AI assistant
SEB — Interim / Quarterly Report 2015
Feb 4, 2016
2966_10-k_2016-02-04_46c25110-414a-483f-8c37-e25462bfdfdc.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké 2015
STOCKHOLM 4 FEBRUARI 2016
"Vi har fortsatt att stötta våra kunder under ett exceptionellt år. Slutet på 2015 innebär att SEB:s treåriga affärsplan avslutats. Vi har genomfört det vi åtog oss att vi skulle göra. Framöver är kundernas upplevelse en avgörande fråga. Vi är fast beslutna att service i världsklass ska genomsyra allt vi gör."
Annika Falkengren
Bokslutskommuniké 2015
- * Exklusive försäljning av aktier i Euroline AB och Mastercard Inc.
- ** Exklusive beslut om källskatt i Schweiz.
2015
(Jämfört med 2014)
- Rörelseresultatet uppgick till 20,9 mdr kr (23,3). Nettoresultatet uppgick till 16,6 mdr kr (19,2).
- Rörelseintäkter 44,1 mdr kr (46,9) och rörelsekostnader 22,2 mdr kr (22,1).
- Kreditförluster, netto, 0,9 mdr kr (1,3). Kreditförlustnivå 0,06 procent (0,09).
- Räntabilitet 12,2 procent (15,3) och vinst per aktie 7:57 kr (8:79).
Fjärde kvartalet 2015
(Jämfört med fjärde kvartalet 2014)
- Rörelseresultat 5,5 mdr kr (6,6). Nettoresultat 4,6 mdr kr (5,7).
- Rörelseintäkter 11,4 mdr kr (12,8) och rörelsekostnader 5,6 mdr kr (5,8).
- Kreditförluster, netto, 0,2 mdr kr (0,3). Kreditförlustnivå 0,06 procent (0,09).
- Räntabilitet 13,2 procent (17,3) och vinst per aktie 2:10 kr (2:60).
Volymer
(Jämfört med den 31 december 2014)
- Utlåning till allmänheten 1 353 mdr kr (1 356).
- Inlåning från allmänheten 884 mdr kr (943).
- Förvaltat kapital 1 700 mdr kr (1 708).
Kapital och likviditet
(Jämfört med den 31 december 2014)
- Kärnprimärkapitalrelation 18,8 procent (16,3).
- Bruttosoliditetsgrad 4,9 procent (4,8).
- Likviditetstäckningsgrad 128 procent (115).
- Likviditetsreserv 352 mdr kr (410).
Utdelning
• Styrelsen föreslår en utdelning till aktieägarna på 5:25 kronor per aktie (4:75).
VD har ordet
En tillbakablick på utvecklingen i världsekonomin under det gångna året visar visserligen en global tillväxttakt på närmare 3 procent, men återhämtningen har känts allt annat än som en "vanlig" konjunkturuppgång. Flera länder i Europa fick uppleva negativa räntor under året och i Sverige sänkte Riksbanken reporäntan till -0,35 procent. Aktiemarknaderna var volatila och kreditspreadarna gick isär. Vi verkar i en allt annat än normal tid. Banksystemet verkar inom ramen för regelverk som ständigt förändras, vilket riskerar att hämma den reala ekonomin. Råvarupriserna har sjunkit markant och globala spänningar har ökat som en följd av krig och terrorattacker.
Diversifierad affärsmix och god lönsamhet
Marknadsutvecklingen påverkade kundernas beteende. Våra storföretagskunder och institutionella kunder hade ett ökat behov av riskhanteringstjänster. Samtidigt bidrog företagens försiktiga investeringsvilja till en fortsatt låg efterfrågan på krediter. De historiskt låga räntenivåerna och de gynnsamma förutsättningarna på aktiemarknaderna ledde till ett rekordhögt antal börsnoteringar i Norden; där SEB också var huvudarrangör. De små- och medelstora företagen i Sverige var lite mer optimistiska och deras låneefterfrågan ökade, särskilt under det andra halvåret. Demografiska förändringar ökar behovet av långsiktigt sparande överlag. Under året ökade kunderna sitt sparande med 59 miljarder kronor. De blev samtidigt mindre riskbenägna och allokerade om från aktiefonder till främst blandfonder och banksparande. Vi har vidareutvecklat våra digitala tjänster inom alla områden, till exempel inom livförsäkring där vårt digitala rådgivningserbjudande har gjort det enklare för kunderna att få överblick över sin framtida pensionssituation.
Jämfört med förra året ökade SEB:s rörelseintäkter med 2 procent till 45,1 miljarder kronor och rörelseresultatet med 7 procent till 21,8 miljarder kronor (exklusive en negativ engångseffekt från källskatt i Schweiz och, under 2014, positiva effekter från försäljningen av Euroline och MasterCard). Kostnaderna låg under vårt kostnadstak på 22,5 miljarder kronor.
Slutförande av vår treåriga affärsplan
Slutet av 2015 innebär slutpunkten för SEB:s treårsplan. Vi har genomfört det vi åtog oss att göra. Vi har investerat i en växande och aktiv kundbas. Vi har fortsatt växa inom vår kärnverksamhet i Norden och Tyskland, bland små- och medelstora företag i Sverige och inom långsiktigt sparande. Under de senaste åren har vi ökat kapital- och kostnadseffektiviteten samtidigt som vi har investerat cirka 1,5 till 2 miljarder kronor per år i förbättrade kundlösningar. För tre år sedan var vår ambition att nå en inkomsttillväxt på 15 procent och en avkastning på eget kapital på 15 procent med en kärnprimärkapitalrelation på 13 procent. Sedan dess har kapitalkraven ökat och nu när vi avslutar planen har vi nått en avkastning på eget kapital på 12,9 procent, exklusive engångsposter, givet en kärnprimärkapitalrelation på 18,8 procent.
En långsiktig vision att leverera service i världsklass
Förändringstakten är fortsatt hög. Digitaliseringen påverkar alla branscher, inte minst bankerna. Utifrån detta har vi arbetat med en långsiktig strategi där vi ser förändrade kundbeteenden, en snabb teknologisk utveckling, fortsatt stor påverkan av regelverken och en förändrad konkurrensbild. Vår nya vision – att leverera service i världsklass – speglar en framtid där kundfokus och digitalisering ökar i betydelse. Kundupplevelsen blir avgörande. Att skifta perspektiv till mer av en mix av produkter, god service och proaktiv rådgivning baserad på kundernas beteende innebär krav på ett förändrat arbetssätt. För att tydligt markera att det faktiskt är ett paradigmskifte, har vi organiserat om banken baserat på kundsegment. Vi investerar i service-design. Kunderna ska kunna ha kontakt med oss via många kanaler inklusive tillgång till individanpassade rådgivningsverktyg. Samtidigt ökar vi effektiviteten genom att automatisera affärsprocesser i hela kedjan från början till slut.
Målsättningen är att växa inom alla områden i Sverige, att flytta fram positionerna i Norden och Tyskland och att fortsätta växa inom sparande. Finansiellt innebär det att vi fortsätter att sträva mot en långsiktig avkastning på 15 procent givet en kärnprimärkapitalrelation på cirka 1,5 procentenheter över Finansinspektionens kapitalkrav.
Hela Team SEB är starkt engagerat i att ta sig an denna nya resa med ambitionen att i allt vi gör leverera service i världsklass. Vi vill att kunderna ska uppleva SEB som sitt förstahandsval över tiden.
SEB Bokslutskommuniké 2015 3
Fjärde kvartalet
Rörelseresultatet uppgick till 5 505 Mkr (6 577) och nettoresultat (efter skatt) uppgick till 4 601 Mkr (5 688).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna uppgick till 11 373 Mkr (12 763).
Räntenettot blev 4 677 Mkr (5 010). Minskningen jämfört med föregående år berodde på den negativa svenska reporäntan som var -0,35 procent under kvartalet. Räntenettot var i princip oförändrat jämfört med tredje kvartalet.
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | 2014 |
| Kunddrivet räntenetto | 4 810 | 4 640 | 4 703 |
| Räntenetto från övriga aktiviteter | -133 | 43 | 307 |
| Summa | 4 677 | 4 683 | 5 010 |
Det kunddrivna räntenettot ökade med 170 Mkr jämfört med det tredje kvartalet och med 107 Mkr jämfört med det fjärde kvartalet 2014. En negativ marginaleffekt på inlåningen motverkades av en positiv effekt från lånemarginaler samt högre lånevolymer. Räntenettot från övriga aktiviteter minskade med 176 Mkr jämfört med det tredje kvartalet och med 440 Mkr jämfört med det fjärde kvartalet 2014. Det låga ränteläget påverkade räntenettot från övriga aktiviteter negativt.
Provisionsnettot minskade med 11 procent till 4 043 Mkr (4 553). Jämfört med det tredje kvartalet ökade provisionsnettot med 8 procent. Både betalningsprovisioner och kortavgifter minskade jämfört med 2014, främst på grund av avyttringen av inlösenverksamheten, Euroline AB, 2014 och den nya lagstiftningen avseende mellanbanksavgifter på kort som trädde i kraft i december. Låneprovisionerna var lägre jämfört med förra året på grund av att kunderna var mindre aktiva under året, men återhämtade sig i det fjärde kvartalet. Resultatbaserade intäkter under det fjärde kvartalet uppgick till 175 Mkr (279).
Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade med 826 Mkr till 1 169 Mkr (343) jämfört med 2014 och med 26 procent jämfört med tredje kvartalet. Den höga volatiliteten och oljeprisutvecklingen ledde till en stor efterfrågan på säkrings- och riskhanteringstjänster inom både råvaru- och valutahandeln. Den orealiserade nettovärderingsjusteringen hänförlig till motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA) och utgivna strukturerade obligationer (OCA) förklarar 157 Mkr av ökningen av nettoresultatet av finansiella transaktioner jämfört med 2014.
Livförsäkringsintäkter, netto, ökade med 68 Mkr till 922 Mkr jämfört med föregående år (854) och med 216 Mkr jämfört med tredje kvartalet. Ökningen jämfört med 2014 berodde främst på fondförsäkring medan ökningen jämfört med tredje kvartalet främst berodde på traditionell- och riskförsäkring.
Övriga intäkter, netto, uppgick till 562 Mkr (2 003). I det fjärde kvartalet 2015 ingick både realisationsvinster och orealiserade värderings- och säkringseffekter. I det fjärde kvartalet 2014 ingick en engångseffekt på 1 661 Mkr från försäljningen av Euroline AB.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna var stabila på 5 571 Mkr jämfört med tredje kvartalet och minskade med 4 procent jämfört med föregående år (5 791). Lönekostnaderna var lägre jämfört med 2014. Övriga kostnader minskade.
Vinster och förluster från materiella och immateriella tillgångar
Vinster och förluster från materiella och immateriella tillgångar uppgick till en förlust om 78 Mkr (85) och utgörs främst av tillgångar som innehas för försäljning i bankens baltiska fastighetsbolag.
Kreditförlustreserveringar
Kreditförluster, netto uppgick till 219 Mkr (310). Kreditförlustnivån var 6 baspunkter (9).
Skatt
Den totala skattekostnaden var 904 Mkr (889) och den effektiva skattesatsen var 16 procent. Den effektiva skattesatsen var relativt låg på grund av en omvärdering av vissa förlustavdrag.
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till totalt 1 317 Mkr (485). En omvärdering av de förmånsbestämda
pensionsplanerna gav en positiv effekt på 2 736 Mkr i det fjärde kvartalet. Det berodde både på att avkastningen på pensionsplanernas tillgångar ökade och på en omvärdering av pensionsskulden. I det fjärde kvartalet höjdes diskonteringsräntan i Sverige till 3,1 procent från 2,6 procent i det tredje kvartalet. I Tyskland höjdes den till 2,4 procent från 2,3 procent i tredje kvartalet.
Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga kassaflödessäkringar, finansiella tillgångar som kan säljas och omräkningen av den utländska verksamheten, var negativ och uppgick till -1 419 Mkr (1 475). Den främsta orsaken var omvärderingen av kassaflödessäkringarna.
Jämförelsesiffrorna – inom parentes – avser för resultaträkningen motsvarande tidsperiod 2014. Affärsvolymerna jämförs med den 31 december 2014, om inget annat anges.
Helåret 2015 exklusive engångsposter
Under åren 2014 och 2015 påverkades resultatet av tre engångsposter. Resultatet i följande tabell exkluderar engångsposterna:
- 1. Under 2015 avslog högsta domstolen i Schweiz SEB:s ansökan om återbetalning av källskatt för åren 2006 till 2008. Räntenettot (inom summa rörelseintäkter) påverkades med 82 Mkr och nettoresultatet av finansiella transaktioner med 820 Mkr, det vill säga 902 Mkr totalt. Beloppen har lagts tillbaka i tabellen.
- 2. I det tredje kvartalet 2014 sålde SEB sitt aktieinnehav i MasterCard Inc. till en vinst på 1 321 Mkr. Vinsten har dragits bort från övriga intäkter (inom summa rörelseintäkter) i tabellen. Skatteeffekten på 182 Mkr har lagts tillbaka på skatteraden.
- 3. I det fjärde kvartalet 2014 avyttrade SEB Euroline AB till en realisationsvinst på 1 661 Mkr. Beloppet har dragits av från övriga intäkter (inom summa rörelseintäkter) i tabellen.
| 2015 | 2014 | % |
|---|---|---|
| 45 050 | 43 954 | 2 |
| -22 187 | -22 143 | 0 |
| 22 863 | 21 811 | 5 |
| -1 096 | -1 445 | -24 |
| 21 767 | 20 366 | 7 |
| -4 284 | -3 947 | 9 |
| 17 483 | 16 419 | 6 |
| Jan - dec |
Helåret 2015
Rörelseresultatet uppgick till 20 865 Mkr (23 348) och nettoresultatet (efter skatt) uppgick till 16 581 Mkr (19 219).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna uppgick till 44 148 Mkr (46 936).
Räntenettot minskade med 5 procent till 18 938 Mkr (19 943). Under året minskade reporäntan sammantaget med 0,7 procentenheter i genomsnitt. Det påverkade räntenettot negativt med omkring 2,5 miljarder kronor.
| Jan - dec | Förändring | ||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % |
| Kunddrivet räntenetto | 18 609 | 18 831 | -1 |
| Räntenetto från övriga aktiviteter | 329 | 1 112 | -70 |
| Summa | 18 938 | 19 943 | -5 |
Det kunddrivna räntenettot minskade med 222 Mkr jämfört med föregående år. Det utlåningsrelaterade räntenettot ökade lika mycket beroende på marginaler som volymer. Inlåningssidan påverkades av det låga ränteläget.
Räntenettot från övriga aktiviteter minskade med 783 Mkr jämfört med 2014 främst på grund av de lägre räntorna. En engångsräntekostnad på 82 Mkr hänförlig till källskattebeslutet i Schweiz ingick. Avgifter till stabilitetsfonder, insättningsgarantier och avvecklingsreserver uppgick till 1 201 Mkr (1 147).
Provisionsnettot ökade med 4 procent till 16 877 Mkr (16 306) jämfört med 2014. Antalet företagstransaktioner var högt under året, med undantag av det tredje kvartalet. Låneprovisionerna minskade jämfört med föregående år i och med att den höga kundaktiviteten under 2014 avtog under 2015. Årsresultatet för kapitalförvaltningen var positivt och prestations- och transaktionsintäkterna ökade med 220 Mkr till 679 Mkr tack vare starka fondresultat. Betalnings- och kortavgifter minskade jämfört med 2014, främst på grund av avyttringen av Euroline AB.
Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade till 4 118 Mkr (2 921). Kunderna var aktiva inom valutahandeln hela året, särskilt under det säsongsmässigt starka fjärde kvartalet. Räntehandeln återgick till normala nivåer och aktiemarknaden gynnades av det höga antalet börsintroduktioner under året. Dessutom var värderingen av motpartsrisk (CVA), egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA) och utgivna obligationer (OCA) negativ under 2014, men positiv under 2015 vilket resulterade i en positiv nettoförändring på 904 Mkr. Engångskostnaden för källskattebeslutet i Schweiz på 820 Mkr ingick i nettoresultatet av finansiella transaktioner för 2015.
Livförsäkringsintäkter, netto, var i stort sett oförändrade jämfört med föregående år och uppgick till 3 300 Mkr (3 345). Intäkter från fondförsäkring ökade och intäkter från traditionell- och riskförsäkring minskade.
Övriga intäkter, netto, uppgick till 915 Mkr (4 421) och bestod av säkringseffekter, realisationsvinster, utdelningar och andra poster. En negativ effekt på 187 Mkr från goodwill hänförlig till försäljningen av SEB Asset Management AG ingick 2015. 2014 ingick positiva engångseffekter från försäljningen av MasterCard Inc. till ett belopp om 1 321 Mkr och en realisationsvinst till ett belopp om 1 661 Mkr hänförlig till försäljningen av Euroline AB.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna var i stort sett oförändrade från 2014 och uppgick till 22 187 Mkr (22 143). Ökade löne- och pensionskostnader uppvägdes av minskade konsult- och lokalkostnader.
Rörelsekostnaderna låg under kostnadstaket på 22,5 miljarder kronor trots att pensionskostnader och valutaeffekter till ett sammantaget belopp om 615 Mkr ingick. Det motsvarande en underliggande kostnadseffektivitet på 2,7 procent.
Vinster och förluster från materiella och immateriella tillgångar
Vinster och förluster från materiella och immateriella tillgångar uppgick till en förlust på 213 Mkr (121). Den främsta anledningen till ökningen var värdeförändringar på tillgångar som innehas för försäljning i bankens baltiska fastighetsbolag.
Kreditförlustreserveringar
Kreditkvaliteten var fortsatt solid och den totala kreditförlustnivån lägre än 2014. Kreditförluster, netto, uppgick till 883 Mkr (1 324). Kreditförlustnivån var 6 baspunkter (9).
Problemlånen uppgick till 8 027 Mkr (10 599). Problemlånen utgörs av individuellt värderade osäkra lånefordringar som uppgick till 4 900 Mkr (6 791), portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar, som uppgick till 2 922 Mkr (3 534), och omstrukturerade lånefordringar som uppgick till 205 Mkr (274).
Den totala reserveringsgraden för individuellt värderade osäkra lånefordringar och den totala reserveringsgraden för problemlån var 68 (62) respektive 62 (59) procent.
Skatt
Den totala skattekostnaden var 4 284 Mkr (4 129), motsvarande en effektiv skattesats på 21 procent (18).
Den effektiva skattesatsen beror på hur den aktuella intjäningen fördelas geografiskt. Den lagstadgade skattesatsen både i Sverige och uttryckt som ett genomsnitt för SEB-koncernen är 22 procent. År 2014 påverkades den effektiva skattesatsen av skattefria reavinster på 2,9 miljarder kronor, vilket motsvarade ett skattevärde om cirka 0,6 miljarder kronor.
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till 2 219 Mkr (1 030).
Nettoomvärderingen av pensionsplanerna var positiv och uppgick till 4 178 Mkr jämfört med fjolårets negativa effekt på -2 700 Mkr. Omvärderingen var ett netto av minskad pensionsskuld, vilket i sin tur berodde på höjda diskonteringsräntor, och att värdet av pensionsplanernas tillgångar ökade. Diskonteringsräntan i Sverige var 3,1 procent (2,3) och i Tyskland 2,4 procent (2,0) vid årets slut.
Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga kassaflödessäkringar, finansiella tillgångar som kan säljas och omräkningen av den utländska verksamheten var negativ och uppgick till -1 959 Mkr (3 730). Den främsta orsaken var omvärderingen av kassaflödessäkringarna.
Affärsvolymer
Balansomslutningen i slutet av året uppgick till 2 496 miljarder kronor, en minskning med 145 miljarder kronor jämfört med helåret 2014 (2 641). Balansräkningen anpassades till en lägre handelsvolym av bland annat repor och finansiella instrument vilket ledde till färre emissioner av kortfristiga certifikat och ett minskat behov av kortfristig inlåning. Minskningen av balansräkningen fick en positiv effekt på bankens kapital- och likviditetsposition.
Utlåningen till allmänheten uppgick till 1 353 miljarder kronor, en minskning med 3 miljarder kronor under året. Exklusive repor och skuldinstrument ökade utlåningen till allmänheten med 18 miljarder kronor.
| Dec | Dec | |
|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2015 | 2014 |
| Offentlig förvaltning | 38 | 50 |
| Hushåll | 530 | 519 |
| Företag | 708 | 689 |
| Repor | 59 | 76 |
| Skuldinstrument | 18 | 22 |
| Utlåning till allmänheten | 1 353 | 1 356 |
SEB:s totala kreditportfölj (som omfattar både volymer i balansräkningen och åtaganden utanför balansräkningen) uppgick till 2 065 miljarder kronor (2 094). Sedan årsskiftet 2014 ökade hushållslån och lånelöften med 2 procent eller 13 miljarder kronor. Krediter och åtaganden utanför balansräkningen till segmenten företag- och fastighetsförvaltning minskade sammantaget med 1 procent, 14 miljarder kronor.
Inlåning från allmänheten uppgick till 884 miljarder kronor, en minskning med 59 miljarder kronor jämfört med 2014.
| Dec | Dec | |
|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2015 | 2014 |
| Offentlig förvaltning | 29 | 62 |
| Hushåll | 262 | 246 |
| Företag | 586 | 629 |
| Repor | 7 | 6 |
| In- och upplåning från allmänheten | 884 | 943 |
Hushållsinlåningen ökade med 16 miljarder kronor jämfört med 2014 medan företagsinlåningen minskade med 43 miljarder kronor på grund av de skäl som angivits ovan.
Det förvaltade kapitalet var oförändrat på 1 700 miljarder kronor (1 708). Nettoinflödet under året var 60 miljarder kronor. Försäljningen av SEB Asset Management AG minskade det förvaltade kapitalet med 75 miljarder kronor. Det totala marknadsvärdet ökade med 7 miljarder kronor.
Depåförvaringsvolymen uppgick till 7 196 miljarder kronor (6 763).
Marknadsrisk
Aktiviteterna i handelslagret drivs av kundernas efterfrågan. Value-at-Risk (VaR) i handelslagret var i genomsnitt 117 Mkr under 2015 (98 i genomsnitt under 2014). I genomsnitt förväntas koncernen, med 99 procents sannolikhet, inte förlora mer än detta belopp under en period på tio handelsdagar. Hög marknadsvolatilitet kopplade till räntornas, börsernas och råvarornas utveckling ledde till att genomsnittligt VaR ökade under 2015 jämfört med 2014.
Likviditet och långfristig upplåning
Under året förföll 79 miljarder kronor i långfristig upplåning (9 miljarder var primärkapitaltillskott som håller på att fasas ut, 51 miljarder var säkerställda obligationer och 19 miljarder var seniora obligationer). 95 miljarder kronor emitterades (bestående av 55 miljarder kronor säkerställda obligationer och 40 miljarder i seniora obligationer). Primärkapitaltillskottet som förföll i mars var förfinansierat sedan november 2014. Kortfristiga certifikat minskade med 68 miljarder kronor jämfört med årsskiftet 2014.
Likviditetsreserven uppgick till 352 miljarder kronor vid periodens utgång (410).
Finansinspektionen kräver att likviditetstäckningsgraden (beräknat enligt för Sverige anpassade regler) skall vara minst 100 procent, totalt, samt i euro respektive US-dollar. Vid slutet av perioden uppgick likviditetstäckningsgraden till 128 procent (115) och till 230 respektive 226 procent för USdollar och euro.
Bankens ambition är att alltid ha en stabil finansiering. SEB:s interna strukturella likviditetsmått, core gap, som mäter relationen mellan stabil finansiering och tillgångar som inte är likvida, var 111 procent.
Rating
Moody's rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till Aa3 med stabila utsikter tack vare SEB:s höga kreditkvalitet, stabila resultat, diversifiering liksom ökad effektivitet.
Fitch rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till A+ med positiva utsikter. Utsikterna återspeglar SEB:s starka inhemska verksamhet, speciellt på företagssidan, SEB:s goda kapitalisering, sunda kreditkvalitet och solida intjäning.
S&P slutförde sin granskning av införandet av det nya EUdirektivet om hur banker i kris ska hanteras (Återhämtning och avveckling av banker) i december 2015 och alla svenska banker, utom SEB, fick negativa utsikter på sitt kreditbetyg baserat på ökade risker i den svenska ekonomin. S&P:s syn på SEB är baserat på bankens positiva utveckling av kapital och intjäning som kan kompensera effekten av risken i ekonomin. S&P rankar SEB:s långfristiga kreditbetyg för senior upplåning till A+ med stabila utsikter.
Kapitalposition
SEB:s kärnprimärkapitalrelation uppgick till 18,8 procent. Vid årsskiftet uppskattade SEB summan av kärnprimärkapitalkraven under pelare 1 och 2 (med pelare 2-kraven beräknade enligt Finansinspektionens metoder) till 16 procent. Som tidigare kommunicerats strävar banken efter en buffert på cirka 1,5 procentenheter över kapitalkravet.
Följande tabell visar riskexponeringsbeloppet och kapitalrelationerna enligt Basel III.
| Dec | Dec | |
|---|---|---|
| Kapitalkrav, Basel III | 2015 | 2014 |
| Riskexponeringsbelopp, mdr kr | 571 | 617 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 18,8 | 16,3 |
| Primärkapitalrelation, % | 21,3 | 19,5 |
| Total kapitalrelation, % | 23,8 | 22,2 |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 4,9 | 4,8 |
jämfört med årsskiftet 2014. REA för kreditrisk minskade främst på grund av förändringar i volym- och riskkompositionen. En del av minskningen, 16 miljarder kronor, beror på att Finansinspektionen godkänt modeller för kredit- och motpartsrisk. Mot bakgrund av Finansinspektionens kommande genomgång av riskvikter för företag har SEB kommit överens med myndigheten om att, som en extra försiktighetsåtgärd, öka det ytterligare riskexponeringsbeloppet med 9 miljarder kronor.
Riskexponeringsbeloppet (REA) var 46 miljarder kronor lägre
Kärnprimärkapitalrelationen förbättrades med 2,5 procentenheter jämfört med årsskiftet, delvis drivet av lägre riskexponeringsbelopp, men framför allt av nettoresultatet.
Utdelning
Styrelsen föreslår till årsstämman en utdelning på 5:25 kronor per A- och C-aktie, vilket som andel av vinst per aktie uppgår till 69 procent. Den totala utdelningen uppgår till 11,5 miljarder kronor (10,4), beräknat på det totala antalet utgivna aktier per den 31 december 2015, exklusive innehav av egna aktier. Förslaget skall ses mot bakgrund av utdelningspolicyn, de makroekonomiska utsikterna, koncernens intjäningsförmåga och kapitalsituation.
SEB-aktien kommer att handlas utan utdelning från och med den 23 mars 2016. Avstämningsdag föreslås bli den 24 mars 2016 och utdelningen betalas ut den 31 mars 2016.
Strategi och affärsplan
Under årets gång har ledningen tillsammans med styrelsen arbetat med en färdplan för framtiden, Vision 2025. Den långsiktiga strategin avspeglar den fortsatt snabba utvecklingen när det gäller att förändringar i kundbeteenden, teknologisk utveckling, regelverk och konkurrens. SEB har formulerat en ny vision – att leverera tjänster i världsklass – och har även moderniserat sina värderingar för att markera att banken ska arbeta på ett nytt sätt.
Den långsiktiga ambitionen har beskrivits i affärsplanen för perioden 2016-2018. I den nya affärsplanen kvarstår de långsiktiga strategiska prioriteringarna:
- fokusera på ledande kundupplevelser,
- säkra motståndskraft och flexibilitet,
- växa inom styrkeområden, det vill säga nordiska och tyska företag och finansiella institutioner, små- och medelstora företag i Sverige och långsiktigt sparande.
Affärsplanen för 2016-2018 definierar även tre fokusområden som leder till att nå den långsiktiga ambitionen:
- Ledande inom service. SEB kommer att fokusera på kundresan genom att använda digitala lösningar och individanpassad rådgivning för att skapa en ledande kundupplevelse inom alla segment.
-
Digitalisering. Genom att följa kundbeteenden kommer SEB att erbjuda skräddarsydda kunderbjudanden och gränssnitt. Interna processer kommer även att bli digitaliserade och automatiserade.
-
Kompetensen hos nästa generation. Rollen som kundansvarig kommer att breddas och kunskapskraven inom IT-utveckling kommer att förändras.
Finansiella mål
Styrelsen har tillsammans med ledningen också sett över SEB:s långsiktiga finansiella mål. De förblir oförändrat att:
- utdelningen per aktie skall vara 40 procent eller mer av vinst per aktie varje år,
- upprätthålla en kärnprimärkapitalrelation som är cirka 1,5 procentenheter högre än gällande kapitalkrav från Finansinspektionen, och
- skapa en konkurrenskraftig avkastning på kapitalet.
Banken strävar över tid efter att nå en uthållig lönsamhet på 15 procent.
Organisation och rapportering
Som kommunicerats den 17 november 2015 omorganiserades banken i början av 2016 för att kunna vara verkligt kundorienterad. Divisionen Stora Företag & Finansiella Institutioner omfattar verksamheten i före detta Stora Företag och Institutioner samt verksamheten för institutionella kunder från före detta divisionen Kapitalförvaltning. Divisionen Företag & Privatkunder betjänar små- och medelstora företag och privatkunder, inklusive Private Banking, i Sverige. Divisionen Liv & Investment Management som stöttar de kundorienterade divisionerna omfattar före detta Livdivisionen samt investment management-verksamheten som tidigare var en del av Kapitalförvaltning. Division Baltikum förblir oförändrad.
Den nya organisationen kommer att återspeglas i den första kvartalsrapporten 2016. Som en konsekvens av omorganisationen kommer goodwill att omfördelas till lämplig kassagenerande enhet.
Presentationen av livförsäkringsaffären kommer att ändras vilket innebär att raden Livförsäkringsintäkter, netto, försvinner och delas upp i provisionsnetto och nettoresultat av finansiella tillgångar. Förutbetalda anskaffningskostnader kommer att rapporteras som en del av provisionsnettot istället för rörelsekostnader.
Risker och osäkerhetsfaktorer
SEB tar kredit-, marknads-, likviditets-, IT och operationella samt livförsäkringsrisker. Koncernens riskstruktur och dess risk-, likviditets- och kapitalhantering beskrivs mer detaljerat i SEB:s årsredovisning för 2014 (sidorna 28-33) och i 'Capital Adequacy and Risk Management Report' för 2014 (på engelska). Ytterligare information finns i Fact Book (på engelska) som publiceras kvartalsvis.
Det makroekonomiska läget är fortfarande osäkert. Stora globala obalanser kvarstår och om världens centralbanker minskar likviditetsstödet till de finansiella marknaderna kan svårbedömda direkta och indirekta effekter uppstå. Osäkerheten på marknaderna har påverkats av den geopolitiska utvecklingen, fallande oljepriser och de möjliga effekterna i börsutvecklingen i Kina om landets BNPutveckling dämpas. I tillägg finns det en osäkerhet om ett möjligt utdraget läge med låga eller negativa räntor.
Anpassningar i internredovisningen
SEB har sedan 2012 gradvis anpassat internrapporteringen så att Basel-III kraven ska vara helt inarbetade i verksamheten. Under 2012, 2013 och 2014 allokerades 16, 23 respektive 10 miljarder kronor till divisionerna från den centrala funktionen – totalt 49 miljarder kronor. 2015 fördelades ytterligare 17 miljarder kronor.
Övrig information
Visa Inc. tillkännagav den 2 november 2015 att de planerar att förvärva Visa Europe (en medlemsägd organisation) för att skapa ett globalt Visa-företag. Transaktion består dels av en förskottsbetalning och dels av en möjlig tilläggssköpeskilling baserat på intjäning fyra år efter att affären avslutas. SEB ingår i Visa Europe genom flertalet direkta och indirekta medlemskap.
Transaktionen är föremål för myndigheternas godkännande och förväntas bli avslutad under andra kvartalet 2016. SEB kommer att erhålla betalningen så snart som möjligt efter affären avslutas men den exakta tidpunkten och slutlikviden respektive andelen av köpeskillingen är fortfarande osäker.
Stockholm den 4 februari 2016
Verkställande direktören försäkrar att bokslutskommunikén för 2015 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Annika Falkengren Verkställande direktör och koncernchef
Presskonferens och sändning via nätet
Presskonferensen kl. 09.00 den 4 februari 2016 på Kungsträdgårdsgatan 8 med VD och koncernchef Annika Falkengren kan följas i direktsändning på svenska på www.sebgroup.com/sv/ir och samtidigt tolkad till engelska på www.sebgroup.com/ir. Där finns den också tillgänglig i efterhand.
Telefonkonferens
Telefonkonferensen som äger rum kl. 13.00 den 4 februari 2016, med VD och koncernchef Annika Falkengren, ekonomioch finansdirektör Jan Erik Back och chefen för Investor Relations Jonas Söderberg, är tillgänglig på telefonnummer +44(0)20 7162 0077 eller +46(0)8 5052 0110, konferens-ID: 957250 (inringning minst tio minuter i förväg). Konferensen är även tillgänglig i efterhand på www.sebgroup.com/sv/ir.
Ytterligare upplysningar lämnas av:
Jan Erik Back, ekonomi- och finansdirektör Tel: 08-22 19 00 Jonas Söderberg, chef Investor Relations Tel: 08-763 83 19, mobil 073-521 02 66 Viveka Hirdman-Ryrberg, kommunikationsdirektör Tel. 08-763 85 77, mobil 070-550 35 00
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) 106 40 Stockholm Telefon: 0771-62 10 00 www.sebgroup.com/sv Organisationsnummer: 502032-9081
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska).
Finansiell kalender
| 1 mars 2016 | Årsredovisning 2015 | Publicering på hemsidan |
|---|---|---|
| 22 mars 2016 | Årsstämma | |
| 27 april 2016 | Delårsrapport januari-mars 2016 | Den tysta perioden börjar den 7 april |
| 14 juli 2016 | Delårsrapport januari-juni 2016 | Den tysta perioden börjar den 7 juli |
| 20 oktober 2016 | Delårsrapport januari-september 2016 | Den tysta perioden börjar den 7 oktober |
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EU. Därutöver tillämpas lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Kompletterande redovisningsregler för koncerner (RFR 1). Moderbolaget har upprättat delårsrapporten i enlighet med lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitutioner och värdepappersbolag. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Redovisning för juridiska personer (RFR 2) tillämpats.
Från och med räkenskapsåret 2015 trädde förtydliganden av flera standarder i kraft. Dels förtydligades IAS 19 Ersättningar till anställda avseende avgifter från anställda i förmånsbestämda planer, dels förtydligades ett uttalande från IFRIC när en skyldighet att betala statliga avgifter som redovisas enligt IAS 37 Avsättningar, eventualförpliktelser och eventualtillgångar ska redovisas som en skuld. Ett flertal standarder har också förtydligats inom ramen för de årliga förbättringarna för perioderna 2010-2012 och 2011-2013. Ändringarna har inte haft någon väsentlig effekt på koncernens finansiella rapporter eller på kapitaltäckning och stora exponeringar.
I alla övriga väsentliga aspekter, är koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper och beräkningsgrunder samt presentation oförändrade jämfört med årsredovisningen 2014.
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av bokslutskommunikén för Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) för perioden 1 januari 2015 till 31 december 2015. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements, ISRE 2410, Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag samt för moderbolagets del i enlighet med Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.
Stockholm den 4 februari 2016
PricewaterhouseCoopers AB
Peter Nyllinge Auktoriserad revisor Huvudansvarig
SEB-koncernen
Resultaträkning – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | ||
| Räntenetto | 4 677 | 4 683 | 0 | 5 010 | -7 | 18 938 | 19 943 | -5 | ||
| Provisionsnetto | 4 043 | 3 748 | 8 | 4 553 | -11 | 16 877 | 16 306 | 4 | ||
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 169 | 928 | 26 | 343 | 4 118 | 2 921 | 41 | |||
| Livförsäkringsintäkter, netto | 922 | 706 | 31 | 854 | 8 | 3 300 | 3 345 | -1 | ||
| Övriga intäkter, netto | 562 | 14 | 2 003 | -72 | 915 | 4 421 | -79 | |||
| Summa rörelseintäkter | 11 373 | 10 079 | 13 | 12 763 | -11 | 44 148 | 46 936 | -6 | ||
| Personalkostnader | -3 524 | -3 602 | -2 | -3 414 | 3 | -14 436 | -13 760 | 5 | ||
| Övriga kostnader | -1 566 | -1 323 | 18 | -1 781 | -12 | -5 759 | -6 310 | -9 | ||
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||||
| immateriella tillgångar | - 481 | - 527 | -9 | - 596 | -19 | -1 992 | -2 073 | -4 | ||
| Summa rörelsekostnader | -5 571 | -5 452 | 2 | -5 791 | -4 | -22 187 | -22 143 | 0 | ||
| Resultat före kreditförluster | 5 802 | 4 627 | 25 | 6 972 | -17 | 21 961 | 24 793 | -11 | ||
| Vinster och förluster från materiella och | ||||||||||
| immateriella tillgångar | - 78 | - 53 | 47 | - 85 | -8 | - 213 | - 121 | 76 | ||
| Kreditförluster, netto | - 219 | - 256 | -14 | - 310 | -29 | - 883 | -1 324 | -33 | ||
| Rörelseresultat | 5 505 | 4 318 | 27 | 6 577 | -16 | 20 865 | 23 348 | -11 | ||
| Skatt | - 904 | - 915 | -1 | - 889 | 2 | -4 284 | -4 129 | 4 | ||
| Nettoresultat | 4 601 | 3 403 | 35 | 5 688 | -19 | 16 581 | 19 219 | -14 | ||
| Minoritetens andel | 1 | -100 | ||||||||
| Aktieägarnas andel | 4 601 | 3 403 | 35 | 5 688 | -19 | 16 581 | 19 218 | -14 | ||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 2:10 | 1:55 | 2:60 | 7:57 | 8:79 | |||||
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 2:09 | 1:54 | 2:58 | 7:53 | 8:73 |
Totalresultat – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % |
| Nettoresultat | 4 601 | 3 403 | 35 | 5 688 | -19 | 16 581 | 19 219 | -14 |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | ||||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | - 387 | - 39 | 132 | - 719 | - 11 | |||
| Kassaflödessäkringar | - 562 | 140 | 945 | - 667 | 3 094 | |||
| Omräkning utländsk verksamhet | - 470 | 220 | 398 | - 573 | 647 | |||
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | ||||||||
| Förmånsbestämda pensionsplaner | 2 736 | - 345 | - 990 | 4 178 | -2 700 | |||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 1 317 | - 24 | 485 | 172 | 2 219 | 1 030 | 115 | |
| Totalresultat | 5 918 | 3 379 | 75 | 6 173 | -4 | 18 800 | 20 249 | -7 |
| Minoritetens andel | - 2 | -100 | ||||||
| Aktieägarnas andel | 5 918 | 3 379 | 75 | 6 175 | -4 | 18 800 | 20 249 | -7 |
Balansräkning – SEB-koncernen
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 101 429 | 103 098 |
| Övrig utlåning till centralbanker | 32 222 | 16 817 |
| Utlåning till kreditinstitut1) | 58 542 | 90 945 |
| Utlåning till allmänheten | 1 353 386 | 1 355 680 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde2) | 826 945 | 936 671 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 104 | 173 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas2) | 37 368 | 46 014 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall2) | 91 | |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 801 | 841 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 181 | 1 251 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 26 203 | 27 524 |
| Övriga tillgångar | 57 783 | 62 141 |
| Summa tillgångar | 2 495 964 | 2 641 246 |
| Skulder till centralbanker och kreditinstitut | 118 506 | 115 186 |
| In- och upplåning från allmänheten | 883 785 | 943 114 |
| Skulder till försäkringstagare | 370 709 | 364 354 |
| Emitterade värdepapper | 639 444 | 689 863 |
| Övriga finansiella skulder till verkligt värde | 230 785 | 278 764 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 1 608 | 1 999 |
| Övriga skulder | 75 084 | 70 257 |
| Avsättningar | 1 873 | 2 868 |
| Efterställda skulder | 31 372 | 40 265 |
| Totalt eget kapital | 142 798 | 134 576 |
| Summa skulder och eget kapital | 2 495 964 | 2 641 246 |
| 1) Utlåning till kreditinstitut samt likvida placeringar hos andra direkta deltagare i system för överföring av | ||
| betalningar. | ||
| 2) Varav obligationer och andra räntebärande värdepapper. | 295 444 | 343 964 |
En balansräkning med mer detaljerad information finns i Fact Book.
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – SEB-koncernen
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 |
| Säkerheter ställda för egna skulder1) | 496 825 | 437 991 |
| Säkerheter ställda för skulder till försäkringstagarna | 370 709 | 364 354 |
| För egna skulder ställda säkerheter | 867 534 | 802 345 |
| Övriga ställda säkerheter2) | 146 521 | 127 792 |
| Ansvarsförbindelser | 109 297 | 116 566 |
| Åtaganden | 609 872 | 559 575 |
1) Varav tillgångar pantsatta för säkerställda obligationer 354 651 Mkr (359 276).
2) Värdepapperslån 63 528 Mkr (51 722) och pantsatta men ej utnyttjade obligationer 73 781 Mkr (73 496).
Nyckeltal - SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 Kv4 |
Jan - dec | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | ||
| Räntabilitet på eget kapital, % | 13,19 | 10,08 | 17,26 | 12,24 | 15,25 | |
| Räntabilitet på eget kapital exklusive engångsposter1), % | 13,10 | 10,01 | 12,37 | 12,85 | 13,07 | |
| Räntabilitet på totala tillgångar, % | 0,65 | 0,47 | 0,81 | 0,57 | 0,71 | |
| Räntabilitet på riskexponeringsbelopp, % | 3,10 | 2,21 | 3,79 | 2,71 | 3,23 | |
| K/I-tal | 0,49 | 0,54 | 0,45 | 0,50 | 0,47 | |
| K/I-tal exklusive engångsposter1) | 0,49 | 0,54 | 0,52 | 0,49 | 0,50 | |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 2:10 | 1:55 | 2:60 | 7:57 | 8:79 | |
| Vägt antal aktier2), miljoner | 2 193 | 2 192 | 2 191 | 2 191 | 2 187 | |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 2:09 | 1:54 | 2:58 | 7:53 | 8:73 | |
| Vägt antal aktier efter utspädning3), miljoner | 2 203 | 2 203 | 2 204 | 2 203 | 2 202 | |
| Substansvärde per aktie, kr | 72:09 | 68:90 | 68:13 | 72:09 | 68:13 | |
| Eget kapital per aktie, kr | 65:11 | 62:24 | 61:47 | 65:11 | 61:47 | |
| Aktieägarnas kapital, genomsnitt miljarder kr | 139,6 | 135,1 | 131,8 | 135,5 | 126,1 | |
| Kreditförlustnivå, % | 0,06 | 0,07 | 0,09 | 0,06 | 0,09 | |
| Likviditetstäckningsgrad4), % | 128 | 116 | 115 | 128 | 115 | |
| Kapitalkrav, Basel III: | ||||||
| Riskexponeringsbelopp, Mkr | 570 840 | 604 206 | 616 531 | 570 840 | 616 531 | |
| Uttryckt som kapitalkrav, Mkr | 45 667 | 48 337 | 49 322 | 45 667 | 49 322 | |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 18,8 | 17,8 | 16,3 | 18,8 | 16,3 | |
| Primärkapitalrelation, % | 21,3 | 20,1 | 19,5 | 21,3 | 19,5 | |
| Total kapitalrelation, % | 23,8 | 22,7 | 22,2 | 23,8 | 22,2 | |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 4,9 | 4,5 | 4,8 | 4,9 | 4,8 | |
| Antal befattningar5) | 15 416 | 15 497 | 15 910 | 15 605 | 15 714 | |
| Depåförvaring, miljarder kronor | 7 196 | 7 401 | 6 763 | 7 196 | 6 763 | |
| Förvaltat kapital6), miljarder kronor | 1 700 | 1 631 | 1 708 | 1 700 | 1 708 |
1) Försäljning av aktier i MasterCard Inc. i kv 3 2014, försäljning av Euroline AB i kv 4 2014 och beslut om källskatt i Schweiz i kv 2 2015.
2) Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 5 495 862 A-aktier för de långsiktiga aktieprogrammen vid årsskiftet 2014. Under 2015 har SEB återköpt 3 370 000 aktier och 8 015 436 aktier har sålts. Per den 31 december 2015 ägde SEB således 850 426 A-aktier till ett marknadsvärde av 76 Mkr.
3) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
4) Enligt vid varje tidpunkt gällande regler från Finansinspektionen.
5) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden. Antalet befattningar minskade med cirka 140 i kvartal 3 2015 till följd av försäljningen av SEB Asset Management AG.
6) Förvaltat kapital minskade med cirka 75 miljarder kronor i kvartal 3 2015 till följd av försäljningen av SEB Asset Management AG.
I SEB:s Fact Book, finns denna tabell tillgänglig (på engelska) med nio kvartals historik.
Resultaträkning kvartalsvis - SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv2 | Kv1 | Kv4 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | 2015 | 2015 | 2014 |
| Räntenetto | 4 677 | 4 683 | 4 632 | 4 946 | 5 010 |
| Provisionsnetto | 4 043 | 3 748 | 4 812 | 4 274 | 4 553 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 169 | 928 | 766 | 1 255 | 343 |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 922 | 706 | 732 | 940 | 854 |
| Övriga intäkter, netto | 562 | 14 | 142 | 197 | 2 003 |
| Summa rörelseintäkter | 11 373 | 10 079 | 11 084 | 11 612 | 12 763 |
| Personalkostnader | -3 524 | -3 602 | -3 754 | -3 556 | -3 414 |
| Övriga kostnader | -1 566 | -1 323 | -1 347 | -1 523 | -1 781 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||
| tillgångar | - 481 | - 527 | - 505 | - 479 | - 596 |
| Summa rörelsekostnader | -5 571 | -5 452 | -5 606 | -5 558 | -5 791 |
| Resultat före kreditförluster | 5 802 | 4 627 | 5 478 | 6 054 | 6 972 |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella | |||||
| tillgångar | - 78 | - 53 | - 6 | - 76 | - 85 |
| Kreditförluster, netto | - 219 | - 256 | - 220 | - 188 | - 310 |
| Rörelseresultat | 5 505 | 4 318 | 5 252 | 5 790 | 6 577 |
| Skatt | - 904 | - 915 | -1 326 | -1 139 | - 889 |
| Nettoresultat | 4 601 | 3 403 | 3 926 | 4 651 | 5 688 |
| Minoritetens andel | |||||
| Aktieägarnas andel | 4 601 | 3 403 | 3 926 | 4 651 | 5 688 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 2:10 | 1:55 | 1:79 | 2:12 | 2:60 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 2:09 | 1:54 | 1:78 | 2:11 | 2:58 |
Resultaträkning per division – SEB-koncernen
| Stora | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| företag & | Kontors | Kapital | Elimine | SEB | ||||
| Jan-dec 2015, Mkr | Institutioner | rörelsen | förvaltning | Liv | Baltikum | Övrigt | ringar | koncernen |
| Räntenetto | 7 999 | 7 749 | 558 | - 41 | 2 005 | 697 | - 29 | 18 938 |
| Provisionsnetto | 5 891 | 4 424 | 4 240 | 1 115 | 47 | 1 160 | 16 877 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 3 962 | 341 | 197 | 241 | - 623 | 4 118 | ||
| Livförsäkringsintäkter, netto | 4 986 | -1 686 | 3 300 | |||||
| Övriga intäkter, netto | 515 | 42 | 46 | 29 | 296 | - 13 | 915 | |
| Summa rörelseintäkter | 18 367 | 12 556 | 5 041 | 4 945 | 3 390 | 417 | - 568 | 44 148 |
| Personalkostnader | -3 715 | -2 775 | -1 245 | -1 212 | - 729 | -4 810 | 50 | -14 436 |
| Övriga kostnader | -4 787 | -2 995 | -1 265 | - 514 | - 967 | 4 251 | 518 | -5 759 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | ||||||||
| tillgångar | - 108 | - 67 | - 85 | -1 021 | - 69 | - 642 | -1 992 | |
| Summa rörelsekostnader | -8 610 | -5 837 | -2 595 | -2 747 | -1 765 | -1 201 | 568 | -22 187 |
| Resultat före kreditförluster | 9 757 | 6 719 | 2 446 | 2 198 | 1 625 | - 784 | 21 961 | |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella | ||||||||
| tillgångar | 1 | - 216 | 2 | - 213 | ||||
| Kreditförluster, netto | - 299 | - 459 | - 128 | 3 | - 883 | |||
| Rörelseresultat | 9 459 | 6 260 | 2 446 | 2 198 | 1 281 | - 779 | 20 865 |
Stora Företag & Institutioner
Stora Företag & Institutioner erbjuder affärsbank- och investmentbanktjänster riktade till stora företag och institutioner, främst i Norden och Tyskland. Kunderna betjänas också genom en omfattande internationell närvaro.
Resultaträkning
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan-Dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % |
| Räntenetto | 2 040 | 2 019 | 1 | 2 005 | 2 | 7 999 | 8 315 | - 4 |
| Provisionsnetto | 1 400 | 1 194 | 17 | 1 811 | - 23 | 5 891 | 6 169 | - 5 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 113 | 983 | 13 | 441 | 152 | 3 962 | 2 817 | 41 |
| Övriga intäkter, netto | 235 | 132 | 78 | 102 | 130 | 515 | 808 | - 36 |
| Summa rörelseintäkter | 4 788 | 4 328 | 11 | 4 359 | 10 | 18 367 | 18 109 | 1 |
| Personalkostnader | - 915 | - 921 | - 1 | - 922 | - 1 | -3 715 | -3 654 | 2 |
| Övriga kostnader | -1 160 | -1 199 | - 3 | -1 149 | 1 | -4 787 | -4 624 | 4 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 25 | - 37 | - 32 | - 33 | - 24 | - 108 | - 126 | - 14 |
| Omstruktureringskostnader | ||||||||
| Summa rörelsekostnader | -2 100 | -2 157 | - 3 | -2 104 | 0 | -8 610 | -8 404 | 2 |
| Resultat före kreditförluster | 2 688 | 2 171 | 24 | 2 255 | 19 | 9 757 | 9 705 | 1 |
| Vinster och förluster från materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 1 | - 100 | 1 | - 13 | - 108 | |||
| Kreditförluster, netto | - 90 | - 90 | 0 | - 86 | 5 | - 299 | - 604 | - 50 |
| Rörelseresultat | 2 598 | 2 081 | 25 | 2 168 | 20 | 9 459 | 9 088 | 4 |
| K/I-tal | 0,44 | 0,50 | 0,48 | 0,47 | 0,46 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 58,8 | 60,8 | 52,4 | 60,9 | 52,3 | |||
| Räntabilitet, % | 13,6 | 10,5 | 12,7 | 12,0 | 13,4 | |||
| Antal befattningar1) | 2 174 | 2 224 | 2 224 | 2 212 | 2 212 |
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Rörelseresultatet för året ökade med 4 procent
- Dämpad global tillväxt och turbulenta marknader skapade hög efterfrågan på riskhanteringsprodukter
- Hög aktivitet gällande börsnoteringar men en lägre nivå av större företagstransaktioner
Kommentarer till 2015
Ökad volatilitet på finansmarknaderna gav en hög efterfrågan på riskhanteringstjänster. Industriföretagens aktivitet var dämpad vilket ledde till låga företagsinvesteringar. Dock bidrog räntenivåerna samt gynnsamma förhållanden på aktiemarknaderna till många börsintroduktioner i Norden. Prissättningen fortsatte att avspegla den exceptionellt låga räntemiljö som kännetecknat året.
SEB har fortsatt att fördjupa sin relation med kärnkunderna och har lyckats attrahera utvalda nya kunder. Den andra fasen av den nordiska och tyska tillväxten har ytterligare utökat såväl den geografiska diversifieringen som nyttjandet av SEB:s breda tjänsteerbjudande.
Rörelseintäkterna uppgick till 18 367 Mkr (18 109). Rörelsekostnaderna ökade med 2 procent till 8 610 Mkr, främst på grund av valutaeffekter. Kreditförlusterna uppgick till 299 Mkr vilket återspeglade en fortsatt god kreditkvalitet och motsvarade en kreditförlustnivå på 5 baspunkter.
Rörelseresultatet ökade med 4 procent jämfört med förra året. Markets rörelseintäkter överträffade 2014 års nivå med hög kundefterfrågan till följd av hög marknadsvolatilitet.
Valuta- och råvaruhandelns kunder var mycket aktiva, särskilt under det säsongsmässigt starka fjärde kvartalet. Räntehandeln återgick till normala nivåer och börsnoteringarna gynnade aktiehandeln.
Transaction Banking rapporterade en något lägre intäktsnivå än förra året. Givet det utmanande ränteläget var resultatet tillfredsställande. Depåförvaringsvolymen ökade till 7 196 miljarder kronor (6 763).
Corporate & Investment Bankings intäkter var lägre än 2014. Den delvis valutakursdrivna tillväxten inom vissa finansieringsområden motverkades av en lägre nivå på större företagstransaktioner. Dock arrangerade SEB ett rekordhögt antal börsintroduktioner och intog positionen som nummer 1 i Norden. Generellt var företagskundernas efterfrågan på nya krediter något lägre.
SEB fortsatte att investera i utvecklingen av digitala lösningar med målet att öka användarvänlighet och tjänstetillgänglighet för kunderna och SEB fick ett erkännande då kundnöjdheten bland svenska företag uppmättes till den högsta nivån någonsin.
Kontorsrörelsen
Kontorsrörelsen erbjuder banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företag i Sverige, samt korttjänster i fyra nordiska länder.
Resultaträkning
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan-Dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % |
| Räntenetto | 1 982 | 1 973 | 0 | 1 976 | 0 | 7 749 | 8 141 | - 5 |
| Provisionsnetto | 1 062 | 1 078 | - 1 | 1 125 | - 6 | 4 424 | 4 232 | 5 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 80 | 81 | - 1 | 81 | - 1 | 341 | 318 | 7 |
| Övriga intäkter, netto | 20 | 7 | 186 | 31 | - 35 | 42 | 121 | - 65 |
| Summa rörelseintäkter | 3 144 | 3 139 | 0 | 3 213 | - 2 | 12 556 | 12 812 | - 2 |
| Personalkostnader | - 701 | - 672 | 4 | - 680 | 3 | -2 775 | -2 701 | 3 |
| Övriga kostnader | - 813 | - 690 | 18 | - 774 | 5 | -2 995 | -2 943 | 2 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 17 | - 16 | 6 | - 17 | 0 | - 67 | - 63 | 6 |
| Summa rörelsekostnader | -1 531 | -1 378 | 11 | -1 471 | 4 | -5 837 | -5 707 | 2 |
| Resultat före kreditförluster | 1 613 | 1 761 | - 8 | 1 742 | - 7 | 6 719 | 7 105 | - 5 |
| Vinster och förluster från materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | ||||||||
| Kreditförluster, netto | - 91 | - 141 | - 35 | - 118 | - 23 | - 459 | - 483 | - 5 |
| Rörelseresultat | 1 522 | 1 620 | - 6 | 1 624 | - 6 | 6 260 | 6 622 | - 5 |
| K/I-tal | 0,49 | 0,44 | 0,46 | 0,46 | 0,45 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 34,5 | 34,4 | 25,2 | 34,4 | 24,6 | |||
| Räntabilitet, % | 13,6 | 14,5 | 19,9 | 14,0 | 20,7 | |||
| Antal befattningar1) | 3 292 | 3 303 | 3 417 | 3 304 | 3 370 |
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Rörelseresultatet minskade med 5 procent på grund av den negativa reporäntan
- Tillväxt i utlånings- och inlåningsvolymerna samt förvaltat kapital
- 98 procent av alla kunder med nya lån med en belåningsgrad över 70 procent amorterade sina bolån
Kommentarer till 2015
De exceptionellt låga räntorna i Sverige och den volatila aktiemarknaden återspeglades i kundernas aktivitet. Företagskundernas investeringsvilja var avvaktande i början av året men återhämtade sig under andra halvåret 2015. Företagsutlåningen ökade med 12 miljarder kronor till 180 miljarder kronor.
Under året attraherade SEB 9 300 nya helkunder inom företagssegmentet och antalet helkunder uppgick till 158 800. Den totala inlåningen från företag och privatkunder ökade med 22 miljarder till 263 miljarder kronor. Nettosparandet i fonder ökade med 7 miljarder kronor.
Bolån ökade med 14 miljarder kronor och uppgick vid årets slut till 409 miljarder kronor. Kundernas vilja att amortera ökade och vid årsskiftet amorterade 98 procent av alla kunder med nya lån med en belåningsgrad över 70 procent. Antalet helkunder inom privatsegmentet ökade med 5 575 och uppgick till 482 000.
Rörelseresultatet minskade med 5 procent jämfört med 2014, främst drivet av de låga räntorna som satte ytterligare press på inlåningsmarginalerna. Räntenettot minskade med 5 procent. Rörelsekostnaderna uppgick till 5 837 Mkr (5 707), en ökning främst till följd av ökade pensionskostnader. Kreditförlusterna var fortsatt stabila och uppgick till 459 Mkr under året.
Utvecklingen av det heltäckande sparerbjudandet fortsatte. Mobilappen för privatkunder uppdaterades med funktionalitet för att hantera pensioner, sparande och försäkringar. 97 procent av alla kundkontakter var digitala. Swish företag, en mobiltjänst för betalningar mellan företag och privatkunder lanserades. Servicemodellen kommer att kalibreras ytterligare i syfte att stärka digital rådgivning och skapa värde i linje med hur morgondagens kunder agerar.
Resultatet i den kvarvarande kortverksamheten ökade tack vare en högre omsättning trots att lagstiftningen avseende mellanbanksavgifter på kort infördes i december.
Kapitalförvaltning
Kapitalförvaltning erbjuder ett brett spektrum av kapitalförvaltning och rådgivning, samt ett ledande nordiskt privatebanking erbjudande, till institutioner och kapitalstarka privatpersoner.
Resultaträkning
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan-Dec | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | |
| Räntenetto | 133 | 140 | - 5 | 146 | - 9 | 558 | 685 | - 19 | |
| Provisionsnetto | 1 001 | 890 | 12 | 1 197 | - 16 | 4 240 | 3 884 | 9 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 40 | 37 | 8 | 29 | 38 | 197 | 152 | 30 | |
| Övriga intäkter, netto | 2 | - 2 | - 200 | 3 | - 33 | 46 | 193 | - 76 | |
| Summa rörelseintäkter | 1 176 | 1 065 | 10 | 1 375 | - 14 | 5 041 | 4 914 | 3 | |
| Personalkostnader | - 284 | - 298 | - 5 | - 330 | - 14 | -1 245 | -1 216 | 2 | |
| Övriga kostnader | - 302 | - 306 | - 1 | - 388 | - 22 | -1 265 | -1 382 | - 8 | |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 6 | - 66 | - 91 | - 8 | - 25 | - 85 | - 39 | 118 | |
| Summa rörelsekostnader | - 592 | - 670 | - 12 | - 726 | - 18 | -2 595 | -2 637 | - 2 | |
| Resultat före kreditförluster | 584 | 395 | 48 | 649 | - 10 | 2 446 | 2 277 | 7 | |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | |||||||||
| Kreditförluster, netto | - 2 | - 100 | - 19 | - 100 | |||||
| Rörelseresultat | 584 | 395 | 48 | 647 | - 10 | 2 446 | 2 258 | 8 | |
| K/I-tal | 0,50 | 0,63 | 0,53 | 0,51 | 0,54 | ||||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 9,1 | 9,4 | 8,5 | 9,5 | 8,6 | ||||
| Räntabilitet, % | 19,8 | 12,9 | 23,5 | 19,8 | 20,3 | ||||
| Antal befattningar1) | 728 | 737 | 884 | 842 | 882 |
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Rörelseresultatet förbättrades med 8 procent som ett resultat av god fondavkastning
- Under året intensifierades insatserna för att integrera hållbarhetsfaktorer i fondförvaltningen
- I den rådande marknaden omallokerade privatkunderna från aktiefonder till blandfonder
Kommentar till 2015
Utvecklingen på kapitalmarknaderna var en utmaning för våra kunder under hela året med volatila aktiemarknader och fortsatt låga räntor. I denna marknad valde kunderna att minska sin riskexponering genom att omallokera från aktiefonder till blandfonder medan institutionella kunder sökte avkastning utanför de traditionella tillgångsslagen; ett område där SEB fortsätter att utveckla lösningar med högre marginaler.
Det totala förvaltade kapitalet uppgick till 1 626 miljarder kronor (1 635). Starka nettoinflöden motverkades i huvudsak av försäljningen av SEB Asset Management AG som medförde ett utflöde på 75 miljarder kronor.
Rörelseresultatet för 2015 uppgick till 2 446 Mkr och ökade med 8 procent jämfört med föregående år (2 258). Basprovisionerna ökade till 3 273 Mkr (3 061), vilket främst var ett resultat av högre genomsnittliga tillgångsvärden under 2015. Koncernens prestationsbaserade intäkter inklusive transaktionsintäkter ökade med 220 Mkr och uppgick till totalt 679 Mkr– främst beroende på den mycket goda
fondavkastningen – varav 628 Mkr (434) ingick i Kapitalförvaltningens resultat. Räntenettot minskade till följd av det fortsatt låga ränteläget. Kurtageintäkterna minskade något i jämförelse med ett starkt föregående år. Kostnaderna var 2 procent lägre jämfört med förra året, i huvudsak som ett resultat av avyttringen av SEB Asset Management i Tyskland.
Både Private Banking och det institutionella kundsegmentet tog emot nya kunder under året och attraherade sammanlagt 42 miljarder kronor i nettoinflöden. SEB utnämndes till bästa privatbank i Sverige av såväl Euromoney som Professional Wealth Management/The Banker.
SEB intensifierade sin satsning på att integrera hållbarhetsfaktorer i investerings- och portföljförvaltningsbeslut. SEB Green Bond samt SEB Hållbarhetsfond Global lanserades och Montréal Carbon Pledge undertecknades. SEB behöll sin position som nummer 2 i Morningstars långsiktiga utvärdering av de största svenska fondleverantörerna.
Liv
Liv erbjuder livförsäkringstjänster till privatpersoner och företag, främst i Sverige, Danmark och Baltikum.
Resultaträkning
| Kv4 | Kv3 Kv4 Jan-Dec |
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | |
| Räntenetto | - 11 | - 10 | 10 | - 11 | 0 | - 41 | - 46 | - 11 | |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 1 320 | 1 115 | 18 | 1 218 | 8 | 4 986 | 4 833 | 3 | |
| Summa rörelseintäkter | 1 309 | 1 105 | 18 | 1 207 | 8 | 4 945 | 4 787 | 3 | |
| Personalkostnader | - 298 | - 294 | 1 | - 312 | - 4 | -1 212 | -1 225 | - 1 | |
| Övriga kostnader | - 146 | - 124 | 18 | - 141 | 4 | - 514 | - 508 | 1 | |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 267 | - 253 | 6 | - 265 | 1 | -1 021 | - 988 | 3 | |
| Summa rörelsekostnader | - 711 | - 671 | 6 | - 718 | - 1 | -2 747 | -2 721 | 1 | |
| Resultat före kreditförluster | 598 | 434 | 38 | 489 | 22 | 2 198 | 2 066 | 6 | |
| Rörelseresultat | 598 | 434 | 38 | 489 | 22 | 2 198 | 2 066 | 6 | |
| K/I-tal | 0,54 | 0,61 | 0,59 | 0,56 | 0,57 | ||||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 8,4 | 8,4 | 8,2 | 8,4 | 8,2 | ||||
| Räntabilitet, % | 24,7 | 17,9 | 20,7 | 22,7 | 21,9 | ||||
| Antal befattningar1) | 1 274 | 1 287 | 1 301 | 1 285 | 1 309 |
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Rörelseresultatet ökade med 6 procent
- Breddat och digitaliserat kunderbjudande väl mottaget
- Internationellt erkännande till SEB vid IPE Awards
Kommentar till 2015
Försäkringsbranschen står inför ett flertal utmaningar och möjligheter. I takt med att den allmänna pensionen minskar ökar kraven på individen att ta ett eget ansvar för sitt långsiktiga sparande. Samtidigt upplevs pensionsfrågor ofta som komplicerade. Under 2015 tog SEB många initiativ som underlättar för både privat- och företagskunder att ta eget ansvar för sin framtida pension. Kunderbjudandet breddades med traditionell försäkring i Sverige. Vidare förenklades kundmötet med digital informationsinhämtning och så kallad delad skärm som viktiga delar. Detta möjliggör för kunderna att på ett enkelt sätt själva kunna välja när och var de får överblick och rådgivning. Kundundersökningar visar att detta uppskattas av kunderna.
Under året har det nya trygghetskonceptet för nystartade och små företag också tagits fram på en digital plattform där avslut görs digitalt.
SEB uppmärksammades med två priser för sin förvaltningsstrategi i den internationella tävlingen IPE Awards (Best Equities och Smart Beta).
Rörelseresultatet förbättrades under det fjärde kvartalet och ökade med 6 procent på helåret till 2 198 Mkr (2 066). De fondförsäkringsrelaterade intäkterna ökade med 12 procent tack vare högre fondvärden under året och utgör alltjämt den största delen av intäkterna.
Intäkterna från traditionell försäkring minskade till följd av ogynnsamma finansiella marknader och en nedgång för svensk riskförsäkring. Totalt ökade intäkterna med 3 procent från föregående år samtidigt som kostnaderna ökade med 1 procent.
Den vägda försäljningsvolymen för nya försäkringar ökade med 20 procent till 54 miljarder kronor. Ökningen var främst hänförlig till den svenska marknaden. Fondförsäkring svarade för 82 procent (85) av den totala försäljningen och den företagsbetalda andelen minskade till 70 procent (75).
Premieinkomsten från såväl nya som befintliga försäkringar ökade med 5 procent och uppgick till 38 miljarder kronor.
Det totala fondförsäkringsvärdet uppgick vid periodens utgång till 295 miljarder kronor, vilket var 21 miljarder högre än vid årets början. Nettoinflödet uppgick till 3 miljarder kronor vartill kommer en positiv värdeförändring på 9 miljarder. Kunderna i Danmark har utnyttjat möjligheten att flytta från traditionell garanterad försäkring till ett fondförsäkringsalternativ, Tidspension. Detta har bidragit med 9 miljarder kronor till fondvärdesökningen. Det totala förvaltade kapitalet uppgick vid periodens utgång till 576 miljarder kronor.
Baltikum
Division Baltikum tillhandahåller banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företagskunder i Estland, Lettland och Litauen. De baltiska fastighetsbolagen ingår i divisionen. I Fact Book presenteras den fullständiga baltiska geografiska segmentindelningen inklusive andra aktiviteter i regionen.
Resultaträkning
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan-Dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % |
| Räntenetto | 472 | 513 | - 8 | 544 | - 13 | 2 005 | 2 203 | - 9 |
| Provisionsnetto | 292 | 283 | 3 | 282 | 4 | 1 115 | 1 065 | 5 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 55 | 47 | 17 | 73 | - 25 | 241 | 295 | - 18 |
| Övriga intäkter, netto | - 2 | 21 | - 110 | - 7 | - 71 | 29 | - 32 | - 191 |
| Summa rörelseintäkter | 817 | 864 | - 5 | 892 | - 8 | 3 390 | 3 531 | - 4 |
| Personalkostnader | - 187 | - 181 | 3 | - 192 | - 3 | - 729 | - 704 | 4 |
| Övriga kostnader | - 235 | - 244 | - 4 | - 268 | - 12 | - 967 | - 965 | 0 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 16 | - 18 | - 11 | - 24 | - 33 | - 69 | - 93 | - 26 |
| Summa rörelsekostnader | - 438 | - 443 | - 1 | - 484 | - 10 | -1 765 | -1 762 | 0 |
| Resultat före kreditförluster | 379 | 421 | - 10 | 408 | - 7 | 1 625 | 1 769 | - 8 |
| Vinster och förluster från materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 77 | - 55 | 40 | - 82 | - 6 | - 216 | - 107 | 102 |
| Kreditförluster, netto | - 39 | - 56 | - 30 | - 103 | - 62 | - 128 | - 217 | - 41 |
| Rörelseresultat | 263 | 310 | - 15 | 223 | 18 | 1 281 | 1 445 | - 11 |
| K/I-tal | 0,54 | 0,51 | 0,54 | 0,52 | 0,50 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 7,5 | 7,7 | 8,3 | 7,9 | 8,9 | |||
| Räntabilitet, % | 12,4 | 14,2 | 9,6 | 14,4 | 14,5 | |||
| Antal befattningar1) | 2 612 | 2 641 | 2 821 | 2 678 | 2 783 |
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
| Baltikum (exkl fastighetsbolagen) | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat | 359 | 384 | - 7 | 336 | 1 574 | 1 664 | - 5 |
| K/I-tal | 0,52 | 0,50 | 0,52 | 0,50 | 0,48 | ||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 7,2 | 7,4 | 7,9 | 7,5 | 8,5 | ||
| Räntabilitet, % | 17,8 | 18,5 | 15,2 | 18,6 | 17,5 |
- Stabil lönsamhet med en räntabilitet på 18,6 procent, exklusive fastighetsbolagen
- Ökad efterfrågan på utlåning i Estland och Litauen
- SEB utsågs till bästa privatbank i alla länder i Baltikum av The Banker
Kommentarer till 2015
Den ekonomiska tillväxten i Baltikum fortsatte under året, främst på grund av ökad inhemsk efterfrågan som berodde på starka realinkomster, minskad arbetslöshet och låga räntor. Det mildrade effekten av sanktionerna som uppstått till följd av konflikten mellan Ryssland och Ukraina.
SEB fortsatte att investera i bättre kunderbjudanden och rådgivningstjänster, till exempel det nya erbjudandet Master-Card World Elite. Antalet helkunder ökade med 13 000 under året.
Utlåningsvolymen uppgick till 104 miljarder kronor (105), en ökning med 2 procent (i lokal valuta) under året. Estlands och Litauens utlåning till både hushåll och företag ökade. Utlåningen i Lettland var överlag lägre. Utlåningsmarginalerna förblev relativt stabila i hela portföljen, med något högre marginaler på nya lån.
Inlåningsvolymen uppgick till 94 miljarder kronor (92), en ökning på 5 procent (i lokal valuta) under året. Den ökade i
samtliga baltiska länder. Med rådande mycket låga inlåningsmarginaler minskade räntenettot med 9 procent under året. Däremot ökade provisionsnettot med 5 procent.
Rörelseresultatet minskade med 11 procent, delvis till följd av fastighetsnedskrivningar i fastighetsbolagen. Problemlånen minskade med 11 procent under året. Kreditförluster kopplade till de ryska sanktionerna var minimala.
De baltiska fastighetsbolagen hade vid årsslutet tillgångar till ett totalt bokfört värde av 1 739 Mkr (2 605).
Rörelseförlusten för 2015 uppgick till 292 Mkr (219). The Banker Magazine utsåg SEB till bästa bank 2015 i Estland, och även till bästa privatbank 2015 i Estland, Lettland
och Litauen. SEB lanserade en privatekonomiutbildning där SEBvolontärer höll föredrag för 6 000 studenter om ekonomisk planering, lån och pensioner i de tre länderna. I Estland utsåg Tallinn Stad SEB:s välgörenhetsfond till 'Årets Supporter'.
SEB:s marknader
I Sverige och Baltikum erbjuder SEB finansiell rådgivning och ett brett utbud av finansiella tjänster. I Danmark, Finland, Norge och Tyskland har verksamheten en stark inriktning på ett fullserviceerbjudande till företagskunder och institutioner. Därutöver betjänar SEB företagskunder och institutioner genom sitt internationella nätverk.
| Fördelning landvis jan - dec | Rörelseresultat | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa rörelseintäkter | Summa rörelsekostnader | Rörelseresultat | i lokal valuta | |||||||||
| Mkr | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % |
| Sverige | 26 184 | 28 088 | - 7 | -13 851 | -14 179 | - 2 | 11 682 | 12 934 | - 10 | 11 682 | 12 934 | - 10 |
| Norge | 3 378 | 3 991 | - 15 | -1 195 | -1 180 | 1 | 2 126 | 2 733 | - 22 | 2 030 | 2 510 | - 19 |
| Danmark | 2 697 | 3 114 | - 13 | -1 311 | -1 241 | 6 | 1 423 | 1 711 | - 17 | 1 134 | 1 402 | - 19 |
| Finland | 1 829 | 1 820 | 0 | - 741 | - 713 | 4 | 1 081 | 1 100 | - 2 | 116 | 121 | - 4 |
| Tyskland1) | 2 840 | 3 183 | - 11 | -1 559 | -1 722 | - 9 | 1 255 | 1 568 | - 20 | 134 | 172 | - 22 |
| Estland | 1 260 | 1 226 | 3 | - 568 | - 539 | 5 | 727 | 687 | 6 | 78 | 75 | 4 |
| Lettland | 934 | 949 | - 2 | - 502 | - 537 | - 7 | 256 | 212 | 21 | 27 | 23 | 17 |
| Litauen | 1 465 | 1 660 | - 12 | - 768 | - 763 | 1 | 495 | 772 | - 36 | 53 | 85 | - 38 |
| Internationella nätverket och elim | 3 561 | 2 905 | 23 | -1 692 | -1 269 | 33 | 1 820 | 1 631 | 12 | |||
| Totalt | 44 148 | 46 936 | - 6 | -22 187 -22 143 | 0 | 20 865 | 23 348 | - 11 |
Resultat fördelat per land
1) Exklusive treasuryverksamhet.
- Inriktningen på expansion i Norden och Tyskland fortsatte
- Exklusive engångsposter ökade rörelseresultatet i Sverige, Norge och Danmark
- Rörelseresultatet i det internationella nätverket ökade med 12 procent
Kommentarer till 2015
I Sverige representerade rörelseresultatet 56 procent av gruppens totala rörelseresultat och rörelseresultatet minskade med 10 procent jämfört med fjolåret. Exklusive engångsposter2)3), ökade rörelseresultatet med 10 procent. Räntenettot minskade i det negativa ränteläget, delvis kompenserat av en ökad utlåningsvolym både på privat- och företagssidan. Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade under varje kvartal och uppgick totalt till 1,7 miljarder kronor mer än 2014.
I Norge var marknadsförutsättningarna utmanande med ökade kreditspreadar i det tredje kvartalet och en kraftig nedgång i oljepriset men framförallt allt investment banking och kortverksamheten kunde stå emot. Med näst intill oförändrade kostnader och exklusive engångsposter2), ökade rörelseresultatet med 3 procent till en rekordnivå.
I Danmark uppgick rörelseresultatet till 1 423 Mkr (1 711). Den underliggande affären hade ett bra år och rörelseresultatet, exklusive engångsposter4) , ökade med 36 procent jämfört med 2014. Ökningen berodde främst på högre intäkter från företags- och institutionella kunder medan SEB pension nådde samma höga nivåer som fjolåret.
I Finland gjorde starka underliggande intäkter i kombination med vissa företagstransaktioner att rörelseresultatet enbart minskade med 2 procent under 2015. Kortverksamhetens resultat förbättrades påverkat av investeringen i Nets Eurocardverksamhet under 2014.
I Tyskland var rörelseresultatet 20 procent lägre än 2014 i en alltmer konkurrensutsatt marknad. Trots det var Stora Företag och Institutioners rörelseresultat 5 procent högre, i lokal valuta, jämfört med 2014, exklusive effekten från avvecklingen av icke strategiska affärer. Ytterligare omstruktureringsåtgärder inleddes. SEB Asset Management AG avyttrades under året med 75 miljarder kronor i förvaltade tillgångar.
I Estland gynnades banken av den relativt stabila ekonomiska utvecklingen under de senaste åren med tillväxt i låneportföljen, goda marginaler och låga kreditreserveringar. Det var en del positiva signaler och viss portföljtillväxt även i Litauen men intäkterna blev lägre i kölvattnet av konverteringen till Euro och låga räntor. I Lettland var tillväxten en utmaning. Se vidare information om Division Baltikum.
Det internationella nätverkets erbjudande, framförallt till lokala enheter av internationellt aktiva hemmamarknadskunder, ledde till ett ökat rörelseresultat.
2 Försäljningen av MasterCard Inc 2014.
3 Försäljningen av Euroline AB 2014.
4 Källskattebeslut av Schweiz högsta domstol 2015. Det avser en tidigare enhet i SEB Danmark som inte har någon bäring på SEB:s nuvarande verksamhet.
SEB-koncernen
Räntenetto – SEB-koncernen
| Kv4 Kv3 |
Kv4 | Jan - dec | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % |
| Ränteintäkter | 9 042 | 9 083 | 0 | 10 479 | - 14 | 37 726 | 43 557 | - 13 |
| Räntekostnader | -4 365 | -4 400 | - 1 | -5 469 | - 20 | -18 788 | -23 614 | - 20 |
| Räntenetto | 4 677 | 4 683 | 0 | 5 010 | - 7 | 18 938 | 19 943 | - 5 |
Inom räntenettot gjordes en ändring i första kvartalet 2015 avseende på presentation av finansiella leasingavtal. Jämförelsetalen har justerats.
Provisionsnetto – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % |
| Emissioner och rådgivning | 258 | 188 | 37 | 281 | - 8 | 834 | 1 000 | - 17 |
| Värdepappershandel och derivat | 415 | 401 | 3 | 529 | - 22 | 3 197 | 2 439 | 31 |
| Notariat och fondverksamhet | 2 028 | 1 957 | 4 | 2 114 | - 4 | 8 500 | 7 573 | 12 |
| Betalningsförmedling, kortverksamhet, | ||||||||
| utlåning, inlåning, garantier och övrigt | 2 564 | 2 308 | 11 | 2 861 | - 10 | 9 809 | 10 406 | - 6 |
| Varav betalningsförmedling och kortverksamhet | 1 386 | 1 396 | - 1 | 1 551 | - 11 | 5 521 | 6 047 | - 9 |
| Varav utlåning | 648 | 500 | 30 | 892 | - 27 | 2 445 | 2 785 | - 12 |
| Provisionsintäkter | 5 265 | 4 854 | 8 | 5 785 | - 9 | 22 340 | 21 418 | 4 |
| Provisionskostnader | -1 222 | -1 106 | 10 | -1 232 | - 1 | -5 463 | -5 112 | 7 |
| Provisionsnetto | 4 043 | 3 748 | 8 | 4 553 | - 11 | 16 877 | 16 306 | 4 |
| Varav värdepappersprovisioner, netto | 2 040 | 2 014 | 1 | 2 267 | - 10 | 9 299 | 8 545 | 9 |
| Varav betalningsförmedling och kortverksamhet, | ||||||||
| netto | 850 | 861 | - 1 | 896 | - 5 | 3 435 | 3 416 | 1 |
Nettoresultat av finansiella transaktioner – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % |
| Egetkapitalinstrument och hänförliga derivat1) | 677 | -1 069 | 201 | - 141 | 1 899 | |||
| Skuldinstrument och hänförliga derivat | - 678 | 1 075 | - 830 | - 18 | 266 | -1 913 | ||
| Valuta och hänförliga derivat | 1 114 | 902 | 24 | 1 078 | 3 | 3 831 | 3 091 | 24 |
| Övrigt | 56 | 20 | 180 | - 106 | 162 | - 156 | ||
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 169 | 928 | 26 | 343 | 4 118 | 2 921 | 41 | |
| Varav orealiserade värderingsjusteringar hänförliga till motpartsrisk och egen kreditvärdighet avseende derivat och utgivna obligationer |
121 | 6 | -36 | 603 | -302 |
I Nettoresultat av finansiella transaktioner presenteras resultatet fördelat på typ av underliggande finansiellt instrument.
Under fjärde kvartalet genererade strukturerade produkter som erbjuds allmänheten en effekt på derivat hänförliga till egetkapitalinstrument med 445 Mkr (kv 3 2015: -1 290, kv 4 2014: 165) och derivat hänförliga till kreditinstrument med 295 Mkr (kv 3 2015: -110, kv 4 2014: 220) och en motverkande effekt för skuldinstrument med -755 Mkr (kv 3 2015: 1 380, kv 4 2014: -415).
1) Under andra kvartalet 2015 uppstod en negativ engångspost om 820 Mkr inom Egetkapitalinstrument och relaterade derivat enligt ett beslut från Högsta domstolen i Schweiz enligt pressmeddelande 5 maj 2015.
Personalkostnader – SEB-koncernen
| Jan - dec | ||||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % | |
| Löner* | -10 563 | -10 459 | 1 | |
| Kortfristiga ersättningar* | - 786 | - 956 | -18 | |
| Långfristiga ersättningar* | - 864 | - 570 | 52 | |
| Pensionskostnader | -1 372 | -1 014 | 35 | |
| Avgångsvederlag* | - 234 | - 154 | 52 | |
| Övriga personalkostnader | - 617 | - 607 | 2 | |
| Personalkostnader | -14 436 | -13 760 | 5 |
* inklusive sociala avgifter
| Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % | ||
| Kortfristiga ersättningar (STI) till anställda | - 660 | - 780 | -15 | ||
| Sociala avgifter på STI | - 126 | - 176 | -28 | ||
| Kortfristiga ersättningar | - 786 | - 956 | -18 |
| Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % | ||
| Långfristiga ersättningar (LTI) till anställda | - 662 | - 373 | 77 | ||
| Sociala avgifter på LTI | - 202 | - 197 | 3 | ||
| Långfristiga ersättningar | - 864 | - 570 | 52 |
Förmånsbestämda pensionsplaner – SEB-koncernen
| Jan - dec | |||
|---|---|---|---|
| Balansräkningen, Mkr | 2015 | 2014 | % |
| Pensionsförpliktelser | 25 059 | 28 690 | -13 |
| Förvaltningstillgångar | 30 234 | 28 954 | 4 |
Nettobelopp redovisat i balansräkningen 5 175 264
| Jan - dec | |||
|---|---|---|---|
| Resultaträkningen, Mkr | 2015 | 2014 | % |
| Kostnader för tjänstgöring innevarande period | - 618 | - 421 | 47 |
| Räntekostnad | - 631 | - 801 | -21 |
| Utbetalda pensioner | 643 | 961 | -33 |
| Redovisat i personalkostnader | - 606 | - 261 | 132 |
| Jan - dec | |||
|---|---|---|---|
| Övrigt totalresultat, Mkr | 2015 | 2014 | % |
| Förmånsbestämda pensionsplaner | 4 178 | -2 700 |
Kreditförluster – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % |
| Reserveringar: | ||||||||
| Gruppvisa reserveringar för individuellt | ||||||||
| värderade fordringar, netto | 58 | 62 | -6 | 338 | -83 | 74 | 459 | -84 |
| Gruppvisa reserveringar för gruppvis värderade | ||||||||
| lånefordringar, netto | 163 | 54 | 129 | 26 | 362 | 414 | -13 | |
| Specifika reserveringar | - 222 | - 229 | -3 | - 524 | -58 | -1 058 | -1 448 | -27 |
| Återförda ej längre erforderliga specifika | ||||||||
| reserveringar | 58 | 58 | 52 | 12 | 507 | 279 | 82 | |
| Reserveringar för ansvarsförbindelser, netto | - 24 | 32 | - 32 | -25 | 3 | - 42 | ||
| Reserveringar, netto | 33 | - 23 | - 37 | -189 | - 112 | - 338 | ||
| Bortskrivningar: | ||||||||
| Bortskrivningar, totalt | - 563 | - 699 | -19 | - 671 | -16 | -2 256 | -2 401 | -6 |
| Återförda specifika reserveringar utnyttjade för | ||||||||
| bortskrivningar | 247 | 430 | -43 | 329 | -25 | 1 301 | 1 229 | 6 |
| Bortskrivningar ej tidigare reserverade | - 316 | - 269 | 17 | - 342 | -8 | - 955 | -1 172 | -19 |
| Återvinningar på tidigare års bortskrivningar | 64 | 36 | 78 | 69 | -7 | 184 | 186 | -1 |
| Bortskrivningar, netto | - 252 | - 233 | 8 | - 273 | -8 | - 771 | - 986 | -22 |
| Kreditförluster, netto | - 219 | - 256 | -14 | - 310 | -29 | - 883 | -1 324 | -33 |
Förändringar i eget kapital – SEB-koncernen
| Andra fonder | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella | Förmåns | ||||||||
| tillgångar | Omräkning | bestämda | Summa | ||||||
| Aktie | Balanserad | som kan | Kassaflödes | utländsk | pensions | aktieägarnas | Minoritets | Total eget | |
| Mkr | kapital | vinst | säljas | säkringar | verksamhet | planer | kapital | intresse | kapital |
| Jan-dec 2015 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 108 435 | 1 367 | 3 877 | -1 370 | 292 | 134 543 | 33 | 134 576 |
| Nettoresultat | 16 581 | 16 581 | 16 581 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | -719 | -667 | -573 | 4 178 | 2 219 | 2 219 | |||
| Totalresultat | 16 581 | -719 | -667 | -573 | 4 178 | 18 800 | 18 800 | ||
| Avveckling av minoritetsintresse | -33 | -33 | |||||||
| Utdelning till aktieägare | -10 400 | -10 400 | -10 400 | ||||||
| Aktieprogrammen1) | -164 | -164 | -164 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 19 | 19 | 19 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 114 471 | 648 | 3 210 | -1 943 | 4 470 | 142 798 | 142 798 |
Jan-dec 2014
| Ingående balans | 21 942 | 97 704 | 1 378 | 783 | -2 018 | 2 992 | 122 781 | 33 | 122 814 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoresultat | 19 218 | 19 218 | 1 | 19 219 | |||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | -11 | 3 094 | 648 | -2 700 | 1 031 | -1 | 1 030 | ||
| Totalresultat | 19 218 | -11 | 3 094 | 648 | -2 700 | 20 249 | 20 249 | ||
| Utdelning till aktieägare | -8 725 | -8 725 | -8 725 | ||||||
| Aktieprogrammen1) | 485 | 485 | 485 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | -247 | -247 | -247 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 108 435 | 1 367 | 3 877 | -1 370 | 292 | 134 543 | 33 | 134 576 |
Belopp under Andra fonder kan under vissa omständigheter omföras till resultaträkningen i framtiden, exempelvis om de avser avyttring av Finansiella tillgångar som kan säljas, upplösning av Kassaflödessäkringar eller Omräkning utländsk verksamhet när SEB upphör att konsolidera en utländsk verksamhet. Belopp relaterade till Förmånsbestämda pensionsplaner kan inte omföras till resultaträkningen.
1) Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital. Posten inkluderar förändring i nominella belopp för equityswappar som säkrar aktieprogrammen.
| Jan-dec | |
|---|---|
| 2015 | 2014 |
| 5,5 | 14,4 |
| 3,4 | 2,3 |
| -8,0 | -11,2 |
| 0,9 | 5,5 |
| Jan-dec |
Marknadsvärde för innehav av egna aktier, Mkr 76 547 Med stöd av årsstämmans bemyndigande innehar SEB aktier av serie A för bankens långsiktiga
aktiebaserade program. Transaktionerna kan ske vid ett eller flera tillfällen under året.
Kassaflödesanalys – SEB-koncernen
| Jan - dec | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 21 002 | - 148 500 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 903 | 4 310 | - 79 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - 19 102 | 8 527 | |
| Periodens kassaflöde | 2 803 | - 135 663 | - 102 |
| Kassa och likvida medel vid årets början | 105 848 | 213 388 | - 50 |
| Valutakursdiffereser i likvida medel | 2 119 | 28 123 | - 92 |
| Periodens kassaflöde | 2 803 | - 135 663 | |
| Kassa och likvida medel vid periodens slut1) | 110 770 | 105 848 | 5 |
1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker och Utlåning till övriga kreditinstitut betalbara vid anfordran.
Finansiella tillgångar och skulder – SEB-koncernen
| 31 dec 2015 | 31 dec 2014 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | ||
| Mkr | värde | värde | värde | värde | |
| Utlåning | 1 522 503 | 1 529 152 | 1 533 550 | 1 549 504 | |
| Egetkapitalinstrument | 98 207 | 98 207 | 129 074 | 129 074 | |
| Skuldinstrument | 299 943 | 300 106 | 352 369 | 352 573 | |
| Derivatinstrument | 215 551 | 215 551 | 273 511 | 273 511 | |
| Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bär risken | 271 613 | 271 613 | 258 945 | 258 945 | |
| Övrigt | 37 666 | 37 666 | 43 557 | 43 557 | |
| Finansiella tillgångar | 2 445 483 | 2 452 295 | 2 591 006 | 2 607 164 | |
| Inlåning | 957 599 | 957 895 | 1 007 257 | 1 005 514 | |
| Egetkapitalinstrument | 12 927 | 12 927 | 15 237 | 15 237 | |
| Skuldinstrument | 725 950 | 745 370 | 806 986 | 827 052 | |
| Derivatinstrument | 190 039 | 190 039 | 237 712 | 237 712 | |
| Skulder till försäkringstagarna - investeringsavtal | 271 995 | 271 995 | 259 275 | 259 275 | |
| Övrigt | 59 619 | 59 619 | 35 417 | 35 417 | |
| Finansiella skulder | 2 218 129 | 2 237 845 | 2 361 884 | 2 380 207 |
SEB har klassificerat sina tillgångar och skulder i klasser utifrån tillgångarnas och skuldernas egenskaper. Det verkliga värdet för varje klass finansiella tillgångar och skulder jämförs med dess bokförda värde. Egenskaperna för varje klass beskrivs i not 39 i årsredovisningen för 2014.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde – SEB-koncernen
| Mkr | 31 dec 2015 | 31 dec 2014 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Värderings | Värderings teknik baserad |
Värderings teknik baserad |
Värderings teknik baserad |
|||||
| teknik baserad | på ej | på | på ej | |||||
| Noterade | på observerbara | observerbara | Noterade | observerbara | observerbara | |||
| Tillgångar | marknadsvärden (Nivå 1) |
indata (Nivå 2) |
indata (Nivå 3) |
Summa | marknadsvärden (Nivå 1) |
indata (Nivå 2) |
indata (Nivå 3) |
Summa |
| Finansiella tillgångar | ||||||||
| - där försäkringstagarna bär risken | 255 175 | 13 831 | 2 607 | 271 613 | 249 543 | 7 335 | 2 067 | 258 945 |
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 75 565 | 11 473 | 11 677 | 98 715 | 101 814 | 15 139 | 12 635 | 129 588 |
| Skuldinstrument till verkligt värde | 132 789 | 144 948 | 1 204 | 278 941 | 145 703 | 174 255 | 1 198 | 321 156 |
| Derivatinstrument till verkligt värde | 2 061 | 202 261 | 11 229 | 215 551 | 5 020 | 258 520 | 9 971 | 273 511 |
| Förvaltningsfastigheter | 7 169 | 7 169 | 7 497 | 7 497 | ||||
| Tillgångar som innehas för försäljning | 801 | 801 | 841 | 841 | ||||
| Summa | 465 590 | 373 314 | 33 886 | 872 790 | 502 080 | 456 090 | 33 368 | 991 538 |
| Skulder | ||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | ||||||||
| - investeringsavtal | 255 581 | 13 812 | 2 602 | 271 995 | 249 914 | 7 305 | 2 056 | 259 275 |
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 12 445 | 37 | 445 | 12 927 | 14 714 | 48 | 475 | 15 237 |
| Skuldinstrument till verkligt värde | 7 025 | 38 191 | 45 216 | 16 657 | 40 705 | 57 362 | ||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 2 534 | 176 103 | 11 401 | 190 038 | 6 826 | 221 226 | 9 660 | 237 712 |
| Övriga finansiella skulder | 17 377 | 17 377 | 0 | |||||
| Summa | 277 585 | 245 520 | 14 448 | 537 553 | 288 111 | 269 284 | 12 191 | 569 586 |
Värdering till verkligt värde
Syftet med värdering till verkligt värde är att komma fram till det pris till vilket en ordnad transaktion skulle ske mellan marknadsaktörer vid värderingstidpunkten på affärsmässiga villkor.
Koncernen har etablerat en värderingsprocess och en kontrollmiljö för att fastställa verkliga värden för finansiella instrument där en, från affären, oberoende översyn av värderingsmodeller och priser ingår. Om principerna för validering inte efterlevs ska Head of Group Finance informeras. Avsteg som är väsentliga eller av principiell vikt kräver godkännande från GRMC (Group Risk Measurement Committee) och ASC (Accounting Standards Committee).
SEB använder olika metoder för att komma fram till det verkliga värdet för finansiella instrument; noterade priser på aktiva marknader, värderingstekniker som innehåller observerbar indata och värderingstekniker baserade på interna modeller. För upplysningsändamål klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde i en värderingshierarki som återspeglar observerbarheten på de indata som använts vid värderingarna. Risk Control klassificerar och ser kontinuerligt över klassificeringen av finansiella instrument i hierarkin för verkligt värde. Värderingsprocessen är densamma för finansiella instrument i samtliga nivåer.
En aktiv marknad är en marknad där transaktioner sker med tillräcklig volym och frekvens för att ge kontinuerlig prisinformation. Syftet är att komma fram till det pris till vilket en transaktion skulle kunna ske, utan att ändra eller dela upp instrumentet eller inkludera det i en portfölj, på instrumentets huvudmarknad.
Verkligt värde beräknas i regel individuellt för finansiella instrument. Dessutom görs värderingsjusteringar på portföljnivå för att täcka kreditrisken. För att återspegla motpartens och den egna kreditrisken för OTC-derivat görs portföljjusteringar baserat på nettoexponeringen mot varje motpart. Dessa justeringar baseras på uppskattningar av exponering vid fallissemang, sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad, på motpartsnivå. Information om sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad hämtas från CDS marknaden. För motparter där denna information saknas eller inte är tillförlitlig på grund av exponeringens natur, tillämpas alternativa metoder där sannolikheten för falissemang baseras på generiska kreditindex för specifika bransch- och/eller kreditbetyg.
När finansiella skulder värderas till verkligt värde reflekteras koncernens egen kreditvärdighet.
För att fastställa verkligt värde för investeringsfastigheter beaktas marknadsaktörers förmåga att generera ekonomiska fördelar genom att använda fastigheterna på det maximala och bästa sättet. Det maximala och bästa användningsområdet för fastigheterna beaktar vad som är fysisk möjligt, lagligt och finansiellt genomförbart. Investeringsfastigheterna i SEB bedöms användas på det maximala och bästa sättet. Hur värderingen av investeringsfastigheterna går till kan läsas i Redovisningsprinciperna i Årsredovisningen 2014. Värderingen av investeringsfastigheterna genomförs två gånger per år. Värderingarna presenteras och fastställs i respektive fastighetsbolags styrelse. De värderingsprinciper som används i alla företag är i överensstämmelse med de regler som lokala tillsynsmyndigheter (FSA) utfärdat som i sin tur överensstämmer med internationella värderingsprinciper och IFRS.
Nivå 1: Noterade marknadsvärden
Värderingar i nivå 1 bestäms av ojusterade noterade marknadsvärden för identiska instrument på aktiva marknader där noterade priser är lätt tillgängliga och representerar aktuella och regelbundet förekommande marknadstransaktioner mellan parter som är oberoende av varandra.
Exempel på finansiella instrument i nivå 1 är noterade aktier och skuldinstrument samt börshandlade derivat. Instrument som handlas på en aktiv marknad där en eller flera marknadsaktörer tillhandahåller bindande prisnoteringar på balansdagen är också exempel på finansiella instrument som klassificeras i nivå 1.
Nivå 2: Värderingsteknik som utgår från observerbar indata
I värderingstekniker i nivå 2 är all väsentlig indata i värderingsmodellerna observerbar endera direkt eller indirekt. Värderingstekniker i nivå 2 inkluderar diskonterade kassaflöden, optionsvärderingsmodeller, nyligen gjorda transaktioner och priser på andra instrument som är övervägande lika.
Exempel på finansiella instrument i nivå 2 är de flesta OTC-derivat som optioner och ränteswappar baserade på libor-swapräntan eller avkastningskurvan för räntor i utländsk valuta. Andra exempel är instrument där SEB nyligen genomfört transaktioner med tredje part och instrument för vilka SEB interpolerar mellan observerbara variabler. Exempel på observerbar indata är valutakurser, bindande prisnoteringar för värdepapper, marknadsräntor (stibor, libor, etc.), implicita volatiliteter från observerbara optionspriser med samma löptid och aktuella transaktioner som SEB genomfört med en eller flera externa motparter. Indata kan ändras från att vara observerbara till att bli icke observerbara under perioden de innehas på grund av till exempel att instrumentet inte längre handlas på en likvid marknad.
Nivå 3 Värderingsteknik med signifikant icke observerbar indata
Värderingstekniker i nivå 3 innehåller en signifikant mängd indata som inte är observerbar. Dessa tekniker baseras generellt på extrapolering från observerbar indata för liknande instrument, analys av historiska data eller andra analytiska tekniker. Exempel på finansiella instrument i nivå 3 är mer komplexa OTC derivat, optioner med lång löptid för vilka volatiliteten extrapoleras eller derivat som beror på en icke observerbar korrelation. Andra exempel är instrument för vilka det för närvarande inte finns någon aktiv marknad eller bindande prisnoteringar som onoterade aktier, innehav i private equity och förvaltningsfastigheter.
Om det verkliga värdet för finansiella instrument innehåller mer än en icke observerbar indata, aggregeras indata som inte är observerbar för att bestämma klassificeringen för hela instrumentet. Nivån i hierarkin för verkligt värde till vilken ett finansiellt instrument klassificeras bestäms baserat på den lägsta nivån av indata som är väsentlig för det verkliga värdet i sin helhet.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde, forts. – SEB-koncernen
Väsentliga överföringar och omklassificeringar mellan nivåer
Överföringar mellan nivåer i hierarkin kan ske när det finns indikationer på att marknadsförutsättningarna har ändrats, exempelvis en ändring i likviditet. Värderings-/priskommittén för respektive division beslutar om materiella överföringar mellan nivåer. Vid utgången av andra kvartalet har egetkapitalinstrument klassificerade som tillgängliga för försäljning till ett belopp av 247 Mkr omklassificerats från nivå 2 till nivå 3 efter utvärdering av värderingsmetod. Under tredje kvartalet har skuldinstrument klassificerade till verkligt värde till ett belopp av 11 miljarder kronor överförts från nivå 1 till nivå 2 då marknaden inte anses vara tillräckligt aktiv.
| Förändringar i nivå 3 | Utgående balans 31 dec 2014 |
Vinster/ förluster i Resultat räkningen |
Vinster/ förluster i Övrigt totalresultat |
Inköp | Försäljningar | Emissioner | Avräkningar | Förflyttningar till nivå 3 |
Förflyttningar från nivå 3 |
Omklassi ficeringar |
Valutakurs differenser |
Utgående balans 31 dec 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||||||||
| Finansiella tillgångar | ||||||||||||
| - där försäkringstagarna bär risken | 2 067 | 38 | 2 100 | -1 606 | 81 | -73 | 2 607 | |||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 12 635 | -189 | -156 | 2 611 | -3 059 | 12 | -117 | 247 | -307 | 11 677 | ||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 1 198 | 117 | 641 | -723 | -29 | 1 204 | ||||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 9 971 | 1 266 | 947 | -618 | -32 | -305 | 11 229 | |||||
| Förvaltningsfastigheter | 7 497 | 170 | 64 | -339 | -223 | 7 169 | ||||||
| Summa | 33 368 | 1 402 | -156 | 6 363 | -6 345 | 0 | -32 | 93 | -117 | 247 | -937 | 33 886 |
| Skulder | ||||||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | ||||||||||||
| - investeringsavtal | 2 056 | 38 | 2 094 | -1 596 | 81 | -71 | 2 602 | |||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 475 | 90 | -114 | -6 | 445 | |||||||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 0 | 0 | ||||||||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 9 660 | 1 260 | 954 | -184 | 19 | -308 | 11 401 | |||||
| Summa | 12 191 | 1 388 | 0 | 2 934 | -1 780 | 0 | 19 | 81 | 0 | 0 | -385 | 14 448 |
Känslighet för icke observerbara indata för finansiella instrument i nivå 3
Nedanstående tabell illustrerar den potentiella påverkan på resultatet av den relativa osäkerheten på verkligt värde på finansiella instrument som för sin värdering är beroende av icke observerbar indata. Känsligheten för förändringar i icke observerbara indata har bedömts genom att förändra antaganden i värderingstekniken. Detta illustreras i nedanstående tabell genom ändringar av marginalen för indexreglerade swappar, implicita volatiliteter, kredit spreadar eller multipel jämförelse. Det är inte troligt att alla icke observerbara indata samtidigt skulle ha det mest extrema värdet i intervallet av rimliga möjliga alternativ. Den har inte varit några stora förändringar under 2015.
| 31 dec 2015 | 31 dec 2014 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | |||
| Derivatinstruments1) 2) 4) | 919 | -813 | 106 | 97 | 1 143 | -983 | 160 | 51 | |||
| Egetkapitalinstrument3) 6) | 1 517 | -445 | 1 072 | 233 | 1 864 | -475 | 1 389 | 279 | |||
| Försäkringsinnehav - Finansiella instrument5 7) | 21 415 | -10 595 | 10 820 | 1 539 | 10 989 | -128 | 10 861 | 1 524 | |||
| Försäkringsinnehav - Förvaltningsfastigheter6 7) | 7 169 | 7 169 | 717 | 7 497 | 7 497 | 750 |
1) Känsligheten av en förändring av spreaden för inflations reglerade swappar med 16 punkter (5) och en implicit volatilitet med 5 procentenheter (5).
2) Känsligheten av en förändring av spreaden för swappar med 5 punkter (5).
3) Värderingen är uppskattad inom ett intervall av möjliga utfall. Känslighetsanalysen är baserad på 20 procents (20) förändring av marknadsvärdena.
4) Känsligheten av en minskning av den implicita volatiliteten med 10 procentenheter (10).
5) Känslighetsanalysen är baserad på en förändring av marknadsvärdet för riskkapitalinnehav med 20 procent (20), strukturerade krediter 10 procent (10) och derivat 10 procent (10).
6) Känsligheten av en förändring av verkligt värde på förvaltningsfastigheter/fastighetsfonder med 10 procent (10).
7) Känsligheten visar på förändringar i värdet på försäkringstillgångarna vilket inte alltid leder till en förändring av koncernens resultaträkning då eventuella överskott inom traditionella livförsäkringsportföljer i första hand utnyttjas.
| Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal | Övriga | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Relaterade avtal | instrument i balans |
|||||||
| Nettobelopp i balans |
Ramavtal om | Säkerheter erhållna/ |
räkningen som ej lyder under |
Summa i balans |
||||
| Mkr | Bruttobelopp | Kvittade | räkningen | nettning | ställda | Nettobelopp | nettningsavtal | räkningen |
| 31 dec 2015 | ||||||||
| Derivat | 219 186 | -4 514 | 214 672 | -133 854 | -33 135 | 47 683 | 879 | 215 551 |
| Omvända repor | 71 161 | -10 850 | 60 311 | -4 604 | -55 468 | 239 | 5 | 60 316 |
| Värdepapperslån | 22 582 | -75 | 22 507 | -5 976 | -16 531 | 5 984 | 28 491 | |
| Likvidfordringar | 335 | -333 | 2 | 2 | 11 752 | 11 754 | ||
| Tillgångar | 313 264 | -15 772 | 297 492 | -144 434 | -105 134 | 47 924 | 18 620 | 316 112 |
| Derivat | 192 675 | -4 514 | 188 161 | -133 854 | -49 311 | 4 996 | 1 878 | 190 039 |
| Repor | 20 459 | -10 850 | 9 609 | -4 604 | -4 128 | 877 | 9 609 | |
| Värdepapperslån | 17 538 | -75 | 17 463 | -5 976 | -11 260 | 227 | 6 | 17 469 |
| Likvidskulder | 333 | -333 | 9 812 | 9 812 | ||||
| Skulder | 231 005 | -15 772 | 215 233 | -144 434 | -64 699 | 6 100 | 11 696 | 226 929 |
| 31 dec 2014 | ||||||||
| Derivat | 278 687 | -6 916 | 271 771 | -194 316 | -46 678 | 30 777 | 1 740 | 273 511 |
| Omvända repor | 93 230 | -9 412 | 83 818 | -7 130 | -73 562 | 3 126 | 6 961 | 90 779 |
| Värdepapperslån | 24 599 | 24 599 | -10 979 | -10 719 | 2 901 | 5 835 | 30 434 | |
| Likvidfordringar | 5 915 | -5 915 | 9 398 | 9 398 | ||||
| Tillgångar | 402 431 | -22 243 | 380 188 | -212 425 | -130 959 | 36 804 | 23 934 | 404 122 |
| Derivat | 243 719 | -6 916 | 236 803 | -194 316 | -35 519 | 6 968 | 909 | 237 712 |
| Repor | 16 623 | -9 412 | 7 211 | -7 130 | -81 | 4 211 | 11 422 | |
| Värdepapperslån | 23 417 | 23 417 | -10 979 | -9 318 | 3 120 | 11 045 | 34 462 | |
| Likvidskulder | 5 915 | -5 915 | 7 402 | 7 402 | ||||
| Skulder | 289 674 | -22 243 | 267 431 | -212 425 | -44 918 | 10 088 | 23 567 | 290 998 |
Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal – SEB-koncernen
Tabellen visar finansiella tillgångar och skulder som presenteras netto i balansräkningen eller som har potentiella rättigheter förknippade med rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal, tillsammans med relaterade säkerheter.
Finansiella tillgångar och skulder nettoredovisas i balansräkningen när SEB har en legal rätt att nettoredovisa transaktioner, under normala affärsförhållanden och i händelse av insolvens, och det finns en avsikt att erlägga likvid netto eller realisera tillgången och erlägga likvid för skulden samtidigt. Återköpsavtal mot centrala clearing-motparter som SEB har avtal med samt likvidfordringar och likvidskulder är exempel på instrument som presenteras netto i balansräkningen.
Finansiella tillgångar och skulder som lyder under rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal som inte presenteras netto i balansräkningen är arrangemang som vanligtvis träder i laga kraft i händelse av insolvens eller vid betalningsinställelse men inte under normala affärsförhållanden eller arrangemang där SEB inte har intentionen att avveckla instrumenten samtidigt.
Tillgångar och skulder som inte kvittas eller lyder under nettningsavtal, exempelvis sådana som bara omfattas av ett avtal om säkerheter, presenteras i kolumnen Övriga instrument i balansräkningen som ej lyder under nettningsavtal.
Omklassificerade portföljer – SEB koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % |
| Omklassificerade | ||||||||
| Ingående balans | 8 114 | 8 958 | -9 | 13 485 | -40 | 13 428 | 18 845 | -29 |
| Amorteringar | -2 128 | -1 713 | 24 | - 615 | -7 081 | -4 340 | 63 | |
| Sålda värdepapper | - 92 | - 2 | - 14 | - 620 | -2 294 | -73 | ||
| Upplupna intäkter | - 4 | - 3 | 33 | - 2 | 100 | - 15 | - 7 | 114 |
| Omräkningsdifferenser | - 53 | 874 | 574 | 125 | 1 224 | -90 | ||
| Utgående balans* | 5 837 | 8 114 | -28 | 13 428 | - 57 | 5 837 | 13 428 | -57 |
| * Marknadsvärde | 5 785 | 8 193 | -29 | 13 537 | -57 | 5 785 | 13 537 | -57 |
| Verkligt värde utfall - om ej omklassificerade | ||||||||
| Övrigt totalresultat (AFS ursprung) | - 33 | - 18 | 83 | 3 | - 34 | 168 | -120 | |
| Resultaträkningen (HFT ursprung) | - 11 | - 30 | -63 | - 2 | - 64 | - 25 | 156 | |
| Summa | - 44 | - 48 | -8 | 1 | - 98 | 143 | -169 | |
| Resultateffekt** | ||||||||
| Räntenetto | 11 | 34 | -68 | 34 | -68 | 115 | 199 | -42 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 6 | 802 | -99 | 342 | -98 | 224 | 814 | -72 |
| Övriga intäkter, netto | - 1 | - 23 | -96 | - 2 | -50 | - 93 | - 1 | |
| Summa | 16 | 813 | -98 | 374 | -96 | 246 | 1 012 | -76 |
** Effekten i resultaträkningen består av resultatposter från den omklassificerade portföljen brutto. Räntenetto består av ränteintäkter från portföljen utan hänsyn till räntekostnader för finansieringen. Nettoresultat av finansiella transaktioner är valutaomräkningseffekten från omvärdering av den omklassifierade portföljen utan hänsyn till den motverkande valutaeffekten från finansieringstransaktionerna. Övriga intäkter netto är realiserade intäkter och förluster från försäljningar ur portföljen.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar – SEB-koncernen
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | ||
| Osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar | 4 091 | 6 541 |
| Osäkra lånefordringar, reglerade eller oreglerade < 60 dagar | 809 | 250 |
| Totalt individuellt värderade osäkra lånefordringar | 4 900 | 6 791 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | - 2 044 | - 2 834 |
| för osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar | - 1 757 | - 2 708 |
| för osäkra lånefordringar, reglerade eller oreglerade < 60 dagar | - 287 | - 126 |
| Gruppvisa reserver | - 1 304 | - 1 387 |
| Osäkra lånefordringar, netto | 1 552 | 2 570 |
| Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | ||
| lånefordringar | 41,7% | 41,7% |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | ||
| lånefordringar | 68,3% | 62,2% |
| Andel osäkra lånefordringar, netto | 0,20% | 0,29% |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto | 0,35% | 0,49% |
| Portföljvärderade lån | ||
| Portföljvärderade lån, oreglerade > 60 dagar | 2 922 | 3 534 |
| Omstrukturerade lånefordringar | 205 | 274 |
| Gruppvisa reserver för portföljvärderade lån | - 1 530 | - 1 936 |
| Reserveringsgrad för portföljvärderade lån | 48,9% | 50,8% |
| Reserver | ||
| Specifika reserver | - 2 044 | - 2 834 |
| Gruppvisa reserver | - 2 834 | - 3 323 |
| Reserv för poster inom linjen | - 81 | - 87 |
| Totala reserver | - 4 959 | - 6 244 |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | ||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar* | 8 027 | 10 599 |
| Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 61,8% | 58,9% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i procent av utlåningen | 0,57% | 0,76% |
* Osäkra lånefordringar + portföljvärderade lån, oreglerade > 60 dagar + omstrukturerade portföljvärderade lån
Övertagen egendom – SEB koncernen
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 |
| Fastigheter, fordon och utrustning | 1 116 | 1 945 |
| Aktier och andelar | 39 | 48 |
| Totalt övertagen egendom | 1 155 | 1 993 |
| Tillgångar och skulder som innehas för försäljning – | SEB-koncernen | |
|---|---|---|
| ------------------------------------------------------ | -- | --------------- |
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 |
| Övriga tillgångar | 801 | 841 |
| Summa tillgångar som innehas för försäljning | 801 | 841 |
| Övriga skulder | ||
| Summa skulder som innehas för försäljning | 0 | 0 |
Division Baltikum har en avyttringsplan för förvaltningsfastigheter. Genom den fortlöpande planen har ytterligare fastigheter klassificerats som tillgångar som innehas för försäljning fram till dess att försäljningen är slutförd. Nettobeloppet av dessa aktiviteter under fjärde kvartalet var -135 Mkr.
SEB konsoliderad situation
Kapitaltäckningsanalys för SEB konsoliderad situation
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 |
| Tillgängligt kapital | ||
| Kärnprimärkapital | 107 535 | 100 569 |
| Primärkapital | 121 391 | 120 317 |
| Kapitalbas | 135 782 | 136 899 |
| Kapitalkrav | ||
| Riskexponeringsbelopp | 570 840 | 616 531 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 45 667 | 49 322 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 18,8% | 16,3% |
| Primärkapitalrelation | 21,3% | 19,5% |
| Total kapitalrelation | 23,8% | 22,2% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 2,97 | 2,78 |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 10,5% | 7,0% |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | 2,5% |
| varav krav på systemriskbuffert | 3,0% | |
| varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert | 0,5% | |
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 14,3% | 11,8% |
| Kapitalkrav enligt övergångsregler 80% av Basel I | ||
| Kapitalkrav enligt Basel I | 79 123 | 79 581 |
| Kapitalbas enligt Basel I | 135 478 | 136 015 |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 1,71 | 1,71 |
| Bruttosoliditet | ||
| Exponeringsmått för beräkning av bruttosoliditetsgrad | 2 463 479 | 2 505 146 |
| varav poster i balansräkningen | 2 094 445 | 2 165 651 |
| varav poster utanför balansräkningen | 369 034 | 339 495 |
| Bruttosoliditetsgrad | 4,9% | 4,8% |
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Internt bedömt kapitalkrav
Per den 31 december 2015 uppgick det internt bedömda kapitalkravet till 51 miljarder kronor (61). Det interna kapitalkravet bedöms med hjälp av SEB:s interna modeller för ekonomiskt kapital och är inte helt jämförbart med det uppskattade kapitalkravet som Finansinspektionen publicerar, på grund av att olika antaganden och metoder används.
Kapitalbas för SEB konsoliderad situation
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 |
| Aktiekapital | 21 942 | 21 942 |
| Ej utdelade vinstmedel | 53 458 | 45 167 |
| Ackumulerat annat totalresultat och andra reserver | 50 817 | 48 215 |
| Översiktligt granskat resultat 1) | 16 581 | 19 219 |
| Minoritet | 33 | |
| Eget kapital enligt balansräkningen | 142 798 | 134 576 |
| Avdrag hänförliga till den konsoliderade situationen och andra förutsebara kostnader | -14 808 | -12 743 |
| Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar 2) | 127 990 | 121 833 |
| Ytterligare värdejusteringar | -937 | -1 314 |
| Immateriella tillgångar | -11 942 | -12 168 |
| Uppskjutna skattefordringar som är beroende av framtida lönsamhet | -501 | -603 |
| Reserver i verkligt värde relaterade till vinster eller förluster på kassaflödessäkringar | -3 210 | -3 877 |
| Negativa belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | -571 | -188 |
| Vinster eller förluster på skulder som värderas till verkligt värde och beror på ändringar av egen kreditstatus | -145 | 400 |
| Förmånsbestämda pensionsplaner | -2 927 | |
| Direkta och indirekta innehav av egna kärnprimärkapitalinstrument | -179 | -1 294 |
| Värdepapperiseringar med 1 250% riskvikt | -43 | -594 |
| Justeringar som avser orealiserade vinster (AFS) | -1 626 | |
| Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital | -20 455 | -21 264 |
| Kärnprimärkapital | 107 535 | 100 569 |
| Primärkapitaltillskott | 9 258 | 8 545 |
| Primärkapitaltillskott som omfattas av utfasning | 4 598 | 11 203 |
| Primärkapital | 121 391 | 120 317 |
| Supplementärkapitalinstrument | 16 091 | 16 552 |
| Supplementärkapitalinstrument som omfattas av utfasning | 1 533 | |
| Positiva belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | 875 | 1 072 |
| Innehav av supplementärkapitalinstrument i enheter i den finansiella sektorn | -2 575 | -2 575 |
| Supplementärkapital | 14 391 | 16 582 |
| Totalt kapital | 135 782 | 136 899 |
1) SEB har i beslut från Finansinspektionen fått godkänt att använda kvartalsvinst i kapitalbasberäkningen förutsatt att de revisionsansvariga har granskat överskottet samt att överskottet är beräknat enligt tillämpligt redovisningsregelverk och kan styrka att avdrag för förutsebara kostnader och utdelningar har gjorts i enlighet med EU:s förordning nr 575/2013 och att beräkningen av dessa skett i enlighet med EU:s förordning nr 241/2014.
2) Kärnprimärkapitalet avser den konsoliderade situationen, och skiljer sig från eget kapital enligt IFRS. Försäkringsverksamhetens bidrag till eget kapital exkluderas liksom uppskattad utdelning beräknad enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR). Den föreslagna utdelningen är inkluderad per den 31 december 2015.
Riskexponeringsbelopp för SEB konsoliderad situation
| 31 dec | 31 dec | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 2014 |
|||
| Riskexponerings | Riskexponerings | |||
| Kreditrisk IRK | belopp | Kapitalkrav 1) | belopp | Kapitalkrav 1) |
| Institutsexponeringar | 22 701 | 1 816 | 34 013 | 2 721 |
| Företagsexponeringar | 307 618 | 24 609 | 344 576 | 27 566 |
| Hushållsexponeringar | 53 163 | 4 253 | 51 826 | 4 146 |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 32 784 | 2 623 | 31 905 | 2 552 |
| varav kvalificerade rullande hushållsexponeringar | 248 | 20 | 1 498 | 120 |
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 3 255 | 260 | 3 099 | 248 |
| varav övriga hushållsexponeringar | 16 876 | 1 350 | 15 324 | 1 226 |
| Positioner i värdepapperiseringar | 4 114 | 329 | 5 035 | 403 |
| Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod | 387 596 | 31 007 | 435 450 | 34 836 |
| Kreditrisk schablonmetod | ||||
| Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker | 1 425 | 114 | 743 | 59 |
| Exponeringar mot delstatliga eller lokala självstyrelseorgan och myndigheter | 51 | 4 | 40 | 3 |
| Exponeringar mot offentliga organ | 5 | 0 | 7 | 1 |
| Exponeringar mot institut | 1 062 | 85 | 1 222 | 98 |
| Exponeringar mot företag | 15 568 | 1 245 | 16 743 | 1 339 |
| Exponeringar mot hushåll | 14 821 | 1 186 | 16 593 | 1 327 |
| Exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 4 159 | 333 | 4 161 | 333 |
| Fallerande exponeringar | 520 | 42 | 634 | 51 |
| Exponeringar som är förenade med särskilt hög risk | 1 823 | 146 | 1 791 | 143 |
| Poster som avser positioner i värdepapperisering | 208 | 17 | 40 | 3 |
| Exponeringar i form av andelar i företag för kollektiva investeringar (fond) | 56 | 4 | 48 | 4 |
| Aktieexponeringar | 2 182 | 175 | 2 371 | 190 |
| Övriga poster | 6 364 | 509 | 10 216 | 817 |
| Totalt, kreditrisk enligt schablonmetod | 48 244 | 3 860 | 54 609 | 4 368 |
| Marknadsrisk | ||||
| Risker i handelslagret där interna modeller använts | 34 233 | 2 739 | 25 144 | 2 012 |
| Risker i handelslagret där standardmetoder använts | 11 608 | 929 | 18 813 | 1 505 |
| Valutakursrisk | 4 778 | 382 | 5 010 | 401 |
| Total marknadsrisk | 50 619 | 4 050 | 48 967 | 3 918 |
| Övriga kapitalkrav | ||||
| Operationell risk enligt internmätningsmetod | 47 804 | 3 824 | 48 126 | 3 850 |
| Avvecklingsrisk | 1 | 0 | 42 | 3 |
| Kreditvärdighetsjusteringsrisk | 6 910 | 553 | 9 286 | 743 |
| Investeringar i försäkringsverksamhet | 15 525 | 1 242 | 15 525 | 1 242 |
| Övriga exponeringar | 5 243 | 419 | 4 526 | 362 |
| Ytterligare riskexponeringsbelopp2) | 8 898 | 712 | ||
| Totalt övrigt kapitalkrav | 84 381 | 6 750 | 77 505 | 6 200 |
| Total | 570 840 | 45 667 | 616 531 | 49 322 |
1) Kapitalkrav 8% av riskexponeringsbeloppet enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
2) Förordning (EU) nr 575/2013 (CRR) artikel 3.
| Riskexponeringsbelopp | Mdr kr |
|---|---|
| Balans 31 december 2014 | 617 |
| Volym och mixförändringar | -23 |
| Valutaeffekt | -2 |
| Process- och regelverksförändringar | -21 |
| Riskklassmigration | -6 |
| Underliggande marknads- och operationell riskförändring | 6 |
| Balans 31 december 2015 | 571 |
Riskexponeringsbeloppet minskade med 46 miljarder kronor under 2015. Minskningen under året drevs huvudsakligen av volym- och mixförändringar som återspeglas i ett lägre riskexponeringsbelopp på 23 miljarder kronor.
Valutakurserna var förhållandevis volatila under året men vid periodens slut var den effekten relativt låg och minskade riskexponeringsbeloppet med 2 miljarder kronor.
Finansinspektionens godkännande av vissa riskmodeller minskade riskexponeringsbeloppet med 16 miljarder kronor. Ett antal processförbättringar infördes också. Mot bakgrund av Finansinspektionens kommande genomgång av riskvikter för företag, har SEB kommit överens med myndigheten att, som en försiktighetsåtgärd, öka det Ytterligare Riskexponeringsbeloppet med 9 miljarder kronor.
Företagsexponeringar migrerade mot bättre riskklasser vilket minskade riskexponeringsbeloppet.
Underliggande marknadsrisk gjorde att
riskexponeringsbeloppet var volatilt under året och vid årets slut var bidraget 6 miljarder kronor.
Genomsnittliga riskvikter
Följande tabell visar genomsnittlig riskvikt (riskexponeringsbelopp delat med beloppet för exponering vid fallissemang) för de exponeringar som beräknas enligt den interna riskklassificeringsmodellen, IRK. Repor och värdepapperslån exkluderas i analysen eftersom de har låg riskvikt och kan variera påtagligt i volym och därigenom störa jämförbarheten i siffrorna.
| Kreditexponeringar enligt IRK-metod (exkl. repor och värdepapperslån) | 31 dec | 31 dec |
|---|---|---|
| Genomsnittlig riskvikt | 2015 | 2014 |
| Institutsexponeringar | 24,4% | 23,5% |
| Företagsexponeringar | 32,3% | 36,2% |
| Hushållsexponeringar | 9,8% | 9,7% |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 6,9% | 6,9% |
| varav kvalificerade rullande hushållsexponeringar | 42,4% | 7,5% |
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 62,9% | 54,6% |
| varav övriga hushållsexponeringar | 28,4% | 35,0% |
| Positioner i värdepapperiseringar | 46,5% | 43,5% |
| Svenska kortrelaterade exponeringar flyttades från | ||
| kvalificerade rullande hushållsexponeringar till övriga | ||
| hushållsexponeringar. Resterande rullande |
hushållsexponeringar återfinns i Estland och Lettland och har
en riskvikt på 42,4 procent.
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
Resultaträkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| Enligt Finansinspektionens föreskrifter | Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % |
| Ränteintäkter | 7 258 | 7 200 | 1 | 8 213 | -12 | 30 092 | 34 788 | -13 |
| Leasingintäkter | 1 372 | 1 364 | 1 | 1 334 | 3 | 5 439 | 5 442 | 0 |
| Räntekostnader | -3 722 | -3 741 | -1 | -4 553 | -18 | -16 043 | -20 447 | -22 |
| Utdelningar | 1 462 | 253 | 1 217 | 20 | 8 028 | 3 375 | 138 | |
| Provisionsintäkter | 3 065 | 2 754 | 11 | 3 347 | -8 | 12 258 | 11 090 | 11 |
| Provisionskostnader | - 732 | - 711 | 3 | - 556 | 32 | -3 058 | -1 855 | 65 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 153 | 807 | 43 | 36 | 3 428 | 2 121 | 62 | |
| Övriga rörelseintäkter | 486 | 154 | 455 | 7 | 1 137 | 1 714 | -34 | |
| Summa intäkter | 10 342 | 8 080 | 28 | 9 493 | 9 | 41 281 | 36 228 | 14 |
| Administrationskostnader | -3 361 | -3 230 | 4 | -3 664 | -8 | -13 458 | -13 909 | -3 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | -1 346 | -1 411 | -5 | -1 340 | 0 | -5 447 | -5 157 | 6 |
| Summa kostnader | -4 707 | -4 641 | 1 | -5 004 | -6 | -18 905 | -19 066 | -1 |
| Resultat före kreditförluster | 5 635 | 3 439 | 64 | 4 489 | 26 | 22 376 | 17 162 | 30 |
| Kreditförluster, netto | - 64 | - 186 | -66 | - 193 | -67 | - 520 | -1 065 | -51 |
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar | - 113 | - 237 | -52 | -1 770 | -94 | - 775 | -2 721 | -72 |
| Rörelseresultat | 5 458 | 3 016 | 81 | 2 526 | 116 | 21 081 | 13 376 | 58 |
| Bokslutsdispositioner | 262 | - 308 -185 | 274 | -4 | 781 | 966 | -19 | |
| Skatt | -1 159 | - 424 | 173 | - 45 | -3 679 | -2 072 | 78 | |
| Övriga skatter | - 148 | - 16 | - 138 | 19 | ||||
| Nettoresultat | 4 413 | 2 284 | 93 | 2 739 | 61 | 18 045 | 12 289 | 47 |
Totalresultat – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % |
| Nettoresultat | 4 413 | 2 284 | 93 | 2 739 | 61 | 18 045 | 12 289 | 47 |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | ||||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | - 362 | - 4 | 118 | - 423 | 863 | |||
| Kassaflödessäkringar | - 561 | 141 | 945 | - 665 | 3 095 | |||
| Omräkning utländsk verksamhet | - 34 | - 23 | 48 | - 25 | 36 | - 41 | - 3 | |
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | - 957 | 114 | 1 038 | -1 129 | 3 955 | |||
| Totalresultat | 3 456 | 2 398 | 44 | 3 777 | -8 | 16 916 | 16 244 | 4 |
| Balansräkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) |
|
|---|---|
| ------------------------------------------------------------- | -- |
| Aggregerad | 31 dec | 31 dec |
|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 55 712 | 59 170 |
| Utlåning till kreditinstitut | 166 267 | 194 285 |
| Utlåning till allmänheten | 1 080 438 | 1 056 807 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | 415 321 | 511 738 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 12 985 | 16 042 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall | 91 | |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 001 | 921 |
| Aktier och andelar i koncernföretag | 52 398 | 54 294 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 40 577 | 41 471 |
| Övriga tillgångar | 41 906 | 51 323 |
| Summa tillgångar | 1 866 605 | 1 986 142 |
| Skulder till kreditinstitut | 134 816 | 144 776 |
| In- och upplåning från allmänheten | 690 301 | 706 452 |
| Emitterade värdepapper | 632 403 | 682 519 |
| Finansiella skulder till verkligt värde | 202 791 | 247 510 |
| Övriga skulder | 53 532 | 49 956 |
| Avsättningar | 144 | 173 |
| Efterställda skulder | 31 372 | 40 191 |
| Obeskattade reserver | 23 466 | 23 102 |
| Totalt eget kapital | 97 780 | 91 463 |
| Summa skulder, obeskattade reserver och eget kapital | 1 866 605 | 1 986 142 |
| 1) Privatpersoners och mindre och medelstora företags inlåning som | ||
| täcks av insättningsgaranti | 111 990 | 110 659 |
| Privatpersoners och mindre och medelstora företags inlåning som | ||
| inte täcks av insättningsgaranti* | 124 753 | 107 188 |
| Övrig in- och upplåning | 453 558 | 488 605 |
| Summa In- och upplåning från allmänheten | 690 301 | 706 452 |
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 |
| För egna skulder ställda säkerheter | 399 047 | 366 518 |
| Övriga ställda säkerheter | 135 864 | 116 228 |
| Ansvarsförbindelser | 87 798 | 98 966 |
| Åtaganden | 434 656 | 382 324 |
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 |
| Tillgängligt kapital | ||
| Kärnprimärkapital | 91 951 | 83 027 |
| Primärkapital | 105 806 | 102 775 |
| Kapitalbas | 119 472 | 118 480 |
| Kapitalkrav | ||
| Riskexponeringsbelopp | 478 376 | 513 426 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 38 270 | 41 074 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 19,2% | 16,2% |
| Primärkapitalrelation | 22,1% | 20,0% |
| Total kapitalrelation | 25,0% | 23,1% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 3,12 | 2,88 |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 7,6% | 7,0% |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | 2,5% |
| varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert | 0,6% | |
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 14,7% | 11,7% |
Kapitaltäckning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Det internt bedömda kapitalkravet för moderbolaget uppgick till 44 miljarder kronor (52).
Detta är SEB
| Vision | Att leverera tjänster i världsklass till våra kunder. |
|---|---|
| Vårt syfte | Vi är övertygade om att ett entreprenöriellt tänkande liksom innovativa företag behövs för att skapa en bättre värld. Vi finns för att göra det möjligt för dem att uppnå sina ambitioner och lyckas i såväl goda som svåra tider. |
| Vår övergripande ambition | Att vara den klart ledande nordiska banken för företag och institutioner och den bästa universalbanken i Sverige och Baltikum. |
| Vilka vi betjänar | 2 300 storföretag, 700 finansiella institutioner, 257 000 små- och medelstora företag och 1,3 miljoner privatpersoner är helkunder hos SEB i huvudsakligen åtta länder runt Östersjön. |
| Våra strategiska prioriteringar | Ledande kundupplevelser – Utveckla långsiktiga kundrelationer baserade på förtroende. Kunderna ska känna att den service och rådgivning som erbjuds bygger på insikt om deras behov, är lämpliga och tillgängliga på deras villkor och att SEB proaktivt delar med sig av sin kunskap för deras bästa. |
| Tillväxt inom styrkeområden – Arbeta för tillväxt i tre utvalda kärnområden – stora företag och finansiella institutioner, små och medelstora företag i Sverige och sparerbjudande till privatpersoner och företag. |
|
| Motståndskraft och flexibilitet – Upprätthålla motståndskraft och flexibilitet för att kunna anpassa verksamheten till rådande marknadsförhållanden. Motståndskraften baseras på kostnads- och kapitaleffektivitet. |
|
| Värderingar | SEB styrs av sin uppförandekod och sina värderingar: Kunden först, engagemang, samarbete och enkelhet. |
| Medarbetare | Cirka 15 500 skickliga medarbetare betjänar kunder från kontor i cirka 20 länder: i olika tidszoner för att tillhandahålla tillgänglighet och kunskap om de lokala marknaderna. |
| Historik | 160 år av affärer, förtroende och kunskapsutbyte. Banken har alltid tagit ansvar för en hållbar samhällsutveckling genom att stödja företagande, internationella kontakter och långsiktiga relationer. |
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska)