AI assistant
SEB — Interim / Quarterly Report 2017
Apr 27, 2017
2966_iss_2017-04-27_56e251d8-4033-4539-91fa-f3461bf20a4d.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari – mars 2017
STOCKHOLM 27 APRIL 2017
SEB Delårsrapport januari - mars 2017
Resultat – första kvartalet 2017
(Jämfört med fjärde kvartalet 2016)
- Rörelseintäkter 11,2 mdr kr (11,6) och rörelsekostnader 5,4 mdr kr (5,7).
- Rörelseresultat 5,5 mdr kr (5,6) och nettoresultat 4,3 mdr kr (4,2).
- Nettokreditförluster 204 Mkr (284) med en kreditförlustnivå på 0,05 procent (0,08).
- Räntabilitet 12,2 procent (12,3).
- Räntabilitet exklusive jämförelsestörande poster* 11,7 procent (11,8).
- Vinst per aktie 1:98 kr (1:96).
* De jämförelsestörande posterna uppstod 2016. Se sid 4.
Volymer och nyckeltal
VDhar ordet
Vi ser en rad oroväckande tendenser och händelser på den globala nivån som till exempel ökad geopolitisk osäkerhet, krav på ökad protektionism, rekordhög skuldsättning, åldrande befolkningar och ökad politisk osäkerhet i många länder. Samtidigt finns det också skäl att vara mer optimistisk. Världsekonomin tar lite mer fart, nu också i Europa. Den mer positiva utvecklingen av affärsklimatet som vi såg i slutet av förra året har fortsatt även i början av det här året. Det har avspeglats också i utvecklingen på finansmarknaderna. Obligationsräntorna har stigit mot bakgrund av att den långa perioden med kvantitativa lättnader sakta närmar sig sitt slut. Samtidigt har förväntningar på nyinvesteringar i infrastruktur och högre tillväxt stimulerat aktiemarknaderna. I USA har Federal Reserve höjt fed funds-räntan en andra gång, medan Riksbanken har bibehållit reporäntan på -0,50 procent sedan början av förra året.
Vår väldiversifierade affärsmix är en tillgång i dagens mer komplexa omvärld
Med SEB:s breda affärsmix kan vi stödja våra kunder och skapa långsiktig lönsam tillväxt även i en mer komplex omvärld. Under det här kvartalet ökade räntenettot med 2 procent jämfört med första kvartalet förra året. Och detta trots att avgiften till den svenska avvecklingsfonden fördubblades nu från och med 2017. Starka finansmarknader och aktiva företagskunder bidrog till att provisionsnettot ökade med 10 procent jämfört med första kvartalet 2016. Rörelsekostnaderna uppgick till 5,4 miljarder kronor; i linje med vårt kostnadstak på under 22 miljarder kronor per år fram till och med 2018. Kreditkvaliteten var fortsatt hög med en kreditförlustnivå på 0,05 procent. Med en kärnprimärkapitalrelation på 18,9 procent, var räntabiliteten 12,2 procent.
Kostnaden för att bedriva bankverksamhet ökar. I år räknar SEB med att betala mer än 2 miljarder kronor i myndighetsavgifter inklusive avvecklingsfonds- och insättningsgarantiavgifter. I slutändan kommer dessa kostnader också att påverka kunderna.
Exekvering av affärsplanen fortsätter
Vi har kommit en bra bit på väg i vår treåriga affärsplan. Den är ju det första steget på vår ambitiösa långsiktiga resa mot att leverera service i världsklass till våra kunder. Planen omfattar tre viktiga tillväxtområden – alla affärssegment i Sverige, vår nordiska och tyska företagsaffär liksom långsiktigt sparande. Den innebär också en tydlig transformationsagenda där vi vill utnyttja hela potentialen som digitaliseringen möjliggör såväl när det gäller att ytterligare förbättra erbjudanden och tillgängliggöra servicen till våra kunder som att öka den interna effektiviteten med hjälp av automatiserade processer.
Nu under det första kvartalet flyttade vi fram vår position inom de olika segmenten i Sverige ytterligare. Vi har en tydligt marknadsledande position på den svenska kapitalmarknaden och vi var mer aktiva inom segmentet små och medelstora företag, där vi har en marknadsandel på 15 procent. I Norden och Tyskland fortsatte vi att göra framsteg när företagskunderna var mer aktiva i det mer optimistiska affärsläget. Bland finansiella institutioner såg vi överlag ett stort intresse för hållbarhetsinriktade investeringar, ett område där SEB har en ledande ställning. Under kvartalet lanserade vi flera nya initiativ inom ramen för vår transformationsagenda; till exempel en digital nykundsprocess i Sverige, en ny funktion för att hantera privatekonomi via mobilappen, Smart ID för digital signering i de tre baltiska länderna, och vår nya globala depåförvaringsplattform, Investor World, för att bara nämna några.
För mig är det ett stort privilegium att få ta över rodret på SEB. Vår strategi ligger fast och vi kan fortsätta vår resa utifrån en styrkeposition. Vårt engagemang är oförminskat starkt. Vi kommer fortsätta att arbeta hårt för att genomföra strategin och affärsplanen. Det finns mycket kvar att göra innan kunderna tycker att vi har uppnått visionen om service i världsklass.
SEB Delårsrapport januari - mars 2017 3
Första kvartalet 2017
Rörelseresultatet minskade med 1 procent till 5 529 Mkr (5 558) och nettoresultatet (efter skatt) ökade med 1 procent till 4 290 Mkr (4 244). Jämfört med det första kvartalet 2016, när två av de jämförelsestörande posterna* ingick i resultatet, ökade rörelseresultatet med 6 985 Mkr till 5 529 Mkr (-1 456).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna minskade med 4 procent till 11 204 Mkr (11 618) och ökade med 10 procent från 10 222 Mkr i det första kvartalet 2016.
Räntenettot, som uppgick till 4 716 Mkr, minskade med 2 procent jämfört med föregående kvartal (4 798) och ökade med 2 procent jämfört med första kvartalet 2016. Både den svenska reporäntan och ECB:s refinansieringsränta i euro låg oförändrade kvar på -0,5 respektive noll procent under kvartalet.
| Kv1 | Kv4 | Kv1 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Kunddrivet räntenetto | 5 427 | 5 424 | 4 967 |
| Räntenetto från övriga aktiviteter | -711 | -626 | -331 |
| Summa | 4 716 | 4 798 | 4 636 |
Det kunddrivna räntenettot var i princip oförändrat jämfört med det fjärde kvartalet 2016, med små volymoch marginaleffekter. Det berodde främst på den stabila utlåningen.
Jämfört med det första kvartalet 2016, ökade det kunddrivna räntenettot med 460 Mkr. En positiv utlåningseffekt på 769 Mkr motverkades av effekter från inlåningen, främst lägre inlåningsmarginaler på grund av det negativa ränteläget, på totalt 309 Mkr.
Räntenettot från övriga aktiviteter minskade med 86 Mkr jämfört med fjärde kvartalet 2016. Både
*Jämförelsestörande poster:
1. I det första kvartalet 2016 införde SEB en ny kundorienterad organisation. Omorganisationen ledde till en nedskrivning av goodwill på 5 334 Mkr inom rörelsekostnader. Kostnaden var inte skattemässigt avdragsgill.
2. I det första kvartalet 2016 redovisades finansiella effekter från omstruktureringsåtgärder i Baltikum och Tyskland och en bortskrivning av immateriella IT-tillgångar som inte längre används som rörelsekostnader. Totalt uppgick dessa poster till 615 Mkr med en positiv skatteeffekt på 101 Mkr.
De jämförelsestörande posterna påverkar enbart räntabiliteten i det första kvartalet 2017, eftersom de utgör en del av den ingående balansen av eget kapital. I tabellen jämförs rörelseresultatet för det första kvartalet 2017 med 2016 exklusive de jämförelsestörande posterna:
kvartalet för att ersätta finansiering som kommer att förfalla under året. Avvecklingsfondavgiften ökade med 211 Mkr på grund av att myndighetskravet ökade från 4,5 till 9 baspunkter, vilket beräknas på totala skulder, anpassat enligt regelverket. De totala myndighetsavgifterna, inklusive
avvecklingsfond- och insättningsgarantiavgifter, uppgick till 526 Mkr (331). För helåret 2017 förväntas myndighetsavgifterna att överstiga 2 miljarder kronor, att jämföra med 1,4 miljarder kronor för 2016.
långfristig upplåning och primärkapital togs upp under
Provisionsnettot minskade med 7 procent till 4 268 Mkr (4 609) och ökade med 10 procent jämfört med det första kvartalet förra året. Företagskunderna var aktiva på kapitalmarknaderna för att kunna dra nytta av det låga ränteläget i det första kvartalet. Därför ökade emission- och rådgivningsprovisionerna med 51 Mkr jämfört med det fjärde kvartalet 2016 och med 132 Mkr jämfört med det första kvartalet förra året. Nyutlåningen var begränsad i det första kvartalet och låneprovisionerna minskade med 170 Mkr, jämfört med det fjärde kvartalet 2016. Börserna steg under kvartalet, vilket ledde till att provisionerna från kapitaloch depåförvaltningen ökade med 49 Mkr, exklusive de resultat- och transaktionsbaserade intäkterna som minskade, till 38 Mkr, jämfört med det säsongsmässigt starka fjärde kvartalet (212). Övriga värdepappersprovisioner minskade. Provisionsnettot från livförsäkringsverksamheten minskade till 267 Mkr (276).
Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade med 1 procent till 2 063 Mkr (2 038) och med 49 procent jämfört med det första kvartalet 2016. Jämfört med det fjärde kvartalet ökade finansnettot på grund av den kortfristiga likviditetshanteringen och marknadsvärdet på obligationsportföljen som hålls i likviditetshanteringssyfte ökade. Kreditjusteringen för
| Jan–mar | ||||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % | |
| Summa rörelseintäkter | 11 204 | 10 222 | 10 | |
| Summa rörelsekostnader | -5 436 | -5 416 | 0 | |
| Resultat före kreditförluster | 5 767 | 4 806 | 20 | |
| Kreditförluster m m | -239 | -313 | -24 | |
| Rörelseresultat | 5 529 | 4 493 | 23 |
En jämförelsestörande post rapporterades även i det andra kvartalet 2016. Den påverkar jämförelsen av räntabiliteten.
verkligt värde1) uppgick till -61 Mkr i det första kvartalet, en förändring med -284 Mkr sedan årsskiftet (223). Finansnettot från den traditionella livförsäkringsverksamheten i Sverige och Danmark minskade med 171 Mkr till 378 Mkr (549).
Övriga intäkter, netto, minskade med 9 procent till 157 Mkr (173) och minskade med 48 procent jämfört med första kvartalet 2016. Posten bestod bland annat av en kombination av realiserade kapitalvinster och orealiserade värderings- och säkringseffekter.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna minskade med 5 procent och uppgick till 5 436 Mkr (5 709). Minskningen med 52 procent jämfört med det första kvartalet 2016 beror på jämförelsestörande poster (se rutan på sidan 4).
I det fjärde kvartalet 2016 ingick kostnader relaterade till den pågående transformationen av banken, liksom säsongsmässiga effekter.
Kreditförlustreserveringar
Kreditförluster, netto, minskade med 28 procent till 204 Mkr (284) och minskade med 30 procent jämfört med det första kvartalet 2016. Kreditförlustnivån var 5 baspunkter (8). I Division Baltikum återfördes reserveringar till ett belopp på 19 Mkr i det första kvartalet 2017.
Skatt
Den totala skattekostnaden minskade med 6 procent till 1 239 Mkr (1 314). Den effektiva skattesatsen för det första kvartalet var 22,4 procent (23,6).
Under 2017 trädde ny lagstiftning i kraft i Sverige som begränsar avdragsrätten för räntekostnader på förlagslån som klassificeras som primär- eller supplementärkapital. Det ökade skattekostnaderna med 85 Mkr. Den totala ungefärliga effekten för 2017 är en ökning med 360 Mkr och 300 Mkr för 2018 och varje år framöver, allt annat lika.
Vidare beskattades en utdelning från dotterbolaget i Estland i det första kvartalet 2017 när den betalades ut till moderbolaget. Skatten uppgick till 72 Mkr.
Räntabilitet
Räntabiliteten för det första kvartalet var 12,2 procent (12,3). Exklusive de jämförelsestörande posterna var räntabiliteten 11,7 procent (11,8).
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till 1 212 Mkr (1 225).
Värdet på pensionsplanernas tillgångar var högre än pensionsskulderna. Diskonteringsräntan för pensionsskulden i Sverige var oförändrad på 2,4 procent (2,4) medan den i Tyskland justerades till 1,8 procent (1,7). Pensionsskulden för de förmånsbestämda pensionsplanerna var i princip oförändrad medan värdet på pensionstillgångarna ökade. Nettoförändringen från de förmånsbestämda pensionsplanerna blev därför 1 530 Mkr (1 883).
Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga summan av kassaflödessäkringar, finansiella tillgångar som kan säljas och omräkningen av den utländska verksamheten, var negativ och uppgick till -318 Mkr (-658).
1) Värdering av motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA), samt emitterade strukturerade obligationer (OCA).
Affärsvolymer
Balansomslutningen uppgick till 2 927 miljarder kronor vid kvartalets slut, en ökning med 306 miljarder kronor jämfört med årsskiftet (2 621).
| Mar | Dec | Mar | |
|---|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2017 | 2016 | 2016 |
| Offentlig förvaltning | 27 | 28 | 36 |
| Hushåll | 554 | 549 | 530 |
| Företag | 796 | 786 | 711 |
| Repor | 109 | 63 | 93 |
| Skuldinstrument | 14 | 15 | 18 |
| Övrigt | 17 | 12 | 14 |
| Utlåning till allmänheten | 1 517 | 1 453 | 1 402 |
Utlåningen till allmänheten uppgick till 1 517 miljarder kronor, en ökning med 64 miljarder kronor sedan årsskiftet. Exklusive repor var de huvudsakliga förändringarna att bolån och lån till bostadsrättsföreningar ökade liksom både företags- och privatutlåning i Baltikum.
SEB:s totala kreditportfölj (som omfattar både volymer i balansräkningen och åtaganden utanför balansräkningen) uppgick till 2 167 miljarder kronor (2 143). Under kvartalet ökade lån och lånelöften till hushållen med 9 miljarder kronor. Krediter och åtaganden utanför balansräkningen till segmenten företag och fastighetsförvaltning ökade med 1 miljard kronor med viss tillväxt inom bostadsfastigheter och bostadsrättsföreningar.
| Mar | Dec | Mar | |
|---|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2017 | 2016 | 2016 |
| Offentlig förvaltning | 72 | 35 | 38 |
| Hushåll | 274 | 277 | 261 |
| Företag | 719 | 605 | 599 |
| Repor | 12 | 1 | 21 |
| Övrigt | 43 | 44 | 49 |
| In- och upplåning från allmänheten | 1 120 | 962 | 968 |
In- och upplåning från allmänheten uppgick till 1 120 miljarder kronor. Inom företagssegmentet ökade inlåning från finansiella företag med 102 miljarder kronor medan inlåning från icke-finansiella företag ökade med 11 miljarder kronor under kvartalet. Hushållsinlåningen minskade med 3 miljarder kronor.
Det förvaltade kapitalet uppgick till 1 800 miljarder kronor (1 7491) ). Årets nettoinflöde var 6 miljarder kronor och marknadsvärdet ökade med 45 miljarder kronor.
Depåförvaringsvolymen ökade delvis till följd av högre börsvärden i kvartalet och uppgick till 7 463 miljarder kronor (6 859).
Marknadsrisk
SEB:s affärsmodell drivs av kundernas efterfrågan. Value-at-Risk (VaR) i handelslagret var i genomsnitt 93 Mkr i det första kvartalet 2017 (113 i det första kvartalet 2016) och årssnittet för helåret 2016 var 112 Mkr. I genomsnitt förväntas koncernen, med 99 procents sannolikhet, inte förlora mer än detta belopp under en period på tio handelsdagar. VaR var relativt stabilt i det första kvartalet.
Likviditet och långfristig upplåning
Kortfristig finansiering, certifikat, ökade med 37 miljarder kronor sedan årsskiftet.
Under kvartalet förföll 5 miljarder kronor i långfristig upplåning, av vilket 1 miljard var säkerställda obligationer och 4 miljarder seniora obligationer. Samtidigt emitterades 38 miljarder kronor som bestod av 16 miljarder kronor i säkerställda obligationer, 17 miljarder i seniora obligationer och 5 miljarder i förlagslån som klassificeras som primärkapital. Banken nyttjade det fördelaktiga ränteläget för att förfinansiera både senior upplåning och förlagslån som förfaller under året. SEB:s första egna gröna obligation som uppgick till 500 miljoner euro var en del av den nya finansieringen.
Likviditetsreserven uppgick till 570 miljarder kronor vid kvartalets slut (427).
Finansinspektionen kräver att likviditetstäckningsgraden (beräknat enligt för Sverige anpassade regler) skall vara minst 100 procent, totalt, samt i euro respektive US-dollar. Vid slutet av perioden uppgick likviditetstäckningsgraden till 133 procent (168) och till 235 respektive 214 procent för US-dollar och euro.
Bankens målsättning är att alltid ha en stabil finansiering. SEB:s interna strukturella likviditetsmått, core gap, som mäter relationen mellan stabil finansiering och tillgångar som inte är likvida, var 112 procent (114). Bruttosoliditetsgraden var 4,7 procent (5,1).
Rating
Moody's rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till Aa3 med stabila utsikter tack vare SEB:s kreditkvalitet, stabila resultat, diversifiering liksom ökad effektivitet.
Fitch rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till AA- med stabila utsikter. Utsikterna baseras på SEB:s långsiktiga strategi samt att intjäningen varit stabil och väl diversifierad.
S&P rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till A+ med stabila utsikter. Utsikterna är baserade på bankens positiva utveckling av kapital och intjäning som kan kompensera effekten av den förhöjda risken i svensk ekonomi som S&P uppfattar.
1) Se sidan 7 för information om justeringar i rapporteringen av förvaltat kapital.
Kapitalposition
SEB:s kärnprimärkapitalrelation uppgick till 18,9 procent. SEB:s skattning av kärnprimärkapitalkravet under pelare 1 och 2 (med pelare 2-kraven beräknade enligt Finansinspektionens metoder) är 17,0 procent vid kvartalsskiftet. Under kvartalet höjde Finansinspektionen den kontracykliska kapitalbufferten med 0,5 procentenheter till 2,0 procent. Banken strävar efter en buffert på cirka 150 baspunkter över kapitalkravet.
SEB har ansökt om Finansinspektionens tillstånd att använda en reviderad intern modell för riskvikter på företagsexponeringar. Om ansökningen godkänns kommer riskexponeringsbeloppet (REA) att öka, men det tillfälliga kapitalbuffertkravet på 0,4 procent under pelare 2 utgår.
Följande tabell visar REA och kapitalrelationerna enligt Basel III.
| Mar | Dec | Mar | |
|---|---|---|---|
| Kapitalkrav, Basel III | 2017 | 2016 | 2016 |
| Riskexponeringsbelopp, mdr kr | 610 | 610 | 563 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 18,9 | 18,8 | 19,1 |
| Primärkapitalrelation, % | 22,2 | 21,2 | 21,5 |
| Total kapitalrelation, % | 25,9 | 24,8 | 23,9 |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 4,7 | 5,1 | 4,6 |
Totalt REA var oförändrat jämfört med årsskiftet. Kreditvolymen ökade något sedan årsskiftet vilket bidrog till högre REA men detta motverkades delvis av förbättrad kreditkvalitet och valutaeffekter.
Med ett oförändrat REA, berodde förbättringen av kärnprimärkapitalrelationen primärt på att kapitalet ökade. Nettoresultatet för det första kvartalet 2017, med ett avdrag för framtida utdelning på samma nivå som 2016, bidrog positivt. När det gäller primärkapitalrelationen och den totala kapitalrelationen berodde förbättringen på primärkapitaltillskottet under kvartalet.
Finansiella mål
SEB:s långsiktiga finansiella mål är att:
- utdelningen per aktie skall vara 40 procent eller mer av vinst per aktie varje år,
- upprätthålla en kärnprimärkapitalrelation som är cirka 150 baspunkter högre än gällande kapitalkrav från Finansinspektionen, och
- skapa en konkurrenskraftig avkastning på kapitalet.
Banken strävar över tid efter att nå en uthållig lönsamhet på 15 procent.
Förändringar i rapporteringen
Avrundningar
Från och med första kvartalet 2017, avrundas inte siffrorna i tabellerna i denna rapport i syfte att summorna ska stämma överens. Förändringen görs av praktiska skäl och har ingen väsentlig inverkan. Historisk information har inte räknats om.
Förvaltat kapital
Definitionen av det förvaltade kapitalet har förfinats så att de olika tillgångsslagen ska definieras och återspeglas bättre. Bland annat inräknas inte längre viss kundinlåning som tidigare inkluderades då syftet var att använda medlen till en lämplig investering inom en snar framtid. Vidare ingår vissa andra tillgångsslag som tidigare inte har definierats som förvaltat kapital nu i definitionen. Nettoeffekten i det första kvartalet 2017 var en minskning med 32 miljarder kronor. För att underlätta jämförelser har de föregående åtta kvartalen räknats om pro forma.
Allokerat kapital
Allokeringen av kapital till divisionerna granskas och uppdateras i samband med affärsplaneringen. Justeringar görs för att återspegla förändringar i riskprofil, regeluppdateringar, etc. Det nya kravet att ta höjd för löptider i riskexponeringsbeloppen (maturity adjustment factor) har till exempel arbetats in i det allokerade kapitalet för divisionerna Stora Företag & Finansiella Institutioner och Företag & Privatkunder.
Kommande regelverksförändringar
Förslaget att införa en ny skatt baserad på lönekostnader i den finansiella sektorn i Sverige drogs tillbaka under kvartalet.
Den svenska regeringen föreslår nu en höjning av avvecklingsfondsavgifterna från 9 till 12,5 baspunkter. Till skillnad från avvecklingsfonder i andra EU-länder, planeras ingen övre gräns på det totala beloppet i fonden. Svenska banker har via Bankföreningen motsatt sig förslaget på grund av den höga avgiftsnivån, avsaknaden av ett gränsbelopp på fonden och eftersom regeringen planerar att använda avgifterna som en finansieringskälla, liknande en skatt. Om förslaget antas, kommer svenska banker att verka under ojämlika
konkurrensförhållanden visavi andra europeiska banker.
För att inför nya redovisningsstandarder har SEB ett övergripande IFRS-projekt vilket beskrivs i årsredovisningen för 2016. IFRS 9 föreskriver bland annat att nedskrivningar skall baseras på en modell för förväntade förluster i stället för den nuvarande modellen för inträffade förluster. SEB:s bedömning är att de nya reglerna sannolikt kommer att öka kreditförlustreserveringarna och minska kapitalet vid övergången och att volatilitet i kreditförlustraden i resultaträkningen ökar med det nya regelverket. Europeiska kommissionen har föreslagit att ökade avsättningar för kreditförluster enligt IFRS 9 fasas in i kapitalbasen över fem år. Under första kvartalet har flera preliminära beslut tagits avseende IFRS 9. Avseende klassificering av finansiella skulder medger IFRS 9 en möjlighet att förtidstillämpa presentation av förändringar i verkligt värde till följd av förändringar av egen kreditrisk för finansiella skulder som valts att värderas till verkligt värde via resultaträkningen i övrigt totalresultat istället för i resultaträkningen. SEB har inte för avsikt att förtidstillämpa denna möjlighet. När det gäller säkringsredovisning medger IFRS 9 en valmöjlighet och SEB planerar att fortsätta tillämpa säkringsredovisningskraven i IAS 39.
Risker och osäkerhetsfaktorer
SEB tar kredit-, marknads-, likviditets-, IT och operativa samt livförsäkringsrisker. Koncernens riskstruktur och dess risk-, likviditets- och kapitalhantering beskrivs mer detaljerat i SEB:s årsredovisning för 2016 (sidorna 40- 45 samt not 17, 19 och 20) och i 'Capital Adequacy and Risk Management Report' för 2016 (på engelska). Ytterligare information finns i Fact Book (på engelska) som publiceras kvartalsvis.
Den makroekonomiska utvecklingen är fortfarande osäker även om utsikterna för konjunkturen globalt är något mer positiva och deflationsriskerna inte är lika stora. Dock kvarstår de stora globala obalanserna och om världens centralbanker minskar likviditetsstödet till de finansiella marknaderna kan svårbedömda direkta och indirekta effekter uppstå. Det finns tecken på att Riksbanken inte kommer att göra flera räntesänkningar och det kan även komma en höjning mot slutet av 2017. Den geopolitiska osäkerheten har ökat. Det oväntade utfallet av EU-folkomröstningen i Storbritannien, Brexit, och även processen framöver för Brexit har också ökat osäkerheten, liksom det pågående valet i Frankrike och de val i Storbritannien och Tyskland som snart ska hållas.
Visatransaktionen
Visa Inc. tillkännagav under 2015 sitt planerade förvärv av Visa Europe (en medlemsägd organisation) som syftar till att skapa ett enda globalt Visaföretag. Transaktionen godkändes av Europakommissionen den 3 juni 2016. Ersättningen består av en kombination av kontanter och aktier. SEB ingår i Visa Europe genom flertalet direkta och indirekta medlemskap.
När Visatransaktionen i Baltikum slutfördes redovisades det verkliga värdet, som i det första kvartalet ingick i övrigt totalresultat, som en jämförelsestörande post, en vinst på 520 Mkr i övriga intäkter, netto, i det andra kvartalet 2016.
I Sverige, där SEB är en indirekt medlem via Visa Sweden klassificeras innehavet som finansiella tillgångar som kan säljas. Det verkliga värdet redovisas i övrigt totalresultat. När fördelningsnyckeln mellan de svenska indirekta medlemmarna är färdig, kommer värdet att omklassificeras till övriga intäkter.
Stockholm den 27 april 2017
Verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten för perioden 1 januari 2017 till 31 mars 2017 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Johan Torgeby Verkställande direktör och koncernchef
Presskonferens och sändning via nätet
Presskonferensen kl. 10 den 27 april 2017 på Kungsträdgårdsgatan 8 med VD och koncernchef, Johan Torgeby, kan följas i direktsändning på svenska på www.sebgroup.com/sv/ir. Den tolkas samtidigt på engelska på www.sebgroup.com/ir. Där finns den också tillgänglig i efterhand.
Telefonkonferens
Telefonkonferensen som äger rum kl. 13.30 den 27 april 2017, med VD och koncernchef, Johan Torgeby, ekonomi- och finansdirektör, Jan Erik Back, och chefen för Investor Relations, Jonas Söderberg, är tillgänglig på telefonnummer +44(0)20 7162 0077, konferens-ID: 961498 (inringning minst tio minuter i förväg). Konferensen är även tillgänglig i efterhand på www.sebgroup.com/sv/ir.
Ytterligare upplysningar lämnas av:
Jan Erik Back, ekonomi- och finansdirektör Tel: 08-22 19 00 Jonas Söderberg, chef Investor Relations Tel: 08-763 83 19, mobil 073-521 02 66 Viveka Hirdman-Ryrberg, kommunikationsdirektör Tel. 08-763 85 77, mobil 070-550 35 00
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
106 40 Stockholm Telefon: 0771-62 10 00 www.sebgroup.com/sv Organisationsnummer: 502032-9081
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska).
Finansiell kalender 2017
14 juli Delårsrapport januari-juni Den tysta perioden börjar den 7 juli 25 oktober Delårsrapport januari-september Den tysta perioden börjar den 9 oktober
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EU-kommissionen. Därutöver tillämpas lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Kompletterande redovisningsregler för koncerner (RFR 1). Moderbolaget har upprättat delårsrapporten i enlighet med lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitutioner och värdepappersbolag. Vidare har Rådet för finansiell
rapporterings rekommendation Redovisning för juridiska personer (RFR 2) tillämpats.
Från och med 1 januari 2017 finns nya förtydliganden av flera IFRS standarder. IAS 12 Inkomstskatter har uppdaterats avseende redovisning av upplupna skattefordringar för orealiserade skatteförluster. IAS 7 Rapport över kassaflöden har uppdaterats och IFRS 12 Upplysingar om andelar i andra företag har förtydligats. Dessa ändringar skulle ha tillämpats från 1 januari 2017 men har inte antagits av EU. Ändringarna kommer inte att få väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter eller kapitaltäckning och stora exponeringar. I alla övriga väsentliga aspekter är koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper och beräkningsgrunder samt presentation oförändrade jämfört med årsredovisningen för 2016.
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) för perioden 1 januari 2017 till 31 mars 2017. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements, ISRE 2410, Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag samt för moderbolagets del i enlighet med Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.
Stockholm den 27 april 2017
PricewaterhouseCoopers AB
Peter Nyllinge Martin By Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig
SEB-koncernen
Resultaträkning – SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Jan–mar | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Räntenetto | 4 716 | 4 798 | -2 | 4 716 | 4 636 | 2 | 18 738 |
| Provisionsnetto | 4 268 | 4 609 | -7 | 4 268 | 3 897 | 10 | 16 628 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 2 063 | 2 038 | 1 | 2 063 | 1 385 | 49 | 7 056 |
| Övriga intäkter, netto | 157 | 173 | -9 | 157 | 304 | -48 | 1 349 |
| Summa rörelseintäkter | 11 204 | 11 618 | -4 | 11 204 | 10 222 | 10 | 43 771 |
| Personalkostnader | -3 590 | -3 774 | -5 | -3 590 | -3 751 | -4 | -14 562 |
| Övriga kostnader | -1 657 | -1 727 | -4 | -1 657 | -1 704 | -3 | -6 703 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar1) | - 189 | - 208 | -9 | - 189 | -5 910 | -97 | -6 496 |
| Summa rörelsekostnader | -5 436 | -5 709 | -5 | -5 436 | -11 365 | -52 | -27 761 |
| Resultat före kreditförluster | 5 767 | 5 909 | -2 | 5 767 | -1 143 | 16 010 | |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | - 34 | - 67 | -49 | - 34 | - 22 | 56 | - 150 |
| Kreditförluster, netto | - 204 | - 284 | -28 | - 204 | - 291 | -30 | - 993 |
| Rörelseresultat | 5 529 | 5 558 | -1 | 5 529 | -1 456 | 14 867 | |
| Skatt | -1 239 | -1 314 | -6 | -1 239 | - 838 | 48 | -4 249 |
| Nettoresultat | 4 290 | 4 244 | 1 | 4 290 | -2 294 | 10 618 |
1) Första kvartalet 2016: SEB införde en ny kundorienterad organisation. Omorganisationen föranledde en ny struktur av kassagenererande enheter och nedskrivning av goodwill på 5 334 Mkr.
| Aktieägarnas andel | 4 290 | 4 244 | 1 | 4 290 | -2 294 | 10 618 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:98 | 1:96 | 1:98 | -1:05 | 4:88 | |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:97 | 1:95 | 1:97 | -1:04 | 4:85 |
Totalresultat – SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Jan–mar | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Nettoresultat | 4 290 | 4 244 | 1 | 4 290 | -2 294 | 10 618 | |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 32 | - 91 | 32 | 498 | -94 | 990 | |
| Kassaflödessäkringar | - 351 | - 473 | -26 | - 351 | 190 | - 811 | |
| Omräkning utländsk verksamhet | 1 | - 94 | 1 | 74 | -99 | 750 | |
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||
| Förmånsbestämda pensionsplaner | 1 530 | 1 883 | -19 | 1 530 | -3 105 | -1 875 | |
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 1 212 | 1 225 | -1 | 1 212 | - 2 343 | -152 | - 946 |
| Totalresultat | 5 502 | 5 469 | 1 | 5 502 | - 4 637 | 9 672 | |
| Aktieägarnas andel | 5 502 | 5 469 | 1 | 5 502 | -4 637 | 9 672 |
Balansräkning – SEB-koncernen
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 319 483 | 151 078 | 151 214 |
| Övrig utlåning till centralbanker | 5 945 | 66 730 | 7 251 |
| Utlåning till kreditinstitut1) | 83 621 | 50 527 | 81 378 |
| Utlåning till allmänheten | 1 516 611 | 1 453 019 | 1 402 360 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde2) | 869 429 | 785 026 | 929 749 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 89 | 111 | 151 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas2) | 33 440 | 35 747 | 37 216 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 486 | 587 | 618 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 052 | 1 238 | 1 119 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 20 142 | 20 158 | 20 307 |
| Övriga tillgångar | 76 565 | 56 425 | 68 724 |
| Summa tillgångar | 2 926 862 | 2 620 646 | 2 700 087 |
| Skulder till centralbanker och kreditinstitut3) | 165 657 | 119 864 | 171 066 |
| In- och upplåning från allmänheten3) | 1 119 912 | 962 028 | 967 795 |
| Skulder till försäkringstagare | 414 623 | 403 831 | 368 106 |
| Emitterade värdepapper | 730 910 | 668 880 | 674 616 |
| Övriga finansiella skulder till verkligt värde | 200 875 | 213 496 | 266 702 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 1 429 | 1 537 | 1 727 |
| Övriga skulder | 110 604 | 67 082 | 89 521 |
| Avsättningar | 2 011 | 2 233 | 2 598 |
| Efterställda skulder | 46 112 | 40 719 | 31 719 |
| Totalt eget kapital | 134 727 | 140 976 | 126 237 |
| Summa skulder och eget kapital | 2 926 862 | 2 620 646 | 2 700 087 |
| 1) Utlåning till kreditinstitut samt likvida placeringar hos andra direkta deltagare i system för överföring av betalningar. | |||
| 2) Varav obligationer och andra räntebärande värdepapper. | 349 439 | 252 421 | 376 433 |
| 3) Inlåning täckt av insättningsgarantier. | 272 698 | 252 815 | 214 364 |
En balansräkning med mer detaljerad information finns i Fact Book.
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – SEB-koncernen
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Säkerheter ställda för egna skulder1) | 490 992 | 478 998 | 540 635 |
| Säkerheter ställda för skulder till försäkringstagarna | 414 623 | 403 831 | 368 106 |
| Övriga ställde säkerheter2) | 198 736 | 154 518 | 139 003 |
| Ställda säkerheter | 1 104 351 | 1 037 347 | 1 047 744 |
| Ansvarsförbindelser3) | 122 133 | 120 231 | 103 151 |
| Åtaganden | 711 016 | 655 350 | 627 422 |
| Ansvarsförbindelse och åtaganden | 833 149 | 775 581 | 730 573 |
1) Varav tillgångar pantsatta för säkerställda obligationer 357 780 Mkr (346 585/357 017).
2) Varav värdepapperslån 98 774 Mkr (61 498/58 828) och pantsatta men ej utnyttjade obligationer 84 000 Mkr (80 718/66 012).
3) Varav kreditgarantier 13 721 Mkr (14 309/12 563).
Nyckeltal – SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Jan–mar | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 12,19 | 12,28 | 12,19 | -6,58 | 7,80 |
| Räntabilitet på eget kapital exklusive jämförelsestörande | |||||
| poster1), % | 11,74 | 11,75 | 11,74 | 10,09 | 11,30 |
| Räntabilitet på totala tillgångar, % | 0,61 | 0,60 | 0,61 | -0,33 | 0,37 |
| Räntabilitet på riskexponeringsbelopp, % | 2,82 | 2,76 | 2,82 | -1,61 | 1,80 |
| K/I-tal | 0,49 | 0,49 | 0,49 | 1,11 | 0,63 |
| K/I-tal exklusive jämförelsestörande poster1) | 0,49 | 0,49 | 0,49 | 0,53 | 0,50 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:98 | 1:96 | 1:98 | -1:05 | 4:88 |
| Vägt antal aktier2), miljoner | 2 169 | 2 168 | 2 169 | 2 192 | 2 178 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:97 | 1:95 | 1:97 | -1:04 | 4:85 |
| Vägt antal aktier efter utspädning3), miljoner | 2 179 | 2 178 | 2 179 | 2 202 | 2 188 |
| Substansvärde per aktie, kr | 70:21 | 73:00 | 70:21 | 64:43 | 73:00 |
| Eget kapital per aktie, kr | 62:09 | 65:00 | 62:09 | 57:61 | 65:00 |
| Aktieägarnas kapital, genomsnitt miljarder kr | 140,8 | 138,2 | 140,8 | 139,5 | 136,2 |
| Kreditförlustnivå, % | 0,05 | 0,08 | 0,05 | 0,08 | 0,07 |
| Likviditetstäckningsgrad4), % | 133 | 168 | 133 | 132 | 168 |
| Kapitalkrav, Basel III: | |||||
| Riskexponeringsbelopp, Mkr | 610 047 | 609 959 | 610 047 | 562 754 | 609 959 |
| Uttryckt som kapitalkrav, Mkr | 48 804 | 48 797 | 48 804 | 45 020 | 48 797 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 18,9 | 18,8 | 18,9 | 19,1 | 18,8 |
| Primärkapitalrelation, % | 22,2 | 21,2 | 22,2 | 21,5 | 21,2 |
| Total kapitalrelation, % | 25,9 | 24,8 | 25,9 | 23,9 | 24,8 |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 4,7 | 5,1 | 4,7 | 4,6 | 5,1 |
| Antal befattningar5) | 15 006 | 15 087 | 15 003 | 15 404 | 15 279 |
| Depåförvaring, miljarder kronor | 7 463 | 6 859 | 7 463 | 6 712 | 6 859 |
| Förvaltat kapital6), miljarder kronor | 1 800 | 1 749 | 1 800 | 1 607 | 1 749 |
1) Nedskrivning av goodwill och omstruktureringseffekter i första kvartalet 2016. Försäljning av aktier i VISA Europe i Baltikum i andra kvartalet 2016.
2) Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 25 177 693 A-aktier för de långsiktiga aktieprogrammen vid årsskiftet 2016. Under 2016 har SEB återköpt 1 930 000 aktier och 2 910 601 aktier har sålts. Per den 31 mars 2017 ägde SEB således 24 197 092 A-aktier till ett marknadsvärde av 2 412 Mkr.
3) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
4) Enligt vid varje tidpunkt gällande regler från Finansinspektionen.
5) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
6) Ändrad definition infört Kv 1 2017, jämförtalen 2016 beräknade proforma.
I SEB:s Fact Book, finns denna tabell tillgänglig (på engelska) med nio kvartals historik.
Resultaträkning kvartalsvis – SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Kv3 | Kv2 | Kv1 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 | 2016 | 2016 |
| Räntenetto | 4 716 | 4 798 | 4 657 | 4 647 | 4 636 |
| Provisionsnetto | 4 268 | 4 609 | 4 048 | 4 074 | 3 897 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 2 063 | 2 038 | 1 915 | 1 718 | 1 385 |
| Övriga intäkter, netto | 157 | 173 | 175 | 697 | 304 |
| Summa rörelseintäkter | 11 204 | 11 618 | 10 795 | 11 136 | 10 222 |
| Personalkostnader | -3 590 | -3 774 | -3 530 | -3 507 | -3 751 |
| Övriga kostnader | -1 657 | -1 727 | -1 624 | -1 648 | -1 704 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||
| tillgångar1) | - 189 | - 208 | - 201 | - 177 | -5 910 |
| Summa rörelsekostnader | -5 436 | -5 709 | -5 355 | -5 332 | -11 365 |
| Resultat före kreditförluster | 5 767 | 5 909 | 5 440 | 5 804 | -1 143 |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella | |||||
| tillgångar | - 34 | - 67 | - 14 | - 47 | - 22 |
| Kreditförluster, netto | - 204 | - 284 | - 197 | - 221 | - 291 |
| Rörelseresultat | 5 529 | 5 558 | 5 229 | 5 536 | -1 456 |
| Skatt | -1 239 | -1 314 | -1 080 | -1 017 | - 838 |
| Nettoresultat | 4 290 | 4 244 | 4 149 | 4 519 | -2 294 |
1) Första kvartalet 2016: SEB införde en ny kundorienterad organisation. Omorganisationen föranledde en ny struktur av kassagenererande enheter och nedskrivning av goodwill på 5 334 Mkr.
| Aktieägarnas andel | 4 290 | 4 244 | 4 149 | 4 519 | -2 294 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:98 | 1:96 | 1:91 | 2:07 | -1:05 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:97 | 1:95 | 1:90 | 2:06 | -1:04 |
Resultaträkning per division – SEB-koncernen
| Stora | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Företag & | Liv & | ||||||
| Finansiella | Företag & | Investment | Elimine | SEB | |||
| Jan-mar 2016, Mkr | Institutioner | Privatkunder | Baltikum | Management | Övrigt1) | ringar | koncernen |
| Räntenetto | 2 043 | 2 330 | 551 | - 19 | - 206 | 15 | 4 716 |
| Provisionsnetto | 1 530 | 1 393 | 307 | 1 043 | - 3 | - 1 | 4 268 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 957 | 108 | 62 | 364 | 557 | 14 | 2 063 |
| Övriga intäkter, netto1) | 32 | 14 | 0 | 14 | 101 | - 4 | 157 |
| Summa rörelseintäkter | 4 563 | 3 845 | 920 | 1 403 | 449 | 24 | 11 204 |
| Personalkostnader | -1 019 | - 854 | - 181 | - 382 | -1 164 | 9 | -3 590 |
| Övriga kostnader | -1 245 | - 926 | - 246 | - 220 | 1 013 | - 33 | -1 657 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||||
| tillgångar | - 13 | - 15 | - 14 | - 9 | - 138 | - 189 | |
| Summa rörelsekostnader | -2 277 | -1 795 | - 440 | - 611 | - 289 | - 24 | -5 436 |
| Resultat före kreditförluster | 2 285 | 2 051 | 479 | 792 | 160 | 0 | 5 767 |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella | |||||||
| tillgångar | 1 | 0 | - 33 | 0 | - 2 | - 34 | |
| Kreditförluster, netto | - 144 | - 81 | 19 | 0 | 2 | - 204 | |
| Rörelseresultat | 2 142 | 1 969 | 465 | 792 | 160 | 0 | 5 529 |
1) Övrigt omfattar supportfunktioner, treasury- och stabsenheter.
Stora Företag & Finansiella Institutioner
Divisionen erbjuder affärsbank- och investmentbanktjänster riktade till stora företag och institutioner, främst i Norden och Tyskland. Kunderna betjänas också genom dess internationella nätverk på cirka 20 kontor.
Resultaträkning
| Kv1 | Kv4 | Jan — Mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Räntenetto | 2 043 | 2 202 | - 7 | 2 043 | 2 081 | - 2 | 8 307 |
| Provisionsnetto | 1 530 | 1 690 | - 9 | 1 530 | 1 384 | 11 | 6 095 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 957 | 1 219 | - 21 | 957 | 897 | 7 | 4 187 |
| Övriga intäkter, netto | 32 | 137 | - 77 | 32 | 175 | - 82 | 389 |
| Summa rörelseintäkter | 4 563 | 5 248 | - 13 | 4 563 | 4 537 | 1 | 18 978 |
| Personalkostnader | -1 019 | -1 032 | - 1 | -1 019 | -1 087 | - 6 | -4 062 |
| Övriga kostnader | -1 245 | -1 208 | 3 | -1 245 | -1 355 | - 8 | -5 080 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||||
| tillgångar | - 13 | - 11 | 18 | - 13 | - 114 | - 89 | - 140 |
| Summa rörelsekostnader | -2 277 | -2 251 | 1 | -2 277 | -2 556 | - 11 | -9 282 |
| Resultat före kreditförluster | 2 285 | 2 997 | - 24 | 2 285 | 1 981 | 15 | 9 696 |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella | |||||||
| tillgångar | 1 | - 1 | 1 | ||||
| Kreditförluster, netto | - 144 | - 200 | - 28 | - 144 | - 122 | 18 | - 563 |
| Rörelseresultat | 2 142 | 2 796 | -23 | 2 142 | 1 859 | 15 | 9 133 |
| K/I-tal | 0,50 | 0,43 | 0,50 | 0,56 | 0,49 | ||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 66,1 | 64,9 | 66,1 | 61,6 | 62,4 | ||
| Räntabilitet, % | 9,7 | 13,3 | 9,7 | 9,3 | 11,3 | ||
| Antal befattningar1) | 2 066 | 2 063 | 2 066 | 2 208 | 2 134 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Ökad kundaktivitet drivet av ett förbättrat marknadsläge
- Ökad efterfrågan på tjänster runt nya regelverkskrav
- Rörelseresultatet uppgick till 2 142 Mkr och räntabiliteten var 9,7 procent
Kommentarer till det första kvartalet
Den geopolitiska osäkerheten fortsatte samtidigt som marknadsläget förbättrades. Detta resulterade i ökad kundaktivitet och kunderna visade ett fortsatt stort fokus på hållbarhetsrelaterade
kapitalmarknadsprodukter.
Kunderna inom Finansiella Institutioner fokuserade på att införa de nya obligatoriska regelverken för säkerställande av motpartsexponeringar inom derivathandeln. Därför ökade deras efterfrågan på rådgivning och tjänster avseende säkerhetshantering. Trots utsikterna om högre framtida räntor fortsatte kunderna att söka investeringar med högre avkastning. Depåförvaringsvolymerna uppgick till 7 463 miljarder kronor (6 859).
Inom segmentet Stora företag var efterfrågan på traditionell lånefinansiering låg förutom inom private equity- samt fastighetssegmenten. Aktiviteten på kapitalmarknadssidan var däremot hög där många kunder utnyttjade de attraktiva räntorna innan de höjs, som förväntat, och avkastningskurvorna blir brantare.
I Norden och Tyskland ledde ett optimistiskt affärsklimat till högre aktivitet, och i Danmark avslutades flera fusions- och förvärvstransaktioner.
SEB uppgraderade funktionaliteten i sitt cash management-erbjudande vilket gav kunderna en förbättrad överblick över sin totala globala likviditet. Tillgängligheten förbättrades så att kunderna nu kan bevaka sina konton och göra transaktioner även från mobila enheter.
Rörelseintäkterna var i nivå med föregående år 4 563 Mkr. De kunddrivna ränteintäkterna förbättrades främst till följd av ökade utlåningsvolymer samt åtgärder för anpassning till den negativa räntemiljön. Räntenettot påverkades dock negativt av den höjda avgiften för avvecklingsfonden. Provisionsnettot ökade främst drivet av aktiviteten på kapitalmarknaden. Rörelsekostnaderna var stabila exklusive jämförelsestörande poster 2016. Kreditportföljen var stabil och kreditförlusterna uppgick till 144 Mkr vilket motsvarar en kreditförlustnivå på 9 baspunkter.
Företag & Privatkunder
Divisionen erbjuder banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företag i Sverige, samt korttjänster i fyra nordiska länder. I Norden erbjuds även ledande Private Banking tjänster till kapitalstarka privatkunder.
Resultaträkning
| Kv1 | Kv4 | Jan — Mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Räntenetto | 2 330 | 2 331 | 0 | 2 330 | 2 188 | 6 | 8 982 |
| Provisionsnetto | 1 393 | 1 425 | - 2 | 1 393 | 1 275 | 9 | 5 414 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 108 | 111 | - 3 | 108 | 90 | 20 | 394 |
| Övriga intäkter, netto | 14 | 19 | - 26 | 14 | 6 | 133 | 55 |
| Summa rörelseintäkter | 3 845 | 3 886 | - 1 | 3 845 | 3 559 | 8 | 14 845 |
| Personalkostnader | - 854 | - 850 | 0 | - 854 | - 844 | 1 | -3 339 |
| Övriga kostnader | - 926 | -1 009 | - 8 | - 926 | - 888 | 4 | -3 713 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | - 15 | - 18 | - 17 | - 15 | - 16 | - 6 | - 69 |
| Summa rörelsekostnader | -1 795 | -1 877 | - 4 | -1 795 | -1 748 | 3 | -7 121 |
| Resultat före kreditförluster | 2 051 | 2 009 | 2 | 2 051 | 1 811 | 13 | 7 724 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | |||||||
| Kreditförluster, netto | - 81 | - 63 | 29 | - 81 | - 119 | - 32 | - 376 |
| Rörelseresultat | 1 969 | 1 946 | 1 | 1 969 | 1 692 | 16 | 7 348 |
| K/I-tal | 0,47 | 0,48 | 0,47 | 0,49 | 0,48 | ||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 40,4 | 38,7 | 40,4 | 36,1 | 37,3 | ||
| Räntabilitet, % | 14,6 | 15,5 | 14,6 | 14,4 | 15,2 | ||
| Antal befattningar1) | 3 510 | 3 551 | 3 510 | 3 730 | 3 667 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Fortsatt tillväxt i både företags- och privatkundsegmenten
- Nya digitala lösningar stärkte kunderbjudandet
- Rörelseresultatet uppgick till 1 969 Mkr och räntabiliteten var 14,6 procent
Kommentarer till det första kvartalet
Trots fortsatt marknadsoro samt geopolitisk osäkerhet, karaktäriserades det första kvartalet av en något mer positiv marknadssyn vilket avspeglades i kundernas aktivitetsnivå samt i deras efterfrågan på sparprodukter.
I privatsegmentet ökade nettoinflödet av förvaltat kapital, huvudsakligen drivet av Private Banking, samtidigt som bolånestocken ökade med 4 miljarder kronor under kvartalet till 437 miljarder kronor (433). Kundernas beteende fortsätter att förändras snabbt och nyttjandet av digitala tjänster nådde rekordnivåer. Antalet sessioner i privat- och företagsapparna uppgick till i genomsnitt 17 respektive 1 miljon per månad. SEB fortsatte att stärka sitt erbjudande till privatkunder genom lanseringen av en digital nykundsprocess, samt digitala kortbetalningar via samarbetet med Samsung Pay. Privatappen uppgraderades även med nya funktioner som underlättar för användaren att få en bättre överblick över sin privatekonomi.
I företagssegmentet fortsatte antalet helkunder att öka och de uppgick till 170 000 (168 000 vid årets slut), vilket motsvarade en marknadsandel på 15 procent. Företagsutlåningen fortsatte att växa och uppgick till 227 miljarder kronor (224), delvis drivet av fastighetsfinansiering. Greenhouse, ett paketerbjudande till företag med tillväxtambitioner lanserades. Den totala inlåningen från privatkunder och företag uppgick till 368 miljarder kronor (372).
Jämfört med motsvarande kvartal förra året ökade rörelseresultatet till 1 969 Mkr, huvudsakligen till följd av att räntenettot växte till 2 330 Mkr samt att provisionsintäkterna nådde 1 393 Mkr. Rörelsekostnaderna var fortsatt stabila och uppgick till 1 795 Mkr samtidigt som kreditförlusterna minskade till 81 Mkr, vilket motsvarade en kreditförlustnivå på 5 baspunkter.
Baltikum
Divisionen tillhandahåller banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företagskunder i Estland, Lettland och Litauen. De baltiska fastighetsbolagen ingår i divisionen.
Resultaträkning, exkl.fastighetsbolagen
| Kv1 | Kv4 | Jan — Mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Räntenetto | 552 | 588 | - 6 | 552 | 509 | 8 | 2 150 |
| Provisionsnetto | 307 | 325 | - 6 | 307 | 264 | 16 | 1 171 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 62 | 38 | 63 | 62 | 54 | 15 | 218 |
| Övriga intäkter, netto | 3 | - 5 | 3 | 1 | 200 | - 1 | |
| Summa rörelseintäkter | 924 | 946 | - 2 | 924 | 828 | 12 | 3 538 |
| Personalkostnader | - 177 | - 197 | - 10 | - 177 | - 178 | - 1 | - 734 |
| Övriga kostnader | - 245 | - 231 | 6 | - 245 | - 317 | - 23 | -1 016 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | - 13 | - 23 | - 43 | - 13 | -13 | 0 | - 62 |
| Summa rörelsekostnader | - 435 | - 451 | - 4 | - 435 | - 508 | - 14 | -1 812 |
| Resultat före kreditförluster | 489 | 495 | - 1 | 489 | 320 | 53 | 1 726 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | - 50 | 9 |
| Kreditförluster, netto | 19 | - 22 | 19 | - 49 | - 57 | ||
| Rörelseresultat | 508 | 474 | 7 | 508 | 273 | 86 | 1 678 |
| K/I-tal | 0,47 | 0,48 | 0,47 | 0,61 | 0,51 | ||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 7,6 | 7,7 | 7,6 | 7,6 | 7,6 | ||
| Räntabilitet, % | 23,4 | 21,6 | 23,4 | 12,7 | 19,3 | ||
| Antal befattningar1) | 2 408 | 2 456 | 2 405 | 2 575 | 2 534 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
Baltikum (inkl fastighetsbolagen)
| 465 | 386 | 20 | 465 | 233 | 100 | 1 451 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0,48 | 0,49 | 0,48 | 0,63 | 0,53 | ||
| 7,8 | 7,9 | 7,8 | 7,9 | 7,9 | ||
| 21,0 | 17,1 | 21,0 | 10,4 | 16,2 | ||
| 2 433 | 2 484 | 2 431 | 2 607 | 2 565 | ||
- Förbättringarna i affärsläget fortsatte
- Framgångsrik lansering av ett nytt banksystem i Lettland
- Rörelseresultatet uppgick till 508 Mkr och räntabiliteten var 23,4 procent
Kommentarer till det första kvartalet
BNP-tillväxten fortsatte med underliggande drivkrafter som ökade investeringar och privatkonsumtion. Exportökningen under sista kvartalet 2016 fortsatte in i första kvartalet 2017. Inflationen ökade också primärt på grund av högre löner och råvarupriser.
En ny mobilbankapp lanserades i Litauen och Estland med positiv kundrespons. Smart ID, en mobilapp för digital signering som bidrar till en snabb förbättring av den finansiella infrastrukturen, lanserades i sammarbete med Swedbank i samtliga baltiska länder. I slutet på kvartalet hade den mer än 100 000 användare. I Estland introducerades en funktionalitet för att via videolänk ta in nya företagskunder utan att de behöver besöka ett kontor. Ett nytt banksystem lanserades i Lettland som möjliggör ökad kundfunktionalitet samt förbättrade
gränssnitt. Antalet helkunder i divisionen uppgick till 1 007 000 (1 003 000).
Lånevolymerna uppgick till 119 miljarder kronor (118) och volymerna ökade både bland privat- och företagskunder. Inlåningsvolymerna minskade till 105 miljarder kronor (106). Räntenettot steg med 8 procent jämfört med första kvartalet 2016, trots att inlåningsmarginalerna var fortsatt låga. Det berodde på ökade volymer och högre marginaler på nya lån. Provisionsintäkterna var 16 procent högre jämfört med förra året, drivet av ökad kundaktivitet i alla länder. Med god kreditkvalitet och givet att i kostnaderna 2016 ingick en jämförelsestörande post var rörelseresultatet 86 procent högre och räntabiliteten 23,4 procent.
Fastighetsbolagen höll tillgångar på ett totalt bokfört värde om 726 Mkr (837).
Liv & Investment Management
Divisionen erbjuder livförsäkringstjänster och kapitalförvaltningstjänster till privatpersoner liksom företag och institutioner huvudsakligen i Norden och Baltikum.
Resultaträkning
| Kv1 | Kv4 | Jan — Mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Räntenetto | - 19 | - 17 | 12 | - 19 | - 14 | 36 | - 60 |
| Provisionsnetto | 1 043 | 1 229 | - 15 | 1 043 | 917 | 14 | 4 059 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 364 | 484 | - 25 | 364 | 367 | - 1 | 1 764 |
| Övriga intäkter, netto | 14 | - 82 | 14 | 18 | - 22 | - 17 | |
| Summa rörelseintäkter | 1 403 | 1 614 | - 13 | 1 403 | 1 288 | 9 | 5 746 |
| Personalkostnader | - 382 | - 415 | - 8 | - 382 | - 374 | 2 | -1 560 |
| Övriga kostnader | - 220 | - 243 | - 9 | - 220 | - 232 | - 5 | - 984 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | - 9 | - 10 | - 10 | - 9 | - 13 | - 31 | - 45 |
| Summa rörelsekostnader | - 611 | - 668 | - 9 | - 611 | - 619 | - 1 | -2 589 |
| Resultat före kreditförluster | 792 | 946 | - 16 | 792 | 669 | 18 | 3 157 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | |||||||
| Kreditförluster, netto | |||||||
| Rörelseresultat | 792 | 946 | - 16 | 792 | 669 | 18 | 3 157 |
| K/I-tal | 0,44 | 0,41 | 0,44 | 0,48 | 0,45 | ||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 11,0 | 11,7 | 11,0 | 11,5 | 11,6 | ||
| Räntabilitet, % | 24,7 | 27,9 | 24,7 | 20,1 | 23,5 | ||
| Antal befattningar1) | 1 490 | 1 491 | 1 479 | 1 464 | 1 468 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Premieinkomsten inom Liv ökade med 20 procent
- Fortsatt utveckling av digitaliserade kundlösningar
- Rörelseresultatet uppgick till 792 Mkr och räntabiliteten var 24,7 procent
Kommentarer till det första kvartalet
Förbättringarna av de digitala kundlösningarna fortsatte. I Sverige utvecklades pensionsverktyget Trygghetsplaneraren ytterligare för att möjliggöra helt digitala rådgivningsmöten till fler kunder. I Danmark har kunderna erhållit branschens högsta genomsnittliga avkastning sett över tre år inom traditionell försäkring.
Arbetet med att integrera hållbarhetsfaktorer i investeringsprocesserna fortsatte. Institutionella investerare visade stort intresse för SEB:s mikrofinansieringsfonder, som fortsatte att växa. Generellt ökade efterfrågan på fonder med en tydlig strategi för att påverka inom hållbarhetsområdet på samtliga geografiska marknader. Fondmarknaden.se, en svensk fondhandelsplats, utsåg SEB Hållbarhetsfond Global till bästa etiska fond.
Provisionsnettot ökade med 14 procent från första kvartalet 2016 till följd av stigande marknadsvärden
och nettoinflöden av förvaltat kapital. Kostnaderna minskade med 1 procent och rörelseresultatet ökade med 18 procent. Jämfört med det ovanligt starka fjärde kvartalet 2016 minskade rörelseresultatet med 16 procent. Nedgången berodde både på att de prestationsbaserade provisionerna var säsongsmässigt höga och att riskförsäkringsintäkterna var höga i det fjärde kvartalet.
De förvaltade tillgångarna inom fondförsäkring uppgick till 330 miljarder kronor vilket är 40 miljarder högre än för ett år sedan.
Premieinkomsten från nya och befintliga kontrakt uppgick till 12 miljarder kronor vilket är 20 procent högre än föregående års första kvartal. Den vägda totala försäljningen ökade från föregående års första kvartal med 17 procent till 15 miljarder kronor.
SEB-koncernen
Räntenetto – SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Jan–mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % | 2016 | 2017 | % | 2016 |
| Ränteintäkter | 8 918 | 8 860 | 1 | 8 918 | 8 889 | 0 | 35 202 |
| Räntekostnader | -4 203 | -4 062 | 3 | -4 203 | -4 253 | - 1 | -16 464 |
| Räntenetto | 4 716 | 4 798 | - 2 | 4 716 | 4 636 | 2 | 18 738 |
Provisionsnetto – SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Jan–mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % | 2016 | 2017 | % | 2016 |
| Emissioner och rådgivning | 282 | 231 | 22 | 282 | 150 | 88 | 800 |
| Värdepappershandel och derivat | 692 | 842 | - 18 | 692 | 754 | - 8 | 3 353 |
| Notariat och fondverksamhet | 1 825 | 1 950 | - 6 | 1 825 | 1 744 | 5 | 7 264 |
| Varav resultat- och transaktionsbaserade | |||||||
| provisioner | 38 | 212 | - 82 | 38 | 22 | 73 | 275 |
| Betalningsförmedling, kortverksamhet, | |||||||
| utlåning, inlåning, garantier och övrigt | 2 353 | 2 586 | - 9 | 2 353 | 2 252 | 4 | 9 430 |
| Varav betalningsförmedling och kortverksamhet | 1 288 | 1 356 | - 5 | 1 288 | 1 247 | 3 | 5 203 |
| Varav utlåning | 553 | 723 | - 24 | 553 | 575 | - 4 | 2 527 |
| Livförsäkringsprovisioner | 422 | 438 | - 4 | 422 | 402 | 5 | 1 653 |
| Provisionsintäkter | 5 574 | 6 047 | - 8 | 5 574 | 5 302 | 5 | 22 500 |
| Provisionskostnader | -1 306 | -1 438 | - 9 | -1 306 | -1 405 | - 7 | -5 872 |
| Provisionsnetto | 4 268 | 4 609 | - 7 | 4 268 | 3 897 | 10 | 16 628 |
| Varav värdepappersprovisioner, netto | 2 094 | 2 308 | - 9 | 2 094 | 1 989 | 5 | 8 378 |
| Varav betalningsförmedling och | |||||||
| kortverksamhet, netto | 821 | 847 | - 3 | 821 | 756 | 9 | 3 263 |
| Varav livförsäkringsprovisioner, netto | 267 | 276 | - 3 | 267 | 245 | 9 | 1 039 |
Nettoresultat av finansiella transaktioner – SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Jan–mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % | 2016 | 2017 | % | 2016 |
| Egetkapitalinstrument och hänförliga derivat | 649 | 456 | 42 | 649 | - 228 | 1 173 | |
| Skuldinstrument och hänförliga derivat | - 350 | - 68 | - 350 | 360 | 228 | ||
| Valuta och hänförliga derivat | 1 367 | 1 114 | 23 | 1 367 | 797 | 72 | 3 699 |
| Övriga livförsäkringsintäkter, netto | 378 | 549 | -31 | 378 | 369 | 2 | 1 919 |
| Övrigt | 18 | - 13 | 18 | 87 | -79 | 37 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 2 063 | 2 038 | 1 | 2 063 | 1 385 | 49 | 7 056 |
| Varav orealiserade värderingsjusteringar hänförliga till motpartsrisk och egen kreditvärdighet avseende |
|||||||
| derivat och utgivna obligationer | -61 | 223 | - 61 | -153 | - 219 |
I Nettoresultat av finansiella transaktioner presenteras resultatet fördelat på typ av underliggande finansiellt instrument.
Under första kvartalet genererade strukturerade produkter som erbjuds allmänheten en effekt på derivat hänförliga till egetkapitalinstrument med 575 Mkr (kv 4 2016: 535, kv 1 2016: -565) och en motverkande effekt för Skuldinstrument med -450 Mkr (kv 4 2016: -355, kv 1 2016: 560).
Kreditförluster – SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Jan–mar | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % | 2016 | 2017 | % | 2016 |
| Reserveringar: | |||||||
| Gruppvisa reserveringar för individuellt | |||||||
| värderade fordringar, netto | - 133 | 45 | - 133 | 113 | - 218 | ||
| Gruppvisa reserveringar för gruppvis värderade | |||||||
| lånefordringar, netto | - 31 | 108 | - 31 | 31 | 260 | ||
| Specifika reserveringar | - 355 | - 169 | 110 | - 355 | - 443 | -20 | - 734 |
| Återförda ej längre erforderliga specifika | |||||||
| reserveringar | 404 | 74 | 404 | 125 | 338 | ||
| Reserveringar för ansvarsförbindelser, netto | - 1 | 2 | - 1 | - 18 | -95 | 43 | |
| Reserveringar, netto | - 116 | 60 | - 116 | - 192 | -40 | - 311 | |
| Bortskrivningar: | |||||||
| Bortskrivningar, totalt | - 168 | - 602 | -72 | - 168 | - 246 | -32 | -1 480 |
| Återförda specifika reserveringar utnyttjade för | |||||||
| bortskrivningar | 18 | 206 | -91 | 18 | 100 | -82 | 584 |
| Bortskrivningar ej tidigare reserverade | - 149 | - 396 | -62 | - 149 | - 146 | 2 | - 896 |
| Återvinningar på tidigare års bortskrivningar | 61 | 52 | 18 | 61 | 47 | 30 | 214 |
| Bortskrivningar, netto | - 88 | - 344 | -74 | - 88 | - 99 | -11 | - 682 |
| Kreditförluster, netto | - 204 | - 284 | -28 | - 204 | - 291 | -30 | - 993 |
Förändringari eget kapital – SEB-koncernen
| Andra fonder1) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella | Förmåns | ||||||||
| tillgångar | Omräkning | bestämda | Summa | ||||||
| Aktie | som kan | Kassaflödes | utländsk | pensions | Balanserad | aktieägarnas | Minoritets | Total eget | |
| Mkr | kapital | säljas | säkringar | verksamhet | planer | vinst | kapital | intresse | kapital |
| Jan-mar 2017 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 1 638 | 2 399 | -1 193 | 2 595 | 113 595 | 140 976 | 140 976 | |
| Nettoresultat | 4 290 | 4 290 | 4 290 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 32 | -351 | 1 | 1 530 | 1 212 | 1 212 | |||
| Totalresultat | 32 | -351 | 1 | 1 530 | 4 290 | 5 502 | 5 502 | ||
| Utdelning till aktieägare | -11 935 | -11 935 | -11 935 | ||||||
| Aktieprogrammen3) | 92 | 92 | 92 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 93 | 93 | 93 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 1 670 | 2 048 | -1 192 | 4 125 | 106 134 | 134 727 | 134 727 | |
| Jan-dec 2016 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 648 | 3 210 | -1 943 | 4 470 | 114 471 | 142 798 | 142 798 | |
| Ändring i värdering av försäkringskontrakt2) | -440 | -440 | -440 | ||||||
| Justerad ingående balans | 21 942 | 648 | 3 210 | -1 943 | 4 470 | 114 031 | 142 358 | 142 358 | |
| Nettoresultat | 10 618 | 10 618 | 10 618 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 990 | -811 | 750 | -1 875 | -946 | -946 | |||
| Totalresultat | 990 | -811 | 750 | -1 875 | 10 618 | 9 672 | 9 672 | ||
| Utdelning till aktieägare | -11 504 | -11 504 | -11 504 | ||||||
| Aktieprogrammen3) | 433 | 433 | 433 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 17 | 17 | 17 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 1 638 | 2 399 | -1 193 | 2 595 | 113 595 | 140 976 | 140 976 | |
| Jan-mar 2016 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 648 | 3 210 | -1 943 | 4 470 | 114 471 | 142 798 | 142 798 | |
| Ändring i värdering av försäkringskontrakt2) | -440 | -440 | -440 | ||||||
| Justerad ingående balans | 21 942 | 648 | 3 210 | -1 943 | 4 470 | 114 031 | 142 358 | 142 358 | |
| Nettoresultat | -2 294 | -2 294 | -2 294 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 498 | 190 | 74 | -3 105 | -2 343 | -2 343 | |||
| Totalresultat | 498 | 190 | 74 | -3 105 | -2 294 | -4 637 | -4 637 | ||
| Utdelning till aktieägare | -11 504 | -11 504 | -11 504 | ||||||
| Aktieprogrammen3) | -133 | -133 | -133 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 153 | 153 | 153 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 1 146 | 3 400 | -1 869 | 1 365 | 100 253 | 126 237 | 126 237 | |
1) Belopp under Andra fonder kan under vissa omständigheter omföras till resultaträkningen i framtiden, exempelvis om de avser avyttring av Finansiella tillgångar som kan säljas, upplösning av
Kassaflödessäkringar eller Omräkning utländsk verksamhet när SEB upphör att konsolidera en utländsk verksamhet. Belopp relaterade till Förmånsbestämda pensionsplaner kan inte omföras till resultaträkningen. 2) Värderingsmetoden för försäkringskontrakt i Danmark har närmat sig Solvency II reglerna och effekten på SEB-koncernen var -440 Mkr per 1 januari 2016.
3) SEB:s innehav av egna aktier:
| Jan-mar | Jan-dec | Jan-mar | |
|---|---|---|---|
| SEB:s innehav av egna aktier, miljoner | 2017 | 2016 | 2016 |
| Ingående balans | 25,2 | 0,9 | 0,9 |
| Köpta aktier för aktieprogrammen | 1,9 | 29,8 | 2,9 |
| Sålda/utdelade aktier | -2,9 | -5,5 | -0,8 |
| Utgående balans | 24,2 | 25,2 | 3,0 |
Marknadsvärde för innehav av egna aktier, Mkr 2 412 2 406 233
Med stöd av årsstämmans bemyndigande innehar SEB aktier av serie A för bankens långsiktiga aktiebaserade program. Transaktionerna kan ske vid ett eller flera tillfällen under året. Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital. Posten inkluderar förändring i nominella belopp för equityswappar som säkrar aktieprogrammen.
Kassaflödesanalys – SEB-koncernen
| Jan–mar | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 178 501 | 65 982 | 171 | 42 591 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 12 | 297 | - 96 | 852 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - 6 929 | - 11 491 | - 40 | - 2 198 |
| Periodens kassaflöde | 171 584 | 54 788 | 41 245 | |
| Kassa och likvida medel vid årets början | 158 315 | 110 770 | 43 | 110 770 |
| Valutakursdifferenser i likvida medel | - 801 | - 1 453 | - 45 | 6 300 |
| Periodens kassaflöde | 171 584 | 54 788 | 41 245 | |
| Kassa och likvida medel vid periodens slut1) | 329 098 | 164 105 | 101 | 158 315 |
1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker och Utlåning till övriga kreditinstitut betalbara vid anfordran.
Finansiella tillgångar och skulder – SEB-koncernen
| 31 mar 2017 | 31 dec 2016 | 31 mar 2016 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | |
| Mkr | värde | värde | värde | värde | värde | värde |
| Utlåning | 1 909 527 | 1 920 329 | 1 704 291 | 1 715 801 | 1 620 404 | 1 617 210 |
| Egetkapitalinstrument | 85 773 | 85 773 | 74 173 | 74 173 | 94 041 | 94 041 |
| Skuldinstrument | 351 305 | 351 495 | 253 443 | 253 653 | 377 450 | 377 613 |
| Derivatinstrument | 174 762 | 174 762 | 212 355 | 212 355 | 247 896 | 247 896 |
| Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bär risken | 304 996 | 304 996 | 295 908 | 295 908 | 267 333 | 267 333 |
| Övrigt | 54 396 | 54 396 | 38 942 | 38 942 | 49 036 | 49 036 |
| Finansiella tillgångar | 2 880 759 | 2 891 751 | 2 579 112 | 2 590 832 | 2 656 160 | 2 653 129 |
| Inlåning | 1 249 085 | 1 255 287 | 1 045 056 | 1 046 864 | 1 095 447 | 1 087 013 |
| Egetkapitalinstrument | 14 133 | 14 133 | 10 071 | 10 071 | 14 663 | 14 663 |
| Emitterade värdepapper | 842 615 | 850 792 | 755 984 | 768 613 | 767 492 | 779 537 |
| Derivatinstrument | 138 886 | 138 886 | 174 651 | 174 651 | 217 855 | 217 855 |
| Skulder till försäkringstagarna–investeringsavtal | 306 307 | 306 307 | 296 618 | 296 618 | 268 621 | 268 621 |
| Övrigt | 83 675 | 83 675 | 60 297 | 60 297 | 75 417 | 75 418 |
| Finansiella skulder | 2 634 701 | 2 649 080 | 2 342 677 | 2 357 114 | 2 439 495 | 2 443 107 |
SEB har klassificerat sina tillgångar och skulder i klasser utifrån tillgångarnas och skuldernas egenskaper. Det verkliga värdet för varje klass finansiella tillgångar och skulder jämförs med dess bokförda värde. Egenskaperna för varje klass beskrivs i not 39 i årsredovisningen för 2016.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde – SEB-koncernen
| Mkr | 31 mar 2017 | 31 dec 2016 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Värderings | Värderings | |||||||
| Värderings | teknik | Värderings | teknik | |||||
| teknik | baserad på | teknik | baserad på | |||||
| Noterade | baserad på | ej | Noterade | baserad på | ej | |||
| marknads | observerbara | observerbara | marknads | observerbara | observerbara | |||
| värden | indata | indata | värden | indata | indata | |||
| Tillgångar | (Nivå 1) | (Nivå 2) | (Nivå 3) | Summa | (Nivå 1) | (Nivå 2) | (Nivå 3) | Summa |
| Finansiella tillgångar | ||||||||
| där försäkringstagarna bär risken | 282 046 | 17 595 | 5 355 | 304 996 | 275 894 | 15 589 | 4 425 | 295 908 |
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 59 920 | 14 390 | 11 847 | 86 157 | 50 331 | 13 215 | 11 101 | 74 647 |
| Skuldinstrument till verkligt värde | 186 790 | 148 756 | 1 792 | 337 338 | 102 894 | 133 664 | 1 779 | 238 337 |
| Derivatinstrument till verkligt värde | 1 708 | 166 232 | 6 822 | 174 762 | 2 593 | 201 621 | 8 141 | 212 355 |
| Förvaltningsfastigheter | 0 | 0 | 7 418 | 7 418 | 7 401 | 7 401 | ||
| Tillgångar som innehas för försäljning | 0 | 486 | 0 | 486 | 587 | 587 | ||
| Summa | 530 464 | 347 459 | 33 234 | 911 157 | 431 712 | 364 676 | 32 847 | 829 235 |
| Skulder | ||||||||
| Skulder till försäkringstagarna– | ||||||||
| investeringsavtal | 283 170 | 17 768 | 5 369 | 306 307 | 276 666 | 15 542 | 4 410 | 296 618 |
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 13 850 | 0 | 283 | 14 133 | 9 798 | 2 | 271 | 10 071 |
| Skuldinstrument till verkligt värde | 20 114 | 38 959 | 0 | 59 073 | 7 027 | 33 514 | 40 541 | |
| Derivatinstrument till verkligt värde | 1 994 | 133 602 | 3 290 | 138 886 | 2 808 | 168 207 | 3 636 | 174 651 |
| Övriga finansiella skulder | 0 | 18 748 | 0 | 18 748 | 19 225 | 19 225 | ||
| Summa | 319 128 | 209 077 | 8 942 | 537 147 | 296 299 | 236 490 | 8 317 | 541 106 |
Värdering till verkligt värde
Koncernen har etablerat en värderingsprocess och en kontrollmiljö för att fastställa verkliga värden för finansiella instrument där en, från affären, oberoende översyn av värderingsmodeller och priser ingår. Om principerna för validering inte efterlevs ska Head of Group Finance informeras. Avsteg som är väsentliga eller av principiell vikt kräver godkännande från GRMC (Group Risk Measurement Syftet med värdering till verkligt värde är att komma fram till det pris till vilket en ordnad transaktion skulle ske mellan marknadsaktörer vid värderingstidpunkten på affärsmässiga villkor.
Committee) och ASC (Accounting Standards Committee). SEB använder olika metoder för att komma fram till det verkliga värdet för finansiella instrument; noterade priser på aktiva marknader, värderingstekniker som innehåller observerbar indata och värderingstekniker baserade på interna modeller. För upplysningsändamål klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde i en värderingshierarki som återspeglar observerbarheten på de indata som använts vid värderingarna. Risk Control klassificerar och ser kontinuerligt över klassificeringen av finansiella instrument i hierarkin för verkligt värde. Värderingsprocessen är densamma för finansiella instrument i samtliga nivåer.
En aktiv marknad är en marknad där transaktioner sker med tillräcklig volym och frekvens för att ge kontinuerlig prisinformation. Syftet är att komma fram till det pris till vilket en transaktion skulle kunna ske, utan att ändra eller dela upp instrumentet eller inkludera det i en portfölj, på instrumentets huvudmarknad.
Verkligt värde beräknas i regel individuellt för finansiella instrument. Dessutom görs värderingsjusteringar på portföljnivå för att täcka kreditrisken. För att återspegla motpartens och den egna kreditrisken för OTC-derivat görs portföljjusteringar baserat på nettoexponeringen mot varje motpart. Dessa justeringar baseras på uppskattningar av exponering vid fallissemang, sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad, på motpartsnivå. Information om sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad hämtas från CDS marknaden. För motparter där denna information saknas eller inte är tillförlitlig på grund av exponeringens natur, tillämpas alternativa metoder där sannolikheten för falissemang baseras på generiska kreditindex för specifika bransch- och/eller kreditbetyg.
När finansiella skulder värderas till verkligt värde reflekteras koncernens egen kreditvärdighet.
För att fastställa verkligt värde för investeringsfastigheter beaktas marknadsaktörers förmåga att generera ekonomiska fördelar genom att använda fastigheterna på det maximala och bästa sättet. Det maximala och bästa användningsområdet för fastigheterna beaktar vad som är fysisk möjligt, lagligt och finansiellt genomförbart. Investeringsfastigheterna i SEB bedöms användas på det maximala och bästa sättet. Hur värderingen av investeringsfastigheterna går till kan läsas i Redovisningsprinciperna i Årsredovisningen 2016. Värderingen av investeringsfastigheterna genomförs två gånger per år. Värderingarna presenteras och fastställs i respektive fastighetsbolags styrelse. De värderingsprinciper som används i alla företag är i överensstämmelse med de regler som lokala tillsynsmyndigheter (FSA) utfärdat som i sin tur överensstämmer med internationella värderingsprinciper och IFRS.
Nivå 1: Noterade marknadsvärden
Värderingar i nivå 1 bestäms av ojusterade noterade marknadsvärden för identiska instrument på aktiva marknader där noterade priser är lätt tillgängliga och representerar aktuella och regelbundet förekommande marknadstransaktioner mellan parter som är oberoende av varandra.
Exempel på finansiella instrument i nivå 1 är noterade aktier och skuldinstrument samt börshandlade derivat. Instrument som handlas på en aktiv marknad där en eller flera marknadsaktörer tillhandahåller bindande prisnoteringar på balansdagen är också exempel på finansiella instrument som klassificeras i nivå 1.
Nivå 2: Värderingsteknik som utgår från observerbar indata
I värderingstekniker i nivå 2 är all väsentlig indata i värderingsmodellerna observerbar endera direkt eller indirekt. Värderingstekniker i nivå 2 inkluderar diskonterade kassaflöden, optionsvärderingsmodeller, nyligen gjorda transaktioner och priser på andra instrument som är övervägande lika.
Exempel på observerbar indata är valutakurser, bindande prisnoteringar för värdepapper, marknadsräntor (stibor, libor, etc.), implicita volatiliteter från observerbara optionspriser med samma löptid och aktuella transaktioner som SEB genomfört med en eller flera externa motparter. Indata kan ändras från att vara observerbara till att bli icke observerbara under perioden de innehas på grund av till exempel att instrumentet inte längre handlas på en likvid marknad.
Exempel på finansiella instrument i nivå 2 är de flesta OTC-derivat som optioner och ränteswappar baserade på libor-swapräntan eller avkastningskurvan för räntor i utländsk valuta. Andra exempel är instrument där SEB nyligen genomfört transaktioner med tredje part och instrument för vilka SEB interpolerar mellan observerbara variabler.
Nivå 3 Värderingsteknik med signifikant icke observerbar indata
Värderingstekniker i nivå 3 innehåller en signifikant mängd indata som inte är observerbar. Dessa tekniker baseras generellt på extrapolering från observerbar indata för liknande instrument, analys av historiska data eller andra analytiska tekniker. Exempel på finansiella instrument i nivå 3 är mer komplexa OTC derivat, optioner med lång löptid för vilka volatiliteten extrapoleras eller derivat som beror på en icke observerbar korrelation. Andra exempel är instrument för vilka det för närvarande inte finns någon aktiv marknad eller bindande prisnoteringar som onoterade aktier, innehav i private equity och förvaltningsfastigheter.
Om det verkliga värdet för finansiella instrument innehåller mer än en icke observerbar indata, aggregeras indata som inte är observerbar för att bestämma klassificeringen för hela instrumentet. Nivån i hierarkin för verkligt värde till vilken ett finansiellt instrument klassificeras bestäms baserat på den lägsta nivån av indata som är väsentlig för det verkliga värdet i sin helhet.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde, forts. – SEB-koncernen
Väsentliga överföringar och omklassificeringar mellan nivåer
Överföringar mellan nivåer i hierarkin kan ske när det finns indikationer på att marknadsförutsättningarna har ändrats, exempelvis en ändring i likviditet. Värderings-/priskommittén för respektive division beslutar om materiella överföringar mellan nivåer. Inga signifikanta överföringar eller omklassificeringar har gjorts under första kvartalet 2017.
| Vinster/ | Vinster/ | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Utgående | förluster i | förluster i | Utgående | ||||||||
| balans | Resultat | Övrigt | Förflyttningar | Förflyttningar | Valutakurs | balans | |||||
| Förändringar i nivå 3 | 31 dec 2016 | räkningen | totalresultat | Inköp Försäljningar Emissioner Avräkningar | till nivå 3 | från nivå 3 | differenser | 31 mar 2017 | |||
| Tillgångar | |||||||||||
| Finansiella tillgångar | |||||||||||
| - där försäkringstagarna bär risken | 4 425 | 34 | 4 602 | -3 698 | -8 | 5 355 | |||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 11 101 | 117 | 76 | 1 283 | -702 | -8 | -20 | 11 847 | |||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 1 779 | -18 | 59 | -25 | -3 | 1 792 | |||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 8 141 | -1 345 | 47 | -29 | 23 | -15 | 6 822 | ||||
| Förvaltningsfastigheter | 7 401 | -2 | 36 | -3 | 0 | -14 | 7 418 | ||||
| Summa | 32 847 | -1 214 | 76 | 6 027 | -4 457 | 0 | 23 | 0 | -8 | -60 | 33 234 |
| Skulder | |||||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | |||||||||||
| - investeringsavtal | 4 410 | 33 | 4 619 | -3 686 | -7 | 5 369 | |||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 271 | 11 | 1 | 283 | |||||||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 0 | 0 | 0 | ||||||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 3 636 | -440 | 40 | 60 | -6 | 3 290 | |||||
| Summa | 8 317 | -396 | 0 | 4 659 | -3 686 | 0 | 60 | 0 | 0 | -12 | 8 942 |
Känslighet för icke observerbara indata för finansiella instrument i nivå 3
Nedanstående tabell illustrerar den potentiella påverkan på resultatet av den relativa osäkerheten på verkligt värde på finansiella instrument som för sin värdering är beroende av icke observerbar indata. Känsligheten för förändringar i icke observerbara indata har bedömts genom att förändra antaganden i värderingstekniken. Detta illustreras i nedanstående tabell genom ändringar av marginalen för indexreglerade swappar, implicita volatiliteter, kredit spreadar eller multipel jämförelse. Det är inte troligt att alla icke observerbara indata samtidigt skulle ha det mest extrema värdet i intervallet av rimliga möjliga alternativ.
| 31 mar 2017 | 31 dec 2016 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | |
| Derivatinstrument1) 2) 4) | 784 | -968 | -184 | 47 | 780 | -940 | -160 | 49 | |
| Egetkapitalinstrument3) 6) | 1 280 | -282 | 998 | 197 | 1 441 | -271 | 1 170 | 229 | |
| Försäkringsinnehav - Finansiella instrument4 5 7) | 16 219 | -2 321 | 13 898 | 1 637 | 18 477 | -2 695 | 15 782 | 1 807 | |
| Försäkringsinnehav - Förvaltningsfastigheter6 7) | 7 418 | 0 | 7 418 | 742 | 7 401 | 7 401 | 740 |
1) Känsligheten av en förändring av spreaden för inflations reglerade swappar med 16 punkter (16) och en implicit volatilitet med 5 procentenheter (5).
2) Känsligheten av en förändring av spreaden för swappar med 5 punkter (5).
3) Värderingen är uppskattad inom ett intervall av möjliga utfall. Känslighetsanalysen är baserad på 20 procents (20) förändring av marknadsvärdena.
4) Känsligheten av den implicita volatiliteten med 10 procentenheter (10).
5) Känslighetsanalysen är baserad på en förändring av marknadsvärdet för riskkapitalinnehav med 20 procent (20), strukturerade krediter 10 procent (10) och derivat 10 procent (10). 6) Känsligheten av en förändring av verkligt värde på förvaltningsfastigheter/fastighetsfonder med 10 procent (10).
7) Känsligheten visar på förändringar i värdet på försäkringstillgångarna vilket inte alltid leder till en förändring av koncernens resultaträkning då eventuella överskott inom traditionella livförsäkringsportföljer i första hand utnyttjas.
| Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal | Övriga | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Relaterade avtal | instrument i balans |
|||||||||
| Mkr | Bruttobelopp | Kvittade | Nettobelopp i balans räkningen |
Ramavtal om nettning |
Säkerheter erhållna/ ställda |
Nettobelopp | räkningen som ej lyder under nettningsavtal |
Summa i balans räkningen |
||
| 31 mar 2017 | ||||||||||
| Derivat | 178 423 | -4 377 | 174 046 | -97 327 | -47 090 | 29 629 | 716 | 174 762 | ||
| Omvända repor | 146 566 | -24 278 | 122 288 | -20 593 | -101 064 | 631 | 122 288 | |||
| Värdepapperslån | 45 382 | 45 382 | -5 688 | -39 694 | 5 179 | 50 561 | ||||
| Likvidfordringar | 4 499 | -4 499 | 31 536 | 31 536 | ||||||
| Tillgångar | 374 870 | -33 154 | 341 716 | -123 608 | -187 848 | 30 260 | 37 431 | 379 147 | ||
| Derivat | 142 331 | -4 377 | 137 954 | -97 327 | -38 132 | 2 496 | 931 | 138 885 | ||
| Repor | 46 470 | -24 278 | 22 192 | -20 593 | -1 106 | 493 | 22 192 | |||
| Värdepapperslån | 25 056 | 25 056 | -5 688 | -10 467 | 8 902 | 6 | 25 062 | |||
| Likvidskulder | 4 499 | -4 499 | 33 053 | 33 053 | ||||||
| Skulder | 218 357 | -33 154 | 185 203 | -123 608 | -49 704 | 11 891 | 33 989 | 219 193 | ||
| 31 dec 2016 | ||||||||||
| Derivat | 215 367 | -4 447 | 210 920 | -123 698 | -34 841 | 52 381 | 1 435 | 212 355 | ||
| Omvända repor | 99 828 | -35 332 | 64 496 | -682 | -63 612 | 202 | 1 | 64 497 | ||
| Värdepapperslån | 25 265 | 25 265 | -7 616 | -17 649 | 5 525 | 30 790 | ||||
| Likvidfordringar | 43 | -42 | 1 | 1 | 5 861 | 5 862 | ||||
| Tillgångar | 340 503 | -39 821 | 300 682 | -131 996 | -116 102 | 52 584 | 12 822 | 313 504 | ||
| Derivat | 176 773 | -4 447 | 172 326 | -123 698 | -31 547 | 17 081 | 2 325 | 174 651 | ||
| Repor | 36 926 | -35 332 | 1 594 | -682 | -795 | 117 | 1 594 | |||
| Värdepapperslån | 25 155 | 25 155 | -7 616 | -8 765 | 8 774 | 6 | 25 161 | |||
| Likvidskulder Skulder |
42 238 896 |
-42 -39 821 |
199 075 | -131 996 | -41 107 | 25 972 | 7 044 9 375 |
7 044 208 450 |
||
| 31 mar 2016 | ||||||||||
| Derivat | 251 289 | -4 511 | 246 778 | -178 289 | -43 283 | 25 206 | 1 118 | 247 896 | ||
| Omvända repor | 136 226 | -18 768 | 117 458 | -26 651 | -90 604 | 203 | 2 | 117 460 | ||
| Värdepapperslån | 26 167 | 26 167 | -5 824 | -20 343 | 7 382 | 33 549 | ||||
| Likvidfordringar | 2 607 | -2 607 | 24 671 | 24 671 | ||||||
| Tillgångar | 416 289 | -25 886 | 390 403 | -210 764 | -154 230 | 25 409 | 33 173 | 423 576 | ||
| Derivat | 220 035 | -4 511 | 215 524 | -178 289 | -31 731 | 5 504 | 2 331 | 217 855 | ||
| Repor | 52 386 | -18 754 | 33 632 | -26 651 | -6 798 | 183 | 33 632 | |||
| Värdepapperslån | 28 435 | -14 | 28 421 | -5 824 | -16 242 | 6 355 | 8 | 28 429 | ||
| Likvidskulder | 2 607 | -2 607 | 27 150 | 27 150 | ||||||
| Skulder | 303 463 | -25 886 | 277 577 | -210 764 | -54 771 | 12 042 | 29 489 | 307 066 | ||
Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal – SEB-koncernen
Tabellen visar finansiella tillgångar och skulder som presenteras netto i balansräkningen eller som har potentiella rättigheter förknippade med rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal, tillsammans med relaterade säkerheter.
Finansiella tillgångar och skulder nettoredovisas i balansräkningen när SEB har en legal rätt att nettoredovisa transaktioner, under normala affärsförhållanden och i händelse av insolvens, och det finns en avsikt att erlägga likvid netto eller realisera tillgången och erlägga likvid för skulden samtidigt. Återköpsavtal mot centrala clearing-motparter som SEB har avtal med samt likvidfordringar och likvidskulder är exempel på instrument som presenteras netto i balansräkningen.
Finansiella tillgångar och skulder som lyder under rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal som inte presenteras netto i balansräkningen är arrangemang som vanligtvis träder i laga kraft i händelse av insolvens eller vid betalningsinställelse men inte under normala affärsförhållanden eller arrangemang där SEB inte har intentionen att avveckla instrumenten samtidigt.
Tillgångar och skulder som inte kvittas eller lyder under nettningsavtal, exempelvis sådana som bara omfattas av ett avtal om säkerheter, presenteras i kolumnen Övriga instrument i balansräkningen som ej lyder under nettningsavtal.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar – SEB-koncernen
| 31 mar | 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2015 |
| Individuellt värderade lånefordringar | |||
| Osäkra lånefordringar | 4 834 | 5 037 | 5 099 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | - 1 850 | - 1 928 | - 2 253 |
| Gruppvisa reserver | - 1 671 | - 1 539 | - 1 189 |
| Osäkra lånefordringar, netto | 1 314 | 1 570 | 1 657 |
| Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||
| lånefordringar | 38,3% | 38,3% | 44,2% |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||
| lånefordringar | 72,8% | 68,8% | 67,5% |
| Andel osäkra lånefordringar, netto | 0,19% | 0,21% | 0,19% |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto | 0,30% | 0,33% | 0,34% |
| Portföljvärderade lån | |||
| Oreglerade lånefordringar > 60 dagar | 2 535 | 2 597 | 2 867 |
| Omstrukturerade lånefordringar | 14 | 9 | 198 |
| Gruppvisa reserver | - 1 350 | - 1 322 | - 1 504 |
| Reserveringsgrad för portföljvärderade lån | 53,0% | 50,7% | 49,1% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar1) | |||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 7 383 | 7 643 | 8 164 |
| Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 66,6% | 63,2% | 61,9% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i procent av utlåningen | 0,46% | 0,51% | 0,55% |
| Reserver | |||
|---|---|---|---|
| Specifika reserver | - 1 850 | - 1 928 | - 2 253 |
| Gruppvisa reserver | - 3 021 | - 2 861 | - 2 693 |
| Reserv för poster inom linjen | - 45 | - 44 | - 103 |
| Totala reserver | - 4 915 | - 4 833 | - 5 049 |
Övertagen egendom – SEB-koncernen
| 31 mar | 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2015 |
| Fastigheter, fordon och utrustning | 414 | 417 | 1 033 |
| Aktier och andelar | 46 | 46 | 40 |
| Totalt övertagen egendom | 460 | 463 | 1 073 |
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning – SEB-koncernen
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Övriga tillgångar | 486 | 587 | 618 |
| Summa tillgångar som innehas för försäljning | 486 | 587 | 618 |
| Övriga skulder | |||
| Summa skulder som innehas för försäljning | 0 | 0 | 0 |
Division Baltikum har en avyttringsplan för förvaltningsfastigheter. Genom den fortlöpande planen har ytterligare fastigheter klassificerats som tillgångar som innehas för försäljning fram till dess att försäljningen är slutförd. Nettobeloppet av dessa aktiviteter under första kvartalet var -101 Mkr.
SEB konsoliderad situation
Kapitaltäckningsanalys för SEB konsoliderad situation
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Tillgängligt kapital | |||
| Kärnprimärkapital | 115 364 | 114 419 | 107 306 |
| Primärkapital | 135 336 | 129 157 | 120 824 |
| Kapitalbas | 157 728 | 151 491 | 134 711 |
| Kapitalkrav | |||
| Riskexponeringsbelopp | 610 047 | 609 959 | 562 754 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 48 804 | 48 797 | 45 020 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 18,9% | 18,8% | 19,1% |
| Primärkapitalrelation | 22,2% | 21,2% | 21,5% |
| Total kapitalrelation | 25,9% | 24,8% | 23,9% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 3,23 | 3,10 | 2,99 |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 10,9% | 10,7% | 10,4% |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | 2,5% | 2,5% |
| varav krav på systemriskbuffert | 3,0% | 3,0% | 3,0% |
| varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert | 0,9% | 0,7% | 0,4% |
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 14,4% | 14,3% | 14,6% |
| Kapitalkrav enligt övergångsregler 80% av Basel I | |||
| Kapitalkrav enligt Basel I | 87 356 | 86 884 | 80 161 |
| Kapitalbas enligt Basel I | 158 204 | 151 814 | 134 765 |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 1,81 | 1,75 | 1,68 |
| Bruttosoliditet | |||
| Exponeringsmått för beräkning av bruttosoliditetsgrad | 2 902 192 | 2 549 149 | 2 655 228 |
| varav poster i balansräkningen | 2 441 298 | 2 120 587 | 2 251 036 |
| varav poster utanför balansräkningen | 460 893 | 428 562 | 404 192 |
| Bruttosoliditetsgrad | 4,7% | 5,1% | 4,6% |
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Internt bedömt kapitalkrav
Per den 31 mars 2017 uppgick det internt bedömda kapitalkravet, inklusive försäkringsrisk, till 63 miljarder kronor (63). Det interna kapitalkravet bedöms med hjälp av SEB:s interna modeller för ekonomiskt kapital och är inte helt jämförbart med det uppskattade kapitalkravet som Finansinspektionen publicerar på grund av att olika antaganden och metoder används.
Kapitalbas för SEB konsoliderad situation
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Eget kapital enligt balansräkningen 1) | 134 727 | 140 976 | 126 237 |
| Avdrag hänförliga till den konsoliderade situationen och andra förutsebara kostnader | -5 601 | -14 303 | -5 543 |
| Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar 2) | 129 126 | 126 673 | 120 694 |
| Ytterligare värdejusteringar | -990 | -1 169 | -1 268 |
| Immateriella tillgångar | -6 893 | -6 835 | -6 560 |
| Uppskjutna skattefordringar som är beroende av framtida lönsamhet | -185 | -208 | -493 |
| Reserver i verkligt värde relaterade till vinster eller förluster på kassaflödessäkringar | -2 048 | -2 400 | -3 401 |
| Vinster eller förluster på skulder som värderas till verkligt värde och beror på ändringar av egen kreditstatus | 50 | -115 | -206 |
| Förmånsbestämda pensionsplaner | -2 834 | -920 | -895 |
| Direkta och indirekta innehav av egna kärnprimärkapitalinstrument | -199 | -191 | -155 |
| Värdepapperiseringar med 1 250% riskvikt | -33 | -35 | -42 |
| Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital | -13 762 | -12 254 | -13 388 |
| Kärnprimärkapital | 115 364 | 114 419 | 107 306 |
| Primärkapitaltillskott | 15 200 | 9 959 | 8 905 |
| Primärkapitaltillskott som omfattas av utfasning | 4 772 | 4 779 | 4 613 |
| Primärkapital | 135 336 | 129 157 | 120 824 |
| Supplementärkapitalinstrument | 24 815 | 24 851 | 16 148 |
| Supplementärkapitalinstrument som omfattas av utfasning | |||
| Positiva belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | 153 | 58 | 314 |
| Innehav av supplementärkapitalinstrument i enheter i den finansiella sektorn | -2 575 | -2 575 | -2 575 |
| Supplementärkapital | 22 392 | 22 334 | 13 887 |
| Totalt kapital | 157 728 | 151 491 | 134 711 |
1) SEB har i beslut från Finansinspektionen fått godkänt att använda kvartalsvinst i kapitalbasberäkningen förutsatt att de revisionsansvariga har granskat överskottet samt att överskottet är beräknat enligt tillämpligt redovisningsregelverk och kan styrka att avdrag för förutsebara kostnader och utdelningar har gjorts i enlighet med EU:s förordning nr 575/2013 och att beräkningen av dessa skett i enlighet med EU:s förordning nr 241/2014.
2) Kärnprimärkapitalet avser den konsoliderade situationen, och skiljer sig från eget kapital enligt IFRS. Försäkringsverksamhetens bidrag till eget kapital exkluderas liksom uppskattad utdelning beräknad enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
Riskexponeringsbelopp för SEB konsoliderad situation
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 | ||||
| Riskexponerings | Riskexponerings | Riskexponerings | |||||
| Kreditrisk IRK | belopp | Kapitalkrav 1) | belopp | Kapitalkrav 1) | belopp | Kapitalkrav 1) | |
| Institutsexponeringar | 28 683 | 2 295 | 26 254 | 2 100 | 23 349 | 1 868 | |
| Företagsexponeringar | 335 648 | 26 852 | 335 413 | 26 833 | 307 027 | 24 562 | |
| Hushållsexponeringar | 56 590 | 4 527 | 55 617 | 4 449 | 53 204 | 4 256 | |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 35 093 | 2 807 | 34 079 | 2 726 | 32 836 | 2 627 | |
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 4 756 | 380 | 4 723 | 378 | 3 628 | 290 | |
| varav övriga hushållsexponeringar | 16 741 | 1 339 | 16 815 | 1 345 | 16 740 | 1 339 | |
| Positioner i värdepapperiseringar | 2 042 | 163 | 3 066 | 246 | 3 561 | 285 | |
| Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod | 422 964 | 33 837 | 420 350 | 33 628 | 387 141 | 30 971 | |
| Kreditrisk schablonmetod | |||||||
| Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker | 715 | 57 | 1 801 | 144 | 1 258 | 101 | |
| Exponeringar mot delstatliga eller lokala självstyrelseorgan och myndigheter | 47 | 4 | 51 | 4 | 53 | 4 | |
| Exponeringar mot offentliga organ | 114 | 9 | 29 | 2 | 7 | 1 | |
| Exponeringar mot institut | 639 | 51 | 1 316 | 105 | 937 | 75 | |
| Exponeringar mot företag | 18 103 | 1 448 | 16 422 | 1 314 | 15 545 | 1 244 | |
| Exponeringar mot hushåll | 15 845 | 1 268 | 16 186 | 1 295 | 15 084 | 1 207 | |
| Exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 3 714 | 297 | 3 803 | 304 | 4 199 | 336 | |
| Fallerande exponeringar | 459 | 37 | 384 | 31 | 383 | 31 | |
| Exponeringar som är förenade med särskilt hög risk | 1 322 | 106 | 1 477 | 118 | 1 623 | 130 | |
| Poster som avser positioner i värdepapperisering | 216 | 17 | 216 | 17 | |||
| Exponeringar i form av andelar i företag för kollektiva investeringar (fond) | 40 | 3 | 66 | 5 | 56 | 4 | |
| Aktieexponeringar | 2 124 | 170 | 2 119 | 170 | 2 719 | 218 | |
| Övriga poster | 7 746 | 620 | 8 880 | 711 | 7 328 | 585 | |
| Totalt, kreditrisk enligt schablonmetod | 51 083 | 4 087 | 52 750 | 4 220 | 49 192 | 3 936 | |
| Marknadsrisk | |||||||
| Risker i handelslagret där interna modeller använts | 27 086 | 2 167 | 30 042 | 2 403 | 27 430 | 2 194 | |
| Risker i handelslagret där standardmetoder använts | 13 563 | 1 085 | 9 398 | 752 | 12 067 | 965 | |
| Valutakursrisk Total marknadsrisk |
4 478 45 128 |
358 3 610 |
3 773 43 213 |
302 3 457 |
2 902 42 399 |
232 3 391 |
|
| Övriga kapitalkrav | |||||||
| Operationell risk enligt internmätningsmetod | 46 793 | 3 743 | 47 901 | 3 832 | 47 195 | 3 776 | |
| Avvecklingsrisk | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Kreditvärdighetsjusteringsrisk | 6 301 | 504 | 7 818 | 625 | 6 476 | 518 | |
| Investeringar i försäkringsverksamhet | 16 633 | 1 331 | 16 633 | 1 331 | 16 633 | 1 331 | |
| Övriga exponeringar | 5 639 | 451 | 6 547 | 524 | 4 364 | 349 | |
| Ytterligare riskexponeringsbelopp 2) | 15 503 | 1 240 | 14 747 | 1 180 | 9 354 | 748 | |
| Totalt övrigt kapitalkrav | 90 872 | 7 270 | 93 646 | 7 492 | 84 022 | 6 722 | |
| Total | 610 047 | 48 804 | 609 959 | 48 797 | 562 754 | 45 020 |
1) Kapitalkrav 8% av riskexponeringsbeloppet enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
2) Förordning (EU) nr 575/2013 (CRR) artikel 3.
Förändringar i riskexponeringsbeloppet
Det totala riskexponeringsbeloppet, REA, var oförändrat jämfört med slutet av 2016. Kreditvolymerna ökade något från årsskiftet och bidrog till högre REA vilket delvis kompenserades av förbättrad kreditkvalitet och valutakurseffekter. Det ytterligare riskexponeringsbelopp som etablerades år 2015, i överenskommelse med Finansinspektionen, som en försiktighetsåtgärd ökade med 0,8 miljarder kronor under kvartalet till 15,5 miljarder kronor.
| 31 mar | |
|---|---|
| Mdr kr | 2017 |
| Balans 31 dec 2016 | 610 |
| Volymer | 5 |
| Kreditkvalitet | -2 |
| Valutaeffekt | -1 |
| Modeluppdateringar, metod & policy, övrigt | -1 |
| Underliggande förändringar i marknads- och operativ risk | -1 |
| Balans 31 mar 2017 | 610 |
Genomsnittliga riskvikter
Följande tabell visar genomsnittlig riskvikt (riskexponeringsbelopp delat med beloppet för exponering vid fallissemang) för de exponeringar som beräknas enligt den interna riskklassificeringsmodellen, IRK. Repor och värdepapperslån exkluderas i analysen eftersom de har låg riskvikt och kan variera påtagligt i volym och därigenom störa jämförbarheten i siffrorna.
| Kreditexponeringar enligt IRK-metod (exkl. repor och värdepapperslån) | 31 mar | 31 dec | 31 mar |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig riskvikt | 2017 | 2016 | 2016 |
| Institutsexponeringar | 26,8% | 25,1% | 25,2% |
| Företagsexponeringar | 31,5% | 31,4% | 32,2% |
| Hushållsexponeringar | 9,9% | 9,9% | 9,8% |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 7,0% | 6,9% | 6,8% |
| varav kvalificerade rullande hushållsexponeringar | |||
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 83,5% | 73,4% | 70,5% |
| varav övriga hushållsexponeringar | 27,9% | 28,0% | 28,3% |
| Positioner i värdepapperiseringar | 41,9% | 50,6% | 42,8% |
| Enligt Finansinspektionens föreskrifter | Kv1 | Kv4 | Jan–mar | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Ränteintäkter | 7 861 | 7 493 | 5 | 7 861 | 7 246 | 8 | 29 022 |
| Leasingintäkter | 1 345 | 1 377 | -2 | 1 345 | 1 351 | 0 | 5 443 |
| Räntekostnader | -4 391 | -4 140 | 6 | -4 391 | -3 757 | 17 | -15 223 |
| Utdelningar | 1 964 | 1 252 | 57 | 1 964 | 1 542 | 27 | 6 581 |
| Provisionsintäkter | 2 951 | 3 350 | -12 | 2 951 | 2 841 | 4 | 11 648 |
| Provisionskostnader | - 674 | -1 005 | -33 | - 674 | - 767 | -12 | -2 805 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 467 | 1 459 | 1 | 1 467 | 825 | 78 | 4 642 |
| Övriga rörelseintäkter | 245 | 261 | -6 | 245 | 236 | 4 | 817 |
| Summa intäkter | 10 767 | 10 047 | 7 | 10 767 | 9 517 | 13 | 40 125 |
| Administrationskostnader | -3 650 | -3 909 | -7 | -3 650 | -3 526 | 4 | -15 039 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | -1 315 | -1 319 | 0 | -1 315 | -1 512 | -13 | -5 775 |
| Summa kostnader | -4 965 | -5 228 | -5 | -4 965 | -5 038 | -1 | -20 814 |
| Resultat före kreditförluster | 5 802 | 4 819 | 20 | 5 802 | 4 479 | 30 | 19 311 |
| Kreditförluster, netto | - 72 | - 248 | -71 | - 72 | - 121 | -41 | - 789 |
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar1) | - 47 | - 144 | -67 | - 47 | -2 687 | -98 | -3 841 |
| 28 | |||||||
| Rörelseresultat | 5 683 | 4 427 | 5 683 | 1 671 | 14 681 | ||
| Bokslutsdispositioner | 505 | 1 882 | -73 | 505 | - 4 | 2 437 | |
| Skatt | -1 049 | -1 202 | -13 | -1 049 | - 638 | 64 | -2 877 |
| Övriga skatter | 20 | 128 | -85 | 20 | - 18 | 137 | |
| Nettoresultat | 5 159 | 5 235 | -1 | 5 159 | 1 011 | 14 378 |
Resultaträkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
1) Som en konsekvens av nedskriving av goodwill i SEB-koncenen har nedskrivning av aktier i dotterbolag skett i moderbolaget med 2 687 Mkr under första kvartalet 2016.
Totalresultat – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| Kv1 | Kv4 | Jan–mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Nettoresultat | 5 159 | 5 235 | -1 | 5 159 | 1 011 | 14 378 | |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 75 | 16 | 75 | 55 | 36 | 1 130 | |
| Kassaflödessäkringar | - 351 | - 473 | -26 | - 351 | 190 | - 811 | |
| Omräkning utländsk verksamhet | 25 | - 36 -169 | 25 | 13 | 92 | 25 | |
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | - 251 | - 493 | -49 | - 251 | 258 | -197 | 344 |
| Totalresultat | 4 908 | 4 742 | 4 | 4 908 | 1 269 | 14 722 |
| Aggregerad | 31 mar | 31 dec | 31 mar |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 286 222 | 70 671 | 127 026 |
| Utlåning till kreditinstitut | 219 342 | 287 059 | 186 293 |
| Utlåning till allmänheten | 1 232 132 | 1 172 095 | 1 129 391 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | 405 608 | 322 195 | 513 888 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 12 012 | 12 063 | 13 339 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 841 | 1 025 | 905 |
| Aktier och andelar i koncernföretag | 50 505 | 50 611 | 49 821 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 37 406 | 37 186 | 39 704 |
| Övriga tillgångar | 66 060 | 46 939 | 55 438 |
| Summa tillgångar | 2 310 129 | 1 999 844 | 2 115 805 |
| Skulder till kreditinstitut | 219 778 | 168 852 | 219 507 |
| In- och upplåning från allmänheten | 941 098 | 782 584 | 783 831 |
| Emitterade värdepapper | 726 374 | 664 186 | 668 026 |
| Finansiella skulder till verkligt värde | 168 426 | 172 678 | 231 097 |
| Övriga skulder | 91 993 | 47 610 | 70 459 |
| Avsättningar | 70 | 80 | 151 |
| Efterställda skulder | 46 112 | 40 719 | 31 719 |
| Obeskattade reserver | 21 761 | 21 761 | 23 465 |
| Totalt eget kapital | 94 515 | 101 374 | 87 550 |
| Summa skulder, obeskattade reserver och eget kapital | 2 310 129 | 1 999 844 | 2 115 805 |
Balansräkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Säkerheter ställda för egna skulder | 424 533 | 392 227 | 434 768 |
| Övriga ställda säkerheter | 164 681 | 152 317 | 128 319 |
| Ställda säkerheter | 589 214 | 544 544 | 563 087 |
| Ansvarsförbindelser | 102 005 | 97 642 | 83 336 |
| Åtaganden | 527 382 | 468 953 | 458 762 |
| Ansvarsförbindelse och åtaganden | 629 387 | 566 595 | 542 098 |
| Kapitaltäckning | – | Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) | |
|---|---|---|---|
| ----------------- | --- | ------------------------------------------ | -- |
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 | |
| Tillgängligt kapital | ||||
| Kärnprimärkapital | 99 625 | 97 144 | 93 159 | |
| Primärkapital | 119 596 | 111 882 | 106 677 | |
| Kapitalbas | 141 886 | 134 384 | 120 611 | |
| Kapitalkrav | ||||
| Riskexponeringsbelopp | 515 416 | 515 826 | 480 263 | |
| Uttryckt som kapitalkrav | 41 233 | 41 266 | 38 421 | |
| Kärnprimärkapitalrelation | 19,3% | 18,8% | 19,4% | |
| Primärkapitalrelation | 23,2% | 21,7% | 22,2% | |
| Total kapitalrelation | 27,5% | 26,1% | 25,1% | |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 3,44 | 3,26 | 3,14 | |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 8,1% | 7,9% | 7,6% | |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | 2,5% | 2,5% | |
| varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert | 1,1% | 0,9% | 0,6% | |
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 14,8% | 14,3% | 14,8% |
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Det internt bedömda kapitalkravet för moderbolaget uppgick till 61 miljarder kronor (60).
Definitioner - Alternativa nyckeltal*
Jämförelsestörande poster
I syfte att underlätta en jämförelse av SEB:s underliggande resultat mellan perioder, identifieras och beskrivs separat alla poster som ledningen bedömer som jämförelsestörande, såsom nedskrivning av goodwill och omstrukturering.
Räntabilitet på eget kapital
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt1 eget kapital.
Räntabilitet på eget kapital exklusive jämförelsestörande poster
Aktieägarnas andel av nettoresultatet, exklusive jämförelsestörande poster och därtill relaterad skatt, dividerat med genomsnittligt1 eget kapital.
Räntabilitet på allokerat kapital
Rörelseresultat, reducerat med en schablonskattesats, per division dividerat med genomsnittligt1 allokerat kapital.
Räntabilitet på totala tillgångar
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittlig1 balansomslutning.
Räntabilitet på riskexponeringsbelopp
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt1 riskexponeringsbelopp.
K/I-tal
Summa rörelsekostnader dividerat med summa rörelseintäkter.
K/I-tal exklusive jämförelsestörande poster
Summa rörelsekostnader exklusive jämförelsestörande poster dividerat med summa rörelseintäkter exklusive jämförelsestörande poster.
Nettoresultat per aktie före utspädning
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt2 antal aktier före utspädning.
Nettoresultat per aktie efter utspädning
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt2 antal aktier efter utspädning. Den beräknade utspädningen är baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
Substansvärde per aktie
Eget kapital samt kapitaldelen av eventuella övervärden i innehav av räntebärande värdepapper och övervärden i livförsäkringsverksamheten, dividerat med antal aktier.
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med antal aktier.
Kreditförlustnivå
Kreditförluster, netto, dividerat med ingående balans för utlåning till allmänheten, utlåning till kreditinstitut samt kreditgarantier efter avdrag för specifika reserver, gruppvisa reserver och reserver för poster utanför balansräkningen.
1 Ackumulerat genomsnitt från årets början, beräknat på månadsbasis
2 Genomsnittligt antal beräknat på dagsbasis
Andel osäkra lånefordringar, brutto
Individuellt värderade osäkra lånefordringar, brutto, dividerat med summan av utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut före avdrag för reserver.
Andel osäkra lånefordringar, netto
Individuellt värderade osäkra lånefordringar, netto (efter avdrag för specifika reserver) dividerat med utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut efter avdrag för specifika reserver och gruppvisa reserver.
Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar
Specifika reserver dividerat med individuellt värderade osäkra lånefordringar.
Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar
Totala reserver (specifika reserver och gruppvisa reserver för individuellt värderade osäkra lånefordringar) dividerat med individuellt värderade osäkra lånefordringar.
Reserveringsgrad för portföljvärderade lån
Gruppvisa reserver för portföljvärderade lån dividerat med portföljvärderade lån oreglerade mer än 60 dagar eller omstrukturerade lånefordringar.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar (Problemlån)
SEB:s benämning för lånefordringar som antingen bedöms vara osäkra eller oreglerade. Inkluderar individuellt värderade osäkra lånefordringar, portföljvärderade lån oreglerade mer än 60 dagar samt omstrukturerade portföljvärderade lånefordringar (baserat på medgivande från IFRS).
Reserveringsgrad för problemlån
Totala reserver (specifika, gruppvisa och reserver för poster utanför balansräkningen) dividerat med osäkra lån och oreglerade portföljfordringar.
Problemlån i procent av utlåningen
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar dividerat med utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut före avdrag för reserveringar.
*Alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures, APMmått) är finansiella mått över historisk eller framtida resultatutveckling, finansiell ställning eller kassaflöde som inte definieras i tillämpligt redovisningsregelverk (IFRS) eller i EU:s kapitalkravsdirektiv (CRD IV)/ kapitalkravsförordning (CRR). Alternativa nyckeltal används av SEB när det är relevant för att följa upp och beskriva SEB:s finansiella situation och för att ge ytterligare relevant information och verktyg för att möjliggöra en analys av SEB:s finansiella situation. Alternativa nyckeltal som beskriver nettoresultat per aktie före utspädning, nettoresultat per aktie efter utspädning, substansvärde per aktie, eget kapital per aktie, räntabilitet på eget kapital, räntabilitet på totala tillgångar och räntabilitet på riskexponeringsbelopp ger relevant information om SEB:s resultat i relation till olika investeringsmått. K/I-talet ger information om SEB:s kostnadseffektivitet. Alternativa nyckeltal som baseras på utlåning ger information om reserveringar i relation till kreditrisk. Alla dessa mått kan skilja sig från liknande nyckeltal som presenteras av andra företag. I excelfilen Alternativa Nyckeltal, som finns på sebgroup.com/sv/ir, anges hur nyckeltalen beräknas.
Definitioner Enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR)
Riskexponeringsbelopp
Tillgångar och åtaganden utanför balansräkningen, riskvägda enligt kapitaltäckningsreglerna för kreditrisk och marknadsrisk. Operativa risker beräknas och uttrycks som riskvägda tillgångar. Gäller endast i den konsoliderade situationen, dvs. exklusive försäkrings-verksamheten, och inte för exponeringar som har dragits av från kapitalbasen.
Kärnprimärkapital
Eget kapital exklusive föreslagen utdelning, uppskjuten skatt, immateriella tillgångar och vissa ytterligare justeringar enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR).
Primärkapital
Kärnprimärkapital inklusive vissa särskilt förlustabsorberande förlagslån, så kallat primärkapitaltillskott.
Supplementärkapital
Huvudsakligen förlagslån som inte uppfyller kraven för att få medräknas som primärkapitaltillskott.
Kapitalbas
Summan av primärkapital och supplementärkapital.
Kärnprimärkapitalrelation
Kärnprimärkapital dividerat med riskexponeringsbelopp.
Primärkapitalrelation
Primärkapital dividerat med riskexponeringsbelopp.
Total kapitalrelation
Kapitalbasen dividerat med riskexponeringsbelopp.
Bruttosoliditetsgrad
Primärkapitalet i förhållande till balansomslutningen plus vissa poster utanför balansräkningen omräknade med konverteringsfaktorer definierade i standardmetoden.
Likviditetstäckningsgrad (LCR)
Högkvalitativa likvida tillgångar i förhållande till ett beräknat nettolikviditetsutflöde under de kommande 30 kalenderdagarna.
Detta är SEB
| Vision | Att leverera service i världsklass till våra kunder. |
|---|---|
| Vårt syfte | Vi är övertygade om att ett entreprenöriellt tänkande liksom innovativa företag behövs för att skapa en bättre värld. Vi finns för att göra det möjligt för dem att uppnå sina ambitioner och lyckas i såväl goda som svåra tider. |
| Vår övergripande ambition | Att vara den klart ledande nordiska banken för företag och institutioner och den bästa universalbanken i Sverige och Baltikum. |
| Vilka vi betjänar | 2 300 storföretag, 700 finansiella institutioner, 267 000 små- och medelstora företag och 1,4 miljoner privatpersoner är helkunder hos SEB. |
| Våra strategiska prioriteringar | Ledande kundupplevelser – Utveckla långsiktiga kundrelationer baserade på förtroende. Kunderna ska känna att den service och rådgivning som erbjuds bygger på insikt om deras behov, är lämpliga och tillgängliga på deras villkor och att SEB proaktivt delar med sig av sin kunskap för deras bästa. |
| Tillväxt inom styrkeområden – i tre utvalda kärnområden – kunderbjudandet till alla segment i Sverige, stora företag och finansiella institutioner i Norden och Tyskland samt sparerbjudande till privatpersoner och företag. |
|
| Motståndskraft och flexibilitet – Upprätthålla motståndskraft och flexibilitet för att kunna anpassa verksamheten till rådande marknadsförhållanden. Motståndskraften baseras på kostnads- och kapitaleffektivitet. |
|
| Värderingar | SEB styrs av sin uppförandekod och sina värderingar: Kunden först, engagemang, samarbete och enkelhet. |
| Medarbetare | Cirka 15 000 skickliga medarbetare betjänar kunder från kontor i cirka 20 länder: i olika tidszoner för att tillhandahålla tillgänglighet och kunskap om de lokala marknaderna. |
| Historik | 160 år av affärer, förtroende och kunskapsutbyte. Banken har alltid tagit ansvar för en hållbar samhällsutveckling genom att stödja företagande, internationella kontakter och långsiktiga relationer. |
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska)