AI assistant
SEB — Interim / Quarterly Report 2012
Jul 16, 2012
2966_ir_2012-07-16_d97310dc-9aa4-4c33-ad26-46db54100053.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari – juni 2012
= = STOCKHOLM 16 JULI 2012
Första halvåret 2012 - rörelseresultat 7 660 Mkr (8 471)
- Resultat före kreditförluster ökade med 9 procent till 8,1 mdr kr (7,5).
- Rörelseintäkter 19,5 mdr kr (19,1). Rörelsekostnader 11,4 mdr kr (11,7).
- Räntenetto 8,7 mdr kr (8,5), provisionsnetto 6,7 mdr kr (7,0) och nettoresultat av finansiella transaktioner 2,5 mdr kr (2,1).
- Reserveringar för kreditförluster, netto, 475 Mkr vilket motsvarade en kreditförlustnivå på 0,07 procent.
- Nettoresultat 5,7 mdr kr (6,0).
- Räntabilitet för kvarvarande verksamhet 10,9 procent (13,6) och vinst per aktie kr 2:73 (3:10). Räntabilitet inklusive avvecklad verksamhet 10,3 procent (11,9) och vinst per aktie kr 2:58 (2:72).
- Utlåning till allmänheten 1 248 mdr kr (1 138) och inlåning från allmänheten 860 mdr kr (764), en ökning på 10 respektive 13 procent på tolv månader.
- Kärnprimärkapitalrelation 15,3 procent och primärkapitalrelation 17,5 procent.
- Kortfristigt likviditetsmått 108 procent, likviditetsreserv 339 mdr kr och totala likvida tillgångar 537 mdr kr.
Andra kvartalet 2012 - rörelseresultat 3 951 Mkr (4 200)
- Resultat före kreditförluster 4,2 mdr kr (3,6).
- Rörelseintäkterna ökade med 4 procent. Rörelsekostnaderna minskade med 3 procent.
- Nettoresultat 3,0 mdr kr (3,4).
"SEB:s relationsbanksmodell har bidragit till en hög och stabil intjäning i ett kvartal präglat av utmaningar i omvärlden. Med expansionen i Norden har vi byggt en bra plattform för framtida tillväxt utifrån fördjupade relationer med våra kunder."
Annika Falkengren
SEB Delårsrapport januari – juni 2012 1
VD har ordet
Det har gått fem år sedan de första reaktionerna från de finansiella marknaderna på de s.k. subprime-problemen i USA. Sedan dess har världsekonomin tvingats anpassa sig till en global finansiell kris följt av en statsskuldkris. Turbulens på finansmarknaderna som historiskt saknar motstycke har matchats av tidigare oöverträffade likviditetsåtgärder. Under dessa fem år har centralbankers balansräkningar femdubblats. I Europa och Nordamerika har skuldsättningsgraderna nått de högsta nivåerna på 130 år. Det har varit en utmanande tid för en bank.
Under den här utdragna perioden har vi i SEB valt att prioritera långsiktighet och en stark balansräkning för att på så sätt kunna stödja och fördjupa relationen till våra kunder. Vår inlåning har ökat med 180 miljarder kronor och utlåningen med 220 miljarder kronor. Samtidigt har vi under den här femårsperioden stärkt vår finansiella position. Vår ökade motståndskraft har verifierats av att kreditmarginalen på vår upplåning minskat liksom av Moody's som nu i maj bekräftade vår A1 rating.
Förbättrad intjäning
Volatiliteten på marknaderna var fortsatt hög också under detta kvartal som en följd av utmaningarna för ett flertal länder i eurozonen. Norden har fortsatt att framstå som en trygg hamn i Europa vilket bidragit till att obligationsräntorna har fallit till historiskt låga nivåer. I den här miljön levererade SEB ett robust resultat för kvartalet på 3 951 Mkr. Jämfört med för ett år sedan ökade rörelseintäkterna med 4 procent och resultatet före kreditförluster med 16 procent.
Kundaffären fortsatte att växa. Vår relationsbankmodell med utgångspunkt i kundernas samlade behov, resulterade i större affärsvolymer inom alla kundsegment. Ut- och inlåningen ökade med 10 respektive 13 procent. I slutet av juni var 90 procent av alla förfall på vår långfristiga upplåning under 2012 refinansierade.
Balanserad och sund tillväxt i kundaffären
Division Stora Företag och Institutioner, med en väl diversifierad plattform och växande kundbas i Norden och Tyskland, uppvisade ett starkt resultat trots det svåra läget och avsaknaden av företagsaffärer. Inom områden som cash management, depåförvaring och kapitalmarknad ökade kundaktiviteten liksom affärsvolymerna. Företagsutlåningen rörde sig i sidled medan trenden att kunderna finansierar sig via företagsobligationer fortsatte. Det här är ett område där SEB är marknadsledande både i Norge och Sverige.
I den svenska kontorsrörelsen växte ut- och inlåningsvolymerna – ett resultat av vårt sätt att anpassa vår rådgivningsmodell från storföretagssidan så att den också passar de små och medelstora företagen. Volymerna ökade också som en följd av att vi har fler helkunder bland privatkunderna där ju bolånen ofta är basen för kundrelationen. Vi fortsätter att värna kundernas återbetalningsförmåga på bolånen genom amorteringskrav, begränsningar av hushållens skuldsättningsgrad och att
kunderna ska ha marginaler så att de klarar bolåneräntor på 7 procent.
Kunderna uppskattar vår dygnet-runt personliga telefonbanktjänst liksom våra nya mobila tjänster. Bara i juni gjordes fler än 2,5 miljoner inloggningar till våra mobila banktjänster.
Inom sparområdet har kunderna i ökad utsträckning valt sparprodukter med lägre risk. Private Banking har fortsatt att attrahera nya kunder liksom 6 miljarder kronor i nytt förvaltat kapital under kvartalet.
En strategi med tydliga skalfördelar
Det första halvåret i år har visat potentialen i att kombinera vår organiska tillväxtstrategi med förbättrad kostnadseffektivitet. Under de senaste två åren har de genomsnittliga kvartalsintäkterna ökat med 6 procent medan kostnaderna har minskat med 4 procent.
Sammantaget med våra åtgärder de senaste fem åren för att minska risknivån i balansräkningen har volatiliteten i intjäningen minskat rejält. Vi har sålt affärsenheter utanför vår kärnverksamhet så som kontorsrörelserna i Tyskland och Ukraina och ökat kostnadseffektiviteten. Vi har fördjupat relationerna med våra befintliga kunder och investerat i vår plattform för nordiska och tyska företag och institutioner. Därutöver har vi byggt en stark balansräkning när det gäller kapital, likviditetsreserver, finansieringsstruktur och kreditkvalitet.
Vår inriktning står fast: Vi prioriterar långsiktiga kundrelationer och disciplinerad tillväxt i utvalda marknader. Med osäkerhet kring de framtida regelverken och ett svårt makroekonomiskt klimat bibehåller vi en hög motståndskraft.
Koncernen
Andra kvartalet isolerat
Rörelseresultatet uppgick till 3 951 Mkr (4 200). Nettoresultatet från den kvarvarande verksamheten blev 3 102 Mkr (3 411).
Nettoresultatet (efter skatt), inklusive nettoresultatet från de avvecklade verksamheterna, uppgick till 3 016 Mkr (3 370).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna uppgick till 9 916 Mkr (9 501).
Räntenettot ökade till 4 530 Mkr (4 215).
| Kv 2 2012 |
Kv 1 2012 |
Kv 2 2011 |
|
|---|---|---|---|
| Kunddrivet räntenetto, Mkr | 3 959 | 3 902 | 3 704 |
| Icke-kunddrivet räntenetto, Mkr | 571 | 279 | 511 |
Jämfört med motsvarande kvartal 2011 bidrog den kundrelaterade ut- och inlåningen med 255 Mkr mer till räntenettot. Detta berodde på att de genomsnittliga ut- och inlåningsvolymerna var 7 respektive 18 procent högre. Jämfört med första kvartalet 2012, var det kunddrivna räntenettot stabilt. De genomsnittliga ut- och inlåningsvolymerna ökade båda med 3 procent, vilket ökade räntenettot medan lägre kortfristiga räntor motverkade den effekten.
Räntenettot från övriga aktiviteter ökade med 60 Mkr jämfört med motsvarande kvartal 2011 och med 292 Mkr jämfört med föregående kvartal. Denna ökning berodde främst på lägre finansieringskostnader.
Provisionsnettot uppgick till 3 449 Mkr (3 554). Lägre marknadsvärde på den genomsnittliga volymen förvaltat kapital gjorde att basprovisionerna blev lägre jämfört med förra året. Jämfört med föregående kvartal var det genomsnittliga förvaltade kapitalet oförändrat. Prestationsoch transaktionsintäkter ökade. För de tjänster som är mindre aktiemarknadsberoende, framför allt betalningar och kort, ökade provisionerna med 5 procent jämfört med förra året och 9 procent jämfört med förra kvartalet.
Nettoresultatet av finansiella transaktioner var 1 127 Mkr (825). Intäkterna inom tradingverksamheten, som är kunddriven, var fortsatt mycket stabila och de växte i takt med allt större aktivitet på skuldmarknaderna. I resultatet från andra kvartalet 2011 ingick en förlust på 180 Mkr från värderingen av värdepapper från Grekland, Italien, Irland, Portugal och Spanien ("GIIPS-portföljen"). Marknadsvärdena på räntebärande instrument i likviditetsportföljen var lägre i det andra kvartalet 2012 jämfört med det föregående på grund av att kreditmarginalerna ökat.
Livförsäkringsintäkter netto uppgick till 821 Mkr (764). Fondförsäkringsrelaterade intäkter ökade med stöd från förvärvet av Irish Life International.
I Övriga intäkter netto, på -11 Mkr (143), ingick realisationsförluster från försäljning av värdepapper som klassificerats som Finansiella tillgångar som kan säljas.
Jämförelsesiffror, inom parentes, avser motsvarande information för det andra kvartalet 2011, om inte annat anges.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna blev 5 692 Mkr (5 854). Personalkostnaderna ökade med 3 procent delvis på grund av högre sociala avgifter för de långfristiga ersättningsprogrammen. Övriga kostnader minskade med 16 procent.
Kreditförlustreserveringar
Kreditförlusterna uppgick till 269 Mkr för kvartalet (i det andra kvartalet 2011 återfördes 558 Mkr) vilket motsvarade en kreditförlustnivå på 8 baspunkter för kvartalet. Koncernens kreditförlustreserveringar, exklusive Baltikum, minskade och motsvarade en kreditförlustnivå på 5 baspunkter under kvartalet. Kreditförlustreserveringarna inom Baltikum ökade och motsvarade en kreditförlustnivå på 41 baspunkter under kvartalet.
Koncernens problemlån, exklusive Baltikum, minskade med 11 procent under kvartalet, vilket visade en fortsatt stark kreditkvalitet samt en effekt från att den ukrainska kontorsrörelsen sålts. Inom Baltikum föll problemlånen med 5 procent allteftersom lånen fortsatte att skrivas av mot reserverna.
Individuellt värderade osäkra lånefordringar sjönk med 881 Mkr till 9 797 Mkr under kvartalet.
Koncernens portföljvärderade lånefordringar oreglerade >60 dagar minskade med 340 Mkr under kvartalet till 6 064 Mkr.
Avvecklad verksamhet
Nettoresultatet från den avvecklade verksamheten uppgick till -86 Mkr (-41). Arbetet med att föra över den sålda tyska verksamheten till köparen fortsatte. Försäljningen av den ukrainska banken slutfördes den 7 juni 2012. SEB kommer att fortsätta tillhandahålla företagsbanktjänster åt de nordiska, baltiska och tyska företags- och institutionella kunderna i Ukraina.
Första halvåret
Rörelseresultatet för det första halvåret uppgick till 7 660 Mkr (8 471). Resultatet före kreditförluster ökade med 9 procent till 8 137 Mkr (7 485). Nettoresultatet från den kvarvarande verksamheten var 6 003 Mkr (6 817).
Nettoresultatet (efter skatt), inklusive resultatet från den avvecklade verksamheten, var 5 671 Mkr (5 986).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna uppgick till 19 505 Mkr (19 145), en ökning med 2 procent jämfört med det första halvåret 2011.
Räntenettot uppgick till 8 711 Mkr (8 461).
| H1 2012 |
H1 2011 |
∆ % |
|
|---|---|---|---|
| Kunddrivet räntenetto, Mkr | 7 860 | 7 183 | +9 |
| Icke-kunddrivet räntenetto, Mkr | 851 | 1 278 | -33 |
Den kundrelaterade ut- och inlåningen bidrog med 678 Mkr mer till räntenettot jämfört med det första halvåret 2011 eftersom de genomsnittliga ut- och inlåningsvolymerna var 8 respektive 18 procent högre. Det positiva bidraget från volymerna motverkades något av att kundmarginalerna minskade när de kortfristiga räntorna föll.
Räntenettot från övriga aktiviteter var 428 Mkr lägre jämfört med de första sex månaderna 2011. Nedgången berodde primärt på den större volymen långfristig finansiering och på att kreditkvaliteten i likviditetsportföljen har förbättrats – med hjälp av obligationer av bättre kvalitet. Under 2012 stärktes SEB:s kreditvärdighet som emittent av skuldinstrument. Detta minskade finansieringskostnaderna.
Provisionsnettot uppgick till 6 713 Mkr (7 049). Kurtagen var lägre men det motverkades delvis av högre betalningsprovisioner då omsättningen ökat. Prestations- och transaktionsintäkter återvände till historiskt sett normala nivåer från de ovanligt höga nivåerna under den första hälften av 2011. Marknadsvärdena på de genomsnittliga volymerna av förvaltat kapital var lägre jämfört med början av 2011 vilket gav lägre basprovisioner.
Nettoresultatet från finansiella transaktioner uppgick till 2 506 Mkr (2 056). Intäkterna inom såväl tradingverksamheten, som är kunddriven, som från andra affärsområden, var fortsatt mycket stabila. I resultatet från det första halvåret 2011 ingick en förlust på 201 Mkr från värderingen av GIIPS-portföljen. Under de första sex månaderna av 2012 utvecklades dessutom marknadsvärdet på likviditetsportföljen positivt allteftersom kreditmarginalerna återgick till mer normala nivåer efter att ha varit högre under 2011.
Livförsäkringsintäkter, netto, ökade med 12 procent till 1 736 Mkr (1 546). Fondförsäkringsrelaterade intäkter ökade efter förvärvet av Irish Life International förra året. Resultatet från den traditionella livverksamheten ökade.
Övriga intäkter, netto, var negativt under denna period, -161 Mkr. För motsvarande period förra året var det en intäkt på 33 Mkr. Realiserade förluster från försäljning av värdepapper som klassificerats som Finansiella tillgångar som kan säljas ingick i resultatet.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna minskade med 3 procent till 11 368 Mkr. Personalkostnaderna ökade med 1 procent då cirka 100 tidigare konsulter anställts. Övriga kostnader minskade med 12 procent.
Kreditförlustreserveringar
Reserveringarna för kreditförluster uppgick till 475 Mkr vilket motsvarade en kreditförlustnivå på 7 baspunkter. Under motsvarande period 2011 återfördes 985 Mkr. Reserveringarna för koncernen, exklusive Baltikum, utgjorde en kreditförlustnivå på 6 baspunkter. Reserveringarna i Baltikum motsvarade en kreditförlustnivå på 25 baspunkter.
Problemlånen i koncernen, exklusive Baltikum, minskade med 12 procent under de första sex månaderna 2012. Det var på grund av att kreditkvaliteten fortsatte vara hög samt en effekt från att den ukrainska kontorsrörelsen sålts. I Baltikum minskade problemlånen med 8 procent allt eftersom lån fortsatte att skrivas av mot reserverna.
Individuellt värderade osäkra lånefordringar sjönk med 1 293 Mkr till 9 797 Mkr under det första halvåret.
Koncernens portföljvärderade lånefordringar oreglerade >60 dagar minskade med 419 Mkr under halvåret till 6 064 Mkr.
Den totala reserveringsgraden för individuellt värderade osäkra lånefordringar och den totala reserveringsgraden för problemlån var i princip oförändrade jämfört med årsskiftet och uppgick till 71 respektive 64 procent.
Skatt
Den totala skattekostnaden uppgick till 1 657 Mkr (1 654) vilket motsvarar en effektiv skattesats på 22 procent (20).
Avvecklad verksamhet
Nettoresultatet från den avvecklade verksamheten minskade till en förlust på 332 Mkr (831). För den motsvarande perioden 2011 rapporterades ett negativt resultat efter skatt från försäljningen av SEB:s tyska kontorsrörelse, vilket bestod av rörelseresultatet, kapitalvinsten och effekten av att avveckla säkringsarrangemang.
Försäljningen av kontorsrörelsen i Ukraina slutfördes den 7 juni 2012.
Affärsvolymer
Balansomslutningen den 30 juni 2012 uppgick till 2 373 miljarder kronor. För ett år sedan uppgick balansomslutningen till 2 201 miljarder kronor och vid årsskiftet till 2 363 miljarder kronor. Utlåningen till allmänheten ökade till 1 248 miljarder kronor, en ökning på 110 miljarder kronor på ett år och på 62 miljarder kronor sedan årskiftet. Inlåningen från allmänheten uppgick till 860 miljarder kronor, en ökning på 95 miljarder kronor på ett år och en minskning på 2 miljarder kronor från årsskiftet. När osäkerheten i de finansiella marknaderna tog ny fart under det andra kvartalet 2012, tog SEB emot ett stort inflöde av inlåning, vilken ökade med 77 miljarder kronor, eller 10 procent.
SEB:s totala kreditportfölj ökade till 1 743 miljarder kronor (1 641). Hushållsexponeringen ökade med 46 miljarder kronor under året. Sammantaget ökade segmenten företag och fastighetsförvaltning med 71 miljarder kronor.
Per den 30 juni 2012 uppgick förvaltat kapital till 1 261 miljarder kronor (1 356). Det var i linje med volymen per årsskiftet som också var 1 261 miljarder kronor. Nettoinflödet under det första halvåret var 9 miljarder kronor medan marknadsvärdet minskade med 9 miljarder kronor. Nedgången i förvaltat kapital sedan motsvarande period förra året beror primärt på lägre marknadsvärden. Depåförvaringsvolymen uppgick till 4 989 miljarder kronor (4 683), vilket var en ökning från årsskiftet då volymen var 4 490 miljarder kronor.
Räntebärande värdepapper
SEB:s nettoposition i räntebärande värdepapper för investerings-, treasury- och kundhandelsändamål uppgick till 238 miljarder kronor (280) av vilket investeringsportföljen, som är under avveckling, utgjorde 25 miljarder kronor (34).
Fyra procent av de samlade innehaven utgjordes av GIIPS-relaterade värdepapper till ett sammantaget nominellt belopp om 12,2 miljarder kronor (17). Innehaven av statspapper uppgick till 0,3 miljarder kronor (1,2) vilka var italienska. 8,1 miljarder kronor, eller 66 procent av de samlade innehaven, utgjordes av spanska säkerställda obligationer.
7,8 miljarder kronor, av totalt 12,2 miljarder, av GIIPSinnehaven var klassificerade som Finansiella tillgångar som kan säljas och undervärdet i dessa tillgångar har reducerat eget kapital med 1,7 miljarder kronor; under de första sex månaderna med 0,3 miljarder kronor. 0,8 miljarder kronor var klassificerade som tradingtillgångar där marknadsvärderingen sker direkt i Nettoresultat från finansiella transaktioner. Den resterande delen om 3,6 miljarder kronor var klassificerade som lån.
Marknadsrisk
Aktiviteterna i handelslagret drivs av kundernas efterfrågan. Detta bekräftas av att SEB under halvåret endast haft en förlustdag.
Under de första sex månaderna 2012 var Value-at-Risk i handelslagret i snitt 180 Mkr. I genomsnitt förväntas koncernen, med 99 procents sannolikhet, inte förlora mer än detta belopp under en period på tio handelsdagar.
Likviditet och långfristig upplåning
Relationen mellan ut- och inlåning var 131 procent (140), exklusive skuldinstrument och repor. 61 miljarder av de 70 miljarder kronor i långfristig finansiering som förfaller under året togs upp under de första sex månaderna.
Den 30 juni uppgick likviditetsreserven till 339 miljarder kronor (283). De totala likvida tillgångarna, som bland annat omfattar handelslagret och outnyttjat utrymme för säkerställda obligationer, uppgick totalt till 537 miljarder kronor (467). Det kortfristiga likviditetsmåttet, som är på förslag att ingå i den svenska Basel III-implementeringen från 2013, uppskattades till 108 procent vid slutet av kvartalet (95 vid årsskiftet). Det kortfristiga likviditetsmåttet var över 100 procent i både US dollar och euro.
Kapitalsituation
| Jun 2012 | Dec 2011 |
|---|---|
| 15,3 | 13,7 |
| 17,5 | 15,9 |
| 632 | 679 |
| Med beaktande av myndigheternas övergångsregler: | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 11,1 | 11,2 | |||||
| Primärkapitalrelation, % | 12,8 | 13,0 | |||||
| Riskvägda tillgångar, mdr | 867 | 828 |
Under perioden godkände Finansinspektionen SEB:s ansökan om att få använda en intern riskklassmodell för att beräkna riskvägda tillgångar för fastighetslån (som inte är hushållsrelaterade). Godkännandet utgör en oberoende bekräftelse på att SEB:s riskbedömning ger en mer precis bild av de underliggande riskerna. Implementeringen av modellen minskade riskvägda tillgångar med 42 miljarder kronor eftersom interna specifika och validerade, istället för generiska, riskparametrar användes för beräkningen.
Rating
SEB:s långfristiga kreditbetyg är 'A1' (stabil), 'A+' (stabil) och 'A+' (stabil) från Moody's, Standard & Poor's respektive Fitch. I maj 2012 tillkännagav Moody's att de slutfört sin genomgång av SEB med resultatet att SEB:s rating, A1 (stabil), bekräftades.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Det makroekonomiska läget är den främsta riskfaktorn när det gäller koncernens intjäningsförmåga och finansiella stabilitet. Det påverkar i första hand kreditkvaliteten och därmed koncernens kreditrisk. På medellång sikt präglas utsikterna för den globala ekonomin av osäkerhet. Medan de nordiska ekonomierna fortfarande är relativt starka, kan åtstramningsåtgärder i många länder öka landrisken som kan komma att dämpa den ekonomiska tillväxten, som i sin tur kan påverka SEB:s huvudmarknader. Denna effekt var uppenbar efter den ökande osäkerheten under 2011 som kvarstod under 2012. Osäkerheten kring utvecklingen av den makroekonomiska situationen i Europa har tilltagit.
SEB tar också marknads-, likviditets-, operationella och livförsäkringsrisker. Koncernens riskstruktur och dess riskhantering beskrivs mer detaljerat i SEB:s årsredovisning.
Det internationella Basel III regelverket för kapital, likviditet och finansiering, vars införande tidigarelagts i Sverige och som anpassas efter svenska förhållanden, kan komma att få långsiktiga konsekvenser på banksektorns lönsamhet och hantering av balansräkningen.
Effekter av framtida förändringar i pensionsredovisning
Tillägget till regelverket för redovisning av förmånsbestämda pensioner (IAS 19 – Ersättningar till anställda) antogs av EU i juni i år. Om de nya reglerna hade tillämpats den 30 juni 2012, hade avdraget från kapitalet som vid årsskiftet uppgick till 5,3 miljarder kronor efter skatt blivit 600 Mkr högre. Motsvarande förändring före skatt skulle ha lagt 900 Mkr till de 7,2 miljarder kronorna vid årsskiftet. Beloppen baseras på uppdaterade antaganden om pensionsskulden och det nuvarande värdet av pensionstillgångarna.
Hur detta skall behandlas i myndigheternas regelverk för kapitaltäckning återstår att fastställa.
Anpassningar i internrapporteringen 2012
Som en följd av Basel III regelverket för kapital, likviditet och finansiering som införs i Sverige med början 2013, har SEB
Stockholm den 16 juli 2012
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten för januari till juni 2012 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
| Marcus Wallenberg Styrelseordförande |
||
|---|---|---|
| Tuve Johannesson Vice ordförande |
Jacob Wallenberg Vice ordförande |
|
| Johan H. Andresen, Jr. | Signhild Arnegård Hansen | Urban Jansson |
| Ledamot | Ledamot | Ledamot |
| Birgitta Kantola | Tomas Nicolin | Magdalena Olofsson |
| Ledamot | Ledamot | Ledamot* |
| Jesper Ovesen | Pernilla Påhlman | Carl Wilhelm Ros |
| Ledamot | Ledamot* | Ledamot |
Annika Falkengren Verkställande direktör och koncernchef
* utsedd av de anställda
Presskonferens och sändning via nätet
Presskonferensen kl. 9.00 den 16 juli 2012 på Kungsträdgårdsgatan 8 med VD och koncernchef Annika Falkengren kan följas i direktsändning på svenska på www.sebgroup.se/ir och tolkad till engelska på www.sebgroup.com/ir. Där finns den också tillgänglig i efterhand.
Åtkomst till telefonkonferens
Telefonkonferensen som äger rum kl. 15.30 den 16 juli 2012, med VD och koncernchef Annika Falkengren, ekonomi- och finansdirektör Jan Erik Back och chefen för Division Kontorsrörelsen, Mats Torstendahl, är tillgänglig på telefonnummer +44 (0) 20 7162 0025, konferens-ID: 919348, inringning minst tio minuter innan. Konferensen är även tillgänglig i efterhand på www.sebgroup.se/ir.
Finansiell kalender
25 oktober 2012 Delårsrapport jan-sep 2012 31 januari 2013 Bokslutskommuniké 2012
fortsatt att anpassa sin interna arbetsmetod för hanteringen av kapital, finansiering och likviditet. Under första kvartalet allokerades ytterligare 16 miljarder kronor i kapital till divisionerna från den centrala funktionen. Därutöver reflekterar internprissättningen bättre kostnaderna för de finansierings- och likviditetsbuffertar som kommer att krävas framöver. Detta medförde att divisionernas marginaler på kundrelaterad utlåning var lägre 2012 jämfört med 2011. Ytterligare justeringar under resten av 2012 är sannolika.
Ytterligare upplysningar lämnas av
Jan Erik Back, ekonomi- och finansdirektör Tel: 08-22 19 00 Ulf Grunnesjö, chef Investor Relations Tel: 08-763 85 01, mobil 070-763 85 01 Viveka Hirdman-Ryrberg, informationsdirektör Tel. 08-763 85 77, mobil 070-550 35 00
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) 106 40 Stockholm Telefon: 0771-62 10 00 www.sebgroup.se Organisationsnummer: 502032-9081
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.se/ir (på engelska)
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport uppfyller de krav som ställs enligt IAS 34 Delårsrapportering.
Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EU. Därutöver tillämpas lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Kompletterande redovisningsregler för koncerner (RFR 1).
Moderföretaget har upprättat delårsrapporten i enlighet med Lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitutioner och värdepappersbolag. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Redovisning för juridiska personer (RFR 2) tillämpats.
I allt väsentligt är koncernens och moderföretagets redovisningsprinciper, beräkningsgrunder och presentation oförändrade jämfört med årsredovisningen 2011.
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) för perioden 1 januari 2012 till 30 juni 2012. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt internationellt accepterad revisionsstandard utfärdad av IFAC och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernen i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag samt för moderbolagets del i enlighet med Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.
Stockholm den 16 juli 2012
PricewaterhouseCoopers AB
Huvudansvarig
Peter Nyllinge Magnus Svensson Henryson Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
SEB-koncernen
Resultaträkning – SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |
| Räntenetto | 4 530 | 4 181 | 8 | 4 215 | 7 | 8 711 | 8 461 | 3 | 16 901 | |
| Provisionsnetto | 3 449 | 3 264 | 6 | 3 554 | -3 | 6 713 | 7 049 | -5 | 14 175 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 127 | 1 379 | -18 | 825 | 37 | 2 506 | 2 056 | 22 | 3 548 | |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 821 | 915 | -10 | 764 | 7 | 1 736 | 1 546 | 12 | 3 197 | |
| Övriga intäkter, netto | - 11 | - 150 | -93 | 143 | -108 | - 161 | 33 | - 135 | ||
| Summa rörelseintäkter | 9 916 | 9 589 | 3 | 9 501 | 4 | 19 505 | 19 145 | 2 | 37 686 | |
| Personalkostnader | -3 642 | -3 559 | 2 | -3 525 | 3 | -7 201 | -7 117 | 1 | -13 933 | |
| Övriga kostnader | -1 590 | -1 653 | -4 | -1 904 | -16 | -3 243 | -3 689 | -12 | -7 424 | |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||||
| immateriella tillgångar | - 460 | - 464 | -1 | - 425 | 8 | - 924 | - 854 | 8 | -1 764 | |
| Summa rörelsekostnader | -5 692 | -5 676 | 0 | -5 854 | -3 | -11 368 | -11 660 | -3 | -23 121 | |
| Resultat före kreditförluster | 4 224 | 3 913 | 8 | 3 647 | 16 | 8 137 | 7 485 | 9 | 14 565 | |
| Vinster och förluster från avyttring av materiella och | ||||||||||
| immateriella tillgångar | - 4 | 2 | - 5 | -20 | - 2 | 1 | 2 | |||
| Kreditförluster, netto | - 269 | - 206 | 31 | 558 | -148 | - 475 | 985 | -148 | 778 | |
| Rörelseresultat | 3 951 | 3 709 | 7 | 4 200 | -6 | 7 660 | 8 471 | -10 | 15 345 | |
| Skatt | - 849 | - 808 | 5 | - 789 | 8 | -1 657 | -1 654 | 0 | -3 046 | |
| Nettoresultat från kvarvarande verksamheter | 3 102 | 2 901 | 7 | 3 411 | -9 | 6 003 | 6 817 | -12 | 12 299 | |
| Avvecklade verksamheter | - 86 | - 246 | -65 | - 41 | 110 | - 332 | - 831 | -60 | -1 155 | |
| Nettoresultat | 3 016 | 2 655 | 14 | 3 370 | - 11 | 5 671 | 5 986 | - 5 | 11 144 | |
| Minoritetens andel | 6 | 5 | 20 | 6 | 11 | 20 | -45 | 37 | ||
| Aktieägarnas andel | 3 010 | 2 650 | 14 | 3 364 | -11 | 5 660 | 5 966 | -5 | 11 107 | |
| Kvarvarande verksamhet | ||||||||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:41 | 1:32 | 1:55 | 2:73 | 3:10 | 5:59 | ||||
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:41 | 1:32 | 1:54 | 2:73 | 3:09 | 5:56 | ||||
| Total verksamhet | ||||||||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:37 | 1:21 | 1:53 | 2:58 | 2:72 | 5:06 | ||||
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:37 | 1:21 | 1:52 | 2:58 | 2:71 | 5:04 |
Totalresultat – SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 |
| Nettoresultat | 3 016 | 2 655 | 14 | 3 370 | -11 | 5 671 | 5 986 | -5 | 11 144 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | - 66 | 425 | -116 | 186 | -135 | 359 | 197 | 82 | 722 |
| Kassaflödessäkringar | 329 | - 587 | -156 | 502 | -34 | - 258 | 24 | 1 529 | |
| Omräkning utländsk verksamhet | - 79 | - 58 | 36 | 515 | -115 | - 137 | 253 | -154 | - 140 |
| Skatt på omräkningseffekter | - 15 | - 88 | -83 | 237 | -106 | - 103 | 164 | -163 | - 76 |
| Övrigt | 149 | -100 | - 61 | -100 | - 454 | ||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 169 | - 308 | - 155 | 1 589 | -89 | - 139 | 577 | - 124 | 1 581 |
| Totalresultat | 3 185 | 2 347 | 36 | 4 959 | -36 | 5 532 | 6 563 | - 16 | 12 725 |
| Minoritetens andel | 5 | 11 | -55 | 12 | -58 | 16 | 20 | -20 | 36 |
| Aktieägarnas andel | 3 180 | 2 336 | 36 | 4 947 | -36 | 5 516 | 6 543 | -16 | 12 689 |
Nyckeltal - SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011 | ||
| Kvarvarande verksamheter | |||||||
| Räntabilitet på eget kapital för kvarvarande | |||||||
| verksamheter, % | 11.33 | 10.61 | 13.62 | 10.94 | 13.59 | 11.89 | |
| Nettoresultat per aktie före utspädning från | |||||||
| kvarvarande verksamheter, kr | 1:41 | 1:32 | 1:55 | 2.73 | 3.10 | 5:59 | |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning från | |||||||
| kvarvarande verksamheter, kr | 1:41 | 1:32 | 1:54 | 2.73 | 3.09 | 5:56 | |
| K/I-tal, kvarvarande verksamheter | 0.57 | 0.59 | 0.62 | 0.58 | 0.61 | 0.61 | |
| Antal befattningar, kvarvarande verksamheter* | 16 747 | 16 706 | 16 779 | 16 734 | 16 622 | 16 704 | |
| Totala verksamheter | |||||||
| Räntabilitet på eget kapital, % | 11.01 | 9.71 | 13.46 | 10.34 | 11.93 | 10.77 | |
| Räntabilitet på totala tillgångar, % | 0.50 | 0.45 | 0.62 | 0.47 | 0.55 | 0.50 | |
| Räntabilitet på riskvägda tillgångar, % | 1.41 | 1.27 | 1.71 | 1.34 | 1.52 | 1.39 | |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:37 | 1:21 | 1:53 | 2.58 | 2:72 | 5:06 | |
| Vägt antal aktier, miljoner** | 2 192 | 2 189 | 2 194 | 2 191 | 2 194 | 2 194 | |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:37 | 1:21 | 1:52 | 2.58 | 2:71 | 5:04 | |
| Vägt antal aktier efter utspädning, miljoner*** | 2 196 | 2 196 | 2 206 | 2 197 | 2 205 | 2 204 | |
| Substansvärde per aktie, kr | 56:50 | 54:51 | 52:30 | 56:50 | 52:30 | 54:92 | |
| Aktieägarnas kapital, genomsnitt miljarder kr | 109.3 | 109.1 | 100.0 | 109.5 | 100.0 | 103.1 | |
| Kreditförlustnivå, % | 0.08 | 0.06 | -0,20 | 0.07 | -0,18 | -0,08 | |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||||||
| lånefordringar, % | 71.3 | 71.8 | 64.8 | 71.3 | 64.8 | 71.1 | |
| Andel osäkra lånefordringar, netto % | 0.34 | 0.36 | 0.56 | 0.34 | 0.56 | 0.39 | |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto % | 0.71 | 0.79 | 1.11 | 0.71 | 1.11 | 0.84 | |
| Basel II (Myndighetsrapportering med övergångsregler) :**** | |||||||
| Riskvägda tillgångar, miljarder kronor | 867 | 835 | 798 | 867 | 798 | 828 | |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 11.12 | 11.24 | 11.47 | 11.12 | 11.47 | 11.25 | |
| Primärkapitalrelation, % | 12.79 | 12.96 | 13.27 | 12.79 | 13.27 | 13.01 | |
| Total kapitaltäckningsgrad, % | 12.31 | 12.35 | 12.86 | 12.31 | 12.86 | 12.50 | |
| Basel II (utan övergångsregler): | |||||||
| Riskvägda tillgångar, miljarder kronor | 632 | 675 | 678 | 632 | 678 | 679 | |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 15.25 | 13.91 | 13.50 | 15.25 | 13.50 | 13.71 | |
| Primärkapitalrelation, % | 17.54 | 16.03 | 15.62 | 17.54 | 15.62 | 15.87 | |
| Total kapitaltäckningsgrad, % | 16.88 | 15.29 | 15.12 | 16.88 | 15.12 | 15.24 | |
| Antal befattningar* | 16 813 | 17 434 | 17 576 | 17 364 | 17 688 | 17 633 | |
| Depåförvaring, miljarder kronor | 4 989 | 4 982 | 4 683 | 4 989 | 4 683 | 4 490 | |
| Förvaltat kapital, miljarder kronor | 1 261 | 1 317 | 1 356 | 1 261 | 1 356 | 1 261 | |
| Avvecklade verksamheter | |||||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning från avvecklad | |||||||
| verksamhet, kr | -0:04 | -0:11 | -0:02 | -0:15 | -0:02 | -0:53 | |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning från avvecklad | |||||||
| verksamhet, kr | -0:04 | -0:11 | -0:02 | -0:15 | -0:02 | -0:52 |
* Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
** Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 2 344 366 A-aktier för personaloptionsprogrammet vid årsskiftet 2011. Under 2012 har SEB återköpt 10 187 956 aktier och 10 494 729 aktier har sålts i samband med att personaloptioner lösts in. Per 30 juni 2012 ägde SEB således 2 037 593 A-aktier till ett marknadsvärde av 91 Mkr.
*** Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen. **** 80 procent av RWA i Basel I.
Resultaträkning kvartalsvis - SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv4 | Kv3 | Kv2 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Räntenetto | 4 530 | 4 181 | 4 318 | 4 122 | 4 215 |
| Provisionsnetto | 3 449 | 3 264 | 3 637 | 3 489 | 3 554 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 127 | 1 379 | 589 | 903 | 825 |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 821 | 915 | 992 | 659 | 764 |
| Övriga intäkter, netto | - 11 | - 150 | - 202 | 34 | 143 |
| Summa rörelseintäkter | 9 916 | 9 589 | 9 334 | 9 207 | 9 501 |
| Personalkostnader | -3 642 | -3 559 | -3 423 | -3 393 | -3 525 |
| Övriga kostnader | -1 590 | -1 653 | -2 030 | -1 705 | -1 904 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||
| tillgångar | - 460 | - 464 | - 475 | - 435 | - 425 |
| Summa rörelsekostnader | -5 692 | -5 676 | -5 928 | -5 533 | -5 854 |
| Resultat före kreditförluster | 4 224 | 3 913 | 3 406 | 3 674 | 3 647 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | |||||
| immateriella tillgångar | - 4 | 2 | - 1 | 2 | - 5 |
| Kreditförluster, netto | - 269 | - 206 | - 240 | 33 | 558 |
| Rörelseresultat | 3 951 | 3 709 | 3 165 | 3 709 | 4 200 |
| Skatt | - 849 | - 808 | - 531 | - 861 | - 789 |
| Nettoresultat från kvarvarande verksamheter | 3 102 | 2 901 | 2 634 | 2 848 | 3 411 |
| Avvecklade verksamheter | - 86 | - 246 | - 300 | - 24 | - 41 |
| Nettoresultat | 3 016 | 2 655 | 2 334 | 2 824 | 3 370 |
| Minoritetens andel | 6 | 5 | 10 | 7 | 6 |
| Aktieägarnas andel | 3 010 | 2 650 | 2 324 | 2 817 | 3 364 |
| Kvarvarande verksamhet | |||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:41 | 1:32 | 1:20 | 1:29 | 1:55 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:41 | 1:32 | 1:20 | 1:29 | 1:54 |
| Total verksamhet | |||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:37 | 1:21 | 1:06 | 1:28 | 1:53 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:37 | 1:21 | 1:06 | 1:28 | 1:52 |
Resultaträkning per division – SEB-koncernen
| Stora företag | Övrigt inkl | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| & | Kontors | Kapital | elimine | SEB | |||
| Jan-jun 2012, Mkr | Institutioner | rörelsen | förvaltning | Liv* | Baltikum | ringar | koncernen |
| Räntenetto | 3 779 | 3 433 | 350 | - 48 | 934 | 263 | 8 711 |
| Provisionsnetto | 2 590 | 1 563 | 1 657 | 442 | 461 | 6 713 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 2 060 | 161 | 50 | 221 | 14 | 2 506 | |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 2 379 | - 643 | 1 736 | ||||
| Övriga intäkter, netto | 181 | 33 | 34 | - 8 | - 401 | - 161 | |
| Summa rörelseintäkter | 8 610 | 5 190 | 2 091 | 2 331 | 1 589 | - 306 | 19 505 |
| Personalkostnader | -2 026 | -1 419 | - 671 | - 615 | - 346 | -2 124 | -7 201 |
| Övriga kostnader | -2 285 | -1 591 | - 727 | - 272 | - 510 | 2 142 | -3 243 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||||
| tillgångar | - 81 | - 41 | - 22 | - 457 | - 64 | - 259 | - 924 |
| Summa rörelsekostnader | -4 392 | -3 051 | -1 420 | -1 344 | - 920 | - 241 | -11 368 |
| Resultat före kreditförluster | 4 218 | 2 139 | 671 | 987 | 669 | - 547 | 8 137 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | - 6 | 3 | 1 | - 2 | |||
| Kreditförluster, netto | - 111 | - 235 | 2 | - 132 | 1 | - 475 | |
| Rörelseresultat | 4 101 | 1 904 | 673 | 987 | 540 | - 545 | 7 660 |
* Verksamhetsresultatet i Liv uppgår till 1 395 Mkr (1 590), av vilket förändringar i övervärden netto är 408 Mkr (572).
SEB:s marknader
Som Relationsbanken erbjuder SEB finansiell rådgivning och en mängd finansiella tjänster i Sverige och i de baltiska länderna. I Danmark, Finland, Norge och Tyskland fokuserar verksamheten på företags- och investment banking, baserat på ett fullservicekoncept till företag och institutioner. Därutöver betjänar SEB företag och institutioner genom sitt internationella nätverk.
Resultat fördelat per land
| Fördelning landvis jan -jun | Rörelseresultat | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa rörelseintäkter | Summa rörelsekostnader | Rörelseresultat | i lokal valuta | |||||||||
| Mkr | 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Sverige | 10 995 | 11 496 | - 4 | -7 114 | -7 997 | - 11 | 3 650 | 3 373 | 8 | 3 650 | 3 373 | 8 |
| Norge | 1 723 | 1 454 | 19 | - 699 | - 565 | 24 | 1 003 | 834 | 20 | 855 | 730 | 17 |
| Danmark | 1 558 | 1 414 | 10 | - 734 | - 771 | - 5 | 793 | 615 | 29 | 664 | 513 | 29 |
| Finland | 745 | 676 | 10 | - 327 | - 334 | - 2 | 416 | 340 | 22 | 47 | 38 | 24 |
| Tyskland* | 1 549 | 1 616 | - 4 | - 881 | - 926 | - 5 | 636 | 673 | - 5 | 72 | 75 | - 4 |
| Estland** | 612 | 584 | 5 | - 277 | - 296 | - 6 | 369 | 430 | - 14 | 42 | 48 | - 13 |
| Lettland** | 508 | 496 | 2 | - 266 | - 234 | 14 | 115 | 597 | - 81 | 9 | 47 | - 81 |
| Litauen** | 712 | 682 | 4 | - 433 | - 421 | 3 | 243 | 1 035 | - 77 | 94 | 400 | - 77 |
| Övriga länder och elimineringar | 1 103 | 727 | 52 | - 637 | - 116 | 0 | 435 | 574 | - 24 | |||
| Totalt | 19 505 | 19 145 | 2 | -11 368 | -11 660 | - 3 | 7 660 | 8 471 | - 10 |
*Exklusive centraliserad Treasury verksamhet
**Resultatet före kreditförluster ökade i Estland med 16 procent och i Litauen med 7 procent medan det var 8 procent lägre i Lettland.
- SEB fick ett kvitto på sin ledande position genom att Euromoney utsåg SEB till bästa bank i Norden och Baltikum, och Prospera utsåg SEB som bäst på valutor och kommersiella fastigheter i Sverige
- Rörelseresultatet ökade i hela Norden
- Baltikum (exklusive fastighetsbolagen) förbättrades både vad gäller volymer och vinst
Kommentarer till första halvåret
I Sverige ökade rörelseresultatet med 277 Mkr till 3 650 Mkr jämfört med motsvarande period förra året. SEB fortsatte att förbättra sin marknadsposition inom ut- och inlåning. Till exempel låg SEB:s marknadsandel för företagsinlåning på över 24 procent enligt SCB:s officiella statistik, den högsta bland svenska banker. Utlåningen till företag utökades med affärer med nya storföretagskunder. Räntenettot var lägre jämfört med samma period förra året, på grund av lägre räntor, men under andra kvartalet ledde den positiva utvecklingen inom kontorsrörelsen och lägre finansieringskostnader till att räntenettot ökade. IT- och personalkostnaderna var lägre.
Aktiviteterna i Norge ökade. Det berodde främst på tillväxt inom Trading and Capital Markets och Corporate Banking. SEB stärkte sin position som en betrodd affärspartner i en osäker omvärld med hög volatilitet i de finansiella marknaderna. Intäkterna ökade för året och bidrog till en ökning av rörelseresultatet i lokal valuta på 17 procent hittills under 2012.
I Danmark ökade rörelseresultatet i lokal valuta med 29 procent jämfört med förra året, medan kostnaderna var oförändrade. Alla affärsområden utvecklades positivt under de första sex månaderna, men Kort och framför allt tradingverksamheten drev vinstökningen.
I Finland ökade rörelseresultatet i lokal valuta med 24 procent jämfört med samma period förra året. Den positiva utvecklingen hos Structured Finance och Trading and Capital Markets fortsatte medan det var en låg aktivitetsnivå inom både Corporate Finance och Kapitalförvaltning. Corporate Bankings rörelseresultat var oförändrat.
I Tyskland var rörelseresultatet 4 procent lägre på grund av fastighetsportföljen som är under avveckling. Trading and Capital Markets och Corporate Banking bidrog med starka intäkter till resultatet för det första halvåret. Trots att osäkerheten fortsatte var kundaktiviteten högre under det andra kvartalet än i det första. Kapitalförvaltningens resultat var stabilt. Under det andra kvartalet beslutades att SEB:s fastighetsfond Immoinvest skall upplösas senast den 30 april 2017.
I Estland och Litauen ökade resultatet före kreditförluster för de sex månaderna med 16 respektive 7 procent jämfört med samma period förra året. Det var 8 procent lägre i Lettland. I alla länderna återfördes stora kreditförluster under 2011. (Se också information om Division Baltikum).
Stora Företag & Institutioner
Stora Företag & Institutioner erbjuder affärsbank- och investmentbanktjänster riktade till stora företag och institutioner, främst i Norden och Tyskland. Kunderna betjänas också genom en omfattande internationell närvaro.
Resultaträkning
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan-jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 |
| Räntenetto | 1 880 | 1 899 | - 1 | 1 885 | 0 | 3 779 | 3 617 | 4 | 7 533 |
| Provisionsnetto | 1 351 | 1 239 | 9 | 1 342 | 1 | 2 590 | 2 601 | 0 | 5 378 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 074 | 986 | 9 | 995 | 8 | 2 060 | 2 080 | - 1 | 4 000 |
| Övriga intäkter, netto | 70 | 111 | - 37 | 135 | - 48 | 181 | 170 | 6 | 618 |
| Summa rörelseintäkter | 4 375 | 4 235 | 3 | 4 357 | 0 | 8 610 | 8 468 | 2 | 17 529 |
| Personalkostnader | - 996 | -1 030 | - 3 | - 998 | 0 | -2 026 | -2 060 | - 2 | -3 915 |
| Övriga kostnader | -1 143 | -1 142 | 0 | -1 269 | - 10 | -2 285 | -2 476 | - 8 | -4 841 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||||||
| tillgångar | - 40 | - 41 | - 2 | - 50 | - 20 | - 81 | - 101 | - 20 | - 227 |
| Summa rörelsekostnader | -2 179 | -2 213 | - 2 | -2 317 | - 6 | -4 392 | -4 637 | - 5 | -8 983 |
| Resultat före kreditförluster | 2 196 | 2 022 | 9 | 2 040 | 8 | 4 218 | 3 831 | 10 | 8 546 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 6 | - 3 | 100 | - 6 | - 1 | ||||
| Kreditförluster, netto | - 30 | - 81 | - 63 | - 36 | - 17 | - 111 | - 84 | 32 | - 224 |
| Rörelseresultat | 2 160 | 1 941 | 11 | 2 001 | 8 | 4 101 | 3 747 | 9 | 8 321 |
| K/I-tal | 0,50 | 0,52 | 0,53 | 0,51 | 0,55 | 0,51 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 37,5 | 37,5 | 26,6 | 37,6 | 26,1 | 26,7 | |||
| Räntabilitet, % | 17,1 | 15,3 | 21,7 | 16,1 | 20,7 | 22,4 | |||
| Antal befattningar | 2 508 | 2 506 | 2 485 | 2 504 | 2 484 | 2 493 |
- Fortsatt inflöde av nya kunder som ett resultat av strategiska tillväxtinitiativ
- Stabilitet i intjäningen i en turbulent omvärld
- Kundernas starka balansräkningar skapar en motståndskraftig kreditkvalitet trots osäkerheter i marknaderna
Kommentarer till första halvåret
Det andra kvartalet präglades av ökad marknadsosäkerhet drivet av valet i Grekland och ett ökat fokus på Spanien. Norden framstod ännu en gång som en säker region vilket också bekräftades i samband med Moody's nedgraderingar av flertalet finansiella institutioner runtom i Europa. SEB:s styrkeposition förbättades och SEB attraherade stort intresse från kunderna och därmed flertalet affärsförslag.
Rörelseintäkterna för det första halvåret ökade med 2 procent jämfört med samma period 2011 vilket avspeglar en mer diversifierad affär och en större kundbas. Rörelsekostnaderna minskade med 5 procent jämfört med 2011 som ett resultat av den ökade kostnadseffektiviteten. De skalbara plattformarna i Norden och Tyskland gav möjligheter till ökad effektivitet. Rörelseresultatet uppgick till 4 101 Mkr, en 9 procentig ökning mellan åren. Kreditkvaliteten på tillgångarna var fortsatt hög.
Corporate Banking byggde vidare på den starka inledningen av året. Aktiviteten inom förvärv och börsintroduktioner var fortsatt låg, men förvärvsaktiviteterna ökade något i slutet av perioden. Företagsutlåningen låg kvar på en oförändrad nivå och trenden mot ökat intresse för företagsobligationer fortsatte. SEB var det ledande
emissionsinstitutet för företagsobligationer i Norge och Sverige.
Global Transaction Services presterade bra inom samtliga segment med ökad kundaktivitet och ökade volymer. Vid halvårsskiftets slut uppgick den förvaltade depåvolymen till 4 989 miljarder kronor (4 490 vid årets slut 2011).
Trading and Capital Markets stabila intjäning fortsatte, drivet av fokuseringen på affärsflöden och av att kunderna efterfrågat produkter för att säkra sig mot volatiliteten i marknaderna. I synnerhet Capital Markets fortsatte att förbättra intjäningen från kapitalmarknaden i linje med den ökade aktiviteten inom obligationsmarknaden. Intjäningen inom SEB Enskilda Equities traditionella affär fortsatte att pressas trots att enheten har en ledande ställning som en av de största marknadsaktörerna på de nordiska och baltiska börserna.
De strategiska tillväxtinitiativen i Norden och Tyskland fortsatte att ge resultat och totalt har 254 nya kunder etablerat relationer med banken sedan 2010 då tillväxtinitiativet initierades. Den ökade diversifieringen i såväl kundbas som geografi bidrog till en ytterligare stabil intjäningsmix.
Kontorsrörelsen
Kontorsrörelsen erbjuder banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företag i Sverige, samt korttjänster i Norden.
Resultaträkning
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan-jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 |
| Räntenetto | 1 759 | 1 674 | 5 | 1 436 | 22 | 3 433 | 2 785 | 23 | 5 846 |
| Provisionsnetto | 801 | 762 | 5 | 822 | - 3 | 1 563 | 1 610 | - 3 | 3 175 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 90 | 71 | 27 | 83 | 8 | 161 | 147 | 10 | 302 |
| Övriga intäkter, netto | 20 | 13 | 54 | 40 | - 50 | 33 | 54 | - 39 | 96 |
| Summa rörelseintäkter | 2 670 | 2 520 | 6 | 2 381 | 12 | 5 190 | 4 596 | 13 | 9 419 |
| Personalkostnader | - 716 | - 703 | 2 | - 689 | 4 | -1 419 | -1 362 | 4 | -2 694 |
| Övriga kostnader | - 797 | - 794 | 0 | - 940 | - 15 | -1 591 | -1 822 | - 13 | -3 568 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||||||
| tillgångar | - 21 | - 20 | 5 | - 19 | 11 | - 41 | - 38 | 8 | - 79 |
| Summa rörelsekostnader | -1 534 | -1 517 | 1 | -1 648 | - 7 | -3 051 | -3 222 | - 5 | -6 341 |
| Resultat före kreditförluster | 1 136 | 1 003 | 13 | 733 | 55 | 2 139 | 1 374 | 56 | 3 078 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 1 | - 100 | |||||||
| Kreditförluster, netto | - 133 | - 102 | 30 | - 84 | 58 | - 235 | - 182 | 29 | - 476 |
| Rörelseresultat | 1 003 | 901 | 11 | 648 | 55 | 1 904 | 1 192 | 60 | 2 602 |
| K/I-tal | 0,57 | 0,60 | 0,69 | 0,59 | 0,70 | 0,67 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 13,9 | 14,0 | 10,2 | 14,0 | 10,0 | 10,2 | |||
| Räntabilitet, % | 21,4 | 19,0 | 18,9 | 20,2 | 17,6 | 18,9 | |||
| Antal befattningar | 3 688 | 3 583 | 3 596 | 3 603 | 3 512 | 3 532 |
- Privatkunderna fortsatte öka sina in- och utlåningsvolymer hos SEB
- Ett stärkt SME-erbjudande och 5 200 nya kunder under 2012
- Kortverksamhetens rörelseresultat på 532 Mkr var det högsta hittills
Kommentarer till första halvåret
Den generellt positiva trenden för divisionen fortsatte under första halvåret. Negativa makroinfluenser fick inte genomslag i lägre affärsaktivitet. Kundaktiviteten var fortsatt hög vilket skapade konstruktiva affärsdiskussioner med både nya och befintliga kunder. Fokus på att leverera enligt kundlöftet och att bygga långsiktiga relationer resulterade i en tillväxt som var snabbare än marknadens inom strategiska områden som SME, bolån och kortverksamheten. Kunderna efterfrågade mer rådgivning och använde nya mötesplatser i högre utsträckning. Antalet besök av privatkunderna på den mobila banken uppgick till 2,5 miljoner i juni.
Divisionen ökade affärsvolymerna inom såväl betalningar som utlåning, 27 miljarder kronor sedan årets början, och inlåning som ökat med 11 miljarder kronor sedan årsskiftet. Detta ledde till att rörelseresultatet ökade med 60 procent. Kreditkvaliteten var stabil, dock ökade kreditförlusterna med anledning av att de kollektiva reserverna för befarade kreditförluster ökat.
Den svenska kontorsrörelsens rörelseresultat drevs av fortsatt inflöde av nya kunder som en följd av stärkt distributionskraft och ett framgångsrikt kunderbjudande. Kostnadskontrollen var god. Provisionsintäkterna pressades av begränsad kundaktivitet och låg värdetillväxt i det förvaltade kapitalet. Inflödet till kontosparande var positivt och SEB nådde en marknadsandel på 12 procent, den högsta sedan 2008. Antalet nya privatkunder med SEB som husbank fortsatte kontinuerligt öka, +11 300. Antalet kunder bland små och medelstora företag ökade med 5 200 till nästan 127 000 aktiva betalkunder.
Kortverksamhetens rörelseresultat ökade med 13 procent och nådde rekordnivåer om 532 Mkr. Volymtillväxten gav stöd åt resultattillväxten och kortomsättningen nådde historiska toppnivåer i det andra kvartalet. Omsättningstillväxten på 12 procent jämfört med för ett år sedan berodde dels på ökad aktivitet hos befintliga kunder, dels på integrering av en ny stor co-brandpartner. Volymtillväxt sker på alla marknader, men inlösenaffären uppvisar särskilt stor ökning. Räntenettot utvecklades positivt tack vare sänkta marknadsräntor i Norge, Danmark och Finland i kombination med en ökning av utestående räntebärande volymer. Kostnaderna är fortsatt stabila. Flera nya kontrakt ingicks med företagskunder.
Kapitalförvaltning
Divisionen Kapitalförvaltning erbjuder ett brett spektrum av kapitalförvaltning och rådgivning, samt ett nordiskt private banking-erbjudande, till institutioner och kapitalstarka privatpersoner.
Resultaträkning
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan-jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 |
| Räntenetto | 179 | 171 | 5 | 160 | 12 | 350 | 303 | 16 | 636 |
| Provisionsnetto | 858 | 799 | 7 | 865 | - 1 | 1 657 | 1 859 | - 11 | 3 717 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 23 | 27 | - 15 | 22 | 5 | 50 | 37 | 35 | 87 |
| Övriga intäkter, netto | 32 | 2 | 26 | 23 | 34 | 28 | 21 | 7 | |
| Summa rörelseintäkter | 1 092 | 999 | 9 | 1 073 | 2 | 2 091 | 2 227 | - 6 | 4 447 |
| Personalkostnader | - 347 | - 324 | 7 | - 365 | - 5 | - 671 | - 733 | - 8 | -1 406 |
| Övriga kostnader | - 372 | - 355 | 5 | - 388 | - 4 | - 727 | - 756 | - 4 | -1 502 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||||||
| tillgångar | - 11 | - 11 | 0 | - 10 | 10 | - 22 | - 22 | 0 | - 49 |
| Summa rörelsekostnader | - 730 | - 690 | 6 | - 763 | - 4 | -1 420 | -1 511 | - 6 | -2 957 |
| Resultat före kreditförluster | 362 | 309 | 17 | 310 | 17 | 671 | 716 | - 6 | 1 490 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och immateriella tillgångar |
|||||||||
| Kreditförluster, netto | 1 | 1 | 0 | - 1 | - 200 | 2 | - 2 | - 200 | - 9 |
| Rörelseresultat | 363 | 310 | 17 | 309 | 17 | 673 | 714 | - 6 | 1 481 |
| K/I-tal | 0,67 | 0,69 | 0,71 | 0,68 | 0,68 | 0,66 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 6,1 | 6,2 | 4,9 | 6,1 | 5,0 | 5,0 | |||
| Räntabilitet, % | 17,6 | 14,8 | 18,0 | 16,2 | 20,6 | 21,3 | |||
| Antal befattningar | 1 001 | 1 005 | 1 015 | 1 008 | 1 011 | 1 006 |
• Starkt förtroende från Private Banking-kunderna: nytt förvaltat kapital om 13 mdr kr och 562 nya kunder
• Minskat rörelseresultat på grund av lägre prestations- och transaktionsrelaterade intäkter
• Förbättrat resultat i det andra kvartalet trots det rådande volatila marknadsläget
Kommentarer till första halvåret
Efter den positiva inledningen på året, sjönk aktiemarknaderna under andra kvartalet och riskaptit och kundaktivitet för aktierelaterade produkter minskade jämfört med samma period föregående år.
Erbjudanden till kunderna i form av strukturerade obligationer och andra produkter som utgör ett alternativ till aktierelaterade investeringar ökade under halvåret. Flera nya produkter lanserades, bland annat den första publika svenska fastighetsfonden, Domestica.
I det rådande turbulenta marknadsläget erbjöd SEB private banking-kunderna mer investeringsrådgivning. SEB satsade proaktivt på att intensifiera kommunikation och möten med kunderna under det andra kvartalet. Bland annat arrangerades marknadsorienterade seminarier för att hjälpa kunderna att övervaka den ekonomiska utvecklingen speciellt i Europa. Under det första halvåret hade Private Banking ett inflöde om 562 nya kunder. Nya volymer av förvaltat kapital inom Private Banking uppgick till 13 miljarder kronor. Under det andra kvartalet lanserades ett internationellt investeringssparkonto för kunder som flyttar utomlands.
Rörelseresultatet för de första sex månaderna minskade med 6 procent jämfört med motsvarande period föregående år till följd av lägre prestations- och transaktionsrelaterade intäkter. Dessa intäkter uppgick till 57 Mkr under det första halvåret 2012 (144). Basprovisionerna minskade med 6 procent på grund av lägre marknadsvärde på förvaltat kapital som en följd av fallande börsutveckling under andra halvåret 2011. Kostnaderna minskade. Rörelseresultatet ökade med 17 procent från det första till det andra kvartalet.
Det beslöts att den tyska fastighetsfonden, SEB Immoinvest, skall upplösas senast den 30 april 2017. De totala tillgångarna uppgick till 6 miljarder euro. Fondinnehavarna erhöll en första utbetalning på ungefär 20 procent av tillgångarna i juni 2012. Ambitionen är att göra en inlösen varje halvår allteftersom försäljningen av fastigheter realiseras.
Totalt förvaltat kapital uppgick till 1 173 miljarder kronor (1 175 vid årets slut och 1 298 i juni 2011).
Liv
Liv erbjuder livförsäkringstjänster, med fokus på fondförsäkring, till privatpersoner och företag, främst i Sverige, Danmark och Baltikum.
Resultaträkning
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan-jun | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |
| Räntenetto | - 24 | - 24 | 0 | - 10 | 140 | - 48 | - 18 | 167 | - 33 | |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 1 140 | 1 239 | - 8 | 1 125 | 1 | 2 379 | 2 263 | 5 | 4 504 | |
| Summa rörelseintäkter | 1 116 | 1 215 | - 8 | 1 115 | 0 | 2 331 | 2 245 | 4 | 4 471 | |
| Personalkostnader | - 307 | - 308 | 0 | - 305 | 1 | - 615 | - 597 | 3 | -1 193 | |
| Övriga kostnader | - 136 | - 136 | 0 | - 111 | 23 | - 272 | - 246 | 11 | - 536 | |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | ||||||||||
| tillgångar | - 228 | - 229 | 0 | - 192 | 19 | - 457 | - 384 | 19 | - 785 | |
| Summa rörelsekostnader | - 671 | - 673 | 0 | - 608 | 10 | -1 344 | -1 227 | 10 | -2 514 | |
| Rörelseresultat | 445 | 542 | - 18 | 507 | - 12 | 987 | 1 018 | - 3 | 1 957 | |
| Förändring i övervärden | ||||||||||
| från verksamheten, netto | 325 | 83 | 545 | - 40 | 408 | 572 | - 29 | 1 188 | ||
| Verksamhetsresultat | 770 | 625 | 23 | 1 052 | - 27 | 1 395 | 1 590 | - 12 | 3 145 | |
| K/I-tal | 0,60 | 0,55 | 0,55 | 0,58 | 0,55 | 0,56 | ||||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 6,5 | 6,5 | 6,4 | 6,5 | 6,4 | 6,4 | ||||
| Räntabilitet, % | ||||||||||
| baserat på rörelseresultat | 23,8 | 29,0 | 27,9 | 26,4 | 28,0 | 26,9 | ||||
| baserat på verksamhetsresultat | 41,2 | 33,5 | 57,9 | 37,3 | 43,7 | 43,2 | ||||
| Antal befattningar | 1 303 | 1 305 | 1 241 | 1 306 | 1 237 | 1 270 |
Allokerat kapital har ännu inte anpassats till de nya kapitalrelaterade kraven under Basel III.
• Fortsatt ledande i den svenska fondförsäkringsmarknaden
• Ökande intresse för tjänstepensionslösningar från företagskunder
• Ökad efterfrågan på finansiella tjänster som kombineras med pensions- och försäkringslösningar
Kommentarer till första halvåret
Företagskundernas intresse för finansiella tjänster kombinerade med pensions-, sjuk- och vårdförsäkringar ökar vilket gynnar SEB:s bancassurance-koncept. Fokuseringen på tjänstepensionsmarknaden fortsätter. Under det senaste halvåret har försäljningen ökat inom detta område och då särskilt inom storföretagssegmentet.
Som första pensionsbolag i Danmark lanserade SEB Pension under året en funktion som möjliggör för privatkunder att automatiskt få all information till SEB:s e-Pension från den publika portalen "Pensionsinfo". Detta ger kunderna en bättre helhetsbild och stärker SEB Pensions ledande position med användarvänliga pensionslösningar.
Rörelseresultatet minskade med 3 procent jämfört med föregående år. Fondförsäkringsintäkterna, som svarar för 58 procent av de totala intäkterna och 83 procent av försäljningen, ökade med 6 procent till följd av förvärvet av Irish Life International. Intäkterna i traditionell och riskförsäkring samt övriga intäkter var i nivå med föregående år. Kostnadsökningen jämfört med föregående år beror i sin helhet på Irish Life International.
I Sverige var SEB Trygg Liv fortsatt marknadsledande inom fondförsäkring. Inom traditionell försäkring gjordes återvinningar på 26 Mkr (-6). Rörelseresultatet minskade med 17 procent jämfört med förra året. Fondförsäkringsintäkter minskade på grund av lägre marknadsvärden och därför att kunderna valde investeringar med lägre risk. I Danmark ökade rörelseresultatet med 9 procent jämfört med föregående år beroende på högre avkastning från investeringar för egen räkning. Intäkterna från traditionell försäkring och kostnaderna var stabila. Rörelseresultatet inom affärsområde International ökade väsentligt från föregående års 37 Mkr till 99 Mkr, framförallt beroende på ett bättre förvaltningsresultat inom traditionell försäkring.
Premieinkomsten från såväl nya som redan befintliga försäkringar, uppgick till 13,8 miljarder kronor vilket var 11 procent lägre än föregående år. Den vägda försäljningsvolymen för nya försäkringar minskade med 14 procent till 20,3 miljarder kronor och återspeglar lägre volymer inom den svenska kapitalförsäkringsmarknaden. Andelen företagsbetalda försäkringar ökade till 74 procent (64).
Det totala fondförsäkringsvärdet ökade med 7,9 miljarder kronor från årsskiftet till 194,7 miljarder. Nettoinflödet uppgick till 2,9 miljarder kronor och värdeförändringen var positiv med 5,0 miljarder. Det totalt förvaltade kapitalet uppgick till 429 miljarder kronor.
I Sverige fortsatte SEB att aktivt delta i övergripande diskussioner runt demografiska utmaningar och dess inverkan på framtidens pensionärer liksom för den övergripande ekonomiska utvecklingen och föreslog bland annat ett nytt incitament för långsiktigt sparande.
Baltikum
Division Baltikum tillhandahåller banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företagskunder i Estland, Lettland och Litauen. De baltiska fastighetsbolagen ingår i divisionen. I Fact Book presenteras den fullständiga baltiska geografiska segmentindelningen inklusive andra aktiviteter i regionen.
Resultaträkning
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan-jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 |
| Räntenetto | 462 | 472 | - 2 | 486 | - 5 | 934 | 942 | - 1 | 1 980 |
| Provisionsnetto | 231 | 211 | 9 | 240 | - 4 | 442 | 449 | - 2 | 894 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 108 | 113 | - 4 | 89 | 21 | 221 | 169 | 31 | 365 |
| Övriga intäkter, netto | - 1 | - 7 | - 86 | - 12 | - 92 | - 8 | - 17 | - 53 | - 33 |
| Summa rörelseintäkter | 800 | 789 | 1 | 803 | 0 | 1 589 | 1 543 | 3 | 3 206 |
| Personalkostnader | - 175 | - 171 | 2 | - 187 | - 6 | - 346 | - 333 | 4 | - 699 |
| Övriga kostnader | - 259 | - 251 | 3 | - 263 | - 2 | - 510 | - 513 | - 1 | -1 113 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||||||
| tillgångar | - 31 | - 33 | - 6 | - 33 | - 6 | - 64 | - 65 | - 2 | - 133 |
| Summa rörelsekostnader | - 465 | - 455 | 2 | - 483 | - 4 | - 920 | - 911 | 1 | -1 945 |
| Resultat före kreditförluster | 335 | 334 | 0 | 320 | 5 | 669 | 632 | 6 | 1 261 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | 2 | 1 | 100 | - 2 | - 200 | 3 | 2 | ||
| Kreditförluster, netto | - 108 | - 24 | 679 | - 116 | - 132 | 1 251 | - 111 | 1 485 | |
| Rörelseresultat | 229 | 311 | - 26 | 997 | - 77 | 540 | 1 883 | - 71 | 2 748 |
| K/I-tal | 0,58 | 0,58 | 0,60 | 0,58 | 0,59 | 0,61 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 7,7 | 8,1 | 8,0 | 7,9 | 8,1 | 8,1 | |||
| Räntabilitet, % | 10,9 | 14,0 | 44,1 | 12,5 | 40,7 | 30,0 | |||
| Antal befattningar | 2 986 | 3 026 | 3 179 | 3 017 | 3 188 | 3 145 |
- 10 000 nya kunder som har SEB som husbank under det första halvåret
- Inlåning från allmänheten ökade med 14 procent jämfört med juni 2011
- SEB fick utmärkelsen som 'mest attraktiva arbetsgivare' i Litauen
Kommentarer till första halvåret
Trots det svåra läget för den globala ekonomin, visade de baltiska ekonomierna var och en för sig stark BNP-tillväxt de senaste 12 månaderna. Hushållens förtroendeindikatorer har ökat i Estland, där bolåneportföljen i kvartalet ökade för första gången sedan 2008. Företagssektorn har stärkts i Lettland, där bruttoutlåningen har ökat de senaste 12 månaderna, med ett flertal potentiella företagsaffärer i sikte.
Den samlade baltiska utlåningen till allmänheten uppgick till 99 miljarder kronor; det var 1 procent tillväxt i det andra kvartalet. Marginalerna var relativt stabila. Antalet kunder som har SEB som husbank ökade med 10 000 under de första sex månaderna. Inlåningsvolymerna ökade och den totala inlåningsvolymen om 66 miljarder kronor var 14 procent högre än i juni 2011. Inlåningsmarginalerna var dock något lägre i hela Baltikum i jämförelse med motsvarande period föregående år.
SEB fortsatte att vinna priser för kundnöjdhet och som arbetsgivare och fick utmärkelsen 'bästa bank i Norden och Baltikum' av Euromoney. SEB prisades också som 'mest attraktiva arbetsgivare' i Litauen för fjärde året i rad. SEB i
Lettland uppnådde guldkategorin för det årliga hållbarhetsindexet och fick en utmärkelse som familjevänligt företag.
Intäkterna under första halvåret var 3 procent högre än motsvarande period 2011. Justerat för den stärkta svenska kronan ökade intäkterna för den baltiska bankverksamheten (exklusive fastighetsbolagen) för det första halvåret med 5 procent jämfört med 2011.
Rörelseresultatet på 540 Mkr (1 883) inkluderade kreditförluster på 132 Mkr (återförda reserveringar, netto, 1 251 Mkr). Rörelseresultatet före kreditförluster ökade med 6 procent. Problemlånen minskade med 20 procent sedan juni 2011 och den totala reserveringsgraden för problemlån var oförändrad på 59 procent.
SEB:s baltiska fastighetsbolag hade tillgångar på ett totalt värde av 1 780 Mkr (786). Rörelseresultatet för första kvartalet uppgick till -45 Mkr (-24).
SEB-koncernen
Räntenetto – SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 |
| Ränteintäkter | 13 536 | 14 291 | - 5 | 13 978 | - 3 | 27 827 | 26 891 | 3 | 56 163 |
| Räntekostnader | -9 006 | -10 110 | - 11 | -9 763 | - 8 | -19 116 | -18 430 | 4 | -39 262 |
| Räntenetto | 4 530 | 4 181 | 8 | 4 215 | 7 | 8 711 | 8 461 | 3 | 16 901 |
Provisionsnetto – SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 |
| Emissioner | 31 | 57 | - 46 | 70 | - 56 | 88 | 132 | - 33 | 252 |
| Värdepappershandel | 353 | 366 | - 4 | 371 | - 5 | 719 | 811 | - 11 | 1 821 |
| Notariat och fondverksamhet | 1 664 | 1 625 | 2 | 1 809 | - 8 | 3 289 | 3 712 | - 11 | 7 218 |
| Värdepappersprovisioner | 2 048 | 2 048 | 2 250 | - 9 | 4 096 | 4 655 | - 12 | 9 291 | |
| Betalningsförmedling | 413 | 395 | 5 | 400 | 3 | 808 | 786 | 3 | 1 575 |
| Kortverksamhet | 1 132 | 1 041 | 9 | 1 008 | 12 | 2 173 | 1 952 | 11 | 4 034 |
| Betalningsförmedlingsprovisioner | 1 545 | 1 436 | 8 | 1 408 | 10 | 2 981 | 2 738 | 9 | 5 609 |
| Rådgivning | 111 | 114 | - 3 | 147 | - 24 | 225 | 213 | 6 | 432 |
| Utlåning | 521 | 476 | 9 | 583 | - 11 | 997 | 1 028 | - 3 | 1 963 |
| Inlåning | 30 | 29 | 3 | 26 | 15 | 59 | 52 | 13 | 106 |
| Garantier | 115 | 109 | 6 | 99 | 16 | 224 | 194 | 15 | 398 |
| Derivat | 114 | 126 | - 10 | 134 | - 15 | 240 | 285 | - 16 | 715 |
| Övrigt | 148 | 116 | 28 | 136 | 9 | 264 | 261 | 1 | 509 |
| Övriga provisioner | 1 039 | 970 | 7 | 1 125 | - 8 | 2 009 | 2 033 | - 1 | 4 123 |
| Provisionsintäkter | 4 632 | 4 454 | 4 | 4 783 | - 3 | 9 086 | 9 426 | - 4 | 19 023 |
| Värdepappersprovisioner | - 307 | - 327 | - 6 | - 359 | - 14 | - 634 | - 711 | - 11 | -1 385 |
| Betalningsförmedlingsprovisioner | - 670 | - 635 | 6 | - 575 | 17 | -1 305 | -1 116 | 17 | -2 301 |
| Övriga provisioner | - 206 | - 228 | - 10 | - 295 | - 30 | - 434 | - 550 | - 21 | -1 162 |
| Provisionskostnader | -1 183 | -1 190 | - 1 | -1 229 | - 4 | -2 373 | -2 377 | 0 | -4 848 |
| Värdepappersprovisioner, netto | 1 741 | 1 721 | 1 | 1 891 | - 8 | 3 462 | 3 944 | - 12 | 7 906 |
| Betalningsförmedlingsprovisioner, netto | 875 | 801 | 9 | 833 | 5 | 1 676 | 1 622 | 3 | 3 308 |
| Övriga provisioner, netto | 833 | 742 | 12 | 830 | 0 | 1 575 | 1 483 | 6 | 2 961 |
| Provisionsnetto | 3 449 | 3 264 | 6 | 3 554 | - 3 | 6 713 | 7 049 | - 5 | 14 175 |
Nettoresultat av finansiella transaktioner – SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 |
| Egetkapitalinstrument och relaterade derivat | - 175 | 416 | -142 | 207 | - 185 | 241 | 353 | -32 | - 21 |
| Skuldinstrument och relaterade derivat | 767 | 76 | 110 | 843 | 328 | 157 | 1 057 | ||
| Valutarelaterade | 588 | 881 | -33 | 659 | - 11 | 1 469 | 1 520 | -3 | 2 981 |
| Övrigt | - 53 | 6 | - 151 | - 65 | - 47 | - 145 | -68 | - 469 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 127 | 1 379 | -18 | 825 | 37 | 2 506 | 2 056 | 22 | 3 548 |
Inom nettoresultatet av finansiella transaktioner hamnar resultatet på olika rader beroende på typen av underliggande finansiellt instrument. Treasury verksamheten är volatil beroende på förändringar i räntor och spreadar. Nettoeffekten från trading verksamheten är relativt stabil över tiden, dock med säsongsmässiga variationer, men uppvisar rörelser mellan rader.
Under andra kvartalet 2012 genererade strukturerade produkter, som erbjuds till allmänheten (t.ex. aktieindexobligationer), en negativ effekt på cirka 370 mkr i aktierelaterade instrument (positiv effekt på 330 mkr föregående kvartal) och en motsvarande positiv effekt i skuldrelaterade instrument (negativ föregående kvartal). Under andra kvartalet 2012 är den totala minskningen främst Treasury-relaterad.
Kreditförluster – SEB-koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 |
| Reserveringar: | |||||||||
| Gruppvisa reserveringar för individuellt värderade | |||||||||
| fordringar, netto | 3 | 39 | -92 | 352 | -99 | 42 | 627 | -93 | 707 |
| Gruppvisa reserveringar för gruppvis värderade | |||||||||
| lånefordringar, netto | - 26 | - 1 | 145 | -118 | - 27 | 104 | 68 | ||
| Specifika reserveringar | - 194 | - 250 | -22 | - 309 | -37 | - 444 | - 622 | -29 | - 800 |
| Återförda ej längre erforderliga specifika | |||||||||
| reserveringar | 142 | 144 | -1 | 522 | -73 | 286 | 1 091 | -74 | 1 421 |
| Reserveringar för poster inom linjen, netto | 4 | 17 | 14 | -71 | 21 | 28 | -25 | 68 | |
| Reserveringar, netto | - 71 | - 51 | 39 | 724 | -110 | - 122 | 1 228 | -110 | 1 464 |
| Bortskrivningar: | |||||||||
| Bortskrivningar, totalt | - 704 | - 440 | 60 | - 659 | 7 | -1 144 | -1 133 | 1 | -2 705 |
| Återförda specifika reserveringar utnyttjade för | |||||||||
| bortskrivningar | 474 | 262 | 81 | 475 | 0 | 736 | 843 | -13 | 1 909 |
| Bortskrivningar ej tidigare reserverade | - 230 | - 178 | - 184 | 25 | - 408 | - 290 | 41 | - 796 | |
| Återvinningar på tidigare års bortskrivningar | 32 | 23 | 39 | 18 | 78 | 55 | 47 | 17 | 110 |
| Bortskrivningar, netto | - 198 | - 155 | 28 | - 166 | 19 | - 353 | - 243 | 45 | - 686 |
| Kreditförluster, netto | - 269 | - 206 | 31 | 558 | - 148 | - 475 | 985 | -148 | 778 |
Balansräkning – SEB-koncernen
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | 2011 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 81 307 | 148 042 | 106 558 |
| Övrig utlåning till centralbanker | 105 693 | 80 548 | |
| Utlåning till övriga kreditinstitut1) | 117 796 | 128 763 | 148 216 |
| Utlåning till allmänheten | 1 248 166 | 1 186 223 | 1 138 257 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde * | 680 334 | 670 633 | 655 454 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas * | 51 308 | 57 377 | 66 705 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall * | 128 | 282 | 293 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 2 005 | ||
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 387 | 1 289 | 1 208 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 29 632 | 29 016 | 27 952 |
| Övriga tillgångar | 57 397 | 58 475 | 56 465 |
| Summa tillgångar | 2 373 148 | 2 362 653 | 2 201 108 |
| Skulder till kreditinstitut | 211 505 | 201 274 | 209 039 |
| In- och upplåning från allmänheten | 859 576 | 861 682 | 764 078 |
| Skulder till försäkringstagarna | 276 597 | 269 683 | 264 834 |
| Emitterade värdepapper | 589 690 | 589 873 | 545 250 |
| Finansiella skulder till verkligt värde | 228 944 | 232 247 | 213 087 |
| Skulder som innehas för försäljning | 1 962 | ||
| Övriga skulder | 70 715 | 69 883 | 75 437 |
| Avsättningar | 2 150 | 1 779 | 1 726 |
| Efterställda skulder | 22 979 | 25 109 | 24 836 |
| Totalt eget kapital | 110 992 | 109 161 | 102 821 |
| Summa skulder och eget kapital | 2 373 148 | 2 362 653 | 2 201 108 |
| * Varav obligationer och andra räntebärande värdepapper inklusive derivat. | 438 886 | 456 915 | 420 258 |
1) Utlåning till kreditinstitut samt likvida placeringar hos andra direkta deltagare i system för överföring av betalningar mellan banker.
En balansräkning med mer detaljerad information finns i Fact Book.
Poster inom linjen – SEB-koncernen
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | 2011 |
| För egna skulder ställda säkerheter | 221 641 | 204 265 | 230 786 |
| Övriga ställda säkerheter | 236 116 | 221 626 | 227 176 |
| Ansvarsförbindelser | 95 190 | 94 004 | 89 749 |
| Åtaganden | 389 553 | 390 352 | 369 597 |
Förändringar i eget kapital – SEB-koncernen
| Finansiella | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| tillgångar | Omräkning | Summa | |||||||
| Aktie | Balanserad | som kan | Kassaflödes | utländsk | aktieägarnas | Minoritets | Total eget | ||
| Mkr | kapital | vinst | säljas | säkringar | verksamhet | Övrigt | kapital | intresse | kapital |
| Jan-jun 2012 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 88 612 | -1 003 | 1 107 | -1 285 | - 473 | 108 900 | 261 | 109 161 |
| Nettoresultat | 5 660 | 5 660 | 11 | 5 671 | |||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 359 | - 258 | - 142 | - 103 | - 144 | 5 | - 139 | ||
| Totalresultat | 5 660 | 359 | - 258 | - 142 | - 103 | 5 516 | 16 | 5 532 | |
| Utdelning | -3 795 | -3 795 | -3 795 | ||||||
| Personaloptionsprogrammen* | 63 | 63 | 63 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 31 | 31 | 31 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 90 571 | - 644 | 849 | -1 427 | - 576 | 110 715 | 277 | 110 992 |
| Jan-dec 2011 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 80 571 | -1 725 | - 422 | -1 145 | 56 | 99 277 | 266 | 99 543 |
| Nettoresultat | 11 107 | 11 107 | 37 | 11 144 | |||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 722 | 1 529 | - 140 | - 529 | 1 582 | - 1 | 1 581 | ||
| Totalresultat | 11 107 | 722 | 1 529 | - 140 | - 529 | 12 689 | 36 | 12 725 | |
| Utdelning | -3 242 | -3 242 | -3 242 | ||||||
| Personaloptionsprogrammen* | 189 | 189 | 189 | ||||||
| Minoritetsintressen | 15 | 15 | - 41 | - 26 | |||||
| Förändring i innehav av egna aktier | - 28 | - 28 | - 28 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 88 612 | -1 003 | 1 107 | -1 285 | - 473 | 108 900 | 261 | 109 161 |
Jan-jun 2011
| 21 942 | 80 571 | -1 725 | - 422 | -1 145 | 56 | 99 277 | 266 | 99 543 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 5 966 | 5 966 | 20 | 5 986 | |||||
| 197 | 24 | 253 | 103 | 577 | 577 | |||
| 5 966 | 197 | 24 | 253 | 103 | 6 543 | 20 | 6 563 | |
| -3 242 | -3 242 | -3 242 | ||||||
| - 4 | - 4 | - 4 | ||||||
| - 39 | - 39 | - 39 | ||||||
| 21 942 | 83 252 | -1 528 | - 398 | - 892 | 159 | 102 535 | 286 | 102 821 |
* Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital.
Posten inkluderar förändring i nominella belopp för equityswappar som säkrar personaloptionsprogrammen.
Under 2011 har SEB, i enlighet med beslut på årsstämman, återköpt 3,0 miljoner aktier för de långsiktiga incitamentsprogrammen. När personaloptioner lösts har 1,0 miljoner aktier sålts under 2011. Den 31 december 2011 ägde SEB 2,3 miljoner A-aktier till ett marknadsvärde av 94 Mkr. Ytterligare 10,5 miljoner aktier har sålts när personaloptioner lösts under 2012. Under 2011 har SEB, i enlighet med beslut på årsstämman, återköpt 10,2 miljoner A-aktier. Den 30 juni 2012 ägde SEB 2,0 miljoner A-aktier till ett marknadsvärde av 91 Mkr.
Kassaflödesanalys – SEB-koncernen
| Jan - jun | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | % | 2011 | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | - 67 185 | 99 437 | - 168 | 218 830 | ||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | - 1 208 | 290 | - 1 952 | |||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - 5 904 | - 3 999 | 48 | - 3 671 | ||
| Periodens kassaflöde | - 74 297 | 95 728 | - 178 | 213 207 | ||
| Kassa och likvida medel vid årets början | 276 853 | 63 646 | 63 646 | |||
| Periodens kassaflöde | - 74 297 | 95 728 | - 178 | 213 207 | ||
| Kassa och likvida medel vid periodens slut1) | 202 556 | 159 374 | 27 | 276 853 |
1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker och Utlåning till kreditinstitut - betalbara vid anfordran.
Omklassificerade portföljer – SEB koncernen
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 |
| Omklassificerade, Mkr | |||||||||
| Ingående balans | 35 333 | 42 169 | -16 | 64 498 | -45 | 42 169 | 78 681 | -46 | 78 681 |
| Omklassificerade | |||||||||
| Amorteringar | - 576 | - 721 | -20 | -2 063 | -72 | -1 297 | -4 201 | -69 | -6 360 |
| Sålda värdepapper | -1 766 | -5 335 | -67 | -7 826 | -77 | -7 101 | -18 834 | -62 | -29 058 |
| Upplupna intäkter | - 15 | 31 | -148 | - 28 | -46 | 16 | 12 | 33 | - 4 |
| Omräkningsdifferenser | 231 | - 811 | -128 | 736 | -69 | - 580 | - 341 | 70 | -1 090 |
| Utgående balans* | 33 207 | 35 333 | - 6 | 55 317 | - 40 | 33 207 | 55 317 | -40 | 42 169 |
| * Marknadsvärde | 31 824 | 33 748 | -6 | 54 607 | -42 | 31 824 | 54 607 | -42 | 39 284 |
| Verkligt värde utfall - om ej omklassificerade, Mkr | |||||||||
| Eget kapital (AFS ursprung) | 226 | 339 | -33 | 187 | 21 | 565 | 729 | -22 | 21 |
| Resultaträkningen (HFT ursprung) | - 11 | 107 | -110 | 57 | -119 | 96 | 104 | -8 | 127 |
| Summa | 215 | 446 | -52 | 244 | -12 | 661 | 833 | -21 | 148 |
| Resultateffekt, Mkr* | |||||||||
| Räntenetto | 165 | 209 | -21 | 478 | -65 | 374 | 790 | -53 | 1 214 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 367 | - 662 | -155 | 20 | - 295 | - 980 | -70 | -1 147 | |
| Övriga intäkter, netto | - 111 | - 276 | -60 | - 113 | -2 | - 387 | - 272 | 42 | - 473 |
| Summa | 421 | - 729 | -158 | 385 | 9 | - 308 | - 462 | -33 | - 406 |
* Effekten i resultaträkningen består av resultatposter från den omklassificerade portföljen brutto. Räntenetto består av ränteintäkter från portföljen utan hänsyn till räntekostnader för finansieringen. Nettoresultat av finansiella transaktioner är valutaomräkningseffekten från omvärdering av den omklassifierade portföljen utan hänsyn till den motverkande valutaeffekten från finansieringstransaktionerna. Övriga intäkter netto är realiserade intäkter och förluster från sålda värdepapper ur portföljen.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar – SEB-koncernen
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | 2011 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | |||
| Osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar | 8 809 | 9 831 | 12 649 |
| Osäkra lånefordringar, reglerade eller oreglerade < 60 dagar | 988 | 1 259 | 1 806 |
| Totalt individuellt värderade osäkra lånefordringar | 9 797 | 11 090 | 14 455 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | - 5 135 | - 5 938 | - 7 234 |
| för osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar | - 4 637 | - 5 311 | - 6 507 |
| för osäkra lånefordringar, reglerade eller oreglerade < 60 dagar | - 498 | - 627 | - 727 |
| Gruppvisa reserver | - 1 855 | - 1 948 | - 2 132 |
| Osäkra lånefordringar, netto | 2 807 | 3 204 | 5 089 |
| Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||
| lånefordringar | 52.4% | 53.5% | 50.0% |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||
| lånefordringar | 71.3% | 71.1% | 64.8% |
| Andel osäkra lånefordringar, netto | 0.34% | 0.39% | 0.56% |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto | 0.71% | 0.84% | 1.11% |
| Portföljvärderade lån | |||
| Portföljvärderade lån, oreglerade > 60 dagar | 6 064 | 6 483 | 6 795 |
| Omstrukturerade lånefordringar | 494 | 501 | 523 |
| Gruppvisa reserver för portföljvärderade lån | - 3 051 | - 3 351 | - 3 418 |
| Reserveringsgrad för portföljvärderade lån | 46.5% | 48.0% | 46.7% |
| Reserver | |||
| Specifika reserver | - 5 135 | - 5 938 | - 7 234 |
| Gruppvisa reserver | - 4 906 | - 5 299 | - 5 550 |
| Reserv för poster inom linjen | - 351 | - 369 | - 398 |
| Totala reserver | - 10 392 | - 11 606 | - 13 182 |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | |||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar* | 16 355 | 18 074 | 21 773 |
| Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 63.5% | 64.2% | 60.5% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i procent av utlåningen | 1.19% | 1.36% | 1.68% |
* Osäkra lånefordringar + portföljvärderade lån, oreglerade > 60 dagar + omstrukturerade portföljvärderade lån
Övertagen egendom – SEB koncernen
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | 2011 |
| Fastigheter, fordon och utrustning | 1 885 | 1 603 | 1 004 |
| Aktier och andelar | 49 | 53 | 57 |
| Totalt övertagen egendom | 1 934 | 1 656 | 1 061 |
Avvecklad verksamhet - SEB-koncernen
Resultaträkning
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 |
| Summa rörelseintäkter | 126 | - 3 | 82 | 54 | 123 | - 767 | -116 | - 535 | |
| Summa rörelsekostnader | - 208 | - 251 | -17 | - 144 | 44 | - 459 | - 462 | -1 | -1 093 |
| Resultat före kreditförluster | - 82 | - 254 | -68 | - 62 | 32 | - 336 | -1 229 | -73 | -1 628 |
| Kreditförluster, netto | - 1 | - 1 | 85 | -101 | - 2 | 182 | 180 | ||
| Rörelseresultat | - 83 | - 255 | -67 | 23 | - 338 | -1 047 | -68 | -1 448 | |
| Skatt | - 3 | 9 | -133 | - 64 | -95 | 6 | 216 | -97 | 293 |
| Nettoresultat från avvecklade verksamheter | - 86 | - 246 | -65 | - 41 | 110 | - 332 | - 831 | -60 | -1 155 |
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | 2011 |
| Utlåning till allmänheten | 734 | ||
| Övriga tillgångar | 1 271 | ||
| Summa tillgångar som innehas för försäljning | 2 005 | ||
| Skulder till kreditinstitut | 1 275 | ||
| In- och upplåning från allmänheten | 663 | ||
| Övriga skulder | 24 | ||
| Summa skulder som innehas för försäljning | 1 962 |
Kassaflödesanalys
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | - 7 | - 7 | 307 | -102 | - 14 | 27 081 | - 100 | 27 387 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 47 | - 9 | 56 | -16 | 38 | 313 | - 88 | 423 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 72 | 97 | -26 | - 171 | -142 | 169 | - 27 775 | - 101 | - 27 800 |
| Periodens kassaflöde från avvecklade | |||||||||
| verksamheter | 112 | 81 | 38 | 192 | 193 | - 381 | - 151 | 10 |
Avvecklad verksamhet inkluderar arbetet för att föra över den sålda tyska verksamheten till köparen och avvecklingen av den ukrainska kontorsrörelsen. Försäljningen av den ukrainska banken slutfördes den 7 juni 2012. Den totala förlusten vid försäljningen uppgick till 266 Mkr varav 265 Mkr redovisades i det fjärde kvartalet 2011 då tillgångarna skrevs ned till nettoförsäljningsvärdet.
Kapitalbas för SEB:s finansiella företagsgrupp
| 30 juni | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 |
| Eget kapital enligt balansräkningen | 110 992 | 109 161 |
| Utdelning (exkl återköpta aktier) | -1 918 | -3 836 |
| Investeringar utanför den finansiella företagsgruppen | -66 | -41 |
| Övriga avdrag utanför den finansiella företagsgruppen | -3 753 | -3 728 |
| = Eget kapital i kapitaltäckningen | 105 255 | 101 556 |
| Justering för säkringskontrakt | 108 | 229 |
| Reserveringsnetto för IRK-rapporterade kreditexponeringar | 0 | -108 |
| Orealiserade värdeförändringar för finansiella tillgångar som kan säljas | 343 | 717 |
| Exponeringar för vilka riskvägda tillgångar ej beräknas | -772 | -914 |
| Goodwill | -4 179 | -4 147 |
| Övriga immateriella tillgångar | -3 310 | -2 943 |
| Uppskjutna skattefordringar | -1 067 | -1 293 |
| = Kärnprimärkapital | 96 378 | 93 097 |
| Primärkapitaltillskott (icke-innovativt hybridkapital) | 4 379 | 4 455 |
| Primärkapitaltillskott (innovativt hybridkapital) | 10 116 | 10 159 |
| = Primärkapital | 110 873 | 107 711 |
| Tidsbundna förlagslån | 4 445 | 4 815 |
| Avdrag för återstående löptid | -40 | -320 |
| Eviga förlagslån | 2 169 | 2 225 |
| Reserveringsnetto för IRK-rapporterade kreditexponeringar | 153 | -108 |
| Orealiserade vinster för finansiella tillgångar som kan säljas | 930 | 799 |
| Exponeringar för vilka riskvägda tillgångar ej beräknas | -772 | -914 |
| Investeringar utanför den finansiella företagsgruppen | -66 | -41 |
| = Supplementärkapital | 6 819 | 6 456 |
| Investeringar i försäkringsföretag | -10 500 | -10 500 |
| Pensionstillgångar utöver relaterade förpliktelser | -485 | -222 |
| = Kapitalbas | 106 707 | 103 445 |
Moderbolagets kärnprimärkapital uppgick den 30 juni 2012 till 86 990 Mkr (83 483 vid årsskiftet), vilket innebar en rapporterad kärnprimärkapitalrelation på 13,5 procent (13,6 vid årsskiftet).
Riskvägda tillgångar för SEB:s finansiella företagsgrupp
| Riskvägda tillgångar | 30 juni | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | |
| Kreditrisk IRK | |||
| Institutsexponeringar | 26 237 | 29 552 | |
| Företagsexponeringar | 352 920 | 394 094 | |
| Positioner i värdepapperiseringar | 6 704 | 6 515 | |
| Hushållsexponeringar /fastighetskrediter/ | 45 287 | 45 241 | |
| Övriga hushållsexponeringar | 9 173 | 9 460 | |
| Andra exponeringsklasser | 1 683 | 1 651 | |
| Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod | 442 004 | 486 513 | |
| Övriga riskvägda tillgångar | |||
| Kreditrisk enligt schablonmetod | 75 636 | 77 485 | |
| Operationell risk enligt internmätningsmetod | 40 821 | 42 267 | |
| Valutakursrisk | 14 823 | 13 173 | |
| Risker i handelslagret | 58 697 | 59 403 | |
| Totalt | 631 981 | 678 841 | |
| Sammanställning | |||
| Kreditrisk | 517 640 | 563 998 | |
| Operationell risk | 40 821 | 42 267 | |
| Marknadsrisk | 73 520 | 72 576 | |
| Summa | 631 981 | 678 841 | |
| Justering för golvregler | |||
| Tillägg under införandefasen av Basel II | 234 710 | 148 774 | |
| Totalt rapporterat | 866 691 | 827 615 |
Kapitaltäckningsanalys
| Kapitaltäckning | 30 juni 2012 |
31 dec 2011 |
|---|---|---|
| Tillgängligt kapital | ||
| Kärnprimärkapital | 96 378 | 93 097 |
| Primärkapital | 110 873 | 107 711 |
| Kapitalbas | 106 707 | 103 445 |
| Kapitaltäckning utan övergångsregler (Basel II) | ||
| Riskvägda tillgångar | 631 981 | 678 841 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 50 558 | 54 307 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 15,3% | 13,7% |
| Primärkapitalrelation | 17,5% | 15,9% |
| Total kapitaltäckningsgrad | 16,9% | 15,2% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 2,11 | 1,90 |
| Kapitaltäckning med övergångsregler | ||
| Procentsats för golvregler | 80% | 80% |
| Riskvägda tillgångar | 866 691 | 827 615 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 69 335 | 66 209 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 11,1% | 11,2% |
| Primärkapitalrelation | 12,8% | 13,0% |
| Total kapitaltäckningsgrad | 12,3% | 12,5% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 1,54 | 1,56 |
| Kapitaltäckning med RWA enligt tidigare regelverk (Basel I) | ||
| Riskvägda tillgångar | 1 080 979 | 1 037 898 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 86 478 | 83 032 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 8,9% | 9,0% |
| Primärkapitalrelation | 10,3% | 10,4% |
| Total kapitaltäckningsgrad | 9,9% | 10,0% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 1,23 | 1,25 |
Totala riskvägda tillgångar ('RWA') enligt Basel II, exklusive övergångsregler, minskade med 6,9 procent eller 47 miljarder kronor sedan årsskiftet. Implementeringen av 'Non-retail real estate LGD-'modellen bidrog till en RWA-minskning om 42 miljarder kronor. En RWA-minskning om 2 miljarder kronor berodde på övergång till IRK-metoden för en mindre portfölj i moderbolaget med fastighetsutlåning till privatpersoner. RWA-processförändringar resulterade i en RWA-minskning med 4 miljarder kronor. Den svenska kronan stärktes vilket bidrog till en RWA-minskning om 2 miljarder kronor. Volymförändringar ökade RWA med 15 miljarder kronor. Effekten av riskklassmigration var en RWA-ökning med 2 miljarder kronor. Förändring i riskvikter bidrog till en RWAminskning med 12 miljarder kronor. Marknadsrisk-RWA ökade med 1 miljard kronor och RWA för operationell risk minskade med 1 miljard kronor. Inklusive övriga ändringar resulterade
detta i en nettominskning av RWA enligt Basel II (exklusive övergångsregler) till 632 miljarder kronor (679).
RWA enligt Basel II (utan övergångsregler) var 42 procent lägre än enligt Basel I. Målet är IRK-rapportering av alla krediter med undantag för exponeringar mot stater och centralbanker, kommuner och jämförliga samfälligheter, samt för ett litet antal marginella portföljer.
Det kommande direktivet, CRD IV, fastställer tydliga miniminivåer för kärnprimär- och primärkapital och kräver att bankerna håller mer kapital av högre kvalitet. Utöver detta har den svenska regeringen föreslagit striktare kärnprimärkapitalkvoter än under Basel III, 10 procent från 2013 och 12 procent från 2015 (med kapital och riskvägda tillgångar definierade enligt fullt implementerat CRD IV / Basel III regelverk). SEB övervakar aktivt utvecklingen av regelverket och deltar i samråd via nationella och internationella branschorganisationer.
Följande tabell visar genomsnittlig riskvikt (riskvägda tillgångar, 'RWA', delat med exponeringsbelopp, Exposure At Default) för de exponeringar som beräknas enligt den interna riskklassificeringsmodellen, 'IRK'. Repor och värdepapperslån exkluderas i analysen eftersom de har låg riskvikt och kan variera påtagligt i volym och därigenom stör jämförbarheten i siffrorna.
| Kreditexponeringar enligt IRK-metod (exkl. repor och värdepapperslån) Genomsnittlig riskvikt |
30 juni 2012 |
31 dec 2011 |
|---|---|---|
| Institutsexponeringar | 17,4% | 19,2% |
| Företagsexponeringar | 44,7% | 51,6% |
| Positioner i värdepapperiseringar | 39,6% | 34,9% |
| Hushåll - bostadskrediter | 11,4% | 12,1% |
| Övriga hushållsexponeringar | 36,4% | 37,5% |
| Riskvikten för företagsexponeringar har minskat |
huvudsakligen beroende på implementation av 'Non-retail real estate LGD-modellen'. Ökningen i riskvikt för värdepapperiseringar beror på relativt sett högre amorteringar i bättre riskklasser.
Resultaträkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| Enligt Finansinspektionens föreskrifter | Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 |
| Ränteintäkter | 9 694 | 9 718 | 0 | 9 109 | 6 | 19 412 | 17 153 | 13 | 36 819 |
| Leasingintäkter | 1 460 | 1 528 | -4 | 1 448 | 1 | 2 988 | 2 830 | 6 | 5 756 |
| Räntekostnader | -6 779 | -7 084 | -4 | -6 643 | 2 | -13 863 | -12 309 | 13 | -27 034 |
| Utdelningar | 1 854 | 279 | 1 523 | 22 | 2 133 | 2 981 | -28 | 4 409 | |
| Provisionsintäkter | 2 302 | 2 114 | 9 | 2 268 | 1 | 4 416 | 4 449 | -1 | 9 030 |
| Provisionskostnader | - 402 | - 345 | 17 | - 424 | -5 | - 747 | - 781 | -4 | -1 634 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 977 | 1 169 | -16 | 750 | 30 | 2 146 | 1 553 | 38 | 3 133 |
| Övriga rörelseintäkter | 187 | 12 | 244 | -23 | 199 | 410 | -51 | 1 183 | |
| Summa intäkter | 9 293 | 7 391 | 26 | 8 275 | 12 | 16 684 | 16 286 | 2 | 31 662 |
| Administrationskostnader | -3 710 | -3 420 | 8 | -3 690 | 1 | -7 130 | -7 331 | -3 | -14 479 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | -1 229 | -1 278 | -4 | -1 199 | 3 | -2 507 | -2 361 | 6 | -4 884 |
| Summa kostnader | -4 939 | -4 698 | 5 | -4 889 | 1 | -9 637 | -9 692 | -1 | -19 363 |
| Resultat före kreditförluster | 4 354 | 2 693 | 62 | 3 386 | 29 | 7 047 | 6 594 | 7 | 12 299 |
| Kreditförluster, netto | - 91 | - 139 | -35 | - 31 | 194 | - 230 | - 154 | 49 | - 458 |
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar | - 700 | -100 | - 700 | -100 | - 759 | ||||
| Rörelseresultat | 4 263 | 2 554 | 67 | 2 655 | 61 | 6 817 | 5 740 | 19 | 11 082 |
| Bokslutsdispositioner | - 2 | - 2 | -1 119 | ||||||
| Skatt | - 722 | - 765 | -6 | - 346 | 109 | -1 487 | - 962 | 55 | -2 122 |
| Övriga skatter | - 9 | 9 | - 35 | -74 | - 32 | -100 | 10 | ||
| Nettoresultat | 3 530 | 1 798 | 96 | 2 274 | 55 | 5 328 | 4 746 | 12 | 7 851 |
Totalresultat – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| Kv2 | Kv1 | Kv2 | Jan - jun | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 |
| Nettoresultat | 3 530 | 1 798 | 96 | 2 274 | 55 | 5 328 | 4 746 | 12 | 7 851 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | - 195 | 226 | - 11 | 31 | 164 | -81 | 36 | ||
| Kassaflödessäkringar | 329 | - 586 | 507 | -35 | - 257 | 30 | 1 536 | ||
| Omräkning utländsk verksamhet | - 15 | -100 | 205 | -100 | - 15 | 46 | 44 | ||
| Övrigt | 124 | -100 | -61 | -100 | - 452 | ||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 134 | - 375 | -136 | 825 | -84 | - 241 | 179 | 1 164 | |
| Totalresultat | 3 664 | 1 423 | 157 | 3 099 | 18 | 5 087 | 4 925 | 3 | 9 015 |
Balansräkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| Aggregerad | 30 jun | 31 dec | 30 jun |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | 2011 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 66 685 | 121 948 | 80 566 |
| Utlåning till kreditinstitut | 231 894 | 245 796 | 211 685 |
| Utlåning till allmänheten | 936 776 | 873 335 | 824 072 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | 397 821 | 386 830 | 374 664 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 16 844 | 16 739 | 17 706 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall | 1 666 | 2 771 | 2 839 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 179 | 1 092 | 1 039 |
| Aktier och andelar i koncernföretag | 52 311 | 53 686 | 55 001 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 43 103 | 43 363 | 42 371 |
| Övriga tillgångar | 39 569 | 43 290 | 34 260 |
| Summa tillgångar | 1 787 848 | 1 788 850 | 1 644 203 |
| Skulder till kreditinstitut | 238 818 | 229 428 | 262 175 |
| In- och upplåning från allmänheten | 590 982 | 608 645 | 506 767 |
| Emitterade värdepapper | 566 021 | 558 747 | 506 523 |
| Finansiella skulder till verkligt värde | 222 358 | 226 717 | 205 988 |
| Övriga skulder | 48 383 | 44 157 | 47 142 |
| Avsättningar | 54 | 76 | 96 |
| Efterställda skulder | 22 912 | 24 727 | 24 456 |
| Obeskattade reserver | 25 049 | 25 049 | 23 930 |
| Totalt eget kapital | 73 271 | 71 304 | 67 126 |
| Summa skulder, obeskattade reserver och eget kapital | 1 787 848 | 1 788 850 | 1 644 203 |
Poster inom linjen – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| 30 jun | 31 dec | 30 jun | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | 2011 |
| För egna skulder ställda säkerheter | 131 637 | 104 496 | 140 026 |
| Övriga ställda säkerheter | 41 108 | 51 077 | 46 647 |
| Ansvarsförbindelser | 80 055 | 74 435 | 67 177 |
| Åtaganden | 298 300 | 303 315 | 294 630 |
Fact Book January – June 2012
STOCKHOLM 16 JULY 2012
= =
| Table of contents 2 | |
|---|---|
| About SEB3 | |
| SEB history3 | |
| Financial targets 3 | |
| Organisation 4 | |
| Corporate Governance 5 | |
| Income statement 7 | |
| Balance sheet structure & funding12 | |
| Credit portfolio 21 | |
| Asset quality 24 | |
| Debt instruments 28 | |
| SEB's holdings of bonds with exposure to Greece, Italy, Ireland, Portugal and Spain 28 | |
| SEB Group by business segment 29 | |
| Merchant Banking 30 | |
| Retail Banking33 | |
| Cards 35 | |
| Wealth Management 36 | |
| Life 38 | |
| Baltic 43 | |
| SEB Group by geography 49 | |
| Macro 51 | |
| Definitions 56 |
About SEB
| Mission | We help people and businesses thrive by providing quality advice and financial resources. |
|---|---|
| Vision | To be the trusted partner for customers with aspirations. |
| Customers & Markets | 2,700 large corporates and institutions, 400,000 SMEs and 4 million private customers bank with us. They are mainly located in eight markets around the Baltic Sea. |
| Brand promise | Rewarding relationships. |
| Goal | To be the relationship bank of the Nordics. • Excel in universal banking in Sweden, Estonia, Latvia and Lithuania by providing a full range of banking, wealth management and life insurance services to corporations, institutions and private individuals. • Expand in core areas of strength, merchant banking and wealth management, in the Nordic area and in Germany. In life insurance and the card business, SEB will grow and invest in its business also outside the Nordic countries. • Support SEB's customers internationally through its network of strategic locations in major global financial centres. |
| People | 17,000 highly skilled people serving customers from locations in some 20 countries; covering different time zones, securing reach and local market knowledge. |
| Values | Guided by our Code of Business Conduct and our core values: professionalism, commitment, mutual respect and continuity. |
| History | Over 150 years of business, building trust and sharing knowledge. We have always acted responsibly in society promoting entrepreneurship, international outlook and long-term relationships. |
SEB history
- •1856- Stockholms Enskilda Bank was founded
- •1972- Merger with Skandinaviska Banken
- •1990- Swedish bank crises. Several acquisitions: Trygg Hansa (1997), Baltic banks (1998), SEB AG (1999), Ukraine (2004)
- •2011- A Nordic relationship bank. Divestment of German retail and Ukrainian retail
Financial targets
| Financial targets and outcome | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | Target |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Return on equity (per cent) | 19.3 | 13.1 | 1.2 | 6.8 | 10.8 | Competitive stable return |
| Net profit (SEK bn) | 13.6 | 10.1 | 1.2 | 6.8 | 11.1 | Sustainable profit growth |
| Core Tier I capital ratio (per cent) 1) | 9.9 | 10.1 | 13.9 | 14.2 | 13.7 | 10 – 12 per cent (Basel III) * |
| Dividend (per cent of earnings per share) | 33 | 0 | 172 | 49 | 35 | 40 per cent of net profit per share |
| 1) 2005–2006 Basel I. 2007–2010 Basel II without transitional rules. | over a business cycle |
Rating
| Moody's Outlook Stable |
Standard & Poor's Outlook Stable |
Fitch Outlook Stable |
|||
|---|---|---|---|---|---|
| Short | Long | Short | Long | Short | Long |
| P-1 | Aaa | A-1+ | AAA | F1+ | AAA |
| P-2 | Aa1 | A-1 | AA+ | F1 | AA+ |
| P-3 | Aa2 | A-2 | AA | F2 | AA |
| Aa3 | A-3 | AA- | F3 | AA | |
| A1 | A+ | A+ | |||
| A2 | A | A | |||
| A3 | A- | A | |||
| Baa1 | BBB+ | BBB+ | |||
| Baa2 | BBB | BBB | |||
| Baa3 | BBB- | BBB |
Organisation
Full-time equivalents, end of quarter
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 | |
| Merchant Banking | 2,326 | 2,365 | 2,394 | 2,481 | 2,485 | 2,503 | 2,508 | 2,506 | 2,508 |
| Retail Banking | 3,482 | 3,430 | 3,441 | 3,498 | 3,596 | 3,521 | 3,553 | 3,583 | 3,688 |
| RB Sweden | 2,686 | 2,620 | 2,667 | 2,725 | 2,822 | 2,739 | 2,774 | 2,818 | 2,926 |
| RB Cards | 796 | 810 | 774 | 773 | 774 | 782 | 779 | 765 | 762 |
| Wealth Management | 945 | 971 | 1,005 | 1,007 | 1,015 | 1,002 | 995 | 1,005 | 1,001 |
| Life | 1,173 | 1,200 | 1,226 | 1,237 | 1,241 | 1,331 | 1,323 | 1,305 | 1,303 |
| Baltic | 3,185 | 3,206 | 3,203 | 3,200 | 3,179 | 3,109 | 3,061 | 3,026 | 2,986 |
| Baltic Estonia | 1,000 | 1,000 | 986 | 980 | 968 | 921 | 890 | 874 | 862 |
| Baltic Latvia | 839 | 855 | 862 | 877 | 887 | 882 | 861 | 879 | 866 |
| Baltic Lithuania | 1,338 | 1,337 | 1,339 | 1,322 | 1,305 | 1,281 | 1,284 | 1,247 | 1,231 |
| Baltic RHC | 8 | 14 | 16 | 21 | 19 | 25 | 26 | 26 | 27 |
| Business Support | 3,699 | 3,706 | 3,737 | 3,740 | 3,748 | 3,805 | 3,864 | 3,928 | 3,915 |
| Other total | 5,172 | 5,213 | 5,319 | 5,272 | 5,263 | 5,324 | 5,367 | 5,281 | 5,261 |
| SEB Group | |||||||||
| Continuing | |||||||||
| operations | 16,283 | 16,385 | 16,588 | 16,695 | 16,779 | 16,790 | 16,807 | 16,706 | 16,747 |
| Discontinued | |||||||||
| operations | 2,808 | 2,765 | 2,632 | 817 | 797 | 830 | 764 | 728 | 66 |
| SEB Group | 19,091 | 19,150 | 19,220 | 17,512 | 17,576 | 17,620 | 17,571 | 17,434 | 16,813 |
Corporate Governance
SEB follows the Swedish Code of Corporate Governance (Bolagsstyrningskoden). The structure of responsibility distribution and governance comprises:
- •Annual General Meeting (AGM)
- •Board of Directors
- •President and Chief Executive Officer (CEO)
- •Divisions, business areas and business units
- •Staff and Support functions
- •Internal Audit, Compliance and Risk Control.
Board
The Board members are appointed by the shareholders at the AGM for a term of office of one year, until the next AGM. The Board of Directors consists of eleven members without any deputies, elected by the AGM, and of two members and two deputies appointed by the employees.
In order for the Board to form a quorum more than half of the
Group Executive Committee
The President and CEO has three different committees at her disposal; the Group Executive Committee, the Group Risk Committee and the Asset and Liability Committee. The President and CEO also consults with the IT Committee and the New Product Approval Committee. The GEC deals with, among other things, matters of common concern to several divisions, strategic issues, business plans, financial forecasts and reports.
The Board of Directors and the President and CEO perform their governing and controlling roles through several policies and
members must be present. The President and CEO, Annika Falkengren, is the only Board member elected by the AGM who is equally an employee of the Bank. All other Board members elected by the AGM are considered to be independent in relation to the Bank and its Management.
instructions, the purpose of which is to clearly define the distribution of responsibility.
The Rules of Procedure for the Board of Directors, the Instruction for the President and Chief Executive Officer, the Instruction for the Activities, the Group's Credit Instruction, Instruction for handling of Conflicts of Interest, Ethics Policy, Risk Policy, Instruction for procedures against Money Laundering and Financing of Terrorism, Remuneration Policy, Code of Business Conduct and the Corporate Sustainability Policy are of special importance.
SEB's activities are managed, controlled and followed up in accordance with policies and instructions established by the Board and the President and CEO.
Share and shareholders
The SEB share
Index
SEB's major shareholders Dividend development
| Share of capital, | |
|---|---|
| June 2012 | per cent |
| Investor AB | 20.8 |
| Trygg Foundation | 8.1 |
| Alecta | 7.1 |
| Swedbank/Robur Funds | 3.1 |
| Government of Norway | 3.0 |
| SHB Funds | 1.6 |
| SEB Funds | 1.6 |
| Wallenberg Foundations | 1.5 |
| Fourth Swedish National Pension Fund | 1.1 |
| AMF Insurance & Funds | 1.1 |
| Foreign owners | 23.3 |
| Source: Euroclear Sweden/SIS Ägarservice |
1) No. shares adjusted for rights issue
Income statement
SEB Group
| Q2 | Q1 | Q2 | Jan - Jun | Full year | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 |
| Net interest income | 4,530 | 4,181 | 8 | 4,215 | 7 | 8,711 | 8,461 | 3 | 16,901 |
| Net fee and commission income | 3,449 | 3,264 | 6 | 3,554 | -3 | 6,713 | 7,049 | -5 | 14,175 |
| Net financial income | 1,127 | 1,379 | -18 | 825 | 37 | 2,506 | 2,056 | 22 | 3,548 |
| Net life insurance income | 821 | 915 | -10 | 764 | 7 | 1,736 | 1,546 | 12 | 3,197 |
| Net other income | -11 | -150 | -93 | 143 | -108 | -161 | 33 | -135 | |
| Total operating income | 9,916 | 9,589 | 3 | 9,501 | 4 | 19,505 | 19,145 | 2 | 37,686 |
| Staff costs | -3,642 | -3,559 | 2 | -3,525 | 3 | -7,201 | -7,117 | 1 | -13,933 |
| Other expenses | -1,590 | -1,653 | -4 | -1,904 | -16 | -3,243 | -3,689 | -12 | -7,424 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||||
| tangible and intangible assets | -460 | -464 | -1 | -425 | 8 | -924 | -854 | 8 | -1,764 |
| Total operating expenses | -5,692 | -5,676 | 0 | -5,854 | -3 | -11,368 | -11,660 | -3 | -23,121 |
| Profit before credit losses | 4,224 | 3,913 | 8 | 3,647 | 16 | 8,137 | 7,485 | 9 | 14,565 |
| Gains less losses from disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | -4 | 2 | -5 | -20 | -2 | 1 | 2 | ||
| Net credit losses | -269 | -206 | 31 | 558 | -148 | -475 | 985 | -148 | 778 |
| Operating profit | 3,951 | 3,709 | 7 | 4,200 | -6 | 7,660 | 8,471 | -10 | 15,345 |
| Income tax expense | -849 | -808 | 5 | -789 | 8 | -1,657 | -1,654 | 0 | -3,046 |
| Net profit from continuing operations | 3,102 | 2,901 | 7 | 3,411 | -9 | 6,003 | 6,817 | -12 | 12,299 |
| Discontinued operations | -86 | -246 | -65 | -41 | 110 | -332 | -831 | -60 | -1,155 |
| Net profit | 3,016 | 2,655 | 14 | 3,370 | -11 | 5,671 | 5,986 | -5 | 11,144 |
| Attributable to minority interests | 6 | 5 | 20 | 6 | 11 | 20 | -45 | 37 | |
| Attributable to shareholders | 3,010 | 2,650 | 14 | 3,364 | -11 | 5,660 | 5,966 | -5 | 11,107 |
| Continuing operations | |||||||||
| Basic earnings per share, SEK | 1.41 | 1.32 | 1.55 | 2.73 | 3.10 | 5.59 | |||
| Diluted earnings per share, SEK | 1.41 | 1.32 | 1.54 | 2.73 | 3.09 | 5.56 | |||
| Total operations | |||||||||
| Basic earnings per share, SEK | 1.37 | 1.21 | 1.53 | 2.58 | 2.72 | 5.06 | |||
| Diluted earnings per share, SEK | 1.37 | 1.21 | 1.52 | 2.58 | 2.71 | 5.04 |
Operating profit before credit losses Operating profit
Including:
SEK 600m redundancies and SEK 780m VPC divestment in Q4 2008
SEK 2,394m goodwill write-down for Baltics and Russia in Q2 2009 and SEK 1,3bn capital gain on repurchased bonds
SEK 270m capital gain on repurchased bonds in Q4 2009
SEK 755m restructuring costs for German Retail divestment in Q3 2010
Income statement SEB Group
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Net interest income | 3,732 | 4,165 | 4,505 | 4,246 | 4,215 | 4,122 | 4,318 | 4,181 | 4,530 |
| Net fee and commission income | 3,663 | 3,376 | 3,895 | 3,495 | 3,554 | 3,489 | 3,637 | 3,264 | 3,449 |
| Net financial income | 973 | 724 | 506 | 1,231 | 825 | 903 | 589 | 1,379 | 1,127 |
| Net life insurance income | 778 | 818 | 780 | 782 | 764 | 659 | 992 | 915 | 821 |
| Net other income | 33 | -232 | 314 | -110 | 143 | 34 | -202 | -150 | -11 |
| Total operating income | 9,179 | 8,851 | 10,000 | 9,644 | 9,501 | 9,207 | 9,334 | 9,589 | 9,916 |
| Staff costs | -3,594 | -3,372 | -3,538 | -3,592 | -3,525 | -3,393 | -3,423 | -3,559 | -3,642 |
| Other expenses | -1,860 | -1,667 | -1,938 | -1,785 | -1,904 | -1,705 | -2,030 | -1,653 | -1,590 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||||
| tangible and intangible assets | -409 | -400 | -644 | -429 | -425 | -435 | -475 | -464 | -460 |
| Restructuring costs | -755 | -9 | |||||||
| Total operating expenses | -5,863 | -6,194 | -6,129 | -5,806 | -5,854 | -5,533 | -5,928 | -5,676 | -5,692 |
| Profit before credit losses | 3,316 | 2,657 | 3,871 | 3,838 | 3,647 | 3,674 | 3,406 | 3,913 | 4,224 |
| Gains less losses from disposals of tangible | |||||||||
| and intangible assets | -3 | 20 | 6 | -5 | 2 | -1 | 2 | -4 | |
| Net credit losses | -571 | 197 | 501 | 427 | 558 | 33 | -240 | -206 | -269 |
| Operating profit | 2,742 | 2,854 | 4,392 | 4,271 | 4,200 | 3,709 | 3,165 | 3,709 | 3,951 |
| Income tax expense | -600 | -765 | -752 | -865 | -789 | -861 | -531 | -808 | -849 |
| Net profit from continuing operations | 2,142 | 2,089 | 3,640 | 3,406 | 3,411 | 2,848 | 2,634 | 2,901 | 3,102 |
| Discontinued operations | -138 | -1,493 | -131 | -790 | -41 | -24 | -300 | -246 | -86 |
| Net profit | 2,004 | 596 | 3,509 | 2,616 | 3,370 | 2,824 | 2,334 | 2,655 | 3,016 |
| Attributable to minority interests | 17 | 15 | 6 | 14 | 6 | 7 | 10 | 5 | 6 |
| Attributable to shareholders | 1,987 | 581 | 3,503 | 2,602 | 3,364 | 2,817 | 2,324 | 2,650 | 3,010 |
Share of profit before credit losses
June 2012, 12 months rolling
Geography and Divisions excluding Other and eliminations, see page 29
Key figures – SEB Group
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 | |
| Continuing operations | |||||||||
| Return on equity, continuing operations, % | 8.61 | 8.52 | 14.81 | 13.65 | 13.62 | 10.86 | 9.74 | 10.61 | 11.33 |
| Basic earnings per share, continuing operations, SEK | 0.97 | 0.94 | 1.66 | 1.55 | 1.55 | 1.29 | 1.20 | 1.32 | 1.41 |
| Diluted earnings per share, continuing operations, SEK | 0.97 | 0.94 | 1.64 | 1.54 | 1.54 | 1.29 | 1.20 | 1.32 | 1.41 |
| Cost/income ratio, continuing operations | 0.64 | 0.70 | 0.61 | 0.60 | 0.62 | 0.60 | 0.64 | 0.59 | 0.57 |
| Number of full time equivalents, continuing operations* | 16,283 | 16,385 | 16,588 | 16,695 | 16,779 | 16,790 | 16,807 | 16,706 | 16,747 |
| Total operations | |||||||||
| Return on equity, % | 8.06 | 2.38 | 14.28 | 10.47 | 13.46 | 10.77 | 8.63 | 9.71 | 11.01 |
| Return on total assets, % | 0.34 | 0.10 | 0.63 | 0.49 | 0.62 | 0.50 | 0.40 | 0.45 | 0.50 |
| Return on risk-weighted assets, % | 0.97 | 0.28 | 1.73 | 1.34 | 1.71 | 1.40 | 1.13 | 1.27 | 1.41 |
| Basic earnings per share, SEK | 0.91 | 0.26 | 1.60 | 1.19 | 1.53 | 1.28 | 1.06 | 1.21 | 1.37 |
| Weighted average number of shares, millions** | 2,194 | 2,194 | 2,194 | 2,194 | 2,194 | 2,194 | 2,193 | 2,189 | 2,192 |
| Diluted earnings per share, SEK | 0.91 | 0.26 | 1.58 | 1.18 | 1.52 | 1.28 | 1.06 | 1.21 | 1.37 |
| Weighted average number of diluted shares, millions*** | 2,199 | 2,207 | 2,212 | 2,206 | 2,206 | 2,205 | 2,203 | 2,196 | 2,196 |
| Net worth per share, SEK | 49.48 | 49.02 | 50.34 | 49.79 | 52.30 | 53.81 | 54.92 | 54.51 | 56.50 |
| Average shareholders' equity, SEK, billion | 98.7 | 98.4 | 98.1 | 99.4 | 100.0 | 104.6 | 107.8 | 109.1 | 109.3 |
| Credit loss level, % | 0.17 | -0.02 | -0.07 | -0.17 | -0.20 | -0.01 | 0.08 | 0.06 | 0.08 |
| Total reserve ratio individually assessed impaired loans, % | 76.9 | 73.2 | 69.2 | 69.0 | 64.8 | 68.6 | 71.1 | 71.8 | 71.3 |
| Net level of impaired loans, % | 0.61 | 0.63 | 0.63 | 0.54 | 0.56 | 0.44 | 0.39 | 0.36 | 0.34 |
| Gross level of impaired loans, % | 1.31 | 1.29 | 1.28 | 1.13 | 1.11 | 0.93 | 0.84 | 0.79 | 0.71 |
| Basel II (Legal reporting with transitional floor) :**** | |||||||||
| Risk-weighted assets, SEK billion | 824 | 797 | 800 | 777 | 798 | 827 | 828 | 835 | 867 |
| Core Tier 1 capital ratio, % | 10.46 | 10.80 | 10.93 | 11.35 | 11.47 | 11.25 | 11.25 | 11.24 | 11.12 |
| Tier 1 capital ratio, % | 12.40 | 12.65 | 12.75 | 13.18 | 13.27 | 13.06 | 13.01 | 12.96 | 12.79 |
| Total capital ratio, % | 12.60 | 12.73 | 12.40 | 12.72 | 12.86 | 12.77 | 12.50 | 12.35 | 12.31 |
| Basel II (without transitional floor): | |||||||||
| Risk-weighted assets, SEK billion | 714 | 711 | 716 | 678 | 678 | 667 | 679 | 675 | 632 |
| Core Tier 1 capital ratio, % | 12.07 | 12.11 | 12.20 | 13.00 | 13.50 | 13.94 | 13.71 | 13.91 | 15.25 |
| Tier 1 capital ratio, % | 14.31 | 14.18 | 14.24 | 15.09 | 15.62 | 16.18 | 15.87 | 16.03 | 17.54 |
| Total capital ratio, % | 14.54 | 14.27 | 13.85 | 14.57 | 15.12 | 15.83 | 15.24 | 15.29 | 16.88 |
| Number of full time equivalents* | 19,091 | 19,150 | 19,220 | 17,512 | 17,576 | 17,620 | 17,571 | 17,434 | 16,813 |
| Assets under custody, SEK billion | 4,770 | 4,879 | 5,072 | 4,948 | 4,683 | 4,321 | 4,490 | 4,982 | 4,989 |
| Assets under management, SEK billion | 1,328 | 1,343 | 1,399 | 1,372 | 1,356 | 1,241 | 1,261 | 1,317 | 1,261 |
| Discontinued operations | |||||||||
| Basic earnings per share, discontinued operations, SEK | -0.06 | -0.68 | -0.06 | -0.36 | -0.02 | -0.01 | -0.14 | -0.11 | -0.04 |
| Diluted earnings per share, discontinued operations, SEK | -0.06 | -0.68 | -0.06 | -0.36 | -0.02 | -0.01 | -0.14 | -0.11 | -0.04 |
* Quarterly numbers are for last month of quarter.
** The number of issued shares was 2,194,171,802. SEB owned 2,344,366 Class A shares for the employee stock option programme at year end 2011. During 2012 SEB has repurchased 10,187,956 shares and 10,494,729 shares have been sold as employee stock options have been exercised. Thus, as at 30 June 2012 SEB owned 2,037,593 Class A-shares with a market value of SEK 91m.
*** Calculated dilution based on the estimated economic value of the long-term incentive programmes.
**** 80 per cent of RWA in Basel I
Net interest income analysis
SEB Group, SEK m
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 | |
| Lending volumes and margins | 2,805 | 2,819 | 2,867 | 2,770 | 2,930 | 3,028 | 3,209 | 3,010 | 3,110 |
| Deposit volumes and margins | 468 | 530 | 635 | 708 | 774 | 895 | 907 | 892 | 849 |
| Funding and Other | 489 | 832 | 1,003 | 768 | 511 | 199 | 202 | 279 | 571 |
| Net interest income | 3,762 | 4,181 | 4,505 | 4,246 | 4,215 | 4,122 | 4,318 | 4,181 | 4,530 |
NII customer driven specification
Cumulative changes from Q1 2010, SEK m
Net financial income
SEB Group
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Equity instruments and related derivatives | 333 | 190 | -32 | 146 | 207 | -357 | -17 | 416 | -175 |
| Debt instruments and related derivatives | 205 | 16 | -70 | 218 | 110 | 793 | -64 | 76 | 767 |
| Currency related | 503 | 496 | 600 | 861 | 659 | 613 | 848 | 881 | 588 |
| Other | -68 | 22 | 8 | 6 | -151 | -146 | -178 | 6 | -53 |
| Net financial income | 973 | 724 | 506 | 1,231 | 825 | 903 | 589 | 1,379 | 1,127 |
The result within Net financial income is presented based on type of underlying financial instrument. Treasury related activities are volatile due to changes in interests and spreads. The net effect from trading operations is fairly stabile over time, although affected by seasonality, but shows volatility between lines.
In Q2, 2012 structured products offered to the public (such as equity-linked bonds) generated a negative effect of approximately SEK 370m in Equity related instruments (positive effect of SEK 330m in the previous quarter) and a corresponding positive effect in Debt related instruments (negative in previous quarter). The overall decrease is mainly Treasury related.
Net fee and commission income
SEB Group
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Issue of securities | 124 | 20 | 168 | 62 | 70 | 28 | 92 | 57 | 31 |
| Secondary market | 418 | 373 | 544 | 440 | 371 | 485 | 525 | 366 | 353 |
| Custody and mutual funds | 1,805 | 1,675 | 1,919 | 1,903 | 1,809 | 1,711 | 1,795 | 1,625 | 1,664 |
| Securities commissions | 2,347 | 2,068 | 2,631 | 2,405 | 2,250 | 2,224 | 2,412 | 2,048 | 2,048 |
| Payments | 402 | 379 | 362 | 386 | 400 | 390 | 399 | 395 | 413 |
| Card fees | 1,036 | 1,018 | 941 | 944 | 1,008 | 1,022 | 1,060 | 1,041 | 1,132 |
| Payment commissions | 1,438 | 1,397 | 1,303 | 1,330 | 1,408 | 1,412 | 1,459 | 1,436 | 1,545 |
| Advisory | 96 | 185 | 137 | 66 | 147 | 122 | 97 | 114 | 111 |
| Lending | 446 | 438 | 462 | 445 | 583 | 474 | 461 | 476 | 521 |
| Deposits | 26 | 25 | 26 | 26 | 26 | 27 | 27 | 29 | 30 |
| Guarantees | 107 | 103 | 106 | 95 | 99 | 98 | 106 | 109 | 115 |
| Derivatives | 157 | 110 | 117 | 151 | 134 | 222 | 208 | 126 | 114 |
| Other | 207 | 180 | 180 | 125 | 136 | 120 | 128 | 116 | 148 |
| Other commissions | 1,039 | 1,041 | 1,028 | 908 | 1,125 | 1,063 | 1,027 | 970 | 1,039 |
| Fee and commission income | 4,824 | 4,506 | 4,962 | 4,643 | 4,783 | 4,699 | 4,898 | 4,454 | 4,632 |
| Securities commissions | -298 | -288 | -341 | -352 | -359 | -326 | -348 | -327 | -307 |
| Payment commissions | -607 | -598 | -449 | -541 | -575 | -593 | -592 | -635 | -670 |
| Other commissions | -256 | -244 | -277 | -255 | -295 | -291 | -321 | -228 | -206 |
| Fee and commission expense | -1,161 | -1,130 | -1,067 | -1,148 | -1,229 | -1,210 | -1,261 | -1,190 | -1,183 |
| Securities commissions | 2,049 | 1,780 | 2,290 | 2,053 | 1,891 | 1,898 | 2,064 | 1,721 | 1,741 |
| Payment commissions | 831 | 799 | 854 | 789 | 833 | 819 | 867 | 801 | 875 |
| Other commissions | 783 | 797 | 751 | 653 | 830 | 772 | 706 | 742 | 833 |
| Net fee and commission income | 3,663 | 3,376 | 3,895 | 3,495 | 3,554 | 3,489 | 3,637 | 3,264 | 3,449 |
Expenses
Staff costs - SEB Group
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Salaries etc | -3 098 | -2 903 | -3 103 | -3 126 | -3 082 | -2 949 | -2 985 | -3 099 | -3 152 |
| Redundancies | - 53 | - 22 | - 27 | - 17 | - 33 | - 30 | - 56 | - 31 | - 31 |
| Pensions | - 271 | - 293 | - 232 | - 297 | - 263 | - 266 | - 194 | - 295 | - 315 |
| Other staff costs | - 172 | - 154 | - 176 | - 152 | - 147 | - 148 | - 188 | - 134 | - 144 |
| Staff costs* | -3,594 | -3,372 | -3,538 | -3,592 | -3,525 | -3,393 | -3,423 | -3,559 | -3,642 |
*all items include social charges
Other expenses - SEB Group
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Costs for premises | -397 | -410 | -403 | -408 | -418 | -404 | -450 | -407 | -411 |
| Data costs | -862 | -739 | -1,038 | -861 | -1,004 | -877 | -1,165 | -797 | -782 |
| Travel and entertainment | -127 | -98 | -181 | -102 | -129 | -103 | -159 | -90 | -118 |
| Consultants | -308 | -272 | -345 | -227 | -288 | -207 | -224 | -146 | -200 |
| Marketing | -139 | -118 | -192 | -102 | -142 | -100 | -167 | -97 | -119 |
| Information services | -106 | -109 | -108 | -110 | -107 | -101 | -127 | -108 | -116 |
| Other operating costs | 79 | 79 | 329 | 25 | 184 | 87 | 262 | -8 | 156 |
| Other expenses | -1,860 | -1,667 | -1,938 | -1,785 | -1,904 | -1,705 | -2,030 | -1,653 | -1,590 |
Balance sheet structure & funding
Balance sheet structure
| Assets | Jun | Sep | Dec | Mar | Jun | Sep | Dec | Mar | Jun |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Cash and balances with central banks | 17,372 | 34,384 | 46,488 | 15,914 | 106,558 | 100,405 | 148,042 | 39,064 | 81,307 |
| Other lending to central banks | 23,739 | 2,833 | 20,664 | 14,567 | 39,143 | 80,548 | 126,816 | 105,693 | |
| Lending | 109,235 | 114,305 | 104,839 | 126,400 | 85,069 | 93,512 | 70,756 | 88,914 | 69,965 |
| Repos | 53,176 | 46,768 | 30,885 | 17,464 | 26,983 | 25,661 | 30,201 | 28,792 | 23,351 |
| Debt instruments | 60,740 | 61,330 | 47,800 | 40,629 | 36,164 | 32,092 | 27,806 | 24,777 | 24,479 |
| Other loans to credit institutions | 223,152 | 222,403 | 183,524 | 184,493 | 148,216 | 151,265 | 128,763 | 142,483 | 117,796 |
| Public | 82,123 | 83,564 | 76,109 | 76,006 | 63,515 | 61,995 | 62,188 | 59,043 | 58,611 |
| Private Individuals | 460,306 | 381,534 | 388,263 | 397,925 | 411,327 | 423,658 | 433,547 | 442,198 | 449,925 |
| Corporate | 503,126 | 487,010 | 503,526 | 527,155 | 572,732 | 590,524 | 585,723 | 596,240 | 606,178 |
| Repos | 133,242 | 89,427 | 63,449 | 76,214 | 52,915 | 79,239 | 72,244 | 73,750 | 104,702 |
| Debt instruments | 47,679 | 47,201 | 43,533 | 36,507 | 37,769 | 35,801 | 32,520 | 29,875 | 28,750 |
| Loans to the public | 1,226,476 | 1,088,736 | 1,074,879 | 1,113,807 | 1,138,257 | 1,191,217 | 1,186,223 | 1,201,106 | 1,248,166 |
| Debt instruments | 175,730 | 187,589 | 165,516 | 177,477 | 187,032 | 191,995 | 176,001 | 186,836 | 179,369 |
| Equity instruments | 78,510 | 51,411 | 56,275 | 78,676 | 89,788 | 83,724 | 55,931 | 71,983 | 71,461 |
| Derivatives | 163,501 | 173,210 | 131,058 | 124,369 | 112,585 | 179,686 | 168,776 | 144,322 | 161,772 |
| Insurance assets | 253,248 | 254,521 | 264,897 | 263,900 | 266,050 | 270,100 | 269,925 | 276,008 | 267,732 |
| Financial assets at fair value | 670,990 | 666,731 | 617,746 | 644,421 | 655,454 | 725,504 | 670,633 | 679,150 | 680,334 |
| Debt instruments | 64,345 | 64,120 | 64,135 | 65,534 | 63,485 | 58,817 | 54,573 | 56,335 | 48,001 |
| Other | 1,643 | 2,817 | 2,835 | 3,101 | 3,220 | 3,026 | 2,804 | 3,010 | 3,307 |
| Available-for-sale financial assets | 65,988 | 66,937 | 66,970 | 68,635 | 66,705 | 61,843 | 57,377 | 59,345 | 51,308 |
| Assets held for sale | 6,174 | 79,280 | 74,951 | 0 | 2,005 | 1,826 | |||
| Tangible and intangible assets | 27,565 | 26,998 | 27,035 | 27,212 | 27,952 | 29,053 | 29,016 | 29,536 | 29,632 |
| Other assets | 57,152 | 65,477 | 67,563 | 49,372 | 57,927 | 60,906 | 60,047 | 51,998 | 58,912 |
| TOTAL ASSETS | 2,318,607 | 2,253,779 | 2,179,821 | 2,118,421 | 2,201,069 | 2,359,336 | 2,362,653 | 2,331,324 | 2,373,148 |
| Liabilities | Jun | Sep | Dec | Mar | Jun | Sep | Dec | Mar | Jun |
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Central banks | 119,473 | 66,797 | 31,714 | 36,326 | 26,803 | 37,487 | 35,957 | 41,551 | 50,851 |
| Credit institutions | 204,915 | 142,546 | 165,105 | 137,811 | 144,526 | 164,647 | 139,000 | 156,453 | 136,474 |
| Repos | 34,060 | 28,950 | 15,805 | 27,365 | 37,710 | 38,475 | 26,317 | 29,661 | 24,180 |
| Deposits from credit institutions | 358,448 | 238,293 | 212,624 | 201,503 | 209,039 | 240,610 | 201,274 | 227,665 | 211,505 |
| Public | 26,472 | 56,212 | 54,866 | 62,139 | 73,804 | 77,895 | 73,409 | 68,950 | 96,508 |
| Private Individuals | 214,251 | 171,846 | 175,933 | 173,068 | 184,109 | 189,534 | 198,244 | 201,341 | 206,728 |
| Corporate | 496,176 | 465,118 | 470,557 | 456,319 | 492,296 | 534,520 | 565,522 | 493,482 | 545,954 |
| Repos | |||||||||
| Deposits and borrowings from the public | 22,448 | 23,829 | 10,185 | 15,569 | 13,869 | 12,465 | 24,508 | 19,089 | 10,385 |
| 759,347 | 717,005 | 711,541 | 707,095 | 764,078 | 814,415 | 861,682 | 782,861 | 859,575 | |
| Liabilities to policyholders | 253,024 | 256,953 | 263,970 | 263,075 | 264,834 | 268,030 | 269,683 | 279,874 | 276,597 |
| CP/CD | 170,362 | 214,592 | 180,521 | 206,449 | 189,346 | 203,922 | 217,778 | 229,999 | 227,290 |
| Long term debt | 315,968 | 322,290 | 349,962 | 343,400 | 355,905 | 343,374 | 372,095 | 395,599 | 362,401 |
| Debt securities | 486,330 | 536,882 | 530,483 | 549,849 | 545,250 | 547,296 | 589,873 | 625,598 | 589,690 |
| Debt instruments | 47,709 | 39,507 | 44,798 | 31,239 | 44,460 | 59,877 | 44,584 | 40,029 | 42,591 |
| Equity instruments | 49,059 | 32,762 | 33,669 | 41,129 | 60,913 | 60,469 | 35,233 | 35,175 | 38,564 |
| Derivatives | 161,647 | 166,473 | 122,223 | 122,979 | 107,714 | 159,909 | 152,430 | 131,935 | 147,788 |
| Financial liabilities at fair value | 258,415 | 238,741 | 200,690 | 195,347 | 213,087 | 280,255 | 232,246 | 207,139 | 228,944 |
| Liabilities held for sale | 1,726 | 50,680 | 48,339 | 1,962 | 1,803 | ||||
| Other liabilities | 72,431 | 88,224 | 87,080 | 79,704 | 77,123 | 73,797 | 71,663 | 74,121 | 72,864 |
| Subordinated liabilities | 30,673 | 29,910 | 25,552 | 23,992 | 24,836 | 27,705 | 25,109 | 24,669 | 22,979 |
| Total liabilities | 2,220,394 | 2,156,687 | 2,080,278 | 2,020,566 | 2,098,248 | 2,252,107 | 2,253,492 | 2,223,729 | 2,262,155 |
| Total equity | 98,214 | 97,092 | 99,543 | 97,856 | 102,821 | 107,230 | 109,161 | 107,594 | 110,992 |
The definitions of the specified categories under Loans to credit institutions and Loans to the public above deviates slightly from the definitions of industries in the table on p. 22 Loans portfolio by industry and geography that is also more detailed.
Total loans and deposits SEK bn
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 | |
| Loans to the public | 1,227 | 1,089 | 1,075 | 1,114 | 1,138 | 1,191 | 1,186 | 1,201 | 1,248 |
| Repos | 133 | 90 | 63 | 77 | 53 | 79 | 72 | 74 | 105 |
| Debt instruments | 48 | 47 | 44 | 36 | 37 | 36 | 33 | 30 | 29 |
| Loans adjusted for repos and debt instruments | 1,046 | 952 | 968 | 1,001 | 1,048 | 1,076 | 1,081 | 1,097 | 1,114 |
| Deposits and borrowing from the public | 759 | 717 | 712 | 707 | 764 | 814 | 862 | 783 | 860 |
| Repos | 22 | 24 | 11 | 15 | 14 | 12 | 25 | 19 | 10 |
| Deposits adjusted for repos | 737 | 693 | 701 | 692 | 750 | 802 | 837 | 764 | 850 |
| Loan to deposit ratio excl repos and | |||||||||
| debt instruments | 142% | 137% | 138% | 145% | 140% | 134% | 129% | 144% | 131% |
Loan to deposit ratio excl repos and debt instruments
A strong balance sheet structure, Jun 2011 Deposits and wholesale
funding structure by product
* Excluding repos and public covered bonds issued by SEB AG which are in a run-off mode
Intangible assets
| 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Goodwill | 10,717 | 10,515 | 10,491 | 10,434 | 10,511 | 10,549 | 10,487 | 10,495 | 10,498 |
| Other intangibles | 2,945 | 2,879 | 2,801 | 2,836 | 3,014 | 3,225 | 3,254 | 3,425 | 3,596 |
| Deferred acquisition costs | 3,583 | 3,580 | 3,631 | 3,660 | 3,688 | 4,138 | 4,131 | 4,113 | 4,087 |
| Intangible assets | 17,245 | 16,974 | 16,923 | 16,930 | 17,213 | 17,912 | 17,872 | 18,033 | 18,180 |
By product, SEK bn
By currency, SEK bn
| Currency* | <1y | 1-2y | 2-3y | 3-4y | 4-5y | 5-7y | 7-10y | >10y | Total |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK | 34.5 | 55.7 | 41.2 | 48.2 | 16.9 | 0.3 | 1.5 | 10.0 | 208 |
| EUR | 28.1 | 30.1 | 17.5 | 30.3 | 11.8 | 31.2 | 15.9 | 7.3 | 172 |
| USD | 0.0 | 3.0 | 2.9 | 0.0 | 0.1 | 0.0 | 0.0 | 1.2 | 7 |
| GBP | 0.0 | 8.1 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 8 |
| JPY | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.9 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 1.3 | 2 |
| CHF | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.7 | 0.0 | 1 |
| HKD | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.2 | 0.0 | 0 |
| NOK | 0.0 | 2.4 | 1.2 | 0.7 | 0.3 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 5 |
| DKK | 0.5 | 0.0 | 0.1 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 1 |
| Grand Total | 63 | 99 | 63 | 80 | 29 | 31 | 18 | 20 | 404 |
* Excluding public covered bonds.
Long-term funding raised, SEK bn
| Q1 | Q2 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Instrument | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Senior unsecured | 76 | 20 | 32 | 16 | 5 |
| Covered bonds SEB AB | 26 | 71 | 95 | 23 | 15 |
| Covered bonds SEB AG | 24 | 11 | 0 | 1 | 0 |
| Subordinated debt | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Total | 130 | 102 | 126 | 40 | 21 |
Balance Sheet Maturity Profile SEB Group
Remaining Contractual Maturities 30 Jun 2012
| Not | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Payable on demand | <1m | 1-3m | 3-6m | 6-12m | 1-2y | 2-5y | 5-10y | >10y | distributed | Total |
| Cash and balances with central banks | 80,318 | 226 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 762 | 0 | 81,307 |
| Other Lending to Central Banks | 783 | 104,910 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 105,693 |
| Loans to credit institutions | 44,356 | 32,136 | 4,877 | 4,883 | 4,300 | 8,231 | 15,175 | 3,731 | 109 | 0 | 117,797 |
| of which Repos and Margins of safety | 32,344 | 18,974 | 703 | 526 | 0 | 0 | 0 | 0 | 106 | 0 | 52,654 |
| Loans to the public | 118,599 | 95,079 | 146,597 | 79,828 | 152,284 | 230,761 | 242,083 | 93,533 | 89,403 | 0 | 1,248,166 |
| of which Repos and Margins of safety | 29,719 | 65,893 | 4,698 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19,037 | 0 | 119,347 |
| Public | 33,587 | 2,621 | 2,247 | 2,300 | 5,180 | 5,119 | 6,184 | 3,592 | 1,767 | 0 | 62,596 |
| Private individuals | 5,772 | 8,770 | 73,647 | 38,301 | 68,411 | 148,812 | 58,746 | 23,616 | 23,874 | 0 | 449,949 |
| Corporate | 79,239 | 83,687 | 70,704 | 39,227 | 78,693 | 76,830 | 177,153 | 66,325 | 63,762 | 0 | 735,621 |
| Financial assets at fair value | 377 | 3,048 | 5,666 | 16,509 | 39,884 | 31,225 | 68,642 | 14,017 | 0 | 500,965 | 680,334 |
| Debt instruments | 377 | 3,048 | 5,666 | 16,509 | 39,884 | 31,225 | 68,642 | 14,017 | 0 | 0 | 179,369 |
| Equity instruments | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 71,461 | 71,461 |
| Derivatives | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 156,652 | 156,652 |
| Insurance assets | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 272,852 | 272,852 |
| Other | 5,529 | 6,006 | 1,446 | 769 | 1,270 | 5,701 | 15,388 | 25,795 | 12,958 | 64,990 | 139,852 |
| Total assets | 249,962 | 241,405 | 158,586 | 101,990 | 197,738 | 275,918 | 341,288 | 137,075 | 103,232 | 565,955 | 2,373,148 |
| Not | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Payable on demand | <1m | 1-3m | 3-6m | 6-12m | 1-2y | 2-5y | 5-10y | >10y | distributed | Total |
| Deposits by credit institutions | 96,386 | 63,461 | 30,839 | 5,054 | 2,953 | 1,363 | 2,149 | 2,980 | 6,317 | 3 | 211,505 |
| of which Repos and Margins of safety | 20,945 | 15,445 | 1,265 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1,337 | 0 | 38,993 |
| Deposits and borrowings from the public | 515,745 | 100,407 | 105,655 | 32,045 | 16,624 | 7,548 | 23,496 | 27,643 | 30,379 | 33 | 859,575 |
| of which Repos and Margins of safety | 15,512 | 8,991 | 1,387 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 66 | 0 | 25,956 |
| of which covered by Deposit Guarantee | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 459,550 | 459,550 |
| Public | 33,180 | 8,043 | 22,059 | 10,212 | 4,923 | 939 | 10,721 | 3,767 | 3,193 | 0 | 97,037 |
| Private individuals | 128,335 | 24,499 | 38,208 | 5,057 | 4,578 | 1,538 | 1,743 | 335 | 2,422 | 12 | 206,728 |
| Corporate | 354,230 | 67,865 | 45,389 | 16,776 | 7,123 | 5,070 | 11,032 | 23,541 | 24,764 | 21 | 555,811 |
| Liabilities to policyholders | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 276,597 | 276,597 |
| Debt securities | 6,394 | 47,643 | 135,705 | 40,806 | 58,076 | 87,420 | 162,582 | 30,075 | 20,991 | 0 | 589,690 |
| Certificates | 6,205 | 45,226 | 130,397 | 38,402 | 7,059 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 227,290 |
| Covered bonds | 0 | 2,193 | 587 | 307 | 49,274 | 60,382 | 110,280 | 22,547 | 15,901 | 0 | 261,471 |
| Other bonds | 189 | 223 | 4,720 | 2,098 | 1,743 | 27,037 | 52,302 | 7,528 | 5,090 | 0 | 100,930 |
| Financial liabilities at fair value | 19 | 0 | 94 | 1,468 | 10,199 | 12,727 | 12,351 | 5,733 | 0 | 186,353 | 228,944 |
| Debt instruments | 19 | 0 | 94 | 1,468 | 10,199 | 12,727 | 12,351 | 5,733 | 0 | 0 | 42,591 |
| Equity instruments | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 38,564 | 38,564 |
| Derivatives | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 147,788 | 147,788 |
| Other | 3,922 | 9,091 | 16,126 | 161 | 287 | 1,087 | 14 | 0 | 12,135 | 30,041 | 72,864 |
| Subordinated liabilities | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2,813 | 8,241 | 8,756 | 3,168 | 0 | 22,979 |
| Equity | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 110,992 | 110,992 |
| Total Liabilities and Equity | 622,468 | 220,601 | 288,419 | 79,534 | 88,139 | 112,957 | 208,834 | 75,187 | 72,990 | 604,020 | 2,373,148 |
| Notes: |
Maturities above are based on remaining contractual maturities. No behavioral assumptions have been made.
Other Assets include Assets Held for Sale, Tangible and Intangible assets and Other assets
Other Liabilities include Liabilities Held for Sale and Other Liabilities
Payable on Demand includes items available O/N
Not Distributed includes items with no contractual maturity and undistributed items
SEB's Liquidity Reserve, 30 Jun 2012
| Liquidity Reserve*, Group | 30 Sep 2011 | 31 Dec 2011 | 31 Mar 2012 | 30 Jun 2012 | Currency distribution | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TOTAL | TOTAL | TOTAL | TOTAL | SEK | EUR | USD | Other | |
| 1 Cash and holdings in central banks | 136,876 | 225,187 | 157,882 | 187,000 | 1,502 | 102,966 | 63,773 | 18,759 |
| 2 Deposits in other banks available overnight | 19,279 | 9,949 | 16,391 | 13,419 | 2,911 | 1,584 | 1,650 | 7,274 |
| 3 Securities issued or guaranteed by sovereigns, central | 40,545 | 32,646 | 32,710 | 26,126 | 2,094 | 22,513 | 1,436 | |
| banks or multilateral development banks | 83 | |||||||
| 4 Securities issued or guaranteed by municipalities or other | 37,496 | 32,505 | 32,270 | 39,106 | 1,222 | 37,814 | 71 | |
| public sector entities | 0 | |||||||
| 5 Covered bonds issued by other institutions | 47,076 | 55,544 | 61,529 | 52,893 | 24,652 | 27,598 | 643 | 0 |
| 6 Covered bonds issued by SEB | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 7 Securities issued by non-financial corporates | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 8 Securities issued by financial corporates (excl. covered bon | 12,898 | 2,668 | 3,392 | 3,651 | 0 | 3,256 | 395 | 0 |
| 9 Other | 13,773 | 18,087 | 16,858 | 16,870 | -86 | 10,408 | 6,069 | 479 |
| Total | 307,943 | 376,585 | 321,032 | 339,065 | 32,294 | 206,140 | 74,036 | 26,595 |
* The liquidity reserve is presented in accordance with the template defined by the Swedish Bankers' Association. Assets included in the liquidity reserve should comply with the following: Assets shall be held by the Treasury function in the bank, not be encumbered and be pledgable with central banks. Furthermore, bonds shall have a maximum risk weight of 20% under the standardised approach to credit risk of the Basel II framework and a lowest rating of Aa2/AA-. Assets are disclosed using market values.
SEB Extended Liquidity Reserve and SEB Liquid Resources, Group
| Total Liquid Resources, Group | 30 Sep 2011 | 31 Dec 2011 | 31 Mar 2012 | 30 Jun 2012 | Currency distribution | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TOTAL | TOTAL | TOTAL | TOTAL | SEK | EUR | USD | Other | |
| Liquidity Reserve | 307,943 | 376,585 | 321,032 | 339,065 | 32,294 | 206,140 | 74,036 | 26,595 |
| Available OC | 102,894 | 99,586 | 93,825 | 122,728 | 122,728 | 0 | 0 | 0 |
| SEB Extended Liquidity Reserve* | 410,837 | 476,172 | 414,857 | 461,793 | 155,022 | 206,140 | 74,036 | 26,595 |
| Other liquid resources | 123,996 | 79,510 | 83,970 | 75,548 | 31,664 | 11,134 | 1,969 | 30,781 |
| SEB Total Liquid Resources** | 534,834 | 555,682 | 498,827 | 537,341 | 186,687 | 217,274 | 76,005 | 57,375 |
* SEB Extended Liquidity Reserve includes available overcollateralisation in Swedish cover pool after deducting rating agency haircut. Amounts have been placed in SEK although issuance can also be made in other currencies.
** Other liquid resources include bond holdings in the Trading organisation and bond holdings not eligible for inclusion in the Liquidity Reserve but pledgeable with Central banks.
SEB AB Cover pool and covered bonds characteristics 30 Jun 2012
* Q4 2011 LTV calculated on a loan by loan basis, thereafter, according to the maximum LTV per property calculation defined by the Association of Swedish Covered Bond issusers.
** Distribution in different LTV buckets based on exact order of priority for the indivivual mortgage deeds according to the Association of Swedish Covered Bond issuers.
Capital adequacy
| 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Capital resources | |||||||||
| Core Tier 1 capital | 86,216 | 86,164 | 87,387 | 88,190 | 91,561 | 93,030 | 93,097 | 93,806 | 96,378 |
| Tier 1 capital | 102,195 | 100,896 | 101,980 | 102,362 | 105,956 | 107,967 | 107,711 | 108,156 | 110,873 |
| Capital base | 103,858 | 101,523 | 99,149 | 98,805 | 102,608 | 105,617 | 103,445 | 103,116 | 106,707 |
| Capital adequacy without transitional floor (Basel II) | |||||||||
| Risk-weighted assets | 714,186 | 711,381 | 716,126 | 678,184 | 678,401 | 667,164 | 678,841 | 674,613 | 631,981 |
| Expressed as capital requirement | 57,135 | 56,911 | 57,290 | 54,255 | 54,272 | 53,373 | 54,307 | 53,969 | 50,558 |
| Core Tier 1 capital ratio | 12.1% | 12.1% | 12.2% | 13.0% | 13.5% | 13.9% | 13.7% | 13.9% | 15.3% |
| Tier 1 capital ratio | 14.3% | 14.2% | 14.2% | 15.1% | 15.6% | 16.2% | 15.9% | 16.0% | 17.5% |
| Total capital ratio | 14.5% | 14.3% | 13.8% | 14.6% | 15.1% | 15.8% | 15.2% | 15.3% | 16.9% |
| Capital base in relation to capital requirement | 1.82 | 1.78 | 1.73 | 1.82 | 1.89 | 1.98 | 1.90 | 1.91 | 2.11 |
| Capital adequacy including transitional floor | |||||||||
| Transition floor applied | 80% | 80% | 80% | 80% | 80% | 80% | 80% | 80% | 80% |
| Risk-weighted assets | 824,462 | 797,483 | 799,798 | 776,766 | 798,185 | 826,862 | 827,615 | 834,827 | 866,691 |
| Expressed as capital requirement | 65,957 | 63,799 | 63,984 | 62,141 | 63,855 | 66,149 | 66,209 | 66,786 | 69,335 |
| Core Tier 1 capital ratio | 10.5% | 10.8% | 10.9% | 11.4% | 11.5% | 11.3% | 11.2% | 11.2% | 11.1% |
| Tier 1 capital ratio | 12.4% | 12.7% | 12.8% | 13.2% | 13.3% | 13.1% | 13.0% | 13.0% | 12.8% |
| Total capital ratio | 12.6% | 12.7% | 12.4% | 12.7% | 12.9% | 12.8% | 12.5% | 12.4% | 12.3% |
| Capital base in relation to capital requirement | 1.57 | 1.59 | 1.55 | 1.59 | 1.61 | 1.60 | 1.56 | 1.54 | 1.54 |
| Capital adequacy with risk weighting according to Basel I | |||||||||
| Risk-weighted assets | 1,007,939 | 984,225 | 998,326 | 970,912 | 1,006,459 | 1,037,313 | 1,037,898 | 1,048,910 | 1,080,979 |
| Expressed as capital requirement | 80,635 | 78,738 | 79,866 | 77,673 | 80,517 | 82,985 | 83,032 | 83,913 | 86,478 |
| Core Tier 1 capital ratio | 8.6% | 8.8% | 8.8% | 9.1% | 9.1% | 9.0% | 9.0% | 8.9% | 8.9% |
| Tier 1 capital ratio | 10.1% | 10.3% | 10.2% | 10.5% | 10.5% | 10.4% | 10.4% | 10.3% | 10.3% |
| Total capital ratio | 10.3% | 10.3% | 9.9% | 10.2% | 10.2% | 10.2% | 10.0% | 9.8% | 9.9% |
| Capital base in relation to capital requirement | 1.29 | 1.29 | 1.24 | 1.27 | 1.27 | 1.27 | 1.25 | 1.23 | 1.23 |
Capital base of the SEB financial group of undertakings
| 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Total equity according to balance sheet | 98,214 | 97,105 | 99,543 | 97,856 | 102,821 | 107,230 | 109,161 | 107,594 | 110,992 |
| Dividend (excl repurchased shares) | -1,097 | -1,646 | -3,291 | -823 | -1,646 | -2,468 | -3,836 | -959 | -1,918 |
| Investments outside the financial group of undertakings | -36 | -34 | -40 | -41 | -41 | -42 | -41 | -41 | -66 |
| Other deductions outside the financial group of undertakings | -2,037 | -2,261 | -2,688 | -2,966 | -2,533 | -3,375 | -3,728 | -4,110 | -3,753 |
| = Total equity in the capital adequacy | 95,044 | 93,164 | 93,524 | 94,026 | 98,601 | 101,345 | 101,556 | 102,484 | 105,255 |
| Adjustment for hedge contracts | -57 | 1,085 | 1,755 | 2,233 | 1,734 | 433 | 229 | 436 | 108 |
| Net provisioning amount for IRB-reported credit exposures | 0 | 0 | 0 | 0 | -279 | -120 | -108 | -172 | 0 |
| Unrealised value changes on available-for-sale financial assets | 1,511 | 1,348 | 1,724 | 1,714 | 1,263 | 852 | 717 | 272 | 343 |
| Exposures where RWA is not calculated | -1,457 | -1,175 | -1,184 | -1,034 | -1,067 | -1,010 | -914 | -734 | -772 |
| Goodwill | -4,374 | -4,184 | -4,174 | -4,110 | -4,180 | -4,215 | -4,147 | -4,173 | -4,179 |
| Other intangible assets | -2,683 | -2,633 | -2,564 | -2,608 | -2,790 | -2,896 | -2,943 | -3,126 | -3,310 |
| Deferred tax assets | -1,768 | -1,441 | -1,694 | -2,031 | -1,721 | -1,359 | -1,293 | -1,181 | -1,067 |
| = Core Tier 1 capital | 86,216 | 86,164 | 87,387 | 88,190 | 91,561 | 93,030 | 93,097 | 93,806 | 96,378 |
| Tier 1 capital contribution (non-innovative) | 4,762 | 4,577 | 4,492 | 4,468 | 4,572 | 4,618 | 4,455 | 4,421 | 4,379 |
| Tier 1 capital contribution (innovative) | 11,217 | 10,155 | 10,101 | 9,704 | 9,823 | 10,319 | 10,159 | 9,929 | 10,116 |
| = Tier 1 capital | 102,195 | 100,896 | 101,980 | 102,362 | 105,956 | 107,967 | 107,711 | 108,156 | 110,873 |
| Dated subordinated debt | 5,217 | 5,014 | 4,922 | 4,896 | 4,946 | 4,990 | 4,815 | 4,709 | 4,445 |
| Deduction for remaining maturity | -383 | -368 | -361 | -360 | -305 | -331 | -320 | -261 | -40 |
| Perpetual subordinated debt | 7,738 | 7,050 | 4,152 | 3,923 | 3,978 | 4,372 | 2,225 | 2,012 | 2,169 |
| Net provisioning amount for IRB-reported credit exposures | 1,449 | 808 | 91 | 3 | -279 | -120 | -108 | -172 | 153 |
| Unrealised gains on available-for-sale financial assets | 504 | 484 | 511 | 490 | 602 | 728 | 799 | 705 | 930 |
| Exposures where RWA is not calculated | -1,457 | -1,175 | -1,184 | -1,034 | -1,067 | -1,010 | -914 | -734 | -772 |
| Investments outside the financial group of undertakings | -36 | -34 | -40 | -41 | -41 | -42 | -41 | -41 | -66 |
| = Tier 2 capital | 13,032 | 11,779 | 8,091 | 7,877 | 7,834 | 8,587 | 6,456 | 6,218 | 6,819 |
| Investments in insurance companies | -10,500 | -10,500 | -10,500 | -10,500 | -10,501 | -10,500 | -10,500 | -10,500 | -10,500 |
| Pension assets in excess of related liabilities | -869 | -652 | -422 | -933 | -681 | -437 | -222 | -758 | -485 |
| = Capital base | 103,858 | 101,523 | 99,149 | 98,806 | 102,608 | 105,617 | 103,445 | 103,116 | 106,707 |
Risk-weighted assets for the SEB financial group of undertakings
| 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| 41,764 | 42,642 | 37,405 | 36,161 | 33,098 | 35,824 | 29,552 | 30,685 | 26,237 |
| 407,121 | 403,427 | 403,128 | 401,680 | 403,631 | 399,545 | 394,094 | 392,517 | 352,920 |
| 8,563 | 7,900 | 6,337 | 5,660 | 5,381 | 6,396 | 6,515 | 6,753 | 6,704 |
| 67,596 | 66,386 | 65,704 | 44,033 | 45,253 | 45,572 | 45,241 | 45,408 | 45,287 |
| 10,299 | 10,014 | 9,826 | 9,769 | 9,954 | 10,204 | 9,460 | 8,856 | 9,173 |
| 1,548 | 1,514 | 1,511 | 1,449 | 1,534 | 1,589 | 1,651 | 1,674 | 1,683 |
| 536,891 | 531,883 | 523,911 | 498,752 | 498,851 | 499,130 | 486,513 | 485,893 | 442,004 |
| 75,636 | ||||||||
| 40,821 | ||||||||
| 14,823 | ||||||||
| 58,697 | ||||||||
| 714,186 | 711,381 | 716,126 | 678,184 | 678,401 | 667,164 | 678,841 | 674,613 | 631,981 |
| 517,640 | ||||||||
| 40,821 | ||||||||
| 73,520 | ||||||||
| 714,186 | 711,381 | 716,126 | 678,184 | 678,401 | 667,164 | 678,841 | 674,613 | 631,981 |
| 234,710 | ||||||||
| 866,691 | ||||||||
| 86,156 39,814 11,577 39,748 623,047 39,814 51,325 110,276 824,462 |
80,377 45,440 16,754 36,927 612,260 45,440 53,681 86,102 797,483 |
91,682 44,568 15,995 39,970 615,593 44,568 55,965 83,672 799,798 |
77,699 43,477 12,243 46,013 576,451 43,477 58,256 98,582 776,766 |
78,540 43,811 12,479 44,720 577,391 43,811 57,199 119,784 798,185 |
70,007 43,371 13,253 41,403 569,137 43,371 54,656 159,698 826,862 |
77,485 42,267 13,173 59,403 563,998 42,267 72,576 148,774 827,615 |
75,761 41,154 14,213 57,592 561,654 41,154 71,805 160,214 834,827 |
RWA development
SEK bn
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 | |
| Start | 723 | 714 | 711 | 716 | 678 | 678 | 667 | 679 | 675 |
| RWA processes (credit risk) | -2 | 3 | 6 | -12 | -5 | -12 | -3 | -4 | -45 |
| Migration effect | 1 | 1 | -1 | 0 | -2 | 0 | 1 | 3 | -1 |
| Volume changes (credit risk) | 5 | 8 | 5 | 14 | 15 | -3 | 12 | 0 | 16 |
| Risk weight effect | 2 | 1 | -1 | 0 | -16 | 0 | -6 | 3 | -15 |
| FX effect | 0 | -24 | -5 | -6 | 8 | 8 | -8 | -4 | 2 |
| Market risk and operational risk | -11 | 8 | 1 | 2 | -1 | -3 | 17 | -2 | 0 |
| End | 714 | 711 | 716 | 678 | 678 | 667 | 679 | 675 | 632 |
SEB Group - Basel II without transitional rules
IRB reported credit exposures (less repos and securities lending)
| 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| 18.1% | 17.8% | 19.5% | 20.2% | 19.8% | 21.5% | 19.2% | 19.1% | 17.4% |
| 57.7% | 59.1% | 57.0% | 56.6% | 53.9% | 52.2% | 51.6% | 51.5% | 44.7% |
| 22.5% | 22.4% | 20.6% | 20.0% | 22.7% | 28.7% | 34.9% | 39.8% | 39.6% |
| 17.1% | 17.2% | 16.9% | 13.0% | 12.8% | 12.6% | 12.1% | 11.6% | 11.4% |
| 38.6% | 38.7% | 38.2% | 37.6% | 37.4% | 37.7% | 37.5% | 35.6% | 36.4% |
All outstanding Subordinated Debt and Hybrid Tier 1 issues
| Maturity | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Issue date | Ratings | Format | Coupon | date | First call date | Step-up | Currency | Size (m) | |
| Lower Tier II Issues | |||||||||
| 28-Sep-05 | A2/A-/A | 12NC7 | mth € + 25 bps | 28-Sep-17 | 28-Sep-12 | 3-mth €+ 175bps | EUR | 500 | |
| Upper Tier II Issues | |||||||||
| 25-Dec-97 | A2/BB+/A | PerpNC30 | 5.0000% | Perpetual | 28-Jan-28 | 6-mth ¥L+ 150bps | JPY | 15,000 | |
| 26-Jun-95 | A2/BB+/A | PerpNC20 | 4.4000% | Perpetual | 24-Nov-15 | 6-mth ¥L+ 200bps | JPY | 10,000 | |
| Tier I Issues | |||||||||
| 19-Mar-04 | A3/BB+/A | PerpNC10 | 4.9580% | Perpetual | 25-Mar-14 | 3-mth \$L+ 182bps | USD | 407 | |
| 23-Mar-05 | A3/BB+/A | PerpNC10 | 5.4710% | Perpetual | 23-Mar-15 | 3-mth \$L+ 154bps | USD | 423 | |
| 1-Oct-09 | A3/BB+/A | PerpNC5 | 9.2500% | Perpetual | 31-Mar-15 | EUR | 500 | ||
| 17-Dec-07 | A3/BB+/A | PerpNC10 | 7.0922% | Perpetual | 21-Dec-17 | 3-mth € + 340 bps | EUR | 500 |
Assets under management
SEK bn
| 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 30 Jun 2012 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Assets under management, start of period | 1,370 | 1,201 | 1,356 | 1,399 | 1,261 |
| Inflow | 295 | 256 | 287 | 273 | 106 |
| Outflow | -261 | -209 | -232 | -230 | -97 |
| Net inflow of which: | 34 | 47 | 55 | 43 | 9 |
| Sweden | 25 | 30 | 32 | 10 | |
| Other Nordic | 6 | 2 | 8 | 3 | |
| Germany | 5 | 12 | -1 | -2 | |
| Baltic countries and Poland | 3 | 1 | 1 | 1 | |
| Other and Eliminations | 8 | 11 | 3 | -3 | |
| Acquisition/disposal net | 17 | -2 | -1 | 17 | |
| Change in value | -220 | 109 | -11 | -198 | -9 |
| Assets under management, end of period* | 1,201 | 1,356 | 1,399 | 1,261 | 1,261 |
| *Of which, not eliminated: | |||||
| Retail Banking | 74 | 86 | 91 | 69 | 71 |
| Wealth Management | 1,142 | 1,275 | 1,321 | 1,175 | 1,173 |
| Life | 354 | 402 | 424 | 420 | 429 |
Credit portfolio
Credit portfolio*
On & off balance, SEK bn
| 31 Dec | 31 Dec | 31 Dec | 31 Dec | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEB Group | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Lending | 1,112 | 1,362 | 1,227 | 1,162 | 1,165 | 1,199 | 1,195 |
| Contingent Liabilities | 365 | 442 | 406 | 430 | 429 | 426 | 439 |
| Derivative Instruments | 75 | 130 | 102 | 90 | 108 | 105 | 109 |
| Credit Portfolio | 1,553 | 1,934 | 1,735 | 1,682 | 1,702 | 1,730 | 1,743 |
* Before loan loss reserves, excluding repos & debt instruments. Including German Retail until Dec 2010.
Credit portfolio by industry and geography*
| SEB Group, 30 June 2012 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Sweden | Denmark | Norway | Finland | Estonia | Latvia | Lithuania | Germany | Other | Total |
| Banks | 72,600 | 17,862 | 10,147 | 2,704 | 140 | 456 | 634 | 38,863 | 13,980 | 157,386 |
| Finance and insurance | 61,296 | 702 | 4,823 | 603 | 170 | 514 | 451 | 17,308 | 3,178 | 89,045 |
| Wholesale and retail | 34,920 | 1,824 | 961 | 941 | 2,330 | 4,260 | 7,637 | 10,550 | 5,249 | 68,672 |
| Transportation | 33,455 | 180 | 1,757 | 556 | 1,133 | 1,711 | 2,208 | 6,550 | 277 | 47,827 |
| Shipping | 31,556 | 284 | 1,210 | 185 | 728 | 141 | 253 | 10 | 5,278 | 39,645 |
| Business and household services | 99,108 | 1,238 | 4,719 | 890 | 2,123 | 2,119 | 2,244 | 19,968 | 2,765 | 135,174 |
| Construction | 11,406 | 503 | 400 | 565 | 1,011 | 1,245 | 1,014 | 3,352 | 839 | 20,335 |
| Manufacturing | 137,484 | 2,085 | 3,830 | 10,375 | 3,881 | 1,859 | 6,274 | 27,450 | 10,141 | 203,379 |
| Agriculture, forestry and fishing | 5,437 | 269 | 8 | 32 | 1,518 | 2,023 | 687 | 34 | 11 | 10,019 |
| Mining and quarrying | 20,528 | 103 | 7,615 | 260 | 23 | 129 | 81 | 118 | 396 | 29,253 |
| Electricity, gas and water supply | 28,314 | 237 | 629 | 5,012 | 2,229 | 1,649 | 2,306 | 13,479 | 440 | 54,295 |
| Other | 21,399 | 835 | 2,024 | 793 | 243 | 295 | 195 | 2,098 | 4,112 | 31,994 |
| Corporates | 484,903 | 8,260 | 27,976 | 20,212 | 15,389 | 15,945 | 23,350 | 100,917 | 32,686 | 729,638 |
| Commercial | 85,193 | 133 | 1,789 | 578 | 5,263 | 2,613 | 9,908 | 42,826 | 1 | 148,304 |
| Multi-family | 107,744 | 83 | 1,909 | 12 | 22,552 | 132,300 | ||||
| Property Management | 192,937 | 133 | 1,872 | 578 | 5,263 | 4,522 | 9,920 | 65,378 | 1 | 280,604 |
| Public Administration | 15,470 | 4 | 211 | 1,254 | 3,494 | 180 | 2,510 | 51,311 | 1,477 | 75,911 |
| Household mortgage | 368,119 | 3,013 | 13,817 | 7,978 | 17,789 | 2,605 | 413,321 | |||
| Other | 42,293 | 4,332 | 26,173 | 1,547 | 2,620 | 2,791 | 1,446 | 6 | 5,014 | 86,222 |
| Households | 410,412 | 4,332 | 29,186 | 1,547 | 16,437 | 10,769 | 19,235 | 6 | 7,619 | 499,543 |
| Credit portfolio | 1,176,322 | 30,591 | 69,392 | 26,295 | 40,723 | 31,872 | 55,649 | 256,475 | 55,763 | 1,743,082 |
* The geographical distribution is based on where the loan is booked. Amounts before provisions for credit losses.
| SEB Group, 31 December 2011 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Sweden | Denmark | Norway | Finland | Estonia | Latvia | Lithuania | Germany | Other | Total |
| Banks | 75,407 | 14,537 | 11,243 | 1,262 | 119 | 529 | 574 | 37,854 | 13,123 | 154,648 |
| Finance and insurance | 57,651 | 799 | 4,613 | 478 | 174 | 520 | 446 | 17,302 | 2,909 | 84,892 |
| Wholesale and retail | 36,339 | 1,549 | 840 | 520 | 2,563 | 3,384 | 7,476 | 11,353 | 5,152 | 69,176 |
| Transportation | 27,941 | 304 | 1,475 | 118 | 1,114 | 1,897 | 2,216 | 6,703 | 298 | 42,066 |
| Shipping | 33,573 | 149 | 447 | 193 | 591 | 149 | 260 | 14 | 5,975 | 41,351 |
| Business and household services | 95,486 | 954 | 6,698 | 543 | 2,155 | 2,094 | 2,167 | 19,671 | 1,598 | 131,366 |
| Construction | 11,663 | 174 | 482 | 252 | 938 | 1,254 | 1,047 | 2,844 | 786 | 19,440 |
| Manufacturing | 135,083 | 2,203 | 4,212 | 4,469 | 3,693 | 1,868 | 6,762 | 30,965 | 9,261 | 198,516 |
| Agriculture, forestry and fishing | 4,720 | 358 | 10 | 31 | 1,098 | 1,932 | 568 | 35 | 312 | 9,064 |
| Mining and quarrying | 20,255 | 105 | 10,346 | 267 | 25 | 128 | 95 | 64 | 31,285 | |
| Electricity, gas and water supply | 29,492 | 242 | 585 | 3,455 | 2,468 | 1,627 | 1,884 | 11,810 | 735 | 52,298 |
| Other | 18,813 | 746 | 2,433 | 182 | 262 | 297 | 228 | 1,055 | 4,466 | 28,482 |
| Corporates | 471,016 | 7,583 | 32,141 | 10,508 | 15,081 | 15,150 | 23,149 | 101,752 | 31,556 | 707,936 |
| Commercial | 85,057 | 304 | 1,718 | 546 | 5,449 | 2,905 | 10,508 | 43,982 | 1 | 150,470 |
| Multi-family | 103,153 | 81 | 1,845 | 14 | 24,741 | 129,834 | ||||
| Property Management | 188,210 | 304 | 1,799 | 546 | 5,449 | 4,750 | 10,522 | 68,723 | 1 | 280,304 |
| Public Administration | 19,107 | 17 | 219 | 1,210 | 1,806 | 158 | 2,622 | 57,589 | 1,576 | 84,304 |
| Household mortgage | 346,117 | 3,037 | 14,122 | 8,289 | 18,431 | 2,782 | 392,778 | |||
| Other | 41,639 | 4,488 | 21,974 | 1,192 | 2,676 | 2,932 | 1,553 | 7 | 5,767 | 82,228 |
| Households | 387,756 | 4,488 | 25,011 | 1,192 | 16,798 | 11,221 | 19,984 | 7 | 8,549 | 475,006 |
| Credit portfolio | 1,141,496 | 26,929 | 70,413 | 14,718 | 39,253 | 31,808 | 56,851 | 265,925 | 54,805 | 1,702,198 |
* The geographical distribution is based on where the loan is booked. Amounts before provisions for credit losses.
Loan portfolio by industry and geography*
| SEB Group, 30 June 2012 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Sweden | Denmark | Norway | Finland | Estonia | Latvia | Lithuania | Germany | Other | Total |
| Banks | 25,506 | 4,800 | 1,274 | 470 | 131 | 432 | 397 | 27,554 | 11,131 | 71,695 |
| Finance and insurance | 33,257 | 95 | 1,764 | 86 | 39 | 253 | 9 | 9,500 | 2,944 | 47,947 |
| Wholesale and retail | 19,822 | 1,333 | 493 | 668 | 1,517 | 2,595 | 5,565 | 3,819 | 4,010 | 39,822 |
| Transportation | 24,698 | 35 | 1,361 | 2 | 701 | 1,436 | 1,971 | 2,383 | 217 | 32,804 |
| Shipping | 24,091 | 51 | 921 | 185 | 243 | 136 | 253 | 10 | 4,547 | 30,437 |
| Business and household services | 59,005 | 597 | 2,765 | 223 | 1,810 | 1,666 | 1,551 | 6,583 | 1,141 | 75,341 |
| Construction | 5,812 | 440 | 259 | 47 | 408 | 750 | 526 | 306 | 92 | 8,640 |
| Manufacturing | 54,026 | 1,128 | 405 | 4,261 | 2,302 | 1,535 | 4,649 | 8,003 | 6,304 | 82,613 |
| Agriculture, forestry and fishing | 4,395 | 17 | 1 | 31 | 1,301 | 1,790 | 582 | 2 | 8,119 | |
| Mining and quarrying | 11,193 | 18 | 260 | 21 | 108 | 80 | 118 | 4 | 11,802 | |
| Electricity, gas and water supply | 11,880 | 18 | 90 | 3,312 | 931 | 1,244 | 1,693 | 5,132 | 92 | 24,392 |
| Other | 16,528 | 827 | 1,591 | 263 | 217 | 281 | 187 | 1,753 | 3,529 | 25,176 |
| Corporates | 264,707 | 4,541 | 9,668 | 9,338 | 9,490 | 11,794 | 17,066 | 37,607 | 22,882 | 387,093 |
| Commercial | 72,698 | 926 | 556 | 5,074 | 2,548 | 9,473 | 39,113 | 1 | 130,389 | |
| Multi-family | 94,033 | 80 | 1,879 | 12 | 21,016 | 117,020 | ||||
| Property Management | 166,731 | 1,006 | 556 | 5,074 | 4,427 | 9,485 | 60,129 | 1 | 247,409 | |
| Public Administration | 3,916 | 4 | 126 | 1,254 | 1,442 | 88 | 1,970 | 49,995 | 1,477 | 60,272 |
| Household mortgage | 339,238 | 3,013 | 13,778 | 7,949 | 17,571 | 2,605 | 384,154 | |||
| Other | 24,267 | 2,365 | 9,595 | 728 | 2,065 | 2,110 | 928 | 7 | 2,033 | 44,098 |
| Households | 363,505 | 2,365 | 12,608 | 728 | 15,843 | 10,059 | 18,499 | 7 | 4,638 | 428,252 |
| Loan portfolio | 824,365 | 11,710 | 24,682 | 12,346 | 31,980 | 26,800 | 47,417 | 175,292 | 40,129 | 1,194,721 |
| Repos, credit institutions | 23,351 | |||||||||
| Repos, general public | 104,702 | |||||||||
| Debt instruments | 53,229 | |||||||||
| Reserves | -10,041 | |||||||||
| Total lending | 1,365,962 |
* The geographical distribution is based on where the loan is booked.
| SEB Group, 31 December 2011 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Sweden | Denmark | Norway | Finland | Estonia | Latvia | Lithuania | Germany | Other | Total |
| Banks | 28,206 | 3,981 | 3,044 | 193 | 112 | 493 | 344 | 25,581 | 10,160 | 72,114 |
| Finance and insurance | 26,160 | 105 | 1,593 | 2 | 38 | 349 | 8 | 9,674 | 2,609 | 40,538 |
| Wholesale and retail | 19,616 | 1,046 | 419 | 407 | 1,769 | 2,247 | 5,524 | 3,970 | 3,625 | 38,623 |
| Transportation | 21,676 | 152 | 1,118 | 5 | 677 | 1,524 | 1,989 | 2,196 | 254 | 29,591 |
| Shipping | 23,307 | 50 | 45 | 193 | 289 | 147 | 259 | 14 | 5,123 | 29,427 |
| Business and household services | 55,067 | 462 | 2,699 | 356 | 1,889 | 1,445 | 1,574 | 7,915 | 1,044 | 72,451 |
| Construction | 5,234 | 163 | 247 | 52 | 376 | 784 | 534 | 330 | 46 | 7,766 |
| Manufacturing | 54,145 | 981 | 624 | 4,186 | 2,313 | 1,582 | 4,548 | 8,275 | 5,027 | 81,681 |
| Agriculture, forestry and fishing | 3,716 | 104 | 7 | 31 | 983 | 1,691 | 507 | 303 | 7,342 | |
| Mining and quarrying | 12,483 | 13 | 267 | 23 | 114 | 95 | 5 | 13,000 | ||
| Electricity, gas and water supply | 11,335 | 35 | 95 | 3,434 | 1,154 | 1,027 | 1,523 | 3,663 | 382 | 22,648 |
| Other | 16,828 | 744 | 2,110 | 156 | 245 | 278 | 212 | 965 | 3,881 | 25,419 |
| Corporates | 249,567 | 3,842 | 8,970 | 9,089 | 9,756 | 11,188 | 16,773 | 37,002 | 22,299 | 368,486 |
| Commercial | 72,147 | 89 | 856 | 525 | 5,252 | 2,828 | 10,094 | 39,866 | 1 | 131,658 |
| Multi-family | 90,537 | 79 | 1,798 | 14 | 23,113 | 115,541 | ||||
| Property Management | 162,684 | 89 | 935 | 525 | 5,252 | 4,626 | 10,108 | 62,979 | 1 | 247,199 |
| Public Administration | 4,909 | 18 | 127 | 1,210 | 1,493 | 89 | 2,067 | 52,959 | 1,576 | 64,448 |
| Household mortgage | 321,932 | 3,037 | 14,088 | 8,260 | 18,247 | 2,782 | 368,346 | |||
| Other | 24,496 | 2,533 | 8,940 | 744 | 2,120 | 2,174 | 1,031 | 6 | 2,523 | 44,567 |
| Households | 346,428 | 2,533 | 11,977 | 744 | 16,208 | 10,434 | 19,278 | 6 | 5,305 | 412,913 |
| Loan portfolio | 791,794 | 10,463 | 25,053 | 11,761 | 32,821 | 26,830 | 48,570 | 178,527 | 39,341 | 1,165,160 |
| Repos, credit institutions | 30,201 | |||||||||
| Repos, general public | 72,244 | |||||||||
| Debt instruments | 60,327 | |||||||||
| Reserves | -10,801 | |||||||||
| Retail, SEB Ukraine gross | -2,145 | |||||||||
| Total lending | 1,314,986 |
* The geographical distribution is based on where the loan is booked.
Credit portfolio – Corporates Credit portfolio – Property Management
Credit portfolio by industry and geography*
| 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK bn | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Banks | 188 | 215 | 185 | 193 | 171 | 183 | 155 | 188 | 157 |
| Corporates | 655 | 647 | 666 | 650 | 667 | 704 | 708 | 704 | 730 |
| Nordic countries | 465 | 470 | 484 | 478 | 483 | 514 | 521 | 524 | 541 |
| Germany | 110 | 101 | 106 | 100 | 101 | 107 | 102 | 99 | 101 |
| Baltic countries | 56 | 54 | 51 | 49 | 51 | 56 | 53 | 53 | 55 |
| Other | 24 | 22 | 25 | 24 | 32 | 28 | 32 | 29 | 33 |
| Commercial property management | 146 | 142 | 136 | 143 | 152 | 155 | 150 | 148 | 148 |
| Nordic countries | 71 | 72 | 69 | 75 | 85 | 88 | 88 | 87 | 88 |
| Germany | 52 | 48 | 46 | 46 | 47 | 47 | 44 | 43 | 43 |
| Baltic countries | 23 | 21 | 20 | 20 | 20 | 20 | 19 | 18 | 18 |
| Other | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Multi-family property management | 101 | 102 | 111 | 113 | 120 | 125 | 130 | 129 | 132 |
| Nordic countries | 72 | 75 | 82 | 86 | 93 | 98 | 103 | 104 | 108 |
| Germany | 27 | 25 | 26 | 25 | 26 | 26 | 25 | 23 | 23 |
| Baltic countries | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Other | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Public administration | 87 | 81 | 76 | 91 | 78 | 82 | 84 | 76 | 76 |
| Households | 514 | 509 | 509 | 434 | 454 | 462 | 475 | 486 | 500 |
| Nordic countries | 363 | 366 | 369 | 378 | 398 | 405 | 418 | 433 | 445 |
| Germany | 90 | 86 | 84 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Baltic countries | 54 | 51 | 50 | 49 | 50 | 50 | 48 | 47 | 46 |
| Other | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 7 | 9 | 6 | 8 |
| Total credit portfolio | 1,691 | 1,696 | 1,682 | 1,624 | 1,641 | 1,711 | 1,703 | 1,730 | 1,743 |
* Geographic distribution is based on where the loan is booked. Amounts before provisions for credit losses.
Asset quality
Credit loss level, % *
30 Jun 2012
* Total operations ** Incl. other
Development of Non-performing loans
SEK bn
Non-performing loans & reserves
SEB Group, SEK bn
Non-performing loans & reserves
SEB Group, SEK m
| 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 | |
| Individually assessed loans | |||||||||
| Impaired loans, gross | 19,238 | 18,136 | 17,218 | 14,870 | 14,455 | 12,538 | 11,090 | 10,678 | 9,797 |
| Specific reserves | 10,407 | 9,455 | 8,883 | 7,801 | 7,234 | 6,575 | 5,938 | 5,783 | 5,135 |
| Collective reserves | 4,386 | 3,822 | 3,030 | 2,459 | 2,132 | 2,026 | 1,948 | 1,882 | 1,855 |
| Off Balance sheet reserves | 503 | 491 | 476 | 400 | 398 | 378 | 369 | 346 | 351 |
| Specific reserve ratio | 54% | 52% | 52% | 52% | 50% | 52% | 54% | 54% | 52% |
| Total reserve ratio | 77% | 73% | 69% | 69% | 65% | 69% | 71% | 72% | 71% |
| Portfolio assessed loans | |||||||||
| Loans past due > 60 days | 7,107 | 6,980 | 6,534 | 6,696 | 6,796 | 6,804 | 6,483 | 6,404 | 6,064 |
| Restructured loans | 555 | 505 | 502 | 503 | 523 | 530 | 501 | 498 | 494 |
| Collective reserves | 3,668 | 3,594 | 3,576 | 3,544 | 3,418 | 3,499 | 3,351 | 3,284 | 3,051 |
| Reserve ratio | 48% | 48% | 51% | 49% | 47% | 48% | 48% | 48% | 47% |
| Non-performing loans | 26,900 | 25,621 | 24,254 | 22,069 | 21,773 | 19,873 | 18,074 | 17,580 | 16,355 |
| Total reserves | 18,965 | 17,363 | 15,965 | 14,204 | 13,182 | 12,478 | 11,606 | 11,295 | 10,392 |
| NPL coverage ratio | 71% | 68% | 66% | 64% | 61% | 63% | 64% | 64% | 64% |
| Non-performing loans / Lending | 1.8% | 1.8% | 1.8% | 1.7% | 1.7% | 1.4% | 1.4% | 1.3% | 1.3% |
Baltic geographies, SEK m
| 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 | |
| Individually assessed loans | |||||||||
| Impaired loans, gross | 12,743 | 11,880 | 10,875 | 9,855 | 8,793 | 8,332 | 7,324 | 6,914 | 6,481 |
| Specific reserves | 6,759 | 6,060 | 5,502 | 4,922 | 4,385 | 4,178 | 3,683 | 3,585 | 3,346 |
| Collective reserves | 2,741 | 2,254 | 1,670 | 1,350 | 1,178 | 1,036 | 956 | 866 | 799 |
| Off balance sheet reserves | 87 | 86 | 73 | 69 | 69 | 48 | 31 | 15 | 13 |
| Specific reserve ratio | 53% | 51% | 51% | 50% | 50% | 50% | 50% | 52% | 52% |
| Total reserve ratio | 74% | 70% | 66% | 64% | 63% | 63% | 63% | 64% | 64% |
| Portfolio assessed loans | |||||||||
| Loans past due > 60 days | 4,705 | 4,735 | 4,495 | 4,635 | 4,667 | 4,644 | 4,366 | 4,327 | 4,197 |
| Restructured loans | 555 | 505 | 502 | 503 | 523 | 530 | 501 | 498 | 494 |
| Collective reserves | 2,640 | 2,690 | 2,727 | 2,757 | 2,616 | 2,677 | 2,544 | 2,485 | 2,436 |
| Reserve ratio | 50% | 51% | 55% | 54% | 50% | 52% | 52% | 52% | 52% |
| Non-performing loans | 18,003 | 17,119 | 15,872 | 14,994 | 13,983 | 13,506 | 12,192 | 11,738 | 11,172 |
| Total reserves | 12,227 | 11,090 | 9,972 | 9,097 | 8,248 | 7,939 | 7,215 | 6,951 | 6,594 |
| NPL coverage ratio | 68% | 65% | 63% | 61% | 59% | 59% | 59% | 59% | 59% |
Impaired loans by industry and geography*
(Individually assessed loans)
| SEB Group, 30 June 2012 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Sweden | Denmark | Norway | Finland | Estonia | Latvia | Lithuania | Germany | Other | Total |
| Banks | 344 | 2 | 1 | 347 | ||||||
| Finance and insurance | 22 | 1 | 2 | 25 | ||||||
| Wholesale and retail | 57 | 30 | 242 | 322 | 94 | 745 | ||||
| Transportation | 2 | 1 | 2 | 25 | 115 | 4 | 149 | |||
| Shipping | 1 | 85 | 219 | 305 | ||||||
| Business and household services | 123 | 105 | 6 | 32 | 56 | 224 | 8 | 3 | 557 | |
| Construction | 51 | 5 | 1 | 72 | 139 | 73 | 49 | 14 | 404 | |
| Manufacturing | 69 | 5 | 9 | 50 | 162 | 32 | 265 | 196 | 29 | 817 |
| Agriculture, forestry and fishing | 3 | 66 | 11 | 13 | 93 | |||||
| Mining and quarrying | 22 | 22 | ||||||||
| Electricity, gas and water supply | 2 | 3 | 5 | |||||||
| Other | 153 | 4 | 15 | 23 | 4 | 13 | 212 | |||
| Corporates | 483 | 115 | 21 | 50 | 317 | 605 | 1,095 | 357 | 291 | 3,334 |
| Commercial | 87 | 284 | 751 | 2,871 | 977 | 4,970 | ||||
| Multi-family | 39 | 280 | 468 | 787 | ||||||
| Property Management | 126 | 284 | 1,031 | 2,871 | 1,445 | 5,757 | ||||
| Public Administration | ||||||||||
| Household mortgage | 10 | 10 | 87 | 107 | ||||||
| Other | 4 | 37 | 189 | 2 | 20 | 252 | ||||
| Households | 10 | 4 | 47 | 189 | 87 | 2 | 20 | 359 | ||
| Impaired loans | 963 | 121 | 68 | 50 | 601 | 1,825 | 4,053 | 1,805 | 311 | 9,797 |
* The geographical distribution is based on where the loan is booked. Amounts before provisions for credit losses.
| SEB Group, 31 December 2011 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Sweden | Denmark | Norway | Finland | Estonia | Latvia | Lithuania | Germany | Other | Total |
| Banks | 345 | 4 | 1 | 1 | 351 | |||||
| Finance and insurance | 22 | 3 | 4 | 1 | 30 | |||||
| Wholesale and retail | 67 | 72 | 246 | 334 | 112 | 831 | ||||
| Transportation | 15 | 3 | 3 | 50 | 170 | 4 | 245 | |||
| Shipping | 4 | 87 | 91 | |||||||
| Business and household services | 105 | 107 | 43 | 57 | 270 | 11 | 5 | 598 | ||
| Construction | 41 | 5 | 1 | 94 | 199 | 118 | 51 | 19 | 528 | |
| Manufacturing | 84 | 5 | 8 | 221 | 68 | 313 | 199 | 33 | 931 | |
| Agriculture, forestry and fishing | 3 | 3 | 54 | 12 | 14 | 86 | ||||
| Mining and quarrying | 22 | 12 | 34 | |||||||
| Electricity, gas and water supply | 3 | 1 | 4 | |||||||
| Other | 127 | 9 | 15 | 16 | 4 | 240 | 411 | |||
| Corporates | 468 | 117 | 24 | 4 | 455 | 713 | 1,304 | 381 | 323 | 3,789 |
| Commercial | 48 | 340 | 839 | 3,209 | 1,471 | 5,907 | ||||
| Multi-family | 37 | 177 | 216 | 430 | ||||||
| Property Management | 85 | 340 | 1,016 | 3,209 | 1,687 | 6,337 | ||||
| Public Administration | ||||||||||
| Household mortgage | 10 | 94 | 104 | |||||||
| Other | 3 | 43 | 194 | 2 | 267 | 509 | ||||
| Households | 3 | 53 | 194 | 94 | 2 | 267 | 613 | |||
| Impaired loans | 898 | 124 | 77 | 4 | 795 | 1,923 | 4,608 | 2,071 | 590 | 11,090 |
| whereof Retail, SEB Ukraine | -445 | |||||||||
| Impaired loans excl Retail, SEB Ukraine | 10,645 |
* The geographical distribution is based on where the loan is booked. Amounts before provisions for credit losses.
Portfolio assessed loans* (Including restructured loans)
Loans past due > 60 days
| SEB Group, 30 June 2012 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Sweden Denmark | Norway | Finland | Estonia | Latvia | Lithuania | Other | Total | |
| Corporates | 21 | 11 | 42 | 40 | 161 | 76 | 107 | 458 | |
| Household mortgage | 491 | 525 | 1,451 | 1,210 | 3,677 | ||||
| Household mortgage restructured | 44 | 120 | 330 | 494 | |||||
| Other | 687 | 255 | 296 | 24 | 95 | 434 | 138 | 1,929 | |
| Households | 1,178 | 255 | 296 | 24 | 664 | 2,005 | 1,678 | 6,100 | |
| Non performing | 1,199 | 266 | 338 | 64 | 825 | 2,081 | 1,785 | 6,558 |
| SEB Group, 31 December 2011 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Sweden Denmark | Norway | Finland | Estonia | Latvia | Lithuania | Other | Total | |
| Corporates | 20 | 11 | 47 | 7 | 192 | 207 | 135 | 2 | 621 |
| Household mortgage | 481 | 537 | 1,480 | 1,231 | 94 | 3,823 | |||
| Household mortgage restructured | 47 | 128 | 326 | 501 | |||||
| Other | 672 | 269 | 330 | 59 | 99 | 336 | 149 | 125 | 2,039 |
| Households | 1,153 | 269 | 330 | 59 | 683 | 1,944 | 1,706 | 219 | 6,363 |
| whereof Retail, SEB Ukraine | -219 | ||||||||
| Non performing excl Retail, SEB Ukraine | 1,173 | 280 | 377 | 66 | 875 | 2,151 | 1,841 | 221 | 6,765 |
* The geographical distribution is based on where the loan is booked.
Market risk
The Group's risk taking in trading operations is primarily measured by value at risk, VaR. The Group has chosen a level of 99 per cent probability and a ten-day time-horizon for reporting. In the day-today risk management of trading positions, SEB follows up limits with a one-day time horizon. All risk exposures are well within the Board's
decided limits and the utilization remained low. The table below shows the VaR exposure by risk type. During the quarter market risk levels have been stable both within Merchant Banking and the bank's liquidity portfolio.
| Value at Risk (99 per cent, ten days) | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Min | Max | 30 June 2012 | Average 2012 | Average 2011 |
| Commodities | 6 | 20 | 16 | 10 | 2 |
| Credit spread | 131 | 166 | 147 | 151 | 189 |
| Equity | 29 | 147 | 30 | 87 | 32 |
| FX | 16 | 108 | 21 | 57 | 44 |
| Interest rate | 94 | 203 | 123 | 149 | 80 |
| Volatilities | 37 | 87 | 70 | 57 | 28 |
| Diversification | - | - | -240 | -330 | -165 |
| Total | 123 | 238 | 166 | 180 | 210 |
Debt instruments
Credit Risk Exposure SEK 255bn
By rating
| Central & | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| local | Covered | Structured | ||||
| SEK bn | governments | Corporate | bonds | Credits | Financials | Total |
| AAA | 28.3% | 0.5% | 34.5% | 3.6% | 0.7% | 67.6% |
| AA | 7.7% | 0.0% | 0.5% | 2.1% | 0.1% | 10.5% |
| A | 0.3% | 0.3% | 2.0% | 0.8% | 1.0% | 4.5% |
| BBB | 0.9% | 0.3% | 1.2% | 0.4% | 0.4% | 3.2% |
| BB/B | 0.0% | 0.1% | 0.1% | 0.4% | 0.0% | 0.6% |
| CCC/CC | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.4% | 0.0% | 0.4% |
| No issue rating | 7.6% | 3.0% | 1.0% | 0.1% | 1.6% | * 13.3% |
| 44.8% | 4.2% | 39.4% | 7.9% | 3.8% | 100.0% |
By geography
| Central & | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| local | Covered | Structured | ||||
| SEK bn | governments | Corporate | bonds | Credits | Financials | Total |
| Germany | 27.8% | 0.4% | 2.0% | 0.4% | 0.5% | 31.1% |
| Sweden | 5.0% | 1.6% | 20.4% | 0.0% | 0.8% | 27.8% |
| Denmark | 2.1% | 0.1% | 7.3% | 0.0% | 0.0% | 9.5% |
| Norway | 2.3% | 1.5% | 2.5% | 0.0% | 1.4% | 7.8% |
| US | 0.0% | 0.2% | 0.0% | 2.2% | 1.0% | 3.3% |
| Spain | 0.0% | 0.0% | 3.2% | 0.6% | 0.0% | 3.8% |
| France | 0.4% | 0.0% | 2.3% | 0.0% | 0.0% | 2.8% |
| Finland | 1.3% | 0.4% | 0.2% | 0.0% | 0.0% | 1.9% |
| Greece | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.1% | 0.0% | 0.1% |
| Ireland | 0.0% | 0.0% | 0.2% | 0.2% | 0.0% | 0.4% |
| Italy | 0.1% | 0.0% | 0.0% | 0.2% | 0.0% | 0.3% |
| Portgual | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.2% | 0.0% | 0.2% |
| Europe, other | 5.1% | 0.0% | 0.7% | 3.6% | 0.0% | 9.3% |
| Other | 0.2% | 0.0% | 0.0% | 0.2% | 0.0% | 0.4% |
| Netherlands | 0.4% | 0.0% | 0.6% | 0.2% | 0.1% | 1.3% |
| 44.8% | 4.2% | 39.4% | 7.9% | 3.8% | 100.0% |
SEB's holdings of bonds with exposure to Greece, Italy, Ireland, Portugal and Spain
As of June 30, 2012
| Central & local | Structured | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| SEK bn | governments | Covered bonds | credits | Financials | Total |
| Greece | 0.0 | 0.0 | 0.3 | 0.0 | 0.3 |
| Italy | 0.3 | 0.0 | 0.6 | 0.0 | 0.9 |
| Ireland | 0.0 | 0.4 | 0.6 | 0.0 | 1.1 |
| Portugal | 0.0 | 0.0 | 0.4 | 0.0 | 0.4 |
| Spain | 0.0 | 8.1 | 1.5 | 0.0 | 9.6 |
| Total | 0.3 | 8.5 | 3.4 | 0.0 | 12.2 |
SEB Group by business segment
Jan – Jun 2012 vs. Jan – Jun 2011
Operating profit before credit loss provisions per division
** Where of Estonia 2.0bn, Latvia 2.8bn, Lithuania 3.0bn and Baltic RHC 0.1
Following the increased clarification of the Basel III regulation for capital, liquidity and funding to be implemented in Sweden starting 2013, SEB has continued to align the framework for capital and liquidity management. In Q1 2012, SEK 16bn more capital has been allocated to the divisions from the central function. In addition, internal funds transfer prices more fully reflect the increased cost of funding and buffers of liquidity required going forward. Further refinements are likely during 2012.
Other and eliminations, total (Group-wide functions outside the divisions)
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Net interest income | 203 | 480 | 584 | 574 | 258 | 60 | 47 | -11 | 274 |
| Net fee and commission income | 233 | 240 | 194 | 245 | 285 | 311 | 170 | 253 | 208 |
| Net financial income | -510 | -105 | -265 | -13 | -364 | -312 | -517 | 182 | -168 |
| Net life insurance income | -337 | -325 | -326 | -356 | -361 | -329 | -261 | -324 | -319 |
| Net other income | -73 | -325 | 130 | -156 | -46 | -174 | -447 | -269 | -132 |
| Total operating income | -484 | -35 | 317 | 294 | -228 | -444 | -1,008 | -169 | -137 |
| Staff costs | -1,051 | -1,084 | -1,022 | -1,051 | -981 | -969 | -1,025 | -1,023 | -1,101 |
| Other expenses | 1,046 | 1,009 | 1,073 | 1,057 | 1,067 | 1,084 | 928 | 1,025 | 1,117 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||||
| tangible and intangible assets | -136 | -130 | -126 | -123 | -121 | -128 | -119 | -130 | -129 |
| Restructuring costs | -755 | -9 | |||||||
| Total operating expenses | -141 | -960 | -84 | -117 | -35 | -13 | -216 | -128 | -113 |
| Profit before credit losses | -625 | -995 | 233 | 177 | -263 | -457 | -1,224 | -297 | -250 |
| Gains less losses from disposals of tangible | |||||||||
| and intangible assets | -1 | 1 | 1 | 1 | |||||
| Net credit losses | 3 | 7 | 1 | 2 | 1 | ||||
| Operating profit | -623 | -988 | 235 | 179 | -262 | -457 | -1,224 | -296 | -249 |
Merchant Banking
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Net interest income | 1,728 | 1,852 | 1,966 | 1,732 | 1,885 | 1,883 | 2,033 | 1,899 | 1,880 |
| Net fee and commission income | 1,412 | 1,281 | 1,503 | 1,259 | 1,342 | 1,371 | 1,406 | 1,239 | 1,351 |
| Net financial income | 1,242 | 685 | 607 | 1,085 | 995 | 1,016 | 904 | 986 | 1,074 |
| Net other income | 39 | 44 | 155 | 35 | 135 | 211 | 237 | 111 | 70 |
| Total operating income | 4,421 | 3,862 | 4,231 | 4,111 | 4,357 | 4,481 | 4,580 | 4,235 | 4,375 |
| Staff costs | -1,076 | -843 | -1,084 | -1,062 | -998 | -983 | -872 | -1,030 | -996 |
| Other expenses | -1,203 | -1,066 | -1,230 | -1,207 | -1,269 | -1,150 | -1,215 | -1,142 | -1,143 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||||
| tangible and intangible assets | -39 | -40 | -63 | -51 | -50 | -46 | -80 | -41 | -40 |
| Total operating expenses | -2,318 | -1,949 | -2,377 | -2,320 | -2,317 | -2,179 | -2,167 | -2,213 | -2,179 |
| Profit before credit losses | 2,103 | 1,913 | 1,854 | 1,791 | 2,040 | 2,302 | 2,413 | 2,022 | 2,196 |
| Gains less losses from disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | -1 | 1 | 23 | 3 | -3 | -1 | -6 | ||
| Net credit losses | 26 | -26 | -99 | -48 | -36 | -53 | -87 | -81 | -30 |
| Operating profit | 2,128 | 1,888 | 1,778 | 1,746 | 2,001 | 2,249 | 2,325 | 1,941 | 2,160 |
| Cost/Income | 0.52 | 0.50 | 0.56 | 0.56 | 0.53 | 0.49 | 0.47 | 0.52 | 0.50 |
| Business equity, SEK bn | 25.8 | 25.8 | 25.7 | 25.6 | 26.6 | 27.6 | 27.3 | 37.5 | 37.5 |
| Return on business equity, per cent | |||||||||
| -isolated in the quarter | 23.8 | 21.1 | 19.9 | 19.7 | 21.7 | 23.5 | 24.5 | 15.3 | 17.1 |
| -accumulated in the period | 20.5 | 20.7 | 20.5 | 19.7 | 20.7 | 21.7 | 22.4 | 15.3 | 16.1 |
| RWA - Basel I, SEK m | 520 | 497 | 504 | 510 | 522 | 541 | 535 | 540 | 559 |
| RWA - Basel II, SEK m | 388 | 388 | 387 | 387 | 375 | 369 | 387 | 384 | 366 |
| Lending to the public*, SEK bn | 430 | 412 | 418 | 455 | 462 | 465 | 468 | 474 | 470 |
| Deposits from the public**, SEK bn | 344 | 358 | 357 | 353 | 395 | 433 | 450 | 390 | 456 |
| FTEs, present | 2,326 | 2,365 | 2,394 | 2,481 | 2,485 | 2,503 | 2,508 | 2,506 | 2,508 |
*excluding repos and debt instruments
** excluding repos
Income, Expenses, Net losses and Operating profit, SEK m
Trading and Capital Markets
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Net interest income | 315 | 382 | 459 | 293 | 369 | 276 | 412 | 367 | 361 |
| Net fee and commission income | 437 | 356 | 487 | 396 | 285 | 449 | 439 | 311 | 330 |
| Net financial income | 1,274 | 696 | 645 | 1,085 | 1,041 | 971 | 945 | 1,033 | 1,066 |
| Net other income | -15 | -4 | -3 | 2 | 3 | 12 | 4 | -1 | -4 |
| Total operating income | 2,011 | 1,430 | 1,588 | 1,776 | 1,698 | 1,708 | 1,800 | 1,710 | 1,753 |
| Staff costs | -480 | -365 | -482 | -465 | -440 | -424 | -371 | -458 | -434 |
| Other expenses | -531 | -465 | -552 | -562 | -605 | -539 | -555 | -500 | -507 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||||
| tangible and intangible assets | -9 | -9 | -9 | -27 | -30 | -26 | -52 | -26 | -25 |
| Total operating expenses | -1,020 | -839 | -1,043 | -1,054 | -1,075 | -989 | -978 | -984 | -966 |
| Profit before credit losses | 991 | 591 | 545 | 722 | 623 | 719 | 822 | 726 | 787 |
| Gains less losses from disposals of tangible | |||||||||
| and intangible assets | 1 | 1 | -1 | -2 | |||||
| Net credit losses | 1 | -1 | -3 | ||||||
| Operating profit | 991 | 591 | 546 | 723 | 623 | 719 | 818 | 726 | 785 |
Corporate Banking
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Net interest income | 1,091 | 1,148 | 1,140 | 1,093 | 1,121 | 1,204 | 1,224 | 1,103 | 1,105 |
| Net fee and commission income | 560 | 571 | 681 | 489 | 663 | 568 | 602 | 558 | 624 |
| Net financial income | -57 | -27 | -66 | -35 | -53 | 17 | -61 | -57 | -6 |
| Net other income | 41 | 38 | 143 | 24 | 121 | 189 | 217 | 104 | 57 |
| Total operating income | 1,635 | 1,730 | 1,898 | 1,571 | 1,852 | 1,978 | 1,982 | 1,708 | 1,780 |
| Staff costs | -456 | -349 | -467 | -459 | -423 | -423 | -370 | -434 | -426 |
| Other expenses | -307 | -261 | -251 | -312 | -311 | -290 | -338 | -315 | -288 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||||
| tangible and intangible assets | -18 | -16 | -51 | -22 | -16 | -18 | -24 | -13 | -13 |
| Total operating expenses | -781 | -626 | -769 | -793 | -750 | -731 | -732 | -762 | -727 |
| Profit before credit losses | 854 | 1,104 | 1,129 | 778 | 1,102 | 1,247 | 1,250 | 946 | 1,053 |
| Gains less losses from disposals of tangible | |||||||||
| and intangible assets | -1 | 29 | 2 | -1 | -1 | -1 | |||
| Net credit losses | 29 | -37 | -97 | -51 | -31 | -52 | -95 | -84 | -37 |
| Operating profit | 883 | 1,066 | 1,061 | 729 | 1,070 | 1,195 | 1,154 | 862 | 1,015 |
Global Transaction Services
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Net interest income | 321 | 321 | 367 | 345 | 396 | 404 | 397 | 428 | 415 |
| Net fee and commission income | 416 | 355 | 334 | 374 | 394 | 353 | 366 | 370 | 396 |
| Net financial income | 25 | 16 | 27 | 35 | 7 | 28 | 20 | 11 | 13 |
| Net other income | 12 | 10 | 16 | 9 | 10 | 11 | 15 | 9 | 17 |
| Total operating income | 774 | 702 | 744 | 763 | 807 | 796 | 798 | 818 | 841 |
| Staff costs | -139 | -128 | -135 | -137 | -137 | -137 | -129 | -138 | -136 |
| Other expenses | -365 | -340 | -427 | -332 | -353 | -321 | -323 | -327 | -347 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||||
| tangible and intangible assets | -12 | -16 | -2 | -3 | -3 | -2 | -4 | -3 | -2 |
| Total operating expenses | -516 | -484 | -564 | -472 | -493 | -460 | -456 | -468 | -485 |
| Profit before credit losses | 258 | 218 | 180 | 291 | 314 | 336 | 342 | 350 | 356 |
| Gains less losses from disposals of tangible | |||||||||
| and intangible assets | -1 | 2 | -6 | -1 | -2 | -1 | 2 | -3 | |
| Net credit losses | -3 | 11 | -3 | 4 | -4 | 9 | 3 | 7 | |
| Operating profit | 254 | 231 | 171 | 294 | 308 | 335 | 353 | 353 | 360 |
Nordic leader in investment banking
Market shares Nordic and Baltic stock exchanges
Jan – Jun 2012 (SEK m)
NOK League Tables – Corporate Bonds
Jan – Jun 2012 (NOK m)
6.5%
7.7%
10.8%
Source: Bloomberg
Source: Bloomberg
Source: Bloomberg
Trading and Capital Markets, income by main product cluster
Low risk trading orientation
Retail Banking
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Net interest income | 1,212 | 1,263 | 1,332 | 1,349 | 1,436 | 1,497 | 1,564 | 1,674 | 1,759 |
| Net fee and commission income | 829 | 774 | 848 | 788 | 822 | 740 | 825 | 762 | 801 |
| Net financial income | 76 | 58 | 74 | 64 | 83 | 74 | 81 | 71 | 90 |
| Net other income | 11 | 14 | 14 | 14 | 40 | 23 | 19 | 13 | 20 |
| Total operating income | 2,128 | 2,109 | 2,268 | 2,215 | 2,381 | 2,334 | 2,489 | 2,520 | 2,670 |
| Staff costs | -659 | -686 | -647 | -673 | -689 | -658 | -674 | -703 | -716 |
| Other expenses | -875 | -800 | -928 | -882 | -940 | -868 | -878 | -794 | -797 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||||
| tangible and intangible assets | -21 | -21 | -21 | -19 | -19 | -20 | -21 | -20 | -21 |
| Total operating expenses | -1,555 | -1,507 | -1,596 | -1,574 | -1,648 | -1,546 | -1,573 | -1,517 | -1,534 |
| Profit before credit losses | 573 | 602 | 672 | 641 | 733 | 788 | 916 | 1,003 | 1,136 |
| Gains less losses from disposals of tangible | |||||||||
| and intangible assets | -1 | 1 | -1 | ||||||
| Net credit losses | -147 | -56 | -144 | -98 | -84 | -111 | -183 | -102 | -133 |
| Operating profit | 426 | 545 | 528 | 544 | 648 | 677 | 733 | 901 | 1,003 |
| Cost/Income | 0.73 | 0.71 | 0.70 | 0.71 | 0.69 | 0.66 | 0.63 | 0.60 | 0.57 |
| Business equity, SEK bn | 9.9 | 9.8 | 9.8 | 9.9 | 10.2 | 10.2 | 10.4 | 14.0 | 13.9 |
| Return on business equity, per cent | |||||||||
| -isolated in the quarter | 12.7 | 16.5 | 16.0 | 16.2 | 18.9 | 19.6 | 20.8 | 19.0 | 21.4 |
| -accumulated in the period | 12.7 | 14.0 | 14.5 | 16.2 | 17.6 | 18.3 | 18.9 | 19.0 | 20.2 |
| RWA - Basel I, SEK m | 319 | 322 | 332 | 291 | 304 | 316 | 329 | 340 | 350 |
| RWA - Basel II, SEK m | 163 | 162 | 168 | 131 | 133 | 135 | 136 | 139 | 115 |
| Lending to the public, SEK bn 1) | 458 | 386 | 397 | 413 | 434 | 451 | 468 | 482 | 495 |
| Deposits from the public, SEK bn 2) | 205 | 166 | 175 | 175 | 182 | 188 | 196 | 200 | 207 |
| FTEs, present 3) | 3,482 | 3,430 | 3,441 | 3,498 | 3,596 | 3,521 | 3,553 | 3,583 | 3,688 |
| 1) Where of RB Sweden | 360 | 369 | 380 | 397 | 417 | 434 | 451 | 464 | 476 |
| RB Card | 17 | 17 | 17 | 16 | 17 | 17 | 17 | 18 | 19 |
| RB Germany | 81 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 2) Where of RB Sweden | 161 | 166 | 175 | 175 | 182 | 188 | 196 | 200 | 207 |
| RB Card | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| RB Germany | 44 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 3) Where of RB Sweden | 2,686 | 2,620 | 2,667 | 2,725 | 2,822 | 2,739 | 2,774 | 2,818 | 2,926 |
| RB Card | 796 | 810 | 774 | 773 | 774 | 782 | 779 | 765 | 762 |
| RB Germany | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Income, Expenses and Operating profit, SEK m
Retail Sweden
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Net interest income | 962 | 1,019 | 1,095 | 1,123 | 1,214 | 1,262 | 1,329 | 1,430 | 1,490 |
| Net fee and commission income | 378 | 363 | 396 | 393 | 386 | 344 | 351 | 367 | 361 |
| Net financial income | 76 | 58 | 74 | 64 | 83 | 74 | 81 | 71 | 90 |
| Net other income | 5 | 4 | 5 | 15 | 26 | 6 | 4 | 4 | 5 |
| Total operating income | 1,421 | 1,444 | 1,570 | 1,595 | 1,709 | 1,686 | 1,765 | 1,872 | 1,946 |
| Staff costs | -468 | -491 | -472 | -498 | -509 | -490 | -502 | -526 | -537 |
| Other expenses | -681 | -640 | -756 | -706 | -759 | -701 | -701 | -613 | -606 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||||
| tangible and intangible assets | -12 | -12 | -14 | -13 | -13 | -14 | -14 | -15 | -16 |
| Total operating expenses | -1,161 | -1,143 | -1,242 | -1,217 | -1,281 | -1,205 | -1,217 | -1,154 | -1,159 |
| Profit before credit losses | 260 | 301 | 328 | 378 | 428 | 481 | 548 | 718 | 787 |
| Gains less losses from disposals of tangible | |||||||||
| and intangible assets | 1 | -1 | |||||||
| Net credit losses | -63 | -5 | -70 | -43 | -40 | -63 | -110 | -49 | -84 |
| Operating profit | 197 | 296 | 258 | 336 | 387 | 418 | 438 | 669 | 703 |
| Cards | |||||||||
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Net interest income | 249 | 244 | 236 | 226 | 222 | 235 | 234 | 244 | 268 |
| Net fee and commission income | 438 | 403 | 444 | 392 | 416 | 403 | 474 | 387 | 431 |
| Net other income | 16 | 18 | 22 | 3 | 30 | 12 | 24 | 17 | 24 |
| Total operating income | 703 | 665 | 702 | 621 | 668 | 650 | 732 | 648 | 723 |
| Staff costs | -192 | -195 | -175 | -175 | -179 | -168 | -173 | -177 | -179 |
| Other expenses | -189 | -160 | -178 | -176 | -178 | -169 | -185 | -181 | -190 |
| Net Deferred Acquisition Costs | |||||||||
| Impairment of goodwill | |||||||||
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||||
| tangible and intangible assets | -9 | -8 | -8 | -7 | -6 | -6 | -6 | -5 | -5 |
| Restructuring costs | |||||||||
| Total operating expenses | -390 | -363 | -361 | -358 | -363 | -343 | -364 | -363 | -374 |
| Profit before credit losses | 313 | 302 | 341 | 263 | 305 | 307 | 368 | 285 | 349 |
| Gains less losses from disposals of tangible | |||||||||
| and intangible assets | -1 | ||||||||
| Net credit losses | -84 | -51 | -73 | -55 | -44 | -48 | -73 | -53 | -49 |
| Operating profit | 229 | 250 | 268 | 208 | 261 | 259 | 295 | 232 | 300 |
Business volume development by area
Retail Sweden
Volumes
Retail Sweden
Cards
Note: Adjustment of inactive cards in Q4 2010 and Q1 2011
Wealth Management
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Net interest income | 120 | 118 | 136 | 143 | 160 | 166 | 167 | 171 | 179 |
| Net fee and commission income | 939 | 830 | 1,115 | 994 | 865 | 849 | 1,009 | 799 | 858 |
| Net financial income | 24 | 17 | 30 | 15 | 22 | 33 | 17 | 27 | 23 |
| Net other income Total operating income |
47 1,130 |
7 972 |
4 1,285 |
2 1,154 |
26 1,073 |
-21 1,027 |
1,193 | 2 999 |
32 1,092 |
| Staff costs | -339 | -306 | -344 | -368 | -365 | -317 | -356 | -324 | -347 |
| Other expenses | -388 | -368 | -422 | -368 | -388 | -356 | -390 | -355 | -372 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||||
| tangible and intangible assets | -21 | -20 | -23 | -12 | -10 | -10 | -17 | -11 | -11 |
| Total operating expenses | -748 | -694 | -789 | -748 | -763 | -683 | -763 | -690 | -730 |
| Profit before credit losses | 382 | 278 | 496 | 406 | 310 | 344 | 430 | 309 | 362 |
| Gains less losses from disposals of tangible and intangible assets |
|||||||||
| Net credit losses | -2 | -1 | 7 | -1 | -1 | -5 | -2 | 1 | 1 |
| Operating profit | 380 | 277 | 503 | 405 | 309 | 339 | 428 | 310 | 363 |
| Cost/Income | 0.66 | 0.71 | 0.61 | 0.65 | 0.71 | 0.67 | 0.64 | 0.69 | 0.67 |
| Business equity, SEK bn | 5.2 | 5.2 | 5.3 | 5.0 | 4.9 | 5.0 | 5.1 | 6.2 | 6.1 |
| Return on business equity, per cent | |||||||||
| -isolated in the quarter | 21.0 | 15.2 | 27.4 | 23.1 | 18.0 | 19.5 | 24.3 | 14.8 | 17.6 |
| -accumulated in the period | 19.1 | 17.8 | 20.2 | 23.1 | 20.6 | 20.2 | 21.3 | 14.8 | 16.2 |
| RWA - Basel I, SEK m | 25 | 25 | 27 | 27 | 27 | 28 | 28 | 30 | 26 |
| RWA - Basel II, SEK m | 32 | 31 | 33 | 32 | 30 | 31 | 32 | 31 | 30 |
| Lending to the public, SEK bn | 29 | 29 | 32 | 32 | 33 | 34 | 33 | 34 | 34 |
| Deposits from the public, SEK bn | 55 | 50 | 47 | 45 | 50 | 52 | 51 | 52 | 55 |
| FTEs, present | 945 | 971 | 1,005 | 1,007 | 1,015 | 1,002 | 995 | 1,005 | 1,001 |
Income, Expenses and Operating profit, SEK m
AuM per customer type, SEK bn
Total net new money per quarter, SEK bn
Mutual funds per product type
| Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | Q1 2011 | Q2 2011 | Q3 2011 | Q4 2011 | Q1 2012 | Q2 2012 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Equity funds | 36% | 37% | 40% | 38% | 38% | 33% | 34% | 37% | 36% |
| Fixed income funds | 27% | 27% | 23% | 25% | 25% | 27% | 27% | 20% | 29% |
| Balanced funds | 15% | 15% | 16% | 16% | 16% | 17% | 16% | 21% | 16% |
| Alternative funds | 22% | 22% | 21% | 21% | 21% | 23% | 23% | 22% | 19% |
| Total amount (SEK bn) | 523 | 525 | 551 | 551 | 542 | 473 | 453 | 484 | 446 |
Life
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Net interest income | -2 | -2 | -5 | -8 | -10 | -8 | -7 | -24 | -24 |
| Net life insurance income | 1,115 | 1,143 | 1,106 | 1,138 | 1,125 | 988 | 1,253 | 1,239 | 1,140 |
| Total operating income | 1,113 | 1,141 | 1,101 | 1,130 | 1,115 | 980 | 1,246 | 1,215 | 1,116 |
| Staff costs | -287 | -276 | -278 | -292 | -305 | -289 | -307 | -308 | -307 |
| Other expenses | -151 | -150 | -141 | -135 | -111 | -137 | -153 | -136 | -136 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||||
| tangible and intangible assets | -172 | -169 | -176 | -192 | -192 | -198 | -203 | -229 | -228 |
| Total operating expenses | -610 | -595 | -595 | -619 | -608 | -624 | -663 | -673 | -671 |
| Profit before credit losses | 503 | 546 | 506 | 511 | 507 | 356 | 583 | 542 | 445 |
| Operating profit | 503 | 546 | 506 | 511 | 507 | 356 | 583 | 542 | 445 |
| Change in surplus values | 180 | 376 | 294 | 27 | 545 | 217 | 399 | 83 | 325 |
| Business result | 683 | 922 | 800 | 538 | 1,052 | 573 | 982 | 625 | 770 |
| Cost/Income | 0.55 | 0.52 | 0.54 | 0.55 | 0.55 | 0.64 | 0.53 | 0.55 | 0.60 |
| Business equity, SEK bn | |||||||||
| Return on business equity, per cent | |||||||||
| -isolated in the quarter | 29.5 | 32.0 | 29.7 | 28.1 | 27.9 | 19.6 | 32.1 | 29.0 | 23.8 |
| -accumulated in the period | 31.8 | 31.9 | 31.3 | 28.1 | 28.0 | 25.2 | 26.9 | 29.0 | 26.4 |
| Return on business equity, based on business | |||||||||
| result, per cent | |||||||||
| -isolated in the quarter | 40.1 | 54.1 | 46.9 | 29.6 | 57.9 | 31.5 | 54.0 | 33.5 | 41.2 |
| -accumulated in the period | 42.8 | 46.6 | 46.7 | 29.6 | 43.7 | 39.7 | 43.2 | 33.5 | 37.3 |
| RWA - Basel I, SEK m | n/a | n/a | n/a | n/a | n/a | n/a | n/a | n/a | n/a |
| RWA - Basel II, SEK m | n/a | n/a | n/a | n/a | n/a | n/a | n/a | n/a | n/a |
| Deposits from the public, SEK bn | - | - | - | - | - | - | 1 | 1 | 1 |
| FTEs, present | 1,173 | 1,200 | 1,226 | 1,237 | 1,241 | 1,331 | 1,323 | 1,305 | 1,303 |
Income, Expenses and Operating profit, SEK m
Income statement
| SEK m | Q2 2010 |
Q3 2010 |
Q4 2010 |
Q1 2011 |
Q2 2011 |
Q3 2011 |
Q4 2011 |
Q1 2012 |
Q2 2012 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Income unit-linked | 609 | 611 | 668 | 632 | 639 | 620 | 645 | 687 | 665 |
| Income other insurance 1) | 363 | 392 | 310 | 370 | 332 | 196 | 434 | 381 | 319 |
| Other income | 141 | 138 | 123 | 128 | 144 | 164 | 167 | 147 | 132 |
| Total operating income | 1,113 | 1,141 | 1,101 | 1,130 | 1,115 | 980 | 1,246 | 1,215 | 1,116 |
| Operating expenses | -641 | -594 | -646 | -649 | -623 | -586 | -673 | -659 | -648 |
| Other expenses | -1 | -6 | -5 | 0 | -9 | -10 | -8 | -1 | -3 |
| Change in deferred acquisition costs | 32 | 5 | 56 | 30 | 24 | -28 | 18 | -13 | -20 |
| Total expenses | -610 | -595 | -595 | -619 | -608 | -624 | -663 | -673 | -671 |
| Operating profit | 503 | 546 | 506 | 511 | 507 | 356 | 583 | 542 | 445 |
| Change in surplus value, net | 180 | 376 | 294 | 27 | 545 | 217 | 399 | 83 | 325 |
| Business result | 683 | 922 | 800 | 538 | 1,052 | 573 | 982 | 625 | 770 |
| Financial effects due to market fluctuations | -537 | 180 | 686 | -455 | -224 | -1,588 | 370 | 882 | 275 |
| Change in assumptions | 32 | 24 | -323 | -24 | 36 | 0 | -191 | 3 | 141 |
| Total result | 178 | 1,126 | 1,163 | 59 | 864 | -1,015 | 1,161 | 1,510 | 1,186 |
| Business equity | 6,000 | 6,000 | 6,000 | 6,400 | 6,400 | 6,400 | 6,400 | 6,500 | 6,500 |
| Return on business equity 2) | 29.5 | 32.0 | 29.7 | 28.1 | 27.9 | 19.6 | 32.1 | 29.0 | 23.8 |
| Premium income, gross | 7,491 | 6,698 | 7,752 | 8,549 | 6,850 | 6,212 | 7,323 | 7,149 | 6,624 |
| Expense ratio, % 3) | 8.6 | 8.9 | 8.3 | 7.6 | 9.1 | 9.4 | 9.2 | 9.2 | 9.8 |
| Operating profit by business area | |||||||||
| SEB Trygg Liv, Sweden | 333 | 359 | 408 | 388 | 329 | 268 | 329 | 346 | 286 |
| SEB Pension, Denmark | 158 | 151 | 61 | 114 | 160 | 110 | 191 | 139 | 161 |
| SEB Life & Pension, International | 29 | 50 | 38 | 20 | 17 | -10 | 64 | 81 | 18 |
| Other including central functions etc | -17 | -14 | -1 | -11 | 1 | -12 | -1 | -24 | -20 |
| 503 | 546 | 506 | 511 | 507 | 356 | 583 | 542 | 445 | |
| 1) Effect of guarantee commitments in traditional insurance in Sweden |
-10 | 12 | 50 | 15 | -21 | -73 | 26 | 25 | 1 |
2) Operating profit after 13 (12 until 2011) per cent tax which reflects the divisions effective tax rate, annual basis
3) Operating expenses as percentage of premium income
Sales volume insurance (weighted*)
| SEK m | Q2 2010 |
Q3 2010 |
Q4 2010 |
Q1 2011 |
Q2 2011 |
Q3 2011 |
Q4 2011 |
Q1 2012 |
Q2 2012 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 11,967 | 10,699 | 12,314 | 11,933 | 11,601 | 8,562 | 10,041 | 10,405 | 9,881 |
| Traditional life and sickness/health insurance | 1,754 | 1,548 | 1,938 | 1,408 | 1,928 | 1,690 | 1,717 | 1,775 | 1,697 |
| Unit-linked insurance | 10,213 | 9,151 | 10,376 | 10,525 | 9,673 | 6,872 | 8,324 | 8,630 | 8,184 |
| Corporate as per cent of total | 62% | 72% | 66% | 58% | 70% | 74% | 71% | 71% | 78% |
| SEB Trygg Liv Sweden | 7,470 | 7,032 | 7,804 | 7,026 | 6,649 | 4,854 | 5,252 | 5,412 | 5,199 |
| Traditional life and sickness/health insurance | 356 | 322 | 403 | 322 | 366 | 405 | 303 | 354 | 332 |
| Unit-linked insurance | 7,114 | 6,710 | 7,401 | 6,704 | 6,283 | 4,449 | 4,949 | 5,058 | 4,867 |
| Corporate as per cent of total | 59% | 73% | 66% | 61% | 69% | 75% | 75% | 80% | 83% |
| SEB Pension Denmark | 3,137 | 2,579 | 3,146 | 2,845 | 3,678 | 2,942 | 3,165 | 3,429 | 3,289 |
| Traditional life and sickness insurance | 1,228 | 1,126 | 1,338 | 955 | 1,375 | 1,201 | 1,231 | 1,282 | 1,187 |
| Unit-linked insurance | 1,909 | 1,453 | 1,808 | 1,890 | 2,303 | 1,741 | 1,934 | 2,147 | 2,102 |
| Corporate as per cent of total | 85% | 88% | 80% | 76% | 87% | 87% | 86% | 80% | 88% |
| SEB Life & Pension International | 1,360 | 1,088 | 1,364 | 2,062 | 1,274 | 766 | 1,624 | 1,564 | 1,393 |
| Traditional life and sickness insurance | 170 | 100 | 197 | 131 | 187 | 84 | 183 | 139 | 178 |
| Unit-linked insurance | 1,190 | 988 | 1,167 | 1,931 | 1,087 | 682 | 1,441 | 1,425 | 1,215 |
| Corporate as per cent of total | 28% | 32% | 31% | 26% | 23% | 19% | 29% | 20% | 35% |
* Single premiums + regular premiums times ten
Premium income and Assets under management
| SEK m | Q2 2010 |
Q3 2010 |
Q4 2010 |
Q1 2011 |
Q2 2011 |
Q3 2011 |
Q4 2011 |
Q1 2012 |
Q2 2012 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Premium income: Total | 7,491 | 6,698 | 7,752 | 8,549 | 6,850 | 6,212 | 7,323 | 7,149 | 6,624 |
| Traditional life and sickness/health insurance | 1,662 | 1,332 | 1,959 | 1,301 | 1,886 | 1,486 | 2,023 | 1,616 | 1,601 |
| Unit-linked insurance | 5,829 | 5,366 | 5,793 | 7,248 | 4,964 | 4,726 | 5,300 | 5,533 | 5,023 |
| SEB Trygg Liv Sweden | 4,137 | 3,882 | 4,290 | 4,743 | 3,823 | 3,316 | 3,470 | 3,727 | 3,246 |
| Traditional life and sickness/health insurance | 560 | 517 | 651 | 607 | 505 | 451 | 654 | 555 | 490 |
| Unit-linked insurance | 3,577 | 3,365 | 3,639 | 4,136 | 3,318 | 2,865 | 2,816 | 3,172 | 2,756 |
| SEB Pension Denmark | 2,184 | 1,943 | 2,326 | 1,795 | 1,904 | 2,005 | 2,267 | 1,898 | 2,064 |
| Traditional life and sickness/health insurance | 1,004 | 738 | 1,199 | 616 | 1,297 | 959 | 1,260 | 982 | 1,003 |
| Unit-linked insurance | 1,180 | 1,205 | 1,127 | 1,179 | 607 | 1,046 | 1,007 | 916 | 1,061 |
| SEB Life & Pension International | 1,170 | 873 | 1,136 | 2,011 | 1,123 | 891 | 1,586 | 1,524 | 1,314 |
| Traditional life and sickness/health insurance | 98 | 77 | 109 | 78 | 84 | 76 | 109 | 79 | 108 |
| Unit-linked insurance | 1,072 | 796 | 1,027 | 1,933 | 1,039 | 815 | 1,477 | 1,445 | 1,206 |
| Assets under management:* Total | 405,300 | 413,600 | 424,100 | 425,100 | 427,100 | 416,200 420,000 | 434,300 428,800 | ||
| Traditional life and sickness/health insurance** | 241,600 244,600 244,600 | 245,600 | 247,000 | 233,300 | 233,200 | 236,700 | 234,100 | ||
| Unit-linked insurance | 163,700 | 169,000 | 179,500 | 179,500 | 180,100 | 182,900 | 186,800 | 197,600 | 194,700 |
| SEB Trygg Liv Sweden | 284,300 292,600 | 303,900 302,900 302,400 | 281,300 287,900 299,800 294,300 | ||||||
| Traditional life and sickness/health insurance** | 160,300 | 164,800 | 168,100 | 168,700 | 167,800 | 158,500 | 160,800 | 165,300 | 162,700 |
| Unit-linked insurance | 124,000 | 127,800 | 135,800 | 134,200 | 134,600 | 122,800 | 127,100 | 134,500 | 131,600 |
| SEB Pension Denmark | 94,300 | 93,700 | 91,400 | 92,400 | 95,200 | 90,400 | 88,600 | 89,200 | 89,400 |
| Traditional life and sickness/health insurance | 80,200 | 78,700 | 75,400 | 75,800 | 78,000 | 73,600 | 71,200 | 70,200 | 70,100 |
| Unit-linked insurance | 14,100 | 15,000 | 16,000 | 16,600 | 17,200 | 16,800 | 17,400 | 19,000 | 19,300 |
| SEB Life & Pension International | 26,700 | 27,300 | 28,800 | 29,800 | 29,500 | 44,500 | 43,500 | 45,300 | 45,100 |
| Traditional life and sickness/health insurance | 1,100 | 1,100 | 1,100 | 1,100 | 1,200 | 1,200 | 1,200 | 1,200 | 1,300 |
| Unit-linked insurance | 25,600 | 26,200 | 27,700 | 28,700 | 28,300 | 43,300 | 42,300 | 44,100 | 43,800 |
* rounded to whole 100 millions.
** including Gamla Livförsäkringsaktiebolaget
Market shares, premium income new and existing unit-linked policies
Sweden: 12 months to Mar 2012 (2011)
Source: Svensk Försäkring (Swedish insurance federation)
Gamla Livförsäkringsaktiebolaget
Traditional insurance business is operated in Gamla Livförsäkringsaktiebolaget SEB Trygg Liv (Gamla Liv). The entity is operated according to mutual principles and is not consolidated in SEB Trygg Liv's result. Gamla Liv is closed for new business since 1997. The policyholder organisation, Trygg Stiftelsen (the Trygg Foundation), has the purpose to secure policyholders' influence in Gamla Liv. The Trygg Foundation is entitled to:
Surplus values
Surplus values are the present values of future profits from existing insurance contracts. The calculation is made to better understand the value and profitability of long term insurance contracts. In the ordinary accounts the income from the contracts is reported throughout the duration of the contract but much of the expenses
Embedded value
- • Appoint two board members of Gamla Liv and, jointly with SEB, appoint the Chairman of the Board, which consists of five members.
- • Appoint the majority of members and the Chairman of the Finance Delegation, which is responsible for the asset management of Gamla Liv.
arise at the point of sale. This causes a mismatch in time between income and expenses. The surplus value reporting is in accordance with international practice and reviewed annually by external actuaries. Surplus values are not consolidated in the SEB Group accounts.
| SEK m | 31 Dec 2009 | 31 Dec 2010 | 31 Dec 2011 | 30 Jun 2012 |
|---|---|---|---|---|
| Equity 1) | 8,594 | 8,780 | 9,322 | 9,347 |
| Surplus values | 14,928 | 16,318 | 15,583 | 17,844 |
| 1) Dividend paid to the parent company during the period | -1,850 | -1,000 | -850 | -700 |
Surplus value accounting
| SEK m | Q2 2010 |
Q3 2010 |
Q4 2010 |
Q1 2011 |
Q2 2011 |
Q3 2011 |
Q4 2011 |
Q1 2012 |
Q2 2012 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Surplus values, opening balance | 15,554 | 15,184 | 15,698 | 16,318 | 15,799 | 16,563 | 15,087 | 15,583 | 16,456 |
| Adjustment opening balance 1) | -6 | 6 | -56 | 341 | -126 | 22 | -66 | 714 | |
| Present value of new sales 2) | 382 | 370 | 422 | 342 | 408 | 229 | 339 | 243 | 403 |
| Return/realised value on policies from previous periods | -150 | -160 | -163 | -142 | -275 | -41 | -338 | -196 | -209 |
| Actual outcome compared to assumptions 3) | -20 | 171 | 91 | -143 | 436 | 1 | 416 | 18 | 103 |
| Change in surplus values ongoing business, gross | 212 | 381 | 350 | 57 | 569 | 189 | 417 | 65 | 297 |
| Capitalisation of acquisition costs for the period | -195 | -165 | -222 | -214 | -207 | -160 | -208 | -203 | -194 |
| Amortisation of capitalised acquisition costs | 163 | 160 | 166 | 184 | 183 | 188 | 190 | 216 | 214 |
| Change in deferred front end fees | 5 | 8 | |||||||
| Change in surplus values ongoing business, net 4) | 180 | 376 | 294 | 27 | 545 | 217 | 399 | 83 | 325 |
| Financial effects due to short term market fluctuations 5) | -537 | 180 | 686 | -455 | -224 | -1,588 | 370 | 882 | 275 |
| Change in assumptions 6) | 24 | -323 | -24 | 36 | -191 | 3 | 141 | ||
| Total change in surplus values | -325 | 580 | 657 | -452 | 357 | -1,371 | 578 | 968 | 741 |
| Exchange rate differences etc | -39 | -72 | -37 | -11 | 66 | 21 | -104 | -29 | -67 |
| Surplus values, closing balance 7) | 15,184 | 15,698 | 16,318 | 15,799 | 16,563 | 15,087 | 15,583 | 16,456 | 17,844 |
| Most important assumptions (Swedish unit-linked which represent 65 per cent of the surplus value), per cent. | |||||||||
| Discount rate | 7.0 | 7.0 | 7.0 | ||||||
| Surrender of endowment insurance contracts: | 1 / 8 / | 1 / 8 / | 1 / 8 / | ||||||
| contracts signed within 1 year / 1-4 years | 17 / 15 / | 17 / 15 / | 17 / 15 / | ||||||
| / 5 years / 6 years / thereafter | 10 | 10 | 10 | ||||||
| Lapse rate of regular premiums, unit-linked | 12 | 12 | 11 | ||||||
| Growth in fund units, gross before fees and taxes | 5.0 | 5.0 | 5.0 | ||||||
| Inflation CPI / Inflation expenses | 2 / 3 | 2 / 3 | 2 / 3 | ||||||
| Expected return on solvency margin | 4 | 3 | 3 | ||||||
| Right to transfer policy, unit-linked Mortality |
2 | 2 The Group's experience |
2 | ||||||
| Sensitivity to changes in assumptions (total division). | |||||||||
| Change in discount rate +1 per cent | -1,536 | -1,722 | -1,821 | ||||||
| " -1 per cent |
1,895 | 2,012 | 2,128 | ||||||
| Change in value growth +1 per cent |
2,689 | 2,014 | 2,006 | ||||||
| of investment assets -1 per cent |
-2,747 | -1,771 | -2,018 |
1) Effects from adjustments of the calculation method. Q1 2012 is also related to the previously not included subsidiary Irish Life International. Q2-3 2011 is related to previously not included products in Denmark.
2) Sales defined as new contracts and extra premiums in existing contracts.
3) The reported actual outcome of contracts signed can be placed in relation to the operative assumptions that were made. Thus, the value of the deviations can be estimated. The most important components consist of extensions of contracts as well as cancellations. However, the actual income and administrative expenses are included in full in the operating result.
4) Acquisition costs are capitalised in the accounts and amortised according to plan. Certain front end fees are also recorded on the balance sheet and amortised in the income statement during several years. The reported change in surplus values is adjusted by the net effect of deferred acquisition costs and deferred front end fees during the period.
5) Assumed unit growth is 5.0 per cent gross (before fees and taxes). Actual growth results in positive or negative financial effects.
6) In Q2 2012 lower assumed expenses in Denmark had a positive effect of SEK 365m but a higher assumed surrender rate for "Kapitalpension" policies in Sweden had a negative effect of SEK 138m. In Q4 2011 a lowering of the discount rate had a positive effect of some SEK 800m but lower expected growth in fund values had a negative effect of some SEK 300m and higher frequency of surrenders, lapse and transfers had a negative effect of some SEK 700m.
7) The calculated surplus value is not included in the SEB Group's consolidated accounts. The closing balance is adjusted for capitalised acquisition costs and deferred front end fees.
Baltic
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Net interest income | 471 | 454 | 492 | 456 | 486 | 524 | 514 | 472 | 462 |
| Net fee and commission income | 250 | 251 | 235 | 209 | 240 | 218 | 227 | 211 | 231 |
| Net financial income | 141 | 69 | 60 | 80 | 89 | 92 | 104 | 113 | 108 |
| Net other income | 9 | 28 | 11 | -5 | -12 | -5 | -11 | -7 | -1 |
| Total operating income | 871 | 802 | 798 | 740 | 803 | 829 | 834 | 789 | 800 |
| Staff costs | -182 | -177 | -163 | -146 | -187 | -177 | -189 | -171 | -175 |
| Other expenses | -289 | -292 | -290 | -250 | -263 | -278 | -322 | -251 | -259 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||||
| tangible and intangible assets | -20 | -20 | -235 | -32 | -33 | -33 | -35 | -33 | -31 |
| Total operating expenses | -491 | -489 | -688 | -428 | -483 | -488 | -546 | -455 | -465 |
| Profit before credit losses | 380 | 313 | 110 | 312 | 320 | 341 | 288 | 334 | 335 |
| Gains less losses from disposals of tangible | |||||||||
| and intangible assets | - 1 | - 4 | 2 | - 2 | 2 | 1 | 2 | ||
| Net credit losses | -451 | 273 | 736 | 572 | 679 | 202 | 32 | -24 | -108 |
| Operating profit | -72 | 586 | 842 | 886 | 997 | 545 | 320 | 311 | 229 |
| Cost/Income | 0.56 | 0.61 | 0.86 | 0.58 | 0.60 | 0.59 | 0.65 | 0.58 | 0.58 |
| Business equity, SEK bn | 11.8 | 11.8 | 11.8 | 8.3 | 8.0 | 8.0 | 8.2 | 8.1 | 7.7 |
| Return on business equity, per cent | |||||||||
| -isolated in the quarter | negative | 17.3 | 25.7 | 37.3 | 44.1 | 24.4 | 14.4 | 14.0 | 10.9 |
| -accumulated in the period | negative | negative | 2.2 | 37.3 | 40.7 | 35.3 | 30.0 | 14.0 | 12.5 |
| RWA - Basel I, SEK m | 99 | 95 | 91 | 90 | 92 | 96 | 92 | 90 | 90 |
| RWA - Basel II, SEK m | 89 | 84 | 79 | 77 | 81 | 82 | 78 | 76 | 77 |
| Lending to the public, SEK bn 1) | 112 | 106 | 101 | 101 | 103 | 105 | 101 | 98 | 99 |
| Deposits from the public, SEK bn 2) | 60 | 56 | 57 | 56 | 58 | 60 | 66 | 66 | 66 |
| FTEs, present 3) | 3,185 | 3,206 | 3,203 | 3,200 | 3,179 | 3,109 | 3,061 | 3,026 | 2,986 |
| 1) Where of Baltic Estonia | 35 | 33 | 32 | 32 | 33 | 33 | 31 | 31 | 31 |
| Baltic Latvia | 27 | 26 | 24 | 24 | 25 | 25 | 25 | 24 | 26 |
| Baltic Lithuania | 50 | 47 | 45 | 45 | 45 | 47 | 45 | 44 | 44 |
| 2) Where of Baltic Estonia | 20 | 19 | 20 | 20 | 21 | 23 | 22 | 22 | 22 |
| Baltic Latvia | 14 | 13 | 12 | 12 | 12 | 12 | 13 | 13 | 13 |
| Baltic Lithuania | 26 | 24 | 25 | 24 | 25 | 25 | 31 | 31 | 31 |
| 3) Where of Baltic Estonia | 1,000 | 1,000 | 986 | 980 | 968 | 921 | 890 | 874 | 862 |
| Baltic Latvia | 839 | 855 | 862 | 877 | 887 | 882 | 861 | 879 | 866 |
| Baltic Lithuania | 1,338 | 1,337 | 1,339 | 1,322 | 1,305 | 1,281 | 1,284 | 1,247 | 1,231 |
Income, Expenses and Operating profit, SEK m
Baltic Estonia
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Net interest income | 142 | 139 | 153 | 151 | 156 | 174 | 162 | 152 | 154 |
| Net fee and commission income | 80 | 76 | 74 | 66 | 83 | 68 | 66 | 64 | 69 |
| Net financial income | 25 | 9 | -6 | 12 | 14 | 17 | 21 | 17 | 16 |
| Net other income | 4 | 2 | 11 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | |
| Total operating income | 251 | 226 | 232 | 231 | 254 | 261 | 249 | 234 | 240 |
| Staff costs | -59 | -58 | -41 | -52 | -59 | -56 | -45 | -50 | -52 |
| Other expenses | -87 | -85 | -70 | -78 | -82 | -81 | -77 | -74 | -69 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||||
| tangible and intangible assets | -4 | -4 | -5 | -3 | -3 | -4 | -4 | -3 | -3 |
| Total operating expenses | -150 | -147 | -116 | -133 | -144 | -141 | -126 | -127 | -124 |
| Profit before credit losses | 101 | 79 | 116 | 98 | 110 | 120 | 122 | 107 | 116 |
| Gains less losses from disposals of tangible | |||||||||
| and intangible assets | |||||||||
| Net credit losses | -108 | 10 | 162 | 17 | 122 | 63 | 22 | 32 | 1 |
| Operating profit | -7 | 89 | 278 | 115 | 232 | 183 | 144 | 139 | 117 |
| Baltic Latvia | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 |
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Net interest income | 154 | 145 | 149 | 134 | 135 | 147 | 152 | 129 | 126 |
| Net fee and commission income | 55 | 54 | 52 | 49 | 60 | 48 | 52 | 51 | 57 |
| Net financial income | 26 | 28 | 33 | 30 | 29 | 26 | 36 | 52 | 31 |
| Net other income | 1 | 1 | 2 | -1 | -1 | -1 | -10 | -1 | 4 |
| Total operating income | 236 | 228 | 236 | 212 | 223 | 220 | 230 | 231 | 218 |
| Staff costs | -47 | -48 | -62 | -33 | -53 | -51 | -63 | -49 | -51 |
| Other expenses | -67 | -70 | -99 | -53 | -64 | -69 | -75 | -64 | -72 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||||
| tangible and intangible assets | -8 | -7 | -10 | -6 | -5 | -6 | -5 | -5 | -5 |
| Total operating expenses | -122 | -125 | -171 | -92 | -122 | -126 | -143 | -118 | -128 |
| Profit before credit losses | 114 | 103 | 65 | 120 | 101 | 94 | 87 | 113 | 90 |
| Gains less losses from disposals of tangible | |||||||||
| and intangible assets | - 1 | - 5 | - 4 | - 1 | |||||
| Net credit losses | -170 | 109 | 275 | 183 | 157 | 52 | 1 | -56 | -70 |
| Operating profit | -57 | 212 | 335 | 303 | 254 | 146 | 87 | 57 | 20 |
| Baltic Lithuania | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 |
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Net interest income | 175 | 171 | 193 | 173 | 199 | 209 | 208 | 198 | 187 |
| Net fee and commission income | 115 | 121 | 109 | 94 | 98 | 102 | 109 | 97 | 104 |
| Net financial income | 91 | 31 | 32 | 38 | 45 | 50 | 48 | 45 | 60 |
| Net other income | 4 | 25 | 1 | -2 | -10 | -3 | 6 | -1 | |
| Total operating income | 385 | 348 | 335 | 303 | 332 | 358 | 371 | 339 | 351 |
| Staff costs | -73 | -68 | -57 | -58 | -71 | -66 | -79 | -69 | -68 |
| Other expenses | -132 | -134 | -120 | -117 | -117 | -125 | -168 | -112 | -112 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||||
| tangible and intangible assets | -8 | -8 | -218 | -21 | -21 | -21 | -21 | -20 | -18 |
| Total operating expenses | -213 | -210 | -395 | -196 | -209 | -212 | -268 | -201 | -198 |
| Profit before credit losses | 172 | 138 | -60 | 107 | 123 | 146 | 103 | 138 | 153 |
| Gains less losses from disposals of tangible | |||||||||
| and intangible assets | |||||||||
| Net credit losses | -173 | 154 | 298 | 372 | 401 | 86 | 8 | -39 | |
| Operating profit | -1 | 292 | 238 | 479 | 524 | 232 | 111 | 138 | 114 |
Baltic real estate holding companies
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Total operating income | -1 | -1 | -5 | -5 | -7 | -8 | -13 | -13 | -12 |
| Total operating expenses | -6 | -7 | -5 | -7 | -9 | -9 | -12 | -11 | -12 |
| Profit before credit losses | -7 | -8 | -10 | -12 | -16 | -17 | -25 | -24 | -24 |
| Operating profit | -7 | -8 | -8 | -10 | -14 | -16 | -23 | -23 | -22 |
Business volume development by area SEK bn
Q2 2012 change vs. Q2 2011 (local currency)
| Mortgages | Other lending | Deposits | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Estonia | 13 | (-1%) | 18 | (-3%) | 22 | (10%) | |||
| Latvia | 7 | (-7%) | 19 | (13%) | 13 | (9%) | |||
| Lithuania | 17 | (-4%) | 26 | (5%) | 31 | (33%) |
Deposit breakdown, Per cent of total deposits, Jun 2012
Deposit market shares SEK bn
* Q2 Figures are as of end of May 2012
Source: Bank of Estonia, Association of Latvian Commercial Banks, Association of Lithuanian Banks, SEB Group
Baltic countries
Baltic lending market shares
Source: Bank of Estonia, Association of Latvian Commercial Banks, Association of Lithuanian Banks, SEB Group
Loan portfolio
Volumes
Baltic Estonia, EUR
Baltic Latvia, LVL
Baltic Lithuania, LTL
Baltic real estate holding companies
SEB Group by geography
Sweden
| SEK m | Q2 2010 |
Q3 2010 |
Q4 2010 |
Q1 2011 |
Q2 2011 |
Q3 2011 |
Q4 2011 |
Q1 2012 |
Q2 2012 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total operating income | 5,124 | 4,870 | 5,613 | 5,400 | 6,096 | 5,352 | 5,414 | 5,414 | 5,581 |
| Total operating expenses | -3,666 | -3,346 | -3,610 | -3,893 | -4,104 | -3,503 | -3,836 | -3,552 | -3,562 |
| Profit before credit losses | 1,458 | 1,524 | 2,003 | 1,507 | 1,992 | 1,849 | 1,578 | 1,862 | 2,019 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | 1 | -2 | 1 | ||||||
| Net credit losses | -12 | 4 | -125 | -125 | -94 | -218 | -108 | -123 | |
| Operating profit | 1,446 | 1,528 | 1,878 | 1,383 | 1,990 | 1,755 | 1,361 | 1,754 | 1,896 |
| Norway | |||||||||
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Total operating income | 721 | 649 | 749 | 701 | 753 | 640 | 812 | 861 | 862 |
| Total operating expenses | - 305 | - 301 | - 374 | - 266 | - 299 | - 281 | - 318 | - 351 | - 348 |
| Profit before credit losses | 416 | 348 | 375 | 435 | 454 | 359 | 494 | 510 | 514 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | |||||||||
| Net credit losses | - 37 | - 24 | - 31 | - 35 | - 20 | - 13 | - 26 | - 47 | 26 |
| Operating profit | 379 | 324 | 344 | 400 | 434 | 346 | 468 | 463 | 540 |
| Denmark | |||||||||
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Total operating income | 842 | 731 | 723 | 708 | 706 | 723 | 772 | 749 | 809 |
| Total operating expenses | -422 | -364 | -440 | -384 | -387 | -357 | -367 | -360 | -374 |
| Profit before credit losses | 420 | 367 | 283 | 324 | 319 | 366 | 405 | 389 | 435 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | 1 | ||||||||
| Net credit losses | -22 | -31 | -37 | -15 | -13 | -26 | -12 | -19 | -12 |
| Operating profit | 398 | 336 | 246 | 309 | 306 | 340 | 394 | 370 | 423 |
| Finland | |||||||||
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Total operating income | 350 | 319 | 349 | 338 | 338 | 330 | 366 | 347 | 398 |
| Total operating expenses | -158 | -150 | -183 | -160 | -174 | -144 | -168 | -145 | -182 |
| Profit before credit losses | 192 | 169 | 166 | 178 | 164 | 186 | 198 | 202 | 216 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | -1 | ||||||||
| Net credit losses | -10 | -2 | -2 | -2 | 2 | -1 | -1 | ||
| Operating profit | 182 | 168 | 164 | 178 | 162 | 184 | 200 | 201 | 215 |
| Germany* | |||||||||
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Total operating income | 787 | 742 | 760 | 742 | 874 | 786 | 860 | 750 | 799 |
| Total operating expenses | -486 | -1,236 | -500 | -471 | -455 | -513 | -426 | -467 | -414 |
| Profit before credit losses | 301 | -494 | 260 | 271 | 419 | 273 | 434 | 283 | 385 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | -2 | 29 | 3 | -2 | |||||
| Net credit losses | -35 | -24 | -43 | 21 | -41 | -18 | -12 | 1 | -33 |
| Operating profit | 266 | -520 | 246 | 295 | 378 | 255 | 420 | 284 | 352 |
*Excluding centralised Treasury operations
Restructuring costs amounted to EUR 80m in Q3 2010.
| Estonia | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Total operating income | 299 | 283 | 290 | 272 | 312 | 301 | 329 | 310 | 302 |
| Total operating expenses | -157 | -153 | -125 | -145 | -151 | -147 | -147 | -138 | -139 |
| Profit before credit losses | 142 | 130 | 165 | 127 | 161 | 154 | 182 | 172 | 163 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | ||||
| Net credit losses | -108 | 10 | 162 | 17 | 122 | 63 | 22 | 32 | 1 |
| Operating profit | 34 | 140 | 328 | 146 | 284 | 218 | 204 | 204 | 165 |
| Latvia | |||||||||
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Total operating income | 236 | 260 | 273 | 241 | 255 | 245 | 265 | 272 | 236 |
| Total operating expenses | -137 | -140 | -183 | -103 | -131 | -132 | -169 | -132 | -134 |
| Profit before credit losses | 99 | 120 | 90 | 138 | 124 | 113 | 96 | 140 | 102 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | -1 | -5 | -4 | 1 | |||||
| Net credit losses | -170 | 109 | 275 | 182 | 157 | 52 | 2 | -56 | -71 |
| Operating profit | -72 | 229 | 360 | 320 | 277 | 166 | 98 | 84 | 31 |
| Lithuania | |||||||||
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Total operating income | 357 | 351 | 350 | 335 | 347 | 372 | 388 | 340 | 372 |
| Total operating expenses | -224 | -223 | -408 | -204 | -217 | -224 | -288 | -216 | -217 |
| Profit before credit losses | 133 | 128 | -58 | 131 | 130 | 148 | 100 | 124 | 155 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | 1 | 1 | -1 | 1 | 2 | ||||
| Net credit losses | -173 | 154 | 299 | 372 | 401 | 86 | 8 | -39 | |
| Operating profit | -40 | 282 | 241 | 503 | 532 | 235 | 107 | 125 | 118 |
| Other countries and eliminations | |||||||||
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Total operating income | 463 | 646 | 893 | 907 | -180 | 458 | 128 | 546 | 557 |
| Total operating expenses | -308 | -281 | -306 | -180 | 64 | -232 | -209 | -315 | -322 |
| Profit before credit losses | 155 | 365 | 587 | 727 | -116 | 226 | -81 | 231 | 235 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | -2 | 3 | -5 | -1 | -1 | 1 | -7 | ||
| Net credit losses | -4 | -1 | 3 | 10 | -46 | -15 | -6 | -8 | -17 |
| Operating profit | 149 | 367 | 585 | 737 | -163 | 210 | -87 | 224 | 211 |
| SEB Group Total | |||||||||
| Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | |
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2012 | 2012 |
| Total operating income | 9,179 | 8,851 | 10,000 | 9,644 | 9,501 | 9,207 | 9,334 | 9,589 | 9,916 |
| Total operating expenses | -5,863 | -6,194 | -6,129 | -5,806 | -5,854 | -5,533 | -5,928 | -5,676 | -5,692 |
| Profit before credit losses | 3,316 | 2,657 | 3,871 | 3,838 | 3,647 | 3,674 | 3,406 | 3,913 | 4,224 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | -3 | 20 | 6 | -5 | 2 | -1 | 2 | -4 | |
| Net credit losses | -571 | 197 | 501 | 427 | 558 | 33 | -240 | -206 | -269 |
| Operating profit | 2,742 | 2,854 | 4,392 | 4,271 | 4,200 | 3,709 | 3,165 | 3,709 | 3,951 |
Macro
Nordic countries
GDP, year-on-year % change Unemployment, % of labour force
Source: Reuters EcoWin Source: Reuters EcoWin
Export, current prices, year-on-year % change
Source: OECD and DG-ECFIN Source: OECD
General government public debt, % of GDP General government balance, % of GDP
Baltic countries
Baltic GDP, year-on-year % change
Retail sales, year-on year % change
EUs sentiment indicator, Index (100 = historical average)
General government balance, per cent of GDP
Unemployment, % of labour force
Export, year-on-year % change, current prices
Inflation, year-on-year % change
General government public debt, per cent of GDP
Swedish housing market
Number of housing starts compared to population, % Mortgage lending rates, %
Household debt, % of disposable income
Household asset to debt ratio Labour market situation
House prices Residential investments
Household savings ratio
Macro forecasts per country
| GDP (%) | Inflation (%) | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | 2012F | 2013F | 2010 | 2011 | 2012F | 2013F | |
| Denmark* | 1.3 | 1.0 | 0.5 | 1.4 | 2.2 | 2.5 | 2.1 | 1.5 |
| Finland* | 3.7 | 2.9 | 1.2 | 1.7 | 1.7 | 3.3 | 2.5 | 2.1 |
| Norway | 0.7 | 1.4 | 2.8 | 2.6 | 2.5 | 1.2 | 1.1 | 1.9 |
| Sweden | 6.1 | 3.9 | 0.5 | 1.7 | 1.2 | 3.0 | 1.1 | 1.1 |
| Germany* | 3.7 | 3.0 | 0.8 | 1.3 | 1.2 | 2.5 | 2.0 | 1.8 |
| Eurozone* | 1.9 | 1.5 | -0.6 | 0.5 | 1.6 | 2.7 | 2.3 | 1.4 |
| Estonia* | 2.3 | 7.6 | 2.0 | 2.5 | 2.7 | 5.1 | 4.0 | 5.0 |
| Latvia* | -0.3 | 5.5 | 3.2 | 4.0 | -1.2 | 4.2 | 2.5 | 2.1 |
| Lithuania* | 1.4 | 5.9 | 3.0 | 3.0 | 1.2 | 4.1 | 2.5 | 3.0 |
| Russia | 4.3 | 4.3 | 3.8 | 4.1 | 6.9 | 8.5 | 4.5 | 5.5 |
Sources: National statistical agencies, SEB Economic Research June 2012
* Harmonised consumer price index
Ulf Grunnesjö Head of Investor Relations Phone: +46 8 763 8501 Mobile: +46 70 763 8501 Email: [email protected]
Thomas Bengtson Debt Investor Relations and Treasury Officer Phone: +46 8-763 8150 Mobile: +46 70-763 8150 Email: [email protected]
Per Andersson Investor Relations Officer Meeting requests and road shows Phone: +46 8 763 8171 Mobile: +46 70 667 7481 Email: [email protected]
Viveka Hirdman– Ryrberg
Head of Communications Phone: +46 8 763 8577 Mobile: +46 70 550 35 00 Email: [email protected]
Anna Helsén Group Press Officer Phone: +46 8 763 9947 +46 70 698 48 58 Email: anna.helsé[email protected]
Financial calendar
| Date | Event |
|---|---|
| 2012 | |
| 8 Oct - 24 Oct | Silent period |
| 25 Oct | Interim Report Jan – Sep |
| 2013 | |
| 10 Jan - 30 Jan | Silent period |
| 31 Jan | Annual Accounts for 2012 |
Definitions
Return on Equity
Net profit attributable to equity holders for the year as a percentage of average shareholders equity.
Return on business equity
Operating profit reduced by a standard tax rate per division, as a percentage of business equity.
Return on total assets
Net profit attributable to equity holders as a percentage of average assets.
Return on risk-weighted assets
Net profit attributable to equity holders as a percentage of average risk-weighted assets.
Cost/Income-ratio
Total operating expenses as a percentage of total operating income.
Basic earnings per share
Net profit attributable to equity holders for the year as a percentage of the average number of shares.
Diluted earnings per share
Net profit attributable to equity holders for the year divided by the average diluted number of shares.
Net worth per share
Shareholders' equity plus the equity portion of any surplus values in the holdings of interest-bearing securities and surplus value in life insurance operations as a percentage of the number of shares.
Risk-weighted assets
Total assets and off balance sheet items, weighted in accordance with capital adequacy regulation for credit risk. It is customary to also express regulatory capital requirements for market and operational risk as risk-weighted assets, yielding a total RWA number for these three risk categories. Defined only for the Financial Group of Undertakings which excludes insurance entities.
Tier 1 capital
Shareholders' equity excluding proposed dividend, deferred tax assets, intangible assets (e.g. bank-related goodwill) and certain other adjustments. Tier 1 capital can also include qualifying forms of subordinated loans (Tier 1 capital contribution).
Core Tier 1 capital
Tier 1 capital excluding Tier 1 capital contribution.
Tier 2 capital
Mainly subordinated loans not qualifying as Tier 1 capital contribution. Dated loans give a maturity-dependent reduction, and some further adjustments are made.
Capital base
The sum of Tier 1 and Tier 2 capital. Deductions should be made for investments in insurance companies and pension surplus values.
Tier 1 capital ratio
Tier 1 capital as a percentage of risk-weighted assets.
Core Tier 1 capital
Core Tier 1 capital as a percentage of risk-weighted assets.
Total capital ratio
The capital base as a percentage of risk-weighted assets.
Credit loss level
Net credit losses as a percentage of the opening balance of loans to the public, loans to credit institutions and loan guarantees less specific, collective and off balance sheet reserves.
Gross level of impaired loans
Individually assessed impaired loans, gross, as a percentage of loans to the public and loans to credit institutions before reduction of reserves.
Net level of impaired loans
Individually assessed impaired loans, net (less specific reserves) as a percentage of net loans to the public and loans to credit institutions less specific reserves and collective reserves.
Specific reserve ratio for individually assessed impaired loans Specific reserves as a percentage of individually assessed impaired loans.
Total reserve ratio for individually assessed impaired loans Total reserves (specific reserves and collective reserves for individually assessed loans) as a percentage of individually assessed impaired loans.
Reserve ratio for portfolio assessed loans
Collective reserves for portfolio assessed loans as a percentage of portfolio assessed loans past due more than 60 days or restructured.
Non-Performing-Loans
Loans deemed to cause probable credit losses including individually assessed impaired loans, portfolio assessed loans past due more than 60 days and restructured portfolio assessed loans.
NPL coverage ratio
Total reserves (specific, collective and off balance sheet reserves) as a percentage of Non-performing loans.
NPL per cent of lending
Non-performing loans as a percentage of loans to the public and loans to credit institutions before reduction of reserves.