i Danmark

Den 14 december 2017 ingick SEB ett avtal att sälja alla aktier i SEB Pensionsförsikring A/S och SEB Administration A/S (SEB Pension) till Danica Pension Livsforsikringsaktieselskab, ett dotterbolag till Danske Bank (Danica). Det totala värdet för affären uppgår till 6,5 miljarder danska kronor som består av en köpeskilling om 5 miljarder danska kronor och en extrautdelning innan stängning av affären på 1,5 miljarder danska kronor. Utöver extrautdelningen mottog SEB en utdelning om 1,1 miljarder danska kronor under 2017.

Vid slutet av det första kvartalet 2018 uppgick SEB Pensions förvaltade kapital till 100 miljarder danska kronor och verksamheten genererade ett nettoresultat på 57 miljoner danska kronor för kvartalet. Effekten på de finansiella nyckeltalen för SEB, på pro forma-basis, blir marginell. Avyttringen minskar SEB:s marknadsrisk.

Försäljningen är villkorad av myndigheternas godkännanden samt vissa gängse separationsaktiviteter. Affären beräknas för närvarande kunna avslutas under sommaren 2018.

Ingen resultateffekt från transaktionen har uppstått ännu men i det fjärde kvartalet omklassificerades SEB Pensions tillgångar och skulder till tillgångar som innehas för försäljning.

Risker och osäkerhetsfaktorer

SEB tar kredit-, marknads-, likviditets-, IT och operativa samt livförsäkringsrisker. Koncernens riskstruktur och dess risk-, likviditets- och kapitalhantering beskrivs mer detaljerat i SEB:s årsredovisning för 2017 (sidorna 4449 samt not 17, 19 och 20), i 'Capital Adequacy and Risk Management Report' för 2017 och i 'Pillar 3 disclosures' som publiceras kvartalsvis (på engelska). Ytterligare information finns i Fact Book (på engelska) som publiceras kvartalsvis.

Utsikterna för den globala ekonomin är fortfarande positiva medan den geopolitiska osäkerheten kvarstår. Handelstvister framstår som mer möjliga under det här kvartalet. De stora globala obalanserna kvarstår och om världens centralbanker minskar likviditetsstödet till de finansiella marknaderna kan svårbedömda direkta och indirekta effekter uppstå. Det finns tecken på att Riksbanken inte kommer att göra fler räntesänkningar och det kan även komma en höjning under 2019. Det finns också tecken på att den svenska fastighetsmarknaden saktar in.

Den 17 juli 2017 utfärdade Tysklands finansdepartement rättslig vägledning avseende källskatt på utdelningar i vissa aktielån- och derivataffärer som görs mellan länder. Av vägledningen framgår att transaktioner som utförts innan förändringen i skattelagstiftningen trädde i kraft den 1 januari 2016 förmodligen kommer att granskas. Efter en genomgång är det SEB:s bedömning att de aktielån- och derivataffärer som banken gjort mellan länder innan den 1 januari 2016 utfördes i enlighet med då gällande regelverk. Det kan dock inte uteslutas att en förändrad tolkning av de tyska myndigheterna kan medföra finansiella effekter på SEB.

Händelser efter rapportperiodens utgång

Den 20 april 2018 publicerade Moody's att de höjt sitt betyg för SEB:s långfristiga seniora upplåning ett steg till Aa2 från Aa3.

Den 24 april 2018 tillkännagavs att det börsnoterade finska kreditinformationsbolaget Asiakastieto Group Plc ("Asiakastieto") har träffat avtal med samtliga ägare i UC AB ("UC") om att förvärva UC. SEB äger 28 procent av aktierna i UC och kommer att erhålla 2 441 920 aktier i Asiakastieto, motsvarande 10,2 procent av bolaget, samt cirka 0,3 miljarder kronor kontant. För SEB innebär försäljningen en realisationsvinst på cirka 0,9 miljarder kronor som förväntas resultatföras under andra kvartalet 2018 (slutgiltigt belopp beror på aktuell aktiekurs och EUR/SEKvalutakurs). Samgåendet är villkorat av godkännande från konkurrensmyndigheter.

Christoffer Malmer, för närvarande co-head för division Företag & Privatkunder har utnämnts att leda ett strategiskt initiativ att utforska nya teknologier, alternativa tekniska plattformar och kunderbjudanden under projektnamnet SEB X. Han tillträder sin nya roll den 1 maj 2018 och kommer att fortsätta rapportera till Johan Torgeby, men lämnar SEB:s verkställande ledning.

Stockholm den 30 april 2018

Verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten för perioden 1 januari till 31 mars 2018 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.

Johan Torgeby Verkställande direktör och koncernchef

Presskonferens och sändning via nätet

Presskonferensen kl. 9.00 den 30 april 2018 på Kungsträdgårdsgatan 8 med VD och koncernchef, Johan Torgeby, kan följas i direktsändning på svenska på sebgroup.com/sv/ir. Den tolkas samtidigt på engelska på sebgroup.com/ir. Där finns den också tillgänglig i efterhand.

Telefonkonferens

Telefonkonferensen som äger rum kl. 11.00 den 30 april 2018, med VD och koncernchef, Johan Torgeby, ekonomi- och finansdirektör Jan Erik Back och chefen för Investor Relations, Christoffer Geijer, är tillgänglig på telefonnummer 08-50336434, konferens-ID: 9184538 (inringning minst tio minuter i förväg). Konferensen är även tillgänglig i efterhand på sebgroup.com/sv/ir.

Ytterligare upplysningar lämnas av:

Jan Erik Back, ekonomi- och finansdirektör Tel: 08-22 19 00 Christoffer Geijer, chef Investor Relations Tel: 08-763 83 19, mobil 070-762 10 06 Viveka Hirdman-Ryrberg, kommunikationsdirektör Mobil 070-550 35 00

Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)

106 40 Stockholm Telefon: 0771-62 10 00 sebgroup.com/sv Organisationsnummer: 502032-9081

Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book och i ytterligare pelare 3-information som publiceras varje kvartal på sebgroup.com/ir (på engelska).

Finansiell kalender 2018

17 juli Kvartalsrapporten januari-juni Den tysta perioden börjar den 7 juli
25 oktober Kvartalsrapporten januari-september Den tysta perioden börjar den 8 oktober

Den finansiella kalendern för 2019 publiceras i samband med delårsrapporten för januari-september 2018.

Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EU-kommissionen. Därutöver tillämpas lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Kompletterande redovisningsregler för koncerner (RFR 1). Moderbolaget har upprättat delårsrapporten i enlighet med lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitutioner och värdepappersbolag. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Redovisning för juridiska personer (RFR 2) tillämpats.

Från och med 1 januari 2018 tillämpas IFRS 9 Finansiella instrument och IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder. För mer information om de nya redovisningsprinciperna, se not 1 och 1a i årsredovisningen för 2017. I samband med övergången till IFRS 9 och IFRS 15 uppstod övergångseffekter som beskrivs på

sidan 37 i årsredovisningen för 2017 och i informationen om övergången på sidorna 31-38. Det finns även några mindre förtydliganden av andra IFRS standarder. IFRS 2 Aktierelaterade ersättningar har uppdaterats avseende klassificering och värdering av aktierelaterade transaktioner. IAS 40 Förvaltningsfastigheter har förtydligats avseende när överföring av förvaltningsfastigheter får ske. IFRIC 22 Transaktioner i utländsk valuta och förskottsersättning har publicerats och förtydligar vilken valutakurs som ska användas i transaktioner som involverar mottagen förskottsbetalning i utländsk valuta. Inom de årliga förbättringarna av IFRS standarder 2014-2016 har IAS 28 Innehav i intresseföretag och joint ventures förtydligats när det gäller värdering av intresseföretag eller joint ventures till verkligt värde. Dessa förändringar ska tillämpas från 1 januari 2018 och har antagits av EU. Ändringarna kommer inte att väsentligt påverka koncernens finansiella rapporter eller kapitaltäckning och stora exponeringar.

I alla övriga väsentliga aspekter är koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper och beräkningsgrunder samt presentation oförändrade jämfört med årsredovisningen för 2017.

Granskningsrapport

Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) för perioden 1 januari 2018 till 31 mars 2018. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements, ISRE 2410, Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag samt för moderbolagets del i enlighet med Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.

Stockholm den 30 april 2018

PricewaterhouseCoopers AB

SEB Delårsrapport januari – mars 2018 Peter Nyllinge Martin By Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig

SEB-koncernen

Resultaträkning – SEB-koncernen

Kv1 Kv4 Jan–mar
Mkr 2018 2017 % 2018 2017 % Helår
2017
Räntenetto 4 988 5 184 -4 4 988 4 716 6 19 893
Provisionsnetto 4 190 4 728 -11 4 190 4 249 -1 17 677
Nettoresultat av finansiella transaktioner 1 455 1 630 -11 1 455 2 063 -29 6 880
Övriga intäkter, netto 153 305 -50 153 157 -3 1 112
Summa rörelseintäkter 10 787 11 847 -9 10 787 11 184 -4 45 561
Personalkostnader -3 516 -3 523 0 -3 516 -3 590 -2 -14 025
Övriga kostnader -1 733 -1 830 -5 -1 733 -1 657 5 -6 947
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar - 181 - 252 -28 - 181 - 189 -4 - 964
Summa rörelsekostnader -5 430 -5 605 -3 -5 430 -5 436 0 -21 936
Resultat före kreditförluster 5 357 6 242 -14 5 357 5 748 -7 23 625
Vinster och förluster från materiella och
immateriella tillgångar 8 - 37 8 - 34 - 162
Förväntade kreditförluster, netto1) - 109 - 109
Kreditförluster, netto2) - 105 - 204 - 808
Rörelseresultat före
jämförelsestörande poster 5 256 6 101 -14 5 256 5 510 -5 22 655
-1 896 -100 -1 896
Rörelseresultat 5 256 4 204 25 5 256 5 510 -5 20 759
Skatt -1 261 -1 032 22 -1 261 -1 239 2 -4 562
NETTORESULTAT 3 995 3 172 26 3 995 4 271 -6 16 197
1) Modell for förväntade förluster enligt IFRS 9.
2) Modell för inträffade förluster enligt IAS 39.
Aktieägarnas andel 3 995 3 172 26 3 995 4 271 16 197
Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 1:84 1:46 1:84 1:97 7:47
Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr 1:83 1:46 1:83 1:96 7:44

Totalresultat – SEB-koncernen

Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2018 2017 % 2018 2017 % 2017
NETTORESULTAT 3 995 3 172 26 3 995 4 271 -6 16 197
Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen:
Finansiella tillgångar som kan säljas - 729 32 - 909
Kassaflödessäkringar - 259 - 261 -1 - 259 - 351 -26 -1 207
Omräkning utländsk verksamhet 840 230 840 1 296
Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen:
Förändring i egen kreditrisk1) 12 12
Förmånsbestämda pensionsplaner 295 - 927 295 1 530 -81 784
ÖVRIGT TOTALRESULTAT 887 - 1 688 887 1 212 -27 - 1 036
TOTALRESULTAT 4 882 1 484 4 882 5 483 -11 15 160
Aktieägarnas andel 4 882 1 484 4 882 5 483 -11 15 160

1) Förändringar i verkligt värde av finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet som kan hänföras till förändringar i deras kreditrisk.

Balansräkning – SEB-koncernen

31 mar 1 jan3) 31 dec 31 mar 1 jan4)
Mkr 2018 2018 2017 2017 2017
Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker 244 283 177 222 177 222 319 483 151 078
Utlåning till centralbanker 7 785 12 778 12 778 5 945 66 730
Utlåning till kreditinstitut2) 89 808 38 715 38 717 102 551 79 323
Utlåning till allmänheten 1 607 055 1 485 808 1 486 765 1 503 024 1 438 295
Räntebärande värdepapper 231 013 168 928 169 269 351 306 253 443
Egetkapitalinstrument 64 250 59 204 59 204 85 773 74 172
Finansiella tillgångar för vilka kunderna bär
investeringsrisken 284 140 283 420 283 420 304 997 295 908
Derivat 130 172 104 868 104 868 174 762 212 356
Övriga tillgångar 244 758 224 662 224 664 76 362 46 701
SUMMA TILLGÅNGAR 2 903 264 2 555 605 2 556 908 2 924 203 2 618 006
Skulder till centralbanker och kreditinstitut1) 130 296 95 504 95 489 194 025 149 786
In- och upplåning från allmänheten1) 1 190 991 1 034 704 1 032 048 1 119 912 962 028
Finansiella skulder för vilka kunderna bär investeringsrisken 285 518 284 291 284 291 306 307 296 618
Skulder till försäkringstagarna 19 879 18 911 18 911 108 316 107 213
Emitterade värdepapper 689 995 614 087 614 033 730 910 668 880
Korta positioner 44 017 24 985 24 985 43 200 19 598
Derivat 109 619 85 434 85 434 138 885 174 652
Övriga finansiella skulder 3 795 3 894 3 894 18 790 19 247
Övriga skulder 298 958 255 836 256 585 131 790 81 649
Summa skulder 2 773 067 2 417 647 2 415 671 2 792 135 2 479 670
Totalt eget kapital 130 196 137 958 141 237 132 068 138 336
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL 2 903 264 2 555 605 2 556 908 2 924 203 2 618 006
1) Inlåning täckt av insättningsgarantier. 273 826 285 439 285 439 272 698 252 815

2) Utlåning till kreditinstitut samt likvida placeringar hos andra direkta deltagare i system för överföringar mellan banker.

3) IFRS 9 Finansiella instruments är tillämpad från 1 januari 2018.

4) IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder är tillämpad retroaktivt från 1 January 2018.

En balansräkning med mer detaljerad information finns i Fact Book.

Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – SEB-koncernen

31 Mar 31 Dec 31 Mar
Mkr 2018 2017 2017
Säkerheter ställda för egna skulder1) 464 109 477 220 490 992
Säkerheter ställda för skulder till försäkringstagarna 444 444 436 890 414 623
Övriga ställda säkerheter2) 148 019 136 998 198 736
Ställda säkerheter 1 056 573 1 051 109 1 104 351
Ansvarsförbindelser3) 128 105 122 896 122 133
Åtaganden 591 975 563 181 711 016
Eventualförpliktelser 720 081 686 077 833 149

1) Varav tillgångar pantsatta för egna utgivna säkerställda obligationer 377 576 Mkr (355 587/357 780).

2) Varav värdepapperslån 69 997 Mkr (59 443/98 774) och pantsatta men ej utnyttjade

obligationer 55 975 Mkr (57 390/84 000).

3) Varav kreditgarantier 27 490 Mkr (22 145/25 315).

Nyckeltal – SEB-koncernen

Kv1 Kv4 Jan–mar
2018 2017 2018 2017 2017
Räntabilitet på eget kapital, % 11,63 8,97 11,63 12,31 11,70
Räntabilitet på eget kapital exklusive
jämförelsestörande poster1), % 11,60 13,68 11,60 12,19 12,86
Räntabilitet på totala tillgångar, % 0,57 0,45 0,57 0,60 0,57
Räntabilitet på riskexponeringsbelopp, % 2,62 2,07 2,62 2,81 2,64
K/I-tal 0,50 0,47 0,50 0,49 0,48
Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 1:84 1:46 1:84 1:97 7:47
Vägt antal aktier2), miljoner 2 166 2 168 2 166 2 169 2 168
Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr 1:83 1:46 1:83 1:96 7:44
Vägt antal aktier efter utspädning3), miljoner 2 178 2 179 2 178 2 179 2 178
Substansvärde per aktie, kr 69:49 73:60 69:49 68:99 73:60
Eget kapital per aktie, kr 60:13 65:18 60:13 60:86 65:18
Aktieägarnas kapital, genomsnitt miljarder kr 137,4 141,5 137,4 138,8 138,5
Förväntad kreditförlustnivå, % 0,02 0,02
Kreditförlustnivå, % 0,03 0,05 0,05
Likviditetstäckningsgrad4), % 138 145 138 133 145
Kapitalkrav, Basel III:
Riskexponeringsbelopp, Mkr 615 308 610 819 615 308 610 047 610 819
Uttryckt som kapitalkrav, Mkr 49 225 48 866 49 225 48 804 48 866
Kärnprimärkapitalrelation, % 19,0 19,4 19,0 18,9 19,4
Primärkapitalrelation, % 21,3 21,6 21,3 22,2 21,6
Total kapitalrelation, % 24,1 24,2 24,1 25,9 24,2
Bruttosoliditetsgrad, % 4,6 5,2 4,6 4,7 5,2
Antal befattningar5) 14 820 14 951 14 858 15 006 14 946
Depåförvaring, miljarder kronor 7 985 8 046 7 985 7 463 8 046
Förvaltat kapital6), miljarder kronor 1 854 1 830 1 854 1 800 1 830

1) Ersättningen från Visa Inc. vad gäller förvärvet av Visa Europe, flytten av den tyska verksamheten och en ned- och bortskrivning av immateriella IT-tillgångar i fjärde kvartalet 2017.

2) Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 27 125 923 A-aktier för de långsiktiga aktieprogrammen vid årsskiftet 2017. Under 2018 har SEB återköpt 3 600 000 aktier och 1 777 297 aktier har sålts. Per den 31 mars 2018 ägde SEB således 28 948 626 A-aktier till ett marknadsvärde av 2 531 Mkr.

3) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.

4) Enligt vid varje tidpunkt gällande regler.

5) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

I SEB:s Fact Book, finns denna tabell tillgänglig (på engelska) med nio kvartals historik.

Resultaträkning kvartalsvis – SEB-koncernen

Kv1 Kv4 Kv3 Kv2 Kv1
Mkr 2018 2017 2017 2017 2017
Räntenetto 4 988 5 184 5 080 4 913 4 716
Provisionsnetto 4 190 4 728 4 029 4 671 4 249
Nettoresultat av finansiella transaktioner 1 455 1 630 1 726 1 461 2 063
Övriga intäkter, netto 153 305 308 341 157
Summa rörelseintäkter 10 787 11 847 11 144 11 386 11 184
Personalkostnader -3 516 -3 523 -3 378 -3 533 -3 590
Övriga kostnader -1 733 -1 830 -1 719 -1 741 -1 657
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar - 181 - 252 - 325 - 199 - 189
Summa rörelsekostnader -5 430 -5 605 -5 423 -5 473 -5 436
Resultat före kreditförluster 5 357 6 242 5 721 5 913 5 748
Vinster och förluster från materiella och
immateriella tillgångar 8 - 37 - 54 - 37 - 34
Förväntade kreditförluster, netto1) - 109
Kreditförluster, netto2) - 105 - 284 - 214 - 204
Rörelseresultat före
jämförelsestörande poster 5 256 6 101 5 383 5 661 5 510
Jämförelsestörande poster -1 896
Rörelseresultat 5 256 4 204 5 383 5 661 5 510
Skatt -1 261 -1 032 -1 138 -1 153 -1 239
Nettoresultat 3 995 3 172 4 246 4 508 4 271
1) Modell for förväntade förluster enligt IFRS 9.
2) Modell för inträffade förluster enligt IAS 39.
Aktieägarnas andel 3 995 3 172 4 246 4 508 4 271
Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 1:84 1:46 1:96 2:08 1:97
Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr 1:83 1:46 1:95 2:07 1:96

Resultaträkning per division – SEB-koncernen

Stora
Företag & Liv &
Finansiella Företag & Investment Elimine SEB
Jan-mar 2018, Mkr Institutioner Privatkunder Baltikum Management Övrigt1) ringar koncernen
Räntenetto 1 738 2 286 646 - 12 437 - 106 4 988
Provisionsnetto 1 373 1 326 327 1 161 10 - 8 4 190
Nettoresultat av finansiella transaktioner 944 98 53 304 43 15 1 455
Övriga intäkter, netto 46 7 - 1 12 91 - 1 153
Summa rörelseintäkter 4 101 3 717 1 025 1 465 581 - 101 10 787
Personalkostnader - 914 - 840 - 179 - 409 -1 179 4 -3 516
Övriga kostnader -1 272 - 896 - 253 - 232 825 97 -1 733
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar - 13 - 14 - 13 - 9 - 133 - 181
Summa rörelsekostnader -2 199 -1 750 - 445 - 650 - 488 101 -5 430
Resultat före kreditförluster 1 902 1 967 580 815 93 0 5 357
Vinster och förluster från materiella och
immateriella tillgångar 8 8
Förväntade kreditförluster, netto2) - 46 - 87 17 - 1 - 15 23 - 109
Rörelseresultat före
jämförelsestörande poster 1 856 1 880 605 814 79 23 5 256
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 1 856 1 880 605 814 79 23 5 256

1) Övrigt omfattar supportfunktioner, treasury, stabsenheter och verksamhet under avveckling i Tyskland.

2) Modell for förväntade förluster enligt IFRS 9.

Stora Företag & Finansiella Institutioner

Divisionen erbjuder affärsbank- och investmentbanktjänster riktade till stora företag och institutioner, främst i Norden, Tyskland och Storbritannien. Kunderna betjänas också genom dess internationella nätverk på cirka 20 kontor. Resultaträkning

Kv1 Kv4 Jan — Mar Helår
Mkr 2018 2017 % 2018 2017 % 2017
Räntenetto 1 738 1 972 - 12 1 738 2 043 - 15 8 043
Provisionsnetto 1 373 1 619 - 15 1 373 1 530 - 10 6 236
Nettoresultat av finansiella transaktioner 944 866 9 944 957 - 1 3 465
Övriga intäkter, netto 46 205 - 78 46 32 43 573
Summa rörelseintäkter 4 101 4 662 - 12 4 101 4 563 - 10 18 318
Personalkostnader - 914 - 959 - 5 - 914 -1 019 - 10 -3 862
Övriga kostnader -1 272 -1 265 1 -1 272 -1 245 2 -5 046
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar - 13 - 16 - 19 - 13 - 13 4 - 59
Summa rörelsekostnader -2 199 -2 240 - 2 -2 199 -2 277 - 3 -8 967
Resultat före kreditförluster 1 902 2 422 - 21 1 902 2 285 - 17 9 351
Vinster och förluster från materiella och
immateriella tillgångar - 95 1 130 1
Förväntade kreditförluster, netto - 46 - 46
Kreditförluster, netto - 20 - 144 - 529
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster 1 856 2 402 - 23 1 856 2 142 - 13 8 823
Jämförelsestörande poster 0 0 0
Rörelseresultat 1 856 2 402 -23 1 856 2 142 - 13 8 823
K/I-tal 0,54 0,48 0,54 0,50 0,49
Allokerat kapital, miljarder kronor 63,0 64,9 63,0 66,1 65,8
Räntabilitet, % 8,8 11,1 8,8 9,7 10,1
Antal befattningar1) 1 971 2 028 1 969 2 066 2 049

1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

Företagskunderna var avvaktande i en marknad med god likviditet

  • Dämpad marknadsaktivitet på grund av införandet av MiFID II
  • Rörelseresultatet uppgick till 1 856 Mkr och räntabiliteten var 8,8 procent

Kommentarer till det första kvartalet

Kvartalet präglades av en sjunkande och mer volatil aktiemarknad medan aktiviteten inom övriga tillgångsslag var fortsatt dämpad med låg volatilitet. En ökning sågs dock under andra halvan av kvartalet.

Inom segmentet Stora företag var aktiviteten fortsatt dämpad och kunder med god likviditet var fortsatt försiktiga. Aktiviteten på private equitymarknaden var hög, driven av riklig likviditet hos investerare. Emissionsnivåerna i hela Europa minskade dock jämfört med rekordnivåerna i början av 2017.

Kunderna inom segmentet Finansiella Institutioner fokuserade under kvartalet på att införa MiFID II. I kombination med den låga volatiliteten påverkade det aktiviteten negativt, främst i början av året. Emissioner av obligationer och aktier på primärmarknaden ökade under kvartalet. Efterfrågan på hållbarhetsrelaterade tjänster fortsatte att öka i kvartalet vilket gjorde SEB:s roll som rådgivare än viktigare. Depåförvaringsvolymerna uppgick till 7 985 miljarder kronor (8 046).

Omvandlingen av det tyska dotterbolaget till en filial i SEB trädde i kraft den 2 januari 2018. När det gäller Open Banking släpptes den första versionen av SEB:s Developer Portal. Den kommer att erbjuda en plattform för externa utvecklare att bygga lösningar som använder betalnings- och kontoinformation hos SEB.

Rörelseintäkterna minskade till 4 101 Mkr jämfört med det starka första kvartalet 2017. Räntenettot minskade till 1 738 Mkr påverkat av ökningen av resolutionsfondsavgifterna. Provisionsnettot var 1 373 Mkr, en nedgång som främst förklaras av ett starkt första kvartal 2017. Nettoresultat av finansiella transaktioner var i linje med föregående år. Rörelsekostnaderna minskade med 3 procent år mot år på grund av lägre personalkostnader. De förväntade kreditförluster om 46 Mkr fortsatte att vara historiskt låga med en förväntad kreditförlustnivå på 2 baspunkter.

Företag & Privatkunder

Divisionen erbjuder banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företag i Sverige, samt korttjänster i fyra nordiska länder. I Norden erbjuds även ledande Private Banking-tjänster till kapitalstarka privatkunder.

Resultaträkning

Kv1 Kv4 Jan — Mar
Mkr 2018 2017 % 2018 2017 % 2017
Räntenetto 2 286 2 320 - 1 2 286 2 330 - 2 9 442
Provisionsnetto 1 326 1 472 - 10 1 326 1 393 - 5 5 678
Nettoresultat av finansiella transaktioner 98 113 - 14 98 108 - 9 441
Övriga intäkter, netto 7 23 - 69 7 14 - 48 87
Summa rörelseintäkter 3 717 3 929 - 5 3 717 3 845 - 3 15 648
Personalkostnader - 840 - 827 2 - 840 - 854 - 2 -3 298
Övriga kostnader - 896 -1 017 - 12 - 896 - 926 - 3 -3 872
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar - 14 - 13 5 - 14 - 15 - 7 - 57
Summa rörelsekostnader -1 750 -1 857 - 6 -1 750 -1 795 - 3 -7 226
Resultat före kreditförluster 1 967 2 072 - 5 1 967 2 051 - 4 8 422
Vinster och förluster från materiella och
immateriella tillgångar - - - 93 - 0
Förväntade kreditförluster, netto - 87 - 87
Kreditförluster, netto - 60 - 81 - 276
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster 1 880 2 012 - 7 1 880 1 969 - 5 8 146
Jämförelsestörande poster 0 0 0 0
Rörelseresultat 1 880 2 012 -7 1 880 1 969 - 5 8 146
K/I-tal 0,47 0,47 0,47 0,47 0,46
Allokerat kapital, miljarder kronor 41,1 40,7 41,1 40,4 40,6
Räntabilitet, % 13,7 14,8 13,7 14,6 15,0
Antal befattningar1) 3 559 3 548 3 560 3 510 3 531

1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

Tillväxt i utlåning inom såväl privat- som företagssegmentet

  • Fortsatt fokus på både personlig och digital rådgivning och ett digitalt rådgivningsverktyg lanserades
  • Rörelseresultatet uppgick till 1 880 Mkr och räntabiliteten var 13,7 procent

Kommentarer till det första kvartalet

Kundernas aktivitetsnivå var hög och drevs av ökad interaktion med telefonbanken som är öppet dygnet runt och via de digitala kanalerna. Kundernas nyttjande av de mobila tjänsterna nådde återigen nya rekordnivåer både vad gäller företag och privatkunder.

Inom privatsegmentet valde cirka 25 procent av de nya kunderna att bli kund digitalt i kvartalet. Bolånestocken växte med 4 miljarder kronor och uppgick till 472 miljarder kronor. På företagssidan fortsatte efterfrågan på utlåning att öka och företagsutlåningen uppgick till 228 miljarder kronor (221). Antalet helkunder ökade till 160 600 (158 800)2).

SEB stärkte sitt erbjudande till privatkunder genom att lansera ett digitalt rådgivningsverktyg som tillhandahåller en översiktsbild av kundens ekonomi såväl som förbättringsrådgivning. SEB lanserade också en sparaguide som stöd till privatkunder. På företagssidan lanserade SEB digital signering, vilket möjliggör för företagskunder att signera ett antal affärsavtal digitalt. Scale-up Lab, ett program som

syftar till att hjälpa entreprenörer och företag med deras tillväxtambitioner, utökade Greenhouse, SEB:s servicekoncept för företag.

Det förvaltade kapitalet växte till följd av nya nettoinflöden, främst från Private Banking. Kunderna var mer försiktiga och efterfrågan på lågriskinvesteringar ökade. Den totala inlåningen uppgick till 387 miljarder kronor (385).

Räntenettot påverkades av högre resolutionsavgifter och minskade till 2 286 Mkr. Provisionsintäkterna påverkades negativt av lägre retrocession från fondbolagen som en konsekvens av provisionsförbudet enligt MiFID II. Rörelsekostnaderna minskade med 3 procent medan de förväntade kreditförlusterna var fortsatt låga och uppgick till 87 Mkr, vilket motsvarade en förväntad kreditförlustnivå på 4 baspunkter.

2) Enligt ny definition av helkunder på företagssidan.

Baltikum

Divisionen tillhandahåller banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företagskunder i Estland, Lettland och Litauen. De baltiska fastighetsbolagen ingår i divisionen.

Resultaträkning, exkl.fastighetsbolagen
Kv1 Kv4 Jan — Mar Helår
Mkr 2018 2017 % 2018 2017 % 2017
Räntenetto 646 640 1 646 552 17 2 373
Provisionsnetto 327 355 - 8 327 307 7 1 320
Nettoresultat av finansiella transaktioner 53 60 - 12 53 62 - 15 231
Övriga intäkter, netto 0 0 0 3 2
Summa rörelseintäkter 1 026 1 055 - 3 1 026 924 11 3 926
Personalkostnader - 176 - 183 - 4 - 176 - 177 - 1 - 711
Övriga kostnader - 252 - 217 16 - 252 - 245 3 - 959
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar - 13 - 34 - 62 - 13 - 13 - 3 - 77
Summa rörelsekostnader - 441 - 434 2 - 441 - 435 1 -1 746
Resultat före kreditförluster 585 621 - 6 585 489 20 2 180
Vinster och förluster från materiella och
immateriella tillgångar 2 0 2 1 100 - 5
Förväntade kreditförluster, netto 17 17
Kreditförluster, netto - 26 19 - 7
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster 604 595 2 604 508 19 2 167
Jämförelsestörande poster 0 0 0
Rörelseresultat 604 595 2 604 508 19 2 167
K/I-tal 0,43 0,41 0,43 0,47 0,44
Allokerat kapital, miljarder kronor 8,5 8,1 8,5 7,6 7,8
Räntabilitet, % 23,5 26,0 23,5 23,4 24,4
Antal befattningar1) 2 344 2 386 2 360 2 405 2 406
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
Baltikum (inkl fastighetsbolagen)
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster
Jämförelsestörande poster
605
0
552
0
10 605
0
465 30
-100
1 977
0
Rörelseresultat 605 552 10 605 465 30 1 977
K/I-tal 0,43 0,42 0,43 0,48 0,45
Allokerat kapital, miljarder kronor 8,6 8,1 8,6 7,8 8,0
Räntabilitet, % 23,4 23,9 23,4 21,0 21,9
Antal befattningar1) 2 367 2 409 2 383 2 431 2 431

Fortsatt robust BNP-tillväxt i de baltiska länderna med låneefterfrågan från såväl hushåll som företag

  • Open banking, robotbaserad automatisering av processer och ny mobilbankapp
  • Rörelseresultatet uppgick till 604 Mkr och räntabiliteten var 23,5 procent

Kommentarer till det första kvartalet

Den positiva utvecklingen av de baltiska ekonomierna fortsatte under det första kvartalet med ökad ekonomisk aktivitet.

Fortsatt strategiskt fokus på möjligheterna inom Open banking, digitala processer och förbättrad kundupplevelse. Under kvartalet organiserades Open Banking hackathons i alla tre länder. En ny mobilapp med förbättrad funktionalitet lanserades och antalet aktiva användare av mobilappen nådde 292 000 (248 000). Antalet helkunder uppgick till 1 010 000 (1 019 000).

Lånevolymerna uppgick till 137 miljarder (129) med tillväxt inom både bolåne- och företagsportföljer i alla tre baltiska länder. Trots lågräntemiljön ökade inlåningsvolymen till 119 miljarder (114), framförallt drivet av ökat sparande bland privatkunder. Affärsvolymerna har även påverkats av valutaeffekter. Räntenettot steg med 17 procent drivet av både ökade volymer och högre nyutlåningsmarginaler. Provisionsnettot var 7 procent högre drivet av högre kundaktivitet inom kort och prisjusteringar. Kreditkvaliteten var fortsatt god och rörelseresultatet ökade med 19 procent. Det bokförda värdet på fastighetsbolagens tillgångar uppgick till 161 Mkr (279).

Liv & Investment Management

Divisionen erbjuder livförsäkringstjänster och kapitalförvaltningstjänster till privatpersoner liksom företag och institutioner huvudsakligen i Norden och Baltikum.

Resultaträkning

Kv1 Kv4 Jan — Mar Helår
Mkr 2018 2017 % 2018 2017 % 2017
Räntenetto - 12 - 24 - 50 - 12 - 19 - 36 - 90
Provisionsnetto 1 161 1 295 - 10 1 161 1 024 13 4 471
Nettoresultat av finansiella transaktioner 304 404 - 25 304 364 - 17 1 674
Övriga intäkter, netto 12 5 166 12 14 - 16 17
Summa rörelseintäkter 1 465 1 679 - 13 1 465 1 384 6 6 072
Personalkostnader - 409 - 402 2 - 409 - 382 7 -1 561
Övriga kostnader - 232 - 264 - 12 - 232 - 220 5 - 963
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar - 9 - 10 - 8 - 9 - 9 3 - 37
Summa rörelsekostnader - 650 - 676 - 4 - 650 - 611 6 -2 561
Resultat före kreditförluster 815 1 003 - 19 815 773 5 3 511
Vinster och förluster från materiella och
immateriella tillgångar 0 0 0 0
Förväntade kreditförluster, netto - 1 - 1
Kreditförluster, netto 0 0
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster 814 1 003 - 19 814 773 5 3 511
Jämförelsestörande poster 0 0 0 #REF! 0
Rörelseresultat 814 1 003 - 19 814 773 5 3 511
K/I-tal 0,44 0,40 0,44 0,44 0,42
Allokerat kapital, miljarder kronor 8,3 8,5 8,3 8,4 8,4
Räntabilitet, % 33,8 40,8 33,8 31,5 35,8
Antal befattningar1) 1 472 1 491 1 480 1 479 1 478

1) Quarterly numbers are for end of quarter. Accumulated numbers are average for the period.

  • SEB utvald som leverantör inom ITP, ett kollektivavtal för tjänstemän inom privat sektor
  • Fortsatta inflöden från institutionella kunder
  • Rörelseresultatet uppgick till 814 Mkr och räntabiliteten var 33,8 procent

Kommentarer till det första kvartalet

Det intensiva arbetet med att möta kunder via alla distributionsplattformar fortsatte, där ett exempel är det traditionella försäkringserbjudandet där SEB valdes som möjlig leverantör till kunder som omfattas av kollektivavtalet för tjänstemän inom privat sektor (ITP).

Liv: I Sverige lanserades utökad funktionalitet som ytterligare bidrog till digitaliseringen av rådgivningserbjudandet för företag. Enligt den senaste mätningen uppgick den årliga nyförsäljningen till 21 miljarder kronor (21), motsvarande en marknadsandel på 9,4 procent (9,3 vid årsskiftet). I Danmark fortsatte förberedelserna kring försäljningen av SEB Pension vilken förväntas slutföras under sommaren 2018.

I Baltikum stärktes produkterbjudandet ytterligare när både mer flexibla och mer standardiserade risklösningar, som det förenklade riskerbjudandet skräddarsytt för specifika kundbehov, fortsatte att utvecklas.

SEB Delårsrapport januari – mars 2018 Investment Management: Nyinflöden från de institutionella kunderna fortsatte i linje med

utvecklingen under 2017. Detta kvartal var inflödena särskilt riktade mot ränteprodukter och mot alternativa produkter, delvis på grund av att dessa produkter minskar kundernas beroende av börsnoterade instrument, vilka nyligen uppvisat en högre volatilitet.

Provisionsnettot ökade med 13 procent. Detta berodde delvis på stigande marknadsvärden rörande förvaltat kapital och påverkades delvis positivt av att fondbolaget betalat lägre fondersättningar som en konsekvens av MiFID II-restriktioner. Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade, huvudsakligen på grund av högre räntor vilka påverkade de traditionella försäkringsportföljerna i Danmark och Baltikum och accentuerades ytterligare av riskneddragningen i de danska portföljerna. Kostnaderna ökade med 6 procent. Rörelseresultatet ökade med 5 procent och uppgick till 814 Mkr. Fondförsäkringstillgångarna ökade med 4 miljarder jämfört med årsskiftet 2017 och uppgick till 352 miljarder.

SEB-koncernen

Räntenetto – SEB-koncernen

Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2018 2017 % 2018 2017 % 2017
Ränteintäkter1) 9 283 9 185 1 9 283 8 918 4 36 472
Räntekostnader -4 295 -4 001 7 -4 295 -4 203 2 -16 580
Räntenetto 4 988 5 184 - 4 4 988 4 716 6 19 893
1) Varav räntor beräknade enligt
effektivräntemetoden.
7 628 8 014 - 5 7 628 7 093 8 29 735

Provisionsnetto – SEB-koncernen

Kv1 Kv4 Jan–mar
Mkr 2018 2017 % 2018 2017 % Helår
2017
Emissioner och rådgivning 136 317 - 57 136 282 - 52 1 167
Värdepappershandel och derivat 514 561 - 8 514 692 - 26 2 565
Notariat och fondverksamhet 1 923 2 210 - 13 1 923 1 825 5 8 040
Varav resultat- och transaktionsbaserade
provisioner 24 225 - 89 24 38 - 36 357
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt 2 628 2 570 2 2 628 2 353 12 9 717
Varav betalningsförmedling och
kortverksamhet 1 410 1 429 - 1 1 410 1 288 10 5 460
Varav utlåning 501 602 - 17 501 553 - 9 2 254
Livförsäkringsprovisioner 485 429 13 485 422 15 1 707
Provisionsintäkter 5 687 6 087 - 7 5 687 5 574 2 23 196
Provisionskostnader -1 496 -1 359 10 -1 496 -1 326 13 -5 519
Provisionsnetto 4 190 4 728 - 11 4 190 4 249 - 1 17 677
Varav värdepappersprovisioner, netto 1 920 2 356 - 19 1 920 2 094 - 8 8 889
Varav betalningsförmedling och
kortverksamhet, netto 895 908 - 1 895 821 9 3 454
Varav livförsäkringsprovisioner, netto 317 285 11 317 248 28 1 061

Provisionsnetto per produkt – SEB-koncernen

Stora
Företag & Liv &
Finansiella Företag & Investment Övrigt1) & SEB
Mkr Institutioner Privatkunder Baltikum Management elimineringar koncernen
Jan–mar 2018
Emissioner och rådgivning 128 4 4 0 0 136
Värdepappershandel och derivat 395 117 7 0 -5 514
Notariat och fondverksamhet 873 425 48 1 461 -884 1 923
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt 1 204 1 197 412 105 -290 2 628
Livförsäkringsprovisioner 0 0 0 522 -38 485
Provisionsintäkter 2 599 1 744 471 2 089 -1 216 5 687
Jan–mar 2017
Emissioner och rådgivning 272 6 3 0 1 282
Värdepappershandel och derivat 529 160 5 2 -4 692
Notariat och fondverksamhet 984 502 40 1 312 -1 013 1 825
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt 1 062 1 132 380 112 -332 2 353
Livförsäkringsprovisioner 0 0 0 535 -112 422
Provisionsintäkter 2 847 1 799 429 1 961 -1 461 5 574

1) Övrigt omfattar supportfunktioner, treasury, stabsenheter och verksamhet under avveckling i Tyskland.

Intäkter från avtal med kunder utgörs av provisionsintäkter.

Provisionsintäkterna är uppdelade i större grupper av tjänster kopplade till primära geografiska marknader och rörelsesegment. Intäkter från emissioner, rådgivning, värdepappershandel, derivat, betalningsförmedling, kortverksamhet, utlåning och inlåning härrör huvudsakligen från en fastställd tidpunkt. Intäkter från notariatverksamhet, fondverksamhet och livförsäkringverksamhet uppkommer huvudsakligen över tiden.

Nettoresultat av finansiella transaktioner – SEB-koncernen

Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2018 2017 % 2018
2017
% 2017
Egetkapitalinstrument och hänförliga derivat - 27 - 32 -13 - 27
649
1 410
Skuldinstrument och hänförliga derivat 397 170 133 397
- 350
- 369
Valuta och hänförliga derivat 731 1 049 -30 731
1 367
-47 4 023
Övriga livförsäkringsintäkter, netto 210 429 -51 210
378
-44 1 738
Övrigt 145 13 145
18
78
Nettoresultat av finansiella transaktioner 1 455 1 630 -11 1 455
2 063
-29 6 880
Varav orealiserade värderingsjusteringar
hänförliga till motpartsrisk och egen
kreditvärdighet avseende derivat och utgivna
obligationer 1) 3 61 -95 3
- 61
- 210

I Nettoresultat av finansiella transaktioner presenteras resultatet fördelat på typ av underliggande finansiellt instrument.

Under första kvartalet genererade strukturerade produkter som erbjuds allmänheten en effekt på derivat hänförliga till egetkapitalinstrument med 175 Mkr (kv 4 2017: 5) och en motverkande effekt för Skuldinstrument med -20 Mkr (kv 4 2017: 110).

1) Egen kreditrisk från utgivna obligationer redovisas from 1 Januari 2018 inom Övrigt totalresultat.

Förväntade nettokreditförluster – SEB-koncernen

Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2018 2017 % 2018 2017 % 2017
Nedskrivningar eller återföringar1) - 67 - 67
Reserveringar, netto2) 377 - 116 12
Bortskrivningar och återvinningar
Bortskrivningar, totalt - 700 - 628 11 - 700 - 168 -1 367
Återförda specifika reserveringar utnyttjade
för bortskrivningar 607 110 607 18 318
Bortskrivningar ej tidigare reserverade - 93 - 519 -82 - 93 - 149 -38 -1 050
Återvinningar på tidigare års bortskrivningar 52 37 39 52 61 -16 230
Bortskrivningar, netto - 41 - 482 -91 - 41 - 88 -53 - 820
Förväntade kreditförluster, netto1) - 109 - 109
Kreditförluster, netto2) - 105 - 204 - 808

1) Modell for förväntade kreditförluster enligt IFRS 9. Består av ökningar till följd av utgivning, minskningar till följd av borttagande från balansräkningen och förändringar till följd av förändrad kreditrisk.

2) Modell för inträffade förluster enligt IAS 39.

Förväntad kreditförlustnivå, % 0,02 0,02
Kreditförlustnivå, % 0,03 0,05 0,05

Jämförelsestörande poster – SEB-koncernen

Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2018 2017 % 2018 2017 % 2017
Övriga intäkter 494 494
Summa rörelseintäkter 494 494
Personalkostnader -1 320 -1320
Övriga kostnader - 92 -92
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar - 978 -978
Summa rörelsekostnader -2 390 -2390
Jämförelsestörande poster -1 896 -1896
Skatt på jämförelsestörande poster 215 215
Jämförelsestörande poster efter skatt -1 681 -1681

Jämförelsestörande poster 2017

Den totala kostnaden i resultaträkningen från de jämförelsestörande posterna uppgick till 1 896 Mkr före skatt och 1 681 Mkr efter skatt.

Inklusive effekten på Övrigt totalresultat på 494 Mkr minskades eget kapital med 2 175 Mkr från de jämförelsestörande posterna.

Visa Sweden (2017 Kv4)

Ersättningen från Visa Inc. vad gäller förvärvet av Visa Europe bestod av en kombination av kontanter och aktier att fördelas på de olika medlemmarna i Visa Europe. I Sverige var SEB var en indirekt medlem och efter en överenskommelse gällande fördelningen mottog SEB en utdelning på 494 Mkr i det fjärde kvartalet. Utdelningen beskattas inte.

Innehavet är klassificerat som en Finansiell tillgång som kan säljas där det verkliga värdet redovisades i Övrigt totalresultat. Utdelningen minskade värderingsbeloppet i Övrigt totalresultat med 494 Mkr.

SEB:s verksamhet i Tyskland (2017 Kv4)

Såsom SEB tidigare har kommunicerat flyttades den tyska kärnverksamheten till den tyska filialen i moderbolaget Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) från dotterbolaget SEB AG den 2 januari 2018. Syftet med flytten är att förenkla rapporteringen och administrationen av den tyska verksamheten. Verksamheten som inte flyttats till filialen från SEB AG kommer att monteras ner över tid.

På grund av detta etablerades i det fjärde kvartalet omstruktureringsreserver för övertalighet och outnyttjade lokaler till ett totalt belopp på 521 Mkr. Därutöver har banken ingått ett avtal att flytta sitt åtagande avseende den förmånsbestämda pensionsplanen för SEB AG till Versicherungsverein des Bankgewerbes a.G (BVV) till en total kostnad i det fjärde kvartalet på 891 Mkr. Flytten är planerad till det andra kvartalet 2018.

Nedskrivningar av immateriella IT-tillgångar (2017 Kv4)

I det fjärde kvartalet gjordes en nedskrivning av immateriella IT-tillgångar som uppgick till 978 Mkr, med en positiv skatteeffekt på 215 Mkr.

Förändringar i eget kapital – SEB-koncernen

Andra fonder1)
Finansiella Förmåns
tillgångar Förändring Omräkning bestämda Summa
som kan i egen Kassaflödes utländsk pensions Balanserad aktieägarnas
Mkr Aktiekapital säljas kreditrisk2) säkringar verksamhet planer vinst kapital
Jan-mar 2018
Ingående balans 21 942 729 1 192 -897 3 379 114 892 141 237
Övergångseffekt vid tillämpning av IFRS 93) -729 -507 -2 044 -3 280
Justerad balans 1 januari 2018 21 942 0 -507 1 192 -897 3 379 112 848 137 957
Nettoresultat 3 995 3 995
Övrigt totalresultat (netto efter skatt) 12 -259 840 295 887
Totalresultat 12 -259 840 295 3 995 4 882
Utdelning till aktieägare -12 459 -12 459
Aktieprogrammen5) -225 -225
Förändring i innehav av egna aktier 41 41
Utgående balans 21 942 -495 933 -57 3 673 104 200 130 196
Jan-dec 2017
Ingående balans 21 942 1 638 2 399 -1 193 2 595 113 595 140 976
Övergångseffekt vid tillämpning av IFRS 154) -2 640 -2 640
Justerad balans 1 januari 2017 21 942 1 638 2 399 -1 193 2 595 110 954 138 335
Nettoresultat4) 16 197 16 197
Övrigt totalresultat (netto efter skatt) -909 -1 207 296 784 -1 036
Totalresultat -909 -1 207 296 784 16 197 15 161
Utdelning till aktieägare -11 935 -11 935
Aktieprogrammen5) -246 -246
Förändring i innehav av egna aktier -78 -78
Utgående balans 21 942 729 1 192 -897 3 379 114 892 141 237
Jan-mar 2017
Ingående balans 21 942 1 638 2 399 -1 193 2 595 113 595 140 976
Övergångseffekt vid tillämpning av IFRS 154) -2 640 -2 640
Justerad balans 1 januari 2017 21 942 1 638 2 399 -1 193 2 595 110 955 138 336
Nettoresultat4) 4 271 4 271
Övrigt totalresultat (netto efter skatt) 32 -351 1 1 530 1 212
Totalresultat 32 -351 1 1 530 4 271 5 483
Utdelning till aktieägare -11 935 -11 935
Aktieprogrammen5) 92 92
Förändring i innehav av egna aktier 93 93
Utgående balans 21 942 1 670 2 048 -1 192 4 125 103 475 132 068

1) Belopp under Andra fonder kan under vissa omständigheter omföras till resultaträkningen i framtiden, exempelvis om de avser upplösning av Kassaflödessäkringar eller Omräkning utländsk verksamhet när SEB upphör att konsolidera en utländsk verksamhet. Belopp relaterade till Förändring i egen kreditrisk och Förmånsbestämda pensionsplaner kan inte omföras till resultaträkningen.

