AI assistant
SEB — Interim / Quarterly Report 2018
Oct 25, 2018
2966_iss_2018-10-25_86f2a43d-0e10-447b-b852-0c1df7a50d75.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari – september 2018
STOCKHOLM 25 OKTOBER2018
Resultat – de första nio månaderna 2018
(Jämfört med de första nio månaderna 2017)
- Rörelseintäkter 34,1mdr kr (33,7) och rörelsekostnader 16,4 mdr kr (16,3).
- Rörelseresultat före jämförelsestörande poster 17,0mdr kr (16,6).
- Nettoresultat 18,6mdr kr (13,0).
- Förväntade nettokreditförluster 753 Mkr med en förväntad nettokreditförlustnivå på 0,05procent.
- Räntabilitet på eget kapital 17,8 procent (12,6) och räntabilitet på eget kapital före jämförelsestörande poster 13,6procent (12,6).
- Vinst per aktie 8:57kr (6:01).
Resultat – tredje kvartalet 2018
(Jämfört med andra kvartalet2018)
- Rörelseintäkter11,4mdr kr (11,9) och rörelsekostnader 5,4mdr kr (5,5).
- Rörelseresultatföre jämförelsestörande poster 5,6mdr kr (6,2).
- Nettoresultat 4,5mdr kr (10,0).
- Förväntade nettokreditförluster424Mkr (221)meden förväntad nettokreditförlustnivå på 0,08procent (0,04).
- Räntabilitet på eget kapital 12,7procent (29,9) och räntabilitet på eget kapital före jämförelsestörande poster 13,2procent (16,5).
- Vinst per aktie 2:10kr (4:63).
Volymer och nyckeltal Förvaltat kapital Mdr kr 1 664 Utlåning Inlåning Ut- och inlåning till/från allmänheten Mdr kr
120 145 129 4,7 5,2 4,8 Likviditetstäckningsgrad* Bruttosoliditetsgrad
Likviditet och soliditet
Procent
Sep -17 Dec -17 Sep -18 **2017 FI definition, 2018 EU definition
Kapitaltäckning och räntabilitet
Sep -17 Dec -17 Sep -18 *Exklusive jämförelsestörande poster (2017 omräknat). Den globala tillväxten är fortsatt stark, drivet av de låga räntorna, den starka arbetsmarknaden och nyinvesteringar. I det tredje kvartalet var
aktiemarknaderna starka, uppbackade av att företagens intjäning hade en positiv utveckling. Ett antal frågor kvarstod i fokus; att centralbankernas stimulanspaket troligen kommer att avslutas, det osäkra politiska läget i Europa och det något mer känsliga läget i tillväxtekonomierna. I det tredje kvartalet förväntade sig de flesta marknadsaktörerna att Riksbanken kommer att höja reporäntan mot slutet av året, alternativt i början av nästa år.
Starkt resultat trots en säsongsmässig inbromsning
Efter årets första nio månader kan vi blicka tillbaka på en period där både kundernas aktivitet och det finansiella resultatet ökade trots en säsongsmässig inbromsning i det tredje kvartalet.
Storföretagens efterfrågan på traditionell lånefinansiering liksom på rådgivning och finansiering av företagstransaktioner fortsatte att öka under hela perioden. Gällande finansiella institutioner ledde dock den låga volatiliteten till lägre aktivitetsnivåer, vilket påverkade resultatet för vår Markets-affär. Mindre och medelstora företag i Sverige var fortsatt aktiva. SEB tog emot fler kunder och efterfrågan på lån och betaltjänster ökade. På privatkundsidan var det inga större förändringar på den svenska bomarknaden och vår bolåneportfölj ökade med 2,7 procent jämfört med för ett år sedan. I Baltikum var affärsläget fortsatt positivt och utlåningen till både privat- och företagskunder ökade. In- och upplåningsvolymerna från allmänheten var i princip oförändrade medan förvaltat kapital och depåförvaringsvolymerna ökade i kvartalet.
Allt som allt ledde den högre kundaktiviteten till ett rörelseresultat före jämförelsestörande poster på 17,0 miljarder kronor för de första nio månaderna vilket är något bättre än förra årets utfall på 16,6 miljarder kronor. Kreditkvaliteten var fortsatt god med en förväntad nettokreditförlustnivå på 0,05 procent. Kärnprimärkapitalrelationen uppgick till 19,7 procent och avkastningen på eget kapital före jämförelsestörande poster till 13,6 procent. Vår buffert utöver det skattade myndighetskravet på 16,6 procent är 310 baspunkter.
Hållbarhet i fokus
SEB är djupt engagerad i att skapa värde för våra intressenter. De senaste månaderna har präglats av ett ökat fokus på att motverka ekonomisk brottslighet i hela branschen. I och med att banken är en integrerad del av det finansiella systemet och samhället i stort har SEB här en viktig roll.
SEB har under många år arbetat på ett strukturerat sätt för att stärka vår förmåga att motverka penningtvätt. Vi använder samma ramverk och krav oavsett var i världen verksamheten finns. Vi är stolta över att vi känner våra kunder väl. Vi vet att kunderna ibland tycker att våra processer för regelefterlevnad är besvärliga, men de är ändå enormt viktiga givet hur omvärlden ser ut och vi vill gärna tacka våra kunder för deras bidrag. Vi ser detta som en mycket viktig uppgift och fortsätter att arbeta proaktivt i nära samarbete med tillsynsmyndigheter och andra myndigheter för att bekämpa den ekonomiska brottsligheten.
SEB Delårsrapport januari –september2018 3
De finansiella effekterna av övergången till IFRS 15 och IFRS 9 beskrivs på sidorna 32-39.
De första nio månaderna2018
Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster ökade med 3 procent och uppgick till 17 011 Mkr (16 554). Jämförelsestörande poster uppgick till 4 506 Mkr (0) och nettoresultatet uppgick till 18 558 Mkr (13 025).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna ökade med 1 procent och uppgick till 34 123 Mkr (33 714).
Räntenettot uppgick till 15 807 Mkr, vilket var en ökning med 7 procent jämfört med de första nio månaderna 2017 (14 709).
| Jan–sep | Förändring | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | % | ||
| Kunddrivet räntenetto | 17 314 | 16 307 | 6 | ||
| Räntenetto från övriga aktiviteter | -1 507 | -1 598 | -6 | ||
| Summa | 15 807 | 14 709 | 7 |
Det kunddrivna räntenettot ökade med 1 007 Mkr jämfört med de första nio månaderna 2017. Detta räntenetto ökade främst på grund av tillväxt i utlåningsvolymerna, men även marginalerna på utlåningen förbättrades. Inlåningsmarginalerna minskade dock, delvis beroende på det fortsatt negativa ränteläget. Inlåningsvolymerna påverkade inte räntenettot i någon större utsträckning.
Räntenettot från övriga aktiviteter förbättrades med 91 Mkr jämfört med de första nio månaderna 2017. Finansieringskostnaderna för både seniora lån och förlagslån var lägre under de första nio månaderna 2018 jämfört med motsvarande period förra året. 2018 ökade avgiften till resolutionsfonden med 3,5 baspunkter till 12,5 baspunkter beräknat på det sammanlagda avgiftsunderlaget. Myndighetsavgifterna, inklusive både resolutionsfonds- och insättningsgarantiavgifter, var därför 463 Mkr högre än de första nio månaderna 2017. De uppgick till totalt 1 871 Mkr (1 408). Efter 2018 kommer resolutionsfondsavgiften att minska. Se sidan 9 för mer information.
Jämförelsetal (inom parentes):
Resultatet för det tredje kvartalet 2018 jämförs med det andra kvartalet 2018. Resultatet för de första nio månaderna 2018 jämförs med de första nio månaderna 2017.
Affärsvolymer jämförs med 31 december 2017, om inget annat anges.
Provisionsnettot ökade med 4 procent till 13 517 Mkr (12 949). Företagens efterfrågan på ny traditionell finansiering var högre än förra året och låneprovisionsintäkterna ökade med 13 procent till 1 862 Mkr under de första nio månaderna 2018. Den mycket höga aktivitetsnivån inom företagstransaktioner under de första nio månaderna 2017 fortsatte inte i år. Värdepappersprovisioner, netto, minskade med 7 procent, 462 Mkr, till 6 071 Mkr. Provisionsintäkterna från fondverksamhet och depåförvaring ökade med 3 procent till 6 007 Mkr (5 830) drivet av högre volymer och marknadsvärden. De resultatbaserade intäkterna, som uppstår i fondverksamheten, minskade med 90 Mkr till 42 Mkr jämfört med de första nio månaderna 2017. Ett syfte med MiFID II var att öka transparensen kring avgifter. Bankens anpassning till regelverket ledde till att ersättningen till fondbolagen, retrocessionsavgifter, minskade provisionsnettot med cirka 57 Mkr jämfört med motsvarande period förra året. Provisionsnettot från betalningar och kort ökade med 13 procent till 2 880 Mkr, jämfört med motsvarande period 2017 och provisionsintäkterna från fondförsäkringar i livförsäkringsverksamheten uppgick till 1 421 Mkr (1 278).
Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade med 13 procent till 4 567 Mkr (5 249). De finansiella institutionerna var överlag mindre aktiva i början på året och marknaderna var fortsatt utmanande med låg volatilitet och aktivitetsnivå. En ovanligt hög marknadsvärderingseffekt i den kortfristiga likviditetshanteringen påverkade utfallet 2017. Förändringar i kreditspreadar påverkar kreditjusteringen till verkligt värde1) . Under de första nio månaderna förändrades värdet med 38 Mkr (149). Övriga livförsäkringsintäkter, netto, minskade med 34 procent till 867 Mkr (1 308) jämfört med motsvarande period 2017. Det främsta skälet var att SEB Pension, SEB:s livverksamhet i Danmark, avyttrades i slutet av det andra kvartalet 2018 (se jämförelsestörande poster på sidan 23).
1) Verkligt värde av motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA). Risken för egen kreditvärdighet i emitterade värdepapper (OCA) reflekteras i övrigt totalresultat i enlighet med kraven under IFRS 9.
Övriga intäkter, netto, minskade med 71 procent till 233 Mkr (807). Posten bestod av en kombination av realiserade kapitalvinster och orealiserade värderingsoch säkringseffekter.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna ökade något till 16 379 Mkr (16 331). Personalkostnaderna var 1 procent högre än motsvarande period förra året. Antalet genomsnittliga befattningar minskade till 14 769 (14 957). Cirka 250 medarbetare flyttade till Danica när SEB Pension avyttrades (se sidan 23). Tillsynsavgifterna uppgick till 118 Mkr (125).
SEB:s tak för rörelsekostnaderna för helåret 2018 är oförändrat 22 miljarder kronor.
Förväntade kreditförluster, netto
Förväntade kreditförluster, netto, uppgick till 753 Mkr. Kreditkvaliteten var fortsatt hög och den förväntade kreditförlustnivån låg på 5 baspunkter.
Jämförelsestörande poster
De jämförelsestörande posterna för de första nio månaderna uppgick till 4 506 Mkr (0). Se sidan 23 för detaljerad information om jämförelsestörande poster.
Skatt
Skattekostnaden uppgick till 2 959 Mkr (3 530) och motsvarade en effektiv skattesats på 13,8 procent (21,3). Den låga skattekostnaden hade tre skäl: Först och främst var avyttringarna av UC och SEB Pension skattefria förutom en mindre del (se avsnittet om jämförelsestörande poster, sidan 23). Vidare ledde beslutet att sänka företagsbeskattningen från nuvarande 22 procent till 21,4 procent 2019 och 20,6 procent från 2021 till att de uppskjutna skattefordringarna värderades om och skattekostnaden minskade. Till sist har förvaltningsdomstolen i Stockholm avgjort en fråga rörande en skattefri avyttring av ett dotterbolag till bankens fördel. Den kombinerade effekten från de två senare skälen var 593 Mkr, vilket minskade skattekostnaden.
Räntabilitet på eget kapital
Räntabiliteten på eget kapital för de första nio månaderna var 17,8 procent (12,6). Före de jämförelsestörande posterna var räntabiliteten på eget kapital 13,6 procent (12,6).
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till 1 407 Mkr (652).
Värdet på pensionsplanernas tillgångar översteg pensionsskulderna. Diskonteringsräntan för pensionsskulden i Sverige var 2,1 procent (2,2 vid årsskiftet). Nettovärdet på pensionstillgångarna och -skulderna ökade vilket påverkade det övriga totalresultatet med 1 252 Mkr (1 710). Som tidigare kommunicerats, har den tyska kärnverksamheten överförts från SEB AG till SEB:s tyska filial. Pensionsskulden avseende SEB AG:s förmånsbestämda pensionsplan flyttades enligt plan till Versicherungsverein des Bankgewerbes a.G (BVV) i det andra kvartalet 2018.
Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga kassaflödessäkringar och omräkningen av den utländska verksamheten uppgick till 72 Mkr (-879).
Tredje kvartalet 2018
Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster minskade med 9 procent jämfört med det andra kvartalet till 5 587 Mkr (6 167) och ökade med 4 procent från 5 383 Mkr för ett år sedan. I det tredje kvartalet uppstod inga jämförelsestörande poster, men i det andra kvartalet uppgick dessa till 4 506 Mkr (0). Nettoresultatet uppgick till 4 539 Mkr (10 024).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna minskade med 4 procent till 11 433 Mkr (11 903) men ökade med 3 procent jämfört med det tredje kvartalet 2017.
Räntenettot minskade med 3 procent till 5 319 Mkr (5 500) men ökade med 5 procent jämfört med det tredje kvartalet 2017.
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2018 | 2017 |
| Kunddrivet räntenetto | 6 041 | 5 805 | 5 481 |
| Räntenetto från övriga aktiviteter | -722 | -305 | -401 |
| Summa | 5 319 | 5 500 | 5 080 |
Det kunddrivna räntenettot ökade med 236 Mkr under kvartalet på grund av större utlåningsvolymer och en positiv marginaleffekt på inlåningen. Stora kortfristiga affärsvolymer med hög marginal som hölls under det andra kvartalet finns inte längre kvar i balansräkningen vilket hade en negativ marginaleffekt på utlåningen.
Räntenettot från övriga aktiviteter var 417 Mkr lägre än föregående kvartal. I det andra kvartalet bidrog vissa kortfristiga innehav av räntebärande värdepapper positivt till räntenettot. Myndighetsavgifterna, som består av både resolutionsfonds- och insättningsgarantiavgifter, var i linje med det andra kvartalet 2018 och uppgick till 626 Mkr (620).
Provisionsnettot minskade till 4 512 Mkr (4 814) på grund av förväntade säsongsmässiga effekter i det tredje kvartalet. Jämfört med det tredje kvartalet 2017, var provisionsnettot dock 12 procent högre. Värdepappersprovisioner, netto, minskade med 4 procent, 81 Mkr, i kvartalet men ökade med 3 procent jämfört med tredje kvartalet förra året. Företagens efterfrågan på ny traditionell finansering minskade och bruttoprovisionsintäkterna på utlåning minskade med 207 Mkr, men ökade med 58 Mkr jämfört med förra året. Provisionerna från fondverksamhet och depåförvaring uppgick till 2 036 Mkr, vilket var något lägre än det andra kvartalet (2 049) och 5 procent högre än motsvarande kvartal 2017. De resultatbaserade intäkterna som uppstår i fondverksamheten uppgick till 12 Mkr (5).
Provisionsnettot från betalningar och kort ökade med 1 procent jämfört med det andra kvartalet och ökade med 19 procent jämfört med förra året drivet av en högre aktivitetsnivå. Provisionsintäkterna från fondförsäkringar i livförsäkringsverksamheten uppgick till 449 Mkr, vilket var 8 procent lägre än det andra kvartalet, men 6 procent högre jämfört med förra året.
Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade med 6 procent till 1 506 Mkr (1 606) jämfört med det andra kvartalet 2018 och med 13 procent jämfört med förra året. Marknadsvolatiliteten var generellt låg i kvartalet och de finansiella institutionerna fokuserade på alternativa och mindre likvida tillgångar för att höja avkastningen. Marknadsutvecklingen påverkade kreditspreadarna, vilket i sin tur ändrade kreditjusteringen till verkligt värde1) . I det tredje kvartalet uppgick kreditjusteringen till 90 Mkr (-55). Övriga livförsäkringsintäkter, netto, minskade med 58 procent, eller 269 Mkr, jämfört med det andra kvartalet. I det här kvartalet var resultatet lägre på grund av försäljningen av SEB Pension i det andra kvartalet (se sidan 23).
Övriga intäkter, netto, uppgick till 97 Mkr (-18). Posten bestod av en kombination av realiserade kapitalvinster och orealiserade värderings- och säkringseffekter.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna minskade med 2 procent till 5 421 Mkr (5 527) och var oförändrade jämfört med tredje kvartalet 2017. Tillsynsavgifterna uppgick till 42 Mkr (38).
Förväntade kreditförluster, netto
Förväntade kreditförluster, netto, uppgick till 424 Mkr (221). Kreditkvaliteten var fortsatt god och den förväntade nettokreditförlustnivån var fortsatt låg på 8 baspunkter (4).
Jämförelsestörande poster
I det tredje kvartalet fanns inga jämförelsestörande poster (4 506).
Skatt
Skattekostnaden uppgick till 1 048 Mkr (649). Den effektiva skattesatsen var 18,8 procent (6,1).
Räntabilitet på eget kapital
Räntabiliteten på eget kapital för det andra kvartalet var 12,7 procent (29,9). Exklusive de jämförelsestörande posterna var räntabiliteten på eget kapital 13,2 procent (16,5).
1) Verkligt värde av motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA). Risken för egen kreditvärdighet i emitterade värdepapper (OCA) reflekteras i övrigt totalresultat i enlighet med kraven under IFRS 9.
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till 1 368 Mkr (-848).
Värdet på pensionsplanernas tillgångar översteg pensionsskulderna. Pensionsskulden var i princip oförändrad för det tredje kvartalet och diskonteringsräntan för pensionsskulden i Sverige var oförändrat 2,1 procent. Samtidigt ökade värdet på pensionstillgångarna så att nettoeffekten på övrigt totalresultat var 1 697 Mkr (-739).
Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga kassaflödessäkringar och omräkningen av den utländska verksamheten uppgick till -312 Mkr (-197).
Affärsvolymer
Balansomslutningen uppgick till 2 777 miljarder kronor den 30 september 2018, vilket var en ökning med 221 miljarder kronor under året (2 556).
Den 1 januari 2018 trädde IFRS 9 Finansiella instrument i kraft. Presentationen av balansräkningen förändrades för att visa affärsvolymerna enligt de nya reglerna. Jämförelsesiffrorna i balansräkningen räknades om per den 1 januari 2018. Se sidorna 32-39 för mer detaljerad information.
Utlåning
| 30 Sep | 1 Jan | 30 Sep | |
|---|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2018 | 2018 | 2017 |
| Offentlig förvaltning | 24 | 34 | 27 |
| Finansiella företag | 76 | 69 | 63 |
| Icke-finansiella företag | 808 | 734 | 737 |
| Hushåll | 592 | 576 | 569 |
| Marginalsäkerheter | 48 | 29 | 37 |
| Repor | 116 | 42 | 107 |
| Utlåning till allmänheten | 1 664 | 1 486 | 1 540 |
Utlåningen till allmänheten (på balansräkningen) uppgick till 1 664 miljarder kronor (1 486).
SEB:s kreditportfölj (som omfattar både lån, lånelöften och derivat) ökade med 142 miljarder kronor till 2 203 miljarder kronor (2 061), exklusive banker. Kreditportföljen för företag ökade med 124 miljarder kronor, av vilket ungefär hälften var valutaeffekter. Kreditportföljen för hushåll ökade med 20 miljarder kronor.
In- och upplåning
| 30 Sep | 1 Jan | 30 Sep | |
|---|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2018 | 2018 | 2017 |
| Offentlig förvaltning | 27 | 17 | 67 |
| Finansiella företag | 334 | 216 | 371 |
| Icke-finansiella företag | 447 | 432 | 421 |
| Hushåll | 318 | 300 | 292 |
| Marginalsäkerheter | 53 | 35 | 40 |
| Repor | 14 | 6 | 36 |
| Skuldinstrument | 24 | 29 | 30 |
| In- och upplåning från allmänheten | 1 216 | 1 035 | 1 257 |
In- och upplåning från allmänheten uppgick till
1 216 miljarder kronor (1 035). Inlåningen från ickefinansiella företag och hushåll ökade med 33 miljarder kronor sedan årsskiftet. Inlåning från finansiella företag och repor, vilka generellt sett är mer kortfristiga, ökade med 126 miljarder kronor under de första nio månaderna.
Förvaltat kapital och depåförvaringsvolymer
Det förvaltade kapitalet uppgick till 1 871 miljarder kronor (1 830). Nettoinflödet under de första nio månaderna var 47 miljarder kronor och marknadsvärdet ökade med 48 miljarder kronor. Det förvaltade kapitalet minskade med 54 miljarder kronor i samband med avyttringen av SEB Pension i det andra kvartalet (se sidan 23).
Depåförvaringsvolymen ökade jämfört med årsskiftet till 8 335 miljarder kronor (8 046).
Risk och kapital
Marknadsrisk
SEB:s affärsmodell drivs främst av kundernas efterfrågan. Value-at-Risk (VaR) i handelslagret var genomsnitt 89 Mkr under de första nio månaderna. I genomsnitt förväntas koncernen, med 99 procents sannolikhet, inte förlora mer än detta belopp under en period på tio handelsdagar.
Genomsnittligt VaR ökade under året huvudsakligen på grund av högre volatilitet speciellt i valuta- och aktiemarknaderna.
Likviditet och långfristig upplåning
Kortfristig finansiering i form av certifikat ökade med 84 miljarder kronor sedan årsskiftet.
Under de första nio månaderna 2018 förföll 82 miljarder kronor i långfristig upplåning (av vilket 59 miljarder var säkerställda obligationer och 23 miljarder kronor seniora obligationer). Samtidigt emitterades 83 miljarder kronor (som bestod av 50 miljarder kronor i säkerställda obligationer och 33 miljarder kronor seniora obligationer).
Likviditetsreserven, enligt Bankföreningens definition, uppgick till 559 miljarder kronor den 30 september 2018 (340).
Likviditetstäckningsgraden skall vara minst 100 procent. Vid slutet av kvartalet uppgick den till 129 procent (145). Från och med 1 januari 2018 rapporterar SEB likviditetstäckningsgraden enligt EU:s definition.
Bankens målsättning är att alltid ha en stabil finansieringsbas. SEB:s interna strukturella likviditetsmått, core gap, som mäter relationen mellan stabil finansiering och tillgångar som inte är likvida, var 110 procent (108).
Rating
Moody's rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till Aa2 med stabila utsikter tack vare SEB:s kreditkvalitet och starka kapitalisering understött av dess goda förmåga att skapa intjäning och god lönsamhet.
Fitch rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till AA- med stabila utsikter. Utsikterna baseras på SEB:s starka kapital- och soliditetsnyckeltal, dess sunda kreditkvalitet och betryggande likviditetsprofil.
S&P rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till A+ med stabila utsikter. Utsikterna är baserade på bankens starka kapitalisering och att intjäningen är väl diversifierad när det gäller geografi och affärsområden.
Kapitalposition
SEB:s kärnprimärkapitalrelation uppgick till 19,7 procent (19,4). SEB:s skattning av kärnprimärkapitalkravet under pelare 1 och 2 (med pelare 2 kraven beräknade enligt Finansinspektionens metoder) var 16,6 procent vid utgången av september. Banken strävar efter en buffert på cirka 150 baspunkter över
kapitalkravet. För närvarande är bufferten 310 baspunkter.
Följande tabell visar riskexponeringsbeloppet (REA) och kapitalrelationerna enligt Basel III.
| 30 Sep | 30 Sep | ||
|---|---|---|---|
| Kapitalkrav, Basel III | 2018 | 2017 | 2017 |
| Riskexponeringsbelopp, mdr kr | 632 | 611 | 615 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 19,7 | 19,4 | 19,2 |
| Primärkapitalrelation, % | 22,1 | 21,6 | 21,5 |
| Total kapitalrelation, % | 25,0 | 24,2 | 24,0 |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 4,8 | 5,2 | 4,7 |
Totalt REA ökade med 21 miljarder kronor till 632 miljarder kronor sedan årsskiftet. Valutaeffekter och ökade kreditvolymer bidrog till att REA för kreditrisk ökade, vilket delvis motverkades av förbättringar i kreditkvaliteten och att IFRS 9 infördes.
Finansinspektionen godkände i det första kvartalet 2018 SEB:s ansökan att använda en reviderad intern modell för riskvikter på företagsexponeringar, vilket som förväntat ökade REA med 16 miljarder kronor. Det ytterligare REA, som SEB införde år 2015 i överenskommelse med Finansinspektionen och som vid årsskiftet uppgick till 15,8 miljarder kronor, togs därmed bort. Dessutom har det tillfälliga kapitalbuffertkravet i pelare 2, som har varit 0,5 procent, utgått.
Den sammanlagda effekten från implementeringen av IFRS 9 uppgick till 3 280 Mkr, vilket minskade eget kapital per den 1 januari 2018. Införandet av IFRS 15 påverkade inte kapitaltäckningen.
Avyttringen av SEB Pension förbättrade kärnprimärkapitalrelationen med cirka 0,6 procentenheter. Motsvarande effekt från avyttringen av UC var cirka 0,1 procentenheter.
Finansinspektionen har beslutat om en regelförändring för riskviktsgolv för svenska bolån. Det nuvarande pelare 2-kapitalkravet kommer att bli ett pelare 1-krav per den 31 december 2018. Syftet är att se till att alla banker på den svenska bolånemarknaden har samma kapitalkrav. För SEB motsvarar kravet för närvarande ett REA på 91,5 miljarder kronor. Därutöver har Finansinspektionen beslutat att höja sitt konjunkturutjämnande kapitalbuffertkrav (den kontracykliska bufferten) från 2,0 till 2,5 procent, på grund av att systemriskerna har ökat. Kravet träder i kraft den 19 september 2019.
Övrig information
Finansiella mål
SEB:s långsiktiga finansiella mål är att:
- utdelningen per aktie skall vara 40 procent eller mer av vinst per aktie varje år,
- upprätthålla en kärnprimärkapitalrelation som är cirka 150 baspunkter högre än gällande kapitalkrav från Finansinspektionen, och
- skapa en konkurrenskraftig avkastning på kapitalet.
Banken strävar över tid efter att nå en uthållig lönsamhet på 15 procent.
Förändrade krav på resolutionsfondsavgiften
De svenska myndigheterna har fastställt att resolutionsfondsavgiften 2018 ska vara 0,125 procent av det sammanlagda avgiftsunderlaget från år 2016. Avgiften skall minska till 0,09 procent för 2019 och till 0,05 procent från 2020 tills dess att fondens mål är uppnått. Målet, som föreslås vara 3 procent av den garanterade inlåningen i Sverige,förväntas vara uppfyllt år 2021.
Risker och osäkerhetsfaktorer
SEB tar kredit-, marknads-, likviditets-, IT och operativa samt livförsäkringsrisker. Koncernens riskstruktur och dess risk-, likviditets- och kapitalhantering beskrivs mer detaljerat i SEB:s årsredovisning för 2017 (sidorna 44- 49 samt not 17, 19 och 20), i 'Capital Adequacy and Risk Management Report' för 2017 och i 'Pillar 3 disclosures' som publiceras kvartalsvis (på engelska). Ytterligare information finns i Fact Book (på engelska) som publiceras kvartalsvis.
Utsikterna för den globala ekonomin är fortfarande positiva medan den geopolitiska osäkerheten kvarstår. De stora globala obalanserna kvarstår och om världens centralbanker minskar likviditetsstödet till de finansiella marknaderna kan svårbedömda direkta och indirekta effekter uppstå. Det finns tecken på att Riksbanken kan komma att höja räntorna i slutet av 2018 eller början av 2019. Det sker en gradvis stabilisering av den svenska fastighetsmarknaden.
Den 17 juli 2017, utfärdade Tysklands finansdepartement rättslig vägledning avseende källskatt på utdelningar i vissa aktielån- och derivataffärer som görs mellan länder; så kallade cum-cum-transaktioner. Av vägledningen framgår att man avser att granska transaktioner som utförts innan förändringen i skattelagstiftningen trädde i kraft den 1 januari 2016. Lokala skattemyndigheter hari pågående skatterevision fattat ett preliminärt beslut om återkrav för mindre belopp för vissa år. SEB har begärt att dessa krav skall återkallas.
Efter en genomgång är det SEB:s uppfattning att de aktielån- och derivataffärer mellan länder som banken gjort i Tyskland före den 1 januari 2016 utfördes i enlighet med då gällande regelverk. Därför har ingen avsättning gjorts. Det kan dock inte uteslutas att resultatet av möjliga framtida skattekrav kan medföra finansiella effekter för SEB.
Organisationsförändringar
Som ett steg mot SEB:s vision att leverera service i världsklass, kommer divisionen Liv & Investment Management att delas upp i två divisioner. Affärsområdet Liv blir en division och dess chef, David Teare kommer att rapportera direkt till Mats Torstendahl, chef för division Företag & Privatkunder. David Teare kommer också att utses till adjungerad medlem av verkställande ledningen. På samma sätt som division Liv, blir affärsområdet Investment Management en division. Dess chef ska rapportera till bankens verkställande direktör och koncernchef och utses till adjungerad medlem av verkställande ledningen. Rekryteringsprocessen för denna position pågår för närvarande. Förändringarna verkställs per den 1 januari 2019 och den nya organisationen kommer att återspeglas i den första kvartalsrapporten 2019.
I syfte att ytterligare förstärka inriktningen på IT och automatisering i koncernen, kommer Ausra Matuseviciene, chef för Operations, och Nicolas Moch, Chief Information Officer, att utses till adjungerade medlemmar av verkställande ledningen. Förändringarna verkställs per den 1 november 2018.
Stockholm den 25 oktober 2018
Verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten för perioden 1 januari till 30 september 2018 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Johan Torgeby Verkställande direktör och koncernchef
Presskonferens och sändning via nätet
Presskonferensen kl. 9.00 den 25 oktober 2018 på Kungsträdgårdsgatan 8 med VD och koncernchef, Johan Torgeby, kan följas i direktsändning på svenska på sebgroup.com/sv/ir. Den tolkas samtidigt på engelska på sebgroup.com/ir. Där finns den också tillgänglig i efterhand.
Telefonkonferens
Telefonkonferensen som äger rum kl. 12.30 den 25 oktober 2018, med VD och koncernchef, Johan Torgeby, finansdirektör Masih Yazdi och chefen för Investor Relations, Christoffer Geijer, är tillgänglig på telefonnummer 08-506 92 180, konferens-ID: 4191419 (inringning minst tio minuter i förväg). Konferensen är även tillgänglig i efterhand på sebgroup.com/sv/ir.
Ytterligare upplysningar lämnas av:
Masih Yazdi, finansdirektör Tel: 0771-621 000 Christoffer Geijer, chef Investor Relations Tel: 070-762 10 06 Frank Hojem, chef för medierelationer Tel: 070-763 99 47
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
106 40 Stockholm Tel: 0771-621 000 sebgroup.com/sv Organisationsnummer: 502032-9081
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book och i ytterligare pelare 3-information som publiceras varje kvartal på sebgroup.com/ir (på engelska).
Finansiell kalender 2019
| 30 januari 5 mars |
Bokslutskommunikén Årsredovisningen publiceras på sebgroup.com/sv |
Den tysta perioden börjar den 10 januari |
|---|---|---|
| 26 mars | Årsstämman | |
| 30 april | Kvartalsrapporten januari-mars | Den tysta perioden börjar den 8 april |
| 12 juli | Kvartalsrapporten januari-juni | Den tysta perioden börjar den 5 juli |
| 23 oktober | Kvartalsrapporten januari-september | Den tysta perioden börjar den 8 oktober |
Den finansiella kalendern för 2020 publiceras i samband med delårsrapporten för januari-september 2019.
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EU-kommissionen. Därutöver tillämpas lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Kompletterande redovisningsregler för koncerner (RFR 1). Moderbolaget har upprättat delårsrapporten i enlighet med lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitutioner och värdepappersbolag. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Redovisning för juridiska personer (RFR 2) tillämpats.
Från och med 1 januari 2018 tillämpas IFRS 9 Finansiella instrument och IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder. För mer information om de nya redovisningsprinciperna, se not 1 och 1a i årsredovisningen för 2017. I samband med övergången till IFRS 9 och IFRS 15 uppstod övergångseffekter som beskrivs på
sidan 37 i årsredovisningen för 2017 och i informationen om övergången på sidorna 32-39. Det finns även några mindre förtydliganden av andra IFRS standarder. IFRS 2 Aktierelaterade ersättningar har uppdaterats avseende klassificering och värdering av aktierelaterade transaktioner. IAS 40 Förvaltningsfastigheter har förtydligats avseende när överföring av förvaltningsfastigheter får ske. IFRIC 22 Transaktioner i utländsk valuta och förskottsersättning har publicerats och förtydligar vilken valutakurs som ska användas i transaktioner som involverar mottagen förskottsbetalning i utländsk valuta. Inom de årliga förbättringarna av IFRS standarder 2014-2016 har IAS 28 Innehav i intresseföretag och joint ventures förtydligats när det gäller värdering av intresseföretag eller joint ventures till verkligt värde. Dessa förändringar ska tillämpas från 1 januari 2018 och har antagits av EU. Ändringarna kommer inte att väsentligt påverka koncernens finansiella rapporter eller kapitaltäckning och stora exponeringar.
I alla övriga väsentliga aspekter är koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper och beräkningsgrunder samt presentation oförändrade jämfört med årsredovisningen för 2017.
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) för perioden 1 januari 2018 till 30 september 2018. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements, ISRE 2410, Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag samt för moderbolagets del i enlighet med Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.
Stockholm den 25 oktober 2018
PricewaterhouseCoopers AB
Peter Nyllinge Martin By Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig
SEB-koncernen
Resultaträkning–SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2018 | % | 2017 | % | 2018 | 2017 | % | 2017 |
| Räntenetto | 5 319 | 5 500 | -3 | 5 080 | 5 | 15 807 | 14 709 | 7 | 19 893 |
| Provisionsnetto | 4 512 | 4 814 | -6 | 4 029 | 12 | 13 517 | 12 949 | 4 | 17 677 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 506 | 1 606 | -6 | 1 726 | -13 | 4 567 | 5 249 | -13 | 6 880 |
| Övriga intäkter, netto | 97 | - 18 | 308 | -69 | 233 | 807 | -71 | 1 112 | |
| Summa rörelseintäkter | 11 433 | 11 903 | -4 | 11 144 | 3 | 34 123 | 33 714 | 1 | 45 561 |
| Personalkostnader | -3 559 | -3 547 | 0 | -3 378 | 5 | -10 622 | -10 502 | 1 | -14 025 |
| Övriga kostnader | -1 681 | -1 797 | -6 | -1 719 | -2 | -5 210 | -5 117 | 2 | -6 947 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 182 | - 183 | 0 | - 325 | -44 | - 547 | - 713 | -23 | - 964 |
| Summa rörelsekostnader | -5 421 | -5 527 | -2 | -5 423 | 0 | -16 379 | -16 331 | 0 | -21 936 |
| Resultat före kreditförluster | 6 012 | 6 376 | -6 | 5 721 | 5 | 17 745 | 17 383 | 2 | 23 625 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 1 | 13 | - 54 | -98 | 20 | - 126 | - 162 | ||
| Förväntade kreditförluster, netto1) | - 424 | - 221 | 91 | - 753 | |||||
| Kreditförluster, netto2) | - 284 | - 703 | - 808 | ||||||
| Rörelseresultat före | |||||||||
| jämförelsestörande poster | 5 587 | 6 167 | -9 | 5 383 | 4 | 17 011 | 16 554 | 3 | 22 655 |
| Jämförelsestörande poster | 4 506 -100 | 4 506 | -1 896 | ||||||
| Rörelseresultat | 5 587 | 10 674 | -48 | 5 383 | 4 | 21 517 | 16 554 | 30 | 20 759 |
| Skatt | -1 048 | - 649 | 61 | -1 138 | -8 | -2 959 | -3 530 | -16 | -4 562 |
| NETTORESULTAT | 4 539 | 10 024 | -55 | 4 246 | 7 | 18 558 | 13 025 | 42 | 16 197 |
| 1) Modell for förväntade förluster enligt IFRS 9. | |||||||||
| 2) Modell för inträffade förluster enligt IAS 39. | |||||||||
| Aktieägarnas andel | 4 539 | 10 024 | -55 | 4 246 | 7 | 18 558 | 13 025 | 42 | 16 197 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 2:10 | 4:63 | 1:96 | 8:57 | 6:01 | 7:47 | |||
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 2:09 | 4:61 | 1:95 | 8:52 | 5:98 | 7:44 |
Totalresultat –SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2018 | % | 2017 | % | 2018 | 2017 | % | 2017 |
| NETTORESULTAT | 4 539 | 10 024 | -55 | 4 246 | 7 | 18 558 | 13 025 | 42 | 16 197 |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | - 84 | - 180 | - 909 | ||||||
| Kassaflödessäkringar | - 114 | - 300 | -62 | - 286 | -60 | - 673 | - 946 | -29 | -1 207 |
| Omräkning utländsk verksamhet | - 198 | 103 | 30 | 745 | 67 | 296 | |||
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||||
| Förändring i egen kreditrisk1) | - 17 | 88 | 83 | ||||||
| Förmånsbestämda pensionsplaner | 1 697 | - 739 | 266 | 1 252 | 1 710 | -27 | 784 | ||
| ÖVRIGT TOTALRESULTAT | 1 368 | - 848 | - 75 | 1 407 | 652 | 116 | - 1 036 | ||
| TOTALRESULTAT | 5 906 | 9 176 | -36 | 4 171 | 19 964 | 13 677 | 46 | 15 160 | |
| Aktieägarnas andel | 5 906 | 9 176 | -36 | 4 171 | 19 964 | 13 677 | 46 | 15 160 |
1) Förändring i egen kreditrisk från finansiella skulder FVTPL.
Balansräkning– SEB-koncernen
| 30 sep | 1 jan3) | 31 dec | 30 sep | 1 jan4) | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 | 2017 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 263 494 | 177 222 | 177 222 | 413 960 | 151 078 |
| Utlåning till centralbanker | 17 481 | 12 778 | 12 778 | 22 274 | 66 730 |
| Utlåning till kreditinstitut2) | 73 249 | 38 715 | 38 717 | 65 496 | 79 323 |
| Utlåning till allmänheten | 1 664 468 | 1 485 808 | 1 486 765 | 1 540 007 | 1 438 295 |
| Räntebärande värdepapper | 216 908 | 168 928 | 169 269 | 265 949 | 253 443 |
| Egetkapitalinstrument | 56 733 | 59 204 | 59 204 | 85 438 | 74 172 |
| Finansiella tillgångar för vilka kunderna bär | |||||
| investeringsrisken | 299 905 | 283 420 | 283 420 | 311 419 | 295 908 |
| Derivat | 123 163 | 104 868 | 104 868 | 156 249 | 212 356 |
| Övriga tillgångar | 61 979 | 224 662 | 224 664 | 69 860 | 46 701 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 2 777 380 | 2 555 605 | 2 556 908 | 2 930 654 | 2 618 006 |
| Skulder till centralbanker och kreditinstitut | 124 805 | 95 504 | 95 489 | 161 831 | 149 786 |
| In- och upplåning från allmänheten1) | 1 216 470 | 1 034 704 | 1 032 048 | 1 256 795 | 962 028 |
| Finansiella skulder för vilka kunderna bär | |||||
| investeringsrisken | 300 842 | 284 291 | 284 291 | 311 904 | 296 618 |
| Skulder till försäkringstagarna | 21 638 | 18 911 | 18 911 | 112 058 | 107 213 |
| Emitterade värdepapper | 714 503 | 614 087 | 614 033 | 659 457 | 668 880 |
| Korta positioner | 53 565 | 24 985 | 24 985 | 45 715 | 19 598 |
| Derivat | 104 422 | 85 434 | 85 434 | 127 587 | 174 652 |
| Övriga finansiella skulder | 4 417 | 3 894 | 3 894 | 18 139 | 19 247 |
| Övriga skulder | 91 353 | 255 836 | 256 585 | 97 276 | 81 650 |
| Summa skulder | 2 632 016 | 2 417 647 | 2 415 671 | 2 790 762 | 2 479 670 |
| Totalt eget kapital | 145 364 | 137 958 | 141 237 | 139 892 | 138 336 |
| SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 2 777 380 | 2 555 605 | 2 556 908 | 2 930 654 | 2 618 006 |
| 1) Inlåning täckt av insättningsgarantier. | 285 134 | 285 439 | 285 439 | 285 446 | 252 815 |
2) Utlåning till kreditinstitut samt likvida placeringar hos andra direkta deltagare i system för överföringar mellan banker.
3) IFRS 9 Finansiella instruments är tillämpad från 1 januari 2018.
4) IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder är tillämpad retroaktivt från 1 januari 2018.
En balansräkning med mer detaljerad information finns i Fact Book.
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden–SEB-koncernen
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Säkerheter ställda för egna skulder1) | 446 037 | 477 220 | 434 401 |
| Säkerheter ställda för skulder till försäkringstagarna | 322 480 | 436 890 | 423 962 |
| Övriga ställda säkerheter2) | 185 285 | 136 998 | 155 562 |
| Ställda säkerheter | 953 801 | 1 051 109 | 1 013 925 |
| Ansvarsförbindelser3) | 131 724 | 122 896 | 116 729 |
| Åtaganden | 605 767 | 563 181 | 605 335 |
| Eventualförpliktelser | 737 491 | 686 077 | 722 064 |
1) Varav tillgångar pantsatta för egna utgivna säkerställda obligationer 347 688 Mkr (355 587/346 635).
2) Varav värdepapperslån 95 475 Mkr (59 443/73 829) och pantsatta men ej utnyttjade
obligationer 64 211 Mkr (57 390/62 135).
3) Varav kreditgarantier 28 192 Mkr (22 145/9 916).
Nyckeltal – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 12,74 | 29,86 | 12,37 | 17,84 | 12,64 | 11,70 |
| Räntabilitet på eget kapital exklusive | ||||||
| jämförelsestörande poster1), % | 13,15 | 16,51 | 12,37 | 13,65 | 12,59 | 12,86 |
| Räntabilitet på totala tillgångar, % | 0,65 | 1,36 | 0,59 | 0,87 | 0,61 | 0,57 |
| Räntabilitet på riskexponeringsbelopp, % | 2,87 | 6,38 | 2,77 | 3,97 | 2,84 | 2,64 |
| K/I-tal | 0,47 | 0,46 | 0,49 | 0,48 | 0,48 | 0,48 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 2:10 | 4:63 | 1:96 | 8:57 | 6:01 | 7:47 |
| Vägt antal aktier2), miljoner | 2 163 | 2 164 | 2 168 | 2 165 | 2 168 | 2 168 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 2:09 | 4:61 | 1:95 | 8:52 | 5:98 | 7:44 |
| Vägt antal aktier efter utspädning3), miljoner | 2 177 | 2 176 | 2 179 | 2 177 | 2 178 | 2 178 |
| Substansvärde per aktie, kr | 74:66 | 71:96 | 72:67 | 74:66 | 72:67 | 73:60 |
| Eget kapital per aktie, kr | 67:20 | 64:52 | 64:56 | 67:20 | 64:56 | 65:18 |
| Aktieägarnas kapital, genomsnitt miljarder kr | 142,5 | 134,3 | 137,3 | 138,7 | 137,4 | 138,5 |
| Förväntad kreditförlustnivå, netto, % | 0,08 | 0,04 | 0,05 | |||
| Kreditförlustnivå, % | 0,07 | 0,06 | 0,05 | |||
| Likviditetstäckningsgrad4), % | 129 | 136 | 120 | 129 | 120 | 145 |
| Kapitalkrav, Basel III: | ||||||
| Riskexponeringsbelopp, Mkr | 631 958 | 637 037 | 614 619 | 631 958 614 619 | 610 819 | |
| Uttryckt som kapitalkrav, Mkr | 50 557 | 50 963 | 49 169 | 50 557 | 49 169 | 48 866 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 19,7 | 19,3 | 19,2 | 19,7 | 19,2 | 19,4 |
| Primärkapitalrelation, % | 22,1 | 21,7 | 21,5 | 22,1 | 21,5 | 21,6 |
| Total kapitalrelation, % | 25,0 | 24,7 | 24,0 | 25,0 | 24,0 | 24,2 |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 4,8 | 4,7 | 4,7 | 4,8 | 4,7 | 5,2 |
| Antal befattningar5) | 14 531 | 14 695 | 14 752 | 14 769 | 14 957 | 14 946 |
| Depåförvaring, miljarder kronor | 8 335 | 8 169 | 7 801 | 8 335 | 7 801 | 8 046 |
| Förvaltat kapital, miljarder kronor | 1 871 | 1 838 | 1 850 | 1 871 | 1 850 | 1 830 |
1) Försäljning av SEB Pension och UC AB i andra kvartalet 2018. Utdelning från Visa i Sverige, flytten av den tyska verksamheten och en ned- och bortskrivning av immateriella IT-tillgångar i fjärde kvartalet 2017.
2) Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 27 125 923 A-aktier för de långsiktiga aktieprogrammen vid årsskiftet 2017. Under 2018 har SEB återköpt 6 983 110 aktier och 3 206 379 aktier har sålts. Per den 30 september 2018 ägde SEB således 30 902 654 A-aktier till ett marknadsvärde av 3 067 Mkr.
3) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
4) 2018: EU:s definition. 2017: Finansinspektionens definition.
5) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
I SEB:s Fact Book, finns denna tabell tillgänglig (på engelska) med nio kvartals historik.
Resultaträkning kvartalsvis –SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv1 | Kv4 | Kv3 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Räntenetto | 5 319 | 5 500 | 4 988 | 5 184 | 5 080 |
| Provisionsnetto | 4 512 | 4 814 | 4 190 | 4 728 | 4 029 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 506 | 1 606 | 1 455 | 1 630 | 1 726 |
| Övriga intäkter, netto | 97 | - 18 | 153 | 305 | 308 |
| Summa rörelseintäkter | 11 433 | 11 903 | 10 787 | 11 847 | 11 144 |
| Personalkostnader | -3 559 | -3 547 | -3 516 | -3 523 | -3 378 |
| Övriga kostnader | -1 681 | -1 797 | -1 733 | -1 830 | -1 719 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||
| immateriella tillgångar | - 182 | - 183 | - 181 | - 252 | - 325 |
| Summa rörelsekostnader | -5 421 | -5 527 | -5 430 | -5 605 | -5 423 |
| Resultat före kreditförluster | 6 012 | 6 376 | 5 357 | 6 242 | 5 721 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||
| immateriella tillgångar | - 1 | 13 | 8 | - 37 | - 54 |
| Förväntade kreditförluster, netto1) | - 424 | - 221 | - 109 | ||
| Kreditförluster, netto2) | - 105 | - 284 | |||
| Rörelseresultat före | |||||
| jämförelsestörande poster | 5 587 | 6 167 | 5 256 | 6 101 | 5 383 |
| Jämförelsestörande poster | 4 506 | -1 896 | |||
| Rörelseresultat | 5 587 | 10 674 | 5 256 | 4 204 | 5 383 |
| Skatt | -1 048 | - 649 | -1 261 | -1 032 | -1 138 |
| Nettoresultat | 4 539 | 10 024 | 3 995 | 3 172 | 4 246 |
| 1) Modell för förväntade förluster enligt IFRS 9. | |||||
| 2) Modell för inträffade förluster enligt IAS 39. | |||||
| Aktieägarnas andel | 4 539 | 10 024 | 3 995 | 3 172 | 4 246 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 2:10 | 4:63 | 1:84 | 1:46 | 1:96 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 2:09 | 4:61 | 1:83 | 1:46 | 1:95 |
Resultaträkning per division–SEB-koncernen
| Stora | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Företag & | Liv & | ||||||
| Finansiella | Företag & | Investment Baltikum Management |
Elimine | ||||
| Jan-sep 2018, Mkr | Institutioner | Privatkunder | ringar | koncernen | |||
| Räntenetto | 6 201 | 7 102 | 2 088 | - 39 | 747 | - 293 | 15 807 |
| Provisionsnetto | 4 632 | 4 158 | 1 072 | 3 626 | 58 | - 29 | 13 517 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 2 482 | 310 | 201 | 828 | 726 | 20 | 4 567 |
| Övriga intäkter, netto | 109 | 41 | - 15 | 1 | 100 | - 4 | 233 |
| Summa rörelseintäkter | 13 424 | 11 611 | 3 345 | 4 417 | 1 632 | - 306 | 34 123 |
| Personalkostnader | -2 828 | -2 499 | - 594 | -1 101 | -3 613 | 13 | -10 622 |
| Övriga kostnader | -3 759 | -2 738 | - 773 | - 722 | 2 490 | 293 | -5 210 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | - 40 | - 43 | - 40 | - 21 | - 403 | - 547 | |
| Summa rörelsekostnader | -6 628 | -5 281 | -1 407 | -1 844 | -1 526 | 306 | -16 379 |
| Resultat före kreditförluster | 6 797 | 6 331 | 1 938 | 2 572 | 106 | 0 | 17 745 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | 20 | 20 | |||||
| Förväntade kreditförluster, netto2) | - 443 | - 312 | - 10 | - 2 | 25 | - 12 | - 753 |
| Rörelseresultat före | |||||||
| jämförelsestörande poster | 6 354 | 6 018 | 1 948 | 2 571 | 132 | - 12 | 17 011 |
| Jämförelsestörande poster | 4 506 | 4 506 | |||||
| Rörelseresultat | 6 354 | 6 018 | 1 948 | 2 571 | 4 638 | - 12 | 21 517 |
1) Övrigt omfattar supportfunktioner, treasury, stabsenheter och verksamhet under avveckling i Tyskland.
2) Modell för förväntade förluster enligt IFRS 9.
Stora Företag & Finansiella Institutioner
Divisionen erbjuder affärsbank- och investmentbanktjänster riktade till stora företag och institutioner, i Norden, Tyskland och Storbritannien. Kunderna betjänas också genom dess internationella nätverk på cirka 20 kontor.
Resultaträkning
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan — sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2018 | % | 2017 | % | 2018 | 2017 | % | 2017 |
| Räntenetto | 2 181 | 2 283 | - 4 | 1 971 | 11 | 6 201 | 6 072 | 2 | 8 043 |
| Provisionsnetto | 1 445 | 1 814 | - 20 | 1 306 | 11 | 4 632 | 4 617 | 6 236 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 772 | 766 | 1 | 913 | - 15 | 2 482 | 2 599 | - 5 | 3 465 |
| Övriga intäkter, netto | 30 | 34 | - 12 | 137 | - 78 | 109 | 368 | - 70 | 573 |
| Summa rörelseintäkter | 4 427 | 4 897 | - 10 | 4 327 | 2 | 13 424 | 13 656 | - 2 | 18 318 |
| Personalkostnader | -1 016 | - 898 | 13 | - 951 | 7 | -2 828 | -2 902 | - 3 | -3 862 |
| Övriga kostnader | -1 205 | -1 282 | - 6 | -1 242 | - 3 | -3 759 | -3 781 | - 1 | -5 046 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 14 | - 13 | 9 | - 15 | - 4 | - 40 | - 43 | - 8 | - 59 |
| Summa rörelsekostnader | -2 235 | -2 193 | 2 | -2 208 | 1 | -6 628 | -6 727 | - 1 | -8 967 |
| Resultat före kreditförluster | 2 192 | 2 703 | - 19 | 2 119 | 3 | 6 797 | 6 929 | - 2 | 9 351 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | 1 | 1 | |||||||
| Förväntade kreditförluster, netto | - 287 | - 110 | 161 | - 443 | |||||
| Kreditförluster, netto | - 210 | - 509 | - 529 | ||||||
| Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster | 1 905 | 2 594 | - 27 | 1 910 | 6 354 | 6 421 | - 1 | 8 823 | |
| Jämförelsestörande poster | |||||||||
| Rörelseresultatet | 1 905 | 2 594 | -27 | 1 910 | 6 354 | 6 421 | - 1 | 8 823 | |
| K/I-tal | 0,50 | 0,45 | 0,51 | 0,49 | 0,49 | 0,49 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 64,4 | 63,8 | 66,0 | 63,8 | 66,1 | 65,8 | |||
| Räntabilitet på allokerat kapital, % | 8,9 | 12,2 | 8,7 | 10,0 | 9,7 | 10,1 | |||
| Antal befattningar1) | 1 990 | 1 993 | 2 031 | 1 982 | 2 055 | 2 049 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
• Stabil aktivitet inom segmentet Stora Företag
- Aktiviteten bland Finansiella Institutioner ökade under tredje kvartalet efter en trög start på året
- Rörelseresultatet uppgick till 6 354 Mkr och räntabiliteten var 10 procent
Kommentarer till de första nio månaderna
Marknaden var i grunden positiv men påverkades av geopolitiska spänningar och handelsrelaterade motgångar. I Sverige påverkades aktivitetsnivån i det tredje kvartalet av valet samt Riksbankens beslut att inte ändra räntan.
Alla segment inom Stora Företag hade hög aktivitet under perioden, om än med en markant säsongsmässig nedgång under sommaren. Kunderna förberedde sig för förväntade räntehöjningar och en normalisering av likviditetsnivåerna när centralbankernas expansiva penningpolitik gradvis avtar. Förhållandena på kapitalmarknaden var generellt fortsatt goda. Private equitymarknaden var aktiv med hög efterfrågan och stor aptit från långivarna. Både private equity-bolag och finansiärer hade god likviditet medan företagsvärderingarna var höga och långivarnas villkor pressade.
Sett ur ett historiskt perspektiv var aktiviteten hos Finansiella Institutioner låg genom hela perioden. Den förbättrades under andra kvartalet när volatiliteten tillfälligt ökade. Efter sommaren återkom aktiviteten givet Riksbankens reviderade räntebana. I sin strävan
efter avkastning var kunderna fortsatt intresserade av illikvida och alternativa tillgångar, såsom infrastruktur och lån, men även produkter och rådgivning inom hållbarhet. Nya regelverk ledde till en ökad administrativ börda och intresset för back office- och rådgivningstjänster ökade. SEB varrådgivare och arrangör av världens första gröna certifikat för finansiering av fördefinierade gröna tillgångar.
Rörelseintäkterna för de första nio månaderna minskade med 2 procent till 13 424 Mkr. Räntenettot ökade till 6 201 Mkr främst på grund av ökad aktivitet inom Transaction Services. Provisionsnettot uppgick till 4 632 Mkr, vilket är i nivå med föregående år. Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade till 2 482 Mkr som en följd av de utmanande finansmarknaderna. Rörelsekostnaderna minskade med 1 procent, främst på grund av lägre personalkostnader. Kreditkvaliteten var hög och de förväntade nettokreditförlusterna uppgick till 443 Mkr med en förväntad kreditförlustnivå på 6 baspunkter. Depåförvaringsvolymerna uppgick till 8 335 miljarder kronor (8 046).
Företag & Privatkunder
Divisionen erbjuder banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företag i Sverige, samt korttjänster i fyra nordiska länder. I Norden erbjuds även ledande Private Banking-tjänster till kapitalstarka privatkunder.
Resultaträkning
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan — Sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2018 | % | 2017 | % | 2018 | 2017 | % | 2017 |
| Räntenetto | 2 453 | 2 363 | 4 | 2 415 | 2 | 7 102 | 7 122 | 9 442 | |
| Provisionsnetto | 1 387 | 1 445 | - 4 | 1 342 | 3 | 4 158 | 4 206 | - 1 | 5 678 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 101 | 111 | - 9 | 98 | 3 | 310 | 328 | - 5 | 441 |
| Övriga intäkter, netto | 5 | 29 | - 84 | 35 | - 86 | 41 | 64 | - 36 | 87 |
| Summa rörelseintäkter | 3 946 | 3 948 | 3 890 | 1 | 11 611 | 11 720 | - 1 | 15 648 | |
| Personalkostnader | - 838 | - 822 | 2 | - 804 | 4 | -2 499 | -2 471 | 1 | -3 298 |
| Övriga kostnader | - 911 | - 931 | - 2 | - 944 | - 3 | -2 738 | -2 855 | - 4 | -3 872 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 14 | - 14 | - 1 | - 14 | 4 | - 43 | - 43 | - 57 | |
| Summa rörelsekostnader | -1 764 | -1 767 | -1 762 | -5 281 | -5 370 | - 2 | -7 226 | ||
| Resultat före kreditförluster | 2 182 | 2 181 | 2 128 | 3 | 6 331 | 6 350 | 8 422 | ||
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | |||||||||
| Förväntade kreditförluster, netto | - 97 | - 128 | - 25 | - 312 | |||||
| Kreditförluster, netto | - 86 | - 216 | - 276 | ||||||
| Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster | 2 086 | 2 053 | 2 | 2 042 | 2 | 6 018 | 6 134 | - 2 | 8 146 |
| Jämförelsestörande poster | |||||||||
| Rörelseresultatet | 2 086 | 2 053 | 2 | 2 042 | 2 | 6 018 | 6 134 | - 2 | 8 146 |
| K/I-tal | 0,45 | 0,45 | 0,45 | 0,45 | 0,46 | 0,46 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 43,1 | 42,0 | 40,4 | 42,1 | 40,6 | 40,6 | |||
| Räntabilitet på allokerat kapital, % | 14,5 | 14,7 | 15,2 | 14,3 | 15,1 | 15,0 | |||
| Antal befattningar1) | 3 583 | 3 606 | 3 485 | 3 601 | 3 533 | 3 531 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Företagens efterfrågan på lån fortsatte att öka
- SEB lanserade 'Redo för livet', ett nytt värdeerbjudande för privatkunder
- Rörelseresultatet uppgick till 6 018 Mkr and räntabiliteten var 14,3 procent
Kommentarer till de första nio månaderna
Kunderna fortsatte att i allt högre takt använda sig av digitala kanaler i sin kontakt med banken. Företags- och privatkunders inloggningar i SEB:s mobilapp ökade med 26 respektive 21 procent jämfört med samma period föregående år.
Inom privatsegmentet var efterfrågan på bolån något lägre jämfört med föregående år, men bolånestocken har sedan årsskiftet ökat med 10 miljarder och uppgår nu till 478 miljarder kronor (468). Sedan årsskiftet har 24 000 privatpersoner blivit kunder i banken digitalt. 28 procent av alla ansökningar för bolånelöften genomfördes, i linje med föregående kvartal, digitalt. SEB lanserade 'Redo för livet', ett värdeerbjudande som ger individuell vägledning och rådgivning baserat på viktiga händelser i kundernas liv.
Aktiviteten bland företagskunder var fortsatt god. Efterfrågan på lån ökade och utlåningsvolymen uppgick till totalt 240 miljarder kronor (221). Antalet helkunder uppgick till 164 400 (158 800). I ett pågående pilotprojekt tog banken emot ett första företag som kund helt digitalt. Företagskunder har sedan tidigare
möjlighet att teckna flertalet produkter digitalt och nu förenklas även nykundsprocessen.
Både privat- och företagskunder visade en lägre riskaptit genom att investera något mer i räntefonder. Förvaltat kapital fortsatte att växa, i synnerhet inom Private Banking. Den totala inlåningen, exklusive repor, för privat- och företagskunder uppgick till 407 miljarder kronor (384).
Räntenettot påverkades negativt av den högre resolutionsfondsavgiften, vilket delvis vägdes upp av den ökade företagsutlåningen. Räntenettot uppgick till 7 102 Mkr. Provisionsintäkterna påverkades av lägre distributionsavgifter från fondbolagen som en konsekvens av provisionsbegränsningar enligt MiFID II. De förväntade nettokreditförlusterna uppgick till 312 Mkr, motsvarande en förväntad nettokreditförlustnivå på 5 baspunkter.
Den årliga undersökningen utförd av Svenskt Kvalitetsindex (SKI), som publicerades i oktober, pekade i år på en förbättring av kundnöjdhet bland både privat- och företagskunder för banksektorn. SEB behöll sin andraplats inom privatsegmentet, men föll ett steg inom företagssegmentet.
Baltikum
Divisionen tillhandahåller banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företagskunder i Estland, Lettland och Litauen. De baltiska fastighetsbolagen ingår i divisionen.
Resultaträkning, exkl.fastighetsbolagen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan — sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2018 | % | 2017 | % | 2018 | 2017 | % | 2017 |
| Räntenetto | 735 | 706 | 4 | 603 | 22 | 2 087 | 1 733 | 20 | 2 373 |
| Provisionsnetto | 375 | 369 | 2 | 334 | 13 | 1 072 | 965 | 11 | 1 320 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 75 | 73 | 3 | 56 | 35 | 201 | 171 | 18 | 231 |
| Övriga intäkter, netto | 0 | 1 | - 109 | - 1 | - 87 | 1 | 2 | - 63 | 2 |
| Summa rörelseintäkter | 1 186 | 1 150 | 3 | 992 | 20 | 3 361 | 2 871 | 17 | 3 926 |
| Personalkostnader | - 203 | - 206 | - 1 | - 171 | 19 | - 585 | - 528 | 11 | - 711 |
| Övriga kostnader | - 257 | - 260 | - 1 | - 250 | 3 | - 769 | - 742 | 4 | - 959 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 14 | - 13 | 3 | - 13 | 5 | - 40 | - 43 | - 6 | - 77 |
| Summa rörelsekostnader | - 474 | - 479 | - 1 | - 435 | 9 | -1 395 | -1 312 | 6 | -1 746 |
| Resultat före kreditförluster | 711 | 670 | 6 | 557 | 28 | 1 966 | 1 559 | 26 | 2 180 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | 0 | 1 | - 92 | - 7 - 102 | 4 | - 5 | - 178 | - 5 | |
| Förväntade kreditförluster, netto | - 44 | 17 | - 10 | ||||||
| Kreditförluster, netto | 11 | 19 | - 7 | ||||||
| Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster | 668 | 688 | - 3 | 561 | 19 | 1 960 | 1 573 | 25 | 2 167 |
| Jämförelsestörande poster | |||||||||
| Rörelseresultet | 668 | 688 | - 3 | 561 | 19 | 1 960 | 1 573 | 25 | 2 167 |
| K/I-tal | 0,40 | 0,42 | 0,44 | 0,41 | 0,46 | 0,44 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 10,1 | 9,8 | 7,9 | 9,5 | 7,7 | 7,8 | |||
| Räntabilitet på allokerat kapital, % | 22,0 | 23,4 | 25,0 | 22,9 | 23,8 | 24,4 | |||
| Antal befattningar1) | 2 346 | 2 399 | 2 405 | 2 372 | 2 409 | 2 406 | |||
| Baltikum (inkl. fastighetsbolagen) | |||||||||
| Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster | 662 | 681 | - 3 | 507 | 31 | 1 948 | 1 425 | 37 | 1 977 |
| Jämförelsestörande poster | |||||||||
| Rörelseresultatet | 662 | 681 | - 3 | 507 | 31 | 1 948 | 1 425 | 37 | 1 977 |
| K/I-tal | 0,40 | 0,43 | 0,44 | 0,42 | 0,46 | 0,45 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 10,1 | 9,8 | 8,0 | 9,5 | 7,9 | 8,0 | |||
| Räntabilitet på allokerat kapital, % | 21,8 | 23,1 | 22,3 | 22,7 | 21,2 | 21,9 | |||
| Antal befattningar1) | 2 350 | 2 417 | 2 430 | 2 389 | 2 436 | 2 431 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Den makroekonomiska utvecklingen var fortsatt positiv
- Ökat fokus på riskkapitalinvesteringar i Baltikum
- Rörelseresultatet uppgick till 1 960 Mkr och räntabiliteten var 22,9 procent
Kommentarer till de första nio månaderna
Det ekonomiska klimatet i de baltiska länderna förblev gynnsamt med fortsatt positiva tillväxtutsikter. Bristen på arbetskraft medförde en hög löneinflation och det stigande kostnadstrycket var en utmaning för företagssektorn som fortsatt behöver förbättra produktiviteten.
Kunderna uppskattar alltmer digitala tjänster, som fortsatte att växa. Under det tredje kvartalet lanserades en ny version av mobilappen och antalet användare nådde 371 000 (248 000 vid årsskiftet). Användandet av mobilt och smart-ID ökade och mer än en tredjedel av avtalen inom privatkundssegmentet var digitalt signerade . Under det tredje kvartalet ökade SEB sitt fokus på riskkapitalinvesteringar inom fintech i Baltikum och söker nu aktivt investeringsmöjligheter i lokala nyföretag med syftet att erbjuda nya kundlösningar.
Antalet helkunder uppgick till 1 017 000 (1 019 000). Lånevolymerna uppgick till 145 miljarder (129) med tillväxt inom både bolån och företagsportföljer i alla tre baltiska länder. Inlåningsvolymen ökade till 129 miljarder (114) med ökat sparade inom både privat- och företagssegmenten. Den finansiella utvecklingen påverkades överlag av positiva valutaeffekter. Räntenettot steg med 20 procent drivet av både högre volymer och marginaler. Provisionsnettot var 11 procent högre baserat på högre kundaktivitet och ökat kortanvändande. Kreditkvaliteten var fortsatt god och rörelseresultatet ökade med 25 procent. Alla fastighetsinnehav i RHCbolagen har avyttrats och bolagen är nu under likvidation.
Liv & Investment Management
Divisionen erbjuder livförsäkringstjänster och kapitalförvaltningstjänster till privatpersoner liksom företag och institutioner huvudsakligen i Norden och Baltikum.
Resultaträkning
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan — sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2018 | % | 2017 | % | 2018 | 2017 | % | 2017 |
| Räntenetto | - 14 | - 13 | 12 | - 24 | - 40 | - 39 | - 66 | - 40 | - 90 |
| Provisionsnetto | 1 250 | 1 215 | 3 | 1 056 | 18 | 3 626 | 3 176 | 14 | 4 471 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 194 | 331 | - 41 | 481 | - 60 | 828 | 1 270 | - 35 | 1 674 |
| Övriga intäkter, netto | - 11 | 1 | 12 | - 89 | 17 | ||||
| Summa rörelseintäkter | 1 419 | 1 533 | - 7 | 1 512 | - 6 | 4 417 | 4 393 | 1 | 6 072 |
| Personalkostnader | - 308 | - 385 | - 20 | - 383 | - 19 | -1 101 | -1 159 | - 5 | -1 561 |
| Övriga kostnader | - 245 | - 245 | - 243 | 1 | - 722 | - 699 | 3 | - 963 | |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 4 | - 8 | - 45 | - 10 | - 57 | - 21 | - 28 | - 25 | - 37 |
| Summa rörelsekostnader | - 558 | - 637 | - 12 | - 636 | - 12 | -1 844 | -1 885 | - 2 | -2 561 |
| Resultat före kreditförluster | 861 | 896 | - 4 | 877 | - 2 | 2 572 | 2 508 | 3 | 3 511 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | |||||||||
| Förväntade kreditförluster, netto | - 1 | - 100 | - 2 | ||||||
| Kreditförluster, netto | |||||||||
| Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster | 861 | 896 | - 4 | 877 | - 2 | 2 571 | 2 508 | 2 | 3 511 |
| Jämförelsestörande poster | |||||||||
| Rörelseresultatet | 861 | 896 | - 4 | 877 | - 2 | 2 571 | 2 508 | 2 | 3 511 |
| K/I-tal | 0,39 | 0,42 | 0,42 | 0,42 | 0,43 | 0,42 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 7,7 | 8,4 | 8,4 | 8,1 | 8,4 | 8,4 | |||
| Räntabilitet på allokerat kapital, % | 38,6 | 36,6 | 35,9 | 36,3 | 34,2 | 35,8 | |||
| Antal befattningar1) | 1 203 | 1 227 | 1 451 | 1 358 | 1 475 | 1 478 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Fortsatt kundintresse kring kärnprodukterna
- Fortsatt fokus på ytterligare integrering av hållbarhet i kunderbjudandet
- Rörelseresultatet uppgick till 2 571 Mkr och räntabiliteten var 36,3 procent
Kommentarer till de första nio månaderna
Inriktningen att förse kunderna med högkvalitativa produkter och rådgivningstjänster på samtliga plattformar kvarstod och hållbarhet betonades än mer som en viktig framgångsfaktor.
Liv: I Sverige låg fokus fortsatt på kundupplevelsen och både rådgivningsverktyg och kundrapportering förbättrades medan kraven från EU:s övergripande försäkringsdirektiv också möttes. Hållbarhetsprofilen inom traditionell försäkring stärktes genom investeringar i Världsbankens obligation som är kopplad till det elfte globala målet runt hållbar utveckling. Kundernas intresse för kärnaffären tjänstepension kvarstod och detta område fortsatte att utvecklas positivt. Enligt den senaste marknadsmätningen uppgick den årliga nyförsäljningen till 22 miljarder kronor, motsvarande en marknadsandel på 9,4 procent (9,4 för ett år sedan).
Investment Management: Hållbarhet stod högt upp på kundernas agenda och erbjudandet stärktes ytterligare. Till exempel stärktes hållbarhetsprofilen i en av Norden-fonderna genom striktare investeringspolicys när det gäller efterlevnad av
mänskliga rättigheter, arbetsförhållanden, miljöaspekter samt korruption. De institutionella flödena var fortsatt stora med ökat fokus på ränteprodukter. SEB tilldelades det högsta betyget (A+) inom ramen för FN:s principer för hållbara investeringar (PRI).
Provisionsnettot ökade med 14 procent gentemot föregående år, huvudsakligen beroende på MiFID II:s restriktioner kring fondersättningar vilka inte längre betalas ut av fondbolagen inom divisionen. Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade huvudsakligen beroende på försäljningen av SEB Pension i slutet av det andra kvartalet (se sidan 23). Rörelseresultatet ökade med 2 procent gentemot föregående år och uppgick till 2 571Mkr. Exklusive SEB Pension ökade de totala intäkterna med 15 procent gentemot föregående år medan kostnaderna ökade med 6 procent, rörelseresultatet ökade med 23 procent. De totala fondförsäkringstillgångarna ökade med 16 miljarder jämfört med årsskiftet och uppgick till 300 miljarder kronor.
SEB-koncernen
Räntenetto –SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2018 | % | 2017 | % | 2018 | 2017 | % | 2017 |
| Ränteintäkter1) | 10 068 | 10 074 | 0 | 9 161 | 10 | 29 424 | 27 288 | 8 | 36 472 |
| Räntekostnader | -4 749 | -4 574 | 4 | -4 080 | 16 | -13 618 | -12 579 | 8 | -16 580 |
| Räntenetto 1) Varav räntor beräknade enligt |
5 319 | 5 500 | - 3 | 5 080 | 5 | 15 807 | 14 709 | 7 | 19 893 |
| effektivräntemetoden. | 9 039 | 8 686 | 4 | 7 173 | 26 | 24 300 | 21 722 | 12 | 29 735 |
Provisionsnetto –SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2018 | % | 2017 | % | 2018 | 2017 | % | 2017 |
| Emissioner och rådgivning | 168 | 298 | - 44 | 137 | 22 | 603 | 850 | - 29 | 1 167 |
| Värdepappershandel och derivat | 496 | 594 | - 16 | 547 | - 9 | 1 604 | 2 004 | - 20 | 2 565 |
| Notariat och fondverksamhet | 2 036 | 2 049 | - 1 | 1 942 | 5 | 6 007 | 5 830 | 3 | 8 040 |
| Varav resultatbaserade provisioner | 12 | 5 | 147 | 39 | - 68 | 42 | 132 | - 68 | 357 |
| Betalningsförmedling, kortverksamhet, | |||||||||
| utlåning, inlåning, garantier och övrigt | 2 628 | 2 847 | - 8 | 2 350 | 12 | 8 103 | 7 147 | 13 | 9 717 |
| Varav betalningsförmedling och | |||||||||
| kortverksamhet | 1 498 | 1 509 | - 1 | 1 366 | 10 | 4 417 | 4 031 | 10 | 5 460 |
| Varav utlåning | 577 | 784 | - 26 | 519 | 11 | 1 862 | 1 653 | 13 | 2 254 |
| Livförsäkringsprovisioner | 449 | 487 | - 8 | 424 | 6 | 1 421 | 1 278 | 11 | 1 707 |
| Provisionsintäkter | 5 777 | 6 274 | - 8 | 5 400 | 7 | 17 737 | 17 109 | 4 | 23 196 |
| Provisionskostnader | -1 265 | -1 460 | - 13 | -1 371 | - 8 | -4 221 | -4 160 | 1 | -5 519 |
| Provisionsnetto | 4 512 | 4 814 | - 6 | 4 029 | 12 | 13 517 | 12 949 | 4 | 17 677 |
| Varav värdepappersprovisioner, netto | 2 035 | 2 116 | - 4 | 1 986 | 3 | 6 071 | 6 533 | - 7 | 8 889 |
| Varav betalningsförmedling och | |||||||||
| kortverksamhet, netto | 996 | 988 | 1 | 840 | 19 | 2 880 | 2 546 | 13 | 3 454 |
| Varav livförsäkringsprovisioner, netto | 330 | 349 | - 5 | 266 | 24 | 996 | 777 | 28 | 1 061 |
Provisionsintäkterper division–SEB-koncernen
| Stora | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Företag & | Liv & | |||||
| Finansiella | Företag & | Investment | Övrigt1) & | SEB | ||
| Mkr | Institutioner | Privatkunder | Baltikum | Management | elimineringar | koncernen |
| Jan–sep 2018 | ||||||
| Emissioner och rådgivning | 565 | 24 | 12 | 0 | 1 | 603 |
| Värdepappershandel och derivat | 1 239 | 349 | 17 | 2 | -3 | 1 604 |
| Notariat och fondverksamhet | 2 657 | 1 338 | 145 | 4 564 | -2 697 | 6 007 |
| Betalningsförmedling, kortverksamhet, | ||||||
| utlåning, inlåning, garantier och övrigt | 3 591 | 3 710 | 1 373 | 318 | -889 | 8 103 |
| Livförsäkringsprovisioner | 0 | 0 | 0 | 1 531 | -111 | 1 421 |
| Provisionsintäkter | 8 052 | 5 421 | 1 548 | 6 416 | -3 700 | 17 737 |
| Jan–sep 2017 | ||||||
| Emissioner och rådgivning | 815 | 22 | 10 | 0 | 4 | 850 |
| Värdepappershandel och derivat | 1 551 | 439 | 17 | 4 | -7 | 2 004 |
| Notariat och fondverksamhet | 3 051 | 1 553 | 127 | 4 250 | -3 152 | 5 830 |
| Betalningsförmedling, kortverksamhet, | ||||||
| utlåning, inlåning, garantier och övrigt | 3 059 | 3 439 | 1 202 | 462 | -1 015 | 7 147 |
| Livförsäkringsprovisioner | 0 | 0 | 0 | 1 622 | -344 | 1 278 |
| Provisionsintäkter | 8 475 | 5 453 | 1 357 | 6 338 | -4 514 | 17 109 |
1) Övrigt omfattar supportfunktioner, treasury, stabsenheter och verksamhet under avveckling i Tyskland.
Provisionsintäkterna är uppdelade i större grupper av tjänster kopplade till primära geografiska marknader och rörelsesegment. Intäkter från emissioner, rådgivning, värdepappershandel, derivat, betalningsförmedling, kortverksamhet, utlåning och inlåning härrör huvudsakligen från en fastställd tidpunkt. Intäkter från notariatverksamhet, fondverksamhet och livförsäkringverksamhet uppkommer huvudsakligen över tiden.
Nettoresultat av finansiella transaktioner –SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2018 | % | 2017 | % | 2018 | 2017 | % | 2017 |
| Egetkapitalinstrument och hänförliga derivat | 449 | 372 | 21 | 473 | - 5 | 794 | 1 441 | -45 | 1 410 |
| Skuldinstrument och hänförliga derivat | 240 | - 343 -170 | - 7 | 294 | - 540 | - 369 | |||
| Valuta och hänförliga derivat | 684 | 1 044 | -35 | 740 | - 8 | 2 459 | 2 974 | -17 | 4 023 |
| Övriga livförsäkringsintäkter, netto | 194 | 463 | -58 | 494 | - 61 | 867 | 1 308 | -34 | 1 738 |
| Övrigt | - 61 | 70 -187 | 27 | 154 | 65 | 139 | 78 | ||
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 506 | 1 606 | -6 | 1 726 | - 13 | 4 567 | 5 249 | -13 | 6 880 |
| Varav orealiserade värderingsjusteringar hänförliga till motpartsrisk och egen kreditvärdighet avseende derivat och utgivna |
|||||||||
| obligationer 1) | 90 | -55 | 291 | -69 | 38 | 149 | -75 | - 210 |
I Nettoresultat av finansiella transaktioner presenteras resultatet fördelat på typ av underliggande finansiellt instrument.
Under tredje kvartalet genererade strukturerade produkter som erbjuds allmänheten en effekt på derivat hänförliga till Egetkapitalinstrument med -230 Mkr (kv 2 2018: 115) och en effekt för Skuldinstrument med 430 Mkr (kv 2 2018: -50).
1) Egen kreditrisk från utgivna obligationer redovisas from 1 januari 2018 inom Övrigt totalresultat.
Förväntade nettokreditförluster –SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2018 | % | 2017 | % | 2018 | 2017 | % | 2017 |
| Nedskrivningar eller återföringar1) | - 365 | - 150 | 144 | - 582 | |||||
| Reserveringar, netto2) | - 195 | - 365 | 12 | ||||||
| Bortskrivningar och återvinningar | |||||||||
| Bortskrivningar, totalt | - 218 | - 232 | -6 | - 196 | -1 150 | - 739 | 56 | -1 367 | |
| Återförda reserveringar utnyttjade för | |||||||||
| bortskrivningar | 113 | 105 | 8 | 34 | 825 | 208 | 318 | ||
| Bortskrivningar ej tidigare reserverade | - 105 | - 127 | -17 | - 162 | - 325 | - 531 | -39 | -1 050 | |
| Återvinningar på tidigare års bortskrivningar | 47 | 55 | -16 | 73 | 153 | 193 | -21 | 230 | |
| Bortskrivningar, netto | - 59 | - 72 | -18 | - 89 | - 172 | - 338 | -49 | - 820 | |
| Förväntade kreditförluster, netto1) | - 424 | - 221 | 91 | - 753 | |||||
| Kreditförluster, netto2) | - 284 | - 703 | - 808 | ||||||
| 1) Modell för förväntade kreditförluster enligt IFRS 9. Består av ökningar till följd av utgivning, minskningar till följd av borttagande från |
balansräkningen och förändringar till följd av förändrad kreditrisk.
2) Modell för inträffade förluster enligt IAS 39.
| Förväntad kreditförlustnivå, netto, % | 0,08 | 0,04 | 0,05 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Kreditförlustnivå, % | 0,07 | 0,06 | 0,05 |
Jämförelsestörande poster –SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2018 | % | 2017 | % | 2018 | 2017 | % | 2017 |
| Övriga intäkter | 4 506 | 4 506 | 494 | ||||||
| Summa rörelseintäkter | 4 506 | 4 506 | 494 | ||||||
| Personalkostnader | -1320 | ||||||||
| Övriga kostnader | -92 | ||||||||
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | -978 | ||||||||
| Summa rörelsekostnader | -2390 | ||||||||
| Jämförelsestörande poster | 4 506 | 4 506 | -1896 | ||||||
| Skatt på jämförelsestörande poster | 22 | 22 | 215 | ||||||
| Jämförelsestörande poster efter skatt | 4 528 | 4 528 | -1681 |
Tabellen visar på vilka rader de jämförelsestörande posterna skulle ha redovisats om de inte klassificerats om.
Jämförelsestörande poster 2018
Den totala intäkten i resultaträkningen från de jämförelsestörande posterna uppgick till 4 506 Mkr före skatt och 4 528 Mkr efter skatt. SEB Pension (2018 Kv2)
SEB slutförde avyttringen av SEB Pension i Danmark efter att danska Konkurrencerådet godkänt transaktionen den 30 maj 2018. SEB sålde alla aktier i SEB Pensionsforsikring A/S och SEB Administration A/S ("SEB Pension") to Danica Pension Livsforsikringsaktieselskab ("Danica"), ett dotterbolag till Danske Bank. Hela verksamheten med medarbetare, kundavtal och datasystem, överfördes från SEB till Danica den 7 juni 2018. Transaktionen gav en i princip skattefri realisationsvinst på 3 565 Mkr.
UC (2018 Kv2)
Den 29 juni 2018, förvärvade det börsnoterade finska kreditinformationsföretaget Asiakastieto Group Plc ("Asiakastieto") UC AB ("UC"). SEB erhöll aktier i Asiakastieto vilket motsvarade 10,2 procent av bolaget och 0,3 miljarder kronor kontant. Den skattefria realisationsvinsten uppgick till 941 Mkr.
Jämförelsestörande poster 2017
Den totala kostnaden i resultaträkningen från de jämförelsestörande posterna uppgick till 1 896 Mkr före skatt och 1 681 Mkr efter skatt.
Inklusive effekten på Övrigt totalresultat på 494 Mkr minskades eget kapital med 2 175 Mkr från de jämförelsestörande posterna.
Visa Sweden (2017 Kv4)
Ersättningen från Visa Inc. vad gäller förvärvet av Visa Europe bestod av en kombination av kontanter och aktier att fördelas på de olika medlemmarna i Visa Europe. I Sverige var SEB en indirekt medlem och efter en överenskommelse gällande fördelningen mottog SEB en utdelning på 494 Mkr i det fjärde kvartalet. Utdelningen beskattas inte.
Innehavet är klassificerat som en Finansiell tillgång som kan säljas där det verkliga värdet redovisades i Övrigt totalresultat. Utdelningen minskade värderingsbeloppet i Övrigt totalresultat med 494 Mkr.
SEB:s verksamhet i Tyskland (2017 Kv4)
Såsom SEB tidigare har kommunicerat flyttades den tyska kärnverksamheten till den tyska filialen i moderbolaget Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) från dotterbolaget SEB AG den 2 januari 2018. Syftet med flytten är att förenkla rapporteringen och administrationen av den tyska verksamheten. Verksamheten som inte flyttats till filialen från SEB AG kommer att monteras ner över tid.
På grund av detta etablerades i det fjärde kvartalet omstruktureringsreserver för övertalighet och outnyttjade lokaler till ett totalt belopp på 521 Mkr. Därutöver har banken ingått ett avtal att flytta sitt åtagande avseende den förmånsbestämda pensionsplanen för SEB AG till Versicherungsverein des Bankgewerbes a.G (BVV) till en total kostnad i det fjärde kvartalet på 891 Mkr. Flytten gjordes under det andra kvartalet 2018.
Nedskrivningar av immateriella IT-tillgångar (2017 Kv4)
I det fjärde kvartalet gjordes en nedskrivning av immateriella IT-tillgångar som uppgick till 978 Mkr, med en positiv skatteeffekt på 215 Mkr.
Förändringar i eget kapital –SEB-koncernen
| Andra fonder1) | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella tillgångar som kan |
Förändring i egen |
Kassaflödes | Omräkning utländsk |
Förmåns bestämda pensions |
Balanserad | Summa aktieägarnas |
||
| Mkr | Aktiekapital | säljas | kreditrisk2) | säkringar | verksamhet | planer | vinst | kapital |
| Jan-sep 2018 | ||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 729 | 1 192 | -897 | 3 379 | 114 893 | 141 237 | |
| Övergångseffekt vid tillämpning av IFRS 93) | -729 | -507 | -2 044 | -3 280 | ||||
| Justerad balans 1 januari 2018 | 21 942 | 0 | -507 | 1 192 | -897 | 3 379 | 112 848 | 137 958 |
| Nettoresultat | 18 558 | 18 558 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 83 | -673 | 745 | 1 252 | 1 407 | |||
| Totalresultat | 83 | -673 | 745 | 1 252 | 18 558 | 19 964 | ||
| Utdelning till aktieägare | -12 459 | -12 459 | ||||||
| Aktieprogrammen5) | -245 | -245 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 146 | 146 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 0 | -424 | 519 | -152 | 4 630 | 118 848 | 145 364 |
| Jan-dec 2017 | ||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 1 638 | 2 399 | -1 193 | 2 595 | 113 595 | 140 976 | |
| Övergångseffekt vid tillämpning av IFRS 154) | -2 640 | -2 640 | ||||||
| Justerad balans 1 januari 2017 | 21 942 | 1 638 | 2 399 | -1 193 | 2 595 | 110 955 | 138 336 | |
| Nettoresultat4) | 16 197 | 16 197 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | -909 | -1 207 | 296 | 784 | -1 036 | |||
| Totalresultat | -909 | -1 207 | 296 | 784 | 16 197 | 15 160 | ||
| Utdelning till aktieägare | -11 935 | -11 935 | ||||||
| Aktieprogrammen5) | -246 | -246 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | -78 | -78 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 729 | 1 192 | -897 | 3 379 | 114 893 | 141 237 | |
| Jan-sep 2017 | ||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 1 638 | 2 399 | -1 193 | 2 595 | 113 595 | 140 976 | |
| Övergångseffekt vid tillämpning av IFRS 154) | -2 640 | -2 640 | ||||||
| Justerad balans 1 januari 2017 | 21 942 | 1 638 | 2 399 | -1 193 | 2 595 | 110 955 | 138 336 | |
| Nettoresultat4) | 13 025 | 13 025 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | -180 | -946 | 67 | 1 710 | 652 | |||
| Totalresultat | -180 | -946 | 67 | 1 710 | 13 025 | 13 677 | ||
| Utdelning till aktieägare | -11 935 | -11 935 | ||||||
| Aktieprogrammen5) | -349 | -349 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 164 | 164 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 1 458 | 1 453 | -1 126 | 4 305 | 111 860 | 139 892 |
1) Belopp under Andra fonder kan under vissa omständigheter omföras till resultaträkningen i framtiden, exempelvis om de avser upplösning av Kassaflödessäkringar eller Omräkning utländsk verksamhet när SEB upphör att konsolidera en utländsk verksamhet. Belopp relaterade till Förändring i egen kreditrisk och Förmånsbestämda pensionsplaner kan inte omföras till resultaträkningen.
2) Förändringar i verkligt värde av finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet som kan hänföras till förändringar i egen kreditrisk.
3) IFRS 9 Finansiella instrument är tillämpad från 1 januari 2018.
4) IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder är tillämpad retroaktivt från 1 januari 2018.
| 5) SEB:s innehav av egna aktier: | |||
|---|---|---|---|
| Jan-sep | Jan-dec | Jan-sep | |
| SEB:s innehav av egna aktier, miljoner | 2018 | 2017 | 2017 |
| Ingående balans | 27,1 | 25,2 | 25,2 |
| Köpta aktier för aktieprogrammen | 7,0 | 7,0 | 7,0 |
| Sålda/utdelade aktier | -3,2 | -5,0 | -4,8 |
| Utgående balans | 30,9 | 27,1 | 27,4 |
| Marknadsvärde för innehav av egna aktier, Mkr | 3 067 | 2 612 | 2 937 |
Med stöd av årsstämmans bemyndigande innehar SEB aktier av serie A för bankens långsiktiga aktiebaserade program. Transaktionerna kan ske vid ett eller flera tillfällen under året. Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital. Posten inkluderar förändring i nominella belopp för equityswappar som säkrar aktieprogrammen.
Kassaflödesanalys –SEB-koncernen
| Jan–sep | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | % | 2017 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 81 078 | 285 754 | - 72 | 41 526 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 7 127 | 266 | 7 964 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - 12 459 | - 15 320 | - 19 | - 20 030 |
| Periodens kassaflöde | 75 746 | 270 700 | - 72 | 29 460 |
| Kassa och likvida medel vid årets början | 184 429 | 158 315 | 16 | 158 315 |
| Valutakursdifferenser i likvida medel | 12 641 | - 4 993 | - 3 346 | |
| Periodens kassaflöde | 75 746 | 270 700 | - 72 | 29 460 |
| Kassa och likvida medel vid periodens slut1) | 272 816 | 424 022 | - 36 | 184 429 |
1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker och Utlåning till övriga kreditinstitut - betalbara vid anfordran.
Finansiella tillgångar och skulder –SEB-koncernen
| 30 sep 2018 | 31 dec 2017 | 30 sep 2017 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | |
| Mkr | värde | värde | värde | värde | värde | värde |
| Utlåning | 2 016 812 | 2 018 325 | 1 713 518 | 1 717 729 | 2 039 809 | 2 041 904 |
| Räntebärande värdepapper | 216 908 | 216 909 | 169 268 | 169 368 | 265 950 | 266 132 |
| Egetkapitalinstrument | 56 733 | 56 733 | 59 203 | 59 203 | 85 440 | 85 440 |
| Finansiella tillgångar för vilka kunderna bär | ||||||
| investeringsrisken | 299 905 | 299 905 | 283 420 | 283 420 | 311 419 | 311 419 |
| Derivat | 123 163 | 123 163 | 104 868 | 104 868 | 156 248 | 156 248 |
| Övrigt | 30 725 | 30 725 | 15 106 | 15 106 | 33 543 | 33 543 |
| Finansiella tillgångar | 2 744 246 | 2 745 760 | 2 345 383 | 2 349 694 | 2 892 409 | 2 894 686 |
| Inlåning Finansiella skulder för vilka kunderna bär |
1 341 275 | 1 340 592 | 1 127 538 | 1 132 231 | 1 418 626 | 1 413 501 |
| investeringsrisken | 300 842 | 300 842 | 284 291 | 284 291 | 311 904 | 311 904 |
| Emitterade värdepapper | 749 019 | 743 969 | 646 475 | 651 403 | 696 918 | 698 793 |
| Korta positioner | 53 565 | 53 565 | 24 985 | 24 985 | 45 716 | 45 716 |
| Derivat | 104 422 | 104 422 | 85 432 | 85 432 | 127 585 | 127 585 |
| Övrigt | 48 239 | 48 239 | 18 060 | 18 060 | 44 746 | 44 746 |
| Finansiella skulder | 2 597 362 | 2 591 629 | 2 186 781 | 2 196 402 | 2 645 492 | 2 642 245 |
SEB har klassificerat sina tillgångar och skulder i klasser utifrån tillgångarnas och skuldernas egenskaper. Det verkliga värdet för varje klass finansiella tillgångar och skulder jämförs med dess bokförda värde. Egenskaperna för varje klass beskrivs i not 39 i årsredovisningen för 2017.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde –SEB-koncernen
| Mkr | 30 sep 2018 | 31 dec 2017 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Värderings teknik |
Värderings teknik |
Värderings | Värderings teknik |
||||||
| Noterade | baserad på | baserad på ej | Noterade | teknik baserad | baserad på | ||||
| marknads | observer | observer | marknads | på observer | ej observer | ||||
| värden | bara indata | bara indata | värden | bara indata | bara indata | ||||
| Tillgångar | (Nivå 1) | (Nivå 2) | (Nivå 3) | Summa | (Nivå 1) | (Nivå 2) | (Nivå 3) | Summa | |
| Utlåning | 127 554 | 127 554 | |||||||
| Räntebärande värdepapper | 73 635 | 127 536 | 4 | 201 175 | 71 626 | 84 041 | 571 | 156 238 | |
| Egetkapitalinstrument | 46 385 | 4 459 | 5 889 | 56 733 | 52 082 | 4 573 | 2 414 | 59 069 | |
| Finansiella tillgångar för vilka | |||||||||
| försäkringstagarna bär risken | 291 375 | 7 867 | 663 | 299 905 | 275 737 | 7 053 | 630 | 283 420 | |
| Derivat | 1 080 | 121 499 | 584 | 123 163 | 1 251 | 102 929 | 688 | 104 868 | |
| Innehav i intressebolag | 281 | 393 | 674 | 251 | 592 | 843 | |||
| Tillgångar och avyttringsgrupper som innehas | |||||||||
| för försäljning | 89 229 | 63 657 | 29 550 | 182 436 | |||||
| Summa | 412 756 | 388 915 | 7 533 | 809 204 | 490 176 | 262 253 | 34 445 | 786 874 | |
| Skulder | |||||||||
| Inlåning | 25 826 | 25 826 | |||||||
| Finansiella skulder för vilka kunderna bär | |||||||||
| investeringsrisken | 292 012 | 8 176 | 654 | 300 842 | 276 482 | 7 185 | 624 | 284 291 | |
| Skulder till försäkringstagarna | 20 498 | 1 140 | 21 638 | ||||||
| Emitterade värdepapper | 21 115 | 21 115 | 6 206 | 28 991 | 35 197 | ||||
| Korta positioner | 43 581 | 9 912 | 72 | 53 565 | 13 984 | 244 | 14 228 | ||
| Derivat | 1 503 | 102 295 | 624 | 104 422 | 911 | 83 724 | 799 | 85 434 | |
| Övriga finansiella skulder | 366 | 4 052 | 4 418 | 3 842 | 3 842 | ||||
| Skulder som ingår i avyttringsgrupper som | |||||||||
| innehas för försäljning | 21 055 | 42 536 | 8 899 | 72 490 | |||||
| Summa | 357 960 | 172 516 | 1 350 | 531 826 | 318 638 | 166 278 | 10 566 | 495 482 |
Värdering till verkligt värde
Koncernen har etablerat en värderingsprocess och en kontrollmiljö för att fastställa verkliga värden för finansiella instrument där en, från affären, oberoende översyn av värderingsmodeller och priser ingår. Om principerna för validering inte efterlevs ska Head of Group Finance informeras. Avsteg som är väsentliga eller av principiell vikt kräver godkännande från GRMC (Group Risk Measurement Committee) och ARC (Accounting Reporting Committee). Syftet med värdering till verkligt värde är att komma fram till det pris till vilket en ordnad transaktion skulle ske mellan marknadsaktörer vid värderingstidpunkten på affärsmässiga villkor.
SEB använder olika metoder för att komma fram till det verkliga värdet för finansiella instrument; noterade priser på aktiva marknader, värderingstekniker som innehåller observerbar indata och värderingstekniker baserade på interna modeller. För upplysningsändamål klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde i en värderingshierarki som återspeglar observerbarheten på de indata som använts vid värderingarna. Risk Control klassificerar och ser kontinuerligt över klassificeringen av finansiella instrument i hierarkin för verkligt värde. Värderingsprocessen är densamma för finansiella instrument i samtliga nivåer.
En aktiv marknad är en marknad där transaktioner sker med tillräcklig volym och frekvens för att ge kontinuerlig prisinformation. Syftet är att komma fram till det pris till vilket en transaktion skulle kunna ske, utan att ändra eller dela upp instrumentet eller inkludera det i en portfölj, på instrumentets huvudmarknad.
Verkligt värde beräknas i regel individuellt för finansiella instrument. Dessutom görs värderingsjusteringar på portföljnivå för att täcka kreditrisken. För att återspegla motpartens och den egna kreditrisken för OTC-derivat görs portföljjusteringar baserat på nettoexponeringen mot varje motpart. Dessa justeringar baseras på uppskattningar av exponering vid fallissemang, sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad, på motpartsnivå. Information om sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad hämtas från CDS marknaden. För motparter där denna information saknas eller inte är tillförlitlig på grund av exponeringens natur, tillämpas alternativa metoder där sannolikheten för falissemang baseras på generiska kreditindex för specifika bransch- och/eller kreditbetyg. När finansiella skulder värderas till verkligt värde reflekteras koncernens egen kreditvärdighet.
För att fastställa verkligt värde för investeringsfastigheter beaktas marknadsaktörers förmåga att generera ekonomiska fördelar genom att använda fastigheterna på det maximala och bästa sättet. Det maximala och bästa användningsområdet för fastigheterna beaktar vad som är fysisk möjligt, lagligt och finansiellt genomförbart. Investeringsfastigheterna i SEB bedöms användas på det maximala och bästa sättet. Hur värderingen av investeringsfastigheterna går till kan läsas i Redovisningsprinciperna i Årsredovisningen 2017. Värderingen av investeringsfastigheterna genomförs två gånger per år. Värderingarna presenteras och fastställs i respektive fastighetsbolags styrelse. De värderingsprinciper som används i alla företag är i överensstämmelse med de regler som lokala tillsynsmyndigheter (FSA) utfärdat som i sin tur överensstämmer med internationella värderingsprinciper och IFRS.
Nivå 1: Noterade marknadsvärden
Värderingar i nivå 1 bestäms av ojusterade noterade marknadsvärden för identiska instrument på aktiva marknader där noterade priser är lätt tillgängliga och representerar aktuella och regelbundet förekommande marknadstransaktioner mellan parter som är oberoende av varandra.
Exempel på finansiella instrument i nivå 1 är noterade aktier och skuldinstrument samt börshandlade derivat. Instrument som handlas på en aktiv marknad där en eller flera marknadsaktörer tillhandahåller bindande prisnoteringar på balansdagen är också exempel på finansiella instrument som klassificeras i nivå 1.
Nivå 2: Värderingsteknik som utgår från observerbar indata
I värderingstekniker i nivå 2 är all väsentlig indata i värderingsmodellerna observerbar endera direkt eller indirekt. Värderingstekniker i nivå 2 inkluderar diskonterade kassaflöden, optionsvärderingsmodeller, nyligen gjorda transaktioner och priser på andra instrument som är övervägande lika.
Exempel på observerbar indata är valutakurser, bindande prisnoteringar för värdepapper, marknadsräntor (stibor, libor, etc.), implicita volatiliteter från observerbara optionspriser med samma löptid och aktuella transaktioner som SEB genomfört med en eller flera externa motparter. Indata kan ändras från att vara observerbara till att bli icke observerbara under perioden de innehas på grund av till exempel att instrumentet inte längre handlas på en likvid marknad.
Exempel på finansiella instrument i nivå 2 är de flesta OTC-derivat som optioner och ränteswappar baserade på libor-swapräntan eller avkastningskurvan för räntor i utländsk valuta. Andra exempel är instrument där SEB nyligen genomfört transaktioner med tredje part och instrument för vilka SEB interpolerar mellan observerbara variabler.
Nivå 3 Värderingsteknik med signifikant icke observerbar indata
Värderingstekniker i nivå 3 innehåller en signifikant mängd indata som inte är observerbar. Dessa tekniker baseras generellt på extrapolering från observerbar indata för liknande instrument, analys av historiska data eller andra analytiska tekniker. Exempel på finansiella instrument i nivå 3 är mer komplexa OTC derivat, optioner med lång löptid för vilka volatiliteten extrapoleras eller derivat som beror på en icke observerbar korrelation. Andra exempel är instrument för vilka det för närvarande inte finns någon aktiv marknad eller bindande prisnoteringar som onoterade aktier, innehav i private equity och förvaltningsfastigheter.
Om det verkliga värdet för finansiella instrument innehåller mer än en icke observerbar indata, aggregeras indata som inte är observerbar för att bestämma klassificeringen för hela instrumentet. Nivån i hierarkin för verkligt värde till vilken ett finansiellt instrument klassificeras bestäms baserat på den lägsta nivån av indata som är väsentlig för det verkliga värdet i sin helhet.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde, forts. –SEB-koncernen
Väsentliga överföringar och omklassificeringar mellan nivåer
Överföringar mellan nivåer i hierarkin kan ske när det finns indikationer på att marknadsförutsättningarna har ändrats, exempelvis en ändring i likviditet. Värderings-/priskommittén för respektive division beslutar om materiella överföringar mellan nivåer. I slutet av tredje kvartalet 2018 har Egetkapitalinstrument (fondtillgångar), inom försäkringsrörelsen, till ett belopp av 279 Mkr flyttats från nivå 2 till nivå 3 till följd av kalibrering av klassificeringsmetodiken.
| Utgående balans |
Förändring | Vinster/ förluster i |
Vinster/ förluster i |
Utgående balans |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 dec | IFRS 9 | Resultat | Övrigt total | Försälj | Avräk | Flytt till | Flytt från Valutakurs |
30 sep | ||
| Förändringar i nivå 3 | 2017 | införandet | räkningen | resultat | Inköp | ningar | ningar | nivå 3 | nivå 3 differenser |
2018 |
| Tillgångar | ||||||||||
| Räntebärande värdepapper | 571 | -567 | 4 | |||||||
| Egetkapitalinstrument | 2 414 | 986 | 742 | 1 872 | -460 | 279 | 56 | 5 889 | ||
| Finansiella tillgångar för vilka | ||||||||||
| försäkringstagarna bär risken | 630 | -56 | 128 | -72 | 33 | 663 | ||||
| Derivat | 688 | 117 | -121 | -100 | 584 | |||||
| Innehav i intressebolag | 592 | -179 | 18 | -42 | 4 | 393 | ||||
| Summa | 4 895 | 419 | 624 | 2 018 | -695 | -100 | 279 | 93 | 7 533 | |
| Skulder | ||||||||||
| Finansiella skulder för vilka kunderna bär | ||||||||||
| investeringsrisken | 624 | -56 | 125 | -72 | 33 | 654 | ||||
| Korta positioner | 244 | 13 | -188 | 3 | 72 | |||||
| Derivat | 799 | -30 | -114 | -30 | -1 | 624 | ||||
| Summa | 1 667 | -73 | -177 | -72 | -30 | 35 | 1 350 |
Känslighet för icke observerbara indata för finansiella instrument i nivå 3
Nedanstående tabell illustrerar den potentiella påverkan på resultatet av den relativa osäkerheten på verkligt värde på finansiella instrument som för sin värdering är beroende av icke observerbar indata. Känsligheten för förändringar i icke observerbara indata har bedömts genom att förändra antaganden i värderingstekniken. Detta illustreras i nedanstående tabell genom ändringar av marginalen för indexreglerade swappar, implicita volatiliteter, kredit spreadar eller multipel jämförelse. Det är inte troligt att alla icke observerbara indata samtidigt skulle ha det mest extrema värdet i intervallet av rimliga möjliga alternativ.
| 30 sep 2018 | 31 dec 2017 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Tillgångar | Skulder | Netto Känslighet | Tillgångar | Skulder | Netto Känslighet | ||||
| Derivatinstrument1) 2) 4) | 584 | -624 | -40 | 47 | 688 | -798 | -110 | 38 | ||
| Egetkapitalinstrument3) 6) | 1 246 | -72 | 1 174 | 166 | 1 245 | -244 | 1 001 | 209 | ||
| Försäkringsinnehav - Finansiella instrument4) 5) 7) | 4 784 | 4 784 | 602 | 2 380 | 2 380 | 331 | ||||
| Tillgångar som innehas för försäljning 4) 5) 6) 7) | 16 070 | -2 395 | 13 675 | 1 657 |
1) Känsligheten av en förändring av spreaden för inflationsreglerade swappar med 16 punkter (16) och en implicit volatilitet med 5 procentenheter (5).
2) Känsligheten av en förändring av spreaden för swappar med 5 punkter (5).
3) Värderingen är uppskattad inom ett intervall av möjliga utfall. Känslighetsanalysen är baserad på 20 procents (20) förändring av marknadsvärdena.
4) Känsligheten av den implicita volatiliteten med 10 procentenheter (10).
5) Känslighetsanalysen är baserad på en förändring av marknadsvärdet för riskkapitalinnehav med 20 procent (20), strukturerade krediter 10 procent (10) och derivat 10 procent (10).
6) Känsligheten av en förändring av verkligt värde på förvaltningsfastigheter/fastighetsfonder/infrastruktur investeringar/infrastrukturfonder med 10 procent (10).
7) Känsligheten visar på förändringar i värdet på försäkringstillgångarna vilket inte alltid leder till en förändring av koncernens resultaträkning då eventuella överskott inom traditionella livförsäkringsportföljer i första hand utnyttjas.
Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal –SEB-koncernen
| Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Relaterade avtal | Övriga instrument i balans |
||||||||||
| Nettobelopp | Säkerheter | räkningen som | Summa i | ||||||||
| i balans | Ramavtal om | erhållna/ | ej lyder under | balans | |||||||
| Mkr | Bruttobelopp | Kvittade | räkningen | nettning | ställda Nettobelopp | nettningsavtal | räkningen | ||||
| 30 sep 2018 | |||||||||||
| Derivat | 127 096 | -4 612 | 122 484 | -64 808 | -32 640 | 25 037 | 679 | 123 163 | |||
| Omvända repor | 169 523 | -43 165 | 126 358 | -15 655 | -110 703 | 1 817 | 128 175 | ||||
| Värdepapperslån | 52 450 | 52 450 | -6 078 | -46 185 | 187 | 401 | 52 851 | ||||
| Likvidfordringar | 1 055 | -1 055 | 27 011 | 27 011 | |||||||
| Tillgångar | 350 124 | -48 832 | 301 292 | -86 540 | -189 528 | 25 224 | 29 908 | 331 200 | |||
| Derivat | 108 183 | -4 612 | 103 571 | -64 808 | -20 872 | 17 892 | 850 | 104 422 | |||
| Repor | 59 155 | -43 165 | 15 989 | -15 655 | 334 | 49 | 16 038 | ||||
| Värdepapperslån | 23 618 | 23 618 | -6 078 | -16 703 | 837 | 3 | 23 621 | ||||
| Likvidskulder | 1 055 | -1 055 | 19 623 | 19 623 | |||||||
| Skulder | 192 011 | -48 832 | 143 179 | -86 540 | -37 575 | 19 063 | 20 526 | 163 705 | |||
| 31 dec 2017 | |||||||||||
| Derivat | 111 634 | -7 826 | 103 808 | -58 922 | -29 374 | 15 512 | 1 060 | 104 868 | |||
| Omvända repor | 104 354 | -61 735 | 42 620 | -6 613 | -36 007 | 42 620 | |||||
| Värdepapperslån | 3 782 | 3 782 | -3 165 | -512 | 105 | 12 955 | 16 736 | ||||
| Likvidfordringar | 11 817 | 11 817 | |||||||||
| Tillgångar | 219 770 | -69 560 | 150 210 | -68 701 | -65 892 | 15 617 | 25 832 | 176 042 | |||
| Derivat | 92 496 | -7 826 | 84 670 | -58 922 | -18 293 | 7 455 | 763 | 85 434 | |||
| Repor | 68 348 | -61 735 | 6 613 | -6 613 | 0 | 6 613 | |||||
| Värdepapperslån | 9 604 | 9 604 | -3 165 | -6 152 | 287 | 911 | 10 515 | ||||
| Likvidskulder | 10 894 | 10 894 | |||||||||
| Skulder | 170 448 | -69 560 | 100 888 | -68 701 | -24 445 | 7 742 | 12 569 | 113 456 | |||
| 30 sep 2017 | |||||||||||
| Derivat | 159 589 | -4 469 | 155 120 | -86 495 | -46 118 | 22 507 | 1 129 | 156 249 | |||
| Omvända repor | 142 087 | -24 935 | 117 152 | -34 260 | -92 405 | -9 513 | 825 | 117 977 | |||
| Värdepapperslån | 22 601 | 22 601 | -4 711 | -17 882 | 8 | 18 451 | 41 052 | ||||
| Likvidfordringar | 3 402 | -3 402 | 29 237 | 29 237 | |||||||
| Tillgångar | 327 679 | -32 806 | 294 873 | -125 466 | -156 405 | 13 002 | 49 642 | 344 515 | |||
| Derivat | 131 323 | -4 469 | 126 854 | -86 495 | -37 469 | 2 890 | 732 | 127 586 | |||
| Repor | 64 618 | -24 935 | 39 683 | -34 260 | -5 286 | 137 | 39 683 | ||||
| Värdepapperslån | 20 565 | 20 565 | -4 711 | -8 424 | 7 430 | 3 163 | 23 728 | ||||
| Likvidskulder | 3 402 | -3 402 | 23 063 | 23 063 | |||||||
| Skulder | 219 908 | -32 806 | 187 102 | -125 466 | -51 179 | 10 457 | 26 958 | 214 060 |
Tabellen visar finansiella tillgångar och skulder som presenteras netto i balansräkningen eller som har potentiella rättigheter förknippade med rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal, tillsammans med relaterade säkerheter.
Finansiella tillgångar och skulder nettoredovisas i balansräkningen när SEB har en legal rätt att nettoredovisa transaktioner, under normala affärsförhållanden och i händelse av insolvens, och det finns en avsikt att erlägga likvid netto eller realisera tillgången och erlägga likvid för skulden samtidigt. Återköpsavtal mot centrala clearing-motparter som SEB har avtal med samt likvidfordringar och likvidskulder är exempel på instrument som presenteras netto i balansräkningen.
Finansiella tillgångar och skulder som lyder under rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal som inte presenteras netto i balansräkningen är arrangemang som vanligtvis träder i laga kraft i händelse av insolvens eller vid betalningsinställelse men inte under normala affärsförhållanden eller arrangemang där SEB inte har intentionen att avveckla instrumenten samtidigt.
Tillgångar och skulder som inte kvittas eller lyder under nettningsavtal, exempelvis sådana som bara omfattas av ett avtal om säkerheter, presenteras i kolumnen Övriga instrument i balansräkningen som ej lyder under nettningsavtal.
| Förväntade kreditförluster och kreditexponering per steg (IFRS 9) –SEB-koncernen | ||
|---|---|---|
| 30 sep | 1 jan | |
| Mkr | 2018 | 2018 |
| Steg 1 (12 månaders förväntade kreditförluster) | ||
| Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp | 2 155 551 | 1 901 083 |
| Reserv för förväntade kreditförluster | -854 | -787 |
| Redovisat värde/Netto belopp | 2 154 698 | 1 900 296 |
| Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, % | 0,04 | 0,04 |
| Steg 2 (förväntade kreditförluster för återstående löptid)1) | ||
| Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp | 89 888 | 101 027 |
| Reserv för förväntade kreditförluster | -1 760 | -1 425 |
| Redovisat värde/Netto belopp | 88 128 | 99 602 |
| Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, % | 1,96 | 1,41 |
| Steg 3 (osäker finansiell tillgång/förväntade kreditförluster för återstående löptid) | ||
| Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp | 8 677 | 11 437 |
| Reserv för förväntade kreditförluster | -3 464 | -3 917 |
| Redovisat värde/Netto belopp | 5 214 | 7 520 |
| Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, % | 39,92 | 34,25 |
| Summa | ||
| Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp | 2 254 116 | 2 013 547 |
| Reserv för förväntade kreditförluster | -6 077 | -6 129 |
| Redovisat värde/Netto belopp | 2 248 040 | 2 007 418 |
| Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, % | 0,27 | 0,30 |
| 1) Varav redovisat bruttovärde 1 318 Mkr (1 223) och reserv för förväntade kreditförluster 1 Mkr (2) under den förenklade metoden för förväntade kreditförluster på kundfordringar för återstående löptid. |
Tabellen visar redovisat bruttovärde för exponering i balansräkningen och nominellt belopp för exponering utanför balansräkningen fördelat per steg med syfte att sätta reserver för förväntade kreditförluster i relation till övergripande exponeringsnivåer. För kundfordringar används en förenklad metod baserad på förfallna fordringar för att beräkna förväntade kreditförluster för återstående löptid.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar –SEB-koncernen
| 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 |
| Individuellt värderade lånefordringar | ||
| Osäkra lånefordringar | 5 999 | 4 897 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | - 2 187 | - 2 261 |
| Gruppvisa reserver | - 1 120 | - 1 321 |
| Osäkra lånefordringar, netto | 2692 | 1 315 |
| Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade | ||
| osäkra lånefordringar | 36,5% | 46,2% |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | ||
| lånefordringar | 55,1% | 73,2% |
| Andel osäkra lånefordringar, netto | 0,25% | 0,16% |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto | 0,39% | 0,30% |
| Portföljvärderade lån | ||
| Oreglerade lånefordringar > 60 dagar | 2 273 | 2 397 |
| Omstrukturerade lånefordringar | 11 | 12 |
| Gruppvisa reserver | - 1 170 | - 1 308 |
| Reserveringsgrad för portföljvärderade lån | 51,2% | 54,3% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar1) | ||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 8 283 | 7 305 |
| Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 54,9% | 67,6% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i procent av utlåningen | 0,54% | 0,45% |
| 1) Består av osäkra lånefordringar, portföljvärderade lånefordringar oreglerade över 60 dagar och omstrukturerade | ||
| portföljvärderade lånefordringar. | ||
| Reserver | ||
| Specifika reserver | - 2 187 | - 2 261 |
| Gruppvisa reserver | - 2 290 | - 2 629 |
Reserv för poster inom linjen - 75 - 48 Totala reserver - 4 552 - 4 938
Övertagen egendom – SEB-koncernen
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Fastigheter, fordon och utrustning | 186 | 207 | 259 |
| Aktier och andelar | 28 | 42 | 43 |
| Totalt övertagen egendom | 214 | 249 | 302 |
Anläggningstillgångar och avyttringsgrupper som klassificeras som att de innehas för försäljning –SEB-koncernen
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultatet | 175 506 | ||
| Övriga tillgångar | 8 505 | 323 | |
| Anläggningstillgångar och avyttringsgrupper som | |||
| klassificeras som att de innehas för försäljning | 184 011 | 323 | |
| Skulder till försäkringstagare | 133 688 | ||
| Finansiella skulder till verkligt värde via resultatet | 34 469 | ||
| Övriga skulder | 10 553 | ||
| Skulder som ingår i avyttringsgrupper som | |||
| klassificeras som att de innehas för försäljning | 178 710 |
I december 2017 ingick SEB ett avtal om att sälja alla aktier i SEB Pensionsforsikring A/S and SEB Administration A/S (SEB Pension) till Danica Pension Livsforsikringsaktieselskab (Danica, ett dotterbolag till Danske Bank). SEB Pension består av en portfölj av liv- och pensionskontrakt och cirka 275 medarbetare. Samtliga villkor för försäljningen har uppfyllts och verksamheten, inklusive kundavtal, anställda och system, har överförts till Danica den 7 juni 2018. SEB Pension rapporterades i Liv & Investment Management divisionen.
Under andra kvartalet slutförde division Baltikum avyttringen av förvaltningsfastigheter.
Information om övergången till IFRS 15 och 9 – SEB-koncernen
Informationen om övergången till IFRS 15 och 9 på sidorna 32-39 motsvarar den information som publicerades på sebgroup.com den 28 mars 2018 och beskriver förändringarna i SEB:s finansiella rapportering per den 1 januari 2018 inom huvudsakligen tre områden: (1) effekter av IFRS 15 Intäkter från kontrakt med kunder och omräkning av resultat- och balansräkningar, (2) en förändrad presentation av SEB:s balansräkning för att bättre återspegla de nya kraven i IFRS 9 Finansiella instrument och (3) effekter av övergången från IAS 39 till IFRS 9 per 1 januari 2018. Ytterligare information om effekterna av IFRS 15 och IFRS 9 för SEB återfinns i årsredovisningen för 2017, not 1a "Väsentliga ändrade redovisningsprinciper tillämpliga från 1 januari 2018" (sidorna 90-93).
IFRS 15: I bokslutskommunikén för 2017 beskrevs den huvudsakliga effekten av IFRS 15; hur anskaffningskostnaden för investeringskontrakt hanteras inom Liv. En mindre del av uppskjutna anskaffningskostnader redovisas nu som en tillgång. Därför reducerades den redan rapporterade uppskjutna anskaffningskostnaden i balansräkningen med 2 640 Mkr, vilket i det första kvartalet 2018 minskade den ingående balansen av balanserade vinstmedel per den 1 januari 2017. Av samma skäl räknades provisionsnettot i 2017 års resultaträkning om och intäkterna minskade med 47 Mkr. IFRS 9: Från och med 1 januari 2018 infördes IFRS 9 med nya krav avseende klassificering och värdering, nedskrivning och säkringsredovisning. SEB:s balansräkning har anpassats för att bättre reflektera klassificering och redovisningsprinciper enligt IFRS 9. Den nya balansräkningen gäller från och med 1 januari 2018. För att underlätta jämförelser presenteras balansräkningen per den 31 december 2017 både i det nya och gamla formatet. Den nya balansräkningen och mer detaljerad information om skillnaderna mellan IAS 39 och IFRS 9 återfinns på sidorna 33-34.
IFRS 9 innebar en förändring i klassificeringen och värderingen av finansiella tillgångar och skulder vilket minskade ingående balanserade vinstmedel med 3 281 Mkr. Kategorin Tillgångar som kan säljas enligt IAS 39, där förändringar i verkligt värde redovisades i Övrigt totalresultat, har upphört och värderingar av verkligt värde redovisas nu i Nettoresultat av finansiella transaktioner. Vissa innehav inom Treasury som tidigare klassificerades som Tillgångar som kan säljas, klassificeras nu till upplupet anskaffningsvärde och därför bokas det positiva verkliga värdet på 264 Mkr bort. När det gäller klassificering och värdering av finansiella skulder innebär reglerna en förändring av rapporteringen av egen kreditriskjustering (OCA). Enligt IAS 39 redovisades förändringen i OCA i Nettoresultatet av finansiella transaktioner men nu redovisas den i Övrigt totalresultat. Klassificeringen av obligationer emitterade av SEB AG med förfall bortom år 2020 har ändrats till verkligt värde via resultaträkningen från upplupet anskaffningsvärde. Detta minskade öppningsbalansen i balanserade vinstmedel med 1 847 Mkr. En sammanfattande översikt över övergångseffekterna från klassificering och värdering enligt IFRS 9, samt en detaljerad beskrivning för varje portfölj, presenteras på sidorna 35-38.
Nedskrivningsmodellen för kreditförluster har ändrats från att vara baserad på inträffade till förväntade förluster vilket ökade kreditförlustreserverna med 1 578 Mkr. Efter skatt minskade balanserade vinstmedel med 1 170 Mkr. Kreditförlustreserverna ökade på grund av tre huvudsakliga faktorer: För det första fick alla poster i beräkningen en reserv. För det andra ökade reserverna för åtaganden utanför balansräkningen, främst i kontorsrörelsens portföljer. För det tredje infördes framåtblickande makroekonomiska scenarier vid beräkningen av förväntade kreditförluster. De är tre till antalet och återspeglar SEB:s syn på den makroekonomiska utvecklingen. Ytterligare information om förväntade kreditförluster och bruttobelopp återfinns på sidan 39.
Enligt den nuvarande kapitalkravsförordningen (CRR), ska skillnaden mellan de redovisningsmässiga kreditförlusterna och kreditförlusterna enligt CRR, dras bort från kärnprimärkapitalet och, vice versa, om de är högre skall de läggas till primärkapitalet. Första gången den förväntade kreditförlustmodellen tillämpades var effekten på kärnprimärkapitalet positivt, med 30 Mkr. Den negativa effekten på kapitalet från att reserveringarna ökade motverkades av att avdraget från kärnprimärkapitalet minskades. Dessutom minskade det totala riskexponeringsbeloppet (REA) med 5 miljarder kronor till följd av lägre kapitalkrav för osäkra finansiella tillgångar.
Nettoeffekten av förändringar i klassificeringar och nedskrivningar (efter justeringen av avdraget och lägre REA) minskade SEB:s kärnprimärkapitalrelation med 18 baspunkter.
Information om övergång – ändrad presentation av balansräkningen
| Justerad | Ny presentation av | |||
|---|---|---|---|---|
| utgående balans1) | Ändrad presentation | utgående balans | ||
| SEB (tidigare presentation) | 31 december 2017 | 31 december 2017 | SEB (ny presentation) | |
| Kassa och tillgodohavanden hos | Kassa och tillgodohavanden hos | |||
| centralbanker | 177 222 | 177 222 | centralbanker | |
| Övrig utlåning till centralbanker | 12 778 | 12 778 Utlåning till centralbanker | ||
| Utlåning till kreditinstitut | 34 715 | 4 002 | 38 717 Utlåning till kreditinstitut | |
| Utlåning till allmänheten | 1 484 803 | 1 962 | 1 486 765 Utlåning till allmänheten | |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | ||||
| via resultatet | 575 955 | -575 955 | ||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 27 776 | -27 776 | ||
| 169 269 | 169 269 Räntebärande värdepapper | |||
| 59 204 | 59 204 Egetkapitalinstrument | |||
| Finansiella tillgångar för vilka kunderna | ||||
| 283 420 | 283 420 | bär investeringsrisken | ||
| 104 868 | 104 868 Derivat | |||
| Övriga tillgångar1) | 243 659 | -18 994 | 224 664 Övriga tillgångar | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 2 556 908 | 0 | 2 556 908 SUMMA TILLGÅNGAR |
1) IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder är tillämpad retroaktivt från 1 January 2018.
| Justerad utgående balans1) |
Ändrad presentation | Ny presentation av utgående balans |
||
|---|---|---|---|---|
| SEB (tidigare presentation) | 31 december 2017 | 31 december 2017 | SEB (ny presentation) | |
| Skulder till centralbanker och | ||||
| Skulder till centralbanker och kreditinstitut | 89 076 | 6 413 | 95 489 | kreditinstitut |
| In- och upplåning från allmänheten | 1 004 721 | 27 327 | 1 032 048 In- och upplåning från allmänheten | |
| Skulder till försäkringstagarna - | Finansiella skulder för vilka kunderna bär | |||
| investeringsavtal | 284 291 | 284 291 | investeringsrisken | |
| Skulder till försäkringstagarna - | ||||
| försäkringsavtal | 18 911 | 18 911 Skulder till försäkringstagarna | ||
| Emitterade värdepapper | 614 033 | 614 033 Emitterade värdepapper | ||
| Finansiella skulder till verkligt värde via | ||||
| resultatet | 114 313 | -114 313 | ||
| 24 985 | 24 985 Korta positioner | |||
| 85 434 | 85 434 Derivat | |||
| 3 894 | 3 894 Övriga finansiella skulder | |||
| Summa skulder | 290 325 | -33 740 | 256 585 Övriga skulder | |
| Summa skulder | 2 415 671 | 0 | 2 415 671 Summa skulder | |
| Total eget kapital1) | 141 237 | 141 237 Total eget kapital | ||
| SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 2 556 908 | 0 | 2 556 908 SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL |
1) IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder är tillämpad retroaktivt från 1 januari 2018.
IFRS 15 Intäkter från kontrakt med kunder tillämpas från 1 januari 2018. Som kommunicerats i delårsrapporten för tredje kvartalet är den huvudsakliga effekten av IFRS 15 att SEB:s redovisning av kostnaden för finansiella kontrakt inom Liv ändras så att en mindre del av anskaffningskostnaderna (DAC) aktiveras som en tillgång. Ändringen har lett till en minskning av justerade anskaffningskostnader i balansräkningen med 2 640 Mkr. Effekten har införts i första kvartalet 2018 genom en minskning av ingående balans för balanserade vinstmedel per 1 januari 2017. Dessutom har provisionsnettot i resultaträkningen för 2017 justerats ned med 47 Mkr vilket även påverkat den justerade balansräkningen.
SEB ändrar presentationen av balansräkningen från 1 januari 2018 för att bättre spegla värderingsskategorierna under IFRS 9. Tabellen visar förändringen av SEBkoncernens balansräkning där ingående balans för IAS 39 (tidigare presentation) har justerats avseende införandet av IFRS 15 och sen presenterats i en ny balansräkningsstruktur i syfte att förenkla avstämningen mellan utgående balans för IAS 39 och ingående balans för IFRS 9 (se tabell 2). Tabellen visar också vilka belopp som flyttats mellan den tidigare och den nya uppställningsformen för balansräkningen.
Information om övergång – från IAS 39 tillIFRS 9
| IFRS 9 Finansiella instrument | ||||
|---|---|---|---|---|
| Ny presentation av | Förändring i reserv | |||
| utgående balans | Ändrad | för förväntade | Ingående balans | |
| Mkr | 31 december 2017 | klassificering | kreditförluster | 1 januari 2018 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 177 222 | 177 222 | ||
| Utlåning till centralbanker | 12 778 | 0 | 12 778 | |
| Utlåning till kreditinstitut | 38 717 | -2 | 38 715 | |
| Utlåning till allmänheten | 1 486 765 | 14 | -972 | 1 485 808 |
| Räntebärande värdepapper | 169 269 | -341 | -1 | 168 928 |
| Egetkapitalinstrument | 59 204 | 59 204 | ||
| Finansiella tillgångar för vilka kunderna bär | ||||
| investeringsrisken | 283 420 | 283 420 | ||
| Derivat | 104 868 | 104 868 | ||
| Övriga tillgångar | 224 664 | -2 | 224 662 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 2 556 908 | -327 | -977 | 2 555 605 |
| IFRS 9 Finansiella instrument | ||||
|---|---|---|---|---|
| Ny presentation av | Förändring i reserv | |||
| utgående balans | Ändrad | för förväntade | Ingående balans | |
| Mkr | 31 december 2017 | klassificering | kreditförluster | 1 januari 2018 |
| Skulder till centralbanker och kreditinstitut | 95 489 | 15 | 95 504 | |
| In- och upplåning från allmänheten | 1 032 048 | 2 656 | 1 034 704 | |
| Finansiella skulder för vilka kunderna bär | ||||
| investeringsrisken | 284 291 | 284 291 | ||
| Skulder till försäkringstagarna | 18 911 | 18 911 | ||
| Emitterade värdepapper | 614 033 | 54 | 614 087 | |
| Korta positioner | 24 985 | 24 985 | ||
| Derivat | 85 434 | 85 434 | ||
| Övriga finansiella skulder | 3 894 | 3 894 | ||
| Övriga skulder1)2) | 256 585 | -942 | 193 | 255 836 |
| Summa skulder | 2 415 671 | 1 783 | 193 | 2 417 647 |
| Totalt eget kapital | 141 237 | -2 110 | -1 170 | 137 958 |
| SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 2 556 908 | -327 | -977 | 2 555 605 |
1) Omvärdering av portföljsäkringar (-868 Mkr), aktuella skatteskulder (-72 Mkr) och uppskjutna skatteskulder (-2 Mkr).
2) Reserv för förväntade kreditförluster (601 Mkr), aktuella skatteskulder (-413 Mkr) och uppskjutna skatteskulder (5 Mkr).
Tabellerna visar övergångseffekten för IFRS 9 till följd av nya värderingskategorier och reserv för förväntade kreditförluster i den nya balansräkningen och visar utgående balansen för IAS 39 per 31 december 2017 med ingående balans för IFRS 9 per 1 januari 2018.
Information om övergång – översikt av ändrade värderingskategorier vid övergången till IFRS 9
| Utgående balans 31 december 2017 | Ingående balans 1januari 2018 | |||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| under IAS 39 värderingskategorier | under IFRS 9 värderingskategorier | |||||||||||||
| Tillgångar, Mkr | HFT | FVO | AFS | LaR | HTM | Övrigt 1) | Summa | FVHFT | FVMPL | FVDPL | FVOCI | AmC | Övrigt 1) | Summa |
| Kassa och tillgodohavanden hos | 177 222 | 177 222 | 177 222 | 177 222 | ||||||||||
| Utlåning till centralbanker | 12 778 | 12 778 | 334 | 12 444 | 12 778 | |||||||||
| Utlåning till kreditinstitut | 38 717 | 38 717 | 56 | 38 659 | 38 715 | |||||||||
| Utlåning till allmänheten | 1 486 765 | 1 486 765 | 42 250 | 1 012 | 1 442 546 | 1 485 808 | ||||||||
| Räntebärande värdepapper | 109 513 | 20 902 | 25 824 | 13 030 | 169 269 | 33 983 108 135 | 7 647 | 19 162 | 168 928 | |||||
| Egetkapitalinstrument | 48 371 | 8 880 | 1 952 | 59 204 | 48 371 | 10 832 | 59 204 | |||||||
| Finansiella tillgångar för vilka kunderna bär | 283 420 | 283 420 | 283 420 | 283 420 | ||||||||||
| investeringsrisken | ||||||||||||||
| Derivat | 98 281 | 6 587 | 104 868 | 98 281 | 6 587 | 104 868 | ||||||||
| Övriga tillgångar | 13 041 | 211 623 | 224 664 | 13 039 211 623 | 224 662 | |||||||||
| SUMMA | 256 165 | 313 203 | 27 776 1 741 554 | 218 211 2 556 908 | 223 275 | 403 400 | 7 647 | 1 703 072 | 218 211 2 555 605 |
| Utgående balans 31 december 2017 | Ingående balans 1januari 2018 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| under IAS 39 värderingskategorier | under IFRS 9 värderingskategorier | ||||||||||
| Skulder, Mkr | HFT | FVO | AmC | Övrigt 1) | Summa | FVHFT | FVDPL | AmC | Övrigt 1) | Summa | |
| Skulder till centralbanker och | 95 489 | 95 489 | 731 | 63 | 94 710 | 95 504 | |||||
| kreditinstitut | |||||||||||
| In- och upplåning från allmänheten | 1 032 048 | 1 032 048 | 5 893 | 11 831 | 1 016 980 | 1 034 704 | |||||
| Finansiella skulder för vilka kunderna bär | 284 291 | 284 291 | 284 291 | 284 291 | |||||||
| investeringsrisken | |||||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | 18 911 | 18 911 | 18 911 | 18 911 | |||||||
| Emitterade värdepapper | 24 388 | 589 645 | 614 033 | 24 630 | 589 457 | 614 087 | |||||
| Korta positioner | 24 985 | 24 985 | 24 985 | 24 985 | |||||||
| Derivat | 84 571 | 863 | 85 434 | 84 571 | 863 | 85 434 | |||||
| Övriga finansiella skulder | 3 894 | 3 894 | 3 894 | 3 894 | |||||||
| Övriga skulder | 13 142 | 243 443 | 256 585 | 13 142 242 694 | 255 836 | ||||||
| Total eget kapital | 141 237 | 141 237 | 137 958 | 137 958 | |||||||
| SUMMA | 113 450 | 308 679 | 1 730 325 | 404 455 2 556 908 | 120 074 | 320 815 | 1 714 289 | 400 426 2 555 605 |
Dessa tabeller ger en översikt av övergången från värderingskategorier och bokförda värden för IAS 39 per 31 december 2017 till värderingskategorier och bokförda värden för IFRS 9 per 1 januari 2018. Förändringen i bokförda värden efter övergången är ett resultat av ny klassificering av finansiella tillgångar och skulder samt nya reserver för förväntade krediförluster enligt IFRS 9 avseende finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde och exponering utanför balansräkningen. För mer detaljer avseende ändrad klassificering och värdering se tabeller nedan.
1) Innefattar icke-finansiella tillgångar och skulder, eget kapital och säkringsderivat till verkligt värde via resultatet.
IAS 39 förkortningar: Finansiella tillgångar som innehas för handel (HFT), Finansiella tillgångar som identifierats till verkligt värde via resultatet "verkligtvärdeoptionen" (FVO), Finansiella tillgångar som kan säljas (AFS), Låne- och kundfordringar (LaR), Upplupet anskaffningsvärde (AmC) och Finansiella tillgångar som innehas till förfall (HTM).
IFRS 9 förkortningar: Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet som innehas för handel (FVHFT/FVTPL, handel), Finansiella tillgångar som obligatoriskt värderas till verkligt värde via resulatet (FVMPL/FVTPL, obligatorisk), Finansiella tillgångar som klassificerats till verkligt värde via resulatet (FVDPL/FVTPL, identifierad), Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat (FVOCI) och Upplupet anskaffningsvärde (AmC).
Information om övergång – detaljerad presentation av förändrad klassificeringvid övergång till IFRS 9
Tabellerna visar bokfört värde den 31 december 2017 enligt tidigare redovisningskategorier under IAS 39 och bokfört värde den 1 januari 2018 enligt nya redovisningskategori er under IFRS 9.
Tillgångar
| IAS 39 | Klassificering & Värdering | Reserv för förväntade kreditförluster |
IFRS 9 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Utlåning, Mkr Klassificering |
Bokfört värde 31 december 2017 |
Ändrad klassificering |
Omvärdering | Nedskrivning | Bokfört värde 1 januari 2018 |
Klassificering | |
| Låne- och kundfordringar Omklassificerad till FVTPL, handel Omklassificerad till FVTPL, obligatorisk |
1 538 260 | -1 538 260 42 625 1 012 |
14 | 42 640 FVTPL, handel 1 012 FVTPL, obligatorisk |
|||
| Till Upplupet anskaffningsvärde Summa |
1 538 260 | 1 494 623 0 |
14 | -974 -974 |
1 493 649 1 537 300 |
Upplupet anskaffningsvärde |
SEB:s portfölj med omvända repor har bedömts uppfylla kriterierna för affärsmodellen "innehas för handel" och därmed har därför omklassificerats från Låne- och kundfordringar till Verkligt värde via resultatet, handel från 1 januari 2018. Effekten av klassificeringen uppgår till 14 Mkr vilket har redovisats i balanserade vinstmedel 1 januari 2018.
Vissa av SEB:s syndikerade lån har bedömts uppfylla kriterierna för affärsmodellen "innehas med avsikt att säljas". Dessa innehav har därför omklassificerats från Låne- och kundfordringar till Verkligt värde via resultatet, obligatorisk.
| IAS 39 | Klassificering & Värdering | Reserv för förväntade kreditförluster |
IFRS 9 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Räntebärande värdepapper, Mkr | Bokfört värde 31 december |
Ändrad | Bokfört värde 1 januari |
||||
| Klassificering | 2017 | klassificering | Omvärdering | Nedskrivning | 2018 | Klassificering | |
| Finansiella tillgångar som innehas | |||||||
| för handel | 109 513 | -109 513 | |||||
| Omklassificerad till FVTPL, obligatorisk | 75 530 | 75 530 FVTPL, obligatorisk | |||||
| Till FVTPL, handel | 33 983 | 33 983 FVTPL, handel | |||||
Summa 109 513 0 0 0 109 513 SEB har omklassificerat räntebärande värdepapper motsvarande 76 miljarder kronor från Finansiella tillgångar som innehas för handel till Verkligt värde via resultatet, obligatorisk. Portföljen är förvaltad och utvärderad utifrån verkligt värde och anses inte längre uppfylla kriterierna för "innehas för handel".
| Verkligtvärdeoptionen | 20 902 | -20 902 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Omklassificerad till FVTPL, obligatorisk | 13 255 | 13 255 FVTPL, obligatoriskt | |||
| Till FVTPL, identifierad | 7 647 | 7 647 FVTPL, identifierad | |||
| Summa | 20 902 | 0 | 0 | 0 | 20 902 |
SEB använder inte längre verkligtvärdeoptionen för en del av sina räntebärande värdepapper. Dessa värdepapper är förvaltade och utvärderade utifrån verkligt värde och har därför klassificerats till Verkligt värde via resultatet, identifierad.
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 25 824 | -25 824 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Omklassificerad till FVTPL, obligatorisk | 19 350 | 19 350 FVTPL, obligatorisk | |||
| Omklassificerad till Upplupet | Upplupet | ||||
| anskaffningsvärde | 6 474 | -341 | -1 | 6 132 anskaffningsvärde |
|
| Summa | 25 824 | 0 | -341 | -1 | 25 482 |
I utvärderingen av affärsmodeller har en del av SEB:s räntebärande värdepapper som tidigare klassificerades som Finansiella tillgångar som kan säljas bedömts möta kriterierna för Verkligt värde via resulatatet, obligatorisk då dessa obligationer förvaltas och utvärderas baserat på verkligt värde. Dessa innehav har därför omklassificerats från Finansiella tillgångar som kan säljas till Verkligt värde via resultatet, obligatorisk. Ackumulerat övrigt totalresultat för dessa räntebärande värdepapper var 1 Mkr per 31 december 2017 och har redovisats i balanserade vinstmedel 1 januari 2018.
Den 1 januari 2018 har SEB klassificerat en del av sina Finansiella tillgångar som kan säljas till Upplupet anskaffningsvärde. Dessa värdepapper innehas i syfte att inkassera avtalsenliga kassaflöden och uppfyller "SPPI"-kriterierna (endast betalningar av kapital och ränta) i IFRS 9. Verkligt värde för dessa värdepapper var 6 474 Mkr per 31 december 2017. Ackumulerat övrigt totalresultat för räntebärande värdepapper var 402 Mkr per 31 december 2017 där en tidigare positiv marknadsvärdering har lösts upp 1 januari 2018. Effekten av omvärderingen (341 Mkr) på eget kapital, ackumulerat övrigt totalresultat och skattejusteringar var 264 Mkr.
Den 30 september 2018 uppgick verkligt värde för räntebärande värdepapper till upplupet anskaffningsvärde som tidigare klassificerats som Finansiella tillgångar som kan säljas till 6 570 Mkr. En värderingsförlust på 115 Mkr skulle ha redovisats om omklassificeringen inte gjorts.
| Låne- och kundfordringar | 13 030 | -13 030 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Upplupet | |||||
| Till Upplupet anskaffningsvärde | 13 030 | 0 | 13 030 anskaffningsvärde |
||
| Summa | 13 030 | 0 | 0 | 0 | 13 030 |
SEB Delårsrapport januari –september2018 36
Information om övergång – detaljerad presentation om förändrad klassificeringvid övergång till IFRS 9, forts.
Tillgångar
| IAS 39 | Klassificering & Värdering | Reserv för förväntade kreditförluster |
IFRS 9 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Egetkapitalinstrument, Mkr Klassificering |
Bokfört värde 31 december 2017 |
Ändrad klassificering |
Omvärdering | Nedskrivning | Bokfört värde 1 januari 2018 |
Klassificering | |
| Finansiella tillgångar som innehas | |||||||
| för handel | 48 371 | -48 371 | |||||
| Till FVTPL, handel | 48 371 | 48 371 FVTPL, handel | |||||
| Summa | 48 371 | 0 | 0 | 0 | 48 371 | ||
| Verkligtvärdeoptionen | 8 880 | -8 880 | |||||
| Omklassificerad till FVTPL, obligatorisk | 8 880 | 8 880 FVTPL, obligatorisk | |||||
| Summa | 8 880 | 0 | 0 | 0 | 8 880 |
Från 1 januari 2018 tillämpar SEB inte längre verkligtvärdeoptionen för sina egetkapitalinstrument. Enligt IFRS 9 klassificeras egetkapitalinstrument som Verkligt värde via resultatet, obligatorisk.
| Summa | 1 952 | 0 | 0 | 0 | 1 952 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omklassificerad till FVTPL, obligatorisk | 1 952 | 1 952 FVTPL, obligatorisk | |||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 1 952 | -1 952 |
Enligt IFRS 9 klassificeras egetkapitalinstrument som Verkligt värde via resultatet, obligatorisk. Ackumulerat övrigt totalresultat för dessa egetkapitalinstrument var 212 Mkr per 31 december 2017 och detta belopp har redovisats i balanserade vinstmedel 1 januari 2018.
| IAS 39 | Klassificering & Värdering | Reserv för förväntade kreditförluster |
IFRS 9 | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella tillgångar för vilka | Bokfört | Bokfört | ||||
| kunderna bär investeringsrisken, | värde 31 | värde 1 | ||||
| Mkr | december | Ändrad | januari | |||
| Klassificering | 2017 | klassificering | Omvärdering | Nedskrivning | 2018 | Klassificering |
| Verkligtvärdeoptionen | 283 420 | -283 420 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Omklassificerad till FVTPL, obligatorisk | 283 420 | 283 420 FVTPL, obligatorisk | |||
| Summa | 283 420 | 0 | 0 | 0 | 283 420 |
Finansiella tillgångar för vilka kunderna bär investeringsrisken är förvaltade och utvärderade utifrån verkligt värde. Verkligtvärdeoptionen tillämpades för dessa under IAS 39 men under IFRS 9 är de obligatoriskt klassificerade till verkligt värde via resultatet.
| IAS 39 | Klassificering & Värdering | Reserv för förväntade |
IFRS 9 | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Derivat, Mkr | Bokfört | Bokfört | ||||
| värde 31 | värde 1 | |||||
| december | Ändrad | januari | ||||
| Klassificering | 2017 | klassificering | Omvärdering | Nedskrivning | 2018 | Klassificering |
| Summa | 98 281 | 0 | 0 | 0 | 98 281 |
|---|---|---|---|---|---|
| Till FVTPL, handel | 98 281 | 98 281 FVTPL, handel | |||
| för handel | 98 281 | -98 281 | |||
| Finansiella tillgångar som innehas |
| IAS 39 | Klassificering & Värdering | Reserv för förväntade kreditförluster |
IFRS 9 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga finansiella tillgångar, Mkr | Bokfört värde 31 december |
Ändrad | Bokfört värde 1 januari |
||||
| Klassificering | 2017 | klassificering | Omvärdering | Nedskrivning | 2018 | Klassificering | |
| Låne- och kundfordringar | 13 041 | -13 041 | Upplupet | ||||
| Till Upplupet anskaffningsvärde | 13 041 | -2 | 13 039 | anskaffningsvärde | |||
| Summa | 13 041 | 0 | 0 | -2 | 13 039 |
Information om övergång – detaljerad presentation av ändrade redovisningskategorier vid övergång till IFRS 9, forts.
Skulder
| IAS 39 | Klassificering & Värdering | Reserv för förväntade kreditförluster |
IFRS 9 | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| In- och upplåning, Mkr Klassificering |
Bokfört värde 31 december 2017 |
Ändrad klassificering |
Omvärdering | Nedskrivning | Bokfört värde 1 januari 2018 |
Klassificering |
| Upplupet anskaffningsvärde | 1 127 538 | -1 127 538 | ||||
| Omklassificerad till FVTPL, handel | 6 613 | 11 | 6 624 FVTPL, handel | |||
| Omklassificerad till FVTPL, identifierad | 9 234 | 2 660 | 11 894 FVTPL, identifierad Upplupet |
|||
| Till Upplupet anskaffningsvärde | 1 111 690 | 1 111 690 | anskaffningsvärde | |||
| Summa | 1 127 538 | 0 | 2 671 | 0 | 1 130 208 |
SEB:s portfölj med repor har bedömts uppfylla kriterierna för affärsmodellen "innehas för handel". Dessa innehav har därför omklassificerats från Upplupet anskaffningsvärde till Verkligt värde via resultatet, handel från 1 januari 2018.
SEB har valt att tillämpa verkligtvärdeoptionen för en del av sin in-och upplåning som tidigare värderats till upplupet anskaffningsvärde för att minska inkonsekvenser i redovisningen.
| Reserv för förväntade |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| IAS 39 | Klassificering & Värdering | kreditförluster | IFRS 9 | |||
| Emitterade värdepapper Mkr | Bokfört värde 31 |
Bokfört värde 1 |
||||
| december | Ändrad | januari | ||||
| Klassificering | 2017 | klassificering | Omvärdering | Nedskrivning | 2018 | Klassificering |
| Verkligtvärdeoptionen | 24 388 | -24 388 | ||||
| Till FVTPL, identifierad | 24 388 | 24 388 FVTPL, identifierad | ||||
| Summa | 24 388 | 0 | 0 | 0 | 24 388 | |
| Upplupet anskaffningsvärde | 589 645 | -589 645 | ||||
| Till FVTPL, identifierad | 188 | 54 | 242 FVTPL, identifierad | |||
| Upplupet | ||||||
| Till Upplupet anskaffningsvärde | 589 457 | 589 457 | anskaffningsvärde | |||
| Summa | 589 645 | 0 | 54 | 0 | 589 699 |
Från 1 januari 2018 har SEB valt att använda verkligtvärdeoptionen för en del av de emitterade värdepapper som tidigare värderats till upplupet anskaffningsvärde för att minska inkonsekvenser i redovisningen.
Information om övergång – reserver för nedskrivningar - IAS 39 och IFRS 9
| Klassificering | Kreditförlustreserv | Förändring i | Reserv för förväntade kreditförluster |
||
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella tillgångar, Mkr | IAS 39 | IFRS 9 | IAS 39 31 decembr 2017 |
reserver för kreditförluster |
IFRS 9 1 januari 2018 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbaLåne- och kundfordringar | Upplupet anskaffningsvärde | ||||
| Övrig utlåning till centralbanker | Låne- och kundfordringar | Upplupet anskaffningsvärde | |||
| Utlåning till kreditinstitut | Låne- och kundfordringar | Upplupet anskaffningsvärde | -2 | -2 | |
| Utlåning till allmänheten | Låne- och kundfordringar | Upplupet anskaffningsvärde | -4 476 | -972 | -5 448 |
| Räntebärande värdepapper | Låne- och kundfordringar Finansiella tillgångar |
Upplupet anskaffningsvärde | -1 | -1 | |
| Räntebärande värdepapper | som kan säljas | Upplupet anskaffningsvärde | |||
| Övriga tillgångar | Låne- och kundfordringar | Upplupet anskaffningsvärde | -2 | -2 | |
| SUMMA | - | - | -4 476 | -977 | -5 453 |
| Klassificering | Reserver för nedskrivningar |
Förändring i | Reserv för förväntade kreditförluster |
||
|---|---|---|---|---|---|
| Lånelöften och Finansiella | IAS 37 | reserver för kreditförluster |
IFRS 9 | ||
| garantier, Mkr | IAS 39 | IFRS 9 | 31 december 2017 | 1 januari 2018 | |
| SUMMA | - | - | -75 | -601 | -676 |
Tabellen visar reserver för nedskrivningar enligt IAS 39:s modell för inträffade kreditförluster samt avsättningar för lånelöften och finansiella garantier enligt IAS 37 per 31 december 2017 med nya reserver för befarade kreditförluster i enlighet med IFRS 9:s modell för befarade kreditförluster per 1 januari 2018. För varje tillgångsklass jämförs den nya värderingskategorin för IFRS 9 med tidigare värderingskategori för IAS 39 och förändringen i reserverna. Ökningen i reserverna drivs främst av tre faktorer: För det första, alla aktuella tillgångar åsätts en reserv. För det andra, en ökning av reserver för åtaganden utanför balansräkningen främst "retail"-portföljer. För det tredje, införandet av ett framåtriktat scenario med en makro-ekonomiskt utveckling (baserad på tre olika scenarios som speglar SEB:s uppfattning om den makro-ekonomiska utvecklingen) införd i kalkyleringen av förväntade kreditförluster.
Information om övergång – förväntade kreditförluster och kreditexponering per steg
| Ingående balans 1 januari 2018 Mkr |
Steg 1 (12 månaders förväntade kreditförluster) |
Steg 2 (förväntade kreditförluster för återstående löptid)1) |
Steg 3 (osäker finansiell tillgång/förväntade kreditförluster för återstående löptid) |
Summa |
|---|---|---|---|---|
| Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp | 1 901 083 | 101 027 | 11 437 | 2 013 547 |
| Reserv för förväntade kreditförluster | -787 | -1 425 | -3 917 | -6 129 |
| Redovisat värde/Netto belopp | 1 900 296 | 99 602 | 7 520 | 2 007 418 |
| Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, % |
0,04 | 1,41 | 34,25 | 0,30 |
1) Varav redovisat bruttovärde 1 223 Mkr och reserv för förväntade kreditförluster 2 Mkr under den förenklade metoden för förväntade kreditförluster för återstående löptid.
Tabellen visar redovisat bruttovärde för exponering i balansräkningen och nominellt belopp för exponering utanför balansräkningen fördelat per steg med syfte att sätta reserver för förväntade kreditförluster i relation till övergripande exponeringsnivåer. För kundfordringar används en förenklad metod baserad på förfallna fordringar för att beräkna förväntade kreditförluster för återstående löptid.
SEB konsoliderad situation
Kapitaltäckningsanalys för SEB konsoliderad situation
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Tillgängligt kapital | |||
| Kärnprimärkapital | 124 699 | 118 204 | 117 978 |
| Primärkapital | 139 848 | 132 127 | 131 877 |
| Kapitalbas | 158 282 | 147 849 | 147 270 |
| Kapitalkrav | |||
| Riskexponeringsbelopp | 631 958 | 610 819 | 614 619 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 50 557 | 48 866 | 49 169 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 19,7% | 19,4% | 19,2% |
| Primärkapitalrelation | 22,1% | 21,6% | 21,5% |
| Total kapitalrelation | 25,0% | 24,2% | 24,0% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 3,13 | 3,03 | 3,00 |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 11,0% | 10,9% | 10,9% |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | 2,5% | 2,5% |
| varav krav på systemriskbuffert | 3,0% | 3,0% | 3,0% |
| varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert | 1,0% | 0,9% | 0,9% |
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 15,2% | 14,9% | 14,7% |
| Bruttosoliditet | |||
| Exponeringsmått för beräkning av bruttosoliditetsgrad | 2 914 154 | 2 519 532 | 2 819 403 |
| varav poster i balansräkningen | 2 475 559 | 2 140 093 | 2 432 288 |
| varav poster utanför balansräkningen | 438 595 | 379 439 | 387 115 |
| Bruttosoliditetsgrad | 4,8% | 5,2% | 4,7% |
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Internt bedömt kapitalkrav
Per den 30 september 2018 uppgick det internt bedömda kapitalkravet, inklusive försäkringsrisk, till 66 miljarder kronor (64). Det interna kapitalkravet bedöms med hjälp av SEB:s interna modeller för ekonomiskt kapital och är inte helt jämförbart med det uppskattade kapitalkravet, som Finansinspektionen publicerar, på grund av att olika antaganden och metoder används.
Kapitalbas för SEBkonsoliderad situation
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Eget kapital enligt balansräkningen 1) | 145 364 | 143 925 | 142 568 |
| Avdrag hänförliga till den konsoliderade situationen och andra förutsebara kostnader | -9 845 | -14 357 | -11 912 |
| Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar 2) | 135 519 | 129 568 | 130 656 |
| Ytterligare värdejusteringar | -726 | -663 | -706 |
| Immateriella tillgångar | -6 458 | -6 225 | -7 001 |
| Uppskjutna skattefordringar som är beroende av framtida lönsamhet | -75 | -105 | |
| Reserver i verkligt värde relaterade till vinster eller förluster på kassaflödessäkringar | -519 | -1 192 | -1 454 |
| Negativa belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | -1 307 | -1 017 | |
| Vinster eller förluster på skulder som värderas till verkligt värde och beror på ändringar av egen kreditstatus | 196 | 99 | 114 |
| Förmånsbestämda pensionsplaner | -3 114 | -1 807 | -2 269 |
| Direkta och indirekta innehav av egna kärnprimärkapitalinstrument | -198 | -193 | -215 |
| Värdepapperiseringar med 1 250% riskvikt | -27 | ||
| Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital | -10 820 | -11 364 | -12 679 |
| Kärnprimärkapital | 124 699 | 118 204 | 117 978 |
| Primärkapitaltillskott | 15 149 | 13 922 | 13 900 |
| Primärkapital | 139 848 | 132 127 | 131 877 |
| Supplementärkapitalinstrument | 19 095 | 18 171 | 17 853 |
| Positiva belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | 539 | 126 | 115 |
| Innehav av supplementärkapitalinstrument i enheter i den finansiella sektorn | -1 200 | -2 575 | -2 575 |
| Supplementärkapital | 18 434 | 15 722 | 15 393 |
| Totalt kapital | 158 282 | 147 849 | 147 270 |
1) SEB har i beslut från Finansinspektionen fått godkänt att använda kvartalsvinst i kapitalbasberäkningen förutsatt att de revisionsansvariga har granskat överskottet samt att överskottet är beräknat enligt tillämpligt redovisningsregelverk och kan styrka att avdrag för förutsebara kostnader och utdelningar har gjorts i enlighet med EU:s förordning nr 575/2013 och att beräkningen av dessa skett i enlighet med EU:s förordning nr 241/2014.
2) Kärnprimärkapitalet avser den konsoliderade situationen, och skiljer sig från eget kapital enligt IFRS. Försäkringsverksamhetens bidrag till eget kapital exkluderas liksom uppskattad utdelning beräknad enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
Riskexponeringsbelopp för SEB konsoliderad situation
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 | |||
| Riskexponerings | Riskexponerings | Riskexponerings | ||||
| Kreditrisk IRK | belopp | Kapitalkrav 1) | belopp | Kapitalkrav 1) | belopp | Kapitalkrav 1) |
| Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker | 11 129 | 890 | 9 319 | 745 | 10 620 | 850 |
| Institutsexponeringar | 53 495 | 4 280 | 32 838 | 2 627 | 29 833 | 2 387 |
| Företagsexponeringar | 337 835 | 27 027 | 326 317 | 26 105 | 328 940 | 26 315 |
| Hushållsexponeringar | 63 276 | 5 062 | 62 296 | 4 984 | 57 526 | 4 602 |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 36 701 | 2 936 | 36 558 | 2 925 | 35 446 | 2 836 |
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 7 422 | 594 | 7 033 | 563 | 4 534 | 363 |
| varav övriga hushållsexponeringar | 19 153 | 1 532 | 18 704 | 1 496 | 17 547 | 1 404 |
| Positioner i värdepapperiseringar | 1 012 | 81 | 838 | 67 | 1 491 | 119 |
| Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod | 466 748 | 37 340 | 431 607 | 34 529 | 428 409 | 34 273 |
| Kreditrisk schablonmetod | ||||||
| Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker | 2 018 | 161 | 4 060 | 325 | 946 | 76 |
| Exponeringar mot delstatliga eller lokala självstyrelseorgan och myndigheter | ||||||
| Exponeringar mot offentliga organ | 7 | 1 | ||||
| Exponeringar mot institut | 649 | 52 | 844 | 68 | 1 423 | 114 |
| Exponeringar mot företag | 15 482 | 1 239 | 18 197 | 1 456 | 18 087 | 1 447 |
| Exponeringar mot hushåll | 13 079 | 1 046 | 12 084 | 967 | 16 886 | 1 351 |
| Exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 2 573 | 206 | 2 539 | 203 | 3 450 | 276 |
| Fallerande exponeringar | 165 | 13 | 112 | 9 | 360 | 29 |
| Exponeringar som är förenade med särskilt hög risk | 694 | 56 | 866 | 69 | 870 | 70 |
| Poster som avser positioner i värdepapperisering | 222 | 18 | 218 | 17 | ||
| Exponeringar i form av andelar i företag för kollektiva investeringar (fond) | 47 | 4 | 41 | 3 | 40 | 3 |
| Aktieexponeringar | 2 945 | 236 | 1 972 | 158 | 1 657 | 133 |
| Övriga poster | 8 473 | 678 | 7 801 | 624 | 6 844 | 548 |
| Totalt, kreditrisk enligt schablonmetod | 46 126 | 3 690 | 48 739 | 3 899 | 50 789 | 4 063 |
| Marknadsrisk | ||||||
| Risker i handelslagret där interna modeller använts | 27 550 | 2 204 | 24 892 | 1 991 | 25 546 | 2 044 |
| Risker i handelslagret där standardmetoder använts | 12 595 | 1 008 | 9 881 | 790 | 12 074 | 966 |
| Valutakursrisk | 3 079 | 246 | 4 022 | 322 | 5 627 | 450 |
| Total marknadsrisk | 43 223 | 3 458 | 38 794 | 3 104 | 43 247 | 3 460 |
| Övriga kapitalkrav | ||||||
| Operationell risk enligt internmätningsmetod | 47 205 | 3 776 | 48 219 | 3 858 | 47 078 | 3 766 |
| Avvecklingsrisk | 0 | 0 | 38 | 3 | 0 | 0 |
| Kreditvärdighetsjusteringsrisk | 7 670 | 614 | 6 767 | 541 | 6 854 | 548 |
| Investeringar i försäkringsverksamhet | 16 633 | 1 331 | 16 633 | 1 331 | 16 633 | 1 331 |
| Övriga exponeringar | 4 353 | 348 | 4 219 | 338 | 5 932 | 475 |
| Ytterligare riskexponeringsbelopp 2) | 15 802 | 1 264 | 15 677 | 1 254 | ||
| Totalt övrigt kapitalkrav | 75 861 | 6 069 | 91 678 | 7 334 | 92 174 | 7 374 |
| Total | 631 958 | 50 557 | 610 819 | 48 866 | 614 619 | 49 169 |
1) Kapitalkrav 8% av riskexponeringsbeloppet enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
2) Förordning (EU) nr 575/2013 (CRR) artikel 3. Ytterligare riskexponeringsbelopp som etablerades 2015 som en
försiktighetsåtgärd i överenskommelse med Finansinspektionen. Kapitaltäckningsförordning (EU) nr 575/2013 (CRR) artikel 3.
Förändringar i riskexponeringsbeloppet (REA)
Totalt REA ökade med 21 miljarder kronor jämfört med årsskiftet. Valutaeffekter och tillväxt av kreditvolymerna ledde till ett högre kreditrisk-REA. Det motverkades dock delvis av förbättringar i kreditkvaliteten. IFRS9 infördes under det första kvartalet med omklassificeringar av tillgångar och förändringar i reserveringar, vilket minskade kreditrisk-REA med 2 miljarder kronor och marknadsrisk-REA med 9 miljarder kronor (på raden modelluppdateringar, metod & policy, övrigt). I underliggande marknads- och operativ risk-REA ingår en ökning av marknadsrisk-REA på 14 miljarder kronor, vilken berodde främst på de volatila marknaderna och högre riskexponering framför allt under det andra kvartalet.
| Mdr kr | |
|---|---|
| Balans 31 dec 2017 | 611 |
| Volymer | 19 |
| Kreditkvalitet | -16 |
| Valutaeffekt | 21 |
| Modelluppdateringar, metod & policy, övrigt | -17 |
| Underliggande förändringar i marknads- och operativ risk | 14 |
| Balans 30 sep 2018 | 632 |
Under det första kvartalet godkändes SEB:s ansökan att kalibrera om sannolikheten för fallissemang för företag, vilket ökade REA med 16 miljarder kronor. Det ytterligare REA, som uppgick till 15,8 miljarder kronor vid årsskiftet och som infördes 2015 i samförstånd med Finansinspektionen som en försiktighetsåtgärd, har nu frigjorts efter godkännandet.
Genomsnittliga riskvikter
Följande tabell visar genomsnittlig riskvikt (riskexponeringsbelopp delat med beloppet för exponering vid fallissemang) för de exponeringar som beräknas enligt den interna riskklassificeringsmodellen, IRK. Repor och värdepapperslån exkluderas i analysen eftersom de har låga riskvikter och kan variera påtagligt i volym och därigenom störa jämförbarheten i siffrorna.
| Kreditexponeringar enligt IRK-metod (exkl. repor och värdepapperslån) | 30 sep | 31 dec | 30 sep |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig riskvikt | 2018 | 2017 | 2017 |
| Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker | 2,6% | 3,3% | 1,9% |
| Institutsexponeringar | 25,7% | 24,0% | 23,7% |
| Företagsexponeringar | 31,1% | 31,6% | 31,7% |
| Hushållsexponeringar | 10,3% | 10,4% | 9,9% |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 6,8% | 7,0% | 6,9% |
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 58,5% | 59,6% | 80,8% |
| varav övriga hushållsexponeringar | 30,3% | 30,7% | 28,7% |
| Positioner i värdepapperiseringar | 10,3% | 10,6% | 31,1% |
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
Resultaträkning –Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| Enligt Finansinspektionens föreskrifter | Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2018 | % | 2017 | % | 2018 | 2017 | % | 2017 |
| Ränteintäkter | 9 811 | 9 562 | 3 | 8 170 | 20 | 27 777 | 24 295 | 14 | 32 285 |
| Leasingintäkter | 1 413 | 1 434 | -1 | 1 375 | 3 | 4 240 | 4 099 | 3 | 5 481 |
| Räntekostnader | -5 737 | -5 318 | 8 | -4 427 | 30 | -15 562 | -13 439 | 16 | -17 750 |
| Utdelningar | 844 | 4 593 | -82 | 1 018 | -17 | 8 454 | 5 774 | 46 | 6 981 |
| Provisionsintäkter | 3 132 | 3 561 | -12 | 2 750 | 14 | 9 763 | 8 977 | 9 | 12 153 |
| Provisionskostnader | - 727 | - 825 | -12 | - 576 | 26 | -2 393 | -1 947 | 23 | -2 596 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 983 | 845 | 16 | 1 075 | -9 | 2 980 | 3 531 | -16 | 4 493 |
| Övriga rörelseintäkter | 184 | 1 344 | -86 | 258 | -28 | 1 694 | 833 | 103 | 1 342 |
| Summa intäkter | 9 903 | 15 196 | -35 | 9 643 | 3 | 36 952 | 32 123 | 15 | 42 390 |
| Administrationskostnader | -3 775 | -3 806 | -1 | -3 350 | 13 | -11 349 | -10 681 | 6 | -14 252 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | -1 375 | -1 395 | -1 | -1 384 | -1 | -4 126 | -4 045 | 2 | -6 377 |
| Summa kostnader | -5 150 | -5 200 | -1 | -4 733 | 9 | -15 476 | -14 726 | 5 | -20 629 |
| Resultat före kreditförluster | 4 753 | 9 996 | -52 | 4 909 | -3 | 21 476 | 17 397 | 23 | 21 761 |
| Förväntade kreditförluster, netto1) | -371 | -156 | 138 | - 724 | |||||
| Kreditförluster, netto2) | - 326 | - 587 | - 749 | ||||||
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar | - 458 | - 78 | - 54 | -2 800 | - 149 | -1 497 | |||
| Rörelseresultat | 3 924 | 9 762 | -60 | 4 529 | -13 | 17 953 | 16 661 | 8 | 19 515 |
| Bokslutsdispositioner | 570 | 306 | 86 | 355 | 60 | 1 155 | 1 221 | -5 | 1 885 |
| Skatt | -1 111 | - 701 | 58 | - 935 | 19 | -2 424 | -2 919 | -17 | -3 633 |
| Övriga skatter | 22 | - 272 -108 | 0 | - 20 | 24 -181 | 43 | |||
| NETTORESULTAT | 3 406 | 9 096 | -63 | 3 949 | -14 | 16 664 | 14 986 | 11 | 17 811 |
1) Modell for förväntade förluster 2018 enligt IFRS 9.
2) Modell för inträffade förluster 2017 enligt IAS 39.
Totalresultat –Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2018 | % | 2017 | % | 2018 | 2017 | % | 2017 |
| 3 406 | 9 096 | -63 | 3 949 | -14 | 16 664 | 14 986 | 11 | 17 811 |
| - 79 | - 119 | - 878 | ||||||
| - 114 | - 300 | -62 | - 286 | -60 | - 673 | - 946 | -29 | -1 207 |
| 2 | 2 | 4 | -50 | 49 | 2 | - 8 | ||
| - 112 | - 298 | -62 | - 361 | -69 | - 624 | -1 063 | -41 | -2 093 |
| 3 294 | 8 798 | -63 | 3 588 | -8 | 16 040 | 13 923 | 15 | 15 718 |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | Jan–sep |
Balansräkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| 30 sep | 1 jan | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 248 224 | 97 741 | 97 741 | 396 122 |
| Utlåning till centralbanker | 13 463 | 8 832 | 8 832 | 21 466 |
| Utlåning till kreditinstitut | 125 904 | 189 949 | 189 949 | 178 025 |
| Utlåning till allmänheten1) | 1 427 115 | 1 204 761 | 1 205 906 | 1 255 809 |
| Räntebärande värdepapper | 178 796 | 124 732 | 125 070 | 156 150 |
| Egetkapitalinstrument | 43 150 | 50 098 | 50 098 | 49 450 |
| Derivat | 120 902 | 104 220 | 104 220 | 113 841 |
| Övriga tillgångar1) | 126 493 | 110 345 | 110 347 | 129 264 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 2 284 047 | 1 890 678 | 1 892 163 | 2 300 128 |
| Skulder till centralbanker och kreditinstitut | 176 100 | 134 562 | 134 561 | 216 490 |
| In- och upplåning från allmänheten2) | 1 035 677 | 849 488 | 849 479 | 1 071 786 |
| Emitterade värdepapper | 711 655 | 610 292 | 610 292 | 655 539 |
| Korta positioner | 53 565 | 24 985 | 24 985 | 45 715 |
| Derivat | 103 399 | 86 990 | 86 990 | 93 137 |
| Övriga finansiella skulder | 4 417 | 3 894 | 3 894 | 18 139 |
| Övriga skulder | 71 066 | 55 443 | 55 772 | 74 443 |
| Obeskattade reserver | 21 423 | 21 429 | 21 429 | 21 760 |
| Aktieägarnas eget kapital | 106 745 | 103 595 | 104 762 | 103 120 |
| SUMMA SKULDER, OBESKATTADE RESERVER | ||||
| OCH EGET KAPITAL | 2 284 047 | 1 890 678 | 1 892 163 | 2 300 128 |
1) En justering har skett med 2 263 Mkr för jämförelseperioderna 31 dec 2017 samt 1 jan 2018 mellan Utlåning till allmänheten och Övriga tillgångar jämfört med delårsrapporten för andra kvartalet.
| Summa In- och upplåning från allmänheten | 1 035 677 | 849 488 | 849 479 | 1 071 786 |
|---|---|---|---|---|
| Övrig in- och upplåning | 684 898 | 527 560 | 527 551 | 770 002 |
| inlåning som inte täcks av insättningsgaranti | 150 624 | 135 254 | 135 254 | 116 087 |
| Privatpersoners och mindre och medelstora företags | ||||
| inlåning som täcks av insättningsgaranti | 200 155 | 186 674 | 186 674 | 185 697 |
| 2) Privatpersoners och mindre och medelstora företags |
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden –Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 |
| Säkerheter ställda för egna skulder | 419 832 | 447 925 | 403 240 |
| Övriga ställda säkerheter | 168 239 | 114 494 | 132 138 |
| Ställda panter | 588 071 | 562 419 | 535 378 |
| Ansvarsförbindelser | 134 804 | 103 059 | 97 169 |
| Åtaganden | 549 879 | 435 488 | 478 466 |
| Eventualförpliktelser | 684 684 | 538 547 | 575 635 |
Kapitaltäckning–Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2017 | |
| Tillgängligt kapital | ||||
| Kärnprimärkapital | 107 577 | 101 810 | 101 969 | |
| Primärkapital | 122 726 | 115 733 | 115 868 | |
| Kapitalbas | 141 319 | 131 328 | 131 147 | |
| Kapitalkrav | ||||
| Riskexponeringsbelopp | 557 621 | 514 328 | 505 428 | |
| Uttryckt som kapitalkrav | 44 610 | 41 146 | 40 434 | |
| Kärnprimärkapitalrelation | 19,3% | 19,8% | 20,2% | |
| Primärkapitalrelation | 22,0% | 22,5% | 22,9% | |
| Total kapitalrelation | 25,3% | 25,5% | 25,9% | |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 3,17 | 3,19 | 3,24 | |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 8,1% | 8,2% | 8,2% | |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | 2,5% | 2,5% | |
| varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert | 1,1% | 1,2% | 1,2% | |
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 14,8% | 15,3% | 15,7% |
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Det internt bedömda kapitalkravet för moderbolaget uppgick till 69 miljarder kronor (61). Denna bedömning görs utan diversifieringseffekter.
Definitioner - Alternativa nyckeltal1
Jämförelsestörande poster
I syfte att underlätta en jämförelse av rörelseresultatet mellan innevarande och tidigare perioder identifieras och beskrivs poster med en väsentlig påverkan som ledningen anser påverkar jämförbarheten eller är relevanta för att förstå det finansiella resultatet till exempel nedskrivning av goodwill, omstruktureri ng, vinster eller förluster från avyttringar och andra intäkter och kostnader som inte är återkommande.
Rörelseresultat
Summa resultat före skatt.
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster
Summa resultat före jämförelsestörand e poster och skatt.
Räntabilitet på eget kapital
Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt2 eget kapital.
Räntabilitet på eget kapital exklusive jämförelsestörande poster
Aktieägarnas andel av nettoresultatet, exklusive jämförelsestörande poster och därtill relaterad skatt, i relation till med genomsnittligt2 eget kapital.
Räntabilitet på allokerat kapital
Rörelseresultat, reducerat med en schablonskattesats, per division i relation till med genomsnittligt2 allokerat kapital.
Räntabilitet på totala tillgångar
Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittlig2 balansomslutning.
1 Alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures, APM-mått) är finansiella mått över historisk eller framtida resultatutveckling, finansiell ställning eller kassaflöde som inte definieras i tillämpligt redovisningsregelverk (IFRS) eller i EU:s kapitalkravs-direktiv (CRD IV)/ kapitalkravsförordning (CRR). Alternativa nyckeltal används av SEB när det är relevant för att följa upp och beskriva SEB:s finansiella situation och för att ge ytterligare relevant information och verktyg för att möjliggöra en analys av SEB:s finansiella utveckling. Alternativa nyckeltal som beskriver nettoresultat per aktie före utspädning, nettoresultat per aktie efter utspädning, substansvärde per aktie, eget kapital per aktie, räntabilitet på eget kapital, räntabilitet på totala tillgångar och räntabilitet på riskexponeringsbelopp ger relevant information om SEB:s resultat i relation till olika investeringsmått. K/I-talet ger information om SEB:s kostnadseffektivitet. Alternativa nyckeltal som baseras på utlåning ger information om reserveringar i relation till kreditrisk. Alla dessa mått kan skilja sig från liknande nyckeltal som presenteras av andra företag.
2Ackumulerat genomsnitt från årets början, beräknat på månadsbasis.
3 Genomsnittligt antal beräknat på dagsbasis
Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt2 riskexponeringsbelopp.
K/I-tal
Summa rörelsekostnader dividerat med summa rörelseintäkter.
Nettoresultat per aktie före utspädning
Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt3 antal aktier före utspädning.
Nettoresultat per aktie efter utspädning
Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt2 antal aktier efter utspädning. Den beräknade utspädningen är baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långfristiga aktieprogrammen.
Substansvärde per aktie
Summan av kapital, kapitaldelen av eventuella övervärden i innehav av räntebärande värdepapper och övervärden i livförsäkringsverksamheten, i relation till antal utestående aktier.
Eget kapital per aktie
Eget kapital i relation till antal utestående aktier.
Alternativa nyckeltal för kreditrisk:
Baserade på IFRS 9 Förväntade kreditförluster Sannolikhetsvägda kreditförluster med respektive risk för fallissemang
Reserv för förväntade kreditförluster
Reserv för förväntade kreditförluster avseende finansiella tillgångar, kontraktstillgångar, lånelöften och finansiella garantier.
Förväntad kreditförlustnivå, netto
Förväntade kreditförluster, netto, i relation till ingående balans för skuldinstrument, utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut som redovisas till upplupet anskaffningsvärde samt finansiella garantier och lånelöften, justerat för reserver för förväntade kreditförluster.
Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster
Reserver för förväntade kreditförluster som en procentandel av underliggande redovisade bruttovärden och nominella belopp för finansiella garantier och lånelöften
Alternativa nyckeltal för kreditrisk:
Före införandet av IFRS 9
Kreditförlustnivå
Kreditförluster, netto, i relation till summan av ingående balans för utlåning till allmänheten, utlåning till kreditinstitut samt kreditgarantier efter avdrag för specifika reserver, gruppvisa reserver och reserver för poster utanför balansräkningen.
Andel osäkra lånefordringar, brutto
Individuellt värderade osäkra lånefordringar, brutto, i
Räntabilitet på riskexponeringsbelopp
relation till summan av utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut före avdrag för reserver.
Andel osäkra lånefordringar, netto
Individuellt värderade osäkra lånefordringar, netto (efter avdrag för specifika reserver) i relation till utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut efter avdrag för specifika reserver och gruppvisa reserver.
Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar
Specifika reserver i relation till individuellt värderade osäkra lånefordringar.
Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar
Totala reserver (specifika reserver och gruppvisa reserver för individuellt värderade osäkra lånefordringar) i relation till individuellt värderade osäkra lånefordringar.
Reserveringsgrad för portföljvärderade lån
Gruppvisa reserver för portföljvärderade lån i relation till portföljvärderade lån oreglerade mer än 60 dagar eller omstrukturerade lånefordringar.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar (Problemlån)
SEB:s benämning för lånefordringar som antingen bedöms vara osäkra eller oreglerade. Inkluderar individuellt värderade osäkra lånefordringar, portföljvärderad e lån oreglerade mer än 60 dagar samt omstrukturerade portföljvärderade lånefordringar.
Reserveringsgrad för problemlån
Totala reserver (specifika, gruppvisa och reserver för poster utanför balansräkningen) i relation till osäkra lån och oreglerade portföljfordringar.
Problemlån i procent av utlåningen
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i relation till utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut före avdrag för reserveringar.
Definitioner
Enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR) Riskexponeringsbelopp
Tillgångar och åtaganden utanför balansräkningen, riskvägda enligt kapitaltäckningsreglerna för kreditrisk och marknadsrisk. Operativa risker beräknas och uttrycks som riskexponeringsbelopp. Riskexponeringsb elopp beräknas endast för den konsoliderade situationen, det vill säga exklusive försäkringsverksam heten, och för poster som har dragits av från kapitalbasen.
Kärnprimärkapital
Eget kapital exklusive föreslagen utdelning, uppskjuten skatt, immateriella tillgångar och vissa ytterligare justeringar enligt EU:s kapitalkravsförordni ng nr 575/2013 (CRR).
Primärkapital
Kärnprimärkapital inklusive vissa särskilt förlustabsorberande förlagslån, så kallat primärkapitaltillskott.
Supplementärkapital
Huvudsakligen förlagslån som inte uppfyller kraven för att få medräknas som primärkapitaltillskott.
Kapitalbas
Summan av primärkapital och supplementärkapital.
Kärnprimärkapitalrelation
Kärnprimärkapital i relation till riskexponeringsbelopp.
Primärkapitalrelation
Primärkapital i relation till riskexponeringsbelopp.
Total kapitalrelation
Kapitalbasen i relation till riskexponeringsbelopp.
Bruttosoliditetsgrad
Primärkapitalet i relation till balansomslutningen plus vissa poster utanför balansräkningen omräknade med konverteringsfaktorer definierade i standardmetoden.
Likviditetstäckningsgrad (LCR)
Högkvalitativa likvida tillgångar i relation till ett beräknat nettolikviditetsutflöde under de kommande 30 kalenderdagarna.
I excelfilen Alternativa Nyckeltal, som finns på sebgroup.com/sv/ir, anges hur nyckeltalen beräknas
Detta är SEB
| Vision | Att leverera service i världsklass till våra kunder. |
|---|---|
| Vårt syfte | Vi är övertygade om att ett entreprenöriellt tänkande liksom innovativa företag behövs för att skapa en bättre värld. Vi finns för att göra det möjligt för dem att uppnå sina ambitioner och lyckas i såväl goda som svåra tider. |
| Vår övergripande ambition | Att vara den klart ledande nordiska banken för företag och institutioner och den bästa universalbanken i Sverige och Baltikum. |
| Vilka vi betjänar | 2 300 storföretag, 700 finansiella institutioner, 274 000 små- och medelstora företag och 1,4 miljoner privatpersoner är helkunder hos SEB. |
| Våra strategiska prioriteringar | Ledande kundupplevelser – Utveckla långsiktiga kundrelationer baserade på förtroende. Kunderna ska känna att den service och rådgivning som erbjuds bygger på insikt om deras behov, är lämpliga och tillgängliga på deras villkor och att SEB proaktivt delar med sig av sin kunskap för deras bästa. |
| Tillväxt inom styrkeområden – i tre utvalda kärnområden – kunderbjudandet till alla segment i Sverige, stora företag och finansiella institutioner i Norden, Tyskland och Storbritannien samt sparerbjudande till privatpersoner och företag. |
|
| Motståndskraft och flexibilitet – Upprätthålla motståndskraft och flexibilitet för att kunna anpassa verksamheten till rådande marknadsförhållanden. Motståndskraften baseras på kostnads- och kapitaleffektivitet. |
|
| Värderingar | SEB styrs av sin uppförandekod och sina värderingar: Kunden först, engagemang, samarbete och enkelhet. |
| Medarbetare | Cirka 15 000 skickliga medarbetare betjänar kunder från kontor i cirka 20 länder: i olika tidszoner för att tillhandahålla tillgänglighet och kunskap om de lokala marknaderna. |
| Historik | 160 år av affärer, förtroende och kunskapsutbyte. Banken har alltid tagit ansvar för en hållbar samhällsutveckling genom att stödja företagande, internationella kontakter och långsiktiga relationer. |
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på sebgroup.com/ir (på engelska)