AI assistant
SEB — Earnings Release 2017
Jan 31, 2018
2966_iss_2018-01-31_5bdb8dc9-86b9-4d7d-9740-65d9afa4f754.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké 2017
STOCKHOLM 31 JANUARI 2018
Resultatet för det fjärde kvartalet påverkades av ett flertal jämförelsestörande poster som beskrivs på sidan 9. För att underlätta rapporteringen och analysen av SEB:s resultat, har nettot av rörelseintäkter och -kostnader summerats i en ny rad – Rörelseresultat före jämförelsestörande poster – i resultaträkningen. Nedanför denna rad har ytterligare en rad lagts till – Jämförelsestörande poster.
Helåret 2017
(Jämfört med helåret 2016)
- Rörelseintäkter 45,6 mdr kr (43,3), rörelsekostnader 21,9 mdr kr (21,8), rörelseresultat före jämförelsestörande poster 22,7 mdr kr (20,3) och nettoresultat 16,2 mdr kr (10,6).
- Nettokreditförluster 808 Mkr (993) med en kreditförlustnivå på 0,05 procent (0,07).
- Räntabilitet 11,5 procent (7,8), räntabilitet exklusive jämförelsestörande poster 12,7 procent (11,3) och vinst per aktie 7:49 kr (4:88).
Fjärde kvartalet 2017
(Jämfört med tredje kvartalet 2017)
- Rörelseintäkter 11,9 mdr kr (11,1), rörelsekostnader 5,6 mdr kr (5,4), rörelseresultat före jämförelsestörande poster 6,1 mdr kr (5,4) och nettoresultat 3,2 mdr kr (4,2).
- Nettokreditförluster 105 Mkr (284) med en kreditförlustnivå på 0,03 procent (0,07).
- Räntabilitet 8,8 procent (12,1), räntabilitet exklusive jämförelsestörande poster 13,5 procent (12,1) och vinst per aktie 1:47 kr (1:96).
Utdelning
Styrelsen föreslår en utdelning till aktieägarna på 5:75 kronor per aktie (5:50).
Volymer och nyckeltal
Kapitaltäckning och räntabilitet
VDhar ordet
När vi nu stänger böckerna för 2017 kan vi konstatera att konjunkturutsikterna – och därigenom affärsklimatet – har blivit mer positiva. Med fler arbetstillfällen, högre tillgångsvärden, ökade investeringar och handel, växlar världsekonomin upp trots den förhöjda geopolitiska osäkerheten. Samtidigt har euroområdet och Sverige levt med negativa räntor i mer än tre år. De globala aktiemarknaderna har stigit med mer än 50 procent de senaste två åren medan volatiliteten varit fortsatt låg. Långsiktiga trender som det demografiska skiftet med äldre befolkningar och digitalisering verkar samtidigt leda världsekonomin mot en utdragen period med låga räntor och ökat sparande. Centralbankerna har en svår balansgång framöver när det gäller att återgå till en mer konventionell penningpolitik.
Hög kundaktivitet och diversifierad affärsmix ger robust vinsttillväxt
SEB har ambitionen att vara den ledande nordiska banken för företag och institutioner och den främsta universalbanken i Sverige och Baltikum. Under året ökade aktiviteten inom alla kundsegment. Storföretagen drog fördel av det gynnsamma finansieringsläget på marknaderna och bättre tillväxtmöjligheter. Företagstransaktionerna var fler och på skuldmarknaderna gjordes många nyemissioner, dock var efterfrågan på traditionell bankfinansiering begränsad. Institutionerna drog fortsatt nytta av de starka aktiemarknaderna, men den stora tillgången till likviditet och obalanser inom obligationsmarknaderna var utmanande. Institutionerna måste också hantera allt mer komplexa regelverkskrav och där har vi kunnat stötta dem genom vårt breda erbjudande inom depåförvaltningstjänster inklusive back office och administration. Med det bättre affärsläget ökade låneefterfrågan från små och mellanstora företag i Sverige och Baltikum. Som en del i implementeringen av det nya MiFIDregelverket förädlade vi vårt erbjudande till privatbankskunderna. Förvaltat kapital ökade med 80 miljarder kronor till 1 830 miljarder kronor. Den svenska bomarknaden verkar stabiliseras och tillväxttakten i SEB:s bolåneportfölj låg fortsatt under marknadsnivån.
Sammantaget växte rörelseintäkterna med 5 procent, medan de underliggande kostnaderna var stabila under 22 miljarder kronor. Kreditkvaliteteten var fortsatt mycket hög och rörelseresultatet före jämförelsestörande poster växte med 12 procent. Det betyder att med en kärnprimärkapitalrelation på 19,4 procent, nådde räntabiliteten 12,7 procent.
Kärnverksamheten växer och arbetet med transformationsagendan snabbas upp Sedan vi sjösatte affärsplanen för 2016-2018 har företagsutlåningen (valutajusterat) växt med 6 procent. Inom divisionen Stora Företag & Finansiella Institutioner har nya kunder stått för 15 procent av de kundrelaterade intäkterna. I Sverige har vi breddat vår position med mer än 16 500 fler mindre och medelstora företagskunder. Bland privatkunder märker vi att den digitala tjänsten för att bli kund är uppskattad samtidigt som cirka en tredjedel av alla digitala bolåneansökningar omvandlas till lån. Vi har ökat trycket i transformationsagendan genom att fokusera mer på de områden där vi har skalfördelar. Där kan vi skapa värde, förenkla processer, öka enkelheten och tillgängligheten för kunderna.
I en omvärld med snabb teknikutveckling men också ökad komplexitet, blir snabbhet, lättrörlighet liksom transparens allt viktigare. För två veckor sedan publicerade vi effekterna av nya redovisningsprinciper, nedskrivning av IT-tillgångar och omstruktureringskostnader för omvandlingen av vår tyska verksamhet till filial med inriktning på tyska företag och finansiella institutioner. I december tecknade vi ett avtal med Danica (dotterbolag till Danske Bank) för att avyttra SEB Pension i Danmark, en verksamhet som vi utvecklat avsevärt under de senaste tio åren. Slutförandet är beroende av myndigheternas godkännande. Avyttringen ger oss ytterligare flexibilitet att växa och investera inom våra kärnområden.
Vi är väl positionerade för att fortsätta skapa goda kundvärden och vinsttillväxt när vi nu börjar rikta in oss på nästa fas, 2019 och framåt, för vision 2025. Men först ska vi leverera på det sista året på vår nuvarande affärsplan och finansiella mål, inklusive kostnadstaket på 22 miljarder kronor. Hela team SEB brinner för att service i världsklass ska genomsyra allt vi gör, så att kunderna långsiktigt i första hand väljer oss.
= =
Helåret 2017
Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster ökade med 12 procent och uppgick till 22 702 Mkr (20 296). Nettoresultatet (efter skatt) uppgick till 16 244 Mkr (10 618).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna ökade med 5 procent och uppgick till 45 609 Mkr (43 251).
Räntenettot, som uppgick till 19 893 Mkr, ökade med 6 procent jämfört med förra året (18 738). Både den svenska reporäntan och ECB:s refinansieringsränta i euro låg oförändrade kvar på -0,5 respektive noll procent.
| Jan–dec | ||||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % | |
| Kunddrivet räntenetto | 21 794 | 20 464 | 6 | |
| Räntenetto från övriga aktiviteter | -1 901 | -1 726 | 10 | |
| Summa | 19 893 | 18 738 | 6 |
Det kunddrivna räntenettot ökade med 1 330 Mkr jämfört med 2016. Utlåningsvolymer och marginaler bidrog positivt med ungefär lika mycket. Inlåningsmarginalerna minskade på grund av effekter från de negativa räntorna som inte återspeglades i kundprissättningen. Inlåningsvolymerna hade en försumbar effekt på förändringen i räntenettot.
Jämfört med 2016, minskade räntenettot från övriga aktiviteter med 175 Mkr. Myndighetsavgifterna, inklusive resolutionsfond- och insättargarantiavgifter, var 436 Mkr högre än 2016 och uppgick till 1 798 Mkr (1 362). För år 2016 debiterades en resolutionsavgift på 4,5 baspunkter, beräknat på det sammanlagda avgiftsunderlaget, att jämföra med 9 baspunkter för år 2017. År 2018 kommer avgiften att bli 12,5 baspunkter. Storleken på resolutionsfondavgiften bortom 2018 framgår på sidan 10.
Provisionsnettot ökade med 7 procent till 17 725 Mkr (16 628). Företagskunderna var aktiva på kapitalmarknaderna för att dra nytta av det låga ränteläget och emission- och rådgivningsprovisionerna, brutto, ökade med 367 Mkr jämfört med motsvarande period 2016. Efterfrågan på ny traditionell finansiering
var begränsad, framför allt bland storföretagskunderna, och bruttolåneprovisionerna minskade med 11 procent jämfört med 2016. Börsvärdena steg under året. Både marknadsvärden och nya affärsvolymer gjorde att provisionerna från kapitalförvaltning och depåförvaring ökade med 776 Mkr till 8 040 Mkr. Av detta ökade de resultat- och transaktionsbaserade intäkterna med 81 Mkr till 356 Mkr (275). Provisionsnettot från betalningar och kort ökade med 6 procent, 191 Mkr, jämfört med förra året och provisionsnettot från fondförsäkringar i livförsäkringsverksamheten ökade med 54 Mkr, brutto.
Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade med 3 procent till 6 880 Mkr (7 056). En hög volatilitet och aktiva marknader präglade början på året, men gick ner till en låg nivå under resten av året. Denna marknadsutveckling påverkade kreditspreadarna vilket i sin tur gav en positiv förändring i kreditjusteringen till verkligt värde1). Jämfört med 2016, ökade kreditjusteringen med 429 Mkr till 210 Mkr (-219).
Övriga intäkter, netto, ökade med 34 procent till 1 112 Mkr (829). Posten bestod bland annat av en kombination av realiserade kapitalvinster och orealiserade värderings- och säkringseffekter.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna var stabila och uppgick till 21 936 Mkr (21 812). Personalkostnaderna minskade med 3 procent vilket motverkades av en ökning i övriga kostnader. Det genomsnittliga antalet befattningar minskade med 333, jämfört med 2016, till 14 946. Taket för rörelsekostnaderna för helåret 2018 är oförändrat 22 miljarder kronor.
Kreditförlustreserveringar
Kreditförluster, netto, var låga på 808 Mkr (993). Kreditförlustnivån var 5 baspunkter (7).
Jämförelsestörande poster
De jämförelsestörande posterna uppgick till en nettokostnad på -1 896 Mkr (-5 429). Se sidan 9 för detaljinformation.
Jämförelsetal (inom parentes):
Resultatposter för helåret 2017 jämförs med helåret 2016.
Resultatposter för det fjärde kvartalet jämförs med det tredje kvartalet 2017. Affärsvolymer jämförs med årsskiftet 2016/2017, om inget annat anges.
================================================= 1) Verkligt värde av motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA), samt emitterade strukturerade obligationer (OCA).
Skatt
Den totala skattekostnaden ökade med 7 procent till 4 562 Mkr (4 249). Den effektiva skattesatsen för året var 22 procent. Jämförelsestörande poster påverkade skatten både år 2017 och 2016 (se sidan 9). Under 2017 trädde ny lagstiftning i kraft i Sverige som tog bort avdragsrätten för räntekostnader på förlagslån som klassificeras som primär- eller supplementärkapital. Det ökade skattekostnaderna med 362 Mkr.
Vidare beskattades en utdelning från dotterbolaget i Estland i det första kvartalet 2017 när den betalades ut till moderbolaget. Skatten uppgick till 72 Mkr.
Räntabilitet
Räntabiliteten för 2017 var 11,5 procent (7,8). Exklusive de jämförelsestörande posterna var räntabiliteten 12,7 procent (11,3).
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till -1,036 Mkr (-946).
Värdet på pensionsplanernas tillgångar överstiger pensionsskulderna. Diskonteringsräntan för pensionsskulden i Sverige var 2,2 procent (2,4 vid årsskiftet 2016). Nettovärdet på pensionstillgångarna och -skulderna ökade sedan årsskiftet vilket bidrog till ett övrigt totalresultat på 784 Mkr (-1 875).
Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga summan av kassaflödessäkringar, finansiella tillgångar som kan säljas och omräkningen av den utländska verksamheten, var negativ och uppgick till -1 820 Mkr (929). Visa Sweden gjorde en utdelning på 494 Mkr som ingår i de jämförelsestörande posterna (se sidan 9). Utdelningen ledde till att värderingen av innehavet i Visa Sweden på raden finansiella tillgångar som kan säljas minskade.
Fjärde kvartalet 2017
Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster ökade med 14 procent, jämfört med det tredje kvartalet, till 6 112 Mkr (5 380). Jämfört med det fjärde kvartalet 2016 ökade rörelseresultatet före jämförelsestörande poster med 10 procent. Nettoresultatet (efter skatt) minskade med 25 procent till 3 184 Mkr (4 243).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna ökade med 6 procent till 11 858 Mkr jämfört med det tredje kvartalet (11 141) och ökade med 2 procent från 11 618 Mkr i det fjärde kvartalet 2016.
Räntenettot, som uppgick till 5 184 Mkr, ökade med 2 procent jämfört med föregående kvartal (5 080) och ökade med 8 procent jämfört med fjärde kvartalet 2016. Både den svenska reporäntan och ECB:s refinansieringsränta i euro var oförändrade på -0,5 respektive noll procent.
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | 2016 |
| Kunddrivet räntenetto | 5 487 | 5 481 | 5 424 |
| Räntenetto från övriga aktiviteter | -303 | -401 | -626 |
| Summa | 5 184 | 5 080 | 4 798 |
Det kunddrivna räntenettot var i princip oförändrat jämfört med det tredje kvartalet 2017. Både utlåningsmarginalerna och volymerna bidrog positivt till räntenettot i ungefär lika stor utsträckning, men det motverkades av lägre inlåningsmarginaler.
Räntenettot från övriga aktiviteter förbättrades med 98 Mkr jämfört med det tredje kvartalet 2017. Avgifterna till resolutionsfonden och insättargarantin minskade med 64 Mkr till 389 Mkr (453) då det faktiskt fakturerade beloppet för insättargarantin för året var lägre än förväntat. Jämfört med fjärde kvartalet 2016 ökade dessa avgifter med 58 Mkr.
Provisionsnettot ökade med 18 procent till 4 739 Mkr (4 026) och ökade med 3 procent jämfört med det fjärde kvartalet 2016.
Kundernas säsongsmässigt lägre aktivitetsnivå i det tredje kvartalet vände om och företagen blev mer aktiva i kapitalmarknaderna och efterfrågade även traditionell utlåning i högre grad. Emissions- och rådgivningsprovisionerna, brutto, ökade med 180 Mkr jämfört med det tredje kvartalet och med 86 Mkr jämfört med samma period förra året. Bruttolåneprovisionerna ökade med 83 Mkr i kvartalet.
Börserna steg i snitt under kvartalet och bruttoprovisionerna från kapitalförvaltning och depåförvaring på 2 210 Mkr ökade med 14 procent, 268 Mkr. De resultat- och transaktionsbaserade intäkterna ökade med 186 Mkr till 225 Mkr (39). Betaloch kortprovisioner, netto, ökade med 8 procent medan provisionsnettot från fondförsäkring i livförsäkringsverksamheten var mer eller mindre oförändrat.
Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade med 6 procent till 1 630 Mkr (1 726) och minskade med 20 procent jämfört med det fjärde kvartalet 2016. Kreditjusteringen till verkligt värde1) minskade med 230 Mkr och uppgick till 61 Mkr i det fjärde kvartalet (291). Finansmarknaderna var lugna med låg volatilitet och aktivitetsnivå och de institutionella kundernas behov att balansera om sina portföljer eller att justera säkringspositionerna var litet. Finansnettot från den traditionella livförsäkringsverksamheten primärt i Sverige och Danmark minskade med 65 Mkr till 429 Mkr (494).
Övriga intäkter, netto, var i princip oförändrade på 305 Mkr (308) i det fjärde kvartalet och ökade med 76 procent jämfört med det fjärde kvartalet 2016. Posten bestod bland annat av en kombination av realiserade kapitalvinster och orealiserade värderingsoch säkringseffekter.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna ökade med 3 procent och uppgick till 5 605 Mkr (5 423). Personalkostnader ökade med 145 Mkr på grund av säsongsmässiga faktorer.
Kreditförlustreserveringar
Kreditförluster, netto, minskade med 63 procent till 105 Mkr (284). Kreditförlustnivån var 3 baspunkter (7).
Jämförelsestörande poster
Nettot av de jämförelsestörande posterna var en kostnad på 1 896 Mkr (0). Se sidan 9 för mer information.
Skatt
Den totala skattekostnaden minskade med 9 procent till 1 032 Mkr (1 138). Den effektiva skattesatsen för det fjärde kvartalet var 24 procent (21).
Räntabilitet
Räntabiliteten för det fjärde kvartalet var 8,8 procent (12,1). Exklusive de jämförelsestörande posterna var räntabiliteten 13,5 procent (12,1).
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till -1,688 Mkr (-75).
Värdet på pensionsplanernas tillgångar överstiger pensionsskulderna. Diskonteringsräntan för pensionsskulden i Sverige var oförändrat 2,2 procent i kvartalet medan den i Tyskland kvarstod på 1,9 procent. Pensionsskulden minskade medan värdet på pensionstillgångarna var i princip oförändrat. Nettoeffekten på pensionsplanens tillgångar och skulder på det övriga totalresultat uppgick till -927 Mkr (266).
Nettoeffekten från värderingen av de poster i balansräkningen som kan komma att klassificeras om till resultaträkningen, det vill säga summan av kassaflödessäkringar, finansiella tillgångar som kan säljas och omräkningen av den utländska verksamheten, var negativ och uppgick till -760 Mkr (-340). Banken mottog en utdelning på 494 Mkr från Visa Sweden, vilken rapporterades som en jämförelsestörande post (se sidan 9). Utdelningen minskade värderingen på innehavet, som var bokad på raden finansiella tillgångar som kan säljas, med samma belopp.
=================================================
1) Värdering av motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA), samt emitterade strukturerade obligationer (OCA).
Affärsvolymer
Balansomslutningen uppgick till 2 560 miljarder kronor vid årets slut, vilket var en minskning med 61 miljarder kronor under året (2 621).
Lån
| Dec | Dec | |
|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2017 | 2016 |
| Offentlig förvaltning | 34 | 28 |
| Hushåll | 576 | 549 |
| Företag | 805 | 786 |
| Repor | 42 | 63 |
| Skuldinstrument | 13 | 15 |
| Övrigt | 14 | 12 |
| Utlåning till allmänheten | 1 485 | 1 453 |
Utlåningen till allmänheten (inom linjen) uppgick till 1 485 miljarder kronor, en ökning med 32 miljarder kronor under året. SEB:s totala kreditportfölj (som omfattar både lån, lånelöften och derivat), exklusive banker, ökade med 25 miljarder kronor till 2 061 miljarder kronor (2 036).
Kreditportföljen ökade främst på grund av tillväxten i bolån i Sverige och Baltikum som uppgick till 22 miljarder kronor samt lån till svenska bostadsrättsföreningar som ökade med 7 miljarder kronor. Krediter inom fastighetsförvaltningsportföljen minskade med 8 miljarder kronor medan företagskrediterna var oförändrade.
Inlåning
| Dec | Dec | |
|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2017 | 2016 |
| Offentlig förvaltning | 17 | 35 |
| Hushåll | 300 | 277 |
| Företag | 645 | 605 |
| Repor | 6 | 1 |
| Övrigt | 37 | 44 |
| In- och upplåning från allmänheten | 1 005 | 962 |
In- och upplåning från allmänheten uppgick till 1 005 miljarder kronor. Inlåning från företag steg med 40 miljarder kronor under året. Hushållsinlåningen ökade med 23 miljarder kronor.
Förvaltat kapital och depåförvaringsvolymer
Det förvaltade kapitalet uppgick till 1 830 miljarder kronor (1 749). Årets nettoinflöde var 14 miljarder kronor och marknadsvärdet ökade med 66 miljarder kronor.
Depåförvaringsvolymen ökade delvis till följd av högre börsvärden under året och uppgick till 8 046 miljarder kronor (6 859).
Risk och kapital
Marknadsrisk
SEB:s affärsmodell drivs av kundernas efterfrågan. Value-at-Risk (VaR) i handelslagret var i genomsnitt under 2017 91 Mkr (112). I genomsnitt förväntas koncernen, med 99 procents sannolikhet, inte förlora mer än detta belopp under en period på tio handelsdagar.
VaR var relativt stabilt under året 2017 på grund av att volatiliteterna, för alla typer av tillgångar, fortsatt var låga medan aktieoptionsexponeringen drogs ned. I det fjärde kvartalet, gick kreditspreadarna ihop och valutaexponeringarna minskade, vilket också bidrog till ett lägre VaR.
Likviditet och långfristig upplåning
Kortfristig finansiering, certifikat, minskade med 44 miljarder kronor sedan årsskiftet 2016.
Under året förföll 87 miljarder kronor i långfristig upplåning (av vilket 47 miljarder var säkerställda obligationer, 28 miljarder seniora obligationer och 12 miljarder förlagslån). Samtidigt emitterades 80 miljarder kronor (som bestod av 55 miljarder kronor i säkerställda obligationer, 20 miljarder i seniora obligationer och 5 miljarder i förlagslån som klassificeras som primärkapital). SEB:s första egna gröna obligation som uppgick till 500 miljoner euro var en del av den nya seniora upplåningen.
Likviditetsreserven, enligt Bankföreningens definition, uppgick till 340 miljarder kronor vid kvartalets slut (427).
Finansinspektionen kräver att likviditetstäckningsgraden (beräknat enligt för Sverige anpassade regler) skall vara minst 100 procent, totalt, samt i euro respektive US-dollar. Vid slutet av perioden uppgick likviditetstäckningsgraden till 145 procent (168) och till 284 respektive 217 procent för US-dollar och euro.
Bankens målsättning är att alltid ha en stabil finansiering. SEB:s interna strukturella likviditetsmått, core gap, som mäter relationen mellan stabil finansiering och tillgångar som inte är likvida, var 108 procent (114).
Rating
Moody's rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till Aa3 med stabila utsikter tack vare SEB:s kreditkvalitet, stabila resultat, diversifiering liksom ökad effektivitet.
Fitch rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till AA- med stabila utsikter. Utsikterna baseras på SEB:s långsiktiga strategi samt att intjäningen varit stabil och diversifierad.
S&P rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till A+ med stabila utsikter. Utsikterna är baserade på bankens starka kapital och att intjäningen är väl diversifierad när det gäller geografi och affärsområden.
Kapitalposition
SEB:s kärnprimärkapitalrelation uppgick till 19,4 procent. SEB:s skattning av kärnprimärkapitalkravet under pelare 1 och 2 (med pelare 2-kraven beräknade enligt Finansinspektionens metoder) var 17,2 procent vid årsskiftet. Under det första kvartalet höjde Finansinspektionen det kontracykliska kapitalbuffertkravet med 0,5 procentenheter till 2,0 procent. Banken strävar efter en buffert på cirka 150 baspunkter över kapitalkravet.
SEB har ansökt om tillstånd från Finansinspektionen att använda en reviderad intern modell för riskvikter på företagsexponeringar. Om ansökan godkänns kommer riskexponeringsbeloppet (REA) att öka, men det tillfälliga kapitalbuffertkravet, som för närvarande är 0,5 procent, under pelare 2 kommer att utgå.
Den 7 december 2017 enades centralbanks- och tillsynschefer om hur förändringarna i Basel IIIregelverket ("Basel IV") ska kompletteras. Det gäller både schablon- och IRK-metoden för kreditrisk, operativ risk och ett golv för REA beräknat enligt IRK-metoden. Golvet fastställdes till 72,5 procent av REA beräknat på motsvarande affärsvolymer med schablonmetoden. Golvet kommer att fasas in från år 2022 med full implementering 2027.
SEB har en stark kapitalposition och förmåga att generera nytt kapital, vilket i kombination med den långa infasningsperioden ger banken en bra grund för att kunna möta Basel III-reglerna utan att behöva ändra utdelningspolicyn. Det finns emellertid fortfarande stor osäkerhet om förslagets slutliga kalibrering och eventuella konsekvenser för SEB. Det handlar främst om hur reglerna kan komma att ändras när de införlivas i EU-lagstiftningen och i vilken utsträckning Finansinspektionen kan komma att ändra sin kalibrering
av de nuvarande kapitalkraven i Sverige. Följande tabell visar REA och kapitalrelationerna enligt Basel III.
| Dec | Dec | |
|---|---|---|
| Kapitalkrav, Basel III | 2017 | 2016 |
| Riskexponeringsbelopp, mdr kr | 611 | 610 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 19,4 | 18,8 |
| Primärkapitalrelation, % | 21,6 | 21,2 |
| Total kapitalrelation, % | 24,2 | 24,8 |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 5,2 | 5,1 |
Totalt REA var oförändrat jämfört med förra årsskiftet. Kreditvolymerna ökade något vilket bidrog till ett högre REA för kreditrisk. Det motverkades dock i stort sett av valutaeffekter och bättre kreditkvalitet. REA för marknadsrisk minskade med 4 miljarder kronor.
Totalkapitalrelationen minskade när ett förlagslån på 750 miljoner euro klassat som supplementärkapital återbetalades i september. SEB har också återkallat ett förlagslån klassat som primärkapitaltillskott till ett belopp på 500 miljoner euro i december. Kapitalbasen reflekterade effekten redan per den 30 september eftersom SEB:s ansökan om tillstånd att återkalla lånet gjorde att det avräknades från kapitalbasen redan då.
Effekten från de jämförelsestörande posterna ingår i kärnprimärkapitalrelationen för 2017. Effekterna från IFRS 9 och 15 kommer att ingå i det första kvartalet 2018.
Finansiella mål
SEB:s långsiktiga finansiella mål är att:
- utdelningen per aktie skall vara 40 procent eller mer av vinst per aktie varje år,
- upprätthålla en kärnprimärkapitalrelation som är cirka 150 baspunkter högre än gällande kapitalkrav från Finansinspektionen, och
- skapa en konkurrenskraftig avkastning på kapitalet.
Banken strävar över tid efter att nå en uthållig lönsamhet på 15 procent.
Utdelning
Styrelsen föreslår till årsstämman en utdelning på 5:75 kronor per A- och C-aktie, vilket som andel av vinst per aktie uppgår till 77 procent. Exklusive jämförelsestörande poster var andelen av vinsten 70 procent. Den totala utdelningen uppgår till 12,5 miljarder kronor (11,9), beräknat på det totala antalet utgivna aktier per den 31 december 2017, exklusive innehav av egna aktier. Förslaget skall ses mot bakgrund av utdelningspolicyn, de makroekonomiska utsikterna, koncernens intjäningsförmåga och kapitalsituation.
SEB-aktien kommer att handlas utan utdelning från och med den 27 mars 2018. Avstämningsdag föreslås bli den 28 mars 2018 och utdelningen betalas ut den 4 april 2018.
Övrig information
Den 19 januari 2018 publicerade SEB de finansiella konsekvenserna av jämförelsestörande poster och förändringar i redovisningsprinciper.
Jämförelsestörande poster
För att underlätta jämförelser av SEB:s underliggande rörelseresultat mellan olika tidsperioder, har SEB flyttat jämförelsestörande poster så att de presenteras på en egen rad i resultaträkningen.
Se tabellen Jämförelsestörande poster på sidan 27 för en summering och analys av vilka rader i resultaträkningen som skulle ha påverkats om presentationen inte ändrats.
Jämförelsestörande poster 2017
Den totala kostnaden i resultaträkningen från de jämförelsestörande posterna uppgick till 1 896 Mkr före skatt och 1 681 Mkr efter skatt.
Inklusive effekten på Övrigt totalresultat på 494 Mkr minskades eget kapital med 2 175 Mkr till följd av de jämförelsestörande posterna.
Visa Sweden
Ersättningen från Visa Inc. vad gäller förvärvet av Visa Europe bestod av en kombination av kontanter och aktier att fördelas på de olika medlemmarna i Visa Europe. I Sverige är SEB en indirekt medlem och efter en överenskommelse gällande fördelningen mottog SEB en utdelning på 494 Mkr i det fjärde kvartalet. Utdelningen beskattas inte.
Innehavet är klassificerat som en Finansiell tillgång som kan säljas där det verkliga värdet redovisades i Övrigt totalresultat. Utdelningen minskade värderingsbeloppet i Övrigt totalresultat med 494 Mkr.
SEB:s verksamhet i Tyskland
Såsom SEB tidigare har kommunicerat flyttades den tyska kärnverksamheten till den tyska filialen till moderbolaget Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) från dotterbolaget SEB AG den 2 januari 2018. Syftet med flytten är att förenkla rapporteringen och administrationen av den tyska verksamheten. Den verksamhet som inte flyttats till filialen från SEB AG kommer att monteras ner över tid.
På grund av detta etablerades i det fjärde kvartalet omstruktureringsreserver för övertalighet och outnyttjade lokaler till ett totalt belopp på 521 Mkr. Därutöver har banken ingått ett avtal att flytta sitt åtagande avseende den förmånsbestämda pensionsplanen för SEB AG till Versicherungsverein des Bankgewerbes a.G (BVV) till en kostnad i det fjärde kvartalet på 891 Mkr. Flytten är planerad till det andra kvartalet 2018.
Nedskrivning av immateriella IT-tillgångar I det fjärde kvartalet gjordes en nedskrivning av immateriella IT-tillgångar som uppgick till 978 Mkr, med en positiv skatteeffekt på 215 Mkr.
Jämförelsestörande poster 2016
Totalt uppgick de jämförelsestörande posterna under 2016 till en kostnad på 5 429 Mkr före skatt och till 5 352 Mkr efter skatt.
VISA i Baltikum
Transaktionen av SEB:s innehav i Visa Europe i Baltikum slutfördes till en vinst på 520 Mkr i det andra kvartalet 2016. Vinsten medförde en skattekostnad på 24 Mkr.
Omorganisation och omstrukturering
SEB införde en ny kundorienterad organisation vilket ledde till en nedskrivning av goodwill på 5 334 Mkr i det första kvartalet 2016. Kostnaden var inte skattemässigt avdragsgill.
Finansiella effekter från omstruktureringsåtgärder i Baltikum och Tyskland och en nedskrivning av immateriella IT-tillgångar som inte längre används uppgick totalt till 615 Mkr med en positiv skatteeffekt på 101 Mkr i det första kvartalet 2016.
Förändrade redovisningsprinciper 2018
Från och med den 1 januari 2018 trädde IFRS 9 Finansiella instrument och IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder i kraft. IFRS 9 ersatte IAS 39 Finansiella instrument – redovisning och värdering och IFRS 15 ersatte IAS 18 Intäkter.
Effekten av IFRS 9 kommer att redovisas som en justering av balanserade vinstmedel per den 1 januari 2018. IFRS 15 kommer att tillämpas retrospektivt vilket innebär att effekten av förändringen redovisas som en justering av balanserade vinstmedel per den 1 januari 2017. Totalt minskar balanserade vinstmedel med 5 967 Mkr.
IFRS 9 Finansiella instrument
IFRS 9 innebär nya krav inom tre huvudsakliga områden som beskrivs nedan. Totalt minskas balanserade vinstmedel med 3 281 Mkr i samband med övergången.
1. Klassificering och värdering
Kraven innebär en smärre förändring i klassificeringen och värderingen av finansiella tillgångar. Kategorin, enligt IAS 39, Finansiella tillgångar som kan säljas, där marknadsvärderingarna redovisas inom Övrigt totalresultat, kommer inte längre att användas. Istället redovisas marknadsvärderingarna i Nettoresultat av finansiella transaktioner. Vissa innehav inom Treasury som har klassificerats som Finansiella tillgångar som kan säljas kommer att omklassificeras till upplupet anskaffningsvärde, vilket leder till att en positiv marknadsvärdering på 264 Mkr tas bort.
När det gäller finansiella skulder innebär reglerna en ändrad redovisning av förändringar i verkligt värde till följd av förändringar av egen kreditrisk (own credit risk adjustment, OCA). Denna värdeförändring har under IAS 39 rapporterats i Nettoresultat av finansiella transaktioner men kommer framöver att rapporteras i Övrigt totalresultat. SEB kommer att omklassificera obligationer emitterade av SEB AG som förfaller bortom år 2020 från upplupet anskaffningsvärde till verkligt värde via resultaträkningen. Det minskar balanserade vinstmedel med 1 847 Mkr.
2. Reserveringar för förväntade kreditförluster
Nedskrivningsmodellen för kreditförluster ändras från en modell som baseras på inträffade kreditförluster till en modell som baseras på förväntade kreditförluster. Tre huvudsakliga faktorer ökar kreditförlustreserveringarna: 1. Alla tillgångar som omfattas kommer att få en reserv framgent. 2. Reserverna för hushållssegmentet ökar. 3. Beräkningen av förväntade kreditförluster inkluderar ett negativt scenario.
Förändringen leder till en ökning av kreditförlustreserverna med 1 578 Mkr. Nettoeffekten efter skatt i balanserade vinstmedel blir 1 170 Mkr. Framöver blir effekten från IFRS 9 förmodligen att volatiliteten i resultaträkningen ökar.
3. Säkringsredovisning
De nya reglerna för säkringsredovisning omfattar ännu inte portföljsäkringar. SEB kommer tills vidare att utnyttja möjligheten att fortsätta tillämpa säkringsredovisning enligt reglerna i IAS 39.
IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder
I kvartalsrapporten för det tredje kvartalet publicerade banken konsekvenserna av IFRS 15 för SEB. En mindre del av de aktiverade anskaffningsvärdena inom livverksamheten kommer att kunna redovisas som en tillgång. Förändringen leder till att aktiverade anskaffningsvärden i balansräkningen minskar med 2 640 Mkr. Effekten kommer att redovisas i det första kvartalet 2018 som en minskning av balanserade vinstmedel per den 1 januari 2017. På samma sätt kommer provisionsnettot i resultaträkningen för 2017 att räknas om med en negativ effekt om 47 Mkr.
Förändrade krav på resolutionsfondsavgiften
De svenska myndigheterna har fastställt att resolutionsfondsavgiften 2018 ska vara 0,125 procent av det sammanlagda avgiftsunderlaget från år 2016 för att sedan minska till 0,09 procent för 2019 och 0,05 procent från 2020 tills dess att fondens mål är uppnått. Målet som föreslås vara 3 procent av den garanterade inlåningen förväntas vara uppfyllt år 2025.
Avyttring av SEB Pension i Danmark
Den 14 december 2017 ingick SEB ett avtal att sälja alla aktier i SEB Pensionsförsikting A/S och SEB Administration A/S (SEB Pension) till Danica Pension Livsforsikringsaktieselskab, ett dotterbolag till Danske Bank (Danica). Det totala värdet för affären uppgår till 6,5 miljarder danska kronor som består av en köpeskilling om 5 miljarder danska kronor och en extrautdelning innan stängning av affären på 1,5 miljarder danska kronor. Utöver extrautdelningen mottog SEB en utdelning om 1,1 miljarder danska kronor under det första halvåret 2017.
Vid årsskiftet uppgick SEB Pensions förvaltade kapital till 101 miljarder danska kronor och verksamheten genererade ett nettoresultat på 490 miljoner danska kronor för 2017.
Effekten på de finansiella nyckeltalen för SEB, på pro forma-basis, är marginell. Kärnprimärkapitalkvoten kommer att förbättras med cirka 0,60 procentenheter och vinsten per aktie minskas marginellt. Avyttringen minskar SEB:s marknadsrisk.
Försäljningen är villkorad av myndigheternas godkännanden samt vissa gängse separationsaktiviteter. Affären beräknas för närvarande kunna stängas under sommaren 2018.
Ingen resultateffekt från transaktionen uppstod under 2017 men i det fjärde kvartalet omklassificerades SEB Pensions tillgångar och skulder till tillgångar som innehas för försäljning.
Risker och osäkerhetsfaktorer
SEB tar kredit-, marknads-, likviditets-, IT och operativa samt livförsäkringsrisker. Koncernens riskstruktur och dess risk-, likviditets- och kapitalhantering beskrivs mer detaljerat i SEB:s årsredovisning för 2016 (sidorna 40- 45 samt not 17, 19 och 20), i 'Capital Adequacy and Risk Management Report' för 2016 och i 'Pillar 3 disclosures' som publiceras kvartalsvis för 2017 (på engelska). Ytterligare information finns i Fact Book (på engelska) som publiceras kvartalsvis.
Konjunktursutsikterna är allt mer positiva och riskerna är inte lika stora. Dock kvarstår de stora globala obalanserna och om världens centralbanker minskar likviditetsstödet till de finansiella marknaderna kan svårbedömda direkta och indirekta effekter uppstå. Det finns tecken på att Riksbanken inte kommer att göra fler räntesänkningar och det kan även komma en höjning under hösten 2018. Den geopolitiska osäkerheten har ökat. Processen framöver för Brexit har ökat osäkerheten. Nyligen har det funnits tecken på att den svenska fastighetsmarknaden saktar in.
Den 17 juli 2017 utfärdade Tysklands finansdepartement rättslig vägledning avseende källskatt på utdelningar i vissa aktielån- och derivataffärer som görs mellan länder. Av vägledningen framgår att transaktioner som utförts innan förändringen i skattelagstiftningen trädde i kraft den 1 januari 2016 förmodligen kommer att granskas. Efter en genomgång är det SEB:s bedömning att de aktielånoch derivataffärer som banken gjort mellan länder innan den 1 januari 2016 utfördes i enlighet med då gällande regelverk. Det kan dock inte uteslutas att en förändrad tolkning av de tyska myndigheterna kan medföra finansiella effekter på SEB.
Stockholm den 31 januari 2018
Verkställande direktören försäkrar att bokslutskommunikén för 2017 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Johan Torgeby Verkställande direktör och koncernchef
Presskonferens och sändning via nätet
Presskonferensen kl. 9.30 den 31 januari 2018 på Kungsträdgårdsgatan 8 med VD och koncernchef, Johan Torgeby, kan följas i direktsändning på svenska på sebgroup.com/sv/ir. Den tolkas samtidigt på engelska på sebgroup.com/ir. Där finns den också tillgänglig i efterhand.
Telefonkonferens
Telefonkonferensen som äger rum kl. 13.00 den 31 januari 2018, med VD och koncernchef, Johan Torgeby, ekonomi- och finansdirektör Jan Erik Back och chefen för Investor Relations, Jonas Söderberg, är tillgänglig på telefonnummer 08-566 19 445, konferens-ID: 9890317 (inringning minst tio minuter i förväg). Konferensen är även tillgänglig i efterhand på sebgroup.com/sv/ir.
Ytterligare upplysningar lämnas av:
Jan Erik Back, ekonomi- och finansdirektör Tel: 08-22 19 00 Jonas Söderberg, chef Investor Relations Tel: 08-763 83 19, mobil 073-521 02 66 Viveka Hirdman-Ryrberg, kommunikationsdirektör Mobil 070-550 35 00
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
106 40 Stockholm Telefon: 0771-62 10 00 sebgroup.com/sv Organisationsnummer: 502032-9081
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book och i ytterligare pelare 3-information som publiceras varje kvartal på sebgroup.com/ir (på engelska).
Finansiell kalender 2018
| 5 mars | Årsredovisningen 2017 publiceras på sebgroup.com/sv | |
|---|---|---|
| 26 mars | Årsstämma | |
| 30 april | Kvartalsrapporten januari-mars | Den tysta perioden börjar den 10 april |
| 17 juli | Kvartalsrapporten januari-juni | Den tysta perioden börjar den 7 juli |
| 25 oktober | Kvartalsrapporten januari-september | Den tysta perioden börjar den 8 oktober |
Den finansiella kalendern för 2019 publiceras i samband med delårsrapporten för januari-september 2018.
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EU-kommissionen. Därutöver tillämpas lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Kompletterande redovisningsregler för koncerner (RFR 1). Moderbolaget har upprättat delårsrapporten i enlighet med lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitutioner och värdepappersbolag. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Redovisning för juridiska personer (RFR 2) tillämpats.
Från och med 1 januari 2017 finns nya förtydliganden av flera IFRS standarder. IAS 12 Inkomstskatter har uppdaterats avseende redovisning av upplupna skattefordringar för orealiserade skatteförluster. IAS 7 Rapport över kassaflöden har uppdaterats och IFRS 12 Upplysingar om andelar i andra företag har förtydligats. Dessa ändringar trädde i kraft den 1 januari 2017. EU har antagit ändringarna i IAS 12 och IAS 7, men ännu inte ändringarna i IFRS 12. Ändringarna har inte haft väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter eller kapitaltäckning och stora exponeringar.
Se sidan 9, Förändrade redovisningsprinciper 2018, för information om effekten av IFRS 9 Finansiella instrument och IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder.
Koncernen har ändrat presentationen av resultaträkningen genom att i det fjärde kvartalet lägga till en rad, Jämförelsestörande poster. Ytterligare en rad, Rörelseresultat före jämförelsestörande poster, som visar nettot av rörelseintäkter och -kostnader har lagts till. Se sidan 42 för definitionen av jämförelsestörande poster. Syftet med förändringen är att förenkla rapporteringen och underlätta jämförelsen av rörelseresultatet mellan tidsperioder. Ändringen gäller från och med 1 januari 2017 och jämförelsetalen har ändrats.
I alla övriga väsentliga aspekter är koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper och beräkningsgrunder samt presentation oförändrade jämfört med årsredovisningen för 2016.
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av bokslutskommunikén för Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) för perioden 1 januari 2017 till 31 december 2017. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements, ISRE 2410, Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag samt för moderbolagets del i enlighet med Lag om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.
Stockholm den 31 januari 2017
PricewaterhouseCoopers AB
Peter Nyllinge Martin By Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig
SEB-koncernen
Resultaträkning – SEB-koncernen
| Kv4 Kv3 |
Kv4 | Jan–dec | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 20161) | % |
| Räntenetto | 5 184 | 5 080 | 2 | 4 798 | 8 | 19 893 | 18 738 | 6 |
| Provisionsnetto | 4 739 | 4 026 | 18 | 4 609 | 3 | 17 725 | 16 628 | 7 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 630 | 1 726 | -6 | 2 038 | -20 | 6 880 | 7 056 | -3 |
| Övriga intäkter, netto | 305 | 308 | -1 | 173 | 76 | 1 112 | 829 | 34 |
| Summa rörelseintäkter | 11 858 | 11 141 | 6 | 11 618 | 2 | 45 609 | 43 251 | 5 |
| Personalkostnader | -3 523 | -3 378 | 4 | -3 774 | -7 | -14 025 | -14 422 | -3 |
| Övriga kostnader | -1 830 | -1 719 | 6 | -1 727 | 6 | -6 947 | -6 619 | 5 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 252 | - 325 | -23 | - 208 | 21 | - 964 | - 771 | 25 |
| Summa rörelsekostnader | -5 605 | -5 423 | 3 | -5 709 | -2 | -21 936 | -21 812 | 1 |
| Resultat före kreditförluster | 6 253 | 5 719 | 9 | 5 909 | 6 | 23 672 | 21 439 | 10 |
| Vinster och förluster från materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 37 | - 54 | -32 | - 67 | -45 | - 162 | - 150 | 8 |
| Kreditförluster, netto | - 105 | - 284 | -63 | - 284 | -63 | - 808 | - 993 | -19 |
| Rörelseresultat före | ||||||||
| jämförelsestörande poster | 6 112 | 5 380 | 14 | 5 558 | 10 | 22 702 | 20 296 | 12 |
| Jämförelsestörande poster | -1 896 | -1 896 | -5 429 | |||||
| Rörelseresultat | 4 216 | 5 380 | -22 | 5 558 | -24 | 20 806 | 14 867 | 40 |
| Skatt | -1 032 | -1 138 | -9 | -1 314 | -21 | -4 562 | -4 249 | 7 |
| Nettoresultat | 3 184 | 4 243 | -25 | 4 244 | -25 | 16 244 | 10 618 | 53 |
| 1) Jämförelsestörande poster omklassificerade. | ||||||||
| Aktieägarnas andel | 3 184 | 4 243 | -25 | 4 244 | -25 | 16 244 | 10 618 | |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:47 | 1:96 | 1:96 | 7:49 | 4:88 | |||
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:46 | 1:95 | 1:95 | 7:46 | 4:85 |
Totalresultat – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan–dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % |
| Nettoresultat | 3 184 | 4 243 | -25 | 4 244 | -25 | 16 244 | 10 618 | 53 |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | ||||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | - 729 | - 84 | - 91 | - 909 | 990 | |||
| Kassaflödessäkringar | - 261 | - 286 | -9 | - 473 | -45 | -1 207 | - 811 | 49 |
| Omräkning utländsk verksamhet | 230 | 30 | - 94 | 296 | 750 | -61 | ||
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | ||||||||
| Förmånsbestämda pensionsplaner | - 927 | 266 | 1 883 | 784 | -1 875 | |||
| Övrigt totalresultat | ||||||||
| (netto efter skatt) | - 1 688 | - 75 | 1 225 | - 1 036 | - 946 | 10 | ||
| Totalresultat | 1 495 | 4 168 | -64 | 5 469 | -73 | 15 208 | 9 672 | 57 |
| Aktieägarnas andel | 1 495 | 4 168 | -64 | 5 469 | -73 | 15 208 | 9 672 | 57 |
Balansräkning – SEB-koncernen
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 177 222 | 151 078 |
| Övrig utlåning till centralbanker | 12 778 | 66 730 |
| Utlåning till kreditinstitut1) | 34 715 | 50 527 |
| Utlåning till allmänheten | 1 484 803 | 1 453 019 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde2) | 575 955 | 785 026 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 93 | 111 |
| Tillgångar som innehas för försäljning2) | 27 776 | 35 747 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 314 | 1 238 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 12 052 | 20 158 |
| Övriga tillgångar | 48 877 | 56 425 |
| Anläggningstillgångar och avyttringsgrupper som | ||
| klassificeras som att de innehas för försäljning | 184 011 | 587 |
| Summa tillgångar | 2 559 596 | 2 620 646 |
| Skulder till centralbanker och kreditinstitut3) | 89 076 | 119 864 |
| In- och upplåning från allmänheten3) | 1 004 721 | 962 028 |
| Skulder till försäkringstagare | 303 202 | 403 831 |
| Emitterade värdepapper | 614 033 | 668 880 |
| Övriga finansiella skulder till verkligt värde | 114 313 | 213 496 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 1 046 | 1 537 |
| Övriga skulder | 75 170 | 67 082 |
| Avsättningar | 3 009 | 2 233 |
| Efterställda skulder | 32 390 | 40 719 |
| Skulder som ingår i avyttringsgrupper som klassificeras | ||
| som att de innehas för försäljning | 178 710 | |
| Totalt eget kapital | 143 925 | 140 976 |
| Summa skulder och eget kapital | 2 559 596 | 2 620 646 |
| 1) Utlåning till kreditinstitut samt likvida placeringar hos andra direkta deltagare i system för överföringar mellan banker. |
||
| 2) Varav obligationer och andra räntebärande värdepapper. | 162 827 | 252 421 |
| 3) Inlåning täckt av insättningsgarantier. | 285 439 | 252 815 |
En balansräkning med mer detaljerad information finns i Fact Book.
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – SEB-koncernen
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 |
| Säkerheter ställda för egna skulder1) | 477 220 | 478 998 |
| Säkerheter ställda för skulder till försäkringstagarna | 436 890 | 403 831 |
| Övriga ställda säkerheter2) | 136 998 | 154 518 |
| Ställda säkerheter | 1 051 109 | 1 037 347 |
| Ansvarsförbindelser3) | 122 896 | 120 231 |
| Åtaganden | 563 181 | 655 350 |
| Ansvarsförbindelse och åtaganden | 686 077 | 775 581 |
1) Varav tillgångar pantsatta för säkerställda obligationer 355 587 Mkr (346 585).
2) Varav värdepapperslån 59 443 Mkr (61 498) och pantsatta men ej utnyttjade
obligationer 57 390 Mkr (80 718).
3) Varav kreditgarantier 11 419 Mkr (14 309).
Nyckeltal – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 Kv4 |
Jan–dec | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | ||
| Räntabilitet på eget kapital, % | 8,83 | 12,13 | 12,28 | 11,53 | 7,80 | |
| Räntabilitet på eget kapital exklusive | ||||||
| jämförelsestörande poster1), % | 13,45 | 12,13 | 11,75 | 12,67 | 11,30 | |
| Räntabilitet på totala tillgångar, % | 0,45 | 0,59 | 0,60 | 0,57 | 0,37 | |
| Räntabilitet på riskexponeringsbelopp, % | 2,08 | 2,76 | 2,76 | 2,65 | 1,80 | |
| K/I-tal | 0,47 | 0,49 | 0,49 | 0,48 | 0,50 | |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:47 | 1:96 | 1:96 | 7:49 | 4:88 | |
| Vägt antal aktier2), miljoner | 2168 | 2 168 | 2 168 | 2168 | 2 178 | |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:46 | 1:95 | 1:95 | 7:46 | 4:85 | |
| Vägt antal aktier efter utspädning3), miljoner | 2 179 | 2 179 | 2 178 | 2 178 | 2 188 | |
| Substansvärde per aktie, kr | 74:84 | 73:91 | 73:00 | 74:84 | 73:00 | |
| Eget kapital per aktie, kr | 66:42 | 65:80 | 65:00 | 66:42 | 65:00 | |
| Aktieägarnas kapital, genomsnitt miljarder kr | 144,2 | 139,9 | 138,2 | 140,9 | 136,2 | |
| Kreditförlustnivå, % | 0,03 | 0,07 | 0,08 | 0,05 | 0,07 | |
| Likviditetstäckningsgrad4), % | 145 | 120 | 168 | 145 | 168 | |
| Kapitalkrav, Basel III: | ||||||
| Riskexponeringsbelopp, Mkr | 610 819 | 614 619 | 609 959 | 610 819 609 959 | ||
| Uttryckt som kapitalkrav, Mkr | 48 866 | 49 169 | 48 797 | 48 866 | 48 797 | |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 19,4 | 19,2 | 18,8 | 19,4 | 18,8 | |
| Primärkapitalrelation, % | 21,6 | 21,5 | 21,2 | 21,6 | 21,2 | |
| Total kapitalrelation, % | 24,2 | 24,0 | 24,8 | 24,2 | 24,8 | |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 5,2 | 4,7 | 5,1 | 5,2 | 5,1 | |
| Antal befattningar5) | 14 951 | 14 752 | 15 087 | 14 946 | 15 279 | |
| Depåförvaring, miljarder kronor | 8 046 | 7 801 | 6 859 | 8 046 | 6 859 | |
| Förvaltat kapital6), miljarder kronor | 1 830 | 1 850 | 1 749 | 1 830 | 1 749 |
1) Nedskrivning av goodwill och omstruktureringseffekter i första kvartalet 2016. Försäljning av aktier i VISA Europe i Baltikum i andra kvartalet 2016. Ersättningen från Visa Inc. vad gäller förvärvet av Visa Europe, flytten av den tyska verksamheten och en ned- och bortskrivning av immateriella IT-tillgångar i fjärde kvartalet 2017.
2) Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 25 177 693 A-aktier för de långsiktiga aktieprogrammen vid årsskiftet 2016. Under 2017 har SEB återköpt 6 986 000 aktier och 5 037 770 aktier har sålts. Per den 31 december 2017 ägde SEB således 27 125 923 A-aktier till ett marknadsvärde av 2 612 Mkr.
3) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
4) Enligt vid varje tidpunkt gällande regler från Finansinspektionen.
5) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
6) Justerad definition införd Q1 2017, jämförelsetalen för 2016 beräknade proforma.
I SEB:s Fact Book, finns denna tabell tillgänglig (på engelska) med nio kvartals historik.
Resultaträkning kvartalsvis – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv2 | Kv1 | Kv4 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | 2017 | 2017 | 2016 |
| Räntenetto | 5 184 | 5 080 | 4 913 | 4 716 | 4 798 |
| Provisionsnetto | 4 739 | 4 026 | 4 691 | 4 268 | 4 609 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 630 | 1 726 | 1 461 | 2 063 | 2 038 |
| Övriga intäkter, netto | 305 | 308 | 341 | 157 | 173 |
| Summa rörelseintäkter | 11 858 | 11 141 | 11 405 | 11 204 | 11 618 |
| Personalkostnader | -3 523 | -3 378 | -3 533 | -3 590 | -3 774 |
| Övriga kostnader | -1 830 | -1 719 | -1 741 | -1 657 | -1 727 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||
| immateriella tillgångar | - 252 | - 325 | - 199 | - 189 | - 208 |
| Summa rörelsekostnader | -5 605 | -5 423 | -5 473 | -5 436 | -5 709 |
| Resultat före kreditförluster | 6 253 | 5 719 | 5 933 | 5 767 | 5 909 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||
| immateriella tillgångar | - 37 | - 54 | - 37 | - 34 | - 67 |
| Kreditförluster, netto | - 105 | - 284 | - 214 | - 204 | - 284 |
| Rörelseresultat före | |||||
| jämförelsestörande poster | 6 112 | 5 380 | 5 681 | 5 529 | 5 558 |
| Jämförelsestörande poster | -1 896 | ||||
| Rörelseresultat | 4 216 | 5 380 | 5 681 | 5 529 | 5 558 |
| Skatt | -1 032 | -1 138 | -1 153 | -1 239 | -1 314 |
| Nettoresultat | 3 184 | 4 243 | 4 528 | 4 290 | 4 244 |
| Aktieägarnas andel | 3 184 | 4 243 | 4 528 | 4 290 | 4 244 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:47 | 1:96 | 2:09 | 1:98 | 1:96 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:46 | 1:95 | 2:08 | 1:97 | 1:95 |
Resultaträkning per division – SEB-koncernen
| Stora | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Företag & | Liv & | ||||||
| Finansiella | Företag & | Investment | Elimine | SEB | |||
| Jan-dec 2017, Mkr | Institutioner | Privatkunder | Baltikum | Management | Övrigt1) | ringar | koncernen |
| Räntenetto | 8 043 | 9 442 | 2 373 | - 90 | 76 | 48 | 19 893 |
| Provisionsnetto | 6 236 | 5 678 | 1 320 | 4 519 | 27 | - 54 | 17 725 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 3 465 | 441 | 231 | 1 674 | 1 008 | 60 | 6 880 |
| Övriga intäkter, netto | 573 | 87 | - 10 | 17 | 448 | - 4 | 1 112 |
| Summa rörelseintäkter | 18 318 | 15 648 | 3 914 | 6 120 | 1 558 | 51 | 45 609 |
| Personalkostnader | -3 862 | -3 298 | - 724 | -1 561 | -4 616 | 35 | -14 025 |
| Övriga kostnader | -5 046 | -3 872 | - 965 | - 963 | 3 984 | - 85 | -6 947 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | - 59 | - 57 | - 78 | - 37 | - 734 | - 964 | |
| Summa rörelsekostnader | -8 967 | -7 226 | -1 766 | -2 561 | -1 365 | - 51 | -21 936 |
| Resultat före kreditförluster | 9 351 | 8 422 | 2 148 | 3 558 | 193 | 0 | 23 672 |
| Vinster och förluster från materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | 1 | - 164 | 1 | - 162 | |||
| Kreditförluster, netto | - 529 | - 276 | - 7 | 4 | - 808 | ||
| Rörelseresultat före | |||||||
| jämförelsestörande poster | 8 823 | 8 146 | 1 977 | 3 558 | 198 | 0 | 22 702 |
| Jämförelsestörande poster | -1 896 | -1 896 | |||||
| Rörelseresultat | 8 823 | 8 146 | 1 977 | 3 558 | -1 698 | 0 | 20 806 |
1) Övrigt omfattar supportfunktioner, treasury- och stabsenheter.
Stora Företag & Finansiella Institutioner
Divisionen erbjuder affärsbank- och investmentbanktjänster riktade till stora företag och institutioner, främst i Norden, Tyskland och Storbritannien. Kunderna betjänas också genom dess internationella nätverk på cirka 20 kontor.
| Resultaträkning | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan — Dec | |||||
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % |
| Räntenetto | 1 972 | 1 971 | 0 | 2 202 | - 10 | 8 043 | 8 307 | - 3 |
| Provisionsnetto | 1 619 | 1 306 | 24 | 1 690 | - 4 | 6 236 | 6 095 | 2 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 866 | 913 | - 5 | 1 219 | - 29 | 3 465 | 4 187 | - 17 |
| Övriga intäkter, netto | 205 | 137 | 50 | 137 | 50 | 573 | 389 | 47 |
| Summa rörelseintäkter | 4 662 | 4 327 | 8 | 5 248 | - 11 | 18 318 | 18 978 | - 3 |
| Personalkostnader | - 959 | - 951 | 1 | -1 032 | - 7 | -3 862 | -3 922 | - 2 |
| Övriga kostnader | -1 265 | -1 242 | 2 | -1 208 | 5 | -5 046 | -4 972 | 1 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 16 | - 15 | 5 | - 11 | 42 | - 59 | - 34 | 74 |
| Summa rörelsekostnader | -2 240 | -2 208 | 1 | -2 251 | 0 | -8 967 | -8 928 | 0 |
| Resultat före kreditförluster | 2 422 | 2 119 | 14 | 2 997 | - 19 | 9 351 | 10 050 | - 7 |
| Vinster och förluster från materiella och | 1 | |||||||
| immateriella tillgångar | - 95 | - 1 | 1 | 0 | 130 | |||
| Kreditförluster, netto | - 20 | - 210 | - 90 | - 200 | - 90 | - 529 | - 563 | - 6 |
| Rörelseresultet före jämförelsestörande | ||||||||
| poster | 2 402 | 1 910 | 26 | 2 796 | - 14 | 8 823 | 9 487 | - 7 |
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | - 354 | |||
| Rörelseresultat | 2 402 | 1 910 | 26 | 2 796 | - 14 | 8 823 | 9 133 | - 3 |
| K/I-tal | 0,48 | 0,51 | 0,43 | 0,49 | 0,47 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 64,9 | 66,0 | 64,9 | 65,8 | 62,4 | |||
| Räntabilitet, % | 11,1 | 8,7 | 13,3 | 10,1 | 11,3 | |||
| Antal befattningar1) | 2 028 | 2 031 | 2 063 | 2 049 | 2 134 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
- Aktiva primärmarknader, låg volatilitet och dämpad efterfrågan på traditionell bankfinansiering under året
- De nya regelverkskraven minskade institutionernas aktivitetsnivå men efterfrågan på custody-tjänster ökade
- Rörelseresultatet uppgick till 8 823 Mkr och räntabiliteten var 10,1 procent
Kommentarer till 2017
Affärsklimatet förbättrades under året som ett resultat av en positiv makroekonomisk syn i Europa, fortsatt gynnsamma kapitalmarknader och tillgång till likviditet.
Kunderna inom segmentet Stora företag var aktiva under året, gynnade av låga räntor, fördelaktiga finansieringsvillkor och förbättrade tillväxtutsikter. Efterfrågan på traditionell bankfinansiering var dämpad förutom inom private equity-segmentet. På obligationsmarknaden var dock emissionsvolymerna stora och företagstransaktionerna ökade. I likhet med 2016 var aktiviteten på aktiekapitalmarknaden hög. Kunderna visade ett fortsatt ökat intresse för hållbarhetsfrågor och SEB:s roll som rådgivare blev därmed allt viktigare.
Aktivitetsnivån hos Finansiella Institutioner var överlag dämpad till följd av låg volatilitet och anpassningen till nya regelverk, såsom MiFID II och EMIR. På de aktiva primärmarknaderna spelade institutionella kunder dock en viktig roll genom att delta i nyemissioner. Överskottslikviditeten utgjorde en utmaning under hela året för försäkrings- och pensionsfonder som sökte högavkastande
investeringar. Den alltmer regelverkstunga omvärlden för finansiella institutioner bidrog till ökad efterfrågan på administrativa och back office-tjänster, såsom clearing, hantering av säkerheter samt rapportering. Dessa tjänster ingår i ett av SEB:s fokusområden, depåförvaringserbjudandet. Depåförvaringsvolymerna uppgick till 8 046 miljarder kronor (6 859).
SEB utforskar löpande nya möjligheter relaterade till "open banking" genom användandet av "API:er". De utgör grunden för att kunna distribuera produkter på nya marknadsplattformar och tillåter tredje parter att utveckla applikationer och tjänster baserade på SEB:s infrastruktur.
Räntenettot minskade som en konsekvens av den högre avgiften för resolutionsfonden. Provisionsnettot ökade som ett resultat av mer aktiva företagskunder. Nettoresultat av finansiella transaktioner minskade till följd av låg marknadsaktivitet som försatte investerare i vänteläge. Rörelsekostnaderna var stabila. Kreditförlusterna uppgick till 529 Mkr vilket motsvarar en kreditförlustnivå på 8 baspunkter.
Företag & Privatkunder
Divisionen erbjuder banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företag i Sverige, samt korttjänster i fyra nordiska länder. I Norden erbjuds även ledande Private Banking-tjänster till kapitalstarka privatkunder.
Resultaträkning
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan — Dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % |
| Räntenetto | 2 320 | 2 415 | - 4 | 2 331 | 0 | 9 442 | 8 982 | 5 |
| Provisionsnetto | 1 472 | 1 342 | 10 | 1 425 | 3 | 5 678 | 5 414 | 5 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 113 | 98 | 16 | 111 | 2 | 441 | 394 | 12 |
| Övriga intäkter, netto | 23 | 35 | - 33 | 19 | 23 | 87 | 55 | 59 |
| Summa rörelseintäkter | 3 929 | 3 890 | 1 | 3 886 | 1 | 15 648 | 14 845 | 5 |
| Personalkostnader | - 827 | - 804 | 3 | - 850 | - 3 | -3 298 | -3 339 | - 1 |
| Övriga kostnader | -1 017 | - 944 | 8 | -1 009 | 1 | -3 872 | -3 713 | 4 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 13 | - 14 | - 2 | - 18 | - 25 | - 57 | - 69 | - 18 |
| Summa rörelsekostnader | -1 857 | -1 762 | 5 | -1 877 | - 1 | -7 226 | -7 121 | 1 |
| Resultat före kreditförluster | 2 072 | 2 128 | - 3 | 2 009 | 3 | 8 422 | 7 724 | 9 |
| Vinster och förluster från materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | 0 | 0 | - 93 | 0 | 0 | 0 | ||
| Kreditförluster, netto | - 60 | - 86 | - 30 | - 63 | - 5 | - 276 | - 376 | - 27 |
| Rörelseresultet före jämförelsestörande poster | 2 012 | 2 042 | - 1 | 1 946 | 3 | 8 146 | 7 348 | 11 |
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Rörelseresultat | 2 012 | 2 042 | - 1 | 1 946 | 3 | 8 146 | 7 348 | 11 |
| K/I-tal | 0,47 | 0,45 | 0,48 | 0,46 | 0,48 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 40,7 | 40,4 | 38,7 | 40,6 | 37,3 | |||
| Räntabilitet, % | 14,8 | 15,2 | 15,5 | 15,0 | 15,2 | |||
| Antal befattningar1) | 3 548 | 3 485 | 3 551 | 3 531 | 3 667 |
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
Nyttjandet av mobila tjänster nådde rekordnivåer
- Fortsatt tillväxt i utlåning inom såväl privat- som företagssegmentet
- Rörelseresultatet uppgick till 8 146 Mkr och räntabiliteten var 15 procent
Kommentarer till 2017
Kundernas aktivitetsnivå ökade under året till följd av en positiv marknadssyn. Kunderna uppskattade också att banken kontaktade dem och att tjänsterna var mer tillgängliga genom fortsatt digitalisering. Kundernas nyttjande av de mobila tjänsterna nådde nya rekordnivåer då antalet sessioner i mobilen, mätt som månatligt genomsnitt, ökade med mer än 25 procent jämfört med föregående år. Genom samarbeten med exempelvis Tink och inom Kortverksamheten, Fitbit, utvecklade SEB tjänster inom ramen för "open banking".
Privat: Lanseringen av en digital nykundsprocess samt den fortsatta förbättringen av den digitala processen för bolåneansökningar bidrog till att 22,500 privatpersoner blev kunder digitalt och att antalet digitala bolåneansökningar mer än fördubblades. Den årliga tillväxttakten i bolånestocken var 4,5 procent och stocken växte till 468 miljarder kronor (449*).
Företag: SEB stärkte sitt erbjudande genom lanseringen av servicekonceptet Greenhouse som riktar sig till företag med tillväxtambitioner och som SEB erbjuder såväl seminarier som externa partners.
Företagsutlåningen fortsatte att växa, delvis drivet av fastighetsfinansiering, och uppgick till 221 miljarder kronor (210*) samtidigt som antalet helkunder ökade till 175,000 (168,000).
När det gäller sparande, ökade tillväxten i det förvaltade kapitalet till följd av högre marknadsvärden i kombination med nya nettoinflöden, främst från Private Banking. Den totala inlåningen från privatkunder och företag uppgick till 385 miljarder kronor (371).
Rörelseresultatet ökade med 11 procent till 8 146 Mkr, huvudsakligen till följd av att räntenettot växte till 9 442 Mkr samt att provisionsintäkterna nådde 5 678 Mkr. Rörelsekostnaderna ökade marginellt till 7 226 Mkr samtidigt som kreditförlusterna var fortsatt låga och uppgick till 276 Mkr, vilket motsvarade en kreditförlustnivå på 3 baspunkter.
________________________
*Fastighetslåneportföljen för kundsegmentet enskilda näringsidkare omallokerades inom divisionen. Företagsutlåningen, som vid årsskiftet 2016 rapporterades till 224 miljarder kronor ändrades till 210 miljarder kronor. På samma sätt rapporterades bolånen vid årsskiftet 2016 till 433 miljarder kronor och nu till 449 miljarder kronor. Den nya definitionen var redan implementerad på koncernnivå.
Baltikum
Divisionen tillhandahåller banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företagskunder i Estland, Lettland och Litauen. De baltiska fastighetsbolagen ingår i divisionen.
Resultaträkning, exkl.fastighetsbolagen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan — Dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % |
| Räntenetto | 640 | 603 | 6 | 588 | 9 | 2 373 | 2 150 | 10 |
| Provisionsnetto | 355 | 334 | 6 | 325 | 9 | 1 320 | 1 171 | 13 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 60 | 56 | 7 | 38 | 58 | 231 | 218 | 6 |
| Övriga intäkter, netto | -1 | - 100 | -5 - 100 | 2 | - 1 | |||
| Summa rörelseintäkter | 1 055 | 992 | 6 | 946 | 11 | 3 926 | 3 538 | 11 |
| Personalkostnader | - 183 | - 171 | 7 | - 197 | - 7 | - 711 | - 734 | - 3 |
| Övriga kostnader | - 217 | - 250 | - 13 | - 231 | - 6 | - 959 | - 948 | 1 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 34 | - 13 | 156 | - 23 | 47 | - 77 | - 62 | 23 |
| Summa rörelsekostnader | - 434 | - 435 | 0 | - 451 | - 4 | -1 746 | -1 744 | 0 |
| Resultat före kreditförluster | 621 | 557 | 12 | 495 | 25 | 2 180 | 1 794 | 21 |
| Vinster och förluster från materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | 0 | - 7 | - 95 | 1 - 134 | - 5 | 9 | - 159 | |
| Kreditförluster, netto | - 26 | 11 | - 22 | 17 | - 7 | - 57 | - 88 | |
| Rörelseresultet före jämförelsestörande | ||||||||
| poster | 595 | 561 | 6 | 474 | 25 | 2 167 | 1 746 | 24 |
| Jämförelsestörande poster | 0 | 0 | 0 | 0 | - 68 | |||
| Rörelseresultat | 595 | 561 | 6 | 474 | 25 | 2 167 | 1 678 | 29 |
| K/I-tal | 0,41 | 0,44 | 0,48 | 0,44 | 0,49 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 8,1 | 7,9 | 7,7 | 7,8 | 7,6 | |||
| Räntabilitet, % | 26,0 | 25,0 | 21,6 | 24,4 | 19,3 | |||
| Antal befattningar1) | 2 386 | 2 405 | 2 456 | 2 406 | 2 534 | |||
1) Kvartalsisolerat antal är för slutet av kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
| Baltikum (inkl fastighetsbolagen) | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultet före jämförelsestörande poster Jämförelsestörande poster |
552 | 507 | 9 | 386 0 |
43 | 1 977 0 |
1 519 -68 |
30 -100 |
| Rörelseresultat | 552 | 507 | 9 | 386 | 43 | 1 977 | 1 451 | 36 |
| K/I-tal | 0,42 | 0,44 | 0,49 | 0,45 | 0,51 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 8,1 | 8,0 | 7,9 | 8,0 | 7,9 | |||
| Räntabilitet, % | 23,9 | 22,3 | 17,1 | 21,9 | 16,2 | |||
| Antal befattningar1) | 2 409 | 2 430 | 2 484 | 2 431 | 2 565 |
Synkroniserad tillväxt i alla tre baltiska länder
Fortsatt strategisk inriktning på digitalisering av tjänster och automatisering av processer
Rörelseresultatet uppgick till 2 167 Mkr och räntabiliteten var 24,4 procent
Kommentarer till 2017
I de baltiska länderna låg BNP-tillväxten över genomsnittet för EU. Arbetslösheten fortsatte att minska och löneinflationen var hög i samtliga länder. Hushållens skulder ökade under året i takt med tillväxten i disponibel inkomst och inlåning från privatpersoner.
Kunderna uppskattade och använde digitala tjänster i allt större utsträckning. SEB genomförde mer än 1 500 rådgivningsmöten på distans med hög kundnöjdhet och antalet användare av mobilappen och Smart ID uppgick till 250 000 respektive 210 000 vid årets utgång. En funktion för omedelbara EUbetalningar lanserades i Estland och Lettland och den automatiserade kreditbeslutsprocessen för konsumentlån förenklade kunderbjudandet. Vidare lanserades en ny websida med information om "open banking" samt en utvecklarportal med "API:er" för
samarbeten med externa parter, vilket kommer att leda till nya tjänsteerbjudanden.
Antalet helkunder uppgick till 1 019 000 (1 003 000). Lånevolymerna uppgick till 129 miljarder kronor (118) och de ökade i samtliga baltiska länder. Inlåningsvolymerna ökade till 114 miljarder kronor (106), framförallt drivet av ett ökat sparande bland privatpersoner. Räntenettot steg med 10 procent jämfört med 2016 på grund av ökade volymer och högre nyutlåningsmarginal. Provisionsnettot var 13 procent högre jämfört med 2016, drivet av en generell ökning av kortanvändande och betalningar. Kreditkvaliteten var hög och rörelseresultatet var 24 procent högre än 2016.
Det bokförda värdet på fastighetsbolagens tillgångar uppgick till 279 Mkr (837).
Liv & Investment Management
Divisionen erbjuder livförsäkringstjänster och kapitalförvaltningstjänster till privatpersoner liksom företag och institutioner huvudsakligen i Norden och Baltikum.
Resultaträkning
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan — Dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % |
| Räntenetto | - 24 | - 24 | 1 | - 17 | 42 | - 90 | - 60 | 50 |
| Provisionsnetto | 1 306 | 1 053 | 24 | 1 229 | 6 | 4 519 | 4 059 | 11 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 404 | 481 | - 16 | 484 | - 17 | 1 674 | 1 764 | - 5 |
| Övriga intäkter, netto | 5 | 0 | - 82 | - 106 | 17 | - 17 | ||
| Summa rörelseintäkter | 1 691 | 1 509 | 12 | 1 614 | 5 | 6 120 | 5 746 | 7 |
| Personalkostnader | - 402 | - 383 | 5 | - 415 | - 3 | -1 561 | -1 560 | 0 |
| Övriga kostnader | - 264 | - 243 | 9 | - 243 | 9 | - 963 | - 984 | - 2 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 10 | - 10 | - 2 | - 10 | - 3 | - 37 | - 45 | - 17 |
| Summa rörelsekostnader | - 676 | - 636 | 6 | - 668 | 1 | -2 561 | -2 589 | - 1 |
| Resultat före kreditförluster | 1 014 | 874 | 16 | 946 | 7 | 3 558 | 3 157 | 13 |
| Vinster och förluster från materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||
| Kreditförluster, netto | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||
| Rörelseresultet före jämförelsestörande | ||||||||
| poster | 1 014 | 874 | 16 | 946 | 7 | 3 558 | 3 157 | 13 |
| Jämförelsestörande poster | #REF! | #REF! | ### | #REF! | ### | #REF! | #REF! | |
| Rörelseresultat | 1 014 | 874 | 16 | 946 | 7 | 3 558 | 3 157 | 13 |
| K/I-tal | 0,40 | 0,42 | 0,41 | 0,42 | 0,45 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 11,1 | 11,0 | 11,7 | 11,0 | 11,6 | |||
| Räntabilitet, % | 31,5 | 27,4 | 27,9 | 27,8 | 23,5 | |||
| Antal befattningar1) | 1 491 | 1 451 | 1 491 | 1 478 | 1 468 |
1) Quarterly numbers are for end of quarter. Accumulated numbers are average for the period.
- Hög efterfrågan på såväl försäkrings- som kapitalförvaltningsrelaterade produkter
- SEB undertecknade ett avtal om att avyttra SEB Pension till Danica
- Rörelseresultatet uppgick till 3 558 Mkr och räntabiliteten var 27,8 procent
Kommentarer till 2017
Efterfrågan på försäkringsrelaterade lösningar låg kvar på en hög nivå under hela året samtidigt som konkurrensen ökade. I denna omgivning uppskattade kunderna alltmer SEB:s tillgängliga erbjudande. SEB ökade nyförsäljningen på livförsäkringsmarknaden med 10 procent och fortsatte att attrahera ett inflöde av förvaltat kapital.
Liv: På den svenska marknaden togs fortsatta steg inom ramen för den digitala agendan med målet att förbättra tillgängligheten för företagskunderna och per 30 september uppgick den årliga nyförsäljningen till 21 miljarder kronor, motsvarande en marknadsandel på 9,3 procent. I Danmark möjliggjorde den konkurrenskraftiga portföljförvaltningen att SEB Pension kunde leverera den högsta avkastningen gällande sparprodukter på den danska marknaden. I slutet av 2017 undertecknades ett avtal med Danica kring avyttringen av samtliga aktier i SEB Pension (se sidan 10).
I Baltikum gjordes nya produktlanseringar och inom pensionsområdet förbättrades kundupplevelsen. Därtill effektiviserades helhetserbjudandet som täcker såväl pensions- som andra bankprodukter.
Investment Management: Det fjärde kvartalet fortsatte i linje med tidigare kvartal 2017 med ett starkt institutionellt inflöde. Efterfrågan var hög och gällde ett flertal produkter. Erbjudandet till institutioner förstärktes av årets goda avkastning. Inriktningen mot hållbarhet fortsatte genom året, i linje med kundernas ökande intresse för produkter som fokuserar på klimat och samhällsansvar.
Provisionsnettot ökade med 11 procent till följd av högre marknadsvärden under året. Rörelsekostnaderna minskade med 1 procent vilket därmed förbättrade rörelseresultatet med 13 procent, till rekordhöga 3 558 Mkr. De förvaltade tillgångarna inom fondförsäkring ökade med 29 miljarder jämfört med årets början och uppgick till 348 miljarder.
SEB:s marknader
I Sverige och Baltikum erbjuder SEB finansiell rådgivning och ett brett utbud av finansiella tjänster. I Danmark, Finland, Norge, Tyskland och Storbritannien har verksamheten en stark inriktning på ett fullserviceerbjudande till företagskunder och institutioner. Därutöver betjänar SEB företagskunder och institutioner genom sitt internationella nätverk.
| Fördelning landvis jan - dec | Rörelseresultat | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa rörelseintäkter | Summa rörelsekostnader | Rörelseresultat | i lokal valuta | |||||||||
| Mkr | 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % |
| Sverige | 27 890 | 25 397 | 10 | -14 235 | -13 992 | 2 | 12 333 | 4 917 | 151 | 12 333 | 4 917 | 151 |
| Norge | 3 075 | 3 659 | - 16 | -1 194 | -1 234 | - 3 | 1 859 | 2 366 | - 21 | 1 800 | 2 319 | - 22 |
| Danmark | 3 411 | 3 563 | - 4 | -1 409 | -1 421 | - 1 | 1 918 | 2 142 | - 10 | 1 481 | 1 684 | - 12 |
| Finland | 1 954 | 1 807 | 8 | - 771 | - 745 | 4 | 1 171 | 1 043 | 12 | 122 | 110 | 10 |
| Tyskland1) | 2 010 | 1 994 | 1 | -1 108 | -1 315 | - 16 | - 433 | 507 | - 185 | - 45 | 54 | |
| Estland | 1 475 | 1 339 | 10 | - 596 | - 581 | 3 | 927 | 916 | 1 | 96 | 97 | - 1 |
| Lettland | 976 | 954 | 2 | - 525 | - 536 | - 2 | 371 | 468 | - 21 | 39 | 49 | - 22 |
| Litauen | 1 778 | 1 559 | 14 | - 737 | - 760 | - 3 | 1 014 | 831 | 22 | 105 | 88 | 20 |
| Storbritannien | 1 477 | 1 187 | 24 | - 409 | - 445 | - 8 | 1 076 | 727 | 48 | 98 | 63 | 56 |
| Internationella nätverket och elim. | 1 562 | 1 790 | - 13 | - 953 | - 784 | 21 | 571 | 951 | - 40 | |||
| Total | 45 609 | 43 251 | 5 | -21 936 | -21 812 | 1 | 20 806 14 867 | 40 |
1) Exklusive treasuryverksamhet
- Positiv makroekonomisk utveckling på alla hemmamarknader
- Transformation av den tyska verksamheten till en filial
- Lönsam tillväxt i Storbritannien
Kommentarer till 2017
Sverige: Positiva makroekonomiska faktorer och växande affärsvolymer förbättrade utfallet i alla intäktskategorier. Rörelsekostnaderna ökade på grund av kostnader avseende flytten till nya lokaler i Arenastaden. Många av de jämförelsestörande posterna ingår i utfallet för Sverige.
Norge: Utvecklingen backade inom delar av norsk ekonomi, till exempel inom olje- och gasindustrin. SEB valdes dock som affärspartner både vad gäller refinansiering och nya lån av såväl befintliga som nya kunder. Banken deltog i flera stora företagsaffärer.
Danmark: Förbättrat affärsklimat ledde till ökad efterfrågan på investmentbankprodukter och -tjänster, medan den historiskt låga volatiliteten ledde till lägre aktivitet inom Markets. Investment Management fortsatte att attrahera stora inflöden utanför landet. Avyttringen av SEB Pension offentliggjordes (se sidan 10).
Finland: De förbättrade makroekonomiska förutsättningarna påverkade kundernas aktiviteter i alla segment positivt. Bland flera större transaktioner har SEB fungerat som global samordnare i den största privata aktieintroduktionen hittills i Finland och även i årets största börsintroduktion i Norden.
Tyskland: Få tecken fanns på någon förändring avseende konkurrensen, marginalerna och överskottslikviditet på marknaderna. Företag i behov av lån utnyttjade den extremt konkurrensutsatta prissättningen. Företag och institutioner ägnade sig huvudsakligen åt refinansiering och emittering av obligationer. Trots det var SEB involverad i både förvärvsoch strukturerade finansieringar. Se sidan 9 för information om omvandlingen av dotterbolaget SEB AG till en filial.
Storbritannien: Den lönsamma tillväxten fortsatte till följd av dels nya kunder och dels fördjupade relationer med befintliga kunder. Företagskunder i Storbritannien välkomnade SEB:s ökade fokus och efterfrågade hela bankens erbjudanden, men i synnerhet kapitalmarknadsprodukter.
Baltikum: I Litauen ökade intäkterna på grund av större utlåningsvolymer, marginaltillväxt liksom till följd av ökad kundaktivitet. I Lettland var trenden positiv med portföljtillväxt och något högre intäkter. I Estland fortsatte tillväxten i hushålls- och företagslånportföljen, med låga kreditreserveringar. Se Division Baltikum.
Det internationella nätverket: Den globala ekonomiska optimismen resulterade i att kunderna på SEB:s internationella kontor var mer aktiva, särskilt i Asien. Många kunder har stor likviditet vilket minskar behovet av finansiering. Under året har framsteg gjorts för att bredda kundbasen och stärka produktutbudet.
SEB-koncernen
Räntenetto – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan–dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % |
| Ränteintäkter | 9 185 | 9 161 | 0 | 8 860 | 4 | 36 472 | 35 202 | 4 |
| Räntekostnader | -4 001 | -4 080 | - 2 | -4 062 | - 2 | -16 580 | -16 464 | 1 |
| Räntenetto | 5 184 | 5 080 | 2 | 4 798 | 8 | 19 893 | 18 738 | 6 |
Provisionsnetto – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan–dec | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | |
| Emissioner och rådgivning | 317 | 137 | 131 | 231 | 37 | 1 167 | 800 | 46 | |
| Värdepappershandel och derivat | 561 | 547 | 2 | 842 | - 33 | 2 565 | 3 353 | - 24 | |
| Notariat och fondverksamhet | 2 210 | 1 942 | 14 | 1 950 | 13 | 8 040 | 7 264 | 11 | |
| Varav resultat- och transaktionsbaserade | |||||||||
| provisioner | 225 | 39 | 212 | 6 | 357 | 275 | 29 | ||
| Betalningsförmedling, kortverksamhet, | |||||||||
| utlåning, inlåning, garantier och övrigt | 2 570 | 2 350 | 9 | 2 586 | - 1 | 9 717 | 9 430 | 3 | |
| Varav betalningsförmedling och | |||||||||
| kortverksamhet | 1 429 | 1 366 | 5 | 1 356 | 5 | 5 460 | 5 203 | 5 | |
| Varav utlåning | 602 | 519 | 16 | 723 | - 17 | 2 254 | 2 527 | - 11 | |
| Livförsäkringsprovisioner | 429 | 424 | 1 | 438 | - 2 | 1 707 | 1 653 | 3 | |
| Provisionsintäkter | 6 087 | 5 400 | 13 | 6 047 | 1 | 23 196 | 22 500 | 3 | |
| Provisionskostnader | -1 348 | -1 373 | - 2 | -1 438 | - 6 | -5 472 | -5 872 | - 7 | |
| Provisionsnetto | 4 739 | 4 026 | 18 | 4 609 | 3 | 17 725 | 16 628 | 7 | |
| Varav värdepappersprovisioner, netto | 2 356 | 1 986 | 19 | 2 308 | 2 | 8 889 | 8 378 | 6 | |
| Varav betalningsförmedling och | |||||||||
| kortverksamhet, netto | 908 | 840 | 8 | 847 | 7 | 3 454 | 3 263 | 6 | |
| Varav livförsäkringsprovisioner, netto | 296 | 264 | 12 | 276 | 7 | 1 109 | 1 039 | 7 |
Nettoresultat av finansiella transaktioner – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan–dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % |
| Egetkapitalinstrument och hänförliga derivat | - 32 | 473 | 456 | 1 410 | 1 173 | 20 | ||
| Skuldinstrument och hänförliga derivat | 170 | - 7 | - 68 | - 369 | 228 | |||
| Valuta och hänförliga derivat | 1 049 | 740 | 42 | 1 114 | - 6 | 4 023 | 3 699 | 9 |
| Övriga livförsäkringsintäkter, netto | 429 | 494 | -13 | 549 | - 22 | 1 738 | 1 919 | -9 |
| Övrigt | 13 | 27 | -50 | - 13 | 78 | 37 | 111 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 630 | 1 726 | -6 | 2 038 | - 20 | 6 880 | 7 056 | -3 |
| Varav orealiserade värderingsjusteringar hänförliga till motpartsrisk och egen kreditvärdighet avseende derivat och utgivna obligationer |
61 | 291 | -79 | 223 | -73 | 210 | - 219 |
I Nettoresultat av finansiella transaktioner presenteras resultatet fördelat på typ av underliggande finansiellt instrument.
Under fjärde kvartalet genererade strukturerade produkter som erbjuds allmänheten en effekt på derivat hänförliga till egetkapitalinstrument med 5 Mkr (kv 3 2017: 205, kv 4 2016: 535) och en motverkande effekt för Skuldinstrument med 110 Mkr (kv 3 2017: -75, kv 4 2016: -355).
Personalkostnader – SEB-koncernen
| Jan–dec | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % |
| Löner1) | -10 251 -10 267 | 0 | |
| Kortfristiga ersättningar1) | - 862 | - 853 | 1 |
| Långfristiga ersättningar1) | - 743 | - 962 | -23 |
| Pensionskostnader | -1 354 | -1 368 | -1 |
| Avgångsvederlag1) 2) | - 221 | - 397 | -44 |
| Övriga personalkostnader | - 594 | - 575 | 3 |
| Personalkostnader | -14 025 -14 422 | -3 |
1) Inklusive sociala avgifter.
2) Omstruktureringsaktiviteter 2016 har omklassificierats till Jämförelsestörande poster.
| Jan–dec | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % |
| Kortfristiga ersättningar (STI) till anställda | - 666 | - 684 | -3 |
| Sociala avgifter på STI | - 196 | - 169 | 16 |
| Kortfristiga ersättningar | - 862 | - 853 | 1 |
| Jan–dec | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % |
| Långfristiga ersättningar (LTI) till anställda | - 616 | - 702 | -12 |
| Sociala avgifter på LTI | - 127 | - 260 | -51 |
| Långfristiga ersättningar | - 743 | - 962 | -23 |
Förmånsbestämda pensionsplaner
| Jan–dec | |||
|---|---|---|---|
| Balansräkningen, Mkr | 2017 | 2016 | % |
| Pensionsförpliktelser | 30 821 | 29 081 | 6 |
| Förvaltningstillgångar | 34 775 | 32 277 | 8 |
| Nettobelopp redovisat i | |||
| balansräkningen | 3 955 | 3 196 | 24 |
| Jan–dec | |||
|---|---|---|---|
| Resultaträkningen, Mkr | 2017 | 2016 | % |
| Kostnader för tjänstgöring innevarande period | - 548 | - 480 | 14 |
| Räntekostnad | - 651 | - 733 | -11 |
| Utbetalda pensioner | 727 | 900 | -19 |
| Redovisat i personalkostnader | - 472 | - 313 | 51 |
| Jan–dec | |||
|---|---|---|---|
| Övrigt totalresultat, Mkr | 2017 | 2016 | % |
| Förmånsbestämda pensionsplaner | 784 | -1 875 |
Kreditförluster – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 Kv4 |
Jan–dec | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % |
| Reserveringar: | ||||||||
| Gruppvisa reserveringar för individuellt | ||||||||
| värderade fordringar, netto | 206 | 172 | 20 | 45 | 423 | - 218 | ||
| Gruppvisa reserveringar för gruppvis | ||||||||
| värderade lånefordringar, netto | 149 | 34 | 108 | 38 | 168 | 260 | -35 | |
| Specifika reserveringar | 14 | - 469 | - 169 | -1 309 | - 734 | 78 | ||
| Återförda ej längre erforderliga specifika | ||||||||
| reserveringar | 33 | 64 | -48 | 74 | -55 | 760 | 338 | 125 |
| Reserveringar för ansvarsförbindelser, netto | - 26 | 5 | 2 | - 30 | 43 | |||
| Reserveringar, netto | 377 | - 195 | 60 | 12 | - 311 -104 | |||
| Bortskrivningar: | ||||||||
| Bortskrivningar, totalt | - 628 | - 196 | - 602 | 4 | -1 367 | -1 480 | -8 | |
| Återförda specifika reserveringar utnyttjade | ||||||||
| för bortskrivningar | 110 | 34 | 206 | -47 | 318 | 584 | -46 | |
| Bortskrivningar ej tidigare reserverade | - 519 | - 162 | - 396 | -1 050 | - 896 | 17 | ||
| Återvinningar på tidigare års bortskrivningar | 37 | 73 | -50 | 52 | -29 | 230 | 214 | 7 |
| Bortskrivningar, netto | - 482 | - 89 | - 344 | 40 | - 820 | - 682 | 20 | |
| Kreditförluster, netto | - 105 | - 284 | -63 | - 284 | -63 | - 808 | - 993 | -19 |
Jämförelsestörande poster – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan–dec | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 |
| Övriga intäkter | 494 | 494 | 520 | ||
| Summa rörelseintäkter | 494 | 0 | 0 | 494 | 520 |
| Personalkostnader | -1 320 | -1 320 | - 140 | ||
| Övriga kostnader | - 92 | - 92 | - 84 | ||
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||
| immateriella tillgångar | - 978 | - 978 | -5 725 | ||
| Summa rörelsekostnader | -2 390 | 0 | 0 | -2 390 | -5 949 |
| Jämförelsestörande poster | -1 896 | 0 | 0 | -1 896 | -5 429 |
| Skatt på jämförelsestörande poster | 215 | 215 | 77 | ||
| Jämförelsestörande poster efter skatt | -1 681 | 0 | 0 | -1 681 | -5 352 |
Jämförelsestörande poster 2017
Den totala kostnaden i resultaträkningen från de jämförelsestörande posterna uppgick till 1 896 Mkr före skatt och 1 681 Mkr efter skatt.
Inklusive effekten på Övrigt totalresultat på 494 Mkr minskades eget kapital med 2 175 Mkr från de jämförelsestörande posterna.
Visa Sweden (2017 Q4)
Ersättningen från Visa Inc. vad gäller förvärvet av Visa Europe bestod av en kombination av kontanter och aktier att fördelas på de olika medlemmarna i Visa Europe. I Sverige var SEB var en indirekt medlem och efter en överenskommelse gällande fördelningen mottog SEB en utdelning på 494 Mkr i det fjärde kvartalet. Utdelningen beskattas inte.
Innehavet är klassificerat som en Finansiell tillgång som kan säljas där det verkliga värdet redovisades i Övrigt totalresultat. Utdelningen minskade värderingsbeloppet i Övrigt totalresultat med 494 Mkr.
SEB:s verksamhet i Tyskland (2017 Q4)
Såsom SEB tidigare har kommunicerat flyttades den tyska kärnverksamheten till den tyska filialen till moderbolaget Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) från dotterbolaget SEB AG den 2 januari 2018. Syftet med flytten är att förenkla rapporteringen och administrationen av den tyska verksamheten. Verksamheten som inte flyttats till filialen från SEB AG kommer att monteras ner över tid.
På grund av detta etablerades i det fjärde kvartalet omstruktureringsreserver för övertalighet och outnyttjade lokaler till ett totalt belopp på 521 Mkr. Därutöver har banken ingått ett avtal att flytta sitt åtagande avseende den förmånsbestämda pensionsplanen för SEB AG till Versicherungsverein des Bankgewerbes a.G (BVV) till en total kostnad i det fjärde kvartalet på 891 Mkr. Flytten är planerad till det andra kvartalet 2018.
Nedskrivningar av immateriella IT-tillgångar (2017 Q4)
I det fjärde kvartalet gjordes en nedskrivning av immateriella IT-tillgångar som uppgick till 978 Mkr, med en positiv skatteeffekt på 215 Mkr.
Jämförelsestörande poster 2016
Totalt uppgick de jämförelsestörande posterna under 2016 till en kostnad på 5 429 Mkr före skatt och till 5 352 Mkr efter skatt.
Visa i Baltikum (2016 Q2)
Transaktionen av SEB:s innehav i Visa Europe i Baltikum slutfördes till en vinst på 520 Mkr i det andra kvartalet 2016. Vinsten medförde en skattekostnad på 24 Mkr.
Omorganisation och omstrukturering (2016 Q1)
SEB införde en ny kundorienterad organisation vilket ledde till en nedskrivning av goodwill på 5 334 Mkr i det första kvartalet 2016. Kostnaden var inte skattemässigt avdragsgill.
Finansiella effekter från omstruktureringsåtgärder i Baltikum och Tyskland och en nedskrivning av immateriella ITtillgångar som inte längre används uppgick totalt till 615 Mkr med en positiv skatteeffekt på 101 Mkr i det första kvartalet 2016.
Förändringar i eget kapital – SEB-koncernen
| Andra fonder1) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella | Förmåns | ||||||||
| tillgångar | Omräkning | bestämda | Summa | ||||||
| som kan | Kassaflödes | utländsk | pensions | Balanserad | aktieägarnas | Minoritets | Total eget | ||
| Mkr | Aktiekapital | säljas | säkringar | verksamhet | planer | vinst | kapital | intresse | kapital |
| Jan-dec 2017 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 1 638 | 2 399 | -1 193 | 2 595 | 113 595 | 140 976 | 140 976 | |
| Nettoresultat | 16 244 | 16 244 | 16 244 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | -909 | -1 207 | 296 | 784 | -1 036 | -1 036 | |||
| Totalresultat | -909 | -1 207 | 296 | 784 | 16 244 | 15 208 | 15 208 | ||
| Utdelning till aktieägare | -11 935 | -11 935 | -11 935 | ||||||
| Aktieprogrammen3) | -246 | -246 | -246 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | -78 | -78 | -78 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 729 | 1 192 | -897 | 3 379 | 117 581 | 143 925 | 143 925 | |
| Jan-dec 2016 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 648 | 3 210 | -1 943 | 4 470 | 114 471 | 142 798 | 142 798 | |
| Ändring i värdering av försäkringskontrakt2) | -440 | -440 | -440 | ||||||
| Justerad ingående balans | 21 942 | 648 | 3 210 | -1 943 | 4 470 | 114 031 | 142 358 | 142 358 | |
| Nettoresultat | 10 618 | 10 618 | 10 618 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 990 | -811 | 750 | -1 875 | -946 | -946 | |||
| Totalresultat | 990 | -811 | 750 | -1 875 | 10 618 | 9 672 | 9 672 | ||
| Utdelning till aktieägare | -11 504 | -11 504 | -11 504 | ||||||
| Aktieprogrammen3) | 433 | 433 | 433 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 17 | 17 | 17 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 1 638 | 2 399 | -1 193 | 2 595 | 113 595 | 140 976 | 140 976 |
1) Belopp under Andra fonder kan under vissa omständigheter omföras till resultaträkningen i framtiden, exempelvis om de avser avyttring av Finansiella tillgångar som kan säljas, upplösning av Kassaflödessäkringar eller Omräkning utländsk verksamhet när SEB upphör att konsolidera en utländsk verksamhet. Belopp relaterade till Förmånsbestämda pensionsplaner kan inte omföras till resultaträkningen.
2) Värderingsmetoden för försäkringskontrakt i Danmark har närmat sig Solvency II reglerna och effekten på SEB-koncernen var -440 Mkr per 1 januari 2016.
| 3) SEB:s innehav av egna aktier: | ||
|---|---|---|
| Jan-dec | Jan-dec | |
| SEB:s innehav av egna aktier, miljoner | 2017 | 2016 |
| Ingående balans | 25,2 | 0,9 |
| Köpta aktier för aktieprogrammen | 7,0 | 29,8 |
| Sålda/utdelade aktier | -5,0 | -5,5 |
| Utgående balans | 27,1 | 25,2 |
Marknadsvärde för innehav av egna aktier, Mkr 2 612 2 406
Med stöd av årsstämmans bemyndigande innehar SEB aktier av serie A för bankens långsiktiga aktiebaserade program. Transaktionerna kan ske vid ett eller flera tillfällen under året. Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital. Posten inkluderar förändring i nominella belopp för equityswappar som säkrar aktieprogrammen.
Kassaflödesanalys – SEB-koncernen
| Jan–dec | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | % |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 41 526 | 42 591 | - 3 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 7 964 | 852 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - 20 030 | - 2 198 | |
| Periodens kassaflöde | 29 460 | 41 245 | - 29 |
| Kassa och likvida medel vid årets början | 158 315 | 110 770 | 43 |
| Valutakursdifferenser i likvida medel | - 3 346 | 6 300 | |
| Periodens kassaflöde | 29 460 | 41 245 | - 29 |
| Kassa och likvida medel vid periodens slut1) | 184 429 | 158 315 | 16 |
1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker och Utlåning till övriga kreditinstitut - betalbara vid anfordran.
Finansiella tillgångar och skulder – SEB-koncernen
| 31 dec 2017 | 31 dec 2016 | |||
|---|---|---|---|---|
| Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | |
| Mkr | värde | värde | värde | värde |
| Utlåning | 1 694 524 | 1 698 735 | 1 704 291 | 1 715 801 |
| Egetkapitalinstrument | 59 203 | 59 203 | 74 173 | 74 173 |
| Skuldinstrument | 169 268 | 169 368 | 253 443 | 253 653 |
| Derivatinstrument | 104 868 | 104 868 | 212 355 | 212 355 |
| Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bär risken | 283 420 | 283 420 | 295 908 | 295 908 |
| Övrigt | 34 100 | 34 100 | 38 942 | 38 942 |
| Finansiella tillgångar | 2 345 383 | 2 349 694 | 2 579 112 | 2 590 832 |
| Inlåning | 1 093 798 | 1 098 491 | 1 045 056 | 1 046 864 |
| Egetkapitalinstrument | 14 228 | 14 228 | 10 071 | 10 071 |
| Emitterade värdepapper | 657 232 | 662 160 | 755 984 | 768 613 |
| Derivatinstrument | 85 432 | 85 432 | 174 651 | 174 651 |
| Skulder till försäkringstagarna–investeringsavtal | 284 291 | 284 291 | 296 618 | 296 618 |
| Övrigt | 51 800 | 51 800 | 60 297 | 60 297 |
| Finansiella skulder | 2 186 781 | 2 196 402 | 2 342 677 | 2 357 114 |
SEB har klassificerat sina tillgångar och skulder i klasser utifrån tillgångarnas och skuldernas egenskaper. Det verkliga värdet för varje klass finansiella tillgångar och skulder jämförs med dess bokförda värde. Egenskaperna för varje klass beskrivs i not 39 i årsredovisningen för 2016.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde – SEB-koncernen Mkr
| 31 dec 2017 | 31 dec 2016 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | Noterade marknads värden (Nivå 1) |
Värderings teknik baserad på observer bara indata (Nivå 2) |
Värderings teknik baserad på ej observer bara indata (Nivå 3) |
Summa | Noterade marknads värden (Nivå 1) |
Värderings teknik baserad på observer bara indata (Nivå 2) |
Värderings teknik baserad på ej observer bara indata (Nivå 3) |
Summa |
| Finansiella tillgångar | ||||||||
| där försäkringstagarna bär risken | 275 737 | 7 053 | 630 | 283 420 | 275 894 | 15 589 | 4 425 | 295 908 |
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 52 333 | 4 573 | 3 006 | 59 912 | 50 331 | 13 215 | 11 101 | 74 647 |
| Skuldinstrument till verkligt värde | 71 626 | 84 041 | 571 | 156 238 | 102 894 | 133 664 | 1 779 | 238 337 |
| Derivatinstrument till verkligt värde | 1 250 | 102 930 | 688 | 104 868 | 2 593 | 201 621 | 8 141 | 212 355 |
| Förvaltningsfastigheter | 0 | 7 401 | 7 401 | |||||
| Tillgångar som innehas för försäljning | 89 229 | 63 657 | 29 550 | 182 436 | 587 | 587 | ||
| Summa | 490 175 | 262 254 | 34 445 | 786 874 | 431 712 | 364 676 | 32 847 | 829 235 |
| Skulder | ||||||||
| Skulder till försäkringstagarna– | ||||||||
| investeringsavtal | 276 482 | 7 185 | 624 | 284 291 | 276 666 | 15 542 | 4 410 | 296 618 |
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 13 984 | 244 | 14 228 | 9 798 | 2 | 271 | 10 071 | |
| Skuldinstrument till verkligt värde | 6 206 | 28 991 | 35 197 | 7 027 | 33 514 | 40 541 | ||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 910 | 83 723 | 799 | 85 432 | 2 808 | 168 207 | 3 636 | 174 651 |
| Övriga finansiella skulder | 3 842 | 3 842 | 19 225 | 19 225 | ||||
| Skulder hänförliga till tillgångar som innehas | ||||||||
| för försäljning | 21 055 | 42 536 | 8 899 | 72 490 | 0 | |||
| Summa | 318 637 | 166 277 | 10 566 | 495 480 | 296 299 | 236 490 | 8 317 | 541 106 |
Värdering till verkligt värde
Koncernen har etablerat en värderingsprocess och en kontrollmiljö för att fastställa verkliga värden för finansiella instrument där en, från affären, oberoende översyn av värderingsmodeller och priser ingår. Om principerna för validering inte efterlevs ska Head of Group Finance informeras. Avsteg som är väsentliga eller av principiell vikt kräver godkännande från GRMC (Group Risk Measurement Committee) och ARC (Accounting Reporting Committee). Syftet med värdering till verkligt värde är att komma fram till det pris till vilket en ordnad transaktion skulle ske mellan marknadsaktörer vid värderingstidpunkten på affärsmässiga villkor.
SEB använder olika metoder för att komma fram till det verkliga värdet för finansiella instrument; noterade priser på aktiva marknader, värderingstekniker som innehåller observerbar indata och värderingstekniker baserade på interna modeller. För upplysningsändamål klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde i en värderingshierarki som återspeglar observerbarheten på de indata som använts vid värderingarna. Risk Control klassificerar och ser kontinuerligt över klassificeringen av finansiella instrument i hierarkin för verkligt värde. Värderingsprocessen är densamma för finansiella instrument i samtliga nivåer.
En aktiv marknad är en marknad där transaktioner sker med tillräcklig volym och frekvens för att ge kontinuerlig prisinformation. Syftet är att komma fram till det pris till vilket en transaktion skulle kunna ske, utan att ändra eller dela upp instrumentet eller inkludera det i en portfölj, på instrumentets huvudmarknad.
Verkligt värde beräknas i regel individuellt för finansiella instrument. Dessutom görs värderingsjusteringar på portföljnivå för att täcka kreditrisken. För att återspegla motpartens och den egna kreditrisken för OTC-derivat görs portföljjusteringar baserat på nettoexponeringen mot varje motpart. Dessa justeringar baseras på uppskattningar av exponering vid fallissemang, sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad, på motpartsnivå. Information om sannolikhet för fallissemang och återvinningsgrad hämtas från CDS marknaden. För motparter där denna information saknas eller inte är tillförlitlig på grund av exponeringens natur, tillämpas alternativa metoder där sannolikheten för falissemang baseras på generiska kreditindex för specifika branschoch/eller kreditbetyg.
När finansiella skulder värderas till verkligt värde reflekteras koncernens egen kreditvärdighet.
För att fastställa verkligt värde för investeringsfastigheter beaktas marknadsaktörers förmåga att generera ekonomiska fördelar genom att använda fastigheterna på det maximala och bästa sättet. Det maximala och bästa användningsområdet för fastigheterna beaktar vad som är fysisk möjligt, lagligt och finansiellt genomförbart. Investeringsfastigheterna i SEB bedöms användas på det maximala och bästa sättet. Hur värderingen av investeringsfastigheterna går till kan läsas i Redovisningsprinciperna i Årsredovisningen 2016. Värderingen av investeringsfastigheterna genomförs två gånger per år. Värderingarna presenteras och fastställs i respektive fastighetsbolags styrelse. De värderingsprinciper som används i alla företag är i överensstämmelse med de regler som lokala tillsynsmyndigheter (FSA) utfärdat som i sin tur överensstämmer med internationella värderingsprinciper och IFRS.
Nivå 1: Noterade marknadsvärden
Värderingar i nivå 1 bestäms av ojusterade noterade marknadsvärden för identiska instrument på aktiva marknader där noterade priser är lätt tillgängliga och representerar aktuella och regelbundet förekommande marknadstransaktioner mellan parter som är oberoende av varandra.
Exempel på finansiella instrument i nivå 1 är noterade aktier och skuldinstrument samt börshandlade derivat. Instrument som handlas på en aktiv marknad där en eller flera marknadsaktörer tillhandahåller bindande prisnoteringar på balansdagen är också exempel på finansiella instrument som klassificeras i nivå 1.
Nivå 2: Värderingsteknik som utgår från observerbar indata
I värderingstekniker i nivå 2 är all väsentlig indata i värderingsmodellerna observerbar endera direkt eller indirekt. Värderingstekniker i nivå 2 inkluderar diskonterade kassaflöden, optionsvärderingsmodeller, nyligen gjorda transaktioner och priser på andra instrument som är övervägande lika.
Exempel på observerbar indata är valutakurser, bindande prisnoteringar för värdepapper, marknadsräntor (stibor, libor, etc.), implicita volatiliteter från observerbara optionspriser med samma löptid och aktuella transaktioner som SEB genomfört med en eller flera externa motparter. Indata kan ändras från att vara observerbara till att bli icke observerbara under perioden de innehas på grund av till exempel att instrumentet inte längre handlas på en likvid marknad.
Exempel på finansiella instrument i nivå 2 är de flesta OTC-derivat som optioner och ränteswappar baserade på libor-swapräntan eller avkastningskurvan för räntor i utländsk valuta. Andra exempel är instrument där SEB nyligen genomfört transaktioner med tredje part och instrument för vilka SEB interpolerar mellan observerbara variabler.
Nivå 3 Värderingsteknik med signifikant icke observerbar indata
Värderingstekniker i nivå 3 innehåller en signifikant mängd indata som inte är observerbar. Dessa tekniker baseras generellt på extrapolering från observerbar indata för liknande instrument, analys av historiska data eller andra analytiska tekniker. Exempel på finansiella instrument i nivå 3 är mer komplexa OTC derivat, optioner med lång löptid för vilka volatiliteten extrapoleras eller derivat som beror på en icke observerbar korrelation. Andra exempel är instrument för vilka det för närvarande inte finns någon aktiv marknad eller bindande prisnoteringar som onoterade aktier, innehav i private equity och förvaltningsfastigheter.
Om det verkliga värdet för finansiella instrument innehåller mer än en icke observerbar indata, aggregeras indata som inte är observerbar för att bestämma klassificeringen för hela instrumentet. Nivån i hierarkin för verkligt värde till vilken ett finansiellt instrument klassificeras bestäms baserat på den lägsta nivån av indata som är väsentlig för det verkliga värdet i sin helhet.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde, forts. – SEB-koncernen
Väsentliga överföringar och omklassificeringar mellan nivåer
Överföringar mellan nivåer i hierarkin kan ske när det finns indikationer på att marknadsförutsättningarna har ändrats, exempelvis en ändring i likviditet. Värderings-/priskommittén för respektive division beslutar om materiella överföringar mellan nivåer. Som en konsekvens av SEBs beslut att avyttra SEB Pension så har omklassificeringar i balansräkningen genomförts. Alla tillgångar och skulder tillhörande SEB Pension har omklassificerats till Tillgångar som innehas för försäljning och Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning i enlighet med IFRS 5. Omklassificeringen genomfördes slutet av det fjärde kvartalet 2017.
| Utgående | Vinster/ | Vinster/ | Utgående | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| balans | förluster i | förluster i | Förflytt | Förflytt | balans | ||||||
| 31 dec | Resultat | Övrigt total | Försälj | Avräk | ningar till | ningar från | Omklassi | Valutakurs | 31 dec | ||
| Förändringar i nivå 3 | 2016 | räkningen | resultat | ningar | Emissioner | ningar | nivå 3 | nivå 3 | ficeringar | differenser | 2017 |
| Tillgångar | |||||||||||
| Finansiella tillgångar | |||||||||||
| - där försäkringstagarna bär risken | 4 425 | -65 | 3 | -1 | -40 | -3 735 | 43 | 630 | |||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 11 101 | 369 | -9 | 1 212 | -911 | 61 | -229 | -8 655 | 67 | 3 006 | |
| Skuldinstrument till verkligt värde | 1 779 | 29 | 184 | -20 | -227 | -1 181 | 7 | 571 | |||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 8 141 | -146 | 47 | -7 413 | 59 | 688 | |||||
| Förvaltningsfastigheter | 7 401 | -7 454 | 53 | 0 | |||||||
| Summa | 32 847 | 187 | -9 | 1 399 | -932 | 47 | 61 | -496 | -28 438 | 229 | 4 895 |
| Skulder | |||||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | |||||||||||
| - investeringsavtal | 4 410 | -66 | -40 | -3 724 | 44 | 624 | |||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 271 | -18 | -14 | 3 | 0 | 2 | 244 | ||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 3 636 | -1 003 | -12 | 28 | -1 875 | 25 | 799 | ||||
| Summa | 8 317 | -1 087 | 0 | -26 | 3 | 28 | 0 | -40 | -5 599 | 71 | 1 667 |
Känslighet för icke observerbara indata för finansiella instrument i nivå 3
Nedanstående tabell illustrerar den potentiella påverkan på resultatet av den relativa osäkerheten på verkligt värde på finansiella instrument som för sin värdering är beroende av icke observerbar indata. Känsligheten för förändringar i icke observerbara indata har bedömts genom att förändra antaganden i värderingstekniken. Detta illustreras i nedanstående tabell genom ändringar av marginalen för indexreglerade swappar, implicita volatiliteter, kredit spreadar eller multipel jämförelse. Det är inte troligt att alla icke observerbara indata samtidigt skulle ha det mest extrema värdet i intervallet av rimliga möjliga alternativ.
| 31 dec 2017 | 31 dec 2016 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Tillgångar | Skulder | Netto Känslighet | Tillgångar | Skulder | Netto Känslighet | |||
| Derivatinstruments1) 2) 4) | 688 | -798 | -110 | 38 | 780 | -940 | -160 | 49 | |
| Egetkapitalinstrument3) 6) | 1 245 | -244 | 1 001 | 209 | 1 441 | -271 | 1 170 | 229 | |
| Försäkringsinnehav - Finansiella instrument4) 5) 7) | 2 380 | 2 380 | 331 | 18 477 | -2 695 | 15 782 | 1 807 | ||
| Försäkringsinnehav - Förvaltningsfastigheter6) 7) | 7 401 | 7 401 | 740 | ||||||
| Tillgångar som innehas för försäljning 4 5 6 7) | 16 070 | -2 395 | 13 675 | 1 657 |
1) Känsligheten av en förändring av spreaden för inflationsreglerade swappar med 16 punkter (16) och en implicit volatilitet med 5 procentenheter (5).
2) Känsligheten av en förändring av spreaden för swappar med 5 punkter (5).
3) Värderingen är uppskattad inom ett intervall av möjliga utfall. Känslighetsanalysen är baserad på 20 procents (20) förändring av marknadsvärdena.
4) Känsligheten av den implicita volatiliteten med 10 procentenheter (10).
5) Känslighetsanalysen är baserad på en förändring av marknadsvärdet för riskkapitalinnehav med 20 procent (20), strukturerade krediter 10 procent (10) och derivat 10 procent (10).
6) Känsligheten av en förändring av verkligt värde på förvaltningsfastigheter/fastighetsfonder med 10 procent (10).
7) Känsligheten visar på förändringar i värdet på försäkringstillgångarna vilket inte alltid leder till en förändring av koncernens resultaträkning då eventuella överskott inom traditionella livförsäkringsportföljer i första hand utnyttjas.
Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal – SEB-koncernen
| Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Relaterade avtal | Övriga instrument i |
|||||||
| Mkr | Bruttobelopp | Kvittade | Nettobelopp i balans räkningen |
Ramavtal om nettning |
Säkerheter erhållna/ |
ställda Nettobelopp | balans räkningen som ej lyder under nettningsavtal |
Summa i balans räkningen |
| 31 dec 2017 | ||||||||
| Derivat | 111 634 | -7 826 | 103 808 | -58 922 | -29 374 | 15 512 | 1 060 | 104 868 |
| Omvända repor | 104 354 | -61 735 | 42 620 | -6 613 | -36 007 | 42 620 | ||
| Värdepapperslån | 3 782 | 3 782 | -3 165 | -512 | 105 | 12 955 | 16 736 | |
| Likvidfordringar | 11 817 | 11 817 | ||||||
| Tillgångar | 219 770 | -69 560 | 150 210 | -68 701 | -65 892 | 15 617 | 25 832 | 176 042 |
| Derivat | 92 496 | -7 826 | 84 670 | -58 922 | -18 293 | 7 455 | 763 | 85 434 |
| Repor | 68 348 | -61 735 | 6 613 | -6 613 | 0 | 6 613 | ||
| Värdepapperslån | 9 604 | 9 604 | -3 165 | -6 152 | 287 | 911 | 10 515 | |
| Likvidskulder | 10 894 | 10 894 | ||||||
| Skulder | 170 448 | -69 560 | 100 888 | -68 701 | -24 445 | 7 742 | 12 569 | 113 456 |
| 31 dec 2016 | ||||||||
| Derivat | 215 367 | -4 447 | 210 920 | -123 698 | -34 841 | 52 381 | 1 435 | 212 355 |
| Omvända repor | 99 828 | -35 332 | 64 496 | -682 | -63 612 | 202 | 1 | 64 497 |
| Värdepapperslån | 25 265 | 25 265 | -7 616 | -17 649 | 5 525 | 30 790 | ||
| Likvidfordringar | 43 | -42 | 1 | 1 | 5 861 | 5 862 | ||
| Tillgångar | 340 503 | -39 821 | 300 682 | -131 996 | -116 102 | 52 584 | 12 822 | 313 504 |
| Derivat | 176 773 | -4 447 | 172 326 | -123 698 | -31 547 | 17 081 | 2 325 | 174 651 |
| Repor | 36 926 | -35 332 | 1 594 | -682 | -795 | 117 | 1 594 | |
| Värdepapperslån | 25 155 | 25 155 | -7 616 | -8 765 | 8 774 | 6 | 25 161 | |
| Likvidskulder | 42 | -42 | 7 044 | 7 044 | ||||
| Skulder | 238 896 | -39 821 | 199 075 | -131 996 | -41 107 | 25 972 | 9 375 | 208 450 |
Tabellen visar finansiella tillgångar och skulder som presenteras netto i balansräkningen eller som har potentiella rättigheter förknippade med rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal, tillsammans med relaterade säkerheter.
Finansiella tillgångar och skulder nettoredovisas i balansräkningen när SEB har en legal rätt att nettoredovisa transaktioner, under normala affärsförhållanden och i händelse av insolvens, och det finns en avsikt att erlägga likvid netto eller realisera tillgången och erlägga likvid för skulden samtidigt. Återköpsavtal mot centrala clearing-motparter som SEB har avtal med samt likvidfordringar och likvidskulder är exempel på instrument som presenteras netto i balansräkningen.
Finansiella tillgångar och skulder som lyder under rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal som inte presenteras netto i balansräkningen är arrangemang som vanligtvis träder i laga kraft i händelse av insolvens eller vid betalningsinställelse men inte under normala affärsförhållanden eller arrangemang där SEB inte har intentionen att avveckla instrumenten samtidigt.
Tillgångar och skulder som inte kvittas eller lyder under nettningsavtal, exempelvis sådana som bara omfattas av ett avtal om säkerheter, presenteras i kolumnen Övriga instrument i balansräkningen som ej lyder under nettningsavtal.
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar – SEB-koncernen | ||
|---|---|---|
| -------------------------------------------------------------- | -- | -- |
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 |
| Individuellt värderade lånefordringar | ||
| Osäkra lånefordringar | 5 999 | 5 037 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | - 2 187 | - 1 928 |
| Gruppvisa reserver | - 1 120 | - 1 539 |
| Osäkra lånefordringar, netto | 2692 | 1 570 |
| Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade | ||
| osäkra lånefordringar | 36,5% | 38,3% |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | ||
| lånefordringar | 55,1% | 68,8% |
| Andel osäkra lånefordringar, netto | 0,25% | 0,21% |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto | 0,39% | 0,33% |
| Portföljvärderade lån | ||
| Oreglerade lånefordringar > 60 dagar | 2 273 | 2 597 |
| Omstrukturerade lånefordringar | 11 | 9 |
| Gruppvisa reserver | - 1 170 | - 1 322 |
| Reserveringsgrad för portföljvärderade lån | 51,2% | 50,7% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar1) | ||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 8 283 | 7 643 |
| Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 54,9% | 63,2% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i procent av utlåningen | 0,54% | 0,51% |
| 1) Består av osäkra lånefordringar, portföljvärderade lånefordringar oreglerade över 60 dagar och omstrukturerade portföljvärderade lånefordringar. |
||
| Reserver | ||
|---|---|---|
| Specifika reserver | - 2 187 | - 1 928 |
| Gruppvisa reserver | - 2 290 | - 2 861 |
| Reserv för poster inom linjen | - 75 | - 44 |
| Totala reserver | - 4 552 | - 4 833 |
Övertagen egendom – SEB-koncernen
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 |
| Fastigheter, fordon och utrustning | 207 | 417 |
| Aktier och andelar | 42 | 46 |
| Totalt övertagen egendom | 249 | 463 |
Anläggningstillgångar och avyttringsgrupper som klassificeras som att de innehas för försäljning – SEB-koncernen
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultatet | 175 506 | |
| Övriga tillgångar | 8 505 | 587 |
| Anläggningstillgångar och avyttringsgrupper som | ||
| klassificeras som att de innehas för försäljning | 184 011 | 587 |
| Skulder till försäkringstagare | 133 688 | |
| Finansiella skulder till verkligt värde via resultatet | 34 469 | |
| Övriga skulder | 10 553 | |
| Skulder som ingår i avyttringsgrupper som | ||
| klassificeras som att de innehas för försäljning | 178 710 | 0 |
Den 14 december 2017 tillkännagavs att SEB har ingått ett avtal om att sälja alla aktier i SEB Pensionsforsikring A/S and SEB Administration A/S (SEB Pension) till Danica Pension Livsforsikringsaktieselskab (Danica, ett dotterbolag till Danske Bank). SEB Pension består av en portfölj av liv- och pensionskontrakt och cirka 275 medarbetare. Försäljningen är villkorad av myndighetsgodkännanden samt vissa gängse separationsaktiviteter. Affären beräknas stängas under sommaren 2018. I koncernens balansräkning redovisas tillgångar och skulder hänförliga till SEB Pension skilda från övriga tillgångar och skulder. SEB Pension rapporteras i Liv & Investment Management divisionen.
Division Baltikum har en avyttringsplan för förvaltningsfastigheter. Genom den fortlöpande planen har ytterligare fastigheter klassificerats som tillgångar som innehas för försäljning fram till dess att försäljningen är slutförd. Nettobeloppet av dessa aktiviteter under fjärde kvartalet var -49 Mkr.
SEB konsoliderad situation
Kapitaltäckningsanalys för SEB konsoliderad situation
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 |
| Tillgängligt kapital | ||
| Kärnprimärkapital | 118 204 | 114 419 |
| Primärkapital | 132 127 | 129 157 |
| Kapitalbas | 147 849 | 151 491 |
| Kapitalkrav | ||
| Riskexponeringsbelopp | 610 819 | 609 959 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 48 866 | 48 797 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 19,4% | 18,8% |
| Primärkapitalrelation | 21,6% | 21,2% |
| Total kapitalrelation | 24,2% | 24,8% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 3,03 | 3,10 |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 10,9% | 10,7% |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | 2,5% |
| varav krav på systemriskbuffert | 3,0% | 3,0% |
| varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert | 0,9% | 0,7% |
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 14,9% | 14,3% |
| Kapitalkrav enligt övergångsregler 80% av Basel I | ||
| Kapitalkrav enligt Basel I | 89 774 | 86 884 |
| Kapitalbas enligt Basel I | 149 030 | 151 814 |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 1,66 | 1,75 |
| Bruttosoliditet | ||
| Exponeringsmått för beräkning av bruttosoliditetsgrad | 2 519 532 | 2 549 149 |
| varav poster i balansräkningen | 2 140 093 | 2 120 587 |
| varav poster utanför balansräkningen | 379 439 | 428 562 |
| Bruttosoliditetsgrad | 5,2% | 5,1% |
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%
Internt bedömt kapitalkrav
Per den 31 december 2017 uppgick det internt bedömda kapitalkravet, inklusive försäkringsrisk, till 64 miljarder kronor (63). Det interna kapitalkravet bedöms med hjälp av SEB:s interna modeller för ekonomiskt kapital och är inte helt jämförbart med det uppskattade kapitalkravet som Finansinspektionen publicerar på grund av att olika antaganden och metoder används.
Kapitalbas för SEB konsoliderad situation
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 |
| Eget kapital enligt balansräkningen 1) | 143 925 | 140 976 |
| Avdrag hänförliga till den konsoliderade situationen och andra förutsebara kostnader | -14 357 | -14 303 |
| Kärnprimärkapital före lagstiftningsjusteringar 2) | 129 568 | 126 673 |
| Ytterligare värdejusteringar | -663 | -1 169 |
| Immateriella tillgångar | -6 225 | -6 835 |
| Uppskjutna skattefordringar som är beroende av framtida lönsamhet | -75 | -208 |
| Reserver i verkligt värde relaterade till vinster eller förluster på kassaflödessäkringar | -1 192 | -2 400 |
| Negativa belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | -1 307 | -381 |
| Vinster eller förluster på skulder som värderas till verkligt värde och beror på ändringar av egen kreditstatus | 99 | -115 |
| Förmånsbestämda pensionsplaner | -1 807 | -920 |
| Direkta och indirekta innehav av egna kärnprimärkapitalinstrument | -193 | -191 |
| Värdepapperiseringar med 1 250% riskvikt | -35 | |
| Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital | -11 364 | -12 254 |
| Kärnprimärkapital | 118 204 | 114 419 |
| Primärkapitaltillskott | 13 922 | 9 959 |
| Primärkapitaltillskott som omfattas av utfasning | 4 779 | |
| Primärkapital | 132 127 | 129 157 |
| Supplementärkapitalinstrument | 18 171 | 24 851 |
| Positiva belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp | 126 | 58 |
| Innehav av supplementärkapitalinstrument i enheter i den finansiella sektorn | -2 575 | -2 575 |
| Supplementärkapital | 15 722 | 22 334 |
| Totalt kapital | 147 849 | 151 491 |
1) SEB har i beslut från Finansinspektionen fått godkänt att använda kvartalsvinst i kapitalbasberäkningen förutsatt att de revisionsansvariga har granskat överskottet samt att överskottet är beräknat enligt tillämpligt redovisningsregelverk och kan styrka att avdrag för förutsebara kostnader och utdelningar har gjorts i enlighet med EU:s förordning nr 575/2013 och att beräkningen av dessa skett i enlighet med EU:s förordning nr 241/2014.
2) Kärnprimärkapitalet avser den konsoliderade situationen, och skiljer sig från eget kapital enligt IFRS. Försäkringsverksamhetens bidrag till eget kapital exkluderas liksom uppskattad utdelning beräknad enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
Riskexponeringsbelopp för SEB konsoliderad situation
| 31 dec | 31 dec | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | |||
| Riskexponerings | Riskexponerings | ||||
| Kreditrisk IRK | belopp | Kapitalkrav 1) | belopp | Kapitalkrav 1) | |
| Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker | 9 319 | 745 | |||
| Institutsexponeringar | 32 838 | 2 627 | 26 254 | 2 100 | |
| Företagsexponeringar | 326 317 | 26 105 | 335 413 | 26 833 | |
| Hushållsexponeringar | 62 296 | 4 984 | 55 617 | 4 449 | |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 36 558 | 2 925 | 34 079 | 2 726 | |
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 7 033 | 563 | 4 723 | 378 | |
| varav övriga hushållsexponeringar | 18 704 | 1 496 | 16 815 | 1 345 | |
| Positioner i värdepapperiseringar | 838 | 67 | 3 066 | 246 | |
| Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod | 431 607 | 34 529 | 420 350 | 33 628 | |
| Kreditrisk schablonmetod | |||||
| Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker | 4 060 | 325 | 1 801 | 144 | |
| Exponeringar mot delstatliga eller lokala självstyrelseorgan och myndigheter | 51 | 4 | |||
| Exponeringar mot offentliga organ | 29 | 2 | |||
| Exponeringar mot institut | 844 | 68 | 1 316 | 105 | |
| Exponeringar mot företag | 18 197 | 1 456 | 16 422 | 1 314 | |
| Exponeringar mot hushåll | 12 084 | 967 | 16 186 | 1 295 | |
| Exponeringar säkrade genom panträtt i fastigheter | 2 539 | 203 | 3 803 | 304 | |
| Fallerande exponeringar | 112 | 9 | 384 | 31 | |
| Exponeringar som är förenade med särskilt hög risk | 866 | 69 | 1 477 | 118 | |
| Poster som avser positioner i värdepapperisering | 222 | 18 | 216 | 17 | |
| Exponeringar i form av andelar i företag för kollektiva investeringar (fond) | 41 | 3 | 66 | 5 | |
| Aktieexponeringar | 1 972 | 158 | 2 119 | 170 | |
| Övriga poster Totalt, kreditrisk enligt schablonmetod |
7 801 48 739 |
624 3 899 |
8 880 52 750 |
711 4 220 |
|
| Marknadsrisk | |||||
| Risker i handelslagret där interna modeller använts | 24 892 | 1 991 | 30 042 | 2 403 | |
| Risker i handelslagret där standardmetoder använts | 9 881 | 790 | 9 398 | 752 | |
| Valutakursrisk | 4 022 | 322 | 3 773 | 302 | |
| Total marknadsrisk | 38 794 | 3 104 | 43 213 | 3 457 | |
| Övriga kapitalkrav | |||||
| Operationell risk enligt internmätningsmetod | 48 219 | 3 858 | 47 901 | 3 832 | |
| Avvecklingsrisk | 38 | 3 | |||
| Kreditvärdighetsjusteringsrisk | 6 767 | 541 | 7 818 | 625 | |
| Investeringar i försäkringsverksamhet | 16 633 | 1 331 | 16 633 | 1 331 | |
| Övriga exponeringar | 4 219 | 338 | 6 547 | 524 | |
| Ytterligare riskexponeringsbelopp 2) | 15 802 | 1 264 | 14 747 | 1 180 | |
| Totalt övrigt kapitalkrav | 91 678 | 7 334 | 93 646 | 7 492 | |
| Total | 610 819 | 48 866 | 609 959 | 48 797 |
1) Kapitalkrav 8% av riskexponeringsbeloppet enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
2) Ytterligare riskexponeringsbelopp som etablerades 2015 som en försiktighetsåtgärd i överenskommelse med Finansinspektionen. Kapitaltäckningsförordning (EU) nr 575/2013 (CRR) artikel 3.
Förändringar i riskexponeringsbeloppet
Totalt REA var oförändrat under året. Ökningen av kreditvolymer ledde till ett högre kreditrisk-REA. Det motverkades dock av valutakursförändringar och förbättrad kreditkvalitet. Ett annat bidrag till ett högre kreditrisk-REA under andra kvartalet var Finansinspektionens krav att alla svenska IRB-banker ska använda IRB-metoden för exponeringar på statliga myndigheter och kommuner. REA för marknadsrisk var stabilt i de tre första kvartalen men minskade med 4 miljarder kronor innan årsskiftet.
Det ytterligare REA som infördes 2015 i samförstånd med Finansinspektionen som en försiktighetsåtgärd ökade med 1,1 miljarder kronor till 15,8 miljarder kronor.
| 31 dec | |
|---|---|
| Mdr kr | 2017 |
| Balans 31 dec 2016 | 610 |
| Volymer | 10 |
| Kreditkvalitet | -6 |
| Valutaeffekt | -3 |
| Modeluppdateringar, metod & policy, övrigt | 6 |
| Underliggande förändringar i marknads- och operativ risk | -5 |
| Balans 31 dec 2017 | 611 |
Genomsnittliga riskvikter
Följande tabell visar genomsnittlig riskvikt (riskexponeringsbelopp delat med beloppet för exponering vid fallissemang) för de exponeringar som beräknas enligt den interna riskklassificeringsmodellen, IRK. Repor och värdepapperslån exkluderas i analysen eftersom de har låg riskvikt och kan variera påtagligt i volym och därigenom störa jämförbarheten i siffrorna.
| Kreditexponeringar enligt IRK-metod (exkl. repor och värdepapperslån) | 31 dec | 31 dec |
|---|---|---|
| Genomsnittlig riskvikt | 2017 | 2016 |
| Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker | 3,3% | |
| Institutsexponeringar | 24,0% | 25,1% |
| Företagsexponeringar | 31,6% | 31,4% |
| Hushållsexponeringar | 10,4% | 9,9% |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 7,0% | 6,9% |
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 59,6% | 73,4% |
| varav övriga hushållsexponeringar | 30,7% | 28,0% |
| Positioner i värdepapperiseringar | 10,6% | 50,6% |
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| Enligt Finansinspektionens föreskrift | Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan–dec | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % |
| Ränteintäkter | 7 990 | 8 170 | -2 | 7 493 | 7 | 32 285 | 29 022 | 11 |
| Leasingintäkter | 1 382 | 1 375 | 1 | 1 377 | 0 | 5 481 | 5 443 | 1 |
| Räntekostnader | -4 311 | -4 427 | -3 | -4 140 | 4 | -17 750 | -15 223 | 17 |
| Utdelningar | 1 207 | 1 018 | 19 | 1 252 | -4 | 6 981 | 6 581 | 6 |
| Provisionsintäkter | 3 176 | 2 750 | 15 | 3 350 | -5 | 12 153 | 11 648 | 4 |
| Provisionskostnader | - 649 | - 576 | 13 | -1 005 | -35 | -2 596 | -2 805 | -7 |
| Nettoresultat av finansiella | ||||||||
| transaktioner | 962 | 1 075 | -10 | 1 459 | -34 | 4 493 | 4 642 | -3 |
| Övriga rörelseintäkter | 509 | 258 | 98 | 261 | 95 | 1 342 | 817 | 64 |
| Summa intäkter | 10 267 | 9 643 | 6 | 10 047 | 2 | 42 390 | 40 125 | 6 |
| Administrationskostnader | -3 571 | -3 350 | 7 | -3 909 | -9 | -14 252 | -15 039 | -5 |
| Av- och nedskrivningar av materiella | ||||||||
| och immateriella tillgångar | -2 332 | -1 384 | 69 | -1 319 | 77 | -6 377 | -5 775 | 10 |
| Summa kostnader | -5 903 | -4 733 | 25 | -5 228 | 13 | -20 629 | -20 814 | -1 |
| Resultat före kreditförluster | 4 364 | 4 909 | -11 | 4 819 | -9 | 21 761 | 19 311 | 13 |
| Kreditförluster, netto | - 162 | - 326 | -50 | - 248 | -35 | - 749 | - 789 | -5 |
| Nedskrivningar av finansiella | ||||||||
| tillgångar1) | -1 347 | - 54 | - 144 | -1 497 | -3 841 | -61 | ||
| Rörelseresultat | 2 855 | 4 529 | -37 | 4 427 | -36 | 19 515 | 14 681 | 33 |
| Bokslutsdispositioner | 664 | 355 | 87 | 1 882 | -65 | 1 885 | 2 437 | -23 |
| Skatt | - 713 | - 935 | -24 | -1 202 | -41 | -3 633 | -2 877 | 26 |
| Övriga skatter | 19 | 0 | 128 | -86 | 43 | 137 | -69 | |
| Nettoresultat | 2 825 | 3 949 | -28 | 5 235 | -46 | 17 811 | 14 378 | 24 |
Resultaträkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
1) Som en konsekvens av nedskriving av goodwill i SEB-koncenen har nedskrivning av aktier i dotterbolag skett i moderbolaget med 2 687 Mkr under första kvartalet 2016.
Totalresultat – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan–dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2017 | % | 2016 | % | 2017 | 2016 | % |
| Nettoresultat | 2 825 | 3 949 | -28 | 5 235 | -46 | 17 811 | 14 378 | 24 |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | ||||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | - 759 | - 79 | 16 | - 878 | 1 130 -178 | |||
| Kassaflödessäkringar | - 261 | - 286 | -9 | - 473 | -45 | -1 207 | - 811 | 49 |
| Omräkning utländsk verksamhet | - 10 | 4 | - 36 | -72 | - 8 | 25 -132 | ||
| Övrigt totalresultat | ||||||||
| (netto efter skatt) | -1 030 | - 361 | 185 | - 493 | 109 | -2 093 | 344 | |
| Totalresultat | 1 795 | 3 588 | -50 | 4 742 | -62 | 15 718 | 14 722 | 7 |
| Aggregerad | 31 dec | 31 dec |
|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 97 741 | 70 671 |
| Utlåning till kreditinstitut | 192 591 | 287 059 |
| Utlåning till allmänheten | 1 196 824 | 1 172 095 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | 261 857 | 322 195 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 32 | |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 10 521 | 12 063 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 032 | 1 025 |
| Aktier och andelar i koncernföretag | 50 567 | 50 611 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 36 084 | 37 186 |
| Övriga tillgångar | 44 914 | 46 939 |
| Summa tillgångar | 1 892 163 | 1 999 844 |
| Skulder till kreditinstitut | 127 539 | 168 852 |
| In- och upplåning från allmänheten1) | 822 151 | 782 584 |
| Emitterade värdepapper | 610 292 | 664 186 |
| Finansiella skulder till verkligt värde | 115 869 | 172 678 |
| Övriga skulder | 57 618 | 47 610 |
| Avsättningar | 113 | 80 |
| Efterställda skulder | 32 390 | 40 719 |
| Obeskattade reserver | 21 429 | 21 761 |
| Totalt eget kapital | 104 762 | 101 374 |
| Summa skulder, obeskattade reserver och eget kapital | 1 892 163 | 1 999 844 |
| 1) Privatpersoners och mindre och medelstora företags | ||
| inlåning som täcks av insättningsgaranti | 186 674 | 177 381 |
| Privatpersoners och mindre och medelstora företags | ||
| inlåning som inte täcks av insättningsgaranti | 135 254 | 127 507 |
| Övrig in- och upplåning | 500 224 | 477 696 |
| Summa In- och upplåning från allmänheten | 822 151 | 782 584 |
Balansräkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 |
| Säkerheter ställda för egna skulder | 447 925 | 392 227 |
| Övriga ställda säkerheter | 114 494 | 152 317 |
| Ställda säkerheter | 562 419 | 544 544 |
| Ansvarsförbindelser | 103 059 | 97 642 |
| Åtaganden | 435 488 | 468 953 |
| Ansvarsförbindelse och åtaganden | 538 547 | 566 595 |
Eget kapital – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 |
| Aktiekapital | 21 942 | 21 942 |
| Reservfond och andra bundna fonder | 13 425 | 12 701 |
| Bundet eget kapital | 35 367 | 34 643 |
| Förändring i innehav av egna aktier | -2 657 | -2 269 |
| Andra fonder | 1 476 | 3 571 |
| Övrigt fritt eget kapital | 52 765 | 51 051 |
| Nettoresultat | 17 811 | 14 378 |
| Fritt eget kapital1) | 69 395 | 66 731 |
Summa 104 762 101 374 1) Öppningsbalansen motsvarar utdelningsbara medel enligt Regulation (EU) No 575/2013 (CRR).
Kapitaltäckning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.)
| 31 dec | 31 dec | ||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | |
| Tillgängligt kapital | |||
| Kärnprimärkapital | 101 810 | 97 144 | |
| Primärkapital | 115 733 | 111 882 | |
| Kapitalbas | 131 328 | 134 384 | |
| Kapitalkrav | |||
| Riskexponeringsbelopp | 514 328 | 515 826 | |
| Uttryckt som kapitalkrav | 41 146 | 41 266 | |
| Kärnprimärkapitalrelation | 19,8% | 18,8% | |
| Primärkapitalrelation | 22,5% | 21,7% | |
| Total kapitalrelation | 25,5% | 26,1% | |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 3,19 | 3,26 | |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav | 8,2% | 7,9% | |
| varav krav på kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | 2,5% | |
| varav krav på kontracyklisk kapitalbuffert | 1,2% | 0,9% | |
| Kärnprimärkapital tillgängligt att användas som buffert 1) | 15,3% | 14,3% | |
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Det internt bedömda kapitalkravet för moderbolaget uppgick till 61 miljarder kronor (60).
Definitioner - Alternativa nyckeltal1 Jämförelsestörande poster
I syfte att underlätta en jämförelse av rörelseresultatet mellan innevarande och tidigare perioder identifieras och beskrivs poster med en väsentlig påverkan som ledningen anser påverkar jämförbarheten eller är relevanta för att förstå det finansiella resultatet till exempel nedskrivning av goodwill, omstrukturering, nettoresultat från avyttringar och andra intäkter och kostnader som inte är återkommande.
Rörelseresultat
Summa resultat före skatt.
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster
Summa resultat före jämförelsestörande poster och skatt.
Räntabilitet på eget kapital
Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt2 eget kapital.
Räntabilitet på eget kapital exklusive jämförelsestörande poster
Aktieägarnas andel av nettoresultatet, exklusive jämförelsestörande poster och därtill relaterad skatt, i relation till med genomsnittligt2 eget kapital.
Räntabilitet på allokerat kapital
Rörelseresultat, reducerat med en schablonskattesats, per division i relation till med genomsnittligt2 allokerat kapital.
Räntabilitet på totala tillgångar
Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittlig2 balansomslutning.
Räntabilitet på riskexponeringsbelopp
Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt2 riskexponeringsbelopp.
K/I-tal
Summa rörelsekostnader dividerat med summa rörelseintäkter.
Nettoresultat per aktie före utspädning
Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt3 antal aktier före utspädning.
Nettoresultat per aktie efter utspädning
Aktieägarnas andel av nettoresultatet i relation till genomsnittligt2 antal aktier efter utspädning. Den beräknade utspädningen är baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långfristiga aktieprogrammen.
Substansvärde per aktie
Summan av kapital, kapitaldelen av eventuella övervärden i innehav av räntebärande värdepapper och övervärden i livförsäkringsverksamheten, i relation till antal utestående aktier.
Eget kapital per aktie
Eget kapital i relation till antal utestående aktier.
Kreditförlustnivå
Kreditförluster, netto, i relation till summan av ingående balans för utlåning till allmänheten, utlåning till kreditinstitut samt kreditgarantier efter avdrag för
specifika reserver, gruppvisa reserver och reserver för poster utanför balansräkningen.
Andel osäkra lånefordringar, brutto
Individuellt värderade osäkra lånefordringar, brutto, i relation till summan av utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut före avdrag för reserver.
Andel osäkra lånefordringar, netto
Individuellt värderade osäkra lånefordringar, netto (efter avdrag för specifika reserver) i relation till utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut efter avdrag för specifika reserver och gruppvisa reserver.
Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar
Specifika reserver i relation till individuellt värderade osäkra lånefordringar.
Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar
Totala reserver (specifika reserver och gruppvisa reserver för individuellt värderade osäkra lånefordringar) i relation till individuellt värderade osäkra lånefordringar.
Reserveringsgrad för portföljvärderade lån
Gruppvisa reserver för portföljvärderade lån i relation till portföljvärderade lån oreglerade mer än 60 dagar eller omstrukturerade lånefordringar.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar (Problemlån)
SEB:s benämning för lånefordringar som antingen bedöms vara osäkra eller oreglerade. Inkluderar individuellt värderade osäkra lånefordringar, portföljvärderade lån oreglerade mer än 60 dagar samt omstrukturerade portföljvärderade lånefordringar.
Reserveringsgrad för problemlån
Totala reserver (specifika, gruppvisa och reserver för poster utanför balansräkningen) i relation till osäkra lån och oreglerade portföljfordringar.
Problemlån i procent av utlåningen
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i relation till utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut före avdrag för reserveringar.
1 Alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures, APM-mått) är finansiella mått över historisk eller framtida resultat-utveckling, finansiell ställning eller kassaflöde som inte definieras i tillämpligt redovisningsregelverk (IFRS) eller i EU:s kapitalkravs-direktiv (CRD IV)/ kapitalkravsförordning (CRR). Alternativa nyckeltal används av SEB när det är relevant för att följa upp och beskriva SEB:s finansiella situation och för att ge ytterligare relevant information och verktyg för att möjliggöra en analys av SEB:s finansiella utveckling. Alternativa nyckeltal som beskriver nettoresultat per aktie före utspädning, nettoresultat per aktie efter utspädning, substansvärde per aktie, eget kapital per aktie, räntabilitet på eget kapital, räntabilitet på totala tillgångar och räntabilitet på riskexponeringsbelopp ger relevant information om SEB:s resultat i relation till olika investeringsmått. K/I-talet ger information om SEB:s kostnadseffektivitet. Alternativa nyckeltal som baseras på utlåning ger information om reserveringar i relation till kreditrisk. Alla dessa mått kan skilja sig från liknande nyckeltal som presenteras av andra företag. 2Ackumulerat genomsnitt från årets början, beräknat på månadsbasis. 3 Genomsnittligt antal beräknat på dagsbasis
I excelfilen Alternativa Nyckeltal, som finns på sebgroup.com/sv/ir, anges hur nyckeltalen beräknas.
Definitioner Enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR)
Riskexponeringsbelopp
Tillgångar och åtaganden utanför balansräkningen, riskvägda enligt kapitaltäckningsreglerna för kreditrisk och marknadsrisk. Operativa risker beräknas och uttrycks som riskexponeringsbelopp. Riskexponeringsbelopp beräknas endast för den konsoliderade situationen, det vill säga exklusive försäkringsverksamheten, och för poster som har dragits av från kapitalbasen.
Kärnprimärkapital
Eget kapital exklusive föreslagen utdelning, uppskjuten skatt, immateriella tillgångar och vissa ytterligare justeringar enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR).
Primärkapital
Kärnprimärkapital inklusive vissa särskilt förlustabsorberande förlagslån, så kallat primärkapitaltillskott.
Supplementärkapital
Huvudsakligen förlagslån som inte uppfyller kraven för att få medräknas som primärkapitaltillskott.
Kapitalbas
Summan av primärkapital och supplementärkapital.
Kärnprimärkapitalrelation
Kärnprimärkapital i relation till riskexponeringsbelopp.
Primärkapitalrelation
Primärkapital i relation till riskexponeringsbelopp.
Total kapitalrelation
Kapitalbasen i relation till riskexponeringsbelopp.
Bruttosoliditetsgrad
Primärkapitalet i relation till balansomslutningen plus vissa poster utanför balansräkningen omräknade med konverteringsfaktorer definierade i standardmetoden.
Likviditetstäckningsgrad (LCR)
Högkvalitativa likvida tillgångar i relation till ett beräknat nettolikviditetsutflöde under de kommande 30 kalenderdagarna.
Detta är SEB
| Vision | Att leverera service i världsklass till våra kunder. |
|---|---|
| Vårt syfte | Vi är övertygade om att ett entreprenöriellt tänkande liksom innovativa företag behövs för att skapa en bättre värld. Vi finns för att göra det möjligt för dem att uppnå sina ambitioner och lyckas i såväl goda som svåra tider. |
| Vår övergripande ambition | Att vara den klart ledande nordiska banken för företag och institutioner och den bästa universalbanken i Sverige och Baltikum. |
| Vilka vi betjänar | 2 300 storföretag, 700 finansiella institutioner, 267 000 små- och medelstora företag och 1,4 miljoner privatpersoner är helkunder hos SEB. |
| Våra strategiska prioriteringar | Ledande kundupplevelser – Utveckla långsiktiga kundrelationer baserade på förtroende. Kunderna ska känna att den service och rådgivning som erbjuds bygger på insikt om deras behov, är lämpliga och tillgängliga på deras villkor och att SEB proaktivt delar med sig av sin kunskap för deras bästa. |
| Tillväxt inom styrkeområden – i tre utvalda kärnområden – kunderbjudandet till alla segment i Sverige, stora företag och finansiella institutioner i Norden, Tyskland och Storbritannien samt sparerbjudande till privatpersoner och företag. |
|
| Motståndskraft och flexibilitet – Upprätthålla motståndskraft och flexibilitet för att kunna anpassa verksamheten till rådande marknadsförhållanden. Motståndskraften baseras på kostnads- och kapitaleffektivitet. |
|
| Värderingar | SEB styrs av sin uppförandekod och sina värderingar: Kunden först, engagemang, samarbete och enkelhet. |
| Medarbetare | Cirka 15 000 skickliga medarbetare betjänar kunder från kontor i cirka 20 länder: i olika tidszoner för att tillhandahålla tillgänglighet och kunskap om de lokala marknaderna. |
| Historik | 160 år av affärer, förtroende och kunskapsutbyte. Banken har alltid tagit ansvar för en hållbar samhällsutveckling genom att stödja företagande, internationella kontakter och långsiktiga relationer. |
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på sebgroup.com/ir (på engelska)