2) Förändringar i verkligt värde av finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet som kan hänföras till förändringar i deras kreditrisk.

3) IFRS 9 Finansiella instruments är tillämpad från 1 januari 2018.

4) IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder är tillämpad retroaktivt från 1 januari 2018.

5) SEB:s innehav av egna aktier:

Jan-mar Jan-dec Jan-mar
SEB:s innehav av egna aktier, miljoner 2018 2017 2017
Ingående balans 27,1 25,2 25,2
Köpta aktier för aktieprogrammen 3,6 7,0 1,9
Sålda/utdelade aktier -1,8 -5,0 -2,9
Utgående balans 28,9 27,1 24,2

Marknadsvärde för innehav av egna aktier, Mkr 2 531 2 612 2 412

Med stöd av årsstämmans bemyndigande innehar SEB aktier av serie A för bankens långsiktiga aktiebaserade program. Transaktionerna kan ske vid ett eller flera tillfällen under året. Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital. Posten inkluderar förändring i nominella belopp för equityswappar som säkrar aktieprogrammen.

Kassaflödesanalys – SEB-koncernen

Jan–mar Helår
Mkr 2018 2017 % 2017
Kassaflöde från den löpande verksamheten 75 831 178 501 - 58 41 526
Kassaflöde från investeringsverksamheten - 448 12 7 964
Kassaflöde från finansieringsverksamheten - 12 459 - 6 929 80 - 20 030
Periodens kassaflöde 62 924 171 584 - 63 29 460
Kassa och likvida medel vid årets början 184 429 158 315 16 158 315
Valutakursdifferenser i likvida medel 7 370 - 801 - 3 346
Periodens kassaflöde 62 924 171 584 - 63 29 460
Kassa och likvida medel vid periodens slut1) 254 723 329 098 - 23 184 429

1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker och Utlåning till övriga kreditinstitut - betalbara vid anfordran.

Finansiella tillgångar och skulder – SEB-koncernen

31 mar 2018 31 dec 2017 31 mar 2017
Bokfört Verkligt Bokfört Verkligt Bokfört Verkligt
Mkr värde värde värde värde värde värde
Utlåning 1 946 891 1 948 683 1 694 524 1 698 735 1 909 527 1 920 329
Räntebärande värdepapper 231 013 231 013 169 268 169 368 351 305 351 495
Egetkapitalinstrument 64 250 64 250 59 203 59 203 85 773 85 773
Finansiella tillgångar för vilka kunderna bär
investeringsrisken 284 140 284 140 283 420 283 420 304 996 304 996
Derivat 130 172 130 172 104 868 104 868 174 762 174 762
Övrigt 23 724 23 724 34 100 34 100 54 396 54 396
Finansiella tillgångar 2 680 190 2 681 982 2 345 383 2 349 694 2 880 759 2 891 751
Inlåning 1 321 287 1 325 054 1 093 798 1 098 491 1 249 085 1 255 287
Finansiella skulder för vilka kunderna bär
investeringsrisken 285 518 285 518 284 291 284 291 306 307 306 307
Emitterade värdepapper 723 748 722 855 646 475 651 403 813 548 821 725
Korta positioner 44 017 44 017 24 985 24 985 43 200 43 200
Derivat 109 619 109 619 85 432 85 432 138 886 138 886
Övrigt 53 859 53 859 51 800 51 800 83 675 83 675
Finansiella skulder 2 538 048 2 540 922 2 186 781 2 196 402 2 634 701 2 649 080

SEB har klassificerat sina tillgångar och skulder i klasser utifrån tillgångarnas och skuldernas egenskaper. Det verkliga värdet för varje klass finansiella tillgångar och skulder jämförs med dess bokförda värde. Egenskaperna för varje klass beskrivs i not 39 i årsredovisningen för 2017.

Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde – SEB-koncernen Mkr

31 mar 2018 31 dec 2017
Värderings Värderings Värderings
teknik teknik Värderings teknik
Noterade baserad på baserad på ej Noterade teknik baserad baserad på
marknads observer observer marknads på observer ej observer
värden bara indata bara indata värden bara indata bara indata
Tillgångar (Nivå 1) (Nivå 2) (Nivå 3) Summa (Nivå 1) (Nivå 2) (Nivå 3) Summa
Utlåning 137 615 137 615
Räntebärande värdepapper 76 237 134 698 4 210 939 71 626 84 041 571 156 238
Egetkapitalinstrument 55 659 4 635 3 956 64 250 52 082 4 573 2 414 59 069
Finansiella tillgångar för vilka
försäkringstagarna bär risken 275 291 8 129 720 284 140 275 737 7 053 630 283 420
Derivat 2 181 127 244 748 130 173 1 251 102 929 688 104 868
Innehav i intressebolag och riskkapitalbolag 276 608 884 251 592 843
Förvaltningsfastigheter
Tillgångar och avyttringsgrupper som innehas
för försäljning 93 477 63 463 30 196 187 136 89 229 63 657 29 550 182 436
Summa 503 121 475 784 36 232 1 015 137 490 176 262 253 34 445 786 874
Skulder
Inlåning 80 058 80 058
Finansiella skulder för vilka kunderna bär
investeringsrisken 276 550 8 254 713 285 517 276 482 7 185 624 284 291
Skulder till försäkringstagarna 19 799 80 19 879
Emitterade värdepapper 22 646 22 646 6 206 28 991 35 197
Korta positioner 35 675 8 160 182 44 017 13 984 0 244 14 228
Derivat 1 476 107 358 786 109 620 911 83 724 799 85 434
Övriga finansiella skulder 142 3 653 3 795 3 842 3 842
Skulder som ingår i avyttringsgrupper som
innehas för försäljning 24 076 42 397 10 427 76 900 21 055 42 536 8 899 72 490
Summa 357 718 272 606 12 108 642 432 318 638 166 278 10 566 495 482

Värdering till verkligt värde

Koncernen har etablerat en värderingsprocess och en kontrollmiljö för att fastställa verkliga värden för finansiella instrument där en, från affären, oberoende översyn av värderingsmodeller och priser ingår. Om principerna för validering inte efterlevs ska Head of Group Finance informeras. Avsteg som är väsentliga eller av principiell vikt kräver godkännande från GRMC (Group Risk Measurement Committee) och ARC (Accounting Reporting Committee). Syftet med värdering till verkligt värde är att komma fram till det pris till vilket en ordnad transaktion skulle ske mellan marknadsaktörer vid värderingstidpunkten på affärsmässiga villkor.

SEB använder olika metoder för att komma fram till det verkliga värdet för finansiella instrument; noterade priser på aktiva marknader, värderingstekniker som innehåller observerbar indata och värderingstekniker baserade på interna modeller. För upplysningsändamål klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde i en värderingshierarki som återspeglar observerbarheten på de indata som använts vid värderingarna. Risk Control klassificerar och ser kontinuerligt över klassificeringen av finansiella instrument i hierarkin för verkligt värde. Värderingsprocessen är densamma för finansiella instrument i samtliga nivåer.

En aktiv marknad är en marknad där transaktioner sker med tillräcklig volym och frekvens för att ge kontinuerlig prisinformation. Syftet är att komma fram till det pris till vilket en transaktion skulle kunna ske, utan att ändra eller dela upp instrumentet eller inkludera det i en portfölj, på instrumentets huvudmarknad.

Verkligt värde beräknas i regel individuellt för finansiella instrument. Dessutom görs värderingsjusteringar på portföljnivå för att täcka kreditrisken. För att återspegla motpartens och den egna kreditrisken för OTC-derivat görs portföljjusteringar baserat på nettoexponeringen mot varje motpart. Dessa justeringar baseras på uppskattningar av exponering vid fallissemang, sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad, på motpartsnivå. Information om sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad hämtas från CDS marknaden. För motparter där denna information saknas eller inte är tillförlitlig på grund av exponeringens natur, tillämpas alternativa metoder där sannolikheten för falissemang baseras på generiska kreditindex för specifika bransch- och/eller kreditbetyg.

När finansiella skulder värderas till verkligt värde reflekteras koncernens egen kreditvärdighet.

För att fastställa verkligt värde för investeringsfastigheter beaktas marknadsaktörers förmåga att generera ekonomiska fördelar genom att använda fastigheterna på det maximala och bästa sättet. Det maximala och bästa användningsområdet för fastigheterna beaktar vad som är fysisk möjligt, lagligt och finansiellt genomförbart. Investeringsfastigheterna i SEB bedöms användas på det maximala och bästa sättet. Hur värderingen av investeringsfastigheterna går till kan läsas i Redovisningsprinciperna i Årsredovisningen 2017. Värderingen av investeringsfastigheterna genomförs två gånger per år. Värderingarna presenteras och fastställs i respektive fastighetsbolags styrelse. De värderingsprinciper som används i alla företag är i överensstämmelse med de regler som lokala tillsynsmyndigheter (FSA) utfärdat som i sin tur överensstämmer med internationella värderingsprinciper och IFRS.

Nivå 1: Noterade marknadsvärden

Värderingar i nivå 1 bestäms av ojusterade noterade marknadsvärden för identiska instrument på aktiva marknader där noterade priser är lätt tillgängliga och representerar aktuella och regelbundet förekommande marknadstransaktioner mellan parter som är oberoende av varandra.

Exempel på finansiella instrument i nivå 1 är noterade aktier och skuldinstrument samt börshandlade derivat. Instrument som handlas på en aktiv marknad där en eller flera marknadsaktörer tillhandahåller bindande prisnoteringar på balansdagen är också exempel på finansiella instrument som klassificeras i nivå 1.

Nivå 2: Värderingsteknik som utgår från observerbar indata

I värderingstekniker i nivå 2 är all väsentlig indata i värderingsmodellerna observerbar endera direkt eller indirekt. Värderingstekniker i nivå 2 inkluderar diskonterade kassaflöden, optionsvärderingsmodeller, nyligen gjorda transaktioner och priser på andra instrument som är övervägande lika.

Exempel på observerbar indata är valutakurser, bindande prisnoteringar för värdepapper, marknadsräntor (stibor, libor, etc.), implicita volatiliteter från observerbara optionspriser med samma löptid och aktuella transaktioner som SEB genomfört med en eller flera externa motparter. Indata kan ändras från att vara observerbara till att bli icke observerbara under perioden de innehas på grund av till exempel att instrumentet inte längre handlas på en likvid marknad.

Exempel på finansiella instrument i nivå 2 är de flesta OTC-derivat som optioner och ränteswappar baserade på libor-swapräntan eller avkastningskurvan för räntor i utländsk valuta. Andra exempel är instrument där SEB nyligen genomfört transaktioner med tredje part och instrument för vilka SEB interpolerar mellan observerbara variabler.

Nivå 3 Värderingsteknik med signifikant icke observerbar indata

Värderingstekniker i nivå 3 innehåller en signifikant mängd indata som inte är observerbar. Dessa tekniker baseras generellt på extrapolering från observerbar indata för liknande instrument, analys av historiska data eller andra analytiska tekniker. Exempel på finansiella instrument i nivå 3 är mer komplexa OTC derivat, optioner med lång löptid för vilka volatiliteten extrapoleras eller derivat som beror på en icke observerbar korrelation. Andra exempel är instrument för vilka det för närvarande inte finns någon aktiv marknad eller bindande prisnoteringar som onoterade aktier, innehav i private equity och förvaltningsfastigheter.

Om det verkliga värdet för finansiella instrument innehåller mer än en icke observerbar indata, aggregeras indata som inte är observerbar för att bestämma klassificeringen för hela instrumentet. Nivån i hierarkin för verkligt värde till vilken ett finansiellt instrument klassificeras bestäms baserat på den lägsta nivån av indata som är väsentlig för det verkliga värdet i sin helhet.

Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde, forts. – SEB-koncernen

Väsentliga överföringar och omklassificeringar mellan nivåer

Överföringar mellan nivåer i hierarkin kan ske när det finns indikationer på att marknadsförutsättningarna har ändrats, exempelvis en ändring i likviditet. Värderings-/priskommittén för respektive division beslutar om materiella överföringar mellan nivåer.

Utgående Vinster/ Vinster/ Utgående
balans Förändring förluster i förluster i balans
31 dec IFRS 9 Resultat Övrigt total Försälj Avräk Flytt till Flytt från Valutakurs 31 mar
Förändringar i nivå 3 2017 införandet räkningen resultat Inköp ningar ningar nivå 3 nivå 3 differenser 2018
Tillgångar
Utlåning
Räntebärande värdepapper 571 -567 4
Egetkapitalinstrument 2 414 986 399 1 297 -174 -1 34 3 956
Finansiella tillgångar för vilka
försäkringstagarna bär risken 630 97 1 -42 34 720
Derivat 688 25 24 11 748
Innehav i intressebolag och riskkapitalbolag 592 10 6 -3 3 608
Förvaltningsfastigheter
Tillgångar och avyttringsgrupper som innehas
för försäljning
Summa 4 895 419 531 1 304 -177 24 -43 82 6 036
Skulder
Inlåning
Finansiella skulder för vilka kunderna bär
investeringsrisken 624 97 -42 34 713
Skulder till försäkringstagarna 0
Emitterade värdepapper 0
Korta positioner 244 9 -75 4 182
Derivat 799 -53 30 10 786
Övriga finansiella skulder
Skulder som ingår i avyttringsgrupper som
innehas för försäljning
Summa 1 667 53 -75 30 -42 48 1 681

Känslighet för icke observerbara indata för finansiella instrument i nivå 3

Nedanstående tabell illustrerar den potentiella påverkan på resultatet av den relativa osäkerheten på verkligt värde på finansiella instrument som för sin värdering är beroende av icke observerbar indata. Känsligheten för förändringar i icke observerbara indata har bedömts genom att förändra antaganden i värderingstekniken. Detta illustreras i nedanstående tabell genom ändringar av marginalen för indexreglerade swappar, implicita volatiliteter, kredit spreadar eller multipel jämförelse. Det är inte troligt att alla icke observerbara indata samtidigt skulle ha det mest extrema värdet i intervallet av rimliga möjliga alternativ.

31 mar 2018 31 dec 2017
Mkr Tillgångar Skulder Netto Känslighet Tillgångar Skulder Netto Känslighet
Derivatinstrument1) 2) 4) 747 -785 -38 38 688 -798 -110 38
Egetkapitalinstrument3) 6) 1 190 -182 1 008 201 1 245 -244 1 001 209
Försäkringsinnehav - Finansiella instrument4) 5) 7) 3 025 3 025 386 2 380 2 380 331
Försäkringsinnehav - Förvaltningsfastigheter6) 7)
Tillgångar som innehas för försäljning 4 5 6 7) 22 966 -3 064 19 902 2 341 16 070 -2 395 13 675 1 657

1) Känsligheten av en förändring av spreaden för inflationsreglerade swappar med 16 punkter (16) och en implicit volatilitet med 5 procentenheter (5).

2) Känsligheten av en förändring av spreaden för swappar med 5 punkter (5).

3) Värderingen är uppskattad inom ett intervall av möjliga utfall. Känslighetsanalysen är baserad på 20 procents (20) förändring av marknadsvärdena.

4) Känsligheten av den implicita volatiliteten med 10 procentenheter (10).

5) Känslighetsanalysen är baserad på en förändring av marknadsvärdet för riskkapitalinnehav med 20 procent (20), strukturerade krediter 10 procent (10) och derivat 10 procent (10).

6) Känsligheten av en förändring av verkligt värde på förvaltningsfastigheter/fastighetsfonder med 10 procent (10).

7) Känsligheten visar på förändringar i värdet på försäkringstillgångarna vilket inte alltid leder till en förändring av koncernens resultaträkning då eventuella överskott inom traditionella livförsäkringsportföljer i första hand utnyttjas.

Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal – SEB-koncernen

Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal
Relaterade avtal Övriga
instrument i
Nettobelopp Säkerheter balans
räkningen som
Summa i
i balans Ramavtal om erhållna/ ej lyder under balans
Mkr Bruttobelopp Kvittade räkningen nettning ställda Nettobelopp nettningsavtal räkningen
31 mar 2018
Derivat 133 097 -4 729 128 368 -70 845 -36 783 20 741 1 804 130 172
Omvända repor 137 962 -1 689 136 274 -53 632 -41 332 41 310 840 137 114
Värdepapperslån 25 921 25 921 -4 426 -21 365 129 14 623 40 544
Likvidfordringar 14 041 -14 041 19 898 19 898
Tillgångar 311 022 -20 459 290 563 -128 903 -99 480 62 180 37 165 327 728
Derivat 113 280 -4 729 108 552 -70 845 -23 051 14 656 1 068 109 619
Repor 70 702 -1 689 69 013 -53 632 -15 382 69 013
Värdepapperslån 13 276 13 276 -4 426 -8 480 370 1 007 14 283
Likvidskulder 14 041 -14 041 27 723 27 723
Skulder 211 300 -20 459 190 841 -128 903 -46 913 15 026 29 798 220 639
31 dec 2017
Derivat 111 634 -7 826 103 808 -58 922 -29 374 15 512 1 060 104 868
Omvända repor 104 354 -61 735 42 620 -6 613 -36 007 42 620
Värdepapperslån 3 782 3 782 -3 165 -512 105 12 955 16 736
Likvidfordringar 11 817 11 817
Tillgångar 219 770 -69 560 150 210 -68 701 -65 892 15 617 25 832 176 042
Derivat 92 496 -7 826 84 670 -58 922 -18 293 7 455 763 85 434
Repor 68 348 -61 735 6 613 -6 613 0 6 613
Värdepapperslån 9 604 9 604 -3 165 -6 152 287 911 10 515
Likvidskulder 10 894 10 894
Skulder 170 448 -69 560 100 888 -68 701 -24 445 7 742 12 569 113 456
31 mar 2017
Derivat 178 423 -4 377 174 046 -97 327 -47 090 29 629 716 174 762
Omvända repor 146 566 -24 278 122 288 -20 593 -101 064 631 122 288
Värdepapperslån 45 382 45 382 -5 688 -39 694 5 179 50 561
Likvidfordringar 4 499 -4 499 31 536 31 536
Tillgångar 374 870 -33 154 341 716 -123 608 -187 848 30 260 37 431 379 147
Derivat 142 331 -4 377 137 954 -97 327 -38 132 2 496 931 138 885
Repor 46 470 -24 278 22 192 -20 593 -1 106 493 22 192
Värdepapperslån 25 056 25 056 -5 688 -10 467 8 902 6 25 062
Likvidskulder 4 499 -4 499 33 053 33 053
Skulder 218 357 -33 154 185 203 -123 608 -49 704 11 891 33 989 219 193

Tabellen visar finansiella tillgångar och skulder som presenteras netto i balansräkningen eller som har potentiella rättigheter förknippade med rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal, tillsammans med relaterade säkerheter.

Finansiella tillgångar och skulder nettoredovisas i balansräkningen när SEB har en legal rätt att nettoredovisa transaktioner, under normala affärsförhållanden och i händelse av insolvens, och det finns en avsikt att erlägga likvid netto eller realisera tillgången och erlägga likvid för skulden samtidigt. Återköpsavtal mot centrala clearing-motparter som SEB har avtal med samt likvidfordringar och likvidskulder är exempel på instrument som presenteras netto i balansräkningen.

Finansiella tillgångar och skulder som lyder under rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal som inte presenteras netto i balansräkningen är arrangemang som vanligtvis träder i laga kraft i händelse av insolvens eller vid betalningsinställelse men inte under normala affärsförhållanden eller arrangemang där SEB inte har intentionen att avveckla instrumenten samtidigt.

Tillgångar och skulder som inte kvittas eller lyder under nettningsavtal, exempelvis sådana som bara omfattas av ett avtal om säkerheter, presenteras i kolumnen Övriga instrument i balansräkningen som ej lyder under nettningsavtal.

Förväntade kreditförluster och kreditexponering per steg (IFRS 9) – SEB-koncernen

31 mar 1 jan
Mkr 2018 2018
Steg 1 (12 månaders förväntade kreditförluster)
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp 2 092 589 1 901 083
Reserv för förväntade kreditförluster -821 -787
Redovisat värde/Netto belopp 2 091 768 1 900 296
Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, % 0,04 0,04
Steg 2 (förväntade kreditförluster för återstående löptid)1)
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp 88 155 101 027
Reserv för förväntade kreditförluster -1 361 -1 425
Redovisat värde/Netto belopp 86 793 99 602
Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, % 1,54 1,41
Steg 3 (osäker finansiell tillgång/förväntade kreditförluster för återstående löptid)
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp 9 905 11 437
Reserv för förväntade kreditförluster -3 577 -3 917
Redovisat värde/Netto belopp 6 327 7 520
Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, % 36,12 34,25
Summa
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp 2 190 649 2 013 547
Reserv för förväntade kreditförluster -5 760 -6 129
Redovisat värde/Netto belopp 2 184 889 2 007 418
Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, % 0,26 0,30
1) Varav redovisat bruttovärde 1 597 Mkr (1 223) och reserv för förväntade kreditförluster 1 Mkr (2) under den
förenklade metoden för förväntade kreditförluster på kundfordringar för återstående löptid.

Tabellen visar redovisat bruttovärde för exponering i balansräkningen och nominellt belopp för exponering utanför balansräkningen fördelat per steg med syfte att sätta reserver för förväntade kreditförluster i relation till övergripande exponeringsnivåer. För kundfordringar används en förenklad metod baserad på förfallna fordringar för att beräkna förväntade kreditförluster för återstående löptid.

Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar – SEB-koncernen

31 dec 31 mar
Mkr 2017 2017
Individuellt värderade lånefordringar
Osäkra lånefordringar 5 999 4 834
Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar - 2 187 - 1 850
Gruppvisa reserver - 1 120 - 1 671
Osäkra lånefordringar, netto 2692 1 314
Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade
osäkra lånefordringar 36,5% 38,3%
Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra
lånefordringar 55,1% 72,8%
Andel osäkra lånefordringar, netto 0,25% 0,19%
Andel osäkra lånefordringar, brutto 0,39% 0,30%
Portföljvärderade lån
Oreglerade lånefordringar > 60 dagar 2 273 2 535
Omstrukturerade lånefordringar 11 14
Gruppvisa reserver - 1 170 - 1 350
Reserveringsgrad för portföljvärderade lån 51,2% 53,0%
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar1)
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar 8 283 7 383
Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar 54,9% 66,6%
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i procent av utlåningen 0,54% 0,46%
1) Består av osäkra lånefordringar, portföljvärderade lånefordringar oreglerade över 60 dagar och omstrukturerade
portföljvärderade lånefordringar.
Reserver
Specifika reserver - 2 187 - 1 850
Totala reserver - 4 552 - 4 915
Reserv för poster inom linjen - 75 - 45
Gruppvisa reserver - 2 290 - 3 021

Övertagen egendom – SEB-koncernen

31 mar 31 dec 31 mar
Mkr 2018 2017 2017
Fastigheter, fordon och utrustning 200 207 414
Aktier och andelar 42 42 46
Totalt övertagen egendom 242 249 460

Anläggningstillgångar och avyttringsgrupper som klassificeras som att de innehas för försäljning – SEB-koncernen

31 mar 31 dec 31 mar
Mkr 2018 2017 2017
Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultatet 180 665 175 506
Övriga tillgångar 12 618 8 505 486
Anläggningstillgångar och avyttringsgrupper som
klassificeras som att de innehas för försäljning 193 283 184 011 486
Skulder till försäkringstagare 139 047 133 688
Finansiella skulder till verkligt värde via resultatet 37 004 34 469
Övriga skulder 10 730 10 553
Skulder som ingår i avyttringsgrupper som
klassificeras som att de innehas för försäljning 186 781 178 710 0

Den 14 december 2017 tillkännagavs att SEB har ingått ett avtal om att sälja alla aktier i SEB Pensionsforsikring A/S and SEB Administration A/S (SEB Pension) till Danica Pension Livsforsikringsaktieselskab (Danica, ett dotterbolag till Danske Bank). SEB Pension består av en portfölj av liv- och pensionskontrakt och cirka 275 medarbetare. Försäljningen är villkorad av myndighetsgodkännanden samt vissa gängse separationsaktiviteter. Affären beräknas stängas under sommaren 2018. I koncernens balansräkning redovisas tillgångar och skulder hänförliga till SEB Pension skilda från övriga tillgångar och skulder. SEB Pension rapporteras i Liv & Investment Management divisionen.

Division Baltikum har en avyttringsplan för förvaltningsfastigheter. Genom den fortlöpande planen har ytterligare fastigheter klassificerats som tillgångar som innehas för försäljning fram till dess att försäljningen är slutförd. Nettobeloppet av dessa aktiviteter under första kvartalet var -113 Mkr.

Information om övergången till IFRS 15 och 9 – SEB-koncernen

Informationen om övergången till IFRS 15 och 9 på sid. 31-38 motsvarar den information som publicerades på sebgroup.com den 28 mars 2018 och beskriver förändringarna i SEB:s finansiella rapportering per den 1 januari 2018 inom huvudsakligen tre områden: (1) effekter av IFRS 15 Intäkter från kontrakt med kunder och omräkning av resultat- och balansräkningar, (2) en förändrad presentation av SEB:s balansräkning för att bättre återspegla de nya kraven i IFRS 9 Finansiella instrument och (3) effekter av övergången från IAS 39 till IFRS 9 per 1 januari 2018. Ytterligare information om effekterna av IFRS 15 och IFRS 9 för SEB återfinns i årsredovisningen för 2017, not 1a "Väsentliga ändrade redovisningsprinciper tillämpliga från 1 januari 2018" (sid. 90-93).

IFRS 15: I bokslutskommunikén för 2017 beskrevs den huvudsakliga effekten av IFRS 15; hur anskaffningskostnaden för investeringskontrakt hanteras inom Liv. En mindre del av uppskjutna anskaffningskostnader redovisas nu som en tillgång. Därför reducerades den redan rapporterade uppskjutna anskaffningskostnaden i balansräkningen med 2 640 Mkr, vilket i det första kvartalet 2018 minskade den ingående balansen av balanserade vinstmedel per den 1 januari 2017. Av samma skäl räknades provisionsnettot i 2017 års resultaträkning om och intäkterna minskade med 47 Mkr. IFRS 9: Från och med 1 januari 2018 infördes IFRS 9 med nya krav avseende klassificering och värdering, nedskrivning och säkringsredovisning. SEB:s balansräkning har anpassats för att bättre reflektera klassificering och redovisningsprinciper enligt IFRS 9. Den nya balansräkningen gäller från och med 1 januari 2018. För att underlätta jämförelser presenteras balansräkningen per den 31 december 2017 både i det nya och gamla formatet. Den nya balansräkningen och mer detaljerad information om skillnaderna mellan IAS 39 och IFRS 9 återfinns på sid. 32-33.

IFRS 9 innebar en förändring i klassificeringen och värderingen av finansiella tillgångar och skulder vilket minskade ingående balanserade vinstmedel med 3 281 Mkr. Kategorin Tillgångar som kan säljas enligt IAS 39, där förändringar i verkligt värde redovisades i Övrigt totalresultat, har upphört och värderingar av verkligt värde redovisas nu i Nettoresultat av finansiella transaktioner. Vissa innehav inom Treasury som tidigare klassificerades som Tillgångar som kan säljas, klassificeras nu till upplupet anskaffningsvärde och därför bokas det positiva verkliga värdet på 264 Mkr bort. När det gäller klassificering och värdering av finansiella skulder innebär reglerna en förändring av rapporteringen av egen kreditriskjustering (OCA). Enligt IAS 39 redovisades förändringen i OCA i Nettoresultatet av finansiella transaktioner men nu redovisas den i Övrigt totalresultat. Klassificeringen av obligationer emitterade av SEB AG med förfall bortom år 2020 har ändrats till verkligt värde via resultaträkningen från upplupet anskaffningsvärde. Detta minskade öppningsbalansen i balanserade vinstmedel med 1 847 Mkr. En sammanfattande översikt över övergångseffekterna från klassificering och värdering enligt IFRS 9, samt en detaljerad beskrivning för varje portfölj, presenteras på sidorna 34-37.

Nedskrivningsmodellen för kreditförluster har ändrats från att vara baserad på inträffade till förväntade förluster vilket ökade kreditförlustreserverna med 1 578 Mkr. Efter skatt minskade balanserade vinstmedel med 1 170 Mkr. Kreditförlustreserverna ökade på grund av tre huvudsakliga faktorer: För det första fick alla poster i beräkningen en reserv. För det andra ökade reserverna för åtaganden utanför balansräkningen, främst i kontorsrörelsens portföljer. För det tredje infördes framåtblickande makroekonomiska scenarier vid beräkningen av förväntade kreditförluster. De är tre till antalet och återspeglar SEB:s syn på den makroekonomiska utvecklingen. Ytterligare information om förväntade kreditförluster och bruttobelopp återfinns på sid 38.

Enligt den nuvarande kapitalkravsförordningen (CRR), ska skillnaden mellan de redovisningsmässiga kreditförlusterna och kreditförlusterna enligt CRR, dras bort från kärnprimärkapitalet och, vice versa, om de är högre skall de läggas till primärkapitalet. Första gången den förväntade kreditförlustmodellen tillämpades var effekten på kärnprimärkapitalet positivt, med 30 Mkr. Den negativa effekten på kapitalet från att reserveringarna ökade motverkades av att avdraget från kärnprimärkapitalet minskades. Dessutom minskade det totala riskexponeringsbeloppet (REA) med 5 miljarder kronor till följd av lägre kapitalkrav för osäkra finansiella tillgångar.

Nettoeffekten av förändringar i klassificeringar och nedskrivningar (efter justeringen av avdraget och lägre REA) minskade SEB:s kärnprimärkapitalrelation med 18 baspunkter.

Information om övergång – ändrad presentation av balansräkningen

Justerad Ny presentation av
utgående balans1) Ändrad presentation utgående balans
SEB (tidigare presentation) 31 december 2017 31 december 2017 SEB (ny presentation)
Kassa och tillgodohavanden hos Kassa och tillgodohavanden hos
centralbanker 177 222 177 222 centralbanker
Övrig utlåning till centralbanker 12 778 12 778 Utlåning till centralbanker
Utlåning till kreditinstitut 34 715 4 002 38 717 Utlåning till kreditinstitut
Utlåning till allmänheten 1 484 803 1 962 1 486 765 Utlåning till allmänheten
Finansiella tillgångar till verkligt värde
via resultatet 575 955 -575 955
Finansiella tillgångar som kan säljas 27 776 -27 776
169 269 169 269 Räntebärande värdepapper
59 204 59 204 Egetkapitalinstrument
Finansiella tillgångar för vilka kunderna
283 420 283 420 bär investeringsrisken
104 868 104 868 Derivat
Other assets1) 243 659 -18 994 224 664 Övriga tillgångar
SUMMA TILLGÅNGAR 2 556 908 0 2 556 908 SUMMA TILLGÅNGAR

1) IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder är tillämpad retroaktivt från 1 January 2018.

Justerad Ny presentation av
SEB (tidigare presentation) utgående balans1)
31 december 2017
Ändrad presentation utgående balans
31 december 2017
SEB (ny presentation)
Skulder till centralbanker och
Skulder till centralbanker och kreditinstitut 89 076 6 413 95 489 kreditinstitut
In- och upplåning från allmänheten 1 004 721 27 327 1 032 048 In- och upplåning från allmänheten
Skulder till försäkringstagarna - Finansiella skulder för vilka kunderna bär
investeringsavtal 284 291 284 291 investeringsrisken
Skulder till försäkringstagarna -
försäkringsavtal 18 911 18 911 Skulder till försäkringstagarna
Emitterade värdepapper 614 033 614 033 Emitterade värdepapper
Finansiella skulder till verkligt värde via
resultatet 114 313 -114 313
24 985 24 985 Korta positioner
85 434 85 434 Derivat
3 894 3 894 Övriga finansiella skulder
Summa skulder 290 325 -33 740 256 585 Övriga skulder
Summa skulder 2 415 671 0 2 415 671 Summa skulder
Total eget kapital1) 141 237 141 237 Total eget kapital
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL 2 556 908 0 2 556 908 SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL

1) IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder är tillämpad retroaktivt från 1 januari 2018.

IFRS 15 Intäkter från kontrakt med kunder tillämpas från 1 januari 2018. Som kommunicerats i delårsrapporten för tredje kvartalet är den huvudsakliga effekten av IFRS 15 att SEB:s redovisning av kostnaden för finansiella kontrakt inom Liv ändras så att en mindre del av anskaffningskostnaderna (DAC) aktiveras som en tillgång. Ändringen har lett till en minskning av justerade anskaffningskostnader i balansräkningen med 2 640 Mkr. Effekten har införts i första kvartalet 2018 genom en minskning av ingående balans för balanserade vinstmedel per 1 januari 2017. Dessutom har provisionsnettot i resultaträkningen för 2017 justerats ned med 47 Mkr vilket även påverkat den justerade balansräkningen.

SEB ändrar presentationen av balansräkningen från 1 januari 2018 för att bättre spegla värderingsskategorierna under IFRS 9. Tabellen visar förändringen av SEBkoncernens balansräkning där ingående balans för IAS 39 (tidigare presentation) har justerats avseende införandet av IFRS 15 och sen presenterats i en ny balansräkningsstruktur i syfte att förenkla avstämningen mellan utgående balans för IAS 39 och ingående balans för IFRS 9 (se tabell 2). Tabellen visar också vilka belopp som flyttats mellan den tidigare och den nya uppställningsformen för balansräkningen.

Information om övergång – från IAS 39 till IFRS 9

IFRS 9 Finansiella instrument
Ny presentation av Förändring i reserv
utgående balans Ändrad för förväntade Ingående balans
Mkr 31 december 2017 klassificering kreditförluster 1 januari 2018
Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker 177 222 177 222
Utlåning till centralbanker 12 778 0 12 778
Utlåning till kreditinstitut 38 717 -2 38 715
Utlåning till allmänheten 1 486 765 14 -972 1 485 808
Räntebärande värdepapper 169 269 -341 -1 168 928
Egetkapitalinstrument 59 204 59 204
Finansiella tillgångar för vilka kunderna bär
investeringsrisken 283 420 283 420
Derivat 104 868 104 868
Övriga tillgångar 224 664 -2 224 662
SUMMA TILLGÅNGAR 2 556 908 -327 -977 2 555 605
IFRS 9 Finansiella instrument
Ny presentation av Förändring i reserv
utgående balans Ändrad för förväntade Ingående balans
Mkr 31 december 2017 klassificering kreditförluster 1 januari 2018
Skulder till centralbanker och kreditinstitut 95 489 15 95 504
In- och upplåning från allmänheten 1 032 048 2 656 1 034 704
Finansiella skulder för vilka kunderna bär
investeringsrisken 284 291 284 291
Skulder till försäkringstagarna 18 911 18 911
Emitterade värdepapper 614 033 54 614 087
Korta positioner 24 985 24 985
Derivat 85 434 85 434
Övriga finansiella skulder 3 894 3 894
Övriga skulder1)2) 256 585 -942 193 255 836
Summa skulder 2 415 671 1 783 193 2 417 647
Totalt eget kapital 141 237 -2 110 -1 170 137 958
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL 2 556 908 -327 -977 2 555 605

1) Omvärdering av portföljsäkringar (-868 Mkr), aktuella skatteskulder (-72 Mkr) och uppskjutna skatteskulder (-2 Mkr).

2) Reserv för förväntade kreditförluster (601 Mkr), aktuella skatteskulder (-413 Mkr) och uppskjutna skatteskulder (5 Mkr).

Tabellerna visar övergångseffekten för IFRS 9 till följd av nya värderingskategorier och reserv för förväntade kreditförluster i den nya balansräkningen och visar utgående balansen för IAS 39 per 31 december 2017 med ingående balans för IFRS 9 per 1 januari 2018.

Information om övergång – översikt av ändrade värderingskategorier vid övergången till IFRS 9

Utgående balans 31 december 2017 Ingående balans 1januari 2018
under IAS 39 värderingskategorier under IFRS 9 värderingskategorier
Tillgångar, Mkr HFT FVO AFS LaR HTM Övrigt 1) Summa FVHFT FVMPL FVDPL FVOCI AmC Övrigt 1) Summa
Kassa och tillgodohavanden hos 177 222 177 222 177 222 177 222
Utlåning till centralbanker 12 778 12 778 334 12 444 12 778
Utlåning till kreditinstitut 38 717 38 717 56 38 659 38 715
Utlåning till allmänheten 1 486 765 1 486 765 42 250 1 012 1 442 546 1 485 808
Räntebärande värdepapper 109 513 20 902 25 824 13 030 169 269 33 983 108 135 7 647 19 162 168 928
Egetkapitalinstrument 48 371 8 880 1 952 59 204 48 371 10 832 59 204
Finansiella tillgångar för vilka kunderna bär 283 420 283 420 283 420 283 420
investeringsrisken
Derivat 98 281 6 587 104 868 98 281 6 587 104 868
Övriga tillgångar 13 041 211 623 224 664 13 039 211 623 224 662
SUMMA 256 165 313 203 27 776 1 741 554 218 211 2 556 908 223 275 403 400 7 647 1 703 072 218 211 2 555 605
Utgående balans 31 december 2017 Ingående balans 1januari 2018
under IAS 39 värderingskategorier under IFRS 9 värderingskategorier
Skulder, Mkr HFT FVO AmC Övrigt 1) Summa FVHFT FVDPL AmC Övrigt 1) Summa
Skulder till centralbanker och 95 489 95 489 731 63 94 710 95 504
kreditinstitut
In- och upplåning från allmänheten 1 032 048 1 032 048 5 893 11 831 1 016 980 1 034 704
Finansiella skulder för vilka kunderna bär 284 291 284 291 284 291 284 291
investeringsrisken
Skulder till försäkringstagarna 18 911 18 911 18 911 18 911
Emitterade värdepapper 24 388 589 645 614 033 24 630 589 457 614 087
Korta positioner 24 985 24 985 24 985 24 985
Derivat 84 571 863 85 434 84 571 863 85 434
Övriga finansiella skulder 3 894 3 894 3 894 3 894
Övriga skulder 13 142 243 443 256 585 13 142 242 694 255 836
Total eget kapital 141 237 141 237 137 958 137 958
SUMMA 113 450 308 679 1 730 325 404 455 2 556 908 120 074 320 815 1 714 289 400 426 2 555 605

Dessa tabeller ger en översikt av övergången från värderingskategorier och bokförda värden för IAS 39 per 31 december 2017 till värderingskategorier och bokförda värden för IFRS 9 per 1 januari 2018. Förändringen i bokförda värden efter övergången är ett resultat av ny klassificering av finansiella tillgångar och skulder samt nya reserver för förväntade krediförluster enligt IFRS 9 avseende finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde och exponering utanför balansräkningen. För mer detaljer avseende ändrad klassificering och värdering se tabeller nedan.

1) Innefattar icke-finansiella tillgångar och skulder, eget kapital och säkringsderivat till verkligt värde via resultatet.

IAS 39 förkortningar: Finansiella tillgångar som innehas för handel (HFT), Finansiella tillgångar som identifierats till verkligt värde via resultatet "verkligtvärdeoptionen" (FVO), Finansiella tillgångar som kan säljas (AFS), Låne- och kundfordringar (LaR), Upplupet anskaffningsvärde (AmC) och Finansiella tillgångar som innehas till förfall (HTM).

IFRS 9 förkortningar: Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet som innehas för handel (FVHFT/FVTPL, handel), Finansiella tillgångar som obligatoriskt värderas till verkligt värde via resulatet (FVMPL/FVTPL, obligatorisk), Finansiella tillgångar som klassificerats till verkligt värde via resulatet (FVDPL/FVTPL, identifierad), Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat (FVOCI) och Upplupet anskaffningsvärde (AmC).

Information om övergång – detaljerad presentation av förändrad klassificering vid övergång till IFRS 9

Tabellerna visar bokfört värde den 31 december 2017 enligt tidigare redovisningskategorier under IAS 39 och bokfört värde den 1 januari 2018 enligt nya redovisningskategorier under IFRS 9.

Tillgångar

IAS 39 Klassificering & Värdering Reserv för
förväntade
kreditförluster
IFRS 9
Utlåning, Mkr
Klassificering
Bokfört
värde 31
december
2017
Ändrad
klassificering
Omvärdering Nedskrivning Bokfört
värde 1
januari
2017
Klassificering
Låne- och kundfordringar
Omklassificerad till FVTPL, handel
1 538 260 -1 538 260
42 625
14 42 640 FVTPL, handel
Omklassificerad till FVTPL, obligatorisk
Till Upplupet anskaffningsvärde
1 012
1 494 623
-974 1 493 649 1 012 FVTPL, obligatorisk
Upplupet
anskaffningsvärde
Summa 1 538 260 0 14 -974 1 537 300

SEB:s portfölj med omvända repor har bedömts uppfylla kriterierna för affärsmodellen "innehas för handel" och därmed har därför omklassificerats från Låne- och kundfordringar till Verkligt värde via resultatet, handel från 1 januari 2018. Effekten av klassificeringen uppgår till 14 Mkr vilket har redovisats i balanserade vinstmedel 1 januari 2018.

Vissa av SEB:s syndikerade lån har bedömts uppfylla kriterierna för affärsmodellen "innehas med avsikt att säljas". Dessa innehav har därför omklassificerats från Låne- och kundfordringar till Verkligt värde via resultatet, obligatorisk.

Reserv för
förväntade
IAS 39 Klassificering & Värdering kreditförluster IFRS 9
Räntebärande värdepapper, Mkr Bokfört Bokfört
värde 31 värde 1
december Ändrad januari
Klassificering 2017 klassificering Omvärdering Nedskrivning 2017 Klassificering
Finansiella tillgångar som innehas
för handel 109 513 -109 513
Omklassificerad till FVTPL, obligatorisk 75 530 75 530 FVTPL, obligatorisk
Till FVTPL, handel 33 983 33 983 FVTPL, handel
Summa 109 513 0 0 0 109 513

SEB har omklassificerat räntebärande värdepapper motsvarande 76 miljarder kronor från Finansiella tillgångar som innehas för handel till Verkligt värde via resultatet, obligatorisk. Portföljen är förvaltad och utvärderad utifrån verkligt värde och anses inte längre uppfylla kriterierna för "innehas för handel".

Summa 20 902 0 0 0 20 902
Till FVTPL, identifierad 7 647 7 647 FVTPL, identifierad
Omklassificerad till FVTPL, obligatorisk 13 255 13 255 FVTPL, obligatoriskt
Verkligtvärdeoptionen 20 902 -20 902

SEB använder inte längre verkligtvärdeoptionen för en del av sina räntebärande värdepapper. Dessa värdepapper är förvaltade och utvärderade utifrån verkligt värde och har därför klassificerats till Verkligt värde via resultatet, identifierad.

Finansiella tillgångar som kan säljas 25 824 -25 824
Omklassificerad till FVTPL, obligatorisk 19 350 19 350 FVTPL, obligatorisk
Omklassificerad till Upplupet Upplupet
anskaffningsvärde 6 474 -341 -1 6 132
anskaffningsvärde
Summa 25 824 0 -341 -1 25 482

I utvärderingen av affärsmodeller har en del av SEB:s räntebärande värdepapper som tidigare klassificerades som Finansiella tillgångar som kan säljas bedömts möta kriterierna för Verkligt värde via resulatatet, obligatorisk då dessa obligationer förvaltas och utvärderas baserat på verkligt värde. Dessa innehav har därför omklassificerats från Finansiella tillgångar som kan säljas till Verkligt värde via resultatet. obligatorisk. Ackumulerat övrigt totalresultat för dessa räntebärande värdepapper var 1 Mkr per 31 december 2017 och har redovisats i balanserade vinstmedel 1 januari 2018.

Den 1 januari 2018 har SEB klassificerat en del av sina Finansiella tillgångar som kan säljas till Upplupet anskaffningsvärde. Dessa värdepapper innehas i syfte att inkassera avtalsenliga kassaflöden och uppfyller "SPPI"-kriterierna (endast betalningar av kapital och ränta) i IFRS 9. Verkligt värde för dessa värdepapper var 6 474 Mkr per 31 december 2017. Ackumulerat övrigt totalresultat för räntebärande värdepapper var 402 Mkr per 31 december 2017 där en tidigare positiv marknadsvärdering har lösts upp 1 januari 2018. Effekten av omvärderingen (341 Mkr) på eget kapital, ackumulerat övrigt totalresultat och skattejusteringar var 264 Mkr.

Den 31 mars 2018 uppgick verkligt värde för räntebärande värdepapper till upplupet anskaffningsvärde som tidigare klassificerats som Finansiella tillgångar som kan säljas till 6 794 Mkr. En värderingsförlust på 28 Mkr skulle ha redovisats om omklassificeringen inte gjorts.

Låne- och kundfordringar 13 030 -13 030
Upplupet
Till Upplupet anskaffningsvärde 13 030 0 13 030
anskaffningsvärde
Summa 13 030 0 0 0 13 030

Information om övergång – detaljerad presentation om förändrad klassificering vid övergång till IFRS 9, forts.

Tillgångar

IAS 39 Klassificering & Värdering Reserv för
förväntade
kreditförluster
IFRS 9
Egetkapitalinstrument, Mkr
Klassificering
Bokfört
värde 31
december
2017
Ändrad
klassificering
Omvärdering Nedskrivning Bokfört
värde 1
januari
2017
Klassificering
Finansiella tillgångar som innehas
för handel 48 371 -48 371
Till FVTPL, handel 48 371 48 371 FVTPL, handel
Summa 48 371 0 0 0 48 371
Verkligtvärdeoptionen 8 880 -8 880
Omklassificerad till FVTPL, obligatorisk 8 880 8 880 FVTPL, obligatorisk
Summa 8 880 0 0 0 8 880

Från 1 januari 2018 tillämpar SEB inte längre verkligtvärdeoptionen för sina egetkapitalinstrument. Enligt IFRS 9 klassificeras egetkapitalinstrument som Verkligt värde via resultatet, obligatorisk.

Finansiella tillgångar som kan säljas 1 952 -1 952
Omklassificerad till FVTPL, obligatorisk 1 952 1 952 FVTPL, obligatorisk
Summa 1 952 0 0 0 1 952

Enligt IFRS 9 klassificeras egetkapitalinstrument som Verkligt värde via resultatet, obligatorisk. Ackumulerat övrigt totalresultat för dessa egetkapitalinstrument var 212 Mkr per 31 december 2017 och detta belopp har redovisats i balanserade vinstmedel 1 januari 2018.

IAS 39 Klassificering & Värdering Reserv för
förväntade
kreditförluster
IFRS 9
Finansiella tillgångar för vilka
kunderna bär investeringsrisken,
Mkr
Bokfört
värde 31
december
Ändrad Bokfört
värde 1
januari
Klassificering 2017 klassificering Omvärdering Nedskrivning 2017 Klassificering
Verkligtvärdeoptionen 283 420 -283 420
Omklassificerad till FVTPL, obligatorisk 283 420 283 420 FVTPL, obligatorisk
Summa 283 420 0 0 0 283 420

Finansiella tillgångar för vilka kunderna bär investeringsrisken är förvaltade och utvärderade utifrån verkligt värde. Verkligtvärdeoptionen tillämpades för dessa under IAS 39 men under IFRS 9 är de obligatoriskt klassificerada till verkligt värde via resultatet.

Reserv för
IAS 39 Klassificering & Värdering förväntade IFRS 9
Derivat, Mkr Bokfört Bokfört
värde 31 värde 1
december Ändrad januari
Klassificering 2017 klassificering Omvärdering Nedskrivning 2017 Klassificering
Summa 98 281 0 0 0 98 281
Till FVTPL, handel 98 281 98 281 FVTPL, handel
för handel 98 281 -98 281
Finansiella tillgångar som innehas
Reserv för
IAS 39 Klassificering & Värdering förväntade
kreditförluster
IFRS 9
Övriga finansiella tillgångar, Mkr Bokfört
värde 31
december
Ändrad Bokfört
värde 1
januari
Klassificering 2017 klassificering Omvärdering Nedskrivning 2017 Klassificering
Låne- och kundfordringar 13 041 -13 041 Upplupet
Till Upplupet anskaffningsvärde 13 041 -2 13 039 anskaffningsvärde
Summa 13 041 0 0 -2 13 039

Information om övergång – detaljerad presentation av ändrade redovisningskategorier vid övergång till IFRS 9, forts.

Skulder

IAS 39 Klassificering & Värdering Reserv för
förväntade
kreditförluster
IFRS 9
In- och upplåning, Mkr
Klassificering
Bokfört
värde 31
december
2017
Ändrad
klassificering
Omvärdering Nedskrivning Bokfört
värde 1
januari
2017
Klassificering
Upplupet anskaffningsvärde 1 127 538 -1 127 538
Omklassificerad till FVTPL, handel 6 613 11 6 624 FVTPL, handel
Omklassificerad till FVTPL, identifierad 9 234 2 660 11 894 FVTPL, identifierad
Upplupet
Till Upplupet anskaffningsvärde 1 111 690 1 111 690 anskaffningsvärde
Summa 1 127 538 0 2 671 0 1 130 208

SEB:s portfölj med repor har bedömts uppfylla kriterierna för affärsmodellen "innehas för handel". Dessa innehav har därför omklassificerats från Upplupet anskaffningsvärde till Verkligt värde via resultatet, handel från 1 januari 2018.

SEB har valt att tillämpa verkligtvärdeoptionen för en del av sin in-och upplåning som tidigare värderats till upplupet anskaffningsvärde för att minska inkonsekvenser i redovisningen.

IAS 39 Klassificering & Värdering Reserv för
förväntade
kreditförluster
IFRS 9
Emitterade värdepapper Mkr Bokfört
värde 31
december
Ändrad Bokfört
värde 1
januari
Klassificering 2017 klassificering Omvärdering Nedskrivning 2017 Klassificering
Verkligtvärdeoptionen
Till FVTPL, identifierad
24 388 -24 388
24 388
24 388 FVTPL, identifierad
Summa 24 388 0 0 0 24 388
Upplupet anskaffningsvärde
Till FVTPL, identifierad
589 645 -589 645
188
54 242 FVTPL, identifierad
Upplupet
Till Upplupet anskaffningsvärde 589 457 589 457 anskaffningsvärde
Summa 589 645 0 54 0 589 699

SEB har valt att använda verkligtvärdeoptionen för en del av de emitterade värdepapper som tidigare värderats till upplupet anskaffningsvärde för att minska inkonsekvenser i redovisningen.

Information om övergång – reserver för nedskrivningar - IAS 39 och IFRS 9

Klassificering Kreditförlustreserv Ändring i
reserver för
Reserv för förväntade
kreditförluster
Financial assets, SEKm IAS 39 IFRS 9 IAS 39
31 decembr 2017
kreditförluster IFRS 9
1 januari 2018
Kassa och tillgodohavanden hos centralbaLåne- och kundfordringar Upplupet anskaffningsvärde
Övrig utlåning till centralbanker Låne- och kundfordringar Upplupet anskaffningsvärde
Utlåning till kreditinstitut Låne- och kundfordringar Upplupet anskaffningsvärde -2 -2
Utlåning till allmänheten Låne- och kundfordringar Upplupet anskaffningsvärde -4 476 -972 -5 448
Räntebärande värdepapper Låne- och kundfordringar
Finansiella tillgångar
Upplupet anskaffningsvärde -1 -1
Räntebärande värdepapper som kan säljas Upplupet anskaffningsvärde
Övriga tillgångar Låne- och kundfordringar Upplupet anskaffningsvärde -2 -2
SUMMA - - -4 476 -977 -5 453
Klassificering Reserver för
nedskrivningar
Ändring i
reserver för
Reserv för förväntade
kreditförluster
Lånelöften och Finansiella IAS 37 kreditförluster IFRS 9
garantier, Mkr IAS 39 IFRS 9 31 december 2017 1 januari 2018
SUMMA - - -75 -601 -676

Tabellen visar reserver för nedskrivningar enligt IAS 39:s modell för inträffade kreditförluster samt avsättningar för lånelöften och finansiella garantier enligt IAS 37 per 31 december 2017 med nya reserver för befarade kreditförluster i enlighet med IFRS 9:s modell för befarade kreditförluster per 1 januari 2018. För varje tillgångsklass jämförs den nya redovisningskategorin under IFRS 9 med tidigare redovisningskategori under IAS 39 och förändringen i reserverna. Ökningen i reserverna drivs främst av tre faktorer: För det första, alla aktuella tillgångar åsätts en reserv. För det andra, en ökning av reserver för åtaganden utanför balansräkningen främst "retail"-portföljer. För det tredje, införandet av ett framåtriktat scenario med en makro-ekonomiskt utveckling (baserad på tre olika scenarios som speglar SEB:s uppfattning om den makro-ekonomiska utvecklingen) införd i kalkyleringen av förväntade kreditförluster.

Information om övergång – förväntade kreditförluster och kreditexponering per steg

Ingående balans 1 januari 2018
Mkr
Steg 1
(12 månaders
förväntade
kreditförluster)
Steg 2
(förväntade
kreditförluster för
återstående
löptid)1)
Steg 3
(osäker finansiell
tillgång/förväntade
kreditförluster för
återstående löptid)
Summa
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp 1 901 083 101 027 11 437 2 013 547
Reserv för förväntade kreditförluster -787 -1 425 -3 917 -6 129
Redovisat värde/Netto belopp 1 900 296 99 602 7 520 2 007 418
Reserveringsgrad för förväntade
kreditförluster, %
0,04 1,41 34,25 0,30

1) Varav redovisat bruttovärde 1 223 Mkr och reserv för förväntade kreditförluster 2 Mkr under den förenklade metoden för förväntade kreditförluster för återstående löptid.

Tabellen visar redovisat bruttovärde för exponering i balansräkningen och nominellt belopp för exponering utanför balansräkningen fördelat per steg med syfte att sätta reserver för förväntade kreditförluster i relation till övergripande exponeringsnivåer. För kundfordringar används en förenklad metod baserad på förfallna fordringar för att beräkna förväntade kreditförluster för återstående löptid.

SEB konsoliderad situation

Kapitaltäckningsanalys för SEB konsoliderad situation

31 mar 31 dec 31 mar
Mkr 2018 2017 2017
Tillgängligt kapital
Kärnprimärkapital 117 111 118 204 115 364
Primärkapital 131 357 132 127 135 336
Kapitalbas 148 384 147 849 157 728
Kapitalkrav
Riskexponeringsbelopp 615 308 610 819 610 047
Uttryckt som kapitalkrav 49 225 48 866 48 804
Kärnprimärkapitalrelation 19,0% 19,4% 18,9%
Primärkapitalrelation 21,3% 21,6% 22,2%
Total kapitalrelation 24,1% 24,2% 25,9%
Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) 3,01 3,03 3,23
Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav 11,0% 10,9% 10,9%
varav krav på kapitalkonserveringsbuffert 2,5% 2,5% 2,5%
varav krav på systemriskbuffert 3,0% 3,0% 3,0%
varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert 1,0% 0,9% 0,9%
Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) 14,5% 14,9% 14,4%
Bruttosoliditet
Exponeringsmått för beräkning av bruttosoliditetsgrad 2 833 269 2 519 532 2 902 192
varav poster i balansräkningen 2 406 997 2 140 093 2 441 298
varav poster utanför balansräkningen 426 271 379 439 460 893
Bruttosoliditetsgrad 4,6% 5,2% 4,7%

1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.

Internt bedömt kapitalkrav

Per den 31 mars 2018 uppgick det internt bedömda kapitalkravet, inklusive försäkringsrisk, till 66 miljarder kronor (64). Det interna kapitalkravet bedöms med hjälp av SEB:s interna modeller för ekonomiskt kapital och är inte helt jämförbart med det uppskattade kapitalkravet som Finansinspektionen publicerar på grund av att olika antaganden och metoder används.

Kapitalbas för SEB konsoliderad situation

31 mar 31 dec 31 mar
Mkr 2018 2017 2017
Eget kapital enligt balansräkningen 1) 130 196 143 925 134 727
Avdrag hänförliga till den konsoliderade situationen och andra förutsebara kostnader -2 201 -14 357 -5 601
Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar 2) 127 995 129 568 129 126
Ytterligare värdejusteringar -850 -663 -990
Immateriella tillgångar -6 356 -6 225 -6 893
Uppskjutna skattefordringar som är beroende av framtida lönsamhet -53 -75 -185
Reserver i verkligt värde relaterade till vinster eller förluster på kassaflödessäkringar -933 -1 192 -2 048
Negativa belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp 0 -1 307 -628
Vinster eller förluster på skulder som värderas till verkligt värde och beror på ändringar av egen kreditstatus 307 99 50
Förmånsbestämda pensionsplaner -2 825 -1 807 -2 834
Direkta och indirekta innehav av egna kärnprimärkapitalinstrument -175 -193 -199
Värdepapperiseringar med 1 250% riskvikt 0 0 -33
Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital -10 884 -11 364 -13 762
Kärnprimärkapital 117 111 118 204 115 364
Primärkapitaltillskott 14 246 13 922 15 200
Primärkapitaltillskott som omfattas av utfasning 0 4 772
Primärkapital 131 357 132 127 135 336
Supplementärkapitalinstrument 19 089 18 171 24 815
Positiva belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp 513 126 153
Innehav av supplementärkapitalinstrument i enheter i den finansiella sektorn -2 575 -2 575 -2 575
Supplementärkapital 17 026 15 722 22 392
Totalt kapital 148 384 147 849 157 728

1) SEB har i beslut från Finansinspektionen fått godkänt att använda kvartalsvinst i kapitalbasberäkningen förutsatt att de revisionsansvariga har granskat överskottet samt att överskottet är beräknat enligt tillämpligt redovisningsregelverk och kan styrka att avdrag för förutsebara kostnader och utdelningar har gjorts i enlighet med EU:s förordning nr 575/2013 och att beräkningen av dessa skett i enlighet med EU:s förordning nr 241/2014.

2) Kärnprimärkapitalet avser den konsoliderade situationen, och skiljer sig från eget kapital enligt IFRS. Försäkringsverksamhetens bidrag till eget kapital exkluderas liksom uppskattad utdelning beräknad enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).

Riskexponeringsbelopp för SEB konsoliderad situation

Mkr 31 mar
2018
31 dec
2017
31 mar
2017
Kreditrisk IRK
Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker
Riskexponerings
belopp
11 077
Kapitalkrav 1)
886
Riskexponerings
belopp
9 319
Kapitalkrav 1)
745
Riskexponerings
belopp
Kapitalkrav 1)
Institutsexponeringar 54 970 4 398 32 838 2 627 28 683 2 295
Företagsexponeringar 331 141 26 491 326 317 26 105 335 648 26 852
Hushållsexponeringar 62 119 4 969 62 296 4 984 56 590 4 527
varav säkrade genom panträtt i fast egendom 36 429 2 914 36 558 2 925 35 093 2 807
varav exponeringar mot små och medelstora företag 7 098 568 7 033 563 4 756 380
varav övriga hushållsexponeringar 18 592 1 487 18 704 1 496 16 741 1 339
Positioner i värdepapperiseringar 948 76 838 67 2 042 163
Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod 460 255 36 820 431 607 34 529 422 964 33 837
Kreditrisk schablonmetod
Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker 1 272 102 4 060 325 715 57
Exponeringar mot delstatliga eller lokala självstyrelseorgan och myndigheter 0 0 47 4
Exponeringar mot offentliga organ 0 0 0 0 114 9
Exponeringar mot institut 1 241 99 844 68 639 51
Exponeringar mot företag 20 400 1 632 18 197 1 456 18 103 1 448
Exponeringar mot hushåll 13 052 1 044 12 084 967 15 845 1 268
Exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter 2 698 216 2 539 203 3 714 297
Fallerande exponeringar 56 5 112 9 459 37
Exponeringar som är förenade med särskilt hög risk 779 62 866 69 1 322 106
Poster som avser positioner i värdepapperisering 0 0 222 18 216 17
Exponeringar i form av andelar i företag för kollektiva investeringar (fond) 43 3 41 3 40 3
Aktieexponeringar 2 192 175 1 972 158 2 124 170
Övriga poster 6 669 534 7 801 624 7 746 620
Totalt, kreditrisk enligt schablonmetod 48 401 3 872 48 739 3 899 51 083 4 087
Marknadsrisk
Risker i handelslagret där interna modeller använts 17 635 1 411 24 892 1 991 27 086 2 167
Risker i handelslagret där standardmetoder använts 11 332 907 9 881 790 13 563 1 085
Valutakursrisk
Total marknadsrisk
2 362
31 329
189
2 506
4 022
38 794
322
3 104
4 478
45 128
358
3 610
Övriga kapitalkrav
Operationell risk enligt internmätningsmetod 47 402 3 792 48 219 3 858 46 793 3 743
Avvecklingsrisk 3 0 38 3 3 0
Kreditvärdighetsjusteringsrisk 7 523 602 6 767 541 6 301 504
Investeringar i försäkringsverksamhet 16 633 1 331 16 633 1 331 16 633 1 331
Övriga exponeringar
Ytterligare riskexponeringsbelopp 2)
3 763
0
301
0
4 219
15 802
338 5 639 451
Totalt övrigt kapitalkrav 75 323 6 026 91 678 1 264
7 334
15 503
90 872
1 240
7 270
Total 615 308 49 225 610 819 48 866 610 047 48 804

1) Kapitalkrav 8% av riskexponeringsbeloppet enligt EU:s kapitalförordning.

2) Förordning (EU) nr 575/2013 (CRR) artikel 3. Ytterligare riskexponeringsbelopp som etablerades 2015 som en

försiktighetsåtgärd i överenskommelse med Finansinspektionen. Kapitaltäckningsförordning (EU) nr 575/2013 (CRR)

artikel 3.

Förändringar i riskexponeringsbeloppet

Totalt REA ökade med 4 miljarder kronor sedan årsskiftet. Valutaeffekter och en mindre ökning av kreditvolymerna ledde till ett högre kreditrisk-REA. Det motverkades dock delvis av förbättringar i kreditkvaliteten och av att IFRS infördes. Både på grund av om omklassificeringen av tillgångar och förändringar i reserveringar, minskade kreditrisk-REA med 2 miljarder kronor och marknadsrisk-REA minskade med 9 miljarder kronor (på raden modelluppdateringar, metod & policy, övrigt).

Under det första kvartalet godkändes SEB:s ansökan om att kalibrera om sannolikheten för fallissemang för företag, vilket ökade REA med 16 miljarder kronor. Det ytterligare REA som uppgick till 15,8 miljarder kronor vid årsskiftet och som infördes 2015 i samförstånd med Finansinspektionen som en försiktighetsåtgärd har nu frigjorts efter godkännandet.

31 dec
Mdr kr 2017
Balans 31 dec 2017 611
Volymer 6
Kreditkvalitet -7
Valutaeffekt 16
Modelluppdateringar, metod & policy, övrigt -12
Underliggande förändringar i marknads- och operativ risk 2
Balans 31 mar 2018 615

Genomsnittliga riskvikter

Följande tabell visar genomsnittlig riskvikt (riskexponeringsbelopp delat med beloppet för exponering vid fallissemang) för de exponeringar som beräknas enligt den interna riskklassificeringsmodellen, IRK. Repor och värdepapperslån exkluderas i analysen eftersom de har låg riskvikt och kan variera påtagligt i volym och därigenom störa jämförbarheten i siffrorna.

Kreditexponeringar enligt IRK-metod (exkl. repor och värdepapperslån) 31 mar 31 dec 31 mar
Genomsnittlig riskvikt 2018 2017 2017
Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker 2,7% 3,3%
Institutsexponeringar 25,4% 24,0% 26,8%
Företagsexponeringar 31,1% 31,6% 31,5%
Hushållsexponeringar 10,3% 10,4% 9,9%
varav säkrade genom panträtt i fast egendom 6,9% 7,0% 7,0%
varav exponeringar mot små och medelstora företag 57,2% 59,6% 83,5%
varav övriga hushållsexponeringar 30,2% 30,7% 27,9%
Positioner i värdepapperiseringar 10,3% 10,6% 41,9%

Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)

Resultaträkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)

Enligt Finansinspektionens föreskrifter Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2018 2017 % 2018 2017 % 2017
Ränteintäkter 8 404 7 990 5 8 404 7 861 7 32 285
Leasingintäkter 1 393 1 382 1 1 393 1 345 4 5 481
Räntekostnader -4 508 -4 311 5 -4 508 -4 391 3 -17 750
Utdelningar 3 017 1 207 150 3 017 1 964 54 6 981
Provisionsintäkter 3 070 3 176 -3 3 070 2 951 4 12 153
Provisionskostnader - 841 - 649 30 - 841 - 674 25 -2 596
Nettoresultat av finansiella transaktioner 1 152 962 20 1 152 1 467 -21 4 493
Övriga rörelseintäkter 166 509 -67 166 245 -32 1 342
Summa intäkter 11 853 10 267 15 11 853 10 767 10 42 390
Administrationskostnader -3 769 -3 571 6 -3 769 -3 650 3 -14 252
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar -1 357 -2 332 -42 -1 357 -1 315 3 -6 377
Summa kostnader -5 126 -5 903 -13 -5 126 -4 965 3 -20 629
Resultat före kreditförluster 6 727 4 364 54 6 727 5 802 16 21 761
Förväntade kreditförluster, netto1) - 197 - 197
Kreditförluster, netto2) - 162 - 72 - 749
Nedskrivningar av finansiella tillgångar -2 264 -1 347 68 -2 264 - 47 -1 497
Rörelseresultat 4 266 2 855 49 4 266 5 683 -25 19 515
Bokslutsdispositioner 279 664 -58 279 505 -45 1 885
Skatt - 612 - 713 -14 - 612 -1 049 -42 -3 633
Övriga skatter 230 19 230 20 43
NETTORESULTAT 4 163 2 825 47 4 163 5 159 -19 17 811

1) Modell for förväntade förluster för 2018 enligt IFRS 9.

2) Modell för inträffade förluster för 2017 enligt IAS 39.

Totalresultat – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)

Kv1 Kv4 Jan–mar Helår
Mkr 2018 2017 % 2018 2017 % 2017
NETTORESULTAT 4 163 2 825 47 4 163 5 159 -19 17 811
Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen:
Finansiella tillgångar som kan säljas - 759 75 - 878
Kassaflödessäkringar - 259 - 261 -1 - 259 - 351 -26 -1 207
Omräkning utländsk verksamhet 45 - 10 45 25 80 - 8
ÖVRIGT TOTALRESULTAT - 214 -1 030 -79 - 214 - 251 -15 -2 093
TOTALRESULTAT 3 949 1 795 120 3 949 4 908 -20 15 718
Balansräkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
---------------------------------------------------------- -- --
Aggregerad 31 mar 1 jan 31 dec 31 mar
Mkr 2018 2018 2017 2017
Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker 233 863 97 741 97 741 286 222
Utlåning till centralbanker 5 669 8 832 8 832 5 945
Utlåning till kreditinstitut2) 144 699 189 949 189 949 232 709
Utlåning till allmänheten 1 369 717 1 207 024 1 208 169 1 223 834
Räntebärande värdepapper 193 484 124 732 125 070 241 104
Egetkapitalinstrument 53 039 50 098 50 098 52 712
Derivat 130 233 104 220 104 220 132 102
Övriga tillgångar 119 478 108 082 108 084 135 501
SUMMA TILLGÅNGAR 2 250 182 1 890 678 1 892 163 2 310 129
Skulder till centralbanker och kreditinstitut 184 531 134 562 134 561 248 146
In- och upplåning från allmänheten1) 1 015 909 849 488 849 479 941 098
Emitterade värdepapper 687 147 610 292 610 292 726 374
Korta positioner 44 017 24 985 24 985 43 200
Derivat 109 547 86 990 86 990 106 437
Övriga finansiella skulder 3 795 3 894 3 894 18 790
Övriga skulder 89 206 55 443 55 772 109 808
Korta positioner 21 423 21 429 21 429 21 761
Aktieägarnas eget kapital 94 607 103 595 104 762 94 515
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL 2 250 182 1 890 678 1 892 163 2 310 129
1) Privatpersoners och mindre och medelstora företags
inlåning som täcks av insättningsgaranti 193 005 186 674 186 674 177 393
Privatpersoners och mindre och medelstora företags
inlåning som inte täcks av insättningsgaranti 141 921 135 254 135 254 113 426
Övrig in- och upplåning 680 982 500 224 500 224 650 279
Summa In- och upplåning från allmänheten 1 015 909 822 151 822 151 941 098

Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)

31 mar 1 jan 31 dec 31 mar
Mkr 2018 2018 2017 2017
Säkerheter ställda för egna skulder 434 846 447 925 447 925 424 533
Övriga ställda säkerheter 125 888 114 494 114 494 164 681
Ställda panter 560 734 562 419 562 419 589 214
Ansvarsförbindelser 132 267 103 059 103 059 102 005
Åtaganden 532 790 435 488 435 488 527 382
Eventualförpliktelser 665 057 538 547 538 547 629 387
31 mar 31 dec 31 mar
Mkr 2018 2017 2017
Tillgängligt kapital
Kärnprimärkapital 101 962 101 810 99 625
Primärkapital 116 208 115 733 119 596
Kapitalbas 133 548 131 328 141 886
Kapitalkrav
Riskexponeringsbelopp 552 736 514 328 515 416
Uttryckt som kapitalkrav 44 219 41 146 41 233
Kärnprimärkapitalrelation 18,4% 19,8% 19,3%
Primärkapitalrelation 21,0% 22,5% 23,2%
Total kapitalrelation 24,2% 25,5% 27,5%
Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) 3,02 3,19 3,44
Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav 8,1% 8,2% 8,1%
varav krav på kapitalkonserveringsbuffert 2,5% 2,5% 2,5%
varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert 1,1% 1,2% 1,1%
Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) 13,9% 15,3% 14,8%

Kapitaltäckning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)

1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.

Det internt bedömda kapitalkravet för moderbolaget uppgick till 66 miljarder kronor (61).

Definitioner - Alternativa nyckeltal1

Jämförelsestörande poster

I syfte att underlätta en jämförelse av rörelseresultatet mellan innevarande och tidigare perioder identifieras och beskrivs poster med en väsentlig påverkan som ledningen anser påverkar jämförbarheten eller är relevanta för att förstå det finansiella resultatet till exempel nedskrivning av goodwill, omstrukturering, nettoresultat från avyttringar och andra intäkter och kostnader som inte är återkommande.

Rörelseresultat

Summa resultat före skatt.

Rörelseresultat före jämförelsestörande poster

Summa resultat före jämförelsestörande poster och skatt.

Räntabilitet på eget kapital

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt2 eget kapital.

Räntabilitet på eget kapital exklusive jämförelsestörande poster

Aktieägarnas andel av nettoresultatet, exklusive jämförelsestörande poster och därtill relaterad skatt, i relation till med genomsnittligt2 eget kapital.

Räntabilitet på allokerat kapital

Rörelseresultat, reducerat med en schablonskattesats, per division i relation till med genomsnittligt2 allokerat kapital.

Räntabilitet på totala tillgångar

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittlig2 balansomslutning.

1 Alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures, APM-mått) är finansiella mått över historisk eller framtida resultat-utveckling, finansiell ställning eller kassaflöde som inte definieras i tillämpligt redovisningsregelverk (IFRS) eller i EU:s kapitalkravs-direktiv (CRD IV)/ kapitalkravsförordning (CRR). Alternativa nyckeltal används av SEB när det är relevant för att följa upp och beskriva SEB:s finansiella situation och för att ge ytterligare relevant information och verktyg för att möjliggöra en analys av SEB:s finansiella utveckling. Alternativa nyckeltal som beskriver nettoresultat per aktie före utspädning, nettoresultat per aktie efter utspädning, substansvärde per aktie, eget kapital per aktie, räntabilitet på eget kapital, räntabilitet på totala tillgångar och räntabilitet på riskexponeringsbelopp ger relevant information om SEB:s resultat i relation till olika investeringsmått. K/I-talet ger information om SEB:s kostnadseffektivitet. Alternativa nyckeltal som baseras på utlåning ger information om reserveringar i relation till kreditrisk. Alla dessa mått kan skilja sig från liknande nyckeltal som presenteras av andra företag.

2Ackumulerat genomsnitt från årets början, beräknat på månadsbasis.

3 Genomsnittligt antal beräknat på dagsbasis

Räntabilitet på riskexponeringsbelopp

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt2 riskexponeringsbelopp.

K/I-tal

Summa rörelsekostnader dividerat med summa rörelseintäkter.

Nettoresultat per aktie före utspädning

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt3 antal aktier före utspädning.

Nettoresultat per aktie efter utspädning

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt2 antal aktier efter utspädning. Den beräknade utspädningen är baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långfristiga aktieprogrammen.

Substansvärde per aktie

Summan av kapital, kapitaldelen av eventuella övervärden i innehav av räntebärande värdepapper och övervärden i livförsäkringsverksamheten, i relation till antal utestående aktier.

Eget kapital per aktie

Eget kapital i relation till antal utestående aktier.

Alternativa nyckeltal för kreditrisk:

Baserade på IFRS 9

Förväntade kreditförluster

Sannolikhetsvägda kreditförluster med respektive risk för fallissemang

Reserv för förväntade kreditförluster

Reserv för förväntade kreditförluster avseende finansiella tillgångar, kontraktstillgångar, lånelöften och finansiella garantier.

Förväntad kreditförlustnivå, netto

Förväntade kreditförluster, netto, i relation till ingående balans för skuldinstrument, utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut som redovisas till upplupet anskaffningsvärde samt finansiella garantier och lånelöften, justerat för reserver för förväntade kreditförlustreserver.

Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster

Reserver för förväntade kreditförluster som en procentandel av underliggande redovisade bruttovärden och nominella belopp för finansiella garantier och lånelöften

Alternativa nyckeltal för kreditrisk:

Före införandet av IFRS 9 Kreditförlustnivå

Kreditförluster, netto, i relation till summan av ingående balans för utlåning till allmänheten, utlåning till kreditinstitut samt kreditgarantier efter avdrag för specifika reserver, gruppvisa reserver och reserver för poster utanför balansräkningen.

Andel osäkra lånefordringar, brutto

Individuellt värderade osäkra lånefordringar, brutto, i relation till summan av utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut före avdrag för reserver.

Andel osäkra lånefordringar, netto

Individuellt värderade osäkra lånefordringar, netto (efter avdrag för specifika reserver) i relation till utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut efter avdrag för specifika reserver och gruppvisa reserver.

Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar

Specifika reserver i relation till individuellt värderade osäkra lånefordringar.

Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar

Totala reserver (specifika reserver och gruppvisa reserver för individuellt värderade osäkra lånefordringar) i relation till individuellt värderade osäkra lånefordringar.

Reserveringsgrad för portföljvärderade lån

Gruppvisa reserver för portföljvärderade lån i relation till portföljvärderade lån oreglerade mer än 60 dagar eller omstrukturerade lånefordringar.

Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar (Problemlån)

SEB:s benämning för lånefordringar som antingen bedöms vara osäkra eller oreglerade. Inkluderar individuellt värderade osäkra lånefordringar, portföljvärderade lån oreglerade mer än 60 dagar samt omstrukturerade portföljvärderade lånefordringar.

Reserveringsgrad för problemlån

Totala reserver (specifika, gruppvisa och reserver för poster utanför balansräkningen) i relation till osäkra lån och oreglerade portföljfordringar.

Problemlån i procent av utlåningen

Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i relation till utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut före avdrag för reserveringar.

Definitioner

Enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR) Riskexponeringsbelopp

Tillgångar och åtaganden utanför balansräkningen, riskvägda enligt kapitaltäckningsreglerna för kreditrisk och marknadsrisk. Operativa risker beräknas och uttrycks som riskexponeringsbelopp. Riskexponeringsbelopp beräknas endast för den konsoliderade situationen, det vill säga exklusive försäkringsverksamheten, och för poster som har dragits av från kapitalbasen.

Kärnprimärkapital

Eget kapital exklusive föreslagen utdelning, uppskjuten skatt, immateriella tillgångar och vissa ytterligare justeringar enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR).

Primärkapital

Kärnprimärkapital inklusive vissa särskilt förlustabsorberande förlagslån, så kallat primärkapitaltillskott.

Supplementärkapital

Huvudsakligen förlagslån som inte uppfyller kraven för att få medräknas som primärkapitaltillskott.

Kapitalbas

Summan av primärkapital och supplementärkapital.

Kärnprimärkapitalrelation

Kärnprimärkapital i relation till riskexponeringsbelopp.

Primärkapitalrelation

Primärkapital i relation till riskexponeringsbelopp.

Total kapitalrelation

Kapitalbasen i relation till riskexponeringsbelopp.

Bruttosoliditetsgrad

Primärkapitalet i relation till balansomslutningen plus vissa poster utanför balansräkningen omräknade med konverteringsfaktorer definierade i standardmetoden.

Likviditetstäckningsgrad (LCR)

Högkvalitativa likvida tillgångar i relation till ett beräknat nettolikviditetsutflöde under de kommande 30 kalenderdagarna.

I excelfilen Alternativa Nyckeltal, som finns på sebgroup.com/sv/ir, anges hur nyckeltalen beräknas

Detta är SEB

Vision Att leverera service i världsklass till våra kunder.
Vårt syfte Vi är övertygade om att ett entreprenöriellt tänkande liksom innovativa företag behövs
för att skapa en bättre värld. Vi finns för att göra det möjligt för dem att uppnå sina
ambitioner och lyckas i såväl goda som svåra tider.
Vår övergripande ambition Att vara den klart ledande nordiska banken för företag och institutioner och den bästa
universalbanken i Sverige och Baltikum.
Vilka vi betjänar 2 300 storföretag, 700 finansiella institutioner, 274 000 små- och medelstora företag
och 1,4 miljoner privatpersoner är helkunder hos SEB.
Våra strategiska prioriteringar Ledande kundupplevelser – Utveckla långsiktiga kundrelationer baserade på
förtroende. Kunderna ska känna att den service och rådgivning som erbjuds bygger på
insikt om deras behov, är lämpliga och tillgängliga på deras villkor och att SEB proaktivt
delar med sig av sin kunskap för deras bästa.
Tillväxt inom styrkeområden – i tre utvalda kärnområden – kunderbjudandet till alla
segment i Sverige, stora företag och finansiella institutioner i Norden, Tyskland och
Storbritannien samt sparerbjudande till privatpersoner och företag.
Motståndskraft och flexibilitet – Upprätthålla motståndskraft och flexibilitet för att
kunna anpassa verksamheten till rådande marknadsförhållanden. Motståndskraften
baseras på kostnads- och kapitaleffektivitet.
Värderingar SEB styrs av sin uppförandekod och sina värderingar: Kunden först, engagemang,
samarbete och enkelhet.
Medarbetare Cirka 15 000 skickliga medarbetare betjänar kunder från kontor i cirka 20 länder: i
olika tidszoner för att tillhandahålla tillgänglighet och kunskap om de lokala
marknaderna.
Historik 160 år av affärer, förtroende och kunskapsutbyte. Banken har alltid tagit ansvar för en
hållbar samhällsutveckling genom att stödja företagande, internationella kontakter och
långsiktiga relationer.

Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på sebgroup.com/ir (på engelska)