AI assistant
SEB — Annual Report 2017
Mar 5, 2018
2966_10-k_2018-03-05_3ea15661-12b7-4260-8f66-b86b9bc62e58.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
2017
Årsredovisning

2017
Årsredovisning
Årsredovisning 2017
Årsstämma
vid Hötorget i Stockholm.
Årsstämman hålls måndagen den 26 mars 2018 klockan 13.00 i Konserthuset
Kallelse till årsstämman samt dagordning finns tillgängliga på sebgroup.com/sv
Onsdagen den 28 mars 2018 är föreslagen som avstämningsdag för utdelningen. Om årsstämman beslutar i enlighet med förslaget kommer aktien att handlas utan utdelning tisdagen den 27 mars 2018 och utdelningen beräknas sändas
Viveka Hirdman-Ryrberg Kommunikationsdirektör Telefon 08 763 85 77
Malin Schenkenberg Finansiell information Telefon 08 763 95 31
E-post: [email protected]
E-post: [email protected]
Produktion: SEB och Intellecta Corporate • Foto: Johnér, Getty Images, Shutterstock, Hans-Erik Nygren, Andreas Lind, Joachim Lundgren m fl • Tryck: Elanders • SEGR0134 2018.02
Aktieägare som vill delta i stämman ska senast tisdagen den 20 mars 2018:
– vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken och
Styrelsen föreslår en utdelning på 5:75 kronor per aktie för 2017.
på telefon klockan 9.00–16.30 inom Sverige på 0771 23 18 18
– vara anmäld till banken på ett av följande sätt:
på sebgroup.com/sv eller
Utdelning
(+46 771 23 18 18 utanför Sverige) eller
skriftligen till Skandinaviska Enskilda Banken AB, c/o Euroclear Sweden, Box 191, 101 23, Stockholm
ut av Euroclear Sweden AB onsdagen den 4 april 2018.
Kontaktpersoner
Postadress SEB, 106 40 Stockholm
Besöksadress Kungsträdgårdsgatan 8, Stockholm
Jan Erik Back 1)
Jonas Söderberg 2) Chef för Investor Relations Telefon 08 763 83 19
Ekonomi- och finansdirektör Telefon 08 22 19 00 E-post: [email protected]
Huvudkontor
Telefon 0771 62 10 00
E-post: [email protected]
1) Från och med den 1 maj 2018 tillträder Masih Yazdi som Finansdirektör
2) Från och med 1 april 2018 tillträder Christoffer Geijer som Chef för Investor Relations
Skandinaviska Enskilda Banken AB:s organisationsnummer: 502032-9081
(telefon 072-023 9458, e-post [email protected])
(telefon 08-506 231 98, e-post [email protected])
| Detta är SEB | Omslag |
|---|---|
| Ordförande har ordet VD har ordet |
2 3 |
| Strategi | 4 |
| Omvärldsläget | 4 |
| SEB:s värdeskapande | 6 |
| Långsiktiga strategiska prioriteringar | 9 |
| Affärsplan | 10 |
| Strategiska mål och utfall | 12 |
| Kunder | 14 |
| Kundsegment | 15 |
| Stora företag och finansiella institutioner | 16 |
| Mindre och medelstora företag | 18 |
| Privatkunder | 20 |
| Intressenter | 22 |
| SEB i samhället | 22 |
| SEB:s medarbetare | 26 |
| Aktieägare och SEB-aktien | 29 |
| FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE | |
| Finansiell koncernöversikt | 32 |
| Resultat och lönsamhet | 32 |
| Finansiell struktur | 36 |
| Divisioner och affärsstöd | 38 |
| Geografiska marknader | 40 |
| Risk-, likviditets- och kapitalhantering | 44 |
| Regelverk | 50 |
| Bolagsstyrning | 52 |
| Styrelse | 54 |
| Verkställande ledning | 60 |
| Ersättningsrapport | 64 |
| Intern kontroll av finansiell rapportering | 66 |
| Hållbarhetsrapport | 67 |
| Finansiella rapporter och noter | 72 |
| SEB-koncernen | 73 |
| Skandinaviska Enskilda Banken Noter till de finansiella rapporterna |
78 83 |
| Femårsöversikt | 164 |
| Förslag till vinstdisposition | 166 |
| Revisionsberättelse | 167 |
| Definitioner | 171 |
Kalender och övrig information Omslag
Innehåll 2017 i korthet
Viktiga händelser
Storföretagskunderna refinansierade sina lån i de attraktiva marknaderna och efterfrågade traditionell finansiering i mindre grad.
De institutionella kunderna efterfrågade högavkastande och mer riskfyllda investeringar i den rådande lågräntemiljön.
Privatkunderna utnyttjade alltmer SEB:s mobila tjänster och ny funktionalitet tillkom under året.
Johan Torgeby övertog rollen som SEB:s VD och koncernchef.
SEB:s kontor i Arenastaden öppnade – nya lokaler för fler än 4 500 medarbetare till cirka 20 procents lägre kostnad.
För andra året i rad kvalificerade sig SEB för att ingå i Dow Jones Sustainability Index.
Banken tecknade avtal om försäljning av SEB Pension till Danske Bank för totalt 6,5 miljarder danska kronor.
Nyckeltal
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, Mkr | 45 609 | 43 251 |
| Rörelseresultat före jämförelsestörande poster, Mkr |
22 702 | 20 296 |
| Rörelseresultat, Mkr | 20 806 | 14 867 |
| Räntabilitet på eget kapital, exklusive jämförelsestörande poster, procent |
12,7 | 11,3 |
| Räntabilitet på eget kapital, procent | 11,5 | 7,8 |
| K/I tal | 0,48 | 0,50 |
| Vinst per aktie, kr | 7:49 | 4:88 |
| Föreslagen utdelning per aktie, kr | 5:75 | 5:50 |
| Kärnprimärkapitalrelation, procent | 19,4 | 18,8 |
| Bruttosoliditetsgrad, procent | 5,2 | 5,1 |
| Likviditetstäckningsgrad, procent | 145 | 168 |
Med vår vision och strategi…
Vårt syfte
Vi är övertygade om att entreprenöriellt tänkande liksom innovativa företag behövs för att skapa en bättre värld. Vi finns här för att göra det möjligt för dem att uppnå sina ambitioner och lyckas i såväl goda som svåra tider.
Vår vision
Leverera service i världsklass till våra kunder.
Våra strategiska prioriteringar
- Ledande kundupplevelse
- Bibehållen motståndskraft och flexibilitet
- Tillväxt inom våra styrkeområden.
Vår hållbarhetsambition
Vara en förebild inom hållbar utveckling i finansbranschen.
…via vår affärsmodell…

…arbetar vi för våra kunder.
Stora företag
SEB:s företagskunder i Norden hör till de största i sina respektive branscher. I Tyskland och Storbritannien omfattar kunderna såväl större medelstora företag som stora multinationella bolag.
Finansiella institutioner
De institutionella kunderna är verksamma såväl i Norden som internationellt.
Mindre och medelstora företag
Totalt betjänar SEB cirka 400 000 mindre och medelstora företag i Sverige och Baltikum. Av dessa är cirka 274 000 helkunder.
Privatkunder
SEB har cirka 4 miljoner privatkunder i Sverige och Baltikum. Av dessa är runt 1,4 miljoner helkunder i banken.
Skapar värde för våra intressenter
| Utfall 20171) |
Utfall 20161) |
|
|---|---|---|
| Utdelning på 40 procent eller mer av vinst per aktie |
70%2) | 75 % |
| Kärnprimärkapitalrelation på cirka 150 punkter över myndighetskravet |
19,4 %3) | 18,8 % |
| Konkurrenskraftig avkastning | 12,7 %4) | 11,3 % |
Vårresultatutveckling 1990–2017 1) Våra finansiella mål Mdr kr

1) Utfallet är exklusive jämförelsestörande poster. Se sid. 34. 2) Utfall inkl. jämförelsestörande poster är77%.
3) Krav vid årsslutet 2017enligt Finansinspektionen är 17,2%.
4) Utfall inkl. jämförelsestörande poster var 11,5% .

Våra kunder
SEB – den ledande företagsbanken i Norden Andel av totala intäkter 2017, %

1) Fördelning av intäkterför Swedbank, SHB, Nordea, Danske Bank och DNB. Enbart affärsområden (indikativt).
2 300 stora företag
700 finansiella institutioner
mindre och 400 000 medelstora företag
4 miljoner privatkunder
Vilka vi är
Vårt engagemang för att skapa värde för våra kunder bygger på en tradition av entreprenörskap, internationell utblick och långsiktigt perspektiv. Som bank har vi en viktig roll i övergången till en mer hållbar värld.
Vinjett Vinjett
Vad vi gör
SEB tar aktiv del i utvecklingen av de samhällen där banken är verksam, främst genom att bygga goda kundrelationer. I Sverige och Baltikum erbjuder vi finansiell rådgivning och ett brett utbud av finansiella tjänster. I Danmark, Finland, Norge, Tyskland och i Storbritannien har vår verksamhet ett starkt fokus på fullserviceerbjudanden till företagskunder och institutioner.
Vilka vi finns till för
SEB Årsredovisning 2017 1
Kunderna kommer alltid främst.
Våra 15 000 engagerade och erfarna medarbetare arbetar som ett team för våra kunder på alla de marknader där vi är verksamma.
SEB:s styrka är viktig i en snabbtförän derlig omvärld
Globala trenderledertillförändring
Tio år efter attfinanskrisen började sprida sig harflera globala trender kommit att förändra banksektorn. Nya regelverk har bidragittill att detfinansiella systemet blivitmertransparent ochmotståndskraftigt. En historisktmer expansiv penning politik har stöttat den reala ekonomin, även omnegativa räntor och överskott av likvi ditet har snedvriditrelationenmellan risk och avkastning, och bidragittill attminska volatiliteten på finansmarknaden.Digitaliseringen och den snabba tekniska utvecklingen förändrar kundernas beteenden och påverkar bankernas affärsmodeller.Dessutomhar bankerna alltmertydliggjort sin roll i övergången till enmer hållbar värld.
Alla dessa trender påverkade styrelsens arbete under det gångna året, sommed sina25möten var osedvanligtintensivt. I en alltmer komplex värld är det vår upp fattning att snabbhet och anpassningsförmåga liksomförmågan att attrahera rätt medarbetare blivit allt viktigare.Detsamma gäller detförtroende somen stark finansiell ställning ger.
Omvandling på många plan
Styrelsen har nu arbetattillsammans med vår nye VD, Johan Torgeby, i nästan ett år. Johan Torgeby hartillsammans med sin ledningsgrupp tagitflera initiativ för att skynda på bankens omvandling, utveckla en mer datadriven kultur och bredda kompetensen inom SEB. Under åretimple menterades också flera omfattande nya regelverk. Hela SEB gjorde ett utomordentligt arbete med att anpassa banken till MiFID II och IFRS 9, samtidigt som det strategiska initiativet att omvandla vår tyska verksamhettill en filial kunde slutföras.
Vägen framåt – service i världsklass
SEB:s strategiska inriktning, attfokusera på en ledande kundupplevelse, säkerställa en fortsattfinansiellmotståndskraft och att växa tillsammansmed våra kunder, kvarstår.När vi nu genomför den första fasen i vårlångsiktiga vision–service i världsklass –arbetar vi ocksåmed attlägga planen för nästa fas.Vi bibehåller våra finansiellamål. Banken har både en stark kapitalisering och förmåga att skapa nytt kapital vilket, givet de nya standardiseradeBasel IIIreglerna vad gäller kreditrisk somär på förslag,fortsätter att ha högsta fokus.Under2017 uppgick totalavkastningen till sex procent. Vår ambition är högre än så.Vi ärfast beslutna att oförtrutet verka för våra kunders bästa, så att ni aktieägare ska kunna förvänta er en attraktiv och hållbar avkastning även på längre sikt.
Stockholm,februari 2018
Marcus Wallenberg Styrelsens ordförande
I en alltmer komplex värld är anpassnings förmåga och detförtroende, som en stark finansiell ställning ger, av yttersta vikt." Marcus Wallenberg

Steg för steg förverkligar vi vårlångsiktiga strategi
Inom SEB är vi stolta över att vi känner våra kunder väl och skaparlångsiktigt värde utifrån vårtradition av företagande och ettlångsiktigt perspektiv. För oss går det hand i hand med vårt mål att vara ett föredöme när det gäller hållbarhetinom den finansiella sektorn. Vi har ambitionen att vara den ledande nordiska banken för företag och institutioner och den främsta universalbanken i Sverige och Baltikum.
Ett mer positivt affärsläge
Under 2017 såg vi affärsläget bli gradvis mer positivt. Med fler arbetstillfällen, högre tillgångspriser och högre investe ringsnivåer samt ökad handel växte världsekonomin trots den förhöjda geopolitiska osäkerheten. Stora globala obalanser kvarstår emellertid, och centralbankerna har en svår balansaktframöver när den
konventionella penningpolitiken ska återställas. Aktivitetsnivåerna inom de flesta kundsegment ökade. Storföretagen drog nytta av de gynnsamma finansieringsvill koren. Antalet börsintroduktioner och företagsförvärv ökade och på skuldmarknaden var aktiviteten hög; dock var efter frågan på traditionella banklån låg. De finansiella institutionerna stårinför de allt mer komplicerade regelverkskraven och vi har stöttat dem med hjälp av vårt breda depåförvaringserbjudande, där även administration och backofficetjänster ingår. Bland mindre och medelstora kunderi Sverige och Baltikum ökade kreditefterfrågan. Den svenska bostadsmarknaden visade vissa hälsosamma tecken på en stabilisering. Kommunikationen med privatkunderna fortsatte att öka – på kontoren, via rådgivning på distans och mobila tjänster samti vårt 24/7 kontaktcenter.
Affärsplanen förverkligas
SEB:s långsiktiga prioriteringar – att skapa en ledande kundupplevelse, upprätthålla motståndskraft och flexibilitet och att växa inom styrkeområden – utgör basen för vårtreåriga affärsplan. Två årin i planen ökar vitempoti omvandlingen.
Vi harfokuserat mer på de områden där vi har skalfördelar, på processer som kan förenklas och vi bygger upp kompetens inom dataanalys så att vi kan förbättra kundtjänsterna. Det handlar också om att förändra arbetssätt så att hela SEB kan samverka runt ett heltäckande rådgivningserbjudande till kunderna. Vi strävar mot en agil utveckling, därteam av spe cialisterinom produkt, IT, användarupp levelse och andra områden samarbetar för att sjösätta många små lanseringar som kalibreras löpande med kunderna.
Förutsättningarna för bankverksamhet har verkligen förändrats jämfört med för tio år sedan. Dock förändras aldrig betydelsen av att ha djupt engagerade medarbetare som arbetartillsammans – villiga attlära och utvecklas. Jag villta tillfället i akt och tacka alla våra kunder som valt oss som bank och även våra medarbetare. Hela team SEB är djupt engagerati service i världsklass i allt vi gör så att vi kan vara kundernas första val även på lång sikt.
Stockholm,februari 2018
Johan Torgeby Verkställande direktör och koncernchef
Omvärldsläget
Ny teknik, nya kundbeteenden och nya regelverk är
Vinjett Vinjett
4
omvärldsfaktorer som på ett påtagligt sätt påverkar bankers verksamhet. Världsekonomin fortsätter att utvecklas starkt, trots ökad geopolitisk osäkerhet.

starkt samtidigt som räntelägetförblev lågt. Den geopolitiska oron ökade medan finansmarknaderna fortsatte att utvecklas positivt. Ur ett globalt pers pektiv har eurozonen kommit på fötter, och en generell återhämtning märks även i Kina, Japan, USA och i tillväxtländer. De nordiska ekonomierna visar en bred uppgång. I Sverige vartillväxten stark, men samtidigt kom riskerna i bostadsmarknaden alltmerifokus.
När det gäller de merlångsiktiga utvecklingstrenderna bidrog extrema väderhändelsertill att sätta starkare fokus på klimatfrågan, där målet om att begränsa den globala uppvärmningen tilltvå grader ser alltmer svåruppnåeligt ut.
Geopolitiska spänningar, globala obalanser och de senaste årens stora migrationsströmmar ärfaktorer som på ett påtagligt sätt påverkar omvärldsläget. Sedan 2007 har den globala skuldsättningen, som andel av global BNP, ökat med mer än 40 procent enhetertill cirka 260 procent av global BNP. Samtidigt brottas de flesta västländerna med en växande demografisk utmaning iform av oproportionerliga befolkningspyramider. Detinnebär en ökad försörj ningsbörda för de yrkesaktiva och en belastning för de offentliga välfärdssystemen.

Digitaliseringen ritar om kartan
Ny teknik, nya aktörer samt ändrade regleringar och kundbeteenden håller sedan några år på attrita om kartan för vilka som kan erbjuda banktjänster samt vilka tjänster som banker kan erbjuda och på vilket sätt.
Den snabba utvecklingen innebär att mogna universalbanker möter kon kurrens från fintechbolag, som ofta utvecklarlösningarför specifika finan siella tjänster. Dessa bolag kan på ett snabbfotat sättta fram användarvänliga tjänster. Men, i gengäld har de svårt att erbjuda detförtroende, den bekvämlighet och de helhetslösningar som fullservicebanker gör.
Utvecklingen går mot att banker, med sina stora kundbaser, samarbetar eller gårin i partnerskap med nya
aktöreri syfte att skapa tjänstertillsammans, utveckla sitt erbjudande och förbättra kundupplevelsen.
Genom attfölja och förstå kund beteenden kan bankertillhandahålla individanpassade erbjudanden i allt snabbare takt.
Blockkedjeteknik och artificiell intelligens (AI) ärtekniker som utvecklas snabbt och förväntas komma att få storinverkan även på banker. Blockkedjetekniken möjliggör atttransak tioner verifieras och utförs irealtid. Inom AIfinns redan virtuella agenter i bankers kundtjänst. Digitaliseringen skapar också möjligheter att öka pro duktiviteten i banksektorn genom automatisering av interna processer och minskat administrativt arbete.
Nyaregelverkförkonsument skyddochtransparens
Nya regelverk förfinanssektorn fortsätter att införas. De kräver omfattande anpassningar av processer,rutiner och systemstöd. Mängden nya regelverk från myndigheterna börjar avta även om det ännu återstår mycket implementeringsarbete med de befintliga regelförändringarna.
» Det nya EUregelverket MiFID II (Markna derförfinansiella instrument) trädde i kraft i början av 2018, med syftet att öka konsu mentskyddet och transparensen kring alla typer av investeringsprodukter. Under 2018 införs betaltjänstdirektivet PSD2 (Betaltjäns ter och förmedlingsavgifter), som ställer krav på att banker öppnar upp sin information om transaktioner och gör det möjligtförtredjepartsaktörer atttill exempel initiera betal ningar. Det kallas ofta Open Banking. I maj 2018 införs även en ny dataskyddsförordning, GDPR, som innehållerregler om hurföretag i alla branscher ska behandla personuppgifter.
Två större redovisningsstandarder, IFRS 9, Redovisning av finansiella instrument, och IFRS 15, Redovisning av intäkterfrån avtal med kunder,trädde i kraft 1 januari 2018. Båda syftartill bättre information om företags intäkter och lönsamhet.
Under 2017 började EUkommissionen ett arbete som syftartill attfinansiella tillsynsmyndigheter ska ta hänsyn till hållbarhets aspekteri sin övervakning.
Läs mer om IFRS 9 och 15 på sid. 37. Läs om regelverksarbetet i SEB på sid. 50.
SEB skapar värde
Kundfokus, långsiktighet och finansiell styrka utgör grunden för att möta kundernas, medarbetarnas och samhällets förväntningar och därmed skapa värde för aktieägarna.
Genom att uppfylla intressenternas förväntningar via SEB:s affärsmodell

Kunder
1,7 miljonerföretagsoch privatkunder
Kundernas behov är kärnan i bankens verksamhet. Kundernas högt ställda förväntningar på service och kvalitativ rådgivning samt hållbara lösningar driver bankens affärsutveckling och erbjudanden.

Aktieägare
269 000 aktieägare
Aktieägarnas kapital är en förutsättning för att bedriva bankens verksamhet. Aktieägarna förväntar sig en konkurrenskraftig och uthållig avkastning på sitt kapital. Många av de större ägarna har ettlångsiktigt perspektiv på sitt engagemang i banken.

Medarbetare
15 000 medarbetare
Bankens medarbetare bygger och fördjuparrelationerna med kunderna. Deras engagemang, kunnande och kontinuerliga lärande är viktiga framgångsfaktorerför bankens verksamhet och framtida utveckling.

Samhället
Samhället i stort
Banker utgör en integrerad del av samhället och är viktiga för att skapa ekonomisk tillväxt och socialt värde. Med detta följerförväntningar på att banken tar ett stort ansvarför hur den agerar så att samhället kan fortsätta att utvecklas på ett hållbart sätt.

Strategi
Långsiktig strategi
SEB:s strategi bygger på utvecklingen av nära kundrelationer med ettlångsiktigt perspektiv. Sesid.9.
Tjänster
Kundanpassade erbjudanden
Proaktiv, kvalitativ rådgivning och heltäckande erbjudanden som ärtillgängliga på kundens villkor och baserade på insikt om kundens behov. Sesid.16–21.
IT
Driftsäker och funktionell IT
ITstrukturen stödjer stabiliteten i den dagliga drif ten och agil utveckling av produkter och tjänster. Se sid. 48 och sid. 7 i Hållbarhetsöversikten.
Värdeskapande baserat på förtroende
Bankerna har en grundläggande roll i samhället genom att agera som mellanhand när de tillhandahåller, och gerråd kring, ett brett utbud av finansierings och sparandelösningar samtriskhanterings och betaltjänsterför alla typer av kunder. SEB:s verksam het påverkar – och påverkas av – kunderna, aktieägarna, medar betarna och samhället, Utan deras förtroende kan inte banken fungera. Därför anpassar sig banken löpande till en föränderlig miljö, agerari enlighet med regelverk och förväntningar samt
strävar efter atttillhandahålla tjänster som ärinsiktsfulla, transparenta och tillgängliga på kundens villkor. Internt ställs dessutom höga etiska krav för att upprätthålla intressenternas förtroende. Till hjälp finns bankens uppförandekod samt interna regler och rutiner, som tar avstamp i en kultur baserad på öppenhet, affärsansvar och bankens värderingar.
Läsmerombankensuppförandekodpåsid.28ochpå sebgroup.com/sv

Motståndskraft
Finansiell styrka
Den finansiella styrkan ger den motståndskraft och flexibilitet som krävs för att bistå kunderna på lång sikt.Se sid. 9, 32 och 44.
Styrning
Tydlig bolagsstyrning
Bolagsstyrningen är baserad på en tydlig ansvarsfördelning, en väl utvecklad strukturförintern kontroll och på ägarengagemang. Sesid.52.
Risk
Sund riskkultur
För att möta kundernas behov tar och hanterar SEB risker. SEB känner sina kunder väl och risker motverkas av försiktighet,riskmedvetenhet och expertis i hela organisationen. Se sid. 44.
skapas både socialt och ekonomiskt värde
För kunder
Genom atttillhandahålla proaktiv rådgivning och ett brett utbud av lättillgängliga tjänster, stödjer SEB sina kunders långsiktiga ambitioner och tillför värde i alla utvecklingsstadierförföretag och institutioner och i livets alla faserför privatper soner.Se sid. 16–21.
För aktieägare
Utdelning och eventuella ökningar i marknadsvärdet övertiden bidrar till aktieägarnas ekonomiska trygg het och möjliggör nya investeringar. SEB:s konkurrenskraft ökar och långsiktiga riskerreduceras genom integrering av miljö, sociala och styrningsrelaterade aspekter. Se sid. 29.
För medarbetare
Medarbetarna deltari, och värdesätter, de möjlighetertill lärande och vidareutveckling som ärintegrerade i SEB:s verksamhet. Medarbetarna deltar också i många partnerskap som SEB stödjerför att hjälpa samhällen att utvecklas och blomstra.Se sid. 26.
För samhället i stort
Banken förmedlarfinansiella lösningar, tillhandahåller betaltjänster och hanterarrisker. Tillsammans främjar de ekonomisk tillväxt och välstånd. SEB betalar skatter och avgifter enligtlokala regler där banken verkar. SEB tar ansvar i sin roll som finansiär och kapitalförval tare och arbetar proaktivt med miljö, sociala och styrningsrelaterade frågor. Se sid. 22.
Totalfördelning av ekonomiskt värde 58,2 miljarder kronorför 2017
Räntor erlagda till kunder 16,6 mdr kr

Utdelning till aktieägare
och förmåner till medarbetare
11,5 mdr kr
Betalningar till leverantörer
8,6 mdr kr
Skatt och sociala avgifter
7,0 mdr kr
Myndighets avgifter 2,0 mdr kr
Service i världsklass
SEB:s långsiktiga vision, att leverera service i världsklass till våra kunder, speglar en framtid där kundorientering, enkelhet och tillgänglighet blir allt viktigare.
Långsiktiga strategiska prioriteringar
Grundad iföretagsamhetens tjänstför mer än 160 år sedan, har SEB genom åren spelat en aktiv roll i samhällsutvecklingen på de marknaderi vilka banken verkar. Med utgångspunkti detta entreprenöriella arv är det bankens ambition att vara den klartledande nordiska banken förföretag och institutioner och den främsta
universalbanken i Sverige och i Baltikum. Det är också bankens ambition att vara en förebild inom hållbar utveckling ifinansbranschen. De långsiktiga strategiska prioriteringarna och den treåriga affärsplanen, som beskrivs på nästa sida, visar vägen framåt.
SEB:s strategiska prioriteringar Utvalda indikatorer 1 Utveckla långsiktiga relationer så att kunderna med förtroende känner att de tjänster och den rådgivning som erbjuds bygger på insikt om deras behov, ärtillgängliga på deras villkor och att SEB förmedlar kunskap och agerar proaktivti deras intresse.
Kundernas vilja att rekommendera SEB Se sid. 12
Svenskt Kvalitetsindex Se sid. 12
Motstånds kraft och
Ledande
kundupp levelse
flexibilitet Upprätthålla motståndskraft och flexibilitet för att kunna anpassa verksamheten till rådande marknadsförhållanden. Motståndskraften bygger på kapital och likviditets styrka. Kostnadseffektivitetfrämjarlönsamheten och ger utrymme för nya investeringar. Styrelsens finansiella mål Se sid. 12
Likviditetstäckningsgrad Se sid. 45
Tillväxt inom styrkeområden
Fokusera på lönsam organisk tillväxtinom styrkeområden: som universalbank i Sverige och Baltikum och som företagsbank i hemma marknaderna utanför Sverige.
Affärsplan Se sid. 10
En strategi för alla intressenter
De strategiska prioriteringarna och affärspla nen, som även innefattarframgångsfaktorer för hållbarhetsarbetet, speglar de väsentliga frågorna för banken. De äri linje med förvänt ningarna från bankens intressenter. Bankens verksamhet bedrivs baserat på sund riskhan tering,finansiell styrka, affärsetik och affärs uppförande, dataskydd och gottledarskap. Varje år görs en väsentlighetsanalys för att
säkerställa att de prioriterade områdena fortfarande ärrelevanta och för attidentifiera potentiella framväxande frågor. Utvärderingen genomförs utifrån interna och externa intressenters perspektiv och utifrån ekonomiska, miljömässiga och sociala aspekter. Genom intressentdialoger avgör banken hur de väsentliga frågorna skall prioriteras och integreras i affärsplanen.
Läs mer om materialitetsprocessen och intressenter nas engagemang i Hållbarhetsöversikten.
2
3

Affärsplan
SEB:s långsiktiga strategiska prioriteringar utgör
basen för den treåriga affärsplanen för 2016–2018. Planen fokuserar på två huvudområden, tillväxt och omvandling, och kompletteras med tre framgångsfaktorerför hållbarhet. För att hålla treårsplanen relevant anpassas den löpande till förändrade affärsvillkor.
Sedan 1 januari 2016:
Förvaltat kapital
(nettoinflöde och värde) ökade 162 mdr kr
Företagskrediterna ökade 93 mdr kr
Nya storföretagskunder
130
Tillväxt
Ökad tillväxttakt
Nordiska och tyska storföretag och institutioner
Sparerbjudande till privatpersoner och företagskunder
Läs mer på sid. 16–21
i Sverige Stärka bankens ställning ytterligare i samtliga kund segmenti Sverige. Bredda utbudet av tjänster och i högre grad använda kunddata för att proaktivt erbjuda nya tjänster.
Bredda och fördjupa affären med nordiska och tyska företags och institutionella kunder med ett komplett tjänsteutbud och digitala kundportaler samt selektivt attrahera utvalda företagskunderi Storbritannien.
Skapa tillväxt genom att erbjuda privatpersoner och företagskunder bekväma och rådgivningsbaserade lösningar, inklusive försäkringar,för atttillgodose kundernas behov av långsiktigt sparande.
Framgångsfaktorer för hållbarhet
Sedan 1 januari 2016:
Lån omklassificerade enligt

Nya gröna obligationer där

För att uppnå ambitionen att vara en förebild inom hållbarhetifinansbranschen riktar banken in sig på tre framgångsfaktorerför hållbarhet. De förutsätter att medarbetarna är engagerade, kunniga och kan tillhandahålla ansvarsfull och proaktiv rådgivning, med särskiltfokus på miljöpåverkan och transparens. Läs meri Hållbarhetsöversikten.
Hållbarfinansiering
Öka andelen finansieringmedpositiv påverkan.Stärka hållbarrådgivning och utöka hållbara erbjudanden.

Omvandling
Läs mer på sid. 16–21
| Service i |
Fokusera på kunden och använda kunddata för att skapa en |
Sedan 1 januari 2016: |
|---|---|---|
| världsklass | ledande kundupplevelse utifrån ett personligt och lättillgäng ligt helhetserbjudande där kunderna kan välja var och på vilket sätt de vill betjänas. |
Kundernas användning av mobila tjänster ökade |
| 40 % |
||
| Digitalisering | Utveckla anpassade rådgivningsverktyg och gränssnitt base rade på kundens individuella behov och beteende i olika kanaler. Detta innebärtill exempel atttransformera första linjens tjäns tertill digitala lösningar och portaler. Automatisera interna processerför attförbättra effektiviteten. |
Antalrådgivningsmöten på distans i Baltikum 1500 |
| Kontinuerligt lärande |
Fortsätta attinvestera i att attrahera kompetens med rätt värderingar och att se till att befintlig personal erbjuds utvecklingsmöjligheter och kontinuerligtlärande. Säker ställa en gradvis kompetensväxling genom att bredda rollen för kundansvariga och även utveckla kunnandeti nom servicedesign och dataanalys. |
Medarbetare i ledarskaps/ talangutvecklingsprogram 1543 |
Läs mer på sid. 22–25
Hållbara investeringar
VaraNordens ledande leverantör av hållbara investeringarmedett omfattande och konkurrenskraftigt erbjudande.Miljö, sociala ochbolagsstyrningsaspekter ska vara heltintegrerade i investeringsproces sen för alla tillgångsslag. Förstärka hållbar hetsaspekterna vidinvesteringsrådgivning.
Innovation och entreprenörskap
Stödja innovation och entreprenörskap för att driva en hållbar ekonomisk utveckling och bidra till att skapa nya arbetstillfällen.
Sedan 1 januari 2016:
Bidrag till partnerskap med entreprenörer och innovatörer
25Mkr
2017: Fonderförvaltade med hållbarhetskriterier, andel av SEB Fonders förvaltade kapital
25%
Strategiska mål och utfall
Arbetet med strategin och den treåriga affärsplanen följs upp och mäts på många nivåer. Dessa utvalda nyckeltal ger en översikt av utvecklingen.
Kunderna

2017 2016 2015 Kundupplevelse och nöjdhet Ettflertal interna och externa nyckeltal används för att mäta kundnöjdheten. Kundernas vilja attrekommendera SEB är ett av de viktigare måtten på bankens utveckling.
Storföretag i Norden Kundernas vilja attrekommendera 1)



1) Enligt Prospera 2) Metoden Net Promoter Score
Finansiella institutioneri Norden Kundernas vilja attrekommendera 1)

Privatkunderi Sverige SEB:s interna NPS 2)

Mål
Ledandeställningiutvaldakundseg mentdärettviktigtmåttäromkunderna ärvilligaattrekommenderaSEB.
Ytterligare kundundersökningar
Enligt Prosperas mätning av övergripande kundnöjdhet behöll SEB sin 1:a plats i bedömningen från de allra största nordiska företagen, men rankningen från alla nordiska storföretag sjönk från 2:a plats 2016 till 3:e plats 2017.
Finansiella institutioneri Norden rankade SEB som nummer 2, nerfrån 1:a plats förra året. Svenska institu tionerrankade emellertid SEB som nummer 1 i alla tio möjliga kategorier.
Enligt Svenskt Kvalitetsindex mät ning av kundnöjdhetrankades SEB 2:a bland de större bankerna, både av privatkunder och av företagskunder. Jämfört med förra året sjönk dock SEB:s utfall i båda segmenten. Detta var en branschövergripande trend.
Aktieägarna

Finansiella mål
Tack vare den motståndskraft och flexibilitet som ges av en stark kapitalbas, god tillgång tillfinansiering, hög kreditvär dighet och kostnadseffektivi tet kan SEB skapa värde för aktieägarna under olika marknadsförhållanden. Styrelsen fastställertre finansiella mål som bidrartillfinansiell styrka.
Kärnprimärkapitalrelation, Procent

Räntabilitet, Procent
| 2015 | 12,2 | (12,9) |
|---|---|---|
| 2016 | 7,8 | (11,3) |
| 2017 | 11,5 | (12,7) |
Utfall exklusive jämförelsestörande poster anges inom parentes.
Utdelning irelation till nettoresultatet, Procent

Utfall exklusive jämförelsestörande poster anges inom parentes.
1) Baserad på förslagettill utdelning för 2017
Mål
SEB ska upprätthålla en kärnprimärkapitalrelation (CET1) somär cirka 1,5 procentenheter högre än regelverks kravet. Per 31 dec 2017 uppgick SEB:s bufferttill 2,2 procent. SEB:s uppskattning av Finansinspektionens krav på CET1 var 17,2 procent vid utgången av 2017.
Mål
SEB ska generera en konkurrenskraftig räntabilitet (avkastning på eget kapital). Det betyder att banken långsiktigt strävar mot att nå en räntabilitet på 15 procent.
Mål
40 procent eller mer av vinst per aktie. SEB strävar efter en långsiktig utdelningstillväxt. Utdelningens storlek fastställs med hänsyn till SEB:s finansiella position, detrådande ekonomiska läget, intjäning, myndighetskrav och tillväxtmöjligheter.
Medarbetarna

Motivation och engagemang Den årliga undersökningen Insikt mäter medarbetarnas engagemang, effektivitet och förtroende samt deras vilja attrekommendera SEB som arbetsplats.
Employee engagement, Index Engagemang
| Utfall | Genomsnitt för finanssektorn |
||
|---|---|---|---|
| 2015 | 79 | 71 | |
| 2016 | 73 | ||
| 2017 | 73 |
Medarbetare, Index

| Utfall | Genomsnitt för finanssektorn |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 80 | 71 | |||
| 2016 | 78 | 73 | |||
| 2017 | 78 | 74 |
Performance excellence, Index Effektivitet och förtroende
| Utfall | Genomsnitt för finanssektorn |
||
|---|---|---|---|
| 71 | 2015 | 80 | 75 |
| 73 | 2016 | 81 | 76 |
| 73 | 2017 | 81 | 77 |
| Genomsnitt för finanssektorn |
Mål
SEB:smål är att vara denmest attraktiva arbetsgivaren inom finanssektorn. Framstegmäts genommedarbetarundersökningen Insikt.
Kommentar
SEBfortsätter att ha bättre utfall än den finansiella sektorn närdet gäller engagemang, effektivitet och förtroende samt viljan attrekommendera arbetsplatsen.
Samhället

Anseende
SEB följerresultaten av TNS Reputation Index som mäter bankens anseende bland konsumenter och företagare.
Hållbarhet
SEB vill vara ettföredöme inom hållbarhetifinansbranschen. Ett mått är om banken uppfyller kraven för attingå i olika hållbarhetsindex. Banken har också ambitionen att minska sitt eget koldioxidutsläpp.
Anseende 1), Index Sverige Baltikum
| Utfall | Genomsnitt 2) | ||
|---|---|---|---|
| 2015 | 42 | 42 | |
| 2016 | 45 | 40 | |
| 2017 | 42 | 38 |
1) Företagets anseende hos allmänheten, enligt TNS Reputation Index (viktati Baltikum).
Ingå i hållbarhetsindex
SEB uppfyller kraven
| STOXX | |
|---|---|
| Ethibel | |
| FTSE4Good | |
| ECPI | |
| Dow Jones | |
Koldioxidutsläpp
| Ton | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Utfall | Mål 2020 | ||||
| 2015 | 21,315 | 17,000 | |||
| 2016 | 20,437 | 17,000 | |||
| 2017 | 20,537 | 17,000 | |||
2017 2016 2015 56 51 55 57 54 Utfall Genomsnitt 2) 57
2) SEB, SHB, Swedbank, Nordea, Danske Bank.
Mål
Attingå iminstfemutvalda hållbar hetsindex.
Mål
Minska gapettill nummer 1 i branschen och att ha det bästa anseendet bland konkurrenterna på längre sikt.
Kommentar
Den långsiktiga trenden i Sverige är stabil. SEBrankades somnummer2, vilket var övermarknadsgenomsnittet. SEBkompå delad 1:a plats i Estland. I Lettland och Litauen har utvecklingen varit negativ och SEBrankades som nummer3.
Kommentar
SEBingåri STOXX, Ethibel, FTSE4Good och ECPI sedan flera år. SEBingår även i DowJones hållbarhetsindex sedan två år.
Mål
Minska koldioxidutsläppenmed20 procentmellan2016och2020för att nåmålet om17000ton koldioxid.
Kommentar
Koldioxidutsläppen var nästan oför ändrade jämförtmed föregående år. Ökat affärsresandemotverkade minskningen hänförlig tilltjänstebilar ochminskad användning av papper.
Kunder
Vinjett Vinjett
14
Med kundernas behov i fokus och utifrån bankens vision att tillhandahålla service i världsklass, tar SEB i affärsplanen ett antal initiativ för att förbättra kundupplevelsen med avseende på rådgivning, enkelhet och hållbarhet.
Kundsegment
2 300 Banken betjänar cirka 2 300 storföretag inom ett brett spann av branscher varav de flesta harinternationell inriktning. I Norden är dessa bolag bland de största i sina respektive branscher medan kunderna i Tyskland och i Storbritannien finns i spannetfrån större medelstora företag upp till multi nationella företag.
Finansiella institutioner
Banken betjänar cirka 700 finansiella institutioner. De utgörs av pensions och kapitalförvaltare, hedgefonder,försäkrings bolag och andra banker som är verksamma i Norden och internationellt.
400 000 Mindre ochmedelstora företag
700 4 000 000 Stora företag Banken betjänar cirka 400 000 mindre och medelstora företag i Sverige och Baltikum. Av dessa uppgick antalet helkundertill 175 000 i Sverige och 99 000 i Baltikum. Segmentet medelstora företag och offentlig sektori Sverige omfattar cirka 650 kunder, många med internationell verksamhet. I offentlig sektor återfinns bland annat statliga myndigheter, statligt ägda företag samt kommuner.
Privatkunder
Banken har cirka fyra miljoner privatkunderi Sverige och Balti kum. Av dessa är 488 000 helkunderi Sverige och 920 000 i Baltikum. För bankens privatkunder med större kapital och behov av mer kvalificerad rådgivning tillhandahåller SEB ett omfattande private bankingerbjudande. Under 2017 breddades detta erbju dande och SEB tillhandahåller nu tjänsterinom private banking för cirka 39 000 kunder.
Kundaktiviteter 2017
V ärldsekonomin utvecklades väl under 2017. Stora balansräkningar, minskat beroende av lagercykler och ökad reglering inom finans branschen dämpade svängningari konjunkturen. Volatiliteten på kapitalmarknaden varlåg i den rådande lågräntemiljön trots ökad geopolitisk osäkerhet.
Efterfrågan på traditionell bankfinan siering bland nordiska och tyska storföretag varlåg under året. När marknaderna uppvisade låg volatilitet minskade de institutionella kundernas efterfrågan på riskhanteringstjänster då de sökte tillgångar med högre avkastning.

Aktiviteten var stark på aktiemarknaden och vad gäller börsintroduktioner.
I de baltiska länderna var både mindre och medelstora företag och privatkunder mer positiva och efterfrågade finansiering i allt större utsträckning. Baltiska kunder både uppskattar och utnyttjar de nya mobila banktjänsterna i allt högre grad.
I Sverige varinteraktionen med kunderna hög i alla kanaler – på kontoren, i ett dygnetruntöppet kontaktcenter och i digitala kanaler. Mot slutet av året, sågs några hälsosamma tecken på stabilisering i den svenska bostadsmarknaden.
Stora företag och finansiella institutioner
Tillväxt och omvandling, treårsplanen 2016–2018
SEB fortsatte att växa i Norden med ett 100tal nya stora företagskunder sedan affärsplanen lanserades. Under planens två första år harrelationen med kunderna breddats och intjäningen per kund ökat bland de stora företagskunderna. SEB har befäst sin ledande ställning vad gäller större affärstransaktioner. Banken fick dessutom branschens högsta betyg i Sverige enligt Prosperas årliga kundnöjdhetsmätning.
Fokus framöverligger på attfortsätta arbetet med attfördjupa kundrelatione nerna och öka antalet produkter som används.
Itreårsplanen ingår en breddning av den brittiska verksamheten, där SEB nu vänder sig till utvalda brittiska storföretag. SEB attraherade ett drygttiotal brittiska företagskunder under 2017.
SEB:s djupa kännedom om företags- och de institutionella kunderna gör att banken kan skapa tjänster som tillför värde. Banken utforskar den nya teknikens möjligheter och blev första bank i Norden att använda blockkedjeteknik för att utföra betalningar.
Tillväxt
Bättre depåtjänster
Under 2017 har ettflertal stora finansiella institutioner valt attflytta sin depåaffär till SEB:s nya globala plattform för depåförvaringstjänster (custody), Investor World. Därmed får de tillgång till en mängd förbättringar när det gällertill exempel hantering av fonder, säkerheter, bolagshändelser, cash management och valutahandel.
Plattformen har utvecklats i samarbete med Brown BrothersHarriman, somstår förinfrastrukturen,medan SEB ansvarar för kundrelationen och gränssnittet mot kund.
Omvandling
Visuellt stöd för cash management
SEB lanserade under 2017 en ny avancerad analys och planeringsfunktion inbyggd i internetbanken för stora företag och finansiella institutioner (C&I Online). Funktionen, som kallas Analytics, hjälper kunderna att överblicka, analysera och effektivisera sin likviditetsställning.
Funktionen vänder sig tillfrämsttreasurychefer och cash managers. Kunderna kan ansluta alla sina bankerrunt om i världen och överblicka sin likviditet på koncernnivå.
Första blockkedjebetalningen
Under 2017 blev SEB den första banken i Norden attta blockkedjetekniken i produktion för skarpa betalningar. En av bankens stora företagskunder använder numera tekniken för överföringar mellan sina SEBkonton i Sverige och New York. Pilotprojektet ärlovande och visar att det går att göra en betalning på några sekun derjämfört med upp till 2 dagartidigare. Och det med bibehållen säkerhet.
SEB:s ställningstaganden och branschpolicys


SEB:s policys återfinns på sebgroup.com/sv/om-seb/hallbarhet
Ett annat blockkedjeinitiativ finns för kundernas internationella handel vilken innebär manuell och tidskrävande doku menthantering. För attförenkla har banken tillsammans med ett drygttiotal internationella bankertagitfram en proto typ där hela processen kan effektiviseras.
Ett annat område är fondhandeln. SEB har inlett ett samarbete med Nasdaq för att testa en ny fondhandelsplattform baserad på blockkedjeteknik.
Banken har även gått in som delägare i det internationella blockkedjekonsortiet R3 och investerat i det danska företaget Coinify, som sysslar med blockkedjebetalningar.
Hållbarhet
Hållbarfinansiering
Itakt med att klimatutmaningarna ökar krävs stora infrastrukturinvesteringar. Samtidigt stärks medvetenheten bland
Möt en av våra kunder:
"Det viktigaste ärlångsiktighet, partnerskap och en vilja att vara med på vårtillväxtresa."
Pia Aaltonen-Forsell
Finanschef på AhlstromMunksjö
Industrikoncernen Ahlstrom Munksjö utvecklar avancerade fiberbaserade material som används i industriella applikationer och i konsu mentnära produkter. Bolaget har 41 produktionsanläggningari 14 länder.
Företaget har en lång relationmed SEB, somär en av koncernens huvudbanker. Relationen omfattar de flesta produktområden,från finan-

siering och cash management, tilltrade finance och trading lösningarför att hantera valutarisker.
"Den långa och breda relationen är ett kvitto på att vi är nöjda med samarbetet. Det viktigaste i en bankrelation är en långsiktighet, som bär både i goda och svåra tider. Det måste också finnas ett engagemang och en vilja att vara med och utveckla bolaget".


Möt en av våra kunder:
"SEB erbjuder bra och globalt diversifierad service över såvälregioner som tillgångs klasser. "
Mikko Mursula
Finanschef på Ilmarinen
Det ömsesidiga pensionsbolagetIlmarinen ansvararför pensionerför cirka 1,1 miljoner finländare och detförvaltade kapitalet uppgårtill drygt 45 miljarder euro.
"Närjag talar med våra nyckelpersoner om samarbe tet med SEB är det några gemensamma nämnare som återkommer. Dit hör goda personliga relationer, samt

den starka lokala närvaron häri Finland och övriga Nor den", säger Mikko Mursula.
SEB får höga betyg för ett erfaret och kompetent team inom aktieanalys. Banken ses också som en ledare inom hållbarhet. "SEB var en av de första som inkluderade hållbarhetsaspekteri sin aktieförvaltning".
låntagare och investerare om fördelarna med attintegrera hållbarhetsaspekteri investeringsbeslut.
SEB bidrar genom att hjälpa kunder med kapitaltill gröna investeringarinom områden som infrastruktur och förnybar energi. 2007 var SEB,tillsammans med Världs banken, pionjär med den första gröna obligationen, och är nu den tredje största arrangören (underwriter) för gröna obliga tioneri världen. 2017 utfärdade SEB sin första egna gröna obligation på 500 miljoner euro. Pengarna är öronmärkta för finansiering av gröna initiativ och lösningar.
SEB har ett antal policys som sätter ramarför bankens utlåning och affärer inom vissa sektorer med miljöpåverkan såsom fossila bränslen samt gruv och metallindustrin. Dessa och andra bransch policys och ställningstaganden är en vär defull bas för kunddialogen och bidrar till atttydliggöra hållbarhetsaspekter vid olika beslut. Sedan 2015 gör SEB
ingen nyfinansiering av kolbrytning och kolkraftverk.
SEB äridag en av de största förvaltarna av mikrofinansfonderi Europa. Genom att investera i mikrofinansieringsinstitut kan SEB:s mikrofinansfonder erbjuda lån till personer med lägre inkomster på tillväxtmarknader, vilka ofta står utanför det finansiella systemet. Banken hanterar sex mikrofinansfondertill etttotalt värde på cirka 6 miljarder kronor som nårfler än 19 miljoner entreprenöreri 38 tillväxtländer.
Mindre och medelstora företag
Tillväxt och omvandling, treårsplanen 2016–2018
Företagsaffären utvecklas positivt med ökade intäkter, nya kunder och en ökad andel av kundernas affär. Bankens fokus på rådgivning och korsförsäljning bidrar till den positiva intäktsutvecklingen. I Sverige är ökningen av lånevolymerna sedan början av 2016 driven främst av utlåning inom fastighetsbranschen medan efterfrågan på andra företagslån varrelativtlåg. Företagsinlåningen var stabil. Företagskrediterna i Baltikum har ökattvå årin i affärsplanen.
Fokus under 2018 ligger på attfortsätta tillväxtsatsningen på företagssi dan, i Sverige med målet att öka marknadsandelen med en procentenhet per år. Möjligheten förföretag att bli kunder digitalt, Greenhousekonceptet (se artikeltill höger) och externa partnerskap ärfaktorer som förväntas leda till ökade affärsvolymer och en ökad andel av kundernas affär.
SEB underlättarför kunderna med lättillgängliga tjänster och vidareutvecklar sitt erbjudande med hjälp av nya lösningar, ofta i partnerskap med fintechbolag och tjänsteleverantörer. Banken vill bidra till att främja entreprenörskap och innovation.
Tillväxt
Partnerförtillväxtföretag
Under 2017 lanseradesGreenhouse, en satsning på att stärka partnerskapetmed tillväxtföretag.Ambitionen är att vara en samtalspartner somföretagen kan vända sig tillmed alla typer av affärs och tillväxt frågor och inte bara direkta bankfrågor. SEB har därför byggt upp ett nätverk av externa partners förfrågor som företagen behöver hjälp med, såsom anskaffning av riskkapital, skattefrågor, juridik och rekrytering.
Greenhouse handlar om attinspirera och bjuda på kunskap genom seminarier, workshoppar och nätverksträffar. Dessutom bjuder SEB in utvalda företag till Growth Lab, etttioveckorsprogram där de får hjälp att konkretisera sina tillväxtplaner.
Vid innovationscentreti Tallinn startade SEB ettliknande tillväxtprogram under 2017 där ett antal utvalda företag under tre till sex månaderfår stöd i att konkreti sera sina utvecklingsplaner, stärka sin innovationskraft och gå igenom sina affärsmodeller. Liknande program planeras för Lettland och Litauen under 2018.
Grundtrygghet för småföretagare
Försäkringsskydd är ett vanligt oros moment bland mindre företagare. SEB är en av få aktörer på marknaden som har ett konkurrenskraftigtförsäkringsskydd att erbjuda alla småföretagare.
Sedan 2017 ingårförsäkringslösningen Trygg Start och Trygg Grund därför som ettförvalt alternativ i bankens grundpaket tillföretag. Därmed ökar möjligheten att fler småföretagare kompletterar sitt grundskydd. Med Trygg Startfår nystartade företag en sjukförsäkring, medan Trygg Grund ger den mer etablerade företagaren ett komplettförsäkringsskydd på samma nivå som vid anställning.
Omvandling
Integration med tjänsteleverantörer
SEB har sedan länge byggtintegrerade lösningar, som gör att storföretagen kan hantera och automatisera betalningar direkti sina affärssystem. Samma utveckling sker nu i snabb takt gentemot mindre företag, men här handlar det om att skapa den tekniska integrationen med leverantörer av molnbaserade affärssystem samt företag som tillhandahåller bokföringsoch lönetjänster.
Den första integrationen skapades redan 2014 gentemot affärssystemet Visma. Sedan dess har ytterligare leverantörertillkommit.
SEB gick under 2017 in som delägare i fintechbolaget Capcito. Bolaget erbjuder en onlinetjänst därföretag kan koppla ihop sina affärssystem med Capcito och därmed enkeltfå tillgång tillrörelsefinan siering baserat på kassaflöde och under liggande kundfordringar.

Möt en av våra kunder:
"För oss kommer kunden först och det är så SEB behandlar mig."
Vladas A. Bumelis
Grundare och styrelseordförande för Biotechpharma
Biotechpharma är ettlitauiskt företag som utvecklar och producerar biofarmaceutiska produkterförläkemedelsindustrin. Företaget sysselsätter 150 personer och har omkring 150 kunderiframförallt USA, Europa och Asien.
Som entreprenör har Vladas en långvarig relation med SEB, som har varit med och stöttattillväxtresan bland annat med finansiering. "Jag tycker banker ska vara lite konservativa. De får gärna dubbelkolla affärsplanen och

säga nejförsta gången. Då får man gå hem och slipa på planerna, inte bara en utan flera gånger. Det görresulta tet bättre", säger han.
När SEB lanserade ett private bankingerbjudande i Litauen för några år sedan, lämnade Vladas sin tidigare schweiziska bank och sam lade även sin privatekonomi hos SEB.
"Jag uppskattarföretagskulturen i SEB. Den bygger på relation och engagemang för kunderna".
Hållbarhet
Kunddialog om hållbarhet
Bland bankens små och medelstora företag ökar engagemangetför hållbarhet. SEB stödjer dem genom att hålla och sponsra föreläsningar samt arrangera workshops om miljö, sociala och bolagsstyrningsrelaterade aspekteri affärsverksamheten, och hur man integrerar dem i den dagliga verksamheten.
SEB arbetar kontinuerligtför attintegrera hållbarheti sin egen verksamhet. Under 2017 uppdaterades verktygetför affärs och kreditanalys för små och medelstora företag. De kundansvariga beaktar nu hållbarhetsaspekter vid analys av företag och i kreditbeslut. Kopplattill
verktygetfinns stödfrågor,relaterade till miljö, sociala och bolagsstyrnings aspekter, som de kan reflektera över och vid behov diskutera med kunderna. Syftet är att analysera företagets hela värde kedja för att bättre förstå kundens möjlig heter och utmaningar. Diskussionen är uppskattad av kunderna.
I de tre baltiska länderna verkar SEB för en positiv samhällsutveckling genom attfrämja entreprenörskap och inkludera hållbarhet som en naturlig del irådgivningen till kunder.
Privatkunder Kunder Privatkunder
SEB underlättar kundernas vardag genom att förenkla processer och lansera lättanvända lösningarförtjänster och rådgivning. Avancerad dataanalys och artificiell intelligens skapar värde genom ökad proaktivitet.
Tillväxt och omvandling, treårsplanen 2016–2018
Ökad proaktivitet och förbättrade tjäns ter bidrog till högre tillväxtinom bolån och inlåning. I Baltikum växte kundinlåningen och lånevolymerna ökat sedan början av 2016, itakt med att hushållens ekonomiska situation förbättrades. I Sverige berodde tillväxten inom bolån delvis på mer proaktiv rådgivning och förenklade processerför nya bolån och nya kunder. Under 2018 liggerfokus på att närma sig marknadens tillväxttakt.
Privatkunder har varit avvaktande när det gäller att öka sittfondsparande och potentialen för ökad tillväxt består. Nya sparvolymer har dock tillkommit sedan början av 2016.
Nya tjänster, automatiserade funktio ner och introduktion av robotrådgivning kommer attfrigöra tid för mer proaktiv och personlig service för de som så öns kar. För 2018 liggerfokus på att ytterli gare öka proaktiviteten bland annat genom rådgivning på distans.
Tillväxt
Sparande
Trenden vad gäller demografisk förändring ökar behovet av långsiktiga bespa ringar. I Sverige är SEB den enda större bank som erbjuder även traditionell livsförsäkring. Ettliknande erbjudande finns i de baltiska länderna. SEB:s intag av nytt förvaltat kapital uppgick till 14 miljarder kronor netto under 2017.
Förbättrad kundupplevelse
Kunderna uppskattar och använderi allt högre grad SEB:s lättillgängliga tjänster. Under 2017 blev det möjligtför privatper soner att ansöka om bolånelöfte eller bli ny kund i banken på helt digital väg.
När det gäller bolån är detförsta steget en förenklad bolånekalkyl, somger kun derna en indikation omhurmycket de har möjlighet attlåna. Steg två är en förenklad ansökan omlånelöfte, somtar ett parminuter att slutföra.
På samma sätt går det nu att bli ny kund utan att behöva besöka ett kontorför att identifiera sig,fylla i en känndinkund blankett och skriva på olika avtal.Det enda somkrävs är att kunden ärmyndig och har ettmobiltBankID.
Omvandling
Distansrådgivning
Inom pensionsområdet arbetar SEB sedan länge med distansrådgivning, som gör att kunderna kan få tillgång till kvalificerad pensionsrådgivning direktfrån arbetsplatsen ellerfrån hemmet. Detta ökar tillgängligheten och bekvämligheten och undersökningar visar på hög kundnöjdhet.
En liknande funktion för distansrådgivning infördes under 2017 i Baltikum, där privatkunder kan boka in sig för video möten med sin rådgivare och utföra vissa

tjänster som att öppna nytt konto. Inom den svenska verksamheten pågår ett pilotprojektför att kunna använda tekniken med skärmdelning och distans rådgivning för alla typer av tjänster.
Dataanalys och artificiell intelligens
Tillgången till data blir en allt viktigare resurs för att förstå kundernas behov, öka kundlojaliteten, förbättra servicen och attrahera fler kunder.
SEB etablerade under 2017 en datasjö – en teknisk plattform för att samla, kva litetssäkra och skapa enkel åtkomst till all data som SEB har. Det handlar om både strukturerad och ostrukturerad data, intern såväl som extern och allt från realtidsdata till statisk data (basdata).
Med hjälp av artificiell intelligens och avancerad dataanalys kan banken öka servicegraden och proaktivt möta kun dernas behov. SEB:s digitala assistent, Aida, utvecklade sin förmåga att svara på kundernas frågor. En bra kontroll och struktur av bankens data ökar den interna effektiviteten.

Möttvå av våra kunder:
"Det är en jättefördel att vara kund både som privatperson och företagare".
Lotta och Anders Svensson Privat och företagskunder
Syskonparet Lotta och Anders Svensson driver bygghandeln Woody Bygghandel Stock holm Syd. Som företagare har de en lång och djup relation med SEB.
"Banken är engagerad i vad vi gör. Vi litar på varandra och försöker hitta lösningar, som är bra för båda parter. Det är precis samma förutsättningar som irelationen till våra kun der", säger Anders.
Båda syskonen har också

samlat sin privatekonomi i banken.
"Det är en jättefördel att vara kund både som privatperson och företagare. Det mesta sköter man ju digitalt. Men det betyder mycket att vi kan lita på att det också finns ett personligt engagemang från banken", säger Lotta.
"Det viktigaste är att det fungerar smidigti vardagen. Tid är det som man har mest ont om!".
Ett annat nytt område är så kallad robot teknik. Manuella arbetsuppgifter som utförs i många steg, till exempel månat liga rapporter som sammanställs från en mängd olika källor, kan enkelt programmeras och utföras av virtuella (mjuk varu) robotar vilket ger bankens medar betare tid till mer avancerade uppgifter.
Via samarbetet med Samsung Pay möjliggjordes digitala kortbetalningar. Dessutom lanserade Fitbit sin betalser vice, Fitbit Pay, i Sverige, Norge, Danmark och Finland. SEB var med från starten och har möjliggjort för många av sina kortkunder att betala med en så kallad aktivitetsklocka i de affärer som tillhanda håller kontaktlösa betalningar.
Hållbarhet
Hållbara produkter
Intressetför hållbara produkter ökar bland privatkunder, inte minstinom sparområdet, där alltfler är måna om att deras sparande ska bidra till ett hållbart samhälle.
Under 2017 harförändringar gjorts i fondförvaltningen för att stärka SEB:s baserbjudande ur ett hållbarhetsperspektiv.De så kallade strategifonderna investe raridag till större del direkti aktier och obligationer. Förvaltarna får därmed större möjlighet att påverka de enskilda innehaven ur ett hållbarhetsperspektiv.Där med kommer omkring två tredjedelar av strategifondernas tillgångar uppfylla fond bolagets strängaste hållbarhetskrav, vilka är desamma som för SEB:s hållbara fonder. SEB erbjuder också flera fonder med särskild hållbarhetsprofil, exempelvis SEB Green Bond Fund som investerari gröna obligationer, samt aktiefonderna SEB Hållbarhetsfond Global och SEB Hållbarhets fond Sverige därförvaltarna väljer bolag som aktivt bidrartill en hållbar utveckling.
SEB Hållbarhetsfond Sverige blev Svanenmärkt 2017 och uppfyller därmed ytterligare hållbarhetskrav som påverkar bolagsvalen ifonden. Dessutom innebär kraven attfondens förvaltare redovisar, på etttydligt sätt hurfonden och investe ringarna bidrartill en hållbar utveckling. Läs merirapporten Hållbarhetsöversikt.
SEB i samhället
Som bank är SEB en integrerad del av samhället och de
platser där banken verkar. Genom att engagera sig för innovation och entreprenörskap, kunskap om ekonomi och social inkludering bidrar SEB till att stärka möjligheterna för framtida generationer. Banken arbetar också löpande för att minska sin direkta och indirekta koldioxidpåverkan.
n miljö där entreprenörskap främjas och företag kan växa och investera ledertill att samhället blomstrar eftersom det skapartillväxt och nya jobb. SEB samarbetar därför med ett antal organisationer och mötes platserför att stötta företag,från nya småföretag via Ung Företagsamhet och Venture Cup till entreprenörseliten genom Årets Entreprenör. I Baltikum driver SEB sin webbaserade eAkadeemia med pedagogiska filmer, och utbildnings och testmodulerför nystartade företag och entreprenörer. E
SEB:s stöd till partnerskap för framtida generationer

Stöd till sociala entreprenörer
Sociala entreprenörer spelar en allt vikti gare roll i samhällen där sociala och ekonomiska klyftorliksom ojämlikhet ökar. SEB samarbetar med Inkludera, en paraplyorganisation för sociala entreprenörer som stödjer samhällsgrupper som riskerar utanförskap. 2017 deltog SEB i Social Innovation Summiti Malmö, en av de största mötesplatserna för social innovation i Norden. Det övergripande målet var att finna nya lösningar på utmaningarna i samhället. Tillsammans med Inkludera fokuserade SEB på hur kommuner kan bli mer effektiva när det gäller att köpa tjäns terfrån sociala entreprenörer och därmed skapa värde för samhället.

Pegah Afsharian och Natassia Fry grundade Kompis Sverige, en ideell organisation som stöds av Inkludera. Organisationen matcharihop etablerade svenskar och nyanlända och skapar möten mellan dem. SEBmedarbe tare deltari programmet.
Finansiell inkludering
Banken delar med sig av sin kunskap kring privatekonomiför att på så sätt ge människor möjligheter attfatta informe rade finansiella beslut och bidra till bättre fungerande samhällen. I Baltikum har SEB under många år anordnat ekonomikurser med målet att utbilda ungdomari att hantera sin privatekonomi och ge dem inspiration förframtiden. SEBkurser har hållits av 367 medarbetare som under de senaste två åren har nått 13 700 ungdomar.
Mentor
Sedan 1997 har SEB samarbetat med Mentor, en organisation vars syfte är att skapa relationer och bygga förtroende mellan unga och vuxna, att motivera och inspirera samtförebygga drogmissbruk. Genom Mentor kan SEB:s medarbetare stödja unga i de lägre tonåren och bidra till samhället samtidigt som de utvecklar sig själva och sitt egetledarskap. År 2017 omfattade SEB:s engagemang nästan 6 000 relationertotalt och i Sverige investerade medarbetarna ungefär 4 300 timmari volontärarbetet.
Minska bankens miljöpåverkan
Klimatförändringarna är en av dagens viktigaste utmaningar. SEB inser vikten av att arbeta aktivtför att minska sin direkta miljöpåverkan och arbetar därförför att optimera energiförbrukningen, minska pappersförbrukningen och förbättra företagets bilpark. För att ytterligare minska utsläppen i samband med affärsresor läggs särskiltfokus på att minska antalet flygresor, vilka stårför huvuddelen av SEB:s koldioxidavtryck.
Läs meri Hållbarhetsrapporten, sid. 70.

De globala målen – en affärsplan för världen

Agenda 2030 och FN:s hållbarhetsmål
FN:s hållbarhetsmål (de globala målen, SDG) har under 2017 fått en allttydligare roll som gemensam "affärsplan" för nationer, organisationer och näringsliv. Målen som antogs i FN 2015 fokus erar på att utrota fattigdom, skydda planeten och säkerställa jämlikhetför alla. Målen ärintegrerade och de balanserar de tre hörnstenarna i hållbar utveckling: ekonomisk tillväxt, social inkludering och miljöskydd.
Genom ett aktivt partnerskap med SEB:s kunder stöttar och bidrar banken till många av de 17 målen. SEB har dock valt att särskilt prioritera fyra av dem där bankens verksamhet har stor påverkan:
- 8 Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt
- 9 Hållbarindustri, innovationer och infrastruktur
- 13 Bekämpa klimatförändringen
- 16 Fredliga och inkluderande samhällen
Många av SEB:s kunder har gjort egna prioriteringar bland målen, och kartan över målen underlättar de diskussioner som kunderna för med banken kring både sina utmaningar och möjligheter.
Under mer än tio år har SEB utvecklat ettflertal hållbara produkterliksom policys och processer som liggeri linje med de globala målen. SEB har varit pionjär både vad gäller gröna obliga tioner och mikrofinansfonder, och bedriver ett systematiskt hållbarhetsarbete inom investeringsverksamheten. Bankens stöd till entreprenörer och ett starktfokus på att bekämpa finansiell brottslighet är andra områden där SEB aktivt bidrartill målen.
Under 2017 harflera initiativ tagits inom SEB vad gäller utveckling av produkter och tjänster som har koppling till de globala målen. Ambitionen är att presentera resultatet av detta arbete under 2018.
Läs mer om hur SEB kopplar hållbarhetsmålen till verksamheten i Hållbarhetsöversikten.



Hållbarhet är en affärsfråga
Hållbarhet äri dag en alltmerintegrerad del av bankens affärsverksamhet. Det grundar sig i insikten att hållbarhet bidrartill bankens långsiktiga lönsamhet. SEB:s ambition är att skapa långsiktigt värde både ur ett ekono miskt, etiskt, socialt och miljömässigt perspektiv. Banken tar ansvarför hur verksamheten påverkar kunder, medarbetare, aktieägare och samhälleti stort.
väsentligtför banken.
Klimatkris, social oro och risken för värdelösa tillgångar ("stranded assets") är några exempel på en icke önskvärd utveckling som påverkar människor,företag och samhällen, och vars effekter SEB också måste hantera i sin verksamhet. Men hållbar utveckling betyder också stora möjligheter. Den snabba tekniska utvecklingen och nya sätt atttänka leder till innovativa lösningar som bidrartill att hantera nya behov i samhället och till att omforma branscher.
På både internationell och nationell nivå tar både stater, myndigheter och näringsliv kraftfulla initiativ för en mer hållbar värld, inklusive krafttag mot klimatförändringar. För SEB betyder det att banken utvecklar sin rådgivning ytterligare för att hjälpa kunderna navigera i den än mer komplexa omvärlden. SEB uppgraderar också sin analys och sina verktyg för att bättre hantera hållbarhetsriskeri kreditanalys och beslut.
Banker och hela detfinansiella systemet har genom sina åtgärder en cen tralroll i utvecklingen. Ett exempel på hur SEB bidrartillförändringen är att banken förmedlar kapitaltill gröna infrastrukturinvesteringar. Ett annat exempel är att banken erbjuder hållbara sparproduktertill kunder som vill investera i de företag som är bästi klassen när det gäller miljö, sociala och bolagsstyrningskriterier.
Privatkundernas prioriteringar
SEB strävar efter att erbjuda kunderna tjänster som ärtransparenta och tillgängliga på deras villkor och bjuder ofta in kunder atttesta betaversioner av nya tjänster. Ett exempel på detta är en dialog som fördes av SEB:s fondbolag med privatkunder med ägande i SEB Hållbarhetsfond Sverige under 2017. Kunderna fick välja ut vilka hållbarhetsfrågor de ansåg vara de viktigaste attta itu med i de företag de hade investerati. De kunde välja bland FN:s 17 globala mål i sina svar. Svaren visar att kunderna prioriterartre av målen, 13) Bekämpa klimatföränd ringen, 6) Rent vatten och sanitet och 4) God utbildning för alla.
Som en följd av undersökningen kommer SEB:s fondbolag attintensifiera insatserna för att bekämpa klimatförändringen. Därför harfondbolaget gått med i Institutional Investors Group on Climate Change. Här samlas investerare globaltför att påverka de hundra företag som stårför den största delen av utsläppen i världen. Det handlarframför allt om gas och oljeindustrin.
SEB:s medarbetare
SEB:s medarbetare har en stark tilltro till bankens syfte och vision. De upplever att de kan göra skillnad och vill gärna vidareutveckla sig. Framöver behöver banken ytterligare förstärka kompetensen inom dataanalys och fortsätta att främja nya arbetssätt, samarbeten samt en innovativ och inkluderande kultur som vilar på bankens värderingar.
S EB är en attraktiv arbetsgivare med engagerade och motiverade medarbetare. Den årliga medarbetarundersökningen Insikt visar att bankens vision inspirerar och motiverar, att medarbetarna trivs med sina jobb och att de känner sig involverade i beslut som påverkar dem. Både engagemang och performance excellence (effektivitet och förtroende) ligger högtjämfört med andra företag i den internationella finans branschen.
Nya arbetssätt och en innovativ miljö
SEB:s affärsplan fokuserar på lönsam tillväxt och transformation och för att uppnå detta krävs medarbetare som tar ansvar för sin egen utveckling samt en innovativ och inkluderande miljö.
Metoden för att driva utvecklingsprojekt har ställts om och byggeri ökad utsträckning på ett agilt arbetssätt med tvärfunktionella team, som utvecklar nya tjänsteri nära samspel med kunderna, utifrån deras behov. Enkelhet och använ darupplevelse är centrala komponenteri allt utvecklingsarbete.
Hackathon och kunskapsspridning
Etableringen av bankens nya kontori Arenastaden i Stockholm harinneburit nya möjligheter attfrämja ett snabbrörligt arbetssätt och tvärfunktionellt samar bete. För attfrämja en lärande kultur har SEB etableratflera olika mötesforum där medarbetare kan dela med sig av sin kunskap och inspirerande berättelser. Dessa möten videofilmas för att göras tillgängliga i alla delar av banken.
SEB har etablerat ettinnovationslabb där medarbetare under en begränsad tids period får möjlighet att utveckla idéer fram tillfärdig prototyp. Under 2017 genomförde SEB förförsta gången ett internt "hackathon" där ett 70tal medarbetare under ettintensivt dygn arbetade fram fungerande prototyper med förbätt ringarför kunderna och banken.
Data är hjärtat i banken och hjärtat bultar för kunderna."
Salla Franzén Chief Data Scientist på SEB
Kontinuerligt lärande och nya kompetenser
Finansbranschen ärinne i en snabb omställning och för att vara fortsatt framgångsrik behöver SEB utveckla nya kompetenser. Till stöd för det har SEB tagit fram en koncerngemensam metod för strategisk planering av framtida behov. Med hjälp av den kan varje avdelning identifiera framtida nyckelkompetenser,fastställa utvecklingsbehov för befintliga yrkesroller, samt genomföra successionsplanering.
SEB behöver stärka kompetensen ytterligare inom områden som dataanalys, tjänstedesign och digital kundupplevelse, men också inom områden såsom risk och säkerhet. Detta kan delvis lösas genom extern rekrytering, men minstlika viktigt är kompetensutveckling av befintlig per sonal.
SEB:s filosofi är att kompetensutveck ling framförallt uppnås genom kontinuer ligtlärande i det dagliga arbetet. Det kompletteras av utbildningssatsningar för en stor del av medarbetarna.
#MeToo
Under 2017 lyfte #MeTookampanjen fram problemet med sexuella trakasserier och diskriminering på många arbetsplatser. #MeToo diskuterades ettflertal gångeri VL och i styrelsen. SEB ökade den interna kommunikationen om SEB:s ståndpunkti frågan och hur missförhållanden ska rapporteras. Kampanjen snabbade på det byte från en intern till en extern visselblåsarfunktion som nu ärinfört.

Möt Salla
Med en bakgrund som matematiker, har Salla särskiltintresse för maskininlärning och algoritmer. Salla leder ett analysteam, som hartill uppgift attinspirera och stötta alla delar av banken attjobba datadrivet, det vill säga att använda all den kunskap SEB hartillgång till för att skapa värde för kunderna.
Namn: Salla Franzén
Ålder: 39
Befattning: Chief Data Scientist
Hos SEB sedan: 2011
Viktig lärdom: Detligger en stark drivkraft i att arbeta med motiverade kollegor som brinnerför attfå en ny förståelse av affären och kunderna.
Inspirationskälla: Ett stort antal poddsänd ningar, artiklar, open sourcegrupper och utbyte med personerinom universitetsvärlden inom mitt verksamhetsområde.
Medarbetarstatistik1)
| 2017 | 2016 | 2015 | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda, | |||
| average | 15 946 | 16 260 | 16 599 |
| Sverige | 8 053 | 8 222 | 8 320 |
| ÖvrigaNorden | 1 304 | 1 369 | 1 404 |
| Baltikum | 5 213 | 5 125 | 5 118 |
| Övriga länder | 1 376 | 1 544 | 1 757 |
| Antal anställda vid årets slut |
15 804 | 16 087 | 16 432 |
| Antal befattningari genomsnitt |
14 946 | 15 279 | 15 605 |
| Personalomsättning, % | 12,8 | 10,7 | 9,0 |
| Sjukfrånvaro, % (i Sverige) |
2,9 | 3,0 | 2,8 |
| Kvinnliga chefer, % | 47 | 46 | 44 |
| Insikt | |||
| Employee engage ment (engagemang) |
77 | 77 | 79 |
| Performance excel lence (effektivitet |
|||
| och förtroende) | 81 | 81 | 80 |
1)Se vidare tabellen på sid. 69 och Hållbarhetsöversikten.

Möt Yasser
Yasser kom till Sverige förtre år sedan från Syrien. Via en praktikplats på SEBkontoreti Vellinge har han nu fåttfast anställning som kundrådgivare vid Norrmalmskontoreti Stockholm.
Namn: Yasser Kaddour
Ålder: 29
Befattning: Kundrådgivare
Hos SEB sedan: 2015
Viktig erfarenhet: Allt är möjligti livet bara du kämpar på för att nå ditt mål.
Inspirationskälla: Min familj och min första chef på SEB, Madeleine Stjernrup Öberg.

Cheferrustas
SEB:s ledarskapsfilosofi har utvecklats för attrusta chefer attleda i en komplex och snabbföränderlig värld. En viktig rollför ledare är att skapa trygga team, vilket förutsätter en förmåga till empatisktlyssnande. Fokus ligger på att driva föränd ring,främja innovation, samt säkerställa attföretagskulturen präglas av bankens värderingar, vision och syfte.
För att bättre förstå varandra och för att möta kundernas behov vill SEB verka för mångfald och en inkluderande kultur på alla nivåeri banken och längs alla dimensioner, oavsett om det handlar om kön, ålder, geografisk eller yrkesmässig bakgrund. Ett stort antal aktiviteter har inletts i banken för att höja medvetenhe ten om dessa frågor, genomföra åtgärder och följa upp framstegen. SEB:s styrelse och verkställande ledning har beslutat om ett styrdokument där detframgår att inkludering och mångfald är avgörande för bankens långsiktiga framgång och att SEB kan och ska bli bättre inom dessa områden.
SEB har ett globalt program, Global Talent Review, som innebär en årlig genomgång för attidentifiera personer med potentialför en framtida nyckelroll eller chefsposition.
SEB:s värderingar
Kunderna först
Våra kunders behov kommerförst och vi utgår alltid ifrån hur vi kan skapa verkligt värde för dem.
Engagemang
Vi är personligen måna om våra kunders framgång och tar eget ansvarför hur vi agerar.
Samarbete
Vi uppnår mer genom att arbeta tillsam mans.
Enkelhet
Vi strävar efter attförenkla det som är komplext.
Bankens värderingar utgör grunden för arbetssätt och kultur, och i kombination med visionen – attleverera service i världsklass till våra kunder – fungerar de som motivation och inspiration för medarbetare, chefer och organisationen som helhet. Värderingarna beskrivs i bankens uppförandekod som är väg ledande i etiska frågorför alla medarbetare.
Uppförandekoden finns att läsa på sebgroup.com/sv
Mer än tio procent av medarbetarna ingår i denna talangpool och ärföremålför uppföljning där de bland annatfår möjlig het att bredda sina nätverk genom att delta i olika utvecklingsprojekt utanför sina ordinarie enheter.
Hälsa och arbetsmiljö
SEB arbetarlångsiktigt och förebyggande för att erbjuda en sund och säker arbetsplats, i syfte att medarbetarna ska må bra och ha en god balans mellan arbete och privatliv.
I Sverige är SEB:s sjukfrånvaro fortsatt låg, 2,9 procent, jämfört med såväl andra branscher som den finansiella sektorn. I den globala medarbetarundersökningen Insiktligger SEB:s index nästan tio pro centenheter över branschsnittet när det gäller hälsa och arbetsmiljö.
Arbetsrätt och fackliga organisationer
Medarbetare i SEB omfattas av kollektiv avtal ellerlokala avtal. SEB har ett europeisktföretagsråd med representanterfrån alla EU och EES länder där SEB ärrepre senterat
Rekrytering på nya arenor
SEB har ett starkt varumärke som arbets givare enligt de årliga rankningar som görs bland studenter och unga yrkesverksamma. Detta gäller framförallt bland ekonomer. I takt med det pågående kompetensskiftet och ett ökat rekryte ringsbehov inom nya kompetensområden behöver banken stärka sin attraktionskraft bland individer som lockas av ITföretag och nystartade teknikbolag. Därför har SEB breddat sina rekryteringsaktiviteter. Banken besöker inte bara rekryteringsdagar vid traditionella ekonomiutbildningar utan använder även interaktivitet och nya former som att bjuda in studenter till hackathon evenemang och öppna workshoppar kring frågor som artificiell intelligens, blockkedjeteknik och annan typ av spjutspetsteknik.
Aktieägare och SEB-aktien
Under 2017 ökade värdet på SEB:s A-aktie med 1 procent, till 96:30 kronor, medan OMX Stockholm 30 index (OMXS30) ökade med 4 procent. Vinsten per aktie var 7:49 kronor (4:88). Styrelsen föreslår en utdelning på 5:75 kronor per aktie för 2017 (5:50).
Aktiekapital
SEB:s aktiekapital uppgårtill21942Mkr,fördelatpå2194,2miljoner aktier.Aaktien berättigarinnehavaren till en röst, Caktien till en tiondels röst.
Börshandel
SEBaktien är noterad på Nasdaq Stockholm men handlas också på alternativa börser som Chicago Board of Exchange, Boat och Turquoise. Under 2017 ökade värdet på SEB:s Aaktie med 1 procent medan OMX Stockholm 30 index (OMXS30) steg med 4 procent och MSCI European Banks Index ökade med 10 procent. Under året omsattes SEBaktiertill ett värde av 312 miljarder kronor (307), varav 124 miljarder (134) på Nasdaq Stockholm. Vid utgången av 2017 uppgick SEB:s marknadsvärde till 211 miljarder kronor (210). SEBaktien ingåri Dow Jones Sustainability Index och FTSE4Good Index, vilket underlättarför dem som investerar iföretag som är globalt erkända inom ansvarsfulltföretagande.
Utdelningspolicy
SEB eftersträvar att uppnå en långsiktig utdelningstillväxt utan att negativt påverka koncernens kapitalmål. Den årliga utdel ningen per aktie ska motsvara 40 procent eller mer av vinsten per aktie. Varje års utdelning fastställs med hänsyn till det rådande ekonomiska läget samt koncernens vinst,tillväxtför utsättningar, myndighetskrav och kapitalisering.

Utdelning
Styrelsen föreslårtill årsstämman en utdelning på 5:75 kronor per A och Caktie (5:50) för 2017, vilket motsvarar 77 procent av vinsten per aktie (113). Exklusive jämförelsestörande poster var utdelningen 70 procent av vinsten (75). Föreslagen avstämningsdag är den 28 mars 2018. Om årsstämman beslutari enlighet med förslaget kommer aktien att handlas utan utdelning den 27 mars 2018 och utdelningen betalas ut den 4 april 2018.
| Antal utestående aktier | 31 december 2017 | |||
|---|---|---|---|---|
| A-aktier | C-aktier | Totalt antal aktier |
||
| Antal utestående aktier | 2 170 019 294 | 24 152 508 | 2 194 171 802 | |
| Återköpta aktierförlångsik tiga incitamentsprogram 1) |
–27 125 923 | –27 125 923 | ||
| Återköpta aktierför kapitaländamål 2) |
0 | 0 | 0 | |
| Summa utestående aktier | 2 142 892 371 | 24 152 508 2 167 045 879 |
1) Utnyttjande av bemyndigande från årsstämman 2017 avseende återköp förlångfristiga aktieprogram.
2) Beslut vid årsstämman 2017, inga återköp gjorda.
Fördelning av aktier efter storleken på innehav
| Aktiernas fördelning | Antal aktier | Procent | Antal ägare |
|---|---|---|---|
| 1 – 500 | 31 799 489 | 1,4 | 171 980 |
| 501 – 1 000 | 31 744 207 | 1,4 | 41 498 |
| 1 001 – 5 000 | 99 688 315 | 4,5 | 45 168 |
| 5 001 – 10 000 | 41 856 880 | 1,9 | 5 870 |
| 10 001 – 20 000 | 32 081 059 | 1,5 | 2 280 |
| 20 001 – 50 000 | 32 127 636 | 1,5 | 1 046 |
| 50 001 – 100 000 | 20 703 662 | 0,9 | 292 |
| 100 001 – 500 000 | 63 391 394 | 2,9 | 268 |
| 500 001 – 1 000 000 | 33 615 222 | 1,5 | 47 |
| 1 000 001 – | 1 807 163 938 | 82,4 | 112 |
| 2 194 171 802 | 100,0 | 268 561 |
Källa: Euroclear and Holdings
Data per aktie
| 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoresultatföre utspädning, kr | 7:49 | 4:88 | 7:57 | 8:79 | 6:74 |
| Nettoresultat efter utspädning, kr | 7:46 | 4:85 | 7:53 | 8:73 | 6:69 |
| Eget kapital, kr | 66:42 | 65:00 | 65:11 | 61:47 | 56:33 |
| Substansvärde, kr | 74:84 | 73:00 | 72:09 | 68:13 | 62:10 |
| Kassaflöde, kr | 13:59 | 19:02 | 1:28 –61:98 –19:66 | ||
| Utdelning (A och Caktier), kr | 5:751) | 5:50 | 5:25 | 4:75 | 4:00 |
| Börskurs vid årets slut 2) kr | |||||
| Aaktie | 96:30 | 95:55 | 89:40 | 99:55 | 84:80 |
| Caktie | 96:05 | 95:20 | 88:85 | 97:65 | 79:90 |
| Högsta kurs under året 2) kr | |||||
| Aaktie | 109:00 | 99:75 | 111:50 100:60 | 85:10 | |
| Caktie | 109:90 | 101:10 | 112:50 | 99:10 | 80:30 |
| Lägsta kurs under året 2) kr | |||||
| Aaktie | 94:05 | 67:75 | 83:45 | 82:25 | 55:70 |
| Caktie | 95:15 | 70:35 | 83:75 | 77:45 | 53:20 |
| Utdelning irelation till nettoresultatet, % |
76,7 | 112,8 | 69,4 | 54,0 | 59,3 |
| Direktavkastning (utdelning i relation till börskurs), % |
6,0 | 5,8 | 5,9 | 4,8 | 4,7 |
| P/Etal (börskurs vid årsslutet/ årets resultat) |
12,8 | 19,6 | 11,8 | 11,3 | 12,6 |
| Antal utestående aktier, miljoner | |||||
| genomsnitt | 2 167,6 | 2 177,6 2 191,2 2 186,8 2 190,8 | |||
| vid årets slut | 2 167,0 | 2 169,0 2 193,3 2 188,7 2 179,8 | |||
| 1) Enligt styrelsens förslag. |
| Förändring av antalet |
Ackumulerat | Aktie kapital, |
|||
|---|---|---|---|---|---|
| År | Transaktion | Kronor | aktier | antal aktier | Mkr |
| 1972 | 5 430 900 | 543 | |||
| 1975 Nyemission 1:5 | 125 | 1 086 180 | 6 517 080 | 652 | |
| 1976 Nyemission 1:6 | 140 | 1 086 180 | 7 603 260 | 760 | |
| 1977 Split 2:1 | 7 603 260 | 15 206 520 | 760 | ||
| 1981 Nyemission 1B:10 | 110 | 1 520 652 | 16 727 172 | 837 | |
| 1982 Fondemission 1A:5 | 3 345 434 | 20 072 606 | 1 004 | ||
| 1983 Nyemission 1A:5 | 160 | 4 014 521 | 24 087 127 | 1 204 | |
| 1984 Split 5:1 | 96 348 508 | 120 435 635 | 1 204 | ||
| 1) 1986 Nyemission 1A:15 |
90 | 8 029 042 | 128 464 677 | 1 284 | |
| 1989 Fondemission9A+1C:10 | 128 464 677 | 256 929 354 | 2 569 | ||
| 1990 Riktad emission 2) | 88:42 | 6 530 310 | 263 459 664 | 2 635 | |
| 1993 Nyemission 1:1 | 20 263 459 664 | 526 919 328 | 5 269 | ||
| 1994 Konvertering | 59 001 | 526 978 329 | 5 270 | ||
| 1997 Apportemission | 91:30 | 61 267 733 | 588 246 062 | 5 882 | |
| 3) 1999 Nyemission 1:5 |
35 | 116 311 618 | 704 557 680 | 7 046 | |
| 2005 Nedsättning av aktie kapitalet |
–17 401 049 | 687 156 631 | 6 872 | ||
| 2009 Nyemission 11:5 | 10 1 507 015 171 | 2 194 171 802 | 21 942 |
Aktiekapitalets förändring
1) Per den 31 december 1986 var det bokförda aktiekapitalet alltjämt 1 204 Mkr, då likviden för nyemissionen inte betalades in förrän i början av 1987.
2) Emissionen riktades till bankeringående i Scandinavian Banking Partners.
3) Tecknade och betalda aktierredovisas inte som aktiekapital i balansräkningen förrän nyemissionen registrerats vilket skedde i januari 2000.
Genom delning 1977 (2:1) och 1984 (5:1) ändrades aktiernas nominella värde från 100 kronortill 10 kronor.
Antal aktier Varav C-aktier Andel av kapital, % Investor 456 198 927 4 000 372 20,8 20,8 20,8 Alecta 141 937 500 6,5 6,5 7,1 Trygg Stiftelsen 114 673 802 5,2 5,3 6,0 Swedbank Robur Fonder 102 838 285 4,7 4,7 4,3 AMF Försäkring & Fonder 78 212 406 3,6 3,6 3,9 BlackRock 46 151 913 231 2,1 2,1 1,7
SEB Fonder 33 380 243 1,5 1,5 1,8
aktieinnehav 1) 27 125 923 1,2 1,2 1,2 Vanguard 27 114 487 60 152 1,2 1,2 1,2 Nordea Fonder 26 494 921 1,2 1,2 1,0 Fjärde APfonden 25 008 002 1,1 1,2 1,2 XACT Fonder 23 298 529 1,1 1,1 1,0 Första APfonden 22 773 696 1,0 1,0 0,8 Didner & Gerge Fonder 20 428 514 0,9 0,9 0,9 AFA Försäkring 14 620 930 0,7 0,7 0,8
| De största aktieägarna | 31 december 2017 | |
|---|---|---|
Andel av röster, % 2017 2016
| SEB:s marknadsvärde Mkr |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | |||
| Börsvärde vid årets slut 1) |
211 293 | 209 645 | 196 146 | 218 384 | 185 947 | ||
| Börsomsättning | 123 889 | 133 790 | 142 188 | 113 566 | 94 738 |
1) Baserat på aktiekursen 96:30 kronor på Nasdaq Stockholm.

Majoriteten av bankens 268 561 aktieägare är privatpersoner med små innehav. De tio största aktieägarna ägertillsammans 48 procent av kapital och röster. Källa: Euroclear och Holdings
Källa: Euroclear och Holdings
SEB:s eget
2) Källa: Nasdaq Stockholm.
Olika röstvärden på Aaktier (röstvärde 1) och Caktier (röstvärde 0,1)
ger skillnaderi andelrösterfrån andel kapital.
Investerarperspektivet
Genom åren har SEB dragit nytta av sin mångåriga starka ställning som ledande bank för storföretag i Norden och sin finansiella styrka. Under de senaste fem åren har aktiekursen för SEB:s A-aktie stigit med 74 procent samtidigt som utdelningen per aktie har ökat med 1:751) kronor.
Långsiktigt perspektiv
SEB har varit företagens bank sedan den grundades av A. O. Wallenberg 1856. Familjen Wallenberg ärfortfarande djupt engagerad i bankens nuvarande och framtida verksamhet via huvudägaren Investor AB.
Det finns ett tydligt samband mellan makroekonomisk utveck ling, kundaktivitet och utvecklingen av bankens resultat. Banken satsar på tillväxt inom sina styrkeområden – företagsaffärer, alla kundsegment i Sverige samt långsiktigt sparande – och på trans formation – mot service i världsklass, utökad digitalisering och kompetensutveckling. Dessa satsningar kommer att få betydelse förframtida resultat och därmed även aktiens marknadsvärde.
Den som investerari SEB tror på en positiv ekonomisk utveckling i bankens hemmamarknader – Norden, Baltikum, Tyskland och Storbritannien – och på bankens förmåga att utnyttja denna utveckling övertid samt att parera en eventuell negativ utveckling på ett effektivt sätt.
Avkastning
Avkastningen på en investering i SEB berorinte bara på aktiekursen utan även på utdelningen. SEB:s styrelse harföreslagit årsstämman att 5:75 kronor, motsvarande 77 procent av vinsten

per aktie, ska delas utför 2017. Utdelningens andel av vinsten, exklusive jämförelsestörande poster, motsvarar 70 procent.
Direktavkastningen (det vill säga utdelning iförhållande till börskurs vid årets slut) för 2017 var 6,0 procent (5,8) baserat på den föreslagna utdelningen.
Totalavkastningen – det vill säga SEB-aktiens kursutveckling inklusive återinvesterad utdelning – var 6 procentför 2017 (14). genomsnitt vartotalavkastningen i den nordiska jämförelsegruppen 6 procentför 2017 (21). Totalavkastningen för SEB aktien för de senaste fem åren vari genomsnitt 16 procent.
Betavärde och volatilitet
SEB-aktiens betavärde för 2017 var 0,99 (1,17).Måttet visar hur priset på en specifik aktie rör sig iförhållande tillmarknaden som helhet, i detta fall jämförtmedOMXS30. Ett betavärde på 1,00 indi kerar att aktiens prisutveckling är densamma sommarknadens.
Under 2017 var volatiliteten i SEB:s aktiekurs 15 procent (30). Motsvarande värde för den nordiska jämförelsegruppen var 17 procent (28). Måttet visar hur stora de dagliga rörelserna har varit i en aktiekurs under en period iförhållande till dess medelvärde.
1) Baserat på föreslagen utdelning.

Finansiell koncernöversikt
Både makroekonomiska indikatorer och företagsklimatet på SEB:s
marknader utvecklades positivt under året. SEB:s kunder inom alla segment höjde aktivitetsnivån och bankens rörelseresultat, före jämförelse störande poster, ökade med 12 procent. SEB:s finansiella ställning är stark och en utdelning om 5:75 kronor per aktie föreslås.
Viktiga händelser och trender under 2017
Första kvartalet
- Johan Torgeby tillträdde som SEB:s VD och koncernchef.
- Ökat intresse för hållbara investeringar bland finansiella institutioner.
- SEB emitterade sin första egna gröna obligation till ett belopp om 500 miljoner euro. Medlen kommer attfinan siera kundernas gröna satsningar.
- Den digitala ansökningsprocessen för bolån lanserades i Sverige.Se sid. 20.
Andra kvartalet
- Marknadsvolatiliteten minskade och därför också kunder nas tidigare höga efterfrågan på riskhanteringstjänster.
- SEB:s nya lokaleri Arenastaden,förfler än 4 500 medarbetare, invigdes.
- En ny cash management-funktion förföretag vilken erbjuder en likviditetsöversikt, inklusive konton i andra banker, lanserades.Se sid. 16.
Tredje kvartalet
- För andra åretirad kvalificerade sig SEB som enda nordiska bank attingå i Dow Jones Sustainability Index.
- Rådgivning på distans lanserades i Baltikum. Se sid. 20.
Fjärde kvartalet
- Den tyska verksamheten med inriktning på storföretag och institutionella kundertransformerades till en filial. Se sid. 34.
- SEB ingick ett avtal med Danica om att sälja SEB Pension i Danmark.Se sid. 35.
- En nedskrivning och andra jämförelsestörande poster minskade resultatet med 1 681 Mkr efter skatt.Se sid. 34.
- SEB erbjöd IT-utvecklare att skapa nya lösningar baserade på bankens Open Banking-funktionalitet.
Helåret
- Den globala ekonomin fortsatte uppåt men den rekordhöga skuldsättningen ärfortfarande en utmaning.
- Den mycket expansiva penningpolitiken med negativa räntor och kvantitativa lättnadsåtgärder kvarstod.
Resultat och lönsamhet
Resultatetför både 2017 och 2016 påverkades av ettflertal jämförelsestörande poster. För att underlätta rapporteringen och analysen av resultatet, harjämförelsestörande posterlagts på en ny rad iresultaträkningen som heter Jämförelsestörande poster. Ovanför denna rad återfinns en ytterligare ny rad som heter Rörelseresultatföre jämförelsestörande poster.Se sid. 34 och not 49.
Rörelseresultatet före jämförelsestörande poster ökade med 12 procent och uppgick till 22 702 Mkr (20 296). Jämförelse störande poster uppgick till 1 896 Mkr (5 429). Rörelseresultatet (efterjämförelsestörande poster) ökade med 40 procent och uppgick till 20 806 Mkr (14 867). Nettoresultatet ökade med 53 procenttill 16 244 Mkr (10 618).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna ökade med 5 procent och uppgick till 45 609 Mkr (43 251).
Räntenettot uppgick till 19 893 Mkr (18 738). Den svenska reporäntan var-0,5 procent och ECB:s refinansieringsränta i euro var noll under året vilket påverkade räntenettot negativt.
Det kunddrivna räntenettot ökade med 1 330 Mkrtill 21 794 Mkrjämfört med 2016. Utlåningsvolymer och -marginaler bidrog positivt med ungefärlika myckettillräntenettot. Inlånings marginalerna minskade på grund av effekterfrån de negativa räntorna som inte kunde återspeglas i kundprissättningen. Inlåningsvolymerna hade en försumbar effekt.
Räntenettotfrån övriga aktiviteter (finansiering etc.) utgjorde en kostnad som uppgick till 1 901 Mkr (1 726). Myndighetsav gifterna var 436 Mkr högre än 2016 och uppgick till 1 798 Mkr (1 362). Avgifterna omfattade stabilitetsfonder, 7 Mkr, insättningsgaranti 258 Mkr, liksom avvecklingsavgifter (resolutions avgift) till ett belopp om 1 533 Mkr. För 2016 debiterades en

resolutionsavgift på 4,5 baspunkter, beräknat på det sammanlagda avgiftsunderlaget, attjämföra med 9 baspunkterför 2017. Avgiften för 2018 kommer att bli 12,5 baspunkter.
Provisionsnettot ökade med 7 procenttill 17 725 Mkr (16 628). Företagskunderna var aktiva på kapitalmarknaderna för att dra nytta av detlåga ränteläget och många företagstransaktioner, såsom börsintroduktioner och förvärv, utfördes. Emissions- och rådgivningsprovisionerna, brutto, ökade med 367 Mkrjämfört med 2016 till 1 167 Mkr. Efterfrågan på traditionellfinansiering var begränsad,framför allt bland storföretagskunderna, och bruttolåneprovisionerna, som uppgick till 2 254 Mkr minskade med 11 procentjämfört med 2016. Börsvärdena steg under året. Både marknadsvärden och nya affärsvolymerledde till att brut toprovisionerna från kapitalförvaltning och depåförvaring ökade med 776 Mkrtill 8 040 Mkr. Av detta ökade de resultat- och transaktionsbaserade intäkterna med 81 Mkrtill 356 Mkr (275). Provisionsnettotfrån betalningar och kort ökade med 6 procent, 191 Mkr,till 3 263 Mkrjämfört med förra året. Provisionsnettot från fondförsäkringari livförsäkringsverksamheten ökade med 54 Mkr,till 1 707 Mkr, brutto.
Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade med 3 procenttill 6 880 Mkr (7 056). Under hela detturbulenta året 2016 efterfrågade kunderna riskhanteringstjänster. Hög volatilitet och aktiva marknader präglade början av året, men dessa sjönk till en låg nivå underresten av året. Marknadsutvecklingen påverkade kreditspreadarna och därmed värderingen av mot partsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA), samt egen kreditrisk på emitterade obligationertill verkligt värde via resultaträkningen (OCA). Jämfört med 2016 ökade värderingen med 429 Mkrtill 210 Mkr (-219). Nettoresultatet av finansiella transaktioner som hörtill den traditionella livförsäkringsverksamheten i Sverige och Danmark minskade med 9 procenttill 1 738 Mkr.
Övriga intäkter, netto, ökade med 34 procenttill 1 112 Mkr (829). Posten utgjorde en kombination av realiserade kapitalvinster och orealiserade värderings- och säkringseffekter.
Styrning med helhetssyn
Att skapa uthålligt värde är en beständig process i en ständigt föränderlig omvärld. Styrelsen gerförutsättningarna genom att besluta om bankens långsiktiga strategiska inriktning, finansiella mål, affärsplaner och övergripande risktolerans. Målförlönsamheten fastställs inom ramen förrisktoleransni vån och kapitaltäckningsmålen.
För att maximera kund- och aktieägarvärde är de finansiella konsekvenserna av affärsbeslut utvärderade och verksam heten hanterad proaktivt utifrån följande aspekter:
-
- affärsvolymernas tillväxt, sammansättning och risknivå 2. verksamhetens kapital- och likviditetskrav
-
- lönsamhet.
Prissättning iförhållande tillrisk blir därmed en naturlig del i verksamheten och uppföljning av både lönsamhet och riskjusterad lönsamhet är en viktig del i arbetet.
Styrelsens övergripande risktolerans angerinriktningen och nivån på risk,finansiering, likviditetsreserver och kapitalmål. SEB:s huvudsakliga risk är kreditrisk. Andra väsentliga risker är likviditetsrisk, marknadsrisk, operativ risk (inklusive IT och informationssäkerhet), affärsrisk, pensionsrisk och försäkringsrisk. SEB strävar efter attlöpande kunna identifiera och hantera potentiella framtida risker,till exempel genom att



använda stresstester och scenarioanalyser. För atttäcka riskerna vid eventuella oförutsedda händelser håller SEB en kapitalbuffert och en likviditetsreserv.
All verksamhet bedrivs med ansvar utifrån ekonomiska, miljömässiga och sociala aspekter och i enlighet med regelverk och förväntningar- alltför att upprätthålla intressenternas förtroende.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna uppgick till 21 936 Mkr (21 812). Personalkostnaderna minskade med 3 procent vilket motverkades av en ökning i övriga kostnader. Det genomsnittliga antalet befattningar minskade med 333, jämfört med 2016,till 14 946. Avgiftertill finansiella tillsynsmyndigheter och andra myndigheter uppgick till 167 Mkr (138). Tillsammans med de 1 798 Mkr som redovisas som räntenetto uppgick myndighetsavgifterna totalttill 1 965 Mkr.
Taketförrörelsekostnaderna för helåret 2018 är oförändrat 22 miljarder kronor. Kostnadstaket har sänkts steg för steg under de senaste åtta åren från 24 miljarder kronor.
Kreditförlustreserveringar
Kreditförluster, netto, uppgick till 808 Mkr (993). Kreditkvaliteten varfortsatt god och kreditförlustnivån var 5 baspunkter (7).
Jämförelsestörande poster
Nettot av jämförelsestörande poster utgjorde en kostnad på 1896Mkr (5429).Se ruta nedan och not49.
Skatt
Den totala skattekostnaden ökade med 7 procenttill 4 562 Mkr (4 249). Den effektiva skattesatsen för året var 22 procent (29), i linje med SEB:s förväntade skattesats. Jämförelsestörande poster påverkade skatten både 2017 och 2016.
Under 2017 trädde ny lagstiftning i krafti Sverige som tog bort
Information om jämförelsestörande poster
För att underlätta jämförelser av SEB:s underliggande rörelseresultat mellan olika tidsperioder, har SEB flyttatjämförelsestörande postertill en egen rad iresultaträkningen.
Se not 49 för en summering och analys av de raderiresultat räkningen som påverkas.
2017
Den totala kostnaden iresultaträkningen för 2017 från de jämförelsestörande posterna uppgick till 1 896 Mkrföre skatt och 1 681 Mkr efter skatt. Totaltresulterade de jämförelsestörande posterna, inklusive en effekt på Övrigttotalresultat på 494 Mkr,till att eget kapital minskade med 2 175 Mkr.
Visa Sweden Ersättningen från Visa Inc. vad gällerförvärvet av Visa Europe bestod av en kombination av kontanter och aktier attfördelas på de olika medlemmarna i Visa Europe. I Sverige är SEB en indirekt medlem och efter en överenskom melse gällande fördelningen av ersättningen mottog SEB en utdelning på 494 Mkr. Utdelningen beskattades inte.
Innehaveti Visa var klassificerat som en Finansielltillgång som kan säljas, där det verkliga värdetredovisades i Övrigt totalresultat. Utdelningen minskade värderingsbeloppeti Övrigttotalresultat med 494 Mkr.
SEB:s verksamheti Tyskland Den tyska kärnverksamheten flyttades den 2 januari 2018 till den tyska filialen till moder bolaget Skandinaviska Enskilda Banken AB från dotterbola get SEB AG. Syftet med flytten är att förenkla rapporteringen och administrationen av den tyska verksamheten. Verksam heten som inte flyttats tillfilialen kommer att monteras ner övertid.

avdragsrätten förräntekostnader på förlagslån som klassificeras som primär- eller supplementärkapital. Det ökade skattekostnaderna med 362 Mkr.
Vidare beskattades en utdelning från dotterbolageti Estland när den betalades uttill moderbolaget. Skatten uppgick till 72 Mkr.Se not 3 och 15 för ytterligare information om skatt.
Lönsamhet
Räntabilitet på eget kapital uppgick till 11,5 procent (7,8). Ränta bilitet på eget kapital exklusive jämförelsestörande poster var 12,7 procent (11,3).
Omstruktureringsreserverna för övertalighet och outnyttjade lokaler uppgick till etttotalt belopp på 521 Mkr. Därutöver har banken ingått ett avtal attflytta sitt åtagande avseende den förmånsbestämda pensionsplanen för SEB AG till Versicherungsverein des Bankgewerbes a.G (BVV) till en total kostnad av 891 Mkr. Flytten är planerad till det andra kvartalet 2018.
Nedskrivning av immateriella IT-tillgångar En nedskrivning av immateriella IT-tillgångar uppgick till 978 Mkr, med en posi tiv skatteeffekt på 215 Mkr.
2016
Totalt uppgick de jämförelsestörande posterna under 2016 till 5 429 Mkrföre skatt och till 5 352 Mkr efter skatt.
VISA i Baltikum Transaktionen av SEB:s innehav i Visa Europe i Baltikum slutfördes till en vinst på 520 Mkr. Vinsten medförde en skattekostnad på 24 Mkr.
Omorganisation och omstrukturering SEB införde en ny kundorienterad organisation vilketledde till en nedskrivning av goodwill på 5 334 Mkr. Kostnaden varinte skattemässigt avdragsgill.
Finansiella effekterfrån omstruktureringsåtgärderi Baltikum och Tyskland och en nedskrivning av immateriella IT-tillgångar som inte längre används uppgick totalttill 615 Mkr med en posi tiv skatteeffekt på 101 Mkr.
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till -1,036 Mkr (-946).
Värdet på pensionsplanernas tillgångar överstiger pensions skulderna. Diskonteringsräntan för pensionsskulden i Sverige var 2,2 procent (2,4 vid årsskiftet 2016). Nettovärdet på pensions tillgångarna och skulderna ökade under året vilket bidrog till ett övrigttotalresultat på 784 Mkr (-1 875).
Nettoeffekten från värderingen av de posteri balansräkningen som kan komma att klassificeras om tillresultaträkningen, det vill säga summan av kassaflödessäkringar,finansiella tillgångar som kan säljas och omräkningen av den utländska verksamheten, var negativ och uppgick till -1 820 Mkr (929). En utdelning från Visa Sweden uppgick till 494 Mkr (som ingick i de jämförelsestörande posterna).Se föregående sida. Utdelningen minskade värde ringen av innehaveti Visa Sweden på raden Finansiella tillgångar som kan säljas.
Avyttring av SEB Pension i Danmark
Den 14 december 2017 ingick SEB ett avtal om att sälja alla aktier i SEB Pensionsförsikring A/S och SEB Administration A/S (SEB Pension) till Danica Pension Livsforsikringsaktieselskab, ett dotterbolag till Danske Bank (Danica). Dettotala värdetför affären uppgårtill 6,5 miljarder danska kronor som består av en köpeskilling om 5 miljarder danska kronor och en extrautdelning innan stängning av affären på 1,5 miljarder danska kronor. Utöver extrautdelningen mottog SEB en utdelning om 1,1 miljarder danska kronor under detförsta halvåret 2017.
Vid årsskiftet uppgick SEB Pensions förvaltade kapitaltill 101 miljarder danska kronor och verksamheten genererade ett nettoresultat på 490 miljoner danska kronorför 2017.
Effekten på de finansiella nyckeltalen för SEB, pro forma, är marginell. Kärnprimärkapitalrelationen kommer attförbättras med cirka 0,6 procentenheter och vinsten per aktie minskas marginellt. Avyttringen minskar SEB:s marknadsrisk.
De relevanta försäkringstillgångarna och skulderna klassificerades som Innehas förförsäljning i balansräkningen.
Nyckeltal
| 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Räntabilitet på eget kapital, % | 11,53 | 7,80 | 12,24 | 15,25 | 13,11 |
| Räntabilitet på eget kapital, exklusive jämförelsestörande poster, % | 12,67 | 11,30 | 12,85 | 13,07 | 13,11 |
| Räntabilitet på totala tillgångar, % | 0,57 | 0,37 | 0,57 | 0,71 | 0,58 |
| Räntabilitet på riskvägda tillgångar, % | 2,65 | 1,80 | 2,71 | 3,23 | 2,38 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 7:49 | 4:88 | 7:57 | 8:79 | 6:74 |
| Vägt antal aktier1), miljoner | 2 168 | 2 178 | 2 191 | 2 187 | 2 191 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 7:46 | 4:85 | 7:53 | 8:73 | 6:69 |
| Vägt antal aktier efter utspädning2), miljoner | 2 178 | 2 188 | 2 203 | 2 202 | 2 207 |
| Kreditförlustnivå, % | 0,05 | 0,07 | 0,06 | 0,09 | 0,09 |
| Totalreserveringsgrad förindividuellt värderade osäkra lånefordringar, % | 55,1 | 68,8 | 68,3 | 62,2 | 86,9 |
| Andel osäkra lånefordringar, netto % | 0,25 | 0,21 | 0,20 | 0,29 | 0,17 |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto % | 0,39 | 0,33 | 0,35 | 0,49 | 0,35 |
| Likviditetstäckningsgraden3), % | 145 | 168 | 128 | 115 | 129 |
| Riskexponeringsbelopp, Mkr | 610 819 | 609 959 | 570 840 | 616 531 | 598 324 |
| Riskexponeringsbelopp uttryckt som kapitalkrav, Mkr | 48 866 | 48 797 | 45 667 | 49 322 | 47 866 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 19,4 | 18,8 | 18,8 | 16,3 | 15,0 |
| Primärkapitalrelation, % | 21,6 | 21,2 | 21,3 | 19,5 | 17,1 |
| Total kapitalrelation, % | 24,2 | 24,8 | 23,8 | 22,2 | 18,1 |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 5,2 | 5,1 | 4,9 | 4,8 | 4,2 |
| 4) Antal befattningar |
14 946 | 15 279 | 15 605 | 15 714 | 15 870 |
| Depåförvaring, miljarder kronor | 8 046 | 6 859 | 7 196 | 6 763 | 5 958 |
| Förvaltat kapital, miljarder kronor | 1 830 | 1 749 | 1 700 | 1 708 | 1 475 |
1) Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 25 177 693 Aaktierför de långsiktiga aktieprogrammen vid årsskiftet 2016. Under 2017 har SEB återköpt 6 986 000 aktier och 5 037 770 aktier har sålts. Per den 31 december 2017 ägde SEB således 27 125 923 Aaktiertill ett marknadsvärde av 2 612 Mkr.
2) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
3) Enligt vid varje tidpunkt gällande reglerfrån Finansinspektionen.
4) Medeltalför året.
En femårsöversikt över koncernens och moderbolagets resultat- och balansräkningar återfinns på sid. 164–165.
Se definitioner på sidan 171–172.
Finansiell struktur
Den 31 december 2017 uppgick balansomslutningen till 2 560 miljarder kronor vilket var en minskning med 61 miljarder kronorjämfört med föregående årsskifte (2 621).
Låneportföljen
Utlåningen till allmänheten som rapporteras i balansräkningen uppgick till 1 485 miljarder kronor, en ökning med 32 miljarder kronor på helåret (1 453). Exklusive repor och räntebärande värdepapper, ökade utlåningen till allmänheten med 55 miljarder kronor.
Huvuddelen av SEB:s kreditrisk samlas i kreditportföljen (där lån, lånelöften och derivatingår). Exklusive banker där kreditvolymerna är kortfristiga och mer volatila, ökade kreditportföljen med 25 miljarder kronortill 2 061 miljarder kronor (2 036). Kreditportföljen ökade främst på grund av tillväxten i bolån i Sverige och Baltikum som uppgick till 22 miljarder kronor samtlån till svenska bostadsrättsföreningar som ökade med 7 miljarder ronor. Krediterrelaterade tillfastighetsförvaltning minskade med 8 miljarder kronor under året medan företagskrediterna var oförändrade.Se sid. 44–49 och not 17.
Räntebärande värdepapper
SEB:s kreditexponering i obligationsportföljen (räntebärande vär depapper, kreditderivat och terminer) uppgick till 156 miljarder kronor (168).Se not 17a.
Derivat
Derivatkontraktens verkliga värde bokas som tillgångarrespektive skulderi balansräkningen och uppgick till 105 respektive 85 miljarder kronor.
Volymerna och sammansättningen av derivaten återspeglar kundernas efterfrågan på dem för att hantera finansiella risker. Banken upprätthåller en marknad för derivaten och använder

dem också i syfte att skydda egna kassaflöden och verkligt värde på tillgångar och skulderfrån till exempelränteförändringar. Se not 22 och 31.
Försäkringstillgångar och skulder
Försäkringsrörelsens tillgångar uppgick till 305 miljarder kronor (404). Av detta utgjordes 283 miljarder kronor (296) av finan siella tillgångar därförsäkringstagarna bär placeringsrisken (mestadels fondförsäkring) och övriga tillgångar (mestadels traditionell och riskförsäkring) utgjorde ytterligare 22 miljarder kronor (108).
Försäkringsrörelsens åtaganden uppgick till 303 miljarder kronor (404). Av detta utgjordes 284 miljarder kronor (297) av finansiella åtaganden förinvesteringsavtal (primärtfondförsäkring), medan 19 miljarder (107) var åtaganden förförsäkringsav tal (primärttraditionell och riskförsäkring). När avtalettecknades med Danica att avyttra SEB Pension klassificerades de relevanta tillgångarna och skulderna om tilltillgångar och skulder som innehas förförsäljning.Se sid. 35.
Materiella och immateriella tillgångar
Immateriella tillgångar uppgick till 10,7 miljarder kronor (11,4), varav 44 procent utgörs av goodwill. Goodwillposter prövas för nedskrivning varje år och inget sådant behov uppstod under 2017. Nedskrivningar av immateriella ITtillgångar uppgick till 978 Mkr (615).Se ruta sid. 34. Försäkringsrörelsen redovisade aktiverade anskaffningskostnader på 4,0 miljarder kronor (4,0). På grund av IFRS 15 kommer de aktiverade anläggningskostnaderna att minska under 2018.Se ruta sid 37.
In- och upplåning samt emitterade värdepapper
Koncernens finansiering utgörs av inlåning från allmänheten (hushåll,företag osv), upplåning från finansiella institutioner samt emissioner av penningmarknadsinstrument, obligationslån, säkerställda obligationer och förlagslån.Se sid. 47 och not 17f förinformation om likviditetshantering.
In och upplåning från allmänheten uppgick till 1005miljarder kronor (962). Inlåning från hushåll ökademed23miljarder kronor och inlåning från företag ökademed40miljarder kronor under året.
Emitterade kort och långfristiga värdepapper uppgick till 614 miljarder kronor (669). Under året minskade kortfristiga certifi kat med 44 miljarder kronor. Långfristig finansiering, 47 miljarder
Rating
Moody's rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till Aa3 med stabila utsiktertack vare SEB:s kreditkvalitet, stabila resultat, diversifiering liksom ökad effektivitet.
Fitch rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till AAmed stabila utsikter. Utsikterna baseras på SEB:s långsiktiga strategi samt stabila och diversifierade intjäning.
S&P rankar SEB:s långfristiga seniora upplåning till A+ med stabila utsikter. Utsikterna är baserade på bankens starka kapital och väl diversifierade intjäning när det gäller geografi och affärsområden.
| Moody's Stabila utsikter |
Standard & Poor's Stabila utsikter |
Fitch Stabila utsikter |
|||
|---|---|---|---|---|---|
| Kort | Lång | Kort | Lång | Kort | Lång |
| P-1 | Aaa | A–1+ | AAA | F1+ | AAA |
| P-2 | Aa1 | A–1 | AA+ | F1 | AA+ |
| P-3 | Aa2 | A–2 | AA | F2 | AA |
| Aa3 | A–3 | AA– | F3 | AA– | |
| A1 | A+ | A+ |
kronori säkerställda obligationer och 28 miljarder kronori seni ora obligationer,förföll under året. Banken kunde använda sin goda kreditkvalitettill attta upp 55 miljarder kronori nya säker ställda lån och 20 miljarder kronori nya seniora obligationer. SEB:s första egna gröna obligation som uppgick till 500 miljoner euro var en del av den nya seniora upplåningen.
Förlagslånen uppgick till 32 miljarder kronor (41). Under året kallades 12 miljarder av förlagslånen och 5 miljarder kronori form av primärkapitaltillskott emitterades.
Eget kapital
Vid ingången av 2017 uppgick eget kapitaltill 141 miljarder kronor. I enlighet med ett beslut på årsstämman 2017 användes 11,9 miljarder kronortill bankens utdelning (11,5). Nettoresultatet uppgick till 16,2 miljarder kronor och övrigttotalresultat var -1 miljard kronor. Vid slutet av 2017 uppgick eget kapitaltill 144 miljarder kronor. Allt annatlika kommer eget kapital att minska med cirka 6 miljarder kronor under 2018, på grund av förändringariredovisningsprinciper.Se rutan nedan.
Utdelning
Styrelsen föreslårtill årsstämman en utdelning på 5:75 kronor per A och Caktie (5:50), vilket motsvarar 77 procent av vinst per aktie (113). Exklusive jämförelsestörande poster motsvarar utdelningen 70 procent av vinst per aktie (75). Den totala föreslagna utdelningen uppgårtill 12,5 miljarder kronor (11,9), beräk nat på dettotala antalet utestående aktier per den 31 december 2017, exklusive återköpta aktier.
Förvaltat kapital och depåförvaringsvolymer
Vid slutet av året uppgick detförvaltade kapitalettill 1 830 miljarder kronor (1 749). Nettoinflödet av volymer var 14 miljarder
År2018kommer banken attfortsätta sitt arbete i enlighetmed den strategiska inriktningen och affärsplanen. En ny affärsplan för2019–2021 kommer atttas fram.
Detfinns tecken på att denmakroekonomiska utvecklingen blir positiv framöver. Stora globala obalanser kvarstår dock och omvärldens centralbankerminskarlikviditetsstödettill de finansiellamarknaderna kan svårbedömda direkta och indirekta effekter uppstå.Detfinns tecken på attRiksbanken kan komma att höja räntanmot slutet av2018.Den politiska osäkerheten är högre efterBrexit och resultaten av viktiga val i västvärlden.
På SEB påverkar kredit, marknads, likviditets, IT och operativa samtförsäkringsrisker verksamheten.Riskstruktur och riskhantering beskrivs på sid. 44–49 samt i not 17, 19 och 20.
Förändrade redovisningsprinciper 2018
Från och med den 1 januari 2018 trädde IFRS 9 Finansiella instrument och IFRS 15 Intäkterfrån avtal med kunderi kraft. Totaltleder dettill en minskning av kapitalet med cirka 6 miljarder kronor.Se not 1 och den första kvartalsrapporten 2018.
IFRS 9 Finansiella instrument
Kraven för klassificering och värdering innebär att vissa innehav somhar värderats till verkligt värde viaÖvrigttotalresultat, nu kommer att värderas itill verkligt värde iNettoresultat av finansiella transaktioner.Vissa av bankens innehav kommer att värderas till upplupet anskaffningsvärde.Det nuvarande positiva verkliga värdet på0,3miljarder kronoriÖvrigttotalresultat kommer därför atttas bort.

| Förvaltat kapital | Mdr kr | ||
|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2015 | |
| Periodens början | 1 749 | 1 668 | 1 689 |
| Inflöde | 491 | 255 | 268 |
| Utflöde | –477 | –178 | –220 |
| Förvärv/försäljning, netto | 0 | 0 | –75 |
| Värdeförändring | 66 | 4 | 7 |
| Periodens slut | 1 830 | 1 749 | 1 668 |
kronor. Värdeökningen var 66 miljarder kronor. Depåförvarings volymen uppgick till 8 046 miljarder kronor (6 859).
När det gällerfinansiella skulderförändras redovisningen av den så kallade OCA (own creditrisk adjustment,förändringari verkligt värde tillföljd av förändringari egen kreditrisk). Värde förändringari OCA rapporteras i Nettoresultat av finansiella transaktioner men kommerframöver attingå i Övrigttotalre sultat. Dessutom kommer vissa emitterade obligationerframö ver att värderas till verkligt värde via resultaträkningen istället förtill upplupet anskaffningsvärde. Effekten blir att kapitalet minskas med 1,8 miljarder kronor.
Reserveringar kommer att baseras på en nedskrivningsmodellförförväntade kreditförlusteriställetför somnu inträffade kreditförluster. Tre huvudsakliga faktorer påverkar effekten: 1.Alla tillgångar somomfattas kommer attfå en reserv framgent. 2.Kreditförlustreserverna för hushållssegmentet ökar. 3.Beräkningen av förväntade kreditförluster ska görasmed hjälp av ett negativt scenario. Förändringen kommer att öka kreditreservernamed 1,6miljarder kronor och nettoeffekten efter skatt minskar kapitaletmed 1,2miljarder kronor. Framöver blir effek ten från IFRS9förmodligen att volatiliteten iresultatet ökar.
IFRS 15 Intäkterfrån avtal med kunder
Konsekvensen av IFRS 15 är att en mindre del av de aktiverade anskaffningsvärdena inom livverksamheten kommer att kunna redovisas som en tillgång. Förändringen ledertill att aktiverade anskaffningsvärden i balansräkningen minskar med 2,6 miljarder kronor med motsvarande effekt på kapitalet. Av samma skäl kommer provisionsnettotiresultaträkningen för 2017 att räknas om och intäkterna minskar med 47 Mkr.
Divisioner och affärsstöd
Stora Företag& FinansiellaInstitutioner
Företag& Privatkunder
Baltikum

Chef: Joachim Alpen

Chefer: Christoffer Malmer och Mats Torstendahl

Chef: Riho Unt
Liv&Investment Management

Chef: David Teare

Chef: Martin Johansson
Division Tjänsteerbjudande Utvecklingen 2017
Divisionen betjänar 2 300 företagskunder och 700 finansiella institutioner och erbjuderrådgivningsbaserade affärs och investmentbanktjänsteri Norden, Tyskland, Storbritannien och genomsin internationella närvaro. Kunddriven handel, likviditetshantering,finansiering, kapitalmarknadsoch depåförvaringstjänster samt asset management sales ingåri erbjudandet.
Divisionen betjänar cirka 488 000 och 175 000 privatrespektive företags helkunder med heltäckande bank och rådgivningstjänster via digitala tjäns ter och 118 bankkontori Sverige. Divisionen utfärdar korti Norden under SEB:s eget varumärke samtför Euro card och Diners Club, och erbjuder ledande private bankingtjänstertill kapitalstarka privatpersoner.
I Sverige erbjuds ett brett sortiment som nu innefattartraditionell livförsäkring. Divisionen har ansvarför förvaltning av fonder och andra placeringsportföljer där erbjudandetinom hållbarhetsområdet är en viktig del.
Liv: På den svenska marknaden togs fler steg för attförbättra tillgängligheten förföretagskunderna. Nyförsäljningen för året uppgick till 21 miljarder kronor. Ett avtal med Danica kring avyttringen av SEB Pension tecknades . (Se sid. 35). I Baltikum gjordes nya produktlanseringar och inom pensionsområdet förbättrades kundupplevelsen.
Investment Management: Inriktningen mot hållbarhet fortsatte, i linje med kundernas ökande intresse för hållbara produkter.
Enhet Funktion
Affärsstöd arbetarför alla divisioner genom att stödja affärsverksamheten med proaktiv ITutveckling och backofficetjänster samt säkerställa stabiliteten i den dagliga driften av ITsystemen – allt med fokus på kostnadseffektivitet.
ITutvecklingen sker steg för steg, med många små insatser och med ett agilt arbetssätt. På detta sätt säkerställs snabba leveranser och resultati linje med kundernas och verksam hetens behov.
Tillförlitliga tjänstertillhandahålls SEB:s kunder genom att säkerställa att avbrotti driften av de digitala kanalerna minimeras och att betalningar och andra transaktioner hanteras effektivt.
Divisionen erbjuder bankprodukter och rådgivningstjänsteri Estland, Lettland och Litauen,till cirka 920 000 privatkunder och 99 000 företag som alla är helkunder, via mobila lösningar, online samtfrån ett nätverk av 78 bankkontor. SEB:s baltiska fastighetsbolag är också en del av divisionen. Divisionen tillhandahållerlivförsäk ringslösningar och kapitalförvaltning förföretag, privatpersoner och institu tionerfrämsti Norden och Baltikum.
Affärsstöd
Storföretagen ökade gradvis sin aktivitet och gynna des av låga räntor,fördelaktiga finansieringsvillkor och förbättrade tillväxtutsikter. Aktiviteten på aktie och obligationsmarknaderna var hög. Kunderna var intresserade av hållbarhetsfrågor där SEB ärrådgivare.
Finansiella Institutioner var mindre aktiva i marknader med låga volatiliteter och räntor. På primärmarknaderna spelade institutionella kunder dock en viktig roll i nyemissioner. De komplexa regelverken gjorde att SEB:s depåförvaringstjänster efterfrågades alltmer.
Privat: 22 500 privatpersoner blev kunderi den nya digitala processen och efter att processen för bolåneansökningarförbättrats fördubblades antalet digitala bolåneansökningar. Tillväxttakten i bolånestocken var 4,5 procent.
Företag: SEB lanserade servicekonceptet Green house förföretag med tillväxtambitionertill vilka SEB erbjuder såväl seminarier som externa partners. Företagsutlåningen ökade, delvis drivet av fastighetsfinansiering, och uppgick till 221 miljarder kronor.
Kunderna använde digitala tjänster allt mer. SEB höll cirka 1 500 rådgivningsmöten på distans med hög kundnöjdhet och antalet användare av mobilappen och SmartID uppgick till 250 000 respektive 210 000. En funktion för omedelbara EUbetalningar, lanserad i Estland och Lettland, och den automatiserade kreditbeslutsprocessen för konsumentlån förenklade kunderbjudandet. Vidare lanserades Open Banking med en utvecklarportal med API:erför externa parter.
Rörelseintäkter och -resultat (Mdr kr) Resultatkommentarer Divisionernas relativa andel av:
Stora Företag&Institutioner





Produktivitetsökning Kommentar

Rörelseresultatetminskade till 8 823Mkr. Räntenettot minskade på grund av att avgiften till avvecklingsfonden höjts under året. Provisionsnettot ökade till följd av attföretagskunderna varmer aktiva. Finansnettotminskade då investe rarna var avvaktande.Rörelsekostnaderna var stabila.Kreditförlusternamins kade ochmotsvarade en kreditförlustnivå på 8 baspunkter.
Rörelseresultatet ökade till 8 146 Mkr, primärt driven av det högre räntenettot. Provisionsnettot ökade på grund av större affärsvolymer överlag – betal ningar, kort och fondförvaltning. Finans nettot ökademedan rörelsekostnaderna vari stort sett oförändrade. Kreditförlus ternaminskade ochmotsvarade en kreditförlustnivå på 4 baspunkter.
Rörelseresultatet ökade till 1 977 Mkr. Räntenettot steg på grund av större affärsvolymer och högre marginaler på nya lån. Provisionsnettot ökade på grund av ökad kundaktivitet vad gäller kort och betalningar. Finansnettot ökade. Kostnaderna var oförändrade. Kreditförlusterna minskade och motsvarade en kreditförlustnivå på 1 baspunkt.
Rörelseresultatet steg till 3 558 Mkr. Provisionsnettot ökade tillföljd av högre tillgångsvärden ifondförvaltningen under året. Finansnettot som hörtill den traditionella livförsäkringsverksamheten i Sverige och Danmark minskade. Rörel sekostnaderna minskade.
Enheten Operations etablerade "shared service centres" i Riga och Vilnius för cirka tio år sedan och de sköterfler och flertjänster. Operations hanterar 255 miljonertransaktioner per år, av vilka 90 procent är helt automatiserade. Sedan 2010 har produktiviteten för dubblats med minskad arbetsstyrka.



Geografiska marknader
| Marknad | Utveckling under 2017 | Perland | |
|---|---|---|---|
| Sverige Universalbank Johan Torgeby VD och koncernchef |
Positiva makroekonomiska faktorer och växande affärs volymerförbättrade utfalleti alla intäktskategorier. Rörelsekostnaderna ökade på grund av engångsposter avseende flytten till nya lokaleri Arenastaden. |
Andel av SEB:s rörelse- resultat20171) Per cent |
|
| Estland Universalbank Allan Parik Landchef |
2017 präglades av hög tillförsikt bland konsumenterna och många företag ökade lönsamheten. Privatutlånings och sparvolymer steg och mot slutet av året började företagskrediterna att växa. SEB är den näst största banken i Estland. |
||
| Lettland Universalbank Ieva Tetere Landchef |
Både en ny internetbank och nya ITsystem infördes. Mobila appar och behörighetsfunktioner ökade kundnöjdheten. Den ekonomiska tillväxten var överlag stabil vilketledde till högre efterfrågan på finansiering. SEB är den näst största banken i Lettland. |
2017 Sverige 57 Danmark 8 |
|
| Litauen Universalbank RaimondasKvedaras Landchef |
Den fortsatta ekonomiska tillväxten förbättrade affärskli matet och ökade efterfrågan på bolån. SEB införde flera digitala lösningarför att göra bankärenden snabbare och enklare. Undertiden förbereddes en ny plattform för banktjänster. SEB är den största banken i Litauen. |
Norge 8 Finland 5 Tyskland 2) 4 Estland 4 Lettland 2 |
|
| Danmark Företagsbank Peter Høltermand Landchef |
Förbättrat affärsklimatledde till ökad efterfrågan på investment banktjänster, medan den historisktlåga vola tiliteten ledde till lägre aktivitetinom Markets. Investment Managementfortsatte att attrahera inflöden utanför landet. Avyttringen av SEB Pension offentliggjordes. |
Litauen 4 Storbritannien 5 Övrigt 3 1) Rörelseresultatföre jämförelse störande poster 2) Exklusive treasuryverksamheten |
|
| Norge Företagsbank William Paus Landchef |
Delar av norsk ekonomi utvecklades negativt,till exempel olje och gasindustrin. SEB valdes som affärspartnerirefi nansiering och nya lån av såväl befintliga som nya kunder och deltog iflera stora företagsaffärer. |
||
| Finland Företagsbank Marcus Nystén Landchef |
Bättre makroekonomiska förutsättningar påverkade kundernas aktiviteteri alla segment positivt. Bland flera större transaktioner var SEB global samordnare i den största börsintroduktionen i Norden i år – Terveystalo, ett hälsovårdsföretag. |
||
| Tyskland Företagsbank Johan Andersson Landchef |
Marknaderna präglades av fortsatt konkurrens, låga marginaler och överskottslikviditet. Kunderna fokuserade på refinansiering och emittering av obligationer. SEB var involverad iföretagsaffärer.Se sid. 34 förinformation om omvandling av SEB AG till filial. |
||
| Storbritannien Företagsbank Mark Luscombe Landchef |
Den lönsamma tillväxten fortsatte tillföljd av dels nya kunder, dels fördjupade relationer med befintliga kunder. Företagskunderi Storbritannien välkomnade SEB:s fokuse rade satsning i landet och efterfrågade alla sorters tjänster, men i synnerhet kapitalmarknadsprodukter. |
||
| Övriga marknader Företagsbank Detinternationella nätverket |
SEB fortsatte att betjäna kunder via sina kontori Luxem burg, Polen, Ryssland, Ukraina, Kina, Hongkong, Singapore, Indien, USA och Brasilien. |
Marknadsandelar och kundkontakter
SEB:s marknadsandelar
| Marknad | |||
|---|---|---|---|
| Procent | 2017 | 2016 | totalt, Mdr kr 2017 |
| Utlåning till allmänheten | |||
| Sverige | 14,2 | 14,4 | 5 965 |
| utlåning till hushåll | 12,7 | 13,2 | 3 792 |
| utlåning tillföretag | 16,8 | 16,4 | 2 173 |
| Estland1) | 25,0 | 23,2 | 179 |
| Lettland1) | 18,2 | 16,7 | 145 |
| Litauen1) | 29,4 | 29,6 | 186 |
| Inlåning från allmänheten | |||
| Sverige | 15,6 | 15,7 | 2 771 |
| inlåning från hushåll | 11,5 | 11,6 | 1 776 |
| inlåning från företag | 22,8 | 23,6 | 995 |
| Estland1) | 22,0 | 22,5 | 170 |
| Lettland 1) | 12,0 | 10,5 | 200 |
| Litauen1) | 27,0 | 27,6 | 184 |
| Börshandel | |||
| Stockholm | 5,5 | 6,0 | 8 338 |
| Oslo | 3,1 | 3,1 | 2 217 |
| Helsingfors | 2,7 | 2,5 | 2 618 |
| Köpenhamn | 2,4 | 2,9 | 3 813 |
| Företagsobligationer, utgivna i kronor | 16,5 | 16,7 | 149 |
| Fonder,total volym2) | |||
| Sverige | 11,9 | 11,9 | 4 018 |
| Finland | 2,8 | 3,0 | 1 142 |
| Fondförsäkring, premieinkomster | |||
| Sverige | 16,3 | 16,8 | 65 |
| Livförsäkring, premieinkomster | |||
| Sverige | 7,8 | 8,7 | 211 |
| Danmark | n.a. | 8,9 | |
1) Exkl.finansiella institutioner och leasing. Estland och Lettland per november 2017, Litauen per september 2017.
2) Exklusive tredjepartsfonder.
Källor: SCB, Bank of Estonia, Financial and Capital Market Commission i Lettland, Association of Lithuanian Banks, Försäkringsförbundet, Nasdaq etc.
Kundkontakter
| 2017 | 2016 | 2015 | |
|---|---|---|---|
| Antal syndikerade lån i Norden | 61 | 73 | 65 |
| Antal aktierelaterade transaktioneri Norden | 31 | 24 | 19 |
| Antalförvärvsrelaterade transaktioneri Norden | 16 | 24 | 17 |
| Internationella private bankingkontor | 12 | 12 | 12 |
| Antal Swishbetalningar via SEBapp (miljoner) | 28 | 18 | 8 |
| Internetbanken, antal besök (miljoner) | 148 | 174 | 158 |
| Mobilbanken, antal inloggningar (miljoner) | 184 | 129 | 100 |
| Telefonbanken, antal samtal (miljoner) | 4,6 | 4,4 | 4,3 |
| Antal livförsäkringsmäklare | 2 200 | 2 500 | 2 550 |
| Antal bankkontor | 196 | 219 | 252 |
| Antal bankomater 1) | 2 649 | 2 757 | 2 640 |
1) varav 1 900 ägs tillsammans med andra nordiska större banker
Totalt hushållssparande, Sverige Procent 2017 SEB 10,1 Swedbank 12,2 Skandia 6,5 Nordea 9,7 Handelsbanken 9,6 Alecta 9,5 AMF 7,5 Övriga 34,9
Totalt hushållssparande i Sverige bankkonton,fonder,traditionelltlivförsäkringssparande,fondförsäkringssparande och obligationer men exklusive direktägda aktier – uppgick 31 december 2017 till 8 583 miljarder kronor (traditionellförsäk ring per 30 september 2017).
Marknadsandelar, Sverige Procent

Resultatetirelation till affärsvolymer
Kundernas finansiella behov är källan till SEB:s affärsvolymer och resultat. Här beskrivs det övergripande förhållandet mellan kunddrivna affärsvolymer, som rapporteras i och utanför balansräkningen och resultaträkningen samt yttre faktorer.
Det makroekonomiska läget har stor betydelse för kundernas beteende och är därför en av de faktorer som,tillsammans med hur banken agerar, har störst påverkan på bankens verksamhet och resultat.
I en positiv ekonomisk utveckling ärföretag och privatpersoner mer benägna attinvestera och konsumera.Det kan leda till ökad utlåning,fler betalningar och ett större antalföretagstransaktioner, etcetera, vilket är gynnsamtförräntenettot och provisionsnettot.
I enmer ogynnsam del av konjunkturcykeln, då kunderna san nolikt är merförsiktiga, kan tillväxten i affärs och transaktions volymer avta och kreditförlusterna öka. Å andra sidan säkrar kunderna sina riskeri osäkra och volatila lägen, vilket kan öka nettoresultatet av finansiella transaktioner.
Bankens totala resultat är jämnare över tiden än varje rad i resultaträkningen separat. Till exempel ökar ofta provisions nettot när nettoresultatet av finansiella transaktioner minskar och vice versa.
| Resultaträkning,förenklad | Mkr | |
|---|---|---|
| 2017 | ||
| A | Räntenetto | 19 893 |
| B | Provisionsnetto | 17 725 |
| C | Nettoresultat av finansiella transaktioner | 6 880 |
| D | Övriga intäkter, netto | 1 112 |
| Summa rörelseintäkter | 45 609 | |
| Summa rörelsekostnader | –21 936 | |
| 2 3 4 5 |
Kreditförluster och övrigt | – 970 |
| Rörelseresultatföre jämförelsestörande poster |
22 702 | |
| Jämförelsestörande poster | – 1 896 | |
| Rörelseresultat | 20 806 | |
| Skatt | – 4 562 | |
| Nettoresultat | 16 244 |
Affärsvolymer på balansräkningen
| TILLGÅNGAR | 2017 |
|---|---|
| 1 Centralbanker | 190 000 |
| 2 Utlåning till kreditinstitut | 34 715 |
| 3 varav Skuldinstrument |
0 |
| 4 Utlåning till allmänheten | 1 484 803 |
| 5 varav Skuldinstrument |
13 030 |
| 6 Skuldinstrument | 109 513 |
| 7 Egetkapitalinstrument | 48 371 |
| 8 Derivat | 104 868 |
| 9 Försäkringstillgångar | 313 203 |
| Finansiella tillgångartill verkligt värde | 575 955 |
| 10 Skuldinstrument | 25 824 |
| 11 Egetkapitalinstrument | 1 952 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 27 776 |
| Övriga tillgångar | 246 347 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 2 559 596 |
| Mkr | |
|---|---|
| SKULDER OCH EGET KAPITAL | 2017 |
| 12 Centralbanker | 44 243 |
| 13 Skuldertill kreditinstitut | 44 833 |
| 14 In- och upplåning från allmänheten | 1 004 721 |
| 15 Skuldertillförsäkringstagare | 303 202 |
| 16 Kortfristiga certifikat | 83 069 |
| 17 Långfristig upplåning | 530 964 |
| Emitterade värdepapper | 614 033 |
| 2) 18 Skuldinstrument |
10 809 |
| 19 Egetkapitalinstrument 2) | 14 228 |
| 20 Derivat | 89 275 |
| Finansiella skuldertill verkligt värde | 114 313 |
| Övriga skulder | 257 935 |
| 21 Efterställda skulder | 32 390 |
| Totalt eget kapital | 143 925 |
| SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 2 559 596 |
1) Balansräkningen kommer attförändras under 2018 på grund av attIFRS 9 införs. Se sid. 37, not 1 och den första kvartalsrapporten för 2018.
2) Kort position ingår som en motposti detlager som hålls för kundhandel.
Affärsvolymer utanför balansräkningen (exempel) i enlighetmed redovisningsprinciper Mdr kr
| 2017 | |||
|---|---|---|---|
| 22 | Förvaltat kapital |
Kunderinvesteraritill exempelfonder |
1 830 |
| 22 | Depåförvaring | Banken förvarar värdepapper och förmedlar utdelningar och räntorför kunders räkning |
8 046 |
| 22 | Åtaganden | Kunders förhandsbeslutade krediter | 563 |
| 22 | Ansvarsförbin delser |
Banken tillhandahåller kreditriskhantering till kunder |
123 |
| 22 | Betalningar och cash management |
Kunder gör betalningar och hanterar sina kontobalanser. |
|---|---|---|
| 22 | Korttransaktioner | Kunder gör kortbetalningar. |
| 22 | Värdepapperstrans aktioner |
Kunder använder banken som mellanhand i värde papperstransaktioner med till exempel aktier. |
| 22 | Företagstransaktio ner |
Företagskunder efterfrågarråd och stöd vid till exempelföretagsförvärv eller börsintroduktioner. |
Kundernas affärsvolymer och intäkter
| A Räntenetto |
B Provisionsnetto |
C Nettoresultat av finansiella transaktioner |
D Övriga intäkter, netto |
|
|---|---|---|---|---|
| Räntenettot är skillnaden mellan intäkterfrån utlåning och kostna derförin och upplåning. Margina lerna och affärsvolymerna har stor betydelse. Räntemargina lerna skiljer sig åt på olika markna der, främst på grund av olika löptider och risker. |
Provisionsnettot ökar med ökande affärsvolymer. Fondrelaterade provisioner ökar med högre mark nadsvärden. |
Nettoresultatet av finansiella transaktioner omfattar såväl realiserade vinster och förlusteri samband med transaktioner med värdepapper, valutor och derivat som förändringarimarknadsvärde. Utvecklingenpå de finansiella marknaderna har stor betydelse. |
Övriga intäkter uppstår sporadiskt och haringen tydlig koppling till makroekonomiska faktorer. |
|
| Lån till kunder skaparränteintäk ter underlånens löptid. Upplägg ningsavgifter på nya lån hanteras som ränta. 1 2 4 |
SEB deltari, ellerleder, syndike ringar av lån, vilket skapar provi sionsintäkter och kostnader. 4 |
Utl åni ng |
||
| SEB håller skuldinstrument – räntebärande värdepapper och obligationer – för kundhandel och förlikviditetshantering. Skuld instrumenten uppbärränta under 6 10 18 1) löptiden. 3 5 |
SEB håller skuldinstrumentför kundhandel och förlikviditetshan tering. Posten påverkas av kunder nas aktivitetsnivå och marknads värdet på innehaven. 6 18 1) |
Posten påverkas av försäljning av SEB:s egetinnehav av skuld instrument, som hålls i likviditets och investeringssyfte. 3 5 10 |
inst Sk rum uld ent - |
|
| SEB erhåller och betalar provisio nerirollen som aktiemäklare. 22 |
SEB håller aktieinstrument för kundhandel och är en motparti aktieswappar. Posten påverkas av kundhandeln och avmarknadsvär det och utdelningarfrån aktieinne haven. 7 19 1) |
Posten påverkas av försäljning av SEB:s eget aktieinnehav och av utdelningar från eget aktie innehav. 11 |
inst Akt rum ie- ent |
|
| Ränterelaterade derivatinstrument som används av SEB för att minska svängningar i resultatet (säkring) ger ränta underlöptiden. 8 20 |
SEB erhåller och betalar provisio ner vid handel med derivati vissa fall. 8 20 |
SEB är motpartför kunder som vill hantera sina risker (till exempel valuta och ränterisk) med hjälp av derivatinstrument. Posten påverkas av kundhandeln och av marknads värdet på innehaven. 8 20 |
Marknadsvärdet på de derivat som SEB använderför säkringar. 8 20 |
Der ivat |
| Inlåning från kunder ger upphov tillräntekostnader. 12 13 14 |
SEB erhåller provisionerfrån vissa bankkonton. 14 |
upp In- lån och ing |
||
| SEB tillhandahåller sparande i fondförsäkring, depåförsäkring och liknande produkter där kunden bärrisken. Den investerade voly men genererar provisionsintäkter. Därutöver uppstår distributions kostnader. 9 15 22 |
SEB tillhandahåller sparande i traditionell pensionsförsäkring med viss garanterad avkastning samt sjuk och vårdförsäkring och liknande tjänster. Posten beror på investerad volym liksom på skadeutfall. 9 15 |
och Förs spa äkr ran ing de |
||
| SEB finansierar sin egen verksam hetmed hjälp av räntebärande kort och långfristiga värdepapperi vilka räntekostnader uppstår. 16 17 21 |
Aktieindexobligationertillhanda hålls för kundinvesteringar. Dessa genererar provisioner. 16 17 |
Marknadsvärdetinklusive kredi trisk på SEB:s aktieindexobligatio ner påverkar posten. 17 |
Inlösen iförtid av skuldinstrument utgivna av SEB påverkar posten. 16 17 21 |
Em pap stä itte per llda rad och sku e vä eft lde rde er- r - |
| Banken tillhandahåller en rad kundtjänster som genererar provisionsintäkter och kostnader. De flesta avgifterna ärfasta och transaktionsbaserade, men vissa beror på marknadsvärden. 22 |
Aff bal ärs ans vo räk lym nin uta gen nfö r |
1) Kort position ingår som en motposti detlager som hålls för kundhandel.
Risk-, likviditets- och kapitalhantering
SEB värnar sin starka finansiella ställning för att kunna tillgodose kunders och andra intressenters behov. Risktagande utgör en väsentlig del av bankverksamhet och risk-, likviditets- och kapitalhantering möjliggör för banken att skapa kundvärde och samtidigt bibehålla motståndskraft i alla slags situationer.
Riskutveckling 2017
SEB fortsatte att visa motståndskraft genom fortsatt god kreditkvalitet och låga kreditförluster, en stabil likviditetsposition och stark kapitaltäckning.
Den globala ekonomiska utvecklingen var positiv trots den rådande geopolitiska osäkerheten. Den ekonomiska tillväxten drevs av ökad sysselsättning, höga tillgångspriser, merinveste ringar och handel samt en fortsatt positiv utveckling på de finan-
| Riskprofil | Styrelsen beslutar om den övergripande risktoleransen. VD ansvararför att optimera riskprofilen i enlighet med styrelsens risktolerans och kapitaltäckningsmål och hantera SEB:s riskertotalt sett. |
||
|---|---|---|---|
| Styrelsens risktolerans i korthet SEB ska: |
Kommentar | ||
| Kreditrisk och kreditkvalitet |
Ha en stark kreditkultur baserad på lång siktiga relationer, kunskap om kunderna och med fokus på deras återbetalningsför måga. Detta ledertill en kreditportfölj av hög kvalitet. |
• SEB har en välbalanserad kreditportfölj med huvuddelen av exponeringen mot nordiska storföretag och svenska hushåll. • Kreditkvaliteten är hög med låga kreditförluster. Under de senaste tio åren, inklusive krisen i Baltikum, har den genom snittliga årliga kreditförlustnivån uppgåtttill 0,17 procent av utlåningen. |
|
| Marknadsrisk | Uppnå en låg volatiliteti intjäning genom attintäkterna kommerfrån kunddrivna affärer. |
• SEB tar marknadsrisk genom sin kunddrivna tradingverk samhet och sin likviditetsportfölj. Generellt är SEB:s mark nadsrisk låg. • Ränterisk uppstår vid skillnaderiräntor och löptideri bankens tillgångar och skulder och hanteras av trea suryfunktionen. |
|
| Operativ risk och ryktesrisk |
Arbeta för attreducera operativa riskeri all sin verksamhet och upprätthålla bankens goda rykte. |
• Historiskt har SEB rapporteratlägre operativa förluster i europeisk jämförelse • Hantera och reducera IT och cyberrisker är högt prioriterat för att kunna garantera säker och tillgänglig information, tjänster och produkterför kunderna. |
|
| Finansiering och likviditetsrisk |
Ha en välstrukturerad likviditetsposition, en balanserad upplåningsbas och en tillräck lig likviditetsreserv för att klara eventuella nettoutflöden i ett stressat scenario. |
• SEB:s primära finansieringskällor är kundinlåning och upplåning på finansmarknaderna. • Finansieringen är diversifierad iform av löptider och valutorför att kunna garantera betalningsförpliktelser när de uppstår. |
|
| Aggregerad risk och kapital- täckning |
Upprätthålla tillräcklig kapitalstyrka för att stå emot de totala riskerna och garantera bankens långsiktiga överlevnad och position som finansiell motpart samtidigt som verk samheten ska följa myndighetskrav och ratingmål. |
• SEB är starkt kapitaliseratiförhållande tillregelverkskrav, interna mål och konkurrenter. • Målet är att hålla kapitaltäckningen runt 150 baspunkter överregelverkskravet. |
siella marknaderna. Samtidigt kvarstår stora globala ekonomiska obalanser. De direkta och indirekta effekterna av etttillbakadragande av centralbankernas likviditetsstöd till världens finansiella marknader är svåra att bedöma. Rekordhög skuldsättning, demografiska utmaningar och ny omdanande teknologi bidrartill osäkerheti marknaden.
Implementeringen av regelverk inom finanssektorn fortsät ter att vara intensiv och flera regelverkskrav träder ikraft under 2018. Efter flera års dialog offentliggjorde Baselkommit tén ett reviderat Basel IIIramverk. Även om de nya reglerna minskar graden av frihet i den interna modelleringen av kapitalkrav, var utfallet för banker mindre negativt än vad som initialt befarats.
Digitaliseringen inom banksektorn accelererar och drivs framåt genom tekniska framsteg, kundernas förväntningar och regelverk. Nya typer av konkurrenter uppstår och utvecklingen mot Open Banking och nya krav på att bankerna delar viss data och infrastruktur med andra finansiella aktörer kommer attför ändra spelplanen i banksektorn. Frånsett den strategiska risken detta medför, antas cyberhoten komma att utvecklas då attackerna blir mertekniskt sofistikerade och attackytorna utvidgas i och med digitaliseringens framsteg.
| Utvecklingen i SEB:s huvudsakliga risker Mått |
5-års genomsnitt 1) | 2017 | 4) Genomsnittför konkurrenter Mått |
2017 |
|---|---|---|---|---|
| Kreditportfölj (Mdr kr) Kreditförlustnivå, netto (%) |
2 063 0,07 |
2 151 0,05 |
Kreditförlustnivå, netto (%) |
0,10 |
| TradingVaR, genomsnitt (Mkr) |
112 | 91 | 5) (Mkr) TradingVaR, genomsnitt |
149 |
| 2) /intäkter Operativaförluster (%) |
0,58 | 0,45 | förluster2) /intäkter Operativa (%) |
0,72 |
| Likviditetstäckningsgrad (%) Strukturelltlikviditetsmått, Core |
127 113 gapkvot (%) |
145 108 |
3) (%) Likviditetstäckningsgrad |
151 |
| Riskexponeringsbelopp (Mdr kr) Kärnprimärkapitalrelation (%) Bruttosoliditetsgrad (%) Kreditvärdighet |
605 17,7 4,6 n.a. |
611 19,4 5,2 Aa3/A+ |
Kärnprimärkapitalrelation (%) Bruttosoliditetsgrad (%) |
20,2 5.3 |
1) Antalet mätpunkter under perioden varierar
2) Fjärde kvartalet 2016–tredje kvartalet 2017, ORX konfidensintervall 3) SHB, Nordea och Swedbank, som beräknar enligt Finansinspektionens metod. 4) Danske Bank, SHB, Nordea, Swedbank och DNB
5) Danske Bank, SHB, Nordea och Swedbank.
Genomsnittlig VaR omräknad till 10dagars 99%

Stabil kreditportfölj med liten förändring itotal företagsutlåning
SEB:s kreditportfölj,totalt 2 151 miljarder kronor (2 143),förblev stabil under året med tillväxtfrämstinom svenska bolån och lån till bostadsrättsföreningar, samt privat och företagsutlåning i Baltikum.
I detrådande marknadsläget drog stora företagskunder nytta av de attraktiva finansiella marknaderna förrefinansiering, vilket ledde till en minskad efterfrågan av traditionell bankutlåning. SEB:s företagsportföljförblev i princip oförändrad, 1 030 miljarder kronor (1 029) vid årets slut, vilket motsvarade 48 procent av kreditportföljen. SEB är unikti jämförelse med sina konkurrenter i attföretagsportföljen främst består av större företagskunder – framförallt nordiska och tyska kunderi ett stort antal branscher, varav tillverkningsindustrin är den största. Exponeringen mot små och medelstora företag är koncentrerad till Sverige och uppgårtill 12 procent (11) av företagsportföljen. Denna portfölj var oförändrad under året.

Stark tillväxti Baltikum
De baltiska ekonomierna utvecklades fördelaktigttillföljd av ökande export, investeringar och privatkonsumtion. SEB:s baltiska portföljfortsatte att växa stadigt under året,framförallt i Estland och Litauen, och möjligheter uppstod genom konsolide ring av bankmarknaden. Vid årets slut uppgick den baltiska portföljen till 166 miljarder kronor (148). Portföljen utgörs främst av företags och hushållskrediter, medan fastighetsförvaltnings portföljen är begränsad.
Den svenska bolåneportföljen
SEB har ettlångsiktigt, hållbart perspektiv i sin bostadsutlåning. Utlåningen baseras på kundens återbetalningsförmåga, vilket innebär att hushållet ska kunna klara en ränta på sju procent, och ett nytt bolån ska normaltinte överstiga fem gånger hushållets bruttoinkomst. SEB varförsta svenska bank attintroducera amorteringskrav på bolån med belåningsgrad över 70 procent år 2015. Vid slutet av 2017 hade 83 procent av alla nya lån med en belåningsgrad över 50 procent en amorteringsplan.

Den svenska bostadsmarknaden
Den svenska bostadsmarknaden har kännetecknats av urbanisering, ett begränsat utbud av nya bostäder och låga räntor. Detta harresulterati att bostadspriserna har ökat kraftigt, framförallt de senaste fem åren, och hushållens skuldsättning ärjämförelsevis hög i ett globalt perspektiv. Risken för över hettning har därför debatterats. Ett större bostadsutbud till följd av att nyproducerade bostäder stod klara samt FI:s till kännagivande av striktare amorteringskrav som träderi krafti mars 2018, ledde till en normalisering av bostadsmarknaden under andra halvåret. Även om svenska hushåll generellt har
en hög skuldsättning, har de uppvisat en låg sannolikhetför betalningsfallissemang. Hushållens skulder har ökat men så har även deras besparingar vilket harresulterati stora nettoförmögenheter medan ränteutgifter som en andel av hushållens inkomst nu är på rekordlåg nivå. Dessutom kvarstår betalningsskyldigheten livet ut enligt svensk lag vilket medför attlåntagare är mer benägna attfortsätta att amortera. Det är mer sannolikt att ett prisfall kommer att påverka privatkon sumtionen och därigenom ekonomin som helhet.
SEB:s svenska bolåneportfölj ökade med 4 procent under året, jämfört med en marknadstillväxt på 7 procent. Portföljen, som uppgick till 478 miljarder kronor (461), har hög kreditkvalitet och kunderna har god återbetalningsförmåga, låga historiska kreditförluster och låg belåningsgrad. Fastighetsvärden bedöms och följs upp kontinuerligt.
God kvalitet i fastighetsportföljen
SEB:s kreditexponeringmot bostadsfastigheterfinns framförallti Sverige och består av högkvalitativa, privata och offentligt ägda fastighetsbolag samtinstitutionella investerare. Portföljen var oförändrad och uppgick till 108miljarder kronor vid årets slut (109).
Kreditefterfrågan varlägre för kommersiella fastigheter på grund av gynnsamma finansieringsmöjligheter på kapitalmarkna derna. SEB:s exponering mot kommersiella fastighetsbolag bestårfrämst av starka nordiska motparter med sunda finansie ringsstrukturer. Portföljens värde sjönk till 179 miljarder kronor (185) på grund av en strategisk minskning i Tyskland.
SEB har under många år styrt sin fastighetsexponering genom en koncernövergripande risktoleransnivå för utlåning till kom mersiella fastighetsbolag, begränsningar på volymtillväxt på divisionsnivå, samt genom en strikt kreditpolicy antagen av bankens styrelse.
Hög kreditkvalitet
Kreditkvaliteten i den samlade kreditportföljen förblev god och kreditförlusterna varfortsattlåga, 808 miljoner kronor (993) eller en kreditförlustnivå, netto, på 5 baspunkter (7). Problemlån uppgick till 8,3 miljarder kronor (7,6), motsvarande 0,5 procent av total utlåning.
Låg marknadsrisk på relativtlugna finansiella marknader
Risken i den kunddrivna tradingverksamheten mäts genom måttet ValueatRisk (VaR) som i genomsnitt uppgick till 91 miljoner kronor (112) under 2017. Detta innebär att banken, med 99 procents sannolikhet, i genomsnittinte förväntas förlora mer än detta belopp under en tiodagarsperiod. VaR varrelativt stabilt under året på grund av att volatiliteten,för alla typer av tillgångar, varfortsattlåg medan aktieoptionsexponeringen mins kades. Mot slutet av året gick kreditspreadarna ihop och valutaexponeringarna minskade, vilket också bidrog till ettlägre VaR.
Den huvudsakliga marknadsrisken i livförsäkringsverksamheten ligger hos kunderna
SEB:s livförsäkringsverksamhet bestårframförallt av fondförsäkringar där marknadsrisken ligger hos kunden. Fondförsäkringar stod för 67 procent av totaltinbetalda premier under 2017. SEB erbjuder även traditionellförsäkring,tjänstepension och vårdför säkring i Sverige och Danmark. Som skydd motförsäkringsrisken i de traditionella försäkringsprodukterna, utgör skillnaden mellan tillgångarna och de garanterade åtagandena buffertarför SEB. Buffertarna ökade under året som ettresultat av avkastning på tillgångarna och ny affärsvolym. Ett avtal om försäljning av den danska livförsäkringsverksamheten ingicks 2017.Se sid. 35.
En sund likviditets- och finansieringsstrategi
Tillgångtill likviditets och finansieringsmarknaderna är nödvändigt underalla omständigheter.SEB:s likviditetoch finansiering hanteras utifrån treperspektiv: (1)optimering av likviditetsstruktureni

Tre försvarslinjerförriskhantering
Varje affärsenhet är ansvarig för de risker som den tar – den första försvarslinjen. Långsiktiga kundrelationer och en sund riskkultur utgör en stabil grund för SEB:s beslut om vilka risker som tas. En initialriskbedömning görs av både kunden och den föreslagna transaktionen. Affärsenheterna ansvararför atträtt pris sätts och att de risker som uppstår under transaktionens löptid hanteras. Större transaktioner prövas av en kreditkommitté. Det är affärsenheternas ansvar att verksamheten följertillämpliga koncerngemensamma policys och instruktioner samtfår stöd av en tydlig beslutsordning. 1

Risk- och compliance-funktionerna utgör den andra försvarslinjen. Dessa enheter är oberoende från affärsverksam heten. Riskfunktionen är ansvarig för attidentifiera, mäta,följa upp och rapportera risker. Riskerna mäts på både detalje rad och aggregerad nivå. SEB har utvecklat avancerade interna riskmätningsmetoderför större delen av kreditportföljen samtför marknadsrisk och operativ risk och harfått godkännande av Finansinspektionen att använda dessa för beräk ning av kapitalkrav. Riskerna kontrolleras med hjälp av limiter på flera nivåer såsom transaktion, enhet och portfölj. Kreditkvaliteten och riskprofilen övervakas löpande, bland annat med hjälp av stresstester.
Compliance arbetar proaktivtför kvalitet avseende SEB:s regelefterlevnad. De hanterarfrågor såsom kundskydd, agerande på finansmarknaden, bekämpning av penningtvätt och finansiering av terrorism samt myndighetskrav och kontroller.

Bankens internrevision utgör den tredje försvarslinjen. Riskhanteringen kvalitetssäkras av internrevision genom regelbunden granskning och utvärdering för att säkerställa att den är adekvat och effektiv. Internrevisorerna utvärderas i sin tur av externa revisorer. Baserat på utvärderingar av den tredje försvarslinjen förstärks processerna iförsta och andra försvarslinjen kontinuerligt. SEB:s ramverk för styrning, i kombination med dess sunda riskkultur och affärsmanna skap, utgör hörnstenarna i en effektiv riskhantering.
balansräkningenför att säkerställa attmindre likvida tillgångarhar en stabilfinansiering, (2)övervakning avberoendetavupplåningpå finansmarknaderna, samt (3) försäkran omattbankenhartillräcklig likviditetförattmotstå ett svårt stressat scenario.
Efterfrågan på SEB:s kort och långfristiga nyupplåning var fortsatt god under året. SEB:s likviditetsreserv så som den definieras av Bankföreningen uppgick till 340 miljarder kronor (427) vid slutet av året. Likviditetsreservens storlek och sammansättning analyseras och utvärderas löpande mot estimerade behov.
Finansinspektionens mått på likviditetstäckningsgrad (LCR) mäter hur väl SEB:s likvida tillgångartäcker kassautflöden i ett kortsiktigt stressat scenario. Kvoten uppgick till 145 procent (168) totalt, och till 284 (305) och 217 (272) för US dollarrespektive euro. Därmed uppfylls Finansinspektionens minimikrav på 100 procent.
Core Gapkvoten, som är SEB:s interna mått på hur väl långfristig utlåning är matchad med långfristig finansiering, uppgick till 108 procent (114). Detta ligger väl inom bankens risktolerans för en sund likviditetsstruktur. I likviditetshanteringen beaktas det kommande regelverkskravet att det strukturella likviditets riskmåttet (NSFR) ska vara 100 procent, vilket beräknas gälla från och med 2021.
En hög kreditrating är viktig då den bestämmer kostnaden för SEB:smarknadsupplåning. SEB:s nuvarande kreditrating ärAa3/A+.
Låga förlusterfrån operativa incidenter
Operativa risker uppståri all affärsverksamhet. SEB arbetar löpande med att minimera de operativa förlusterna och,framförallt, att undvika större incidenter. Genom attlöpande förbättra styrning och riskhanteringsmetoderinom ramverketför operativa risker, strävar banken efter att motverka både kända och oförutsedda risker. Viktiga processer och verktyg innefattar en godkännandeprocess för nya produkter (NPAP), beredskapsplanering, självutvärderingar av risker och interna kontroller och hantering av systembehörigheter. Dessutom utbildas personalen löpande inom viktiga områden såsom informationssäkerhet,förebyg gande av bedrägerier och penningtvätt samt känndinkund processer.
SEB:s rykte bygger på långsiktiga kundrelationer och en stark riskkultur av affärsansvar och yrkesetik. SEB:s uppförandekod och värderingar, obligatoriska utbildningar, samt dialog om etiska och värderingsbaserade dilemman stärker medarbetarnas medvetenhet om vikten av detta. Genom en oberoende visselblåsar tjänst uppmuntras anställda och andra attrapportera oetiska eller olagliga incidenter.
Nettoförluster orsakade av operativa incidenter uppgick till 185 miljoner kronor (263) för 2017. En jämförelse med bankerna som deltari ORX (Operational Risk Data eXchange Association) visar att SEB:s operativa förluster ärlägre än genomsnittet.
Cybersäkerhet och IT-riskhantering
Pålitliga och säkra tjänster och produkter har hög prioritetinom SEB. Digitala kanaler måste fungera utan störningar,transaktioner genomföras säkert och utan fel medan kunddata ska hanteras på etttryggt sätt. SEB arbetarlöpande med att utveckla och modernisera ITmiljön för att kunna hantera alltfler digitala tjänster.
I ambitionen att alltid vara tillgänglig arbetar banken med flera olika åtgärderför att minska och förebygga risken för driftstopp. Bland annat har brandgator byggts in i ITinfrastrukturen för att kunna begränsa en eventuell störning till endast ett system.
Cyber och andra säkerhetshot bemöts genom att prioritera tekniskt skydd samt att öka medvetenheten och kunskapen bland både anställda och kunder. Nödvändiga säkerhetsuppdateringar, uppgradering av system samtimplementering av nya säkerhetsfunktioner utförs regelbundet.
Det nya PuLregelverket (GDPR) blir striktare och dessutom intro duceras det nya betaltjänstdirektivet (PSD2) under 2018 med krav på att banksystem ska öppnas och göras tillgängliga på nya sätt. SEB arbetarlöpande för att anpassa säkerheten till befintliga och kommande regelverk.Se sid 50.
Hållbarhets- och klimatrelaterade riskerifokus
Extrema väderhändelserliksom långsiktiga klimatrelaterade förändringar blir en allt viktigare riskfaktorifinanssektorn. Mertransparens om klimatrelaterade risker efterfrågas av kunder och investerare, och tillsynsmyndigheterna väntas ta hänsyn till hållbarhetsrelaterade riskeri sin tillsyn.
Så kallade ESGrisker (Environment, Social, Governance) har alltid beaktats i SEB:s kreditanalys och kreditgivning. Under 2017 utvecklade SEB bättre verktyg för ESGanalysen. Sedan flera år tillämpar SEB ett antal policys som begränsar utlåning till vissa sektorer såsom fossila bränslen och gruv och metallindustrin. SEB göringen nyfinansiering av kolbrytning och kolkraftverk. Under 2017 fortsatte SEB:s fondbolag arbetetför att minska kolexponeringen ifonderna.
Banken arbetade också för att påverka kraftbolag till attfinna andra energikällor än förbränningskol. SEB har skrivit under det internationella klimatavtalet, Montreal Carbon Pledge, där en del i åtagandet är att årligen redovisa aktiefonders koldioxidpåverkan och sedan 2017 redovisar SEB koldioxidavtrycketför majori teten av sina aktiefonder.Läs mer på sid 71.
Riskerrelaterade till brott mot mänskliga rättigheter
Inom alla ansvarsfulla affärer är det en skyldighet attrespektera och främja de mänskliga rättigheterna. SEB bedömerrisken för kränkning av mänskliga rättigheter och agerarför attförebygga och avhjälpa dem.
En kundmed låga ambitionerifråga ommänskliga rättigheter kan snabbt bli en hög kreditrisk för banken och detfinns en hög ryk tesrisk i attinvestera i sådana företag inomfondförvaltningen.Ris ken övervakas i känndinkundprocessen, i urvalet av nya leveran törer, samti bankens kreditgivnings och investeringsprocesser.
Förebyggande arbete mot korruption, penningtvätt och finansiering av terrorism
SEB motarbetar aktivt med attförebygga allform av korruption, följer gällande lagar och regler, och tolererarinte att vara involve rad i ellerförknippad med mutor. För SEB är det av yttersta vikt att känna sina kunder och att banken har en god förståelse förrisken att bli utnyttjad för penningtvätt och finansiering av terrorism.
Banken anser att en grundlig känndinkund process är den bästa metoden för attförhindra penningtvätt och finansiering av terrorism. En utökad due diligence används för kunder, produkter och länderinomområden där banken bedöms varamest utsatt. I och med EU:s fjärde penningtvättsdirektiv har SEBuppdaterat och för-


stärkt sina interna kontroller och rutiner samt ökatfokus på perso nalutbildning. SEBanvänder sig av ett globalt bevakningssystemför att upptäckamisstänkta transaktioner och beteenden inomområdenmed förhöjd risk. Information från verksamheten är av stor vikt och är den främsta källan förmyndighetsrapportering.Antalet rapportertill Finanspolisen uppgick tillrunt500under2017.
Kapitaltäckningen överstiger kraven
Trots en stark riskkultur och god riskhantering uppstår oförutsedda förlusterinom bankverksamhet. SEB:s kapitalhantering ska säkerställa att banken hartillräckligt med kapitalför att kunna täcka sådana oväntade förluster. Styrelsen fastställer SEB:s kapitalmål med hänsyn tagen dels tilltillsynsmyndigheters, skuldinvesterares och affärsmotparters krav på finansiell stabili tet och dels till styrelsens egen syn på kapitalbehov och ambition vad gäller kreditbetyget. Detta måste balanseras mot aktieägar nas krav på avkastning.
Finansinspektionens krav på SEB:s kärnprimärkapitalrelation (CET1kvot) består av ett Pelare 1krav, som är ett generellt minimikrav för samtliga banker, och ett Pelare 2krav, som är ett spe cifikt krav baserat på en utvärdering av SEB:s risker, likviditets situation och kapitalisering itillsynsmyndigheternas översyns och utvärderingsprocess. SEB uppskattar Finansinspektionens
Uppdatering av lagkrav som påverkar kapitalet
IFRS 9 och IFRS 15
Den nya redovisningsstandarden IFRS 9, Finansiella instrument, gällerfrån ingången av 2018. Den innebär bland annat en metod ändring förredovisning av kreditförluster därreserveringar är baserade på 'förväntade förluster' iställetför'tagna förluster', vilket ökade kreditförlustreserveringarna. De nya reglerna gav också värderingseffekteri vissa tillgångar och skulder.
Den nya redovisningsstandarden IFRS 15, Intäkterfrån avtal med kunder, gällerfrån ingången av 2018. Den innebär bland annat att endast en mindre del av aktiverade anskaffningsvärden inom livverksamheten kan redovisas som en tillgång.
Givet de justeringar som krävs minskar SEB:s eget kapital med cirka 6 miljarder kronor.Se ruta sid. 37.
EU:s direktiv om återhämtning och avveckling av banker
EU:s krishanteringsdirektiv infördes i svensk lag 2016 och fastställerramverketför hantering av kriseri banker. Lagen innehåller även det så kallade nedskrivningsverktyget och ett minimikrav på eget kapital och nedskrivningsbara skulder (MREL). År 2017
presenterade Riksgälden de svenska MRELreglerna som innehåller krav på efterställda skulder. Kravet gällerfrån och med 2018 och bankerna förväntas successivt bygga upp den mängd efterställda skulder som krävs fram till och med 1 januari 2022. För SEB skulle detinnebära 90 miljarder kronor.
Basel III
Större delen av det nya Basel IIIramverket slutfördes 2017. Resultatet är en begränsning av de fördelar som interna riskmodeller ger vad gäller beräkning av kapitalkrav. SEB har börjat utvärdera kapitaleffekten av de nya reglerna. På grund av vissa utestående frågor, den kommande anpassningen till nationell lag stiftning och den långa implementationstiden från 2022 till 2027, ärinte den slutgiltiga effekten klar.
I ett parallelltinitiativ försöker Europeiska bankmyndigheten (EBA),tillsammans med nationella tillsynsmyndigheter, harmoni sera och minska skillnaderna i hurinterna modeller harimple menterats. EBA föreslårinförandet av gemensamma definitioner och modellparametrar samt mer detaljerade krav på beslutsprocesser. Bankerförväntas uppfylla dessa krav inom etttilltre år.

Utveckling av riskexponeringsbelopp (REA) Mdr kr
krav på kärnprimärkapitalrelationen till 17,2 procent vid årets slut. Styrelsens målför kärnprimärkapitalrelationen är att hålla den runt 150 baspunkter över Finansinspektionens krav. Det är en buffertför eventuell påverkan på kapitalbasen från framför allt förändringari valutakurser och ränteriskeri pensionsåtaganden. Detta innebär att måletför kärnprimärkapitalrelationen för närvarande ärrunt 18,7 procent.
Kärnprimärkapitalbasen ökade till 119 miljarder kronor (114) medan riskexponeringsbeloppet (REA) ökade något,till 611 mil jarder kronor (610). Kapitaltäckningskraven för svenska banker ärför närvarande betydligt högre än EU:s miniminivåer och svenska banker är väl kapitaliserade i jämförelse med bankeri övriga delar av Europa, både från ettriskbaserat och från etticke riskbaserat perspektiv. Vid årets slut uppgick SEB:s kärnprimärkapitalrelation till 19,4 procent (18,8), vilket är övertillsynsmyndigheternas krav och styrelsens mål.
SEB:s bruttosoliditetsmått, etticke riskbaserat mått på primärkapital iförhållande tilltillgångar, uppgick till 5,2 procent (5,1), vilket översteg detföreslagna minimikravet på 3 procent.
Regelverk
Under 2017 kulminerade arbetet med att införa nya regelverk samtidigt som strömmen av förslag på nya regelverk sinade. De nya kraven som ska motverka penningtvätt implementerades samtidigt som omfattande förberedelsearbete genomfördes för MiFID II, MiFIR, IFRS 9, GDPR och PSD 2, som alla började gälla under 2018.
SEB följerlöpande regelverksutvecklingen på global, europeisk och nationell nivå. Det sker dels i den egna verksamheten och genom kontakter med svenska och utländska tillsynsmyndigheter och lag stiftare, dels inom ramen för svenska och internationella branschorganisationer, såsom Bankföreningen, Fondhandlar föreningen och Institute ofInternational Finance.
År 2017 arbetade banken med 26 stora regelverksprojekttill en beräknad total kostnad om minst 685 miljoner kronor. Därtill implementerar banken regleriform av tekniska föreskrifter och riktlinjerfrån EU:s tre tillsynsmyndigheterför bank,för säkrings och värdepappersmarknaderna.
Regelverkens huvudområden och syften
1 2 3 Finansiell stabilitet Säkerställa att det finansiella systemet kan motstå ekonomiska chocker och störningar och förhindra att ett fallissemang hos en finansiell institution ledertill systemkollaps.
Effektiva marknader Främja effektiv prissättning och exekvering ifinansmarknaderna och förhindra marknadsmanipulation genom ökad öppenhet och förbättrad riskreducering.
Konsumentskydd
Säkerställa en rättvis behandling av kunder och öka deras kunskap om privatekonomi genom relevant och korrektinformation. Detta medför krav när det gäller marknadsföring och paketering av finansiella tjänster och investeringsrådgivning.
Nya regelverkskrav som träderi kraft 2017–2018 1)

1) Implementationsarbetetfortsätter underinfasningsperioden, om sådan finns, och i vissa fall ännu längre.
Regelverk med stor påverkan
Vissa av de nya regelverken – inom huvudområdena finan siell stabilitet, effektiva marknader och konsumentskydd – har särskilt stor påverkan på både bankens resultat och dess verksamhet.
Finansiell stabilitet
1
2
Redovisnings- och värderingsregler – IFRS 9
År 2018 trädde de nya internationella redovisningsreglerna, IFRS 9 Finansiella instrument, i kraft. Utifrån erfarenheterna från finanskrisen 2007-2008 kräverregelverket att bankerna skaparreserverförförväntade kreditförluster, genom hela kreditens löptid, där beräkningarna ska vara baserade på sannolikheten förfallissemang och makroekonomiska framtidsscenarier. Med de nya reglerna förväntas detrapporte-
Effektiva marknader
Skydd förinvesterare – MiFID II och MiFIR
År 2018 trädde EU:s direktivoch förordning om marknaderför finansiella instrument (MiFID och MiFIR) i kraft 1). De syftartill att stärka skyddetförinvesterare genom att öka transparen sen runt kostnader och avgifter, etablera processerför att säkerställa att kundernas finansiella kompetens matchar riskprofilen och öka informationen till kunderna. De nya reglerna gäller alla typer av kunder och tjänster, såsom order mottagning och ordergenomförande, investeringsrådgivning och portföljförvaltning. MiFID II och MiFIR utgör en av de mest omfattande regelverksförändringarna någonsin när det gäller finansiella tjänster. De påverkar hela banken. Reglerna medför en möjlighetför banken att ytterligare stärka erbju dandettill kunderna genom större interaktion med kunderna och därmed djupare insikt om hur banken kan uppfylla deras behov. Banken har också förbättrat och tydliggjort sin affärs modell och sina prissättningsmodeller som ettresultat av regelverken.
rade resultatet bli mer avhängigt antaganden om den makroekonomiska utvecklingen och kan därmed bli mer volatilt.
Införandet av IFRS9innebär ett omfattande arbete och påverkarredovisnings och rapporteringssystemi hela banken. Läsmer omimplementeringen av IFRS9på sid.37och i not 1.
Betaltjänster och förmedlingsavgifter – PSD 2
År 2018 trädde EU:s direktivför betaltjänster och förmed lingsavgifter (PSD 2) i kraft 1). Det ska främja konkurrens inom finanssektorn – samtidigt som kundsäkerheten säkerställs. En viktig del är kravet atttillhandahålla konto och betalningsinformation i den mån kunden så önskar. Tredjepartsutvecklare kan därmed utveckla applikationer och tjänster kring kund och kontoinformation i ettfinans institut. Detta som kallas Open Banking kommer sannolikt att transformera bankernas funktion och bankrelaterade tjäns ter. SEB har en aktiv roll i utvecklingen.

Konsumentskydd
Skydd av personuppgifter – GDPR
EU:s dataskyddsförordning (GDPR) gällerfrån mitten av 20181). Eftersom den ersätter 28 nationella regelverk (i Sverige: personuppgiftslagen, PuL) kommer den att minska komplexitet och risken förrättsosäkerhet, liksom administra tiva kostnader. De nya sekretessreglerna gällerför alla företag, men kommer attfå större effekt på banker, eftersom det ifinanssektorn finns stora volymer av personuppgifter. Ett viktigt krav i de nya reglerna ärrätten att bli glömd när en
kund vill bli glömd ska kundens data raderas förutsatt att andra lagartillåter det. Dessutom ska kunderna enkeltfå information om sina personuppgifter och om hur dessa behandlas. Det kommer också att bli lättare för kunderna att flytta personuppgifterfrån SEB till andra parter. Skydd för personuppgifter måste regelmässigtin i alla produkter och tjänster. Alla krav ärföremålför strikta sanktioner med böter upp tillfyra procent av företagets globala årliga omsättning.
1) Förordningar gäller automatiskt som lag i varje EUland, medan direktiv tillämpas genom införande i nationell lagstiftning.
Bolagsstyrning

Under året har styrelsen gjort djuplodande analyser av den accelererande tekniska utvecklingen och behovet av ytterligare digitalisering av SEB:s tjänster. Andra ämnesområden var informations- och cyber-
säkerhet. Samtidigt har den växande regelverksfloran inom den finansiella sektorn inneburit utmaningar och behov av resursplanering och IT-prioriteringar. Övriga viktiga områden för styrelsen har varit successionspla-nering bl.a. med anledning av utnämningen av SEB:s nya VD."
Marcus Wallenberg
Styrelsens ordförande
För att kunna upprätthålla den viktiga samhällsfunktionen som bank är det av största vikt för SEB att alla intressenter har ett stort förtroende och hög tillit till bankens verksamhet. Professionella medarbetare som vägleds av ett gott affärsmässigt uppträdande är avgörande liksom att upprätthålla en sund riskkultur.
Betydelsen av bolagsstyrning
För att bibehålla förtroendet bland kunder, medarbetare, aktie ägare och andra intressenter och för attförebygga intressekon flikter definieras roller och ansvartydligtför aktieägare, styrelse ledamöter, ledning och andra intressenter.
SEB:s arbete med bolagsstyrning fokuserar på att säkerställa en smidig och effektiv verksamhet med hög standard samt god riskhantering och robustintern kontroll.
Regelverk
Som svenskt publikt bankaktiebolag med värdepapper noterade på Nasdaq Stockholm måste SEB följa en mängd olika regelverk. Det externa regelverketför bolagsstyrningen omfattar bland annat:
- aktiebolagslagen
- årsredovisningslagen
- regelverk för emittenter på Nasdaq Stockholm
- svensk kod för bolagsstyrning
- lagen om bank och finansieringsrörelse
- Finansinspektionens och andra myndigheters regelverk och riktlinjer
- Se sid. 50 förinformation om nya regelverk.
SEB tillämpar även ettinterntregelverk. Detta omfattar bland annat bolagsordningen som antas av bolagsstämman. Policys och instruktioner som klargör ansvarsfördelningen inom
koncernen är verktyg för styrelsen och den verkställande direktören (VD) i deras styrande och kontrollerande roller. I dessa policys och instruktioneringår bland annat:
- arbetsordningen för styrelsen och instruktionerna för styrelsens kommittéer
- instruktionerna för VD och för koncernens affärsverksamhet
- koncernens kreditinstruktion och riskpolicy
- instruktionen för hantering av frågor om intressekonflikter
- instruktionen för åtgärder mot penningtvätt och finansiering av terrorism
- uppförandekodenSe sebgroup.com/sv ersättningspolicyn
- policy förinformationssäkerhet
- hållbarhetspolicynSe sebgroup.com (eng)
- policys förlämplighetsprövning av styrelseledamöter samt ledamöterna i verkställande ledningen (VL) och andra ledande befattningshavare.
SEB:s arbete med frågor angående etik och hållbarhet är en integrerad del i verksamheten och styrelsen diskuterar dessa frågor kontinuerligt. SEB:s uppförandekod beskriver SEB:s värderingar och principerför affärsmässigt uppträdande och ger vägledning om hur medarbetarna ska verka enligt värderingarna. Policys och riktlinjerför hållbarhetliksom de koncerngemensamma ställningstaganden och branschpolicys som behandlar miljö, sociala och bolagsstyrningsfrågor är också väsentliga.
Bolagsstyrningsrapporten har upprättats i enlighet med årsre dovisningslagen och svensk kod för bolagsstyrning. SEB strävar efter attfölja koden där så ärlämpligt och haringa avvikelser att rapportera för 2017.
Merinformation om SEB:s bolagsstyrning finns på sebgroup. com/sv
Aktieägare och bolagsstämma
Aktieägarna utövar sitt inflytande på bolagsstämman genom att bland annat utse bankens styrelse och revisor.
SEB har cirka 269 000 aktieägare. Av dessa harrunt 172 000 innehav som är mindre än 500 aktier medan 112 harinnehav som är större än 1 000 000 aktier, motsvarande 82 procent av kapital och röster. SEB:s aktiekapital består av två aktieslag: A och Caktier. Varje Aaktie representerar en röst och varje Caktie en tiondels röst.SEB:s största aktieägare och aktieägarstruktur framgår på sid 29-30.
Årsstämman hålls i Stockholm och på svenska . Alla aktieägare som ärregistrerade i aktieboken och som har anmält deltagande i tid harrätt att delta i stämman och rösta för samtliga sina aktier. De aktieägare som inte själva kan närvara har möjlighet attlåta sig företrädas genom ombud. Årsstämman 2017 hölls den 28 mars. 1 364 personer,företrädande 1 931 aktieägare var närva rande vid stämman. Vid stämman användes ett elektroniskt röstningssystem.
De viktigaste besluten som fattades vid stämman var:
- utdelning med 5:50 kronor per aktie
- minskning av styrelsen till elva ledamöter
- omval av tio styrelseledamöter samt nyval av en ledamot
- omval av Marcus Wallenberg som styrelseordförande
- omval av PricewaterhouseCoopers som revisor
- beslut om riktlinjerför ersättning till VD och andra medlemmar i VL
- beslut om två långfristiga aktieprogram
- beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om köp och försäljning av egna aktierför SEB:s värdepappersrörelse,för de långfristiga aktieprogrammen och för kapitaländamål
- beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om emission av konvertibler.
- Protokollet från årsstämman finns på sebgroup.com
Valberedning
Bland valberedningens uppgifteringår att ta fram förslag till årsstämman avseende ordförande och övriga ledamöteri styrelsen samtrevisor.
Valberedningen nominerar ordförande, styrelsens ledamöter o ch revisor samttarfram rekommendationer gällande styrelsearvoden och ersättning för kommittéarbete.
Valberedningen granskar också utvärderingarna av styrelsen och ordföranden.
Enligt beslut av årsstämman ska valberedningen vara sam mansatt av styrelsens ordförande samtrepresentanterför de av bankens fyra största aktieägare som önskar utse en ledamot. En av de oberoende styrelseledamöterna ska adjungeras till valberedningen.
Sammansättningen av valberedningen uppfyller kraven i bolagsstyrningskoden. Valberedningen hartillgång tillrelevant information om SEB:s verksamhet samtfinansiell och strategisk position lämnad av styrelsens ordförande och den adjungerade ledamoten.
En viktig princip är att styrelsen ska ha den storlek och sam mansättning som är mest ändamålsenlig för banken. Därför har valberedningen som utgångspunktför sitt arbete att bedöma i vilken grad styrelsen uppfyller de krav som kommer att ställas på
Valberedning inför årsstämman 2018
| Röster, % | ||
|---|---|---|
| Ledamot | Representantför | 31 augusti 2017 |
| Petra Hedengran, ordförande | Investor | 20,8 |
| Magnus Billing | Alecta | 7,0 |
| Lars Heikensten | TryggStiftelsen | 5,3 |
| Javiera Ragnartz | AMF Försäkring och Fonder | 3,4 |
| Marcus Wallenberg | SEB, styrelsens ordförande | |
Tomas Nicolin, adjungerad, utsedd av styrelsen.
Swedbank Robur Fonder som är bankens fjärde största ägare har avståttfrån att utse ledamottill valberedningen.

36,5
Styrelse
| Marcus Wallenberg |
Sven Nyman |
Jesper Ovesen |
Johan H. Andresen |
|
|---|---|---|---|---|
| Befattning Ordförande sedan 2005 | Vice ordförande sedan 2017 | Vice ordförande sedan 2014 | Ledamot | |
| Kommitté l RCC l ACC l RemCo | l RCC l ACC | |||
| Invalsår 2002 | 2013 | 2004 | 2011 | |
| Född 1956 | 1959 | 1957 | 1961 | |
| Utbildning B.Sc. (Foreign Service) | Civ.ek. | Civ.ek. och MBA | B.A. (Government and Policy Studies) och MBA |
|
| Andra uppdrag Ordförande i Saab och FAM. Vice ordförande i Investor. Ledamoti AstraZeneca Plc., Temasek Holdings Ltd samt Knut och Alice Wallenbergs stiftelse. |
Ordförande i RAM Rational Asset Management. Ledamoti RAM ONE, Ferd AS (Norge), Nobelstiftelsens investerings kommitté, Handelshögskolan i Stockholm, Handelshögskole föreningen i Stockholm samt Axel och Margaret Ax:son Johnsons Stiftelse. |
Ledamoti Sunrise Communica tion Group AG (Schweiz), Lund beck A/S (Danmark) och Conva Tec Group Plc. (Storbritannien). |
Ägare till och ordförande i Ferd AS (Norge). Ordförande i Etiska rådetför Government Pension Fund Global (Norge). Ledamoti SWIX Sport AS (Norge), NMINordic Microfinance Initia tive och Junior Achievement Europe. |
|
| Bakgrund Citibank i New York (USA), Deutsche Bank (Tyskland), S G Warburg Co (Storbritannien), Citicorp (Hongkong), SEB (Tysk land ) och Stora Feldmühle (Tyskland). Vice VD i Investor och VD och koncernchefi Inve stor. Flera styrelseuppdrag som ordförande och ledamoti stora börsnoterade bolag. |
Bred erfarenhet av finansiell verksamhet. Ledande befatt ningarinom Investor. VD och grundare av Lancelot Asset Management och Arbitech. Ettflertal styrelseuppdrag. |
Price Waterhouse. Vice VD och senare koncernchefi Baltica Bank A/S. Vice VD och finanschefi Novo Nordisk A/S. Koncernchefi Kirkbi Group. Finansdirektöri Den Danske Bank A/S, LEGO Holding A/S och TDC A/S. Flera styrelseuppdrag. |
International Paper Co. Partneri Ferd AS. Koncernchefi Ferd AS. |
|
| Nationalitet Svensk | Svensk | Dansk | Norsk | |
| Egna och närståendes aktieinnehav |
753 584 Aaktier och 720 Caktier |
10 440 Aaktier och 10 200 Caktier |
25 000 Aaktier | 100 000 Aaktier |
| Oberoende iförhållande till banken/större aktieägare |
Ja/Nej | Ja/Ja | Ja/Ja | Ja/Ja |
| Närvaro styrelse/ 1) kommittémöten |
25 av 25 / 29 av 30 | 23 av 25 | 24 av 25 / 21 av 21 | 23 av 25 |
| Arvode, styrelse möten, kronor |
2 850 000 | 900 000 | 900 000 | 675 000 |
| Arvode, kommitté- möten, kronor |
790 000 | – | 950 000 | – |
lOrdförande
1) I informationen ingår endast de möten där det varit möjligt att delta utan intressekonflikt.
Urban Jansson, Birgitta Kantola och Annika Falkengren lämnade styrelsen i samband med årsstämman 2017 då Johan Torgeby valdes till ny styrelseledamot. lVice ordförande lLedamot
styrelsen tillföljd av bankens verksamhet, organisation och framtida inriktning.
Styrelsens storlek och sammansättning diskuteras och bedöms itermer av lämplig kompetens och erfarenhet, både från den finansiella sektorn och andra sektorer. Ledamöterna ska också ha tillräckligt med tid att utföra sina uppgifter och förstå bankens verksamhet och dess största risker.
Styrelsens storlek och sammansättning ska vara förenlig med gällande lagar och förordningar samt den policy om styrelseledamöters mångfald och lämplighet som bankens styrelse har antagit. Valberedningen ska säkerställa mångfald inom styrelsen vad gällerledamöternas utbildning och yrkesbakgrund, kön, ålder och geografiskt ursprung.
Valberedningen diskuterar dessutom successionsfrågor och lägger särskild vikt vid kontinuitet och långsiktighet vad gäller att säkerställa styrelsens kompetens och sammansättning.
Valberedningen inför årsstämman 2018 utsågs under hösten 2017. Ingen ersättning har utgåtttill valberedningens ledamöter.
Valberedningens förslag, med särskilt yttrande över motivet till förslaget till styrelse, finns på sebgroup.com/sv.
Styrelsen
Styrelsen har det övergripande ansvaretför organisationen,förvaltningen och den verksamhet som bedrivs i koncernen.
Styrelsen harfastställt en arbetsordning som reglerar styrelsens roll och arbetsformerliksom särskilda instruktionerför styrel-


Signhild Arnegård Hansen Samir Brikho Winnie Fok Tomas Nicolin
| Ledamot | Ledamot | Ledamot | Ledamot |
|---|---|---|---|
| l RemCo | l RCC | ACC l |
l RCC |
| 2010 | 2013 | 2013 | 2009 |
| 1960 | 1958 | 1956 | 1954 |
| Fil.kand. (Human Resources) och jour |
nalistutbildning Civ.ing. (Thermal Technology) Bachelor of Commerce Civ.ek. och M.Sc. (Management)
Ordförande i SnackCo of America Corp. Vice ordförande i SvenskAmerikanska Handelskammaren (SACC) (USA). Ledamoti Magnora, SACC New York, Business Sweden, ESBRI och Kung Carl XVI Gustafs Stiftelse för Ungt Ledarskap.
VD i detfamiljeägda bolaget Svenska LantChips. Ordförande i Svenskt Näringsliv. Vice ordförande i Business Europe. Ledamoti Innventia, IFL vid Handelshögskolan i Stockholm, Institu tetför Näringslivsforskning, Loomis Sverige och Lunds Universitet.
UK Business Ambassador. Cochairman i UKUAE Business Council och i UKROK CEO Forum. Medlem i Advisory Boards i Stena. Ordförande i Step Change Charity.
Bred internationell erfarenhet av företagande och företagsledning, särskiltinom den industriella sektorn. Ledande befattningarinom ABB, bland annat som divisionschef och VD för betydande dotterbolag. Medlem i ledningsgruppen i ABB Ltd (Schweiz). VD i Amec Foster Wheeler plc (UK).
| Ledamot | |
|---|---|
| ACC | |
| 2013 | |
| 1956 | |
| Bachelor of Commerce |
Ledamoti Volvo Car Corporation och G4S plc (Storbritannien). Medlem av Investment Committee i HOPU Investments Co, Ltd (Asien), senior advisor till FAM och WFAB.
Bred erfarenhetinom finansiell verksamhet. Auktoriserad revisori Australien och Hongkong. Medlem av the Institute of Chartered Accountants i England och Wales. Industriellrådgi vare och senior advisortill Investor och Husqvarna. CEO och senior partnertill EQT Partners Asia Ltd och VD för New Asia Partners Ltd.

| Ledamot |
|---|
| · RCC |
| 2009 |
| 1954 |
| ( 1110 111 |
Ordförande i Centrum för Rättvisa. Ledamoti Nordstjernan, Nobelstiftelsen och Axel och Margaret Ax:son Johnsons Stiftelse. Medlem av Inves teringskommittén för NIAM:s fastighetsfond.
Bred erfarenhet av finanssektorn, bland annat som VD i Alecta, Tredje APfonden och E. Öhman J:or Fond kommission samtfrån en ledande befattning inom Handelsbanken. Flera styrelseuppdrag.
| Svensk | Svensk, schweizisk | Brittisk | Svensk |
|---|---|---|---|
| 5 387 Aaktier | 0 aktier | 3 000 Aaktier | 66 000 Aaktier |
| Ja/Ja | Ja/Ja | Ja/Ja | Ja/Ja |
| 24 av 25 / 8 av 8 | 24 av 25 / 6 av 9 | 21 av 25 / 7 av 8 | 25 av 25 / 13 av 14 |
| 675 000 | 675 000 | 675 000 | 675 000 |
| 387 500 | 345 000 | 250 000 | 345 000 |
sens kommittéer. Styrelsen har bland annatföljande uppgifter:
- besluta om mål, strategi och ramarför verksamheten samt affärsplan
- regelbundetfölja upp och utvärdera verksamheten utifrån de av styrelsen bestämda målen och riktlinjerna
- ansvara för att se till att verksamheten är organiserad på ett sådant sätt attredovisningen, medelsförvaltningen,riskerna i verksamheten och de finansiella förhållandena i övrigt styrs på ett betryggande sätt, allti överensstämmelse med externa och interna regler
- besluta om större förvärv och avyttringarliksom andra större investeringar
- utse eller entlediga VD, ledamöteri VL, Chief Risk Officer (CRO) och koncernrevisionschefen samt besluta om ersättning till dessa.
Styrelseordföranden organiserar och leder styrelsens arbete och ser bland annattill attledamöterna löpande fårinformation och utbildning om förändringarireglerför verksamheten och om ansvaret som ledamoti ett noteratfinansiellt bolag. Utbildnings och fördjupningsseminarier arrangeras årligen och nya ledamöter erbjuds ett utbildningsprogram med information om och diskus sion kring de olika verksamheterna inklusive kontrollfunktionerna.
Styrelseledamöterna utses av aktieägarna vid årsstämman med enmandattid på ett år. Styrelsen har sedan årsstämman2017 bestått av elva ordinarie årsstämmovalda ledamöter, utan supple anter, samttvå ordinarie ledamöter och två suppleanter som arbetstagarrepresentanter, utsedda av sina respektive arbetstagarorganisationer. För att styrelsen ska vara beslutförmåste fler än hälften av ledamöterna vara närvarande.VDär den enda
Styrelse (fortsättning)



| Helena Saxon |
Johan Torgeby |
Sara Öhrvall |
|||
|---|---|---|---|---|---|
| Befattning Ledamot | Ledamot (VD och koncernchef) | Ledamot | |||
| Kommitté l ACC | l RemCo fram till 15 augusti 20172) | ||||
| Invalsår 2016 | 2017 | 2016 | |||
| Född 1970 | 1974 | 1971 | |||
| Utbildning Civ.ek. | Fil. kand. (nationalekonomi) | Civ.ek. | |||
| Andra uppdrag CFO på Investor. Ledamoti Swedish Orphan Biovitrum. |
Ledamoti Svenska Bankföreningen och i Institute ofInternational Finance. |
Ledamoti Investor, Bonnier News, Bonnier Books samt Bisnode. |
|||
| Bakgrund Finansanalytiker på Goldman Sachs och Investor,finansdirektör på Syncron International och Hallvarsson och Halvarsson. Investment manager på Investor. |
Portföljförvaltare och makroekonom på Swedbank, chefför Financial Sponsors Group Private Equity hos Morgan Stan ley i London, chefför Client Coverage, inom division Stora företag & institutio ner samt Cohead division Stora företag & Finansiella institutioner. |
Produktutvecklingschef med ansvarför nischbilar på Volvo Cars. Senior Vice Presidentforskning och utveckling på Bonnier. Grundare av konsultnätverket MindMill Network och VD på Differ Strategy Consulting. |
|||
| Nationalitet Svensk | Svensk | Svensk | |||
| Egna och närståendes aktieinnehav |
12 500 Aaktier | 5 567 Aaktier, 73 729 aktierätter och 81 247 villkorade aktierätter |
1 150 Aaktier | ||
| Oberoende iförhållande till banken/större aktieägare |
Ja/Nej | Nej/Ja | Nej/Nej | ||
| Närvaro styrelse/ 1) kommittémöten |
24 av 25 / 8 av 8 | 14 av 14 | 24 av 25 / 5 av 5 | ||
| Arvode, styrelse möten, kronor |
675 000 | – | 675 000 | ||
| Arvode, kommitté- möten, kronor |
250 000 | – | 75 683 |
lOrdförande
lLedamot
1) Endast de möten ingår som varit möjliga att delta i utan attintressekonflikt uppstår.
2) Från och med 16 augusti 2017 deltog Sara Öhrvall i SEB:s operativa digitaliseringsarbete och lämnade lVice ordförande
med anledning av detta sin plats i RemCo. Ersättningen för uppdraget uppgick till 1 050 230 kronor.
bolagsstämmovalda ledamoten somär anställd i banken.Val beredningen har gjort en samlad bedömning av ledamöternas oberoende iförhållande till banken och bankens ledning samti förhållande till aktieägare somäger 10procent ellermer av aktierna ellerrösterna och funnit att sammansättningen av styrelsen uppfyller kraven i bolagsstyrningskoden.
Styrelsearbetetföljer en årlig plan.Under2017hölls25styrelse möten.VDdeltar vid alla styrelsesammanträden utomi ärenden där hinderföreligger på grund av intressekonflikt såsomdåVD:s arbete utvärderas.Andramedlemmari ledningen deltar när så krävs.
Styrelsens ersättning
På SEB:s årsstämma 2017 beslutade aktieägarna om ett sammanlagt arvode till ledamöterna om 12 887 500 kronor och om hur arvodet ska fördelas mellan ledamöterna i styrelsen och dess kommittéer. Styrelsearvodet utbetalas löpande under mandatperioden. Efterförslag från valberedningen har styrelsen fastställt en policy om att styrelsens ledamöter bör använda 25 procent av sitt arvode till att köpa och inneha aktieri SEB upp till ett belopp som motsvarar ett års arvode.
Styrelsens kommittéer
Styrelsens övergripande ansvar kan inte delegeras, men styrelsen harinrättat kommittéerför att handlägga vissa frågor och för att bereda sådana frågorför beslut av styrelsen. För närvarande finns tre kommittéer: Risk and Capital Committee (RCC), Audit and Compliance Committee (ACC) och Remuneration and Human Resources Committee (RemCo). Kommittéerna rapporterar regelbundettill styrelsen. En viktig princip är att så många av styrelsens ledamöter som möjligt ska delta i kommittéarbetet. Styrelsens ordförande är vice ordförande i de tre kommittéerna. Varken VD eller andra befattningshavare i banken ingåri kommittéerna.
Utsedda av de anställda
| Anna-Karin Glimström |
Håkan Westerberg |
Annika Isenborg |
Charlotta Lindholm |
|---|---|---|---|
| Ledamot, utsedd av de anställda | Ledamot, utsedd av de anställda | Suppleant, utsedd av de anställda | Suppleant, utsedd av de anställda |
| 2016 | 20153) | 20164) | 2015 |
| 1962 | 1968 | 1967 | 1959 |
| Universitetsstudieri matematik, statistik och juridik. |
Engineering logistics. | Universitetsstudieri arbetsmiljörätt | Jurist |
| Ordförande i Finansförbundeti SEB och i Finansförbundet Regional Klubb Västi SEB. Ledamoti EBSB Fastigheter och i EBSB Holding. |
Ordförande i Akademikerföreningen i SEB. |
Första vice ordförande i Finansför bundeti SEB och i Finansförbundets regionala klubb Group Operations i SEB. |
Vice ordförande i Akademiker föreningen i SEB. Ledamoti Alma Detthows Stiftelse. |
| Kontorschef och andra befattningar i SEB. Olika specialist och ledar rolleri TryggHansa. Ledamoti SEB Vinstandelsstiftelse. |
Försäljningschefi TryggHansa inom sakförsäkringsområdet. SEB i olika befattningarinom systemhantering och ITutveckling,för närvarande Systems Management Advisor. |
Anställd på Fixed Income, Group Operations i SEB. Ledamoti SEB:s Vinstandelsstiftelse och Resultat premiestiftelse. |
Olika kundansvarsbefattningarinom flera divisioner och dotterbolag i SEB. För närvarande kundansvarig inom Private Banking Stiftelser. |
| Svensk | Svensk | Svensk | Svensk |
| 0 aktier och 805 villkorade aktierätter |
3 748 Aaktier och 805 villkorade aktierätter |
179 Aaktier och 1 610 villkorade aktierätter |
5 001 Aaktier och 805 villkorade aktierätter |
| – | – | – | – |
| 24 av 25 | 25 av 25 | 21 av 25 | 22 av 25 |
| – | – | – | – |
| – | – | – | – |
3) Suppleant 2011–2014 4) Suppleant 2014
Utvärdering av styrelse, VD och verkställande ledning
Styrelsen tillämpar en metod för årlig självutvärdering som bland annat består av en enkät med efterföljande diskussioner inom styrelsen. Genom denna process utvärderas styrelsens, styrelseordförandens och kommittéernas verksamhet och arbetsmetod. I utvärderingen granskas bland annat:
- om varje enskild ledamot aktivt deltari styrelsens och kommittéernas diskussioner
- om ledamöterna bidrar med självständiga omdömen
- om atmosfären på mötena främjar öppna diskussioner.
Resultatet av utvärderingen presenteras för och diskuteras i styrelsen och i valberedningen. Utvärderingsprocessen och resultatet av denna syftar bland annattill att ytterligare förbättra styrelsearbetet och den hjälper valberedningen att utvärdera lämplig storlek och sammansättning av styrelsen.
Styrelsens ordförande utvärderarformellt, en gång om året, de enskilda ledamöternas arbete. Marcus Wallenberg deltar inte i utvärderingen av ordförandens arbete, vilken 2017 leddes av Tomas Nicolin.
Styrelsen utvärderarlöpandeVD:s och VL:s arbete, varvid varken VDeller annan medlem av VL deltar.

Utnämning av ny VD, successions och kompetensplanering och regeländringar var RemCos viktigaste områden under 2017. Tillsättandet av nyVDoch andra successions frågor harförberetts utifrån kommitténs kontinuerliga och fokuserade arbete för att säkra en lämplig successionsordning. En viktig del av detta är att övervaka bankens totala kompetenspool. Kommittén övervakade också SEB som arbetsgivare. Att ha ettrykte som en inkluderande och attraktiv arbetsgivare är allt viktigare för att säkra mångfalden hos den arbetskraft som ska leda banken motframtiden. Under 2017 påverkade en ny uppsättning lagkrav hur bankerna ersätter sina anställda, vilket kommittén tagiti beaktande."
Signhild Arnegård Hansen,
Ordförande i RemCo
Remuneration and Human Resources Committee
RemCo bereder,för beslut av styrelsen,tillsättande av VD och ledamöteri VL. Kommittén utvecklar,följer och utvärderar SEB:s ersättningssystem och ersättningspraxis, incitamentsprogram, riskjustering av uppskjuten rörlig ersättning och tillämpningen av de av bolagsstämman fastställda riktlinjerna för ersättning till VD och ledamöterna i VL. En oberoende granskningsrapportfrån revisorn om överensstämmelsen mellan SEB:s ersättningssystem och ersättningspolicy presenteras årligen för kommittén.
RemCo granskar,tillsammansmed RCC, bankens ersättningspo licy och säkerställer att ersättningsstrukturen tar hänsyn tillrisk samt kostnaden för kapital och likviditet.Genomgången baseras på bland annat en gemensamriskanalys frånGroup Risk,Group Compliance ochGroupHR.
Kommittén övervakar också koncernens pensionsåtaganden samt,tillsammansmed RCC, åtgärder vidtagna för atttrygga koncernens pensionsåtaganden inklusive utvecklingen i bankens pensionsstiftelser. RemCo höll åttamöten under 2017.
VDär,tillsammans med chefen förGroupHR,föredragande i kommittén i ärenden där hinderinte föreligger på grund av intressekonflikt.Ersättningsrapporten återfinns på sid. 64.
Ledamöteri RemCo
Signhild Arnegård Hansen (ordförande), Marcus Wallenberg (vice ordförande) och Sara Öhrvall (till och med 15 augusti 2017).
RemCo:s arbete under 2017:
- förslag till ny VD
- översyn av ersättningspolicyn inklusive definitionen av medarbetare vars arbetsuppgifter har en väsentlig inverkan på bankens riskprofil
- förslag tillriktlinjerför ersättning till VD och ledamöterna i VL
- utveckling av långfristiga aktieprogam
- förslag till ersättning till VD och ledamöterna av VL enligt de av bolagsstämman fastställda riktlinjerna
- förslag till ersättning till chefen förinternrevision, CRO och chefen för Group Compliance enligt ersättningspolicyn
- uppföljning av ersättningsprinciper,rörliga ersättningsprogram och pensionsåtaganden
- årlig uppföljning av kompetensförsörjning och talangutveckling och beredning av ettramverk förinkludering och mångfald
- översyn och diskussion av anpassning och implementering av regelverk som påverkar bankens ersättningsstruktur.
På styrelsens agenda 2017
| Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| • Kallelse och förslag till årsstämman • Utnämning av ny VD • Makroekonomisk genomgång • Balansräkning, kapital och utdelningsfrågor • Årsredovisning 2016 • Rapporterfrån intern och extern revision samt Group Compliance • Finansiell styrmodell och finansiella mål • Ersättningsfrågortill VD, VL och kontrollfunktioner • Konstituerande möte • Kompetensutveckling och successionsplanering |
Baltikum | • Genomgång av divisionen Stora Företag & Finansiella Institutioner • Makroekonomisk genomgång • Intern kapital och likviditetsutvärdering • Ersättningspolicy • Djupanalys av IT och digitaliseringsarbetet • ITkompetens • Uppföljning av efterlevnad av nya regelverk • Genomgång av divisionen |
• Uppföljning av efterlevnad av nya regelverk med fokus på bl.a. MiFID II och GDPR • Genomgång av digitaliserings och transformationsarbetet inom divisionen Stora Företag & Finansiella Institutioner • Djupanalys av IT och digitaliseringsarbetet • Genomgång av spar och investeringserbjudanden • Genomgång av kompetensfrågor • Riskseminarium |
Privatkunder prognoser • Riskstrategi instruktioner |
• Möte med Finansinspektionens generaldirektör • Genomgång av IT projekt • Genomgång av divisionen Företag & • Genomgång av verksamhet och omorganisering i Tyskland • Plan för återhämtning och avveckling i en krissituation (Recovery and Resolution Plan) • Djupanalys av IT och digitaliseringsarbetet • Affärsplan,finansiella planer och • Årlig genomgång av policys och • SEB:s Uppförandekod • Utvärdering av styrelsen |
• Mångfald och inkludering
Dessutom finns SEB:s kvartalsrapport,rapporterfrån styrelsens kommittéer samt SEB:s riskposition, kreditkvalitet, kreditportfölj och likviditetsläge med på styrelsens agenda varje kvartal.

Ordförande i både RCC och ACC
Utvecklingen av nya regelverk kring kapitalkrav harfortsatt att vara ett fokusområde för RCC under 2017. Övriga viktiga områden innefattar övervakning av kreditportföljen, den svenska bolånemarknaden och specifika marknadssegment som olje, gas och offshoreindustrin. RCC har också under åretföljt upp ett antal pågående projekt för attimplementera nya regelverkskrav som träderi kraft 2018, inklusive IFRS 9 som har haft en väsentlig inverkan på arbetet med den finan siella redovisningen under året. Emellertid blir påverkan av IFRS 9 på kapitaltäckningen begränsad." tion enligt EU:s revisionsförordning." Jesper Ovesen,
I arbeteti ACC har vi sedan den senaste finanskrisen sett ett stort antal nya regelverk som påverkar banker och finansiella institut. Detta har medfört att behovet av intern kontroll av regelefterlevnad har ökat och en fördjupad förståelse av potentiella riskeri den finansiella rapporteringen, som en följd av nya IFRSkrav, har krävt extra uppmärksamhet av ACC. Andra viktiga frågorför ACC under året varITsäkerhet, inklusive behörighetskontroller, samtförbe redande arbete med upphandling av ny extern revisorför att uppfylla kravet på revisorsrota
Risk and Capital Committee
RCC stödjer styrelsen i dess arbete med att säkerställa att SEB är organiserat och leds på ett sådant sätt att alla riskerinom koncernens verksamhet kontrolleras i enlighet med styrelsens fastställda risktolerans samt med externa och interna regler. RCC följer också kontinuerligt koncernens kapitalsituation.
RCC beslutar om principer och parametrarför att mäta och fördela risk och kapital inom koncernen och övervakarriskhanteringssystem,risktoleransen och strategin, på såväl kort som lång sikt. Kommittén berederförslag tilltillsättande och entledigande av CRO.Den beslutar även i individuella kreditärenden av väsentlig betydelse eller principiell karaktär samt biträder RemCo i atttillhandahålla en risk och kapitalbaserad syn på ersättningssystemet. RCC höll 14 möten under 2017.
Koncernens ekonomi och finansdirektör (CFO) har det övergripande ansvaretförinformation och presentation av de kapital och finansieringsärenden som föredras för kommittén. CRO har motsvarande ansvarförrisk och kreditärenden. VD, CFO och CRO deltarregelbundeti mötenaCRO-funktionen beskrivs på sid. 62,risk-, likviditets- och kapitalhanteringen på sid. 44.
Ledamöteri RCC
Jesper Ovesen (ordförande), Marcus Wallenberg (vice ordförande), Tomas Nicolin och Samir Brikho.
RCC:s arbete under 2017:
- uppföljning av tillämpningen av interna regelverk inklusive koncernens kreditpolicy och kreditinstruktion
- uppföljning av hur koncernens risker utvecklas
- bevakning av den makroekonomiska utvecklingen
- beredning av limiterför marknads och likviditetsrisker
- granskning av väsentliga förändringari kreditportföljen och kreditprocessen
- granskning av modeller och metoderför att mäta risk
- diskussioner om bankens anpassning till nya kapitalregler
- granskning av övergripande ställning och strategiför kapital och likviditetinklusive intern kapital och likviditetsutvärdering
- beredning av koncernens kapitalmål och kapitalhanterings frågor, exempelvis utdelning
- granskning av rapportering från internrevision och compliance
- diskussioner utifrån en strategisk helhetssyn på finansiell styrning; generellt och av balansräkningen.
Audit and Compliance Committee
ACC stödjer styrelsen i dess arbete med att kvalitetssäkra bankens finansiella redovisning samt den interna kontrollen över den finansiella rapporteringen och rapporteringen tilltillsyns myndigheterna. Vid behov bereder ACC också,för styrelsens beslut,förslag tilltillsättande och entledigande av chefen för internrevision. Kommittén hållerfortlöpande kontakt med bankens externa och interna revisorer och diskuterar samordningen av deras aktiviteter samtföljer upp att eventuella anmärkningar och påpekanden från revisorerna åtgärdas. Den utvärde rar också externrevisorns arbete och oberoende.
Vid behov har kommittén vidare attta ställning till VD:s förslag tilltillsättande och entledigande av chefen för Group Compliance.
ACC höll åtta möten under 2017. CFO, de externa revisorerna, chefen förinternrevision och chefen för Group Compliance framlägger ärenden och rapporterför kommitténs övervägande. VD, CFO och CRO deltarregelbundeti mötena.Intern kontroll avseende finansiellrapportering finns på sid. 66.
Ledamöteri ACC
Jesper Ovesen (ordförande), Marcus Wallenberg (vice ordförande), Winnie Fok och Helena Saxon.
ACC:s arbete under 2017:
- behandling av bokslutskommuniké och delårsrapporter liksom revisionsrapporter
- förberedelserinför upphandling av ny extern revisor
- uppföljning av internrevisionen i koncernen
- uppföljning av complianceärenden
- uppföljning av den interna kontrollen över den finansiella rapporteringen
- uppföljning av den interna kontrollen överrapporteringen tilltillsynsmyndigheterna
- uppföljning av andra tjänster än revision som upphandlas från den externa revisorn
- utarbetande av förslag till valberedningen om externrevisor att väljas på årsstämman
- fastställande av en årlig revisionsplan förinternrevisionen, koordinerad med planen för externrevisionen
- godkännande av den årliga planen för compliancearbetet
- diskussioner med företrädare för externrevisionen vid ett flertaltillfällen, utan närvaro av VD eller annan person från bankens ledning.
Verkställande ledning
| Befattning | VL-medlem sedan |
Anställd i SEB sedan |
Född Utbildning | Natio- nalitet |
Egna och närstående aktieinnehav |
|||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Johan Torgeby | Verkställande direktör och koncernchef sedan 2017 |
2014 | 2009 | 1974 Fil.kand. (natio nalekonomi) |
Svensk | 5 567 Aaktier, 73 729 aktierätter och 81 247 villkorade aktierätter. |
|
| 2 | Magnus Carlsson | Ställföreträdande VD och koncernchef sedan 2014 |
2005 | 1993 | 1956 Civ.ek. | Svensk | 54 998 Aaktier, 68 297 aktierätter och 158 801 villkorade aktierätter. |
|
| 3 | Magnus Agustsson | Chief Risk Officer sedan 2017 |
2017 | 2009 | 1973 C.Sc. och M.Sc. | Isländsk, finsk |
8 744 Aaktier, 1 448 aktierätter och 30 890 villkorade aktierätter. |
|
| 4 | Jeanette Almberg | Chefför Group Human Resources sedan 2016 |
2016 | 2008 | 1965 Civ.ek. | Svensk | 10 343 Aaktier, 22 683 aktierätter och 38 537 villkorade aktierätter. |
|
| 5 | Joachim Alpen | Vice VD, chefför division Stora Företag & Finansiella Institutioner sedan 2017 |
2014 | 2001 | 1967 | MBA, M.A. (internationella relationer) |
Svensk | 6 112 Aaktier, 113 999 aktierätter och 78 347 villkorade aktierätter. |
| 6 | Jan Erik Back | Vice VD, Ekonomi och finansdirektör sedan 2008 |
2008 | 2008 | 1961 Civ.ek. | Svensk | 60 968 Aaktier, 124 711 aktierätter och 168 985 villkorade aktierätter. |
|
| 7 | Viveka Hirdman-Ryrberg |
Kommunikationsdirektör sedan2009,Ordförande i Hållbarhetskommittén |
2009 | 1990 | 1963 | Civ.ek. och ekon.lic. (national ekonomi) |
Svensk | 62 761 Aaktier, 43 633 aktierätter och 56 231 villkorade aktierätter. |
| 8 | Martin Johansson | Chefför Affärsstöd sedan 2011 |
2009 | 2005 | 1962 Civ.ek. | Svensk | 236 Aaktier, 46 255 aktierätter och 139 219 villkorade aktierätter. |
|
| 9 | Christoffer Malmer | Vice VD, chefför division Företag & Privatkunder sedan 2016 |
2014 | 2011 | 1975 | Fil.kand. (internationell ekonomi) |
Svensk | 59 321 Aaktier och 74 437 villkorade aktierätter. |
| 10 | David Teare | Chefför division Liv & Investment Management sedan 2017 |
2011 | 2006 | 1963 B.Comm. | Kana densisk |
54 675 Aaktier, 60 652 aktierätter och 75 811 villkorade aktierätter. |
|
| 11 | Mats Torstendahl | Vice VD, chefför division Företag & Privatkunder sedan 2016 |
2009 | 2009 | 1961 Civ.ing. | Svensk | 104 218 Aaktier, 56 913 aktierätter och 168 046 villkorade aktierätter. |
|
| 12 | Riho Unt | Chefför division Baltikum sedan 2016 |
2016 | 2001 | 1978 | MBA, M.A.(public administration) |
Estnisk | 43 485 Aaktier, 7 336 aktierätter och 32 617 villkorade aktierätter. |
| Adjungerade medlemmar |
||||||||
| 13 | Johan Andersson | Landchefför SEB Tyskland sedan 2016 |
2009 | 1980 | 1957 Civ.ek. | Svensk | 50 800 Aaktier, 22 Caktier och 747 villkorade aktierätter. |
|
| 14 | Peter Høltermand | Landchefför SEB Danmark sedan 2002 |
2011 | 1997 | 1963 Civ.ek. | Dansk | 179 Aaktier, 17 493 aktierätter, 32 415 villkorade aktierätter och 53 524 villkorade syntetiska aktier. |
|
| 15 | Rasmus Järborg | Strategichef sedan 2015 |
2015 | 2008 | 1976 M.Sc. (Econ.) | Svensk | 5 598 Aaktier, 28 386 aktierätter och 60 153 villkorade aktierätter. |
|
| 16 | Marcus Nystén | Landchefför SEB Finland sedan 2010 |
2014 | 1998 | 1960 Ekon.mag. | Finsk | 119 847 Aaktier, 22 924 villkorade aktierätter och 37 583 villkorade syntetiska aktier. |
|
| 17 | William Paus | Landchefför SEB Norge sedan 2010 |
2011 | 1992 | 1967 Civ. ek. | Norsk | 52 900 Aaktier, 30 456 villkorade aktierätter och 32 029 villkorade syntetiska aktier. |
Verkställande direktören
Styrelsen harfastställt en instruktion för VD:s arbete och roll. VD, som också är koncernchef, har ansvaretför koncernens verksamhet och risk i enlighet med styrelsens fastställda strategi,riktlinjer, policys och instruktioner. VD rapporterartill styrelsen och avger vid varje styrelsemöte en rapport som bland annat behandlar utvecklingen av verksamheten utifrån de beslut som harfattats i styrelsen.
VD utser divisionscheferna, chefen för Affärsstöd och chef erna för olika staber och supportfunktioner som rapporterar direkttill VD.
VD:s kommittéer
VD hartre huvudsakliga kommittéertill sittförfogande för attleda den operativa verksamheten:
Verkställande ledningen (VL)
För att bästtillvarata hela koncernens intressen samråder VD med VL ifrågor av större eller principiell betydelse. VL hanterar bland annatfrågor som är av gemensamtintresse för flera divisioner, strategifrågor, hållbarhetsfrågor, affärsplaner samtfinansiella prognoser och rapporter. Under 2017 hölls 31 sammanträden med VL.

Asset and Liability Committee (ALCO)
ALCO, med VD som ordförande och CFO som vice ordförande, är ett koncernövergripande, beslutande, övervakande och rådgivande organ. ALCO höll elva sammanträden under 2017 och hanterar bland annat:
- finansiell stabilitet speciellt under de nya regelverken
- strategiska kapital och likviditetsfrågor, inklusive allokering av internkapital och principerförinternprissättning
- strukturella frågor och frågor kring bankens balansräkning och affärsvolymer
- finansiering av helägda dotterbolag
- koncernens balansräknings och finansieringsstrategi.
Group Risk Committee (GRC)
GRC, med VD som ordförande och CRO som vice ordförande, är en koncerngemensam, beslutsfattande kommitté, som hanterar alla risktyper på koncernnivå så att portföljer, produkter och kunder utvärderas från ett allsidigtriskperspektiv. GRC höll 61 sammanträden under 2017.
- GRC hartill uppgift att:
- fatta viktiga kreditbeslut
- säkerställa att alla riskerinom koncernens verksamhet är identifierade och definierade samt attriskerna mäts, överva kas och kontrolleras i enlighet med externa och interna regler
- stödja VD i arbetet med att säkerställa att beslut angående koncernens långsiktiga risktolerans följs i affärsverksamheten
- säkerställa att styrelsens riktlinjerförriskhantering och riskkontroll ärinförda och att erforderliga regler och policys för risktagande i koncernen upprätthålls och verkställs.
Divisioner och affärsområden
Styrelsen hari en instruktion reglerat verksamheten i koncernen och fastställt hur koncernens divisioner, inklusive den utländska verksamheten ifilialer och dotterbolag, ska styras och vara organiserade.
SEB:s verksamhet är organiserad ifyra divisioner. Varje division är ansvarig för de dotterbolag som hörtill divisionen. Divisionschefen, eller de för divisionen gemensamt ansvariga divisionscheferna, är övergripande ansvariga för verksamheten i affärsområdena och utser, efter samråd med VD, cheferför affärsområdena inom divisionen.
En landchef utses i de länder, utanför Sverige, där SEB bedriver verksamhet. Den landansvarige koordinerar koncernens verksamheterlokalt och rapporterartill en särskilt utsedd ledamot av VL.
På VL:s agenda 2017
- makroekonomiska uppdateringar
- diskussion om nya regelverk, såsom MiFID II, IFRS 9, GDPR, AML4 och PSD II
- bokslutskommuniké och kvartalsrapport
- förberedelserinför årsstämman
- genomgång av bankens olika verksamhetsområden och hemmamarknader
- uppföljning av aktuell affärsplan 2016-18 och diskussion kring ny affärsplan
- diskussioner om kapitalkrav, kreditkvalitet och risk
- genomgång och diskussion om digitaliseringsarbetet såsom utveckling och lansering av utökad kundfunktionalitet samt interna automatiseringsinitiativ
- genomgång och diskussion av IT inklusive investeringar och säkerhet
Hållbarhetsfrågor
För att säkerställa en god operativ styrning av SEB:s hållbar hetsarbete har VD tillsatt en särskild hållbarhetskommitté med uppgift attta ansvarför och följa upp bankens hållbar hetsarbete. Kommunikations och marknadsdirektören, som är medlem i VL, är ordförande. Övriga medlemmar är seniora representanterfrån divisionerna och koncernfunktioner. Kommittén stöds av den koncerngemensamma hållbarhets avdelningen som driver och samordnar den övergripande hållbarhetsagendan. Ansvaretför det dagliga hållbarhetsar betet åligger cheferna inom affärsområdena och koncern funktionerna, samtlokala hållbarhetskommittéer. Vid behov upprättas kommittéerför att hantera specifika hållbarhetsfrågor
Affärsstöd och staber
Affärsstöd är en divisionsövergripande funktion inrättad för att öka skalfördelarna inom processer, IT och informationssäker het. Affärsstöd omfattar bland annattransaktionsprocesser, utveckling, underhåll och drift av ITsystem samt hantering av SEB:s ITportfölj.
SEB:s koncernstabsfunktioner har globalt ansvar och ger stöd till organisationen.
CRO-funktionen
CROfunktionen är oberoende från affärsverksamheten och har ansvarför attidentifiera, mäta, analysera och kontrollera SEB:s risker. Bankens Chief Risk Officer (CRO) utses av styrelsen och rapporterartill VD. CRO hållerregelbundet styrelsen, RCC, ACC, VL, ALCO och GRC uppdaterade om riskfrågor.
CRO har ett globaltfunktionellt ansvar och CRO:s verksamhet styrs av en instruktion som har antagits av styrelsen. CROfunktionen är uppdelad på två enheter: Group Risk och Group Credits.
Group Risk hanterar koncernens risker. Enheten konsoliderar och analyserar riskdata avseende olika typer av risker och koncernens kreditportföljer samt hanterar modeller för riskvägning och allmänna frågor om riskstyrning och riskinforma tion.
Group Credits ansvararför styrning av kreditprövningsproces sen och för vissa individuella kreditbeslut. Group Credits tillser också att policys fastställda av RCC och styrelsen efterlevs.
- diskussion om strategiska investeringar och samarbeten med aktörerinom fintech och digitalisering
- diskussioner om kundnöjdhet, varumärkes och imageposition samt arbetet med kundundersökningen
- genomgång av SEB:s Uppförandekod
- medarbetarundersökningen Insikt 2017 diskussion om resultat och åtgärder
- utveckling av hållbarhetsfrågor
- genomgång av outsourcad verksamhet
- diskussion om Open Banking
- genomgång av process för hantering av kundklagomål
- årlig genomgång av policys och instruktioner
- diskussion om inkludering, mångfald och #metoo
- genomgång av kompetens och ledarskapsutveckling
- workshop om risker
Verksamheten ärreglerad i koncernens, av styrelsen fastställda, kreditinstruktion. Ordföranden i divisionernas respektive kreditkommittéer har vetorätti kreditbeslut. Beslut som innebär ett väsentligt undantag från kreditregelverket måste hänskjutas till en högre nivå i beslutshierarkin.
Chefen för Group Risk och koncernkreditchefen utses av VD, efterförslag från CRO, och rapporterartill CRO.Merinforma tion om risk-, likviditets- och kapitalhantering finns på sid. 44.
Group Compliance
Koncernens funktion förregelefterlevnad, Group Compliance, är oberoende från affärsverksamheten. Group Compliance har uppdraget attinformera, kontrollera och följa upp compliance frågor. Funktionen ska också lämna råd till affärsverksamheten och ledningen och på så sätt säkerställa att verksamheten bedrivs i enlighet med myndighetskrav samtfrämja förtroendet hos kunder, aktieägare och finansmarknaden.
Group Compliance särskilda ansvarsområden är:
- kundskydd
- uppförande på finansmarknaden
- åtgärderför attförhindra penningtvätt och finansiering av terrorism
- myndighetskrav och kontroller.
Chefen för Group Compliance, som utses av VD efter godkännande av ACC,rapporterar compliancefrågorlöpande till VD, VL och ACC samt årligen till RCC och styrelsen. Baserat på analyser av koncernens riskerinom detta område fastställer VD, efter godkännande från ACC, en årlig complianceplan. Instruktionen för Group Compliance antas av styrelsen.
Ett complianceärende 2017 var en disciplinär åtgärd när Nas daq i samband med Annika Falkengrens avgång som VD hävdade attreglerna förinsiderinformation bröts då ettinsiderregister inte upprättats vid rätttidpunkt under en helg (då börsen var stängd).
Internrevision
Internrevision är en koncernövergripande kontrollfunktion, direkt underställd styrelsen, som hari uppdrag att självständigt och oberoende granska koncernens verksamhet. Styrelsen tillsätter chefen förinternrevision.
Internrevisionens främsta uppgift är att bedöma och lämna yttranden till styrelsen och VD om att bankens styrning,riskhantering och interna kontroll är ändamålsenliga och effektiva. Arbetet utförs med en riskbaserad ansats i enlighet med den metodik som utarbetats av The Institute ofInternal Auditors.
ACC fastställer årligen en plan förinternrevisionens arbete. Chefen förinternrevision rapporterar slutsatserna av genom förda granskningar, vidtagna åtgärder och status på tidigare rapporterade iakttagelsertill ACC och rapporterar även till RCC och styrelsen.

Revisor Peter Nyllinge PricewaterhouseCoopers
Peter Nyllinge
Född 1966; Revisori SEB och huvudansvarig sedan 2012. Auktoriserad revisor, VD PwC Sverige Övriga större uppdrag: Electrolux och Fagerhult Tidigare större uppdrag: Ericsson, Securitas och Assa Abloy
Information om revisor
SEB ska enligt bankens bolagsordning ha minst en och högst två revisorer med högstlika många suppleanter. Tillrevisor fårävenregistreratrevisionsbolagutses.
PricewaterhouseCoopers har varit bankens revisor s edan 2000 och omvaldes 2017 förtiden till och med års stämman 2018.
De arvoden som revisorn faktureratförrevisionen av räkenskapsåren 2016 och 2017 och för övriga uppdrag som fakturerats under denna tid framgår av tabellen.
| Arvoden tillrevisorer | Mkr | |
|---|---|---|
| 2017 | 2016 | |
| Revisionsuppdraget | 30 | 27 |
| Revisionsnära rådgivning | 21 | 16 |
| Skatterådgivning | 12 | 11 |
| Övriga tjänster | 5 | 4 |
| 1) Summa |
69 | 58 |
1) Varav till PricewaterhouseCoopers 65 Mkr (55)
VD och VL informeras regelbundet om internrevisionsärenden. Internrevisionens arbete utvärderas minst vartfemte år genom en kvalitetsutvärdering, som utförs av oberoende part.
Internrevisionsarbetet koordineras med bankens externa revisor avseende granskningen av finansiellrapportering. Bankens externa revisorförlitar sig i viss utsträckning på internrevisionens arbete i sitt uppdrag att granska koncernens finansiella rapportering. För det krävs att den externa revisorn utvärderarinternrevi sionens arbete. Slutsatserna av denna utvärdering rapporteras till ACC och Internrevision.
SEB:s organisation Koncernstaber & kontrollfunktioner (CFO, CRO, Strategy, HR, Legal, Marketing och Communications) Affärsstöd (IT Service Delivery, IT Services och Operations) Liv & Investment Management VD och koncernchef Stora Företag & Finansiella Institutioner Företag & Privatkunder Baltikum
Ersättningsrapport
SEB vill attrahera och behålla engagerade och kompetenta medarbetare som vill utvecklas och bidra till bankens långsiktiga framgång. Medarbetarens ersättning ska uppmuntra goda prestationer, sunda och ansvarstagande beteenden baserade på SEB:s värderingar samt ettrisktagande som äri enlighet med styrelsens fastställda risktoleransnivå. Ambitionen är attfrämja ettlångsiktigt engagemang hos medarbetarna för att skapa hållbart värde för kunder och aktieägare.
Den totala ersättningen speglar komplexiteten, ansvaret och ledarskapsförmågan som behövs förrespektive befattning, liksom individens prestation. SEB har en tydlig process för uppföljning av medarbetarnas prestation och utveckling. Den grundas på transparenta och individuella mål och utgör en hörnsten när det gäller attfastställa ersättningen. Prestationen utvärderas utifrån finansiella och ickefinansiella mål med SEB:s värderingar som utgångspunkt.
Ersättningspolicy
Principerna för ersättningarinom SEB framgår av SEB:s ersättningspolicy som revideras årligen. Styrelsens Remuneration and Human Resources Committee (RemCo) berederförslag till ändringarför beslut av styrelsen. Policyn anger att ersättningar ska vara i linje med bankens strategi, mål, värderingar och långsiktiga intresse och ska säkerställa attintressekonflikter undviks. Policyn speglar också svenska och internationella regelverk. Merinformation om RemCo finns på sid. 58.
RemCo granskar,tillsammansmed styrelsens Risk and Capital Committee (RCC), ersättningspolicyn och verifierar att ersättningsstrukturen tar hänsyn till bankens risk, långsiktiga intjäningsförmåga samt kostnad förlikviditet och kapital.Granskningen baseras bland annat på en gemensam riskanalys frånGroup Risk, Group Compliance ochGroupHuman Resources.
Av policyn framgår principerna för attidentifieramedarbetare vars arbetsuppgifter har en väsentlig inverkan på koncernens riskprofil (identifierad personal) för vilka detfinns speciella regler omhur ersättningen ska fastställas och utbetalas.Under 2017 var 989medarbetare (1 167) inom SEB kategoriserade somidentifierad personal. Policyn anger även hur banken identifierar och avlönarmedarbetare somkan påverka fonders riskprofil,tillhandahållerinvesteringsrådgivning eller har en väsentlig inverkan på vilka tjänster och produkter somerbjuds.
Policyn anger slutligen attmedarbetare inomkontrollfunktionerna ska ha en ersättning somär oberoende av de affärsområden somde övervakar, sommotsvarar deras nyckelrolleri organisationen och sombaseras påmålförenligamed deras funktioner.

Ersättningsstruktur
Bankens ersättningsstruktur består huvudsakligen av fastlön och rörlig ersättning samt pension och andra förmåner.
Fast lön
Fastlön, som utgör merparten av ersättningen, ska vara konkurrenskraftig och avspegla medarbetarens erfarenhet, ansvar och varaktiga prestation. Den ska också spegla branschen irespektive geografisk marknad där SEB är verksam.
Rörlig ersättning
Rörlig ersättning består av långfristiga aktiebaserade program och i begränsad omfattning individuell kontantbaserad rörlig ersättning.
Allrörlig ersättning baseras på SEB:s riskjusterade resultat. Modellerna förrörlig ersättning är anpassade till gällande regel verk, bland annat vad avser maximal andel av den fasta lönen, uppskjuten andel av ersättningen, liksom rätten attreducera och hålla kvar uppskjuten, ännu ej utbetald, ersättning. Föridentifierad personal gäller att den rörliga ersättningen inte får överstiga 100 procent av den fasta lönen.
Modellerna förrörlig ersättning bygger på finansiella och ickefinansiella nyckeltal på koncernnivå. Individuellrörlig ersättning baseras också på enhetens resultat och inkluderar en årlig utvärdering av prestation och beteende på individnivå. De ickefinansiella målen beaktar bland annat utvecklingen av kundnöjdhet,regelefterlevnad samt hållbarhetsarbetet avseende t.ex. bankens egen miljöpåverkan och integrering av hållbarheti affärsmodellen. På individnivå är efterlevnad av regler och policys förrisktagande i koncernen, SEB:s uppförandekod, liksom kraven på affärsområdenas interna kontroller viktiga parametrar.
Långfristiga aktiebaserade program
Aktiebaserad ersättning är ett medelför att attrahera och behålla personal med viktig kompetens. Det ger också ettincitamentför medarbetarna att bli aktieägare i SEB, vilket skapar ett långsiktigt engagemang i linje med aktieägarnas intressen. Regel verk förfinansiella institutioner kräver också attrörlig ersättning till stor del betalas uti aktier eller aktierelaterade instrument. SEB:s långfristiga aktieprogram utvärderas kontinuerligt under året av RemCo som också följer medarbetarnas deltagande i programmen. SEB för en dialog med de institutionella investe rarna om programmens utformning och innehåll.
Årsstämman 2017 beslutade om två olika program för året – SEB Aktieprogram 2017 och SEB Resultatandel 2017.
I båda programmen finns utrymme förriskjustering för såväl nuvarande som framtida risker. Slutligt utfall kan därföri efter hand reduceras eller helt utgå i enlighet med gällande regelverk, bland annat med beaktande av bankens resultat och det kapital och den likviditet som verksamheten kräver.
Individuell kontantbaserad rörlig ersättning
Cirka tio procent av medarbetarna uppbärindividuell kontantbaserad rörlig ersättning och då endastinom verksamheter där det är marknadspraxis,till exempel inom investment banking, och endast då detinnebärlåg elleringen kvarstående risk för SEB. För medarbetare som erhållerrörlig ersättning över en viss nivå ska alltid en del av den rörliga ersättningen vara uppskjuten. Under2017motsvarade STI2procent (3) av SEB:s totala personalkostnader.
| Ersättningarinom SEB 2017 | Tusentals kronor | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fastlön | Rörlig kontant ersättning |
Kostnad för långfristiga aktiebaserade program |
Förmåner | Totalt | Pensioner | |
| 1) VD och koncernchef, Johan Torgeby |
7 125 | 1 523 | 112 | 8 760 | 2 625 | |
| VD och koncernchef, Annika Falkengren 2) | 2 875 | 168 | 3 043 | 1 250 | ||
| 3) Övriga ordinarie ledamöter av verkställande ledningen |
49 225 | 15 489 | 1 854 | 66 568 | 16 918 | |
| Summa | 59 225 | 0 | 17 012 | 2 134 | 78 371 | 20 793 |
| SEB exklusive verkställande ledningen | 8 014 211 | 665 751 | 599 238 | 89 940 | 9 369 141 | 1 333 007 |
| SEB koncernen | 8 073 436 | 665 751 | 616 250 | 92 074 | 9 447 512 | 1 353 800 |
1) VD och koncerncheffrån 29 mars. Alla belopp hänför sig till perioden 29 mars -31 december. Under denna tid har J. Torgeby inte utnyttjat några aktierätter.
2) VD och koncerncheftill och med 28 mars. Alla belopp hänför sig till perioden 1 januari 28 mars. Under denna tid har A. Falkengren inte utnyttjat några aktierätter.
3) Antalet och sammansättningen är delvis ändrad under året, men i genomsnittingår elva personer. Verkställande ledningen, utom VD och koncernchef, har utnyttjat aktierättertill ett värde av 23 030 558 kronor.
Ersättning till verkställande direktören och verkställande ledningen
SEB:s styrelse beslutar om ersättning till verkställande direktö ren (VD) och övriga medlemmari verkställande ledningen (VL) baserat på en rekommendation från RemCo. Ersättningen ska följa de av årsstämman fastställda riktlinjerna.
Den totala ersättningen för VL baseras på huvudkomponenterna fastlön, långfristig aktiebaserad ersättning (Aktieprogram met) samt pension och andra förmåner. Kontantbaserad rörlig ersättning utgårinte och medlemmarna i VL harinte rätttill SEB Resultatandel. Pensionsplanerna för medlemmarna i VL är avgiftsbestämda, med undantag för en förmånsbestämd andel enligt kollektivavtal. Pensionsplanerna äri linje med koncernens pensionspolicy. Maximaltfem dagars semesterersättning kan sparas per år.
Vid uppsägning från bankens sida utgår avgångsvederlag om högsttolv månaders lön efter uppsägningstiden. Banken harrätt attfrån avgångsvederlaget avräkna det som befattningshavaren erhålleri ersättning från annan anställning.
SEB Resultatandel 2017 är ett vinstdelningsprogram för medarbetare iflertaletländer där SEB bedriver verksamhet. Hälften av utfallet betalas ut kontant och den andra hälften skjuts upp itre år. Det uppskjutna beloppet betalas utiform av SEB:s Aaktier eller kontant, justeratförtotalavkastningen i Aaktien. För att den uppskjutna delen ska utbetalas förutsätts normalt att anställningen kvarstår under programmens tre första år. Programmets mål sätts i SEB:s affärsplan och består av de finansiella målen för avkastning på eget kapital och bankens kostnadsutveckling samt detickefinansiella måletför kundnöjdhet.
och riktlinjer. Vinstdelningsprogram (SEB resultatandel)
| 20171) | 20162) |
|---|---|
| 15 000 | 15 000 |
| 56 | 56 |
| 2 538 | 2 666 |
| 244 | 255 |
| 42 000 | 42 000 |
Utbetalningsår: 1) 2021 2) 2020 3) 75 000 kronor, 4) i Sverige
RemCo utvärderarriktlinjerna förlön och annan ersättning till VD och andra medlemmari VL kontinuerligt under året. För att utföra utvärderingen inhämtar RemCo information från chefen för Group Human Resources, chefen förinternrevision, den externa revisorn, samt vad avser VL även från VD. Vidare utförs årligen jämförande studier av relevanta branscher och marknader. Resultatet av sådana studier utgör en viktig komponent när den totala ersättningen för VL fastställs. Den interna och externa informationen underlättarför RemCo att säkerställa att ersättningen i SEB är marknadsmässig och konkurrenskraftig.
Bankens externa revisor avgav inför årsstämman 2017 ett yttrande till styrelsen om att SEB harföljt de riktlinjerförlön och annan ersättning till VD och andra medlemmar av VL som fastställdes av årsstämman 2016.
Ytterligare information om SEB:s ersättningsstruktur återfinns i not 9 och på årsstämmosidorna på sebgroup.com/sv.
Aktieprogram 2017 är ett program för medlemmarna i VL, vissa andra ledande befattningshavare och en grupp av andra nyckelpersoner,totalt upp till 2 000 deltagare. De tilldelas ettindividuellt bestämt antal villkorade aktierätter, baserat på i vilken utsträckning de förutbestämda målen på koncern, affärsenhets och individnivå enligt SEB:s affärs plan har uppfyllts. Förutom målen som gällerför Resultatandelsprogrammettillkommer parametrar som regelefterlev nad, medarbetarengagemang, hållbarhetsarbete och riskhantering. För att ersättningen ska utbetalas förutsätts nor malt att anställningen kvarstår under programmens tre år. Dessutom tillkommer en period av upp tilltre år med inskränktförfoganderätt. Ersättningen kan förverkas om resultatet på vilket den ursprungligen baserats i efterhand behöverrevideras ner och/eller om individen bedömts ansva rig för handlingar som inte äri enlighet med interna regler
SEB Aktieprogram
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Antal deltagare | 1 448 | 1 374 |
| Tilldelat antal aktier,tusental | 4 646 | 5 611 |
| Marknadsvärde (31 december), Mkr | 447 | 536 |
Äganderätten överförs till den enskilde efter 3 eller 5 år.
Intern kontroll avseende finansiellrapportering
Intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen (IKFR) är en väletablerad process som syftar till att ge rimlig säkerhet om att den finansiella rapporteringen är tillförlitlig och att minska risken för felaktigheter. IKFR baseras på det ramverk som har etablerats av Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission (COSO) och genomförs inom SEB i en årlig cykel som beskrivs nedan.
Genomföra riskanalys Gen
För att kunna identifiera och förstå vilka risker som finns, analyseras finansiella resultat och balansräkningar på SEB:s koncern samt enhetsnivå. Genom förda analyser används för att bestämma vilka enheter, processer och system som ska omfattas av processen förIKFR under det kommande året enligt materialitetsprincipen. 1 a finns räknin a enhe
Identifiera risker och förväntade kontroller Ide
Expertis från affärsverksamheten och ekonomifunk tionen utvärderar om kontrollerna är effektiva, om nya riskeridentifierats och om detfinns behov av nya kontrollerför atttäcka riskerna bättre. Kontrollerna kommuniceras till berörda parteri banken för att klargöra förväntningar och ansvar. Ramverket består av såväl koncernövergripande kontroller som kontroller som täcker processer och IT – till exempel analys av balans och resultaträkning, kontoavstämningar samt kontroll av systembehörigheter. 2 Exper tione r kontr
Planera Plan
Varje år sammanställs en plan utifrån riskanalyserna samt de förväntade kontrollerna. Planen klargör vem somansvararför utvärderingen av respektive kontroll inomvarje enhet, vilken typ av utvärdering somska ske samt hurresultatet ska rapporteras. I detta steg koordineras planenmed revisionsplanerna förinternoch externrevision. 3 å sam soma inomv s f

Utvärdera kontroller Ut
Kontrollerna utvärderas löpande under året genom att kontrollägare utför självutvärderingar. På så sätt kan bankens svagheteridentifieras, kompenserande kontrollerinföras och förbättringsåtgärder vidtas. Vidare sker kvartalsvis rapportering från ekonomi ansvariga för attfå en kvalitetssäkerhet på inrapporterade siffrorfrån respektive enhet. Utvärderingen beskriver betydande finansiella rapporteringsrisker (om sådana finns) och kommenterar större avvikelser jämfört med tidigare kvartal. 4 Kon k kont Vid
Rapportera Rap
Resultatetfrån utvärderingarna av kontrollerna analyseras för att bedöma risken förfel i den finansi ella rapporteringen. Rapportering sker kvartalsvis till koncernens ekonomi och finansdirektöri samband med SEB:s externa kvartalsrapporter. Vidare sker rapportering en gång per årtill styrelsens Audit and Compliance Committee (ACC). Den koncerngemensamma IKFRrapporten beskriver den återstående risken, en bedömning av identifierade brister och om de kompenseras av andra kontroller samt hur förbättringsåtgärderna fortskrider. Rapporten bidrar tilltydlighetinom SEB, vilket möjliggör attförbättringsåtgärder kan prioriteras utifrån den återstående risken. 5 Resu anal r konc S rapp
Utöver denna process utförinternrevision en oberoende granskning av IKFR.
Fokusområden 2017
Itillägg till detlöpande arbetet har under 2017 följande huvudområden varitifokus inom ramen förIKFR:
- RegelverketIFRS 9, Finansiella instrument,trädde i kraft 1 januari 2018 och ersatte IAS 39 Finansiella instrument. De nya reglerna har storinverkan på bankens rapporterade resultat, arbetssätt och systemstöd. Nya kontroller har under 2017 tagits fram för attfölja upp övergången och för att säker ställa att den nya rapporteringen ärrättvisande och tillförlitlig.
- Pensioner och rörliga ersättningar är komplexa områden som har prioriterats under året. Nya kontrollertogs fram under 2016 och har under 2017 följts upp och utvärderats.
Hållbarhetsrapport 2017
Om rapporten
I denna rapport beskrivs hur SEBkoncernen arbetar med hållbar het, i enlighet med vad som anges i årsredovisningslagen, inom områdena:
- Mänskliga rättigheter
- Arbetsrätt och sociala relationer
- Antikorruption
- Miljö.
Rapporten omfattar SEBkoncernen, det vill säga moderbolaget, Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) och dess dotterbolag. Se not 25. Viktiga aspekter av hållbarhetsarbetet, såsom riskhantering, bolagsstyrning och personalens sammansättning samt ersättningar och förmåneringåri övriga delar av SEB:s Årsredo visning. Den mångfaldspolicy som tillämpas för styrelsen
beskrivs i bolagsstyrningsrapporten Se sid. 54. SEB rapporterari enlighet med ramverket Global Reporting Initiative, GRI Standards, corealternativet.
För en övergripande beskrivning av hållbarhetsarbetet, se Hållbarhetsöversikten. I denna ingår GRIindex.
SEB:s revisor PwC är ansvarig för att genomföra en översiktlig granskning av både SEB:s Hållbarhetsrapport 2017 och SEB Hållbarhetsöversikt 2017.
Om SEB:s verksamhet
SEB är en ledande nordisk koncern förfinansiella tjänster som styrs av den starka övertygelsen att entreprenöriellttänkande liksom innovativa företag behövs för att skapa en bättre värld.
I Sverige och Baltikum erbjuder SEB finansiellrådgivning och ett brett utbud av finansiella tjänstertillföretag och privatperso ner. I Danmark, Finland, Norge, Tyskland och Storbritannien fokuserar banken på fullserviceerbjudanden tillföretagskunder och institutioner. Banken strävar efter atttillhandahålla tjänster som bygger på insikt om kundernas behov, som ärtransparenta och tillgängliga på deras villkor.Läs mer om SEB:s affärsmodell på sid 6–7.
Hållbarhetsmodell
SEB:s verksamhet påverkar, både direkt och indirekt, de marknader och samhällen där banken verkar. Den viktigaste påverkan beskrivs först, antingen den direkta eller den indirekta.
SEB definierar hållbarhet som att skapa långsiktigt värde ur såväl ekonomiskt som etiskt, socialt och miljömässigt perspektiv. SEB integrerar därför hållbarhetsfrågori verksamheten genom attta ett brett affärsperspektiv med fokus på tre områden – Ansvarsfulla affärer, Människor och samhälle, samt Miljö.
SEB anser att det är av största vikt att upprätthålla förtroendet bland relevanta intressenter. Samtidigt erkänner SEB betydelsen av attintegrera hållbarhetsaspekteri den egna verksamheten, liksom att bidra till hållbar utveckling globalt och därmed kunna stödja till exempel FN:s globala mål (SDG). Under 2017 stärktes hållbarhetsaspekterna ytterligare i SEB:s affärsplanering,riskoch kreditprocesser och ingick i allt högre utsträckning i produkt utvecklingen.
Banken följer gällande lagar och förordningar och upprätthåller högt ställda krav vad gäller etiska normer. SEBkoncernens hållbarhetspolicy, uppförandekoden liksom interna regler och rutiner är etablerade, och stöds av en kultur grundad på öppenhet, affärsmannaskap och SEB:s värderingar.
Policys och riktlinjer
SEB har antagit globala initiativ och internationella uppförandekoder som vägledning i affärsbeslut och för det över gripande hållbarhetsarbetet. De är:
- FN:s Global Compact
- FN:s Allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna
- Åtta ILO Core Conventions on Labour Standards
- FN:s Vägledande principerförföretag och mänskliga rättigheter
- Children's Rights and Business Principles
- OECD:s riktlinjerför multinationella företag
- Principerna för ansvarsfulla investeringar (PRI), stödda av FN
- FN:s Environment Programme Finance Initiative (UNEPFI)
- Ekvatorprinciperna.
Arbetetinom hållbarhetsområdet skeri enlighet med SEB:s hållbarhetspolicy, miljöpolicy, policy för mänskliga rättigheter, uppförandekod, uppförandekod förleverantörer och skattepolicy. SEB hartre ställningstaganden – Barnarbete, Sötvatten och Klimatförändringar – samt sex branschpolicys – Vapen och försvar, Skogsbruk, Fossila bränslen, Gruvor och metaller, Förnybar energi och Sjöfart. De ger vägledning om bästa praxis liksom om de internationella konventioner och standarder som banken följer och uppmuntrar sina kunder attfölja. SEB avser atttillsammans med kunder och portföljbolag arbeta för attförbättra affärs praxis.
Tabellen nedan visar vilka av SEB:s policys och ställningstaganden som är särskilttillämpliga för vart och ett av de fyra avsnitten i denna rapport.
| Mänskliga rättigheter |
Arbetsrätt och sociala relationer |
Anti korruption |
Miljö | |
|---|---|---|---|---|
| Hållbarhetspolicy | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ |
| Miljöpolicy | ✔ | |||
| Policy för mänskliga rättigheter |
✔ | ✔ | ✔ | |
| Skattepolicy | ✔ | |||
| Uppförandekod | ✔ | ✔ | ✔ | |
| Uppförandekod förleve rantörer |
✔ | ✔ | ✔ | ✔ |
| Ställningstagande kring barnarbete |
✔ | ✔ | ||
| Ställningstagande kring sötvatten |
✔ | |||
| Ställningstagande kring klimatförändringar |
✔ |
Hållbarhetspolicyn innehåller en beskrivning av tillvägagångs sättetför granskning av SEB:s efterlevnad av policyn,relaterade strategier och internationella åtaganden följs.
Principer som gällerför de fyra avsnitten i denna rapport
Kapitalförvaltning
SEB:s investeringsstrategi är baserad på ettlöpande engagemang i de företag därinvesteringar görs. Detinnebär att SEB i sina hållbarhetsfonder aktivt väljerin företag som utmärker sig inom miljö, sociala och bolagsstyrningsrelaterade aspekter. SEB kan också välja bortföretag som inte följer bankens hållbarhets kriterier. Alla SEB:s fonder utesluterföretag som ärinvolverade i produktion eller marknadsföring av kontroversiella vapen och utveckling eller produktion av kärnvapenprogram. Bankens hållbara och etiska fonderinvesterar hellerinte iföretag som brister irespekten förinternationella konventioner och riktlinjer.
SEB har direkta dialoger med företagsledningar och styrelser om behov av förbättringarifrågor gällande mänskliga rättigheter, arbetsrätt och sociala relationer, antikorruption och miljö. SEB arbetar också tillsammans med respektive fondförvaltare. När det gällerinternationella företag samarbetar SEB med andra investerare samt med partners som Hermes EOS, Institutional Investors Group on Climate Change (IIGCC), Carbon Disclosure Project (CDP) och PRI Clearinghouse.
Fonderfrån andra leverantörer än SEB (externa fonder) utvär deras av ett särskiltfondanalysteam. Av nya externa fondförvalt ningsbolag kräver SEB att de har skrivit under FN:s principerför ansvarsfulla investeringar (PRI) eller att de följer ettlikvärdigt interntramverk för hållbarhet och att de utesluter kontroversiella vapen.
Finansiering och kreditgivning
SEB lägger stor vikt vid att känna sina kunder väl och anser att en ansvarsfullfinansiering och kreditgivning är en hörnsten i verksamheten, att det skapar hållbart kund och aktieägarvärde. I kreditriskutvärderingen ingårrisker och möjligheterrelaterade till miljömässiga, sociala och bolagsstyrningsrelaterade faktorer. I kunddialogerna diskuteras löpande samma frågor, inklusive mänskliga rättigheter, arbetsrätt och sociala relationer, antikorruption och miljöfrågor. Syftet är attförstå kundernas utmaningar och möjligheter, och på så sätt göra lämpliga kreditöverväganden och bli en bättre affärspartner.
Under året stärktes riskbedömningsprocessen för kreditgivning ytterligare genom en högre grad av automatisering vad gäller datainsamling,rapporter och datalagring. Dessutom har hållbarhetsfaktorerlagts till i systemstödetför processen. När det gäller projektfinansiering följer SEB sedan 2007 Ekvatorprinciperna, som kräver att projektägaren utför noggranna granskningari utvärderingsfasen av projekten.
Leverantörer
SEB har etablerat och följerrutinerför utvärdering och urval av alla slags leverantörer. Dessa baseras på finansiella, miljömässiga och sociala aspekter och inkluderar mänskliga rättigheter, arbetsrätt och sociala relationer, liksom antikorruption. Dessa aspekter beaktas vid upphandlingar,tillsammans med de kommersiella aspekterna. SEB övervakarleverantörernas processer och resultat där så ärlämpligt.Läs mer om SEB:s process på sebgroup.com
Mänskliga rättigheter
SEB:s engagemang för mänskliga rättigheter påverkar särskilt bankens relation till medarbetarna, leverantörerna liksom till kunder och portföljbolag.
Det är en naturlig del av SEB:s åtagande att bedriva en etisk affärsverksamhet. SEB:s målsättning är attinte orsaka, bidra till, eller vara direkt kopplad till negativ påverkan vad gäller mänskliga rättigheter. Attrespektera och främja mänskliga rättigheter stödjer bankens affärsstrategi och relationerna med intressen terna. SEB kräver samma engagemang för mänskliga rättigheter från sina företagskunder och arbetarför attidentifiera möjliga övertramp av de mänskliga rättigheterna inom den egna verksamheten och i affärsrelationerna. Utgångspunkten är att använda bankens inflytande för attförhindra och minska potenti ella risker.
I sin verksamhet styrs SEB av globala initiativ, internationella standarder, SEB:s egna policys och ställningstaganden vilka listas på sid 67.
Indirekt påverkan
De områden där SEB potentiellt bidrartill, eller har koppling till, indirekt påverkan är kapitalförvaltning,finansiering och kreditgivning samtleverantörer. SEB granskar dessa områden för att upptäcka eventuella brott mot mänskliga rättigheter och agerar på resultaten för attförebygga, minska och åtgärda eventuella problem, baserat på prioriteringar, proportionalitet och infly tande. SEB förväntar sig att kunder och portföljbolag följer FN:s Allmänna förklaring om mänskliga rättigheter.
Kapitalförvaltning
Utöver SEB:s allmänna principerför kapitalförvaltning vilka beskrivs till vänster, utesluter SEB:s fonder, särskiltinom området mänskliga rättigheter,företag som bristerirespekten förinterna tionella konventioner och riktlinjer, som till exempel FN:s Allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna eller FN:s Global Compact.
Under 2017 låg särskiltfokus på mänskliga rättigheterinom utvinningssektorn och på tillgång till medicineri utvecklings länder.
Finansiering och kreditgivning
Utöver SEB:s allmänna principerförfinansiering och kreditgivning vilka beskrivs till vänster, ska det noteras att mänskliga rättigheter utgör en viktig del. Banken diskuterarregelbundetfrågor om mänskliga rättigheter med kunderna för attförstå deras utmaningar och möjligheter, och på så sätt göra lämpliga kreditöver väganden och bli en bättre affärspartner.
Direkt påverkan
Kunder
Rätten till personlig integritet är en av FN:s universella mänskliga rättigheter. Förtroendet hos SEB:s kunder utgör grunden för bankens verksamhet och bottnarirespektför, och skydd av, kundernas personliga integritet. SEB arbetar aktivtför attfölja den Allmänna dataskyddsförordningen (GDPR), en förnyad lagstiftning om dataskydd som träderi krafti alla EU:s medlems länder 2018. GDPR kommer att stärka individens rättigheter vad gäller hur personuppgifter hanteras av företag.Se sid. 51.
Medarbetare
Somarbetsgivare har SEB ansvarför att allamedarbetare behandlas lika ochmed respekt.Alla ska ges sammamöjligheter till professionell och personlig utveckling. SEBmotverkar alla former av diskriminering och trakasserier, antingen det beror på personens etniska eller nationella ursprung, kön, hudfärg,tro,religion,medborgarskap, ålder,funktionshinder, civilstatus eller sexuell läggning.Detta ärlika viktigtiförhållande till kunderna och andra intressenter somirelationen till kollegor.Varje år gör SEB
enmedarbetarundersökning där alla anställda fårmöjlighet att anonymt bedöma företaget på olika områden såsom arbetsmiljö, anställdas engagemang och internt samarbete.
| Nyckeltal | 2017 | 2016 |
|---|---|---|
| SEBfonder som utvärderats enligt kriterierför mänsk | ||
| liga rättigheter (andel av fondbolagets förvaltade kapi | ||
| tal), procent. | 100 | 14 |
Arbetsrätt och sociala relationer
SEB arbetar proaktivtför att vara en bra arbetsgivare. En hälsosamarbetsmiljö är viktigtför attmedarbetarna skamå bra.Det är grunden förframgångsrika affärsresultat.Värderingar och synsätt liksomindividuellförmåga, utveckling och potential är viktiga långsiktiga framgångsfaktorerför att vara en del av SEB:s team.Verksamheten ska stödjas av stark etik och god bolagsstyrning, långsiktiga relationer ochmänniskormed stort engagemang som baserat på värderingarna arbetari linjemed företagsstrategin.
I sin verksamhet styrs SEB av globala initiativ, internationella standarder, SEB:s egna policys och ställningstaganden. Se sid. 67.
Direkt påverkan
Arbetsrätt
Alla SEB:s anställda omfattas av kollektiva ellerlokala avtal. En dialog med anställda, arbetstagarrepresentanter och fackför eningar skerlöpande. SEB har ett europeisktföretagsråd (EWC) sedan 2003. Företrädarna väljs i enlighet med svensk lagstiftning och ståri proportion till antalet anställda i varje EEAland (euro peiskt ekonomiskt område) där SEB ärrepresenterat. EWC ger personalrepresentanter möjlighet att samråda med varandra och utveckla ett gemensamt synsätt över nationsgränserna. Medar betarna är också representerade i SEB:s styrelse genom två styrelseledamöter och två suppleanter. Alla organisationsföränd ringari Sverige förhandlas fram med arbetstagarrepresentanter.
Hälsa och säkerhet
En säker och sund arbetsmiljö kombinerad med bra hälsa och god balans mellan arbets och privatliv utgör grunden för medar betarnas prestation och trivsel på jobbet. Inom banken har chefer det övergripande ansvaret attfrämja en god arbetsmiljö. I Sverige stödjer SEB chefer som har medarbetare som är sjukskrivna på grund av stress och hög arbetsbelastning genom att de erbjuds professionell support pertelefon. Alla medarbetare ansvararför att de har en sund balans mellan arbete och fritid för att på så sätt begränsa stressrelaterade problem. En årlig inspektion av arbetsmiljön tillsammans med chefen är obligatorisk inom alla delar av SEB. Banken följer såväl nationell hälso och säkerhets lagstiftning, i de länder där SEB verkar, som det europeiska ramverksdirektivet om arbetarskyddsfrågor (European Framework Directive on Safety and Health at Work).
Mångfald och inkludering
Mångfald och inkludering bland medarbetarna är viktigtför att kunna skapa relationer med en alltmer heterogen kundbas och för attförbättra innovationsförmågan. Banken anser att olika perspektiv ökar kreativitet och förmågan attlösa problem, samt bidrartill goda beslut. Alla anställda ska erbjudas samma möjlig hetertill individuell utveckling, oavsett kön, etnicitet, ålder, sexuell läggning ellerreligion. SEB strävar efter att ha en jämn könsför delning på alla nivåerinom organisationen och att öka andelen
anställda med internationell bakgrund. Banken arbetar aktivt, både vad gäller strukturer och processer, och genom särskilda initiativ,för att öka antalet kvinnor på högre operativa positioner och i seniora ledarroller.
Under 2017 påbörjades en process som sätter ytterligare fokus på inkludering och mångfald inom banken. Styrelsen godkände en strategi som beskriver vägen framåtför att stärka inkludering och mångfald på SEB. Strategin börjarimplementeras under 2018.
Lärande och utveckling
Kontinuerligtlärande är en viktig förutsättning för medarbetar nas förmåga att anpassa sig till nya omständigheter. Banken har ett brett utbud av program som ärtillgängligt via en digital plattform. Där erbjuds kurser som är specifika för SEB och kurser framtagna av externa leverantörer. Totalt 600 kurser erbjuds, i kategorier som IT, projektledning, servicedesign, språk, ekonomi, försäljning, ledarskap, hållbarhet och kommunikation. Attidentifiera talang och främja kompetensutveckling är en del av chefs ansvaret. Anställda har också ett eget ansvarför sin utveckling, vilketföljs upp minst en gång per åri det personliga utvecklings samtalet mellan medarbetaren och chefen.
Indirekt påverkan
Kapitalförvaltning
Utöver SEB:s allmänna principerför kapitalförvaltning vilka beskrivs på sid68, utesluter SEB:s fonder, särskiltinomområdet arbetsrätt och sociala relationer,företag sombristerirespekten förinternationella konventioner och riktlinjer, somtill exempel FN:s Global Compact och de åtta ILOCore Conventions on Labour Standards.
Finansiering och kreditgivning
Utöver SEB:s allmänna principerförfinansiering och kreditgivning vilka beskrivs på sid68, ska det noteras att arbetsrätt och sociala relationer utgör en viktig del. Banken diskuterarregelbundetfrågor omarbetsrätt och sociala relationermed kunderna för attförstå deras utmaningar ochmöjligheter, och på så sätt göra lämpliga kreditöverväganden och bli en bättre affärspartner.
Direkt och indirekt påverkan
Samhällsengagemang
SEB ser behovet av att sprida kunskap i de samhällen där banken verkar. Banken kan därigenom ge människor möjligheter attfatta välgrundade ekonomiska beslut och bidra till bättre fungerande samhällen. SEB stödjerlokala samhällen och investerar både tid och pengari arbetettillsammans med noggrant utvalda samar betspartners. Fokus ligger på framtida generationerinom områ dena innovation och entreprenörskap, social inkludering samt kunskap om privatekonomi.
| Nyckeltal | 2017 | 2016 |
|---|---|---|
| Medarbetare som omfattas av kollektiv avtal, lokala fackföreningsavtal eller |
||
| arbetsrättslag, procent | 100 | 100 |
| Andel chefer (män/kvinnor), procent |
||
| Alla chefer, procent | 53/47 | 54/46 |
| Ledande befattningshavare, procent | 69/31 | 69/31 |
| Verkställande ledningen, procent | 83/17 | 75/25 |
Anti-korruption
SEB:s anseende bygger på insiktsfulla kundrelationer, där en stark riskkultur baserad på affärsmannaskap och professionellt beteende är avgörande. Bankens uppförandekod och värde ringar, obligatoriska utbildningar och dialoger om etiska och värderelaterade dilemman stärker medvetenheten om vikten av professionellt beteende. SEB motverkar aktivt alla former av korruption, i enlighet med regler och föreskrifter. Detinnefattar externa såväl som interna incidenter, processer och beteenden relaterade till korruption.
I sin verksamhet styrsSEBav globala initiativ, internationella standarder,SEB:s egnapolicys och ställningstaganden.Se sid.67.
Direkt påverkan
SEB:s målsättning är att upptäcka och förebygga ekonomisk brottslighet som bedrägeri, penningtvätt och finansiering av terrorism liksom insiderhandel och marknadsmanipulation.
SEB strävar efter att ständigt öka förmågan att upptäcka och förhindra ekonomisk brottslighet över hela koncernen. Banken övervakar officiella register överindivider och organisationer som kan kopplas till penningtvätt, bedrägeri och terrorism. Avancerade system används för att övervaka transaktioner som kan misstänkas ha samband med penningtvätt,finansiering av terro rism och marknadsmissbruk. Misstänkta aktiviteterrapporteras tillrelevanta myndigheter.
SEB anser att känndinkundprocesser (KnowYourCustomer) är det bästa sättet attförebygga penningtvätt och finansiering av terrorism. Banken ska alltid säkerställa kundernas identitet och identiteten hos den som handlar på uppdrag av en kund och för stå kundernas kontroll och ägarstrukturer. SEB övervakar existerande affärsrelationer genom att verifiera och dokumentera att genomförda transaktioner matchar kundens riskprofil, verksam het och finansieringskälla. En meringående övervakning tillämpas för kunder, produkter och länder där detfinns en högre risk att banken kan missbrukas för penningtvätt och finansiering av terrorism.
Mutor
SEB tolererarinte under några omständigheter att bli involverad i, eller associerad med, mutor. Ingen medarbetare i SEB, styrelseledamot, konsult, leverantör eller annan part som kan förknippas med SEB får direkt ellerindirekt erbjuda, utlova, lämna, be om ellerta emot en muta. Med en muta avses betalning eller annan förmån som är avsedd att ellerrimligen kan förväntas påverka hur en person utför sitt uppdrag. En medarbetare som upptäcker mutor ska rapportera dem till sin närmaste chef och till Group Compliance. SEB betalarinte heller så kallade facilitation payments, det vill säga betalningar som inte krävs enligtlag eller andra förordningar men som offentliga tjänstemän tar utför att hantera ärenden vid domstolar eller andra myndigheter.
Utbildning för anställda
Bankens medarbetare spelar en avgörande rollförförmågan att upptäcka misstänkt beteende och misstänkta transaktioner, och därmed förhindra dessa typer av brott. SEB erbjuder olika typer av utbildning för anställda, inklusive ett utbildningspaket med webbaserad utbildning,filmer och arbetsmaterial. Fyra digitala utbildningar är obligatoriska för alla medarbetare – uppförandekoden (inklusive arbete mot korruption), bekämpning av penningtvätt,förebyggande av bedrägerier samt cybersäkerhet. Alla nya medarbetare måste genomgå dessa utbildningarinom de första tre månaderna av sin anställning. Befintliga medarbetare är skyldiga att genomgå dem varttredje år.
Visselblåsare
SEB har en visselblåsarprocess förrapportering av oegentlighe ter. Om en anställd eller annan person upptäcker ett eventuellt oetiskt eller olagligt beteende ska detrapporteras. Identiteten hos den som rapporterat kommer att hållas hemlig under efter följande uppföljning,förfrågningar och diskussioneri ärendet, förutsatt att banken inte är skyldig enligtlag attinformera om ärendet. Anmälan kan göras av anställda, men också av kunder, leverantörer och andra intressenter. 2017 förstärktes SEB:s visselblåsarprocess och det är nu också möjligt attrapportera via den externa digitala tjänsten WhistleB. Tjänsten ligger helt utanför SEB och uppfyller de strängaste säkerhetskraven för kryptering, datasäkerhet och skydd för anmälarens identitet.
Indirekt påverkan
SEB för dialog med sina kunder och portföljbolag ifrågor som är relaterade till miljö, sociala och bolagsstyrningsrelaterade aspekter, inklusive antikorruptionsfrågor.
Kapitalförvaltning
Utöver SEB:s allmänna principerför kapitalförvaltning vilka beskrivs på sid 68, utesluter SEB:s fonder, särskiltinom området antikorruption,företag som bristerirespekten förinternationella konventioner och riktlinjer, som till exempel FN:s Global Compact och OECD:s riktlinjerför multinationella företag.
Finansiering och kreditgivning
Utöver SEB:s allmänna principerförfinansiering och kreditgivning vilka beskrivs på sid 68, ska det noteras att antikorruption utgör en viktig del. Banken diskuterarregelbundetfrågor om etiska aspekter, innefattande antikorruption, med kunderna för att förstå deras utmaningar och möjligheter, och på så sätt göra lämpliga kreditöverväganden och bli en bättre affärspartner.
| Nyckeltal | 2017 | 2016 |
|---|---|---|
| SEBmedarbetare som genomgått utbild ningen i uppförandekoden (inklusive anti |
||
| korruption), procent | 91 | 63 |
| Antalrapporter om misstänkt penningtvätt | 504 | 489 |
Miljö
Bland miljörelaterade risker och möjligheter är den globala klimatförändringen den största utmaningen. SEB inser vikten av att den genomsnittliga globala temperaturökningen begränsas till långt under 2°Cmålet, vilket gör en övergång till en ekonomi med låga koldioxidutsläpp avgörande. Banken arbetarför att minska både sin direkta och indirekta påverkan.
I sin verksamhet styrs SEB av globala initiativ, internationella standarder, SEB:s egna policys och ställningstaganden. Se sid. 67.
Indirekt påverkan
Klimat och miljörelaterade frågor blir allt större finansiella riskfaktorer. Korrekt hanterade kan de också innebära möjligheter. Extremt väder, stigande havsnivåer och långsiktiga klimatföränd ringar påverkar miljarder människor på landsbygden såväl som i städer. Som bank är SEB:s största miljöpåverkan den indirekta, genom sin kapitalförvaltning,finansiering och kreditgivning.
Kapitalförvaltning
Utöver SEB:s allmänna principerför kapitalförvaltning vilka beskrivs på sid 68,fokuserar banken på att minska koldioxidutsläppen inom sin kapitalförvaltning. SEB har begränsat sin verksamhetrelaterattill kol och investerarinte iföretag som utvinner termisk kol, det vill säga gruvverksamhet därtermisk kol stårför mer än 20 procent av bolagets eller koncernens omsättning. SEB har en aktiv dialogmed europeiska energibolag i vilka kol somenergikälla överstiger 10procentför attminska koldioxidutsläppen genomatt använda andra bränslealternativ. Sedan2017samar betar SEBmed IIGCC (Institutional InvestorsGroup on Climate Change), somriktar sig till de 100bolag i världen somstårförmest koldioxidutsläpp,för attminska utsläppen globalt.
Banken utvecklar kontinuerligt sittfonderbjudande.Hållbarhetsfonder utesluterföretag somutvinner kol, gas och olja.Dessa fon derfokuserar på positivt urval i portföljförvaltningen, vilketinnebär att de väljerin företagmed effektiv avfallshantering, låga koldioxidutsläpp och bra vattenanvändning.
Finansiering och kreditgivning
Utöver SEB:s allmänna principer för finansiering och kreditgiv ning vilka beskrivs på sid 68, engagerar sig banken regelbundet med sina kunder kring miljöaspekter (klimat, avfall, avloppsvatten, utsläpp, biologisk mångfald och resursanvändning), för att förstå kundernas utmaningar och möjligheter. På så sätt kan SEB göra lämpliga kreditöverväganden och bli en bättre affärs partner.
SEB har ett starktfokus på gröna finansieringslösningar,till exempel gröna obligationer.2017var banken den tredje största arrangören (underwriter) av gröna obligationeri världen.År 2017 utfärdade SEB också sin första egna gröna obligation på500miljo ner euro.Kapitalet är öronmärktförlån till gröna initiativ och lös ningar och erbjuds stora företag och finansiella institutioner, kom muner, landsting och bostadsrättsföreningar.Viktiga kategorier inomSEB:s gröna obligation är vattenkraft, vindkraft,ren transport och hållbart skogsbruk.Under2018 kommer SEB attrapportera omeffekterna från den gröna obligationen till investerarna.
SEB har etablerat ett gröntramverk för attfå en tydlig definition av vad somär "grönt".Detta ramverk (Green Bond Framework and Strategy) är,tillsammansmed bankensmiljöpolicy och branschpo licys, en robust bas för att säkerställa att SEB:s gröna obligationer främjar kolsnåla och klimatförändringståliga investeringar.
SEB har beslutat omattminska exponeringenmot kol. Sedan 2015finansierarinte SEB nya kolkraftverk.Det kan övervägas endast omde använderteknik för kolavskiljning, såsom"carbon capture", somavsevärtminskar utsläppen av växthusgaser. Finansiering avmiljöförbättringari övergång från kol kan göras för befintliga kunder.
Öppenhet och rapportering
SEB anser att det är viktigt attföretagen förstår och beaktar klimatrisker och samtidigt utnyttjar möjligheterna att bidra till att bygga en mer motståndskraftig och hållbar global ekonomi.
Tillsynsmyndigheterna i EU och Sverige beaktari allt högre grad miljöriskeri sin övervakning. G20:s finansministrar och cen tralbankschefer har givit ett uppdrag till det globala samar betsorganetförfinansiell stabilitet (Financial Stability Board, FSB) att se över hurfinanssektorn kan ta klimatrelaterade frågor i beaktande. FSB har etablerat en branschledd arbetsgrupp (Task Force on Climaterelated Financial Disclosures, TCFD) för att stödja välgrundade investeringar, utlåning och försäkringsga rantier och för attförbättra förståelsen och analysen av klimatrelaterade risker och möjligheter. SEB har noggrantföljt detta arbete och avser att dra lärdom från arbetsgruppens rapport samt utveckla interna processerför att beskriva klimatrelaterade finansiella risker på etttransparent sätt.
Banken har undertecknat detinternationella klimatavtalet Montreal Carbon Pledge. I detta åtagande ingår att årligen rapportera sitt koldioxidavtryck. Koldioxidavtrycket mäts årligen och rapporteras sedan 2017 på bankens webbplats för 92 procent av SEB:s aktiefonder. Som en av de första bankerna har SEB börjatrapportera klimatavtrycketfrån sina fonderinom alla tre centrala utsläppsområden (scope 1–3) enligt växthusgas protokollet (Greenhouse Gas Protocol), vilket ger en mer korrekt bild. Beräkningarna baseras på Fondbolagens förenings riktlinjer förfondbolag som verkar på den svenska marknaden.
Direkt påverkan
Trots att SEB:s största miljöpåverkan ärindirektinser banken vikten av, och arbetar aktivtför, att minska sin direkta miljöpåverkan. Mellan 2008 och 2015 minskade bankens koldioxidutsläpp med 54 procent. Målet är en ytterligare minskning av utsläpp och elförbrukning om 20 procentför perioden 2016 till 2020. Affärs resor är den källa till koldioxidutsläpp som är svårast att åtgärda. Även om utsläppen från företagsbilar och pappersförbrukning har minskat under 2017 harresandet ökat, vilket harletttill i stort sett oförändrade siffrorför 2017 jämfört med 2016.
Affärsresor
Jämfört med 2016 ökade utsläppen från affärsresor med 3 pro cent 2017. Avståndetför både flyg och tågresorna har ökat. Detta visar att de initiativ som SEB hartagitför att uppmuntra till alternativa mötesformerinte ärtillräckliga. Banken kommer att behöva öka sina ansträngningar ytterligare att erbjuda alternativ tillresor.
Energianvändning
Bankens elförbrukning minskade med 7 procent år 2017. Huvud delen av elanvändningen, 91 procent, kommerfrån förnybara energikällor (88). Användningen av fjärrvärme ökade, vilket resulterade i en liten minskning, cirka 1 procent, av SEB:s totala energianvändning. Utsläppen från energianvändningen är ungefär desamma 2017 som 2016.
Pappersförbrukning
2017 minskade SEB den totala pappersförbrukningen med 10 procent. Banken fortsatte att digitalisera årsbesked till kunder, till exempelförfond och sparkonton. Detta harresulterati en minskning på 47 procent,från 14,8 miljonertill 7,7 miljoner pappersark.
Företagsbilar
Koldioxidutsläppen från företagsbilar minskade med 15 procent jämfört med 2016. Under samma period minskade koldioxidutsläppen från en genomsnittlig företagsbil hos SEB med 1 procent.
| Nyckeltal | 2017 | 2016 |
|---|---|---|
| Andel av SEB:s fonder där | ||
| koldioxidutsläppen mäts, procent | 92 | n.a. |
| SEB:s totala koldioxidutsläpp 1),ton | 20 537 | 20 437 |
| SEB:s totala koldioxidutsläpp 1)/anställd,ton | 1,37 | 1,34 |
1) Inkluderar områdena affärsresor, energianvändning, pappersförbrukning och företagsbilar.
Finansiella rapporter – Innehåll
| Not | Sida | |
|---|---|---|
| SEBkoncernen | ||
| Resultaträkning | 73 | |
| Övrigttotalresultat | 74 | |
| Balansräkning | 75 | |
| Förändringari eget kapital | 76 | |
| Kassaflödesanalys | 77 | |
| Skandinaviska Enskilda Banken |
||
| Resultaträkning | 78 | |
| Övrigttotalresultat | 79 | |
| Balansräkning | 80 | |
| Förändringari eget kapital | 81 | |
| Kassaflödesanalys | 82 | |
| Notertill de finansiella rapporterna |
||
| Företagsinformation | 83 | |
| 1 | Redovisningsprinciper | 83 |
| 1a | Väsentliga ändrade redovisningsprinciper tillämpliga från 1 januari 2018 |
90 |
| 2 | Rörelsesegment | 94 |
| 3 | Geografisk information | 95 |
| 4 | Räntenetto | 96 |
| 5 | Provisionsnetto | 97 |
| 6 | Nettoresultat av finansiella transaktioner | 98 |
| 7 | Övriga intäkter, netto | 98 |
| 8 | Administrationskostnader | 99 |
| 9 | Personalkostnader | 100 |
| 9a | Ersättningar | 100 |
| 9b | Pensioner | 103 |
| 9c | Ersättningartill styrelsen och verkställande ledningen | 106 |
| 9d | Aktierelaterade ersättningar | 107 |
| 9e | Antal anställda | 109 |
| 10 | Övriga kostnader | 109 |
| 11 | Av och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar |
110 |
| 12 | Vinster och förlusterfrån materiella och immateriella tillgångar |
110 |
| 13 | Kreditförluster | 110 |
| 14 | Bokslutsdispositioner | 111 |
| 15 | Skatt | 111 |
| 16 | Nettoresultat per aktie | 113 |
| 17 | Riskupplysningar | 113 |
| 17a | Kreditrisk | 113 |
| 17b | Marknadsrisk | 118 |
| Not | Sida | |
|---|---|---|
| 17c | Operativ risk | 120 |
| 17d | Affärsrisk | 121 |
| 17e | Försäkringsrisk | 121 |
| 17f | Likviditetsrisk | 121 |
| 18 | Kassa och likvida medel | 127 |
| 19 | Utlåning | 127 |
| 20 | Kapitaltäckning | 132 |
| 21 | Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde | 135 |
| 22 | Finansiella tillgångartill verkligt värde via resultatet | 140 |
| 23 | Finansiella tillgångar som kan säljas | 141 |
| 24 | Aktier och andelari intresseföretag | 141 |
| 25 | Aktier och andelari koncernföretag | 142 |
| 26 | Intressen i ickekonsoliderade strukturerade företag | 143 |
| 27 | Upplysningar om närstående | 144 |
| 28 | Materiella och immateriella tillgångar | 145 |
| 29 | Övriga tillgångar | 148 |
| 30 | Skuldertillförsäkringstagare | 148 |
| 31 | Finansiella skuldertill verkligt värde via resultatet | 149 |
| 32 | Övriga skulder | 149 |
| 33 | Avsättningar | 150 |
| 34 | Efterställda skulder | 150 |
| 35 | Obeskattade reserver | 151 |
| 36 | Ställda panter | 151 |
| 37 | Eventualförpliktelser | 152 |
| 38 | Kortfristiga och långfristiga tillgångar och skulder | 153 |
| 39 | Finansiella tillgångar och skulder per klass | 154 |
| 40 | Finansiella tillgångar och skulder som kvittas ellerlyder under nettningsavtal |
156 |
| 41 | Skuldinstrumentfördelade på emittenter | 157 |
| 42 | Derivatinstrument | 158 |
| 43 | Framtida minimileaseavgifterför operationella leasingavtal |
160 |
| 44 | Finansiell leasing | 160 |
| 45 | Tillgångars och skulders fördelning på väsentliga valutor | 161 |
| 46 | Livförsäkringsrörelsen | 162 |
| 47 | Tillgångarifondförsäkringsverksamheten | 163 |
| 48 | Anläggningstillgångar och avyttringsgrupper som klassificeras som att de innehas förförsäljning |
163 |
| 49 | Jämförelsestörande poster | 163 |
| Femårsöversikt |
| SEBkoncernen | 164 |
|---|---|
| Skandinaviska Enskilda Banken | 165 |
Resultaträkning
SEB-koncernen
| Mkr | Not | 2017 | 20161) | Förändring, % |
|---|---|---|---|---|
| Ränteintäkter | 36 472 | 35 202 | 4 | |
| Räntekostnader | –16 580 | –16 464 | 1 | |
| Räntenetto | 4 | 19893 | 18 738 | 6 |
| Provisionsintäkter | 23 196 | 22 500 | 3 | |
| Provisionskostnader | –5 472 | –5 872 | –7 | |
| Provisionsnetto | 5 | 17725 | 16 628 | 7 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 6 | 6880 | 7 056 | –3 |
| Utdelningar | 77 | 170 | –55 | |
| Andelari intresseföretags resultat | –38 | 218 | ||
| Vinster och förluster på värdepapper som innehas som kapitalplaceringar | 203 | 371 | –45 | |
| Övriga rörelseintäkter | 870 | 70 | ||
| Övriga intäkter, netto | 7 | 1112 | 829 | 34 |
| Summa intäkter | 45609 | 43251 | 5 | |
| Personalkostnader | 9 | –14 025 | –14 422 | –3 |
| Övriga kostnader | 10 | –6 947 | –6 619 | 5 |
| Av och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar | 11 | –964 | –771 | 25 |
| Summa kostnader | –21 936 | –21 812 | 1 | |
| Resultatföre kreditförluster | 23 672 | 21 439 | 10 | |
| Vinster och förlusterfrån materiella och immateriella tillgångar | 12 | –162 | –150 | 8 |
| Kreditförluster, netto | 13 | –808 | –993 | –19 |
| Rörelseresultatföre jämförelsestörande poster | 22702 | 20 296 | 12 | |
| Jämförelsestörande poster | 49 | –1 896 | –5 429 | –65 |
| Rörelseresultat | 20806 | 14867 | 40 | |
| Skatt | 15 | –4 562 | –4 249 | 7 |
| NETTORESULTAT | 16 244 | 10 618 | 53 | |
| Aktieägarnas andel | 16 244 | 10 618 | 53 | |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 16 | 7:49 | 4:88 | |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 16 | 7:46 | 4:85 |
1) Jämförelsestörande poster omklassificerade, se not 49.
Övrigttotalresultat
SEB-koncernen
| Mkr | 2017 | 2016 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| NETTORESULTAT | 16 244 | 10618 | 53 |
| Poster som kan omklassificeras tillresultaträkningen: Vinster och förluster vid omvärdering under året Skatt på vinster och förluster vid omvärdering under året Omklassificering tillresultatet under året1) Skatt på omklassificering tillresultatet under året |
–2166 397 1122 –261 |
968 –84 103 3 |
|
| Finansiella tillgångar som kan säljas | –909 | 990 | –192 |
| Vinster och förluster vid omvärdering under året Skatt på vinster och förluster vid omvärdering under året Omklassificering tillresultatet under året2) Skatt på omklassificering tillresultatet under året |
–1536 338 –11 2 |
–1 064 234 24 –5 |
44 44 |
| Kassaflödessäkringar | –1207 | –811 | 49 |
| Omräkning av utländsk verksamhet Skatt på omräkningseffekter |
–17 313 |
327 423 |
–26 |
| Omräkning utländsk verksamhet | 296 | 750 | –61 |
| Poster som inte kommer att omklassificeras tillresultaträkningen: Omvärdering av förmånsbestämda pensionsåtaganden, inklusive särskild löneskatt Vinster och förluster vid omvärdering av förvaltningstillgångar under året Uppskjuten skatt på pensioner |
–528 2556 –1244 |
–3624 1183 566 |
–85 116 |
| Förmånsbestämda pensionsplaner | 784 | –1875 | |
| ÖVRIGT TOTALRESULTAT | –1 036 | –946 | 10 |
| TOTALRESULTAT | 15208 | 9 672 | 57 |
| 1)Övriga intäkter. 2) Räntenetto. |
Aktieägarnas andel 15 208 9 672 57
Den metod som tillämpas för att säkra valutarisk förknippad med utländska dotterbolag ger upphov till en skattekostnad (skatteintäkt) i moderbolaget. Värde förändringar på säkringsinstrumenten påverkar skattepliktigtresultat, vilketinte valutaomräkningen av utländsk verksamhet gör. I koncernen presenteras denna skatteeffekti Övrigttotalresultat.
Balansräkning
SEB-koncernen
| 31 december, Mkr | Not | 2017 | 2016 | Förändring, % |
|---|---|---|---|---|
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 18 | 177 222 | 151 078 | 17 |
| Övrig utlåning till centralbanker | 12 778 | 66 730 | –81 | |
| Utlåning till kreditinstitut | 18, 19 | 34 715 | 50 527 | –31 |
| Utlåning till allmänheten | 19 | 1 484803 | 1 453019 | 2 |
| Värdepapperför handel | 157 885 | 162 516 | –3 | |
| Derivatför handel | 98 281 | 198 271 | –50 | |
| Derivatför säkringsredovisning | 6 587 | 14 084 | –53 | |
| Finansiella tillgångartill verkligt värde via resultatet | 313 203 | 410 155 | –24 | |
| Finansiella tillgångartill verkligt värde via resultatet | 22 | 575 955 | 785 026 | –27 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade posteri en portföljsäkring | 93 | 111 | –16 | |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 23 | 27 776 | 35 747 | –22 |
| Investeringarredovisade enligt kapitalandelsmetoden | 472 | 268 | 76 | |
| Övriga investeringari intresseföretag | 842 | 970 | –13 | |
| Aktier och andelari dotter och intresseföretag | 24, 25 | 1 314 | 1 238 | 6 |
| Immateriella tillgångar | 10 718 | 11 405 | –6 | |
| Materiella tillgångar | 1 130 | 908 | 24 | |
| Förvaltningsfastigheter Materiella och immateriella tillgångar |
28 | 203 12 052 |
7 845 20 158 |
–97 –40 |
| Aktuella skattefordringar Uppskjutna skattefordringar |
5 255 260 |
5 978 1 329 |
–12 –80 |
|
| Skattefordringar | 15 | 5 515 | 7 307 | –25 |
| Kund- och likvidfordringar | 13 040 | 7 635 | 71 | |
| Övriga finansiella tillgångar | 19 007 | 29 239 | –35 | |
| Övriga icke-finansiella tillgångar | 11 316 | 12 244 | –8 | |
| Övriga tillgångar | 29 | 43 362 | 49 118 | –12 |
| Anläggningstillgångar och avyttringsgrupper som | ||||
| klassificeras som att de innehas förförsäljning | 48 | 184 011 | 587 | |
| SUMMATILLGÅNGAR | 2 559596 | 2620646 | –2 | |
| Skuldertill centralbanker och kreditinstitut | 89 076 | 119 864 | –26 | |
| In och upplåning från allmänheten | 1 004721 | 962 028 | 4 | |
| Skuldertillförsäkringstagarna - investeringsavtal | 284 291 | 296 618 | –4 | |
| Skuldertillförsäkringstagarna -försäkringsavtal | 18 911 | 107 213 | –82 | |
| Skuldertillförsäkringstagare | 30 | 303 202 | 403 831 | –25 |
| Emitterade värdepapper | 614 033 | 668 880 | –8 | |
| Skulderför handel | 28 879 | 38 845 | –26 | |
| Derivatför handel | 84 571 | 173 348 | –51 | |
| Derivatför säkringsredovisning | 863 | 1 303 | –34 | |
| Finansiella skuldertill verkligt värde via resultatet | 31 | 114 313 | 213 496 | –46 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade posteri en portföljsäkring | 1 046 | 1 537 | –32 | |
| Aktuella skatteskulder | 1 463 | 2 184 | –33 | |
| Uppskjutna skatteskulder | 8 079 | 8 474 | –5 | |
| Skatteskulder | 15 | 9 542 | 10 658 | –10 |
| Leverantörs- och likvidskulder | 13 142 | 8 926 | 47 | |
| Övriga finansiella skulder | 33 766 | 30 609 | –100 | |
| Övriga icke-finansiella skulder | 18 720 | 16 889 | ||
| Övriga skulder | 32 | 65 629 | 56 424 | 16 |
| Avsättningar | 33 | 3 009 | 2 233 | 35 |
| Efterställda skulder | 34 | 32 390 | 40 719 | –20 |
| Skulder som ingåri avyttringsgrupper som | ||||
| klassificeras som att de innehas förförsäljning | 48 | 178 710 | ||
| Summa skulder | 2 415 671 | 2 479 670 | –3 | |
| Aktiekapital | 21 942 | 21 942 | ||
| Andra fonder | 4 403 | 5 439 | –19 | |
| Balanserad vinst Aktieägarnas eget kapital |
117 581 143 925 |
113 595 140 976 |
4 2 |
|
| Summa eget kapital | 143925 | 140 976 | 2 | |
| SUMMASKULDEROCHEGETKAPITAL | 2 559596 | 2620646 | –2 |
Förändringari eget kapital
SEB-koncernen
| Mkr | Andra fonder | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | Aktie- kapital 3) |
Finansiella tillgångar som kan säljas |
Kassa- flödes- säkringar |
Omräkning utländsk verksamhet |
Förmåns- bestämda pensions- planer |
Balanserad vinst | Summa aktieägarnas kapital 4) |
| Ingående balans Nettoresultat Övrigttotalresultat (netto efter skatt) |
21942 | 1638 –909 |
2 399 –1207 |
–1193 296 |
2595 784 |
113 595 16244 |
140 976 16 244 –1036 |
| Totalresultat | –909 | –1207 | 296 | 784 | 16 244 | 15 208 | |
| Utdelning till aktieägarna1) Aktieprogrammen2) Förändring i innehav av egna aktier |
–11935 –246 –78 |
–11935 –246 –78 |
|||||
| UTGÅENDE BALANS | 21942 | 729 | 1192 | –897 | 3379 | 117581 | 143925 |
2016
| Ingående balans Ändring i värdering av försäkringskontrakt |
21942 | 648 | 3 210 | –1943 | 4 470 | 114471 –440 |
142798 –440 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Justerad ingående balans | 21 942 | 648 | 3210 | –1 943 | 4470 | 114031 | 142358 |
| Nettoresultat Övrigttotalresultat (netto efter skatt) |
990 | –811 | 750 | –1875 | 10618 | 10 618 –946 |
|
| Totalresultat | 990 | –811 | 750 | –1 875 | 10618 | 9672 | |
| Utdelning till aktieägarna1) Aktieprogrammen2) Förändring i innehav av egna aktier |
–11504 433 17 |
–11504 433 17 |
|||||
| UTGÅENDE BALANS | 21942 | 1 638 | 2399 | –1193 | 2595 | 113 595 | 140976 |
1)Utdelning betald 2017 för 2016 var perAaktie 5:50 kr (5:25) och per Caktie 5:50 kr (5:25). Föreslagen utdelning för 2017 är 5:75 kr per aktie. Ytterligare information finns i kapitletAktieägarna och SEBaktien på sida 29–31.Utdelningen till aktieägarna ärredovisad exklusive utdelning på egna aktier.
2)Den 31 december 2015 ägde SEB 0,9 miljonerAaktier.Under 2016 har 5,5 miljoner aktier sålts när personaloptionerlösts.Under 2016 har SEB återköpt 29,8miljonerAaktier. Den 31 december 2016 ägde SEB 25,2 miljonerAaktiertill ett marknadsvärde av 2 406 Mkr. Ytterligare 5,0 miljoner aktier har sålts när personaloptionerlösts under 2017. Under 2017 har SEB återköpt 7,0 miljonerAaktier.Den 31 december 2017 ägde SEB 27,1 miljonerAaktiertill ett marknadsvärde av 2 612 Mkr.
3) 2 170 019 294Aaktier (2 170 019 294); 24 152 508 Caktier (24 152 508).
4) Information omkapitalkrav finns i not 20 Kapitaltäckning.
Kassaflödesanalys
SEB-koncernen
| Mkr | 2017 | 2016 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Erhållna räntor | 37724 | 35507 | 6 |
| Betalda räntor | –17690 | –17515 | 1 |
| Erhållna provisioner | 23196 | 22500 | 3 |
| Betalda provisioner | –5472 | –5872 | –7 |
| Erhållet netto av finansiella transaktioner | 14748 | –7621 | |
| Övriga inbetalningarirörelsen | 197 | 74 | 166 |
| Betalda administrationskostnader | –21200 | –21464 | –1 |
| Betald inkomstskatt | –4560 | –3159 | 44 |
| Kassaflöde från resultaträkningen | 26943 | 2 450 | |
| Ökning (–)/minskning (+) i portföljer | –8683 | 62438 | |
| Ökning (+)/minskning (–) i emitterade kortfristiga värdepapper | –55 228 | 31 344 | |
| Ökad (–)/minskad (+) utlåning till kreditinstitut och centralbanker | 69 280 | –31 024 | |
| Ökad (–)/minskad (+) utlåning till allmänheten | –34 853 | –104 145 | –67 |
| Ökad (+)/minskad (–) upplåning från kreditinstitut | –30 773 | 1 361 | |
| Ökad (+)/minskad (–) in och upplåning från allmänheten | 43 010 | 78 243 | –45 |
| Ökning (–)/minskning (+) iförsäkringsportföljer | –180 | 329 | |
| Förändringari övriga tillgångar | 17 343 | 3 281 | |
| Förändringari övriga skulder | 21 141 | –866 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 48 000 | 43 411 | 11 |
| Försäljning av aktier och obligationer | 761 | 1 075 | –29 |
| Försäljning av immateriella och materiella anläggningstillgångar | 70 | 110 | –36 |
| Erhållna utdelningar | 77 | 170 | –55 |
| Förvärv/avyttring av aktier och obligationer | –86 | –52 | 65 |
| Förvärv/avyttring av immateriella och materiella anläggningstillgångar | –259 | –451 | –43 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 564 | 852 | –34 |
| Emission förlagslån | 17 682 | –100 | |
| Återbetalning förlagslån | –7 169 | –9 196 | –22 |
| Betald utdelning | –11 935 | –11 504 | 4 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –19 104 | –3 018 | |
| PERIODENSKASSAFLÖDE | 29 460 | 41 245 | –29 |
| Kassa och likvida medel vid årets början Valutakursdifferenseri likvida medel |
158 315 –3 346 |
110 770 6 300 |
43 |
| Periodens kassaflöde | 29 460 | 41 245 | –29 |
| KASSAOCHLIKVIDA MEDELVIDPERIODENS SLUT1) | 184429 | 158 315 | 16 |
1) Kassa och likvida medelredovisas i not 18.
Förändring av skulderifinansieringsverksamheten
| Ingående balans | 40 719 | 31 372 | 30 |
|---|---|---|---|
| Kassaflöde | –7 169 | 8 486 | |
| Ej kassaflödespåverkande förändringar, valutakursförändringar | –327 | 1 156 | |
| Ej kassaflödespåverkande förändringar, valutakurssäkringar | –600 | –335 | 79 |
| Ej kassaflödespåverkande förändringar, upplupna räntor | –233 | 40 | |
| SUMMASKULDERI FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | 32 390 | 40 719 | –20 |
Resultaträkning
Enligt Finansinspektionens föreskrifter
Skandinaviska Enskilda Banken
| Mkr | Not | 2017 | 2016 | Förändring, % |
|---|---|---|---|---|
| Ränteintäkter | 4 | 32 285 | 29022 | 11 |
| Leasingintäkter | 4 | 5481 | 5 443 | 1 |
| Räntekostnader | 4 | –17750 | –15223 | 17 |
| Utdelningar | 6981 | 6581 | 6 | |
| Provisionsintäkter | 5 | 12 153 | 11 648 | 4 |
| Provisionskostnader | 5 | –2 596 | –2 805 | –7 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 6 | 4493 | 4 642 | –3 |
| Övriga rörelseintäkter | 7 | 1342 | 817 | 64 |
| Summa intäkter | 42390 | 40 125 | 6 | |
| Administrationskostnader | 8 | –14 252 | –15 039 | –5 |
| Av och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar | 11 | –6 377 | –5 775 | 10 |
| Summa kostnader | –20629 | –20814 | –1 | |
| Resultatföre kreditförluster | 21761 | 19 311 | 13 | |
| Kreditförluster, netto | 13 | –749 | –789 | –5 |
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar1) | –1497 | –3841 | –61 | |
| Rörelseresultat | 19515 | 14681 | 33 | |
| Bokslutsdispositioner | 14 | 1885 | 2437 | –23 |
| Skatt | 15 | –3633 | –2877 | 26 |
| Övriga skatter | 15 | 43 | 137 | –69 |
| NETTORESULTAT | 17811 | 14 378 | 24 |
1) Som en konsekvens av nedskrivingsprövning i SEBkoncernen har nedskrivning i moderbolaget av aktieri dotterbolag gjorts med 2 687 Mkr underförsta kvartalet 2016.
Övrigttotalresultat
Skandinaviska Enskilda Banken
| Mkr | 2017 | 2016 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| NETTORESULTAT | 17811 | 14378 | 24 |
| Poster som kan omklassificeras tillresultaträkningen: Vinster och förluster vid omvärdering under året Skatt på vinster och förluster vid omvärdering under året Omklassificering tillresultatet under året1) Skatt på omklassificering tillresultatet under året |
–1 920 314 933 –205 |
982 –85 299 –66 |
|
| Finansiella tillgångar som kan säljas | –878 | 1 130 | |
| Vinster och förluster vid omvärdering under året Skatt på vinster och förluster vid omvärdering under året Omklassificering tillresultatet under året2) Skatt på omklassificering tillresultatet under året |
–1 536 338 –11 2 |
–1 064 234 24 –5 |
44 44 |
| Kassaflödessäkringar | –1 207 | –811 | 49 |
| Omräkning av utländsk verksamhet | –8 | 25 | |
| Omräkning utländsk verksamhet | –8 | 25 | |
| ÖVRIGT TOTALRESULTAT | –2 093 | 344 | |
| TOTALRESULTAT | 15 718 | 14722 | 7 |
1)Övriga intäkter.
2) Räntenetto.
Den metod som tillämpas för att säkra valutarisk förknippad med utländska dotterbolag ger upphov till en skattekostnad (skatteintäkt) i moderbolaget. Värdeförändringar på säkringsinstrumenten påverkar skattepliktigtresultat, vilketinte valutaomräkningen av utländsk verksamhet gör. I koncernen presenteras denna skatteeffekti Övrigttotalresultat.
Balansräkning
Skandinaviska Enskilda Banken
| 31 december, Mkr | Not | 2017 | 2016 | Förändring, % |
|---|---|---|---|---|
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 18 | 97 741 | 70 671 | 38 |
| Utlåning till kreditinstitut | 18, 19 | 192 591 | 287 059 | –33 |
| Utlåning till allmänheten | 19 | 1 196824 | 1 172095 | 2 |
| Värdepapperför handel | 157628 | 162335 | –3 | |
| Derivatför handel | 97640 | 147124 | –34 | |
| Derivatför säkringsredovisning | 6580 | 12649 | –48 | |
| Andra finansiella tillgångartill verkligt värde via resultatet | 9 | 87 | –90 | |
| Finansiella tillgångartill verkligt värde via resultatet | 22 | 261 857 | 322 195 | –19 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade posteri en portföljsäkring | 32 | |||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 23 | 10 521 | 12 063 | –13 |
| Aktier och andelari intresseföretag | 24 | 1 032 | 1 025 | 1 |
| Aktier och andelari koncernföretag | 25 | 50567 | 50611 | |
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 597 | 2 023 | –21 | |
| Materiella tillgångar | 34 487 | 35 163 | –2 | |
| Materiella och immateriella tillgångar | 28 | 36 084 | 37 186 | –3 |
| Aktuella skattefordringar | 1 999 | 2 990 | –33 | |
| Skattefordringar | 1 999 | 2 990 | –33 | |
| Kund- och likvidfordringar | 12 871 | 7 234 | 78 | |
| Övriga finansiella tillgångar | 22 282 | 29 177 | –24 | |
| Övriga icke-finansiella tillgångar | 7 761 | 7 538 | 3 | |
| Övriga tillgångar | 29 | 42 914 | 43 949 | –2 |
| SUMMATILLGÅNGAR | 1892 163 | 1 999 844 | –5 | |
| Skuldertill centralbanker och kreditinstitut | 127 539 | 168 852 | –24 | |
| In och upplåning från allmänheten | 822 151 | 782 584 | 5 | |
| Emitterade värdepapper | 610 292 | 664 186 | –8 | |
| Skulderför handel | 28 879 | 38 845 | –26 | |
| Derivatför handel | 86 127 | 132 861 | –35 | |
| Derivatför säkringsredovisning | 863 | 972 | –11 | |
| Finansiella skuldertill verkligt värde via resultatet | 31 | 115 869 | 172 678 | –33 |
| Aktuella skatteskulder | 684 | 855 | –20 | |
| Uppskjutna skatteskulder | 336 | 677 | –50 | |
| Skatteskulder | 1 020 | 1 532 | –33 | |
| Leverantörs- och likvidskulder | 11 782 | 7 945 | 48 | |
| Övriga finansiella skulder | 34 350 | 29 922 | 15 | |
| Övriga icke-finansiella skulder | 10 466 | 8 211 | 27 | |
| Övriga skulder | 32 | 56 598 | 46 078 | 23 |
| Avsättningar | 33 | 113 | 80 | 41 |
| Efterställda skulder | 34 | 32 390 | 40 719 | –20 |
| Summa skulder | 1 765 972 | 1876 709 | –6 | |
| Obeskattade reserver | 35 | 21 429 | 21761 | –2 |
| Aktiekapital | 21 942 | 21 942 | ||
| Bundna reserver | 13 425 | 12 701 | 6 | |
| Andra fonder | 1 476 | 3 571 | –59 | |
| Balanserad vinst | 50 108 | 48 782 | 3 | |
| Nettoresultat | 17 811 | 14 378 | 24 | |
| Eget kapital | 104 762 | 101 374 | 3 | |
| SUMMASKULDER,OBESKATTADERESERVEROCHEGETKAPITAL | 1 892 163 | 1 999 844 | –5 |
Förändringari eget kapital
Skandinaviska Enskilda Banken
| Mkr | Bundet eget kapital | Fritt eget kapital 4) |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | Aktie- kapital 3) |
Bundna reserver | Finansiella tillgångar som kan säljas |
Kassa- flödes- säkringar |
Omräkning utländsk verksamhet |
Balanserad vinst |
Summa |
| Ingående balans Nettoresultat Övrigttotalresultat (netto efter skatt) |
21942 | 12 701 | 1458 –878 |
2 400 –1 207 |
–287 –8 |
63160 17 811 |
101374 17811 |
| –2 093 | |||||||
| Totalresultat | –878 | –1207 | –8 | 17 811 | 15 718 | ||
| Utdelning till aktieägarna1) Personaloptionsprogrammen2) Förändring i innehav av egna aktier Omföringar |
724 | –11 935 –333 –62 –724 |
–11 935 –333 –62 |
||||
| UTGÅENDE BALANS | 21 942 | 13425 | 580 | 1 193 | –295 | 67 917 | 104 762 |
| 2016 | |||||||
| Ingående balans Nettoresultat |
21942 | 12 260 | 328 | 3 211 | –312 | 60351 14 378 |
97780 14378 |
| Övrigttotalresultat (netto efter skatt) | 1 130 | –811 | 25 | 344 | |||
| Totalresultat | 1 130 | –811 | 25 | 14 378 | 14 722 | ||
| Utdelning till aktieägarna1) Personaloptionsprogrammen2) Förändring i innehav av egna aktier Omföringar |
441 | –11 504 342 34 –441 |
–11 504 342 34 |
||||
| UTGÅENDE BALANS | 21 942 | 12701 | 1458 | 2400 | –287 | 63 160 | 101374 |
1)Utdelning betald 2017 för 2016 var perAaktie 5:50 kr (5:25) och per Caktie 5:50 kr (5:25). Föreslagen utdelning för 2017 är 5:75 kr per aktie. Ytterligare information finns i kapitletAktieägarna och SEBaktien på sida 29-31.Utdelningen till aktieägarna ärredovisad exklusive utdelning på egna aktier.
2) Den 31 december 2015 ägde SEB 0,9miljonerAaktier.Under 2016 har 5,5 miljoner aktier sålts när personaloptionerlösts.Under 2016 har SEB återköpt 29,8 miljonerAaktier. Den 31 december 2016 ägde SEB 25,2 miljonerAaktiertill ett marknadsvärde av 2 406 Mkr. Ytterligare 5,0 miljoner aktier har sålts när personaloptionerlösts under 2017. Under 2017 har SEB återköpt 7,0 miljonerAaktier.Den 31 december 2017 ägde SEB 27,1 miljonerAaktiertill ett marknadsvärde av 2 612 Mkr.
3) 2 170 019 294Aaktier (2 170 019 294); 24 152 508 Caktier (24 152 508).
4)Den ingående balansen motsvarar utdelningsbara medel enligtförordning (EU) No 575/2013 (CRR).
Kassaflödesanalys
Skandinaviska Enskilda Banken
| Mkr | 2017 | 2016 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Erhållna räntor | 30 730 | 29 464 | 4 |
| Betalda räntor | –11 230 | –11 028 | 2 |
| Erhållna provisioner | 12516 | 11884 | 5 |
| Betalda provisioner | –2965 | –3064 | –3 |
| Erhållet netto av finansiella transaktioner | 14222 | –7811 | |
| Övriga inbetalningarirörelsen | –1 423 | –3 634 | –61 |
| Betalda administrationskostnader | –13399 | –14050 | –5 |
| Betald inkomstskatt | –2 355 | –3 531 | –33 |
| Kassaflöde från resultaträkningen | 26 096 | –1 770 | |
| Ökning (–)/minskning (+) i portföljer | –3871 | 74866 | |
| Ökning (+)/minskning (–) i emitterade kortfristiga värdepapper | –54 279 | 33 673 | |
| Ökad (–)/minskad (+) utlåning till kreditinstitut | 102644 | –122367 | |
| Ökad (–)/minskad (+) utlåning till allmänheten | –27417 | –93180 | –71 |
| Ökad (+)/minskad (–) upplåning från kreditinstitut | –41358 | 34094 | |
| Ökad (+)/minskad (–) in och upplåning från allmänheten | 39847 | 92301 | –57 |
| Förändringari övriga tillgångar | 2144 | –5987 | |
| Förändringari övriga skulder | 8733 | –5924 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 52 540 | 5 706 | |
| Erhållna utdelningar | 6 981 | 6 581 | 6 |
| Förvärv/avyttring av aktier och obligationer | 594 | 2 079 | –71 |
| Förvärv/avyttring av immateriella och materiella anläggningstillgångar | –1 482 | –742 | 100 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 6094 | 7918 | –23 |
| Emission förlagslån | 17 682 | –100 | |
| Återbetalning förlagslån | –7 169 | –9 196 | –22 |
| Betald utdelning | –11 935 | –11 504 | 4 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –19 104 | –3 018 | |
| PERIODENSKASSAFLÖDE | 39530 | 10 606 | |
| Kassa och likvida medel vid årets början | 91932 | 77493 | 19 |
| Valutakursdifferenseri likvida medel | –5 174 | 3 833 | |
| Periodens kassaflöde | 39 530 | 10 606 | |
| KASSAOCHLIKVIDA MEDELVIDPERIODENS SLUT1) | 126 287 | 91 932 | 37 |
1) Kassa och likvida medelredovisas i not 18.
Förändring av skulderifinansieringsverksamheten
| Ej kassaflödespåverkande förändringar, upplupna räntor | –233 | 40 | –20 |
|---|---|---|---|
| SUMMASKULDERI FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | 32 390 | 40 719 | |
| Ej kassaflödespåverkande förändringar, valutakursförändringar | –327 | 1 156 | 79 |
| Ej kassaflödespåverkande förändringar, valutakurssäkringar | –600 | –335 | |
| Kassaflöde | –7 169 | 8 486 | |
| Ingående balans | 40 719 | 31 372 | 30 |
Notertill de finansiella rapporterna
Mkr, där ej annat anges.
Företagsinformation
SEBkoncernen tillhandahåller banktjänstertill företag, privatpersoner och inom områdena investeringar och private banking. Koncernen är också verksam inom områdena kapitalförvaltning och livförsäkring. Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) är moderbolag i koncernen.
Moderbolaget är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm, Sverige.
Moderbolaget är noterat på NASDAQ Stockholms lista för stora företag. Koncernredovisningen för deträkenskapsår som slutar 31 december 2017 har godkänts för publicering av styrelsen den 20 februari och kommer att föreläggas bolagsstämman 2018 förfastställande.
Valutakurser använda för omräkning av väsentliga valutori koncernbokslutet
| Resultaträkning | Balansräkning | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | Förändring, % | 2017 | 2016 | Förändring, % | |
| DKK | 1,295 | 1,272 | 2 | 1,319 | 1,286 | 3 |
| EUR | 9,633 | 9,470 | 2 | 9,822 | 9,558 | 3 |
| NOK | 1,033 | 1,020 | 1 | 1,000 | 1,051 | –5 |
| USD | 8,538 | 8,561 | 0 | 8,190 | 9,054 | –10 |
1 Redovisningsprinciper
Väsentliga redovisningsprinciperi koncernen
LAG OCH FÖRESKRIFTSENLIGHET
Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovis ningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EUkommissionen. Därutöver tillämpas de tillägg som följer av lagen (1995:1559) omårsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådetförfinansiellrapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsreglerför koncerner samttillhörande uttalanden, UFR.
VÄRDERINGSGRUNDER TILLÄMPADE VID UPPRÄTTANDET AV DE FINANSIELLA RAPPORTERNA
Koncernredovisningen baseras på upplupna anskaffningsvärden förutom verkliga värden som tillämpas förfinansiella tillgångar som kan säljas,finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via resultatetinklu sive derivat och förvaltningsfastigheter värderade till verkligt värde. Det redovisade värdet på finansiella tillgångar och skulder som ärföremålför säkringsredovisning till verkligt värde harjusterats för ändringari verkligt värde relaterattill den säkrade risken. De konsoliderade finansiella rapporterna presenteras i miljoner svenska kronor (Mkr) om inget annat anges.
KONCERNREDOVISNING Dotterföretag
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget och dess dotterföretag.Dot terföretag ärföretag över vilka koncernen utövar ett bestämmande inflytande. Bestämmande inflytande föreligger när koncernen harinflytande över ett investeringsobjekt, är exponerad för, eller harrätttill,rörlig avkastning från sitt engagemang och har möjlighet att använda sittinflytande för att påverka sin avkastning. Bestämmande inflytande antas föreligga när moderbolaget direkt ellerindirekt genom dotterföretag äger mer än hälften av rösträtterna i ettföretag om detinte finns bevis för att det är praktiskt möjligtför en annan investerare att på egen hand styra de relevanta aktiviteterna iföretaget. Iföretag där moderbolaget eller dess dotterföretag innehar mer än hälften av rösträtterna men på grund av avtal ellerlag inte kan utöva bestämmande inflytande omfattas inte av koncernredovisningen. Koncernen bedömer också om den har bestämmande inflytande när den äger mindre än 50 procent av rösträtter na. Ett exempel på detta är om koncernen har samarbetsavtal med andra innehavare av rösträtter. Storleken på och fördelningen av de andra investerarnas innehav av rösträtter kan också indikera att koncernen har den praktiska möj ligheten att styra de relevanta aktiviteterna i investeringsobjektet.
Närrösträtterinte ärrelevantför att bedöma vem som har bestämmande
inflytande över ettföretag, som innehav i vissa fonder eller specialföretag (SPE), beaktas alla fakta och omständigheter vid bestämmandet av om kon cernen har bestämmande inflytande överinvesteringsobjektet. I bedömning en huruvida SPEn och andra företag där detinte omedelbart är klart vem som har bestämmande inflytande ska konsolideras, görs en analys för attidentifiera vilken part som har makt över de aktiviteter som mest påverkarföreta gets avkastning och om den parten är exponerad mot, eller harrättighetertill en väsentlig del av detföretagets avkastning.
De finansiella rapporterna för moderbolaget och dotterföretagen som kon solideras avser samma period och är upprättade enligt de redovisningsprinciper som gällerför koncernen. Ett dotterföretag tas in i koncernredovisningen från förvärvstidpunkten, vilket är den dag då moderbolagetfår ett bestämmande inflytande över dotterföretaget, och ingåri koncernredovisningen till den dag då det bestämmande inflytandet upphör.
Koncernredovisningen upprättas enligtförvärvsmetoden. Anskaffningsvärdetför ettförvärv utgörs av verkligt värde på tillgångar som lämnats som ersättning, emitterade egetkapitalinstrument och uppkomna eller övertagna skulder.
Identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder och eventualförpliktelseri ettföretagsförvärv värderas inledningsvis till verkliga värden på förvärvsdagen oavsett omfattningen på eventuellt minoritetsintresse. Det överskott som utgörs av skillnaden mellan den överförda ersättningen förrörelseförvärvet och det verkliga värdet på koncernens andel av identifierbara förvärvade nettotillgångarredovisas som goodwill. Om den överförda ersättningen understiger verkligt värde för detförvärvade dotterföretagets netto tillgångar,redovisas mellanskillnaden direktiresultaträkningen.
Goodwillfördelas på kassagenererande enheter, eller grupper av enheter, som förväntas generera kassaflöden. De kassagenererande enheter som goodwillfördelas till motsvarar den lägsta nivån inom koncernen där goodwill följs upp i den interna styrningen.
Koncerninterna transaktioner och balansposter samt orealiserade vinster och förluster på transaktioner mellan koncernföretag elimineras. Minoritetens andel av resultateti dotterföretag ingåriredovisatresultati koncernre sultaträkningen och dess andel av nettotillgångarna ingåri eget kapital i kon cernbalansräkningen.
Intresseföretag
Koncernredovisningen omfattar även intresseföretag, dvs.företag över vilka koncernen utövar ett betydande inflytande. Detta innebär att koncernen kan delta i de beslut som rör ettföretags finansiella och operativa strategier, men inte bestämma över dessa. Ett betydande inflytande antas föreligga då kon cernen direkt ellerindirektinnehar mellan 20 och 50 procent av rösterna i ett företag. Företag där koncernen innehar mindre än 20 procent av rösterna
klassificeras som intresseföretag om koncernen ärrepresenterad i dessa företags styrelse samt deltari arbetet med företagets strategiska frågor och frågor som rörriktlinjer.
Huvudprincipen är attintresseföretag konsolideras enligt kapitalandels metoden. De innehav i intresseföretag som innehas inom ramen för koncernens riskkapitalverksamhet har koncernen dock valt attredovisa som poster till verkligt värde via resultatet.
TILLGÅNGAR SOM INNEHAS FÖR FÖRSÄLJNING
I balansräkningen redovisas tillgångar och skulder hänförliga till den överlåtna verksamheten skilda från övriga tillgångar och skulder. Klassificering som tillgång eller avyttringsgrupp som innehas förförsäljning sker då den ärtillgänglig för omedelbarförsäljning iförevarande skick och en försäljning är mycket sannolik.Vid klassificeringstidpunkten som verksamhet under avveckling görs en värdering av tillgången eller avyttringsgruppen,till detlägsta av detredovisade värdet och verkligt värde med avdrag förförsäljningskostnader. Eventuella efterföljande nedskrivningar eller omvärderingarredovisas direktiresul taträkningen. Vinstredovisas inte om den överstiger ackumulerade tidigare nedskrivningar av tillgången. Från klassificeringstidpunkten görs inte några avskrivningar på materiella ellerimmateriella tillgångar som härrörfrån tillgångar som innehas förförsäljning. Tillgångar och skulder som innehas förförsälj ning särredovisas i koncernens balansräkning fram tillförsäljningstidpunkten.
SEGMENTRAPPORTERING
Ettrörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhetfrån vilken den kan generera intäkter och ådra sig kostnader och för vilken detfinns fristående finansiell information tillgänglig. Vidare följerföretagets högsta verkställande beslutsfattare upp ettrörelsesegments resultatför att utvär dera resultatet samtför att kunna allokera resursertillrörelsesegmentet. Affärsdivisionerna äridentifierade som separata rörelsegrenssegment. Affärs stöd, Staber, Group Treasury och övrigtinkluderas i segmentet Övrigt. För att bestämma rörelsesegment utgör verkställande direktören SEB:s högsta verkställande beslutsfattare.
OMRÄKNING AV UTLÄNDSKA VALUTOR
Transaktioneri utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulderi utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på balansdagen. Ickemonetära tillgångar och skulder som redovisas till historiska anskaffningsvärden omräknas till valutakurs vid transaktionstillfället. Ickemonetära tillgångar och skulder som redovisas till verkligt värde omräknas till den funktionella valutan till den kurs som råder vid tidpunkten för värdering till verkligt värde.
Vinster och förluster som uppkommer på grund av valutakursdifferenser, vid avyttring eller omräkning av monetära poster,redovisas iresultaträkning en. Omräkningsdifferenser avseende ickemonetära poster klassificerade som finansiella tillgångar ellerfinansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatetingår som en del av förändringen i verkligt värde. Omräkningsdifferenser avseende ickemonetära poster klassificerade som finansiella tillgångar som kan säljas redovisas i övrigttotalresultat. Valutakursdifferen ser avseende monetära poster som är en del av en nettoinvestering i en utlandsverksamhetredovisas i övrigttotalresultat.
I koncernredovisningen räknas resultat och balansräkningari koncernföretag med annan funktionell valuta än koncernens rapporteringsvaluta om till svenska kronor. Tillgångar och skulderi utländska koncernföretag omräknas enligt balansdagskursen och intäkter och kostnaderiresultaträkningen omräknas enligt genomsnittskursen under året. De valutakursdifferenser som uppstår på grund av att posterna iresultatrespektive balansräkningen räk nas om tillrapporteringsvalutan enligt olika valutakurserredovisas som kurs differens i övrigttotalresultat.
Goodwill som uppkommer vid förvärv av utländska koncernföretag liksom justeringartill verkligt värde av tillgångar och skulder som görs i samband med förvärv redovisas som tillgångar och skulderi det utländska koncern företaget och omräknas till valutakursen på balansdagen.
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångarredovisas när koncernen blir parti instrumentets kon traktuella villkor och värderas då till verkligt värde. Transaktionskostnader som är direkt hänförliga tillförvärvetläggs till det verkliga värdetförutom om tillgången avserfinansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resulta tet då de redovisas iresultaträkningen. En finansielltillgång tas bortfrån balansräkningen när de avtalsenliga rättigheterna till kassaflödena från den finansiella tillgången upphör eller om företaget överföri allt väsentligt samtliga risker och fördelar som ärförknippade med ägande av den. Överlåtelse av finansiella tillgångar där huvudsakligen alla risker och ersättningar kvarstår är återköpstransaktioner och värdepapperslån.
Koncernen klassificerarfinansiella tillgångariföljande fyra kategorier vid anskaffningstillfället: Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet, låne och kundfordringar och finansiella tillgångar som kan säljas.
Finansiella tillgångarredovisas i balansräkningen på transaktionsdagenmed undantag förlånefordringar och kundfordringar, somredovisas på likviddagen.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet Kategorin finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet innehåller sådana finansiella tillgångar som innehas för handel och sådana finansiella tillgångar som företagsledningen vid första redovisningstillfället valt att klassificera till denna kategori (verkligtvärdeoptionen). Finansiella tillgångar klassificeras som innehav för handel om de innehas i syfte att säljas på kort siktför att generera vinst. Derivat anses alltid som att de innehas för han del såvida de inte äridentifierade som säkringsinstrument.
Verkligt värde via resultatet kan användas avseende kontrakt som innehål ler ett ellerflera inbäddade derivat och i situationer då en sådan klassificering ledertill merrelevantinformation. Typen av finansiella tillgångar som företagsledningen valt att klassificera som värderade till verkligt värde via resul tatet samt kriterierna för en sådan klassificering beskrivs irelevant not.
Lånefordringar och kundfordringar
Lånefordringar och kundfordringar ärfinansiella tillgångar, som harfastställda ellerfastställbara betalningsflöden och som inte är noterade på en aktiv marknad. Lånefordringar och kundfordringar värderas till upplupet anskaffnings värde genom användande av effektivräntemetoden. Balansposterna Tillgodohavanden hos centralbanker,Övrig utlåning till centralbanker,Utlåning till övriga kreditinstitut ochUtlåning till allmänheten ingåri denna kategori.
Finansiella tillgångar som kan säljas.
Finansiella tillgångar som kan säljas är antingen finansiella tillgångar som inte klassificerats i någon annan kategori ellerfinansiella tillgångar som företaget initialt valt att klassificera i denna kategori. Finansiella tillgångar som kan säl jas värderas till verkligt värde och vinster och förluster som uppstårtillföljd av värdeförändringarredovisas i övrigttotalresultat och ackumuleras i eget kapital. Vid försäljning eller nedskrivning av finansiella tillgångar som kan säl jas redovisas den ackumulerade vinsten ellerförlusten som tidigare redovisats i eget kapital iresultaträkningen. Räntor på räntebärande finansiella tillgångar som kan säljas redovisas iresultaträkningen med tillämpning av effek tivräntemetoden. Även utdelningar på aktier kategoriserade som finansiella tillgångar som kan säljas redovisas iresultaträkningen.
Investeringari aktier som inte har ett noterat marknadspris på en aktiv marknad värderas om möjligttill verkligt värde med hjälp av en allmänt accepterad värderingsteknik. Investeringari aktier som inte har ett noterat marknadspris på en aktiv marknad och vars verkliga värde inte kan beräknas på etttillförlitligt sätt värderas till anskaffningsvärde.
Finansiella skulder
Närfinansiella skulderredovisas första gången värderas de till verkligt värde. När det gällerfinansiella skulder som värderas till verkligt värde via resulta tetredovisas transaktionskostnader som är direkt hänförliga tillförvärvet eller emissionen av den finansiella skulden iresultaträkningen. Finansiella skuldertas bortfrån balansräkningen när de utsläcks, det vill säga när åtagandet upphör, annulleras ellerfullgörs.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet
Kategorin finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatetinnehåller sådana finansiella skulder som innehas för handel och sådana finansiel la skulder som företagsledningen vid första redovisningstillfället valt attföra till denna kategori (verkligtvärdeoptionen). Kriterierna för klassificering av finansiella skulder under verkligtvärdeoptionen är de samma som förfinansiella tillgångar. Skuldertillförsäkringstagare och vissa Emitterade värdepapper ingåri denna klassificering. Finansiella skulder som innehas för handel ärföre trädesvis korta positioneriräntebärande värdepapper och aktier samt derivatinstrument som inte är säkringsinstrument.
Övriga finansiella skulder
Övriga finansiella skulderinnehållerfrämst koncernens kortfristiga och långfristiga upplåning. Övriga finansiella skulder värderas löpande efterförsta redovisningstillfällettill upplupet anskaffningsvärde genom användande av effektivräntemetoden. Häringår balansposterna Skuldertill kreditinstitut, Inoch upplåning från allmänheten samt Emitterade värdepapper.
Finansiella transaktioner som nettoredovisas
Finansiella tillgångar och skulder nettoredovisas i balansräkningen när det finns en legalrättighet att nettoredovisa transaktioner och detfinns en avsikt att erlägga likvid netto ellerrealisera tillgången och erlägga likvid för skulden samtidigt.
Inbäddade derivat
En del sammansatta instrumentinnehåller både derivat och en del som inte är derivat. Derivatkomponenten i dessa sammansatta instrument kallas förinbäddat derivat. Inbäddade derivat separeras och redovisas som fristående derivat om deras ekonomiska egenskaper och riskerinte är nära förknippade med värdkontraktets ekonomiska egenskaper och risker eller om det sam mansatta instrumentet värderas till verkligt värde.
Vissa sammansatta instrument klassificeras som en finansielltillgång eller en finansiell skuld värderad till verkligt värde via resultatet (verkligtvärdeoptionen). Detta val innebär att hela det sammansatta instrumentet värderas till verkligt värde och att värdeförändringarna löpande redovisas iresultaträkningen.
Återköpstransaktioner
Med återköpstransaktioner, ellerrepotransaktioner, avses avtal där parterna samtidigt har kommit överens om försäljning och återköp av ett visst värde pappertill ettiförväg bestämt pris och på avtalat datum. Värdepapper som sålts i en repotransaktion kvarståri balansräkningen och redovisas dessutom som ställd säkerhetför egna skulder när kontantsäkerhet erhålls. Erhållen likvid redovisas beroende på motpart som Skuld till kreditinstitut ellerIn och upplåning från allmänheten.
På motsvarande sätt när koncernen köper värdepapper med ett åtagande att sälja dem till ettiförväg bestämt pris, så kallad omvänd repotransaktion, redovisas inte värdepappreti balansräkningen. Den erlagda likviden redovisas som Utlåning till kreditinstitut eller Utlåning till allmänheten.
Skillnaden mellan likvid för avista och terminsledet periodiseras över löptiden som ränta.
Värdepapperslån
Värdepapperslån är säkerställd utlåning ellerinlåning av värdepapper. Marknadsvärdet på erhållna ellerlevererade värdepapper övervakas dagligen för att kräva ellerleverera ytterligare säkerhet. Utbetald kontantsäkerhet bokas bortfrån balansräkningen och en motsvarande fordran redovisas. Erhållen kontantsäkerhet bokas i balansräkningen liksom en motsvarande skuld att betala tillbaka vid förfall. Egna värdepapper som lånas ut kvarståri balansräkningen som värdepapper och redovisas som ställd säkerhet. Inlånade värdepappertas inte upp som tillgång. Om inlånade värdepapper avyttras (blankning) skuldförs ett belopp som motsvarar värdepapperens verkliga värde. Upplysningarlämnas om inlånade och utlånade värdepapper som eventualförpliktelser.
Beräkning av verkligt värde
Verkligt värde definieras som det pris som vid värderingstidpunkten skulle erhållas för att sälja en tillgång eller betalas vid överlåtelse av en skuld genom en ordnad transaktion mellan marknadsaktörer.
Verkligt värde förfinansiella instrument som handlas på en aktiv marknad baseras på noterade marknadspriser. Om tillgången eller skulden som värde ras till verkligt värde har en köpkurs och en säljkurs används den kurs mellan köp och säljkursen som under omständigheterna ger mest korrekt bild av det verkliga värdet.
Verkligt värde förfinansiella instrument som inte handlas på en aktiv marknad beräknas med hjälp av olika värderingstekniker. Vid användning av värde ringstekniker används i så stor utsträckning som möjligt observerbara uppgifter. De värderingstekniker som används är exempelvis diskonterade kassaflöden,teknikerför värdering av optioner, värdering med referens till nyligen genomförda transaktioneri samma finansiella instrument och värdering med referens tillfinansiella instrument som i allt väsentligt ärlikadana. Närfinan siella skulder värderas till verkligt värde reflekteras koncernens egna kreditvärdighet.
Eventuella skillnader mellan transaktionspriset och det verkliga värdet på instrument som beräknas utifrån en värderingsteknik amorteras övertrans aktionens löptid, om inte beräkningen av verkligt värde i allt väsentligt baseras på observerbara noteringar. Om värderingen i allt väsentligt baseras på observerbara noteringarredovisas den så kallade Dag 1 vinsten iresultaträk ningen.
Verkligt värde beräknas iregel individuelltförfinansiella instrument. Dess utom görs värderingsjusteringar på portföljnivå för atttäcka marknadsrisken och kreditrisken hos varje motpart baserat på nettoexponeringen för dessa risker. Närtillgångar och skulder med köp och säljkurser har motverkande marknadsrisker används mittkursen för attfastställa verkligt värde på de motverkande riskpositionerna. För att återspegla motpartsrisk och egen kre ditrisk i OTCderivat, görs justeringar som baseras på nettoexponeringen för varje motpart.
Säkringsredovisning
Derivat används för att ekonomiskt säkra de riskerförränte, aktie och valutakursexponeringar som koncernen är utsattför. När dessa derivat och de poster som de säkrar uppfyller kraven för säkringsredovisning tillämpar koncernen antingen kassaflödessäkring, säkring av verkligt värde eller säk ring av en nettoinvestering i utländsk verksamhet. Koncernen identifierar och dokumenterarinledningsvis relationen mellan säkrad post och säkringsin strumentliksom säkringsstrategi och den risk relationen avser att säkra. Kon cernen dokumenterar också, den första dagen och sedan löpande, att marknadsvärdet på det derivat som används uppvisar hög effektivitet både framåtriktat och retrospektivtjämfört med marknadsvärdet eller kassaflödet på detinstrument derivatet avser att säkra. Som en del av den framåtriktade analysen identifierar och dokumenterar koncernen även att sannolikheten för att en prognostiserad transaktion inträffar är hög.Ytterligare information om säkringsredovisning finns i not 7 Övriga intäkter, netto.
Säkringsredovisning tillämpas när derivat används för att minska ränteoch valutariskerfrån finansiella instrument. Dessutom används säkringsredo visning på skulderför att säkra valutarisk i nettoinvesteringari utländsk verksamhet. Koncernen tillämpar olika metoderför säkringsredovisning beroende på syftet med säkringen.
- Säkring för värdeförändring av tillgångar eller skulder (säkring av verkligt värde)
- Säkring för värdeförändring av ränterisken i en portfölj (portföljsäkring)
- Säkring av högst sannolika framtida kassaflöden från tillgångar eller skulder (kassaflödessäkring)
- Säkring av en nettoinvestering i utländsk verksamhet (säkring av nettoinvesteringar).
SEB upphör med säkringsredovisning när:
- Derivatinstrumentet har upphört att vara mycket effektivt som säkringsinstrument
- Säkringsinstrumentetförfaller, säljs, avvecklas ellerlöses in
- Den säkrade posten förfaller, säljs, eller betalas tillbaka, eller
- Den prognostiserade transaktionen inte längre är mycket sannolik.
Säkring av verkligt värde
Säkringar av verkligt värde tillämpas i syfte att skydda koncernen moticke önskvärda exponeringarförförändringari marknadspriser på redovisade tillgångar eller skulder.
Vinster ellerförlusterfrån omvärdering av säkringsinstrumentettill verkligt värde redovisas som Övriga intäkter, netto, iresultaträkningen tillsam mans med vinster ellerförluster hänförliga till värdering till verkligt värde av den säkrade risken i den säkrade posten.
I de fall SEB säkrar verkligt värde avseende ränteexponeringen i en portfölj med finansiella tillgångar ellerfinansiella skulder, så kallad portföljsäkring av ränterisk,redovisas den vinst ellerförlust som är hänförlig till den säkrade posten antingen i en separat postinom tillgångar elleri en separat postinom skulder.
När säkringsrelationer upphör periodiseras de ackumulerade vinster eller förluster som justerat detredovisade värdet av den säkrade posten iresultaträkningen. Periodiseringen sträcker sig över den säkrade postens återståen de löptid.
Kassaflödessäkring
Kassaflödessäkring tillämpas för att säkra framtida räntebetalningar på tillgångar eller skulder med rörlig ränta. Den del av vinst ellerförlust på säk ringsinstrumentet som bestämts vara en effektiv säkring redovisas i övrigt totalresultat. Eventuell ineffektivitetredovisas som Övriga intäkter, netto i resultaträkningen.
Vinst ellerförlust på säkringsinstrument som ackumulerats i eget kapital redovisas iresultaträkningen under samma perioder som ränteintäkter och räntekostnaderfrån den säkrade tillgången eller skulden redovisas iresultaträkningen.
När kassaflödessäkringar upphör, men framtida kassaflöden fortfarande beräknas inflyta, kvarstår ackumulerade vinster ellerförluster avseende säk ringsinstrumentet som en separat posti eget kapitaltills de säkrade framtida kassaflödena inträffar. Ackumulerade vinster ellerförlusterredovisas sedan underräntenettotiresultaträkningen under samma perioder som de tidigare säkrade ränteflödena redovisas iresultaträkningen.
Säkring av nettoinvesteringar
Säkringar av nettoinvesteringari utlandsverksamhetertillämpas för att skydda koncernen mot valutakursdifferensertillföljd av verksamheti utlandet. Huvudsakligen används lån i utländsk valuta som säkringsinstrument. Den vinst ellerförlust på säkringsinstrumentet som är hänförlig till den effektiva delen av säkringen redovisats i övrigttotalresultat och ackumuleras i eget kapital som omräkning av utlandsverksamhet. Den ineffektiva delen redovisas direktiresultaträkningen som Nettoresultat av finansiella transaktioner. Ackumulerad vinst ellerförlustinom eget kapitalredovisas iresultaträkning en vid avyttring av utlandsverksamheten.
INTÄKTER
Ränteintäkter och räntekostnader
Effektivräntemetoden används för attredovisa ränteintäkter och räntekostnaderiresultaträkningen på finansiella tillgångar och finansiella skulder som värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Effektivräntemetoden är en metod för beräkning av det upplupna anskaff ningsvärdetför en finansielltillgång ellerfinansiell skuld och förfördelning i tiden av ränteintäkter och räntekostnader. Effektivräntan är den ränta som diskonterar de uppskattade framtida in och utbetalningarna under detfinansiella instrumentets förväntade löptid till detfinansiella instrumentets redovisade nettovärde. Vid uppskattningen av framtida betalningar beaktas samtliga betalningar som omfattas av avtalsvillkoren exempelvis förskottsbetal ningar. Risken förframtida kreditförluster beaktas dock ej. Beräkningen av effektivräntan innefattar de erhållna och erlagda avgifter, som är en integre rad del av effektivräntan.
När en finansielltillgång eller grupp av likartade finansiella tillgångar har skrivits ned tillföljd av en värdeminskning,redovisas ränteintäkten därefter genom att använda den räntesats som använts för att diskontera de framtida kassaflödena i syfte att värdera nedskrivningen.
Provisionsintäkter och provisionskostnader
Provisionsintäkter och intäkteriform av avgifter avseende finansiella instrumentredovisas olika beroende av hur detfinansiella instrument som intäkten härrörifrån redovisas. I de fall provisionsintäkter och avgifter är en del av effektivräntan i ettfinansielltinstrument, som värderas till upplupet anskaff ningsvärde, periodiseras dessa överinstrumentets förväntade löptid med användande av effektivräntemetoden och de presenteras iräntenettot.
Provisionsintäkter och avgifterförförvaltning och rådgivning redovisas enligttillämpligt avtal. I normalfalletredovisas intäkten under den period då tjänsten utförs. Prestationsbaserade arvoden redovisas närintäkten säkert kan beräknas. Provisionsintäkter och avgifterfrån affärer som sker på upp drag av tredje partliksom genomförande av förvärv eller köp ellerförsäljning av verksamhet,redovisas närtransaktionen är genomförd.
Avgifterfrån syndikeringar av lån där SEB enbart agerar som arrangörredovisas som provisionsintäkt när syndikeringen ärfärdig och koncernen inte har någon del av syndikeringen kvari balansräkningen eller har behållit en del av lånet med samma effektivränta som de andra syndikatdeltagarna.
Kostnader som är direktrelaterade till generering av provisionsintäkter redovisas som provisionskostnader.
Nettoresultat av finansiella transaktioner
De vinster och förluster som uppstårtillföljd av värdeförändringar på finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via resultatetredovisas löpande iresultaträkningen under posten nettoresultat av finansiella transaktioner.
Utdelningar
Utdelningarredovisas närrätten att erhålla betalning ärfastställd.
NEDSKRIVNING AV FINANSIELLA TILLGÅNGAR
Alla finansiella tillgångarförutom de som tillhör kategorin finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet prövas för nedskrivning.
Varje balansdag bedömer koncernen huruvida detfinns objektiva belägg som tyder på att en finansielltillgång eller en grupp av finansiella tillgångar har ett nedskrivningsbehov. En finansielltillgång har ett nedskrivningsbehov endast om objektiva belägg visar att en ellerflera händelserinträffat som har en inverkan på de framtida kassaflödena för den finansiella tillgången om dessa kan uppskattas på etttillförlitligt sätt.
Objektiva belägg för att en ellerflera händelserinträffat som påverkar de uppskattade framtida kassaflödena är exempelvis följande:
- betydande finansiella svårigheter hos emittenten eller gäldenären,
- attlångivaren beviljatlåntagaren en eftergift som en följd av dennes finansiella svårigheter och som annars inte hade övervägts,
- ett avtalsbrott, såsom uteblivna ellerförsenade betalningar av räntor eller kapitalbelopp,
- att det blir sannolikt attlåntagaren kommer att gå i konkurs eller genomgå annan finansiellrekonstruktion,
- negativ värdeutveckling på pantsatta tillgångar och
- en betydande eller utdragen värdenedgång under anskaffningskostnad för ett aktieinstrument.
Nedskrivningen bokförs som en konstaterad kreditförlust om det bedöms som omöjligt att driva in de kontraktsenliga betalningar som ej erlagts och/ellerförväntas utebli eller att återvinna anskaffningsvärdet genom realisation av panten. I annatfall görs en avsättning till ett särskiltreservkonto. Så snart det ej indrivningsbara beloppet kan fastställas och kreditförlusten kan kon stateras upplöses reserven. Likaså upplöses reserven om det bedömda återvinningsvärdet överstiger det bokförda värdet.
Bedömning av nedskrivningsbehov
Individuell bedömning av nedskrivningsbehov
Förlusthändelser som utgör objektiva bevis på nedskrivning av individuellt värderade tillgångar är när betalningar ärförfallna mer än 90 dagar, eller om motparten förväntas vara ifallissemang eller någon annan kombination av händelser som bedöms så negativa att det blir etttroligtfallissemang inom överskådlig framtid. Nedskrivningsbehov föreligger om uppskattade kassa flöden och värdet på säkerheterinte täcker utestående exponering.
Gruppvis bedömning av nedskrivningsbehov
Tillgångar där nedskrivningsbehov bedöms individuellt och inget nedskrivningsbehov konstateras, inkluderas i en gruppvis värdering av individuellt ännu ej identifierat nedskrivningsbehov. Den gruppvisa värderingen av individuellt ej identifierat nedskrivningsbehov baseras på SEB:s modellförriskklassi ficering.
Lån som bedöms på portföljnivå
För grupper av lånefordringar med begränsat värde och med liknande riskprofil, homogena grupper, bedöms lånen på portföljnivå. Vid bedömning av nedskrivningsbehovet på portföljnivå använder koncernen statistiska model ler som baseras på sannolikhetförfallissemang och förlusternas storlek, beaktat säkerheter och återvinningar. Ledningen gör sedan en bedömning av huruvida de rådande förhållandena i ekonomin och kreditmarknaden är av sådan karaktär att de faktiska förlusterna kan komma att bli större eller min dre än vad modellerna indikerar. Antaganden om antalfallissemang och för lustnivåerjämförs regelbundet med faktiskt utfallför att säkerställa model lernas tillämplighet.
Kreditförluster på finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Nedskrivning av en individuellt utvärderad finansielltillgång i kategorin lånefordringar och kundfordringar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde beräknas utifrån detfinansiella instrumentets ursprungliga effektivränta. Nedskrivningen uppgårtill skillnaden mellan instrumentets bokförda värde och nuvärdet av de uppskattade framtida betalströmmarna (återvinningsvärdet). Om villkoren för en tillgång omstruktureras eller på annat sätt ändras på grund av låntagarens eller emittentens ekonomiska problem, beräknas värde minskningen genom användande av den ursprungliga effektiva räntan innan villkoren ändrades. Kassaflöden som är hänförliga till kortfristiga fordringar diskonteras inte om effekten av diskonteringen är oväsentlig. Varje fordran som föranleder specifik reservering ingåri osäkra lånefordringar med sitt fulla belopp, dvs. även den del som täcks av säkerheter.
Kreditförluster på finansiella tillgångar som kan säljas
Om detföreligger en värdenedgång av verkligt värde och objektivt belägg för en nedskrivning av en finansielltillgång som kan säljas omklassificeras den ackumulerade förlusten från eget kapitaltillresultaträkningen. Egetkapitalinstrument anses ha ett nedskrivningsbehov när det varit en signifikant eller utdragen nedgång av deras verkliga värde. Beloppet på den ackumulerade för lust som tas bortfrån eget kapital och redovisas iresultaträkningen är skillnaden mellan förvärvskostnaden och aktuellt verkligt värde, efter avdrag för eventuell nedskrivning på den finansiella tillgången som tidigare redovisats i resultaträkningen.
Nedskrivningsbehovetför onoterade aktier som värderas till anskaffningsvärde beräknas som skillnaden mellan redovisat värde och nuvärdet av beräknade framtida kassaflöden diskonterade till aktuell marknadsavkastning för en likartad aktie.
Nedskrivningar avseende obligationer eller andra räntebärande värdepapper, som klassificerats som finansielltillgång som kan säljas, återförs via resultaträkningen om ökningen i verkligt värde objektivt kan hänföras till en händelse som inträffat efter nedskrivningen. Nedskrivningar avseende egetkapitalinstrument, som klassificerats som finansielltillgång som kan säljas, återförs inte via resultaträkningen utan redovisas i övrigttotalresultat.
Omstrukturerade lån
Gruppvis värderade lån som skulle anses förfallna mer än 60 dagar om de inte omstrukturerats.
ÖVERTAGEN EGENDOM
Övertagen egendom är egendom som tagits överför att skydda en fordran. SEB avståri vissa fallfrån en lånefordran och övertari stället egendom som ställts som säkerhetförlånet. Övertagen egendom kan bestå av exempelvis finansiella tillgångar,fastigheter och andra materiella tillgångar. Övertagna tillgångarredovisas under samma tillgångspost som egendom av motsvaran de slag som förvärvats på annat sätt. Övertagna finansiella tillgångar klassificeras i kategorin Finansiella tillgångar som kan säljas. Övertagen egendom värderas vid detförsta redovisningstillfällettill verkligt värde. Det verkliga värdet vid detförsta redovisningstillfället blirtillgångens anskaffningsvärde eller upplupna anskaffningsvärde beroende på vad som ärtillämpligt. Den efterföljande värderingen sker enligt den princip som gällerförrespektive tillgångsslag, med undantag för nedskrivning av övertagna materiella tillgångar som redovisas som Vinster och förlusterfrån avyttring av materiella och immateriella tillgångari ställetför som Av och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar. Syftet är att bättre spegla den likartade karaktären på nedskrivning av tillgångar som övertagits för att skydda fordringar och kreditförluster.
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar, med undantag förförvaltningsfastigheteri försäkringsverksamheten,redovisas till anskaffningsvärde och skrivs av lin järt enligt plan över nyttjandeperioden. Avskrivningstiden för byggnader är max 50 år. Avskrivningstiden för övriga materiella anläggningstillgångar är mellan 3 och 8 år.
Nedskrivningsprövning sker vid indikation på värdenedgång men minst en gång per år.
LEASING
Finansiella leasingavtal innebär att de ekonomiska risker och fördelar som ärförknippade med ägandet av ett objekti allt väsentligt överförts från lease givaren till leasetagaren. I koncernen äri huvudsak samtliga leasingkontrakt där koncernen ärleasegivare finansiella. Finansiella leasingavtalredovisas som utlåning, vilketinnebär attleasingintäkterna redovisas iräntenettot.
FÖRVALTNINGSFASTIGHETER
Investeringarifastigheter som innehas i syfte att generera hyresintäkter och/ eller värdestegring redovisas som förvaltningsfastigheter. Värderingen och redovisningen av sådana fastigheter är olika beroende vem som innehar dem. Förvaltningsfastigheter som innehas iförsäkringsverksamhet, och svarar mot skulder som ger avkastning som är direkt knuten till det verkliga värdet på angivna tillgångarinklusive den förvaltningsfastigheten, marknadsvärderas. Innehav av förvaltningsfastigheteri bankverksamhet värderas till anskaff ningsvärde efter planenliga avskrivningar.
IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Immateriella tillgångar äridentifierbara ickemonetära tillgångar utan fysisk form. För attredovisa en immaterielltillgång ska kontroll övertillgången kun na påvisas. Immateriella tillgångarredovisas i balansräkningen endast om det ärtroligt att de förväntade framtida ekonomiska fördelarna som kan hänföras tilltillgången kommer atttillfalla koncernen samt om tillgångens anskaff ningsvärde kan beräknas på etttillförlitligt sätt.
Vid första redovisningstillfället värderas immateriella tillgångartill anskaffningsvärde och däreftertill anskaffningsvärde efter avdrag för eventuella ackumulerade avskrivningar och ackumulerade nedskrivningar. Immateriella tillgångar med begränsad nyttjandeperiod, det vill säga alla immateriella tillgångar utom goodwill, skrivs av linjärt över den fastställda
nyttjandeperioden och prövas för nedskrivning en gång per år och när händelser ellerförändringariförhållanden indikerar att detredovisade värdetinte är återvinningsbart.
Internt upparbetade immateriella tillgångar, som programvaror, har en avskrivningstid på mellan 3 och 8 år.
Immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod, det vill säga goodwill, skrivs inte av utan prövas iställetför nedskrivning en gång per år och vid indikation på nedskrivningsbehov. Vad gäller goodwillföreligger ett nedskrivningsbehov när det återvinningsbara beloppet avseende en kassagenererande enhet eller en grupp av kassagenererande enheter dit goodwillen är hänförbar understigerredovisat värde. En nedskrivning redovisas då iresul taträkningen. Nedskrivningar avseende goodwill återförs inte även om skälen till nedskrivningen inte längre föreligger. Vid en indikation atttillgångens vär de kan ha minskatfastställs återanskaffningsvärdet. En nedskrivning sker om detredovisade värdet överstiger återanskaffningsvärdet.
AVSÄTTNINGAR
En avsättning redovisas när detfinns en befintlig juridisk ellerinformellför pliktelse som en följd av en inträffad händelse, och det ärtroligt att ett utflö de av ekonomiska resurser kommer att krävas för attreglera förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras.
Avsättningen värderas till nuvärdet av det belopp som förväntas krävas för attreglera förpliktelsen. Diskonteringsräntan före skatt som används återspeglar aktuell marknadsbedömning av dettidsberoende värdet av pengar eller de risker som ärförknippade med avsättningen.
Avsättning görs för ej utnyttjade lånelöften och liknande faciliteter om det ärtroligt att dessa kommer att användas av en låntagare med ekonomiska svårigheter.
Avsättningarna prövas varje balansdag och justeras om så krävs.
FINANSIELLA GARANTIER
Utställda finansiella garantierinnebär ett åtagande att ersätta innehavaren av ett skuldinstrumentförförluster som denne ådrar sig på grund av att en angiven gäldenärinte fullgör betalning vid förfall enligt avtalsvillkoren.
Utställda finansiella garantiavtalredovisas initialttill verkligt värde, vilket oftast motsvaras av den erhållna premien, under posten upplupna intäkter. Detinitiala verkliga värdetfördelas överinstrumentets löptid. Därefter värde ras garantierna, och redovisas i balansräkningen,till det högre av erhållen garantiavgift minus avskrivning och en avsättning beräknad som den diskonterade bästa uppskattningen av det belopp som behövs för attreglera aktuellt åtagande. Avsättningar och förändringari avsättningarredovisas iresultaträkningen under posten Kreditförluster. Avtalsbeloppen enligtfinansiella garantierredovisas som eventualförpliktelser.
PERSONALFÖRMÅNER
Pensioner
I koncernen finns både förmånsbestämda och avgiftsbestämda pensionspla ner varav merparten harförvaltningstillgångar. Förmånsbestämda pensioner är pensionsplaner med fastställd ersättning som de anställda erhåller vid pensioneringen beroende på faktorer som ålder, anställningstid och ersättningsnivå. Avgiftsbestämda pensionsplaner är pensionsplaner där koncernen betalar en premie tillfristående enheter och härefterinte har några ytterliga re förpliktelser.
Koncernens pensionsförpliktelser avseende förmånsbestämd pension täcks av pensionsstiftelser eller genom försäkringslösningar.
Den förmånsbestämda förpliktelsen beräknas kvartalsvis av oberoende aktuarier enligt den så kallade Projected Unit Credit Method. De antaganden som gjorts i beräkningarna framgår av not 9b Personalkostnader. Alla änd ringari nettopensionsavsättningen (tillgången) redovisas när de uppstår som: (i) kostnad förtjänstgöring samtfinansieringskostnad i Resultaträkningen (ii) effekter av omvärderingar av både pensionsförpliktelser och förvaltningstillgångari Övrigttotalresultat.
Pensionskostnaderför avgiftsbestämda planer kostnadsförs under den period de anställda utfört de tjänster som avgiften avser.
Aktierelaterade ersättningar
Koncernen harflera aktierelaterade incitamentsprogram, under vilka aktiein strumenti SEB tilldelas koncernens anställda. Aktierelaterade incitaments program som regleras med aktier berättigar de anställda attfå aktieinstru menti SEB. Aktierelaterade incitamentsprogram som regleras med kontanter berättigar de anställda attfå kontanter baserat på priset eller värdet på aktieinstrumenten i SEB. Det verkliga värdet av dessa rättigheter bestäms genom att använda lämpliga värderingsmodeller, beakta villkor och förhållan den förtilldelningen och koncernens bedömning av hur många rättigheter som slutligen kommer attintjänas, detta omvärderas vid varje rapporterings tillfälle. Sociala kostnaderredovisas överintjänandeperioden och avsättningen för sociala kostnader omvärderas vid varje rapporteringstillfälle för att sä kerställa att avsättningen är baserad på rättigheternas verkliga värde vid rapporteringstillfället.
Kostnaden för aktierelaterade incitamentsprogram som regleras med aktier värderas utifrån det verkliga värdet på aktieinstrumenten den dag de beviljats och kostnadsförs jämntfördelat överintjänandeperioden. En motsvarande ökning redovisas i eget kapital. Intjänandeperioden är den period de anställda måste förbli itjänsti SEB för att deras rättigheter ska tjänas in. För aktierelaterade incitamentsprogram som regleras med kontanter värderas de erhållna tjänsterna och den upparbetade skulden till det verkliga värdet av skulden som kostnadsförs överintjänandeperioden, under vilken de anställda utförtjänsterna. Det verkliga värdet av skulden omvärderas löpande och änd ringarna redovisas iresultaträkningen till dess skulden regleras.
SKATTER
Koncernens skattför perioden utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Aktuella skattefordringar och skulderförinnevarande och föregående perio der värderas till det belopp som förväntas bli betalttill ellerfrån skattemyn digheterna baserat på de skattesatser och den skattelagstiftning som är antagen elleri allt väsentligt antagits på bokslutsdagen.
Aktuell skatt är skatt som hänför sig till periodens skattepliktiga resultat. Uppskjuten skatt uppstår på grund av temporära skillnader mellan en tillgångs eller skulds skattepliktiga värde och dess bokförda värde. Aktuell skatt och uppskjuten skattredovisas iresultaträkningen med undantag förtransak tioner som redovisas i övrigttotalresultat. Skatt som hänför sig till poster som redovisas i övrigttotalresultatredovisas också i övrigttotalresultat. Exempel på sådana poster ärförändringari verkligt värde på finansiella tillgångar som kan säljas samt vinst ellerförlust på säkringsinstrumenti kassaflödessäkringar. Uppskjuten skattefordran redovisas i balansräkningen i den omfattning det är sannolikt att dessa kan utnyttjas motframtida skattepliktiga överskott. Koncernens uppskjutna skattefordran och skatteskuld har beräknats med 22 procent (22 procent) skatti Sverige och med respektive lands skattesats för utländska bolag.
FÖRSÄKRINGSAVTAL OCH INVESTERINGSAVTAL
Försäkringsavtal är avtal där koncernen åtar sig en betydande försäkrings risk – definierad som en absolutrisk av minst 5 procent av det underliggande värdet – förförsäkringstagaren genom att gå med på att kompensera försäk ringstagaren eller annan förmånstagare om en förutbestämd försäkrad händelse skulle inträffa. Investeringsavtal ärfinansiella instrument som inte kan definieras som försäkringsavtal, eftersom de inte överför någon betydande försäkringsrisk från försäkringstagaren till koncernen.
Försäkringsavtal
Försäkringsavtal är klassificerade som kortfristiga (skadeförsäkring) eller långfristiga (livförsäkring). Kortfristig försäkring innefattar sjukförsäkring, olycksfallsförsäkring, vårdförsäkring och rehabiliteringsförsäkring. Långfristig försäkring innefattari huvudsak traditionell livförsäkring. I koncernen redovisas kortfristiga och långfristiga försäkringsavtal summerat som försäkringsavtal.
Värdering av kortfristiga försäkringsavtal (skadeförsäkring)
Avsättningen för ej intjänade premier avser atttäcka den förväntade skadeoch driftskostnaden under den återstående löptiden på ingångna försäkrings avtal. Avsättningen för ej intjänade premier är normalttidsproportionell underförsäkringsavtalens löptid. Om premienivån bedöms vara otillräcklig för atttäcka de förväntade skade och driftskostnaderna, skall avsättning för ej intjänade premierförstärkas med avsättning för kvardröjande risker.
Avsättning för oreglerade skador skalltäcka de förväntade framtida utbe talningarna för samtliga inträffade skador, inklusive de skador som ännu inte rapporterats (IBNRavsättning). Avsättning för oreglerade skador skall även täcka samtliga kostnaderför skadereglering. Avsättningen för oreglerade skador diskonteras ej med undantag för avsättningarför skadelivräntor som nuvärdeberäknas enligt vedertagna livförsäkringstekniska metoder.
Värdering av långfristiga försäkringsavtal (livförsäkring)
Förlångfristiga livförsäkringarredovisas en skuld för avtalade förmåner som förväntas uppstå iframtiden när premierna redovisas. Skulden motsvarar summan av det diskonterade värdet av förväntade förmånsutbetalningar och administrativa utgifter, med avdrag för alla utestående framtida avtalade premiebetalningar. Skulden förlångfristiga försäkringsavtal diskonteras enligt vedertagna livförsäkringstekniska metoder.
Förlustprövning
Svensk aktuariell metod innebär att en förlustprövning av försäkringsavsätt ningarna görs. Detta för att säkerställa att detredovisade värdet på avsättningarna ärtillräckligt högt med avseende på förväntade framtida kassaflöden. Avsättningens redovisade värde är värdet på själva avsättningen med avdrag för alla hänförliga immateriella tillgångar ellerförutbetalda anskaff ningskostnader. Då detta test utförs används de mest sannolika utfallen av beräknade framtida avtalade kassaflöden samt skaderegleringskostnader och administrativa utgifter. Dessa kassaflöden diskonteras och jämförs med avsättningens redovisade värde. Alla underskottredovisas direktiresultaträkningen.
Intäktsredovisning
Premierförförsäkringsavtalredovisas som intäkter när de betalas av försäkringstagarna. För avtal därförsäkringsriskpremierna under en period förväntas täcka periodens försäkringsersättningar,redovisas dessa premier som intäkt proportionellt under denna period.
Kostnadsredovisning
Kostnaderförförsäkringsavtalredovisas som kostnader när de uppstår, med undantag för provisioner och andra rörliga anskaffningskostnader som ärrelaterade till nya avtal och förnyelse av befintliga avtal. Dessa aktiveras som förutbetalda anskaffningskostnader. Dessa kostnader ärtill största delen rör liga anskaffningskostnader som betalas tillförsäljningspersonal, mäklare och andra distributionskanaler. Förutbetalda anskaffningskostnader periodiseras och resultatförs då motsvarande intäktredovisas. Tillgången testas för ned skrivningsbehov varje redovisningsperiod för att säkerställa att avtalets för väntade framtida ekonomiska förmåner överstiger detredovisade värdet. Alla andra kostnader, såsom fasta anskaffningskostnader och löpande för valtningskostnaderredovisas under den redovisningsperiod de inträffar. Försäkringsersättningarredovisas som kostnad när de inträffar.
Återförsäkring
Avtal som ingåtts med återförsäkrare genom vilka kompensation förförluster på avtal utfärdade av koncernen erhålls, klassificeras som avgiven återför säkring. För avgiven återförsäkring redovisas de förmåner som koncernen har rätttill enligt återförsäkringsavtalet som återförsäkrares andel av försäkringstekniska avsättningar. Fordringar på återförsäkrare värderas på samma sätt som de belopp som är kopplade till återförsäkringsavtalet och i enlighet med villkoren för varje återförsäkringsavtal.
Investeringsavtal
Huvuddelen av koncernens fondförsäkringar (unitlinked) klassificeras som investeringsavtal däringen betydande försäkringsrisk överförs från försäkringstagaren till koncernen. En mindre del av koncernens fondförsäkrings verksamhet klassificeras som försäkringsavtal.
Värdering
Investeringsavtal ärfinansiella förbindelser vars verkliga värde är beroende av de underliggande finansiella tillgångarnas verkliga värde. De underliggan de tillgångarna och tillhörande skulderna värderas till verkligt värde via resul teet (verkligtvärdeoptionen). Valet att använda verkligtvärdeoptionen görs för att eliminera inkonsekvenseriredovisningen som annars skulle uppstå om olika grunderför värdering användes förtillgångar och skulder. Det verkliga värdet på de finansiella skulderna fastställs med hjälp av de aktuella värden som speglar det verkliga värdet på de finansiella tillgångarna till vilka de finansiella skulderna ärlänkade på balansdagen. Om investeringsavtalet har en återköpsklausul, upptas skulden till ett värde som aldrig understiger återköpsvärdet.
Intäktsredovisning
Belopp som erhållits från och betalats till innehavarna av investeringsavtalen redovisas över balansräkningen som insättningar eller uttag. Avgifter som debiteras förförvaltning av investeringsavtal intäktsförs. Dessa tjänstertillhandahålls jämntfördelade under avtalens löptid.
Kostnadsredovisning
Rörliga kostnader som direkt kan hänföras tilltecknandet av nya investeringsavtal periodiseras. Dessa kostnader ärtill största delen rörliga anskaffningskostnader som betalas tillförsäljningspersonal, mäklare och andra distribu tionskanaler. Förutbetalda anskaffningskostnaderresultatförs då motsvarande intäktredovisas. Tillgången testas för nedskrivningsbehov varje redovisningsperiod för att säkerställa att avtalets förväntade framtida ekonomiska förmåner överstiger detredovisade värdet. Alla andra kostnader, såsom fasta anskaffningskostnader och löpande förvaltningskostnader redovisas under den redovisningsperiod de inträffar.
AVTAL MED DISKRETIONÄR DEL
Vissa kontraktförtraditionellt pensionssparande innehåller en diskretionär del. Detta innebär attförsäkringstagaren kan erhålla, som komplementtill garanterade ersättningar, ytterligare ersättningar eller bonus. Dessa avtal redovisas enligt de principer som etablerats förförsäkringsavtal. Den garan terade delen och den diskretionära delen av återbäring redovisas som en skuld tillförsäkringstagarna.
FÖRÄNDRINGAR I REDOVISNINGSPRINCIPER SOM IMPLEMENTERATS 2017
Nedan beskrivs de förändringar som har gjorts 2017 med avseende på kon cernens redovisningsprinciper:
IAS 12 Inkomstskatter har uppdaterats avseende redovisning av upplupna skattefordringarför orealiserade förluster. IAS 7 Rapport över kassaflöden har uppdaterats med nya upplysningskrav. Inom de årliga förbättringarna av IFRS standarder 2014–2016 hartillämpningsområdetförIFRS 12 Upplysningar om andelari andra företag förtydligats. Uppdateringen av IFRS 12 har ännu inte antagits av EU.
Koncernen har ändrat presentationen av resultaträkningen genom atti det fjärde kvartaletlägga till en rad, Jämförelsestörande poster. Ytterligare en rad, Rörelseresultatföre jämförelsestörande poster, som visar nettot av rörelseintäkter och kostnader harlagts till. Syftet med förändringen är attför enkla rapporteringen och underlätta jämförelsen av rörelseresultatet mellan tidsperioder. Resultatposter som ledningen anser har en väsentlig påverkan på jämförbarheten mellan perioder och ärrelevanta för attförstå detfinan siella resultatet,till exempel nedskrivning av goodwill, omstrukturering,resultatfrån avyttringar och andra icke återkommande intäkter och kostnader hänförs tillraden jämförelsestörande poster. Ändringen gällerfrån och med 1 januari 2017 och jämförelsetalen har ändrats.
Dessa ändringar harinte väsentligt påverkat koncernens finansiella rap porter eller kapitaltäckning och stora exponeringar.
FÖRÄNDRINGAR I IFRS SOM ÄNNU INTE TILLÄMPATS
Iframtiden kommer hänsyn tas tillföljande nya och reviderade standarder och tolkningar.
IFRS 9 Finansiella instrument – IFRS 9 ersätterIAS 39 Finansiella instru ment: Redovisning och värdering. Standarden innehåller nya reglerför klassificering och värdering av finansiella instrument, en ny reserveringsmodellför förväntade kreditförluster och en förändrad metod för säkringsredovisning. Standarden är antagen av EU och tillämpas från 1 januari 2018. SEB harinte förtidstillämpatIFRS 9. I samband med övergången vid bedömning av ned skrivning används riskklass ellerliknande som kvantitativ indikatorför att bedöma huruvida detföreligger en betydande ökning av kreditrisk. Koncernen har valt attfortsätta tillämpa principerna i IAS 39 avseende säkringsredovisning. I enlighet med övergångsbestämmelserna i IFRS 9 har koncernen valt att inte räkna om tidigare perioder. Tillämpningen av IFRS 9 resulterari att kreditförlustreserveringarna ökar med 1,6 miljarderföre skatt och minskar eget kapital med 1,2 miljarder kronor. Tillämpningen av klassificering och värdering resulterari att en positiv marknadsvärdering på 0,3 miljarder upphör när klassificeringen ändras till upplupet anskaffningsvärde. I den tyska verksamheten ändras klassificeringen från upplupet anskaffningsvärde till verkligt värde via resultatetför vissa skulder med en negativ påverkan om 1,8 miljarder kronor i eget kapital. Kärnprimärkapitalrelationen minskar med 34 baspunkter per den 1 januari 2018. Stora exponeringar påverkas inte. Koncernen har bestämt attinte utnyttja övergångsregler enligt EU:s kapitalkravsförordning (CRR) som tillåter en infasning av effekten på kärnprimärkapitalrelationen. För SEB:s redovisningsprinciper hänförliga till IFRS 9, se Not 1a nedan.
IFRS 15 Intäkterfrån avtal med kunder – IFRS 15 ersätter alla tidigare standarder och tolkningar avseende intäktsredovisning inklusive IAS 11 Entreprenadavtal, IAS 18 Intäkter men ska inte tillämpas på finansiella instrument,för säkringskontrakt ellerleasingkontrakt. IFRS 15 fastställer principerna för att redovisa information om intäkters karaktär, storlek och tidpunkt samt osäkerhet och kassaflöden som härrörfrån avtal med kunder. Standarden är antagen av EU och tillämpas från 1 januari 2018. SEB haridentifierat att hantering en av avtalsutgifterförinvesteringsavtal inom Liv kommer att ändras. Enligt de nya mer specifika kraven kommer en mindre del av aktiverade anskaff ningsvärden redovisas som en tillgång. Förändringen kommer attleda till en minskning av aktiverade anskaffningsvärden i balansräkningen om 2,6 miljarder kronor. SEB har valt atttillämpa IFRS 15 retroaktivtför varje tidigare redovisningsperiod som presenteras. Effekten kommer därför attredovisas mot balanserade vinstmedel per den 1 januari 2017. Jämförelsesiffrorför provi sionsnettotiresultaträkningen för 2017 kommer atträknas om med en effekt om –47 miljoner kronor. Ändringarna kommerinte väsentligt att påverka kon cernens kapitaltäckning och stora exponeringar. För SEB:s redovisningsprinci perrelaterade till IFRS 15, se Not 1a nedan.
IFRS 16 Leasingavtal ersätterIAS 17 Leasingavtal och därtill hörande tolkningar. Standarden publicerades i januari 2016. Den största effekten från de
nya reglerna är att en leasetagare ska redovisa en leasingtillgång (rätten att använda en tillgång) och en finansiell skuld, som huvudsakligen representerar nuvärdet av hyrda lokaler, i balansräkningen. Iresultaträkningen ersätts den linjära operationella leasingkostnaden av en kostnad för avskrivning av den leasade tillgången och en räntekostnad för den finansiella skulden. I nuläget redovisarinte leasetagaren operationella leasari balansräkningen. Redovis ningen förleasegivare ändras i princip inte. SEB:s nuvarande bedömning är att den nya standarden huvudsakligen kommer attleda till en ökad balansomslutning för koncernen som representerar hyrda lokaler. Standarden ska tilllämpas från 1 januari 2019 och är antagen av EU.
IFRS 17 Insurance Contracts publicerades i maj 2017. Standarden ska tilllämpas från 1 januari 2021 och harinte antagits av EU. IFRS 17 fastställer principerförredovisning, värdering, presentation och upplysningarför utgivna försäkringsavtal. Den kräver också attliknande principertillämpas på innehavda återförsäkringsavtal och utgivna investeringsavtal med diskretionära delar. IFRS 17 ersätterIFRS 4 Försäkringsavtal. SEB utvärderarför närvarande effekten av ändringarna på koncernens finansiella rapporter.
IFRS 4 Försäkringsavtal har uppdaterats när det gällertillämpning av IFRS 9 Finansiella instrumenttillsammans med IFRS 4. Ändringen gerförsäkringsgivare, vilkas aktiviteter huvudsakligen är knutna tillförsäkring, etttem porärt undantag från IFRS 9. Försäkringsgivare som tillämpar dettemporära undantagetfortsättertillämpa IAS 39 i ställetförIFRS 9. SEB har valt attinte tillämpa undantagetinom Liv. Inom de årliga förbättringarna av IFRS standar der 2014–2016 harIAS 28 Innehav i intresseföretag och joint ventures förtydligats när det gäller värdering av intresseföretag ellerjoint ventures till verkligt värde. Dessa förändringar ska tillämpas från 1 januari 2018 och har antagits av EU. Ändringarna kommerinte att väsentligt påverka koncernens finansiella rapporter eller kapitaltäckning och stora exponeringar.
IFRS 2 Aktierelaterade ersättningar har uppdaterats avseende klassificering och värdering av aktierelaterade transaktioner. IAS 40 Förvaltningsfastig heter harförtydligats avseende när överföring av förvaltningsfastigheterfår ske. IFRIC 22 Transaktioneri utländsk valuta och förskottsersättning har publi cerats och förtydligar vilken valutakurs som ska användas itransaktioner som involverar mottagen förskottsbetalning i utländsk valuta. Ändringarna och tolkningarna ska tillämpas från 1 januari 2018 och harinte antagits av EU. Ändringarna kommerinte att väsentligt påverka koncernens finansiella rap porter eller kapitaltäckning och stora exponeringar.
IFRIC 23 Uncertainty overIncome Tax Treatments har publicerats och speci ficerar hur effekterna av osäkerhetiredovisning av inkomstskatter ska reflekteras. IAS 28 Innehav i intresseföretag och joint ventures har uppdaterats med attIFRS 9 Finansiella instrument ska tillämpas på långsiktiga innehav i intresseföretag ellerjoint ventures som utgör en del av nettoinvesteringen i intresseföretaget ellerjoint venture. IFRS 9 Finansiella instrument har upp daterats avseende förskottsbetalning med negativ ersättning. IAS 23 Låneutgifter, IAS 12 Inkomstskatter, IFRS 3 Rörelseförvärv och IFRS 11 Samarbets arrangemang har uppdaterats inom ramen för de årliga förbättringarna av IFRS standarder 2015–2017. Dessa uppdateringar och tolkningar ska tillämpas från 1 januari 2019 och ärinte antagna av EU. Ändringarna kommerinte att väsentligt påverka koncernens finansiella rapporter eller kapitaltäckning och stora exponeringar.
Väsentliga redovisningsprinciperför moderbolaget
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) med organisationsnummer: 502032-9081 har sitt säte i Stockholm.
Moderbolagets årsredovisning är upprättad i enlighet med Lag (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter FFFS 2008:25. Vidare tillämpas Rådetförfinansiellrapporterings rekommendation RFR 2 samttillhörande uttalanden, UFR.
Moderbolagettillämpar så kallad lagbegränsad IFRS, vilketinnebär attinternationella redovisningsstandarder och tolkningar av dessa, antagna av EU, tillämpas i den utsträckning det är möjligt enligt svensk lagstiftning på redovisningsområdet. I och med att svensk normgivning inte fullt ut är anpassad till IFRS kommerredovisningsprinciperna i moderbolagettill vissa delar att skilja sig från de redovisningsprinciper som tillämpas i koncernen. Nedan anges de skillnader som är väsentliga för moderbolaget.
FÖRÄNDRADE REDOVISNINGSPRINCIPER
Förändrade och kommande ändringar av redovisningsprinciperför koncernen gäller också för moderbolaget. Årsredovisningslagen för kreditinstitut och värdepappersbolag har uppdaterats där den huvudsakliga ändringen är krav att publicera en hållbarhetsrapport. Utöver dessa ändringar och de ändrade redovisningsprinciperna för koncernen ärredovisningsprinciperna, värde ringsgrunderna och presentationen för moderbolageti allt väsentligt oför ändrade jämfört med årsredovisningen för 2016. Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd för kreditinstitut och värdepappersolag har uppda terats med tillämpning från 1 januari 2018. Ändringarna är huvudsakligen hänförliga till införandet av IFRS 9 och IFRS 15, exempelvis presentation av olika posteriresultaträkningen och klassificering av övertagna tillgångar.
UPPSTÄLLNINGSFORMER
ÅRKL anger uppställningsformerför balans och resultaträkningen som inte äri överensstämmelse med IFRS. Kreditinstitut och värdepappersbolag som i koncernredovisningen tillämparinternationella redovisningsstandarder (IFRS) antagna av EU har möjlighet att avvika från den uppställningsform som ÅRKL angerför balansräkningen, men inte från den som anges förresultaträkningen.
INNEHAV I DOTTERFÖRETAG OCH INTRESSEFÖRETAG
Andelari dotterföretag och intresseföretag redovisas enligt anskaffningsvär demetoden. Erhållna utdelningarredovisas som intäktiresultaträkningen. Fusioner av dotterföretag genom absorption redovisas enligt koncernvärde metoden. Fusionseffekten redovisas i eget kapital.
LEASING
Leasingavtal som klassificerats som finansiella i koncernredovisningen, redovisas som operationella leasingavtal i moderbolaget.
PENSIONER
Moderbolagettillämpartryggandelagen och Finansinspektionens föreskrif ter som innehållerregler som ledertill en annan redovisning av förmånsbe stämda pensionsplaner än de som anges i IAS 19. Tillämpning av tryggandela gen är en förutsättning för skattemässig avdragsrätt. Moderbolagets för månsbestämda förpliktelseri Sverige täcks av en pensionsstiftelse. Nettokostnaden för betalda pensioner och pensionspremier med avdrag för kostnadskompensation från pensionsstiftelsen redovisas under personalkostnaderiresultaträkningen. Överskotti pensionsstiftelsen redovisas inte som tillgång i moderbolagets balansräkning. Underskotti stiftelsen redovisas som skuld i moderbolaget.
GOODWILL OCH ANDRA IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
I enlighet med IAS 38, skrivs inte goodwill av i koncernens redovisning. I moderbolaget skrivs goodwill av linjärt som alla andra immateriella tillgångar.
SKATTER
I moderbolagetredovisas obeskattade reserver som en egen posti balans räkningen. Obeskattade reserver utgörs av ackumulerade överavskrivningar i enlighet med skatteregler, inklusive den uppskjutna skattekomponenten. I koncernredovisningen redovisas obeskattade reserver under balanserade vinstmedel och uppskjuten skatteskuld.
KONCERNBIDRAG
Nettot av koncernbidrag som tas emot och lämnas redovisas i moderbolaget som bokslutsdisposition.
Viktiga bedömningar vid tillämpning av koncernens redovisningsprinciper
Tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper kräveribland användning av uppskattningar och antaganden som har materiell påverkan på de belopp som rapporteras i de finansiella rapporterna. Uppskattningarna baseras på sakkunniga bedömningar och antaganden som ledningen bedömer vara san na och rättvisande. Ledningen utvärderar dessa bedömningar och antagan den kontinuerligt. Betydande antaganden och uppskattningarrör nedanstå ende områden.
KONSOLIDERING AV ÖMSESIDIGA FÖRSÄKRINGSFÖRETAG OCH FONDER
Inom ramen förlivförsäkringsverksamheten inom SEBkoncernen drivs Gamla Livförsäkrings AB SEB Trygg Liv enligt ömsesidiga principer. Företaget konso lideras inte mot bakgrund av att koncernen bedömt att man inte har ett bestämmande inflytande. Ett bestämmande inflytande innebärrätten att utfor ma ettföretags finansiella och operativa strategieri syfte att erhålla ekono miska fördelar. Livförsäkringsaktiebolag som drivs enligt ömsesidiga principer ärinte vinstutdelande. Koncernen anser mot bakgrund av detta att man inte kan erhålla ekonomiska fördelarfrån detta företag. I Gamla Livförsäkrings AB SEB Trygg Liv finns dessutom särskilda reglerför sammansättningen av styrelsen som innebär att SEBkoncernen inte kan utforma företa gets finansiella och operativa strategier.
I bedömningen om fonder ska konsolideras görs en analys om koncernen är ett ombud eller en huvudman. Koncernen anses vara en huvudman, och följaktligen ha bestämmande inflytande, när den ärfondens förvaltare som inte kan bytas ut utan orsak, harrätttill en väsentlig del av avkastningen från fon den genom att äga andelar och tjäna provisionsintäkter, samt har den praktis ka möjligheten att påverka sin avkastning genom att använda sittinflytande. Fonder som förvaltas av koncernen och därföretag inom koncernen äger mer än 20 procent analyseras ytterligare för konsolidering.
Försäkringstagarna i SEB:s fondförsäkringsbolag väljer attinvestera i olika fonder. Fondförsäkringsbolaget köper andelari de av kunderna valda fonderna. SEB kan därigenom,för sina kunders räkning komma att stå som ägare till mer än 50 procent av andelarna ifonder, som man själv förvaltar. På grund av de regelverk som omgärdarfondverksamhet anser SEB att man inte har en
rätt att utforma fondernas finansiella och operativa strategieri syfte att erhålla ekonomiska fördelar. Detta gäller oavsett om man äger mer eller mindre än 50 procent av andelarna ifonderna. Det ärförsäkringstagarna som bär hela placeringsrisken ifonderna och inte SEB. Försäkringstagarna erhåller därmed den avkastning som fonderna genererar. SEB erhåller enbart avgifter,till marknadsmässiga villkor,förförvaltningen av fonderna. SEB gör den samlade bedömningen att dessa fonder som man förvaltarinte ska konsolideras. De andelar som koncernen,för sina kunders räkning, innehari dessa fonderredovisas dock i balansräkningen.
MARKNADSVÄRDERING AV VISSA FINANSIELLA INSTRUMENT
Syftet med en värdering till verkligt värde är att uppskatta det pris till vilket en ordnad transaktion skulle äga rum mellan marknadsaktörer under aktuella marknadsförhållanden vid värderingstidpunkten. Det bästa beläggetför verkligt värde är ett noterat pris för det värderade instrumentet på en aktivt handlad marknad. När marknaden för ettfinansielltinstrumentinte är aktiv, fastställs verkligt värde genom att använda en värderingsteknik. Dessa vär deringsteknikerinnehåller en grad av bedömningar, vars omfattning beror på instrumentets komplexitet och tillgängligheten av marknadsbaserad data. Närfinansiella skulder värderas till verkligt värde reflekteras koncernens egna kreditvärdighet. Givet osäkerheten och subjektiviteten i värdering av finansiella instrumenttill verkligt värde, är det möjligt att detfaktiska utfallet det kommande finansiella året skiljer sig från de antaganden som gjorts.
För några av koncernens finansiella tillgångar och skulder, särskiltför derivatinstrument,finns noterade priserinte tillgängliga och värderingstekniker används därförför att bedöma verkligt värde. Som en del av verkligt värde värderingen görs värdejusteringarför att beakta motparters och den egna kreditrisken när derivatinstrument värderas. Metoderna för att bedöma vär deringsjusteringarrevideras kontinuerligt som ettresultat av ändrad marknadspraxis som svar på ändrade regleringar och redovisningspolicys, liksom generell marknadsutveckling.
Koncernen har en etablerad kontrollmiljö för att bestämma verkliga värden på finansiella instrument som inkluderar en översyn, oberoende från affärssi dan, av värderingstekniker och priser. Om principerna för validering inte efter följs, ska chefen för Group Finance informeras. Undantag som är signifikanta och av principiell betydelse kräver godkännande från Valuation Committee och från SEB ARC (Accounting Policy and Financial Reporting Committee). I upplysningssyfte klassificeras verkliga värden i en "verkligtvärdehierarki" enligt nivån av observerbarhet på använt indata, se not 21.
ANALYS AV NEDSKRIVNINGSBEHOV AV FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH GOODWILL Finansiella tillgångar
Vid beräkning av nedskrivningsbehovetför både individuellt och gruppvist värderade lån görs kritiska bedömningar och uppskattningar. Att bedöma nedskrivningsbehov förindividuellt värderade finansiella tillgångarinnebär attfastställa motpartens återbetalningsförmåga och värdet av säkerheter. Den viktigaste aspekten vid gruppvis bedömning av nedskrivningsbehov av finansiella tillgångar är attidentifiera de händelser som indikerar ett nedskrivningsbehov. Vid bedömning av gruppvist nedskrivningsbehov använder kon cernen statistiska modeller som baseras på sannolikheten förfallissemang och beloppetförinträffade förluster, säkerheter och återvinningsgrader beaktas. Utfalletjusteras om ledningens bedömning av om aktuella förhållanden avseende ekonomi och kreditrisk är sådana, att det är sannolikt att de faktiska förlusterna blir större än de som modellerna indikerar. Fallissemangs och förlustnivåerjämförs regelbundet mot utfalletför att säkerställa att de alltid är aktuella.
Justering av modellerna för gruppvisa nedskrivningstestertill den aktuella marknadssituationen kräver också en hög grad av expertbedömning för att säkerställa pålitliga estimat. Värdering och antaganden utvärderas löpande av koncernens kreditorganisation.
Goodwill
Bedömningar krävs för attidentifiera de kassagenererande enheterna. Den årliga värderingen av eventuella nedskrivningsbehov av goodwill baseras på nyttjandevärde med 5 års prognostiserade kassaflöden. Kassaflöden bortom 5 år beräknas med utgångspunktfrån hållbartillväxt.
Uppskattningen av framtida kassaflöden och beräkningen av räntan som ska diskontera dessa kassaflöden innehållerflera bedömningsområden: framtagandet av prognostiserade kassaflöden för perioder bortom de norma la kraven förintern rapportering och bedömningen av en lämplig diskonteringsränta för verksamheten.
Note 28 beskriveri mer detalj materiella och immateriella tillgångar.
BERÄKNING AV FÖRSÄKRINGSÅTAGANDE
Beräkningen av koncernens försäkringsåtagande baseras på flera antagan den, både finansiella och aktuariella som räntenivå, dödlighet, hälsotillstånd, kostnader, inflation och skatter. Ett av de viktiga finansiella antagandena är den ränta som används för att diskontera framtida kassaflöden. Antagandet om räntenivå baseras på reglerfrån varje lokaltillsynsmyndighet. Övriga antaganden baseras på historisk information.
MARKNADSVÄRDERING AV FÖRVALTNINGSFASTIGHETER I FÖRSÄKRINGSRÖRELSEN
Förvaltningsfastigheteriförsäkringsverksamheten marknadsvärderas med hjälp av externa värderingsinstitut. Värderingsmetoden utgårfrån diskonterade framtida kassaflöden. Antaganden om förväntade kassaflöden baseras på antaganden om framtida hyror, vakansgrad, drifts och underhållskostnader, avkastningskrav och marknadsränta. Gjorda antaganden äri linje med vad marknaden underrådande omständigheter utgårifrån. Avkastningskravet baseras på lokala analyser av jämförbara fastighetsförvärv.
RAPPORTERING AV UPPSKJUTNA SKATTEFORDRINGAR
Uppskjutna skattefordringar som är beroende av framtida lönsamhet kan bara redovisas i den utsträckning de kan kvittas motframtida beskattningsbar inkomst och värderingen av uppskjutna skattefordringar påverkas av ledningens bedömning av SEB:s framtida lönsamhet,framtida beskattningsbara vin ster och framtida återföringar av existerande beskattningsbara temporära skillnader. Detförväntade utfallet av osäkra skattepositionerrapporteras som det enskilt mest sannolika utfallet.
AVSÄTTNINGAR
Bedömningar krävs för att bestämma om befintliga juridiska ellerinformella förpliktelser existerar, och i att beräkna sannolikheten,timingen och beloppet av utflöden. Krav som härrörfrån civilrättsliga processer och myndigheter krä vertypiskt sett en högre grad av bedömning än andra typer av avsättningar.
DEN AKTUARIELLA BERÄKNINGEN AV FÖRMÅNSBESTÄMDA PENSIONSSKULDER
Beräkningen av koncernens kostnad och skulden förförmånsbestämda pen sionsplaner baseras på aktuariella, demografiska och finansiella antaganden som har en väsentlig påverkan på redovisade belopp. Ett av de viktiga finansiella antagandena ärräntan som används för diskontering av framtida kassa flöden. Bedömningen av diskonteringsräntan ärföremålför osäkerhet om huruvida marknaden förföretagsobligationer ärtillräckligt djup, av hög kvalitet och också i samband med extrapolering av avkastningskurvortillrelevanta löptider. Diskonteringsräntan baseras på högkvalitativa företagsobligationer på likvida marknader. I Sverige baseras diskonteringsräntan på säkerställda bostadsobligationer som är minst AAAklassade och löptiden äri linje med den bedömda löptiden för pensionsskulden till de anställda. Diskonterings räntan förförmånsbestämda pensionsskulder bedöms kvartalsvis och andra antaganden bedöms varje år eller när en väsentlig ändring har skett. Not 9b innehåller en förteckning av de mest avgörande antaganden som använts vid beräkning av pensionsskulden.
1a Väsentliga ändrade redovisningsprinciper tillämpliga från 1 januari 2018
Väsentliga redovisningsprinciperi koncernen
ÖVERGÅNGSPRINCIPER
IFRS 9 Finansiella instrument
Koncernen övergårtill atttillämpa IFRS 9 Finansiella instrumentfrån 1 januari 2018.
Standarden omfattartre områden; klassificering och värdering, nedskrivning samt säkringsredovisning. Koncernen har valt attfortsätta tillämpa principerna i IAS 39 avseende säkringsredovisning. I samband med övergången och bedömning av nedskrivning används riskklass ellerliknande som kvantitativ indikatorför att bedöma huruvida detföreligger en betydande ökning av kreditrisk. I enlighet med övergångsbestämmelserna i IFRS 9 har koncernen valt attinte räkna om tidigare perioder. Justeringar av detredovisade värdet på finansiella tillgångar och skulder vid första tillämpningsdagen redovisas i ingående balanserade vinstmedel (eller annan komponenti eget kapital) per den 1 januari 2018.
IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder
Koncernen övergårtill atttillämpa IFRS 15 Intäkterfrån avtal med kunder 1 januari 2018. Koncernen har valt atttillämpa standarden retroaktivtför varje tidigare redovisningsperiod som presenteras. Den ackumulerade effek ten av förändringen redovisas därför som en minskning av balanserade vinst medel per den 1 januari 2017.
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångarredovisas när koncernen blir parti instrumentens kontraktuella villkor och värderas vid första redovisningstillfällettill verkligt värde. Transaktionskostnaderläggs till det verkliga värdetförutom om tillgången avserfinansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet då transaktionskostnaderredovisas iresultatet. En finansielltillgång tas bort från balansräkningen när de avtalsenliga rättigheterna till kassaflödena från den finansiella tillgången upphör, om företageti allt väsentligt överför samt
liga risker och fördelar som ärförknippade med ägandet eller vid en väsentlig modifiering. Överlåtelse av finansiella tillgångar där huvudsakligen alla risker och fördelar kvarstår är återköpstransaktioner och värdepapperslån. Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde redovisas i balansräkningen på transaktionsdagen med undantag förlånefordringar och omvända repor, som redovisas på likviddagen. Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde redovisas på likviddagen.
Koncernen klassificerar och värderarfinansiella tillgångari en av följande kategorier:finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet, verkligt värde via övrigttotalresultat och upplupet anskaffningsvärde. Klassificeringen beror på om instrumentet är ett skuldinstrument, egetkapitalinstrument eller ett derivat.
Skuldinstrument (Lånefordringar och räntebärande värdepapper)
Klassificeringen görs på grundval av affärsmodellen förförvaltningen av de finansiella tillgångarna och huruvida de avtalsenliga kassaflödena endast utgörs av kapitalbelopp och ränta. Affärsmodellen bedöms för homogena portföljer som identifierats utifrån verksamheten i koncernens divisioner. Bedöm ningen baseras på scenarion som rimligen kan förväntas inträffa och beaktar hur portföljen utvärderas och rapporteras till ledningen;risker som påverkar portföljens resultat och hur dessa risker hanteras; ersättningsmodeller; samt frekvens, värde och tidpunktförförsäljningarinklusive skälen tillförsäljning ar. Vid bedömning om kassaflödena endast utgörs av kapitalbelopp och ränta, har kapitalbelopp definierats som verkligt värde av skuldinstrumentet vid för sta redovisningstillfället vilket kan förändras överlöptiden om detförekom mer återbetalningar eller kapitalisering av ränta. Kassaflöden hänförliga till ränta innefattar ersättning för pengars tidsvärde, kreditrisk, likviditetsrisk samt även administrativa kostnader och vinstmarginal. Om detfinns kontrak tuella villkor som introducerar en exponering för andra risker eller volatilitet, så bedöms kassaflödena inte utgöra endast betalningar av kapitalbelopp och ränta. Skuldinstrumentinkluderas iföljande balansposter Tillgodohavanden hos centralbanker, Utlåning till övriga kreditinstitut, Utlåning till allmänheten och Räntebärande värdepapper. Posterna inkluderarinstrumentiföljande värderingskategorier.
Verkligt värde via resultatet: Skuldinstrument klassificeras i denna kategori då kriterierna för att värderas till upplupet anskaffningsvärde eller verkligt värde via övrigttotalresultatinte är uppfyllda. Detta ärfallet om affärsmodellen för portföljen är attinnehas för handel, därfinansiella tillgångar klassificeras om de innehas i syfte att säljas på kort siktför att generera vinst. Instrument är obligatoriskt värderade till verkligt värde överresultatet om tillgångarna förvaltas och utvärderas baserat på verkligt värde eller om tillgångarna innehavs med avsikt att säljas, alternativt om de avtalsenliga kassaflödena inte utgörs av endast kapitalbelopp och ränta. Instrument som annars skulle värderas till verkligt värde via övrigttotalresultat eller upplupet anskaff ningsvärde inkluderas i denna kategori om koncernen, vid första redovis ningstillfället, valt att klassificera till denna kategori (verkligtvärdeoptionen). Verkligtvärdeoptionen kan endasttillämpas om det minskarinkonsekvenser i värdering ellerredovisning.
Verkligt värde via övrigt totalresultat: Skuldinstrument klassificeras i denna kategori om följande två kriterier är uppfyllda a) affärsmodellens mål kan uppnås både genom att erhålla avtalsenliga kassaflöden och att sälja tillgångarna b) de avtalsenliga kassaflödena utgörs endast av kapitalbelopp och rän ta. Dessa tillgångar värderas till verkligt värde, vinster och förluster som upp stårtillföljd av värdeförändringarredovisas i övrigttotalresultat och ackumu leras i eget kapital. Den ackumulerade vinsten ellerförlusten omklassificeras från eget kapitaltillresultatet närinstrumentettas bortfrån balansräkningen. Räntor beräknade med tillämpning av effektivräntemetoden och förväntade kreditförlusterredovisas iresultatet.
Upplupet anskaffningsvärde: Skuldinstrument klassificeras i denna kategori om följande två kriterier är uppfyllda a) affärsmodellens mål är attinneha tillgångarna i syfte att erhålla avtalsenliga kassaflöden och b) de avtalsenliga kassaflödena utgörs endast av kapitalbelopp och ränta. Detredovisade brut tovärdetför dessa tillgångar beräknas med effektivräntemetoden och juste ras förförväntade kreditförluster.
Egetkapitalinstrument
Egetkapitalinstrument ska klassificeras som finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet. Ett oåterkalleligt val att klassificera egetkapitalinstrument (som inte innehas för handel) till verkligt värde via övrigttotalresultat kan göras vid första redovisningstillfället.
Derivat
Derivat ska klassificeras som finansiella tillgångar värderade till verkligt vär de via resultatet (innehas för handel) såvida de inte äridentifierade som säk ringsinstrument. Om derivatet äridentifierat som säkringsinstrumenttillämpas principerna för säkringsredovisning.
Modifiering
Koncernen kan omförhandla lån och ändra avtalsvillkor. Om de nya villkoren skiljer sig väsentligtfrån de ursprungliga villkoren bokar koncern bort den ursprungliga finansiella tillgången och redovisar en ny finansielltillgång. Kon cernen gör också en bedömning huruvida den nya finansiella tillgången ska
klassificeras som en osäkerfinansielltillgång. Om villkoren inte skiljer sig väsentligtresulterarinte modifieringen i en bortbokning utan koncernen redovisar ett nytt bruttovärde utifrån den finansiella tillgångens förändrade kassa flöden och redovisar en modifieringsvinst ellerförlust.
Omklassificering
I sällsynta fall kan skuldinstrument (finansiella tillgångar) omklassificeras ifall det har skett ett byte av affärsmodellförförvaltning av portföljen. Detta ärinte tillämpligt på instrument där verkligtvärdeoptionen tillämpats.
Finansiella skulder
Närfinansiella skulderredovisas första gången värderas de till verkligt värde. När det gällerfinansiella skulder som värderas till verkligt värde via resulta tetredovisas transaktionskostnader som är direkt hänförliga tillförvärvet eller emissionen av den finansiella skulden iresultaträkningen. För övriga finansiella skulderredovisas transaktionskostnader som en justering av det verkliga värdet.
Finansiella skuldertas bortfrån balansräkningen när de utsläcks, det vill säga när åtagandet upphör, annulleras ellerfullgörs.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet
Kategorin finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatetinnehållerfinansiella skulder som innehas för handel och finansiella skulder som koncernen vid första redovisningstillfället valt attföra till denna kategori (verkligtvärdeoptionen). Klassificering av finansiella skulder under verkligtvärdeoptionen kan ske om ett av följande kriterier är uppfyllt; kontrakten innehåller ett ellerflera inbäddade derivat, instrumenten förvaltas och utvär deras baserat på verkligt värde, alternativt om det minskarinkonsekvenseri värdering ellerredovisning. Skuldertillförsäkringstagare och vissa emittera de värdepapper har denna klassificering. Finansiella skulder som innehas för handel ärföreträdesvis korta positioneriräntebärande värdepapper och aktier samt derivatinstrument som inte är säkringsinstrument.
Övriga finansiella skulder
Övriga finansiella skulderinnehållerfrämst koncernens kortfristiga och långfristiga upplåning. Övriga finansiella skulder värderas löpande efterförsta redovisningstillfällettill upplupet anskaffningsvärde genom användande av effektivräntemetoden. Häringår balansposterna Skuldertill kreditinstitut, In och upplåning från allmänheten samt Emitterade värdepapper.
Finansiella transaktioner som nettoredovisas
Finansiella tillgångar och skulder nettoredovisas i balansräkningen när det finns en legalrättighet att nettoredovisa transaktioner och detfinns en avsikt att erlägga likvid netto ellerrealisera tillgången och erlägga likvid för skulden samtidigt.
Inbäddade derivat
En del sammansatta instrumentinnehåller både derivat och en del som inte är derivat. Derivatkomponenten i dessa sammansatta instrument kallas för inbäddat derivat. Om värdkontraktet är en finansielltillgång som omfattas av IFRS 9 bedöms klassificering av instrumenteti sin helhet och detinbäddade derivatet ska inte separeras från värdkontraktet. För övriga sammansatta instrument (där värdkontraktetinte är en finansielltillgång som omfattas av IFRS 9) ska detinbäddade derivatet separeras och redovisas som fristående derivat om dess ekonomiska egenskaper och riskerinte är nära förknippade med värdkontraktets ekonomiska egenskaper och risker. Detta ärinte tilllämpligt om värdkontraktetredovisas till verkligt värde via resultatet.
Vissa sammansatta instrument klassificeras som en finansiell skuld värde rad till verkligt värde via resultaträkningen (verkligtvärdeoptionen). Detta val innebär att hela det sammansatta instrumentet värderas till verkligt värde och att värdeförändringarna löpande redovisas iresultaträkningen.
Återköpstransaktioner
Med återköpstransaktioner, ellerrepotransaktioner, avses avtal där parterna samtidigt har kommit överens om försäljning och återköp av ett visst värde pappertill ettiförväg bestämt pris och på avtalat datum. Värdepapper som sålts i en repotransaktion kvarståri balansräkningen och redovisas dessutom som ställd säkerhetför egna skulder när kontantsäkerhet erhålls. Erhållen likvid redovisas beroende på motpart som Skuld till kreditinstitut ellerIn och upplåning från allmänheten.
På motsvarande sätt när koncernen köper värdepapper med ett åtagande att sälja dem till ettiförväg bestämt pris, så kallad omvänd repotransaktion, redovisas inte värdepappreti balansräkningen. Den erlagda likviden redovisas som Utlåning till kreditinstitut eller Utlåning till allmänheten.
Återköpstransaktionerredovisas till verkligt värde via resultatet.
Värdepapperslån
Värdepapperslån är säkerställd utlåning ellerinlåning av värdepapper. Marknadsvärdet på erhållna ellerlevererade värdepapper övervakas dagligen för att kräva ellerleverera ytterligare säkerhet. Utbetald kontantsäkerhet bokas bortfrån balansräkningen och en motsvarande fordran redovisas. Erhållen
kontantsäkerhet bokas i balansräkningen liksom en motsvarande skuld att betala tillbaka vid förfall. Egna värdepapper som lånas ut kvarståri balansräkningen som värdepapper och redovisas som ställd säkerhet. Inlånade vär depappertas inte upp som tillgång. Om inlånade värdepapper avyttras (blankning) skuldförs ett belopp som motsvarar värdepapperens verkliga värde. Upplysningarlämnas om inlånade och utlånade värdepapper som Eventualförpliktelser.
Beräkning av verkligt värde
För principer avseende beräkning av verkligt värde, se Not 1.
Säkringsredovisning
För principer avseende säkringsredovisning, se Not 1.
RÖRELSEINTÄKTER
Ränteintäkter och räntekostnader
Effektivräntemetoden används för attredovisa ränteintäkter och räntekostnaderiresultaträkningen på finansiella tillgångar och finansiella skulder som värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Effektivräntemetoden är en metod för beräkning av bruttovärdetför en finansielltillgång eller det upplupna anskaffningsvärdetför en finansiell skuld och förfördelning itiden av ränteintäkter och räntekostnader. Effektivräntan är den ränta som diskonterar de uppskattade framtida in och utbetalningarna under detfinansiella instrumentets förväntade löptid till detfinansiella instrumentets redovisade nettovärde. Vid uppskattningen av framtida betal ningar beaktas samtliga betalningar som omfattas av avtalsvillkoren exempelvis förskottsbetalningar. Beräkningen av effektivräntan innefattar de erhållna och erlagda avgifter som är en integrerad del av effektivräntan. Risken förframtida kreditförluster beaktas dock ej.
När en finansielltillgång i en efterföljande redovisningsperiod är osäker redovisas ränteintäkten genom att använda räntesatsen på det upplupna anskaffningsvärdet, dvs. bruttovärdetjusteratförreserv förförväntade kreditförluster. Om en finansielltillgång är osäker vid första redovisningstillfället inkluderas förväntade kreditförlusteri de förväntade kassaflödena vid beräk ning av en kreditjusterad effektivränta som appliceras vid redovisning av ränteintäkten.
Provisionsintäkter och provisionskostnader
Redovisning av intäkterfrån avtal med kunderredovisas under provisionsintäkter. Detta gällerinte intäkter som kommerfrån leasingavtal,försäkrings avtal ellerfinansiella instrument och andra avtalsenliga rättigheter eller skyldigheterinom tillämpningsområdetförIFRS 9 Finansiella Instrument,
Avgifter som ingåri beräkningen av effektivräntan för ettfinansielltinstrument som värderas till upplupet anskaffningsvärde, som exempelvis avgifter för utgivande ellerförvärv av en finansielltillgång, periodiseras överinstrumentets förväntade löptid med användande av effektivräntemetoden och presenteras iräntenettot.
Provisionsintäkter och avgifterredovisas så de beskriver överföringen av utlovade tjänstertill kundertill ett belopp som speglar den ersättning som SEB förväntar sig att ha rätttill i utbyte mot dessa tjänster.
Provisionsintäkter och avgifterförförvaring och förvaltning av kunders tillgångarredovisas som intäkt under den period då tjänsterna tillhandahålls. Resultatbaserade avgifterredovisas när det är mycket sannolikt att en väsentlig återföring av redovisad intäktinte kommer attinträffa, vilket oftast är när prestationskraven är uppfyllda.
Provisionsintäkter och avgifterfrån syndikeringar där SEB enbart agerar som arrangörredovisas som provisionsintäkt när syndikeringen ärfärdig och koncernen inte har någon del av syndikeringen kvari balansräkningen eller har behållit en del av lånet med samma effektivränta som andra deltagare i syndikeringen. Mäklaravgifter, avgifter och provisionerfrån affärer som sker på uppdrag av tredje part som genomförande av förvärv eller köp ellerför säljning av verksamheter,redovisas närtransaktionen är genomförd.
Kostnader som är direktrelaterade till generering av provisionsintäkterredovisas som provisionskostnader.
Nettoresultat av finansiella transaktioner
De vinster och förluster som uppstårtillföljd av värdeförändringar på finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via resultatetredovisas löpande iresultatet under posten Nettoresultat av finansiella transaktioner. Förfinansiella skulder där verkligtvärdeoptionen tillämpats och vid för sta redovisningstillfälletidentifierats som värderade till verkligt värde via resultatetredovisas förändringari egen kreditrisk i övrigttotalresultat.
Utdelningar
Utdelningarredovisas närrätten att erhålla betalning ärfastställd.
FÖRVÄNTADE KREDITFÖRLUSTER
Värdering
Nedskrivningsreglerna grundar sig på en modell som tar sin utgångspunkti förväntade kreditförluster. Principen bakom modellen förförväntade kreditförluster är att återspegla försämring ellerförbättring av kreditkvaliteten för finansiella instrument. Alla finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde och verkligt värde via övrigttotalresultat, samtleasingfordringar,finansiella garantiavtal, avtalstillgångar och vissa låneåtaganden omfattas av reglerna förförväntade kreditförluster.
Förväntade kreditförlusterförfinansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde och leasingfordringarrapporteras som reserver, dvs. som en del av värdering av dessa tillgångari balansräkningen. Reserveringen minskar detredovisade bruttovärdetför en finansielltillgång. Förväntade kreditförlusterförlånelöften och finansiella garantierredovisas som avsättningar, dvs. som skuld i balansräkningen. Förändringarireserver och avsättningarförförväntade kreditförlusterredovisas iresultaträkningen som för väntade kreditförluster, netto.
Bedömningen av kreditrisk och uppskattning av förväntade kreditförluster ska vara objektiv och sannolikhetsvägd samt beakta alltillgänglig information som ärrelevantför bedömningen. I bedömningen vägs rimlig och verifierbar information om tidigare händelser,rådande förutsättningar och rimliga och verifierbara prognoserförframtida ekonomiska förutsättningar. SEB använ der både modeller och expertbedömningarför att uppskatta förväntade kre ditförluster.
Modellen förförväntade kreditförlusterinnebär en trestegsmodell som tar sin utgångspunktiförändring av kreditrisken. En reserv förförväntade kreditförluster som motsvararförväntade kreditförlusterinom de kommande tolv månaderna (steg 1) redovisas för poster om detinte föreligger en betydande ökning av kreditrisken sedan detförsta redovisningstillfället. För de poster där detföreligger en betydande ökning av kreditrisken sedan detför sta redovisningstillfället (steg 2), eller som befinner sig ifallissemang (steg 3) redovisas en reserv som motsvararförväntade kreditförluster under hela löptiden.
Betydande ökning av kreditrisken
Koncernen gör en bedömning vid varje rapportperiods slut huruvida en betydande ökning av kreditrisken har skett sedan detförsta redovisningstillfället. Bedömningen om detföreligger en betydande ökning av kreditrisken grundar sig på kvantitativa och kvalitativa indikatorer. Indikatorerinnefattar betal ningar som ärförfallna >30 dagar och <90 dagar och finansiella tillgångar som befinner sig på "watchlist" eller som är "forborne" (lån därförändring gjorts i avtalsvillkoren tillföljd av kundens finansiella svårigheter). En kvantitativ indikator beräknas utifrån förändring i sannolikhetförfallissemang (PD) genom attjämföra den scenariovägda sannolikheten förfallissemang på års basis vid rapporteringstillfället med den scenariovägda sannolikheten för fallissemang på årsbasis vid första redovisningstillfället. Om detföreligger en betydande ökning i kreditrisken sedan första redovisningstillfälletredovisas en reserv förförväntade kreditförluster motsvarande förväntade kreditför luster under hela löptiden och detfinansiella instrumentetflyttas till steg 2. Modellen är symmetrisk, vilketinnebär att om detfinansiella instrumentets kreditrisk minskar och det därmed inte föreligger en betydande försämring i kreditrisk sedan första redovisningstillfälletflyttas den finansiella tillgången tillbaka till steg 1.
Definition av fallissemang
Finansiella instrumentifallissemang klassificeras till steg 3. SEB tillämpar en definition av fallissemang förredovisningsmässiga syften som motsvarar hur den är definierad i EU:s kapitalkravsförordning, vilket omfattarfinansiella tillgångar med betalningar som ärförfallna mer än 90 dagar. Alla finansiella tillgångari steg 3 anses vara osäkra finansiella tillgångar.
Modellering
Förväntade kreditförluster beräknas som en funktion av sannolikheten för fallissemang (PD), exponeringen vid fallissemang (EAD) och återvinningsgra den vid fallissemang (LGD), samttidpunktförförlust. Koncernens IFRS 9 metodik för beräkning av förväntade kreditförluster utgår, i den möjligaste mån som ärtillåtet enligtIFRS 9,från befintliga interna riskklassificeringsmodeller (IRK). Då syftet med dessa regelverk skiljer sig åt, skiljer sig också beräkning en av förväntade kreditförluster och därmed görs nödvändiga justeringar av de parametrar som används förIRK för att uppfylla IFRS 9:s krav. IFRS 9 innebär bland annat att anpassa parametrarna i IRKmodellerna som inkluderar hela kreditcykeln och konjunkturnedgångar,till avläsning vid viss tidpunkt och med beaktande av framåtblickande information.
PD motsvarar sannolikheten förfallissemang som förväntas inträffa under de kommande 12 månaderna respektive den finansiella tillgångens återstå ende löptid. Detförväntade PD för varje individuelltinstrument beaktartidigare händelser,rådande marknadsförutsättningar och rimliga och verifierba ra prognoserförframtida ekonomiska förutsättningar. SEB använder specifika PDmodeller anpassade till IFRS 9. Modellerna kalibreras utifrån en kombination av geografi,tillgångsslag och produkttyp. EAD representerar den förväntade exponeringen vid fallissemangstillfället. EAD omfattar en uppskattning av eventuellt ytterligare belopp som dras vid fallissemangs tillfället. FörIFRS 9 är EADmodellerna justerade för 12 månader eller hela löptiden. LGD motsvarar de kreditförluster som förväntas vid fallissemang. LGD tar hänsyn till säkerhetens belopp och kvalitet. SEB använder befintliga LGDmodeller som är anpassade till IFRS 9.
Vid värdering av förväntade kreditförluster använder SEB den maximala avtalstiden som SEB är exponeratför kreditrisk. För att bestämma den för väntade löptiden beaktas alla avtalsvillkor, inklusive möjlighettillförskotts betalning, och förlängnings och överlåtelsealternativ. Förrevolverande kre diter, såsom kreditkort, och bostadskrediter bygger den förväntade löptiden på historiskt beteende.
Framåtblickande information
Koncernen använderinterna makroekonomiska prognosertill grund för den framåtblickande informationen som används i värderingen av förväntade kre ditförluster. För att säkerställa att uppskattningen av kreditförluster under IFRS 9 är objektiv används minsttre scenarior. Ett av dessa scenarior utgör det mest sannolika utfallet som också används i den ekonomiska planeringen och i budgetprocessen, medan de andra utgörs av mer optimistiska eller pessimistiska utfall.
Framåtblickande scenarion tas fram av SEB:s Research. Det mest sannoli ka scenariotjämförs med flera externa källor med liknande framåtblickande scenarior,till exempelfrån OECD, IMF, EUkommissionen och SCB. Dessa är även underlag för de scenarior som används. Scenariorna godkänns av Group Risk Committee. Ett scenario består dels av en kvalitativ beskrivning av den makroekonomiska utvecklingen, dels av en kvantitativ del, där utveklingen av de makroekonomiska faktorerna visas på årsbasis och det nuvarande makro ekonomiska läget och prognoser på upptilltre åringår. I normalfallet skall sce nariona gås igenom kvartalsvis. Om detföreligger betydande förändringari det makroekonomiska läget skall scenariona uppdateras.
Expertbedömningar
Koncernen använder både modeller och expertbedömningarför att uppskatta förväntade kreditförluster. Omfattningen av bedömningar som behövs för att värdera förväntade kreditförluster beror av utfallfrån modeller, väsentlighet och tillgång till underliggande information.
Utfalletfrån modellerna utgör en vägledning för hur ekonomiska händelser kan påverka nedskrivningsbehovet av finansiella tillgångar. Expertbedömningarfår göras på modellutfallför attinförliva uppskattad effektfrån fakto rer som inte fångas av modellen.Den typen av bedömningsmässiga justeringar av de modellbaserade förväntade kreditförlusterna får göras på betydande motpartsexponeringar. Dessa justeringar bestäms av relevant kreditkommit té utifrån den modellerade förväntade kreditförlusten. Utöver detta kan det även föreligga ett behov av justeringar på portföljnivå, vilket beslutas av Group Risk Committee.
FÖRSÄKRINGSAVTAL OCH INVESTERINGSAVTAL
Försäkringsavtal är avtal där koncernen åtar sig en betydande försäkrings risk – definierad som en absolutrisk av minst 5 procent av det underliggande värdet – förförsäkringstagaren genom att gå med på att kompensera försäkringstagaren eller annan förmånstagare om en förutbestämd försäkrad händelse skulle inträffa. Investeringsavtal ärfinansiella instrument som inte kan definieras som försäkringsavtal, eftersom de inte överför någon betydande försäkringsrisk från försäkringstagaren till koncernen.
Försäkringsavtal
För principer avseende försäkringsavtal, se Not 1
Investeringsavtal
Huvuddelen av koncernens fondförsäkringar (unitlinked) klassificeras som investeringsavtal. Ingen betydande försäkringsrisk överförs från försäkrings tagaren till koncernen. En mindre del av koncernens fondförsäkringsverksamhet klassificeras som försäkringsavtal.
Värdering
Investeringsavtal ärfinansiella förbindelser vars verkliga värde är beroende av de underliggande finansiella tillgångarnas verkliga värde. De underliggan de tillgångarna är obligatoriskt värderade till verkligt värde via resultatet och tillhörande skulderna äridentifierade att värderas till verkligt värde via resul taträkningen (verkligtvärdeoptionen). Valet att använda verkligtvärdeoptio nen görs för att eliminera inkonsekvenseriredovisningen som annars skulle uppstå om olika grunderför värdering användes förtillgångar och skulder. Det verkliga värdet på de finansiella skulderna fastställs med hjälp det verkliga värdet på de finansiella tillgångarna till vilka de finansiella skulderna är länkade på balansdagen. Om investeringsavtalet har en återköpsklausul, upptas skulden till ett värde som aldrig understiger återköpsvärdet.
Intäktsredovisning
För principer avseende intäktsredovisning, se Not 1.
Kostnadsredovisning
Tillkommande utgifterför att erhålla ett avtal med en kund redovisas som en tillgång om koncernen förväntar sig attfå täckning för dessa utgifter. Tillkom mande utgifter är utgifterför att erhålla ett avtal med en kund som inte kon cernen skulle ha ådragit sig om avtaletinte hade erhållits. Dessa kostnader är anskaffningskostnaderiform av försäljningsprovision som betalas för att
erhålla investeringsavtal. De förväntas bli återvunna från provisionsintäkter som intjänas på investeringsavtalen. Förutbetalda anskaffningskostnader resultatförs då relaterade intäkterredovisas. Tillgången testas för nedskriv ningsbehov varje redovisningsperiod för att säkerställa att avtalets förväntade framtida ekonomiska förmåner överstiger detredovisade värdet. Alla andra kostnader, såsom försäljningsprovisionertill mäklare som betalas under investeringsavtalens löptid eller provisionertill egen personal som agerar som säljare ellerlöpande administrationskostnader,redovisas under den redovisningsperiod de inträffar.
Väsentliga ändrade redovisningsprinciperför moderbolagettillämpliga från 1 januari 2018
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
De förändrade redovisningsprinciperna i koncernen är även applicerbara i Moderbolaget, med undantag förfinansiella skulder där verkligtvärdeoptio nen tillämpats och vid första redovisningstillfälletidentifierats som värdera de till verkligt värde via resultatet, där värdeförändringar hänförliga till egen kreditrisk redovisas iresultatet.
Nya och ändrade viktiga bedömningar vid tillämpningen av IFRS 9 och IFRS 15 från 2018
FÖRVÄNTADE KREDITFÖRLUSTER
Vid värdering av förväntade kreditförlusterfinns det ett antal moment som innehåller en hög grad av bedömning. Uppskattning av förväntade kreditför luster ärtill sin natur osäker och träffsäkerheten i dessa uppskattningar är beroende av flera faktorer,till exempel makroekonomiska prognoser, och innehåller komplexa modeller och bedömningar.
Bedömningen av huruvida detföreligger en betydande ökning av kreditrisk innebär ett element av väsentlig bedömning. Koncernen gör en bedömning vid varje rapportperiods slut huruvida en betydande ökning av kreditrisken har skett sedan detförsta redovisningstillfället,för återstoden av löptiden genom att överväga förändring i de viktigaste riskindikatorerna i koncernens riskhanteringsprocess.
Ytterligare ett område som innefattar väsentlig bedömning är beaktandet av framåtblickande information och makroekonomiska scenarion. Bedöm ningen av kreditrisk och värderingen av förväntade kreditförluster ska avspegla ett objektivt och sannolikhetsvägt belopp med beaktande av alltillgänglig information som ärrelevantför värderingen. I värderingen vägs rimlig och verifierbarinformation om tidigare händelser,rådande förutsättningar och rimliga och verifierbara prognoserförframtida ekonomiska förutsättningar. Koncernen använderinterna makroekonomiska prognosertill grund för den framåtblickande information som används i värderingen av förväntade kreditförluster. Koncernen använder både modeller och expertbedömningarför att uppskatta förväntade kreditförluster. Syftet med expertbedömningar är attinförliva uppskattad effektfrån faktorer som inte fångas av modellerna. Omfattningen av bedömningar som behövs för att värdera för väntade kreditförluster beror av utfallfrån beräknade förväntade kreditför luster enligt modellerna, väsentlighet och tillgång till underliggande informa tion. Modeller, bedömningar och antaganden gås regelbundetigenom av koncernens riskorganisation och godkänns av Group Risk Committee.
PROVISIONSINTÄKTER OCH AVGIFTER
Iredovisningen av provisionsintäkter och avgifter gör SEB bedömningar som påverkarfastställandet av storleken på och tidpunkten förredovisning av intäkterfrån avtal med kunder.
När SEB utför exempelvis notariat, kapitalförvaltning eller administration av kunders investeringspolicies baseras intäkterna på den tidsperiod under vilken servicen utförs och/eller på den underliggande tillgångsmassan. SEB:s bedömning är att kunden samtidigt erhåller och förbrukar servicen och att SEB:s åtagande därför uppfylls över den tiden servicen utförs.
När SEB utför exempelvis mäkleri, affärer som sker på uppdrag av tredje part som genomförande av förvärv eller köp ellerförsäljning av verksamhet eller agerar som arrangöri syndikeringar är SEB:s bedömning att kunden får kontroll övertillgången och SEB:s åtagande är uppfyllt vid den tidpunkttrans aktionen är genomförd.
När provisioner ärresultatbaserade redovisar SEB intäkten baserat på bedömningar om när det är mycket sannolikt att en väsentlig återföring av redovisade intäkterinte uppstår, vilket oftast är när kriterietför att erhålla provisionen är uppfyllt.
REDOVISNING AV TILLGÅNGAR FÖR AVTALSUTGIFTER, AKTIVERADE ANSKAFFNINGSVÄRDEN
SEB redovisar utgifterför att erhålla avtal med kunder som SEB inte hade ådragit sig om avtaletinte hade erhållits som en tillgång. Det är huvudsakligen försäljningsprovisionerför att erhålla försäkrings och investeringsavtal.
Avskrivningstiden förtillgången baseras på antaganden om genomsnittlig löptid på avtalen inklusive antaganden om annullationer.
2 Rörelsesegment
SEB-koncernens rörelsesegment
| Stora Företag& | Liv& | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella | Företag& | Investment | |||||
| Resultaträkning, 2017 | institutioner | Privatkunder | Baltikum | Management | Övrigt1) | 492 6 Elimineringar – |
36472 Summa |
| Ränteintäkter | 14066 | 11794 | 2616 | –3 | 14491 | 540 6 |
16580 – |
| Räntekostnader | –6022 | –2352 | –243 | –87 | –14415 | 23196 | |
| Räntenetto | 8043 | 9442 | 2373 | –90 | 76 | 430 6 48 6 376 – |
19 893 5472 |
| Provisionsintäkter Provisionskostnader |
11366 –5130 |
7565 –1887 |
1852 –532 |
8708 –4190 |
135 –108 |
– | |
| Provisionsnetto | 6236 | 5678 | 1320 | 4519 | 27 | –54 | 17725 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 3465 | 441 | 231 | 1674 | 1008 | 60 | 6880 |
| Övriga intäkter, netto | 573 | 87 | –10 | 17 | 448 | –4 | 1 112 |
| Summa intäkter | 18 318 | 15648 | 3914 | 6120 | 1558 | 51 | 45609 |
| varav internt | –1773 | 2742 | 53 | –2386 | 1312 | 51 | |
| Personalkostnader | –3862 | –3298 | –724 | –1561 | –4616 | 35 | –14025 |
| Övriga kostnader Av och nedskrivningar av materiella |
–5046 | –3872 | –965 | –963 | 3984 | –85 | –6947 |
| och immateriella tillgångar | –59 | –57 | –78 | –37 | –734 | –964 | |
| Summa kostnader | –8 967 | –7 226 | –1 766 | –2561 | –1365 | –51 | –21 936 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och immateriella tillgångar |
1 | –164 | 1 | –162 | |||
| Kreditförluster, netto | –529 | –276 | –7 | 4 | –808 | ||
| Rörelseresultatföre jämförelsestörande poster | 8 823 | 8146 | 1977 | 3558 | 198 | 22702 | |
| Jämförelsestörande poster | –1896 | –1896 | |||||
| RÖRELSERESULTAT | 8823 | 8146 | 1977 | 3558 | –1698 | 20806 | |
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 65,8 | 40,6 | 8,0 | 11,0 | |||
| Räntabilitet på allokerat kapital, % | 10,1 | 15,0 | 21,9 | 27,8 | |||
| Riskexponeringsbelopp, miljarder kronor | 376 | 120 | 74 | 4 | 37 | 611 | |
| Utlåning till allmänheten2), miljarder kronor | 551 | 744 | 129 | 6 | 1430 | ||
| In och upplåning från allmänheten2), miljarder kronor | 416 | 384 | 114 | 86 | 999 | ||
| 20163) | |||||||
| 052 5 064 – |
35202 | ||||||
| Ränteintäkter | 12640 | 10378 | 2509 | –3 | 14730 | 5 | 16464 – |
| Räntekostnader Räntenetto |
–4333 8307 |
–1396 8982 |
–364 2145 |
–57 –60 |
–15378 –648 |
12 | 18 738 |
| Provisionsintäkter | 11722 | 7117 | 1671 | 7641 | 125 | 5 776 5 630 – |
22500 5872 – |
| Provisionskostnader | –5627 | –1703 | –500 | –3582 | –90 | ||
| Provisionsnetto | 6095 | 5414 | 1171 | 4059 | 35 | –146 | 16628 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 4187 | 394 | 218 | 1764 | 332 | 161 | 7 056 |
| Övriga intäkter, netto | 389 | 55 | –23 | –17 | 437 | –12 | 829 |
| Summa intäkter | 18 978 | 14845 | 3511 | 5746 | 156 | 15 15 |
43251 |
| varav internt | –1138 | 7545 | –5 | –2231 | –4186 | ||
| Personalkostnader | –3922 | –3339 | –755 | –1560 | –4895 | ||
| Övriga kostnader | –4972 | –3713 | –959 | –984 | 4073 | 49 –64 |
–14422 –6619 |
| Av och nedskrivningar av materiella | |||||||
| och immateriella tillgångar | –34 | –69 | –66 | –45 | –557 | –771 | |
| Summa kostnader | –8 928 | –7121 | –1780 | –2 589 | –1379 | –15 | –21 812 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella | |||||||
| och immateriella tillgångar | –156 | 6 | –150 | ||||
| Kreditförluster, netto | –563 | –376 | –56 | 2 | –993 | ||
| Rörelseresultatföre jämförelsestörande poster | 9 487 | 7348 | 1519 | 3157 | –1215 | 20296 | |
| Jämförelsestörande poster | –354 | –68 | –5007 | –5429 | |||
| RÖRELSERESULTAT | 9133 | 7 348 | 1451 | 3157 | –6 222 | 14867 | |
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 62,4 | 37,3 | 7,9 | 11,6 | |||
| Räntabilitet på allokerat kapital, % | 11,3 | 15,2 | 16,2 | 23,5 | |||
| Riskexponeringsbelopp, miljarder kronor | 375 | 117 | 67 | 4 | 47 | 610 | |
| Utlåning till allmänheten2), miljarder kronor | 546 | 710 | 117 | 2 | 1375 | ||
| In och upplåning från allmänheten2), miljarder kronor | 404 | 372 | 106 | 79 | 961 |
1)Resultatandelfrån intresseföretag somredovisas enligt kapitalandelsmetoden ingårmed 13Mkr (19) iÖvriga intäkter netto.Kapitalandelarna uppgårtill 334Mkr (229). 2) Exklusive repor och skuldinstrument.
3) Jämförelsestörande poster omklassificerade, se not 49.
Balansräkning, 2017
| Tillgångar Skulder Investeringar |
1175 651 1098 360 164 |
829749 779589 151 |
160683 150880 121 |
1942 | 514139 1135 275 500695 1142 048 1186 |
–1255 900 –1255 900 |
2559596 2415671 3563 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | |||||||
| Tillgångar Skulder Investeringar |
1315 760 1235 317 46 |
808608 761015 145 |
150496 141797 164 |
1162 | 492705 1222 051 479199 1231 316 726 |
–1368 974 –1368 974 |
2620646 2479 670 2243 |
Not 2 fortsättning Rörelsesegment
Moderbolagets rörelsesegment
| 2017 | Stora Företag& Finansiella institutioner |
Företag& Privatkunder |
Baltikum | Liv& Investment Management |
Övrigt | Elimineringar | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttointäkter Tillgångar Investeringar |
26664 964428 162 |
15544 753406 145 |
22 169 |
295 252 |
20795 896 077 1176 |
–584 –722169 |
62 736 1 892 163 1483 |
| 2016 | |||||||
| Bruttointäkter Tillgångar Investeringar |
25089 1074 815 41 |
13645 734433 62 |
16 1452 |
241 | 29088 231 1011 986 649 |
–9926 –823073 |
58153 1999 844 752 |
Rörelsegren
Rörelsegrenssegmenten visas enligt den interna divisionsrapporteringen. De olika divisionerna erbjudertjänstertill olika kundgrupper. Kundgruppernas karaktär avgör vilken typ av produkter som erbjuds. Stora företag och Finansiella institutioner erbjuder affärs och investment bankingtjänstertill stora företag och institutioner. Företag & Privatkunder erbjuder banktjänster och
förmögenhetsförvaltning till privatpersoner och mindre och medelstora företag. Division Baltikum erbjuder privatpersoner och mindre företag bank tjänster samtförmögenhetsförvaltningen i de baltiska länderna. Liv & Investment Management erbjuder kapitalförvaltning och liv, vård och pensionsför säkringar. Övrigt omfattar supportfunktioner,treasury och stabsenheter. Eliminering av interna transaktioner mellan segmenten redovisas separat.
Bruttointäkter per produktfrån externa kunder
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 20161) | 2017 | 2016 | |||
| Bankverksamhet | 35 672 | 33 920 | 24 191 | 22 691 | ||
| Kapitalmarknader | 12 477 | 13 158 | 11 283 | 11 199 | ||
| Kapitalförvaltning | 8 483 | 7 580 | 2 279 | 2 114 | ||
| Livförsäkrings och pensionsverksamhet | 3 445 | 3 572 | ||||
| Övrigt | 7 583 | 7 357 | 24 983 | 22 149 | ||
| SUMMA | 67 660 | 65587 | 62736 | 58 153 |
1) Jämförelsestörande poster omklassificerade, se not 49.
Bankverksamhetinnefattarlån, leasing, kort och betalningsprodukter. Kapitalmarknaderinnefattar handel och emissioner på finansiella marknader. Kapitalförvaltning innefattarrådgivning,förvaring och fondförvaltning.
Livförsäkrings och pensionsverksamhetinnefattarfondförsäkring och traditionella försäkringsprodukter. Övrigtinnefattartreasuryverksamhet och övrig verksamhet.
3 Geografisk information
| SEB-koncernen perland | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | |||||||||
| Brutto intäkter1) |
Rörelse- resultat2) | Skatt 3) |
Tillgångar | Investe ringar |
Brutto- intäkter1,7) | Rörelse resultat2) |
Skatt 3) |
Tillgångar | Investe- ringar |
|
| Sverige | 43466 | 12 333 | –2 703 | 2 046020 | 2 103 | 41 662 | 4 916 | –1 845 | 2 138812 | 1 488 |
| Norge | 5206 | 1 859 | –433 | 102 138 | 94 | 5 178 | 2 366 | –622 | 115 284 | 26 |
| Danmark | 3 775 | 1 918 | –359 | 302 548 | 991 | 3 467 | 2 142 | –417 | 324 547 | 299 |
| Finland | 2 313 | 1 171 | –224 | 89 619 | 72 | 2 110 | 1 043 | –217 | 80 469 | 10 |
| Estland6) | 1 658 | 927 | –72 | 54 815 | 64 | 1 528 | 916 | –47 | 50 405 | 58 |
| Lettland | 1 207 | 371 | –79 | 36 297 | 8 | 1180 | 468 | –57 | 33 738 | 48 |
| Litauen | 2 134 | 1 014 | –155 | 75 218 | 68 | 2 013 | 831 | –58 | 71 098 | 76 |
| Tyskland4) | 2 517 | –433 | 2 | 30459 | 3 312 | 507 | –420 | 34 454 | 3 | |
| Storbritannien | 1 962 | 1 076 | –225 | 68 997 | 5 | 1799 | 727 | –196 | 70 291 | 5 |
| Polen | 156 | 15 | –14 | 8 224 | 2 | 165 | 31 | –14 | 5 305 | 2 |
| Ukraina | 54 | 3 | –2 | 498 | 58 | 7 | –4 | 700 | ||
| Kina | 631 | 162 | –50 | 24 097 | 407 | 98 | –18 | 23 045 | 3 | |
| Irland | 588 | 181 | 2 | 70 730 | 139 | 567 | 171 | –29 | 66 154 | 139 |
| Luxemburg | 1 484 | 385 | –65 | 53 155 | 5 | 2644 | 322 | –39 | 73 747 | 6 |
| Ryssland | 370 | 28 | –16 | 5 300 | 2 | 313 | 26 | –15 | 3 950 | 2 |
| Singapore | 679 | 66 | –16 | 24 619 | 1 | 573 | 94 | –23 | 27 488 | 1 |
| USA6) | 2 508 | –131 | –31 | 82 345 | 1 603 | 55 | –310 | 109 109 | ||
| Övriga länder5)6) | 3 109 | –139 | –122 | 198 502 | 10 | 3 098 | 147 | 82 | 209 357 | 77 |
| Koncernelimineringar | –6 155 | –713 987 | –6 090 | –817 307 | ||||||
| SUMMA | 67 660 | 20806 | –4 562 | 2 559596 | 3 563 | 65587 | 14867 | –4 249 | 2620646 | 2 243 |
1) Bruttointäkteri koncernen är definierade somsumman avRänteintäkter, Provisionsintäkter, Nettoresultat av finansiella transaktioner ochÖvriga intäkter netto enligtIFRS. Grunden förintäktsfördelningen är SEB:s närvaro irespektive land.Undantag är de affärer där de lokala bolagen/filialerna fungerar somförsäljningskontor och erhåller provi sionsersättningar och volymen bokas i den centrala enheten.
2) Före skatt.
3) Förmerinformation omskatt se not 15.
4) Exklusive treasuryverksamhet.
5) Cayman Island,Hongkong, Nederländerna, Schweiz och treasuryverksamheti Tyskland.
6) 2017 och tidigare erläggs inkomstskatti Estland endast omresultatet distribueras somutdelning. På Cayman Island ärmoderbolagetrepresenterad av en filial somär skattesubjektiUSAoch inkomstskatten relaterattill Cayman Island redovisas därföriUSA.
7) Jämförelsestörande poster omklassificerade, se not 49.
Not 3 fortsättning Geografisk information
Moderbolaget perland
| 2017 | 2016 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttointäkter1) | Tillgångar | Investeringar | Bruttointäkter1) | Tillgångar | Investeringar | |||
| Sverige | 49760 | 1 661 054 | 1 297 | 46 702 | 1 754444 | 696 | ||
| Norge | 3 090 | 56 656 | 94 | 3 402 | 55 616 | 26 | ||
| Danmark | 1 920 | 67 499 | 3 | 1979 | 76 074 | 3 | ||
| Finland | 1 278 | 5 927 | 71 | 1 168 | 9 888 | 9 | ||
| Övriga länder | 6 688 | 101 027 | 18 | 4 902 | 103 822 | 18 | ||
| SUMMA | 62736 | 1 892 163 | 1483 | 58153 | 1 999 844 | 752 |
1) Bruttointäkteri moderbolaget är definierade somsumman av Ränteintäkter, Leasingintäkter,Utdelningar, Provisionsintäkter, Nettoresultat av finansiella transaktioner och Övriga intäkter enligt Finansinspektionens redovisningsföreskrifter.Grunden förintäktsfördelningen är SEB:s närvaro irespektive land.Undantag är de affärer där de lokala bolagen/filialerna fungerar somförsäljningskontor och erhåller provisionsersättningar och volymen bokas i den centrala enheten.
Principer för internprissättning
Internprissättningens mål inom SEBkoncernen är att kunna mäta räntenetto, att styra ränte och likviditetsrisken och att hantera likviditeten. De interna
priserna baseras på SEB:s verkliga eller medförda marknadsbaserade finansieringskostnad för en specifik ränta respektive löptid. Transaktioner mellan affärsenheter prissätts marknadsmässigt (armlängds avstånd).
4 Räntenetto
| Koncernen | Moderbolaget | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | Genomsnittlig balans |
Ränta | Räntesats | Genomsnittlig balans |
Ränta | Räntesats | |
| Lån till kreditinstitut och centralbanker Lån till allmänheten Räntebärande värdepapper1) |
418258 1500 385 191 328 |
2198 26734 1 884 |
0,53% 1,78% 0,98% |
582286 1168 445 180 355 |
1994 20156 1 696 |
0,34% 1,73% 0,94% |
|
| Summa räntebärande tillgångar | 2 109 970 | 30 815 | 1,46% | 1 931 086 | 23 847 | 1,23% | |
| Derivat och övriga tillgångar | 741 644 | 5 657 | 311 886 | 8 439 | |||
| Summa tillgångar | 2 851 614 | 36472 | 2242972 | 32285 | |||
| Skuldertill kreditinstitut In och upplåning från allmänheten Emitterade värdepapper2) Efterställda skulder |
150 001 1134 017 714896 41494 |
–686 –4450 –10594 –1646 |
–0,46% –0,39% –1,48% –3,97% |
222199 929878 676 672 41 628 |
–1 028 –2493 –10 613 –1 646 |
–0,46% –0,27% –1,57% –3,95% |
|
| Summa räntebärande skulder | 2 040 408 | –17376 | –0,85% | 1 870 377 | –15 780 | –0,84% | |
| Derivat och övriga skulder Eget kapital |
670178 141028 |
796 | 273 473 99122 |
–1 970 | |||
| Summa skulder och kapital | 2851614 | –16580 | 2242972 | –17750 | |||
| Räntenetto | 19 893 | 14 536 | |||||
| Avkastning netto på räntebärande tillgångar | 0,94% | 0,75% | |||||
| 1) varav värderade till verkligt värde. 2) varav värderade till verkligt värde. |
1 648 –755 |
1 702 –706 |
<-- PDF CHUNK SEPARATOR -->
Not 4 fortsättning Räntenetto
| Koncernen | Moderbolaget | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | Genomsnittlig balans |
Ränta | Räntesats | Genomsnittlig balans |
Ränta | Räntesats | |
| Lån till kreditinstitut och centralbanker Lån till allmänheten Räntebärande värdepapper1) |
408 155 1 430412 221 880 |
1 233 25 360 1 916 |
0,30% 1,77% 0,86% |
619 500 1 040096 211 324 |
1 349 18 694 1 731 |
0,22% 1,80% 0,82% |
|
| Summa räntebärande tillgångar | 2060 447 | 28 509 | 1,38% | 1870 920 | 21774 | 1,16% | |
| Derivat och övriga tillgångar | 773 214 | 6 693 | 410 818 | 7 248 | |||
| Summa tillgångar | 2833 661 | 35 202 | 2 281738 | 29022 | |||
| Skuldertill kreditinstitut In och upplåning från allmänheten Emitterade värdepapper2) Efterställda skulder |
186 347 1 071015 719 551 34 270 |
–372 –3 760 –10 799 –1 463 |
–0,20% –0,35% –1,50% –4,27% |
280 008 926 570 675 678 33 796 |
–838 –1 880 –10 859 –1 463 |
–0,30% –0,20% –1,61% –4,33% |
|
| Summa räntebärande skulder | 2 011183 | –16 394 | –0,82% | 1916052 | –15040 | –0,78% | |
| Derivat och övriga skulder Eget kapital |
686 312 136 166 |
–70 | 272 383 93 303 |
–183 | |||
| Summa skulder och kapital | 2833 661 | –16464 | 2 281 738 | –15223 | |||
| Räntenetto | 18738 | 13799 | |||||
| Avkastning netto på räntebärande tillgångar | 0,91% | 0,74% | |||||
| 1) varav värderade till verkligt värde. 2) varav värderade till verkligt värde. |
1641 –664 |
1735 –705 |
Itabellen ovan visas Utlåning och Inlåning exklusive räntebärande värdepappertill skillnad från Resultaträkningen och Balansräkningen där klassificeringen skett utifrån redovisningskategori.
Räntenetto
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| 2017 | 2016 | |
| Ränteintäkter Leasingintäkter 1) Räntekostnader Leasingavskrivningar 1) |
32 285 5 481 –17 750 –4 817 |
29 023 5 443 –15 223 –4 704 |
| SUMMA | 15 200 | 14539 |
1) I koncernen omklassificeras leasingintäkter netto tillränteintäkter. Imoderbolagetredovisas leasingavskrivningar underrubrikenAv och nedskrivningar avmateriella och immateriella tillgångar.
5 Provisionsnetto
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Emissioner | 724 | 484 | 1 035 | 838 |
| Värdepappershandel | 2 125 | 2 878 | 1 436 | 1 670 |
| Notariat och fondverksamhet | 8 040 | 7 264 | 3 690 | 3 391 |
| Värdepappersprovisioner | 10 890 | 10 626 | 6 161 | 5 899 |
| Betalningsförmedling | 1 850 | 1 677 | 1 512 | 1 334 |
| Kortverksamhet | 3 610 | 3 526 | 505 | 392 |
| Betalningsförmedlingsprovisioner | 5 460 | 5 203 | 2 017 | 1 726 |
| Livförsäkringsprovisioner | 1 707 | 1 653 | ||
| Rådgivning | 443 | 316 | 393 | 282 |
| Utlåning | 2 254 | 2 527 | 1 889 | 2 065 |
| Inlåning | 276 | 221 | 71 | 59 |
| Garantier | 541 | 527 | 380 | 353 |
| Derivat | 439 | 475 | 400 | 530 |
| Övrigt | 1 186 | 952 | 843 | 734 |
| Övriga provisioner | 5 140 | 5 018 | 3 975 | 4 023 |
| Provisionsintäkter | 23 196 | 22500 | 12 153 | 11 648 |
| Värdepappersprovisioner | –2 001 | –2 248 | –1 217 | –1 378 |
| Betalningsförmedlingsprovisioner | –2 006 | –1 940 | –619 | –604 |
| Livförsäkringsprovisioner | –598 | –614 | ||
| Övriga provisioner | –866 | –1 070 | –760 | –823 |
| Provisionskostnader | –5472 | –5872 | –2596 | –2 805 |
| Värdepappersprovisioner, netto | 8 889 | 8 378 | 4 944 | 4 521 |
| Betalningsförmedlingsprovisioner, netto | 3 454 | 3 263 | 1 398 | 1 122 |
| Livförsäkringsprovisioner, netto | 1 109 | 1 039 | ||
| Övriga provisioner, netto | 4 273 | 3 948 | 3 215 | 3 200 |
| SUMMA | 17725 | 16 628 | 9 557 | 8843 |
6 Nettoresultat av finansiella transaktioner
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Vinster (förluster) från handel med finansiella tillgångar och skulder, netto Vinster (förluster) från finansiella tillgångar och skulder klassificerade |
6239 | 6026 | 5563 | 5425 |
| till verkligt värde via resultatet, netto | –1087 | –857 | –1069 | –783 |
| Övriga livförsäkringsintäkter, netto | 1738 | 1919 | ||
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar som kan säljas | –10 | –32 | ||
| SUMMA | 6 880 | 7 056 | 4493 | 4642 |
Vinster (förluster) från handel med finansiella tillgångar och skulder, netto
| Egetkapitalinstrument och hänförliga derivat | 1388 | 1149 | 1333 | 1165 |
|---|---|---|---|---|
| Skuldinstrument och hänförliga derivat | 740 | 1 109 | 640 | 1017 |
| Valuta och hänförliga derivat | 4 024 | 3699 | 3512 | 3186 |
| Övrigt | 88 | 69 | 79 | 57 |
| SUMMA | 6 239 | 6026 | 5563 | 5425 |
I Nettoresultat av finansiella transaktioner presenteras resultatet fördelat på typ av underliggande finansiellt instrument. Rörelser i treasuryverksam hetens resultat beror på förändringar i räntor och kreditspreadar. Netto effekten från tradingverksamheten är relativt stabil över tiden, men uppvisar rörelser mellan raderna. För helåret genererade strukturerade pro dukter, som erbjuds allmänheten, en effekt för egetkapitalinstrument på 235 Mkr (555) och en motsvarande effekt för skuldinstrument med –340 Mkr (–180).
Vinster (förluster) från finansiella tillgångar och skulder klassificerade till verkligt värde via resultatet, netto
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Egetkapitalinstrument Skuldinstrument |
22 –1109 |
24 –881 |
–1069 | –783 |
| SUMMA | –1087 | –857 | –1069 | –783 |
Omvärderingsjusteringarför motpartsrisk och egen kreditrisk
| Derivat – motpartsrisk | 421 | –190 | 434 | –189 |
|---|---|---|---|---|
| Derivat – egen kreditrisk Emitterade värdepapper klassificerade till verkligt värde – egen kreditrisk |
–180 –31 |
21 –50 |
–141 –57 |
13 –50 |
| SUMMA | 210 | –219 | 236 | –226 |
7 Övriga intäkter, netto
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 20163) | 2017 | 2016 | |
| Utdelningar1) | 77 | 170 | ||
| Andelari intresseföretags resultat Realisationsvinster och förluster på värdepapper som |
–38 | 218 | ||
| innehas som kapitalplaceringar Realisationsvinster och förluster på materiella tillgångar2) |
203 | 410 | 624 27 |
217 14 |
| Realisationsvinster och förluster på aktieri dotterbolag som avyttrats | –39 | |||
| Övriga intäkter | 870 | 70 | 691 | 586 |
| SUMMA | 1112 | 829 | 1 342 | 817 |
1) Redovisat separatiresultaträkningen för moderbolaget.
2) Se not 12 för koncernen.
3) Jämförelsestörande poster omklassificerade, se not 49.
Utdelningar
| Finansiella tillgångar som kan säljas Intresseföretag Utdelningarfrån koncernföretag |
77 | 170 | 51 514 6 416 |
51 70 6 460 |
|---|---|---|---|---|
| SUMMA | 77 | 170 | 6981 | 6 581 |
Not 7 fortsättning Övriga intäkter, netto
Vinster och förluster på värdepapper som innehas som kapitalplaceringar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Finansiella tillgångar som kan säljas – Egetkapitalinstrument | 722 | 148 | 614 | 178 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas – Skuldinstrument | 90 | 529 | ||
| Lån | 10 | 40 | ||
| Vinster | 812 | 677 | 624 | 218 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas – Egetkapitalinstrument | –93 | –131 | ||
| Finansiella tillgångar som kan säljas – Skuldinstrument | –7 | –14 | ||
| Lån | –508 | –122 | –1 | |
| Förluster | –609 | –267 | –1 | |
| SUMMA | 203 | 410 | 624 | 217 |
| Övriga intäkter | ||||
| Verkligt värde justeringari säkringsredovisning | 205 | –260 | 792 | –323 |
| Rörelseresultati sakförsäkringsrörelsen,runoff | 283 | 158 | ||
| Övriga intäkter | 382 | 172 | –102 | 909 |
| SUMMA | 870 | 70 | 690 | 586 |
| Förändring av verkligt värde i säkringsredovisning | ||||
| Förändring av verkligt värde av de säkrade posterna | 3 939 | 298 | 3 757 | 316 |
| Förändring av verkligt värde av säkringsderivaten | –3 721 | –650 | –2 936 | –658 |
| Säkring av verkligt värde | 218 | –352 | 822 | –342 |
| Förändring av verkligt värde av de säkrade posterna | 75 | 261 | –52 | 135 |
| Förändring av verkligt värde av säkringsderivaten | –79 | –182 | 33 | –129 |
| Säkring av verkligt värde portföljsäkring | –3 | 79 | –20 | 6 |
| Kassaflödessäkringar – ineffektivitet | –10 | 13 | –10 | 13 |
| SUMMA | 205 | –260 | 792 | –323 |
Säkring av verkligt värde och portföljsäkring
Koncernen säkrar delar av sin exponering förränterisk, ifastförräntade finansiella tillgångar och finansiella skulder, motförändringari verkligt värde på grund av ränteförändringar. För detta ändamål används ränteswappar,räntevalutaswappar och i vissa fall även ränteoptioner. Säkringarna görs antingen post per post eller gruppvis efterförfallotider.
ta förväntas periodiseras iresultaträkningen under perioden 2018 till 2037.
Säkring av nettoinvesteringar
Koncernen säkrar omräkningsdifferenserfrån nettoinvesteringari utländska verksamheter genom upplåning i utländsk valuta och med valutaterminer. Upplåning i utländsk valuta till ett belopp av 33 357 Mkr (39 001) och valutaterminertill ett nominellt belopp av 0 Mkr (2 507) var vid utgången av året definierade som säkringar av nettoinvesteringari utländska verksamheter. Ineffektiviteti säkringarna redovisas i Nettoresultatfinansiella transaktioner (not 6).
Kassaflödessäkringar
Koncernen använderränteswapparför säkring av framtida kassaflöden från in och utlåning tillrörlig ränta. Ränteflöden från in och utlåning tillrörlig rän-
8 Administrationskostnader
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 20161) | 2017 | 2016 | |
| Personalkostnader Övriga kostnader |
–14 025 –6 947 |
–14 422 –6 619 |
–9 335 –4 918 |
–10 466 –4 573 |
| SUMMA | –20972 | –21 041 | –14252 | –15039 |
1)Omstruktureringsaktiviteter 2016 har omklassificerats till Jämförelsestörande poster, se not 49.
9 Personalkostnader
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 20163) | 2017 | 2016 | |
| Fastlön | –8073 | –8105 | –5431 | –5402 |
| Kontantbaserad rörlig ersättning | –666 | –684 | –428 | –541 |
| Långfristig aktiebaserad ersättning | –616 | –702 | –462 | –637 |
| Löner och andra ersättningar | –9 355 | –9491 | –6321 | –6580 |
| Sociala avgifter | –2543 | –2638 | –1861 | –1955 |
| Förmånsbestämda pensionsplaner1) | –472 | –313 | –686 | |
| Avgiftsbestämda pensionsplaner1) | –881 | –1055 | –643 | –766 |
| Förmåner och avgångsvederlag2) | –271 | –444 | –169 | –160 |
| Utbildning och andra personalrelaterade kostnader | –502 | –481 | –340 | –319 |
| SUMMA | –14025 | –14422 | –9 335 | –10466 |
1) Pensionskostnaderna i koncernen ärredovisade enligtIAS 19 Ersättningartill anställda. Pensionskostnaderna i Skandinaviska Enskilda Banken har beräknats enligt Tryggande lagen och Finansinspektionens föreskrifter. Engångskostnaderförförtida pensioneringar på 196 Mkr (172) belastar bankens pensionsstiftelser.
2) Innefattar kostnaderför avgångsvederlag med 179 Mkr (350) för koncernen och 126 Mkr (113) för moderbolaget.
3)Omstruktureringsaktiviteter 2016 har omklassificerats till Jämförelsestörande poster, se not 49.
9a Ersättningar
Not 9a visar SEB:s redogörelse för koncernens ersättningar uppdelad på väsentliga enheteri den konsoliderade situationen enligtförordningen om tillsynskrav för kreditinstitut och värdepappersföretag. I SEBkoncernen
har 989 (1 167) positioner definierats som identifierad personal. SEB har valt att även inkludera försäkringsrörelse som inte ingåri SEB konsoliderad situa tion men i SEBkoncernen.
Ersättning per division 5)
| Koncernen | Moderbolaget | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fast1) | Rörlig 1 |
Fixed 1) |
Rörlig 1 |
||||||||
| 2017 | Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | |||
| Stora Företag & Finansiella Institutioner | –2 511 | 2 049 | –613 | 1 979 | –1 994 | 1 707 | –565 | 1 637 | |||
| Företag & Privatkunder | –2 375 | 3 531 | –153 | 3 521 | –1 654 | 2 818 | –121 | 2 808 | |||
| Baltikum | –481 | 2 431 | –61 | 2 431 | |||||||
| Liv & Investment Management | –1 120 | 1 478 | –103 | 1 458 | |||||||
| Övrigt 2) | –4 532 | 5 457 | –352 | 5 432 | –2 595 | 4 182 | –204 | 4 084 | |||
| SUMMA | –11 019 | 14946 | –1 282 | 14 821 | –6243 | 8 707 | –890 | 8 529 | |||
| varav kollektiv rörlig ersättning 3) | –546 | 14 821 | |||||||||
| 2016 | |||||||||||
| Stora Företag & Finansiella Institutioner | –2 658 | 2 134 | –688 | 2 009 | –1 990 | 1 689 | –625 | 1 620 | |||
| Företag & Privatkunder | –2 353 | 3 667 | –192 | 3 647 | –1 665 | 2 920 | –152 | 2 920 | |||
| Baltikum | –502 | 2 565 | –64 | 2 565 | |||||||
| Liv & Investment Management | –1 115 | 1 468 | –108 | 1 432 | |||||||
| Övrigt 2) | –3 429 | 5 445 | –334 | 4 663 | –3 359 | 4 147 | –401 | 3 517 | |||
| SUMMA | –10057 | 15 279 | –1 386 | 14316 | –7 014 | 8756 | –1 178 | 8 057 | |||
| varav kollektiv rörlig ersättning 3) | –573 | 14 316 |
SEBAG, Tyskland SEB PankAS, Estland Fast 1) Rörlig1) Fast 1) Rörlig 1) 2017 Ersättning Befattningar Ersättning Befattningar Ersättning Befattningar Ersättning Befattningar Stora Företag & Finansiella Institutioner –304 240 –33 240 Baltikum –150 725 –20 725 Övrigt4) –1 523 220 –13 220 –88 316 –11 316 SUMMA –1 827 460 –46 460 –238 1 041 –31 1 041 2016 Stora Företag & Finansiella Institutioner –509 323 –46 303 Baltikum –150 741 –18 734 Övrigt4) –378 250 –15 199 –79 308 –16 284 SUMMA –887 573 –61 502 –229 1 049 –34 1 018
Not 9a fortsättning Ersättningar
| SEB BankaAS, Lettland | SEB bankasAB, Litauen | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fast 1) | Rörlig1) | Fast 1) | Rörlig1) | ||||||||
| 2017 | Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | |||
| Baltikum | –123 | 640 | –16 | 640 | –186 | 1 024 | –24 | 1 024 | |||
| Övrigt4) | –56 | 246 | –6 | 246 | –89 | 373 | –8 | 373 | |||
| SUMMA | –179 | 886 | –22 | 886 | –275 | 1397 | –32 | 1 397 | |||
| 2016 | |||||||||||
| Baltikum | –132 | 691 | –16 | 679 | –193 | 1 085 | –27 | 1 076 | |||
| Övrigt4) | –60 | 260 | –9 | 234 | –78 | 366 | –12 | 328 | |||
| SUMMA | –192 | 951 | –25 | 913 | –271 | 1451 | –39 | 1404 |
1) Rörliga ersättningar är definierad somkortfristiga rörliga kontantbaserade ersättningar och långfristiga aktiebaserade ersättningar.All annan ersättning rapporteras somfast ersättning och består av lön, arvoden, pensionsavsättningar, avgångsvederlag och förmåner somt ex. bilförmåner och hemservice i enlighetmed FFFS 2011:1. Irapporterade ersättningaringårinte sociala avgifter.
2) Inklusive Liv&InvestmentManagement och BaltikumiModerbolaget.
3)Aktiesparprogramoch kollektiv kortfristig och långfristig ersättning.Avvikelsemotförväntat utfall avseende kollektiv kortfristig och långfristig ersättning redovisas underÖvrigt.
4) Inklusive Liv&InvestmentManagementi de baltiska länderna. I Litauen inkluderas även Stora Företag&Finansiella Institutioner.
5) Inklusive Jämförelsestörande poster, se not 49.
Ersättning per kategori 7)
| Koncernen | Moderbolaget | |||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | |||||||||||
| 2017 | Identifierad personal6) | Övrig personal |
Summa | Identifierad personal6) |
Övrig personal |
Summa | Identifierad personal6) |
Övrig personal |
Summa | Identifierad personal 6) |
Övrig personal Summa |
|||
| Fast ersättning 1) Rörlig ersättning 1) varav: |
–1 140 –334 |
–948 | –9 879 –11 019 –1 282 |
989 554 |
13 957 14 946 14 267 14 821 |
–617 –166 |
–5 626 –724 |
–6 243 –890 |
585 311 |
8 122 8 218 |
8 707 8 529 |
|||
| Kortfristig kontantbaserad Långfristig aktiebaserad 2) Uppskjuten rörlig ersättning 3) Avsatt och utbetald ersättning4) |
–142 –192 –218 –1 490 |
–524 –424 –398 |
–666 –616 –616 –9 936 –11 426 |
–64 –102 –114 –785 |
–364 –360 –348 –6 350 |
–428 –462 –462 –7 135 |
||||||||
| Avgångsvederlag 5) | –622 | 547 | –140 | 191 | ||||||||||
| Avtalade ännu ej utbetalda avgångsvederlag Högsta enskilda belopp |
–609 –2 |
362 | –147 –2 |
170 | ||||||||||
| 2016 | ||||||||||||||
| Fast ersättning 1) | –1173 | –8 884 –10 057 | 1 080 | 14 199 15 279 | –988 | –6 026 | –7 014 | 788 | 7 968 | 8 756 |
| Fast ersättning 1) | –1173 | –8 884 –10 057 | 1 080 | 14 199 15 279 | –988 | –6 026 | –7 014 | 788 | 7 968 | 8 756 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörlig ersättning 1) | –373 | –1 013 | –1 386 | 788 | 13 528 14 316 | –313 | –865 | –1 178 | 487 | 7 570 | 8 057 |
| varav: | |||||||||||
| Kortfristig kontantbaserad | –167 | –517 | –684 | –121 | –420 | –541 | |||||
| Långfristig aktiebaserad 2) | –206 | –496 | –702 | –192 | –445 | –637 | |||||
| Uppskjuten rörlig ersättning3) | –219 | –495 | –192 | –445 | –637 | ||||||
| Avsatt och utbetald ersättning4) | –1619 | –9 897 | –1 251 | –6 998 | –8 249 | ||||||
| Avgångsvederlag 5) | –498 | 546 | –122 | 130 | |||||||
| Avtalade ännu ej utbetalda | |||||||||||
| avgångsvederlag | –436 | 266 | –96 | 105 | |||||||
| Högsta enskilda belopp | –7 | –3 |
| SEBAG, Tyskland | SEB PankAS, Estland | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | |||||||||
| 2017 | Identifierad personal6) | Övrig personal |
Summa | Identifierad personal6) |
Övrig personal |
Summa | Identifierad personal6) | Övrig personal |
Summa | Identifierad personal6) | Övrig personal Summa |
|
| Fast ersättning 1) | –70 | –1 757 | –1 827 | 53 | 407 | 460 | –11 | –227 | –238 | 16 | 1 025 | 1 041 |
| Rörlig ersättning 1) varav: |
–16 | –30 | –46 | 29 | 431 | 460 | –2 | –29 | –31 | 6 | 1 035 | 1 041 |
| Kortfristig kontantbaserad | –8 | –4 | –12 | –15 | –15 | |||||||
| Långfristig aktiebaserad 2) |
–8 | –26 | –34 | –2 | –14 | –16 | ||||||
| Uppskjuten rörlig ersättning 3) | –9 | –26 | –35 | –2 | –14 | –16 | ||||||
| Avsatt och utbetald ersättning 4) Avgångsvederlag 5) |
–86 | –941 | –1 027 –429 |
157 | –13 | –256 | –269 –1 |
20 | ||||
| 2016 | ||||||||||||
| Fast ersättning 1) | –90 | –797 | –887 | 71 | 502 | 573 | –12 | –217 | –229 | 15 | 1 034 | 1 049 |
| Rörlig ersättning 1) | –18 | –43 | –61 | 37 | 465 | 502 | –1 | –33 | –34 | 6 | 1 012 | 1 018 |
| varav: | ||||||||||||
| Kortfristig kontantbaserad 2) |
–9 | –13 | –22 | –16 | –16 | |||||||
| Långfristig aktiebaserad Uppskjuten rörlig ersättning 3) |
–9 –9 |
–30 –30 |
–39 | –1 –1 |
–17 –17 |
–18 | ||||||
| Avsatt och utbetald ersättning 4) | –112 | –840 | –39 –952 |
–13 | –250 | –18 –263 |
||||||
| Avgångsvederlag 5) | –307 | 114 | –3 | 42 |
Not 9a fortsättning Ersättningar
| SEB BankaAS, Lettland | SEB bankasAB, Litauen | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | |||||||||
| 2017 | Identifierad personal6) | Övrig personal |
Summa | Identifierad personal6) |
Övrig personal |
Summa | Identifierad personal6) | Övrig personal |
Summa | Identifierad personal6) |
Övrig personal Summa |
|
| Fast ersättning 1) Rörlig ersättning 1) varav: |
–8 –1 |
–171 –21 |
–179 –22 |
15 9 |
871 877 |
886 886 |
–14 –3 |
–261 –29 |
–275 –32 |
13 4 |
1 384 1 393 |
1 397 1 397 |
| Kortfristig kontantbaserad Långfristig aktiebaserad 2) Uppskjuten rörlig ersättning 3) Avsatt och utbetald ersättning 4) |
–1 –1 –9 |
–9 –12 –12 –192 |
–9 –13 –13 –201 |
–3 –3 –17 |
–13 –16 –16 –290 |
–13 –19 –19 –307 |
||||||
| Avgångsvederlag 5) | –4 | 72 | –8 | 58 | ||||||||
| 2016 | ||||||||||||
| Fast ersättning 1) Rörlig ersättning 1) varav: |
–16 –2 |
–176 –23 |
–192 –25 |
29 13 |
922 900 |
951 913 |
–17 –3 |
–254 –36 |
–271 –39 |
23 12 |
1428 1392 |
1451 1404 |
| Kortfristig kontantbaserad Långfristig aktiebaserad 2) Uppskjuten rörlig ersättning 3) Avsatt och utbetald ersättning 4) Avgångsvederlag 5) |
–2 –2 –18 |
–11 –12 –12 –199 |
–11 –14 –14 –217 –2 |
53 | –3 –3 –20 |
–17 –19 –19 –290 |
–17 –22 –22 –310 –15 |
111 |
1) Rörliga ersättningar är definierad som kortfristiga rörliga kontantbaserade ersättningar och långfristiga aktiebaserade ersättningar.All annan ersättning rapporteras somfast ersättning och består av lön, arvoden, pensionsavsättningar, avgångsvederlag och förmåner somt ex. bilförmåner och hemservice i enlighet med FFFS 2011:1. Irapporterade ersättningaringårinte sociala avgifter.
2) Långfristiga aktiebaserade program omfattarfyra olika program; ett aktiesparprogram och ettresultatandelsprogram för alla medarbetare samt ett aktiematchningsprogram och ett aktieprogram för särskilt utvalda nyckelpersoner.
3)Den uppskjutna ersättningen fårinte förfogas överinom detförsta året. Kortfristig kontantbaserad ersättning betalas därefter ut pro rata övertre ellerfem år efter eventuell riskjustering. Långfristiga aktiebaserade programärlåsta minsttre år.
4) I utfästa och utbetalda ersättningaringår ersättningar utbetalda inomdetförsta kvartalet efterintjänandeåret. Innehållna ersättningar harriskjusterats.
5) I beloppen ingår även så kallad rekryteringsersättning.
6)Anställda vars arbetsuppgifter har en väsentlig inverkan på koncernens riskprofil, i enlighet med FFFS 2011:1.
7) Inklusive Jämförelsestörande poster, se not 49.
Lån till ledande befattningshavare
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | ||
| Verkställande direktörer och vice verkställande direktörer1) | 113 | 94 | 27 | 20 | |
| Styrelsemedlemmar2) | 426 | 407 | 111 | 120 | |
| SUMMA | 539 | 501 | 138 | 140 |
1) Innefattar nuvarande verkställande direktör och ställföreträdande verkställande direktöri moderföretaget och verkställande direktörer och vice verkställande direktöreri dot terföretagen. Totala antalet personer uppgick till 47 (53) av vilka 14 (12) var kvinnor.
2) Innefattar nuvarande styrelseledamöterimoderföretaget och dotterföretagen och suppleanterför dessa. Totala antalet personer uppgick till 156(181) av vilka43 (55) var kvinnor.
Pensionsförpliktelsertill ledande befattningshavare
| Utbetald pension | 112 | 136 | 45 | 64 |
|---|---|---|---|---|
| Förändring förpliktelse | 48 | 56 | 19 | 20 |
| Förpliktelse vid utgången av året | 1 839 | 1 871 | 870 | 848 |
Förpliktelserna ärtäckta av pensionsstiftelserna eller av banken ägda kapitalförsäkringar. Innefattar nuvarande och tidigare verkställande direktörer och vice verkställande direktöreri moderföretaget och verkställande direk törer och vice verkställande direktöreri dotterföretagen,totalt 115 (118)
personer.
9b Pensioner
Pensionsförpliktelser
Koncernen har etablerat pensionsplaner i de länder den verkar. Bland pen sionsplanerna finns både förmånsbestämda och avgiftsbestämda planer. De förmånsbestämda planerna ger en viss del av slutlig lön till den anställde i samband med pensionering och är till största delen finansierade via pen sionsstiftelser. Den förmånsbestämda planen i Sverige är stängd för nyanställda och en avgiftsbestämd pensionsplan introducerades under 2013. De avgiftsbestämda planerna följer de lokala reglerna i respektive land. För anställda i vissa delar av koncernen finns pensionsplaner som omfattar flera arbetsgivare. Då det inte finns tillräckligt med information för att särredovisa SEB:s andel av skuld/tillgång och kostnad redovisas dessa planer som avgiftsbestämda pensioner.
Förmånsbestämda planer
Förmånsbestämda planer finns främst i Sverige och i Tyskland och täcker de flesta medarbetare i respektive land. Oberoende aktuariella beräkningar enligt Projected Unit Credit Method (PUCM) görs kvartalsvis för att fastställa pensionsförpliktelserna. Förmånen täcker ålderspension, sjukpension och
efterlevandepension enligt respektive lands kollektivavtal. Förvaltningstill gångar är separerade från enheterna i specifika pensionsstiftelser. I händel se av ett underskott mot pensionsskulden enligt lokala regler är SEB skyldig att täcka detta genom tillskott till stiftelsen eller försäkra underskottet. Allokeringen av tillgångarna görs med hänsyn till de olika riskerna i pensionsåta gandet och beslutas av styrelsen i respektive stiftelse. Tillgångarna marknadsvärderas. Pensionskostnaderna och avkastningen på förvaltningstill gångarna rapporteras bland personalkostnader.
Avgiftsbestämda planer
Avgiftsbestämda planer finns både i Sverige och utomlands. I den svenska numera stängda planen ingår en mindre del avgiftsbestämd pension. De anställ da i Sverige kunde även, över en viss lönenivå, lämna den förmånsbestämda planen och ersätta den med en avgiftsbestämd plan. Den nuvarande planen för nyanställda är helt avgiftsbestämd. De flesta andra länder har avgiftsbe stämda planer utom de baltiska länderna där företaget bidrar till de anställ das pensioner i en begränsad omfattning. Kostnaden för de avgiftsbestämda planerna rapporteras bland personalkostnader.
FÖRMÅNSBESTÄMDAPLANERI SEB-KONCERNEN
| 2017 | 2016 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettobelopp redovisati balansräkningen | Sverige1) | Utländska planer 1) |
Koncernen 1) |
Sverige1) | Utländska planer1) | Koncernen 1) |
| Pensionsförpliktelse vid årets ingång Inlösen,förvärv och omklassificeringar2) |
23287 | 5794 891 |
29081 891 |
19693 | 5366 | 25 059 |
| Kostnadertjänstgöring innevarande period | 509 | 39 | 548 | 442 | 38 | 480 |
| Räntekostnad | 556 | 95 | 651 | 606 | 127 | 733 |
| Utbetalda pensioner | –735 | –321 | –1 056 | –691 | –277 | –968 |
| Valutakursdifferenser | 177 | 177 | 153 | 153 | ||
| Omvärdering av pensionsförpliktelse | 755 | –227 | 528 | 3237 | 387 | 3 624 |
| Pensionsförpliktelse vid årets utgång | 24372 | 6 448 | 30 820 | 23287 | 5794 | 29 081 |
| Förvaltningstillgångarnas verkliga värde vid årets ingång | 27 201 | 5 076 | 32277 | 25 252 | 4 982 | 30234 |
| Inlösen,förvärv och omklassificeringar | 37 | 37 | ||||
| Beräknad ränta på förvaltningstillgångar | 645 | 85 | 730 | 783 | 118 | 901 |
| Gottgörelser | –686 | –242 | –928 | –277 | –277 | |
| Valutakursdifferenser | 140 | 140 | 199 | 199 | ||
| Omvärderingsvinster (förluster) på förvaltningstillgångar | 2 492 | 64 | 2 556 | 1166 | 17 | 1183 |
| Förvaltningstillgångarnas verkliga värde vid årets utgång | 29652 | 5 123 | 34775 | 27201 | 5076 | 32 277 |
Förändringari nettotillgång eller nettoskuld
| Pensionsförpliktelse vid årets ingång | 3 914 | –718 | 3 196 | 5559 | –384 | 5 175 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Inlösen,förvärv och omklassificeringar | –891 | –891 | 37 | 37 | ||
| Total kostnad i Personalkostnader | –420 | –49 | –469 | –265 | –47 | –312 |
| Utbetald pension | 735 | 321 | 1 056 | 691 | 277 | 968 |
| Gottgörelser | –686 | –242 | –928 | –277 | –277 | |
| Valutakursdifferenser | –37 | –37 | 46 | 46 | ||
| Omvärderingsvinster (förluster) | 1 737 | 291 | 2 028 | –2071 | –370 | –2 441 |
| NETTOBELOPPREDOVISAT I BALANSRÄKNINGEN | 5280 | –1 325 | 3 955 | 3 914 | –718 | 3196 |
1) Nettot av pensionsskuld och förvaltningstillgångar presenteras i balansräkningen antingen som en tillgång eller skuld beroende på situationen förrespektive legal enhet. 2) 2017 ingicks ett avtal attflytta åtagandet avseende den största delen av den förmånsbestämda pensionsplanen för SEBAGtillVersicherungsverein des Bankgewerbes a.G(BVV). Vid avtalets ingång omvärderades pensionsåtagandettill värdet vid tidpunkten för överflyttningen2018, värdeförändringen var 891Mkr.
Under 2017 betalades etttillskott på 39 Mkr (38) till den tyska pensions stiftelsen. Tillskotttill pensionsstiftelserna kan inte uteslutas 2018.
Not 9b fortsättning Pensioner
Huvudsakliga aktuariella antaganden
| 2017 | 2016 | |||
|---|---|---|---|---|
| Sverige | Utländska planer |
Sverige | Utländska planer | |
| Diskonteringsränta | 2,2% | 1,9% | 2,4% | 1,7% |
| Inflation | 1,5% | 1,8% | 1,5% | 1,8% |
| Uppskattade framtida löneökningar | 3,5% | 2,5% | 3,5% | 2,5% |
| Uppskattade framtida ökningar av inkomstbasbeloppet | 3,0% | 3,0% |
Diskonteringsräntan baseras på högkvalitativa företagsobligationer med en djup marknad, i Sverige säkerställda bostadsobligationer. De säkerställda obligationerna i Sverige har minst AAA i kreditbetyg. Löptiden för de säker ställda obligationerna extrapoleras baserat på statsobligationer och stäms av mot swapkurvan. Den extrapolerade löptiden ärförenlig med den uppskat tade löptiden förförpliktelserna beträffande ersättningar efter avslutad anställning. Livslängdsantagande för Sverige 2016 fastställs av Försäkringstekniska Forskningsnämnden (FTN) och baseras på DUS14 förtjänstemän. Livslängdsantagande för Sverige 2015 följer Finansinspektionens föreskrifter om försäkringstekniska grunder (FFFS 2007:31). I Tyskland används Heubeck Sterbetafeln. Den diskonterade löptiden för pensionsskulden är 23 åri Sve rige och 14 åri Tyskland.
En sänkning av diskonteringsräntan för Sverige med 0,5 procent skulle ge en ökning av den svenska pensionsskulden med 2 404 Mkr medan samma förändring av inflationsantagandeti Sverige skulle ha motverkande effekt
och minska skulden med 1 753 Mkr. En motsvarande ökning av diskonterings räntan ger en lägre skuld om 2 077 Mkr och en ökning av inflationen med 0,5 procentinnebär en högre skuld med 2 043 Mkr. En sänkning av antagandet förförväntade framtida löneökningari Sverige med 0,5 procent skulle påverka skulden positivt med 314 Mkr, en ökning skulle få negativ påverkan med 373 Mkr.
Den tyska pensionsskulden skulle öka med 432 Mkr om diskonteringsräntan sänktes med 0,5 procent. En ökning med samma procentsats skulle mins ka skulden med 384 Mkr. Om inflationsantagandetför Tyskland ökar med 0,25 procent ökar pensionsskulden med 73 Mkr, motsvarande minskning skulle blir 70 Mkr vid ettlägre inflationsantagande. En förändring av förväntade framtida löneökningari Tyskland med 0,25 procent skulle med ett högre antagande öka skulden med 92 Mkr och med ettlägre antagande minska skulden med 111 Mkr.
Fördelning av förvaltningstillgångar
| 2017 | 2016 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | Utländska planer |
Koncernen | Sverige | Utländska planer | Koncernen | |
| Likvida medel | 573 | 60 | 633 | 873 | 50 | 923 |
| Aktier och andelar med noterade priser på en aktiv marknad | 18 357 | 18 357 | 15239 | 15239 | ||
| Icke noterade aktier och andelar | 5 068 | 1 063 | 6 131 | 6520 | 887 | 7 407 |
| Räntebärande värdepapper med noterade priser på en aktiv marknad | 400 | 400 | 630 | 630 | ||
| Ickenoterade räntebärande värdepapper | 3 405 | 3 600 | 7 005 | 2 355 | 3 509 | 5 864 |
| Fastigheter | 2 249 | 2 249 | 2 214 | 2 214 | ||
| SUMMA | 29 652 | 5 123 | 34 775 | 27 201 | 5076 | 32277 |
Förvaltningstillgångarna innefattar SEBaktiertill ett marknadsvärde på 1 209 Mkr (1 199). Fastigheteri Sverige är nyttjade av koncernen.
PosteriResultaträkningen
| 2017 | 2016 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | Utländska planer |
Koncernen | Sverige | Utländska planer | Koncernen | |
| Kostnadertjänstgöring innevarande period Räntekostnad Beräknad ränta på förvaltningstillgångarna |
–509 –556 645 |
–39 –95 85 |
–548 –651 730 |
–442 –606 783 |
–38 –127 118 |
–480 –733 901 |
| SUMMAI PERSONALKOSTNADER | –420 | –49 | –469 | –265 | –47 | –312 |
PosteriÖvrigttotalresultat
| Omvärdering av pensionsförpliktelse | –755 | 227 | 292 –528 |
–3237 | –387 | 440 –3624 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| varav erfarenhetsbaserade justeringar | 180 | 112 | 820 – |
262 | 178 | 237 3 – |
| varav effekter av förändrade finansiella antaganden | –935 | 115 | –2672 | –565 | 827 – |
|
| varav effekter av förändrade demografiska antaganden | –827 | |||||
| Värderingsvinster (förluster) på förvaltningstillgångar | 2 492 | 64 | 2 556 | 1166 | 17 | 1183 |
| Uppskjuten skatt pensioner | –382 | –862 | –1 244 | 456 | 110 | 566 |
| SUMMAIÖVRIGT TOTALRESULTAT | 1 355 | –571 | 784 | –1 615 | –260 | –1875 |
AVGIFTSBESTÄMDAPLANERI SEB-KONCERNEN
| 2017 | 2016 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettobelopp redovisatiresultaträkningen | Sverige | Utländska planer |
Koncernen | Sverige | Utländska planer | Koncernen |
| Kostnad i personalkostnaderinklusive särskild löneskatt | –943 | –239 | –1182 | –812 | –243 | –1055 |
Not 9b fortsättning Pensioner
FÖRMÅNSBESTÄMDAPLANERI SKANDINAVISKAENSKILDABANKEN
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| Nettobelopp redovisati balansräkningen | 2017 | 2016 |
| Pensionsförpliktelse vid årets ingång | 23 417 | 22 699 |
| Kalkylmässiga pensionspremier | 299 | 330 |
| Räntekostnad och andra förändringar | 1 017 | 902 |
| Förtida pensioneringar | 196 | 172 |
| Utbetalda pensioner | –716 | –686 |
| PENSIONSFÖRPLIKTELSEVIDÅRETSUTGÅNG | 24 213 | 23417 |
| Förvaltningstillgångarnas verkliga värde vid årets ingång | 26 249 | 24 368 |
| Avkastning på tillgångar | 3 058 | 1 881 |
| Gottgörelse utbetalda pensioner | –686 | |
| FÖRVALTNINGSTILLGÅNGARNASVERKLIGAVÄRDEVIDÅRETSUTGÅNG | 28 621 | 26 249 |
Pensionsförpliktelsen ovan är beräknad enligttryggandelagens grunder. Skandinaviska Enskilda Banken har valt att konsekventtillämpa diskonteringsräntan fastställd av Finansinspektionen före årsskiftet. Förpliktelsen täcks helt av tillgångarna i stiftelserna och redovisas inte i balansräkningen. Tillgångarna i stiftelsen ärfrämst aktierelaterade 22 606 Mkr (20 998)
och till en mindre delränterelaterade 3 838 Mkr (3 115). Itillgångarna ingår SEB aktier med ett marknadsvärde på 1 167 Mkr (1 157) och byggnader utnyttjade av koncernen för 2 170 Mkr (2 136). Avkastningen på tillgångarna var 12 procent (8) före gottgörelse.
PosteriResultaträkningen
| Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | ||
| Utbetalda pensioner Gottgörelse utbetalda pensioner |
–716 686 |
–686 | |
| SUMMA | –30 | –686 | |
| Huvudsakliga aktuariella antaganden | |||
| Bruttoränta | 0,6% | 0,7% |
Ränta efter skatt 0,5% 0,6%
Pensionsberäkningarna bygger på löne och pensionsnivå på balansdagen.
AVGIFTSBESTÄMDAPLANERI SKANDINAVISKAENSKILDABANKEN
| Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|
| Nettobelopp redovisatiresultaträkningen | 2017 | 2016 | |
| Kostnad i personalkostnaderinklusive särskild löneskatt | –643 | –766 |
Pensionsstiftelser
| Pensionsåtagande | Marknadsvärde på tillgången | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | ||
| SEBStiftelsen, Skandinaviska Enskilda Bankens Pensionsstiftelse SEB KortAB:s Pensionsstiftelse |
24 213 959 |
23 417 916 |
28 621 1 031 |
26 249 952 |
|
| SUMMA | 25 172 | 24 333 | 29 652 | 27201 |
9c Ersättningar till styrelsen och verkställande ledningen
Principer för ersättningar
Principerna för ersättning till verkställande direktören och andra ledamöter av verkställande ledningen har beretts av styrelsen och dess Remuneration and Human Resources Committee och beslutats av årsstämman 2017.
Ersättningsstrukturen för verkställande direktören och de andra ledamöterna i den verkställande ledningen följer SEB:s ersättningspolicy. Ingen medlem den i verkställande ledningen har varit berättigad till kontantbaserad rörlig ersättning sedan 2009. Ersättningen består av tre huvuddelar;fastlön, långfristiga aktiebaserade program och pensionsförmån. Andra förmåner
kan tillkomma, som till exempel bilförmån och hemservice. Merinformation finns på sidan 60–61.
Identifierad personal
Verkställande direktören och de andra ledamöterna i den verkställande led ningen är alla anställda vars arbetsuppgifter har en väsentlig inverkan på SEB:s riskprofil, enligt definitionen i Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2011:1).
Ersättningartill styrelsen 1), kr
| 2017 | Fastlön | Arvode | Förmåner2) | Summa |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens ordförande, Marcus Wallenberg | 3 640000 | 3640 000 | ||
| Övriga styrelseledamöter3) | 9 128 183 | 9 128 183 | ||
| Verkställande direktör och koncernchef, Johan Torgeby (29 mars–31 december) | 7 125000 | 112 318 | 7 237 318 | |
| Verkställande direktör och koncernchef,Annika Falkengren (1 januari–28 mars) | 2 875000 | 168 307 | 3 043 307 | |
| SUMMA | 10000 000 | 12 768 183 | 280 625 | 23 048 808 |
| 2016 | ||||
| Styrelsens ordförande, Marcus Wallenberg | 3 520 000 | 3 520 000 | ||
| Övriga styrelseledamöter 3) | 10 190000 | 10 190 000 | ||
| Verkställande direktör och koncernchef,Annika Falkengren | 11 500000 | 1 425479 | 12925 479 | |
| SUMMA | 11500000 | 13 710000 | 1425 479 | 26635 479 |
1)Antalet styrelsemedlemmar beslutade på årsstämman 2017 är elva (tretton).
2) Inkluderarförmånsvärde förtill exempel hemservice och tjänstebil.
3) Ersättning till styrelsens ledamöter perindivid presenteras på sid 54–57.
Styrelseledamot SaraÖhrvall harfakturerat 1 050 230 krför konsultarvoden.
NärAnnika Falkengren lämnade banken i juli 2017, betalades semesterersättning ut med 7 366 637 kr.
Ersättningartill verkställande ledningen, kr 1)
| Fastlön | Förmåner | Summa | |
|---|---|---|---|
| 2017 | 49224 511 | 1853 522 | 51078 033 |
| 2016 | 48854 904 | 1649 688 | 50 504592 |
1)Verkställande ledningen exklusive verkställande direktören.Antalet och sammansättningen är delvis ändrad mellan åren men i genomsnittingår elva (elva) personer. Vid slutet av året var antalet elva (elva) personer.Adjungerade medlemmaringår ej.
Långfristiga aktiebaserade program
I aktieprogrammet tilldelas varje medlem i verkställande ledningen ett individuellt bestämt antal villkorade aktierätter, baserat på förutbestämda mål på koncern division och individnivå enligt SEB:s affärsplan. Målen sätts årligen och är både finansiella, som räntabilitet på eget/allokerat kapital och kostnadsutveckling, samt icke finansiella, som till exempel kundnöjdhet. Den initiala tilldelningen för den verkställande ledningen får inte överskrida 100 procent av fast lön.
Äganderätten till 50 procent av aktierätterna övergår till deltagaren efter tre års kvalifikationsperiod, 50 procent efter fem års kvalifikationsperiod. Efter respektive kvalifikationsperiods slut kvarstår förfoganderättsinkränkningen under ytterligare ett år varefter aktierätterna kan lösas under en tre årsperiod. Varje aktierätt ger deltagaren rätt att erhålla en Aaktie i SEB. En förutsättning är normalt att för att erhålla aktierätterna ska deltagaren vara kvar i SEB under programmets tre första år. En ytterligare förutsättning är att deltagaren äger aktier i SEB till ett förutbestämt belopp, för verkställande ledningen motsvarande en årslön efter skatt. Aktierna ska förvärvas senast pro rata under den inledande treåriga intjänandeperioden.
Aktiematchningsprogrammet 2014 löstes in 2017 med 63% matchning. Verkställande ledningen har ingen tilldelning i aktiematchningsprogrammet 2012–2014 eller i Resultatandelsprogrammet förutom gällande utestående aktierätter som intjänats innan tillträde i verkställande ledningen.
Långfristiga aktiebaserade program (kostnadsförda belopp för pågående program), kr
| 2017 | Aktiematchnings- program | Aktieprogram | Summa |
|---|---|---|---|
| Verkställande direktör och koncernchef, Johan Torgeby Övriga ordinarie ledamöteri verkställande ledningen1) |
1522952 15489 205 |
1522 952 15 489205 |
|
| SUMMA | 17012157 | 17012 157 | |
| 2016 | |||
| Verkställande direktör och koncernchef,Annika Falkengren Övriga ordinarie ledamöteri verkställande ledningen 1) |
1524 005 | 6 342656 20472 638 |
6 342656 21 996 643 |
| SUMMA | 1 524005 | 26 815 294 | 28339299 |
1)Verkställande ledningen exklusive verkställande direktören.Antalet och sammansättningen är delvis ändrad mellan åren men i genomsnittingår elva (elva) personer. Vid slutet av året var antalet elva (elva) personer.Adjungerade medlemmaringår ej.
Några personeri verkställande ledningen hartidigare erhållit aktierätteriAEPprogrammet och deltog iAktiesparprogrammet. Motsvarande kostnader och utestående aktierätter/ aktierinkluderas inte itabellerna.
NärAnnika Falkengren lämnade sin befattning som verkställande direktör och koncernchef, löstes de utestående långfristiga aktieprogrammen pro rata. Motsvarande kostnad för banken 2017 var 1 936 588 kr.
Not 9c fortsättning Ersättningartill styrelsen och verkställande ledningen
Utestående antal per 2017-12-31
| Antal utestående | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| VDoch koncernchef, Johan Torgeby |
Övriga medlemmari verkställande ledningen |
Summa | Första dag för utnyttjande |
Prestationskriterier | |
| 2012:Aktierätter | 22 107 | 28 713 | 50 820 | 20152) | faktiskt utfall 100%1) |
| 2013:Aktierätter | 34 129 | 60 682 | 94 811 | 20162) | faktiskt utfall 92% |
| 2014:Aktierätter | 17 493 | 24 604 | 42097 | 20172) | faktiskt utfall 63% |
| 2012:Villkorade aktierätter | 272 042 | 272042 | 2016;20183) | – | |
| 2013:Villkorade aktierätter | 201 942 | 201 942 | 2017;20193) | – | |
| 2014:Villkorade aktierätter | 197 454 | 197 454 | 2018;20203) | – | |
| 2015:Villkorade aktierätter | 11 572 | 232 636 | 244208 | 2019;20213) | – |
| 2016:Villkorade aktierätter | 39 476 | 327 647 | 367 123 | 2020;20223) | – |
| 2017:Villkorade aktierätter | 29 942 | 216 784 | 246 726 | 2021;20233) |
1)Aktiematchningsprogram 2012 förföll 2015 med 100% matchning, men eftersomprogrammet hade nåtttaket blev utfallet efterjustering 92%.
2) Så snart praktiskt möjligt efter prestationsperiodens slut.
3)Kvalifikationsperioden avslutas eftertre respektive femår, aktierna ärlåsta ytterligare ett år och kan sedan lösas in under en treårsperiod.
Under året har verkställande direktör och koncernchef utnyttjat aktierättertill ett värde av 0 kr (6 398 251). Motsvarande värde för verkställande ledning exklusive verkställande direktör är 23 030 558 kr (8 181 695).
Pensioner och avgångsvederlag
Enligt pensionsavtaletför verkställande direktören, är pensionen premiebestämd och oantastbar. Avsättningen är bestämd till ettfast belopp.
Vid uppsägning av anställningen från bankens sida – uppsägningstid maximalt 12 månader – utgår ett avgångsvederlag om maximalt 12 månaders lön. Följande gäller beträffande pensionsförmåner och avgångsvederlag förledamöterna i verkställande ledningen (exklusive verkställande direktören). Pen sionsplanerna är oantastbara och premiebaserade, med undantag för en min dre del enligt kollektivavtal.Avsättningarna är bestämda till individuelltfasta belopp.
Vid uppsägning av anställningen från bankens sida – uppsägningstid maximalt 12 månader – utgår ett avgångsvederlag om maximalt 12 månaders lön.
Pensionskostnader (kostnadertjänstgöring innevarande period,räntekostnader, premiertill avgiftsbestämda planer), kr
| VDoch koncernchef, Johan Torgeby |
VDoch koncernchef, Annika Falkengren |
Övriga medlemmari verkställande ledningen 1) |
Summa | |
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2 625000 | 1250 000 | 16917 548 | 20792 548 |
| 2016 | 5 000000 | 15 347119 | 20347119 |
1)Verkställande ledningen exklusive verkställande direktören.Antalet och sammansättningen är delvis ändrad mellan åren men i genomsnittingår elva (elva) personer. Vid slutet av året var antalet elva (elva) personer.Adjungerade medlemmaringår ej.
Förinformation ommellanhavanden med närstående se not 27.
9d Aktierelaterade ersättningar
Långfristiga aktiebaserade program
| 2017 | Resultatandel | Aktieprogram Aktiematchnings- program1) | Aktiespar- program | Performance shares | |
|---|---|---|---|---|---|
| Utestående vid årets början Tilldelade2) |
10 142 015 2 991 591 |
14 046 597 5 520 433 |
2 957 797 1 011 633 |
1 274 019 | |
| Förverkade3) Inlösta4) Utgångna |
–610 833 –1 958 674 |
–1 070 225 –746 094 |
–5 540 –1 996 529 |
–1 165 121 –108 898 |
|
| UTESTÅENDEVIDÅRETS SLUT | 10 564 099 | 17 750 711 | 1 967 361 | ||
| varav inlösningsbara | 589 659 | 1 967 361 |
| 2016 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Utestående vid årets början | 7 807319 | 8 614625 | 3 044974 | 2 120938 | 2 135647 |
| Tilldelade2) | 3 136319 | 6 148319 | 3 122508 | 133 626 | |
| Förverkade3) | –541 269 | –451 853 | –25 963 | –1 773 | |
| Inlösta4) | –260 354 | –264 494 | –3 183722 | –2 120270 | –978 067 |
| Utgångna | –668 | –15 414 | |||
| UTESTÅENDEVIDÅRETS SLUT | 10142015 | 14046 597 | 2 957797 | 1 274 019 | |
| varav inlösningsbara | 433 324 | 2 642985 | 1 274019 |
1)Värden inkluderar såväl egeninvesterade aktier som matchningsaktier.
2) Inklusive ersättning för utdelning.
3)Vägt genomsnittligtlösenpris inlösta SMP, SDP SEK 0,00 kr (0,00). 4)Vägt genomsnittligtlösenpris inlösta SMP, SDP0.00kr (0,00) ochPSP10,00kr (10,00),Vägd genomsnittlig aktiekursPSP, SMPoch SDPvid inlösen 104,09kr (80,85).
Not 9d fortsättning Aktierelaterade ersättningar
Långfristiga aktiebaserade program totalt
| Ursprungligt antal inne havare3) 4) |
Antal utgivna (maximalt utfall) |
Utestående optioner 20174) 5) |
Utestående optioner 20164) 5) |
A-aktie per option/aktie |
Lösen- pris | Löptid Första dag för utnyttjande |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010: Performance shares | 698 | 18 900 000 | 1 274 019 | 1 | 10 | 2010–2017 | 20131) | |
| 2012:Aktiematchningsprogram | 432 | 7 024 168 | 874 084 | 1 545 814 | 4 | 2012–2019 | 20152) | |
| 2013:Aktiematchningsprogram | 213 | 3 485 088 | 702 408 | 1 097 171 | 4 | 2013–2020 | 20162) | |
| 2014:Aktiematchningsprogram | 96 | 1 300 288 | 390 869 | 314 812 | 4 | 2014–2021 | 20172) | |
| 2012:Aktieprogram – aktiereglerat | 86 | 1 199 504 | 854 226 | 1 019 822 | 1 | 2012–2021 | 2015/20173) | |
| 2013:Aktieprogram – aktiereglerat | 263 | 1 361 861 | 1 126 673 | 1 457 480 | 1 | 2013–2022 | 2016/20183) | |
| 2014:Aktieprogram – aktiereglerat | 622 | 1 909 849 | 1 993 157 | 1 912 528 | 1 | 2014–2023 | 2017/20193) | |
| 2015:Aktieprogram – aktiereglerat | 816 | 2 603 843 | 2 478 718 | 2 546 169 | 1 | 2015–2024 | 2018/20203) | |
| 2015:Aktieprogram – kontantreglerat | 513 | 1 717 150 | 1 622 652 | 1 674 045 | 2015–2021 | 2018/20203) | ||
| 2016:Aktieprogram – aktiereglerat | 874 | 3 593 155 | 3 355 003 | 3 494 730 | 1 | 2016–2025 | 2019/20213) | |
| 2016:Aktieprogram – kontantreglerat | 500 | 2 017 622 | 1 913 887 | 1 941 823 | 2016–2022 | 2019/20213) | ||
| 2017:Aktieprogram – aktiereglerat6) : – |
1 373 | 4 439 824 | 4 210 294 | 1 | 2017–2026 | 2020/20223) | ||
| 2017 Aktieprogram kontantreglerat |
75 | 206 125 | 196 101 | 2017–2023 | 2020/20223) | |||
| 2013: Resultatandel – aktiereglerat | 8 347 | 1 255 838 | 1 171 517 | 1 | 2013–2016 | 2017 | ||
| 2013: Resultatandel – kontantreglerat | 5 358 | 532 184 | 435 600 | 2013–2016 | 2017 | |||
| 2014: Resultatandel – aktiereglerat | 8 709 | 1 786 471 | 1 599 693 | 1 684 487 | 1 | 2014–2017 | 2018 | |
| 2014: Resultatandel – kontantreglerat | 5 216 | 964 436 | 765 734 | 824 822 | 2014–2017 | 2018 | ||
| 2015: Resultatandel – aktiereglerat | 8 319 | 2 290 359 | 2 103 704 | 2 221 704 | 1 | 2015–2018 | 2019 | |
| 2015: Resultatandel – kontantreglerat | 6 745 | 1 220 463 | 1 041 755 | 1 138 059 | 2015–2018 | 2019 | ||
| 2016: Resultatandel – aktiereglerat | 8 209 | 1 731 922 | 1 640 581 | 1 731 922 | 1 | 2016–2019 | 2020 | |
| 2016: Resultatandel – kontantreglerat | 6 517 | 933 905 | 874 726 | 933 905 | 2016–2019 | 2020 | ||
| 2017: Resultatandel – aktiereglerat | 7 954 | 1 613 740 | 1 613 740 | 1 | 2017–2020 | 2021 | ||
| 2017: Resultatandel – kontantreglerat | 6 867 | 924 166 | 924 166 | 2017–2020 | 2021 | |||
| SUMMA | 76 281 181 | 30 282 171 | 28 420 429 |
1) Så snart praktisktmöjligt efter prestationsperiodens slut, slutgiltig beräkning och registrering av antaltilldelade performance shares i Equate plus.
2) Så snart praktiskt möjligt efter prestationsperiodens slut, slutgiltig beräkning och registrering av antaltilldelade matchningsaktier och allokering av antaltilldeladeAaktier, och om applicerbart, matcningsaktierna.
3)Utfallet beräknas så snart som möjligt efter prestationsperiodens slut. För aktiereglerade programövergår äganderätten till aktierna i samband med registreringen, men aktierna hålls inne ytterligare ett år. Kontantreglerade program betalas uti samband med nästkommande lönekörning.
4) Totalt har ca 11 000 individer (10 900) deltagiti alla programmen,resultatandelsprogrammet exkluderat.
5) Inklusive ytterligare aktierätter som kompensation för utdelning.
6) Lösenperioden för medlemmari den verkställande ledningen förlängs undertiden som de är medlemmari den verkställande ledningen.
Långfristiga aktiebaserade program
Årsstämman 2017 beslutade om två långfristiga aktiebaserade program, ett aktieprogram och ettresultatandelsprogram.
Detförsta aktieprogrammetintroducerades 2012 för verkställande led ningen och vissa andra ledande befattningshavare och nyckelpersoner med kritiska kompetenser.Deltagarna erhöll ettindividuellt bestämt antal villkora de aktierätter, baserat på förutbestämda mål på koncern division/affärsen hets och individnivå. Mål sätts årligen och är både finansiella (avkastning på eget kapital/allokerat kapital och kostnadsutveckling) och icke finansiella (kundnöjdhet).
För verkställande ledningen och andra ledande befattningshavare övergår äganderätten till 50 procent av aktierätterna eftertre år, 50 procent efterfem år, så kallade kvalifikationsperioden. För övriga deltagare övergår äganderät ten till aktierätten eftertre år. En förutsättning för att deltagaren ska erhålla aktierätter är att deltagaren normalt är kvarinom SEB under programmets tre första år. En ytterligare förutsättning för slutligt utfall är att deltagaren äger aktieri SEB till ettiförväg bestämt belopp.Aktierna ska förvärvas senast pro rata under den inledande treåriga intjänandeperioden. Efterrespektive kvalifi kationsperiods slut kvarstårförfoganderättsinskränkningen under ytterligare ett år varefter aktierätterna normalt kan lösas under en treårsperiod.Varje aktierätt ger deltagaren rätt att erhålla enAaktie i SEB. I länderna främst utanför Europa erhåller deltagarna så kallade syntetiska aktier som gerinnehavaren rätt att erhålla kontanterjusterade förtotalavkastningen för SEBAaktien efter kvalifikationsperiod och förfoganderättsinskränkning.
Innehavarna kompenseras för utdelning som lämnas till aktieägarna under programmets löptid.Antalet aktierätter omräknas årligen, efter det att års stämma hållits, med beaktande av utdelningen.Aktierätterna ärinte värde papper somkan säljas, pantsättas eller överföras på annan. Ett beräknat värde per aktierätti 2017 års program har emellertid beräknats till 83 kronor (67) (baserat på genomsnittlig volymviktad kurs för en SEBAaktie vid tilldelning).
Under 2013 introducerades ettresultatandelsprogram för så gott som alla medarbetare där 50 procent av utfallet betalas ut kontant och 50 procent skjuts upp itre år och betalas utiform av SEBaktier.Det uppskjutna beloppet erhålls underförutsättning att deltagaren fortfarande är anställd i SEB vid utbetalningstillfället. I Sverige betalas det uppskjutna beloppet uttill den anställde iform av SEBaktier, med beaktande av utdelningen. I alla andra länder betalas det uppskjutna beloppet ut kontant, justeratförtotalavkastningen i SEB:sAaktie. Detinitiala utfalletför programmet är begränsattill ett max belopp, vilket ändrades 2016, per geografi och baseras på hur välförutbe stämdamål i SEB:s affärsplan har uppfyllts, både finansiella (avkastning på eget kapital och kostnadsutveckling) och icke finansiella (kundnöjdhet).Utfalleti 2017 års program var 56 procent (56) av maximalt utfall. Maxbeloppeti Sverige var 75 000 kronorför 2017,till och med 2015 var det 55 000 kronor.
Tidigare tilldelade program
De långfristiga aktieprogrammen 2005–2010 baserades på performance shares, har en maximal löptid på sju år, intjänandeperioden ärtre år och utnyttjandeperioden fyra år. Antalettilldelade performance shares som slutligen kan utnyttjas, beror på utvecklingen av två förutbestämda prestations krav med samma vikt. Intjänandeperioden för alla program harlöpt ut och utnyttjandeperioden för 2010 års program avslutades 2017.
Mellan 2008 och 2012 löpte årligen aktiesparprogram för alla medarbetare i utvalda länder. I aktiesparprogrammet kunde deltagare spara maximalt fem procent av den fasta bruttolönen under en tolvmånadersperiod. För sparbeloppet köptes SEB:s Aaktier,till gällande börskurs, vid fyra tillfällen under ett år, efter offentliggörandet av SEB:s kvartalsrapporter. Om den anställde behåller aktien undertre år och är kvarinom SEB får den anställde en SEB A aktie för varje behållen aktie. Alla program ärintjänade och utnyttjandeperio den löper ut 2017.
Mellan 2009 och 2014 har aktiematchningsprogram funnits för ettfåtal särskilt utvalda ledande befattningshavare och nyckelpersoner.Aktiematchningsprogrammet är prestationsbaserat, har en intjänandeperiod på tre år och lösesmed SEBAaktier.Alla programmen kräver en egeninvestering i SEB aktier. Investeringsbeloppen ärförutbestämda till ettmaximalt belopp för varje deltagare. Eftertre år erhåller varje deltagare en SEBAaktie för varje investe rad aktie och därutöverfår deltagaren, om de förutbestämda prestationskraven uppfyllts ett antal prestationsbaserade matchningsaktier. Från 2012 regleras programmet med aktierätter med en utnyttjandeperiod om fyra år. 2014 års program stängdes 2017 med 63 procentmatchning.
Antalet prestationsbaserade matchningsaktier som erhålls beror på hur två förutbestämda prestationskrav utfaller,för 2014 års program; TSR (Total Shareholder Return) iförhållande till marknadens avkastningskrav baserat på räntan på den svenska statens tioåriga obligation, dvs den långa riskfria räntan (LTIR), 2/3 av totala utfallet, och TSR iförhållande till SEB:s konkurren ter, 1/3 av totala utfallet. Maximalt antal prestationsbaserade matchningsaktier är högsttre. Utfallet av programmetriskjusteras också.
Innehavarna kompenseras för utdelning som lämnas till aktieägarna under utnyttjandeperioden. Antalet aktierätter omräknas årligen under utnyttjandeperioden, efter det att årsstämma hållits, med beaktande av utdelningen.
Matchningsrätten ärinte ett värdepapper och kan inte säljas, pantsättas eller överföras på annan. Ett beräknat värde per matchningsrätti 2014 års
program har emellertid beräknats till 65 kronor och per prestationsbaserad matchningsrätttill 39 kronor. Andra parametrarför prissättningsmodellen är; lösenpris 0 kronor; volatilitet 46 (baserat på historiska värden);förväntad utdelning cirka 4 procent;riskfriränta 1,13 procent och förväntad tidig lösen på grund av personalomsättning 3 procent per år. I värdetingår också förväntat utfall av prestationskraven som beskrivits ovan.
Detfinns vidare etttak som begränsar utfallet av antalet matchningsaktier. Om aktiekursen har mer än dubblerats vid prestationsperiodens slut begränsas antalet matchningsaktier och prestationsbaserade matchningsaktieri motsvarande mån så att värdet motsvarar dettill den dubbla aktiekursen begränsade värdet.
Ytterligare information kring programmen finns i tabellen ovan.
9e Antal anställda
| Medeltal anställda | Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | Män | Kvinnor | Summa | Män | Kvinnor | Summa |
| Sverige | 3957 | 4 097 | 8 053 | 3 393 | 3 476 | 6 869 |
| Norge | 242 | 160 | 402 | 199 | 101 | 300 |
| Danmark | 365 | 247 | 612 | 171 | 68 | 238 |
| Finland | 154 | 137 | 291 | 109 | 91 | 200 |
| Estland | 293 | 920 | 1 212 | |||
| Lettland | 415 | 1 111 | 1 526 | 156 | 276 | 432 |
| Litauen | 772 | 1 703 | 2 475 | 341 | 476 | 817 |
| Tyskland | 289 | 201 | 490 | |||
| Polen | 14 | 29 | 43 | 14 | 29 | 43 |
| Ukraina | 20 | 38 | 58 | |||
| Kina | 10 | 32 | 42 | 10 | 32 | 42 |
| Storbritannien | 82 | 44 | 126 | 82 | 44 | 126 |
| Irland | 54 | 71 | 124 | |||
| Luxemburg | 121 | 104 | 225 | |||
| Ryssland | 23 | 64 | 87 | |||
| Singapore | 34 | 72 | 106 | 31 | 63 | 94 |
| USA | 31 | 18 | 49 | 24 | 17 | 41 |
| Övriga länder1) | 16 | 13 | 28 | 16 | 13 | 28 |
| SUMMA | 6 889 | 9057 | 15946 | 4546 | 4686 | 9 232 |
| 2016 | ||||
|---|---|---|---|---|
| ------ | -- | -- | -- | -- |
| Sverige | 4046 | 4175 | 8221 | 3 542 | 3568 | 7110 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norge | 259 | 167 | 426 | 206 | 97 | 303 |
| Danmark | 379 | 261 | 640 | 166 | 70 | 236 |
| Finland | 154 | 148 | 302 | 109 | 94 | 203 |
| Estland | 305 | 928 | 1233 | |||
| Lettland | 413 | 1102 | 1515 | 131 | 239 | 370 |
| Litauen | 727 | 1650 | 2377 | 278 | 405 | 683 |
| Tyskland | 359 | 258 | 617 | 2 | 2 | |
| Polen | 17 | 38 | 55 | 14 | 30 | 44 |
| Ukraina | 22 | 40 | 62 | |||
| Kina | 12 | 33 | 45 | 12 | 33 | 45 |
| Storbritannien | 93 | 49 | 142 | 94 | 49 | 143 |
| Irland | 55 | 64 | 119 | |||
| Luxemburg | 123 | 106 | 229 | |||
| Ryssland | 24 | 67 | 91 | |||
| Singapore | 36 | 66 | 102 | 31 | 58 | 89 |
| USA | 33 | 20 | 53 | 24 | 18 | 42 |
| Övriga länder2) | 17 | 14 | 31 | 14 | 9 | 23 |
| SUMMA | 7 074 | 9186 | 16 260 | 4623 | 4 670 | 9293 |
1) Brasilien ochHongkong.
10 Övriga kostnader
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 20163) | 2017 | 2016 | |
| Lokalkostnader1) | –1 644 | –1 568 | –1 260 | –1 133 |
| Datakostnader | –3 479 | –2 992 | –2 372 | –1 962 |
| Resor och representation | –387 | –387 | –277 | –278 |
| Konsulter | –842 | –637 | –652 | –440 |
| Marknadsföring | –301 | –339 | –144 | –161 |
| Informationstjänster | –549 | –549 | –476 | –470 |
| Övriga kostnader2) | 254 | –147 | 264 | –129 |
| SUMMA | –6 947 | –6 619 | –4 918 | –4573 |
| 1)Varav lokalhyror | –1 158 | –1 160 | –954 | –895 |
2) Netto efter avdrag för kostnader som aktiverats, se även not 28.
3)Omstruktureringsaktiviteter 2016 har omklassificerats till Jämförelsestörande poster, se not 49.
Not 10 fortsättning Övriga kostnader
Arvoden och kostnadsersättningartill utsedda revisorer och revisionsbolag 1)
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Revisionsuppdraget Revisionsnära rådgivning Skatterådgivning Övriga tjänster |
–29 –21 –12 –4 |
–26 –16 –10 –3 |
–12 –1 –5 –2 |
–10 –2 –8 –3 |
| PricewaterhouseCoopers2) | –65 | –55 | –20 | –23 |
| Revisionsuppdraget Skatterådgivning Övriga tjänster |
–1 –1 –2 |
–1 –1 –1 |
||
| Andra revisionsbolag | –3 | –3 | ||
| SUMMA | –69 | –58 | –20 | –23 |
1) Moderföretagetinkluderar även de utländska filialerna.
2)Arvoden till PricewaterhouseCoopersAB från bolag i SEBkoncernen har under året uppgåtttill 22,9 Mkr.Av detta belopp avser 15,8 Mkrrevision och 7,1 Mkr övriga tjänster.
Med revisionsuppdraget avses granskning av årsredovisningen och bokfö ringen, styrelsens och verkställande direktörens förvaltning, övriga arbets uppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra samtrådgivning eller annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter. Revisionsnära rådgivning innefattar översiktlig granskning av delårsrapporter, myndighetsrapportering och tjänsteri anslutning till intygsgivning och utlåtanden. Skatterådgivning innefattar allmänna tjänsterför utlandsboende och andra beskattnings frågor. Övriga tjänsterinnefattarrådgivning iredovisningsfrågor,tjänsteri samband med företagsförvärv/verksamhetsförändringar, operationell effek tivitet och bedömning av intern kontroll.
11 Av och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 20162) | 2017 | 2016 | |
| Avskrivningar av materiella tillgångar | –222 | –271 | –127 | –106 |
| Avskrivningar av leasingobjekt 1) |
–4 817 | –4 704 | ||
| Avskrivningar av immateriella tillgångar | –607 | –489 | –462 | –410 |
| Nedskrivning av materiella tillgångar | –4 | –3 | ||
| Nedskrivning av immateriella tillgångar | –101 | –870 | ||
| Nedskrivning av goodwill | –200 | |||
| Utrangering och avyttring av immateriella tillgångar | –30 | –8 | –102 | –355 |
| SUMMA | –964 | –771 | –6 377 | –5775 |
1) I koncernen omklassificeras leasingintäkter netto tillränteintäkter. I moderbolagetredovisas leasingavskrivningar underrubrikenAv och nedskrivningar avmateriella och immateriella tillgångar.
2)Omstruktureringsaktiviteter och nedskrivning av goodwill på grund av införandet av en ny kundorienterad organisation 2016 har omklassificerats till Jämförelsestörande poster, se not 49.
12 Vinster och förluster från materiella och immateriella tillgångar
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2017 | 2016 | |
| Fastigheter Övriga materiella tillgångar |
62 8 |
94 16 |
| Vinster | 70 | 110 |
| Fastigheter Övriga materiella tillgångar |
–229 –3 |
–254 –6 |
| Förluster | –232 | –260 |
| SUMMA | –162 | –150 |
13 Kreditförluster
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Reserveringar: Gruppvisa reserveringarförindividuellt värderade fordringar, netto Gruppvisa reserveringarför gruppvis värderade fordringar, netto Specifika reserveringar Återförda ej längre erforderliga specifika reserveringar Reserveringarför ansvarsförbindelser, netto |
423 168 –1309 760 –30 |
–218 260 –734 338 43 |
441 –12 –1190 625 –47 |
–202 14 –407 102 21 |
| Reserveringar, netto | 12 | –311 | –183 | –472 |
| Bortskrivningar: Bortskrivningar,totalt Återförda specifika reserveringar utnyttjade för bortskrivningar |
–1367 318 |
–1 480 584 |
–797 180 |
–471 60 |
| Bortskrivningar ejtidigare reserverade för Återvinningar på tidigare års bortskrivningar |
–1050 230 |
–896 214 |
–617 51 |
–411 94 |
| Bortskrivningar, netto | –820 | –682 | –566 | –317 |
| SUMMA | –808 | –993 | –749 | –789 |
14 Bokslutsdispositioner
| Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | ||
| Koncernbidrag Skillnad mellan bokförda avskrivningar och avskrivningar enligt plan |
1554 332 |
732 1705 |
|
| Bokslutsdispositioner | 1885 | 2437 | |
| SUMMA | 1 885 | 2 437 |
15 Skatt
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| Väsentliga delbelopp av skattekostnaden | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 |
| Aktuell skatt Uppskjuten skatt |
–4 554 –145 |
–4 052 –161 |
–3 633 | –2 877 |
| Skatt på årets resultat Aktuell skatt avseende tidigare år |
–4 699 137 |
–4 213 –36 |
–3 633 43 |
–2 877 137 |
| SKATT | –4562 | –4249 | –3 590 | –2 740 |
Sambandet mellan skattekostnad och redovisatresultat
| Nettoresultat | 16 244 | 10 618 | 17 811 | 14 378 |
|---|---|---|---|---|
| Skatt | 4 562 | 4 249 | 3 590 | 2 740 |
| Redovisatresultatföre skatt | 20 806 | 14 867 | 21 401 | 17118 |
| Aktuell skatt med svensk skattesats om 22,0 procent Skatteeffekt av andra skattesatserför verksamheti utlandet |
–4 577 429 |
–3 271 246 |
–4 708 | –3 766 |
| Skatteeffekt av skattemässigt ej avdragsgilla kostnader | –641 | –1 422 | –788 | –990 |
| Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 519 | 464 | 1 863 | 1 879 |
| Skatteeffekt av tidigare redovisade underskottsavdrag, skatteavdrag ellertemporära skillnader Skatteeffekt av ejtidigare redovisade underskottsavdrag, |
156 | 476 | ||
| skatteavdrag ellertemporära skillnader | –440 | –545 | ||
| Aktuell skatt | –4554 | –4 052 | –3633 | –2877 |
| Skatteeffekt av uppkomst och återföring av underskottsavdrag, skatteavdrag och temporära skillnader Skatteeffekt av tidigare inte redovisade underskottsavdrag, skatteavdrag ellertemporära skillnader |
–156 11 |
–475 314 |
||
| Uppskjuten skatt | –145 | –161 | ||
| Aktuell skatt avseende tidigare år | 137 | –36 | 43 | 137 |
| SKATT 1) |
–4562 | –4249 | –3590 | –2740 |
1)Den totala skattekostnaden var 4 562 Mkr (4 249).Den effektiva skattesatsen för året var 21,9 procent (28,5). Exklusive jämförelsestörande poster var den effektiva skattesatsen 21 procent (21), i linje med SEB:s förväntade skattesats.
Uppskjutna skatteintäkter och skattekostnaderredovisade iresultaträkningen
| Överavskrivningar | –30 | 300 |
|---|---|---|
| Pensionstillgångar, netto | 178 | –163 |
| Underskottsavdrag | –133 | –322 |
| Övriga temporära skillnader | –161 | 24 |
| SUMMA | –145 | –161 |
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder där förändringen inte har rapporterats som en förändring i uppskjuten skatt uppgår till –418 Mkr (125) och förklaras huvudsakligen av omklassificeringen av SEB Pension till tillgångar som innehas för försäljning.
Not 15 fortsättning Skatt
Aktuella skattefordringar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Övriga | 5 252 | 5976 | 1999 | 2990 |
| Redovisade iresultaträkningen | 5252 | 5976 | 1 999 | 2990 |
| Övriga | 2 | 2 | ||
| Redovisade i Eget kapital | 2 | 2 | ||
| SUMMA | 5 255 | 5978 | 1 999 | 2990 |
Uppskjutna skattefordringar
| SUMMA | ||
|---|---|---|
| Redovisade i Eget kapital | –3 | 849 |
| Pensionstillgångar, netto Orealiserade förlusterifinansiella tillgångar som kan säljas |
–3 | 853 –4 |
| Redovisade iresultaträkningen | 264 | 480 |
| Underskottsavdrag Pensionstillgångar, netto Övriga temporära skillnader 1) |
75 1 188 |
208 1 271 |
1) En temporär skillnad är skillnaden mellan en tillgångs eller skulds redovisade respektive skattemässiga värde. Skillnaden resulterari uppskjutna skatteskulder och skattefordringar.
Uppskjutna skattefordringar hänförliga till underskottsavdrag avserfrämst Baltikum och stöds av SEB:s bedömning om framtida intjäning irespektive enhet.
visas ej på grund av osäkerhet om möjligheten att utnyttja dem. Detta inklu derarförluster där beloppet endast kan användas för kommunalskatt. Den potentiella skattefordran som inte redovisas uppgårtill 919 Mkr (920). Samtliga underskottsavdrag, med undantag av 122 Mkri Lettland som förfaller 2023, är utan tidsbegränsning.
Underskottsavdragen i koncernen för vilken uppskjuten skattefordran inte redovisas i balansräkningen uppgårtill 4 662 Mkr (4 537) brutto. Dessa redo-
Aktuella skatteskulder
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Övriga | 1 463 | 2184 | 684 | 694 |
| Redovisade iresultaträkningen | 1463 | 2 184 | 684 | 694 |
| Koncernbidrag | 161 | |||
| Redovisade i Eget kapital | 161 | |||
| SUMMA | 1463 | 2 184 | 684 | 855 |
Uppskjutna skatteskulder
| Överavskrivningar Orealiserade vinsterifinansiella tillgångartill verkligt värde Pensionstillgångar och skulder, netto Övriga temporära skillnader1) |
6 388 –211 144 |
6 525 23 –32 293 |
||
|---|---|---|---|---|
| Redovisade iresultaträkningen | 6321 | 6 809 | ||
| Pensionstillgångar och skulder, netto Orealiserade vinsteri kassaflödessäkringar Orealiserade vinsterifinansiella tillgångar som kan säljas |
1 372 336 49 |
44 1 526 95 |
336 | 677 |
| Redovisade i Eget kapital | 1758 | 1 665 | 336 | 677 |
| SUMMA | 8 079 | 8474 | 336 | 677 |
1) En temporär skillnad är skillnaden mellan en tillgångs eller skulds redovisade respektive skattemässiga värde. Skillnaden resulterari uppskjutna skatteskulder och skattefordringar.
2017 och tidigare erläggs inkomstskatti Estland endast om resultatet distribueras som utdelning. Ingen uppskjuten skatteskuld är upptagen hänförlig till framtida skattekostnaderi samband med utdelning från Estland. Skatte-
satsen i Estland är 20 procent (20).
16 Nettoresultat per aktie
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2017 | 2016 | |
| Aktieägarnas andel av nettoresultatet, Mkr Genomsnittligt antal aktier, miljoner Nettoresultat per aktie före utspädning, kr |
16 244 2 168 7:49 |
10 618 2 178 4:88 |
| Aktieägarnas andel av nettoresultatet, Mkr Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, miljoner Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr |
16 244 2 178 7:46 |
10 618 2 188 4:85 |
| Utspädning1) | ||
| Genomsnittligt antal aktier, miljoner Justering för vägt genomsnittligt antal ytterligare utestående serieAaktier efter utspädning, miljoner Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, miljoner |
2 168 10 2 178 |
2 178 10 2 188 |
1) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
17 Riskupplysningar
SEB:s lönsamhet är direkt beroende av förmågan att bedöma, hantera och prissätta de risker som uppstår och att samtidigt hålla tillräcklig likviditet och kapitalstyrka för att möta oförutsedda händelser. Riskhantering och kapital och likviditetsplanering är viktiga delar av SEB:s långsiktiga strategiska pla nering liksom i den löpande affärsplaneringen.
17a Kreditrisk
Definition
Kreditrisk ärrisken förförlusttillföljd av att en kredittagare inte förmårfullgöra sina skyldigheter gentemot SEB. Definitionen omfattar även så kallad motpartsrisk itradingverksamheten, landrisk, avvecklingsrisk och koncentra tionsrisk.
Den enskilt största risken inom SEB är kreditrisk som uppstår vid utlåning och utfärdande av kreditlöften till kunder såsom företag,finansiella institutioner, offentlig förvaltning och privatpersoner (kreditportföljen). Förutom kre ditportföljen består SEB:s kreditexponering av skuldinstrument och repor.
Riskhantering
Kreditpolitik och kreditbeviljning
SEB:s kreditpolitik bygger på principen att all kreditbeviljning är analysbase rad och ståri proportion till kundens kassaflöde och återbetalningsförmåga. Kunden ska vara känd av banken och syftet med krediten heltinförstått.
Ett kreditbeslut baseras på kundens kreditvärdighet och på typ av kreditavtal. I beslutet beaktas både kundens nuvarande och förväntade framtida finansiella ställning samt det skydd som kan erhållas genom särskilda avtalsvillkor och säkerheter. Kreditbeviljning tar hänsyn till såväl den aktuella trans aktionen som kundens samlade engagemang i banken. Processen varierar beroende på typ av kund (privatpersoner,företag ellerfinansiella institut), risknivå samt den sökta kreditens typ och storlek. Oberoende och kvalificerad kreditanalys är särskilt viktig när det gäller stora företagskunder. För privatpersoner och småföretag är kreditbeviljningsprocessen ofta baserad på kreditscoringmodeller. Varje större kreditbeslut godkänns av en oberoende kreditchef.
Kreditbeviljning skeri en hierarkisk struktur där Group Risk Committee är den högsta beslutsinstansen, med vissa undantag. Under Group Risk Committee finns divisionskreditkommittéer och lokala kreditkommittéer beroende på var kunden finns samt vissa mindre personliga beslutsmandat. Besluts mandaten för varje nivå sätts med hänsyn till både kvalitativ och kvantitativ risknivå.
SEB:s kreditpolicys speglar bankens syn på hållbarhet så som den är definierad i Hållbarhetspolicyn, Miljöpolicyn och Kreditpolicyn för hållbarhet. Ställningstaganden rörande klimatförändring, barnarbete och tillgång tillrent vatten, samt särskilda instruktionerför kreditgivning inom vissa branscher används i kreditbeviljningen samti dialog med kunderna. Riskerrelaterade till miljö, samhälle och styrning (så kallade ESG risker) ska beaktas i analysen.
Limiter och uppföljning
För att hantera kreditrisken för varje enskild kund eller kundgrupp upprättas en limit som återspeglar den maximala exponering som SEB är villig att acceptera. Limiter upprättas även för den samlade exponeringen mot länder i vissa riskklasser, vissa kundsegment samt för avvecklingsriskeri trading verksamheten.
SEB serregelbundet över kreditportföljens kreditkvalitet. Samtliga limiter
Ytterligare upplysningar om SEB:s risk-, likviditet- och kapitalhantering åter- finns på sidorna 44–49, not 19–20 samt i SEB:s rapport enligt Pelare 3: Capital Adequacy and Risk Management Report (på engelska, på www.sebgroup.com).
och riskklasser gås igenom minst en gång om året av en kreditbeslutsinstans (en kreditkommitté bestående av minsttvå banktjänstemän som är auktoriserade enligt den av styrelsen fastställda kreditinstruktionen för koncernen). Svaga eller osäkra fordringar bevakas oftare. Avsikten är att på etttidigt sta dium kunna identifiera engagemang med en högre förlustrisk och atttillsam mans med kunden arbeta fram en lösning som möjliggörför kunden att möta sina finansiella åtaganden och för SEB att undvika eller minska kreditförluster.
Kunder med finansiella problem kan få lånevillkoren ändrade till sin fördel. Sådana lån kallas "forborne loans". Villkorsändringar som föranleder att ett lån blir "forborne" sträcker sig från amorteringsuppskov (den vanligaste åtgärden) till omfinansiering med nya villkor och skuldnedskrivning. Villkorsförändringar kan vara så betydande attlånet även övergårtill att bli en osäker lånefordring. En relevant kreditinstans ska godkänna villkorsändringen samt besluta om att klassificera lånet som "forborne" ellerinte.
På SEB:s huvudmarknaderfinns lokala workoutgrupper som arbetar med problemkrediter. Dessa stöds av en globalfunktion med övergripande ansvar för hantering av problemengagemang.
Bedömning av nedskrivningsbehov
Reserveringar görs förindividuellt eller gruppvist (portfölj) värderade lånefordringar med nedskrivningsbehov. Lån tillföretag,fastighetsbolag och finansiella institut utvärderas huvudsakligen på individuell basis och en speci fik reservering skall göras föridentifierade osäkra lån (individuellt värderade osäkra fordringar). Lån med likartad kreditriskprofil grupperas och graden av osäkerheti värdet bedöms för varje sådan grupp som helhet. Värdering av lån till privatpersoner och småföretag görs främst på portföljnivå.För vidare beskrivning av skillnaden mellan de olika nedskrivningskategorierna, se not 1 och 19.
Den nya redovisningsstandarden IFRS 9 Finansiella instrument gällerfrån och med 1 januari 2018. Standarden innebär att kreditförlustreserverna redovisas utifrån förväntade förlusteriställetförinträffade förluster.För merinformation om den nya redovisningsstandarden förreserveringar hänvisas till not 1a.
Riskreducering
SEB använderflera metoderför attreducera kreditrisken. Valet av metod beror på vad som ärlämpligti det enskilda falletför den aktuella produkten eller kunden, men hänsyn tas även till legala begränsningarliksom till erfarenhet och kapacitet att hantera och kontrollera metoden ifråga. De viktigaste metoderna för attreducera kreditrisk är pantsättning av säkerheter, garantier och nettningsavtal. Pantsatta säkerheter utgörs vanligen av fast egendom,företagshypotek och finansiella säkerheter. För stora företag begränsas kreditris ken normalt genom särskilda villkori låneavtalen. Itradingverksamheten används oftast avtal om dagligt ställande av marginalsäkerheterför att vid varje tidpunkt begränsa nettot av utestående motpartsexponeringar.
Portföljanalys och stresstester
Riskorganisationen analyserer regelbundet den sammanlagda kreditport följen med avseende på industri, geografi, riskklass, produkt, storlek och andra parametrar. Riskkoncentrationer i både geografiska och branschvisa seg ment och på större enskilda kredittagare analyseras grundligt både vad gäller direkt och indirekt exponering och i form av säkerheter, garantier och kreditderivat. Vid årets slut utgjorde de 20 största företagsexponeringarna (inklusive fastighetsförvaltning) 89 procent av kapitalbasen (86). Kreditportföljen stresstestas regelbundet som en del av den årliga interna utvär deringen av kapitaltäckningen. Detta omfattar även omvända stresstester. Därutöver utförs särskilda analyser och stresstester av utvalda sektorer eller delportföljer när behov uppstår.
Riskmätning
Kreditrisk mäts för samtliga exponeringar i både bankboken och handelslagret. Ett av tillsynsmyndigheterna godkänt internt riskklassificeringssystem (IRK) används för majoriteten av bankens portföljer och avspeglar risken för betalningsfallissemang (probability of default eller PD). SEB erhöll myn digheternas godkännande av en större förändring i riskklassificeringssystemet för företagsportföljerna i SEB AB i slutet av 2015 och i SEB AG under 2016. Banken inväntar godkännande även för de baltiska dotterbolagen.
Riskklassificeringssystemet består specifika ratingverktyg och PDskalor för varje större företagssegment. Segmenten med större motparter klassificeras på en skala mellan 1–16 medan små och medelstora företag klassificeras på en skala mellan 1–12. Den högsta riskklassen står för den högsta fallissemangsrisken och de tre riskklasserna före fallissemang är så kallade "watch list". För varje riskklass gör SEB genomsnittliga PDskattningar på ett år över hela konjunkturcykeln baserat på mer än 20 år av intern och extern statistik.
För privatpersoner och mindre företag använder SEB kreditscoring för att uppskatta PD för kunden. SEB använder olika kreditscoringmodeller för olika
Kreditexponering fördelad per bransch
Den totala kreditexponeringen omfattar koncernens kreditportfölj (lån, lea singavtal, ansvarsförbindelser och motpartsriskeri derivatkontrakt) samtrepor och skuldinstrument. Exponeringen visas före reserveringar. Ränte och valutaderivat och repor beräknas enligtinternmetoden. Övriga derivatredovisas med hänsyn tagen till nettningsavtal men före säkerheter och inkluderar länder och produktområden då både datatillgänglighet och kundernas egenskaper normalt varierar beroende på land och produkt.
Exponeringsvägt PD för hela kreditportföljen minskade till 0,53 procent per årsskiftet (0,55).Riskfördelningen av SEB:s kreditportfölj återfinns på sidan 116.
Motpartsrisk i derivatkontrakt
SEB ingår derivatkontraktframföralltför att erbjuda produkterför att hantera kunders finansiella exponeringar. SEB använder sig också av derivatför att skydda kassaflöden ochmarknadsvärden på finansiella tillgångar och skulder i egen bok från marknadssvängningar.
Motpartsrisk i derivatkontrakt ärrisken att en motpartinte lever upp till sina kontraktuella åtaganden då banken har en fordran på motparten och for dran motsvarar ett positivt marknadsvärde till SEB:s fördel. Eftersom marknadsvärdetfluktuerar under kontraktets löptid måste hänsyn tas till osäkerheten om framtida marknadsförhållanden. Den förväntade framtida exponeringen beräknas antingen genom simulering eller som nuvarande marknadsvärde plus ettfast schablonvärde. Schablonvärdet, som beror på produkttyp och löptid,reflekterar eventuella marknadsrörelserför det speci fika kontraktet.
Motpartsrisken begränsas genom nettningsavtal där samtliga positiva och negativa marknadsvärden under ett kontrakt kan kvittas på motpartsnivå, samt genom avtal om marginalsäkerhet.
SEB:s simuleringsmodellför beräkning av de förväntade framtida exponeringar (avancerad riskmetod) är godkänd av Finansinspektionen för kapital täckning av motpartsrisk irepor,räntederivat och FXderivati moderbolaget.
Motpartsrisk i derivatkontrakt påverkarresultaträkningen genom CVA/ DVAjusteringar som reflekterar kreditrisken i derivatpositionerna. Dessa jus teringar beror på marknadsriskfaktorer såsom räntor, valutor och kredits preadar. Detfinns även ett externt kapitalkrav för CVA under Basel III.
ett schablonvärde förförväntade framtida exponeringar. Skuldinstrument omfattar alla räntebärande instrumenttill nominella belopp och inkluderar kreditderivat och terminer. Innehav av skuldinstrumenti Liv & Investment Managementdivisionen ingårinte i kreditexponeringen.
| Utlåning | Ansvarsförbindelser och åtaganden |
Derivatinstrument | Summa | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 |
| Banker | 41 505 | 50475 | 22 577 | 25 284 | 26323 | 31025 | 90 405 | 106784 |
| Finans och försäkring | 70462 | 65282 | 40336 | 39056 | 25963 | 28715 | 136 761 | 133053 |
| Parti och detaljhandel | 65440 | 56622 | 35387 | 34733 | 1104 | 1618 | 101 931 | 92973 |
| Transport Rederiverksamhet |
29976 47128 |
26961 55619 |
24071 15166 |
19913 14322 |
1968 728 |
2226 2377 |
56015 | 49100 |
| Övrig serviceverksamhet | 117056 | 114020 | 89668 | 88171 | 4266 | 4366 | 63023 210990 |
72318 206557 |
| Byggnadsindustri | 12681 | 12646 | 18677 | 20497 | 885 | 950 | 32243 | 34093 |
| Tillverkningsindustri | 85633 | 87152 | 143416 | 148604 | 7154 | 15390 | 236 204 | 251146 |
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 17 019 | 13 208 | 3 292 | 2 213 | 325 | 407 | 20636 | 15 828 |
| Utvinning av mineraler, olja och gas | 23 946 | 26 608 | 22 597 | 24 554 | 1 352 | 3 221 | 47 894 | 54383 |
| Försörjning av el, gas och vatten | 44 720 | 39734 | 38365 | 40 643 | 7 180 | 5186 | 90265 | 85563 |
| Övrigt | 26176 | 26357 | 6920 | 7171 | 448 | 734 | 33 543 | 34 262 |
| Företag | 540236 | 524209 | 437 896 | 439 877 | 51374 | 65190 | 1029 506 | 1029 276 |
| Kommersiellfastighetsförvaltning | 152 200 | 157 838 | 21 480 | 20 160 | 4 853 | 7 120 | 178 533 | 185118 |
| Förvaltning av bostadsfastigheter | 93968 | 92199 | 8411 | 9147 | 5927 | 7986 | 108 307 | 109 332 |
| Fastighetsförvaltning | 246169 | 250037 | 29891 | 29307 | 10 781 | 15 106 | 286 840 | 294450 |
| Bostadsrättsföreningar | 55 929 | 50 119 | 4 998 | 3505 | 4 | 6 | 60932 | 53630 |
| Offentlig förvaltning | 37 533 | 30089 | 19 131 | 24418 | 8123 | 7790 | 64 787 | 62 297 |
| Bostadskrediter | 504 885 | 482 531 | 30 446 | 30 859 | 535 331 | 513 390 | ||
| Övrig utlåning | 42 421 | 41 331 | 41 240 | 41 897 | 20 | 63 | 83 681 | 83 291 |
| Hushåll | 547306 | 523 862 | 71 687 | 72 756 | 20 | 63 | 619013 | 596 681 |
| Kreditportfölj | 1468 678 | 1 428791 | 586180 | 595 147 | 96 625 | 119180 | 2151483 | 2 143118 |
| Repor | 1 846 | 386 | ||||||
| Skuldinstrument | 156 000 | 167 969 | ||||||
| SUMMA | 2309329 | 2 311 473 |
Kreditportföljen fördelad per bransch och marknad 1)
Kreditportföljen omfattar koncernens lån, leasingavtal, ansvarsförbindelser ochmotpartsriskeri derivatkontrakt. Exponeringen visas före reserveringar. Ränte och valutaderivat och repor beräknas enligtinternmetoden.Övriga derivatredovisasmed hänsyn tagen till nettningsavtalmen före säkerheter och inkluderar ett schablonvärde förförväntade framtida exponeringar.
| Koncernen, 2017 | Sverige | Danmark | Norge | Finland | Estland | Lettland | Litauen | Tyskland | Övriga | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Banker | 57160 | 1824 | 3 761 | 4 109 | 280 | 89 | 623 | 3308 | 19 252 | 90 405 |
| Finans och försäkring | 87949 | 1098 | 3966 | 1875 | 714 | 92 | 157 | 23640 | 17271 | 136761 |
| Parti och detaljhandel | 48939 | 13755 | 1549 | 746 | 5417 | 3321 | 13830 | 8067 | 6308 | 101931 |
| Transport | 31439 | 1169 | 2785 | 1638 | 1624 | 2826 | 4093 | 10227 | 213 | 56015 |
| Rederiverksamhet | 54586 | 76 | 655 | 155 | 752 | 154 | 12 | 6633 | 63023 | |
| Övrig serviceverksamhet | 147684 | 1501 | 4287 | 801 | 2648 | 2312 | 3018 | 43033 | 5707 | 210990 |
| Byggnadsindustri | 20931 | 521 | 302 | 616 | 1302 | 833 | 2063 | 3181 | 2494 | 32243 |
| Tillverkningsindustri | 153926 | 5100 | 5373 | 11233 | 5021 | 2570 | 5247 | 31242 | 16492 | 236204 |
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 13 266 | 226 | 51 | 1862 | 2 682 | 2 449 | 93 | 7 | 20636 | |
| Utvinning av mineraler, olja och gas | 40 547 | 2 | 4 821 | 395 | 1144 | 46 | 134 | 320 | 485 | 47 894 |
| Försörjning av el, gas och vatten | 42 220 | 1 677 | 713 | 9 416 | 4 042 | 1 420 | 6 509 | 20 691 | 3 577 | 90 265 |
| Övrigt | 27 286 | 707 | 1 303 | 789 | 273 | 232 | 217 | 2 655 | 81 | 33 543 |
| Företag | 668773 | 25832 | 25 754 | 27717 | 24 798 | 16 487 | 37 729 | 143148 | 59267 | 1 029 506 |
| Kommersiellfastighetsförvaltning | 130 156 | 140 | 2 243 | 1 624 | 7 360 | 5 988 | 8 727 | 22 277 | 18 | 178 533 |
| Förvaltning av bostadsfastigheter | 103 849 | 25 | 4 433 | 108 307 | ||||||
| Fastighetsförvaltning | 234005 | 140 | 2 267 | 1624 | 7360 | 5 988 | 8 727 | 26710 | 18 | 286 840 |
| Bostadsrättsföreningar | 60932 | 60932 | ||||||||
| Offentlig förvaltning | 36764 | 42 | 590 | 1781 | 3 247 | 392 | 1 261 | 20 710 | 1 | 64 787 |
| Bostadskrediter | 477 700 | 2 041 | 20 310 | 7 628 | 22 017 | 5 635 | 535 331 | |||
| Övrig utlåning | 43 499 | 4 647 | 22 185 | 2 055 | 3 518 | 2 497 | 2 594 | 5 | 2 680 | 83 681 |
| Hushåll | 521 199 | 4647 | 24226 | 2 055 | 23 828 | 10125 | 24 611 | 5 | 8316 | 619012 |
| SUMMA | 1 578 833 | 32486 | 56598 | 37 286 | 59 513 | 33 081 | 72 950 | 193881 | 86 855 | 2 151483 |
| 2016 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Banker | 69 802 | 2 701 | 2 869 | 2 798 | 310 | 98 | 350 | 11 748 | 16 108 | 106784 |
| Finans och försäkring | 83 451 | 968 | 3 513 | 1 676 | 568 | 11 | 398 | 23 937 | 18 531 | 133 053 |
| Parti och detaljhandel | 43 811 | 9 380 | 1 665 | 784 | 5 807 | 2 771 | 11 986 | 9 199 | 7 570 | 92 973 |
| Transport | 26 768 | 1 770 | 2 839 | 1 669 | 1 085 | 2 720 | 2 818 | 9 219 | 212 | 49 100 |
| Rederiverksamhet | 61 597 | 1 285 | 1 059 | 163 | 244 | 179 | 1 | 7790 | 72 318 | |
| Övrig serviceverksamhet | 144 116 | 3 754 | 6 857 | 801 | 2 146 | 2 692 | 3 129 | 39 790 | 3 272 | 206 557 |
| Byggnadsindustri | 22 319 | 852 | 1 579 | 614 | 994 | 788 | 1 523 | 3 231 | 2 193 | 34 093 |
| Tillverkningsindustri | 168 255 | 7 507 | 4 533 | 8 620 | 3 562 | 2 452 | 4 889 | 35 387 | 15 941 | 251 146 |
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 9 636 | 186 | 5 | 55 | 1 801 | 2 403 | 1 629 | 91 | 22 | 15 828 |
| Utvinning av mineraler, olja och gas | 46 480 | 5 | 5 711 | 402 | 1 163 | 59 | 129 | 1 | 433 | 54 383 |
| Försörjning av el, gas och vatten | 43 164 | 845 | 1 063 | 10 046 | 2 447 | 1 222 | 6 635 | 19 325 | 816 | 85 563 |
| Övrigt | 27 166 | 979 | 1 318 | 886 | 211 | 158 | 187 | 3 273 | 84 | 34 262 |
| Företag | 676763 | 27531 | 30142 | 25716 | 20 028 | 15455 | 33 324 | 143453 | 56864 | 1029276 |
| Kommersiellfastighetsförvaltning | 128 736 | 141 | 2 274 | 1 775 | 7 445 | 4 294 | 8 695 | 31 756 | 2 | 185 118 |
| Förvaltning av bostadsfastigheter | 103 397 | 49 | 280 | 5 | 5 601 | 109 332 | ||||
| Fastighetsförvaltning | 232133 | 141 | 2 323 | 1775 | 7445 | 4 574 | 8700 | 37 357 | 2 | 294 450 |
| Bostadsrättsföreningar | 53 608 | 22 | 53630 | |||||||
| Offentlig förvaltning | 26870 | 11 | 698 | 1340 | 3 753 | 629 | 895 | 28 098 | 3 | 62297 |
| Bostadskrediter | 461 221 | 2 186 | 18 000 | 7 039 | 19 881 | 5 063 | 513 390 | |||
| Övrig utlåning | 42 880 | 4 547 | 23 111 | 1 993 | 3 133 | 2 392 | 2 445 | 16 | 2 774 | 83 291 |
| Hushåll | 504 101 | 4 547 | 25 297 | 1993 | 21 133 | 9 431 | 22 326 | 16 | 7 837 | 596681 |
| SUMMA | 1 563 277 | 34 931 | 61 329 | 33 622 | 52 669 | 30187 | 65 595 | 220672 | 80 836 | 2 143118 |
1)Geografisk fördelning med utgångspunktfrån varlånen är bokade samtföre reserveringarför kreditförluster
Not 17a fortsättning Kreditrisk
Kreditportföljen per PD-intervall
| Koncernen,2017 | Summa, exklusive hushåll | Hushåll | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kategori | PD-intervall | S&P/Moody's 1) |
Banker | Företag | Fastighets förvaltning |
Bostads rätts föreningar |
Offentlig förvaltning |
Summa | Hushåll2) PD-intervall | ||
| "Investment grade" |
0 < 0,01% 0,01 < 0,03% 0,03 < 0,12% 0,12 < 0,46% |
AAA/Aaa AA/Aa A/A BBB/Baa |
4,3% 43,4% 30,6% 12,5% |
0,5% 11,3% 26,0% 39,1% |
0,1% 5,0% 13,6% 50,0% |
0,0% 0,0% 9,7% 85,9% |
57,6% 28,2% 12,6% 1,4% |
3,1% 12,3% 22,7% 39,8% |
0 < 0,2% 0,2 < 0,4% 0,4 < 0,6% |
65,2% 19,3% 0,3% |
|
| 0,46 < 1,74% 1,74 < 7% |
BB/Ba B/B |
4,7% 1,9% |
17,1% 4,2% |
29,6% 1,2% |
4,4% 0,1% |
0,3% 0,0% |
17,5% 3,1% |
0,6 < 1% 1 < 5% |
7,4% 5,4% |
||
| "Watch list" | 7 < 9% 9 < 22% 22 < 100% |
B/B CCC/Caa C/C |
0,6% 1,9% 0,0% |
0,3% 0,7% 0,0% |
0,0% 0,2% 0,1% |
0,0% 0,0% 0,0% |
0,0% 0,0% 0,0% |
0,3% 0,6% 0,0% |
5 < 10% 10 < 30% 30 < 50% |
0,9% 0,9% 0,3% |
|
| Fallissemang | 100% | D | 0,0% | 0,8% | 0,3% | 0,0% | 0,0% | 0,6% | 50 < 100% | 0,4% | |
| SUMMA | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% | SUMMA | 100% |
2016
| "Investment grade" |
0 < 0,01% 0,01 < 0,03% 0,03 < 0,12% 0,12 < 0,46% |
AAA/Aaa AA/Aa A/A BBB/Baa |
5,7% 46,3% 31,3% 9,7% |
0,7% 12,1% 27,4% 36,8% |
0,0% 4,1% 16,5% 48,5% |
0,0% 0,1% 28,6% 68,0% |
25,9% 60,9% 10,3% 2,4% |
1,9% 14,5% 25,0% 36,8% |
0 < 0,2% 0,2 < 0,4% 0,4 < 0,6% |
66,1% 15,9% 0,3% |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0,46 < 1,74% 1,74 < 7% |
BB/Ba B/B |
3,5% 1,9% |
18,0% 3,3% |
28,1% 1,8% |
2,7% 0,7% |
0,1% 0,4% |
17,6% 2,7% |
0,6 < 1% 1 < 5% |
10,8% 4,4% |
|
| "Watch list" | 7 < 9% 9 < 22% 22 < 100% |
B/B CCC/Caa C/C |
0,2% 1,2% 0,1% |
0,7% 0,5% 0,0% |
0,1% 0,3% 0,1% |
0,0% 0,0% 0,0% |
0,0% 0,0% 0,0% |
0,5% 0,5% 0,0% |
5 < 10% 10 < 30% 30 < 50% |
1,0% 0,7% 0,3% |
| Fallissemang | 100% | D | 0,0% | 0,5% | 0,4% | 0,0% | 0,0% | 0,4% | 50 < 100% | 0,5% |
| SUMMA | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% | SUMMA | 100% |
1)Uppskattat samband mellan interna PDoch extern rating baserat på historisktfallissemangsutfall.
2)Hushållsexponeringar beräknade enligtintern riskklassificeringsmetod (IRK) uttryckta som exponering vid fallissemang (EAD exposure at default).
Kreditportfölj säkerställd av garantier, kreditderivat och ställda säkerheter1)
| Koncernen | Moderbolaget | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | Kredit portfölj |
Säkerställd av garantier och kreditderivat |
Säkerställd av ställda säkerheter |
Varav finansiella säkerheter |
Kredit portfölj |
Säkerställd av garantier och kreditderivat |
Säkerställd av ställda säkerheter |
Varav finansiella säkerheter |
||
| Banker Företag, Fastighetsförvaltning |
90405 | 2579 | 17106 | 16266 | 84682 | 645 | 16652 | 14678 | ||
| och Bostadsrättsföreningar Offentlig förvaltning Hushåll |
1377 278 64787 619012 |
33517 5234 3577 |
460390 7716 467703 |
32170 3495 3704 |
1080 154 37023 502096 |
27040 3615 338 |
389263 5536 417691 |
29934 2598 338 |
||
| SUMMA | 2151483 | 44907 | 952 915 | 55 635 | 1 703955 | 31638 | 829 141 | 47548 | ||
| 2016 | ||||||||||
| Banker Företag, Fastighetsförvaltning |
106784 | 3582 | 9415 | 7793 | 92923 | 1434 | 7461 | 6585 | ||
| och Bostadsrättsföreningar Offentlig förvaltning Hushåll |
1377 356 62297 596681 |
50102 30601 2600 |
475067 611 501279 |
30360 611 2891 |
1080 970 27273 486000 |
47719 24291 |
398257 7 448234 |
28090 7 |
||
| SUMMA | 2143118 | 86885 | 986372 | 41655 | 1687 166 | 73444 | 853 959 | 34 682 |
1) Endastriskreducerande åtgärder somgodtas i kapitaltäckningen ingåritabellen.
Not 17 a fortsättning Kreditrisk
Låneportföljen fördelad per bransch och marknad 1)
Utlåning omfattar koncernens lån och leasingavtal.
| 2017 | Sverige | Danmark | Norge | Finland | Estland | Lettland | Litauen | Tyskland | Övriga | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Banker | 22855 | 319 | 1 197 | 471 | 264 | 30 | 579 | 1026 | 14 765 | 41505 |
| Finans och försäkring | 51858 | 147 | 1452 | 123 | 632 | 86 | 14 | 9149 | 7001 | 70462 |
| Parti och detaljhandel | 30046 | 13077 | 1116 | 598 | 3758 | 2188 | 8486 | 2095 | 4075 | 65440 |
| Transport | 13828 | 685 | 1948 | 1492 | 1269 | 1951 | 3 450 | 5 335 | 17 | 29 976 |
| Rederiverksamhet | 40534 | 14 | 445 | 155 | 216 | 151 | 9 | 5603 | 47128 | |
| Övrig serviceverksamhet | 89019 | 1017 | 745 | 113 | 2250 | 1 747 | 2 173 | 17 568 | 2 422 | 117 056 |
| Byggnadsindustri | 10 383 | 308 | 225 | 43 | 437 | 207 | 940 | 67 | 72 | 12 681 |
| Tillverkningsindustri | 52 154 | 3 339 | 1 328 | 2 821 | 3 547 | 1 852 | 3 242 | 7 616 | 9 734 | 85 633 |
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 10 920 | 12 | 0 | 51 | 1 737 | 2 321 | 1 977 | 17 019 | ||
| Utvinning av mineraler, olja och gas | 21641 | 2 | 731 | 395 | 630 | 41 | 81 | 319 | 105 | 23 946 |
| Försörjning av el, gas och vatten | 21 346 | 1 575 | 146 | 8 578 | 1 327 | 1 291 | 3 573 | 6 791 | 92 | 44 720 |
| Övrigt | 21 686 | 707 | 585 | 592 | 250 | 218 | 188 | 1 931 | 19 | 26 176 |
| Företag | 363 415 | 20 883 | 8723 | 14962 | 16 054 | 12 054 | 24 133 | 50872 | 29 139 | 540 236 |
| Kommersiellfastighetsförvaltning Bostadsfastighetsförvaltning |
109 410 89 577 |
43 | 1 454 19 |
438 | 6 714 | 4 728 | 8 529 | 20 884 4 372 |
152 200 93 968 |
|
| Fastighetsförvaltning | 198988 | 43 | 1 473 | 438 | 6714 | 4 728 | 8529 | 25256 | 246 169 | |
| Bostadsrättsföreningar | 55 929 | 55929 | ||||||||
| Offentlig förvaltning | 17541 | 42 | 75 | 1107 | 1 242 | 309 | 803 | 16 414 | 37 533 | |
| Bostadskrediter | 448 886 | 2 041 | 19 745 | 7 479 | 21 617 | 5 117 | 504 885 | |||
| Övrig utlåning | 24 156 | 2 455 | 5 479 | 1 028 | 2 936 | 1 925 | 1 958 | 5 | 2 479 | 42 421 |
| Hushåll | 473042 | 2 455 | 7520 | 1028 | 22 682 | 9 404 | 23 575 | 5 | 7 596 | 547 306 |
| SUMMA | 1131770 | 23 742 | 18 988 | 18 006 | 46955 | 26 525 | 57 620 | 93573 | 51 500 | 1468 678 |
| Repor, kreditinstitut Repor, allmänheten Räntebärande värdepapper Reserver |
56 42 231 13 030 –4 476 |
|||||||||
| SUMMA | 1 519 518 | |||||||||
| 2016 | ||||||||||
| Banker | 29 647 | 271 | 414 | 425 | 260 | 82 | 285 | 7447 | 11644 | 50475 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finans och försäkring | 45 506 | 339 | 1 006 | 204 | 252 | 10 | 194 | 9 344 | 8 427 | 65 282 |
| Parti och detaljhandel | 26 393 | 7 878 | 1 026 | 664 | 3 795 | 1 577 | 7 729 | 2 154 | 5 406 | 56 622 |
| Transport | 13 331 | 649 | 2 052 | 1 499 | 778 | 1 668 | 2 330 | 4 590 | 64 | 26 961 |
| Rederiverksamhet | 48 359 | 7 | 519 | 163 | 240 | 173 | 1 | 6157 | 55 619 | |
| Övrig serviceverksamhet | 85 926 | 930 | 3 032 | 279 | 1 927 | 2 242 | 2 453 | 16 615 | 616 | 114 020 |
| Byggnadsindustri | 10 963 | 233 | 170 | 17 | 380 | 167 | 522 | 187 | 7 | 12 646 |
| Tillverkningsindustri | 55 434 | 2 729 | 861 | 3 698 | 2 330 | 1 823 | 3 150 | 7 487 | 9 640 | 87 152 |
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 8097 | 15 | 53 | 1 683 | 2 054 | 1 304 | 2 | 13 208 | ||
| Utvinning avmineraler, olja och gas | 25146 | 5 | 86 | 402 | 676 | 48 | 51 | 194 | 26 608 | |
| Försörjning av el, gas och vatten | 20 655 | 24 | 1 | 8236 | 1 329 | 827 | 4 112 | 4 420 | 130 | 39 734 |
| Övrigt | 21 006 | 937 | 579 | 591 | 188 | 137 | 161 | 2 734 | 24 | 26 357 |
| Företag | 360816 | 13 746 | 9332 | 15 806 | 13578 | 10 726 | 22 007 | 47531 | 30667 | 524209 |
| Kommersiellfastighetsförvaltning | 106 902 | 11 | 1 345 | 451 | 6 868 | 4 148 | 7 893 | 30 220 | 157 838 | |
| Bostadsfastighetsförvaltning | 86 746 | 41 | 276 | 5 | 5131 | 92 199 | ||||
| Fastighetsförvaltning | 193648 | 11 | 1386 | 451 | 6 868 | 4424 | 7898 | 35 351 | 250 037 | |
| Bostadsrättsföreningar | 50 097 | 22 | 50119 | |||||||
| Offentlig förvaltning | 7 573 | 11 | 85 | 1 123 | 1 058 | 393 | 641 | 19205 | 30089 | |
| Bostadskrediter | 431 245 | 2 186 | 17 596 | 6 944 | 19 497 | 5 063 | 482 531 | |||
| Övrig utlåning | 23 545 | 2 407 | 5 907 | 1 044 | 2 578 | 1 835 | 1 855 | 15 | 2 145 | 41 331 |
| Hushåll | 454 790 | 2407 | 8093 | 1 044 | 20174 | 8 779 | 21 352 | 15 | 7 208 | 523862 |
| SUMMA | 1096 571 | 16 446 | 19 310 | 18849 | 41938 | 24 404 | 52 183 | 109 549 | 49541 | 1428791 |
| Repor, kreditinstitut Repor, allmänheten Räntebärande värdepapper Reserver |
914 63 524 15 106 –4 789 |
|||||||||
| SUMMA | 1503 546 |
1)Geografisk fördelning med utgångspunktfrån varlånen är bokade.
Not 17a fortsättning Kreditrisk
Skuldinstrument
Vid årsskiftet 2017 uppgick kreditexponeringen i obligationsportföljen till 156 miljarder kronor (168). Häringårräntebärande värdepappertill nominellt värde, inklusive vissa kreditderivat och ränteterminer.
Geografisk fördelning
| Stat och kommun Företag |
Säkerställda obligationer | Värdepapperise ringar/ABS |
Finansiella institutioner | Summa | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Sverige | 19,8% | 10,3% | 0,8% | 0,7% | 15,7% | 16,0% | 0,0% | 0,0% | 0,2% | 0,2% | 36,5% | 27,2% |
| Tyskland | 20,6% | 23,8% | 0,1% | 0,1% | 0,2% | 0,1% | 3,9% | 3,6% | 4,4% | 2,7% | 29,2% | 30,3% |
| Norge | 3,5% | 3,4% | 0,3% | 0,1% | 3,9% | 3,1% | 0,0% | 0,0% | 0,9% | 0,9% | 8,7% | 7,5% |
| Danmark | 0,1% | 2,7% | 0,1% | 0,1% | 8,0% | 9,5% | 0,0% | 0,0% | 0,4% | 0,7% | 8,5% | 13,0% |
| USA | 7,5% | 7,1% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,2% | 0,0% | 0,0% | 7,5% | 7,3% |
| Finland | 3,0% | 2,8% | 0,1% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,1% | 3,1% | 2,9% |
| Luxemburg | 1,0% | 3,3% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,3% | 0,0% | 1,3% | 3,3% |
| Nederländerna | 0,4% | 0,8% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,5% | 0,0% | 0,1% | 0,0% | 0,3% | 0,4% | 1,7% |
| Spanien | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,4% | 0,0% | 0,1% | 0,0% | 0,5% |
| Irland | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,1% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,1% |
| Italien | 0,0% | 0,1% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,1% |
| Portugal | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,1% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,1% |
| Grekland | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% |
| Europa, övriga | 3,0% | 4,2% | 0,0% | 0,2% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,3% | 0,0% | 0,2% | 3,1% | 4,9% |
| Övriga | 1,7% | 1,1% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 1,7% | 1,1% |
| SUMMA | 60,5% | 59,6% | 1,5% | 1,2% | 27,9% | 29,2% | 3,9% | 4,8% | 6,2% | 5,2% | 100,0% | 100,0% |
| Fördelning per kreditrating | ||||||||||||
| AAA | 42,5% | 38,6% | 0,2% | 0,1% | 27,4% | 28,3% | 3,3% | 3,4% | 4,2% | 2,6% | 77,5% | 73,0% |
| AA | 11,7% | 11,4% | 0,0% | 0,0% | 0,2% | 0,5% | 0,0% | 0,1% | 0,9% | 1,0% | 12,8% | 13,0% |
| A | 0,9% | 2,7% | 0,1% | 0,1% | 0,0% | 0,0% | 0,6% | 0,7% | 0,1% | 0,2% | 1,7% | 3,7% |
| BBB | 0,0% | 0,0% | 0,2% | 0,4% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,4% | 0,1% | 0,1% | 0,3% | 0,9% |
| BB/B | 0,0% | 0,0% | 0,2% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,2% | 0,0% | 0,0% | 0,2% | 0,2% |
CCC/CC 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% Ingen rating 1) 5,4% 6,9% 0,8% 0,6% 0,3% 0,4% 0,0% 0,0% 0,9% 1,3% 7,5% 9,2% SUMMA 60,5% 59,6% 1,5% 1,2% 27,9% 29,2% 3,9% 4,8% 6,2% 5,2% 100,0% 100,0%
1)Huvudsakligen tyska delstater (Bundesländer).
17b Marknadsrisk
Definition
Marknadsrisk ärrisken förförlusteri värdet av positioner som redovisas på balansräkningen elleri eventualförpliktelser på grund av negativa förändringari marknadspriser. Marknadsrisk kan uppstå vid förändring iräntor, valutakurser, kreditspreadar,råvarupriser och aktiekurser, implicit volatilitet, inflation eller marknadslikviditet. En tydlig skillnad görs mellan marknadsrisk itradingverk samheten, det vill säga riskeri handelslagret, och strukturella marknadsrisker och riskeriräntenettot, det vill säga riskeri den övriga bankverksamheten. Tradingverksamheten redovisas till marknadsvärde medan positioneri övrig bankverksamhet vanligtvis redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
Riskhantering
Marknadsrisker i handelslagret uppstår i koncernens kunddrivna handel och i likviditetsportföljen. Tradingverksamheten bedrivs av divisionen Stora Företag & Finansiella Institutioner där SEB är marknadsgarant (market maker) på de internationella valuta, aktie och kapitalmarknaderna. Likviditetsportfölj en, som förvaltas av treasuryfunktionen, ingår i bankens likviditetsreserv och består av investeringar i pantsättningsbara och mycket likvida obligationer.
Marknadsrisk i bankens övriga verksamhet uppstårtillföljd av strukturella skillnaderi balansräkningen avseende valutor,räntevillkor och räntebind ningstider. Treasuryfunktionen har det övergripande ansvaretför att hantera
SEB är exponerad motföljande marknadsrisktyper:
dessa risker, vilka konsolideras centralt.
Marknadsrisker uppstår också i bankens livförsäkringsverksamhet samt i pensionsåtaganden för anställda tillföljd av obalanseri marknadsvärdena av tillgångar och skulder. Marknadsriskeri bankens pensionsåtaganden och i livförsäkringsverksamheten ingårinte i marknadsriskbeloppen nedan.
Se not 17e förinformation om marknadsrisk i livförsäkringsverksamheten. Styrelsen fastställer hur stormarknadsrisk somär acceptabel genomatt
sätta övergripande limiter och generella instruktioner. Risktolerans och limiter sätts förtradingverksamheten, övrig bankverksamhet och pensionsplanerna. Group Risk Committee fördelar de fastställdamandaten till divisionerna och treasuryfunktionen, somi sin turfördelar ut erhållna limiterinternt. Tradingris ker hanteras av de olika tradingenheterna genomett omfattande ramverk av limiterförVaR, stoploss samt känslighetsanalyser och stresstester.
Riskorganisationen mäter,följer upp och rapporterar dagligen marknadsris knivån inom bankens olika enheter. Riskorganisationen gör även oberoende granskning av positioner värderade till verkligt värde och beräknar kapitalbufferten för värderingsosäkerhetinom ramen förförsiktig värdering. Riskorganisationen är närvarande i handlarrummen och följer upp limiter och marknads priser vid stängning samt värderingsprinciper och nya produkter. Marknads riskerrapporteras minst månatligen tillGroup Risk Committee och styrelsens Risk and Capital Committee.
| Risktyp | Definierad som risken förförlust eller minskade intäktertillföljd av | Uppståri |
|---|---|---|
| Ränterisk | Förändringariräntor | All bankverksamhet |
| Kreditspreadrisk | Förändringari kreditvärdigheten av utgivaren av till exempel obligationer eller kreditderivat |
Bankens obligationsinnehav huvudsakligen |
| Valutakursrisk | Fluktuationeri valutakurser | Valutahandel på internationellamarknader samt bankverksamhet på olikamarknader |
| Aktiekursrisk | Fluktuationeri aktiekurser | Marketmaking och kundaktiviteti aktier och aktiederivat |
| Råvaruprisrisk | Fluktuationeriråvarupriser | Kundaktivitetiråvaror |
| Volatilitetsrisk | Förändring i den implicita volatiliteten | Market making och kundaktiviteti optioneri samtliga tillgångsslag |
| Inflationsrisk | Förändring i inflation | Obligationsinnehav,tillgångsvärden på balansräkningen |
| Marknadslikviditetsrisk | Fluktuationeri marknadslikviditeten i handel av tillgångar | Försäljning av tillgångar eller stängning av marknadspositioner |
| CVAjustering1) | Fluktuationeri motpartsrisk baserat på förväntad framtida exponering |
Derivatkontrakt som inte handlas över en börs (OTC) |
1) CVAjusteringen utgörs i princip av kreditrisk, men exponeringen beräknas med hjälp av marknadsriskfaktorer (ränta, valuta, etc.).
Not 17 b fortsättning Marknadsrisk
Riskmätning
För att mäta marknadsriskexponering använder SEB både mått som syftartill att uppskatta förluster under normala marknadsförhållanden och mått som fokuserar på extrema marknadsförhållanden. Marknadsrisker under normala förhållanden mäts genom Value at Risk (VaR) samt specifika mått som ärrelevanta för olika risktyper. Dessa mått kompletteras med stresstester och sce narioanalyser där potentiella förluster under extrema förhållanden beräknas. Eftersom ingen mätmetod kan täcka alla risker vid alla tillfällen används flera metoder och slutsatser dras baserat på en samlad bedömning av resultaten.
Value at Risk och stressat Value at Risk
VaR uttrycker den maximala eventuella förlust som kan uppstå under en viss tidsperiod med en viss sannolikhet. SEB använder en historisk simuleringsmo dell och har valt 99 procents sannolikhet och en tidshorisont på tio dagarför att mäta, limitera och rapportera VaR. Modellen aggregerar samtliga marknadsrisker och täcker en rad olika riskfaktoreri samtliga tillgångsslag. SEB använder också ett så kallat stressat VaRmått, där VaR beräknas för den nuvarande portföljen men med marknadsdata från en historisktturbulent tidsperiod som omfattar konkursen i Lehman Brothers. VaRmodellen valideras genom så kallad backtesting.
En begränsning i SEB:sVaRmått är att historisk data används för att beräk na eventuella marknadsförändringar vilket gör attinte alla resultat kan förutses, specielltinte när marknaderna rör sig snabbt.VaR fångarinte heller upp åtgärderför att minska risken eftersom modellen antar att portföljen är oförändrad.
Modellerna för bådeVaR och stressatVaR är godkända av Finansinspektio nen för beräkning av legala kapitalkrav för alla generella marknadsriskeri bankens handelslageri moderbolaget och dotterbolageti Luxemburg, Skandinaviska Enskilda Banken S.A.
Value atRisk
| 2017 | Genomsnitt | Genomsnitt | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Risk i handelslagret (99%, 10 dagar) | Min | Max | 31 dec 2017 | 2017 | 2016 |
| Råvaruprisrisk | 6 | 42 | 7 | 18 | 22 |
| Kreditspreadsrisk | 28 | 73 | 28 | 47 | 63 |
| Aktiekursrisk | 12 | 61 | 12 | 29 | 26 |
| Valutakursrisk | 6 | 54 | 39 | 28 | 32 |
| Ränterisk | 38 | 82 | 54 | 58 | 72 |
| Volatilitetsrisk | 10 | 38 | 15 | 19 | 17 |
| Diversifiering | –79 | –108 | –120 | ||
| SUMMA | 64 | 119 | 76 | 91 | 112 |
| Risk i övrig bankverksamhet (99%, 10 dagar) | |||||
| Kreditspreadsrisk | 37 | 61 | 38 | 48 | 60 |
| Aktiekursrisk | 11 | 29 | 16 | 15 | 58 |
| Valutakursrisk | 1 | ||||
| Ränterisk | 121 | 172 | 172 | 143 | 232 |
| Diversifiering | –46 | –45 | –110 | ||
| SUMMA | 145 | 182 | 180 | 161 | 240 |
Stresstester och scenarioanalyser
Scenarioanalyser och stresstester är en viktig del iriskhanteringen och kom pletterar VaRmåttet. Marknadspositionertestas då under scenarier som inte fångas upp av VaR och kan täcka längre tidsperioder. SEB stresstestar sina portföljer genom att applicera både extrema marknadsrörelser som faktiskt harinträffat (historiska stresstester) och extrema men tänkbara marknadsrörelser som skulle kunna inträffa iframtiden (hypotetiska ellerframåtblick ande stresstester). Dessutom görs omvända stresstesterför hela trading portföljen och på divisions och enhetsnivå för attidentifiera scenarier som kan leda till ett visstresultat,till exempel att en stop losslimit bryts. Denna typ av analys gerledningen en känsla för effekterna av större marknadsrörel ser på enskilda riskfaktorer samt hur ett marknadsscenario kan påverka en
viss portfölj. Risktoleransramverketinnehållerlimiter på olika stresstestscenarier.
Specifika riskmått
VaRmåttet och stresstesterna kompletteras med specifika riskmått så som Delta 1 procentförränterisk och så kallad Single FX och Aggregated FX för valutakursrisk.
Dessutom används stop losslimiterinom alla enheter som hanterarrisk i marknadsvärderade finansiella instrument. Stop losslimiten är det maximala belopp en enhet kan förlora innan åtgärder måste vidtas för attreducera eller eliminera.
Motpartsrisk i derivatkontrakt
CVA/DVAjusteringar är känsliga för marknadsrörelser, särskiltiräntor, kre ditspredar och valutor. För att bevaka denna känslighet stressar SEB dessa tillgångsslag regelbundet och effekten på CVA/DVA beräknas. Detta görs genom attjämföra de ursprungliga CVA/DVAsiffrorna med stressade resultat av en ökning av nuvarande räntor och kreditspreadar med 100 baspunkter samt en 5procentig förstärkning av SEK mot alla valutor.
| 2017 | CVA | DVA | Total |
|---|---|---|---|
| Räntor + 100 baspunkter | 104 | 49 | 153 |
| Kreditspreadar + 100 baspunkter | –685 | 373 | –312 |
| SEK +5% | 11 | –5 | 6 |
2016
| Räntor + 100 baspunkter | 180 | 75 | 255 |
|---|---|---|---|
| Kreditspreadar + 100 baspunkter | –928 | 384 | –544 |
| SEK +5% | –22 | 6 | –16 |
Not 17 b fortsättning Marknadsrisk
Ränterisk
Ränterisk ärrisken att värdet på koncernens tillgångar, skulder och ränterelaterade derivat påverkas negativt av förändringariräntor.
Huvuddelen av koncernens ränterisk är strukturell och uppståri den övriga bankverksamheten närräntebindningsperioderna itillgångar och skulder, inklusive derivat, skiljer sig.
Tabellen nedan visar känsligheten av en ränteförändring på +100 baspunkter på handelslagret och övrig bankverksamhet per valuta och i olika löptider. Detta beräknas genom att skala upp värdeförändringen tillföljd av en ränteförändring på +1baspunktför attreflektera en ränteförändring på +100 baspunkter.
Handelslagret perlöptid
| 2017 | < 3 månader |
3–12 månader |
1–2 år | 2–5 år | 5–10 år | >10 år | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR SEK USD Övriga |
20 37 –91 –2 |
–13 4 –37 –138 |
88 –53 –140 66 |
227 213 –30 –232 |
105 152 –32 –67 |
–256 11 –5 339 |
171 364 –336 –33 |
| SUMMA | –36 | –184 | –39 | 178 | 158 | 89 | 166 |
| 2016 | |||||||
| EUR SEK USD Övriga |
11 23 –112 –2 |
182 246 17 –111 |
–146 –553 –29 24 |
164 286 –17 –94 |
187 170 –53 –124 |
–124 –74 –10 155 |
275 98 –205 –151 |
| SUMMA | –80 | 335 | –704 | 339 | 180 | –54 | 17 |
Övrig bankverksamhet perlöptid1)
| 2017 | < 3 månader |
3–12 månader |
1–2 år | 2–5 år | 5–10 år | >10 år | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR SEK USD Övriga |
16 –199 68 –15 |
–349 –715 29 –58 |
–16 –397 50 –5 |
–311 –643 15 –35 |
–7 –258 –4 –4 |
116 70 149 |
–551 –2 142 307 –117 |
| SUMMA | –131 | –1093 | –368 | –973 | –273 | 335 | –2503 |
| 2016 | |||||||
| EUR SEK USD Övriga |
30 –249 80 –26 |
–237 –597 107 –54 |
–86 –281 2 –16 |
–382 –524 25 –44 |
–47 –243 –3 –5 |
210 85 170 |
–512 –1808 380 –145 |
| SUMMA | –165 | –781 | –381 | –925 | –298 | 465 | –2085 |
1) per valuta Mkr/100 baspunkter
17c Operativ risk
Definition
Operativ risk definieras som risken förförlusttillföljd av otillräckliga eller ej fungerande interna processer och system (till exempel datorhaverier, misstag, bedrägerier, övriga bristeri interna kontroller), mänskliga fel eller yttre händelser (naturkatastrofer, extern brottslighet, mm). Definitionen omfattar riskerförknippade med regelefterlevnad,finansiellrapportering, informationssäkerhet och säkerhet, projektrisk, samtlegala risker. Definitionen omfattarinte strategisk risk ellerryktesrisk.
Riskhantering
Operativa risker uppståri alltyp av verksamhet och ansvaretför att hantera dessa riskerligger hos samtliga cheferinom SEB. SEB:s mål är att upprätthålla en sund riskkultur med låg operativ risk och en låg förlustnivå tillföljd av ope rativa incidenter genom effektiva interna kontroller och hög användningsgrad av riskreducerande verktyg och processer.
Genom en gemensam godkännandeprocess för nya produkter (NPAP) gås alla nya ellerförändrade produkter, processer och system igenom för att fånga upp och motverka operativa risker och därmed förhindra att SEB tar på sig risk som inte är omedelbart hanterbarinom organisationen. Processen används även för en årlig genomgång av större outsourcingarrangemang.
Alla affärsenheter och supportfunktioner utförregelbundet en självutvär dering enligt en koncerngemensam metod för attidentifiera och reducera större risker som kan finnas i SEB:s olika processer. Genomförandegraden av dessa utvärderingar är hög inom banken och resultatetfrån utvärderingarna används för att analysera SEB:s operativa riskprofil och bidrartill en god kva litet.
SEB säkerställer att organisationen ärförberedd på och kan fortsätta bedriva verksamheten även vid allvarliga störningar genom attidentifiera kritiska aktiviteter och upprätthålla uppdaterade,testade och kommunicerade kontinuitetsplaneri ett koncerngemensamt system.
Det är obligatorisktför samtliga anställda att eskalera och registrera ris krelaterade händelser ellerincidenterför att kunna identifiera, bedöma, övervaka och reducera riskerna. SEB använder ett koncerngemensamtIT system för detta ändamål samtför analys av operativ risk data.
SEB utbildarregelbundet medarbetarna inom viktiga områden såsom infor mationssäkerhet, bekämpning av bedrägeri och penningtvätt, "känn din kund" och SEB:s uppförandekod. SEB har en formell process för whistleblowing som uppmuntrar medarbetare attrapportera oegentligheter och even tuell oetisk eller olaglig verksamhet.
Nätbaserad och organiserad brottslighetfortsätter att utvecklas och SEB arbetar kontinuerligt med attförbättra sina redan väl etablerade processer och kontrollerför att motverka, utvärdera och följa upp befintliga och framtida cyberrisker.
Riskorganisationen är ansvarig för att mäta och rapportera operativa risker inom SEB. Signifikanta incidenter samtrisknivån på koncern och divisionsnivå analyseras och rapporteras månadsvis till verkställande ledningen,Group Risk Committee, styrelsens Risk and Capital Committee samtlokalt. För 2017 upp gick de totala förlusterna tillföljd av operativa incidentertill 185 Mkr (263).
Riskmätning
SEB använder den avancerade metoden (AMA) för beräkning av kapitalkravet för operativ risk.
17d Affärsrisk
Definition
Affärsrisk ärrisken förlägre avkastning tillföljd av minskad affärsvolym, läg re priser eller konkurrens. I definitionen ingårinvesteringsriskerförknippade med till exempelföretagsköp, större ITprojekt, organisationsförändringar och outsourcingbeslut. Strategisk risk är snarlik affärsrisken, men mera inriktad på storskaliga och strukturella riskfaktorer. Ryktesrisk ärrisken för en negativ uppfattning om SEB eller branschen i allmänhet.
Riskhantering
Affärsrisker och strategiska risker utgör en fundamental del av all affärsverk-
17e Försäkringsrisk
Definition
Försäkringsrisk i SEB består av allrisk inom bankens livförsäkringsverksamhet som omfattarfondförsäkring och traditionell livförsäkring.De huvudsakliga risktyperna är marknadsrisk och teckningsrisk.
Marknadsrisk inomförsäkringsverksamheten ärrisken förförlusterfrån tra ditionella livförsäkringar med garanterade åtaganden tillföljd av förändringar i marknadsvärdet av tillgångar och skulder.Dessa förändringar kan orsakas av förändringariräntor, kreditspreadar, aktiekurser,fastighetsvärden, valutakurser och implicit volatilitet.
Teckningsrisken avserförlust eller negativa värdeförändringariförsäkringsskulden (försäkringstekniska avsättningar) på grund av inadekvat prissättning och/eller antaganden för avsättningar. Detta inkluderarfaktorer som genomsnittlig dödlighet, livslängd, sjuklighet (inklusive risker som uppstårtill följd av förändringaritidpunkten för och storleken av utbetalningar), katastrofrisk (till exempel extrema eller oregelbundna händelser), omkostnadsrisk och annulationsrisk (det vill säga risken relaterad tillförsäkringstagarnas beteende).
Riskhantering och riskmätning
I en fondförsäkring bärs marknadsrisken av försäkringstagarna medan teckningsrisken ärförsumbar. Banken har en indirekt exponering mot marknadsrisk genom försäkringstagarnas investeringar då en del av framtida intäkter baseras på förvaltade tillgångar. Lönsamheten bevakas i både befintlig och ny affär.
Marknadsrisken i den traditionella livförsäkringsverksamheten motverkas genom normal marknadsrisksäkring och följs upp genom balansräkningsmått lare på marknaden uppstår. De nya, omfattande regler som gällerför bank och finansverksamhet har stor påverkan på industrin. Hurföretag arbetar med hållbarhetsfrågor utgör en allt viktigare del av bolagets anseende. SEB arbetar kontinuerligt med att begränsa riskerrelaterade till affärer, strategier och anseende på olika sätt,till exempel genom regelbunden strategisk över syn av affärsområden, en proaktiv kostnadskontroll, en merflexibel, stegvis ITutvecklingsprocess, en ambitiös hållbarhetsstrategi och en aktiv dialog med tillsynsmyndigheterna.
samhet. Digitalisering av bankindustrin pågåri allt snabbare takt och nya spe
och stresstester. Detta kompletteras med marknadsriskmått såsom VaR och scenarioanalys. I den traditionella verksamheten utgör skillnaden mellan tillgångarnas värde och de garanterade åtagandena en buffertför atttäcka SEB:s risk.
Teckningsrisk följs upp genom aktuariell analys och stresstester av det befintliga försäkringsbeståndet. Dödsfalls och sjukdomsrisker återförsäkras mot stora enskilda skador eller många skador orsakade av samma skadehändelse. Parametrarförteckningsrisken valideras årligen. Försäkringstagare i vissa produkter harrätt attflytta sitt kapitalfrån SEB. Denna flytträtt harinte historiskt sett utnyttjats i någon större utsträckning. För att kunna möta oplanerade utflöden håller banken en tillräcklig andel likvida placeringar. Regel bunden kassaflödesanalys görs också för att motverka denna risk.
Riskorganisationen ansvararför mätning och uppföljning av riskerna i SEB:s livförsäkringsverksamhet. Mätning och uppföljning av ALM riskmått och VaR, samt scenarioanalyser och stresstester genomförs regelbundetförrespektive bolag. Riskorganisationen är också en del av den oberoende riskhanteringsfunktionen i de olika försäkringsbolagen från ett Solvens IIperspektiv. De viktigaste riskerna rapporteras tillGroup Risk Committee, styrelsens Risk and Capital Committee och till styrelserna i SEB:s respektive försäkringsbolag.
Solvens II, som trädde i kraft 1 januari 2016, är ett gemensamtregelverk när det gäller styrning, intern kontroll och kapitalkrav förförsäkringsbolag inom EU. Solvens IIberäkningar utförs minst månatligen, och rapporteras enligt myndighetskrav kvartalsvis. Beräkningar visar att SEB:s livbolag ärfinansiellt starka och motståndskraftiga mot olika typer av stress.
17f Likviditetsrisk
Definition
Likviditetsrisk ärrisken att koncernen inte kan refinansiera existerande tillgångar ellerinte kan möta ökade krav på likviditet. Likviditetsrisk innefattar också risken att koncernen tvingas låna till ofördelaktig ränta eller måste säl ja tillgångar med förlustför att kunna fullgöra sina betalningsåtaganden.
Likviditetshantering och riskmätning
Styrelsen harfastställt ett omfattande ramverk för hantering av SEB:s likvidi tetsbehov på kort och lång sikt. Måletför SEB:s likviditetsriskhantering är att säkerställa att koncernen har kontroll över sin likviditetssituation, med tillräckliga mängder omedelbart säljbara tillgångari alla relevanta valutorför att itid fullgöra sina betalningsåtaganden, i alla förutsägbara situationer, och utan att detta ledertill höga kostnader.
Hanteringen av likviditetsrisk styrs av limiter som fastställs av styrelsen och fördelas vidare inom banken av Group Risk Committee. Limiter sätts för koncernen,filialer och vissa legala enheter, samtför exponering i vissa valutor. Det övergripande ansvaretför SEB:s likviditetshantering ligger hos treasuryfunktionen som stöds av lokala treasuryenheter på bankens viktigaste marknader. Riskfunktionen mäter och rapporterarregelbundet utnyttjandet av limiter samtresultat av likviditetsstresstestertill Group Risk Committee och styrelsens Risk and Capital Committee.
Likviditetshantering och balansräkningens struktur urlikviditetssynpunkt bygger på tre grundperspektiv: (i) strukturelltlikviditetsperspektiv som ställer stabilfinansiering irelation till icke likvida tillgångar, (ii) bankens mot ståndskraft vid den kortfristiga stress som uppstår då finansierings och interbankmarknaderna stängs (en indikator på bankens beroende av marknadsfinansiering), samt (iii) motståndskraften vid ett mycket utsatt scenario
där, utöver begränsade finansieringsmarknader, banken också förlorar en stor del av sin inlåning (överlevnadshorisont).
Strukturell likviditetsrisk
För att kunna bibehålla en sund strukturell likviditetsposition bör strukturen på skuldsidan spegla tillgångssidans sammansättning. Ju merlångfristiga lån och andra illikvida tillgångar desto större behov av stabilfinansiering. SEB mäter detta genom den så kallade Core gapkvoten, vilket begreppsmässigt liknar Baselkommitténs Net Stable Funding Ratio (NSFR), som är en kvot mel lan stabilfinansiering (mer än ett års löptid) och illikvida tillgångar (mer än ett års löptid). Skillnaden mellan den interna Core gapkvoten och det externa NSFR är att Core gap beräknas på en mer detaljerad nivå med hjälp av intern statistik samt att viktningen av den tillgängliga stabila finansieringen och illikvida tillgångar är olika.
Beroende av marknadsfinansiering
Ett sätt attmäta motståndskraften vid en försämring avmarknaderna är att uppskatta hurlänge SEB:s likvida tillgångar skulle räcka om finansieringsmarknaderna stängdes.Detta beräknas genom den s.k.förfallande finansieringskvoten vilken beräknas som kvoten av bankens likvida tillgångariförhållande till marknadsfinansiering och netto interbankinlåning som förfaller de närmaste månaderna, eller som det antal månader det skulle ta innan de likvi da tillgångarna tar sluti ett scenario där allförfallande finansiering måste täckas av de likvida tillgångarna.Den främsta fördelen med detta mått är att endastförfall enligt kontrakt används och attinga antaganden krävs.Detta kan även mätas som en ut/inlåningskvot.
Överlevnadshorisont i ett stressat scenario
En modellför stressade situationer kan byggas på antaganden om begränsade finansieringsmarknader samtidigt som inlåningen minskar, lånelöften utnyttjas och andra händelser som ärlikviditetskrävande. Detta mäts av tillsynsmyndigheternas mått på likviditetstäckningsgrad (LCR) där nettoutflöden under en 30dagarsperiod i ett stressat scenario ställs irelation till likvida tillgångar. SEB mäter även tiden dettarförlikviditetsreserven attförbrukas i det stressa de scenariot, uttryckt som en överlevnadsperiod. SEB följer även olika kreditvärderingsinstituts måttför överlevnad.
Intern likviditetsutvärdering
Likviditetsrisk motverkas inte primärt av kapital men detfinns en koppling mellan bankens kapital och likviditetsposition. Därför är processen för att utvärdera likviditetsbehovet (ILU) en del av den interna kapitalutvärderingen (IKU). Likviditetsutvärderingen är konstruerad så att den ska identifiera möj liga gap mot SEB:s långsiktigt önskvärda likviditetstäckningsmått, med hänsyn tagettill effektiv likviditetshantering och pågående processförbättringar.
Likviditetsreserv 1)
| 2017 | 2016 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK | EUR | USD | Övrigt | Summa | SEK | EUR | USD | Övrigt | Summa | |
| Kassa och tillgodohavanden | ||||||||||
| hos centralbanker | 5680 | 79653 | 57802 | 46865 | 190000 | 61 808 | 83837 | 55 755 | 16 409 | 217 809 |
| Dagsutlåning till kreditinstitut | 509 | 566 | 2 515 | 4 734 | 8 324 | 242 | 1 377 | 2 536 | 3 601 | 7 756 |
| Värdepapper utgivna eller garanterade | ||||||||||
| av stat, centralbank eller multilaterala | ||||||||||
| utvecklingsbanker | 3 611 | 19 699 | 18 613 | 988 | 42 911 | 3 465 | 35 387 | 18 902 | 11 091 | 68 845 |
| Värdepapper utgivna eller garanterade | ||||||||||
| av kommuner eller av offentliga organ | 2 202 | 14 329 | 6 610 | 862 | 24 004 | 5 307 | 3 347 | 7 411 | 171 | 16 236 |
| Säkerställda obligationer utgivna | ||||||||||
| av andra institutioner | 34 099 | 463 | 413 | 32 878 | 67 852 | 52 419 | 1 274 | 193 | 49 731 | 103 617 |
| Säkerställda obligationer utgivna av SEB | –3 516 | –3 516 | 2 212 | 2 212 | ||||||
| Värdepapper utgivna av ickefinansiella | ||||||||||
| företag | 358 | 358 | 5 276 | 5 276 | ||||||
| Värdepapper utgivna av finansiella företag | ||||||||||
| (exklusive säkerställda obligationer) | –114 | 5 341 | 4 284 | 287 | 9 797 | 2 923 | 2 559 | 5 482 | ||
| SUMMA | 42828 | 120052 | 90236 | 86 614 | 339 730 | 125453 | 133 421 | 87 356 | 81003 | 427233 |
1) Likviditetsreserven presenteras enligt mall somdefinierats av Svenska Bankföreningen. Tillgångar somärinkluderade i likviditetsreserven ska uppfylla följande:tillgångarna ska finnas under bankens Treasuryfunktionkontroll, inte vara belastade samt vara pantsättningsbara i centralbank.Vidare ska obligationer ha en maximalriskvikt om 20% vid användande av den standardmetod för kreditrisk i Basel IIregelverket samt en lägsta rating om Aa2/AA–. Tillgångarna presenteras till marknadsvärden.
Likviditetsmått
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Core gap kvot1) | 108% | 114% |
| Ut/inlåningskvot | 143% | 143% |
| Likviditetstäckningsgrad (enligt Finansinspektionens definition) | 145% | 168% |
1) Core gapkvoten representerar moderbolaget, SEBAG, SEB PankAS (Estland), SEB Banka (Lettland) och SEB bankasAB (Litauen).
Koncernen, 2017
Kontraktuella förfall i balansräkningen
Tabellerna specificerar kassaflöden baserat på återstående kontraktuella förfallotider på balansräkningsdagen baserat på dettidigaste datum koncernen kan tvingas betala, oberoende av bedömningar om sannolikheten att det inträffar. Beloppen som presenteras är ej diskonterade kassaflöden. Derivat redovisas till verkligt värde. Eventualförpliktelser såsom lånelöften rapporteras vid förfallotidpunkten.
| Balansräkning Betalbara på anfordran 3–12 månader Ingen (kontraktsmässiga förfallotider) 1–5 år Försäkring <3 månader 1) >5 år löptid 2) Delsumma |
Diskonte ringseffekt |
Summa |
|---|---|---|
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker 177 222 177 222 373 12761 Utlåning till centralbanker 12088 300 1 243 20266 5 428 6 314 749 Utlåning till kreditinstitut 553 34 553 varav repor 56 56 |
17 162 |
177222 12778 56 34 715 |
| Offentlig förvaltning 474 12384 15 634 7 621 4228 40 341 Hushåll 13 41 138 145 955 320 558 45084 552 748 Företag 1 796 241063 152 922 355 844 83660 835 285 |
1225 23535 31668 |
41 566 576283 866953 |
| Utlåning till allmänheten 2283 294 585 314 511 684 024 132 972 1428375 varav belåningsbara |
56428 | 1 484 803 180 13 |
| skuldinstrument 4 419 7 491 985 12 895 varav repor 42042 42 042 |
285 188 |
42 230 |
| Skuldinstrument 25725 23 795 81911 8 917 12925 153273 varav belåningsbara |
2965 | 156238 87 280 |
| skuldinstrument 19 476 9 768 42691 5 272 8 485 85692 varav andra skuldinstrument 5694 14015 39178 3 640 4 379 66906 |
1588 1 377 |
68 283 |
| Egetkapitalinstrument 50445 8 758 59203 29756 Derivat 13798 30 490 29822 1 002 104868 |
59203 104868 |
|
| Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bärrisken 283 420 283420 |
283420 | |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde 55 481 37 593 112402 38 739 50 445 306 106 600766 Övrigt 1 33 571 446 1496 218 24 462 186110 246 304 |
2 965 43 |
603731 32 140 246347 |
| varav övriga finansiella tillgångar 32 066 30 1 32097 Summa tillgångar 181122 415991 358278 804236 172678 74907 492769 2 499981 |
43 59 615 |
1783 2 559 596 |
| varav upplupna räntor utlåning 1783 1783 varav upplupna räntor skuldinstrument 812 812 |
812 | |
| 52 262 2 280 1 962 1 756 287 Skuldertill kreditinstitut 30 673 89 220 |
–144 | 731 89 076 |
| varav repor 731 731 Offentlig förvaltning 8 359 4 700 114 189 3 636 16 998 |
–1 –104 |
16 894 |
| 300 367 Hushåll 273 661 19 500 6 111 1 090 5 |
–48 | 300 319 |
| Företag 592 036 56 540 5 386 22 500 11 647 688 109 |
–601 | 687 508 |
| In- och upplåning från allmänheten 874 056 80 740 11 611 23 779 15 288 1 005 474 |
–753 | 491 915 1 004 721 |
| varav inlåning 383 696 94 069 4 881 3 690 5 878 492 214 varav upplåning 6 216 20 138 6 374 |
–299 –10 |
6 364 883 5 |
| varav repor 5 889 5 889 |
–6 | |
| 284 291 Skuldertillförsäkringstagare 284 291 Certifikat 46 451 28 830 8 584 83 865 |
–796 | 284 291 83 069 |
| Säkerställda obligationer 9 687 64 469 230 748 41 232 346 136 Övriga obligationer3) 21 810 14 564 163 499 4 306 204 179 |
–12 864 –6 487 |
333 272 197 692 |
| 77 948 107 863 402 831 45 538 Emitterade värdepapper 634 180 |
–20 147 | 614 033 |
| Skuldinstrument 508 416 6 772 3 711 11 407 |
–598 | 10 809 |
| Egetkapitalinstrument 14 228 14 228 30 622 Derivat 14 334 23 634 16 146 696 85 432 |
14 228 85 432 |
|
| Övriga skulder 1 450 2 170 231 3 851 |
–9 | 3 842 |
| Finansiella skulder till verkligt värde 32 580 16 920 30 637 19 857 14 228 696 114 920 |
–607 | 114 313 |
| Övrigt 238 51 065 1 099 530 180 21 454 202 337 276 903 |
–56 | 929 47 276 847 |
| varav övriga finansiella skulder 47 902 17 4 62 47 985 Efterställda skulder 275 41 036 41 311 |
–56 –8 921 |
32 390 |
| Eget kapital 143 925 143 925 |
143 925 | |
| 904 967 294 870 139 773 459 739 487 611 2 590 224 Summa skulder och eget kapital 123 655 179 607 varav upplupna räntor in- och upplåning 1 328 1 328 |
–30 628 | 2 559 596 328 1 |
| varav upplupna räntor emitterade värdepapper 4 227 4 227 |
227 4 |
|
| Eventualförpliktelser | ||
| Lånelöften 13129 106972 47 541 223 644 7 307 100 398 693 |
398 693 | |
| Andra finansiella åtaganden 12 22890 37 497 23213 30 671 114 283 |
114 283 | |
| Operationella leasingåtaganden 158 763 979 75 1 975 Summa skulder, eget kapital |
1 975 |
och eventualförpliktelser 918 108 424 890 225574 707575 161633 179782 487611 3 105 175 –30 628 3 074 547
Koncernen, 2016
| Balansräkning (kontraktsmässiga förfallotider) |
Betalbara på anfordran <3 | månader 1) |
3–12 månader | 1–5 år | >5 år | Ingen löptid |
Försäkring2) | Delsumma | Diskonte ringseffekt |
Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassa och tillgodohavanden | ||||||||||
| hos centralbanker Utlåning till centralbanker |
151 078 24 |
66 366 | 289 | 151 078 66679 |
51 | 151078 66730 |
||||
| Utlåning till kreditinstitut | 5898 | 29142 | 7 001 | 6949 | 993 | 118 | 314 | 50 415 | 112 | 50527 |
| varav belåningsbara | 382 | |||||||||
| skuldinstrument | 380 | 380 | 2 | 914 | ||||||
| varav repor Offentlig förvaltning |
476 | 795 1428 |
7 385 | 19763 | 4 164 | 1 | 117 | 912 33 217 |
2 1613 |
34830 |
| Hushåll | 793 | 62 012 | 167 270 | 258 432 | 40 261 | 182 | 528950 | 20227 | 549177 | |
| Företag | 44124 | 161309 | 148 752 | 375 423 | 101650 | 3 211 | 834 469 | 34543 | 869 012 | |
| Utlåning till allmänheten | 45 393 | 224749 | 323407 | 653 618 | 146075 | 3394 | 1 396636 | 56383 | 1 453019 | |
| varav belåningsbara | 12 696 |
|||||||||
| skuldinstrument | 9 614 | 2 697 | 12 311 | 385 | 1896 | |||||
| varav andra skuldinstrument varav repor |
7 63242 |
7 | 214 | 1562 | 1 790 63242 |
106 282 |
524 63 |
|||
| Skuldinstrument | 18041 | 16 605 | 109411 | 13 876 | 76 955 | 234888 | 3449 | 238 337 | ||
| varav belåningsbara | 391 115 |
|||||||||
| skuldinstrument | 5 296 | 8267 | 46 779 | 9534 | 43805 | 113681 | 1 710 | 121 562 |
||
| varav andra skuldinstrument Egetkapitalinstrument |
12008 | 8 328 | 62577 | 4 323 | 43436 | 32587 30 737 |
119 823 74173 |
1 739 | 74 173 | |
| Derivat | 41 208 | 24972 | 50328 | 39 429 | 56 418 | 212 355 | 212 355 | |||
| Finansiella tillgångar där | ||||||||||
| försäkringstagarna bärrisken | 295908 | 295 908 | 295 908 | |||||||
| Finansiella tillgångar | ||||||||||
| till verkligt värde | 59 249 | 41 577 | 159739 | 53305 | 43 436 | 460 018 | 817324 | 3449 | 820773 | |
| Övrigt varav övriga finansiella tillgångar |
44 | 37883 36717 |
390 14 |
1 575 44 |
178 52 |
32 079 3 |
6 341 126 |
78490 36 956 |
29 29 |
985 36 78519 |
| Summa tillgångar | 202 437 | 417389 | 372664 | 821 881 | 200 551 | 79 027 | 466673 | 2 560622 | 60 024 | 2093 2 620646 |
| varav upplupna räntor utlåning varav upplupna räntor |
2093 | 2093 | 1516 | |||||||
| skuldinstrument | 1516 | 1516 | ||||||||
| Skuldertill kreditinstitut | 25 058 | 61 155 | 20 449 | 2 180 | 2234 | 8 892 | 119968 | –104 | 855 119864 |
|
| varav repor | 737 | 118 | 855 | |||||||
| Offentlig förvaltning | 26590 | 2 884 | 1 676 | 438 | 4255 | 35 843 | –113 | 35730 | ||
| Hushåll Företag |
239 979 536 292 |
29 446 64 501 |
6 214 9 111 |
1135 23 609 |
2 16 749 |
276 776 650 262 |
–52 –688 |
276 724 649574 |
||
| In- och upplåning från allmänheten |
802 861 | 96831 | 17001 | 25 182 | 21006 | 962881 | –853 | 962028 | ||
| varav inlåning | 369042 | 69 732 | 6 271 | 2815 | 9 253 | 457 113 | –324 | 789 456 |
||
| varav upplåning | 1067 | 9 | 13 | 159 | 1248 | –5 | 1243 | |||
| varav repor | 740 | 740 | –1 | 739 | ||||||
| Skuldertillförsäkringstagare Certifikat |
47 | 61 960 | 62 700 | 2826 | 296 618 | 296 618 127533 |
–1 058 | 296618 126 475 |
||
| Säkerställda obligationer | 1 366 | 44 857 | 257 656 | 36727 | 340 606 | –13 621 | 326985 | |||
| Övriga obligationer3) | 8 519 | 21 004 | 181 004 | 13141 | 223 668 | –8 248 | 215420 | |||
| Emitterade värdepapper | 47 | 71845 | 128 561 | 441 486 | 49 868 | 691 807 | –22927 | 668880 | ||
| Skuldinstrument | 155 | 53 | 6 270 | 3661 | 10 139 | –590 | 9 549 | |||
| Egetkapitalinstrument | 10 071 | 10 071 | 10 071 | |||||||
| Derivat | 41 687 | 21 073 | 41146 | 24 203 | 46 542 | 174 651 | 174651 | |||
| Övriga skulder | 1 338 | 1656 | 16 378 | 19 372 | –147 | 19 225 | ||||
| Finansiella skulder till verkligt värde |
43180 | 22782 | 63794 | 27864 | 10071 | 46 542 | 214233 | –737 | 213 496 | |
| Övrigt | 97 | 41826 | 259 | 598 | 2 128 | 20 735 | 112459 | 178102 | –37 | 178065 |
| varav övriga finansiella skulder | 38 768 | 54 | 282 | 1 240 | 2 | 76 | 40422 | –37 | 40 385 |
|
| Efterställda skulder | 510 | 52231 | 52741 | –12022 | 40 719 | |||||
| Eget kapital | 140 976 | 140 976 | 140976 | |||||||
| Summa skulder och eget kapital | 828 063 | 315347 | 189 052 | 533 240 | 155 331 171782 | 464 511 | 2 657 326 | –36 680 | 2 620 646 | |
| varav upplupna räntor | ||||||||||
| in- och upplåning | 1 971 | 1971 | 1971 | |||||||
| varav upplupna räntor emitterade värdepapper |
4772 | 4772 | 4772 | |||||||
| Eventualförpliktelser | ||||||||||
| Lånelöften | 12 715 | 116411 | 38 625 | 228 258 | 23420 | 419 429 | 419 429 |
| Summa skulder, eget kapital | |
|---|---|
| Andra finansiella åtaganden 49228 26064 15 771 20436 39 111 538 Operationella leasingåtaganden 109 286 441 912 44 1792 |
111 538 1792 |
1) Inkluderar poster somärtillgängliga över natten (O/N).
2) Kassaflödena från försäkringstillgångarna är monitorerade på regelbunden basis så att de vid varje givettillfälle ska vara tillräckligt stora för atttäcka kassaflödena från försäkringsskulderna.
3) Koncernen emitterar aktieindexobligationer, sominnehåller både en skulddel och en egetkapitaldel. Koncernen har valt att klassificera aktieindexobligationertill ett värde av 24 388Mkr (30 992) som poster värderade till verkligt värde via resultatet med hänvisning till att de innehållerinbäddade derivat. Motsvarande belopp för moderföretaget är 23 356 Mkr (28 940). Detta val innebär att hela det kombinerade avtalet värderas till verkligt värde och att värdeförändringarna löpande redovisas iresultaträkningen.Verkligt värde för dessa finansiella instrument beräknas med användning av en värderingsteknik somuteslutande baseras på marknadsnoteringar. Koncernens kontraktsmässiga skulder uppgårtill 22 190 Mkr (28 871) och moderföretagets till 21 323 Mkr (27 111). Den ackumulerade påverkan av att beakta koncernens egen kreditvärdigheti verkligt värde värderingen uppgårtill 264 Mkr (230), varav –33 Mkr (–53) avser 2017. Motsvarande belopp för moderbolaget är 205 Mkr (148), varav –57 Mkr (–50) avser 2017.
Moderbolaget, 2017
| Balansräkning (kontraktsmässiga förfallotider) |
Betalbara på anfordran <3 | månader 1) |
3–12 månader | 1–5 år | >5 år | Ingen löptid |
Delsumma | Diskonte ringseffekt |
Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker Utlåning till kreditinstitut varav repor |
97927 | 155 606 390 |
20 321 | 16309 | 584 | 97 927 192821 390 |
–186 –230 |
97 741 389 192591 |
|
| Offentlig förvaltning Hushåll Företag |
204 | 9 940 28 395 230 953 |
4 756 143 480 120 579 |
2 938 327 566 295 854 |
170 14 829 56 103 |
17 804 514 270 703 694 |
–244 –17 161 –21 538 |
17560 497108 682 156 |
|
| Utlåning till allmänheten varav belåningsbara skuldinstrument |
204 | 269288 135 |
268 815 4 477 |
626358 2 562 |
71102 | 1 235767 7 174 |
–38943 –164 |
7 010 1196 824 42 230 |
|
| varav repor Skuldinstrument varav belåningsbara skuldinstrument |
42 413 23 531 18 334 |
23 555 6 772 |
65 631 24 518 |
7 537 3 370 |
42 413 120 254 52 994 |
–183 –2 194 –862 |
52 132 118060 928 65 |
||
| varav andra skuldinstrument Egetkapitalinstrument Derivat |
5 197 29 649 |
16 783 14 585 |
41 113 30 459 |
4 166 29 527 |
100 665 | 67 260 100 665 104 220 |
–1 332 | 100665 104 220 |
|
| Finansiella tillgångartill verkligt värde Övrigt varav övriga finansiella tillgångar |
53 179 35 343 |
38 140 | 96 090 | 37 064 874 |
100 665 45 845 45 845 |
325 139 82 062 45 845 |
–2 194 | 322946 845 45 82062 |
|
| Summa tillgångar varav upplupna räntor utlåning varav upplupna räntor skuldinstrument |
98 131 | 513 417 | 327 276 | 738 757 | 109 625 | 146 510 1521 689 |
1 933 716 1521 689 |
–41 553 | 521 1 1892163 689 |
| Skuldertill kreditinstitut | 28 144 | 74 418 | 14352 | 9 089 | 1785 | 127 789 | –250 | 730 127539 |
|
| varav repor Offentlig förvaltning |
2088 | 730 4298 |
1421 | 730 7808 |
–26 | 7781 | |||
| Hushåll Företag |
214857 516502 |
9555 62527 |
2163 2187 |
362 3413 |
4372 | 226938 589001 |
–445 –1123 |
226493 587878 |
|
| In- och upplåning från allmänheten varav inlåning varav upplåning varav repor Certifikat Säkerställda obligationer |
733446 708714 |
76 380 94896 6 215 4 913 46 387 9 689 |
4 351 4351 28 844 62 040 |
3775 3775 8 601 231 032 |
5 794 5794 41 459 |
823746 817529 6 215 4 913 83 833 344 219 |
–1594 –1590 –3 –2 –841 –13 578 |
815 940 822151 212 6 910 4 82 992 330 641 |
|
| Övriga obligationer2) | 21 652 | 14 572 | 163 630 | 3 588 | 203 442 | –6 783 | 196 659 | ||
| Emitterade värdepapper Skuldinstrument Egetkapitalinstrument Derivat |
77 728 833 31215 |
105 457 83 14919 |
403 263 6531 23887 |
45 047 3361 16969 |
14228 | 631 495 10809 14228 86990 |
–21 202 | 610 292 10 809 14228 86990 |
|
| Övriga skulder | 1121 | 2491 | 229 | 3842 | 3842 | ||||
| Finansiella skuldertill verkligt värde Övrigt varav övriga finansiella skulder Efterställda skulder Obeskattade reserver Eget kapital |
33170 48581 48581 275 |
17 494 | 30647 | 20 330 15 15 41008 |
14 228 9134 21429 104762 |
115869 57731 48597 41282 21 429 104762 |
–8892 | 115 869 48 597 57 731 32390 21 429 104762 |
|
| Summa skulder och eget kapital varav upplupna räntorin- och upplåning varav upplupna räntor emitterade |
761 590 | 310 552 | 141 654 | 446 774 | 113 979 | 149 553 826 |
1 924 102 826 |
–31 939 | 826 1 892 163 016 7 |
| värdepapper | 7 016 | 7 016 | |||||||
| Eventualförpliktelser | |||||||||
| Lånelöften Andra finansiella åtaganden |
36566 22256 |
42616 34846 |
184404 19859 |
3818 26098 |
267403 103059 |
267403 103 059 |
|||
| Summa skulder, eget kapital och eventualförpliktelser |
761590 | 369 502 | 219630 | 657421 | 145764 | 149553 | 2 303 460 | –40835 | 2262 625 |
Moderbolaget, 2016
| Balansräkning (kontraktsmässiga förfallotider) |
Betalbara på anfordran < | 3månader1) | 3–12 månader | 1-5 år | >5 år | Ingen löptid |
Delsumma | Diskonte ringseffekt |
Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker Utlåning till kreditinstitut varav repor |
70 805 21453 |
173 899 1 237 |
34 792 | 57 157 | 205 | 70805 287 506 1 237 |
–134 –447 –1 |
70671 236 1 287059 |
|
| Offentlig förvaltning Hushåll Företag |
192 749 46693 |
491 48479 146375 |
1402 167027 126379 |
7175 262740 320381 |
176 12472 71977 |
9436 491467 711805 |
–354 –15195 –25064 |
9082 476272 686741 |
|
| Utlåning till allmänheten varav belåningsbara skuldinstrument varav andra skuldinstrument varav repor |
47634 | 195 345 63809 |
294808 | 590296 6992 229 |
84 625 1872 |
1 212 708 6992 2101 63809 |
–40613 –302 –220 –286 |
690 6 1172095 1 881 523 63 |
|
| Skuldinstrument varav belåningsbara skuldinstrument varav andra skuldinstrument Eqetkapitalinstrument |
14232 2835 10733 |
12378 3939 8439 |
95325 27282 67986 |
12287 7400 4887 |
93775 | 134222 41456 92045 93775 |
–2901 –1057 –1784 |
40 399 131321 90 261 93 775 |
|
| Derivat | 41 897 | 25173 | 54028 | 38675 | 159773 | 159 773 | |||
| Finansiella tillgångartill verkligt värde | 56129 | 37 551 | 149353 | 50 962 | 93 775 | 387770 | –2 901 | 384869 | |
| Övrigt varav övriga finansiella tillgångar |
36 507 36507 |
77 77 |
267 267 |
585 585 |
47 714 | 85 150 37436 |
37 436 85150 |
||
| Summa tillgångar varav upplupna räntor utlåning |
139 892 | 461880 | 367228 | 797073 | 136377 | 141 489 1627 |
2043939 1627 |
–44095 | 627 1 1 999 844 793 |
| varav upplupna räntor skuldinstrument | 793 | 793 | |||||||
| Skuldertill kreditinstitut varav repor |
63648 | 62 763 738 |
27 022 | 13 539 | 2326 | 169298 738 |
–446 –1 |
737 168852 |
|
| Offentlig förvaltning Hushåll Företag |
21110 195909 481242 |
109 12432 54574 |
338 1674 4450 |
229 420 2549 |
2179 6971 |
23965 210435 549786 |
–75 –408 –1119 |
23890 210 027 548667 |
|
| In- och upplåning från allmänheten varav inlåning varav upplåning varav repor Certifikat |
698261 698261 |
67115 66048 1066 739 61939 |
6462 6462 62704 |
3 198 3198 2825 |
9 150 9150 |
784186 783119 1066 739 127468 |
–1602 –1601 –1 –1104 |
781 518 782584 065 1 739 126 364 |
|
| Säkerställda obligationer Övriga obligationer2) |
1366 8417 |
44878 20942 |
255635 181042 |
36682 11413 |
338561 221814 |
–14123 –8430 |
324 438 213 384 |
||
| Emitterade värdepapper Skuldinstrument Egetkapitalinstrument Derivat |
71 722 178 42400 |
128 524 29 21163 |
439502 6037 45391 |
48095 3305 24879 |
10072 | 687 843 9549 10072 133833 |
–23 657 | 664186 9549 10 072 133833 |
|
| Övriga skulder | 1313 | 1675 | 16236 | 19224 | 19224 | ||||
| Finansiella skuldertill verkligt värde Övrigt varav övriga finansiella skulder Efterställda skulder Obeskattade reserver Eget kapital |
43 891 37 845 37845 510 |
22 867 22 22 |
67664 | 28 184 54 143 |
10 072 9 823 21761 101 374 |
172678 47 690 37867 54653 21 761 101 374 |
–13 934 | 172678 867 37 47 690 40 719 21 761 101 374 |
|
| Summa skulder och eget kapital varav upplupna räntorin- och upplåning varav upplupna räntor emitterade |
761909 | 283846 | 184 897 | 523 903 | 141 898 | 143 030 1223 |
2039 483 1223 |
–39639 | 223 1 1999 844 768 4 |
| värdepapper | 4768 | 4768 | |||||||
| Eventualförpliktelser | |||||||||
| Lånelöften Andra finansiella åtaganden |
43549 38577 |
33522 16968 |
189699 8398 |
19467 10470 |
286237 74413 |
286 237 74 413 |
|||
| Summa skulder, eget kapital och eventualförpliktelser |
761 909 | 365 972 | 235387 | 722 000 | 171 835 | 143 030 | 2 400133 | –39639 | 2 360494 |
1) Inkluderar poster som ärtillgängliga över natten (O/N).
2) Koncernen emitterar aktieindexobligationer, sominnehåller både en skulddel och en egetkapitaldel. Koncernen har valt att klassificera aktieindexobligationertill ett värde av 24 388 Mkr (30 992) som poster värderade till verkligt värde via resultatet med hänvisning till att de innehållerinbäddade derivat. Motsvarande belopp för moderföretaget är 23 356Mkr (28 940). Detta val innebär att hela det kombinerade avtalet värderas till verkligt värde och att värdeförändringarna löpande redovisas iresultaträkningen.Verkligt värde för dessa finansiella instrument beräknas med användning av en värderingsteknik som uteslutande baseras på marknadsnoteringar. Koncernens kontraktsmässiga skulder uppgårtill 22 190 Mkr (28 871) och moderföretagets till 21 323 Mkr (27 111). Den ackumulerade påverkan av att beakta koncernens egen kreditvärdigheti verkligt värde värderingen uppgårtill 264 Mkr (230), varav –33 Mkr (–53) avser 2017. Motsvarande belopp för moderbolaget är 205 Mkr (148), varav –57 Mkr (–50) avser 2017.
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| Genomsnittlig återstående löptid (år) | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 |
| Utlåning till kreditinstitut | 0,95 | 0,78 | 0,45 | 0,81 |
| Utlåning till allmänheten | 2,63 | 2,72 | 2,26 | 2,36 |
| Skuldertill kreditinstitut | 0,35 | 0,41 | 0,64 | 0,83 |
| Inlåning från allmänheten | 0,17 | 0,24 | 0,90 | 1,32 |
| Upplåning från allmänheten | 0,34 | 1,39 | 0,13 | 0,13 |
| Certifikat | 0,58 | 0,43 | 0,59 | 0,43 |
| Säkerställda obligationer | 3,25 | 3,38 | 3,33 | 3,37 |
| Övriga obligationer | 2,65 | 3,04 | 2,65 | 2,99 |
18 Kassa och likvida medel
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Kassabehållning Kassabehållning hos centralbanker Andra checkkonton1) |
1 960 175 262 7 207 |
1 957 149 121 7 237 |
132 97 609 28 546 |
156 70 515 21 261 |
| SUMMA | 184 429 | 158315 | 126287 | 91 932 |
1) Behållning hos kreditinstitut somutbetalas på anfordran.
19 Utlåning
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Utlåning till kreditinstitut1) Utlåning till allmänheten1) |
34 715 1 484803 |
50 527 1 453019 |
192 591 1 196824 |
287 059 1 172095 |
| SUMMA | 1 519 518 | 1 503546 | 1 389 415 | 1459154 |
1) Inkluderande räntebärande värdepapper klassificerade som Utlåning.
Lånefordringar
| Lånefordringar som varken är oreglerade eller osäkra | 1 515 711 | 1 500692 | 1 386227 | 1 457416 |
|---|---|---|---|---|
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | 5 999 | 5 037 | 4 629 | 3 228 |
| Portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar | 2 273 | 2 597 | 667 | 720 |
| Portföljvärderade lånefordringar, omstrukturerade | 11 | 9 | ||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 8 283 | 7 643 | 5 296 | 3 948 |
| Lånefordringarföre beaktande av reserveringar | 1523 995 | 1508 335 | 1 391 523 | 1461 364 |
| Specifika reserverförindividuellt värderade lånefordringar | –2 187 | –1 928 | –1 384 | –1 044 |
| Gruppvisa reserverförindividuellt värderade lånefordringar | –1 120 | –1 539 | –455 | –908 |
| Gruppvisa reserverför portföljvärderade lånefordringar | –1 170 | –1 322 | –269 | –258 |
| Reserver | –4476 | –4 789 | –2 108 | –2210 |
| SUMMA | 1 519 518 | 1 503 546 | 1 389 415 | 1459 154 |
| Specifika och gruppvisa reserver | –4 476 | –4 789 | –2 108 | –2 210 |
| Reserverför ansvarsförbindelser | –75 | –44 | –47 | |
| SUMMARESERVER | –4 552 | –4 833 | –2 155 | –2210 |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto | 0,39% | 0,33% | 0,33% | 0,22% |
| Andel osäkra lånefordringar, netto | 0,25% | 0,21% | 0,23% | 0,15% |
| Specifik reserveringsgrad förindividuellt värderade osäkra lånefordringar | 36,5% | 38,3% | 29,9% | 32,3% |
| Totalreserveringsgrad förindividuellt värderade osäkra lånefordringar | 55,1% | 68,8% | 39,7% | 60,5% |
| Reserveringsgrad för portföljvärderade lån | 51,2% | 50,7% | 40,3% | 35,8% |
| Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 54,9% | 63,2% | 40,7% | 56,0% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringari procent av utlåningen | 0,54% | 0,51% | 0,38% | 0,27% |
Lånefordringar per kategori av låntagare
| Koncernen, 2017 | Kreditinstitut | Företag | Fastighets förvaltning och Bostadsrätts- föreningar |
Offentlig förvaltning |
Hushåll | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lånefordringar som varken är oreglerade eller osäkra | 34715 | 562 338 | 301 861 | 41 571 | 575 226 | 999 5 1 515711 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | 5 328 | 578 | 92 | 2 273 |
||
| Portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar | 223 | 14 | 2037 | 11 | ||
| Portföljvärderade lånefordringar, omstrukturerade | 11 | |||||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 5551 | 592 | 2139 | 8283 | ||
| Lånefordringarföre beaktande av reserveringar | 34 715 | 567889 | 302 453 | 41 571 | 577 366 | 1 523 994 |
| Specifika reserverförindividuellt värderade lånefordringar | –1842 | –282 | –63 | –2187 | ||
| Gruppvisa reserverförindividuellt värderade lånefordringar | –1042 | –68 | –5 | –5 | –1120 | |
| Gruppvisa reserverför portföljvärderade lånefordringar | –149 | –6 | –1014 | –1170 | ||
| Reserver | –3034 | –355 | –5 | –1083 | –4 476 | |
| SUMMA | 34715 | 564855 | 302 098 | 41566 | 576 283 | 1 519 518 |
| 2016 |
| Lånefordringar som varken är oreglerade eller osäkra | 50527 | 567810 | 299617 | 34835 | 547903 | 037 5 1500 692 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar Portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar Portföljvärderade lånefordringar, omstrukturerade |
3812 163 |
1066 | 159 2434 9 |
2 597 9 |
||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 3975 | 1066 | 2602 | 7643 | ||
| Lånefordringarföre beaktande av reserveringar | 50 527 | 571785 | 300 683 | 34835 | 550 505 | 1 508 335 |
| Specifika reserverförindividuellt värderade lånefordringar Gruppvisa reserverförindividuellt värderade lånefordringar Gruppvisa reserverför portföljvärderade lånefordringar |
–1391 –1446 –91 |
–441 –86 |
–5 | –96 –2 –1231 |
–1928 –1539 –1322 |
|
| Reserver | –2 928 | –527 | –5 | –1329 | –4 789 | |
| SUMMA | 50 527 | 568 857 | 300 156 | 34830 | 549176 | 1 503 546 |
| Fastighets förvaltning och Bostadsrätts- |
Offentlig | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Moderbolaget, 2017 | Kreditinstitut | Företag | föreningar | förvaltning | Hushåll | Summa |
| Lånefordringar som varken är oreglerade eller osäkra | 192591 | 422955 | 256409 | 17563 | 496708 | 629 4 1386227 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | 4534 | 36 | 59 | 667 | ||
| Portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar |
65 4599 |
14 51 |
588 647 |
5296 | ||
| Lånefordringarföre beaktande av reserveringar | 192591 | 427553 | 256 460 | 17 563 | 497355 | 1391 523 |
| Specifika reserverförindividuellt värderade lånefordringar | –1309 | –32 | –42 | –1384 | ||
| Gruppvisa reserverförindividuellt värderade lånefordringar | –451 | –4 | –455 | |||
| Gruppvisa reserverför portföljvärderade lånefordringar | –59 | –6 | –204 | –269 | ||
| Reserver | –1 819 | –38 | –4 | –246 | –2108 | |
| SUMMA | 192 591 | 425 734 | 256 422 | 17560 | 497 108 | 1 389415 |
| 2016 | ||||||
| Lånefordringar som varken är oreglerade eller osäkra | 286936 | 440508 | 245092 | 9086 | 475794 | 228 3 1457416 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | 123 | 2856 | 187 | 62 | 720 | |
| Portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar | 720 | |||||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 123 | 2856 | 187 | 782 | 3948 | |
| Lånefordringarföre beaktande av reserveringar | 287059 | 443 364 | 245 279 | 9 086 | 476 576 | 1461364 |
| Specifika reserverförindividuellt värderade lånefordringar | –880 | –118 | –46 | –1044 | ||
| Gruppvisa reserverförindividuellt värderade lånefordringar | –904 | –4 | –908 | |||
| Gruppvisa reserverför portföljvärderade lånefordringar | –258 | –258 | ||||
| Reserver | –1784 | –118 | –4 | –304 | –2 210 | |
| SUMMA | 287059 | 441 580 | 245161 | 9082 | 476272 | 1 459 154 |
Lånefordringar per geografiskt område 1)
| Koncernen, 2017 | Norden | Tyskland | Baltikum | Övriga | Summa |
|---|---|---|---|---|---|
| Lånefordringar som varken är oreglerade eller osäkra | 1 238 046 | 98261 | 128841 | 50564 | 999 5 1515 711 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar Portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar Portföljvärderade lånefordringar, omstrukturerade |
4538 1 245 |
151 | 1218 1 029 11 |
92 | 2 273 11 |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 5 782 | 151 | 2 258 | 92 | 8 283 |
| Lånefordringarföre beaktande av reserveringar | 1 243828 | 98412 | 131 099 | 50 656 | 1523 995 |
| Specifika reserverförindividuellt värderade lånefordringar Gruppvisa reserverförindividuellt värderade lånefordringar Gruppvisa reserverför portföljvärderade lånefordringar |
–1 394 –905 –537 |
–106 –67 |
–654 –142 –633 |
–34 –6 |
–2 187 –1 120 –1 170 |
| Reserver | –2 836 | –173 | –1428 | –40 | –4476 |
| SUMMA | 1240992 | 98239 | 129671 | 50616 | 1 519 518 |
| 2016 | |||||
| Lånefordringar som varken är oreglerade eller osäkra | 1218 235 | 113 641 | 115 771 | 53 045 | 037 5 1 500692 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar Portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar Portföljvärderade lånefordringar, omstrukturerade |
2 967 1 310 |
463 | 1 469 1 287 9 |
138 | 2 597 9 |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 4 277 | 463 | 2 765 | 138 | 7 643 |
| Lånefordringarföre beaktande av reserveringar | 1 222512 | 114104 | 118 536 | 53183 | 1 508 335 |
| Specifika reserverförindividuellt värderade lånefordringar Gruppvisa reserverförindividuellt värderade lånefordringar Gruppvisa reserverför portföljvärderade lånefordringar |
–985 –1 108 –535 |
–158 –69 |
–748 –236 –787 |
–37 –126 |
–1 928 –1 539 –1 322 |
| Reserver | –2 628 | –227 | –1771 | –163 | –4 789 |
| SUMMA | 1 219884 | 113877 | 116765 | 53 020 | 1503 546 |
| Moderbolaget, 2017 | Norden | Tyskland | Baltikum | Övriga | Summa |
|---|---|---|---|---|---|
| Lånefordringar som varken är oreglerade eller osäkra | 1 347 709 | 38 518 | 629 4 1 386227 |
||
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | 4 538 | 92 | 667 | ||
| Portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar |
667 5 205 |
92 | 5 296 | ||
| Lånefordringarföre beaktande av reserveringar | 1352 913 | 38 610 | 1391 523 | ||
| Specifika reserverförindividuellt värderade lånefordringar | –1 350 | –34 | –1 384 | ||
| Gruppvisa reserverförindividuellt värderade lånefordringar Gruppvisa reserverför portföljvärderade lånefordringar |
–450 –269 |
–5 | –455 –269 |
||
| Reserver | –2 069 | –39 | –2108 | ||
| SUMMA | 1350 844 | 38571 | 1 389415 | ||
| 2016 | |||||
| Lånefordringar som varken är oreglerade eller osäkra | 1413 794 | 43 622 | 228 3 1 457416 |
||
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | 2 967 | 261 | 720 | ||
| Portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar | 720 | ||||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 3 687 | 261 | 3 948 | ||
| Lånefordringarföre beaktande av reserveringar | 1417 481 | 43883 | 1 461 364 | ||
| Specifika reserverförindividuellt värderade lånefordringar | –932 | –112 | –1 044 | ||
| Gruppvisa reserverförindividuellt värderade lånefordringar | –783 | –125 | –908 | ||
| Gruppvisa reserverför portföljvärderade lånefordringar | –258 | –258 | |||
| Reserver | –1973 | –237 | –2 210 | ||
| SUMMA | 1415508 | 43646 | 1 459 154 |
1)Den geografiska fördelningen avgörs av varlånet är bokat.
Förfallna men ej osäkra lån
| Koncernen | Moderbolaget | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | Företag | Hushåll | Övriga | Summa | Företag | Hushåll | Övriga | Summa |
| < 30 dagar 2) 31–60 dagar >60 dagar1) |
4 855 154 316 |
4219 423 322 |
48 2 3 |
9 122 579 641 |
2126 67 114 |
2870 228 99 |
6 2 |
5 001 295 214 |
| SUMMA | 5 325 | 4 965 | 52 | 10 342 | 2 306 | 3 197 | 7 | 5 510 |
| 2016 | ||||||||
| < 30 dagar 31–60 dagar >60 dagar1) |
3 967 836 517 |
1 609 671 286 |
21 11 |
5 597 1518 803 |
2981 726 213 |
341 414 41 |
1 | 3323 1 140 254 |
| SUMMA | 5320 | 2566 | 32 | 7 918 | 3 920 | 796 | 1 | 4717 |
1) Exklusive förfallna men ej osäkra portföljvärderade lån oreglerade med mer än 60 dagar vilka finns med itidigare tabell.
2)Volymökningen för 2017 <30 dagar beror huvudsakligen på förfallna betalningar mindre än 5 dagar sedan.Dessa volymer harinte ingåtti siffrorna för 2016.
Reserver,Koncernen
| Utlåning till kreditinstitut | Utlåning till allmänheten | Summa | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Specifika reserver 1) | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Ingående balans Ianspråktagande Avsättningar Återföringar Valutakursdifferenser |
0 | 0 | –1 928 318 –1309 760 –27 |
–2044 584 –734 338 –72 |
–1928 318 –1309 760 –27 |
–2044 584 –734 338 –72 |
|
| Utgående balans | 0 | 0 | –2 187 | –1 928 | –2 187 | –1 928 | |
| Gruppvisa reserver2) | |||||||
| Ingående balans Avsättningar, netto Valutakursdifferenser |
0 | –7 7 |
–2 861 592 –21 |
–2827 35 –69 |
–2861 592 –21 |
–2834 42 –69 |
|
| Utgående balans | 0 | 0 | –2 290 | –2861 | –2290 | –2861 | |
| Reserverför ansvarsförbindelser | |||||||
| Ingående balans Avsättningar, netto Ianspråktagande |
0 | 0 | –44 –30 |
–81 43 |
–44 –30 |
–81 43 |
|
| Valutakursdifferenser | –1 | –6 | –1 | –6 | |||
| Utgående balans | 0 | 0 | –75 | –44 | –75 | –44 | |
| SUMMA | 0 | 0 | –4552 | –4 833 | –4552 | –4833 |
1) Specifika reserverförindividuellt värderade lån.
2)Gruppvisa reserverförindividuellt värderade lån,reserverför gruppvis värderade lån och landriskreserver.
Reserver, Moderbolaget
| Utlåning till kreditinstitut | Utlåning till allmänheten | Summa | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Specifika reserver 1) | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 |
| Ingående balans | 0 | 0 | –1044 | –775 | –1 044 | –775 |
| Ianspråktagande | 180 | 60 | 180 | 60 | ||
| Avsättningar Återföringar |
–1 190 625 |
–407 102 |
–1190 625 |
–407 102 |
||
| Valutakursdifferenser | 45 | –24 | 45 | –24 | ||
| Utgående balans | 0 | 0 | –1384 | –1044 | –1384 | –1044 |
| Gruppvisa reserver2) | ||||||
| Ingående balans | 0 | –8 | –1166 | –962 | –1166 | –970 |
| Avsättningar, netto | 7 | 429 | –195 | 429 | –188 | |
| Valutakursdifferenser | 1 | 13 | –9 | 13 | –8 | |
| Utgående balans | 0 | 0 | –724 | –1166 | –724 | –1 166 |
| Reserverför ansvarsförbindelser | ||||||
| Ingående balans | 0 | 0 | 0 | –22 | 0 | –22 |
| Avsättningar, netto | –47 | 22 | –47 | 22 | ||
| Utgående balans | 0 | 0 | –47 | 0 | –47 | 0 |
| SUMMA | 0 | 0 | –2 155 | –2210 | –2 155 | –2210 |
1) Specifika reserverförindividuellt värderade lån.
2)Gruppvisa reserverförindividuellt värderade lån,reserverför gruppvis värderade lån och landriskreserver.
"Forborne" lån
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Summa "forborne" lån varav varken är oreglerade eller osäkra 1) |
14 640 6 995 |
11 990 6 327 |
10 948 5 373 |
6 927 3 883 |
1) Enligt EBA:s definition.
20 Kapitaltäckning
Kapitalstyrning
I konkurrensen om kunder och affärertar SEB olika typer av risk i linje med bankens strategiska inriktning och affärsplan. För att kunna hålla dessa risker och garantera SEB:s långsiktiga överlevnad måste banken hålla tillräckligt med kapital. Samtidigt måste lönsamheten balanseras motrisktoleransen. Inom ramen för SEB:s kapitalstyrning beaktas de följande aspekterna:
-
- tillsynsmyndigheternas minimikapitalkrav och deras förväntningar att banker ska verka med en säker marginal över dessa miniminivåer, som sätts av EUdirektiv genom svensk lagstiftning om kapitalkrav,
-
- kapitalisering som krävs för att uppnå den rating som behövs för att nå det antal skuldinvesterare som behövs för att SEB:s verksamhet ska kunna bedrivas,
-
- kapitalisering som krävs av företagskunder och andra motparterför att banken ska kunna vara verksam i kapitalmarknaderna, inklusive derivat och valutahandel, och
-
- balans mellan aktieägarnas avkastningskrav och risktagande.
För att möta förväntningarna från aktieägarna,tillsynsmyndigheterna och marknadsaktörer är SEB:s kapitalnivå baserad på en uppskattning av samtliga riskeri verksamheten samtframåtblickande – i linje med lång och kortsik tiga affärsplaner och förväntad makroekonomisk utveckling. Vidare används stresstesterför attidentifiera hur bankens finansiella ställning kan komma att påverkas av olika negativa scenarier.
Intern kapitalutvärderingsprocess
Den interna kapitalutvärderingen (IKU) omfattar SEB:s interna syn på materiella risker och hur de utvecklas, liksom riskmätningsmodeller,riskhantering och de faktorer som minskarrisken. Den är kopplad till bankens affärsplanering och fastställer en strategiför hurlämpliga kapitalnivåer ska upprätthållas. Den säkerställer att det egna kapitalet, ekonomiskt kapital, myndigheter nas och ratingbolagens kapitalkrav hanteras på ett sätt så att bankens över levnad inte riskeras. Kapitaltäckningen bevakas löpande och rapporteras till styrelsen. Därmed ärIKU sammankopplad med SEB:s affärsplanering, interna styrning och kontrollramverk.
SEB:s kapitalplan täcker den strategiska planeringsperioden och prognos ticerar både krav på ekonomiskt kapital och myndighetskrav samttillgängligt kapital och relevanta nyckeltal. Planen ärframåtriktad och inkluderar nuvarande samt kommande affärsvolymerliksom strategiska initiativ. Kapitalplanen stresstestas för eventuella konjunkturnedgångar,för strategiska riskfak torer som identifieras i affärsplanen och andra relevanta scenarier. Kapital planen fastställs årligen och uppdateras under året vid behov.
Ekonomiskt kapital är en viktig beståndsdel av IKU. Det är ettinterntriskmått som liknar Basel IIIregelverket. Ekonomiskt kapital beräknas på ett kon fidensintervall på 99,97 procent vilket motsvarar kapitalkravetför en mycket hög rating. Ekonomiskt kapital, eller detinternt bedömda kapitalbehovet,för
koncernen (inklusive försäkringsverksamheten) uppgick till 64 miljarder kronor (63) vid årets slut.
SEB har en intern modellför kapitalallokering och för att mäta räntabilitet. Modellen är kalibrerad till SEB:s kapitalmål och liknar myndighetskapitalmåt tet genom att detinkluderar kapitalkrav under pelare 2.
Tillsynsmyndigheterna utvärderar årligen SEB och dess IKU enligtregel verketför myndigheternas översyns och utvärderingsprocess. Utvärdering omfattar bland annat kapitaltäckning,riskmätningsmodeller och riskstyrning och i utvärderingen för 2017 hartillsynsmyndigheten dragit slutsatsen att SEB hartillräckligt kapital och mäter och hanterarrisker på ettlämpligt sätt.
Myndigheternas kapitalkrav
Minimikapitalkraven för banker har utvecklats under de senaste åren, både vad gäller vilka risker som täcks och vilka komponenter som ingåri kapital basen. Kraven delas in i pelare 1krav som är generella minimikrav för alla institut och pelare 2krav som baseras på individuella bedömningar av varje institut.
Pelare 1kraven för kärnprimärkapitalet uttrycks som en andel av de riskvägda tillgångarna och består av följande:
- i) ettlegalt minimikrav på 4,5 procent,
- ii) en kapitalkonserveringsbuffert på 2,5 procent,
- iii) en systemriskbuffert på 3,0 procent, och
- iv) en kontracyklisk buffert används av tillsynsmyndigheterna i Sverige och Norge, som för närvarande uppgårtill ca 0,9 procentför SEB.
Tillsammans uppgår pelare 1kraven för kärnprimärkapitalettill 10,9 procent.
Till skillnad från pelare 1kraven, uttrycks pelare 2kraven inte som en andel av riskvägda tillgångar. Därför varierar pelare 2kraven variera iförhållande tillriskvägda tillgångar (förutom för systemrisk). Pelare 2kraven består av följande:
- v) ett specifikt kapitalkrav för systemrisk (systemriskkrav) uttryckt som ettrent kärnprimärkapitalkrav på 2 procent,
- vi) riskviktsgolv för svenska bolån. Kravet beräknas som skillnaden mellan riskvägda tillgångar med en 25 procents riskviktför bolån och riskvägda tillgångar enligt Pelare 1 för samma lån (där SEB:s riskviktligger på cirka 5 procent enligtinterna modeller),
- vii) övriga specifika risker. För samtliga svenska banker har Finansinspektio nen för närvarande identifierat a) kreditrelaterad koncentrationsrisk, b) ränterisk i bankboken, c) pensionsrisk, d) statsrisk och e) riskerrelaterade tillföretagskrediter. Utöver detta kan ytterligare SEBspecifika krav för andra riskertillkomma som en del av tillsynsmyndigheternas årliga översyn och utvärdering av banken.
Det sammanlagda kärnprimärkapitalkravet uppgårför närvarande till 17,2 procent.
Kapitalkvotskrav (explicit ellerimplicit)
| Pelare 1 | CET1 | AT1 | Tier 2 | Summa |
|---|---|---|---|---|
| Minimikrav Kapitalkonserveringsbuffert Systemriskbuffert |
4,5% 2,5% 3,0% |
1,5% | 2,0% | 8,0% 2,5% 3,0% |
| Delsumma | 10,0% | 1,5% | 2,0% | 13,5% |
| Kontracyklisk kapitalbuffert | 0,9% | 0,9% | ||
| SUMMA | 10,9% | 1,5% | 2,0% | 14,4% |
| Pelare 2 | CET1 | AT1 | Tier 2 | Summa |
| Systemrisk i pelare 2 | 2,0% | 2,0% | ||
| Riskviktsgolv för svenska bolån 25 % | 2,1% | 0,2% | 0,3% | 2,6% |
| Kreditrelaterad koncentrationsrisk | 0,3% | 0,1% | 0,1% | 0,5% |
| Ränterisk i bankboken | 0,6% | 0,1% | 0,1% | 0,8% |
| Pensionsrisk | 0,5% | 0,1% | 0,1% | 0,7% |
| Företagskrediter PDskala | 0,5% | 0,0% | 0,1% | 0,6% |
| Företagskrediter maturitetsgolv | 0,3% | 0,0% | 0,1% | 0,4% |
| SUMMA | 6,3% | 0,5% | 0,7% | 7,5% |
| Totalt kapitalkrav | 17,2% | 2,0% | 2,7% | 22,0% |
Not 20 fortsättning Kapitaltäckning
Kapitaltäckningsanalys
| Konsoliderad situation | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Tillgängligt kapital Kärnprimärkapital Primärkapital Kapitalbas |
118 204 132 127 147 849 |
114 419 129 157 151 491 |
101 810 115 733 131 328 |
97 144 111 882 134 384 |
| Kapitalkrav Riskexponeringsbelopp Uttryckt som kapitalkrav Kärnprimärkapitalrelation Primärkapitalrelation Total kapitalrelation |
610 819 48 866 19,4% 21,6% 24,2% |
609 959 48 797 18,8% 21,2% 24,8% |
514 328 41 146 19,8% 22,5% 25,5% |
515 826 41 266 18,8% 21,7% 26,1% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 3,03 | 3,10 | 3,19 | 3,26 |
| Totalt kärnprimärkapitalkrav inklusive buffertkrav varav krav på kapitalkonserveringsbuffert varav systemriskbuffert varav kontracyklisk buffert |
10,9% 2,5% 3,0% 0,9% |
10,7% 2,5% 3,0% 0,7% |
8,2% 2,5% 1,2% |
7,9% 2,5% 0,9% |
| Kärnprimärkapitaltillgängligt att användas som buffert 1) | 14,9% | 14,3% | 15,3% | 14,3% |
| Kapitalkrav enligt övergångsregler 80% av Basel I Kapitalkrav enligt Basel I Kapitalbas enligt Basel I Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) |
89 774 149030 1,66 |
86884 151814 1,75 |
72415 131 977 1,82 |
69864 134158 1,92 |
| Bruttosoliditet Exponeringsmåttför beräkning av bruttosoliditetsgrad varav posteri balansräkningen varav poster utanför balansräkningen Bruttosoliditetsgrad |
2519 532 2140 093 379439 5,2% |
2549 149 2120 587 428562 5,1% |
1) Kärnprimärkapitalrelation minus lagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav.Därutövertillkommer etttotalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Kapitalbas
| Konsoliderad situation | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Aktiekapital Ej utdelade vinstmedel Ackumulerat övrigttotalresultat och andra reserver Översiktligt granskatresultat1) |
21942 60066 45673 16244 |
21942 65190 43226 10618 |
21942 52644 30551 16340 |
21942 52443 31485 12477 |
| Eget kapital enligt balansräkningen 1) |
143 925 | 140976 | 121476 | 118 347 |
| Avdrag relaterade till den konsoliderade situationen | ||||
| och övriga förutsebara kostnader | –14357 | –14303 | –12461 | –11929 |
| Kärnprimärkapitalföre lagstiftningsjusteringar 2) |
129 568 | 126673 | 109 016 | 106 418 |
| Ytterligare värdejusteringar Immateriella tillgångar Uppskjutna skattefordringar som är beroende av framtida lönsamhet Reserveri verkligt värde relaterade till vinster ellerförluster |
–663 –6225 –75 |
–1169 –6835 –208 |
–283 –4955 |
–1136 –5381 |
| på kassaflödessäkringar Negativa belopp tillföljd av beräkningen av förväntade förlustbelopp Vinster ellerförluster på skulder som värderas till verkligt värde |
–1192 –1307 |
–2400 –381 |
–1192 –648 |
–2400 |
| och beror på ändringar av egen kreditstatus Förmånsbestämda pensionsplaner |
99 –1807 |
–115 –920 |
66 | –131 |
| Direkta och indirekta innehav av egna kärnprimärkapitalinstrument Värdepapperiseringar med 1 250% riskvikt |
–193 | –191 –35 |
–193 | –191 –35 |
| Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital | –11 364 | –12254 | –7205 | –9 274 |
| Kärnprimärkapital | 118204 | 114 419 | 101 810 | 97144 |
| Primärkapitaltillskott Primärkapitaltillskott som omfattas av utfasning |
13922 | 9959 4779 |
13922 | 9959 4779 |
| Primärkapital | 132127 | 129 157 | 115 733 | 111 882 |
| Supplementärkapitalinstrument Positiva belopp tillföljd av beräkningen av förväntade förlustbelopp Innehav av supplementärkapitalinstrumenti enheteri den finansiella sektorn |
18171 126 –2575 |
24851 58 –2575 |
18171 –2575 |
24850 227 –2575 |
| Supplementärkapital | 15 722 | 22 334 | 15596 | 22 502 |
| TOTALTKAPITAL | 147849 | 151491 | 131328 | 134384 |
1) För moderbolagetinkluderar Eget kapital kapitalandelen av obeskattade reserver.
2) Kärnprimärkapitalet avser den konsoliderade situationen, och skiljer sig från eget kapital enligtIFRS. Försäkringsverksamhetens bidrag till eget kapital exkluderas liksom föreslagen utdelning beräknad enligtförordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
Not 20 fortsättning Kapitaltäckning
| Riskexponeringsbelopp | |
|---|---|
| 2017 2016 2017 2016 Riskexpo Riskexpo Riskexpo Riskexpo nerings- nerings- nerings- nerings Kreditrisk IRK belopp Kapitalkrav1) belopp Kapitalkrav1) belopp Kapitalkrav1) belopp Kapitalkrav1) Exponeringar mot nationella regeringar |
1909 18100 2453 |
|---|---|
| eller centralbanker 9319 745 3 725 298 |
|
| Institutsexponeringar 32838 2627 26254 2100 30 757 2 461 23868 |
|
| Företagsexponeringar 326317 26105 335413 26833 218 878 17 510 226254 |
|
| Hushållsexponeringar 62296 4984 55617 4449 36 962 2 957 30 660 |
|
| varav säkrade genom panträtti fast egendom 36 558 2 925 34 079 2 726 27 738 2 219 25 622 |
2 050 |
| varav exponeringar mot små och medelstora | |
| företag 7 033 563 4 723 378 2 807 225 |
|
| varav övriga hushållsexponeringar 18 704 1 496 16 815 1 345 6 417 513 5 038 |
403 |
| Positioneri värdepapperiseringar 838 67 3 066 246 368 29 2 984 |
239 |
| Totalt, kreditrisk enligtIRK-metod 431607 34 529 420350 33 628 290691 23 255 283 766 |
22 701 |
| Kreditrisk schablonmetod | |
| Exponeringar mot nationella regeringar | |
| eller centralbanker 4 060 325 1 801 144 333 Exponeringar mot delstatliga ellerlokala |
27 |
| självstyrelseorgan och myndigheter 51 4 |
|
| Exponeringar mot offentliga organ 29 2 |
|
| Exponeringar motinstitut 844 68 1 316 105 49 917 3 993 50 231 |
4 018 |
| Exponeringar motföretag 18 197 1 456 16 422 1 314 8 039 643 7 428 |
594 |
| Exponeringar mot hushåll 12 084 967 16186 1295 7488 599 12 135 |
971 |
| Exponeringar säkrade genom panträtt | |
| ifastigheter 2539 203 3803 304 846 68 2081 |
166 |
| Fallerande exponeringar 112 9 384 31 56 4 304 |
24 |
| Exponeringar som ärförenade | |
| med särskilt hög risk 866 69 1477 118 866 69 1477 Poster som avser positioneri |
118 |
| värdepapperisering 222 18 216 17 |
|
| Exponeringariform av andelariföretag | |
| för kollektiva investeringar (fond) 41 3 66 5 |
|
| Aktieexponeringar 1972 158 2119 170 41436 3315 40807 |
3264 |
| Övriga poster 7801 624 8880 711 5946 476 6390 |
511 |
| Totalt, kreditrisk enligt schablonmetod 48739 3 899 52 750 4 220 114594 9 167 121186 |
9693 |
| Marknadsrisk | |
| Riskeri handelslagret därinterna | |
| modeller använts 24892 1991 30042 2403 24876 1990 29994 |
2399 |
| Riskeri handelslagret där | |
| standardmetoder använts 9881 790 9398 752 9786 783 8884 |
711 |
| Valutakursrisk 4022 322 3773 302 3964 317 3756 |
301 |
| Total marknadsrisk 38794 3104 43213 3457 38 626 3 090 42634 |
3 411 |
| Övriga kapitalkrav | |
| Operativ risk enligtinternmätningsmetod 48219 3858 47901 3832 35014 2802 33696 |
2697 |
| Avvecklingsrisk 38 3 38 3 1 Kreditvärdighetsjusteringsrisk 6767 541 7818 625 6095 488 6534 |
523 |
| Investeringariförsäkringsverksamhet 16633 1331 16633 1331 16633 1331 16633 |
1331 |
| Övriga exponeringar 4219 338 6547 524 |
|
| Ytterligare riskexponeringsbelopp2) 15802 1264 14747 1180 12637 1011 11376 |
910 |
| Totalt övrigt kapitalkrav 91678 7 334 93 646 7492 70 417 5 635 68 240 |
5 461 |
| SUMMA 610819 48 866 609 959 48797 514328 41 146 515826 |
41 266 |
1) Kapitalkrav 8% av riskexponeringsbeloppet enligtförordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
2) Förordning (EU) nr 575/2013 (CRR) artikel 3.
Genomsnittlig riskvikt
| Konsoliderad situation | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Exponeringar mot nationella regeringar eller centralbanker | 3,3% | 2,1% | ||
| Institutsexponeringar | 24,0% | 25,1% | 23,9% | 22,5% |
| Företagsexponeringar | 31,6% | 31,4% | 26,5% | 26,6% |
| Hushållsexponeringar | 10,4% | 9,9% | 7,5% | 6,6% |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 7,0% | 6,9% | 5,9% | 5,7% |
| varav kvalificerade rullande hushållsexponeringar | ||||
| varav exponeringar mot små och medelstora företag | 59,6% | 73,4% | 42,5% | |
| varav övriga hushållsexponeringar | 30,7% | 28,0% | 37,2% | 29,2% |
| Positioneri värdepapperiseringar | 10,6% | 50,6% | 12,7% | 58,6% |
SEB ska också uppfylla de kapitalkrav som gällerför koncerner som bedriver både bank och försäkringsverksamhet, så kallade finansiella konglomerat.
Det samlade kapitalkravetför SEB som finansiellt konglomerat uppgick till 130,7 miljarder kronor medan de tillgängliga kapitalresurserna var 198,4 mil jarder kronor. Till dessa totaler bidrar SEB Life and Pension Holding AB med Solvens IIsiffrorfrån 30 september 2017.
21 Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde
| 2017 | Koncernen | Moderbolaget | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Noterade marknads värden |
Värderings teknik baserad på observerbar |
Värderings teknik baserad på ej observerbar |
Noterade marknads värden |
Värderings teknik baserad på observerbar |
Värderings teknik baserad på ej observerbar |
|||||||
| Tillgångar | (Nivå 1) | indata (Nivå 2) | indata (Nivå 3) | Summa | (Nivå 1) | indata (Nivå 2) | indata (Nivå 3) | Summa | ||||
| Finansiella tillgångar | ||||||||||||
| – därförsäkringstagarna bärrisken | 275737 | 7 053 | 630 | 283420 | ||||||||
| Egetkapitalinstrumenttill verkligt värde | ||||||||||||
| via resultatet Skuldinstrumenttill verkligt värde |
51971 | 3 493 | 1 787 | 57251 | 47599 | 599 | 181 | 48379 | ||||
| via resultatet | 55995 | 73 849 | 571 | 130 415 | 40391 | 68 867 | 109258 | |||||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 127 | 52514 | 686 | 53327 | 127 | 51282 | 761 | 52 170 | ||||
| Derivatinstrument – aktierelaterade | 251 | 3096 | 2 | 3349 | 251 | 3102 | 2 | 3355 | ||||
| Derivatinstrument – kreditrelaterade | 786 | 37118 | 37 904 | 73 | 38421 | 38494 | ||||||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 950 | 950 | 950 | 950 | ||||||||
| Derivatinstrument – råvarurelaterade | 2672 | 2672 | 2672 | 2672 | ||||||||
| Derivatinstrument – övriga | 86 | 86 | ||||||||||
| Derivatinstrument –säkringsredovisning | 6580 | 6580 | 6580 | 6580 | ||||||||
| Egetkapitalinstrument som kan säljas | 111 | 1080 | 627 | 1818 | 69 | 1049 | 474 | 1592 | ||||
| Skuldinstrument som kan säljas | 15631 | 10192 | 25823 | 6 197 | 2605 | 8802 | ||||||
| Anläggningstillgångar och avyttrings | ||||||||||||
| grupper som klassificeras som att de | ||||||||||||
| innehas förförsäljning | 89229 | 63 657 | 29 550 | 182436 | ||||||||
| Intresseföretag1) | 251 | 592 | 843 | 250 | 592 | 842 | ||||||
| SUMMA | 490175 | 262254 | 34 445 | 786874 | 94957 | 176127 | 2010 | 273094 | ||||
| Skulder | ||||||||||||
| Skuldertillförsäkringstagarna | ||||||||||||
| – investeringsavtal | 276482 | 7 185 | 624 | 284 291 | ||||||||
| Egetkapitalinstrumenttill verkligt värde | ||||||||||||
| via resultatet | 13984 | 244 | 14228 | 13984 | 244 | 14 228 | ||||||
| Skuldinstrumenttill verkligt värde | ||||||||||||
| via resultatet | 6206 | 4 603 | 10809 | 6 206 | 4603 | 10 809 | ||||||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 179 | 37531 | 799 | 38509 | 179 | 38382 | 799 | 39360 | ||||
| Derivatinstrument – aktierelaterade Derivatinstrument – kreditrelaterade |
80 565 |
1848 40103 |
1928 | 80 71 |
1870 41367 |
1950 | ||||||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 2598 | 40668 2598 |
780 | 41 438 780 |
||||||||
| Derivatinstrument – råvarurelaterade | 780 | 780 | 2 598 | 2598 | ||||||||
| Derivatinstrument – övriga | 863 | 863 | ||||||||||
| Derivatinstrument–säkringsredovisning | 86 | 86 | 863 | 863 | ||||||||
| Andra finansiella skulder | 3842 | 3842 | 3842 | 3842 | ||||||||
| Emitterade värdepappertill | ||||||||||||
| verkligt värde via resultatet2) | 24388 | 24 388 | 23356 | 23 356 | ||||||||
| Skulder som ingåri avyttringsgrupper | ||||||||||||
| som klassificeras som att de innehas | ||||||||||||
| förförsäljning | 21055 | 42 536 | 8 899 | 72 490 | ||||||||
| SUMMA | 318 637 | 166 277 | 10566 | 495480 | 20520 | 117661 | 1 043 | 139224 |
| 2016 | Koncernen | Moderbolaget | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | Noterade marknads värden (Nivå 1) |
Värderings teknik baserad på observerbar indata (Nivå 2) |
Värderings teknik baserad på ej observerbar indata (Nivå 3) |
Summa | Noterade marknads värden (Nivå 1) |
Värderings teknik baserad på observerbar indata (Nivå 2) |
Värderings teknik baserad på ej observerbar indata (Nivå 3) |
Summa | ||
| Finansiella tillgångar | ||||||||||
| – därförsäkringstagarna bärrisken | 275894 | 15589 | 4 425 | 295908 | ||||||
| Egetkapitalinstrumenttill verkligt värde | ||||||||||
| via resultatet | 49978 | 11 445 | 9701 | 71124 | 35 373 | 4 782 | 256 | 40 411 | ||
| Skuldinstrumenttill verkligt värde | ||||||||||
| via resultatet | 86 584 | 117 276 | 1 779 | 205 639 | 25 347 | 96 665 | 122012 | |||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 1 212 | 112133 | 6 680 | 120025 | 1 211 | 84 128 | 832 | 86171 | ||
| Derivatinstrument – aktierelaterade | 192 | 4 790 | 7 | 4 989 | 192 | 3 536 | 6 | 3 734 | ||
| Derivatinstrument – kreditrelaterade | 1 076 | 63 980 | 65 056 | 97 | 63 047 | 63144 | ||||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 918 | 918 | 918 | 918 | ||||||
| Derivatinstrument – råvarurelaterade | 5 805 | 5 805 | 5 805 | 5 805 | ||||||
| Derivatinstrument – övriga | 113 | 241 | 1454 | 1 808 | ||||||
| Derivatinstrument –säkringsredovisning | 13 754 | 13754 | ||||||||
| Egetkapitalinstrument som kan säljas | 172 | 1 770 | 611 | 2 553 | 100 | 1735 | 432 | 2267 | ||
| Skuldinstrument som kan säljas | 16 310 | 16388 | 32 698 | 6 461 | 2 848 | 9309 | ||||
| Anläggningstillgångar och avyttrings | ||||||||||
| grupper som klassificeras som att de | ||||||||||
| innehas förförsäljning | 587 | 587 | ||||||||
| Intresseföretag1) | 181 | 789 | 970 | 182 | 753 | 935 | ||||
| Förvaltningsfastigheter | 7401 | 7401 | ||||||||
| SUMMA | 431712 | 364 676 | 32847 | 829 235 | 68 963 | 263 464 | 2 279 | 334 706 | ||
| Skulder | ||||||||||
| Skuldertillförsäkringstagarna |
| SUMMA | 296299 | 236 490 | 8 317 | 541 106 | 18366 | 182 039 | 1 212 | 201617 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| verkligt värde via resultatet2) | 30992 | 30992 | 28940 | 28 940 | ||||
| Emitterade värdepappertill | ||||||||
| Andra finansiella skulder | 19225 | 19225 | 19225 | 19225 | ||||
| Derivatinstrument – säkringsredovisning | 1 303 | 1303 | ||||||
| Derivatinstrument – övriga | 113 | 192 | 1862 | 2167 | ||||
| Derivatinstrument – råvarurelaterade | 6445 | 6445 | 6 445 | 6445 | ||||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 1 352 | 1 352 | 1352 | 1352 | ||||
| Derivatinstrument – kreditrelaterade | 1 229 | 63192 | 64 421 | 75 | 61 339 | 61 414 | ||
| Derivatinstrument – aktierelaterade | 91 | 1 919 | 2 010 | 91 | 1 764 | 1 855 | ||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 1 375 | 93 804 | 1 774 | 96953 | 1375 | 60 451 | 941 | 62 767 |
| via resultatet | 7 027 | 2 522 | 9549 | 7 027 | 2521 | 9 548 | ||
| Skuldinstrumenttill verkligt värde | ||||||||
| via resultatet | 9 798 | 2 | 271 | 10 071 | 9798 | 2 | 271 | 10 071 |
| Egetkapitalinstrumenttill verkligt värde | ||||||||
| – investeringsavtal | 276 666 | 15 542 | 4 410 | 296 618 | ||||
| Skuldertillförsäkringstagarna |
1) Innehav iriskkapitalverksamheten till verkligt värde via resultatet.
2)Aktieindexobligationertill verkligt värde via resultatet.
Värdering till verkligt värde
Syftet med värdering till verkligt värde är att komma fram till det pris till vilket en ordnad transaktion skulle ske mellan marknadsaktörer vid värderingstid punkten på affärsmässiga villkor.
Koncernen har etablerat en kontrollmiljö för attfastställa verkliga värden förfinansiella instrument där även en,från affären, oberoende översyn av värderingsmodeller och priseringår. Om principerna för validering inte efter levs ska Head of Group Finance informeras. Avsteg som är väsentliga eller av principiell vikt kräver godkännande från GRMC (Group Risk Measurement Committee) och ARC (Accounting Reporting Committee).
SEB använder olika metoderför att komma fram till det verkliga värdetför finansiella instrument; noterade priser på aktiva marknader, värderingstekni ker som innehåller observerbarindata och värderingstekniker baserade på interna modeller. För upplysningsändamål klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde i en värderingshierarki som återspeglar obser verbarheten på de indata som använts vid värderingarna. Risk Control klassificerar och ser kontinuerligt över klassificeringen av finansiella instrumenti hierarkin för verkligt värde. Värderingsprocessen är densamma förfinansiella instrumenti samtliga nivåer.
En aktiv marknad är en marknad därtransaktioner sker med tillräcklig volym och frekvens för att ge kontinuerlig prisinformation. Syftet är att komma fram till det pris till vilket en transaktion skulle kunna ske, utan att ändra eller dela upp instrumentet ellerinkludera deti en portfölj, på instrumentets huvudmarknad.
Verkligt värde beräknas iregel individuelltförfinansiella instrument. Dess utom görs värderingsjusteringar på portföljnivå för atttäcka kreditrisken. För att återspegla motpartens kreditrisk samt egen kreditrisk för OTCderivat så görs portföljjusteringar baserat på nettoexponeringen mot varje motpart. Dessa justeringar baseras på uppskattningar av exponering vid fallissemang, sannolikhetförfallissemang och återvinningsgrad, på motpartsnivå. Informa tion om sannolikhetförfallissemang och återvinningsgrad hämtas från CDS marknaden. För motparter där denna information saknas ellerinte ärtillför litlig på grund av exponeringens natur,tillämpas alternativa metoder där sannolikheten förfallissemang baseras på generiska kreditindex för specifika bransch och/eller kreditbetyg. För effekten av dessa justeringar se not 6 och not 17f.
Närfinansiella skulder värderas till verkligt värde reflekteras koncernens egen kreditvärdighet. Merinformation om värdering till verkligt värde återfinns i not 39.
För attfastställa verkligt värde förinvesteringsfastigheter beaktas marknadsaktörers förmåga att generera ekonomiska fördelar genom att använda fastigheterna på det maximala och bästa sättet. Det maximala och bästa användningsområdetförfastigheterna beaktar vad som ärfysiskt möjligt, lag ligt och finansiellt genomförbart. Investeringsfastigheterna i SEB bedöms användas på det maximala och bästa sättet. Hur värderingen av investeringsfastigheterna gårtill kan läsas i Redovisningsprinciperna not 1. Värderingen av investeringsfastigheterna genomförs två gånger per år. Värderingarna presenteras och fastställs irespektive fastighetsbolags styrelse. De värde ringsprinciper som används i alla företag äri överensstämmelse med de regler som lokala tillsynsmyndigheter (Finansinspektionen) utfärdat som i sin tur överensstämmer med internationella värderingsprinciper och IFRS.
Nivå 1: Noterade marknadsvärden
Värderingari nivå 1 bestäms av ojusterade noterade marknadsvärden för identiska instrument på aktiva marknader där noterade priser ärlätttillgängliga och representerar aktuella och regelbundetförekommande marknadstransaktioner mellan parter som är oberoende av varandra.
Exempel på finansiella instrumenti nivå 1 är noterade aktier och skuldinstrument samt börshandlade derivat. Instrument som handlas på en aktiv marknad där en ellerflera marknadsaktörertillhandahåller bindande prisnoteringar på balansdagen är också exempel på finansiella instrument som klassificeras i nivå 1.
Nivå 2: Värderingsteknik som utgår från observerbar indata
I värderingsteknikeri nivå 2 är all väsentlig indata i värderingsmodellerna observerbar endera direkt ellerindirekt. Värderingsteknikeri nivå 2 inkluderar diskonterade kassaflöden, optionsvärderingsmodeller, nyligen gjorda transaktioner och priser på andra instrument som är övervägande lika.
Exempel på observerbarindata är valutakurser, bindande prisnoteringar för värdepapper, marknadsräntor (stibor, libor, etc.), implicita volatiliteter från observerbara optionspriser med samma löptid och aktuella transaktioner som SEB genomfört med en ellerflera externa motparter. Indata kan änd ras från att vara observerbartill att bli icke observerbar under perioden de innehas på grund av till exempel attinstrumentetinte längre handlas på en likvid marknad.
Exempel på finansiella instrumenti nivå 2 är de flesta OTCderivat som optioner och ränteswappar baserade på liborswapräntan eller avkastnings kurvan förräntori utländsk valuta. Andra exempel ärinstrument där SEB nyligen genomförttransaktioner med tredje part och instrumentför vilka SEB interpolerar mellan observerbara variabler.
Nivå 3 Värderingsteknik med signifikant icke observerbar indata
Värderingsteknikeri nivå 3 innehåller en signifikant mängd indata som inte är observerbar. Dessa tekniker baseras generellt på extrapolering från obser verbarindata förliknande instrument, analys av historiska data eller andra analytiska tekniker. Exempel på finansiella instrumenti nivå 3 är mer kom plexa OTC derivat, optioner med lång löptid för vilka volatiliteten extrapoleras eller derivat som beror på en icke observerbar korrelation. Andra exempel är instrumentför vilka detför närvarande inte finns någon aktiv marknad eller bindande prisnoteringar som onoterade aktier, innehav i private equity och investeringsfastigheter.
Om det verkliga värdetförfinansiella instrumentinnehåller mer än en icke observerbarindata, aggregeras indata som inte är observerbarför att bestämma klassificeringen för hela instrumentet. Nivån i hierarkin för verkligt värde till vilken ettfinansielltinstrument klassificeras bestäms baserat på den lägsta nivån av indata som är väsentlig för det verkliga värdeti sin helhet.
Väsentliga överföringar och omklassificeringar mellan nivåer
Överföringar mellan nivåer i hierarkin kan ske när det finns indikationer på att marknadsförutsättningarna har ändrats, exempelvis en ändring i likviditet. Som en konsekvens av SEBs beslut att avyttra SEB Pension så har omklassifi ceringar i balansräkningen genomförts. Alla tillgångar och skulder tillhörande SEB Pension har omklassificerats till Tillgångar som innehas för försäljning och Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning i enlighet med IFRS 5. Omklassificeringen genomfördes i slutet av det fjärde kvartalet 2017.
Förändringari nivå 3
| Koncernen, 2017 | Vinster/ förlusteri |
Vinster/ förlusteri |
Förflytt | Förflytt | Valuta | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | Ingående balans | Resultat räkningen 1) 2) |
Övrigttotal- resultat3) |
Inköp | Försälj ningar |
Avräk- ningar | ningartill nivå 3 |
ningarfrån nivå 3 |
Omklassi ficeringar |
kursdiffe renser |
Summa |
| Finansiella tillgångar | |||||||||||
| – därförsäkringstagarna bärrisken | 4 425 | –65 | 3 | –1 | –40 | –3 735 | 43 | 630 | |||
| Egetkapitalinstrumenttill | |||||||||||
| verkligt värde via resultatet | 9 701 | 140 | 1 055 | –290 | –229 | –8 655 | 65 | 1 787 | |||
| Skuldinstrumenttill verkligt värde | |||||||||||
| via resultatet | 1 779 | 29 | 184 | –20 | –227 | –1 181 | 7 | 571 | |||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 6 680 | –141 | 47 | –5 948 | 48 | 686 | |||||
| Derivatinstrument – aktierelaterade | 7 | –5 | –1 | 1 | 2 | ||||||
| Derivatinstrument – övriga | 1 454 | –1 464 | 10 | ||||||||
| Egetkapitalinstrument | |||||||||||
| som kan säljas | 611 | 100 | –9 | 83 | –219 | 61 | 627 | ||||
| Intresseföretag | 789 | 129 | 74 | –402 | 2 | 592 | |||||
| Förvaltningsfastigheter | 7 401 | –7 454 | 53 | ||||||||
| SUMMA | 32 847 | 187 | –9 | 1399 | –932 | 47 | 61 | –496 | –28 438 | 229 | 4 895 |
Skulder
| Skuldertillförsäkringstagarna – investeringsavtal |
4 410 | –66 | –40 | –3 724 | 44 | 624 | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Egetkapitalinstrumenttill verkligt värde via resultatet |
271 | –18 | –14 | 3 | 2 | 244 | |||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 1 774 | –1 003 | –12 | 28 | 12 | 799 | |||
| Derivatinstrument – övriga | 1862 | –1 875 | 13 | ||||||
| SUMMA | 8317 | –1087 | –26 | 3 | 28 | –40 | –5599 | 71 | 1667 |
| Koncernen, 2016 | Vinster/ förlusteri |
Vinster/ förlusteri |
Förflytt | Förflytt | Valuta | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | Ingående balans | Resultat räkningen 1) 2) |
Övrigttotal- resultat3) |
Inköp | Försälj ningar |
Avräk- ningar | ningartill nivå 3 |
ningarfrån nivå 3 |
Omklassi ficeringar |
kursdiffe renser |
Summa |
| Finansiella tillgångar | |||||||||||
| – därförsäkringstagarna bärrisken | 2 607 | –51 | 3 868 | –2 128 | 129 | 4 425 | |||||
| Egetkapitalinstrumenttill verkligt | |||||||||||
| värde via resultatet | 10 286 | 224 | 1 631 | –2 799 | –46 | 405 | 9 701 | ||||
| Skuldinstrumenttill verkligt värde | |||||||||||
| via resultatet | 1 204 | –130 | 871 | –199 | –8 | 41 | 1779 | ||||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 10 383 | –4 292 | 231 | –36 | 14 | 380 | 6 680 | ||||
| Derivatinstrument – aktierelaterade | 90 | –9 | 1 | –74 | –1 | 7 | |||||
| Derivatinstrument – övriga | 756 | 732 | –73 | 39 | 1 454 | ||||||
| Egetkapitalinstrument | |||||||||||
| som kan säljas | 648 | –190 | 318 | 81 | –217 | –52 | 23 | 611 | |||
| Intresseföretag | 743 | 120 | 123 | –188 | –9 | 789 | |||||
| Förvaltningsfastigheter | 7 169 | 204 | 3 | –287 | 312 | 7 401 | |||||
| SUMMA | 33 886 | –3 392 | 318 | 6 809 | –5927 | 14 | –180 | 1 319 | 32847 |
Skulder
| Skuldertillförsäkringstagarna | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| – investeringsavtal | 2 602 | –51 | 3 854 | –2 124 | 129 | 4 410 | ||
| Egetkapitalinstrumenttill | ||||||||
| verkligt värde via resultatet | 445 | 90 | –267 | 3 | 271 | |||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 10 159 | –3 388 | 41 | 41 | –5 299 | 220 | 1 774 | |
| Derivatinstrument – övriga | 1242 | 541 | 84 | –65 | 60 | 1 862 | ||
| SUMMA | 14448 | –2 808 | 3 712 | –2 189 | 41 | –5299 | 412 | 8 317 |
1)Vinster och förlusteriresultaträkningen ärredovisade under Nettoresultat av finansiella transaktioner ochÖvriga intäkter.
2) Vinster/förlusteriresultaträkningen hänförliga till instrument som innehas i balansräkningen per 31 december uppgårtill 1 154 Mkr (–321).
3)Vinster och förlusteri övrigttotalresultatfinns redovisade som finansiella tillgångar som kan säljas.
Förändringari nivå 3
| Moderbolaget, 2017 | Ingående balans | Vinster/ förlusteri Resultat |
Vinster/ förlusteri Övrigttotal- |
Försälj | Avräk- ningar | Förflytt ningartill |
Förflytt ningar från |
Omklas sifice |
Valuta kursdiffe- |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | räkningen 1) 2) |
resultat | Inköp | ningar | nivå 3 | nivå 3 | ringar | renser | Summa | ||
| Egetkapitalinstrumenttill | |||||||||||
| verkligt värde via resultatet | 256 | –8 | –72 | 5 | 181 | ||||||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 832 | –140 | 63 | 6 | 761 | ||||||
| Derivatinstrument – aktierelaterade | 6 | –5 | 1 | 2 | |||||||
| Egetkapitalinstrument | |||||||||||
| som kan säljas | 432 | 161 | 22 | 82 | –218 | –5 | 474 | ||||
| Intresseföretag | 753 | 142 | 75 | –380 | 2 | 592 | |||||
| SUMMA | 2 279 | 150 | 22 | 157 | –670 | 63 | 9 | 2010 | |||
| Skulder | |||||||||||
| Egetkapitalinstrumenttill | |||||||||||
| verkligt värde via resultatet | 271 | –18 | –14 | 3 | 2 | 244 | |||||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 941 | –163 | –12 | 28 | 5 | 799 | |||||
| SUMMA | 1212 | –181 | –26 | 3 | 28 | 7 | 1043 |
| Moderbolaget, 2016 Tillgångar |
Ingående balans | Vinster/ förlusteri Resultat räkningen 1) 2) |
Vinster/ förlusteri Övrigttotal- resultat |
Inköp | Försälj ningar |
Avräk- ningar | Förflytt ningartill nivå 3 |
Förflytt ningar från nivå 3 |
Omklas sifice ringar |
Valuta kursdiffe- renser |
Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Egetkapitalinstrumenttill verkligt värde via resultatet Derivatinstrument – ränterelaterade Derivatinstrument – aktierelaterade Egetkapitalinstrument |
298 903 15 |
96 –72 –9 |
–148 –23 |
15 | 10 9 |
256 832 6 |
|||||
| som kan säljas Intresseföretag1) |
507 712 |
–1 114 |
3 | 29 122 |
–71 –185 |
–52 | 17 –10 |
432 753 |
|||
| SUMMA | 2 435 | 128 | 3 | 151 | –427 | 15 | –52 | 26 | 2 279 | ||
| Skulder | |||||||||||
| Egetkapitalinstrumenttill verkligt värde via resultatet Derivatinstrument – ränterelaterade |
445 813 |
90 87 |
–267 –8 |
41 | 3 8 |
271 941 |
|||||
| SUMMA | 1 258 | 177 | –275 | 41 | 11 | 1212 |
1)Vinster och förlusteriresultaträkningen ärredovisade under Nettoresultat av finansiella transaktioner ochÖvriga intäkter.
2)Vinster/förlusteriresultaträkningen hänförliga till instrument sominnehas i balansräkningen per 31 december uppgårtill 139Mkr (–322).
Känslighet för icke observerbar indata för finansiella instrument i nivå 3 Nedanstående tabell illustrerar den potentiella påverkan på resultatet av den relativa osäkerheten på verkligt värde på finansiella instrument som för sin värdering är beroende av icke observerbarindata. Känsligheten förföränd ringari icke observerbarindata har bedömts genom attförändra antaganden i värderingstekniken. Detta illustreras i nedanstående tabell genom ändringar
av marginalen förindexreglerade swappar, implicita volatiliteter, kredit spreadar eller multipel jämförelse. Det ärinte troligt att alla icke observerbar indata samtidigt skulle ha det mest extrema värdeti intervallet av rimliga möj liga alternativ. Det harinte skett några signifikanta förändringar under 2017. Den största öppna marknadsrisken förfinansiella instrumenti nivå 3 återfinns inom Försäkringsinnehaven.
| 2017 | 2016 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | |
| Derivatinstrument1) 2) 4) | 688 | –798 | –110 | 38 | 780 | –940 | –160 | 49 | |
| Egetkapitalinstrumenttill verkligt värde | |||||||||
| via resultatet3) | 180 | –244 | –64 | 256 | –271 | –15 | |||
| Egetkapitalinstrument som kan säljas3) 6) | 336 | 336 | 63 | 432 | 432 | 78 | |||
| Intresseföretag 3) | 729 | 729 | 146 | 753 | 753 | 151 | |||
| Försäkringsinnehav – Finansiella instrument 5) 7) | 2380 | 2380 | 331 | 18477 | –2695 | 15782 | 1807 | ||
| Anläggningstillgångar och avyttringsgrupper som | |||||||||
| klassificeras som att de innehas förförsäljning 4) 5) 6) 7) | 16070 | –2395 | 13675 | 1657 | 18477 | –2695 | 15782 | 1807 | |
| Försäkringsinnehav – Förvaltningsfastigheter 6) 7) | 7401 | 7401 | 740 |
1) Känsligheten av en förändring av spreaden förinflationsreglerade swappar med 16 punkter (16) och en implicit volatilitet med 5 procentenheter (5).
2) Känsligheten av en förändring av spreaden för swappar med 5 punkter (5).
3)Värderingen är uppskattad inomettintervall avmöjliga utfall. Känslighetsanalysen är baserad på 20 procents (20) förändring av marknadsvärdena.
4) Känsligheten av en förändring av den implicita volatiliteten med 10 procentenheter (10).
5) Känslighetsanalysen är baserad på en förändring avmarknadsvärdetförriskkapitalinnehavmed20 procent (20), strukturerade krediter 10procent (10) och derivat 10 procent (10). 6) Känsligheten av en förändring av verkligt värde på förvaltningsfastigheter/fastighetsfonder med 10 procent (10).
7) Känsligheten visar på förändringari värdet på försäkringstillgångarna vilketinte alltid ledertill en förändring av koncernens resultaträkning då eventuella överskottinom
traditionella livförsäkringsportföljeriförsta hand utnyttjas.
22 Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultatet
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | ||
| Värdepapperför handel Derivatför handel |
157885 98281 |
162516 198271 |
157628 97640 |
162335 147124 |
|
| Innehav för handel | 256 165 | 360 787 | 255 268 | 309459 | |
| Finansiella tillgångar därförsäkringstagarna bärrisken Försäkringstillgångartill verkligt värde Andra finansiella tillgångartill verkligt värde |
283420 21797 7 985 |
295908 107667 6580 |
9 | 87 | |
| Designerade till verkligt värde via resultatet | 313203 | 410155 | 9 | 87 | |
| Derivatför säkringsredovisning | 6587 | 14084 | 6580 | 12649 | |
| SUMMA | 575955 | 785026 | 261857 | 322195 |
I kategorin Finansiella tillgångartill verkligt värde via resultatetredovisas dels finansiella tillgångar som innehas för handel och dels finansiella tillgångar som vid förvärvet klassificerats tillhöra denna kategori. Dessa finansiella
tillgångar värderas till verkligt värde och värdeförändringen redovisas via resultaträkningen.
Värdepapperför handel
| Egetkapitalinstrument | 48 371 | 40 324 | 48 370 | 40 323 |
|---|---|---|---|---|
| Belåningsbara skuldinstrument1) | 46 274 | 33 991 | 46 045 | 33 811 |
| Övriga skuldinstrument1) | 62 820 | 87 653 | 62 793 | 87 653 |
| Upplupen ränta | 420 | 548 | 419 | 548 |
| SUMMA | 157 885 | 162 516 | 157628 | 162335 |
1) Se not 41 för emittenter.
Derivatför handel
| SUMMA | 98281 | 198 271 | 97640 | 147124 |
|---|---|---|---|---|
| Övriga derivat | 3708 | 8 531 | 3 621 | 6 723 |
| Aktierelaterade derivat | 3349 | 4 990 | 3 355 | 3 734 |
| Valutarelaterade derivat | 37904 | 65 056 | 38 494 | 63 144 |
| Ränterelaterade derivat | 53320 | 119 694 | 52 170 | 73 523 |
Försäkringstillgångartill verkligt värde
| Egetkapitalinstrument | 8 871 | 30 712 | |
|---|---|---|---|
| Belåningsbara skuldinstrument1) | 8 485 | 43 805 | |
| Övriga skuldinstrument1) | 4 379 | 32 587 | |
| Upplupen ränta | 61 | 563 | |
| SUMMA | 21797 | 107667 |
1) Se not 41 för emittenter.
Andra finansiella tillgångartill verkligt värde
| Egetkapitalinstrument | 9 | 88 | 9 | 87 |
|---|---|---|---|---|
| Belåningsbara skuldinstrument1) | 7 135 | 6 169 | ||
| Övriga skuldinstrument1) | 813 | 301 | ||
| Upplupen ränta | 29 | 22 | ||
| SUMMA | 7 985 | 6 580 | 9 | 87 |
1) Se not 41 för emittenter.
Derivatför säkringsredovisning
| Verkligt värde säkringar | 5 294 | 8 777 | 5 287 | 8 763 |
|---|---|---|---|---|
| Kassaflödessäkringar | 1 273 | 3 884 | 1 273 | 3 884 |
| Portföljsäkringar av ränterisker | 21 | 1 423 | 21 | 2 |
| SUMMA | 6587 | 14 084 | 6 580 | 12649 |
För atti betydande grad ta bortinkonsekvenseri värdering och redovisning har koncernen valt att klassificera de finansiella tillgångar och finansiella skulder som fondförsäkringsverksamheten ger upphov till, som poster värde rade till verkligt värde via resultatet. Detta innebär att värdeförändringen på
de placeringstillgångar (företrädesvis fonder) därförsäkringstagarna bär placeringsrisken och motsvarande skulderlöpande redovisas iresultaträk ningen. Verkligt värde för dessa tillgångar och skulder bestäms med hjälp av fondandelarnas noterade marknadspriser, vilka handlas på aktiva marknader.
23 Finansiella tillgångar som kan säljas
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Egetkapitalinstrumenttill ursprungligt anskaffningsvärde | 134 | 496 | 126 | 487 |
| Egetkapitalinstrumenttill verkligt värde | 1 777 | 2 507 | 1 581 | 2 256 |
| Belåningsbara skuldinstrument1) | 25 386 | 31 426 | 6 087 | 6 588 |
| Övriga skuldinstrument1) | 270 | 1 021 | 2 604 | 2 608 |
| Aktier övertagna för skyddande av fordran | 42 | 46 | 11 | 11 |
| Upplupen ränta | 167 | 251 | 111 | 113 |
| SUMMA | 27 776 | 35 747 | 10 521 | 12063 |
1) Se not 41 för emittenter.
För de aktier som redovisats till anskaffningsvärde finns inte några noterade marknadspriser. Verkligt värde har inte heller kunnat beräknas på ett tillför litligt sätt med hjälp av en värderingsteknik. De flesta av dessa aktier innehas av strategiska skäl och är därmed inte avsedda att avyttras inom en nära framtid.
24 Aktier och andelar i intresseföretag
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | ||
| Strategiska innehav Innehav iriskkapitalbolag |
334 842 |
229 970 |
190 842 |
90 935 |
|
| SUMMA | 1 176 | 1199 | 1032 | 1 025 |
| Strategiska innehav | Tillgångar 1) |
Skulder 1) |
Intäkter1) | Resultat1) | Bokfört värde | Ägarandel, % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BankomatAB, Stockholm | 5 337 | 4 987 | 789 | 20 | 66 | 20 |
| BankomatcentralenAB, Stockholm | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 |
| BGCHoldingAB, Stockholm | 473 | 148 | 793 | 9 | 103 | 33 |
| GetswishAB, Stockholm | 88 | 43 | 32 | –20 | 19 | 20 |
| UCAB, Stockholm | 277 | 140 | 677 | 57 | 1 | 28 |
| Moderföretagets innehav | 190 | |||||
| Dotterföretagens innehav | 16 | |||||
| Koncernmässiga justeringar | 129 | |||||
| KONCERNENS INNEHAV | 334 |
1)Hämtatfrån respektive årsredovisning för 2016.
| 2017 | 2016 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Innehav iriskkapitalverksamheten | Bokfört värde | Ägarandel, % | Bokfört värde | Ägarandel, % | |
| Actiwave, Linköping | 0 | 42 | 4 | 42 | |
| AirsonettAB,Ängelholm | 100 | 33 | 95 | 34 | |
| ApicaAB, Stockholm | 60 | 25 | 41 | 20 | |
| Avaj InternationalHoldingAB, Stockholm | 149 | 18 | 60 | 18 | |
| AvidicareHoldingAB,Ängelholm | 17 | 38 | 17 | 38 | |
| CapresA/S, Köpenhamn | 39 | 45 | 15 | 40 | |
| CoinifyApS,Herlev | 15 | 16 | 7 | 9 | |
| Donya LabsAB, Linköping | 0 | 0 | 118 | 22 | |
| Fält CommunicationsAB,Umeå | 0 | 0 | 64 | 46 | |
| InDex PharmaceuticalsHoldingAB, Stockholm | 67 | 23 | 90 | 23 | |
| LeasifyAB, Stockholm | 10 | 17 | 10 | 17 | |
| NomadHoldings Ltd, Newcastle | 0 | 0 | 45 | 22 | |
| Now Interact NordicAB, Stockholm | 15 | 10 | 15 | 10 | |
| NuEvolutionAB, Stockholm | 167 | 24 | 146 | 24 | |
| OssDsignAB,Uppsala | 25 | 22 | 25 | 20 | |
| ProdacapoAB,Örnsköldsvik | 0 | 0 | 4 | 22 | |
| Scandinova SystemsAB,Uppsala | 63 | 30 | 48 | 29 | |
| ScibaseHoldingAB, Stockholm | 16 | 13 | 36 | 23 | |
| SenionAB, Linköping | 19 | 34 | 15 | 27 | |
| TSSHoldingAB, Stockholm | 80 | 43 | 80 | 43 | |
| Moderföretagets innehav | 842 | 935 | |||
| Dotterföretagens innehav | 35 | ||||
| KONCERNENS INNEHAV | 842 | 970 |
Uppgifter om intresseföretagens organisationsnummer och antal andelartillhandahålls av banken på begäran.
Strategiska innehav i intresseföretag redovisas enligt kapitalandelsmetoden i koncernredovisningen.
Intresseföretag som innehas inom ramen för koncernens riskkapitalverksamhet har koncernen i enlighet med IAS 28 valt att klassificera som poster värderade till verkligt värde via resultatet. Innehaven redovisas därmed i enlighet med IAS 39.
Vissa företag där banken innehar mindre än 20 procent av röstandelarna har klassificerats som intresseföretag. Anledningen är att banken ärrepre senterad i dessa företags styrelser samt deltari arbetet med företagens strategiska frågor.
Alla innehav av finansiella tillgångari koncernens riskkapitalverksamhet förvaltas,följs upp och utvärderas baserat på verkligt värde i enlighet med dokumenterade investeringsstrategier och riskmandat.
Verkligt värde på de innehav som handlas på en aktiv marknad baseras på noterade marknadspriser. Verkligt värde för de innehav som inte handlas på en aktiv marknad beräknas med hjälp av värderingstekniker som baseras på analys av diskonterade kassaflöden, värdering med referens tillfinansiella instrument som i allt väsentligt ärlikadana, värdering med referens till genom förda transaktioneri samma finansiella instrument.
25 Aktier och andelar i koncernföretag
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Svenska koncernföretag Utländska koncernföretag1) |
137 | 39 | 14 228 36 339 |
14 128 36 483 |
| SUMMA varav innehav i kreditinstitut |
137 | 39 | 50 567 33 264 |
50 611 33 384 |
| 2017 | 2016 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Svenska koncernföretag | Land | Bokfört värde Utdelning | Ägarandel, % | Bokfört värde Utdelning Ägarandel, % | |||
| Aktiv PlaceringAB, Stockholm | Sverige | 38 | 100 | 38 | 100 | ||
| Enskilda Kapitalförvaltning SEBAB, Stockholm | Sverige | 0 | 100 | 0 | 100 | ||
| Försäkringsaktiebolaget Skandinaviska Enskilda Captive, | |||||||
| Stockholm | Sverige | 100 | 100 | 100 | 100 | ||
| Parkeringshuset LasarettetHGB KB, Stockholm | Sverige | 0 | 99 | 0 | 99 | ||
| ReponoHoldingAB, Stockholm | Sverige | 3 227 | 100 | 3227 | 100 | ||
| SEB FörvaltningsAB, Stockholm | Sverige | 5 | 100 | 5 | 100 | ||
| SEB Internal SupplierAB, Stockholm | Sverige | 12 | 100 | 12 | 100 | ||
| SEB Investment ManagementAB, Stockholm | Sverige | 523 | 430 | 100 | 523 | 100 | |
| SEB Kort BankAB, Stockholm | Sverige | 2360 | 1096 | 100 | 2260 | 769 | 100 |
| SEB Life and PensionHoldingAB, Stockholm | Sverige | 6 424 | 2500 | 100 | 6424 | 2800 | 100 |
| SEB PortföljförvaltningAB, Stockholm | Sverige | 1115 | 100 | 1115 | 100 | ||
| SEB Strategic InvestmentsAB, Stockholm | Sverige | 424 | 100 | 424 | 100 | ||
| Skandinaviska Kreditaktiebolaget, Stockholm | Sverige | 0 | 100 | 0 | 100 | ||
| SUMMA | 14 228 | 4026 | 14 128 | 3 569 |
Utländska koncernföretag
| SUMMA | 36339 | 2389 | 36483 | 2891 | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Skandinaviska Enskilda Ltd, London | Storbritannien | 395 | 100 | 401 | 100 | ||
| Skandinaviska Enskilda Banken S.A., Luxemburg | Luxemburg | 1 422 | 145 | 100 | 1376 | 195 | 100 |
| SEB Securities Inc (tidigare SEB Enskilda Inc.), New York | USA | 40 | 100 | 48 | 100 | ||
| SEB Pank,AS, Tallinn | Estland | 2260 | 286 | 100 | 2014 | 186 | 100 |
| SEB NjordAS,Oslo | Norge | 0 | 100 | 0 | 100 | ||
| SEB LeasingOy,Helsingfors | Finland | 4273 | 82 | 100 | 4124 | 177 | 100 |
| SEB Kapitalförvaltning FinlandAb,Helsingfors | Finland | 255 | 100 | 248 | 100 | ||
| SEBHong Kong Trade Services Ltd,Hongkong | Kina | 0 | 100 | 0 | 100 | ||
| SEB Fund Services S.A., Luxemburg | Luxemburg | 100 | 100 | 97 | 100 | ||
| SEB Fondbolag FinlandAb,Helsingfors | Finland | 19 | 100 | 18 | 100 | ||
| SEB do Brasil Representacões LTDA, Sao Paulo | Brasilien | 0 | 100 | 0 | 100 | ||
| SEB Corporate Bank, PJSC, Kiev | Ukraina | 138 | 100 | 138 | 100 | ||
| SEB bankas,AB,Vilnius | Litauen | 6423 | 1175 | 100 | 6239 | 819 | 100 |
| SEB Banka,AS, Riga | Lettland | 1682 | 701 | 100 | 1586 | 604 | 100 |
| SEB Bank JSC, St Petersburg | Ryssland | 458 | 100 | 458 | 100 | ||
| SEBAsset Management S.A., Luxemburg | Luxemburg | 0 | 0 | 0 | 74 | 0 | |
| SEBAG, Frankfurt am Main | Tyskland | 18521 | 100 | 19313 | 832 | 100 | |
| Postep Property Sp. Z o.o., Warzawa | Polen | 55 | 100 | 51 | 100 | ||
| Möller BilfinansAS,Oslo | Norge | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | |
| Domena Property Sp. Z o.o., Warzawa | Polen | 130 | 100 | 120 | 100 | ||
| Baltectus B.V.,Amsterdam | Nederländerna | 167 | 100 | 252 | 100 | ||
Uppgifter om koncernföretagens organisationsnummer och antal andelartillhandahålls av banken på begäran.
1)Vissa vilande dotterbolag i koncernen ärredovisade enligt kapitalandelsmetoden.
Betydande begränsningar i möjligheterna att använda koncernens tillgångar och reglera dess skulder
Skandinaviska Enskilda Banken AB (Publ) kan få utdelningar, använda tillgångar och reglera skulderför dotterbolag i koncernen med begränsning av vissa tillsynsmässiga, lagstadgade och avtalsbetingade restriktioner. Dessa restriktioner är:
Tillsynskrav
Dotterbolag undertillsyn ska tillämpa stabilitetsfrämjande kapitalkrav i de län der där de ärreglerade. Dessa dotterbolag måste hålla en viss nivå av kapital i förhållande till sina exponeringar, vilket begränsar deras möjlighet att dela ut kontanta medel eller andra tillgångartill moderbolaget. För att möta dessa krav håller dotterbolagen kapitalinstrument och andra typer av efterställda skulder.
Lagstadgade krav
Dotterbolag måste hålla en viss solvensnivå och kan inte dela ut kapital eller vinster så att solvensen sjunker under denna nivå.
Kontraktuella krav
Koncernen pantsätter vissa av sina finansiella tillgångar som säkerhetifinan sierings och likviditetssyfte. Ianspråkstagna tillgångar kan inte överföras inom gruppen. Sådana tillgångar beskrivs vidare i noten Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden.
26 Intressen i ickekonsoliderade strukturerade företag
| Koncernen | Moderbolaget | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar, 2017 | Specialföretag | Fonder1) | Summa | Specialföretag | Fonder1) | Summa | |
| Utlåning till allmänheten Finansiella tillgångartill verkligt värde via resultatet varav: derivat Finansiella tillgångar som kan säljas |
8434 2 2 |
343 276 559 5 1047 |
8777 7 276 561 1047 |
7 244 2 2 |
343 6 5 1006 |
7 587 7 7 1006 |
|
| SUMMA | 8 435 | 277 949 | 286 384 | 7 246 | 1 355 | 8600 | |
| Skulder | |||||||
| In och upplåning från allmänheten Skuldertill verkligt värde varav: derivat |
216 1 1 |
77 52 52 |
292 53 53 |
–87 –1 –1 |
–77 –52 –52 |
–164 53 –53 – |
|
| SUMMA | 217 | 129 | 346 | –88 | –129 | –217 | |
| Eventualförpliktelser | 577 | 577 | 577 | 577 | |||
| Koncernens maximala exponering förförluster | 9 012 | 20 638 | 29 650 | 7823 | 1 355 | 9 177 | |
| 1) Investeringari SEBförvaltade och externtförvaltade fonder. |
| Tillgångar, 2016 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Utlåning till allmänheten Finansiella tillgångartill verkligt värde varav: värdepapperför handel varav: derivat Finansiella tillgångar som kan säljas |
8 939 1950 1946 4 127 |
12 263 815 88 7 1292 |
8 951 2 034 265 765 11 1419 |
7 440 1950 1 946 4 127 |
12 94 88 7 1226 |
7 452 2 034 2044 11 1353 |
| SUMMA | 11016 | 265 119 | 276135 | 9517 | 1 333 | 10 850 |
| Skulder | ||||||
| In och upplåning från allmänheten Skuldertill verkligt värde varav: derivat |
218 1 1 |
887 63 63 |
1105 64 64 |
93 1 1 |
887 63 63 |
980 64 64 |
| SUMMA | 219 | 950 | 1169 | 94 | 950 | 1 044 |
| Eventualförpliktelser | 312 | 312 | 193 | 193 | ||
| Koncernens maximala exponering förförluster | 11328 | 24 113 | 35441 | 9710 | 1333 | 11043 |
1) Investeringari SEBförvaltade och externtförvaltade fonder.
Intressen i ickekonsoliderade strukturerade företag hänför sig till när koncernen harintressen i strukturerade företag som den inte kontrollerar. Ett struktureratföretag är ettföretag som är utformat så attrösträtter och liknande rättigheterinte är den dominerande faktorn för attfastställa vem som har bestämmande inflytande, exempelvis närrösträtter avser enbartförvaltningsuppgifter och de berörda verksamheterna styrs genom avtalsbestämmelser.
Koncernen görtransaktioner med strukturerade företag inom ramen för den ordinarie verksamheten av olika anledningar. Beroende på typen av struktureratföretag är syftet att stödja kundtransaktioner, att delta i speci fika investeringsmöjligheter eller att underlätta uppstart av vissa företag.
Koncernen harintressen iföljande typer av strukturerade företag:
Intressen i fonder
Koncernen etablerar och förvaltarfonderför attförse kunder med investe ringsmöjligheter, SEB anses vara sponsorför dessa fonder. Totaltförvaltat kapital utgör storleken på en fond. Totalt kapital som förvaltas av SEB är 569 miljarder kronor (531). Dettotala kapitalet som förvaltas av andra än SEB ärinte publikttillgängligt och anses inte vara nödvändigtför attförstå relaterade risker, varför detinte presenteras här. I vissa fall underlättar kon cernen uppstarten av fonder genom attinneha andelar. Den kan inneha fond andelarifonder som förvaltas av koncernen eller av en tredje parti investe ringssyfte inom livverksamheten. Fonder som förvaltas av koncernen genererarintäkteriform av förvaltningsprovisioner och resultatbaserade provisioner som baseras på tillgångarna underförvaltning. Intäkterna från kapitalförvaltning redovisas i not 5. Koncernen kan maximaltförlora detredovisade beloppetför andelar som koncernen innehar. Detta belopp reflekterar inte den sannolika förlusten.
Intressen i andra strukturerade företag
Koncernen har bidragittill att etablera strukturerade företag för att stödja kundtransaktioner. Syftet med dessa företag är atttillhandahålla en alterna tiv finansiering och förbättring av likviditeten till säljarna och investeringsmöjlighetertill investerare genom att de köpertillgångar och finansierar köpen med tillgångarna som säkerhet. Koncernen tillhandahåller seniora kreditfaciliteter som automatisktförlängs och administration tillföretagen och erhållerintäkteriform av avgifter och ränteintäkter med marknadsmässiga villkor.
Koncernen har också de mest seniora investeringarna i skuldinstrument emitterade av banker, genom specialföretag (SPV) vilkas syfte är atttillhandahålla alternativ finansiering till emittenter och investeringsmöjlighetertill investerare. SPVna köpertillgångspoolerfrån den utgivande bankens balansräkning, exempelvis kreditkortslån, huslån, lån till små och medelstora företag och finansierar dessa köp genom att emittera skuldinstrument med tillgångarna som säkerhet. Dessa värdepapper harflera nivåer av efterställdhet.
Den maximala exponeringen förförluster avseende investeringari andra strukturerade företag är begränsad till det bokförda värdet av investeringar na och kan bara uppstå efterförluster hos kreditgivare med merjuniora exponeringar. Den maximala exponeringen förförlusterreflekterarinte den sanno lika förlusten. Säkringar eller säkerhetsarrangemang ärinte beaktade. Totala tillgångari dessa företag anses inte vara meningsfull information för attför stå närliggande risker och har därförinte presenterats.
27 Upplysningar om närstående
| Koncernen | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Intresseföretag | Nyckelpersoner | Övriga närstående | |||||
| 2017 | Tillgångar/ Skulder | Räntor | Tillgångar/ Skulder | Räntor | Tillgångar/ Skulder | Räntor | |
| Utlåning till allmänheten Derivatmed positivt stängningsvärde |
960 | 13 | 227 | 3 | 30 1575 |
||
| In och upplåning från allmänheten | 105 | 38 | 260 |
2016
| Utlåning till allmänheten | 101 | 13 | 219 | 3 | 62 | 1 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Derivatmed positivt stängningsvärde | 12 | 911 | ||||
| In och upplåning från allmänheten | 226 | 131 | 1 251 | |||
| Eventualförpliktelser | 1 |
| Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|
| Intresseföretag | Koncernföretag | |||
| 2017 | Tillgångar/ Skulder | Räntor | Tillgångar/ Skulder |
Räntor |
| Utlåning till kreditinstitut Utlåning till allmänhet Räntebärande värdepapper Derivatmed positivt stängningsvärde Övriga tillgångar |
875 | 9 | 138 931 11 887 2605 3862 24 092 |
126 68 53 |
| SUMMA | 875 | 9 | 181377 | 247 |
| Skuldertill kreditinstitut Inoch upplåning från allmänheten Derivat med negativt stängningsvärde Övriga skulder |
4 | 46 490 10 359 6 228 240 |
–415 –52 |
|
| SUMMA | 4 | 63 317 | -467 | |
| 2016 | ||||
| Utlåning till kreditinstitut Utlåning till allmänhet Räntebärande värdepapper Derivatmed positivt stängningsvärde Övriga tillgångar |
1 | 7 | 173 291 15 281 2 616 10984 16 853 |
412 62 53 |
| SUMMA | 1 | 7 | 219025 | 527 |
| Skuldertill kreditinstitut Inoch upplåning från allmänheten Emitterade värdepapper Derivat med negativt stängningsvärde Övriga skulder |
4 | 66 849 11040 21 12393 165 |
–433 –18 |
|
| SUMMA | 4 | 90 468 | –451 |
Nyckelpersoner ovan syftar på medlemmari SEB:s styrelse samt verkställande ledning. Bolag med väsentligtinflytande eller som står under betydande inflytande av nyckelpersoneri ledande position i SEB samt pensionsstiftelser presenteras som Övriga närstående. Investor AB och pensionsstiftelsen, SEBstiftelsen, inkluderas i den här kategorin likaså närstående familjemedlemmartill nyckelpersoner. Koncernen har även avtalförförsäkringsadminis tration och avtalför kapitalförvaltning med Gamla Livförsäkringsbolaget
SEB Trygg Liv utifrån marknadspris. SEB har erhållit 120 Mkr (129) avseende försäkringsadministration och 381 Mkr (361) avseende kapitalförvaltning. För merinformation angående Gamla Livförsäkringsbolaget SEB Trygg Liv, se not 46.
Moderbolaget är närstående sina dotterföretag och intressebolag.
Se not 24 Aktier och andelari intresseföretag och not 25 Aktier och andelar i koncernföretag för upplysningar om investeringar.
28 Materiella och immateriella tillgångar
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | ||
| Goodwill | 4 727 | 4 760 | |||
| Aktiverade anskaffningsvärden | 3 968 | 4 044 | |||
| Internt utvecklade ITsystem | 1 611 | 1 925 | 1 403 | 1 755 | |
| Andra immateriella tillgångar | 413 | 676 | 195 | 268 | |
| Immateriella tillgångar 1) |
10 718 | 11 405 | 1 597 | 2 023 | |
| Inventarier | 1 111 | 853 | 842 | 492 | |
| Leasingobjekt 2) |
33 643 | 34 669 | |||
| Fastigheterför egen verksamhet | 19 | 55 | 2 | 2 | |
| Materiella tillgångar | 1 130 | 908 | 34 487 | 35 163 | |
| Förvaltningsfastighetertill anskaffningsvärde | 20 | 31 | |||
| Förvaltningsfastighetertill verkligt värde | 7401 | ||||
| Fastigheter övertagna för skyddande av fordran | 183 | 413 | |||
| Förvaltningsfastigheter | 203 | 7845 | |||
| SUMMA | 12052 | 20 158 | 36 084 | 37 186 |
1)Goodwill har en obestämbar nyttjandeperiod.Alla övriga immateriella tillgångar har en begränsad nyttjandeperiod.Avskrivningsplanerna beskrivs i not 1.
2) I koncernen ärleasingobjekt klassificerade som finansiell leasing och redovisas som utlåning. Se not 44.
Immateriella tillgångar
| Koncernen | Moderbolaget | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | Goodwill | Aktiverade anskaffnings värden |
Internt utvecklade IT-system |
Övriga immateriella tillgångar |
Summa | Goodwill | Internt utvecklade IT-system |
Övriga immateriella tillgångar |
Summa |
| Ingående balans | 4 760 | 12 695 | 3 911 | 3 845 | 25 211 | 1 377 | 3 668 | 749 | 5 794 |
| Förvärv och kapitaliseringar | 882 | 908 | 215 | 2004 | 804 | 205 | 1 009 | ||
| Omklassificeringar | 3 | –549 | –546 | ||||||
| Utrangeringar och avyttringar1) | –202 | –87 | –290 | –151 | –71 | –222 | |||
| Valutakursdifferenser | –33 | 50 | 4 | 52 | 72 | –2 | –1 | –3 | |
| Anskaffningsvärde | 4727 | 13 627 | 4623 | 3 475 | 26 451 | 1 377 | 4 320 | 882 | 6579 |
| Ingående balans | –8651 | –1986 | –3169 | –13806 | –1377 | –1913 | –481 | –3771 | |
| Årets avskrivningar | –957 | –438 | –169 | –1564 | –408 | –52 | –460 | ||
| Årets nedskrivningar1) | –661 | –312 | –973 | –661 | –210 | –872 | |||
| Omklassificeringar | 547 | 547 | |||||||
| Utrangeringar och avyttringar1) | 75 | 77 | 153 | 65 | 55 | 120 | |||
| Valutakursdifferenser | –51 | –2 | –37 | –90 | 1 | 1 | |||
| Ackumulerade avskrivningar | –9 659 | –3 012 | –3 062 | –15 733 | –1377 | –2 917 | –687 | –4982 | |
| SUMMA | 4727 | 3 968 | 1 611 | 413 | 10 718 | 1 403 | 195 | 1597 |
2016
| Ingående balans Förvärv och kapitaliseringar Omklassificeringar |
10003 | 12163 859 –394 |
3700 567 |
3839 86 –5 |
29705 1512 –399 |
1444 | 3478 507 |
820 55 |
5742 562 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Utrangeringar och avyttringar1) Valutakursdifferenser |
–5334 91 |
–6 73 |
–363 7 |
–170 95 |
–5873 266 |
–67 | –320 3 |
–127 1 |
–514 4 |
| Anskaffningsvärde | 4760 | 12 695 | 3911 | 3845 | 25 211 | 1 377 | 3 668 | 749 | 5 794 |
| Ingående balans Årets avskrivningar Årets nedskrivningar Omklassificeringar |
–7914 –943 234 |
–1705 –354 2 |
–3017 –135 –3 |
–12636 –1432 233 |
–1201 –43 –200 |
–1644 –340 |
–473 –27 |
–3318 –410 –200 |
|
| Utrangeringar och avyttringar1) Valutakursdifferenser |
6 –34 |
70 1 |
65 –79 |
141 –112 |
67 | 71 | 20 –1 |
158 –1 |
|
| Ackumulerade avskrivningar | –8651 | –1 986 | –3169 | –13806 | –1 377 | –1913 | –481 | –3771 | |
| SUMMA | 4 760 | 4044 | 1925 | 676 | 11 405 | 1755 | 268 | 2023 |
1) Inklusive Jämförelsestörandeposter, se not 49.
Not 28 fortsättning Materiella och immateriella tillgångar
Principer för allokering av goodwill
I samband med SEB:s omorganisation 1 januari 2016 har goodwill allokerats till lämpliga kassagenererande enheter (KGE:er). KGEstrukturen utgörs av affärsenheterna (AE) kombinerat med geografiför att spegla dess centrala
roll i styrning och uppföljning av den nya kundorienterade organisationen. KGEstrukturen före omorganisationen överensstämde med SEB:s rörelse segmenti segmentsrapporteringen förutom Kort och Liv.
| 2017 | ||||
|---|---|---|---|---|
| KGE:er | Anskaffningsår | Ingående balans |
Valutakurs differenser |
Utgående balans |
| Kort, Norge & Danmark1) | 2002/2004 | 913 | –33 | 880 |
| Liv Sverige | 1996/1997 | 2343 | 2 343 | |
| Investment Management Sverige | 1997/1998 | 1504 | 1 504 | |
| SUMMA | 4760 | –33 | 4 727 |
| 2016 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| KGE:er | Anskaffningsår | Ny fördelning 2016 |
Valutakurs differenser |
Nedskrivning | Utgående balans 2016 |
Återstående bokfört värde 2) |
| Equities & Corp, Sverige & Norge 1) |
2000 | 879 | –879 | 645 | ||
| Transaction Services Polen | 2008 | 141 | –141 | 373 | ||
| Internet/Telefonbanken Sverige | 1997 | 929 | –929 | |||
| Kontorsrörelsen Norge | 2005 | 406 | –406 | |||
| Kort, Norge & Danmark1) | 2002/2004 | 826 | 87 | 913 | ||
| Liv Sverige | 1996/1997 | 2334 | 9 | 2343 | ||
| Liv Danmark | 2004 | 299 | –5 | –294 | 3056 | |
| Investment Management Sverige | 1997/1998 | 3 117 | –1613 | 1 504 | 1 919 | |
| Investment Management, Finland & Danmark1) | 1997/2002 | 340 | –340 | 9 | ||
| Investment Management, | ||||||
| Storbritannien & Brittiska Jungfruöarna1) | 2008 | 732 | –732 | |||
| SUMMA | 10 003 | 91 | –5334 | 4 760 |
1)Vissa KGE:er presenteras tillsammans eftersom förvärven är nära förknippade med varandra. Korti Norge och Sverige relaterartill Eurocardaffären. Equities och Corporatesenheterna i Sverige och Norge anskaffades vid en transaktion. Likaså förvärvades Investment Managementenheterna i Storbritannien och Brittiska Jungfruöarna vid en trans aktion. Investment Managementi Finland och Danmark avserinvesteringar med liknande affärsupplägg och beloppen ärlåga.
2) Interntfastställt bokfört värde endastför KGE:er där nedskrivningarförekommer.
Prövning av nedskrivningsbehov 2017
Resultat av prövning av nedskrivningsbehov Den årliga prövningen av nedskrivningsbehov 2017 genomfördes ifjärde kvartalet och omfattade de fyra kvarvarande KGE:erna med allokerad good will. Prövningen resulterade inte i några indikationer på nedskrivningsbehov.
Prognoser och antaganden om framtida kassaflöden
Prövningen av nedskrivningsbehov av goodwill baseras på nyttjandevärdet och tar sin utgångspunkti affärsplanen 2018-2020 samt uppskattade kassa flöden för 2021–2022. Den långsiktiga tillväxten baseras på en förväntad inflation om 1,5 procent. Det allokerade kapitalet erhålls från koncernens interna kapitalallokeringsmodell som anpassats till de nya kapitaltäckningsreglerna inklusive ledningens buffert. Kassaflödena i affärsplanen har sin utgångspunktfrån den senast publicerade Nordic Outlook vid inledningen av denna affärsplaneprocess. De huvudsakliga antagandena är: BNP tillväxti Sverige från 2,6 procenttill 2,2 procent övertre år och för övriga Norden från 2,3 procenttill 1,8 procent; inflation i Sverige från 1,8 procenttill 2,2 procent och för övriga Norden från 1,1 procenttill 1,7 procent. Reporäntan i Sverige antas vara 0,50 procenti slutet av 2019.
Prognoser och antaganden om kostnad för Eget kapital (KfE)
– diskonteringsränta
Diskonteringsräntan som används för koncernen är 9,0 procentföre skatt och fastställs baserat på information från externa källor och tillämpas på alla KGE förutom Investment Management. Den högre diskonteringsräntan förInvestment Management, 11,0 procent,tillämpas på grund av osäkerheten kring begränsningar av retrocession, en sannolikt ökad press på marginalen samt den nuvarande negativa räntemiljön som pressartillgångspriser och volatilitet.
Känslighetsanalys
I känslighetsanalysen ökades diskonteringsräntan med en procentenhet, den genomsnittliga tillväxttakten förresultatföre avskrivningar under prognos perioden minskades med en procentenhet och den långsiktiga tillväxten minskades med en procentenhet. Känslighetsanalysen resulterade inte i några indikationer på nedskrivningsbehov.
Prövning av nedskrivningsbehov 2016
Två nedskrivningsprövningar genomfördes 2016. Iförsta kvartaletinitierades en nedskrivningsprövning baserat på den nya principen för allokering av goodwill som beskrivs ovan. Den årliga prövningen av nedskrivningsbehov genomfördes ifjärde kvartalet.
Prövning av nedskrivningsbehov i första kvartalet 2016
Goodwill allokerades till 14 KGE:er. Resultatet av nedskrivningstestet utföll med tio enheter med full nedskrivning av goodwill samt en enhet med delvis nedskrivning. Nedskrivningarna presenteras underraden Av och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångartill ett belopp om 5,3 miljarder kronoriresultaträkningen inom Övrigt. Prövningen utgick från affärsplanen för 2016–2018 samt uppskattade kassaflöden för 2019–2020. Den långsik tiga tillväxten i alla geografier baseras på en förväntad inflation om 1,5 pro cent. Diskonteringsräntan som användes för koncernen var 9,5 procentföre skatt och tillämpades på alla KGE förutom Investment Management där 11,5 procenttillämpades på grund av de osäkerhetsfaktorer som beskrivs i nedskrivningsprövningen för 2017.
Prövning av nedskrivningsbehov i fjärde kvartalet 2016
Den årliga prövningen av nedskrivningsbehov genomfördes ifjärde kvartalet och omfattade de fyra kvarvarande KGE:erna med allokerad goodwill. Pröv ningen resulterade inte i några indikationer på nedskrivningsbehov. Denna prövning utgick från affärsplanen 2017–2019 samt uppskattade kassaflöden för 2020–2021. Den långsiktiga tillväxten baseras på en förväntad inflation om 1,5 procent. Diskonteringsräntan som användes för koncernen var 9,0 procentföre skatt och tillämpades på alla KGE förutom Investment Management där 11,0 procenttillämpades på grund av de osäkerhets faktorer som beskrivs i nedskrivningsprövningen för 2017.
Not 28 fortsättning Materiella och immateriella tillgångar
Materiella tillgångar
| Koncernen | Moderbolaget | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | Inventarier | Fastigheter för egen verksamhet |
Summa | Inventarier | Leasing- objekt 1) |
Fastigheter för egen verksamhet |
Summa | |
| Ingående balans Förvärv och kapitaliseringar Omklassificeringar |
3 248 562 –63 |
106 –76 |
3 354 563 –138 |
2 074 473 |
48 704 5 158 |
2 | 50 780 5 631 |
|
| Utrangeringar och avyttringar Valutakursdifferenser |
–1 281 33 |
–1 –1 |
–1 282 32 |
–1 142 6 |
–4 959 | –6 101 6 |
||
| Anskaffningsvärde | 2500 | 28 | 2528 | 1410 | 48 903 | 2 | 50316 | |
| Ingående balans Årets avskrivningar Årets nedskrivningar Omklassificeringar |
–2 395 –216 –4 –32 |
–51 –5 48 |
–2 446 –220 –4 |
–1 582 –127 |
–14035 –4817 |
–15 617 –4944 |
||
| Utrangeringar och avyttringar Valutakursdifferenser |
1261 –3 |
1 –3 |
16 1262 –6 |
1127 14 |
3836 –246 |
4964 –232 |
||
| Ackumulerade avskrivningar | –1 389 | –9 | –1 398 | –568 | –15260 | –15829 | ||
| SUMMA | 1 111 | 19 | 1130 | 842 | 33643 | 2 | 34487 | |
| 2016 | ||||||||
| Ingående balans Förvärv och kapitaliseringar Omklassificeringar |
3105 297 –52 |
97 8 1 |
3202 305 –51 |
1888 190 |
50388 5437 |
2 | 52278 5627 |
|
| Utrangeringar och avyttringar Valutakursdifferenser |
–189 87 |
–8 8 |
–197 95 |
–28 24 |
–7121 | –7149 24 |
||
| Anskaffningsvärde | 3 248 | 106 | 3354 | 2074 | 48704 | 2 | 50 780 | |
| Ingående balans Årets avskrivningar Årets nedskrivningar Omklassificeringar |
–2 334 –261 –1 91 |
–43 –5 –2 |
–2377 –266 –3 91 |
–1480 –106 |
–12645 –4704 |
–14125 –4810 |
||
| Utrangeringar och avyttringar Valutakursdifferenser |
180 –70 |
8 –9 |
188 –79 |
26 –22 |
2822 492 |
2848 470 |
||
| Ackumulerade avskrivningar | –2 395 | –51 | –2446 | –1 582 | –14035 | –15617 | ||
| SUMMA | 853 | 55 | 908 | 492 | 34669 | 2 | 35163 |
1) I koncernen ärleasingobjekt klassificerade somfinansiell leasing och redovisas somutlåning. Se not 44.
Förvaltningsfastigheter,Koncernen
| 2017 | 2016 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Förvaltnings fastigheter till anskaff- ningsvärde |
Förvaltnings fastighetertill verkligt värde |
Fastigheter övertagna för skyddande av fordran |
Summa | Förvaltnings fastigheter till anskaff- ningsvärde |
Förvaltnings fastighetertill verkligt värde |
Fastigheter övertagna för skyddande av fordran |
Summa | |||
| Ingående balans | 37 | 7401 | 499 | 7937 | 43 | 7169 | 1248 | 8460 | ||
| Förvärv och kapitaliseringar | 6 | 768 | 3 | 777 | 5 | 73 | 52 | 130 | ||
| Omklassificeringar | –7097 | –278 | –7375 | –494 | –494 | |||||
| Utrangeringar och avyttringar | –17 | –1374 | –57 | –1449 | –13 | –236 | –343 | –592 | ||
| Valutakursdifferenser | 53 | 16 | 69 | 2 | 312 | 36 | 350 | |||
| Anskaffningsvärde | 26 | –250 | 183 | –41 | 37 | 7318 | 499 | 7 854 | ||
| Ingående balans | –6 | –86 | –92 | –5 | –146 | –151 | ||||
| Årets avskrivningar | –1 | –1 | –2 | –1 | –4 | –5 | ||||
| Årets nedskrivningar | –57 | –57 | –127 | –127 | ||||||
| Omklassificeringar | 128 | 128 | 174 | 174 | ||||||
| Utrangeringar och avyttringar | 1 | 17 | 18 | 23 | 23 | |||||
| Valutakursdifferenser | –1 | –6 | –6 | |||||||
| Ackumulerade avskrivningar | –6 | –5 | –6 | –86 | –92 | |||||
| Förändring av verkligt värde | 250 | 250 | 83 | 83 | ||||||
| SUMMA | 20 | 183 | 203 | 31 | 7 401 | 413 | 7845 |
Not 28 fortsättning Materiella och immateriella tillgångar
Driftnetto förförvaltningsfastigheter
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2017 | 2016 | |
| Externa intäkter Driftskostnader1) |
563 –189 |
556 –170 |
| SUMMA | 375 | 386 |
1)Direkta kostnaderförförvaltningsfastigheter sominte genererat hyresintäkter uppgårtill 0 Mkr (12).
Driftnetto förfastigheter övertagna för skyddande av fordran
| SUMMA | –22 | –34 |
|---|---|---|
| Driftskostnader | –41 | –88 |
| Externa intäkter | 19 | 54 |
SEB kan i särskilda fallta övertillgångar som använts som säkerhet när kunden inte längre kan uppfylla sina skyldigheter gentemot SEB.Övertagna fastigheterförvaltas under en begränsad period i syfte att avyttra demnär det bedöms lämpligt.
29 Övriga tillgångar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Kund och likvidfordringar Marginalsäkerheter Övriga tillgångar |
13040 18994 11328 |
7 635 29 177 12306 |
12 871 22282 7 761 |
7234 29177 7538 |
| SUMMA | 43362 | 49118 | 42 914 | 43949 |
Kund- och likvidfordringar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Kundfordringar Likvidfordringar |
1223 11817 |
1773 5862 |
1251 11620 |
1678 5556 |
| SUMMA | 13 040 | 7635 | 12871 | 7 234 |
Övriga tillgångar
| Pensionstillgångar, netto | 5280 | 3914 | ||
|---|---|---|---|---|
| Återförsäkrares andel av försäkringstekniska avsättningar | 185 | 539 | ||
| Övriga upplupna intäkter | 720 | 1654 | 2481 | 1448 |
| Förutbetalda kostnader | 1272 | 635 | ||
| Övrigt | 3 870 | 5 564 | 5281 | 6090 |
| SUMMA | 11328 | 12 306 | 7 761 | 7 538 |
30 Skulder till försäkringstagare
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2017 | 2016 | |
| Skuldertillförsäkringstagare – investeringsavtal Skuldertillförsäkringstagare – försäkringsavtal |
284291 18911 |
296618 107213 |
| SUMMA | 303202 | 403831 |
| Skuldertillförsäkringstagare – investeringsavtal1) | ||
| Ingående balans Omklassificering från försäkringsavtal Omklassificering till skulder som ingåri avyttringsgrupper |
296618 | 271995 1316 |
| som klassificeras som att de innehas förförsäljning | –37 323 | |
| Förändringariförsäkringstekniska avsättningarförinvesteringssavtal2) | 24 445 | 14 987 |
| Valutakursdifferenser | 551 | 8 320 |
| SUMMA | 284 291 | 296618 |
1) Försäkringstekniska avsättningar därförsäkringstagarna bär placeringsrisken. Skulderna och de hänförliga tillgångarna är värderade till verkligt värde via resultatet (verkligt värde optionen).
2) Nettot av under året erhållna premier, avkastning på fondplaceringar minus utbetalning tillförsäkringstagarna samt avdrag för avgifter och avkastningsskatt.
Skuldertillförsäkringstagare – försäkringsavtal
| Ingående balans | 107 213 | 98 714 |
|---|---|---|
| Avyttring av bestånd under året | –792 | 355 |
| Omklassificering till investeringsavtal | –1 316 | |
| Omklassificering till skulder som ingåri avyttringsgrupper | ||
| som klassificeras som att de innehas förförsäljning | –93 910 | |
| Förändring i övriga försäkringstekniska avsättningar1) | 5 696 | 5 622 |
| Valutakursdifferenser | 705 | 3 838 |
| SUMMA | 18911 | 107213 |
1) Nettot av under året erhållna premier, allokerad avkastning på investeringar minus utbetalning tillförsäkringstagarna samt avdrag för avgifter och avkastningsskatt.
31 Finansiella skulder till verkligt värde via resultatet
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Skulderför handel | 28 879 | 38 845 | 28 879 | 38 845 |
| Derivatför handel | 84 571 | 173 348 | 86 127 | 132 861 |
| Innehav för handel | 113 450 | 212 193 | 115 006 | 171706 |
| Derivatför säkringsredovisning | 863 | 1303 | 863 | 972 |
| SUMMA | 114313 | 213 496 | 115 869 | 172678 |
| Skulderför handel | ||||
| Kort position i egetkapitalinstrument | 14 228 | 10 072 | 14 228 | 10 072 |
| Kort position i skuldinstrument | 10 757 | 9 527 | 10 757 | 9 527 |
| Andra finansiella skulder Upplupen ränta |
3 842 53 |
19 224 22 |
3 842 53 |
19 224 22 |
| SUMMA | 28 879 | 38845 | 28 879 | 38845 |
| Derivatför handel | ||||
| Ränterelaterade derivat | 38 509 | 96 955 | 39 360 | 61 795 |
| Valutarelaterade derivat | 40 669 | 64 420 | 41 438 | 61 415 |
| Aktierelaterade derivat Övriga derivat |
1928 3 465 |
2 010 9 963 |
1 950 3 379 |
1 855 7 796 |
| SUMMA | 84 571 | 173 348 | 86127 | 132 861 |
| Derivatför säkringsredovisning | ||||
| Verkligt värde säkringar | 122 | 12 | 122 | 12 |
| Kassaflödessäkringar Portföljsäkringar av ränterisker |
741 | 957 334 |
741 | 957 3 |
| SUMMA | 863 | 1303 | 863 | 972 |
| 32 | ||||
| Övriga skulder |
||||
| Koncernen | Moderbolaget | |||
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Leverantörs och likvidskulder | 13 142 | 8 926 | 11 782 | 7 945 |
| Marginalsäkerheter Övriga skulder |
33 740 18 746 |
29 922 17 576 |
34 350 10 466 |
29 922 8 211 |
| SUMMA | 65 629 | 56424 | 56 598 | 46078 |
| Leverantörs- och likvidskulder | ||||
| Leverantörsskulder | 2 248 | 1 882 | 1 939 | 1 703 |
| Likvidskulder | 10 894 | 7 044 | 9 843 | 6 242 |
| SUMMA | 13 142 | 8926 | 11 782 | 7 945 |
| Övriga skulder | ||||
| Upplupna övriga kostnader | 3 917 | 3 986 | 2 781 | 2 623 |
| Förutbetalda intäkter | 1 373 | 1 477 | ||
| Övrigt | 13 456 | 12 113 | 7 685 | 5 588 |
| SUMMA | 18 746 | 17576 | 10 466 | 8 211 |
33 Avsättningar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Övriga omstrukturerings och övertalighetsreserver Reserv för eventualförpliktelser Pensionsförpliktelser (not 9b) 1) |
810 75 1 325 |
642 44 718 |
28 47 |
35 |
| Övriga avsättningar | 799 | 829 | 38 | 45 |
| SUMMA | 3 009 | 2233 | 113 | 80 |
1)Del av nettobelopp (tillgång) redovisati balansräkningen 3 955 Mkr (3 196) i not 9b.
Övriga omstrukturerings- och övertalighetsreserver
| Ingående balans | 642 | 515 | 35 | 42 |
|---|---|---|---|---|
| Avsättningar | 429 | 308 | ||
| Ianspråktaget | –278 | –186 | –7 | –9 |
| Återföring av outnyttjade reserver | –3 | –19 | ||
| Övriga förändringar | 3 | |||
| Valutakursdifferenser | 20 | 21 | 2 | |
| SUMMA | 810 | 642 | 28 | 35 |
Merparten av omstruktureringsreserven avser kostnaderför övertalighet och beräknas användas inom fem år.
Reserv för eventualförpliktelser
| Ingående balans Avsättningar |
44 49 |
81 24 |
47 | 22 19 |
|---|---|---|---|---|
| Ianspråktaget | –34 | –34 | ||
| Återföring av outnyttjade reserver | –22 | –33 | –7 | |
| Övriga förändringar | 2 | 4 | ||
| Valutakursdifferenser | 2 | 2 | ||
| SUMMA | 75 | 44 | 47 |
Övriga avsättningar
| Ingående balans | 829 | 893 | 45 | 80 |
|---|---|---|---|---|
| Avsättningar | 93 | 53 | ||
| Ianspråktaget | –20 | –91 | –7 | –35 |
| Återföring av outnyttjade reserver | –30 | –33 | ||
| Övriga förändringar | –80 | |||
| Valutakursdifferenser | 7 | 7 | ||
| SUMMA | 799 | 829 | 38 | 45 |
Övriga avsättningar består huvudsakligen av kostnaderför omorganisation inom koncernen som beräknas utnyttjas inom sex år och oreglerade fordringar inom alla rörelsesegment; bland annatför den avvecklade kontorsrörelsen i Tyskland som bedöms regleras inom två år samtför skatteregleringarinom Livs filial i Storbritannien under avveckling.
34 Efterställda skulder
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Förlagslån Förlagslån, eviga Värdeförändring tillföljd av säkringsredovisning till verkligt värde Upplupen ränta |
18 171 13 922 25 272 |
24 851 14 738 625 505 |
18 171 13922 25 272 |
24 851 14 738 625 505 |
| SUMMA | 32 390 | 40719 | 32390 | 40719 |
Förlagslån
| Valuta | Ursprungligt nominellt belopp |
Bokfört värde | Räntesats, % | |
|---|---|---|---|---|
| 2014/2026 2016/2028 |
EUR EUR |
1000 850 |
9822 8 349 |
2,500 1,380 |
| SUMMA | 18 171 |
Förlagslån, eviga
| Valuta | Ursprungligt nominellt belopp |
Bokfört värde | Räntesats, % | |
|---|---|---|---|---|
| 2017 2014 |
EUR USD |
500 1 100 |
4 914 9 008 |
5,625 5,750 |
| SUMMA | 13 922 |
35 Obeskattade reserver 1)
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| 2017 | 2016 | |
| Överavskrivningar av inventarier och leasingobjekt Övriga obeskattade reserver |
21 423 6 |
21 755 6 |
| SUMMA | 21 429 | 21 761 |
1) I koncernens balansräkning omklassificeras obeskattade reserver som dels latent skatteskuld och dels bunden kapitaldel i eget kapital.
Moderbolaget
| Överavskrivning | Övriga obeskattade reserver |
Summa | |
|---|---|---|---|
| Ingående balans Årets upplösning |
23460 –1705 |
6 | 23466 –1705 |
| Utgående balans 2016 | 21755 | 6 | 21 761 |
| Årets upplösning | –332 | –332 | |
| UTGÅENDE BALANS 2017 | 21 423 | 6 | 21429 |
36 Ställda panter
| Koncernen | Moderbolaget | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | ||||||
| Panter och jämförliga säkerheter ställda för egna skulder och avsättningar | 477 220 | 478 998 | 447 925 | 392 227 | |||||
| Säkerheter ställda för egna skuldertillförsäkringstagarna | 436 890 | 403 831 | |||||||
| Övriga ställda panter och jämförliga säkerheter | 136 998 | 154 518 | 114 494 | 152 317 | |||||
| SUMMA | 1 051109 | 1037347 | 562419 | 544 544 | |||||
| Panter och jämförliga säkerheter ställda för egna skulder och avsättningar* | |||||||||
| Repor | 77 646 | 3 901 | 77 426 | 3 783 | |||||
| Tillgångar pantsatta för säkerställda obligationer – bostäder och fastigheter | 346 057 | 335 094 | 331 073 | 318 412 | |||||
| Tillgångar pantsatta för säkerställda obligationer – tyska delstater Övriga säkerheter |
9 530 43 986 |
128 512 | 11 491 | 39 425 | 70 032 | ||||
| varav koncerninternt | 23 | 18 723 | |||||||
| SUMMA | 477 220 | 478 998 | 447 925 | 392227 | |||||
| *Överförda tillgångar som inte uppfyller kraven för atttas bortfrån balansräkningen. | |||||||||
| Säkerheter ställda för egna skuldertillförsäkringstagarna | |||||||||
| Tillgångar pantsatta förförsäkringsavtal | 114 578 | 107 213 | |||||||
| Tillgångar pantsatta förinvesteringsavtal1) | 322 312 | 296 618 | |||||||
| SUMMA | 436890 | 403 831 | |||||||
| 1) Fondandelar | |||||||||
| Övriga ställda panter och jämförbara säkerheter | |||||||||
| Obligationer1) | 57 390 | 80 718 | 57 390 | 80 718 | |||||
| Värdepappersutlåning | 59 443 | 61 498 | 36 939 | 59 297 | |||||
| Övriga | 20 166 | 12 302 | 20 166 | 12 302 | |||||
| SUMMA | 136998 | 154 518 | 114494 | 152 317 | |||||
| 1) Pantsatta men ej utnyttjade obligationer | |||||||||
| Redovisade överförda finansiella tillgångar | 1) | ||||||||
| Erhållna säkerheter | |||||||||
| Överförda tillgångar | Skulder hänförliga tilltillgångarna | hänförliga till tillgångarna 2) |
|||||||
| Återköps | Värde- | Återköps | |||||||
| Koncernen, 2017 | Värde- papperslån | avtal | Övrigt 3) |
Totalt | papperslån | avtal | Övrigt 3) |
Totalt | Värdepapperslån |
| Aktier | 16 564 | 617 | 17 181 | 1 073 | 150 | 1 223 | 14 005 | ||
| Skuldinstrument | 13 276 | 5 743 | 200 | 19 220 | 149 | 5 736 | 2 | 5 886 | 12 748 |
| Finansiella tillgångar som innehas för handel |
29841 | 5743 | 817 | 36401 | 1 222 | 5736 | 152 | 7109 | 26753 |
| 2016 | |||||||||
| Aktier | 9 029 | 4 495 | 13 524 | 864 | 4 050 | 4 914 | 7 668 | ||
| Skuldinstrument | 6 769 | 1 283 | 1 258 | 9 310 | 410 | 1 101 | 806 | 2 317 | 5 986 |
| Finansiella tillgångar som innehas för handel |
15798 | 1283 | 5753 | 22 834 | 1 274 | 1 101 | 4 856 | 7231 | 13654 |
| Skuldinstrument | 118 | 118 | 118 | 118 | |||||
| Finansiella tillgångartill verkligt värde via resultatet |
118 | 118 | 118 | 118 |
Not 36 fortsättning Ställda panter
| Överförda tillgångar | Skulder hänförliga tilltillgångarna | Erhållna säkerheter hänförliga till tillgångarna 2) |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Moderbolaget, 2017 | Värde- papperslån | Återköps avtal |
Övrigt 3) |
Totalt | Värde- papperslån | Återköps avtal |
Övrigt 3) |
Totalt | Värdepapperslån |
| Aktier Skuldinstrument |
16492 13276 |
5743 | 617 200 |
17109 19220 |
1041 134 |
5736 | 1041 5869 |
13916 11976 |
|
| Finansiella tillgångar som innehas för handel |
29768 | 5743 | 817 | 36329 | 1174 | 5 736 | 6 910 | 25892 | |
| 2016 | |||||||||
| Aktier Skuldinstrument |
9258 6734 |
1283 | 4451 1217 |
13709 9234 |
1078 316 |
1101 | 3992 810 |
5070 2227 |
7400 5849 |
| Finansiella tillgångar som innehas för handel |
15992 | 1283 | 5 668 | 22 943 | 1 394 | 1 101 | 4 802 | 7 297 | 13 249 |
1) Bokfört värde och verkligt värde är detsamma.
2)Annat än likvida medel.
3) Tillgångar ställda som säkerhetför derivathandel, clearing etc. samt övriga kollateraliserade insättningar
Ställda säkerheter
Vid återköpstransaktioner och värdepapperslån överförs tillgångar, vilkamot parten harrätt att sälja eller pantsätta.Övriga överförda tillgångar avsertillgångar somställts somsäkerhetför derivathandel, clearingmedmera, därför foganderätten övergåtttillmottagaren. Tillgångarna kvarståri balansräkning en eftersomSEB fortfarande står värdeförändringsrisken. Tillgångarnas bokförda värde ochmarknadsvärde samt därtill knutna skulder och ansvars förbindelser visas i ovanstående tabell.
SEB emitterar säkerställda obligationermed bolån somunderliggande säkerheter, i enlighetmed nationell lagstiftning.De ställda säkerheterna äri huvudsak lån där enfamiljshus, bostadsrätter ellerflerfamiljshus lämnats som pant. Belåningsgraden irelation tillmarknadsvärdet överstigerinte75procent. I händelse av SEB:s insolvens harinnehavarna av obligationerna förmånsrätt till de registrerade säkerheterna.
Erhållna säkerheter
SEB erhåller säkerheteri samband med omvända återköpstransaktioner och värdepappersinlåning. Enligt villkoren ifinansmarknadens standardavtal kan säkerheterna säljas eller pantsättas på nytt, med villkoret attlikvärdiga sä kerheterreturneras på likviddagen.
Merinformation om redovisning av återköpstransaktioner och värdepap perslån återfinns iredovisningsprinciperna.
37 Eventualförpliktelser
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Ansvarsförbindelser Åtaganden |
122896 563181 |
120 231 655 350 |
103059 435488 |
97642 468953 |
| SUMMA | 686077 | 775581 | 538547 | 566595 |
| Ansvarsförbindelser 1) |
||||
| Egna accepter | 2 122 | 1318 | 2 096 | 1 274 |
| Kreditgarantier, lämnade2) varav koncerninternt |
22 145 | 25 203 | 30 742 11 402 |
26 035 8 831 |
| Övriga garantier, lämnade varav koncerninternt |
98 629 | 93 710 | 70 221 7 760 |
70 333 2 220 |
| Garantiförpliktelser | 120774 | 118913 | 100 962 | 96368 |
| SUMMA | 122 896 | 120231 | 103 059 | 97 642 |
1) Tillgångar somställts somsäkerhetför egna ellertredje mans förpliktelser.
2) SEB värdepapperiserarinte sina tillgångarregelbundet och haringa utestående egna värdepapperiseringar. Förlikviditetsfaciliteter och andra utfästelsertill specialföretag se not 27.
Övriga ansvarsförbindelser
Moderföretaget har gentemot Monetary Authority of Singapore utfäst sig att svara för att Singaporefilialen till dess dotterföretag i Luxemburg kan fullgöra sina åtaganden.
Moderföretaget har gentemot Bundesverband deutscher Banken e. V.för SEB AG, Tyskland, lämnat en insättningsgaranti.
Tvister
Inom ramen för den normala affärsverksamheten är SEB motparti olika tvister, både i Sverige och i andra jurisdiktioner. SEB bedömer att aktuella tvister inte får en väsentlig negativ effekt på koncernens finansiella ställning.
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Åtaganden1) | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Beviljade men ej utbetalade krediter varav koncerninternt |
333917 | 347273 | 266966 339 |
275157 250 |
|
| Outnyttjad del av beviljad räkningskredit varav koncerninternt |
132161 | 143041 | 75802 7333 |
78077 8495 |
|
| Vidareutlåning av inlånade värdepapper varav koncerninternt |
90160 | 120486 | 90237 286 |
102933 20473 |
|
| Övriga åtaganden | 6 944 | 44 550 | 2 484 | 12 786 | |
| Övriga eventualförpliktelser | 563181 | 655 350 | 435 488 | 468953 | |
| SUMMA | 563181 | 655 350 | 435 488 | 468953 |
1) Tillgångar som ställts somsäkerhetför egna ellertredje mans förpliktelser.
Diskretionärt förvaltade tillgångar
Diskretionärtförvaltade tillgångar uppgåri moderbolagettill 498 miljarder kronor (528).
38 Kortfristiga och långfristiga tillgångar och skulder
| Koncernen | 2017 | 2016 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | Omsättnings- tillgångar |
Anläggnings- tillgångar |
Summa | Omsättnings- tillgångar |
Anläggnings- tillgångar |
Summa | |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 177 222 | 177222 | 151 078 | 151078 | |||
| Övrig utlåning till centralbanker | 12 778 | 12778 | 66 730 | 66730 | |||
| Utlåning till kreditinstitut | 26 987 | 7 728 | 34 715 | 42 080 | 8 447 | 50527 | |
| Utlåning till allmänheten | 616 969 | 867 834 | 885 157 1 484803 |
598 919 | 854 100 | 162 516 1 453019 |
|
| Värdepapperför handel | 157 885 | 98 281 |
162 516 | 198 271 |
|||
| Derivat för handel | 98281 | 6 587 |
198 271 | 14 084 |
|||
| Derivat för säkringsredovisning | 6587 | 203 313 |
14 084 | 410 155 |
|||
| Finansiella tillgångartill verkligt värde via resultatet | 313203 | 410 155 | |||||
| Finansiella tillgångartill verkligt värde via resultatet | 575 955 | 575955 | 785 026 | 785 026 | |||
| Förändring av verkligt värde av säkrade posteri en portföljsäkring | 93 | 93 | 111 | 111 | |||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 27 776 | 472 27 776 |
35 747 | 268 35 747 |
|||
| Investeringarredovisade enligt kapitalandelsmetoden | 472 | 842 | 268 | 970 | |||
| Övriga investeringari intresseföretag | 842 | 970 | |||||
| Aktier och andelari dotter och intresseföretag | 1 314 | 10 718 1 314 |
1238 | 405 11 1 238 |
|||
| Immateriella tillgångar | 1 564 | 9 154 | 1 130 |
1 432 | 9 973 | 908 | |
| Materiella tillgångar | 222 | 908 | 271 | 637 | |||
| Förvaltningsfastigheter | 203 | 203 | 7 845 | 7845 | |||
| Materiella och immateriella tillgångar | 1989 | 10062 | 12 052 | 9 548 | 10610 | 20158 | |
| Aktuella skattefordringar | 5255 | 255 5 260 |
5 978 | 978 5 329 1 |
|||
| Uppskjutna skattefordringar | 260 | 1329 | |||||
| Skattefordringar | 5 255 | 260 | 13 040 5 515 |
5 978 | 1 329 | 7 635 7 307 |
|
| Kund- och likvidfordringar | 13 040 | 7 635 | |||||
| Övriga finansiella tillgångar | 19007 | 19 007 11 316 |
29 239 | 29 239 12 244 |
|||
| Övriga icke-finansiella tillgångar | 11316 | 12 244 | |||||
| Övriga tillgångar | 43 362 | 43362 | 49 118 | 49118 | |||
| Anläggningstillgångar som innehas förförsäljning | 184 011 | 184 011 | 587 | 587 | |||
| SUMMA | 1672 398 | 887198 | 2 559 596 | 1 744922 | 875 724 | 2 620 646 |
| 2017 | 2016 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Skulder | Kortfristiga skulder | Långfristiga skulder |
Summa | Kortfristiga skulder |
Långfristiga skulder | Summa |
| Skuldertill centralbanker och kreditinstitut | 85 148 | 3 928 | 89 076 | 106 600 | 13 264 | 119 864 |
| In och upplåning från allmänheten | 966 294 | 38 427 | 284 291 1 004721 |
916 562 | 45 466 | 296 618 962 028 |
| Skuldertill försäkringstagarna – investeringsavtal | 10 902 | 273 389 | 18 911 |
16 719 | 279 899 | 107 213 |
| Skuldertillförsäkringstagarna – försäkringsavtal | 8176 | 10735 | 8 403 | 98 810 | ||
| Skuldertillförsäkringstagare | 19 078 | 284 124 | 303 202 | 25 122 | 378 709 | 403 831 |
| Emitterade värdepapper | 184 333 | 429 699 | 28 879 614 033 |
198 709 | 470 171 | 38 845 668 880 |
| Skulderför handel | 28 879 | 84 571 |
38 845 | 348 173 |
||
| Derivat för handel | 84571 | 863 | 173 348 | 1 303 |
||
| Derivat för säkringsredovisning | 863 | 1 303 | ||||
| Finansiella skuldertill verkligt värde via resultatet | 114 313 | 114 313 | 213 496 | 213 496 | ||
| Förändring av verkligt värde av säkrade posteri en portföljsäkring | 1 046 | 1 463 1 046 |
1 537 | 2 184 1 537 |
||
| Aktuella skatteskulder | 1 463 | 8 079 |
2 184 | 8 474 |
||
| Uppskjutna skatteskulder | 8079 | 8474 | ||||
| Skatteskulder | 1 463 | 8 079 | 142 13 9 542 |
2 184 | 8 474 | 8 926 10 658 |
| Leverantörs- och likvidskulder | 13 142 | 33 766 |
8 926 | 609 30 |
||
| Övriga finansiella skulder | 33766 | 18 720 |
30 609 | 889 | ||
| Övriga icke-finansiella skulder | 18720 | 16 889 | 16 | |||
| Övriga skulder | 65 629 | 65 629 | 56 424 | 56 424 | ||
| Avsättningar | 3 009 | 3 009 | 2 233 | 2 233 | ||
| Efterställda skulder | 272 | 32 118 | 32 390 | 505 | 40 214 | 40 719 |
| Skulder som ingåri avyttringsgrupper som klassificeras | ||||||
| som att de innehas förförsäljning | 178 710 | 178 710 | ||||
| SUMMA | 1 616 286 | 799385 | 2415671 | 1521139 | 958 531 | 2 479 670 |
Tillgångar och skulder är klassificerade som kortfristiga när de är kassa och tillgodohavanden, innehas för handel,förväntas bli sålda,reglerade eller
förbrukade i normal verksamhet och förväntas blirealiserade inom tolv månader. Övriga tillgångar och skulder är klassificerade som långfristiga.
39 Finansiella tillgångar och skulder per klass
| Koncernen | Bokfört värde | Verkligt värde | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar, 2017 | Innehav för handel |
Verkligt värde via resultatet/ Säkrings- instrument |
Tillgångar som kan säljas |
Låne fordringar och kund fordringar |
Summa | Noterade marknads värden (Nivå 1) |
Värderings teknik baserad på observerbar indata (Nivå 2) |
Värderings teknik baserad på ej observerbar indata (Nivå 3) |
Summa |
| Utlåning | 1 694524 | 1 694524 | 46 835 | 6 614 | 1 645286 | 1 698735 | |||
| Egetkapitalinstrument | 48 371 | 8 880 | 1 952 | 59 203 | 52 082 | 4 573 | 2 548 | 59203 | |
| Skuldinstrument | 109 512 | 20 902 | 25 824 | 13 030 | 169 268 | 71 626 | 97 171 | 571 | 169368 |
| Derivatinstrument | 98 281 | 6 587 | 104 868 | 1 250 | 102 930 | 688 | 104868 | ||
| Finansiella tillgångar där | |||||||||
| försäkringstagarna bärrisken | 283 420 | 283 420 | 275 737 | 7 053 | 630 | 283420 | |||
| Övrigt | 93 | 34 007 | 34100 | 1 960 | 32140 | 34100 | |||
| Finansiella tillgångar | 256164 | 319882 | 27 776 | 1 741 561 | 2 345 383 | 449 490 | 218341 | 1 681863 | 2349 694 |
| Övriga tillgångar (ickefinansiella) |
214 213 | ||||||||
| SUMMA | 256164 | 319882 | 27 776 | 1 741 561 | 2559596 | ||||
| 2016 |
| Utlåning | 1 704291 | 1 704291 | 49 975 | 533 | 1 665293 | 1 715801 | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Egetkapitalinstrument | 40 324 | 30 800 | 3 049 | 74 173 | 50 254 | 13 215 | 10 704 | 74 173 | |
| Skuldinstrument | 122 192 | 83 447 | 32 698 | 15 106 | 253 443 | 102 894 | 147 427 | 3 332 | 253653 |
| Derivatinstrument | 198271 | 14084 | 212355 | 2593 | 201621 | 8141 | 212 355 | ||
| Finansiella tillgångar där | |||||||||
| försäkringstagarna bärrisken | 295908 | 295908 | 275894 | 15589 | 4425 | 295908 | |||
| Övrigt | 111 | 38831 | 38942 | 1957 | 36985 | 38942 | |||
| Finansiella tillgångar | 360 787 | 424350 | 35 747 | 1 758 228 | 2 579112 | 483567 | 378 385 | 1 728880 | 2 590832 |
| Övriga tillgångar (ickefinansiella) |
41534 | ||||||||
| SUMMA | 360787 | 424350 | 35 747 | 1 758 228 | 2620646 | ||||
| Bokfört värde | Verkligt värde | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Skulder, 2017 | Innehav för handel |
Verkligt värde via resultatet/ Säkrings- instrument |
Övriga finansiella skulder |
Summa | Noterade marknads värden (Nivå 1) |
Värderings teknik baserad på observerbar indata (Nivå 2) |
Värderings teknik baserad på ej observerbar indata (Nivå 3) |
Summa | |
| In och upplåning | 1093 798 | 1093 798 | 30286 | 4277 | 1063 928 | 1098 491 | |||
| Egetkapitalinstrument | 14228 | 14228 | 13984 | 244 | 14228 | ||||
| Skuldinstrument | 10809 | 24388 | 622035 | 657232 | 6254 | 653229 | 2677 | 662 160 | |
| Derivatinstrument | 84569 | 863 | 85432 | 910 | 83723 | 799 | 85432 | ||
| Skuldertillförsäkrings | |||||||||
| tagarna – investeringsavtal | 284291 | 284291 | 276482 | 7185 | 624 | 284 291 | |||
| Övrigt | 3842 | 1046 | 46912 | 51800 | 21 | 3897 | 47882 | 51 800 | |
| Finansiella skulder | 113 448 | 310 588 | 1 762745 | 2 186 781 | 327937 | 752 311 | 1 116154 | 2 196402 | |
| Övriga skulder | |||||||||
| (ickefinansiella) | 228890 | ||||||||
| Summa kapital | 143925 | ||||||||
| SUMMA | 113 448 | 310 588 | 1 762745 | 2 559 596 |
2016
| In och upplåning | 1045 056 | 1045 056 | 30491 | 325 | 1016 048 | 1046 864 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Egetkapitalinstrument | 10071 | 10071 | 9798 | 2 | 271 | 10 071 | ||
| Skuldinstrument | 9549 | 30992 | 715443 | 755984 | 7074 | 727440 | 34099 | 768 613 |
| Derivatinstrument | 173348 | 1303 | 174651 | 2808 | 168207 | 3636 | 174651 | |
| Skuldertillförsäkrings | ||||||||
| tagarna – investeringsavtal | 296618 | 296618 | 276666 | 15542 | 4410 | 296618 | ||
| Övrigt | 19225 | 1537 | 39535 | 60297 | 10 | 19244 | 41043 | 60297 |
| Finansiella skulder | 212193 | 330450 | 1 800 034 | 2 342677 | 326847 | 930760 | 1 099507 | 2 357114 |
| Övriga skulder (ickefinansiella) |
136993 | |||||||
| Summa kapital | 140976 | |||||||
| SUMMA | 212193 | 330450 | 1 800 034 | 2 620646 |
Not 39 fortsättning Finansiella tillgångar och skulder per klass
| Moderbolaget | Bokfört värde | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar, 2017 | Innehav för handel |
Verkligt värde via resultatet/ Säkrings- instrument |
Tillgångar som kan säljas |
Låneford ringar och kundford ringar |
Summa | |
| Utlåning Egetkapitalinstrument Skuldinstrument Derivatinstrument Övrigt |
48 370 109 258 97 640 |
9 6 580 |
52286 8 802 |
1,480,014 7 010 36 349 |
1,480,014 100 665 125 070 104 220 36 349 |
|
| Finansiella tillgångar Övriga tillgångar (ickefinansiella) |
255 268 | 6589 | 61088 | 1523 373 | 1 846 318 45 845 |
|
| SUMMA | 255268 | 6 589 | 61088 | 1523 373 | 1892163 |
| 2016 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Utlåning | 1 520966 | 1 520966 | |||
| Egetkapitalinstrument | 40 323 | 87 | 53 365 | 93 775 | |
| Skuldinstrument | 122 012 | 9 309 | 8 703 | 140 024 | |
| Derivatinstrument | 147 124 | 12 649 | 159 773 | ||
| Övrigt | 37 592 | 37 592 | |||
| Finansiella tillgångar | 309 459 | 12 736 | 62 674 | 1 567 261 | 1 952130 |
| Övriga tillgångar | |||||
| (ickefinansiella) | 47 714 | ||||
| SUMMA | 309459 | 12 736 | 62 674 | 1 567261 | 1999844 |
| Skulder, 2017 | Innehav för handel |
Verkligt värde via resultatet/ Säkrings- instrument |
Övriga finansiella skulder |
Summa |
|---|---|---|---|---|
| In och upplåning Egetkapitalinstrument |
14 228 | 949 690 | 949 690 14 228 |
|
| Skuldinstrument Derivatinstrument |
14 651 86 127 |
863 | 642 682 | 657 333 86 990 |
| Övrigt | 46 132 | 46 132 | ||
| Finansiella skulder | 115006 | 863 | 1 638504 | 1754373 |
| Övriga skulder (ickefinansiella) Summa kapital |
11 599 126 191 |
|||
| SUMMA | 115 006 | 863 | 1 638504 | 1892 163 |
| 2016 | ||||
|---|---|---|---|---|
| In och upplåning Egetkapitalinstrument |
10 072 | 951 436 | 951 436 10 072 |
|
| Skuldinstrument Derivatinstrument |
28 773 132 861 |
972 | 704 905 | 733 678 133 833 |
| Övrigt | 37 867 | 37 867 | ||
| Finansiella skulder | 171706 | 972 | 1 694208 | 1866886 |
| Övriga skulder (ickefinansiella) Summa kapital |
9 823 123 135 |
|||
| SUMMA | 171706 | 972 | 1 694208 | 1 999844 |
SEB har klassificerat sina finansiella tillgångar och skulder i klasser utifrån tillgångarnas och skuldernas karaktär:
Utlåning och inlåning innefattar finansiella tillgångar och skulder med fasta eller bestämda betalningar som inte handlas på en aktiv marknad. Utlåning specificeras ytterligare i not 17a och 19.
Egetkapitalinstrument innefattar aktier, teckningsrätter och liknande kontraktsmässiga rättigheter mot andra företag.
Skuldinstrument innefattar kontraktsmässiga rättigheter att erhålla och skyldigheter att erlägga kontanter vid en förutbestämd tidpunkt. Dessa specificeras ytterligare i not 17f och 41.
Derivatinstrument innefattar optioner, terminer, swappar och andra derivatprodukter som innehas for handel eller säkringsändamål. Dessa specificeras ytterligare i not 22, 31 och 42.
Investeringsavtal innefattar de tillgångar och skulder i Livförsäkringsrörel sen där försäkringstagaren bär risken av ett ingånget avtal (kvalificerar sig ej som försäkringsavtal enligt IFRS 4). Livförsäkringsrörelsen specificeras ytterligare i not 46.
Försäkringsavtal innefattar de tillgångar och skulder i Livförsäkringsrörelsen där SEB bär försäkringsrisken av ett ingånget avtal (kvalificerar sig som försäkringsavtal enligt IFRS 4). Livförsäkringsrörelsen specificeras ytter ligare i not 46.
Övrigt innefattar andra finansiella tillgångar och skulder i enlighet med IAS 39 som Kund och likvidfordringar och Marginalsäkerheter.
40 Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal
| Finansiella tillgångar och skulder som kvittas ellerlyder under nettningsavtal | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Relaterade avtal | Övriga instrument | |||||||
| Koncernen, 2017 | Brutto- belopp | Kvittade | Nettobelopp i balans räkningen |
Ramavtal om nettning |
Säkerheter erhållna/ ställda |
Netto- belopp | i balansräkningen som ej lyder under nettningsavtal |
Summa i balans räkningen |
| Derivat Omvända repor |
111634 104354 |
–7826 –61735 |
103808 42620 |
–58922 –6613 |
–29374 –36007 |
15512 | 1060 | 104 868 42620 |
| Värdepapperslån Likvidfordringar |
3782 | 3782 | –3165 | –512 | 105 | 12955 11817 |
16 736 11817 |
|
| TILLGÅNGAR | 219770 | –69560 | 150 210 | –68701 | –65 892 | 15 617 | 25832 | 176042 |
| Derivat Repor |
92496 68348 |
–7826 –61735 |
84670 6613 |
–58922 –6613 |
–18293 | 7455 | 763 | 85434 6613 |
| Värdepapperslån Likvidskulder |
9604 | 9604 | –3165 | –6152 | 287 | 911 10894 |
10 515 10 894 |
|
| SKULDER | 170448 | –69 560 | 100 888 | –68 701 | –24445 | 7742 | 12569 | 113 456 |
| 2016 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Derivat | 215367 | –4447 | 210920 | –123698 | –34841 | 52381 | 1435 | 212 355 |
| Omvända repor | 99828 | –35332 | 64496 | –682 | –63612 | 202 | 1 | 64497 |
| Värdepapperslån | 25265 | 25265 | –7616 | –17649 | 5525 | 30790 | ||
| Likvidfordringar | 43 | –42 | 1 | 1 | 5 861 | 5862 | ||
| TILLGÅNGAR | 340503 | –39821 | 300 682 | –131 996 | –116102 | 52 584 | 12 822 | 313 504 |
| Derivat | 176773 | –4447 | 172326 | –123698 | –31547 | 17081 | 2325 | 174 651 |
| Repor | 36926 | –35332 | 1594 | –682 | –795 | 117 | 1594 | |
| Värdepapperslån | 25155 | 25155 | –7616 | –8765 | 8774 | 6 | 25 161 | |
| Likvidskulder | 42 | –42 | 7044 | 7044 | ||||
| SKULDER | 238896 | –39821 | 199 075 | –131996 | –41 107 | 25 972 | 9375 | 208 450 |
| Finansiella tillgångar och skulder som kvittas ellerlyder under nettningsavtal | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Relaterade avtal | Övriga instrument | |||||||
| Moderbolaget, 2017 | Brutto- belopp | Kvittade | Nettobelopp i balans räkningen |
Ramavtal om nettning |
Säkerheter erhållna/ ställda |
Netto- belopp |
i balansräkningen som ej lyder under nettningsavtal |
Summa i balans räkningen |
| Derivat Omvända repor Värdepapperslån Likvidfordringar |
104220 104354 3468 |
–61735 | 104220 42620 3468 |
–57904 –6613 –3165 |
–29155 –36007 –303 |
17161 | 35153 11620 |
104 220 42620 38621 11 620 |
| TILLGÅNGAR | 212043 | –61735 | 150 308 | –67682 | –65465 | 17161 | 46773 | 197081 |
| Derivat Repor Värdepapperslån Likvidskulder |
86 990 68349 8505 |
–61735 | 86990 6614 8505 |
–57904 –6614 –3165 |
–18293 –5340 |
10793 | 35254 9843 |
86990 6614 43759 9843 |
| SKULDER | 163 844 | –61 735 | 102 110 | –67 683 | –23 633 | 10 793 | 45 097 | 147207 |
| 2016 | ||||||||
| Derivat Omvända repor Värdepapperslån Likvidfordringar |
159773 100150 24396 42 |
–35332 –42 |
159773 64818 24396 |
–80887 –682 –7616 |
–19811 –63612 –11642 |
59075 524 5138 |
5423 5556 |
159 773 64818 29 819 5556 |
| TILLGÅNGAR | 284361 | –35374 | 248987 | –89185 | –95 065 | 64 737 | 10 979 | 259966 |
| Derivat Repor Värdepapperslån Likvidskulder |
133833 36808 14431 42 |
–35332 –42 |
133833 1476 14431 |
–80887 –682 –7616 |
–43422 –4128 –9051 |
9524 –3334 –2236 |
6242 | 133833 1476 14431 6242 |
| SKULDER | 185114 | –35374 | 149740 | –89185 | –56601 | 3954 | 6 242 | 155 982 |
Tabellen visarfinansiella tillgångar och skulder som presenteras netto i balansräkningen eller som har potentiella rättigheterförknippade med rättsligt bindande ramavtal om nettning ellerliknande avtal,tillsammans med relaterade säkerheter.
Finansiella tillgångar och skulder som lyder underrättsligt bindande ramavtal om nettning ellerliknande avtal som inte presenteras netto i balansräkningen är arrangemang som vanligtvis träderi laga krafti händelse av insolvens eller vid betalningsinställelse men inte under normala affärsförhållanden eller arrangemang där SEB inte harintentionen att avveckla instrumenten samtidigt.
Finansiella tillgångar och skulder nettoredovisas i balansräkningen när SEB har en legalrätt att netta under normala affärsförhållanden och i händelse av insolvens, och om detfinns en avsikt att erlägga likvid netto ellerrealisera tillgången och erlägga likvid för skulden samtidigt. Återköpsavtal mot centrala clearingmotparter som SEB har avtal med samtlikvidfordringar och likvid skulder är exempel på instrument som presenteras netto i balansräkningen.
Tillgångar och skulder som varken kvittas ellerlyder under nettningsavtal, exempelvis sådana som bara omfattas av säkerheter, presenteras i kolumnen Övriga instrumenti balansräkningen som ej lyder under nettningsavtal.
41 Skuldinstrument fördelade på emittenter
| Belåningsbara skuldinstrument1) | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen, 2017 | Svenska staten |
Svenska kommuner |
Övriga svenska emittenter – icke finansiella företag |
Övriga svenska emittenter – övriga finansiella företag |
Utländska stater | Övriga utländska emittenter |
Summa |
| Utlåning till allmänheten Värdepapperför handel Försäkringstillgångartill verkligt värde Övriga finansiella tillgångartill |
7 893 783 |
4 606 859 |
751 | 15 000 3 935 |
6 875 18 759 1 632 |
6 020 15 524 |
12895 46 274 8 485 |
| verkligt värde via resultatet Finansiella tillgångar som kan säljas |
304 | 6 259 21 641 |
876 3 441 |
7 135 25 386 |
|||
| SUMMA | 8980 | 5 465 | 751 | 18 935 | 55 167 | 10 877 | 100 175 |
| 2016 | |||||||
| Utlåning till kreditinstitut Utlåning till allmänheten Värdepapperför handel Försäkringstillgångartill verkligt värde Övriga finansiella tillgångartill |
10 088 1 437 |
4 528 453 |
3285 | 6 690 19 374 7635 |
382 6 006 1 30995 |
382 12 696 33 991 43 805 |
|
| verkligt värde via resultatet Finansiella tillgångar som kan säljas |
299 | 5340 27437 |
829 3690 |
6169 31426 |
|||
| SUMMA | 11824 | 4981 | 3285 | 66476 | 41903 | 128 469 | |
| Moderbolaget, 2017 | |||||||
| Utlåning till allmänheten Värdepapperför handel Finansiella tillgångar som kan säljas |
7893 | 4606 | 15000 | 6875 18546 6087 |
6875 46045 6087 |
||
| SUMMA | 7 893 | 4 606 | 15000 | 31508 | 59 007 | ||
| 2016 | |||||||
| Utlåning till allmänheten Värdepapperför handel Finansiella tillgångar som kan säljas |
10088 | 4528 | 6690 19195 6588 |
6690 33811 6588 |
|||
| SUMMA | 10 088 | 4 528 | 32473 | 47 089 |
1) Exklusive upplupen ränta.
Belåningsbara skuldinstrument betraktas som sådana om de, enligt nationell lagstiftning, accepteras av centralbanker där SEB är etablerat.
Övriga skuldinstrument1)
| Koncernen, 2017 | Svenska staten och kommuner |
Svenska bostads institut |
Övriga svenska emittenter – icke finansiella företag |
Övriga svenska emittenter – övriga finansiella företag |
Utländska stater | Övriga utländska emittenter |
Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Värdepapperför handel Försäkringstillgångartill verkligt värde Övriga finansiella tillgångartill |
254 | 15740 317 |
1807 1822 |
6376 619 |
23 998 |
38874 369 |
62820 4379 |
| verkligt värde via resultatet Finansiella tillgångar som kan säljas |
813 270 |
813 270 |
|||||
| SUMMA | 254 | 16 057 | 3629 | 6995 | 2104 | 39 243 | 68 283 |
| 2016 | |||||||
| Utlåning till allmänheten Värdepapperför handel Försäkringstillgångartill verkligt värde Övriga finansiella tillgångartill |
306 | 26683 | 1368 1094 |
5525 1132 |
7 2168 |
1896 54070 27887 |
1896 87653 32 587 |
| verkligt värde via resultatet Finansiella tillgångar som kan säljas |
301 1021 |
301 1021 |
|||||
| SUMMA | 306 | 26683 | 2 462 | 6 657 | 3497 | 83853 | 123458 |
| Moderbolaget, 2017 | |||||||
| Värdepapperför handel Finansiella tillgångar som kan säljas |
15740 | 1789 | 6393 2575 |
38872 29 |
62793 2604 |
||
| SUMMA | 15 740 | 1789 | 8968 | 38 901 | 65 398 | ||
| 2016 | |||||||
| Utlåning till allmänheten Värdepapperför handel Finansiella tillgångar som kan säljas |
26 683 | 1 293 | 5 600 | 1 881 54 077 2 608 |
1 881 87653 2 608 |
||
| SUMMA | 26 683 | 1293 | 5 600 | 58 566 | 92 142 |
1) Exklusive upplupen ränta.
42 Derivatinstrument
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | ||
| Ränterelaterade Valutarelaterade Aktierelaterade Övriga |
59908 37904 3349 3 708 |
133778 65056 4990 8531 |
58750 38494 3355 3621 |
86172 63144 3734 6723 |
|
| Med positiva stängningsvärden | 104868 | 212 355 | 104220 | 159773 | |
| Ränterelaterade Valutarelaterade Aktierelaterade Övriga |
39372 40669 1928 3 465 |
98258 64420 2010 9 963 |
40223 41438 1950 3 379 |
62767 61415 1855 7796 |
|
| Med negativa stängningsvärden | 85434 | 174 651 | 86990 | 133833 |
| Med positiva stängningsvärden | Med negativa stängningsvärden | |||
|---|---|---|---|---|
| Koncernen, 2017 | Nominellt belopp |
Bokfört värde | Nominellt belopp |
Bokfört värde |
| Optioner Terminer Swappar |
127819 2026 323 3125 249 |
2719 127 57 062 |
194210 2 379972 2 808063 |
3949 179 35244 |
| Ränterelaterade | 5 279 390 | 59908 | 5 382 245 | 39 372 |
| Optioner Terminer Swappar |
202288 322076 1 540961 |
2082 7 741 28 081 |
195228 497 127 1 576686 |
2225 11880 26 563 |
| Valutarelaterade varav börshandlade |
2065 326 | 37904 3 |
2 269 041 | 40 669 42 |
| Optioner Terminer Swappar |
20 630 120 991 |
2 226 62 1 060 |
15 835 168 563 |
576 29 1 322 |
| Aktierelaterade varav börshandlade |
141621 | 3 349 278 |
184 398 | 1 928 146 |
| Optioner Terminer Swappar |
43 648 26 270 16 334 |
1 801 951 955 |
58 023 3 387 20 242 |
2 550 65 850 |
| Övriga varav börshandlade |
86 252 28 802 |
3708 1 068 |
81 652 3 141 |
3 465 375 |
| SUMMA varav börshandlade |
7572590 28 802 |
104 868 1 349 |
7917 336 3 141 |
85 434 563 |
2016
| Optioner | 574 200 | 32 326 | 1 004430 | 25 284 |
|---|---|---|---|---|
| Terminer | 2 648672 | 1 211 | 2 466844 | 2 170 |
| Swappar | 3 848336 | 100 241 | 2 735011 | 70 804 |
| Ränterelaterade | 7 071208 | 133 778 | 6206 285 | 98258 |
| varav börshandlade | 259 062 | 16 | 178 790 | 9 |
| Optioner | 163 012 | 4 461 | 140 597 | 4 534 |
| Terminer | 459 163 | 15 694 | 388 388 | 10 389 |
| Swappar | 1 533842 | 44 901 | 1 647949 | 49 497 |
| Valutarelaterade varav börshandlade |
2 156 017 | 65 056 2 |
2176 934 | 64420 34 |
| Optioner | 31 059 | 2 415 | 19 841 | 780 |
| Terminer | 5 | 17 | 2 | 35 |
| Swappar | 691 265 | 2 558 | 40 115 | 1 195 |
| Aktierelaterade | 722 329 | 4 990 | 59958 | 2 010 |
| varav börshandlade | 5 | 203 | 95 | 123 |
| Optioner | 47 860 | 2 017 | 40 998 | 2 315 |
| Terminer | 35 653 | 3 896 | 19 309 | 4 218 |
| Swappar | 6 139 | 2 618 | 33 719 | 3 430 |
| Övriga | 89 652 | 8 531 | 94 026 | 9 963 |
| varav börshandlade | 30 670 | 3 159 | 6 571 | 3 330 |
| SUMMA | 10039 206 | 212 355 | 8 537 203 | 174651 |
| varav börshandlade | 289 737 | 3 380 | 185 456 | 3 496 |
Not 42 fortsättning Derivatinstrument
| Med positiva stängningsvärden | Med negativa stängningsvärden | |||
|---|---|---|---|---|
| Moderbolaget, 2017 | Nominellt belopp |
Bokfört värde | Nominellt belopp |
Bokfört värde |
| Optioner Terminer Swappar |
106346 2026 323 3135 062 |
2333 127 56290 |
147622 2379 972 2825 626 |
3512 179 36531 |
| Ränterelaterade | 5267731 | 58 750 | 5353220 | 40 223 |
| Optioner Terminer Swappar |
211368 349973 1553 851 |
2142 8272 28080 |
199247 492378 1640 304 |
2220 11783 27434 |
| Valutarelaterade varav börshandlade |
2115 192 | 38 494 3 |
2 331929 | 41438 42 |
| Optioner Terminer Swappar |
20665 120991 |
2232 62 1060 |
15803 168563 |
599 29 1322 |
| Aktierelaterade varav börshandlade |
141656 | 3355 278 |
184 366 | 1950 146 |
| Optioner Terminer Swappar |
42192 25890 16334 |
1718 948 955 |
59493 3767 20242 |
2467 62 850 |
| Övriga varav börshandlade |
84417 26952 |
3621 981 |
83 502 4991 |
3 379 289 |
| SUMMA varav börshandlade |
7608996 26 952 |
104220 1 263 |
7953016 4 991 |
86990 477 |
| 2016 | ||||
| Optioner Terminer Swappar |
96 395 2 648610 3 251815 |
4 106 1 212 80 854 |
87 081 2 452956 2 718139 |
4 302 1 375 57 090 |
| Ränterelaterade varav börshandlade |
5 996 820 259 000 |
86 172 | 5 258 176 178 500 |
62 767 |
| Optioner Terminer Swappar |
147 641 336 700 1 608724 |
2 991 13 097 47 056 |
123 246 261 143 1 786265 |
2 977 9 901 48 537 |
| Valutarelaterade | 2093 065 | 63 144 | 2170 654 | 61415 |
| Optioner Terminer Swappar |
31059 667259 |
2378 17 1339 |
19808 32271 |
756 35 1064 |
| Terminer | 17 | 35 | ||
|---|---|---|---|---|
| Swappar | 667259 | 1339 | 32271 | 1064 |
| Aktierelaterade varav börshandlade |
698 318 | 3734 | 52 079 15 |
1 855 |
| Optioner Terminer Swappar |
33201 35642 13395 |
1905 3896 922 |
66174 19298 117 |
2203 4217 1376 |
| Övriga varav börshandlade |
82238 29209 |
6723 | 85 589 5111 |
7 796 |
| SUMMA | 8870441 | 159773 | 7566 498 | 133833 |
varav börshandlade 288209 183626
43 Framtida minimileaseavgifter för operationella leasingavtal*
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| År 2017 | 1 274 | 885 | ||
| År 2018 | 1 042 | 1 048 | 791 | 721 |
| År 2019 | 836 | 791 | 606 | 549 |
| År 2020 | 694 | 683 | 486 | 465 |
| År 2021 | 584 | 549 | 439 | 382 |
| År 2022 och senare | 5037 | 4 890 | 4 711 | 4 532 |
| SUMMA | 8 193 | 9 235 | 7033 | 7 534 |
*Hyreskontraktförlokaler och andra operationella leasingavtal där SEB ärleasetagare.
44 Finansiell leasing*
| Koncernen | |||
|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | ||
| Bokfört värde | 62107 | 61 039 | |
| Bruttoinvestering | 66 694 | 65 924 | |
| Nuvärdet av fordran avseende framtida minimileaseavgifter | 61 904 | 60 074 | |
| Ej intjänade finansiella intäkter | 4 391 | 4 668 | |
| Ej garanteratrestvärde | 480 | 463 | |
| Reserv för osäkra fordringar avseende minimileaseavgifter | –176 | –199 |
* Finansiella leasingavtal där SEB ärleasegivare.
| Koncernen 2017 | Koncernen 2016 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bokfört värde |
Brutto investering |
Nuvärdet av fordran |
Bokfört värde |
Brutto- investering |
Nuvärdet av fordran |
|
| Återstående löptid – högst 1 år – längre än 1 år men högst 5 år – längre än 5 år |
8 097 28663 25347 |
8377 30073 28244 |
8113 28817 24974 |
6240 27666 27133 |
6983 28830 30111 |
6740 27151 26183 |
| SUMMA | 62107 | 66 694 | 61904 | 61039 | 65924 | 60074 |
Leasingobjekten bestårfrämst av transportmedel, maskiner och anläggningar. Det enskilt största leasingengagemanget uppgårtill 6,6 miljarder kronor (7,5).
45 Tillgångars och skulders fördelning på väsentliga valutor
| Koncernen, 2017 | SEK | EUR | USD | GBP | DKK | NOK | Övriga | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassa,tillgodohavanden och | ||||||||
| utlåning till centralbanker | 5 680 | 79 653 | 57 802 | 151 | 4 149 | 5 159 | 37 406 | 190 000 |
| Utlåning till kreditinstitut | 1511 | 9 565 | 13 731 | 3 303 | 897 | 814 | 4895 | 34 715 |
| Utlåning till allmänheten | 893926 | 326 215 | 118 961 | 19254 | 48947 | 58279 | 19221 | 1484 803 |
| Övriga finansiella tillgångar | 392271 | 114510 | 73548 | 7749 | 17516 | 23474 | 6802 | 635871 |
| Övriga tillgångar | 21817 | 56927 | 32971 | 2976 | 96465 | 211 | 2839 | 214207 |
| SUMMATILLGÅNGAR | 1315204 | 586870 | 297012 | 33434 | 167974 | 87937 | 71164 | 2559596 |
| Skuldertill centralbanker | 339 | 3530 | 21127 | 1605 | 165 | 16502 | 975 | 44243 |
| Skuldertill kreditinstitut | 14996 | 8793 | 12116 | 1153 | 2367 | 1839 | 3571 | 44833 |
| In och upplåning från allmänheten | 506756 | 257308 | 133594 | 36904 | 20230 | 31039 | 18891 | 1004 721 |
| Övriga finansiella skulder | 567439 | 265233 | 215023 | 22895 | 11682 | 8392 | 2499 | 1093 164 |
| Övriga skulder | 31367 | 42813 | 8134 | 2507 | 139263 | 1600 | 3025 | 228710 |
| Eget kapital och obeskattade reserver | 143925 | 143925 | ||||||
| SUMMASKULDEROCHEGETKAPITAL | 1 264822 | 577677 | 389 994 | 65064 | 173707 | 59 372 | 28961 | 2559596 |
| 2016 |
|---|
| Kassa,tillgodohavanden och utlåning till centralbanker Utlåning till kreditinstitut Utlåning till allmänheten Övriga finansiella tillgångar Övriga tillgångar |
61808 1410 842883 396970 19983 |
83837 13101 318592 210719 9333 |
55755 26444 134739 101198 975 |
126 2565 18311 10483 598 |
5595 1572 54365 105136 9558 |
124 557 62143 23214 451 |
10563 4878 21986 10038 636 |
217808 50527 1453 019 857758 41534 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SUMMATILLGÅNGAR | 1323 054 | 635582 | 319111 | 32 083 | 176226 | 86489 | 48101 | 2620646 |
| Skuldertill centralbanker Skuldertill kreditinstitut In och upplåning från allmänheten Övriga finansiella skulder Övriga skulder Eget kapital och obeskattade reserver |
304 18265 483722 563111 27976 140976 |
21323 23594 249599 355529 8863 |
26398 6969 143092 259103 2411 |
2301 134 26381 23351 1058 |
10313 15839 46240 93783 |
2663 27388 9030 1680 |
4066 3534 16007 4421 1222 |
54392 65472 962028 1260 785 136993 140976 |
| SUMMASKULDEROCHEGETKAPITAL | 1 234 354 | 658 908 | 437 973 | 53 225 | 166175 | 40761 | 29250 | 2620646 |
| Moderbolaget, 2017 | SEK | EUR | USD | GBP | DKK | NOK | Övriga | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 161 | 18 | 57670 | 1566 | 4793 | 33532 | 97741 | |
| Utlåning till kreditinstitut | 15826 | 134821 | 18003 | 5627 | 6415 | 5703 | 6197 | 192591 |
| Utlåning till allmänheten | 855405 | 101073 | 110469 | 13716 | 48259 | 51014 | 16887 | 1196 824 |
| Övriga finansiella tillgångar | 149078 | 83877 | 70754 | 7947 | 17633 | 23409 | 6464 | 359163 |
| Övriga tillgångar | 17597 | 21235 | 1560 | 1601 | 946 | 2540 | 365 | 45845 |
| SUMMATILLGÅNGAR | 1038069 | 341024 | 258456 | 28 891 | 74 820 | 87 459 | 63 444 | 1 892 163 |
| Skuldertill centralbanker | 339 | 3529 | 21127 | 1605 | 165 | 16502 | 975 | 44242 |
| Skuldertill kreditinstitut | 30034 | 22009 | 18242 | 1797 | 2748 | 4494 | 3974 | 83297 |
| In och upplåning från allmänheten | 498066 | 103265 | 122977 | 35298 | 20718 | 28018 | 13811 | 822151 |
| Övriga finansiella skulder | 326773 | 219083 | 214254 | 22281 | 11712 | 8330 | 2251 | 804683 |
| Övriga skulder | 3381 | 964 | 3554 | 319 | 304 | 966 | 2111 | 11599 |
| Eget kapital och obeskattade reserver | 126191 | 126191 | ||||||
| SUMMASKULDEROCHEGETKAPITAL | 984784 | 348849 | 380153 | 61 300 | 35645 | 58309 | 23122 | 1 892163 |
| 2016 | ||||||||
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 154 | 3505 | 55659 | 1656 | 65 | 9632 | 70671 | |
| Utlåning till kreditinstitut | 74309 | 156123 | 30507 | 4938 | 8308 | 5260 | 7614 | 287059 |
| Utlåning till allmänheten | 802335 | 103325 | 126832 | 13018 | 53500 | 54893 | 18192 | 1172 095 |
| Övriga finansiella tillgångar | 175607 | 112558 | 66908 | 8326 | 27588 | 23073 | 8245 | 422305 |
| Övriga tillgångar | 18312 | 21193 | 1391 | 1848 | 1509 | 3036 | 425 | 47714 |
| SUMMATILLGÅNGAR | 1 070717 | 396 704 | 281297 | 28 130 | 92 561 | 86 327 | 44 108 | 1999844 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Skuldertill centralbanker | 304 | 21153 | 26377 | 2301 | 4065 | 54200 | ||
| Skuldertill kreditinstitut | 33038 | 47667 | 14693 | 1041 | 10297 | 4453 | 3463 | 114652 |
| In och upplåning från allmänheten | 475728 | 95457 | 131139 | 24710 | 16228 | 25648 | 13674 | 782584 |
| Övriga finansiella skulder | 368972 | 245943 | 253462 | 20842 | 13751 | 8992 | 3488 | 915450 |
| Övriga skulder | 4071 | 247 | 1929 | 870 | 453 | 1100 | 1153 | 9823 |
| Eget kapital och obeskattade reserver | 123135 | 123135 | ||||||
| SUMMASKULDEROCHEGETKAPITAL | 1 005 248 | 410 467 | 427 600 | 49764 | 40 729 | 40 193 | 25843 | 1999844 |
46 Livförsäkringsrörelsen
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| RESULTATRÄKNING | 2017 | 2016 |
| Premieinkomster netto Intäkterfrån investeringsavtal |
10 039 | 9 268 |
| – Egna avgifter | 1 525 | 1 499 |
| – Erhållna ersättningarfrån fondbolag | 1 928 | 1 735 |
| 3 453 | 3 234 | |
| Kapitalavkastning, netto | 5 103 | 6 704 |
| Övriga rörelseintäkter | 556 | 473 |
| Summa intäkter, brutto | 19151 | 19679 |
| Utbetalda försäkringsersättningar, netto | –8 174 | –8 949 |
| Förändring iförsäkringstekniska avsättningar | –5 649 | –5 534 |
| Summa intäkter, netto | 5329 | 5 196 |
| Varav från andra enheterinom SEB koncernen | 1 595 | 1 521 |
| Direkta anskaffningskostnaderinvesterings och försäkringsavtal | –1 042 | –1 013 |
| Förändring av aktiverade anskaffningskostnader | –75 | –84 |
| –1 117 | –1 097 | |
| Erhållna provisioner och vinstandelarfrån avgiven återförsäkring | 115 | 110 |
| Övriga kostnader | –1 838 | –1 819 |
| Summa kostnader | –2 840 | –2 806 |
| RÖRELSERESULTAT | 2489 | 2 390 |
FÖRÄNDRINGAVÖVERVÄRDEN IDIVISION LIV
| Nuvärde av årets försäljning1) Avkastning på avtal ingångna undertidigare år Realiserat övervärde på avtal ingångna tidigare år Faktiskt utfall jämfört med operativa antaganden2) |
1 045 1 856 –2 999 –39 |
1 208 1 781 –2 915 371 |
|---|---|---|
| Förändring i övervärden från verksamheten, brutto | –136 | 445 |
| Årets aktivering av anskaffningskostnader Årets avskrivning på aktiverade anskaffningskostnader Årets förändring av aktiverade avgifter |
–882 957 21 |
–859 943 –45 |
| Förändring i övervärden från verksamheten, netto 3) |
–40 | 484 |
| Finansiella effekter av kortsiktiga marknadsfluktuationer4) Förändring i operativa antaganden5) |
769 134 |
531 202 |
| SUMMAFÖRÄNDRINGIÖVERVÄRDEN6) | 862 | 1217 |
Beräkningar av övervärden i livförsäkringsverksamheten baseras på antaganden om den framtida utvecklingen av befintliga försäkringsavtalen samt en riskjusterad diskonteringsränta.De viktigaste antagandena (svensk fondförsäkring – som representerar 63 procent (65) av övervärdet).
| Diskonteringsränta | 7,0% | 7,0% |
|---|---|---|
| Återköp av kapitalförsäkring: inom1 årfrån tecknandet/ 1–4 år/ 5 år/ 6 år/ därefter | 2%/6%/ 19%/ 15%/9% 2%/6%/20%/ 15%/10% | |
| Annullation av löpande premier,fondförsäkring | 8,3 | 8,1% |
| Värdeutveckling fondandelar, brutto före avgifter och skatter | 5,0% | 5,0% |
| Inflation KPI / Inflation kostnader | 2% / 3% | 2% / 3% |
| Förväntad avkastning på erforderlig solvensmarginal | 3% | 3% |
| Flytträttifondförsäkring | 3,1% | 3,0% |
| Dödlighet | Koncernens erfarenhet | Koncernens erfarenhet |
1) Med försäljning avses nyteckning och extrapremier på befintliga kontrakt.
2) Faktiskt utfallfrån tidigare tecknade försäkringsavtal ställs mottidigare gjorda antaganden och avvikelsen beräknas.Viktiga komponenter är avtalstidernas längd och
förekomsten av annullationer.
3) Förutbetalda anskaffningskostnader aktiveras och skrivs av enligt plan.Även vissa initiala avgifter aktiveras i balansräkningen och intäktsförs iresultaträkningen under ett antal år. Redovisad förändring i övervärden korrigeras därför med nettoeffekten av periodens förändring av aktiverade anskaffningskostnader och aktiverade avgifter.
4)Antagen årlig värdetillväxt är 5,0 procent brutto (före avgifter och skatter). Det verkliga utfalletresulterari positiva eller negativa avvikelser.
5) Effekt av förändrade antaganden som återköp,flytt av försäkringar och förväntade kostnader.
6) Beräknade övervärden ingårinte i SEB koncernens resultat och balansräkning. Redovisat övervärde är netto efter korrigering för aktiverade anskaffningskostnader och avgifter.
SAMMANFATTADFINANSIELL INFORMATION FÖRGAMLALIVFÖRSÄKRINGSBOLAGET SEB TRYGGLIV*
| Sammanfattning av resultaträkningen | 2017 | 2016 |
|---|---|---|
| Resultatfrån livförsäkringsverksamheten Övriga kostnader och bokslutsdispositioner |
8142 60 |
8384 |
| Skatter | –194 | –210 |
| NETTORESULTAT | 8008 | 8 174 |
| Sammanfattning av balansräkningen | ||
| Summa tillgångar | 181308 | 179769 |
| SUMMATILLGÅNGAR | 181308 | 179769 |
| Summa skulder | 87359 | 87666 |
| Eget kapital | 93825 | 91919 |
| Obeskattade reserver | 124 | 184 |
| SUMMASKULDEROCHEGETKAPITAL | 181308 | 179769 |
* SEB äger alla aktieriGamla Livförsäkringsbolaget SEB Trygg Liv förutom en gyllene andel som ägs av TryggStiftelsen.Gamla Livförsäkringsbolaget SEB Trygg Liv konsolideras inte in som ett dotterföretag i koncernen, eftersom SEB:s ägarskap iGamla Livförsäkringsbolaget SEB Trygg Liv inte resulterari bestämmande inflytande. Innevarande års siffror är ejreviderade.
47 Tillgångar i fondförsäkringsverksamheten
Inom fondförsäkringsverksamheten står SEB,för sina kunders räkning, som
ägare till 50 procent eller mer av andelarna i 26 (23) fonder, som förvaltas av SEB. Den totala fondförmögenheten i dessa fonder uppgårtill 129 759 Mkr (104 003), varav SEB för kunders räkning innehar 90 167 Mkr (74 944).
48 Anläggningstillgångar och avyttringsgrupper som klassificeras som att de innehas för försäljning
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar och avyttringsgrupper som klassificeras som att de innehas förförsäljning | 2017 | 2016 |
| Finansiella tillgångartill verkligt värde via resultatet Övriga tillgångar |
175 506 8 505 |
587 |
| SUMMA | 184011 | 587 |
Skulder som ingåri avyttringsgrupper som klassificeras som att de innehas förförsäljning
| SUMMA | 178710 |
|---|---|
| Övriga skulder | 10 553 |
| Finansiella skuldertill verkligt värde via resultatet | 34 469 |
| Skuldertillförsäkringstagare | 133 688 |
Den 14 december 2017 tillkännagavs att SEB haringått ett avtal om att sälja alla aktieri SEB Pensionsforsikring A/S and SEB Administration A/S (SEB Pen sion) till Danica Pension Livsforsikringsaktieselskab (Danica, ett dotterbolag till Danske Bank). SEB Pension består av en portfölj av liv och pensionskontrakt och cirka 275 medarbetare. Vid årsskiftet uppgick tillgångar underför valtning till 101 miljarder danska kronor och verksamheten genererade ett nettoresultat på 490 miljoner danska kronorför 2017. Försäljningen är villkorad av myndighetsgodkännanden samt vissa gängse separationsaktiviteter. Affären beräknas stängas under sommaren 2018. I koncernens balansräkning redovisas tillgångar och skulder hänförliga till SEB Pension skilda från övriga tillgångar och skulder. SEB Pension rapporteras i Liv & Investment Management divisionen.
Division Baltikum har en avyttringsplan förförvaltningsfastigheter. Genom den fortlöpande planen har ytterligare fastigheter klassificerats som tillgångar som innehas förförsäljning fram till dess att försäljningen är slutförd. Gjorda nedskrivningari samband med omklassificeringarna uppgick till 205 Mkr (200).
49 Jämförelsestörande poster
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2017 | 2016 | |
| Övriga intäkter | 494 | 520 |
| Summa rörelseintäkter | 494 | 520 |
| Personalkostnader Övriga kostnader Av och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar |
–1320 –92 –978 |
–140 –84 –5725 |
| Summa rörelsekostnader | –2 390 | –5949 |
| Jämförelsestörande poster | –1 896 | –5 429 |
| Skatt på jämförelsestörande poster | 215 | 77 |
| Jämförelsestörande poster efter skatt | –1 681 | –5352 |
Jämförelsestörande poster 2017
Den totala kostnaden iresultaträkningen från de jämförelsestörande posterna uppgick till 1 896 Mkrföre skatt och 1 681 Mkr efter skatt. Inklusive effek ten på Övrigttotalresultat på 494 Mkr minskades eget kapital med 2 175 Mkr från de jämförelsestörande posterna.
Visa Sweden
Ersättningen från Visa Inc. vad gällerförvärvet av Visa Europe bestod av en kombination av kontanter och aktier attfördelas på de olika medlemmarna i Visa Europe. I Sverige var SEB en indirekt medlem och efter en överenskommelse gällande fördelningen mottog SEB en utdelning på 494 Mkr. Utdelning en beskattas inte. Innehavet är klassificerat som en Finansielltillgång som kan säljas där det verkliga värdetredovisades i Övrigttotalresultat. Utdelningen minskade värderingsbeloppeti Övrigttotalresultat med 494 Mkr.
SEB:s verksamhet i Tyskland
Såsom SEB tidigare har kommuniceratflyttades den tyska kärnverksamheten till den tyska filialen till moderbolaget Skandinaviska Enskilda Banken AB (Publ) från dotterbolaget SEB AG den 2 januari 2018. Syftet med flytten är attförenkla rapporteringen och administrationen av den tyska verksamhe ten. Verksamheten som inte flyttats tillfilialen från SEB AG kommer att mon teras ner övertid. På grund av detta etablerades omstruktureringsreserver för övertalighet och outnyttjade lokalertill etttotalt belopp på 521 Mkr.
Därutöver har banken ingått ett avtal attflytta sitt åtagande avseende den förmånsbestämda pensionsplanen för SEB AG till Versicherungsverein des Bankgewerbes a.G (BVV) till en total kostnad på 891 Mkr. Flytten är planerad till det andra kvartalet 2018.
Nedskrivningar av immateriella IT-tillgångar
2017 gjordes en nedskrivning av immateriella ITtillgångar som uppgick till 978 Mkr, med en positiv skatteeffekt på 215 Mkr.
Jämförelsestörande poster 2016
Totalt uppgick de jämförelsestörande posterna under 2016 till en kostnad på 5 429 Mkrföre skatt och till 5 352 Mkr efter skatt.
Visa i Baltikum
Transaktionen av SEB:s innehav i Visa Europe i Baltikum slutfördes till en vinst på 520 Mkr. Vinsten medförde en skattekostnad på 24 Mkr.
Omorganisation och omstrukturering
SEB införde en ny kundorienterad organisation vilketledde till en nedskrivning av goodwill på 5 334 Mkr. Kostnaden var inte skattemässigt avdragsgill. Finansiella effekterfrån omstruktureringsåtgärderi Baltikum och Tyskland och en nedskrivning av immateriella ITtillgångar som inte längre används uppgick totalttill 615 Mkr med en positiv skatteeffekt på 101 Mkr.
SEB-koncernen
Resultaträkning
| Mkr | 2017 | 20162) | 20151) 2) | 20141) 2) | 20131) |
|---|---|---|---|---|---|
| Räntenetto Provisionsnetto Nettoresultat av finansiella transaktioner Övriga intäkter |
19 893 17725 6880 1112 |
18738 16628 7056 829 |
19020 18345 6298 1002 |
19943 17547 4473 1549 |
18827 15835 5581 840 |
| Summa intäkter | 45609 | 43251 | 44 665 | 43512 | 41083 |
| Personalkostnader Övriga kostnader Av och nedskrivningar |
–14025 –6947 –964 |
–14422 –6619 –771 |
–14436 –6355 –1011 |
–13760 –6815 –1129 |
–14029 –6720 –1068 |
| Summa kostnader | –21 936 | –21812 | –21802 | –21 704 | –21 817 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och immateriella tillgångar Kreditförluster, netto |
–162 –808 |
–150 –993 |
–213 –883 |
–121 –1324 |
16 –1155 |
| Rörelseresultatföre jämförelsestörande poster | 22702 | 20 296 | 21767 | 20363 | 18127 |
| Jämförelsestörande poster | –1896 | –5429 | –902 | 2985 | |
| Rörelseresultat | 20806 | 14867 | 20 865 | 23348 | 18 127 |
| Skatt | –4562 | –4249 | –4284 | –4129 | –3338 |
| Nettoresultatfrån kvarvarande verksamheter | 16 244 | 10618 | 16581 | 19219 | 14 789 |
| Avvecklad verksamhet | –11 | ||||
| NETTORESULTAT | 16 244 | 10618 | 16581 | 19219 | 14778 |
| Minoritetens andel Aktieägarnas andel |
16244 | 10618 | 16581 | 1 19218 |
7 14771 |
1) Jämförelsetalen 2015 och 2014 omräknade och jämförelsetalen 2013 beräknade proforma i enlighet med ändrad redovisning av livförsäkringsverksamheten.
2) Jämförelsestörande poster omklassificerade, se not 49.
Balansräkning
| Mkr | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassa,tillgodohavanden och övrig utlåning till centralbanker | 190000 | 217808 | 133651 | 119915 | 183611 |
| Utlåning till kreditinstitut och centralbanker | 34715 | 50527 | 58542 | 90945 | 102623 |
| Utlåning till allmänheten | 1484 803 | 1453 019 | 1353 386 | 1355 680 | 1302 568 |
| Övriga finansiella tillgångar | 635871 | 857758 | 899867 | 1024 466 | 845788 |
| Övriga tillgångar | 214208 | 41534 | 50518 | 50240 | 50244 |
| SUMMATILLGÅNGAR | 2559 596 | 2 620 646 | 2495 964 | 2641246 | 2484834 |
| Skuldertill centralbanker och kreditinstitut | 89076 | 119864 | 118506 | 115186 | 176191 |
| In och upplåning från allmänheten | 1004 721 | 962028 | 883785 | 943114 | 849475 |
| Övriga finansiella skulder | 1 092 981 | 1260 785 | 1215 838 | 1303 584 | 1204 991 |
| Övriga skulder | 228 892 | 136993 | 135037 | 144786 | 131363 |
| Summa kapital | 143925 | 140976 | 142798 | 134576 | 122814 |
| SUMMASKULDEROCHEGETKAPITAL | 2559596 | 2620646 | 2495 964 | 2641246 | 2 484834 |
Nyckeltal
| 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Räntabilitet på eget kapital, % | 11,53 | 7,80 | 12,24 | 15,25 | 13,11 |
| Räntabilitet på eget kapital exklusive jämförelsestörande poster, % | 12,67 | 11,30 | 12,85 | 13,07 | 13,11 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 7,49 | 4,88 | 7,57 | 8,79 | 6,74 |
| K/Ital | 0,48 | 0,50 | 0,49 | 0,50 | 0,53 |
| Kreditförlustnivå, % | 0,05 | 0,07 | 0,06 | 0,09 | 0,09 |
| Totalreserveringsgrad förindividuellt värderade osäkra fordringar, % | 55,1 | 68,8 | 68,3 | 62,2 | 86,9 |
| Andel osäkra fordringar, brutto % | 0,39 | 0,33 | 0,35 | 0,49 | 0,35 |
| Kärnprimärkapitalrelation1), % | 19,4 | 18,8 | 18,8 | 16,3 | 15,0 |
| Primärkapitalrelation1), % | 21,6 | 21,2 | 21,3 | 19,5 | 17,1 |
| Total kapitalrelation1), % | 24,2 | 24,8 | 23,8 | 22,2 | 18,1 |
1) Basel III.
Skandinaviska Enskilda Banken
Resultaträkning
| Mkr | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 |
|---|---|---|---|---|---|
| Räntor netto | 20 017 | 19 242 | 19 488 | 19 783 | 18 872 |
| Provisionsnetto | 9 557 | 8 843 | 9 200 | 9 235 | 8 283 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 4 493 | 4 642 | 3 428 | 2 121 | 3 547 |
| Övriga intäkter | 8 323 | 7 398 | 9165 | 5089 | 6 838 |
| Summa intäkter | 42 390 | 40 125 | 41 281 | 36 228 | 37 540 |
| Administrationskostnader | –14 252 | –15039 | –13458 | –13909 | –14 062 |
| Av och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar | –6 377 | –5 775 | –5 447 | –5 157 | –5024 |
| Summa kostnader | –20629 | –20814 | –18 905 | –19066 | –19086 |
| Resultatföre kreditförluster | 21 761 | 19311 | 22376 | 17 162 | 18454 |
| Kreditförluster, netto | –749 | –789 | –520 | –1065 | –451 |
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar | –1497 | –3841 | –775 | –2721 | –1691 |
| Rörelseresultat | 19515 | 14 681 | 21 081 | 13376 | 16 312 |
| Bokslutsdispositionerinkl pensionsavräkning | 1885 | 2437 | 781 | 966 | 3432 |
| Skatter | –3590 | –2740 | –3817 | –2053 | –2805 |
| NETTORESULTAT | 17811 | 14 378 | 18 045 | 12289 | 16939 |
Balansräkning
| Mkr | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 97741 | 70671 | 55712 | 59170 | 135309 |
| Utlåning till kreditinstitut | 192591 | 287059 | 166267 | 194285 | 183312 |
| Utlåning till allmänheten | 1196 824 | 1172 095 | 1080 438 | 1056 807 | 1013 188 |
| Finansiella tillgångar | 359162 | 422305 | 516708 | 623920 | 523970 |
| Övriga tillgångar | 45845 | 47714 | 47480 | 51960 | 48379 |
| SUMMATILLÅNGAR | 1 892163 | 1 999844 | 1 866605 | 1986 142 | 1 904 158 |
| Skuldertill centralbanker och kreditinstitut | 127539 | 168852 | 134816 | 144776 | 210237 |
| In och upplåning från allmänheten | 822151 | 782584 | 690301 | 706452 | 611234 |
| Finansiella skulder | 804683 | 915450 | 905621 | 1002 762 | 958231 |
| Övriga skulder | 11599 | 9823 | 14621 | 17587 | 17006 |
| Eget kapital och obeskattade reserver | 126191 | 123135 | 121246 | 114565 | 107450 |
| SUMMASKULDER,OBESKATTADERESERVEROCHEGETKAPITAL | 1 892 163 | 1 999844 | 1 866605 | 1986142 | 1 904158 |
Nyckeltal
| 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Räntabilitet på eget kapital, % | 16,3 | 12,6 | 16,5 | 11,8 | 17,7 |
| K/Ital | 0,49 | 0,52 | 0,46 | 0,53 | 0,51 |
| Kreditförlustnivå, % | 0,05 | 0,06 | 0,04 | 0,09 | 0,04 |
| Andel osäkra fordringar, brutto % | 0,33 | 0,22 | 0,17 | 0,31 | 0,08 |
| Kärnprimärkapitalrelation1), % | 19,8 | 18,8 | 19,2 | 16,2 | 16,3 |
| Primärkapitalrelation1), % | 22,5 | 21,7 | 22,1 | 20,0 | 18,9 |
| Total kapitalrelation1), % | 25,5 | 26,1 | 25,0 | 23,1 | 20,0 |
1) Basel III.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står enligt Skandinaviska Enskilda BankenAB:s balansräkning:
Styrelsen föreslår att årsstämman med fastställande av Skandinaviska Enskilda Banken AB:s balansräkning för verksam hetsåret 2017 beslutar att disponibla medelfördelas på följande sätt:
| 1) Summa |
69 395 006 172 |
|---|---|
| Årets resultat |
17 811 025 076 |
| Balanserade vinstmedel |
50 108 021 770 |
| Övriga reserver |
1 475 959 326 |
| Kr |
Kr Utdelning till aktieägarna: – per Aaktie 5:75 kr 12 477 610 941 – per Caktie 5:75 kr 138 876 921 Till ny räkning förs: – balanserade vinstmedel 56 778 518 310 Total 69 395 006 172 Det är styrelsens bedömning att den föreslagna utdelningen ärförsvarlig med hänsyn till de krav som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens eget kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
1) Moderbolagets eget kapital skulle ha varit 10 385 Mkr lägre om tillgångar och skulderinte värderats till verkligt värde enligt 4 kap 14 § i Årsredovisningslagen.
Styrelsens och VD:s underskrifter
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernre dovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovis ningsstandarder (IFRS) sådana de antagits av EU och ger en relevant och rättvisande bild av koncernens ställning och resultat.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovis ningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingåri koncernen stårinför.
Stockholm 20 februari 2018
Marcus Wallenberg Ordförande
Vice ordförande Jesper Ovesen Vice ordförande Johan H. Andresen Ledamot
Tomas Nicolin Ledamot
Signhild Arnegård Hansen Ledamot
Helena Saxon Ledamot
Håkan Westerberg Ledamot Utsedd av de anställda
Sven Nyman
Samir Brikho Ledamot
Sara Öhrvall Ledamot
AnnaKarin Glimström Ledamot Utsedd av de anställda
Winnie Fok Ledamot
Johan Torgeby Verkställande direktör och koncernchef Ledamot
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), org.nr 502032-9081
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Skandinaviska Enskilda BankenAB (publ) för år2017 med undantag för hållbarhetsrapporten på sidorna67-71. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna32-166i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med lagen omårsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbo lag och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den31 december2017och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligtlagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.Koncernre dovisningen har upprättats i enlighetmed lagen omårsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den31 december2017och av dess finansiella resultat och kassa flöde för året enligtInternational FinancialReporting Standards (IFRS), såsomde antagits av EU, och lagen omårsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Förvaltningsberättel sen och bolagsstyrningsrapporten ärförenligamed årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar, och bolagsstyrningsrapporten äri överensstämmelsemed lagen omårsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.
Vitillstyrker därför att bolagsstämman fastställerresultaträk ningen och balansräkningen förmoderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport omårsredovisningen och koncernredovisningen ärförenligamed innehålleti den kompletterande rapport somhar överlämnats tillmoderbolagets och koncernens revisionsutskotti enlighetmed revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utförtrevisionen enligtInternational Standards onAuditing (ISA) och god revisionssed i Sverige.Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittetRevisorns ansvar.Vi är obero ende iförhållande tillmoderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och hari övrigtfullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster somavses irevisorsförordningens (537/2014) artikel5.1 hartillhandahållits det granskade bolaget eller, iförekommande fall, dessmoderföretag eller dess kontrollerade företag inomEU.
Vi anser att de revisionsbevis vi harinhämtat ärtillräckliga och ändamålsenliga somgrund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vårrevision genomattfastställa väsentlighetsnivå och bedöma risken för väsentliga felaktigheteri de finansiella rap porterna.Vi beaktade särskilt de områden där verkställande direk tören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar,till exempel vik tiga redovisningsmässiga uppskattningar somhar gjortsmed utgångspunktfrån antaganden och prognoser omframtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksomvid alla revisioner har vi också beaktatrisken för att styrelsen och verkställande direktören åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat övervägt omdet finns belägg för systematiska avvikelser somgivit upphov tillrisk för väsentliga felaktighetertillföljd av oegentligheter.
Vi anpassade vårrevision för att utföra en ändamålsenlig granskning i syfte att kunna uttala oss omde finansiella rapporterna som
helhet,med hänsyn tagen till koncernens struktur,redovisningspro cesser och kontroller samt den bransch i vilken koncernen verkar.
SEBkoncernen har centraliserade service centers, systemoch processer samt en centraliserad ekonomifunktion för svenska enheter och filialeri de nordiska länderna samt Storbritannien.Vi har utformat vårrevision så att vårt centrala revisionsteamtestar samtliga centraliserade systemoch processer. Lokala revisions teamutför ytterligare granskning baserat på våra instruktioner.
Enhetermed stor betydelse ellerrisk för koncernen ärföremål förfullrevision och rapportering till oss somkoncernrevisorer.Revisionen utförs i enlighetmed International Standards onAudit och lokala revisionsstandarder.Granskningsåtgärderinkluderar vanligt vis granskning av interna kontrollerför nyckelprocesser, analytisk granskning av specifika konton, granskning av bokföringsposter genominspektion, observation eller bekräftelse samtinhämtande av revisionsbevis för att styrka våra förfrågningar.
För vissa enheter,trots att dessa enheterinte bedöms vara väsentliga eller ha hög risk, är det ur ett koncernperspektiv nödvändigt att granska specifika posteriredovisningen. I dessa fall instrue ras lokala teamatt utföra specifika granskningsåtgärder och att rapportera resultatet av dessa åtgärdertill oss. Specifika granskningsåtgärderinkluderar vanligtvis en detaljerad analytisk granskning, avstämning av redovisningmot underliggande system, sub stansgranskning för specifika processer, områden och konton, dis kussionermed företagsledning gällande bokföring, skatt och interna kontroller såväl somuppföljning av frågeställningar kända från tidigare perioder.
Somen del av vårrevision förlitar vi oss på intern kontroll över applikationer, systemoch hänförliga plattformar somstödjer SEB:s redovisning och finansiella rapportering.Därför utförs gransknings åtgärderför att säkerställa att systemoch processer är utformade, underhållna, drivs och skyddas på ett sätt somsäkerställer attris ken förfelaktigheterminimeras.Granskningsåtgärderinnefattar genomgångar av processer, utvärdering av design samttest av effektiviteti kontroller.Även substansgranskningsåtgärder har utförts.Där det varitmöjligt har viförlitat oss på företagsledningens egna utvärderingar av kontrollsystemsamt arbete utfört av SEB:s internrevision.
Vårrevision utförs löpande under åretmed särskiltfokus på kvartalsbokslut. I sambandmed att SEBkoncernen lämnat kvartalsrap porter har virapporterat våra observationertill styrelsens revisionsutskott och avlagt externa rapporter över vår översiktliga granskning.Vid årsbokslutetrapporterar vi även våra huvudsakliga observationertill styrelsen i sin helhet.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedöm ning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig grad av säkerhet omhuruvida de finansiella rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå tillföljd av oegentligheter ellerfel.De betraktas somväsentliga omenskilt ellertillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut somanvändarna fattarmed grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantita tiva väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapportering somhelhet.Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden fastställde virevisionens inriktning och omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär,tidpunkt och omfattning, samt att bedöma effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter på de finansiella rapporterna somhelhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden förrevisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var demest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden.Dessa områden behandlades inomramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen somhelhet,men vi göringa separata uttalanden omdessa områden.
Särskilt betydelsefullt område
Nedskrivning av lån till kunder
Redovisning avseende nedskrivning av lånefordringar kräver bedömning av såvältidpunkten för nedskrivningsbehov som bedömning av storleken av ett sådant nedskrivningsbehov.
SEB görreserveringarför de kreditförluster som uppkommit på individuellt värderade lånefordringar och för gruppvis värderade lånefordringar. Lånefordringartillföretag,fastighetsbolag och institutionella motparter är huvudsakligen individuellt värderade och specifika reserveringar görs föridentifierade osäkra lånefordringar (individuellt värderade osäkra fordringar). Lånefordringar som inte anses vara osäkra på en individuell nivå och som harlikartad kreditrisk läggs samman och värderas kollektivtför nedskrivning. Värdering av lånefordringartill privatpersoner och mindre företag skeri hög utsträckning på portföljnivå (gruppvis värderade fordringar).
Se årsredovisningen not 17a – Kreditrisk och not 19 – Utlåning
Hur vårrevision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Vår revision bestod av en kombination av granskning av interna kontroller över finansiell rapportering och substansgranskning. Granskningen av interna kontroller inkluderade processer relaterade till organisation, dualitet och nyckelkontroller i utlåningsprocessen. Substansgranskning utfördes genom att granska stickprov av kreditreserveringsmodeller, större krediter och högriskportföl jer. Under 2017 fokuserade vi särskilt på lånefordringar till kunder i olje-, gas- och offshoreindustrin. Vi granskade även SEB:s efter kalkyler avseende utfall av tidigare gjorda kollektiva reserver.
Baserat på vårt arbete har vi inte identifierat några väsentliga noteringar för revisionen som helhet avseende nivå på kreditreser veringar per 31 december 2017.
Särskilt betydelsefullt område
Värdering av finansiella instrument till verkligt värde
Värderingen av finansiella instrumenttill verkligt värde var ett fokusområde underrevisionen på grund av dess betydelse för den finansiella ställningen och resultatet.
Attfastställa verkligt värde förfinansiella instrument ärtil sin natur komplext då ingångsvärden till värderingsmodeller såsom risker och marknadspriser är under ständig förändring. För somliga instrument är även tillgänglighet med avseende på observerbara priser och räntenivåer begränsad. Därför är värderingen av vissa instrumenti hög grad beroende på ledningens bedömningar.
Majoriteten av SEB:s tillgångar och skulder värderade till verkligt värde innehas för kundhandel, likviditetshantering samt säk ringsredovisning. Mellan 92-93 % av innehaven är värderade till verkligt värde baserat på observerbara priser ellerräntenivåer handlade på aktiva marknader. De återstående 7-8 % av innehaven är värderade baserat på modeller och utgörs huvudsakligen av aktieri onoterade företag samt derivat som innehas i säkringssyfte.
Se årsredovisningen not 21 – Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde, not 22 – Finansiella tillgångartill verkligt värde via resultaträkningen, not 23 – Finansiella tillgångar som kan säljas, not 24 – Aktier och andelari intresseföretag, not 31 – Finansiella skuldertill verkligt värde via resultaträkningen.
Hur vårrevision beaktade det särskilt betydelsefulla området
I vårrevision granskade vi design och effektivitet i nyckelkontroller som stödjeridentifiering, mätning och kontroll av värderingsrisk för finansiella instrument. Utöver att testa dualitet, granskade vi SEB:s
processerför oberoende priskontroll, modellvalidering och godkän nande.
Vi granskade också kontroller över dataflöden och värderingsantaganden samt SEB:s processerför styrning och rapportering. Särskilt fokus tillägnade vi kontrollerrelaterade till komplexa instrument.
För värderingar som baserades på ej observerbar data eller modeller som involverar en hög grad av bedömningar, använde vi värderingsspecialisterför att utvärdera SEB:s bedömningar, metoder och modeller. Vi utförde oberoende värdering av stickprov av finansiella instrument.
Baserat på vår granskning har vi inga väsentliga observationer förrevisionen som helhet avseende SEB:s värdering av finansiella instrument till verkligt värde per den 31 december 2017.
Särskilt betydelsefullt område
IFRS 9 upplysningar
IFRS 9 som är den nya standarden förredovisning av finansiella instrumentträdde ikraft den första januari 2018. Standarden ersätter den nuvarande redovisningsstandarden IAS 39. SEB presenterar de finansiella effekterna av den nya standarden i enlighet med IAS 8.
Den nya standarden har väsentliga effekter på SEB:s öppningsbalanserför 2018 vilket beskrivs som upplysning i årsredovisningen för 2017.
De huvudsakliga delar som påverkar SEB är:
- Klassificering och värdering: Hur olika typer av finansiella instrument klassificeras och värderas iredovisningen. Värde ring och redovisning bestäms av den underliggande affärs modellen.
- Nedskrivning: Modellen för attredovisa reserverför osäkra lånefordringar. Den nya modellen kräver attföretag använder framåtblickande information för att bedöma förväntade kreditförlustertill skillnad från nuvarande modell som identifierar kreditförluster som redan inträffat.
Se årsredovisning not 1 om IFRS 9
Hur vårrevision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Vi harreviderat de upplysningar som relaterartill finansiella effek terfrån, och övergången till, IFRS 9 från IAS 39. Vi har också reviderat styrande dokument och SEB:s övergripande styrning för att säkerställa efterlevnad av IFRS 9.
För klassificering och värdering har vi granskat SEB:s egen bedömning av affärsmodellerför ett stort antal kontrakt för att säkerställa en klassificering i enlighet med IFRS 9.
För nedskrivning har vi granskat nya definitioner, använda datakällor och metodiken i använda modellerför att säkerställa efterlevnad av IFRS 9. Vi har även granskat ett stickprov av ned skrivningsmodellerför att säkerställa att modeller gör beräkningar i enlighet med modellernas dokumentation. Stickprovet valdes utifrån bedömd risk för att täcka stora volymer eller komplexa produkter.
Baserat på vår granskning har vi inga väsentliga observationer förrevisionen som helhet avseende upplysningar med avseende på implementation av IFRS 9 i enlighet med IAS 8 per den 31 december 2017.
Särskilt betydelsefullt område
Avsättningarför osäkra skattepositioner
SEB är skattesubjektiflera jurisdiktioner och i många fall är den slutliga skatten inte bestämd till dess den fastställts av relevant skattemyndighet. Följaktligen gör SEB bedömningar av sannolik heten och storleken av skatteskulder, vilka ärföremålför granskning av skattemyndigheter och eventuellt också föremålför rättsliga processer. Dessutom är skattelagstiftningen under betydande och snabb förändring som, när den träderi kraft, påverkar både den innevarande periodens skattekostnad och värderingen av skattefordringar.
Se årsredovisningen not 15 – Inkomstskatter och not 32 – Övriga skulder
Hur vårrevision beaktade det särskilt betydelsefulla området
I vår granskning av skattekostnader och värdering av skattefordringar och skulder, har vi testat interna kontroller samt utfört substansgranskning. Testet av interna kontrollerinkluderar granskning av organisation, dualitet samt nyckelkontrolleri skatteprocessen.
I substansgranskningen har vi använt oss av våra skattespecialisterför att utvärdera möjliga utfall av pågående skatterevisioner och rättsliga processer. Vi har granskat korrespondens med skattemyndigheter och utlåtanden SEB inhämtat från externa juridiska rådgivare. Vi har även självständigt utvärderat skattetvisterna och de avsättningarför dessa som SEB gjort.
Baserat på vår granskning har vi inga väsentliga observationer förrevisionen som helhet avseende nivån på avsättningarför osäkra skattepositioner per den 31 december 2017.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-31. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredo visningen omfattarinte denna information och vi göringet uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vårrevision av årsredovisningen och koncern redovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernre dovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat underrevisionen samt bedömer om informa tionen i övrigt verkarinnehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga attrapportera detta. Vi haringet attrapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och, vad gäller koncern redovisningen, enligt IFRS, såsom de antagits av EU, och lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig heter eller på fel.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis ningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så ärtillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande
direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksam heten ellerinte har någotrealistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifteri övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felak tigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller fel och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvarförrevisionen av års redovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:revisorsinspektionen.se/revisornsansvar Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligtlagar och andra författningar Uttalanden
Utöver vårrevision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) för år 2017 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst ellerförlust.
Vitillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligtför slagetiförvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihetförräkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret förförslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst ellerförlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvararför bolagets organisation och förvalt ningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheteri övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande direktören ska sköta den löpande förvalt ningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bok föring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
- företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försum melse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
- på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, lagen om bank och finansieringsrörelse, lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag eller bolagsord ningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslagettill dispositioner av bolagets vinst ellerförlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget ärfören ligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen. Auktoriserad Revisionsberättelse
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: revisorsinspektionen.se/revisornsansvar
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaretför hållbarhetsrapporten på sidorna 67–71 och för att den är upprättad i enlighet med års redovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligtInternational Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
PricewaterhouseCoopers AB utsågs till Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)s revisor av bolagsstämman 2017 och har varit bolagets revisor sedan 2000.
Stockholm den 20 februari 2018 PricewaterhouseCoopers AB
Peter Nyllinge Auktoriserad revisor Huvudansvarig Peter Martin
Martin By Auktoriserad revisor
Revisors rapport över översiktlig granskning av den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till årsstämman i Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) org. nr. 502032-9081
Inledning
Vi harfåtti uppdrag att översiktligt granska Skandinaviska Enskilda Banken AB:s (publ) (SEB) lagstadgade hållbarhets rapportför år 2017 på sidorna 67-71.
Styrelsens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaretför att upprätta hållbarhets rapporten i enlighet med årsredovisningslagen. Detta ansvar innefattar även den interna kontroll som bedöms nödvändig för att upprätta en hållbarhetsrapport som inte innehåller väsentliga fel, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om hållbarhetsrapporten grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med ISAE 3000, Andra bestyrkandeuppdrag än revisioner och översiktliga granskningar av historisk finansiell information, utgiven av IAASB. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, iförsta hand till personer som är ansvariga för upprättandet av hållbar hetsrapporten, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder.
En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betyd ligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligtIAASB:s standarderförrevision och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas gör
detinte möjligtför oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivitidentifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsat sen grundad på en översiktlig granskning har därförinte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
RevisionsföretagettillämparISQC 1 (International Standard on Quality Control) och har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilketinnefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarderför yrkes utövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Vår granskning utgårfrån årsredovisningslagens krav på hållbarhetsrapport. Vi anser att de bevis som vi skaffat under vår granskning ärtillräckliga och ändamålsenliga i syfte att ge oss grund för våra uttalanden nedan.
Uttalande
Grundat på vår översiktliga granskning har detinte kommitfram några omständigheter som ger oss anledning att anse att hållbar hetsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm, 20 februari 2018 PricewaterhouseCoopers AB
Peter Nyllinge Auktoriserad revisor
Fredrik Ljungdahl Specialistmedlem i FAR
Definitioner
Alternativa nyckeltal 1)
Jämförelsestörande poster
I syfte att underlätta en jämförelse av rörelseresultatet mellan innevarande och tidigare perioderidentifieras och beskrivs poster med en väsentlig påverkan som ledningen anser påverkar jämförbarheten eller ärrelevanta för attförstå detfinansiella resultatettill exempel nedskrivning av goodwill, omstrukturering, nettoresultatfrån avyttringar och andra intäkter och kostnader som inte är återkommande.
Rörelseresultat
Summa resultatföre skatt.
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster
Summa resultatföre jämförelsestörande poster och skatt.
Räntabilitet på eget kapital
Aktieägarnas andel av nettoresultatetirelation till genomsnitt ligt2) eget kapital.
Räntabilitet på eget kapital exklusive jämförelsestörande poster
Aktieägarnas andel av nettoresultatet, exklusive jämförelsestö rande poster och därtillrelaterad skatt, irelation till genomsnitt ligt2) eget kapital.
Räntabilitet på allokerat kapital
Rörelseresultat, reducerat med en schablonskattesats, per division irelation till genomsnittligt2)allokerat kapital.
Räntabilitet på totala tillgångar
Aktieägarnas andel av nettoresultatetirelation till genomsnittlig 2) balansomslutning.
Räntabilitet på riskexponeringsbelopp
Aktieägarnas andel av nettoresultatetirelation till genomsnittligt2) riskexponeringsbelopp.
K/I-tal
Summa rörelsekostnader dividerat med summa rörelseintäkter.
Nettoresultat per aktie före utspädning
Aktieägarnas andel av nettoresultatetirelation till vägt genomsnittligt3) antal aktierföre utspädning.
Nettoresultat per aktie efter utspädning
Aktieägarnas andel av nettoresultatetirelation till vägt genom snittligt3) antal aktier efter utspädning. Den beräknade utspädningen är baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långfristiga aktieprogrammen.
Substansvärde per aktie
Summan av kapital, kapitaldelen av eventuella övervärden i innehav av räntebärande värdepapper och övervärden i livförsäkringsverksamheten, irelation till antal utestående aktier.
Eget kapital per aktie
Eget kapital irelation till antal utestående aktier.
Kreditförlustnivå
Kreditförluster, netto, irelation till summan av ingående balans för utlåning till allmänheten, utlåning till kreditinstitut samt kreditgarantier efter avdrag för specifika reserver, gruppvisa reserver och reserverför poster utanför balansräkningen.
Andel osäkra lånefordringar, brutto
Individuellt värderade osäkra lånefordringar, brutto, irelation till summan av utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut före avdrag förreserver.
Andel osäkra lånefordringar, netto
Individuellt värderade osäkra lånefordringar, netto (efter avdrag för specifika reserver) irelation till utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut efter avdrag för specifika reserver och gruppvisa reserver.
Specifik reserveringsgrad förindividuellt värderade osäkra lånefordringar
Specifika reserverirelation till individuellt värderade osäkra lånefordringar.
Totalreserveringsgrad förindividuellt värderade osäkra lånefordringar
Totala reserver (specifika reserver och gruppvisa reserverför individuellt värderade osäkra lånefordringar) irelation till individuellt värderade osäkra lånefordringar.
Reserveringsgrad för portföljvärderade lån
Gruppvisa reserverför portföljvärderade lån irelation till portföljvärderade lån oreglerade mer än 60 dagar eller omstrukture rade lånefordringar.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar (problemlån)
SEB:s benämning förlånefordringar som antingen bedöms vara osäkra eller oreglerade. Inkluderarindividuellt värderade osäkra lånefordringar, portföljvärderade lån oreglerade mer än 60 dagar samt omstrukturerade portföljvärderade lånefordringar.
Reserveringsgrad för problemlån
Totala reserver (specifika, gruppvisa och reserverför poster utanför balansräkningen) irelation till problemlån.
Problemlån i procent av utlåningen
Problemlån irelation till summan av utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitutföre avdrag för reserveringar.
På sebgroup.com/sv/irfinns excelfilen Alternativa nyckeltal som innehållerinformation om hur nyckeltalen beräknas..
1) Alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures, APMmått) ärfinansiella mått över historisk ellerframtida resultatutveckling,finansiell ställning eller kassaflöde som inte definieras itillämpligtredovisningsregelverk (IFRS) elleri EU:s kapitalkravsdirektiv (CRD IV)/ kapitalkravsförordning (CRR). Alternativa nyckeltal används av SEB när det är relevantför attfölja upp och beskriva SEB:s finansiella situation och för att ge ytterligare relevantinformation och verktyg för att möjliggöra en analys av SEB:s finansiella utveckling. Alternativa nyckeltal som beskriver nettoresultat per aktie före utspädning, nettoresultat per aktie efter utspädning, substansvärde per aktie, eget kapital per aktie,räntabi litet på eget kapital,räntabilitet på totala tillgångar och räntabilitet på riskexponeringsbelopp gerrelevantinformation om SEB:s resultatirelation till olika investeringsmått. K/Italet gerinformation om SEB:s kostnadseffektivitet. Alternativa nyckeltal som baseras på utlåning gerinformation om reserveringarirelation till kreditrisk. Alla dessa mått kan skilja sig från liknande nyckeltal som presenteras av andra företag.
2) Ackumulerat genomsnittfrån årets början, beräknat på månadsbasis.
3) Genomsnittligt antal beräknat på dagsbasis.
Definitioner
Enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR)
Riskexponeringsbelopp
Tillgångar och åtaganden utanför balansräkningen,riskvägda enligt kapitaltäckningsreglerna för kreditrisk och marknadsrisk. Operativa risker beräknas och uttrycks som riskexponeringsbe lopp. Riskexponeringsbelopp beräknas endastför den konsolide rade situationen, det vill säga exklusive försäkringsverksamheten, och för poster som har dragits av från kapitalbasen.
Kärnprimärkapital
Eget kapital exklusive föreslagen utdelning, uppskjuten skatt, immateriella tillgångar och vissa ytterligare justeringar enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR).
Primärkapital
Kärnprimärkapital plus vissa särskiltförlustabsorberande förlagslån.
Supplementärkapital
Huvudsakligen förlagslån som inte uppfyller kraven för attfå medräknas som primärkapital.
Kapitalbas
Summan av primärkapital och supplementärkapital.
Kärnprimärkapitalrelation
Kärnprimärkapital irelation tillriskexponeringsbelopp, uttryckt som procent.
Primärkapitalrelation
Primärkapital irelation tillriskexponeringsbelopp, uttryckt som procent.
Total kapitalrelation
Kapitalbasen irelation tillriskexponeringsbelopp, uttryckt som procent.
Bruttosoliditetsgrad
Primärkapitaletirelation till balansomslutningen plus vissa poster utanför balansräkningen omräknade med konverterings faktorer definierade i standardmetoden, uttryckt som procent.
Likviditetstäckningsgrad (LCR)
Högkvalitativa likvida tillgångarirelation till ett beräknat netto likviditetsutflöde under de kommande 30 kalenderdagarna, uttryckt som procent.
Kalender
Bokslutskommuniké för 2017 31 januari 2018 Årsredovisning 5 mars 2018 Årsstämma 26 mars 2018 Delårsrapportjanuari–mars 30 april 2018 Delårsrapportjanuari–juni 17 juli 2018 Delårsrapportjanuari–september 25 oktober 2018

SEB:s hemsida
Finansiell information, rapporter och övrig informa tion om SEB återfinns på sebgroup.com/sv
Finansiell information och publikationer

Årsredovisning Information om SEB:s verksamhet, strategi, riskhantering och bolagsstyrning. Detaljinformation om SEB:s finansiella ställning och resultat. Innefattar SEB:s Hållbarhetsrapport.

Årsöversikt En kortversion av årsredovisningen.

Delårsrapport och Fact book Kvartalsvis rapportering om SEB:s finansiella ställning och resultat, med ytterligare detaljeri Fact book (på engelska).
SEB Fact Book Annual Accounts 2017
Fact Book Annual Accounts 2017 STOCKHOLM 31 JANUARY 2018

Capital Adequacy and Risk Management Report (Pillar 3) Information (på engelska) om kapital täckning och riskhan tering enligt myndighetskrav.

Hållbarhets översikt Årlig allmän information om SEB:s hållbarhetsar bete och dess resul tat. Inkluderarframsteg 2017, Global Reporting Initiative (GRI) Index och Faktabok.
Nya aktieägare erbjuds automatiskt att prenumerera på Årsredo visningen eller Årsöversikten. Beställtryckt Årsredovisning och Årsöversikt påsebgroup.com/sv/ir
Prenumerera på delårsrapport och Fact book i digitalform (pdf) påsebgroup.com/sv/press

Årsstämma
Årsstämman hålls måndagen den 26 mars 2018 klockan 13.00 i Konserthuset vid Hötorgeti Stockholm.
Kallelse till årsstämman samt dagordning finns tillgängliga på sebgroup.com/sv
Aktieägare som vill delta i stämman ska senasttisdagen den 20 mars 2018: – vara införd i den av Euroclear SwedenAB förda aktieboken och
- vara anmäld till banken på ett av följande sätt:
- på telefon klockan 9.00–16.30 inom Sverige på 0771 23 18 18 (+46 771 23 18 18 utanför Sverige) eller
- på sebgroup.com/sv eller
- skriftligen till Skandinaviska Enskilda Banken AB, c/o Euroclear Sweden, Box 191, 101 23, Stockholm
Utdelning
Styrelsen föreslår en utdelning på 5:75 kronor per aktie för 2017.
Onsdagen den 28 mars 2018 ärföreslagen som avstämningsdag för utdelningen. Om årsstämman beslutari enlighet med förslaget kommer aktien att handlas utan utdelning tisdagen den 27 mars 2018 och utdelningen beräknas sändas ut av Euroclear Sweden AB onsdagen den 4 april 2018.
Huvudkontor
Telefon 0771 62 10 00
Postadress SEB, 106 40 Stockholm Besöksadress Kungsträdgårdsgatan 8, Stockholm
Kontaktpersoner
Jan Erik Back 1) Ekonomi- och finansdirektör Telefon 08 22 19 00 E-post: [email protected]
Jonas Söderberg 2) ChefförInvestor Relations Telefon 08 763 83 19 E-post: [email protected]
Viveka Hirdman-Ryrberg
Kommunikationsdirektör Telefon 08 763 85 77 E-post: [email protected]
Malin Schenkenberg Finansiell information Telefon 08 763 95 31 E-post: [email protected]
1) Från och med den 1 maj 2018 tillträder Masih Yazdi som Finansdirektör (telefon 072-023 9458, e-post [email protected])
2) Från och med 1 april 2018 tillträder Christoffer Geijer som ChefförInvestor Relations (telefon 08-506 231 98, e-post [email protected])

•
•
•
Skandinaviska Enskilda Banken AB:s organisationsnummer: 502032-9081