AI assistant
SEB — Interim / Quarterly Report 2015
Apr 23, 2015
2966_10-q_2015-04-23_71c59745-f4e2-407f-83ce-3853d712d27d.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari – mars 2015
STOCKHOLM 23 APRIL 2015
"Vi verkar i exceptionella tider, där negativa räntor har vänt upp och ner på ekonomiska sanningar. Det påverkar kundernas beteende. Även under dessa förhållanden ledde vår väldiversifierade affärsmix till att rörelseresultatet ökade."
Annika Falkengren
Delårsrapport – första kvartalet 2015
Procent 15,7 16,0 16,2 16,3 16,6 Kv1-14 Kv2-14 Kv3-14 Kv4-14 Kv1-15
Kärnprimärkapitalrelation (Basel III)
Resultat
(Jämfört med första kvartalet 2014)
- Rörelseresultatet uppgick till 5,8 mdr kr (4,9) och nettoresultatet uppgick till 4,7 mdr kr (3,9).
- Rörelseintäkterna uppgick till 11,6 mdr kr (10,4) och rörelsekostnaderna till 5,6 mdr kr (5,3).
- Kreditförluster, netto, uppgick till 0,2 mdr kr (0,3) och kreditförlustnivån var 0,05 procent (0,07).
- Räntabiliteten var 13,8 procent (12,6) och vinsten per aktie var 2:12 kr (1:77).
Volymer
(Jämfört med den 31 mars 2014)
- Utlåning till allmänheten uppgick till 1 417 mdr kr (1 330).
- Inlåning från allmänheten uppgick till 1 020 mdr kr (904).
- Förvaltat kapital uppgick till 1 832 mdr kr (1 504).
Kapital och likviditet
(Jämfört med den 31 mars 2014)
- Kärnprimärkapitalrelationen var 16,6 procent (15,7).
- Bruttosoliditetsgraden var 4,1 procent (4,1).
- Likviditetstäckningsgraden var 124 procent (137).
- Likviditetsreserven uppgick till 569 mdr kr och de totala likvida tillgångarna till 773 mdr kr.
Det har verkligen varit ett speciellt första kvartal där flera länder i Europa fått vänja sig vid negativa räntor. I Sverige blev Riksbanken den första centralbanken i världen att sänka sin formella styrränta till under noll. Den globala tillväxten går fortfarande inte i takt och det rådande ränteläget har lett till högre volatilitet i tillgångspriser och valutakurser. Dessutom har spänningarna ökat i och med oron för att Grekland ska lämna eurosamarbetet. Vi verkar i exceptionella tider, där negativa räntor har vänt upp och ner på ekonomiska sanningar. Det är en utveckling som manar till försiktighet. Det finns inga historieböcker att vända sig till.
Ett långsiktigt perspektiv är nyckeln till uthållig lönsamhet
SEB:s rörelseresultat ökade till 5,8 miljarder kronor, vilket återspeglar att vi steg för steg följer vår långsiktiga affärsplan. Vi har en stark tilltro till att kunderna uppskattar att vi vill bredda och fördjupa relationerna genom att vi tar ett långsiktigt perspektiv när vi erbjuder våra tjänster och finansiell rådgivning. I det första kvartalet förbättrades alla intäktsraderna. De totala rörelseintäkterna ökade med 11 procent jämfört med för ett år sedan och med 5 procent jämfört med det förra kvartalet (exklusive en engångsvinst i det fjärde kvartalet). Rörelsekostnaderna uppgick till 5,6 miljarder kronor, vilket är i linje med vårt kostnadstak om under 22,5 miljarder kronor per år för 2015 och 2016. Med en kärnprimärkapitalrelation på 16,6 procent uppgick räntabiliteten till 13,8 procent.
Stämningsläget i marknaderna påverkar kundernas beteende
Under de rådande förhållandena med negativa räntor i flera av SEB:s hemmamarknader förblev affärsläget dämpat. Liksom under de senaste kvartalen var företagens kreditefterfrågan låg såväl bland små som stora företag – med undantag för fastighetsrelaterade krediter. Även om storföretagen fortsatte att utnyttja obligationsmarknaden för finansiering, var den höga aktivitetsnivån inom företagstransaktioner som vi såg förra året nu säsongsmässigt lägre. Däremot ökade företagskundernas efterfrågan på säkrings- och riskhanteringsprodukter som ett resultat av den ökade volatiliteten på marknaderna.
Institutioner och privatkunder visade fortsatt stort intresse för aktiemarknaden, men var också mer benägna att efterfråga mer rådgivning. I Sverige påverkas bostadsmarknaden fortfarande av den starka urbaniseringstrenden. Bostadspriserna har fortsatt att öka och bolånemarknaden ökade med 6 procent under kvartalet. Under det senaste året har vi vuxit i linje med eller strax under marknaden. Vi har gått i spetsen för att skapa en starkare amorteringskultur och i det första kvartalet amorterades mer än 90 procent av alla nya lån med en belåningsgrad över 70 procent.
Kunderna väljer allt mer att möta oss digitalt. Detta kvartal besökte våra kunder i Sverige oss och utförde banktjänster mer än trettio miljoner gånger via våra mobila tjänster. Inom området långsiktigt sparande kan vi nu erbjuda digitala signaturer och skärmdelning när det gäller pensions- och livförsäkringsrådgivning.
De baltiska länderna visade fortsatt motståndskraft mot Ryssland-Ukrainakonflikten och importsanktionerna från Ryssland. Även om privatkonsumtionen är fortsatt stark, är låneefterfrågan generellt sett låg.
Hög kreditkvalitet
SEB är en företagsbank med hela två tredjedelar av kreditexponeringen mot företagskunder. Kunder som vi känner väl. Kreditkvaliteten var stabil och god med en kreditförlustnivå på 5 baspunkter. Reserveringsgraden var 55 procent.
Relationsbanken i vår del av världen
Vi investerar och lägger mer tid på våra kunder. Vi strävar kontinuerligt efter att med hög kostnads- och kapitaleffektivitet utveckla och investera i bättre erbjudanden för att möta kundernas långsiktiga behov. Detta fick vi ett kvitto på när Moody's nyligen publicerade sin översyn av ett antal banker. SEB:s ranking för den långfristiga seniora upplåningen är nu under översyn för en möjlig uppgradering till Aa3. För oss inom SEB handlar bankverksamheten om att ha ett långsiktigt perspektiv. Vi fortsätter att bygga motståndskraft i form av kapital och likviditet för att kunna betjäna våra kunder och möta deras behov i alla lägen. Vår inriktning att vara Relationsbanken i vår del av världen ligger fast – allt till gagn för våra kunder och aktieägare.
SEB Delårsrapport januari – mars 2015 3
Intäkter +11% Kostnader +4% Kv 1 2015
Räntabilitet 13,8%
Kärnprimärkapitalrelation 16,6%
Kv 1 2015
Rörelse- och nettoresultat
Rörelseresultatet uppgick till 5 790 Mkr (4 855) och nettoresultatet (efter skatt) uppgick till 4 651 Mkr (3 884).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna uppgick till 11 612 Mkr (10 443). Räntenettot ökade med 3 procent till 4 946 Mkr (4 818).
| Kv1 | Kv4 | Kv1 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 |
| Kunddrivet räntenetto | 4 559 | 4 703 | 4 638 |
| Räntenetto från övriga aktiviteter | 387 | 307 | 180 |
| Summa | 4 946 | 5 010 | 4 818 |
Riksbanken införde en negativ reporänta som uppgick till -0,25 procent vid utgången av kvartalet. Effekten av räntesänkningarna på det kunddrivna räntenettot från inlåning motverkades delvis av de ökade ut- och inlåningsvolymerna samt utlåningsmarginalerna. Det kunddrivna räntenettot minskade med 2 procent jämfört med första kvartalet 2014 och minskade med 144 Mkr jämfört med föregående kvartal.
Räntenettot från övriga aktiviteter ökade med 207 Mkr jämfört med första kvartalet 2014 och med 80 Mkr från föregående kvartal.
Provisionsnettot uppgick till 4 274 Mkr (3 728), en ökning med 546 Mkr, av vilket de prestationsrelaterade intäkternas andel ökade med 360 Mkr till 377 Mkr. Börsernas positiva utveckling och nettoinflödet av förvaltat kapital ledde till att provisionsnettot ökade. Aktivitetsnivån när det gäller företagstransaktioner (förvärv, fusioner, nyemissioner, börsintroduktioner, etc.) minskade något jämfört med det exceptionella fjärde kvartalet 2014.
Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade med 176 Mkr till 1 255 Mkr (1 079). Kunderna efterfrågade säkringsoch riskhanteringsprodukter inom ränte- och valutahandeln i allt större utsträckning. Marknadsvolatiliteterna återspeglade centralbankernas övergripande åtgärder, att centralbankerna i Sverige och Danmark infört negativa räntor och att centralbanken i Schweiz inte längre låste francen mot euron. Nettoresultatet ökade med 912 Mkr jämfört med det fjärde kvartalet 2014 som var ett kvartal med exceptionellt låg volatilitet och aktivitet.
Livförsäkringsintäkter, netto, ökade med 15 procent till 940 Mkr jämfört med i fjol (818). Ökningen berodde främst på högre fondvärden men premievolymerna ökade också, framför allt i Sverige. Inom traditionell försäkring i Sverige och Danmark ökade intäkterna också jämfört med förra året, på grund av de gynnsamma finansiella marknaderna.
Övriga intäkter, netto, uppgick till 197 Mkr (0) och bestod av säkringseffekter och andra poster. Jämfört med fjärde kvartalet 2014 minskade övriga intäkter med 90 procent, på grund av en realisationsvinst vid försäljningen av Euroline AB före årsskiftet.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna uppgick till 5 558 Mkr (5 338), en ökning med 4 procent jämfört med motsvarande kvartal 2014. Pensionskostnaderna ökade när diskonteringsräntan för pensionsskulden sänktes på grund av de fallande räntorna.
Rörelsekostnaderna ligger i nivå med det årliga kostnadstaket på 22,5 miljarder kronor som gäller för 2015 och 2016.
Kreditförlustreserveringar
Kreditförluster, netto uppgick till 188 Mkr (258). Kreditförlustnivån var 5 baspunkter (7).
Problemlånen uppgick till 11 004 Mkr (9 243). Problemlånen utgörs av individuellt värderade osäkra lånefordringar som uppgick till 7 264 Mkr, portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar, som uppgick till 3 523 Mkr och omstrukturerade lånefordringar som uppgick till 217 Mkr.
Den totala reserveringsgraden för individuellt värderade osäkra lånefordringar och den totala reserveringsgraden för problemlån var 57 (90) respektive 55 (73) procent. Reserveringarna för nya problemlån är lägre eftersom exponeringsrisken reduceras av säkerheter av god kvalitet.
Skatt
Den totala skattekostnaden var 1 139 Mkr (971).
SEB:s skattekostnad återspeglar att verksamheten bedrivs i ett flertal länder. I Sverige, som bidrar med 53 procent av rörelseresultatet, är skattesatsen 22 procent. Med hänsyn taget till hur intjäningen fördelas geografiskt, inklusive uppskjuten skatt och skattefria intäkter, blev den effektiva skattesatsen i det första kvartalet 20 procent. Det är i linje med SEB:s förväntade skattesats för året.
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till -401 Mkr (1 175).
Omvärderingen av de förmånsbestämda pensionsplanerna gav en negativ effekt på -767 Mkr, jämfört med en positiv effekt på 143 Mkr i det första kvartalet 2014. Nettoförändringen i värdet berodde dels på att diskonteringsräntan sänktes i Sverige och Tyskland, dels på en positiv omvärderingseffekt från tillgångarna i pensionsplanerna. I det första kvartalet sänktes diskonteringsräntan i Sverige till 1,6 procent (3,8) och i Tyskland till 1,4 procent (3,1).
Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen, till exempel kassaflödessäkringar och finansiella tillgångar som kan säljas, var positiv och uppgick till 366 Mkr (1 032). Den främsta orsaken var tillfälliga positiva effekter i kassaflödessäkringarna.
Jämförelsesiffrorna – inom parentes – avser första kvartalet 2014. Affärsvolymerna jämförs med den 31 mars 2014, om inget annat anges.
Affärsvolymer
Balansomslutningen per den 31 mars 2015 uppgick till 2 979 miljarder kronor (2 651). Utlåningen till allmänheten uppgick till 1 417 miljarder kronor, en ökning med 87 miljarder kronor jämfört med i fjol.
| Mar | Dec | Mar | |
|---|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2015 | 2014 | 2014 |
| Offentlig förvaltning | 56 | 50 | 53 |
| Hushåll | 519 | 519 | 499 |
| Företag | 712 | 689 | 660 |
| Repor | 108 | 76 | 96 |
| Skuldinstrument | 22 | 22 | 22 |
| Utlåning till allmänheten | 1 417 | 1 356 | 1 330 |
SEB:s totala kreditportfölj (där volymer i balansräkningen samt åtaganden utanför balansräkningen ingår) uppgick till 2 190 miljarder kronor (1 916). Jämfört med första kvartalet 2014 ökade hushållsvolymerna i den totala kreditportföljen med 25 miljarder kronor och krediter till företag och fastighetsförvaltning sammantaget ökade med 154 miljarder kronor. Ökningen på samma segment på 19 miljarder kronor sedan årsskiftet berodde främst på den svagare kronan.
Inlåningen från allmänheten uppgick till 1 020 miljarder kronor, en ökning med 116 miljarder kronor jämfört med för ett år sedan.
| Mar | Dec | Mar | |
|---|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2015 | 2014 | 2014 |
| Offentlig förvaltning | 79 | 62 | 79 |
| Hushåll | 246 | 246 | 224 |
| Företag | 690 | 629 | 591 |
| Repor | 5 | 6 | 10 |
| In- och upplåning från allmänheten | 1 020 | 943 | 904 |
Jämfört med den 31 mars 2014 ökade hushållsinlåningen med 22 miljarder kronor men var oförändrad jämfört med årsskiftet 2014. Företagsinlåningen ökade med 99 miljarder kronor jämfört med 31 mars 2014, delvis beroende på valutaeffekter.
I slutet av kvartalet uppgick det förvaltade kapitalet till 1 832 miljarder kronor (1 504) och vid årsskiftet 2014 var kapitalet 1 708 miljarder kronor. Nettoinflödet sedan årsskiftet var 25 miljarder kronor medan marknadsvärdet ökade med 99 miljarder kronor.
Depåförvaringsvolymen uppgick till 7 603 miljarder kronor (6 003).
Marknadsrisk
Aktiviteterna i handelslagret drivs av kundernas efterfrågan och har låg risk.
Value-at-Risk (VaR) i handelslagret var i snitt 114 Mkr under kvartalet (108 i snitt motsvarande kvartal 2014). I genomsnitt förväntas koncernen, med 99 procents sannolikhet, inte förlora mer än detta belopp under en period på tio handelsdagar. Marknadsvolatiliteter som hade sitt ursprung i centralbankernas olika åtgärder, de negativa räntorna och försvaret av den danska kronans koppling till euron ledde till att VaR ökade under det första kvartalet.
Likviditet och långfristig upplåning
Relationen mellan ut- och inlåning var 127 procent (136), exklusive skuldinstrument och repor. Under kvartalet förföll 13 miljarder kronor i långfristig upplåning (inklusive 8 miljarder kronor i primärkapitaltillskott) och 14 miljarder kronor emitterades. 85 procent av nyemissionerna bestod av säkerställda obligationer och 15 procent av seniora obligationer.
Vid slutet av kvartalet uppgick likviditetsreserven till 569 miljarder kronor. Likvida tillgångar, som bland annat omfattar handelslagret och outnyttjat utrymme för säkerställda obligationer, uppgick till 773 miljarder kronor totalt.
Finansinspektionen kräver att likviditetstäckningsgraden (beräknat enligt för Sverige anpassade regler) skall vara minst 100 procent, totalt, samt i euro respektive US-dollar. Vid slutet av första kvartalet uppgick likviditetstäckningsgraden till 124 procent (137) och till 254 respektive 135 procent för USdollar och euro.
Bankens ambition är att alltid ha en stabil finansiering. SEB:s interna strukturella likviditetsmått, core gap, som mäter relationen mellan stabil finansiering och tillgångar som inte är likvida, var 109 procent.
Rating
I mars 2015 förändrade Moody's ett antal bankers kreditbetyg, också SEB:s, vars långfristiga kreditbetyg för senior upplåning nu rankas av Moody's som A1 med positiva utsikter. Denna rating är under översyn för en möjlig uppgradering till Aa3, baserat på SEB:s egen förbättrade kreditvärdighet.
Fitch rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till A+ med positiva utsikter. Fitch anser att SEB:s lönsamhet och riskprofil alltmer liknar de banker som rankas som AA-.
Standard & Poor's utsikter för SEB:s långfristiga kreditbetyg för senior upplåning, som nu rankas till A+, är negativa. Det beror på Standard & Poor's syn på hur EUdirektivet om återhämtning och avveckling av banker samt förordningen om en EU-gemensam bankakut påverkar kreditinstitut inom EU.
Kapitalposition
Finansinspektionen publicerar sina framtida förväntade kapitalkrav på bankerna kvartalsvis. I januari 2015 var kravet på SEB en kärnprimärkapitalrelation på 15,6 procent samt en totalkapitalrelation på 20,1 procent.
Följande tabell visar riskexponeringsbeloppet och kapitalrelationerna enligt Basel III.
| Mar | Dec | Mar | |
|---|---|---|---|
| Kapitalkrav, Basel III | 2015 | 2014 | 2014 |
| Riskexponeringsbelopp, mdr kr | 623 | 617 | 588 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 16,6 | 16,3 | 15,7 |
| Primärkapitalrelation, % | 18,8 | 19,5 | 17,6 |
| Total kapitalrelation, % | 21,1 | 22,2 | 18,7 |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 4,1 | 4,8 | 4,1 |
Riskexponeringsbeloppet ökade med 35 miljarder kronor jämfört med 31 mars 2014 och med 6 miljarder sedan årsskiftet. Under det första kvartalet ledde valutaeffekter till att riskexponeringsbeloppet ökade med 5 miljarder kronor.
Kärnprimärkapitalrelationen förbättrades med 0,9 procentenheter jämfört med för ett år sedan och med 0,3 procentenheter sedan årsskiftet, primärt på grund av nettoresultatet.
Den totala kapitalrelationen minskade jämfört med årsskiftet på grund av återköp av två primärkapitaltillskott i mars. Återköpen var förfinansierade av ett primärkapitaltillskott emitterat enligt CRR/CRD IV på 1,1 miljarder US-dollar i november 2014.
Långsiktiga finansiella mål
SEB:s långsiktiga finansiella mål är att:
- utdelningen per aktie skall vara 40 procent eller mer av vinst per aktie varje år,
- upprätthålla en kärnprimärkapitalrelation som är cirka 1,5 procentenheter högre än gällande kapitalkrav från Finansinspektionen, och
- skapa en konkurrenskraftig avkastning på kapitalet.
Banken strävar över tid efter att nå en uthållig lönsamhet på 15 procent.
Det nuvarande förväntade kapitalkravet är 15,6 procent. Finansinspektionens kapitalkrav träder i kraft i sin helhet under den senare delen av 2015. Baserat på bankens nuvarande uppfattning om kraven och på bankens balansräkning per den 31 december 2014, uppskattas SEB:s kapitalmål för kärnprimärkapitalrelationen, pro forma, till cirka 17 procent för att kunna möta målet på 1,5 procentenheters marginal över myndighetskravet.
Risker och osäkerhetsfaktorer
SEB tar kredit-, marknads-, likviditets-, IT och operationella samt livförsäkringsrisker. Koncernens riskstruktur och dess risk-, likviditets- och kapitalhantering beskrivs mer detaljerat i SEB:s årsredovisning för 2014 (sidorna 28-33) och i 'Capital Adequacy and Risk Management Report' för 2014 (på engelska). Ytterligare information finns i Fact Book (på engelska) som publiceras kvartalsvis.
Det makroekonomiska läget är fortfarande osäkert, stora globala obalanser kvarstår och om centralbankerna minskar likviditetsstödet till de finansiella marknaderna kan svårbedömda direkta och indirekta effekter uppstå. Osäkerheten på marknaderna har påverkats av den geopolitiska utvecklingen i Ukraina och Mellanöstern och osäkerheten runt utvecklingen av oljepriserna. I tillägg finns det en osäkerhet om det nuvarande läget med låga eller negativa räntor förlängs, framförallt runt de finansiella och praktiska effekterna av de negativa räntorna.
Anpassningar i internredovisningen
SEB har sedan 2012 gradvis anpassat internrapporteringen så att Basel-III kraven ska vara helt inarbetade i verksamheten. Under 2012, 2013 och 2014 allokerades 16, 23 respektive 10
miljarder kronor till divisionerna från den centrala funktionen – totalt 49 miljarder kronor. 2015 fördelades ytterligare 17 miljarder kronor ut.
Avyttring av SEB Asset Management AG
I mars tecknade SEB ett avtal om att avyttra sin tyska fastighetsförvaltningsverksamhet, SEB Asset Management AG, till Savills plc., en engelsk fastighetsförvaltare, för en kontantersättning på upp till 21,5 miljoner euro. SEB Asset Management AG förvaltar tillgångar värda cirka 10 miljarder euro för investerares räkning. Försäljningen är villkorad av myndighetstillstånd och avslut förväntas äga rum runt halvårsskiftet 2015. Transaktionen får ingen väsentlig påverkan på SEB:s resultat och kapitaltäckning, före allokering av goodwill.
Förvärv och överlåtelse av aktier
Med stöd av årsstämmans bemyndigande till styrelsen den 25 mars 2015 att besluta om förvärv och överlåtelse av egna aktier för SEB:s långfristiga aktiebaserade program, har styrelsen beslutat att högst 40,5 miljoner aktier av serie A kan förvärvas och överlåtas. Transaktionerna kan ske vid ett eller flera tillfällen under tiden fram till årsstämman år 2016.
Se www.sebgroup.com/sv för ytterligare information.
Stockholm den 23 april 2015
Verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten för första kvartalet 2015 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Annika Falkengren Verkställande direktör och koncernchef
Presskonferens och sändning via nätet
Presskonferensen kl. 9.30 den 23 april 2015 på Kungsträdgårdsgatan 8 med VD och koncernchef Annika Falkengren kan följas i direktsändning på svenska på www.sebgroup.com/sv/ir och samtidigt tolkad till engelska på www.sebgroup.com/ir. Där finns den också tillgänglig i efterhand.
Telefonkonferens
Telefonkonferensen som äger rum kl. 13.00 den 23 april 2015, med VD och koncernchef Annika Falkengren, ekonomioch finansdirektör Jan Erik Back och chefen för Investor Relations Jonas Söderberg, är tillgänglig på telefonnummer +44(0)20 7162 0177 eller +46(0)8 5052 0114, konferens-ID: 952623 (inringning minst tio minuter i förväg). Konferensen är även tillgänglig i efterhand på www.sebgroup.com/sv/ir.
Finansiell kalender
| 14 juli 2015 | Delårsrapport januari-juni 2015 |
|---|---|
| 21 oktober 2015 | Delårsrapport januari-september 2015 |
Ytterligare upplysningar lämnas av:
Jan Erik Back, ekonomi- och finansdirektör Tel: 08-22 19 00 Jonas Söderberg, chef Investor Relations Tel: 08-763 83 19, mobil 073-521 02 66 Viveka Hirdman-Ryrberg, informationsdirektör Tel. 08-763 85 77, mobil 070-550 35 00
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) 106 40 Stockholm Telefon: 0771-62 10 00 www.sebgroup.com/sv Organisationsnummer: 502032-9081
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska).
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EU. Därutöver tillämpas lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Kompletterande redovisningsregler för koncerner (RFR 1). Moderbolaget har upprättat delårsrapporten i enlighet med lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitutioner och värdepappersbolag. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Redovisning för juridiska personer (RFR 2) tillämpats.
Från och med räkenskapsåret 2015 träder förtydliganden av flera standarder i kraft. Dels förtydligas IAS 19 Ersättningar till anställda avseende avgifter från anställda i förmånsbestämda planer, dels förtydligar ett uttalande från IFRIC när en skyldighet att betala statliga avgifter som redovisas enligt IAS 37 Avsättningar, eventualförpliktelser och eventualtillgångar ska redovisas som en skuld. Ett flertal standarder har också förtydligats inom ramen för de årliga förbättringarna för perioderna 2010-2012 och 2011-2013. Ändringarna har inte haft någon väsentlig effekt på koncernens finansiella rapporter eller på kapitaltäckning och stora exponeringar.
I alla övriga väsentliga aspekter, är koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper och beräkningsgrunder samt presentation oförändrade jämfört med årsredovisningen 2014.
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) för perioden 1 januari 2015 till 31 mars 2015. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements, ISRE 2410, Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag samt för moderbolagets del i enlighet med Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.
Stockholm den 23 april 2015 PricewaterhouseCoopers AB
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig
Peter Nyllinge Magnus Svensson Henryson
SEB-koncernen
Resultaträkning – SEB-koncernen
| Mkr 2015 2014 2015 2014 2014 % % Räntenetto 4 946 5 010 -1 4 946 4 818 3 19 943 Provisionsnetto 4 274 4 553 -6 4 274 3 728 15 16 306 Nettoresultat av finansiella transaktioner 1 255 343 1 255 1 079 16 2 921 Livförsäkringsintäkter, netto 940 854 10 940 818 15 3 345 Övriga intäkter, netto 197 2 003 -90 197 0 4 421 Summa rörelseintäkter 11 612 12 763 11 612 10 443 46 936 -9 11 Personalkostnader -3 556 -3 414 4 -3 556 -3 461 3 -13 760 Övriga kostnader -1 523 -1 781 -14 -1 523 -1 431 6 -6 310 Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar - 479 - 596 -20 - 479 - 446 7 -2 073 Summa rörelsekostnader -5 558 -5 791 -5 558 -5 338 -22 143 -4 4 Resultat före kreditförluster 6 054 6 972 6 054 5 105 24 793 -13 19 Vinster och förluster från materiella och immateriella tillgångar - 76 - 85 -11 - 76 8 - 121 Kreditförluster, netto - 188 - 310 -39 - 188 - 258 -27 -1 324 Rörelseresultat 5 790 6 577 5 790 4 855 23 348 -12 19 Skatt -1 139 - 889 28 -1 139 - 971 17 -4 129 Nettoresultat 4 651 5 688 4 651 3 884 19 219 -18 20 Minoritetens andel 1 |
Kv1 | Kv4 | Jan - mar | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktieägarnas andel | 4 651 | 5 688 | -18 | 4 651 | 3 884 | 20 | 19 218 | |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 2:12 2:60 2:12 1:77 8:79 |
||||||||
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr 2:11 2:58 2:11 1:76 8:73 |
Totalresultat – SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Jan - mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | Helår 2014 |
| Nettoresultat | 4 651 | 5 688 | -18 | 4 651 | 3 884 | 20 | 19 219 |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 95 | 132 | -28 | 95 | 407 | -77 | - 11 |
| Kassaflödessäkringar | 498 | 945 | -47 | 498 | 646 | -23 | 3 094 |
| Omräkning utländsk verksamhet | - 227 | 398 | -157 | - 227 | - 21 | 647 | |
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||
| Förmånsbestämda pensionsplaner | - 767 | - 990 | -23 | - 767 | 143 | -2 700 | |
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | - 401 | 485 | - 183 | - 401 | 1 175 | - 134 | 1 030 |
| Totalresultat | 4 250 | 6 173 | - 31 | 4 250 | 5 059 | - 16 | 20 249 |
| Minoritetens andel | - 2 | -100 | 1 | -100 | |||
| Aktieägarnas andel | 4 250 | 6 175 | -31 | 4 250 | 5 058 | -16 | 20 249 |
Balansräkning – SEB-koncernen
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 202 537 | 103 098 | 244 830 |
| Övrig utlåning till centralbanker | 1 714 | 16 817 | 8 078 |
| Utlåning till övriga kreditinstitut1) | 117 977 | 90 945 | 114 412 |
| Utlåning till allmänheten | 1 417 342 | 1 355 680 | 1 329 801 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde2) | 1 104 539 | 936 844 | 824 998 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas2) | 43 892 | 46 014 | 48 776 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall2) | 90 | 91 | 87 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 1 400 | 841 | |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 155 | 1 251 | 1 320 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 26 890 | 27 524 | 29 102 |
| Övriga tillgångar | 61 680 | 62 141 | 49 921 |
| Summa tillgångar | 2 979 216 | 2 641 246 | 2 651 325 |
| Skulder till centralbanker och kreditinstitut | 211 439 | 115 186 | 210 060 |
| In- och upplåning från allmänheten | 1 020 177 | 943 114 | 903 706 |
| Skulder till försäkringstagare | 389 547 | 364 354 | 322 769 |
| Emitterade värdepapper | 736 605 | 689 863 | 767 194 |
| Övriga finansiella skulder till verkligt värde | 360 673 | 280 763 | 227 113 |
| Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning | 240 | ||
| Övriga skulder | 95 571 | 70 257 | 78 706 |
| Avsättningar | 3 167 | 2 868 | 2 196 |
| Efterställda skulder | 33 113 | 40 265 | 20 497 |
| Totalt eget kapital | 128 684 | 134 576 | 119 084 |
| Summa skulder och eget kapital | 2 979 216 | 2 641 246 | 2 651 325 |
1) Utlåning till kreditinstitut samt likvida placeringar hos andra direkta deltagare i system för överföring av betalningar mellan banker.
2) Varav obligationer och andra räntebärande värdepapper: SEK 406 244m (343 964/471,398).
En balansräkning med mer detaljerad information finns i Fact Book.
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – SEB-koncernen
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 |
| Säkerheter ställda för egna skulder1) | 591 323 | 437 991 | 401 523 |
| Säkerheter ställda för skulder till försäkringstagarna | 389 547 | 364 354 | 322 768 |
| För egna skulder ställda säkerheter | 980 870 | 802 345 | 724 291 |
| Övriga ställda säkerheter2) | 173 880 | 127 792 | 137 206 |
| Ansvarsförbindelser | 115 290 | 116 566 | 100 331 |
| Åtaganden | 710 597 | 559 575 | 531 109 |
1) Varav tillgångar pantsatta för säkerställda obligationer 366 370 Mkr (359 276/348 147).
2) Värdepapperslån 85 151 Mkr (51 722/74 198) och pantsatta men ej utnyttjade obligationer 79 435 Mkr (73 496/63 008).
Nyckeltal - SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Jan - mar | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2014 | |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 13,81 | 17,26 | 13,81 | 12,62 | 15,25 |
| Räntabilitet på totala tillgångar, % | 0,64 | 0,81 | 0,64 | 0,60 | 0,71 |
| Räntabilitet på riskexponeringsbelopp, % | 2,99 | 3,79 | 2,99 | 2,64 | 3,23 |
| K/I-tal | 0,48 | 0,45 | 0,48 | 0,51 | 0,47 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 2:12 | 2:60 | 2:12 | 1:77 | 8:79 |
| Vägt antal aktier, miljoner1) | 2 189 | 2 191 | 2 189 | 2 190 | 2 187 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 2:11 | 2:58 | 2:11 | 1:76 | 8:73 |
| Vägt antal aktier efter utspädning, miljoner2) | 2 202 | 2 204 | 2 202 | 2 207 | 2 202 |
| Substansvärde per aktie, kr | 66:22 | 68:13 | 66:22 | 60:45 | 68:13 |
| Eget kapital per aktie, kr | 58:76 | 61:47 | 58:76 | 54:60 | 61:47 |
| Aktieägarnas kapital, genomsnitt miljarder kr | 134,7 | 131,8 | 134,7 | 123,1 | 126,1 |
| Kreditförlustnivå, % | 0,05 | 0,09 | 0,05 | 0,07 | 0,09 |
| Likviditetstäckningsgraden3), % | 124 | 115 | 124 | 137 | 115 |
| Kapitalkrav, Basel III: | |||||
| Riskexponeringsbelopp, Mkr | 623 454 | 616 531 | 623 454 | 587 503 | 616 531 |
| Uttryckt som kapitalkrav, Mkr | 49 874 | 49 322 | 49 874 | 47 000 | 49 322 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 16,6 | 16,3 | 16,6 | 15,7 | 16,3 |
| Primärkapitalrelation, % | 18,8 | 19,5 | 18,8 | 17,6 | 19,5 |
| Total kapitalrelation, % | 21,1 | 22,2 | 21,1 | 18,7 | 22,2 |
| Antal befattningar4) | 15 695 | 15 910 | 15 732 | 15 620 | 15 714 |
| Depåförvaring, miljarder kronor | 7 603 | 6 763 | 7 603 | 6 003 | 6 763 |
| Förvaltat kapital, miljarder kronor | 1 832 | 1 708 | 1 832 | 1 504 | 1 708 |
1) Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 5,495,862 A-aktier för de långsiktiga aktieprogrammen vid årsskiftet 2014. Under 2015 har 842 112 aktier sålts. Per 31 mars 2015 ägde SEB således 4 653 750 A-aktier till ett marknadsvärde av 470 Mkr.
2) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
3) Enligt vid varje tidpunkt gällande regler från Finansinspektionen.
4) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
I SEB:s Fact Book, finns denna tabell tillgänglig (på engelska) med nio kvartals historik.
Resultaträkning kvartalsvis - SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Kv3 | Kv2 | Kv1 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 | 2014 | 2014 |
| Räntenetto | 4 946 | 5 010 | 5 172 | 4 943 | 4 818 |
| Provisionsnetto | 4 274 | 4 553 | 3 814 | 4 211 | 3 728 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 255 | 343 | 654 | 845 | 1 079 |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 940 | 854 | 829 | 844 | 818 |
| Övriga intäkter, netto | 197 | 2 003 | 2 184 | 234 | 0 |
| Summa rörelseintäkter | 11 612 | 12 763 | 12 653 | 11 077 | 10 443 |
| Personalkostnader | -3 556 | -3 414 | -3 392 | -3 493 | -3 461 |
| Övriga kostnader | -1 523 | -1 781 | -1 549 | -1 549 | -1 431 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||
| tillgångar | - 479 | - 596 | - 554 | - 477 | - 446 |
| Summa rörelsekostnader | -5 558 | -5 791 | -5 495 | -5 519 | -5 338 |
| Resultat före kreditförluster | 6 054 | 6 972 | 7 158 | 5 558 | 5 105 |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella | |||||
| tillgångar | - 76 | - 85 | - 20 | - 24 | 8 |
| Kreditförluster, netto | - 188 | - 310 | - 473 | - 283 | - 258 |
| Rörelseresultat | 5 790 | 6 577 | 6 665 | 5 251 | 4 855 |
| Skatt | -1 139 | - 889 | -1 192 | -1 077 | - 971 |
| Nettoresultat | 4 651 | 5 688 | 5 473 | 4 174 | 3 884 |
| Minoritetens andel | 1 | ||||
| Aktieägarnas andel | 4 651 | 5 688 | 5 472 | 4 174 | 3 884 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 2:12 | 2:60 | 2:50 | 1:90 | 1:77 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 2:11 | 2:58 | 2:48 | 1:89 | 1:76 |
Resultaträkning per division – SEB-koncernen
| Stora | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| företag & | Kontors | Kapital | Elimine | SEB | ||||
| Jan-mar 2015, Mkr | Institutioner | rörelsen | förvaltning | Liv | Baltikum | Övrigt | ringar | koncernen |
| Räntenetto | 2 070 | 1 898 | 148 | - 10 | 515 | 334 | - 9 | 4 946 |
| Provisionsnetto | 1 286 | 1 143 | 1 289 | 264 | 5 | 287 | 4 274 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 227 | 89 | 52 | 86 | - 199 | 1 255 | ||
| Livförsäkringsintäkter, netto | 1 377 | - 437 | 940 | |||||
| Övriga intäkter, netto | 63 | 4 | 9 | - 7 | 130 | - 2 | 197 | |
| Summa rörelseintäkter | 4 646 | 3 134 | 1 498 | 1 367 | 858 | 270 | - 161 | 11 612 |
| Personalkostnader | - 932 | - 705 | - 340 | - 317 | - 179 | -1 093 | 10 | -3 556 |
| Övriga kostnader | -1 195 | - 723 | - 333 | - 103 | - 242 | 922 | 151 | -1 523 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | ||||||||
| tillgångar | - 23 | - 18 | - 9 | - 245 | - 19 | - 165 | - 479 | |
| Summa rörelsekostnader | -2 150 | -1 446 | - 682 | - 665 | - 440 | - 336 | 161 | -5 558 |
| Resultat före kreditförluster | 2 496 | 1 688 | 816 | 702 | 418 | - 66 | 6 054 | |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella | ||||||||
| tillgångar | - 76 | - 76 | ||||||
| Kreditförluster, netto | - 93 | - 105 | 1 | 9 | - 188 | |||
| Rörelseresultat | 2 403 | 1 583 | 817 | 702 | 351 | - 66 | 5 790 |
SEB:s marknader
SEB tillhandahåller ett brett utbud av finansiella tjänster och rådgivning i Sverige och i de baltiska länderna. I Danmark, Finland, Norge och Tyskland har verksamheten en stark inriktning på företagsaffären och investment banking, utifrån ett fullservicekoncept till företagskunder och institutioner. Därutöver betjänar SEB företagskunder och institutioner genom sitt internationella nätverk.
Resultat fördelat per land
| Fördelning landvis jan -mar | Rörelseresultat | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa rörelseintäkter | Summa rörelsekostnader | Rörelseresultat | i lokal valuta | |||||||||
| Mkr | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % |
| Sverige | 6 815 | 6 040 | 13 | -3 607 | -3 552 | 2 | 3 067 | 2 331 | 32 | 3 067 | 2 331 | 32 |
| Norge | 821 | 788 | 4 | - 219 | - 222 | - 1 | 586 | 554 | 6 | 545 | 522 | 4 |
| Danmark | 1 054 | 829 | 27 | - 311 | - 256 | 21 | 732 | 563 | 30 | 581 | 475 | 22 |
| Finland | 465 | 411 | 13 | - 191 | - 169 | 13 | 274 | 240 | 14 | 29 | 27 | 7 |
| Tyskland1) | 668 | 737 | - 9 | - 401 | - 396 | 1 | 267 | 338 | - 21 | 28 | 38 | - 26 |
| Estland | 328 | 299 | 10 | - 144 | - 127 | 13 | 211 | 187 | 13 | 22 | 21 | 5 |
| Lettland | 236 | 243 | - 3 | - 129 | - 123 | 5 | 96 | 78 | 23 | 10 | 9 | 11 |
| Litauen | 398 | 388 | 3 | - 190 | - 186 | 2 | 126 | 167 | - 25 | 13 | 19 | - 32 |
| Övriga länder och elimineringar | 827 | 708 | 17 | - 366 | - 307 | 19 | 431 | 397 | 9 | |||
| Totalt | 11 612 | 10 443 | 11 | -5 558 | -5 338 | 4 | 5 790 | 4 855 | 19 |
1) Exklusive treasuryverksamhet.
- Den strategiska inriktningen på expansion i Norden och Tyskland fortsatte
- Förvärven av kortportföljer i Norge och Finland fick positiva effekter
- Lönsamheten för den totala verksamheten i Baltikum ökade
Kommentarer till det första kvartalet
I Sverige utgjorde rörelseresultatet 53 procent av koncerntotalen och ökade med 736 Mkr till 3 067 Mkr jämfört med första kvartalet 2014. Fortsatt tillväxt i både företagsoch privatmarknadssegmenten gav högre ut- och inlåningsvolymer och en stark tillväxt i räntenettot. Kvartalets prestationsrelaterade intäkter var höga. Rörelsekostnaderna ökade med 2 procent.
I Norge ökade rörelseresultatet med 6 procent jämfört med första kvartalet 2014. Året började säsongsmässigt försiktigare men ett antal aktiviteter och slutförda transaktioner gjorde att rörelseintäkterna ökade med 4 procent jämfört med samma period 2014. Investment banking förbättrades och förvärvet av DNB:s företagskortportfölj bidrog positivt. I rörelseintäkterna ingick ett stabilt räntenetto från nya volymer samt ett högre provisionsnetto.
I Danmark ökade affärsvolymerna med både befintliga och nya kunder inom Markets, Corporate Banking och Kapitalförvaltning. Inom Livförsäkringsverksamheten var avkastningen på investeringar hög. Rörelsekostnaderna 2014 påverkades av positiva engångsbelopp, medan den underliggande kostnadsnivån var oförändrad. Allt detta ledde
till att rörelseresultatet ökade med 30 procent jämfört med samma kvartal förra året.
Finland fokuserade på att expandera affären med de befintliga kunderna. Rörelseresultatet upprätthölls av stabila underliggande intäkter med engångseffekter från några större affärer som slutfördes under kvartalet. Förvärvet av kortportföljer från Nets fick en positiv effekt. Rörelseresultatet ökade med 14 procent jämfört med första kvartalet 2014.
I Tyskland var rörelseresultatet 71 Mkr lägre än motsvarande kvartal förra året. En ränteskuld på äldre momsbetalningar utgjorde en engångseffekt. Den underliggande affärsverksamheten förbättrades och Markets var mer aktivt men företagen var mindre aktiva än det fjärde kvartalet 2014. SEB tecknade ett avtal om att sälja fastighetsförvaltningen, SEB Asset Management AG, till Savills plc. (se sid 6).
Verksamheten i Baltikum var motståndskraftig i relation till utvecklingen i Ryssland. I Litauen fungerade verksamheten väl efter konverteringen till euro vid årsskiftet. Se vidare informationen om Division Baltikum.
Stora Företag & Institutioner
Stora Företag & Institutioner erbjuder affärsbank- och investmentbanktjänster riktade till stora företag och institutioner, främst i Norden och Tyskland. Kunderna betjänas också genom en omfattande internationell närvaro.
Resultaträkning
| Kv1 | Kv4 | Jan-mar | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 |
| Räntenetto | 2 070 | 2 005 | 3 | 2 070 | 2 019 | 3 | 8 315 |
| Provisionsnetto | 1 286 | 1 811 | - 29 | 1 286 | 1 405 | - 8 | 6 169 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 227 | 441 | 178 | 1 227 | 968 | 27 | 2 817 |
| Övriga intäkter, netto | 63 | 102 | - 38 | 63 | - 37 | 808 | |
| Summa rörelseintäkter | 4 646 | 4 359 | 7 | 4 646 | 4 355 | 7 | 18 109 |
| Personalkostnader | - 932 | - 922 | 1 | - 932 | - 892 | 4 | -3 654 |
| Övriga kostnader | -1 195 | -1 149 | 4 | -1 195 | -1 154 | 4 | -4 624 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | - 23 | - 33 | - 30 | - 23 | - 32 | - 28 | - 126 |
| Summa rörelsekostnader | -2 150 | -2 104 | 2 | -2 150 | -2 078 | 3 | -8 404 |
| Resultat före kreditförluster | 2 496 | 2 255 | 11 | 2 496 | 2 277 | 10 | 9 705 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | - 1 | - 100 | - 13 | ||||
| Kreditförluster, netto | - 93 | - 86 | 8 | - 93 | - 52 | 79 | - 604 |
| Rörelseresultat | 2 403 | 2 168 | 11 | 2 403 | 2 225 | 8 | 9 088 |
| K/I-tal | 0,46 | 0,48 | 0,46 | 0,48 | 0,46 | ||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 61,6 | 52,4 | 61,6 | 50,7 | 52,3 | ||
| Räntabilitet, % | 12,0 | 12,7 | 12,0 | 13,5 | 13,4 | ||
| Antal befattningar1) | 2 208 | 2 224 | 2 219 | 2 199 | 2 212 |
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Rörelseresultatet ökade med 8 procent
- I den volatila marknaden efterfrågade kunderna produkter för säkringsarrangemang och riskhantering
- Negativa räntor i Sverige
Kommentarer till det första kvartalet
ECB:s stimulansåtgärder ökade optimismen i eurozonen. USA var något mindre optimistiskt, men återhämtningen fortsatte. De nordiska ekonomierna gynnades av bättre utsikter i eurozonen men varje land hade fortsatt sina egna utmaningar. Centralbankerna vidtog ovanliga åtgärder så som negativa räntor i Sverige, och sedan tidigare i Danmark och Schweiz.
Centralbankernas åtgärder fortsatte att förändra de finansiella marknaderna och gjorde att kunderna allt mer efterfrågade riskhanteringsprodukter. SEB:s affärsmodell att vara en finansiell rådgivare med ett fullservicerbjudande fungerade väl i denna miljö. Effekterna av de negativa räntorna började arbetas in i affärsmodellen.
Rörelseintäkterna för det första kvartalet uppgick till 4 646 Mkr, en ökning med 7 procent gentemot motsvarande period föregående år. Detta drevs primärt av en ökad efterfrågan på valuta- och ränteprodukter. Rörelsekostnaderna ökade med 3 procent till 2 150 Mkr (2 078), huvudsakligen på grund av valutaeffekter. Kreditförlusterna uppgick till 93 Mkr (52) vilket avspeglade en fortsatt god kreditkvalitet och motsvarade en kreditförlustnivå på 6 baspunkter. Rörelseresultatet uppgick till 2 403 Mkr, en ökning på 8 procent gentemot första kvartalet föregående år.
Markets intäkter ökade jämfört med motsvarande period föregående år. Kunderna efterfrågade säkringsarrangemang och riskhanteringsprodukter för att hantera de högre volatilitetsnivåerna. De uppstod efter centralbankernas åtgärder som omfattade såväl negativa räntor som valutapeggar och påverkade både ränte- och valutahandeln. De aktierelaterade områdena fortsatte att dra nytta av aktivitetsnivån på primärmarknaden men redovisade något lägre intäktsnivåer. Transaction Bankings resultat var i linje med första kvartalet föregående år trots ett utmanande läge. Volymtillväxt kompenserade för lägre och i vissa fall negativa räntor. Depåförvaringsvolymen uppgick till 7 603 miljarder kronor (6 003). Corporate & Investment Banking startade året säsongsmässigt lägre men med en marginell förbättring gentemot motsvarande period 2014. Intjäningen förändrades något med färre slutförda rådgivningsdrivna affärer men fler lånerelaterade aktiviteter.
SEB fortsatte att fokusera på effektivitetsförbättringar. Syftet var att möjliggöra investeringar för att möta kundefterfrågan, skapa värde i den rådande digitaliseringstrenden samt att kunna råda kunderna när det gäller hantering av myndigheternas nya regelverk.
Kontorsrörelsen
Kontorsrörelsen erbjuder banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företag i Sverige, samt korttjänster i fyra nordiska länder.
Resultaträkning
| Kv1 | Kv4 | Jan-mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 |
| Räntenetto | 1 898 | 1 976 | - 4 | 1 898 | 2 062 | - 8 | 8 141 |
| Provisionsnetto | 1 143 | 1 125 | 2 | 1 143 | 982 | 16 | 4 232 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 89 | 81 | 10 | 89 | 80 | 11 | 318 |
| Övriga intäkter, netto | 4 | 31 | - 87 | 4 | 48 | - 92 | 121 |
| Summa rörelseintäkter | 3 134 | 3 213 | - 2 | 3 134 | 3 172 | - 1 | 12 812 |
| Personalkostnader | - 705 | - 680 | 4 | - 705 | - 674 | 5 | -2 701 |
| Övriga kostnader | - 723 | - 774 | - 7 | - 723 | - 723 | 0 | -2 943 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | - 18 | - 17 | 6 | - 18 | - 13 | 38 | - 63 |
| Summa rörelsekostnader | -1 446 | -1 471 | - 2 | -1 446 | -1 410 | 3 | -5 707 |
| Resultat före kreditförluster | 1 688 | 1 742 | - 3 | 1 688 | 1 762 | - 4 | 7 105 |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella tillgångar |
|||||||
| Kreditförluster, netto | - 105 | - 118 | - 11 | - 105 | - 135 | - 22 | - 483 |
| Rörelseresultat | 1 583 | 1 624 | - 3 | 1 583 | 1 627 | - 3 | 6 622 |
| K/I-tal | 0,46 | 0,46 | 0,46 | 0,44 | 0,45 | ||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 34,0 | 25,2 | 34,0 | 24,4 | 24,6 | ||
| Räntabilitet, % | 14,3 | 19,9 | 14,3 | 20,6 | 20,7 | ||
| Antal befattningar1) | 3 305 | 3 417 | 3 297 | 3 334 | 3 370 |
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Ränteläget påverkade rörelseresultatet
- Antalet helkunder i segmentet små och medelstora företag översteg för första gången 150 000
- Kunderna gjorde mer än 30 miljoner besök och transaktioner via mobila tjänster
Kommentarer till det första kvartalet
För första gången satte Riksbanken reporäntan under noll. Samtidigt har Finansinspektionen klargjort reglerna för amorteringar av bolån. Det ledde till att både privat- och företagskunder efterfrågade mycket rådgivning kring både finansiering och långsiktigt sparande.
Antalet helkunder i segmentet små och medelstora företag översteg för första gången 150 000. Företagskundernas efterfrågan på finansiering var dock låg under kvartalet. Jämfört med samma kvartal 2014 var företagsutlåningen i princip oförändrad och uppgick till 169 miljarder kronor.
Rörelseintäkterna minskade med 1 procent jämfört med första kvartalet 2014, främst drivet av det utmanande ränteläget. Räntenettot minskade med 8 procent. Provisionsnettot ökade med 16 procent, främst på grund av ökade fondprovisioner, men också från försäkrings- och kortverksamheten. Rörelsekostnaderna uppgick till 1 446 Mkr (1 410). Kreditförlusterna minskade och uppgick till 105 miljoner under kvartalet (135).
Effekten på resultatet från försäljningen av Euroline motverkades av de förvärvade kortportföljerna från Nets i Finland och DNB i Norge. Omsättningen på korttransaktioner steg och därmed ökade kortverksamhetens rörelseresultat med 11 procent.
I det låga svenska ränteläget fortsatte kunderna att öka sitt sparande. Fondsparandet ökade med 2,5 miljarder kronor och inlåning från företag och privatkunder ökade med 16 miljarder kronor jämfört med första kvartalet 2014. Tillväxten i privata bolån fortsatte men amorteringskraven sänkte tillväxttakten.
Kunderna fortsätter att använda appar som sin primära kontakt med SEB. Under första kvartalet var det cirka 30 miljoner besök via denna kanal (från både privatkunder och företag), vilket är det högsta antalet besökare hittills under ett enskilt kvartal. I mars utsåg Internetworld SEB till bästa internetbank bland de svenska universalbankerna.
Kapitalförvaltning
Kapitalförvaltning erbjuder ett brett spektrum av kapitalförvaltning och rådgivning, samt ett ledande nordiskt private banking-erbjudande, till institutioner och kapitalstarka privatpersoner.
Resultaträkning
| Kv1 | Kv4 | Jan-mar | Full year | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 |
| Räntenetto | 148 | 146 | 1 | 148 | 183 | - 19 | 685 |
| Provisionsnetto | 1 289 | 1 197 | 8 | 1 289 | 849 | 52 | 3 884 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 52 | 29 | 79 | 52 | 51 | 2 | 152 |
| Övriga intäkter, netto | 9 | 3 | 200 | 9 | 7 | 29 | 193 |
| Summa rörelseintäkter | 1 498 | 1 375 | 9 | 1 498 | 1 090 | 37 | 4 914 |
| Personalkostnader | - 340 | - 330 | 3 | - 340 | - 307 | 11 | -1 216 |
| Övriga kostnader | - 333 | - 388 | - 14 | - 333 | - 332 | 0 | -1 382 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | - 9 | - 8 | 13 | - 9 | - 10 | - 10 | - 39 |
| Summa rörelsekostnader | - 682 | - 726 | - 6 | - 682 | - 649 | 5 | -2 637 |
| Resultat före kreditförluster | 816 | 649 | 26 | 816 | 441 | 85 | 2 277 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | |||||||
| Kreditförluster, netto | 1 | - 2 | - 150 | 1 | - 19 | ||
| Rörelseresultat | 817 | 647 | 26 | 817 | 441 | 85 | 2 258 |
| K/I-tal | 0,46 | 0,53 | 0,46 | 0,60 | 0,54 | ||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 9,9 | 8,5 | 9,9 | 9,0 | 8,6 | ||
| Räntabilitet, % | 25,5 | 23,5 | 25,5 | 15,1 | 20,3 | ||
| Antal befattningar1) | 906 | 884 | 904 | 877 | 882 |
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Högre tillgångsvärden och stark nettoförsäljning bidrog till ett ökat rörelseresultat
- Private Banking erhöll utmärkelsen bästa Private Bank i Sverige enligt Euromoney
- Avtal om avyttring av den tyska fastighetsförvaltningen tecknades
Kommentarer till det första kvartalet
Marknadsutvecklingen under 2014 fortsatte in i det första kvartalet vilket präglades av ett fortsatt intresse för aktiemarknaden i kombination med att investerarna sökte efter avkastning mot bakgrund av de historiskt låga räntorna.
De låga marknadsräntorna bidrog till ett generellt ökat intresse för fondsparande och framför allt allokeringsprodukter. Dessa möjliggör en löpande och aktiv allokering vilket ger mer trygghet när omvärlden förändras i snabb takt. Inom Private Banking bidrog den starka aktiemarknaden till den redan höga kundaktiviteten medan de institutionella investerarna fortsatte att leta utanför de traditionella tillgångsslagen för att skapa avkastning i ett utmanande ränteklimat; ett område inom vilket SEB fortsätter att utveckla nya produkter.
Det totala förvaltade kapitalet ökade med 22 procent jämfört med den 31 mars 2014 och uppgick till 1 756 miljarder kronor (1 436). Ökningen berodde på högre inflöden i kombination med en positiv aktiemarknadsutveckling.
Rörelseresultatet uppgick till 817 Mkr, vilket motsvarade en ökning på 85 procent jämfört med i fjol. Basprovisionerna ökade till 845 Mkr som ett resultat av högre snittillgångsvärden på det förvaltade kapitalet (723). De prestations- och
transaktionsrelaterade intäkterna uppgick till 335 Mkr (21). Räntenettot minskade på grund av det låga ränteläget. Kurtageintäkterna bibehölls på en fortsatt hög nivå. Rörelsekostnaderna var 5 procent högre än det första kvartalet förra året.
Private Banking hade fortsatt ett inflöde av nya kunder på samtliga marknader och mottog 3 miljarder kronor i nya volymer, netto, under det första kvartalet (9). SEB utnämndes till bästa Private Bank i Sverige av Euromoney och fick pris för bästa tjänster till den mest förmögna kategorin av privatkunder både i Norden och i Baltikum 2015.
Den institutionella kapitalförvaltningen fokuserade på kundaktiviteter kopplat till lanseringen av några nya Tier 1 produkter under det andra kvartalet 2015, så som Private Equity III och Mikrofinansiering. Året startade positivt med hög kundaktivitet och flera nya mandat vanns. Nettoförsäljningen uppgick till 22 miljarder kronor.
SEB:s globalfond utnämndes till den bästa aktiefonden av Morningstar i till exempel Finland, Danmark och Tyskland.
SEB tecknade ett avtal avseende en avyttring av den tyska fastighetsförvaltningsaffären, SEB Asset Management AG.
Liv
Liv erbjuder livförsäkringstjänster med fokus på fondförsäkring och även traditionell försäkring till privatpersoner och företag, främst i Sverige, Danmark och Baltikum.
Resultaträkning
| Kv1 | Kv4 | Jan-mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 |
| Räntenetto | - 10 | - 11 | - 9 | - 10 | - 12 | - 17 | - 46 |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 1 377 | 1 218 | 13 | 1 377 | 1 187 | 16 | 4 833 |
| Summa rörelseintäkter | 1 367 | 1 207 | 13 | 1 367 | 1 175 | 16 | 4 787 |
| Personalkostnader | - 317 | - 312 | 2 | - 317 | - 300 | 6 | -1 225 |
| Övriga kostnader | - 103 | - 141 | - 27 | - 103 | - 96 | 7 | - 508 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | - 245 | - 265 | - 8 | - 245 | - 228 | 7 | - 988 |
| Summa rörelsekostnader | - 665 | - 718 | - 7 | - 665 | - 624 | 7 | -2 721 |
| Resultat före kreditförluster | 702 | 489 | 44 | 702 | 551 | 27 | 2 066 |
| Rörelseresultat | 702 | 489 | 44 | 702 | 551 | 27 | 2 066 |
| K/I-tal | 0,49 | 0,59 | 0,49 | 0,53 | 0,57 | ||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 8,4 | 8,2 | 8,4 | 8,2 | 8,2 | ||
| Räntabilitet, % | 29,0 | 20,7 | 29,0 | 23,3 | 21,9 | ||
| Antal befattningar1) | 1 304 | 1 301 | 1 302 | 1 324 | 1 309 |
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Rörelseresultatet ökade med 27 procent
- Breddat produktutbud i Sverige bidrog till ökad försäljning
- Förbättrade digitala tjänster
Kommentarer till det första kvartalet
En fortsatt stark utveckling under kvartalet på aktiemarknaderna och sjunkande marknadsräntor ledde till ökade tillgångsvärden inom både fondförsäkring och traditionell försäkring.
I juni 2015 öppnar SEB för nysparande i traditionell försäkring i Sverige. Därmed tillhandahåller SEB ett komplett utbud av produkter för långsiktigt sparande.
Avdragsrätten för individuellt pensionssparande i Sverige håller på att fasas ut. Under första kvartalet informerades merparten av de 270 000 berörda kunderna om alternativa sparformer. Större delen av dem som valt andra sparformer har valt den nya kapitalförsäkringsprodukten Pensionsspar fond men även ISK (investeringssparkonto).
I mars lanserade SEB som första svenska bank ett nytt erbjudande till mindre och medelstora företag – ett paket med sjukförsäkring och andra försäkringslösningar för ett fullgott försäkringsskydd i likhet med en anställning. Idag saknar cirka 85 procent av dessa kunder fullgott skydd inom detta område.
Den danska verksamheten är en föregångare när det gäller digitala lösningar. I hela divisionen har den erfarenheten använts för att i flera olika initiativ utveckla digitaliserade kundmöten, till exempel genom att möjliggöra för kunden och rådgivaren att dela skärmbild.
Rörelseresultatet för kvartalet ökade med 27 procent till 702 Mkr (551). De fondförsäkringsrelaterade intäkterna ökade med 19 procent och fortsatte att stå för den största andelen av intäkterna. Ökningen berodde främst på ökande fondvärden men även högre premievolymer, framför allt i Sverige. Intäkterna från traditionell försäkring ökade också jämfört med föregående år, tack vare de gynnsamma finansiella marknaderna. De totala rörelseintäkterna ökade med 16 procent.
Kostnaderna ökade med 7 procent beroende på ökande försäljning och några engångsposter första kvartalet 2014.
Den vägda försäljningsvolymen för nya försäkringar ökade markant, framför allt i Sverige, med 31 procent till 15 miljarder kronor. Fondförsäkring svarade för 83 procent (85) av den totala försäljningen och den företagsbetalda andelen minskade till 67 procent (72). Premieinkomsten från såväl nya som befintliga försäkringar ökade med 13 procent och uppgick till 11 miljarder kronor.
Det totala fondförsäkringsvärdet uppgick till 297 miljarder kronor, vilket var 23 miljarder högre än vid årets början. Nettoinflödet uppgick till 1 miljard kronor vartill kommer en positiv värdeförändring på 22 miljarder. Det totala förvaltade kapitalet uppgick till 602 miljarder kronor.
Baltikum
Division Baltikum tillhandahåller banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företagskunder i Estland, Lettland och Litauen. De baltiska fastighetsbolagen ingår i divisionen. I Fact Book presenteras den fullständiga baltiska geografiska segmentindelningen inklusive andra aktiviteter i regionen.
Resultaträkning
| Kv1 | Kv4 | Jan-mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | Helår 2014 |
| Räntenetto | 515 | 544 | - 5 | 515 | 532 | - 3 | 2 203 |
| Provisionsnetto | 264 | 282 | - 6 | 264 | 246 | 7 | 1 065 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 86 | 73 | 18 | 86 | 75 | 15 | 295 |
| Övriga intäkter, netto | - 7 | - 7 | 0 | - 7 | - 6 | 17 | - 32 |
| Summa rörelseintäkter | 858 | 892 | - 4 | 858 | 847 | 1 | 3 531 |
| Personalkostnader | - 179 | - 192 | - 7 | - 179 | - 164 | 9 | - 704 |
| Övriga kostnader | - 242 | - 268 | - 10 | - 242 | - 236 | 3 | - 965 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | - 19 | - 24 | - 21 | - 19 | - 24 | - 21 | - 93 |
| Summa rörelsekostnader | - 440 | - 484 | - 9 | - 440 | - 424 | 4 | -1 762 |
| Resultat före kreditförluster | 418 | 408 | 2 | 418 | 423 | - 1 | 1 769 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | - 76 | - 82 | - 7 | - 76 | 8 | - 107 | |
| Kreditförluster, netto | 9 | - 103 | - 109 | 9 | - 71 | - 113 | - 217 |
| Rörelseresultat | 351 | 223 | 57 | 351 | 360 | - 3 | 1 445 |
| K/I-tal | 0,51 | 0,54 | 0,51 | 0,50 | 0,50 | ||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 8,5 | 8,3 | 8,5 | 9,2 | 8,9 | ||
| Räntabilitet, % | 14,6 | 9,6 | 14,6 | 14,0 | 14,5 | ||
| Antal befattningar1) | 2 688 | 2 821 | 2 741 | 2 788 | 2 783 | ||
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
Baltikum (exkl fastighetsbolagen)
| Rörelseresultat | 446 | 336 | 33 | 446 | 379 | 18 | 1 664 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| K/I-tal | 0,50 | 0,52 | 0,50 | 0,48 | 0,48 | ||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 8,1 | 7,9 | 8,1 | 8,8 | 8,5 | ||
| Räntabilitet, % | 19,6 | 15,2 | 19,6 | 15,3 | 17,5 | ||
- Avkastningen på allokerat kapital förbättrades till 14,6 procent
- Fler än 750 företagskunder besökte SEB:s 'Baltic Innovation Lab'
- Baltikum visar motståndskraft mot Ryssland-Ukrainakonflikten och importsanktioner
Kommentarer till det första kvartalet
De baltiska ländernas motståndskraft – mot Ryssland-Ukrainakonflikten, mot Rysslands importsanktioner på mat och tydligare ekonomiska svårigheter – var fortsatt god. Det beror främst på gynnsamma lokala ekonomiska förhållanden samt att hushållens starka realintäkter tillåter en stark privatkonsumtion. Fallande energi- och matpriser har hjälpt till att begränsa inflationen i regionen.
Utlåningsvolymen ökade från mars 2014 till 103 miljarder kronor (101). Bolånevolymen stabiliserades under året och företagskunderna var mindre intresserade av ny finansiering. Utlåningsmarginalerna förblev relativt stabila i hela portföljen. Inlåningsvolymen på 89 miljarder kronor (77) ökade jämfört med för ett år sedan. Det mesta av Litauens euro-relaterade inlåningsökning kvarstod och inlåningen ökade med 18 procent jämfört med i fjol.
Rörelseresultatet minskade med 3 procent jämfört med samma period förra året. Det gjordes en nedskrivning i
fastighetsbolagen medan kreditförlusterna påverkades av en återföring i Estland avseende gruppvisa reserver. Rörelseresultatet för Baltikum (exklusive fastighetsbolagen) ökade med 18 procent jämfört med samma period förra året och problemlånen minskade med 19 procent.
Husbankskunderna ökade med 37 000 jämfört med samma period förra året. Papperslösa tjänster är nu tillgängliga i alla bankkontor i Estland. I mars hölls Innovation Lab-konferenser i alla baltiska länder där mer än 750 företagskunder nätverkade.
Det bokförda värdet på fastighetsbolagens tillgångar var 2 399 Mkr (2 812). Det första kvartalets rörelseförlust blev 95 Mkr (18), mestadels beroende på en nedskrivning på 90 Mkr vid en omklassificering av tillgångar.
EMEA Finance magazine utsåg SEB till bästa bank i Litauen och bästa bank och mäklare i Estland. Global Investor utsåg SEB till bästa Sub Custodian i Litauen.
SEB-koncernen
Räntenetto – SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Jan - mar | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 |
| Ränteintäkter | 10 203 | 10 479 | - 3 | 10 203 | 11 010 | - 7 | 43 557 |
| Räntekostnader | -5 257 | -5 469 | - 4 | -5 257 | -6 192 | - 15 | -23 614 |
| Räntenetto | 4 946 | 5 010 | - 1 | 4 946 | 4 818 | 3 | 19 943 |
Inom räntenettot har en ändring gjorts avseende presentationen av finansiella leasingavtal. Jämförelsetalen har justerats.
Provisionsnetto – SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Jan - mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 |
| Emissioner och rådgivning | 118 | 281 | - 58 | 118 | 232 | - 49 | 1 000 |
| Värdepappershandel och derivat | 635 | 529 | 20 | 635 | 482 | 32 | 2 439 |
| Notariat och fondverksamhet | 2 315 | 2 114 | 10 | 2 315 | 1 753 | 32 | 7 573 |
| Betalningsförmedling, kortverksamhet, | |||||||
| utlåning, inlåning, garantier och övrigt | 2 439 | 2 861 | - 15 | 2 439 | 2 396 | 2 | 10 406 |
| Varav betalningsförmedling och kortverksamhet | 1 352 | 1 551 | - 13 | 1 352 | 1 431 | - 6 | 6 047 |
| Varav utlåning | 648 | 892 | - 27 | 648 | 652 | - 1 | 2 785 |
| Provisionsintäkter | 5 507 | 5 785 | - 5 | 5 507 | 4 863 | 13 | 21 418 |
| Provisionskostnader | -1 233 | -1 232 | 0 | -1 233 | -1 135 | 9 | -5 112 |
| Provisionsnetto | 4 274 | 4 553 | - 6 | 4 274 | 3 728 | 15 | 16 306 |
| Varav värdepappersprovisioner, netto | 2 386 | 2 267 | 5 | 2 386 | 2 031 | 17 | 8 545 |
| Varav betalningsförmedling och kortverksamhet, | |||||||
| netto | 845 | 896 | - 6 | 845 | 787 | 7 | 3 416 |
Nettoresultat av finansiella transaktioner – SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Jan - mar | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 |
| Egetkapitalinstrument och relaterade derivat | 1 551 | 201 | 1 551 | 842 | 84 | 1 899 | |
| Skuldinstrument och relaterade derivat | -1 290 | - 830 | 55 | -1 290 | - 442 | 192 | -1 913 |
| Valuta och relaterade derivat | 962 | 1 078 | -11 | 962 | 649 | 48 | 3 091 |
| Övrigt | 32 | - 106 | -130 | 32 | 30 | 7 | - 156 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 255 | 343 | 1 255 | 1 079 | 16 | 2 921 | |
| Varav orealiserade värderings justeringar relaterade till motpartsrisk och egen kredit värdighet avseende derivat och egna utgivna |
|||||||
| obligationer | 134 | -36 | 134 | - 81 | -301 |
I Nettoresultat av finansiella transaktioner presenteras resultatet fördelat på typ av underliggande finansiellt instrument.
Under första kvartalet genererade strukturerade produkter som erbjuds allmänheten en positiv effekt för egetkapitalderivat på 1 790 Mkr (kv4 2014: 165, kv1 2014: 620) och kreditrelaterade derivat 190 Mkr (kv 4 2014: 220, Kv 1 2014: 313) en negativ effekt för skuldinstrument med 1 970 Mkr (kv 4 2014: 110, kv 1 2014: 860).
Kreditförluster – SEB-koncernen
| Kv1 | Kv4 | Jan - mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | Helår 2014 |
| Reserveringar: | |||||||
| Gruppvisa reserveringar för individuellt | |||||||
| värderade fordringar, netto | 92 | 338 | -73 | 92 | - 28 | 459 | |
| Gruppvisa reserveringar för gruppvis värderade | |||||||
| lånefordringar, netto | 82 | 129 | -36 | 82 | 75 | 9 | 414 |
| Specifika reserveringar | - 384 | - 524 | -27 | - 384 | - 120 | -1 448 | |
| Återförda ej längre erforderliga specifika | |||||||
| reserveringar | 148 | 52 | 185 | 148 | 74 | 100 | 279 |
| Reserveringar för poster inom linjen, netto | - 32 | -100 | - 11 | -100 | - 42 | ||
| Reserveringar, netto | - 62 | - 37 | 68 | - 62 | - 10 | - 338 | |
| Bortskrivningar: | |||||||
| Bortskrivningar, totalt | - 379 | - 671 | -44 | - 379 | - 363 | 4 | -2 401 |
| Återförda specifika reserveringar utnyttjade för | |||||||
| bortskrivningar | 214 | 329 | -35 | 214 | 90 | 138 | 1 229 |
| Bortskrivningar ej tidigare reserverade | - 165 | - 342 | -52 | - 165 | - 273 | -40 | -1 172 |
| Återvinningar på tidigare års bortskrivningar | 39 | 69 | -43 | 39 | 25 | 56 | 186 |
| Bortskrivningar, netto | - 126 | - 273 | -54 | - 126 | - 248 | -49 | - 986 |
| Kreditförluster, netto | - 188 | - 310 | -39 | - 188 | - 258 | -27 | -1 324 |
Förändringar i eget kapital – SEB-koncernen
| Andra fonder | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella | Förmåns | ||||||||
| tillgångar | Omräkning | bestämda | Summa | ||||||
| Aktie | Balanserad | som kan | Kassaflödes | utländsk | pensions | aktieägarnas | Minoritets | Total eget | |
| Mkr | kapital | vinst | säljas | säkringar | verksamhet | planer | kapital | intresse | kapital |
| Jan-mar 2015 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 108 435 | 1 367 | 3 877 | -1 370 | 292 | 134 543 | 33 | 134 576 |
| Nettoresultat | 4 651 | 4 651 | 4 651 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 95 | 498 | -227 | -767 | -401 | -401 | |||
| Totalresultat | 4 651 | 95 | 498 | -227 | -767 | 4 250 | 4 250 | ||
| Utdelning till aktieägare | -10 400 | -10 400 | -10 400 | ||||||
| Aktieprogrammen1) | 170 | 170 | 170 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 88 | 88 | 88 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 102 944 | 1 462 | 4 375 | -1 597 | -475 | 128 651 | 33 | 128 684 |
| Jan-dec 2014 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 97 704 | 1 378 | 783 | -2 018 | 2 992 | 122 781 | 33 | 122 814 |
| Nettoresultat | 19 218 | 19 218 | 1 | 19 219 | |||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | -11 | 3 094 | 648 | -2 700 | 1 031 | -1 | 1 030 | ||
| Totalresultat | 19 218 | -11 | 3 094 | 648 | -2 700 | 20 249 | 20 249 | ||
| Utdelning till aktieägare | -8 725 | -8 725 | -8 725 | ||||||
| Aktieprogrammen1) | 485 | 485 | 485 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | -247 | -247 | -247 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 108 435 | 1 367 | 3 877 | -1 370 | 292 | 134 543 | 33 | 134 576 |
| Jan-mar 2014 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 97 704 | 1 378 | 783 | -2 018 | 2 992 | 122 781 | 33 | 122 814 |
| Nettoresultat | 3 884 | 3 884 | 3 884 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 407 | 646 | -22 | 143 | 1 174 | 1 | 1 175 | ||
| Totalresultat | 3 884 | 407 | 646 | -22 | 143 | 5 058 | 1 | 5 059 | |
| Utdelning till aktieägare | -8 725 | -8 725 | -8 725 | ||||||
| Aktieprogrammen1) | 100 | 100 | 100 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | -164 | -164 | -164 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 92 799 | 1 785 | 1 429 | -2 040 | 3 135 | 119 050 | 34 | 119 084 |
Belopp under Andra fonder kan under vissa omständigheter omföras till resultaträkningen i framtiden, exempelvis om de avser avyttring av Finansiella tillgångar som kan säljas, upplösning av Kassaflödessäkringar eller Omräkning utländsk verksamhet när SEB upphör att konsolidera en utländsk verksamhet. Belopp relaterade till Förmånsbestämda pensionsplaner kan inte omföras till resultaträkningen.
1) Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital. Posten inkluderar förändring i nominella belopp för equityswappar som säkrar aktieprogrammen.
| Jan-mar | Jan-dec | Jan-mar | |
|---|---|---|---|
| SEB:s innehav av egna aktier, miljoner | 2015 | 2014 | 2014 |
| Ingående balans | 5,5 | 14,4 | 14,4 |
| Köpta aktier | 2,3 | ||
| Sålda/utdelade aktier | -0,8 | -11,2 | -1,4 |
| Utgående balans | 4,7 | 5,5 | 13,0 |
Marknadsvärde för innehav av egna aktier, Mkr 470 547 1 151 Med stöd av årsstämmans bemyndigande innehar SEB aktier av serie A för bankens långsiktiga
aktiebaserade program. Transaktionerna kan ske vid ett eller flera tillfällen under året.
Kassaflödesanalys – SEB-koncernen
| Jan - mar | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % | 2014 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 107 124 | 50 788 | 111 | - 148 500 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 495 | - 430 | 4 310 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - 7 323 | - 2 494 | 194 | 8 527 |
| Periodens kassaflöde | 100 296 | 47 864 | 110 | - 135 663 |
| Kassa och likvida medel vid årets början | 105 848 | 213 388 | - 50 | 213 388 |
| Valutakursdiffereser i likvida medel | 5 379 | - 1 379 | 28 123 | |
| Periodens kassaflöde | 100 296 | 47 864 | 110 | - 135 663 |
| Kassa och likvida medel vid periodens slut1) | 211 523 | 259 873 | - 19 | 105 848 |
1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker och Utlåning till övriga kreditinstitut betalbara vid anfordran.
Finansiella tillgångar och skulder – SEB-koncernen
| 31 mar 2015 | 31 dec 2014 | 31 mar 2014 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | |
| Mkr | värde | värde | värde | värde | värde | värde |
| Utlåning | 1 707 447 | 1 727 019 | 1 533 550 | 1 549 504 | 1 662 257 | 1 665 057 |
| Egetkapitalinstrument | 150 954 | 150 954 | 129 074 | 129 074 | 165 071 | 165 071 |
| Skuldinstrument | 411 795 | 411 994 | 352 369 | 352 573 | 365 683 | 365 615 |
| Derivatinstrument | 334 931 | 334 931 | 273 511 | 273 511 | 148 335 | 148 335 |
| Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bär risken | 280 940 | 280 940 | 258 945 | 258 945 | 226 902 | 226 902 |
| Övrigt | 45 391 | 45 391 | 43 557 | 43 557 | 31 666 | 31 666 |
| Finansiella tillgångar | 2 931 458 | 2 951 229 | 2 591 006 | 2 607 164 | 2 599 914 2 602 646 | |
| Inlåning | 1 182 966 | 1 185 876 | 1 007 257 | 1 005 514 | 1 113 767 | 1 120 442 |
| Egetkapitalinstrument | 12 867 | 12 867 | 15 237 | 15 237 | 45 253 | 45 253 |
| Skuldinstrument | 847 934 | 878 301 | 806 986 | 827 052 | 833 379 | 834 765 |
| Derivatinstrument | 295 421 | 295 421 | 237 712 | 237 712 | 134 583 | 134 583 |
| Skulder till försäkringstagarna - investeringsavtal | 281 791 | 281 791 | 259 275 | 259 275 | 228 533 | 228 533 |
| Övrigt | 72 601 | 72 601 | 35 417 | 35 417 | 35 718 | 35 718 |
| Finansiella skulder | 2 693 580 | 2 726 857 | 2 361 884 | 2 380 207 | 2 391 233 2 399 294 |
SEB har klassificerat sina tillgångar och skulder i klasser utifrån tillgångarnas och skuldernas egenskaper. Det verkliga värdet för varje klass finansiella tillgångar och skulder jämförs med dess bokförda värde. Egenskaperna för varje klass beskrivs i not 39 i årsredovisningen för 2014.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde – SEB-koncernen
| Mkr | 31 mar 2015 | 31 dec 2014 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Värderings | Värderings | Värderings | |||||||
| Värderings | teknik baserad | teknik baserad | teknik baserad | ||||||
| teknik baserad | på ej | på | på ej | ||||||
| Noterade | på observerbara | observerbara | Noterade | observerbara | observerbara | ||||
| marknadsvärden | indata | indata | marknadsvärden | indata | indata | ||||
| Tillgångar | (Nivå 1) | (Nivå 2) | (Nivå 3) | Summa | (Nivå 1) | (Nivå 2) | (Nivå 3) | Summa | |
| Finansiella tillgångar | |||||||||
| - där försäkringstagarna bär risken | 270 670 | 8 034 | 2 236 | 280 940 | 249 543 | 7 335 | 2 067 | 258 945 | |
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 120 809 | 17 333 | 13 179 | 151 321 | 101 814 | 15 139 | 12 635 | 129 588 | |
| Skuldinstrument till verkligt värde | 185 467 | 194 827 | 1 173 | 381 467 | 145 703 | 174 255 | 1 198 | 321 156 | |
| Derivatinstrument till verkligt värde | 6 903 | 311 496 | 16 533 | 334 932 | 5 020 | 258 520 | 9 971 | 273 511 | |
| Förvaltningsfastigheter | 7 317 | 7 317 | 7 497 | 7 497 | |||||
| Summa | 583 849 | 531 690 | 40 438 | 1 155 977 | 502 080 | 455 249 | 33 368 | 990 697 | |
| Skulder | |||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | |||||||||
| - investeringsavtal | 271 545 | 8 016 | 2 229 | 281 790 | 249 914 | 7 305 | 2 056 | 259 275 | |
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 12 386 | 38 | 443 | 12 867 | 14 714 | 48 | 475 | 15 237 | |
| Skuldinstrument till verkligt värde | 16 233 | 45 263 | 61 496 | 16 657 | 40 705 | 57 362 | |||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 8 503 | 270 888 | 16 030 | 295 421 | 6 826 | 221 226 | 9 660 | 237 712 | |
| Övriga finansiella skulder | 20 772 | 20 772 | 0 | ||||||
| Summa | 308 667 | 344 977 | 18 702 | 672 346 | 288 111 | 269 284 | 12 191 | 569 586 |
Värdering till verkligt värde
Syftet med värdering till verkligt värde är att komma fram till det pris till vilket en ordnad transaktion skulle ske mellan marknadsaktörer vid värderingstidpunkten på affärsmässiga villkor.
Koncernen har etablerat en värderingsprocess och en kontrollmiljö för att fastställa verkliga värden för finansiella instrument där en, från affären, oberoende översyn av värderingsmodeller och priser ingår. Om principerna för validering inte efterlevs ska Head of Group Finance informeras. Avsteg som är väsentliga eller av principiell vikt kräver godkännande från GRMC (Group Risk Measurement Committee) och ASC (Accounting Standards Committee).
SEB använder olika metoder för att komma fram till det verkliga värdet för finansiella instrument; noterade priser på aktiva marknader, värderingstekniker som innehåller observerbar indata och värderingstekniker baserade på interna modeller. För upplysningsändamål klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde i en värderingshierarki som återspeglar observerbarheten på de indata som använts vid värderingarna. Risk Control klassificerar och ser kontinuerligt över klassificeringen av finansiella instrument i hierarkin för verkligt värde. Värderingsprocessen är densamma för finansiella instrument i samtliga nivåer.
En aktiv marknad är en marknad där transaktioner sker med tillräcklig volym och frekvens för att ge kontinuerlig prisinformation. Syftet är att komma fram till det pris till vilket en transaktion skulle kunna ske, utan att ändra eller dela upp instrumentet eller inkludera det i en portfölj, på instrumentets huvudmarknad.
Verkligt värde beräknas i regel individuellt för finansiella instrument. Dessutom görs värderingsjusteringar på portföljnivå för att täcka kreditrisken. För att återspegla motpartens och den egna kreditrisken för OTC-derivat görs portföljjusteringar baserat på nettoexponeringen mot varje motpart. Dessa justeringar baseras på uppskattningar av exponering vid fallissemang, sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad, på motpartsnivå. Information om sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad hämtas från CDS marknaden. För motparter där denna information saknas eller inte är tillförlitlig på grund av exponeringens natur, tillämpas alternativa metoder där sannolikheten för falissemang baseras på generiska kreditindex för specifika bransch- och/eller kreditbetyg.
När finansiella skulder värderas till verkligt värde reflekteras koncernens egen kreditvärdighet.
För att fastställa verkligt värde för investeringsfastigheter beaktas marknadsaktörers förmåga att generera ekonomiska fördelar genom att använda fastigheterna på det maximala och bästa sättet. Det maximala och bästa användningsområdet för fastigheterna beaktar vad som är fysisk möjligt, lagligt och finansiellt genomförbart. Investeringsfastigheterna i SEB bedöms användas på det maximala och bästa sättet. Hur värderingen av investeringsfastigheterna går till kan läsas i Redovisningsprinciperna i Årsredovisningen 2013. Värderingen av investeringsfastigheterna genomförs två gånger per år. Värderingarna presenteras och fastställs i respektive fastighetsbolags styrelse. De värderingsprinciper som används i alla företag är i överensstämmelse med de regler som lokala tillsynsmyndigheter (FSA) utfärdat som i sin tur överensstämmer med internationella värderingsprinciper och IFRS.
Nivå 1: Noterade marknadsvärden
Värderingar i nivå 1 bestäms av ojusterade noterade marknadsvärden för identiska instrument på aktiva marknader där noterade priser är lätt tillgängliga och representerar aktuella och regelbundet förekommande marknadstransaktioner mellan parter som är oberoende av varandra.
Exempel på finansiella instrument i nivå 1 är noterade aktier och skuldinstrument samt börshandlade derivat. Instrument som handlas på en aktiv marknad där en eller flera marknadsaktörer tillhandahåller bindande prisnoteringar på balansdagen är också exempel på finansiella instrument som klassificeras i nivå 1.
Nivå 2: Värderingsteknik som utgår från observerbar indata
I värderingstekniker i nivå 2 är all väsentlig indata i värderingsmodellerna observerbar endera direkt eller indirekt. Värderingstekniker i nivå 2 inkluderar diskonterade kassaflöden, optionsvärderingsmodeller, nyligen gjorda transaktioner och priser på andra instrument som är övervägande lika.
Exempel på observerbar indata är valutakurser, bindande prisnoteringar för värdepapper, marknadsräntor (stibor, libor, etc.), implicita volatiliteter från observerbara optionspriser med samma löptid och aktuella transaktioner som SEB genomfört med en eller flera externa motparter. Indata kan ändras från att vara observerbara till att bli icke observerbara under perioden de innehas på grund av till exempel att instrumentet inte längre handlas på en likvid marknad.
Exempel på finansiella instrument i nivå 2 är de flesta OTC-derivat som optioner och ränteswappar baserade på libor-swapräntan eller avkastningskurvan för räntor i utländsk valuta. Andra exempel är instrument där SEB nyligen genomfört transaktioner med tredje part och instrument för vilka SEB interpolerar mellan observerbara variabler.
Nivå 3 Värderingsteknik med signifikant icke observerbar indata
Värderingstekniker i nivå 3 innehåller en signifikant mängd indata som inte är observerbar. Dessa tekniker baseras generellt på extrapolering från observerbar indata för liknande instrument, analys av historiska data eller andra analytiska tekniker. Exempel på finansiella instrument i nivå 3 är mer komplexa OTC derivat, optioner med lång löptid för vilka volatiliteten extrapoleras eller derivat som beror på en icke observerbar korrelation. Andra exempel är instrument för vilka det för närvarande inte finns någon aktiv marknad eller bindande prisnoteringar som onoterade aktier, innehav i private equity och förvaltningsfastigheter.
Om det verkliga värdet för finansiella instrument innehåller mer än en icke observerbar indata, aggregeras indata som inte är observerbar för att bestämma klassificeringen för hela instrumentet. Nivån i hierarkin för verkligt värde till vilken ett finansiellt instrument klassificeras bestäms baserat på den lägsta nivån av indata som är väsentlig för det verkliga värdet i sin helhet.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde, forts. – SEB-koncernen
Väsentliga överföringar och omklassificeringar mellan nivåer
Överföringar mellan nivåer i hierarkin kan ske när det finns indikationer på att marknadsförutsättningarna har ändrats, exempelvis en ändring i likviditet. Värderings-/priskommittén för respektive division beslutar om materiella överföringar mellan nivåer.
| Vinster/ | Vinster/ | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Utgående | förluster i | förluster i | Utgående | |||||||||
| balans | Resultat | Övrigt | Förflyttningar | Förflyttningar | Omklassi | Valutakurs | balans | |||||
| Förändringar i nivå 3 | 31 dec 2014 | räkningen | totalresultat | Inköp | Försäljningar | Emissioner | Avräkningar | till nivå 3 | från nivå 3 | ficeringar | differenser | 31 mar 2015 |
| Tillgångar | ||||||||||||
| Finansiella tillgångar | ||||||||||||
| - där försäkringstagarna bär risken | 2 067 | 24 | 1 804 | -1 613 | -46 | 2 236 | ||||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 12 635 | 836 | 495 | -577 | 12 | -4 | -218 | 13 179 | ||||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 1 198 | 211 | 247 | -461 | -22 | 1 173 | ||||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 9 971 | 7 047 | 272 | -415 | -47 | -295 | 16 533 | |||||
| Förvaltningsfastigheter | 7 497 | 4 | 3 | -24 | -163 | 7 317 | ||||||
| Summa | 33 368 | 8 122 | 0 | 2 821 | -3 090 | 0 | -47 | 12 | -4 | 0 | -744 | 40 438 |
| Skulder | ||||||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | ||||||||||||
| - investeringsavtal | 2 056 | 24 | 0 | 1 798 | -1 602 | -47 | 2 229 | |||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 475 | 33 | -61 | 0 | 0 | -4 | 443 | |||||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 9 660 | 5 886 | -38 | 799 | -74 | 80 | -283 | 16 030 | ||||
| Summa | 12 191 | 5 943 | -99 | 2 597 | -1 676 | 0 | 80 | 0 | 0 | 0 | -334 | 18 702 |
Känslighet för icke observerbara indata för finansiella instrument i nivå 3
Nedanstående tabell illustrerar den potentiella påverkan på resultatet av den relativa osäkerheten på verkligt värde på finansiella instrument som för sin värdering är beroende av icke observerbar indata. Känsligheten för förändringar i icke observerbara indata har bedömts genom att förändra antaganden i värderingstekniken. Detta illustreras i nedanstående tabell genom ändringar av marginalen för indexreglerade swappar, implicita volatiliteter, kredit spreadar eller multipel jämförelse. Det är inte troligt att alla icke observerbara indata samtidigt skulle ha det mest extrema värdet i intervallet av rimliga möjliga alternativ. Den har inte varit några stora förändringar under 2015.
| 31 mar 2015 | 31 dec 2014 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet |
| FID - swappar1) | 847 | -1 263 | -416 | 35 | 1 041 | -976 | 65 | 33 |
| FID- swaptioner2) | 64 | -8 | 56 | 15 | 102 | -7 | 95 | 18 |
| WM Portfölj COP3) | 147 | 147 | 29 | 0 | ||||
| Riskkapitalinnehav och liknande innehav3) | 1 840 | -443 | 1 397 | 277 | 1 864 | -475 | 1 389 | 279 |
| Försäkringsinnehav - Finansiella instrument4 6) | 11 487 | -288 | 11 199 | 1 593 | 10 989 | -128 | 10 861 | 1 524 |
| Försäkringsinnehav - Förvaltningsfastigheter5 6) | 7 317 | 7 317 | 732 | 7 497 | 7 497 | 750 |
1) Känsligheten av en förändring av spreaden för indexreglerade swappar med 5 punkter (5).
2) Känsligheten av en förändring av den implicita volatiliteten med 5 procentenheter (5).
3) Värderingen är uppskattad inom ett intervall av möjliga utfall. Känslighetsanalysen är baserad på 20 procents förändring av marknadsvärdena.
4) Känslighetsanalysen är baserad på en förändring av marknadsvärdet för riskkapitalinnehav med 20 procent (20), strukturerade krediter 10 procent (10) och derivat 10 procent (10).
5) Känsligheten av en förändring av verkligt värde på förvaltningsfastigheter med 10 procent (10).
6) Känsligheten visar på förändringar i värdet på försäkringstillgångarna vilket inte alltid leder till en förändring av koncernens resultaträkning då eventuella överskott inom traditionella livförsäkringsportföljer i första hand utnyttjas.
| Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Relaterade avtal | Övriga instrument i balans |
|||||||||
| Mkr | Bruttobelopp | Kvittade | Nettobelopp i balans räkningen |
Ramavtal om nettning |
Säkerheter erhållna/ ställda |
Nettobelopp | räkningen som ej lyder under nettningsavtal |
Summa i balans räkningen |
||
| 31 mar 2015 | ||||||||||
| Derivat | 330 141 | -4 570 | 325 571 | -214 884 | -51 194 | 59 493 | 9 360 | 334 931 | ||
| Omvända repor | 129 168 | -9 907 | 119 261 | -17 901 | -11 862 | 89 498 | 7 206 | 126 467 | ||
| Värdepapperslån | 53 905 | 53 905 | -8 644 | -45 261 | 12 854 | 66 759 | ||||
| Likvidfordringar | 48 836 | -48 834 | 2 | 2 | 8 287 | 8 289 | ||||
| Tillgångar | 562 050 | -63 311 | 498 739 | -241 429 | -108 317 | 148 993 | 37 707 | 536 446 | ||
| Derivat | 298 029 | -4 570 | 293 459 | -125 908 | -62 609 | 104 942 | 1 961 | 295 420 | ||
| Repor | 28 405 | -9 907 | 18 498 | -17 371 | -67 | 1 060 | 1 391 | 19 889 | ||
| Värdepapperslån | 41 475 | 41 475 | -8 644 | -30 326 | 2 505 | 11 235 | 52 710 | |||
| Likvidskulder | 48 834 | -48 834 | 21 135 | 21 135 | ||||||
| Skulder | 416 743 | -63 311 | 353 432 | -151 923 | -93 002 | 108 507 | 35 722 | 389 154 | ||
| 31 dec 2014 | ||||||||||
| Derivat | 278 687 | -6 916 | 271 771 | -194 316 | -46 678 | 30 777 | 1 740 | 273 511 | ||
| Omvända repor | 93 230 | -9 412 | 83 818 | -7 130 | -73 562 | 3 126 | 6 961 | 90 779 | ||
| Värdepapperslån | 24 599 | 24 599 | -10 979 | -10 719 | 2 901 | 5 835 | 30 434 | |||
| Likvidfordringar | 5 915 | -5 915 | 9 398 | 9 398 | ||||||
| Tillgångar | 402 431 | -22 243 | 380 188 | -212 425 | -130 959 | 36 804 | 23 934 | 404 122 | ||
| Derivat | 243 719 | -6 916 | 236 803 | -194 316 | -35 519 | 6 968 | 909 | 237 712 | ||
| Repor | 16 623 | -9 412 | 7 211 | -7 130 | -82 | -1 | 4 211 | 11 422 | ||
| Värdepapperslån | 23 417 | 23 417 | -10 979 | -9 318 | 3 120 | 11 045 | 34 462 | |||
| Likvidskulder | 5 915 | -5 915 | 7 402 | 7 402 | ||||||
| Skulder | 289 674 | -22 243 | 267 431 | -212 425 | -44 919 | 10 087 | 23 567 | 290 998 | ||
| 31 mar 2014 | ||||||||||
| Derivat | 138 326 | -6 404 | 131 922 | -100 552 | -40 279 | -8 909 | 16 412 | 148 334 | ||
| Omvända repor | 126 911 | -7 396 | 119 515 | -30 959 | -83 552 | 5 004 | 6 640 | 126 155 | ||
| Värdepapperslån | 50 696 | -6 177 | 44 519 | -23 140 | -20 771 | 608 | 5 875 | 50 394 15 529 |
||
| Likvidfordringar | 14 928 | -14 928 | 15 529 | |||||||
| Tillgångar | 330 861 | -34 905 | 295 956 | -154 651 | -144 602 | -3 297 | 44 456 | 340 412 | ||
| Derivat | 127 095 | -6 404 | 120 691 | -100 552 | -29 732 | -9 593 | 13 892 | 134 583 | ||
| Repor | 26 956 | -7 396 | 19 560 | -30 959 | -4 503 | -15 902 | 8 991 | 28 551 | ||
| Värdepapperslån | 26 666 | -6 177 | 20 489 | -23 140 | -3 526 | -6 177 | 9 859 | 30 348 | ||
| Likvidskulder | 14 928 | -14 928 | 13 386 | 13 386 | ||||||
| Skulder | 195 645 | -34 905 | 160 740 | -154 651 | -37 761 | -31 672 | 46 128 | 206 868 |
Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal – SEB-koncernen
Tabellen visar finansiella tillgångar och skulder som presenteras netto i balansräkningen eller som har potentiella rättigheter förknippade med rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal, tillsammans med relaterade säkerheter.
Finansiella tillgångar och skulder nettoredovisas i balansräkningen när SEB har en legal rätt att nettoredovisa transaktioner, under normala affärsförhållanden och i händelse av insolvens, och det finns en avsikt att erlägga likvid netto eller realisera tillgången och erlägga likvid för skulden samtidigt. Återköpsavtal mot centrala clearing-motparter som SEB har avtal med samt likvidfordringar och likvidskulder är exempel på instrument som presenteras netto i balansräkningen.
Finansiella tillgångar och skulder som lyder under rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal som inte presenteras netto i balansräkningen är arrangemang som vanligtvis träder i laga kraft i händelse av insolvens eller vid betalningsinställelse men inte under normala affärsförhållanden eller arrangemang där SEB inte har intentionen att avveckla instrumenten samtidigt.
Tillgångar och skulder som inte kvittas eller lyder under nettningsavtal, exempelvis sådana som bara omfattas av ett avtal om säkerheter, presenteras i kolumnen Övriga instrument i balansräkningen som ej lyder under nettningsavtal.
Omklassificerade portföljer – SEB koncernen
| Kv1 Kv4 |
Jan - mar | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | Helår 2014 |
|
| Omklassificerade | ||||||||
| Ingående balans | 13 428 | 13 485 | 0 | 13 428 | 18 845 | -29 | 18 845 | |
| Amorteringar | -1 251 | - 615 | 103 | -1 251 | -1 688 | -26 | -4 340 | |
| Sålda värdepapper | - 16 | - 14 | 14 | - 16 | -1 038 | -98 | -2 294 | |
| Upplupna intäkter | - 2 | - 2 | - 2 | 5 | -140 | - 7 | ||
| Omräkningsdifferenser | 668 | 574 | 16 | 668 | 143 | 1 224 | ||
| Utgående balans* | 12 827 | 13 428 | - 4 | 12 827 | 16 267 | -21 | 13 428 | |
| * Marknadsvärde | 12 422 | 13 537 | -8 | 12 422 | 16 211 | -23 | 13 537 | |
| Verkligt värde utfall - om ej omklassificerade | ||||||||
| Övrigt totalresultat (AFS ursprung) | - 45 | 3 | - 45 | 10 | 168 | |||
| Resultaträkningen (HFT ursprung) | - 2 | -100 | - 23 | -100 | - 25 | |||
| Summa | - 45 | 1 | - 45 | - 13 | 143 | |||
| Resultateffekt** | ||||||||
| Räntenetto | 37 | 34 | 9 | 37 | 62 | -40 | 199 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 257 | 342 | -25 | 257 | 134 | 92 | 814 | |
| Övriga intäkter, netto | - 7 | - 2 | - 7 | 3 | - 1 | |||
| Summa | 287 | 374 | -23 | 287 | 199 | 44 | 1 012 |
** Effekten i resultaträkningen består av resultatposter från den omklassificerade portföljen brutto. Räntenetto består av ränteintäkter från portföljen utan hänsyn till räntekostnader för finansieringen. Nettoresultat av finansiella transaktioner är valutaomräkningseffekten från omvärdering av den omklassifierade portföljen utan hänsyn till den motverkande valutaeffekten från finansieringstransaktionerna. Övriga intäkter netto är realiserade intäkter och förluster från försäljningar ur portföljen.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar – SEB-koncernen
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | |||
| Osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar | 6 730 | 6 541 | 4 463 |
| Osäkra lånefordringar, reglerade eller oreglerade < 60 dagar | 534 | 250 | 287 |
| Totalt individuellt värderade osäkra lånefordringar | 7 264 | 6 791 | 4 750 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | - 2 865 | - 2 834 | - 2 483 |
| för osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar | - 2 623 | - 2 708 | - 2 307 |
| för osäkra lånefordringar, reglerade eller oreglerade < 60 dagar | - 242 | - 126 | - 176 |
| Gruppvisa reserver | - 1 290 | - 1 387 | - 1 799 |
| Osäkra lånefordringar, netto | 3 109 | 2 570 | 468 |
| Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||
| lånefordringar | 39,4% | 41,7% | 52,3% |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||
| lånefordringar | 57,2% | 62,2% | 90,1% |
| Andel osäkra lånefordringar, netto | 0,29% | 0,29% | 0,16% |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto | 0,47% | 0,49% | 0,33% |
| Portföljvärderade lån | |||
| Portföljvärderade lån, oreglerade > 60 dagar | 3 523 | 3 534 | 4 139 |
| Omstrukturerade lånefordringar | 217 | 274 | 354 |
| Gruppvisa reserver för portföljvärderade lån | - 1 828 | - 1 936 | - 2 190 |
| Reserveringsgrad för portföljvärderade lån | 48,9% | 50,8% | 48,7% |
| Reserver | |||
| Specifika reserver | - 2 865 | - 2 834 | - 2 483 |
| Gruppvisa reserver | - 3 118 | - 3 323 | - 3 989 |
| Reserv för poster inom linjen | - 88 | - 87 | - 297 |
| Totala reserver | - 6 071 | - 6 244 | - 6 769 |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | |||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar* | 11 004 | 10 599 | 9 243 |
| Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 55,2% | 58,9% | 73,2% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i procent av utlåningen | 0,72% | 0,76% | 0,64% |
* Osäkra lånefordringar + portföljvärderade lån, oreglerade > 60 dagar + omstrukturerade portföljvärderade lån
Övertagen egendom – SEB koncernen
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 |
| Fastigheter, fordon och utrustning | 1 459 | 1 945 | 2 996 |
| Aktier och andelar | 46 | 48 | 46 |
| Totalt övertagen egendom | 1 505 | 1 993 | 3 042 |
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning – SEB-koncernen
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 |
| Övriga tillgångar | 1 400 | 841 | |
| Summa tillgångar som innehas för försäljning | 1 400 | 841 | 0 |
| Övriga skulder | 240 | ||
| Summa skulder som innehas för försäljning | 240 | 0 | 0 |
SEB har tecknat avtal om att sälja den tyska fastighetsförvaltningsverksamhet inom division Kapitalförvaltning och som en följd av detta har tillgångar om 272 Mkr samt skulder om 240 Mkr i SEB Asset Management AG klassificerats som balansposter som innehas för försäljning i enlighet med IFRS 5. Vidare klassificeras, genom den fortlöpande avyttringsplanen för förvaltningsfastigheter inom division Baltikum som antogs under 2014, ytterligare under första kvartalet fastigheter som tillgångar som innehas för försäljning fram till dess att försäljningen är slutförd. Nettobeloppet som omklassificerats som en följd av dessa aktiviteter under första kvartalet var 287 Mkr. Nedskrivningar av tillgångar i samband med omklassificeringarna uppgår till 57 Mkr.
SEB konsoliderad situation
Kapitaltäckningsanalys för SEB konsoliderad situation
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 |
| Tillgängligt kapital | |||
| Kärnprimärkapital | 103 300 | 100 569 | 92 051 |
| Primärkapital | 117 452 | 120 317 | 103 254 |
| Kapitalbas | 131 840 | 136 899 | 109 716 |
| Kapitalkrav | |||
| Riskexponeringsbelopp | 623 454 | 616 531 | 587 503 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 49 874 | 49 322 | 47 000 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 16,6% | 16,3% | 15,7% |
| Primärkapitalrelation | 18,8% | 19,5% | 17,6% |
| Total kapitalrelation | 21,1% | 22,2% | 18,7% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 2,64 | 2,78 | 2,33 |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 10,0% | 7,0% | 7,0% |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | 2,5% | 2,5% |
| varav krav på systemriskbuffert | 3,0% | ||
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 12,1% | 11,8% | 11,2% |
| Kapitalkrav enligt övergångsregler 80% av Basel I | |||
| Kapitalkrav enligt Basel I | 81 615 | 79 581 | 75 105 |
| Kapitalbas enligt Basel I | 131 975 | 136 015 | 109 091 |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 1,62 | 1,71 | 1,45 |
| Bruttosoliditet | |||
| Exponeringsmått för beräkning av bruttosoliditetsgrad | 2 866 392 | 2 505 146 | 2 557 449 |
| varav poster i balansräkningen | 2 463 488 | 2 165 651 | 2 275 149 |
| varav poster utanför balansräkningen | 402 904 | 339 495 | 282 299 |
| Bruttosoliditetsgrad | 4,1% | 4,8% | 4,1% |
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Internt bedömt kapitalkrav
Per den 31 mars 2015 uppgick det internt bedömda kapitalkravet till 63 miljarder kronor (61 vid årsskiftet). Det interna kapitalkravet bedöms med hjälp av SEB:s interna modeller för ekonomiskt kapital och är inte helt jämförbart med det uppskattade kapitalkravet som Finansinspektionen publicerar, på grund av att olika antaganden och metoder används.
Kapitalbas för SEB konsoliderad situation
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 |
| Aktiekapital | 21 942 | 21 942 | 21 942 |
| Ej utdelade vinstmedel | 53 370 | 45 167 | 44 922 |
| Ackumulerat annat totalresultat och andra reserver | 48 688 | 48 215 | 48 269 |
| Översiktligt granskat resultat 1) | 4 651 | 19 219 | 3 884 |
| Minoritet | 33 | 33 | 33 |
| Eget kapital enligt balansräkningen | 128 684 | 134 576 | 119 050 |
| Avdrag relaterade till den konsoliderade situationen och andra förutsebara kostnader | -5 209 | -12 743 | -5 679 |
| Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar 2) | 123 475 | 121 833 | 113 371 |
| Ytterligare värdejusteringar | -1 199 | -1 314 | -667 |
| Immateriella tillgångar | -12 170 | -12 168 | -12 273 |
| Uppskjutna skattefordringar som är beroende av framtida lönsamhet | -558 | -603 | -606 |
| Reserver i verkligt värde relaterade till vinster eller förluster på kassaflödessäkringar | -4 375 | -3 877 | -1 429 |
| Negativa belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | -134 | -188 | -570 |
| Vinster eller förluster på skulder som värderas till verkligt värde och beror på ändringar av egen kreditstatus | 263 | 400 | |
| Förmånsbestämda pensionsplaner | 0 | -2 375 | |
| Direkta och indirekta innehav av egna kärnprimärkapitalinstrument | -1 341 | -1 294 | -955 |
| Värdepapperiseringar med 1 250% riskvikt | -661 | -594 | -1 007 |
| Justeringar som avser orealiserade vinster (AFS) | -1 626 | -1 438 | |
| Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital | -20 175 | -21 264 | -21 320 |
| Kärnprimärkapital | 103 300 | 100 569 | 92 051 |
| Primärkapitaltillskott | 9 511 | 8 545 | |
| Primärkapitaltillskott som omfattas av utfasning | 4 641 | 11 203 | 11 203 |
| Primärkapital | 117 452 | 120 317 | 103 254 |
| Supplementärkapitalinstrument | 16 243 | 16 552 | |
| Supplementärkapitalinstrument som omfattas av utfasning | 720 | 1 533 | 7 842 |
| Positiva belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | 1 072 | 1 195 | |
| Innehav av supplementärkapitalinstrument i enheter i den finansiella sektorn | -2 575 | -2 575 | -2 575 |
| Supplementärkapital | 14 388 | 16 582 | 6 462 |
| Totalt kapital | 131 840 | 136 899 | 109 716 |
1) SEB har i beslut från Finansinspektionen den 11 mars 2014 fått godkänt att använda kvartalsvinst i kapitalbasberäkningen förutsatt att de revisionsansvariga (PwC) har verifierat överskottet samt att överskottet är beräknat enligt tillämpliga redovisningsramar och kan styrka att avdrag för förutsebara kostnader och utdelningar har gjorts i enlighet med EU:s förordning nr 575/2013 och att beräkningen av dessa skett i enlighet med EU:s förordning nr 241/2014.
2) Finansinpektionens föreskrift FFFS 2014:12 trädde i kraft augusti 2014. Kapitalkrav ska rapporteras enligt föreskrivna mallar. Kärnprimärkapitalet avser den konsoliderade situationen, och skiljer sig från eget kapital enligt IFRS. Försäkringsverksamhetens bidrag till eget kapital exkluderas liksom uppskattad utdelning beräknad enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
Totalt kapital minskade till följd av inlösen av två primärkapitaltillskott (500 miljoner euro och 423 miljoner USdollar) under kvartalet. Denna inlösen var förfinansierad av ett CRR/CRD IV-kompatibelt primärkapitaltillskott på 1,1 miljarder US-dollar under 2014.
Riskexponeringsbelopp för SEB konsoliderad situation
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 | ||||
| Risk | |||||||
| Riskexponerings | Riskexponerings | exposure | Own funds | ||||
| Kreditrisk IRK | belopp | Kapitalkrav 1) | belopp | Kapitalkrav 1) | amount | requirement 1) | |
| Institutsexponeringar | 36 741 | 2 939 | 34 013 | 2 721 | 27 367 | 2 189 | |
| Företagsexponeringar | 340 119 | 27 210 | 344 576 | 27 566 | 328 514 | 26 281 | |
| Hushållsexponeringar | 53 266 | 4 261 | 51 826 | 4 146 | 52 091 | 4 167 | |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 30 608 | 2 449 | 31 905 | 2 552 | 40 363 | 3 229 | |
| varav kvalificerade rullande hushållsexponeringar | 326 | 26 | 1 498 | 120 | 1 320 | 106 | |
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 3 944 | 316 | 3 099 | 248 | 1 258 | 101 | |
| varav övriga hushållsexponeringar | 18 388 | 1 471 | 15 324 | 1 226 | 9 150 | 731 | |
| Positioner i värdepapperiseringar | 3 490 | 279 | 5 035 | 403 | 5 017 | 401 | |
| Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod | 433 616 | 34 689 | 435 450 | 34 836 | 412 989 | 33 038 | |
| Kreditrisk schablonmetod | |||||||
| Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker | 577 | 46 | 743 | 59 | 280 | 22 | |
| Exponeringar mot delstatliga eller lokala självstyrelseorgan och myndigheter | 38 | 3 | 40 | 3 | 116 | 9 | |
| Exponeringar mot offentliga organ | 6 | 0 | 7 | 1 | 7 | 1 | |
| Exponeringar mot institut | 2 309 | 185 | 1 222 | 98 | 705 | 56 | |
| Exponeringar mot företag | 14 605 | 1 168 | 16 743 | 1 339 | 14 320 | 1 146 | |
| Exponeringar mot hushåll | 17 021 | 1 362 | 16 593 | 1 327 | 21 971 | 1 758 | |
| Exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 4 186 | 335 | 4 161 | 333 | 3 939 | 315 | |
| Fallerande exponeringar | 616 | 49 | 634 | 51 | 1 613 | 129 | |
| Exponeringar som är förenade med särskilt hög risk | 1 892 | 151 | 1 791 | 143 | 2 083 | 167 | |
| Poster som avser positioner i värdepapperisering | 40 | 3 | 18 | 1 | |||
| Exponeringar i form av andelar i företag för kollektiva investeringar (fond) | 50 | 4 | 48 | 4 | 41 | 3 | |
| Aktieexponeringar | 2 339 | 187 | 2 371 | 190 | 2 084 | 167 | |
| Övriga poster | 9 321 | 746 | 10 216 | 817 | 8 478 | 678 | |
| Totalt, kreditrisk enligt schablonmetod | 52 960 | 4 236 | 54 609 | 4 368 | 55 655 | 4 452 | |
| Marknadsrisk | |||||||
| Risker i handelslagret där interna modeller använts | 34 114 | 2 729 | 25 144 | 2 012 | 23 587 | 1 887 | |
| Risker i handelslagret där standardmetoder använts | 21 055 | 1 684 | 18 813 | 1 505 | 26 498 | 2 120 | |
| Valutakursrisk | 4 155 | 332 | 5 010 | 401 | 4 827 | 386 | |
| Total marknadsrisk | 59 324 | 4 745 | 48 967 | 3 918 | 54 913 | 4 393 | |
| Övriga kapitalkrav | |||||||
| Operationell risk enligt internmätningsmetod | 48 394 | 3 872 | 48 126 | 3 850 | 39 542 | 3 163 | |
| Avvecklingsrisk | 42 | 3 | 5 | 0 | |||
| Kreditvärdighetsjusteringsrisk | 9 605 | 768 | 9 286 | 743 | 10 069 | 806 | |
| Investeringar i försäkringsverksamhet | 15 525 | 1 242 | 15 525 | 1 242 | 11 949 | 956 | |
| Övriga exponeringar | 4 030 | 322 | 4 526 | 362 | 2 382 | 191 | |
| Totalt övrigt kapitalkrav | 77 554 | 6 204 | 77 505 | 6 200 | 63 946 | 5 116 | |
| Total | 623 454 | 49 874 | 616 531 | 49 322 | 587 503 | 46 999 |
1) Kapitalkrav 8% av riskexponeringsbeloppet enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
| Riskexponeringsbelopp | Mdr kr |
|---|---|
| Balans 31 december 2014 | 617 |
| Volym och mixförändringar | -11 |
| Valutaeffekt | 6 |
| Process- och regelverksförändringar | 2 |
| Riskklassmigration | -1 |
| Marknads- och underliggande operationell riskförändring | 10 |
| Balans 31 mars 2015 | 623 |
I det första kvartalet ökade riskexponeringsbeloppet delvis på grund av att den svenska kronan försvagades. Kvaliteten i de existerande exponeringarna förbättrades genom migration och volym- och mixförändringar motverkade ökningen. Volatiliteten i valutamarknaden hade motsatt effekt och marknadsrisken ökade. Mer konservativa processer i kreditriskmätningen bidrog något till att riskexponeringsbeloppet ökade.
Genomsnittliga riskvikter
Följande tabell visar genomsnittlig riskvikt (riskexponeringsbelopp delat med beloppet för exponering vid fallissemang) för de exponeringar som beräknas enligt den interna riskklassificeringsmodellen, IRK. Repor och värdepapperslån exkluderas i analysen eftersom de har låg riskvikt och kan variera påtagligt i volym och därigenom störa jämförbarheten i siffrorna.
| Kreditexponeringar enligt IRK-metod (exkl. repor och värdepapperslån) | 31 mar | 31 dec | 31 mar |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig riskvikt | 2015 | 2014 | 2014 |
| Institutsexponeringar | 22,1% | 23,5% | 22,2% |
| Företagsexponeringar | 34,9% | 36,2% | 37,7% |
| Hushållsexponeringar | 9,9% | 9,7% | 10,6% |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 6,5% | 6,9% | 9,1% |
| varav kvalificerade rullande hushållsexponeringar | 42,0% | 7,5% | 7,0% |
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 69,3% | 54,6% | 43,4% |
| varav övriga hushållsexponeringar | 29,2% | 35,0% | 38,8% |
| Positioner i värdepapperiseringar | 30,0% | 43,5% | 38,4% |
I det första kvartalet flyttades svenska kortrelaterade exponeringar från kvalificerade rullande hushållsexponeringar till övriga hushållsexponeringar. Resterande rullande hushållsexponeringar återfinns i Estland och Lettland och har en riskvikt på 42 procent.
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
Resultaträkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| Enligt Finansinspektionens föreskrifter | Kv1 | Kv4 | Jan - mar | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 |
| Ränteintäkter | 8 118 | 8 213 | -1 | 8 118 | 8 889 | -9 | 34 788 |
| Leasingintäkter | 1 335 | 1 334 | 0 | 1 335 | 1 355 | -1 | 5 442 |
| Räntekostnader | -4 458 | -4 553 | -2 | -4 458 | -5 526 | -19 | -20 447 |
| Utdelningar | 1 345 | 1 217 | 11 | 1 345 | 272 | 3 375 | |
| Provisionsintäkter | 2 945 | 3 347 | -12 | 2 945 | 2 629 | 12 | 11 090 |
| Provisionskostnader | - 636 | - 556 | 14 | - 636 | - 424 | 50 | -1 855 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 031 | 36 | 1 031 | 902 | 14 | 2 121 | |
| Övriga rörelseintäkter | 257 | 455 | -44 | 257 | 210 | 22 | 1 714 |
| Summa intäkter | 9 937 | 9 493 | 5 | 9 937 | 8 307 | 20 | 36 228 |
| Administrationskostnader | -3 343 | -3 664 | -9 | -3 343 | -3 450 | -3 | -13 909 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | -1 361 | -1 340 | 2 | -1 361 | -1 250 | 9 | -5 157 |
| Summa kostnader | -4 704 | -5 004 | -6 | -4 704 | -4 700 | 0 | -19 066 |
| Resultat före kreditförluster | 5 233 | 4 489 | 17 | 5 233 | 3 607 | 45 | 17 162 |
| Kreditförluster, netto | - 139 | - 193 | -28 | - 139 | - 141 | -1 | -1 065 |
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar | -1 770 -100 | - 49 -100 | -2 721 | ||||
| Rörelseresultat | 5 094 | 2 526 | 102 | 5 094 | 3 417 | 49 | 13 376 |
| Bokslutsdispositioner | 514 | 274 | 88 | 514 | 201 | 156 | 966 |
| Skatt | -1 101 | - 45 | -1 101 | - 700 | 57 | -2 072 | |
| Övriga skatter | 12 | - 16 | -175 | 12 | 3 | 19 | |
| Nettoresultat | 4 519 | 2 739 | 65 | 4 519 | 2 921 | 55 | 12 289 |
Totalresultat – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| Kv1 | Kv4 | Jan - mar | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 |
| Nettoresultat | 4 519 | 2 739 | 65 | 4 519 | 2 921 | 55 | 12 289 |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 84 | 118 | -29 | 84 | 430 | -80 | 863 |
| Kassaflödessäkringar | 499 | 945 | -47 | 499 | 646 | -23 | 3 095 |
| Omräkning utländsk verksamhet | 34 | - 25 | 34 | 4 | - 3 | ||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 617 | 1 038 | -41 | 617 | 1 080 | -43 | 3 955 |
| Totalresultat | 5 136 | 3 777 | 36 | 5 136 | 4 001 | 28 | 16 244 |
Balansräkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| Aggregerad | 31 mar | 31 dec | 31 mar |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 166 113 | 59 170 | 231 008 |
| Utlåning till kreditinstitut | 218 326 | 194 285 | 184 339 |
| Utlåning till allmänheten | 1 116 365 | 1 056 807 | 1 034 772 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | 642 633 | 511 738 | 475 810 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 15 270 | 16 042 | 19 239 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall | 90 | 91 | 87 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 987 | 921 | 1 088 |
| Aktier och andelar i koncernföretag | 53 467 | 54 294 | 52 816 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 42 107 | 41 471 | 40 594 |
| Övriga tillgångar | 53 996 | 51 323 | 34 706 |
| Summa tillgångar | 2 309 354 | 1 986 142 | 2 074 459 |
| Skulder till kreditinstitut | 268 290 | 144 776 | 264 387 |
| In- och upplåning från allmänheten | 779 156 | 706 452 | 660 957 |
| Emitterade värdepapper | 730 361 | 682 519 | 758 163 |
| Finansiella skulder till verkligt värde | 312 642 | 247 510 | 211 578 |
| Övriga skulder | 76 087 | 49 956 | 56 221 |
| Avsättningar | 163 | 173 | 75 |
| Efterställda skulder | 33 113 | 40 191 | 20 429 |
| Obeskattade reserver | 23 103 | 23 102 | 23 694 |
| Totalt eget kapital | 86 439 | 91 463 | 78 955 |
| Summa skulder, obeskattade reserver och eget kapital | 2 309 354 | 1 986 142 | 2 074 459 |
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 |
| För egna skulder ställda säkerheter | 438 567 | 366 518 | 338 323 |
| Övriga ställda säkerheter | 161 400 | 116 228 | 124 988 |
| Ansvarsförbindelser | 115 705 | 98 966 | 81 907 |
| Åtaganden | 472 038 | 382 324 | 363 960 |
| Kapitaltäckning – |
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) | ||
|---|---|---|---|
| ---------------------- | -- | ------------------------------------------ | -- |
| 31 mar | 31 dec | 31 mar | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 |
| Tillgängligt kapital | |||
| Kärnprimärkapital | 86 517 | 83 027 | 95 803 |
| Primärkapital | 100 669 | 102 775 | 107 006 |
| Kapitalbas | 115 057 | 118 480 | 114 902 |
| Kapitalkrav | |||
| Riskexponeringsbelopp | 534 485 | 513 426 | 494 802 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 42 759 | 41 074 | 39 584 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 16,2% | 16,2% | 19,4% |
| Primärkapitalrelation | 18,8% | 20,0% | 21,6% |
| Total kapitalrelation | 21,5% | 23,1% | 23,2% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 2,69 | 2,88 | 2,90 |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 7,0% | 7,0% | 7,0% |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | 2,5% | 2,5% |
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 11,7% | 11,7% | 14,9% |
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Det internt bedömda kapitalkravet för moderbolaget uppgick till 56 miljarder kronor (52 vid årsskiftet).
Detta är SEB
| Affärsidé: | Att hjälpa privatpersoner och företag att utvecklas framgångsrikt genom att erbjuda god rådgivning och finansiella medel. |
|---|---|
| Vision: | Att vara den mest betrodda partnern för kunder med ambitioner. |
| Värderingar: | SEB styrs av sin uppförandekod och sina värderingar: professionalism, engagemang, ömsesidig respekt och kontinuitet. |
| Kunder och marknader: | 3 000 storföretag och institutioner, 400 000 små och medelstora företag och 4 miljoner privatkunder i huvudsakligen åtta marknader runt Östersjön har valt SEB som bank. |
| Varumärkeslöfte: | Givande relationer. |
| Bankens ambition: | Den ledande nordiska banken för företag och institutioner. |
| Den bästa universalbanken i Sverige och Baltikum. | |
| Strategiska prioriteringar: | Långsiktiga kundrelationer – bygga och utveckla relationerna med utgångspunkt i kundernas långsiktiga behov och utifrån ett helhetsperspektiv. |
| Tillväxt inom styrkeområden – växa inom tre utvalda huvudområden: storföretag och finansiella institutioner i Norden och Tyskland, små och medelstora företag i Sverige samt genom ett heltäckande, rådgivningsdrivet sparerbjudande. |
|
| Motståndskraft och flexibilitet – säkerställa den finansiella styrka som krävs för att visa stabilitet och motståndskraft, samt en flexibilitet att med god kostnadseffektivitet anpassa verksamheten till rådande marknadsförhållanden. |
|
| Medarbetare: | Cirka 16 000 skickliga medarbetare betjänar kunder från kontor i cirka 20 länder: i olika tidszoner för att tillhandahålla tillgänglighet och kunskap om de lokala marknaderna. |
| Historik: | Över 150 år av affärer, förtroende och kunskapsutbyte. Banken har alltid tagit ansvar för en hållbar samhällsutveckling genom att stödja företagande, internationella kontakter och långsiktiga relationer. |
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska)