AI assistant
SEB — Earnings Release 2013
Feb 5, 2014
2966_rns_2014-02-05_47548cf7-7849-4303-bf69-4a8c8bcf9ced.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké 2013
STOCKHOLM 5 FEBRUARI 2014
"Som Relationsbank är vi övertygade om att en hög kundnöjdhet driver långsiktig lönsamhet. Kunderna var mer aktiva under 2013 och SEB nådde en högre avkastning på kapital."
Annika Falkengren
Bokslutskommuniké 2013
13,1* 15,0* 11,7 12,2 13,7 15,1 17,8 2009 2010 2011 2012 2013 * Basel III Basel II, procent (utan övergångsregler)
Kärnprimärkapitalrelation
2013 – 18,1 mdr kr i rörelseresultat
- Rörelseresultatet uppgick till 18,1 mdr kr (14,2).
- Rörelseintäkterna uppgick till 41,6 mdr kr (38,8) och rörelsekostnaderna till 22,3 mdr kr (23,7).
- Räntenettot uppgick till 18,8 mdr kr (17,6), provisionsnettot till 14,7 mdr kr (13,6) och nettoresultatet av finansiella transaktioner till 4,1 mdr kr (4,6).
- Kreditförluster, netto, uppgick till 1,2 mdr kr (0,9), och kreditförlustnivån var 0,09 procent (0,08).
- Nettoresultatet var 14,8 mdr kr (11,7).
- Räntabiliteten var 13,1 procent (11,1) och vinsten per aktie 6:74 kr (5:31).
Fjärde kvartalet 2013 – 5,0 mdr kr i rörelseresultat
- Rörelseresultatet uppgick till 5,0 mdr kr (2,8). Nettoresultatet var 4,2 mdr kr (3,2).
- Rörelseintäkterna uppgick till 11,0 mdr kr (9,6) och rörelsekostnaderna till 5,7 mdr kr (6,5).
- Kreditförluster, netto, uppgick till 0,3 mdr kr (0,3), och kreditförlustnivån var 0,10 procent (0,08).
- Räntabiliteten var 14,1 procent (11,9) och vinsten per aktie 1:93 kr (1:47).
Volymer
- Utlåningen till företag ökade med 34 mdr kr och utlåningen till hushåll med 26 mdr kr under året. Utlåning till allmänheten uppgick totalt till 1 303 mdr kr.
- Inlåningen från företag uppgick till 544 mdr kr och hushållsinlåningen uppgick till 223 mdr kr. Totalt uppgick inlåning från allmänheten till 849 mdr kr.
- Förvaltat kapital uppgick till 1 475 mdr kr. Nettoinflödet av förvaltat kapital var under året 21 mdr kr.
Kapital och likviditet
- Kärnprimärkapitalrelationen var 17,8 procent enligt Basel II och 15,0 procent enligt Basel III.
- Likviditetstäckningsgraden (LCR) var 129 procent (113).
- Likviditetsreserven uppgick till 346 mdr kr och de totala likvida tillgångarna till 625 mdr kr.
Förslag till utdelning
• Styrelsen föreslår en utdelning till aktieägarna på 4:00 kr per aktie, vilket motsvarar 59 procent av vinst per aktie.
VD har ordet
Alltsedan de första tecknen på sub prime-krisen i USA sommaren 2007 har världsekonomin utmanats på flera sätt som en följd av global finanskris, svag tillväxt i den reala ekonomin, ökad skuldsättning och växande globala obalanser. Under det senaste året såg vi ändå en gradvis återhämtning i den globala ekonomin, vilket också speglades i den förnyade optimismen på börserna. Det kommer dock att vara svårt att nå ett stabilt affärsklimat innan centralbankernas likviditetsstöd minskat ordentligt. Europa är en svag länk och den kommande bankunionen blir viktig för stabiliteten. Norden har visat motståndskraft och BNP-tillväxten förväntas ligga över eurozonens genomsnitt. Baltikum har fortfarande en hög tillväxttakt.
Relationsbanken i vår del av världen
En viktig lärdom för banksystemet från de senaste åren är vikten av en stark balansräkning. Med god likviditet och starka kapitalrelationer kan banker ha motståndskraft vid framtida möjliga systemchocker och samtidigt ha kapaciteten att investera och stödja sina kunder långsiktigt. Det har varit också SEB:s ledstjärna alltsedan vi bestämde oss för att komma ur krisen som en starkare bank och detta utifrån vår utgångspunkt att alltid sätta kunderna främst. Som Relationsbanken i vår del av världen kompromissar vi aldrig när det gäller att vara en pålitlig finansiell partner för företag och individer.
Högre aktivitetsnivå och högre lönsamhet
Under de senaste åren har vi i SEB stärkt våra långsiktiga kundrelationer, fortsatt att växa inom våra styrkeområden, minskat volatiliteten i intjäningen och vi har förbättrat både kostnads- och kapitaleffektiviteten. Vi har en växande och attraktiv kundbas och vi arbetar oförtrutet för att förbättra kundnöjdheten. Detta syns i rörelseresultatet för 2013.
SEB:s rörelseresultat ökade till 18,1 miljarder kronor. Företagskunderna har velat bredda sin affär med oss och privatkunderna har i högre grad valt att bli helkunder i SEB. Verksamheten liksom intjäningen är diversifierad och rörelseintäkterna ökade med 7 procent till 41,6 miljarder kronor. Rörelsekostnaderna minskade till 22,3 miljarder kronor. Kreditkvaliteten var fortsatt hög. Problemlånen minskade med 32 procent och utgör nu 0,7 procent av utlåningen. Vi fortsatte att bygga kapital. Med en kärnprimärkapitalrelation (Basel III) på 15,0 procent uppgick räntabiliteten till 13,1 procent.
Hög kundlojalitet är grunden för lönsam tillväxt
SEB är unik i Norden med sin företagsprofil. I vår långsiktiga strategi är ambitionen att vara den ledande nordiska banken för företag och institutioner och den bästa universalbanken i Sverige och Baltikum. Vi håller fast vid att hög kundlojalitet utgör grunden för långsiktig lönsamhet.
Vår verksamhet i Norden har stärkts ytterligare. Sedan vi inledde vårt tillväxtinitiativ 2010, har vi fått 242 nya storföretags- och institutionella kunder i Danmark, Finland och Norge och den genomsnittliga resultattillväxten har varit 15 till 20 procent i dessa tre länder. Vår affärsmodell har lett till att nordiska storföretag och institutioner rankat SEB som den bank de helst rekommenderar (Prospera, januari 2014). De nordiska länderna utanför Sverige utgör nu 27 procent av Bankens rörelseresultat.
Vi har också gjort framsteg i vår ambition att etablera SEB som den bästa universalbanken i Sverige och Baltikum. I Sverige har 466 000 privatkunder och 140 000 mindre och medelstora företagskunder – bland dem många entreprenörer – valt SEB som sin huvudbank. Vi strävar hela tiden efter att förbättra vårt erbjudande och att öka tillgängligheten. Under 2013 lanserade vi till exempel uppskattade nya mobilappar för företagskunder och en förbättrad internetbank. Private Banking attraherade nya kunder och 24 miljarder kronor i nytt förvaltat kapital.
Vår inriktning kvarstår
SEB har mycket engagerade medarbetare som i vardagen agerar utifrån våra värderingar och vår kultur. Under det gångna året visade hela Team SEB på den potential som finns i plattformen som vi har byggt sedan krisen. Vår inriktning på att vara Relationsbanken i vår del av världen kvarstår och det till nytta för våra kunder och aktieägare.
Intäkter +7% Kostnader -6%
Kunderna rekommenderar helst SEB
Storföretag och institutioner 2013, Prospera
Avkastning 13,1% Kärnprimärkapital 15,0%
Basel III, 2013
2013
Fjärde kvartalet isolerat
Rörelseresultatet uppgick till 5 009 Mkr (2 839). Nettoresultatet från den kvarvarande verksamheten var 4 216 Mkr (3 240). Nettoresultatet (efter skatt), inklusive nettoresultatet från de avvecklade verksamheterna, uppgick till 4 222 Mkr (3 239).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna uppgick till 11 030 Mkr (9 637). Räntenettot ökade till 4 932 Mkr (4 458).
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2013 | 2012 |
| Kunddrivet räntenetto | 4 498 | 4 286 | 4 060 |
| Räntenetto - övrig aktivitet | 434 | 473 | 398 |
| Summa | 4 932 | 4 759 | 4 458 |
Det kunddrivna räntenettot ökade med 438 Mkr, eller 11 procent, jämfört med det fjärde kvartalet 2012. Ökande volymer motverkade den negativa effekten av lägre kortfristiga räntor. Jämfört med det tredje kvartalet ökade det kunddrivna räntenettot med 212 Mkr, eller 5 procent, på grund av gynnsamma nettomarginal- och volymeffekter.
Räntenettot från övriga aktiviteter ökade med 36 Mkr jämfört med det fjärde kvartalet 2012 och var 39 Mkr lägre än föregående kvartal. Ett högre räntenetto inom Markets motverkade effekten av de lägre kortfristiga räntorna.
Provisionsnettot uppgick till 3 871 Mkr (3 715). Jämfört med det fjärde kvartalet 2012 och, framför allt, med det tredje kvartalet 2013 efterfrågade företagskunderna allt mer finansiering och syndikerade lån. Basprovisionerna låg på samma nivå som fjärde kvartalet förra året och prestationsbaserade intäkter ökade jämfört med det tredje kvartalet. Den låga omsättningen på börserna ledde till lägre kurtage i det fjärde kvartalet.
Nettoresultatet av finansiella transaktioner uppgick till 1 186 Mkr (982). Det var en ökning med 21 procent jämfört med motsvarande kvartal förra året. Kunderna var mer aktiva inom handel med skuldinstrument och valutor under kvartalet och kreditriskmarginalerna minskade ytterligare.
Livförsäkringsintäkter, netto, ökade med 7 procent till 890 Mkr (831). Värdet på försäkringstillgångarna ökade i takt med den mer positiva marknadsutvecklingen.
Övriga intäkter, netto, uppgick till 151 Mkr (-349). Ett återköp av säkerställda obligationer påverkade resultatet negativt med 402 Mkr i det fjärde kvartalet 2012.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna uppgick till 5 661 Mkr, vilket var en minskning med 13 procent jämfört med samma kvartal förra året (6 524). I det fjärde kvartalet 2012 gjordes en bortbokning av viss IT-infrastruktur som uppgick till 753 Mkr. Jämfört med det tredje kvartalet ökade rörelsekostnaderna med 4 procent. Personalkostnaderna minskade medan övriga kostnader
ökade med 323 Mkr. Det senare förklaras främst av ITutveckling och kundrelaterade aktiviteter.
Kreditförlustreserveringar
Kreditförluster, netto uppgick till 341 Mkr (276). Kreditförlustnivån var 10 baspunkter.
Koncernens problemlån minskade med 694 Mkr i det fjärde kvartalet. Bortskrivningen av problemlån i Lettland och Litauen mot reserver ökade jämfört med det fjärde kvartalet 2012 medan problemlånen i de baltiska länderna minskade med 9 procent under kvartalet och med 44 procent jämfört med för ett år sedan.
Individuellt värderade osäkra lånefordringar uppgick till 4,9 miljarder kronor och de portföljvärderade lånefordringarna, oreglerade >60 dagar, uppgick till 4,1 miljarder kronor.
Skatt
Den totala skattekostnaden var 793 Mkr (en intäkt på 401 Mkr i 2012) vilket motsvarade en effektiv skattesats på 16 procent.
I Finland sänktes bolagsskatten till 20 procent från och med 2014. Därför omvärderades SEB:s uppskjutna skattefordringar och skatteskulder i Finland vilket ledde till en positiv effekt på 266 Mkr för 2013.
Jämförbar utveckling
I 2012 års resultat ingick vissa poster av engångskaraktär: en positiv effekt av den sänkta svenska bolagsskatten, en bortbokning av viss IT-infrastruktur och ett negativt resultat från återköp av säkerställda obligationer. Följande tabell jämför resultatet för det fjärde kvartalet 2013 med 2012 pro forma - exklusive posterna av engångskaraktär.
| Kv4 | Kv4 Förändring | ||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012* | % |
| Summa rörelseintäkter | 11 030 | 10 039 | 10 |
| Summa rörelsekostnader | -5 661 | -5 771 | -2 |
| Resultat före kreditförluster | 5 369 | 4 268 | 26 |
| Kreditförluster m m | -360 | -274 | 31 |
| Rörelseresultat | 5 009 | 3 994 | 25 |
| Skatt | -793 | -985 | -19 |
| Nettoresultat från kvarvarande verksamheter | 4 216 | 3 009 | 40 |
* Proforma
Avvecklade verksamheter
Resultatet från de avvecklade verksamheterna var 6 Mkr (-1).
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat ökade till 3 102 Mkr (-500). SEB:s nettopensionsskuld minskade med 1 943 Mkr (-1 558). Det huvudsakliga skälet var en ökning i tillgångsvärdena på 1 692 Mkr.
Jämförelsesiffrorna – inom parentes – avser motsvarande period 2012 för resultaträkningen. Affärsvolymerna jämförs med den 31 december 2012.
Helårsresultat 2013
Rörelseresultatet ökade med 27 procent till 18 127 Mkr (14 235). Nettoresultatet från den kvarvarande verksamheten var 14 789 Mkr (12 142). Nettoresultatet (efter skatt), inklusive nettoresultatet från de avvecklade verksamheterna, uppgick till 14 778 Mkr (11 654).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna uppgick till 41 553 Mkr (38 823). Räntenettot ökade till 18 827 Mkr (17 635).
| Jan - dec | ||||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 | % | |
| Kunddrivet räntenetto | 16 978 | 15 927 | 7 | |
| Räntenetto - övrig aktivitet | 1 849 | 1 708 | 8 | |
| Summa | 18 827 | 17 635 | 7 |
Det kunddrivna räntenettot ökade med 1 051 Mkr, eller 7 procent, jämfört med 2012. Det berodde på volymtillväxt och stabila marginaler trots att de kortfristiga räntorna var lägre. I genomsnitt växte ut- och inlåningsvolymerna med 4 respektive 7 procent under året.
Räntenettot från övriga aktiviteter ökade med 141 Mkr jämfört med förra året. Avkastningen på likviditetsportföljen och andra räntebärande värdepapper minskade på grund av lägre kortfristiga räntor, men inte lika mycket som finansieringskostnaderna.
Provisionsnettot uppgick till 14 664 Mkr (13 620). Jämfört med 2012 ökade snittvolymen förvaltat kapital och börsomsättningen. Företagen var i synnerhet aktiva inom finansieringar och syndikeringar och investment bankingverksamheten ökade vilket ledde till högre låne- och syndikeringsintäkter på 484 Mkr. Prestations- och transaktionsbaserade intäkter var stabila på 267 Mkr (264).
Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade till 4 052 Mkr (4 579). Värderingsvinsterna i likviditetsportföljen var ovanligt höga under 2012. En positiv effekt på 165 Mkr från förändringar i verkligt värde på motpartsrisk och egen kreditvärdighet ingick i 2013 års resultat.
Livförsäkringsintäkter, netto, minskade med 5 procent till 3 255 Mkr (3 428). I en marknad med ökade börsvärden ökade de fondförsäkringsrelaterade intäkterna, medan de högre långfristiga räntorna påverkade de traditionella livportföljerna och den egna portföljen i Danmark negativt.
Övriga intäkter, netto, uppgick till 755 Mkr (-439). Under 2012 uppstod realiserade förluster vid återköp av säkerställda obligationer som påverkade intäkterna negativt med 402 Mkr. Under 2013 uppstod i stället en vinst, på 201 Mkr från återköp av förlagslån, liksom positiva säkringsredovisningsresultat.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna minskade med 6 procent jämfört med 2012, och uppgick till 22 287 Mkr (23 652).
Personalkostnaderna var 4 procent lägre. Antalet medarbetare minskade med 6 procent. Övriga kostnader minskade med 2 procent. Under 2012 gjordes en bortbokning av viss ITinfrastruktur på 753 Mkr.
Kreditförlustreserveringar
Kreditförluster, netto uppgick till 1 155 Mkr (937). Kreditförlustnivån uppgick till 9 baspunkter för året. Koncernens kreditförluster, exklusive Baltikum, motsvarade en kreditförlustnivå på 6 baspunkter för året. Kreditförlusterna i Baltikum utgjorde en kreditförlustnivå på 40 baspunkter för året.
Problemlånen uppgick till 9,5 miljarder kronor. Det var 32 procent lägre än för ett år sedan vilket återspeglar den fortsatt starka kreditkvaliteten. Problemlånen utgör 0,7 procent av Bankens utlåning (1,0). Reserveringsgraden var 72 procent (66).
Individuellt värderade osäkra lånefordringar sjönk med 3,1 miljarder kronor jämfört med för ett år sedan medan portföljvärderade lånefordringar oreglerade >60 dagar minskade med 1,2 miljarder kronor.
Skatt
Den totala skattekostnaden var 3 338 Mkr (2 093) vilket motsvarade en effektiv skattesats på 18 procent. Koncernens skattesats för 2014 uppskattas till 20 procent.
Jämförbar utveckling
I resultatet från 2012 ingick poster av engångskaraktär: en positiv effekt av den sänkta svenska bolagsskatten, en bortbokning av viss IT-infrastruktur och ett negativt resultat från återköp av säkerställda obligationer. Följande tabell jämför resultatet för 2013 med 2012 pro forma - exklusive posterna av engångskaraktär.
| Jan - dec | Förändring | ||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012* | % |
| Summa rörelseintäkter | 41 553 | 39 225 | 6 |
| Summa rörelsekostnader | -22 287 -22 899 | -3 | |
| Resultat före kreditförluster | 19 266 | 16 326 | 18 |
| Kreditförluster m m | -1 139 | -936 | 22 |
| Rörelseresultat | 18 127 | 15 390 | 18 |
| Skatt | -3 338 | -3 480 | -4 |
| Nettoresultat från kvarvarande verksamheter | 14 789 | 11 910 | 24 |
* Proforma
Avvecklade verksamheter
Nettoresultatet från de avvecklade verksamheterna uppgick till -11 Mkr (-488).
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till 5 686 Mkr (-816). Värdet på den svenska pensionsplanens tillgångar ökade samtidigt som den marknadsbaserade diskonteringsräntan för pensionsskulden höjdes till 3,8 procent (2,8), vilket bidrog till en positiv effekt på 5 083 Mkr för de förmånsbestämda pensionsplanerna (-2 003).
Nettoeffekten av värderingen av poster i balansräkningen som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen, det vill säga kassaflödessäkringar, finansiella tillgångar som kan säljas och omräkning av utländsk verksamhet uppgick till 603 Mkr (1 187).
Affärsvolymer
Balansomslutningen per den 31 december 2013 uppgick till 2 485 miljarder kronor (2 453). Utlåningen till allmänheten ökade till 1 303 miljarder kronor, en ökning med 67 miljarder kronor under året.
| Dec | Dec | |
|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2013 | 2012 |
| Offentlig förvaltning | 52 | 55 |
| Hushåll | 493 | 467 |
| Företag | 647 | 613 |
| Repor | 87 | 76 |
| Skuldinstrument | 24 | 25 |
| Utlåning till allmänheten | 1 303 | 1 236 |
SEB:s totala kreditportfölj (inklusive åtaganden utanför balansräkningen) uppgick till 1 862 miljarder kronor (1 777). Jämfört med 2012 ökade hushållsvolymerna med 25 miljarder kronor. Sammantaget ökade segmenten företag och fastighetsförvaltning med 68 miljarder kronor.
Inlåningen från allmänheten uppgick till 849 miljarder kronor, en minskning med 13 miljarder kronor under året.
| Dec | Dec | |
|---|---|---|
| Miljarder kronor | 2013 | 2012 |
| Offentlig förvaltning | 71 | 74 |
| Hushåll | 223 | 209 |
| Företag | 544 | 565 |
| Repor | 11 | 14 |
| In- och upplåning från allmänheten | 849 | 862 |
Hushållsinlåningen ökade med 14 miljarder kronor. Inlåningen från företag minskade med 21 miljarder kronor. Den kortfristiga inlåningen från internationella kapitalförvaltare minskade, medan inlåningen från övriga företag ökade med 16 miljarder kronor.
Vid slutet av 2013 uppgick förvaltat kapital till 1 475 miljarder kronor (1 328). Nettoinflödet under året uppgick till 21 miljarder kronor medan marknadsvärdet ökade med 126 miljarder kronor. Depåförvaringsvolymen uppgick till 5 958 miljarder kronor (5 191).
Marknadsrisk
Aktiviteterna i handelslagret drivs av kundernas efterfrågan. Detta bekräftas av att SEB under året bara haft sex förlustdagar. Value-at-Risk (VaR) i handelslagret var under året i snitt 141 Mkr (162). I genomsnitt förväntas koncernen, med 99 procents sannolikhet, inte förlora mer än detta belopp under en period på tio handelsdagar.
Likviditet och långfristig upplåning
Relationen mellan ut- och inlåning var 142 procent (134), exklusive skuldinstrument och repor. Under 2013 förföll 61 miljarder kronor i långfristig finansiering och 120 miljarder kronor emitterades. 62 procent av nyemissionerna bestod av säkerställda obligationer.
Vid årsskiftet uppgick likviditetsreserven till 346 miljarder kronor (373). De totala likvida tillgångarna, som bland annat omfattar handelslagret och outnyttjat utrymme för säkerställda obligationer, uppgick till 625 miljarder kronor (632). Finansinspektionen kräver att likviditetstäckningsgraden (beräknat enligt Sverige-anpassade regler) skall vara minst 100 procent, totalt, samt i vardera euro och US-dollar. Vid årsskiftet uppgick likviditetstäckningsgraden till 129 procent (113) och till 208 och 207 procent för US-dollar respektive euro.
SEB:s interna strukturella likviditetsmått, som kallas core gap och mäter relationen mellan stabil finansiering och tillgångar som inte är likvida, var 114 procent vilket visar Bankens ambition att alltid ha en stabil finansiering. SEB:s strukturella likviditetsmått enligt vad Riksbanken publicerar i den Finansiella Stabilitetsrapporten har legat runt 85 procent de senaste åren. Baselkommitténs långfristiga likviditetsmått (det så kallade NSFR-måttet) är ännu inte färdigdefinierat. Basel-kommittén publicerade i januari 2014 ett uppdaterat förslag som nu är ute på remiss.
Kapitalposition
Under 2013, har SEB fortsatt att anpassa kapitalallokeringen till kraven enligt Basel III-ramverket. Det gjordes genom att allokera ytterligare 23 miljarder kronor från den centrala funktionen till divisionerna i det första kvartalet 2013.
Alla kapitaltäckningsrelationer förbättrades under året. Riskvägda tillgångar minskade med 22 miljarder kronor. Den volymrelaterade ökningen av kreditriskvägda tillgångar motverkades av lägre marknadsrisk och av process- och regelverksrelaterade ändringar. Tradingaktiviteterna var lägre.
SEB:s bruttosoliditet beräknad med primärkapital enligt Basel III var 4,2 procent.
| Dec | Dec | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2013 | 2012 | ||||
| Basel III1) | |||||
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 15,0 | 13,1 | |||
| Primärkapitalrelation, % | 17,1 | 15,3 | |||
| Riskvägda tillgångar, mdr kr | 598 | 632 | |||
| 1) SEB:s uppskattning baserat på nuvarande tolkning av det framtida regelverket. |
| Basel II2) | ||
|---|---|---|
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 17,8 | 15,1 |
| Primärkapitalrelation, % | 19,2 | 17,5 |
| Riskvägda tillgångar, mdr kr | 564 | 586 |
| 2) Exklusive övergångsregler. |
Under 2013 beslöt Finansinspektionen att införa ett 15 procentigt golv på riskvikterna för svenska bolån. Golvet kommer att hanteras under de så kallade Pelare 2-kraven och de kapitalnyckeltal som rapporteras enligt Pelare 1 (se tabell) kommer inte att påverkas. SEB har redan allokerat ytterligare kapital till bolåneverksamheten enligt denna golvregel. Förslaget att öka riskviktsgolvet till 25 procent är ännu inte beslutat.
Snittriskvikten på 7,7 procent under Pelare 1 för de svenska bolånen vid årsskiftet skulle, under Pelare 2, ha inneburit att de riskvägda tillgångarna ökade med 28,9 miljarder kronor. Det betyder i sin tur att SEB skulle behövt hålla ytterligare kärnprimärkapital enligt Basel III på cirka 3,5 miljarder kronor – baserat på det svenska kärnprimärkapitalkravet på 12 procent (från 2015). Det motsvarar 61 baspunkter på kärnprimärkapitalrelationen under Pelare 1.
Utdelning
Styrelsen föreslår till årsstämman en utdelning på 4:00 kronor per A- och C-aktie, vilket som andel av vinst per aktie uppgår till 59 procent. Den totala utdelningen uppgår till 8 719 Mkr (6 028), beräknat på det totala antalet utgivna aktier per den 31 december 2013, inklusive innehav av egna aktier. Förslaget skall ses mot bakgrund av utdelningspolicyn, de makroekonomiska utsikterna, koncernens intjäningsförmåga och kapitalsituation.
SEB-aktien kommer att handlas utan utdelning från och med den 26 mars 2014. Avstämningsdag föreslås bli den 28 mars 2014 och utdelningen betalas ut den 2 april 2014.
Rating
SEB:s långfristiga kreditbetyg är 'A1' (stabila utsikter) från Moody's och 'A+' (stabila utsikter) från Fitch. Standard & Poor's ger SEB ett kreditbetyg på 'A+' med negativa utsikter, vilket beror på S&P:s negativa syn på den makroekonomiska utvecklingen i Sverige.
Långsiktiga finansiella mål
SEB:s långsiktiga finansiella mål som publicerades för ett år sedan är:
- att utdelningen per aktie skall vara 40 procent eller mer av vinst per aktie varje år,
-
att upprätthålla en kärnprimärkapitalrelation (Basel III) på 13 procent, och
-
att skapa en konkurrenskraftig avkastning på kapitalet. Det betyder att Banken över tid strävar efter att nå en
lönsamhet på 15 procent. Kapitaltäckningsmålet kan komma att revideras allteftersom det klargörs hur kapitalkraven via CRD IV ska införas i Sverige.
Per årsskiftet 2013 uppgick kärnprimärkapitalrelationen (Basel III) till 15,0 procent och årets kapitalavkastning uppgick till 13,1 procent.
Risker och osäkerhetsfaktorer
2013 präglades av gradvisa förbättringar i de finansiella marknaderna och volatiliteten minskade väsentligt. Stora globala obalanser kvarstår dock. Om centralbankerna minskar likviditetsstödet till de finansiella marknaderna kan svårbedömda direkta och indirekta effekter uppstå vilket gör det svårare att uppnå ett stabilt affärsklimat. Det visar återigen att det makroekonomiska läget är den främsta riskfaktorn när det gäller koncernens intjäningsförmåga och finansiella stabilitet. Det påverkar i första hand kreditkvaliteten och därmed koncernens kreditrisk.
SEB tar kredit-, marknads-, likviditets-, IT och operationella samt livförsäkringsrisker. Koncernens riskstruktur och dess riskhantering beskrivs mer detaljerat i SEB:s årsredovisning.
Det internationella Basel III-regelverket för kapital, likviditet och finansiering, kan komma att få långsiktiga konsekvenser på banksektorns lönsamhet och hantering av balansräkningen. EU har antagit regelverken men det kvarstår att fastställa och införa dem i Sverige.
Händelser efter kvartalsslutet
SEB Kort och Nets har undertecknat ett avtal aveende förvärv av Nets Business Eurocard-verksamhet i Finland. Förvärvet kommer att stärka SEB:s erbjudande runt företagskort. Verksamheten kommer att flyttas från Nets till SEB Kort den 1 april 2014. Transaktionen har en begränsad finansiell effekt.
Styrelsen har beslutat att SEB ska stödja utgivandet av amerikanska depåbevis på SEB-aktier i ett så kallat American Depository Receipt- program nivå 1, genom att agera sponsor för programmet. Programmet väntas starta under det första kvartalet 2014.
Stockholm den 5 februari 2014
Verkställande direktören försäkrar att bokslutskommunikén för 2013 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Annika Falkengren Verkställande direktör och koncernchef
Presskonferens och sändning via nätet
Presskonferensen kl. 9.30 den 5 februari 2014 på Kungsträdgårdsgatan 8 med VD och koncernchef Annika Falkengren kan följas i direktsändning på svenska på www.sebgroup.com/sv/ir och samtidigt tolkad till engelska på www.sebgroup.com/ir. Den finns också tillgänglig i efterhand.
Telefonkonferens
Telefonkonferensen som äger rum kl. 15.00 den 5 februari 2014, med VD och koncernchef Annika Falkengren, ekonomioch finansdirektör Jan Erik Back och chefen för Investor Relations Ulf Grunnesjö, är tillgänglig på telefonnummer +44 (0) 20 7131 2799, konferens-ID: 940 846 (inringning minst tio minuter i förväg). Konferensen är även tillgänglig i efterhand på www.sebgroup.com/ir.
Finansiell kalender
| 4 mars 2014 | Årsredovisning 2013 |
|---|---|
| 25 mar 2014 | Årsstämma |
| 25 april 2014 | Delårsrapport januari-mars 2014 |
| 17 juli 2014 | Delårsrapport januari-juni 2014 |
| 16 oktober 2014 | Delårsrapport januari-september 2014 |
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EU. Därutöver tillämpas lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Kompletterande redovisningsregler för koncerner (RFR 1). Moderbolaget har upprättat delårsrapporten i enlighet med Lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitutioner och värdepappersbolag. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Redovisning för juridiska personer (RFR 2) tillämpats.
Från och med räkenskapsåret 2013 träder IFRS 13 Värdering till verkligt värde i kraft för tillämpning i EU.
Ytterligare upplysningar lämnas av:
Jan Erik Back, ekonomi- och finansdirektör Tel: 08-22 19 00 Ulf Grunnesjö, chef Investor Relations Tel: 08-763 85 01, mobil 070-763 85 01 Viveka Hirdman-Ryrberg, informationsdirektör Tel. 08-763 85 77, mobil 070-550 35 00
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) 106 40 Stockholm Telefon: 0771-62 10 00 www.sebgroup.com/sv Organisationsnummer: 502032-9081
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska).
Bokslutskommunikén 2013 har ej varit föremål för granskning av bolagets revisorer. SEB:s årsredovisning 2013 inklusive Revisionsberättelsen kommer att publiceras den 4 mars 2014.
Standarden innehåller gemensamma principer för värdering till verkligt värde för merparten av de tillgångar och skulder som värderas till verkligt värde i redovisningen, eller för vilka upplysningar om verkligt värde lämnas. Den nya standarden har inte påverkat koncernens finansiella rapporter väsentligt. Presentationen av Totalresultatet har ändrats med anledning av IAS 1 Utformning av finansiella rapporter som föranlett att Övrigt totalresultat delas upp i de poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen och de som inte gör det. Utöver detta har ändringar i IFRS 7 Finansiella instrument: Upplysningar och införandet av IFRS 13 medfört ytterligare upplysningar om kvittning av finansiella instrument och om finansiella instrument som värderas till verkligt värde. I alla övriga väsentliga aspekter, är koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper och beräkningsgrunder samt presentation oförändrade jämfört med årsredovisningen 2012.
SEB valde att tillämpa de ändrade redovisningsreglerna i IAS 19 Ersättningar till anställda avseende förmånsbestämda pensionsplaner i förtid 2012. Mer information om effekterna på jämförelsetalen återfinns på sidan 33 i bokslutskommunikén 2012 och i not 54 i årsredovisningen 2012.
SEB-koncernen
Resultaträkning – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 Jan - dec |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2013 | % | 2012 | % | 2013 | 2012 | % | |
| Räntenetto | 4 932 | 4 759 | 4 | 4 458 | 11 | 18 827 | 17 635 | 7 | |
| Provisionsnetto | 3 871 | 3 735 | 4 | 3 715 | 4 | 14 664 | 13 620 | 8 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 186 | 825 | 44 | 982 | 21 | 4 052 | 4 579 | -12 | |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 890 | 794 | 12 | 831 | 7 | 3 255 | 3 428 | -5 | |
| Övriga intäkter, netto | 151 | 211 | -28 | - 349 | 755 | - 439 | |||
| Summa rörelseintäkter | 11 030 | 10 324 | 7 | 9 637 | 14 | 41 553 | 38 823 | 7 | |
| Personalkostnader | -3 386 | -3 474 | -3 | -3 672 | -8 | -14 029 | -14 596 | -4 | |
| Övriga kostnader | -1 780 | -1 457 | 22 | -1 628 | 9 | -6 299 | -6 444 | -2 | |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | |||||||||
| immateriella tillgångar | - 495 | - 522 | -5 | -1 224 | -60 | -1 959 | -2 612 | -25 | |
| Summa rörelsekostnader | -5 661 | -5 453 | 4 | -6 524 | -13 | -22 287 | -23 652 | -6 | |
| Resultat före kreditförluster | 5 369 | 4 871 | 10 | 3 113 | 72 | 19 266 | 15 171 | 27 | |
| Vinster och förluster från avyttring av materiella | |||||||||
| och immateriella tillgångar | - 19 | 14 | 2 | 16 | 1 | ||||
| Kreditförluster, netto | - 341 | - 267 | 28 | - 276 | 24 | -1 155 | - 937 | 23 | |
| Rörelseresultat | 5 009 | 4 618 | 8 | 2 839 | 76 | 18 127 | 14 235 | 27 | |
| Skatt | - 793 | - 865 | -8 | 401 | -3 338 | -2 093 | 59 | ||
| Nettoresultat från kvarvarande verksamheter | 4 216 | 3 753 | 12 | 3 240 | 30 | 14 789 | 12 142 | 22 | |
| Avvecklade verksamheter | 6 | - 1 | - 11 | - 488 | -98 | ||||
| Nettoresultat | 4 222 | 3 753 | 12 | 3 239 | 30 | 14 778 | 11 654 | 27 | |
| Minoritetens andel | 1 | 2 | -50 | 7 | -86 | 7 | 22 | -68 | |
| Aktieägarnas andel | 4 221 | 3 751 | 13 | 3 232 | 31 | 14 771 | 11 632 | 27 | |
| Kvarvarande verksamhet | |||||||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:93 | 1:71 | 1:47 | 6:74 | 5:53 | ||||
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:92 | 1:70 | 1:47 | 6:69 | 5:51 | ||||
| Total verksamhet | |||||||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:93 | 1:71 | 1:47 | 6:74 | 5:31 | ||||
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:92 | 1:70 | 1:47 | 6:69 | 5:29 |
Totalresultat – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2013 | % | 2012 | % | 2013 | 2012 | % |
| Nettoresultat | 4 222 | 3 753 | 12 | 3 239 | 30 | 14 778 | 11 654 | 27 |
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | ||||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 445 | 248 | 79 | 541 | -18 | 1 105 | 1 276 | -13 |
| Kassaflödessäkringar | 350 | - 57 | 152 | 130 | - 905 | 581 | ||
| Omräkning utländsk verksamhet | 364 | - 290 | 365 | 0 | 403 | - 670 | ||
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen: | ||||||||
| Förmånsbestämda pensionsplaner | 1 943 | 2 455 | -21 | -1 558 | 5 083 | -2 003 | ||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 3 102 | 2 356 | 32 | - 500 | 5 686 | - 816 | ||
| Totalresultat | 7 324 | 6 109 | 20 | 2 739 | 167 | 20 464 | 10 838 | 89 |
| Minoritetens andel | 4 | 1 | 9 | -56 | 6 | 22 | -73 | |
| Aktieägarnas andel | 7 320 | 6 108 | 20 | 2 730 | 168 | 20 458 | 10 816 | 89 |
Balansräkning – SEB-koncernen
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 173 950 | 191 445 |
| Övrig utlåning till centralbanker | 9 661 | 17 718 |
| Utlåning till övriga kreditinstitut1) | 102 623 | 126 023 |
| Utlåning till allmänheten | 1 302 568 | 1 236 088 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde * | 776 624 | 725 938 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas * | 48 903 | 50 599 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall * | 85 | 82 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 274 | 1 252 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 28 924 | 28 494 |
| Övriga tillgångar | 40 222 | 75 817 |
| Summa tillgångar | 2 484 834 | 2 453 456 |
| Skulder till centralbanker och kreditinstitut | 176 191 | 170 656 |
| In- och upplåning från allmänheten | 849 475 | 862 260 |
| Skulder till försäkringstagarna | 315 512 | 285 973 |
| Emitterade värdepapper | 713 990 | 661 851 |
| Övriga finansiella skulder till verkligt värde | 213 945 | 237 001 |
| Övriga skulder | 68 106 | 96 349 |
| Avsättningar | 1 992 | 5 572 |
| Efterställda skulder | 22 809 | 24 281 |
| Totalt eget kapital | 122 814 | 109 513 |
| Summa skulder och eget kapital | 2 484 834 | 2 453 456 |
| * Varav obligationer och andra räntebärande värdepapper. | 425 034 | 460 423 |
1) Utlåning till kreditinstitut samt likvida placeringar hos andra direkta deltagare i system för överföring av betalningar mellan banker.
En balansräkning med mer detaljerad information finns i Fact Book.
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – SEB-koncernen
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 |
| Säkerheter ställda för egna skulder1) | 363 946 | 352 459 |
| Säkerheter ställda för skulder till försäkringstagarna | 325 717 | 288 721 |
| För egna skulder ställda säkerheter | 689 663 | 641 180 |
| Övriga ställda säkerheter2) | 111 914 | 135 372 |
| Ansvarsförbindelser | 103 399 | 94 175 |
| Åtaganden | 486 844 | 407 423 |
1) Varav tillgångar pantsatta för säkerställda obligationer 345 602 Mkr (320 859).
2) Värdepapperslån 58 046 Mkr (66 675) och pantsatta men ej utnyttjade obligationer 50 367 Mkr (68 697).
Nyckeltal - SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013 | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | ||
| Kvarvarande verksamheter | ||||||
| Räntabilitet på eget kapital för kvarvarande | ||||||
| verksamheter, % | 14,12 | 13,37 | 11,93 | 13,12 | 11,52 | |
| Nettoresultat per aktie före utspädning från | ||||||
| kvarvarande verksamheter, kr | 1:93 | 1:71 | 1:47 | 6:74 | 5:53 | |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning från | ||||||
| kvarvarande verksamheter, kr | 1:92 | 1:70 | 1:47 | 6:69 | 5:51 | |
| K/I-tal, kvarvarande verksamheter | 0,51 | 0,53 | 0,68 | 0,54 | 0,61 | |
| Antal befattningar, kvarvarande verksamheter1) | 15 693 | 15 743 | 16 295 | 15 851 | 16 578 | |
| Totala verksamheter | ||||||
| Räntabilitet på eget kapital, % | 14,14 | 13,37 | 11,93 | 13,11 | 11,06 | |
| Räntabilitet på totala tillgångar, % | 0,66 | 0,59 | 0,53 | 0,58 | 0,48 | |
| Räntabilitet på riskvägda tillgångar, % | 1,84 | 1,63 | 1,49 | 1,63 | 1,36 | |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:93 | 1:71 | 1:47 | 6:74 | 5:31 | |
| Vägt antal aktier, miljoner2) | 2 189 | 2 192 | 2 192 | 2 191 | 2 191 | |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:92 | 1:70 | 1:47 | 6:69 | 5:29 | |
| Vägt antal aktier efter utspädning, miljoner3) | 2 203 | 2 206 | 2 202 | 2 207 | 2 199 | |
| Substansvärde per aktie, kr | 62:10 | 58:76 | 56:33 | 62:10 | 56:33 | |
| Eget kapital per aktie, kr | 56:33 | 52:72 | 49:92 | 56:33 | 49:92 | |
| Aktieägarnas kapital, genomsnitt miljarder kr | 119,4 | 112,2 | 108,5 | 112,6 | 105,2 | |
| Kreditförlustnivå, % | 0,10 | 0,08 | 0,08 | 0,09 | 0,08 | |
| Likviditetstäckningsgraden4), % | 129 | 114 | 113 | 129 | 113 | |
| Kapitaltäckning Basel II5): | ||||||
| Riskvägda tillgångar, miljarder kronor | 917 | 911 | 879 | 917 | 879 | |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 10,95 | 10,95 | 10,05 | 10,95 | 10,05 | |
| Primärkapitalrelation, % | 11,79 | 11,77 | 11,65 | 11,79 | 11,65 | |
| Total kapitaltäckningsgrad, % | 11,68 | 11,74 | 11,47 | 11,68 | 11,47 | |
| Kapitaltäckning Basel III6) : |
||||||
| Riskvägda tillgångar, miljarder kronor | 598 | 610 | 632 | 598 | 632 | |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 15,01 | 15,00 | 13,10 | 15,01 | 13,10 | |
| Primärkapitalrelation, % | 17,12 | 17,07 | 15,33 | 17,12 | 15,33 | |
| Total kapitaltäckningsgrad, % | 18,09 | 18,00 | 16,73 | 18,09 | 16,73 | |
| Antal befattningar1) | 15 712 | 15 762 | 16 357 | 15 870 | 16 925 | |
| Depåförvaring, miljarder kronor | 5 958 | 5 814 | 5 191 | 5 958 | 5 191 | |
| Förvaltat kapital, miljarder kronor | 1 475 | 1 427 | 1 328 | 1 475 | 1 328 | |
| Avvecklade verksamheter | ||||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning från | ||||||
| avvecklad verksamhet, kr | 0:00 | 0:00 | 0:00 | 0:00 | -0:22 | |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning från | ||||||
| avvecklad verksamhet, kr | 0:00 | 0:00 | 0:00 | 0:00 | -0:22 |
1) Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
2) Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 2 188 734 A-aktier för långsiktiga aktieprogrammen vid
årsskiftet 2012. Under 2013 har SEB återköpt 32 276 198 aktier och 20 043 859 aktier har sålts. Per 31 december 2013 ägde SEB således 14 421 073 A-aktier till ett marknadsvärde av 1 223 Mkr.
3) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
4) Enligt vid varje tidpunkt gällande regler från Finansinspektionen.
5) Med övergångsregler, 80 procent av RWA enligt Basel I.
6) Uppskattning baserad på SEB:s tolkning av det kommande regelverket.
SEB Bokslutskommuniké 2013 11 I SEB:s Fact Book, finns denna tabell tillgänglig (på engelska) med nio kvartals historik.
Resultaträkning kvartalsvis - SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv2 | Kv1 | Kv4 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2013 | 2013 | 2013 | 2012 |
| Räntenetto | 4 932 | 4 759 | 4 677 | 4 459 | 4 458 |
| Provisionsnetto | 3 871 | 3 735 | 3 811 | 3 247 | 3 715 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 186 | 825 | 1 087 | 954 | 982 |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 890 | 794 | 689 | 882 | 831 |
| Övriga intäkter, netto* | 151 | 211 | 384 | 9 | - 349 |
| Summa rörelseintäkter | 11 030 | 10 324 | 10 648 | 9 551 | 9 637 |
| Personalkostnader | -3 386 | -3 474 | -3 613 | -3 556 | -3 672 |
| Övriga kostnader | -1 780 | -1 457 | -1 481 | -1 581 | -1 628 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||
| tillgångar** | - 495 | - 522 | - 491 | - 451 | -1 224 |
| Summa rörelsekostnader | -5 661 | -5 453 | -5 585 | -5 588 | -6 524 |
| Resultat före kreditförluster | 5 369 | 4 871 | 5 063 | 3 963 | 3 113 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | |||||
| immateriella tillgångar | - 19 | 14 | 11 | 10 | 2 |
| Kreditförluster, netto | - 341 | - 267 | - 291 | - 256 | - 276 |
| Rörelseresultat | 5 009 | 4 618 | 4 783 | 3 717 | 2 839 |
| Skatt*** | - 793 | - 865 | - 975 | - 705 | 401 |
| Nettoresultat från kvarvarande verksamheter | 4 216 | 3 753 | 3 808 | 3 012 | 3 240 |
| Avvecklade verksamheter | 6 | - 17 | - 1 | ||
| Nettoresultat | 4 222 | 3 753 | 3 791 | 3 012 | 3 239 |
| Minoritetens andel | 1 | 2 | 1 | 3 | 7 |
| Aktieägarnas andel | 4 221 | 3 751 | 3 790 | 3 009 | 3 232 |
| Kvarvarande verksamhet | |||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:93 | 1:71 | 1:74 | 1:37 | 1:47 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:92 | 1:70 | 1:72 | 1:36 | 1:47 |
| Total verksamhet | |||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:93 | 1:71 | 1:73 | 1:37 | 1:47 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:92 | 1:70 | 1:72 | 1:36 | 1:47 |
* Återköp av säkerställda obligationer påverkade Övriga intäkter, netto med 402 Mkr i fjärde kvartalet 2012. Återköp av förlagslån gav ett positivt resultat med 201 Mkr netto i andra kvartalet 2013.
** Till följd av den strategiska genomgången av utvecklingsportföljen för IT, har ej använda delar av portföljen utrangerats från immateriella tillgångar. Kostnaden, 753 Mkr, hänförlig till denna åtgärd har redovisats under fjärde kvartalet 2012.
*** Den positiva skattekostnaden under fjärde kvartalet 2012 är ett resultat av sänkningen av den svenska bolagsskatten vilket har givit en engångseffekt med 1,1 miljarder kr vid omvärderingen av uppskjutna skattefordringar och skatteskulder.
Resultaträkning per division – SEB-koncernen
| Stora | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| företag & | Kontors | Kapital | Elimine | SEB | ||||
| Jan-dec 2013, Mkr | Institutioner | rörelsen | förvaltning | Liv | Baltikum | Övrigt | ringar | koncernen |
| Räntenetto | 7 356 | 7 729 | 675 | - 55 | 1 992 | 1 142 | - 12 | 18 827 |
| Provisionsnetto | 5 498 | 4 045 | 3 332 | 984 | - 65 | 870 | 14 664 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 3 601 | 384 | 154 | 449 | - 536 | 4 052 | ||
| Livförsäkringsintäkter, netto | 4 645 | 7 | -1 397 | 3 255 | ||||
| Övriga intäkter, netto | 274 | 85 | 71 | - 32 | 394 | - 37 | 755 | |
| Summa rörelseintäkter | 16 729 | 12 243 | 4 232 | 4 590 | 3 393 | 942 | - 576 | 41 553 |
| Personalkostnader | -3 703 | -2 903 | -1 214 | -1 186 | - 650 | -4 422 | 49 | -14 029 |
| Övriga kostnader | -4 456 | -3 034 | -1 351 | - 577 | - 992 | 3 584 | 527 | -6 299 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | ||||||||
| tillgångar | - 148 | - 63 | - 42 | - 935 | - 106 | - 665 | -1 959 | |
| Summa rörelsekostnader | -8 307 | -6 000 | -2 607 | -2 698 | -1 748 | -1 503 | 576 | -22 287 |
| Resultat före kreditförluster | 8 422 | 6 243 | 1 625 | 1 892 | 1 645 | - 561 | 19 266 | |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 18 | 1 | 40 | - 7 | 16 | |||
| Kreditförluster, netto | - 233 | - 501 | - 15 | - 405 | - 1 | -1 155 | ||
| Rörelseresultat | 8 171 | 5 743 | 1 610 | 1 892 | 1 280 | - 569 | 18 127 |
Kapitalförvaltning och Liv utgör tillsammans den nya divisionen Liv & Kapitalförvaltning, men rapporteras fortfarande separat.
.
SEB:s marknader
SEB tillhandahåller ett brett utbud av finansiella tjänster och rådgivning i Sverige och i de baltiska länderna. I Danmark, Finland, Norge och Tyskland har verksamheten en stark inriktning på företagsaffären och investment banking, utifrån ett fullservicekoncept till företagskunder och institutioner. Därutöver betjänar SEB företagskunder och institutioner genom sitt internationella nätverk.
Resultat fördelat per land
| Fördelning landvis jan -dec | Rörelseresultat | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa rörelseintäkter | Summa rörelsekostnader | Rörelseresultat | i lokal valuta | |||||||||
| Mkr | 2013 | 2012 | % | 2013 | 2012 | % | 2013 | 2012 | % | 2013 | 2012 | % |
| Sverige | 24 695 | 22 239 | 11 | -14 259 -15 052 | - 5 | 10 002 | 6 777 | 48 | 10 002 | 6 777 | 48 | |
| Norge | 3 276 | 3 272 | 0 | -1 210 | -1 339 | - 10 | 1 973 | 1 902 | 4 | 1 779 | 1 633 | 9 |
| Danmark | 3 123 | 3 046 | 3 | -1 325 | -1 387 | - 4 | 1 743 | 1 599 | 9 | 1 502 | 1 366 | 10 |
| Finland | 1 656 | 1 421 | 17 | - 626 | - 625 | 0 | 1 024 | 789 | 30 | 118 | 91 | 30 |
| Tyskland* | 2 813 | 2 875 | - 2 | -1 674 | -1 752 | - 4 | 1 030 | 1 074 | - 4 | 119 | 123 | - 3 |
| Estland | 1 143 | 1 163 | - 2 | - 537 | - 546 | - 2 | 639 | 636 | 0 | 74 | 73 | 1 |
| Lettland | 1 022 | 1 028 | - 1 | - 529 | - 529 | 0 | 228 | 199 | 15 | 19 | 16 | 19 |
| Litauen | 1 472 | 1 410 | 4 | - 795 | -1 081 | - 26 | 543 | 269 | 102 | 217 | 107 | 103 |
| Övriga länder och elimineringar | 2 353 | 2 369 | - 1 | -1 332 | -1 341 | - 1 | 945 | 990 | - 5 | |||
| Totalt | 41 553 | 38 823 | 7 | -22 287 -23 652 | - 6 | 18 127 | 14 235 | 27 |
*Exklusive centraliserad treasuryverksamhet
- Den nordiska verksamheten stärktes
- Gradvis förbättring i Baltikum efter flera års begränsad ekonomisk aktivitet
- Sänkta rörelsekostnader överlag
Kommentarer till 2013
Rörelseresultatet i Sverige ökade med 48 procent baserat på högre intäkter både i företags- och hushållssegmentet i kombination med fortsatt kostnadsfokus. In- och utlåningsvolymerna bidrog till att räntenettot var högre än förra året. Provisioner från depå- och fondförvaltning samt lån ökade. Rörelsekostnaderna och antalet anställda minskade. Kreditkvaliteten var fortsatt hög med en kreditförlustnivå på 5 baspunkter.
SEB:s strategiska satsning på expansion i Norden fortsatte under 2013 och 75 nya storföretag valde SEB som bank. Prosperas kundundersökning i segmenten nordiska storföretag samt finansiella institutioner bekräftade att SEB var marknadsledande i Tier 1-segmentet och visade att SEB:s ranking förbättrats inom båda kundsegmenten. Kreditkvaliteten var fortsatt hög och kreditförlustnivån på 6 baspunkter var oförändrad från 2010. Regionen kännetecknas av en stark kreditvärdighet. Kreditportföljen för stora företag och institutioner ökade med 3 procent under 2013.
I Norge ökade rörelseresultatet med 9 procent under 2013. Det var SEB Norges högsta rörelseresultat hittills. Räntenettot och kreditportföljen ökade och ett flertal större transaktioner slutfördes under året. Kostnaderna var lägre.
I Danmark ökade rörelseresultatet med 10 procent, baserat på att företagskunderna i alla divisioner var mer aktiva samt Markets goda resultat. Även Liv & Kapitalförvaltningsdivisionen gjorde ett bra resultat. Kostnaderna minskade.
I Finland ökade rörelseresultatet med 30 procent. Det var hög aktivitet inom corporate finance och Stora Företag & Institutioners utveckling var positiv med en 39-procentig ökning av rörelseresultatet.
I Tyskland fortsatte SEB att få in nya företagskunder och kreditportföljen ökade med 15 procent. Kreditkvaliteten var fortsatt god och kreditförlustnivån var 5 baspunkter, oförändrad från 2010. Den positiva utvecklingen syntes i Stora Företag & Institutioners rörelseresultat vilket ökade med 4 procent. Rörelseresultatet för SEB Tyskland som helhet minskade med 3 procent, på grund av en pågående likvidation av fastighetsfonderna (till exempel ImmoInvest) och det låga ränteläget.
I Litauen dubblerades rörelseresultatet jämfört med 2012 och även i Estland och Lettland var utvecklingen positiv. Se vidare informationen om Division Baltikum.
Stora Företag & Institutioner
Stora Företag & Institutioner erbjuder affärsbank- och investmentbanktjänster riktade till stora företag och institutioner, främst i Norden och Tyskland. Kunderna betjänas också genom en omfattande internationell närvaro.
Resultaträkning
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan-Dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2013 | % | 2012 | % | 2013 | 2012 | % |
| Räntenetto | 1 962 | 1 862 | 5 | 1 697 | 16 | 7 356 | 6 966 | 6 |
| Provisionsnetto | 1 369 | 1 535 | - 11 | 1 361 | 1 | 5 498 | 4 896 | 12 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 034 | 712 | 45 | 837 | 24 | 3 601 | 3 683 | - 2 |
| Övriga intäkter, netto | 86 | 169 | - 49 | - 16 | 274 | 292 | - 6 | |
| Summa rörelseintäkter | 4 451 | 4 278 | 4 | 3 879 | 15 | 16 729 | 15 837 | 6 |
| Personalkostnader | - 934 | - 919 | 2 | - 997 | - 6 | -3 703 | -3 945 | - 6 |
| Övriga kostnader | -1 127 | -1 112 | 1 | -1 117 | 1 | -4 456 | -4 465 | 0 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 36 | - 36 | 0 | - 58 | - 38 | - 148 | - 182 | - 19 |
| Summa rörelsekostnader | -2 097 | -2 067 | 1 | -2 172 | - 3 | -8 307 | -8 592 | - 3 |
| Resultat före kreditförluster | 2 354 | 2 211 | 6 | 1 707 | 38 | 8 422 | 7 245 | 16 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 17 | - 1 | - 18 | - 6 | 200 | |||
| Kreditförluster, netto | - 50 | - 99 | - 49 | - 1 | - 233 | - 130 | 79 | |
| Rörelseresultat | 2 287 | 2 111 | 8 | 1 706 | 34 | 8 171 | 7 109 | 15 |
| K/I-tal | 0,47 | 0,48 | 0,56 | 0,50 | 0,54 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 47,5 | 50,2 | 36,3 | 48,8 | 36,7 | |||
| Räntabilitet, % | 14,8 | 13,0 | 13,9 | 12,9 | 14,3 | |||
| Antal befattningar | 2 198 | 2 216 | 2 392 | 2 245 | 2 418 |
Nota bene: Det högre beloppet allokerat kapital 2013 återspeglar det framtida kärnprimärkapitalkravet på 12 procent enligt Basel IIIregelverket.
- Kundbasen fortsatte att stärkas inom samtliga marknader
- SEB rankades som den bank nordiska företag institutioner är mest villiga att rekommendera
- Rörelseresultatet ökade med 15 procent och den goda kreditkvaliteten bibehölls
Kommentarer till 2013
2013 präglades av fortsatt marknadsosäkerhet. Ett antal stödåtgärder gjordes av centralbankerna under det första kvartalet. Därefter förbättrades marknadsläget gradvis under året. Placeringar i Norden fortsatte att ses som ett relativt tryggt alternativ.
Företagens investeringsnivåer, inklusive förvärvsrelaterade aktiviteter, började öka, dock från låga nivåer. SEB koordinerade (som så kallad Joint Global Coordinator) BW LPG:s börsintroduktion på Oslo Börs; den största börsintroduktionen på den nordiska marknaden under 2013. Denna transaktion är en av ett stort antal större transaktioner där SEB varit en huvudaktör, vilket visar styrkan i SEB:s affärsmodell.
Rörelseintäkterna, som uppgick till 16 729 Mkr, ökade med 6 procent mellan åren (15 837). Ökningen drevs av högre kundaktivitet, från en låg nivå, inom de flesta affärsområdena. Rörelsekostnaderna som uppgick till 8 307 Mkr, minskade med 3 procent jämfört med 2012 (8 592). Kreditkvaliteten var fortsatt god och kreditförlusterna, 233 Mkr, därmed låga
(130). Rörelseresultatet uppgick till 8 171 Mkr, en ökning med 15 procent mellan åren (7 109).
Under 2013 var kunderna mindre aktiva på kapitalmarknaderna och Markets resultat var därför något lägre.
Transaction Banking breddade kundbasen och kunde därmed kompensera för den större delen av de negativa effekterna från lägre räntor samt lägre export- och importvolymer. Depåförvaringsvolymen uppgick till 5 958 miljarder kronor (5 191).
Corporate & Investment Banking fortsatte att prestera bättre under 2013 och skapade goda resultat inom samtliga områden, trots att det fortsatt var relativt få förvärvsrelaterade aktiviteter.
Prosperas kundundersökningar inom de två segmenten nordiska storföretag och institutioner visade att SEB var marknadsledande enligt de allra största företagen samt att SEB:s rankning förbättrats inom båda segmenten. SEB är också den nordiska bank storföretag och finansiella institutioner är mest villiga att rekommendera.
Kontorsrörelsen
Kontorsrörelsen erbjuder banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företag i Sverige, samt korttjänster i de fyra nordiska länderna.
Resultaträkning
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan-Dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2013 | % | 2012 | % | 2013 | 2012 | % |
| Räntenetto | 2 020 | 1 956 | 3 | 1 821 | 11 | 7 729 | 7 117 | 9 |
| Provisionsnetto | 1 066 | 1 003 | 6 | 957 | 11 | 4 045 | 3 648 | 11 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 106 | 84 | 26 | 86 | 23 | 384 | 339 | 13 |
| Övriga intäkter, netto | 26 | 20 | 30 | 24 | 8 | 85 | 76 | 12 |
| Summa rörelseintäkter | 3 218 | 3 063 | 5 | 2 888 | 11 | 12 243 | 11 180 | 10 |
| Personalkostnader | - 665 | - 725 | - 8 | - 731 | - 9 | -2 903 | -3 024 | - 4 |
| Övriga kostnader | - 807 | - 729 | 11 | - 845 | - 4 | -3 034 | -3 266 | - 7 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 13 | - 14 | - 7 | - 20 | - 35 | - 63 | - 85 | - 26 |
| Summa rörelsekostnader | -1 485 | -1 468 | 1 | -1 596 | - 7 | -6 000 | -6 375 | - 6 |
| Resultat före kreditförluster | 1 733 | 1 595 | 9 | 1 292 | 34 | 6 243 | 4 805 | 30 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | 1 | 1 | ||||||
| Kreditförluster, netto | - 119 | - 97 | 23 | - 119 | 0 | - 501 | - 452 | 11 |
| Rörelseresultat | 1 615 | 1 498 | 8 | 1 173 | 38 | 5 743 | 4 353 | 32 |
| K/I-tal | 0,46 | 0,48 | 0,55 | 0,49 | 0,57 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 20,1 | 20,1 | 14,2 | 20,2 | 14,4 | |||
| Räntabilitet, % | 24,7 | 23,0 | 24,5 | 21,9 | 22,3 | |||
| Antal befattningar | 3 378 | 3 342 | 3 649 | 3 452 | 3 708 |
Nota bene: Det högre beloppet allokerat kapital 2013 återspeglar det framtida kärnprimärkapitalkravet på 12 procent enligt Basel IIIregelverket.
- Stärkt erbjudande i de digitala och mobila kanalerna
- Rörelseresultatet ökade med 32 procent
- Kostnadseffektivitet inom Kortverksamheten bidrog till ett starkt resultat
Kommentarer på 2013
2013 präglades av en osäker marknad men läget förbättrades långsamt under året. I Sverige ökade hushållens disponibla inkomster och aktiviteten på bomarknaden var fortsatt hög även om den mattades av något mot slutet av året. Under året ökade SEB antalet helkunder till 466 000 helkunder på privatsidan och 139 700 på företagssidan. Attraktiva kunderbjudanden såsom en ny smart phone-app för företagskunder och en förbättrad internetbank lanserades. Under året dubblerades antalet besök på SEB:s mobila banktjänster till sex miljoner per månad och mobila appar blev den största kanalen i termer av antal kundinteraktioner.
Rörelseintäkterna ökade med 10 procent jämfört med 2012. Rörelsekostnaderna minskade med 6 procent och rörelseresultatet ökade från 4 353 Mkr till 5 743 Mkr.
Bolånestocken uppgick till 375 miljarder kronor samtidigt som marginalerna ökade något (SEB:s hela svenska bolånestock ökade med 25 miljarder kronor och uppgick vid
årets slut till 383 miljarder kronor). SEB införde ett amorteringskrav på alla nya bolån som överstiger 70 procent av marknadsvärdet. Inlåningen ökade med 11 miljarder kronor till 227 miljarder kronor.
Utlåningen till företag uppgick till 169 miljarder kronor. SEB belönades med priset Årets Småföretagarbank av tidningen Privata Affärer för fjärde gången.
Rörelseresultatet för kortverksamheten ökade med 12 procent under 2013, främst till följd av effektivitetsförbättringar. Intäkterna minskade med 1 procent. Volymerna från kortutgivningsverksamheten ökade främst till följd av ökande co-brand volymer. Affärsaktiviteten var fortsatt hög. För att underlätta för kunderna lanserades en smart phone-app för Eurocard och hemsidan för Diners club uppgraderades. Antalet utgivna kort ökade med 2 procent och uppgick till 3,6 miljoner.
Kapitalförvaltning
Kapitalförvaltning erbjuder ett brett spektrum av kapitalförvaltning och rådgivning, samt ett ledande nordiskt private banking-erbjudande, till institutioner och kapitalstarka privatpersoner.
Resultaträkning
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan-Dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2013 | % | 2012 | % | 2013 | 2012 | % |
| Räntenetto | 164 | 174 | - 6 | 158 | 4 | 675 | 667 | 1 |
| Provisionsnetto | 927 | 752 | 23 | 926 | 0 | 3 332 | 3 244 | 3 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 50 | 14 | 31 | 61 | 154 | 97 | 59 | |
| Övriga intäkter, netto | 8 | 1 | 3 | 167 | 71 | 30 | 137 | |
| Summa rörelseintäkter | 1 149 | 941 | 22 | 1 118 | 3 | 4 232 | 4 038 | 5 |
| Personalkostnader | - 299 | - 301 | - 1 | - 331 | - 10 | -1 214 | -1 322 | - 8 |
| Övriga kostnader | - 397 | - 304 | 31 | - 328 | 21 | -1 351 | -1 379 | - 2 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 14 | - 9 | 56 | - 11 | 27 | - 42 | - 43 | - 2 |
| Summa rörelsekostnader | - 710 | - 614 | 16 | - 670 | 6 | -2 607 | -2 744 | - 5 |
| Resultat före kreditförluster | 439 | 327 | 34 | 448 | - 2 | 1 625 | 1 294 | 26 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | ||||||||
| Kreditförluster, netto | - 9 | - 6 | 50 | - 6 | 50 | - 15 | - 5 | 200 |
| Rörelseresultat | 430 | 321 | 34 | 442 | - 3 | 1 610 | 1 289 | 25 |
| K/I-tal | 0,62 | 0,65 | 0,60 | 0,62 | 0,68 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 8,2 | 8,4 | 5,8 | 8,3 | 6,0 | |||
| Räntabilitet, % | 16,2 | 11,8 | 22,5 | 14,9 | 16,0 | |||
| Antal befattningar | 872 | 876 | 919 | 891 | 940 |
Nota bene: Det högre beloppet allokerat kapital 2013 återspeglar det framtida kärnprimärkapitalkravet på 12 procent enligt Basel IIIregelverket.
- Fortsatt hög kundnöjdhet för Private Banking och 24 miljarder kronor i nya volymer
- Ökade värden på institutionella kunders portföljer till följd av en stark aktiemarknad och bra avkastning
- Rörelseresultatet förbättrades med 25 procent och det förvaltade kapitalet ökade med 15 procent
Kommentarer till 2013
Marknadsaktiviteten ökade, efter en trög start på året, allt eftersom att osäkerheten och volatiliteten i de finansiella marknaderna minskade dramatiskt. Investerarnas förtroende ökade generellt vilket ledde till en positiv utveckling på börserna och högre värden på det förvaltade kapitalet jämfört med föregående år. Marginalerna var något lägre.
Rörelseresultatet om 1 610 Mkr ökade med 25 procent jämfört med samma period föregående år. Basprovisionerna uppgick till 2 716 Mkr (2 665) för året. Under det fjärde kvartalet ökade de prestationsbaserade intäkterna. Jämfört med 2012 var årets prestationsbaserade intäkter stabila på 267 Mkr (264), medan kurtageintäkterna ökade med 11 procent till följd av en högre marknadsaktivitet. Kostnaderna minskade med 5 procent jämfört med föregående år. Kostnaderna ökade i det fjärde kvartalet till följd av fler kundaktiviteter och projekt.
Det var ett fortsatt stort inflöde av nya kunder till Private Banking och 24 miljarder kronor i nya volymer kom in under året. För fjärde året i följd erhöll SEB utmärkelsen som bästa Private Bank i Norden och i Sverige enligt "The Banker and
PWM (Financial Times Group)." Kundnöjdheten, som mäts genom "Net Promoter Score", bibehölls på en hög nivå.
De institutionella kundernas portföljer ökade i värde under 2013 och kundernas intresse för att använda möjligheten att kombinera SEB:s produkter med externa fonder har ökat. Under det fjärde kvartalet fortsatte SEB:s så kallade closedend funds, som nyligen lanserades, att attrahera de institutionella kunderna. Detta i kombination med att kunderna har ett ökat intresse för flera av SEB:s alternativa nischprodukter, till exempel en mikrofinansieringsfond, har medfört att intäkterna har ökat.
SEB fortsatte att förbättra kunderbjudandet för fonder, där fonder som förvaltas av SEB representerade en större andel av kundernas totala nysparande. SEB:s fonder kompletteras av noga utvalda externa fonder, där det framförallt var ett fortsatt inflöde till högavkastande räntefonder.
Det förvaltade kapitalet uppgick till 1 408 miljarder kronor (1 228). Det är en ökning med 15 procent sedan 2012.
Liv
Liv erbjuder livförsäkringstjänster med fokus på fondförsäkring till privatpersoner och företag, främst i Sverige, Danmark och Baltikum.
Resultaträkning
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2013 | % | 2012 | % | 2013 | 2012 | % |
| Räntenetto | - 9 | - 10 | - 10 | - 18 | - 50 | - 55 | - 86 | - 36 |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 1 248 | 1 155 | 8 | 1 149 | 9 | 4 645 | 4 707 | - 1 |
| Summa rörelseintäkter | 1 239 | 1 145 | 8 | 1 131 | 10 | 4 590 | 4 621 | - 1 |
| Personalkostnader | - 300 | - 297 | 1 | - 305 | - 2 | -1 186 | -1 214 | - 2 |
| Övriga kostnader | - 149 | - 131 | 14 | - 128 | 16 | - 577 | - 537 | 7 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 239 | - 229 | 4 | - 209 | 14 | - 935 | - 890 | 5 |
| Summa rörelsekostnader | - 688 | - 657 | 5 | - 642 | 7 | -2 698 | -2 641 | 2 |
| Resultat före kreditförluster | 551 | 488 | 13 | 489 | 13 | 1 892 | 1 980 | - 4 |
| Rörelseresultat | 551 | 488 | 13 | 489 | 13 | 1 892 | 1 980 | - 4 |
| K/I-tal | 0,56 | 0,57 | 0,57 | 0,59 | 0,57 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 8,2 | 8,2 | 6,5 | 8,2 | 6,5 | |||
| Räntabilitet, % | 23,3 | 20,7 | 26,2 | 20,0 | 26,5 | |||
| Antal befattningar | 1 336 | 1 358 | 1 338 | 1 343 | 1 320 |
Nota bene: Det högre beloppet allokerat kapital 2013 återspeglar det framtida kärnprimärkapitalkravet på 12 procent enligt Basel IIIregelverket.
- SEB befäster positionen på avtalspensionsmarknaden
- Fortsatt premietillväxt
- Rörelseresultatet minskade med 4 procent beroende på lägre intäkter i traditionell- och riskförsäkring
Kommentarer till 2013
Livförsäkringsmarknaden i både Sverige och Danmark är under tryck från ett flertal håll, till exempel regleringskostnader. Den svaga konjunkturutvecklingen ledde till en begränsad tillväxt i de underliggande marknaderna. Detta ledde till lägre marginaler i hela branschen.
Rörelseresultatet för året uppgick till 1 892 Mkr (1 980). Fondförsäkringsintäkterna ökade med 5 procent under året till 2 857 Mkr. Ökningen berodde främst på ökande fondvärden men högre premievolymer inom fondförsäkring bidrog också. Jämfört med föregående år sjönk de totala intäkterna med 1 procent, till följd av lägre intäkter inom traditionell- och riskförsäkring. De högre marknadsräntorna, framför allt i Danmark, har påverkat avkastningen från den egna investeringsportföljen negativt. Fondförsäkringsintäkterna fortsatte att utgöra en större andel av de totala intäkterna. Kostnaderna ökade med 2
procent framför allt beroende på högre försäljningsersättningar. Före ersättning till försäljningskanalerna, minskade kostnaderna med 3 procent.
Premieinkomsterna från såväl nya som befintliga försäkringar fortsatte att öka. Ökningen under året blev 12 procent och premieinkomsterna uppgick till 30 miljarder kronor. Det är främst i den från Irland bedrivna verksamheten som premieinkomsten ökar.
Premieinkomsterna ökade även i Danmark och Baltikum medan de minskade i Sverige.
Den vägda försäljningsvolymen för nya försäkringar var i princip oförändrad och blev 38 miljarder kronor. Fondförsäkring svarade för 88 procent (83) av den totala försäljningen och företagsbetalda försäkringar för 72 procent (76).
Det totala fondförsäkringsvärdet för Liv uppgick till 234 miljarder kronor, vilket är 31 miljarder kronor högre än för ett år sedan. Under året uppgick nettoinflödet till 5 miljarder kronor vartill kommer en positiv värdeförändring på 26 miljarder eller 13 procent. Det totala förvaltade kapitalet uppgick till 481 miljarder kronor.
Under fjärde kvartalet stod det klart att SEB blir en av de utvalda leverantörerna i avtalspension SAF-LO, som omfattar drygt 1,2 miljoner pensionssparare. Därmed är SEB leverantör till hela avtalspensionsmarknaden. Under samma period blev SEB Pension utnämnt till det bästa danska pensionsbolaget av IPE – den ledande publikationen för institutionella investerare i Europa. SEB Pension fick också en utmärkelse, för andra året i rad, för den högsta kundnöjdheten. Två priser tilldelades SEB Life International av International Adviser i deras ranking International Life Award. Priserna var i kategorierna "bästa produkterbjudande" och "bästa nya produkt".
Baltikum
Division Baltikum tillhandahåller banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företagskunder i Estland, Lettland och Litauen. De baltiska fastighetsbolagen ingår i divisionen. I Fact Book presenteras den fullständiga baltiska geografiska segmentindelningen inklusive andra aktiviteter i regionen.
Resultaträkning
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan-Dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2013 | % | 2012 | % | 2013 | 2012 | % |
| Räntenetto | 529 | 526 | 1 | 461 | 15 | 1 992 | 1 970 | 1 |
| Provisionsnetto | 262 | 248 | 6 | 246 | 7 | 984 | 919 | 7 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 161 | 98 | 64 | 99 | 63 | 449 | 423 | 6 |
| Övriga intäkter, netto | - 12 | - 5 | 140 | - 3 | - 32 | - 11 | 191 | |
| Summa rörelseintäkter | 940 | 867 | 8 | 803 | 17 | 3 393 | 3 301 | 3 |
| Personalkostnader | - 176 | - 161 | 9 | - 172 | 2 | - 650 | - 681 | - 5 |
| Övriga kostnader | - 271 | - 241 | 12 | - 319 | - 15 | - 992 | -1 080 | - 8 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 40 | - 22 | 82 | - 183 | - 78 | - 106 | - 280 | - 62 |
| Summa rörelsekostnader | - 487 | - 424 | 15 | - 674 | - 28 | -1 748 | -2 041 | - 14 |
| Resultat före kreditförluster | 453 | 443 | 2 | 129 | 1 645 | 1 260 | 31 | |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | 4 | 15 | - 73 | 1 | 40 | 9 | ||
| Kreditförluster, netto | - 163 | - 66 | 147 | - 149 | 9 | - 405 | - 351 | 15 |
| Rörelseresultat | 294 | 392 | - 25 | - 19 | 1 280 | 918 | 39 | |
| K/I-tal | 0,52 | 0,49 | 0,84 | 0,52 | 0,62 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 8,5 | 8,5 | 8,9 | 8,8 | 8,8 | |||
| Räntabilitet, % | 12,3 | 16,4 | negative | 12,9 | 9,7 | |||
| Antal befattningar | 2 807 | 2 794 | 2 857 | 2 799 | 2 960 | |||
| Baltikum (exkl fastighetsbolagen) | ||||||||
| Rörelseresultat | 321 | 404 | - 21 | 12 | 1 348 | 1 016 | 33 |
| Rörelseresultat | 321 | 404 - 21 |
12 | 1 348 | 1 016 | 33 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| K/I-tal | 0,50 | 0,47 | 0,80 | 0,49 | 0,59 | |
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 8,1 | 8,1 | 8,7 | 8,4 | 8,7 | |
| Räntabilitet, % | 14,2 | 17,7 | 0,5 | 14,2 | 10,9 | |
Nota bene: Det högre beloppet allokerat kapital 2013 återspeglar det framtida kärnprimärkapitalkravet på 12 procent enligt Basel IIIregelverket.
- Inlåningsvolymen ökade med 10 procent under 2013 och utlåningsvolymen ökade med 1 procent i lokal valuta
- Avkastningen på det allokerade kapitalet förbättrades
- Lettland blev den 18:e medlemmen i eurozonen från och med januari 2014
Kommentarer till 2013
BNP-tillväxten i Lettland och Litauen var fortsatt hög under hela året, tack vare förhöjd privatkonsumtion och export. BNP-tillväxten i Estland stannande av något men ökade från och med det tredje kvartalet. Lettland blev den 18:e medlemmen i eurozonen från och med januari 2014.
SEB fortsatte att vidta åtgärder för att öka kundnöjdheten. I Estland och Litauen lanserades en rad förbättringar inom mobila banktjänster för telefoner och surfplattor, vilket förstärkte kundrelationen ytterligare.
Rörelseresultatet ökade till 1 280 Mkr (918), främst på grund av minskade kostnader. I 2012 års kostnader ingick en post av engångskaraktär inom IT-området.
Utlåningsvolymen för SEB i Baltikum uppgick till 101 miljarder kronor vilket motsvarade en ökning med 1 procent i lokal valuta under året. Divisionens företagsutlåning ökade med 5 procent medan bolånen minskade med 2 procent i lokal valuta. Utlåningsmarginalerna var relativt stabila i hela portföljen men med en något högre marginal på nya lån.
Divisionens inlåningsvolym uppgick till 77 miljarder kronor, en ökning med 10 procent i lokal valuta. Inlåningen ökade markant i det fjärde kvartalet i samband med övergången till euro i Lettland. Konverteringskostnaderna i Lettland uppgick till cirka 50 Mkr. Trots de låga inlåningsmarginalerna, ökade räntenettot med 2 procent i lokal valuta.
Problemlånen minskade med 44 procent under året. Kreditförlusterna för helåret ökade med 15 procent och inkluderar en anpassning i Litauen för att spegla den mindre aktiva fastighetsmarknaden.
Euromoney tilldelade SEB priset 'Best Real Estate Bank' (bästa fastighetsbank) i Litauen och Lettland. I Estland utnämndes SEB av 'Tallinn City government' som ett av de mest 'Socially Responsible Companies of the year'. I Litauen installerades insättningsautomater på alla bankkontor.
SEB-koncernen
Räntenetto – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2013 | % | 2012 | % | 2013 | 2012 | % |
| Ränteintäkter | 12 688 | 12 147 | 4 | 12 788 | - 1 | 49 723 | 53 794 | - 8 |
| Räntekostnader | -7 756 | -7 388 | 5 | -8 330 | - 7 | -30 896 | -36 159 | - 15 |
| Räntenetto | 4 932 | 4 759 | 4 | 4 458 | 11 | 18 827 | 17 635 | 7 |
Provisionsnetto – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2013 | % | 2012 | % | 2013 | 2012 | % |
| Emissioner och rådgivning | 336 | 154 | 118 | 241 | 39 | 716 | 646 | 11 |
| Värdepappershandel och derivat | 377 | 482 | - 22 | 480 | - 21 | 2 001 | 1 940 | 3 |
| Notariat och fondverksamhet | 1 835 | 1 631 | 13 | 1 838 | 0 | 6 825 | 6 691 | 2 |
| Betalningsförmedling, kortverksamhet, | ||||||||
| utlåning, inlåning, garantier och övrigt | 2 315 | 2 587 | - 11 | 2 401 | - 4 | 9 591 | 9 059 | 6 |
| Varav betalningsförmedling och kortverksamhet | 1 494 | 1 463 | 2 | 1 492 | 0 | 5 894 | 5 952 | - 1 |
| Varav utlåning | 574 | 828 | - 31 | 608 | - 6 | 2 531 | 2 047 | 24 |
| Provisionsintäkter | 4 863 | 4 854 | 0 | 4 960 | - 2 | 19 133 | 18 336 | 4 |
| Provisionskostnader | - 992 | -1 119 | - 11 | -1 245 | - 20 | -4 469 | -4 716 | - 5 |
| Provisionsnetto | 3 871 | 3 735 | 4 | 3 715 | 4 | 14 664 | 13 620 | 8 |
Nettoresultat av finansiella transaktioner – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2013 | % | 2012 | % | 2013 | 2012 | % | |
| Egetkapitalinstrument och relaterade derivat | 541 | 727 | -26 | - 12 | 1 235 | 518 | 138 | ||
| Skuldinstrument och relaterade derivat | - 93 | - 654 | -86 | 137 | - 168 | - 8 | 972 | -101 | |
| Valuta och relaterade derivat | 761 | 659 | 15 | 885 | - 14 | 2 791 | 3 163 | -12 | |
| Övrigt | - 23 | 93 | -125 | - 28 | - 18 | 34 | - 74 | -146 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 186 | 825 | 44 | 982 | 21 | 4 052 | 4 579 | -12 |
I Nettoresultat av finansiella transaktioner presenteras resultatet fördelat på typ av underliggande finansiellt instrument. Rörelser i treasuryverksamhetens resultat beror på förändringar i räntor och kredit-spreadar. Nettoeffekten från tradingveksamheten är relativt stabil över tiden, dock med säsongsmässiga variationer, men uppvisar rörelser mellan raderna.
För helåret genererade strukturerade produkter, som erbjuds allmänheten, en positiv effekt för egetkapitalinstrument på 1 070 Mkr (320 Mkr) och en negativ effekt för skuldinstrument med motsvarande belopp.
Personalkostnader
| Jan - dec | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 | % |
| Löner* | -10 123 | -10 531 | -4 |
| Kortfristiga ersättningar* | - 933 | -1 072 | -13 |
| Långfristiga ersättningar* | - 638 | - 580 | 10 |
| Pensionskostnader | -1 450 | -1 421 | 2 |
| Avgångsvederlag* | - 323 | - 413 | -22 |
| Övriga personalkostnader | - 562 | - 579 | -3 |
| Personalkostnader | -14 029 | -14 596 | -4 |
* inklusive sociala avgifter
| Jan - dec | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 | % |
| Kortfristiga ersättningar (STI) till anställda | - 761 | - 884 | -14 |
| Sociala avgifter på STI | - 172 | - 188 | -9 |
| Kortfristiga ersättningar | - 933 | -1 072 | -13 |
| Jan - dec | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 | % |
| Långfristiga ersättningar (LTI) till anställda | - 329 | - 317 | 4 |
| Sociala avgifter på LTI | - 309 | - 263 | 17 |
| Långfristiga ersättningar | - 638 | - 580 | 10 |
Kreditförluster – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2013 | % | 2012 | % | 2013 | 2012 | % |
| Reserveringar: | ||||||||
| Gruppvisa reserveringar för individuellt | ||||||||
| värderade fordringar, netto | - 19 | - 51 | -63 | 124 | 59 | 104 | -43 | |
| Gruppvisa reserveringar för gruppvis värderade | ||||||||
| lånefordringar, netto | 165 | 230 | -28 | - 37 | 715 | - 148 | ||
| Specifika reserveringar | - 264 | 81 | - 90 | 193 | - 756 | - 532 | 42 | |
| Återförda ej längre erforderliga specifika | ||||||||
| reserveringar | 128 | 95 | 35 | 85 | 51 | 381 | 557 | -32 |
| Reserveringar för poster inom linjen, netto | 5 | - 1 | 11 | 23 | -52 | |||
| Reserveringar, netto | 15 | 354 | -96 | 82 | -82 | 410 | 4 | |
| Bortskrivningar: | ||||||||
| Bortskrivningar, totalt | - 678 | -1 607 | -58 | -1 007 | -33 | -3 755 | -2 892 | 30 |
| Återförda specifika reserveringar utnyttjade för | ||||||||
| bortskrivningar | 295 | 954 | -69 | 594 | -50 | 2 067 | 1 814 | 14 |
| Bortskrivningar ej tidigare reserverade | - 383 | - 653 | -41 | - 413 | -7 | -1 688 | -1 078 | 57 |
| Återvinningar på tidigare års bortskrivningar | 27 | 32 | -16 | 55 | -51 | 123 | 137 | -10 |
| Bortskrivningar, netto | - 356 | - 621 | -43 | - 358 | -1 | -1 565 | - 941 | 66 |
| Kreditförluster, netto | - 341 | - 267 | 28 | - 276 | 24 | -1 155 | - 937 | 23 |
Förändringar i eget kapital – SEB-koncernen
| Andra fonder | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella | Förmåns | ||||||||
| tillgångar | Omräkning | bestämda | Summa | ||||||
| Aktie | Balanserad | som kan | Kassaflödes | utländsk | pensions | aktieägarnas | Minoritets | Total eget | |
| Mkr | kapital | vinst | säljas | säkringar | verksamhet | planer | kapital | intresse | kapital |
| Jan-dec 2013 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 90 033 | 273 | 1 688 | -2 422 | -2 091 | 109 423 | 90 | 109 513 |
| Nettoresultat | 14 771 | 14 771 | 7 | 14 778 | |||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 1 105 | -905 | 404 | 5 083 | 5 687 | -1 | 5 686 | ||
| Totalresultat | 14 771 | 1 105 | -905 | 404 | 5 083 | 20 458 | 6 | 20 464 | |
| Utdelning till aktieägare | -6 004 | -6 004 | -63 | -6 067 | |||||
| Aktieprogrammen1) | -1 127 | -1 127 | -1 127 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 31 | 31 | 31 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 97 704 | 1 378 | 783 | -2 018 | 2 992 | 122 781 | 33 | 122 814 |
| Jan-dec 2012 | |||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 82 272 | -1 003 | 1 107 | -1 752 | -88 | 102 478 | 261 | 102 739 |
| Nettoresultat | 11 632 | 11 632 | 22 | 11 654 | |||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 1 276 | 581 | -670 | -2 003 | -816 | -816 | |||
| Totalresultat | 11 632 | 1 276 | 581 | -670 | -2 003 | 10 816 | 22 | 10 838 |
| Totalresultat | 11 632 | 1 276 | 581 | -670 | -2 003 | 10 816 | 22 | 10 838 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Utdelning till aktieägare | -3 795 | -3 795 | -3 795 | ||||||
| Aktieprogrammen1) | -113 | -113 | -113 | ||||||
| Minoritetsintressen | -193 | -193 | |||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 37 | 37 | 37 | ||||||
| Utgående balans | 21 942 | 90 033 | 273 | 1 688 | -2 422 | -2 091 | 109 423 | 90 | 109 513 |
Belopp under Andra fonder kan under vissa omständigheter omföras till resultaträkningen i framtiden, exempelvis om de avser avyttring av Finansiella tillgångar som kan säljas, upplösning av Kassaflödessäkringar eller Omräkning utländsk verksamhet när SEB upphör att konsolidera en utländsk verksamhet. Belopp relaterade till Förmånsbestämda pensionsplaner kan inte omföras till resultaträkningen.
1) Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital. Posten inkluderar förändring i nominella belopp för equityswappar som säkrar aktieprogrammen.
| Jan-dec | Jan-dec | |
|---|---|---|
| SEB:s innehav av egna aktier, miljoner | 2013 | 2012 |
| Ingående balans | 2.2 | 2.3 |
| Köpta aktier | 32.2 | 12.0 |
| Sålda/utdelade aktier | -20.0 | -12.1 |
| Utgående balans | 14.4 | 2.2 |
Marknadsvärde för innehav av egna aktier, Mkr 1 223 121 Med stöd av årsstämmans bemyndigande innehar SEB aktier av serie A för bankens långsiktiga
aktiebaserade program. Transaktionerna kan ske vid ett eller flera tillfällen under året.
Kassaflödesanalys – SEB-koncernen
| Jan - dec | ||||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 | % | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | - 33 172 | - 6 653 | ||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | - 1 835 | - 1 278 | 44 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - 7 842 | - 4 682 | 67 | |
| Periodens kassaflöde | - 42 849 | - 12 613 | ||
| Kassa och likvida medel vid årets början | 257 292 | 276 853 | - 7 | |
| Valutakursdiffereser i likvida medel | - 1 055 | - 6 948 | - 85 | |
| Periodens kassaflöde | - 42 849 | - 12 613 | ||
| Kassa och likvida medel vid periodens slut1) | 213 388 | 257 292 | - 17 |
1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker, Övrig utlåning till centralbanker och Utlåning till kreditinstitut - betalbara vid anfordran.
Finansiella tillgångar och skulder – SEB-koncernen
| 31 dec 2013 | 31 dec 2012 | |||
|---|---|---|---|---|
| Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | |
| Mkr | värde | värde | värde | värde |
| Utlåning | 1 551 591 | 1 557 769 | 1 519 759 | 1 539 032 |
| Egetkapitalinstrument | 157 728 | 157 728 | 110 409 | 110 409 |
| Skuldinstrument | 325 730 | 325 750 | 340 894 | 340 326 |
| Derivatinstrument | 142 377 | 142 377 | 169 679 | 169 679 |
| Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bär risken | 234 062 | 234 062 | 203 333 | 203 333 |
| Övrigt | 23 102 | 23 102 | 58 712 | 58 712 |
| Finansiella tillgångar | 2 434 590 | 2 440 788 | 2 402 786 | 2 421 491 |
| Inlåning | 1 025 666 | 1 032 553 | 1 032 916 | 1 043 939 |
| Egetkapitalinstrument | 44 231 | 44 231 | 34 161 | 34 161 |
| Skuldinstrument | 768 354 | 773 747 | 729 192 | 739 195 |
| Derivatinstrument | 136 707 | 136 707 | 157 861 | 157 861 |
| Skulder till försäkringstagarna - investeringsavtal | 223 494 | 223 494 | 195 620 | 195 620 |
| Övrigt | 32 205 | 32 266 | 56 580 | 56 685 |
| Finansiella skulder | 2 230 657 | 2 242 998 | 2 206 330 | 2 227 461 |
SEB har klassificerat sina tillgångar och skulder i klasser utifrån tillgångarnas och skuldernas egenskaper. Det verkliga värdet för varje klass finansiella tillgångar och skulder jämförs med dess bokförda värde. Egenskaperna för varje klass beskrivs i not 41 i årsredovisningen för 2012.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde – SEB-koncernen
| Mkr | 31 dec 2013 | 31 dec 2012 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Noterade marknadsvärden |
Värderings teknik baserad på observerbara indata |
Värderings teknik baserad på ej observerbara indata |
Noterade marknadsvärden |
Värderings teknik baserad på observerbara indata |
Värderings teknik baserad på ej observerbara indata |
|||
| Tillgångar | (Nivå 1) | (Nivå 2) | (NIvå 3) | Summa | (Nivå 1) | (Nivå 2) | (NIvå 3) | Summa |
| Finansiella tillgångar - där försäkringstagarna bär risken |
228 772 | 3 365 | 1 925 | 234 062 | 189 480 | 12 294 | 1 559 | 203 333 |
| Egetkapitalinstrument | 118 182 | 29 160 | 9 958 | 157 300 | 79 970 | 21 563 | 8 667 | 110 200 |
| Skuldinstrument | 121 766 | 167 766 | 1 429 | 290 961 | 131 674 | 158 654 | 1 867 | 292 195 |
| Derivatinstrument | 2 619 | 136 039 | 3 719 | 142 377 | 110 | 167 741 | 1 828 | 169 679 |
| Intresseföretag1) | 1 101 | 1 101 | 1 073 | 1 073 | ||||
| Förvaltningsfastigheter | 7 623 | 7 623 | 7 488 | 7 488 | ||||
| Summa | 471 339 | 336 330 | 25 755 | 833 424 | 401 234 | 360 252 | 22 482 | 783 968 |
| Skulder | ||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | ||||||||
| - investeringsavtal | 218 914 | 3 119 | 1 461 | 223 494 | 182 293 | 11 827 | 1 500 | 195 620 |
| Egetkapitalinstrument | 43 678 | 64 | 489 | 44 231 | 32 532 | 1 629 | 34 161 | |
| Skuldinstrument | 23 466 | 8 089 | 31 555 | 35 403 | 7 657 | 43 060 | ||
| Derivatinstrument | 5 437 | 127 532 | 3 738 | 136 707 | 501 | 154 716 | 2 644 | 157 861 |
| Övriga emitterade värdepapper2) | 29 997 | 29 997 | 26 323 | 26 323 | ||||
| Summa | 291 495 | 168 801 | 5 688 | 465 984 | 250 729 | 202 152 | 4 144 | 457 025 |
1) Innehav i riskkapitalverksamheten till verkligt värde via resultaträkningen.
2) Aktieindexobligationer till verkligt värde via resultaträkningen.
Vinster och förluster i resultaträkningen är redovisade under Nettoresultat av finansiella transaktioner, Livförsäkringsintäkter netto och Övriga intäkter. Finansiella tillgångar - där försäkringstagarna bär risken, Förvaltningsfastigheter och Skulder till försäkringstagarna - investeringsavtal har tillkommit i tabellen vilket är en ändring jämfört med årsredovisningen 2012.
Risk Control har det övergripande ansvaret för att klassificera tillgångar och skulder i nivå 1, 2 eller 3. Värderingsprocessen är densamma för finansiella instrument i alla nivåer. Risk Control är ansvariga för validering av priser som används för värderingen av finansiella instrument. I händelse av oenighet finns en eskaleringsprocess på plats, vilket innebär att chefen för produktområdet eller motsvarande kan eskalera frågan till den relevanta pris- eller värderingskommittén. Värderingskommittérna täcker områden som värdering av illikvida instrument, resultat från modellvalidering, analys av förändringar i verkliga värden och chocker på tillgångar i nivå 3. Ordförande i Värderingskommittérna utses av Risk Control och kommittérna har fasta medlemmar från Divisional Risk Management, Group Finance och Risk Control.
Finansiella tillgångar och skulder som värderas till verkligt värde klassificeras i en värderingshierarki som återspeglar observerbarheten på de priser och indata i värderingstekniker som använts vid värderingen. För vissa typer av tillgångar och skulder, särskilt för derivat, finns inte alltid ställda priser tillgängliga, och då används modellvärdering för att uppskatta verkligt värde. För att återspegla motpartsrisk och egen kreditrisk i OTCderivat, görs justeringar som baseras på nettoexponering för varje motpart. Metoderna för att bedöma värderingsjusteringar revideras kontinuerligt som ett resultat av ändrad marknadspraxis som svar på ändrade regleringar och redovisningspolicys, liksom generell marknadsutveckling. När finansiella skulder värderas till verkligt värde reflekteras koncernens egna kreditvärdighet.
Överföringar mellan nivåer i hierarkin kan ske när det finns indikationer på att marknadsförutsättningarna har ändrats, exempelvis en ändring i likviditet. Det har inte skett några väsentliga överföringar mellan nivå 1 och 2 under perioden men en omklassificering har skett från nivå 2 till nivå 1 med cirka 13 miljarder kr samt från nivå 2 till nivå 3 med cirka 1,3 miljarder kr som ett resultat av förbättrad klassificering. Förändringen i nivå 3 för finansiella instrument beror huvudsakligen på värderingseffekter och från köp och försäljningar av egetkapital-, skuld- och derivatinstrument.
Känslighet för icke-observerbara indata för tillgångar och skulder i nivå 3
Nedanstående tabell illustrerar den potentiella påverkan på resultatet av den relativa osäkerheten på verkligt värde på tillgångar och skulder som för sin värdering är beroende av icke-observerbar indata. Känsligheten för förändringar i icke-observerbara indata har bedömts genom att förändra antaganden i värderingstekniken. Detta illustreras i nedanstående tabell genom ändringar av marginalen för indexreglerade swappar, implicita volatiliteter, kreditspreadar eller jämförelsemultiplar. Det är inte troligt att alla icke-observerbara indata samtidigt skulle ha det mest extrema värdet i intervallet av rimliga möjliga alternativ.
Den största öppna marknadsrisken för tillgångar och skulder i nivå 3 finns inom försäkringsrörelsen. Känsligheterna har inte ändrats väsentligt under fjärde kvartalet 2013.
| 31 dec 2013 | 31 dec 2012 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet |
| Strukturerade derivat - ränterelaterade1) | 489 | -684 | -195 | 59 | 951 | -1 504 | -553 | 58 |
| Capital Markets2) | 397 | -45 | 352 | 16 | 351 | -52 | 299 | 20 |
| CPM Portfölj3) | 48 | 48 | 9 | 139 | 139 | 15 | ||
| Riskkapitalinnehav och liknande innehav4) | 1 803 | -490 | 1 313 | 277 | 1 183 | 1 183 | 224 | |
| Försäkringsinnehav - Finansiella instrument5) | 10 752 | -263 | 10 489 | 1 498 | 9 867 | -105 | 9 762 | 1 501 |
| Försäkringsinnehav - Förvaltningsfastigheter6) | 7 623 | 7 623 | 762 | 7 488 | 7 488 | 749 |
1) Känsligheten av en förändring av spreaden för indexreglerade swappar med 5 punkter (5) och en implicit volatilitet med 5 procentenheter (5).
2) Känsligheten av en förändring av spreaden för swappar med 5 punkter (5).
3) Känsligheten av en förändring av kreditspreaden med 100 punkter (100).
4) Värderingen är uppskattad inom ett intervall av möjliga utfall. Känslighetsanalysen är baserad på 20 procents förändring av marknadsvärdena.
5) Känslighetsanalysen är baserad på en förändring av marknadsvärdet för riskkapitalinnehav med 20 procent (20), strukturerade krediter 10 procent (10) och derivat 10 procent (10).
6) Känsligheten av en förändring av verkligt värde på förvaltningsfastigheter med 10 procent (10).
| Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Relaterade avtal | Övriga instrument i balans |
|||||||||
| Nettobelopp i balans |
Ramavtal om | Säkerheter erhållna/ |
räkningen som ej lyder under |
Summa i balans |
||||||
| Mkr | Bruttobelopp | Kvittade | räkningen | nettning | ställda | Nettobelopp | nettningsavtal | räkningen | ||
| 31 dec 2013 | ||||||||||
| Derivat | 133 062 | -6 598 | 126 464 | -92 576 | -23 349 | 10 539 | 15 913 | 142 377 | ||
| Omvända repor | 97 138 | -4 148 | 92 990 | -9 364 | -80 707 | 2 919 | 17 483 | 110 473 | ||
| Värdepapperslån | 42 728 | -5 334 | 37 394 | -6 801 | -27 782 | 2 811 | 2 393 | 39 787 | ||
| Likvidfordringar | 8 060 | -8 060 | 5 601 | 5 601 | ||||||
| Tillgångar | 280 988 | -24 140 | 256 848 | -108 741 | -131 838 | 16 269 | 41 390 | 298 238 | ||
| 138 065 | 131 467 | -92 576 | 13 279 | 136 706 | ||||||
| Derivat | 14 678 | -6 598 | 10 530 | -9 364 | -25 612 | 5 239 | 21 847 | |||
| Repor Värdepapperslån |
19 709 | -4 148 -5 334 |
14 375 | -6 801 | -1 166 -7 574 |
11 317 13 686 |
28 061 | |||
| Likvidskulder | 8 060 | -8 060 | 13 140 | 13 140 | ||||||
| Skulder | 180 512 | -24 140 | 156 372 | -108 741 | -34 352 | 13 279 | 43 382 | 199 754 | ||
| 31 dec 2012 | ||||||||||
| Derivat | 167 184 | -12 459 | 154 725 | -103 738 | -43 882 | 7 105 | 14 954 | 169 679 | ||
| Omvända repor | 91 422 | -5 926 | 85 496 | -9 370 | -75 682 | 444 | 21 028 | 106 524 | ||
| Värdepapperslån | 39 637 | -3 905 | 35 732 | -834 | -32 018 | 2 880 | 9 426 | 45 158 | ||
| Likvidfordringar | 7 576 | -7 576 | 34 889 | 34 889 | ||||||
| Tillgångar | 305 819 | -29 866 | 275 953 | -113 942 | -151 582 | 10 429 | 80 297 | 356 250 | ||
| Derivat | 159 697 | -12 459 | 147 238 | -103 738 | -20 652 | 22 848 | 10 623 | 157 861 | ||
| Repor | 19 060 | -5 926 | 13 134 | -9 370 | -3 764 | 15 701 | 28 835 | |||
| Värdepapperslån | 28 362 | -3 905 | 24 457 | -834 | -22 271 | 1 352 | 8 937 | 33 394 | ||
| Likvidskulder | 7 576 | -7 576 | 31 012 | 31 012 | ||||||
| Skulder | 214 695 | -29 866 | 184 829 | -113 942 | -46 687 | 24 200 | 66 273 | 251 102 |
Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal – SEB-koncernen
Tabellen visar redovisade finansiella tillgångar och skulder som presenteras netto i balansräkningen eller som har potentiella rättigheter förknippade med rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal, tillsammans med relaterade säkerheter. Nettobeloppet visar exponeringen under normala affärsförhållanden så väl som i händelse av betalningsinställelse eller insolvens.
Finansiella tillgångar och skulder nettoredovisas i balansräkningen när SEB har en legal rätt att nettoredovisa transaktioner, under normala affärsförhållanden och i händelse av insolvens, och det finns en avsikt att erlägga likvid netto eller realisera tillgången och erlägga likvid för skulden samtidigt. Återköpsavtal mot centrala clearing-motparter som SEB har avtal med samt likvidfordringar och likvidskulder är exempel på instrument som presenteras netto i balansräkningen.
Finansiella tillgångar och skulder som lyder under rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal som inte presenteras netto i balansräkningen är arrangemang som vanligtvis träder i laga kraft i händelse av insolvens eller vid betalningsinställelse men inte under normala affärsförhållanden eller arrangemang där SEB inte har intentionen att avveckla instrumenten samtidigt.
Tillgångar och skulder som inte kvittas eller lyder under nettningsavtal, exempelvis sådana som bara omfattas av ett avtal om säkerheter, presenteras i kolumnen Övriga instrument i balansräkningen.
Omklassificerade portföljer – SEB koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2013 | % | 2012 | % | 2013 | 2012 | % |
| Omklassificerade | ||||||||
| Ingående balans | 20 585 | 23 148 | -11 | 30 813 | -33 | 29 342 | 42 169 | -30 |
| Amorteringar | -2 063 | -1 120 | 84 | - 828 | 149 | -6 076 | -2 862 | 112 |
| Sålda värdepapper | - 127 | -1 051 | -88 | -1 611 | -92 | -4 993 | -8 656 | -42 |
| Upplupna intäkter | - 38 | 7 | - 32 | 19 | - 8 | 9 | -189 | |
| Omräkningsdifferenser | 488 | - 399 | 1 000 | -51 | 580 | -1 318 | -144 | |
| Utgående balans* | 18 845 | 20 585 | - 8 | 29 342 | - 36 | 18 845 | 29 342 | -36 |
| * Marknadsvärde | 18 668 | 20 189 | -8 | 28 423 | -34 | 18 668 | 28 423 | -34 |
| Verkligt värde utfall - om ej omklassificerade | ||||||||
| Övrigt totalresultat (AFS ursprung) | 163 | - 15 | 242 | -33 | 535 | 1 117 | -52 | |
| Resultaträkningen (HFT ursprung) | - 20 | 2 | 98 | -120 | 10 | 217 | -95 | |
| Summa | 143 | - 13 | 340 | -58 | 545 | 1 334 | -59 | |
| Resultateffekt** | ||||||||
| Räntenetto | 62 | 80 | -23 | 103 | -40 | 305 | 602 | -49 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 236 | - 286 | 697 | -66 | 274 | - 639 | -143 | |
| Övriga intäkter, netto | - 8 | - 18 | -56 | - 1 | - 34 | - 391 | -91 | |
| Summa | 290 | - 224 | 799 | -64 | 545 | - 428 |
** Effekten i resultaträkningen består av resultatposter från den omklassificerade portföljen brutto. Räntenetto består av ränteintäkter från portföljen utan hänsyn till räntekostnader för finansieringen. Nettoresultat av finansiella transaktioner är valutaomräkningseffekten från omvärdering av den omklassifierade portföljen utan hänsyn till den motverkande valutaeffekten från finansieringstransaktionerna. Övriga intäkter netto är realiserade intäkter och förluster från försäljningar ur portföljen.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar – SEB-koncernen
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | ||
| Osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar | 4 609 | 7 234 |
| Osäkra lånefordringar, reglerade eller oreglerade < 60 dagar | 322 | 767 |
| Totalt individuellt värderade osäkra lånefordringar | 4 931 | 8 001 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | - 2 521 | - 4 165 |
| för osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar | - 2 352 | - 3 783 |
| för osäkra lånefordringar, reglerade eller oreglerade < 60 dagar | - 169 | - 382 |
| Gruppvisa reserver | - 1 762 | - 1 790 |
| Osäkra lånefordringar, netto | 648 | 2 046 |
| Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | ||
| lånefordringar | 51,1% | 52,1% |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | ||
| lånefordringar | 86,9% | 74,4% |
| Andel osäkra lånefordringar, netto | 0,17% | 0,28% |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto | 0,35% | 0,58% |
| Portföljvärderade lån | ||
| Portföljvärderade lån, oreglerade > 60 dagar | 4 146 | 5 389 |
| Omstrukturerade lånefordringar | 381 | 450 |
| Gruppvisa reserver för portföljvärderade lån | - 2 252 | - 2 914 |
| Reserveringsgrad för portföljvärderade lån | 49,7% | 49,9% |
| Reserver | ||
| Specifika reserver | - 2 521 | - 4 165 |
| Gruppvisa reserver | - 4 014 | - 4 704 |
| Reserv för poster inom linjen | - 275 | - 299 |
| Totala reserver | - 6 810 | - 9 168 |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | ||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar* | 9 458 | 13 840 |
| Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 72,0% | 66,2% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i procent av utlåningen | 0,67% | 1,01% |
| * Osäkra lånefordringar + portföljvärderade lån, oreglerade > 60 dagar + omstrukturerade portföljvärderade lån |
Övertagen egendom – SEB koncernen
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 |
| Fastigheter, fordon och utrustning | 2 895 | 2 251 |
| Aktier och andelar | 45 | 49 |
| Totalt övertagen egendom | 2 940 | 2 300 |
Avvecklade verksamheter - SEB-koncernen
Resultaträkning
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2013 | % | 2012 | % | 2013 | 2012 | % |
| Summa rörelseintäkter | 2 | 3 | -33 | 78 | -97 | 42 | 305 | -86 |
| Summa rörelsekostnader | - 41 | - 14 | 193 | - 89 | -54 | - 118 | - 645 | -82 |
| Resultat före kreditförluster | - 39 | - 11 | 0 | - 11 | 0 | - 76 | - 340 | -78 |
| Kreditförluster, netto | 0 | 0 | - 20 | - 181 | -89 | |||
| Rörelseresultat | - 39 | - 11 | 0 | - 11 | 0 | - 96 | - 521 | -82 |
| Skatt | 45 | 11 | 0 | 10 | 0 | 85 | 33 | 158 |
| Nettoresultat från avvecklade verksamheter | 6 | 0 | 0 | - 1 | 0 | - 11 | - 488 | -98 |
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 |
| Utlåning till allmänheten | ||
| Övriga tillgångar | ||
| Summa tillgångar som innehas för försäljning | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | ||
| In- och upplåning från allmänheten | ||
| Övriga skulder | ||
| Summa skulder som innehas för försäljning | 0 | 0 |
Kassaflödesanalys
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2013 | % | 2012 | % | 2013 | 2012 | % |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | - 139 | - 61 | 128 | 52 | - 268 | 65 | ||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 38 | - 100 | ||||||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 139 | 61 | 128 | - 53 | 268 | 87 | ||
| Periodens kassaflöde från avvecklade | ||||||||
| verksamheter | 0 | 0 | - 1 | 0 | 190 | - 100 |
Avvecklad verksamhet inkluderar arbetet med att separera den sålda tyska verksamheten och avvecklingen av den ukrainska kontorsrörelsen.
SEB:s finansiella företagsgrupp
Kapitalbas för SEB:s finansiella företagsgrupp (Basel II)
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 |
| Eget kapital enligt balansräkningen | 122 814 | 109 513 |
| Utdelning (exkl återköpta aktier) | -8 719 | -6 028 |
| Investeringar utanför den finansiella företagsgruppen | -67 | -64 |
| Övriga avdrag utanför den finansiella företagsgruppen | -2 710 | -4 451 |
| = Eget kapital i kapitaltäckningen | 111 318 | 98 970 |
| Justering för säkringskontrakt | -40 | -473 |
| Reserveringsnetto för IRK-rapporterade kreditexponeringar | -345 | 0 |
| Orealiserade värdeförändringar för finansiella tillgångar som kan säljas | -1 734 | -597 |
| Exponeringar för vilka riskvägda tillgångar ej beräknas | -647 | -802 |
| Goodwill | -4 085 | -4 147 |
| Övriga immateriella tillgångar | -2 443 | -2 559 |
| Uppskjutna skattefordringar | -1 576 | -2 003 |
| = Kärnprimärkapital | 100 448 | 88 389 |
| Primärkapitaltillskott (icke-innovativt hybridkapital) | 4 448 | 4 300 |
| Primärkapitaltillskott (innovativt hybridkapital) | 9 801 | 9 704 |
| Investeringar i försäkringsföretag | -6 538 | |
| = Primärkapital | 108 159 | 102 393 |
| Tidsbundna förlagslån | 6 739 | 6 515 |
| Avdrag för återstående löptid | -54 | -39 |
| Eviga förlagslån | 613 | 1 890 |
| Reserveringsnetto för IRK-rapporterade kreditexponeringar | -345 | 485 |
| Orealiserade vinster för finansiella tillgångar som kan säljas | 1 515 | 990 |
| Exponeringar för vilka riskvägda tillgångar ej beräknas | -647 | -802 |
| Investeringar utanför den finansiella företagsgruppen | -67 | -64 |
| Investeringar i försäkringsföretag | -6 538 | |
| = Supplementärkapital | 1 216 | 8 975 |
| Investeringar i försäkringsföretag | 0 | -10 501 |
| Pensionstillgångar utöver relaterade förpliktelser | -2 298 | 0 |
| = Kapitalbas | 107 077 | 100 867 |
Avdrag för investeringar i försäkringsföretag som tidigare belastat den totala kapitalbasen dras från och med 2013 till halva beloppet av från primärkapitalet och resterande hälft från supplementärkapitalet.
Värderingen av den svenska förmånsbestämda pensionsplanen ökade kapitalet vilket stärkte kärnprimär- och primärkapitalrelationerna. Den totala kapitaltäckningsgraden påverkades inte därför att övervärdet i pensionsplanen, förutom skatt och andelen pensionstillgångar som är tillgängliga för Banken, dras av från den totala kapitalbasen. Under Basel IIIregelverket dras detta övervärde av från kärnprimärkapitalet.
Riskvägda tillgångar för SEB:s finansiella företagsgrupp
| Riskvägda tillgångar | 31 dec | 31 dec |
|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 |
| Kreditrisk IRK | ||
| Institutsexponeringar | 22 454 | 23 879 |
| Företagsexponeringar | 328 739 | 326 666 |
| Positioner i värdepapperiseringar | 4 827 | 5 177 |
| Hushållsexponeringar /fastighetskrediter/ | 41 433 | 42 896 |
| Övriga hushållsexponeringar | 10 619 | 9 365 |
| Andra exponeringsklasser | 1 418 | 1 461 |
| Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod | 409 490 | 409 444 |
| Övriga riskvägda tillgångar | ||
| Kreditrisk enligt schablonmetod | 59 167 | 68 125 |
| Operationell risk enligt internmätningsmetod | 38 313 | 40 219 |
| Valutakursrisk | 6 485 | 14 042 |
| Risker i handelslagret | 50 104 | 54 009 |
| Totalt | 563 559 | 585 839 |
| Sammanställning | ||
| Kreditrisk | 468 657 | 477 569 |
| Operationell risk | 38 313 | 40 219 |
| Marknadsrisk | 56 589 | 68 051 |
| Summa | 563 559 | 585 839 |
| Justering för golvregler | ||
| Tillägg under införandefasen av Basel II | 353 481 | 293 398 |
| Totalt rapporterat | 917 040 | 879 237 |
RWA-utveckling
Finansinspektionen beslöt att de så kallade Basel Igolvreglerna ska fortsätta att gälla även under nya kapitalregler. Golvet beräknas som 80 procent av kapitalkravet enligt Basel I-regelverket.
Totala riskvägda tillgångar (RWA) enligt Basel II (exklusive övergångsregler) var 51 procent lägre än enligt Basel I. SEB:s mål är IRK-rapportering av alla krediter med undantag för exponeringar mot stater och centralbanker, kommuner och jämförliga samfälligheter, samt för ett litet antal marginella portföljer.
RWA enligt Basel II, exklusive övergångsregler, minskade med 4 procent eller 22 miljarder kronor sedan årsskiftet 2012.
| Riskvägda tillgångar | Mdr kr |
|---|---|
| Balans 31 december 2012 | 586 |
| Volymförändringar | 15 |
| Valutaeffekt | 4 |
| RWA process/regelverksändringar | -14 |
| Riskklassmigration | -5 |
| Riskviktsförändringar | -8 |
| Förändringar i marknadsrisk | -11 |
| Övrigt | -3 |
| Balans 31 december 2013 | 564 |
Genomsnittliga riskvikter
Följande tabell visar genomsnittlig riskvikt (riskvägda tillgångar, RWA, delat med exponeringsbelopp, Exposure At Default) för de exponeringar som beräknas enligt den interna riskklassificeringsmodellen, IRK. Repor och värdepapperslån
exkluderas i analysen eftersom de har låg riskvikt och kan variera påtagligt i volym och därigenom stör jämförbarheten i siffrorna.
| Kreditexponeringar enligt IRK-metod (exkl. repor och värdepapperslån) | 31 dec | 31 dec |
|---|---|---|
| Genomsnittlig riskvikt | 2013 | 2012 |
| Institutsexponeringar | 18.1% | 15.9% |
| Företagsexponeringar | 38.3% | 40.8% |
| Positioner i värdepapperiseringar | 39.0% | 34.7% |
| Hushåll - bostadskrediter | 9.5% | 10.4% |
| Övriga hushållsexponeringar | 39.0% | 37.4% |
Ökningen av riskvikten för institutsexponeringar beror på en relativ förskjutning av exponeringar mot lägre riskklasser. Minskningen av riskvikten för företag beror på processförändringar avseende förfallotider för checkkrediter samt uppdatering av marknadsvärden för säkerheter. Ökningen i riskvikt för värdepapperiseringar beror på högre amorteringstakt på exponeringar med bättre rating. Minskningen av riskvikten för bostadsutlåning beror på
positiva effekter från marknadsvärden på fastigheter. Slutligen är ökningen av riskvikten för övriga hushållsexponeringar en följd av en relativ ökning av blancoutlåning.
Den 21 maj 2013 beslutade Finansinspektionen att implementera ett riskviktsgolv för svenska bolån om 15 procent på portföljnivå. Riskviktsgolvet kommer att hanteras under Pelare 2 och påverkar ej riskvikterna under Pelare 1.
Kapitaltäckningsanalys
| Kapitaltäckning | 31 dec | 31 dec |
|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 |
| Tillgängligt kapital | ||
| Kärnprimärkapital | 100 448 | 88 389 |
| Primärkapital | 108 159 | 102 393 |
| Kapitalbas | 107 077 | 100 867 |
| Kapitaltäckning utan övergångsregler (Basel II) | ||
| Riskvägda tillgångar | 563 559 | 585 839 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 45 085 | 46 867 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 17,8% | 15,1% |
| Primärkapitalrelation | 19,2% | 17,5% |
| Total kapitaltäckningsgrad | 19,0% | 17,2% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 2,38 | 2,15 |
| Kapitaltäckning med övergångsregler | ||
| Procentsats för golvregler | 80% | 80% |
| Riskvägda tillgångar | 917 040 | 879 237 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 73 363 | 70 339 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 11,0% | 10,1% |
| Primärkapitalrelation | 11,8% | 11,6% |
| Total kapitaltäckningsgrad | 11,7% | 11,5% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 1,46 | 1,43 |
| Kapitaltäckning med RWA enligt tidigare regelverk (Basel I) | ||
| Riskvägda tillgångar | 1 157 095 | 1 091 468 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 92 568 | 87 317 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 8,7% | 8,1% |
| Primärkapitalrelation | 9,3% | 9,4% |
| Total kapitaltäckningsgrad | 9,3% | 9,2% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 1,16 | 1,16 |
Basel III-regelverket
Basel III-regelverket, som införs via CRD IV/CRR-paketet, antogs av Europaparlamentet i juni 2013. CRR-delen är en förordning och utgör därför gällande lag i alla medlemsstater efter EU:s beslut. CRD IV reglerna gäller från den 1 januari 2014 och håller nu på att införlivas i svensk rätt. På grund av den svenska lagstiftande processen kommer CRD IV att försenas och förväntas inte införas förrän den 1 juli 2014.
CRD IV omfattar bland annat buffertkrav och pelare 2 krav, medan CRR omfattar miniminivåer för kärnprimär- och primärkapital och de tekniska beräkningsmetoderna. CRR kräver specifika miniminivåer för kärnprimär- och
primärkapital och kräver att bankerna håller mer kapital av högre kvalitet. RWA kommer huvudsakligen att påverkas av så kallade CVA-krav (credit value adjustment) för OTC-derivat, nya krav avseende exponeringar mot clearinginstitut och ökade riskvikter för exponeringar mot finansiella institut.
Den svenska regeringen har föreslagit striktare kärnprimärkapitalkrav än under Basel III, 12 procent från 2015 (med kapital och RWA definierade enligt fullt implementerat CRD IV / Basel III-regelverk). För närvarande gäller ett krav på 10 procent.
| Kapitaltäckning | 31 dec | 31 dec |
|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 |
| Tillgängligt kapital enligt Basel III | ||
| Kärnprimärkapital | 89 826 | 82 759 |
| Primärkapital | 102 462 | 96 853 |
| Kapitalbas | 108 260 | 105 704 |
| Kapitaltäckning enligt Basel III | ||
| Riskvägda tillgångar | 598 324 | 631 795 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 47 866 | 50 544 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 15,0% | 13,1% |
| Primärkapitalrelation | 17,1% | 15,3% |
| Total kapitaltäckningsgrad | 18,1% | 16,7% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 2,26 | 2,09 |
Basel III-informationen är baserad på SEB:s tolkning av framtida regelverk och utgör därför estimat.
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
Resultaträkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| Enligt Finansinspektionens föreskrifter | Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2013 | % | 2012 | % | 2013 | 2012 | % |
| Ränteintäkter | 9 255 | 8 738 | 6 | 9 889 | -6 | 35 740 | 38 470 | -7 |
| Leasingintäkter | 1 368 | 1 393 | -2 | 1 424 | -4 | 5 567 | 5 817 | -4 |
| Räntekostnader | -5 689 | -5 374 | 6 | -6 729 | -15 | -22 435 | -26 809 | -16 |
| Utdelningar | 23 | 2 875 | -99 | 25 | -8 | 4 848 | 2 214 | 119 |
| Provisionsintäkter | 2 483 | 2 609 | -5 | 2 616 | -5 | 9 815 | 8 963 | 10 |
| Provisionskostnader | - 341 | - 418 | -18 | - 456 | -25 | -1 532 | -1 523 | 1 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 1 048 | 687 | 53 | 949 | 10 | 3 547 | 4 046 | -12 |
| Övriga rörelseintäkter | 265 | 1 180 | -78 | - 288 | 1 990 | 159 | ||
| Summa intäkter | 8 412 | 11 690 | -28 | 7 430 | 13 | 37 540 | 31 337 | 20 |
| Administrationskostnader | -3 613 | -3 524 | 3 | -4 568 | -21 | -14 062 | -15 077 | -7 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | -1 254 | -1 245 | 1 | -1 734 | -28 | -5 024 | -5 446 | -8 |
| Summa kostnader | -4 867 | -4 769 | 2 | -6 302 | -23 | -19 086 | -20 523 | -7 |
| Resultat före kreditförluster | 3 545 | 6 921 | -49 | 1 128 | 18 454 | 10 814 | 71 | |
| Kreditförluster, netto | - 115 | - 84 | 37 | - 87 | 32 | - 451 | - 385 | 17 |
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar | -1 678 | - 11 | - 20 | -1 691 | -1 114 | 52 | ||
| Rörelseresultat | 1 752 | 6 826 | -74 | 1 021 | 72 | 16 312 | 9 315 | 75 |
| Bokslutsdispositioner | 2 574 | 388 | -4 401 | 3 432 | -3 175 | |||
| Skatt | - 707 | - 832 | -15 | 1 037 | -168 | -2 778 | -1 289 | 116 |
| Övriga skatter | - 14 | - 86 | -84 | - 27 | - 86 | -69 | ||
| Nettoresultat | 3 605 | 6 382 | -44 | -2 429 | 16 939 | 4 765 |
Totalresultat – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2013 | % | 2012 | % | 2013 | 2012 | % |
| Nettoresultat | 3 605 | 6 382 | -44 | -2 429 | 16 939 | 4 765 | ||
| Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen: | ||||||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 243 | 164 | 48 | 554 | -56 | 859 | 693 | 24 |
| Kassaflödessäkringar | 350 | - 55 | 152 | 130 | - 903 | 584 | ||
| Omräkning utländsk verksamhet | - 7 | - 25 | -72 | - 31 | -77 | - 32 | - 72 | -56 |
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 586 | 84 | 675 | -13 | - 76 | 1 205 | -106 | |
| Totalresultat | 4 191 | 6 466 | -35 | -1 754 | 16 863 | 5 970 | 182 |
| Balansräkning – | Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) | |
|---|---|---|
| ----------------- | ----------------------------------------- | -- |
| Aggregerad | 31 dec | 31 dec |
|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 135 309 | 165 994 |
| Utlåning till kreditinstitut | 183 312 | 200 189 |
| Utlåning till allmänheten | 1 013 188 | 937 734 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | 433 431 | 426 326 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 17 485 | 17 610 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall | 85 | 1 636 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 055 | 1 044 |
| Aktier och andelar i koncernföretag | 52 555 | 50 671 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 40 080 | 43 026 |
| Övriga tillgångar | 27 658 | 64 823 |
| Summa tillgångar | 1 904 158 | 1 909 053 |
| Skulder till kreditinstitut | 210 238 | 199 711 |
| In- och upplåning från allmänheten | 611 234 | 637 721 |
| Emitterade värdepapper | 704 088 | 641 413 |
| Finansiella skulder till verkligt värde | 201 705 | 232 062 |
| Övriga skulder | 46 613 | 74 097 |
| Avsättningar | 92 | 160 |
| Efterställda skulder | 22 739 | 24 213 |
| Obeskattade reserver | 23 694 | 26 346 |
| Totalt eget kapital | 83 755 | 73 330 |
Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 |
| För egna skulder ställda säkerheter | 316 525 | 294 990 |
| Övriga ställda säkerheter | 98 927 | 119 577 |
| Ansvarsförbindelser | 84 767 | 78 565 |
| Åtaganden | 335 048 | 315 157 |
Kapitaltäckning
| Kapitaltäckning | 31 dec | 31 dec |
|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 |
| Tillgängligt kapital | ||
| Kärnprimärkapital | 88 905 | 82 812 |
| Primärkapital | 103 154 | 96 815 |
| Kapitalbas | 109 005 | 104 252 |
| Kapitaltäckning med övergångsregler | ||
| Procentsats för golvregler | 80% | 80% |
| Riskvägda tillgångar | 700 422 | 667 910 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 56 034 | 53 433 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 12,7% | 12,4% |
| Primärkapitalrelation | 14,7% | 14,5% |
| Total kapitaltäckningsgrad | 15,6% | 15,6% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 1,95 | 1,95 |
Detta är SEB
| Affärsidé: | Att hjälpa privatpersoner och företag att utvecklas framgångsrikt genom att erbjuda god rådgivning och finansiella medel. |
|---|---|
| Vision: | Att vara den mest betrodda partnern för kunder med ambitioner. |
| Värderingar: | SEB styrs av sin uppförandekod och sina värderingar: professionalism, engagemang, ömsesidig respekt och kontinuitet. |
| Kunder och marknader: | 2 900 storföretag och institutioner, 400 000 små och medelstora företag och 4 miljoner privatkunder i huvudsakligen åtta marknader runt Östersjön har valt SEB som bank. |
| Varumärkeslöfte: | Givande relationer. |
| Bankens ambition: | Den ledande nordiska banken för företag och institutioner. |
| Den bästa universalbanken i Sverige och Baltikum. | |
| Strategiska prioriteringar: | Långsiktiga kundrelationer – bygga och utveckla relationerna med utgångspunkt i kundernas långsiktiga behov och utifrån ett helhetsperspektiv. |
| Tillväxt inom styrkeområden – växa inom tre utvalda huvudområden: storföretag och finansiella institutioner i Norden och Tyskland, små och medelstora företag i Sverige samt genom ett heltäckande, rådgivningsdrivet sparerbjudande. |
|
| Motståndskraft och flexibilitet – säkerställa den finansiella styrka som krävs för att visa stabilitet och motståndskraft, samt en flexibilitet att med god kostnadseffektivitet anpassa verksamheten till rådande marknadsförhållanden. |
|
| Medarbetare: | Cirka 16 000 skickliga medarbetare betjänar kunder från kontor i cirka 20 länder: i olika tidszoner för att tillhandahålla tillgänglighet och kunskap om de lokala marknaderna. |
| Historik: | Över 150 år av affärer, förtroende och kunskapsutbyte. Banken har alltid tagit ansvar för en hållbar samhällsutveckling genom att stödja företagande, internationella kontakter och långsiktiga relationer. |
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska)