AI assistant
SEB — Interim / Quarterly Report 2016
Jul 14, 2016
2966_rns_2016-07-14_e343bed4-62b0-4c56-b7be-309c078f5eb8.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport
januari – juni 2016
STOCKHOLM 14 JULI 2016
"Det här kvartalet visar att med vår diversifierade affärsmix kan vi stötta kunderna även i en osäker och instabil omvärld."
Annika Falkengren
* Exklusive beslut om källskatt i Schweiz. ** Exklusive nedskrivning av goodwill och andra engångsposter.
Första halvåret 2016
(Jämfört med första halvåret 2015)
- Rörelseintäkter 21,4 mdr kr (22,5), rörelsekostnader 16,7 mdr kr (11,0), rörelseresultat 4,1 mdr kr (11,0) och nettoresultat 2,2 mdr kr (8,6).
- Exklusive engångsposter uppgick rörelseintäkterna till 20,8 mdr kr, rörelsekostnaderna till 10,7 mdr kr och rörelseresultatet till 9,5 mdr kr.
- Kreditförluster, netto, 0,5 mdr kr (0,4). Kreditförlustnivå 0,07 procent (0,06).
- Räntabilitet 3,3 procent (12,9) och vinst per aktie 1:02 kr (3:92). Räntabilitet exklusive engångsposter uppgick till 10,9 procent.
Andra kvartalet 2016
(Jämfört med första kvartalet 2016)
- Rörelseintäkter 11,1 mdr kr (10,2), rörelsekostnader 5,3 mdr kr (11,4), rörelseresultat 5,5 mdr kr (-1,5) och nettoresultat 4,5 mdr kr (-2,3).
- Exklusive engångsposter uppgick rörelseintäkterna till 10,6 mdr kr och rörelseresultatet till 5,0 mdr kr.
- Kreditförluster, netto, 0,2 mdr kr (0,3). Kreditförlustnivå 0,06 procent (0,08).
- Räntabilitet 14,0 procent (-6,6) och vinst per aktie 2:07 kr (-1:05). Räntabilitet exklusive engångsposter uppgick till 11,9 procent.
Volymer, kapital och likviditet
(Jämfört med den 31 december 2015)
- Utlåning till allmänheten 1 455 mdr kr (1 353).
- Inlåning från allmänheten 944 mdr kr (884).
- Förvaltat kapital 1 657 mdr kr (1 700).
- Kärnprimärkapitalrelation 18,7 procent (18,8).
- Bruttosoliditetsgrad 4,7 procent (4,9).
- Likviditetstäckningsgrad 129 procent (128).
- Likviditetsreserv 411 mdr kr (352).
*** Exklusive Visa Europe i Baltikum.
VD har ordet
Den globala tillväxten är fortfarande inte robust och risken för nya bakslag kvarstår. De historiskt låga räntorna är de facto symptom på de underliggande problemen i den reala ekonomin; den höga skuldsättningen, de globala obalanserna och den låga produktivitetstillväxten. Under kvartalet ökade osäkerheten på marknaderna allteftersom EU-folkomröstningen i Storbritannien närmade sig. Det oväntade resultatet, Brexit, följdes av hög volatilitet, kraftigt sjunkande börskurser och obligationsräntor samt hög aktivitet inom valutahandeln. Även om den långsiktiga effekten av Brexit kanske inte blir så stor på den globala tillväxten, ser det ut som att perioden med låga och negativa räntor i Europa kan bli än mer utdragen. Från ett riskperspektiv är Brexits direkta påverkan på SEB begränsad.
Diversifierad affärsmix är avgörande under instabila och osäkra förhållanden
Vår diversifierade affärsmix är grunden till uthållig lönsam tillväxt. I det rådande osäkra läget har kundernas behov av rådgivning och riskhanteringstjänster fortsatt att öka. Det märks i provisionsintäkterna och nettoresultatet av finansiella transaktioner som ökade mellan det första och andra kvartalet. Exklusive negativa engångseffekter i det första kvartalet och en positiv engångseffekt i det här kvartalet från SEB:s baltiska Visamedlemskap, ökade rörelseresultatet med 12 procent mellan kvartalen och räntabiliteten nådde 11,9 procent.
För det första halvåret var däremot alla intäktsrader, exklusive de positiva och negativa engångseffekterna, lägre än 2015, vilket återspeglar de negativa räntorna och det försiktigare affärsklimatet. SEB:s underliggande rörelseresultat, exklusive engångseffekterna, uppgick till 9,5 miljarder kronor och räntabiliteten var 10,9 procent. Vi har en stark och motståndskraftig balansräkning. Kreditkvaliteten var fortsatt god med en kreditförlustnivå på 7 baspunkter. Kärnprimärkapitalrelationen var 18,7 procent.
Försiktigt affärsläge
Med ökade volatilitetsnivåer efterfrågade företagen och institutionerna säkringsprodukter både för ränte- och valutarisker i allt högre grad. Efter Brexit och nedgången i obligationsräntorna har de institutionella kunderna för att kunna upprätthålla avkastningen, sökt sig längre ut riskmässigt och låst in likviditet. Den makroekonomiska osäkerheten har helt klart dämpat affärsläget överlag även om marknaden för börsintroduktioner i Norden var fortsatt aktiv. Efterfrågan på krediter bland storföretagen var fortsatt låg förutom ett fåtal större företagstransaktioner. Både institutionella och storföretagskunder emitterade obligationer i markant högre utsträckning under det andra kvartalet.
Under det senaste året har stämningsläget bland små och medelstora kunder i Sverige varit klart mer positiv. Vi fortsätter att attrahera helkunder och har stärkt vår position som företagsbank i Sverige. Under de senaste 12 månaderna har vi ökat utlåningen till svenska små och medelstora företag med 23 miljarder kronor eller 12 procent. Utlåningen till företag har ökat även i Baltikum som en följd av starkare export och privatkonsumtion.
Privatkunderna fortsatte att efterfråga sparprodukter med låg risk. De valde att placera om från aktiesparande till inlåningskonton och traditionell försäkring. Överlag ser vi både bland privatpersoner och institutionella investerare en tydligt ökad efterfrågan på produkter med ett hållbarhetsfokus. Steg för steg inför vi hållbarhet i vår investeringsprocess och bland de senaste förändringarna ingår hållbarhetskriterier för alla våra fonder, minskad kolexponering och lansering av vår fjärde mikrofinansieringsfond.
Kundernas beteenden förändras snabbt
Digitaliseringen bidrar till förändrade kundbeteenden liksom till att underlätta ökad effektivitet och enkelhet internt. Vi utvecklar hela tiden vårt erbjudande genom att uppgradera våra mobilbank med ny funktionalitet. Vi ser att kunderna vill interagera med oss oftare och på nya sätt som till exempel genom rådgivning på distans. Kundernas krav på högre tillgänglighet och bekvämlighet ökar behovet av att automatisera våra interna processer fullt ut. Redan i år kommer vi genom att ha automatiserat tre större så kallade end-to-end processer ytterligare förbättrat effektiviteten.
Vi har börjat en ambitiös resa för att kunna leverera service i världsklass till våra kunder. Den återspeglar vår syn på framtiden där kundorientering och digitalisering ökar i betydelse. Omvärlden är utmanande men vi är fast beslutna – och väl positionerade – att stödja våra kunder, även i ett läge med låg tillväxt, volatila finansiella marknader och låga eller negativa räntor.
SEB Delårsrapport januari – juni 2016 3
Andra kvartalet – exklusive engångspost
När transaktionen av SEB:s innehav i Visa Europe i Baltikum slutfördes redovisades en engångsvinst på 520 Mkr i övriga intäkter, netto, under andra kvartalet. Den hänförliga skattekostnaden var 24 Mkr. Läs mer på sidan 7.
Följande tabell visar resultatet för det andra kvartalet 2016 inklusive och exklusive engångsvinsten.
| Underliggande | Engångs | Rapporterat | |
|---|---|---|---|
| Mkr | Q2 2016 | poster | Q2 2016 |
| Summa rörelseintäkter | 10 616 | 520 | 11 136 |
| Summa rörelsekostnader | -5 332 | -5 332 | |
| Resultat före kreditförluster | 5 284 | 520 | 5 804 |
| Kreditförluster m m | -268 | -268 | |
| Rörelseresultat | 5 016 | 520 | 5 536 |
Andra kvartalet 2016
Rörelseresultatet uppgick till 5 536 Mkr (-1 456) och nettoresultatet (efter skatt) uppgick till 4 519 Mkr (-2 294).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna uppgick till 11 136 Mkr (10 222).
Räntenettot som uppgick till 4 647 Mkr var stabilt jämfört med både det förra kvartalet (4 636) och med motsvarande kvartal förra året. Den svenska reporäntan låg kvar på -0,5 procent under kvartalet och ECB:s refinansieringsränta låg på noll procent.
| Kv2 | Kv1 | Kv2 |
|---|---|---|
| 2016 | 2016 | 2015 |
| 5 022 | 4 967 | 4 600 |
| -375 | -331 | 32 |
| 4 647 | 4 636 | 4 632 |
Det kunddrivna räntenettot ökade med 55 Mkr jämfört med det förra kvartalet. Räntenettot som drivs av utlåningsvolymerna ökade med 238 Mkr, främst inom kontorsverksamheten. Det motverkades av lägre marginaler både på ut- och inlåning vilket minskade räntenettot med 183 Mkr.
Räntenettot från övriga aktiviteter minskade med 44 Mkr jämfört med förra kvartalet. Myndighetsavgifterna, inklusive resolution- och insättningsgarantiavgifter, uppgick till 354 Mkr, vilket var 25 Mkr mer än det första kvartalet. Jämfört med andra kvartalet förra året minskade räntenettot från övriga aktiviteter med 407 Mkr. I det andra kvartalet 2015 ingick en engångsräntekostnad på 82 Mkr som härrör sig till ett beslut av Schweiz högsta domstol. Se rutan på sidan 5.
Provisionsnettot ökade med 5 procent till 4 074 Mkr (3 897). Kortintäkterna ökade efter den säsongsmässiga nedgången under det första kvartalet. Jämfört med motsvarande period förra året minskade kortintäkterna främst på grund av myndigheternas begränsning av mellanbanksavgifter. Utlåningsprovisionerna, brutto, var 16 procent högre än första kvartalet. Provisioner från kapitalförvaltning och depåförvaring var oförändrade mellan det första och andra kvartalet. Jämfört med förra året
minskade de markant, med 442 Mkr, på grund av den negativa börsutvecklingen vilket minskade värdet på det förvaltade kapitalet. De resultat- och transaktionsbaserade intäkterna uppgick till 20 Mkr (22). Provisionsnettot från livförsäkrings-verksamheten uppgick till 395 Mkr, något mindre än både första kvartalet och motsvarande kvartal förra året.
Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade med 24 procent till 1 718 Mkr under kvartalet (1 385). Kvartalet präglades av den ökade osäkerheten runt Brexit och kunderna var alltmer aktiva inom riskhantering. Den negativa orealiserade värderingsjusteringen, netto – hänförlig till motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet (DVA) avseende derivat, samt emitterade strukturerade obligationer (OCA) – belastade resultatet med 205 Mkr (153).
Övriga intäkter, netto, uppgick till 697 Mkr (304). Både i det första och andra kvartalet ingick en kombination av realiserade kapitalvinster och orealiserade värderings- och säkringseffekter i posten. En engångspost i det andra kvartalet 2016 påverkar jämförelsen. Se rutan till vänster.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna uppgick till 5 332 Mkr (11 365). Engångseffekter i det första kvartalet påverkar jämförelsen. Se rutan på sidan 5. Exklusive engångsposterna minskade rörelsekostnaderna med 84 Mkr i kvartalet främst på grund av lägre personalkostnader.
Kreditförlustreserveringar
Kreditförluster, netto uppgick till 221 Mkr (291). Kreditförlustnivån var 6 baspunkter (8).
Skatt
Den totala skattekostnaden var 1 017 Mkr (838). Den effektiva skattesatsen för det andra kvartalet var 18,4 procent. Skattesatsen påverkades av att avyttringen av innehaven i Visa Europe i Baltikum var skattefria i Estland och Lettland.
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till totalt 886 Mkr (-2 343). Diskonteringsräntan för pensionsskulden i Sverige var
oförändrat 2,5 procent. I Tyskland sänktes den till 1,4 procent (1,7). Både skulden under de förmånsbestämda pensionsplanerna och marknadsvärdet på pensionsplanernas tillgångar var i princip oförändrade i det andra kvartalet.
Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga kassaflödessäkringar, finansiella tillgångar som kan säljas och omräkningen av den utländska verksamheten, var positiv och uppgick till 758 Mkr (762). I värderingen av finansiella tillgångar som kan säljas ingick bankens indirekta medlemskap i Visa Sweden. Det motverkades av värdet på motsvarande innehav i Baltikum som omklassificerades till övriga intäkter i det andra kvartalet.
SEB Delårsrapport januari – juni 2016 4 Jämförsiffror (inom parentes): Kvartalsresultatet – jämförs med föregående kvartal. Halvårsresultatet – jämförs med motsvarande period 2015. Affärsvolymer jämförs med årsskiftet 2015, om inget annat anges.
Första halvåret exklusive engångsposter
Tabellen nedanför visar rörelseresultatet för det första halvåret 2016 och 2015, exklusive följande engångsposter:
- 1. När transaktionen av SEB:s innehav i Visa Europe i Baltikum slutfördes redovisades en engångsvinst på 520 Mkr i det andra kvartalet 2016 i övriga intäkter. Vinsten medförde en skattekostnad på 24 Mkr. Läs mer på sidan 7.
- 2. I det första kvartalet 2016, införde SEB en kundorienterad organisation. Se sidan 15. Det ledde till en nedskrivning av goodwill på 5 334 Mkr (inom rörelsekostnaderna). Kostnaden var inte skattemässigt avdragsgill.
- 3. I det första kvartalet 2016 uppstod andra finansiella engångseffekter från omstruktureringsåtgärder i Baltikum och Tyskland samt bortskrivning (inom rörelsekostnaderna) av immateriella IT-tillgångar som inte längre används. Totalt uppgick dessa poster till 615 Mkr med en positiv skatteeffekt på 101 Mkr.
- 4. Såsom meddelats i maj 2015 avslog Högsta domstolen i Schweiz SEB:s ansökan om återbetalning av källskatt för åren 2006 till 2008. Det ledde till att nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade med 820 Mkr och till en ytterligare räntekostnad på 82 Mkr i det andra kvartalet 2015. Transaktionen hade ingen skatteeffekt.
| Förändring | ||
|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % |
| 20 838 | 23 436 | -11 |
| -10 748 | -11 002 | -2 |
| 10 090 | 12 434 | -19 |
| -581 | -490 | 19 |
| 9 509 | 11 944 | -20 |
| Jan - jun |
Första halvåret 2016
Rörelseresultatet uppgick till 4 080 Mkr (11 042) och nettoresultatet (efter skatt) uppgick till 2 225 Mkr (8 577).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna uppgick till 21 358 Mkr (22 534).
Räntenettot uppgick till 9 283 Mkr (9 578). Den svenska reporäntan sänktes från -0,35 till -0,50 procent i det första kvartalet och ECB sänkte sin refinansieringsränta till noll i mars.
| Jan - jun | Förändring | ||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | % |
| Kunddrivet räntenetto | 9 989 | 9 159 | 9 |
| Räntenetto från övriga aktiviteter | -706 | 419 | |
| Summa | 9 283 | 9 578 | -3 |
Det kunddrivna räntenettot ökade med 830 Mkr jämfört med det första halvåret 2015. Räntenettot från utlåningen ökade med 372 Mkr, av vilket 82 Mkr berodde på större volymer och 290 Mkr på positiv marginalutveckling. I det rådande negativa ränteläget har banken stöttat divisionernas kundinlåning. Därför har räntenettot från kundinlåningen ökat med 458 Mkr. Volymeffekten från inlåningen var i princip oförändrad.
Räntenettot från övriga aktiviteter minskade med 1 125 Mkr jämfört med de första sex månaderna 2015. En engångspost under 2015 påverkar jämförbarheten, se rutan till vänster. Jämfört med motsvarande period förra året, innebar det låga ränteläget en minskning av räntenettot med ungefär 600 Mkr. Myndighetsavgifterna, inklusive resolutionoch insättningsgarantiavgifter, uppgick till 683 Mkr, och var 141 Mkr högre än motsvarande period 2015.
Provisionsnettot minskade med 19 procent till 7 971 Mkr (9 864). Provisioner från kapital- och depåförvaltning minskade i spåren av den negativa börsutvecklingen med lägre marknadsvärden på det förvaltade kapitalet. Framför allt minskade de resultatbaserade intäkterna och uppgick till 42 mkr, en nedgång på 468 Mkr jämfört med motsvarande period förra året (510). Behovet av att minska säsongsmässiga variationer i balansräkningen i linje med det nya likviditetsregelverket har kommunicerats i tidigare kvartal. Detta har medfört minskade värdepapperslån och lägre provisioner i det första halvåret. Kortintäkterna minskade med cirka 240 Mkr på grund av myndigheternas begränsning av mellanbanksavgifter. Provisionerna från livförsäkringsverksamheten uppgick till 797 Mkr (832).
Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade med 400 Mkr till 3 103 Mkr (2 703) som ett resultat av ökad kundaktivitet. Mot slutet av perioden påverkades marknaderna av osäkerheten runt Brexit och kundernas riskhanteringsåtgärder ökade avsevärt. Nettoresultatet av finansiella transaktioner inom traditionell försäkring i Sverige och Danmark ökade med 176 Mkr jämfört med motsvarande period förra året. När det gäller resultat som inte direkt beror på kundernas aktivitetsnivå, påverkade en engångspost resultatet under 2015. Se rutan till vänster. Därtill kommer den orealiserade värderingsjusteringen, netto, – hänförlig till motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet (DVA) avseende derivat, samt emitterade strukturerade obligationer (OCA) – på -358 Mkr. 2015 var denna post positiv och uppgick till 476 Mkr, det vill säga totalt sett var det en negativ förändring på 834 Mkr jämfört med samma period förra året.
Övriga intäkter, netto, uppgick till 1 001 Mkr (389). Både i det första och andra kvartalet 2016 ingick en kombination av realiserade kapitalvinster och orealiserade värderings- och säkringseffekter i posten. En engångseffekt i det andra kvartalet 2016 påverkade jämförbarheten, se rutan till vänster.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna uppgick till 16 697 Mkr (11 002). Engångsposter i 2016 påverkade jämförbarheten, se rutan till vänster. Undantaget dessa uppgick rörelsekostnaderna till 10 748 Mkr. Minskningen jämfört med motsvarande period förra året berodde på lägre lönekostnader.
I början av året ändrades rapporteringen av livförsäkringsverksamheten. Förutbetalda anskaffningskostnader flyttades från rörelsekostnaderna till provisionsnettot. SEB:s kostnadstak på 22,5 miljarder kronor justerades i linje med detta och taket uppgår nu till 22 miljarder kronor för 2016 och 2017. Trenden är att rörelsekostnaderna ligger under kostnadstaket.
Kreditförlustreserveringar
Kreditförluster, netto uppgick till 512 Mkr (408). Kreditförlustnivån var 7 baspunkter (6).
Skatt
Den totala skattekostnaden var 1 855 Mkr (2 465). Den effektiva skattesatsen för det första halvåret var 19,7 procent exklusive goodwillnedskrivningen i första kvartalet som inte var avdragsgill. Den effektiva skattesatsen var i linje med SEB:s förväntade skattesats.
I skattekostnaderna ingick skatt på en utdelning från SEB:s dotterbolag i Estland. Utdelningen uppgick till 186 Mkr. Dotterbolagets resultat beskattas först när det betalas ut som en utdelning.
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till totalt -1 457 Mkr (926).
Värderingen av de förmånsbestämda pensionsplanerna gav en negativ nettoeffekt på 2 977 Mkr för det första halvåret att jämföra med en positiv effekt i motsvarande period förra året på 1 787 Mkr. Marknadsvärdet på pensionsplanernas tillgångar minskade medan pensionsskulden ökade när diskonteringsräntan sänktes. Diskonteringsräntan i Sverige sänktes till 2,5 procent (3,1). I Tyskland sänktes den i två steg till 1,4 procent (2,4).
Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga kassaflödessäkringar, finansiella tillgångar som kan säljas och omräkningen av den utländska verksamheten, var positiv och uppgick till 1 520 Mkr (-861). I värderingen av finansiella tillgångar som kan säljas ingick innehav av bankens indirekta medlemskap i Visa Sweden. Det motverkades av det realiserade värdet av innehavet i Visa Europe i Baltikum som redovisades i övriga intäkter i det andra kvartalet.
Affärsvolymer
Balansomslutningen uppgick i slutet av kvartalet till 2 677 miljarder kronor vilket var en ökning med 181 miljarder kronor jämfört med årsskiftet (2 496). Vid årsskiftet var handelsvolymen av repor och finansiella instrument låg, vilket ledde till färre emissioner av kortfristiga certifikat och minskade volymen kortfristig inlåning från finansföretag. Detta återställdes under det första halvåret.
Utlåningen till allmänheten uppgick till 1 455 miljarder kronor, en ökning med 102 miljarder kronor under det första halvåret. Exklusive repor och skuldinstrument ökade utlåningen till allmänheten med 55 miljarder kronor. Ungefär hälften av tillväxten var valutarelaterad. Det finns tillväxt inom alla segment.
| Jun | Dec | Jun | |
|---|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2016 | 2015 | 2015 |
| Offentlig förvaltning | 32 | 38 | 47 |
| Hushåll | 540 | 530 | 527 |
| Företag | 759 | 708 | 706 |
| Repor | 109 | 59 | 94 |
| Skuldinstrument | 15 | 18 | 21 |
| Utlåning till allmänheten | 1 455 | 1 353 | 1 395 |
SEB:s totala kreditportfölj (som omfattar både volymer i balansräkningen och åtaganden utanför balansräkningen) uppgick till 2 069 miljarder kronor (2 065). Under det första halvåret ökade lån och lånelöften till hushållen med 18 miljarder kronor. Krediter och åtaganden utanför balansräkningen till segmenten företag och fastighetsförvaltning ökade med 52 miljarder kronor.
Inlåning från allmänheten uppgick till 944 miljarder kronor, vilket var en ökning med 60 miljarder kronor jämfört med årsskiftet.
| Jun | Dec | Jun | |
|---|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2016 | 2015 | 2015 |
| Offentlig förvaltning | 29 | 29 | 65 |
| Hushåll | 274 | 262 | 260 |
| Företag | 628 | 586 | 627 |
| Repor | 13 | 7 | 18 |
| In- och upplåning från allmänheten | 944 | 884 | 970 |
Jämfört med årsskiftet ökade hushållsinlåningen med 12 miljarder kronor medan kortfristig inlåning från främst finansföretag ökade med 42 miljarder kronor.
Det förvaltade kapitalet uppgick till 1 657 miljarder kronor (1 700). Nettoinflödet under halvåret var 21 miljarder kronor.
Det totala marknadsvärdet minskade med 64 miljarder kronor. Depåförvaringsvolymen minskade till följd av lägre börsvärden och uppgick till 6 476 miljarder kronor (7 196).
Marknadsrisk
SEB:s affärsmodell drivs av kundernas efterfrågan. Value-at-Risk (VaR) i handelslagret var i genomsnitt 108 Mkr i det andra kvartalet 2016 (113 i snitt i första kvartalet 2016). I genomsnitt förväntas koncernen, med 99 procents sannolikhet, inte förlora mer än detta belopp under en period på tio handelsdagar.
Det första kvartalet 2016 präglades av hög volatilitet, snabba upp- och nedgångar i kreditspreadar och börser, fallande räntor liksom centralbanksåtgärder.
Marknaderna var mindre volatila under det andra kvartalet än det första, vilket minskade genomsnittligt VaR något. Men dagarna före EU-omröstningen och efter Brexit-resultatet i slutet av juni ökade volatiliteten märkbart i de flesta finansiella marknader.
Likviditet och långfristig upplåning
Sedan årsskiftet förföll 75 miljarder kronor i långfristig upplåning (bestående av 59 miljarder säkerställda och 16 miljarder seniora obligationer). 80 miljarder kronor emitterades (bestående av 48 miljarder kronor i säkerställda obligationer och 32 miljarder i seniora obligationer). Kortfristiga certifikat ökade med 17 miljarder kronor under det första halvåret.
Likviditetsreserven uppgick till 411 miljarder kronor vid periodens utgång (352).
Finansinspektionen kräver att likviditetstäckningsgraden (beräknat enligt för Sverige anpassade regler) skall vara minst 100 procent, totalt, samt i euro respektive US-dollar. Vid slutet av perioden uppgick likviditetstäckningsgraden till
129 procent (128) och till 164 respektive 425 procent för USdollar och euro.
Bankens målsättning är att alltid ha en stabil finansiering. SEB:s interna strukturella likviditetsmått, core gap, som mäter relationen mellan stabil finansiering och tillgångar som inte är likvida, var 111 procent.
Rating
Moody's rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till Aa3 med stabila utsikter tack vare SEB:s kreditkvalitet, stabila resultat, diversifiering liksom ökad effektivitet.
I maj uppgraderade Fitch SEB:s ranking för den långfristiga seniora upplåningen från A+ till AA- med stabila utsikter. Uppgraderingen baserades på hur SEB:s långsiktiga strategi satts i verket samt den förbättrade stabiliteten och diversifieringen i intjäningen.
S&P rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till A+ med stabila utsikter. Utsikterna är baserade på bankens positiva utveckling av kapital och intjäning som kan kompensera effekten av den risk i den svenska ekonomin som S&P uppfattar.
Kapitalposition
SEB:s kärnprimärkapitalrelation uppgick till 18,7 procent. Vid årsskiftet uppskattade SEB summan av kärnprimärkapitalkraven under pelare 1 och 2 (med pelare 2-kraven beräknade enligt Finansinspektionens metoder) till 16,0 procent och per den 30 juni uppskattades kravet till 16,3 procent. Banken strävar efter en buffert på cirka 1,5 procentenheter över kapitalkravet.
Följande tabell visar riskexponeringsbeloppet (REA) och kapitalrelationerna enligt Basel III.
| Jun | Dec | Jun | |
|---|---|---|---|
| Kapitalkrav, Basel III | 2016 | 2015 | 2015 |
| Riskexponeringsbelopp, mdr kr | 588 | 571 | 614 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 18.7 | 18.8 | 17.2 |
| Primärkapitalrelation, % | 21.1 | 21.3 | 19.4 |
| Total kapitalrelation, % | 23.5 | 23.8 | 21.7 |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 4.7 | 4.9 | 4.4 |
REA ökade med 17 miljarder kronor sedan årsskiftet. Ökningen berodde främst på en ökad volym av företagskrediter som delvis motverkades av minskad marknadsrisk. Ungefär hälften av ökningen var hänförlig till valutaeffekter. Det ytterligare riskexponeringsbelopp som SEB vid årsskiftet, som en försiktighetsåtgärd kom överens med Finansinspektionen om att etablera, ökade med 1,7 miljarder kronor till 10,6 miljarder kronor.
Eget kapital ökade i linje med nettoresultatet. Eftersom det redan finns ett krav att dra bort goodwill från kapitalbasen var effekten av goodwillnedskrivningen på kapitalnyckeltalen minimal.
Kärnprimärkapitalrelationen var 0,1 procentenheter lägre än vid årsskiftet.
Finansiella mål
SEB:s långsiktiga finansiella mål är att:
- utdelningen per aktie skall vara 40 procent eller mer av vinst per aktie varje år,
- upprätthålla en kärnprimärkapitalrelation som är cirka 1,5 procentenheter högre än gällande kapitalkrav från Finansinspektionen, och
- skapa en konkurrenskraftig avkastning på kapitalet.
Banken strävar över tid efter att nå en uthållig lönsamhet på 15 procent.
Risker och osäkerhetsfaktorer
SEB tar kredit-, marknads-, likviditets-, IT och operativa samt livförsäkringsrisker. Koncernens riskstruktur och dess risk-, likviditets- och kapitalhantering beskrivs mer detaljerat i SEB:s årsredovisning för 2015 (sidorna 40-46 samt not 18-20) och i 'Capital Adequacy and Risk Management Report' för 2015 (på engelska). Ytterligare information finns i Fact Book (på engelska) som publiceras kvartalsvis.
Den makroekonomiska utvecklingen är fortfarande osäker, de stora globala obalanserna kvarstår och om världens centralbanker minskar likviditetsstödet till de finansiella marknaderna kan svårbedömda direkta och indirekta effekter på banken uppstå. I tillägg finns det en osäkerhet om ett möjligt utdraget läge med låga eller negativa räntor. Det oförväntade utfallet av EU-folkomröstningen i Storbritannien, Brexit, ökar osäkerheten. Även om den långsiktiga effekten av Brexit på den globala tillväxten överlag inte förväntas bli så stor, är det sannolikt att perioden med låga och negativa räntor i Europa blir utdragen.
Visatransaktionen
Visa Inc. tillkännagav under 2015 sitt planerade förvärv av Visa Europe (en medlemsägd organisation) som syftar till att skapa ett enda globalt Visaföretag. Transaktionen godkändes av Europakommissionen den 3 juni 2016. Ersättningen består av en kombination av kontanter och aktier. SEB ingår i Visa Europe genom flertalet direkta och indirekta medlemskap.
När Visatransaktionen i Baltikum slutfördes redovisades det verkliga värdet, som i det första kvartalet ingick i övrigt totalresultat, som en engångsvinst på 520 Mkr i övriga intäkter netto.
I Sverige, där SEB är en indirekt medlem via Visa Sweden klassificeras innehavet som finansiella tillgångar som kan säljas. Det verkliga värdet redovisades i övrigt totalresultat. När fördelningsnyckeln mellan de svenska indirekta medlemmarna är färdig, kommer värdet att omklassificeras till övriga intäkter.
Händelser efter kvartalsslutet
Jeanette Almberg, idag chef för SEB Kort, har utsetts till ny chef för Group HR och medlem av den verkställande ledningen. Ulf Peterson som idag är chef för Group HR kommer att tillträda som Senior Advisor till verkställande direktören och koncernchefen. Utnämningarna träder i kraft den 1 september 2016.
Stockholm den 14 juli 2016
Verkställande direktören och styrelsen försäkrar att delårsrapporten för januari - juni 2016 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Marcus Wallenberg Ordförande Urban Jansson Vice ordförande Jesper Ovesen Vice ordförande Johan H. Andresen Ledamot Signhild Arnegård Hansen Ledamot Samir Brikho Ledamot Winnie Fok Ledamot Birgitta Kantola Ledamot TomasNicolin Ledamot Sven Nyman Helena Saxon Sara Öhrvall
Ledamot
Ledamot
Ledamot
Anna-Karin Glimström Ledamot*
Håkan Westerberg Ledamot*
Annika Falkengren Verkställande direktör och koncernchef
* Utsedda av de anställda
Presskonferens och sändning via nätet
Presskonferensen kl. 9.00 den 14 juli 2016 på Kungsträdgårdsgatan 8 med VD och koncernchef Annika Falkengren kan följas i direktsändning på svenska på www.sebgroup.com/sv/ir och samtidigt tolkad till engelska på www.sebgroup.com/ir. Där finns den också tillgänglig i efterhand.
Telefonkonferens
Telefonkonferensen som äger rum kl. 13.00 den 14 juli 2016, med VD och koncernchef Annika Falkengren, ekonomioch finansdirektör Jan Erik Back och chefen för Investor Relations Jonas Söderberg, är tillgänglig på telefonnummer +44(0)20 7162 0077 eller +46(0)8 5052 0110, konferens-ID: 958924 (inringning minst tio minuter i förväg). Konferensen är även tillgänglig i efterhand på www.sebgroup.com/sv/ir.
Ytterligare upplysningar lämnas av:
Jan Erik Back, ekonomi- och finansdirektör Tel: 08-22 19 00 Jonas Söderberg, chef Investor Relations Tel: 08-763 83 19, mobil 073-521 02 66 Viveka Hirdman-Ryrberg, kommunikationsdirektör Tel. 08-763 85 77, mobil 070-550 35 00
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) 106 40 Stockholm Telefon: 0771-62 10 00 www.sebgroup.com/sv Organisationsnummer: 502032-9081
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska).
Finansiell kalender
20 oktober 2016 Delårsrapport januari-september 2016 Den tysta perioden börjar den 7 oktober
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EUkommissionen. Därutöver tillämpas lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Kompletterande redovisningsregler för koncerner (RFR 1). Moderbolaget har upprättat delårsrapporten i enlighet med lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitutioner och värdepappersbolag. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Redovisning för juridiska personer (RFR 2) tillämpats.
Från och med räkenskapsåret 2016 trädde förtydliganden av flera IFRS standarder i kraft. IAS 27 Separata finansiella rapporter har uppdaterats avseende kapitalandelsmetoden i separata finansiella rapporter. IFRS 11 Samarbetsarrangemang har uppdaterats avseende hur förvärv av andelar i gemensamma verksamheter redovisas. IAS 16 Materiella anläggningstillgångar och IAS 38 Immateriella tillgångar har förtydligats avseende godkända metoder för nedskrivning och amortering. IAS 1 Utformning av finansiella rapporter har uppdaterats med förtydliganden av bland annat begreppet
väsentlighet och vissa upplysningskrav. Förbättringar av IFRS standarder (perioden 2012-2014) har i begränsad omfattning ändrat flera standarder. Ändringarna har inte haft en väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter eller kapitaltäckning och stora exponeringar.
IFRS 4 Försäkringsavtal tillåter redovisningsprinciper som inte är enhetliga för försäkringskontrakt. I Danmark har redovisnings-principerna för att beräkna försäkringsskulden ändrats per 1 januari 2016 för att anpassas till principerna i Solvens II.
Omorganisationen den 1 januari 2016 gjorde att SEB:s segmentrapportering ändrades. Goodwill omfördelades på affärsenhets- och geografisk nivå i stället för på divisionsnivå i enlighet med IFRS 8 Rörelsesegment och IAS 36 Nedskrivningar.
För moderbolaget har lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd uppdaterats. De huvudsakliga ändringarna avser en IFRS-anpassning av presentation och upplysningar om eventualförpliktelser. Vidare har en bunden fond inom eget kapital skapats för immateriella anläggningstillgångar avseende utgifter för företagets eget utvecklingsarbete.
I alla övriga väsentliga aspekter är koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper och beräkningsgrunder samt presentation oförändrade jämfört med årsredovisningen för 2015.
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av bokslutskommunikén för Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) för perioden 1 januari 2016 till 30 juni 2016. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements, ISRE 2410, Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag samt för moderbolagets del i enlighet med Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.
Stockholm den 14 juli 2016 PricewaterhouseCoopers AB
Peter Nyllinge Auktoriserad revisor Huvudansvarig
SEB-koncernen
Resultaträkning – SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Räntenetto | 4 647 | 4 636 | 0 | 4 632 | 0 | 9 283 | 9 578 | -3 | 18 938 |
| Provisionsnetto | 4 074 | 3 897 | 5 | 5 194 | -22 | 7 971 | 9 864 | -19 | 18 345 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 718 | 1 385 | 24 | 994 | 73 | 3 103 | 2 703 | 15 | 5 478 |
| Övriga intäkter, netto | 697 | 304 | 129 | 176 | 1 001 | 389 | 157 | 1 002 | |
| Summa rörelseintäkter | 11 136 | 10 222 | 9 | 10 996 | 1 | 21 358 | 22 534 | -5 | 43 763 |
| Personalkostnader | -3 507 | -3 751 | -7 | -3 754 | -7 | -7 258 | -7 310 | -1 | -14 436 |
| Övriga kostnader | -1 648 | -1 704 | -3 | -1 505 | 10 | -3 352 | -3 188 | 5 | -6 355 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 177 | -5 910 | -97 | - 259 | -32 | -6 087 | - 504 | -1 011 | |
| Summa rörelsekostnader | -5 332 | -11 365 | -53 | -5 518 | -3 | -16 697 | -11 002 | 52 | -21 802 |
| Resultat före kreditförluster | 5 804 | -1 143 | 5 478 | 6 | 4 661 | 11 532 | -60 | 21 961 | |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 47 | - 22 | 114 | - 6 | - 69 | - 82 | -16 | - 213 | |
| Kreditförluster, netto | - 221 | - 291 | -24 | - 220 | 0 | - 512 | - 408 | 25 | - 883 |
| Rörelseresultat | 5 536 | -1 456 | 5 252 | 5 | 4 080 | 11 042 | -63 | 20 865 | |
| Skatt | -1 017 | - 838 | 21 | -1 326 | -23 | -1 855 | -2 465 | -25 | -4 284 |
| Nettoresultat | 4 519 | -2 294 | 3 926 | 15 | 2 225 | 8 577 | -74 | 16 581 | |
| Minoritetens andel | |||||||||
| Aktieägarnas andel | 4 519 | -2 294 | 3 926 | 15 | 2 225 | 8 577 | 16 581 | ||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 2:07 | -1:05 | -1:79 | 1:02 | 3:92 | 7:57 | |||
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 2:06 | -1:04 | -1:78 | 1:01 | 3:89 | 7:53 | |||
Totalresultat – SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Nettoresultat | 4 519 | -2 294 | 3 926 | 15 | 2 225 | 8 577 | -74 | 16 581 | |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 596 | 498 | 20 | - 388 | 1 094 | - 293 | - 719 | ||
| Kassaflödessäkringar | - 216 | 190 | - 743 | -71 | - 26 | - 245 | -89 | - 667 | |
| Omräkning utländsk verksamhet | 378 | 74 | - 96 | 452 | - 323 | - 573 | |||
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||||
| Förmånsbestämda pensionsplaner | 128 | -3 105 | 2 554 | -95 | -2 977 | 1 787 | 4 178 | ||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 886 | - 2 343 | 1 327 | -33 | - 1 457 | 926 | 2 219 | ||
| Totalresultat | 5 405 | - 4 637 | 5 253 | 3 | 768 | 9 503 | -92 | 18 800 | |
| Minoritetens andel | |||||||||
| Aktieägarnas andel | 5 405 | -4 637 | 5 253 | 3 | 768 | 9 503 | -92 | 18 800 |
Balansräkning – SEB-koncernen
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 149 159 | 101 429 | 202 714 |
| Övrig utlåning till centralbanker | 15 678 | 32 222 | 9 183 |
| Utlåning till kreditinstitut1) | 78 052 | 58 542 | 88 606 |
| Utlåning till allmänheten | 1 454 970 | 1 353 386 | 1 395 426 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde2) | 846 765 | 826 945 | 912 681 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 161 | 104 | 102 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas2) | 36 123 | 37 368 | 39 359 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 542 | 801 | 1 113 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 060 | 1 181 | 1 107 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 20 584 | 26 203 | 26 515 |
| Övriga tillgångar | 74 229 | 57 783 | 83 633 |
| Summa tillgångar | 2 677 323 | 2 495 964 | 2 760 439 |
| Skulder till centralbanker och kreditinstitut | 177 661 | 118 506 | 185 724 |
| In- och upplåning från allmänheten | 944 353 | 883 785 | 969 897 |
| Skulder till försäkringstagare | 377 536 | 370 709 | 379 040 |
| Emitterade värdepapper | 660 983 | 639 444 | 701 802 |
| Övriga finansiella skulder till verkligt värde | 265 562 | 230 785 | 262 464 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 1 770 | 1 608 | 1 671 |
| Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning | 218 | ||
| Övriga skulder | 82 424 | 75 084 | 92 543 |
| Avsättningar | 2 864 | 1 873 | 2 043 |
| Efterställda skulder | 32 242 | 31 372 | 31 667 |
| Totalt eget kapital | 131 928 | 142 798 | 133 370 |
| Summa skulder och eget kapital | 2 677 323 | 2 495 964 | 2 760 439 |
| 1) Utlåning till kreditinstitut samt likvida placeringar hos andra direkta deltagare i system för överföring av betalningar. | |||
| 2) Varav obligationer och andra räntebärande värdepapper. | 287 513 | 295 409 | 341 618 |
En balansräkning med mer detaljerad information finns i Fact Book.
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – SEB-koncernen
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Säkerheter ställda för egna skulder1) | 484 365 | 496 825 | 492 699 |
| Säkerheter ställda för skulder till försäkringstagarna | 377 536 | 370 709 | 379 040 |
| Övriga ställde säkerheter2) | 155 359 | 146 521 | 144 640 |
| Ställda säkerheter | 1 017 260 | 1 014 055 | 1 016 379 |
| Ansvarsförbindelser3) | 111 826 | 109 297 | 110 880 |
| Åtaganden | 632 708 | 609 872 | 611 704 |
| Ansvarsförbindelse och åtaganden | 744 534 | 719 169 | 722 584 |
1) Varav tillgångar pantsatta för säkerställda obligationer 338 074 Mkr (354 651/330 953).
2) Varav värdepapperslån 70 336 Mkr (63 528/63 991) och pantsatta men ej utnyttjade obligationer 72 989 Mkr (73 781/71 899).
3) Varav kreditgarantier 13 757 Mkr (33 855/34 445).
Nyckeltal - SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 14,03 | -6,58 | 12,04 | 3,29 | 12,88 | 12,24 |
| Räntabilitet på eget kapital exklusive engångsposter1), % | 11,88 | 10,09 | 14,75 | 10,87 | 14,21 | 12,85 |
| Räntabilitet på totala tillgångar, % | 0,63 | -0,33 | 0,53 | 0,16 | 0,58 | 0,57 |
| Räntabilitet på riskexponeringsbelopp, % | 3,16 | -1,61 | 2,54 | 0,78 | 2,77 | 2,71 |
| K/I-tal | 0,48 | 1,11 | 0,50 | 0,78 | 0,49 | 0,50 |
| K/I-tal exklusive engångsposter1) | 0,50 | 0,53 | 0,46 | 0,52 | 0,47 | 0,49 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 2:07 | -1:05 | 1:79 | 1:02 | 3:92 | 7:57 |
| Vägt antal aktier2), miljoner | 2 182 | 2 192 | 2 191 | 2 187 | 2 190 | 2 191 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 2:06 | -1:04 | 1:78 | 1:01 | 3:89 | 7:53 |
| Vägt antal aktier efter utspädning3), miljoner | 2 193 | 2 202 | 2 202 | 2 198 | 2 202 | 2 203 |
| Substansvärde per aktie, kr | 68:28 | 64:43 | 67:91 | 68:28 | 67:91 | 72:09 |
| Eget kapital per aktie, kr | 60:87 | 57:61 | 60:84 | 60:87 | 60:84 | 65:11 |
| Aktieägarnas kapital, genomsnitt miljarder kr | 128,8 | 139,5 | 130,5 | 135,3 | 133,2 | 135,5 |
| Kreditförlustnivå, % | 0,06 | 0,08 | 0,06 | 0,07 | 0,06 | 0,06 |
| Likviditetstäckningsgrad4), % | 129 | 132 | 123 | 129 | 123 | 128 |
| Kapitalkrav, Basel III: | ||||||
| Riskexponeringsbelopp, Mkr | 587 590 | 562 754 | 614 063 | 587 590 | 614 063 | 570 840 |
| Uttryckt som kapitalkrav, Mkr | 47 007 | 45 020 | 49 125 | 47 007 | 49 125 | 45 667 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 18,7 | 19,1 | 17,2 | 18,7 | 17,2 | 18,8 |
| Primärkapitalrelation, % | 21,1 | 21,5 | 19,4 | 21,1 | 19,4 | 21,3 |
| Total kapitalrelation, % | 23,5 | 23,9 | 21,7 | 23,5 | 21,7 | 23,8 |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 4,7 | 4,6 | 4,4 | 4,7 | 4,4 | 4,9 |
| Antal befattningar5) | 15 367 | 15 416 | 15 773 | 15 388 | 15 714 | 15 605 |
| Depåförvaring, miljarder kronor | 6 476 | 6 712 | 7 621 | 6 476 | 7 621 | 7 196 |
| Förvaltat kapital, miljarder kronor | 1 657 | 1 637 | 1 780 | 1 657 | 1 780 | 1 700 |
1) Beslut om källskatt i Schweiz i andra kvartalet 2015. Nedskrivning av goodwill och omstruktureringseffekter i första kvartalet 2016. Försäljning av aktier i VISA Europe i Baltikum i andra kvartalet 2016.
2) Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 850 426 A-aktier för de långsiktiga aktieprogrammen vid årsskiftet 2015. Under 2016 har SEB återköpt 29 520 000 aktier och 3 495 977 aktier har sålts. Per den 30 juni 2016 ägde SEB således 26 874 449 A-aktier till ett marknadsvärde av 1 960 Mkr.
3) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
4) Enligt vid varje tidpunkt gällande regler från Finansinspektionen.
5) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
I SEB:s Fact Book, finns denna tabell tillgänglig (på engelska) med nio kvartals historik.
Resultaträkning kvartalsvis - SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv4 | Kv3 | Kv2 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | 2015 | 2015 | 2015 |
| Räntenetto | 4 647 | 4 636 | 4 677 | 4 683 | 4 632 |
| Provisionsnetto | 4 074 | 3 897 | 4 395 | 4 086 | 5 194 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 718 | 1 385 | 1 623 | 1 152 | 994 |
| Övriga intäkter, netto | 697 | 304 | 585 | 28 | 176 |
| Summa rörelseintäkter | 11 136 | 10 222 | 11 280 | 9 949 | 10 996 |
| Personalkostnader | -3 507 | -3 751 | -3 524 | -3 602 | -3 754 |
| Övriga kostnader | -1 648 | -1 704 | -1 731 | -1 436 | -1 505 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||
| tillgångar | - 177 | -5 910 | - 223 | - 284 | - 259 |
| Summa rörelsekostnader | -5 332 | -11 365 | -5 478 | -5 322 | -5 518 |
| Resultat före kreditförluster | 5 804 | -1 143 | 5 802 | 4 627 | 5 478 |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella | |||||
| tillgångar | - 47 | - 22 | - 78 | - 53 | - 6 |
| Kreditförluster, netto | - 221 | - 291 | - 219 | - 256 | - 220 |
| Rörelseresultat | 5 536 | -1 456 | 5 505 | 4 318 | 5 252 |
| Skatt | -1 017 | - 838 | - 904 | - 915 | -1 326 |
| Nettoresultat | 4 519 | -2 294 | 4 601 | 3 403 | 3 926 |
| Minoritetens andel | |||||
| Aktieägarnas andel | 4 519 | -2 294 | 4 601 | 3 403 | 3 926 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 2:07 | -1:05 | 2:10 | 1:55 | 1:79 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 2:06 | -1:04 | 2:09 | 1:54 | 1:78 |
Resultaträkning per division – SEB-koncernen
| Stora | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Företag & | Liv & | ||||||
| Finansiella | Företag & | Investment | Elimine | SEB | |||
| Jan-jun 2016, Mkr | Institutioner | Privatkunder | Baltikum | Management | Övrigt | ringar | koncernen |
| Räntenetto | 4 170 | 4 429 | 1 014 | - 29 | - 294 | - 7 | 9 283 |
| Provisionsnetto | 2 961 | 2 641 | 548 | 1 848 | 25 | - 52 | 7 971 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 918 | 188 | 105 | 839 | 29 | 24 | 3 103 |
| Övriga intäkter, netto1) | 194 | 27 | - 10 | 54 | 738 | - 2 | 1 001 |
| Summa rörelseintäkter | 9 243 | 7 285 | 1 657 | 2 712 | 498 | - 37 | 21 358 |
| Personalkostnader | -2 030 | -1 672 | - 367 | - 778 | -2 430 | 19 | -7 258 |
| Övriga kostnader | -2 630 | -1 812 | - 554 | - 490 | 2 116 | 18 | -3 352 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||||
| tillgångar2) | - 121 | - 33 | - 28 | - 24 | -5 881 | -6 087 | |
| Summa rörelsekostnader | -4 781 | -3 517 | - 949 | -1 292 | -6 195 | 37 | -16 697 |
| Resultat före kreditförluster | 4 462 | 3 768 | 708 | 1 420 | -5 697 | 4 661 | |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella | |||||||
| tillgångar | 1 | - 70 | - 69 | ||||
| Kreditförluster, netto | - 260 | - 229 | - 22 | - 1 | - 512 | ||
| Rörelseresultat | 4 203 | 3 539 | 616 | 1 420 | -5 698 | 4 080 |
1) Avvecklingen av SEB:s innehav i VISA Europe i Baltikum redovisas under Övrigt. 2) Nedskrivningen av goodwill redovisas under Övrigt.
Som kommunicerats den 17 november 2015 omorganiserades banken i början av 2016 för att kunna vara verkligt kundorienterad. Divisionen Stora Företag & Finansiella Institutioner omfattar verksamheten i före detta Stora Företag och Institutioner samt verksamheten för institutionella kunder från före detta divisionen Kapitalförvaltning. Divisionen Företag & Privatkunder betjänar små- och medelstora företag och privatkunder, inklusive Private Banking, i Sverige. Divisionen Liv & Investment Management som stöttar de kundorienterade divisionerna omfattar före detta Liv-divisionen samt investment management-verksamheten som tidigare var en del av Kapitalförvaltning. Division Baltikum förblir oförändrad.
Stora Företag & Finansiella Institutioner
Divisionen erbjuder affärsbank- och investmentbanktjänster riktade till stora företag och institutioner, främst i Norden och Tyskland. Kunderna betjänas också genom dess internationella nätverk.
Resultaträkning
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - Jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Räntenetto | 2 089 | 2 081 | 0 | 1 859 | 12 | 4 170 | 3 920 | 6 | 7 953 |
| Provisionsnetto | 1 577 | 1 384 | 14 | 2 226 | - 29 | 2 961 | 3 758 | - 21 | 6 789 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 021 | 897 | 14 | 647 | 58 | 1 918 | 1 882 | 2 | 3 987 |
| Övriga intäkter, netto | 19 | 175 | - 89 | 97 | - 80 | 194 | 163 | 19 | 528 |
| Summa rörelseintäkter | 4 706 | 4 537 | 4 | 4 829 | - 3 | 9 243 | 9 723 | - 5 | 19 257 |
| Personalkostnader | - 943 | -1 087 | - 13 | - 981 | - 4 | -2 030 | -1 949 | 4 | -3 860 |
| Övriga kostnader | -1 275 | -1 355 | - 6 | -1 295 | - 2 | -2 630 | -2 541 | 4 | -5 008 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||||||
| tillgångar | - 7 | - 114 | - 94 | - 23 | - 70 | - 121 | - 46 | 163 | - 109 |
| Summa rörelsekostnader | -2 225 | -2 556 | - 13 | -2 299 | - 3 | -4 781 | -4 536 | 5 | -8 977 |
| Resultat före kreditförluster | 2 481 | 1 981 | 25 | 2 530 | - 2 | 4 462 | 5 187 | - 14 | 10 280 |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella | |||||||||
| tillgångar | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | ||
| Kreditförluster, netto | - 138 | - 122 | 13 | -26 | - 260 | - 119 | 118 | - 299 | |
| Rörelseresultat | 2 344 | 1 859 | 26 | 2 505 | - 6 | 4 203 | 5 069 | - 17 | 9 982 |
| K/I-tal | 0,47 | 0,56 | 0,48 | 0,52 | 0,47 | 0,47 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 60,4 | 61,6 | 67,7 | 61,0 | 67,4 | 66,4 | |||
| Räntabilitet, % | 12,0 | 9,3 | 11,4 | 10,6 | 11,6 | 11,6 | |||
| Antal befattningar1) | 2 153 | 2 176 | 2 305 | 2 183 | 2 303 | 2 293 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Fortsatt marknadsoro drog ner stämningen bland kunderna
- Stor efterfrågan på riskhanteringsprodukter i det volatila marknadsläget
- Rörelseresultatet ökade med 26 procent i det andra kvartalet
Kommentarer till det första halvåret
Marknadsoron ökade i takt med att EU-valet i Storbritannien närmade sig. Det oväntade resultatet av omröstningen, Brexit, följdes av hög volatilitet, kraftiga börsfall, hög valutaaktivitet samt lägre obligationsräntor.
Aktivitetsnivån bland kunderna i segmentet Finansiella institutioner påverkades av denna makroturbulens och osäkerhet. Kunderna säkrade sina risker i allt större utsträckning och aktiviteten på både ränte- samt valutamarknaderna tilltog i takt med den ökade volatiliteten. De senaste programmen med kvantitativa lättnader där ECB investerar i företags-obligationer har resulterat i en kraftig ökning av emissioner från både institutioner samt företag i det andra kvartalet. Depåförvaringsvolymen uppgick till 6 476 miljarder kronor (7 196) där minskningen förklaras av fallande aktiekurser; exempelvis föll OMXS30 med 9 procent.
I segmentet Stora företag präglades perioden av låg efterfrågan på traditionell bankfinansiering, med undantag för ett fåtal större företagsdrivna transaktioner. Makroekonomisk oro dämpade affärsklimatet, men den nordiska marknaden för börsintroduktioner var aktiv. Kundernas efterfrågan på produkter för riskhantering ökade mot slutet av perioden och överlag var företagskunderna försiktiga.
Divisionens underliggande affär var solid. Sammantaget var utvecklingen i de nordiska marknaderna stabil. Medan Norge uppvisade hög kundaktivitet, var den tyska verksamheten fortsatt påverkad av hård konkurrens drivet av ECB-interventioner samt strategiska neddragningar av områden som inte ingår i kärnverksamheten. Ett antal större transaktioner genomfördes i Finland och i Danmark var resultatet drivet av efterfrågan på riskhanteringsprodukter.
Rörelseintäkterna minskade till 9 243 Mkr (9 723). Räntenettot ökade något som ett resultat av en viss volymökning samt förbättrade inlåningsmarginaler. Provisionsnettot förblev dämpat som en följd av lägre marknadsvärden, färre företagsdrivna transaktioner samt en neddragning av aktielåneverksamheten i likviditetssyfte. Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade med kundernas aktivitet men påverkades negativt av värderingsjusteringar relaterade till motpartsrisk (CVA). Kostnaderna, exklusive engångseffekter, minskade med 2 procent jämfört med föregående år som en följd av effektiviseringar. Kreditförlusterna uppgick till 260 Mkr (119). De låga kreditförlusterna motsvarade en kreditförlustnivå på 8 baspunkter.
Företag & Privatkunder
Divisionen erbjuder banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företag i Sverige, samt korttjänster i fyra nordiska länder. I Norden erbjuds även ledande Private Banking tjänster.
Resultaträkning
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - Jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Räntenetto | 2 241 | 2 188 | 2 | 2 044 | 10 | 4 429 | 4 099 | 8 | 8 353 |
| Provisionsnetto | 1 366 | 1 275 | 7 | 1 457 | - 6 | 2 641 | 3 005 | - 12 | 5 800 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 98 | 90 | 9 | 150 | - 35 | 188 | 290 | - 35 | 522 |
| Övriga intäkter, netto | 21 | 6 | 33 | - 36 | 27 | 42 | - 36 | 67 | |
| Summa rörelseintäkter | 3 726 | 3 559 | 5 | 3 684 | 1 | 7 285 | 7 436 | - 2 | 14 742 |
| Personalkostnader | - 828 | - 844 | - 2 | - 874 | - 5 | -1 672 | -1 741 | - 4 | -3 418 |
| Övriga kostnader | - 924 | - 888 | 4 | - 873 | 6 | -1 812 | -1 714 | 6 | -3 463 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 17 | - 16 | 6 | - 16 | 6 | - 33 | - 37 | - 11 | - 134 |
| Summa rörelsekostnader | -1 769 | -1 748 | 1 | -1 763 | 0 | -3 517 | -3 492 | 1 | -7 015 |
| Resultat före kreditförluster | 1 957 | 1 811 | 8 | 1 921 | 2 | 3 768 | 3 944 | - 4 | 7 727 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | |||||||||
| Kreditförluster, netto | - 110 | - 119 | - 8 | - 123 | - 11 | - 229 | - 227 | 1 | - 459 |
| Rörelseresultat | 1 847 | 1 692 | 9 | 1 798 | 3 | 3 539 | 3 717 | - 5 | 7 268 |
| K/I-tal | 0,47 | 0,49 | 0,48 | 0,48 | 0,47 | 0,48 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 36,9 | 36,1 | 38,4 | 36,5 | 38,2 | 38,1 | |||
| Räntabilitet, % | 15,4 | 14,4 | 14,4 | 14,9 | 15,0 | 14,7 | |||
| Antal befattningar1) | 3 703 | 3 714 | 3 912 | 3 714 | 3 816 | 3 796 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- SEB fortsatte att attrahera små och medelstora företagskunder samtidigt som företagsutlåningen växte
- SEB inledde ett samarbete med det svenska fintechbolaget Tink och fortsatte att utveckla sitt digitala erbjudande
- Rörelseresultatet minskade på grund av lägre intäkter från mellanbanksavgifter på kort samt lägre marknadsvärden
Kommentarer till det första halvåret
I och med resultatet av EU-valet i Storbritannien ville kunderna i allt högre utsträckning minska riskerna. Privatkunderna flyttade sina tillgångar till investeringar med lägre risk, som sparkonton, för att minska portföljrisken. I privatsegmentet motverkades nettoinflöden av förvaltat kapital av lägre marknadsvärden. Bolånestocken fortsatte att växa och uppgick till 426 miljarder kronor (419), samtidigt som det totala antalet helkunder var i princip oförändrat på 484 000 (482 000). Den totala inlåningen från privat- och företagskunder steg till 372 miljarder kronor (346). Sedan den 1 juni gäller det nya amorteringskravet i Sverige som innebär att alla kunder med nya bolån måste amortera om belåningsgraden överstiger 50 procent. Den nya regeln har en begränsad påverkan då banken infört liknande rutiner redan år 2011.
Företagssegmentet var något mer motståndskraftigt mot den oroliga marknaden med fortsatt tillväxt i företagsutlåningen, till 214 miljarder kronor (198). Antalet helkunder uppgick till 164 900 (158 800), vilket motsvarar en marknadsandel på 14,9 procent (14,5).
Kundernas beteende fortsätter att förändras snabbt. Privatkundernas användning av mobilappen nådde rekordnivåer med 14,9 miljoner sessioner i genomsnitt per månad under det första halvåret. Det var fyra gånger fler än internetbanksessionerna. SEB inledde ett samarbete med det svenska fintechbolaget Tink för att påskynda utvecklingen av det digitala erbjudandet och även ny funktionalitet. SEB lanserade också ungdomsappen, SEB Ung, för att underlätta för kunder under 18 år att sköta sin privatekonomi.
Rörelseresultatet minskade till 3 539 Mkr (3 717) jämfört med samma period föregående år. Den främsta orsaken till nedgången var provisionsintäkterna som minskade till 2 641 Mkr (3 005) till följd av lägre marknadsvärden på förvaltat kapital. Mellanbanksavgifter på kort var lägre på grund av nya regelverk. Räntenettot, å andra sidan, fortsatte att öka till 4 429 Mkr (4 099), medan rörelsekostnaderna var oförändrade och uppgick till 3 517 Mkr (3 492). Kreditförlusterna var fortsatt låga och uppgick till 229 Mkr (227), vilket motsvarade en kreditförlustnivå på 7 baspunkter.
Baltikum
Divisionen tillhandahåller banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företagskunder i Estland, Lettland och Litauen. De baltiska fastighetsbolagen ingår i divisionen.
Resultaträkning, exkl. fastighetsbolagen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - Jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Räntenetto | 508 | 509 | 0 | 509 | 0 | 1 017 | 1 028 | - 1 | 2 019 |
| Provisionsnetto | 284 | 264 | 8 | 276 | 3 | 548 | 540 | 1 | 1 115 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 51 | 54 | - 6 | 53 | - 4 | 105 | 139 | - 24 | 241 |
| Övriga intäkter, netto | 0 | 1 | - 100 | 24 | - 100 | 1 | 24 | - 96 | 59 |
| Summa rörelseintäkter | 843 | 828 | 2 | 862 | - 2 | 1 671 | 1 731 | - 3 | 3 434 |
| Personalkostnader | - 182 | - 178 | 2 | - 177 | 3 | - 360 | - 352 | 2 | - 713 |
| Övriga kostnader | - 231 | - 317 | - 27 | - 244 | - 5 | - 548 | - 485 | 13 | - 959 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 13 | - 13 | 0 | -16 | - 19 | - 26 | -32 | - 19 | - 62 |
| Summa rörelsekostnader | - 426 | - 508 | - 16 | - 437 | - 3 | - 934 | - 869 | 7 | -1 734 |
| Resultat före kreditförluster | 417 | 320 | 30 | 425 | - 2 | 737 | 862 | - 15 | 1 700 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | 2 | 2 | 0 | 1 | 100 | 4 | 1 | 1 | |
| Kreditförluster, netto | 27 | - 49 | - 42 | - 22 | - 33 | - 33 | - 128 | ||
| Rörelseresultat | 446 | 273 | 63 | 384 | 16 | 719 | 830 | - 13 | 1 573 |
| K/I-tal | 0,51 | 0,61 | 0,51 | 0,56 | 0,50 | 0,50 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor Räntabilitet, % |
7,5 20,8 |
7,6 12,7 |
7,5 18,2 |
7,6 16,7 |
7,8 18,9 |
7,5 18,6 |
|||
| Antal befattningar1) | 2 535 | 2 565 | 2 650 | 2 559 | 2 677 | 2 643 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
Baltikum (inkl fastighetsbolagen)
| Rörelseresultat | 383 | 233 | 357 64 |
7 | 616 | 708 | - 13 | 1 281 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| K/I-tal | 0,52 | 0,63 | 0,52 | 0,57 | 0,52 | 0,52 | ||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 7,8 | 7,9 | 7,9 | 7,8 | 8,2 | 7,9 | ||
| Räntabilitet, % | 17,3 | 10,4 | 16,1 | 13,8 | 15,3 | 14,4 | ||
| Antal befattningar1) | 2 568 | 2 597 | 2 685 | 2 592 | 2 713 | 2 678 |
- Utlåningen har ökat i alla tre baltiska länderna
- Nyttjandet av digitala kanaler fortsatte att öka
- Rörelseresultatet lägre främst på grund av negativa räntor och marknadsvolatilitet
Kommentarer till det första halvåret
BNP-utvecklingen i Baltikum fortsatte att vara positiv överlag, driven av export och privat konsumtion.
Företags- och bolånevolymerna i Baltikum ökade från årsskiftet till 111 miljarder kronor (106). Det var volymtillväxt i alla baltiska länder och särskilt i Litauen. Utlåningsmarginalerna förblev relativt stabila med något högre marginaler på nyutlåning.
Inlåningsvolymerna för Baltikum ökade till 100 miljarder kronor (94). Trots de låga inlåningsmarginalerna i de baltiska länderna, var räntenettot endast något lägre. Detta kompenserades av högre provisionsintäkter till följd av ökad kundaktivitet. Antalet helkunder i Baltikum uppgick till 985,000.
Nyttjandet av digitala kanaler fortsatte att öka i hög takt i Baltikum – mobila inloggningar, till exempel, ökade med
61 procent jämfört med för ett år sedan – medan antalet faktiska kundbesök på bankkontor har minskat med mer än 9 procent. SEB Litauen röstades fram till den mest attraktiva arbetsgivaren genom CV Market och SEB Lettland erhöll Golden-kategorin i Sustainability index (hållbarhetsindex).
Rörelseresultatet, exklusive en engångskostnad på 68 Mkr i det första kvartalet för outnyttjade lokaler var något lägre. Underliggande rörelsekostnader var stabila. Kreditkvaliteten var generellt sett stabil med några positiva kreditförluståterföringar under andra kvartalet.
De baltiska fastighetsbolagen hade bokförda tillgångar på 1 312 Mkr (1 739).
Liv & Investment Management
Divisionen erbjuder livförsäkringstjänster och kapitalförvaltningstjänster till privatpersoner liksom företag och institutioner i Norden och Baltikum.
Resultaträkning
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - Jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 20151) | % | 20151) |
| Räntenetto | - 15 | - 14 | 7 | - 9 | 67 | - 29 | - 20 | 45 | - 43 |
| Provisionsnetto | 931 | 917 | 2 | 1 171 | - 20 | 1 848 | 2 500 | - 26 | 4 600 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 472 | 367 | 29 | 227 | 108 | 839 | 672 | 25 | 1 339 |
| Övriga intäkter, netto | 36 | 18 | 100 | 35 | 3 | 54 | 49 | 10 | 85 |
| Summa rörelseintäkter | 1 424 | 1 288 | 11 | 1 424 | 0 | 2 712 | 3 201 | - 15 | 5 981 |
| Personalkostnader | - 404 | - 374 | 8 | - 413 | - 2 | - 778 | - 874 | - 11 | -1 669 |
| Övriga kostnader | - 258 | - 232 | 11 | - 273 | - 5 | - 490 | - 551 | - 11 | -1 144 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 11 | - 13 | - 15 | - 15 | - 27 | - 24 | - 31 | - 23 | - 58 |
| Summa rörelsekostnader | - 673 | - 619 | 9 | - 701 | - 4 | -1 292 | -1 456 | - 11 | -2 871 |
| Resultat före kreditförluster | 751 | 669 | 12 | 723 | 4 | 1 420 | 1 745 | - 19 | 3 110 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | |||||||||
| Kreditförluster, netto | |||||||||
| Rörelseresultat | 751 | 669 | 12 | 723 | 4 | 1 420 | 1 745 | - 19 | 3 110 |
| K/I-tal | 0,47 | 0,48 | 0,49 | 0,48 | 0,45 | 0,48 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 11,6 | 11,5 | 8,7 | 11,6 | 8,7 | 8,7 | |||
| Räntabilitet, % | 22,4 | 20,1 | 28,1 | 21,2 | 33,9 | 30,3 | |||
| Antal befattningar2) | 1 470 | 1 472 | 1 603 | 1 466 | 1 613 | 1 554 |
1) Jämförelsesiffror inkluderar SEB Asset Management AG som avyttrades i augusti 2015. Inget allokerat kapital till Investment Management under 2015.
2) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Allt större fokus på att integrera hållbarhetsfaktorer i investeringsprocessen
- Fortsatt utveckling av digitala rådgivningsverktyg
- Förbättrat resultat under andra kvartalet trots den finansiella oron
Kommentar till det första halvåret
En utmanande demografisk utveckling och lågt förtroende för pensionssystemet gör att behovet av sparande inför pensionen ökar. För att möta behovet fortsatte SEB att utveckla digitala tjänster, och har till exempel förbättrat sitt rådgivningsverktyg för finansiell trygghet – Trygghetsplaneraren.
I mars kompletterade den svenska livförsäkringsverksamheten sitt kunderbjudande med en ny traditionell livförsäkring för tjänstepensionsmarknaden. Den mottogs väl och per den 30 juni hade mer än 2 000 traditionella livförsäkringar tecknats. Kundnöjdheten inom den danska livförsäkringsverksamheten stärktes ytterligare och SEB Pension utnämndes återigen till nummer ett inom företagssegmentet (Aalund). I den föränderliga omvärlden – både sett från ett regelverks- och ett ekonomiskt perspektiv – var SEB:s marknadsposition i livförsäkringsbranschen i Baltikum stabil.
SEB bibehöll en ledande position i Morningstars långsiktiga utvärdering av de största fondleverantörerna i Sverige. Flera fonder vann priser i ett antal länder i Europa, vilket understryker SEB:s starka erbjudande i ett internationellt perspektiv. Den stora satsningen på att integrera hållbarhetsfaktorer i investeringsprocessen börjar visa resultat. Institutionella kunder visade stort intresse för SEB:s fjärde mikrolånefond, som lanserades under perioden. Genom ökad transparens och märkning av fonderna har SEB underlättat för kunderna att göra fondval utifrån hållbarhetskriterier.
Rörelseresultatet minskade under det första halvåret främst beroende på lägre tillgångsvärden, vilket i sin tur minskade både fasta och prestationsbaserade intäkter. I livförsäkringsverksamheten minskade premieinkomsterna från både nya och existerande kontrakt med 6 procent jämfört med föregående år. Den vägda försäljningen minskade med 9 procent jämfört med föregående år till 27 mdr.
SEB-koncernen
Räntenetto – SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Ränteintäkter | 8 752 | 8 889 | - 2 | 9 398 | - 7 | 17 641 | 19 601 | - 10 | 37 726 |
| Räntekostnader | -4 105 | -4 253 | - 3 | -4 766 | - 14 | -8 358 | -10 023 | - 17 | -18 788 |
| Räntenetto | 4 647 | 4 636 | 0 | 4 632 | 0 | 9 283 | 9 578 | - 3 | 18 938 |
Provisionsnetto – SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Emissioner och rådgivning | 211 | 150 | 41 | 270 | - 22 | 361 | 388 | - 7 | 834 |
| Värdepappershandel och derivat | 612 | 449 | 36 | 1 787 | - 66 | 1 061 | 2 463 | - 57 | 3 350 |
| Notariat och fondverksamhet | 1 759 | 1 744 | 1 | 2 201 | - 20 | 3 503 | 4 518 | - 22 | 8 507 |
| Betalningsförmedling, kortverksamhet, | |||||||||
| utlåning, inlåning, garantier och övrigt | 2 741 | 2 557 | 7 | 2 537 | 8 | 5 298 | 5 015 | 6 | 9 963 |
| Varav betalningsförmedling och kortverksamhet | 1 290 | 1 247 | 3 | 1 387 | - 7 | 2 537 | 2 739 | - 7 | 5 521 |
| Varav utlåning | 666 | 575 | 16 | 649 | 3 | 1 241 | 1 297 | - 4 | 2 445 |
| Livförsäkringsprovisioner | 395 | 402 | - 2 | 411 | - 4 | 797 | 832 | - 4 | 1 686 |
| Provisionsintäkter | 5 718 | 5 302 | 8 | 7 206 | - 21 | 11 020 | 13 216 | - 17 | 24 340 |
| Provisionskostnader | -1 644 | -1 405 | 17 | -2 012 | - 18 | -3 049 | -3 352 | - 9 | -5 995 |
| Provisionsnetto | 4 074 | 3 897 | 5 | 5 194 | - 22 | 7 971 | 9 864 | - 19 | 18 345 |
| Varav värdepappersprovisioner, netto | 1 609 | 1 684 | - 4 | 2 901 | - 45 | 3 293 | 5 330 | - 38 | 9 459 |
| Varav betalningsförmedling och | |||||||||
| kortverksamhet, netto | 839 | 756 | 11 | 879 | - 5 | 1 595 | 1 724 | - 7 | 3 435 |
| Varav livförsäkringsprovisioner, netto | 250 | 245 | 2 | 301 | - 17 | 495 | 615 | - 20 | 1 154 |
Nettoresultat av finansiella transaktioner – SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Egetkapitalinstrument och hänförliga derivat1) | 276 | - 228 | -1 300 | - 121 | 48 | 251 | -81 | - 141 | |
| Skuldinstrument och hänförliga derivat | 112 | 360 | -69 | 1 159 | - 90 | 472 | - 131 | 266 | |
| Valuta och hänförliga derivat | 896 | 797 | 12 | 853 | 5 | 1 693 | 1 815 | -7 | 3 831 |
| Övriga livförsäkringsintäkter, netto | 489 | 369 | 33 | 228 | 114 | 858 | 682 | 26 | 1 360 |
| Övrigt | - 55 | 87 | -163 | 54 | 32 | 86 | -63 | 162 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 718 | 1 385 | 24 | 994 | 73 | 3 103 | 2 703 | 15 | 5 478 |
| Varav orealiserade värderingsjusteringar hänförliga till motpartsrisk och egen kreditvärdighet avseende derivat och utgivna obligationer |
-205 | -153 | 34 | 342 | -160 | - 358 | 476 | -175 | 603 |
I Nettoresultat av finansiella transaktioner presenteras resultatet fördelat på typ av underliggande finansiellt instrument.
Under andra kvartalet genererade strukturerade produkter som erbjuds allmänheten en effekt på derivat hänförliga till egetkapitalinstrument med 70 Mkr (kv 1 2016: -565, kv2 2015: -730) och en motverkande effekt för skuldinstrument med 165 Mkr (kv 1 2016: 490, kv2 2015: 1 090 ) och derivat hänförliga till kreditinstrument med -160 Mkr (kv 1 2016: 85, kv2 2015: -300).
1) Under andra kvartalet 2015 uppstod en negativ engångspost om 820 Mkr inom Egetkapitalinstrument och relaterade derivat enligt ett beslut från Högsta domstolen i Schweiz enligt pressmeddelande 5 maj 2015.
Kreditförluster – SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Reserveringar: | |||||||||
| Gruppvisa reserveringar för individuellt | |||||||||
| värderade fordringar, netto | - 180 | 113 | - 138 | 30 | - 67 | - 46 | 46 | 74 | |
| Gruppvisa reserveringar för gruppvis värderade | |||||||||
| lånefordringar, netto | 76 | 31 | 145 | 63 | 21 | 107 | 145 | -26 | 362 |
| Specifika reserveringar | - 51 | - 443 | -88 | - 223 | -77 | - 494 | - 607 | -19 | -1 058 |
| Återförda ej längre erforderliga specifika | |||||||||
| reserveringar | 67 | 125 | -46 | 242 | -72 | 192 | 390 | -51 | 507 |
| Reserveringar för ansvarsförbindelser, netto | - 18 | - 5 | -100 | - 18 | - 5 | 3 | |||
| Reserveringar, netto | - 88 | - 192 | -54 | - 61 | 44 | - 280 | - 123 | - 112 | |
| Bortskrivningar: | |||||||||
| Bortskrivningar, totalt | - 262 | - 246 | 7 | - 614 | -57 | - 508 | - 993 | -49 | -2 256 |
| Återförda specifika reserveringar utnyttjade för | |||||||||
| bortskrivningar | 92 | 100 | -8 | 410 | -78 | 192 | 624 | -69 | 1 301 |
| Bortskrivningar ej tidigare reserverade | - 170 | - 146 | 16 | - 204 | -17 | - 316 | - 369 | -14 | - 955 |
| Återvinningar på tidigare års bortskrivningar | 37 | 47 | -21 | 45 | -18 | 84 | 84 | 184 | |
| Bortskrivningar, netto | - 133 | - 99 | 34 | - 159 | -16 | - 232 | - 285 | -19 | - 771 |
| Kreditförluster, netto | - 221 | - 291 | -24 | - 220 | 0 | - 512 | - 408 | 25 | - 883 |
Förändringar i eget kapital – SEB-koncernen
| Andra fonder1) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella | Förmåns | ||||||||
| tillgångar | Omräkning | bestämda | Summa | ||||||
| Aktie | Balanserad | som kan | Kassaflödes | utländsk | pensions | aktieägarnas | Minoritets | Total eget | |
| Mkr | kapital | vinst | säljas | säkringar | verksamhet | planer | kapital | intresse | kapital |
| Jan-jun 2016 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 114 471 | 648 | 3 210 | -1 943 | 4 470 | 142 798 | 142 798 | |
| Ändring i värdering av försäkringskontrakt2) | -440 | -440 | -440 | ||||||
| Justerad ingående balans | 21 942 | 114 031 | 648 | 3 210 | -1 943 | 4 470 | 142 358 | 142 358 | |
| Nettoresultat | 2 225 | 2 225 | 2 225 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 1 094 | -26 | 452 | -2 977 | -1 457 | -1 457 | |||
| Totalresultat | 2 225 | 1 094 | -26 | 452 | -2 977 | 768 | 768 | ||
| Utdelning till aktieägare | -11 504 | -11 504 | -11 504 | ||||||
| Aktieprogrammen3) | 173 | 173 | 173 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 133 | 133 | 133 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 105 058 | 1 742 | 3 184 | -1 491 | 1 493 | 131 928 | 131 928 | |
| Jan-dec 2015 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 108 435 | 1 367 | 3 877 | -1 370 | 292 | 134 543 | 33 | 134 576 |
| Nettoresultat | 16 581 | 16 581 | 16 581 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | -719 | -667 | -573 | 4 178 | 2 219 | 2 219 | |||
| Totalresultat | 16 581 | -719 | -667 | -573 | 4 178 | 18 800 | 18 800 | ||
| Avveckling av minoritetsintresse | -33 | -33 | |||||||
| Utdelning till aktieägare | -10 400 | -10 400 | -10 400 | ||||||
| Aktieprogrammen3) | -164 | -164 | -164 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 19 | 19 | 19 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 114 471 | 648 | 3 210 | -1 943 | 4 470 | 142 798 | 142 798 | |
| Jan-jun 2015 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 108 435 | 1 367 | 3 877 | -1 370 | 292 | 134 543 | 33 | 134 576 |
| Nettoresultat | 8 577 | 8 577 | 8 577 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | -293 | -245 | -323 | 1 787 | 926 | 926 | |||
| Totalresultat | 8 577 | -293 | -245 | -323 | 1 787 | 9 503 | 9 503 | ||
| Avveckling av minoritetsintresse | -33 | -33 | |||||||
| Utdelning till aktieägare | -10 400 | -10 400 | -10 400 | ||||||
| Aktieprogrammen3) | -368 | -368 | -368 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 92 | 92 | 92 |
1) Belopp under Andra fonder kan under vissa omständigheter omföras till resultaträkningen i framtiden, exempelvis om de avser avyttring av Finansiella tillgångar som kan säljas, upplösning av
Kassaflödessäkringar eller Omräkning utländsk verksamhet när SEB upphör att konsolidera en utländsk verksamhet. Belopp relaterade till Förmånsbestämda pensionsplaner kan inte omföras till resultaträkningen. 2) Värderingsmetoden för försäkringskontrakt i Danmark har närmat sig Solvency II reglerna och effekten på SEB-koncernen var -440 Mkr per 1 januari 2016.
Utgående balans 21 942 106 336 1 074 3 632 -1 693 2 079 133 370 133 370
3) SEB:s innehav av egna aktier:
| Jan-jun | Jan-dec | Jan-jun | |
|---|---|---|---|
| SEB:s innehav av egna aktier, miljoner | 2016 | 2015 | 2015 |
| Ingående balans | 0,9 | 5,5 | 5,5 |
| Köpta aktier3) | 29,5 | 3,4 | 2,6 |
| Sålda/utdelade aktier | -3,5 | -8,0 | -6,3 |
| Utgående balans | 26,9 | 0,9 | 1,8 |
| Marknadsvärde för innehav av egna aktier, Mkr | 1 960 | 76 | 195 |
Med stöd av årsstämmans bemyndigande innehar SEB aktier av serie A för bankens långsiktiga aktiebaserade program. Transaktionerna kan ske vid ett eller flera tillfällen under året. Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital. 2015 inkluderar posten förändring i nominella belopp för equityswappar som säkrar aktieprogrammen.
Kassaflödesanalys – SEB-koncernen
| Jan - jun | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 56 253 | 110 084 | - 49 | 21 002 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 797 | 1 032 | - 23 | 903 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - 10 499 | - 8 268 | 27 | - 19 102 |
| Periodens kassaflöde | 46 551 | 102 848 | - 55 | 2 803 |
| Kassa och likvida medel vid årets början | 110 770 | 105 848 | 5 | 105 848 |
| Valutakursdifferenser i likvida medel | 2 203 | 2 374 | - 7 | 2 119 |
| Periodens kassaflöde | 46 551 | 102 848 | - 55 | 2 803 |
| Kassa och likvida medel vid periodens slut1) | 159 524 | 211 070 | - 24 | 110 770 |
1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker och Utlåning till övriga kreditinstitut betalbara vid anfordran.
Finansiella tillgångar och skulder – SEB-koncernen
| 30 jun 2016 | 31 dec 2015 | 30 jun 2015 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | |
| Mkr | värde | värde | värde | värde | värde | värde |
| Utlåning | 1 680 385 | 1 697 964 | 1 522 503 | 1 529 152 | 1 667 444 | 1 680 040 |
| Egetkapitalinstrument | 93 653 | 93 653 | 98 207 | 98 207 | 126 986 | 126 986 |
| Skuldinstrument | 286 008 | 286 165 | 299 943 | 300 106 | 350 983 | 351 208 |
| Derivatinstrument | 245 765 | 245 765 | 215 551 | 215 551 | 225 335 | 225 335 |
| Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bär risken | 272 966 | 272 966 | 271 613 | 271 613 | 275 453 | 275 453 |
| Övrigt | 55 029 | 55 029 | 37 666 | 37 666 | 61 823 | 61 823 |
| Finansiella tillgångar | 2 633 806 | 2 651 542 | 2 445 483 | 2 452 295 | 2 708 024 2 720 845 | |
| Inlåning | 1 081 745 | 1 080 239 | 957 599 | 957 895 | 1 108 965 | 1 110 255 |
| Egetkapitalinstrument | 13 124 | 13 124 | 12 927 | 12 927 | 14 759 | 14 759 |
| Skuldinstrument | 764 458 | 761 825 | 725 950 | 745 370 | 810 694 | 823 957 |
| Derivatinstrument | 205 399 | 205 399 | 190 039 | 190 039 | 197 030 | 197 030 |
| Skulder till försäkringstagarna - investeringsavtal | 273 769 | 273 769 | 271 995 | 271 995 | 276 014 | 276 014 |
| Övrigt | 65 703 | 65 703 | 59 619 | 59 619 | 74 326 | 74 326 |
| Finansiella skulder | 2 404 198 | 2 400 059 | 2 218 129 | 2 237 845 | 2 481 788 | 2 496 341 |
SEB har klassificerat sina tillgångar och skulder i klasser utifrån tillgångarnas och skuldernas egenskaper. Det verkliga värdet för varje klass finansiella tillgångar och skulder jämförs med dess bokförda värde. Egenskaperna för varje klass beskrivs i not 39 i årsredovisningen för 2015.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde – SEB-koncernen
| Mkr | 30 jun 2016 | 31 dec 2015 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Värderings | Värderings | Värderings | ||||||||
| Värderings | teknik baserad | teknik baserad | teknik baserad | |||||||
| teknik baserad | på ej | på | på ej | |||||||
| Noterade | på observerbara | observerbara | Noterade | observerbara | observerbara | |||||
| marknadsvärden | indata | indata | marknadsvärden | indata | indata | |||||
| Tillgångar | (Nivå 1) | (Nivå 2) | (Nivå 3) | Summa | (Nivå 1) | (Nivå 2) | (Nivå 3) | Summa | ||
| Finansiella tillgångar | ||||||||||
| - där försäkringstagarna bär risken | 254 819 | 13 397 | 4 749 | 272 965 | 255 175 | 13 831 | 2 607 | 271 613 | ||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 70 999 | 11 971 | 11 041 | 94 011 | 75 565 | 11 473 | 11 677 | 98 715 | ||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 121 696 | 147 483 | 1 325 | 270 504 | 132 789 | 144 948 | 1 204 | 278 941 | ||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 5 098 | 229 176 | 11 491 | 245 765 | 2 061 | 202 261 | 11 229 | 215 551 | ||
| Förvaltningsfastigheter | 7 366 | 7 366 | 7 169 | 7 169 | ||||||
| Tillgångar som innehas för försäljning | 542 | 542 | 801 | 801 | ||||||
| Summa | 452 612 | 402 569 | 35 972 | 891 153 | 465 590 | 373 314 | 33 886 | 872 790 | ||
| Skulder | ||||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | ||||||||||
| - investeringsavtal | 255 551 | 13 445 | 4 773 | 273 769 | 255 581 | 13 812 | 2 602 | 271 995 | ||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 12 840 | 2 | 283 | 13 125 | 12 445 | 37 | 445 | 12 927 | ||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 16 840 | 47 340 | 64 180 | 7 025 | 38 191 | 45 216 | ||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 3 977 | 197 218 | 4 204 | 205 399 | 2 534 | 176 103 | 11 401 | 190 038 | ||
| Övriga finansiella skulder | 16 074 | 16 074 | 17 377 | 17 377 | ||||||
| Summa | 289 208 | 274 079 | 9 260 | 572 547 | 277 585 | 245 520 | 14 448 | 537 553 |
Värdering till verkligt värde
Koncernen har etablerat en värderingsprocess och en kontrollmiljö för att fastställa verkliga värden för finansiella instrument där en, från affären, oberoende översyn av värderingsmodeller och priser ingår. Om principerna för validering inte efterlevs ska Head of Group Finance informeras. Avsteg som är väsentliga eller av principiell vikt kräver godkännande från GRMC (Group Risk Measurement Committee) och ASC (Accounting Standards Committee). Syftet med värdering till verkligt värde är att komma fram till det pris till vilket en ordnad transaktion skulle ske mellan marknadsaktörer vid värderingstidpunkten på affärsmässiga villkor.
En aktiv marknad är en marknad där transaktioner sker med tillräcklig volym och frekvens för att ge kontinuerlig prisinformation. Syftet är att komma fram till det pris till vilket en transaktion skulle kunna ske, utan att ändra eller dela upp instrumentet eller inkludera det i en portfölj, på instrumentets huvudmarknad. SEB använder olika metoder för att komma fram till det verkliga värdet för finansiella instrument; noterade priser på aktiva marknader, värderingstekniker som innehåller observerbar indata och värderingstekniker baserade på interna modeller. För upplysningsändamål klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde i en värderingshierarki som återspeglar observerbarheten på de indata som använts vid värderingarna. Risk Control klassificerar och ser kontinuerligt över klassificeringen av finansiella instrument i hierarkin för verkligt värde. Värderingsprocessen är densamma för finansiella instrument i samtliga nivåer.
Verkligt värde beräknas i regel individuellt för finansiella instrument. Dessutom görs värderingsjusteringar på portföljnivå för att täcka kreditrisken. För att återspegla motpartens och den egna kreditrisken för OTCderivat görs portföljjusteringar baserat på nettoexponeringen mot varje motpart. Dessa justeringar baseras på uppskattningar av exponering vid fallissemang, sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad, på motpartsnivå. Information om sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad hämtas från CDS marknaden. För motparter där denna information saknas eller inte är tillförlitlig på grund av exponeringens natur, tillämpas alternativa metoder där sannolikheten för falissemang baseras på generiska kreditindex för specifika bransch- och/eller kreditbetyg.
När finansiella skulder värderas till verkligt värde reflekteras koncernens egen kreditvärdighet.
För att fastställa verkligt värde för investeringsfastigheter beaktas marknadsaktörers förmåga att generera ekonomiska fördelar genom att använda fastigheterna på det maximala och bästa sättet. Det maximala och bästa användningsområdet för fastigheterna beaktar vad som är fysisk möjligt, lagligt och finansiellt genomförbart. Investeringsfastigheterna i SEB bedöms användas på det maximala och bästa sättet. Hur värderingen av investeringsfastigheterna går till kan läsas i Redovisningsprinciperna i Årsredovisningen 2015. Värderingen av investeringsfastigheterna genomförs två gånger per år. Värderingarna presenteras och fastställs i respektive fastighetsbolags styrelse. De värderingsprinciper som används i alla företag är i överensstämmelse med de regler som lokala tillsynsmyndigheter (FSA) utfärdat som i sin tur överensstämmer med internationella värderingsprinciper och IFRS.
Nivå 1: Noterade marknadsvärden
Värderingar i nivå 1 bestäms av ojusterade noterade marknadsvärden för identiska instrument på aktiva marknader där noterade priser är lätt tillgängliga och representerar aktuella och regelbundet förekommande marknadstransaktioner mellan parter som är oberoende av varandra.
Exempel på finansiella instrument i nivå 1 är noterade aktier och skuldinstrument samt börshandlade derivat. Instrument som handlas på en aktiv marknad där en eller flera marknadsaktörer tillhandahåller bindande prisnoteringar på balansdagen är också exempel på finansiella instrument som klassificeras i nivå 1.
Nivå 2: Värderingsteknik som utgår från observerbar indata
I värderingstekniker i nivå 2 är all väsentlig indata i värderingsmodellerna observerbar endera direkt eller indirekt. Värderingstekniker i nivå 2 inkluderar diskonterade kassaflöden, optionsvärderingsmodeller, nyligen gjorda transaktioner och priser på andra instrument som är övervägande lika.
Exempel på observerbar indata är valutakurser, bindande prisnoteringar för värdepapper, marknadsräntor (stibor, libor, etc.), implicita volatiliteter från observerbara optionspriser med samma löptid och aktuella transaktioner som SEB genomfört med en eller flera externa motparter. Indata kan ändras från att vara observerbara till att bli icke observerbara under perioden de innehas på grund av till exempel att instrumentet inte längre handlas på en likvid marknad.
Exempel på finansiella instrument i nivå 2 är de flesta OTC-derivat som optioner och ränteswappar baserade på libor-swapräntan eller avkastningskurvan för räntor i utländsk valuta. Andra exempel är instrument där SEB nyligen genomfört transaktioner med tredje part och instrument för vilka SEB interpolerar mellan observerbara variabler.
Nivå 3 Värderingsteknik med signifikant icke observerbar indata
Om det verkliga värdet för finansiella instrument innehåller mer än en icke observerbar indata, aggregeras indata som inte är observerbar för att bestämma klassificeringen för hela instrumentet. Nivån i hierarkin för verkligt värde till vilken ett finansiellt instrument klassificeras bestäms baserat på den lägsta nivån av indata som är väsentlig för det verkliga värdet i sin helhet. Värderingstekniker i nivå 3 innehåller en signifikant mängd indata som inte är observerbar. Dessa tekniker baseras generellt på extrapolering från observerbar indata för liknande instrument, analys av historiska data eller andra analytiska tekniker. Exempel på finansiella instrument i nivå 3 är mer komplexa OTC derivat, optioner med lång löptid för vilka volatiliteten extrapoleras eller derivat som beror på en icke observerbar korrelation. Andra exempel är instrument för vilka det för närvarande inte finns någon aktiv marknad eller bindande prisnoteringar som onoterade aktier, innehav i private equity och förvaltningsfastigheter.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde, forts. – SEB-koncernen
Väsentliga överföringar och omklassificeringar mellan nivåer
Överföringar mellan nivåer i hierarkin kan ske när det finns indikationer på att marknadsförutsättningarna har ändrats, exempelvis en ändring i likviditet. Värderings-/priskommittén för respektive division beslutar om materiella överföringar mellan nivåer. I slutet av andra kvartalet 2016 har derivatskulder (Europeiska swaptioner), inom försäkringsrörelsen, till ett belopp om 5,3 mdr kr har flyttats från nivå 3 till nivå 2. Tillgängliga marknadsdata motiverar flytten.
| Utgående balans |
Vinster/ förluster i Resultat |
Vinster/ förluster i Övrigt |
Förflyttningar | Förflyttningar | Valutakurs | Utgående balans |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändringar i nivå 3 | 31 dec 2015 | räkningen | totalresultat | Inköp | Försäljningar | Emissioner | Avräkningar | till nivå 3 | från nivå 3 | differenser | 30 jun 2016 |
| Tillgångar | |||||||||||
| Finansiella tillgångar | |||||||||||
| - där försäkringstagarna bär risken | 2 607 | 33 | 4 093 | -2 088 | 104 | 4 749 | |||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 11 677 | -659 | 350 | 1 409 | -1 993 | -12 | 269 | 11 041 | |||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 1 204 | -70 | 396 | -228 | 23 | 1 325 | |||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 11 229 | -170 | 176 | -4 | 32 | -74 | 302 | 11 491 | |||
| Förvaltningsfastigheter | 7 169 | 5 | 4 | -18 | 206 | 7 366 | |||||
| Summa | 33 886 | -861 | 350 | 6 078 | -4 331 | 0 | 32 | 0 | -86 | 904 | 35 972 |
| Skulder | |||||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | |||||||||||
| - investeringsavtal | 2 602 | 33 | 4 118 | -2 084 | 104 | 4 773 | |||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 445 | 56 | -221 | 3 | 283 | ||||||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 0 | 0 | |||||||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 11 401 | -2 334 | 148 | -1 | 96 | -5 299 | 193 | 4 204 | |||
| Summa | 14 448 | -2 245 | 0 | 4 045 | -2 085 | 0 | 96 | 0 | -5 299 | 300 | 9 260 |
Känslighet för icke observerbara indata för finansiella instrument i nivå 3
Nedanstående tabell illustrerar den potentiella påverkan på resultatet av den relativa osäkerheten på verkligt värde på finansiella instrument som för sin värdering är beroende av icke observerbar indata. Känsligheten för förändringar i icke observerbara indata har bedömts genom att förändra antaganden i värderingstekniken. Detta illustreras i nedanstående tabell genom ändringar av marginalen för indexreglerade swappar, implicita volatiliteter, kredit spreadar eller multipel jämförelse. Det är inte troligt att alla icke observerbara indata samtidigt skulle ha det mest extrema värdet i intervallet av rimliga möjliga alternativ. Vid utgången av första kvartalet 2016 har grunden för beräkningen av Interest Rate Swaptions, inom försäkringsrörelsen – Finansiella instrument, ändrats från stressat marknadsvärde till stressad implicit volatilitet.
| 30 jun 2016 | 31 dec 2015 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | |
| Derivatinstruments1) 2) 4) | 915 | -1 082 | -167 | 88 | 919 | -813 | 106 | 97 | |
| Egetkapitalinstrument3) 6) | 1 455 | -282 | 1 173 | 222 | 1 517 | -445 | 1 072 | 233 | |
| Försäkringsinnehav - Finansiella instrument4 5 7) | 21 131 | -3 123 | 18 008 | 1 563 | 21 415 | -10 595 | 10 820 | 1 539 | |
| Försäkringsinnehav - Förvaltningsfastigheter6 7) | 7 366 | 7 366 | 737 | 7 169 | 7 169 | 717 |
1) Känsligheten av en förändring av spreaden för inflations reglerade swappar med 16 punkter (5) och en implicit volatilitet med 5 procentenheter (5).
2) Känsligheten av en förändring av spreaden för swappar med 5 punkter (5).
3) Värderingen är uppskattad inom ett intervall av möjliga utfall. Känslighetsanalysen är baserad på 20 procents (20) förändring av marknadsvärdena.
4) Känsligheten av den implicita volatiliteten med 10 procentenheter (10).
5) Känslighetsanalysen är baserad på en förändring av marknadsvärdet för riskkapitalinnehav med 20 procent (20), strukturerade krediter 10 procent (10) och derivat 10 procent (10).
6) Känsligheten av en förändring av verkligt värde på förvaltningsfastigheter/fastighetsfonder med 10 procent (10).
7) Känsligheten visar på förändringar i värdet på försäkringstillgångarna vilket inte alltid leder till en förändring av koncernens resultaträkning då eventuella överskott inom traditionella livförsäkringsportföljer i första hand utnyttjas.
| Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal | Övriga | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Relaterade avtal | instrument i balans |
|||||||
| Mkr | Bruttobelopp | Kvittade | Nettobelopp i balans räkningen |
Ramavtal om nettning |
Säkerheter erhållna/ ställda |
Nettobelopp | räkningen som ej lyder under nettningsavtal |
Summa i balans räkningen |
| 30 jun 2016 | ||||||||
| Derivat | 248 507 | -4 558 | 243 949 | -145 245 | -42 988 | 55 716 | 1 817 | 245 766 |
| Omvända repor | 143 480 | -12 020 | 131 460 | -17 669 | -113 599 | 192 | 3 | 131 463 |
| Värdepapperslån | 29 528 | 29 528 | -6 785 | -22 743 | 5 276 | 34 804 | ||
| Likvidfordringar | 9 363 | -9 362 | 1 | 1 | 22 451 | 22 452 | ||
| Tillgångar | 430 878 | -25 940 | 404 938 | -169 699 | -179 330 | 55 909 | 29 547 | 434 485 |
| Derivat | 208 665 | -4 558 | 204 107 | -145 245 | -38 926 | 19 936 | 1 292 | 205 399 |
| Repor | 35 181 | -12 020 | 23 161 | -17 669 | -5 492 | 23 161 | ||
| Värdepapperslån | 33 108 | 33 108 | -6 785 | -20 835 | 5 488 | 9 | 33 117 | |
| Likvidskulder | 9 362 | -9 362 | 15 729 | 15 729 | ||||
| Skulder | 286 316 | -25 940 | 260 376 | -169 699 | -65 253 | 25 424 | 17 030 | 277 406 |
| 31 dec 2015 | ||||||||
| Derivat | 219 186 | -4 514 | 214 672 | -133 854 | -33 135 | 47 683 | 879 | 215 551 |
| Omvända repor | 71 161 | -10 850 | 60 311 | -4 604 | -55 468 | 239 | 5 | 60 316 |
| Värdepapperslån | 22 582 | -75 | 22 507 | -5 976 | -16 531 | 5 984 | 28 491 | |
| Likvidfordringar | 335 | -333 | 2 | 2 | 11 752 | 11 754 | ||
| Tillgångar | 313 264 | -15 772 | 297 492 | -144 434 | -105 134 | 47 924 | 18 620 | 316 112 |
| Derivat | 192 675 | -4 514 | 188 161 | -133 854 | -49 311 | 4 996 | 1 878 | 190 039 |
| Repor | 20 459 | -10 850 | 9 609 | -4 604 | -4 128 | 877 | 9 609 | |
| Värdepapperslån | 17 538 | -75 | 17 463 | -5 976 | -11 260 | 227 | 6 | 17 469 9 812 |
| Likvidskulder Skulder |
333 231 005 |
-333 -15 772 |
215 233 | -144 434 | -64 699 | 6 100 | 9 812 11 696 |
226 929 |
| 30 jun 2015 | ||||||||
| Derivat | 228 918 | -4 646 | 224 272 | -144 898 | -48 434 | 30 940 | 1 063 | 225 335 |
| Omvända repor | 117 535 | -23 662 | 93 873 | -28 040 | -10 529 | 55 304 | 13 688 | 107 561 |
| Värdepapperslån | 31 775 | 31 775 | -7 256 | -24 519 | 8 124 | 39 899 | ||
| Likvidfordringar | 3 363 | -3 361 | 2 | 2 | 39 541 | 39 543 | ||
| Tillgångar | 381 591 | -31 669 | 349 922 | -180 194 | -83 482 | 86 246 | 62 416 | 412 338 |
| Derivat | 199 971 | -4 646 | 195 325 | -144 898 | -46 207 | 4 220 | 1 705 | 197 030 |
| Repor | 52 587 | -23 662 | 28 925 | -28 040 | -328 | 557 | 10 926 | 39 851 |
| Värdepapperslån | 14 939 | 14 939 | -7 256 | -6 743 | 940 | 10 120 | 25 059 | |
| Likvidskulder | 3 361 | -3 361 | 25 436 | 25 436 | ||||
| Skulder | 270 858 | -31 669 | 239 189 | -180 194 | -53 278 | 5 717 | 48 187 | 287 376 |
Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal – SEB-koncernen
Tabellen visar finansiella tillgångar och skulder som presenteras netto i balansräkningen eller som har potentiella rättigheter förknippade med rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal, tillsammans med relaterade säkerheter.
Finansiella tillgångar och skulder nettoredovisas i balansräkningen när SEB har en legal rätt att nettoredovisa transaktioner, under normala affärsförhållanden och i händelse av insolvens, och det finns en avsikt att erlägga likvid netto eller realisera tillgången och erlägga likvid för skulden samtidigt. Återköpsavtal mot centrala clearing-motparter som SEB har avtal med samt likvidfordringar och likvidskulder är exempel på instrument som presenteras netto i balansräkningen.
Finansiella tillgångar och skulder som lyder under rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal som inte presenteras netto i balansräkningen är arrangemang som vanligtvis träder i laga kraft i händelse av insolvens eller vid betalningsinställelse men inte under normala affärsförhållanden eller arrangemang där SEB inte har intentionen att avveckla instrumenten samtidigt.
Tillgångar och skulder som inte kvittas eller lyder under nettningsavtal, exempelvis sådana som bara omfattas av ett avtal om säkerheter, presenteras i kolumnen Övriga instrument i balansräkningen som ej lyder under nettningsavtal.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar – SEB-koncernen
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Individuellt värderade lånefordringar | |||
| Osäkra lånefordringar | 5 015 | 4 900 | 6 257 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | - 2 191 | - 2 044 | - 2 408 |
| Gruppvisa reserver | - 1 379 | - 1 304 | - 1 424 |
| Osäkra lånefordringar, netto | 1 445 | 1 552 | 2 425 |
| Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||
| lånefordringar | 43,7% | 41,7% | 38,5% |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||
| lånefordringar | 71,2% | 68,3% | 61,2% |
| Andel osäkra lånefordringar, netto | 0,18% | 0,20% | 0,26% |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto | 0,33% | 0,35% | 0,42% |
| Portföljvärderade lån | |||
| Oreglerade lånefordringar > 60 dagar | 2 791 | 2 922 | 3 370 |
| Omstrukturerade lånefordringar | 202 | 205 | 218 |
| Gruppvisa reserver | - 1 455 | - 1 530 | - 1 756 |
| Reserveringsgrad för portföljvärderade lån | 48,6% | 48,9% | 49,0% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar1) | |||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 8 008 | 8 027 | 9 845 |
| Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 64,1% | 61,8% | 57,7% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i procent av utlåningen | 0,52% | 0,57% | 0,66% |
| 1) Består av osäkra lånefordringar, portföljvärderade lånefordringar oreglerade över 60 dagar och omstrukturerade portföljvärderade lånefordring | |||
| Reserver | |||
| Specifika reserver | - 2 191 | - 2 044 | - 2 408 |
| Totala reserver | - 5 130 | - 4 959 | - 5 679 |
|---|---|---|---|
| Reserv för poster inom linjen | - 105 | - 81 | - 91 |
| Gruppvisa reserver | - 2 834 | - 2 834 | - 3 180 |
| Specifika reserver | - 2 191 | - 2 044 | - 2 408 |
Övertagen egendom – SEB koncernen
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Fastigheter, fordon och utrustning | 938 | 1 116 | 1 383 |
| Aktier och andelar | 44 | 39 | 46 |
| Totalt övertagen egendom | 982 | 1 155 | 1 429 |
Immateriella tillgångar, specifikation av goodwillnedskrivningen – SEB-koncernen
| Jan-jun 2016 | Koncernen Moderbolaget | |
|---|---|---|
| Ingående balans | 10 003 | 1 444 |
| Utrangeringar och avyttringar/nedskrivningar | -5 334 | -1 444 |
| Valutakursdifferenser | 57 | |
| Anskaffningsvärde | 4 726 | 0 |
| Ingående balans | -1 201 | |
| Utrangeringar och avyttringar | 1 201 | |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 |
| Summa | 4 726 | 0 |
Händelse som utlöser omallokering av goodwill
I samband med SEB:s omorganisation 1 januari 2016 har goodwill allokerats till lämpliga kassagenererande enheter (KGE). KGE-strukturen för prövning av nedskrivningsbehov före omorganisationen överensstämde med SEB:s rörelsegrenar i segmentsrapporteringen förutom Kort och Liv. Den nya kundfokuserade organisationen kommer framöver vara central för ledningens styrning och uppföljning av verksamheten. Ledningens fokus på uppföljning av olika kundsegment kommer att öka och KGE-strukturen har därför anpassats till de affärsenheterna (AE) kombinerat med geografi (GEO) för att reflektera betydelsen av styrning och uppföljning i den nya kundfokuserade organisationen.
Principer för allokering av goodwill
Den nya och mer kundfokuserade organisationen leder till att den tidigare Kapitalförvaltningsenheten införlivas i de nya kundfokuserade divisionerna och supportenheten Liv & Investment Management. Omorganisationen utlöser omallokeringen. Den vägledande principen vid omallokeringen av goodwill har varit att identifiera det ursprungliga förvärvet där goodwill uppstått och därefter hänföra den till den nya KGE:n (AE per geografi). De KGE enheter som ansetts lämpliga att hänföra goodwillen till är de enheter som de ansågs tillhöra vid tidpunkten för den ursprungliga anskaffningen vilket varit mellan 1996 och 2008. Totalt 104 KGE har blivit identifierade och till 14 har allokering av goodwill skett, se nedanstående tabell. Fram till och med 2015 så fanns det sex KGE, se nedanstående tabell. KGE motsvarade rörelsegrenarna i segmentsrapporteringen med undantagen Kort och Liv.
| Tidigare fördelning | |
|---|---|
| KGE:er | 2015 |
| Stora företag & Institutioner | 1 020 |
| Kontorsrörelsen (exklusive Kort) | 929 |
| Kontorsrörelsen - Kort | 826 |
| Kapitalförvaltning | 4 595 |
| Liv (exklusive Danmark) | 2 334 |
| Liv Danmark | 299 |
| Summa | 10 003 |
| Återstående | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffnings | Valutakurs | Balans | bokfört | |||
| KGE:er1) | år | Ny fördelning | differenser | Nedskrivning | 30 jun 2016 | värde2) |
| Equities & Corp, Sverige & Norge1) | 2000 | 879 | -879 | 0 | 645 | |
| Transaction Services Polen | 2008 | 141 | -141 | 0 | 373 | |
| Internet/Telefonbanken Sverige | 1997 | 929 | -929 | 0 | 0 | |
| Kontorsrörelsen Norge | 2005 | 406 | -406 | 0 | 0 | |
| Kort, Norge & Danmark1) | 2002/2004 | 826 | 53 | 879 | ||
| Liv Sverige | 1996/1997 | 2 334 | 9 | 2 343 | ||
| Liv Danmark | 2004 | 299 | -5 | -294 | 0 | 3 056 |
| Investment Management Sverige | 1997/1998 | 3 117 | -1 613 | 1 504 | 1 919 | |
| Investment Management, Finland & Danmark1) | 1997/2002 | 340 | -340 | 0 | 9 | |
| Investment Management, Storbritannien & Brittiska Jungfruöarna1) | 2008 | 732 | -732 | 0 | 0 | |
| Summa | 10 003 | 57 | -5 334 | 4 726 |
1) I tabellen presenteras vissa av de 14 KGE:erna tillsammans eftersom förvärven är nära förknippade med varandra. Equities- och Corporates-enheterna i Sverige och Norge anskaffades vid en transaktion likaså var Investment Management-enheterna i Storbritannien och Brittiska Jungfruöarna förvärvade vid en transaktion. Kort i Norge och Sverige relaterar till Eurocard-affären och Investment Management i Finland och Danmark avser investeringar med liknande affärsupplägg och beloppen är av mindre karaktär.
2) Internt fastställd.
KGE:er utan framtida kassaflöde
För fyra av de nya KGE:er där ursprunglig goodwill allokerats saknas det framtida kassaflöden till följd av förändringar i strategi avseende Internet/Telefonbanken i Sverige, Kontorsrörelsen Norge, Investment Management baserat i Storbritannien och Brittiska Jungfruöarna. Goodwill för dessa enheter är därför helt nedskriven.
Resultat av prövning av nedskrivningsbehov
Resultatet av nedskrivningstestet utföll med sex enheter med full nedskrivning samt en enhet med delvis nedskrivning. För tre enheter har nedskrivningsbehov ej identifierats. Nedskrivningarna presenteras under raden Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar inom Övrigt i resultaträkningen.
Prognoser och antaganden om framtida kassaflöden
Framtida kassaflöden
Prövning av nedskrivningsbehov av goodwill baseras på nyttjandevärdet och tar sin utgångspunkt i affärsplanen för år 1-3 samt projicerade kassaflöden för år 4-5. Den långsiktiga tillväxten i alla geografier baseras på en förväntad inflation om 1,5 procent. Det allokerade kapitalet erhålls från Gruppens interna kapitalallokeringsmodell som anpassats till de nya kapitaltäckningsreglerna inklusive ledningens buffert. Kassaflödena i affärsplanen har sin utgångspunkt från den senast publicerade "Nordic Outlook". De huvudsakliga antagandena är: BNP tillväxt i Sverige från 3,6 procent till 2,5 procent över 3 år och för övriga Norden från 1,5 procent till 2,0 procent. Reporäntan i Sverige antas öka till 0,75 procent i slutet av 2017. I tillägg till detta har specifika antaganden om finansiella effekter från åtgärder/aktiviteter i SEB:s långsiktiga strategi lagts till. Projektionerna för år 4-5 inkluderar osäkerheten kring regulatoriska krav, såsom Basel III-förslagets ökade kapitalbehov.
Kostnad för Eget kapital (KfE) – diskonteringsränta
Risken i varje enskild affärsenhet per geografi har reflekterats i KfE för respektive KGE. Investment Managements diskonteringsränta är högre, 11,5 procent, än SEB-Gruppens genomsnitt och baseras på den regulatoriska osäkerheten kring begränsningar av retrocession, en sannolikt ökad press på marginalen samt den nuvarande negativa räntemiljön som pressar tillgångspriser och volatilitet. Liv Danmarks diskonteringsränta är högre, 11,5 procent, än SEB-Gruppens genomsnitt pga att distributionsmodellen kan ha ett högre beroende av egna distributionskanaler och osäkerhet kring begränsningar gällande retrocession. Basdiskonteringsräntan som använts i testet av nedskrivningsbehov vid utgången av år 2015 är oförändrad på 9,5 procent före skatt för SEB-Gruppen och den baseras på information från externa källor.
Känslighetsanalys
Känslighetsanalysen som utförts medför inte något ytterligare nedskrivningsbehov för Kort Norge, Kort Danmark eller Liv Sverige. Däremot påvisade känslighetsanalysen för Investment Management Sverige en känslighet för förändringar i de grundläggande antagandena. En ökning av diskonteringsräntan (KfE) med en procentenhet, en minskning av tillväxttakten med en procentenhet för resultat före avskrivningar under den projicerade perioden och en minskning av den långsiktiga tillväxttakten med en procentenhet skulle leda till ett ytterligare nedskrivningsbehov om 307 Mkr. Ökningen av diskonteringsräntan innebär ett lägre kassaflöde till följd av pengars tidsvärde, minskningen i tillväxttakten av resultat före avskrivningar år 1-5 leder till lägre resultat och därmed ett lägre kassaflöde. Minskningen av den långsiktiga tillväxttakten får samma effekt på resultat före avskrivningar och minskningen av den långsiktiga tillväxttakten för den interna kapitalallokeringen leder till ett lägre kapitalbehov och resulterar således i ett förbättrat kassaflöde.
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning – SEB-koncernen
| 30 jun | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Övriga tillgångar | 542 | 801 | 1 113 |
| Summa tillgångar som innehas för försäljning | 542 | 801 | 1 113 |
| Övriga skulder | 218 | ||
| Summa skulder som innehas för försäljning | 0 | 0 | 218 |
Division Baltikum har en avyttringsplan för förvaltningsfastigheter. Genom den fortlöpande planen har ytterligare fastigheter klassificerats som tillgångar som innehas för försäljning fram till dess att försäljningen är slutförd. Nettobeloppet av dessa aktiviteter under andra kvartalet var -76 Mkr.
SEB konsoliderad situation
Kapitaltäckningsanalys för SEB konsoliderad situation
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Tillgängligt kapital | |||
| Kärnprimärkapital | 110 074 | 107 535 | 105 547 |
| Primärkapital | 124 135 | 121 391 | 119 244 |
| Kapitalbas | 138 239 | 135 782 | 133 504 |
| Kapitalkrav | |||
| Riskexponeringsbelopp | 587 590 | 570 840 | 614 063 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 47 007 | 45 667 | 49 125 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 18,7% | 18,8% | 17,2% |
| Primärkapitalrelation | 21,1% | 21,3% | 19,4% |
| Total kapitalrelation | 23,5% | 23,8% | 21,7% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 2,94 | 2,97 | 2,72 |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 10,6% | 10,5% | 10,0% |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | 2,5% | 2,5% |
| varav krav på systemriskbuffert | 3,0% | 3,0% | 3,0% |
| varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert | 0,6% | 0,5% | |
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 14,2% | 14,3% | 12,7% |
| Kapitalkrav enligt övergångsregler 80% av Basel I | |||
| Kapitalkrav enligt Basel I | 82 823 | 79 123 | 80 753 |
| Kapitalbas enligt Basel I | 138 188 | 135 478 | 133 630 |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 1,67 | 1,71 | 1,65 |
| Bruttosoliditet | |||
| Exponeringsmått för beräkning av bruttosoliditetsgrad | 2 642 640 | 2 463 479 | 2 680 201 |
| varav poster i balansräkningen | 2 236 420 | 2 094 445 | 2 326 800 |
| varav poster utanför balansräkningen | 406 220 | 369 034 | 353 401 |
| Bruttosoliditetsgrad | 4,7% | 4,9% | 4,4% |
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Internt bedömt kapitalkrav
Per den 30 juni 2016 uppgick det internt bedömda kapitalkravet, inklusive försäkringsrisk, till 60 miljarder kronor (59). Det interna kapitalkravet bedöms med hjälp av SEB:s interna modeller för ekonomiskt kapital och är inte helt jämförbart med det uppskattade kapitalkravet som Finansinspektionen publicerar på grund av att olika antaganden och metoder används.
Kapitalbas för SEB konsoliderad situation
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Aktiekapital | 21 942 | 21 942 | 21 942 |
| Ej utdelade vinstmedel | 60 605 | 53 458 | 53 739 |
| Ackumulerat annat totalresultat och andra reserver | 47 156 | 50 817 | 49 112 |
| Översiktligt granskat resultat 1) | 2 225 | 16 581 | 8 577 |
| Eget kapital enligt balansräkningen | 131 928 | 142 798 | 133 370 |
| Avdrag hänförliga till den konsoliderade situationen och andra förutsebara kostnader 2) | -7 893 | -14 808 | -7 641 |
| Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar 3) | 124 035 | 127 990 | 125 729 |
| Ytterligare värdejusteringar | -1 546 | -937 | -921 |
| Immateriella tillgångar | -6 769 | -11 942 | -12 125 |
| Uppskjutna skattefordringar som är beroende av framtida lönsamhet | -510 | -501 | -421 |
| Reserver i verkligt värde relaterade till vinster eller förluster på kassaflödessäkringar | -3 185 | -3 210 | -3 632 |
| Negativa belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | -125 | -571 | -126 |
| Vinster eller förluster på skulder som värderas till verkligt värde och beror på ändringar av egen kreditstatus | -263 | -145 | 36 |
| Förmånsbestämda pensionsplaner | -1 378 | -2 927 | -1 130 |
| Direkta och indirekta innehav av egna kärnprimärkapitalinstrument | -146 | -179 | -1 425 |
| Värdepapperiseringar med 1 250% riskvikt | -39 | -43 | -438 |
| Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital | -13 961 | -20 455 | -20 182 |
| Kärnprimärkapital | 110 074 | 107 535 | 105 547 |
| Primärkapitaltillskott | 9 346 | 9 258 | 9 080 |
| Primärkapitaltillskott som omfattas av utfasning | 4 715 | 4 598 | 4 617 |
| Primärkapital | 124 135 | 121 391 | 119 244 |
| Supplementärkapitalinstrument | 16 503 | 16 091 | 16 160 |
| Supplementärkapitalinstrument som omfattas av utfasning | 675 | ||
| Positiva belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | 176 | 875 | |
| Innehav av supplementärkapitalinstrument i enheter i den finansiella sektorn | -2 575 | -2 575 | -2 575 |
| Supplementärkapital | 14 104 | 14 391 | 14 260 |
| Totalt kapital | 138 239 | 135 782 | 133 504 |
1) SEB har i beslut från Finansinspektionen fått godkänt att använda kvartalsvinst i kapitalbasberäkningen förutsatt att de revisionsansvariga har granskat överskottet samt att överskottet är beräknat enligt tillämpligt redovisningsregelverk och kan styrka att avdrag för förutsebara kostnader och utdelningar har gjorts i enlighet med EU:s förordning nr 575/2013 och att beräkningen av dessa skett i enlighet med EU:s förordning nr 241/2014.
2) Utdelningsavdraget har beräknats på resultat före nedskrivning av goodwill.
3) Kärnprimärkapitalet avser den konsoliderade situationen, och skiljer sig från eget kapital enligt IFRS. Försäkringsverksamhetens bidrag till eget kapital exkluderas liksom uppskattad utdelning beräknad enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
Riskexponeringsbelopp för SEB konsoliderad situation
| 30 jun 31 dec |
30 jun | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 | |||
| Riskexponerings | Riskexponerings | Riskexponering | ||||
| Kreditrisk IRK | belopp | Kapitalkrav 1) | belopp | Kapitalkrav 1) | s-belopp | Kapitalkrav 1) |
| Institutsexponeringar | 27 004 | 2 160 | 22 701 | 1 816 | 31 591 | 2 527 |
| Företagsexponeringar | 322 539 | 25 803 | 307 618 | 24 609 | 327 703 | 26 217 |
| Hushållsexponeringar | 54 219 | 4 338 | 53 163 | 4 253 | 52 967 | 4 237 |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 33 626 | 2 690 | 32 784 | 2 623 | 30 052 | 2 404 |
| varav kvalificerade rullande hushållsexponeringar 2) | 248 | 20 | 251 | 20 | ||
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 3 825 | 306 | 3 255 | 260 | 3 888 | 311 |
| varav övriga hushållsexponeringar | 16 768 | 1 342 | 16 876 | 1 350 | 18 776 | 1 502 |
| Positioner i värdepapperiseringar | 3 440 | 275 | 4 114 | 329 | 3 531 | 282 |
| Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod | 407 202 | 32 576 | 387 596 | 31 007 | 415 792 | 33 263 |
| Kreditrisk schablonmetod | ||||||
| Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker | 1 538 | 123 | 1 425 | 114 | 854 | 68 |
| Exponeringar mot delstatliga eller lokala självstyrelseorgan och myndigheter | 53 | 4 | 51 | 4 | 38 | 3 |
| Exponeringar mot offentliga organ | 7 | 1 | 5 | 0 | 276 | 22 |
| Exponeringar mot institut | 949 | 76 | 1 062 | 85 | 2 214 | 177 |
| Exponeringar mot företag | 16 507 | 1 321 | 15 568 | 1 245 | 15 613 | 1 251 |
| Exponeringar mot hushåll | 15 849 | 1 268 | 14 821 | 1 186 | 14 306 | 1 144 |
| Exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 3 696 | 296 | 4 159 | 333 | 4 553 | 364 |
| Fallerande exponeringar | 438 | 35 | 520 | 42 | 471 | 38 |
| Exponeringar som är förenade med särskilt hög risk | 1 447 | 115 | 1 823 | 146 | 1 831 | 146 |
| Poster som avser positioner i värdepapperisering | 213 | 16 | 208 | 17 | ||
| Exponeringar i form av andelar i företag för kollektiva investeringar (fond) | 58 | 5 | 56 | 4 | 52 | 4 |
| Aktieexponeringar | 2 097 | 168 | 2 182 | 175 | 2 028 | 162 |
| Övriga poster | 6 460 | 516 | 6 364 | 509 | 7 322 | 586 |
| Totalt, kreditrisk enligt schablonmetod | 49 312 | 3 944 | 48 244 | 3 860 | 49 558 | 3 965 |
| Marknadsrisk | ||||||
| Risker i handelslagret där interna modeller använts | 27 380 | 2 190 | 34 233 | 2 739 | 46 019 | 3 681 |
| Risker i handelslagret där standardmetoder använts | 11 201 | 896 | 11 608 | 929 | 21 270 | 1 702 |
| Valutakursrisk | 4 569 | 366 | 4 778 | 382 | 4 849 | 388 |
| Total marknadsrisk | 43 150 | 3 452 | 50 619 | 4 050 | 72 138 | 5 771 |
| Övriga kapitalkrav | ||||||
| Operationell risk enligt internmätningsmetod | 47 482 | 3 799 | 47 804 | 3 824 | 48 677 | 3 894 |
| Avvecklingsrisk | 0 | 0 | 1 | 0 | ||
| Kreditvärdighetsjusteringsrisk | 7 939 | 635 | 6 910 | 553 | 8 060 | 645 |
| Investeringar i försäkringsverksamhet | 16 633 | 1 331 | 15 525 | 1 242 | 15 525 | 1 242 |
| Övriga exponeringar | 5 260 | 421 | 5 243 | 419 | 4 313 | 345 |
| Ytterligare riskexponeringsbelopp 3) | ||||||
| 10 612 | 849 | 8 898 | 712 | |||
| Totalt övrigt kapitalkrav | 87 926 | 7 035 | 84 381 | 6 750 | 76 575 | 6 126 |
| Total | 587 590 | 47 007 | 570 840 | 45 667 | 614 063 | 49 125 |
1) Kapitalkrav 8% av riskexponeringsbeloppet enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
2) Rapporteras som övriga hushållsexponeringar från och med 1 januari 2016.
3) Förordning (EU) nr 575/2013 (CRR) artikel 3.
Förändringar i riskexponeringsbeloppet
Riskexponeringsbeloppet ökade med 17 miljarder kronor sedan årsskiftet. Ökningen berodde främst på en ökad volym av företagskrediter som delvis motverkades av minskad marknadsrisk. Ungefär hälften av ökningen är valutarelaterad. Det ytterligare riskexponeringsbelopp som SEB vid årsskiftet som en försiktighetsåtgärd kom överens med Finansinspektionen om att etablera ökade med 1,7 miljarder kronor till 10,6 miljarder kronor.
| Riskexponeringsbelopp | Mdr kr |
|---|---|
| Balans 31 december 2015 | 571 |
| Volym och mixförändringar | 16 |
| Valutaeffekt | 7 |
| Process- och regelverksförändringar | -2 |
| Riskklassmigration | 0 |
| Underliggande marknads- och operationell riskförändring | -4 |
| Balans 30 juni 2016 | 588 |
Genomsnittliga riskvikter
Följande tabell visar genomsnittlig riskvikt (riskexponeringsbelopp delat med beloppet för exponering vid fallissemang) för de exponeringar som beräknas enligt den interna riskklassificeringsmodellen, IRK. Repor och värdepapperslån exkluderas i analysen eftersom de har låg riskvikt och kan variera påtagligt i volym och därigenom störa jämförbarheten i siffrorna.
| Kreditexponeringar enligt IRK-metod (exkl. repor och värdepapperslån) | 30 jun | 31 dec | 30 jun |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig riskvikt | 2016 | 2015 | 2015 |
| Institutsexponeringar | 27,3% | 24,4% | 22,6% |
| Företagsexponeringar | 32,0% | 32,3% | 34,4% |
| Hushållsexponeringar | 9,8% | 9,8% | 9,6% |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 6,9% | 6,9% | 6,3% |
| varav kvalificerade rullande hushållsexponeringar | 42,4% | 41,7% | |
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 69,9% | 62,9% | 70,7% |
| varav övriga hushållsexponeringar | 27,9% | 28,4% | 29,8% |
| Positioner i värdepapperiseringar | 49,8% | 46,5% | 34,0% |
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
Resultaträkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| Enligt Finansinspektionens föreskrifter | Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Ränteintäkter | 7 086 | 7 246 | -2 | 7 516 | -6 | 14 332 | 15 634 | -8 | 30 092 |
| Leasingintäkter | 1 365 | 1 351 | 1 | 1 368 | 0 | 2 716 | 2 703 | 0 | 5 439 |
| Räntekostnader | -3 644 | -3 757 | -3 | -4 122 | -12 | -7 401 | -8 580 | -14 | -16 043 |
| Utdelningar | 3 518 | 1 542 | 128 | 4 968 | -29 | 5 060 | 6 313 | -20 | 8 028 |
| Provisionsintäkter | 2 887 | 2 905 | -1 | 3 494 | -17 | 5 792 | 6 439 | -10 | 12 258 |
| Provisionskostnader | - 609 | - 831 | -27 | - 979 | -38 | -1 440 | -1 615 | -11 | -3 058 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 119 | 825 | 36 | 437 | 156 | 1 944 | 1 468 | 32 | 3 428 |
| Övriga rörelseintäkter | 153 | 236 | -35 | 240 | -36 | 389 | 497 | -22 | 1 137 |
| Summa intäkter | 11 875 | 9 517 | 25 | 12 922 | -8 | 21 392 | 22 859 | -6 | 41 281 |
| Administrationskostnader | -3 943 | -3 526 | 12 | -3 524 | 12 | -7 469 | -6 867 | 9 | -13 458 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | -1 639 | -1 512 | 8 | -1 329 | 23 | -3 151 | -2 690 | 17 | -5 447 |
| Summa kostnader | -5 582 | -5 038 | 11 | -4 853 | 15 | -10 620 | -9 557 | 11 | -18 905 |
| Resultat före kreditförluster | 6 293 | 4 479 | 41 | 8 069 | -22 | 10 772 | 13 302 | -19 | 22 376 |
| Kreditförluster, netto | - 233 | - 121 | 93 | - 131 | 78 | - 354 | - 270 | 31 | - 520 |
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar1) | - 890 | -2 687 | -67 | - 425 | 109 | -3 577 | - 425 | - 775 | |
| Rörelseresultat | 5 170 | 1 671 | 7 513 | -31 | 6 841 | 12 607 | -46 | 21 081 | |
| Bokslutsdispositioner | 347 | - 4 | 313 | 11 | 343 | 827 | -59 | 781 | |
| Skatt | - 475 | - 638 | -26 | - 995 | -52 | -1 113 | -2 096 | -47 | -3 679 |
| Övriga skatter | 27 | - 18 | - 2 | 9 | 10 | -10 | - 138 | ||
| Nettoresultat | 5 069 | 1 011 | 6 829 | -26 | 6 080 | 11 348 | -46 | 18 045 |
1) Som en konsekvens av nedskriving av goodwill i SEB-koncenen har nedskrivning av aktier i dotterbolag skett i moderbolaget med 2 687 Mkr under första kvartalet 2016.
Totalresultat – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Nettoresultat | 5 069 | 1 011 | 6 829 | -26 | 6 080 | 11 348 | -46 | 18 045 | |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 1 059 | 55 | - 141 | 1 114 | - 57 | - 423 | |||
| Kassaflödessäkringar | - 216 | 190 | - 744 | -71 | - 26 | - 245 | -89 | - 665 | |
| Omräkning utländsk verksamhet | 12 | 13 | -8 | - 18 | 25 | 16 | 56 | - 41 | |
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 855 | 258 | - 903 | 1 113 | - 286 | -1 129 | |||
| Totalresultat | 5 924 | 1 269 | 5 926 | 0 | 7 193 | 11 062 | -35 | 16 916 |
| Balansräkning – | Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) | |||
|---|---|---|---|---|
| ----------------- | ------------------------------------------ | -- | -- | -- |
| Aggregerad | 30 jun | 31 dec | 30 jun |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 125 867 | 55 712 | 139 744 |
| Utlåning till kreditinstitut | 200 042 | 166 267 | 223 602 |
| Utlåning till allmänheten | 1 175 997 | 1 080 438 | 1 107 062 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | 413 255 | 415 321 | 493 715 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 12 564 | 12 985 | 13 579 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall | |||
| Aktier och andelar i intresseföretag | 862 | 1 001 | 939 |
| Aktier och andelar i koncernföretag | 49 881 | 52 398 | 52 787 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 39 399 | 40 577 | 41 213 |
| Övriga tillgångar | 59 716 | 41 906 | 69 259 |
| Summa tillgångar | 2 077 583 | 1 866 605 | 2 141 900 |
| Skulder till kreditinstitut | 232 065 | 134 816 | 250 625 |
| In- och upplåning från allmänheten | 759 226 | 690 301 | 742 849 |
| Emitterade värdepapper | 654 841 | 632 403 | 695 515 |
| Finansiella skulder till verkligt värde | 218 562 | 202 791 | 233 819 |
| Övriga skulder | 63 309 | 53 532 | 72 360 |
| Avsättningar | 141 | 144 | 144 |
| Efterställda skulder | 32 242 | 31 372 | 31 667 |
| Obeskattade reserver | 23 466 | 23 466 | 23 103 |
| Totalt eget kapital | 93 731 | 97 780 | 91 818 |
| Summa skulder, obeskattade reserver och eget kapital | 2 077 583 | 1 866 605 | 2 141 900 |
| 1) Privatpersoners och mindre och medelstora företags inlåning som | |||
| täcks av insättningsgaranti | 115 120 | 111 990 | 110 409 |
| Privatpersoners och mindre och medelstora företags inlåning som | |||
| inte täcks av insättningsgaranti | 140 375 | 124 753 | 118 475 |
| Övrig in- och upplåning | 503 731 | 453 558 | 513 965 |
| Summa In- och upplåning från allmänheten | 759 226 | 690 301 | 742 849 |
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Säkerheter ställda för egna skulder | 397 273 | 399 047 | 390 985 |
| Övriga ställda säkerheter | 144 083 | 135 864 | 133 284 |
| Ställda säkerheter | 541 356 | 534 911 | 524 269 |
| Ansvarsförbindelser | 90 310 | 87 798 | 94 026 |
| Åtaganden | 456 637 | 434 656 | 414 275 |
| Ansvarsförbindelse och åtaganden | 546 947 | 522 454 | 508 301 |
Kapitaltäckning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Tillgängligt kapital | |||
| Kärnprimärkapital | 96 401 | 91 951 | 90 237 |
| Primärkapital | 110 462 | 105 806 | 103 935 |
| Kapitalbas | 124 821 | 119 472 | 118 195 |
| Kapitalkrav | |||
| Riskexponeringsbelopp | 496 116 | 478 376 | 533 815 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 39 689 | 38 270 | 42 705 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 19,4% | 19,2% | 16,9% |
| Primärkapitalrelation | 22,3% | 22,1% | 19,5% |
| Total kapitalrelation | 25,2% | 25,0% | 22,1% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 3,14 | 3,12 | 2,77 |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 7,9% | 7,6% | 7,0% |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | 2,5% | 2,5% |
| varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert | 0,9% | 0,6% | |
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 14,9% | 14,7% | 12,4% |
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Det internt bedömda kapitalkravet för moderbolaget uppgick till 45 miljarder kronor (44).
Definitioner
Alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures, APM-mått) är finansiella mått över historisk eller framtida resultatutveckling, finansiell ställning eller kassaflöde som inte definieras i tillämpligt redovisningsregelverk (IFRS) eller i det fjärde kapitalkravsdirektivet (CRD IV) eller i EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR). Alternativa nyckeltal används av SEB när det är relevant för att följa upp och beskriva SEB:s finansiella situation och för att ge ytterligare användbar information till användarna av de finansiella rapporterna. Dessa mått är inte direkt jämförbara med liknande nyckeltal som presenteras av andra företag.
Räntabilitet på eget kapital
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt1 eget kapital.
Räntabilitet på eget kapital exklusive engångsposter
Aktieägarnas andel av nettoresultatet exklusive engångsposter och därtill relaterad skatt dividerat med genomsnittligt1 eget kapital.
Räntabilitet på allokerat kapital
Rörelseresultat reducerat med en schablonskattesats per division dividerat med genomsnittligt1 allokerat kapital.
Räntabilitet på totala tillgångar
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittlig1 balansomslutning.
Räntabilitet på riskexponeringsbelopp
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt1 riskexponeringsbelopp.
K/I-tal
Summa rörelsekostnader dividerat med summa rörelseintäkter.
K/I-tal exklusive engångsposter
Summa rörelsekostnader exklusive engångsposter dividerat med summa rörelseintäkter exklusive engångsposter.
Nettoresultat per aktie före utspädning
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt2 antal aktier före utspädning.
Nettoresultat per aktie efter utspädning
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt2 antal aktier efter utspädning. Den beräknade utspädningen är baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
Substansvärde per aktie
Eget kapital samt kapitaldelen av eventuella övervärden i innehav av räntebärande värdepapper och övervärden i livförsäkringsverksamheten, dividerat med antal aktier.
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med antal aktier.
Kreditförlustnivå
Kreditförluster, netto, dividerat med ingående balans för utlåning till allmänheten, utlåning till kreditinstitut samt kreditgarantier efter avdrag för specifika reserver, gruppvisa reserver och reserver för poster utanför balansräkningen.
Andel osäkra lånefordringar, brutto
Individuellt värderade osäkra lånefordringar, brutto, dividerat med summan av utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut före avdrag för reserver Andel osäkra lånefordringar,
Andel osäkra lånefordringar, netto
Individuellt värderade osäkra lånefordringar, netto (efter avdrag för specifika reserver) dividerat med utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut efter avdrag för specifika reserver och gruppvisa reserver.
Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar
Specifika reserver dividerat med individuellt värderade osäkra lånefordringar.
Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar
Totala reserver (specifika reserver och gruppvisa reserver för individuellt värderade osäkra lånefordringar) dividerat med individuellt värderade osäkra lånefordringar.
Reserveringsgrad för portföljvärderade lån
Gruppvisa reserver för portföljvärderade lån dividerat med portföljvärderade lån oreglerade med mer än 60 dagar samt omstrukturerade lånefordringar.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar (Problemlån)
SEB:s benämning för lånefordringar som antingen bedöms vara osäkra eller oreglerade. Inkluderar individuellt värderade osäkra lånefordringar, portföljvärderade lån oreglerade med mer än 60 dagar samt omstrukturerade portföljvärderade lånefordringar (baserat på eftergifter enligt IFRS).
Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar Totala reserver (specifika, gruppvisa och reserver för poster utanför balansräkningen) dividerat med osäkra lån och oreglerade portföljfordringar.
1 Ackumulerat genomsnitt från årets början, beräknat på månadsbasis.
2 Genomsnittligt antal beräknat på dagsbasis.
Definitioner, forts.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i procent av utlåningen
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar dividerat med utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut före avdrag för reserveringar.
Engångsposter
I syfte att underlätta en jämförelse av SEB:s underliggande resultat mellan perioder, identifieras och beskrivs separat poster som ledningen bedömer vara av engångskaraktär. Berörda nyckeltal presenteras exklusive engångsposter.
Nyckeltal definierade av EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR)
Riskexponeringsbelopp
Tillgångar och åtaganden utanför balansräkningen, riskvägda enligt kapitaltäckningsreglerna för kreditrisk och marknadsrisk. Operativa risker beräknas och uttrycks som riskvägda tillgångar. Gäller endast i den konsoliderade situationen, dvs. exklusive
försäkringsverksamheten, och inte för exponeringar som har dragits av från kapitalbasen.
Kärnprimärkapital
Eget kapital exklusive föreslagen utdelning, uppskjuten skatt och immateriella tillgångar och vissa ytterligare justeringar enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR).
Primärkapital
Kärnprimärkapital inklusive vissa särskilt förlustabsorberande förlagslån, s.k. primärkapitaltillskott.
Supplementärkapital
Huvudsakligen förlagslån som inte uppfyller kraven för att få medräknas som primärkapitaltillskott.
Kapitalbas
Summan av primärkapital och supplementärkapital.
Kärnprimärkapitalrelation Kärnprimärkapital dividerat med riskexponeringsbelopp.
Primärkapitalrelation
Primärkapital dividerat med riskexponeringsbelopp.
Total kapitalrelation
Kapitalbasen dividerat med riskexponeringsbelopp.
Bruttosoliditetsgrad
Primärkapitalet i förhållande till balansomslutningen plus vissa poster utanför balansräkningen omräknade med konverteringsfaktorer definierade i standardmetoden.
Likviditetstäckningsgrad (LCR)
Högkvalitativa likvida tillgångar i förhållande till ett beräknat nettolikviditetsutflöde under en period av 30 dagar.
Detta är SEB
| Vision | Att leverera tjänster i världsklass till våra kunder. |
|---|---|
| Vårt syfte | Vi är övertygade om att ett entreprenöriellt tänkande liksom innovativa företag behövs för att skapa en bättre värld. Vi finns för att göra det möjligt för dem att uppnå sina ambitioner och lyckas i såväl goda som svåra tider. |
| Vår övergripande ambition | Att vara den klart ledande nordiska banken för företag och institutioner och den bästa universalbanken i Sverige och Baltikum. |
| Vilka vi betjänar | 2 300 storföretag, 700 finansiella institutioner, 257 000 små- och medelstora företag och 1,3 miljoner privatpersoner är helkunder hos SEB i huvudsakligen åtta länder runt Östersjön. |
| Våra strategiska prioriteringar | Ledande kundupplevelser – Utveckla långsiktiga kundrelationer baserade på förtroende. Kunderna ska känna att den service och rådgivning som erbjuds bygger på insikt om deras behov, är lämpliga och tillgängliga på deras villkor och att SEB proaktivt delar med sig av sin kunskap för deras bästa. |
| Tillväxt inom styrkeområden – Arbeta för tillväxt i tre utvalda kärnområden – stora företag och finansiella institutioner, små och medelstora företag i Sverige och sparerbjudande till privatpersoner och företag. |
|
| Motståndskraft och flexibilitet – Upprätthålla motståndskraft och flexibilitet för att kunna anpassa verksamheten till rådande marknadsförhållanden. Motståndskraften baseras på kostnads- och kapitaleffektivitet. |
|
| Värderingar | SEB styrs av sin uppförandekod och sina värderingar: Kunden först, engagemang, samarbete och enkelhet. |
| Medarbetare | Cirka 15 500 skickliga medarbetare betjänar kunder från kontor i cirka 20 länder: i olika tidszoner för att tillhandahålla tillgänglighet och kunskap om de lokala marknaderna. |
| Historik | 160 år av affärer, förtroende och kunskapsutbyte. Banken har alltid tagit ansvar för en hållbar samhällsutveckling genom att stödja företagande, internationella kontakter och långsiktiga relationer. |
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska)