AI assistant
SEB — Interim / Quarterly Report 2015
Jul 14, 2015
2966_ir_2015-07-14_58183b4d-7c8d-4c08-b91e-9e05c7a77be6.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari – juni 2015
STOCKHOLM 14 JULI 2015
"Kunderna var aktiva i det exceptionella marknadsläget. Med vår väldiversifierade verksamhet och starka balansräkning kan vi fortsätta stödja och växa med våra kunder."
Annika Falkengren
Som angivits i SEB:s pressmeddelande den 5 maj 2015 ingår en negativ engångspost på 902 Mkr i resultatet för det andra kvartalet. Exklusive denna post skulle rörelseintäkterna för det första halvåret ha uppgått till 23,6 mdr kr, nettoresultatet till 9,5 mdr kr och räntabiliteten till 14,2 procent. Det andra kvartalets rörelseintäkter skulle ha uppgått till 12,0 mdr kr, nettoresultatet till 6,2 mdr kr och räntabiliteten till 14,8 procent.
Första halvåret 2015
(Jämfört med första halvåret 2014)
- Rörelseresultatet uppgick till 11,0 mdr kr (10,1) och nettoresultatet uppgick till 8,6 mdr kr (8,1).
- Rörelseintäkterna uppgick till 22,7 mdr kr (21,5) och rörelsekostnaderna till 11,2 mdr kr (10,9).
- Kreditförluster, netto, uppgick till 0,4 mdr kr (0,5) och kreditförlustnivån var 0,06 procent (0,08).
- Räntabiliteten var 12,9 procent (13,1) och vinsten per aktie var 3:92 kr (3:67).
Andra kvartalet 2015
(Jämfört med andra kvartalet 2014)
- Rörelseresultatet uppgick till 5,3 mdr kr (5,3) och nettoresultatet uppgick till 3,9 mdr kr (4,2).
- Rörelseintäkterna uppgick till 11,1 mdr kr (11,1) och rörelsekostnaderna till 5,6 mdr kr (5,5).
- Kreditförluster, netto, uppgick till 0,2 mdr kr (0,3) och kreditförlustnivån var 0,06 procent (0,08).
- Räntabiliteten var 12,0 procent (13,8) och vinsten per aktie var 1:79 kr (1:90).
Volymer
(Jämfört med den 31 december 2014)
- Utlåning till allmänheten uppgick till 1 395 mdr kr (1 356).
- Inlåning från allmänheten uppgick till 970 mdr kr (943).
- Förvaltat kapital uppgick till 1 780 mdr kr (1 708).
Kapital och likviditet
(Jämfört med den 31 december 2014)
- Kärnprimärkapitalrelationen var 17,2 procent (16,3).
- Bruttosoliditetsgraden var 4,4 procent (4,8).
- Likviditetstäckningsgraden var 123 procent (115).
- Likviditetsreserven uppgick till 462 mdr kr (410).
VD har ordet
Det exceptionella marknadsläget dominerade det första halvåret 2015. Efter Lehman-kraschen har centralbankerna i nära sju år fört en ackommoderande penningpolitik med omfattande likviditetsåtgärder och mycket låga eller till och med negativa räntor. Det har stöttat realekonomin och minskat deflationsriskerna, men globala obalanser kvarstår. Volatiliteten i tillgångspriser och valutakurser har stigit kraftigt och under de senaste månaderna har också kreditspreadar ökat. I Kina, där tillväxten konsolideras, har den högt belånade aktiemarknaden sett det kraftigaste fallet på mer än 20 år. I Europa, verkar Grekland och euroländerna ha nått en överenskommelse den 13 juli om ett räddningspaket för att undvika en "Grexit". Krisen visar att det inte finns någon enkel väg framåt för Grekland och att grunden för eurosamarbetet har skakats om.
Banker verkar numera inom ramen för ett regelverk som ständigt förändras. Det innebär att vi banker måste agera med stor försiktighet för att säkra vår långsiktigt viktiga roll att stödja såväl privat- som företagskunder. Under de senaste åren har ett "skuggbanksystem" som inte står under samma regelverk vuxit snabbt. För närvarande diskuteras att införa standardiserade istället för dagens riskbaserade riskmått. Det skulle i sin tur kunna leda till att risker inte prissätts korrekt och till att en relativt högre andel av kreditgivningen sker utanför banksystemet. I turbulenta tider kan det leda till illikvida marknader. Det är därför viktigt att bankernas förmåga att absorbera risker inte hindras av oavsiktliga konsekvenser i vågen av de nya regelverken.
Högre lönsamhet med en väldiversifierad affärsmix
SEB fortsätter leverera på sin långsiktiga affärsplan. Under de senaste åren har vi byggt upp en bredare plattform som stärkt vår företagsverksamhet i Norden och Tyskland. Vi har vuxit med våra kunder genom att stödja dem med vår starka rådgivningskapacitet. Vi har gynnats av kundernas högre aktivitetsnivåer och samtidigt utnyttjat möjligheterna i vår egen verksamhet bättre.
Vår väldiversifierade verksamhet är avgörande för uthållig lönsam tillväxt. SEB:s rörelseresultat ökade till 11,0 miljarder kronor under det första halvåret 2015. Exklusive den negativa engångsposten i det andra kvartalet, skulle rörelseresultatet nått 11,9 miljarder kronor, en ökning på 18 procent jämfört med det första halvåret förra året och en räntabilitet på 14,2 procent. Alla divisoner nådde en lönsamhet på över 14 procent. Vi har stärkt vår motståndskraft ytterligare genom en än starkare balansräkning. Kärnprimärkapitalrelationen ökade till 17,2 procent.
Hög kundaktivitet
Som den ledande nordiska företagsbanken märker vi snabbt av förändringar i affärsklimatet. Det syns i resultatet för division Stora Företag och Institutioner som ökade med 18 procent, exklusive den negativa engångsposten; provisionsnettot och nettoresultatet av finansiella transaktioner var särskilt starka. På grund av de höga volatilitetsnivåerna ökade företagens och institutionernas efterfrågan på säkringar av ränte- och valutarisker. Samtidigt var företagens efterfrågan på rörelsekrediter svag. Marknaden för börsintroduktioner har varit gynnsam under året. SEB deltog i 11 transaktioner och fortsatte att toppa nordiska rankinglistor.
Kontorsrörelsen gjorde bra ifrån sig trots att de negativa räntorna påverkade inlåningsmarginalerna och rörelseintäkterna minskade bara med 3 procent jämfört med det första halvåret 2014. Stämningsläget bland småföretagen var fortsatt avvaktande.
Med de ökade riskerna på tillgångsmarknaderna har vi varit mer aktiva i rådgivningen till våra kunder. Privatkunderna har varit benägna att öka placeringarna i ränte- och blandfonder, medan institutionella placerare fortsatte att söka avkastning utanför de traditionella tillgångsslagen. Vår bankassuransmodell med ett fullserviceerbjudande inom området långsiktigt sparande, inklusive traditionell livförsäkring, fortsätter att uppskattas av våra kunder.
Vi investerar löpande i vårt kunderbjudande och under året har vi utvecklat våra mobila banktjänster. Vi kan numera också tillhandahålla rådgivning digitalt inom livförsäkringsområdet.
SEB:s åtagande som Relationsbanken
Inom SEB visar alla medarbetare ett starkt engagemang för att bidra till sin del av vår långsiktiga affärsplan. Vi har visat att vi når våra långsiktiga mål genom ett tydligt fokus på kundernas långsiktiga behov. Detta bekräftades nyligen när Moody's höjde sitt betyg på SEB:s långfristiga upplåning till Aa3. SEB är Relationsbanken i vår del av världen.
SEB Delårsrapport januari – juni 2015 3
Andra kvartalet
I SEB:s pressmeddelande den 5 maj 2015 framgick att Högsta domstolen i Schweiz avslagit SEB:s ansökan om återbetalning av källskatt för åren 2006 till 2008. Tabellen visar hur resultatet för det andra kvartalet påverkades av denna engångspost.
| Underliggande | Engångs | Redovisat | |
|---|---|---|---|
| Mkr | Kv2 2015 | post | Kv2 2015 |
| Summa rörelseintäkter | 11 986 | 902 | 11 084 |
| - Varav Räntenetto | 4 714 | 82 | 4 632 |
| - Varav Nettoresultat av finansiella | |||
| transaktioner | 1 586 | 820 | 766 |
| Summa rörelsekostnader | -5 606 | -5 606 | |
| Resultat före kreditförluster | 6 380 | 902 | 5 478 |
| Kreditförluster m m | -226 | -226 | |
| Rörelseresultat | 6 154 | 902 | 5 252 |
| Skatt | -1 326 | -1 326 | |
| Nettoresultat | 4 828 | 902 | 3 926 |
Rörelseresultatet uppgick till 5 252 Mkr (5 251) och nettoresultatet (efter skatt) uppgick till 3 926 Mkr (4 174).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna uppgick till 11 084 Mkr (11 077).
Räntenettot minskade med 6 procent till 4 632 Mkr (4 943). Räntenettot i andra kvartalet återspeglade effekten av de negativa reporäntorna.
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | 2014 |
| Kunddrivet räntenetto | 4 510 | 4 559 | 4 752 |
| Räntenetto från övriga aktiviteter | 122 | 387 | 191 |
| Summa | 4 632 | 4 946 | 4 943 |
Det kunddrivna räntenettot minskade med 49 Mkr jämfört med det första kvartalet. Effekten från det låga ränteläget motverkades delvis av ökade volymer och förbättrade utlåningsmarginaler.
Räntenettot från övriga aktiviteter minskade med 265 Mkr jämfört med det första kvartalet på grund av räntevolatiliteten och affärsmixen. Det ingick också en räntekostnad på 82 Mkr som var hänförlig till engångsposten.
Provisionsnettot uppgick till 4 812 Mkr (4 211), en ökning med 601 Mkr eller 14 procent jämfört med andra kvartalet 2014. Ett stort positivt säsongsmässigt bidrag från värdepapperslån ingick. I det låga ränteläget genomfördes ett stort antal börsintroduktioner av vilka SEB deltog i 11. Tillsammans utgjorde dessa två faktorer, delvis motverkat av effekten av lägre prestationsrelaterade intäkter, till en del av skälen till ökningen i provisionsnettot jämfört med det första kvartalet på 538 Mkr.
Nettoresultatet av finansiella transaktioner uppgick till 766 Mkr (845). Exklusive effekten av engångsposten på 820 Mkr uppgick resultatet till 1 586 Mkr, en ökning på 26 procent jämfört med förra året. I det nuvarande marknadsläget var efterfrågan på säkrings- och riskhanteringsprodukter inom räntor och valutor hög. Den
orealiserade positiva värderingsjusteringen relaterad till motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA) och utgivna obligationer (OCA) uppgick till 342 Mkr i det andra kvartalet.
Livförsäkringsintäkter, netto, minskade till 732 Mkr jämfört med i fjol (844). Oron på finansmarknaderna i juni, med fallande börser och högre långfristiga räntor, påverkade den traditionella försäkringen negativt, speciellt i Danmark.
Övriga intäkter, netto, uppgick till 142 Mkr och bestod av realisationsvinster, utdelningar, säkringseffekter och andra poster (234).
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna uppgick till 5 606 Mkr (5 519). Den tvåprocentiga ökningen berodde främst på valutaeffekter. Personalkostnaderna ökade med 261 Mkr, delvis beroende på ökade pensionskostnader.
Kreditförlustreserveringar
Kreditförluster, netto uppgick till 220 Mkr (283). Kreditförlustnivån var 6 baspunkter (8).
Skatt
Den totala skattekostnaden var 1 326 Mkr (1 077) och den effektiva skattesatsen var 25 procent. Skattesatsen var högre än normalt beroende på att engångsposten inte var avdragsgill.
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till 1 327 Mkr (-410).
Omvärderingen av de förmånsbestämda pensionsplanerna gav en positiv nettoeffekt på 2 554 Mkr i det andra kvartalet. Huvudsakligen berodde det på diskonteringsräntan. I det andra kvartalet höjdes den i Sverige till 2,2 procent från 1,6 procent i det första kvartalet. I Tyskland höjdes den från 1,4 procent till 2,4 procent.
Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, till exempel kassaflödessäkringar och finansiella tillgångar som kan säljas, var negativ och uppgick till -1 227 Mkr (1 575). Den främsta orsaken var tillfälliga negativa effekter i kassaflödessäkringarna.
Första halvåret
I SEB:s pressmeddelande den 5 maj 2015 framgick att Högsta domstolen i Schweiz avslagit SEB:s ansökan om återbetalning av källskatt för åren 2006 till 2008. Tabellen visar hur resultatet för det första halvåret påverkades av denna engångspost.
| Underliggande | Engångs | Redovisat | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | post | 2015 |
| Summa rörelseintäkter | 23 598 | 902 | 22 696 |
| - Varav Räntenetto | 9 660 | 82 | 9 578 |
| - Varav Nettoresultat av finansiella | |||
| transaktioner | 2 841 | 820 | 2 021 |
| Summa rörelsekostnader | -11 164 | -11 164 | |
| Resultat före kreditförluster | 12 434 | 902 | 11 532 |
| Kreditförluster m m | -490 | -490 | |
| Rörelseresultat | 11 944 | 902 | 11 042 |
| Skatt | -2 465 | -2 465 | |
| Nettoresultat | 9 479 | 902 | 8 577 |
Rörelseresultatet uppgick till 11 042 Mkr (10 106) och nettoresultatet (efter skatt) uppgick till 8 577 Mkr (8 058).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna uppgick till 22 696 Mkr (21 520). Räntenettot minskade 2 procent till 9 578 Mkr (9 761).
| Jan - jun | Förändring | ||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % |
| Kunddrivet räntenetto | 9 069 | 9 390 | -3 |
| Räntenetto från övriga aktiviteter | 509 | 371 | 37 |
| Summa | 9 578 | 9 761 | -2 |
Effekten av den sänkta reporäntan avseende det kunddrivna räntenettot motverkades delvis av högre lånevolymer och utlåningsmarginaler. Det kunddrivna räntenettot minskade med 3 procent jämfört med de första sex månaderna förra året.
Räntenettot från övriga aktiviteter ökade med 138 Mkr jämfört med det första halvåret i fjol. Här ingick en räntekostnad på 82 Mkr hänförlig till engångsposten.
Provisionsnettot ökade med 14 procent till 9 086 Mkr (7 939). De prestationsrelaterade intäkterna ökade med 428 Mkr till 492 Mkr jämfört med motsvarande period i fjol. Börserna utvecklades positivt och volymen förvaltat kapital ökade. Aktivitetsnivån när det gäller företagstransaktioner (börsintroduktioner) var hög i det låga ränteläget. Värdepapperslånen bidrog stort.
Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade till 2 021 Mkr (1 924). Exklusive den negativa effekten på 820 Mkr från engångsposten, uppgick nettoresultatet av finansiella transaktioner till 2 841 Mkr, en ökning på 48 procent. Kundefterfrågan på säkrings- och riskhanteringsprodukter inom ränte- och valutahandeln var hög i en marknad med hög volatilitet.
Livförsäkringsintäkter, netto, var i princip oförändrade på 1 672 Mkr jämfört med i fjol (1 662). De totala intäkterna i livförsäkringsrörelsen, som omfattar interna ersättningar från fondbolagen, ökade med 7 procent.
Övriga intäkter, netto, uppgick till 339 Mkr (234) och bestod av säkringseffekter, realisationsvinster, utdelningar och andra poster.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna uppgick till 11 164 Mkr (10 857), en ökning med 3 procent jämfört med motsvarande period 2014. Ökningen berodde främst på valutaeffekter och pensionskostnader.
Rörelsekostnaderna ligger i nivå med det årliga kostnadstaket på under 22,5 miljarder kronor som gäller för 2015 och 2016.
Kreditförlustreserveringar
Kreditkvaliteten var god och den övergripande kreditförlustnivån låg i linje med de två föregående årens nivåer. Kreditförluster, netto uppgick till 408 Mkr (541). Kreditförlustnivån var 6 baspunkter (8).
Problemlånen uppgick till 9 845 Mkr (10 599). Problemlånen utgörs av individuellt värderade osäkra lånefordringar som uppgick till 6 257 Mkr (6 791), portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar, som uppgick till 3 370 Mkr (3 534) och omstrukturerade lånefordringar som uppgick till 218 Mkr (274).
Den totala reserveringsgraden för individuellt värderade osäkra lånefordringar och den totala reserveringsgraden för problemlån var 61 (62) respektive 58 (59) procent.
Skatt
Den totala skattekostnaden var 2 465 Mkr (2 048), vilket motsvarade en effektiv skattesats på 22 procent.
Givet att engångsposten inte är avdragsgill, förväntas SEB:s effektiva skattesats för året vara 21 procent.
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till 926 Mkr.
Omvärderingen av de förmånsbestämda pensionsplanerna gav en positiv nettoeffekt på 1 787 Mkr, jämfört med en negativ effekt på -1 842 Mkr i det första halvåret 2014. Förändringen i värdet var ett netto av den höjda diskonteringsräntan och en omvärderingseffekt från tillgångarna i pensionsplanerna.
Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, till exempel kassaflödessäkringar och finansiella tillgångar som kan säljas, var negativ och uppgick till -861 Mkr (2 607). Den främsta orsaken var negativa effekter i kassaflödessäkringarna.
Affärsvolymer
Balansomslutningen per den 30 juni 2015 uppgick till 2 760 miljarder kronor (2 641). Utlåningen till allmänheten uppgick till 1 395 miljarder kronor, en ökning med 39 miljarder kronor jämfört med årsskiftet.
| Jun | Dec | Jun | |
|---|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2015 | 2014 | 2014 |
| Offentlig förvaltning | 47 | 50 | 53 |
| Hushåll | 527 | 519 | 509 |
| Företag | 706 | 689 | 697 |
| Repor | 94 | 76 | 107 |
| Skuldinstrument | 21 | 22 | 22 |
| Utlåning till allmänheten | 1 395 | 1 356 | 1 388 |
SEB:s totala kreditportfölj (där volymer i balansräkningen samt åtaganden utanför balansräkningen ingår) uppgick till 2 108 miljarder kronor (2 094). Sedan årsskiftet ökade hushållslån och löften med 23 miljarder kronor. Krediter till företag och fastighetsförvaltning sammantaget var i princip oförändrad. På företagssidan motverkades en ökning av utlåningen av en minskning av ansvarsförbindelser och andra poster utanför balansräkningen.
Inlåningen från allmänheten uppgick till 970 miljarder kronor, en ökning med 27 miljarder kronor jämfört med årsskiftet.
| Jun | Dec | Jun | |
|---|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2015 | 2014 | 2014 |
| Offentlig förvaltning | 65 | 62 | 85 |
| Hushåll | 260 | 246 | 237 |
| Företag | 627 | 629 | 559 |
| Repor | 18 | 6 | 9 |
| In- och upplåning från allmänheten | 970 | 943 | 890 |
Sedan årsskiftet ökade hushållsinlåningen med 14 miljarder kronor medan företagsinlåningen minskade med 2 miljarder kronor.
I slutet av halvåret, uppgick det förvaltade kapitalet till 1 780 miljarder kronor (1 708). Nettoinflödet sedan årsskiftet var 42 miljarder kronor medan marknadsvärdet ökade med 30 miljarder kronor.
Depåförvaringsvolymen uppgick till 7 621 miljarder kronor (6 763).
Marknadsrisk
Aktiviteterna i handelslagret drivs av kundernas efterfrågan. Value-at-Risk (VaR) i handelslagret var i snitt 120 Mkr under 2015 (98 i snitt under 2014). I genomsnitt förväntas koncernen, med 99 procents sannolikhet, inte förlora mer än detta belopp under en period på tio handelsdagar. Marknadsvolatiliteter kopplade till räntornas och börsernas utveckling ledde till att VaR ökade under det första halvåret.
Likviditet och långfristig upplåning
Under halvåret förföll 62 miljarder kronor i långfristig upplåning (bestående av 8 miljarder kronor i primärkapitaltillskott, 48 miljarder i säkerställda obligationer och 6 miljarder i seniora obligationer) och 40 miljarder kronor emitterades (bestående av 26 miljarder kronor säkerställda obligationer och 14 miljarder i seniora obligationer).
Likviditetsreserven uppgick till 462 miljarder kronor vid periodens utgång (410).
Finansinspektionen kräver att likviditetstäckningsgraden (beräknat enligt för Sverige anpassade regler) skall vara minst 100 procent, totalt, samt i euro respektive US-dollar. Vid slutet av halvåret uppgick likviditetstäckningsgraden till 123 procent (115) och till 135 respektive 158 procent för US-dollar och euro.
Bankens ambition är att alltid ha en stabil finansiering. SEB:s interna strukturella likviditetsmått, core gap, som mäter relationen mellan stabil finansiering och tillgångar som inte är likvida, var 106 procent.
Rating
Moody's uppgraderade SEB:s kreditbetyg för långfristig senior upplåning från A1 till Aa3 baserat på sin uppfattning om SEB:s kreditkvalitet, stabilitet och diversifiering i intjäningen samt förbättrade effektivitet.
Fitch rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till A+ med positiva utsikter. Betyget återspeglar SEB:s starka inhemska verksamhet, speciellt på företagssidan, SEB:s goda kapitalisering, sunda kreditkvalitet och solida intjäning.
Standard & Poor's utsikter för SEB:s långfristiga kreditbetyg för senior upplåning, som nu rankas till A+, är negativa. Det beror på Standard & Poor's syn på det underförstådda statsstödet till svenska och europeiska banker. När det gäller SEB:s egen kreditvärdighet är utsikterna stabila.
Kapitalposition
Finansinspektionen publicerar sina framtida förväntade kapitalkrav på bankerna kvartalsvis. Kraven på SEB som publicerades i maj 2015 var en kärnprimärkapitalrelation på 15,6 procent samt en total kapitalrelation på 20,1 procent.
Följande tabell visar riskexponeringsbeloppet och kapitalrelationerna enligt Basel III.
| Jun | Dec | Jun | |
|---|---|---|---|
| Kapitalkrav, Basel III | 2015 | 2014 | 2014 |
| Riskexponeringsbelopp, mdr kr | 614 | 617 | 598 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 17.2 | 16.3 | 16.0 |
| Primärkapitalrelation, % | 19.4 | 19.5 | 17.9 |
| Total kapitalrelation, % | 21.7 | 22.2 | 20.5 |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 4.4 | 4.8 | 4.0 |
Riskexponeringsbeloppet var 3 miljarder kronor lägre än vid årsskiftet. Minskningen berodde på en förbättring i genomsnittlig riskvikt för företag men detta motverkades av en ökad marknadsrisk.
Kärnprimärkapitalrelationen förbättrades med 0,9 procentenheter jämfört med årsskiftet, framför allt drivet av nettoresultatet.
Den totala kapitalrelationen minskade jämfört med årsskiftet på grund av återköp av två primärkapitaltillskott i mars. Återköpen var förfinansierade av ett primärkapitaltillskott emitterat enligt CRR/CRD IV på 1,1 miljarder US-dollar i november 2014.
Långsiktiga finansiella mål
SEB:s långsiktiga finansiella mål är att:
- utdelningen per aktie skall vara 40 procent eller mer av vinst per aktie varje år,
- upprätthålla en kärnprimärkapitalrelation som är cirka 1,5 procentenheter högre än gällande kapitalkrav från Finansinspektionen, och
- skapa en konkurrenskraftig avkastning på kapitalet.
Banken strävar över tid efter att nå en uthållig lönsamhet på 15 procent.
Det nuvarande förväntade kapitalkravet är 15,6 procent. Finansinspektionens kapitalkrav träder i kraft i sin helhet under den senare delen av 2015. Baserat på bankens nuvarande uppfattning om kraven och på bankens balansräkning per den 31 december 2014, uppskattas SEB:s kapitalmål för kärnprimärkapitalrelationen, pro forma, till cirka 17 procent för att kunna möta målet på 1,5 procentenheters marginal över myndighetskravet.
Risker och osäkerhetsfaktorer
SEB tar kredit-, marknads-, likviditets-, IT och operationella samt livförsäkringsrisker. Koncernens riskstruktur och dess risk-, likviditets- och kapitalhantering beskrivs mer detaljerat i SEB:s årsredovisning för 2014 (sidorna 28-33) och i 'Capital Adequacy and Risk Management Report' för 2014 (på engelska). Ytterligare information finns i Fact Book (på engelska) som publiceras kvartalsvis.
Det makroekonomiska läget är fortfarande osäkert, stora globala obalanser kvarstår och om centralbankerna minskar likviditetsstödet till de finansiella marknaderna kan svårbedömda direkta och indirekta effekter uppstå. Osäkerheten på marknaderna har påverkats av den geopolitiska utvecklingen och osäkerheten kring utvecklingen av oljepriserna. Högst på agendan just nu är osäkerheten runt de pågående diskussionerna om Greklands skuldsanering. I tillägg finns det en osäkerhet om en eventuell förlängning av det nuvarande läget med låga eller negativa räntor, framförallt runt de finansiella och praktiska effekterna.
Anpassningar i internredovisningen
SEB har sedan 2012 gradvis anpassat internrapporteringen så att Basel-III kraven ska vara helt inarbetade i verksamheten. Under 2012, 2013 och 2014 allokerades 16, 23 respektive 10 miljarder kronor till divisionerna från den centrala funktionen – totalt 49 miljarder kronor. 2015 fördelades ytterligare 17 miljarder kronor.
Stockholm den 14 juli 2015
Verkställande direktören och styrelsen försäkrar att delårsrapporten för januari-juni 2015 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
| Marcus Wallenberg | |
|---|---|
| Styrelseordförande |
Urban Jansson Vice ordförance
Johan H. Andresen Ledamot
Signhild Arnegård Hansen Ledamot
Samir Brikho Ledamot
Jesper Ovesen Vice ordförande
Winnie Fok Ledamot
Birgitta Kantola Ledamot
Tomas Nicolin Ledamot
Håkan Westerberg Ledamot*
Sven Nyman Ledamot
Magdalena Olofsson Ledamot*
Annika Falkengren Verkställande director och koncernchef
* utsedd av de anställda
Presskonferens och sändning via nätet
Presskonferensen kl. 9.00 den 14 juli 2015 på Kungsträdgårdsgatan 8 med VD och koncernchef Annika Falkengren kan följas i direktsändning på svenska på www.sebgroup.com/sv/ir och samtidigt tolkad till engelska på www.sebgroup.com/ir. Där finns den också tillgänglig i efterhand.
Telefonkonferens
Telefonkonferensen som äger rum kl. 13.00 den 14 juli 2015, med VD och koncernchef Annika Falkengren, ekonomioch finansdirektör Jan Erik Back och chefen för Investor Relations Jonas Söderberg, är tillgänglig på telefonnummer +44(0)20 7162 0177 eller +46(0)8 5052 0114, konferens-ID: 954026 (inringning minst tio minuter i förväg). Konferensen är även tillgänglig i efterhand på www.sebgroup.com/sv/ir.
Finansiell kalender
21 oktober 2015 Delårsrapport januari-september 2015
Ytterligare upplysningar lämnas av:
Jan Erik Back, ekonomi- och finansdirektör Tel: 08-22 19 00 Jonas Söderberg, chef Investor Relations Tel: 08-763 83 19, mobil 073-521 02 66 Viveka Hirdman-Ryrberg, kommunikationsdirektör Tel. 08-763 85 77, mobil 070-550 35 00
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) 106 40 Stockholm Telefon: 0771-62 10 00 www.sebgroup.com/sv Organisationsnummer: 502032-9081
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska).
SEB Delårsrapport januari – juni 2015 8
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EU. Därutöver tillämpas lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Kompletterande redovisningsregler för koncerner (RFR 1). Moderbolaget har upprättat delårsrapporten i enlighet med lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitutioner och värdepappersbolag. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Redovisning för juridiska personer (RFR 2) tillämpats.
Från och med räkenskapsåret 2015 träder förtydliganden av flera standarder i kraft. Dels förtydligas IAS 19 Ersättningar till anställda avseende avgifter från anställda i förmånsbestämda planer, dels förtydligar ett uttalande från IFRIC när en skyldighet att betala statliga avgifter som redovisas enligt IAS 37 Avsättningar, eventualförpliktelser och eventualtillgångar ska redovisas som en skuld. Ett flertal standarder har också förtydligats inom ramen för de årliga förbättringarna för perioderna 2010-2012 och 2011-2013. Ändringarna har inte haft någon väsentlig effekt på koncernens finansiella rapporter eller på kapitaltäckning och stora exponeringar.
I alla övriga väsentliga aspekter, är koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper och beräkningsgrunder samt presentation oförändrade jämfört med årsredovisningen 2014.
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) för perioden 1 januari 2015 till 30 juni 2015. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements, ISRE 2410, Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag samt för moderbolagets del i enlighet med Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.
Stockholm den 14 juli 2015 PricewaterhouseCoopers AB
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig
Peter Nyllinge Magnus Svensson Henryson
SEB-koncernen
Resultaträkning – SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 |
| Räntenetto | 4 632 | 4 946 | -6 | 4 943 | -6 | 9 578 | 9 761 | -2 | 19 943 |
| Provisionsnetto | 4 812 | 4 274 | 13 | 4 211 | 14 | 9 086 | 7 939 | 14 | 16 306 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 766 | 1 255 | -39 | 845 | -9 | 2 021 | 1 924 | 5 | 2 921 |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 732 | 940 | -22 | 844 | -13 | 1 672 | 1 662 | 1 | 3 345 |
| Övriga intäkter, netto | 142 | 197 | -28 | 234 | -39 | 339 | 234 | 45 | 4 421 |
| Summa rörelseintäkter | 11 084 | 11 612 | -5 | 11 077 | 0 | 22 696 | 21 520 | 5 | 46 936 |
| Personalkostnader | -3 754 | -3 556 | 6 | -3 493 | 7 | -7 310 | -6 954 | 5 | -13 760 |
| Övriga kostnader | -1 347 | -1 523 | -12 | -1 549 | -13 | -2 870 | -2 980 | -4 | -6 310 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 505 | - 479 | 5 | - 477 | 6 | - 984 | - 923 | 7 | -2 073 |
| Summa rörelsekostnader | -5 606 | -5 558 | 1 | -5 519 | 2 | -11 164 | -10 857 | 3 | -22 143 |
| Resultat före kreditförluster | 5 478 | 6 054 | -10 | 5 558 | -1 | 11 532 | 10 663 | 8 | 24 793 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 6 | - 76 | -92 | - 24 | -75 | - 82 | - 16 | - 121 | |
| Kreditförluster, netto | - 220 | - 188 | 17 | - 283 | -22 | - 408 | - 541 | -25 | -1 324 |
| Rörelseresultat | 5 252 | 5 790 | -9 | 5 251 | 0 | 11 042 | 10 106 | 9 | 23 348 |
| Skatt | -1 326 | -1 139 | 16 | -1 077 | 23 | -2 465 | -2 048 | 20 | -4 129 |
| Nettoresultat | 3 926 | 4 651 | -16 | 4 174 | -6 | 8 577 | 8 058 | 6 | 19 219 |
| Minoritetens andel | 1 | ||||||||
| Aktieägarnas andel | 3 926 | 4 651 | -16 | 4 174 | -6 | 8 577 | 8 058 | 6 | 19 218 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:79 | 2:12 | 1:90 | 3:92 | 3:67 | 8:79 | |||
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:78 | 2:11 | 1:89 | 3:89 | 3:65 | 8:73 | |||
Totalresultat – SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 |
| Nettoresultat | 3 926 | 4 651 | -16 | 4 174 | -6 | 8 577 | 8 058 | 6 | 19 219 |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | - 388 | 95 | 294 | - 293 | 701 | -142 | - 11 | ||
| Kassaflödessäkringar | - 743 | 498 | 887 | -184 | - 245 | 1 533 | -116 | 3 094 | |
| Omräkning utländsk verksamhet | - 96 | - 227 | -58 | 394 | -124 | - 323 | 373 | -187 | 647 |
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||||
| Förmånsbestämda pensionsplaner | 2 554 | - 767 | -1 985 | 1 787 | -1 842 | -197 | -2 700 | ||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 1 327 | - 401 | - 410 | 926 | 765 | 21 | 1 030 | ||
| Totalresultat | 5 253 | 4 250 | 24 | 3 764 | 40 | 9 503 | 8 823 | 8 | 20 249 |
| Minoritetens andel | |||||||||
| Aktieägarnas andel | 5 253 | 4 250 | 24 | 3 764 | 40 | 9 503 | 8 823 | 8 | 20 249 |
Balansräkning – SEB-koncernen
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 202 714 | 103 098 | 184 555 |
| Övrig utlåning till centralbanker | 9 183 | 16 817 | 7 705 |
| Utlåning till övriga kreditinstitut1) | 88 606 | 90 945 | 117 076 |
| Utlåning till allmänheten | 1 395 426 | 1 355 680 | 1 387 929 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde2) | 912 783 | 936 844 | 822 099 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas2) | 39 359 | 46 014 | 49 537 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall2) | 91 | 88 | |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 1 113 | 841 | 900 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 107 | 1 251 | 1 346 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 26 515 | 27 524 | 28 424 |
| Övriga tillgångar | 83 633 | 62 141 | 54 125 |
| Summa tillgångar | 2 760 439 | 2 641 246 | 2 653 784 |
| Skulder till centralbanker och kreditinstitut | 185 724 | 115 186 | 201 269 |
| In- och upplåning från allmänheten | 969 897 | 943 114 | 890 049 |
| Skulder till försäkringstagare | 379 040 | 364 354 | 340 449 |
| Emitterade värdepapper | 701 802 | 689 863 | 743 392 |
| Övriga finansiella skulder till verkligt värde | 264 135 | 280 763 | 253 025 |
| Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning | 218 | 1 721 | |
| Övriga skulder | 92 543 | 70 257 | 68 129 |
| Avsättningar | 2 043 | 2 868 | 2 278 |
| Efterställda skulder | 31 667 | 40 265 | 30 248 |
| Totalt eget kapital | 133 370 | 134 576 | 123 224 |
| Summa skulder och eget kapital | 2 760 439 | 2 641 246 | 2 653 784 |
| 1) Utlåning till kreditinstitut samt likvida placeringar hos andra direkta deltagare i system för överföring av betalningar mellan | |||
| banker. | |||
| 2) Varav obligationer och andra räntebärande värdepapper. | 341 618 | 343 964 | 329 078 |
En balansräkning med mer detaljerad information finns i Fact Book.
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – SEB-koncernen
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 |
| Säkerheter ställda för egna skulder1) | 492 699 | 437 991 | 436 038 |
| Säkerheter ställda för skulder till försäkringstagarna | 379 040 | 364 354 | 340 449 |
| För egna skulder ställda säkerheter | 871 739 | 802 345 | 776 487 |
| Övriga ställda säkerheter2) | 144 640 | 127 792 | 138 985 |
| Ansvarsförbindelser | 110 880 | 116 566 | 107 841 |
| Åtaganden | 611 704 | 559 575 | 559 508 |
1) Varav tillgångar pantsatta för säkerställda obligationer 330 953 Mkr (359 276/335 679).
2) Värdepapperslån 63 991 Mkr (51 722/61 630) och pantsatta men ej utnyttjade obligationer 71 899 Mkr (73 496/73 392).
Nyckeltal - SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | Helår 2014 |
|
| Räntabilitet på eget kapital, % | 12,04 | 13,81 | 13,77 | 12,88 | 13,14 | 15,25 |
| Räntabilitet på totala tillgångar, % | 0,53 | 0,64 | 0,61 | 0,58 | 0,61 | 0,71 |
| Räntabilitet på riskexponeringsbelopp, % | 2,54 | 2,99 | 2,81 | 2,77 | 2,72 | 3,23 |
| K/I-tal | 0,51 | 0,48 | 0,50 | 0,49 | 0,50 | 0,47 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:79 | 2:12 | 1:90 | 3:92 | 3:67 | 8:79 |
| Vägt antal aktier, miljoner1) | 2 191 | 2 189 | 2 186 | 2 190 | 2 193 | 2 187 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:78 | 2:11 | 1:89 | 3:89 | 3:65 | 8:73 |
| Vägt antal aktier efter utspädning, miljoner2) | 2 202 | 2 202 | 2 204 | 2 202 | 2 208 | 2 202 |
| Substansvärde per aktie, kr | 67:91 | 66:22 | 62:47 | 67:91 | 62:47 | 68:13 |
| Eget kapital per aktie, kr | 60:84 | 58:76 | 56:27 | 60:84 | 56:27 | 61:47 |
| Aktieägarnas kapital, genomsnitt miljarder kr | 130,5 | 134,7 | 121,3 | 133,2 | 122,6 | 126,1 |
| Kreditförlustnivå, % | 0,06 | 0,05 | 0,08 | 0,06 | 0,08 | 0,09 |
| Likviditetstäckningsgraden3), % | 123 | 124 | 127 | 123 | 127 | 115 |
| Kapitalkrav, Basel III: | ||||||
| Riskexponeringsbelopp, Mkr | 614 063 | 623 454 | 598 162 | 614 063 | 598 162 | 616 531 |
| Uttryckt som kapitalkrav, Mkr | 49 125 | 49 874 | 47 853 | 49 125 | 47 853 | 49 322 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 17,2 | 16,6 | 16,0 | 17,2 | 16,0 | 16,3 |
| Primärkapitalrelation, % | 19,4 | 18,8 | 17,9 | 19,4 | 17,9 | 19,5 |
| Total kapitalrelation, % | 21,7 | 21,1 | 20,5 | 21,7 | 20,5 | 22,2 |
| Antal befattningar4) | 15 773 | 15 695 | 15 771 | 15 714 | 15 667 | 15 714 |
| Depåförvaring, miljarder kronor | 7 621 | 7 603 | 6 161 | 7 621 | 6 161 | 6 763 |
| Förvaltat kapital, miljarder kronor | 1 780 | 1 832 | 1 605 | 1 780 | 1 605 | 1 708 |
1) Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 5,495,862 A-aktier för de långsiktiga aktieprogrammen vid årsskiftet 2014. Under 2015 har SEB återköpt 2 600 000 aktier och 6 257 979 aktier sålts. Per 30 juni 2015 ägde SEB således 1 837 883 A-aktier till ett marknadsvärde av 195 Mkr.
2) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
3) Enligt vid varje tidpunkt gällande regler från Finansinspektionen.
4) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
I SEB:s Fact Book, finns denna tabell tillgänglig (på engelska) med nio kvartals historik.
Resultaträkning kvartalsvis - SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv4 | Kv3 | Kv2 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | 2014 | 2014 | 2014 |
| Räntenetto | 4 632 | 4 946 | 5 010 | 5 172 | 4 943 |
| Provisionsnetto | 4 812 | 4 274 | 4 553 | 3 814 | 4 211 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 766 | 1 255 | 343 | 654 | 845 |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 732 | 940 | 854 | 829 | 844 |
| Övriga intäkter, netto | 142 | 197 | 2 003 | 2 184 | 234 |
| Summa rörelseintäkter | 11 084 | 11 612 | 12 763 | 12 653 | 11 077 |
| Personalkostnader | -3 754 | -3 556 | -3 414 | -3 392 | -3 493 |
| Övriga kostnader | -1 347 | -1 523 | -1 781 | -1 549 | -1 549 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||
| tillgångar | - 505 | - 479 | - 596 | - 554 | - 477 |
| Summa rörelsekostnader | -5 606 | -5 558 | -5 791 | -5 495 | -5 519 |
| Resultat före kreditförluster | 5 478 | 6 054 | 6 972 | 7 158 | 5 558 |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella | |||||
| tillgångar | - 6 | - 76 | - 85 | - 20 | - 24 |
| Kreditförluster, netto | - 220 | - 188 | - 310 | - 473 | - 283 |
| Rörelseresultat | 5 252 | 5 790 | 6 577 | 6 665 | 5 251 |
| Skatt | -1 326 | -1 139 | - 889 | -1 192 | -1 077 |
| Nettoresultat | 3 926 | 4 651 | 5 688 | 5 473 | 4 174 |
| Minoritetens andel | 1 | ||||
| Aktieägarnas andel | 3 926 | 4 651 | 5 688 | 5 472 | 4 174 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:79 | 2:12 | 2:60 | 2:50 | 1:90 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:78 | 2:11 | 2:58 | 2:48 | 1:89 |
Resultaträkning per division – SEB-koncernen
| Stora | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| företag & | Kontors | Kapital | Elimine | SEB | ||||
| Jan-jun 2015, Mkr | Institutioner | rörelsen | förvaltning | Liv | Baltikum | Övrigt | ringar | koncernen |
| Räntenetto | 3 940 | 3 794 | 285 | - 20 | 1 020 | 581 | - 22 | 9 578 |
| Provisionsnetto | 3 297 | 2 284 | 2 349 | 540 | 19 | 597 | 9 086 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 866 | 180 | 120 | 139 | - 284 | 2 021 | ||
| Livförsäkringsintäkter, netto | 2 551 | - 879 | 1 672 | |||||
| Övriga intäkter, netto | 148 | 15 | 46 | 10 | 130 | - 10 | 339 | |
| Summa rörelseintäkter | 9 251 | 6 273 | 2 800 | 2 531 | 1 709 | 446 | - 314 | 22 696 |
| Personalkostnader | -1 879 | -1 402 | - 663 | - 620 | - 361 | -2 409 | 24 | -7 310 |
| Övriga kostnader | -2 428 | -1 492 | - 657 | - 244 | - 488 | 2 149 | 290 | -2 870 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | ||||||||
| tillgångar | - 46 | - 34 | - 13 | - 501 | - 35 | - 355 | - 984 | |
| Summa rörelsekostnader | -4 353 | -2 928 | -1 333 | -1 365 | - 884 | - 615 | 314 | -11 164 |
| Resultat före kreditförluster | 4 898 | 3 345 | 1 467 | 1 166 | 825 | - 169 | 11 532 | |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella | ||||||||
| tillgångar | 1 | - 84 | 1 | - 82 | ||||
| Kreditförluster, netto | - 119 | - 227 | - 33 | - 29 | - 408 | |||
| Rörelseresultat | 4 780 | 3 118 | 1 467 | 1 166 | 708 | - 197 | 11 042 |
SEB:s marknader
SEB tillhandahåller ett brett utbud av finansiella tjänster och rådgivning i Sverige och i de baltiska länderna. I Danmark, Finland, Norge och Tyskland har verksamheten en stark inriktning på företagsaffären och investment banking, utifrån ett fullservicekoncept till företagskunder och institutioner. Därutöver betjänar SEB företagskunder och institutioner genom sitt internationella nätverk.
Resultat fördelat per land
| Fördelning landvis jan - jun | Rörelseresultat | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa rörelseintäkter | Summa rörelsekostnader | Rörelseresultat | i lokal valuta | |||||||||
| Mkr | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % |
| Sverige | 13 507 | 12 188 | 11 | -7 083 | -7 082 | 0 | 6 076 | 4 675 | 30 | 6 076 | 4 675 | 30 |
| Norge | 1 728 | 1 629 | 6 | - 520 | - 549 | - 5 | 1 177 | 1 030 | 14 | 1 090 | 952 | 14 |
| Danmark1) | 1 041 | 1 701 | - 39 | - 654 | - 600 | 9 | 440 | 1 078 | - 59 | 351 | 898 | - 61 |
| Finland | 959 | 934 | 3 | - 379 | - 352 | 8 | 576 | 576 | 0 | 62 | 64 | - 3 |
| Tyskland2) | 1 842 | 1 857 | - 1 | - 836 | - 829 | 1 | 1 013 | 1 058 | - 4 | 108 | 118 | - 8 |
| Estland | 645 | 603 | 7 | - 285 | - 263 | 8 | 386 | 353 | 9 | 41 | 39 | 5 |
| Lettland | 462 | 482 | - 4 | - 254 | - 260 | - 2 | 154 | 144 | 7 | 17 | 16 | 6 |
| Litauen | 750 | 786 | - 5 | - 377 | - 337 | 12 | 284 | 435 | - 35 | 30 | 49 | - 39 |
| Övriga länder och elimineringar | 1 762 | 1 340 | 31 | - 776 | - 585 | 33 | 936 | 757 | 24 | |||
| Totalt | 22 696 | 21 520 | 5 | -11 164 -10 857 | 3 | 11 042 | 10 106 | 9 |
1) Inklusive den negativa engångsposten från beslutet om källskatt i Schweiz.
2) Exklusive treasuryverksamhet.
- Den strategiska inriktningen på expansion i Norden och Tyskland fortsatte
- Exklusive engångsposten1 ökade rörelseresultatet i Danmark med 24 procent
- Kunderbjudandet i det internationella nätverket i övriga länder gav en 24-procentig ökning i rörelseresultatet
Kommentarer till det första halvåret
I Sverige utgjorde rörelseresultatet 55 procent av koncerntotalen och ökade med 1 401 Mkr, 30 procent jämfört med i fjol. Både ut- och inlåningsvolymerna ökade i både privat- och företagskundssegmenten jämfört med juni 2014. Provisionsnettot ökade främst från kapitalförvaltning. Rörelsekostnaderna var oförändrade jämfört med 2014.
I Norge ökade aktiviteten under det första halvåret och höga intäkter kombinerades med låga kostnader. Rörelseintäkterna ökade med 6 procent och bidrog till en ökning av rörelseresultatet med 14 procent jämfört med samma period förra året. Det återspeglar en utveckling där kundaktiviteten inom företagstransaktioner var hög. Inom kortverksamheten ökade intäkterna.
I Danmark uppgick rörelseresultatet till 440 Mkr. Det underliggande resultatet var 1 342 Mkr1 , en ökning med 24 procent jämfört med samma period 2014 där Corporate Banking, Markets och Kapitalförvaltning stod för goda prestationer.
I Finland stöttades resultatutvecklingen av en stadig underliggande intäktsnivå, speciellt inom Investment Banking med intäkter från företagstransaktioner under andra kvartalet. Den positiva effekten från den nyligen förvärvade kortportföljen fortsatte. Kapitalförvaltningen kunde bibehålla sin rörelseresultatnivå.
I Tyskland var rörelseresultatet 4 procent lägre än 2014 i en utmanande marknad. Räntenettot återspeglar det låga ränteläget medan provisionsnettot låg i linje med motsvarande period 2014. SEB Asset Management AG såldes till Savills plc. Transaktionen förväntas bli avslutad under det tredje kvartalet.
Verksamheten i Baltikum var motståndskraftig i förhållande till utvecklingen i Ryssland men affärsklimatet var fortsatt dämpat. Se vidare informationen om Division Baltikum.
1 Se sidan 4 för information om ett källskattebeslut av Schweiz högsta domstol. Kommentaren avser resultatet exklusive effekten av beslutet – som relaterar till en tidigare enhet i SEB Danmark och som inte har någon bäring på SEB:s nuvarande verksamhet.
Stora Företag & Institutioner
Stora Företag & Institutioner erbjuder affärsbank- och investmentbanktjänster riktade till stora företag och institutioner, främst i Norden och Tyskland. Kunderna betjänas också genom en omfattande internationell närvaro.
Resultaträkning
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan-jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 |
| Räntenetto | 1 870 | 2 070 | - 10 | 2 218 | - 16 | 3 940 | 4 237 | - 7 | 8 315 |
| Provisionsnetto | 2 011 | 1 286 | 56 | 1 752 | 15 | 3 297 | 3 157 | 4 | 6 169 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 639 | 1 227 | - 48 | 785 | - 19 | 1 866 | 1 753 | 6 | 2 817 |
| Övriga intäkter, netto | 85 | 63 | 35 | 101 | - 16 | 148 | 64 | 131 | 808 |
| Summa rörelseintäkter | 4 605 | 4 646 | - 1 | 4 856 | - 5 | 9 251 | 9 211 | 0 | 18 109 |
| Personalkostnader | - 947 | - 932 | 2 | - 929 | 2 | -1 879 | -1 821 | 3 | -3 654 |
| Övriga kostnader | -1 233 | -1 195 | 3 | -1 156 | 7 | -2 428 | -2 310 | 5 | -4 624 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 23 | - 23 | 0 | - 31 | - 26 | - 46 | - 63 | - 27 | - 126 |
| Summa rörelsekostnader | -2 203 | -2 150 | 2 | -2 116 | 4 | -4 353 | -4 194 | 4 | -8 404 |
| Resultat före kreditförluster | 2 402 | 2 496 | - 4 | 2 740 | - 12 | 4 898 | 5 017 | - 2 | 9 705 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | 1 | - 12 | - 108 | 1 | - 12 | - 108 | - 13 | ||
| Kreditförluster, netto | - 26 | - 93 | - 72 | - 144 | - 82 | - 119 | - 196 | - 39 | - 604 |
| Rörelseresultat | 2 377 | 2 403 | -1 | 2 584 | -8 | 4 780 | 4 809 | - 1 | 9 088 |
| K/I-tal | 0.48 | 0.46 | 0.44 | 0.47 | 0.46 | 0.46 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 62.2 | 61.6 | 52.7 | 61.9 | 51.7 | 52.3 | |||
| Räntabilitet, % | 11.8 | 12.0 | 15.1 | 11.9 | 14.3 | 13.4 | |||
| Antal befattningar1) | 2 221 | 2 208 | 2 216 | 2 218 | 2 207 | 2 212 |
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Rörelseresultatet ökade med 18 procent1 exklusive engångsposten
- Fortsatt gynnsam marknad för börsintroduktioner
- Hög efterfrågan på riskhanteringsprodukter
Kommentarer till det första halvåret
Centralbankerna fortsatte att sänka räntorna och det andra kvartalet påvisade en hög efterfrågan på börsintroduktioner samt produkter för säkringar och riskhantering. Volatilitetsnivåerna ökade ytterligare på grund av den minskade likviditeten drivet av hårdare kapitalkrav på banker. SEB fortsatte att dra nytta av sin starka rådgivningskompetens genom att vara marknadsledande inom nordiska börsintroduktioner samt kapitalmarknader.
Effekten av de negativa räntorna fortsatte att övervakas och infördes delvis i prismodellerna. För storföretagen var affärsklimatet fortsatt stabilt under det andra kvartalet och efterfrågan på nya lån och lånelöften kvarstod på en låg nivå.
Rörelseintäkterna uppgick till 10 153 Mkr1 , en ökning med 10 procent gentemot motsvarande period föregående år. Det drevs till stor del av en hög kundaktivitet inom riskhantering och värdepapperslån. Rörelsekostnaderna ökade med 4 procent till 4 353 Mkr (4 194), primärt på grund av valutaeffekter. Kreditförlusterna uppgick till 119 Mkr (196) vilket återspeglade en fortsatt god kreditkvalitet och
motsvarade en kreditförlustnivå på 4 baspunkter.
Rörelseresultatet ökade med 18 procent1 jämfört med i fjol. Markets rörelseintäkter1 förbättrades avsevärt drivet av en ökad kundefterfrågan samt högre volatilitetsnivåer inom såväl ränte- som valutahandeln. Intäkterna inom de aktierelaterade områdena var säsongsmässigt starka.
Transaction Banking avslutade de första sex månaderna något under föregående år då volymtillväxt inte fullt kompenserade för lägre eller negativa räntenivåer. Depåförvaringsvolymen uppgick till 7 621 miljarder kronor (6 763).
Corporate & Investment Banking levererade i linje med motsvarande period föregående år. En nedgång inom större affärer relaterade till uppköp och förvärv samt obligationsutgivning kompenserades av tillväxt inom andra områden.
1 Se sidan 4 för information kring ett beslut från Högsta domstolen i Schweiz rörande källskatt. Rörelseintäkter samt rörelseresultat kommenteras exklusive effekterna av detta beslut.
Kontorsrörelsen
Kontorsrörelsen erbjuder banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företag i Sverige, samt korttjänster i fyra nordiska länder.
Resultaträkning
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan-jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 |
| Räntenetto | 1 896 | 1 898 | 0 | 2 119 | - 11 | 3 794 | 4 181 | - 9 | 8 141 |
| Provisionsnetto | 1 141 | 1 143 | 0 | 1 053 | 8 | 2 284 | 2 035 | 12 | 4 232 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 91 | 89 | 2 | 82 | 11 | 180 | 162 | 11 | 318 |
| Övriga intäkter, netto | 11 | 4 | 175 | 20 | - 45 | 15 | 68 | - 78 | 121 |
| Summa rörelseintäkter | 3 139 | 3 134 | 0 | 3 274 | - 4 | 6 273 | 6 446 | - 3 | 12 812 |
| Personalkostnader | - 697 | - 705 | - 1 | - 673 | 4 | -1 402 | -1 347 | 4 | -2 701 |
| Övriga kostnader | - 769 | - 723 | 6 | - 753 | 2 | -1 492 | -1 476 | 1 | -2 943 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 16 | - 18 | - 11 | - 16 | 0 | - 34 | - 29 | 17 | - 63 |
| Summa rörelsekostnader | -1 482 | -1 446 | 2 | -1 442 | 3 | -2 928 | -2 852 | 3 | -5 707 |
| Resultat före kreditförluster | 1 657 | 1 688 | - 2 | 1 832 | - 10 | 3 345 | 3 594 | - 7 | 7 105 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | |||||||||
| Kreditförluster, netto | - 122 | - 105 | 16 | - 135 | - 10 | - 227 | - 270 | - 16 | - 483 |
| Rörelseresultat | 1 535 | 1 583 | - 3 | 1 697 | - 10 | 3 118 | 3 324 | - 6 | 6 622 |
| K/I-tal | 0.47 | 0.46 | 0.44 | 0.47 | 0.44 | 0.45 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 34.6 | 34.0 | 24.4 | 34.3 | 24.4 | 24.6 | |||
| Räntabilitet, % | 13.7 | 14.3 | 21.4 | 14.0 | 21.0 | 20.7 | |||
| Antal befattningar1) | 3 412 | 3 305 | 3 453 | 3 319 | 3 364 | 3 370 |
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Rörelseresultatet minskade med 6 procent, främst drivet av lägre inlåningsmarginaler
- Offentliga jämförelsetal för genomsnittsränta på bolån infördes
- Sparandevolymerna ökade
Kommentarer till de första sex månaderna
Den privata konsumtionen i Sverige ökade medan affärsklimatet var fortsatt dämpat. Riksbanken sänkte reporäntan till under noll i flera steg. SEB och andra svenska banker publicerade genomsnittliga räntor på bolån i enlighet med Finansinspektionens nya regler.
Företagskundernas aktivitetsnivå förblev avvaktande även om investeringsviljan återhämtat sig något jämfört med första kvartalet. Sedan årsskiftet ökade utlåningen till företag med 4 miljarder till 173 miljarder kronor och SEB tog marknadsandelar inom företagssegmentet. "Swish företag", en mobiltjänst som möjliggör betalningstransaktioner mellan företag och privatpersoner, lanserades som en del av satsningen på ett förbättrat digitalt erbjudande.
SEB attraherade 4 000 nya helkunder på privatmarknaden till totalt 480 600. Bolånestocken växte med 10 miljarder under de första sex månaderna – nästan i linje med marknadstillväxten. Utlåningen till privatpersoner ökade med 2,1 procent. Trots de unikt låga räntorna i Sverige ökade
företags- och hushållsinlåningen med totalt 14 miljarder sedan årsskiftet. Hushållens fondsparande ökade med 5 miljarder kronor under samma period och SEB:s marknadsandel ökade.
Rörelseintäkterna minskade med 3 procent jämfört med första halvåret 2014, främst drivet av exceptionellt låga räntor och lägre inlåningsmarginaler. Räntenettot minskade med 9 procent. I det svåra ränte- och affärsklimatet, var rörelseintäkterna oförändrade mellan det första och andra kvartalet. Rörelsekostnaderna uppgick till 2 928 miljoner kronor (2 852). Ökningen förklarades främst av ökade pensionskostnader. Kreditförlusterna uppgick till 227 miljoner kronor för de första sex månaderna, vilket motsvarar en kreditförlustnivå på 8 baspunkter.
Kortverksamheten utvecklades positivt. Under kvartalet lanserades ett digitalt nyhetsrum för Eurocard, ett steg i att förstärka kundupplevelsen.
Kapitalförvaltning
Kapitalförvaltning erbjuder ett brett spektrum av kapitalförvaltning och rådgivning, samt ett ledande nordiskt private banking-erbjudande, till institutioner och kapitalstarka privatpersoner.
Resultaträkning
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan-jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 |
| Räntenetto | 137 | 148 | - 7 | 194 | - 29 | 285 | 377 | - 24 | 685 |
| Provisionsnetto | 1 060 | 1 289 | - 18 | 895 | 18 | 2 349 | 1 744 | 35 | 3 884 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 68 | 52 | 31 | 45 | 51 | 120 | 96 | 25 | 152 |
| Övriga intäkter, netto | 37 | 9 | 57 | - 35 | 46 | 64 | - 28 | 193 | |
| Summa rörelseintäkter | 1 302 | 1 498 | - 13 | 1 191 | 9 | 2 800 | 2 281 | 23 | 4 914 |
| Personalkostnader | - 323 | - 340 | - 5 | - 305 | 6 | - 663 | - 612 | 8 | -1 216 |
| Övriga kostnader | - 324 | - 333 | - 3 | - 318 | 2 | - 657 | - 650 | 1 | -1 382 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 4 | - 9 | - 56 | - 9 | - 56 | - 13 | - 19 | - 32 | - 39 |
| Summa rörelsekostnader | - 651 | - 682 | - 5 | - 632 | 3 | -1 333 | -1 281 | 4 | -2 637 |
| Resultat före kreditförluster | 651 | 816 | - 20 | 559 | 16 | 1 467 | 1 000 | 47 | 2 277 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | |||||||||
| Kreditförluster, netto | - 1 | 1 | - 200 | - 19 | |||||
| Rörelseresultat | 650 | 817 | - 20 | 559 | 16 | 1 467 | 1 000 | 47 | 2 258 |
| K/I-tal | 0.50 | 0.46 | 0.53 | 0.48 | 0.56 | 0.54 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 9.7 | 9.9 | 8.4 | 9.8 | 8.7 | 8.6 | |||
| Räntabilitet, % | 20.7 | 25.5 | 20.5 | 23.1 | 17.7 | 20.3 | |||
| Antal befattningar1) | 904 | 906 | 893 | 901 | 883 | 882 |
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Stora nettoinflöden och växande tillgångsvärden ökade rörelseresultatet med 47 procent
- Fortsatt höga nettoinflöden för samtliga kundsegment och marknader
- Nya produktlanseringar, såsom "Private Equity III" och "Microfinance 3", riktade till den institutionella marknaden
Kommentar till det första halvåret
Under det andra kvartalet ökade volatiliteten på marknaden, främst till följd av en förnyad oro för "Grexit". Kundernas intresse för sparande generellt och speciellt för allokeringsprodukter var fortsatt högt. En försvagad aktiemarknad under det andra kvartalet medförde att privatkunderna minskade portföljrisken genom ökade investeringar i ränteprodukter och blandfonder. I det utdragna lågränteklimatet fortsatte institutionella kunder att söka avkastning utanför de traditionella tillgångsslagen. Detta är ett område inom vilket SEB fortsätter att utveckla nya produkter, såsom private equity- och mikrofinansfonder.
Det totala förvaltade kapitalet ökade med 4 procent jämfört med årsslutet 2014 och uppgick till 1 706 miljarder kronor (1 635). Ökningen var ett resultat både av ökade nettoinflöden samt en positiv aktiemarknadsutveckling under 2015.
Rörelseresultatet uppgick till 1 467 Mkr, vilket motsvarar en ökning på 47 procent jämfört med första halvåret 2014. Basprovisionerna ökade till 1 709 Mkr som ett resultat av
högre snittillgångsvärden på det förvaltade kapitalet (1 479). Jämfört med första halvåret 2014 ökade koncernens prestationsrelaterade intäkter med 428 Mkr till 492 Mkr, varav 442 Mkr (64) ingick i divisionens resultat. Räntenettot minskade som en effekt av det rådande lågränteklimatet. Kurtageintäkterna låg på samma nivåer som första halvåret 2014. Rörelsekostnaderna var 4 procent högre än första halvåret 2014, främst beroende på valutaeffekter och pensionskostnader.
Private Banking hade ett fortsatt inflöde av nya kunder på samtliga marknader och 9 miljarder kronor i nya nettovolymer under det första halvåret (21).
Inom Institutional Clients lanserades nya produkter, såsom Private Equity III och Micro Finance 3, under det andra kvartalet. Den positiva starten på året fortsatte även under det andra kvartalet med hög kundaktivitet och flera nya mandat.
SEB stärkte sin andraplats (från femte plats 2013) i Morningstars långsiktiga resultatutvärdering av de största fondleverantörerna.
Liv
Liv erbjuder livförsäkringstjänster med fokus på fondförsäkring och även traditionell försäkring till privatpersoner och företag, främst i Sverige, Danmark och Baltikum.
Resultaträkning
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan-jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 |
| Räntenetto | - 10 | - 10 | 0 | - 11 | - 9 | - 20 | - 23 | - 13 | - 46 |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 1 174 | 1 377 | - 15 | 1 208 | - 3 | 2 551 | 2 395 | 7 | 4 833 |
| Summa rörelseintäkter | 1 164 | 1 367 | - 15 | 1 197 | - 3 | 2 531 | 2 372 | 7 | 4 787 |
| Personalkostnader | - 303 | - 317 | - 4 | - 311 | - 3 | - 620 | - 611 | 1 | -1 225 |
| Övriga kostnader | - 141 | - 103 | 37 | - 141 | 0 | - 244 | - 237 | 3 | - 508 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 256 | - 245 | 4 | - 250 | 2 | - 501 | - 478 | 5 | - 988 |
| Summa rörelsekostnader | - 700 | - 665 | 5 | - 702 | 0 | -1 365 | -1 326 | 3 | -2 721 |
| Resultat före kreditförluster | 464 | 702 | - 34 | 495 | - 6 | 1 166 | 1 046 | 11 | 2 066 |
| Rörelseresultat | 464 | 702 | - 34 | 495 | - 6 | 1 166 | 1 046 | 11 | 2 066 |
| K/I-tal | 0.60 | 0.49 | 0.59 | 0.54 | 0.56 | 0.57 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 8.4 | 8.4 | 8.2 | 8.4 | 8.2 | 8.2 | |||
| Räntabilitet, % | 19.1 | 29.0 | 21.0 | 24.1 | 22.1 | 21.9 | |||
| Antal befattningar1) | 1 283 | 1 304 | 1 308 | 1 293 | 1 318 | 1 309 |
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Rörelseresultatet ökade med 11 procent
- Försäljningen ökade med 32 procent med stöd av ett breddat produktutbud
- Fortsatt nya lösningar för en digitaliserad kundservice
Kommentar till det första halvåret
Fortsatt låga räntenivåer och volatila börser påverkade värdet på både de traditionella portföljerna och kundernas sparande i fondförsäkring.
SEB öppnade åter för nysparande i traditionell försäkring i Sverige för att ge kunderna tillgång till ett komplett utbud av produkter för långsiktigt sparande. Under de senaste åren har intresset för sparande med garanterad avkastning ökat. Detta kan ge en bestående tillväxt inom traditionell försäkring. Den nya traditionella försäkringsprodukten har en bred investeringsstrategi och lägre garantinivåer vilket ger ett balanserat risktagande för SEB.
Från 2015 har den maximala skattemässiga avdragsrätten för individuellt pensionssparande i Sverige sänkts från 12 000 till 1 800 kronor per år. De 270 000 kunder som berörs inom SEB har fått information och råd om alternativa sparlösningar.
SEB lanserade ett paket med sjukförsäkring och andra försäkringslösningar för nystartade och mindre företag. Erbjudandet har mottagits positivt och en framgångsfaktor har varit möjligheten till digital signering. Fler nyheter inom området för digitala kundmötet är på gång såsom möjligheten för rådgivare och kund att dela skärmbild. SEB utvecklar också bankassuranskonceptet i de baltiska länderna.
Rörelseresultatet ökade med 11 procent från motsvarande period föregående år till 1 166 Mkr (1 046). De fondförsäkringsrelaterade intäkterna ökade med 17 procent och utgör alltjämt den största delen av intäkterna.
Ökningen berodde främst på högre fondvärden men även på högre premievolymer, framför allt i Sverige. Intäkterna från traditionell försäkring minskade där stigande marknadsräntor under andra kvartalet bidrog negativt. De totala rörelseintäkterna ökade med 7 procent. Rörelsekostnaderna ökade med 3 procent beroende på högre försäljningsrelaterade kostnader.
Den vägda försäljningsvolymen för nya försäkringar ökade markant jämfört med förra året, med 32 procent till 30 miljarder kronor. Ökningen var främst hänförlig till den svenska marknaden. Fondförsäkring svarade för 83 procent (85) av den totala försäljningen och den företagsbetalda andelen minskade till 69 procent (73).
Premieinkomsten från såväl nya som befintliga försäkringar ökade också, med 11 procent och uppgick till 20 miljarder kronor.
Det totala fondförsäkringsvärdet uppgick till 297 miljarder kronor, vilket var 23 miljarder högre än vid årets början. Nettoinflödet uppgick till 2 miljarder kronor vartill kommer en positiv värdeförändring på 15 miljarder. Kunderna i Danmark utnyttjade möjligheten att flytta från traditionell garanterad försäkring till ett fondförsäkringsalternativ, Tidspension. Detta har medfört en fondvärdesökning på 6 miljarder kronor. Det totala förvaltade kapitalet uppgick till 589 miljarder kronor.
Baltikum
Division Baltikum tillhandahåller banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företagskunder i Estland, Lettland och Litauen. De baltiska fastighetsbolagen ingår i divisionen. I Fact Book presenteras den fullständiga baltiska geografiska segmentindelningen inklusive andra aktiviteter i regionen.
Resultaträkning
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan-jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 |
| Räntenetto | 505 | 515 | - 2 | 558 | - 9 | 1 020 | 1 090 | - 6 | 2 203 |
| Provisionsnetto | 276 | 264 | 5 | 261 | 6 | 540 | 507 | 7 | 1 065 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 53 | 86 | - 38 | 73 | - 27 | 139 | 148 | - 6 | 295 |
| Övriga intäkter, netto | 17 | - 7 | - 11 | 10 | - 17 | - 159 | - 32 | ||
| Summa rörelseintäkter | 851 | 858 | - 1 | 881 | - 3 | 1 709 | 1 728 | - 1 | 3 531 |
| Personalkostnader | - 182 | - 179 | 2 | - 175 | 4 | - 361 | - 339 | 6 | - 704 |
| Övriga kostnader | - 246 | - 242 | 2 | - 227 | 8 | - 488 | - 463 | 5 | - 965 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 16 | - 19 | - 16 | - 22 | - 27 | - 35 | - 46 | - 24 | - 93 |
| Summa rörelsekostnader | - 444 | - 440 | 1 | - 424 | 5 | - 884 | - 848 | 4 | -1 762 |
| Resultat före kreditförluster | 407 | 418 | - 3 | 457 | - 11 | 825 | 880 | - 6 | 1 769 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 8 | - 76 | - 89 | - 12 | - 33 | - 84 | - 4 | - 107 | |
| Kreditförluster, netto | - 42 | 9 | - 4 | - 33 | - 75 | - 56 | - 217 | ||
| Rörelseresultat | 357 | 351 | 2 | 441 | - 19 | 708 | 801 | - 12 | 1 445 |
| K/I-tal | 0.52 | 0.51 | 0.48 | 0.52 | 0.49 | 0.50 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 7.9 | 8.5 | 9.2 | 8.2 | 9.2 | 8.9 | |||
| Räntabilitet, % | 16.1 | 14.6 | 17.1 | 15.3 | 15.5 | 14.5 | |||
| Antal befattningar1) | 2 685 | 2 688 | 2 780 | 2 713 | 2 783 | 2 783 |
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
| Rörelseresultat | 384 | 446 | 480 - 14 |
830 | 859 | - 3 | 1 664 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| K/I-tal | 0.51 | 0.50 | 0.46 | 0.50 | 0.47 | 0.48 | |
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 7.5 | 8.1 | 8.7 | 7.8 | 8.8 | 8.5 | |
| Räntabilitet, % | 18.2 | 19.6 | 19.5 | 18.9 | 17.4 | 17.5 | |
• Stort konsumentförtroende och hushållsintäkter bidrog till baltisk BNP-tillväxt
- SEB utsågs till bästa bank i Estland, Lettland och Litauen
- Lönsamhet över 15 procent
Kommentarer till det första halvåret
Den baltiska BNP-ökningen beror främst på en robust privatkonsumtion, driven av ett stort konsumentförtroende och av starka realinkomster för hushållen. Exporten har också ökat, delvis på grund av en geografisk diversifiering bort från Ryssland och Ukraina.
Husbankskunderna i Baltikum ökade med 35 000 jämfört med samma period förra året. SEB:s Baltic Financial Advisory Tool, ett behovsbaserat rådgivningsverktyg för individuellt anpassad finansiell rådgivning, lanserades i Litauen. SEB ledde emissionen av de första gröna obligationerna någonsin i Lettland från elbolaget Latvenergo. För att främja ekonomisk medvetenhet och uppmuntra kunderna att planera framåt bidrog SEB till en dramadokumentär, Tomorrow Came Yesterday, som sänts på TV i de tre baltiska länderna.
Utlåningsvolymerna är stabila 103 miljarder kronor (105). Estlands och Litauens ökning av utlåningsvolymerna
motverkades av en nedgång i Lettland. Utlåningsmarginalerna förblev relativt stabila över portföljerna. Inlåningsvolymen uppgick till 88 miljarder kronor (92). Med de mycket låga inlåningsmarginalerna som råder i de tre baltiska länderna minskade räntenettot med 6 procent.
Rörelseresultatet minskade med 12 procent jämfört med samma period förra året, delvis på grund av nedskrivningar av fastigheter i fastighetsbolagen. Exklusive fastighetsbolagen minskade rörelseresultatet 3 procent jämfört med samma period förra året och problemlånen minskade med 11 procent.
Euromoney utsåg SEB till bästa bank i Estland och Litauen. Global Finance magazine utsåg SEB till bästa bank i Lettland och i Lettlands Corporate Sustainability Index 2015, rankades SEB i guldkategorin för femte året i rad.
De baltiska fastighetsbolagen hade tillgångar till ett totalt bokfört värde på 2 203 Mkr (2 605).
SEB-koncernen
Räntenetto – SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2014 | |||
| Ränteintäkter | 9 398 | 10 203 | - 8 | 11 096 | - 15 | 19 601 | 22 106 | - 11 | 43 557 |
| Räntekostnader | -4 766 | -5 257 | - 9 | -6 153 | - 23 | -10 023 | -12 345 | - 19 | -23 614 |
| Räntenetto | 4 632 | 4 946 | - 6 | 4 943 | - 6 | 9 578 | 9 761 | - 2 | 19 943 |
Inom räntenettot gjordes en ändring i första kvartalet 2015 avseende presentationn av finansiella leasingavtal. Jämförelsetalen har justerats.
Provisionsnetto – SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2014 | |||
| Emissioner och rådgivning | 270 | 118 | 129 | 297 | - 9 | 388 | 529 | - 27 | 1 000 |
| Värdepappershandel och derivat | 1 746 | 635 | 175 | 1 015 | 72 | 2 381 | 1 497 | 59 | 2 439 |
| Notariat och fondverksamhet | 2 200 | 2 315 | - 5 | 1 831 | 20 | 4 515 | 3 584 | 26 | 7 573 |
| Betalningsförmedling, kortverksamhet, | |||||||||
| utlåning, inlåning, garantier och övrigt | 2 498 | 2 439 | 2 | 2 594 | - 4 | 4 937 | 4 990 | - 1 | 10 406 |
| Varav betalningsförmedling och kortverksamhet | 1 387 | 1 352 | 3 | 1 538 | - 10 | 2 739 | 2 969 | - 8 | 6 047 |
| Varav utlåning | 649 | 648 | 0 | 654 | - 1 | 1 297 | 1 306 | - 1 | 2 785 |
| Provisionsintäkter | 6 714 | 5 507 | 22 | 5 737 | 17 | 12 221 | 10 600 | 15 | 21 418 |
| Provisionskostnader | -1 902 | -1 233 | 54 | -1 526 | 25 | -3 135 | -2 661 | 18 | -5 112 |
| Provisionsnetto | 4 812 | 4 274 | 13 | 4 211 | 14 | 9 086 | 7 939 | 14 | 16 306 |
| Varav värdepappersprovisioner, netto | 2 859 | 2 386 | 20 | 2 278 | 26 | 5 245 | 4 309 | 22 | 8 545 |
| Varav betalningsförmedling och kortverksamhet, | |||||||||
| netto | 879 | 845 | 4 | 858 | 2 | 1 724 | 1 645 | 5 | 3 416 |
Nettoresultat av finansiella transaktioner – SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2014 | |||
| Egetkapitalinstrument och relaterade derivat1) | -1 300 | 1 551 | 684 | 251 | 1 526 | -84 | 1 899 | ||
| Skuldinstrument och relaterade derivat | 1 159 | -1 290 | - 536 | - 131 | - 978 | -87 | -1 913 | ||
| Valuta och relaterade derivat | 853 | 962 | -11 | 650 | 31 | 1 815 | 1 299 | 40 | 3 091 |
| Övrigt | 54 | 32 | 69 | 47 | 15 | 86 | 77 | 12 | - 156 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 766 | 1 255 | -39 | 845 | - 9 | 2 021 | 1 924 | 5 | 2 921 |
| Varav orealiserade värderingsjusteringar relaterade till motpartsrisk och egen kreditvärdighet avseende |
|||||||||
| derivat och utgivna obligationer | 342 | 134 | 155 | -144 | 476 | - 225 | -301 |
I Nettoresultat av finansiella transaktioner presenteras resultatet fördelat på typ av underliggande finansiellt instrument.
Under andra kvartalet genererade strukturerade produkter som erbjuds allmänheten en effekt för egetkapitalderivat på -730 Mkr (kv1 2015: 1 790, kv2 2014: 460) och kreditrelaterade derivat -300 Mkr (kv 1 2015: 190, Kv 2 2014: -10) och en motsvarande effekt för skuldinstrument med 1 090 Mkr (kv 1 2015: -1 970, kv 2 2014: -490).
1) Under andra kvartalet 2015 uppstod en negativ engångspost om 820 Mkr inom Egetkapitalinstrument och relaterade derivat enligt ett beslut från Högsta domstolen i Schweiz enligt pressmeddelande 5 maj 2015.
Kreditförluster – SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2014 | |||
| Reserveringar: | |||||||||
| Gruppvisa reserveringar för individuellt | |||||||||
| värderade fordringar, netto | - 138 | 92 | - 52 | 165 | - 46 | - 80 | -43 | 459 | |
| Gruppvisa reserveringar för gruppvis värderade | |||||||||
| lånefordringar, netto | 63 | 82 | -23 | 126 | -50 | 145 | 201 | -28 | 414 |
| Specifika reserveringar | - 223 | - 384 | -42 | - 170 | 31 | - 607 | - 290 | 109 | -1 448 |
| Återförda ej längre erforderliga specifika | |||||||||
| reserveringar | 242 | 148 | 64 | 87 | 178 | 390 | 161 | 142 | 279 |
| Reserveringar för poster inom linjen, netto | - 5 | - 5 | - 11 | -55 | - 42 | ||||
| Reserveringar, netto | - 61 | - 62 | -2 | - 9 | - 123 | - 19 | - 338 | ||
| Bortskrivningar: | |||||||||
| Bortskrivningar, totalt | - 614 | - 379 | 62 | - 584 | 5 | - 993 | - 947 | 5 | -2 401 |
| Återförda specifika reserveringar utnyttjade för | |||||||||
| bortskrivningar | 410 | 214 | 92 | 272 | 51 | 624 | 362 | 72 | 1 229 |
| Bortskrivningar ej tidigare reserverade | - 204 | - 165 | 24 | - 312 | -35 | - 369 | - 585 | -37 | -1 172 |
| Återvinningar på tidigare års bortskrivningar | 45 | 39 | 15 | 38 | 18 | 84 | 63 | 33 | 186 |
| Bortskrivningar, netto | - 159 | - 126 | 26 | - 274 | -42 | - 285 | - 522 | -45 | - 986 |
| Kreditförluster, netto | - 220 | - 188 | 17 | - 283 | -22 | - 408 | - 541 | -25 | -1 324 |
Förändringar i eget kapital – SEB-koncernen
| Andra fonder | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella | Förmåns | ||||||||
| tillgångar | Omräkning | bestämda | Summa | ||||||
| Aktie | Balanserad | som kan | Kassaflödes | utländsk | pensions | aktieägarnas | Minoritets | Total eget | |
| Mkr | kapital | vinst | säljas | säkringar | verksamhet | planer | kapital | intresse | kapital |
| Jan-jun 2015 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 108 435 | 1 367 | 3 877 | -1 370 | 292 | 134 543 | 33 | 134 576 |
| Nettoresultat | 8 577 | 8 577 | 8 577 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | -293 | -245 | -323 | 1 787 | 926 | 926 | |||
| Totalresultat | 8 577 | -293 | -245 | -323 | 1 787 | 9 503 | 9 503 | ||
| Avveckling av minoritetsintresse | -33 | -33 | |||||||
| Utdelning till aktieägare | -10 400 | -10 400 | -10 400 | ||||||
| Aktieprogrammen1) | -368 | -368 | -368 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 92 | 92 | 92 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 106 336 | 1 074 | 3 632 | -1 693 | 2 079 | 133 370 | 133 370 | |
| Jan-dec 2014 Ingående balans |
21 942 | 97 704 | 1 378 | 783 | -2 018 | 2 992 | 122 781 | 33 | 122 814 |
| Nettoresultat | 19 218 | 19 218 | 1 | 19 219 | |||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | -11 | 3 094 | 648 | -2 700 | 1 031 | -1 | 1 030 | ||
| Totalresultat | 19 218 | -11 | 3 094 | 648 | -2 700 | 20 249 | 20 249 | ||
| Utdelning till aktieägare | -8 725 | -8 725 | -8 725 | ||||||
| Aktieprogrammen1) | 485 | 485 | 485 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | -247 | -247 | -247 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 108 435 | 1 367 | 3 877 | -1 370 | 292 | 134 543 | 33 | 134 576 |
| Jan-jun 2014 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 97 704 | 1 378 | 783 | -2 018 | 2 992 | 122 781 | 33 | 122 814 |
| Nettoresultat | 8 058 | 8 058 | 8 058 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 701 | 1 533 | 373 | -1 842 | 765 | 765 | |||
| Totalresultat | 8 058 | 701 | 1 533 | 373 | -1 842 | 8 823 | 8 823 | ||
| Utdelning till aktieägare | -8 725 | -8 725 | -8 725 | ||||||
| Aktieprogrammen1) | 365 | 365 | 365 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | -53 | -53 | -53 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 97 349 | 2 079 | 2 316 | -1 645 | 1 150 | 123 191 | 33 | 123 224 |
Belopp under Andra fonder kan under vissa omständigheter omföras till resultaträkningen i framtiden, exempelvis om de avser avyttring av Finansiella tillgångar som kan säljas, upplösning av Kassaflödessäkringar eller Omräkning utländsk verksamhet när SEB upphör att konsolidera en utländsk verksamhet. Belopp relaterade till Förmånsbestämda pensionsplaner kan inte omföras till resultaträkningen.
1) Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital. Posten inkluderar förändring i nominella belopp för equityswappar som säkrar aktieprogrammen.
| Jan-jun | Jan-dec | Jan-jun |
|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2014 |
| 5.5 | 14.4 | 14.4 |
| 2.6 | 2.3 | |
| -6.3 | -11.2 | -9.4 |
| 1.8 | 5.5 | 5.0 |
Marknadsvärde för innehav av egna aktier, Mkr 195 547 444 Med stöd av årsstämmans bemyndigande innehar SEB aktier av serie A för bankens långsiktiga
aktiebaserade program. Transaktionerna kan ske vid ett eller flera tillfällen under året.
Kassaflödesanalys – SEB-koncernen
| Jan - jun | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | % | 2014 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 110 084 | - 9 021 | - 148 500 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 1 032 | - 182 | 4 310 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - 8 268 | - 1 467 | 8 527 | |
| Periodens kassaflöde | 102 848 | - 10 670 | - 135 663 | |
| Kassa och likvida medel vid årets början | 105 848 | 213 388 | - 50 | 213 388 |
| Valutakursdiffereser i likvida medel | 2 374 | - 6 457 | 28 123 | |
| Periodens kassaflöde | 102 848 | - 10 670 | - 135 663 | |
| Kassa och likvida medel vid periodens slut1) | 211 070 | 196 261 | 8 | 105 848 |
1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker och Utlåning till övriga kreditinstitut betalbara vid anfordran.
Finansiella tillgångar och skulder – SEB-koncernen
| 30 jun 2015 | 31 dec 2014 | 30 jun 2014 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | |
| Mkr | värde | värde | värde | värde | värde | värde |
| Utlåning | 1 667 444 | 1 680 040 | 1 533 550 | 1 549 504 | 1 663 210 | 1 679 442 |
| Egetkapitalinstrument | 126 986 | 126 986 | 129 074 | 129 074 | 151 261 | 151 261 |
| Skuldinstrument | 350 983 | 351 208 | 352 369 | 352 573 | 344 542 | 344 592 |
| Derivatinstrument | 225 335 | 225 335 | 273 511 | 273 511 | 166 770 | 166 770 |
| Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bär risken | 275 453 | 275 453 | 258 945 | 258 945 | 240 924 | 240 924 |
| Övrigt | 61 823 | 61 823 | 43 557 | 43 557 | 34 703 | 34 703 |
| Finansiella tillgångar | 2 708 024 | 2 720 845 | 2 591 006 | 2 607 164 | 2 601 410 | 2 617 692 |
| Inlåning | 1 108 965 | 1 110 255 | 1 007 257 | 1 005 514 | 1 091 319 | 1 098 274 |
| Egetkapitalinstrument | 14 759 | 14 759 | 15 237 | 15 237 | 53 321 | 53 321 |
| Skuldinstrument | 810 694 | 823 957 | 806 986 | 827 052 | 826 645 | 841 910 |
| Derivatinstrument | 197 030 | 197 030 | 237 712 | 237 712 | 144 960 | 144 960 |
| Skulder till försäkringstagarna - investeringsavtal | 276 014 | 276 014 | 259 275 | 259 275 | 242 118 | 242 118 |
| Övrigt | 74 326 | 74 326 | 35 417 | 35 417 | 30 416 | 30 416 |
| Finansiella skulder | 2 481 788 | 2 496 341 | 2 361 884 | 2 380 207 | 2 388 779 | 2 410 999 |
SEB har klassificerat sina tillgångar och skulder i klasser utifrån tillgångarnas och skuldernas egenskaper. Det verkliga värdet för varje klass finansiella tillgångar och skulder jämförs med dess bokförda värde. Egenskaperna för varje klass beskrivs i not 39 i årsredovisningen för 2014.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde – SEB-koncernen
| Mkr | 30 jun 2015 | 31 dec 2014 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Värderings | Värderings | Värderings | |||||||
| Värderings | teknik baserad | teknik baserad | teknik baserad | ||||||
| teknik baserad | på ej | på | på ej | ||||||
| Noterade | på observerbara | observerbara | Noterade | observerbara | observerbara | ||||
| marknadsvärden | indata | indata | marknadsvärden | indata | indata | ||||
| Tillgångar | (Nivå 1) | (Nivå 2) | (Nivå 3) | Summa | (Nivå 1) | (Nivå 2) | (Nivå 3) | Summa | |
| Finansiella tillgångar | |||||||||
| - där försäkringstagarna bär risken | 261 445 | 11 728 | 2 280 | 275 453 | 249 543 | 7 335 | 2 067 | 258 945 | |
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 97 965 | 17 346 | 11 989 | 127 300 | 101 814 | 15 139 | 12 635 | 129 588 | |
| Skuldinstrument till verkligt värde | 136 960 | 185 916 | 1 392 | 324 268 | 145 703 | 174 255 | 1 198 | 321 156 | |
| Derivatinstrument till verkligt värde | 3 464 | 212 430 | 9 441 | 225 335 | 5 020 | 258 520 | 9 971 | 273 511 | |
| Förvaltningsfastigheter | 7 082 | 7 082 | 7 497 | 7 497 | |||||
| Summa | 499 834 | 427 420 | 32 184 | 959 438 | 502 080 | 455 249 | 33 368 | 990 697 | |
| Skulder | |||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | |||||||||
| - investeringsavtal | 262 008 | 11 726 | 2 279 | 276 013 | 249 914 | 7 305 | 2 056 | 259 275 | |
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 14 219 | 38 | 502 | 14 759 | 14 714 | 48 | 475 | 15 237 | |
| Skuldinstrument till verkligt värde | 17 589 | 42 972 | 60 561 | 16 657 | 40 705 | 57 362 | |||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 3 867 | 183 564 | 9 598 | 197 029 | 6 826 | 221 226 | 9 660 | 237 712 | |
| Övriga finansiella skulder | 20 108 | 20 108 | 0 | ||||||
| Summa | 297 683 | 258 408 | 12 379 | 568 470 | 288 111 | 269 284 | 12 191 | 569 586 |
Värdering till verkligt värde
Syftet med värdering till verkligt värde är att komma fram till det pris till vilket en ordnad transaktion skulle ske mellan marknadsaktörer vid värderingstidpunkten på affärsmässiga villkor.
Koncernen har etablerat en värderingsprocess och en kontrollmiljö för att fastställa verkliga värden för finansiella instrument där en, från affären, oberoende översyn av värderingsmodeller och priser ingår. Om principerna för validering inte efterlevs ska Head of Group Finance informeras. Avsteg som är väsentliga eller av principiell vikt kräver godkännande från GRMC (Group Risk Measurement Committee) och ASC (Accounting Standards Committee).
SEB använder olika metoder för att komma fram till det verkliga värdet för finansiella instrument; noterade priser på aktiva marknader, värderingstekniker som innehåller observerbar indata och värderingstekniker baserade på interna modeller. För upplysningsändamål klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde i en värderingshierarki som återspeglar observerbarheten på de indata som använts vid värderingarna. Risk Control klassificerar och ser kontinuerligt över klassificeringen av finansiella instrument i hierarkin för verkligt värde. Värderingsprocessen är densamma för finansiella instrument i samtliga nivåer.
En aktiv marknad är en marknad där transaktioner sker med tillräcklig volym och frekvens för att ge kontinuerlig prisinformation. Syftet är att komma fram till det pris till vilket en transaktion skulle kunna ske, utan att ändra eller dela upp instrumentet eller inkludera det i en portfölj, på instrumentets huvudmarknad.
Verkligt värde beräknas i regel individuellt för finansiella instrument. Dessutom görs värderingsjusteringar på portföljnivå för att täcka kreditrisken. För att återspegla motpartens och den egna kreditrisken för OTC-derivat görs portföljjusteringar baserat på nettoexponeringen mot varje motpart. Dessa justeringar baseras på uppskattningar av exponering vid fallissemang, sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad, på motpartsnivå. Information om sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad hämtas från CDS marknaden. För motparter där denna information saknas eller inte är tillförlitlig på grund av exponeringens natur, tillämpas alternativa metoder där sannolikheten för falissemang baseras på generiska kreditindex för specifika bransch- och/eller kreditbetyg.
När finansiella skulder värderas till verkligt värde reflekteras koncernens egen kreditvärdighet.
För att fastställa verkligt värde för investeringsfastigheter beaktas marknadsaktörers förmåga att generera ekonomiska fördelar genom att använda fastigheterna på det maximala och bästa sättet. Det maximala och bästa användningsområdet för fastigheterna beaktar vad som är fysisk möjligt, lagligt och finansiellt genomförbart. Investeringsfastigheterna i SEB bedöms användas på det maximala och bästa sättet. Hur värderingen av investeringsfastigheterna går till kan läsas i Redovisningsprinciperna i Årsredovisningen 2014. Värderingen av investeringsfastigheterna genomförs två gånger per år. Värderingarna presenteras och fastställs i respektive fastighetsbolags styrelse. De värderingsprinciper som används i alla företag är i överensstämmelse med de regler som lokala tillsynsmyndigheter (FSA) utfärdat som i sin tur överensstämmer med internationella värderingsprinciper och IFRS.
Nivå 1: Noterade marknadsvärden
Värderingar i nivå 1 bestäms av ojusterade noterade marknadsvärden för identiska instrument på aktiva marknader där noterade priser är lätt tillgängliga och representerar aktuella och regelbundet förekommande marknadstransaktioner mellan parter som är oberoende av varandra.
Exempel på finansiella instrument i nivå 1 är noterade aktier och skuldinstrument samt börshandlade derivat. Instrument som handlas på en aktiv marknad där en eller flera marknadsaktörer tillhandahåller bindande prisnoteringar på balansdagen är också exempel på finansiella instrument som klassificeras i nivå 1.
Nivå 2: Värderingsteknik som utgår från observerbar indata
I värderingstekniker i nivå 2 är all väsentlig indata i värderingsmodellerna observerbar endera direkt eller indirekt. Värderingstekniker i nivå 2 inkluderar diskonterade kassaflöden, optionsvärderingsmodeller, nyligen gjorda transaktioner och priser på andra instrument som är övervägande lika.
Exempel på finansiella instrument i nivå 2 är de flesta OTC-derivat som optioner och ränteswappar baserade på libor-swapräntan eller avkastningskurvan för räntor i utländsk valuta. Andra exempel är instrument där SEB nyligen genomfört transaktioner med tredje part och instrument för vilka SEB interpolerar mellan observerbara variabler. Exempel på observerbar indata är valutakurser, bindande prisnoteringar för värdepapper, marknadsräntor (stibor, libor, etc.), implicita volatiliteter från observerbara optionspriser med samma löptid och aktuella transaktioner som SEB genomfört med en eller flera externa motparter. Indata kan ändras från att vara observerbara till att bli icke observerbara under perioden de innehas på grund av till exempel att instrumentet inte längre handlas på en likvid marknad.
Nivå 3 Värderingsteknik med signifikant icke observerbar indata
Värderingstekniker i nivå 3 innehåller en signifikant mängd indata som inte är observerbar. Dessa tekniker baseras generellt på extrapolering från observerbar indata för liknande instrument, analys av historiska data eller andra analytiska tekniker. Exempel på finansiella instrument i nivå 3 är mer komplexa OTC derivat, optioner med lång löptid för vilka volatiliteten extrapoleras eller derivat som beror på en icke observerbar korrelation. Andra exempel är instrument för vilka det för närvarande inte finns någon aktiv marknad eller bindande prisnoteringar som onoterade aktier, innehav i private equity och förvaltningsfastigheter.
Om det verkliga värdet för finansiella instrument innehåller mer än en icke observerbar indata, aggregeras indata som inte är observerbar för att bestämma klassificeringen för hela instrumentet. Nivån i hierarkin för verkligt värde till vilken ett finansiellt instrument klassificeras bestäms baserat på den lägsta nivån av indata som är väsentlig för det verkliga värdet i sin helhet.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde, forts. – SEB-koncernen
Väsentliga överföringar och omklassificeringar mellan nivåer
Överföringar mellan nivåer i hierarkin kan ske när det finns indikationer på att marknadsförutsättningarna har ändrats, exempelvis en ändring i likviditet. Värderings-/priskommittén för respektive division beslutar om materiella överföringar mellan nivåer. Vid utgången av andra kvartalet har egetkapitalinstrument klassificerade som tillgängliga för försäljning till ett belopp av 247 mkr omklassificerats från nivå 2 till nivå 3 efter utvärdering av värderingsmetod.
| Utgående balans |
Vinster/ förluster i Resultat |
Vinster/ förluster i Övrigt |
Förflyttningar | Förflyttningar | Omklassi | Valutakurs | Utgående balans |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändringar i nivå 3 | 31 dec 2014 | räkningen | totalresultat | Inköp | Försäljningar | Emissioner | Avräkningar | till nivå 3 | från nivå 3 | ficeringar | differenser | 30 jun 2015 |
| Tillgångar | ||||||||||||
| Finansiella tillgångar | ||||||||||||
| - där försäkringstagarna bär risken | 2 067 | 60 | 1 812 | -1 605 | -54 | 2 280 | ||||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 12 635 | -202 | -1 | 954 | -1 285 | 12 | -117 | 247 | -254 | 11 989 | ||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 1 198 | 167 | 532 | -476 | -29 | 1 392 | ||||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 9 971 | -119 | 348 | -463 | -67 | -229 | 9 441 | |||||
| Förvaltningsfastigheter | 7 497 | 70 | 11 | -307 | -189 | 7 082 | ||||||
| Summa | 33 368 | -24 | -1 | 3 657 | -4 136 | 0 | -67 | 12 | -117 | 247 | -755 | 32 184 |
| Skulder | ||||||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | ||||||||||||
| - investeringsavtal | 2 056 | 60 | 1 908 | -1 690 | -55 | 2 279 | ||||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 475 | 93 | -61 | -5 | 502 | |||||||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 0 | 0 | 0 | |||||||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 9 660 | -499 | 570 | -5 | 100 | -228 | 9 598 | |||||
| Summa | 12 191 | -346 | 0 | 2 417 | -1 695 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 | -288 | 12 379 |
Känslighet för icke observerbara indata för finansiella instrument i nivå 3
Nedanstående tabell illustrerar den potentiella påverkan på resultatet av den relativa osäkerheten på verkligt värde på finansiella instrument som för sin värdering är beroende av icke observerbar indata. Känsligheten för förändringar i icke observerbara indata har bedömts genom att förändra antaganden i värderingstekniken. Detta illustreras i nedanstående tabell genom ändringar av marginalen för indexreglerade swappar, implicita volatiliteter, kredit spreadar eller multipel jämförelse. Det är inte troligt att alla icke observerbara indata samtidigt skulle ha det mest extrema värdet i intervallet av rimliga möjliga alternativ. Den har inte varit några stora förändringar under 2015.
| 30 jun 2015 | 31 dec 2014 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | |
| FID - swappar1) | 762 | -995 | -233 | 30 | 1 041 | -976 | 65 | 33 | |
| FID- swaptioner2) | 114 | -11 | 103 | 15 | 102 | -7 | 95 | 18 | |
| WM Portfölj COP3) | 146 | 146 | 29 | 0 | |||||
| Riskkapitalinnehav och liknande innehav3 4 5) | 1 722 | -502 | 1 220 | 249 | 1 864 | -475 | 1 389 | 279 | |
| Försäkringsinnehav - Finansiella instrument4 6) | 17 513 | -7 669 | 9 844 | 1 400 | 10 989 | -128 | 10 861 | 1 524 | |
| Försäkringsinnehav - Förvaltningsfastigheter5 6) | 7 082 | 7 082 | 708 | 7 497 | 7 497 | 750 |
1) Känsligheten av en förändring av spreaden för indexreglerade swappar med 5 punkter (5).
2) Känsligheten av en förändring av den implicita volatiliteten med 5 procentenheter (5).
3) Värderingen är uppskattad inom ett intervall av möjliga utfall. Känslighetsanalysen är baserad på 20 procents förändring av marknadsvärdena.
4) Känslighetsanalysen är baserad på en förändring av marknadsvärdet för riskkapitalinnehav med 20 procent (20), strukturerade krediter 10 procent (10) och derivat 10 procent (10).
5) Känsligheten av en förändring av verkligt värde på förvaltningsfastigheter/fastighetsfonder med 10 procent (10).
6) Känsligheten visar på förändringar i värdet på försäkringstillgångarna vilket inte alltid leder till en förändring av koncernens resultaträkning då eventuella överskott inom traditionella livförsäkringsportföljer i första hand utnyttjas.
| Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal | Övriga | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Relaterade avtal | instrument i balans |
|||||||
| Mkr | Bruttobelopp | Kvittade | Nettobelopp i balans räkningen |
Ramavtal om nettning |
Säkerheter erhållna/ ställda |
Nettobelopp | räkningen som ej lyder under nettningsavtal |
Summa i balans räkningen |
| 30 jun 2015 | ||||||||
| Derivat | 228 918 | -4 646 | 224 272 | -144 898 | -48 434 | 30 940 | 1 063 | 225 335 |
| Omvända repor | 117 535 | -23 662 | 93 873 | -28 040 | -65 660 | 173 | 13 688 | 107 561 |
| Värdepapperslån | 31 775 | 31 775 | -7 256 | -24 519 | 8 124 | 39 899 | ||
| Likvidfordringar | 3 363 | -3 361 | 2 | 2 | 39 541 | 39 543 | ||
| Tillgångar | 381 591 | -31 669 | 349 922 | -180 194 | -138 613 | 31 115 | 62 416 | 412 338 |
| Derivat | 199 971 | -4 646 | 195 325 | -144 898 | -46 207 | 4 220 | 1 705 | 197 030 |
| Repor | 52 813 | -23 662 | 29 151 | -28 040 | -328 | 783 | 10 926 | 40 077 |
| Värdepapperslån | 14 713 | 14 713 | -7 256 | -6 743 | 714 | 10 120 | 24 833 | |
| Likvidskulder | 3 361 | -3 361 | 25 436 | 25 436 | ||||
| Skulder | 270 858 | -31 669 | 239 189 | -180 194 | -53 278 | 5 717 | 48 187 | 287 376 |
| 31 dec 2014 | ||||||||
| Derivat | 278 687 | -6 916 | 271 771 | -194 316 | -46 678 | 30 777 | 1 740 | 273 511 |
| Omvända repor | 93 230 | -9 412 | 83 818 | -7 130 | -73 562 | 3 126 | 6 961 | 90 779 |
| Värdepapperslån | 24 599 | 24 599 | -10 979 | -10 719 | 2 901 | 5 835 | 30 434 | |
| Likvidfordringar | 5 915 | -5 915 | 9 398 | 9 398 | ||||
| Tillgångar | 402 431 | -22 243 | 380 188 | -212 425 | -130 959 | 36 804 | 23 934 | 404 122 |
| Derivat | 243 719 | -6 916 | 236 803 | -194 316 | -35 519 | 6 968 | 909 | 237 712 |
| Repor | 16 623 | -9 412 | 7 211 | -7 130 | -82 | -1 | 4 211 | 11 422 |
| Värdepapperslån | 23 417 | 23 417 | -10 979 | -9 318 | 3 120 | 11 045 | 34 462 | |
| Likvidskulder | 5 915 | -5 915 | 7 402 | 7 402 | ||||
| Skulder | 289 674 | -22 243 | 267 431 | -212 425 | -44 919 | 10 087 | 23 567 | 290 998 |
| 30 jun 2014 | ||||||||
| Derivat | 168 447 | -6 895 | 161 552 | -121 147 | -35 197 | 5 208 | 5 218 | 166 770 |
| Omvända repor | 149 323 | -8 567 | 140 756 | -17 623 | -109 524 | 13 609 | 2 734 | 143 490 |
| Värdepapperslån | 40 178 | 40 178 | -13 561 | -26 433 | 184 | 6 196 | 46 374 | |
| Likvidfordringar | 8 507 | -8 504 | 3 | 3 | 14 866 | 14 869 | ||
| Tillgångar | 366 455 | -23 966 | 342 489 | -152 331 | -171 154 | 19 004 | 29 014 | 371 503 |
| Derivat | 150 069 | -6 895 | 143 174 | -121 147 | -16 866 | 5 161 | 1 786 | 144 960 |
| Repor | 27 064 | -8 567 | 18 497 | -17 623 | -196 | 678 | 782 | 19 279 |
| Värdepapperslån | 20 435 | 20 435 | -13 561 | -6 874 | 3 935 | 24 370 | ||
| Likvidskulder | 8 504 | -8 504 | 6 964 | 6 964 | ||||
| Skulder | 206 072 | -23 966 | 182 106 | -152 331 | -23 936 | 5 839 | 13 467 | 195 573 |
Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal – SEB-koncernen
Tabellen visar finansiella tillgångar och skulder som presenteras netto i balansräkningen eller som har potentiella rättigheter förknippade med rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal, tillsammans med relaterade säkerheter.
Finansiella tillgångar och skulder nettoredovisas i balansräkningen när SEB har en legal rätt att nettoredovisa transaktioner, under normala affärsförhållanden och i händelse av insolvens, och det finns en avsikt att erlägga likvid netto eller realisera tillgången och erlägga likvid för skulden samtidigt. Återköpsavtal mot centrala clearing-motparter som SEB har avtal med samt likvidfordringar och likvidskulder är exempel på instrument som presenteras netto i balansräkningen.
Finansiella tillgångar och skulder som lyder under rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal som inte presenteras netto i balansräkningen är arrangemang som vanligtvis träder i laga kraft i händelse av insolvens eller vid betalningsinställelse men inte under normala affärsförhållanden eller arrangemang där SEB inte har intentionen att avveckla instrumenten samtidigt.
Tillgångar och skulder som inte kvittas eller lyder under nettningsavtal, exempelvis sådana som bara omfattas av ett avtal om säkerheter, presenteras i kolumnen Övriga instrument i balansräkningen som ej lyder under nettningsavtal.
Omklassificerade portföljer – SEB koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2014 | |||
| Omklassificerade | |||||||||
| Ingående balans | 12 827 | 13 428 | -4 | 16 267 | -21 | 13 428 | 18 845 | -29 | 18 845 |
| Amorteringar | -1 989 | -1 251 | 59 | - 948 | 110 | -3 240 | -2 636 | 23 | -4 340 |
| Sålda värdepapper | - 510 | - 16 | - 280 | 82 | - 526 | -1 318 | -60 | -2 294 | |
| Upplupna intäkter | - 6 | - 2 | 200 | - 7 | -14 | - 8 | - 2 | - 7 | |
| Omräkningsdifferenser | -1 364 | 668 | 387 | - 696 | 530 | 1 224 | |||
| Utgående balans* | 8 958 | 12 827 | -30 | 15 419 | - 42 | 8 958 | 15 419 | -42 | 13 428 |
| * Marknadsvärde | 9 113 | 12 422 | -27 | 15 528 | -41 | 9 113 | 15 528 | -41 | 13 537 |
| Verkligt värde utfall - om ej omklassificerade | |||||||||
| Övrigt totalresultat (AFS ursprung) | 62 | - 45 | 136 | -54 | 17 | 146 | -88 | 168 | |
| Resultaträkningen (HFT ursprung) | - 23 | 2 | - 23 | - 21 | 10 | - 25 | |||
| Summa | 39 | - 45 | -187 | 138 | -72 | - 6 | 125 | -105 | 143 |
| Resultateffekt** | |||||||||
| Räntenetto | 33 | 37 | -11 | 55 | -40 | 70 | 117 | -40 | 199 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | - 841 | 257 | 196 | - 584 | 330 | 814 | |||
| Övriga intäkter, netto | - 62 | - 7 | - 69 | 3 | - 1 | ||||
| Summa | - 870 | 287 | 251 | - 583 | 450 | 1 012 |
** Effekten i resultaträkningen består av resultatposter från den omklassificerade portföljen brutto. Räntenetto består av ränteintäkter från portföljen utan hänsyn till räntekostnader för finansieringen. Nettoresultat av finansiella transaktioner är valutaomräkningseffekten från omvärdering av den omklassifierade portföljen utan hänsyn till den motverkande valutaeffekten från finansieringstransaktionerna. Övriga intäkter netto är realiserade intäkter och förluster från försäljningar ur portföljen.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar – SEB-koncernen
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | |||
| Osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar | 5 911 | 6 541 | 4 053 |
| Osäkra lånefordringar, reglerade eller oreglerade < 60 dagar | 346 | 250 | 185 |
| Totalt individuellt värderade osäkra lånefordringar | 6 257 | 6 791 | 4 238 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | - 2 408 | - 2 834 | - 2 339 |
| för osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar | - 2 222 | - 2 708 | - 2 204 |
| för osäkra lånefordringar, reglerade eller oreglerade < 60 dagar | - 186 | - 126 | - 135 |
| Gruppvisa reserver | - 1 424 | - 1 387 | - 1 877 |
| Osäkra lånefordringar, netto | 2 425 | 2 570 | 22 |
| Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||
| lånefordringar | 38,5% | 41,7% | 55,2% |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||
| lånefordringar | 61,2% | 62,2% | 99,5% |
| Andel osäkra lånefordringar, netto | 0,26% | 0,29% | 0,13% |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto | 0,42% | 0,49% | 0,29% |
| Portföljvärderade lån | |||
| Portföljvärderade lån, oreglerade > 60 dagar | 3 370 | 3 534 | 3 974 |
| Omstrukturerade lånefordringar | 218 | 274 | 350 |
| Gruppvisa reserver för portföljvärderade lån | - 1 756 | - 1 936 | - 2 102 |
| Reserveringsgrad för portföljvärderade lån | 49,0% | 50,8% | 48,6% |
| Reserver | |||
| Specifika reserver | - 2 408 | - 2 834 | - 2 339 |
| Gruppvisa reserver | - 3 180 | - 3 323 | - 3 979 |
| Reserv för poster inom linjen | - 91 | - 87 | - 51 |
| Totala reserver | - 5 679 | - 6 244 | - 6 369 |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | |||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar* | 9 845 | 10 599 | 8 562 |
| Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 57,7% | 58,9% | 74,4% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i procent av utlåningen | 0,66% | 0,76% | 0,58% |
| * Osäkra lånefordringar + portföljvärderade lån, oreglerade > 60 dagar + omstrukturerade portföljvärderade lån |
Övertagen egendom – SEB koncernen
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 |
| Fastigheter, fordon och utrustning | 1 383 | 1 945 | 2 682 |
| Aktier och andelar | 46 | 48 | 48 |
| Totalt övertagen egendom | 1 429 | 1 993 | 2 730 |
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning – SEB-koncernen
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 |
| Övriga tillgångar | 1 113 | 841 | 900 |
| Summa tillgångar som innehas för försäljning | 1 113 | 841 | 900 |
| Övriga skulder | 218 | 1 721 | |
| Summa skulder som innehas för försäljning | 218 | 0 | 1 721 |
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning består av två delar: avyttring av SEB Asset Management AG som omklassificerades under första kvartalet 2015 med förväntat slutförande av avyttringen under tredje kvartalet 2015, samt avyttringsplanen för förvaltningsfastigheter inom division Baltikum. Genom den fortlöpande avyttringsplanen för förvaltningsfastigheter klassificeras ytterligare fastigheter som tillgångar som innehas för försäljning fram till dess att försäljningen är slutförd. Nettobeloppet av dessa aktiviteter under andra kvartalet var -148Mkr.
SEB konsoliderad situation
Kapitaltäckningsanalys för SEB konsoliderad situation
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 | |
| Tillgängligt kapital | ||||
| Kärnprimärkapital | 105 547 | 100 569 | 95 608 | |
| Primärkapital | 119 244 | 120 317 | 106 811 | |
| Kapitalbas | 133 504 | 136 899 | 122 703 | |
| Kapitalkrav | ||||
| Riskexponeringsbelopp | 614 063 | 616 531 | 598 162 | |
| Uttryckt som kapitalkrav | 49 125 | 49 322 | 47 853 | |
| Kärnprimärkapitalrelation | 17,2% | 16,3% | 16,0% | |
| Primärkapitalrelation | 19,4% | 19,5% | 17,9% | |
| Total kapitalrelation | 21,7% | 22,2% | 20,5% | |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 2,72 | 2,78 | 2,56 | |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 10,0% | 7,0% | 7,0% | |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | 2,5% | 2,5% | |
| varav krav på systemriskbuffert | 3,0% | |||
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 12,7% | 11,8% | 11,5% | |
| Kapitalkrav enligt övergångsregler 80% av Basel I | ||||
| Kapitalkrav enligt Basel I | 80 753 | 79 581 | 77 613 | |
| Kapitalbas enligt Basel I | 133 630 | 136 015 | 121 907 | |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 1,65 | 1,71 | 1,57 | |
| Bruttosoliditet | ||||
| Exponeringsmått för beräkning av bruttosoliditetsgrad | 2 680 201 | 2 505 146 | 2 505 618 | |
| varav poster i balansräkningen | 2 326 800 | 2 165 651 | 2 211 495 | |
| varav poster utanför balansräkningen | 353 401 | 339 495 | 294 123 | |
| Bruttosoliditetsgrad | 4,4% | 4,8% | 4,0% | |
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Internt bedömt kapitalkrav
Per den 30 juni 2015 uppgick det internt bedömda kapitalkravet till 62 miljarder kronor (61 vid årsskiftet). Det interna kapitalkravet bedöms med hjälp av SEB:s interna modeller för ekonomiskt kapital och är inte helt jämförbart med det uppskattade kapitalkravet som Finansinspektionen publicerar, på grund av att olika antaganden och metoder används.
Kapitalbas för SEB konsoliderad situation
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| SEK m | 2015 | 2014 | 2014 |
| Aktiekapital | 21 942 | 21 942 | 21 942 |
| Ej utdelade vinstmedel | 53 739 | 45 167 | 45 258 |
| Ackumulerat annat totalresultat och andra reserver | 49 112 | 48 215 | 47 900 |
| Översiktligt granskat resultat 1) | 8 577 | 19 219 | 8 058 |
| Minoritet | 33 | 33 | |
| Eget kapital enligt balansräkningen | 133 370 | 134 576 | 123 191 |
| Avdrag relaterade till den konsoliderade situationen och andra förutsebara kostnader | -7 641 | -12 743 | -7 748 |
| Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar 2) | 125 729 | 121 833 | 115 443 |
| Ytterligare värdejusteringar | -921 | -1 314 | -660 |
| Immateriella tillgångar | -12 125 | -12 168 | -12 496 |
| Uppskjutna skattefordringar som är beroende av framtida lönsamhet | -421 | -603 | -473 |
| Reserver i verkligt värde relaterade till vinster eller förluster på kassaflödessäkringar | -3 632 | -3 877 | -2 316 |
| Negativa belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | -126 | -188 | -200 |
| Vinster eller förluster på skulder som värderas till verkligt värde och beror på ändringar av egen kreditstatus | 36 | 400 | 432 |
| Förmånsbestämda pensionsplaner | -1 130 | -820 | |
| Direkta och indirekta innehav av egna kärnprimärkapitalinstrument | -1 425 | -1 294 | -987 |
| Värdepapperiseringar med 1 250% riskvikt | -438 | -594 | -851 |
| Justeringar som avser orealiserade vinster (AFS) | -1 626 | -1 464 | |
| Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital | -20 182 | -21 264 | -19 835 |
| Kärnprimärkapital | 105 547 | 100 569 | 95 608 |
| Primärkapitaltillskott | 9 080 | 8 545 | |
| Primärkapitaltillskott som omfattas av utfasning | 4 617 | 11 203 | 11 203 |
| Primärkapital | 119 244 | 120 317 | 106 811 |
| Supplementärkapitalinstrument | 16 160 | 16 552 | 16 022 |
| Supplementärkapitalinstrument som omfattas av utfasning | 675 | 1 533 | 1 450 |
| Positiva belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | 1 072 | 995 | |
| Innehav av supplementärkapitalinstrument i enheter i den finansiella sektorn | -2 575 | -2 575 | -2 575 |
| Supplementärkapital | 14 260 | 16 582 | 15 892 |
| Totalt kapital | 133 504 | 136 899 | 122 703 |
1) SEB har i beslut från Finansinspektionen fått godkänt att använda kvartalsvinst i kapitalbasberäkningen förutsatt att de revisionsansvariga (PwC) har verifierat överskottet samt att överskottet är beräknat enligt tillämpliga redovisningsramar och kan styrka att avdrag för förutsebara kostnader och utdelningar har gjorts i enlighet med EU:s förordning nr 575/2013 och att beräkningen av dessa skett i enlighet med EU:s förordning nr 241/2014.
2) Kärnprimärkapitalet avser den konsoliderade situationen, och skiljer sig från eget kapital enligt IFRS. Försäkringsverksamhetens bidrag till eget kapital exkluderas liksom uppskattad utdelning beräknad enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
Totalt kapital minskade till följd av inlösen av två primärkapitaltillskott (500 miljoner euro och 423 miljoner USdollar) i mars 2015. Denna inlösen var förfinansierad av ett CRR/CRD IV-kompatibelt primärkapitaltillskott på 1,1 miljarder US-dollar under 2014.
Riskexponeringsbelopp för SEB konsoliderad situation
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 | ||||
| Risk | |||||||
| Riskexponerings | Riskexponerings | exposure | Own funds | ||||
| Kreditrisk IRK | belopp | Kapitalkrav 1) | belopp | Kapitalkrav 1) | amount | requirement 1) | |
| Institutsexponeringar | 31 591 | 2 527 | 34 013 | 2 721 | 28 104 | 2 248 | |
| Företagsexponeringar | 327 703 | 26 217 | 344 576 | 27 566 | 335 428 | 26 834 | |
| Hushållsexponeringar | 52 967 | 4 237 | 51 826 | 4 146 | 50 673 | 4 054 | |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 30 052 | 2 404 | 31 905 | 2 552 | 39 000 | 3 120 | |
| varav kvalificerade rullande hushållsexponeringar | 251 | 20 | 1 498 | 120 | 1 330 | 106 | |
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 3 888 | 311 | 3 099 | 248 | 1 289 | 103 | |
| varav övriga hushållsexponeringar | 18 776 | 1 502 | 15 324 | 1 226 | 9 054 | 724 | |
| Positioner i värdepapperiseringar | 3 531 | 282 | 5 035 | 403 | 4 743 | 379 | |
| Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod | 415 792 | 33 263 | 435 450 | 34 836 | 418 948 | 33 515 | |
| Kreditrisk schablonmetod | |||||||
| Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker | 854 | 68 | 743 | 59 | 464 | 37 | |
| Exponeringar mot delstatliga eller lokala självstyrelseorgan och myndigheter | 38 | 3 | 40 | 3 | 37 | 3 | |
| Exponeringar mot offentliga organ | 276 | 22 | 7 | 1 | 7 | 1 | |
| Exponeringar mot institut | 2 214 | 177 | 1 222 | 98 | 1 354 | 108 | |
| Exponeringar mot företag | 15 613 | 1 251 | 16 743 | 1 339 | 16 029 | 1 282 | |
| Exponeringar mot hushåll | 14 306 | 1 144 | 16 593 | 1 327 | 22 485 | 1 799 | |
| Exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 4 553 | 364 | 4 161 | 333 | 4 035 | 323 | |
| Fallerande exponeringar | 471 | 38 | 634 | 51 | 1 597 | 128 | |
| Exponeringar som är förenade med särskilt hög risk | 1 831 | 146 | 1 791 | 143 | 2 099 | 168 | |
| Poster som avser positioner i värdepapperisering | 40 | 3 | 38 | 3 | |||
| Exponeringar i form av andelar i företag för kollektiva investeringar (fond) | 52 | 4 | 48 | 4 | 43 | 3 | |
| Aktieexponeringar | 2 028 | 162 | 2 371 | 190 | 1 996 | 160 | |
| Övriga poster | 7 322 | 586 | 10 216 | 817 | 8 967 | 717 | |
| Totalt, kreditrisk enligt schablonmetod | 49 558 | 3 965 | 54 609 | 4 368 | 59 151 | 4 732 | |
| Marknadsrisk | |||||||
| Risker i handelslagret där interna modeller använts | 46 019 | 3 681 | 25 144 | 2 012 | 27 918 | 2 233 | |
| Risker i handelslagret där standardmetoder använts | 21 270 | 1 702 | 18 813 | 1 505 | 24 312 | 1 945 | |
| Valutakursrisk | 4 849 | 388 | 5 010 | 401 | 3 322 | 266 | |
| Total marknadsrisk | 72 138 | 5 771 | 48 967 | 3 918 | 55 552 | 4 444 | |
| Övriga kapitalkrav | |||||||
| Operationell risk enligt internmätningsmetod | 48 677 | 3 894 | 48 126 | 3 850 | 40 096 | 3 208 | |
| Avvecklingsrisk | 42 | 3 | 2 | 0 | |||
| Kreditvärdighetsjusteringsrisk | 8 060 | 645 | 9 286 | 743 | 8 427 | 674 | |
| Investeringar i försäkringsverksamhet | 15 525 | 1 242 | 15 525 | 1 242 | 11 949 | 956 | |
| Övriga exponeringar | 4 313 | 345 | 4 526 | 362 | 4 037 | 323 | |
| Totalt övrigt kapitalkrav | 76 575 | 6 126 | 77 505 | 6 200 | 64 511 | 5 161 | |
| Total | 614 063 | 49 125 | 616 531 | 49 322 | 598 162 | 47 852 |
1) Kapitalkrav 8% av riskexponeringsbeloppet enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
| Riskexponeringsbelopp | Mdr kr |
|---|---|
| Balans 31 december 2014 | 617 |
| Volym och mixförändringar | -16 |
| Valutaeffekt | 1 |
| Process- och regelverksförändringar | -6 |
| Riskklassmigration | -5 |
| Marknads- och operationell riskförändring | 23 |
| Balans 30 juni 2015 | 614 |
Minskningen av riskexponeringsbeloppet relaterat till volym och mixförändringar drevs främst av en minskning av den genomsnittliga riskvikten för företagsexponeringar. Volymerna har varit stabila i de flesta tillgångsslag och har inte bidragit i någon större utsträckning till att förändra riskexponeringsbeloppet.
Kvaliteten på befintliga exponeringar fortsatte att förbättras genom migration vilket minskade riskexponeringsbeloppet.
Mer konservativa processer för att mäta kreditrisk ökade riskexponeringsbeloppet, men det motverkades helt av bättre dataprocesser till exempel avseende rapportering av säkerheter.
Marknadsrisk ökade till stor del drivet av den ökade volatiliteten på finansmarknaderna.
Genomsnittliga riskvikter
Följande tabell visar genomsnittlig riskvikt (riskexponeringsbelopp delat med beloppet för exponering vid fallissemang) för de exponeringar som beräknas enligt den interna riskklassificeringsmodellen, IRK. Repor och värdepapperslån exkluderas i analysen eftersom de har låg riskvikt och kan variera påtagligt i volym och därigenom störa jämförbarheten i siffrorna.
| Kreditexponeringar enligt IRK-metod (exkl. repor och värdepapperslån) | 30 jun | 31 dec | 30 jun |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig riskvikt | 2015 | 2014 | 2014 |
| Institutsexponeringar | 22,6% | 23,5% | 23,0% |
| Företagsexponeringar | 34,4% | 36,2% | 36,5% |
| Hushållsexponeringar | 9,6% | 9,7% | 10,1% |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 6,3% | 6,9% | 8,6% |
| varav kvalificerade rullande hushållsexponeringar | 41,7% | 7,5% | 6,9% |
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 70,7% | 54,6% | 41,7% |
| varav övriga hushållsexponeringar | 29,8% | 35,0% | 38,6% |
| Positioner i värdepapperiseringar | 34,0% | 43,5% | 38,8% |
Svenska kortrelaterade exponeringar flyttades från kvalificerade rullande hushållsexponeringar till övriga hushållsexponeringar. Resterande rullande hushållsexponeringar återfinns i Estland och Lettland och har en riskvikt på 42 procent.
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
Resultaträkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| Enligt Finansinspektionens föreskrifter | Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 |
| Ränteintäkter | 7 516 | 8 118 | -7 | 9 064 | -17 | 15 634 | 17 953 | -13 | 34 788 |
| Leasingintäkter | 1 368 | 1 335 | 2 | 1 369 | 0 | 2 703 | 2 724 | -1 | 5 442 |
| Räntekostnader | -4 122 | -4 458 | -8 | -5 553 | -26 | -8 580 | -11 079 | -23 | -20 447 |
| Utdelningar | 4 968 | 1 345 | 1 777 | 180 | 6 313 | 2 049 | 3 375 | ||
| Provisionsintäkter | 3 494 | 2 945 | 19 | 2 640 | 32 | 6 439 | 5 269 | 22 | 11 090 |
| Provisionskostnader | - 979 | - 636 | 54 | - 433 | 126 | -1 615 | - 857 | 88 | -1 855 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 437 | 1 031 | -58 | 673 | -35 | 1 468 | 1 575 | -7 | 2 121 |
| Övriga rörelseintäkter | 240 | 257 | -7 | 259 | -7 | 497 | 469 | 6 | 1 714 |
| Summa intäkter | 12 922 | 9 937 | 30 | 9 796 | 32 | 22 859 | 18 103 | 26 | 36 228 |
| Administrationskostnader | -3 524 | -3 343 | 5 | -3 450 | 2 | -6 867 | -6 900 | 0 | -13 909 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | -1 329 | -1 361 | -2 | -1 274 | 4 | -2 690 | -2 524 | 7 | -5 157 |
| Summa kostnader | -4 853 | -4 704 | 3 | -4 724 | 3 | -9 557 | -9 424 | 1 | -19 066 |
| Resultat före kreditförluster | 8 069 | 5 233 | 54 | 5 072 | 59 | 13 302 | 8 679 | 53 | 17 162 |
| Kreditförluster, netto | - 131 | - 139 | -6 | - 291 | -55 | - 270 | - 432 | -38 | -1 065 |
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar | - 425 | - 2 | - 425 | - 51 | -2 721 | ||||
| Rörelseresultat | 7 513 | 5 094 | 47 | 4 779 | 57 | 12 607 | 8 196 | 54 | 13 376 |
| Bokslutsdispositioner | 313 | 514 | -39 | 168 | 86 | 827 | 369 | 124 | 966 |
| Skatt | - 995 | -1 101 | -10 | - 479 | 108 | -2 096 | -1 179 | 78 | -2 072 |
| Övriga skatter | - 2 | 12 | 33 | -106 | 10 | 36 | -72 | 19 | |
| Nettoresultat | 6 829 | 4 519 | 51 | 4 501 | 52 | 11 348 | 7 422 | 53 | 12 289 |
Totalresultat – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2015 | % | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 |
| Nettoresultat | 6 829 | 4 519 | 51 | 4 501 | 52 | 11 348 | 7 422 | 53 | 12 289 |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | - 141 | 84 | 152 | - 57 | 582 | 863 | |||
| Kassaflödessäkringar | - 744 | 499 | 887 | - 245 | 1 533 | 3 095 | |||
| Omräkning utländsk verksamhet | - 18 | 34 | 2 | 16 | 6 | - 3 | |||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | - 903 | 617 | 1 041 | -187 | - 286 | 2 121 | -113 | 3 955 | |
| Totalresultat | 5 926 | 5 136 | 15 | 5 542 | 7 | 11 062 | 9 543 | 16 | 16 244 |
| Balansräkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) |
|||
|---|---|---|---|
| ------------------------------------------------------------- | -- | -- | -- |
| Aggregerad | 30 jun | 31 dec | 30 jun |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 139 744 | 59 170 | 173 638 |
| Utlåning till kreditinstitut | 223 602 | 194 285 | 193 387 |
| Utlåning till allmänheten | 1 107 062 | 1 056 807 | 1 081 164 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | 493 715 | 511 738 | 450 561 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 13 579 | 16 042 | 18 959 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall | 91 | 88 | |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 939 | 921 | 1 077 |
| Aktier och andelar i koncernföretag | 52 787 | 54 294 | 53 856 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 41 213 | 41 471 | 40 968 |
| Övriga tillgångar | 69 259 | 51 323 | 43 937 |
| Summa tillgångar | 2 141 900 | 1 986 142 | 2 057 635 |
| Skulder till kreditinstitut | 250 625 | 144 776 | 266 519 |
| In- och upplåning från allmänheten | 742 849 | 706 452 | 637 953 |
| Emitterade värdepapper | 695 515 | 682 519 | 734 875 |
| Finansiella skulder till verkligt värde | 233 819 | 247 510 | 231 743 |
| Övriga skulder | 72 360 | 49 956 | 47 649 |
| Avsättningar | 144 | 173 | 161 |
| Efterställda skulder | 31 667 | 40 191 | 30 177 |
| Obeskattade reserver | 23 103 | 23 102 | 23 694 |
| Totalt eget kapital | 91 818 | 91 463 | 84 864 |
| Summa skulder, obeskattade reserver och eget kapital | 2 141 900 | 1 986 142 | 2 057 635 |
| 1) Privatpersoners och mindre och medelstora företags inlåning som | |||
| täcks av insättningsgaranti | 110 409 | 110 659 | 112 941 |
| Privatpersoners och mindre och medelstora företags inlåning som | |||
| inte täcks av insättningsgaranti* | 118 475 | 107 188 | 104 236 |
| Övrig in- och upplåning Summa In- och upplåning från allmänheten |
513 965 742 849 |
488 605 706 452 |
420 776 637 953 |
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 |
| För egna skulder ställda säkerheter | 390 985 | 366 518 | 374 048 |
| Övriga ställda säkerheter | 133 284 | 116 228 | 126 740 |
| Ansvarsförbindelser | 94 026 | 98 966 | 88 909 |
| Åtaganden | 414 275 | 382 324 | 382 316 |
| Kapitaltäckning – |
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) | ||
|---|---|---|---|
| ---------------------- | -- | ------------------------------------------ | -- |
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 |
| Tillgängligt kapital | |||
| Kärnprimärkapital | 90 237 | 83 027 | 90 368 |
| Primärkapital | 103 935 | 102 775 | 101 571 |
| Kapitalbas | 118 195 | 118 480 | 119 140 |
| Kapitalkrav | |||
| Riskexponeringsbelopp | 533 815 | 513 426 | 506 675 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 42 705 | 41 074 | 40 534 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 16.9% | 16.2% | 17.8% |
| Primärkapitalrelation | 19.5% | 20.0% | 20.0% |
| Total kapitalrelation | 22.1% | 23.1% | 23.5% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 2.77 | 2.88 | 2.94 |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 7.0% | 7.0% | 7.0% |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2.5% | 2.5% | 2.5% |
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 12.4% | 11.7% | 13.3% |
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Det internt bedömda kapitalkravet för moderbolaget uppgick till 54 miljarder kronor (52 vid årsskiftet).
Detta är SEB
| Affärsidé: | Att hjälpa privatpersoner och företag att utvecklas framgångsrikt genom att erbjuda god rådgivning och finansiella medel. |
|---|---|
| Vision: | Att vara den mest betrodda partnern för kunder med ambitioner. |
| Värderingar: | SEB styrs av sin uppförandekod och sina värderingar: professionalism, engagemang, ömsesidig respekt och kontinuitet. |
| Kunder och marknader: | 3 000 storföretag och institutioner, 400 000 små och medelstora företag och 4 miljoner privatkunder i huvudsakligen åtta marknader runt Östersjön har valt SEB som bank. |
| Varumärkeslöfte: | Givande relationer. |
| Bankens ambition: | Den ledande nordiska banken för företag och institutioner. |
| Den bästa universalbanken i Sverige och Baltikum. | |
| Strategiska prioriteringar: | Långsiktiga kundrelationer – bygga och utveckla relationerna med utgångspunkt i kundernas långsiktiga behov och utifrån ett helhetsperspektiv. |
| Tillväxt inom styrkeområden – växa inom tre utvalda huvudområden: storföretag och finansiella institutioner i Norden och Tyskland, små och medelstora företag i Sverige samt genom ett heltäckande, rådgivningsdrivet sparerbjudande. |
|
| Motståndskraft och flexibilitet – säkerställa den finansiella styrka som krävs för att visa stabilitet och motståndskraft, samt en flexibilitet att med god kostnadseffektivitet anpassa verksamheten till rådande marknadsförhållanden. |
|
| Medarbetare: | Cirka 16 000 skickliga medarbetare betjänar kunder från kontor i cirka 20 länder: i olika tidszoner för att tillhandahålla tillgänglighet och kunskap om de lokala marknaderna. |
| Historik: | Över 150 år av affärer, förtroende och kunskapsutbyte. Banken har alltid tagit ansvar för en hållbar samhällsutveckling genom att stödja företagande, internationella kontakter och långsiktiga relationer. |
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska)