Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SEB Earnings Release 2019

Jan 29, 2020

2966_10-k_2020-01-29_67754682-6dec-437c-ba68-7f25a31e1ad2.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Kvartalsrapport Fjärde kvartalet 2019 Helåret 2019

STOCKHOLM 29 JANUARI 2020

Kvartalet i korthet

  • Stark tillväxt i rörelseintäkterna till följd av hög kundaktivitet och högre räntor
  • Rörelsekostnaderna var högre och de förväntade nettokreditförlusterna ökade, vilket berodde på två specifika företagsengagemang
  • Stark kapitalställning med en buffert på 250 baspunkter över myndighetskravet

Utdelning

• Styrelsen föreslår en utdelning till aktieägarna på 6:25 kronor per aktie

Sammandrag

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr 2019 2019 % 2018 % 2019 2018 %
Summa rörelseintäkter 14 089 11 942 18 11 744 20 50 134 45 868 9
Summa rörelsekostnader -6 026 -5 589 8 -5 561 8 -22 945 -21 940 5
Förväntade kreditförluster, netto - 997 - 489 104 - 413 142 -2 294 -1 166 97
Rörelseresultat före
jämförelsestörande poster 7 063 5 864 20 5 768 22 24 894 22 779 9
Jämförelsestörande poster 4 506 - 100
Rörelseresultat 7 063 5 864 20 5 768 22 24 894 27 285 - 9
NETTORESULTAT 5 831 4 772 22 4 576 27 20 177 23 134 - 13
Räntabilitet på eget kapital, %
Räntabilitet på eget kapital exklusive
15,5 13,2 12,4 13,7 16,3
jämförelsestörande poster, % 15,5 13,2 12,8 13,8 13,4
Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 2:70 2:21 2:12 9:33 10:69

Volymer och nyckeltal

Likviditetoch soliditet

Kapitaltäckning och räntabilitet Procent

VD har ordet

Efter månader av osäkerhet stabiliserades de globala ekonomiska utsikterna mot slutet av året. Det berodde bland annat på centralbankernas sänkta räntor och fortsatta kvantitativa lättnader, de senaste framstegen i handelsförhandlingarna mellan USA och Kina, minskad osäkerhet vad gäller Brexit samt att industrikonjunkturen visar tecken på att bottna ur. Utifrån en optimistisk syn på att USA:s ekonomi inte skulle sakta in lika mycket som förväntat, stabiliserades obligationsmarknaden och den inverterade avkastningskurvan i USA vände. Aktiemarknadernas positiva utveckling fortsatte också. I Sverige avslutade Riksbanken fem år av negativa räntor med beslutet att höja styrräntan med 25 punkter till noll.

Hög kundaktivitet och ett starkt finansiellt resultat

Vi har sett ännu ett kvartal med hög kundaktivitet och som universalbank fortsatte vi dra nytta av vår diversifierade affärsmodell. Inom division Stora Företag & Finansiella Institutioner fortsatte vi att växa på våra hemmamarknader. Efterfrågan på företagslån och rådgivning, i kombination med högre aktivitet bland SEB Markets institutionella kunder, ökade intäkterna. Framöver ser utsikterna för utlåning och investment banking fortsatt goda ut i det korta perspektivet. Inom division Företag & Privatkunder fortsatte vi att ta marknadsandelar inom både företags- och bolån. Dock motverkades effekten på intäkterna från större volymer av att marginalerna i det senare segmentet fortsatte att minska. Inom divisionerna Liv och Investment Management påverkades resultatet främst av högre tillgångsvärden. Division Baltikum såg ytterligare ett kvartal med stark affärsutveckling, god kredittillväxt och kreditkvalitet. Under kvartalet ökade depåförvaringen med 13 procent till 10 428 miljarder kronor och förvaltat kapital med 98 miljarder till 2 041 miljarder kronor. Private Banking- och institutionella kunder stod bakom nettoflödena. Sparande är fortsatt ett fokusområde för banken.

Allt som allt ökade rörelseresultatet med 22 procent jämfört med motsvarande kvartal förra året. Räntabiliteten på eget kapital nådde 15,5 procent, ett tillfredsställande resultat, där vi också drog nytta av de gynnsamma marknadsförhållandena. Rörelsekostnaderna ökade, framförallt på grund av investeringar i våra strategiska initiativ och i vår förmåga att motverka penningtvätt och annan finansiell brottslighet, men kostnaderna ökade också med det starka resultatet. Kreditkvaliteten var fortsatt hög medan förväntade nettokreditförluster ökade under det fjärde

kvartalet. Ökningen berodde på två enskilda företagsengagemang. Den förväntade nettokreditförlustnivån på 10 baspunkter för helåret 2019 är därför ett bättre mått på vår kreditkvalitet än kvartalet isolerat, givet det nuvarande makroekonomiska läget. Vid årsskiftet rapporterade vi en kapitalbuffert på 250 baspunkter över myndighetskravet. Bufferten ligger över vårt kapitalmål även när de höjda riskvikterna på kommersiella fastigheter i Sverige tas med i beräkningen. SEB:s styrelse föreslår årsstämman en ordinarie utdelning på 6:25 kronor per aktie för 2019.

Myndighetsuppdatering

I december påbörjade Finansinpektionen en sanktionsprövningsprocess avseende SEB:s internkontroll och styrning av dotterbolagen i Baltikum. Översynen förväntas vara avslutad i april 2020. SEB har alltid prioriterat att ha högsta nivå på bolagsstyrning, regelefterlevnad och riskhantering och vi fortsätter därför att investera i ny teknik, processer och utbildning för att ytterligare förstärka den förmågan.

Första året av affärsplanen 2019-2021

När vi nu stänger böckerna för 2019, kan vi också summera första året av vår affärsplan för 2019-2021. Vårt fokus och våra aktiviteter har varit inriktade på de strategiska fokusområdena: ledande inom rådgivning, operationell effektivitet och utökad nörvaro och vi går framåt enligt plan inom alla tre. Investeringarna i våra strategiska initiativ, som ska snabba på transformation genom att dra nytta av nya möjligheter, har också utvecklats ungefär som förväntat och vårt kostnadsmål på 23 miljarder kronor år 20211 kvarstår.

Inom området ledande inom rådgivning har vi vässat vår rådgivningskapacitet genom riktade resurser för att möta kundernas ökande efterfrågan på rådgivning inom energi, hållbarhet och teknik. Ny funktionalitet i våra digitala kanaler, på webben och i mobilappen, utvecklades också för att förbättra kundupplevelsen.

Inom området operationell effektivitet har processautomatisering gjort oss snabbare och mer effektiva i våra kundtjänster och vi har fortsatt att implementera robotteknik, agila arbetssätt och kompetenscenter.

Med målet att möta kunderna på deras villkor, genom utökad närvaro, har vi utvecklat flera strategiska partnerskap under året. Som en del av vår open banking-agenda, har vi fortsatt att utveckla vår IT-arkitektur med hjälp av API:er. Interna effektivitetsförbättringar har överträffat våra förväntningar och möjliggjort att dela data i hela organisationen med skalfördelar och snabbhet. Därigenom kan existerande produkter hanteras mer effektivt liksom vår förmåga att ta fram nya produkter och funktioner.

Överlag har vi på SEB åstadkommit mycket under 2019, men vi har ännu högre ambitioner. Genom att fortsätta att investera i vår framtid vill vi befästa vår ställning som den ledande nordiska banken för företag och institutioner, och som den främsta universalbanken i Sverige och Baltikum.

1 Baserat på 2018 års valutakurser. Givet valutakurserna per december 2019, indikerar kostnadsmålet en kostnadsnivå på cirka 23,3 miljarder kronor år 2021.

Koncernen5
Helåret 20195
Det fjärde kvartalet6
Affärsvolymer7
Affärsutveckling8
Övrig information 10
Finansiella rapporter – SEB-koncernen 11
Resultaträkning i sammandrag 11
Totalresultat 12
Balansräkning i sammandrag 13
Förändringar i eget kapital 14
Kassaflödesanalys i sammandrag 15
Övriga finansiella rapporter 16
Nyckeltal 16
Resultaträkning, kvartalsvis 17
Rörelsesegment 18
Resultaträkning per segment 18
Stora Företag & Finansiella Institutioner 19
Företag & Privatkunder 20
Baltikum 21
Liv 22
Investment Management & koncernfunktioner 23
SEB:s geografier 24
Noter till de finansiella rapporterna – SEB-koncernen 25
Not 1 Redovisningsprinciper 25
Not 2 Räntenetto 25
Not 3 Provisionsnetto 26
Not 4 Nettoresultat av finansiella transaktioner 27
Not 5 Personalkostnader 27
Not 6 Förmånsbestämda pensionsplaner 28
Not 7 Förväntade kreditförluster, netto 28
Not 8 Jämförelsestörande poster 29
Not 9 Ställda panter och eventualförpliktelser 29
Not 10 Finansiella tillgångar och skulder 30
Not 11 Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde 31
Not 12 Förväntade kreditförluster och kreditexponering per steg 33
Not 13 Förändringar i reserver för förväntade kreditförluster 35
Not 14 Utlåning och förväntade kreditförlustreserver per bransch 36
SEB konsoliderad situation 37
Not 15 Kapitaltäckningsanalys 37
Not 16 Kapitalbas 38
Not 17 Riskexponeringsbelopp 39
Not 18 Genomsnittliga riskvikter 39
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) – moderbolaget 40
Resultaträkning 40
Totalresultat 40
Balansräkning i sammandrag 41
Ställda panter och eventualförpliktelser 41
Eget kapital 42
Kapitaltäckning 43
VD:s försäkran 44
Revisors granskningsrapport 44
Kontakter och kalender 45

Koncernen

Helåret 2019

Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster ökade med 2 115 Mkr, 9 procent, och uppgick till 24 894 Mkr (22 779). Inga jämförelsestörande poster uppstod under 2019, men 2018 uppgick de till 4 506 Mkr (se not 8). Nettoresultatet uppgick till 20 177 Mkr (23 134).

Rörelseintäkter

Rörelseintäkterna ökade med 4 266 Mkr, 9 procent, jämfört med 2018 och uppgick till 50 134 Mkr (45 868).

Räntenettot uppgick till 22 950 Mkr, vilket motsvarade en ökning med 9 procent jämfört med 2018 (21 022).

Jan–dec Förändring
Mkr 2019 2018 %
Kunddrivet räntenetto 25 356 23 217 9
Räntenetto från övriga aktiviteter -2 406 -2 195 10
Summa 22 950 21 022 9

I det kunddrivna räntenettot ingår räntenetto från utlåning till och inlåning från allmänheten liksom en internprissättningsdel. Det kunddrivna räntenettot ökade med 2 139 Mkr jämfört med 2018. Lånevolymerna ökade, men den relaterade ökningen i räntenettot motverkades av lägre marginaler. Den svenska reporäntan höjdes under året och divisionernas kompensation för inlåning från Treasury var högre vilket sammantaget ledde till en positiv förändring av inlåningsmarginalen.

Räntenettot från övriga aktiviteter (där till exempel finansiering och övrig Treasuryverksamhet, trading och myndighetsavgifter ingår) var 211 Mkr lägre än 2018. En förklaringspost var Treasurys interna kompensation för inlåning. Tillämpningen av de nya redovisningsreglerna, IFRS 16 Leasingavtal, ökade räntekostnaderna med 92 Mkr. Myndighetsavgifterna, för både resolutionsfonder och insättningsgarantier, var 366 Mkr lägre än 2018 och uppgick till totalt 2 129 Mkr (2 495). Avgiften till resolutionsfonden minskade till 0,09 procent för 2019 jämfört med 0,125 för 2018 (se sidan 10).

Provisionsnettot var 2 procent högre än 2018 och uppgick till 18 709 Mkr (18 364). Efterfrågan på kapitalmarknadsfinansiering, rådgivning och företagslån var hög. Jämfört med 2018 ökade bruttoprovisioner från emissioner och rådgivning

Jämförelsetal (inom parentes i rapporten):

Resultatposter för 2019 jämförs med 2018.

Resultatposter för det fjärde kvartalet 2019 jämförs med det tredje kvartalet 2019. I affärssegmenten jämförs 2019 med 2018.

med 25 procent till 1 312 Mkr. Bruttolåneprovisionerna ökade med 342 Mkr till 2 869 Mkr under året i och med att antalet lånetransaktioner ökade. Bruttoprovisionsintäkterna från fondverksamhet och depåförvaring, exklusive resultatbaserade provisioner, minskade med 194 Mkr till 7 661 Mkr jämfört med 2018. Det berodde främst på att produktmixen inte gynnade marginalerna. De resultatbaserade provisionerna minskade med 106 Mkr till 121 Mkr jämfört med 2018 på grund av en värderingsjustering inom Investment Managements verksamhet (se sid 23). Provisionsnettot från betalningar och kort ökade med 6 procent till 4 096 Mkr jämfört med förra året (3 851). Storföretagen var aktiva inom cash management och kortvolymerna var stora. Nettoprovisionsintäkterna från fondförsäkringar inom livförsäkringsverksamheten minskade med 85 Mkr jämfört med 2018. Av detta berodde 79 Mkr på avyttringen av SEB Pension i Danmark under 2018 (se not 8).

Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade med 25 procent till 7 617 Mkr (6 079). Både företag och finansiella institutioner var aktiva i sin hantering av risker och investeringsportföljer, framförallt under de delar av året när marknadsvolatiliteten var högre. Positiva marknadsvärderingseffekter ingick också i posten. Kreditjusteringen till verkligt värde1)påverkade negativt och uppgick till -1 Mkr (-119). Övriga livförsäkringsintäkter, netto, minskade med 262 Mkr jämfört med 2018, till 722 Mkr, av vilket 274 Mkr berodde på avyttringen av SEB Pension i Danmark (se not 8).

Övriga intäkter, netto, ökade till 858 Mkr (402). Posten bestod av en kombination av realiserade kapitalvinster och orealiserade värderings- och säkringseffekter. SEB:s andel i LR Realkredit A/S avyttrades till Nykredit Realkredit A/S i enlighet med det avtal som tillkännagavs den 11 april 2019. Resultatet var en kapitalvinst på 259 Mkr.

Rörelsekostnader

Rörelsekostnaderna ökade med 5 procent till 22 945 Mkr (21 940) främst till följd av de strategiska initiativen och att banken ökat takten i sina investeringar för att höja förmågan att bekämpa finansiell brottslighet. Personalkostnaderna ökade med 5 procent till följd av ett större antal befattningar, löneinflation och periodiseringar av långfristig rörlig ersättning. Det genomsnittliga antalet befattningar ökade till 14 939 (14 751 för helåret 2018). Effekter från IFRS 16 bidrog till att övriga kostnader minskade och avskrivningar ökade. Ordinarie tillsynsavgifter uppgick till 153 Mkr (153).

Kostnadsmålet i affärsplanen för 2019-2021 beskrivs på sidan 10. Rörelsekostnaderna för de strategiska initiativen ökade i enlighet med plan och treårsmålet för kostnader kvarstår oförändrat.

Affärsvolymer jämförs med årsskiftet 2018/2019, om inget annat anges.

1) Verkligt värde av motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA). Risken för egen kreditvärdighet i emitterade värdepapper (OCA) reflekteras i övrigt totalresultat.

Förväntade kreditförluster, netto

Förväntade kreditförluster, netto, ökade till 2 294 Mkr (1 166). Ökningen drevs av ett fåtal företagsengagemang. Kreditkvaliteten för 2019 var överlag hög och den förväntade nettokreditförlustnivån fortsatt låg på 10 baspunkter (6).

Jämförelsestörande poster

Inga jämförelsestörande poster uppstod under 2019. Under 2018 uppgick de jämförelsestörande posterna till 4 506 Mkr (se not 8).

Skatt

Skattekostnaden uppgick till 4 717 Mkr (4 152) vilket motsvarade en effektiv skattesats på 19 procent (15).

Den 1 januari 2019 sänktes bolagsskatten i Sverige från 22 till 21,4 procent, vilket påverkade den effektiva skattesatsen något. Den effektiva skattesatsen för 2018 påverkades av jämförelsestörande poster. Justerat för dessa uppgick den effektiva skattesatsen för 2018 till 18 procent.

Räntabilitet på eget kapital

Räntabiliteten på eget kapital för 2019 var 13,7 procent (16,3). Exklusive jämförelsestörande poster var räntabiliteten på eget kapital 13,8 procent (13,4).

Övrigt totalresultat

Övrigt totalresultat uppgick till 1 160 Mkr (-923). Värdet på tillgångarna i SEB:s pensionsplaner översteg pensionsskulderna till medarbetarna. Diskonteringsräntan för pensionsskulden i Sverige justerades till 1,1 procent (2,0 vid årsskiftet 2018) vilket ökade pensionsskulden. Samtidigt var värdet på pensionstillgångarna i de gynnsamma finansiella marknaderna högre och nettovärdet av den förmånsbestämda pensionsplanen ökade vilket påverkade övrigt totalresultat med 1 366 Mkr (-846).

Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga kassaflödessäkringar och omräkning av den utländska verksamheten, uppgick till -153 Mkr (-298).

Det fjärde kvartalet

Rörelseresultatet ökade från det säsongsmässigt lägre tredje kvartalet med 1 199 Mkr, 20 procent, till 7 063 Mkr (5 864). Nettoresultatet uppgick till 5 831 Mkr (4 772). Jämfört med det fjärde kvartalet 2018 förbättrades rörelseresultatet med 22 procent.

Rörelseintäkter

Rörelseintäkterna ökade med 2 147 Mkr, 18 procent, jämfört med det tredje kvartalet 2019 och uppgick till 14 089 Mkr (11 942). Rörelseintäkterna ökade med 20 procent jämfört med det fjärde kvartalet 2018.

Räntenettot uppgick till 5 930 Mkr, vilket motsvarade en minskning med 1 procent jämfört med det tredje kvartalet (5 983) och en ökning med 14 procent jämfört med motsvarande kvartal 2018.

Kv4 Kv3 Kv4
Mkr 2019 2019 2018
Kunddrivet räntenetto 6 454 6 298 5 903
Räntenetto från övriga aktiviteter -524 -315 -688
Summa 5 930 5 983 5 215

Det kunddrivna räntenettot ökade med 156 Mkr jämfört med det tredje kvartalet 2019. Lånevolymerna ökade, men den relaterade ökningen i räntenettot motverkades delvis av lägre marginaler. Marginalerna på inlåning ökade, vilket primärt berodde på att Treasurys kompensation för inlåningen var högre för det fjärde kvartalet. Effekten var den motsatta för räntenettot från övriga aktiviteter, det vill säga Treasury. De positiva effekterna från Markets i det tredje kvartalet vände tillbaka i det fjärde kvartalet. Finansieringskostnaderna ökade, bland annat beroende på emissionen av ett nytt primärkapitaltillskott. Myndighetsavgifterna, inklusive både resolutionsfonds- och insättningsgarantiavgifter, var 59 Mkr lägre än det tredje kvartalet och uppgick till totalt 522 Mkr (581). Totalt försämrades räntenettot från övriga aktiviteter med 209 Mkr jämfört med det tredje kvartalet 2019.

Provisionsnettot ökade med 6 procent jämfört med det tredje kvartalet och uppgick till 4 989 Mkr (4 693). Jämfört med det fjärde kvartalet 2018 ökade provisionsnettot med 3 procent. Företagskunderna var aktiva och bruttoprovisioner för emissioner och rådgivning ökade med 144 Mkr till 470 Mkr under det fjärde kvartalet och med 22 Mkr jämfört med motsvarande period förra året. Bruttolåneprovisionerna ökade också, med 75 Mkr under det fjärde kvartalet och med 97 Mkr jämfört med förra året, till 762 Mkr. Bruttoprovisionsintäkterna från fondverksamhet och depåförvaring, exklusive resultatbaserade provisioner, ökade med 28 Mkr till 1 994 Mkr under det fjärde kvartalet drivet av de stigande aktiemarknaderna. De resultatbaserade provisionerna på 42 Mkr ökade med 31 Mkr jämfört med det tredje kvartalet, men jämfört med motsvarande kvartal 2018 var de 145 Mkr lägre, på grund av en värderingsjustering inom Investment Managements verksamhet (se sid 23). Provisionsnettot från betalningar och kort ökade med 6 procent jämfört med det tredje kvartalet när kundernas aktivitetsnivå var säsongsmässigt lägre. Nettoprovisionerna från fondförsäkringar i livförsäkringsverksamheten minskade med 2 procent jämfört med det tredje kvartalet 2019.

Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade med 136 procent till 2 822 Mkr (1 196) och ökade med 87 procent jämfört med motsvarande period förra året. Kundaktiviteten

ökade i det högre ränteläget och Treasury gynnades av rörelserna i räntor. I tillägg ingår även positiva marknadsvärderingseffekter. Kreditjusteringen till verkligt värde1) uppgick till 267 Mkr att jämföra med -160 Mkr under det tredje kvartalet. Övriga livförsäkringsintäkter, netto, ökade med 45 procent till 219 Mkr under kvartalet och med 86 procent jämfört med det fjärde kvartalet 2018.

Övriga intäkter, netto, uppgick till 349 Mkr (70). Posten bestod av en kombination av realiserade kapitalvinster och orealiserade värderings- och säkringseffekter. Se sid. 5 för information om en kapitalvinst på 259 Mkr.

Rörelsekostnader

Rörelsekostnaderna ökade med 8 procent till 6 026 Mkr (5 589). Jämfört med det fjärde kvartalet 2018 ökade rörelsekostnaderna med 8 procent.

Personalkostnaderna ökade med 6 procent jämfört med det tredje kvartalet. Övriga kostnader ökade med 9 procent, men var 12 procent lägre än motsvarande kvartal 2018 på grund att införandet av IFRS 16 bidrog till att övriga kostnader minskade och kostnaderna för avskrivningar ökade. Ordinarie tillsynsavgifter uppgick till 39 Mkr (33).

Förväntade kreditförluster, netto

Förväntade kreditförluster, netto, uppgick till 997 Mkr (489). Ökningen förklaras av två specifika företagsengagemang och resulterade i en fördubbling av den förväntade kreditförlustnivån på 18 baspunkter (9).

Jämförelsestörande poster

Inga jämförelsestörande poster uppstod under det fjärde kvartalet 2019.

Skatt

Skattekostnaden uppgick till 1 232 Mkr (1 092) vilket motsvarade en effektiv skattesats på 17 procent (19).

Räntabilitet på eget kapital

Räntabiliteten på eget kapital för fjärde kvartalet 2019 ökade till 15,5 procent (13,2).

Övrigt totalresultat

Övrigt totalresultat uppgick till 3 360Mkr (-1 511). Värdet på tillgångarna i SEB:s pensionsplaner var högre än de förmånsbestämda pensionsskulderna till medarbetarna. Pensionsskulden minskade när diskonteringsräntorna justerades från 0,75 till 1,1 procent. I de gynnsamma finansmarknaderna steg värdet på pensionstillgångarna och nettovärdet på den förmånsbestämda pensionsplanen ökade vilket påverkade övrigt totalresultat med 3 699 Mkr (-1 473).

Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga kassaflödessäkringar och omräkning av den utländska verksamheten, uppgick till -337 Mkr (-80).

Affärsvolymer

Balansomslutningen per den 31 december 2019 uppgick till 2 857 miljarder kronor, efter en tillväxt på 289 miljarder kronor under året (2 573).

Utlåning

31 dec 31 dec
Miljarder kronor 2019 2018
Offentlig förvaltning 14 19
Finansiella företag 83 68
Icke-finansiella företag 880 806
Hushåll 632 598
Marginalsäkerheter 46 56
Omvända repor 184 98
Utlåning till allmänheten 1 838 1 645

Utlåningen till allmänheten ökade med 193 miljarder kronor under året och uppgick till 1 838 miljarder kronor (1 645). Utlåning till icke-finansiella företag ökade med 74 miljarder kronor medan hushållsutlåningen ökade med 34 miljarder kronor. De omvända reporna (avtal att köpa och sedan sälja tillbaka värdepapper) ökade markant, men dessa volymer är generellt sett kortfristiga.

SEB mäter och bevakar kreditriskexponeringen i kreditportföljen som omfattar lån, ansvarsförbindelser och derivat. Se sidan 8 för mer information om kreditportföljen.

In- och upplåning

31 dec 31 dec
Miljarder kronor 2019 2018
Offentlig förvaltning 22 27
Finansiella företag 215 226
Icke-finansiella företag 508 461
Hushåll 346 323
Marginalsäkerheter 57 49
Repor 5 3
Skuldinstrument 8 21
In- och upplåning från allmänheten 1 161 1 111

In- och upplåning från allmänheten ökade med 50 miljarder kronor till 1 161 miljarder kronor (1 111). Inlåningen från icke-finansiella företag och hushåll ökade med 70 miljarder kronor under 2019.

Förvaltat kapital och depåförvaringsvolymer

Det förvaltade kapitalet uppgick till 2 041 miljarder kronor (1 699). Marknadsvärdet ökade med 269 miljarder kronor och nettoinflödet uppgick till 73 miljarder kronor under året.

Depåförvaringsvolymen ökade under året till 10 428 miljarder kronor (7 734). Ökningen var främst hänförlig till börsuppgången och ett antal nya stora depåförvaringsuppdrag.

1) Verkligt värde av motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA). Risken för egen kreditvärdighet i emitterade värdepapper (OCA) reflekteras i övrigt totalresultat.

Affärsutveckling

Ett antal omvandlingsåtgärder och initiativ pågår inom vart och ett av de tre fokusområdena i SEB:s affärsplan. Några exempel från det fjärde kvartalet är:

Ledande inom rådgivning

Banken fick ett kvitto på kvaliteten i sin rådgivning och sitt fokus på kunderna när Prospera publicerade sin rankning av nordiska banker. I Sverige rankades SEB som nummer ett både av företagskunder och institutionella kunder. I ett nordiskt perspektiv rankade företagskunderna SEB som nummer två medan institutionerna rankade SEB som nummer ett.

Alltsedan SEB tillsammans med Världsbanken år 2008 skapade gröna obligationer har vi fortsatt att utveckla våra produkter och tjänster för att ligga i framkant med vårt hållbarhetserbjudande. Under det fjärde kvartalet fick SEB ett rådgivningsmandat från Riksgälden för deras första gröna obligation. Finansieringen ska användas till de utgiftsposter i statsbudgeten som avser hållbara investeringar och projekt. Inom ramen för social hållbarhet, lanserade SEB en fastighetsfond, SEB Arkadia Bostad. Fonden, som riktar sig till institutionella investerare, investerar i utvecklingen av hållbara, yteffektiva och rimligt prissatta hyresrätter. Ett annat exempel är lån där banken kopplar lånevillkoren till kundens hållbarhetsmål.

När det gäller digitala kundtjänster erbjuder SEB i både Lettland och Estland nu en mobil plånboksfunktion. SEB:s mobilapp har fått ny funktionalitet som låter kunderna betala i kassor med sina Android-mobiltelefoner. Antalet användare ökar för närvarande med mer än fem procent per vecka.

Operationell effektivitet

En cash management-funktion flyttades till det globala service-centret i Litauen. Syftet är att förbättra och effektivisera affärsprocessen när internationella kunder från alla segment på alla marknader betjänas.

Den AI-baserade chatfunktionen, Aida, har varit en del av SEB:s webbaserade kunderbjudande i flera år. I november släppte bankerna i Baltikum sin lokala version som talar fem språk och svarar på kundernas frågor om bland annat inloggning på internetbanken, konsumentlån och betalkort. Bara 3 procent av kunddialogerna gick vidare till en manuell process – vilket visar möjligheterna att nå effektivitetsbesparingar.

Utökad närvaro

Inom området open banking har ett antal nya API:er lanserats för att samla in data för att stödja transformationen till modernare teknik i IT-arkitekturen, i syfte att utvecklingen och leveransen av nya kundtjänster ska gå snabbare. SEB fortsätter arbetet med att integrera externa leverantörer (ERP-samarbeten, enterprise resource planning) i kunderbjudandet.

I samarbete med Cardlay erbjuder SEB Kort en mobilapp för hantering av resekostnader riktad till företagskunder. Mobilappen låter kunderna hantera och godkänna kostnader under hela processen, från inköp till bokföring, helt digitalt och därutöver dra nytta av en momsfunktion.

Risk och kapital

SEB tar kredit-, marknads-, likviditets-, IT- och operativa samt livförsäkringsrisker. Koncernens riskprofil och dess risk-, likviditets- och kapitalhantering beskrivs i SEB:s årsredovisning för 2018 (sidorna 44-49 samt not 41 och 42), i 'Capital Adequacy and Risk Management Report' för 2018 liksom i 'Pillar 3 disclosures' som publiceras kvartalsvis (på engelska). Ytterligare information finns i Fact Book (på engelska) som publiceras kvartalsvis.

Kreditrisk

31 dec 31 dec
Miljarder kronor 2019 2018
Banker 99 93
Företag 1 268 1 146
Kommersiell fastighetsförvaltning 188 186
Förvaltning av bostadsfastigheter 131 110
Bostadsrättsföreningar 63 63
Offentlig förvaltning 72 55
Bostadskrediter 589 552
Hushåll övrigt 90 87
Summa kreditportfölj 2 498 2 292

Vissa delar av informationen i kreditportföljen omklassificerades under första kvartalet 2019 för att bättre spegla dess karaktär. Historiken har också omarbetats. Den geografiska uppdelningen av kreditportföljen, som presenteras i Fact Book, bygger nu på SEB:s verksamhet för att bättre matcha var resultatet redovisas. Vidare återspeglas marginalsäkerheter till ett förväntat framtida exponeringsvärde snarare än till ett nominellt belopp och repor är tillagda baserat på ett framtida exponeringsvärde.

SEB:s kreditportfölj, som omfattar lån, ansvarsförbindelser och derivat, ökade med 206 miljarder kronor till 2 498 miljarder kronor (2 292). Företagsportföljen ökade med 122 miljarder kronor, 11 procent, utifrån en bred tillväxt i flera segment. Valutajusterat var företagstillväxten 8 procent. Hushållsportföljen (bostadskrediter och hushåll övrigt) ökade med 39 miljarder kronor medan fastighetsförvaltningsportföljerna (kommersiella och bostadsfastigheter) ökade med 23 miljarder kronor sammantaget, där tillväxten i kommersiella fastigheter var begränsad.

Osäkra lån, brutto (steg 3), ökade sedan årsskiftet med 3 238 Mkr till 11 396 Mkr. Andelen osäkra lån brutto (steg 3), utgjorde 0,67 procent av totala lån.

Marknadsrisk

SEB:s affärsmodell drivs främst av kundernas efterfrågan. 10 dagars Value-at-Risk (VaR) i handelslagret ökade under det första halvåret 2019 för att sedan minska. Genomsnittligt VaR uppgick till 98 Mkr jämfört med 90 Mkr för 2018. I genomsnitt förväntas koncernen, med 99 procents sannolikhet, inte förlora mer än detta belopp under en period på tio handelsdagar.

Året avslutades på årets lägsta VaR-nivå, 59 Mkr, vilken återspeglar de lägre trading-risknivåerna inom SEB Markets.

Likviditet och långfristig upplåning

Kortfristig finansiering i form av certifikat ökade med 146 miljarder kronor sedan årsskiftet. Ökningen reflekterar myndighetskraven på likviditetstäckning i de viktigaste valutorna.

Under 2019 förföll 109 miljarder kronor i långfristig upplåning (av vilket 52 miljarder var säkerställda obligationer och 57 miljarder kronor i icke-säkerställda (seniora)

obligationer). Samtidigt emitterades 140 miljarder kronor (som bestod av 81 miljarder kronor i säkerställda obligationer, 51 miljarder kronor i seniora obligationer och 9 miljarder i primärkapitaltillskott).

De likvida tillgångarna definierade enligt lagen om likviditetstäckningskrav uppgick till 470 miljarder kronor per den 31 december 2019 (403). Likviditetstäckningsgraden (LCR) ska vara minst 100 procent. I slutet av året uppgick den till 218 procent (147).

Bankens målsättning är att alltid ha en stabil finansieringsbas. SEB:s interna strukturella likviditetsmått, Core Gap, som mäter relationen mellan stabil finansiering och tillgångar som inte är likvida, var 109 procent (110).

Rating

Moody's rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till Aa2 med stabila utsikter utifrån bankens goda kreditkvalitet, starka kapitalnyckeltal och goda lönsamhet. Inriktningen på företagsaffären kan dock komma att öka volatiliteten i intjäningen.

Fitch rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till AAmed stabila utsikter. Kreditbetyget baseras på SEB:s låga riskaptit, dess stabila och väl utförda strategi, en god kreditkvalitet och kapitalisering liksom gynnsamma verksamhetsvillkor.

S&P rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till A+ med stabila utsikter. Kreditbetyget är baserat på stabiliteten och den låga risken inom verksamhetsområdet Sverige, bankens stabila intjäningsbas och ställning bland ledande nordiska företag, goda marknadsandelar inom företagslån och bolån, en konkurrenskraftig lönsamhet och stark kapitalisering.

Kapitalposition

Följande tabell visar riskexponeringsbeloppet (REA) och kapitalrelationerna enligt Basel III.

31 dec 31 dec
Kapitalkrav, Basel III 2019 2018
Riskexponeringsbelopp, mdr kr 746 716
Kärnprimärkapitalrelation, % 17,6 17,6
Primärkapitalrelation, % 20,8 19,7
Total kapitalrelation, % 23,3 22,2
Bruttosoliditetsgrad, % 5,1 5,1

SEB:s kärnprimärkapitalrelation uppgick till 17,6 procent (17,6). Effekten av att IFRS 16 infördes under det första kvartalet var att kärnprimärkapitalrelationen sjönk med 15 baspunkter, allt annat lika. Kärnprimärkapitalet ökade till 131 miljarder kronor (126) främst på grund av nettoresultatet.

SEB:s kärnprimärkapitalkrav vid utgången av 2019 var 15,1 procent, av vilket pelare 2-kravet var 3,6 procent, inklusive 2 procent för systemrisk. Banken strävar efter en buffert på cirka 150 baspunkter över kapitalkravet. Bufferten ska täcka valutakänslighet, variationer i nettovärdet i den svenska förmånsbestämda pensionsplanen liksom makroekonomisk osäkerhet överlag. För närvarande är bufferten 250 baspunkter.

Utdelning

Styrelsen föreslår till årsstämman en utdelning på 6:25 kronor per A- och C-aktie, vilket som andel av vinst per aktie uppgår till 67 procent. Den totala ordinarie utdelningen uppgår till 13,5 miljarder kronor, beräknat på det totala antalet emitterade aktier per den 31 december 2019, exklusive egna innehav.

Förslaget ska ses mot bakgrund av utdelningspolicyn, de makroekonomiska utsikterna, koncernens intjäningsförmåga och kapitalsituation.

SEB-aktien handlas utan utdelning den 24 mars 2020. Avstämningsdag föreslås bli den 25 mars 2020 och utdelningen betalas ut den 30 mars 2020.

Riskexponeringsbelopp

Mdr kr
Balans 31 dec 2018 716
Volymer 26
Kreditkvalitet -
1
Valutaeffekt 10
Modelluppdateringar, metod & policy, övrigt 0
Underliggande förändringar i marknads- och operativ risk -
5
- av vilket marknadsrisk -6
- av vilket operativ risk 0
- av vilket CVA risk 0
Balans 31 dec 2019 746

Totalt riskexponeringsbelopp (REA) ökade med 29 miljarder kronor till 746 miljarder kronor under året. Kreditvolymer och valutakursförändringar bidrog till högre REA för kreditrisk. Modell- och metoduppdateringar ökade REA för kreditrisk med 2 miljarder kronor netto, där införandet av IFRS 16 och uppdaterade kreditriskmodeller i Baltikum ledde till en ökning och godkännande av en intern modell för köpta leverantörsfakturor i Tyskland ledde till en minskning. Marknadsrisk-REA ökade under första halvan av 2019, men minskade under den andra hälften av året och resulterade i en total minskning på 8 miljarder kronor, av vilket 2 miljarder kronor var en förändring i mätmetoden för strukturell valutarisk.

I enlighet med Finansinspektionens krav klassades riskviktsgolvet för svenska bolån om från ett pelare 2 till ett pelare 1-krav per den 31 december 2018. Detta REA uppgick till 96 miljarder kronor vid slutet av året (92).

Internt bedömt kapitalkrav

Per den 31 december 2019 uppgick det internt bedömda kapitalkravet, inklusive försäkringsrisk, till 68 miljarder kronor (67). Det interna kapitalkravet bedöms med hjälp av SEB:s interna modeller för ekonomiskt kapital som inte är jämförbart med det uppskattade kapitalkravet, som Finansinspektionen publicerar, på grund av att olika antaganden och metoder används.

Det internt bedömda kapitalkravet för moderbolaget uppgick till 65 miljarder kronor (62).

Övrig information

Långsiktiga finansiella mål

SEB:s långsiktiga finansiella mål är att:

  • utdelningen per aktie skall vara 40 procent eller mer av vinst per aktie varje år,
  • upprätthålla en kärnprimärkapitalrelation som är cirka 150 baspunkter högre än gällande kapitalkrav från Finansinspektionen, och
  • skapa en konkurrenskraftig avkastning på kapitalet.

Banken strävar efter att över tid nå en uthållig lönsamhet på 15 procent.

Kostnadsmål

I SEB:s affärsplan för 2019-2021 ingår ett antal strategiska initiativ som sammanlagt förväntas innebära tillkommande investeringar på totalt 2-2,5 miljarder kronor under treårsperioden 2019-2021. Det innebär en årlig kostnadsökning på 1 miljard kronor år 2021 och ett nytt mål för totala kostnader på omkring 23 miljarder kronor år 2021, baserat på 2018 års valutakurser. Givet valutakurserna per 31 december 2019, indikerar kostnadsmålet en kostnadsnivå på cirka 23,3 miljarder kronor år 2021. Takten på investeringarna beror på utvecklingen och kommer stegvis att öka under treårsperioden. De strategiska initiativen förväntas över tid leda till både förbättrad intäktstillväxt och ökad kostnadseffektivitet, vilket i sin tur förbättrar räntabiliteten över tid.

Förändrat krav på resolutionsfondsavgiften

De svenska myndigheterna fastställde att resolutionsfondsavgiften för 2019 skulle minska från 0,125 till 0,09 procent av det sammanlagda avgiftsunderlaget från år 2017. Avgiften kommer att minska till 0,05 procent från 2020 tills dess att resolutionsfondens mål, 3 procent av den garanterade inlåningen i Sverige, är uppfyllt.

Valutaeffekter

Jämfört med det tredje kvartalet 2019 skulle rörelseintäkterna ha varit 9 Mkr högre med oförändrade valutakurser medan rörelsekostnaderna skulle ha varit 2 Mkr högre för samma period.

Jämfört med helåret 2018 skulle rörelseintäkterna ha varit 560 Mkr lägre med oförändrade valutakurser medan rörelsekostnaderna skulle ha varit 255 Mkr lägre för samma period.

Den positiva valutaeffekten på utlåning till och inlåning från allmänheten uppgick till 17 respektive 17 miljarder kronor jämfört med 2018. Totalt REA återspeglar en positiv valutaeffekt på 10 miljarder kronor medan balansomslutningen var 33 miljarder kronor högre.

Osäkerhetsfaktorer

Makroekonomiska faktorer bidrar till ökad oro för en märkbar inbromsning i tillväxten. De stora globala ekonomiska obalanserna liksom en osäkerhet både från ett geopolitiskt och handelsperspektiv består. Om världens centralbanker minskar likviditetsstödet till de finansiella marknaderna kan svårbedömda direkta och indirekta effekter uppstå. Riksbanken prognostiserar för närvarande inte någon förändring av sin reporänta, som för närvarande är noll procent, förrän slutet av 2022.

Den 17 juli 2017 utfärdade Tysklands finansdepartement rättslig vägledning avseende källskatt på utdelningar i vissa aktielån- och derivataffärer som görs mellan länder; så kallade cum-cum-transaktioner. Av vägledningen framgår att man avser att granska transaktioner som utförts innan förändringen i skattelagstiftningen trädde i kraft den 1 januari 2016. Lokala skattemyndigheter har i pågående skatterevision fattat ett preliminärt beslut om återkrav för mindre belopp för vissa år. SEB har begärt att dessa krav ska återkallas. Efter en genomgång är det SEB:s uppfattning att de aktielån- och derivataffärer mellan länder som banken gjort i Tyskland före den 1 januari 2016 utfördes i enlighet med då gällande regelverk. Därför har ingen avsättning gjorts. Det kan dock inte uteslutas att resultatet av möjliga framtida skattekrav kan medföra negativa finansiella effekter för SEB.

SEB omfattas av olika regulatoriska system och krav i alla de jurisdiktioner där banken bedriver verksamhet. Under de senaste åren har regler och regleringar i den finansiella sektorn ökat i omfattning och ytterligare skärpts och tillsynsmyndigheterna har utökat sin tillsyn. Detta är en utveckling som förväntas fortsätta. Tillsynsmyndigheter genomför regelbundet granskningar av SEB:s regelefterlevnad, inklusive områden såsom finansiell stabilitet, transaktionsrapportering, åtgärder mot penningtvätt, investerarskydd och dataskydd. SEB har interna regler och processer på plats i syfte att alltid efterleva tillämpliga regelverk. Det kan dock inte uteslutas att nuvarande och framtida tillsynsgranskningar kan leda till kritik eller sanktioner. Penningtvättsrelaterade granskningar pågår i ett flertal jurisdiktioner, inklusive Norden och Baltikum. Som en del av sin pågående tillsyn, har Finansinspektionen publikt kommunicerat att de inlett en sanktionsprövningsprocess avseende SEB:s styrning och kontroll av åtgärder mot penningtvätt i bankens dotterbolag i de baltiska länderna. Utfallet av sanktionsprövningen förväntas kommuniceras av Finansinspektionen i april 2020. Resultatet av processen är osäker och kan resultera i sanktioner.

Händelser efter rapportperioden

Gränsöverskridande fusion av Skandinaviska Enskilda Banken SA Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) (SEB AB) och Skandinaviska Enskilda Banken SA i Luxemburg (SEB SA) beslutade den 19 juni 2019 att stänga SEB SA utan likvidation genom att SEB AB tar över alla tillgångar och skulder i en gränsöverskridande fusion. Syftet är att förenkla koncernens bolagsstyrning och öka effektiviteten. Från och med den 2 januari 2020 bedrivs bankens verksamhet i Luxemburg i SEB AB:s filial i Luxemburg.

Finansiella rapporter – SEB-koncernen

Resultaträkning i sammandrag

Kv4
Kv3
Kv4 Jan–dec
Mkr 2019 2019 % 2018 % 2019 2018 %
Räntenetto1
)
5 930 5 983 -
1
5 215 14 22 950 21 022 9
Provisionsnetto 4 989 4 693 6 4 848 3 18 709 18 364 2
Nettoresultat av finansiella transaktioner 2 822 1 196 136 1 512 87 7 617 6 079 25
Övriga intäkter, netto 349 70 169 106 858 402 113
Summa rörelseintäkter 14 089 11 942 18 11 744 20 50 134 45 868 9
Personalkostnader -3 807 -3 603 6 -3 382 13 -14 660 -14 004 5
Övriga kostnader1
)
-1 746 -1 607 9 -1 991 -12 -6 623 -7 201 -
8
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar1
)
- 474 - 379 25 - 188 152 -1 662 - 735 126
Summa rörelsekostnader -6 026 -5 589 8 -5 561 8 -22 945 -21 940 5
Resultat före kreditförluster 8 063 6 353 27 6 183 30 27 190 23 928 14
Vinster och förluster från materiella och
immateriella tillgångar - 3 1 - 2 69 - 2 18
Förväntade kreditförluster, netto - 997 - 489 104 - 413 142 -2 294 -1 166 97
Rörelseresultat före
jämförelsestörande poster 7 063 5 864 20 5 768 22 24 894 22 779 9
Jämförelsestörande poster 4 506 -100
Rörelseresultat 7 063 5 864 20 5 768 22 24 894 27 285 -
9
Skatt -1 232 -1 092 13 -1 192 3 -4 717 -4 152 14
NETTORESULTAT 5 831 4 772 22 4 576 27 20 177 23 134 -13
Varav till aktieägarna i
Skandinaviska Enskilda Banken AB 5 831 4 772 22 4 576 27 20 177 23 134 -13
1) IFRS 16 Leasingavtal tillämpas från 1 januari 2019. SEB har valt att använda den förenklade övergångsmetoden (utan

omräkning). Räntekostnader för leasingskulderna och avskrivningar på nyttjanderättstillgångarna ersätter merparten av leasingkostnaderna för kontorslokalerna från 2019.

Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 2:70 2:21 2:12 9:33 10:69
Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr 2:68 2:20 2:10 9:28 10:63

Totalresultat

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr 2019 2019 % 2018 % 2019 2018 %
NETTORESULTAT 5 831 4 772 22 4 576 27 20 177 23 134 -13
Kassaflödessäkringar 58 - 28 - 207 - 298 - 880 -66
Omräkning utländsk verksamhet - 395 - 52 - 163 142 145 582 -75
Poster som senare kan omklassificeras
till resultaträkningen: - 337 - 80 - 370 -
9
- 153 - 298 -49
Förändring i egen kreditrisk1) - 2 41 138 - 53 221
Förmånsbestämda pensionsplaner 3 699 -1 473 -2 098 1 366 - 846
Poster som inte kommer att
omklassificeras till resultaträkningen: 3 697 -1 432 -1 960 1 313 - 625
ÖVRIGT TOTALRESULTAT 3 360 - 1 511 - 2 330 1 160 - 923
TOTALRESULTAT 9 191 3 261 182 2 246 21 336 22 211 -
4
Varav till aktieägarna i
Skandinaviska Enskilda Banken AB
9 191 3 261 182 2 246 21 336 22 211 -
4

1) Förändring i egen kreditrisk från finansiella skulder till verkligt värde via resultatet.

Balansräkning i sammandrag

31 dec 1 jan3) 31 dec
Mkr 2019 2019 2018
Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker 146 691 209 115 209 115
Utlåning till centralbanker 4 494 33 294 33 294
Utlåning till kreditinstitut2
)
46 995 44 287 44 287
Utlåning till allmänheten 1 837 605 1 644 825 1 644 825
Räntebärande värdepapper 238 578 156 128 156 128
Egetkapitalinstrument 78 482 50 434 50 434
Finansiella tillgångar för vilka kunderna bär
investeringsrisken 316 776 269 613 269 613
Derivat 139 427 115 463 115 463
Övriga tillgångar3
)
47 598 50 296 44 357
SUMMA TILLGÅNGAR 2 856 648 2 573 455 2 567 516
Skulder till centralbanker och kreditinstitut 88 041 135 719 135 719
In- och upplåning från allmänheten1
)
1 161 485 1 111 390 1 111 390
Finansiella skulder för vilka kunderna bär
investeringsrisken 317 574 270 556 270 556
Skulder till försäkringstagarna 26 547 21 846 21 846
Emitterade värdepapper 858 173 680 670 680 670
Korta positioner 27 343 23 144 23 144
Derivat 122 192 96 872 96 872
Övriga finansiella skulder 2 449 3 613 3 613
Övriga skulder3
)
97 144 81 099 74 916
Summa skulder 2 700 947 2 424 910 2 418 727
Eget kapital 155 700 148 545 148 789
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL 2 856 648 2 573 455 2 567 516
1) Inlåning täckt av insättningsgarantier 313 779 292 238 292 238

2) Utlåning till kreditinstitut samt likvida placeringar hos andra direkta deltagare i system för överföringar mellan banker.

3) IFRS 16 Leasingavtal tillämpas från 1 januari 2019. SEB har valt att använda den förenklade övergångsmetoden (utan omräkning). Nyttjanderättstillgångar ingår i Övriga tillgångar och leasingskulder ingår i Övriga skulder från 2019. Ökningen av Övriga tillgångar per 1 januari 2019 kommer från ökningen av nyttjanderättstillgångarna 5 747 Mkr, uppskjutna skattefordringar 51 Mkr och övriga tillgångar 141 Mkr. Ökningen av Övriga skulder per 1 januari 2019 kommer från en ökning av leasingskulden 6 337 Mkr samt minskning i avsättningar 122 Mkr och övriga skulder 32 Mkr.

En balansräkning med mer detaljerad information finns tillgänglig i Fact Book.

Förändringar i eget kapital

Andra fonder1
)
Mkr Aktiekapital Finansiella
tillgångar
som kan
säljas
Förändring
i egen
kreditrisk2)
Kassaflödes
säkringar
Omräkning
utländsk
verksamhet
Förmåns
bestämda
pensions
planer
Balanserad
vinst
Eget kapital
Jan-dec 2019
Ingående balans
Övergångseffekt vid tillämpning av IFRS 163)
21 942 -286 313 -315 2 533 124 604
-244
148 789
-244
Justerad balans 1 januari 2019
Nettoresultat
21 942 -286 313 -315 2 533 124 360
20 177
148 545
20 177
Övrigt totalresultat (netto efter skatt) -53 -298 145 1 366 1 160
Totalresultat
Utdelning till aktieägare
Aktieprogrammen5
)
-53 -298 145 1 366 20 177
-14 069
-136
21 336
-14 069
-136
Förändring i innehav av egna aktier 24 24
Utgående balans 21 942 -339 15 -170 3 898 130 355 155 700
Jan-dec 2018
Ingående balans 21 942 729 1 192 -897 3 379 114 893 141 237
Övergångseffekt vid tillämpning av IFRS 94
)
-729 -507 -1 160 -2 396
Justerad balans 1 januari 2018
Nettoresultat4)
Övrigt totalresultat (netto efter skatt)
21 942 -507
221
1 192
-880
-897
582
3 379
-846
113 732
23 134
138 841
23 134
-923
Totalresultat 221 -880 582 -846 23 134 22 211
Utdelning till aktieägare -12 459 -12 459
Aktieprogrammen5
)
-111 -111
Förändring i innehav av egna aktier 307 307
Utgående balans 21 942 -286 313 -315 2 533 124 604 148 789

1) Belopp under Andra fonder kan under vissa omständigheter omföras till resultaträkningen i framtiden, exempelvis om de avser upplösning av Kassaflödessäkringar eller Omräkning utländsk verksamhet när SEB upphör att konsolidera en utländsk verksamhet. Belopp relaterade till Förändring i egen kreditrisk och Förmånsbestämda pensionsplaner kommer inte att omklassificeras till resultaträkningen.

2) Förändringar i verkligt värde av finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet som kan hänföras till förändringar i egen kreditrisk.

3) IFRS 16 Leasingavtal är tillämpad från 1 januari 2019.

5) SEB:s innehav av egna aktier: 4) IFRS 9 Finansiella instrument är tillämpad från 1 januari 2018. Öppningsbalansen 2018 har omräknats i fjärde kvartalet 2018 med ett positivt belopp på 884 Mkr.

Jan-dec Jan-dec
SEB:s innehav av egna aktier, miljoner 2019 2018
Ingående balans 30,3 27,1
Köpta aktier för aktieprogrammen 8,7 6,9
Sålda/utdelade aktier -7,4 -3,8
Utgående balans 31,5 30,3

Marknadsvärde för innehav av egna aktier, Mkr 2 774 2 607

Med stöd av årsstämmans bemyndigande innehar SEB aktier av serie A för bankens långsiktiga aktiebaserade program. Transaktionerna kan ske vid ett eller flera tillfällen under året. Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital. Posten inkluderar förändring i nominella belopp för equityswappar som säkrar aktieprogrammen.

Kassaflödesanalys i sammandrag

Jan–dec
Mkr 2019 2018 %
Kassaflöde från den löpande verksamheten - 61 513 28 259
Kassaflöde från investeringsverksamheten - 612 7 014
Kassaflöde från finansieringsverksamheten - 5 227 - 12 459 - 58
Periodens kassaflöde - 67 352 22 814
Kassa och likvida medel vid årets början 219 579 184 429 19
Valutakursdifferenser i likvida medel 7 108 12 336 - 42
Periodens kassaflöde - 67 352 22 814
Kassa och likvida medel vid periodens slut1
)
159 335 219 579 - 27

1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker och Utlåning till övriga kreditinstitut - betalbara vid anfordran.

Övriga finansiella rapporter

Nyckeltal

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
2019 2019 2018 2019 2018
Räntabilitet på eget kapital, % 15,5 13,2 12,4 13,7 16,3
Räntabilitet på eget kapital exklusive
jämförelsestörande poster1
), %
15,5 13,2 12,8 13,8 13,4
Räntabilitet på eget kapital exklusive immateriella
tillgångar, % 16,4 13,9 13,1 14,5 17,3
Räntabilitet på eget kapital exklusive immateriella
tillgångar och jämförelsestörande poster1
), %
16,4 13,9 13,6 14,6 14,2
Räntabilitet på totala tillgångar, % 0,8 0,6 0,7 0,7 0,8
Räntabilitet på riskexponeringsbelopp, % 3,0 2,5 2,8 2,7 3,7
K/I-tal 0,43 0,47 0,47 0,46 0,48
Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 2:70 2:21 2:12 9:33 10:69
Vägt antal aktier2
), miljoner
2 162 2 161 2164 2 162 2 164
Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr 2:68 2:20 2:10 9:28 10:63
Vägt antal aktier efter utspädning3
), miljoner
2 177 2 173 2 177 2 175 2 177
Substansvärde per aktie, kr 78:42 74:32 74:74 78:42 74:74
Eget kapital per aktie, kr 71:99 67:60 68:76 71:99 68:76
Aktieägarnas kapital, genomsnitt miljarder kr 150,4 145,1 147,6 146,9 141,6
Förväntad kreditförlustnivå, netto, % 0,18 0,09 0,08 0,10 0,06
Andel lån i steg 3, brutto, % 0,67 0,65 0,50 0,67 0,50
Andel lån i steg 3, netto, % 0,36 0,40 0,30 0,36 0,30
Likviditetstäckningsgrad4
), %
218 174 147 218 147
Kapitalkrav, Basel III:
Riskexponeringsbelopp, Mkr 745 637 777 243 716 498 745 637 716 498
Uttryckt som kapitalkrav, Mkr 59 651 62 179 57 320 59 651 57 320
Kärnprimärkapitalrelation, % 17,6 16,4 17,6 17,6 17,6
Primärkapitalrelation, % 20,8 18,5 19,7 20,8 19,7
Total kapitalrelation, % 23,3 20,9 22,2 23,3 22,2
Bruttosoliditetsgrad, % 5,1 4,5 5,1 5,1 5,1
Antal befattningar5
)
15 034 14 887 14 749 14 939 14 751
Depåförvaring, miljarder kronor 10 428 9 267 7 734 10 428 7 734
Förvaltat kapital, miljarder kronor 2 041 1 943 1 699 2 041 1 699

1) Försäljning av SEB Pension och UC AB under andra kvartalet 2018.

2) Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 30 276 332 A-aktier för de långsiktiga aktieprogrammen vid årsskiftet 2018. Under 2019 har SEB återköpt 8 657 889 aktier och 7 434 900 aktier har sålts. Per den 31 december 2019 ägde SEB således 31 499 321 A-aktier till ett marknadsvärde av 2 774 Mkr. 4) Definieras av EU:s delegerade lag. 3) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.

5) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

I SEB:s Fact Book, finns denna tabell tillgänglig (på engelska) med nio kvartals historik.

Resultaträkning, kvartalsvis

Kv4 Kv3 Kv2 Kv1 Kv4
Mkr 2019 2019 2019 2019 2018
Räntenetto1
)
5 930 5 983 5 692 5 345 5 215
Provisionsnetto 4 989 4 693 4 735 4 292 4 848
Nettoresultat av finansiella transaktioner 2 822 1 196 1 482 2 118 1 512
Övriga intäkter, netto 349 70 287 153 169
Summa rörelseintäkter 14 089 11 942 12 197 11 907 11 744
Personalkostnader -3 807 -3 603 -3 618 -3 633 -3 382
Övriga kostnader1
)
-1 746 -1 607 -1 680 -1 590 -1 991
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar1
)
- 474 - 379 - 410 - 399 - 188
Summa rörelsekostnader -6 026 -5 589 -5 708 -5 622 -5 561
Resultat före kreditförluster 8 063 6 353 6 489 6 285 6 183
Vinster och förluster från materiella och
immateriella tillgångar - 3 1 0 0 - 2
Förväntade kreditförluster, netto - 997 - 489 - 386 - 422 - 413
Rörelseresultat före
jämförelsestörande poster 7 063 5 864 6 103 5 864 5 768
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 7 063 5 864 6 103 5 864 5 768
Skatt -1 232 -1 092 -1 211 -1 182 -1 192
Nettoresultat 5 831 4 772 4 892 4 681 4 576
Varav till aktieägarna i
Skandinaviska Enskilda Banken AB 5 831 4 772 4 892 4 681 4 576

1) IFRS 16 Leasingavtal tillämpas från 1 januari 2019. SEB har valt att använda den förenklade övergångsmetoden (utan omräkning). Räntekostnader för leasingskulderna och avskrivningar på nyttjanderättstillgångarna ersätter merparten av leasingkostnaderna för kontorslokaler från 2019.

Nettoresultat per aktie före utspädning, kr 2:70 2:21 2:26 2:16 2:12
Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr 2:68 2:20 2:25 2:15 2:10

Rörelsesegment

Resultaträkning per segment

Stora Investment
Företag & Management
Jan-dec 2019, Mkr Finansiella
Institutioner
Företag &
Privatkunder
Baltikum Liv1
)
& koncern
funktioner1)
Elimin
eringar
SEB
koncernen
Räntenetto 9 371 10 721 3 218 - 16 - 378 34 22 950
Provisionsnetto 6 558 5 546 1 638 2 531 2 392 44 18 709
Nettoresultat av finansiella transaktioner 4 462 507 321 711 1 605 11 7 617
Övriga intäkter, netto 221 25 - 8 77 554 - 11 858
Summa rörelseintäkter 20 613 16 798 5 169 3 304 4 173 78 50 134
Personalkostnader -4 293 -3 372 - 856 - 860 -5 294 15 -14 660
Övriga kostnader -5 186 -3 979 -1 123 - 706 4 465 - 93 -6 623
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar - 69 - 68 - 30 - 21 -1 475 -1 662
Summa rörelsekostnader -9 548 -7 418 -2 009 -1 587 -2 304 - 78 -22 945
Resultat före kreditförluster 11 065 9 380 3 159 1 716 1 869 0 27 190
Vinster och förluster från materiella och
immateriella tillgångar 1 - 4 2 - 1 - 2
Förväntade kreditförluster, netto -1 812 - 393 - 58 - 1 - 22 - 7 -2 294
Rörelseresultat före
jämförelsestörande poster 9 254 8 983 3 104 1 715 1 846 - 7 24 894
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 9 254 8 983 3 104 1 715 1 846 - 7 24 894

1) Investment Management & koncernfunktioner omfattar Investment Management, supportfunktioner, treasury, stabsenheter och verksamhet under avveckling i Tyskland. Som tidigare meddelats genomförde SEB den 1 januari 2019 en omorganisation genom att dela upp divisionen Liv & Investment Management i två separata divisioner. Division Liv rapporteras som en fristående division. Division Investment Management rapporteras tillsammans med koncernfunktionerna som ett segment i kvartalsrapporten och även separat i Fact Book. Tidigare perioder i segmentinformationen har räknats om.

Stora Företag & Finansiella Institutioner

Divisionen erbjuder affärsbank- och investmentbanktjänster riktade till stora företag och institutioner i Norden, Tyskland och Storbritannien och dess kunder betjänas även genom det internationella nätverket på cirka 20 kontor.

Resultaträkning

Kv4 Kv3 Kv4
Jan–Dec
Mkr 2019 2019 % 2018 % 2019 2018 %
Räntenetto 2 450 2 443 0 2 010 22 9 371 8 211 14
Provisionsnetto 1 824 1 613 13 1 802 1 6 558 6 433 2
Nettoresultat av finansiella transaktioner 1 434 753 90 902 59 4 462 3 384 32
Övriga intäkter, netto 2
2
- 50 - 145 200 - 89 221 309 - 29
Summa rörelseintäkter 5 730 4 759 20 4 913 17 20 613 18 337 12
Personalkostnader -1 170 -1 034 13 -1 030 14 -4 293 -3 858 11
Övriga kostnader -1 363 -1 235 10 -1 230 11 -5 186 -4 990 4
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 17 - 17 1 - 15 14 - 69 - 55 25
Summa rörelsekostnader -2 550 -2 286 12 -2 275 12 -9 548 -8 903 7
Resultat före kreditförluster 3 180 2 473 29 2 637 21 11 065 9 434 17
Vinster och förluster från materiella och immateriella 0 0 - 11 0 - 13 1 1 27
Förväntade kreditförluster, netto -879 - 349 152 - 259 -1 812 - 702 158
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster 2 301 2 124 8 2 378 - 3 9 254 8 733 6
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 2 301 2 124 8 2 378 - 3 9 254 8 733 6
K/I-tal 0,45 0,48 0,46 0,46 0,49
Allokerat kapital, miljarder kronor 69,3 70,8 63,8 67,9 63,8
Räntabilitet på allokerat kapital, % 10,2 9,2 11,2 10,4 10,3
Antal befattningar1) 2 085 2 058 1 997 2 057 1 986

1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

  • Hög aktivitet bland storföretagen under hela året
  • Intresset för hållbara placeringar och alternativa investeringar ökade bland institutionella investerare
  • Rörelseresultatet uppgick till 9 254 Mkr och räntabiliteten uppgick till 10,4 procent

Kommentarer till 2019

Segmentet Stora företag hade en hög och stabil efterfrågan på tjänster inom alla områden. Kreditportföljen ökade genom god tillväxt i både traditionell utlåning och finansiering kopplad till företagstransaktioner. Efterfrågan på cash managementtjänster var hög. Marknadsförhållandena var gynnsamma med låga räntor och låga kreditspreadar vilket resulterade i särskilt hög aktivitet på obligationsmarknaden. Kundaktiviteten minskade något inom segmentet finansiella sponsorer främst till följd av lägre fusions- och förvärvsvolymer. Private equitymarknaden var fortsatt mycket likvid med höga tillgångspriser.

Inom segmentet Finansiella institutioner var aktivitetsnivån hög, kopplad till den gynnsamma obligationsmarknaden och cash management- och depåförvaringsrelaterade intäkter ökade. Medan flackare avkastningskurvor och något lägre volatilitet i mitten av året ledde till minskad efterfrågan på tillgångsslag såsom valutor, räntor och aktier, ökade efterfrågan på alternativa investeringar. Som en konsekvens av EU:s kommande klassificeringssystem för hållbara

placeringar ökade investerarnas intresse för hållbara investeringar. Depåförvaringsvolymerna ökade till 10 428 miljarder kronor (7 734) med flera nya mandat, vilket är ett bevis på SEB:s attraktiva erbjudande.

Rörelseintäkterna ökade till 20 613 Mkr. Räntenettot förbättrades till 9 371 Mkr, utifrån högre volymer för både inoch utlåning men även på grund av den lägre resolutionsfondsavgiften. Provisionsnettot ökade något och uppgick till 6 558 Mkr, ett resultat av att marknaden för obligationsemissioner samt av fusioner och förvärv var aktiv. Nettoresultat av finansiella transaktioner ökade till 4 462 Mkr, som ett resultat av ökade marginaler på kunddrivna ränte- och derivattransaktioner samt ett mer positivt marknadsläge för ränte- och valutahandeln. Rörelsekostnaderna ökade på grund av de strategiska initiativen och regelverkskrav. Förväntade nettokreditförluster ökade till 1 812 Mkr med en förväntad nettokreditförlustnivå på 16 baspunkter. Ökningen förklaras av ett fåtal företagsengagemang.

Företag & Privatkunder

Divisionen erbjuder banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företag i Sverige, samt korttjänster i fyra nordiska länder. I Norden erbjuds även ledande Private Banking-tjänster med global räckvidd till kapitalstarka privatkunder.

Resultaträkning

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–Dec
Mkr 2019 2019 % 2018 % 2019 2018 %
Räntenetto 2 669 2 606 2 2 371 13 10 721 9 473 13
Provisionsnetto 1 453 1 401 4 1 312 11 5 546 5 470 1
Nettoresultat av finansiella transaktioner 122 116 6 119 3 507 429 18
Övriga intäkter, netto 8 6 43 5 54 25 47 - 46
Summa rörelseintäkter 4 253 4 128 3 3 806 12 16 798 15 418 9
Personalkostnader -843 -836 1 - 854 - 1 -3 372 -3 353 1
Övriga kostnader -1 113 -932 19 - 997 12 -3 979 -3 735 7
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 17 - 21 - 22 - 15 11 - 68 - 58 17
Summa rörelsekostnader -1 972 -1 789 10 -1 865 6 -7 418 -7 146 4
Resultat före kreditförluster 2 280 2 339 - 3 1 941 17 9 380 8 272 13
Vinster och förluster från materiella och immateriella -3 0 0 - 4 0
Förväntade kreditförluster, netto -92 -129 - 29 - 115 - 20 - 393 - 427 - 8
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster 2 185 2 209 - 1 1 826 20 8 983 7 845 15
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 2 185 2 209 - 1 1 826 20 8 983 7 845 15
K/I-tal 0,46 0,43 0,49 0,44 0,46
Allokerat kapital, miljarder kronor 44,6 45,4 43,2 44,9 42,4
Räntabilitet på allokerat kapital, % 15,0 14,9 12,7 15,3 13,9
Antal befattningar1) 3 478 3 507 3 594 3 564 3 596

1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

  • Stabil tillväxt inom företagsutlåning
  • Stark utveckling av marknadsandelen vad gäller bolån
  • Rörelseresultatet uppgick till 8 983 Mkr och räntabiliteten uppgick till 15,3 procent

Kommentarer till 2019

Under 2019 har kundnöjdheten för rådgivningstjänster enligt Net Promoter Score (NPS) fortsatt att förbättras, särskilt för små och medelstora företag samt Personal Banking som har fått rekordhöga betyg från kunderna under 2019.

Rörelseresultatet ökade med 15 procent. Räntenettot ökade med 13 procent, eller 1 248 Mkr, på grund av det förbättrade ränteläget, internprissättning på inlåning samt volymtillväxt. Trots negativa MiFID-II-relaterade effekter1 , ökade provisionsnettot med 1 procent, främst inom SEB:s kortaffär. Rörelsekostnaderna steg med 4 procent, delvis beroende på de strategiska initiativen, IT-utveckling samt regelverkstryck. Nettokreditförlusterna var låga på 393 Mkr och kreditförlustnivån uppgick till 4 baspunkter.

Företagssegmentet hade ett stabilt inflöde av nya helkunder – över 10 000 nya kunder netto under 2019. Inlånings- och utlåningsvolymerna ökade särskilt inom segmentet små och medelstora företag. Under året ökade företagsutlåningen med 11 miljarder kronor och uppgick till 253 miljarder kronor vid årets slut. Exklusive effekten av en intern flytt av ett kundsegment var utlåningstillväxten stark och växte med 8,1 procent (medan tillväxt inklusive den interna flytten var 4,4 procent).

Inom privatkundsegmentet har SEB haft ett stort fokus på bolåneaffären, vilket har resulterat i en förbättrad marknadsandel för nyförsäljning under året. Bolånen växte med 28 miljarder kronor och uppgick till 510 miljarder kronor vid årets slut. Inom Private Banking var tillväxten stark vad gäller förvaltat kapital, utifrån både nya affärsvolymer och en positiv utveckling på aktiemarknaderna.

Totalt ökade utlåningen med 42 miljarder kronor och uppgick till 823 miljarder kronor. Fortsatt inlåningsinflöde resulterade i en volymtillväxt på 36 miljarder kronor. Total inlåning uppgick till 457 miljarder kronor.

1 En del av EU-direktivet om Marknader för finansiella instrument, MiFID, begränsar ersättningen från fondbolag.

Baltikum

Divisionen tillhandahåller banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företagskunder i Estland, Lettland och Litauen.

Resultaträkning

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–Dec
Mkr 2019 2019 % 2018 % 2019 2018 %
Räntenetto 831 823 1 749 11 3 218 2 837 13
Provisionsnetto 426 413 3 377 13 1 638 1 449 13
Nettoresultat av finansiella transaktioner 111 70 60 56 100 321 257 25
Övriga intäkter, netto - 4 0 -6 - 30 - 8 - 21 - 63
Summa rörelseintäkter 1 364 1 305 5 1 177 16 5 169 4 522 14
Personalkostnader - 221 - 223 - 1 - 217 2 - 856 - 811 6
Övriga kostnader - 310 - 280 11 - 248 25 -1 123 -1 021 10
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 8 - 8 - 1 - 13 - 40 - 30 - 53 - 43
Summa rörelsekostnader - 539 - 511 6 - 478 13 -2 009 -1 885 7
Resultat före kreditförluster 825 794 4 698 18 3 159 2 637 20
Vinster och förluster från materiella och immateriella 1 1 112 - 1 2 19 - 90
Förväntade kreditförluster, netto - 17 11 -45 - 63 - 58 - 55 5
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster 810 806 0 652 24 3 104 2 600 19
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 810 806 0 652 24 3 104 2 600 19
K/I-tal 0,40 0,39 0,41 0,39 0,42
Allokerat kapital, miljarder kronor 11,0 10,9 10,1 10,8 9,6
Räntabilitet på allokerat kapital, % 25,2 25,2 21,5 24,7 22,4
Antal befattningar1) 2 350 2 362 2 341 2 350 2 377

1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

  • Viss avmattning i ekonomisk tillväxt
  • Fortsatt stabil volymtillväxt och hög kundaktivitet
  • Rörelseresultatet uppgick till 3 104 Mkr och räntabiliteten var 24,7 procent

Kommentarer till 2019

Tillväxten i de baltiska ekonomierna mattades av något under det andra halvåret 2019, framförallt drivet av lägre exporttillväxt. Även tillväxten inom privatkonsumtion avtog något trots fortsatt historiskt höga nivåer vad gäller hushållens framtidstro och reallönetillväxt. Trots att tillväxten i de baltiska ekonomierna har överstigit genomsnittet för EU under flera år har inte några makroekonomiska eller finansiella obalanser uppstått.

Inom privatkundssegmentet fortsatte den stabila tillväxten, i lokal valuta, drivet av bolån. Marginalen för nyutlåning förblev fortsatt högre än den genomsnittliga marginalen för lånestocken. Privatkundernas aktivitet fortsatte att öka inom betalnings- och kortområdet. Användandet av SEB:s digitala tjänster fortsatte att öka, inklusive en växande andel kundmöten genomförda på distans via video samt en ökad andel av nyförsäljning via digitala kanaler. Inom företagssegmentet ökade intäkterna under året, framförallt på grund av utlåning. Den totala utlåningsvolymen växte med 4 procent i lokal valuta under året och uppgick till 157 miljarder kronor (148). Inlåningsvolymerna fortsatte att

stadigt öka inom både privat- och företagssegmentet, med en total tillväxttakt på 9 procent i lokal valuta, vilket resulterade i en total inlåningsvolym om 153 miljarder vid periodens utgång (138).

Rörelseresultatet ökade med 16 procent i lokal valuta, motsvarande 504 Mkr, och uppgick till 3 104 Mkr. Räntenettot steg med 10 procent i lokal valuta, framförallt beroende på volymer men även höjda marginaler. Provisionsnettot var 10 procent högre i lokal valuta drivet av högre kundaktivitet och ökade korttransaktioner. Totala kostnader var 3 procent högre i lokal valuta, delvis på grund av den höga löneinflationen i regionen, men här återfinns också den administrativa avgift om 19 Mkr som ingick i överenskommelsen med finansinspektionen i Lettland om att avsluta det tillsynsärende som gäller SEB Lettlands arbete mot penningtvätt, vilket tidigare har kommunicerats. Förväntade kreditförluster var låga och uppgick till 58 Mkr, vilket motsvarar en förväntad kreditförlustsnivå på 3 baspunkter.

Liv

Divisionen erbjuder livförsäkringstjänster till privatpersoner liksom företag och institutioner huvudsakligen i Norden och Baltikum.

Resultaträkning

Kv4 Kv3 Kv4
Jan–Dec
Mkr 2019 2019 % 2018 % 2019 2018 %
Räntenetto - 5 - 5 3 - 7 - 33 - 16 - 28 - 45
Provisionsnetto 648 647 0 607 7 2 531 2 655 - 5
Nettoresultat av finansiella transaktioner 207 152 36 118 75 711 953 - 25
Övriga intäkter, netto 15 14 12 - 8 77 - 8
Summa rörelseintäkter 866 808 7 710 22 3 304 3 572 - 8
Personalkostnader - 221 - 215 3 - 210 5 - 860 -1 017 - 15
Övriga kostnader - 183 - 172 6 - 177 3 - 706 - 615 15
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 5 - 5 3 - 4 34 - 21 - 20 4
Summa rörelsekostnader - 410 - 393 4 - 392 5 -1 587 -1 653 - 4
Resultat före kreditförluster 456 415 10 319 43 1 716 1 920 - 11
Vinster och förluster från materiella och immateriella 0 0
Förväntade kreditförluster, netto 0 0 ### - 1 ### - 1 -2 - 39
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster 456 415 10 318 43 1 715 1 917 - 11
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 456 415 10 318 43 1 715 1 917 - 11
K/I-tal 0,47 0,49 0,55 0,48 0,46
Allokerat kapital, miljarder kronor 5,4 5,4 5,4 5,4 5,8
Räntabilitet på allokerat kapital, % 31,2 28,5 20,8 29,4 29,4
Antal befattningar1) 1 061 1 030 1 056 1 046 1 146

1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

  • Försäljning och premieintäkter utvecklades positivt och tillgångsvärden ökade i starka marknader
  • Exklusive effekter från SEB Pension i Danmark, var rörelseresultatet på årsbasis oförändrat
  • Rörelseresultatet uppgick till 1 715 Mkr och räntabiliteten var 29,4 procent

Kommentarer till 2019

Efterfrågan på livförsäkringsprodukter ökade under året. Divisionen ökade försäljningen med 10 procent jämfört med föregående år, främst inom traditionell försäkring och depåförsäkring på den svenska marknaden. Fortsatt hård konkurrens, marginalpress och flytt av pensionskapital har dock lett till att marknadsandelarna i Sverige sjönk till 7,5 procent per sista september1 , från 8,6 procent ett år tidigare.

SEB samordnade sin försäkringsverksamhet i Baltikum genom att fusionera de tre baltiska livbolagen till ett. Förändringen syftar till ökad effektivitet och ett förbättrat kunderbjudande inom liv- och pensionstjänster.

Värdet på det kapital som förvaltas av divisionen ökade under året med 62 miljarder till 395 miljarder kronor, varav fondförsäkringstillgångarna stod för en ökning med 47 miljarder till 317 miljarder kronor. Ökningen beror på högre tillgångsvärden på de finansiella marknaderna. Rörelseresultatet minskade jämfört med föregående år med 11 procent till 1 715 Mkr. Både intäkter och kostnader

minskade vilket förklaras av att SEB Pension Danmark avyttrades under 2018. Exklusive avyttringen ökade rörelseresultatet med 6 Mkr jämfört med föregående år.

Provisionsnettot minskade med 5 procent jämfört med föregående år, dels på grund av avyttringen, dels till följd av marginalpress. Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade jämfört med föregående år med 25 procent framförallt på grund av avyttringen, men också till följd av ett lägre resultat i den svenska riskaffären. Lägre långfristiga räntenivåer påverkade också vissa portföljer inom traditionell försäkring negativt. Kostnaderna exklusive effekten av avyttringen, steg under året vilket delvis berodde på de strategiska initiativen.

1 Enligt senaste tillgänglig marknadsstatistik från Svensk Försäkring

Investment Management & koncernfunktioner

Division Investment Management förvaltar SEB-fonderna och mandat för kunder via de övriga divisionerna. Koncernfunktionerna omfattar supportfunktioner, Treasury, stabsenheter och verksamhet under avveckling i Tyskland.

Resultaträkning

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–Dec
Mkr 2019 2019 % 2018 % 2019 2018 %
Räntenetto - 11 91 - 112 - 221 - 95 - 378 509 - 174
Provisionsnetto 659 588 12 744 - 11 2 392 2 393 0
Nettoresultat av finansiella transaktioner 936 107 318 194 1 605 1 026 57
Övriga intäkter, netto 309 107 190 - 12 554 91
Summa rörelseintäkter 1 892 893 112 831 128 4 173 4 018 4
Personalkostnader -1 355 -1 299 4 -1 075 26 -5 294 -4 982 6
Övriga kostnader 1 212 1 066 14 974 24 4 465 3 178 40
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar - 427 - 328 30 - 141 -1 475 - 549 169
Summa rörelsekostnader - 570 - 561 2 - 243 135 -2 304 -2 353 - 2
Resultat före kreditförluster 1 322 332 588 125 1 869 1 665 12
Vinster och förluster från materiella och immateriella - 1 0 - 2 - 26 - 1 - 2 - 45
Förväntade kreditförluster, netto - 9 - 22 - 57 0 - 22 2
5
- 189
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster 1 311 310 586 124 1 846 1 689 9
Jämförelsestörande poster 4 506 - 100
Rörelseresultat 1 311 310 586 124 1 846 6 195 - 70
K/I-tal 0,30 0,63 0,29 0,55 0,59
Antal befattningar1) 6 061 5 930 5 762 5 922 5 647
SEB-fonder, mdr kr 736 724 622 736 622
Nettoflöden, mdr kr -3 5 1 -3 1
5

1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.

  • Kapitalet som förvaltas enligt SEB:s hållbarhetskriterier ökade med 36 procent till 256 miljarder kronor
  • SEB-fonders tillgångsvärden ökade som ett resultat av positiva marknader
  • Rörelseresultatet uppgick till 1 846 Mkr

Kommentarer till 2019

Investment Management: Den positiva marknadsutvecklingen under året ökade tillgångsvärdena och värdet på aktiefonder ökade med 26 procent under året. Inflöden fortsatte framförallt inom lågmarginalprodukter. Totalt uppgick SEBfonderna till 736 miljarder kronor (622) varav 256 miljarder (188) är förvaltade enligt SEB:s hållbarhetskriterier.

Rörelseintäkterna gick ner 2 procent jämfört med förra året framförallt på grund av väsentligt lägre resultatbaserade provisioner i det fjärde kvartalet 2019 jämfört med fjärde kvartalet 2018. Det berodde på en idiosynkratisk värderingsjustering på en exponering i ett specifikt kundmandat, som sedan dess har minskats väsentligt. Exklusive resultatbaserade provisioner var rörelseintäkterna upp 3 procent. Basprovisionerna var oförändrade gentemot föregående år, men sett på det fjärde kvartalet 2019 isolerat var basprovisionerna upp 6 procent som en följd av högre tillgångsvärden.

Rörelseresultatet minskade mot föregående år och uppgick till 1 320 Mkr (1 465) och rörelsekostnaderna ökade till 878 miljoner kronor (777) framförallt relaterat till högre personalkostnader, IT och informationstjänster. Exklusive resultatbaserade provisioner var rörelseresultatet för helåret ner 4 procent jämfört med 2018.

Treasury: Räntenettot minskade jämfört med 2018 till följd av att ersättningen för divisionernas inlåning ökade. Räntenettot i verksamheten under avveckling i Tyskland utvecklades positivt under året. Nettoresultat av finansiella transaktioner var lägre på grund av en marknadsvärdering av swap-hedgar och egna emitterade obligationer i den tyska verksamheten som är under avveckling. Inom samma enhet ökade övriga intäkter, netto, vilket berodde på ett återköp av emitterade obligationer under 2018.

Support- och stabsenheter: Business support sköter drift och utveckling av divisionernas IT-system och även back office-tjänster. Alla relevanta kostnader debiteras för att ingå i resultatet för respektive division. I stabsenheter ingår till exempel risk- och regelefterlevnadsfunktionerna samt andra mindre enheter.

Avyttringen av SEB:s innehav i LR Realkredit A/S till Nykredit Realkredit A/S, i enlighet med det avtal som publicerades den 11 april 2019, avslutades. Resultatet var en kapitalvinst på 259 Mkr.

Jämförelsestörande poster 2018 uppgick till 4 506 Mkr. Se not 8 för information.

SEB:s geografier

I Sverige och Baltikum erbjuder SEB finansiell rådgivning och ett brett utbud av finansiella tjänster. I Danmark, Finland, Norge, Tyskland och Storbritannien har verksamheten en stark inriktning på ett fullserviceerbjudande till företagskunder och institutioner. Därutöver betjänar SEB företagskunder och institutioner genom sitt internationella nätverk.

Rörelseresultat per land

Fördelning landvis jan - dec Summa rörelseintäkter Summa rörelsekostnader Rörelseresultat före
jämförelsestörande poster
Rörelseresultat före
jämförelsestörande i lokal valuta
poster
Mkr 2019 2018 % 2019 2018 % 2019 2018 % 2019 2018 %
Sverige1) 31 093 28 572 9 -14 930 -14 510 3 14 151 13 027 9 14 151 13 027 9
Norge 3 490 3 357 4 -1 355 -1 300 4 1 994 2 105 - 5 1 855 1 970 - 6
Danmark 2 800 2 785 1 -1 210 -1 210 0 1 590 1 450 10 1 121 1 054 6
Finland 1 872 1 965 - 5 - 905 - 838 8 953 1 118 - 15 90 109 - 17
Tyskland 1 827 1 561 17 - 855 -1 021 - 16 898 599 50 85 58 45
Estland 1 924 1 672 15 - 677 - 627 8 1 288 1 035 24 122 101 20
Lettland 1 205 1 058 14 - 607 - 562 8 542 461 18 51 45 14
Litauen 2 450 2 140 14 - 844 - 818 3 1 565 1 328 18 148 130 14
Storbritannien 1 149 888 29 - 420 - 337 24 725 555 31 60 48 26
Internationella nätverket 2 590 2 416 7 -1 409 -1 263 12 1 189 1 119 6
Elim. - 266 - 545 - 51 266 545 - 51 - 1 - 18 - 93
Total2
)
50 134 45 868 9 -22 945 -21 940 5 24 894 22 779 9

1) Sverige: Rörelseresultat uppgick till 14 151 Mkr 2019 och 17 533 Mkr 2018.

2) Total: Rörelseresultat uppgick till 24 894 Mkr 2019 och 27 285 Mkr för 2018.

  • Stark utveckling i Sverige i både företags-, de institutionella och privatkundssegmenten
  • Hög kundaktivitetsnivå i Norden och Baltikum under hela året
  • Tillväxt i Tyskland och Storbritannien, trots ett osäkert makroekonomiskt läge

Kommentarer till 2019

Sverige: Fortsatt volymtillväxt i både företags- och privatkundssegmenten under året har ökat räntenettot trots marginaltrycket på bolån. Volatilitet i räntemarknaderna, där speciellt Markets och Treasury var väl positionerade vid slutet av året, skapade ett högre nettoresultat av finansiella transaktioner. Marknadsvärderingar utgjorde också ett positivt bidrag.

Norge: Norsk ekonomi var stark vilket ledde till flera räntehöjningar. Det gynnsamma ekonomiska läget gjorde att kundaktiviteten inom Markets verksamhetsområde var hög. SEB såg en väsentlig tillväxt i utlåning till storföretagskunderna och en hög efterfrågan på investment bankingtjänster.

Danmark: Företagstjänsterna fortsatte att utvecklas positivt i linje med det underliggande makroekonomiska läget i Danmark. Dock var efterfrågan på investment bankingtjänster lägre än föregående år. Internationella institutionella investerare stod fortsatt bakom tillväxten i förvaltat kapital.

Finland: Kundaktiviteten var hög i alla segment, vilket gav större affärsvolymer, speciellt inom finansiering och investerartjänster. Trots det minskade rörelseintäkterna jämfört med det starka resultatet 2018. De befintliga kundrelationerna fortsatte att breddas, med växande fokus på energi, infrastruktur och hållbara banklösningar.

Tyskland: Efter en nedgång i början av året visade sig tysk ekonomi vara motståndskraftig under resten av året. Samtidigt påverkade den internationella ekonomiska inbromsningen och högre osäkerhet den tyska tillverkningsindustrin negativt. SEB:s kunder efterfrågade främst finansieringslösningar, ofta i samband med internationella förvärv. Finansiella effekter i den tyska verksamheten som är under avveckling fick en positiv inverkan på resultatet. (Se sid 23).

Estland, Lettland och Litauen: SEB:s rörelseresultat i vart och ett av de tre baltiska länderna utvecklades positivt, trots en något lugnare makroekonomisk tillväxt i den senare hälften av året. Se kommentarerna om divisionens resultat för mer information på sid 21.

Storbritannien: Osäkerheten runt Brexit dominerade den politiska scenen i Storbritannien under året. SEB erfor dock en stark och lönsam tillväxt när kundbasen utvecklades positivt. Efterfrågan på rådgivning och finansiella tjänster drevs av existerande storföretagskunder.

Internationella nätverket:2019 års resultat var starkt. Ett flertal nordiska konkurrenter tillkännagav att de drar ner verksamheten och avslutar sin internationella närvaro, och SEB:s kundbas växte.

Noter till de finansiella rapporterna – SEB-koncernen

Not 1 Redovisningsprinciper

Denna rapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EU-kommissionen. Därutöver tillämpas lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Kompletterande redovisningsregler för koncerner (RFR 1). Moderbolaget har upprättat rapporten i enlighet med lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitutioner och värdepappersbolag. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Redovisning för juridiska personer (RFR 2) tillämpats.

Från och med 1 januari 2019 tillämpar koncernen IFRS 16 Leasingavtal som ersätter IAS 17 Leasingavtal och därtill hörande tolkningar. För mer information om de nya redovisningsprinciperna samt de övergångseffekter som uppstod vid övergången till IFRS 16, se not 54 i årsredovisningen för 2018. Det finns även några mindre förändringar av andra IFRS standarder. IFRIC 23 Redovisning av osäkerheter i inkomstskatter har publicerats och specificerar hur effekterna av osäkerhet i redovisning av inkomstskatter ska reflekteras. IAS 28 Innehav i intresseföretag och joint ventures har uppdaterats med att IFRS 9 Finansiella instrument ska tillämpas på långsiktiga innehav i intresseföretag eller joint ventures som utgör en del av nettoinvesteringen i intresseföretaget eller joint venture. IFRS 9 Finansiella instrument har uppdaterats avseende förskottsbetalning med negativ ersättning. IAS 19 Ersättningar till anställda har uppdaterats avseende ändringar, reduceringar och regleringar av en pensionsplan som inträffar under en rapportperiod. IAS 23 Låneutgifter, IAS 12 Inkomstskatter, IFRS 3 Rörelseförvärv och IFRS 11 Samarbetsarrangemang har uppdaterats inom ramen för de årliga förbättringarna av IFRS standarder 2015–2017. Ändringarna har inte väsentligt påverkat koncernens finansiella rapporter eller kapitaltäckning och stora exponeringar.

Koncernen har valt att i förtid anta ändringarna i IFRS 9, IAS 39 och IFRS 7 Interest Rate Benchmark Reform som gavs ut i september 2019. I enlighet med övergångsbestämmelserna har ändringarna antagits i efterhand avseende säkringsrelationer som fanns i början av rapporteringsperioden eller har identifierats därefter.

Ändringarna ger tillfällig lättnad från att tillämpa specifika krav på säkringsredovisning på säkringsrelationer som direkt påverkas av IBOR-reformen. Lättnaderna leder till att IBOR-reformen i allmänhet inte bör resultera i att säkringsredovisningen upphör. All ineffektivitet från säkringar redovisas även fortsättningsvis i resultaträkningen. De ändringar som anges påverkar när lättnaderna kommer att upphöra, vilket inkluderar osäkerheten till följd av att referensräntereformen inte längre finns.

Sammanfattningsvis tillhandahålls följande lättnader av ändringarna vilka är applicerbara för koncernen:

  • Vid beaktandet av kravet på "mycket sannolikt" har koncernen antagit att USD LIBOR och GBP LIBORräntorna som den säkrade posten bygger på inte förändras till följd av IBOR-reformen.
  • Vid bedömningen av om säkringen förväntas vara mycket effektiv på framåtriktad basis har koncernen antagit att USD LIBOR och GBP LIBOR räntesatserna som kassaflödena och verkligt värde på den säkrade posten och säkringsinstrumentet som säkringar som de bygger på, inte ändras av IBOR-reformen.
  • Koncernen kommer inte att avbryta säkringsredovisningen under perioden med IBOR-relaterad osäkerhet endast för att den retrospektiva effektiviteten faller utanför det obligatoriska intervallet 80– 125 procent.
  • Koncernen har inte återfört kassaflödessäkringsreserven för perioden efter det att reformerna förväntas träda i kraft.

I alla övriga väsentliga aspekter är koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper och beräkningsgrunder samt presentation oförändrade jämfört med årsredovisningen för 2018.

Not 2 Räntenetto

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr 2019 2019 % 2018 % 2019 2018 %
Ränteintäkter1) 10 448 10 785 - 3 9 875 6 41 722 39 299 6
Räntekostnader -4 518 -4 802 - 6 -4 660 - 3 -18 772 -18 277 3
Räntenetto 5 930 5 983 - 1 5 215 14 22 950 21 022 9
1) Varav räntor beräknade enligt
effektivräntemetoden. 8 776 8 940 - 2 8 607 2 35 217 32 907 7

Not 3 Provisionsnetto

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr 2019 2019 % 2018 % 2019 2018 %
Emissioner och rådgivning 470 326 44 448 5 1 312 1 050 25
Värdepappershandel och derivat 519 455 14 575 - 10 2 047 2 179 - 6
Notariat och fondverksamhet 2 036 1 977 3 2 075 - 2 7 782 8 082 - 4
Varav resultatbaserade provisioner 42 11 187 - 78 121 227 - 47
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt 2 867 2 843 1 2 756 4 11 293 10 858 4
Varav betalningsförmedling och
kortverksamhet 1 607 1 597 1 1 537 5 6 299 5 955 6
Varav utlåning 762 687 11 665 15 2 869 2 527 14
Livförsäkringsprovisioner 425 435 - 2 427 - 1 1 741 1 848 - 6
Provisionsintäkter 6 317 6 035 5 6 281 1 24 176 24 018 1
Provisionskostnader -1 328 -1 342 - 1 -1 433 - 7 -5 467 -5 654 - 3
Provisionsnetto 4 989 4 693 6 4 848 3 18 709 18 364 2
Varav värdepappersprovisioner, netto 2 283 2 026 13 2 149 6 8 179 8 220 - 1
Varav betalningsförmedling och
kortverksamhet, netto 1 080 1 019 6 971 11 4 096 3 851 6
Varav livförsäkringsprovisioner, netto 302 310 - 2 288 5 1 198 1 283 - 7

Provisionsintäkter per segment

Stora Investment
Företag & Management
Finansiella Företag & & koncern Elimin SEB
Mkr Institutioner Privatkunder Baltikum Liv1
)
funktioner1) eringar koncernen
Jan–dec 2019
Emissioner och rådgivning 1 258 35 18 0 2 1 312
Värdepappershandel och derivat 1 596 431 20 0 0 0 2 047
Notariat och fondverksamhet 3 369 1 615 190 168 6 025 -3 585 7 782
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt 4 688 5 160 2 088 222 473 -1 338 11 293
Livförsäkringsprovisioner 3 246 -1 504 1 741
Provisionsintäkter 10 911 7 240 2 317 3 636 6 499 -6 428 24 176
Jan–dec 2018
Emissioner och rådgivning 996 35 17 0 2 1 050
Värdepappershandel och derivat 1 694 465 22 0 -
1
0 2 179
Notariat och fondverksamhet 3 519 1 700 192 167 6 122 -3 618 8 082
Betalningsförmedling, kortverksamhet,
utlåning, inlåning, garantier och övrigt 4 747 4 982 1 861 214 402 -1 347 10 858
Livförsäkringsprovisioner 3 371 -1 523 1 848
Provisionsintäkter 10 956 7 182 2 091 3 752 6 525 -6 488 24 018

1) Investment Management & koncernfunktioner omfattar Investment Management, supportfunktioner, treasury, stabsenheter och verksamhet under avveckling i Tyskland. Som tidigare meddelats genomförde SEB den 1 januari 2019 en omorganisation genom att dela upp divisionen Liv & Investment Management i två separata divisioner. Division Liv rapporteras som en fristående division. Division Investment Management rapporteras tillsammans med koncernfunktionerna som ett segment i kvartalsrapporten och även separat i Fact Book. Tidigare perioder i segmentinformationen har räknats om.

Provisionsintäkterna är uppdelade i större grupper av tjänster kopplade till primära geografiska marknader och rörelsesegment. Intäkter från emissioner och rådgivning, värdepappershandel och derivat, betalningsförmedling, kortverksamhet, utlåning, inlåning, garantier och övrigt härrör huvudsakligen från en fastställd tidpunkt. Intäkter från notariat och fondverksamhet och livförsäkringverksamhet uppkommer huvudsakligen över tiden.

Not 4 Nettoresultat av finansiella transaktioner

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr 2019 2019 % 2018 % 2019 2018 %
Egetkapitalinstrument och hänförliga derivat 755 586 29 - 157 2 628 637
Skuldinstrument och hänförliga derivat 582 - 407 343 70 - 37 636
Valuta och hänförliga derivat 1 132 950 19 1 121 1 4 119 3 580 15
Övriga livförsäkringsintäkter, netto 219 150 45 117 86 722 984 -27
Övrigt 134 - 84 88 53 185 242 -24
Nettoresultat av finansiella transaktioner 2 822 1 196 136 1 512 87 7 617 6 079 25
Varav orealiserade värderingsjusteringar
hänförliga till motpartsrisk och egen
kreditvärdighet avseende derivat 267 -160 -157 - 1 - 119 -99

I Nettoresultat av finansiella transaktioner presenteras resultatet fördelat på typ av underliggande finansiellt instrument.

Under fjärde kvartalet genererade strukturerade produkter som erbjuds allmänheten en effekt på derivat hänförliga till Egetkapitalinstrument med 345 Mkr (kv 3 2019: 215) och en effekt för Skuldinstrument med -115 Mkr (kv 3 2019: 65).

Not 5 Personalkostnader

Jan–dec
Mkr 2019 2018 %
Löner1
)
-10 809 -10 414 4
Kortfristiga ersättningar1
)
- 916 - 805 14
Långfristiga ersättningar1
)
- 863 - 716 21
Pensionskostnader -1 353 -1 263 7
Avgångsvederlag1) - 130 - 251 -48
Övriga personalkostnader - 588 - 555 6
Personalkostnader -14 660 -14 004 5

1) Inklusive sociala avgifter.

Jan–dec
Mkr 2019 2018 %
Kortfristiga ersättningar (STI) till anställda - 725 - 635 14
Sociala avgifter på STI - 191 - 170 12
Kortfristiga ersättningar - 916 - 805 14
Jan–dec
Mkr 2019 2018 %
Långfristiga ersättningar (LTI) till anställda - 649 - 596 9
Sociala avgifter på LTI - 214 - 121 78
Långfristiga ersättningar - 863 - 716 21

Not 6 Förmånsbestämda pensionsplaner

Jan–dec
Balansräkningen, Mkr 2019 2018 %
Pensionsförpliktelser 31 876 26 682 19
Förvaltningstillgångar 37 062 30 359 22
Nettobelopp redovisat i balansräkningen 5 186 3 677 41
Jan–dec
Resultaträkningen, Mkr 2019 2018 %
Kostnader för tjänstgöring innevarande period - 479 - 509 -
6
Räntekostnad - 514 - 580 -11
Beräknad ränta på förvaltningstillgångarna 583 694 -16
Redovisat i personalkostnader - 409 - 395 4
Jan–dec
Övrigt totalresultat, Mkr 2019 2018 %
Omvärdering av pensionsförpliktelse -5 665 - 981
Värderingsvinster (förluster) på
förvaltningstillgångar 7 062 - 59
Uppskjuten skatt pensioner - 32 194
Förmånsbestämda pensionsplaner 1 366 - 846

Not 7 Förväntade kreditförluster, netto

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr 2019 2019 % 2018 % 2019 2018 %
Nedskrivningar eller återföringar - Steg 1 25 - 4 10 151 24 - 117
Nedskrivningar eller återföringar - Steg 2 197 32 140 4
0
457 - 134
Nedskrivningar eller återföringar - Steg 3 -1 189 - 505 135 - 433 175 -2 777 - 613
Nedskrivningar eller återföringar - 967 - 477 103 - 282 -2 296 - 864 166
Bortskrivningar och återvinningar
Bortskrivningar, totalt - 288 - 186 54 - 618 -53 -1 113 -1 768 -37
Återförda reserveringar utnyttjade för
bortskrivningar 195 129 51 443 -56 845 1 267 -33
Bortskrivningar ej tidigare reserverade - 92 - 57 61 - 175 -47 - 269 - 501 -46
Återvinningar på tidigare års bortskrivningar 63 45 38 45 3
9
271 199 36
Bortskrivningar, netto - 30 - 12 150 - 130 -77 2 - 302
Förväntade kreditförluster, netto - 997 - 489 104 - 413 142 -2 294 -1 166 97
Förväntad kreditförlustnivå, netto, % 0.18 0.09 0.08 0.10 0.06

Förväntade kreditförluster och kreditexponering per steg, förändringar i reserver för förväntade kreditförluster samt utlåning och förväntade kreditförlustreserver per bransch presenteras i not 12-14.

Not 8 Jämförelsestörande poster

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr 2019 2019 % 2018 % 2019 2018 %
Övriga intäkter 4 506 -100
Summa rörelseintäkter 4 506 -100
Jämförelsestörande poster 4 506 -100
Skatt på jämförelsestörande poster 22 -100
Jämförelsestörande poster efter skatt 4 528 -100

Tabellen visar på vilka rader de jämförelsestörande posterna skulle ha redovisats om de inte klassificerats om.

Jämförelsestörande poster 2018

Den totala intäkten i resultaträkningen från de jämförelsestörande posterna uppgick till 4 506 Mkr före skatt och 4 528 Mkr efter skatt.

SEB Pension (2018 Kv2)

SEB slutförde avyttringen av SEB Pension i Danmark efter att danska Konkurrencerådet godkänt transaktionen den 30 maj 2018. SEB sålde alla aktier i SEB Pensionsforsikring A/S och SEB Administration A/S (SEB Pension) to Danica Pension Livsforsikringsaktieselskab (Danica), ett dotterbolag till Danske Bank. Hela verksamheten med medarbetare, kundavtal och datasystem, överfördes från SEB till Danica den 7 juni 2018. Transaktionen gav en i princip skattefri realisationsvinst på 3 565 Mkr.

UC (2018 Kv2)

Den 29 juni 2018, förvärvade det börsnoterade finska kreditinformationsföretaget Asiakastieto Group Plc (Asiakastieto) UC AB (UC). SEB erhöll aktier i Asiakastieto vilket motsvarade 10,2 procent av bolaget och 0,3 miljarder kronor kontant. Den skattefria realisationsvinsten uppgick till 941 Mkr.

Not 9 Ställda panter och eventualförpliktelser

31 dec 31 dec
Mkr 2019 2018
Säkerheter ställda för egna skulder1) 496 406 510 424
Säkerheter ställda för skulder till försäkringstagarna 344 121 292 402
Övriga ställda säkerheter2
)
91 477 97 713
Ställda säkerheter 932 004 900 539
Ansvarsförbindelser3
)
139 462 136 435
Åtaganden 638 348 589 032
Eventualförpliktelser 777 810 725 467

1) Varav tillgångar pantsatta för egna utgivna säkerställda obligationer 368 955 Mkr (349 800).

2) Varav värdepapperslån 5 389 Mkr (15 641) och pantsatta men ej utnyttjade obligationer 58 523 Mkr (58 652).

3) Varav finansiella garantier 8 705 Mkr (19 932).

Not 10 Finansiella tillgångar och skulder

31 dec 2019 31 dec 2018
Bokfört Verkligt Bokfört Verkligt
Mkr värde värde värde värde
Utlåning1) 2 033 280 2 033 650 1 929 272 1 930 470
Räntebärande värdepapper 238 578 238 878 156 128 156 129
Egetkapitalinstrument 78 482 78 482 50 434 50 434
Finansiella tillgångar för vilka kunderna bär
investeringsrisken 316 776 316 776 269 613 269 613
Derivat 139 427 139 427 115 463 115 463
Övrigt 16 584 16 584 17 194 17 194
Finansiella tillgångar 2 823 127 2 823 797 2 538 104 2 539 303
Inlåning 1 249 526 1 248 839 1 247 109 1 245 958
Finansiella skulder för vilka kunderna bär
investeringsrisken 317 574 317 574 270 556 270 556
Emitterade värdepapper2
)
902 812 896 194 715 192 713 983
Korta positioner 27 343 27 343 23 144 23 144
Derivat 122 192 122 192 96 872 96 872
Övrigt 18 449 18 451 14 722 14 722
Finansiella skulder 2 637 896 2 630 593 2 367 595 2 365 235

1) Utlåning inkluderar Tillgodohavanden hos centralbanker (exklusive Kassa), Utlåning till centralbanker, Utlåning till kreditinstitut och Utlåning till allmänheten.

2) Emitterade värdepapper inkluderar Emitterade värdepapper och Efterställda skulder (del av Övriga skulder).

SEB har klassificerat sina tillgångar och skulder i klasser utifrån tillgångarnas och skuldernas egenskaper. Det verkliga värdet för varje klass finansiella tillgångar och skulder jämförs med dess bokförda värde. Egenskaperna för varje klass beskrivs i not 38 i årsredovisningen för 2018.

Not 11 Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde

Mkr 31 dec 2019 31 dec 2018
Värderings
teknik
Värderings
teknik
Värderings
teknik
Värderings
teknik
Noterade baserad på baserad på Noterade baserad på baserad på
marknads observerbara ej observer marknads observerbara ej observer
värden indata bara indata värden indata bara indata
Tillgångar (Nivå 1) (Nivå 2) (Nivå 3) Summa (Nivå 1) (Nivå 2) (Nivå 3) Summa
Utlåning 190 090 190 090 100 037 100 037
Räntebärande värdepapper 110 101 113 884 5 223 990 62 812 76 976 4 139 792
Egetkapitalinstrument 59 029 6 403 13 050 78 482 38 697 3 835 7 902 50 434
Finansiella tillgångar för vilka
försäkringstagarna bär risken 308 909 7 236 631 316 776 261 056 7 943 614 269 613
Derivatinstrument 1 006 137 943 478 139 427 1 327 113 626 510 115 463
Innehav i intressebolag1) 8
5
381 466 256 501 758
Summa 479 130 455 557 14 544 949 231 364 148 302 417 9 531 676 096
Skulder
Inlåning 15 103 15 103 12 497 12 497
Finansiella skulder för vilka kunderna bär
investeringsrisken 309 772 7 178 625 317 574 262 029 7 924 603 270 556
Skulder till försäkringstagarna 25 399 1 147 26 547 21 752 9
5
21 847
Emitterade värdepapper 20 207 20 207 18 518 18 518
Korta positioner 25 634 1 669 4
1
27 343 18 710 4 371 6
3
23 144
Derivatinstrument 1 554 120 296 342 122 192 2 616 93 783 473 96 872
Övriga finansiella skulder 4
4
2 405 2 449 1
8
3 595 3 613
Summa 362 402 168 004 1 008 531 414 305 125 140 783 1 139 447 047
1) Innehav i riskkapitalverksamheten redovisade till verkligt värde via resultatet.

1) Innehav i riskkapitalverksamheten redovisade till verkligt värde via resultatet.

Värdering till verkligt värde

Koncernen har etablerat en värderingsprocess och en kontrollmiljö för att fastställa verkliga värden för finansiella instrument där en, från affären, oberoende översyn av värderingsmodeller och priser ingår. Om principerna för validering inte efterlevs ska Head of Group Finance informeras. Avsteg som är väsentliga eller av principiell vikt kräver godkännande från GRMC (Group Risk Measurement Committee) och ARC (Accounting Reporting Committee). Syftet med värdering till verkligt värde är att komma fram till det pris till vilket en ordnad transaktion skulle ske mellan marknadsaktörer vid värderingstidpunkten på affärsmässiga villkor.

SEB använder olika metoder för att komma fram till det verkliga värdet för finansiella instrument; noterade priser på aktiva marknader, värderingstekniker som innehåller observerbar indata och värderingstekniker baserade på interna modeller. För upplysningsändamål klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde i en värderingshierarki som återspeglar observerbarheten på de indata som använts vid värderingarna. Group Risk klassificerar och ser kontinuerligt över klassificeringen av finansiella instrument i hierarkin för verkligt värde. Värderingsprocessen är densamma för finansiella instrument i samtliga nivåer.

En aktiv marknad är en marknad där transaktioner sker med tillräcklig volym och frekvens för att ge kontinuerlig prisinformation. Syftet är att komma fram till det pris till vilket en transaktion skulle kunna ske, utan att ändra eller dela upp instrumentet eller inkludera det i en portfölj, på instrumentets huvudmarknad.

Verkligt värde beräknas i regel individuellt för finansiella instrument. Dessutom görs värderingsjusteringar på portföljnivå för att täcka kreditrisken. För att återspegla motpartens och den egna kreditrisken för OTC-derivat görs portföljjusteringar baserat på nettoexponeringen mot varje motpart. Dessa justeringar baseras på uppskattningar av exponering vid fallissemang, sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad, på motpartsnivå. Information om sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad hämtas från CDS marknaden. För motparter där denna information saknas eller inte är tillförlitlig på grund av exponeringens natur, tillämpas alternativa metoder där sannolikheten för falissemang baseras på generiska kreditindex för specifika bransch- och/eller kreditbetyg.

När finansiella skulder värderas till verkligt värde reflekteras SEB:s egen kreditvärdighet.

För att fastställa verkligt värde för investeringsfastigheter beaktas marknadsaktörers förmåga att generera ekonomiska fördelar genom att använda fastigheterna på det maximala och bästa sättet. Det maximala och bästa användningsområdet för fastigheterna beaktar vad som är fysisk möjligt, lagligt och finansiellt genomförbart. Investeringsfastigheterna i SEB bedöms användas på det maximala och bästa sättet. Hur värderingen av investeringsfastigheterna går till kan läsas i not 1 Redovisningsprinciper i Årsredovisningen. Värderingen av investeringsfastigheterna genomförs två gånger per år. Värderingarna presenteras och fastställs i respektive fastighetsbolags styrelse. De värderingsprinciper som används i alla företag är i överensstämmelse med de regler som lokala tillsynsmyndigheter (FSA) utfärdat som i sin tur överensstämmer med internationella värderingsprinciper och IFRS.

Nivå 1: Noterade marknadsvärden

Värderingar i nivå 1 bestäms av ojusterade noterade marknadsvärden för identiska instrument på aktiva marknader där noterade priser är lätt tillgängliga och representerar aktuella och regelbundet förekommande marknadstransaktioner mellan parter som är oberoende av varandra.

Exempel på finansiella instrument i nivå 1 är noterade aktier och skuldinstrument samt börshandlade derivat. Instrument som handlas på en aktiv marknad där en eller flera marknadsaktörer tillhandahåller bindande prisnoteringar på balansdagen är också exempel på finansiella instrument som klassificeras i nivå 1.

Nivå 2: Värderingsteknik som utgår från observerbar indata

I värderingstekniker i nivå 2 är all väsentlig indata i värderingsmodellerna observerbar endera direkt eller indirekt. Värderingstekniker i nivå 2 inkluderar diskonterade kassaflöden, optionsvärderingsmodeller, nyligen gjorda transaktioner och priser på andra instrument som är övervägande lika.

Exempel på observerbar indata är valutakurser, bindande prisnoteringar för värdepapper, marknadsräntor (stibor, libor, etc.), implicita volatiliteter från observerbara optionspriser med samma löptid och aktuella transaktioner som SEB genomfört med en eller flera externa motparter. Indata kan ändras från att vara observerbara till att bli icke observerbara under perioden de innehas på grund av till exempel att instrumentet inte längre handlas på en likvid marknad. Exempel på finansiella instrument i nivå 2 är de flesta OTC-derivat som optioner och ränteswappar baserade på libor-swapräntan eller avkastningskurvan för räntor i utländsk valuta. Andra exempel är instrument där SEB nyligen genomfört transaktioner med tredje part och instrument för vilka SEB interpolerar mellan observerbara variabler.

Not 11 forts. Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde

Nivå 3 Värderingsteknik med signifikant icke observerbar indata

Värderingstekniker i nivå 3 innehåller en signifikant mängd indata som inte är observerbar. Dessa tekniker baseras generellt på extrapolering från observerbar indata för liknande instrument, analys av historiska data eller andra analytiska tekniker. Exempel på finansiella instrument i nivå 3 är mer komplexa OTC derivat, optioner med lång löptid för vilka volatiliteten extrapoleras eller derivat som beror på en icke observerbar korrelation. Andra exempel är instrument för vilka det för närvarande inte finns någon aktiv marknad eller bindande prisnoteringar som onoterade aktier, innehav i private equity och förvaltningsfastigheter.

Om det verkliga värdet för finansiella instrument innehåller mer än en icke observerbar indata, aggregeras indata som inte är observerbar för att bestämma klassificeringen för hela instrumentet. Nivån i hierarkin för verkligt värde till vilken ett finansiellt instrument klassificeras bestäms baserat på den lägsta nivån av indata som är väsentlig för det verkliga värdet i sin helhet.

Väsentliga överföringar och omklassificeringar mellan nivåer

Överföringar mellan nivåer i hierarkin kan ske när det finns indikationer på att marknadsförutsättningarna har ändrats, exempelvis en ändring i likviditet. Värderings-/priskommittén för respektive division beslutar om materiella överföringar mellan nivåer. I slutet av kvartal 3 2019 flyttades egetkapitalinstrument (fondtillgångar) inom försäkringstillgångar till ett värde av 2,3 mdr kronor från nivå 2 till nivå 3. Flytten är ett resultat av kalibrering av klassificeringsmetodiken, främst för investeringsfonder och andra kollektiva investeringsinstrument. Omklassificeringen genererar en ökning av känsligheterna inom nivå 3 instrument för icke observerbara indata till ett belopp av 293 Mkr. Den största öppna marknadsrisken inom nivå 3 finansiella instrument ligger fortfarande inom de tradionella livförsäkringsportföljerna inom försäkringsverksamheten.

Utgående
balans
31 dec
Omklassifi Vinster/
förluster i
Resultat
Vinster/
förluster i
Övrigt total
Försälj Avräk Flytt till Flytt från
Valutakurs
Utgående
balans
31 dec
Förändringar i nivå 3, Mkr 2018 ceringar räkningen1
)
resultat Inköp ningar ningar nivå 3 nivå 3
differenser
2019
Tillgångar
Räntebärande värdepapper 4 1 5
Egetkapitalinstrument 7 902 3
2
1 542 3 069 -1 832 2 281 5
6
13 050
Finansiella tillgångar för vilka
försäkringstagarna bär risken 614 3
8
4 -200 164 1
1
631
Derivatinstrument 510 -68 3
4
2 478
Innehav i intressebolag 501 -65 7
0
-126 1 381
Summa 9 531 3
2
1 447 3 143 -2 158 3
4
2 445 7
0
14 544
Skulder
Finansiella skulder för vilka kunderna bär
investeringsrisken 603 4
3
-195 164 1
0
625
Korta positioner 6
3
-3 -24 5 4
1
Derivatinstrument 473 -132 5 -4 342
Summa 1 139 -92 -24 -185 -4 164 1
0
1 008

Känslighet för icke observerbara indata för finansiella instrument i nivå 3

Nedanstående tabell illustrerar den potentiella påverkan på resultatet av den relativa osäkerheten på verkligt värde på finansiella instrument som för sin värdering är beroende av icke
observerbar indata. Känsligheten för förändringar i icke observerbara indata har bedömts genom att förändra antaganden i värderingstekniken. Detta illustreras i nedanstående tabell genom
ändringar av marginalen för indexreglerade swappar, implicita volatiliteter, kreditspreadar eller multipel jämförelse. Det är inte troligt att alla icke observerbara indata samtidigt skulle ha det
mest extrema värdet i intervallet av rimliga möjliga alternativ.
31 dec 2019 31 dec 2018
Mkr Tillgångar Skulder Netto Känslighet Tillgångar Skulder Netto Känslighet
Derivatinstrument1) 2) 5) 478 -342 136 3
6
510 -473 3
7
4
5
Egetkapitalinstrument3) 6) 7) 3 187 -40 3 147 632 2 584 -63 2 521 505
Försäkringsinnehav- Finansiella instrument4) 5) 7) 8) 9 960 9 960 1 110 5 576 5 576 697

1) 2019: Känsligheten kvantifierad som det absoluta värdet av prisintervall per förfalloperiod multiplicerat med exponering i bps, och standard avvikelsen multiplicerat med konfidensintervallet 1,28 och exponering i bps. 2018: Känsligheten av en förändring av spreaden för inflationsreglerade swappar med 16 punkter och en implicit volatilitet med 5 procentenheter.

2) 2019: Känsligheten från en förändring av SEK-denominerade Bermudan swaptions Vega exponering grupperad på optionsförfall. 2018: Känsligheten av en förändring av spreaden för swappar med 5 punkter.

3) Värderingen är uppskattad inom ett intervall av möjliga utfall. Känslighetsanalysen är baserad på 20 procents (20) förändring av marknadsvärdena.

4) Känsligheten för skuldinstrument är generellt kvantifierad som en förändring av marknadsvärden med 5 procent (5) förutom för kredit möjligheter 10 procent (10), stressade krediter och strukturerade krediter 15 procent (15) appliceras.

5) Känsligheten av den implicita volatiliteten med 10 procentenheter (10).

6) Känslighetsanalysen är baserad på en förändring av marknadsvärdet för riskkapitalinnehav med 20 procent (20), strukturerade krediter 10 procent (10) och derivat 10 procent (10).

7) Känsligheten av en förändring av verkligt värde på förvaltningsfastigheter/fastighetsfonder med 10 procent (10) och infrastrukturinvesteringar/infrastrukturfonder med 20 procent (10).

8) Känsligheten visar på förändringar i värdet på försäkringstillgångarna vilket inte alltid leder till en förändring av koncernens resultaträkning då eventuella överskott inom traditionella livförsäkringsportföljer i första hand utnyttjas.

31 dec 31 dec
Mkr 2019 2018
Steg 1 (12 månaders förväntade kreditförluster)
Räntebärande värdepapper 14 589 16 337
Utlåning1
)
1 623 030 1 552 954
Finansiella garantier och lånelöften 636 447 602 884
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp Steg 1 2 274 066 2 172 175
Räntebärande värdepapper -
1
-
1
Utlåning1
)
-643 -643
Finansiella garantier och lånelöften -189 -195
Reserv för förväntade kreditförluster Steg 1 -832 -838
Räntebärande värdepapper 14 588 16 336
Utlåning1
)
1 622 387 1 552 311
Finansiella garantier och lånelöften 636 258 602 689
Redovisat värde/Netto belopp Steg 1 2 273 234 2 171 337
Steg 2 (förväntade kreditförluster för återstående löptid)
Utlåning1)2) 72 459 70 125
Finansiella garantier och lånelöften 13 900 16 712
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp Steg 2 86 360 86 837
Utlåning1)2) -1 058 -1 364
Finansiella garantier och lånelöften -127 -240
Reserv för förväntade kreditförluster Steg 2 -1 185 -1 605
Utlåning1)2) 71 401 68 761
Finansiella garantier och lånelöften 13 773 16 472
Redovisat värde/Netto belopp Steg 2 85 174 85 233
Steg 3 (osäker finansiell tillgång/förväntade kreditförluster för återstående löptid)
Utlåning1)3) 11 396 8 158
Finansiella garantier och lånelöften 441 242
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp Steg 3 11 836 8 400
Utlåning1)3) -5 211 -3 331
Finansiella garantier och lånelöften -138 -38
Reserv för förväntade kreditförluster Steg 3 -5 349 -3 370
Utlåning1)3) 6 184 4 827
Finansiella garantier och lånelöften 303 203

Redovisat värde/Netto belopp Steg 3 6 487 5 030

Not 12 Förväntade kreditförluster och kreditexponering per steg

Noten fortsätter på nästa sida

Not 12
forts.
Förväntade kreditförluster och kreditexponering per steg
------------------ -- -- -- ----------------------------------------------------------
31 dec 31 dec
Mkr 2019 2018
Summa
Räntebärande värdepapper 14 589 16 337
Utlåning1)2)3) 1 706 885 1 631 237
Finansiella garantier och lånelöften 650 788 619 838
Redovisat bruttovärde/Nominellt belopp 2 372 262 2 267 412
Räntebärande värdepapper -
1
-
1
Utlåning1)2)3) -6 912 -5 338
Finansiella garantier och lånelöften -454 -474
Reserv för förväntade kreditförluster -7 367 -5 813
Räntebärande värdepapper 14 588 16 336
Utlåning1)2)3) 1 699 972 1 625 899
Finansiella garantier och lånelöften 650 335 619 365
Redovisat värde/Netto belopp 2 364 895 2 261 600

1) Exklusive checkkonton hos kreditinstitut som utbetalas på anfordran och inklusive kund- och likvidfordringar som redovisas som övriga tillgångar.

2) Varav redovisat bruttovärde 1 372 Mkr (1 169) och reserv för förväntade kreditförluster 2 Mkr (2) under den förenklade metoden för förväntade kreditförluster på kundfordringar för återstående löptid.

3) Varav redovisat bruttovärde 2 309 Mkr (1 281) och reserv för förväntade kreditförluster 1 002 Mkr (349) för köpta eller utgivna finansiella tillgångar som är kreditförsämrade vid första redovisningstillfället.

Tabellen visar redovisat bruttovärde för exponering i balansräkningen och nominellt belopp för exponering utanför balansräkningen fördelat per steg med syfte att sätta reserver för förväntade kreditförluster i relation till övergripande exponeringsnivåer. För kundfordringar används en förenklad metod baserad på förfallna fordringar för att beräkna förväntade kreditförluster för återstående löptid.

Andel lån i steg 3, brutto, % 0,67 0,50
Andel lån i steg 3, netto, % 0,36 0,30
Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, Steg 1, % 0,04 0,04
Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, Steg 2, % 1,37 1,85
Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, Steg 3, % 45,19 40,11
Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster, % 0,31 0,26
Steg 3
(osäker
Steg 1 Steg 2 tillgång/
(12 (förväntade förväntade
månaders
förväntade
kredit
föluster för
kredit
förluster för
kredit återstående återstående
Mkr förluster) löptid) löptid) Summa
Utlåning och räntebärande värdepapper
Reserv för förväntade kreditförluster 31 december 2018 643 1 364 3 331 5 339
Utgivande och borttagande från balansräkningen, netto 366 -78 77 365
Förändringar till följd av förändrad kreditrisk -370 -257 2 606 1 979
Förändringar av lånets villkor 16 0 16
Förändringar i modell/riskparametrar -
8
-15 -
8
-31
Minskning av reservkonto på grund av bortskrivningar -845 -845
Valutakursdifferenser 12 29 49 90
Reserv för förväntade kreditförluster 31 december 2019 644 1 058 5 211 6 913
Finansiella garantier och lånelöften
Reserv för förväntade kreditförluster 31 december 2018
Utgivande och borttagande från balansräkningen, netto
Förändringar till följd av förändrad kreditrisk
Förändringar av lånets villkor
Förändringar i modell/riskparametrar
Minskning av reservkonto på grund av bortskrivningar
195
56
-67
-
1
240
-74
-47
0
-
2
38
-
5
107
-
1
474
-24
-
7
0
-
3
Valutakursdifferenser 6 9 -
2
13
Reserv för förväntade kreditförluster 31 december 2019 189 127 138 454
Summa utlåning, räntebärande värdepapper, finansiella
garantier och lånelöften
Reserv för förväntade kreditförluster 31 december 2018 838 1 605 3 370 5 813
Utgivande och borttagande från balansräkningen, netto 422 -152 72 342
Förändringar till följd av förändrad kreditrisk -437 -304 2 713 1 972
Förändringar av lånets villkor 16 0 16
Förändringar i modell/riskparametrar -
9
-17 -
8
-34
Minskning av reservkonto på grund av bortskrivningar -845 -845
Valutakursdifferenser 18 38 47 103
Reserv för förväntade kreditförluster 31 december 2019 832 1 185 5 349 7 367

Not 13 Förändringar i reserver för förväntade kreditförluster

Not 14 Utlåning och förväntade kreditförlustreserver per bransch

Redovisat
Steg 1 Redovisat bruttovärde
Steg 2
Steg 3
(osäker
tillgång/
Steg 1 Steg 2 Reserv för förväntade kreditförluster
Steg 3
(osäker
tillgång/
värde
(12
månaders
förväntade
(förväntade
kredit
förluster för
förväntade
kredit
förluster för
återstående
löptid)
(12
månaders
förväntade
(förväntade
kredit
förluster för
förväntade
kredit
förluster för
Mkr kredit
förluster)
återstående
löptid)
Summa kredit
förluster)
återstående
löptid)
återstående
löptid)
Summa Summa
31 dec 2019
Banker 64 952 1 665 0 66 617 -
5
-
2
0 -
7
66 610
Finans och försäkring 111 610 960 57 112 627 -33 -10 -
5
-49 112 579
Parti- och detaljhandel 78 052 3 080 1 092 82 224 -48 -38 -706 -792 81 433
Transport 35 169 581 41 35 791 -17 -
4
-14 -35 35 757
Rederiverksamhet 54 975 1 871 1 771 58 616 -24 -11 -669 -704 57 912
Övrig serviceverksamhet 136 838 9 673 843 147 354 -154 -408 -421 -983 146 372
Byggnadsindustri 11 201 1 083 201 12 484 -
8
-
9
-83 -101 12 384
Tillverkningsindustri 97 737 3 280 2 671 103 688 -56 -44 -1 331 -1 431 102 257
Jordbruk, skogsbruk och fiske 21 654 1 501 190 23 345 -
8
-
7
-44 -58 23 287
Utvinning av mineraler, olja och gas 26 608 5 695 1 343 33 645 -12 -53 -558 -624 33 021
Försörjning av el, gas och vatten 43 940 407 211 44 558 -17 -34 -78 -129 44 429
Övrigt 39 564 2 762 151 42 477 -22 -46 -49 -117 42 360
Företag 657 347 30 894 8 571 696 812 -398 -666 -3 959 -5 022 691 789
Kommersiell fastighetsförvaltning 150 747 2 287 377 153 410 -14 -12 -140 -166 153 244
Förvaltning av bostadsfastigheter 114 923 1 804 48 116 775 -
8
-
1
-
1
-10 116 765
Fastighetsförvaltning 265 670 4 091 425 270 186 -22 -13 -141 -176 270 009
Bostadsrättsföreningar 52 598 7 410 3 60 011 0 0 -
2
-
3
60 008
Offentlig förvaltning 15 284 276 53 15 613 -
1
-
4
-
2
-
6
15 607
Bostadskrediter 527 100 22 765 1 137 551 003 -49 -136 -360 -546 550 457
Övrig utlåning 40 079 5 358 1 207 46 644 -167 -239 -747 -1 153 45 491
Hushåll 567 179 28 124 2 344 597 646 -216 -375 -1 107 -1 698 595 948
SUMMA 1 623 030 72 459 11 396 1 706 885 -643 -1 059 -5 212 -6 913 1 699 972
31 dec 20181
)
Banker 97 795 900 0 98 695 -
2
-
2
0 -
4
98 691
Finans och försäkring 97 505 660 15 98 180 -17 -
4
-11 -32 98 148
Parti- och detaljhandel 77 427 3 120 550 81 097 -42 -82 -181 -306 80 792
Transport 34 437 691 105 35 232 -14 -
7
-77 -97 35 135
Rederiverksamhet 50 121 963 1 694 52 779 -18 -
5
-407 -430 52 349
Övrig serviceverksamhet 140 094 7 035 862 147 991 -143 -227 -351 -721 147 271
Byggnadsindustri 9 981 1 281 223 11 486 -
7
-14 -47 -68 11 418
Tillverkningsindustri 90 701 3 642 730 95 073 -82 -73 -529 -683 94 390
Jordbruk, skogsbruk och fiske 19 859 1 258 128 21 245 -
8
-
7
-40 -55 21 190
Utvinning av mineraler, olja och gas 14 615 6 046 530 21 191 -30 -421 -97 -548 20 644
Försörjning av el, gas och vatten 38 990 761 2 39 752 -15 -44 0 -60 39 692
Övrigt 44 385 2 857 115 47 357 -57 -72 -237 -366 46 991
Företag 618 115 28 314 4 955 651 384 -433 -956 -1 977 -3 365 648 019
Kommersiell fastighetsförvaltning 142 857 2 750 561 146 169 -17 -19 -188 -224 145 945
Förvaltning av bostadsfastigheter 90 985 824 87 91 897 -
5
-
1
-31 -37 91 860
Fastighetsförvaltning 233 843 3 574 648 238 065 -23 -19 -219 -261 237 805
Bostadsrättsföreningar 54 807 8 695 0 63 502 -
1
0 -
2
-
4
63 498
Offentlig förvaltning 13 013 280 2 13 296 -
1
-
4
-
2
-
7
13 289
Bostadskrediter 497 351 23 132 1 374 521 856 -54 -148 -422 -623 521 233
Övrig utlåning 38 029 5 230 1 179 44 438 -129 -236 -710 -1 074 43 364
Hushåll 535 381 28 362 2 552 566 295 -182 -383 -1 132 -1 698 564 597
SUMMA 1 552 954 70 125 8 158 1 631 237 -643 -1 364 -3 331 -5 338 1 625 899

1) Hushållsutlåningen för kundsegmentet egenföretagare har omklassificerats. Utfallet per december 2018 för lån till hushållen har justerats upp från 528 miljarder kronor till 565 miljarder kronor. Utlåningen inom övriga segment har minskats med motsvarande belopp.

Exklusive checkkonton hos kreditinstitut som utbetalas på anfordran och inklusive kund- och likvidfordringar som redovisas som övriga tillgångar.

SEB konsoliderad situation

Not 15 Kapitaltäckningsanalys

Mkr 31 dec 2019 31 dec 2018
Tillgängligt kapital
Kärnprimärkapital 131 155 125 857
Primärkapital 155 398 141 108
Kapitalbas 173 382 159 331
Kapitalkrav
Riskexponeringsbelopp 745 637 716 498
Uttryckt som kapitalkrav 59 651 57 320
Kärnprimärkapitalrelation 17,6% 17,6%
Primärkapitalrelation 20,8% 19,7%
Total kapitalrelation 23,3% 22,2%
Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) 2,91 2,78
Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav 11,5% 11,2%
varav krav på kapitalkonserveringsbuffert 2,5% 2,5%
varav krav på systemriskbuffert 3,0% 3,0%
varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert 1,5% 1,2%
Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) 13,1% 13,1%
Bruttosoliditet
Exponeringsmått för beräkning av bruttosoliditetsgrad 3 063 481 2 773 608
varav poster i balansräkningen 2 554 625 2 311 250
varav poster utanför balansräkningen 508 856 462 358
Bruttosoliditetsgrad 5,1% 5,1%

1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav.

Not 16 Kapitalbas

Mkr 31 dec 2019 31 dec 2018
Eget kapital enligt balansräkningen 1) 155 700 148 789
Avdrag hänförliga till den konsoliderade situationen och andra förutsebara kostnader -14 075 -14 227
Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar 2) 141 626 134 562
Ytterligare värdejusteringar -1 033 -868
Immateriella tillgångar -6 688 -6 467
Reserver i verkligt värde relaterade till vinster eller förluster på kassaflödessäkringar -15 -313
Negativa belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp -816 -78
Vinster eller förluster på skulder som värderas till verkligt värde och beror på ändringar av egen kreditstatus 19 8
Förmånsbestämda pensionsplaner -1 761 -816
Direkta och indirekta innehav av egna kärnprimärkapitalinstrument -176 -172
Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital -10 471 -8 705
Kärnprimärkapital 131 155 125 857
Primärkapitaltillskott 24 243 15 251
Primärkapital 155 398 141 108
Supplementärkapitalinstrument 19 326 18 987
Positiva belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp 309 436
Innehav av supplementärkapitalinstrument i enheter i den finansiella sektorn -1 650 -1 200
Supplementärkapital 17 985 18 222
Totalt kapital 173 382 159 331

1) SEB har i beslut från Finansinspektionen fått godkänt att använda kvartalsvinst i kapitalbasberäkningen förutsatt att de revisionsansvariga har granskat överskottet samt att överskottet är beräknat enligt tillämpligt redovisningsregelverk och kan styrka att avdrag för förutsebara kostnader och utdelningar har gjorts i enlighet med EU:s förordning nr 575/2013 (CRR) och att beräkningen av dessa skett i enlighet med EU:s förordning nr 241/2014. 2 ) Kärnprimärkapitalet avser den konsoliderade situationen, och skiljer sig från eget kapital enligt IFRS. Försäkringsverksamhetens bidrag till eget

kapital exkluderas liksom uppskattad utdelning beräknad enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).

Not 17 Riskexponeringsbelopp

Mkr 31 dec 2019 31 dec 2018
Riskexponerings Riskexponerings
Kreditrisk IRK belopp Kapitalkrav 1
)
belopp Kapitalkrav 1
)
Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker 12 283 983 11 602 928
Institutsexponeringar 54 421 4 354 51 033 4 083
Företagsexponeringar 369 055 29 524 342 713 27 417
Hushållsexponeringar 67 255 5 380 63 171 5 054
varav säkrade genom panträtt i fast egendom 39 616 3 169 36 720 2 938
varav exponeringar mot små och medelstora företag 7 094 567 7 027 562
varav övriga hushållsexponeringar 20 546 1 644 19 424 1 554
Positioner i värdepapperiseringar 1 195 96 987 79
Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod 504 210 40 337 469 506 37 560
Kreditrisk schablonmetod
Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker 1 361 109 2 241 179
Exponeringar mot institut 1 057 85 649 52
Exponeringar mot företag 6 505 520 14 539 1 163
Exponeringar mot hushåll 13 691 1 095 13 310 1 065
Exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter 2 278 182 2 184 175
Fallerande exponeringar 82 7 168 13
Exponeringar som är förenade med särskilt hög risk 933 75 761 61
Exponeringar i form av andelar i företag för kollektiva investeringar (fond) 58 5 45 4
Aktieexponeringar 3 589 287 4 045 324
Övriga poster 10 735 859 5 885 471
Totalt, kreditrisk enligt schablonmetod 40 290 3 223 43 827 3 506
Marknadsrisk
Risker i handelslagret där interna modeller använts 21 195 1 696 25 020 2 002
Risker i handelslagret där standardmetoder använts 6 913 553 7 711 617
Valutakursrisk 0 0 2 889 231
Total marknadsrisk 28 107 2 249 35 620 2 850
Övriga kapitalkrav
Operationell risk enligt internmätningsmetod 47 444 3 796 47 151 3 772
Avvecklingsrisk 0 9 1
Kreditvärdighetsjusteringsrisk 7 932 635 7 605 608
Investeringar i försäkringsverksamhet 16 633 1 331 16 633 1 331
Övriga exponeringar 4 870 390 4 556 365
Ytterligare riskexponeringsbelopp 2) 96 151 7 692 91 591 7 327
Totalt övrigt kapitalkrav 173 030 13 842 167 545 13 404
Total 745 637 59 651 716 498 57 320

2 ) Ytterligare riskexponeringsbelopp enligt Finansinspektionens krav på riskviktsgolv för svenska bolån enligt Artikel 458, förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).

Not 18 Genomsnittliga riskvikter

Följande tabell visar genomsnittlig riskvikt (riskexponeringsbelopp delat med beloppet för exponering vid fallissemang) för de exponeringar som beräknas enligt den interna riskklassificeringsmodellen, IRK. Repor och

värdepapperslån exkluderas i analysen eftersom de har låga riskvikter och kan variera påtagligt i volym och därigenom störa jämförbarheten i siffrorna.

Kreditexponeringar enligt IRK-metod (exkl. repor och värdepapperslån)
Genomsnittlig riskvikt 31 dec 2019 31 dec 2018
Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker 3,7% 3,0%
Institutsexponeringar 24,9% 25,4%
Företagsexponeringar 30,2% 31,0%
Hushållsexponeringar 10,3% 10,2%
varav säkrade genom panträtt i fast egendom 6,9% 6,8%
varav exponeringar mot små och medelstora företag 57,3% 57,7%
varav övriga hushållsexponeringar 31,8% 30,8%
Positioner i värdepapperiseringar 9,6% 9,3%

Resultaträkning

Enligt Finansinspektionens föreskrifter Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr 2019 2019 % 2018 % 2019 2018 %
Ränteintäkter1
)
8 744 8 992 -
3
8 532 2 34 826 32 548 7
Leasingintäkter 1 459 1 462 0 1 416 3 5 792 5 656 2
Räntekostnader1
)
-4 213 -4 387 -
4
-4 543 -
7
-17 217 -16 344 5
Utdelningar 748 527 42 676 11 5 168 9 130 -43
Provisionsintäkter 3 585 3 382 6 3 519 2 13 544 13 281 2
Provisionskostnader - 750 - 743 1 - 825 -
9
-3 083 -3 218 -
4
Nettoresultat av finansiella transaktioner 2 182 800 173 1 594 37 5 838 4 574 28
Övriga rörelseintäkter 540 639 -15 77 1 762 1 770 0
Summa intäkter 12 296 10 671 15 10 446 18 46 631 47 398 -
2
Administrationskostnader -4 345 -3 917 11 -3 914 11 -16 345 -15 263 7
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella tillgångar -1 464 -1 447 1 -1 386 6 -5 749 -5 512 4
Summa kostnader -5 809 -5 364 8 -5 300 10 -22 094 -20 775 6
Resultat före kreditförluster 6 487 5 307 22 5 146 26 24 537 26 623 -
8
Förväntade kreditförluster, netto -901 -458 97 - 296 -2 044 -1 020 100
Nedskrivningar av finansiella tillgångar - 426 -100 - 128 -100 - 741 -2 928 -75
Rörelseresultat 5 586 4 424 26 4 722 18 21 752 22 675 -
4
Bokslutsdispositioner 1 520 409 1 561 -
3
2 694 2 716 -
1
Skatt -1 657 - 808 105 -1 366 21 -4 189 -3 789 11
Övriga skatter 52 - 5 138 -62 48 118 -59
NETTORESULTAT 5 501 4 019 37 5 056 9 20 305 21 720 -
7

1) Presentationen av finansieringskostnader mellan ränteintäkter och räntekostnader har anpassats för att få överensstämmelse med koncernens presentation. Flytten uppgår till 1 762 Mkr för kvartal 4 och 5 523 Mkr för perioden januaridecember 2018.

Totalresultat

Kv4 Kv3 Kv4 Jan–dec
Mkr 2019 2019 % 2018
%
2019 2018 %
NETTORESULTAT 5 501 4 019 37 5 056
9
20 305 21 720 -
7
Kassaflödessäkringar 58 - 28 - 207 -128 - 298 - 880 -66
Omräkning utländsk verksamhet - 9 - 1 - 60
-84
33 - 11
Poster som senare kan omklassificeras
till resultaträkningen: 50 - 29 - 267 -118 - 265 - 891 -70
ÖVRIGT TOTALRESULTAT 50 - 29 - 267 -118 - 265 - 891 -70
TOTALRESULTAT 5 550 3 990 39 4 789
16
20 040 20 829 -
4

Balansräkning i sammandrag

31 dec 31 dec
Mkr 2019 2018
Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker 110 104 164 081
Utlåning till centralbanker 2 904 29 665
Utlåning till kreditinstitut 89 546 90 668
Utlåning till allmänheten 1 601 243 1 410 687
Räntebärande värdepapper 211 417 119 227
Egetkapitalinstrument 61 802 36 993
Derivat 135 713 113 282
Övriga tillgångar 105 943 113 672
SUMMA TILLGÅNGAR 2 318 672 2 078 275
Skulder till centralbanker och kreditinstitut 126 891 160 022
In- och upplåning från allmänheten1) 973 834 927 224
Emitterade värdepapper 857 968 680 396
Korta positioner 27 343 23 144
Derivat 119 511 95 269
Övriga finansiella skulder 2 449 3 613
Övriga skulder 72 267 55 059
Obeskattade reserver 19 875 20 855
Eget kapital 118 535 112 695
SUMMA SKULDER, OBESKATTADE RESERVER
OCH EGET KAPITAL 2 318 672 2 078 275
1) Privatpersoners och mindre och medelstora företags
inlåning som täcks av insättningsgaranti 210 576 202 823
Privatpersoners och mindre och medelstora företags
inlåning som inte täcks av insättningsgaranti 110 625 154 785
Övrig in- och upplåning 652 633 569 616
Summa In- och upplåning från allmänheten 973 834 927 224

Ställda panter och eventualförpliktelser

31 dec 31 dec
Mkr 2019 2018
Säkerheter ställda för egna skulder 486 823 489 784
Övriga ställda säkerheter 86 088 82 072
Ställda panter 572 911 571 856
Ansvarsförbindelser 146 166 134 317
Åtaganden 578 619 535 168
Eventualförpliktelser 724 786 669 486

Eget kapital

31 dec 31 dec
Mkr 2019 2018
Aktiekapital 21 942 21 942
Reservfond och andra bundna fonder 13 651 13 298
Bundet eget kapital 35 592 35 240
Innehav av egna aktier
Andra fonder
-2 765
-259
-2 649
5
Övrigt fritt eget kapital 65 661 58 378
Nettoresultat 20 305 21 720
Fritt eget kapital1
)
82 942 77 454

Summa 118 535 112 695

1) Stängningsbalansen motsvarar utdelningsbara medel enligt Regulation (EU) No 575/2013 (CRR).

Kapitaltäckning

Mkr 31 dec 2019 31 dec 2018
Tillgängligt kapital
Kärnprimärkapital 113 893 108 336
Primärkapital 138 136 123 587
Kapitalbas 155 921 141 904
Kapitalkrav
Riskexponeringsbelopp 668 708 640 442
Uttryckt som kapitalkrav 53 497 51 235
Kärnprimärkapitalrelation 17,0% 16,9%
Primärkapitalrelation 20,7% 19,3%
Total kapitalrelation 23,3% 22,2%
Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) 2,91 2,77
Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav 8,6% 8,3%
varav krav på kapitalkonserveringsbuffert 2,5% 2,5%
varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert 1,6% 1,3%
Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) 12,5% 12,4%

1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav.

VD:s försäkran

Verkställande direktören försäkrar att denna finansiella rapport för perioden 1 januari 2019 till 31 december 2019 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.

Stockholm den 29 januari 2020

Johan Torgeby Verkställande direktör och koncernchef

Revisors granskningsrapport

Till styrelsen i Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), org.nr 502032-9081

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) per 31 december 2019 och den tolvmånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att denna delårsrapport inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag samt för moderbolagets del i enlighet med lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.

Stockholm den 29 januari 2020

Ernst & Young AB

Hamish Mabon Auktoriserad revisor

Kontakter och kalender

Resultatpresentation och sändning via nätet

Resultatet presenteras kl. 8.30 den 29 januari 2020 på Kungsträdgårdsgatan 8 med VD och koncernchef, Johan Torgeby, och ekonomi- och finansdirektör, Masih Yazdi, (på engelska). Presentationen kan följas i direktsändning på sebgroup.com/sv/ir. Där finns den också tillgänglig i efterhand.

Telefonkonferens

Telefonkonferensen som äger rum kl. 9.30 den 29 januari 2020, med ekonomi- och finansdirektör, Masih Yazdi, och chefen för Investor Relations, Christoffer Geijer, är tillgänglig på telefonnummer 08-506 921 80, konferens-ID: 7666545 (inringning minst tio minuter i förväg). Konferensen är även tillgänglig i efterhand på sebgroup.com/sv/ir.

Ytterligare upplysningar lämnas av:

Masih Yazdi, ekonomi-och finansdirektör Tel: 0771-621 000 Christoffer Geijer, chef Investor Relations Tel: 070-762 10 06 Frank Hojem, chef Corporate Communication Tel: 070-763 99 47

Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)

106 40 Stockholm Tel: 0771-621 000 sebgroup.com/sv Organisationsnummer: 502032-9081

Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book och i ytterligare pelare 3-information som publiceras varje kvartal på sebgroup.com/ir (på engelska).

Finansiell kalender 2020

2 mars 2020 Årsredovisningen 2019 publiceras på sebgroup.com
23 mars 2020 Årsstämma
24 mars 2020 Aktien handlas utan rätt till utdelning
25 mars 2020 Avstämningsdag för utdelningen
30 mars 2020 Utdelningen betalas ut
29 april 2020 Kvartalsrapport januari-mars 2020 Den tysta perioden börjar den 1 april 2020
15 juli 2020 Kvartalsrapport januari-juni 2020 Den tysta perioden börjar den 1 juli 2020
22 oktober 2020 Kvartalsrapport januari-september 2020 Den tysta perioden börjar den 1 oktober 2020

Den finansiella kalendern för 2021 publiceras i samband med kvartalsrapporten för januari-september 2020.

Definitioner – inklusive alternativa nyckeltal 1)

Jämförelsestörande poster

I syfte att underlätta en jämförelse av rörelseresultatet mellan innevarande och tidigare perioder identifieras och beskrivs poster med en väsentlig påverkan som ledningen anser påverkar jämförbarheten eller är relevanta för att förstå det finansiella resultatet till exempel nedskrivning av goodwill, omstrukturering, vinster eller förluster från avyttringar och andra intäkter och kostnader som inte är återkommande.

Rörelseresultat

Summa resultat före skatt.

Rörelseresultat före jämförelsestörande poster

Summa resultat före jämförelsestörande poster och skatt.

Nettoresultat

Summa resultat efter skatt.

Räntabilitet på eget kapital

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt2) eget kapital.

Räntabilitet på eget kapital exklusive jämförelsestörande poster

Aktieägarnas andel av nettoresultatet, exklusive jämförelsestörande poster och därtill relaterad skatteeffekt, i relation till genomsnittligt2) eget kapital.

Räntabilitet på eget kapital exklusive immateriella tillgångar

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt2) eget kapital exklusive immateriella tillgångar.

1) Alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures, APMmått) är finansiella mått över historisk eller framtida resultatutveckling, finansiell ställning eller kassaflöde som inte definieras i tillämpligt redovisningsregelverk (IFRS) eller i EU:s kapitalkravs-direktiv (CRD IV)/ kapitalkravsförordning (CRR). Alternativa nyckeltal används av SEB när det är relevant för att följa upp och beskriva SEB:s finansiella situation och för att ge ytterligare relevant information och verktyg för att möjliggöra en analys av SEB:s finansiella utveckling. Alternativa nyckeltal som beskriver nettoresultat per aktie före utspädning, nettoresultat per aktie efter utspädning, substansvärde per aktie, eget kapital per aktie, räntabilitet på eget kapital, räntabilitet på eget kapital exklusive immateriella tillgångar, räntabilitet på totala tillgångar och räntabilitet på riskexponeringsbelopp ger relevant information om SEB:s resultat i relation till olika investeringsmått. K/I-talet ger information om SEB:s kostnadseffektivitet. Alternativa nyckeltal som baseras på utlåning ger information om reserveringar i relation till kreditrisk. Alla dessa mått kan skilja sig från liknande nyckeltal som presenteras av andra företag.

2) Ackumulerat genomsnitt från årets början, beräknat på månadsbasis.

3) Genomsnittligt antal beräknat på dagsbasis

Räntabilitet på eget kapital exklusive immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster

Aktieägarnas andel av nettoresultatet, exklusive jämförelsestörande poster och därtill relaterad skatteeffekt, i relation till genomsnittligt2) eget kapital exklusive immateriella tillgångar och jämförelsestörande poster.

Räntabilitet på allokerat kapital

Rörelseresultat per division, reducerat med en schablonskattesats, i relation till genomsnittligt2) allokerat kapital.

Räntabilitet på totala tillgångar

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittlig 2) balansomslutning.

Räntabilitet på riskexponeringsbelopp

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt2) riskexponeringsbelopp.

K/I-tal

Summa rörelsekostnader i relation till summa rörelseintäkter.

Nettoresultat per aktie före utspädning

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till vägt genomsnittligt3) antal aktier före utspädning.

Nettoresultat per aktie efter utspädning

Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till vägt genomsnittligt2) antal aktier efter utspädning. Den beräknade utspädningen är baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långfristiga aktieprogrammen.

Substansvärde per aktie

Summan av aktieägarnas kapital, samt kapitaldelen av eventuella övervärden i innehav av räntebärande värdepapper och övervärden i livförsäkringsverksamheten, i relation till antalet utestående aktier.

Eget kapital per aktie

Aktieägarnas kapital i relation till antal utestående aktier.

Core gap

Strukturellt likviditetsriskmått definierad som totala skulder som anses förfalla bortom ett år i relation till totala tillgångar som anses förfalla bortom ett år.

Förväntade kreditförluster

Sannolikhetsvägda kreditförluster med respektive risk för fallissemang.

Reserv för förväntade kreditförluster

Reserv för förväntade kreditförluster avseende finansiella tillgångar, kontraktstillgångar, lånelöften och finansiella garantier.

Förväntad kreditförlustnivå, netto

Förväntade kreditförluster, netto, i relation till summan av årets ingående balanser för räntebärande värdepapper, utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut som redovisas till upplupet anskaffningsvärde samt finansiella garantier och lånelöften, med avdrag för reserver för förväntade kreditförluster.

Reserveringsgrad för förväntade kreditförluster

Reserver för förväntade kreditförluster i relation till underliggande redovisade bruttovärden på räntebärande värdepapper, utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut som redovisas till upplupet anskaffningsvärde samt nominella belopp för finansiella garantier och lånelöften.

Andel lån i steg 3, brutto

Redovisat bruttovärde för steg 3 utlåning (osäkra lån) i relation till redovisat bruttovärde för total utlåning värderad till upplupet anskaffningsvärde (exklusive avistamedel, kreditinstitut och inklusive kund- och likvidfordringar redovisade som övriga tillgångar).

Andel lån i steg 3, netto

Redovisat värde för steg 3 utlåning (osäkra lån) i relation till redovisat värde för total utlåning värderad till upplupet anskaffningsvärde (exklusive avistamedel, kreditinstitut och inklusive kund- och likvidfordringar redovisade som övriga tillgångar)

Definitioner

Enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR)

Riskexponeringsbelopp

Tillgångar och åtaganden utanför balansräkningen, riskvägda enligt kapitaltäckningsreglerna för kreditrisk och marknadsrisk. Operativa risker beräknas och uttrycks som riskexponeringsbelopp. Gäller endast i den konsoliderade situationen, exklusive försäkringsverksamheten och exponeringar som har dragits av från kapitalbasen.

Kärnprimärkapital

Eget kapital exklusive föreslagen utdelning, uppskjuten skatt, immateriella tillgångar och vissa ytterligare justeringar enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR).

Primärkapital

Kärnprimärkapital inklusive vissa särskilt efterställda skulder, så kallat primärkapitaltillskott.

Supplementärkapital

Huvudsakligen efterställda skulder som inte uppfyller kraven för att få medräknas som primärkapitaltillskott.

Kapitalbas

Summan av primärkapital och supplementärkapital.

Kärnprimärkapitalrelation

Kärnprimärkapital uttryckt som procent av riskexponeringsbeloppet.

Primärkapitalrelation

Primärkapital uttryckt som procent av riskexponeringsbeloppet.

Total kapitalrelation

Kapitalbasen uttryckt som procent av riskexponeringsbeloppet.

Bruttosoliditetsgrad

Primärkapitalet i förhållande till balansomslutningen plus vissa poster utanför balansräkningen omräknade med konverteringsfaktorer definierade i standardmetoden.

Likviditetstäckningsgrad (LCR)

Högkvalitativa likvida tillgångar i förhållande till ett beräknat nettolikviditetsutflöde under de kommande 30 kalenderdagarna.

I excelfilen Alternativa Nyckeltal, som finns på sebgroup.com/sv/ir, anges hur nyckeltalen beräknas.

Detta är SEB

Vision Att leverera service i världsklass till våra kunder.
Vårt syfte Vi är övertygade om att entreprenöriellt tänkande liksom innovativa företag behövs
för att skapa en bättre värld. Vi finns för att göra det möjligt för dem att uppnå sina
ambitioner och lyckas i såväl goda som svåra tider.
Vår övergripande ambition Att vara den klart ledande nordiska banken för företag och institutioner och den
bästa universalbanken i Sverige och Baltikum.
Vilka vi betjänar 2 000 storföretag, 1 100 finansiella institutioner, 272 000 små- och medelstora
företag och 1,4 miljoner privatpersoner är helkunder hos SEB.
Affärsplanens fokusområden Ledande inom rådgivning – Erbjuda kunderna proaktiv, skräddarsydd och värdefull
rådgivning, baserad på deras specifika behov och beteenden, genom personlig och
digital kommunikation.
Operationell effektivitet – Förbättra kundvärdet genom att öka takten i digitalisering
och automatisering och samtidigt öka användningen av data och analys.
Utökad närvaro – Möta våra kunder på deras villkor i deras digitala ekosystem och
erbjuda en kombination av produkter och tjänster från SEB och våra partners.
Värderingar SEB styrs av sin uppförandekod och sina värderingar: Kunden först, engagemang,
samarbete och enkelhet.
Medarbetare Cirka 15 000 skickliga medarbetare betjänar kunder från kontor i cirka 20 länder – i
olika tidszoner för att tillhandahålla tillgänglighet och kunskap om de lokala
marknaderna.
Historik Över 160 år av affärer, förtroende och kunskapsutbyte. Banken har alltid tagit
ansvar för en hållbar samhällsutveckling genom att stödja företagande,
internationella kontakter och långsiktiga relationer.

Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på sebgroup.com/ir (på engelska).