AI assistant
SEB — Interim / Quarterly Report 2016
Apr 27, 2016
2966_rns_2016-04-27_9adb62f1-6c44-4409-83ad-fde7d200932e.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport
januari – mars 2016
STOCKHOLM 27 APRIL 2016
"2016 utgör startpunkten för vår nya treåriga affärsplan. I detta kvartal ledde dock det rådande marknadsläget till låg kundaktivitet."
Annika Falkengren
Första kvartalet 2016
(Jämfört med fjärde kvartalet 2015)
- Rörelseresultat -1,5 mdr kr (5,5). Nettoresultat -2,3 mdr kr (4,6).
- Rörelseintäkter 10,2 mdr kr (11,3) och rörelsekostnader 11,4 mdr kr (5,5).
- Exklusive engångsposter uppgick rörelseresultatet till 4,5 mdr kr, nettoresultatet till 3,7 mdr kr och rörelsekostnaderna till 5,4 mdr kr.
- Kreditförluster, netto, 0,3 mdr kr (0,2). Kreditförlustnivå 0,08 procent (0,06).
- Räntabilitet -6,6 procent (13,2) och vinst per aktie -1:05 kr (2:10).
- Exklusive engångsposter var räntabiliteten 10,1 procent och vinst per aktie 1:62 kr.
Volymer
(Jämfört med den 31 december 2015)
- Utlåning till allmänheten 1 402 mdr kr (1 353).
- Inlåning från allmänheten 968 mdr kr (884).
- Förvaltat kapital 1 637 mdr kr (1 700).
Kapital och likviditet
(Jämfört med den 31 december 2015)
- Kärnprimärkapitalrelation 19,1 procent (18,8).
- Bruttosoliditetsgrad 4,6 procent (4,9).
- Likviditetstäckningsgrad 132 procent (128).
- Likviditetsreserv 408 mdr kr (352).
SEB införde sin nya kundfokuserade organisation den 1 januari 2016. De finansiella konsekvenserna av omorganisationen publicerades i ett pressmeddelande den 29 mars 2016, inklusive detaljinformation och omräknade finansiella rapporter. Informationen finns tillgänglig på sebgroup.com/sv/ir i både i pdf- och excel-format.
Omorganisationen ledde till ett antal finansiella effekter vilka påverkade resultatet för det första kvartalet 2016 negativt. Tabellen nedan visar rörelseresultatet inklusive (rapporterat) och exklusive (underliggande) följande engångsposter:
-
- En nedskrivning av goodwill till ett belopp om 5 334 Mkr. I och med den nya organisationen fördelas goodwill till en lägre nivå än tidigare. Det nedskrivningsbehov som uppstod var av teknisk karaktär och beror på att goodwillen fördelades på affärsenhets- och geografinivå istället för på divisionsnivå. Kostnaden var inte skattemässigt avdragsgill.
-
- Finansiella engångseffekter från omstruktureringsåtgärder i Baltikum och Tyskland samt bortskrivning av immateriella IT-tillgångar som inte längre används. Totalt uppgick dessa poster till 615 Mkr med en positiv skatteeffekt på 101 Mkr.
. Pro forma resultaträkning – Första kvartalet 2016 rapporterat rörelseresultat, engångsposter och underliggande rörelseresultat
| Rapporterat | Underliggande Engångs |
Kv4 | Jan - mar | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv1 2016 | poster | Kv1 2016 | 2015 | % | 2015 | % |
| Summa rörelseintäkter | 10 222 | 0 | 10 222 | 11 280 | -9 | 11 538 | -11 |
| Summa rörelsekostnader | -11 365 | -5 949 | -5 416 | -5 478 | -1 | -5 484 | -1 |
| Resultat före kreditförluster | -1 143 | -5 949 | 4 806 | 5 802 | -17 | 6 054 | -21 |
| Kreditförluster m m | -313 | 0 | -313 | -297 | 5 | -264 | 19 |
| Rörelseresultat | -1 456 | -5 949 | 4 493 | 5 505 | -18 | 5 790 | -22 |
Redovisningseffekter av omorganisationen
All information i denna rapport, inklusive de historiska jämförelsetalen, är omräknade så att de återspeglar omorganisationen.
Omräkningen omfattar även en omfördelning av raden livförsäkringsintäkter, netto, till provisionsnettot, nettoresultatet av finansiella transaktioner och övriga intäkter, netto. Förutbetalda anskaffningskostnader inom livförsäkringsverksamheten rapporteras nu som en del av
provisionsnettot och inte längre som rörelsekostnader. Detta är i linje med marknadspraxis. SEB:s kostnadstak har anpassats i enlighet med detta och taket är nu 22 miljarder kronor för 2016 och 2017.
I denna rapport har SEB:s praxis när det gäller jämförelsetal förändrats. För resultaträkningen avser jämförelsetalen nu föregående kvartal. Affärsvolymerna jämförs med utgången av 2015, om inte annat anges.
VD har ordet
Utvecklingen med negativa räntor, hög global skuldsättning och volatila börser visar att den globala tillväxten ännu inte har tagit riktig fart. De nordiska ekonomierna står inför olika utmaningar. I Sverige bidrar ökad privat liksom offentlig konsumtion till en stark BNP-utveckling över trend. Samtidigt kvarstår obalanserna på bomarknaden. Under kvartalet sänkte Riksbanken reporäntan ytterligare 15 baspunkter till minus en halv procent. Tillväxten i Danmark är relativt stabil, medan lägre energipriser pressar tillväxten i Norge. Strukturella problem fortsätter att påverka den finska ekonomin. De baltiska länderna fortsätter att visa god motståndskraft mot de ryska sanktionerna. I början av året föll aktiemarknaderna kraftigt på grund av volatila oljepriser och osäkra tillväxtförväntningar i Kina. Mot slutet av kvartalet återhämtade sig aktiemarknaderna något och kreditspreadarna minskade på nytt.
Rörelseresultatet påverkades av engångsposter
Vår vision att leverera service i världsklass speglar vår syn på framtiden där kundorientering och digitalisering ökar i betydelse. Kundupplevelsen kommer att vara avgörande. Mot bakgrund av detta har vi organiserat om banken och vi förändrar vårt sätt att arbeta.
Omorganisationen, som vi kommunicerade den 29 mars, gjordes den 1 januari utifrån kundsegment och medförde en teknisk nedskrivning av goodwill på 5,3 miljarder kronor. Med de nya divisionerna prövas nedskrivningsbehov av goodwill på affärsenhets- och geografisk nivå och inte divisionsnivå. Under kvartalet hade vi även andra engångseffekter som uppgick till 0,6 miljarder kronor. Exklusive dessa engångsposter uppgick rörelseresultatet till 4,5 miljarder kronor och räntabiliteten var 10,1 procent.
Låg kundaktivitet i det nuvarande marknadsläget
Detta kvartal utgör startpunkten för vår nya treåriga affärsplan. I det nuvarande läget – med stor osäkerhet på de finansiella marknaderna och negativa räntor som verkar bestå även i ett längre perspektiv – var kundernas aktivitetsnivå låg. Det medförde att alla intäktsrader minskade jämfört med fjärde kvartalet förra året.
Storföretagens efterfrågan på riskhanteringtjänster var fortsatt hög. Låga investeringsnivåer och praktiskt taget inga företagsförvärv begränsade däremot efterfrågan på företagslån. Antalet börsintroduktioner i Norden tappade fart jämfört med förra året.
Det mer positiva stämningsläget bland de små och medelstora företagen under det andra halvåret 2015 kvarstod. Vi fortsätter att ta emot helbankskunder både i Sverige och Baltikum och företagskunderna i detta segment ökade efterfrågan på krediter i Sverige och Litauen.
Institutionella investerare och privatpersoner har varit försiktiga när det gäller placeringar. Vi ser att de negativa räntorna verkar tvinga pensionsfonder och andra långsiktiga institutionella investerare att söka efter mer högavkastande räntebärande placeringar.
Privatpersonerna fortsatte att efterfråga sparprodukter med låg risk. Under kvartalet lanserade vi vårt erbjudande med traditionella försäkringar inom tjänstepensionsområdet. Inom långsiktigt sparande ser vi att kunderna uppskattar våra digitala kundmöten som tillhandahåller lättillgänglig rådgivning på distans. Antalet möten ökade med mer än 50 procent och med höga betyg av kunderna. Överlag fortsätter privatkundernas användning av mobila banktjänster snabbt att öka och antalet var 3,5 gånger fler än för internetbanken.
God kreditkvalitet och starkare kapitalposition
Som företagsbank är vi stolta över att vi känner våra kunder så väl. Kreditkvaliteten var fortsatt stabil och stark med en kreditförlustnivå på 8 baspunkter. Reserveringsgraden för problemlån uppgick till 62 procent. Vi fortsätter att förstärka balansräkningen så att vår viktiga roll att alltid stödja både företags- och privatkunderna är säkrad. Kärnprimärkapitalrelationen uppgick till 19,1 procent.
Vår ambitiösa resa mot att tillhandahålla service i världsklass till våra kunder har bara börjat. Med marknadsutvecklingen i det första kvartalet blev det en tuff start för oss. Men med elva kvartal kvar för att genomföra affärsplanen är vi fortsatt fokuserade och fast beslutna att nå vår vision.
SEB Delårsrapport januari – mars 2016 4
Första kvartalet 2016
Rörelseresultatet uppgick till -1 456 Mkr (5 505) och nettoresultatet (efter skatt) uppgick till -2 294 Mkr (4 601).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna uppgick till 10 222 Mkr (11 280).
Räntenettot blev 4 636 Mkr, vilket var i nivå med det fjärde kvartalet 2015 (4 677). Den negativa svenska reporäntan sänktes från -0,35 till -0,50 procent under kvartalet och ECB sänkte sin refinansieringsränta till noll i mars.
| Kv1 | Kv4 | Kv1 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Kunddrivet räntenetto | 4 967 | 4 810 | 4 559 |
| Räntenetto från övriga aktiviteter | -331 | -133 | 387 |
| Summa | 4 636 | 4 677 | 4 946 |
Det kunddrivna räntenettot ökade med 157 Mkr jämfört med det fjärde kvartalet förra året. Förändringen var marginaldriven, både när det gäller ut- och inlåning från kunderna. Räntenettot från övriga aktiviteter minskade med 198 Mkr sedan årsskiftet. Myndighetsavgifterna, inklusive resolution- och insättningsgarantiavgifter, uppgick till 329 Mkr, en 10-procentig ökning från det genomsnittliga kvartalet förra året.
Provisionsnettot minskade med 11 procent till 3 897 Mkr (4 395). Kortintäkterna minskade något på grund av säsongsmässiga effekter och på grund av att myndigheternas begränsning av mellanbanksavgifter på kort nu fått genomslag ett helt kvartal. Betalningsprovisioner var något högre än föregående kvartal. Kundernas låga efterfrågan på större företagstransaktioner och lån påverkade provisionsnettot negativt. Den negativa utvecklingen på börserna gav lägre marknadsvärden vilket ledde till minskade provisioner från kapitalförvaltningen. De resultatbaserade intäkterna för det första kvartalet uppgick till 22 Mkr (183). Provisionsnettot från livförsäkringsverksamheten uppgick till 245 Mkr, en minskning på 13 procent jämfört med det fjärde kvartalet 2015.
Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade med 238 Mkr till 1 385 Mkr sedan årsskiftet (1 623). Den orealiserade värderingsjusteringen, netto, hänförlig till motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA) och utgivna strukturerade obligationer (OCA) var 273 Mkr lägre än föregående kvartal. Mot slutet av kvartalet blev kunderna allt mer aktiva och nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade. Dock minskade det för den traditionella livförsäkringsverksamheten i Sverige och Danmark.
Övriga intäkter, netto, uppgick till 304 Mkr (585). Både i det fjärde kvartalet 2015 och det första kvartalet 2016 ingick en kombination av realiserade kapitalvinster och orealiserade värderings- och säkringseffekter i posten.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna uppgick till 11 365 Mkr. De underliggande rörelsekostnaderna minskade till 5 416 Mkr (5 478). I de underliggande kostnaderna ingår inte engångseffekterna: nedskrivning av goodwill till ett belopp på 5 334 Mkr, omstrukturering av verksamheten i Baltikum och Tyskland och en bortskrivning av immateriella IT-tillgångar som inte längre används, totalt 615 Mkr.
Som en del av förändringen i rapporteringen av livförsäkringsverksamheten, har de förutbetalda anskaffningskostnaderna flyttats från rörelsekostnader till provisionsnetto. SEB:s kostnadstak på 22,5 miljarder kronor har ändrats i linje med detta och taket uppgår nu till 22 miljarder kronor för 2016 och 2017.
Vinster och förluster från materiella och immateriella tillgångar
Nettot av vinster och förluster från materiella och immateriella tillgångar uppgick till en förlust om 22 Mkr (78) som främst utgörs av värderingseffekter på tillgångar som innehas för försäljning i bankens baltiska fastighetsbolag.
Kreditförlustreserveringar
Kreditförluster, netto uppgick till 291 Mkr (219). Kreditförlustnivån var 8 baspunkter (6).
Skatt
Den totala skattekostnaden var 838 Mkr (904). Goodwillnedskrivningen var inte avdragsgill. Exklusive denna post var den effektiva skattesatsen för första kvartalet 22 procent. I skattekostnaderna ingick skatt på en utdelning från SEB:s dotterbolag i Estland. Utdelningen uppgick till 186 Mkr. Dotterbolagets resultat beskattas först när det betalas ut som en utdelning.
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till totalt -2 343 Mkr (1 317).
En omvärdering av de förmånsbestämda pensionsplanerna gav en negativ nettoeffekt på 3 105 Mkr i det första kvartalet att jämföra med en positiv effekt i det fjärde kvartalet förra året på 2 736 Mkr. Marknadsvärdet på pensionsplanernas tillgångar minskade medan pensionsskulden ökade när diskonteringsräntan sänktes. Diskonteringsräntan i Sverige sänktes under kvartalet till 2,5 procent (3,1). I Tyskland sänktes den till 1,7 procent (2,4).
Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga kassaflödessäkringar, finansiella tillgångar som kan säljas och omräkningen av den utländska verksamheten, var positiv och uppgick till 762 Mkr (-1 419). I värderingen av finansiella tillgångar som kan säljas ingick innehav av bankens baltiska dotterbolags medlemskap i VISA Europe.
Affärsvolymer
Balansomslutningen i slutet av kvartalet uppgick till 2 700 miljarder kronor vilket var en ökning med 204 miljarder kronor jämfört med årsskiftet (2 496). Vid årsskiftet var handelsvolymen av repor och finansiella instrument låg, vilket ledde till färre emissioner av kortfristiga certifikat och minskade volymen kortfristig inlåning från finansföretag. Detta återställdes under det första kvartalet.
Utlåningen till allmänheten uppgick till 1 402 miljarder kronor, en ökning med 49 miljarder kronor under kvartalet. Exklusive repor och skuldinstrument ökade utlåningen till allmänheten med 15 miljarder kronor.
| Mar | Dec | Mar | |
|---|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2016 | 2015 | 2015 |
| Offentlig förvaltning | 36 | 38 | 56 |
| Hushåll | 530 | 530 | 519 |
| Företag | 725 | 708 | 712 |
| Repor | 93 | 59 | 108 |
| Skuldinstrument | 18 | 18 | 22 |
| Utlåning till allmänheten | 1 402 | 1 353 | 1 417 |
SEB:s totala kreditportfölj (som omfattar både volymer i balansräkningen och åtaganden utanför balansräkningen) uppgick till 1 993 miljarder kronor (2 065). Under kvartalet ökade hushållens lån och lånelöften med 6 miljarder kronor. Krediter och åtaganden utanför balansräkningen till segmenten företag och fastighetsförvaltning minskade med 7 miljarder kronor.
Inlåning från allmänheten uppgick till 968 miljarder kronor, vilket var en ökning med 84 miljarder kronor jämfört med årsskiftet.
| Mar | Dec | Mar | |
|---|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2016 | 2015 | 2015 |
| Offentlig förvaltning | 38 | 29 | 79 |
| Hushåll | 261 | 262 | 246 |
| Företag | 648 | 586 | 690 |
| Repor | 21 | 7 | 5 |
| In- och upplåning från allmänheten | 968 | 884 | 1 020 |
Jämfört med årsskiftet var hushållsinlåningen oförändrad medan kortfristig inlåning från främst finansföretag ökade med 62 miljarder kronor.
Det förvaltade kapitalet uppgick till 1 637 miljarder kronor (1 700). Nettoinflödet under kvartalet var 7 miljarder kronor. Det totala marknadsvärdet minskade med 70 miljarder kronor.
Depåförvaringsvolymen minskade med de lägre börsvärdena och uppgick till 6 712 miljarder kronor (7 196).
Marknadsrisk
SEB:s affärsmodell drivs av kundernas efterfrågan. Value-at-Risk (VaR) i handelslagret var i genomsnitt 113 Mkr i det första kvartalet 2016 (108 i snitt i fjärde kvartalet 2015). I genomsnitt förväntas koncernen, med 99 procents sannolikhet, inte förlora mer än detta belopp under en period på tio handelsdagar. Det volatila första kvartalet präglades av svängningar i både kreditspreadar och aktiemarknader, fallande räntor liksom åtgärder från centralbankerna. Det
ledde till ökningen i genomsnittligt VaR jämfört med föregående kvartal.
Likviditet och långfristig upplåning
Under det första kvartalet förföll 18 miljarder kronor i långfristig upplåning (14 miljarder var säkerställda obligationer, 3 miljarder var seniora obligationer och 1 miljard var strukturerad finansering). 47 miljarder kronor emitterades (bestående av 27 miljarder kronor i säkerställda obligationer och 20 miljarder i seniora obligationer). Kortfristiga certifikat ökade med 8 miljarder kronor under kvartalet.
Likviditetsreserven uppgick till 408 miljarder kronor vid periodens utgång (352).
Finansinspektionen kräver att likviditetstäckningsgraden (beräknat enligt för Sverige anpassade regler) skall vara minst 100 procent, totalt, samt i euro respektive US-dollar. Vid slutet av perioden uppgick likviditetstäckningsgraden till 132 procent (128) och till 200 respektive 277 procent för USdollar och euro.
Bankens målsättning är att alltid ha en stabil finansiering. SEB:s interna strukturella likviditetsmått, core gap, som mäter relationen mellan stabil finansiering och tillgångar som inte är likvida, var 113 procent.
Rating
Moody's rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till Aa3 med stabila utsikter tack vare SEB:s höga kreditkvalitet, stabila resultat, diversifiering liksom ökad effektivitet.
Fitch rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till A+ med positiva utsikter. Utsikterna återspeglar SEB:s starka inhemska verksamhet, speciellt på företagssidan, SEB:s goda kapitalisering, sunda kreditkvalitet och solida intjäning.
S&P rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till A+ med stabila utsikter. S&P:s åsikt är baserad på bankens positiva utveckling av kapital och intjäning som kan kompensera effekten av den risk i den svenska ekonomin som S&P uppfattar.
Kapitalposition
SEB:s kärnprimärkapitalrelation uppgick till 19,1 procent. Vid årsskiftet uppskattade SEB summan av kärnprimärkapitalkraven under pelare 1 och 2 (med pelare 2-kraven beräknade enligt Finansinspektionens metoder) till 16,0 procent och vid kvartalsskiftet uppskattades kravet till 16,2 procent. Banken strävar efter en buffert på cirka 1,5 procentenheter över kapitalkravet.
Följande tabell visar riskexponeringsbeloppet och kapitalrelationerna enligt Basel III.
| Mar | Dec | Mar | |
|---|---|---|---|
| Kapitalkrav, Basel III | 2016 | 2015 | 2015 |
| Riskexponeringsbelopp, mdr kr | 563 | 571 | 623 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 19.1 | 18.8 | 16.6 |
| Primärkapitalrelation, % | 21.5 | 21.3 | 18.8 |
| Total kapitalrelation, % | 23.9 | 23.8 | 21.1 |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 4.6 | 4.9 | 4.1 |
Riskexponeringsbeloppet (REA) minskade med 8 miljarder kronor i det första kvartalet 2016. Minskningen berodde främst på en minskning i underliggande marknadsrisk. Det ytterligare riskexponeringsbelopp som SEB vid årsskiftet som en försiktighetsåtgärd kom överens med Finansinspektionen om att etablera kvarstod på 9 miljarder kronor.
Eget kapital minskade på grund av förlusten i det första kvartalet. Likviddagen för 2015 års utdelning var den 31 mars 2016. Utdelningsbeloppet på 11,5 miljarder kronor minskade det egna kapitalet. Eftersom det redan finns ett krav att dra bort goodwill från kapitalbasen var effekten av goodwillnedskrivningen på kapitalnyckeltalen minimal.
Kärnprimärkapitalrelationen förbättrades med 0,3 procentenheter jämfört med årsskiftet, främst drivet av det lägre riskexponeringsbeloppet.
Finansiella mål
SEB:s långsiktiga finansiella mål är att:
- utdelningen per aktie skall vara 40 procent eller mer av vinst per aktie varje år,
- upprätthålla en kärnprimärkapitalrelation som är cirka 1,5 procentenheter högre än gällande kapitalkrav från Finansinspektionen, och
- skapa en konkurrenskraftig avkastning på kapitalet.
Banken strävar över tid efter att nå en uthållig lönsamhet på 15 procent.
Risker och osäkerhetsfaktorer
SEB tar kredit-, marknads-, likviditets-, IT och operativa samt livförsäkringsrisker. Koncernens riskstruktur och dess risk-, likviditets- och kapitalhantering beskrivs mer detaljerat i SEB:s årsredovisning för 2015 (sidorna 40-46 samt not 18-20) och i 'Capital Adequacy and Risk Management Report' för 2015 (på engelska). Ytterligare information finns i Fact Book (på engelska) som publiceras kvartalsvis.
Den makroekonomiska utvecklingen är fortfarande osäker, de stora globala obalanserna kvarstår och om världens centralbanker minskar likviditetsstödet till de finansiella marknaderna kan svårbedömda direkta och indirekta effekter på banken uppstå. I tillägg finns det en osäkerhet om ett möjligt utdraget läge med låga eller negativa räntor.
Övrig information
Visa Inc. tillkännagav den 2 november 2015 att de planerar att förvärva Visa Europe (en medlemsägd organisation) för att skapa ett globalt Visa-företag. Transaktionen består dels av en förskottsbetalning och dels av en möjlig tilläggssköpeskilling baserat på intjäning fyra år efter att affären avslutas. SEB ingår i Visa Europe genom flertalet direkta och indirekta medlemskap.
Transaktionen är föremål för godkännande av myndigheter och förväntas bli avslutad under andra kvartalet 2016. SEB kommer att erhålla betalningen så snart som möjligt efter affären avslutas men den exakta tidpunkten och slutlikviden respektive andelen av köpeskillingen är fortfarande osäker.
Stockholm den 27 april 2016
Verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten för januari- mars 2016 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Annika Falkengren Verkställande direktör och koncernchef
Presskonferens och sändning via nätet
Presskonferensen kl. 10.00 den 27 april 2016 på Kungsträdgårdsgatan 8 med VD och koncernchef Annika Falkengren kan följas i direktsändning på svenska på www.sebgroup.com/sv/ir och samtidigt tolkad till engelska på www.sebgroup.com/ir. Där finns den också tillgänglig i efterhand.
Telefonkonferens
Telefonkonferensen som äger rum kl. 13.30 den 27 april 2016, med VD och koncernchef Annika Falkengren, ekonomioch finansdirektör Jan Erik Back och chefen för Investor Relations Jonas Söderberg, är tillgänglig på telefonnummer +44(0)20 7162 0077 eller +46(0)8 5052 0110, konferens-ID: 958391 (inringning minst tio minuter i förväg). Konferensen är även tillgänglig i efterhand på www.sebgroup.com/sv/ir.
Ytterligare upplysningar lämnas av:
Jan Erik Back, ekonomi- och finansdirektör Tel: 08-22 19 00 Jonas Söderberg, chef Investor Relations Tel: 08-763 83 19, mobil 073-521 02 66 Viveka Hirdman-Ryrberg, kommunikationsdirektör Tel. 08-763 85 77, mobil 070-550 35 00
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) 106 40 Stockholm Telefon: 0771-62 10 00 www.sebgroup.com/sv Organisationsnummer: 502032-9081
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska).
Finansiell kalender
| 14 juli 2016 | Delårsrapport januari-juni 2016 | Den tysta perioden börjar den 7 juli |
|---|---|---|
| 20 oktober 2016 | Delårsrapport januari-september 2016 | Den tysta perioden börjar den 7 oktober |
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EUkommissionen. Därutöver tillämpas lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Kompletterande redovisningsregler för koncerner (RFR 1). Moderbolaget har upprättat delårsrapporten i enlighet med lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitutioner och värdepappersbolag. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Redovisning för juridiska personer (RFR 2) tillämpats.
Från och med räkenskapsåret 2016 trädde förtydliganden av flera IFRS standarder i kraft. IAS 27 Separata finansiella rapporter har uppdaterats avseende kapitalandelsmetoden i separata finansiella rapporter. IFRS 11 Samarbetsarrangemang har uppdaterats avseende hur förvärv av andelar i gemensamma verksamheter redovisas. IAS 16 Materiella anläggningstillgångar och IAS 38 Immateriella tillgångar har förtydligats avseende godkända metoder för nedskrivning och amortering. IAS 1 Utformning av finansiella rapporter har uppdaterats med förtydliganden av bland annat begreppet
väsentlighet och vissa upplysningskrav. Förbättringar av IFRS standarder (perioden 2012-2014) har i begränsad omfattning ändrat flera standarder. Ändringarna har inte haft en väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter eller kapitaltäckning och stora exponeringar.
IFRS 4 Försäkringsavtal tillåter redovisningsprinciper som inte är enhetliga för försäkringskontrakt. I Danmark har redovisnings-principerna för att beräkna försäkringsskulden ändrats per 1 januari 2016 för att anpassas till principerna i Solvens II.
Omorganisationen den 1 januari 2016 gjorde att SEB:s segmentrapportering ändrades. Goodwill omfördelades på affärsenhets- och geografisk nivå i stället för på divisionsnivå i enlighet med IFRS 8 Rörelsesegment och IAS 36 Nedskrivningar.
För moderbolaget har lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd uppdaterats. De huvudsakliga ändringarna avser en IFRS-anpassning av presentation och upplysningar om eventualförpliktelser. Vidare har en bunden fond inom eget kapital skapats för immateriella anläggningstillgångar avseende utgifter för företagets eget utvecklingsarbete.
I alla övriga väsentliga aspekter är koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper och beräkningsgrunder samt presentation oförändrade jämfört med årsredovisningen för 2015.
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av bokslutskommunikén för Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) för perioden 1 januari 2016 till 31 mars 2016. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements, ISRE 2410, Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag samt för moderbolagets del i enlighet med Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.
Stockholm den 27 april 2016 PricewaterhouseCoopers AB
Peter Nyllinge Auktoriserad revisor Huvudansvarig
SEB-koncernen
Resultaträkning – SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Jan - mar | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Räntenetto | 4 636 | 4 677 | -1 | 4 636 | 4 946 | -6 | 18 938 |
| Provisionsnetto | 3 897 | 4 395 | -11 | 3 897 | 4 670 | -17 | 18 345 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 385 | 1 623 | -15 | 1 385 | 1 709 | -19 | 5 478 |
| Övriga intäkter, netto | 304 | 585 | -48 | 304 | 213 | 43 | 1 002 |
| Summa rörelseintäkter | 10 222 | 11 280 | -9 | 10 222 | 11 538 | -11 | 43 763 |
| Personalkostnader | -3 751 | -3 524 | 6 | -3 751 | -3 556 | 5 | -14 436 |
| Övriga kostnader | -1 704 | -1 731 | -2 | -1 704 | -1 683 | 1 | -6 355 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | -5 910 | - 223 | -5 910 | - 245 | -1 011 | ||
| Summa rörelsekostnader | -11 365 | -5 478 | 107 | -11 365 | -5 484 | 107 | -21 802 |
| Resultat före kreditförluster | -1 143 | 5 802 | -1 143 | 6 054 | 21 961 | ||
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | - 22 | - 78 | -72 | - 22 | - 76 | -71 | - 213 |
| Kreditförluster, netto | - 291 | - 219 | 33 | - 291 | - 188 | 55 | - 883 |
| Rörelseresultat | -1 456 | 5 505 | -1 456 | 5 790 | 20 865 | ||
| Skatt | - 838 | - 904 | -7 | - 838 | -1 139 | -26 | -4 284 |
| Nettoresultat | -2 294 | 4 601 | -2 294 | 4 651 | 16 581 | ||
| Minoritetens andel | |||||||
| Aktieägarnas andel | -2 294 | 4 601 | -2 294 | 4 651 | 16 581 | ||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | -1:05 | 2:10 | -1:05 | 2:12 | 7:57 | ||
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | -1:04 | 2:09 | -1:04 | 2:11 | 7:53 |
Totalresultat – SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Jan - mar | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Nettoresultat | -2 294 | 4 601 | -2 294 | 4 651 | 16 581 | ||
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 498 | - 387 | 498 | 95 | - 719 | ||
| Kassaflödessäkringar | 190 | - 562 | 190 | 498 | - 667 | ||
| Omräkning utländsk verksamhet | 74 | - 470 | 74 | - 227 | - 573 | ||
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||
| Förmånsbestämda pensionsplaner | -3 105 | 2 736 | -3 105 | - 767 | 4 178 | ||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | - 2 343 | 1 317 | - 2 343 | - 401 | 2 219 | ||
| Totalresultat | - 4 637 | 5 918 | - 4 637 | 4 250 | 18 800 | ||
| Minoritetens andel | |||||||
| Aktieägarnas andel | -4 637 | 5 918 | -4 637 | 4 250 | 18 800 |
Balansräkning – SEB-koncernen
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 151 214 | 101 429 | 202 537 |
| Övrig utlåning till centralbanker | 7 251 | 32 222 | 1 714 |
| Utlåning till kreditinstitut1) | 81 378 | 58 542 | 117 977 |
| Utlåning till allmänheten | 1 402 360 | 1 353 386 | 1 417 342 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde2) | 929 749 | 826 945 | 1 104 400 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 151 | 104 | 139 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas2) | 37 253 | 37 368 | 43 892 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall2) | 90 | ||
| Tillgångar som innehas för försäljning | 618 | 801 | 1 400 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 082 | 1 181 | 1 155 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 20 307 | 26 203 | 26 890 |
| Övriga tillgångar | 68 724 | 57 783 | 61 680 |
| Summa tillgångar | 2 700 087 | 2 495 964 | 2 979 216 |
| Skulder till centralbanker och kreditinstitut | 171 066 | 118 506 | 211 439 |
| In- och upplåning från allmänheten | 967 795 | 883 785 | 1 020 177 |
| Skulder till försäkringstagare | 368 106 | 370 709 | 389 547 |
| Emitterade värdepapper | 674 616 | 639 444 | 736 605 |
| Övriga finansiella skulder till verkligt värde | 266 702 | 230 785 | 358 627 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 1 727 | 1 608 | 2 046 |
| Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning | 240 | ||
| Övriga skulder | 89 521 | 75 084 | 95 571 |
| Avsättningar | 2 598 | 1 873 | 3 167 |
| Efterställda skulder | 31 719 | 31 372 | 33 113 |
| Totalt eget kapital | 126 237 | 142 798 | 128 684 |
| Summa skulder och eget kapital | 2 700 087 | 2 495 964 | 2 979 216 |
| 1) Utlåning till kreditinstitut samt likvida placeringar hos andra direkta deltagare i system för överföring av betalningar. | |||
|---|---|---|---|
| 2) Varav obligationer och andra räntebärande värdepapper. | 376 470 | 295 444 | 406 244 |
En balansräkning med mer detaljerad information finns i Fact Book.
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – SEB-koncernen
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Säkerheter ställda för egna skulder1) | 540 635 | 496 825 | 591 323 |
| Säkerheter ställda för skulder till försäkringstagarna | 368 106 | 370 709 | 389 547 |
| Övriga ställde säkerheter2) | 139 003 | 146 521 | 173 880 |
| Ställda säkerheter | 1 047 744 | 1 014 055 | 1 154 750 |
| Ansvarsförbindelser | 103 151 | 109 297 | 115 290 |
| Åtaganden | 627 422 | 609 872 | 710 597 |
| Ansvarsförbindelse och åtaganden | 730 573 | 719 169 | 825 887 |
1) Varav tillgångar pantsatta för säkerställda obligationer 357 017 Mkr (354 651/366 370).
2) Värdepapperslån 58 828 Mkr (63 528/85 151) och pantsatta men ej utnyttjade obligationer 66 012 Mkr (73 781/79 435).
Nyckeltal - SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Jan - mar | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
| Räntabilitet på eget kapital, % | -6,58 | 13,19 | -6,58 | 13,81 | 12,24 |
| Räntabilitet på eget kapital exklusive engångsposter1), % | 10,09 | 13,10 | 10,09 | 13,81 | 12,85 |
| Räntabilitet på totala tillgångar, % | -0,33 | 0,65 | -0,33 | 0,64 | 0,57 |
| Räntabilitet på riskexponeringsbelopp, % | -1,61 | 3,10 | -1,61 | 2,99 | 2,71 |
| K/I-tal | 1,11 | 0,49 | 1,11 | 0,48 | 0,50 |
| K/I-tal exklusive engångsposter1) | 0,53 | 0,49 | 0,53 | 0,48 | 0,49 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | -1:05 | 2:10 | -1:05 | 2:12 | 7:57 |
| Vägt antal aktier2), miljoner | 2 192 | 2 193 | 2 192 | 2 189 | 2 191 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | -1:04 | 2:09 | -1:04 | 2:11 | 7:53 |
| Vägt antal aktier efter utspädning3), miljoner | 2 202 | 2 203 | 2 202 | 2 202 | 2 203 |
| Substansvärde per aktie, kr | 64:43 | 72:09 | 64:43 | 66:22 | 72:09 |
| Eget kapital per aktie, kr | 57:61 | 65:11 | 57:61 | 58:76 | 65:11 |
| Aktieägarnas kapital, genomsnitt miljarder kr | 139,5 | 139,6 | 139,5 | 134,7 | 135,5 |
| Kreditförlustnivå, % | 0,08 | 0,06 | 0,08 | 0,05 | 0,06 |
| Likviditetstäckningsgrad4), % | 132 | 128 | 132 | 124 | 128 |
| Kapitalkrav, Basel III: | |||||
| Riskexponeringsbelopp, Mkr | 562 754 | 570 840 | 562 754 | 623 454 | 570 840 |
| Uttryckt som kapitalkrav, Mkr | 45 020 | 45 667 | 45 020 | 49 874 | 45 667 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 19,1 | 18,8 | 19,1 | 16,6 | 18,8 |
| Primärkapitalrelation, % | 21,5 | 21,3 | 21,5 | 18,8 | 21,3 |
| Total kapitalrelation, % | 23,9 | 23,8 | 23,9 | 21,1 | 23,8 |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 4,6 | 4,9 | 4,6 | 4,1 | 4,9 |
| Antal befattningar5) | 15 416 | 15 416 | 15 404 | 15 732 | 15 605 |
| Depåförvaring, miljarder kronor | 6 712 | 7 196 | 6 712 | 7 603 | 7 196 |
| Förvaltat kapital, miljarder kronor | 1 637 | 1 700 | 1 637 | 1 832 | 1 700 |
1) Beslut om källskatt i Schweiz i kv 2 2015. Nedskrivning av goodwill och omstruktureringseffekter första kvartalet 2016.
2) Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 850 426 A-aktier för de långsiktiga aktieprogrammen vid årsskiftet 2015. Under 2016 har SEB återköpt 2 870 000 aktier och 710 904 aktier har sålts. Per den 31 mars 2016 ägde SEB således 3 009 522 A-aktier till ett marknadsvärde av 233 Mkr.
3) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
4) Enligt vid varje tidpunkt gällande regler från Finansinspektionen.
5) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
I SEB:s Fact Book, finns denna tabell tillgänglig (på engelska) med nio kvartals historik.
Resultaträkning kvartalsvis - SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Kv3 | Kv2 | Kv1 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 | 2015 | 2015 |
| Räntenetto | 4 636 | 4 677 | 4 683 | 4 632 | 4 946 |
| Provisionsnetto | 3 897 | 4 395 | 4 086 | 5 194 | 4 670 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 385 | 1 623 | 1 152 | 994 | 1 709 |
| Övriga intäkter, netto | 304 | 585 | 28 | 176 | 213 |
| Summa rörelseintäkter | 10 222 | 11 280 | 9 949 | 10 996 | 11 538 |
| Personalkostnader | -3 751 | -3 524 | -3 602 | -3 754 | -3 556 |
| Övriga kostnader | -1 704 | -1 731 | -1 436 | -1 505 | -1 683 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||
| tillgångar | -5 910 | - 223 | - 284 | - 259 | - 245 |
| Summa rörelsekostnader | -11 365 | -5 478 | -5 322 | -5 518 | -5 484 |
| Resultat före kreditförluster | -1 143 | 5 802 | 4 627 | 5 478 | 6 054 |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella | |||||
| tillgångar | - 22 | - 78 | - 53 | - 6 | - 76 |
| Kreditförluster, netto | - 291 | - 219 | - 256 | - 220 | - 188 |
| Rörelseresultat | -1 456 | 5 505 | 4 318 | 5 252 | 5 790 |
| Skatt | - 838 | - 904 | - 915 | -1 326 | -1 139 |
| Nettoresultat | -2 294 | 4 601 | 3 403 | 3 926 | 4 651 |
| Minoritetens andel | |||||
| Aktieägarnas andel | -2 294 | 4 601 | 3 403 | 3 926 | 4 651 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | -1:05 | 2:10 | 1:55 | 1:79 | 2:12 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | -1:04 | 2:09 | 1:54 | 1:78 | 2:11 |
Resultaträkning per division – SEB-koncernen
| Stora | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Företag & | Liv & | ||||||
| Finansiella | Företag & | Investment | Elimine | SEB | |||
| Jan-mar 2016, Mkr | Institutioner | Privatkunder | Baltikum | Management | Övrigt | ringar | koncernen |
| Räntenetto | 2 081 | 2 188 | 507 | - 14 | - 113 | - 13 | 4 636 |
| Provisionsnetto | 1 384 | 1 275 | 263 | 917 | 9 | 49 | 3 897 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 897 | 90 | 55 | 367 | - 24 | 1 385 | |
| Övriga intäkter, netto | 175 | 6 | - 5 | 18 | 110 | 304 | |
| Summa rörelseintäkter | 4 537 | 3 559 | 820 | 1 288 | - 18 | 36 | 10 222 |
| Personalkostnader | -1 087 | - 844 | - 182 | - 374 | -1 274 | 10 | -3 751 |
| Övriga kostnader | -1 355 | - 888 | - 320 | - 232 | 1 137 | - 46 | -1 704 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||||
| tillgångar1) | - 114 | - 16 | - 14 | - 13 | -5 753 | -5 910 | |
| Summa rörelsekostnader | -2 556 | -1 748 | - 516 | - 619 | -5 890 | - 36 | -11 365 |
| Resultat före kreditförluster | 1 981 | 1 811 | 304 | 669 | -5 908 | -1 143 | |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella | |||||||
| tillgångar | - 22 | - 22 | |||||
| Kreditförluster, netto | - 122 | - 119 | - 49 | - 1 | - 291 | ||
| Rörelseresultat | 1 859 | 1 692 | 233 | 669 | -5 909 | -1 456 |
1) Nedskrivningen av goodwill redovisas under Övrigt.
Som kommunicerats den 17 november 2015 omorganiserades banken i början av 2016 för att kunna vara verkligt kundorienterad. Divisionen Stora Företag & Finansiella Institutioner omfattar verksamheten i före detta Stora Företag och Institutioner samt verksamheten för institutionella kunder från före detta divisionen Kapitalförvaltning. Divisionen Företag & Privatkunder betjänar små- och medelstora företag och privatkunder, inklusive Private Banking, i Sverige. Divisionen Liv & Investment Management som stöttar de kundorienterade divisionerna omfattar före detta Liv-divisionen samt investment management-verksamheten som tidigare var en del av Kapitalförvaltning. Division Baltikum förblir oförändrad. Inom ramen för att definiera rörelsesegmenten har koncernens högsta verkställande beslutsfattare ändrats från verkställande ledning till verkställande direktören.
Stora Företag & Finansiella Institutioner
Divisionen erbjuder affärsbank- och investmentbanktjänster riktade till stora företag och institutioner, främst i Norden och Tyskland. Kunderna betjänas också genom dess internationella nätverk.
Resultaträkning
| Kv1 | Kv4 | Jan - Mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Räntenetto | 2 081 | 2 026 | 3 | 2 081 | 2 061 | 1 | 7 953 |
| Provisionsnetto | 1 384 | 1 643 | - 16 | 1 384 | 1 532 | - 10 | 6 789 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 897 | 1 119 | - 20 | 897 | 1 235 | - 27 | 3 987 |
| Övriga intäkter, netto | 175 | 236 | - 26 | 175 | 66 | 165 | 528 |
| Summa rörelseintäkter | 4 537 | 5 024 | - 10 | 4 537 | 4 894 | - 7 | 19 257 |
| Personalkostnader | -1 087 | - 961 | 13 | -1 087 | - 968 | 12 | -3 860 |
| Övriga kostnader | -1 355 | -1 212 | 12 | -1 355 | -1 246 | 9 | -5 008 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||||
| tillgångar | - 114 | - 25 | - 114 | - 23 | - 109 | ||
| Summa rörelsekostnader | -2 556 | -2 198 | 16 | -2 556 | -2 237 | 14 | -8 977 |
| Resultat före kreditförluster | 1 981 | 2 826 | - 30 | 1 981 | 2 657 | - 25 | 10 280 |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella | |||||||
| tillgångar | 1 | ||||||
| Kreditförluster, netto | - 122 | - 90 | 36 | - 122 | - 93 | 31 | - 299 |
| Rörelseresultat | 1 859 | 2 736 | -32 | 1 859 | 2 564 | - 27 | 9 982 |
| K/I-tal | 0,56 | 0,44 | 0,56 | 0,46 | 0,47 | ||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 61,6 | 64,2 | 61,6 | 67,1 | 66,4 | ||
| Räntabilitet, % | 9,3 | 13,1 | 9,3 | 11,8 | 11,6 | ||
| Antal befattningar1) | 2 176 | 2 250 | 2 208 | 2 305 | 2 293 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Oroligheterna på de finansiella marknaderna avtog efter en turbulent inledning på kvartalet
- Få större företagstransaktioner och låg efterfrågan på krediter
- Rörelseresultatet minskade med 19 procent, exklusive engångseffekter
Kommentarer till det första kvartalet
I det osäkra marknadsläget var företagen och institutionerna överlag mindre aktiva.
Kunderna inom Finansiella institutioner var försiktiga med investeringar i början av året på grund av de turbulenta marknaderna. Halvvägs in i kvartalet ökade aktivitetsnivån vilket tillsammans med en stabilare marknad bidrog positivt till kvartalsresultatet. Inom fondförvaltningsaffären var kundaktiviteten hög. Depåförvaringsvolymen uppgick till 6 712 miljarder kronor (7 196) där minskningen förklaras av fallande aktiepriser.
För Stora företag gjorde den makroekonomiska osäkerheten att efterfrågan på finansiering och tillväxten inom utlåning var begränsade. Samtidigt påverkade marknadsturbulensen i början av kvartalet den nordiska marknaden för börsintroduktioner så att den tappade tempo jämfört med förra året. SEB ledde dock två av kvartalets
största börsintroduktioner. I avsaknad av större företagstransaktioner hölls resultatet uppe med hjälp av den rådgivningsbaserade affären.
Rörelseintäkterna minskade till 4 537 Mkr jämfört med det säsongsmässigt starka fjärde kvartalet (5 024). Effekten från det negativa ränteläget stabiliserades trots fortsatta centralbanksdrivna räntesänkningar och räntenettot ökade med 3 procent. Provisionsnettot utmanades av lägre marknadsvärden och färre företagsdrivna transaktioner. Exklusive engångseffekter, hänförliga till den tyska verksamheten samt en IT-relaterad nedskrivning, på 354 Mkr, var kostnaderna i stort sett oförändrade. Kreditförlusterna uppgick till 122 Mkr vilket återspeglade en fortsatt god kreditkvalitet och motsvarade en kreditförlustnivå på 8 baspunkter. Rörelseresultatet minskade med 19 procent exklusive engångseffekter.
Företag & Privatkunder
Divisionen erbjuder banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företag i Sverige, samt korttjänster i fyra nordiska länder. I Norden erbjuds även ledande Private Banking tjänster.
Resultaträkning
| Kv1 | Kv4 | Jan - Mar | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Räntenetto | 2 188 | 2 127 | 3 | 2 188 | 2 055 | 6 | 8 353 |
| Provisionsnetto | 1 275 | 1 394 | - 9 | 1 275 | 1 548 | - 18 | 5 800 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 90 | 117 | - 23 | 90 | 140 | - 36 | 522 |
| Övriga intäkter, netto | 6 | 18 | - 67 | 6 | 9 | - 33 | 67 |
| Summa rörelseintäkter | 3 559 | 3 656 | - 3 | 3 559 | 3 752 | - 5 | 14 742 |
| Personalkostnader | - 844 | - 865 | - 2 | - 844 | - 867 | - 3 | -3 418 |
| Övriga kostnader | - 888 | - 932 | - 5 | - 888 | - 841 | 6 | -3 463 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | - 16 | - 19 | - 16 | - 16 | - 21 | - 24 | - 134 |
| Summa rörelsekostnader | -1 748 | -1 816 | - 4 | -1 748 | -1 729 | 1 | -7 015 |
| Resultat före kreditförluster | 1 811 | 1 840 | - 2 | 1 811 | 2 023 | - 10 | 7 727 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | |||||||
| Kreditförluster, netto | - 119 | - 91 | 31 | - 119 | - 104 | 14 | - 459 |
| Rörelseresultat | 1 692 | 1 749 | - 3 | 1 692 | 1 919 | - 12 | 7 268 |
| K/I-tal | 0,49 | 0,50 | 0,49 | 0,46 | 0,48 | ||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 36,1 | 37,8 | 36,1 | 38,1 | 38,1 | ||
| Räntabilitet, % | 14,4 | 14,2 | 14,4 | 15,5 | 14,7 | ||
| Antal befattningar1) | 3 714 | 3 773 | 3 730 | 3 795 | 3 796 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
• Oförändrade inlåningsvolymer trots lägre marknadsräntor
- Antal sessioner i privatappen nådde i snitt 14,1 miljoner per månad i kvartalet, en ökning med 52 procent från 2015
- Rörelseresultatet minskade på grund av lägre marknadsvärden och lägre mellanbanksavgifter på kort
Kommentarer till det första kvartalet
Det första kvartalet speglade det rådande marknadsläget där efterfrågan på sparprodukter med låg risk ökade medan kundaktiviteten överlag var fortsatt dämpad.
Antalet helkunder inom företagssegmentet ökade och uppgick till totalt 161 000 (158 800). Den positiva trenden på företagsmarknaden under andra halvåret av 2015 höll i sig under det första kvartalet. Företagsutlåningen ökade till 202 miljarder kronor (198). Under kvartalet visade kunderna stort intresse för betaltjänsten Swish företag och användarantalet ökade till 3 600 (2 500).
I privatsegmentet ökade bolånestocken med 1,5 miljarder kronor under kvartalet och uppgick till 420 miljarder kronor. 90 procent av alla kunder med nya lån med belåningsgrad över 50 procent amorterar. Det totala antalet helkunder uppgick till cirka 480 000 och var därmed oförändrat. Förvaltat kapital minskade då det totala nettoinflödet på 7,4 miljarder kronor motverkades av lägre marknadsvärden. Den positiva trenden när det gäller användandet av privatappen fortsatte och uppgick i snitt till 14,1 miljoner
sessioner per månad under det första kvartalet, vilket var 3,5 gånger högre än användandet av internetbanken.
Rörelseresultatet föll till 1 692 Mkr (1 749) jämfört med föregående kvartal. Den främsta orsaken till nedgången var provisionsintäkterna som minskade till 1 275 Mkr (1 394) till följd av lägre marknadsvärden på förvaltat kapital samt lägre mellanbanksavgifter på kort. Däremot ökade räntenettot med 3 procent till 2 188 Mkr (2 127). Inlåningen från företags- och privatkunder var stabil trots lägre räntor och uppgick till 348 miljarder kronor (346). Rörelsekostnaderna minskade till 1 748 Mkr (1 816). Kreditförlusterna ökade marginellt, men var fortsatt låga och uppgick till 119 Mkr (91) motsvarande en kreditförlustnivå på 7 baspunkter.
Baltikum
Divisionen tillhandahåller banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företagskunder i Estland, Lettland och Litauen. De baltiska fastighetsbolagen ingår i divisionen.
Resultaträkning, exkl. fastighetsbolagen
| Kv1 | Kv4 | Jan - Mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | Helår 2015 |
| Räntenetto | 509 | 475 | 7 | 509 | 519 | - 2 | 2 019 |
| Provisionsnetto | 264 | 292 | - 10 | 264 | 264 | 0 | 1 115 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 54 | 55 | - 2 | 54 | 86 | - 37 | 241 |
| Övriga intäkter, netto | 1 | 6 | - 83 | 1 | 59 | ||
| Summa rörelseintäkter | 828 | 828 | 0 | 828 | 869 | - 5 | 3 434 |
| Personalkostnader | - 178 | - 183 | - 3 | - 178 | - 175 | 2 | - 713 |
| Övriga kostnader | - 317 | - 233 | 36 | - 317 | - 241 | 32 | - 959 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | - 13 | - 14 | - 7 | - 13 | - 16 | - 19 | - 62 |
| Summa rörelsekostnader | - 508 | - 430 | 18 | - 508 | - 432 | 18 | -1 734 |
| Resultat före kreditförluster | 320 | 398 | - 20 | 320 | 437 | - 27 | 1 700 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | 2 | 2 | 1 | ||||
| Kreditförluster, netto | - 49 | - 39 | 26 | - 49 | 9 | - 128 | |
| Rörelseresultat | 273 | 359 | - 24 | 273 | 446 | - 39 | 1 573 |
| K/I-tal | 0,61 | 0,52 | 0,61 | 0,50 | 0,50 | ||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 7,6 | 7,2 | 7,6 | 8,1 | 7,5 | ||
| Räntabilitet, % | 12,7 | 17,8 | 12,7 | 19,6 | 18,6 | ||
| Antal befattningar1) | 2 565 | 2 581 | 2 575 | 2 705 | 2 643 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
Baltikum (inkl fastighetsbolagen)
| 233 | 263 | - 11 | 233 | 351 | - 34 | 1 281 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0,52 | ||||||
| 7,9 | ||||||
| 10,4 | 12,4 | 10,4 | 14,6 | 14,4 | ||
| 2 597 | 2 612 | 2 607 | 2 741 | 2 678 | ||
| 0,63 7,9 |
0,54 7,5 |
0,63 7,9 |
0,51 8,5 |
- BNP i Baltikum fortsätter att öka, drivet av privatkonsumtion
- SEB utsågs av EMEA Finance Magazine till Bästa bank i Estland, Lettland och Litauen
- Lägre rörelseresultat delvis på grund av engångseffekter
Kommentarer till det första kvartalet
BNP-utvecklingen var överlag positiv i Baltikum, speciellt i Litauen och Lettland.
Lånevolymerna i Baltikum ökade från årsskiftet till 105 miljarder kronor (104). Bolånevolymerna står för den största delen av tillväxten, med en ökad efterfrågan i Estland och Litauen. Företagskunderna i Litauen var något mer aktiva. Utlåningsmarginalerna var överlag stabila med något högre marginaler på nyutlåning. Inlåningsvolymerna för Baltikum uppgick till 95 miljarder kronor (94). Trots de låga inlåningsmarginalerna i de baltiska länderna ökade räntenettot med 7 procent sedan årsskiftet. I det fjärde kvartalet 2015 ingick ovanligt höga kostnader till EU:s resolutionsfond i räntenettot.
Antalet helkunder i Baltikum uppgick till 964,000. För tredje året i rad hölls Innovation Lab-evenemang där fler än 700 kunder från små och medelstora företag nätverkade och arbetade tillsammans med SEB:s innovationsteam.
SEB fortsatte att vinna kundrelaterade priser och utsågs av EMEA Finance Magazine till bästa bank i Estland, Lettland och Litauen.
Rörelseresultatet minskade till följd av högre rörelsekostnader. Rörelsekostnaderna, exklusive en engångsavsättning på 68 Mkr för outnyttjade utrymmen på kontor och filialer ökade något. Kreditförlustnivån var 18 punkter. I det första kvartalet 2015 påverkades Estlands kreditförluster av en återföring relaterat till sina gruppvist värderade fordringar.
Fastighetsbolagen hade tillgångar på ett totalt värde av 1 481 Mkr (1 739).
Liv & Investment Management
Divisionen erbjuder livförsäkringstjänster och kapitalförvaltningstjänster till privatpersoner liksom företag och institutioner i Norden och Baltikum.
Resultaträkning
| Kv1 | Kv4 | Jan - Mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2016 | 2015 | % | 2016 | 20151) | % | 20151) |
| Räntenetto | - 14 | - 12 | 17 | - 14 | - 11 | 27 | - 43 |
| Provisionsnetto | 917 | 1 058 | - 13 | 917 | 1 329 | - 31 | 4 600 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 367 | 449 | - 18 | 367 | 445 | - 18 | 1 339 |
| Övriga intäkter, netto | 18 | 23 | - 22 | 18 | 14 | 29 | 85 |
| Summa rörelseintäkter | 1 288 | 1 518 | - 15 | 1 288 | 1 777 | - 28 | 5 981 |
| Personalkostnader | - 374 | - 372 | 1 | - 374 | - 461 | - 19 | -1 669 |
| Övriga kostnader | - 232 | - 318 | - 27 | - 232 | - 278 | - 17 | -1 144 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | - 13 | - 13 | 0 | - 13 | - 16 | - 19 | - 58 |
| Summa rörelsekostnader | - 619 | - 703 | - 12 | - 619 | - 755 | - 18 | -2 871 |
| Resultat före kreditförluster | 669 | 815 | - 18 | 669 | 1 022 | - 35 | 3 110 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | |||||||
| Kreditförluster, netto | |||||||
| Rörelseresultat | 669 | 815 | - 18 | 669 | 1 022 | - 35 | 3 110 |
| K/I-tal | 0,48 | 0,46 | 0,48 | 0,42 | 0,48 | ||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 11,5 | 8,7 | 11,5 | 8,7 | 8,7 | ||
| Räntabilitet, % | 20,1 | 31,7 | 20,1 | 39,7 | 30,3 | ||
| Antal befattningar2) | 1 472 | 1 445 | 1 464 | 1 622 | 1 554 |
1) Jämförelsesiffror inkluderar SEB Asset Management AG som avyttrades i augusti 2015. Inget allokerat kapital till Investment Management under 2015.
2) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Lansering av traditionell tjänstepension
- Ledande position för SEB:s fonder i Morningstarranking
- Negativ utveckling på de finansiella marknaderna ger lägre prestationsbaserade avgifter och lägre resultat
Kommentar till det första kvartalet
Trycket på de allmänna välfärdssystemen fortsätter att öka behovet av rådgivning hos privatpersoner och företag inom både livförsäkrings- och kapitalförvaltningsområdet.
Den svenska Livverksamheten fortsatte att utveckla sitt kunderbjudande och traditionell försäkring inom tjänstepensionsområdet lanserades. Antalet digitala kundmöten fortsatte att öka under första kvartalet med ungefär 50 procent, med fortsatt hög kundnöjdhet. Trots den utmanande makroekonomin, ökade den baltiska pensionsmarknaden fortfarande snabbt. Fokusområde är de obligatoriska pensionsfonderna där SEB:s bankassuransmodell är en fördel. Den baltiska verksamheten ligger i framkant gällande digitalisering av pensions- och välfärdslösningar till kunderna.
SEB:s fondbolag Investment Management fick en ledande position i Morningstars långsiktiga resultatutvärdering av de
största svenska fondleverantörerna. Flera fonder vann priser i ett antal länder i Europa, vilket understryker SEB:s erbjudande i ett internationellt perspektiv. Hållbarhetsfaktorer blir en allt viktigare och konkret komponent i investeringsprocessen. SEB Hållbarhetsfond Global kombinerar hållbarhetsfokus med moderna kvantitativa investeringsprocesser.
Rörelseresultatet sjönk under första kvartalet jämfört med fjärde kvartalet föregående år, framför allt beroende på lägre tillgångsvärden, vilket i sin tur minskade både fasta och resultatbaserade intäkter. Premieintäkter från såväl nya som befintliga försäkringar ökade med 4 procent jämfört med fjärde kvartalet 2015. Den vägda försäljningen ökade med 8 procent under första kvartalet till 13 miljarder kronor.
SEB-koncernen
Räntenetto – SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Jan - mar | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 | |
| Ränteintäkter | 8 889 | 9 042 | - 2 | 8 889 | 10 203 | - 13 | 37 726 | |
| Räntekostnader | -4 253 | -4 365 | - 3 | -4 253 | -5 257 | - 19 | -18 788 | |
| Räntenetto | 4 636 | 4 677 | - 1 | 4 636 | 4 946 | - 6 | 18 938 |
Provisionsnetto – SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Jan - mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Emissioner och rådgivning | 150 | 258 | - 42 | 150 | 118 | 27 | 834 |
| Värdepappershandel och derivat | 449 | 450 | 0 | 449 | 676 | - 34 | 3 350 |
| Notariat och fondverksamhet | 1 744 | 2 030 | - 14 | 1 744 | 2 317 | - 25 | 8 507 |
| Betalningsförmedling, kortverksamhet, | |||||||
| utlåning, inlåning, garantier och övrigt | 2 557 | 2 598 | - 2 | 2 557 | 2 478 | 3 | 9 963 |
| Varav betalningsförmedling och kortverksamhet | 1 247 | 1 386 | - 10 | 1 247 | 1 352 | - 8 | 5 521 |
| Varav utlåning | 575 | 648 | - 11 | 575 | 648 | - 11 | 2 445 |
| Livförsäkringsprovisioner | 402 | 438 | - 8 | 402 | 421 | - 5 | 1 686 |
| Provisionsintäkter | 5 302 | 5 774 | - 8 | 5 302 | 6 010 | - 12 | 24 340 |
| Provisionskostnader | -1 405 | -1 379 | 2 | -1 405 | -1 340 | 5 | -5 995 |
| Provisionsnetto | 3 897 | 4 395 | - 11 | 3 897 | 4 670 | - 17 | 18 345 |
| Varav värdepappersprovisioner, netto | 1 684 | 2 077 | - 19 | 1 684 | 2 429 | - 31 | 9 459 |
| Varav betalningsförmedling och kortverksamhet, | |||||||
| netto | 756 | 850 | - 11 | 756 | 845 | - 11 | 3 435 |
| Varav livförsäkringsprovisioner, netto | 245 | 281 | - 13 | 245 | 314 | - 22 | 1 154 |
Nettoresultat av finansiella transaktioner – SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Jan - mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Egetkapitalinstrument och hänförliga derivat | - 228 | 677 | -134 | - 228 | 1 551 | -115 | - 141 |
| Skuldinstrument och hänförliga derivat | 360 | - 678 | -153 | 360 | -1 290 | -128 | 266 |
| Valuta och hänförliga derivat | 797 | 1 114 | -28 | 797 | 962 | -17 | 3 831 |
| Övriga livförsäkringsintäkter, netto | 369 | 454 | -19 | 369 | 454 | -19 | 1 360 |
| Övrigt | 87 | 56 | 55 | 87 | 32 | 172 | 162 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 385 | 1 623 | -15 | 1 385 | 1 709 | -19 | 5 478 |
| Varav orealiserade värderingsjusteringar hänförliga till motpartsrisk och egen kreditvärdighet avseende |
|||||||
| derivat och utgivna obligationer | -153 | 121 | - 153 | 134 | 603 |
I Nettoresultat av finansiella transaktioner presenteras resultatet fördelat på typ av underliggande finansiellt instrument.
Under första kvartalet genererade strukturerade produkter som erbjuds allmänheten en effekt på derivat hänförliga till egetkapitalinstrument med -565 Mkr (kv 4 2015: 445) och en motverkande effekt för skuldinstrument med 490 Mkr (kv 4 2015:-755) och derivat hänförliga till kreditinstrument med 85 Mkr (kv 4 2015: 295).
Kreditförluster – SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Jan - mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Reserveringar: | |||||||
| Gruppvisa reserveringar för individuellt | |||||||
| värderade fordringar, netto | 113 | 58 | 95 | 113 | 92 | 23 | 74 |
| Gruppvisa reserveringar för gruppvis värderade | |||||||
| lånefordringar, netto | 31 | 163 | -81 | 31 | 82 | -62 | 362 |
| Specifika reserveringar | - 443 | - 222 | 100 | - 443 | - 384 | 15 | -1 058 |
| Återförda ej längre erforderliga specifika | |||||||
| reserveringar | 125 | 58 | 116 | 125 | 148 | -16 | 507 |
| Reserveringar för ansvarsförbindelser, netto | - 18 | - 24 | - 18 | 3 | |||
| Reserveringar, netto | - 192 | 33 | - 192 | - 62 | - 112 | ||
| Bortskrivningar: | |||||||
| Bortskrivningar, totalt | - 246 | - 563 | -56 | - 246 | - 379 | -35 | -2 256 |
| Återförda specifika reserveringar utnyttjade för | |||||||
| bortskrivningar | 100 | 247 | -60 | 100 | 214 | -53 | 1 301 |
| Bortskrivningar ej tidigare reserverade | - 146 | - 316 | -54 | - 146 | - 165 | -12 | - 955 |
| Återvinningar på tidigare års bortskrivningar | 47 | 64 | -27 | 47 | 39 | 21 | 184 |
| Bortskrivningar, netto | - 99 | - 252 | -61 | - 99 | - 126 | -21 | - 771 |
| Kreditförluster, netto | - 291 | - 219 | 33 | - 291 | - 188 | 55 | - 883 |
Förändringar i eget kapital – SEB-koncernen
| Andra fonder1) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella | Förmåns | ||||||||
| tillgångar | Omräkning | bestämda | Summa | ||||||
| Aktie | Balanserad | som kan | Kassaflödes | utländsk | pensions | aktieägarnas | Minoritets | Total eget | |
| Mkr | kapital | vinst | säljas | säkringar | verksamhet | planer | kapital | intresse | kapital |
| Jan-dec 2016 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 114 471 | 648 | 3 210 | -1 943 | 4 470 | 142 798 | 142 798 | |
| Ändring i värdering av försäkringskontrakt2) | -440 | -440 | -440 | ||||||
| Justerad ingående balans | 21 942 | 114 031 | 648 | 3 210 | -1 943 | 4 470 | 142 358 | 142 358 | |
| Nettoresultat | -2 294 | -2 294 | -2 294 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 498 | 190 | 74 | -3 105 | -2 343 | -2 343 | |||
| Totalresultat | -2 294 | 498 | 190 | 74 | -3 105 | -4 637 | -4 637 | ||
| Utdelning till aktieägare | -11 504 | -11 504 | -11 504 | ||||||
| Aktieprogrammen3) | -133 | -133 | -133 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 153 | 153 | 153 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 100 253 | 1 146 | 3 400 | -1 869 | 1 365 | 126 237 | 126 237 | |
| Jan-dec 2015 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 108 435 | 1 367 | 3 877 | -1 370 | 292 | 134 543 | 33 | 134 576 |
| Nettoresultat | 16 581 | 16 581 | 16 581 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | -719 | -667 | -573 | 4 178 | 2 219 | 2 219 | |||
| Totalresultat | 16 581 | -719 | -667 | -573 | 4 178 | 18 800 | 18 800 | ||
| Avveckling av minoritetsintresse | -33 | -33 | |||||||
| Utdelning till aktieägare | -10 400 | -10 400 | -10 400 | ||||||
| Aktieprogrammen3) | -164 | -164 | -164 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 19 | 19 | 19 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 114 471 | 648 | 3 210 | -1 943 | 4 470 | 142 798 | 142 798 | |
| Jan-mar 2015 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 108 435 | 1 367 | 3 877 | -1 370 | 292 | 134 543 | 33 | 134 576 |
| Nettoresultat | 4 651 | 4 651 | 4 651 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 95 | 498 | -227 | -767 | -401 | -401 | |||
| Totalresultat | 4 651 | 95 | 498 | -227 | -767 | 4 250 | 4 250 | ||
| Utdelning till aktieägare | -10 400 | -10 400 | -10 400 | ||||||
| Aktieprogrammen3) | 170 | 170 | 170 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 88 | 88 | 88 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 102 944 | 1 462 | 4 375 | -1 597 | -475 | 128 651 | 33 | 128 684 |
1) Belopp under Andra fonder kan under vissa omständigheter omföras till resultaträkningen i framtiden, exempelvis om de avser avyttring av Finansiella tillgångar som kan säljas, upplösning av
Kassaflödessäkringar eller Omräkning utländsk verksamhet när SEB upphör att konsolidera en utländsk verksamhet. Belopp relaterade till Förmånsbestämda pensionsplaner kan inte omföras till resultaträkningen. 2) Värderingsmetoden för försäkringskontrakt i Danmark har närmat sig Solvency II reglerna och effekten på SEB-koncernen var -440 Mkr per 1 januari 2016N
3) Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital. Posten inkluderar förändring i nominella belopp för equityswappar som säkrar aktieprogrammen.
| Jan-mar | Jan-dec | Jan-mar | |
|---|---|---|---|
| SEB:s innehav av egna aktier, miljoner | 2016 | 2015 | 2015 |
| Ingående balans | 0,9 | 5,5 | 5,5 |
| Köpta aktier | 2,9 | 3,4 | |
| Sålda/utdelade aktier | -0,8 | -8,0 | -0,8 |
| Utgående balans | 3,0 | 0,9 | 4,7 |
| Marknadsvärde för innehav av egna aktier, Mkr | 233 | 76 | 470 |
Med stöd av årsstämmans bemyndigande innehar SEB aktier av serie A för bankens långsiktiga aktiebaserade program. Transaktionerna kan ske vid ett eller flera tillfällen under året.
Kassaflödesanalys – SEB-koncernen
| Jan - mar | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 65 982 | 107 124 | - 38 | 21 002 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 297 | 495 | - 40 | 903 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - 11 491 | - 7 323 | 57 | - 19 102 |
| Periodens kassaflöde | 54 788 | 100 296 | - 45 | 2 803 |
| Kassa och likvida medel vid årets början | 110 770 | 105 848 | 5 | 105 848 |
| Valutakursdifferenser i likvida medel | - 1 453 | 5 379 | 2 119 | |
| Periodens kassaflöde | 54 788 | 100 296 | - 45 | 2 803 |
| Kassa och likvida medel vid periodens slut1) | 164 105 | 211 523 | - 22 | 110 770 |
1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker och Utlåning till övriga kreditinstitut betalbara vid anfordran.
Finansiella tillgångar och skulder – SEB-koncernen
| 31 mar 2016 | 31 dec 2015 | 31 mar 2015 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | ||
| Mkr | värde | värde | värde | värde | värde | värde | |
| Utlåning | 1 620 404 | 1 617 210 | 1 522 503 | 1 529 152 | 1 707 447 | 1 727 019 | |
| Egetkapitalinstrument | 94 041 | 94 041 | 98 207 | 98 207 | 150 954 | 150 954 | |
| Skuldinstrument | 377 450 | 377 613 | 299 943 | 300 106 | 411 795 | 411 994 | |
| Derivatinstrument | 247 896 | 247 896 | 215 551 | 215 551 | 334 931 | 334 931 | |
| Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bär risken | 267 333 | 267 333 | 271 613 | 271 613 | 280 940 | 280 940 | |
| Övrigt | 49 036 | 49 036 | 37 666 | 37 666 | 45 391 | 45 391 | |
| Finansiella tillgångar | 2 656 160 | 2 653 129 | 2 445 483 | 2 452 295 | 2 931 458 | 2 951 229 | |
| Inlåning | 1 095 447 | 1 087 013 | 957 599 | 957 895 | 1 182 966 | 1 185 876 | |
| Egetkapitalinstrument | 14 663 | 14 663 | 12 927 | 12 927 | 12 867 | 12 867 | |
| Skuldinstrument | 767 492 | 779 537 | 725 950 | 745 370 | 847 934 | 878 301 | |
| Derivatinstrument | 217 855 | 217 855 | 190 039 | 190 039 | 295 421 | 295 421 | |
| Skulder till försäkringstagarna - investeringsavtal | 268 621 | 268 621 | 271 995 | 271 995 | 281 791 | 281 791 | |
| Övrigt | 75 417 | 75 418 | 59 619 | 59 619 | 72 601 | 72 601 | |
| Finansiella skulder | 2 439 495 | 2 443 107 | 2 218 129 | 2 237 845 | 2 693 580 2 726 857 |
SEB har klassificerat sina tillgångar och skulder i klasser utifrån tillgångarnas och skuldernas egenskaper. Det verkliga värdet för varje klass finansiella tillgångar och skulder jämförs med dess bokförda värde. Egenskaperna för varje klass beskrivs i not 39 i årsredovisningen för 2015.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde – SEB-koncernen
| Mkr | 31 mar 2016 | 31 dec 2015 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Värderings | Värderings | Värderings | ||||||||
| Värderings | teknik baserad | teknik baserad | teknik baserad | |||||||
| teknik baserad | på ej | på | på ej | |||||||
| Noterade marknadsvärden |
på observerbara indata |
observerbara indata |
Noterade marknadsvärden |
observerbara indata |
observerbara indata |
|||||
| Tillgångar | (Nivå 1) | (Nivå 2) | (Nivå 3) | Summa | (Nivå 1) | (Nivå 2) | (Nivå 3) | Summa | ||
| Finansiella tillgångar | ||||||||||
| - där försäkringstagarna bär risken | 247 169 | 15 123 | 5 040 | 267 332 | 255 175 | 13 831 | 2 607 | 271 613 | ||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 72 094 | 10 802 | 11 559 | 94 455 | 75 565 | 11 473 | 11 677 | 98 715 | ||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 185 537 | 171 002 | 1 193 | 357 732 | 132 789 | 144 948 | 1 204 | 278 941 | ||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 4 354 | 229 394 | 14 149 | 247 897 | 2 061 | 202 261 | 11 229 | 215 551 | ||
| Förvaltningsfastigheter | 7 192 | 7 192 | 7 169 | 7 169 | ||||||
| Tillgångar som innehas för försäljning | 618 | 618 | 801 | 801 | ||||||
| Summa | 509 154 | 426 939 | 39 133 | 975 226 | 465 590 | 373 314 | 33 886 | 872 790 | ||
| Skulder | ||||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | ||||||||||
| - investeringsavtal | 248 335 | 15 196 | 5 090 | 268 621 | 255 581 | 13 812 | 2 602 | 271 995 | ||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 14 277 | 2 | 384 | 14 663 | 12 445 | 37 | 445 | 12 927 | ||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 6 626 | 45 683 | 52 309 | 7 025 | 38 191 | 45 216 | ||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 5 360 | 197 911 | 14 584 | 217 855 | 2 534 | 176 103 | 11 401 | 190 038 | ||
| Övriga finansiella skulder | 16 441 | 16 441 | 17 377 | 17 377 | ||||||
| Summa | 274 598 | 275 233 | 20 058 | 569 889 | 277 585 | 245 520 | 14 448 | 537 553 |
Värdering till verkligt värde
Syftet med värdering till verkligt värde är att komma fram till det pris till vilket en ordnad transaktion skulle ske mellan marknadsaktörer vid värderingstidpunkten på affärsmässiga villkor. Koncernen har etablerat en värderingsprocess och en kontrollmiljö för att fastställa verkliga värden för finansiella instrument där en, från affären, oberoende översyn av värderingsmodeller och priser ingår. Om principerna för validering inte efterlevs ska Head of Group Finance informeras. Avsteg som är väsentliga eller av principiell vikt kräver godkännande från GRMC (Group Risk Measurement Committee) och ASC (Accounting Standards Committee).
En aktiv marknad är en marknad där transaktioner sker med tillräcklig volym och frekvens för att ge kontinuerlig prisinformation. Syftet är att komma fram till det pris till vilket en transaktion skulle kunna ske, utan att ändra eller dela upp instrumentet eller inkludera det i en portfölj, på instrumentets huvudmarknad. SEB använder olika metoder för att komma fram till det verkliga värdet för finansiella instrument; noterade priser på aktiva marknader, värderingstekniker som innehåller observerbar indata och värderingstekniker baserade på interna modeller. För upplysningsändamål klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde i en värderingshierarki som återspeglar observerbarheten på de indata som använts vid värderingarna. Risk Control klassificerar och ser kontinuerligt över klassificeringen av finansiella instrument i hierarkin för verkligt värde. Värderingsprocessen är densamma för finansiella instrument i samtliga nivåer.
Verkligt värde beräknas i regel individuellt för finansiella instrument. Dessutom görs värderingsjusteringar på portföljnivå för att täcka kreditrisken. För att återspegla motpartens och den egna kreditrisken för OTCderivat görs portföljjusteringar baserat på nettoexponeringen mot varje motpart. Dessa justeringar baseras på uppskattningar av exponering vid fallissemang, sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad, på motpartsnivå. Information om sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad hämtas från CDS marknaden. För motparter där denna information saknas eller inte är tillförlitlig på grund av exponeringens natur, tillämpas alternativa metoder där sannolikheten för falissemang baseras på generiska kreditindex för specifika bransch- och/eller kreditbetyg.
När finansiella skulder värderas till verkligt värde reflekteras koncernens egen kreditvärdighet.
För att fastställa verkligt värde för investeringsfastigheter beaktas marknadsaktörers förmåga att generera ekonomiska fördelar genom att använda fastigheterna på det maximala och bästa sättet. Det maximala och bästa användningsområdet för fastigheterna beaktar vad som är fysisk möjligt, lagligt och finansiellt genomförbart. Investeringsfastigheterna i SEB bedöms användas på det maximala och bästa sättet. Hur värderingen av investeringsfastigheterna går till kan läsas i Redovisningsprinciperna i Årsredovisningen 2015. Värderingen av investeringsfastigheterna genomförs två gånger per år. Värderingarna presenteras och fastställs i respektive fastighetsbolags styrelse. De värderingsprinciper som används i alla företag är i överensstämmelse med de regler som lokala tillsynsmyndigheter (FSA) utfärdat som i sin tur överensstämmer med internationella värderingsprinciper och IFRS.
Nivå 1: Noterade marknadsvärden
Värderingar i nivå 1 bestäms av ojusterade noterade marknadsvärden för identiska instrument på aktiva marknader där noterade priser är lätt tillgängliga och representerar aktuella och regelbundet förekommande marknadstransaktioner mellan parter som är oberoende av varandra.
Exempel på finansiella instrument i nivå 1 är noterade aktier och skuldinstrument samt börshandlade derivat. Instrument som handlas på en aktiv marknad där en eller flera marknadsaktörer tillhandahåller bindande prisnoteringar på balansdagen är också exempel på finansiella instrument som klassificeras i nivå 1.
Nivå 2: Värderingsteknik som utgår från observerbar indata
I värderingstekniker i nivå 2 är all väsentlig indata i värderingsmodellerna observerbar endera direkt eller indirekt. Värderingstekniker i nivå 2 inkluderar diskonterade kassaflöden, optionsvärderingsmodeller, nyligen gjorda transaktioner och priser på andra instrument som är övervägande lika.
Exempel på observerbar indata är valutakurser, bindande prisnoteringar för värdepapper, marknadsräntor (stibor, libor, etc.), implicita volatiliteter från observerbara optionspriser med samma löptid och aktuella transaktioner som SEB genomfört med en eller flera externa motparter. Indata kan ändras från att vara observerbara till att bli icke observerbara under perioden de innehas på grund av till exempel att instrumentet inte längre handlas på en likvid marknad.
Exempel på finansiella instrument i nivå 2 är de flesta OTC-derivat som optioner och ränteswappar baserade på libor-swapräntan eller avkastningskurvan för räntor i utländsk valuta. Andra exempel är instrument där SEB nyligen genomfört transaktioner med tredje part och instrument för vilka SEB interpolerar mellan observerbara variabler.
Nivå 3 Värderingsteknik med signifikant icke observerbar indata
Om det verkliga värdet för finansiella instrument innehåller mer än en icke observerbar indata, aggregeras indata som inte är observerbar för att bestämma klassificeringen för hela instrumentet. Nivån i hierarkin för verkligt värde till vilken ett finansiellt instrument klassificeras bestäms baserat på den lägsta nivån av indata som är väsentlig för det verkliga värdet i sin helhet. Värderingstekniker i nivå 3 innehåller en signifikant mängd indata som inte är observerbar. Dessa tekniker baseras generellt på extrapolering från observerbar indata för liknande instrument, analys av historiska data eller andra analytiska tekniker. Exempel på finansiella instrument i nivå 3 är mer komplexa OTC derivat, optioner med lång löptid för vilka volatiliteten extrapoleras eller derivat som beror på en icke observerbar korrelation. Andra exempel är instrument för vilka det för närvarande inte finns någon aktiv marknad eller bindande prisnoteringar som onoterade aktier, innehav i private equity och förvaltningsfastigheter.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde, forts. – SEB-koncernen
Väsentliga överföringar och omklassificeringar mellan nivåer
Överföringar mellan nivåer i hierarkin kan ske när det finns indikationer på att marknadsförutsättningarna har ändrats, exempelvis en ändring i likviditet. Värderings-/priskommittén för respektive division beslutar om materiella överföringar mellan nivåer.
| Vinster/ | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Utgående | förluster i | Vinster/ | Utgående | ||||||||
| balans | Resultat | förluster i Övrigt | Förflyttningar | Förflyttningar | Valutakurs | balans | |||||
| Förändringar i nivå 3 | 31 dec 2015 | räkningen | totalresultat | Inköp | Försäljningar | Emissioner | Avräkningar | till nivå 3 | från nivå 3 | differenser | 31 mar 2016 |
| Tillgångar | |||||||||||
| Finansiella tillgångar | |||||||||||
| - där försäkringstagarna bär risken | 2 607 | 13 | 4 520 | -2 091 | -9 | 5 040 | |||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 11 677 | -540 | 467 | 486 | -572 | 41 | 11 559 | ||||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 1 204 | -11 | 21 | -26 | 5 | 1 193 | |||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 11 229 | 2 890 | 30 | 47 | -74 | 27 | 14 149 | ||||
| Förvaltningsfastigheter | 7 169 | -9 | 2 | -7 | 37 | 7 192 | |||||
| Summa | 33 886 | 2 343 | 467 | 5 059 | -2 696 | 0 | 47 | 0 | -74 | 101 | 39 133 |
| Skulder | |||||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | |||||||||||
| - investeringsavtal | 2 602 | 13 | 4 572 | -2 087 | -10 | 5 090 | |||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 445 | 63 | -124 | 384 | |||||||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 0 | 0 | |||||||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 11 401 | 3 014 | 92 | 80 | -34 | 31 | 14 584 | ||||
| Summa | 14 448 | 3 090 | 0 | 4 540 | -2 087 | 0 | 80 | 0 | -34 | 21 | 20 058 |
Känslighet för icke observerbara indata för finansiella instrument i nivå 3
Nedanstående tabell illustrerar den potentiella påverkan på resultatet av den relativa osäkerheten på verkligt värde på finansiella instrument som för sin värdering är beroende av icke observerbar indata. Känsligheten för förändringar i icke observerbara indata har bedömts genom att förändra antaganden i värderingstekniken. Detta illustreras i nedanstående tabell genom ändringar av marginalen för indexreglerade swappar, implicita volatiliteter, kredit spreadar eller multipel jämförelse. Det är inte troligt att alla icke observerbara indata samtidigt skulle ha det mest extrema värdet i intervallet av rimliga möjliga alternativ. Vid utgången av första kvartalet 2016 har grunden för beräkningen av Interest Rate Swaptions, inom Försäkringsinnehav – Finansiella instrument, ändrats från stressat marknadsvärde till stressad implicit volatilitet.
| Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 959 | -1 035 | -76 | 96 | 919 | -813 | 106 | 97 |
| 1 503 | -384 | 1 119 | 227 | 1 517 | -445 | 1 072 | 233 |
| 23 693 | -13 549 | 10 144 | 1 448 | 21 415 | -10 595 | 10 820 | 1 539 |
| 7 192 | 7 192 | 719 | 7 169 | 7 169 | 717 | ||
| 31 mar 2016 | 31 dec 2015 |
1) Känsligheten av en förändring av spreaden för inflations reglerade swappar med 16 punkter (5) och en implicit volatilitet med 5 procentenheter (5).
2) Känsligheten av en förändring av spreaden för swappar med 5 punkter (5).
3) Värderingen är uppskattad inom ett intervall av möjliga utfall. Känslighetsanalysen är baserad på 20 procents (20) förändring av marknadsvärdena.
4) Känsligheten av den implicita volatiliteten med 10 procentenheter (10).
5) Känslighetsanalysen är baserad på en förändring av marknadsvärdet för riskkapitalinnehav med 20 procent (20), strukturerade krediter 10 procent (10) och derivat 10 procent (10).
6) Känsligheten av en förändring av verkligt värde på förvaltningsfastigheter/fastighetsfonder med 10 procent (10).
7) Känsligheten visar på förändringar i värdet på försäkringstillgångarna vilket inte alltid leder till en förändring av koncernens resultaträkning då eventuella överskott inom traditionella livförsäkringsportföljer i första hand utnyttjas.
| Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal | Övriga | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Relaterade avtal | instrument i balans |
|||||||
| Mkr | Bruttobelopp | Kvittade | Nettobelopp i balans räkningen |
Ramavtal om nettning |
Säkerheter erhållna/ ställda |
Nettobelopp | räkningen som ej lyder under nettningsavtal |
Summa i balans räkningen |
| 31 mar 2016 | ||||||||
| Derivat | 251 289 | -4 511 | 246 778 | -178 289 | -43 283 | 25 206 | 1 118 | 247 896 |
| Omvända repor | 136 226 | -18 768 | 117 458 | -26 651 | -90 604 | 203 | 2 | 117 460 |
| Värdepapperslån | 26 167 | 26 167 | -5 824 | -20 343 | 7 382 | 33 549 | ||
| Likvidfordringar | 2 607 | -2 607 | 24 671 | 24 671 | ||||
| Tillgångar | 416 289 | -25 886 | 390 403 | -210 764 | -154 230 | 25 409 | 33 173 | 423 576 |
| Derivat | 220 035 | -4 511 | 215 524 | -178 289 | -31 731 | 5 504 | 2 331 | 217 855 |
| Repor | 52 386 | -18 754 | 33 632 | -26 651 | -6 798 | 183 | 33 632 | |
| Värdepapperslån | 28 435 | -14 | 28 421 | -5 824 | -16 242 | 6 355 | 8 | 28 429 |
| Likvidskulder | 2 607 | -2 607 | 27 150 | 27 150 | ||||
| Skulder | 303 463 | -25 886 | 277 577 | -210 764 | -54 771 | 12 042 | 29 489 | 307 066 |
| 31 dec 2015 | ||||||||
| Derivat | 219 186 | -4 514 | 214 672 | -133 854 | -33 135 | 47 683 | 879 | 215 551 |
| Omvända repor | 71 161 | -10 850 | 60 311 | -4 604 | -55 468 | 239 | 5 | 60 316 |
| Värdepapperslån | 22 582 | -75 | 22 507 | -5 976 | -16 531 | 5 984 | 28 491 | |
| Likvidfordringar | 335 | -333 | 2 | 2 | 11 752 | 11 754 | ||
| Tillgångar | 313 264 | -15 772 | 297 492 | -144 434 | -105 134 | 47 924 | 18 620 | 316 112 |
| Derivat | 192 675 | -4 514 | 188 161 | -133 854 | -49 311 | 4 996 | 1 878 | 190 039 |
| Repor | 20 459 | -10 850 | 9 609 | -4 604 | -4 128 | 877 | 9 609 | |
| Värdepapperslån | 17 538 | -75 | 17 463 | -5 976 | -11 260 | 227 | 6 | 17 469 |
| Likvidskulder | 333 | -333 | 9 812 | 9 812 | ||||
| Skulder | 231 005 | -15 772 | 215 233 | -144 434 | -64 699 | 6 100 | 11 696 | 226 929 |
| 31 mar 2015 | ||||||||
| Derivat | 330 141 | -4 570 | 325 571 | -214 884 | -51 194 | 59 493 | 9 360 | 334 931 |
| Omvända repor | 129 168 | -9 907 | 119 261 | -17 901 | -11 862 | 89 498 | 7 206 | 126 467 |
| Värdepapperslån | 53 905 | 53 905 | -8 644 | -45 261 | 12 854 | 66 759 | ||
| Likvidfordringar | 48 836 | -48 834 | 2 | 2 | 8 287 | 8 289 | ||
| Tillgångar | 562 050 | -63 311 | 498 739 | -241 429 | -108 317 | 148 993 | 37 707 | 536 446 |
| Derivat | 298 029 | -4 570 | 293 459 | -214 884 | -62 609 | 15 966 | 1 961 | 295 420 |
| Repor | 28 405 | -9 907 | 18 498 | -17 901 | -67 | 530 | 1 391 | 19 889 |
| Värdepapperslån | 41 475 | 41 475 | -8 644 | -30 326 | 2 505 | 11 235 | 52 710 | |
| Likvidskulder | 48 834 | -48 834 | 21 135 | 21 135 | ||||
| Skulder | 416 743 | -63 311 | 353 432 | -241 429 | -93 002 | 19 001 | 35 722 | 389 154 |
Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal – SEB-koncernen
Tabellen visar finansiella tillgångar och skulder som presenteras netto i balansräkningen eller som har potentiella rättigheter förknippade med rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal, tillsammans med relaterade säkerheter.
Finansiella tillgångar och skulder nettoredovisas i balansräkningen när SEB har en legal rätt att nettoredovisa transaktioner, under normala affärsförhållanden och i händelse av insolvens, och det finns en avsikt att erlägga likvid netto eller realisera tillgången och erlägga likvid för skulden samtidigt. Återköpsavtal mot centrala clearing-motparter som SEB har avtal med samt likvidfordringar och likvidskulder är exempel på instrument som presenteras netto i balansräkningen.
Finansiella tillgångar och skulder som lyder under rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal som inte presenteras netto i balansräkningen är arrangemang som vanligtvis träder i laga kraft i händelse av insolvens eller vid betalningsinställelse men inte under normala affärsförhållanden eller arrangemang där SEB inte har intentionen att avveckla instrumenten samtidigt.
Tillgångar och skulder som inte kvittas eller lyder under nettningsavtal, exempelvis sådana som bara omfattas av ett avtal om säkerheter, presenteras i kolumnen Övriga instrument i balansräkningen som ej lyder under nettningsavtal.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar – SEB-koncernen
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Individuellt värderade lånefordringar | |||
| Osäkra lånefordringar | 5 099 | 4 900 | 7 264 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | - 2 253 | - 2 044 | - 2 865 |
| Gruppvisa reserver | - 1 189 | - 1 304 | - 1 290 |
| Osäkra lånefordringar, netto | 1 657 | 1 552 | 3 109 |
| Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||
| lånefordringar | 44,2% | 41,7% | 39,4% |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||
| lånefordringar | 67,5% | 68,3% | 57,2% |
| Andel osäkra lånefordringar, netto | 0,19% | 0,20% | 0,29% |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto | 0,34% | 0,35% | 0,47% |
| Portföljvärderade lån | |||
| Oreglerade lånefordringar > 60 dagar | 2 867 | 2 922 | 3 523 |
| Omstrukturerade lånefordringar | 198 | 205 | 217 |
| Gruppvisa reserver | - 1 504 | - 1 530 | - 1 828 |
| Reserveringsgrad för portföljvärderade lån | 49,1% | 48,9% | 48,9% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar1) | |||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 8 164 | 8 027 | 11 004 |
| Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 61,9% | 61,8% | 55,2% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i procent av utlåningen | 0,55% | 0,57% | 0,72% |
| 1) Består av osäkra lånefordringar, portföljvärderade lånefordringar oreglerade över 60 dagar och omstrukturerade portföljvärderade lånefordringar. |
Reserver Specifika reserver - 2 253 - 2 044 - 2 865 Gruppvisa reserver - 2 693 - 2 834 - 3 118 Reserv för poster inom linjen - 103 - 81 - 88 Totala reserver - 5 049 - 4 959 - 6 071
Övertagen egendom – SEB koncernen
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Fastigheter, fordon och utrustning | 1 033 | 1 116 | 1 459 |
| Aktier och andelar | 40 | 39 | 46 |
| Totalt övertagen egendom | 1 073 | 1 155 | 1 505 |
Immateriella tillgångar, specifikation av goodwillnedskrivningen – SEB-koncernen
| Jan-mar 2016 | Koncernen Moderbolaget | |
|---|---|---|
| Ingående balans | 10 003 | 1 444 |
| Utrangeringar och avyttringar/nedskrivningar | -5 334 | -1 444 |
| Valutakursdifferenser | 22 | |
| Anskaffningsvärde | 4 691 | 0 |
| Ingående balans | -1 201 | |
| Utrangeringar och avyttringar | 1 201 | |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 |
| Summa | 4 691 | 0 |
Händelse som utlöser omallokering av goodwill
I samband med SEB:s omorganisation har goodwill allokerats till lämpliga kassagenererande enheter (KGE). KGE-strukturen för prövning av nedskrivningsbehov före omorganisationen överensstämde med SEB:s rörelsegrenar i segmentsrapporteringen förutom Kort och Liv. Den nya kundfokuserade organisationen kommer framöver vara central för ledningens styrning och uppföljning av verksamheten. Ledningens fokus på uppföljning av olika kundsegment kommer att öka och KGE-strukturen har därför anpassats till de affärsenheterna (AE) kombinerat med geografi för att reflektera betydelsen av styrning och uppföljning i den nya kundfokuserade organisationen.
Principer för allokering av goodwill
Den nya och mer kundfokuserade organisationen leder till att den tidigare Kapitalförvaltningsenheten införlivas i de nya kundfokuserade divisionerna och supportenheten Liv & Investment Management. Omorganisationen utlöser omallokeringen. Den vägledande principen vid omallokeringen av goodwill har varit att identifiera det ursprungliga förvärvet där goodwill uppstått och därefter hänföra den till den nya KGE:n (AE per geografi). De KGE enheter som ansetts lämpliga att hänföra goodwillen till är de enheter som de ansågs tillhöra vid tidpunkten för den ursprungliga anskaffningen vilket varit mellan 1996 och 2008. Totalt 104 KGE har blivit identifierade och till 14 har allokering av goodwill skett, se nedanstående tabell. Fram till och med 2015 så fanns det sex KGE, se nedanstående tabell. KGE motsvarade rörelsegrenarna i segmentsrapporteringen med undantagen Kort och Liv.
| Tidigare fördelning | |
|---|---|
| KGE:er | 2015 |
| Stora företag & Institutioner | 1 020 |
| Kontorsrörelsen (exklusive Kort) | 929 |
| Kontorsrörelsen - Kort | 826 |
| Kapitalförvaltning | 4 595 |
| Liv (exklusive Danmark) | 2 334 |
| Liv Danmark | 299 |
| Summa | 10 003 |
| Återstående bokfört |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| KGE:er1) | Anskaffnings år |
Ny fördelning | Valutakurs differenser |
Nedskrivning | Balans 31 mar 2016 |
värde2) |
| Equities & Corp, Sverige & Norge1) | 2000 | 879 | -879 | 0 | 645 | |
| Transaction Services Polen | 2008 | 141 | -141 | 0 | 373 | |
| Internet/Telefonbanken Sverige | 1997 | 929 | -929 | 0 | 0 | |
| Kontorsrörelsen Norge | 2005 | 406 | -406 | 0 | 0 | |
| Kort, Norge & Danmark1) | 2002/2004 | 826 | 18 | 844 | ||
| Liv Sverige | 1996/1997 | 2 334 | 9 | 2 343 | ||
| Liv Danmark | 2004 | 299 | -5 | -294 | 0 | 3 056 |
| Investment Management Sverige | 1997/1998 | 3 117 | -1 613 | 1 504 | 1 919 | |
| Investment Management, Finland & Danmark1) | 1997/2002 | 340 | -340 | 0 | 9 | |
| Investment Management, Storbritannien & Brittiska Jungfruöarna1) | 2008 | 732 | -732 | 0 | 0 | |
| Summa | 10 003 | 22 | -5 334 | 4 691 |
1) I tabellen presenteras vissa av de 14 KGE:erna tillsammans eftersom förvärven är nära förknippade med varandra. Equities- och Corporates-enheterna i Sverige och Norge anskaffades vid en transaktion likaså var Investment Management-enheterna i Storbritannien och Brittiska Jungfruöarna förvärvade vid en transaktion. Kort i Norge och Sverige relaterar till Eurocard-affären och Investment Management i Finland och Danmark avser investeringar med liknande affärsupplägg och beloppen är av mindre karaktär.
2) Internt fastställd.
KGE:er utan framtida kassaflöde
För fyra av de nya KGE:er där ursprunglig goodwill allokerats saknas det framtida kassaflöden till följd av förändringar i strategi avseende Internet/Telefonbanken i Sverige, Kontorsrörelsen Norge, Investment Management baserat i Storbritannien och Brittiska Jungfruöarna. Goodwill för dessa enheter är därför helt nedskriven.
Resultat av prövning av nedskrivningsbehov
Resultatet av nedskrivningstestet utföll med sex enheter med full nedskrivning samt en enhet med delvis nedskrivning. För tre enheter har nedskrivningsbehov ej identifierats. Nedskrivningarna presenteras under raden Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar inom Övrigt i resultaträkningen.
Prognoser och antaganden om framtida kassaflöden
Framtida kassaflöden
Prövning av nedskrivningsbehov av goodwill baseras på nyttjandevärdet och tar sin utgångspunkt i affärsplanen för år 1-3 samt projicerade kassaflöden för år 4-5. Den långsiktiga tillväxten i alla geografier baseras på en förväntad inflation om 1,5 procent. Det allokerade kapitalet erhålls från Koncernens interna kapitalallokeringsmodell som anpassats till de nya kapitaltäckningsreglerna inklusive ledningens buffert. Kassaflödena i affärsplanen har sin utgångspunkt från den senast publicerade "Nordic Outlook". De huvudsakliga antagandena är: BNP tillväxt i Sverige från 3,6 procent till 2,5 procent över 3 år och för övriga Norden från 1,5 procent till 2,0 procent. Reporäntan i Sverige antas öka till 0,75 procent i slutet av 2017. I tillägg till detta har specifika antaganden om finansiella effekter från åtgärder/aktiviteter i SEB:s långsiktiga strategi lagts till. Projektionerna för år 4-5 inkluderar osäkerheten kring regulatoriska krav, såsom Basel III-förslagets ökade kapitalbehov.
Kostnad för Eget kapital (KfE) – diskonteringsränta
Risken i varje enskild affärsenhet per geografi har reflekterats i KfE för respektive KGE. Investment Managements diskonteringsränta är högre, 11,5 procent, än SEB-koncernens genomsnitt och baseras på den regulatoriska osäkerheten kring begränsningar av retrocession, en sannolikt ökad press på marginalen samt den nuvarande negativa räntemiljön som pressar tillgångspriser och volatilitet. Liv Danmarks diskonteringsränta är högre, 11,5 procent, än SEB-koncernens genomsnitt pga att distributionsmodellen kan ha ett högre beroende av egna distributionskanaler och osäkerhet kring begränsningar gällande retrocession. Basdiskonteringsräntan som använts i testet av nedskrivningsbehov vid utgången av år 2015 är oförändrad på 9,5 procent före skatt för SEB-koncernen och den baseras på information från externa källor.
Känslighetsanalys
Känslighetsanalysen som utförts medför inte något ytterligare nedskrivningsbehov för Kort Norge, Kort Danmark eller Liv Sverige. Däremot påvisade känslighetsanalysen för Investment Management Sverige en känslighet för förändringar i de grundläggande antagandena. En ökning av diskonteringsräntan (KfE) med en procentenhet, en minskning av tillväxttakten med en procentenhet för resultat före avskrivningar under den projicerade perioden och en minskning av den långsiktiga tillväxttakten med en procentenhet skulle leda till ett ytterligare nedskrivningsbehov om 307 Mkr. Ökningen av diskonteringsräntan innebär ett lägre kassaflöde till följd av pengars tidsvärde, minskningen i tillväxttakten av resultat före avskrivningar år 1-5 leder till lägre resultat och därmed ett lägre kassaflöde. Minskningen av den långsiktiga tillväxttakten får samma effekt på resultat före avskrivningar och minskningen av den långsiktiga tillväxttakten för den interna kapitalallokeringen leder till ett lägre kapitalbehov och resulterar således i ett förbättrat kassaflöde.
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning – SEB-koncernen
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Övriga tillgångar | 618 | 801 | 1 400 |
| Summa tillgångar som innehas för försäljning | 618 | 801 | 1 400 |
| Övriga skulder | 240 | ||
| Summa skulder som innehas för försäljning | 0 | 0 | 240 |
Division Baltikum har en avyttringsplan för förvaltningsfastigheter. Under första kvartalet har inga fastigheter klassificerats som tillgångar som innehas för försäljning. Tillgångarna har minskats som resultat av slutförda försäljningar. Nettobeloppet av dessa aktiviteter under första kvartalet var -183 Mkr.
SEB konsoliderad situation
Kapitaltäckningsanalys för SEB konsoliderad situation
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Tillgängligt kapital | |||
| Kärnprimärkapital | 107 306 | 107 535 | 103 300 |
| Primärkapital Kapitalbas |
120 824 134 711 |
121 391 135 782 |
117 452 131 840 |
| Kapitalkrav | |||
| Riskexponeringsbelopp | 562 754 | 570 840 | 623 454 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 45 020 | 45 667 | 49 874 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 19,1% | 18,8% | 16,6% |
| Primärkapitalrelation | 21,5% | 21,3% | 18,8% |
| Total kapitalrelation | 23,9% | 23,8% | 21,1% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 2,99 | 2,97 | 2,64 |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 10,4% | 10,5% | 10,0% |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | 2,5% | 2,5% |
| varav krav på systemriskbuffert | 3,0% | 3,0% | 3,0% |
| varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert | 0,4% | 0,5% | |
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 14,6% | 14,3% | 12,1% |
| Kapitalkrav enligt övergångsregler 80% av Basel I | |||
| Kapitalkrav enligt Basel I | 80 161 | 79 123 | 81 615 |
| Kapitalbas enligt Basel I | 134 765 | 135 478 | 131 975 |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 1,68 | 1,71 | 1,62 |
| Bruttosoliditet | |||
| Exponeringsmått för beräkning av bruttosoliditetsgrad | 2 655 228 | 2 463 479 | 2 866 392 |
| varav poster i balansräkningen | 2 251 036 | 2 094 445 | 2 463 488 |
| varav poster utanför balansräkningen | 404 192 | 369 034 | 402 904 |
| Bruttosoliditetsgrad | 4,6% | 4,9% | 4,1% |
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Internt bedömt kapitalkrav
Per den 31 mars 2016 uppgick det internt bedömda kapitalkravet, inklusive försäkringsrisk, till 60 miljarder kronor (59). Det interna kapitalkravet bedöms med hjälp av SEB:s interna modeller för ekonomiskt kapital och är inte helt jämförbart med det uppskattade kapitalkravet som Finansinspektionen publicerar på grund av att olika antaganden och metoder används.
Kapitalbas för SEB konsoliderad situation
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Aktiekapital | 21 942 | 21 942 | 21 942 |
| Ej utdelade vinstmedel | 57 052 | 53 458 | 53 370 |
| Ackumulerat annat totalresultat och andra reserver | 49 537 | 50 817 | 48 688 |
| Översiktligt granskat resultat | -2 294 | 16 581 | 4 651 |
| Minoritet | 33 | ||
| Eget kapital enligt balansräkningen | 126 237 | 142 798 | 128 684 |
| Avdrag hänförliga till den konsoliderade situationen och andra förutsebara kostnader | -5 543 2) | -14 808 | -5 209 |
| Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar 1) | 120 694 | 127 990 | 123 475 |
| Ytterligare värdejusteringar | -1 268 | -937 | -1 199 |
| Immateriella tillgångar | -6 560 | -11 942 | -12 170 |
| Uppskjutna skattefordringar som är beroende av framtida lönsamhet | -493 | -501 | -558 |
| Reserver i verkligt värde relaterade till vinster eller förluster på kassaflödessäkringar | -3 401 | -3 210 | -4 375 |
| Negativa belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | -368 | -571 | -134 |
| Vinster eller förluster på skulder som värderas till verkligt värde och beror på ändringar av egen kreditstatus | -206 | -145 | 263 |
| Förmånsbestämda pensionsplaner | -895 | -2 927 | |
| Direkta och indirekta innehav av egna kärnprimärkapitalinstrument | -155 | -179 | -1 341 |
| Värdepapperiseringar med 1 250% riskvikt | -42 | -43 | -661 |
| Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital | -13 388 | -20 455 | -20 175 |
| Kärnprimärkapital | 107 306 | 107 535 | 103 300 |
| Primärkapitaltillskott | 8 905 | 9 258 | 9 511 |
| Primärkapitaltillskott som omfattas av utfasning | 4 613 | 4 598 | 4 641 |
| Primärkapital | 120 824 | 121 391 | 117 452 |
| Supplementärkapitalinstrument | 16 148 | 16 091 | 16 243 |
| Supplementärkapitalinstrument som omfattas av utfasning | 720 | ||
| Positiva belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | 314 | 875 | |
| Innehav av supplementärkapitalinstrument i enheter i den finansiella sektorn | -2 575 | -2 575 | -2 575 |
| Supplementärkapital | 13 887 | 14 391 | 14 388 |
| Totalt kapital | 134 711 | 135 782 | 131 840 |
1) Kärnprimärkapitalet avser den konsoliderade situationen, och skiljer sig från eget kapital enligt IFRS. Försäkringsverksamhetens bidrag till eget kapital exkluderas liksom uppskattad utdelning beräknad enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
2) Utdelningsavdraget har beräknats på resultat före nedskrivning av goodwill.
Riskexponeringsbelopp för SEB konsoliderad situation
| 31 dec 31 mar |
31 mar | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 | |||||||
| Riskexponerings | Riskexponerings | Riskexponerings | ||||||||
| Kreditrisk IRK | belopp | Kapitalkrav 1) | belopp | Kapitalkrav 1) | belopp | Kapitalkrav 1) | ||||
| Institutsexponeringar | 23 349 | 1 868 | 22 701 | 1 816 | 36 741 | 2 939 | ||||
| Företagsexponeringar | 307 027 | 24 562 | 307 618 | 24 609 | 340 119 | 27 210 | ||||
| Hushållsexponeringar | 53 204 | 4 256 | 53 163 | 4 253 | 53 266 | 4 261 | ||||
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 32 836 | 2 627 | 32 784 | 2 623 | 30 608 | 2 449 | ||||
| varav kvalificerade rullande hushållsexponeringar 2) | 248 | 20 | 326 | 26 | ||||||
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 3 628 | 290 | 3 255 | 260 | 3 944 | 316 | ||||
| varav övriga hushållsexponeringar | 16 740 | 1 339 | 16 876 | 1 350 | 18 388 | 1 471 | ||||
| Positioner i värdepapperiseringar | 3 561 | 285 | 4 114 | 329 | 3 490 | 279 | ||||
| Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod | 387 141 | 30 971 | 387 596 | 31 007 | 433 616 | 34 689 | ||||
| Kreditrisk schablonmetod | ||||||||||
| Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker | 1 258 | 101 | 1 425 | 114 | 577 | 46 | ||||
| Exponeringar mot delstatliga eller lokala självstyrelseorgan och myndigheter | 53 | 4 | 51 | 4 | 38 | 3 | ||||
| Exponeringar mot offentliga organ | 7 | 1 | 5 | 0 | 6 | 0 | ||||
| Exponeringar mot institut | 937 | 75 | 1 062 | 85 | 2 309 | 185 | ||||
| Exponeringar mot företag | 15 545 | 1 244 | 15 568 | 1 245 | 14 605 | 1 168 | ||||
| Exponeringar mot hushåll | 15 084 | 1 207 | 14 821 | 1 186 | 17 021 | 1 362 | ||||
| Exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 4 199 | 336 | 4 159 | 333 | 4 186 | 335 | ||||
| Fallerande exponeringar | 383 | 31 | 520 | 42 | 616 | 49 | ||||
| Exponeringar som är förenade med särskilt hög risk | 1 623 | 130 | 1 823 | 146 | 1 892 | 151 | ||||
| Poster som avser positioner i värdepapperisering | 208 | 17 | ||||||||
| Exponeringar i form av andelar i företag för kollektiva investeringar (fond) | 56 | 4 | 56 | 4 | 50 | 4 | ||||
| Aktieexponeringar | 2 719 | 218 | 2 182 | 175 | 2 339 | 187 | ||||
| Övriga poster | 7 328 | 585 | 6 364 | 509 | 9 321 | 746 | ||||
| Totalt, kreditrisk enligt schablonmetod | 49 192 | 3 936 | 48 244 | 3 860 | 52 960 | 4 236 | ||||
| Marknadsrisk | ||||||||||
| Risker i handelslagret där interna modeller använts | 27 430 | 2 194 | 34 233 | 2 739 | 34 114 | 2 729 | ||||
| Risker i handelslagret där standardmetoder använts | 12 067 | 965 | 11 608 | 929 | 21 055 | 1 684 | ||||
| Valutakursrisk | 2 902 | 232 | 4 778 | 382 | 4 155 | 332 | ||||
| Total marknadsrisk | 42 399 | 3 391 | 50 619 | 4 050 | 59 324 | 4 745 | ||||
| Övriga kapitalkrav | ||||||||||
| Operationell risk enligt internmätningsmetod | 47 195 | 3 776 | 47 804 | 3 824 | 48 394 | 3 872 | ||||
| Avvecklingsrisk | 0 | 0 | 1 | 0 | ||||||
| Kreditvärdighetsjusteringsrisk | 6 476 | 518 | 6 910 | 553 | 9 605 | 768 | ||||
| Investeringar i försäkringsverksamhet | 16 633 | 1 331 | 15 525 | 1 242 | 15 525 | 1 242 | ||||
| Övriga exponeringar | 4 364 | 349 | 5 243 | 419 | 4 030 | 322 | ||||
| Ytterligare riskexponeringsbelopp 3) | 9 354 | 748 | 8 898 | 712 | ||||||
| Totalt övrigt kapitalkrav | 84 022 | 6 722 | 84 381 | 6 750 | 77 554 | 6 204 | ||||
| Total | 562 754 | 45 020 | 570 840 | 45 667 | 623 454 | 49 874 |
1) Kapitalkrav 8% av riskexponeringsbeloppet enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
2) Rapporteras som övriga hushållsexponeringar från och med 1 januari 2016.
3) Förordning (EU) nr 575/2013 (CRR) artikel 3.
Förändringar i riskexponeringsbeloppet
Riskexponeringsbeloppet minskade med 8 miljarder kronor i det första kvartalet 2016. Minskningen berodde främst på förändringar i underliggande marknadsrisk liksom vissa
| Riskexponeringsbelopp | Mdr kr |
|---|---|
| Balans 31 december 2015 | 571 |
| Volym- och mixförändringar | 4 |
| Valutaeffekt | -2 |
| Process- och regelverksförändringar | -2 |
| Riskklassmigration | -1 |
| Underliggande marknads- och operationell riskförändring | -7 |
| Balans 31 mars 2016 | 563 |
Genomsnittliga riskvikter
Följande tabell visar genomsnittlig riskvikt (riskexponeringsbelopp delat med beloppet för exponering vid fallissemang) för de exponeringar som beräknas enligt den interna riskklassificeringsmodellen, IRK. Repor och värdepapperslån processförbättringar. För kreditrisk var riskexponeringsbeloppet i princip oförändrat.
exkluderas i analysen eftersom de har låg riskvikt och kan variera påtagligt i volym och därigenom störa jämförbarheten i siffrorna.
| Kreditexponeringar enligt IRK-metod (exkl. repor och värdepapperslån) | 31 mar | 31 dec | 31 mar |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig riskvikt | 2016 | 2015 | 2015 |
| Institutsexponeringar | 25,2% | 24,4% | 22,1% |
| Företagsexponeringar | 32,2% | 32,3% | 34,9% |
| Hushållsexponeringar | 9,8% | 9,8% | 9,9% |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 6,8% | 6,9% | 6,5% |
| varav kvalificerade rullande hushållsexponeringar | 42,4% | 42,0% | |
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 70,5% | 62,9% | 69,3% |
| varav övriga hushållsexponeringar | 28,3% | 28,4% | 29,2% |
| Positioner i värdepapperiseringar | 42,8% | 46,5% | 30,0% |
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| Resultaträkning – | Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) | |||
|---|---|---|---|---|
| ------------------- | ----------------------------------------- | -- | -- | -- |
| Enligt Finansinspektionens föreskrifter | Kv1 | Kv4 | Jan - mar | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Ränteintäkter | 7 246 | 7 258 | 0 | 7 246 | 8 118 | -11 | 30 092 |
| Leasingintäkter | 1 351 | 1 372 | -2 | 1 351 | 1 335 | 1 | 5 439 |
| Räntekostnader | -3 757 | -3 722 | 1 | -3 757 | -4 458 | -16 | -16 043 |
| Utdelningar | 1 542 | 1 462 | 5 | 1 542 | 1 345 | 15 | 8 028 |
| Provisionsintäkter | 2 905 | 3 065 | -5 | 2 905 | 2 945 | -1 | 12 258 |
| Provisionskostnader | - 831 | - 732 | 14 | - 831 | - 636 | 31 | -3 058 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 825 | 1 153 | -28 | 825 | 1 031 | -20 | 3 428 |
| Övriga rörelseintäkter | 236 | 486 | -51 | 236 | 257 | -8 | 1 137 |
| Summa intäkter | 9 517 | 10 342 | -8 | 9 517 | 9 937 | -4 | 41 281 |
| Administrationskostnader | -3 526 | -3 361 | 5 | -3 526 | -3 343 | 5 | -13 458 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | -1 512 | -1 346 | 12 | -1 512 | -1 361 | 11 | -5 447 |
| Summa kostnader | -5 038 | -4 707 | 7 | -5 038 | -4 704 | 7 | -18 905 |
| Resultat före kreditförluster | 4 479 | 5 635 | -21 | 4 479 | 5 233 | -14 | 22 376 |
| Kreditförluster, netto | - 121 | - 64 | 89 | - 121 | - 139 | -13 | - 520 |
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar1) | -2 687 | - 113 | -2 687 | - 775 | |||
| Rörelseresultat | 1 671 | 5 458 | -69 | 1 671 | 5 094 | -67 | 21 081 |
| Bokslutsdispositioner | - 4 | 262 | - 4 | 514 | 781 | ||
| Skatt | - 638 | -1 159 | -45 | - 638 | -1 101 | -42 | -3 679 |
| Övriga skatter | - 18 | - 148 | -88 | - 18 | 12 | - 138 | |
| Nettoresultat | 1 011 | 4 413 | -77 | 1 011 | 4 519 | -78 | 18 045 |
1) Som en konsekvens av nedskriving av goodwill i SEB-koncenen har nedskrivning av aktier i dotterbolag skett i moderbolaget med 2 687 Mkr.
Totalresultat – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| Kv1 | Kv4 | Jan - mar | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Nettoresultat | 1 011 | 4 413 | -77 | 1 011 | 4 519 | -78 | 18 045 |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 55 | - 362 | 55 | 84 | -35 | - 423 | |
| Kassaflödessäkringar | 190 | - 561 | 190 | 499 | -62 | - 665 | |
| Omräkning utländsk verksamhet | 13 | - 34 | 13 | 34 | -62 | - 41 | |
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 258 | - 957 | -127 | 258 | 617 | -58 | -1 129 |
| Totalresultat | 1 269 | 3 456 | -63 | 1 269 | 5 136 | -75 | 16 916 |
| Balansräkning – | Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) | |||
|---|---|---|---|---|
| ----------------- | ------------------------------------------ | -- | -- | -- |
| Aggregerad | 31 mar | 31 dec | 31 mar |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 127 026 | 55 712 | 166 113 |
| Utlåning till kreditinstitut | 186 293 | 166 267 | 218 326 |
| Utlåning till allmänheten | 1 129 391 | 1 080 438 | 1 116 365 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | 513 888 | 415 321 | 642 633 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 13 339 | 12 985 | 15 270 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall | 90 | ||
| Aktier och andelar i intresseföretag | 905 | 1 001 | 987 |
| Aktier och andelar i koncernföretag | 49 821 | 52 398 | 53 467 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 39 704 | 40 577 | 42 107 |
| Övriga tillgångar | 55 438 | 41 906 | 53 996 |
| Summa tillgångar | 2 115 805 | 1 866 605 | 2 309 354 |
| Skulder till kreditinstitut | 219 507 | 134 816 | 268 290 |
| In- och upplåning från allmänheten1) | 783 831 | 690 301 | 779 156 |
| Emitterade värdepapper | 668 026 | 632 403 | 730 361 |
| Finansiella skulder till verkligt värde | 231 097 | 202 791 | 312 642 |
| Övriga skulder | 70 459 | 53 532 | 76 087 |
| Avsättningar | 151 | 144 | 163 |
| Efterställda skulder | 31 719 | 31 372 | 33 113 |
| Obeskattade reserver | 23 465 | 23 466 | 23 103 |
| Totalt eget kapital | 87 550 | 97 780 | 86 439 |
| Summa skulder, obeskattade reserver och eget kapital | 2 115 805 | 1 866 605 | 2 309 354 |
| 1) | |||
| -Privatpersoners och mindre och medelstora företags inlåning som täcks av | |||
| insättningsgaranti | 111 977 | 111 990 | 107 555 |
| -Privatpersoners och mindre och medelstora företags inlåning som inte täcks av | |||
| insättningsgaranti | 135 379 | 124 753 | 109 400 |
| -Övrig in- och upplåning | 536 475 | 453 558 | 562 201 |
| Summa In- och upplåning från allmänheten | 783 831 | 690 301 | 779 156 |
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Säkerheter ställda för egna skulder | 434 768 | 399 047 | 438 567 |
| Övriga ställda säkerheter | 128 319 | 135 864 | 161 400 |
| Ställda säkerheter | 563 087 | 534 911 | 599 967 |
| Ansvarsförbindelser | 83 336 | 87 798 | 115 705 |
| Åtaganden | 458 762 | 434 656 | 472 038 |
| Ansvarsförbindelser och åtaganden | 542 098 | 522 454 | 587 743 |
Kapitaltäckning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Tillgängligt kapital | |||
| Kärnprimärkapital | 93 159 | 91 951 | 86 517 |
| Primärkapital | 106 677 | 105 806 | 100 669 |
| Kapitalbas | 120 611 | 119 472 | 115 057 |
| Kapitalkrav | |||
| Riskexponeringsbelopp | 480 263 | 478 376 | 534 485 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 38 421 | 38 270 | 42 759 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 19,4% | 19,2% | 16,2% |
| Primärkapitalrelation | 22,2% | 22,1% | 18,8% |
| Total kapitalrelation | 25,1% | 25,0% | 21,5% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 3,14 | 3,12 | 2,69 |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 7,6% | 7,6% | 7,0% |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | 2,5% | 2,5% |
| varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert | 0,6% | 0,6% | |
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 14,8% | 14,7% | 11,7% |
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Det internt bedömda kapitalkravet för moderbolaget uppgick till 44 miljarder kronor (44).
Definitioner
Räntabilitet på eget kapital
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt eget kapital.
Räntabilitet på allokerat kapital
Rörelseresultat reducerat med en schablonskattesats per division dividerat med allokerat kapital.
Räntabilitet på totala tillgångar
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittlig balansomslutning.
Räntabilitet på riskexponeringsbelopp
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt riskexponeringsbelopp
K/I-tal
Summa kostnader dividerat med summa intäkter.
Nettoresultat per aktie före utspädning
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt antal aktier före utspädning.
Nettoresultat per aktie efter utspädning
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.
Substansvärde per aktie
Eget kapital samt kapitaldelen av eventuella övervärden i innehav av räntebärande värdepapper och övervärden i livförsäkringsverksamheten, dividerat med antal aktier.
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med antal aktier.
Riskexponeringsbelopp
Tillgångar och åtaganden utanför balansräkningen, riskvägda enligt kapitaltäckningsreglerna för kreditrisk och marknadsrisk. Operativa risker beräknas och uttrycks som riskvägda tillgångar. Gäller endast i den konsoliderade situationen, dvs. exklusive
försäkringsverksamheten, och inte för exponeringar som har dragits av från kapitalbasen.
Kärnprimärkapital
Eget kapital exklusive föreslagen utdelning, uppskjuten skatt och immateriella tillgångar och vissa ytterligare justeringar enligt EU:s förordning nr 575/2013 (CRR).
Primärkapital
Kärnprimärkapital inklusive vissa särskilt förlustabsorberande förlagslån, s.k. primärkapitaltillskott.
Supplementärkapital
Huvudsakligen förlagslån som inte uppfyller kraven för att få medräknas som primärkapitaltillskott.
Kapitalbas
Summan av primärkapital och supplementärkapital.
Primärkapitalrelation
Primärkapital dividerat med riskexponeringsbelopp.
Kärnprimärkapitalrelation
Kärnprimärkapital dividerat med riskexponeringsbelopp.
Kapitaltäckningsgrad
Kapitalbasen dividerat med riskexponeringsbelopp.
Bruttosoliditet
Primärkapitalet i förhållande till balansomslutningen plus vissa poster utanför balansräkningen omräknade med konverteringsfaktorer definierade i standardmetoden.
Likviditetstäckningsgrad (LCR)
Högkvalitativa likvida tillgångar i förhållande till ett beräknat nettolikviditetsutflöde under en period av 30 dagar. (Finansinspektionens föreskrift FFFS 2012:6 och EU Regulation No 575/2013.)
Kreditförlustnivå
Kreditförluster, netto, dividerat med ingående balans för utlåning till allmänheten, utlåning till kreditinstitut samt kreditgarantier efter avdrag för specifika reserver, gruppvisa reserver och reserver för poster utanför balansräkningen.
Andel osäkra lånefordringar, brutto
Individuellt värderade osäkra lånefordringar, brutto, dividerat med summan av utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut före avdrag för reserver.
Andel osäkra lånefordringar, netto
Individuellt värderade osäkra lånefordringar, netto (efter avdrag för specifika reserver) dividerat med utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut efter avdrag för specifika reserver och gruppvisa reserver.
Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar
Specifika reserver dividerat med individuellt värderade osäkra lånefordringar.
Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar
Totala reserver (specifika reserver och gruppvisa reserver för individuellt värderade osäkra lånefordringar) dividerat med individuellt värderade osäkra lånefordringar.
Reserveringsgrad för portföljvärderade lån
Gruppvisa reserver för portföljvärderade lån dividerat med portföljvärderade lån oreglerade med mer än 60 dagar samt omstrukturerade lånefordringar.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar (problemlån)
SEB:s benämning för lånefordringar som antingen bedöms vara osäkra eller oreglerade. Inkluderar individuellt värderade osäkra lånefordringar, portföljvärderade lån oreglerade med mer än 60 dagar samt omstrukturerade portföljvärderade lånefordringar (baserat på eftergifter enligt IFRS).
Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar Totala reserver (specifika, gruppvisa och reserver för poster utanför balansräkningen) dividerat med osäkra lån och oreglerade portföljfordringar.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i procent av utlåningen
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar dividerat med utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut före avdrag för reserveringar.
Detta är SEB
| Vision | Att leverera tjänster i världsklass till våra kunder. |
|---|---|
| Vårt syfte | Vi är övertygade om att ett entreprenöriellt tänkande liksom innovativa företag behövs för att skapa en bättre värld. Vi finns för att göra det möjligt för dem att uppnå sina ambitioner och lyckas i såväl goda som svåra tider. |
| Vår övergripande ambition | Att vara den klart ledande nordiska banken för företag och institutioner och den bästa universalbanken i Sverige och Baltikum. |
| Vilka vi betjänar | 2 300 storföretag, 700 finansiella institutioner, 257 000 små- och medelstora företag och 1,3 miljoner privatpersoner är helkunder hos SEB i huvudsakligen åtta länder runt Östersjön. |
| Våra strategiska prioriteringar | Ledande kundupplevelser – Utveckla långsiktiga kundrelationer baserade på förtroende. Kunderna ska känna att den service och rådgivning som erbjuds bygger på insikt om deras behov, är lämpliga och tillgängliga på deras villkor och att SEB proaktivt delar med sig av sin kunskap för deras bästa. |
| Tillväxt inom styrkeområden – Arbeta för tillväxt i tre utvalda kärnområden – stora företag och finansiella institutioner, små och medelstora företag i Sverige och sparerbjudande till privatpersoner och företag. |
|
| Motståndskraft och flexibilitet – Upprätthålla motståndskraft och flexibilitet för att kunna anpassa verksamheten till rådande marknadsförhållanden. Motståndskraften baseras på kostnads- och kapitaleffektivitet. |
|
| Värderingar | SEB styrs av sin uppförandekod och sina värderingar: Kunden först, engagemang, samarbete och enkelhet. |
| Medarbetare | Cirka 15 500 skickliga medarbetare betjänar kunder från kontor i cirka 20 länder: i olika tidszoner för att tillhandahålla tillgänglighet och kunskap om de lokala marknaderna. |
| Historik | 160 år av affärer, förtroende och kunskapsutbyte. Banken har alltid tagit ansvar för en hållbar samhällsutveckling genom att stödja företagande, internationella kontakter och långsiktiga relationer. |
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska)