AI assistant
SEB — Interim / Quarterly Report 2016
Oct 20, 2016
2966_rns_2016-10-20_bf79bc55-c1a6-4c9c-9451-8e3288b7c667.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport Januari–september 2016
STOCKHOLM 20 OKTOBER 2016
"De låga räntorna och de oroliga marknaderna fortsatte att påverka kundernas beteende. Affärsklimatet i Norden – som inte påverkats lika mycket av de globala trenderna – var mer stabilt, och storföretagskunderna var mer aktiva mot slutet av kvartalet."
Annika Falkengren
Resultat exklusive engångsposter*
De första nio månaderna 2016
(Jämfört med de första nio månaderna 2015)
- Rörelseintäkter 31,6 mdr kr (33,4), rörelsekostnader 16,1 mdr kr (16,3) och rörelseresultat 14,7 mdr kr (16,3).
- Nettokreditförluster 709 Mkr (664). Kreditförlustnivå 0,07 procent (0,06).
- Räntabilitet 11,2 procent (12,8).
Tredje kvartalet 2016
(Jämfört med det andra kvartalet 2016)
- Rörelseintäkter 10,8 mdr kr (10,6), rörelsekostnader 5,4 mdr kr (5,3) och rörelseresultat 5,2 mdr kr (5,0).
- Nettokreditförluster 197 Mkr (221). Kreditförlustnivå 0,05 procent (0,06).
- Räntabilitet 11,8 procent (11,9).
*Information om engångsposter finns i rutan på sidan 5.
Rapporterat resultat
De första nio månaderna 2016
(Jämfört med de första nio månaderna 2015)
- Rörelseintäkter 32,2 mdr kr (32,5), rörelsekostnader 22,1bn (16,3) och rörelseresultat 9,3 mdr kr (15,4).
- Nettokreditförluster 709 Mkr (664). Kreditförlustnivå 0,07 procent (0,06).
- Räntabilitet 6,3 per cent (11,9) och vinst per aktie 2:92 kr (5:47).
Tredje kvartalet 2016
(Jämfört med det andra kvartalet 2016)
- Rörelseintäkter 10,8 mdr kr (11,1), rörelsekostnader 5,4 mdr kr (5,3) och rörelseresultat 5,2 mdr kr (5,5).
- Nettokreditförluster 197 Mkr (221). Kreditförlustnivå 0,05 procent (0,06).
- Räntabilitet 12,3 procent (14,0) och vinst per aktie 1:91 kr (2:07).
Volymer och nyckeltal
VD har ordet
Det har ofta sagt men det tål att upprepas. Det är exceptionella tider. Vi ser ökad politisk osäkerhet i många länder och även på global nivå. Perioden med den allt annat än konventionella penningpolitiken – med negativa räntor och kvantitativa lättnader som för Europa och Japan uppgår till 175 miljarder dollar per månad - verkar förlängas. Regelverkskraven är fortfarande oklara. Sammantaget motverkar detta ett effektivt kapitalutnyttjande och vi ser fortfarande bara en långsam tillväxt i världsekonomin. Efter den höga marknadsvolatiliteten och den kraftiga nedgången i aktiekurserna som följde på Brexitomröstningen, vände aktiemarknaderna upp igen i det gångna kvartalet. Vi vet nu att de formella Brexitförhandlingarna kommer att inledas före mars nästa år. Det är dock fortfarande för tidigt att dra några slutsatser om vilka de ekonomiska effekterna blir på medellång eller lång sikt, vilket också speglas av den rådande marknadsoron.
En stark nordisk företagsbank
SEB kan stötta sina kunder också i mer osäkra tider. Kundernas behov av rådgivnings- och riskhanteringstjänster fortsatte att öka under det tredje kvartalet liksom efterfrågan på företags- och hushållslån. Resultatet exklusive engångsposter ökade med 4 procent mellan det andra och tredje kvartalet.
Under de första nio månaderna bidrog de negativa räntorna och det försiktiga affärs- och investeringsklimatet till ett lägre räntenetto liksom lägre provisioner, medan finansnettot ökade. Vi i SEB känner våra kunder väl och kreditkvaliteten var fortsatt god med en kreditförlustnivå på 7 baspunkter. SEB:s underliggande rörelseresultat för de första nio månaderna, exklusive både positiva och negativa engångsposter, var 14,7 miljarder kronor med en räntabilitet på 11,2 procent.
Kärnprimärkapitalrelationen uppgick till 18,6 procent. Finansinspektionens tillsyns- och utvärderingsprocess bekräftade att kapitalpåslaget för högre riskvikter på företagsexponeringar och för löptidsgolv på företag är 0,8 procent. Med utgångspunkt i vår egen beräkning av kärnprimärkapitalkravet på 16,1 procent, blir det totala kravet 16,9 procent.
Högre kundaktivitet trots fortsatt oro på marknaderna
Affärsklimatet i Norden – som inte påverkades i samma utsträckning av de globala trenderna – var stabilt och storföretagskunderna var mer aktiva mot slutet av kvartalet. Aktivitetsnivån bland de institutionella kunderna präglades av osäkerhet, lägre riskaptit där kunderna säkrade sina risker och av lägre aktivitetsnivå till följd av den låga volatiliteten och osäkerheten runt centralbankernas nästa steg.
Företag verksamma i Sverige visade en fortsatt ökad investeringsvilja och vi på SEB fortsatte att stödja kunderna med infrastrukturrelaterad finansiering. Vi har ökat antalet helkunder på företagssidan med nära 40 procent under en femårsperiod. Såväl de demografiska utmaningarna som det låga förtroendet för pensionssystemen överlag ökar behovet av sparande inför pensionen. SEB har som enda svenska bank ett heltäckande sparerbjudande som även innefattar traditionell tjänstepensionsförsäkring. I det tredje kvartalet återhämtade aktiemarknaderna sig. Det bidrog till att privatkundernas riskbenägenhet förändrades och nettoinflödet av förvaltat kapital uppgick till 24 miljarder kronor.
I Baltikum, fortsatte aktivitetsnivån bland företags- och privatkunder att öka, särskilt i Litauen.
Digitalisering bidrar till nya arbetssätt och tjänster, inklusive pilot med virtuell AI-agent Digitalisering ändrar kundernas beteenden snabbt och främjar samtidigt nya arbetssätt och ökad effektivitet. I Sverige är mobila interaktioner nu fyra gånger vanligare än de på internetbanken. I Baltikum lanserade vi nyligen möjligheten att öppna företagskonton on-line. Som första bank testar vi en virtuell agent, Amelia, i vår interna IT-support och som använder artificiell intelligens för att lära, föra samtal och hantera frågor på samma vis som en människa. Hon lär sig nu svenska så att vi kan använda henne i vår kundtjänst i Sverige.
För oss i SEB var det en kvalitetsstämpel att som enda nordiska bank få ingå i Dow Jones hållbarhetsindex. Det återspeglar vår strategi att ta ett långsiktigt perspektiv i allt vi gör och integrera hållbarhet i vår verksamhet.
SEB Delårsrapport januari–september 2016 3
Tredje kvartalet
Rörelseresultatet uppgick till 5 229 Mkr (5 536) och nettoresultatet (efter skatt) uppgick till 4 149 Mkr (4 519). Exklusive en engångspost i det andra kvartalet ökade rörelseresultatet med 213 Mkr, eller 4 procent (se 1 i rutan på sidan 5).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna uppgick till 10 795 Mkr (11 136). Exklusive engångsposten i det andra kvartalet, ökade rörelseintäkterna med 179 Mkr.
Räntenettot som uppgick till 4 657 Mkr var stabilt jämfört med både det förra kvartalet (4 647) och med motsvarande kvartal förra året. Både den svenska reporäntan och ECB:s refinansieringsränta i euro låg oförändrade kvar på -0,5 respektive noll procent under kvartalet.
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | 2015 |
| Kunddrivet räntenetto | 5 051 | 5 022 | 4 640 |
| Räntenetto från övriga aktiviteter | -394 | -375 | 43 |
| Summa | 4 657 | 4 647 | 4 683 |
Det kunddrivna räntenettot ökade med 29 Mkr jämfört med det förra kvartalet. På utlåningssidan bidrog både volymer och marginal positivt med 200 Mkr. Det motverkades framför allt av lägre marginaler på inlåning vilket minskade räntenettot med 170 Mkr.
Räntenettot från övriga aktiviteter minskade med 19 Mkr jämfört med förra kvartalet. Myndighetsavgifterna, inklusive resolution- och insättningsgarantiavgifter, uppgick till 349 Mkr (354).
Provisionsnettot uppgick till 4 048 Mkr (4 074). Den osäkra omvärlden påverkade aktivitetsnivåerna överlag. Börserna steg dock något under det tredje kvartalet, vilket ledde till att provisionerna från kapital- och depåförvaltningen ökade med 52 Mkr jämfört med det andra kvartalet. De resultat- och transaktionsbaserade intäkterna uppgick till 21 Mkr (20). Provisionsnettot från livförsäkringsverksamheten uppgick till 268 Mkr (250). Kort- och betalningsprovisioner ökade något jämfört med det andra kvartalet, men jämfört med förra året var kortprovisionerna lägre på grund av myndigheternas begränsning av mellanbanksavgifter.
Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade med 11 procent till 1 915 Mkr under kvartalet (1 718). Den negativa orealiserade värderingsjusteringen, netto – hänförlig till motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet (DVA) avseende derivat, samt emitterade strukturerade obligationer (OCA) – belastade resultatet med -84 Mkr (-205). Marknadsvärden och volatilitet påverkade verksamheten för likviditetshantering positivt. Finansnettot från den traditionella livförsäkringsverksamheten i Sverige och Danmark uppgick till 512 Mkr (489).
Övriga intäkter, netto, uppgick till 175 Mkr (697), och bestod av en kombination av realiserade kapitalvinster och orealiserade värderings- och säkringseffekter. En engångspost i det andra kvartalet 2016 påverkade jämförelsen (se 1 i rutan på sidan 5).
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna var i princip oförändrade och uppgick till 5 355 Mkr (5 332), med god marginal inom kostnadstaket på 22 miljarder kronor för hela 2016.
Kreditförlustreserveringar
Kreditförluster, netto uppgick till 197 Mkr (221). Kreditförlustnivån var 5 baspunkter (6).
Skatt
Den totala skattekostnaden var 1 080 Mkr (1 017). Den effektiva skattesatsen för det tredje kvartalet var 20,6 procent.
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till -714 Mkr (886).
Värdet på pensionsplanernas tillgångar överskrider pensionsskulderna. Diskonteringsräntan för pensionsskulden i Sverige ändrades till 1,9 procent (2,5) och i Tyskland till 1,2 procent (1,4). I omvärderingen ökade pensionsskulderna mer än marknadsvärdet av pensionsplanernas tillgångar. Nettovärdeförändringen i övrigt totalresultat var därför -781 Mkr.
Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga kassaflödessäkringar, finansiella tillgångar som kan säljas och omräkningen av den utländska verksamheten, var positiv och uppgick till 67 Mkr (758).
Jämförelsetal (inom parentes):
Kvartalsresultatet jämförs med föregående kvartal.
Resultatet för de första nio månaderna jämförs med motsvarande period 2015. Affärsvolymer jämförs med årsskiftet 2015, om inget annat anges.
Första nio månaderna exklusive engångsposter
Tabellen nedan visar rörelseresultatet för de första nio månaderna 2016 och 2015, exklusive följande jämförelsestörande engångsposter:
- 1. Andra kvartalet 2016: När transaktionen av SEB:s innehav i Visa Europe i Baltikum slutfördes redovisades en engångsvinst på 520 Mkr i övriga intäkter. Vinsten medförde en skattekostnad på 24 Mkr. Läs mer på sidan 8.
- 2. Första kvartalet 2016: SEB införde en ny kundorienterad organisation. Det ledde till en nedskrivning av goodwill på 5 334 Mkr inom rörelsekostnader. Kostnaden var inte skattemässigt avdragsgill.
- 3. Första kvartalet 2016: Finansiella engångseffekter från omstruktureringsåtgärder i Baltikum och Tyskland uppstod samt även en bortskrivning (inom rörelsekostnader) av immateriella IT-tillgångar som inte längre används. Totalt uppgick dessa poster till 615 Mkr med en positiv skatteeffekt på 101 Mkr.
- 4. Andra kvartalet 2015: Högsta domstolen i Schweiz avslog SEB:s ansökan om återbetalning av källskatt för åren 2006 till 2008. Det ledde till att nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade med 820 Mkr och till en ytterligare räntekostnad på 82 Mkr. Transaktionen hade ingen skatteeffekt.
| Jan–sep | Förändring | |
|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % |
| 31 633 | 33 385 | -5 |
| -16 103 | -16 324 | -1 |
| 15 530 | 17 061 | -9 |
| -792 | -799 | -1 |
| 14 738 | 16 262 | -9 |
De första nio månaderna
Rörelseresultatet uppgick till 9 309 Mkr (15 360) och nettoresultatet (efter skatt) uppgick till 6 374 Mkr (11 980).
Rörelseintäkter
i år.
Rörelseintäkterna uppgick till 32 153 Mkr (32 483).
Räntenettot uppgick till 13 940 Mkr (14 261). Den svenska reporäntan har varit -0,50 procent och ECB:s refinansieringsränta i euro har varit noll sedan första kvartalet
| Jan–sep | Förändring | ||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | % |
| Kunddrivet räntenetto | 15 040 | 13 799 | 9 |
| Räntenetto från övriga aktiviteter | -1 100 | 462 | |
| Summa | 13 940 | 14 261 | -2 |
Det kunddrivna räntenettot ökade med 1 241 Mkr jämfört med de första nio månaderna 2015. Räntenettot från utlåningen ökade med 782 Mkr, av vilket 234 Mkr berodde på större volymer och 548 Mkr på marginalutvecklingen. I det
rådande negativa ränteläget har banken stöttat divisionernas kundinlåning. Därför har räntenettot från kundinlåningen ökat med 458 Mkr. Volymeffekten från inlåningen var -14 Mkr.
Räntenettot från övriga aktiviteter minskade med 1 562 Mkr jämfört med de första nio månaderna 2015. En engångspost under 2015 påverkar jämförbarheten (se 4 i rutan till vänster). Jämfört med motsvarande period förra året, innebar det låga ränteläget en minskning av räntenettot med ungefär 700 Mkr. Myndighetsavgifterna, inklusive resolutionoch insättningsgarantiavgifter, uppgick till 1 031 Mkr, och var 169 Mkr högre än motsvarande period 2015.
Provisionsnettot minskade med 14 procent till 12 019 Mkr (13 950). Provisioner från kapital- och depåförvaltning minskade i spåren av den negativa börsutvecklingen framför allt i början av året med lägre marknadsvärden på det förvaltade kapitalet. Främst minskade de resultatbaserade intäkterna och uppgick till 63 Mkr (528). I tidigare kvartal har behovet av att minska säsongsmässiga variationer i balansräkningen i linje med det nya likviditetsregelverket beskrivits. Åtgärden har medfört minskade volymer av värdepapperslån och därmed väsentligt lägre provisioner de första nio månaderna. Kortintäkterna minskade med cirka 360 Mkr på grund av myndigheternas begränsning av mellanbanksavgifter. Provisionerna från livförsäkringsverksamheten uppgick till 763 Mkr (873).
Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade med 30 procent till 5 018 Mkr (3 855) främst som ett resultat av ökad kundaktivitet. Jämförelsen med 2015 påverkas dock av en engångspost i 2015 som inte var kundaktivitetsdriven (se 4 i rutan). Nettoresultatet av finansiella transaktioner drevs primärt av kundernas efterfrågan på riskhanteringstjänster under hela året. Nettoresultatet av finansiella transaktioner inom traditionell försäkring i Sverige och Danmark ökade också, med 464 Mkr jämfört med motsvarande period förra året till 1 370 Mkr. Detta motverkades av den orealiserade värderingsjusteringen, netto – hänförlig till motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet (DVA) avseende derivat, samt emitterade strukturerade obligationer (OCA) – på -442 Mkr. 2015 var denna post positiv och uppgick till 482 Mkr, det vill säga totalt sett var det en negativ förändring på 924 Mkr jämfört med samma period förra året.
Övriga intäkter, netto, uppgick till 1 176 Mkr (417) från en kombination av realiserade kapitalvinster och orealiserade värderings- och säkringseffekter. En engångseffekt i det andra kvartalet 2016 påverkade jämförbarheten (se 1 i rutan). I det tredje kvartalet 2015, såldes SEB Asset Management AG. Goodwill i transaktionen minskade övriga intäkter med 187 Mkr.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna uppgick till 22 052 Mkr (16 324). Engångsposter i 2016 påverkade jämförbarheten (se 2 och 3 i rutan). Undantaget dessa uppgick rörelsekostnaderna till 16 103 Mkr. Minskningen jämfört med motsvarande period förra året berodde på lägre lönekostnader. Antalet medarbetare minskade med ungefär 270 sedan årsskiftet.
SEB:s kostnadstak på rörelsekostnader är 22 miljarder kronor för 2016 och 2017. Årstakten på rörelsekostnaderna pekar på 21,5 miljarder kronor.
Kreditförlustreserveringar
Kreditförluster, netto uppgick till 709 Mkr (664). Kreditförlustnivån var 7 baspunkter (6).
Skatt
Den totala skattekostnaden var 2 935 Mkr (3 380). Den effektiva skattesatsen för de första nio månaderna var 20 procent exklusive goodwillnedskrivningen i första kvartalet som inte var avdragsgill. Den effektiva skattesatsen var i linje med SEB:s förväntade skattesats.
Regeringen har föreslagit att räntor på förlagslån som klassas som primär- och supplementärkapital inte ska vara avdragsgilla. Den beräknade effekten är en ökning av skattekostnaderna med cirka 360 Mkr för 2017 och 300 Mkr för 2018 och framåt, allt annat lika. SEB har inga planer på att förhandsinlösa något av primärkapitallånen på grund av förslaget och kan enligt villkoren inte förhandsinlösa något supplementärkapital.
Därutöver finns planer på att införa en skatt baserad på lönekostnader i den finansiella sektorn i Norge 2017 och i Sverige 2018. Det beräknas kunna påverka SEB:s kostnader med totalt cirka 700 Mkr per år.
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till totalt -2 171 Mkr (902).
Värderingen av de förmånsbestämda pensionsplanerna gav en negativ nettoeffekt på -3 758 Mkr för de första nio månaderna att jämföra med en positiv effekt i motsvarande period förra året på 1 442 Mkr. Värdet på pensionsplanernas tillgångar överskrider pensionsskulderna. Värdet på pensionsplanernas tillgångar överskrider pensionsskulderna trots att pensionsskulden ökade när diskonteringsräntan sänkts i flera steg sedan årsskiftet. Diskonteringsräntan i Sverige sänktes till 1,9 procent (3,1 vid årsskiftet). I Tyskland sänktes den till 1,2 procent (2,4 vid årsskiftet).
Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga kassaflödessäkringar, finansiella tillgångar som kan säljas och omräkningen av den utländska verksamheten, var positiv och uppgick till 1 587 Mkr (-540). I värderingen av finansiella tillgångar som kan säljas ingick innehav av bankens indirekta medlemskap i Visa Sweden. Den svagare kronan gav en positiv effekt vid omräkningen av den utländska verksamheten.
Affärsvolymer
Balansomslutningen uppgick i slutet av kvartalet till 2 851 miljarder kronor vilket var en ökning med 355 miljarder kronor jämfört med årsskiftet (2 496). Vid årsskiftet var handelsvolymen av repor och finansiella instrument låg, vilket ledde till färre emissioner av kortfristiga certifikat och minskade volymen kortfristig inlåning från finansföretag. Detta återställdes under de första nio månaderna.
Därutöver uppgick utlåningen till allmänheten till 1 497 miljarder kronor, en tillväxt på 144 miljarder kronor sedan årsskiftet. Exklusive repor och skuldinstrument ökade utlåningen till allmänheten med 94 miljarder kronor. Det var tillväxt inom alla segment, i företags- och privatmarknaden i Norden och Baltikum.
| Sep | Dec | Sep | |
|---|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2016 | 2015 | 2015 |
| Offentlig förvaltning | 30 | 38 | 49 |
| Hushåll | 545 | 530 | 531 |
| Företag | 795 | 708 | 708 |
| Repor | 112 | 59 | 88 |
| Skuldinstrument | 15 | 18 | 18 |
| Utlåning till allmänheten | 1 497 | 1 353 | 1 394 |
SEB:s totala kreditportfölj (som omfattar både volymer i balansräkningen och åtaganden utanför balansräkningen) uppgick till 2 153 miljarder kronor (2 065). Sedan årsskiftet har lån och lånelöften till hushållen ökat med 20 miljarder kronor. Krediter och åtaganden utanför balansräkningen till segmenten företag och fastighetsförvaltning ökade med 107 miljarder kronor.
| Sep | Dec | Sep | |
|---|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2016 | 2015 | 2015 |
| Offentlig förvaltning | 54 | 29 | 57 |
| Hushåll | 275 | 262 | 266 |
| Företag | 692 | 586 | 629 |
| Repor | 18 | 7 | 23 |
| In- och upplåning från allmänheten | 1 039 | 884 | 975 |
Inlåning från allmänheten uppgick till 1 039 miljarder kronor, vilket var en ökning med 155 miljarder kronor jämfört med årsskiftet. Jämfört med årsskiftet ökade hushållsinlåningen med 13 miljarder kronor medan kortfristig företagsinlåning ökade med 106 miljarder kronor.
Det förvaltade kapitalet uppgick till 1 758 miljarder kronor (1 700). Nettoinflödet för de första nio månaderna var 45 miljarder kronor. Det totala marknadsvärdet ökade med 13 miljarder kronor.
Depåförvaringsvolymen minskade till följd av lägre börsvärden och uppgick till 6 637 miljarder kronor (7 196).
Marknadsrisk
SEB:s affärsmodell drivs av kundernas efterfrågan. Value-at-Risk (VaR) i handelslagret var i genomsnitt 122 Mkr i det tredje kvartalet 2016 och snittet för de första nio månaderna 2016 var 114 Mkr (122). I genomsnitt förväntas koncernen, med 99 procents sannolikhet, inte förlora mer än detta belopp under en period på tio handelsdagar.
De främsta faktorerna som påverkat VaR-utvecklingen sedan årsskiftet är det stora fallet i de svenska och euro-baserade räntorna, samt att kreditspreadarna varit volatila.
Likviditet och långfristig upplåning
Sedan årsskiftet förföll 83,3 miljarder kronor i långfristig upplåning (bestående av 61,8 miljarder säkerställda och 21,5 miljarder seniora obligationer). Under samma tidsperiod emitterades 130,0 miljarder kronor (bestående av 59,4 miljarder kronor i säkerställda obligationer och 70,6 miljarder i seniora obligationer). Kortfristiga certifikat ökade med 20,0 miljarder kronor sedan årsskiftet.
Likviditetsreserven uppgick till 552 miljarder kronor vid periodens utgång (352).
Finansinspektionen kräver att likviditetstäckningsgraden (beräknat enligt för Sverige anpassade regler) skall vara minst 100 procent, totalt, samt i euro respektive US-dollar. Vid slutet av perioden uppgick likviditetstäckningsgraden till 135 procent (128) och till 269 respektive 129 procent för USdollar och euro.
Bankens målsättning är att alltid ha en stabil finansiering. SEB:s interna strukturella likviditetsmått, core gap, som mäter relationen mellan stabil finansiering och tillgångar som inte är likvida, var 115 procent.
Rating
Moody's rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till Aa3 med stabila utsikter tack vare SEB:s kreditkvalitet, stabila resultat, diversifiering liksom ökad effektivitet.
Fitch rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till AAmed stabila utsikter. Utsikterna är baserade på SEB:s långsiktiga strategi samt stabiliteten och diversifieringen i intjäningen.
S&P rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till A+ med stabila utsikter. Utsikterna är baserade på bankens positiva utveckling av kapital och intjäning som kan kompensera effekten av den förhöjda risken i den svenska ekonomin såsom S&P uppfattar den.
Kapitalposition
SEB:s kärnprimärkapitalrelation uppgick till 18,6 procent. Vid utgången av tredje kvartalet beräknade SEB kärnprimärkapitalkravet under pelare 1 och 2 (med pelare 2 kraven beräknade enligt Finansinspektionens metoder) till 16,1 procent. Banken strävar efter en buffert på cirka 150 baspunkter över kapitalkravet.
Under tredje kvartalet publicerade Finansinspektionen resultatet av sin tillsyns- och utvärderingsprocess (så kallad SREP). Den bekräftade att kapitalkravet för högre riskvikter på företagsexponeringar och löptidsgolv för dessa exponeringar är totalt 0,8 procent, 0,4 respektive 0,4, vilket resulterar i ett totalt kärnprimärkapitalkrav på 16,9 procent. Bankens kärnprimärkapitalrelation ligger således 170 baspunkter över det nya kravet i det tredje kvartalet.
Följande tabell visar riskexponeringsbeloppet (REA) och kapitalrelationerna enligt Basel III.
| Sep | Dec | Sep | |
|---|---|---|---|
| Kapitalkrav, Basel III | 2016 | 2015 | 2015 |
| Riskexponeringsbelopp, mdr kr | 603 | 571 | 604 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 18,6 | 18,8 | 17,8 |
| Primärkapitalrelation, % | 20,9 | 21,3 | 20,1 |
| Total kapitalrelation, % | 23,3 | 23,8 | 22,7 |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 4,4 | 4,9 | 4,5 |
REA ökade med 32 miljarder kronor sedan årsskiftet. Ökningen berodde främst på en ökad volym av företagskrediter samt valutaeffekter. Marknadsrisk-REA minskade i det första kvartalet och har varit stabilt sedan dess. Det ytterligare riskexponeringsbelopp som SEB vid årsskiftet, som en försiktighetsåtgärd kom överens med Finansinspektionen om att etablera, ökade med 5,1 miljarder kronor till 14 miljarder kronor.
Eget kapital ökade i linje med nettoresultatet och i ungefär samma takt som REA. Kärnprimärkapitalrelationen var 0,2 procentenheter lägre än vid årsskiftet 2015.
Finansiella mål
SEB:s långsiktiga finansiella mål är att:
- utdelningen per aktie skall vara 40 procent eller mer av vinst per aktie varje år,
- upprätthålla en kärnprimärkapitalrelation som är cirka 150 baspunkter högre än gällande kapitalkrav från Finansinspektionen, och
- skapa en konkurrenskraftig avkastning på kapitalet.
Banken strävar över tid efter att nå en uthållig lönsamhet på 15 procent.
Risker och osäkerhetsfaktorer
SEB tar kredit-, marknads-, likviditets-, IT och operativa samt livförsäkringsrisker. Koncernens riskstruktur och dess risk-, likviditets- och kapitalhantering beskrivs mer detaljerat i SEB:s årsredovisning för 2015 (sidorna 40-46 samt not 18-20) och i 'Capital Adequacy and Risk Management Report' för 2015 (på engelska). Ytterligare information finns i Fact Book (på engelska) som publiceras kvartalsvis.
Den makroekonomiska utvecklingen är fortfarande osäker, de stora globala obalanserna kvarstår och om världens centralbanker minskar likviditetsstödet till de finansiella marknaderna kan svårbedömda direkta och indirekta effekter för banken uppstå. I tillägg finns det en osäkerhet om ett
möjligt utdraget läge med låga eller negativa räntor. Det oförväntade utfallet av EU-folkomröstningen i Storbritannien, Brexit, och även det nära förestående presidentvalet i USA ökar osäkerheten.
Visatransaktionen
Visa Inc. tillkännagav under 2015 sitt planerade förvärv av Visa Europe (en medlemsägd organisation) som syftar till att skapa ett enda globalt Visaföretag. Transaktionen godkändes av Europakommissionen den 3 juni 2016. Ersättningen består av en kombination av kontanter och aktier. SEB ingår i Visa Europe genom flertalet direkta och indirekta medlemskap.
När Visatransaktionen i Baltikum slutfördes redovisades det verkliga värdet, som i det första kvartalet ingick i övrigt totalresultat, som en engångsvinst på 520 Mkr i övriga intäkter, netto, i det andra kvartalet.
I Sverige, där SEB är en indirekt medlem via Visa Sweden klassificeras innehavet som finansiella tillgångar som kan säljas. Det verkliga värdet redovisades i övrigt totalresultat. När fördelningsnyckeln mellan de svenska indirekta medlemmarna är färdig, kommer värdet att omklassificeras till övriga intäkter.
Stockholm den 20 oktober 2016
Verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten för januari-september 2016 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Annika Falkengren Verkställande direktör och koncernchef
Presskonferens och sändning via nätet
Presskonferensen kl. 9.00 den 20 oktober 2016 på Kungsträdgårdsgatan 8 med VD och koncernchef Annika Falkengren kan följas i direktsändning på svenska på www.sebgroup.com/sv/ir och samtidigt tolkad till engelska på www.sebgroup.com/ir. Där finns den också tillgänglig i efterhand.
Telefonkonferens
Telefonkonferensen som äger rum kl. 12.00 den 20 oktober 2016, med VD och koncernchef Annika Falkengren, ekonomioch finansdirektör Jan Erik Back och chefen för Investor Relations Jonas Söderberg, är tillgänglig på telefonnummer +44(0)20 7162 0077 eller +46(0)8 5052 0110, konferens-ID: 959904 (inringning minst tio minuter i förväg). Konferensen är även tillgänglig i efterhand på www.sebgroup.com/sv/ir.
Ytterligare upplysningar lämnas av:
Jan Erik Back, ekonomi- och finansdirektör Tel: 08-22 19 00 Jonas Söderberg, chef Investor Relations Tel: 08-763 83 19, mobil 073-521 02 66 Viveka Hirdman-Ryrberg, kommunikationsdirektör Tel. 08-763 85 77, mobil 070-550 35 00
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) 106 40 Stockholm Telefon: 0771-62 10 00 www.sebgroup.com/sv Organisationsnummer: 502032-9081
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska).
Finansiell kalender 2017
| 1 februari | Bokslutskommuniké 2016 | Den tysta perioden börjar den 11 januari |
|---|---|---|
| 7 mars | Årsredovisningen publiceras på sebgroup.com | |
| 28 mars | Årsstämma | |
| 27 april | Delårsrapport januari-mars | Den tysta perioden börjar den 10 april |
| 14 juli | Delårsrapport januari-juni | Den tysta perioden börjar den 7 juli |
| 25 oktober | Delårsrapport januari-september | Den tysta perioden börjar den 9 oktober |
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EUkommissionen. Därutöver tillämpas lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Kompletterande redovisningsregler för koncerner (RFR 1). Moderbolaget har upprättat delårsrapporten i enlighet med lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitutioner och värdepappersbolag. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Redovisning för juridiska personer (RFR 2) tillämpats.
Från och med räkenskapsåret 2016 trädde förtydliganden av flera IFRS standarder i kraft. IAS 27 Separata finansiella rapporter har uppdaterats avseende kapitalandelsmetoden i separata finansiella rapporter. IFRS 11 Samarbetsarrangemang har uppdaterats avseende hur förvärv av andelar i gemensamma verksamheter redovisas. IAS 16 Materiella anläggningstillgångar och IAS 38 Immateriella tillgångar har förtydligats avseende godkända metoder för nedskrivning och amortering. IAS 1 Utformning av finansiella rapporter har uppdaterats med förtydliganden av bland annat begreppet
väsentlighet och vissa upplysningskrav. Förbättringar av IFRS standarder (perioden 2012-2014) har i begränsad omfattning ändrat flera standarder. Ändringarna har inte haft en väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter eller kapitaltäckning och stora exponeringar.
IFRS 4 Försäkringsavtal tillåter redovisningsprinciper som inte är enhetliga för försäkringskontrakt. I Danmark har redovisnings-principerna för att beräkna försäkringsskulden ändrats per 1 januari 2016 för att anpassas till principerna i Solvens II.
Omorganisationen den 1 januari 2016 gjorde att SEB:s segmentrapportering ändrades. Goodwill omfördelades på affärsenhets- och geografisk nivå i stället för på divisionsnivå i enlighet med IFRS 8 Rörelsesegment och IAS 36 Nedskrivningar.
För moderbolaget har lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd uppdaterats. De huvudsakliga ändringarna avser en IFRS-anpassning av presentation och upplysningar om eventualförpliktelser. Vidare har en bunden fond inom eget kapital skapats för immateriella anläggningstillgångar avseende utgifter för företagets eget utvecklingsarbete.
I alla övriga väsentliga aspekter är koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper och beräkningsgrunder samt presentation oförändrade jämfört med årsredovisningen för 2015.
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av bokslutskommunikén för Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) för perioden 1 januari 2016 till 30 september 2016. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements, ISRE 2410, Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag samt för moderbolagets del i enlighet med Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.
Stockholm den 20 oktober 2016 PricewaterhouseCoopers AB
Peter Nyllinge Auktoriserad revisor Huvudansvarig
SEB-koncernen
Resultaträkning–SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Räntenetto | 4 657 | 4 647 | 0 | 4 683 | -1 | 13 940 | 14 261 | -2 | 18 938 |
| Provisionsnetto | 4 048 | 4 074 | -1 | 4 086 | -1 | 12 019 | 13 950 | -14 | 18 345 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 915 | 1 718 | 11 | 1 152 | 66 | 5 018 | 3 855 | 30 | 5 478 |
| Övriga intäkter, netto | 175 | 697 | -75 | 28 | 1 176 | 417 | 182 | 1 002 | |
| Summa rörelseintäkter | 10 795 | 11 136 | -3 | 9 949 | 9 | 32 153 | 32 483 | -1 | 43 763 |
| Personalkostnader | -3 530 | -3 507 | 1 | -3 602 | -2 | -10 788 | -10 912 | -1 | -14 436 |
| Övriga kostnader | -1 624 | -1 648 | -1 | -1 436 | 13 | -4 976 | -4 624 | 8 | -6 355 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 201 | - 177 | 14 | - 284 | -29 | -6 288 | - 788 | -1 011 | |
| Summa rörelsekostnader | -5 355 | -5 332 | 0 | -5 322 | 1 | -22 052 | -16 324 | 35 | -21 802 |
| Resultat före kreditförluster | 5 440 | 5 804 | -6 | 4 627 | 18 | 10 101 | 16 159 | -37 | 21 961 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 14 | - 47 | -70 | - 53 | -74 | - 83 | - 135 | -39 | - 213 |
| Kreditförluster, netto | - 197 | - 221 | -11 | - 256 | -23 | - 709 | - 664 | 7 | - 883 |
| Rörelseresultat | 5 229 | 5 536 | -6 | 4 318 | 21 | 9 309 | 15 360 | -39 | 20 865 |
| Skatt | -1 080 | -1 017 | 6 | - 915 | 18 | -2 935 | -3 380 | -13 | -4 284 |
| Nettoresultat | 4 149 | 4 519 | -8 | 3 403 | 22 | 6 374 | 11 980 | -47 | 16 581 |
| Aktieägarnas andel | 4 149 | 4 519 | -8 | 3 403 | 22 | 6 374 | 11 980 | 16 581 | |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:91 | 2:07 | 1:55 | 2:92 | 5:47 | 7:57 | |||
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:90 | 2:06 | 1:54 | 2:91 | 5:44 | 7:53 |
Totalresultat–SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Nettoresultat | 4 149 | 4 519 | -8 | 3 403 | 22 | 6 374 | 11 980 | -47 | 16 581 |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | - 13 | 596 | -102 | - 39 | -67 | 1 081 | - 332 | - 719 | |
| Kassaflödessäkringar | - 312 | - 216 | 44 | 140 | - 338 | - 105 | - 667 | ||
| Omräkning utländsk verksamhet | 392 | 378 | 4 | 220 | 78 | 844 | - 103 | - 573 | |
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||||
| Förmånsbestämda pensionsplaner | - 781 | 128 | - 345 | 126 | -3 758 | 1 442 | 4 178 | ||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | - 714 | 886 | -181 | - 24 | - 2 171 | 902 | 2 219 | ||
| Totalresultat | 3 435 | 5 405 | -36 | 3 379 | 2 | 4 203 | 12 882 | -67 | 18 800 |
| Aktieägarnas andel | 3 435 | 5 405 | -36 | 3 379 | 2 | 4 203 | 12 882 | -67 | 18 800 |
Balansräkning – SEB-koncernen
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 262 866 | 101 429 | 211 462 |
| Övrig utlåning till centralbanker | 33 039 | 32 222 | 24 094 |
| Utlåning till kreditinstitut1) | 103 550 | 58 542 | 77 152 |
| Utlåning till allmänheten | 1 497 011 | 1 353 386 | 1 394 041 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde2) | 818 060 | 826 945 | 903 626 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 156 | 104 | 114 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas2) | 36 129 | 37 368 | 40 143 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 451 | 801 | 936 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 092 | 1 181 | 1 120 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 20 398 | 26 203 | 26 369 |
| Övriga tillgångar | 78 211 | 57 783 | 63 512 |
| Summa tillgångar | 2 850 963 | 2 495 964 | 2 742 569 |
| Skulder till centralbanker och kreditinstitut | 193 520 | 118 506 | 158 979 |
| In- och upplåning från allmänheten | 1 039 239 | 883 785 | 974 543 |
| Skulder till försäkringstagare | 395 946 | 370 709 | 366 777 |
| Emitterade värdepapper | 705 079 | 639 444 | 709 595 |
| Övriga finansiella skulder till verkligt värde | 252 595 | 230 785 | 267 993 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 1 772 | 1 608 | 1 725 |
| Övriga skulder | 91 711 | 75 084 | 91 735 |
| Avsättningar | 2 915 | 1 873 | 2 042 |
| Efterställda skulder | 32 708 | 31 372 | 32 718 |
| Totalt eget kapital | 135 478 | 142 798 | 136 462 |
| Summa skulder och eget kapital | 2 850 963 | 2 495 964 | 2 742 569 |
| 1) Utlåning till kreditinstitut samt likvida placeringar hos andra direkta deltagare i system för överföring av betalningar. | |||
| 2) Varav obligationer och andra räntebärande värdepapper. | 278 361 | 295 409 | 329 457 |
En balansräkning med mer detaljerad information finns i Fact Book.
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – SEB-koncernen
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Säkerheter ställda för egna skulder1) | 519 537 | 496 825 | 523 114 |
| Säkerheter ställda för skulder till försäkringstagarna | 395 946 | 370 709 | 366 777 |
| Övriga ställde säkerheter2) | 169 606 | 146 521 | 144 050 |
| Ställda säkerheter | 1 085 089 | 1 014 055 | 1 033 941 |
| Ansvarsförbindelser3) | 113 338 | 109 297 | 109 674 |
| Åtaganden | 704 741 | 609 872 | 617 358 |
| Ansvarsförbindelse och åtaganden | 818 079 | 719 169 | 727 032 |
1) Varav tillgångar pantsatta för säkerställda obligationer 346 077 Mkr (354 651/342 371).
2) Varav värdepapperslån 90 600 Mkr (63 528/65 516) och pantsatta men ej utnyttjade obligationer 67 379 Mkr (73 781/69 084).
3) Varav kreditgarantier 12 765 Mkr (33 855/35 395).
Nyckeltal – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 12,34 | 14,03 | 10,08 | 6,28 | 11,93 | 12,24 |
| Räntabilitet på eget kapital exklusive engångsposter1), % | 11,79 | 11,88 | 10,01 | 11,16 | 12,78 | 12,85 |
| Räntabilitet på totala tillgångar, % | 0,58 | 0,63 | 0,47 | 0,30 | 0,54 | 0,57 |
| Räntabilitet på riskexponeringsbelopp, % | 2,79 | 3,16 | 2,21 | 1,47 | 2,58 | 2,71 |
| K/I-tal | 0,50 | 0,48 | 0,53 | 0,69 | 0,50 | 0,50 |
| K/I-tal exklusive engångsposter1) | 0,50 | 0,50 | 0,53 | 0,51 | 0,49 | 0,49 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:91 | 2:07 | 1:55 | 2:92 | 5:47 | 7:57 |
| Vägt antal aktier2), miljoner | 2 168 | 2 182 | 2 192 | 2 181 | 2 191 | 2 191 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:90 | 2:06 | 1:54 | 2:91 | 5:44 | 7:53 |
| Vägt antal aktier efter utspädning3), miljoner | 2 178 | 2 193 | 2 203 | 2 191 | 2 203 | 2 203 |
| Substansvärde per aktie, kr | 70:26 | 68:28 | 68:90 | 70:26 | 68:90 | 72:09 |
| Eget kapital per aktie, kr | 62:47 | 60:87 | 62:24 | 62:47 | 62:24 | 65:11 |
| Aktieägarnas kapital, genomsnitt miljarder kr | 134,5 | 128,8 | 135,1 | 135,3 | 133,9 | 135,5 |
| Kreditförlustnivå, % | 0,05 | 0,06 | 0,07 | 0,07 | 0,06 | 0,06 |
| Likviditetstäckningsgrad4), % | 135 | 129 | 116 | 135 | 116 | 128 |
| Kapitalkrav, Basel III: | ||||||
| Riskexponeringsbelopp, Mkr | 603 140 | 587 590 | 604 206 | 603 140 | 604 206 | 570 840 |
| Uttryckt som kapitalkrav, Mkr | 48 251 | 47 007 | 48 337 | 48 251 | 48 337 | 45 667 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 18,6 | 18,7 | 17,8 | 18,6 | 17,8 | 18,8 |
| Primärkapitalrelation, % | 20,9 | 21,1 | 20,1 | 20,9 | 20,1 | 21,3 |
| Total kapitalrelation, % | 23,3 | 23,5 | 22,7 | 23,3 | 22,7 | 23,8 |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 4,4 | 4,7 | 4,5 | 4,4 | 4,5 | 4,9 |
| Antal befattningar5) | 15 101 | 15 367 | 15 497 | 15 327 | 15 661 | 15 605 |
| Depåförvaring, miljarder kronor | 6 637 | 6 476 | 7 401 | 6 637 | 7 401 | 7 196 |
| Förvaltat kapital, miljarder kronor | 1 758 | 1 657 | 1 631 | 1 758 | 1 631 | 1 700 |
1) Beslut om källskatt i Schweiz i andra kvartalet 2015. Nedskrivning av goodwill och omstruktureringseffekter i första kvartalet 2016. Försäljning av aktier i VISA Europe i Baltikum i andra kvartalet 2016.
2) Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 850 426 A-aktier för de långsiktiga aktieprogrammen vid årsskiftet 2015. Under 2016 har SEB återköpt 29 840 000 aktier och 4 436 912 aktier har sålts. Per den 30 september 2016 ägde SEB således 26 253 514 A-aktier till ett marknadsvärde av 2 263 Mkr.
3) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
4) Enligt vid varje tidpunkt gällande regler från Finansinspektionen.
5) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
I SEB:s Fact Book, finns denna tabell tillgänglig (på engelska) med nio kvartals historik.
Resultaträkning kvartalsvis – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv1 | Kv4 | Kv3 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | 2016 | 2015 | 2015 |
| Räntenetto | 4 657 | 4 647 | 4 636 | 4 677 | 4 683 |
| Provisionsnetto | 4 048 | 4 074 | 3 897 | 4 395 | 4 086 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 915 | 1 718 | 1 385 | 1 623 | 1 152 |
| Övriga intäkter, netto | 175 | 697 | 304 | 585 | 28 |
| Summa rörelseintäkter | 10 795 | 11 136 | 10 222 | 11 280 | 9 949 |
| Personalkostnader | -3 530 | -3 507 | -3 751 | -3 524 | -3 602 |
| Övriga kostnader | -1 624 | -1 648 | -1 704 | -1 731 | -1 436 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||
| tillgångar | - 201 | - 177 | -5 910 | - 223 | - 284 |
| Summa rörelsekostnader | -5 355 | -5 332 | -11 365 | -5 478 | -5 322 |
| Resultat före kreditförluster | 5 440 | 5 804 | -1 143 | 5 802 | 4 627 |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella | |||||
| tillgångar | - 14 | - 47 | - 22 | - 78 | - 53 |
| Kreditförluster, netto | - 197 | - 221 | - 291 | - 219 | - 256 |
| Rörelseresultat | 5 229 | 5 536 | -1 456 | 5 505 | 4 318 |
| Skatt | -1 080 | -1 017 | - 838 | - 904 | - 915 |
| Nettoresultat | 4 149 | 4 519 | -2 294 | 4 601 | 3 403 |
| Minoritetens andel | |||||
| Aktieägarnas andel | 4 149 | 4 519 | -2 294 | 4 601 | 3 403 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:91 | 2:07 | -1:05 | 2:10 | 1:55 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:90 | 2:06 | -1:04 | 2:09 | 1:54 |
Resultaträkning per division – SEB-koncernen
| Stora | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Företag & Finansiella |
Liv & | ||||||
| Jan-sep 2016, Mkr | Institutioner | Företag & Privatkunder |
Baltikum | Investment Management |
Övrigt3) | Elimine ringar |
SEB koncernen |
| Räntenetto | 6 105 | 6 651 | 1 557 | - 43 | - 304 | - 26 | 13 940 |
| Provisionsnetto | 4 405 | 3 989 | 846 | 2 830 | 29 | - 80 | 12 019 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 2 968 | 283 | 180 | 1 280 | 212 | 95 | 5 018 |
| Övriga intäkter, netto1) | 252 | 36 | - 11 | 65 | 846 | - 12 | 1 176 |
| Summa rörelseintäkter | 13 730 | 10 959 | 2 572 | 4 132 | 783 | - 23 | 32 153 |
| Personalkostnader | -3 030 | -2 489 | - 552 | -1 145 | -3 616 | 44 | -10 788 |
| Övriga kostnader | -3 872 | -2 704 | - 792 | - 741 | 3 154 | - 21 | -4 976 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||||
| tillgångar2) | - 129 | - 51 | - 43 | - 35 | -6 030 | -6 288 | |
| Summa rörelsekostnader | -7 031 | -5 244 | -1 387 | -1 921 | -6 492 | 23 | -22 052 |
| Resultat före kreditförluster | 6 699 | 5 715 | 1 185 | 2 211 | -5 709 | 10 101 | |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella | |||||||
| tillgångar | 1 | - 85 | 1 | - 83 | |||
| Kreditförluster, netto | - 363 | - 313 | - 35 | 2 | - 709 | ||
| Rörelseresultat | 6 337 | 5 402 | 1 065 | 2 211 | -5 706 | 9 309 |
1) Avvecklingen av SEB:s innehav i VISA Europe i Baltikum redovisas under Övrigt.
2) Nedskrivningen av goodwill redovisas under Övrigt.
3) Övrigt omfattar supportfunktioner, treasury- och stabsenheter.
Som kommunicerats den 17 november 2015 omorganiserades banken i början av 2016 för att kunna vara verkligt kundorienterad. Divisionen Stora Företag & Finansiella Institutioner omfattar verksamheten i före detta Stora Företag och Institutioner samt verksamheten för institutionella kunder från före detta divisionen Kapitalförvaltning. Divisionen Företag & Privatkunder betjänar små- och medelstora företag och privatkunder, inklusive Private Banking, i Sverige. Divisionen Liv & Investment Management som stöttar de kundorienterade divisionerna omfattar före detta Liv-divisionen samt investment management-verksamheten som tidigare var en del av Kapitalförvaltning. Division Baltikum förblir oförändrad.
Stora Företag & Finansiella Institutioner
Divisionen erbjuder affärsbank- och investmentbanktjänster riktade till stora företag och institutioner, främst i Norden och Tyskland. Kunderna betjänas också genom dess internationella nätverk.
Resultaträkning
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan — Sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Räntenetto | 1 935 | 2 089 | - 7 | 2 007 | - 4 | 6 105 | 5 927 | 3 | 7 953 |
| Provisionsnetto | 1 444 | 1 577 | - 8 | 1 388 | 4 | 4 405 | 5 146 | - 14 | 6 789 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 050 | 1 021 | 3 | 986 | 6 | 2 968 | 2 868 | 3 | 3 987 |
| Övriga intäkter, netto | 58 | 19 | 129 | - 55 | 252 | 292 | - 14 | 528 | |
| Summa rörelseintäkter | 4 487 | 4 706 | - 5 | 4 510 | - 1 | 13 730 | 14 233 | - 4 | 19 257 |
| Personalkostnader | -1 000 | - 943 | 6 | - 950 | 5 | -3 030 | -2 899 | 5 | -3 860 |
| Övriga kostnader | -1 242 | -1 275 | - 3 | -1 255 | - 1 | -3 872 | -3 796 | 2 | -5 008 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||||||
| tillgångar | - 8 | - 7 | 14 | - 38 | - 79 | - 129 | - 84 | 54 | - 109 |
| Summa rörelsekostnader | -2 250 | -2 225 | 1 | -2 243 | 0 | -7 031 | -6 779 | 4 | -8 977 |
| Resultat före kreditförluster | 2 237 | 2 481 | - 10 | 2 267 | - 1 | 6 699 | 7 454 | - 10 | 10 280 |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella | |||||||||
| tillgångar | 1 | - 100 | 1 | 1 | 0 | 1 | |||
| Kreditförluster, netto | - 103 | - 138 | - 25 | -90 | 14 | - 363 | - 209 | 74 | - 299 |
| Rörelseresultat | 2 134 | 2 344 | -9 | 2 177 | - 2 | 6 337 | 7 246 | - 13 | 9 982 |
| K/I-tal | 0,50 | 0,47 | 0,50 | 0,51 | 0,48 | 0,47 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 62,8 | 60,4 | 66,4 | 61,6 | 67,1 | 66,4 | |||
| Räntabilitet, % | 10,5 | 12,0 | 10,1 | 10,6 | 11,1 | 11,6 | |||
| Antal befattningar1) | 2 073 | 2 153 | 2 302 | 2 152 | 2 303 | 2 293 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Stabil utveckling inom storföretagssegmentet trots fortsatt makroekonomisk oro
- Kunderna var avvaktande i de osäkra marknaderna och efterfrågade riskhanteringslösningar
- Rörelseresultatet i det tredje kvartalet var i linje med 2015 trots generellt låg aktivitetsnivå
Kommentarer till de första nio månaderna
Marknadsoron fortsatte i det tredje kvartalet efter EU-valet i Storbritannien och inför det amerikanska presidentvalet. Centralbankernas stödprogram och räntepolitik påverkade marknaderna även fortsättningsvis.
Kunderna inom segmentet Finansiella institutioner var avvaktande under de första nio månaderna, men blev mer aktiva inom riskhantering vid de tillfällen när turbulensen på marknaderna ökade, till exempel de kraftiga rörelserna i oljepriset och Brexit. Depåförvaringsvolymen uppgick till 6 637 miljarder kronor (7 196).
Inom segmentet Stora företag var den organiska tillväxten låg men efterfrågan på riskhanteringsprodukter ökade i det osäkra marknadsläget. Aktivitetsnivån ökade något mot slutet av det tredje kvartalet, främst då inom företagstransaktioner.
Sammantaget var verksamhetsutvecklingen i Norden stabil. Drivkraften i Norge var stark med hög kundaktivitet och stark utveckling inom samtliga segment, särskilt inom riskhanterings- och finansieringstjänster. Utvecklingen i
Finland var stabil och drevs främst av ett antal transaktioner samt högre aktivitet inom fastighetssegmentet. Danmark erfor en ökad efterfrågan på riskhanteringsprodukter och gjorde ett flertal företagstransationer i det tredje kvartalet. Tyskland fortsatte i ett konkurrensutsatt läge den strategiska nedläggningen av det som inte utgör bankens kärnverksamhet.
Rörelseresultatet minskade till 6 337 miljarder kronor (7 246). Räntenettot var något högre trots låga räntenivåer samt en relativt låg kundaktivitet. Provisionsnettot minskade främst som en följd av neddragningen av aktielånverksamheten som gjorts i likviditetshanteringssyfte. Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade på grund av den höga efterfrågan på riskhanteringsprodukter. Kostnaderna exklusive engångseffekter minskade jämfört med föregående år som en följd av effektivisering. Nettokreditförlusterna uppgick till 363 Mkr (209). Det motsvarade en kreditförlustnivå på 8 baspunkter.
Företag & Privatkunder
Divisionen erbjuder banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företag i Sverige, samt korttjänster i fyra nordiska länder. I Norden erbjuds även ledande Private Banking tjänster till kapitalstarka privatkunder.
Resultaträkning
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan — Sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Räntenetto | 2 222 | 2 241 | - 1 | 2 127 | 4 | 6 651 | 6 226 | 7 | 8 353 |
| Provisionsnetto | 1 348 | 1 366 | - 1 | 1 401 | - 4 | 3 989 | 4 406 | - 9 | 5 800 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 95 | 98 | - 3 | 115 | - 17 | 283 | 405 | - 30 | 522 |
| Övriga intäkter, netto | 9 | 21 | - 57 | 7 | 29 | 36 | 49 | - 27 | 67 |
| Summa rörelseintäkter | 3 674 | 3 726 | - 1 | 3 650 | 1 | 10 959 | 11 086 | - 1 | 14 742 |
| Personalkostnader | - 817 | - 828 | - 1 | - 812 | 1 | -2 489 | -2 553 | - 3 | -3 418 |
| Övriga kostnader | - 892 | - 924 | - 3 | - 817 | 9 | -2 704 | -2 531 | 7 | -3 463 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 18 | - 17 | 6 | - 78 | - 77 | - 51 | - 115 | - 56 | - 134 |
| Summa rörelsekostnader | -1 727 | -1 769 | - 2 | -1 707 | 1 | -5 244 | -5 199 | 1 | -7 015 |
| Resultat före kreditförluster | 1 947 | 1 957 | - 1 | 1 943 | 0 | 5 715 | 5 887 | - 3 | 7 727 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | |||||||||
| Kreditförluster, netto | - 84 | - 110 | - 24 | - 141 | - 40 | - 313 | - 368 | - 15 | - 459 |
| Rörelseresultat | 1 863 | 1 847 | 1 | 1 802 | 3 | 5 402 | 5 519 | - 2 | 7 268 |
| K/I-tal | 0,47 | 0,47 | 0,47 | 0,48 | 0,47 | 0,48 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 37,7 | 36,9 | 37,9 | 36,9 | 38,1 | 38,1 | |||
| Räntabilitet, % | 15,2 | 15,4 | 14,6 | 15,0 | 14,9 | 14,7 | |||
| Antal befattningar1) | 3 608 | 3 703 | 3 795 | 3 699 | 3 805 | 3 796 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- SEB:s digitala företagstjänster topprankades av Finansbarometern
- Antalet företagskunder ökade med 7 400 sedan årsskiftet till totalt 166 200
- Niomånadersresultatet minskade jämfört med förra året, medan det tredje kvartalet förbättrades något
Kommentarer till det första nio månaderna
Kundernas låga risktagande under året vände under det tredje kvartalet då börsvolatiliteten minskade. Det ledde till att kundernas aktivitetsnivå ökade vilket gav stabila nettoinflöden av förvaltat kapital inom privatsegmentet. Bolånestocken fortsatte att växa under kvartalet och uppgick till 429 miljarder kronor (419) medan antalet helkunder ökade till 485 700 (482 200). Privatkundernas nyttjande av de digitala tjänsterna nådde rekordnivå och antalet sessioner i privatappen uppgick till i genomsnitt 15,3 miljoner per månad under årets första nio månader. SEB:s ungdomsapp, SEB Ung, lanserades i maj och har sedan dess attraherat 11 000 aktiva användare.
Inom företagssegmentet fortsatte antalet helkunder att öka och uppgick till 166 200 (158 800). Kunderna var allt mer investeringsvilliga och företagsutlåningen ökade till 220 miljarder kronor (198). I den årliga kundundersökningen, Finansbarometern, rankades SEB i topp bland de största svenska bankerna i en jämförelse av digitala tjänster till företagskunder.
Rörelseresultatet under de första nio månaderna minskade till 5 402 miljoner kronor (5 519) jämfört med förra året. En av de främsta orsakerna var provisionsintäkterna som föll till 3 989 miljoner kronor (4 406) till följd av lägre marknadsvärden på förvaltat kapital samt lägre mellanbanksavgifter på kort. Räntenettot fortsatte att öka till 6 651 miljoner kronor (6 226) medan rörelsekostnaderna var fortsatt stabila och uppgick till 5 244 miljoner kronor (5 199). Kreditförlusterna förblev låga och uppgick till 313 miljoner kronor, vilket motsvarade en kreditförlustnivå på 6 baspunkter.
Den årliga kundundersökningen, Svenskt Kvalitetsindex (SKI), som publicerades i oktober visade en tydlig nedgång i kundnöjdhet för hela banksektorn. Även SEB:s betyg föll, men inte i lika stor utsträckning som hos konkurrenterna. Inom privatsegmentet förblev betyget i stort sett oförändrat.
Baltikum
Divisionen tillhandahåller banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företagskunder i Estland, Lettland och Litauen. De baltiska fastighetsbolagen ingår i divisionen.
Resultaträkning, exkl. fastighetsbolagen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan — Sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Räntenetto | 545 | 508 | 7 | 517 | 5 | 1 562 | 1 545 | 1 | 2 019 |
| Provisionsnetto | 298 | 284 | 5 | 283 | 5 | 846 | 823 | 3 | 1 115 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 75 | 51 | 47 | 47 | 60 | 180 | 186 | - 3 | 241 |
| Övriga intäkter, netto | 3 | 0 | 28 | - 89 | 4 | 52 | - 92 | 59 | |
| Summa rörelseintäkter | 921 | 843 | 9 | 875 | 5 | 2 592 | 2 606 | - 1 | 3 434 |
| Personalkostnader | - 177 | - 182 | - 3 | - 179 | - 1 | - 537 | - 531 | 1 | - 713 |
| Övriga kostnader | - 237 | - 231 | 3 | - 240 | - 1 | - 785 | - 725 | 8 | - 959 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 13 | - 13 | 0 | -16 | - 19 | - 39 | -48 | - 19 | - 62 |
| Summa rörelsekostnader | - 427 | - 426 | 0 | - 435 | - 2 | -1 361 | -1 304 | 4 | -1 734 |
| Resultat före kreditförluster | 494 | 417 | 18 | 440 | 12 | 1 231 | 1 302 | - 5 | 1 700 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | 4 | 2 | 100 | 1 | 8 | 2 | 1 | ||
| Kreditförluster, netto | - 13 | 27 | - 57 | - 35 | - 89 | - 61 | - 128 | ||
| Rörelseresultat | 485 | 446 | 9 | 384 | 26 | 1 204 | 1 215 | - 1 | 1 573 |
| K/I-tal | 0,46 | 0,51 | 0,50 | 0,53 | 0,50 | 0,50 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 7,7 | 7,5 | 7,4 | 7,6 | 7,7 | 7,5 | |||
| Räntabilitet, % | 22,1 | 20,8 | 18,5 | 18,6 | 18,8 | 18,6 | |||
| Antal befattningar1) | 2 520 | 2 535 | 2 607 | 2 549 | 2 660 | 2 643 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
Baltikum (inkl fastighetsbolagen)
| Rörelseresultat | 449 | 383 | 17 | 310 | 45 | 1 065 | 1 018 | 5 | 1 281 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| K/I-tal | 0,48 | 0,52 | 0,51 | 0,54 | 0,52 | 0,52 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 8,0 | 7,8 | 7,7 | 7,9 | 8,1 | 7,9 | |||
| Räntabilitet, % | 19,9 | 17,3 | 14,2 | 15,9 | 15,0 | 14,4 | |||
| Antal befattningar1) | 2 552 | 2 568 | 2 641 | 2 582 | 2 695 | 2 678 |
• Fortsatt utlåningstillväxt i samtliga baltiska länder och kundernas aktivitetsnivåer ökade
- Nya digitala funktioner lanserades
- Högre rörelseresultat i tredje kvartalet
Kommentarer till de första nio månaderna
BNP-utvecklingen i de baltiska länderna fortsatte att vara positiv, driven av export, investeringar och privat konsumtion. Företagskunderna har överlag kunnat mildra effekterna av de ryska sanktionerna.
Företags- och bolånevolymerna i Baltikum ökade från årsskiftet och uppgick till 117 miljarder kronor (106). Tillväxten var speciellt stark i Litauen. Inlåningsvolymerna ökade till 101 miljarder kronor (94).
Utlåningsmarginalerna var i princip oförändrade i hela portföljen med undantag för något högre marginaler på nya privatlån. Räntenettot var högre än de första nio månaderna 2015 drivet av den större lånevolymen och marginalökningar. Rådande inlåningsmarginaler i Baltikum var fortsatt relativt låga. Provisionsintäkterna var något högre, drivet av ökande kundaktivitet. Rörelseresultatet, exklusive en engångskostnad på 68 Mkr under det första kvartalet, var 5 procent högre jämfört med föregående år. Bortsett från engångskostnaden var rörelsekostnaderna lägre. Kreditkvaliteten var i allmänhet god med en kreditförlustnivå på 4 punkter.
Den digitala utvecklingen fortsatte. Under det tredje kvartalet lanserades ett flertal on-line funktioner: möjligheten för småföretag att öppna konton, betalkort i Estland, konsumtionskrediter i Lettland och Litauen och en chattfunktion i Lettland. SEB erhöll utmärkelser från Global Finance Magazine som bästa digitala företags-/institutionella bank i Estland och Litauen och som bästa digitala konsumentbank i alla tre länder.
Värdet på fastighetsbolagens tillgångar uppgick till 1 149 Mkr (1 739).
Liv & Investment Management
Divisionen erbjuder livförsäkringstjänster och kapitalförvaltningstjänster till privatpersoner liksom företag och institutioner huvudsakligen i Norden och Baltikum.
Resultaträkning
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan — Sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 20151) | % | 2016 | 20151) | % | 20151) |
| Räntenetto | - 14 | - 15 | - 7 | - 11 | 27 | - 43 | - 31 | 39 | - 43 |
| Provisionsnetto | 982 | 931 | 5 | 1 042 | - 6 | 2 830 | 3 542 | - 20 | 4 600 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 441 | 472 | - 7 | 218 | 102 | 1 280 | 890 | 44 | 1 339 |
| Övriga intäkter, netto | 11 | 36 | - 69 | 13 | - 15 | 65 | 62 | 5 | 85 |
| Summa rörelseintäkter | 1 420 | 1 424 | 0 | 1 262 | 13 | 4 132 | 4 463 | - 7 | 5 981 |
| Personalkostnader | - 367 | - 404 | - 9 | - 423 | - 13 | -1 145 | -1 297 | - 12 | -1 669 |
| Övriga kostnader | - 251 | - 258 | - 3 | - 275 | - 9 | - 741 | - 826 | - 10 | -1 144 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 11 | - 11 | 0 | - 14 | - 21 | - 35 | - 45 | - 22 | - 58 |
| Summa rörelsekostnader | - 629 | - 673 | - 7 | - 712 | - 12 | -1 921 | -2 168 | - 11 | -2 871 |
| Resultat före kreditförluster | 791 | 751 | 5 | 550 | 44 | 2 211 | 2 295 | - 4 | 3 110 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar Kreditförluster, netto |
|||||||||
| Rörelseresultat | 791 | 751 | 5 | 550 | 44 | 2 211 | 2 295 | - 4 | 3 110 |
| K/I-tal | 0,44 | 0,47 | 0,56 | 0,46 | 0,49 | 0,48 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 11,7 | 11,6 | 8,7 | 11,6 | 8,7 | 8,7 | |||
| Räntabilitet, % | 23,3 | 22,4 | 21,4 | 21,9 | 29,8 | 30,3 | |||
| Antal befattningar2) | 1 465 | 1 470 | 1 454 | 1 463 | 1 588 | 1 554 |
1) Jämförelsesiffror inkluderar SEB Asset Management AG som avyttrades i augusti 2015. Inget allokerat kapital till Investment Management under 2015.
2) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- SEB:s traditionella försäkring ingår nu som valmöjlighet inom SAF-LO:s kollektivavtal
- Ökat hållbarhetsfokus genom förstärkta ägardialoger
- Förbättrat resultat under tredje kvartalet
Kommentarer till de första nio månaderna
Det digitala rådgivningsverktyget för den svenska livförsäkringsverksamheten – Trygghetsplaneraren – vidareutvecklades. Kunderna kan nu sätta individuella mål för sin pension och livförsäkring vilket gör att mötet mellan rådgivare och kund blir bättre anpassat till kundens behov och livssituation.
SEB utsågs till en av leverantörerna av traditionell försäkring inom ramen för kollektivavtalet SAF-LO. På den svenska försäkringsmarknaden ökade bankens marknadsandel till 9,4 procent (mätt som viktad nyförsäljningsvolym för en 12-månadersperiod till och med juni 2016) och bankens position förbättrades från nummer fem till nummer fyra på totalmarknaden. Avkastningen i den traditionella försäkringsportföljen var bland de högsta på den svenska marknaden.
På den danska pensionsmarknaden är konkurrensen fortsatt hård. Den långsiktiga investeringsstrategin var
framgångsrik och för kunderna i SEB Pension innebar det en placering bland de tre främsta gällande kapitalavkastningen.
SEB bibehöll en ledande position i Morningstars utvärdering av de största svenska fondleverantörernas långsiktiga avkastning. Bankens satsning på att integrera hållbarhetsfaktorer i investeringsprocessen ger resultat. En mer strikt policy har införts gällande koldioxidutsläpp. Ett samarbetsavtal har tecknats med Hermes EOS, en av världens ledande aktörer inom bolagsdialoger, för att stärka ägardialogerna utanför Norden.
Rörelseresultatet minskade under de första nio månaderna jämfört med föregående år vilket främst berodde på lägre resultat- och transaktionsbaserade intäkter. De ökade dock under tredje kvartalet tack vare högre tillgångsvärden. I livförsäkringsverksamheten minskade premieintäkterna från både nya och existerande kontrakt med 1 procent jämfört med föregående år. Den vägda försäljningen minskade med 4 procent jämfört med föregående år till 40 miljarder kronor.
SEB-koncernen
Räntenetto – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Ränteintäkter | 8 701 | 8 752 | - 1 | 9 083 | - 4 | 26 342 | 28 684 | - 8 | 37 726 |
| Räntekostnader | -4 044 | -4 105 | - 1 | -4 400 | - 8 | -12 402 | -14 423 | - 14 | -18 788 |
| Räntenetto | 4 657 | 4 647 | 0 | 4 683 | - 1 | 13 940 | 14 261 | - 2 | 18 938 |
Provisionsnetto – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Emissioner och rådgivning | 208 | 211 | - 1 | 188 | 11 | 569 | 576 | - 1 | 834 |
| Värdepappershandel och derivat | 415 | 612 | - 32 | 437 | - 5 | 1 476 | 2 900 | - 49 | 3 350 |
| Notariat och fondverksamhet | 1 811 | 1 759 | 3 | 1 959 | - 8 | 5 314 | 6 477 | - 18 | 8 507 |
| Betalningsförmedling, kortverksamhet, | |||||||||
| utlåning, inlåning, garantier och övrigt | 2 581 | 2 741 | - 6 | 2 350 | 10 | 7 879 | 7 365 | 7 | 9 963 |
| Varav betalningsförmedling och kortverksamhet | 1 310 | 1 290 | 2 | 1 396 | - 6 | 3 847 | 4 135 | - 7 | 5 521 |
| Varav utlåning | 563 | 666 | - 15 | 500 | 13 | 1 804 | 1 797 | 0 | 2 445 |
| Livförsäkringsprovisioner | 418 | 395 | 6 | 416 | 0 | 1 215 | 1 248 | - 3 | 1 686 |
| Provisionsintäkter | 5 433 | 5 718 | - 5 | 5 350 | 2 | 16 453 | 18 566 | - 11 | 24 340 |
| Provisionskostnader | -1 385 | -1 644 | - 16 | -1 264 | 10 | -4 434 | -4 616 | - 4 | -5 995 |
| Provisionsnetto | 4 048 | 4 074 | - 1 | 4 086 | - 1 | 12 019 | 13 950 | - 14 | 18 345 |
| Varav värdepappersprovisioner, netto | 1 742 | 1 609 | 8 | 2 052 | - 15 | 5 035 | 7 382 | - 32 | 9 459 |
| Varav betalningsförmedling och | |||||||||
| kortverksamhet, netto | 821 | 839 | - 2 | 861 | - 5 | 2 416 | 2 585 | - 7 | 3 435 |
| Varav livförsäkringsprovisioner, netto | 268 | 250 | 7 | 258 | 4 | 763 | 873 | - 13 | 1 154 |
Nettoresultat av finansiella transaktioner – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Egetkapitalinstrument och hänförliga derivat1) | 669 | 276 | 142 | -1 069 | - 163 | 717 | - 818 | - 141 | |
| Skuldinstrument och hänförliga derivat | - 176 | 112 | 1 075 | - 116 | 296 | 944 | -69 | 266 | |
| Valuta och hänförliga derivat | 892 | 896 | 0 | 902 | - 1 | 2 585 | 2 717 | -5 | 3 831 |
| Övriga livförsäkringsintäkter, netto | 512 | 489 | 5 | 224 | 129 | 1 370 | 906 | 51 | 1 360 |
| Övrigt | 18 | - 55 | 20 | - 10 | 50 | 106 | -53 | 162 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 915 | 1 718 | 11 | 1 152 | 66 | 5 018 | 3 855 | 30 | 5 478 |
| Varav orealiserade värderingsjusteringar hänförliga till motpartsrisk och egen kreditvärdighet avseende derivat och utgivna obligationer |
-84 | -205 | -59 | 6 | - 442 | 482 | -192 | 603 | |
I Nettoresultat av finansiella transaktioner presenteras resultatet fördelat på typ av underliggande finansiellt instrument.
Under tredje kvartalet genererade strukturerade produkter som erbjuds allmänheten en effekt på derivat hänförliga till egetkapitalinstrument med 510 Mkr (kv 2 2016: 70, kv 3 2015: -90) och en motverkande effekt för skuldinstrument med -885 Mkr (kv 2 2016: 165, kv 3 2015: 130) och derivat hänförliga till kreditinstrument med 495 Mkr (kv 2 2016: -160, kv 3 2015: -80).
1) Under andra kvartalet 2015 uppstod en negativ engångspost om 820 Mkr inom Egetkapitalinstrument och relaterade derivat enligt ett beslut från Högsta domstolen i Schweiz enligt pressmeddelande 5 maj 2015.
Kreditförluster – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Reserveringar: | |||||||||
| Gruppvisa reserveringar för individuellt | |||||||||
| värderade fordringar, netto | - 196 | - 180 | 9 | 62 | - 263 | 16 | 74 | ||
| Gruppvisa reserveringar för gruppvis värderade | |||||||||
| lånefordringar, netto | 45 | 76 | -41 | 54 | -17 | 152 | 199 | -24 | 362 |
| Specifika reserveringar | - 71 | - 51 | 39 | - 229 | -69 | - 565 | - 836 | -32 | -1 058 |
| Återförda ej längre erforderliga specifika | |||||||||
| reserveringar | 72 | 67 | 7 | 58 | 24 | 264 | 448 | -41 | 507 |
| Reserveringar för ansvarsförbindelser, netto | 59 | 32 | 84 | 41 | 27 | 52 | 3 | ||
| Reserveringar, netto | - 91 | - 88 | 3 | - 23 | - 371 | - 146 | 154 | - 112 | |
| Bortskrivningar: | |||||||||
| Bortskrivningar, totalt | - 370 | - 262 | 41 | - 699 | -47 | - 878 | -1 692 | -48 | -2 256 |
| Återförda specifika reserveringar utnyttjade för | |||||||||
| bortskrivningar | 186 | 92 | 102 | 430 | -57 | 378 | 1 054 | -64 | 1 301 |
| Bortskrivningar ej tidigare reserverade | - 184 | - 170 | 8 | - 269 | -32 | - 500 | - 638 | -22 | - 955 |
| Återvinningar på tidigare års bortskrivningar | 78 | 37 | 111 | 36 | 117 | 162 | 120 | 35 | 184 |
| Bortskrivningar, netto | - 106 | - 133 | -20 | - 233 | -55 | - 338 | - 518 | -35 | - 771 |
| Kreditförluster, netto | - 197 | - 221 | -11 | - 256 | -23 | - 709 | - 664 | 7 | - 883 |
Förändringar i eget kapital – SEB-koncernen
| Andra fonder1) Finansiella Förmåns tillgångar Omräkning bestämda Summa |
Total eget |
|---|---|
| Aktie Balanserad som kan Kassaflödes utländsk pensions aktieägarnas Minoritets |
|
| Mkr kapital vinst säljas säkringar verksamhet planer kapital intresse |
kapital |
| Jan-sep 2016 | |
| Ingående balans 21 942 114 471 648 3 210 -1 943 4 470 142 798 |
142 798 |
| Ändring i värdering av försäkringskontrakt2) -440 -440 |
-440 |
| Justerad ingående balans 21 942 114 031 648 3 210 -1 943 4 470 142 358 |
142 358 |
| Nettoresultat 6 374 6 374 |
6 374 |
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) 1 081 -338 844 -3 758 -2 171 |
-2 171 |
| Totalresultat 6 374 1 081 -338 844 -3 758 4 203 |
4 203 |
| Utdelning till aktieägare -11 504 -11 504 |
-11 504 |
| Aktieprogrammen3) 267 267 |
267 |
| Förändring i innehav av egna aktier 154 154 |
154 |
| Utgående balans 21 942 109 322 1 729 2 872 -1 099 712 135 478 |
135 478 |
| Jan-dec 2015 | |
| Ingående balans 21 942 108 435 1 367 3 877 -1 370 292 134 543 33 |
134 576 |
| Nettoresultat 16 581 16 581 |
16 581 |
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) -719 -667 -573 4 178 2 219 |
2 219 |
| Totalresultat 16 581 -719 -667 -573 4 178 18 800 |
18 800 |
| Avveckling av minoritetsintresse -33 |
-33 |
| Utdelning till aktieägare -10 400 -10 400 |
-10 400 |
| Aktieprogrammen3) -164 -164 |
-164 |
| Förändring i innehav av egna aktier 19 19 |
19 |
| Utgående balans 21 942 114 471 648 3 210 -1 943 4 470 142 798 |
142 798 |
| Jan-sep 2015 | |
| Ingående balans 21 942 108 435 1 367 3 877 -1 370 292 134 543 33 |
134 576 |
| Nettoresultat 11 980 11 980 |
11 980 |
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) -332 -105 -103 1 442 902 |
902 |
| Totalresultat 11 980 -332 -105 -103 1 442 12 882 Avveckling av minoritetsintresse -33 |
12 882 -33 |
| Utdelning till aktieägare -10 400 -10 400 |
-10 400 |
| Aktieprogrammen3) -298 -298 |
-298 |
| Förändring i innehav av egna aktier -265 -265 |
-265 |
1) Belopp under Andra fonder kan under vissa omständigheter omföras till resultaträkningen i framtiden, exempelvis om de avser avyttring av Finansiella tillgångar som kan säljas, upplösning av
Kassaflödessäkringar eller Omräkning utländsk verksamhet när SEB upphör att konsolidera en utländsk verksamhet. Belopp relaterade till Förmånsbestämda pensionsplaner kan inte omföras till resultaträkningen. 2) Värderingsmetoden för försäkringskontrakt i Danmark har närmat sig Solvency II reglerna och effekten på SEB-koncernen var -440 Mkr per 1 januari 2016.
Utgående balans 21 942 109 452 1 035 3 772 -1 473 1 734 136 462 136 462
3) SEB:s innehav av egna aktier:
| 2015 5,5 |
2015 5,5 |
|---|---|
| 3,4 | 3,3 |
| -8,0 | -7,1 |
| 0,9 | 1,7 |
Marknadsvärde för innehav av egna aktier, Mkr 2 263 76 150
Med stöd av årsstämmans bemyndigande innehar SEB aktier av serie A för bankens långsiktiga aktiebaserade program. Transaktionerna kan ske vid ett eller flera tillfällen under året. Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital. Posten inkluderar förändring i nominella belopp för equityswappar som säkrar aktieprogrammen.
Kassaflödesanalys – SEB-koncernen
| Jan–sep | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 173 152 | 116 302 | 49 | 21 002 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 858 | 848 | 1 | 903 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - 10 105 | - 7 295 | 39 | - 19 102 |
| Periodens kassaflöde | 163 905 | 109 855 | 49 | 2 803 |
| Kassa och likvida medel vid årets början | 110 770 | 105 848 | 5 | 105 848 |
| Valutakursdifferenser i likvida medel | 4 268 | 3 499 | 22 | 2 119 |
| Periodens kassaflöde | 163 905 | 109 855 | 49 | 2 803 |
| Kassa och likvida medel vid periodens slut1) | 278 943 | 219 202 | 27 | 110 770 |
1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker och Utlåning till övriga kreditinstitut betalbara vid anfordran.
Finansiella tillgångar och skulder – SEB-koncernen
| 30 sep 2016 | 31 dec 2015 | 30 sep 2015 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | |
| Mkr | värde | värde | värde | värde | värde | värde |
| Utlåning | 1 878 923 | 1 896 178 | 1 522 503 | 1 529 152 | 1 682 534 | 1 693 798 |
| Egetkapitalinstrument | 78 370 | 78 370 | 98 207 | 98 207 | 118 823 | 118 823 |
| Skuldinstrument | 276 928 | 277 121 | 299 943 | 300 106 | 331 788 | 331 929 |
| Derivatinstrument | 226 566 | 226 566 | 215 551 | 215 551 | 250 799 | 250 799 |
| Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bär risken | 287 731 | 287 731 | 271 613 | 271 613 | 264 879 | 264 879 |
| Övrigt | 60 181 | 60 181 | 37 666 | 37 666 | 41 747 | 41 747 |
| Finansiella tillgångar | 2 808 699 | 2 826 147 | 2 445 483 | 2 452 295 | 2 690 570 | 2 701 975 |
| Inlåning | 1 194 485 | 1 197 260 | 957 599 | 957 895 | 1 087 510 | 1 088 705 |
| Egetkapitalinstrument | 13 465 | 13 465 | 12 927 | 12 927 | 12 078 | 12 078 |
| Skuldinstrument | 811 023 | 829 995 | 725 950 | 745 370 | 808 415 | 822 183 |
| Derivatinstrument | 186 971 | 186 971 | 190 039 | 190 039 | 215 788 | 215 788 |
| Skulder till försäkringstagarna–investeringsavtal | 288 642 | 288 642 | 271 995 | 271 995 | 265 733 | 265 733 |
| Övrigt | 81 237 | 81 237 | 59 619 | 59 619 | 80 402 | 80 523 |
| Finansiella skulder | 2 575 823 | 2 597 570 | 2 218 129 | 2 237 845 | 2 469 926 | 2 485 010 |
SEB har klassificerat sina tillgångar och skulder i klasser utifrån tillgångarnas och skuldernas egenskaper. Det verkliga värdet för varje klass finansiella tillgångar och skulder jämförs med dess bokförda värde. Egenskaperna för varje klass beskrivs i not 39 i årsredovisningen för 2015.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde – SEB-koncernen
| Mkr | 30 sep 2016 | 31 dec 2015 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Värderings | Värderings | Värderings | ||||||
| Värderings | teknik baserad | teknik baserad | teknik baserad | |||||
| teknik baserad | på ej | på | på ej | |||||
| Noterade marknadsvärden |
på observerbara indata |
observerbara indata |
Noterade marknadsvärden |
observerbara indata |
observerbara indata |
|||
| Tillgångar | (Nivå 1) | (Nivå 2) | (Nivå 3) | Summa | (Nivå 1) | (Nivå 2) | (Nivå 3) | Summa |
| Finansiella tillgångar | ||||||||
| där försäkringstagarna bär risken | 268 608 | 14 515 | 4 608 | 287 731 | 255 175 13 831 |
2 607 | 271 613 | |
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 55 313 | 11 964 | 11 414 | 78 691 | 75 565 11 473 |
11 677 | 98 715 | |
| Skuldinstrument till verkligt värde | 102 345 | 157 359 | 1 819 | 261 523 | 132 789 144 948 |
1 204 | 278 941 | |
| Derivatinstrument till verkligt värde | 4 300 | 212 331 | 9 934 | 226 565 | 2 061 202 261 |
11 229 | 215 551 | |
| Förvaltningsfastigheter | 7 224 | 7 224 | 7 169 | 7 169 | ||||
| Tillgångar som innehas för försäljning | 451 | 451 | 801 | 801 | ||||
| Summa | 430 566 | 396 620 | 34 999 | 862 185 | 465 590 373 314 |
33 886 | 872 790 | |
| Skulder | ||||||||
| Skulder till försäkringstagarna– | ||||||||
| investeringsavtal | 269 487 | 14 538 | 4 617 | 288 642 | 255 581 13 812 |
2 602 | 271 995 | |
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 13 155 | 2 | 309 | 13 466 | 12 445 37 |
445 | 12 927 | |
| Skuldinstrument till verkligt värde | 26 085 | 42 012 | 68 097 | 7 025 38 191 |
45 216 | |||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 3 305 | 179 893 | 3 774 | 186 972 | 2 534 176 103 |
11 401 | 190 038 | |
| Övriga finansiella skulder | 17 196 | 17 196 | 17 377 | 17 377 | ||||
| Summa | 312 032 | 253 641 | 8 700 | 574 373 | 277 585 245 520 |
14 448 | 537 553 |
Värdering till verkligt värde
Koncernen har etablerat en värderingsprocess och en kontrollmiljö för att fastställa verkliga värden för finansiella instrument där en, från affären, oberoende översyn av värderingsmodeller och priser ingår. Om principerna för validering inte efterlevs ska Head of Group Finance informeras. Avsteg som är väsentliga eller av principiell vikt kräver godkännande från GRMC (Group Risk Measurement Committee) och ASC (Accounting Standards Committee). Syftet med värdering till verkligt värde är att komma fram till det pris till vilket en ordnad transaktion skulle ske mellan marknadsaktörer vid värderingstidpunkten på affärsmässiga villkor.
En aktiv marknad är en marknad där transaktioner sker med tillräcklig volym och frekvens för att ge kontinuerlig prisinformation. Syftet är att komma fram till det pris till vilket en transaktion skulle kunna ske, utan att ändra eller dela upp instrumentet eller inkludera det i en portfölj, på instrumentets huvudmarknad. SEB använder olika metoder för att komma fram till det verkliga värdet för finansiella instrument; noterade priser på aktiva marknader, värderingstekniker som innehåller observerbar indata och värderingstekniker baserade på interna modeller. För upplysningsändamål klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde i en värderingshierarki som återspeglar observerbarheten på de indata som använts vid värderingarna. Risk Control klassificerar och ser kontinuerligt över klassificeringen av finansiella instrument i hierarkin för verkligt värde. Värderingsprocessen är densamma för finansiella instrument i samtliga nivåer.
Verkligt värde beräknas i regel individuellt för finansiella instrument. Dessutom görs värderingsjusteringar på portföljnivå för att täcka kreditrisken. För att återspegla motpartens och den egna kreditrisken för OTCderivat görs portföljjusteringar baserat på nettoexponeringen mot varje motpart. Dessa justeringar baseras på uppskattningar av exponering vid fallissemang, sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad, på motpartsnivå. Information om sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad hämtas från CDS marknaden. För motparter där denna information saknas eller inte är tillförlitlig på grund av exponeringens natur, tillämpas alternativa metoder där sannolikheten för falissemang baseras på generiska kreditindex för specifika bransch- och/eller kreditbetyg.
När finansiella skulder värderas till verkligt värde reflekteras koncernens egen kreditvärdighet.
För att fastställa verkligt värde för investeringsfastigheter beaktas marknadsaktörers förmåga att generera ekonomiska fördelar genom att använda fastigheterna på det maximala och bästa sättet. Det maximala och bästa användningsområdet för fastigheterna beaktar vad som är fysisk möjligt, lagligt och finansiellt genomförbart. Investeringsfastigheterna i SEB bedöms användas på det maximala och bästa sättet. Hur värderingen av investeringsfastigheterna går till kan läsas i Redovisningsprinciperna i Årsredovisningen 2015. Värderingen av investeringsfastigheterna genomförs två gånger per år. Värderingarna presenteras och fastställs i respektive fastighetsbolags styrelse. De värderingsprinciper som används i alla företag är i överensstämmelse med de regler som lokala tillsynsmyndigheter (FSA) utfärdat som i sin tur överensstämmer med internationella värderingsprinciper och IFRS.
Nivå 1: Noterade marknadsvärden
Värderingar i nivå 1 bestäms av ojusterade noterade marknadsvärden för identiska instrument på aktiva marknader där noterade priser är lätt tillgängliga och representerar aktuella och regelbundet förekommande marknadstransaktioner mellan parter som är oberoende av varandra.
Exempel på finansiella instrument i nivå 1 är noterade aktier och skuldinstrument samt börshandlade derivat. Instrument som handlas på en aktiv marknad där en eller flera marknadsaktörer tillhandahåller bindande prisnoteringar på balansdagen är också exempel på finansiella instrument som klassificeras i nivå 1.
Nivå 2: Värderingsteknik som utgår från observerbar indata
I värderingstekniker i nivå 2 är all väsentlig indata i värderingsmodellerna observerbar endera direkt eller indirekt. Värderingstekniker i nivå 2 inkluderar diskonterade kassaflöden, optionsvärderingsmodeller, nyligen gjorda transaktioner och priser på andra instrument som är övervägande lika.
Exempel på observerbar indata är valutakurser, bindande prisnoteringar för värdepapper, marknadsräntor (stibor, libor, etc.), implicita volatiliteter från observerbara optionspriser med samma löptid och aktuella transaktioner som SEB genomfört med en eller flera externa motparter. Indata kan ändras från att vara observerbara till att bli icke observerbara under perioden de innehas på grund av till exempel att instrumentet inte längre handlas på en likvid marknad.
Exempel på finansiella instrument i nivå 2 är de flesta OTC-derivat som optioner och ränteswappar baserade på libor-swapräntan eller avkastningskurvan för räntor i utländsk valuta. Andra exempel är instrument där SEB nyligen genomfört transaktioner med tredje part och instrument för vilka SEB interpolerar mellan observerbara variabler.
Nivå 3 Värderingsteknik med signifikant icke observerbar indata
Om det verkliga värdet för finansiella instrument innehåller mer än en icke observerbar indata, aggregeras indata som inte är observerbar för att bestämma klassificeringen för hela instrumentet. Nivån i hierarkin för verkligt värde till vilken ett finansiellt instrument klassificeras bestäms baserat på den lägsta nivån av indata som är väsentlig för det verkliga värdet i sin helhet. Värderingstekniker i nivå 3 innehåller en signifikant mängd indata som inte är observerbar. Dessa tekniker baseras generellt på extrapolering från observerbar indata för liknande instrument, analys av historiska data eller andra analytiska tekniker. Exempel på finansiella instrument i nivå 3 är mer komplexa OTC derivat, optioner med lång löptid för vilka volatiliteten extrapoleras eller derivat som beror på en icke observerbar korrelation. Andra exempel är instrument för vilka det för närvarande inte finns någon aktiv marknad eller bindande prisnoteringar som onoterade aktier, innehav i private equity och förvaltningsfastigheter.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde, forts. – SEB-koncernen
Väsentliga överföringar och omklassificeringar mellan nivåer
Överföringar mellan nivåer i hierarkin kan ske när det finns indikationer på att marknadsförutsättningarna har ändrats, exempelvis en ändring i likviditet. Värderings-/priskommittén för respektive division beslutar om materiella överföringar mellan nivåer. I slutet av andra kvartalet 2016 har derivatskulder (Europeiska swaptioner), inom försäkringsrörelsen, till ett belopp om 5,3 mdr kr har flyttats från nivå 3 till nivå 2. Tillgängliga marknadsdata motiverar flytten.
| Förändringar i nivå 3 | Utgående balans 31 dec 2015 |
Vinster/ förluster i Resultat räkningen |
Vinster/ förluster i Övrigt totalresultat |
Inköp | Försäljningar | Emissioner | Avräkningar | Förflyttningar till nivå 3 |
Förflyttningar från nivå 3 |
Valutakurs differenser |
Utgående balans 30 sep 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||||||
| Finansiella tillgångar | |||||||||||
| - där försäkringstagarna bär risken | 2 607 | -31 | 3 962 | -2 106 | 176 | 4 608 | |||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 11 677 | -940 | 351 | 2 181 | -2 306 | -12 | 463 | 11 414 | |||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 1 204 | -29 | 857 | -265 | 52 | 1 819 | |||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 11 229 | -1 925 | 204 | -22 | 55 | -74 | 467 | 9 934 | |||
| Förvaltningsfastigheter | 7 169 | 12 | 11 | -311 | 343 | 7 224 | |||||
| Summa | 33 886 | -2 913 | 351 | 7 215 | -5 010 | 0 | 55 | 0 | -86 | 1 501 | 34 999 |
| Skulder | |||||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | |||||||||||
| - investeringsavtal | 2 602 | -31 | 3 971 | -2 101 | 176 | 4 617 | |||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 445 | 80 | -221 | 5 | 309 | ||||||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 0 | 0 | |||||||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 11 401 | -2 867 | 134 | -1 | 138 | -5 299 | 268 | 3 774 | |||
| Summa | 14 448 | -2 818 | 0 | 3 884 | -2 102 | 0 | 138 | 0 | -5 299 | 449 | 8 700 |
Känslighet för icke observerbara indata för finansiella instrument i nivå 3
Nedanstående tabell illustrerar den potentiella påverkan på resultatet av den relativa osäkerheten på verkligt värde på finansiella instrument som för sin värdering är beroende av icke observerbar indata. Känsligheten för förändringar i icke observerbara indata har bedömts genom att förändra antaganden i värderingstekniken. Detta illustreras i nedanstående tabell genom ändringar av marginalen för indexreglerade swappar, implicita volatiliteter, kredit spreadar eller multipel jämförelse. Det är inte troligt att alla icke observerbara indata samtidigt skulle ha det mest extrema värdet i intervallet av rimliga möjliga alternativ. Vid utgången av första kvartalet 2016 har grunden för beräkningen av Interest Rate Swaptions, inom försäkringsrörelsen – Finansiella instrument, ändrats från stressat marknadsvärde till stressad implicit volatilitet.
| 30 sep 2016 | 31 dec 2015 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet |
| Derivatinstruments1) 2) 4) | 919 | -1 098 | -179 | 92 | 919 | -813 | 106 | 97 |
| Egetkapitalinstrument3) 6) | 1 496 | -308 | 1 188 | 230 | 1 517 | -445 | 1 072 | 233 |
| Försäkringsinnehav - Finansiella instrument4 5 7) | 20 400 | -2 691 | 17 709 | 1 778 | 21 415 | -10 595 | 10 820 | 1 539 |
| Försäkringsinnehav - Förvaltningsfastigheter6 7) | 7 224 | 7 224 | 722 | 7 169 | 7 169 | 717 |
1) Känsligheten av en förändring av spreaden för inflations reglerade swappar med 16 punkter (5) och en implicit volatilitet med 5 procentenheter (5).
2) Känsligheten av en förändring av spreaden för swappar med 5 punkter (5).
3) Värderingen är uppskattad inom ett intervall av möjliga utfall. Känslighetsanalysen är baserad på 20 procents (20) förändring av marknadsvärdena.
4) Känsligheten av den implicita volatiliteten med 10 procentenheter (10).
5) Känslighetsanalysen är baserad på en förändring av marknadsvärdet för riskkapitalinnehav med 20 procent (20), strukturerade krediter 10 procent (10) och derivat 10 procent (10).
6) Känsligheten av en förändring av verkligt värde på förvaltningsfastigheter/fastighetsfonder med 10 procent (10).
7) Känsligheten visar på förändringar i värdet på försäkringstillgångarna vilket inte alltid leder till en förändring av koncernens resultaträkning då eventuella överskott inom traditionella livförsäkringsportföljer i första hand utnyttjas.
| Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal | Övriga | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Relaterade avtal | instrument i balans |
|||||||
| Mkr | Bruttobelopp | Kvittade | Nettobelopp i balans räkningen |
Ramavtal om nettning |
Säkerheter erhållna/ ställda |
Nettobelopp | räkningen som ej lyder under nettningsavtal |
Summa i balans räkningen |
| 30 sep 2016 | ||||||||
| Derivat | 229 381 | -4 412 | 224 969 | -128 112 | -43 772 | 53 085 | 1 596 | 226 565 |
| Omvända repor | 151 976 | -17 490 | 134 486 | -24 592 | -109 734 | 160 | 1 | 134 487 |
| Värdepapperslån | 56 269 | 56 269 | -7 642 | -48 627 | 7 305 | 63 574 | ||
| Likvidfordringar | 4 425 | -4 424 | 1 | 1 | 30 738 | 30 739 | ||
| Tillgångar | 442 051 | -26 326 | 415 725 | -160 346 | -202 133 | 53 246 | 39 640 | 455 365 |
| Derivat | 190 185 | -4 412 | 185 773 | -128 112 | -35 649 | 22 012 | 1 199 | 186 972 |
| Repor | 49 485 | -17 490 | 31 995 | -24 592 | -7 403 | 31 995 | ||
| Värdepapperslån | 44 751 | 44 751 | -7 642 | -30 744 | 6 365 | 8 | 44 759 | |
| Likvidskulder | 4 424 | -4 424 | 30 164 | 30 164 | ||||
| Skulder | 288 845 | -26 326 | 262 519 | -160 346 | -73 796 | 28 377 | 31 371 | 293 890 |
| 31 dec 2015 | ||||||||
| Derivat | 219 186 | -4 514 | 214 672 | -133 854 | -33 135 | 47 683 | 879 | 215 551 |
| Omvända repor | 71 161 | -10 850 | 60 311 | -4 604 | -55 468 | 239 | 5 | 60 316 |
| Värdepapperslån | 22 582 | -75 | 22 507 | -5 976 | -16 531 | 5 984 | 28 491 | |
| Likvidfordringar | 335 | -333 | 2 | 2 | 11 752 | 11 754 | ||
| Tillgångar | 313 264 | -15 772 | 297 492 | -144 434 | -105 134 | 47 924 | 18 620 | 316 112 |
| Derivat | 192 675 | -4 514 | 188 161 | -133 854 | -49 311 | 4 996 | 1 878 | 190 039 |
| Repor | 20 459 | -10 850 | 9 609 | -4 604 | -4 128 | 877 | 9 609 | |
| Värdepapperslån | 17 538 | -75 | 17 463 | -5 976 | -11 260 | 227 | 6 | 17 469 |
| Likvidskulder | 333 | -333 | 9 812 | 9 812 | ||||
| Skulder | 231 005 | -15 772 | 215 233 | -144 434 | -64 699 | 6 100 | 11 696 | 226 929 |
| 30 sep 2015 | ||||||||
| Derivat | 254 254 | -4 599 | 249 655 | -155 671 | -34 098 | 59 886 | 1 144 | 250 799 |
| Omvända repor | 119 579 | -22 094 | 97 485 | -27 809 | -69 559 | 117 | 3 | 97 488 |
| Värdepapperslån | 31 062 | 31 062 | -7 657 | -23 405 | 6 292 | 37 354 | ||
| Likvidfordringar | 9 713 | -9 711 | 2 | 2 | 15 978 | 15 980 | ||
| Tillgångar | 414 608 | -36 404 | 378 204 | -191 137 | -127 062 | 60 005 | 23 417 | 401 621 |
| Derivat | 218 558 | -4 599 | 213 959 | -155 671 | -50 400 | 7 888 | 1 830 | 215 789 |
| Repor | 59 751 | -22 083 | 37 668 | -27 809 | -9 419 | 440 | 37 668 | |
| Värdepapperslån | 17 866 | -11 | 17 855 | -7 657 | -10 190 | 8 | 10 793 | 28 648 |
| Likvidskulder | 9 711 | -9 711 | 23 160 | 23 160 | ||||
| Skulder | 305 886 | -36 404 | 269 482 | -191 137 | -70 009 | 8 336 | 35 783 | 305 265 |
Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal – SEB-koncernen
Tabellen visar finansiella tillgångar och skulder som presenteras netto i balansräkningen eller som har potentiella rättigheter förknippade med rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal, tillsammans med relaterade säkerheter.
Finansiella tillgångar och skulder nettoredovisas i balansräkningen när SEB har en legal rätt att nettoredovisa transaktioner, under normala affärsförhållanden och i händelse av insolvens, och det finns en avsikt att erlägga likvid netto eller realisera tillgången och erlägga likvid för skulden samtidigt. Återköpsavtal mot centrala clearing-motparter som SEB har avtal med samt likvidfordringar och likvidskulder är exempel på instrument som presenteras netto i balansräkningen.
Finansiella tillgångar och skulder som lyder under rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal som inte presenteras netto i balansräkningen är arrangemang som vanligtvis träder i laga kraft i händelse av insolvens eller vid betalningsinställelse men inte under normala affärsförhållanden eller arrangemang där SEB inte har intentionen att avveckla instrumenten samtidigt.
Tillgångar och skulder som inte kvittas eller lyder under nettningsavtal, exempelvis sådana som bara omfattas av ett avtal om säkerheter, presenteras i kolumnen Övriga instrument i balansräkningen som ej lyder under nettningsavtal.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar – SEB-koncernen
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Individuellt värderade lånefordringar | |||
| Osäkra lånefordringar | 4 634 | 4 900 | 5 088 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | - 2 036 | - 2 044 | - 2 167 |
| Gruppvisa reserver | - 1 586 | - 1 304 | - 1 375 |
| Osäkra lånefordringar, netto | 1 012 | 1 552 | 1 546 |
| Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||
| lånefordringar | 43,9% | 41,7% | 42,6% |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||
| lånefordringar | 78,2% | 68,3% | 69,6% |
| Andel osäkra lånefordringar, netto | 0,16% | 0,20% | 0,20% |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto | 0,29% | 0,35% | 0,35% |
| Portföljvärderade lån | |||
| Oreglerade lånefordringar > 60 dagar | 2 745 | 2 922 | 3 228 |
| Omstrukturerade lånefordringar | 131 | 205 | 203 |
| Gruppvisa reserver | - 1 437 | - 1 530 | - 1 724 |
| Reserveringsgrad för portföljvärderade lån | 50,0% | 48,9% | 50,3% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar1) | |||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 7 510 | 8 027 | 8 519 |
| Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 68,0% | 61,8% | 62,5% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i procent av utlåningen | 0,47% | 0,57% | 0,58% |
| 1) Består av osäkra lånefordringar, portföljvärderade lånefordringar oreglerade över 60 dagar och omstrukturerade portföljvärderade lånefordringar. |
| Reserver | |||
|---|---|---|---|
| Specifika reserver | - 2 036 | - 2 044 | - 2 167 |
| Gruppvisa reserver | - 3 023 | - 2 834 | - 3 099 |
| Reserv för poster inom linjen | - 47 | - 81 | - 60 |
| Totala reserver | - 5 106 | - 4 959 | - 5 326 |
Övertagen egendom – SEB-koncernen
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Fastigheter, fordon och utrustning | 874 | 1 116 | 1 328 |
| Aktier och andelar | 44 | 39 | 39 |
| Totalt övertagen egendom | 918 | 1 155 | 1 367 |
Immateriella tillgångar, specifikation av goodwillnedskrivningen – SEB-koncernen
| Jan-sep 2016 | Koncernen Moderbolaget | |
|---|---|---|
| Ingående balans | 10 003 | 1 444 |
| Utrangeringar och avyttringar/nedskrivningar | -5 334 | -1 444 |
| Valutakursdifferenser | 110 | |
| Anskaffningsvärde | 4 779 | 0 |
| Ingående balans | -1 201 | |
| Utrangeringar och avyttringar | 1 201 | |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 |
| Summa | 4 779 | 0 |
Händelse som utlöser omallokering av goodwill
I samband med SEB:s omorganisation 1 januari 2016 har goodwill allokerats till lämpliga kassagenererande enheter (KGE). KGE-strukturen för prövning av nedskrivningsbehov före omorganisationen överensstämde med SEB:s rörelsegrenar i segmentsrapporteringen förutom Kort och Liv. Den nya kundfokuserade organisationen kommer framöver vara central för ledningens styrning och uppföljning av verksamheten. Ledningens fokus på uppföljning av olika kundsegment kommer att öka och KGE-strukturen har därför anpassats till de affärsenheterna (AE) kombinerat med geografi (GEO) för att reflektera betydelsen av styrning och uppföljning i den nya kundfokuserade organisationen.
Principer för allokering av goodwill
Den nya och mer kundfokuserade organisationen leder till att den tidigare Kapitalförvaltningsenheten införlivas i de nya kundfokuserade divisionerna och supportenheten Liv & Investment Management. Omorganisationen utlöser omallokeringen. Den vägledande principen vid omallokeringen av goodwill har varit att identifiera det ursprungliga förvärvet där goodwill uppstått och därefter hänföra den till den nya KGE:n (AE per geografi). De KGE:er som ansetts lämpliga att hänföra goodwillen till är de enheter som de ansågs tillhöra vid tidpunkten för den ursprungliga anskaffningen vilket varit mellan 1996 och 2008. Totalt 104 KGE har blivit identifierade och till 14 har allokering av goodwill skett, se nedanstående tabell. Fram till och med 2015 så fanns det sex KGE, se nedanstående tabell. KGE motsvarade rörelsegrenarna i segmentsrapporteringen med undantagen Kort och Liv.
| Tidigare fördelning | |
|---|---|
| KGE:er | 2015 |
| Stora företag & Institutioner | 1 020 |
| Kontorsrörelsen (exklusive Kort) | 929 |
| Kontorsrörelsen - Kort | 826 |
| Kapitalförvaltning | 4 595 |
| Liv (exklusive Danmark) | 2 334 |
| Liv Danmark | 299 |
| Summa | 10 003 |
| Anskaffnings | Valutakurs | Balans | Återstående bokfört |
|||
|---|---|---|---|---|---|---|
| KGE:er1) | år | Ny fördelning | differenser | Nedskrivning | 30 sep 2016 | värde2) |
| Equities & Corp, Sverige & Norge1) | 2000 | 879 | -879 | 0 | 645 | |
| Transaction Services Polen | 2008 | 141 | -141 | 0 | 373 | |
| Internet/Telefonbanken Sverige | 1997 | 929 | -929 | 0 | 0 | |
| Kontorsrörelsen Norge | 2005 | 406 | -406 | 0 | 0 | |
| Kort, Norge & Danmark1) | 2002/2004 | 826 | 106 | 932 | ||
| Liv Sverige | 1996/1997 | 2 334 | 9 | 2 343 | ||
| Liv Danmark | 2004 | 299 | -5 | -294 | 0 | 3 056 |
| Investment Management Sverige | 1997/1998 | 3 117 | -1 613 | 1 504 | 1 919 | |
| Investment Management, Finland & Danmark1) | 1997/2002 | 340 | -340 | 0 | 9 | |
| Investment Management, Storbritannien & Brittiska Jungfruöarna1) | 2008 | 732 | -732 | 0 | 0 | |
| Summa | 10 003 | 110 | -5 334 | 4 779 |
1) I tabellen presenteras vissa av de 14 KGE:erna tillsammans eftersom förvärven är nära förknippade med varandra. Equities- och Corporates-enheterna i Sverige och Norge anskaffades vid en transaktion likaså var Investment Management-enheterna i Storbritannien och Brittiska Jungfruöarna förvärvade vid en transaktion. Kort i Norge och Sverige relaterar till Eurocard-affären och Investment Management i Finland och Danmark avser investeringar med liknande affärsupplägg och beloppen är av mindre karaktär.
2) Internt fastställd.
KGE:er utan framtida kassaflöde
För fyra av de nya KGE:er där ursprunglig goodwill allokerats saknas det framtida kassaflöden till följd av förändringar i strategi avseende Internet/Telefonbanken i Sverige, Kontorsrörelsen Norge, Investment Management baserat i Storbritannien och Brittiska Jungfruöarna. Goodwill för dessa enheter är därför helt nedskriven.
Resultat av prövning av nedskrivningsbehov
Resultatet av nedskrivningstestet utföll med sex enheter med full nedskrivning samt en enhet med delvis nedskrivning. För tre enheter har nedskrivningsbehov ej identifierats. Nedskrivningarna presenteras under raden Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar inom Övrigt i resultaträkningen.
Prognoser och antaganden om framtida kassaflöden
Framtida kassaflöden
Prövning av nedskrivningsbehov av goodwill baseras på nyttjandevärdet och tar sin utgångspunkt i affärsplanen för år 1–3 samt projicerade kassaflöden för år 4–5. Den långsiktiga tillväxten i alla geografier baseras på en förväntad inflation om 1,5 procent. Det allokerade kapitalet erhålls från Gruppens interna kapitalallokeringsmodell som anpassats till de nya kapitaltäckningsreglerna inklusive ledningens buffert. Kassaflödena i affärsplanen har sin utgångspunkt från den senast publicerade "Nordic Outlook". De huvudsakliga antagandena är: BNP tillväxt i Sverige från 3,6 procent till 2,5 procent över 3 år och för övriga Norden från 1,5 procent till 2,0 procent. Reporäntan i Sverige antas öka till 0,75 procent i slutet av 2017. I tillägg till detta har specifika antaganden om finansiella effekter från åtgärder/aktiviteter i SEB:s långsiktiga strategi lagts till. Projektionerna för år 4–5 inkluderar osäkerheten kring regulatoriska krav, såsom Basel III-förslagets ökade kapitalbehov.
Kostnad för Eget kapital (KfE) – diskonteringsränta
Risken i varje enskild affärsenhet per geografi har reflekterats i KfE för respektive KGE. Investment Managements diskonteringsränta är högre, 11,5 procent, än SEB-Koncernens genomsnitt och baseras på den regulatoriska osäkerheten kring begränsningar av retrocession, en sannolikt ökad press på marginalen samt den nuvarande negativa räntemiljön som pressar tillgångspriser och volatilitet. Liv Danmarks diskonteringsränta är högre, 11,5 procent, än SEB-Gruppens genomsnitt pga att distributionsmodellen kan ha ett högre beroende av egna distributionskanaler och osäkerhet kring begränsningar gällande retrocession. Basdiskonteringsräntan som använts i testet av nedskrivningsbehov vid utgången av år 2015 är oförändrad på 9,5 procent före skatt för SEB-Koncernen och den baseras på information från externa källor.
Känslighetsanalys
Känslighetsanalysen som utförts medför inte något ytterligare nedskrivningsbehov för Kort Norge, Kort Danmark eller Liv Sverige. Däremot påvisade känslighetsanalysen för Investment Management Sverige en känslighet för förändringar i de grundläggande antagandena. En ökning av diskonteringsräntan (KfE) med en procentenhet, en minskning av tillväxttakten med en procentenhet för resultat före avskrivningar under den projicerade perioden och en minskning av den långsiktiga tillväxttakten med en procentenhet skulle leda till ett ytterligare nedskrivningsbehov om 307 Mkr. Ökningen av diskonteringsräntan innebär ett lägre kassaflöde till följd av pengars tidsvärde, minskningen i tillväxttakten av resultat före avskrivningar år 1–5 leder till lägre resultat och därmed ett lägre kassaflöde. Minskningen av den långsiktiga tillväxttakten får samma effekt på resultat före avskrivningar och minskningen av den långsiktiga tillväxttakten för den interna kapitalallokeringen leder till ett lägre kapitalbehov och resulterar således i ett förbättrat kassaflöde.
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Övriga tillgångar | 451 | 801 | 936 |
| Summa tillgångar som innehas för försäljning | 451 | 801 | 936 |
| Övriga skulder | |||
| Summa skulder som innehas för försäljning | 0 | 0 | 0 |
Division Baltikum har en avyttringsplan för förvaltningsfastigheter. Under tredje kvartalet har inga fastigheter klassificerats som tillgångar som innehas för försäljning. Tillgångarna har minskats som resultat av slutförda försäljningar. Nettobeloppet av dessa aktiviteter under tredje kvartalet var -91 Mkr.
SEB konsoliderad situation
Kapitaltäckningsanalys för SEB konsoliderad situation
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Tillgängligt kapital | |||
| Kärnprimärkapital | 112 064 | 107 535 | 107 480 |
| Primärkapital | 126 324 | 121 391 | 121 448 |
| Kapitalbas | 140 753 | 135 782 | 137 072 |
| Kapitalkrav | |||
| Riskexponeringsbelopp | 603 140 | 570 840 | 604 206 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 48 251 | 45 667 | 48 337 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 18,6% | 18,8% | 17,8% |
| Primärkapitalrelation | 20,9% | 21,3% | 20,1% |
| Total kapitalrelation | 23,3% | 23,8% | 22,7% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 2,92 | 2,97 | 2,84 |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 10,7% | 10,5% | 10,5% |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | 2,5% | 2,5% |
| varav krav på systemriskbuffert | 3,0% | 3,0% | 3,0% |
| varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert | 0,7% | 0,5% | 0,5% |
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 14,1% | 14,3% | 13,3% |
| Kapitalkrav enligt övergångsregler 80% av Basel I | |||
| Kapitalkrav enligt Basel I | 85 621 | 79 123 | 80 549 |
| Kapitalbas enligt Basel I | 140 740 | 135 478 | 136 637 |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 1,64 | 1,71 | 1,70 |
| Bruttosoliditet | |||
| Exponeringsmått för beräkning av bruttosoliditetsgrad | 2 851 319 | 2 463 479 | 2 705 626 |
| varav poster i balansräkningen | 2 402 066 | 2 094 445 | 2 308 203 |
| varav poster utanför balansräkningen | 449 253 | 369 034 | 397 423 |
| Bruttosoliditetsgrad | 4,4% | 4,9% | 4,5% |
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Internt bedömt kapitalkrav
Per den 30 september 2016 uppgick det internt bedömda kapitalkravet, inklusive försäkringsrisk, till 62 miljarder kronor (59). Det interna kapitalkravet bedöms med hjälp av SEB:s interna modeller för ekonomiskt kapital och är inte helt jämförbart med det uppskattade kapitalkravet som Finansinspektionen publicerar på grund av att olika antaganden och metoder används.
Kapitalbas för SEB konsoliderad situation
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Aktiekapital | 21 942 | 21 942 | 21 942 |
| Ej utdelade vinstmedel | 60 239 | 53 458 | 53 507 |
| Ackumulerat annat totalresultat och andra reserver | 46 923 | 50 817 | 49 033 |
| Översiktligt granskat resultat 1) | 6 374 | 16 581 | 11 980 |
| Eget kapital enligt balansräkningen | 135 478 | 142 798 | 136 462 |
| Avdrag hänförliga till den konsoliderade situationen och andra förutsebara kostnader 2) | -11 253 | -14 808 | -9 482 |
| Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar 3) | 124 225 | 127 990 | 126 980 |
| Ytterligare värdejusteringar | -1 425 | -937 | -1 157 |
| Immateriella tillgångar | -6 805 | -11 942 | -11 969 |
| Uppskjutna skattefordringar som är beroende av framtida lönsamhet | -490 | -501 | -367 |
| Reserver i verkligt värde relaterade till vinster eller förluster på kassaflödessäkringar | -2 874 | -3 210 | -3 772 |
| Negativa belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | -146 | -571 | -590 |
| Vinster eller förluster på skulder som värderas till verkligt värde och beror på ändringar av egen kreditstatus | -68 | -145 | -227 |
| Förmånsbestämda pensionsplaner | -144 | -2 927 | -956 |
| Direkta och indirekta innehav av egna kärnprimärkapitalinstrument | -172 | -179 | -179 |
| Värdepapperiseringar med 1 250% riskvikt | -37 | -43 | -283 |
| Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital | -12 161 | -20 455 | -19 500 |
| Kärnprimärkapital | 112 064 | 107 535 | 107 480 |
| Primärkapitaltillskott | 9 447 | 9 258 | 9 262 |
| Primärkapitaltillskott som omfattas av utfasning | 4 813 | 4 598 | 4 706 |
| Primärkapital | 126 324 | 121 391 | 121 448 |
| Supplementärkapitalinstrument | 16 845 | 16 091 | 16 472 |
| Supplementärkapitalinstrument som omfattas av utfasning | 701 | ||
| Positiva belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | 159 | 875 | 1 026 |
| Innehav av supplementärkapitalinstrument i enheter i den finansiella sektorn | -2 575 | -2 575 | -2 575 |
| Supplementärkapital | 14 429 | 14 391 | 15 624 |
| Totalt kapital | 140 753 | 135 782 | 137 072 |
1) SEB har i beslut från Finansinspektionen fått godkänt att använda kvartalsvinst i kapitalbasberäkningen förutsatt att de revisionsansvariga har granskat överskottet samt att överskottet är beräknat enligt tillämpligt redovisningsregelverk och kan styrka att avdrag för förutsebara kostnader och utdelningar har gjorts i enlighet med EU:s förordning nr 575/2013 och att beräkningen av dessa skett i enlighet med EU:s förordning nr 241/2014.
2) Utdelningsavdraget har beräknats på resultat före nedskrivning av goodwill.
3) Kärnprimärkapitalet avser den konsoliderade situationen, och skiljer sig från eget kapital enligt IFRS. Försäkringsverksamhetens bidrag till eget kapital exkluderas liksom uppskattad utdelning beräknad enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
Riskexponeringsbelopp för SEB konsoliderad situation
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 | |||
| Riskexponerings | Riskexponerings | Riskexponering | ||||
| Kreditrisk IRK | belopp | Kapitalkrav 1) | belopp | Kapitalkrav 1) | s-belopp | Kapitalkrav 1) |
| Institutsexponeringar | 25 408 | 2 033 | 22 701 | 1 816 | 30 281 | 2 422 |
| Företagsexponeringar | 335 910 | 26 873 | 307 618 | 24 609 | 324 883 | 25 991 |
| Hushållsexponeringar | 56 277 | 4 502 | 53 163 | 4 253 | 51 152 | 4 092 |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 33 895 | 2 712 | 32 784 | 2 623 | 29 590 | 2 367 |
| varav kvalificerade rullande hushållsexponeringar 2) | 248 | 20 | 254 | 20 | ||
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 5 079 | 406 | 3 255 | 260 | 4 003 | 320 |
| varav övriga hushållsexponeringar | 17 303 | 1 384 | 16 876 | 1 350 | 17 305 | 1 385 |
| Positioner i värdepapperiseringar | 3 169 | 254 | 4 114 | 329 | 4 025 | 322 |
| Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod | 420 764 | 33 662 | 387 596 | 31 007 | 410 341 | 32 827 |
| Kreditrisk schablonmetod | ||||||
| Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker | 1 431 | 114 | 1 425 | 114 | 1 000 | 80 |
| Exponeringar mot delstatliga eller lokala självstyrelseorgan och myndigheter | 57 | 5 | 51 | 4 | 39 | 3 |
| Exponeringar mot offentliga organ | 7 | 1 | 5 | 0 | 6 | 0 |
| Exponeringar mot institut | 1 336 | 107 | 1 062 | 85 | 2 260 | 181 |
| Exponeringar mot företag | 16 265 | 1 301 | 15 568 | 1 245 | 15 643 | 1 251 |
| Exponeringar mot hushåll | 16 029 | 1 282 | 14 821 | 1 186 | 14 584 | 1 167 |
| Exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 3 896 | 312 | 4 159 | 333 | 4 058 | 325 |
| Fallerande exponeringar | 423 | 34 | 520 | 42 | 458 | 37 |
| Exponeringar som är förenade med särskilt hög risk | 1 459 | 116 | 1 823 | 146 | 1 837 | 147 |
| Poster som avser positioner i värdepapperisering | 218 | 17 | 208 | 17 | 134 | 11 |
| Exponeringar i form av andelar i företag för kollektiva investeringar (fond) | 61 | 5 | 56 | 4 | 51 | 4 |
| Aktieexponeringar | 2 009 | 161 | 2 182 | 175 | 2 189 | 175 |
| Övriga poster | 6 153 | 492 | 6 364 | 509 | 7 350 | 588 |
| Totalt, kreditrisk enligt schablonmetod | 49 344 | 3 947 | 48 244 | 3 860 | 49 609 | 3 969 |
| Marknadsrisk | ||||||
| Risker i handelslagret där interna modeller använts | 26 413 | 2 113 | 34 233 | 2 739 | 45 621 | 3 650 |
| Risker i handelslagret där standardmetoder använts | 11 521 | 922 | 11 608 | 929 | 16 384 | 1 311 |
| Valutakursrisk Total marknadsrisk |
4 252 42 186 |
340 3 375 |
4 778 50 619 |
382 4 050 |
4 013 66 018 |
321 5 282 |
| Övriga kapitalkrav | ||||||
| Operationell risk enligt internmätningsmetod | 47 427 | 3 794 | 47 804 | 3 824 | 48 326 | 3 866 |
| Avvecklingsrisk | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 |
| Kreditvärdighetsjusteringsrisk | 7 390 | 591 | 6 910 | 553 | 9 108 | 729 |
| Investeringar i försäkringsverksamhet | 16 633 | 1 331 | 15 525 | 1 242 | 15 525 | 1 242 |
| Övriga exponeringar | 5 365 | 429 | 5 243 | 419 | 5 277 | 422 |
| Ytterligare riskexponeringsbelopp 3) | 14 031 | 1 122 | 8 898 | 712 | ||
| Totalt övrigt kapitalkrav | 90 846 | 7 267 | 84 381 | 6 750 | 78 238 | 6 259 |
| Total | 603 140 | 48 251 | 570 840 | 45 667 | 604 206 | 48 337 |
1) Kapitalkrav 8% av riskexponeringsbeloppet enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
2) Rapporteras som övriga hushållsexponeringar från och med 1 januari 2016.
3) Förordning (EU) nr 575/2013 (CRR) artikel 3.
Förändringar i riskexponeringsbeloppet
Riskexponeringsbeloppet ökade med 32 miljarder kronor sedan årsskiftet. Ökningen berodde främst på en ökad volym av företagskrediter och valutaeffekter bidrog ytterligare till tillväxten. Marknadsrisken minskade under det första kvartalet men har därefter varit stabil. Det ytterligare riskexponeringsbelopp som SEB vid årsskiftet som en försiktighetsåtgärd kom överens med Finansinspektionen om att etablera, ökade med 5,1 miljarder kronor till 14,0 miljarder kronor.
| Riskexponeringsbelopp | Mdr kr |
|---|---|
| Balans 31 december 2015 | 571 |
| Volym och mixförändringar | 24 |
| Valutaeffekt | 14 |
| Process- och regelverksförändringar | 0 |
| Riskklassmigration | 0 |
| Underliggande marknads- och operationell riskförändring | -6 |
| Balans 30 september 2016 | 603 |
Genomsnittliga riskvikter
Följande tabell visar genomsnittlig riskvikt (riskexponeringsbelopp delat med beloppet för exponering vid fallissemang) för de exponeringar som beräknas enligt den interna riskklassificeringsmodellen, IRK. Repor och värdepapperslån exkluderas i analysen eftersom de har låg riskvikt och kan variera påtagligt i volym och därigenom störa jämförbarheten i siffrorna.
| Kreditexponeringar enligt IRK-metod (exkl. repor och värdepapperslån) | 30 sep | 31 dec | 30 sep |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig riskvikt | 2016 | 2015 | 2015 |
| Institutsexponeringar | 25,9% | 24,4% | 21,1% |
| Företagsexponeringar | 32,1% | 32,3% | 33,9% |
| Hushållsexponeringar | 10,0% | 9,8% | 9,3% |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 6,9% | 6,9% | 6,2% |
| varav kvalificerade rullande hushållsexponeringar | 42,4% | 42,0% | |
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 74,4% | 62,9% | 70,5% |
| varav övriga hushållsexponeringar | 28,2% | 28,4% | 28,4% |
| Positioner i värdepapperiseringar | 50,2% | 46,5% | 39,7% |
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
Resultaträkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| Enligt Finansinspektionens föreskrifter | Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Ränteintäkter | 7 197 | 7 086 | 2 | 7 200 | 0 | 21 529 | 22 834 | -6 | 30 092 |
| Leasingintäkter | 1 350 | 1 365 | -1 | 1 364 | -1 | 4 066 | 4 067 | 0 | 5 439 |
| Räntekostnader | -3 682 | -3 644 | 1 | -3 741 | -2 | -11 083 | -12 321 | -10 | -16 043 |
| Utdelningar | 269 | 3 518 | -92 | 253 | 6 | 5 329 | 6 566 | -19 | 8 028 |
| Provisionsintäkter | 2 785 | 2 887 | -4 | 2 754 | 1 | 8 577 | 9 193 | -7 | 12 258 |
| Provisionskostnader | - 639 | - 609 | 5 | - 711 | -10 | -2 079 | -2 326 | -11 | -3 058 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 239 | 1 119 | 11 | 807 | 54 | 3 183 | 2 275 | 40 | 3 428 |
| Övriga rörelseintäkter | 167 | 153 | 9 | 154 | 8 | 556 | 651 | -15 | 1 137 |
| Summa intäkter | 8 686 | 11 875 | -27 | 8 080 | 8 | 30 078 | 30 939 | -3 | 41 281 |
| Administrationskostnader | -3 661 | -3 943 | -7 | -3 230 | 13 | -11 130 | -10 097 | 10 | -13 458 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | -1 305 | -1 639 | -20 | -1 411 | -8 | -4 456 | -4 101 | 9 | -5 447 |
| Summa kostnader | -4 966 | -5 582 | -11 | -4 641 | 7 | -15 586 | -14 198 | 10 | -18 905 |
| Resultat före kreditförluster | 3 720 | 6 293 | -41 | 3 439 | 8 | 14 492 | 16 741 | -13 | 22 376 |
| Kreditförluster, netto | - 187 | - 233 | -20 | - 186 | 1 | - 541 | - 456 | 19 | - 520 |
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar1) | - 120 | - 890 | -87 | - 237 | -49 | -3 697 | - 662 | - 775 | |
| Rörelseresultat | 3 413 | 5 170 | -34 | 3 016 | 13 | 10 254 | 15 623 | -34 | 21 081 |
| Bokslutsdispositioner | 212 | 347 | -39 | - 308 | 555 | 519 | 7 | 781 | |
| Skatt | - 562 | - 475 | 18 | - 424 | 33 | -1 675 | -2 520 | -34 | -3 679 |
| Övriga skatter | 27 | -100 | 9 | 10 | -10 | - 138 | |||
| Nettoresultat | 3 063 | 5 069 | -40 | 2 284 | 34 | 9 143 | 13 632 | -33 | 18 045 |
1) Som en konsekvens av nedskriving av goodwill i SEB-koncenen har nedskrivning av aktier i dotterbolag skett i moderbolaget med 2 687 Mkr under första kvartalet 2016.
Totalresultat – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan–sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2016 | % | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Nettoresultat | 3 063 | 5 069 | -40 | 2 284 | 34 | 9 143 | 13 632 | -33 | 18 045 |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 1 059 -100 | - 4 | -100 | 1 114 | - 61 | - 423 | |||
| Kassaflödessäkringar | - 312 | - 216 | 44 | 141 | - 338 | - 104 | - 665 | ||
| Omräkning utländsk verksamhet | 36 | 12 | 200 | - 23 | 61 | - 7 | - 41 | ||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | - 276 | 855 | 114 | 837 | - 172 | -1 129 | |||
| Totalresultat | 2 787 | 5 924 | -53 | 2 398 | 16 | 9 980 | 13 460 | -26 | 16 916 |
| Aggregerad | 30 sep | 31 dec | 30 sep |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 227 651 | 55 712 | 116 627 |
| Utlåning till kreditinstitut | 247 666 | 166 267 | 248 172 |
| Utlåning till allmänheten | 1 205 867 | 1 080 438 | 1 109 048 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | 365 957 | 415 321 | 494 506 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 12 679 | 12 985 | 13 865 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 894 | 1 001 | 939 |
| Aktier och andelar i koncernföretag | 50 683 | 52 398 | 53 504 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 39 196 | 40 577 | 41 010 |
| Övriga tillgångar | 65 862 | 41 906 | 49 705 |
| Summa tillgångar | 2 216 455 | 1 866 605 | 2 127 376 |
| Skulder till kreditinstitut | 230 154 | 134 816 | 210 670 |
| In- och upplåning från allmänheten | 858 334 | 690 301 | 754 720 |
| Emitterade värdepapper | 698 900 | 632 403 | 703 866 |
| Finansiella skulder till verkligt värde | 202 895 | 202 791 | 236 056 |
| Övriga skulder | 73 286 | 53 532 | 72 190 |
| Avsättningar | 92 | 144 | 134 |
| Efterställda skulder | 32 708 | 31 372 | 32 718 |
| Obeskattade reserver | 23 466 | 23 466 | 23 103 |
| Totalt eget kapital | 96 620 | 97 780 | 93 919 |
| Summa skulder, obeskattade reserver och eget kapital | 2 216 455 | 1 866 605 | 2 127 376 |
| 1) Privatpersoners och mindre och medelstora företags inlåning som | |||
| täcks av insättningsgaranti | 114 191 | 111 990 | 116 090 |
| Privatpersoners och mindre och medelstora företags inlåning som | |||
| inte täcks av insättningsgaranti | 143 708 | 124 753 | 115 605 |
| Övrig in- och upplåning | 600 435 | 453 558 | 523 025 |
| Summa In- och upplåning från allmänheten | 858 334 | 690 301 | 754 720 |
Balansräkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Säkerheter ställda för egna skulder | 420 085 | 399 047 | 412 469 |
| Övriga ställda säkerheter | 139 827 | 135 864 | 132 962 |
| Ställda säkerheter | 559 912 | 534 911 | 545 431 |
| Ansvarsförbindelser | 90 926 | 87 798 | 90 573 |
| Åtaganden | 494 792 | 434 656 | 420 929 |
| Ansvarsförbindelse och åtaganden | 585 718 | 522 454 | 511 502 |
Kapitaltäckning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2015 |
| Tillgängligt kapital | |||
| Kärnprimärkapital | 97 002 | 91 951 | 91 666 |
| Primärkapital | 111 262 | 105 806 | 105 634 |
| Kapitalbas | 126 058 | 119 472 | 120 402 |
| Kapitalkrav | |||
| Riskexponeringsbelopp | 502 672 | 478 376 | 533 379 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 40 214 | 38 270 | 42 670 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 19,3% | 19,2% | 17,2% |
| Primärkapitalrelation | 22,1% | 22,1% | 19,8% |
| Total kapitalrelation | 25,1% | 25,0% | 22,6% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 3,13 | 3,12 | 2,82 |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 7,9% | 7,6% | 7,6% |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | 2,5% | 2,5% |
| varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert | 0,9% | 0,6% | 0,6% |
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 14,8% | 14,7% | 12,7% |
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Det internt bedömda kapitalkravet för moderbolaget uppgick till 45 miljarder kronor (44).
Definitioner
Räntabilitet på eget kapital
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt1 eget kapital.
Räntabilitet på eget kapital exklusive engångsposter Aktieägarnas andel av nettoresultatet exklusive engångsposter och därtill relaterad skatt dividerat med genomsnittligt1 eget kapital.
Räntabilitet på allokerat kapital
Rörelseresultat reducerat med en schablonskattesats per division dividerat med divisionens genomsnittliga 1 allokerade kapital.
Räntabilitet på totala tillgångar
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittlig1 balansomslutning.
Räntabilitet på riskexponeringsbelopp
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt1 riskexponeringsbelopp.
K/I-tal
Summa rörelsekostnader dividerat med summa rörelseintäkter.
K/I-tal exklusive engångsposter
Summa rörelsekostnader exklusive engångsposter dividerat med summa rörelseintäkter exklusive engångsposter.
Nettoresultat per aktie före utspädning
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt2 antal aktier före utspädning.
Nettoresultat per aktie efter utspädning
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt2 antal aktier efter utspädning. Den beräknade utspädningen är baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
Substansvärde per aktie
Eget kapital samt kapitaldelen av eventuella övervärden i innehav av räntebärande värdepapper och övervärden i livförsäkringsverksamheten, dividerat med antal aktier.
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med antal aktier.
Kreditförlustnivå
Kreditförluster, netto, dividerat med årets ingående balans för utlåning till allmänheten, utlåning till kreditinstitut samt kreditgarantier efter avdrag för specifika reserver, gruppvisa reserver och reserver för poster utanför balansräkningen.
Andel osäkra lånefordringar, brutto
Individuellt värderade osäkra lånefordringar, brutto, dividerat med summan av utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut före avdrag för reserver.
Andel osäkra lånefordringar, netto
Individuellt värderade osäkra lånefordringar, netto (efter avdrag för specifika reserver) dividerat med utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut efter avdrag för specifika reserver och gruppvisa reserver.
Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar
Specifika reserver dividerat med individuellt värderade osäkra lånefordringar.
Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar
Totala reserver (specifika reserver och gruppvisa reserver för individuellt värderade osäkra lånefordringar) dividerat med individuellt värderade osäkra lånefordringar.
Reserveringsgrad för portföljvärderade lån
Gruppvisa reserver för portföljvärderade lån dividerat med portföljvärderade lån oreglerade med mer än 60 dagar samt omstrukturerade lånefordringar.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar (Problemlån)
SEB:s benämning för lånefordringar som antingen bedöms vara osäkra eller oreglerade. Inkluderar individuellt värderade osäkra lånefordringar, portföljvärderade lån oreglerade med mer än 60 dagar samt omstrukturerade portföljvärderade lånefordringar (baserat på eftergifter enligt IFRS).
Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar Totala reserver (specifika, gruppvisa och reserver för poster utanför balansräkningen) dividerat med osäkra lån och oreglerade portföljfordringar.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i procent av utlåningen
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar dividerat med utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut före avdrag för reserveringar.
Engångsposter
I syfte att underlätta en jämförelse av SEB:s underliggande resultat mellan perioder, identifieras och beskrivs separat poster som ledningen bedömer vara av engångskaraktär.
Alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures, APM-mått) är finansiella mått över historisk eller framtida resultatutveckling, finansiell ställning eller kassaflöde som inte definieras i tillämpligt redovisningsregelverk (IFRS) eller i det fjärde kapitalkravsdirektivet (CRD IV) eller i EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR). Alternativa nyckeltal används av SEB när det är relevant för att följa upp och beskriva SEB:s finansiella situation och för att ge ytterligare användbar information till användarna av de finansiella rapporterna. Dessa mått är inte direkt jämförbara med liknande nyckeltal som presenteras av andra företag.
1 Ackumulerat genomsnitt från årets början, beräknat på månadsbasis.
2 Genomsnittligt antal beräknat på dagsbasis.
Definitioner
Enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR)
Riskexponeringsbelopp
Tillgångar och åtaganden utanför balansräkningen, riskvägda enligt kapitaltäckningsreglerna för kreditrisk och marknadsrisk. Operativa risker beräknas och uttrycks som riskvägda tillgångar. Gäller endast i den konsoliderade situationen, dvs. exklusive försäkringsverksamheten, och inte för exponeringar som har dragits av från kapitalbasen.
Kärnprimärkapital
Eget kapital exklusive föreslagen utdelning, uppskjuten skatt och immateriella tillgångar och vissa ytterligare justeringar enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR).
Primärkapital
Kärnprimärkapital inklusive vissa särskilt förlustabsorberande förlagslån, så kallat primärkapitaltillskott.
Supplementärkapital
Huvudsakligen förlagslån som inte uppfyller kraven för att få medräknas som primärkapitaltillskott.
Kapitalbas
Summan av primärkapital och supplementärkapital.
Kärnprimärkapitalrelation Kärnprimärkapital dividerat med riskexponeringsbelopp.
Primärkapitalrelation
Primärkapital dividerat med riskexponeringsbelopp.
Total kapitalrelation Kapitalbasen dividerat med riskexponeringsbelopp.
Bruttosoliditetsgrad
Primärkapitalet i förhållande till balansomslutningen plus vissa poster utanför balansräkningen omräknade med konverteringsfaktorer definierade i standardmetoden.
Likviditetstäckningsgrad (LCR)
Högkvalitativa likvida tillgångar i förhållande till ett beräknat nettolikviditetsutflöde under de kommande 30 kalenderdagarna.
Detta är SEB
| Vision | Att leverera tjänster i världsklass till våra kunder. |
|---|---|
| Vårt syfte | Vi är övertygade om att ett entreprenöriellt tänkande liksom innovativa företag behövs för att skapa en bättre värld. Vi finns för att göra det möjligt för dem att uppnå sina ambitioner och lyckas i såväl goda som svåra tider. |
| Vår övergripande ambition | Att vara den klart ledande nordiska banken för företag och institutioner och den bästa universalbanken i Sverige och Baltikum. |
| Vilka vi betjänar | 2 300 storföretag, 700 finansiella institutioner, 257 000 små- och medelstora företag och 1,3 miljoner privatpersoner är helkunder hos SEB i huvudsakligen åtta länder runt Östersjön. |
| Våra strategiska prioriteringar | Ledande kundupplevelser – Utveckla långsiktiga kundrelationer baserade på förtroende. Kunderna ska känna att den service och rådgivning som erbjuds bygger på insikt om deras behov, är lämpliga och tillgängliga på deras villkor och att SEB proaktivt delar med sig av sin kunskap för deras bästa. |
| Tillväxt inom styrkeområden – Arbeta för tillväxt i tre utvalda kärnområden – stora företag och finansiella institutioner, små och medelstora företag i Sverige och sparerbjudande till privatpersoner och företag. |
|
| Motståndskraft och flexibilitet – Upprätthålla motståndskraft och flexibilitet för att kunna anpassa verksamheten till rådande marknadsförhållanden. Motståndskraften baseras på kostnads- och kapitaleffektivitet. |
|
| Värderingar | SEB styrs av sin uppförandekod och sina värderingar: Kunden först, engagemang, samarbete och enkelhet. |
| Medarbetare | Cirka 15 300 skickliga medarbetare betjänar kunder från kontor i cirka 20 länder: i olika tidszoner för att tillhandahålla tillgänglighet och kunskap om de lokala marknaderna. |
| Historik | 160 år av affärer, förtroende och kunskapsutbyte. Banken har alltid tagit ansvar för en hållbar samhällsutveckling genom att stödja företagande, internationella kontakter och långsiktiga relationer. |
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska)