AI assistant
SEB — Interim / Quarterly Report 2014
Oct 23, 2014
2966_10-q_2014-10-23_354ad5b5-5727-4d81-8d9b-bfdddc5ee3dc.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport Januari – september 2014
STOCKHOLM 23 OKTOBER 2014
"Än en gång är det tydligt att uppgången i världsekonomin är skör och att företagen är mer avvaktande. I det här klimatet ger vårt fokus på kunderna liksom på kostnadseffektivitet stabilitet i intjäningen. Räntabiliteten var 13,3 och kärnprimärkapitalrelationen 16,2 procent." Annika Falkengren
Första nio månaderna 2014 – 16,8 mdr kr i rörelseresultat
(Jämfört med de första nio månaderna 2013)
- Rörelseintäkterna uppgick till 34,2 mdr kr (30,5) och rörelsekostnaderna till 16,4 mdr kr (16,6).
- Kreditförluster, netto, uppgick till 1,0 mdr kr (0,8), och kreditförlustnivån var 0,10 procent (0,08).
- Nettoresultatet uppgick till 13,5 mdr kr (10,6) och vinsten per aktie var 6:19 kr (4:82).
- Räntabiliteten var 14,6 procent (12,8).
Tredje kvartalet 2014* – 6,7 mdr kr i rörelseresultat
(Jämfört med det tredje kvartalet 2013)
- Rörelseintäkterna uppgick till 12,7 mdr kr (10,3) och rörelsekostnaderna till 5,5 mdr kr (5,5).
- Kreditförluster, netto, uppgick till 0,5 mdr kr (0,3), och kreditförlustnivån var 0,13 procent (0,08).
- Nettoresultatet uppgick till 5,5 mdr kr (3,8) och vinsten per aktie var 2:50 kr (1:71).
- Räntabiliteten var 17,3 procent (13,4).
Volymer
(Jämfört med den 30 september 2013)
- Utlåning till allmänheten uppgick till 1 363 mdr kr (1 282).
- Inlåning från allmänheten ökade till 1 045 mdr kr (923).
- Förvaltat kapital uppgick till 1 632 mdr kr (1 427).
Kapital och likviditet
(Jämfört med den 30 september 2013)
- Kärnprimärkapitalrelationen var 16,2 procent (15,0).
- Bruttosoliditetsgraden var 4,1 procent (4,1).
- Likviditetstäckningsgraden var 122 procent (114).
- Likviditetsreserven uppgick till 613 mdr kr och de totala likvida tillgångarna till 840 mdr kr.
*I kvartalsresultatet ingår en engångseffekt, en realisationsvinst på 1,3 mdr kr (1,1 mdr kr efter skatt). Exklusive denna vinst skulle rörelseintäkterna varit 11,3 mdr kr, nettoresultatet 4,3 mdr kr, räntabiliteten 13,8 procent och vinst per aktie 1:98 kr.
VD har ordet
Än en gång påmindes vi under det gångna kvartalet om hur sårbar världsekonomin fortfarande är. Konjunkturutvecklingen i Europa är fortfarande utmanande trots ECB:s massiva åtgärder för att stötta den reala ekonomin. Detta gäller även kärnan i Europa. I Tyskland har de senaste konjunkturindikatorerna varit en besvikelse – till exempel har investerarnas förtroende minskat 10 månader i rad – och samtidigt ökar omvärldens oro för utvecklingen i Frankrike. I Norden har aktiviteten på finansmarknaderna varit lägre och vi märker en viss återhållsamhet hos företagskunder att investera och öka aktiviteten. Vi verkar fortsatt i ett extraordinärt läge med mycket låg eller ingen inflation, historiskt låga räntor och frikostigt likviditetsstöd från centralbankerna i euroområdet och USA.
Att möta kunders behov skapar långsiktig lönsamhet
Kundernas aktivitetsnivå ökade under de första nio månaderna, särskilt bland våra stora företagskunder, men påverkades av att återhämtningen var dämpad och av typiska säsongsmässiga effekter under tredje kvartalet. Alla divisioner förbättrade sitt rörelseresultat jämfört med föregående år; både för kvartalet och för de första nio månaderna. Exklusive reavinsten från försäljningen av MasterCard-aktier, en rent finansiell transaktion, ökade rörelseresultatet för de första nio månaderna med 18 procent. Avkastning på eget kapital var 13,3 procent, exklusive MasterCard. Kärnprimärkapitalrelationen var 16,2 procent.
Rörelseresultatet för divisionen Stora Företag & Institutioner för de första nio månaderna var 18 procent högre, vilket återspeglar en stark utveckling särskilt inom Corporate & Investment Banking. Som den ledande nordiska företagsbanken har vi varit rådgivare och stöttat våra kunder i många börsintroduktioner, företagsförvärv och fusioner. De låga räntorna och den låga volatiliteten på de finansiella marknaderna påverkade Markets och då i synnerhet obligationshandeln, medan aktiehandeln gynnades av många börsintroduktioner.
Kontorsrörelsens rörelseresultat ökade med 21 procent för årets första nio månader. Kunderna fortsätter att bredda sin affär med SEB och hittills i år har vi ökat antalet fullservicekunder bland privatkunder och små och medelstora företag med 16 400 till nära 625 000. Den mer försiktiga konjunkturutvecklingen påverkar dock även de små och medelstora företagen och efterfrågan på företagskrediter är låg.
På sparandeområdet fortsatte Kapitalförvaltning och Liv att attrahera nytt förvaltat kapital, netto. Inom Baltikum var efterfrågan på företagskrediter fortsatt låg i Lettland och Litauen. BNPtillväxten har dämpats i alla tre länder till följd av konflikten mellan Ryssland och Ukraina.
Infrastrukturinvesteringar är nyckeln till en bättre kundupplevelse
Kundernas behov förändras snabbt. För att möta efterfrågan på mer globala och användarvänliga tjänster samverkar vi med andra för att skapa gemensamma lösningar vad gäller finansiell infrastruktur. I Sverige är Swish-appen för mobila betalningar ett exempel. Under kvartalet har vi inlett ett samarbete med Brown Brothers Harriman, en ledande bank globalt inom depåförvaltning , där vi kommer att kunna erbjuda finansiella institutioner en förbättrad global depåförvaltning, baserad på den bästa tekniska funktionaliteten. Det stärker vår ställning som ledande bank för finansiella institutioner i Norden ytterligare.
Balansgång för att inte hämma tillväxten i realekonomin
I september tydliggjorde Finansinspektionen ytterligare hur de europeiska kapitalreglerna införs i Sverige genom beslutet om en kontracyklisk buffert på en procent från 2015. Om några dagar kommer ECB att publicera resultatet från sin granskning av det europeiska banksystemets kreditkvalitet, den så kallade Asset Quality Review, och stresstester. Det bidrar till ökad transparens i banksystemet. I mitten av november förväntas G20-mötet i Brisbane ge mer information om regelverken. Jag stöder ambitionen att skapa ett mer stabilt och öppet banksystem, men myndigheterna måste se till helheten vad gäller konsekvenserna av alla initiativ, gamla som nya, så att regelverket inte hämmar bankernas roll för att realekonomin ska återhämta sig.
Investeringar för framtiden
Under de senaste veckorna har vi tillkännagivit några förändringar i SEB:s ledning. Med dessa utnämningar tar vi nu nästa steg som relationsbanken i vår del av världen. Vi investerar och lägger mer tid på våra kunder. Bankverksamhet för oss i SEB handlar om långsiktighet och att alltid ha fullt fokus på att möta kundernas behov.
Intäkter +8 %* Kostnader -2 %
Jan-sep 2014 *Exklusive engångseffekt
Nytt förvaltat kapital, netto, 69 mdr kr
Jan-sep 2014
Avkastning 13,3%* Kärnprimärkapital 16,2%
Jan-sep 2014 *Exklusive engångseffekt
Koncernen
Tredje kvartalet
Rörelseresultatet uppgick till 6 665 Mkr (4 618) inklusive en engångseffekt; en realisationsvinst på 1,3 miljarder kronor, och nettoresultatet (efter skatt) uppgick till 5 473 Mkr (3 753).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna uppgick till 12 653 Mkr (10 324). Räntenettot ökade med 9 procent till 5 172 Mkr (4 759).
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2014 | 2013 |
| Kunddrivet räntenetto | 4 649 | 4 669 | 4 286 |
| Räntenetto från övriga aktiviteter | 523 | 274 | 473 |
| Summa | 5 172 | 4 943 | 4 759 |
Det kunddrivna räntenettot ökade med 363 Mkr, 8 procent, jämfört med det tredje kvartalet 2013. Minskningen på 20 Mkr jämfört med det andra kvartalet 2014 beror delvis på sänkningen av reporäntan med 50 baspunkter i juli. Detta motverkades av en ökning relaterad till finansiering av företagsförvärv samt förbättrade marginaler på utlåningen.
Räntenettot från övriga aktiviteter ökade med 50 Mkr jämfört med motsvarande kvartal 2013. Jämfört med det andra kvartalet var det en ökning på 249 Mkr dels på grund av effekter från den kortfristiga likviditetshanteringen, dels positiva effekter när förfallande långfristig finansiering ersattes samt den förändrade metoden för att prissätta finansiering av bolån i Sverige.
I början av 2014 anpassades metoden för internprissättning för att bättre spegla durationen i företags- och hushållsinlåningen. Den nya prissättningen speglar också förändringarna i regelverken som kräver hög stabilitet i inlåningen.
Provisionsnettot uppgick till 3 814 Mkr (3 735). Provisionsnettot utvecklades positivt på grund av högre aktivitet inom kontorsrörelsen och kapitalförvaltningen generellt och för att börserna steg jämfört med tredje kvartalet 2013. Jämfört med det andra kvartalet minskade provisionsnettot med 397 Mkr på grund av normala säsongsmässiga effekter i det tredje kvartalet, speciellt inom värdepapperslån.
Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade till 654 Mkr (825). Volatiliteten i finansmarknaderna var låg och skillnaden mellan kort- och långfristiga räntor liten vilket gjorde att räntehandeln var mindre livlig.
Livförsäkringsintäkter, netto, ökade med 4 procent till 829 Mkr (794).
Övriga intäkter, netto, uppgick till 2 184 Mkr (211). Under kvartalet bokades en engångseffekt; en realisationsvinst från försäljning av aktier i MasterCard Inc. Innehavets ursprung var att MasterCard från början var en medlemsägd organisation och försäljningen får ingen effekt på kortverksamheten. Realisationsvinsten före skatt var 1,3 miljarder kronor. Därutöver såldes ett antal mindre entreprenörsinriktade aktieinnehav med realisationsvinster som följd.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna uppgick till 5 495 Mkr (5 453). Jämfört med föregående kvartal var kostnaderna oförändrade.
Kreditförlustreserveringar
Kreditförluster, netto uppgick till 473 Mkr (267). En reservering för ett specifikt problemlån i Danmark gjordes då företagets finansiella ställning genomgående framställts felaktigt i de reviderade räkenskaperna. Kreditförlustnivån var 13 baspunkter.
Problemlånen ökade till 9 581 Mkr av vilka individuellt värderade osäkra lånefordringar uppgick till 5,433 Mkr, portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar, uppgick till 3 831 Mkr och omstrukturerade lånefordringar uppgick till 317 Mkr.
Den totala reserveringsgraden för individuellt värderade osäkra lånefordringar och den totala reserveringsgraden för problemlån var 79 (83) respektive 66 (69) procent.
Skatt
Den totala skattekostnaden var 1 192 Mkr (865) vilket motsvarade en effektiv skattesats på 18 procent. I skatten ingår en engångseffekt på 182 Mkr som avser realisationsvinsten från försäljningen av MasterCard-aktierna.
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat var negativt och uppgick till -220 Mkr (2,356).
Värderingen av pensionsplanerna gav en positiv nettoeffekt på 132 Mkr (2,455). Förändringen jämfört med tredje kvartalet förra året berodde främst på att den marknadsbaserade diskonteringsräntan ändrades under det tredje kvartalet 2013.
Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen, det vill säga kassaflödessäkringar och tillgångar som kan säljas, var negativ och uppgick till -352 Mkr (-99). En orsak var att marknadsvärdet på innehaven av aktier i MasterCard klassificerades om till resultaträkningen när de såldes.
Jämförelsesiffrorna – inom parentes – avser motsvarande period 2013 för resultaträkningen. Affärsvolymerna jämförs med den 30 september 2013, om inget annat anges.
Första nio månaderna
Rörelseresultatet uppgick till 16 771 Mkr (13 118). Nettoresultatet (efter skatt) uppgick till 13 531 Mkr (10 556).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna uppgick till 34 173 Mkr (30 523). Räntenettot ökade med 7 procent till 14 933 Mkr (13 895).
| Jan - sep | Förändring | ||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2013 | % |
| Kunddrivet räntenetto | 13 844 | 12 480 | 11 |
| Räntenetto från övriga aktiviteter | 1 089 | 1 415 | -23 |
| Summa | 14 933 | 13 895 | 7 |
Det kunddrivna räntenettot ökade med 1 364 Mkr jämfört med de första nio månaderna 2013. Det berodde främst på en ökning av de genomsnittliga utlåningsvolymerna. Därutöver ökade finansieringen av företagsförvärv och lånemarginalerna förbättrades. Det var en liten positiv effekt från ökade inlåningsvolymer medan inlåningsmarginalerna sjönk.
Räntenettot från övriga aktiviteter minskade med 326 Mkr jämfört med motsvarande period 2013. Metodanpassningen för internprissättning av inlåning som beskrivs på föregående sida påverkade också räntenettot från övriga aktiviteter för de första nio månaderna.
Provisionsnettot uppgick till 11 753 Mkr (10 793). Ökningen på 9 procent berodde på en högre aktivitet inom värdepapperslån och att verksamheten inom investment banking ökade. Provisionerna från fondförvaltning och depåförvaring ökade tack vare högre volymer och tillgångsvärden.
Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade med 10 procent till 2 578 Mkr (2 866). Även om detta resultat var lägre, var SEB:s fullständiga tradingresultat högt, speciellt i början på året. Affärsområdet Markets inom divisionen Stora Företag & Institutioner ökade de totala rörelseintäkterna med 4 procent jämfört med samma period förra året.
Livförsäkringsintäkter, netto, uppgick till 2 491 Mkr (2 365). Ökningen berodde främst på högre fondvärden men också på högre premievolymer. Intäkterna från traditionell livoch riskförsäkring förbättrades också jämfört med förra året. Den danska livverksamheten växte markant och försäljningsvolymerna ökar i både Sverige och Danmark.
Övriga intäkter, netto, uppgick till 2 418 Mkr (604). Här ingick en engångseffekt; en realisationsvinst på 1,3 miljarder kronor före skatt från försäljningen av innehavet av aktier i MasterCard Inc. I tillägg bestod övriga intäkter av säkringsredovisningseffekter, andra realisationsvinster samt utdelningar.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna uppgick till 16 352 Mkr, vilket var en minskning med 2 procent jämfört med samma period förra året (16 626).
Rörelsekostnaderna är i nivå med det kostnadstak på 22,5 miljarder kronor som tidigare kommunicerats.
Kreditförlustreserveringar
Kreditförluster, netto uppgick till 1 014 Mkr (814). Kreditförlustnivån var 10 baspunkter (8).
Problemlånen uppgick till 9 581 Mkr, en minskning med 571 Mkr jämfört med för ett år sedan.
Skatt
SEB:s skattekostnad återspeglar att verksamheten bedrivs i ett flertal länder. I Sverige, där 52 procent av rörelseresultatet finns, är skattesatsen 22 procent. Med hänsyn taget till hur intjäningen fördelas geografiskt, inklusive uppskjuten skatt och skattefria realisationsvinster, blev den effektiva skattesatsen 19 procent. Den totala skattekostnaden var 3 240 Mkr (2 545).
Europadomstolen beslutade nyligen i dom C-7/13 Skandia America Corporation att tjänster av ett huvudkontor i USA till en filial som ingår i en svensk momsgrupp är momspliktiga. Detta domslut kan få negativa effekter på SEB:s momssituation i Sverige och vissa andra EU-länder. Ytterligare analys och utvärdering krävs för att fastställa effekterna på koncernen från domen.
Avvecklade verksamheter
Nettoresultatet från de avvecklade verksamheterna var noll (-17).
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till 545 Mkr (2 584). Nettovärderingen av pensionsplanerna gav en negativ effekt på -1 710 Mkr (3 140). Den marknadsbaserade diskonteringsräntan för den svenska pensionsskulden var 3,0 procent jämfört med 3,8 vid årsskiftet. Pensionsplanernas tillgångar ökade i värde.
Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen, det vill säga kassaflödessäkringar och tillgångar som kan säljas, var positiv och uppgick till 2 255 Mkr (2013 var den negativ, -556 Mkr). Förändringen i värderingen berodde på att både räntor och spreadar minskade under det första nio månaderna 2014. Under samma period 2013 ökade dessa eller var stabila. Därutöver försvagades den svenska kronan under 2014.
Affärsvolymer
Balansomslutningen per den 30 september 2014 uppgick till 2 840 miljarder kronor (2 569). Utlåningen till allmänheten uppgick till 1 363 miljarder kronor, en ökning med 81 miljarder på ett år och med 60 miljarder kronor sedan årsskiftet.
| Sep | Dec | Sep | |
|---|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2014 | 2013 | 2013 |
| Offentlig förvaltning | 53 | 52 | 53 |
| Hushåll | 515 | 493 | 487 |
| Företag | 687 | 647 | 637 |
| Repor | 86 | 87 | 83 |
| Skuldinstrument | 22 | 24 | 22 |
| Utlåning till allmänheten | 1 363 | 1 303 | 1 282 |
SEB:s totala kreditportfölj (där volymer i balansräkningen samt åtaganden utanför balansräkningen ingår) uppgick till 2 077 miljarder kronor (1 845). Jämfört med 30 september 2013 ökade hushållsvolymerna i den totala kreditportföljen med 34 miljarder kronor. Sammantaget ökade segmenten företag och fastighetsförvaltning med 158 miljarder kronor.
Cirka 90 procent av kreditexponeringen ligger på Norden och Tyskland och 6 procent på Baltikum. Exponeringen på Ukraina och Ryssland uppgick till cirka 1,6 miljarder kronor, med hänsyn taget till externa garantier. SEB:s verksamhet i både länderna baseras på utlåning från de lokala dotterbolagen till lokala dotterbolag till bankens kunder i SEB:s nordiska och tyska kärnverksamhet.
Inlåningen från allmänheten uppgick till 1 045 miljarder kronor, en ökning med 122 miljarder kronor sedan den 30 september 2013 och ökning med 196 miljarder kronor sedan årsskiftet.
| Sep | Dec | Sep | |
|---|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2014 | 2013 | 2013 |
| Offentlig förvaltning | 84 | 71 | 92 |
| Hushåll | 242 | 223 | 213 |
| Företag | 704 | 544 | 599 |
| Repor | 15 | 11 | 19 |
| In- och upplåning från allmänheten | 1 045 | 849 | 923 |
Hushållsinlåningen ökade med 19 miljarder kronor sedan årsskiftet och företagsinlåningen med 160 miljarder kronor. Kortfristig inlåning från internationella kapitalförvaltare ökade med 125 miljarder kronor, medan inlåningen från övriga företag ökade med 35 miljarder kronor.
Den 30 september 2014 uppgick förvaltat kapital till 1 632 miljarder kronor (1 427) och vid årsskiftet till 1 475 miljarder kronor. Nettoinflödet sedan årsskiftet uppgick till 69 miljarder kronor medan marknadsvärdet ökade med 88 miljarder kronor. Depåförvaringsvolymen uppgick till 6 732 miljarder kronor (5 814).
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning
I det andra kvartalet ingick SEB i en överenskommelse att sälja kortinlösenverksamheten, Euroline AB, till Nordic Capital. Köpeskillingen uppgick till 2,2 mdr kr. I och med köpet omklassificerades Euroline-relaterade tillgångar och skulder i balansräkningen till raderna tillgångar och skulder som innehas för försäljning. Affären kommer att slutföras under det fjärde kvartalet i år. Eurolines rörelseresultat för de första nio månaderna uppgick till 93 Mkr.
Marknadsrisk
Aktiviteterna i handelslagret drivs av kundernas efterfrågan. Detta bekräftas av att SEB sedan årsskiftet bara haft två förlustdagar.
Value-at-Risk (VaR) i handelslagret var under halvåret i snitt 98 Mkr. I genomsnitt förväntas koncernen, med 99 procents sannolikhet, inte förlora mer än detta belopp under en period på tio handelsdagar.
Likviditet och långfristig upplåning
Relationen mellan ut- och inlåning var 122 procent (130), exklusive skuldinstrument och repor. Under de första nio månaderna förföll 77 miljarder kronor i långfristig finansiering och 93 miljarder kronor emitterades. 58 procent av nyemissionerna bestod av säkerställda obligationer, 32 procent av seniora obligationer och 10 procent av förlagslån.
Vid slutet av kvartalet uppgick likviditetsreserven till 613 miljarder kronor (535). Likvida tillgångar, som bland annat omfattar handelslagret och outnyttjat utrymme för säkerställda obligationer, uppgick till 840 miljarder kronor totalt (717). Finansinspektionen kräver att likviditetstäckningsgraden (beräknat enligt för Sverige anpassade regler) skall vara minst 100 procent, totalt, samt i vardera euro och USdollar. Vid slutet av kvartalet uppgick likviditetstäckningsgraden till 122 procent (114) och till 299 och 112 procent för US-dollar respektive euro.
Bankens ambition är att alltid ha en stabil finansiering. SEB:s interna strukturella likviditetsmått, som kallas core gap och mäter relationen mellan stabil finansiering och tillgångar som inte är likvida, var 122 procent. Baselkommitténs långfristiga likviditetsmått (det så kallade NSFR-måttet) är ännu inte fastställt. Basel-kommittén publicerade i januari 2014 ett uppdaterat förslag som nu är ute på remiss.
Rating
I juni omvärderade Fitch utsikterna för SEB:s långfristiga kreditbetyg för senior upplåning från A+ 'stabil' till A+ 'positiv'. Fitch ansåg att SEB:s lönsamhet och riskprofil alltmer liknar de banker som rankas som AA-.
Utsikterna för SEB:s långfristiga kreditbetyg för senior upplåning – A1 enligt Moody's och A+ enligt Standard & Poor's – är 'negativa'. Orsaken är ratingbolagens syn på hur EU-direktivet om återhämtning och avveckling av banker och förordningen om en EU-gemensam bankakut påverkar kreditinstitut i EU.
Kapitalposition
Kapitalkraven under CRR/CRD IV-regelverken, så kallat Basel III, trädde i kraft 1 januari 2014. Kapitaltäckningsförordningen (CRR) gäller inom hela EU. Kapitaltäckningsdirektivet (CRD IV) trädde i kraft i svensk lag i augusti och tolkades av Finansinspektionen i september 2014. Se sid 31 för detaljinformation om SEB:s kapitalposition.
Följande tabell visar kapitalrelationerna enligt Basel III.
| Sep | Dec | Sep | |
|---|---|---|---|
| Kapitalkrav, Basel III | 2014 | 2013 | 2013 |
| Riskexponeringsbelopp, mdr kr | 598 | 598 | 610 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 16.2 | 15.0 | 15.0 |
| Primärkapitalrelation, % | 18.1 | 17.1 | 17.1 |
| Total kapitalrelation, % | 20.8 | 18.1 | 18.0 |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 4.1 | 4.2 | 4.1 |
Uppskattning för respektive jämförperiod baserad på SEB:s tolkning av det kommande regelverket.
Kapitalrelationerna förbättrades med 2014 års resultat medan den totala kapitalrelationen också ökade på grund av en nyemission av förlagslån under det andra kvartalet 2014.
Långsiktiga finansiella mål
SEB:s kapitalkrav, kapitalmål och kapitalbasens utformning kommer att omprövas givet det detaljerade regelverket från Finansinspektionen. För närvarande är SEB:s långsiktiga finansiella mål:
- att utdelningen per aktie skall vara 40 procent eller mer av vinst per aktie varje år,
-
att upprätthålla en kärnprimärkapitalrelation (Basel III) på 13 procent, och
-
att skapa en konkurrenskraftig avkastning på kapitalet. Banken strävar över tid efter att nå en lönsamhet på 15 procent.
Per den 30 september 2014 uppgick
kärnprimärkapitalrelationen (Basel III) till 16,2 procent. Räntabiliteten för de nio första månaderna 2014 uppgick till 13,3 procent, exklusive försäljningen av innehavet i MasterCard.
Risker och osäkerhetsfaktorer
SEB tar kredit-, marknads-, likviditets-, IT och operationella samt livförsäkringsrisker. Koncernens riskstruktur och dess risk-, likviditets- och kapitalhantering beskrivs mer detaljerat i SEB:s årsredovisning för 2013 (sidorna 36-48). Ytterligare information finns i Fact Book (på engelska) som publiceras kvartalsvis.
Det makroekonomiska läget har blivit något mer osäkert, stora globala obalanser kvarstår och om centralbankerna minskar likviditetsstödet till de finansiella marknaderna kan svårbedömda direkta och indirekta effekter uppstå. Under 2014 ökade osäkerheten på marknaderna i och med den geopolitiska utvecklingen i Ukraina och Mellanöstern.
Anpassningar i internrapporteringen 2014
SEB har sedan 2012 gradvis anpassat internrapporteringen så att Basel-III kraven ska vara helt inarbetade i verksamheten. Under 2012 och 2013 allokerades 16 respektive 23 miljarder kronor till divisionerna från den centrala funktionen. 2014 fördelades ytterligare 10 miljarder kronor ut.
Under samma period har internprissättningen justerats för att bättre reflektera finansieringskostnaderna och effekterna från att införa Basel III-kraven. En sådan effekt är att den nuvarande prissättningen bättre återspeglar inlåningens stabilitet. Det ledde till ett högre kundrelaterat räntenetto för de första nio månaderna och, som en konsekvens, ett lägre räntenetto för treasuryfunktionen.
Under det tredje kvartalet, anpassade SEB beräkningen för bolåneräntorna för att bättre återspegla de faktiska kostnaderna för att finansiera bolåneportföljen. Skälet till anpassningen är att allt eftersom räntorna har sjunkit kraftigt under 2014 har skillnaden mellan genomsnittskostnaden och den dagliga kostnaden blivit tydligare. Därför ändrades den finansieringskostnad som treasuryfunktionen tar ut från kontorsverksamheten – som dagligen publiceras på den externa webbplatsen – till genomsnittspriset för de tre senaste åren i stället för dagspriset för att spegla den faktiska finansieringskostnaden. För kunderna innebär det att det kommer ta längre tid för stora förändringar i priset på likviditet att slå igenom i finansieringskostnaden och i förlängningen i boräntorna - både när räntorna sjunker och stiger.
Förändringar i bankens ledning
Magnus Carlsson, före detta chef för division Stora Företag & Institutioner, utnämndes till ställföreträdande vd och koncernchef.
Joachim Alpen, före detta chef för Markets, och Johan Torgeby, före detta chef för Client Coverage, har tagit ett gemensamt chefskap för division Stora Företag & Institutioner. De är också adjungerade till verkställande ledningen.
Affärsområdena Liv och Kapitalförvaltning har gjorts om till separata divisioner. Christoffer Malmer, före detta chef för Financial Institutions Coverage, inom Stora Företag & Institutioner, har utnämnts till chef för division Kapitalförvaltning. Peter Dahlgren kommer fortsätta som chef för Liv och därmed som divisionschef. Christoffer Malmer och Peter Dahlgren är också adjungerade till verkställande ledningen.
Händelser efter kvartalsslutet
SEB offentliggjorde att nytt sparande i den traditionella livförsäkringsportföljen, Nya Liv, kommer tas emot under det andra kvartalet 2015.
I samband med försäljningen av Euroline AB fick SEB en option att investera upp till 25 procent i det nya kortinlösenföretag som Nordic Capital har för avsikt att utveckla. SEB har beslutat att inte utnyttja optionen.
Stockholm den 23 oktober 2014
Verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten för januari-september 2014 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Annika Falkengren Verkställande direktör och koncernchef
Presskonferens och sändning via nätet
Presskonferensen kl. 9.00 den 23 oktober 2014 på Kungsträdgårdsgatan 8 med VD och koncernchef Annika Falkengren kan följas i direktsändning på svenska på www.sebgroup.com/sv/ir och samtidigt tolkad till engelska på www.sebgroup.com/ir. Där finns den också tillgänglig i efterhand.
Telefonkonferens
Telefonkonferensen som äger rum kl. 15.00 den 23 oktober 2014, med VD och koncernchef Annika Falkengren, ekonomioch finansdirektör Jan Erik Back och chefen för Investor Relations Ulf Grunnesjö, är tillgänglig på telefonnummer +44(0)20 7162 0077 eller +46(0)8 5052 0110, konferens-ID: 948739 (inringning minst tio minuter i förväg). Konferensen är även tillgänglig i efterhand på www.sebgroup.com/ir.
Finansiell kalender
| 29 januari 2015 | Bokslutskommuniké 2014 |
|---|---|
| 4 mars 2015 | Årsredovisning 2014 |
| 25 mars 2015 | Årsstämma |
| 23 april 2015 | Delårsrapport januari-mars 2015 |
| 17 juli 2015 | Delårsrapport januari-juni 2015 |
| 22 oktober 2015 | Delårsrapport januari-september 2015 |
Ytterligare upplysningar lämnas av:
Jan Erik Back, ekonomi- och finansdirektör Tel: 08-22 19 00 Ulf Grunnesjö, chef Investor Relations Tel: 08-763 85 01, mobil 070-763 85 01 Viveka Hirdman-Ryrberg, informationsdirektör Tel. 08-763 85 77, mobil 070-550 35 00
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) 106 40 Stockholm Telefon: 0771-62 10 00 www.sebgroup.com/sv Organisationsnummer: 502032-9081
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska).
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EU. Därutöver tillämpas lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Kompletterande redovisningsregler för koncerner (RFR 1).
Moderbolaget har upprättat delårsrapporten i enlighet med lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitutioner och värdepappersbolag. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Redovisning för juridiska personer (RFR 2) tillämpats.
Från och med räkenskapsåret 2014 träder nya och ändrade standarder avseende konsolidering i kraft: IFRS 10 Koncernredovisning, IFRS 11 Samarbetsarrangemang, IFRS 12 Upplysningar om andelar i andra företag, IAS 27 Separata finansiella rapporter och IAS 28 Investeringar i intresseföretag och joint ventures. Dessa ändringar har inte haft någon väsentlig effekt på koncernens finansiella rapporter eller på dess kapitaltäckning och stora exponeringar. I framtiden kan reglerna om bestämmande inflytande i IFRS 10 innebära att
vissa fonder konsolideras om sakförhållanden ändras, vilket skulle innebära en ökad balansomslutning. Ändringarna innebär ytterligare upplysningar, framför allt avseende andelar i icke-konsoliderade strukturerade företag.
Från 2014 gäller även förtydliganden för när kvittning av finansiella tillgångar och skulder får ske enligt IAS 32 Finansiella instrument: Klassificering. Ett tillägg till IAS 39 Finansiella instrument: Redovisning och värdering innebär att det under vissa förutsättningar är möjligt att fortsätta tillämpa säkringsredovisning när ett derivat överlåts till en central clearingmotpart. Upplysningskraven i IAS 36 Nedskrivning av tillgångar har ändrats med avseende på återvinningsvärdet för icke-finansiella tillgångar som skrivits ned. Dessa ändringar har inte påverkat koncernens finansiella rapporter eller dess kapitaltäckning och stora exponeringar.
Från 2014 presenterar SEB nedskrivningar av övertagna materiella tillgångar på raden Vinster och förluster från materiella och immateriella tillgångar i stället för som Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar. Syftet är att bättre spegla den likartade karaktären på nedskrivning av tillgångar som övertagits för att skydda fordringar på motparter och kreditförluster. Ändringen har inte haft en väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter.
I alla övriga väsentliga aspekter, är koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper och beräkningsgrunder samt presentation oförändrade jämfört med årsredovisningen 2013.
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) för perioden 1 januari 2014 till 30 september 2014. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements, ISRE 2410, Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag samt för moderbolagets del i enlighet med Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.
Stockholm den 23 oktober 2014 PricewaterhouseCoopers AB
Huvudansvarig
Peter Nyllinge Magnus Svensson Henryson Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
SEB-koncernen
Resultaträkning – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2014 | % | 2013 | % | 2014 | 2013 | % | 2013 |
| Räntenetto | 5 172 | 4 943 | 5 | 4 759 | 9 | 14 933 | 13 895 | 7 | 18 827 |
| Provisionsnetto | 3 814 | 4 211 | -9 | 3 735 | 2 | 11 753 | 10 793 | 9 | 14 664 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 654 | 845 | -23 | 825 | -21 | 2 578 | 2 866 | -10 | 4 052 |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 829 | 844 | -2 | 794 | 4 | 2 491 | 2 365 | 5 | 3 255 |
| Övriga intäkter, netto | 2 184 | 234 | 211 | 2 418 | 604 | 755 | |||
| Summa rörelseintäkter | 12 653 | 11 077 | 14 | 10 324 | 23 | 34 173 | 30 523 | 12 | 41 553 |
| Personalkostnader | -3 392 | -3 493 | -3 | -3 474 | -2 | -10 346 | -10 643 | -3 | -14 029 |
| Övriga kostnader | -1 549 | -1 549 | -1 457 | 6 | -4 529 | -4 519 | 0 | -6 299 | |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 554 | - 477 | 16 | - 522 | 6 | -1 477 | -1 464 | 1 | -1 959 |
| Summa rörelsekostnader | -5 495 | -5 519 | 0 | -5 453 | 1 | -16 352 | -16 626 | -2 | -22 287 |
| Resultat före kreditförluster | 7 158 | 5 558 | 29 | 4 871 | 47 | 17 821 | 13 897 | 28 | 19 266 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 20 | - 24 | -17 | 14 | - 36 | 35 | 16 | ||
| Kreditförluster, netto | - 473 | - 283 | 67 | - 267 | 77 | -1 014 | - 814 | 25 | -1 155 |
| Rörelseresultat | 6 665 | 5 251 | 27 | 4 618 | 44 | 16 771 | 13 118 | 28 | 18 127 |
| Skatt | -1 192 | -1 077 | 11 | - 865 | 38 | -3 240 | -2 545 | 27 | -3 338 |
| Nettoresultat från kvarvarande verksamheter | 5 473 | 4 174 | 31 | 3 753 | 46 | 13 531 | 10 573 | 28 | 14 789 |
| Avvecklade verksamheter | - 17 | -100 | - 11 | ||||||
| Nettoresultat | 5 473 | 4 174 | 31 | 3 753 | 46 | 13 531 | 10 556 | 28 | 14 778 |
| Minoritetens andel | 1 | 2 | -50 | 1 | 6 | -83 | 7 | ||
| Aktieägarnas andel | 5 472 | 4 174 | 31 | 3 751 | 46 | 13 530 | 10 550 | 28 | 14 771 |
| Kvarvarande verksamhet | |||||||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 2:50 | 1:90 | 1:71 | 6:19 | 4:82 | 6:74 | |||
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 2:48 | 1:89 | 1:70 | 6:15 | 4:79 | 6:69 | |||
| Total verksamhet | |||||||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 2:50 | 1:90 | 1:71 | 6:19 | 4:82 | 6:74 | |||
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 2:48 | 1:89 | 1:70 | 6:15 | 4:78 | 6:69 |
Totalresultat – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2014 | % | 2013 | % | 2014 | 2013 | % | 2013 | ||
| Nettoresultat | 5 473 | 4 174 | 31 | 3 753 | 46 | 13 531 | 10 556 | 28 | 14 778 | ||
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | - 844 | 294 | 248 | - 143 | 660 | -122 | 1 105 | ||||
| Kassaflödessäkringar | 616 | 887 | -31 | - 57 | 2 149 | -1 255 | - 905 | ||||
| Omräkning utländsk verksamhet | - 124 | 394 | -131 | - 290 | -57 | 249 | 39 | 403 | |||
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||||||
| Förmånsbestämda pensionsplaner | 132 | -1 985 | -107 | 2 455 | -95 | -1 710 | 3 140 | -154 | 5 083 | ||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | - 220 | - 410 | - 46 | 2 356 | -109 | 545 | 2 584 | - 79 | 5 686 | ||
| Totalresultat | 5 253 | 3 764 | 40 | 6 109 | -14 | 14 076 | 13 140 | 7 | 20 464 | ||
| Minoritetens andel | 1 | 1 | 2 | 2 | 6 | ||||||
| Aktieägarnas andel | 5 252 | 3 764 | 40 | 6 108 | -14 | 14 074 | 13 138 | 7 | 20 458 |
Balansräkning – SEB-koncernen
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2013 | 2013 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 277 806 | 173 950 | 259 103 |
| Övrig utlåning till centralbanker | 5 752 | 9 661 | 5 964 |
| Utlåning till övriga kreditinstitut1) | 141 565 | 102 623 | 113 819 |
| Utlåning till allmänheten | 1 362 932 | 1 302 568 | 1 281 543 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde * | 922 133 | 776 624 | 780 341 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas * | 47 970 | 48 903 | 46 074 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall * | 88 | 85 | 84 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 719 | ||
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 284 | 1 274 | 1 218 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 28 083 | 28 924 | 28 955 |
| Övriga tillgångar | 52 164 | 40 222 | 51 806 |
| Summa tillgångar | 2 840 496 | 2 484 834 | 2 568 907 |
| Skulder till centralbanker och kreditinstitut | 205 455 | 176 191 | 215 761 |
| In- och upplåning från allmänheten | 1 045 268 | 849 475 | 923 143 |
| Skulder till försäkringstagare | 347 248 | 315 512 | 302 925 |
| Emitterade värdepapper | 730 124 | 713 990 | 702 976 |
| Övriga finansiella skulder till verkligt värde | 260 568 | 213 945 | 214 660 |
| Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning | 1 064 | ||
| Övriga skulder | 89 420 | 68 106 | 69 036 |
| Avsättningar | 2 747 | 1 992 | 2 648 |
| Efterställda skulder | 29 995 | 22 809 | 22 087 |
| Totalt eget kapital | 128 607 | 122 814 | 115 671 |
| Summa skulder och eget kapital | 2 840 496 | 2 484 834 | 2 568 907 |
| * Varav obligationer och andra räntebärande värdepapper. | 382 020 | 425 034 | 444 091 |
1) Utlåning till kreditinstitut samt likvida placeringar hos andra direkta deltagare i system för överföring av betalningar mellan banker.
En balansräkning med mer detaljerad information finns i Fact Book.
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – SEB-koncernen
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2013 | 2013 |
| Säkerheter ställda för egna skulder1) | 477 531 | 363 946 | 376 099 |
| Säkerheter ställda för skulder till försäkringstagarna | 347 247 | 325 717 | 302 925 |
| För egna skulder ställda säkerheter | 824 778 | 689 663 | 679 024 |
| Övriga ställda säkerheter2) | 137 817 | 111 914 | 139 120 |
| Ansvarsförbindelser | 112 537 | 103 399 | 97 710 |
| Åtaganden | 616 722 | 486 844 | 451 159 |
1) Varav tillgångar pantsatta för säkerställda obligationer 357 107 Mkr (345 602/331 754).
2) Värdepapperslån 65 221 Mkr (58 046/62 896) och pantsatta men ej utnyttjade obligationer 70 296 Mkr (50 367/76 225).
Nyckeltal - SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Totala verksamheter | 2014 | 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | 2013 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 17,34 | 13,77 | 13,37 | 14,55 | 12,76 | 13,11 |
| Räntabilitet på totala tillgångar, % | 0,80 | 0,61 | 0,59 | 0,67 | 0,55 | 0,58 |
| Räntabilitet på riskexponeringsbelopp, % | 3,65 | 2,81 | 2,44 | 3,04 | 2,24 | 2,38 |
| K/I-tal | 0,43 | 0,50 | 0,53 | 0,48 | 0,54 | 0,54 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 2:50 | 1:90 | 1:71 | 6:19 | 4:82 | 6:74 |
| Vägt antal aktier, miljoner1) | 2 190 | 2 186 | 2 192 | 2 185 | 2 191 | 2 191 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 2:48 | 1:89 | 1:70 | 6:15 | 4:78 | 6:69 |
| Vägt antal aktier efter utspädning, miljoner2) | 2 203 | 2 204 | 2 206 | 2 201 | 2 207 | 2 207 |
| Substansvärde per aktie, kr | 65:03 | 62:47 | 58:76 | 65:03 | 58:76 | 62:10 |
| Eget kapital per aktie, kr | 58:70 | 56:27 | 52:72 | 58:70 | 52:72 | 56:33 |
| Aktieägarnas kapital, genomsnitt miljarder kr | 126,2 | 121,3 | 112,2 | 124,0 | 110,2 | 112,6 |
| Kreditförlustnivå, % | 0,13 | 0,08 | 0,08 | 0,10 | 0,08 | 0,09 |
| Likviditetstäckningsgraden3), % | 122 | 127 | 114 | 122 | 114 | 129 |
| Kapitalkrav, Basel III4): | ||||||
| Riskexponeringsbelopp, Mkr | 598 063 | 598 162 | 610 134 | 598 063 | 610 134 | 598 324 |
| Uttryckt som kapitalkrav, Mkr | 47 845 | 47 853 | 48 811 | 47 845 | 48 811 | 47 866 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 16,2 | 16,0 | 15,0 | 16,2 | 15,0 | 15,0 |
| Primärkapitalrelation, % | 18,1 | 17,9 | 17,1 | 18,1 | 17,1 | 17,1 |
| Total kapitalrelation, % | 20,8 | 20,5 | 18,0 | 20,8 | 18,0 | 18,1 |
| Antal befattningar5) | 15 777 | 15 771 | 15 762 | 15 671 | 15 925 | 15 870 |
| Depåförvaring, miljarder kronor | 6 732 | 6 161 | 5 814 | 6 732 | 5 814 | 5 958 |
| Förvaltat kapital, miljarder kronor | 1 632 | 1 605 | 1 427 | 1 632 | 1 427 | 1 475 |
1) Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 14 421 073 A-aktier för långsiktiga aktieprogrammen vid årsskiftet 2013. Under 2014 har SEB inte återköpt några och 10 731 114 aktier har sålts. Per 30 september 2014 ägde SEB således 3 689 959 A-aktier till ett marknadsvärde av 356 Mkr.
2) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
3) Enligt vid varje tidpunkt gällande regler från Finansinspektionen.
4) Uppskattning för respektive jämförelseperiod baserad på SEB:s tolkning av det kommande regelverket.
5) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
I SEB:s Fact Book, finns denna tabell tillgänglig (på engelska) med nio kvartals historik.
Resultaträkning kvartalsvis - SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv1 | Kv4 | Kv3 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2014 | 2014 | 2013 | 2013 |
| Räntenetto | 5 172 | 4 943 | 4 818 | 4 932 | 4 759 |
| Provisionsnetto | 3 814 | 4 211 | 3 728 | 3 871 | 3 735 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 654 | 845 | 1 079 | 1 186 | 825 |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 829 | 844 | 818 | 890 | 794 |
| Övriga intäkter, netto | 2 184 | 234 | 0 | 151 | 211 |
| Summa rörelseintäkter | 12 653 | 11 077 | 10 443 | 11 030 | 10 324 |
| Personalkostnader | -3 392 | -3 493 | -3 461 | -3 386 | -3 474 |
| Övriga kostnader | -1 549 | -1 549 | -1 431 | -1 780 | -1 457 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||
| tillgångar | - 554 | - 477 | - 446 | - 495 | - 522 |
| Summa rörelsekostnader | -5 495 | -5 519 | -5 338 | -5 661 | -5 453 |
| Resultat före kreditförluster | 7 158 | 5 558 | 5 105 | 5 369 | 4 871 |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella | |||||
| tillgångar | - 20 | - 24 | 8 | - 19 | 14 |
| Kreditförluster, netto | - 473 | - 283 | - 258 | - 341 | - 267 |
| Rörelseresultat | 6 665 | 5 251 | 4 855 | 5 009 | 4 618 |
| Skatt | -1 192 | -1 077 | - 971 | - 793 | - 865 |
| Nettoresultat från kvarvarande verksamheter | 5 473 | 4 174 | 3 884 | 4 216 | 3 753 |
| Avvecklade verksamheter Nettoresultat |
5 473 | 4 174 | 3 884 | 6 4 222 |
3 753 |
| Minoritetens andel | 1 | 1 | 2 | ||
| Aktieägarnas andel | 5 472 | 4 174 | 3 884 | 4 221 | 3 751 |
| Kvarvarande verksamhet | |||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 2:50 | 1:90 | 1:77 | 1:93 | 1:71 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 2:48 | 1:89 | 1:76 | 1:92 | 1:70 |
| Total verksamhet | |||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 2:50 | 1:90 | 1:77 | 1:93 | 1:71 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 2:48 | 1:89 | 1:76 | 1:92 | 1:70 |
Resultaträkning per division – SEB-koncernen
| Stora | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| företag & | Kontors | Kapital | Elimine | SEB | ||||
| Jan-sep 2014, Mkr | Institutioner | rörelsen | förvaltning | Liv | Baltikum | Övrigt | ringar | koncernen |
| Räntenetto | 6 310 | 6 165 | 539 | - 35 | 1 659 | 318 | - 23 | 14 933 |
| Provisionsnetto | 4 358 | 3 107 | 2 687 | 783 | 57 | 761 | 11 753 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 2 376 | 237 | 123 | 222 | - 380 | 2 578 | ||
| Livförsäkringsintäkter, netto | 3 615 | -1 124 | 2 491 | |||||
| Övriga intäkter, netto | 706 | 90 | 190 | - 25 | 1 476 | - 19 | 2 418 | |
| Summa rörelseintäkter | 13 750 | 9 599 | 3 539 | 3 580 | 2 639 | 1 471 | - 405 | 34 173 |
| Personalkostnader | -2 732 | -2 021 | - 886 | - 913 | - 512 | -3 320 | 38 | -10 346 |
| Övriga kostnader | -3 475 | -2 169 | - 994 | - 367 | - 697 | 2 806 | 367 | -4 529 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | ||||||||
| tillgångar | - 93 | - 46 | - 31 | - 723 | - 69 | - 515 | -1 477 | |
| Summa rörelsekostnader | -6 300 | -4 236 | -1 911 | -2 003 | -1 278 | -1 029 | 405 | -16 352 |
| Resultat före kreditförluster | 7 450 | 5 363 | 1 628 | 1 577 | 1 361 | 442 | 17 821 | |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella | ||||||||
| tillgångar | - 12 | - 25 | 1 | - 36 | ||||
| Kreditförluster, netto | - 518 | - 365 | - 17 | - 114 | -1 014 | |||
| Rörelseresultat | 6 920 | 4 998 | 1 611 | 1 577 | 1 222 | 443 | 16 771 |
SEB:s marknader
SEB tillhandahåller ett brett utbud av finansiella tjänster och rådgivning i Sverige och i de baltiska länderna. I Danmark, Finland, Norge och Tyskland har verksamheten en stark inriktning på företagsaffären och investment banking, utifrån ett fullservicekoncept till företagskunder och institutioner. Därutöver betjänar SEB företagskunder och institutioner genom sitt internationella nätverk.
Resultat fördelat per land
| Fördelning landvis jan -sep | Rörelseresultat | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa rörelseintäkter | Summa rörelsekostnader | Rörelseresultat | i lokal valuta | |||||||||
| Mkr | 2014 | 2013 | % | 2014 | 2013 | % | 2014 | 2013 | % | 2014 | 2013 | % |
| Sverige | 19 882 | 18 319 | 9 | -10 407 -10 846 | - 4 | 8 684 | 7 139 | 22 | 8 684 | 7 139 | 22 | |
| Norge | 3 068 | 2 350 | 31 | - 859 | - 895 | - 4 | 2 143 | 1 398 | 53 | 1 963 | 1 247 | 57 |
| Danmark | 2 349 | 2 201 | 7 | - 936 | - 975 | - 4 | 1 271 | 1 181 | 8 | 1 049 | 1 026 | 2 |
| Finland | 1 397 | 1 169 | 20 | - 520 | - 448 | 16 | 871 | 716 | 22 | 96 | 83 | 16 |
| Tyskland* | 2 481 | 2 169 | 14 | -1 272 | -1 275 | 0 | 1 293 | 828 | 56 | 143 | 97 | 47 |
| Estland | 910 | 847 | 7 | - 403 | - 387 | 4 | 497 | 486 | 2 | 55 | 57 | - 4 |
| Lettland | 720 | 725 | - 1 | - 382 | - 360 | 6 | 248 | 174 | 43 | 27 | 20 | 35 |
| Litauen | 1 206 | 1 059 | 14 | - 535 | - 553 | - 3 | 633 | 465 | 36 | 242 | 187 | 29 |
| Övriga länder och elimineringar | 2 160 | 1 684 | 28 | -1 038 | - 887 | 17 | 1 131 | 731 | 55 | |||
| Totalt | 34 173 | 30 523 | 12 | -16 352 -16 626 | - 2 | 16 771 | 13 118 | 28 |
*Exklusive centraliserad treasuryverksamhet
- Markant förbättring i rörelseresultatet jämfört med samma period förra året
- Sänkta rörelsekostnader överlag
- Försäljningen av aktier i MasterCard Inc. påverkade Sverige och Norge positivt.
Kommentarer till de första nio månaderna
I Sverige utgjorde rörelseresultatet 52 procent av koncerntotalen och ökade med 22 procent jämfört med samma period förra året (13 procent exklusive försäljningen av MasterCard-aktierna). Fortsatt tillväxt i både företags- och privatmarknadssegmenten gav högre ut- och inlåningsvolymer vilket bidrog till högre räntenetto jämfört med för ett år sedan. Därutöver bidrog stor aktivitet inom investment banking till intäkterna. Rörelsekostnaderna minskade med 4 procent.
I Norge ökade rörelseresultatet med 53 procent (6 procent exklusive försäljningen av MasterCard-aktierna). Affärsverksamheten var över lag fortsatt hög och rörelsekostnaderna minskade med 4 procent.
I Danmark ökade rörelseresultatet med 8 procent. Både corporate banking och Liv utvecklades positivt. En stor specifik kreditförlustreservering minskade rörelseintäkterna och ökade nettokreditförlusterna. SEB använder sig av ett så kallat 'One Name Lending'- koncept i Norden i vilket de nordiska filialernas lån administreras i Sverige och därför bokas förlusterna i Sverige. För att redovisningen i den geografiska dimensionen ska bli rättvisande och för att risken bärs lokalt, bokas alla intäkter och reserveringar om till
respektive filials intäkter. Rörelsekostnaderna i Danmark minskade med 4 procent.
I Finland ökade rörelseresultatet med 22 procent jämfört med samma period förra året. Inom Stora Företag & Institutioner ökade rörelseresultatet med 22 procent trots att vissa engångseffekter gjorde att rörelsekostnaderna ökade med 15 procent. Kapitalförvaltningen ökade rörelseresultatet med 10 procent genom ökade intäkter och lägre kostnader. Kortintäkterna ökade med 32 procent.
I Tyskland ökade rörelseresultatet med 56 procent jämfört med motsvarande period 2013. Rörelseresultatet för Stora Företag & Institutioner var 60 procent högre, främst på grund av resultatet inom Markets och Investment banking. SEB:s position i den tyska företagsmarknaden förbättrades ytterligare genom korsförsäljning, nya obligationsmandat och nya kunder.
I Estland var rörelseresultatet stabilt trots att den ekonomiska utvecklingen i Finland och Ryssland är en utmaning. I Lettland ökade rörelseresultatet när kreditförlusterna var mindre än hälften jämfört med de första nio månaderna 2013. I Litauen ökade intäkterna, kostnaderna minskade och kreditkvaliteten förbättrades. Se vidare informationen om Division Baltikum.
Stora Företag & Institutioner
Stora Företag & Institutioner erbjuder affärsbank- och investmentbanktjänster riktade till stora företag och institutioner, främst i Norden och Tyskland. Kunderna betjänas också genom en omfattande internationell närvaro.
Resultaträkning
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan-sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2014 | % | 2013 | % | 2014 | 2013 | % | 2013 |
| Räntenetto | 2 073 | 2 218 | - 7 | 1 862 | 11 | 6 310 | 5 394 | 17 | 7 356 |
| Provisionsnetto | 1 201 | 1 752 | - 31 | 1 535 | - 22 | 4 358 | 4 129 | 6 | 5 498 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 623 | 785 | - 21 | 712 | - 13 | 2 376 | 2 567 | - 7 | 3 601 |
| Övriga intäkter, netto | 642 | 101 | 169 | 706 | 188 | 274 | |||
| Summa rörelseintäkter | 4 539 | 4 856 | - 7 | 4 278 | 6 | 13 750 | 12 278 | 12 | 16 729 |
| Personalkostnader | - 911 | - 929 | - 2 | - 919 | - 1 | -2 732 | -2 769 | - 1 | -3 703 |
| Övriga kostnader | -1 165 | -1 156 | 1 | -1 112 | 5 | -3 475 | -3 329 | 4 | -4 456 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 30 | - 31 | - 3 | - 36 | - 17 | - 93 | - 112 | - 17 | - 148 |
| Summa rörelsekostnader | -2 106 | -2 116 | 0 | -2 067 | 2 | -6 300 | -6 210 | 1 | -8 307 |
| Resultat före kreditförluster | 2 433 | 2 740 | - 11 | 2 211 | 10 | 7 450 | 6 068 | 23 | 8 422 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 12 | - 100 | - 1 | - 100 | - 12 | - 1 | - 18 | ||
| Kreditförluster, netto | - 322 | - 144 | 124 | - 99 | - 518 | - 183 | 183 | - 233 | |
| Rörelseresultat | 2 111 | 2 584 | -18 | 2 111 | 6 920 | 5 884 | 18 | 8 171 | |
| K/I-tal | 0,46 | 0,44 | 0,48 | 0,46 | 0,51 | 0,50 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 53,5 | 52,7 | 50,2 | 52,3 | 49,2 | 48,8 | |||
| Räntabilitet, % | 12,2 | 15,1 | 13,0 | 13,6 | 12,3 | 12,9 | |||
| Antal befattningar1) | 2 211 | 2 216 | 2 216 | 2 210 | 2 258 | 2 245 |
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Rörelseresultatet ökade med 18 procent
- Ökad aktivitet inom områdena börsintroduktioner samt förvärv och fusioner
- Högre kreditförluster på grund av ett specifikt problemlån i Danmark med missvisande reviderade räkenskaper
Kommentarer till de första nio månaderna
Den sårbara återhämtningen i världsekonomin fortsatte i det tredje kvartalet men såg olika ut. USA:s ekonomi fortsatte förbättras men utvecklingen i euroområdet var mindre positiv. I Norden var tillväxten i Sverige något bättre, medan Finland släpade efter, delvis påverkat av sanktionerna mot Ryssland. Centralbankerna fortsatte att vidta åtgärder där sänkta räntor var en viktig del.
Under de första nio månaderna var kunderna mer aktiva än samma period förra året. Börsintroduktioner samt förvärv och fusioner ökade avsevärt över hela världen. Konkurrensen var fortsatt hög, till stor del ännu påverkad av överskottsutbudet av likviditet. SEB stärkte sin ställning hos finansiella institutioner genom att via ett externt partnerskap erbjuda kunderna depåförvaringstjänster i världsklass.
Rörelseintäkterna för de första nio månaderna uppgick till 13 750 Mkr, en ökning med 12 procent gentemot motsvarande period föregående år. Intäkterna förbättrades inom flertalet affärsområden. Rörelsekostnaderna var i stort sett oförändrade på 6 300 Mkr. Kreditkvaliteten var överlag fortsatt hög. Kreditförlusterna ökade till 518 Mkr huvudsakligen på grund av ett specifikt problemlån i Danmark där företagets reviderade räkenskaper var felaktigt
framställda. Kreditförlustnivån på 11 baspunkter var fortsatt låg. Rörelseresultatet uppgick till 6 920 Mkr, en ökning på 18 procent gentemot förra årets första nio månader.
Markets resultat låg på samma nivå som motsvarande period föregående år dock med en annorlunda intäktsmix. Räntehandeln utmanades av låga räntor och låg volatilitet. Valutahandeln gick bättre än föregående år men påverkades också av låg volatilitet. De aktierelaterade områdena redovisade en förhållandevis stark prestation, delvis driven av primärmarknaden. Transaction Banking förbättrade resultatet – volymtillväxten kompenserade för de negativa effekterna av räntesänkningarna. Depåförvaringsvolymen var 6 732 miljarder kronor. Corporate & Investment Banking överträffade förra året. Rådgivningsverksamheten var framgångsrik och givet det större antalet företagstransaktioner förbättrades resultatet ordentligt.
Det strategiska arbetet att växa och bredda SEB:s verksamhet i Norden och Tyskland fortsatte med framgång. Det bekräftades bland annat i Tyskland där Prosperas första kundundersökning någonsin av SEB:s målgrupp inom det tyska företagssegmentet visade att SEB var den bank dessa kunder var mest villiga att rekommendera.
Kontorsrörelsen
Kontorsrörelsen erbjuder banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företag i Sverige, samt korttjänster i fyra nordiska länder.
Resultaträkning
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan-sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2014 | % | 2013 | % | 2014 | 2013 | % | 2013 |
| Räntenetto | 1 984 | 2 119 | - 6 | 1 956 | 1 | 6 165 | 5 709 | 8 | 7 729 |
| Provisionsnetto | 1 072 | 1 053 | 2 | 1 003 | 7 | 3 107 | 2 979 | 4 | 4 045 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 75 | 82 | - 9 | 84 | - 11 | 237 | 278 | - 15 | 384 |
| Övriga intäkter, netto | 22 | 20 | 10 | 20 | 10 | 90 | 59 | 53 | 85 |
| Summa rörelseintäkter | 3 153 | 3 274 | - 4 | 3 063 | 3 | 9 599 | 9 025 | 6 | 12 243 |
| Personalkostnader | - 674 | - 673 | 0 | - 725 | - 7 | -2 021 | -2 238 | - 10 | -2 903 |
| Övriga kostnader | - 693 | - 753 | - 8 | - 729 | - 5 | -2 169 | -2 227 | - 3 | -3 034 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 17 | - 16 | 6 | - 14 | 21 | - 46 | - 50 | - 8 | - 63 |
| Summa rörelsekostnader | -1 384 | -1 442 | - 4 | -1 468 | - 6 | -4 236 | -4 515 | - 6 | -6 000 |
| Resultat före kreditförluster | 1 769 | 1 832 | - 3 | 1 595 | 11 | 5 363 | 4 510 | 19 | 6 243 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | 1 | ||||||||
| Kreditförluster, netto | - 95 | - 135 | - 30 | - 97 | - 2 | - 365 | - 382 | - 4 | - 501 |
| Rörelseresultat | 1 674 | 1 697 | - 1 | 1 498 | 12 | 4 998 | 4 128 | 21 | 5 743 |
| K/I-tal | 0,44 | 0,44 | 0,48 | 0,44 | 0,50 | 0,49 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 24,5 | 24,4 | 20,1 | 24,4 | 20,2 | 20,2 | |||
| Räntabilitet, % | 21,1 | 21,4 | 23,0 | 21,0 | 21,0 | 21,9 | |||
| Antal befattningar1) | 3 398 | 3 453 | 3 342 | 3 363 | 3 479 | 3 452 |
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Rörelseresultatet ökade med 21 procent
- Låga räntor och avvaktande klimat bland företagskunderna
- Flertalet förbättringar i kunderbjudandet
Kommentarer till de första nio månaderna
Rörelseresultatet ökade med 21 procent jämfört med motsvarande period 2013, främst drivet av företagsaffären och tillväxten på den svenska bolånemarknaden i kombination med högre marginaler. Rörelsekostnaderna minskade med 6 procent till 4 236 Mkr.
Räntenettot för de första nio månaderna uppgick till 6 165 Mkr (5 709). Räntenettot minskade under tredje kvartalet på grund av sänkningen av reporäntan i juli med 50 punkter. Provisionsintäkterna ökade med 129 Mkr jämfört med samma period förra året, framför allt beroende på ökade provisioner i betalaffären.
Som ett resultat av den långsamma återhämtningen i de europeiska ekonomierna och det osäkra geopolitiska läget, var företagskundernas investeringsvilja låg. Utlåningen till företag var nästan oförändrad på 170 miljarder kronor. Antalet helkunder inom företagssegmentet ökade med 7 800 och uppgick till 147 400.
Antalet helkunder inom privatsegmentet ökade med 8 600 under året till 474 600. Tillväxttakten i bolåneportföljen var oförändrad jämfört med början av året. Hushållens sparande ökade under årets första nio månader och nettoinflödet till SEB:s fonder ökade med 7,3 miljarder kronor. De totala inlåningsvolymerna uppgick till 233 miljarder kronor.
Flera förbättringar kunde erbjudas kunderna. En ny uppgraderad internetbank för företag lanserades under det tredje kvartalet. SEB var första bank som stöder den nya företagsbetaltjänsten, Visma AutoPay, som förenklar och automatiserar betalningar mellan kundernas affärssystem och bank. Som en del i det strategiska arbetet för att stödja unga entreprenörer lanserades ett nytt koncept, "Enkla firman student", ett erbjudande riktat till studenter som vill bli entreprenörer.
Kundnöjdhetsundersökningen, Svenskt Kvalitetsindex, visade att SEB:s ställning bland privatkunder och företagskunder förbättrats avsevärt.
Kapitalförvaltning
Kapitalförvaltning erbjuder ett brett spektrum av kapitalförvaltning och rådgivning, samt ett ledande nordiskt private banking-erbjudande, till institutioner och kapitalstarka privatpersoner.
Resultaträkning
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan-sep | Full year | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2014 | % | 2013 | % | 2014 | 2013 | % | 2013 |
| Räntenetto | 162 | 194 | - 16 | 174 | - 7 | 539 | 511 | 5 | 675 |
| Provisionsnetto | 943 | 895 | 5 | 752 | 25 | 2 687 | 2 405 | 12 | 3 332 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 27 | 45 | - 40 | 14 | 93 | 123 | 104 | 18 | 154 |
| Övriga intäkter, netto | 126 | 57 | 121 | 1 | 190 | 63 | 71 | ||
| Summa rörelseintäkter | 1 258 | 1 191 | 6 | 941 | 34 | 3 539 | 3 083 | 15 | 4 232 |
| Personalkostnader | - 274 | - 305 | - 10 | - 301 | - 9 | - 886 | - 915 | - 3 | -1 214 |
| Övriga kostnader | - 344 | - 318 | 8 | - 304 | 13 | - 994 | - 954 | 4 | -1 351 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 12 | - 9 | 33 | - 9 | 33 | - 31 | - 28 | 11 | - 42 |
| Summa rörelsekostnader | - 630 | - 632 | 0 | - 614 | 3 | -1 911 | -1 897 | 1 | -2 607 |
| Resultat före kreditförluster | 628 | 559 | 12 | 327 | 92 | 1 628 | 1 186 | 37 | 1 625 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | |||||||||
| Kreditförluster, netto | - 17 | - 6 | 183 | - 17 | - 6 | 183 | - 15 | ||
| Rörelseresultat | 611 | 559 | 9 | 321 | 90 | 1 611 | 1 180 | 37 | 1 610 |
| K/I-tal | 0,50 | 0,53 | 0,65 | 0,54 | 0,62 | 0,62 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 8,4 | 8,4 | 8,4 | 8,6 | 8,4 | 8,3 | |||
| Räntabilitet, % | 22,4 | 20,5 | 11,8 | 19,2 | 14,5 | 14,9 | |||
| Antal befattningar1) | 887 | 893 | 876 | 883 | 897 | 891 |
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Rörelseresultat förbättrades med 37 procent och förvaltat kapital nådde en historisk toppnivå på 1 563 mdr kr
- Private Banking fortsatte att attrahera nya kunder och volymer
- Starkaste försäljningen någonsin inom den institutionella kapitalförvaltningen
Kommentarer till de första nio månaderna
Investerarna hade tillförsikt under de första sex månaderna av 2014, men den ökade osäkerheten i världsekonomin minskade riskaptiten vilket begränsade börstillväxten under det tredje kvartalet.
Det totala förvaltade kapitalet ökade med 17 procent jämfört med för ett år sedan och uppgick till en historisk toppnivå på 1 563 miljarder kronor (1 341). Det förvaltade genomsnittskapitalet ökade som ett resultat av högre inflöden och en positiv aktiemarknadsutveckling. Marginalerna var något lägre.
Rörelseresultatet ökade med 37 procent jämfört med samma period föregående år. Basprovisionerna ökade till 2 240 Mkr som ett resultat av högre genomsnittliga tillgångsvärden. Kurtageintäkterna och räntenettot ökade med 9 respektive 5 procent jämfört med de nio första månaderna 2013. Prestationsbaserade intäkter ökade från 122 Mkr till 172 Mkr. Kostnaderna var stabila jämfört med föregående år.
Private Banking attraherade 29 miljarder kronor i nya volymer under de första nio månaderna, vilket var något högre än förra året. Volymtillväxten kom huvudsakligen från de mest förmögna kunderna tvärs över alla geografiska marknader. Private Banking-kunder var också mycket aktiva investerare i många av de börsintroduktioner som genomfördes under de första nio månaderna.
För den institutionella kapitalförvaltningen präglades de första nio månaderna av den starkaste försäljning någonsin och flera nya mandat har vunnits. Sedan årsskiftet har nettoförsäljningen uppgått till 38 miljarder kronor. Lanseringen av de nya Tier 1 produkterna, så som "SEB Micro Finance fund 2" fortsatta att attrahera intresse bland kunderna. Cirka 50 kunder har investerat 1 miljard kronor i Micro Finance-fonder.
Fonder som förvaltas av SEB representerade en större andel av kundernas totala nysparande. Efterfrågan från privata kunder på SEB:s allokeringsprodukter så som SEB:s strategifonder fortsatte att öka under perioden. Förvaltat kapital för allokeringsprodukter ökade med 40 procent sedan årsskiftet.
Liv
Liv erbjuder livförsäkringstjänster med fokus på fondförsäkring till privatpersoner och företag, främst i Sverige, Danmark och Baltikum.
Resultaträkning
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan-sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2014 | % | 2013 | % | 2014 | 2013 | % | 2013 |
| Räntenetto | - 12 | - 11 | 9 | - 10 | 20 | - 35 | - 46 | - 24 | - 55 |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 1 220 | 1 208 | 1 | 1 155 | 6 | 3 615 | 3 397 | 6 | 4 645 |
| Summa rörelseintäkter | 1 208 | 1 197 | 1 | 1 145 | 6 | 3 580 | 3 351 | 7 | 4 590 |
| Personalkostnader | - 302 | - 311 | - 3 | - 297 | 2 | - 913 | - 886 | 3 | -1 186 |
| Övriga kostnader | - 130 | - 141 | - 8 | - 131 | - 1 | - 367 | - 428 | - 14 | - 577 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 245 | - 250 | - 2 | - 229 | 7 | - 723 | - 696 | 4 | - 935 |
| Summa rörelsekostnader | - 677 | - 702 | - 4 | - 657 | 3 | -2 003 | -2 010 | 0 | -2 698 |
| Resultat före kreditförluster | 531 | 495 | 7 | 488 | 9 | 1 577 | 1 341 | 18 | 1 892 |
| Rörelseresultat | 531 | 495 | 7 | 488 | 9 | 1 577 | 1 341 | 18 | 1 892 |
| K/I-tal | 0,56 | 0,59 | 0,57 | 0,56 | 0,60 | 0,59 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 8,2 | 8,2 | 8,2 | 8,2 | 8,2 | 8,2 | |||
| Räntabilitet, % | 22,5 | 21,0 | 20,7 | 22,2 | 18,9 | 20,0 | |||
| Antal befattningar1) | 1 305 | 1 308 | 1 358 | 1 311 | 1 340 | 1 343 |
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Rörelseresultatet ökade med 18 procent
- Fortsatt stark tillväxt i både premier och förvaltat kapital
- Högst kundnöjdhet i Danmark för fjärde gången i rad
Kommentarer till de första nio månaderna
SEB fortsatte att utveckla ett starkt kunderbjudande med en svensk depåförsäkring som senaste tillskott. Trenden med ökad efterfrågan på traditionell livförsäkring i Sverige fortsatte. Till följd av detta kommer SEB att under andra kvartalet 2015 åter öppna för nysparande i traditionell livförsäkring i bolaget Nya Liv.
För fjärde gången i rad rankades SEB Pension i Danmark som nummer ett i såväl kundnöjdhet som kundlojalitet av analysföretaget Aalund. Kunderna uppskattar att SEB ligger i framkant när det gäller digitala lösningar och interaktiva verktyg.
Rörelseresultatet för de första nio månaderna ökade med 18 procent till 1 577 Mkr (1 341). De fondförsäkringsrelaterade intäkterna ökade med 6 procent och fortsatte att stå för den största andelen av intäkterna. Ökningen berodde främst på ökande fondvärden men även högre premievolymer bidrog. Intäkterna från traditionell och riskförsäkring förbättrades också från föregående år. De totala intäkterna ökade med 7 procent.
Kostnaderna var oförändrade. Till följd av en högre försäljningsvolym ökade försäljningskostnaderna med 4 procent medan övriga kostnader minskade med 3 procent.
Premieinkomsten från såväl nya som befintliga försäkringar ökade. Under de första nio månaderna uppgick premieinkomsten till 27 miljarder kronor vilket var 18 procent högre än förra året.
Den vägda försäljningsvolymen för nya försäkringar ökade med 12 procent till 33 miljarder kronor. Fondförsäkring svarade för 85 procent (86) av den totala försäljningen och den företagsbetalda andelen var 75 procent (70).
Det totala fondförsäkringsvärdet uppgick till 260 miljarder kronor, vilket var 26 miljarder högre än vid årsskiftet. Under de första nio månaderna uppgick nettoinflödet till 5 miljarder kronor vartill kommer en positiv värdeförändring på 21 miljarder. Det totala förvaltade kapitalet uppgick till 546 miljarder kronor 1) .
1) IPS och pensionsfonder ingår från 2014 med en volym på 28 miljarder.
Baltikum
Division Baltikum tillhandahåller banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företagskunder i Estland, Lettland och Litauen. De baltiska fastighetsbolagen ingår i divisionen. I Fact Book presenteras den fullständiga baltiska geografiska segmentindelningen inklusive andra aktiviteter i regionen.
Resultaträkning
| Kv3 | Kv2 | Kv3 Jan-sep |
Helår | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2014 | % | 2013 | % | 2014 | 2013 | % | 2013 |
| Räntenetto | 569 | 558 | 2 | 526 | 8 | 1 659 | 1 463 | 13 | 1 992 |
| Provisionsnetto | 276 | 261 | 6 | 248 | 11 | 783 | 722 | 8 | 984 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 74 | 73 | 1 | 98 | - 24 | 222 | 288 | - 23 | 449 |
| Övriga intäkter, netto | - 8 | - 11 | - 27 | - 5 | 60 | - 25 | - 20 | 25 | - 32 |
| Summa rörelseintäkter | 911 | 881 | 3 | 867 | 5 | 2 639 | 2 453 | 8 | 3 393 |
| Personalkostnader | - 173 | - 175 | - 1 | - 161 | 7 | - 512 | - 474 | 8 | - 650 |
| Övriga kostnader | - 234 | - 227 | 3 | - 241 | - 3 | - 697 | - 721 | - 3 | - 992 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 23 | - 22 | 5 | - 22 | 5 | - 69 | - 66 | 5 | - 106 |
| Summa rörelsekostnader | - 430 | - 424 | 1 | - 424 | 1 | -1 278 | -1 261 | 1 | -1 748 |
| Resultat före kreditförluster | 481 | 457 | 5 | 443 | 9 | 1 361 | 1 192 | 14 | 1 645 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 21 | - 12 | 75 | 15 | - 25 | 36 | - 169 | 40 | |
| Kreditförluster, netto | - 39 | - 4 | - 66 | - 41 | - 114 | - 242 | - 53 | - 405 | |
| Rörelseresultat | 421 | 441 | - 5 | 392 | 7 | 1 222 | 986 | 24 | 1 280 |
| K/I-tal | 0,47 | 0,48 | 0,49 | 0,48 | 0,51 | 0,52 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 8,9 | 9,2 | 8,5 | 9,1 | 8,9 | 8,8 | |||
| Räntabilitet, % | 16,9 | 17,1 | 16,4 | 16,0 | 13,1 | 12,9 | |||
| Antal befattningar1) | 2 759 | 2 780 | 2 794 | 2 779 | 2 797 | 2 799 |
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
Baltikum (exkl fastighetsbolagen)
| Rörelseresultat | 469 | 480 | - 2 | 404 | 1 328 | 1 027 | 29 | 1 348 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| K/I-tal | 0,45 | 0,46 | 0,47 | 0,46 | 0,49 | 0,49 | ||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 8,4 | 8,7 | 8,1 | 8,7 | 8,6 | 8,4 | ||
| Räntabilitet, % | 19,8 | 19,5 | 17,7 | 18,2 | 14,2 | 14,2 | ||
- Rörelseresultatet ökade med 24 procent
- BNP-tillväxten saktade in
- SEB Baltic Innovation Lab lanserades
Kommentarer till de första nio månaderna
De baltiska hushållen har dragit nytta av starkare realinkomster och låga räntor. Arbetslösheten har också fortsatt att minska. Dock har BNP-tillväxten, främst på grund av Ryssland Ukraina-konflikten, avtagit i de tre baltiska länderna. Estlands exportberoende ekonomi drabbades mest och utmanades av både långsammare rysk tillväxt och trög handel med Finland.
Utlåningsvolymerna var i princip oförändrade och uppgick till 102 miljarder kronor (100). Utlåningsmarginalerna fortsatte att vara relativt stabila i hela portföljen, med något högre marginaler på nya lån.
Husbankskunderna ökade med 16 000 jämfört med för ett år sedan och inlåningsvolymen uppgick till 81 miljarder kronor (70). Trots de låga inlåningsmarginaler som råder i varje land i Baltikum ökade räntenettot med 13 procent jämfört med samma period förra året.
Rörelseresultatet ökade med 24 procent jämfört med samma period förra året och problemlånen minskade med 27 procent. Kreditförlustnivån uppgick till 14 baspunkter för de första nio månaderna.
SEB:s 'Baltic Innovation Lab' för företagskunderna lanserades. Genom information och diskussioner i smågrupper får företagen hjälp med nytänkande och lösningar på affärsrelaterade problem. Metodiken stöttar framför allt nystartade företag, som har begränsade resurser, och den har en påvisbar effekt.
SEB vann en utmärkelse från tidskriften Global Finance som bästa internetbank för konsumenter både i Lettland och Estland. I Estland utsåg staden Tallinn SEB till ett av årets företag som tar mest socialt ansvar.
De baltiska fastighetsbolagen hade tillgångar till ett totalt bokfört värde på 2 711 Mkr (2 660).
SEB-koncernen
Räntenetto – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 Kv3 |
Jan - sep | Helår | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2014 | % | 2013 | % | 2014 | 2013 | % | 2013 |
| Ränteintäkter | 12 255 | 12 362 | - 1 | 12 147 | 1 | 36 872 | 37 035 | 0 | 49 723 |
| Räntekostnader | -7 083 | -7 419 | - 5 | -7 388 | - 4 | -21 939 | -23 140 | - 5 | -30 896 |
| Räntenetto | 5 172 | 4 943 | 5 | 4 759 | 9 | 14 933 | 13 895 | 7 | 18 827 |
Provisionsnetto – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2014 | % | 2013 | % | 2014 | 2013 | % | 2013 |
| Emissioner och rådgivning | 190 | 297 | - 36 | 154 | 23 | 719 | 380 | 89 | 716 |
| Värdepappershandel och derivat | 413 | 1 015 | - 59 | 482 | - 14 | 1 910 | 1 624 | 18 | 2 001 |
| Notariat och fondverksamhet | 1 875 | 1 831 | 2 | 1 631 | 15 | 5 459 | 4 990 | 9 | 6 825 |
| Betalningsförmedling, kortverksamhet, | |||||||||
| utlåning, inlåning, garantier och övrigt | 2 555 | 2 594 | - 2 | 2 587 | - 1 | 7 545 | 7 276 | 4 | 9 591 |
| Varav betalningsförmedling och kortverksamhet | 1 527 | 1 538 | - 1 | 1 463 | 4 | 4 496 | 4 400 | 2 | 5 894 |
| Varav utlåning | 587 | 654 | - 10 | 828 | - 29 | 1 893 | 1 957 | - 3 | 2 531 |
| Provisionsintäkter | 5 033 | 5 737 | - 12 | 4 854 | 4 | 15 633 | 14 270 | 10 | 19 133 |
| Provisionskostnader | -1 219 | -1 526 | - 20 | -1 119 | 9 | -3 880 | -3 477 | 12 | -4 469 |
| Provisionsnetto | 3 814 | 4 211 | - 9 | 3 735 | 2 | 11 753 | 10 793 | 9 | 14 664 |
| Varav värdepappersprovisioner, netto | 1 969 | 2 278 | - 14 | 1 811 | 9 | 6 278 | 5 666 | 11 | 7 723 |
| Varav betalningsförmedling och kortverksamhet, | |||||||||
| netto | 875 | 858 | 2 | 860 | 2 | 2 520 | 2 475 | 2 | 3 388 |
Nettoresultat av finansiella transaktioner – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2014 | % | 2013 | % | 2014 | 2013 | % | 2013 |
| Egetkapitalinstrument och relaterade derivat | 172 | 684 | -75 | 727 | - 76 | 1 698 | 694 | 145 | 1 235 |
| Skuldinstrument och relaterade derivat | - 105 | - 536 | -80 | - 654 | - 84 | -1 083 | 85 | - 8 | |
| Valuta och relaterade derivat | 714 | 650 | 10 | 659 | 8 | 2 013 | 2 030 | -1 | 2 791 |
| Övrigt | - 127 | 47 | 93 | - 50 | 57 | -188 | 34 | ||
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 654 | 845 | -23 | 825 | - 21 | 2 578 | 2 866 | -10 | 4 052 |
I Nettoresultat av finansiella transaktioner presenteras resultatet fördelat på typ av underliggande finansiellt instrument. Rörelser i treasuryverksamhetens resultat beror på förändringar i räntor och kredit-spreadar. Nettoeffekten från tradingverksamheten är relativt stabil över tiden, dock med säsongsmässiga variationer, men uppvisar rörelser mellan raderna.
Tredje kvartalet genererade strukturerade produkter som erbjuds allmänheten en positiv effekt för egetkapitalinstrument på 110 Mkr (kv2 2014: 460, kv3 2013: 640) och en negativ effekt för skuldinstrument med motsvarande belopp. För de första nio månaderna var den positiva effekten för egetkapitalinstrument 1 190 Mkr (jan-sept 2013: 510) och en negativ effekt för skuldinstrument med motsvarande belopp.
Kreditförluster – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2014 | % | 2013 | % | 2014 | 2013 | % | 2013 |
| Reserveringar: | |||||||||
| Gruppvisa reserveringar för individuellt | |||||||||
| värderade fordringar, netto | 201 | - 52 | - 51 | 121 | 78 | 55 | 59 | ||
| Gruppvisa reserveringar för gruppvis värderade | |||||||||
| lånefordringar, netto | 84 | 126 | -33 | 230 | -63 | 285 | 550 | -48 | 715 |
| Specifika reserveringar | - 634 | - 170 | 81 | - 924 | - 492 | 88 | - 756 | ||
| Återförda ej längre erforderliga specifika | |||||||||
| reserveringar | 66 | 87 | -24 | 95 | -31 | 227 | 253 | -10 | 381 |
| Reserveringar för poster inom linjen, netto | 1 | - 1 | - 10 | 6 | 11 | ||||
| Reserveringar, netto | - 282 | - 9 | 354 | -180 | - 301 | 395 | -176 | 410 | |
| Bortskrivningar: | |||||||||
| Bortskrivningar, totalt | - 783 | - 584 | 34 | -1 607 | -51 | -1 730 | -3 077 | -44 | -3 755 |
| Återförda specifika reserveringar utnyttjade för | |||||||||
| bortskrivningar | 538 | 272 | 98 | 954 | -44 | 900 | 1 772 | -49 | 2 067 |
| Bortskrivningar ej tidigare reserverade | - 245 | - 312 | -21 | - 653 | -62 | - 830 | -1 305 | -36 | -1 688 |
| Återvinningar på tidigare års bortskrivningar | 54 | 38 | 42 | 32 | 69 | 117 | 96 | 22 | 123 |
| Bortskrivningar, netto | - 191 | - 274 | -30 | - 621 | -69 | - 713 | -1 209 | -41 | -1 565 |
| Kreditförluster, netto | - 473 | - 283 | 67 | - 267 | 77 | -1 014 | - 814 | 25 | -1 155 |
Förändringar i eget kapital – SEB-koncernen
| Andra fonder | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella | Förmåns | ||||||||
| tillgångar | Omräkning | bestämda | Summa | ||||||
| Aktie | Balanserad | som kan | Kassaflödes | utländsk | pensions | aktieägarnas | Minoritets | Total eget | |
| Mkr | kapital | vinst | säljas | säkringar | verksamhet | planer | kapital | intresse | kapital |
| Jan-sep 2014 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 97 704 | 1 378 | 783 | -2 018 | 2 992 | 122 781 | 33 | 122 814 |
| Nettoresultat | 13 530 | 13 530 | 1 | 13 531 | |||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | -143 | 2 149 | 248 | -1 710 | 544 | 1 | 545 | ||
| Totalresultat | 13 530 | -143 | 2 149 | 248 | -1 710 | 14 074 | 2 | 14 076 | |
| Utdelning till aktieägare | -8 725 | -8 725 | -8 725 | ||||||
| Aktieprogrammen1) | 524 | 524 | 524 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | -82 | -82 | -82 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 102 951 | 1 235 | 2 932 | -1 770 | 1 282 | 128 572 | 35 | 128 607 |
| Jan-dec 2013 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 90 033 | 273 | 1 688 | -2 422 | -2 091 | 109 423 | 90 | 109 513 |
| Nettoresultat | 14 771 | 14 771 | 7 | 14 778 | |||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 1 105 | -905 | 404 | 5 083 | 5 687 | -1 | 5 686 | ||
| Totalresultat | 14 771 | 1 105 | -905 | 404 | 5 083 | 20 458 | 6 | 20 464 | |
| Utdelning till aktieägare | -6 004 | -6 004 | -6 004 | ||||||
| Aktieprogrammen1) | -1 127 | -1 127 | -1 127 | ||||||
| Minoritetsintressen | -63 | -63 | |||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 31 | 31 | 31 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 97 704 | 1 378 | 783 | -2 018 | 2 992 | 122 781 | 33 | 122 814 |
| Jan-sep 2013 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 90 033 | 273 | 1 688 | -2 422 | -2 091 | 109 423 | 90 | 109 513 |
| Nettoresultat | 10 550 | 10 550 | 6 | 10 556 | |||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 660 | -1 255 | 43 | 3 140 | 2 588 | -4 | 2 584 | ||
| Totalresultat | 10 550 | 660 | -1 255 | 43 | 3 140 | 13 138 | 2 | 13 140 | |
| Utdelning till aktieägare | -6 004 | -6 004 | -6 004 | ||||||
| Aktieprogrammen1) | -956 | -956 | -956 | ||||||
| Minoritetsintressen | -63 | -63 | |||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 41 | 41 | 41 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 93 664 | 933 | 433 | -2 379 | 1 049 | 115 642 | 29 | 115 671 |
Belopp under Andra fonder kan under vissa omständigheter omföras till resultaträkningen i framtiden, exempelvis om de avser avyttring av Finansiella tillgångar som kan säljas, upplösning av Kassaflödessäkringar eller Omräkning utländsk verksamhet när SEB upphör att konsolidera en utländsk verksamhet. Belopp relaterade till Förmånsbestämda pensionsplaner kan inte omföras till resultaträkningen.
1) Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital. Posten inkluderar förändring i nominella belopp för equityswappar som säkrar aktieprogrammen.
| Jan-sep | Jan-dec | Jan-sep | |
|---|---|---|---|
| SEB:s innehav av egna aktier, miljoner | 2014 | 2013 | 2013 |
| Ingående balans | 14.4 | 2.2 | 2.2 |
| Köpta aktier | 32.2 | 17.5 | |
| Sålda/utdelade aktier | -10.7 | -20.0 | -18.9 |
| Utgående balans | 3.7 | 14.4 | 0.8 |
Marknadsvärde för innehav av egna aktier, Mkr 356 1 223 56
Med stöd av årsstämmans bemyndigande innehar SEB aktier av serie A för bankens långsiktiga aktiebaserade program. Transaktionerna kan ske vid ett eller flera tillfällen under året.
Kassaflödesanalys – SEB-koncernen
| Jan - sep | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2013 | % | 2013 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 96 882 | 50 099 | 93 | - 33 172 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 1 860 | - 1 391 | - 1 835 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - 1 306 | - 8 138 | - 84 | - 7 842 |
| Periodens kassaflöde | 97 436 | 40 570 | 140 | - 42 849 |
| Kassa och likvida medel vid årets början | 213 388 | 257 292 | - 17 | 257 292 |
| Valutakursdiffereser i likvida medel | - 17 016 | - 1 568 | - 1 055 | |
| Periodens kassaflöde | 97 436 | 40 570 | 140 | - 42 849 |
| Kassa och likvida medel vid periodens slut1) | 293 808 | 296 294 | - 1 | 213 388 |
1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker, Övrig utlåning till centralbanker och Utlåning till kreditinstitut - betalbara vid anfordran.
Finansiella tillgångar och skulder – SEB-koncernen
| 30 sep 2014 | 31 dec 2013 | 30 sep 2013 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | |
| Mkr | värde | värde | värde | värde | värde | värde |
| Utlåning | 1 755 884 | 1 769 459 | 1 551 591 | 1 557 769 | 1 622 262 | 1 662 845 |
| Egetkapitalinstrument | 150 108 | 150 108 | 157 728 | 157 728 | 155 341 | 155 341 |
| Skuldinstrument | 393 318 | 393 482 | 325 730 | 325 750 | 340 436 | 337 310 |
| Derivatinstrument | 211 036 | 211 036 | 142 377 | 142 377 | 143 043 | 143 043 |
| Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bär risken | 245 890 | 245 890 | 234 062 | 234 062 | 223 468 | 223 468 |
| Övrigt | 31 568 | 31 568 | 23 102 | 23 102 | 25 290 | 25 290 |
| Finansiella tillgångar | 2 787 804 | 2 801 543 | 2 434 590 | 2 440 788 | 2 509 840 2 547 297 | |
| Inlåning | 1 250 722 | 1 251 717 | 1 025 666 | 1 032 553 | 1 138 904 | 1 189 217 |
| Egetkapitalinstrument | 48 688 | 48 688 | 44 231 | 44 231 | 38 741 | 38 741 |
| Skuldinstrument | 791 315 | 819 758 | 768 354 | 773 747 | 760 391 | 766 346 |
| Derivatinstrument | 178 861 | 178 861 | 136 707 | 136 707 | 139 092 | 139 092 |
| Skulder till försäkringstagarna - investeringsavtal | 247 056 | 247 056 | 223 494 | 223 494 | 214 224 | 214 224 |
| Övrigt | 52 361 | 52 320 | 32 205 | 32 266 | 26 240 | 25 608 |
| Finansiella skulder | 2 569 003 | 2 598 400 | 2 230 657 | 2 242 998 | 2 317 592 2 373 228 |
SEB har klassificerat sina tillgångar och skulder i klasser utifrån tillgångarnas och skuldernas egenskaper. Det verkliga värdet för varje klass finansiella tillgångar och skulder jämförs med dess bokförda värde. Egenskaperna för varje klass beskrivs i not 41 i årsredovisningen för 2013.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde – SEB-koncernen
| Mkr | 30 sep 2014 | 31 dec 2013 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Värderings | Värderings | Värderings | Värderings | |||||
| teknik baserad | teknik baserad | teknik baserad | teknik baserad | |||||
| på | på ej | på | på ej | |||||
| Noterade | observerbara | observerbara | Noterade | observerbara | observerbara | |||
| marknadsvärden | indata | indata | marknadsvärden | indata | indata | |||
| Tillgångar | (Nivå 1) | (Nivå 2) | (Nivå 3) | Summa | (Nivå 1) | (Nivå 2) | (Nivå 3) | Summa |
| Finansiella tillgångar | ||||||||
| - där försäkringstagarna bär risken | 234 539 | 9 406 | 1 945 | 245 890 | 228 772 | 3 365 | 1 925 | 234 062 |
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 118 756 | 19 149 | 12 830 | 150 735 | 118 182 | 29 160 | 11 059 | 158 401 |
| Skuldinstrument till verkligt värde | 193 497 | 168 109 | 1 245 | 362 851 | 121 766 | 167 766 | 1 429 | 290 961 |
| Derivatinstrument till verkligt värde | 4 098 | 200 260 | 6 678 | 211 036 | 2 619 | 136 039 | 3 719 | 142 377 |
| Förvaltningsfastigheter | 7 327 | 7 327 | 7 623 | 7 623 | ||||
| Summa | 550 890 | 396 924 | 30 025 | 977 839 | 471 339 | 336 330 | 25 755 | 833 424 |
| Skulder | ||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | ||||||||
| - investeringsavtal | 235 699 | 9 410 | 1 946 | 247 055 | 218 914 | 3 119 | 1 461 | 223 494 |
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 48 156 | 76 | 456 | 48 688 | 43 678 | 64 | 489 | 44 231 |
| Skuldinstrument till verkligt värde | 21 448 | 40 985 | 62 433 | 23 466 | 38 086 | 61 552 | ||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 4 492 | 167 204 | 7 165 | 178 861 | 5 437 | 127 532 | 3 738 | 136 707 |
| Summa | 309 795 | 217 675 | 9 567 | 537 037 | 291 495 | 168 801 | 5 688 | 465 984 |
Värdering till verkligt värde
Syftet med värdering till verkligt värde är att komma fram till det pris till vilket en ordnad transaktion skulle ske mellan marknadsaktörer vid värderingstidpunkten på affärsmässiga villkor.
Koncernen har etablerat en värderingsprocess och en kontrollmiljö för att fastställa verkliga värden för finansiella instrument där en, från affären, oberoende översyn av värderingsmodeller och priser ingår. Om principerna för validering inte efterlevs ska Head of Group Finance informeras. Avsteg som är väsentliga eller av principiell vikt kräver godkännande från GRMC (Group Risk Measurement Committee) och ASC (Accounting Standards Committee).
En aktiv marknad är en marknad där transaktioner sker med tillräcklig volym och frekvens för att ge kontinuerlig prisinformation. Syftet är att komma fram till det pris till vilket en transaktion skulle kunna ske, utan att ändra eller dela upp instrumentet eller inkludera det i en portfölj, på instrumentets huvudmarknad. SEB använder olika metoder för att komma fram till det verkliga värdet för finansiella instrument; noterade priser på aktiva marknader, värderingstekniker som innehåller observerbar indata och värderingstekniker baserade på interna modeller. För upplysningsändamål klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde i en värderingshierarki som återspeglar observerbarheten på de indata som använts vid värderingarna. Risk Control klassificerar och ser kontinuerligt över klassificeringen av finansiella instrument i hierarkin för verkligt värde. Värderingsprocessen är densamma för finansiella instrument i samtliga nivåer.
Verkligt värde beräknas i regel individuellt för finansiella instrument. Dessutom görs värderingsjusteringar på portföljnivå för att täcka kreditrisken. För att återspegla motpartens och den egna kreditrisken för OTC-derivat görs portföljjusteringar baserat på nettoexponeringen mot varje motpart. Dessa justeringar baseras på uppskattningar av exponering vid fallissemang, sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad, på motpartsnivå. Information om sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad hämtas från CDS marknaden. För motparter där denna information saknas eller inte är tillförlitlig på grund av exponeringens natur, tillämpas alternativa metoder där sannolikheten för falissemang baseras på generiska kreditindex för specifika bransch- och/eller kreditbetyg.
När finansiella skulder värderas till verkligt värde reflekteras koncernens egen kreditvärdighet.
För att fastställa verkligt värde för investeringsfastigheter beaktas marknadsaktörers förmåga att generera ekonomiska fördelar genom att använda fastigheterna på det maximala och bästa sättet. Det maximala och bästa användningsområdet för fastigheterna beaktar vad som är fysisk möjligt, lagligt och finansiellt genomförbart. Investeringsfastigheterna i SEB bedöms användas på det maximala och bästa sättet. Hur värderingen av investeringsfastigheterna går till kan läsas i Redovisningsprinciperna i Årsredovisningen 2013. Värderingen av investeringsfastigheterna genomförs två gånger per år. Värderingarna presenteras och fastställs i respektive fastighetsbolags styrelse. De värderingsprinciper som används i alla företag är i överensstämmelse med de regler som lokala tillsynsmyndigheter (FSA) utfärdat som i sin tur överensstämmer med internationella värderingsprinciper och IFRS.
Nivå 1: Noterade marknadsvärden
Värderingar i nivå 1 bestäms av ojusterade noterade marknadsvärden för identiska instrument på aktiva marknader där noterade priser är lätt tillgängliga och representerar aktuella och regelbundet förekommande marknadstransaktioner mellan parter som är oberoende av varandra.
Exempel på finansiella instrument i nivå 1 är noterade aktier och skuldinstrument samt börshandlade derivat. Instrument som handlas på en aktiv marknad där en eller flera marknadsaktörer tillhandahåller bindande prisnoteringar på balansdagen är också exempel på finansiella instrument som klassificeras i nivå 1.
Nivå 2: Värderingsteknik som utgår från observerbar indata
I värderingstekniker i nivå 2 är all väsentlig indata i värderingsmodellerna observerbar endera direkt eller indirekt. Värderingstekniker i nivå 2 inkluderar diskonterade kassaflöden, optionsvärderingsmodeller, nyligen gjorda transaktioner och priser på andra instrument som är övervägande lika.
Exempel på observerbar indata är valutakurser, bindande prisnoteringar för värdepapper, marknadsräntor (stibor, libor, etc.), implicita volatiliteter från observerbara optionspriser med samma löptid och aktuella transaktioner som SEB genomfört med en eller flera externa motparter. Indata kan ändras från att vara observerbara till att bli icke observerbara under perioden de innehas på grund av till exempel att instrumentet inte längre handlas på en likvid marknad.
Exempel på finansiella instrument i nivå 2 är de flesta OTC-derivat som optioner och ränteswappar baserade på libor-swapräntan eller avkastningskurvan för räntor i utländsk valuta. Andra exempel är instrument där SEB nyligen genomfört transaktioner med tredje part och instrument för vilka SEB interpolerar mellan observerbara variabler.
Nivå 3 Värderingsteknik med signifikant icke observerbar indata
Värderingstekniker i nivå 3 innehåller en signifikant mängd indata som inte är observerbar. Dessa tekniker baseras generellt på extrapolering från observerbar indata för liknande instrument, analys av historiska data eller andra analytiska tekniker. Exempel på finansiella instrument i nivå 3 är mer komplexa OTC derivat, optioner med lång löptid för vilka volatiliteten extrapoleras eller derivat som beror på en icke observerbar korrelation. Andra exempel är instrument för vilka det för närvarande inte finns någon aktiv marknad eller bindande prisnoteringar som onoterade aktier, innehav i private equity och förvaltningsfastigheter.
Om det verkliga värdet för finansiella instrument innehåller mer än en icke observerbar indata, aggregeras indata som inte är observerbar för att bestämma klassificeringen för hela instrumentet. Nivån i hierarkin för verkligt värde till vilken ett finansiellt instrument klassificeras bestäms baserat på den lägsta nivån av indata som är väsentlig för det verkliga värdet i sin helhet.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde, forts. – SEB-koncernen
Väsentliga överföringar och omklassificeringar mellan nivåer
Överföringar mellan nivåer i hierarkin kan ske när det finns indikationer på att marknadsförutsättningarna har ändrats, exempelvis en ändring i likviditet. Värderings-/priskommittén för respektive division beslutar om materiella överföringar mellan nivåer. Vid utgången av andra kvartalet överfördes egetkapitalinstrument tillgängliga för försäljning med 268 Mkr till nivå 3 efter utvärdering. Vid utgången av tredje kvartalet överfördes egetkapitalinstrument värderade till verkligt värde via resulträkningen med 47 Mkr från nivå 3 till nivå 1 efter utvärdering.
| Utgående | Vinster/förlust | Vinster/förlust | Utgående | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| balans | er i Resultat | er i Övrigt | Förflyttningar | Förflyttningar | Omklassi | Valutakurs | balans | |||||
| Förändringar i nivå 3 | 31 dec 2013 | räkningen | totalresultat | Inköp Försäljningar | Emissioner | Avräkningar | till nivå 3 | från nivå 3 | ficeringar | differenser | 30 sep 2014 | |
| Tillgångar | ||||||||||||
| Finansiella tillgångar | ||||||||||||
| - där försäkringstagarna bär risken | 1 925 | 1 620 | 2 036 | -2 204 | -1 483 | 51 | 1 945 | |||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 11 059 | 119 | -56 | 2 444 | -2 669 | 268 | -47 | 1 423 | 289 | 12 830 | ||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 1 429 | 804 | -1 082 | 60 | 34 | 1 245 | ||||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 3 719 | 2 656 | 288 | -215 | 118 | 112 | 6 678 | |||||
| Förvaltningsfastigheter | 7 623 | -728 | 247 | -20 | 205 | 7 327 | ||||||
| Summa | 25 755 | 3 667 | -56 | 5 819 | -6 190 | 0 | 118 | 268 | -47 | 0 | 691 | 30 025 |
| Skulder | ||||||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | ||||||||||||
| - investeringsavtal | 1 461 | 1 555 | 1 951 | -2 112 | -953 | 44 | 1 946 | |||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 489 | -18 | -27 | 12 | 456 | |||||||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 0 | 0 | ||||||||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 3 738 | 2 899 | 294 | -102 | 220 | 116 | 7 165 | |||||
| Summa | 5 688 | 4 436 | 0 | 2 218 | -2 214 | 0 | 220 | 0 | 0 | -953 | 172 | 9 567 |
Känslighet för icke observerbara indata för finansiella instrument i nivå 3
Nedanstående tabell illustrerar den potentiella påverkan på resultatet av den relativa osäkerheten på verkligt värde på finansiella instrument som för sin värdering är beroende av icke observerbar indata. Känsligheten för förändringar i icke observerbara indata har bedömts genom att förändra antaganden i värderingstekniken. Detta illustreras i nedanstående tabell genom ändringar av marginalen för indexreglerade swappar, implicita volatiliteter, kredit spreadar eller multipel jämförelse. Det är inte troligt att alla icke observerbara indata samtidigt skulle ha det mest extrema värdet i intervallet av rimliga möjliga alternativ. Den har inte varit några stora förändringar under 2014.
Den största öppna marknadsrisken för finansiella instrument i nivå 3 återfinns inom Försäkringsverksamheten.
| 30 sep 2014 | 31 dec 2013 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | |
| Strukturerade derivat - ränterelaterade1) | 738 | -1 177 | -439 | 33 | 489 | -684 | -195 | 59 | |
| Capital Markets2) | 154 | -15 | 139 | 24 | 397 | -45 | 352 | 16 | |
| Obligationsportfölj3) | 48 | 48 | 9 | ||||||
| Riskkapitalinnehav och liknande innehav4) | 2 014 | -456 | 1 558 | 318 | 1 803 | -490 | 1 313 | 277 | |
| Försäkringsinnehav - Finansiella instrument5) | 10 922 | -175 | 10 747 | 1 516 | 10 752 | -263 | 10 489 | 1 498 | |
| Försäkringsinnehav - Förvaltningsfastigheter6) | 7 327 | 7 327 | 733 | 7 623 | 7 623 | 762 |
1) Känsligheten av en förändring av spreaden för indexreglerade swappar med 5 punkter (5) och en implicit volatilitet med 5 procentenheter (5).
2) Känsligheten av en förändring av spreaden för swappar med 5 punkter (5).
3) Känsligheten av en förändring av kreditspreaden med 100 punkter (100).
4) Värderingen är uppskattad inom ett intervall av möjliga utfall. Känslighetsanalysen är baserad på 20 procents förändring av marknadsvärdena.
5) Känslighetsanalysen är baserad på en förändring av marknadsvärdet för riskkapitalinnehav med 20 procent (20), strukturerade krediter 10 procent (10) och derivat 10 procent (10).
6) Känsligheten av en förändring av verkligt värde på förvaltningsfastigheter med 10 procent (10).
| Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal | Övriga | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Relaterade avtal | instrument i balans |
|||||||
| Mkr | Bruttobelopp | Kvittade | Nettobelopp i balans räkningen |
Ramavtal om nettning |
Säkerheter erhållna/ ställda |
Nettobelopp | räkningen som ej lyder under nettningsavtal |
Summa i balans räkningen |
| 30 sep 2014 | ||||||||
| Derivat | 200 518 | -7 264 | 193 254 | -141 379 | -38 269 | 13 606 | 17 782 | 211 036 |
| Omvända repor | 131 124 | -4 692 | 126 432 | -18 610 | -78 058 | 29 764 | 7 996 | 134 428 |
| Värdepapperslån | 47 624 | 47 624 | -12 170 | -35 259 | 195 | 4 237 | 51 861 | |
| Likvidfordringar | 13 128 | -13 128 | 8 509 | 8 509 | ||||
| Tillgångar | 392 394 | -25 084 | 367 310 | -172 159 | -151 586 | 43 565 | 38 524 | 405 834 |
| Derivat | 173 732 | -7 264 | 166 468 | -141 379 | -20 528 | 4 561 | 12 393 | 178 861 |
| Repor | 30 788 | -4 692 | 26 096 | -18 610 | -6 493 | 993 | 9 746 | 35 842 |
| Värdepapperslån | 22 669 | 22 669 | -12 170 | -10 499 | 4 190 | 26 859 | ||
| Likvidskulder | 13 128 | -13 128 | 28 093 | 28 093 | ||||
| Skulder | 240 317 | -25 084 | 215 233 | -172 159 | -37 520 | 5 554 | 54 422 | 269 655 |
| 31 dec 2013 | ||||||||
| Derivat | 133 062 | -6 598 | 126 464 | -92 576 | -23 349 | 10 539 | 15 913 | 142 377 |
| Omvända repor | 97 138 | -4 148 | 92 990 | -9 364 | -80 707 | 2 919 | 17 483 | 110 473 |
| Värdepapperslån | 42 728 | -5 334 | 37 394 | -6 801 | -27 782 | 2 811 | 2 393 | 39 787 |
| Likvidfordringar | 8 060 | -8 060 | 5 601 | 5 601 | ||||
| Tillgångar | 280 988 | -24 140 | 256 848 | -108 741 | -131 838 | 16 269 | 41 390 | 298 238 |
| Derivat | 138 065 | -6 598 | 131 467 | -92 576 | -25 612 | 13 279 | 5 239 | 136 706 |
| Repor | 14 678 | -4 148 | 10 530 | -9 364 | -1 166 | 11 317 | 21 847 | |
| Värdepapperslån | 19 709 | -5 334 | 14 375 | -6 801 | -7 574 | 13 686 | 28 061 | |
| Likvidskulder | 8 060 | -8 060 | 13 140 | 13 140 | ||||
| Skulder | 180 512 | -24 140 | 156 372 | -108 741 | -34 352 | 13 279 | 43 382 | 199 754 |
| 30 sep 2013 | ||||||||
| Derivat | 134 943 | -7 048 | 127 895 | -96 589 | -22 879 | 8 427 | 15 148 | 143 043 |
| Omvända repor | 87 049 | -6 453 | 80 596 | -16 211 | -64 299 | 86 | 27 577 | 108 173 |
| Värdepapperslån | 46 931 | -4 673 | 42 258 | -9 014 | -30 128 | 3 116 | 3 335 | 45 593 11 285 |
| Likvidfordringar | 10 257 | -10 257 | 11 285 | |||||
| Tillgångar | 279 180 | -28 431 | 250 749 | -121 814 | -117 306 | 11 629 | 57 345 | 308 094 |
| Derivat | 137 949 | -7 048 | 130 901 | -96 589 | -19 417 | 14 895 | 8 191 | 139 092 |
| Repor | 29 843 | -6 453 | 23 390 | -16 211 | -7 140 | 39 | 16 338 | 39 728 |
| Värdepapperslån | 30 387 | -4 673 | 25 714 | -9 014 | -15 959 | 741 | 12 326 | 38 040 |
| Likvidskulder | 10 257 | -10 257 | 8 063 | 8 063 | ||||
| Skulder | 208 436 | -28 431 | 180 005 | -121 814 | -42 516 | 15 675 | 44 918 | 224 923 |
Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal – SEB-koncernen
Tabellen visar finansiella tillgångar och skulder som presenteras netto i balansräkningen eller som har potentiella rättigheter förknippade med rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal, tillsammans med relaterade säkerheter.
Finansiella tillgångar och skulder nettoredovisas i balansräkningen när SEB har en legal rätt att nettoredovisa transaktioner, under normala affärsförhållanden och i händelse av insolvens, och det finns en avsikt att erlägga likvid netto eller realisera tillgången och erlägga likvid för skulden samtidigt. Återköpsavtal mot centrala clearing-motparter som SEB har avtal med samt likvidfordringar och likvidskulder är exempel på instrument som presenteras netto i balansräkningen.
Finansiella tillgångar och skulder som lyder under rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal som inte presenteras netto i balansräkningen är arrangemang som vanligtvis träder i laga kraft i händelse av insolvens eller vid betalningsinställelse men inte under normala affärsförhållanden eller arrangemang där SEB inte har intentionen att avveckla instrumenten samtidigt.
Tillgångar och skulder som inte kvittas eller lyder under nettningsavtal, exempelvis sådana som bara omfattas av ett avtal om säkerheter, presenteras i kolumnen Övriga instrument i balansräkningen som ej lyder under nettningsavtal.
Omklassificerade portföljer – SEB koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2014 | % | 2013 | % | 2014 | 2013 | % | 2013 |
| Omklassificerade | |||||||||
| Ingående balans | 15 419 | 16 267 | -5 | 23 148 | -33 | 18 845 | 29 342 | -36 | 29 342 |
| Amorteringar | -1 089 | - 948 | 15 | -1 120 | -3 | -3 725 | -4 013 | -7 | -6 076 |
| Sålda värdepapper | - 962 | - 280 | -1 051 | -8 | -2 280 | -4 866 | -53 | -4 993 | |
| Upplupna intäkter | - 3 | - 7 | -57 | 7 | -143 | - 5 | 30 | -117 | - 8 |
| Omräkningsdifferenser | 120 | 387 | -69 | - 399 | -130 | 650 | 92 | 580 | |
| Utgående balans* | 13 485 | 15 419 | - 13 | 20 585 | - 34 | 13 485 | 20 585 | -34 | 18 845 |
| * Marknadsvärde | 13 597 | 15 528 | -12 | 20 189 | -33 | 13 597 | 20 189 | -33 | 18 668 |
| Verkligt värde utfall - om ej omklassificerade | |||||||||
| Övrigt totalresultat (AFS ursprung) | 19 | 136 | -86 | - 15 | 165 | 372 | -56 | 535 | |
| Resultaträkningen (HFT ursprung) | - 2 | 2 | -200 | 2 | -200 | - 23 | 30 | -177 | 10 |
| Summa | 17 | 138 | -88 | - 13 | 142 | 402 | -65 | 545 | |
| Resultateffekt** | |||||||||
| Räntenetto | 48 | 55 | -13 | 80 | -40 | 165 | 243 | -32 | 305 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 142 | 196 | -28 | - 286 | -150 | 472 | 38 | 274 | |
| Övriga intäkter, netto | - 2 | - 18 | -89 | 1 | - 26 | -104 | - 34 | ||
| Summa | 188 | 251 | -25 | - 224 | -184 | 638 | 255 | 150 | 545 |
** Effekten i resultaträkningen består av resultatposter från den omklassificerade portföljen brutto. Räntenetto består av ränteintäkter från portföljen utan hänsyn till räntekostnader för finansieringen. Nettoresultat av finansiella transaktioner är valutaomräkningseffekten från omvärdering av den omklassifierade portföljen utan hänsyn till den motverkande valutaeffekten från finansieringstransaktionerna. Övriga intäkter netto är realiserade intäkter och förluster från försäljningar ur portföljen.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar – SEB-koncernen
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2013 | 2013 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | |||
| Osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar | 5 261 | 4 609 | 4 882 |
| Osäkra lånefordringar, reglerade eller oreglerade < 60 dagar | 172 | 322 | 365 |
| Totalt individuellt värderade osäkra lånefordringar | 5 433 | 4 931 | 5 247 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | - 2 619 | - 2 521 | - 2 621 |
| för osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar | - 2 445 | - 2 352 | - 2 377 |
| för osäkra lånefordringar, reglerade eller oreglerade < 60 dagar | - 174 | - 169 | - 244 |
| Gruppvisa reserver | - 1 686 | - 1 762 | - 1 716 |
| Osäkra lånefordringar, netto | 1 128 | 648 | 910 |
| Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||
| lånefordringar | 48.2% | 51.1% | 50.0% |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||
| lånefordringar | 79.2% | 86.9% | 82.7% |
| Andel osäkra lånefordringar, netto | 0.19% | 0.17% | 0.19% |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto | 0.37% | 0.35% | 0.37% |
| Portföljvärderade lån | |||
| Portföljvärderade lån, oreglerade > 60 dagar | 3 831 | 4 146 | 4 534 |
| Omstrukturerade lånefordringar | 317 | 381 | 371 |
| Gruppvisa reserver för portföljvärderade lån | - 2 014 | - 2 252 | - 2 362 |
| Reserveringsgrad för portföljvärderade lån | 48.6% | 49.7% | 48.2% |
| Reserver | |||
| Specifika reserver | - 2 619 | - 2 521 | - 2 621 |
| Gruppvisa reserver | - 3 700 | - 4 014 | - 4 078 |
| Reserv för poster inom linjen | - 51 | - 275 | - 289 |
| Totala reserver | - 6 370 | - 6 810 | - 6 988 |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | |||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar* | 9 581 | 9 458 | 10 152 |
| Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 66.5% | 72.0% | 68.8% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i procent av utlåningen | 0.65% | 0.67% | 0.72% |
| * Osäkra lånefordringar + portföljvärderade lån, oreglerade > 60 dagar + omstrukturerade portföljvärderade lån |
Övertagen egendom – SEB koncernen
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2013 | 2013 |
| Fastigheter, fordon och utrustning | 2 457 | 2 895 | 2 846 |
| Aktier och andelar | 48 | 45 | 46 |
| Totalt övertagen egendom | 2 505 | 2 940 | 2 892 |
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning – SEB-koncernen
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2013 | 2013 |
| Utlåning till allmänheten | |||
| Övriga tillgångar | 719 | ||
| Summa tillgångar som innehas för försäljning | 719 | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | |||
| In- och upplåning från allmänheten | |||
| Övriga skulder | 1 064 | ||
| Summa skulder som innehas för försäljning | 1 064 | 0 | 0 |
Kortinlösenverksamheten inom division Kontorsrörelsen med tillgångar och skulder i Euroline AB har klassificerats som balansposter som innehas för försäljning i andra kvartalet 2014. I SEB-koncernen omklassificeras endast externa poster. Tillgångarna i Euroline AB:s balansräkning består även av koncerninterna tillgångar som elimineras i koncernens redovisning. Vidare har vissa förvaltningsfastigheter inom division Baltikum klassificerats som balansposter som innehas för försäljning i andra och tredje kvartalen 2014.
Avvecklade verksamheter – SEB-koncernen
Resultaträkning
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2014 | % | 2013 | % | 2014 | 2013 | % | 2013 |
| Summa rörelseintäkter | 3 | -100 | 40 | -100 | 42 | ||||
| Summa rörelsekostnader | - 14 | -100 | - 77 | -100 | - 118 | ||||
| Resultat före kreditförluster | 0 | 0 | - 11 | -100 | 0 | - 37 | -100 | - 76 | |
| Kreditförluster, netto | 0 | - 20 | -100 | - 20 | |||||
| Rörelseresultat | 0 | 0 | - 11 | -100 | 0 | - 57 | -100 | - 96 | |
| Skatt | 11 | -100 | 40 | -100 | 85 | ||||
| Nettoresultat från avvecklade verksamheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | - 17 | -100 | - 11 |
Kassaflödesanalys
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2014 | % | 2013 | % | 2014 | 2013 | % | 2013 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | - 61 | -100 | - 129 | -100 | - 268 | ||||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||||||||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 61 | -100 | 129 | -100 | 268 | ||||
| Periodens kassaflöde från avvecklade | |||||||||
| verksamheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Avvecklad verksamhet omfattar de sålda tyska och ukrainska kontorsrörelserna. Avvecklingen av dessa är nu slutförd.
SEB konsoliderad situation
Kapitaltäckningsanalys för SEB konsoliderad situation
| 30 sep | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2013 |
| Tillgängligt kapital | ||
| Kärnprimårkapital | 96 937 | 89 826 |
| Primärkapital | 108 140 | 102 462 |
| Kapitalbas | 124 135 | 108 260 |
| Kapitalkrav | ||
| Riskexponeringsbelopp | 598 063 | 598 324 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 47 845 | 47 866 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 16,2% | 15,0% |
| Primärkapitalrelation | 18,1% | 17,1% |
| Total kapitalrelation | 20,8% | 18,1% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 2,59 | 2,26 |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 7,0% | |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | |
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 11,7% | |
| Kapitalkrav enligt övergångsregler 80% av Basel I | ||
| Kapitalkrav enligt Basel I | 78 388 | 74 054 |
| Kapitalbas enligt Basel I | 123 464 | 109 042 |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 1,58 | 1,47 |
| Bruttosoliditet | ||
| Exponeringsmått för beräkning av bruttosoliditetsgrad | 2 732 407 | 2 327 121 |
| varav poster i balansräkningen | 2 400 426 | 2 118 326 |
| varav poster utanför balansräkningen | 331 981 | 208 795 |
| Bruttosoliditetsgrad | 4,1% | 4,2% |
| Beräknat som det enkla aritmetiska medelvärdet av de månatliga bruttosoliditetsgraderna ett kvartal. |
1) Kärnprimärkapitalrelation 16,2% minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Basel III-regelverket i Sverige
Basel III-regelverket, i form av kapitaltäckningsdirektivet, CRD IV, och kapitaltäckningsförordningen, CRR, fastställdes av Europaparlamentet år 2013. Direktivet blev automatiskt svensk lag i och med EU-beslutet medan förordningen blev svensk lag i augusti 2014 och kommer att införas av Finansinspektionen under hösten.
I september publicerade Finansinspektionen sin tolkning av lagen på sin hemsida, www.fi.se. Vissa oklarheter kvarstår men Finansinspektionen angav att SEB:s kärnprimärkapitalkrav skulle ha varit 15,4 procent och den totala kapitaltäckningsgraden skulle ha varit 19,8 procent den 30 juni 2014, om de nya reglerna hade gällt då.
Basel III-informationen i denna rapport baseras på SEB:s tolkning av reglerna och kan komma att ändras när den slutgiltiga versionen av de svenska regelverken är färdig.
Kapitalbas för SEB konsoliderad situation
| 30 sep | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2013 |
| Aktiekapital | 21 942 | 21 942 |
| Ej utdelade vinstmedel | 45 306 | 41 050 |
| Ackumulerat annat totalresultat och andra reserver | 44 484 | 42 174 |
| Reviderat delårsresultat netto efter avdrag för förutsebara kostnader och utdelningar | 5 520 | 6 052 |
| Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar 1) | 117 252 | 111 218 |
| Ytterligare värdejusteringar | -1 096 | -848 |
| Immateriella tillgångar | -12 465 | -12 248 |
| Uppskjutna skattefordringar som är beroende av framtida lönsamhet | -428 | -649 |
| Reserver i verkligt värde relaterade till vinster eller förluster på kassaflödessäkringar | -2 932 | -783 |
| Negativa belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | -411 | -782 |
| Vinster eller förluster på skulder som värderas till verkligt värde och beror på ändringar av egen kreditstatus | 462 | |
| Förmånsbestämda pensionsplaner | -529 | -2 298 |
| Direkta och indirekta innehav av egna kärnprimärkapitalinstrument | -1 043 | -975 |
| Värdepapperiseringar med 1 250% riskvikt | -638 | -1 294 |
| Justeringar som avser orealiserade vinster (AFS) | -1 235 | -1 515 |
| Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital | -20 315 | -21 392 |
| Kärnprimärkapital | 96 937 | 89 826 |
| Primärkapitaltillskott som omfattas av utfasning | 11 203 | 12 636 |
| Primärkapital | 108 140 | 102 462 |
| Supplementärkapitalinstrument | 15 954 | 7 746 |
| Supplementärkapitalinstrument som omfattas av utfasning | 1 533 | 627 |
| Positiva belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | 1 083 | |
| Innehav av supplementärkapitalinstrument i enheter i den finansiella sektorn | -2 575 | -2 575 |
| Supplementärkapital | 15 995 | 5 798 |
| Totalt kapital | 124 135 | 108 260 |
1) Finansinpektionens föreskrift FFFS 2014:12 trädde i kraft augusti 2014. Kapitalkrav ska rapporteras enligt föreskrivna mallar. Kärnprimärkapitalet avser den konsoliderade situationen, och skiljer sig från eget kapital enligt IFRS. Försäkringsverksamhetens bidrag till eget kapital exkluderas liksom uppskattad utdelning beräknad enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
SEB har i beslut från Finansinspektionen i mars 2014 fått godkänt att använda kvartalsvinsterna i kapitalbasberäkningen förutsatt att de revisionsansvariga (PwC) kan styrka att avdrag för förutsebara kostnader och utdelningar gjorts i enlighet med EU:s förordning 575/2013 och att beräkningen av dessa skett i enlighet med EU:s förordning 241/2014. PwC genomför nu ovanstående granskning.
Riskexponeringsbelopp SEB konsoliderad situation
| Mkr | 30 sep 2014 |
31 dec 2013 |
||
|---|---|---|---|---|
| Riskexponerings | Riskexponerings | |||
| Kreditrisk IRK | belopp | Kapitalkrav 1) | belopp | Kapitalkrav 1) |
| Institutsexponeringar | 31 472 | 2 518 | 29 936 | 2 395 |
| Företagsexponeringar | 341 369 | 27 310 | 328 458 | 26 277 |
| Hushållsexponeringar | 46 780 | 3 742 | 53 470 | 4 278 |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 34 461 | 2 757 | 41 433 | 3 315 |
| varav kvalificerade rullande hushållsexponeringar | 1 460 | 117 | 1 358 | 109 |
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 1 385 | 111 | 1 517 | 121 |
| varav övriga hushållsexponeringar | 9 474 | 758 | 9 162 | 733 |
| Positioner i värdepapperiseringar | 4 944 | 396 | 4 827 | 386 |
| Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod | 424 565 | 33 966 | 416 691 | 33 336 |
| Kreditrisk schablonmetod | ||||
| Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker | 330 | 26 | 321 | 26 |
| Exponeringar mot delstatliga eller lokala självstyrelseorgan och myndigheter | 38 | 3 | 695 | 56 |
| Exponeringar mot offentliga organ | 7 | 1 | 15 | 1 |
| Exponeringar mot institut | 1 418 | 113 | 607 | 49 |
| Exponeringar mot företag | 17 710 | 1 417 | 15 010 | 1 201 |
| Exponeringar mot hushåll | 22 801 | 1 824 | 23 136 | 1 851 |
| Exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 4 303 | 344 | 3 987 | 319 |
| Fallerande exponeringar | 1 335 | 107 | 1 645 | 132 |
| Exponeringar som är förenade med särskilt hög risk | 2 010 | 161 | 2 086 | 167 |
| Poster som avser positioner i värdepapperisering | 39 | 3 | ||
| Exponeringar i form av andelar i företag för kollektiva investeringar (fond) | 44 | 4 | 40 | 3 |
| Aktieexponeringar | 2 385 | 191 | 3 330 | 266 |
| Övriga poster | 8 769 | 702 | 8 294 | 664 |
| Totalt, kreditrisk enligt schablonmetod | 61 189 | 4 896 | 59 166 | 4 735 |
| Marknadsrisk | ||||
| Risker i handelslagret där interna modeller använts | 22 501 | 1 800 | 27 933 | 2 235 |
| Risker i handelslagret där standardmetoder använts | 20 903 | 1 672 | 22 160 | 1 773 |
| Valutakursrisk | 3 941 | 315 | 6 485 | 519 |
| Total marknadsrisk | 47 345 | 3 787 | 56 578 | 4 527 |
| Övriga kapitalkrav | ||||
| Operationell risk enligt internmätningsmetod | 39 605 | 3 168 | 38 313 | 3 065 |
| Avvecklingsrisk | 11 | 1 | 11 | 1 |
| Kreditvärdighetsjusteringsrisk | 8 468 | 677 | 13 300 | 1 064 |
| Investeringar i försäkringsverksamhet | 11 949 | 956 | 11 949 | 956 |
| Övriga exponeringar | 4 931 | 394 | 2 316 | 185 |
| Totalt övrigt kapitalkrav | 64 964 | 5 196 | 65 889 | 5 271 |
| Total | 598 063 | 47 845 | 598 324 | 47 869 |
1) Kapitalkrav 8% av riskexponeringsbeloppet enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
| Riskexponeringsbelopp | Mdr kr |
|---|---|
| Balans 31 december 2013 | 598 |
| Volym och mixförändringar | 13 |
| Valutaeffekt | 16 |
| Process- och regelverksförändringar | -13 |
| Riskklassmigration | -8 |
| Marknads- och operationell riskförändring | -8 |
| Balans 30 september 2014 | 598 |
Riskexponeringsbeloppet var i princip oförändrat jämfört med början på året. Minskningar på grund av process- och regelverksändringar, riskmigration och lägre marknadsrisk motverkades av valutaeffekter och en volymökning.
Genomsnittliga riskvikter
Följande tabell visar genomsnittlig riskvikt (riskexponeringsbelopp delat med beloppet för exponering vid fallissemang) för de exponeringar som beräknas enligt den interna riskklassificeringsmodellen, IRK. Repor och värdepapperslån exkluderas i analysen eftersom de har låg riskvikt och kan variera påtagligt i volym och därigenom störa jämförbarheten i siffrorna.
| Kreditexponeringar enligt IRK-metod (exkl. repor och värdepapperslån) | 30 sep | 31 dec |
|---|---|---|
| Genomsnittlig riskvikt | 2014 | 2013 |
| Institutsexponeringar | 21,6% | 24,3% |
| Företagsexponeringar | 36,4% | 38,3% |
| Hushållsexponeringar | 9,1% | 11,0% |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 7,4% | 9,5% |
| varav kvalificerade rullande hushållsexponeringar | 7,5% | 7,2% |
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 42,9% | 38,3% |
| varav övriga hushållsexponeringar | 36,4% | 38,4% |
| Positioner i värdepapperiseringar | 40,4% | 39,0% |
Den minskade riskvikten för institutsexponeringar beror på en relativ förskjutning av exponeringarna mot mer stabila exponeringar. Minskningen i företagsexponeringar beror på
att låntagarnas relativa kreditvärdighet har ökat.
Hushållsexponeringar minskade på grund av generellt lägre risk.
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
Resultaträkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| Enligt Finansinspektionens föreskrifter | Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2014 | % | 2013 | % | 2014 | 2013 | % | 2013 |
| Ränteintäkter | 8 622 | 9 064 | -5 | 8 738 | -1 | 26 575 | 26 485 | 0 | 35 740 |
| Leasingintäkter | 1 384 | 1 369 | 1 | 1 393 | -1 | 4 108 | 4 199 | -2 | 5 567 |
| Räntekostnader | -4 815 | -5 553 | -13 | -5 374 | -10 | -15 894 | -16 746 | -5 | -22 435 |
| Utdelningar | 109 | 1 777 | -94 | 2 875 | -96 | 2 158 | 4 825 | -55 | 4 848 |
| Provisionsintäkter | 2 474 | 2 640 | -6 | 2 609 | -5 | 7 743 | 7 332 | 6 | 9 815 |
| Provisionskostnader | - 442 | - 433 | 2 | - 418 | 6 | -1 299 | -1 191 | 9 | -1 532 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 510 | 673 | -24 | 687 | -26 | 2 085 | 2 499 | -17 | 3 547 |
| Övriga rörelseintäkter | 790 | 259 | 1 180 | -33 | 1 259 | 1 725 | -27 | 1 990 | |
| Summa intäkter | 8 632 | 9 796 | -12 | 11 690 | -26 | 26 735 | 29 128 | -8 | 37 540 |
| Administrationskostnader | -3 345 | -3 450 | -3 | -3 524 | -5 | -10 245 | -10 449 | -2 | -14 062 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | -1 293 | -1 274 | 1 | -1 245 | 4 | -3 817 | -3 770 | 1 | -5 024 |
| Summa kostnader | -4 638 | -4 724 | -2 | -4 769 | -3 | -14 062 | -14 219 | -1 | -19 086 |
| Resultat före kreditförluster | 3 994 | 5 072 | -21 | 6 921 | -42 | 12 673 | 14 909 | -15 | 18 454 |
| Kreditförluster, netto | - 440 | - 291 | 51 | - 84 | - 872 | - 336 | 160 | - 451 | |
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar | - 900 | - 2 | - 11 | - 951 | - 13 | -1 691 | |||
| Rörelseresultat | 2 654 | 4 779 | -44 | 6 826 | -61 | 10 850 | 14 560 | -25 | 16 312 |
| Bokslutsdispositioner | 323 | 168 | 92 | 388 | 692 | 858 | -19 | 3 432 | |
| Skatt | - 848 | - 479 | 77 | - 832 | 2 | -2 027 | -2 071 | -2 | -2 778 |
| Övriga skatter | - 1 | 33 | -103 | 35 | - 13 | - 27 | |||
| Nettoresultat | 2 128 | 4 501 | -53 | 6 382 | -67 | 9 550 | 13 334 | -28 | 16 939 |
Totalresultat – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2014 | % | 2013 | % | 2014 | 2013 | % | 2013 |
| Nettoresultat | 2 128 | 4 501 | -53 | 6 382 | -67 | 9 550 | 13 334 | -28 | 16 939 |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | |||||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 163 | 152 | 7 | 164 | -1 | 745 | 616 | 21 | 859 |
| Kassaflödessäkringar | 617 | 887 | -30 | - 55 | 2 150 | -1 253 | - 903 | ||
| Omräkning utländsk verksamhet | 16 | 2 | - 25 | -164 | 22 | - 25 | -188 | - 32 | |
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 796 | 1 041 | -24 | 84 | 2 917 | - 662 | - 76 | ||
| Totalresultat | 2 924 | 5 542 | -47 | 6 466 | -55 | 12 467 | 12 672 | -2 | 16 863 |
Balansräkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| Aggregerad | 30 sep | 31 dec | 30 sep |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2013 | 2013 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 269 041 | 135 309 | 226 497 |
| Utlåning till kreditinstitut | 187 502 | 183 312 | 193 838 |
| Utlåning till allmänheten | 1 063 411 | 1 013 188 | 989 669 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | 540 035 | 433 431 | 447 340 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 18 773 | 17 485 | 19 457 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall | 88 | 85 | 84 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 014 | 1 055 | 997 |
| Aktier och andelar i koncernföretag | 52 784 | 52 555 | 51 369 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 40 957 | 40 080 | 41 282 |
| Övriga tillgångar | 40 978 | 27 658 | 36 364 |
| Summa tillgångar | 2 214 583 | 1 904 158 | 2 006 897 |
| Skulder till kreditinstitut | 256 466 | 210 237 | 254 344 |
| In- och upplåning från allmänheten | 788 607 | 611 234 | 681 404 |
| Emitterade värdepapper | 721 713 | 704 088 | 693 033 |
| Finansiella skulder till verkligt värde | 238 898 | 201 705 | 202 515 |
| Övriga skulder | 67 188 | 46 613 | 47 381 |
| Avsättningar | 192 | 92 | 96 |
| Efterställda skulder | 29 924 | 22 739 | 22 020 |
| Obeskattade reserver | 23 695 | 23 694 | 26 346 |
| Totalt eget kapital | 87 900 | 83 756 | 79 758 |
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2014 | 2013 | 2013 |
| För egna skulder ställda säkerheter | 411 496 | 316 525 | 325 810 |
| Övriga ställda säkerheter | 125 987 | 98 927 | 117 974 |
| Ansvarsförbindelser | 94 612 | 84 767 | 80 442 |
| Åtaganden | 438 384 | 335 048 | 328 692 |
Kapitaltäckning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| Basel II | ||
|---|---|---|
| 30 sep | 31 dec | |
| Mkr | 2014 | 2013 |
| Tillgängligt kapital | ||
| Kärnprimärkapital | 88 937 | 89 404 |
| Primärkapital | 100 140 | 103 658 |
| Kapitalbas | 118 226 | 110 161 |
| Kapitalkrav | ||
| Riskexponeringsbelopp | 503 145 | 716 867 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 40 252 | 57 349 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 17,7% | 12,5% |
| Primärkapitalrelation | 19,9% | 14,5% |
| Total kapitalrelation | 23,5% | 15,4% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 2,94 | 1,92 |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 7,0% | |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | |
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 13,2% |
1) Kärnprimärkapitalrelation 17,7% minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Detta är SEB
| Affärsidé: | Att hjälpa privatpersoner och företag att utvecklas framgångsrikt genom att erbjuda god rådgivning och finansiella medel. |
|---|---|
| Vision: | Att vara den mest betrodda partnern för kunder med ambitioner. |
| Värderingar: | SEB styrs av sin uppförandekod och sina värderingar: professionalism, engagemang, ömsesidig respekt och kontinuitet. |
| Kunder och marknader: | 3 000 storföretag och institutioner, 400 000 små och medelstora företag och 4 miljoner privatkunder i huvudsakligen åtta marknader runt Östersjön har valt SEB som bank. |
| Varumärkeslöfte: | Givande relationer. |
| Bankens ambition: | Den ledande nordiska banken för företag och institutioner. |
| Den bästa universalbanken i Sverige och Baltikum. | |
| Strategiska prioriteringar: | Långsiktiga kundrelationer – bygga och utveckla relationerna med utgångspunkt i kundernas långsiktiga behov och utifrån ett helhetsperspektiv. |
| Tillväxt inom styrkeområden – växa inom tre utvalda huvudområden: storföretag och finansiella institutioner i Norden och Tyskland, små och medelstora företag i Sverige samt genom ett heltäckande, rådgivningsdrivet sparerbjudande. |
|
| Motståndskraft och flexibilitet – säkerställa den finansiella styrka som krävs för att visa stabilitet och motståndskraft, samt en flexibilitet att med god kostnadseffektivitet anpassa verksamheten till rådande marknadsförhållanden. |
|
| Medarbetare: | Cirka 16 000 skickliga medarbetare betjänar kunder från kontor i cirka 20 länder: i olika tidszoner för att tillhandahålla tillgänglighet och kunskap om de lokala marknaderna. |
| Historik: | Över 150 år av affärer, förtroende och kunskapsutbyte. Banken har alltid tagit ansvar för en hållbar samhällsutveckling genom att stödja företagande, internationella kontakter och långsiktiga relationer. |
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska)