AI assistant
SEB — Interim / Quarterly Report 2011
Oct 27, 2011
2966_10-q_2011-10-27_147c62cb-91da-4d8c-8b52-5f98c94c5e12.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari – september 2011
STOCKHOLM 27 OKTOBER 2011
De första nio månaderna 2011 – rörelseresultat 12,4 miljarder kronor (6,8)
- Rörelseresultatet ökade med 82 procent till 12,4 mdr kr (6,8). Nettoresultatet från den kvarvarande verksamheten uppgick till 9,9 mdr kr (5,0). Inklusive den avvecklade verksamheten uppgick nettoresultatet till 8,8 mdr kr (3,3).
- Rörelseintäkterna ökade med 6 procent till 28,4 mdr kr (26,8). Räntenettot ökade 10 procent till 12,6 mdr kr.
- Rörelsekostnaderna steg med 2 procent till 17,3 mdr kr, exklusive omstruktureringskostnader under 2010.
- Reserveringar för kreditförluster på 1,2 mdr kr återfördes netto, motsvarande en kreditförlustnivå på -0,13 procent (0,21).
- Inlåningen ökade med 102 mdr kr och utlåningen ökade med 108 mdr kr.
- Räntabiliteten för den kvarvarande verksamheten var 12,9 procent (6,7) och vinst per aktie uppgick till kr 4:47 (2:25). Räntabiliteten inklusive den avvecklade verksamheten var 11,5 procent (4,4) och vinst per aktie 4:00 (1:48).
- Kärnprimärkapitalrelationen var 13,9 procent (12,2 vid årsskiftet) och primärkapitalrelationen var 16,2 procent (14,2).
- Likviditetsreserven uppgick till 308 mdr kr och SEB:s totala likvida tillgångar uppgick till 535 mdr kr.
Tredje kvartalet 2011 – rörelseresultat 3,7 miljarder kronor (2,8)
- Rörelseresultatet ökade med 30 procent jämfört med motsvarande kvartal 2010. Lägre återförda reserveringar för kreditförluster förklarar nedgången i rörelseresultatet på 13 procent jämfört med det andra kvartalet.
- Rörelseintäkterna uppgick till 9,2 mdr kr (8,9) och rörelsekostnaderna uppgick till 5,6 mdr kr (6,2).
- Inklusive den avvecklade verksamheten uppgick nettoresultatet till 2,8 mdr kr (0,6).
"Långsiktig stabilitet med fokus på djupa kundrelationer förblir SEB:s kännetecken. I en turbulent omvärld var intjäningen i vår kundaffär stark. Vi ser en längre period av osäkerhet framför oss samtidigt som vår beredskap att stödja våra kunder förblir hög."
Annika Falkengren
SEB Delårsrapport januari-september 2011 1
VD har ordet
Skuldkrisen i Europa har stått i centrum för de senaste månadernas turbulens. Återigen har brist på förtroende delvis stängt kreditmarknaderna. Denna gång som en följd av oron kring den statsfinansiella situationen i Grekland, liksom på grund av en mer allmän osäkerhet runt en trovärdig långsiktig lösning på eurokrisen. De långfristiga räntorna har sjunkit dramatiskt samtidigt som kreditspreadarna har ökat. Dessutom har börserna rasat kraftigt. Utsikterna för tillväxten i världsekonomin är nu klart mer dämpade. De robusta nordiska ekonomierna kommer inte att vara immuna.
Stabilitet och stöd till kunderna prioriteras
Det starka rörelseresultatet på 3,7 miljarder kronor i det tredje kvartalet är ett bevis för att vår försiktiga hållning liksom vår relationsbanksmodell lönar sig. Trots oron och trots att rapporten täcker ett säsongsmässigt svagare kvartal var intäkterna i vår kundaffär högre än något kvartal hittills. Det kunddrivna räntenettot ökade med 6 procent jämfört med förra kvartalet som en följd av en ökad efterfrågan på lån- och sparprodukter. Under de första nio månaderna har både inoch utlåning ökat med mer än 100 miljarder kronor.
Under hela denna oroliga period har vi valt att främst prioritera den långsiktiga stabiliteten och relationerna till våra kunder. Tidigt i våras förlängde vi därför vår finansiering och ökade vår likviditetsreserv för att kunna stödja våra kunder också i en försämrad marknadssituation. Vår kapitaltäckning är fortfarande bland de högsta i Europa.
Stöd till och samarbete med kunder
Företagskunderna har agerat för att skydda sig mot den ökade risken för en konjunkturavmattning liksom riskerna i finansmarknaderna. Division Stora Företag & Institutioner hade därför ett starkt kvartal med högre resultat drivet av ökad aktivitet i valuta- och aktiehandeln och av att storföretagen har utnyttjat sina kreditlöften. SEB har varit med på 80 procent av alla publika syndikerade lån i Norden. Vi är även ledande på börserna i Norden och de baltiska länderna. Under kvartalet har SEB:s ledande position bekräftats av Prosperas ranking av SEB som nummer ett inom nordisk valuta- och aktiehandel. Sedan vi förra året inledde vår tillväxtsatsning i Norden och Tyskland har vi attraherat 150 nya storföretagskunder.
Under kvartalet har privatkunder och mindre- och medelstora företag lånat mer och också ökat sin inlåning hos SEB. Vi har haft tät dialog med kunderna och överlag har privatkunderna blivit försiktigare. De har bundit sina bolån och flyttat sitt sparande från aktier till tidsbunden inlåning och korta räntefonder. Denna försiktighet präglade redan företags- och privatkunderna i de baltiska länderna där vi under kvartalet dock sett en något ökad efterfrågan på lån och sparande.
SEB har återigen visat att vi är ledande inom Private Banking. Under kvartalet har nästan 1 000 nya kunder valt SEB och sedan årsskiftet har nettoinflödet av förvaltat kapital i Private Banking uppgått till 22 miljarder kronor.
Hög kreditkvalitet
Kreditkvaliteten i SEB:s nordiska och tyska verksamhet var fortsatt mycket god, med en kreditförlustnivå på under 5 baspunkter. Osäkra lån i den baltiska verksamheten fortsatte minska, dock inte i samma takt som tidigare. Mot bakgrund av den ökade globala osäkerheten behåller vi en oförändrad reserveringsgrad i Baltikum och återförda kreditförlustreserveringar minskar till 202 miljoner kronor. Sedan sommaren 2010 har vi återfört 2,5 miljarder kronor i reserveringar för kreditförluster som en följd av 25 procent lägre problemlån i den baltiska verksamheten.
Kostnadstaket
I den nya finansiella världen där banker kommer att behöva mer kapital och mer likviditet, blir kostnadseffektivitet än viktigare. Såsom vi tidigare kommunicerat ska kostnaderna under 2011 vara oförändrade på 24 miljarder kronor. Det målet gäller nu även fram till 2014. Det innebär att vi under de närmaste åren minskar den nuvarande kostnadsnivån med 3 miljarder kronor brutto för att därmed ta höjd för inflationen och finansiera fortsatta investeringar i tillväxt. Besparingarna koncentreras till mer effektiva inköpsrutiner, omprioriteringar inom IT-utveckling, låneadministration, staber och överlag förenklade processer.
Långsiktiga värden för att motverka ökad oro
Sällan har det finansiella landskapet och kraven på finansmarknaderna och i synnerhet bankbranschen varit mer osäkra. Vi väntar fortfarande på att det nya regelverket för banker ska färdigställas. Det kan komma att ytterligare öka kostnaderna för att bedriva bankverksamhet och i förlängningen för att vara bankkund.
I den här mycket utmanande miljön är trovärdighet som finansiell partner och motpart ovärderligt. Bankverksamhet handlar om att alltid ha ett långsiktigt perspektiv, om att skapa förtroende och att bygga relationer.
Vi har en stark balansräkning som ger oss motståndskraft och flexibilitet. Genom ett tydligt kundfokus och fortsatt kostnadskontroll fortsätter vi att sträva efter vårt långsiktiga mål att vara Relationsbanken i vår del av världen.
Koncernen
Tredje kvartalet isolerat
Rörelseresultatet uppgick till 3 712 Mkr (2 847). Nettoresultatet från den kvarvarande verksamheten ökade till 2 851 Mkr (2 082).
Nettoresultatet (efter skatt), inklusive underskottet på 27 Mkr (-1 486) från den avvecklade verksamheten, uppgick till 2 824 Mkr (596).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna uppgick till 9 245 Mkr (8 882) vilket var en ökning på 4 procent jämfört med motsvarande kvartal 2010. Normala säsongseffekter med lägre kundaktivitet i det tredje kvartalet och lägre värderingar i de finansiella marknaderna bidrog till nedgången i rörelseintäkterna på 3 procent från förra kvartalet.
Räntenettot på 4 143 Mkr (4 180) var 1 procent lägre än det tredje kvartalet 2010 och 2 procent lägre än föregående kvartal. Jämfört med motsvarande kvartal 2010, bidrog kundernas in- och utlåning med 577 Mkr mer till räntenettot. Jämfört med det andra kvartalet förbättrades det kunddrivna räntenettot med 204 Mkr. Detta berodde primärt på ökade utoch inlåningsvolymer som bidrog med 152 Mkr.
Räntenettot från övriga aktiviteter minskade med 614 Mkr jämfört med motsvarande kvartal 2010. Jämfört med föregående kvartal, minskade det med 291 Mkr. Minskningen under kvartalet berodde på Treasurys aktiviteter och att räntenettot från obligationsportföljerna var lägre då sammansättningen förskjutits mot innehav av mer säker karaktär i en turbulent marknad. Den flackare avkastningskurvan hade också en negativ påverkan. Räntenettot inom Trading and Capital Markets var 93 Mkr lägre.
Provisionsnettot på 3 499 Mkr (3 387) ökade med 3 procent jämfört med motsvarande kvartal 2010 och minskade med 2 procent jämfört med föregående kvartal. Den höga aktiviteten på aktiemarknaderna ledde till högre provisionsintäkter från institutionella kunder.
Nettoresultatet av finansiella transaktioner på 910 Mkr (727) ökade med 25 procent jämfört med motsvarande kvartal 2010 och ökade med 10 procent jämfört med förra kvartalet. Inom kundhandeln var resultatet från valutahandeln starkt på grund av de volatila marknaderna och hög aktivitet. Nettoresultatet av finansiella transaktioner påverkades också av värderingen av grekiska statsobligationer (nominellt belopp på 785 Mkr). Detta innehav var den 30 september bokfört till 383 Mkr, 49 procent av nominellt värde, och påverkade kvartalsresultatet med -188 Mkr, vilket var ungefär samma effekt som under det andra kvartalet.
Livförsäkringsintäkter netto minskade med 19 och 14 procent, från motsvarande kvartal förra året respektive förra kvartalet. Medan intäkterna på fondförsäkringar var något lägre, gjorde lägre marknadsvärderingar och långfristiga räntor att intäkterna på den traditionella livverksamheten samt på investeringar för egen räkning i den danska verksamheten minskade.
Övriga intäkter netto, på 34 Mkr (-230) innehåller dels effekter från säkringsredovisning och dels en nettovinst på investeringar vilket under motsvarande kvartal 2010 utgjorde en förlust.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna på 5 568 Mkr, ökade med 2 procent jämfört med motsvarande kvartal förra året, exklusive omstruktureringskostnader på 755 Mkr för SEB:s tyska verksamhet. Minskningen från förra kvartalet på 5 procent berodde på minskade personal- och IT-kostnader.
Kreditförluster och reserveringar
Nettoåterföringen av kreditförluster på 33 Mkr (196) under kvartalet speglade den fortsatta förbättringen av kreditkvaliteten i Baltikum där nettoåterföringen var 202 Mkr (273).
Individuellt värderade osäkra lånefordringar sjönk med 1 917 Mkr till 12 538 Mkr under kvartalet. Nedgången i Norden var 908 Mkr, eller 43 procent. Osäkra lånefordringar i de baltiska länderna minskade med 461 Mkr, eller 5 procent. Framgångsrika omstruktureringar och positiv riskmigration var de främsta skälen till förändringen.
Koncernens portföljvärderade lånefordringar oreglerade >60 dagar ökade med 9 Mkr under kvartalet till 6 804 Mkr, varav 4 644 Mkr i verksamheten i de baltiska länderna. Omstrukturerade lån till baltiska hushåll ökade med 7 Mkr till 530 Mkr.
Den totala reserveringsgraden för individuellt värderade osäkra lånefordringar och den totala reserveringsgraden för problemlån stärktes under kvartalet till 69 respektive 63 procent.
Avvecklad verksamhet
Den avvecklade verksamheten består av negativa finansiella effekter, på 27 Mkr, som uppstod i samband med att SEB:s tyska kontorsrörelse såldes till Banco Santander den 31 januari 2011. En skattekostnad på 26 Mkr fördelades ut till den avvecklade verksamheten från SEB AG:s totala skattekostnad och kan komma att ändras över tid.
De första nio månaderna
Rörelseresultatet för de första nio månaderna uppgick till 12 364 Mkr (6 809), en ökning på 82 procent. Valutaomräkningseffekter minskade rörelseresultatet med 531 Mkr jämfört med motsvarande period förra året. Nettoresultatet från kvarvarande verksamheter ökade till 9 850 Mkr (4 992).
Nettoresultatet (efter skatt), inklusive den negativa effekten på 1 040 Mkr (1 703) från försäljningen av den tyska kontorsrörelsen uppgick till 8 810 Mkr (3 289).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna uppgick till 28 446 Mkr (26 841), vilket motsvarade en ökning på 6 procent jämfört med motsvarande period 2010. Valutaomräkningseffekter minskade rörelseintäkterna med 895 Mkr.
Räntenettot på 12 634 Mkr (11 484) för de första nio månaderna var 10 procent högre än motsvarande period 2010, vilket berodde på ökade affärsvolymer och i snitt högre marknadsräntor under 2011.
Det kunddrivna räntenettot ökade med 1 197 Mkr jämfört med motsvarande period förra året. Det berodde på att lånoch inlåningsvolymer i genomsnitt var 6 procent högre. Dessutom ökade inlåningsmarginalerna i takt med att centralbanksräntorna höjdes. Lånemarginalerna var lägre men började öka under det tredje kvartalet.
Räntenettot från övriga aktiviteter var oförändrat jämfört med förra året på grund av flera skäl. Högre kortfristiga räntor och lägre kreditmarginaler vid refinansiering av den långfristiga upplåningen hade en positiv inverkan. De minskade innehaven i investeringsportföljen och den längre löptiden på finansieringen hade en negativ påverkan. Avgiften till den svenska stabilitetsfonden på 450 Mkr för de första nio månaderna hade också en negativ inverkan på räntenettot.
Provisionsnettot ökade med 3 procent till 10 563 Mkr (10 254) jämfört med motsvarande period förra året, framför allt på grund av förbättringar i depåförvarings- och fondverksamheten, och också ökade låneprovisioner.
Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade till 2 974 Mkr (2 654) framför allt beroende på ökade aktiviteter inom valutahandeln och kapitalmarknaden under 2011. Den positiva effekten på 300 Mkr från justeringen av säkringen av den kvarvarande tyska verksamheten motverkades helt av en nedskrivning av innehav av grekiska statsobligationer. Det negativa resultatet under 2011 från dessa grekiska innehav baserat på ett bokfört värde på 49 procent uppgick till 355 Mkr.
Livförsäkringsintäkter, netto minskade med 11 procent till 2 205 Mkr (2 475), vilket primärt berodde på lägre avkastning på egna investeringar och minskade intäkter i den traditionella livförsäkringsverksamheten, som i sin tur berodde på fallande börser och långfristiga räntor. Avsättningar på 79 Mkr gjordes för att täcka framtida garanterade belopp i den svenska traditionella livverksamheten.
Övriga intäkter, netto uppgick till 70 Mkr (-26). Netto vinster på investeringar har motverkats av effekter från säkringsredovisning.
Rörelsekostnader
De totala rörelsekostnaderna minskade med 3 procent till 17 297 Mkr (17 769). Valutaomräkningseffekter minskade de totala rörelsekostnaderna med 493 Mkr jämfört med för ett år sedan.
Investeringarna för att utöka den nordiska och tyska verksamheten har ökat antalet anställda med 359 till 17 403 sedan det tredje kvartalet 2010. Detta i kombination med årlig lönerevision ökade personalkostnaderna till 10 565 Mkr (10 446). Ökningen av övriga kostnader består av investeringar i IT-infrastrukturen, delvis motverkat av lägre konsultkostnader.
Kreditförluster och reserveringar
Nettoåterföringar av kreditförluster på 1 213 Mkr visar en fortsatt förbättrad kreditkvalitet i de baltiska länderna. Totalt uppgår nettoåterföringarna under de senaste nio månaderna inom division Baltikum till 1 453 Mkr.
Individuellt värderade osäkra lånefordringar minskade med 4 680 Mkr till 12 538 Mkr under de nio månaderna. Det berodde primärt på de fortsatta förbättringarna i de baltiska länderna där de osäkra lånefordringarna minskade med 2 543 Mkr, eller 23 procent. Det berodde främst på positiv riskmigration i den stabilare ekonomins kölvatten.
Koncernens portföljvärderade lånefordringar oreglerade >60 dagar ökade med 270 Mkr, varav 149 Mkr är hänförligt till de baltiska länderna, under de första nio månaderna till 6 804 Mkr. Omstrukturerade lån till baltiska hushåll uppgick till 530 Mkr totalt, vilken är en ökning med 28 Mkr under 2011.
Den totala reserveringsgraden för individuellt värderade osäkra lånefordringar på 69 procent var oförändrad under året, medan reserveringsgraden för koncernens problemlån minskade till 63 procent (66 vid årsskiftet).
Skatt
Den totala skattekostnaden uppgick till 2 514 Mkr (1 817) vilket motsvarar en skattesats på 20 procent (27).
Avvecklad verksamhet
Det negativa resultatet efter skatt från försäljningen av SEB:s tyska kontorsrörelse uppgick till 1 040 Mkr. Det var ett netto av resultatet från verksamheten, kapitalvinsten och effekten av att avveckla säkringsarrangemang. Efter försäljningen och överföringen av den tyska kontorsrörelsen till Banco Santander i januari 2011 pågår arbetet och därtill hörande diskussioner med att slutföra avräkningen av de finansiella effekterna och den operationella separationen från SEB:s verksamhet
Affärsvolymer
Koncernens balansomslutning per den 30 september 2011 uppgick till 2 359 miljarder kronor (2 180 vid årsskiftet 2010). Utlåningen till allmänheten ökade till 1 191 miljarder kronor (1 075). Företagslån ökade med 65 miljarder kronor och hushållslån ökade med 34 miljarder kronor. In- och upplåning från allmänheten ökade till 814 miljarder kronor (712). Tillgångarna i den tyska kontorsrörelsen som såldes i januari
2011 uppgick till 75 miljarder kronor och skulderna var 48 miljarder kronor.
SEB:s totala kreditportfölj ökade till 1 751 miljarder kronor (1 609 vid årsskiftet, exklusive den tyska kontorsrörelsens kreditportfölj). Det kombinerade företags- och hushållsrelaterade segmentet ökade med 118 miljarder kronor, eller 9 procent, sedan årsskiftet. Jämfört med förra året, ökade andelen lån kontra kreditlöften.
SEB:s nettoposition i räntebärande värdepapper för investerings-, treasury- och kundhandelsändamål uppgick till 259 miljarder kronor (278 vid årsskiftet 2010) av vilket investeringsportföljen utgjorde 32 miljarder kronor (48 vid årsskiftet). Sedan årsskiftet har cirka 16 miljarder av investeringsportföljen lösts eller sålts. Den strategiska omallokeringen av portföljen av räntebärande värdepapper fortsatte. Statspapper och säkerställda obligationer har ersatt strukturerade krediter och obligationer utan säkerhet. Den totala exponeringen på räntebärande värdepapper relaterade till Grekland, Italien, Irland, Portugal och Spanien uppgick till 16 miljarder kronor (19 vid årsskiftet; 21 för ett år sedan), av vilket statspapper utgjorde 1,6 miljarder kronor nominellt med ett bokfört värde på 1 miljard kronor.
Per den 30 september 2011 uppgick det förvaltade kapitalet till 1 241 miljarder kronor (1 399 vid årsskiftet 2010). Nettoinflödet under perioden var 25 miljarder kronor. Värdeförändringen var -200 miljarder kronor och förvärvet av Irish Life International bidrog med 17 miljarder kronor. Depåförvaringsvolymen uppgick till 4 321 miljarder kronor (5 072).
Marknadsrisk
Under de första nio månaderna 2011 var Value at Risk i handelslagret i snitt 219 Mkr. I genomsnitt förväntas koncernen, med 99 procents sannolikhet, inte förlora mer än detta belopp under en period på tio handelsdagar.
Aktiviteten i handelslagret drivs av kundernas efterfrågan, vilket bekräftas av det faktum att sedan 2007 har SEB haft 41 förlustdagar i handelslagret av 1 215 handelsdagar totalt, med en snittförlust på 14 Mkr. Under de första nio månaderna 2011 var det 2 förlustdagar.
Likviditet och långfristig upplåning
Relationen mellan ut- och inlåning minskade till 134 procent (138 vid årsskiftet), exklusive skuldinstrument och repor. En viktig faktor var att inlåningen från allmänheten ökade med 102 miljarder kronor. Per den 30 september var finansieringen av in- och utgående kassaflöden netto fortsatt över två år. Under året tog SEB upp långfristig finansiering till ett belopp på 91 miljarder kronor. Inklusive den 2-åriga emissionen av senior upplåning på 750 miljoner Euro som gjordes den 12 oktober, har 2011 års förfall på 98 miljarder kronor helt refinansierats.
För att öka genomlysningen av likviditetshanteringen, har medlemmarna i Svenska Bankföreningen kommit överens om en gemensam definition av en likviditetsreserv. Vid slutet av det tredje kvartalet uppgick denna reserv i SEB till 308 miljarder kronor. SEB:s totala likvida tillgångar, som bland annat omfattar handelslagret och outnyttjat utrymme för säkerställda obligationer, uppgick totalt till 535 miljarder kronor.
Kapitalsituation
Per den 30 september var kärnprimärkapitalrelationen enligt Basel II 13,9 procent (12,2 vid årsskiftet 2010) och primärkapitalrelationen var 16,2 procent (14,2). Koncernens riskvägda tillgångar (RWA) uppgick till 667 miljarder kronor (716 vid årsskiftet). Med hänsyn taget till försäljningen av den tyska kontorsrörelsen som minskade RWA med 37 miljarder kronor, var koncernens RWA 12 miljarder kronor lägre. En del av minskningen beror på att så kallade avancerade interna riskklassmodeller har införts för stora delar av företagsutlåningen utan säkerheter i Norden, vilket motverkade effekten av tillväxt i lånevolymer.
Med beaktande av myndigheternas övergångsregler, uppgick SEB:s riskvägda tillgångar till 827 miljarder kronor (800), kärnprimärkapitalrelationen till 11,3 procent (10,9) och primärkapitalrelationen till 13,1 procent (12,8).
Rating
SEB:s långfristiga kreditbetyg (rating) är 'A1', 'A' och 'A+' från Moody's, Standard & Poor's respektive Fitch. Kreditbetygen har stabila utsikter. Under 2011 har både Standard & Poor's och Moody's uppgraderat SEB:s så kallade 'stand-alone rating' till 'a' respektive 'Baa1'. Vid slutet av september bekräftade Fitch sin rating av SEB.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Det makroekonomiska läget är den främsta riskfaktorn för koncernens intjäningsförmåga och finansiella stabilitet. Det påverkar i första hand kvaliteten på tillgångarna och därmed koncernens kreditrisk. På medellång sikt präglas utsikterna för den globala ekonomin av osäkerhet. Medan de nordiska ekonomierna fortfarande är starka, understryker åtstramningsåtgärderna i många länder landrisken och orsakar dämpad ekonomisk tillväxt som i sin tur kan påverka SEB:s huvudmarknader. Denna effekt har blivit mer uppenbar efter den ökande osäkerheten under 2011. Alltså kan en ytterligare negativ påverkan på kundernas stämningsläge och på finansmarknaderna inte uteslutas. Landrisker kan också påverka värderingar av obligationsinnehav.
SEB tar också marknads-, likviditets-, operationella och livförsäkringsrisker. Koncernens riskstruktur och dess riskhantering beskrivs i mer detalj i SEB:s årsredovisning.
Förändringar i ledningen
Bo Magnusson, vice VD och chef för Affärsstöd, lämnar SEB den 31 oktober 2011. Efterträdare blir Martin Johansson, som för närvarande är chef för division Baltikum. David Teare har utsetts till ny chef för division Baltikum och till adjungerad medlem av bankens verkställande ledning. Dit adjungeras också Peter Høltermand, chef SEB Danmark och William Paus, chef SEB Norge.
Stockholm den 27 oktober 2011
Verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten för januari – september 2011 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.
Annika Falkengren
Verkställande direktör och koncernchef
Presskonferens och sändning via nätet
Presskonferensen kl. 9.00 den 27 oktober 2011 på Kungsträdgårdsgatan 8 med VD och koncernchef Annika Falkengren kan följas i direktsändning på svenska på www.sebgroup.se/ir och tolkas till engelska på www.sebgroup.com/ir där den också finns tillgänglig i efterhand.
Åtkomst till telefonkonferens
Telefonkonferensen som äger rum kl. 13.30 den 27 oktober 2011, med VD och koncernchef Annika Falkengren och ekonomi- och finansdirektör Jan Erik Back, är tillgänglig på telefonnummer +44 (0) 20 7162 00 25, konferens-ID: 905223, inringning minst tio minuter innan. Konferensen är även tillgänglig i efterhand på www.sebgroup.se/ir.
Finansiell kalender
| 7 februari 2012 | Bokslutskommuniké 2011 |
|---|---|
| 7 mars 2012 | Årsredovisningen på www.sebgroup.se |
| 29 mar 2012 | Årsstämma |
| 24 april 2012 | Delårsrapport jan-mar 2012 |
| 16 juli 2012 | Delårsrapport jan-jun 2012 |
| 25 oktober 2012 | Delårsrapport jan-sep 2012 |
| 31 januari 2013 | Bokslutskommuniké 2012 |
Ytterligare upplysningar lämnas av: Jan Erik Back, ekonomi- och finansdirektör, Tel: 08-22 19 00 Ulf Grunnesjö, chef Investor Relations Tel: 08-763 85 01, mobil 070-763 85 01 Viveka Hirdman-Ryrberg, informationsdirektör Tel. 08-763 85 77, mobil 070-550 35 00 Malin Schenkenberg, finansiell information Tel: 08-763 95 31, mobil 070-763 95 31
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) 106 40 Stockholm Telefon: 0771-62 10 00 www.sebgroup.se Organisationsnummer: 502032-9081
SEB:s Fact Book finns tillgänglig på www.sebgroup.se/ir
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport uppfyller de krav som ställs enligt IAS 34 Delårsrapportering.
Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EU. Därutöver tillämpas lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Kompletterande redovisningsregler för koncerner (RFR 1). Moderföretaget har upprättat delårsrapporten i enlighet med Lagen om årsredovising i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitutioner och värdepappersbolag. Vidare har Rådet
för finansiell rapporterings rekommendation Redovisning för juridiska personer (RFR 2) tillämpats.
Från och med 2011 har följande redovisningsförändringar trätt i kraft: IAS 24 (omarbetad 2010) Upplysningar om närstående, IAS 32 (ändring) Finansiella instrument: Klassificering, IFRS 7 (ändring) Financial instruments: Upplysningar, IFRIC 14 (ändring) Förskottsbetalning av ett lägsta fonderingskrav och IFRIC 19 Utsläckning av finansiella skulder med egetkapitalinstrument. Ändringarna har inte haft någon väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter för 2011.
I övrigt är koncernens och moderföretagets redovisningsprinciper, beräkningsgrunder och presentation i allt väsentligt oförändrade jämfört med årsredovisningen 2010.
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) för perioden 1 januari 2011 till 30 september 2011. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt internationellt accepterad revisionsstandard utfärdad av IFAC och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernen i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag samt för moderbolagets del i enlighet med Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.
Stockholm den 27 oktober 2011
PricewaterhouseCoopers AB
Peter Clemedtson Auktoriserad revisor
SEB-koncernen
Resultaträkning – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2011 | % | 2010 | % | 2011 | 2010 | % | 2010 |
| Räntenetto | 4 143 | 4 230 | -2 | 4 180 | -1 | 12 634 | 11 484 | 10 | 16 010 |
| Provisionsnetto | 3 499 | 3 561 | -2 | 3 387 | 3 | 10 563 | 10 254 | 3 | 14 160 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 910 | 829 | 10 | 727 | 25 | 2 974 | 2 654 | 12 | 3 166 |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 659 | 764 | -14 | 818 | -19 | 2 205 | 2 475 | -11 | 3 255 |
| Övriga intäkter, netto | 34 | 145 | -77 | - 230 | 70 | - 26 | 288 | ||
| Summa rörelseintäkter | 9 245 | 9 529 | -3 | 8 882 | 4 | 28 446 | 26 841 | 6 | 36 879 |
| Personalkostnader | -3 412 | -3 543 | -4 | -3 392 | 1 | -10 565 | -10 446 | 1 | -14 004 |
| Övriga kostnader | -1 717 | -1 914 | -10 | -1 679 | 2 | -5 429 | -5 338 | 2 | -7 303 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 439 | - 431 | 2 | - 405 | 8 | -1 303 | -1 230 | 6 | -1 880 |
| Omstruktureringskostnader | - 755 | -100 | - 755 | -100 | - 764 | ||||
| Summa rörelsekostnader | -5 568 | -5 888 | -5 | -6 231 | -11 | -17 297 | -17 769 | -3 | -23 951 |
| Resultat före kreditförluster | 3 677 | 3 641 | 1 | 2 651 | 39 | 11 149 | 9 072 | 23 | 12 928 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | 2 | - 6 | 2 | - 7 | 14 | ||||
| Kreditförluster, netto | 33 | 643 | -95 | 196 | -83 | 1 213 | -2 256 | -1 837 | |
| Rörelseresultat | 3 712 | 4 278 | -13 | 2 847 | 30 | 12 364 | 6 809 | 82 | 11 105 |
| Skatt | - 861 | - 788 | 9 | - 765 | 13 | -2 514 | -1 817 | 38 | -2 521 |
| Nettoresultat från kvarvarande verksamheter | 2 851 | 3 490 | -18 | 2 082 | 37 | 9 850 | 4 992 | 97 | 8 584 |
| Avvecklad verksamhet | - 27 | - 120 | -78 | -1 486 | -98 | -1 040 | -1 703 | -39 | -1 786 |
| Nettoresultat | 2 824 | 3 370 | - 16 | 596 | 8 810 | 3 289 | 168 | 6 798 | |
| Minoritetens andel | 7 | 6 | 17 | 15 | -53 | 27 | 47 | -43 | 53 |
| Aktieägarnas andel | 2 817 | 3 364 | -16 | 581 | 8 783 | 3 242 | 171 | 6 745 | |
| Kvarvarande verksamhet | |||||||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:29 | 1:59 | 0:94 | 4:47 | 3:18 | 3:88 | |||
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:29 | 1:58 | 0:94 | 4:46 | 3:17 | 3:87 | |||
| Total verksamhet | |||||||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:28 | 1:53 | 0:26 | 4:00 | 1:48 | 3:07 | |||
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:28 | 1:52 | 0:26 | 4:00 | 1:47 | 3:06 |
Totalresultat – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2011 | % | 2010 | % | 2011 | 2010 | % | 2010 |
| Nettoresultat | 2 824 | 3 370 | -16 | 596 | 8 810 | 3 289 | 168 | 6 798 | |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 322 | 186 | 73 | 163 | 98 | 519 | - 252 | - 629 | |
| Kassaflödessäkringar | 1 302 | 502 | 159 | - 122 | 1 326 | - 484 | -1 215 | ||
| Omräkning utländsk verksamhet | 44 | 515 | -91 | - 571 | -108 | 297 | - 948 | -131 | - 733 |
| Uppskjuten skatt på omräkningseffekter | 123 | 237 | -48 | - 496 | -125 | 287 | -1 388 | -121 | -1 574 |
| Övrigt | - 216 | 149 | 92 | - 277 | 161 | 100 | |||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 1 575 | 1 589 | - 1 | - 934 | 2 152 | -2 911 | - 174 | -4 051 | |
| Totalresultat | 4 399 | 4 959 | - 11 | - 338 | 10 962 | 378 | 2 747 | ||
| Minoritetens andel | 8 | 12 | -33 | 4 | 100 | 28 | 17 | 65 | 14 |
| Aktieägarnas andel | 4 391 | 4 947 | -11 | - 342 | 10 934 | 361 | 2 733 |
Nyckeltal - SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010 | |
| Kvarvarande verksamheter | ||||||
| Räntabilitet på eget kapital för kvarvarande | ||||||
| verksamheter, % | 10,88 | 13,93 | 8,48 | 12,89 | 6,70 | 8,65 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning från | ||||||
| kvarvarande verksamheter, kr | 1:29 | 1:59 | 0:94 | 4:47 | 2:25 | 3:88 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning från | ||||||
| kvarvarande verksamheter, kr | 1:29 | 1:58 | 0:94 | 4:46 | 2:25 | 3:87 |
| K/I-tal, kvarvarande verksamheter | 0,60 | 0,62 | 0,70 | 0,61 | 0,66 | 0,65 |
| Antal befattningar, kvarvarande verksamheter* | 17 531 | 17 492 | 17 133 | 17 403 | 17 044 | 17 104 |
| Totala verksamheter | ||||||
| Räntabilitet på eget kapital, % | 10,77 | 13,46 | 2,38 | 11,53 | 4,39 | 6,84 |
| Räntabilitet på totala tillgångar, % | 0,50 | 0,62 | 0,10 | 0,54 | 0,19 | 0,30 |
| Räntabilitet på riskvägda tillgångar, % | 1,40 | 1,71 | 0,28 | 1,48 | 0,53 | 0,83 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:28 | 1:53 | 0:26 | 4:00 | 1:48 | 3:07 |
| Vägt antal aktier, miljoner** | 2 194 | 2 194 | 2 194 | 2 194 | 2 194 | 2 194 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:28 | 1:52 | 0:26 | 4:00 | 1:47 | 3:06 |
| Vägt antal aktier efter utspädning, miljoner*** | 2 205 | 2 206 | 2 207 | 2 204 | 2 201 | 2 202 |
| Substansvärde per aktie, kr | 53:81 | 52:30 | 49:02 | 53:81 | 49:02 | 50:34 |
| Genomsnittligt eget kapital, miljarder kr | 104,6 | 100,0 | 98,4 | 101,6 | 98,9 | 98,9 |
| Kreditförlustnivå, % | -0,01 | -0,20 | -0,02 | -0,13 | 0,21 | 0,14 |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | ||||||
| lånefordringar, % | 68,6 | 64,8 | 73,2 | 68,6 | 73,2 | 69,2 |
| Andel osäkra lånefordringar, netto % | 0,43 | 0,56 | 0,62 | 0,43 | 0,62 | 0,62 |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto % | 0,90 | 1,11 | 1,29 | 0,90 | 1,29 | 1,26 |
| Basel II (Myndighetsrapportering med övergångsregler) :**** | ||||||
| Riskvägda tillgångar, miljarder kronor | 827 | 798 | 797 | 827 | 797 | 800 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 11,25 | 11,47 | 10,80 | 11,25 | 10,80 | 10,93 |
| Primärkapitalrelation, % | 13,06 | 13,27 | 12,65 | 13,06 | 12,65 | 12,75 |
| Total kapitaltäckningsgrad, % | 12,77 | 12,86 | 12,73 | 12,77 | 12,73 | 12,40 |
| Basel II (utan övergångsregler): | ||||||
| Riskvägda tillgångar, miljarder kronor | 667 | 678 | 711 | 667 | 711 | 716 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 13,94 | 13,50 | 12,11 | 13,94 | 12,11 | 12,20 |
| Primärkapitalrelation, % | 16,18 | 15,62 | 14,18 | 16,18 | 14,18 | 14,24 |
| Total kapitaltäckningsgrad, % | 15,83 | 15,12 | 14,27 | 15,83 | 14,27 | 13,85 |
| Antal befattningar* | 17 620 | 17 576 | 19 150 | 17 657 | 19 102 | 19 125 |
| Depåförvaring, miljarder kronor | 4 321 | 4 683 | 4 879 | 4 321 | 4 879 | 5 072 |
| Förvaltat kapital, miljarder kronor | 1 241 | 1 356 | 1 343 | 1 241 | 1 343 | 1 399 |
| Avvecklad verksamhet | ||||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning från avvecklad | ||||||
| verksamhet, kr | -0:01 | -0:06 | -0:68 | -0:47 | -0:78 | -0:81 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning från avvecklad | ||||||
| verksamhet, kr | -0:01 | -0:06 | -0:67 | -0:47 | -0:77 | -0:81 |
* Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
** Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 267 360 A-aktier för personaloptionsprogrammet vid årsskiftet 2010. Under 2011 har SEB återköpt 700 000 aktier och 714 187 aktier har sålts i samband med att personaloptioner lösts in. Per 30 september 2011 ägde SEB således 253 173 A-aktier till ett marknadsvärde av 9 Mkr.
*** Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
**** 80 procent av RWA i Basel I
Resultaträkning kvartalsvis - SEB-koncernen
| Mkr 2011 2011 2011 2010 2010 Räntenetto 4 143 4 230 4 261 4 526 4 180 Provisionsnetto 3 499 3 561 3 503 3 906 3 387 Nettoresultat av finansiella transaktioner 910 829 1 235 512 727 Livförsäkringsintäkter, netto 659 764 782 780 818 Övriga intäkter, netto 34 145 - 109 314 - 230 Summa rörelseintäkter 9 245 9 529 9 672 10 038 8 882 Personalkostnader -3 412 -3 543 -3 610 -3 558 -3 392 Övriga kostnader -1 717 -1 914 -1 798 -1 965 -1 679 |
|---|
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella |
| tillgångar - 439 - 431 - 433 - 650 - 405 |
| Omstruktureringskostnader - 9 - 755 |
| Summa rörelsekostnader -5 568 -5 888 -5 841 -6 182 -6 231 |
| Resultat före kreditförluster 3 677 3 641 3 831 3 856 2 651 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och |
| immateriella tillgångar 2 - 6 6 21 |
| Kreditförluster, netto 33 643 537 419 196 |
| Rörelseresultat 3 712 4 278 4 374 4 296 2 847 |
| Skatt - 861 - 788 - 865 - 704 - 765 |
| Nettoresultat från kvarvarande verksamheter 2 851 3 490 3 509 3 592 2 082 |
| Avvecklad verksamhet - 27 - 120 - 893 - 83 -1 486 |
| Nettoresultat 2 824 3 370 2 616 3 509 596 |
| Minoritetens andel 7 6 14 6 15 |
| Aktieägarnas andel 2 817 3 364 2 602 3 503 581 |
| Kvarvarande verksamhet |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 1:29 1:59 1:59 1:64 0:94 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr 1:29 1:58 1:58 1:62 0:94 |
| Total verksamhet |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 1:28 1:53 1:19 1:60 0:26 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr 1:28 1:52 1:18 1:58 0:26 |
Resultaträkning per division – SEB-koncernen
| Stora företag | Övrigt inkl | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| & | Kontors | Kapital | elimine | SEB | |||
| Jan-sep 2011, Mkr | Institutioner | rörelsen | förvaltning | Liv* | Baltikum | ringar | koncernen |
| Räntenetto | 5 500 | 4 282 | 469 | - 26 | 1 466 | 943 | 12 634 |
| Provisionsnetto | 3 972 | 2 350 | 2 708 | 667 | 866 | 10 563 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 3 096 | 221 | 70 | 261 | - 674 | 2 974 | |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 3 251 | -1 046 | 2 205 | ||||
| Övriga intäkter, netto | 381 | 77 | 7 | - 22 | - 373 | 70 | |
| Summa rörelseintäkter | 12 949 | 6 930 | 3 254 | 3 225 | 2 372 | - 284 | 28 446 |
| Personalkostnader | -3 043 | -2 020 | -1 050 | - 886 | - 510 | -3 056 | -10 565 |
| Övriga kostnader | -3 626 | -2 690 | -1 112 | - 383 | - 791 | 3 173 | -5 429 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||||
| tillgångar | - 147 | - 58 | - 32 | - 582 | - 98 | - 386 | -1 303 |
| Summa rörelsekostnader | -6 816 | -4 768 | -2 194 | -1 851 | -1 399 | - 269 | -17 297 |
| Resultat före kreditförluster | 6 133 | 2 162 | 1 060 | 1 374 | 973 | - 553 | 11 149 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | 2 | 2 | |||||
| Kreditförluster, netto | - 137 | - 293 | - 7 | 1 453 | 197 | 1 213 | |
| Rörelseresultat | 5 996 | 1 869 | 1 053 | 1 374 | 2 428 | - 356 | 12 364 |
* Verksamhetsresultatet i Liv uppgår till 2 163 Mkr (2 382), av vilket förändringar i övervärden 789 Mkr (751).
Stora Företag & Institutioner
Stora Företag & Institutioner har två stora affärsområden - Trading and Capital Markets och Global Transaction Services. De övriga affärsenheterna, CRM, Commercial Real Estate, Corporate Finance och Structured Finance, återfinns inom Corporate Banking.
Resultaträkning
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan-sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2011 | % | 2010 | % | 2011 | 2010 | % | 2010 |
| Räntenetto | 1 883 | 1 885 | 0 | 1 852 | 2 | 5 500 | 5 362 | 3 | 7 328 |
| Provisionsnetto | 1 371 | 1 342 | 2 | 1 281 | 7 | 3 972 | 3 772 | 5 | 5 275 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 016 | 995 | 2 | 685 | 48 | 3 096 | 2 759 | 12 | 3 366 |
| Övriga intäkter, netto | 211 | 135 | 56 | 44 | 381 | 167 | 322 | ||
| Summa rörelseintäkter | 4 481 | 4 357 | 3 | 3 862 | 16 | 12 949 | 12 060 | 7 | 16 291 |
| Personalkostnader | - 983 | - 998 | - 2 | - 843 | 17 | -3 043 | -2 875 | 6 | -3 959 |
| Övriga kostnader | -1 150 | -1 269 | - 9 | -1 066 | 8 | -3 626 | -3 419 | 6 | -4 649 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||||||
| tillgångar | - 46 | - 50 | - 8 | - 40 | 15 | - 147 | - 107 | 37 | - 170 |
| Summa rörelsekostnader | -2 179 | -2 317 | - 6 | -1 949 | 12 | -6 816 | -6 401 | 6 | -8 778 |
| Resultat före kreditförluster | 2 302 | 2 040 | 13 | 1 913 | 20 | 6 133 | 5 659 | 8 | 7 513 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 3 | - 100 | 1 | - 100 | - 3 | - 100 | 20 | ||
| Kreditförluster, netto | - 53 | - 36 | 47 | - 26 | 104 | - 137 | - 104 | 32 | - 203 |
| Rörelseresultat | 2 249 | 2 001 | 12 | 1 888 | 19 | 5 996 | 5 552 | 8 | 7 330 |
| K/I-tal | 0,49 | 0,53 | 0,50 | 0,53 | 0,53 | 0,54 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 27,6 | 26,6 | 25,8 | 26,6 | 25,8 | 25,8 | |||
| Räntabilitet, % | 23,5 | 21,7 | 21,1 | 21,7 | 20,7 | 20,5 | |||
| Antal befattningar | 2 503 | 2 485 | 2 365 | 2 490 | 2 331 | 2 343 |
- Ökade finansieringsbehov hos företagskunderna
- De proaktiva kundernas riskhantering ledde till ökade tradingintäkter
- Ökat inflöde av företagskunder i de nordiska länderna och Tyskland
Kommentarer till de första nio månaderna
Som ett resultat av den pågående europeiska skuldkrisen har året karaktäriserats av makroekonomisk osäkerhet. Efter en dämpad inledning av det tredje kvartalet, ledde den ökade osäkerheten och den fördjupade skuldkrisen till högre aktivitet än vanligt. Kunderna agerade för att ta skydd mot en förhöjd risk för konjunkturnedgång, stora aktiemarknadsrörelser och en betydligt högre belastning i banksystemet. SEB har varit involverad i nästan 80 procent av
alla publika syndikerade lån i Norden i år. Rörelseintäkterna för de första nio månaderna ökade med
7 procent jämfört med motsvarande period förra året. Den positiva trenden fortsatte för samtliga affärsområden. Rörelsekostnaderna för de första nio månaderna ökade med 6 procent till stor del beroende på nyrekryteringar som möjliggör expansionen utanför Sverige. Kreditkvaliteten var fortsatt god.
Inom Trading and Capital Markets, förbättrades intäkterna inom samtliga områden drivet av en högre aktivitet än normalt för det tredje kvartalet och ett fortsatt fokus på kundflöden. Högre volatilitet drev upp volymerna på aktiemarknaden, och SEB Enskilda Equities fortsatte vara marknadsledande på de
nordiska och baltiska börserna. Trots säsongseffekter ökade rörelseresultatet med 15 procent i kvartalet och 22 procent jämfört med tredje kvartalet 2010.
Den positiva utvecklingen inom Global Transaction Services fortsatte för samtliga geografiska områden och kundsegment. Depåförvaringsvolymen återspeglar de lägre börsvärdena och uppgick till 4 321 miljoner kronor (5 072 vid årsskiftet). Rörelseresultatet var 9 procent högre än det föregående kvartalet.
Corporate Banking levererade ett rekordhögt resultat i kvartalet som en följd av ökade affärsvolymer. Under de första nio månaderna ökade utlåningen till allmänheten med 47 miljarder kronor. Både marknaden för förvärvsrelaterade aktiviteter och börsintroduktioner var fortsatt försiktig. Rörelseresultatet var 12 procent högre än det föregående kvartalet och det tredje kvartalet förra året.
I augusti fick SEB bankoktroj i Hong Kong. Där kommer produkter att erbjudas till företagskunder, globala finansiella institutioner som är aktiva i Asien samt asiatiska institutioner som söker internationell diversifiering.
Kontorsrörelsen
Kontorsrörelsen består av två affärsområden - Sverige och Kort.
Resultaträkning
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan-sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2011 | % | 2010 | % | 2011 | 2010 | % | 2010 |
| Räntenetto | 1 497 | 1 436 | 4 | 1 263 | 19 | 4 282 | 3 676 | 16 | 5 008 |
| Provisionsnetto | 740 | 822 | - 10 | 774 | - 4 | 2 350 | 2 392 | - 2 | 3 240 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 74 | 83 | - 11 | 58 | 28 | 221 | 199 | 11 | 273 |
| Övriga intäkter, netto | 23 | 40 | - 43 | 14 | 64 | 77 | 34 | 126 | 48 |
| Summa rörelseintäkter | 2 334 | 2 381 | - 2 | 2 109 | 11 | 6 930 | 6 301 | 10 | 8 569 |
| Personalkostnader | - 658 | - 689 | - 4 | - 686 | - 4 | -2 020 | -2 003 | 1 | -2 650 |
| Övriga kostnader | - 868 | - 940 | - 8 | - 800 | 9 | -2 690 | -2 453 | 10 | -3 381 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||||||
| tillgångar | - 20 | - 19 | 5 | - 21 | - 5 | - 58 | - 63 | - 8 | - 84 |
| Summa rörelsekostnader | -1 546 | -1 648 | - 6 | -1 507 | 3 | -4 768 | -4 519 | 6 | -6 115 |
| Resultat före kreditförluster | 788 | 733 | 8 | 602 | 31 | 2 162 | 1 782 | 21 | 2 454 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 1 | - 100 | - 1 | - 100 | - 1 | - 100 | - 1 | ||
| Kreditförluster, netto | - 111 | - 84 | 32 | - 56 | 98 | - 293 | - 399 | - 27 | - 543 |
| Rörelseresultat | 677 | 648 | 4 | 545 | 24 | 1 869 | 1 382 | 35 | 1 910 |
| K/I-tal | 0,66 | 0,69 | 0,71 | 0,69 | 0,72 | 0,71 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 10,2 | 10,2 | 9,8 | 10,1 | 9,7 | 9,7 | |||
| Räntabilitet, % | 19,6 | 18,9 | 16,5 | 18,3 | 14,0 | 14,5 | |||
| Antal befattningar | 3 521 | 3 596 | 3 430 | 3 530 | 3 392 | 3 404 |
- Bolånevolymerna ökade med 13 procent från årsskiftet
- Inlåning från kunder ökade med 8 procent sedan årsskiftet
- Cirka 900 nya aktiva betalkunder i segmentet mindre- och medelstora företag tillkom under kvartalet
Kommentarer till de första nio månaderna
Ökande makroekonomisk osäkerhet satte under kvartalet press på det första halvårets positiva signaler. Konsumenternas och företagens förtroendeindikatorer vände nedåt.
Rörelseresultatet för årets första nio månader ökade till 1 869 Mkr (1 382), drivet av stark tillväxt inom företagsmarknaden och bolåneportföljen. Räntenettot ökade med 16 procent till 4 282 Mkr (3 676). Provisionsnettot fortsatte att vara pressat, främst som en följd av att kunderna bytte från aktie- till korta räntefonder och inte var lika aktiva inom aktiehandel. Rörelsekostnaderna ökade med 6 procent jämfört med föregående års första nio månader,
huvudsakligen som en effekt av ökade IT-investeringar. Kreditförluster netto minskade med 27 procent till 293 Mkr (399) vilket speglar den höga kvaliteten i den totala kreditportföljen.
Den svenska kontorsrörelsens rörelseresultat för årets första nio månader uppgick till 1 141 Mkr (694). Inlåningsvolymerna växte med 8 procent och bolånevolymerna med 13 procent sedan årsskiftet. Under det tredje kvartalet ökade inlåningsmarginalerna till följd av höjda styrräntor. Marginalen på bolån ökade något jämfört med föregående kvartal. Under kvartalet valde bolånekunderna i större utsträckning bundna
räntor, vilka stod för 65 procent av all nyutlåning jämfört med 47 procent under föregående kvartal.
Företagsutlåningen fortsatte att utvecklas positivt och växte med 21 procent under 2011 till 110 miljarder kronor (91). De ökade marknadsandelarna speglar SEB:s breda erbjudande av rådgivning och tjänster på företagsmarknaden; från "Enkla firman" för mindre företag, till skräddarsydda betallösningar för större företagskunder. Dessa relationer har under året stärkts ytterligare genom implementeringen av regionala expertcenter för företagskunder. Erbjudandet till de mindre företagen är mycket konkurrenskraftigt. SEB attraherade cirka 900 nya betalkunder netto under kvartalet.
Kortverksamhetens rörelseresultat blev 728 Mkr (689). Valutaeffekter och stigande marknadsräntor satte press på intäkterna medan god kostnadskontroll och lägre kreditförluster gav positivt stöd åt resultatet. Omsättningen fortsatte att öka och nådde sin högsta nivå hittills på 71 miljarder kronor under det tredje kvartalet. Framförallt inlösenaffären växte som en följd av ett flertal nya kontrakt. Antalet korttransaktioner ökade, och nådde 124 miljoner under det tredje kvartalet, vilket är 11 procent högre än samma period föregående år.
Kapitalförvaltning
Divisionen består av två affärsområden - Private Banking och Institutional Clients.
Resultaträkning
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan-sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2011 | % | 2010 | % | 2011 | 2010 | % | 2010 |
| Räntenetto | 166 | 160 | 4 | 118 | 41 | 469 | 349 | 34 | 485 |
| Provisionsnetto | 849 | 865 | - 2 | 830 | 2 | 2 708 | 2 637 | 3 | 3 752 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 33 | 22 | 50 | 17 | 94 | 70 | 59 | 19 | 89 |
| Övriga intäkter, netto | - 21 | 26 | - 181 | 7 | 7 | 54 | - 87 | 58 | |
| Summa rörelseintäkter | 1 027 | 1 073 | - 4 | 972 | 6 | 3 254 | 3 099 | 5 | 4 384 |
| Personalkostnader | - 317 | - 365 | - 13 | - 306 | 4 | -1 050 | - 954 | 10 | -1 298 |
| Övriga kostnader | - 356 | - 388 | - 8 | - 368 | - 3 | -1 112 | -1 106 | 1 | -1 528 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||||||
| tillgångar | - 10 | - 10 | 0 | - 20 | - 50 | - 32 | - 61 | - 48 | - 84 |
| Summa rörelsekostnader | - 683 | - 763 | - 10 | - 694 | - 2 | -2 194 | -2 121 | 3 | -2 910 |
| Resultat före kreditförluster | 344 | 310 | 11 | 278 | 24 | 1 060 | 978 | 8 | 1 474 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | |||||||||
| Kreditförluster, netto | - 5 | - 1 | - 1 | - 7 | - 4 | 75 | 3 | ||
| Rörelseresultat | 339 | 309 | 10 | 277 | 22 | 1 053 | 974 | 8 | 1 477 |
| K/I-tal | 0,67 | 0,71 | 0,71 | 0,67 | 0,68 | 0,66 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 5,0 | 4,9 | 5,2 | 5,0 | 5,3 | 5,3 | |||
| Räntabilitet, % | 19,5 | 18,0 | 15,2 | 20,2 | 17,8 | 20,2 | |||
| Antal befattningar | 1 002 | 1 015 | 971 | 1 010 | 954 | 963 |
• Två tredjedelar av det förvaltade kapitalet låg över sitt jämförelseindex
- Nästan 1 000 nya kunder till Private Banking
- Stor kundaktivitet hos Private Banking med ett nettoinflöde på 22 miljarder kronor
Kommentarer till de första nio månaderna
Rörelseintäkterna ökade med 5 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Räntenettot har fortsatt att förbättras tack vare högre kortfristiga räntor. Basprovisionerna var mer eller mindre oförändrade med 1 procents ökning jämfört med föregående år, men med en minskande trend under tredje kvartalet på grund av marknadsutvecklingen. Prestations- och transaktionsrelaterade intäkter var lägre än samma period föregående år, 177 Mkr (192), på grund av lägre transaktionsrelaterade avgifter. Rörelsekostnaderna ökade med 3 procent jämfört med föregående år.
Kontakten med kunderna inom Private Banking har varit intensiv under det tredje kvartalet med anledning av marknadsoron. SEB fortsatte att attrahera och fick 971 nya
kunder under kvartalet (824) och ett nettoinflöde på 22 miljarder kronor under året (16 motsvarande period 2010).
Under årets första nio månader har produkter som Managed Catalyst Fund och SEB:s egna börshandlade fonder bidragit till Institutional Clients nettoinflöde på 10 miljarder kronor (26 motsvarande period 2010).
Under de första nio månaderna har fondernas avkastning mot respektive jämförelseindex förbättrats. Två tredjedelar av det förvaltade kapitalet avkastar bättre än sina respektive jämförelsetal.
Det förvaltade kapitalet har sjunkit till 1 174 miljarder kronor (1 321 vid årsskiftet) på grund av marknadsutvecklingen under tredje kvartalet.
Liv
Liv består av tre affärsområden - SEB Trygg Liv (Sverige), SEB Pension (Danmark) och SEB Life & Pension International (International).
Resultaträkning
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan-sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2011 | % | 2010 | % | 2011 | 2010 | % | 2010 |
| Räntenetto | - 8 | - 10 | - 20 | - 2 | - 26 | - 6 | - 11 | ||
| Livförsäkringsintäkter, netto | 988 | 1 125 | - 12 | 1 143 | - 14 | 3 251 | 3 444 | - 6 | 4 550 |
| Summa rörelseintäkter | 980 | 1 115 | - 12 | 1 141 | - 14 | 3 225 | 3 438 | - 6 | 4 539 |
| Personalkostnader | - 289 | - 305 | - 5 | - 276 | 5 | - 886 | - 845 | 5 | -1 123 |
| Övriga kostnader | - 137 | - 111 | 23 | - 150 | - 9 | - 383 | - 448 | - 15 | - 589 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||||||
| tillgångar | - 198 | - 192 | 3 | - 169 | 17 | - 582 | - 514 | 13 | - 690 |
| Summa rörelsekostnader | - 624 | - 608 | 3 | - 595 | 5 | -1 851 | -1 807 | 2 | -2 402 |
| Rörelseresultat | 356 | 507 | - 30 | 546 | - 35 | 1 374 | 1 631 | - 16 | 2 137 |
| Förändring i övervärden | |||||||||
| från verksamheten, netto | 217 | 545 | - 60 | 376 | - 42 | 789 | 751 | 5 | 1 045 |
| Verksamhetsresultat | 573 | 1 052 | - 46 | 922 | - 38 | 2 163 | 2 382 | - 9 | 3 182 |
| K/I-tal | 0,64 | 0,55 | 0,52 | 0,57 | 0,53 | 0,53 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 6,4 | 6,4 | 6,0 | 6,4 | 6,0 | 6,0 | |||
| Räntabilitet, % | |||||||||
| baserat på rörelseresultat | 19,6 | 27,9 | 32,0 | 25,2 | 31,9 | 31,3 | |||
| baserat på verksamhetsresultat | 31,5 | 57,9 | 54,1 | 39,7 | 46,6 | 46,7 | |||
| Antal befattningar | 1 331 | 1 241 | 1 200 | 1 251 | 1 179 | 1 190 |
Övervärden i dansk traditionell försäkring ingår från 2011 och de historiska siffrorna är omräknade.
• Kunderna flyttade sina placeringar från aktiefonder till korta ränte- och blandfonder
- Nya marknader och kunder genom förvärvet av Irish Life International
- Betydligt lägre intäkter inom traditionell försäkring till följd av oron på de finansiella marknaderna
Kommentarer till de första nio månaderna
Erbjudandet inom Portfolio Bond (kapitalförsäkring via depå) har stärkts genom det tidigare kommunicerade förvärvet av Irish Life International. Förvärvet stärker distributionskapaciteten i Europa och speciellt inom Private Banking. Bolaget har ett förvaltat kapital på 17 miljarder och en årlig premieinkomst på 2 miljarder kronor.
Rörelseresultatet för årets första nio månader minskade med 16 procent jämfört med samma period föregående år. Nedgången orsakades av lägre intäkter från traditionell försäkring samt investeringar för egen räkning. Fokuseringen på fondförsäkring har lett till en måttlig riskexponering och till kapitaleffektivitet. Solvenskvoterna var i princip oförändrade jämfört med årsskiftet. Rörelseresultatet under tredje kvartalet pressades av fallande intäkter i spåren av den finansiella oron, främst inom traditionell försäkring. Även fondförsäkringsintäkterna påverkades genom fallande fondvärden och kundernas defensiva omallokeringar.
I Sverige motverkades högre fondförsäkringsintäkter av en avsättning på 79 Mkr för att säkra eventuella framtida garantier inom svensk traditionell försäkring. Det samlade rörelseresultatet i Sverige minskade med 70 Mkr till 963 Mkr. Rörelseresultatet i Danmark minskade med 76 Mkr till 384 Mkr till följd av lägre resultat inom traditionell försäkring och placeringsportföljen för egen räkning. Rörelseresultatet inom International minskade med 111 Mkr till 27 Mkr beroende på
lägre resultat inom traditionell försäkring samt kostnader av engångskaraktär relaterade till det irländska förvärvet.
Kostnaderna ökade med 2 procent eller 44 Mkr varav 29 Mkr kom från det nya bolaget Irish Life International.
Premieinkomsten från nya och befintliga försäkringar, var relativt stabil med 21,6 miljarder kronor vilket är 5 procent lägre än föregående år. Den var 2 procent lägre i lokal valuta.
Den vägda försäljningsvolymen avseende nya försäkringar minskade under de första nio månaderna med 11 procent till 32 miljarder kronor, och återspeglar lägre volymer i Sverige. Fondförsäkring står för 84 procent (86) av den totala nyförsäljningen. Andelen företagsbetalda försäkringar uppgick till 66 procent (64). Senast aktuella statistik omfattande tolvmånadersperioden till och med juni 2011, visar att SEB Trygg Liv fortsatt är marknadsledande inom svensk fondförsäkring. Marknadsandelen uppgick till 24,7 procent (21,1) under perioden.
Under perioden ökade det totala fondförsäkringsvärdet med 3,4 miljarder till 182,9 miljarder kronor. Nettoinflödet uppgick till 6,7 miljarder samtidigt som värdeförändringen var negativ och uppgick till -20,7 miljarder kronor. Till detta skall läggas 17 miljarder kronor genom det irländska förvärvet. Det totalt förvaltade kapitalet uppgick till 416 miljarder kronor, vilket var en minskning med 2 procent från årsskiftet.
Baltikum
Division Baltikum består av Kontorsrörelsen, Corporate Banking, Trading & Capital Markets och Global Transaction Services i Estland, Lettland och Litauen. I Fact Book presenteras också den fullständiga baltiska geografiska segmenteringen inklusive Corporate Finance, Structured Finance, Kapitalförvaltning och Liv.
Resultaträkning
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan-sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2011 | % | 2010 | % | 2011 | 2010 | % | 2010 |
| Räntenetto | 524 | 486 | 8 | 454 | 15 | 1 466 | 1 431 | 2 | 1 923 |
| Provisionsnetto | 218 | 240 | - 9 | 251 | - 13 | 667 | 729 | - 9 | 964 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 92 | 89 | 3 | 69 | 33 | 261 | 341 | - 23 | 401 |
| Övriga intäkter, netto | - 5 | - 12 | - 58 | 28 | - 118 | - 22 | 41 | - 154 | 52 |
| Summa rörelseintäkter | 829 | 803 | 3 | 802 | 3 | 2 372 | 2 542 | - 7 | 3 340 |
| Personalkostnader | - 177 | - 187 | - 5 | - 177 | 0 | - 510 | - 565 | - 10 | - 728 |
| Övriga kostnader | - 278 | - 263 | 6 | - 292 | - 5 | - 791 | - 887 | - 11 | -1 177 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||||||
| tillgångar | - 33 | - 33 | 0 | - 20 | 65 | - 98 | - 61 | 61 | - 296 |
| Summa rörelsekostnader | - 488 | - 483 | 1 | - 489 | 0 | -1 399 | -1 513 | - 8 | -2 201 |
| Resultat före kreditförluster | 341 | 320 | 7 | 313 | 9 | 973 | 1 029 | - 5 | 1 139 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | 2 | - 2 | - 200 | 2 | - 1 | - 5 | |||
| Kreditförluster, netto | 202 | 679 | - 70 | 273 | - 26 | 1 453 | -1 609 | - 190 | - 873 |
| Rörelseresultat | 545 | 997 | - 45 | 586 | - 7 | 2 428 | - 581 | 261 | |
| K/I-tal | 0,59 | 0,60 | 0,61 | 0,59 | 0,60 | 0,66 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 8,0 | 8,0 | 11,8 | 8,1 | 11,8 | 11,8 | |||
| Räntabilitet, % | 24,4 | 44,1 | 17,3 | 35,3 | negativ | 2,2 | |||
| Antal befattningar | 3 109 | 3 179 | 3 206 | 3 172 | 3 210 | 3 208 |
- Gott affärsklimat i regionen
- Stabiliseringen av makroekonomin fortsatte, dock i en långsammare takt
- Svaga tecken på förnyad efterfrågan på lån- och sparprodukter
Kommentarer till de första nio månaderna
De baltiska ekonomierna har återhämtat sig sedan den finansiella krisen och djupa recessionen under 2008 och 2009 och den ekonomiska tillväxten har varit stark under 2011. Affärsklimatet är fortsatt gott i hela regionen även om konsumentförtroendet har gått ner något under de senaste månaderna.
Rörelseintäkterna för de första nio månaderna minskade till 2 372 Mkr (2 542). Exklusive valutaeffekter ökade intäkterna med 0,1 procent. Nettoresultatet av finansiella transaktioner var 23 procent lägre än under de första nio månaderna 2010, på grund av minskad valutahandel i Estland som införde Euron den första januari 2011.
Ut- och inlåningsvolymerna var stabila det första halvåret med en liten ökning i kundernas efterfrågan under det tredje kvartalet, då bruttolånevolymerna ökade till 113 miljarder kronor. Bakom detta ligger företagsutlåning i Litauen och Lettland som haft det starkaste kvartalet för nya bolån sedan 2009. Baltiska inlåningsvolymer, på 59 miljarder kronor, ökade med 2 procent (i lokal valuta) under det tredje kvartalet. I Estland var inlåningen 12 procent högre (i lokal valuta) än vid
årsskiftet 2010. Utlånings- och inlåningsmarginalerna har stärkts något under 2011, även om inlåningsmarginalerna fortsatt är på låga nivåer.
Rörelsekostnaderna som hittills i år har uppgått till 1 399 Mkr (1 513) återspeglar den lägre underliggande kostnadsbasen i de baltiska länderna samt valutaeffekter. Rörelseresultatet på 2 428 Mkr (-581) inkluderar återförda reserveringar på netto 1 453 Mkr (-1 609) under de första nio månaderna. Problemlånen minskade i alla tre länder under tredje kvartalet medan reserveringsgraden är kvar på 63 procent.
Per den 30 september hade SEB:s fastighetsbolag i de baltiska länderna förvärvat tillgångar till ett värde av 998 Mkr med mindre avyttringar gjorda under kvartalet.
SEB:s arbete inom hållbarhet i Baltikum har lett till flera utmärkelser, däribland högsta Corporate Social Responsibility rankning i Estland (från EPSI) och Guldstatus i Lettlands hållbarhetsindex. Euromoney's Awards for Excellence 2011 utnämnde även SEB till bästa bank i Norden och Baltikum.
Geografisk fördelning av rörelseresultatet – januari-september 2011
Som Relationsbanken erbjuder SEB finansiell rådgivning och en mängd finansiella tjänster i Sverige och i de baltiska länderna. I Danmark, Finland, Norge och Tyskland fokuserar verksamheten på företags- och investment banking, baserat på ett fullservicekoncept till företag och institutioner.
- Den nordiska verksamheten svarade för 78 procent av rörelseintäkterna
- Tillväxt inom Corporate Banking i Norden
- Livverksamhet och kapitalförvaltning i Norden och Tyskland utsatta under den finansiella oron
Kommentarer till de första nio månaderna
I Sverige var rörelseresultatet 24 procent högre än motsvarande period förra året. Den positiva trenden vad gäller intäkter fortsatte för de flesta divisionerna, med stärkta kundrelationer. Ut- och inlåningsvolymer fortsatte att växa i alla kundsegment. Inom Kapitalförvaltning stärktes basprovisionerna på grund av något högre marknadsvärden. Löne- och IT-kostnader ökade.
I Norge var rörelseresultatet för de nio månaderna 18 procent högre än motsvarande period förra året. Kunderna var mer aktiva inom flera affärsområden, speciellt Corporate Banking. Aktiviteter inom Trading and Capital Markets mattades något under kvartalet på grund av säsongseffekter och den ökade oron i de finansiella marknaderna.
I Danmark fortsatte den starka resultatutvecklingen inom Corporate Banking, främst drivet av nya kunder och att banken deltog i större transaktioner i segmentet mellanstora företag. Rörelseresultatet påverkades dock negativt av lägre intäkter inom Liv och Kapitalförvaltningen, och var 3 procent lägre än de nio första månaderna 2010. Korts resultat var i nivå med samma period förra året.
I Finland ökade rörelseresultatet med 12 procent jämfört med samma period förra året. Den positiva trenden för Corporate Banking och Trading and Capital Markets fortsatte medan Corporate Finance aktiviteter minskade. Rörelseresultatet inom Kapitalförvaltning var oförändrat.
Andel av rörelseintäkter - per geografi Jan – sep 2011 Övrigt 4% Finland 4% Estland 3% Tyskland* 8% Danmark 8% Norge 7% Lettland 3% Litauen 4% Sverige 59%
* Exklusive centraliserad Treasuryverksamhet
I Estland, Lettland och Litauen stabiliserades den makroekonomiska utvecklingen och rörelseresultatet förbättrades väsentligt. (Se också ytterligare information om division Baltikum.)
I Tyskland ökade rörelseresultatet för de första nio månaderna med 52 procent, i lokal valuta (exklusive omstruktureringskostnader) jämfört med samma period 2010. Alla affärsområden visade positiv intäktsutveckling. Även om antalet nya kunder var färre under sommaren, går SEB:s tillväxtinitiativ framåt. Givet den nuvarande marknadsoron var den tyska fondmarknaden svag vilket påverkade Kapitalförvaltningen negativt.
| Fördelning landvis jan -sep | Rörelseresultat | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa rörelseintäkter | Summa rörelsekostnader | Rörelseresultat | i lokal valuta | |||||||||
| Mkr | 2011 | 2010 | % | 2011 | 2010 | % | 2011 | 2010 | % | 2011 | 2010 | % |
| Sverige | 16 848 | 14 763 | 14 | -11 514 | -10 444 | 10 | 5 115 | 4 117 | 24 | 5 115 | 4 117 | 24 |
| Norge | 2 094 | 2 096 | 0 | - 846 | - 941 | - 10 | 1 180 | 1 043 | 13 | 1 023 | 868 | 18 |
| Danmark | 2 137 | 2 297 | - 7 | -1 128 | -1 166 | - 3 | 955 | 1 052 | - 9 | 790 | 811 | - 3 |
| Finland | 1 006 | 923 | 9 | - 478 | - 409 | 17 | 524 | 500 | 5 | 58 | 52 | 12 |
| Tyskland* | 2 402 | 2 198 | 9 | -1 439 | -2 197 | - 35 | 928 | - 101 | 0 | 103 | - 10 | 0 |
| Estland | 885 | 897 | - 1 | - 443 | - 507 | - 13 | 648 | 141 | 0 | 72 | 15 | 0 |
| Lettland | 741 | 793 | - 7 | - 366 | - 418 | - 12 | 763 | - 261 | 0 | 60 | - 19 | 0 |
| Litauen | 1 054 | 1 030 | 2 | - 645 | - 658 | - 2 | 1 270 | - 353 | 0 | 487 | - 126 | 0 |
| Övriga länder och elimineringar | 1 279 | 1 844 | - 31 | - 438 | -1 029 | - 57 | 981 | 671 | 46 | |||
| Totalt | 28 446 | 26 841 | 6 | -17 297 | -17 769 | - 3 | 12 364 | 6 809 | 82 |
*Exklusive centraliserad Treasury verksamhet
SEB-koncernen
Räntenetto – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010 | |||
| Ränteintäkter | 14 436 | 14 002 | 3 | 11 744 | 23 | 41 375 | 34 388 | 20 | 46 041 |
| Räntekostnader | -10 293 | -9 772 | 5 | -7 564 | 36 | -28 741 | -22 904 | 25 | -30 031 |
| Räntenetto | 4 143 | 4 230 | - 2 | 4 180 | - 1 | 12 634 | 11 484 | 10 | 16 010 |
Provisionsnetto – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010 | |||
| Emissioner | 28 | 70 | - 60 | 20 | 40 | 160 | 189 | - 15 | 357 |
| Värdepappershandel | 486 | 373 | 30 | 374 | 30 | 1 299 | 1 219 | 7 | 1 765 |
| Notariat och fondverksamhet | 1 711 | 1 809 | - 5 | 1 675 | 2 | 5 423 | 5 147 | 5 | 7 067 |
| Värdepappersprovisioner | 2 225 | 2 252 | - 1 | 2 069 | 8 | 6 882 | 6 555 | 5 | 9 189 |
| Betalningsförmedling | 397 | 406 | - 2 | 387 | 3 | 1 195 | 1 189 | 1 | 1 561 |
| Kortverksamhet | 1 025 | 1 010 | 1 | 1 021 | 0 | 2 982 | 3 048 | - 2 | 3 992 |
| Betalningsförmedlingsprovisioner | 1 422 | 1 416 | 0 | 1 408 | 1 | 4 177 | 4 237 | - 1 | 5 553 |
| Rådgivning | 122 | 147 | - 17 | 185 | - 34 | 335 | 345 | - 3 | 482 |
| Utlåning | 475 | 583 | - 19 | 440 | 8 | 1 504 | 1 224 | 23 | 1 686 |
| Inlåning | 27 | 26 | 4 | 25 | 8 | 79 | 77 | 3 | 103 |
| Garantier | 98 | 99 | - 1 | 103 | - 5 | 292 | 323 | - 10 | 428 |
| Derivat | 222 | 134 | 66 | 110 | 102 | 507 | 401 | 26 | 518 |
| Övrigt | 119 | 135 | - 12 | 179 | - 34 | 378 | 534 | - 29 | 712 |
| Övriga provisioner | 1 063 | 1 124 | - 5 | 1 042 | 2 | 3 095 | 2 904 | 7 | 3 929 |
| Provisionsintäkter | 4 710 | 4 792 | - 2 | 4 519 | 4 | 14 154 | 13 696 | 3 | 18 671 |
| Värdepappersprovisioner | - 326 | - 359 | - 9 | - 288 | 13 | -1 037 | - 875 | 19 | -1 216 |
| Betalningsförmedlingsprovisioner | - 594 | - 575 | 3 | - 599 | - 1 | -1 711 | -1 795 | - 5 | -2 245 |
| Övriga provisioner | - 291 | - 297 | - 2 | - 245 | 19 | - 843 | - 772 | 9 | -1 050 |
| Provisionskostnader | -1 211 | -1 231 | - 2 | -1 132 | 7 | -3 591 | -3 442 | 4 | -4 511 |
| Värdepappersprovisioner, netto | 1 899 | 1 893 | 0 | 1 781 | 7 | 5 845 | 5 680 | 3 | 7 973 |
| Betalningsförmedlingsprovisioner, netto | 828 | 841 | - 2 | 809 | 2 | 2 466 | 2 442 | 1 | 3 308 |
| Övriga provisioner, netto | 772 | 827 | - 7 | 797 | - 3 | 2 252 | 2 132 | 6 | 2 879 |
| Provisionsnetto | 3 499 | 3 561 | - 2 | 3 387 | 3 | 10 563 | 10 254 | 3 | 14 160 |
Nettoresultat av finansiella transaktioner – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010 | |||
| Egetkapitalinstrument och relaterade derivat | - 357 | 206 | 188 | - 5 | 660 | -101 | 629 | ||
| Skuldinstrument och relaterade derivat | 793 | 110 | 17 | 1 121 | 549 | 104 | 479 | ||
| Valutarelaterade | 620 | 664 | -7 | 500 | 24 | 2 149 | 1 501 | 43 | 2 106 |
| Övrigt | - 146 | - 151 | -3 | 22 | - 291 | - 56 | - 48 | ||
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 910 | 829 | 10 | 727 | 25 | 2 974 | 2 654 | 12 | 3 166 |
Kreditförluster – SEB-koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010 | |||
| Reserveringar: | |||||||||
| Gruppvisa reserveringar för individuellt värderade | |||||||||
| fordringar, netto | 86 | 438 | -80 | 407 | -79 | 909 | - 117 | 665 | |
| Gruppvisa reserveringar för gruppvis värderade | |||||||||
| lånefordringar, netto | - 40 | 132 | -130 | - 89 | -55 | 57 | - 688 | -108 | - 701 |
| Specifika reserveringar | 22 | - 329 | -107 | - 338 | -107 | - 634 | -1 974 | -68 | -2 405 |
| Återförda ej längre erforderliga specifika | |||||||||
| reserveringar | 170 | 563 | -70 | 350 | -51 | 1 311 | 1 024 | 28 | 1 503 |
| Reserveringar för poster inom linjen, netto | 20 | 15 | - 2 | 49 | - 30 | - 14 | |||
| Reserveringar, netto | 258 | 819 | -68 | 328 | -21 | 1 692 | -1 785 | -195 | - 952 |
| Bortskrivningar: | |||||||||
| Bortskrivningar, totalt | - 823 | - 674 | 22 | - 679 | 21 | -1 975 | -1 477 | 34 | -2 310 |
| Återförda specifika reserveringar utnyttjade för | |||||||||
| bortskrivningar | 578 | 480 | 20 | 518 | 12 | 1 427 | 921 | 55 | 1 315 |
| Bortskrivningar ej tidigare reserverade | - 245 | - 194 | - 161 | - 548 | - 556 | -1 | - 995 | ||
| Återvinningar på tidigare års bortskrivningar | 20 | 18 | 11 | 29 | -31 | 69 | 85 | -19 | 110 |
| Bortskrivningar, netto | - 225 | - 176 | - 132 | - 479 | - 471 | 2 | - 885 | ||
| Kreditförluster, netto | 33 | 643 | 196 | 1 213 | -2 256 | -154 | -1 837 |
Balansräkning – SEB-koncernen
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2010 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 100 405 | 46 488 | 34 384 |
| Utlåning till kreditinstitut1) | 190 408 | 204 188 | 225 236 |
| Utlåning till allmänheten | 1 191 217 | 1 074 879 | 1 088 736 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde * | 725 504 | 617 746 | 666 731 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas * | 61 843 | 66 970 | 66 937 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall * | 297 | 1 451 | 1 461 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 74 951 | 79 280 | |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 292 | 1 022 | 1 020 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 29 053 | 27 035 | 26 998 |
| Övriga tillgångar | 59 317 | 65 091 | 62 996 |
| Summa tillgångar | 2 359 336 | 2 179 821 | 2 253 779 |
| Skulder till kreditinstitut | 240 610 | 212 624 | 238 293 |
| In- och upplåning från allmänheten | 814 414 | 711 541 | 717 005 |
| Skulder till försäkringstagarna | 268 030 | 263 970 | 256 953 |
| Emitterade värdepapper | 547 296 | 530 483 | 536 882 |
| Finansiella skulder till verkligt värde | 280 255 | 200 690 | 238 741 |
| Skulder som innehas för försäljning | 48 339 | 50 680 | |
| Övriga skulder | 72 072 | 85 331 | 86 732 |
| Avsättningar | 1 724 | 1 748 | 1 478 |
| Efterställda skulder | 27 705 | 25 552 | 29 910 |
| Totalt eget kapital | 107 230 | 99 543 | 97 105 |
| Summa skulder och eget kapital | 2 359 336 | 2 179 821 | 2 253 779 |
| * Varav obligationer och andra räntebärande värdepapper inklusive derivat. | 491 682 | 416 849 | 485 206 |
1) Utlåning till kreditinstitut samt likvida placeringar hos andra direkta deltagare i system för överföring av betalningar.
En balansräkning med mer detaljerad information finns i Fact Book.
Poster inom linjen – SEB-koncernen
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2010 |
| För egna skulder ställda säkerheter | 220 484 | 231 334 | 270 625 |
| Övriga ställda säkerheter | 210 404 | 214 989 | 214 712 |
| Ansvarsförbindelser | 90 486 | 82 048 | 81 538 |
| Åtaganden | 375 377 | 388 619 | 396 786 |
Förändringar i eget kapital – SEB-koncernen
| Finansiella | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktie | Balanserad | tillgångar som kan |
Kassaflödes | Omräkning utländsk |
Summa aktieägarnas |
Minoritets | Total eget | ||
| Mkr | kapital | vinst | säljas | säkringar | verksamhet | Övrigt | kapital | intresse | kapital |
| Jan-sep 2011 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 80 571 | -1 725 | - 422 | -1 145 | 56 | 99 277 | 266 | 99 543 |
| Nettoresultat | 8 783 | 8 783 | 27 | 8 810 | |||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 519 | 1 326 | 297 | 9 | 2 151 | 1 | 2 152 | ||
| Totalresultat | 8 783 | 519 | 1 326 | 297 | 9 | 10 934 | 28 | 10 962 | |
| Utdelning | -3 242 | -3 242 | -3 242 | ||||||
| Swapsäkring av personaloptionsprogrammen* | - 4 | - 4 | - 4 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier* | - 29 | - 29 | - 29 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 86 079 | -1 206 | 904 | - 848 | 65 | 106 936 | 294 | 107 230 |
| Jan-dec 2010 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 76 699 | -1 096 | 793 | - 412 | 1 491 | 99 417 | 252 | 99 669 |
| Nettoresultat | 6 745 | 6 745 | 53 | 6 798 | |||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | - 629 | -1 215 | - 733 | -1 435 | -4 012 | - 39 | -4 051 | ||
| Totalresultat | 6 745 | - 629 | -1 215 | - 733 | -1 435 | 2 733 | 14 | 2 747 | |
| Utdelning | -2 194 | -2 194 | -2 194 | ||||||
| Swapsäkring av personaloptionsprogrammen* | - 713 | - 713 | - 713 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier* | 34 | 34 | 34 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 80 571 | -1 725 | - 422 | -1 145 | 56 | 99 277 | 266 | 99 543 |
| Jan-sep 2010 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 76 699 | -1 096 | 793 | - 412 | 1 491 | 99 417 | 252 | 99 669 |
| Nettoresultat | 3 242 | 3 242 | 47 | 3 289 | |||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | - 252 | - 484 | - 948 | -1 197 | -2 881 | - 30 | -2 911 | ||
| Totalresultat | 3 242 | - 252 | - 484 | - 948 | -1 197 | 361 | 17 | 378 | |
| Utdelning | -2 194 | -2 194 | -2 194 | ||||||
| Swapsäkring av personaloptionsprogrammen* | - 774 | - 774 | - 774 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier* | 26 | 26 | 26 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 76 999 | -1 348 | 309 | -1 360 | 294 | 96 836 | 269 | 97 105 |
* Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital.
Posten inkluderar förändring i nominella belopp för equityswappar som säkrar personaloptionsprogrammen.
Under 2010 har SEB, i enlighet med beslut på årsstämman, återköpt 0,6 miljoner aktier för de långsiktiga incitamentsprogrammen. När personaloptioner lösts har 1,1 miljoner aktier sålts under 2010. Den 31 december 2010 ägde SEB 0,3 miljoner A-aktier till ett marknadsvärde av 15 Mkr. Ytterligare 0,7 miljoner aktier har sålts när personaloptioner lösts under 2011. Under 2011 har SEB, i enlighet med beslut på årsstämman, återköpt 0,7 miljoner A-aktier. Den 30 september 2011 ägde SEB 0,3 miljoner A-aktier till ett marknadsvärde av 9 Mkr.
Kassaflödesanalys – SEB-koncernen
| Jan - sep | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | % | 2010 | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 47 376 | 88 627 | - 47 | - 3 472 | ||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | - 585 | 678 | - 186 | 935 | ||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - 1 179 | - 44 418 | - 97 | - 23 490 | ||
| Periodens kassaflöde | 45 612 | 44 887 | - 26 027 | |||
| Kassa och likvida medel vid årets början | 63 646 | 89 673 | - 29 | 89 673 | ||
| Periodens kassaflöde | 45 612 | 44 887 | - 26 027 | |||
| Kassa och likvida medel vid periodens slut1) | 109 258 | 134 560 | - 19 | 63 646 |
1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker och Utlåning till kreditinstitut - betalbara vid anfordran.
Omklassificerade portföljer – SEB koncernen
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010 | |||
| Omklassificerade, Mkr | |||||||||
| Ingående balans | 55 317 | 64 498 | -14 | 107 004 | -48 | 78 681 | 125 339 | -37 | 125 339 |
| Omklassificerade | |||||||||
| Amorteringar | -1 684 | -2 063 | -18 | - 604 | 179 | -5 885 | -3 614 | 63 | -6 618 |
| Sålda värdepapper | -5 446 | -7 826 | -30 | -3 905 | 39 | -24 280 | -14 161 | 71 | -25 325 |
| Upplupna intäkter | 35 | - 28 | 2 | 47 | 35 | 34 | - 44 | ||
| Omräkningsdifferenser | 968 | 736 | 32 | -7 494 | -113 | 627 | -12 596 | -105 | -14 671 |
| Utgående balans* | 49 190 | 55 317 | - 11 | 95 003 | - 48 | 49 190 | 95 003 | -48 | 78 681 |
| * Marknadsvärde | 48 585 | 54 607 | -11 | 93 302 | -48 | 48 585 | 93 302 | -48 | 77 138 |
| Verkligt värde utfall - om ej omklassificerade, Mkr | |||||||||
| Eget kapital (AFS ursprung) | - 429 | 187 | 588 | -173 | 300 | 2 443 | -88 | 2 901 | |
| Resultaträkningen (HFT ursprung) | - 1 | 57 | -102 | 212 | -100 | 103 | 560 | -82 | 49 |
| Summa | - 430 | 244 | 800 | -154 | 403 | 3 003 | -87 | 2 950 | |
| Resultateffekt, Mkr* | |||||||||
| Räntenetto | 157 | 478 | -67 | 524 | -70 | 947 | 1 346 | -30 | 1 578 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 734 | 20 | -8 834 | -108 | - 246 | -7 613 | -97 | -9 060 | |
| Övriga intäkter, netto | - 73 | - 113 | -35 | - 98 | -26 | - 345 | - 98 | - 282 | |
| Summa | 818 | 385 | 112 | -8 408 | -110 | 356 | -6 365 | -106 | -7 764 |
* Effekten i resultaträkningen består av resultatposter från den omklassificerade portföljen brutto. Räntenetto består av ränteintäkter från portföljen utan hänsyn till räntekostnader för finansieringen. Nettoresultat av finansiella transaktioner är valutaomräkningseffekten från omvärdering av den omklassifierade portföljen utan hänsyn till den motverkande valutaeffekten från finansieringstransaktionerna. Övriga intäkter netto är realiserade intäkter och förluster från sålda värdepapper.
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar – SEB-koncernen | |||
|---|---|---|---|
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2010 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | |||
| Osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar | 11 163 | 14 464 | 15 256 |
| Osäkra lånefordringar, reglerade eller oreglerade < 60 dagar | 1 375 | 2 754 | 2 880 |
| Totalt individuellt värderade osäkra lånefordringar | 12 538 | 17 218 | 18 136 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | - 6 575 | - 8 883 | - 9 455 |
| för osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar | - 5 930 | - 7 741 | - 8 214 |
| för osäkra lånefordringar, reglerade eller oreglerade < 60 dagar | - 645 | - 1 142 | - 1 241 |
| Gruppvisa reserver | - 2 026 | - 3 030 | - 3 822 |
| Osäkra lånefordringar, netto | 3 937 | 5 305 | 4 859 |
| Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||
| lånefordringar | 52,4% | 51,6% | 52,1% |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||
| lånefordringar | 68,6% | 69,2% | 73,2% |
| Andel osäkra lånefordringar, netto | 0,43% | 0,62% | 0,62% |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto | 0,90% | 1,26% | 1,29% |
| Portföljvärderade lån | |||
| Portföljvärderade lån, oreglerade > 60 dagar | 6 804 | 6 534 | 6 980 |
| Omstrukturerade lånefordringar | 530 | 502 | 505 |
| Gruppvisa reserver för portföljvärderade lån | - 3 499 | - 3 577 | - 3 594 |
| Reserveringsgrad för portföljvärderade lån | 47,7% | 50,8% | 48,0% |
| Reserver | |||
| Specifika reserver | - 6 575 | - 8 883 | - 9 455 |
| Gruppvisa reserver | - 5 525 | - 6 607 | - 7 416 |
| Reserv för poster inom linjen | - 378 | - 476 | - 491 |
| Totala reserver | - 12 478 | - 15 966 | - 17 362 |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | |||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar* | 19 872 | 24 254 | 25 621 |
| Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 62,8% | 65,8% | 67,8% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i procent av utlåningen | 1,43% | 1,77% | 1,82% |
* Osäkra lånefordringar + portföljvärderade lån, oreglerade > 60 dagar + omstrukturerade portföljvärderade lån
Övertagen egendom – SEB-koncernen
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2010 |
| Fastigheter, fordon och utrustning | 1 199 | 647 | 582 |
| Aktier och andelar | 57 | 56 | 55 |
| Totalt övertagen egendom | 1 256 | 703 | 637 |
Avvecklad verksamhet - SEB-koncernen
Resultaträkning
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010 | |||
| Summa rörelseintäkter | 111 | 54 | 106 | 642 | -83 | - 713 | 2 049 | -135 | 2 648 |
| Summa rörelsekostnader | - 112 | - 110 | 2 | -1 936 | -94 | - 505 | -3 557 | -86 | -4 204 |
| Resultat före kreditförluster | - 1 | - 56 | -98 | -1 294 | -100 | -1 218 | -1 508 | -19 | -1 556 |
| Kreditförluster, netto | - 108 | -100 | - 12 | - 201 | -94 | - 361 | |||
| Rörelseresultat | - 1 | - 56 | -98 | -1 402 | -100 | -1 230 | -1 709 | -28 | -1 917 |
| Skatt | - 26 | - 64 | -59 | - 84 | -69 | 190 | 6 | 131 | |
| Nettoresultat från avvecklad verksamhet | - 27 | - 120 | -78 | -1 486 | -98 | -1 040 | -1 703 | -39 | -1 786 |
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2010 |
| Utlåning till allmänheten | 73 866 | 77 668 | |
| Övriga tillgångar | 1 085 | 1 612 | |
| Summa tillgångar som innehas för försäljning | 74 951 | 79 280 | |
| Skulder till kreditinstitut | 6 303 | 6 436 | |
| In- och upplåning från allmänheten | 40 777 | 41 927 | |
| Övriga skulder | 1 259 | 2 317 | |
| Summa skulder som innehas för försäljning | 48 339 | 50 680 |
Kassaflödesanalys
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010 | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 888 | 162 | -164 | 27 679 | - 360 | 774 | ||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 6 | 2 | 200 | 4 | 212 | - 16 | - 115 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - 920 | - 171 | 13 | - 28 695 | 287 | - 726 | ||
| Periodens kassaflöde från avvecklad verksamh | - 26 | - 7 | - 147 | - 804 | - 89 | - 67 |
Kapitalbas för SEB:s finansiella företagsgrupp
| 30 sep | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 |
| Eget kapital enligt balansräkningen | 107,230 | 99,543 |
| Utdelning (exkl återköpta aktier) | -2,468 | -3,291 |
| Investeringar utanför den finansiella företagsgruppen | -42 | -40 |
| Övriga avdrag utanför den finansiella företagsgruppen | -3,375 | -2,688 |
| = Eget kapital i kapitaltäckningen | 101,345 | 93,524 |
| Justering för säkringskontrakt | 433 | 1,755 |
| Reserveringsnetto för IRK-rapporterade kreditexponeringar | -120 | 0 |
| Orealiserade värdeförändringar för finansiella tillgångar som kan säljas | 852 | 1,724 |
| Exponeringar för vilka riskvägda tillgångar ej beräknas | -1,010 | -1,184 |
| Goodwill | -4,215 | -4,174 |
| Övriga immateriella tillgångar | -2,896 | -2,564 |
| Uppskjutna skattefordringar | -1,359 | -1,694 |
| = Kärnprimärkapital | 93,030 | 87,387 |
| Primärkapitaltillskott (icke-innovativt hybridkapital) | 4,618 | 4,492 |
| Primärkapitaltillskott (innovativt hybridkapital) | 10,319 | 10,101 |
| = Primärkapital | 107,967 | 101,980 |
| Tidsbundna förlagslån | 4,990 | 4,922 |
| Avdrag för återstående löptid | -331 | -361 |
| Eviga förlagslån | 4,372 | 4,152 |
| Reserveringsnetto för IRK-rapporterade kreditexponeringar | -120 | 91 |
| Orealiserade vinster för finansiella tillgångar som kan säljas | 728 | 511 |
| Exponeringar för vilka riskvägda tillgångar ej beräknas | -1,010 | -1,184 |
| Investeringar utanför den finansiella företagsgruppen | -42 | -40 |
| = Supplementärkapital | 8,587 | 8,091 |
| Investeringar i försäkringsföretag | -10,500 | -10,500 |
| Pensionstillgångar utöver relaterade förpliktelser | -437 | -422 |
| = Kapitalbas | 105,617 | 99,149 |
Moderbolagets primärkapital uppgick den 30 september 2011 till 99 413 Mkr (94 050), vilket innebar en rapporterad primärkapitalrelation på 16,7 procent (16,0).
Riskvägda tillgångar för SEB:s finansiella företagsgrupp
Kapitalbasen skall minst uppgå till 8 procent av de riskvägda tillgångarna enligt nedan
| Riskvägda tillgångar | 30 sep | 31 dec |
|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 |
| Kreditrisk IRK | ||
| Institutsexponeringar | 35,824 | 37,405 |
| Företagsexponeringar | 399,545 | 403,128 |
| Positioner i värdepapperiseringar | 6,396 | 6,337 |
| Hushållsexponeringar /fastighetskrediter/ | 45,572 | 65,704 |
| Övriga hushållsexponeringar | 10,204 | 9,826 |
| Andra exponeringsklasser | 1,589 | 1,511 |
| Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod | 499,130 | 523,911 |
| Övriga riskvägda tillgångar | ||
| Kreditrisk enligt schablonmetod | 70,007 | 91,682 |
| Operationell risk enligt internmätningsmetod | 43,371 | 44,568 |
| Valutakursrisk | 13,253 | 15,995 |
| Risker i handelslagret | 41,403 | 39,970 |
| Totalt | 667,164 | 716,126 |
| Sammanställning | ||
| Kreditrisk | 569,137 | 615,593 |
| Operationell risk | 43,371 | 44,568 |
| Marknadsrisk | 54,656 | 55,965 |
| Summa | 667,164 | 716,126 |
| Justering för golvregler | ||
| Tillägg under införandefasen av Basel II | 159,698 | 83,672 |
| Totalt rapporterat | 826,862 | 799,798 |
Kapitaltäckningsanalys
| Kapitaltäckning | 30 sep 2011 |
31 dec 2010 |
|---|---|---|
| Tillgängligt kapital | ||
| Kärnprimärkapital | 93,030 | 87,387 |
| Primärkapital | 107,967 | 101,980 |
| Kapitalbas | 105,617 | 99,149 |
| Kapitaltäckning utan övergångsregler (Basel II) | ||
| Riskvägda tillgångar | 667,164 | 716,126 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 53,373 | 57,290 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 13,9% | 12,2% |
| Primärkapitalrelation | 16,2% | 14,2% |
| Total kapitaltäckningsgrad | 15,8% | 13,8% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 1,98 | 1,73 |
| Kapitaltäckning med övergångsregler | ||
| Procentsats för golvregler | 80% | 80% |
| Riskvägda tillgångar | 826,862 | 799,798 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 66,149 | 63,984 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 11,3% | 10,9% |
| Primärkapitalrelation | 13,1% | 12,8% |
| Total kapitaltäckningsgrad | 12,8% | 12,4% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 1,60 | 1,55 |
| Kapitaltäckning med riskvägda tillgångar enligt tidigare regelverk (Basel I) | ||
| Riskvägda tillgångar | 1,037,313 | 998,326 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 82,985 | 79,866 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 9,0% | 8,8% |
| Primärkapitalrelation | 10,4% | 10,2% |
| Total kapitaltäckningsgrad | 10,2% | 9,9% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 1,27 | 1,24 |
Totala riskvägda tillgångar ('RWA') enligt Basel II (exklusive övergångsregler) minskade med 7 procent eller 49 miljarder kronor sedan årsskiftet. Den främsta faktorn bakom nedgången är försäljningen av den tyska kontorsrörelsen (minskning 37 miljarder kronor). Underliggande kreditvolymer uttryckt som RWA ökade 26 miljarder kronor, huvudsakligen beroende på ökad företagsutlåning och köpet av en bolåneportfölj från DnB NOR. Den svenska kronan försvagades sedan årsskiftet vilket resulterade i en RWA-ökning med 10 miljarder kronor. Effekten av riskklassmigration var en RWA-minskning med 2 miljarder kronor sedan årsskiftet. RWA processförändringar, framför allt implementering av en avancerad modell för intern riskklassificering för icke säkerställd företagsutlåning i moderbolaget, resulterade i en RWA-minskning om 24 miljarder kronor. En RWA-minskning på 16 miljarder kronor tillkom genom förbättrade riskvikter. RWA för operationell- och marknadsrisk minskade sammantaget med 2 miljarder kronor sedan årsskiftet. Inklusive övriga ändringar resulterade detta i en nettominskning av RWA enligt Basel II (exklusive övergångsregler) till 667 miljarder kronor.
RWA enligt Basel II (exklusive övergångsregler) var 36 procent lägre än enligt Basel I. SEB implementerar det nya regelverket gradvis och det långsiktiga målet är IRK-rapportering av alla krediter med undantag för exponeringar mot stater och centralbanker, mot kommuner och jämförliga samfälligheter, samt för ett litet antal marginella portföljer.
Under 2011 kommer det nationella genomförandet av ändringar av EU:s kapitalkravsdirektiv (CRD II och III) att få en blygsam effekt på SEB med hänsyn till marknadsrisk och kapitalkrav för värdepapperiseringar. Det kommande direktivet, CRD IV, fastställer tydliga miniminivåer för kärnprimär- och primärkapital och kräver att bankerna håller mer kapital och av högre kvalitet. Detta är i linje med SEB:s agerande under de senaste åren. SEB stödjer lagstiftarnas avsikter att uppmuntra banker att bygga upp kapitalbuffertar under goda faser i en konjunkturcykel. SEB bevakar aktivt utvecklingen av regelverket och deltar i samråd via nationella och internationella branschorganisationer.
Följande tabell visar genomsnittlig riskvikt (riskvägda tillgångar, 'RWA', delat med exponeringsbelopp, Exposure At Default) för de exponeringar som beräknas enligt den interna riskklassificeringsmodellen, 'IRK'.
Repor och värdepapperslån exkluderas i analysen eftersom de har låg riskvikt och kan variera påtagligt i volym och därigenom stör jämförbarheten i siffrorna.
| Kreditexponeringar enligt IRK-metod (exkl. repor och värdepapperslån) | 30 sep | 31 dec |
|---|---|---|
| Genomsnittlig riskvikt | 2011 | 2010 |
| Institutsexponeringar | 21,5% | 19,5% |
| Företagsexponeringar | 52,2% | 57,0% |
| Positioner i värdepapperiseringar | 28,7% | 20,6% |
| Hushåll - bostadskrediter | 12,6% | 16,9% |
| Övriga hushållsexponeringar | 37,7% | 38,2% |
Implementering av den avancerade IRK modellen för icke säkerställd företagsutlåning och riskklassmigration har bidragit till minskade riskvikter för företag. En begränsad migrationseffekt för interbankexponeringar ökade RWA med 1 miljard kronor sedan årsskiftet. Ökningen i riskvikt för värdepapperiseringar beror huvudsakligen på relativt sett högre amorteringar i bättre riskklasser. Minskningen i riskvikt för bostadskrediter till hushåll beror på försäljningen under första kvartalet 2011 av de tyska retailportföljerna med typiskt sett högre belåningsvärden (och därmed riskvikt) än koncernens genomsnitt för sådana exponeringar. Exklusive de tyska retailportföljerna var den genomsnittliga riskvikten för bostadskrediter till hushåll 12,6 procent vid årets slut 2010.
Resultaträkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| Enligt Finansinspektionens föreskrifter | Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2011 | % | 2010 | % | 2011 | 2010 | % | 2010 |
| Ränteintäkter | 9 465 | 9 109 | 4 | 7 168 | 32 | 26 618 | 19 947 | 33 | 27 830 |
| Leasingintäkter | 1 456 | 1 448 | 1 | 1 367 | 7 | 4 286 | 4 081 | 5 | 5 496 |
| Räntekostnader | -7 135 | -6 643 | 7 | -4 974 | 43 | -19 444 | -14 005 | 39 | -19 498 |
| Utdelningar | 1 005 | 1 316 | -24 | 754 | 33 | 3 409 | 1 140 | 199 | 1 182 |
| Provisionsintäkter | 2 130 | 2 268 | -6 | 1 988 | 7 | 6 579 | 6 080 | 8 | 8 408 |
| Provisionskostnader | - 390 | - 424 | -8 | - 360 | 8 | -1 171 | -1 140 | 3 | -1 501 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 872 | 750 | 16 | 705 | 24 | 2 425 | 2 790 | -13 | 3 239 |
| Övriga rörelseintäkter | 494 | 244 | 102 | 3 | 904 | 315 | 187 | 532 | |
| Summa intäkter | 7 897 | 8 068 | -2 | 6 651 | 19 | 23 606 | 19 208 | 23 | 25 688 |
| Administrationskostnader | -3 372 | -3 690 | -9 | -3 215 | 5 | -10 703 | -10 076 | 6 | -13 935 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | -1 206 | -1 199 | 1 | -1 159 | 4 | -3 567 | -3 465 | 3 | -4 630 |
| Summa kostnader | -4 578 | -4 889 | -6 | -4 374 | 5 | -14 270 | -13 541 | 5 | -18 565 |
| Resultat före kreditförluster | 3 319 | 3 179 | 4 | 2 277 | 46 | 9 336 | 5 667 | 65 | 7 123 |
| Kreditförluster, netto | - 114 | - 31 | - 6 | - 268 | - 177 | 51 | - 362 | ||
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar | - 32 | - 700 | -95 | 3 | - 732 | - 449 | 63 | - 442 | |
| Rörelseresultat | 3 173 | 2 448 | 30 | 2 274 | 40 | 8 336 | 5 041 | 65 | 6 319 |
| Bokslutsdispositioner | 4 | -100 | 5 | -100 | -1 283 | ||||
| Skatt | - 494 | - 292 | 69 | - 889 | -44 | -1 305 | -2 436 | -46 | -2 591 |
| Övriga skatter | 6 | - 35 | - 26 | - 53 | -51 | - 75 | |||
| Nettoresultat | 2 685 | 2 121 | 27 | 1 389 | 93 | 7 005 | 2 557 | 174 | 2 370 |
Totalresultat – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| Kv3 | Kv2 | Kv3 | Jan - sep | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2011 | % | 2010 | % | 2011 | 2010 | % | 2010 |
| Nettoresultat | 2 685 | 2 121 | 27 | 1 389 | 93 | 7 005 | 2 557 | 174 | 2 370 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | - 40 | - 11 | 213 | - 119 | 124 | - 114 | - 337 | ||
| Kassaflödessäkringar | 1 302 | 507 | 157 | - 119 | 1 332 | - 478 | -1 208 | ||
| Omräkning utländsk verksamhet | 9 | 205 | - 96 | - 19 | 55 | - 37 | - 29 | ||
| Koncernbidrag netto | 167 | 153 | 9 | 503 | - 67 | 592 | 1 004 | - 41 | 1 203 |
| Övrigt | - 233 | 124 | - 92 | 153 | - 294 | - 155 | 90 | 603 | |
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 1 205 | 978 | 23 | 486 | 148 | 1 809 | 220 | 232 | |
| Totalresultat | 3 890 | 3 099 | 26 | 1 875 | 107 | 8 814 | 2 777 | 2 602 |
| Aggregerad | 30 sep | 31 dec | 30 sep |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2010 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 83 466 | 19 941 | 5 552 |
| Utlåning till kreditinstitut | 227 759 | 250 568 | 294 735 |
| Utlåning till allmänheten | 871 513 | 763 441 | 760 953 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | 438 336 | 334 060 | 379 773 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 18 175 | 16 583 | 18 907 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall | 2 876 | 3 685 | 3 758 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1112 | 967 | 942 |
| Aktier och andelar i koncernföretag | 55 451 | 55 145 | 55 755 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 43 194 | 40 907 | 41 016 |
| Övriga tillgångar | 42 433 | 51 031 | 48 238 |
| Summa tillgångar | 1 784 315 | 1 536 328 | 1 609 629 |
| Skulder till kreditinstitut | 262 953 | 195 408 | 247 282 |
| In- och upplåning från allmänheten | 561 848 | 484 839 | 469 082 |
| Emitterade värdepapper | 515 642 | 488 533 | 490 187 |
| Finansiella skulder till verkligt värde | 273 121 | 190 638 | 224 375 |
| Övriga skulder | 48 452 | 62 363 | 60 965 |
| Avsättningar | 86 | 180 | 189 |
| Efterställda skulder | 27 315 | 25 096 | 29 453 |
| Obeskattade reserver | 23 930 | 23 930 | 22 642 |
| Totalt eget kapital | 70 968 | 65 341 | 65 454 |
| Summa skulder, obeskattade reserver och eget kapital | 1 784 315 | 1 536 328 | 1 609 629 |
Balansräkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
Poster inom linjen – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| 30 sep | 31 dec | 30 sep | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2010 |
| För egna skulder ställda säkerheter | 123 658 | 138 775 | 159 882 |
| Övriga ställda säkerheter | 45 345 | 35 663 | 45 791 |
| Ansvarsförbindelser | 70 851 | 64 120 | 61 907 |
| Åtaganden | 292 118 | 291 046 | 289 238 |
Fact Book January – September 2011
STOCKHOLM 27 OCTOBER 2011
= =
| Table of contents 2 | |
|---|---|
| About SEB 3 | |
| SEB history 3 | |
| Financial targets 3 | |
| Organisation 4 | |
| Corporate Governance 5 | |
| Income statement 7 | |
| Balance sheet structure & funding 23 | |
| Capital adequacy and RWA 29 | |
| Volumes 32 | |
| Credit portfolio and loan portfolio by industry and geography 34 | |
| Asset quality 38 | |
| Bond investment portfolio44 | |
| SEB's holdings of bonds with exposure to Greece, Italy, Ireland, Portugal and Spain 44 | |
| Divisional structure45 | |
| Merchant Banking46 | |
| Retail Banking 49 | |
| Wealth Management 53 | |
| Life 55 | |
| Baltic 64 | |
| Macro 69 | |
| Definitions 74 |
About SEB
| Mission | We help people and businesses thrive by providing quality advice and financial resources. |
|---|---|
| Vision | To be the trusted partner for customers with aspirations. |
| Customers & Markets | 2,600 large corporates and institutions, 400,000 SMEs and 4 million private customers bank with us. They are mainly located in eight markets around the Baltic Sea. |
| Brand promise | Rewarding relationships. |
| Goal | To be the relationship bank of the Nordics. • Excel in universal banking in Sweden, Estonia, Latvia and Lithuania by providing a full range of banking, wealth management and life insurance services to corporations, institutions and private individuals. • Expand in core areas of strength, merchant banking and wealth management, in the Nordic area and in Germany. In life insurance and the card business, SEB will grow and invest in its business also outside the Nordic countries. • Support SEB's customers internationally through its network of strategic locations in major global financial centres. |
| People | 17,000 highly skilled people serving customers from locations in some 20 countries; covering different time zones, securing reach and local market knowledge. |
| Values | Guided by our Code of Business Conduct and our core values: professionalism, commitment, mutual respect and continuity. |
| History | Over 150 years of business, building trust and sharing knowledge. We have always acted responsibly in society promoting entrepreneurship, international outlook and long-term relationships. |
SEB history
- 1856- Stockholms Enskilda Bank was founded
- 1914- Head offices at Kungsträdgårdsgatan
- 1972- Merger with Skandinaviska Banken
- 1990- Bank crises and e-banking revolution. Several acquisitions: Trygg Hansa, Baltic banks, asset managers and in Germany
- 2000- A Northern European financial corporation with international operations
- 2011- Divestment of German Retail business
Financial targets
| Financial targets and outcome | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | Target |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Return on equity (per cent) | 15.8 | 20.8 | 19.3 | 13.1 | 1.2 | 6.8 | Highest among its peers |
| Net profit (SEK m) | 8,421 | 12,623 | 13,642 | 10,050 | 1,178 6,798 | Sustainable profit growth | |
| Tier I capital ratio (per cent) 1) | 7.5 | 8.2 | 9.9 | 10.1 | 13.9 | 14.2 | 10 per cent over a business cycle |
| Dividend (per cent of earnings per share) | 38 | 32 | 33 | 0 | 172 | 49 | 40 per cent of net profit per share |
| over a business cycle |
1) 2005–2006 Basel I. 2007–2010 Basel II without transitional rules.
Rating
| Moody's | Standard & Poor's | Fitch | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Outlook Stable | Outlook Stable | Outlook Stable | |||||
| Short | Long | Short | Long | Short | Long | ||
| P-1 | Aaa | A-1+ | AAA | F1+ | AAA | ||
| P-2 | Aa1 | A-1 | AA+ | F1 | AA+ | ||
| P-3 | Aa2 | A-2 | AA | F2 | AA | ||
| Aa3 | A-3 | AA- | F3 | AA | |||
| A1 | A+ | A+ | |||||
| A2 | A | A | |||||
| A3 | A- | A | |||||
| Baa1 | BBB+ | BBB+ | |||||
| Baa2 | BBB | BBB | |||||
| Baa3 | BBB- | BBB |
Organisation
Full-time equivalents, end of quarter
| Q3 2009 |
Q4 2009 |
Q1 2010 |
Q2 2010 |
Q3 2010 |
Q4 2010 |
Q1 2011 |
Q2 2011 |
Q3 2011 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Merchant Banking | 2,320 | 2,309 | 2,320 | 2,326 | 2,365 | 2,394 | 2,481 | 2,485 | 2,503 |
| Retail Banking | 3,332 | 3,316 | 3,326 | 3,482 | 3,430 | 3,441 | 3,498 | 3,596 | 3,521 |
| RB Sweden | 2,527 | 2,515 | 2,541 | 2,686 | 2,620 | 2,667 | 2,725 | 2,822 | 2,739 |
| RB Cards | 805 | 801 | 785 | 796 | 810 | 774 | 773 | 774 | 782 |
| Wealth Management | 960 | 978 | 952 | 945 | 971 | 1,005 | 1,007 | 1,015 | 1,002 |
| Life | 1,184 | 1,173 | 1,175 | 1,173 | 1,200 | 1,226 | 1,237 | 1,241 | 1,331 |
| Baltic | 3,582 | 3,387 | 3,216 | 3,185 | 3,206 | 3,203 | 3,200 | 3,179 | 3,109 |
| Baltic Estonia | 1,090 | 1,030 | 1,008 | 1,000 | 1,000 | 986 | 984 | 972 | 925 |
| Baltic Latvia | 956 | 923 | 852 | 843 | 863 | 871 | 886 | 895 | 894 |
| Baltic Lithuania | 1,536 | 1,435 | 1,356 | 1,342 | 1,342 | 1,346 | 1,330 | 1,312 | 1,290 |
| Operations & IT | 3,597 | 3,566 | 3,531 | 3,516 | 3,512 | 3,538 | 3,532 | 3,539 | 3,598 |
| Other | 6,277 | 6,168 | 5,997 | 5,948 | 5,961 | 6,078 | 6,003 | 5,976 | 6,065 |
| SEB Group | |||||||||
| Continuing operations | 17,655 | 17,331 | 16,986 | 17,059 | 17,133 | 17,347 | 17,426 | 17,492 | 17,531 |
| Discontinued operations | 2,257 | 2,231 | 2,046 | 2,032 | 2,017 | 1,873 | 86 | 84 | 89 |
| SEB Group | 19,912 | 19,562 | 19,032 | 19,091 | 19,150 | 19,220 | 17,512 | 17,576 | 17,620 |
Corporate Governance
SEB follows the Swedish Code of Corporate Governance (Bolagsstyrningskoden). The structure of responsibility distribution and governance comprises:
- Annual General Meeting (AGM)
- Board of Directors
- President/Chief Executive Officer
- Divisions, business areas and business units
- Staff and Support functions
- Internal Audit, Compliance and Risk Control.
Board
The Board members are appointed by the shareholders at the AGM for a term of office of one year, until the next AGM. The Board of Directors consists of eleven members without any deputies, elected by the AGM, and of two members and two deputies appointed by the employees.
In order for the Board to form a quorum more than half of the
Group Executive Committee
The President has three different committees at her disposal; the Group Executive Committee, the Group Credit Committee and the Asset and Liability Committee. The President also consults with the IT Committee and the New Product Approval Committee. The GEC deals with, among other things, matters of common concern to several divisions, strategic issues, business plans, financial forecasts and reports.
The Board of Directors and the President perform their governing and controlling roles through several policies and instructions, the
members must be present. The President, Annika Falkengren, is the only Board member elected by the AGM who is equally an employee of the Bank. All other Board members elected by the AGM are considered to be independent in relation to the Bank and its Management.
purpose of which is to clearly define the distribution of responsibility.
The Rules of Procedure for the Board of Directors, the Instruction for the President and Chief Executive Officer, the Instruction for the Activities, the Group's Credit Instruction, Instruction for handling of Conflicts of Interest, Ethics Policy, Risk Policy, Instruction for procedures against Money Laundering and Financing of Terrorism, Remuneration Policy, Code of Business Conduct and the Corporate Sustainability Policy are of special importance.
SEB's activities are managed, controlled and followed up in accordance with policies and instructions established by the Board and the President (CEO).
Share and shareholders
The SEB share
Index
SEB's major shareholders Dividend development
| Share of capital, | |
|---|---|
| September 2011 | per cent |
| Investor AB | 20.8 |
| Trygg Foundation | 8.1 |
| Alecta | 7.1 |
| Swedbank/Robur Funds | 3.3 |
| Nordea Funds | 2.0 |
| SEB Funds | 1.6 |
| SHB | 1.6 |
| Goverment of Norway | 1.6 |
| SHB Funds | 1.5 |
| Wallenberg Foundations | 1.5 |
| Capital Group Funds | 1.3 |
| Foreign owners | 21.6 |
| Source: Euroclear Sweden/SIS Ägarservice |
* No. shares adjusted for rights issue
Income statement
SEB Group
| Q3 | Q2 | Q3 | Jan - Sep | Full year | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2011 | 2011 | % | 2010 | % | 2011 | 2010 | % | 2010 |
| Net interest income | 4,143 | 4,230 | -2 | 4,180 | -1 | 12,634 | 11,484 | 10 | 16,010 |
| Net fee and commission income | 3,499 | 3,561 | -2 | 3,387 | 3 | 10,563 | 10,254 | 3 | 14,160 |
| Net financial income | 910 | 829 | 10 | 727 | 25 | 2,974 | 2,654 | 12 | 3,166 |
| Net life insurance income | 659 | 764 | -14 | 818 | -19 | 2,205 | 2,475 | -11 | 3,255 |
| Net other income | 34 | 145 | -77 | -230 | 70 | -26 | 288 | ||
| Total operating income | 9,245 | 9,529 | -3 | 8,882 | 4 | 28,446 | 26,841 | 6 | 36,879 |
| Staff costs | -3,412 | -3,543 | -4 | -3,392 | 1 | -10,565 | -10,446 | 1 | -14,004 |
| Other expenses | -1,717 | -1,914 | -10 | -1,679 | 2 | -5,429 | -5,338 | 2 | -7,303 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||||
| tangible and intangible assets | -439 | -431 | 2 | -405 | 8 | -1,303 | -1,230 | 6 | -1,880 |
| Restructuring costs | -755 | -100 | -755 | -100 | -764 | ||||
| Total operating expenses | -5,568 | -5,888 | -5 | -6,231 | -11 | -17,297 | -17,769 | -3 | -23,951 |
| Profit before credit losses | 3,677 | 3,641 | 1 | 2,651 | 39 | 11,149 | 9,072 | 23 | 12,928 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | 2 | -6 | 2 | -7 | 14 | ||||
| Net credit losses | 33 | 643 | -95 | 196 | -83 | 1,213 | -2,256 | -1,837 | |
| Operating profit | 3,712 | 4,278 | -13 | 2,847 | 30 | 12,364 | 6,809 | 82 | 11,105 |
| Income tax expense | -861 | -788 | 9 | -765 | 13 | -2,514 | -1,817 | 38 | -2,521 |
| Net profit from continuing operations | 2,851 | 3,490 | -18 | 2,082 | 37 | 9,850 | 4,992 | 97 | 8,584 |
| Discontinued operations | -27 | -120 | -78 | -1,486 | -98 | -1,040 | -1,703 | -39 | -1,786 |
| Net profit | 2,824 | 3,370 | -16 | 596 | 8,810 | 3,289 | 168 | 6,798 | |
| Attributable to minority interests | 7 | 6 | 17 | 15 | -53 | 27 | 47 | -43 | 53 |
| Attributable to equity holders | 2,817 | 3,364 | -16 | 581 | 8,783 | 3,242 | 171 | 6,745 | |
| Continuing operations | |||||||||
| Basic earnings per share, SEK | 1.29 | 1.59 | 0.94 | 4.47 | 2.25 | 3.88 | |||
| Diluted earnings per share, SEK | 1.29 | 1.58 | 0.94 | 4.46 | 2.25 | 3.87 | |||
| Total operations | |||||||||
| Basic earnings per share, SEK | 1.28 | 1.53 | 0.26 | 4.00 | 1.48 | 3.07 | |||
| Diluted earnings per share, SEK | 1.28 | 1.52 | 0.26 | 4.00 | 1.47 | 3.06 |
Including:
SEK 600m redundancies and SEK 780m VPC divest in Q4 2008
SEK 594m goodwill write-down for Ukraine in Q1 2009
SEK 2,394m goodwill write-down for Baltics and Russia in Q2 2009 and SEK 1,3bn capital gain on repurchased bonds
SEK 270m capital gain on repurchased bonds in Q4 2009
SEK 755m restructuring costs for German Retail divestment in Q3 2010
Key figures – SEB Group
| 2011 2011 2010 2011 2010 2010 Continuing operations Return on equity, continuing operations, % 10.88 13.93 8.48 12.89 6.70 8.65 Basic earnings per share, continuing operations, SEK 1.29 1.59 0.94 4.47 2.25 3.88 Diluted earnings per share, continuing operations, SEK 1.29 1.58 0.94 4.46 2.25 3.87 Cost/income ratio, continuing operations 0.60 0.62 0.70 0.61 0.66 0.65 Number of full time equivalents, continuing operations 17.531 17.492 17.133 17.403 17.044 17.104 Total operations Return on equity, % 10.77 13.46 2.38 11.53 4.39 6.84 Return on total assets, % 0.50 0.62 0.10 0.54 0.19 0.30 Return on risk-weighted assets, % 1.40 1.71 0.28 1.48 0.53 0.83 Basic earnings per share, SEK 1.28 1.53 0.26 4.00 1.48 3.07 Weighted average number of shares, millions 2.194 2.194 2.194 2.194 2,194 2.194 Diluted earnings per share, SEK 1.28 1.52 0.26 4.00 1.47 3.06 Weighted average number of diluted shares, millions 2.205 2.206 2.207 2.204 2,201 2.202 Net worth per share, SEK 53.81 52.30 49.02 53.81 49.02 50.34 Average equity, SEK, billion 104.6 100.0 98.4 101.6 98.9 98.9 Credit loss level, % -0.01 -0.20 -0.02 -0.13 0.21 0.14 Total reserve ratio individually assessed impaired loans, % 68.6 64.8 73.2 68.6 73.2 69.2 Net level of impaired loans, % 0.43 0.56 0.62 0.43 0.62 0.62 Gross level of impaired loans, % 0.90 1.11 1.29 0.90 1.29 1.26 Basel II (Legal reporting with transitional floor) :* Risk-weighted assets, SEK billion 827 798 797 827 797 800 Core Tier 1 capital ratio, % 11.25 11.47 10.80 11.25 10.80 10.93 Tier 1 capital ratio, % 13.06 13.27 12.65 13.06 12.65 12.75 Total capital ratio, % 12.77 12.86 12.73 12.77 12.73 12.40 Basel II (without transitional floor): Risk-weighted assets, SEK billion 667 678 711 667 711 716 Core Tier 1 capital ratio, % 13.94 13.50 12.11 13.94 12.11 12.20 Tier 1 capital ratio, % 16.18 15.62 14.18 16.18 14.18 14.24 Total capital ratio, % 15.83 15.12 14.27 15.83 14.27 13.85 Number of full time equivalents 17.620 17.576 19.150 17.657 19.102 19.125 Assets under custody, SEK billion 4.321 4.683 4.879 4.321 4.879 5.072 Assets under management, SEK billion 1.241 1.356 1.343 1.241 1.343 1.399 Discontinued operations Basic earnings per share, discontinued operations, SEK -0.01 -0.06 -0.68 -0.47 -0.78 -0.81 Diluted earnings per share, discontinued operations, SEK -0.01 -0.06 -0.67 -0.47 -0.77 -0.81 |
Q3 | Q2 | Q3 | Jan - Sep | Full year |
|---|---|---|---|---|---|
* Quarterly numbers are for last month of quarter. Accumulated numbers are average for the period.
** The number of issued shares was 2,194,171,802. SEB owned 267,360 Class A shares for the employee stock option programme at year end 2010. During 2011 SEB has repurchased 700,000 shares and 714,187 shares have been sold as employee stock options have been exercised. Thus, as at 30 September 2011 SEB owned 253,173 Class A-shares with a market value of SEK 9m.
*** Calculated dilution based on the estimated economic value of the long-term incentive programmes.
**** 80 per cent of RWA in Basel I
Income statement SEB Group
| Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Net interest income | 4,197 | 3,332 | 3,542 | 3,762 | 4,180 | 4,526 | 4,261 | 4,230 | 4,143 |
| Net fee and commission income | 3,263 | 3,587 | 3,194 | 3,673 | 3,387 | 3,906 | 3,503 | 3,561 | 3,499 |
| Net financial income | 945 | 939 | 950 | 977 | 727 | 512 | 1,235 | 829 | 910 |
| Net life insurance income | 857 | 932 | 879 | 778 | 818 | 780 | 782 | 764 | 659 |
| Net other income | -165 | 430 | 170 | 34 | -230 | 314 | -109 | 145 | 34 |
| Total operating income | 9,097 | 9,220 | 8,735 | 9,224 | 8,882 | 10,038 | 9,672 | 9,529 | 9,245 |
| Staff costs | -3,282 | -2,785 | -3,438 | -3,616 | -3,392 | -3,558 | -3,610 | -3,543 | -3,412 |
| Other expenses | -1,535 | -2,128 | -1,784 | -1,875 | -1,679 | -1,965 | -1,798 | -1,914 | -1,717 |
| Net deferred acquisition costs | |||||||||
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||||
| tangible and intangible assets | -375 | -463 | -409 | -416 | -405 | -650 | -433 | -431 | -439 |
| Restructuring costs | -755 | -9 | |||||||
| Total operating expenses | -5,192 | -5,376 | -5,631 | -5,907 | -6,231 | -6,182 | -5,841 | -5,888 | -5,568 |
| Profit before credit losses | 3,905 | 3,844 | 3,104 | 3,317 | 2,651 | 3,856 | 3,831 | 3,641 | 3,677 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | 3 | -24 | -4 | -3 | 21 | 6 | -6 | 2 | |
| Net credit losses | -3,206 | -3,064 | -1,813 | -639 | 196 | 419 | 537 | 643 | 33 |
| Operating profit | 702 | 756 | 1,287 | 2,675 | 2,847 | 4,296 | 4,374 | 4,278 | 3,712 |
| Income tax expense | -446 | -333 | -452 | -600 | -765 | -704 | -865 | -788 | -862 |
| Net profit from continuing operations | 256 | 423 | 835 | 2,075 | 2,082 | 3,592 | 3,509 | 3,490 | 2,850 |
| Discontinued operations | -219 | -139 | -146 | -71 | -1,486 | -83 | -893 | -120 | -27 |
| Net profit | 37 | 284 | 689 | 2,004 | 596 | 3,509 | 2,616 | 3,370 | 2,823 |
| Attributable to minority interests | 12 | 27 | 15 | 17 | 15 | 6 | 14 | 6 | 7 |
| Attributable to equity holders | 25 | 257 | 674 | 1,987 | 581 | 3,503 | 2,602 | 3,364 | 2,816 |
Share of profit before credit losses
Jan – Sep 2011
Geography – Adjusted for Other Divisions – Adjusted for Other
Divisions
Merchant Banking
Total
| Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Net interest income | 1,782 | 1,728 | 1,852 | 1,966 | 1,732 | 1,885 | 1,883 |
| Net fee and commission income | 1,079 | 1,412 | 1,281 | 1,503 | 1,259 | 1,342 | 1,371 |
| Net financial income | 832 | 1,242 | 685 | 607 | 1,085 | 995 | 1,016 |
| Net other income | 84 | 39 | 44 | 155 | 35 | 135 | 211 |
| Total operating income | 3,777 | 4,421 | 3,862 | 4,231 | 4,111 | 4,357 | 4,481 |
| Staff costs | -956 | -1,076 | -843 | -1,084 | -1,062 | -998 | -983 |
| Other expenses | -1,150 | -1,203 | -1,066 | -1,230 | -1,207 | -1,269 | -1,150 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||
| tangible and intangible assets | -28 | -39 | -40 | -63 | -51 | -50 | -46 |
| Total operating expenses | -2,134 | -2,318 | -1,949 | -2,377 | -2,320 | -2,317 | -2,179 |
| Profit before credit losses | 1,643 | 2,103 | 1,913 | 1,854 | 1,791 | 2,040 | 2,302 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||
| intangible assets | -3 | -1 | 1 | 23 | 3 | -3 | |
| Net credit losses | -104 | 26 | -26 | -99 | -48 | -36 | -53 |
| Operating profit | 1,536 | 2,128 | 1,888 | 1,778 | 1,746 | 2,001 | 2,249 |
Merchant Banking
Trading and Capital Markets
| Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Net interest income | 368 | 315 | 382 | 459 | 293 | 369 | 276 |
| Net fee and commission income | 312 | 437 | 356 | 487 | 396 | 285 | 449 |
| Net financial income | 854 | 1,274 | 696 | 645 | 1,085 | 1,041 | 971 |
| Net other income | 34 | -15 | -4 | -3 | 2 | 3 | 12 |
| Total operating income | 1,568 | 2,011 | 1,430 | 1,588 | 1,776 | 1,698 | 1,708 |
| Staff costs | -418 | -480 | -365 | -482 | -465 | -440 | -424 |
| Other expenses | -505 | -531 | -465 | -552 | -562 | -605 | -539 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||
| tangible and intangible assets | -8 | -9 | -9 | -9 | -27 | -30 | -26 |
| Total operating expenses | -931 | -1,020 | -839 | -1,043 | -1,054 | -1,075 | -989 |
| Profit before credit losses | 637 | 991 | 591 | 545 | 722 | 623 | 719 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||
| intangible assets | 1 | 1 | |||||
| Net credit losses | 1 | 1 | -1 | ||||
| Operating profit | 638 | 991 | 591 | 546 | 723 | 623 | 719 |
Merchant Banking
Corporate Banking
| Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Net interest income | 1,072 | 1,091 | 1,148 | 1,140 | 1,093 | 1,121 | 1,204 |
| Net fee and commission income | 381 | 560 | 571 | 681 | 489 | 663 | 568 |
| Net financial income | -36 | -57 | -27 | -66 | -35 | -53 | 17 |
| Net other income | 39 | 41 | 38 | 143 | 24 | 121 | 189 |
| Total operating income | 1,456 | 1,635 | 1,730 | 1,898 | 1,571 | 1,852 | 1,978 |
| Staff costs | -402 | -456 | -349 | -467 | -459 | -423 | -423 |
| Other expenses | -303 | -307 | -261 | -251 | -312 | -311 | -290 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||
| tangible and intangible assets | -17 | -18 | -16 | -51 | -22 | -16 | -18 |
| Total operating expenses | -722 | -781 | -626 | -769 | -793 | -750 | -731 |
| Profit before credit losses | 734 | 854 | 1,104 | 1,129 | 778 | 1,102 | 1,247 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||
| intangible assets | -1 | 29 | 2 | -1 | |||
| Net credit losses | -98 | 29 | -37 | -97 | -51 | -31 | -52 |
| Operating profit | 636 | 883 | 1,066 | 1,061 | 729 | 1,070 | 1,195 |
Merchant Banking
Global Transaction Services
| Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Net interest income | 341 | 321 | 321 | 367 | 345 | 396 | 404 |
| Net fee and commission income | 386 | 416 | 355 | 334 | 374 | 394 | 353 |
| Net financial income | 15 | 25 | 16 | 27 | 35 | 7 | 28 |
| Net other income | 11 | 12 | 10 | 16 | 9 | 10 | 11 |
| Total operating income | 753 | 774 | 702 | 744 | 763 | 807 | 796 |
| Staff costs | -137 | -139 | -128 | -135 | -137 | -137 | -137 |
| Other expenses | -342 | -365 | -340 | -427 | -332 | -353 | -321 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||
| tangible and intangible assets | -2 | -12 | -16 | -2 | -3 | -3 | -2 |
| Total operating expenses | -481 | -516 | -484 | -564 | -472 | -493 | -460 |
| Profit before credit losses | 272 | 258 | 218 | 180 | 291 | 314 | 336 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||
| intangible assets | -3 | -1 | 2 | -6 | -1 | -2 | -1 |
| Net credit losses | -7 | -3 | 11 | -3 | 4 | -4 | |
| Operating profit | 262 | 254 | 231 | 171 | 294 | 308 | 335 |
Retail Banking
Total
| Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Net interest income | 1,201 | 1,212 | 1,263 | 1,332 | 1,349 | 1,436 | 1,497 |
| Net fee and commission income | 789 | 829 | 774 | 848 | 788 | 822 | 740 |
| Net financial income | 65 | 76 | 58 | 74 | 64 | 83 | 74 |
| Net other income | 9 | 11 | 14 | 14 | 14 | 40 | 23 |
| Total operating income | 2,064 | 2,128 | 2,109 | 2,268 | 2,215 | 2,381 | 2,334 |
| Staff costs | -658 | -659 | -686 | -647 | -673 | -689 | -658 |
| Other expenses | -778 | -875 | -800 | -928 | -882 | -940 | -868 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||
| tangible and intangible assets | -21 | -21 | -21 | -21 | -19 | -19 | -20 |
| Total operating expenses | -1,457 | -1,555 | -1,507 | -1,596 | -1,574 | -1,648 | -1,546 |
| Profit before credit losses | 607 | 573 | 602 | 672 | 641 | 733 | 788 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||
| intangible assets | -1 | 1 | -1 | ||||
| Net credit losses | -196 | -147 | -56 | -144 | -98 | -84 | -111 |
| Operating profit | 411 | 426 | 545 | 528 | 544 | 648 | 677 |
Retail Banking
Retail Sweden
| Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Net interest income | 949 | 962 | 1,019 | 1,095 | 1,123 | 1,214 | 1,262 |
| Net fee and commission income | 384 | 378 | 363 | 396 | 393 | 386 | 344 |
| Net financial income | 65 | 76 | 58 | 74 | 64 | 83 | 74 |
| Net other income | 4 | 5 | 4 | 5 | 15 | 26 | 6 |
| Total operating income | 1,402 | 1,421 | 1,444 | 1,570 | 1,595 | 1,709 | 1,686 |
| Staff costs | -461 | -468 | -491 | -472 | -498 | -509 | -490 |
| Other expenses | -624 | -681 | -640 | -756 | -706 | -759 | -701 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||
| tangible and intangible assets | -11 | -12 | -12 | -14 | -13 | -13 | -14 |
| Total operating expenses | -1,096 | -1,161 | -1,143 | -1,242 | -1,217 | -1,281 | -1,205 |
| Profit before credit losses | 306 | 260 | 301 | 328 | 378 | 428 | 481 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||
| intangible assets | 1 | -1 | |||||
| Net credit losses | -105 | -63 | -5 | -70 | -43 | -40 | -63 |
| Operating profit | 201 | 197 | 296 | 258 | 336 | 387 | 418 |
Retail Banking
Cards
| Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Net interest income | 253 | 249 | 244 | 236 | 226 | 222 | 235 |
| Net fee and commission income | 397 | 438 | 403 | 444 | 392 | 416 | 403 |
| Net other income | 15 | 16 | 18 | 22 | 3 | 30 | 12 |
| Total operating income | 665 | 703 | 665 | 702 | 621 | 668 | 650 |
| Staff costs | -196 | -192 | -195 | -175 | -175 | -179 | -168 |
| Other expenses | -158 | -189 | -160 | -178 | -176 | -178 | -169 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||
| tangible and intangible assets | -10 | -9 | -8 | -8 | -7 | -6 | -6 |
| Total operating expenses | -364 | -390 | -363 | -361 | -358 | -363 | -343 |
| Profit before credit losses | 301 | 313 | 302 | 341 | 263 | 305 | 307 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||
| intangible assets | -1 | ||||||
| Net credit losses | -91 | -84 | -51 | -73 | -55 | -44 | -48 |
| Operating profit | 210 | 229 | 250 | 268 | 208 | 261 | 259 |
Wealth Management
| Total | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Net interest income | 111 | 120 | 118 | 136 | 143 | 160 | 166 |
| Net fee and commission income | 868 | 939 | 830 | 1,115 | 994 | 865 | 849 |
| Net financial income | 18 | 24 | 17 | 30 | 15 | 22 | 33 |
| Net other income | 47 | 7 | 4 | 2 | 26 | -21 | |
| Total operating income | 997 | 1,130 | 972 | 1,285 | 1,154 | 1,073 | 1,027 |
| Staff costs | -309 | -339 | -306 | -344 | -368 | -365 | -317 |
| Other expenses | -350 | -388 | -368 | -422 | -368 | -388 | -356 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||
| tangible and intangible assets | -20 | -21 | -20 | -23 | -12 | -10 | -10 |
| Total operating expenses | -679 | -748 | -694 | -789 | -748 | -763 | -683 |
| Profit before credit losses | 318 | 382 | 278 | 496 | 406 | 310 | 344 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||
| intangible assets | |||||||
| Net credit losses | -1 | -2 | -1 | 7 | -1 | -1 | -5 |
| Operating profit | 317 | 380 | 277 | 503 | 405 | 309 | 339 |
Life
Total
| Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Net interest income | -2 | -2 | -2 | -5 | -8 | -10 | -8 |
| Net life insurance income | 1,186 | 1,115 | 1,143 | 1,106 | 1,138 | 1,125 | 988 |
| Total operating income | 1,184 | 1,113 | 1,141 | 1,101 | 1,130 | 1,115 | 980 |
| Staff costs | -282 | -287 | -276 | -278 | -292 | -305 | -289 |
| Other expenses | -147 | -151 | -150 | -141 | -135 | -111 | -137 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||
| tangible and intangible assets | -173 | -172 | -169 | -176 | -192 | -192 | -198 |
| Total operating expenses | -602 | -610 | -595 | -595 | -619 | -608 | -624 |
| Profit before credit losses | 582 | 503 | 546 | 506 | 511 | 507 | 356 |
| Operating profit * | 582 | 503 | 546 | 506 | 511 | 507 | 356 |
| Change in surplus values | 195 | 180 | 376 | 294 | 27 | 545 | 217 |
| Business result | 777 | 683 | 922 | 800 | 538 | 1,052 | 573 |
* Consolidated in the Group accounts
Baltic
Total
| Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Net interest income | 506 | 471 | 454 | 492 | 456 | 486 | 524 |
| Net fee and commission income | 228 | 250 | 251 | 235 | 209 | 240 | 218 |
| Net financial income | 131 | 141 | 69 | 60 | 80 | 89 | 92 |
| Net other income | 4 | 9 | 28 | 11 | -5 | -12 | -5 |
| Total operating income | 869 | 871 | 802 | 798 | 740 | 803 | 829 |
| Staff costs | -206 | -182 | -177 | -163 | -146 | -187 | -177 |
| Other expenses | -306 | -289 | -292 | -290 | -250 | -263 | -278 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||
| tangible and intangible assets | -21 | -20 | -20 | -235 | -32 | -33 | -33 |
| Total operating expenses | -533 | -491 | -489 | -688 | -428 | -483 | -488 |
| Profit before credit losses | 336 | 380 | 313 | 110 | 312 | 320 | 341 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||
| intangible assets | -1 | -4 | 2 | -2 | 2 | ||
| Net credit losses | -1,431 | -451 | 273 | 736 | 572 | 679 | 202 |
| Operating profit | -1,095 | -72 | 586 | 842 | 886 | 997 | 545 |
Baltic
Baltic Estonia
| Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Net interest income | 156 | 141 | 139 | 153 | 150 | 156 | 174 |
| Net fee and commission income | 77 | 80 | 76 | 74 | 66 | 83 | 68 |
| Net financial income | 24 | 25 | 9 | -6 | 12 | 14 | 17 |
| Net other income | 3 | 4 | 2 | 10 | 1 | 1 | 1 |
| Total operating income | 260 | 250 | 226 | 231 | 229 | 254 | 260 |
| Staff costs | -83 | -59 | -59 | -42 | -52 | -60 | -57 |
| Other expenses | -107 | -88 | -85 | -70 | -78 | -81 | -81 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||
| tangible and intangible assets | -4 | -4 | -4 | -5 | -3 | -4 | -4 |
| Total operating expenses | -194 | -151 | -148 | -117 | -133 | -145 | -142 |
| Profit before credit losses | 66 | 99 | 78 | 114 | 96 | 109 | 118 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||
| intangible assets | 1 | 2 | 1 | ||||
| Net credit losses | -151 | -108 | 10 | 162 | 17 | 122 | 63 |
| Operating profit | -85 | -9 | 88 | 277 | 115 | 232 | 181 |
Baltic
Baltic Latvia
| Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Net interest income | 155 | 154 | 144 | 148 | 133 | 133 | 145 |
| Net fee and commission income | 53 | 55 | 54 | 52 | 49 | 60 | 48 |
| Net financial income | 23 | 26 | 28 | 33 | 30 | 30 | 26 |
| Net other income | 3 | 1 | 1 | 1 | -2 | -3 | -3 |
| Total operating income | 234 | 236 | 227 | 234 | 210 | 220 | 216 |
| Staff costs | -49 | -50 | -49 | -63 | -35 | -55 | -53 |
| Other expenses | -81 | -69 | -72 | -99 | -54 | -66 | -71 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||
| tangible and intangible assets | -8 | -7 | -8 | -11 | -6 | -6 | -6 |
| Total operating expenses | -138 | -126 | -129 | -173 | -95 | -127 | -130 |
| Profit before credit losses | 96 | 110 | 98 | 61 | 115 | 93 | 86 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||
| intangible assets | -1 | -5 | -4 | ||||
| Net credit losses | -574 | -170 | 109 | 275 | 182 | 157 | 52 |
| Operating profit | -478 | -61 | 207 | 331 | 297 | 246 | 138 |
Baltic
Baltic Lithuania
| Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Net interest income | 195 | 175 | 171 | 191 | 173 | 197 | 206 |
| Net fee and commission income | 98 | 115 | 121 | 110 | 94 | 98 | 102 |
| Net financial income | 83 | 91 | 31 | 32 | 38 | 45 | 50 |
| Net other income | -1 | 4 | 25 | -1 | -3 | -11 | -3 |
| Total operating income | 375 | 385 | 348 | 332 | 302 | 329 | 355 |
| Staff costs | -74 | -73 | -69 | -57 | -59 | -72 | -67 |
| Other expenses | -119 | -133 | -135 | -121 | -118 | -117 | -126 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||
| tangible and intangible assets | -9 | -8 | -8 | -219 | -22 | -23 | -23 |
| Total operating expenses | -202 | -214 | -212 | -397 | -199 | -212 | -216 |
| Profit before credit losses | 173 | 171 | 136 | -65 | 103 | 117 | 139 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | 1 | ||||||
| intangible assets | 1 | ||||||
| Net credit losses | -705 | -173 | 154 | 299 | 372 | 401 | 86 |
| Operating profit | -532 | -2 | 290 | 234 | 475 | 519 | 226 |
Other and eliminations
Total
| Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Net interest income | -56 | 233 | 495 | 605 | 589 | 273 | 81 |
| Net fee and commission income | 230 | 243 | 251 | 205 | 253 | 292 | 321 |
| Net financial income | -96 | -506 | -102 | -259 | -9 | -360 | -305 |
| Net life insurance income | -307 | -337 | -325 | -326 | -356 | -361 | -329 |
| Net other income | 73 | -72 | -323 | 130 | -155 | -44 | -174 |
| Total operating income | -156 | -439 | -4 | 355 | 322 | -200 | -406 |
| Staff costs | -1,027 | -1,073 | -1,104 | -1,042 | -1,069 | -999 | -988 |
| Other expenses | 947 | 1,031 | 997 | 1,046 | 1,044 | 1,057 | 1,072 |
| Depreciation, amortisation and impairment of | |||||||
| tangible and intangible assets | -146 | -143 | -135 | -132 | -127 | -127 | -132 |
| Restructuring costs | -755 | -9 | |||||
| Total operating expenses | -226 | -185 | -997 | -137 | -152 | -69 | -48 |
| Profit before credit losses | -382 | -624 | -1,001 | 218 | 170 | -269 | -454 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||
| intangible assets | -1 | -1 | 2 | ||||
| Net credit losses | -81 | -65 | 6 | -81 | 112 | 85 | |
| Operating profit | -464 | -690 | -995 | 139 | 282 | -184 | -454 |
By geography
Sweden
| Q 3 | Q4 | Q1 | Q 2 | Q 3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Total operating income | 4,933 | 4,839 | 4,766 | 5,126 | 4,871 | 5,613 | 5,399 | 6,097 | 5,352 |
| Total operating expenses | -2,956 | -2,883 | -3,427 | -3,669 | -3,348 | -3,612 | -3,899 | -4,108 | -3,507 |
| Profit before credit losses | 1,977 | 1,956 | 1,339 | 1,457 | 1,523 | 2,001 | 1,500 | 1,989 | 1,845 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | 2 | -2 | |||||||
| Net credit losses | -139 | -260 | -192 | -13 | 3 | -126 | -125 | -94 | |
| Operating profit | 1,838 | 1,696 | 1,147 | 1,444 | 1,526 | 1,875 | 1,377 | 1,987 | 1,751 |
| Norway | |||||||||
| Q 3 | Q4 | Q1 | Q 2 | Q 3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Total operating income | 896 | 850 | 726 | 721 | 649 | 749 | 701 | 753 | 640 |
| Total operating expenses | -393 | -236 | -335 | -305 | -301 | -374 | -266 | -299 | -281 |
| Profit before credit losses | 503 | 614 | 391 | 416 | 348 | 375 | 435 | 454 | 359 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | |||||||||
| Net credit losses | -44 | -28 | -51 | -37 | -24 | -31 | -35 | -20 | -13 |
| Operating profit | 459 | 586 | 340 | 379 | 324 | 344 | 400 | 434 | 346 |
| Denmark | |||||||||
| Q 3 | Q4 | Q1 | Q 2 | Q 3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
| SEK m Total operating income |
2009 752 |
2009 785 |
2010 724 |
2010 842 |
2010 731 |
2010 723 |
2011 708 |
2011 706 |
2011 723 |
| Total operating expenses | -368 | -323 | -380 | -422 | -364 | -440 | -384 | -387 | -357 |
| Profit before credit losses | 384 | 462 | 344 | 420 | 367 | 283 | 324 | 319 | 366 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | |||||||||
| Net credit losses | -30 | -70 | -26 | -22 | -31 | -37 | -15 | -13 | -26 |
| Operating profit | 354 | 392 | 318 | 398 | 336 | 246 | 309 | 306 | 340 |
| Finland | |||||||||
| Q 3 | Q4 | Q1 | Q 2 | Q 3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Total operating income | 246 | 374 | 254 | 350 | 319 | 349 | 338 | 338 | 330 |
| Total operating expenses | -120 | -196 | -101 | -158 | -150 | -183 | -160 | -174 | -144 |
| Profit before credit losses | 126 | 178 | 153 | 192 | 169 | 166 | 178 | 164 | 186 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | -1 | ||||||||
| Net credit losses | -8 | -2 | -3 | -10 | -2 | -2 | -2 | ||
| Operating profit | 118 | 176 | 150 | 182 | 168 | 164 | 178 | 162 | 184 |
| Germany* | |||||||||
| Q 3 | Q4 | Q1 | Q 2 | Q 3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Total operating income | 693 | 735 | 669 | 787 | 742 | 760 | 742 | 874 | 786 |
| Total operating expenses | -494 | -563 | -475 | -486 | -1,236 | -500 | -471 | -455 | -513 |
| Profit before credit losses | 199 | 172 | 194 | 301 | -494 | 260 | 271 | 419 | 273 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | -1 | -3 | -2 | 29 | 3 | ||||
| Net credit losses | -93 | -90 | -41 | -35 | -24 | -43 | 21 | -41 | -18 |
| Operating profit | 105 | 79 | 153 | 266 | -520 | 246 | 295 | 378 | 255 |
*Excluding centralised Treasury operations
Restructuring costs amounted to EUR 80m in Q3 2010.
Estonia
| Q 3 | Q4 | Q1 | Q 2 | Q 3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Total operating income | 343 | 388 | 315 | 299 | 283 | 290 | 272 | 312 | 301 |
| Total operating expenses | -167 | -267 | -197 | -157 | -153 | -125 | -145 | -151 | -147 |
| Profit before credit losses | 176 | 121 | 118 | 142 | 130 | 165 | 127 | 161 | 154 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | ||||
| Net credit losses | -212 | -297 | -151 | -108 | 10 | 162 | 17 | 122 | 63 |
| Operating profit | -35 | -176 | -33 | 34 | 140 | 328 | 146 | 284 | 218 |
| Latvia | |||||||||
| SEK m | Q 3 2009 |
Q4 2009 |
Q1 2010 |
Q 2 2010 |
Q 3 2010 |
Q4 2010 |
Q1 2011 |
Q2 2011 |
Q3 2011 |
| Total operating income | 436 | 313 | 297 | 236 | 260 | 273 | 241 | 255 | 245 |
| Total operating expenses | -168 | -180 | -141 | -137 | -140 | -183 | -103 | -131 | -132 |
| Profit before credit losses | 268 | 133 | 156 | 99 | 120 | 90 | 138 | 124 | 113 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | -1 | -5 | -4 | 1 | |||||
| Net credit losses | -941 | -586 | -574 | -170 | 109 | 275 | 182 | 157 | 52 |
| Operating profit | -673 | -453 | -418 | -72 | 229 | 360 | 320 | 277 | 166 |
| Lithuania | |||||||||
| Q 3 | Q4 | Q1 | Q 2 | Q 3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Total operating income | 393 | 313 | 322 | 357 | 351 | 350 | 335 | 347 | 372 |
| Total operating expenses | -225 | -292 | -211 | -224 | -223 | -408 | -204 | -217 | -224 |
| Profit before credit losses | 168 | 21 | 111 | 133 | 128 | -58 | 131 | 130 | 148 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | 2 | -16 | 1 | 1 | |||||
| Net credit losses | -1,489 | -1,705 | -706 | -173 | 154 | 299 | 372 | 401 | 86 |
| Operating profit | -1,319 | -1,700 | -595 | -40 | 282 | 241 | 503 | 532 | 235 |
| Other countries and eliminations | |||||||||
| Q 3 | Q4 | Q1 | Q 2 | Q 3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Total operating income | 405 | 623 | 662 | 506 | 676 | 931 | 936 | -153 | 496 |
| Total operating expenses | -301 | -436 | -364 | -349 | -316 | -357 | -209 | 34 | -263 |
| Profit before credit losses | 104 | 187 | 298 | 157 | 360 | 574 | 727 | -119 | 233 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | 1 | -5 | -4 | -2 | 3 | -4 | -1 | -2 | -1 |
| Net credit losses | -250 | -26 | -69 | -71 | -1 | -78 | 120 | 39 | -15 |
| Operating profit | -145 | 156 | 225 | 84 | 362 | 492 | 846 | -82 | 217 |
| SEB Group Total | |||||||||
| Q 3 | Q4 | Q1 | Q 2 | Q 3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Total operating income | 9,097 | 9,220 | 8,735 | 9,224 | 8,882 | 10,038 | 9,672 | 9,529 | 9,245 |
| Total operating expenses | -5,192 | -5,376 | -5,631 | -5,907 | -6,231 | -6,182 | -5,841 | -5,888 | -5,568 |
| Profit before credit losses | 3,905 | 3,844 | 3,104 | 3,317 | 2,651 | 3,856 | 3,831 | 3,641 | 3,677 |
| Gains less losses on disposals of tangible and | |||||||||
| intangible assets | 3 | -24 | -4 | -3 | 21 | 6 | -6 | 2 | |
| Net credit losses | -3,206 | -3,064 | -1,813 | -639 | 196 | 419 | 537 | 643 | 33 |
| Operating profit | 702 | 756 | 1,287 | 2,675 | 2,847 | 4,296 | 4,374 | 4,278 | 3,712 |
Net interest income
SEB Group, SEK m
| Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Interest income | 12,901 | 11,529 | 11,307 | 11,337 | 11,744 | 11,653 | 12,937 | 14,002 | 14,436 |
| Interest expense | -8,704 | -8,197 | -7,765 | -7,575 | -7,564 | -7,127 | -8,676 | -9,772 | -10,293 |
| Net interest income | 4,197 | 3,332 | 3,542 | 3,762 | 4,180 | 4,526 | 4,261 | 4,230 | 4,143 |
Net interest income specification and development
SEB Group, SEK m
| Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | |
| Start | 5,029 | 4,197 | 3,332 | 3,542 | 3,762 | 4,180 | 4,526 | 4,261 | 4,230 |
| Lending volume | -139 | -74 | -6 | 12 | -40 | 75 | -38 | 206 | 95 |
| Lending margin | 109 | 27 | -59 | -6 | 54 | -27 | -64 | -27 | -19 |
| Deposit volume | -48 | -10 | -17 | 11 | 7 | 14 | -1 | 13 | 57 |
| Deposit margin | -233 | -136 | -114 | -45 | 54 | 91 | 74 | 55 | 71 |
| Funding & other | -520 | -673 | 405 | 249 | 342 | 192 | -236 | -278 | -291 |
| Sum | 4,197 | 3,332 | 3,542 | 3,762 | 4,180 | 4,526 | 4,261 | 4,230 | 4,143 |
Net interest income analysis
SEB Group, SEK m
Net interest and Net fee and commission income
SEB Group, SEK m
Net fee and commission income
SEB Group
| Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Issue of securities | 99 | 199 | 45 | 124 | 20 | 168 | 62 | 70 | 28 |
| Secondary market | 525 | 519 | 426 | 419 | 374 | 546 | 440 | 373 | 486 |
| Custody and mutual funds | 1,427 | 1,560 | 1,667 | 1,805 | 1,675 | 1,920 | 1,903 | 1,809 | 1,711 |
| Securities commissions | 2,051 | 2,278 | 2,138 | 2,348 | 2,069 | 2,634 | 2,405 | 2,252 | 2,225 |
| Payments | 408 | 415 | 394 | 408 | 387 | 372 | 392 | 406 | 397 |
| Card fees | 1,034 | 1,068 | 989 | 1,038 | 1,021 | 944 | 947 | 1,010 | 1,025 |
| Payment commissions | 1,442 | 1,483 | 1,383 | 1,446 | 1,408 | 1,316 | 1,339 | 1,416 | 1,422 |
| Advisory | 157 | 215 | 64 | 96 | 185 | 137 | 66 | 147 | 122 |
| Lending | 356 | 351 | 336 | 448 | 440 | 462 | 446 | 583 | 475 |
| Deposits | 27 | 26 | 26 | 26 | 25 | 26 | 26 | 26 | 27 |
| Guarantees | 114 | 105 | 112 | 108 | 103 | 105 | 95 | 99 | 98 |
| Derivatives | 130 | 114 | 134 | 157 | 110 | 117 | 151 | 134 | 222 |
| Other | 161 | 201 | 148 | 207 | 179 | 178 | 124 | 135 | 119 |
| Other commissions | 945 | 1,012 | 820 | 1,042 | 1,042 | 1,025 | 908 | 1,124 | 1,063 |
| Fee and commission income | 4,438 | 4,773 | 4,341 | 4,836 | 4,519 | 4,975 | 4,652 | 4,792 | 4,710 |
| Securities commissions | -241 | -194 | -290 | -297 | -288 | -341 | -352 | -359 | -326 |
| Payment commissions | -588 | -601 | -587 | -609 | -599 | -450 | -542 | -575 | -594 |
| Other commissions | -346 | -391 | -270 | -257 | -245 | -278 | -255 | -297 | -291 |
| Fee and commission expense | -1,175 | -1,186 | -1,147 | -1,163 | -1,132 | -1,069 | -1,149 | -1,231 | -1,211 |
| Securities commissions | 1,810 | 2,084 | 1,848 | 2,051 | 1,781 | 2,293 | 2,053 | 1,893 | 1,899 |
| Payment commissions | 854 | 882 | 796 | 837 | 809 | 866 | 797 | 841 | 828 |
| Other commissions | 599 | 621 | 550 | 785 | 797 | 747 | 653 | 827 | 772 |
| Net fee and commission income | 3,263 | 3,587 | 3,194 | 3,673 | 3,387 | 3,906 | 3,503 | 3,561 | 3,499 |
Net financial income
SEB Group
| Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Equity instruments and related derivatives | -40 | 47 | 138 | 334 | 188 | -31 | 146 | 206 | -357 |
| Debt instruments and related derivatives | -33 | 210 | 327 | 205 | 17 | -70 | 218 | 110 | 793 |
| Currency related | 1,059 | 684 | 495 | 506 | 500 | 605 | 865 | 664 | 620 |
| Other | -41 | -2 | -10 | -68 | 22 | 8 | 6 | -151 | -146 |
| Net financial income | 945 | 939 | 950 | 977 | 727 | 512 | 1,235 | 829 | 910 |
Note that Net financial income does not reflect the full income from the Trading operations which distribution can be found on page 48.
Fee and commission income SEB Group
Gross quarterly development Q1 2006 – Q3 2011, SEK m
* Q2 2006 adjusted for gross commission on security lending, SEK 200m
Impact from exchange rate fluctuations
| -08 | -09 | -09 | -09 | -09 | -10 | -10 | -10 | -10 | -11 | -11 | -11 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Q3-11/Q3-10 | Q3-11/Q2-11 | YTD-11/YTD-10 |
|---|---|---|---|
| Total income | -132 | 67 | -895 |
| Total expenses | 69 | -37 | 493 |
| Net credit losses | -6 | 1 | -129 |
| Operating profit | -70 | 31 | -531 |
| SEK bn | Sep-11/Dec-10 | ||
| Loans to the public | 13 | ||
| Deposits from the public | 9 | ||
| RWA - Basel II | 10 | ||
| Total assets | 33 |
Expenses
Staff costs - SEB Group
| Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Salaries etc | -2,790 | -2,099 | -2,946 | -3,120 | -2,923 | -3,122 | -3,142 | -3,101 | -2,969 |
| Redundancies | -10 | -132 | -32 | -53 | -22 | -28 | -17 | -33 | -29 |
| Pensions | -341 | -328 | -297 | -271 | -293 | -232 | -297 | -263 | -266 |
| Other staff costs | -141 | -226 | -163 | -172 | -154 | -176 | -154 | -146 | -148 |
| Staff costs* | -3,282 | -2,785 | -3,438 | -3,616 | -3,392 | -3,558 | -3,610 | -3,543 | -3,412 |
*all items include social charges
Other expenses - SEB Group
| Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Costs for premises | -408 | -441 | -419 | -403 | -414 | -423 | -413 | -421 | -408 |
| Data costs | -640 | -777 | -701 | -865 | -741 | -1,042 | -863 | -1,006 | -879 |
| Travel and entertainment | -83 | -147 | -92 | -128 | -98 | -182 | -103 | -128 | -105 |
| Consultants | -195 | -364 | -206 | -310 | -274 | -338 | -233 | -290 | -210 |
| Marketing | -127 | -152 | -94 | -139 | -118 | -192 | -103 | -143 | -100 |
| Information services | -100 | -104 | -106 | -106 | -109 | -109 | -110 | -107 | -101 |
| Other operating costs | 18 | -143 | -166 | 76 | 75 | 321 | 27 | 181 | 86 |
| Other expenses | -1,535 | -2,128 | -1,784 | -1,875 | -1,679 | -1,965 | -1,798 | -1,914 | -1,717 |
Balance sheet structure & funding
Balance sheet structure
| Assets | Dec | Mar | June | Sep |
|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Cash and balances with central banks | 46,488 | 15,914 | 106,558 | 100,405 |
| Lending | 125,503 | 140,967 | 85,069 | 132,655 |
| Repos | 30,885 | 17,464 | 26,983 | 25,661 |
| Debt instruments | 47,800 | 40,629 | 36,164 | 32,092 |
| Loans to credit institutions | 204,188 | 199,060 | 148,216 | 190,408 |
| Public | 76,109 | 76,006 | 63,515 | 61,995 |
| Private Individuals | 388,263 | 397,925 | 411,327 | 423,658 |
| Corporate | 503,526 | 527,155 | 572,732 | 590,524 |
| Repos | 63,449 | 76,214 | 52,915 | 79,239 |
| Debt instruments | 43,533 | 36,507 | 37,769 | 35,801 |
| Loans to the public | 1,074,879 | 1,113,807 | 1,138,257 | 1,191,217 |
| Debt instruments | 165,516 | 177,477 | 187,032 | 191,995 |
| Equity instruments | 56,275 | 78,676 | 89,788 | 83,724 |
| Derivatives | 131,058 | 124,369 | 112,585 | 179,686 |
| Insurance assets | 264,897 | 263,900 | 266,050 | 270,100 |
| Financial assets at fair value | 617,746 | 644,421 | 655,454 | 725,504 |
| Debt instruments | 64,135 | 65,534 | 63,485 | 58,817 |
| Other | 2,835 | 3,101 | 3,220 | 3,026 |
| Available-for-sale financial assets | 66,970 | 68,635 | 66,705 | 61,843 |
| Assets held for sale | 74,951 | 0 | 0 | 0 |
| Tangible and intangible assets | 27,035 | 27,212 | 27,952 | 29,053 |
| Other assets | 67,563 | 49,372 | 57,966 | 60,906 |
| Total assets | 2,179,821 | 2,118,421 | 2,201,108 | 2,359,336 |
| Liabilities | Dec | Mar | June | Sep |
| SEK m Central banks |
2010 31,714 |
2011 36,326 |
2011 26,803 |
2011 37,487 |
| Credit institutions | 165,105 | 137,811 | 144,526 | 164,647 |
| Repos | 15,805 | 27,365 | 37,710 | 38,475 |
| Deposits from credit institutions | 212,624 | 201,503 | 209,039 | 240,610 |
| Public | 54,866 | 62,139 | 73,804 | 77,895 |
| Private Individuals | 175,933 | 173,068 | 184,109 | 189,534 |
| Corporate | 470,557 | 456,319 | 492,296 | 534,520 |
| Repos | 10,185 | 15,569 | 13,869 | 12,465 |
| Deposits and borrowings from the public | 711,541 | 707,095 | 764,078 | 814,415 |
| Liabilities to policyholders | 263,970 | 263,075 | 264,834 | 268,030 |
| CP/CD | 180,521 | 206,449 | 189,346 | 203,922 |
| Long term debt | 349,962 | 343,400 | 355,905 | 343,374 |
| Debt securities | 530,483 | 549,849 | 545,250 | 547,296 |
| Debt instruments | 44,798 | 31,239 | 44,460 | 59,877 |
| Equity instruments | 33,669 | 41,129 | 60,913 | 60,469 |
| Derivatives | 122,223 | 122,979 | 107,714 | 159,909 |
| Financial liabilities at fair value | 200,690 | 195,347 | 213,087 | 280,255 |
| Liabilities held for sale | 48,339 | 0 | 0 | 0 |
| Other liabilities | 87,080 | 79,704 | 77,162 | 73,797 |
| Subordinated liabilities | 25,552 | 23,992 | 24,836 | 27,705 |
| Total liabilities | 2,080,278 | 2,020,566 | 2,098,287 | 2,252,107 |
| Total equity | 99,543 | 97,856 | 102,821 | 107,230 |
The definitions of the specified categories under Loans to credit institutions and Loans to the public above deviates slightly from the definitions of industries in the table on p 35 Loans portfolio by industry and geography that is also more detailed.
A strong balance sheet structure, Sep 2011 Deposits and wholesale
funding structure by product
SEB AG
Mortgage Cov Bonds
SEB Group, SEK 1,538bn*, Sep 2011
2% Mortgage Cov Bonds SEB AB 14% Public entity deposits 5% Central Bank deposits 2% Financial Institution deposits 11% Private Individual deposits 12% Corporate deposits 32% 13%
Senior Debt 7%
Subordinated debt 2%
CPs/CDs
SEB AG which are in a run-off mode and repos
Total loans and deposits
| Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | |
| Loans to the public | 1,207 | 1,187 | 1,204 | 1,225 | 1,090 | 1,075 | 1,114 | 1,137 | 1,191 |
| Repos | 68 | 61 | 103 | 133 | 90 | 63 | 77 | 53 | 79 |
| Debt instruments | 58 | 55 | 49 | 48 | 47 | 44 | 36 | 37 | 36 |
| Loans adjusted for repos and debt instruments | 1,081 | 1,072 | 1,052 | 1,045 | 952 | 968 | 1,001 | 1,048 | 1,076 |
| Deposits and borrow from the public | 753 | 801 | 740 | 759 | 717 | 712 | 707 | 764 | 814 |
| Repos | 22 | 30 | 21 | 22 | 24 | 11 | 15 | 14 | 12 |
| Deposits adjusted for repos | 731 | 771 | 719 | 737 | 693 | 700 | 693 | 750 | 802 |
| Loan to deposit ratio excl repos and | |||||||||
| debt instruments | 148% | 139% | 146% | 142% | 137% | 138% | 145% | 140% | 134% |
Long-term funding Maturity profile, Sep 2011
By product, SEK bn
* Excluding public covered bonds of SEK 41bn in run-off.
Long-term funding Maturity profile, Sep 2011
By currency, SEK bn
* Excluding public covered bonds of SEK 41bn in run-off.
Funding raised with original maturity > 1 year, SEK bn
| Full | Full | Full | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| year | year | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | year | Q1 | Q2 | Q3 | Q4* | YTD | |
| Instrument | 2008 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Yankee CD | 5.9 | 3.1 | 0.0 | 1.2 | 1.4 | 0.3 | 2.9 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Senior unsecured SEB AG | 2.0 | 5.2 | 0.1 | 0.0 | 0.0 | 0.3 | 0.4 | 0.2 | 0.1 | 0.2 | 0.0 | 0.5 |
| Senior unsecured SEB AB | 37.4 | 60.4 | 3.7 | 0.0 | 6.9 | 3.4 | 13.9 | 4.5 | 10.8 | 0.2 | 8.7 | 24.1 |
| Index Linked Bonds | 13.4 | 8.3 | 1.1 | 1.8 | 0.3 | 0.0 | 3.2 | 1.5 | 2.2 | 0.9 | 0.0 | 4.5 |
| Covered bonds SEB AG | 29.7 | 24.4 | 3.7 | 0.2 | 6.8 | 0.0 | 10.7 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Covered bonds SEB AB | 72.9 | 25.6 | 0.0 | 22.9 | 16.6 | 31.5 | 71.0 | 29.3 | 29.6 | 11.7 | 2.5 | 73.1 |
| Hybrid tier 1 | 4.7 | 3.3 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Total | 166.0 | 130.3 | 8.6 | 26.1 | 31.8 | 35.5 | 102.1 | 35.5 | 42.6 | 13.0 | 11.2 | 102.2 |
* As of October 25
Net liquidity positions
Note: This is a cash flow based model where assets and liabilities are mapped to contractual maturities. SEB will manage more than 2 years without any new funding if the loans and liabilities mature without prolongation. Not ongoing business if funding is disturbed or lending increases.
SEB's Liquidity Reserve
Q3, 2011
| Liquidity Reserve*, Group | 30 Sep 2011 | Currency distribution | |||
|---|---|---|---|---|---|
| TOTAL | SEK | EUR | USD | Other | |
| 1 Cash and holdings in central banks | 136,876 | 8,665 | 41,483 | 77,250 | 9,478 |
| 2 Deposits in other banks available overnight 3 Securities issued or guaranteed by sovereigns, central |
19,279 | 4,173 | 6,503 | 914 | 7,689 |
| banks or multilateral development banks 4 Securities issued or guaranteed by municipalities or other |
40,545 | 6,612 | 32,043 | 1,791 | 99 |
| public sector entities | 37,496 | 0 | 37,496 | 0 | 0 |
| 5 Covered bonds issued by other institutions | 47,076 | 16,372 | 30,362 | 342 | 0 |
| 6 Covered bonds issued by SEB | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 7 Securities issued by non-financial corporates | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 8 Securities issued by financial corporates (excl. covered bon | 12,898 | 0 | 11,680 | 430 | 788 |
| 9 Other | 13,773 | 0 | 8,606 | 5,013 | 154 |
| Total | 307,943 | 35,822 | 168,173 | 85,740 | 18,208 |
* The liquidity reserve is presented in accordance with the template defined by the Swedish Bankers' Association. Assets included in the liquidity reserve should comply with the following: Assets shall be held by the Treasury function in the bank, not be encumbered and be pledgable with central banks. Furthermore, bonds shall have a maximum risk weight of 20% under the standardised approach to credit risk of the Basel II framework and a lowest rating of Aa2/AA-. Assets are disclosed using market values.
SEB Extended Liquidity Reserve and SEB Liquid Resources, Group
| Q3, 2011 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Total Liquid Resources, Group | 30 Sep 2011 | Currency distribution | |||
| TOTAL | SEK | EUR | USD | Other | |
| Liquidity Reserve | 307,943 | 35,822 | 168,173 | 85,740 | 18,208 |
| Available OC | 102,894 | 102,894 | 0 | 0 | 0 |
| SEB Extended Liquidity Reserve* | 410,837 | 138,716 | 168,174 | 85,740 | 18,207 |
| Other liquid resources | 123,996 | 45,083 | 17,591 | 2,368 | 58,953 |
| SEB Total Liquid Resources** | 534,834 | 183,799 | 185,765 | 88,109 | 77,161 |
* SEB Extended Liquidity Reserve includes available overcollateralisation in cover pools after deducting rating agency haircut. Amounts have been placed in SEK although issuance can also be made in other currencies.
** Other liquid resources include bond holdings outside the Treasury function and bond holdings not eligible for inclusion in the Liquidity Reserve.
SEB AB Covered bonds
| Characteristics of the Cover Pool | ||
|---|---|---|
| September 2011 | ||
| Loans originated by | Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) | |
| Pool type / Pool notional | Dynamic / SEK 342bn | |
| Type of loans | 100% residential Swedish mortgages | |
| Single family | 60% | |
| Tenant owned apartments | 25% | |
| Multi family | 15% | |
| Geographic loan distribution | A concentration to urban areas | |
| 68% in the three largest cities | ||
| Substitute assets | No substitute assets are included | |
| Number of loans / Number of borrowers | 561 K/ 357 K | |
| WA loan balance | SEK 610 K | |
| WA LTV* | 44% | |
| LTV distribution* | <=40% | 49% |
| >40<=50% | 14% | |
| >50<=60% | 12% | |
| >60<=70% | 11% | |
| >70<=75% | 15% | |
| Interest rate type | Floating rate | 53% |
| Fixed reset <2yrs | 35% | |
| Fixed rate reset 2yrs <5yrs | 11% | |
| Fixed rate reset => 5yrs | 1% | |
| Payment frequency | Monthly | 83% |
| Quarterly | 17% | |
| Prior ranks | No prior ranks | 95% |
| Prior ranks of value | ||
| <25% of value | 4% | |
| >25%<50% of value | 1% | |
| Loans past due 60 days | 14 bps | |
| Net credit losses ( = aggregated net of write-backs, write-offs and gross provisions) | 1 bp | |
| Characteristics of the Covered Bonds | ||
| Rating | Aaa by Moody's | |
| Notional amount outstanding | SEK 217bn | |
| Overcollateralization | 57% | |
| Currencies | 71% SEK | |
| 29% non-SEK |
* Calculated on a loan by loan basis
Capital adequacy and RWA
Capital adequacy, SEB Group
Basel II (without transition rules)
Target: A Tier 1 capital ratio of 10% over the business cycle
SEB Group - Basel II without transitional rules
RWA development
| Q3 2009 | Q4 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | Q1 2011 | Q2 2011 | Q3 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Start | 790 | 747 | 730 | 723 | 714 | 711 | 716 | 678 | 678 |
| Migration | 5 | 4 | 3 | 1 | 1 | -1 | 0 | -2 | 0 |
| FX effects (credit risk) | -29 | 5 | -16 | 0 | -24 | -5 | -6 | 8 | 8 |
| German Retail divestment | -37 | 0 | 0 | ||||||
| Market risk and operational risk | 3 | 1 | 13 | -11 | 8 | 1 | 2 | -1 | -3 |
| Other | -22 | -27 | -7 | 1 | 12 | 10 | 3 | -5 | -16 |
| End | 747 | 730 | 723 | 714 | 711 | 716 | 678 | 678 | 667 |
SEB Fact Book January – September 2011 29
Capital base of the SEB financial group of undertakings
| 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Total equity according to balance sheet | 98,978 | 99,669 | 99,522 | 98,214 | 97,105 | 99,543 | 97,856 | 102,821 | 107,230 |
| Dividend (excl repurchased shares) | 0 | -2,193 | -2,743 | -1,097 | -1,646 | -3,291 | -823 | -1,646 | -2,468 |
| Investments outside the financial group of undertakings | -70 | -47 | -39 | -36 | -34 | -40 | -41 | -41 | -42 |
| Other deductions outside the financial group of undertakings | -2,198 | -2,570 | -2,747 | -2,037 | -2,261 | -2,688 | -2,966 | -2,533 | -3,375 |
| = Total equity in the capital adequacy | 96,710 | 94,859 | 93,993 | 95,044 | 93,164 | 93,524 | 94,026 | 98,601 | 101,345 |
| Adjustment for hedge contracts | -437 | -419 | -275 | -57 | 1,085 | 1,755 | 2,233 | 1,734 | 433 |
| Net provisioning amount for IRB-reported credit exposures | -374 | -297 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -279 | -120 |
| Unrealised value changes on available-for-sale financial assets | 1,310 | 1,096 | 870 | 1,511 | 1,348 | 1,724 | 1,714 | 1,263 | 852 |
| Exposures where RWA is not calculated | -1,037 | -1,169 | -1,324 | -1,457 | -1,175 | -1,184 | -1,034 | -1,067 | -1,010 |
| Goodwill | -4,364 | -4,464 | -4,374 | -4,374 | -4,184 | -4,174 | -4,110 | -4,180 | -4,215 |
| Other intangible assets | -2,465 | -2,616 | -2,570 | -2,683 | -2,633 | -2,564 | -2,608 | -2,790 | -2,896 |
| Deferred tax assets | -1,152 | -1,609 | -1,636 | -1,768 | -1,441 | -1,694 | -2,031 | -1,721 | -1,359 |
| = Core Tier 1 capital | 88,191 | 85,381 | 84,684 | 86,216 | 86,164 | 87,387 | 88,190 | 91,561 | 93,030 |
| Tier 1 capital contribution (non-innovative) | 5,130 | 4,869 | 4,762 | 4,577 | 4,492 | 4,468 | 4,572 | 4,618 | |
| Tier 1 capital contribution (innovative) | 12,803 | 11,093 | 10,858 | 11,217 | 10,155 | 10,101 | 9,704 | 9,823 | 10,319 |
| = Tier 1 capital | 100,994 | 101,604 | 100,411 | 102,195 | 100,896 | 101,980 | 102,362 | 105,956 | 107,967 |
| Dated subordinated debt | 18,626 | 11,028 | 10,366 | 5,217 | 5,014 | 4,922 | 4,896 | 4,946 | 4,990 |
| Deduction for remaining maturity | -641 | -658 | -554 | -383 | -368 | -361 | -360 | -305 | -331 |
| Perpetual subordinated debt | 7,275 | 7,386 | 7,137 | 7,738 | 7,050 | 4,152 | 3,923 | 3,978 | 4,372 |
| Net provisioning amount for IRB-reported credit exposures | -374 | -297 | 1,349 | 1,449 | 808 | 91 | 3 | -279 | -120 |
| Unrealised gains on available-for-sale financial assets | 494 | 642 | 615 | 504 | 484 | 511 | 490 | 602 | 728 |
| Exposures where RWA is not calculated | -1,037 | -1,169 | -1,324 | -1,457 | -1,175 | -1,184 | -1,034 | -1,067 | -1,010 |
| Investments outside the financial group of undertakings | -70 | -47 | -39 | -36 | -34 | -40 | -41 | -41 | -42 |
| = Tier 2 capital | 24,273 | 16,885 | 17,550 | 13,032 | 11,779 | 8,091 | 7,877 | 7,834 | 8,587 |
| Investments in insurance companies | -10,600 | -10,601 | -10,500 | -10,500 | -10,500 | -10,500 | -10,500 | -10,501 | -10,500 |
| Pension assets in excess of related liabilities | -864 | -543 | -1,119 | -869 | -652 | -422 | -933 | -681 | -437 |
| = Capital base | 113,803 | 107,345 | 106,342 | 103,858 | 101,523 | 99,149 | 98,806 | 102,608 | 105,617 |
Risk-weighted assets for the SEB financial group of undertakings
| 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Credit risk, IRB reported risk-weighted assets | |||||||||
| Institutions | 48,846 | 50,200 | 41,796 | 41,764 | 42,642 | 37,405 | 36,161 | 33,098 | 35,824 |
| Corporates | 424,469 | 405,072 | 402,200 | 407,121 | 403,427 | 403,128 | 401,680 | 403,631 | 399,545 |
| Securitisation positions | 9,531 | 10,590 | 9,489 | 8,563 | 7,900 | 6,337 | 5,660 | 5,381 | 6,396 |
| Retail mortgages | 60,981 | 65,021 | 64,892 | 67,596 | 66,386 | 65,704 | 44,033 | 45,253 | 45,572 |
| Other retail exposures | 10,753 | 10,792 | 10,839 | 10,299 | 10,014 | 9,826 | 9,769 | 9,954 | 10,204 |
| Other exposure classes | 2,025 | 1,638 | 1,557 | 1,548 | 1,514 | 1,511 | 1,449 | 1,534 | 1,589 |
| Total for credit risk, IRB approach | 556,605 | 543,313 | 530,773 | 536,891 | 531,883 | 523,911 | 498,752 | 498,851 | 499,130 |
| Further risk-weighted assets | |||||||||
| Credit risk, Standardised approach | 102,252 | 97,563 | 90,373 | 86,156 | 80,377 | 91,682 | 77,699 | 78,540 | 70,007 |
| Operational risk, Advanced Measurement approach | 43,440 | 39,459 | 39,793 | 39,814 | 45,440 | 44,568 | 43,477 | 43,811 | 43,371 |
| Foreign exchange rate risk | 6,610 | 7,957 | 11,981 | 11,577 | 16,754 | 15,995 | 12,243 | 12,479 | 13,253 |
| Trading book risks | 38,480 | 42,200 | 50,351 | 39,748 | 36,927 | 39,970 | 46,013 | 44,720 | 41,403 |
| Total | 747,387 | 730,492 | 723,271 | 714,186 | 711,381 | 716,126 | 678,184 | 678,401 | 667,164 |
| Summary | |||||||||
| Credit risk | 658,857 | 640,876 | 621,146 | 623,047 | 612,260 | 615,593 | 576,451 | 577,391 | 569,137 |
| Operational risk | 43,440 | 39,459 | 39,793 | 39,814 | 45,440 | 44,568 | 43,477 | 43,811 | 43,371 |
| Market risk | 45,090 | 50,157 | 62,332 | 51,325 | 53,681 | 55,965 | 58,256 | 57,199 | 54,656 |
| Total | 747,387 | 730,492 | 723,271 | 714,186 | 711,381 | 716,126 | 678,184 | 678,401 | 667,164 |
| Adjustment for flooring rules | |||||||||
| Addition according to transitional flooring | 58,732 | 64,685 | 88,537 | 110,276 | 86,102 | 83,672 | 98,582 | 119,784 | 159,698 |
| Total reported | 806,119 | 795,177 | 811,808 | 824,462 | 797,483 | 799,798 | 776,766 | 798,185 | 826,862 |
Specified information on the Capital base and risk-weighted assets can be found in the interim report.
Capital adequacy
| 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Capital resources | |||||||||
| Core Tier 1 capital | 88,191 | 85,381 | 84,684 | 86,216 | 86,164 | 87,387 | 88,190 | 91,561 | 93,030 |
| Tier 1 capital | 100,994 | 101,604 | 100,411 | 102,195 | 100,896 | 101,980 | 102,362 | 105,956 | 107,967 |
| Capital base | 113,803 | 107,345 | 106,342 | 103,858 | 101,523 | 99,149 | 98,805 | 102,608 | 105,617 |
| Capital adequacy without transitional floor (Basel II) | |||||||||
| Risk-weighted assets | 747,387 | 730,492 | 723,271 | 714,186 | 711,381 | 716,126 | 678,184 | 678,401 | 667,164 |
| Expressed as capital requirement | 59,791 | 58,439 | 57,862 | 57,135 | 56,911 | 57,290 | 54,255 | 54,272 | 53,373 |
| Core Tier 1 capital ratio | 11.8% | 11.7% | 11.7% | 12.1% | 12.1% | 12.2% | 13.0% | 13.5% | 13.9% |
| Tier 1 capital ratio | 13.5% | 13.9% | 13.9% | 14.3% | 14.2% | 14.2% | 15.1% | 15.6% | 16.2% |
| Total capital ratio | 15.2% | 14.7% | 14.7% | 14.5% | 14.3% | 13.8% | 14.6% | 15.1% | 15.8% |
| Capital base in relation to capital requirement | 1.90 | 1.84 | 1.84 | 1.82 | 1.78 | 1.73 | 1.82 | 1.89 | 1.98 |
| Capital adequacy including transitional floor | |||||||||
| Transition floor applied | 80% | 80% | 80% | 80% | 80% | 80% | 80% | 80% | 80% |
| Risk-weighted assets | 806,131 | 795,177 | 811,808 | 824,462 | 797,483 | 799,798 | 776,766 | 798,185 | 826,862 |
| Expressed as capital requirement | 64,490 | 63,614 | 64,945 | 65,957 | 63,799 | 63,984 | 62,141 | 63,855 | 66,149 |
| Core Tier 1 capital ratio | 10.9% | 10.7% | 10.4% | 10.5% | 10.8% | 10.9% | 11.4% | 11.5% | 11.3% |
| Tier 1 capital ratio | 12.5% | 12.8% | 12.4% | 12.4% | 12.7% | 12.8% | 13.2% | 13.3% | 13.1% |
| Total capital ratio | 14.1% | 13.5% | 13.1% | 12.6% | 12.7% | 12.4% | 12.7% | 12.9% | 12.8% |
| Capital base in relation to capital requirement | 1.76 | 1.69 | 1.64 | 1.57 | 1.59 | 1.55 | 1.59 | 1.61 | 1.60 |
| Capital adequacy with risk weighting according to Basel I | |||||||||
| Risk-weighted assets | 1,019,329 | 1,003,250 | 993,680 | 1,007,939 | 984,225 | 998,326 | 970,912 | 1,006,459 | 1,037,313 |
| Expressed as capital requirement | 81,546 | 80,260 | 79,494 | 80,635 | 78,738 | 79,866 | 77,673 | 80,517 | 82,985 |
| Core Tier 1 capital ratio | 8.7% | 8.5% | 8.5% | 8.6% | 8.8% | 8.8% | 9.1% | 9.1% | 9.0% |
| Tier 1 capital ratio | 9.9% | 10.1% | 10.1% | 10.1% | 10.3% | 10.2% | 10.5% | 10.5% | 10.4% |
| Total capital ratio | 11.2% | 10.7% | 10.7% | 10.3% | 10.3% | 9.9% | 10.2% | 10.2% | 10.2% |
| Capital base in relation to capital requirement | 1.40 | 1.34 | 1.34 | 1.29 | 1.29 | 1.24 | 1.27 | 1.27 | 1.27 |
IRB reported credit exposures (less repos and securities lending)
| 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Average risk weight | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Institutions | 17.6% | 17.5% | 17.0% | 18.1% | 17.8% | 19.5% | 20.2% | 19.8% | 21.5% |
| Corporates | 59.1% | 57.8% | 58.5% | 57.7% | 59.1% | 57.0% | 56.6% | 53.9% | 52.2% |
| Securitisation positions | 18.6% | 22.6% | 22.6% | 22.5% | 22.4% | 20.6% | 20.0% | 22.7% | 28.7% |
| Retail mortgages | 16.7% | 17.2% | 16.8% | 17.1% | 17.2% | 16.9% | 13.0% | 12.8% | 12.6% |
| Other retail exposures | 37.9% | 38.5% | 39.1% | 38.6% | 38.7% | 38.2% | 37.6% | 37.4% | 37.7% |
All outstanding Subordinated Debt and Hybrid Tier 1 issues
| Maturity | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Issue date | Ratings | Format | Coupon | date | First call date Step-up | Currency | Size (m) | ||
| Lower Tier II Issues | |||||||||
| 15-Sep-05 | A2/A-/A | 12NC7 | mth € + 25 bps | 28-Sep-17 | 28-Sep-12 | 3-mth €+ 175bps | EUR | 500 | |
| Upper Tier II Issues | |||||||||
| 17-Nov-06 | A2/BB+/A | PerpNC5 | 5.5000% | Perpetual | 28-Nov-11 | 3-mth £L+ 184bps | GBP | 200 | |
| 25-Dec-97 | A2/BB+/A | PerpNC30 | 5.0000% | Perpetual | 28-Jan-28 | 6-mth ¥L+ 150bps | JPY | 15,000 | |
| 26-Jun-95 | A2/BB+/A | PerpNC20 | 4.4000% | Perpetual | 14-Nov-15 | 6-mth ¥L+ 200bps | JPY | 10,000 | |
| Tier I Issues | |||||||||
| 19-Mar-04 | A3/BB+/A | PerpNC10 | 4.9580% | Perpetual | 25-Mar-14 | 3-mth \$L+ 182bps | USD | 407 | |
| 23-Mar-05 | A3/BB+/A | PerpNC10 | 5.4710% | Perpetual | 23-Mar-15 | 3-mth \$L+ 154bps | USD | 423 | |
| 1-Oct-09 | A3/BB+/A | PerpNC5 | 9.2500% | Perpetual | 31-Mar-15 | EUR | 500 | ||
| 17-Dec-07 | A3/BB+/A | PerpNC10 | 7.0922% | Perpetual | 21-Dec-17 | 3-mth € + 340 bps | EUR | 500 |
Volumes
Balance sheet
| 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Cash and cash balances with central banks | 25,158 | 36,589 | 19,634 | 17,372 | 34,384 | 46,488 | 15,914 | 106,558 | 100,405 |
| Loans to credit institutions1) | 231,697 | 331,460 | 272,242 | 246,891 | 225,236 | 204,188 | 199,060 | 148,216 | 190,408 |
| Loans to the public | 1,206,833 | 1,187,837 | 1,203,833 | 1,226,476 | 1,088,736 | 1,074,879 | 1,113,807 | 1,138,257 | 1,191,217 |
| Financial assets at fair value * | 604,624 | 581,641 | 623,302 | 670,990 | 666,731 | 617,746 | 644,421 | 655,454 | 725,504 |
| Available-for-sale financial assets * | 88,138 | 87,948 | 70,954 | 65,988 | 66,937 | 66,970 | 68,635 | 66,705 | 61,843 |
| Held-to-maturity investments * | 1,793 | 1,332 | 1,303 | 1,500 | 1,461 | 1,451 | 1,181 | 293 | 297 |
| Assets held for sale | 79,280 | 74,951 | |||||||
| Investments in associates | 1,122 | 995 | 1,018 | 1,018 | 1,020 | 1,022 | 1,079 | 1,208 | 1,292 |
| Tangible and intangible assets | 27,432 | 27,770 | 27,206 | 27,565 | 26,998 | 27,035 | 27,212 | 27,952 | 29,053 |
| Other assets | 46,602 | 52,655 | 65,798 | 60,807 | 62,996 | 65,091 | 47,112 | 56,465 | 59,317 |
| Total assets | 2,233,399 | 2,308,227 | 2,285,290 | 2,318,607 | 2,253,779 | 2,179,821 | 2,118,421 | 2,201,108 | 2,359,336 |
| Deposits from credit institutions | 342,518 | 397,433 | 393,379 | 358,448 | 238,293 | 212,624 | 201,503 | 209,039 | 240,610 |
| Deposits and borrowing from the public | 752,966 | 801,088 | 739,907 | 759,347 | 717,005 | 711,541 | 707,095 | 764,078 | 814,414 |
| Liabilities to policyholders | 237,665 | 249,009 | 255,289 | 253,024 | 256,953 | 263,970 | 263,075 | 264,834 | 268,030 |
| Debt securities | 480,564 | 456,043 | 469,312 | 486,330 | 536,882 | 530,483 | 549,849 | 545,250 | 547,296 |
| Financial liabilities at fair value | 201,069 | 191,440 | 209,524 | 258,415 | 238,741 | 200,690 | 195,347 | 213,087 | 280,255 |
| Liabilities held for sale | 50,680 | 48,339 | |||||||
| Other liabilities | 76,855 | 75,149 | 80,747 | 70,867 | 86,732 | 85,665 | 78,092 | 75,437 | 72,072 |
| Provisions | 1,791 | 2,033 | 1,724 | 1,753 | 1,478 | 1,414 | 1,612 | 1,726 | 1,724 |
| Subordinated liabilities | 40,993 | 36,363 | 35,886 | 32,209 | 29,910 | 25,552 | 23,992 | 24,836 | 27,705 |
| Total equity | 98,978 | 99,669 | 99,522 | 98,214 | 97,105 | 99,543 | 97,856 | 102,821 | 107,230 |
| Total liabilities and equity | 2,233,399 | 2,308,227 | 2,285,290 | 2,318,607 | 2,253,779 | 2,179,821 | 2,118,421 | 2,201,108 | 2,359,336 |
| * Of which bonds and other interest bearing | |||||||||
| securities including derivatives. | 496,467 | 457,209 | 463,267 | 469,235 | 485,206 | 416,864 | 423,328 | 420,258 | 491,682 |
| 1) Loans to credit institutions and liquidity |
placements with other direct participants in
interbank fund transfer systems.
Intangible assets
| 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Goodwill | 10,729 | 10,829 | 10,723 | 10,717 | 10,515 | 10,491 | 10,434 | 10,511 | 10,549 |
| Other intangibles | 2,702 | 2,847 | 2,841 | 2,945 | 2,879 | 2,801 | 2,836 | 3,014 | 3,225 |
| Deferred acquisition costs | 3,422 | 3,501 | 3,556 | 3,583 | 3,580 | 3,631 | 3,660 | 3,688 | 4,138 |
| Intangible assets | 16,854 | 17,177 | 17,121 | 17,245 | 16,974 | 16,923 | 16,930 | 17,213 | 17,912 |
Assets under management
| 2008 | 2009 | 2010 | Sep 2011 | |
|---|---|---|---|---|
| Assets under management, start of period | 1,370 | 1,201 | 1,356 | 1,399 |
| Inflow | 295 | 256 | 287 | 208 |
| Outflow | -261 | -209 | -232 | -183 |
| Net inflow of which: | 34 | 47 | 55 | 25 |
| Sweden | 25 | 30 | 16 | |
| Other Nordic | 6 | 2 | 8 | |
| Germany | 5 | 12 | -1 | |
| Baltic countries and Poland | 3 | 1 | 0 | |
| Other and Eliminations | 8 | 11 | 2 | |
| Acquisition/disposal net | 17 | -2 | -1 | 17 |
| Change in value | -220 | 109 | -11 | -200 |
| Assets under management, end of period* | 1,201 | 1,356 | 1,399 | 1,241 |
| *Of which, not eliminated: | ||||
| Retail Banking | 74 | 86 | 91 | 66 |
| Wealth Management | 1,142 | 1,275 | 1,321 | 1,174 |
| Life | 354 | 402 | 424 | 416 |
Loans to the public excl repos & debt instruments
SEK bn
| Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | |
| Merchant Banking | 454 | 440 | 431 | 430 | 412 | 418 | 455 | 462 | 465 |
| Retail Banking | 436 | 446 | 451 | 458 | 386 | 397 | 413 | 434 | 451 |
| RB Sweden | 331 | 342 | 352 | 360 | 369 | 380 | 397 | 417 | 434 |
| RB Germany | 88 | 87 | 82 | 81 | - | - | - | - | - |
| RB Cards | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 16 | 17 | 17 |
| Wealth Management | 28 | 27 | 29 | 29 | 29 | 32 | 32 | 33 | 34 |
| Life | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Baltic | 137 | 131 | 119 | 112 | 106 | 101 | 101 | 103 | 105 |
| Baltic Estonia | 42 | 41 | 37 | 35 | 33 | 32 | 32 | 33 | 33 |
| Baltic Latvia | 33 | 32 | 29 | 27 | 26 | 24 | 24 | 25 | 25 |
| Baltic Lithuania | 62 | 58 | 53 | 50 | 47 | 45 | 45 | 45 | 47 |
| Other/elim | 26 | 28 | 22 | 16 | 19 | 20 | 0 | 16 | 21 |
| SEB Group excl repos & debt instruments | 1,081 | 1,072 | 1,052 | 1,045 | 952 | 968 | 1,001 | 1,048 | 1,076 |
| Repos | 68 | 61 | 103 | 133 | 90 | 63 | 77 | 53 | 79 |
| Debt instruments | 58 | 55 | 49 | 48 | 47 | 44 | 36 | 37 | 36 |
| SEB Group | 1,207 | 1,188 | 1,204 | 1,226 | 1,089 | 1,075 | 1,114 | 1,138 | 1,191 |
Deposits from the public excl repos
SEK bn
| Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | |
| Merchant Banking | 335 | 359 | 342 | 344 | 358 | 357 | 353 | 395 | 433 |
| Retail Banking | 203 | 205 | 198 | 205 | 166 | 175 | 175 | 182 | 188 |
| RB Sweden | 154 | 158 | 154 | 161 | 166 | 175 | 175 | 182 | 188 |
| RB Germany | 49 | 47 | 44 | 44 | - | - | - | - | - |
| RB Cards | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Wealth Management | 51 | 47 | 50 | 55 | 50 | 47 | 45 | 50 | 52 |
| Life | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Baltic | 65 | 63 | 60 | 60 | 56 | 57 | 56 | 58 | 60 |
| Baltic Estonia | 21 | 21 | 20 | 20 | 19 | 20 | 20 | 21 | 23 |
| Baltic Latvia | 14 | 14 | 14 | 14 | 13 | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Baltic Lithuania | 30 | 28 | 26 | 26 | 24 | 25 | 24 | 25 | 25 |
| Other/elim | 77 | 97 | 69 | 73 | 63 | 65 | 63 | 65 | 69 |
| SEB Group excl repos | 731 | 771 | 719 | 737 | 693 | 701 | 692 | 750 | 802 |
| Repos | 22 | 30 | 21 | 22 | 24 | 11 | 15 | 14 | 12 |
| SEB Group | 753 | 801 | 740 | 759 | 717 | 712 | 707 | 764 | 814 |
Credit portfolio and loan portfolio by industry and geography
Credit portfolio by industry and geography*
| SEB Group, 30 September 2011 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Sweden | Denmark | Norway | Finland | Estonia | Latvia | Lithuania | Germany | Other | Total |
| Banks | 93,695 | 13,175 | 10,466 | 1,404 | 194 | 530 | 836 | 86,319 | 15,747 | 222,366 |
| Finance and insurance | 65,924 | 617 | 4,904 | 608 | 189 | 535 | 451 | 21,489 | 4,445 | 99,162 |
| Wholesale and retail | 36,837 | 1,399 | 834 | 466 | 2,383 | 4,060 | 7,962 | 11,896 | 3,434 | 69,271 |
| Transportation | 28,011 | 270 | 1,494 | 121 | 871 | 2,027 | 2,458 | 7,002 | 323 | 42,577 |
| Shipping | 30,929 | 159 | 808 | 202 | 623 | 152 | 268 | 16 | 6,112 | 39,269 |
| Business and household services | 90,563 | 975 | 6,072 | 440 | 2,413 | 1,754 | 2,246 | 18,588 | 1,252 | 124,303 |
| Construction | 11,324 | 100 | 630 | 251 | 1,032 | 1,282 | 1,128 | 2,795 | 842 | 19,384 |
| Manufacturing | 128,893 | 2,175 | 4,063 | 5,057 | 3,815 | 1,906 | 6,709 | 30,790 | 6,977 | 190,385 |
| Agriculture, forestry and fishing | 4,775 | 175 | 11 | 33 | 1,253 | 1,985 | 598 | 37 | 12 | 8,879 |
| Mining and quarrying | 19,052 | 109 | 4,916 | 268 | 28 | 137 | 110 | 58 | 24,678 | |
| Electricity, gas and water supply | 29,903 | 239 | 590 | 3,421 | 2,520 | 1,583 | 2,178 | 11,755 | 347 | 52,536 |
| Other | 22,497 | 914 | 2,633 | 176 | 279 | 316 | 248 | 2,167 | 4,544 | 33,774 |
| Corporates | 468,708 | 7,132 | 26,955 | 11,043 | 15,406 | 15,737 | 24,356 | 106,535 | 28,346 | 704,218 |
| Commercial | 85,466 | 396 | 1,814 | 573 | 5,638 | 3,137 | 11,089 | 46,467 | 1 | 154,581 |
| Multi-family | 97,487 | 1 | 112 | 1,936 | 15 | 25,859 | 125,410 | |||
| Property Management | 182,953 | 397 | 1,926 | 573 | 5,638 | 5,073 | 11,104 | 72,326 | 1 | 279,991 |
| Public Administration | 18,804 | 27 | 240 | 1,158 | 1,997 | 151 | 2,654 | 56,484 | 141 | 81,656 |
| Household mortgage | 332,832 | 3,096 | 14,744 | 8,634 | 19,284 | 74 | 2,745 | 381,409 | ||
| Other | 41,341 | 4,586 | 22,409 | 1,134 | 2,829 | 3,040 | 1,706 | 8 | 3,848 | 80,901 |
| Households | 374,173 | 4,586 | 25,505 | 1,134 | 17,573 | 11,674 | 20,990 | 82 | 6,593 | 462,310 |
| Credit portfolio | 1,138,333 | 25,317 | 65,092 | 15,312 | 40,808 | 33,165 | 59,940 | 321,746 | 50,828 | 1,750,541 |
* The geographical distribution is based on where the loan is booked. Amounts before provisions for credit losses.
| SEB Group, 31 December 2010 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Sweden | Denmark | Norway | Finland | Estonia | Latvia | Lithuania | Germany | Other | Total |
| Banks | 94,803 | 14,979 | 9,244 | 1,610 | 78 | 192 | 315 | 72,245 | 12,030 | 205,496 |
| Finance and insurance | 54,396 | 1,428 | 4,844 | 516 | 195 | 894 | 414 | 19,018 | 2,641 | 84,346 |
| Wholesale and retail | 31,983 | 796 | 897 | 194 | 2,155 | 3,168 | 7,338 | 12,288 | 2,678 | 61,497 |
| Transportation | 27,366 | 295 | 1,578 | 153 | 876 | 1,707 | 2,712 | 5,603 | 605 | 40,895 |
| Shipping | 31,209 | 200 | 778 | 121 | 545 | 194 | 255 | 14 | 4,383 | 37,699 |
| Business and household services | 80,894 | 853 | 5,569 | 489 | 2,123 | 1,554 | 2,190 | 26,396 | 1,392 | 121,460 |
| Construction | 11,326 | 108 | 590 | 255 | 945 | 1,377 | 1,228 | 3,291 | 478 | 19,598 |
| Manufacturing | 135,044 | 1,715 | 3,680 | 4,804 | 3,542 | 1,858 | 6,412 | 26,519 | 8,021 | 191,595 |
| Agriculture, forestry and fishing | 5,064 | 198 | 11 | 34 | 884 | 1,610 | 583 | 138 | 14 | 8,536 |
| Mining and quarrying | 12,662 | 2,295 | 287 | 27 | 116 | 112 | 454 | 472 | 16,425 | |
| Electricity, gas and water supply | 26,948 | 190 | 1,456 | 3,548 | 1,756 | 1,142 | 2,021 | 9,393 | 143 | 46,597 |
| Other | 24,818 | 739 | 2,808 | 871 | 311 | 291 | 339 | 3,151 | 3,969 | 37,297 |
| Corporates | 441,710 | 6,522 | 24,506 | 11,272 | 13,359 | 13,911 | 23,604 | 106,265 | 24,796 | 665,945 |
| Commercial | 67,318 | 171 | 1,296 | 523 | 5,833 | 3,481 | 11,040 | 45,984 | 682 | 136,328 |
| Multi-family | 82,234 | 1 | 162 | 2,168 | 18 | 26,080 | 110,663 | |||
| Property Management | 149,552 | 172 | 1,458 | 523 | 5,833 | 5,649 | 11,058 | 72,064 | 682 | 246,991 |
| Public Administration | 17,107 | 58 | 178 | 926 | 1,864 | 133 | 2,265 | 52,827 | 99 | 75,457 |
| Household mortgage | 291,812 | 3,034 | 14,521 | 8,713 | 19,161 | 62,172 | 2,634 | 402,047 | ||
| Other | 40,035 | 5,462 | 27,212 | 1,300 | 2,872 | 2,868 | 1,872 | 21,588 | 3,554 | 106,763 |
| Households | 331,847 | 5,462 | 30,246 | 1,300 | 17,393 | 11,581 | 21,033 | 83,760 | 6,188 | 508,810 |
| Credit portfolio | 1,035,019 | 27,193 | 65,632 | 15,631 | 38,527 | 31,466 | 58,275 | 387,161 | 43,795 | 1,702,699 |
* The geographical distribution is based on where the loan is booked. Amounts before provisions for credit losses.
Loan portfolio by industry and geography*
| SEB Group, 30 September 2011 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Sweden | Denmark | Norway | Finland | Estonia | Latvia | Lithuania | Germany | Other | Total |
| Banks | 43,916 | 2,827 | 2,777 | 378 | 187 | 481 | 529 | 73,186 | 12,105 | 136,386 |
| Finance and insurance | 29,203 | 87 | 1,538 | 68 | 39 | 418 | 13 | 11,853 | 3,997 | 47,216 |
| Wholesale and retail | 20,906 | 789 | 359 | 333 | 1,723 | 2,929 | 5,995 | 4,368 | 2,790 | 40,192 |
| Transportation | 22,601 | 41 | 938 | 2 | 694 | 1,619 | 2,100 | 2,654 | 284 | 30,933 |
| Shipping | 21,493 | 56 | 48 | 202 | 297 | 148 | 267 | 15 | 5,002 | 27,528 |
| Business and household services | 54,038 | 420 | 3,056 | 276 | 2,102 | 1,245 | 1,506 | 8,736 | 882 | 72,261 |
| Construction | 5,212 | 78 | 340 | 52 | 391 | 851 | 645 | 183 | 50 | 7,802 |
| Manufacturing | 51,082 | 1,102 | 780 | 4,301 | 2,618 | 1,546 | 4,748 | 8,634 | 3,194 | 78,005 |
| Agriculture, forestry and fishing | 3,809 | 43 | 1 | 34 | 1,062 | 1,699 | 532 | 5 | 7,185 | |
| Mining and quarrying | 11,599 | 17 | 268 | 23 | 120 | 107 | 6 | 12,140 | ||
| Electricity, gas and water supply | 11,005 | 21 | 111 | 3,390 | 1,205 | 1,034 | 1,636 | 3,700 | 68 | 22,170 |
| Other | 17,046 | 912 | 2,357 | 176 | 266 | 274 | 231 | 1,304 | 4,045 | 26,611 |
| Corporates | 247,994 | 3,549 | 9,545 | 9,102 | 10,420 | 11,883 | 17,780 | 41,447 | 20,323 | 372,043 |
| Commercial | 73,389 | 157 | 972 | 552 | 5,514 | 3,053 | 10,707 | 42,473 | 1 | 136,818 |
| Multi-family | 85,512 | 112 | 1,896 | 15 | 24,146 | 111,681 | ||||
| Property Management | 158,901 | 157 | 1,084 | 552 | 5,514 | 4,949 | 10,722 | 66,619 | 1 | 248,499 |
| Public Administration | 5,137 | 27 | 138 | 1,158 | 1,570 | 104 | 2,121 | 51,988 | 141 | 62,384 |
| Household mortgage | 307,746 | 3,096 | 14,688 | 8,601 | 19,091 | 2,746 | 355,968 | |||
| Other | 24,398 | 2,525 | 9,366 | 704 | 2,248 | 2,247 | 1,162 | 7 | 2,994 | 45,651 |
| Households | 332,144 | 2,525 | 12,462 | 704 | 16,936 | 10,848 | 20,253 | 7 | 5,740 | 401,619 |
| Loan portfolio | 788,092 | 9,085 | 26,006 | 11,894 | 34,627 | 28,265 | 51,405 | 233,247 | 38,310 | 1,220,931 |
| Repos, credit institutions | 25,661 | |||||||||
| Repos, general public | 79,239 | |||||||||
| Debt instruments | 67,893 | |||||||||
| Reserves | -12,100 | |||||||||
| Total lending | 1,381,624 | |||||||||
* The geographical distribution is based on where the loan is booked.
| SEB Group, 31 December 2010 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Sweden | Denmark | Norway | Finland | Estonia | Latvia | Lithuania | Germany | Other | Total |
| Banks | 45,262 | 8,372 | 2,198 | 581 | 75 | 155 | 214 | 57,968 | 8,466 | 123,291 |
| Finance and insurance | 21,487 | 325 | 1,857 | 72 | 45 | 212 | 121 | 12,373 | 2,321 | 38,813 |
| Wholesale and retail | 15,869 | 386 | 523 | 104 | 1,535 | 2,520 | 5,666 | 6,757 | 1,550 | 34,910 |
| Transportation | 21,004 | 124 | 1,144 | 7 | 756 | 1,570 | 2,376 | 1,650 | 556 | 29,187 |
| Shipping | 23,173 | 57 | 124 | 121 | 254 | 190 | 254 | 14 | 3,601 | 27,788 |
| Business and household services | 46,420 | 388 | 3,409 | 260 | 1,736 | 1,090 | 1,492 | 13,307 | 1,028 | 69,130 |
| Construction | 4,228 | 74 | 321 | 77 | 455 | 1,017 | 720 | 1,046 | 37 | 7,975 |
| Manufacturing | 47,278 | 707 | 887 | 4,109 | 2,556 | 1,598 | 4,440 | 6,506 | 4,033 | 72,114 |
| Agriculture, forestry and fishing | 3,134 | 49 | 1 | 34 | 818 | 1,490 | 545 | 102 | 5 | 6,178 |
| Mining and quarrying | 7,156 | 28 | 287 | 24 | 104 | 108 | 4 | 3 | 7,714 | |
| Electricity, gas and water supply | 11,422 | 39 | 88 | 3,530 | 1,470 | 1,007 | 995 | 3,006 | 49 | 21,606 |
| Other | 19,947 | 714 | 2,508 | 807 | 295 | 287 | 320 | 2,818 | 3,395 | 31,091 |
| Corporates | 221,118 | 2,863 | 10,890 | 9,408 | 9,944 | 11,085 | 17,037 | 47,583 | 16,578 | 346,506 |
| Commercial | 56,752 | 160 | 841 | 515 | 5,721 | 3,402 | 10,819 | 42,010 | 682 | 120,902 |
| Multi-family | 72,275 | 1 | 154 | 2,049 | 17 | 23,697 | 98,193 | |||
| Property Management | 129,027 | 161 | 995 | 515 | 5,721 | 5,451 | 10,836 | 65,707 | 682 | 219,095 |
| Public Administration | 6,178 | 58 | 145 | 926 | 1,565 | 123 | 1,810 | 51,763 | 99 | 62,667 |
| Household mortgage | 271,997 | 3,034 | 14,486 | 8,713 | 18,944 | 58,146 | 2,634 | 377,954 | ||
| Other | 23,670 | 2,821 | 9,736 | 706 | 2,312 | 2,314 | 1,390 | 7,546 | 2,749 | 53,244 |
| Households | 295,667 | 2,821 | 12,770 | 706 | 16,798 | 11,027 | 20,334 | 65,692 | 5,383 | 431,198 |
| Loan portfolio | 697,252 | 14,275 | 26,998 | 12,136 | 34,103 | 27,841 | 50,231 | 288,713 | 31,208 | 1,182,757 |
| Repos, credit institutions | 30,885 | |||||||||
| Repos, general public | 63,449 | |||||||||
| Debt instruments | 91,333 | |||||||||
| Reserves | -14,919 | |||||||||
| Retail, SEB AG gross | -74,438 | |||||||||
| Total lending | 1,279,067 |
* The geographical distribution is based on where the loan is booked.
Credit portfolio – corporates Credit portfolio – households
Geography based on SEB's operations
* Incl. other 2011 affected by German Retail divestment
Credit portfolio by industry and geography*
| SEB Group, 30 September 2011 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Sweden | Denmark | Norway | Finland | Estonia | Latvia | Lithuania | Germany | Other | Total |
| Banks | 90,747 | 13,424 | 11,111 | 3,061 | 194 | 530 | 836 | 86,319 | 16,144 | 222,366 |
| Corporates | 348,636 | 23,449 | 73,427 | 49,192 | 15,405 | 15,738 | 24,355 | 106,534 | 47,482 | 704,218 |
| Property Management | 163,356 | 2,859 | 10,145 | 8,312 | 5,638 | 5,072 | 11,104 | 72,326 | 1,179 | 279,991 |
| Public Administration | 17,944 | 27 | 1,087 | 1,158 | 1,997 | 151 | 2,654 | 56,484 | 154 | 81,656 |
| Households | 374,173 | 4,586 | 25,504 | 982 | 17,574 | 11,673 | 20,990 | 82 | 6,746 | 462,310 |
| Credit portfolio | 994,856 | 44,345 | 121,274 | 62,705 | 40,808 | 33,164 | 59,939 | 321,745 | 71,705 | 1,750,541 |
* Geography distribution is based on SEB's operations. Amounts before provisions for credit losses
| SEB Group, 31 December 2010 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Sweden | Denmark | Norway | Finland | Estonia | Latvia | Lithuania | Germany | Other | Total |
| Banks | 92,222 | 15,222 | 10,239 | 2,592 | 78 | 192 | 315 | 72,245 | 12,391 | 205,496 |
| Corporates | 339,697 | 18,199 | 62,624 | 45,360 | 13,359 | 13,911 | 23,604 | 106,265 | 42,926 | 665,945 |
| Property Management | 134,845 | 885 | 7,319 | 8,060 | 5,833 | 5,649 | 11,058 | 72,064 | 1,278 | 246,991 |
| Public Administration | 16,841 | 58 | 444 | 926 | 1,864 | 133 | 2,265 | 52,827 | 99 | 75,457 |
| Households | 331,847 | 5,462 | 30,246 | 1,300 | 17,393 | 11,581 | 21,033 | 83,760 | 6,188 | 508,810 |
| Credit portfolio | 915,452 | 39,826 | 110,872 | 58,238 | 38,527 | 31,466 | 58,275 | 387,161 | 62,882 | 1,702,699 |
* Geography distribution is based on SEB's operations. Amounts before provisions for credit losses
Credit portfolio*
On & off balance, SEK bn
| Dec | Dec | Dec | Dec | Mar | Jun | Sep | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEB Group | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Banks | 248 | 286 | 310 | 206 | 208 | 170 | 223 |
| Corporates | 571 | 782 | 656 | 666 | 650 | 667 | 704 |
| Property Management | 212 | 262 | 247 | 247 | 256 | 272 | 280 |
| Households | 434 | 486 | 509 | 509 | 434 | 454 | 462 |
| Public Administration | 88 | 119 | 94 | 75 | 91 | 78 | 82 |
| Total non-banks | 1,305 | 1,649 | 1,506 | 1,497 | 1,431 | 1,471 | 1,528 |
| Total | 1,553 | 1,934 | 1,816 | 1,703 | 1,639 | 1,641 | 1,751 |
| Dec | Dec | Dec | Dec | Mar | Jun | Sep | |
| SEB Group | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Lending | 1,112 | 1,362 | 1,308 | 1,183 | 1,156 | 1,145 | 1,221 |
| Contingent Liabilities | 365 | 442 | 406 | 430 | 396 | 407 | 417 |
| Derivative Instruments | 75 | 130 | 102 | 90 | 87 | 89 | 113 |
| Credit Portfolio | 1,553 | 1,934 | 1,816 | 1,703 | 1,639 | 1,641 | 1,751 |
* Before loan loss reserves, excluding repos & debt instruments. Including German Retail until Dec 2010
Baltic geographies
Credit portfolio
Asset quality
Rating of credit portfolio, Sep 2011
Credit loss level, % * (2011 = Jan – Sep)
* Total operations ** Incl. other
Net credit losses quarterly,
SEB Group – SEK m
| Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Net credit losses, quarterly | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Net write-offs | -570 | -738 | -275 | -64 | -132 | -414 | -78 | -176 | -225 |
| Net specific provisions | -1,907 | -2,455 | -402 | -588 | 10 | 64 | 265 | 249 | 212 |
| Net collective provisions of which: |
-729 | 129 | -1,136 | 13 | 318 | 769 | 350 | 570 | 46 |
| Individually assessed loans | -199 | 580 | -738 | 214 | 407 | 782 | 385 | 438 | 86 |
| Portfolio assessed loans | -530 | -451 | -398 | -201 | -89 | -13 | -35 | 132 | -40 |
| Net credit losses continuing operations | -3,206 | -3,064 | -1,813 | -639 | 196 | 419 | 537 | 643 | 33 |
| Credit loss level, total operations | 0.98 | 0.93 | 0.50 | 0.16 | -0.02 | -0.07 | -0.17 | -0.20 | -0.01 |
Development of Non-performing loans
Non-performing loans & reserves
SEB Group, SEK m
| 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | |
| Individually assessed loans | |||||||||
| Impaired loans, gross | 18,369 | 21,324 | 19,621 | 19,238 | 18,136 | 17,218 | 14,870 | 14,455 | 12,538 |
| Specific reserves | 8,347 | 10,456 | 10,222 | 10,407 | 9,455 | 8,883 | 7,801 | 7,234 | 6,575 |
| Collective reserves | 4,915 | 4,371 | 4,893 | 4,386 | 3,822 | 3,030 | 2,459 | 2,132 | 2,026 |
| Off Balance sheet reserves | 348 | 478 | 516 | 503 | 491 | 476 | 400 | 398 | 378 |
| Specific reserve ratio | 45% | 49% | 52% | 54% | 52% | 52% | 52% | 50% | 52% |
| Total reserve ratio | 72% | 70% | 77% | 77% | 73% | 69% | 69% | 65% | 69% |
| Portfolio assessed loans | |||||||||
| Loans past due > 60 days | 6,939 | 6,937 | 7,148 | 7,107 | 6,980 | 6,534 | 6,696 | 6,796 | 6,804 |
| Restructured loans | 312 | 450 | 555 | 505 | 502 | 503 | 523 | 530 | |
| Collective reserves | 2,781 | 3,250 | 3,509 | 3,668 | 3,594 | 3,576 | 3,544 | 3,418 | 3,499 |
| Reserve ratio | 40% | 45% | 46% | 48% | 48% | 51% | 49% | 47% | 48% |
| Non-performing loans | 25,308 | 28,573 | 27,219 | 26,900 | 25,621 | 24,254 | 22,069 | 21,773 | 19,873 |
| Total reserves | 16,391 | 18,555 | 19,141 | 18,965 | 17,363 | 15,965 | 14,204 | 13,182 | 12,478 |
| NPL coverage ratio | 65% | 65% | 70% | 71% | 68% | 66% | 64% | 61% | 63% |
| Non-performing loans / Lending | 1.7% | 1.9% | 1.8% | 1.8% | 1.8% | 1.8% | 1.7% | 1.7% | 1.4% |
Seized assets - SEB Group
| 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Properties, vehicles and equipment | 428 | 217 | 239 | 241 | 582 | 647 | 758 | 1,004 | 1,199 |
| Shares | 62 | 62 | 59 | 54 | 55 | 56 | 57 | 57 | 57 |
| Total seized assets | 490 | 279 | 298 | 295 | 637 | 703 | 815 | 1,061 | 1,256 |
Impaired loans by industry and geography*
(Individually assessed loans)
| SEB Group, 30 September 2011 | ||||
|---|---|---|---|---|
| -- | -- | ------------------------------ | -- | -- |
| SEK m | Sweden | Denmark | Norway | Finland | Estonia | Latvia Lithuania | Germany | Other | Total | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Banks | 344 | 4 | 1 | 349 | ||||||
| Finance and insurance | 2 | 3 | 4 | 1 | 10 | |||||
| Wholesale and retail | 84 | 80 | 249 | 373 | 117 | 1 | 904 | |||
| Transportation | 13 | 3 | 3 | 72 | 174 | 5 | 7 | 277 | ||
| Shipping | 1 | 43 | 44 | |||||||
| Business and household services | 106 | 110 | 50 | 108 | 377 | 11 | 5 | 767 | ||
| Construction | 67 | 17 | 1 | 86 | 215 | 350 | 53 | 30 | 819 | |
| Manufacturing | 53 | 7 | 12 | 295 | 78 | 359 | 246 | 36 | 1,086 | |
| Agriculture, forestry and fishing | 12 | 3 | 56 | 12 | 15 | 98 | ||||
| Mining and quarrying | 31 | 20 | 51 | |||||||
| Electricity, gas and water supply | 3 | 1 | 4 | |||||||
| Other | 167 | 10 | 16 | 31 | 4 | 304 | 532 | |||
| Corporates | 505 | 134 | 29 | 4 | 537 | 841 | 1,688 | 436 | 418 | 4,592 |
| Commercial | 42 | 455 | 1,035 | 3,270 | 1,687 | 6,489 | ||||
| Multi-family | 72 | 204 | 225 | 501 | ||||||
| Property Management | 114 | 455 | 1,239 | 3,270 | 1,912 | 6,990 | ||||
| Public Administration | ||||||||||
| Household mortgage | 1 | 9 | 101 | 111 | ||||||
| Other | 3 | 54 | 201 | 2 | 236 | 496 | ||||
| Households | 1 | 3 | 63 | 201 | 101 | 2 | 236 | 607 | ||
| Impaired loans | 964 | 141 | 92 | 4 | 992 | 2,281 | 5,059 | 2,351 | 654 | 12,538 |
* The geographical distribution is based on where the loan is booked. Amounts before provisions for credit losses.
| SEB Group, 31 December 2010 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Sweden | Denmark | Norway | Finland | Estonia | Latvia Lithuania | Germany | Other | Total | |
| Banks | 339 | 4 | 1 | 344 | ||||||
| Finance and insurance | 1 | 3 | 4 | 2 | 21 | 31 | ||||
| Wholesale and retail | 81 | 77 | 362 | 459 | 333 | 1 | 1,312 | |||
| Transportation | 20 | 3 | 16 | 128 | 507 | 7 | 35 | 716 | ||
| Shipping | 2 | 6 | 8 | |||||||
| Business and household services | 46 | 107 | 57 | 68 | 511 | 108 | 5 | 902 | ||
| Construction | 21 | 18 | 1 | 98 | 481 | 285 | 88 | 27 | 1,018 | |
| Manufacturing | 86 | 7 | 12 | 243 | 361 | 154 | 631 | 255 | 209 | 1,957 |
| Agriculture, forestry and fishing | 26 | 6 | 75 | 20 | 21 | 147 | ||||
| Mining and quarrying | 33 | 24 | 57 | |||||||
| Electricity, gas and water supply | 0 | 4 | 0 | 0 | 4 | |||||
| Other | 153 | 24 | 24 | 15 | 30 | 0 | 55 | 716 | 1,017 | |
| Corporates | 435 | 156 | 42 | 247 | 635 | 1,330 | 2,420 | 866 | 1,039 | 7,170 |
| Commercial | 128 | 586 | 1,369 | 3,836 | 1,864 | 7,784 | ||||
| Multi-family | 70 | 305 | 0 | 325 | 700 | |||||
| Property Management | 198 | 586 | 1,674 | 3,836 | 2,189 | 8,484 | ||||
| Public Administration | ||||||||||
| Household mortgage | ||||||||||
| Other | 9 | 4 | 105 | 5 | 275 | 113 | 497 | 213 | 1,220 | |
| Households | 9 | 4 | 105 | 5 | 275 | 113 | 497 | 213 | 1,220 | |
| Impaired loans | 981 | 163 | 146 | 247 | 1,227 | 3,279 | 6,370 | 3,554 | 1,252 | 17,218 |
| whereof Retail, SEB AG | -743 | |||||||||
| Impaired loans excl Retail, SEB AG | 16,475 |
* The geographical distribution is based on where the loan is booked. Amounts before provisions for credit losses.
Portfolio assessed loans*
Loans past due > 60 days
| SEB Group, 30 September 2011 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Sweden | Denmark | Norway | Finland | Estonia | Latvia | Lithuania | Germany | Other | Total |
| Corporates | 24 | 11 | 53 | 6 | 218 | 235 | 169 | 3 | 719 | |
| Household mortgage | 483 | 600 | 1,526 | 1,267 | 105 | 3,981 | ||||
| Other | 655 | 286 | 363 | 36 | 110 | 356 | 161 | 137 | 2,104 | |
| Households | 1,138 | 286 | 363 | 36 | 710 | 1,882 | 1,428 | 242 | 6,085 | |
| Past due > 60 days | 1,162 | 297 | 416 | 42 | 928 | 2,117 | 1,597 | 245 | 6,804 | |
* The geographical distribution is based on where the loan is booked.
| SEB Group, 31 December 2010 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Sweden | Denmark | Norway | Finland | Estonia | Latvia | Lithuania | Germany | Other | Total |
| Corporates | 24 | 13 | 68 | 5 | 245 | 255 | 191 | 5 | 806 | |
| Household mortgage | 266 | 564 | 1,487 | 1,110 | 75 | 104 | 3,606 | |||
| Other | 590 | 299 | 383 | 65 | 112 | 355 | 177 | 141 | 2,122 | |
| Households | 856 | 299 | 383 | 65 | 676 | 1,842 | 1,287 | 75 | 245 | 5,728 |
| Past due > 60 days | 880 | 312 | 451 | 70 | 921 | 2,097 | 1,478 | 75 | 250 | 6,534 |
| whereof Retail, SEB AG | -75 | |||||||||
| Past due > 60 days excl Retail, SEB AG | 6,459 |
* The geographical distribution is based on where the loan is booked.
Portfolio assessed loans*
| Restructured loans | |
|---|---|
| -------------------- | -- |
| SEB Group, 30 September 2011 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Sweden | Denmark | Norway | Finland | Estonia | Latvia | Lithuania | Germany | Other | Total |
| Corporates | ||||||||||
| Household mortgage | 53 | 150 | 327 | 530 | ||||||
| Other | ||||||||||
| Households | 53 | 150 | 327 | 530 | ||||||
| Restructured loans | 53 | 150 | 327 | 530 | ||||||
| * The geographical distribution is based on where the loan is booked. |
| SEB Group, 31 December 2010 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Sweden | Denmark | Norway | Finland | Estonia | Latvia | Lithuania | Germany | Other | Total |
| Corporates | ||||||||||
| Household mortgage | 49 | 159 | 294 | 502 | ||||||
| Other | ||||||||||
| Households | 49 | 159 | 294 | 502 | ||||||
| Restructured loans | 49 | 159 | 294 | 502 |
* The geographical distribution is based on where the loan is booked.
Baltic geographies – asset quality
| SEB Baltic – net credit losses | Q3 | % of | |||
|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Estonia | Latvia Lithuania | 2011 | Total | |
| Net Write-offs | -6 | -38 | 0 | -44 | -22% |
| Net Specific Provisions | 34 | 95 | 37 | 166 | 82% |
| Net Collective Provisions | 35 | -5 | 49 | 79 | 39% |
| of which: | |||||
| Individually assessed loans | 31 | 39 | 44 | 114 | 56% |
| Portfolio assessed loans | 4 | -44 | 6 | -35 | -17% |
| Net Credit Losses | 63 | 52 | 86 | 202 | 100% |
Non-Performing Loans & reserves
Baltic geographies, Sep 2011, SEK m
By quarter
| 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | 31 Dec | 31 Mar | 30 Jun | 30 Sep | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | |
| Impaired loans, gross | 10,671 | 13,932 | 13,050 | 12,743 | 11,880 | 10,875 | 9,855 | 8,793 | 8,332 |
| Specific reserves | 4,305 | 6,632 | 6,634 | 6,759 | 6,060 | 5,502 | 4,922 | 4,385 | 4,178 |
| Collective reserves | 3,060 | 2,467 | 2,913 | 2,741 | 2,254 | 1,670 | 1,350 | 1,178 | 1,036 |
| Off balance sheet reserves | 48 | 50 | 82 | 87 | 86 | 73 | 69 | 69 | 48 |
| Specific reserve ratio | 40% | 48% | 51% | 53% | 51% | 51% | 50% | 50% | 50% |
| Total reserve ratio | 69% | 65% | 73% | 74% | 70% | 66% | 64% | 63% | 63% |
| Portfolio assessed loans | |||||||||
| Loans past due > 60 days | 4,366 | 4,440 | 4,649 | 4,705 | 4,735 | 4,495 | 4,635 | 4,667 | 4,644 |
| Restructured loans | 0 | 312 | 450 | 555 | 505 | 502 | 503 | 523 | 530 |
| Collective reserves | 1,857 | 2,267 | 2,507 | 2,640 | 2,690 | 2,727 | 2,757 | 2,616 | 2,677 |
| Reserve ratio | 43% | 48% | 49% | 50% | 51% | 55% | 54% | 50% | 52% |
| Non-performing loans | 15,037 | 18,684 | 18,149 | 18,003 | 17,119 | 15,872 | 14,994 | 13,983 | 13,506 |
| Total reserves | 9,270 | 11,416 | 12,136 | 12,227 | 11,090 | 9,972 | 9,097 | 8,248 | 7,939 |
| NPL coverage ratio | 62% | 61% | 67% | 68% | 65% | 63% | 61% | 59% | 59% |
By country, Sep 2011, SEK m
| September 2011, SEK m | Estonia | Latvia | Lithuania | SEB Baltic | Dec 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Individually assessed loans | |||||
| Impaired loans, gross | 992 | 2,281 | 5,059 | 8,332 | 10,875 |
| Specific reserves | 640 | 1,135 | 2,403 | 4,178 | 5,502 |
| Collective reserves | 136 | 266 | 634 | 1,036 | 1,670 |
| Off balance sheet reserves | 41 | 5 | 2 | 48 | 73 |
| Specific reserve ratio | 65% | 50% | 48% | 50% | 51% |
| Total reserve ratio | 78% | 61% | 60% | 63% | 66% |
| Portfolio assessed loans | |||||
| Loans past due > 60 days, gross | 927 | 2,119 | 1,598 | 4,644 | 4,495 |
| Restructured loans | 53 | 150 | 327 | 530 | 502 |
| Collective reserves | 537 | 1,266 | 874 | 2,677 | 2,727 |
| Reserve ratio | 55% | 56% | 45% | 52% | 55% |
| Non-performing loans | 1,972 | 4,550 | 6,984 | 13,506 | 15,872 |
| Total reserves | 1,354 | 2,672 | 3,913 | 7,939 | 9,972 |
| NPL coverage ratio | 69% | 59% | 56% | 59% | 63% |
Baltic loans to the public
EUR bn
Market risk
The Group's risk taking in trading operations is primarily measured by value at risk, VaR. The Group has chosen a level of 99 per cent probability and a ten-day time-horizon for reporting. In the day-today risk management of trading positions, SEB follows up limits with a one-day time horizon. All risk exposures are well within the Board's
decided limits. The table below shows the VaR exposure by risk type. Overall, risk taking has decreased over the summer. However during the second half of the third quarter of 2011 VaR has increased as an effect of the higher market volatility.
| Value at Risk (99 per cent, ten days) | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | Min | Max | 30 September 2011 | Average 2011 | Average 2010 |
| Commodities | 0 | 4 | 4 | 0 | 0 |
| Credit spread | 144 | 286 | 186 | 190 | 251 |
| Equity | 16 | 71 | 52 | 33 | 40 |
| FX | 16 | 77 | 28 | 37 | 44 |
| Interest rate | 46 | 160 | 84 | 74 | 100 |
| Volatilities | 16 | 42 | 35 | 24 | 24 |
| Diversification | - | - | -202 | -139 | -155 |
| Total | 158 | 336 | 186 | 219 | 305 |
Bond investment portfolio
Total holdings amount to SEK 32bn
- 74% were Loans & Receivables (MTM not recorded)
- 1% were held for Trading (MTM over income)
- 25% were available for sale (MTM over equity)
Structured Credits
- 268 positions, well diversified across products, asset classes and geographical areas
- 17.3 % of the portfolio volume is rated Aaa/AAA, 15.4 % below investment grade
Financials
- Senior FRNs
- Maturity is 6M 5Y, weighted average life is 2Y
| Product | UK | Spain | Europe Other |
US | Australia /NZ |
Total Volume |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Financials | 0.0% | 0.0% | 10.4% | 89.6% | 0.0% | 2 |
| Covered Bonds |
0% | 98.7% | 1.3% | 0% | 0% | 7.9 |
| Structured Credits |
10.9% | 8.4% | 52% | 27.8% | 1% | 21.7 |
| ABS | 0.0% | 1.9% | 3.5% | 0.5% | 0.0% | 1.3 |
| CDO | 0.6% | 0.0% | 5.0% | 2.8% | 0.0% | 1.8 |
| CLO | 0.4% | 0.0% | 20.2% | 17.9% | 0.0% | 8.4 |
| CMBS | 2.4% | 0.0% | 9.1% | 0.5% | 0.0% | 2.6 |
| CMO | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 0.0 |
| RMBS prime | 7.5% | 6.5% | 14.2% | 2.0% | 1.0% | 6.8 |
| RMBS non- prime |
0.1% | 0.0% | 0.0% | 4.1% | 0.0% | 0.9 |
Portfolio breakdown, Financial effects
| Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Structured credits | 28 | 16 | 94 | 19 | 9 | -6 | 5 | -2 | -3 |
| Financial institutions | -7 | -55 | -11 | -41 | |||||
| Covered bonds etc. | 1 | 5 | 0 | 0 | 3 | -7 | 4 | -4 | -21 |
| Income effect | 22 | -34 | 83 | -22 | 12 | -13 | 9 | -6 | -24 |
| Structured credits | 259 | 184 | 237 | 61 | 255 | 68 | 77 | 44 | 49 |
| Financial institutions | 144 | 46 | 51 | 26 | 74 | 49 | 56 | 23 | 0 |
| Covered bonds etc. | 727 | -109 | -83 | -639 | -136 | -239 | 288 | -232 | -514 |
| Equity effect | 1,130 | 121 | 205 | -552 | 193 | -122 | 421 | -165 | -465 |
| Total recognised | 1,152 | 87 | 288 | -574 | 205 | -135 | 430 | -171 | -489 |
| Structured credits | 2,183 | 1,874 | 799 | 1,317 | 655 | 240 | 649 | 178 | -485 |
| Financial institutions | 1,020 | 354 | 253 | -572 | 171 | -72 | -33 | -37 | -50 |
| Covered bonds etc. | 32 | 9 | 6 | -15 | 3 | 0 | 3 | -1 | 0 |
| Fair value of reclassified securities | 3,235 | 2,237 | 1,058 | 730 | 829 | 168 | 619 | 140 | -535 |
| Total fair value | 4,387 | 2,324 | 1,346 | 156 | 1,034 | 33 | 1,049 | -31 | -1,024 |
SEB's holdings of bonds with exposure to Greece, Italy, Ireland, Portugal and Spain
As of October 26, 2011
| Central & local | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Total Nominal amount SEK 15bn | governments | Covered bonds | Structured credits | Financials | Total |
| Greece | 5% | 0% | 2% | 0% | 8% |
| Italy | 3% | 0% | 5% | 0% | 8% |
| Ireland | 0% | 3% | 6% | 0% | 9% |
| Portugal | 0% | 0% | 3% | 0% | 3% |
| Spain | 0% | 60% | 12% | 0% | 73% |
| Total | 8% | 63% | 29% | 0% | 100% |
Portfolio breakdown by geography, 30 Sep, 2011
Divisional structure
Operating profit before credit loss provisions per division
Jan – Sep 2011 vs. Jan – Sep 2010
* Where of Sweden 7.4bn and Cards 2.7bn
** Where of Estonia 2.0bn, Latvia 3.1bn and Lithuania 3.0bn
Continuing operations
RoBE isolated per quarter, %
| Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | |
| SEB Group (RoE) | 1.0 | 1.6 | 3.3 | 8.4 | 8.5 | 14.6 | 14.1 | 13.9 | 10.9 |
| Merchant Banking | 18.6 | 18.6 | 17.1 | 23.8 | 21.1 | 19.9 | 19.7 | 21.7 | 23.5 |
| Retail | 19.3 | 20.8 | 12.8 | 12.7 | 16.5 | 16.0 | 16.2 | 18.9 | 19.6 |
| Wealth Management | 14.6 | 21.1 | 17.7 | 21.0 | 15.2 | 27.4 | 23.1 | 18.0 | 19.5 |
| Life based on op profit | 28.8 | 29.5 | 34.1 | 29.5 | 32.0 | 29.7 | 28.1 | 27.9 | 19.6 |
| Life based on business result | 40.4 | 38.3 | 45.6 | 41.7 | 56.5 | 46.9 | 29.6 | 57.9 | 31.5 |
| Baltic | negative | negative | negative | negative | 17.3 | 25.7 | 37.3 | 44.1 | 24.4 |
| RoBE accumulated in the period, % | |||||||||
| Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
| 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | |
| SEB Group (RoE) | 2.0 | 1.9 | 3.3 | 5.8 | 6.7 | 8.7 | 14.1 | 14.0 | 12.9 |
| Merchant Banking | 19.1 | 19.0 | 17.1 | 20.5 | 20.7 | 20.5 | 19.7 | 20.7 | 21.7 |
| Retail | 19.4 | 19.8 | 12.8 | 12.7 | 14.0 | 14.5 | 16.2 | 17.6 | 18.3 |
| Wealth Management | 12.9 | 14.9 | 17.7 | 19.1 | 17.8 | 20.2 | 23.1 | 20.6 | 20.2 |
| Life based on op profit | 26.7 | 27.4 | 34.1 | 31.8 | 31.9 | 31.3 | 28.1 | 28.0 | 25.2 |
| Life based on business result | 40.0 | 38.1 | 45.6 | 40.1 | 54.1 | 46.7 | 29.6 | 43.7 | 39.7 |
| Baltic | negative | negative | negative | negative | negative | 2.2 | 37.3 | 40.7 | 35.3 |
| RWA per division, Basel I | |||||||||
| Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| SEB Group | 1,019 | 1,003 | 994 | 1,008 | 984 | 998 | 971 | 1,006 | 1,037 |
| Merchant Banking | 535 | 518 | 508 | 520 | 497 | 504 | 510 | 522 | 541 |
| Retail | 304 | 311 | 316 | 319 | 322 | 332 | 291 | 304 | 316 |
| Wealth Management | 23 | 22 | 24 | 25 | 25 | 27 | 27 | 27 | 28 |
| Baltic | 121 | 115 | 104 | 99 | 95 | 91 | 90 | 92 | 96 |
| Other | 36 | 37 | 41 | 46 | 45 | 44 | 53 | 61 | 56 |
| RWA per division, Basel II | |||||||||
| Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | |
| SEK m | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 |
| SEB Group | 747 | 730 | 723 | 714 | 711 | 716 | 678 | 678 | 667 |
| Merchant Banking | 425 | 404 | 394 | 388 | 388 | 387 | 387 | 375 | 369 |
| Retail | 148 | 150 | 160 | 163 | 162 | 168 | 131 | 133 | 135 |
| Wealth Management | 30 | 31 | 31 | 32 | 31 | 33 | 32 | 30 | 31 |
| Baltic | 99 | 101 | 92 | 89 | 84 | 79 | 77 | 81 | 82 |
| Other | 44 | 45 | 46 | 43 | 46 | 49 | 51 | 59 | 50 |
Merchant Banking
| Q3 | Q2 | Q3 | Jan- Sep | Full year | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2011 | 2011 | % | 2010 | % | 2011 | 2010 | % | 2010 |
| Net interest income | 1,883 | 1,885 | 0 | 1,852 | 2 | 5,500 | 5,362 | 3 | 7,328 |
| Net fee and commission income | 1,371 | 1,342 | 2 | 1,281 | 7 | 3,972 | 3,772 | 5 | 5,275 |
| Net financial income | 1,016 | 995 | 2 | 685 | 48 | 3,096 | 2,759 | 12 | 3,366 |
| Total operating income | 4,481 | 4,357 | 3 | 3,862 | 16 | 12,949 | 12,060 | 7 | 16,291 |
| Total operating expenses | -2,179 | -2,317 | -6 | -1,949 | 12 | -6,816 | -6,401 | 6 | -8,778 |
| Profit before credit losses | 2,302 | 2,040 | 13 | 1,913 | 20 | 6,133 | 5,659 | 8 | 7,513 |
| Net credit losses | -53 | -36 | 47 | -26 | 104 | -137 | -104 | 32 | -203 |
| Operating profit | 2,249 | 2,001 | 12 | 1,888 | 19 | 5,996 | 5,552 | 8 | 7,330 |
| Cost/Income ratio | 0.49 | 0.53 | 0.50 | 0.53 | 0.53 | 0.54 | |||
| Return on business equity, % | 23.5 | 21.7 | 21.1 | 21.7 | 20.7 | 20.5 |
Share of income and result by area
Income, Expenses and Operating profit, SEK m
Please note that the 2008-2009 figures have been restated for organizational changes.
Nordic leader in investment banking
Market shares Nordic and Baltic stock exchanges
Source: The Nordic Stock exchanges
Nordic Syndicated Loans Mandated Lead Arranger Jan – Sep 2011
Source: Bloomberg Source: Bloomberg
Swedish M&A* Jan – Sep 2011 (EUR m)
* Rank based on completed deals. All Swedish involvement. Source: Thomson Reuters
22 Deals
5 Deals
Nordic Syndicated Loans Bookrunner
2,141
2,146
* Rank based on IPOs or follow-ons, Nordic stock exchanges Source: Dealogic
Danske Bank
Pareto
SEK League Tables – Corporate Bonds Jan – Sep 2011 (SEK m)
* Source: Bloomberg
Trading and Capital Markets Corporate Banking Income by main product cluster Total operating income
Low risk trading orientation
Merchant Banking – recent rankings
| September 2011 | SEB Enskilda ranked as No.1 Nordic Equity provider for all institutions |
|---|---|
| July 2011 | SEB ranked as No.1 Foreign Exchange provider in the Nordic region for Large organisations |
| June 2011 | SEB ranked as No.1 Foreign Exchange (FX) provider in Sweden for both corporate and institutional clients |
| June 2011 | SEB Enskilda ranked as No.1 Research House in Sweden by Swedish institutions |
| June 2011 | SEB Best Regional Bank in the Nordic/Baltic region |
| June 2011 | SEB Best M&A House in the Nordic/Baltic region |
| June 2011 | SEB Best Cash Management House in the Nordic/Baltic region |
| May 2011 | SEB Trade Finance ranked as No.1 in the Nordic region on willingness to recommend and No.2 in the Nordic region on overall performance |
| May 2011 | SEB Best Supply Chain Finance Provider, Nordic Region |
| May 2011 | SEB Best Sub-custody provider, Nordic Region |
| March 2011 | SEB/ the Benche awarded best technology for use of customer communication and social networking in the financial sector |
| March 2011 | SEB Best Arranger Nordic Loans |
| March 2011 | Best Nordic Corporate Loan - Hexagon |
| March 2011 | SEB leading bank for arranging new bonds on behalf of Swedish issuers |
| March 2011 | SEB Best Cash Management provider Sweden |
Retail Banking
| Q3 | Q2 | Q3 | Jan- Sep | Full year | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2011 | 2011 | % | 2010 | % | 2011 | 2010 | % | 2010 |
| Net interest income | 1,497 | 1,436 | 4 | 1,263 | 19 | 4,282 | 3,676 | 16 | 5,008 |
| Net fee and commission income | 740 | 822 | -10 | 774 | -4 | 2,350 | 2,392 | -2 | 3,240 |
| Net financial income | 74 | 83 | -11 | 58 | 28 | 221 | 199 | 11 | 273 |
| Total operating income | 2,334 | 2,381 | -2 | 2,109 | 11 | 6,930 | 6,301 | 10 | 8,569 |
| Total operating expenses | -1,546 | -1,648 | -6 | -1,507 | 3 | -4,768 | -4,519 | 6 | -6,115 |
| Profit before credit losses | 788 | 733 | 8 | 602 | 31 | 2,162 | 1,782 | 21 | 2,454 |
| Net credit losses | -111 | -84 | 32 | -56 | 98 | -293 | -399 | -27 | -543 |
| Operating profit | 677 | 648 | 4 | 545 | 24 | 1,869 | 1,382 | 35 | 1,910 |
| Cost/Income ratio | 0.66 | 0.69 | 0.71 | 0.69 | 0.72 | 0.71 | |||
| Return on business equity, % | 19.6 | 18.9 | 16.5 | 18.3 | 14.0 | 14.5 |
Share of income and result by area
Jan – Sep 2011, per cent of total
Income, Expenses and Operating profit, SEK m
Business volume development by area
SEK bn Q3 2011 change vs. Q3 2010
Retail Sweden
Net interest income and volumes
Retail Sweden
Swedish mortgages private market
Fixed / floating interest rates, market share, per cent
Floating as presented here include mortgages with interest rate fixed for 3 months or less
Market share development
Note: Other lending and deposits=SEB Parent Bank Sweden, i.e. not only Retail Sweden
Cards
Note: Adjustment of inactive cards in Q4 2010 and Q1 2011
Wealth Management
| Q3 | Q2 | Q3 | Jan- Sep | Full year | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2011 | 2011 | % | 2010 | % | 2011 | 2010 | % | 2010 |
| Net interest income | 166 | 160 | 4 | 118 | 41 | 469 | 349 | 34 | 485 |
| Net fee and commission income | 849 | 865 | -2 | 830 | 2 | 2,708 | 2,637 | 3 | 3,752 |
| Net financial income | 33 | 22 | 50 | 17 | 94 | 70 | 59 | 19 | 89 |
| Total operating income | 1,027 | 1,073 | -4 | 972 | 6 | 3,254 | 3,099 | 5 | 4,384 |
| Total operating expenses | -683 | -763 | -10 | -694 | -2 | -2,194 | -2,121 | 3 | -2,910 |
| Profit before credit losses | 344 | 310 | 11 | 278 | 24 | 1,060 | 978 | 8 | 1,474 |
| Net credit losses | -5 | -1 | -1 | -7 | -4 | 75 | 3 | ||
| Operating profit | 339 | 309 | 10 | 277 | 22 | 1,053 | 974 | 8 | 1,477 |
| Cost/Income ratio | 0.67 | 0.71 | 0.71 | 0.67 | 0.68 | 0.66 | |||
| Return on business equity, % | 19.5 | 18.0 | 15.2 | 20.2 | 17.8 | 20.2 |
Share of income and result by area
Jan – Sep 2011, per cent of total
Income
Operating profit
Income, Expenses and Operating profit, SEK m
AuM per customer type, SEK bn
Total net new money per quarter, SEK bn
Mutual funds per product type
| Q3 2009 | Q4 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | Q1 2011 | Q2 2011 | Q3 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Equity funds | 34% | 37% | 38% | 36% | 37% | 40% | 38% | 38% | 33% |
| Fixed income funds | 26% | 25% | 25% | 27% | 27% | 23% | 25% | 25% | 27% |
| Balanced funds | 14% | 14% | 14% | 15% | 15% | 16% | 16% | 16% | 17% |
| Alternative funds | 26% | 24% | 23% | 22% | 22% | 21% | 21% | 21% | 23% |
Activity level – Wealth
Source: Svensk Fondstatistik
Life
| Q3 | Q2 | Q3 | Jan- Sep | Full year | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2011 | 2011 | % | 2010 | % | 2011 | 2010 | % | 2010 |
| Total operating income | 980 | 1,115 | -12 | 1,141 | -14 | 3,225 | 3,438 | -6 | 4,539 |
| Total operating expenses | -624 | -608 | 3 | -595 | 5 | -1,851 | -1,807 | 2 | -2,402 |
| Operating profit | 356 | 507 | -30 | 546 | -35 | 1,374 | 1,631 | -16 | 2,137 |
| Change in surplus values, net | 217 | 545 | -60 | 376 | -42 | 789 | 751 | 5 | 1,045 |
| Business result | 573 | 1,052 | -46 | 922 | -38 | 2,163 | 2,382 | -9 | 3,182 |
| Cost/Income ratio | 0.64 | 0.55 | 0.52 | 0.57 | 0.53 | 0.53 | |||
| Business equity, SEK bn | 6.4 | 6.4 | 6.0 | 6.4 | 6.0 | 6.0 | |||
| Return on business equity, % | |||||||||
| based on operating profit | 19.6 | 27.9 | 32.0 | 25.2 | 31.9 | 31.3 | |||
| based on business result | 31.5 | 57.9 | 54.1 | 39.7 | 46.6 | 46.7 |
Income and profit by business area
Jan – Sep 2011, per cent of total
Sweden including central functions etc.
Income, Expenses and Operating profit, SEK m
Income Operating profit
SEB Fact Book January – September 2011 55
Market position by profit area
Market shares, premium income by country, per cent Unit-linked new and existing policies
* Sweden 12 months to June 2011
** Denmark competitive markets Jan-June 2011
*** Baltics Jan-Aug 2011
Sales volume weighted
Life Division total sales, SEK m
| Jan – Sep | Jan –Sep | ||
|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | Change | |
| Unit linked | 27,070 | 31,000 | -13% |
| Traditional and Sickness/health |
5,026 | 5,173 | -3% |
| Total | 32,096 | 36,173 | -11% |
Market shares premium income Sweden, per cent
Unit-linked new and existing policies 12 months to June 2011 (12 months to June 2010)
Source: Svensk Försäkring (Swedish insurance federation)
Unit-linked sales, Sweden, SEK m*
** 12 months to June 2011.
New business profit
One way of measuring profitability of sales is to calculate the new business profit. The net present value of new sales and sales expenses are related to the weighted sales volume. During the past years there has been pressure on prices. Together with a change in the product mix this has affected the margin negatively.The traditional insurance in Denmark is not included.
| Full year 2006 |
Full year 2007 |
Full year 2008 |
Full year 2009 |
Full year 2010 |
Oct 2010 - Sep 2011 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| New sales (single/10+regular) | 3,345 | 3,689 | 3,858 | 4,026 | 3,964 | 3,004 |
| Net present value | 1,788 | 1,775 | 1,598 | 1,492 | 1,536 | 1,316 |
| Acquisition cost | -970 | -901 | -879 | -916 | -929 | -852 |
| New business profit | 818 | 874 | 719 | 576 | 607 | 464 |
| Margin, % | 24.5 | 23.7 | 18.6 | 14.3 | 15.3 | 15.4 |
| Swedish market | 24.5 | 22.9 | 20.8 | 16.2 | 17.1 | 18.1 |
Details on Life
The division is responsible for SEB's life insurance operations and is one of the leading Nordic life insurance groups. The division is organised in three business areas:
- SEB Trygg Liv (Sweden)
- SEB Pension (Denmark)
- SEB Life & Pension International
The operations comprise insurance products in the area of investments and social security for private individuals and companies. The previously announced acquisition of Irish Life International has been finalised and the company is consolidated from 31 August 2011. This strenghten the distribution capacity across Europe and especially in the Private Banking segment. Irish Life International has assets under management of SEK 17bn and premium income of SEK 2bn on a yearly basis. The previously announced divestment of the subsidiary SEB Trygg Liv Pensionstjänst was finalised by 1 September. The company works with administration of pension foundations and is included with a result of SEK 5m during the period. The Life division has 1.8 million customers in total and is active in Sweden, Denmark, Finland, UK, Ireland, Spain, Italy, Luxembourg, Estonia, Latvia, Lithuania and Ukraine. The main part of the traditional life insurance operations in Sweden is conducted through the mutually operated insurance company Gamla Livförsäkringsaktiebolaget SEB Trygg Liv and therefore not consolidated with the division's result. Gamla Liv is closed for new business. Traditional insurance business is also conducted in Fondförsäkringsaktiebolaget SEB Trygg Liv. The result of this business – with respect to investment income and insurance risk – is allocated to the policyholders. However, SEB Trygg Liv guarantees the contractual benefits to the policyholders in this business.
Comments on the first nine months 2011
Operating profit decreased by 16 per cent to SEK 1,374m during the first nine months of 2011 (1,631 the same period last year).
Operating income decreased by SEK 213m or 6 per cent to 3,225m. Currency effects as a result of the appreciated Swedish SEK had a negative impact on income of SEK 77m.
The unit-linked income, excluding the acquired Irish company, rose by SEK 64m or 4 per cent as a result of a higher average fund value. The total fund value by the end of September increased by 8 per cent from a year ago helped by the Irish acquisition. Excluding the acquisition the value decreased by 2 per cent. The total fund value amounted to SEK 183bn compared to 179bn by year-end.
Income from other insurance, mainly traditional insurance and risk products such as sickness and health insurance, decreased by SEK 284m. The traditional insurance business is squeezed by falling stock markets and the lowest long-term interest rates in history. Guarantee provisions in the Swedish traditional business amounted to SEK 79m (recoveries 26m). The remaining guarantee provisions amount to SEK 108m in total. The provisions are related to previous depreciations of investment assets and recoverable if future investment returns are adequate to meet guaranteed bonus levels.
Other income decreased by SEK 15m as a result of lower return in own account investment portfolios.
Total expenses increased by 2 per cent to SEK 1,851m (1,807). Excluding foreign currency translation effects as a result of the appreciation of the SEK and the acquired Irish company, expenses increased by SEK 62m or 3 per cent. Higher amortisation of deferred acquisition costs had a cost increasing effect of 3 per cent. This reflects increased sales and acquisition costs in past years which rise amortisations. In order to strengthen the distribution capacity in Sweden additional sales personnel has been employed.
Operating profit in SEB Trygg Liv Sweden, including central functions, decreased to SEK 963m (1,033). Higher unit-linked income and one-off effects in other income compensated for increasing expenses but guarantee provisions in traditional insurance had a negative effect of SEK 105m compared to last year.
Operating profit in SEB Pension Denmark decreased by SEK 76m to 384m. Currency translation effects contributed negatively by SEK 28m. In local currency total income decreased by 7 per cent and expenses decreased by 4 per cent. Income from traditional insurance and return from own account investments decreased whereas income from unit-linked increased.
Operating profit in SEB Life & Pension International decreased by SEK 111m to 27m due to lower income from traditional insurance and one-off expenses relating to the Irish acquisition.
Total assets under management amounted to SEK 416bn (414). Gamla Liv's part of total assets under management was SEK 149bn (155), other traditional insurance accounted for 80bn (86), risk products 4bn (4) and unit-linked funds 183bn (169).
The total weighted sales volume amounted to SEK 32.1bn. The decrease compared to last year was SEK 3.3bn or 9 per cent in local currencies and an additional 0.8bn or 2 per cent due to currency translation effects. In Sweden sales decreased by 18 per cent or SEK 4.0bn. The unit-linked product Portfolio Bond (depot endowment insurance) increased by SEK 0.1bn. This product is accounted for in the business area International, but is primarily sold to Swedish customers. The acquired Irish company contributed with SEK 0.2bn. In Denmark, at fixed currency rates, sales incresed by 6 per cent. Baltics and Ukraine decreased slightly to SEK 0.8bn during the period.
SEB Trygg Liv, Sweden
The Swedish operation is partly conducted according to a bank assurance concept and partly through distribution via insurance mediators and other external partners. The bank assurance concept involves an integrated banking and insurance operation with distribution through SEB's branch offices and own sales personnel. The purpose of the concept is to offer SEB's customers a complete range of products and services within the financial area. Pension savings represent almost half of the Swedish households' financial assets. With a total asset volume of SEK 2,880bn, the share was 50 per cent at 30 June 2011 according to the SEB "Sparbarometer".
Market position
Sales focus is on unit-linked, which represents some 95 per cent of total sales. SEB Trygg Liv is the market leader in Sweden within unitlinked insurance. The new sales market share for the twelve month period to June 2011 was 24.7 per cent (21.1). Last year was affected by the re-election of occupational pension within the SAF-LO agreement where SEB Trygg Liv didn't participate.
Significant occupational pension business
The corporate share was 67 per cent (63). For the twelve month period to June 2011, SEB Trygg Liv was the largest company with a market share in new sales unit-linked occupational pension of 21.1 per cent (12.8). The figures are distorted by the LO-SAF reelection in 2010. Folksam was the largest company in 2010 due to the LO-SAF re-election.
Strong also in the private market
In the private market, SEB Trygg Liv has a strong position within new business unit-linked endowment insurance, which has shown a strong growth. The new sales market share for the twelve month period to June 2011 was 34.3 per cent (35.5). Sales of private pension savings other than endowment insurance are relatively stable. SEB's sales in this area consist mainly of IPS - Individual Pension Savings and "Enkla Pensionen", a unit-linked product with a guarantee.
SEB Pension, Denmark
The traditional life insurance operation in SEB Pension Denmark is carried out in a profit-sharing company. The market and investment risks are managed in relation to guaranteed commitments to policyholders. Variations in investment returns are largely absorbed by accumulated buffer funds, called "collective bonus potential". The result for the first nine months include an accrued income of DKK 184m which is placed in a "shadow account" according to Danish legislation. The amount is restricted and not distributable to the owners as per 30 September and until future investment returns are adequate to meet guaranteed returns.
SEB Pension's products
SEB Pension sells savings, life, sickness and disability insurance to private individuals and corporate clients through own sales personnel, insurance mediators and Codan Forsikring.
Savings insurance is available both as unit-linked and traditional insurance. In the Danish private market, unit-linked insurance dominates whereas traditional insurance still accounts for the major part of sales in the corporate market. Some collective agreements do not allow sole unit-linked insurance solutions in occupational pension plans.
The trend is that the market for non-traditional life insurance such as unit-linked is expanding. The growth is mainly in the corporate segment, sold primarily by insurance mediators.
Growing occupational pension market
In Denmark it is mainly the occupational pension market that grows while the private market is relatively unchanged.
SEB Pension's development has been in line with the general trend. Measured in terms of premium income, SEB Pension has a total market share of 9 per cent. The market share in the unit-linked segment is 10 per cent. Danica Pension was number one with a total market share of 27 per cent and also dominated the unit-linked segment with a 37 per cent share. The market shares are for the first half of 2011 in the peer group / competitive market segment.
Distribution
Most insurance companies, including SEB Pension, have developed specialised private pension sales units that primarily concentrate on high-salary groups and customers with qualified advisory requirements.
Insurance mediators and the insurance companies' corporate sales personnel are the two dominant sales channels in the occupational pension market.
SEB Life & Pension International
SEB Life & Pension International includes subsidiaries in Ireland, Estonia, Latvia, Lithuania, Ukraine and branch offices in Finland, UK, Spain, Italy and Luxembourg.
The operations of the Irish company SEB Life (Ireland) are focused primarily on sales of Portfolio Bond (depot endowment insurance). Sales are primarily concentrated on the Swedish market. The branch office in Luxembourg focuses on sales via SEB Private Banking to Swedes living abroad. Since 2008, the Finnish branch office focuses on sales to the Finnish market. The portfolio bond offering will be strenghtened through the acquisition of Irish Life International with assets under management of SEK 17bn and premium income of SEK 2bn on a yearly basis. This will strengthen the distribution capacity across Europe and especially in the Private Banking segment. Spain, Italy and the UK will be new markets.
The Baltic subsidiaries concentrate primarily on unit-linked insurance, but offer traditional insurance and sickness/disability insurance as well. During the first nine months 88 per cent of the sales volume was to private individuals. For full-year 2010 the private share was 80 per cent.
Risk
The supervisory authorities in Sweden and Denmark are using a traffic light model for measuring insurance companies' exposure to various risks. The model estimates a capital buffer based on the fair value of assets and liabilities using realistic assumptions. Thereafter the companies are exposed to a number of fictitious stress scenarios which is determined by the regulators. The scenarios give rise to an overall capital requirement imposed on the companies.
If the estimated buffer is not sufficient the traffic light model show a red light, causing regulators to execute a more thorough review of both quantitative and qualitative nature. Both Fondförsäkringaktiebolaget SEB Trygg Liv and SEB Pension have reassuring capital buffers.
Income statement
| Q 3 | Q 4 | Q 1 | Q 2 | Q 3 | Jan - Sep | Full year | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 |
| Income unit-linked | 611 | 668 | 632 | 639 | 620 | 1,805 | 1,891 | 2,473 |
| Income other insurance 1) | 392 | 310 | 370 | 332 | 196 | 1,182 | 898 | 1,492 |
| Other income | 138 | 123 | 128 | 144 | 164 | 451 | 436 | 574 |
| Total operating income | 1,141 | 1,101 | 1,130 | 1,115 | 980 | 3,438 | 3,225 | 4,539 |
| Operating expenses 2) | -594 | -646 | -649 | -623 | -586 | -1,903 | -1,858 | -2,549 |
| Other expenses | -6 | -5 | 0 | -9 | -10 | -8 | -19 | -13 |
| Change in deferred acquisition costs | 5 | 56 | 30 | 24 | -28 | 104 | 26 | 160 |
| Total expenses | -595 | -595 | -619 | -608 | -624 | -1,807 | -1,851 | -2,402 |
| Operating profit | 546 | 506 | 511 | 507 | 356 | 1,631 | 1,374 | 2,137 |
| Change in surplus value, net 3) | 376 | 294 | 27 | 545 | 217 | 751 | 789 | 1,045 |
| Business result | 922 | 800 | 538 | 1,052 | 573 | 2,382 | 2,163 | 3,182 |
| Financial effects due to market fluctuations 3) | 180 | 686 | -455 | -224 | -1,588 | -60 | -2,267 | 626 |
| Change in assumptions 3) | 24 | -323 | -24 | 36 | 0 | 80 | 12 | -243 |
| Total result | 1,126 | 1,163 | 59 | 864 | -1,015 | 2,402 | -92 | 3,565 |
| Business equity | 6,000 | 6,000 | 6,400 | 6,400 | 6,400 | 6,000 | 6,400 | 6,000 |
| Return on business equity 4) | 32.0 | 29.7 | 28.1 | 27.9 | 19.6 | 31.9 | 25.2 | 31.3 |
| Premium income, gross | 6,698 | 7,752 | 8,549 | 6,850 | 6,212 | 22,716 | 21,611 | 30,468 |
| Expense ratio, % 5) | 8.9 | 8.3 | 7.6 | 9.1 | 9.4 | 8.4 | 8.6 | 8.4 |
| Operating profit by business area | ||||||||
| SEB Trygg Liv, Sweden | 359 | 408 | 388 | 329 | 268 | 1,067 | 985 | 1,475 |
| SEB Pension, Denmark | 151 | 61 | 114 | 160 | 110 | 460 | 384 | 521 |
| SEB Life & Pension, International | 50 | 38 | 20 | 17 | -10 | 138 | 27 | 176 |
| Other including central functions etc | -14 | -1 | -11 | 1 | -12 | -34 | -22 | -35 |
| 546 | 506 | 511 | 507 | 356 | 1,631 | 1,374 | 2,137 | |
| 1) Effect of guarantee commitments in | ||||||||
| traditional insurance in Sweden | 12 | 50 | 15 | -21 | -73 | 26 | -79 | 76 |
| 2) Change compared to previous reporting due to | ||||||||
| reallocation within the Group | -17 | -16 | -49 | -65 | ||||
| 3) Effect on surplus values | ||||||||
| Changes compared to previously because | ||||||||
| Danish traditional insurance is now included: | ||||||||
| Change in surplus value, net | -24 | -51 | -69 | -120 | ||||
| Financial effects due to market fluctuations | 42 | 24 | 48 | 72 | ||||
| Change in assumptions | 10 | 56 | 53 | 109 |
4) Operating profit after 12 per cent tax which reflects the divisions effective tax rate, annual basis
5) Operating expenses as percentage of premium income
Sales volume insurance (weighted)
| Q 3 | Q 4 | Q 1 | Q 2 | Q 3 | Jan - Sep | Full year | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 |
| Total | 10,699 | 12,314 | 11,933 | 11,601 | 8,562 | 36,173 | 32,096 | 48,487 |
| Traditional life and sickness/health insurance | 1,548 | 1,938 | 1,408 | 1,928 | 1,690 | 5,173 | 5,026 | 7,111 |
| Unit-linked insurance | 9,151 | 10,376 | 10,525 | 9,673 | 6,872 | 31,000 | 27,070 | 41,376 |
| Corporate as per cent of total | 72% | 66% | 58% | 70% | 74% | 64% | 66% | 65% |
| SEB Trygg Liv Sweden | 7,032 | 7,804 | 7,026 | 6,649 | 4,854 | 22,569 | 18,529 | 30,373 |
| Traditional life and sickness/health insurance | 322 | 403 | 322 | 366 | 405 | 1,019 | 1,093 | 1,422 |
| Unit-linked insurance | 6,710 | 7,401 | 6,704 | 6,283 | 4,449 | 21,550 | 17,436 | 28,951 |
| Corporate as per cent of total | 73% | 66% | 61% | 69% | 75% | 63% | 67% | 63% |
| SEB Pension Denmark | 2,579 | 3,146 | 2,845 | 3,678 | 2,942 | 9,598 | 9,465 | 12,744 |
| Traditional life and sickness insurance | 1,126 | 1,338 | 955 | 1,375 | 1,201 | 3,753 | 3,531 | 5,091 |
| Unit-linked insurance | 1,453 | 1,808 | 1,890 | 2,303 | 1,741 | 5,845 | 5,934 | 7,653 |
| Corporate as per cent of total | 88% | 80% | 76% | 87% | 87% | 83% | 84% | 82% |
| SEB Life & Pension International | 1,088 | 1,364 | 2,062 | 1,274 | 766 | 4,006 | 4,102 | 5,370 |
| Traditional life and sickness insurance | 100 | 197 | 131 | 187 | 84 | 401 | 402 | 598 |
| Unit-linked insurance | 988 | 1,167 | 1,931 | 1,087 | 682 | 3,605 | 3,700 | 4,772 |
| Corporate as per cent of total | 32% | 31% | 26% | 23% | 19% | 27% | 24% | 28% |
Sales SPE
Note: SPE = Single premiums + regular premiums times ten
Premium income and Assets under management
| Q 3 | Q 4 | Q 1 | Q 2 | Q 3 | Jan - Sep | Full year | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 |
| Premium income: Total | 6,698 | 7,752 | 8,549 | 6,850 | 6,212 | 22,716 | 21,611 | 30,468 |
| Traditional life and sickness/health insurance | 1,332 | 1,959 | 1,301 | 1,886 | 1,486 | 4,987 | 4,673 | 6,946 |
| Unit-linked insurance | 5,366 | 5,793 | 7,248 | 4,964 | 4,726 | 17,729 | 16,938 | 23,522 |
| SEB Trygg Liv Sweden | 3,882 | 4,290 | 4,743 | 3,823 | 3,316 | 12,827 | 11,882 | 17,117 |
| Traditional life and sickness/health insurance | 517 | 651 | 607 | 505 | 451 | 1,749 | 1,563 | 2,400 |
| Unit-linked insurance | 3,365 | 3,639 | 4,136 | 3,318 | 2,865 | 11,078 | 10,319 | 14,717 |
| SEB Pension Denmark | 1,943 | 2,326 | 1,795 | 1,904 | 2,005 | 6,279 | 5,704 | 8,605 |
| Traditional life and sickness/health insurance | 738 | 1,199 | 616 | 1,297 | 959 | 2,977 | 2,872 | 4,176 |
| Unit-linked insurance | 1,205 | 1,127 | 1,179 | 607 | 1,046 | 3,302 | 2,832 | 4,429 |
| SEB Life & Pension International | 873 | 1,136 | 2,011 | 1,123 | 891 | 3,610 | 4,025 | 4,746 |
| Traditional life and sickness/health insurance | 77 | 109 | 78 | 84 | 76 | 261 | 238 | 370 |
| Unit-linked insurance | 796 | 1,027 | 1,933 | 1,039 | 815 | 3,349 | 3,787 | 4,376 |
| Assets under management:* Total | 413,600 | 424,100 | 425,100 | 427,100 | 416,200 | 413,600 | 416,200 | 424,100 |
| Traditional life and sickness/health insurance | 244,600 | 244,600 | 245,600 | 247,000 | 233,300 | 244,600 | 233,300 | 244,600 |
| Unit-linked insurance | 169,000 | 179,500 | 179,500 | 180,100 | 182,900 | 169,000 | 182,900 | 179,500 |
| SEB Trygg Liv Sweden | 292,600 | 303,900 | 302,900 | 302,400 | 281,300 | 292,600 | 281,300 | 303,900 |
| Traditional life and sickness/health insurance | 164,800 | 168,100 | 168,700 | 167,800 | 158,500 | 164,800 | 158,500 | 168,100 |
| Unit-linked insurance | 127,800 | 135,800 | 134,200 | 134,600 | 122,800 | 127,800 | 122,800 | 135,800 |
| SEB Pension Denmark | 93,700 | 91,400 | 92,400 | 95,200 | 90,400 | 93,700 | 90,400 | 91,400 |
| Traditional life and sickness/health insurance | 78,700 | 75,400 | 75,800 | 78,000 | 73,600 | 78,700 | 73,600 | 75,400 |
| Unit-linked insurance | 15,000 | 16,000 | 16,600 | 17,200 | 16,800 | 15,000 | 16,800 | 16,000 |
| SEB Life & Pension International | 27,300 | 28,800 | 29,800 | 29,500 | 44,500 | 27,300 | 44,500 | 28,800 |
| Traditional life and sickness/health insurance | 1,100 | 1,100 | 1,100 | 1,200 | 1,200 | 1,100 | 1,200 | 1,100 |
| Unit-linked insurance | 26,200 | 27,700 | 28,700 | 28,300 | 43,300 | 26,200 | 43,300 | 27,700 |
* rounded to whole 100 millions.
SEK bn
Premium income gross
Surplus value accounting
| Q 3 | Q 4 | Q 1 | Q 2 | Q 3 | Jan - Sep | Full year | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2010 | 2010 | 2011 | 2011 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 |
| Surplus values, opening balance | 15,184 | 15,698 | 16,318 | 15,799 | 16,563 | 14,928 | 16,318 | 14,928 |
| Adjustment opening balance 1) | 6 | -56 | 341 | -126 | 203 | 159 | 203 | |
| Present value of new sales 2) | 370 | 422 | 342 | 408 | 229 | 1,180 | 979 | 1,602 |
| Return/realised value on policies from previous periods | -160 | -163 | -142 | -275 | -41 | -447 | -458 | -610 |
| Actual outcome compared to assumptions 3) | 171 | 91 | -143 | 436 | 1 | 122 | 294 | 213 |
| Change in surplus values ongoing business, gross | 381 | 350 | 57 | 569 | 189 | 855 | 815 | 1,205 |
| Capitalisation of acquisition costs for the period | -165 | -222 | -214 | -207 | -160 | -591 | -581 | -813 |
| Amortisation of capitalised acquisition costs | 160 | 166 | 184 | 183 | 188 | 487 | 555 | 653 |
| Change in surplus values ongoing business, net 4) | 376 | 294 | 27 | 545 | 217 | 751 | 789 | 1,045 |
| Financial effects due to short term market fluctuations 5) | 180 | 686 | -455 | -224 | -1,588 | -60 | -2,267 | 626 |
| Change in assumptions 6) | 24 | -323 | -24 | 36 | 80 | 12 | -243 | |
| Total change in surplus values | 580 | 657 | -452 | 357 | -1,371 | 771 | -1,466 | 1,428 |
| Exchange rate differences etc | -72 | -37 | -11 | 66 | 21 | -204 | 76 | -241 |
| Surplus values, closing balance 7) | 15,698 | 16,318 | 15,799 | 16,563 | 15,087 | 15,698 | 15,087 | 16,318 |
| Most important assumptions (Swedish customer base - which represent 80 per cent of the surplus value), per cent. | ||||||||
| Discount rate | 7.5 | 7.5 | ||||||
| Surrender of endowment insurance contracts: | ||||||||
| contracts signed within 1 year / 1-4 years | 1 / 7 / | 1 / 7 / | ||||||
| / 5 years / 6 years / thereafter | 15 / 12 / 8 | 15 / 12 / 8 | ||||||
| Lapse rate of regular premiums, unit-linked | 11 | 11 | ||||||
| Growth in fund units, gross before fees and taxes Inflation CPI / Inflation expenses |
5.5 2 / 3 |
5.5 2 / 3 |
||||||
| Expected return on solvency margin | 4 | 4 | ||||||
| Right to transfer policy, unit-linked | 2 | 2 | ||||||
| Mortality | The Group's experience | |||||||
| Sensitivity to changes in assumptions (total division). | ||||||||
| Change in discount rate +1 per cent | -1,493 | -1,585 | ||||||
| " -1 per cent |
1,780 | 1,829 | ||||||
| Change in value growth +1 per cent |
2,540 | 1,615 | ||||||
| of investment assets -1 per cent |
Large change 2011 vs. 2010 because Danish traditional insurance was not included in 2010 |
-2,920 | -1,430 |
1) Effects from adjustments of the calculation method. Q2-3 2011 is related to previously not included products in Denmark.
2) Sales defined as new contracts and extra premiums in existing contracts.
3) The reported actual outcome of contracts signed can be placed in relation to the operative assumptions that were made. Thus, the value of the deviations can be estimated. The most important components consist of extensions of contracts as well as cancellations. However, the actual income and administrative expenses are included in full in the operating result.
4) Deferred acquisition costs are capitalised in the accounts and amortised according to plan. The reported change in surplus values is therefore adjusted by the net result of the capitalisation and amortisation during the period.
5) Assumed unit growth is 5.5 per cent gross (before fees and taxes). Actual growth results in positive or negative financial effects.
6) 2010 was negatively affected by assumed higher frequency of transfer of policies.
7) Estimated surplus value according to the above are not included in the SEB Group's consolidated accounts. The closing balance is shown after the deduction of capitalised acquisition costs (SEK 3,664m at September 30, 2011).
Surplus values
Surplus values are the present values of future profits from written insurance policies. They are calculated to better evaluate the profitability of a life insurance business since an insurance policy often has a long duration. Income accrues regularly throughout the duration of the policy. Costs, on the other hand, mainly arise at the point of sale, which leads to an imbalance between income and costs at the time when a policy is signed.
The reporting is according to international practice and is reviewed by an external party annually. Surplus values are not consolidated in the SEB Group accounts. From 2011 surplus values relating to the traditional business in Denmark are included in the total surplus values for the division. Historical figures are restated accordingly. Profit distribution between shareholders and policyholders in this business is defined by the so-called contribution principle. Surplus values are therefore the net present value of future profits allocated to the shareholders. As for unit-linked, the calculations are based on different assumptions, which are adjusted as required to correspond to the long-term actual development.
Embedded value
| 31 Dec 2008 | 31 Dec 2009 | 31 Dec 2010 | 30 Sep 2011 |
|---|---|---|---|
| 9,003 | |||
| 12,660 | 14,928 | 16,318 | 15,087 |
| -850 | |||
| 8,827 -1,275 |
8,594 | 8,780 -1,850 -1,000 |
Gamla Livförsäkringsaktiebolaget
Traditional insurance business is operated in Gamla Livförsäkringsaktiebolaget SEB Trygg Liv (Gamla Liv). The entity is operated according to mutual principles and is not consolidated in SEB Trygg Liv's result. Gamla Liv is closed for new business. The policyholder organisation, Trygg Stiftelsen (the Trygg Foundation), has the purpose to secure policyholders' influence in Gamla Liv. The Trygg Foundation is entitled to:
- Appoint two board members of Gamla Liv and, jointly with SEB, appoint the Chairman of the Board, which consists of five members.
- Appoint the majority of members and the Chairman of the Finance Delegation, which is responsible for the asset management of Gamla Liv.
Baltic
| Q3 | Q2 | Q3 | Jan- Sep | Full year | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK m | 2011 | 2011 | % | 2010 | % | 2011 | 2010 | % | 2010 |
| Net interest income | 524 | 486 | 8 | 454 | 15 | 1,466 | 1,431 | 2 | 1,923 |
| Net fee and commission income | 218 | 240 | -9 | 251 | -13 | 667 | 729 | -9 | 964 |
| Net financial income | 92 | 89 | 3 | 69 | 33 | 261 | 341 | -23 | 401 |
| Total operating income | 829 | 803 | 3 | 802 | 3 | 2,372 | 2,542 | -7 | 3,340 |
| Total operating expenses | -488 | -483 | 1 | -489 | 0 | -1,399 | -1,513 | -8 | -2,201 |
| Profit before credit losses | 341 | 320 | 7 | 313 | 9 | 973 | 1,029 | -5 | 1,139 |
| Net credit losses | 202 | 679 | -70 | 273 | -26 | 1,453 | -1,609 | -190 | -873 |
| Operating profit | 545 | 997 | -45 | 586 | -7 | 2,428 | -581 | 261 | |
| Cost/Income ratio | 0.59 | 0.60 | 0.61 | 0.59 | 0.60 | 0.66 | |||
| Return on business equity, % | 24.4 | 44.1 | 17.3 | 35.3 | negative | 2.2 |
Share of income and result by area
Jan – Sep 2011, per cent of total
Income Profit before credit losses
Business volume development by area SEK bn
Q3 2011 change vs. Q3 2010 (local currency)
Baltic Lending market shares
%
Source: Financial Supervision of Estonia, Association of Latvian Banks, Association of Lithuanian Banks, SEB Group
Net interest income and volumes
Baltic Estonia, EUR
Baltic Latvia, LVL
Baltic Lithuania, LTL
Real estate holding companies
Income Statement (part of the Baltic Division) Real estate holding companies
Total = SEK 998 m
16% 39% 45% Estonia Lithuania
Latvia
Baltic division vs. geography
The Baltic division encompasses the Retail and Corporate Banking, Trading & Capital Markets and Global Transaction Services operations in Estonia, Latvia and Lithuania. In the Fact Book the full Baltic geographical segmentation is also reported, including the operations in Corporate Finance, Structured Finance, Wealth Management and Life.
| C/I ratio | ||
|---|---|---|
| Division | 0.60 | 0.59 |
| Country | 0.55 | 0.55 |
Macro
Nordic countries
GDP, year-on-year % change Unemployment, % of labour force
Source: Reuters EcoWin Source: Reuters EcoWin
Source: Reuters EcoWin Source: Reuters EcoWin
General government public debt, % of GDP General government balance, % of GDP
Source: OECD and DG-ECFIN Source: OECD
Baltic countries
Baltic GDP, year-on-year % change
Retail sales, year-on year % change
EUs sentiment indicator, Index (100 = historical average)
Source: Reuters EcoWin Source: Reuters EcoWin
General government balance, per cent of GDP
Source: Reuters EcoWin Source: Reuters EcoWin
Unemployment, % of labour force
Source: Reuters EcoWin Source: Reuters EcoWin
Export, year-on-year % change, current prices
Inflation, year-on-year % change
General government public debt, per cent of GDP
Swedish housing market
Source: Reuters EcoWin Source: Reuters EcoWin
Number of housing starts compared to population, % Mortgage lending rates, %
Source: Reuters EcoWin Source: Reuters EcoWin
Household debt, % of disposable income Household savings ratio
Source: Statistics Sweden, NIER Source: Statistics Sweden, SEB
House prices Residential investments
Macro forecasts per country
| GDP (%) | Inflation (%) | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011F | 2012F | 2013F | 2010 | 2011F | 2012F | 2013F | |
| Denmark* | 1.7 | 1.4 | 1.7 | 2.3 | 2.2 | 2.5 | 1.5 | 1.7 |
| Finland* | 3.6 | 2.9 | 2.2 | 2.8 | 1.7 | 3.6 | 2.2 | 2.2 |
| Norway | 0.3 | 1.4 | 2.6 | 2.7 | 2.5 | 1.5 | 1.8 | 2.3 |
| Sweden | 5.6 | 4.2 | 1.0 | 2.6 | 1.2 | 3.0 | 1.7 | 1.8 |
| Germany* | 3.6 | 3.0 | 1.0 | 1.7 | 1.2 | 2.4 | 1.7 | 1.8 |
| Euro zone* | 1.7 | 1.7 | 0.5 | 1.3 | 1.6 | 2.6 | 1.5 | 1.7 |
| Estonia* | 2.3 | 6.5 | 3.0 | 4.0 | 2.7 | 5.3 | 5.0 | 6.0 |
| Latvia* | -0.3 | 4.4 | 3.5 | 4.5 | -1.2 | 4.4 | 2.8 | 2.5 |
| Lithuania* | 1.4 | 6.5 | 4.0 | 4.5 | 1.2 | 4.0 | 3.5 | 3.5 |
| Russia | 4.0 | 4.3 | 4.2 | 4.2 | 6.9 | 8.6 | 7.3 | 6.8 |
| Ukraine | 4.2 | 4.3 | 4.0 | 4.5 | 9.4 | 10.0 | 9.0 | 8.5 |
Sources: National statistical agencies, SEB Economic Research
* Harmonised consumer price index
Ulf Grunnesjö Head of Investor Relations Phone: +46 8 763 8501 Mobile: +46 70 763 8501 Email: [email protected]
Thomas Bengtson Debt Investor Relations and Treasury Officer Phone: +46 8-763 8150 Mobile: +46 70-763 8150 Email: [email protected]
Per Andersson Investor Relations Officer Meeting requests and road shows Phone: +46 8 763 8171 Mobile: +46 70 667 7481 Email: [email protected]
Viveka Hirdman–Ryrberg Head of Corporate Communications Phone: +46 8 763 8577 Mobile: +46 70 550 35 00 Email: [email protected]
Financial calendar
| Date | Event |
|---|---|
| 22 November | Nordic Outlook |
| 7 February 2012 | Annual Accounts for 2011 |
| 7 March 2012 | Annual Report on www.sebgroup.com |
| 29 March 2012 | Annual General Meeting |
| 24 April 2012 | Interim report Jan-Mar 2012 |
| 16 July 2012 | Interim report Jan-Jun 2012 |
| 25 October 2012 | Interim report Jan-Sep 2012 |
| 31 January 2013 | Annual Accounts 2012 |
Definitions
Return on Equity
Net profit attributable to equity holders for the year as a percentage of average shareholders equity.
Return on business equity
Operating profit reduced by a standard tax rate per division, as a percentage of business equity.
Return on total assets
Net profit as a percentage of average assets.
Return on risk-weighted assets
Net profit as a percentage of average risk-weighted assets.
Cost/Income-ratio
Total operating expenses as a percentage of total operating income.
Basic earnings per share
Net profit attributable to equity holders for the year as a percentage of the average number of shares.
Diluted earnings per share
Net profit attributable to equity holders for the year divided by the average diluted number of shares.
Adjusted shareholders' equity per share
Shareholders' equity plus the equity portion of any surplus values in the holdings of interest-bearing securities and surplus value in life insurance operations as a percentage of the number of shares at year-end.
Net worth per share
Shareholders' equity plus the equity portion of any surplus values in the holdings of interest-bearing securities and surplus value in life insurance operations as a percentage of the number of shares.
Risk-weighted assets
Total assets and off balance sheet items, weighted in accordance with capital adequacy regulation for credit risk. It is customary to also express regulatory capital requirements for market and operational risk as risk-weighted assets, yielding a total RWA number for these three risk categories. Defined only for the Financial Group of Undertakings which excludes insurance entities.
Tier 1 capital
Shareholders' equity excluding proposed dividend, deferred tax assets, intangible assets (e.g. bank-related goodwill) and certain other adjustments. Tier 1 capital can also include qualifying forms of subordinated loans (Tier 1 capital contribution)
Tier 2 capital
Mainly subordinated loans not qualifying as Tier 1 capital contribution. Dated loans give a maturity-dependent reduction, and some further adjustments are made.
Capital base
The sum of Tier 1 and Tier 2 capital. Deductions should be made for investments in insurance companies and pension surplus values.
Tier 1 capital ratio
Tier 1 capital as a percentage of risk-weighted assets.
Total capital ratio
The capital base as a percentage of risk-weighted assets.
Credit loss level
Net credit losses as a percentage of the opening balance of loans to the public, loans to credit institutions and loan guarantees less specific, collective and off balance sheet reserves.
Gross level of impaired loans
Individually assessed impaired loans, gross, as a percentage of loans to the public and loans to credit institutions before reduction of reserves.
Net level of impaired loans
Individually assessed impaired loans, net (less specific reserves) as a percentage of net loans to the public and loans to credit institutions less specific reserves and collective reserves.
Specific reserve ratio for individually assessed impaired loans
Specific reserves as a percentage of individually assessed impaired loans.
Total reserve ratio for individually assessed impaired loans
Total reserves (specific reserves and collective reserves for individually assessed loans) as a percentage of individually assessed impaired loans.
Reserve ratio for portfolio assessed loans
Collective reserves for portfolio assessed loans as a percentage of portfolio assessed loans past due more than 60 days or restructured.
Non-Performing-Loans
Loans deemed to cause probable credit losses including individually assessed impaired loans, portfolio assessed loans past due more than 60 days and restructured portfolio assessed loans.
NPL coverage ratio
Total reserves (specific, collective and off balance sheet reserves) as a percentage of Non-performing loans.
NPL % of lending
Non-performing loans as a percentage of loans to the public and loans to credit institutions before reduction of reserves.
Credit portfolio
Total credit exposure comprises the Group's credit portfolio (loans, leasing agreements, contingent liabilities and counterparty risks arising from derivatives contracts), repos and debt instruments. Exposures are presented before reserves. Derivatives and repos are reported after netting agreements but before collateral arrangements and includes add-ons for potential future exposure. Debt instruments comprise all interest-bearing instruments held for investment, treasury and client trading purposes, and includes instruments reclassified as Loans & Receivables. Debt instruments in the insurance division are excluded.