AI assistant
SEB — Interim / Quarterly Report 2017
Oct 25, 2017
2966_iss_2017-10-25_cf3b78a4-922d-4d95-b9e5-29838f2ecdbe.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari – september 2017
STOCKHOLM 25 OKTOBER 2017
De första nio månaderna 2017
(Jämfört med de första nio månaderna 2016)
- Rörelseintäkter 33,8 mdr kr (32,2*), rörelsekostnader 16,3 mdr kr (22,1*), rörelseresultat 16,6 mdr kr (9,3*) och nettoresultat 13,1 mdr kr (6,4*).
- Nettokreditförluster 703 Mkr (709) med en kreditförlustnivå på 0,06 procent (0,07).
- Räntabilitet 12,5 procent (6,3*), räntabilitet exklusive jämförelsestörande poster* 12,4 procent (11,2) och vinst per aktie 6:02 kr (2:92*).
* Se sidan 5 för information om jämförelsestörande poster.
Tredje kvartalet 2017
(Jämfört med andra kvartalet 2017)
Volymer och nyckeltal
- Rörelseintäkter 11,1 mdr kr (11,4), rörelsekostnader 5,4 mdr kr (5,5), rörelseresultat 5,4 mdr kr (5,7) och nettoresultat 4,2 mdr kr (4,5).
- Nettokreditförluster 284 Mkr (214) med en kreditförlustnivå på 0,07 procent (0,06).
- Räntabilitet 12,1 procent (13,2*), räntabilitet exklusive jämförelsestörande poster* 12,1 procent (12,7) och vinst per aktie 1:96 kr (2:09).
* Se sidan 5 för information om jämförelsestörande poster.
VDhar ordet
Världsekonomin utvecklas i en positiv riktning. Tecknen på att affärsklimatet förbättrats bekräftas alltmer av faktiska siffror, särskilt när det gäller euroområdet, Kina och Japan, men också i USA där arbetsmarknaden förbättrats. Samtidigt bidrar företagens starka balansräkningar, det minskade beroendet av lagercyklerna och den ökade regleringen av finanssektorn till att konjunkturen är mindre slagig. Högre global tillväxt ger fler jobb, högre tillgångspriser, högre konsumtion och ökad handel. I dagens lågräntemiljö är volatiliteten på kapitalmarknaderna på mycket låga nivåer trots den ökade geopolitiska osäkerheten. Världsekonomin stöttas fortsatt av de kraftiga monetära stimulanserna. Globalt har centralbankerna tillfört likviditet på 15 000 miljarder dollar; om ett år förväntas denna öka till 16 000 miljarder. Stora långsiktiga globala obalanser, såsom den rekordhöga skuldsättningen, behöver hanteras.
Robust resultat i ett odramatiskt kvartal
I det rådande marknadsläget kunde företagskunder även detta kvartal dra nytta av den attraktiva kapitalmarknaden för refinansiering. Finansiella institutioner fortsatte att söka alternativ för högre avkastning. Mellan det andra och tredje kvartalet föll rörelseresultatet med 5 procent på grund av lägre volatilitet på finansmarknaden som i sig gav lägre kundaktivitet. Jämfört med 2016 steg rörelseresultatet med 3 procent.
För de första nio månaderna i år förbättrades alla intäktsrader jämfört med förra året. I Baltikum ökade både företags- och hushållsutlåningen. I Sverige var såväl små- och medelstora företag som privatkunder aktiva i alla våra kanaler – bankkontor, telefon öppen dygnet runt och digitalt. Vi fortsatte att ta emot nya kunder. De senaste månaderna har den svenska bolånemarknaden sett sunda stabiliseringstecken. SEB:s bolåneportfölj ökade 4,1 procent när marknaden steg 7,2 procent i årstakt. Nordiska och tyska storföretags liksom svenska småföretags efterfrågan på traditionella banklån var låg. Marknaden för börsintroduktioner och nyemissioner var stark samtidigt som den lägre volatiliteten drog ner kundernas efterfrågan på riskhanteringstjänster.
Rörelsekostnaderna uppgick till 16,3 miljarder kronor. Åtta år i rad har SEB rapporterat stabila eller lägre kostnader. Kostnadstaket på 22 miljarder kronor kvarstår 2018 ut. Inom SEB känner vi våra kunder väl och kreditkvaliteten var fortsatt god med en kreditförlustnivå på 0,06 procent. Rörelseresultatet för de första nio månaderna ökade med 13 procent, exklusive jämförelsestörande poster, till 16,6 miljarder kronor. Det innebär att med en kärnprimärkapitalrelation på 19,2 procent nådde räntabiliteten 12,4 procent.
Ökad takt i arbetet med transformationsagendan
Vi är fast beslutna att leverera på vår treåriga affärsplan. Utgångspunkten är att ge service i världsklass till våra kunder och planen fokuserar på tillväxt inom styrkeområden liksom på en större transformationsagenda. Ambitionen är att dra nytta av potentialen som digitalisering och användande av data ger vad gäller både mervärde till kunderna och högre intern effektivitet. Samtidigt anpassar vi oss till ett antal regelverk som träder i kraft 2018 och som syftar till högre transparens och skydd för kunderna, såsom MiFiD2, GDPR och PSD2. Vi stödjer syftet med de nya regelverken. De ställer stora krav på att banker och institutioner anpassar interna system och processer. Likväl fortsätter vi med att lansera nya och förbättrade tjänster till våra kunder, i vissa fall tillsammans med externa partners. Ett exempel är att vi tillsammans med Nasdaq utvecklar en ny plattform för fondhandel baserat på blockkedjeteknik. Vi samarbetar även med fintech-företaget Capcito för att underlätta finansiering till mindre företag. I slutändan handlar bankverksamhet om att ha ett långsiktigt perspektiv utan att ge avkall på förmågan att anpassa sig till förändrade kundbeteenden. Därför är vi stolta över att återigen som enda nordiska bank ingå i Dow Jones Sustainability Index.
Slutligen, för att undanröja alla tvivel, SEB är en nordisk bank och vi kommer även fortsättningsvis ha vårt huvudkontor i Sverige. Vi måste återigen påpeka vikten av konkurrensneutrala förutsättningar för banker i olika länder.
SEB Delårsrapport januari – september 2017 3
= =
De första nio månaderna 2017
Rörelseresultatet ökade med 78 procent till 16 590 Mkr (9 309). Exklusive jämförelsestörande poster under 2016 (se sidan 5) ökade rörelseresultatet med 13 procent från 14 738 Mkr. Nettoresultatet (efter skatt) uppgick till 13 061 Mkr (6 374).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna ökade med 5 procent och uppgick till 33 750 Mkr (32 153). Exklusive jämförelsestörande poster under 2016 (se sidan 5) ökade rörelseintäkterna med 7 procent från 31 633 Mkr.
Räntenettot, som uppgick till 14 709 Mkr, ökade med 6 procent jämfört med samma period förra året (13 940). Både den svenska reporäntan och ECB:s refinansieringsränta i euro låg oförändrade kvar på -0,5 respektive noll procent.
| Jan–sep | Förändring | ||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % |
| Kunddrivet räntenetto | 16 307 | 15 040 | 8 |
| Räntenetto från övriga aktiviteter | -1 598 | -1 100 | 45 |
| Summa | 14 709 | 13 940 | 6 |
Det kunddrivna räntenettot ökade med 1 267 Mkr jämfört med motsvarande period 2016. Utlåningsvolymer och marginaler bidrog med ungefär lika mycket. Inlåningsmarginalerna minskade dock, på grund av de effekter från de negativa räntorna som inte kunde återspeglas i kundprissättningen. Inlåningsvolymerna hade en försumbar effekt på räntenettot.
Jämfört med de nio första månaderna 2016, minskade räntenettot från övriga aktiviteter med 498 Mkr. Myndighetsavgifter, inklusive resolutionsfondoch insättargarantiavgifter, ökade med 377 Mkr till 1 408 Mkr (1 031). Myndighetsavgifter förväntas totalt uppgå till cirka 1,9 miljarder kronor för helåret 2017, jämfört med 1,4 miljarder kronor 2016. För år 2016 debiterades en resolutionsavgift på 4,5 baspunkter, beräknat på det sammanlagda avgiftsunderlaget, att jämföra med 9 baspunkter för år 2017. Storleken på resolutionsfondavgiften framgent utvärderas av myndigheterna. Se sidan 8 för en summering.
Provisionsnettot ökade med 8 procent till 12 985 Mkr (12 019). Företagskunderna var aktiva på kapitalmarknaderna för att dra nytta av det låga ränteläget och emission- och rådgivningsprovisionerna ökade med 281 Mkr jämfört med motsvarande period 2016. Efterfrågan på traditionell finansiering var
Jämförelsetal (inom parentes):
Resultatposter för det tredje kvartalet jämförs med det andra kvartalet 2017. Affärsvolymer jämförs med årsskiftet 2016/2017, om inget annat anges.
begränsad, framför allt bland storföretagskunderna, och låneprovisionerna minskade med 8 procent jämfört med samma period förra året. Börsvärdet steg under de första nio månaderna. Både marknadsvärdet och nya affärsvolymer gjorde att provisionerna från kapitalförvaltning och depåförvaring ökade med 516 Mkr till 5 830 Mkr. Av detta uppgick de resultatoch transaktionsbaserade intäkterna till 132 Mkr (63). Provisionsnettot från betalningar och kort ökade med 5 procent jämfört med motsvarande period förra året och provisionsnettot från fondförsäkringar i livförsäkringsverksamheten ökade till 812 Mkr (763).
Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade med 5 procent till 5 249 Mkr (5 018). Den höga volatiliteten och aktiva marknaderna vid årets början minskade vartefter, speciellt under sommarmånaderna som säsongsmässigt är lugnare. Denna marknadsutveckling påverkade kreditspreadarna vilket i sin tur gav en positiv förändring i kreditjusteringen till verkligt värde1). Förändringen för de första nio månaderna var 590 Mkr till 149 Mkr (-442).
Övriga intäkter, netto, minskade med 31 procent till 807 Mkr (1 176). Med undantag av en jämförelsestörande post under 2016 (se sidan 5) ökade övriga intäkter med 151 Mkr jämfört med motsvarande period 2016. Posten bestod bland annat av en kombination av realiserade kapitalvinster och orealiserade värderings- och säkringseffekter.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna minskade med 26 procent och uppgick till 16 331 Mkr (22 052). Minskningen berodde på jämförelsestörande poster (se sidan 5). Exklusive de jämförelsestörande posterna ökade rörelsekostnaderna med 1 procent. Det genomsnittliga antalet befattningar minskade med 370, jämfört med motsvarande period 2016, till 14 957. Personalkostnaderna minskade med 3 procent under samma period. Taket för rörelsekostnaderna för helåren 2017 och 2018 är oförändrat 22 miljarder kronor.
Kreditförlustreserveringar
=================================================
Kreditförluster, netto, var stabila på 703 Mkr (709). Kreditförlustnivån var 6 baspunkter (7).
Skatt
Den totala skattekostnaden ökade med 20 procent till 3 530 Mkr (2 935). De jämförelsestörande posterna under 2016 påverkade också skatten (se sidan 5).
Resultatposter för de första nio månaderna jämförs med de första nio månaderna 2016.
1) Verkligt värde av motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA), samt emitterade strukturerade obligationer (OCA).
Den effektiva skattesatsen för de första nio månaderna var 21 procent.
Under 2017 trädde ny lagstiftning i kraft i Sverige som tog bort avdragsrätten för räntekostnader på förlagslån som klassificeras som primär- eller supplementärkapital. Det ökade skattekostnaderna med 281 Mkr. Den totala ungefärliga effekten för 2017 är en ökning med 360 Mkr.
Vidare beskattades en utdelning från dotterbolaget i Estland i det första kvartalet 2017 när den betalades ut till moderbolaget. Skatten uppgick till 72 Mkr.
Räntabilitet
Räntabiliteten för de första nio månaderna var 12,5 procent (6,3). Exklusive de jämförelsestörande posterna (se nedan) var räntabiliteten 12,4 procent (11,2).
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till 652 Mkr (-2 171).
Värdet på pensionsplanernas tillgångar överstiger pensionsskulderna. Diskonteringsräntan för pensionsskulden i Sverige var 2,2 procent (2,4 vid årsskiftet) medan den i Tyskland var 1,9 procent (1,7 vid årsskiftet). Nettovärdet på pensionstillgångarna och -skulderna ökade sedan årsskiftet vilket bidrog till ett övrigt totalresultat på 1 710 Mkr (-3 758).
Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga summan av kassaflödessäkringar, finansiella tillgångar som kan säljas och omräkningen av den utländska verksamheten, var negativ och uppgick till -1 059 Mkr (1 587). Balansen för 2016 reflekterar värderingen av innehavet i Visa Sweden i finansiella tillgångar som kan säljas.
Tredje kvartalet 2017
Rörelseresultatet minskade med 5 procent, jämfört med det andra kvartalet, till 5 380 Mkr (5 681). Jämfört med det tredje kvartalet 2016 ökade rörelseresultatet med 3 procent. Nettoresultatet (efter skatt) minskade med 6 procent till 4 243 Mkr (4 528). Jämfört med tredje kvartalet 2016 ökade nettoresultatet med 2 procent.
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna minskade med 2 procent till 11 141 Mkr jämfört med det andra kvartalet (11 405) och ökade med 3 procent från 10 795 Mkr i det tredje kvartalet 2016.
Räntenettot, som uppgick till 5 080 Mkr, ökade med 3 procent jämfört med föregående kvartal (4 913) och ökade med 9 procent jämfört med tredje kvartalet 2016. Både den svenska reporäntan och ECB:s refinansieringsränta i euro var oförändrade på -0,5 respektive noll procent.
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | 2016 |
| Kunddrivet räntenetto | 5 481 | 5 399 | 5 051 |
| Räntenetto från övriga aktiviteter | -401 | -486 | -394 |
| Summa | 5 080 | 4 913 | 4 657 |
Det kunddrivna räntenettot ökade med 82 Mkr jämfört med det andra kvartalet 2017. Utlåningsmarginalerna var positiva, men det motverkades av lägre utlåningsvolymer.
Räntenettot från övriga aktiviteter förbättrades med 85 Mkr jämfört med det andra kvartalet 2017. Förändringen beror mestadels på lägre finansieringskostnader. Myndighetsavgifterna, inklusive resolutionsfond- och insättargarantiavgifter, uppgick till 453 Mkr (429).
Jämförelsestörande poster:
- 1. I det andra kvartalet 2016, slutfördes transaktionen av SEB:s innehav i Visa Europe i Baltikum och en vinst på 520 Mkr redovisades i övriga intäkter. Vinsten medförde en skattekostnad på 24 Mkr.
- 2. I det första kvartalet 2016 införde SEB en ny kundorienterad organisation. Omorganisationen ledde till en nedskrivning av goodwill på 5 334 Mkr inom rörelsekostnader. Kostnaden var inte skattemässigt avdragsgill.
- 3. I det första kvartalet 2016 redovisades finansiella effekter från omstruktureringsåtgärder i Baltikum och Tyskland och en bortskrivning av immateriella IT-tillgångar som inte längre används som rörelsekostnader. Totalt uppgick dessa poster till 615 Mkr med en positiv skatteeffekt på 101 Mkr.
I den finansiella rapporteringen för 2017 är det enbart räntabiliteten som påverkas av de jämförelsestörande posterna eftersom de utgör en del av den ingående balansen av eget kapital. I tabellen jämförs rörelseresultatet för det första nio månaderna 2017 med 2016 exklusive de jämförelsestörande posterna:
| Jan–sep | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % | ||
| Summa rörelseintäkter | 33 750 | 31 633 | 7 | ||
| Summa rörelsekostnader | -16 331 | -16 103 | 1 | ||
| Resultat före kreditförluster | 17 419 | 15 530 | 12 | ||
| Kreditförluster m m | -828 | -792 | 5 | ||
| Rörelseresultat | 16 590 | 14 738 | 13 |
Provisionsnettot minskade med 14 procent till 4 026 Mkr (4 691) och minskade med 1 procent jämfört med det tredje kvartalet 2016.
I det tredje kvartalet var kundernas aktivitetsnivå märkbart lägre, delvis på grund av säsongsmässiga faktorer. Företagsaktiviteter både vad gäller kapitalmarknaderna och traditionell bankfinansiering minskade. Emissions- och rådgivningsprovisionerna minskade med 293 Mkr jämfört med det andra kvartalet och med 71 Mkr jämfört med samma period förra året. Låneprovisionerna minskade med 62 Mkr i kvartalet. Börserna sjönk i snitt under kvartalet och provisionerna från kapitalförvaltning och depåförvaring på 1 942 Mkr minskade med 6 procent. Jämfört med motsvarande kvartal 2016 ökade dessa provisoner dock med 7 procent, vilket primärt var volymrelaterat. De resultat- och transaktionsbaserade intäkterna uppgick till 39 Mkr (55). Betal- och kortprovisioner, netto, minskade något och provisionsnettot från fondförsäkring i livförsäkringsverksamheten var mer eller mindre oförändrat.
Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade med 18 procent till 1 726 Mkr (1 461) och minskade med 10 procent jämfört med det tredje kvartalet 2016. Kreditjusteringen till verkligt värde1) förändrades i positiv riktning och uppgick till 291 Mkr i det tredje kvartalet (-81). Finansmarknaderna var lugna med låg volatilitet och aktivitetsnivå och de institutionella kundernas behov att balansera om sina portföljer eller att justera säkringspositionerna var litet. Finansnettot från den traditionella livförsäkringsverksamheten primärt i Sverige och Danmark ökade med 58 Mkr till 494 Mkr (436).
Övriga intäkter, netto, minskade med 10 procent till 308 Mkr (341) i det tredje kvartalet och ökade med 76 procent jämfört med det tredje kvartalet 2016. Posten bestod bland annat av en kombination av realiserade kapitalvinster och orealiserade värderingsoch säkringseffekter.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna minskade med 1 procent och uppgick till 5 423 Mkr (5 473). Personalkostnader minskade med 4 procent både jämfört med det andra kvartalet och med motsvarande period förra året.
Kreditförlustreserveringar
Kreditförluster, netto, ökade med 32 procent till 284 Mkr (214) och ökade – från en låg nivå – med 44 procent jämfört med det tredje kvartalet 2016. Kreditförlustnivån var 7 baspunkter (6).
Skatt
Den totala skattekostnaden minskade med 1 procent till 1 138 Mkr (1 153). Den effektiva skattesatsen för det tredje kvartalet var 21 procent (20).
Räntabilitet
Räntabiliteten för det tredje kvartalet var 12,1 procent (13,2). Exklusive de jämförelsestörande posterna var räntabiliteten 12,1 procent (12,7).
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till -75 Mkr (-485).
Värdet på pensionsplanernas tillgångar överstiger pensionsskulderna. Diskonteringsräntan för pensionsskulden i Sverige var oförändrat 2,2 procent i kvartalet medan den i Tyskland justerades till 1,9 procent (1,85 i slutet av det andra kvartalet). Pensionsskulden minskade medan värdet på pensionstillgångarna var i princip oförändrat. Nettoeffekten på pensionsplanens tillgångar och skulder på det övriga totalresultat blev då 266 Mkr (-86).
Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga summan av kassaflödessäkringar, finansiella tillgångar som kan säljas och omräkningen av den utländska verksamheten, var negativ och uppgick till -342 Mkr (-399).
=================================================
1) Värdering av motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA), samt emitterade strukturerade obligationer (OCA).
Affärsvolymer
Balansomslutningen uppgick till 2 933 miljarder kronor vid kvartalets slut, en ökning med 313 miljarder kronor jämfört med årsskiftet (2 621).
| Sep | Dec | Sep | |
|---|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2017 | 2016 | 2016 |
| Offentlig förvaltning | 27 | 28 | 30 |
| Hushåll | 569 | 549 | 545 |
| Företag | 800 | 786 | 776 |
| Repor | 107 | 63 | 112 |
| Skuldinstrument | 14 | 15 | 15 |
| Övrigt | 20 | 12 | 19 |
| Utlåning till allmänheten | 1 537 | 1 453 | 1 497 |
Utlåningen till allmänheten uppgick till 1 537 miljarder kronor, en ökning med 84 miljarder kronor sedan årsskiftet. Exklusive repor var de huvudsakliga förändringarna att bolån och lån till bostadsrättsföreningar i Sverige ökade liksom både företags- och privatutlåning i Baltikum.
SEB:s totala kreditportfölj (som omfattar både volymer i balansräkningen och åtaganden utanför balansräkningen) uppgick till 2 153 miljarder kronor (2 143). Under de första nio månaderna ökade lån och lånelöften till hushållen med 28 miljarder kronor. Krediter och åtaganden utanför balansräkningen till segmenten företag och fastighetsförvaltning minskade med 20 miljarder kronor, främst beroende på valutaeffekter.
| Sep | Dec | Sep | |
|---|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2017 | 2016 | 2016 |
| Offentlig förvaltning | 67 | 35 | 54 |
| Hushåll | 292 | 277 | 275 |
| Företag | 792 | 605 | 647 |
| Repor | 36 | 1 | 18 |
| Övrigt | 40 | 44 | 45 |
| In- och upplåning från allmänheten | 1 226 | 962 | 1 039 |
In- och upplåning från allmänheten uppgick till 1 226 miljarder kronor. Inlåning från företag steg med 187 miljarder kronor sedan årsskiftet – en primärt kortfristig ökning. Hushållsinlåningen ökade med 15 miljarder kronor.
Det förvaltade kapitalet uppgick till 1 850 miljarder kronor (1 7491)). Årets nettoinflöde var 39 miljarder kronor och marknadsvärdet ökade med 61 miljarder kronor.
Depåförvaringsvolymen ökade delvis till följd av högre börsvärden sedan årsskiftet och uppgick till 7 801 miljarder kronor (6 859).
Risk och kapital
Marknadsrisk
SEB:s affärsmodell drivs av kundernas efterfrågan. Value-at-Risk (VaR) i handelslagret var i genomsnitt 92 Mkr för de första nio månaderna 2017 (114 för motsvarande period 2016) och årssnittet för helåret 2016 var 112 Mkr. I genomsnitt förväntas koncernen, med 99 procents sannolikhet, inte förlora mer än detta belopp under en period på tio handelsdagar. VaR var relativt stabilt under de första nio månaderna 2017, dock något lägre under de lugnare sommarmånaderna.
Likviditet och långfristig upplåning
Kortfristig finansiering, certifikat, minskade med 3 miljarder kronor sedan årsskiftet .
Under de första nio månaderna förföll 69 miljarder kronor i långfristig upplåning (av vilket 37 miljarder var säkerställda obligationer, 25 miljarder seniora obligationer och 7 miljarder förlagslån). Samtidigt emitterades 64 miljarder kronor (som bestod av 40 miljarder kronor i säkerställda obligationer, 19 miljarder i seniora obligationer och 5 miljarder i förlagslån som klassificeras som primärkapital). SEB:s första egna gröna obligation som uppgick till 500 miljoner euro var en del av den nya seniora upplåningen.
Likviditetsreserven, enligt Bankföreningens definition, uppgick till 655 miljarder kronor vid kvartalets slut (427).
Finansinspektionen kräver att likviditetstäckningsgraden (beräknat enligt för Sverige anpassade regler) skall vara minst 100 procent, totalt, samt i euro respektive US-dollar. Vid slutet av perioden uppgick likviditetstäckningsgraden till 120 procent (168) och till 146 respektive 143 procent för US-dollar och euro.
Bankens målsättning är att alltid ha en stabil finansiering. SEB:s interna strukturella likviditetsmått, core gap, som mäter relationen mellan stabil finansiering och tillgångar som inte är likvida, var 111 procent (114).
Rating
Moody's rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till Aa3 med stabila utsikter tack vare SEB:s kreditkvalitet, stabila resultat, diversifiering liksom ökad effektivitet.
Fitch rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till AA- med stabila utsikter. Utsikterna baseras på SEB:s långsiktiga strategi samt att intjäningen varit stabil och diversifierad.
S&P rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till A+ med stabila utsikter. Utsikterna är baserade på bankens starka kapital och att intjäningen är väl diversifierad när det gäller geografi och affärsområden.
================================================= 1)Se sidan 8 för information om justeringar i rapporteringen av förvaltat kapital.
Kapitalposition
SEB:s kärnprimärkapitalrelation uppgick till 19,2 procent. SEB:s skattning av kärnprimärkapitalkravet under pelare 1 och 2 (med pelare 2-kraven beräknade enligt Finansinspektionens metoder) var 17,0 procent vid septembers utgång. Vid samma tidpunkt erhöll SEB resultatet av Finansinspektionens årliga tillsyns- och utvärderingsprocess (så kallad SREP) som bekräftade SEB:s skattning. Under det första kvartalet höjde Finansinspektionen det kontracykliska kapitalbuffertkravet med 0,5 procentenheter till 2,0 procent. Banken strävar efter en buffert på cirka 150 baspunkter över kapitalkravet.
SEB har ansökt om tillstånd från Finansinspektionen att använda en reviderad intern modell för riskvikter på företagsexponeringar. Om ansökan godkänns kommer riskexponeringsbeloppet (REA) att öka, men det tillfälliga kapitalbuffertkravet, som för närvarande är 0,5 procent, under pelare 2 kommer att utgå.
Följande tabell visar REA och kapitalrelationerna enligt Basel III.
| Sep | Dec | Sep | |
|---|---|---|---|
| Kapitalkrav, Basel III | 2017 | 2016 | 2016 |
| Riskexponeringsbelopp, mdr kr | 615 | 610 | 603 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 19,2 | 18,8 | 18,6 |
| Primärkapitalrelation, % | 21,5 | 21,2 | 20,9 |
| Total kapitalrelation, % | 24,0 | 24,8 | 23,3 |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 4,7 | 5,1 | 4,4 |
Totalt REA ökade med 5 miljarder kronor från årsskiftet. Kreditvolymerna ökade något vilket bidrog till ett högre REA. Det motverkades dock delvis av valutaeffekter och bättre kreditkvalitet. Från och med det andra kvartalet tillåter inte Finansinspektionen längre att statsskuldsinstrument riskvägs enligt schablonmetoden. Detta innebar att REA ökade med cirka 9 miljarder kronor.
Totalkapitalrelationen minskade när ett förlagslån på 750 miljoner euro klassat som supplementärkapital återbetalades i september. SEB kommer också att återkalla ett förlagslån klassat som primärkapitaltillskott om ett belopp på 500 miljoner euro. Givet att Finansinspektionen godkänt transaktionen, kan kapitalet inte längre ingå i kapitalbasen. Det minskar både primärkapital- och totalkapitalrelationerna samt bruttosoliditetsgraden.
Övrig information
Finansiella mål
SEB:s långsiktiga finansiella mål är att:
- utdelningen per aktie skall vara 40 procent eller mer av vinst per aktie varje år,
- upprätthålla en kärnprimärkapitalrelation som är cirka 150 baspunkter högre än gällande kapitalkrav från Finansinspektionen, och
- skapa en konkurrenskraftig avkastning på kapitalet.
Banken strävar över tid efter att nå en uthållig lönsamhet på 15 procent.
Förändringar i rapporteringen med start januari 2017 Avrundningar
Siffrorna i tabellerna i denna rapport avrundas inte längre i syfte att summorna ska stämma överens. Förändringen görs av praktiska skäl och har ingen väsentlig inverkan. Historisk information har inte räknats om.
Förvaltat kapital
Definitionen av det förvaltade kapitalet har förfinats så att de olika tillgångsslagen ska definieras och återspeglas bättre. Bland annat ingår inte längre viss kundinlåning som tidigare inkluderades i avvaktan på kundens investeringsbeslut. Vidare ingår vissa andra tillgångsslag som tidigare inte har definierats som förvaltat kapital nu i definitionen. Nettoeffekten vid ingången av 2017 var en minskning med 32 miljarder kronor. För att underlätta jämförelser har kvartalsinformationen för 2015 och 2016 räknats om pro forma.
Allokerat kapital
Allokeringen av kapital till divisionerna granskas och uppdateras i samband med affärsplaneringen. Justeringar görs för att återspegla förändringar i riskprofil, regeluppdateringar, etc. Det nya kravet att ta höjd för löptider i riskexponeringsbeloppen (maturity adjustment factor) har till exempel arbetats in i det allokerade kapitalet för divisionerna Stora Företag & Finansiella Institutioner och Företag & Privatkunder.
Kommande regelverksförändringar
Svenska myndigheter föreslår att resolutionsfondsavgiften 2018 ska vara 0,125 procent av det sammanlagda avgiftsunderlaget från år 2016 för att sedan minska till 0,09 procent för 2019 och 0,05 procent från 2020 tills dess att fondens mål är uppnått. Målet som föreslås vara 3 procent av den garanterade inlåningen förväntas vara uppfyllt år 2025.
För att införa nya redovisningsstandarder har SEB ett övergripande IFRS-projekt vilket beskrivs i årsredovisningen för 2016. IFRS 9 Finansiella instrument föreskriver bland annat att nedskrivningar skall baseras på en modell för förväntade förluster i stället för den nuvarande modellen för inträffade
förluster. SEB:s bedömning är att de nya reglerna kommer att innebära ökade kreditförlustreserveringar och minskat eget kapital vid övergången och ökad volatilitet på kreditförlustraden i resultaträkningen. Europeiska kommissionen har föreslagit att ökade avsättningar för kreditförluster till följd av IFRS 9 fasas in i kapitalbasen över fem år.
Som tidigare rapporterats har ett flertal preliminära beslut tagits avseende IFRS 9. Avseende klassificering av finansiella skulder medger IFRS 9 en möjlighet att förtidstillämpa presentationen av förändringar i verkligt värde till följd av förändringar av egen kreditrisk för finansiella skulder som valts att värderas till verkligt värde via resultaträkningen i övrigt totalresultat istället för i resultaträkningen. SEB har inte för avsikt att förtidstillämpa denna möjlighet. När det gäller säkringsredovisning ger IFRS 9 en möjlighet välja redovisningsprincip och SEB planerar att fortsätta tillämpa säkringsredovisningskraven i IAS 39. Ytterligare information om effekterna från IFRS 9 kommer att kommuniceras i 2017 års bokslutskommuniké.
Utöver IFRS 9 kommer tillämpningen av IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder att medföra en övergångseffekt den 1 januari 2018. SEB har fastställt att hanteringen av avtalsutgifter för investeringsavtal inom Liv kommer att ändras. Enligt de nya mer specifika kraven kommer en mindre del av de aktiverade anskaffningsvärdena att redovisas som en tillgång. Förändringen kommer att leda till en uppskattad minskning av aktiverade anskaffningsvärden i balansräkningen med 2,6 miljarder kronor. Effekten kommer att redovisas mot balanserade vinstmedel per den 1 januari 2017. Jämförelsesiffror för provisionsnettot i resultaträkningen för 2017 kommer att räknas om med en effekt om -0,1 miljarder kronor. Kapitaltäckning och stora exponeringar kommer inte att påverkas.
Risker och osäkerhetsfaktorer
SEB tar kredit-, marknads-, likviditets-, IT och operativa samt livförsäkringsrisker. Koncernens riskstruktur och dess risk-, likviditets- och kapitalhantering beskrivs mer detaljerat i SEB:s årsredovisning för 2016 (sidorna 40- 45 samt not 17, 19 och 20) och i 'Capital Adequacy and Risk Management Report' för 2016 och i 'Pillar 3 disclosures' som publiceras kvartalsvis för 2017 (på engelska). Ytterligare information finns i Fact Book (på engelska) som publiceras kvartalsvis.
Konjunktursutsikterna är något mer positiva och riskerna inte är lika stora. Dock kvarstår de stora globala obalanserna och om världens centralbanker minskar likviditetsstödet till de finansiella marknaderna kan svårbedömda direkta och indirekta effekter uppstå. Det finns tecken på att Riksbanken inte kommer att göra fler räntesänkningar och det kan även komma en höjning under våren 2018. Den geopolitiska osäkerheten har ökat. Processen framöver för Brexit
har ökat osäkerheten. Tecken på att den svenska fastighetsmarknaden, speciellt bostäder, saktar in har börjat visa sig.
Den 17 juli 2017 utfärdade Tysklands finansdepartement ett dokument med rättslig vägledning avseende källskatt på utdelningar i vissa aktielån- och derivataffärer som görs mellan länder. Av dokumentet framgår att man avser att granska transaktioner som utförts innan förändringen i skattelagstiftningen trädde i kraft den 1 januari 2016. Efter en genomgång är det SEB:s bedömning att de aktielån- och derivataffärer som banken gjort mellan länder innan den 1 januari 2016 utfördes i enlighet med då gällande regelverk. Det kan dock inte uteslutas att en förändrad tolkning av de tyska myndigheterna kan medföra finansiella effekter på SEB.
Visatransaktionen
Visa Inc. tillkännagav under 2015 sitt planerade förvärv av Visa Europe (en medlemsägd organisation) som syftar till att skapa ett enda globalt Visaföretag. Transaktionen godkändes av Europakommissionen 2016. Ersättningen består av en kombination av kontanter och aktier. SEB ingår i Visa Europe genom flertalet direkta och indirekta medlemskap.
Visatransaktionen i Baltikum slutfördes och redovisades under 2016.
I Sverige, där SEB är en indirekt medlem via Visa Sweden klassificeras innehavet som finansiella tillgångar som kan säljas. Det verkliga värdet redovisas i övrigt totalresultat. När fördelningsnyckeln mellan de svenska indirekta medlemmarna är färdig, kommer värdet att omklassificeras till övriga intäkter.
Händelser efter rapporttidens utgång
Såsom SEB tidigare har kommunicerat planerar banken att flytta en större del av den tyska verksamheten till den tyska filialen till moderbolaget Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) från det tyska dotterbolaget SEB AG. Skälet är att när flytten är klar kommer rapporteringen och administrationen av den tyska verksamheten förenklas.
Den 16 oktober 2017 meddelade Finansinspektionen sitt beslut att ge SEB tillstånd för transaktionen. Beslutet från Bafin, den tyska myndigheten, är ännu utestående.
Alla finansiella konsekvenser av transformationen kommer att kommuniceras i samband med att bokslutskommunikén för 2017 publiceras.
Stockholm den 25 oktober 2017
Verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten för januari - september 2017 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Johan Torgeby Verkställande direktör och koncernchef
Presskonferens och sändning via nätet
Presskonferensen kl. 9 den 25 oktober 2017 på Kungsträdgårdsgatan 8 med VD och koncernchef, Johan Torgeby, kan följas i direktsändning på svenska på www.sebgroup.com/sv/ir. Den tolkas samtidigt på engelska på www.sebgroup.com/ir. Där finns den också tillgänglig i efterhand.
Telefonkonferens
Telefonkonferensen som äger rum kl. 13.30 den 25 oktober 2017, med VD och koncernchef, Johan Torgeby, ekonomi- och finansdirektör Jan Erik Back och chefen för Investor Relations, Jonas Söderberg, är tillgänglig på telefonnummer +44(0)20 7162 0077, konferens-ID: 962712 (inringning minst tio minuter i förväg). Konferensen är även tillgänglig i efterhand på www.sebgroup.com/sv/ir.
Ytterligare upplysningar lämnas av:
Jan Erik Back, ekonomi- och finansdirektör Tel: 08-22 19 00 Jonas Söderberg, chef Investor Relations Tel: 08-763 83 19, mobil 073-521 02 66 Viveka Hirdman-Ryrberg, kommunikationsdirektör Tel. 08-763 85 77, mobil 070-550 35 00
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
106 40 Stockholm Telefon: 0771-62 10 00 www.sebgroup.com/sv Organisationsnummer: 502032-9081
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book och i ytterligare pelare 3-information som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska).
Finansiell kalender 2018
| 31 januari | Bokslutskommuniké 2017 | Den tysta perioden börjar den 10 januari |
|---|---|---|
| 6 mars 26 mars |
Årsredovisningen 2017 publiceras på sebgroup.com/sv Årsstämma |
|
| 30 april | Kvartalsrapporten januari-mars | Den tysta perioden börjar den 10 april |
| 17 juli | Kvartalsrapporten januari-juni | Den tysta perioden börjar den 7 juli |
| 25 oktober | Kvartalsrapporten januari-september | Den tysta perioden börjar den 8 oktober |
Den finansiella kalendern för 2019 publiceras i samband med delårsrapporten för januari-september 2018.
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EU-kommissionen. Därutöver tillämpas lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Kompletterande redovisningsregler för koncerner (RFR 1). Moderbolaget har upprättat delårsrapporten i enlighet med lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitutioner och värdepappersbolag. Vidare har Rådet för finansiell
rapporterings rekommendation Redovisning för juridiska personer (RFR 2) tillämpats.
Från och med 1 januari 2017 finns nya förtydliganden av flera IFRS standarder. IAS 12 Inkomstskatter har uppdaterats avseende redovisning av upplupna skattefordringar för orealiserade skatteförluster. IAS 7 Rapport över kassaflöden har uppdaterats och IFRS 12 Upplysingar om andelar i andra företag har förtydligats. Dessa ändringar skulle ha tillämpats från 1 januari 2017 men har inte antagits av EU. Ändringarna kommer inte att få väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter eller kapitaltäckning och stora exponeringar. I alla övriga väsentliga aspekter är koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper och beräkningsgrunder samt presentation oförändrade jämfört med årsredovisningen för 2016.
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) för perioden 1 januari 2017 till 30 september 2017. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements, ISRE 2410, Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag samt för moderbolagets del i enlighet med Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.
Stockholm den 25 oktober 2017
PricewaterhouseCoopers AB
Peter Nyllinge Martin By Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig
SEB-koncernen
Resultaträkning – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Räntenetto | 5 080 | 4 913 | 3 | 4 657 | 9 | 14 709 | 13 940 | 6 | 18 738 |
| Provisionsnetto | 4 026 | 4 691 | -14 | 4 048 | -1 | 12 985 | 12 019 | 8 | 16 628 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 726 | 1 461 | 18 | 1 915 | -10 | 5 249 | 5 018 | 5 | 7 056 |
| Övriga intäkter, netto | 308 | 341 | -10 | 175 | 76 | 807 | 1 176 | -31 | 1 349 |
| Summa rörelseintäkter | 11 141 | 11 405 | -2 | 10 795 | 3 | 33 750 | 32 153 | 5 | 43 771 |
| Personalkostnader | -3 378 | -3 533 | -4 | -3 530 | -4 | -10 502 | -10 788 | -3 | -14 562 |
| Övriga kostnader | -1 719 | -1 741 | -1 | -1 624 | 6 | -5 117 | -4 976 | 3 | -6 703 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar1) | - 325 | - 199 | 64 | - 201 | 62 | - 713 | -6 288 | -89 | -6 496 |
| Summa rörelsekostnader | -5 423 | -5 473 | -1 | -5 355 | 1 | -16 331 | -22 052 | -26 | -27 761 |
| Resultat före kreditförluster | 5 719 | 5 933 | -4 | 5 440 | 5 | 17 419 | 10 101 | 72 | 16 010 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 54 | - 37 | 46 | - 14 | - 126 | - 83 | 51 | - 150 | |
| Kreditförluster, netto | - 284 | - 214 | 32 | - 197 | 44 | - 703 | - 709 | -1 | - 993 |
| Rörelseresultat | 5 380 | 5 681 | -5 | 5 229 | 3 | 16 590 | 9 309 | 78 | 14 867 |
| Skatt | -1 138 | -1 153 | -1 | -1 080 | 5 | -3 530 | -2 935 | 20 | -4 249 |
| Nettoresultat | 4 243 | 4 528 | -6 | 4 149 | 2 | 13 061 | 6 374 | 105 | 10 618 |
1) Första kvartalet 2016: SEB införde en ny kundorienterad organisation. Omorganisationen föranledde en ny struktur av kassagenererande enheter och nedskrivning av goodwill på 5 334 Mkr.
| Aktieägarnas andel | 4 243 | 4 528 | -6 | 4 149 | 2 | 13 061 | 6 374 | 10 618 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:96 | 2:09 | 1:91 | 6:02 | 2:92 | 4:88 | ||
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:95 | 2:08 | 1:90 | 6:00 | 2:91 | 4:85 |
Totalresultat – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Nettoresultat | 4 243 | 4 528 | -6 | 4 149 | 2 | 13 061 | 6 374 | 105 | 10 618 |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | - 84 | - 127 | -33 | - 13 | - 180 | 1 081 | 990 | ||
| Kassaflödessäkringar | - 286 | - 308 | -7 | - 312 | -8 | - 946 | - 338 | 180 | - 811 |
| Omräkning utländsk verksamhet | 30 | 36 | -17 | 392 | -92 | 67 | 844 | -92 | 750 |
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||||
| Förmånsbestämda pensionsplaner | 266 | - 86 | - 781 | 1 710 | -3 758 | -1 875 | |||
| Övrigt totalresultat | |||||||||
| (netto efter skatt) | - 75 | - 485 | -85 | - 714 | -90 | 652 | - 2 171 | - 946 | |
| Totalresultat | 4 168 | 4 043 | 3 | 3 435 | 21 | 13 712 | 4 203 | 9 672 | |
| Aktieägarnas andel | 4 168 | 4 043 | 3 | 3 435 | 21 | 13 712 | 4 203 | 9 672 |
Balansräkning – SEB-koncernen
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 413 960 | 151 078 | 262 866 |
| Övrig utlåning till centralbanker | 22 274 | 66 730 | 33 039 |
| Utlåning till kreditinstitut1) | 65 496 | 50 527 | 103 550 |
| Utlåning till allmänheten | 1 536 710 | 1 453 019 | 1 497 011 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde2) | 774 874 | 785 026 | 818 060 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 68 | 111 | 156 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas2) | 30 585 | 35 747 | 36 090 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 323 | 587 | 451 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 209 | 1 238 | 1 131 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 19 668 | 20 158 | 20 398 |
| Övriga tillgångar | 68 163 | 56 425 | 78 211 |
| Summa tillgångar | 2 933 330 | 2 620 646 | 2 850 963 |
| Skulder till centralbanker och kreditinstitut3) | 161 831 | 119 864 | 193 520 |
| In- och upplåning från allmänheten3) | 1 226 234 | 962 028 | 1 039 239 |
| Skulder till försäkringstagare | 423 962 | 403 831 | 395 946 |
| Emitterade värdepapper | 659 457 | 668 880 | 705 079 |
| Övriga finansiella skulder till verkligt värde | 191 441 | 213 496 | 252 595 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 1 284 | 1 537 | 1 772 |
| Övriga skulder | 87 326 | 67 082 | 91 711 |
| Avsättningar | 1 812 | 2 233 | 2 915 |
| Efterställda skulder | 37 414 | 40 719 | 32 708 |
| Totalt eget kapital | 142 568 | 140 976 | 135 478 |
| Summa skulder och eget kapital | 2 933 330 | 2 620 646 | 2 850 963 |
| 1) Utlåning till kreditinstitut samt likvida placeringar hos andra direkta deltagare i system för överföringar mellan banker. | |||
| 2) Varav obligationer och andra räntebärande värdepapper. | 260 676 | 252 421 | 278 361 |
| 3) Inlåning täckt av insättningsgarantier. | 285 446 | 252 815 | 216 110 |
En balansräkning med mer detaljerad information finns i Fact Book.
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – SEB-koncernen
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Säkerheter ställda för egna skulder1) | 434 401 | 478 998 | 519 537 |
| Säkerheter ställda för skulder till försäkringstagarna | 423 962 | 403 831 | 395 946 |
| Övriga ställda säkerheter2) | 155 562 | 154 518 | 169 606 |
| Ställda säkerheter | 1 013 925 | 1 037 347 | 1 085 089 |
| Ansvarsförbindelser3) | 116 729 | 120 231 | 113 338 |
| Åtaganden | 605 335 | 655 350 | 704 741 |
| Ansvarsförbindelse och åtaganden | 722 064 | 775 581 | 818 079 |
1) Varav tillgångar pantsatta för säkerställda obligationer 346 635 Mkr (346 585/346 077).
2) Varav värdepapperslån 73 829 Mkr (61 498/90 600) och pantsatta men ej utnyttjade
obligationer 62 135 Mkr (80 718/67 379).
3) Varav kreditgarantier 9 916 Mkr (14 309/12 765).
Nyckeltal – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 12,13 | 13,22 | 12,34 | 12,46 | 6,28 | 7,80 |
| Räntabilitet på eget kapital exklusive | ||||||
| jämförelsestörande poster1), % | 12,13 | 12,73 | 11,79 | 12,41 | 11,16 | 11,30 |
| Räntabilitet på totala tillgångar, % | 0,59 | 0,62 | 0,58 | 0,61 | 0,30 | 0,37 |
| Räntabilitet på riskexponeringsbelopp, % | 2,76 | 2,94 | 2,79 | 2,84 | 1,47 | 1,80 |
| K/I-tal | 0,49 | 0,48 | 0,50 | 0,48 | 0,69 | 0,63 |
| K/I-tal exklusive jämförelsestörande poster1) | 0,49 | 0,48 | 0,50 | 0,48 | 0,51 | 0,50 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:96 | 2:09 | 1:91 | 6:02 | 2:92 | 4:88 |
| Vägt antal aktier2), miljoner | 2 168 | 2 168 | 2 168 | 2 168 | 2 181 | 2 178 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:95 | 2:08 | 1:90 | 6:00 | 2:91 | 4:85 |
| Vägt antal aktier efter utspädning3), miljoner | 2 179 | 2 178 | 2 178 | 2 178 | 2 191 | 2 188 |
| Substansvärde per aktie, kr | 73:91 | 71:96 | 70:26 | 73:91 | 70:26 | 73:00 |
| Eget kapital per aktie, kr | 65:80 | 63:87 | 62:47 | 65:80 | 62:47 | 65:00 |
| Aktieägarnas kapital, genomsnitt miljarder kr | 139,9 | 137,0 | 134,5 | 139,8 | 135,3 | 136,2 |
| Kreditförlustnivå, % | 0,07 | 0,06 | 0,05 | 0,06 | 0,07 | 0,07 |
| Likviditetstäckningsgrad4), % | 120 | 120 | 135 | 120 | 135 | 168 |
| Kapitalkrav, Basel III: | ||||||
| Riskexponeringsbelopp, Mkr | 614 619 | 616 523 | 603 140 | 614 619 603 140 | 609 959 | |
| Uttryckt som kapitalkrav, Mkr | 49 169 | 49 322 | 48 251 | 49 169 | 48 251 | 48 797 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 19,2 | 18,9 | 18,6 | 19,2 | 18,6 | 18,8 |
| Primärkapitalrelation, % | 21,5 | 22,1 | 20,9 | 21,5 | 20,9 | 21,2 |
| Total kapitalrelation, % | 24,0 | 25,7 | 23,3 | 24,0 | 23,3 | 24,8 |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 4,7 | 5,0 | 4,4 | 4,7 | 4,4 | 5,1 |
| Antal befattningar5) | 14 752 | 14 988 | 15 101 | 14 957 | 15 327 | 15 279 |
| Depåförvaring, miljarder kronor | 7 801 | 7 679 | 6 637 | 7 801 | 6 637 | 6 859 |
| Förvaltat kapital6), miljarder kronor | 1 850 | 1 835 | 1 722 | 1 850 | 1 758 | 1 749 |
1) Nedskrivning av goodwill och omstruktureringseffekter i första kvartalet 2016. Försäljning av aktier i VISA Europe i Baltikum i andra kvartalet 2016.
2) Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 25 177 693 A-aktier för de långsiktiga aktieprogrammen vid årsskiftet 2016. Under 2017 har SEB återköpt 6 986 000 aktier och 4 795 749 aktier har sålts. Per den 30 september 2017 ägde SEB således 27 367 944 A-aktier till ett marknadsvärde av 2 937 Mkr.
3) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
4) Enligt vid varje tidpunkt gällande regler från Finansinspektionen.
5) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
6) Justerad definition införd Q1 2017, jämförtalen för 2016 beräknade proforma.
I SEB:s Fact Book, finns denna tabell tillgänglig (på engelska) med nio kvartals historik.
Resultaträkning kvartalsvis – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv1 | Kv4 | Kv3 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | 2017 | 2016 | 2016 |
| Räntenetto | 5 080 | 4 913 | 4 716 | 4 798 | 4 657 |
| Provisionsnetto | 4 026 | 4 691 | 4 268 | 4 609 | 4 048 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 726 | 1 461 | 2 063 | 2 038 | 1 915 |
| Övriga intäkter, netto | 308 | 341 | 157 | 173 | 175 |
| Summa rörelseintäkter | 11 141 | 11 405 | 11 204 | 11 618 | 10 795 |
| Personalkostnader | -3 378 | -3 533 | -3 590 | -3 774 | -3 530 |
| Övriga kostnader | -1 719 | -1 741 | -1 657 | -1 727 | -1 624 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||
| immateriella tillgångar | - 325 | - 199 | - 189 | - 208 | - 201 |
| Summa rörelsekostnader | -5 423 | -5 473 | -5 436 | -5 709 | -5 355 |
| Resultat före kreditförluster | 5 719 | 5 933 | 5 767 | 5 909 | 5 440 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||
| immateriella tillgångar | - 54 | - 37 | - 34 | - 67 | - 14 |
| Kreditförluster, netto | - 284 | - 214 | - 204 | - 284 | - 197 |
| Rörelseresultat | 5 380 | 5 681 | 5 529 | 5 558 | 5 229 |
| Skatt | -1 138 | -1 153 | -1 239 | -1 314 | -1 080 |
| Nettoresultat | 4 243 | 4 528 | 4 290 | 4 244 | 4 149 |
| Aktieägarnas andel | 4 243 | 4 528 | 4 290 | 4 244 | 4 149 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:96 | 2:09 | 1:98 | 1:96 | 1:91 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:95 | 2:08 | 1:97 | 1:95 | 1:90 |
Resultaträkning per division – SEB-koncernen
| Stora | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Företag & | Liv & | ||||||
| Finansiella | Företag & | Investment | Elimine | SEB | |||
| Jan-sep 2017, Mkr | Institutioner | Privatkunder | Baltikum | Management | Övrigt1) | ringar | koncernen |
| Räntenetto | 6 072 | 7 122 | 1 732 | - 66 | - 189 | 38 | 14 709 |
| Provisionsnetto | 4 617 | 4 206 | 965 | 3 212 | 18 | - 32 | 12 985 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 2 599 | 328 | 171 | 1 270 | 845 | 36 | 5 249 |
| Övriga intäkter, netto | 368 | 64 | - 7 | 12 | 377 | - 8 | 807 |
| Summa rörelseintäkter | 13 656 | 11 720 | 2 862 | 4 429 | 1 051 | 33 | 33 750 |
| Personalkostnader | -2 902 | -2 471 | - 538 | -1 159 | -3 458 | 26 | -10 502 |
| Övriga kostnader | -3 781 | -2 855 | - 747 | - 699 | 3 024 | - 59 | -5 117 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | - 43 | - 43 | - 44 | - 28 | - 555 | - 713 | |
| Summa rörelsekostnader | -6 727 | -5 370 | -1 328 | -1 885 | - 989 | - 33 | -16 331 |
| Resultat före kreditförluster | 6 929 | 6 350 | 1 533 | 2 544 | 62 | 0 | 17 419 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | 1 | - 127 | - 126 | ||||
| Kreditförluster, netto | - 509 | - 216 | 19 | 3 | - 703 | ||
| Rörelseresultat | 6 421 | 6 134 | 1 425 | 2 544 | 66 | 0 | 16 590 |
1) Övrigt omfattar supportfunktioner, treasury- och stabsenheter.
Stora Företag & Finansiella Institutioner
Divisionen erbjuder affärsbank- och investmentbanktjänster riktade till stora företag och institutioner, främst i Norden och Tyskland. Kunderna betjänas också genom dess internationella nätverk på cirka 20 kontor.
Resultaträkning
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan — Sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Räntenetto | 1 971 | 2 057 | - 4 | 1 935 | 2 | 6 072 | 6 105 | - 1 | 8 307 |
| Provisionsnetto | 1 306 | 1 781 | - 27 | 1 444 | - 10 | 4 617 | 4 405 | 5 | 6 095 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 913 | 729 | 25 | 1 050 | - 13 | 2 599 | 2 968 | - 12 | 4 187 |
| Övriga intäkter, netto | 137 | 199 | - 31 | 58 | 136 | 368 | 252 | 46 | 389 |
| Summa rörelseintäkter | 4 327 | 4 766 | - 9 | 4 487 | - 4 | 13 656 | 13 730 | - 1 | 18 978 |
| Personalkostnader | - 951 | - 932 | 2 | -1 000 | - 5 | -2 902 | -3 030 | - 4 | -4 062 |
| Övriga kostnader | -1 242 | -1 294 | - 4 | -1 242 | 0 | -3 781 | -3 872 | - 2 | -5 080 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 15 | - 15 | - 3 | - 8 | 86 | - 43 | - 129 | - 66 | - 140 |
| Summa rörelsekostnader | -2 208 | -2 241 | - 1 | -2 250 | - 2 | -6 727 | -7 031 | - 4 | -9 282 |
| Resultat före kreditförluster | 2 119 | 2 525 | - 16 | 2 237 | - 5 | 6 929 | 6 699 | 3 | 9 696 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | 1 | 1 | 5 | ||||||
| Kreditförluster, netto | - 210 | - 155 | 35 | - 103 | 104 | - 509 | - 363 | 40 | - 563 |
| Rörelseresultat | 1 910 | 2 370 | -19 | 2 134 | - 11 | 6 421 | 6 337 | 1 | 9 133 |
| K/I-tal | 0,51 | 0,47 | 0,50 | 0,49 | 0,51 | 0,49 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 66,0 | 66,2 | 62,8 | 66,1 | 61,6 | 62,4 | |||
| Räntabilitet, % | 8,7 | 10,7 | 10,5 | 9,7 | 10,6 | 11,3 | |||
| Antal befattningar1) | 2 031 | 2 050 | 2 073 | 2 055 | 2 152 | 2 134 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Kunderna fortsatte att dra nytta av gynnsamma finansieringsvillkor, men i marknader med historiskt låg volatilitet
- Lansering av pilot för ny fondhandelsplattform baserad på blockkedjeteknik
- Rörelseresultatet uppgick till 6 421 Mkr och räntabiliteten var 9,7 procent
Kommentarer till de första nio månaderna
De alltmer positiva och förutsägbara makroekonomiska framtidsutsikterna i Europa kombinerat med gynnsamma kapitalmarknader samt ett överskott på likviditet bidrog till ett förbättrat affärsklimat.
Kundsegmentet Stora företag var aktivt med kunder som drog nytta av låga räntor och attraktiva villkor för refinansiering på kapitalmarknaden. Efterfrågan på traditionell lånefinansiering var fortsatt dämpad, även om efterfrågan från private equity-bolag var starkare då segmentet fortsatte att ta in investeringskapital, ofta med fokus på infrastrukturinvesteringar. Marknaden för börsintroduktioner i Norden var stark med både såväl tillväxtbolag som etablerade bolag som återvänder till börsen.
Inom segmentet för Finansiella institutioner fortsatte kunderna att söka efter högavkastande investeringar samtidigt som man förberedde sig för centralbankernas potentiella åtstramning av penningpolitiken. Trots geopolitiska spänningar var volatiliteten fortsatt låg vilket minskade efterfrågan på säkringstjänster. Regelverksförändringar, bland annat implementering av MiFID II och EMIR, ökade i fokus. Depåförvaringsvolymerna uppgick till 7 801miljarder kronor (6 859).
Divisionen fortsatte att investera i ny teknologi och nya tjänster. Den globala plattformen för depåförvaring, Investor World, har kompletterats med ny funktionalitet. I det tredje kvartalet inledde SEB ett projekt med Nasdaq för att testa en ny fondhandelsplattform baserad på blockkedjeteknik.
Rörelseintäkterna var stabila på 13 656 Mkr (13 730). Räntenettot låg i linje med förra året trots ökade resolutionsfondsavgifter. Provisionsnettot ökade främst som en följd av aktiviteter på kapitalmarknaden men påverkades negativt av lägre aktivitet under sommaren. Finansnettot var lägre, en konsekvens av historiskt låg volatilitet som försatte investerare i ett vänteläge. Rörelsekostnaderna, exklusive jämförelsestörande poster 2016, var fortsatt stabila. Kreditförlusterna uppgick till 509 Mkr, vilket motsvarar en kreditförlustnivå på 10 baspunkter.
Företag & Privatkunder
Divisionen erbjuder banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företag i Sverige, samt korttjänster i fyra nordiska länder. I Norden erbjuds även ledande Private Banking-tjänster till kapitalstarka privatkunder.
| Resultaträkning | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan — Sep | Helår | |||||
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Räntenetto | 2 415 | 2 376 | 2 | 2 222 | 9 | 7 122 | 6 651 | 7 | 8 982 |
| Provisionsnetto | 1 342 | 1 472 | - 9 | 1 348 | 0 | 4 206 | 3 989 | 5 | 5 414 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 98 | 122 | - 20 | 95 | 3 | 328 | 283 | 16 | 394 |
| Övriga intäkter, netto | 35 | 15 | 138 | 9 | 64 | 36 | 78 | 55 | |
| Summa rörelseintäkter | 3 890 | 3 985 | - 2 | 3 674 | 6 | 11 720 | 10 959 | 7 | 14 845 |
| Personalkostnader | - 804 | - 814 | - 1 | - 817 | - 2 | -2 471 | -2 489 | - 1 | -3 339 |
| Övriga kostnader | - 944 | - 985 | - 4 | - 892 | 6 | -2 855 | -2 704 | 6 | -3 713 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 14 | - 14 | - 3 | - 18 | - 23 | - 43 | - 51 | - 15 | - 69 |
| Summa rörelsekostnader | -1 762 | -1 813 | - 3 | -1 727 | 2 | -5 370 | -5 244 | 2 | -7 121 |
| Resultat före kreditförluster | 2 128 | 2 171 | - 2 | 1 947 | 9 | 6 350 | 5 715 | 11 | 7 724 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | 0 | 0 | 0 | ||||||
| Kreditförluster, netto | - 86 | - 48 | 78 | - 84 | 3 | - 216 | - 313 | - 31 | - 376 |
| Rörelseresultat | 2 042 | 2 123 | - 4 | 1 863 | 10 | 6 134 | 5 402 | 14 | 7 348 |
| K/I-tal | 0,45 | 0,46 | 0,47 | 0,46 | 0,48 | 0,48 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 40,4 | 41,1 | 37,7 | 40,6 | 36,9 | 37,3 | |||
| Räntabilitet, % | 15,2 | 15,5 | 15,2 | 15,1 | 15,0 | 15,2 | |||
| Antal befattningar1) | 3 485 | 3 549 | 3 608 | 3 533 | 3 699 | 3 667 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
Måttlig tillväxt i utlåning inom privat- respektive företagssegmentet
- SEB ingick ett samarbete med det svenska fintech-bolaget Capcito som möjliggör SME-finansiering
- Rörelseresultatet uppgick till 6 134 Mkr och räntabiliteten var 15.1 procent
Kommentarer till de första nio månaderna
Aktivitetsnivån bland kunderna var fortsatt hög, huvudsakligen drivet av högre aktivitet i de digitala kanalerna och hos Telefonbanken. Kundernas nyttjande av de mobila tjänsterna nådde nya rekordnivåer i privatrespektive företagssegmentet.
I privatsegmentet har 14 100 privatpersoner blivit kunder digitalt sedan lanseringen av den digitala nykundsprocessen i mars. Bolånestocken ökade till 464 miljarder kronor (449*), delvis drivet av att den digitala ansökningsprocessen för bolån förbättrades. I företagssegmentet ökade efterfrågan på finansiering och företagsutlåningen uppgick till 219 miljarder kronor (210*). Antalet företagshelkunder nådde 173 800 (168 200). SEB ingick ett samarbete med det svenska fintech-bolaget Capcito. Baserat på realtidsinformation om företagskunders betalningsflöden och kundreskontra erbjuds kunderna rörelsefinansiering via SEB - helt digitalt. Förvaltat kapital ökade på grund av den positiva börsutvecklingen och nysparande. Kundernas efterfrågan på sparande med högre risk ökade samtidigt
som den totala inlåningen var fortsatt stabil på 371 miljarder kronor (371).
Rörelseresultatet ökade med 14 procent till 6 134 Mkr. Räntenettot ökade till 7 122 Mkr och provisionsintäkterna uppgick till 4 206 Mkr. Rörelsekostnaderna steg med 2 procent till 5 370 Mkr medan kreditförlusterna föll till 216 Mkr, vilket motsvarade en kreditförlustnivå på 4 baspunkter.
Den årliga undersökningen utförd av Svenskt Kvalitetsindex (SKI) publicerades i oktober. SEB behöll sin andraplats inom privat- respektive företagssegmentet bland de stora bankerna, samtidigt som banksektorn visade på en fortsatt negativ trend vad gäller kundnöjdhet.
________________________
*Fastighetslåneportföljen för kundsegmentet enskilda näringsidkare omallokerades inom divisionen. Företagsutlåningen, som vid årsskiftet rapporterades till 224 miljarder kronor ändrades till 210 miljarder kronor. På samma sätt rapporterades bolånen vid årsskiftet till 433 miljarder kronor och nu till 449 miljarder kronor. Den nya definitionen var redan implementerad på koncernnivå.
Baltikum
Divisionen tillhandahåller banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företagskunder i Estland, Lettland och Litauen. De baltiska fastighetsbolagen ingår i divisionen.
Resultaträkning, exkl.fastighetsbolagen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan — Sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Räntenetto | 603 | 578 | 4 | 545 | 11 | 1 733 | 1 562 | 11 | 2 150 |
| Provisionsnetto | 334 | 325 | 3 | 298 | 12 | 965 | 846 | 14 | 1 171 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 56 | 53 | 5 | 75 | - 26 | 171 | 180 | - 5 | 218 |
| Övriga intäkter, netto | -1 | -1 | 45 | 3 | - 127 | 2 | 4 | - 55 | - 1 |
| Summa rörelseintäkter | 992 | 956 | 4 | 921 | 8 | 2 871 | 2 592 | 11 | 3 538 |
| Personalkostnader | - 171 | - 179 | - 4 | - 177 | - 3 | - 528 | - 537 | - 2 | - 734 |
| Övriga kostnader | - 250 | - 247 | 2 | - 237 | 6 | - 742 | - 785 | - 6 | -1 016 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 13 | - 16 | - 19 | - 13 | 2 | - 43 | - 39 | 10 | - 62 |
| Summa rörelsekostnader | - 435 | - 442 | - 2 | - 427 | 2 | -1 312 | -1 361 | - 4 | -1 812 |
| Resultat före kreditförluster | 557 | 513 | 8 | 494 | 13 | 1 559 | 1 231 | 27 | 1 726 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 7 | 1 | 4 | - 5 | 8 | - 163 | 9 | ||
| Kreditförluster, netto | 11 | - 11 | - 199 | - 13 | - 182 | 19 | - 35 | - 153 | - 57 |
| Rörelseresultat | 561 | 504 | 11 | 485 | 16 | 1 573 | 1 204 | 31 | 1 678 |
| K/I-tal | 0,44 | 0,46 | 0,46 | 0,46 | 0,53 | 0,51 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 7,9 | 7,7 | 7,7 | 7,8 | 7,6 | 7,6 | |||
| Räntabilitet, % | 25,0 | 22,9 | 22,1 | 23,8 | 18,6 | 19,3 | |||
| Antal befattningar1) | 2 405 | 2 403 | 2 520 | 2 409 | 2 549 | 2 534 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
Baltikum (inkl fastighetsbolagen)
| Rörelseresultat | 507 | 453 | 12 | 449 | 13 | 1 425 | 1 065 | 34 | 1 451 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| K/I-tal | 0,44 | 0,47 | 0,48 | 0,46 | 0,54 | 0,53 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 8,0 | 7,9 | 8,0 | 7,9 | 7,9 | 7,9 | |||
| Räntabilitet, % | 22,3 | 20,2 | 19,9 | 21,2 | 15,9 | 16,2 | |||
| Antal befattningar1) | 2 430 | 2 430 | 2 552 | 2 436 | 2 582 | 2 565 |
- Fortsatt tillväxt i alla tre baltiska länder
- Digitala lösningar med bättre kundfunktionalitet utnyttjades i allt högre grad
- Rörelseresultatet var 1 573 Mkr och räntabiliteten var 23,8 procent
Kommentarer till de första nio månaderna
Det goda affärsklimatet drevs av ökad tillväxt i de viktigaste exportländerna, sunda investeringsnivåer och fortsatt god privatkonsumtion. De reala hushållsinkomsterna fortsatte att öka givet fallande arbetslöshet och reallöneökningar. BNP-tillväxten i alla baltiska länder har gjort en stark återhämtning och förväntningarna framöver är positiva.
SEB lanserade sitt finansiella rådgivningsverktyg i Lettland vilket gör att lösningen nu finns i hela Baltikum. Mer än 1 200 entreprenörer har besökt Innovationscentret i Tallinn sedan lanseringen i andra kvartalet. E-Academy, med utbildningsfilmer, e-learning och testmoduler för nystartade företag och entreprenörer, lanserades även i Lettland och erbjuds nu i hela Baltikum. Antalet helkunder i divisionen uppgick till 1 013 000 (1 003 000).
SEB:s satsning på finansiell allmänbildning anpassades digitalt. Tio e-lektioner med ämnen som innovation, investeringar, lån, karriär och entreprenörskap har tagits fram för skolor.
Lånevolymerna uppgick till 125 miljarder kronor (118) och volymerna ökade i samtliga baltiska länder. Inlåningsvolymerna var stabila på 107 miljarder kronor (106). Räntenettot steg med 11 procent jämfört med de första nio månaderna 2016, på grund av ökade volymer, högre marginaler på nya lån och lägre myndighetsavgifter. Provisionsnettot var 14 procent högre jämfört med förra året, drivet av att kunderna använde kort i högre utsträckning samt större betalningsvolymer. Kreditkvaliteten var fortsatt god med riskfokus på portföljtillväxten. Rörelseresultatet var 31 procent högre jämfört med förra året, inklusive en jämförelsestörande post under första kvartalet 2016 (se sid 5).
Bokvärdet på fastighetsbolagens tillgångar uppgick till 410 Mkr (837).
Liv & Investment Management
Divisionen erbjuder livförsäkringstjänster och kapitalförvaltningstjänster till privatpersoner liksom företag och institutioner huvudsakligen i Norden och Baltikum.
Resultaträkning
| Kv3 Kv2 Kv3 |
Jan — Sep | Helår | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Räntenetto | - 24 | - 23 | 5 | - 14 | 72 | - 66 | - 43 | 53 | - 60 |
| Provisionsnetto | 1 053 | 1 116 | - 6 | 982 | 7 | 3 212 | 2 830 | 14 | 4 059 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 481 | 425 | 13 | 441 | 9 | 1 270 | 1 280 | - 1 | 1 764 |
| Övriga intäkter, netto | 0 | - 2 | 11 | - 102 | 12 | 65 | - 81 | - 17 | |
| Summa rörelseintäkter | 1 509 | 1 517 | 0 | 1 420 | 6 | 4 429 | 4 132 | 7 | 5 746 |
| Personalkostnader | - 383 | - 394 | - 3 | - 367 | 4 | -1 159 | -1 145 | 1 | -1 560 |
| Övriga kostnader | - 243 | - 235 | 3 | - 251 | - 3 | - 699 | - 741 | - 6 | - 984 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 10 | - 9 | 11 | - 11 | - 10 | - 28 | - 35 | - 21 | - 45 |
| Summa rörelsekostnader | - 636 | - 639 | 0 | - 629 | 1 | -1 885 | -1 921 | - 2 | -2 589 |
| Resultat före kreditförluster | 874 | 878 | - 1 | 791 | 10 | 2 544 | 2 211 | 15 | 3 157 |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella tillgångar Kreditförluster, netto |
0 0 |
0 0 |
- 101 - 27 |
0 0 |
|||||
| Rörelseresultat | 874 | 878 | - 1 | 791 | 10 | 2 544 | 2 211 | 15 | 3 157 |
| K/I-tal | 0,42 | 0,42 | 0,44 | 0,43 | 0,46 | 0,45 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 11,0 | 11,0 | 11,7 | 11,0 | 11,6 | 11,6 | |||
| Räntabilitet, % | 27,4 | 27,4 | 23,3 | 26,5 | 21,9 | 23,5 | |||
| Antal befattningar1) | 1 451 | 1 482 | 1 465 | 1 475 | 1 463 | 1 468 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Ökad efterfrågan på såväl företags- som privata försäkringslösningar
- Kunderna fortsatte att efterfråga fonder med hållbarhetsfokus
- Rörelseresultatet uppgick till 2 544 Mkr och räntabiliteten var 26,5 procent
Kommentarer till de första nio månaderna
Efterfrågan på försäkringslösningar ökar. Företagen önskar ett fullständigt sortiment av produkter för sina anställda inklusive försäkringar, pensionsprodukter och ett heltäckande bankerbjudande. För privatpersoner är försäkrings- och pensionslösningar alltjämt komplicerade frågor. SEB fortsatte att stödja kunderna och dela med sig av kunskap, till exempel genom "Remote Advisory Centre" som erbjuder en kombination av personlig rådgivning med hjälp av den senaste tekniken. Under året har dessa rådgivningsmöten ökat i antal.
Liv: Nyförsäljningen på den totala svenska livförsäkringsmarknaden ökade med 14 procent för 12 månadersperioden till och med 30 juni. SEB:s nyförsäljning uppgick under perioden till 21 miljarder kronor och i hård konkurrens var marknadsandelen 9,4 procent (9,6 för ett år sedan).
Den danska verksamheten uppvisade en stark avkastning i investeringsportföljerna med god diversifiering och en balanserad nivå av mindre likvida tillgångsslag.
I Baltikum lanserades nyligen en riskförsäkringslösning för privatpersoner som emottogs väl av kunderna under det tredje kvartalet.
Investment Management: Arbetet med att ytterligare integrera hållbarhet i fondförvaltningen fortsätter, i linje med kundernas ökande efterfrågan på produkter med hållbarhetsfokus. I spåren av detta har SEB Hållbarhetsfond Sverige, som en av de första fonderna, Svanenmärkts. I den årliga bedömningen av PRI (Principles for Responsible Investment) avseende framsteg inom hållbara investeringar, har fondbolaget erhållit det högsta betyget A+ för andra året i rad.
För divisionen som helhet ökade provisionsnettot med 14 procent till följd av stigande marknadsvärden på förvaltat kapital under året. Rörelsekostnaderna sjönk med 2 procent vilket bidrog till att rörelseresultatet ökade med 15 procent.
De förvaltade tillgångarna inom fondförsäkring ökade med 17 miljarder från årets början till 336 miljarder kronor.
SEB-koncernen
Räntenetto – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Ränteintäkter | 9 161 | 9 209 | - 1 | 8 701 | 5 | 27 288 | 26 342 | 4 | 35 202 |
| Räntekostnader | -4 080 | -4 296 | - 5 | -4 044 | 1 | -12 579 | -12 402 | 1 | -16 464 |
| Räntenetto | 5 080 | 4 913 | 3 | 4 657 | 9 | 14 709 | 13 940 | 6 | 18 738 |
Provisionsnetto – SEB-koncernen
| Kv3 Kv2 Kv3 Jan–sep |
Helår | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Emissioner och rådgivning | 137 | 430 | - 68 | 208 | - 34 | 850 | 569 | 49 | 800 |
| Värdepappershandel och derivat | 547 | 765 | - 29 | 745 | - 27 | 2 004 | 2 511 | - 20 | 3 353 |
| Notariat och fondverksamhet | 1 942 | 2 063 | - 6 | 1 811 | 7 | 5 830 | 5 314 | 10 | 7 264 |
| Varav resultat- och transaktionsbaserade | |||||||||
| provisioner | 39 | 55 | - 29 | 21 | 86 | 132 | 63 | 110 | 275 |
| Betalningsförmedling, kortverksamhet, | |||||||||
| utlåning, inlåning, garantier och övrigt | 2 350 | 2 444 | - 4 | 2 251 | 4 | 7 147 | 6 844 | 4 | 9 430 |
| Varav betalningsförmedling och | |||||||||
| kortverksamhet | 1 366 | 1 377 | - 1 | 1 310 | 4 | 4 031 | 3 847 | 5 | 5 203 |
| Varav utlåning | 519 | 581 | - 11 | 563 | - 8 | 1 653 | 1 804 | - 8 | 2 527 |
| Livförsäkringsprovisioner | 424 | 432 | - 2 | 418 | 1 | 1 278 | 1 215 | 5 | 1 653 |
| Provisionsintäkter | 5 400 | 6 135 | - 12 | 5 454 | - 1 | 17 109 | 16 453 | 4 | 22 500 |
| Provisionskostnader | -1 373 | -1 444 | - 5 | -1 385 | - 1 | -4 124 | -4 434 | - 7 | -5 872 |
| Provisionsnetto | 4 026 | 4 691 | - 14 | 4 069 | - 1 | 12 985 | 12 019 | 8 | 16 628 |
| Varav värdepappersprovisioner, netto | 1 986 | 2 454 | - 19 | 2 072 | - 4 | 6 533 | 6 070 | 8 | 8 378 |
| Varav betalningsförmedling och | |||||||||
| kortverksamhet, netto | 840 | 885 | - 5 | 821 | 2 | 2 546 | 2 416 | 5 | 3 263 |
| Varav livförsäkringsprovisioner, netto | 264 | 282 | - 7 | 268 | - 2 | 812 | 763 | 6 | 1 039 |
Nettoresultat av finansiella transaktioner – SEB-koncernen
| Kv3 Jan–sep |
Helår | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 | |
| 473 | 320 | 48 | 669 | - 29 | 1 441 | 717 | 101 | 1 173 |
| - 7 | - 183 | -96 | - 176 | - 96 | - 540 | 296 | 228 | |
| 740 | 868 | -15 | 892 | - 17 | 2 974 | 2 585 | 15 | 3 699 |
| 494 | 436 | 13 | 512 | - 3 | 1 308 | 1 370 | -4 | 1 919 |
| 27 | 20 | 36 | 18 | 48 | 65 | 50 | 29 | 37 |
| 1 726 | 1 461 | 18 | 1 915 | - 10 | 5 249 | 5 018 | 5 | 7 056 |
| 291 | - 219 | |||||||
| 2017 | -81 | -84 | 149 | -442 |
I Nettoresultat av finansiella transaktioner presenteras resultatet fördelat på typ av underliggande finansiellt instrument.
Under tredje kvartalet genererade strukturerade produkter som erbjuds allmänheten en effekt på derivat hänförliga till egetkapitalinstrument med 205 Mkr (kv 2 2017: 195, kv 3 2016: 510) och en motverkande effekt för Skuldinstrument med -75 Mkr (kv 2 2017: -95, kv 3 2016: -395).
Kreditförluster – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Reserveringar: | |||||||||
| Gruppvisa reserveringar för individuellt | |||||||||
| värderade fordringar, netto | 172 | 178 | -3 | - 196 | 217 | - 263 | - 218 | ||
| Gruppvisa reserveringar för gruppvis | |||||||||
| värderade lånefordringar, netto | 34 | 17 | 99 | 45 | -25 | 19 | 152 | -88 | 260 |
| Specifika reserveringar | - 469 | - 499 | -6 | - 71 | -1 324 | - 565 | 134 | - 734 | |
| Återförda ej längre erforderliga specifika | |||||||||
| reserveringar | 64 | 259 | -75 | 72 | -12 | 727 | 264 | 175 | 338 |
| Reserveringar för ansvarsförbindelser, netto | 5 | - 8 -163 | 59 | -91 | - 4 | 41 -110 | 43 | ||
| Reserveringar, netto | - 195 | - 54 | - 91 | 114 | - 365 | - 371 | -2 | - 311 | |
| Bortskrivningar: | |||||||||
| Bortskrivningar, totalt | - 196 | - 375 | -48 | - 370 | -47 | - 739 | - 878 | -16 | -1 480 |
| Återförda specifika reserveringar utnyttjade | |||||||||
| för bortskrivningar | 34 | 156 | -78 | 186 | -82 | 208 | 378 | -45 | 584 |
| Bortskrivningar ej tidigare reserverade | - 162 | - 219 | -26 | - 184 | -12 | - 531 | - 500 | 6 | - 896 |
| Återvinningar på tidigare års bortskrivningar | 73 | 59 | 25 | 78 | -6 | 193 | 162 | 19 | 214 |
| Bortskrivningar, netto | - 89 | - 161 | -45 | - 106 | -16 | - 338 | - 338 | 0 | - 682 |
| Kreditförluster, netto | - 284 | - 214 | 32 | - 197 | 44 | - 703 | - 709 | -1 | - 993 |
Förändringar i eget kapital – SEB-koncernen
| Andra fonder1) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella | Förmåns | ||||||||
| tillgångar | Omräkning | bestämda | Summa | ||||||
| som kan | Kassaflödes | utländsk | pensions | Balanserad | aktieägarnas | Minoritets | Total eget | ||
| Mkr | Aktiekapital | säljas | säkringar | verksamhet | planer | vinst | kapital | intresse | kapital |
| Jan-sep 2017 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 1 638 | 2 399 | -1 193 | 2 595 | 113 595 | 140 976 | 140 976 | |
| Nettoresultat | 13 061 | 13 061 | 13 061 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | -180 | -946 | 67 | 1 710 | 652 | 652 | |||
| Totalresultat | -180 | -946 | 67 | 1 710 | 13 061 | 13 712 | 13 712 | ||
| Utdelning till aktieägare | -11 935 | -11 935 | -11 935 | ||||||
| Aktieprogrammen3) | -349 | -349 | -349 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 164 | 164 | 164 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 1 458 | 1 453 | -1 126 | 4 305 | 114 536 | 142 568 | 142 568 | |
| Jan-dec 2016 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 648 | 3 210 | -1 943 | 4 470 | 114 471 | 142 798 | 142 798 | |
| Ändring i värdering av försäkringskontrakt2) | -440 | -440 | -440 | ||||||
| Justerad ingående balans | 21 942 | 648 | 3 210 | -1 943 | 4 470 | 114 031 | 142 358 | 142 358 | |
| Nettoresultat | 10 618 | 10 618 | 10 618 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 990 | -811 | 750 | -1 875 | -946 | -946 | |||
| Totalresultat | 990 | -811 | 750 | -1 875 | 10 618 | 9 672 | 9 672 | ||
| Utdelning till aktieägare | -11 504 | -11 504 | -11 504 | ||||||
| Aktieprogrammen3) | 433 | 433 | 433 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 17 | 17 | 17 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 1 638 | 2 399 | -1 193 | 2 595 | 113 595 | 140 976 | 140 976 | |
| Jan-sep 2016 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 648 | 3 210 | -1 943 | 4 470 | 114 471 | 142 798 | 142 798 | |
| Ändring i värdering av försäkringskontrakt2) | -440 | -440 | -440 | ||||||
| Justerad ingående balans | 21 942 | 648 | 3 210 | -1 943 | 4 470 | 114 031 | 142 358 | 142 358 | |
| Nettoresultat | 6 374 | 6 374 | 6 374 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 1 081 | -338 | 844 | -3 758 | -2 171 | -2 171 | |||
| Totalresultat | 1 081 | -338 | 844 | -3 758 | 6 374 | 4 203 | 4 203 | ||
| Utdelning till aktieägare | -11 504 | -11 504 | -11 504 | ||||||
| Aktieprogrammen3) | 267 | 267 | 267 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 154 | 154 | 154 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 1 729 | 2 872 | -1 099 | 712 | 109 322 | 135 478 | 135 478 |
1) Belopp under Andra fonder kan under vissa omständigheter omföras till resultaträkningen i framtiden, exempelvis om de avser avyttring av Finansiella tillgångar som kan säljas, upplösning av Kassaflödessäkringar eller Omräkning utländsk verksamhet när SEB upphör att konsolidera en utländsk verksamhet. Belopp relaterade till Förmånsbestämda pensionsplaner kan inte omföras till resultaträkningen.
2) Värderingsmetoden för försäkringskontrakt i Danmark har närmat sig Solvency II reglerna och effekten på SEB-koncernen var -440 Mkr per 1 januari 2016.
3) SEB:s innehav av egna aktier:
| Jan-sep | Jan-dec | Jan-sep | |
|---|---|---|---|
| SEB:s innehav av egna aktier, miljoner | 2017 | 2016 | 2016 |
| Ingående balans | 25.2 | 0.9 | 0.9 |
| Köpta aktier för aktieprogrammen | 7.0 | 29.8 | 29.8 |
| Sålda/utdelade aktier | -4.8 | -5.5 | -4.4 |
| Utgående balans | 27.4 | 25.2 | 26.3 |
| Marknadsvärde för innehav av egna aktier, Mkr | 2 937 | 2 406 | 2 263 |
Med stöd av årsstämmans bemyndigande innehar SEB aktier av serie A för bankens långsiktiga aktiebaserade program. Transaktionerna kan ske vid ett eller flera tillfällen under året. Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital. Posten inkluderar förändring i nominella belopp för equityswappar som säkrar aktieprogrammen.
Kassaflödesanalys – SEB-koncernen
| Jan–sep | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 285 754 | 173 152 | 65 | 42 591 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 266 | 858 | - 69 | 852 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - 15 320 | - 10 105 | 52 | - 2 198 |
| Periodens kassaflöde | 270 700 | 163 905 | 65 | 41 245 |
| Kassa och likvida medel vid årets början | 158 315 | 110 770 | 43 | 110 770 |
| Valutakursdifferenser i likvida medel | - 4 993 | 4 268 | 6 300 | |
| Periodens kassaflöde | 270 700 | 163 905 | 65 | 41 245 |
| Kassa och likvida medel vid periodens slut1) | 424 022 | 278 943 | 52 | 158 315 |
1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker och Utlåning till övriga kreditinstitut - betalbara vid anfordran.
Finansiella tillgångar och skulder – SEB-koncernen
| 30 sep 2017 | 31 dec 2016 | 30 sep 2016 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | ||
| Mkr | värde | värde | värde | värde | värde | värde | |
| Utlåning | 2 039 809 | 2 041 904 | 1 704 291 | 1 715 801 | 1 878 923 | 1 896 178 | |
| Egetkapitalinstrument | 85 440 | 85 440 | 74 173 | 74 173 | 78 370 | 78 370 | |
| Skuldinstrument | 265 950 | 266 132 | 253 443 | 253 653 | 276 928 | 277 121 | |
| Derivatinstrument | 156 248 | 156 248 | 212 355 | 212 355 | 226 566 | 226 566 | |
| Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bär risken | 311 419 | 311 419 | 295 908 | 295 908 | 287 731 | 287 731 | |
| Övrigt | 33 543 | 33 543 | 38 942 | 38 942 | 60 181 | 60 181 | |
| Finansiella tillgångar | 2 892 409 | 2 894 686 | 2 579 112 | 2 590 832 | 2 808 699 | 2 826 147 | |
| Inlåning | 1 418 626 | 1 413 501 | 1 045 056 | 1 046 864 | 1 194 485 | 1 197 260 | |
| Egetkapitalinstrument | 13 127 | 13 127 | 10 071 | 10 071 | 13 465 | 13 465 | |
| Emitterade värdepapper | 729 504 | 731 382 | 755 984 | 768 613 | 811 023 | 829 995 | |
| Derivatinstrument | 127 585 | 127 585 | 174 651 | 174 651 | 186 971 | 186 971 | |
| Skulder till försäkringstagarna–investeringsavtal | 311 904 | 311 904 | 296 618 | 296 618 | 288 642 | 288 642 | |
| Övrigt | 44 746 | 44 746 | 60 297 | 60 297 | 81 237 | 81 237 | |
| Finansiella skulder | 2 645 492 | 2 642 245 | 2 342 677 | 2 357 114 | 2 575 823 | 2 597 570 |
SEB har klassificerat sina tillgångar och skulder i klasser utifrån tillgångarnas och skuldernas egenskaper. Det verkliga värdet för varje klass finansiella tillgångar och skulder jämförs med dess bokförda värde. Egenskaperna för varje klass beskrivs i not 39 i årsredovisningen för 2016.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde – SEB-koncernen Mkr
| 30 sep 2017 | 31 dec 2016 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | Noterade marknads värden (Nivå 1) |
Värderings teknik baserad på observer bara indata (Nivå 2) |
Värderings teknik baserad på ej observer bara indata (Nivå 3) |
Summa | Noterade marknads värden (Nivå 1) |
Värderings teknik baserad på observer bara indata (Nivå 2) |
Värderings teknik baserad på ej observer bara indata (Nivå 3) |
Summa |
| Finansiella tillgångar | ||||||||
| där försäkringstagarna bär risken | 289 722 | 16 732 | 4 965 | 311 419 | 275 894 | 15 589 | 4 425 | 295 908 |
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 59 857 | 13 603 | 12 672 | 86 132 | 50 331 | 13 215 | 11 101 | 74 647 |
| Skuldinstrument till verkligt värde | 104 238 | 146 238 | 1 877 | 252 353 | 102 894 | 133 664 | 1 779 | 238 337 |
| Derivatinstrument till verkligt värde | 1 615 | 149 118 | 5 515 | 156 248 | 2 593 | 201 621 | 8 141 | 212 355 |
| Förvaltningsfastigheter | 6 792 | 6 792 | 7 401 | 7 401 | ||||
| Tillgångar som innehas för försäljning | 323 | 323 | 587 | 587 | ||||
| Summa | 455 432 | 326 014 | 31 821 | 813 267 | 431 712 | 364 676 | 32 847 | 829 235 |
| Skulder | ||||||||
| Skulder till försäkringstagarna– | ||||||||
| investeringsavtal | 289 888 | 17 082 | 4 934 | 311 904 | 276 666 | 15 542 | 4 410 | 296 618 |
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 12 882 | 245 | 13 127 | 9 798 | 2 | 271 | 10 071 | |
| Skuldinstrument till verkligt värde | 24 608 | 34 772 | 59 380 | 7 027 | 33 514 | 40 541 | ||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 1 328 | 123 040 | 3 217 | 127 585 | 2 808 | 168 207 | 3 636 | 174 651 |
| Övriga finansiella skulder | 18 095 | 18 095 | 19 225 | 19 225 | ||||
| Summa | 328 706 | 192 989 | 8 396 | 530 091 | 296 299 | 236 490 | 8 317 | 541 106 |
Värdering till verkligt värde
Koncernen har etablerat en värderingsprocess och en kontrollmiljö för att fastställa verkliga värden för finansiella instrument där en, från affären, oberoende översyn av värderingsmodeller och priser ingår. Om principerna för validering inte efterlevs ska Head of Group Finance informeras. Avsteg som är väsentliga eller av principiell vikt kräver godkännande från GRMC (Group Risk Measurement Committee) och ASC (Accounting Standards Committee). Syftet med värdering till verkligt värde är att komma fram till det pris till vilket en ordnad transaktion skulle ske mellan marknadsaktörer vid värderingstidpunkten på affärsmässiga villkor.
SEB använder olika metoder för att komma fram till det verkliga värdet för finansiella instrument; noterade priser på aktiva marknader, värderingstekniker som innehåller observerbar indata och värderingstekniker baserade på interna modeller. För upplysningsändamål klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde i en värderingshierarki som återspeglar observerbarheten på de indata som använts vid värderingarna. Risk Control klassificerar och ser kontinuerligt över klassificeringen av finansiella instrument i hierarkin för verkligt värde. Värderingsprocessen är densamma för finansiella instrument i samtliga nivåer.
En aktiv marknad är en marknad där transaktioner sker med tillräcklig volym och frekvens för att ge kontinuerlig prisinformation. Syftet är att komma fram till det pris till vilket en transaktion skulle kunna ske, utan att ändra eller dela upp instrumentet eller inkludera det i en portfölj, på instrumentets huvudmarknad.
Verkligt värde beräknas i regel individuellt för finansiella instrument. Dessutom görs värderingsjusteringar på portföljnivå för att täcka kreditrisken. För att återspegla motpartens och den egna kreditrisken för OTC-derivat görs portföljjusteringar baserat på nettoexponeringen mot varje motpart. Dessa justeringar baseras på uppskattningar av exponering vid fallissemang, sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad, på motpartsnivå. Information om sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad hämtas från CDS marknaden. För motparter där denna information saknas eller inte är tillförlitlig på grund av exponeringens natur, tillämpas alternativa metoder där sannolikheten för falissemang baseras på generiska kreditindex för specifika branschoch/eller kreditbetyg.
När finansiella skulder värderas till verkligt värde reflekteras koncernens egen kreditvärdighet.
För att fastställa verkligt värde för investeringsfastigheter beaktas marknadsaktörers förmåga att generera ekonomiska fördelar genom att använda fastigheterna på det maximala och bästa sättet. Det maximala och bästa användningsområdet för fastigheterna beaktar vad som är fysisk möjligt, lagligt och finansiellt genomförbart. Investeringsfastigheterna i SEB bedöms användas på det maximala och bästa sättet. Hur värderingen av investeringsfastigheterna går till kan läsas i Redovisningsprinciperna i Årsredovisningen 2016. Värderingen av investeringsfastigheterna genomförs två gånger per år. Värderingarna presenteras och fastställs i respektive fastighetsbolags styrelse. De värderingsprinciper som används i alla företag är i överensstämmelse med de regler som lokala tillsynsmyndigheter (FSA) utfärdat som i sin tur överensstämmer med internationella värderingsprinciper och IFRS.
Nivå 1: Noterade marknadsvärden
Värderingar i nivå 1 bestäms av ojusterade noterade marknadsvärden för identiska instrument på aktiva marknader där noterade priser är lätt tillgängliga och representerar aktuella och regelbundet förekommande marknadstransaktioner mellan parter som är oberoende av varandra.
Exempel på finansiella instrument i nivå 1 är noterade aktier och skuldinstrument samt börshandlade derivat. Instrument som handlas på en aktiv marknad där en eller flera marknadsaktörer tillhandahåller bindande prisnoteringar på balansdagen är också exempel på finansiella instrument som klassificeras i nivå 1.
Nivå 2: Värderingsteknik som utgår från observerbar indata
I värderingstekniker i nivå 2 är all väsentlig indata i värderingsmodellerna observerbar endera direkt eller indirekt. Värderingstekniker i nivå 2 inkluderar diskonterade kassaflöden, optionsvärderingsmodeller, nyligen gjorda transaktioner och priser på andra instrument som är övervägande lika.
Exempel på observerbar indata är valutakurser, bindande prisnoteringar för värdepapper, marknadsräntor (stibor, libor, etc.), implicita volatiliteter från observerbara optionspriser med samma löptid och aktuella transaktioner som SEB genomfört med en eller flera externa motparter. Indata kan ändras från att vara observerbara till att bli icke observerbara under perioden de innehas på grund av till exempel att instrumentet inte längre handlas på en likvid marknad.
Exempel på finansiella instrument i nivå 2 är de flesta OTC-derivat som optioner och ränteswappar baserade på libor-swapräntan eller avkastningskurvan för räntor i utländsk valuta. Andra exempel är instrument där SEB nyligen genomfört transaktioner med tredje part och instrument för vilka SEB interpolerar mellan observerbara variabler.
Nivå 3 Värderingsteknik med signifikant icke observerbar indata
Värderingstekniker i nivå 3 innehåller en signifikant mängd indata som inte är observerbar. Dessa tekniker baseras generellt på extrapolering från observerbar indata för liknande instrument, analys av historiska data eller andra analytiska tekniker. Exempel på finansiella instrument i nivå 3 är mer komplexa OTC derivat, optioner med lång löptid för vilka volatiliteten extrapoleras eller derivat som beror på en icke observerbar korrelation. Andra exempel är instrument för vilka det för närvarande inte finns någon aktiv marknad eller bindande prisnoteringar som onoterade aktier, innehav i private equity och förvaltningsfastigheter.
Om det verkliga värdet för finansiella instrument innehåller mer än en icke observerbar indata, aggregeras indata som inte är observerbar för att bestämma klassificeringen för hela instrumentet. Nivån i hierarkin för verkligt värde till vilken ett finansiellt instrument klassificeras bestäms baserat på den lägsta nivån av indata som är väsentlig för det verkliga värdet i sin helhet.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde, forts. – SEB-koncernen
Väsentliga överföringar och omklassificeringar mellan nivåer
Överföringar mellan nivåer i hierarkin kan ske när det finns indikationer på att marknadsförutsättningarna har ändrats, exempelvis en ändring i likviditet. Värderings-/priskommittén för respektive division beslutar om materiella överföringar mellan nivåer. Inga signifikanta överföringar eller omklassificeringar har gjorts under de första nio månaderna 2017.
| Utgående | Vinster/ | Vinster/ | Utgående | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| balans | förluster i | förluster i | balans | ||||||||
| 31 dec | Resultat | Övrigt total | Förflyttningar | Förflyttningar | Valutakurs | 30 sep | |||||
| Förändringar i nivå 3 | 2016 | räkningen | resultat | Inköp Försäljningar Emissioner Avräkningar | till nivå 3 | från nivå 3 | differenser | 2017 | |||
| Tillgångar | |||||||||||
| Finansiella tillgångar | |||||||||||
| - där försäkringstagarna bär risken | 4 425 | -10 | 4 265 | -3 716 | -40 | 41 | 4 965 | ||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 11 101 | -354 | 136 | 3 462 | -1 837 | 88 | 76 | 12 672 | |||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 1 779 | 5 | 190 | -108 | 11 | 1 877 | |||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 8 141 | -2 732 | 61 | -31 | 28 | 48 | 5 515 | ||||
| Förvaltningsfastigheter | 7 401 | -31 | 549 | -1 185 | 58 | 6 792 | |||||
| Summa | 32 847 | -3 122 | 136 | 8 527 | -6 877 | 0 | 28 | 88 | -40 | 234 | 31 821 |
| Skulder | |||||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | |||||||||||
| - investeringsavtal | 4 410 | -10 | 4 236 | -3 704 | -40 | 42 | 4 934 | ||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 271 | -16 | -14 | 3 | 1 | 245 | |||||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 0 | ||||||||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 3 636 | -851 | 274 | 137 | 21 | 3 217 | |||||
| Summa | 8 317 | -877 | 0 | 4 496 | -3 701 | 0 | 137 | 0 | -40 | 64 | 8 396 |
Känslighet för icke observerbara indata för finansiella instrument i nivå 3
Nedanstående tabell illustrerar den potentiella påverkan på resultatet av den relativa osäkerheten på verkligt värde på finansiella instrument som för sin värdering är beroende av icke observerbar indata. Känsligheten för förändringar i icke observerbara indata har bedömts genom att förändra antaganden i värderingstekniken. Detta illustreras i nedanstående tabell genom ändringar av marginalen för indexreglerade swappar, implicita volatiliteter, kredit spreadar eller multipel jämförelse. Det är inte troligt att alla icke observerbara indata samtidigt skulle ha det mest extrema värdet i intervallet av rimliga möjliga alternativ.
| 30 sep 2017 | 31 dec 2016 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | Skulder | Tillgångar Skulder |
Netto Känslighet | ||
| 685 | -960 | -275 | 41 | 780 -940 -160 |
49 |
| 1 406 | -244 | 1 162 | 233 | 1 441 -271 1 170 |
229 |
| 15 256 | -2 337 | 12 919 | 1 610 | 18 477 -2 695 15 782 |
1 807 |
| 6 792 | 6 792 | 679 | 7 401 7 401 |
740 | |
| Netto Känslighet |
1) Känsligheten av en förändring av spreaden för inflationsreglerade swappar med 16 punkter (16) och en implicit volatilitet med 5 procentenheter (5).
2) Känsligheten av en förändring av spreaden för swappar med 5 punkter (5).
3) Värderingen är uppskattad inom ett intervall av möjliga utfall. Känslighetsanalysen är baserad på 20 procents (20) förändring av marknadsvärdena.
4) Känsligheten av den implicita volatiliteten med 10 procentenheter (10).
6) Känsligheten av en förändring av verkligt värde på förvaltningsfastigheter/fastighetsfonder med 10 procent (10). 5) Känslighetsanalysen är baserad på en förändring av marknadsvärdet för riskkapitalinnehav med 20 procent (20), strukturerade krediter 10 procent (10) och derivat 10 procent (10).
7) Känsligheten visar på förändringar i värdet på försäkringstillgångarna vilket inte alltid leder till en förändring av koncernens resultaträkning då eventuella överskott inom traditionella livförsäkringsportföljer i första hand utnyttjas.
| Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Relaterade avtal | Övriga instrument i |
|||||||
| Mkr | Bruttobelopp | Kvittade | Nettobelopp i balans räkningen |
Ramavtal om nettning |
Säkerheter erhållna/ |
ställda Nettobelopp | balans räkningen som ej lyder under nettningsavtal |
Summa i balans räkningen |
| 30 sep 2017 | ||||||||
| Derivat | 159 589 | -4 469 | 155 120 | -86 495 | -46 118 | 22 507 | 1 129 | 156 249 |
| Omvända repor | 142 087 | -24 935 | 117 152 | -34 260 | -92 405 | -9 513 | 825 | 117 977 |
| Värdepapperslån | 22 601 | 22 601 | -4 711 | -17 882 | 8 | 18 451 | 41 052 | |
| Likvidfordringar | 3 402 | -3 402 | 29 237 | 29 237 | ||||
| Tillgångar | 327 679 | -32 806 | 294 873 | -125 466 | -156 405 | 13 002 | 49 642 | 344 515 |
| Derivat | 131 323 | -4 469 | 126 854 | -86 495 | -37 469 | 2 890 | 732 | 127 586 |
| Repor | 64 618 | -24 935 | 39 683 | -34 260 | -5 286 | 137 | 39 683 | |
| Värdepapperslån | 20 565 | 20 565 | -4 711 | -8 424 | 7 430 | 3 163 | 23 728 | |
| Likvidskulder | 3 402 | -3 402 | 23 063 | 23 063 | ||||
| Skulder | 219 908 | -32 806 | 187 102 | -125 466 | -51 179 | 10 457 | 26 958 | 214 060 |
| 31 dec 2016 | ||||||||
| Derivat | 215 367 | -4 447 | 210 920 | -123 698 | -34 841 | 52 381 | 1 435 | 212 355 |
| Omvända repor | 99 828 | -35 332 | 64 496 | -682 | -63 612 | 202 | 1 | 64 497 |
| Värdepapperslån | 25 265 | 25 265 | -7 616 | -17 649 | 5 525 | 30 790 | ||
| Likvidfordringar | 43 | -42 | 1 | 1 | 5 861 | 5 862 | ||
| Tillgångar | 340 503 | -39 821 | 300 682 | -131 996 | -116 102 | 52 584 | 12 822 | 313 504 |
| Derivat | 176 773 | -4 447 | 172 326 | -123 698 | -31 547 | 17 081 | 2 325 | 174 651 |
| Repor | 36 926 | -35 332 | 1 594 | -682 | -795 | 117 | 1 594 | |
| Värdepapperslån | 25 155 | 25 155 | -7 616 | -8 765 | 8 774 | 6 | 25 161 | |
| Likvidskulder | 42 | -42 | 7 044 | 7 044 | ||||
| Skulder | 238 896 | -39 821 | 199 075 | -131 996 | -41 107 | 25 972 | 9 375 | 208 450 |
| 30 sep 2016 | ||||||||
| Derivat | 229 381 | -4 412 | 224 969 | -128 112 | -43 772 | 53 085 | 1 596 | 226 565 |
| Omvända repor | 151 976 | -17 490 | 134 486 | -24 592 | -109 734 | 160 | 1 | 134 487 |
| Värdepapperslån | 56 269 | 56 269 | -7 642 | -48 627 | 7 305 | 63 574 | ||
| Likvidfordringar | 4 425 | -4 424 | 1 | 1 | 30 738 | 30 739 | ||
| Tillgångar | 442 051 | -26 326 | 415 725 | -160 346 | -202 133 | 53 246 | 39 640 | 455 365 |
| Derivat | 190 185 | -4 412 | 185 773 | -128 112 | -35 649 | 22 012 | 1 199 | 186 972 |
| Repor | 49 485 | -17 490 | 31 995 | -24 592 | -7 403 | 31 995 | ||
| Värdepapperslån | 44 751 | 44 751 | -7 642 | -30 744 | 6 365 | 8 | 44 759 | |
| Likvidskulder | 4 424 | -4 424 | 30 164 | 30 164 | ||||
| Skulder | 288 845 | -26 326 | 262 519 | -160 346 | -73 796 | 28 377 | 31 371 | 293 890 |
Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal – SEB-koncernen
Tabellen visar finansiella tillgångar och skulder som presenteras netto i balansräkningen eller som har potentiella rättigheter förknippade med rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal, tillsammans med relaterade säkerheter.
Finansiella tillgångar och skulder nettoredovisas i balansräkningen när SEB har en legal rätt att nettoredovisa transaktioner, under normala affärsförhållanden och i händelse av insolvens, och det finns en avsikt att erlägga likvid netto eller realisera tillgången och erlägga likvid för skulden samtidigt. Återköpsavtal mot centrala clearing-motparter som SEB har avtal med samt likvidfordringar och likvidskulder är exempel på instrument som presenteras netto i balansräkningen.
Finansiella tillgångar och skulder som lyder under rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal som inte presenteras netto i balansräkningen är arrangemang som vanligtvis träder i laga kraft i händelse av insolvens eller vid betalningsinställelse men inte under normala affärsförhållanden eller arrangemang där SEB inte har intentionen att avveckla instrumenten samtidigt.
Tillgångar och skulder som inte kvittas eller lyder under nettningsavtal, exempelvis sådana som bara omfattas av ett avtal om säkerheter, presenteras i kolumnen Övriga instrument i balansräkningen som ej lyder under nettningsavtal.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar – SEB-koncernen
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Individuellt värderade lånefordringar | |||
| Osäkra lånefordringar | 4 897 | 5 037 | 4 634 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | - 2 261 | - 1 928 | - 2 036 |
| Gruppvisa reserver | - 1 321 | - 1 539 | - 1 586 |
| Osäkra lånefordringar, netto | 1315 | 1 570 | 1 012 |
| Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade | |||
| osäkra lånefordringar | 46,2% | 38,3% | 43,9% |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||
| lånefordringar | 73,2% | 68,8% | 78,2% |
| Andel osäkra lånefordringar, netto | 0,16% | 0,21% | 0,16% |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto | 0,30% | 0,33% | 0,29% |
| Portföljvärderade lån | |||
| Oreglerade lånefordringar > 60 dagar | 2 397 | 2 597 | 2 745 |
| Omstrukturerade lånefordringar | 12 | 9 | 131 |
| Gruppvisa reserver Reserveringsgrad för portföljvärderade lån |
- 1 308 54,3% |
- 1 322 50,7% |
- 1 437 50,0% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar1) | |||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 7 305 | 7 643 | 7 510 |
| Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 67,6% | 63,2% | 68,0% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i procent av utlåningen | 0,45% | 0,51% | 0,47% |
| 1) Består av osäkra lånefordringar, portföljvärderade lånefordringar oreglerade över 60 dagar och omstrukturerade | |||
| portföljvärderade lånefordringar. | |||
| Reserver | |||
| Specifika reserver | - 2 261 | - 1 928 | - 2 036 |
| Gruppvisa reserver | - 2 629 | - 2 861 | - 3 023 |
| Reserv för poster inom linjen | - 48 | - 44 | - 47 |
| Totala reserver | - 4 938 | - 4 833 | - 5 106 |
| Övertagen egendom – SEB-koncernen | |||
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Fastigheter, fordon och utrustning | 259 | 417 | 874 |
| Aktier och andelar | 43 | 46 | 44 |
| Totalt övertagen egendom | 302 | 463 | 918 |
| Tillgångar och skulder som innehas för försäljning – SEB-koncernen | 30 sep | 31 dec | 30 sep |
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Övriga tillgångar | 323 | 587 | 451 |
| Summa tillgångar som innehas för försäljning | 323 | 587 | 451 |
| Övriga skulder |
Summa skulder som innehas för försäljning 0 0 0
Division Baltikum har en avyttringsplan för förvaltningsfastigheter. Genom den fortlöpande planen har ytterligare fastigheter klassificerats som tillgångar som innehas för försäljning fram till dess att försäljningen är slutförd. Nettobeloppet av dessa aktiviteter under tredje kvartalet var -53 Mkr.
SEB konsoliderad situation
Kapitaltäckningsanalys för SEB konsoliderad situation
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Tillgängligt kapital | |||
| Kärnprimärkapital | 117 978 | 114 419 | 112 064 |
| Primärkapital | 131 877 | 129 157 | 126 324 |
| Kapitalbas | 147 270 | 151 491 | 140 753 |
| Kapitalkrav | |||
| Riskexponeringsbelopp | 614 619 | 609 959 | 603 140 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 49 169 | 48 797 | 48 251 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 19,2% | 18,8% | 18,6% |
| Primärkapitalrelation | 21,5% | 21,2% | 20,9% |
| Total kapitalrelation | 24,0% | 24,8% | 23,3% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 3,00 | 3,10 | 2,92 |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 10,9% | 10,7% | 10,7% |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | 2,5% | 2,5% |
| varav krav på systemriskbuffert | 3,0% | 3,0% | 3,0% |
| varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert | 0,9% | 0,7% | 0,7% |
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 14,7% | 14,3% | 14,1% |
| Kapitalkrav enligt övergångsregler 80% av Basel I | |||
| Kapitalkrav enligt Basel I | 87 626 | 86 884 | 85 621 |
| Kapitalbas enligt Basel I | 148 173 | 151 814 | 140 740 |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 1,69 | 1,75 | 1,64 |
| Bruttosoliditet | |||
| Exponeringsmått för beräkning av bruttosoliditetsgrad | 2 819 403 | 2 549 149 | 2 851 319 |
| varav poster i balansräkningen | 2 432 288 | 2 120 587 | 2 402 066 |
| varav poster utanför balansräkningen | 387 115 | 428 562 | 449 253 |
| Bruttosoliditetsgrad | 4,7% | 5,1% | 4,4% |
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Internt bedömt kapitalkrav
Per den 30 september 2017 uppgick det internt bedömda kapitalkravet, inklusive försäkringsrisk, till 63 miljarder kronor (63). Det interna kapitalkravet bedöms med hjälp av SEB:s interna modeller för ekonomiskt kapital och är inte helt jämförbart med det uppskattade kapitalkravet som Finansinspektionen publicerar på grund av att olika antaganden och metoder används.
Kapitalbas för SEB konsoliderad situation
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Eget kapital enligt balansräkningen 1) | 142 568 | 140 976 | 135 480 |
| Avdrag hänförliga till den konsoliderade situationen och andra förutsebara kostnader | -11 912 | -14 303 | -11 255 |
| Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar 2) | 130 656 | 126 673 | 124 225 |
| Ytterligare värdejusteringar | -706 | -1 169 | -1 425 |
| Immateriella tillgångar | -7 001 | -6 835 | -6 804 |
| Uppskjutna skattefordringar som är beroende av framtida lönsamhet | -105 | -208 | -490 |
| Reserver i verkligt värde relaterade till vinster eller förluster på kassaflödessäkringar | -1 454 | -2 400 | -2 874 |
| Negativa belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | -1 017 | -381 | -146 |
| Vinster eller förluster på skulder som värderas till verkligt värde och beror på ändringar av egen kreditstatus | 114 | -115 | -68 |
| Förmånsbestämda pensionsplaner | -2 269 | -920 | -144 |
| Direkta och indirekta innehav av egna kärnprimärkapitalinstrument | -215 | -191 | -172 |
| Värdepapperiseringar med 1 250% riskvikt | -27 | -35 | -37 |
| Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital | -12 679 | -12 254 | -12 160 |
| Kärnprimärkapital | 117 978 | 114 419 | 112 064 |
| Primärkapitaltillskott | 13 900 | 9 959 | 9 447 |
| Primärkapitaltillskott som omfattas av utfasning | 4 779 | 4 813 | |
| Primärkapital | 131 877 | 129 157 | 126 324 |
| Supplementärkapitalinstrument | 17 853 | 24 851 | 16 845 |
| Positiva belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | 115 | 58 | 158 |
| Innehav av supplementärkapitalinstrument i enheter i den finansiella sektorn | -2 575 | -2 575 | -2 575 |
| Supplementärkapital | 15 393 | 22 334 | 14 428 |
| Totalt kapital | 147 270 | 151 491 | 140 753 |
1) SEB har i beslut från Finansinspektionen fått godkänt att använda kvartalsvinst i kapitalbasberäkningen förutsatt att de revisionsansvariga har granskat överskottet samt att överskottet är beräknat enligt tillämpligt redovisningsregelverk och kan styrka att avdrag för förutsebara kostnader och utdelningar har gjorts i enlighet med EU:s förordning nr 575/2013 och att beräkningen av dessa skett i enlighet med EU:s förordning nr 241/2014.
2) Kärnprimärkapitalet avser den konsoliderade situationen, och skiljer sig från eget kapital enligt IFRS. Försäkringsverksamhetens bidrag till eget kapital exkluderas liksom uppskattad utdelning beräknad enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
Riskexponeringsbelopp för SEB konsoliderad situation
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 | ||||
| Kreditrisk IRK Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker |
Riskexponerings belopp 10 620 |
Kapitalkrav 1) 850 |
Riskexponerings belopp |
Kapitalkrav 1) | Riskexponerings belopp |
Kapitalkrav 1) | |
| Institutsexponeringar | 29 833 | 2 387 | 26 254 | 2 100 | 25 408 | 2 033 | |
| Företagsexponeringar | 328 940 | 26 315 | 335 413 | 26 833 | 335 910 | 26 873 | |
| Hushållsexponeringar | 57 526 | 4 602 | 55 617 | 4 449 | 56 277 | 4 502 | |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 35 446 | 2 836 | 34 079 | 2 726 | 33 895 | 2 712 | |
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 4 534 | 363 | 4 723 | 378 | 5 079 | 406 | |
| varav övriga hushållsexponeringar | 17 547 | 1 404 | 16 815 | 1 345 | 17 303 | 1 384 | |
| Positioner i värdepapperiseringar | 1 491 | 119 | 3 066 | 246 | 3 169 | 254 | |
| Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod | 428 409 | 34 273 | 420 350 | 33 628 | 420 764 | 33 662 | |
| Kreditrisk schablonmetod | |||||||
| Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker | 946 | 76 | 1 801 | 144 | 1 431 | 114 | |
| Exponeringar mot delstatliga eller lokala självstyrelseorgan och myndigheter | 51 | 4 | 57 | 5 | |||
| Exponeringar mot offentliga organ | 7 | 1 | 29 | 2 | 7 | 1 | |
| Exponeringar mot institut | 1 423 | 114 | 1 316 | 105 | 1 336 | 107 | |
| Exponeringar mot företag | 18 087 | 1 447 | 16 422 | 1 314 | 16 265 | 1 301 | |
| Exponeringar mot hushåll | 16 886 | 1 351 | 16 186 | 1 295 | 16 029 | 1 282 | |
| Exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 3 450 | 276 | 3 803 | 304 | 3 896 | 312 | |
| Fallerande exponeringar | 360 | 29 | 384 | 31 | 423 | 34 | |
| Exponeringar som är förenade med särskilt hög risk | 870 | 70 | 1 477 | 118 | 1 459 | 116 | |
| Poster som avser positioner i värdepapperisering | 218 | 17 | 216 | 17 | 218 | 17 | |
| Exponeringar i form av andelar i företag för kollektiva investeringar (fond) | 40 | 3 | 66 | 5 | 61 | 5 | |
| Aktieexponeringar | 1 657 | 133 | 2 119 | 170 | 2 009 | 161 | |
| Övriga poster | 6 844 | 548 | 8 880 | 711 | 6 153 | 492 | |
| Totalt, kreditrisk enligt schablonmetod | 50 789 | 4 063 | 52 750 | 4 220 | 49 344 | 3 947 | |
| Marknadsrisk | |||||||
| Risker i handelslagret där interna modeller använts | 25 546 | 2 044 | 30 042 | 2 403 | 26 413 | 2 113 | |
| Risker i handelslagret där standardmetoder använts | 12 074 | 966 | 9 398 | 752 | 11 521 | 922 | |
| Valutakursrisk Total marknadsrisk |
5 627 43 247 |
450 3 460 |
3 773 43 213 |
302 3 457 |
4 252 42 186 |
340 3 375 |
|
| Övriga kapitalkrav | |||||||
| Operationell risk enligt internmätningsmetod | 47 078 | 3 766 | 47 901 | 3 832 | 47 427 | 3 794 | |
| Avvecklingsrisk | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Kreditvärdighetsjusteringsrisk | 6 854 | 548 | 7 818 | 625 | 7 390 | 591 | |
| Investeringar i försäkringsverksamhet | 16 633 | 1 331 | 16 633 | 1 331 | 16 633 | 1 331 | |
| Övriga exponeringar | 5 932 | 475 | 6 547 | 524 | 5 365 | 429 | |
| Ytterligare riskexponeringsbelopp 2) | 15 677 | 1 254 | 14 747 | 1 180 | 14 031 | 1 122 | |
| Totalt övrigt kapitalkrav | 92 174 | 7 374 | 93 646 | 7 492 | 90 846 | 7 267 | |
| Total | 614 619 | 49 169 | 609 959 | 48 797 | 603 140 | 48 251 |
1) Kapitalkrav 8% av riskexponeringsbeloppet enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
2) Förordning (EU) nr 575/2013 (CRR) artikel 3. Ytterligare riskexponeringsbelopp som etablerades 2015 som en
försiktighetsåtgärd i överenskommelse med Finansinspektionen. Kapitaltäckningsförordning (EU) nr 575/2013 (CRR) artikel 3.
Förändringar i riskexponeringsbeloppet
REA ökade med 5 miljarder kronor sedan slutet av 2016, främst drivet av kreditrisk. Ökningen av kreditvolymerna från årsskiftet, motverkades delvis av valutakursförändringar och förbättrad kreditkvalitet. Ett annat bidrag till ett högre kreditrisk-REA under andra kvartalet var Finansinspektionens krav att alla svenska IRB-banker ska använda IRB-metoden för exponeringar på statliga myndigheter och kommuner.
Den ytterligare REA som infördes 2015 i samförstånd med Finansinspektionen som en försiktighetsåtgärd ökade med 930 Mkr till 15,7 miljarder kronor.
| 30 sep | |
|---|---|
| Mdr kr | 2017 |
| Balans 31 dec 2016 | 610 |
| Volymer | 11 |
| Kreditkvalitet | -6 |
| Valutaeffekt | -7 |
| Modeluppdateringar, metod & policy, övrigt | 8 |
| Underliggande förändringar i marknads- och operativ risk | -2 |
| Balans 30 sep 2017 | 615 |
Genomsnittliga riskvikter
Följande tabell visar genomsnittlig riskvikt (riskexponeringsbelopp delat med beloppet för exponering vid fallissemang) för de exponeringar som beräknas enligt den interna riskklassificeringsmodellen, IRK. Repor och värdepapperslån exkluderas i analysen eftersom de har låg riskvikt och kan variera påtagligt i volym och därigenom störa jämförbarheten i siffrorna.
| Kreditexponeringar enligt IRK-metod (exkl. repor och värdepapperslån) | 30 sep | 31 dec | 30 sep |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig riskvikt | 2017 | 2016 | 2016 |
| Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker | 1,9% | ||
| Institutsexponeringar | 23,7% | 25,1% | 25,9% |
| Företagsexponeringar | 31,7% | 31,4% | 32,1% |
| Hushållsexponeringar | 9,9% | 9,9% | 10,0% |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 6,9% | 6,9% | 6,9% |
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 80,8% | 73,4% | 74,4% |
| varav övriga hushållsexponeringar | 28,7% | 28,0% | 28,2% |
| Positioner i värdepapperiseringar | 31,1% | 50,6% | 50,2% |
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| Resultaträkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) | |
|---|---|
| ----------------------------------------------------------- | -- |
| Enligt Finansinspektionens föreskrift | Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Ränteintäkter | 8 170 | 8 264 | -1 | 7 197 | 14 | 24 295 | 21 529 | 13 | 29 022 |
| Leasingintäkter | 1 375 | 1 379 | 0 | 1 350 | 2 | 4 099 | 4 066 | 1 | 5 443 |
| Räntekostnader | -4 427 | -4 620 | -4 | -3 682 | 20 | -13 439 | -11 083 | 21 | -15 223 |
| Utdelningar | 1 018 | 2 792 | -64 | 269 | 5 774 | 5 329 | 8 | 6 581 | |
| Provisionsintäkter | 2 750 | 3 276 | -16 | 2 646 | 4 | 8 977 | 8 298 | 8 | 11 648 |
| Provisionskostnader | - 576 | - 697 | -17 | - 500 | 15 | -1 947 | -1 800 | 8 | -2 805 |
| Nettoresultat av finansiella | |||||||||
| transaktioner | 1 075 | 989 | 9 | 1 239 | -13 | 3 531 | 3 183 | 11 | 4 642 |
| Övriga rörelseintäkter | 258 | 330 | -22 | 167 | 54 | 833 | 556 | 50 | 817 |
| Summa intäkter | 9 643 | 11 713 | -18 | 8 686 | 11 | 32 123 | 30 078 | 7 | 40 125 |
| Administrationskostnader | -3 350 | -3 682 | -9 | -3 661 | -9 | -10 681 | -11 130 | -4 | -15 039 |
| Av- och nedskrivningar av materiella | |||||||||
| och immateriella tillgångar | -1 384 | -1 346 | 3 | -1 305 | 6 | -4 045 | -4 456 | -9 | -5 775 |
| Summa kostnader | -4 733 | -5 028 | -6 | -4 966 | -5 | -14 726 | -15 586 | -6 | -20 814 |
| Resultat före kreditförluster | 4 909 | 6 685 | -27 | 3 720 | 32 | 17 397 | 14 492 | 20 | 19 311 |
| Kreditförluster, netto | - 326 | - 189 | 73 | - 187 | 74 | - 587 | - 541 | 8 | - 789 |
| Nedskrivningar av finansiella | |||||||||
| tillgångar1) | - 54 | - 48 | 13 | - 120 | -55 | - 149 | -3 697 | -96 | -3 841 |
| Rörelseresultat | 4 529 | 6 448 | -30 | 3 413 | 33 | 16 661 | 10 254 | 62 | 14 681 |
| Bokslutsdispositioner | 355 | 360 | -1 | 212 | 68 | 1 221 | 555 | 120 | 2 437 |
| Skatt | - 935 | - 935 | 0 | - 562 | 66 | -2 919 | -1 675 | 74 | -2 877 |
| Övriga skatter | 0 | 4 | -93 | 24 | 9 | 169 | 137 | ||
| Nettoresultat | 3 949 | 5 878 | -33 | 3 063 | 29 | 14 986 | 9 143 | 64 | 14 378 |
1) Som en konsekvens av nedskriving av goodwill i SEB-koncenen har nedskrivning av aktier i dotterbolag skett i moderbolaget med 2 687 Mkr under första kvartalet 2016.
Totalresultat – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 | |
| Nettoresultat | 3 949 | 5 878 | -33 | 3 063 | 29 | 14 986 | 9 143 | 64 | 14 378 | |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | ||||||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | - 79 | - 115 | -31 | - 119 | 1 114 | 1 130 | ||||
| Kassaflödessäkringar | - 286 | - 309 | -7 | - 312 | -8 | - 946 | - 338 | 180 | - 811 | |
| Omräkning utländsk verksamhet | 4 | - 27 | 36 | -89 | 2 | 61 | -97 | 25 | ||
| Övrigt totalresultat | ||||||||||
| (netto efter skatt) | - 361 | - 451 | -20 | - 276 | 31 | -1 063 | 837 | 344 | ||
| Totalresultat | 3 588 | 5 427 | -34 | 2 787 | 29 | 13 923 | 9 980 | 40 | 14 722 |
| Aggregerad | 30 sep | 31 dec | 30 sep |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 396 122 | 70 671 | 227 651 |
| Utlåning till kreditinstitut | 199 492 | 287 059 | 247 666 |
| Utlåning till allmänheten | 1 246 367 | 1 172 095 | 1 205 867 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | 300 774 | 322 195 | 365 957 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 11 215 | 12 063 | 12 679 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 024 | 1 025 | 894 |
| Aktier och andelar i koncernföretag | 50 970 | 50 611 | 50 683 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 37 322 | 37 186 | 39 196 |
| Övriga tillgångar | 56 842 | 46 939 | 65 862 |
| Summa tillgångar | 2 300 128 | 1 999 844 | 2 216 455 |
| Skulder till kreditinstitut | 216 490 | 168 852 | 230 154 |
| In- och upplåning från allmänheten1) | 1 041 225 | 782 584 | 858 334 |
| Emitterade värdepapper | 655 539 | 664 186 | 698 900 |
| Finansiella skulder till verkligt värde | 156 991 | 172 678 | 202 895 |
| Övriga skulder | 67 494 | 47 610 | 73 286 |
| Avsättningar | 95 | 80 | 92 |
| Efterställda skulder | 37 414 | 40 719 | 32 708 |
| Obeskattade reserver | 21 760 | 21 761 | 23 466 |
| Totalt eget kapital | 103 120 | 101 374 | 96 620 |
| Summa skulder, obeskattade reserver och eget kapital | 2 300 128 | 1 999 844 | 2 216 455 |
| 1) Privatpersoners och mindre och medelstora företags | |||
| inlåning som täcks av insättningsgaranti | 185 697 | 177 381 | 114 191 |
| Privatpersoners och mindre och medelstora företags | |||
| inlåning som inte täcks av insättningsgaranti | 116 087 | 127 507 | 143 708 |
| Övrig in- och upplåning Summa In- och upplåning från allmänheten |
739 441 1 041 225 |
477 696 782 584 |
600 435 759 226 |
Balansräkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Säkerheter ställda för egna skulder | 403 240 | 392 227 | 420 085 |
| Övriga ställda säkerheter | 132 138 | 152 317 | 139 827 |
| Ställda säkerheter | 535 378 | 544 544 | 559 912 |
| Ansvarsförbindelser | 97 169 | 97 642 | 90 926 |
| Åtaganden | 478 466 | 468 953 | 494 792 |
| Ansvarsförbindelse och åtaganden | 575 635 | 566 595 | 585 718 |
Kapitaltäckning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| 30 sep 2017 101 969 |
31 dec 2016 |
30 sep 2016 |
|---|---|---|
| 97 144 | 97 002 | |
| 115 868 | 111 882 | 111 262 |
| 131 147 | 134 384 | 126 058 |
| 505 428 | 515 826 | 502 672 |
| 40 214 | ||
| 19,3% | ||
| 22,1% | ||
| 25,1% | ||
| 3,24 | 3,26 | 3,13 |
| 7,9% | ||
| 2,5% | ||
| 1,2% | 0,9% | 0,9% |
| 14,8% | ||
| 40 434 20,2% 22,9% 25,9% 8,2% 2,5% 15,7% |
41 266 18,8% 21,7% 26,1% 7,9% 2,5% 14,3% |
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Det internt bedömda kapitalkravet för moderbolaget uppgick till 60 miljarder kronor (60).
Definitioner - Alternativa nyckeltal* Jämförelsestörande poster
I syfte att underlätta en jämförelse av SEB:s rörelseresultat mellan innevarande och tidigare perioder identifieras och beskrivs poster med en väsentlig påverkan som ledningen anser minskar jämförbarheten eller är relevanta för att förstå det finansiella resultatet inklusive nedskrivning av goodwill, omstrukturering, nettoresultat från avyttringar och andra intäkter och kostnader som inte är återkommande.
Rörelseresultat
Summa resultat före skatt.
Räntabilitet på eget kapital
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt1 eget kapital.
Räntabilitet på eget kapital exklusive jämförelsestörande poster
Aktieägarnas andel av nettoresultatet, exklusive jämförelsestörande poster och därtill relaterad skatt, dividerat med genomsnittligt1 eget kapital.
Räntabilitet på allokerat kapital
Rörelseresultat, reducerat med en schablonskattesats, per division dividerat med genomsnittligt1 allokerat kapital.
Räntabilitet på totala tillgångar
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittlig1 balansomslutning.
Räntabilitet på riskexponeringsbelopp
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt1 riskexponeringsbelopp.
K/I-tal
Summa rörelsekostnader dividerat med summa rörelseintäkter.
K/I-tal exklusive jämförelsestörande poster
Summa rörelsekostnader exklusive jämförelsestörande poster dividerat med summa rörelseintäkter exklusive jämförelsestörande poster.
Nettoresultat per aktie före utspädning
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt2 antal aktier före utspädning.
Nettoresultat per aktie efter utspädning
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt2 antal aktier efter utspädning. Den beräknade utspädningen är baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
Substansvärde per aktie
Eget kapital samt kapitaldelen av eventuella övervärden i innehav av räntebärande värdepapper och övervärden i livförsäkringsverksamheten, dividerat med antal aktier.
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med antal aktier.
Kreditförlustnivå
Kreditförluster, netto, dividerat med ingående balans för utlåning till allmänheten, utlåning till kreditinstitut samt
=================================================
kreditgarantier efter avdrag för specifika reserver, gruppvisa reserver och reserver för poster utanför balansräkningen.
Andel osäkra lånefordringar, brutto
Individuellt värderade osäkra lånefordringar, brutto, dividerat med summan av utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut före avdrag för reserver.
Andel osäkra lånefordringar, netto
Individuellt värderade osäkra lånefordringar, netto (efter avdrag för specifika reserver) dividerat med utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut efter avdrag för specifika reserver och gruppvisa reserver.
Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar
Specifika reserver dividerat med individuellt värderade osäkra lånefordringar.
Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar
Totala reserver (specifika reserver och gruppvisa reserver för individuellt värderade osäkra lånefordringar) dividerat med individuellt värderade osäkra lånefordringar.
Reserveringsgrad för portföljvärderade lån
Gruppvisa reserver för portföljvärderade lån dividerat med portföljvärderade lån oreglerade mer än 60 dagar eller omstrukturerade lånefordringar.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar (Problemlån)
SEB:s benämning för lånefordringar som antingen bedöms vara osäkra eller oreglerade. Inkluderar individuellt värderade osäkra lånefordringar, portföljvärderade lån oreglerade mer än 60 dagar samt omstrukturerade portföljvärderade lånefordringar.
Reserveringsgrad för problemlån
Totala reserver (specifika, gruppvisa och reserver för poster utanför balansräkningen) dividerat med osäkra lån och oreglerade portföljfordringar.
Problemlån i procent av utlåningen
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar dividerat med utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut före avdrag för reserveringar.
*Alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures, APMmått) är finansiella mått över historisk eller framtida resultatutveckling, finansiell ställning eller kassaflöde som inte definieras i tillämpligt redovisningsregelverk (IFRS) eller i EU:s kapitalkravsdirektiv (CRD IV)/ kapitalkravsförordning (CRR). Alternativa nyckeltal används av SEB när det är relevant för att följa upp och beskriva SEB:s finansiella situation och för att ge ytterligare relevant information och verktyg för att möjliggöra en analys av SEB:s finansiella situation. Alternativa nyckeltal som beskriver nettoresultat per aktie före utspädning, nettoresultat per aktie efter utspädning, substansvärde per aktie, eget kapital per aktie, räntabilitet på eget kapital, räntabilitet på totala tillgångar och räntabilitet på riskexponeringsbelopp ger relevant information om SEB:s resultat i relation till olika investeringsmått. K/I-talet ger information om SEB:s kostnadseffektivitet. Alternativa nyckeltal som baseras på utlåning ger information om reserveringar i relation till kreditrisk. Alla dessa mått kan skilja sig från liknande nyckeltal som presenteras av andra företag.
I excelfilen Alternativa Nyckeltal, som finns på sebgroup.com/sv/ir, anges hur nyckeltalen beräknas.
1 Ackumulerat genomsnitt från årets början, beräknat på månadsbasis.
2 Genomsnittligt antal beräknat på dagsbasis.
Definitioner Enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR)
Riskexponeringsbelopp
Tillgångar och åtaganden utanför balansräkningen, riskvägda enligt kapitaltäckningsreglerna för kreditrisk och marknadsrisk. Operativa risker beräknas och uttrycks som riskvägda tillgångar. Gäller endast i den konsoliderade situationen, dvs. exklusive försäkringsverksamheten, och inte för exponeringar som har dragits av från kapitalbasen.
Kärnprimärkapital
Eget kapital exklusive föreslagen utdelning, uppskjuten skatt, immateriella tillgångar och vissa ytterligare justeringar enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR).
Primärkapital
Kärnprimärkapital inklusive vissa särskilt förlustabsorberande förlagslån, så kallat primärkapitaltillskott.
Supplementärkapital
Huvudsakligen förlagslån som inte uppfyller kraven för att få medräknas som primärkapitaltillskott.
Kapitalbas
Summan av primärkapital och supplementärkapital.
Kärnprimärkapitalrelation
Kärnprimärkapital dividerat med riskexponeringsbelopp.
Primärkapitalrelation
Primärkapital dividerat med riskexponeringsbelopp.
Total kapitalrelation
Kapitalbasen dividerat med riskexponeringsbelopp.
Bruttosoliditetsgrad
Primärkapitalet i förhållande till balansomslutningen plus vissa poster utanför balansräkningen omräknade med konverteringsfaktorer definierade i standardmetoden.
Likviditetstäckningsgrad (LCR)
Högkvalitativa likvida tillgångar i förhållande till ett beräknat nettolikviditetsutflöde under de kommande 30 kalenderdagarna.
Detta är SEB
| Vision | Att leverera service i världsklass till våra kunder. |
|---|---|
| Vårt syfte | Vi är övertygade om att ett entreprenöriellt tänkande liksom innovativa företag behövs för att skapa en bättre värld. Vi finns för att göra det möjligt för dem att uppnå sina ambitioner och lyckas i såväl goda som svåra tider. |
| Vår övergripande ambition | Att vara den klart ledande nordiska banken för företag och institutioner och den bästa universalbanken i Sverige och Baltikum. |
| Vilka vi betjänar | 2 300 storföretag, 700 finansiella institutioner, 267 000 små- och medelstora företag och 1,4 miljoner privatpersoner är helkunder hos SEB. |
| Våra strategiska prioriteringar | Ledande kundupplevelser – Utveckla långsiktiga kundrelationer baserade på förtroende. Kunderna ska känna att den service och rådgivning som erbjuds bygger på insikt om deras behov, är lämpliga och tillgängliga på deras villkor och att SEB proaktivt delar med sig av sin kunskap för deras bästa. |
| Tillväxt inom styrkeområden – i tre utvalda kärnområden – kunderbjudandet till alla segment i Sverige, stora företag och finansiella institutioner i Norden och Tyskland samt sparerbjudande till privatpersoner och företag. |
|
| Motståndskraft och flexibilitet – Upprätthålla motståndskraft och flexibilitet för att kunna anpassa verksamheten till rådande marknadsförhållanden. Motståndskraften baseras på kostnads- och kapitaleffektivitet. |
|
| Värderingar | SEB styrs av sin uppförandekod och sina värderingar: Kunden först, engagemang, samarbete och enkelhet. |
| Medarbetare | Cirka 15 000 skickliga medarbetare betjänar kunder från kontor i cirka 20 länder: i olika tidszoner för att tillhandahålla tillgänglighet och kunskap om de lokala marknaderna. |
| Historik | 160 år av affärer, förtroende och kunskapsutbyte. Banken har alltid tagit ansvar för en hållbar samhällsutveckling genom att stödja företagande, internationella kontakter och långsiktiga relationer. |
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska)