AI assistant
SEB — Annual Report 2016
Mar 7, 2017
2966_10-k_2017-03-07_b536d0ee-836c-4f25-af79-b03c02566a7c.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
2016
Årsredovisning

2016 i korthet
Innehåll
| Detta är SEB | Omslag | Viktiga händelser |
|---|---|---|
| Ordförande har ordet | 2 | |
| VD har ordet | 3 | |
| Strategi | 4 | |
| Omvärldsläget | 4 | |
| SEB skapar värde | 8 | |
| Strategi och affärsplan | 10 | |
| Strategiska mål och utfall | 12 | |
| Kunder | 14 | hela året. |
| Kundsegment | 15 | |
| Kundaktivitet 2016 | 16 | |
| Nya tjänsterför kunderna | 18 | |
| Innovation gynnar kunden | 20 | |
| Kunderna förväntar sig hållbara tjänster | 21 | |
| Intressenter | 22 | |
| SEB:s medarbetare | 22 | |
| Samhällsengagemang | 25 | |
| Aktieägare och SEB-aktien | 26 | tioner. |
| Investerarperspektivet | 28 | |
| FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE | meddelade Annika | |
| Finansiell koncernöversikt | 29 | |
| Resultat och lönsamhet | 29 | |
| Finansiell struktur | 32 | banken.Hennes |
| Divisioner och affärsstöd Geografiska marknader |
36 38 |
|
| Risk-, likviditets- och kapitalhantering | 40 | |
| Regelverk | 46 | |
| 48 | ||
| Bolagsstyrning Styrelse |
50 | |
| Verkställande ledning | 56 | |
| Ersättningsrapport | 60 | |
| Intern kontroll av finansiellrapportering | 62 | |
| Nyckeltal | ||
| Finansiella rapporter och noter | 63 | |
| SEB-koncernen Skandinaviska Enskilda banken |
64 69 |
|
| Notertill de finansiella rapporterna | 74 | |
| Femårsöversikt | 152 | |
| Förslag till vinstdisposition | 154 | |
| Revisionsberättelse | 155 | |
| Definitioner | 159 | |
| Kalender och övrig information | Omslag |
| Kunderna efterfrågade säkrings- och riskhan teringstjänster under hela året. |
SEB ökade utlåning och kreditlöften till företag och fastig hetsförvaltning med 134 miljarder kronor. |
|
|---|---|---|
| I Prosperas kundundersökning rankades SEB som nummer ett i kund nöjdhet av nordiska större storföretag och nordiska större finansiella institu tioner. |
Som enda nordiska bank antogs SEB som ett av företagen i DowJones Sustainability Index. Rörelsekostnaderna ökade i ochmed en nedskrivning av goodwill på 5334Mkr. |
|
| Efter utgången av 2016, meddelade Annika Falkengren, SEB:s VD och koncernchef, att hon beslutat att lämna banken.Hennes efterträdare blir Johan Torgeby,för närvarande |
SEB betalade 1 362 Mkr i myndighetsavgifter relaterade till finansiell stabilitet. |
Nyckeltal
divisionschef i SEB.
| 2016 | 2015 | |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter,Mkr | 43 771 | 43 763 |
| Rörelseresultat,Mkr | 14 867 | 20 865 |
| Räntabilitet, procent | 7,8 | 12,2 |
| K/I-tal | 0,63 | 0,50 |
| Vinst per aktie, kr | 4:88 | 7:57 |
| Föreslagen utdelning, kr | 5:50 | 5:25 |
| Kärnprimärkapitalrelation, procent | 18,8 | 18,8 |
| Bruttosoliditetsgrad, procent | 5,1 | 4,9 |
| Likviditetstäckningsgrad, procent | 168 | 128 |
Vilka vi är
Vårt engagemang för att skapa värde för våra kunder bygger på en tradition av entreprenörskap, internationell utblick och långsiktigt perspektiv. Som bank har vi en viktig roll i övergången till en mer hållbar värld.
Vårt syfte
Vi är övertygade om att entreprenöriellt tänkande liksom innovativa företag behövs för att skapa en bättre värld. Vi finns här för att göra det möjligt för dem att uppnå sina ambitioner och lyckas i såväl goda som svåra tider.
Vår vision
Att leverera service i världsklass till våra kunder.
år 16 i företagsamhet 0 ens tjänst
Våra strategiska prioriteringar
- Ledande kundupplevelser
- Fortsatt motståndskraft och flexibilitet
- Tillväxt inom våra styrkeområden

- 1) Exklusive jämförelsestörande poster.
- 2) Genomsnittlig årlig tillväxttakt (CAGR ).
Våra finansiella mål
| Utfall 20161) |
Utfall 20151) |
|
|---|---|---|
| Utdelning på 40 procent eller mer av vinst per aktie |
75%2) | 66% |
| Kärnprimärkapitalrelation på cirka 150 punkter över myndighetskravet |
18,8%3) | 18,8% |
| Konkurrenskraftig avkastning | 11,3%4) | 12,9% |
1) Utfallet är exklusive jämförelsestörande poster. Se sid. 30. 2) Utfall inkl. jämförelsestörande poster är113%. Föreslagen utdelning 5:50 kronor per aktie (5:25).
3) Finansinspektionenskrav vid årsslutet 2016:16,9%. 4) Utfall inkl. jämförelsestörande poster är 7,8 % .
Vad vi gör
SEB tar aktiv del i utvecklingen av de samhällen där banken är verksam, genom att bygga goda kundrelationer.I Sverige och Baltikum erbjuder vi finansiellrådgivning och ett brett utbud av finansiella tjänster.IDanmark, Finland,Norge och Tyskland har vår verksamhet ett starktfokus på fullserviceerbjudanden tillföretagskunder och institutioner.

Genom att uppfylla krav och förväntningar från kunder, aktieägare, anställda och samhället i stort...
SEB är den ledande företagsbanken i Norden
| SEB | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nordiska konkur |
||||||
| renter1) | ||||||
| 0 | 20 | 40 | 60 | 80 | 100 | |
| Andel i procent Nordiska |
||||||
| av totala intäkter 2016 | SEB | konkurrenter | ||||
| institutioner | Stora företag och | 42 | 27 | |||
| Livförsäkring (fondförsäkr.) | 10 | 4 | ||||
| Kapitalförvaltning | 10 | 10 | ||||
| Kontorsrörelsen | 38 | 59 |
1) Fördelning av intäkter för Swedbank, SHB, Nordea, Danske Bank och DNB. Enbart affärsområden (indikativt).
Vilka vi finnstill för
Kunderna kommer alltid främst.Våra 15 300 engagerade och erfarna medarbetare arbetar som ett team för våra kunder.
Stora företag
SEB:s företagskunder i Norden hör till de största i sina respektive branscher. I Tyskland omfattar kunderna såväl större medelstora företag som stora multinationella bolag.
2 300 stora företag
Mindre och medelstora företag
Totalt betjänar SEB cirka 400 000 mindre och medelstora företag i Sverige och Baltikum. Av dessa är cirka 267 000 helkunder.
267 000 helkunder
Finansiella institutioner
De institutionella kunderna är verksamma såväl i Norden som internationellt.
700 finansiella institutioner
Privatkunder
SEB har cirka 4 miljoner privatpersoner bland sina kunder i Sverige och Baltikum. Av dessa är runt 1,4 miljoner helkunder i banken.
1,4 miljoner helkunder
SEB:sstrategi ligger fast
» I en osäker omvärld står SEB starkt och kan stödja sina kunder. «
Vårt mål är att skapa långsiktigt värde för våra kunder och därmed generera hållbar och konkurrenskraftig avkastning för våra aktieägare.
Som en ledande företagsbank, grundad för 160 år sedan i företagsamhetens tjänst, vet vi på SEB hur viktigt det är att ha ett långsik tigt perspektiv i allt vi gör. Därför värnar vi om vår goda finansiella ställning med starka kapital och likviditetsbuffertar. Vi arbetar kontinuerligt för att ha högsta standard för bolagsstyrning och affärsmannaskap. Vi tror starkt på att attrahera individer som i sitt dagliga arbete både vägleds och inspireras av våra värderingar.
Vi försöker anpassa och utveckla våra tjänsteri nära samarbete med våra kunder så att vi kan vara proaktiva och uppfylla deras långsiktiga behov. Vi är övertygade om att vi därigenom kan leva upp till vår ambition att skapa långsiktigt värde för våra kunder och därmed övertiden för er, våra aktieägare. År 2016 uppgick aktiens totalavkastning till 14 procent.
Jag anser att detta långsiktiga perspektiv är ännu viktigare i och med att omvärlden blir alltmer komplex, och därmed även företagsklimatet. Under de senaste åren har vi
sett en ökad osäkerhet såsom dämpad tillväxt och negativa räntor, tecken på protektionism, ändrade regelverk för banker, geopolitiska spänningar och stora politiska händelser med oväntade resultat såsom EUfolkomröstningen om Brexit i Storbri tannien. Samtidigt pågår ett omvälvande teknikskifte som omformar alla företag, förändrar hela eller delar av befintliga affärsmodeller och sänker kostnaderna. I den här omvärlden står SEB starkt och kan stödja sina kunder.
Annika Falkengren, vår avgående VD som harlett SEB i mer än 11 år, har gjort ett utomordentligt arbete tillsammans med hela SEBteamet. Hon navigerade SEB framgångsrikt genom den globala finanskrisen och utformade en tydlig strategi framåt som hon och teamet levererat på med ett unikt engagemang. Å styrelsens vägnar vill jag uttrycka vår djupa uppskattning av hennes arbete för SEB i nästan 30 år.
SEB:s riktning framåt består. Vårtreåriga affärsplan innefattarfortsatt tillväxt inom styrkeområden samt en tydlig plan för omvandling med syfte att tillvarata alla möjligheter som digitaliseringen erbjuder. Vi behåller våra finansiella mål och långsik tiga strävan att nå en avkastning på eget kapital på 15 procent. SEB:s gedigna successionsplanering har möjliggjort styrelsens val och utnämning av Johan Torgeby till SEB:s nästa VD och koncernchef. Tillsam mans med Johan, ledningsgruppen och alla medarbetare, är SEB fast beslutet att leva upp till visionen av service i världsklass och därmed fortsätta att bygga långsiktigt aktieägarvärde.
Stockholm, februari 2017
Marcus Wallenberg Styrelsens ordförande
Service i världsklass
» Hela teamet kommer att, steg för steg, fortsätta att sträva mot vår vision. «
År 2016 markerade början på en ny affärsplan med fokus på tillväxt och transformation.
Närjag sertillbaka på min tid som VD för denna fantastiska bank, måste jag säga att det har varit så många olika – och alla var de exceptionella – ekonomiska faser. De första åren präglades av riklig likviditet, snabb kredittillväxt och snedvriden avkastning på risk. Vid det härlaget vet vi alla hur det slutade. Den djupa globala finanskrisen med en akut fas efter Lehman Brothers krasch 2008 fick enorma effekter, inte bara för det finansiella systemet, utan även för realekonomin. Än idag har den globala tillväxten inte kommit igen med full kraft, trots åratal av okonventionell penningpolitik med stora kvantitativa lättnader och till och med negativa räntor.
På SEB har vi har alltid styrts av två principer: att ha nära kundrelationer och att upprätthålla motståndskraft och flexibilitet. Genom en stark balansräkning och betryggande likviditetsreserver kan vi stödja våra kunderi såväl goda som dåliga tider. Samti digt utvecklar vi våra tjänster så att de blir än mer användarvänliga.
Under det senaste året fortsatte förändringarna i marknaderna att påverka kundernas beteende. Kundernas efterfrågan på rådgivnings och riskhanteringstjänster bestod. När affärsläget mot slutet av året blev mer positivt, ökade storföretagens transaktionsbenägenhet och därmed kreditefterfrågan. SEB deltog i ett antal börsintroduktioneri Norden. Det låga ränteläget bidrog till att många finansiella institutioner flyttade längre ut på riskkur van till mindre likvida placeringar. Både i Sverige och Baltikum stöttade vi mindre och medelstora företag som verkar på den inhemska marknaden i takt med att de ökade sin investeringsvilja.
Förändringari den demografiska utvecklingen såsom en allt äldre befolkning ökar behovet av långsiktigt sparande. Kunderna uppskattade vårt heltäckande sparerbju dande, som nu även innehållertraditionell livförsäkring. Både privatkunder och insti tutionella kunder har högre krav på hållbar hetsinriktade placeringar. Vi har valt att ligga i framkant i metodik och förhållningssätt i dessa frågor.
Banksektorn har, precis som alla branscher, varit tvungen att utmana affärsmodellerna till följd av digitaliseringen och kundernas snabbt förändrade beteenden. 2016 var också det första året på vårtre åriga affärsplan. Den speglar vår övertygelse att kundorientering och digitalisering ökari betydelse framöver. Vi förändrar vårt arbetssätt och harinvesterat i och lanserat nya gränssnitt i alla kundsegment samt ett antal nya tjänster, inklusive rådgivning på distans.
Jag skulle vilja ta tillfället i akt att tacka alla medarbetare och kunderför deras engagemang och förtroende för SEB under alla dessa år. Det har varit massor av hårt arbete, men mest av allt har det varit mer än elva år av passion för SEB. Jag vet att hela det fantastiska SEBteamet kommer att, steg för steg, fortsätta resan mot vår vision om service i världsklass.
Stockholm, februari 2017
Annika Falkengren Verkställande direktör och koncernchef
Omvärldsläget
Tre större globala trender påverkar bankers verksamhet. Kundernas beteende och förväntningar förändras med den digitala omställningen. Tillväxten i världsekonomin är fortsatt osäker givet de låga eller negativa räntorna och de nya myndighetskraven. Förväntningarna på banker att ta ansvar för en mer hållbar värld har ökat.
En svårbedömd omvärld

Världsekonomin ärfortsatt osäkeri spåren av de många oväntade ekonomiska och politiska händelserna under 2016. Men det fanns också tecken på en tydligare ekonomisk vändning. Ett flertal initiativ avseende investeringari infrastruktur hartagits. Räntehöjningen i USA kan ha varit start punkten för att komma bort från läget med mycket låga eller negativa räntor och för att så småningom kunna avsluta central bankernas mycket stora penningpolitiska stimulansåtgärder. De rekordhöga globala
skulderna kommer dock behöva hanteras under en längre tid framöver.
Folkomröstningen i Storbritannien som ledde till ett ja för Brexit samt presidentvalet i USA bidrog till ökad osäkerhetrunt inter nationell handel och politisk stabilitet. Under 2016 sågs också en snabb ökning av populistiska, nationalistiska och protektio nistiska krafteri ett antal länder.
Konflikter och oro på många håll i världen harlett till stora migrationsströmmar som skapar spänningar.
Snabb digital omställning
Den snabba tekniska utvecklingen är en ny industriell revolution
Digitaliseringen skapar nya kundbeteenden och nya affärsmodellerritar om kartan för samhället, för många branscher och för privatpersoner. Även den finansiella sektorn påverkas.
Kunderna förväntar sig enkla och bekväma tjänster. Digitalisering erbjuder stora möjligheter att skapa nya lättanvända nischade tjänsterinom såväl betalningar som sparande och långivning. Ett exempel är den mycket framgångsrika bankgemen samma appen Swish för betaltjänster. Omvandlingen ställer krav på snabbare utveckling, förenklade processer och ökad automatisering i banksektorn och kommer med tiden att leda till betydande effektiviseringar.
Flexibla och lättrörliga företag, utan tung infrastruktur, som inte omfattas av bankernas regelverk, gör sitt intåg på de finansiella marknaderna. Dessa fintechföretag utgör också en möjlighet för den finansiella sektorn och det finns många exempel på partnerskap som bygger på de traditionella bankernas infrastruktur och som ledertill innovativa och effektiva lösningarför kunderna.
Det finns ett betydande underliggande förtroende förtraditionella universalbanker hos allmänheten och de erbjuder kunderna helhetslösningar och en totalbild av deras ekonomiska situation. För att bygga vidare på detta förtroende, strävar SEB att möta kundernas ökande förväntningar.


Nya regelverk skapar osäkerhet

Baselkommittén
De nya finansiella regelkrav som fortfarande utvecklas skapar osäkerhet om konjunkturutvecklingen eftersom ingen i dag har bedömt helhetseffekten av alla regelverk.
Standardiserade riskvikter kan medföra höjda utlåningsräntor
Det nya standardiserade riskviktsgolv som diskuteras av Baselkommittén innebär en utmaning för det nordiska banksystemet, som framgångsrikt använderindividuella riskklassificeringarför att bedöma kapital behovet.
Ett standardiserat golv förriskvikteri enlighet med Baselkommitténs förslag skulle ta bort incitamentet att tillämpa sunda riskprinciper, därlåg risk medför lägre ränta för kunden och hög risk en högre ränta för kunden. Det skulle innebära en drastisk ökning av de nordiska bankernas kapitalbehov. Det skulle i sin turleda till högre räntor på företagslån vilket slår direkt på tillväxten irealekonomin.
I januari 2017 meddelade Baselkommit tén att man skjuter upp offentliggörandet av reglerna förriskviktgolvet tills vidare. I ett längre perspektiv kvarstår osäkerheten.
Förslag på ny finansskatt
Den svenska regeringen anser att eftersom finansiella tjänster undantas från moms blir bankerna underbeskattade. Därförföreslås en skatt på 15 procent på de löner och förmåner som ärrelaterade till momsfria finansiella tjänster. Dessutom ska skatten inte vara avdragsgill förinkomstskatt.
Om skatten införs påverkar det inte bara den finansiella sektorn utan även företag med finansfunktioner och fintechsektorn.
Enligt beräkningar som tillhandahålls av Svenska Bankföreningen skulle så många som 16 000 jobb i Sverige hotas om dessa planer genomförs, eftersom jobben skulle kunna flyttas utomlands för att sänka personalkostnaderna.
Den totala effekten av förslaget uppskat tas bli 700 Mkr per åri extra kostnaderför SEB.
Stabilisering av den finansiella sektorn
Regleringskraven på bankeri Sverige är bland de strängaste i världen. Svenska regler som utfärdats på senare tid är utfor made för att ytterligare stabilisera den svenska finansiella sektorn och ytterligare säkerställa bankers bidrag till samhället.
Baserat på erfarenheterfrån tidigare finansiella kriser, har nationella regeringar etablerat så kallade avvecklingsfonder med syftet att finansiera eventuella framtida statliga stöd till kreditinstitut.
På samma sätt gerinsättningsgarantier skydd för privatsparare om banken går omkull.
Ekonomiska bidrag
I Sverige bidrar bankerna till avvecklings fonden för stabilitetsskäl och till den natio nella insättningsgarantin.
För 2016 uppgick SEB:s totala myndighetsavgiftertill 1,4 miljarder kronor. För 2017, när hela avvecklingsavgiften tas ut, beräknar banken att kostnaden kommer att uppgå till 2,1 miljarder kronor, varav den absolut största delen i Sverige.
Risk för snedvriden konkurrens
Räntan på efterställda skulder som betecknas som ytterligare primär och supplementärkapital ärinte längre avdragsgill förinkomstskatt. Anled ningen är att denna skuld anses vara en del av bankers kapitalbas och därför bör behandlas som kapital ur skattesyn punkt.
Eftersom detta enbart är en skatt på svenska banker, finns det en risk för snedvriden konkurrens i förhållande till internationella finansiella institutioner.
Skatteökningen uppskattas för SEB bli cirka 360 Mkrför 2017 och 300 Mkr 2018 och därefter.
Övergång till en mer hållbar värld
Näringslivets roll när det gäller övergången till en mer hållbar värld manifesterades för första gången under 2015 då FN:s 17 globala mål för hållbar utveckling undertecknades och när det globala och rättsligt bindande klimatavtalet antogs på COP21-mötet i Paris.
Näringslivet deltari arbetet med de 17 nya globala hållbarhetsmål som fastställdes av FN. De spänner över ett brett fält från att utrota fattigdom till att främja hälsa, välstånd och ekonomisk tillväxt. För varje mål finns specifika delmål som ska uppnås under de närmaste 15 åren och för att uppnå dessa krävs att alla parter gör sin del – staten, näringslivet och det civila samhället. SEB var ett av de 400 företag, som skrev under ett globalt upprop till stöd för klimatavtalet och banken harreviderat sitt ställningstagande angående klimatförändringar med en tydlig ambition att delta och bidra till att
jordens temperaturökning stannarlångt under 2 grader.
Den finansiella sektorn har en nyckelroll när det gäller att slussa investeringskapital till infrastruktur och fossilfri energi.I och med detta bidrarföretagen inte bara till att möta klimathotet utan har också bättre förutsättningarför hållbartillväxt och därmed bättre avkastning.
Se även SEB:s Hållbarhetsrapport 2016.
De globala hållbarhetsmålen

Demografiska utmaningar

De flesta länder stårinför betydande demografiska utmaningar på grund av åldrande befolkningar.
Försörjningsbördan för de yrkesaktiva växer vilket innebär en belastning för de allmänna välfärdssystemen. Det finns en växande insikt om att individen själv behöverta ett ökat ansvarför sin ekonomiska trygghet genom sparande och försäkrings lösningar. Här kan den finansiella sektorn bidra genom att tillhandahålla lättillgäng lig rådgivning och tjänsterinom långsiktig placering.
Dialog med intressenter
Finansmarknaden är motorn när det gäller att skapa ekonomiskt och socialt värde i det moderna samhället. Här spelar banker en nyckelroll.
Banken upprätthåller en aktiv dialog inte bara med kunderna och medarbe tarna, utan även med andra intressenter som aktieägare, leverantörer, myndigheter, lagstiftare och företrädare förlokal samhället på de platser där SEB verkar.I denna dialog har SEB identifierat de frågor som är viktigast såväl förintressenterna som för banken. Dessa visar god överensstämmelse och liggeri linje med bankens strategiska inriktning på basen av riskhantering, finansiell styrka och motstånds kraft.
- Ömsesidiga frågor är att:
- erbjuda en god kundupplevelse och service
- upprätthålla hög affärsetik och datasäkerhet
- bidra till ett samhälle som präglas av resurseffektivitet och innovationsförmåga.


Samhället


SEB skapar värde
Kundfokus, långsiktighet och finansiell styrka utgör grunden för att möta kundernas, medarbetarnas och samhällets förväntningar och därmed skapa värde för aktieägarna.
Genom att uppfylla intressenternasförväntningar via SEB:s affärsmodell

1,6 miljoner företags- och privatkunder Kundernas behov är kärnan i bankens verksam het. Kundernas högt ställda förväntningar på service och kvalitativ rådgivning samt hållbara lösningar driver bankens affärsutveckling och erbjudanden.


276 000 aktieägare
Aktieägarnas kapital är en förutsättning för att bedriva bankens verksamhet. Aktieägarna förväntar sig en konkurrenskraftig och uthållig avkastning på sitt kapital. Många av de större ägarna har ett långsiktigt perspektiv på sitt engagemang i banken.
Långsiktig strategi
SEB:sstrategi bygger på utvecklingen av nära kundrelationer med ett långsiktigt perspektiv. Se sid. 11.

Kundanpassade erbjudanden
Proaktiv, kvalitativ rådgivning och heltäckande erbjudanden som är tillgängliga på kundens villkor och baserade på insikt om kundens behov. Se sid. 18.

Driftsäker och funktionell IT
IT-strukturen stödjerstabiliteten i den dagliga driften och agil utveckling av digitala produkter och tjänster.Se sid. 36 och sid. 16 i SEB:sHållbarhetsrapport 2016.

15 300 medarbetare
Bankens medarbetare bygger och upprätthåller relationerna med kunderna. Deras engagemang, kunnande och kvalitet i det dagliga arbetet är viktiga framgångsfaktorerför bankens verksam het och framtida utveckling.

Samhället i stort
Banker utgör en integrerad del av samhället och är viktiga för att skapa ekonomisk tillväxt och socialt värde. Med detta följerförväntningar på att banken tar ett stort ansvarför hur den agerar så att samhället kan fortsätta att utvecklas på ett hållbart sätt.
För kunder
Genom att tillhandahålla proaktiv rådgivning och ett brett utbud av finansiella tjänster, stödjer SEB sina kunders långsiktiga ambitioner och tillför värde i alla utvecklingsstadier förföretag och institutioner och i livets alla faserförindivider. Se sid. 14.
För aktieägare
Utdelning och eventuella ökningari marknadsvärdet övertiden bidrar till aktieägarnas ekonomiska trygg het och möjliggör nya investeringar. SEB:s konkurrenskraft ökar och långsiktiga riskerreduceras genom integrering av miljömässiga, sociala och styrningsaspekter. Se sid. 26.
För medarbetare
Medarbetarna deltari, och värdesätter, de möjligheterna till lärande och vidareutveckling som ärintegrerade i SEB:s verksamhet. Medarbetarna deltar också i många partnerskap som SEB stöderför att hjälpa sam hällen att utvecklas och blomstra. Se sid. 22.
För samhället i stort
Banken förmedlar finansiella lösningar, tillhandahåller betaltjänster och hanterarrisker som främjar ekonomisk tillväxt och välstånd. SEB betalar skatter och avgifter enligt lokala regler där banken verkar. SEB tar ansvari sin roll som finansiär och kapitalförvaltare och arbetar proaktivt med miljö, sociala och bolagsstyrningsfrågor. Se sid. 21 och 25.
skapas både socialt och ekonomiskt värde
Fördelning av ekonomiskt värde
57 miljarder kronor för 2016


Finansiell styrka
Den finansiella styrkan ger den motståndskraft och flexibilitetsom krävsför att bistå kunderna på lång sikt.Se sid. 29.

Solid bolagsstyrning
Bolagsstyrningen är baserad på en tydlig ansvarsfördelning, en väl utvecklad struktur för intern kontroll och ägarengagemang.Se sid. 48.

Sund riskkultur
För att möta kundernas behov tar och hanterar SEB risker. Dessa motverkas av försiktighet, riskmedvetenhet och expertisi hela organisationen.Se sid. 40.
Service i världsklass
SEB:s långsiktiga vision speglar en framtid där kundorientering och digitalisering blir allt viktigare. I denna miljö är bankens ambition att vara den klart ledande nordiska banken för företag och institutioner och den främsta universalbanken i Sverige och Baltikum.

SEB:slångsiktiga strategiska prioriteringar
Ledande kundupplevelse
Utveckla långsiktiga relationer baserade på förtroende. Kunderna ska känna att de tjänster och den rådgivning som erbjuds bygger på insikt om deras behov, ärtill gängliga på deras villkor och att SEB förmedlar kunskap och agerar proaktivt i deras intresse.
Motståndskraft och flexibilitet
Upprätthålla motståndskraft och flexibilitet för att kunna anpassa verksamheten till rådande marknadsförhållanden. Motstånds kraften bygger på kapitalstyrka och likviditet. Kostnadseffektivitet ger utrymme för nya investeringar.
Tillväxt inom styrkeområden
Fokusera på lönsam organisk tillväxtinom styrkeområden: som universalbank i Sverige ochBaltikum och som företagsbank i hemmamarknaderna utanför Sverige.
Den treåriga affärsplanen (2016–2018)
Tillväxt inom styrkeområden
Ökad tillväxttakt i Sverige
Förstärka bankens position i samtliga kundsegment i Sverige. Bredda tjänste erbjudandet och använda information om kunden för att proaktivt erbjuda nya tjänster.
Nordiska och tyska storföretag och institutioner
Bredda och fördjupa affären med nordiska och tyska företags och institutionella kunder med ett komplett tjänsteutbud och digitala kundportaler samt selektivt attrahera utvalda företagskunderi Storbritannien.
Sparerbjudande till privatpersoner och företagskunder
Skapa tillväxt genom att erbjuda kunderna bekväma och rådgivningsbaserade lösningarinklusive försäkringarför att tillgodose kundernas behov av långsiktigt sparande.
Fokusområden för omvandling
Service i världsklass
Fokusera på kunden, i alla skeden, för att skapa en ledande kundupplevelse. Kunden ska uppleva att SEB har ett personligt och lättillgängligt helhetserbjudande där kunderna kan välja var och på vilket sätt de vill betjänas.
Digitalisering
Utveckla anpassade rådgivningsverktyg och gränssnitt baserade på kundens individuella behov och beteende i olika kanaler. Detta innebärtill exempel att transformera första linjens tjänstertill digitala lösningar och portaler. Digitalisera och automatisera interna processerför att förbättra effektiviteten.
Kompetens
Säkerställa en gradvis kompetensväxling genom att bredda rollen för kundansvariga och även utveckla kunnandet inom ser vicedesign och dataanalys. Fortsätta att investera i att attrahera kompetens med rätt värderingar och tillhandahålla utveckling för befintlig personal.
Ambition att vara en förebild inom hållbarhet

Den finansiella sektorns betydelse för, och indirekta påverkan på, hållbarhets frågor är allmänt erkänd. SEB vill vara en förebild inom hållbar utveckling i finans branschen och ska fokusera på att:
- främja klimatvänliga och resurseffektiva lösningar,
- arbeta med hållbara investeringar och finansiering med positiv påverkan,
- stödja entreprenörskap vilket skapar nya arbetstillfällen och stöttar den ekonomiska utvecklingen och
- minska bankens egen direkta miljöpåverkan.
Strategiska mål och utfall

Upplevelse och nöjdhet Ett flertal interna och externa nyckeltal användsför attmäta kundnöjdheten. Kundernas vilja att rekommendera SEB är ett av de viktigaremåtten på bankens framsteg.


1) Enligt Prospera



0,0 1,5 3,0
Kundernas vilja att rekommendera 1)

Privatkunder

0 15 30
Mål
Ledande ställning i utvalda kundsegment. Utfall
Kundnöjdheten ökade isamtliga fyra segment. 2016 rankade nordiska storföretag SEB som nummer 2, jämförtmed nummer 3 föregående år. Rankingen gjord av nordiska finansiella institutioner för 2016 förbättradestill nummer 1, från nummer 5 föregående år.
Framöver
SEB kommer att arbeta för attytterligare förbättra den totala kundnöjdheten genom proaktiv rådgivning och bekväma kundgränssnitt.
Svenskt Kvalitetsindex
Enligt Svenskt Kvalitetsindexmätning av kundnöjdhet fick bankbranschen ettstort förtroendetapp bland både privat- och företagskunder under 2016. SEB stod relativt opåverkad när det gällde privatkunder ochminskade betydligtmindre än branschsnittet när det gällde företagskunderna.
Aktieägarna

Finansiella mål
Tack vare denmotståndskraft och flexibilitetsomges av en stark kapitalbas, god tillgång till finansiering, hög kreditvärdighet och kostnadseffektivitetkan SEB skapa värde för aktieägarna under olika marknadsförhållanden. Styrelsen fastställer tre finansiellamålsom samverkar för finansiellstyrka.
Kärnprimärkapitalrelation Procent


1) Inkl. jämförelsestörande poster15,3 (exkl.:13,1) 2) Inkl. jämförelsestörande poster12,2 (exkl.:12,9) 3) Inkl. jämförelsestörande poster 7,8 (exkl.:11,3)
Mål
SEB strävar efter att generera konkurrenskraftig räntabilitet (avkastning på egetkapital). Det betyder att banken långsiktigtsträvarmot att nå en räntabilitet på 15 procent.
Utfall
Räntabiliteten var 7,8 procent. Exklusive jämförelsestörande poster var räntabiliteten 11,3 procent.
SEB uppskattar det aktuella kärnprimärkapitalkravet från Finansinspektionen enligt Basel III (CET1) till16,9 procent.
Mål
SEB ska upprätthålla en kärnprimärkapitalrelation enligt Basel IIIsomärcirka 1,5 procentenheter högre än Finansinspektionenskrav, vilket för närvarande skulle innebära cirka 18.4 procent.
Utfall
Kärnprimärkapitalrelationen var18,8 procent vid åretsslut.


1) Inkl. jämförelsestörande poster 54 (exkl.: 63) 2) Inkl. jämförelsestörande poster 69 (exkl.: 66) 3) Inkl. jämförelsestörande poster113 (exkl.: 75)
Mål
40 procent ellermer av vinst per aktie. SEB strävar efter en långsiktig utdelningstillväxt. Utdelningensstorlekfastställsmed hänsyn till SEB:s finansiella position, det rådande ekonomiska läget, intjäning,myndighetskrav och tillväxtmöjligheter.
Utfall
Den föreslagna utdelningenmotsvarar113 procent av vinst per aktie. Exklusive jämförelsestörande poster var utdelningen 75 procent av vinst per aktie.
Medarbetarna

Motivation och engagemang Den årliga undersökningen Insikt
mätermedarbetarnas engagemang, effektivitet och förtroende samt deras vilja att rekommendera SEB somarbetsplats.

Medarbetare Index

Performance excellence Index Effektivitet och förtroende

Mål
SEB:smål är att vara denmest attraktiva arbetsgivaren inomfinanssektorn. Framsteg mäts genommedarbetarundersökningen Insikt.
Utfall
I 2016 års undersökning var resultaten klart bättre än genomsnittet för finanssektorn. Index ökademed avseende på performance excellence,men sjönk något – från en hög nivå – när det gällermedarbetarnas engagemang och deras vilja att rekommendera SEB somarbetsplats.
Framöver
SEB kommer attsträva efter att förbättra medarbetarnas engagemang särskiltmed avseende på bankens vision, värderingar och affärsplan.
Samhället

Anseende
SEB följer resultaten av TNS Reputation Indexsommäter bankens anseende bland konsumenter och företagare.

Hållbarhet
SEB vill vara ett föredöme inom hållbarhet i finansbranschen. Ettmått är ombanken uppfyller kraven för att ingå i olika hållbarhetsindex. Banken har också ambitionen attminska sina egna koldioxidutsläpp.

1) Företagets anseende hos allmänheten, enligt TNS Reputation Index(viktat i Baltikum).
Hållbarhetsindex SEB uppfyller kraven
STOXX Ethibel FTSE4Good ECPI Dow Jones

57 57
Mål
Minska gapet till nummer1i branschen och att ha det bästa anseendet bland konkurrenterna på längre sikt.
Utfall
Långsiktigt positiv trend i Sverige. Gapet till nummer1minskar. I Baltikumär index över genomsnittet påmarknadenmen trenden är något nedåtgående. SEB rankassomnummer 3 i Estland och nummer 2 i Lettland och Litauen.
Framöver
SEB kommer att fortsätta sitt långsiktiga engagemang i affärsetik och allmänhetens förtroende.
Mål Minska koldioxidutsläppenmed 20 procent mellan 2015 och 2020.
Utfall
CO2-utsläppenminskademed 4 procent ett år in imålperioden.
Framöver
SEB fortsätter att fokusera på att reducera CO2-utsläppen.
Mål
Att ingå iminst femutvalda hållbarhetsindex.
Utfall SEB har ingått i STOXX, Ethibel, FTSE4Good och ECPI i flera år. Under 2016 inkluderades SEB också i Dow Jones hållbarhetsindex och därigenomvarmålet uppnått.
Framöver
SEB villmed godmarginal ingå i de utvalda indexen.

En nyreferenspunkt förmätning av CO2 utsläpp, därytterligare SEB-enheter ingår, infördesfrån ochmed 2015. Somen konsekvens ändradesmålet uttryckt i ton. Förmer information se SEB:s Hållbarhetsrapport.
Kunder och kundservice
Med en hög förändringstakt i omvärlden är innovation och omvandling avgörande för SEB. Nya tjänster, lösningar och mötesplatser utvecklas i nära samklang med kunderna för att kunna erbjuda dem service i världsklass.
Kundsegment
Banken betjänar cirka 2 300 storföretag inom ett brett spann av branscher varav de flesta harinternationell inriktning.I Norden är dessa bolag bland de största i sina respektive branscher medan kunderna i Tyskland och i Storbritannien finns i spannet från större medelstora företag upp till multinationella företag.
Strategi
- Sträva efter att göra SEB till kundens självklara partner genom att erbjuda heltäckande finansiella tjänster och rådgivning inom alla delar av företagets verksamhet. SEB:s breda expertis och djupa branschkunskap gör detta möjligt.
- Utöka affärerna med befintliga kunderi Norden och Tyskland, genom att bygga på långsiktiga personliga relationer.
- Fokusera på bekväma digitala kundportaler, effektiva processer, kostnads och kapitaleffektivitet samt ett optimalt utnyttjande av kapital.
- Öka antalet företagskunderi Storbritannien.
Mindre och medelstora företag Privatkunder
Banken betjänar cirka 400 000 mindre och medelstora företag i Sverige och Baltikum. Av dessa var antalet helkunder 168 000 i Sverige och 99 000 i Baltikum. Segmentet medelstora företag och offentlig sektori Sverige omfattar cirka 500 kunder, många med internationell verksamhet.I offentlig sektor återfinns bland annat statliga myndigheter, statligt ägda företag samt kommuner.
Strategi
- Utveckla SEB:s erbjudanden baserat på bankens starka ställning bland storföretag i Norden. Erbjuda mindre och medelstora företag lättillgängliga tjänster och proaktiv rådgivning utifrån en djup insikt om deras totala situation, inklusive såväl medarbetarnas som ägarnas behov.
- Betjäna de mindre företagen med hjälp av paketerade lösningar och ökad tillgänglighet via digitala gränssnitt.
Stora företag Finansiella institutioner
Banken betjänar cirka 700 finansiella institutioner. De utgörs av pensions och kapitalförvaltare, hedgefonder, försäkringsbolag och andra banker som är verksamma i Norden och internationellt.
Strategi
- Möta institutionernas behov genom att tillhandahålla en specialiserad kundansvarsorganisation, där bankens erbju danden kompletteras med djup kompetens om kundernas verksamhet.
- Fokusera på bekväma digitala kundportaler, effektiva processer samt kostnadseffektivitet och ett optimalt utnyttjande av kapital.
- Erbjuda heltäckande tjänstertill kunderi Norden och Tyskland och erbjuda nordiska produkter globalt.
Banken hartotalt cirka fyra miljoner privatkunderi Sverige och Baltikum. Av dessa är 485 000 helkunderi Sverige och 904 000 i Baltikum. För bankens cirka 25 000 privatkunder med större kapital och behov av mer kvalificerad rådgivning tillhandahåller SEB ett omfattande private bankingerbjudande.
Strategi
- Möta kundernas totala behov av rådgivning och finansiella tjänsteri livets alla skeden.
- Sträva efter att göra det enkelt för kunderna att hantera ekonomin och planera förframtiden. Att vara proaktiv och tillgänglig är avgörande för att kunna skapa bekväma lösningar.
- Tillhandahålla alternativ förlångsiktigt sparande i och med att en åldrande befolkning innebär en belastning på de allmänna välfärdssystemen. Det betyder att individen själv behöverta ett ökat ansvarför sin ekonomiska trygghet.
Möt våra kunder

Teo Ottola Konecranes Se sid. 17.

Katre Kõvask Südameapteek Se sid. 19.

Anders Parrow Se sid. 20.

Kundaktiviteter 2016
Mot bakgrund av den osäkra omvärlden förhöll sig storföretagskunder och institutioner avvaktande, men behovet av riskhanteringstjänster var stort. Mindre och medelstora företag var mer positiva. På privatsidan använder kunderna i allt högre grad digitala tjänster för sina ekonomiska behov.
Stora företag
Avvaktande, men mer aktivitet motslutet av året
I början av året, som präglades av makro ekonomisk osäkerhet, var storföretagskunderna försiktiga. Efterfrågan på utlåning var högre mot slutet av året, drivet av ett antal företagstransaktioner. SEB spelade dock en avgörande roll som rådgivare och arrangöri exempelvis noteringen av Arcus i Norge och DNA i Finland. Private equityinvesterare var alltmer aktiva. Kunderna efterfrågade rådgivnings och riskhanteringstjänster som en följd av det volatila marknadsläget under hela året.I Storbritannien valde nya kunder SEB för dess roll som nordisk relationsbank.
Kundnöjdhet
SEB rankades som nummer 1 i toppskiktet av nordiska storföretag i Prosperas kund nöjdhetsundersökning.
Finansiella institutioner
Aktivitet driven av låga räntor och volatila marknader
Osäkerhet om effekterna av bankregelverket, samt vilken riktning centralbankernas penningpolitik skulle ta, kännetecknade en stor del av 2016. Aktiviteten bland finansiella institutioner var generellt låg, men ökade i slutet av året. Underturbulenta perioder, särskilt kring folkomröstningen om Brexit och presidentvalet i USA, var marknaden volatil och riskhanteringsaktiviteten hög. Det låga ränteläget fick många finansiella institutioner att ta högre risk genom att investera i mindre likvida tillgångar. Institutionella investerare blev alltmer intresserade av hållbara investeringar.
Kundnöjdhet
SEB rankades som nummer 1 i toppskiktet av nordiska finansiella institutioneri Prosperas kundnöjdhetsundersökning.
Mindre och medelstora företag
Positiv utveckling både i Sverige och i Baltikum
Svenska mindre och medelstora företag påverkades mindre av den globala osäker heten. De förväntade investeringarna i infrastrukturi Sverige skapade en positiv drivkraft. Omkring 9 000 nya företag valde att bli helkunder hos SEB. Deras behov av tjänsterinom finansiering och sparande ökade och SEB:s digitala tjänster utnyttjades allt mer.
Digitala tjänster
Företagsappen, internetbanken, efaktura och appen Swish för betaltjänsterförföretag är alla exempel på digitala initiativ som uppskattats av mindre och medelstora företagskunder.
Aktiva baltiska kunder
Utvecklingen var positiv även i Baltikum, därföretagen kunnat motverka effekterna av de ryska sanktionerna. Kunderna var mer positiva och deras efterfrågan på finansiering ökade i alla tre länderna.

Möt en av våra storföretagskunder
» Banken är snabbfotad, obyråkratisk och proaktiv. «
Teo Ottola Finanschef Konecranes
Finska Konecranes är en världsledande tillverkare av kranar och lyftanordningar med kunder inom bland annat tillverknings- och processindustri,skeppsvarv, hamnar och terminaler.
I januarislutfördesförvärvet av Terex materialhanterings- och hamnlösningar, en affärsom i ettslag nästan fördubblar Konecranes omsättning, kompletterar produktutbudet och utökar basen av installerade kranar rejält. SEB spelade en nyckelroll vid framtagandet av finansieringslösningen.
– SEB har varit en strategisk partnersedan starten i mitten av 1990-talet. Vi har en lång och bred relation präglad av ömsesidigt förtroende. SEB:s kontaktpersoner är lätta att ha att göra med, banken ärsnabbfotad och obyråkratisk och har en proaktiv approach, säger finansdirektör Teo Ottola.

Privatkunder
Digitala tjänster och ett ökat behov av långsiktigtsparande
Iljuset av de demografiska förändringarna ökade privatpersoners medvetenhet om långsiktigt sparande och riskförsäkrings lösningar. Kunderna utnyttjade SEB:s stärkta erbjudande inom området långsik tigt sparande, med både fondförsäkring och traditionell livförsäkring. Det digitala pensionsanalysverktyget uppskattades också.
Aktiemarknadens utveckling avspeglades i kundernas beteende på sparmarknaden. Mot slutet av året valde kunderna atti högre grad placera i aktie och strategifonder.
Privatpersoner ökade sin digitala närvaro och i Sverige användes mobilen fyra gånger oftare än internetbanken förinteraktion med banken.
Bolån
Hushåll i Sverige fortsatte att köpa nya hem på en fastighetsmarknad där bostadsbrist och låga räntor kraftigt drivit upp priserna.
De nya strikta amorteringskraven som infördes i Sverige under året hade en begränsad effekt på SEB:s kunder eftersom banken har haft liknande interna regler under en längre tid.
Baltikum
I Baltikum fanns det vissa positiva ekonomiska tecken drivet av en starkare privatkonsumtion och privatkundernas aktivitet ökade. Efterfrågan på lån och sparande ökade.
Skolungdomar visade stort intresse för SEB:s utbildningsseminarieri privatekonomi.
Stöd till entreprenöreri alla faser från uppstart till tillväxt
För SEBär det självklart att stödja entre prenörskap och nyföretagande.I Sverige har SEBetablerat samarbeten längs hela entreprenörstrappan, alltså från nystartade till etablerade företag. Se sid. 25.
SEB driverInnovation Forum – en mötesplats därlovande spjutspetsföretag med koppling till lärosäten och forsk ningsinstitutioner ges möjlighet att träffa potentiella investerare bland SEB:s kunder. Evenemanget är mycket uppskattat och harletttill konkreta investeringarför ungefär hälften av deltagarna.
I Baltikum arrangerar SEB seminarier därföretagskunderfårinformation och möjlighet attträffas, i syfte att hjälpa varandra attförverkliga sina tillväxtambitioner genom innovationskraft.
Nya tjänster för kunderna
Med fokus på kundens behov och med bankens vision om service i världsklass för ögonen, tar SEB ett stort antal initiativ för att förbättra kundupplevelsen.
Under 2016 har SEB tillvaratagit den digitala teknikens möjligheter genom att utveckla och lansera nya tjänsterför alla kundsegment. Arbetet skeri hög takt, med många små leveranser, som utvecklas i nära samarbete med kunderna. Vissa lösningar utvecklas helt och hållet av SEB, medan andra bygger på partnerskap med andra aktörer.
Test att låta kundnöjdheten styra
För att sätta kundupplevelsen i centrum har SEB låtit sju bankkontori Sverige och tre i Litauen testa vad som händer om de styr verksamheten enbart utifrån kundnöjdhet utan attfölja upp finansiella nyckeltal. För söket visarlovande resultat och personalen hittar nya sätt att ge bästa möjliga service till kunderna.
Entreprenörernas bank
Med ett breddat serviceerbjudande, genom lanseringen av Greenhouse 2017, tar banken nästa steg för att bli en starkare affärspartnerförföretag i tillväxt.
Skapandet av det nya erbjudandet har föregåtts av djupintervjuer med tillväxtföretagare om utmaningar och problem i deras vardag. För att möta deras behov tillgängliggörs hela SEB:s expertis för dessa företag; alltifrån rådgivning om förvärv och fusionertill investment banking och bolags och familjejuridik. Därutöver erbjuder SEB, i samarbete med externa parter, även tjänsterinom till exempel bemannings och avtalsfrågor, samtrevisorer, jurister, konsulter och rådgivare.
I de baltiska länderna driver SEBinno vationsinitiativ tillsammans med kunderna. Det utgör ett sätt att stärka partnerskapet med entreprenörerna.
Världsledande funktion för depåförvaring
Under 2016 fick de första kunderna tillgång till SEB:s nya plattform för globala depåhanteringstjänster, som har utvecklats i samarbete med det finansiella tjänsteföretaget Brown Brothers Harriman (BBH). Den nya lösningen innebär förbättringar när det gäller hantering av kundernas fonder, säkerheter, bolagshändelser, cash management, valuta handel med mera.
SEB stårför kundrelationen och gränssnittet mot kunderna, medan BBH levererar den tekniska plattformen och vissa administrativa processer. Genom samarbetet får SEB tillgång till spjut spetsteknologi och behåller samtidigt kundrelationerna.
Virtuell agent i kundtjänsten
Den virtuella agenten Aida, har börjat som trainee i bankens kundtjänst. Sedan en tid tillbaka svarar hon på frågor, hjälper kunderna med enkla ärenden och harlärt sig svenska. "Rekryteringen" av henne är en av SEB:s många tester av möjligheterna att vidareutveckla kund upplevelsen och erbjuda mer effektiva banktjänster med hjälp av artificiell intelligens.
Aida liggeri teknikens framkant. Till skillnad från så kallade chatbottar, kan Aida lära sig att förstå, föra en dialog och utföra ärenden på ett mänskligt sätt.
SEB är den första banken i Europa som använder den typen av artificiell intelligens i kundtjänsten.

Möt en av våra företagskunder
» Jag uppskattar att banken är öppen för entreprenör skap och innovation. «
Katre Kõvask VD Südameapteek
Med sju nya apotek, en försäljning som ökar nästan tre gångersnabbare än marknaden och ett nästan fördubblat resultat (så kallat EBITDA), kan Katre Kõvask, VD för den estländska apotekskedjan Südameapteek, se tillbaka på ett bra år.
En öppen, flexibel och nära relation med SEB som bolagets finansiella partner är en viktig del av den fortsatta expansionen.
"Bankrelationer handlar om att bygga ett partnerskap,samarbeta och dra åtsamma håll. Relationen bygger på att båda parter är öppna och transparenta. Jag uppskattar den öppenhet för att främja entreprenörskap och innovation som banken står för",säger hon.


Bankkontoret utvecklas
Den personliga relationen med kunderna är viktig och SEB kommer alltid att ha bankkontor. Men i en värld där banktransaktioner är alltmer digitala, hur kommer då det framtida kontoret att se ut och vilka tjänster kommer att tillhandahållas? En del av svaret finns på en ny typ av kontor beläget i Stockholm, samt på de innovationscenter för mindre och medelstora företag som banken har etablerat i de baltiska länderna.
Initiativen är ett sätt att utveckla mötes platseri nära samarbete med kunderna. Med hjälp av återkoppling från kunder arbetar banken med att utforma nya typer av öppna och inbjudande mötesplatser.
Först på pensionsmarknaden med digitala rådgivningsmöten
SEB blev första aktör på den svenska tjäns tepensionsmarknaden att kunna erbjuda kunderna ett helt digitaliseratrådgivnings möte. Processen inleds med att kunden via ett webbformulärlämnar den information som behövs för att göra en nulägesanalys. Vid det webbaserade rådgivningsmötet, där parterna delar skärm, kan kunden se hur utfallet påverkas vid olika val och själv sätta mål för sin ekonomiska trygghet. Kunden kan därefter använda digital signering.
Den digitaliserade processen innebär att SEB kan erbjuda personlig rådgivning på distans, oavsett var kunderna finns. Därmed ökartillgängligheten samtidigt som banken effektiviserarrådgivnings arbetet.

Nytt smidigt gränssnitt för storföretagskunder
SEB har uppgraderat funktionaliteten för cash management så att kunderna får en bättre överblick, inte bara över sina likvida medel – både i SEB och i andra banker – utan också över sina mest avancerade globala likviditetslösningar. Tillgänglig heten harförbättrats så att kunderna kan övervaka och hantera sina konton även via mobilenheter.
Innovation gynnar kunden
Främjarintern innovationskultur
Banken uppmuntrar en kulturför förändring och innovation. Ett sådant initiativ ärInnovation Lab, där medar betare gör en presentation av sina idéer inför en jury bestående av högre chefer. Om idén godkänns, kan den anställde utveckla den och skapa en prototyp under en viss tid.
Flera idéer harredan förverkligats, såsom SEB:s virtuella visningar, som erbjuds i samarbete med mäklaren Husman & Hagberg. Ett annat exempel är processen för att ta emot nya kunder, som har kunnat kortas rejält genom digitala verktyg.
Digitala processer förbättrar kundupplevelsen och frigör resurser
För att fullt ut kunna dra fördel av ny teknik och utifrån ett kundperspektiv skapa nya automatiserade flöden är det ofta nödvändigt att göra om processerna helt från början. SEB haridentifierat ett antal nyckelprocesser där banken designar om hela kedjan från kundaffärtillITsystem.
Det handlar bland annat om när kunder köper ett nytt boende. Här har SEB lanserat det första konkreta steget i form av en ny digital funktion som hjälper kunderna att bedöma vilken bostad de harråd med. En annan process som görs om är den årliga kreditgenomgången inom storföretagsaffä ren. Här kan besparingspotentialen vara så stor som tre till fyra manveckors arbete per år och kund.
Investering i innovativa lösningar
SEB investerari högteknologiska företag med innovativa lösningar, som kan vara relevanta för SEB och dess kunder.
Under 2016 investerade SEB i fintechbolaget Tink, som har utvecklat en app som hjälper användarna att få bättre överblick över sina inkomster och utgifter. Funktionalite ten integreras nu i SEB:s mobilapp. SEB har även investerat i Coinify, ett företag som har utvecklat en plattform för blockkedjebetal ningar, samt i företaget Now Interact, som använder artificiell intelligens och maskininlärning för att förutsäga kundernas beteende. Ett annat exempel är Leasify, ett företag med en digital lösning förleasing avtal förföretag.
Blockkedjans möjligheter
Den så kallade blockkedjetekniken, som ursprungligen utvecklades för kryptovalutan Bitcoin, kan ha stor potential att effektivisera betalningsflöden genom att den tar bort behovet av mellanhänder. SEB deltari flera olika initiativ för att utforska blockkedjans möjligheter.Banken harförutom investe ringen iCoinify, ett samarbete med fintechbolagetRipple för att använda deras lösning för betalningar med blockkedjeteknik.

Möt en av våra privatkunder
» Det är en enorm tillgång att ha en bank som man kan lita på. «
Anders Parrow
Kärleken till båtar och fågelliv har följt honom genom livet. Häromåret väckte han uppmärksamhet, när han 89 år gammal beställde en ny segelbåt,specialanpassad för ensamsegling. Och för 54 årsedan var det båtintresset som gjorde att han blev kund i SEB, en bank Anders Parrow sedan dess har varit"obrottsligt trogen". Han gillar att besöka banken och träffa sin rådgivare, men är också förtjust i internet- och mobilbanken.
– Jag förstår inte hur man skulle kunna sköta sina bankaffärer utan dem,säger han. Anders tar regelbundet del av SEB:s marknadsanalys som en del isin portföljhantering.

Kunderna förväntarsig hållbara tjänster
Den finansiella sektorn har en stor indirekt påverkan när det gäller långsiktigt hållbar utveckling. Här har bankens intressenter stora förväntningar och SEB har höjt ambitionen och vill vara en förebild inom hållbarhet.
Grön finansiering
Klimatutmaningen kräver stora investe ringari energiförsörjning, transportsektorn och hållbar stadsutveckling. SEB bidrar genom att hjälpa kunder med kapital till gröna investeringarinom infrastruktur och förnybar energi, såsom vattenkraft, vindkraft och solenergi.
SEB var med och initierade tillkomsten av den första gröna obligationen som gavs ut av Världsbanken 2008. Sedan dess har den globala marknaden för gröna obligationer tagit fart och vuxit kraftigt. Under 2016 gavs gröna obligationer ut till ett värde av nästan 95 miljarder dollar – kapital som slussats till kvalitetssäkrade gröna projekt. SEB hade en marknadsandel på 4,4 procent och var den fjärde största arrangören (underwriter) globalt.
SEB har ett antal policys som begränsar utlåning till vissa sektorer såsom fossila
Bankens ställningstaganden och branschpolicys

- sebgroup.com/sv/om-seb/vilka-vi-ar
- SEB rapporterar om sitt hållbarhetsarbete enligtGRIG4. Läs mer på sebgroup.com
Mikrofinansiering
SEB varförsta banken i Sverige med att lansera fonderför mikrofinansiering riktade till institutionella investerare. Syftet är att erbjuda en attraktiv investe ringsmöjlighet med tydlig social karaktär. Fondmedlen gerringar på vattnet när dess låntagare investerar eller använder andra småföretagstjänster. På så sätt skapas sysselsättning och tillväxt i utvecklingsländer.
Bankens fyra mikrofonder har ett sam manlagt värde av drygt4 miljarder kronor som når 17 miljoner entreprenöreritillväxtländer via mikrofinansinstitut.
bränslen och gruv och metallindustrin. SEB göringen nyfinansiering av kolbryt ning och kolkraftverk. Bankens branschpo licys och ställningstaganden är en värdefull bas för dialogen med företagskunderna och bidrartill att öka medvetenheten om hållbarhetsaspekterna vid olika beslut.
Ansvarsfulla investeringar
Kunderna förväntar sig i allt högre utsträckning att SEB ska förvalta deras medel på ett ansvarsfullt sätt. Banken arbetar sedan flera år målmedvetet med att beakta hållbarhet i alla investeringsprocesser, baserat på övertygelsen om att det ledertill bättre investe ringar och högre avkastning för kunderna. Vid årsskiftet förvaltades 584 miljarder kronor (517) i enlighet med PRIprinciperna (Principles of Responsible Investments).
SEB utesluterinvesteringarinom särskilda branscher och områden som kontroversiella vapen och kärnvapen,

liksom bolag där kolutvinning utgör mer än 20 procent av omsättningen. Men SEB arbetar även i ökad utsträckning med positivt urval, därförvaltarna prioriterarföretag som arbetar på ett hållbart sätt.
Under 2016 har SEB inlett ett nytt samar bete med Hermes Investment Management, vilket ger möjlighet att öka antalet dialoger om hållbarhet med företag utanför Norden.
Mätningen av fondernas koldioxidav tryck har utökats och omfattar nu merparten av bankens aktiefonder.
Dow Jones hållbarhetsindex
SEB har höga ambitioner vad gäller sitt hållbarhetsarbete och strävar efter att vara en förebild inom hållbarhetsfrågori finansbranschen. Ett kvitto på att ansträngning arna har givitresultat var att SEB under 2016 – som den enda banken i Norden – uppfyllde de strikta kriterierna och accepterades som en del av Dow Jones hållbarhetsindex.


Strategy Value creation
I en föränderlig värld, påverkas SEB av den snabba tekniska utvecklingen, förändrade kundbeteenden och förväntningar på framtida medarbetare. Bankens roll i samhället blir allt viktigare för SEB:s attraktionskraft som arbetsgivare.
22 SEB Årsredovisning 2016
För andra året i rad,samlades 3 000 anställda i Stockholm för att ta del och inspireras av de initiativ som tagits för att nå SEB:slångsiktiga vision. Mötet websändes också till lokala evenemang i 20 länder.
Engagerade medarbetare med stark serviceanda, som samarbetar och som vill utveckla nya kompetenser är en framgångsfaktor.
SEB:s medarbetarundersökning Insikt för 2016 bekräftar att det finns en stark uppslutning kring bankens vision, och en vilja hos medarbetarna att vara delaktiga och att förändra. Medarbetarengagemanget var fortsatt högt 2016 – klart högre än för jämförbara företag – liksom betyget för 'performance excellence' (effektivitet och förtroende) vilket ökade för fjärde året irad.
Förbättringsåtgärderna harfokus på att ännu tydligare sätta kundperspektivet först, ytterligare förbättra interna samarbeten och att förenkla processer.
Ett sätt att utveckla dessa områden har varit att i workshops tydliggöra kopplingen mellan medarbetarnas egna värderingar och bankens. Anställda harfått möjlighet attreflektera över och formulera sina egna värderingar, för att därefter koppla dem till bankens gemensamma värderingar.
Hantera förändring och nya arbetssätt
Avgörande införframtiden är medarbetarnas och organisationens förmåga att samar beta liksom att hantera förändring. På SEB sker detta i en miljö som präglas av delaktig het och innovation.
SEB utvecklartill exempel arbetssätt där nya tjänster skapas genom ett iterativt till vägagångssätt. Det innebär att tvärfunktio nella team kartlägger kundupplevelsen, utifrån kundernas behov och med återkopplingsslingor, innan prototyperför nya lösningarlanseras till kunderna. Det nya agila sättet att arbeta syftartill att dra full nytta av digitaliseringen och att ge en ännu bättre kundupplevelse.
Agila arbetssätt har också införts inom bankens ITverksamhet. Det innebär att utveckling och leveranser skerlöpande i små steg snarare än i stora projekt under längre tid.
Under 2016 hölls individuellt anpassade agila utbildningarför fler än 2 000 medar betare, en strategisk satsning för att skapa goda förutsättningar att snabbt och framgångsrikt kunna anpassa arbetssätt till förändrade behov.
Planera för framtida kompetenser
Den digitala omvandlingen driver behovet av att planera förframtida kompetenser. SEB arbetarlångsiktigt i hela koncernen med att analysera och identifiera behoven utifrån utvalda parametrar. Kompetensbe hoven ingår som en integrerad del i affärs planeringen.
Några av de områden där behoven tydligt ökar ärinom digital design, dataanalys och IT. Banken har breddat sin rekrytering för att via nya kanaler och arenor finna dessa kompetenser, och inte bara bland dem som har en bakgrund inom ekonomi. Dessutom kommer medarbetarnas roll att breddas för att kunna möta kundernas behov av heltäckande service.I många fall kräver detta att medarbetarna arbetar på nya sätt.
Ledarskap
SEB har en lång tradition av att tidigt identifiera och utveckla ledare. Ständiga förändringari arbetslivet innebär allt högre krav på chefer. De ska inspirera, vara förebilder och skapa förutsättningarför medarbetare och team att på bästa sätt kunna utveckla affärerna.
Under året har en digital portal utvecklats, Grow2Lead, för medarbetare som är intresserade av en framtida ledarroll. Porta len gerinspiration och utvecklingsmöjligheter och kan stödja medarbetaren i beslutet om chefsrollen ärrätt utvecklingsväg.
För befintliga chefer finns globala program som erbjuder möjligheter att utveckla ledaregenskaper både som individer och som medlemmari ett team.
Medarbetarstatistik
| 2016 | 2015 | 2014 | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda, medeltal |
16 260 | 16 599 16 742 | |
| Sverige | 8 222 | 8 320 | 8 352 |
| Övriga nordiska länder |
1 369 | 1 404 | 1 411 |
| Baltikum | 5 125 | 5 118 | 5 100 |
| Antal anställda vid åretsslut |
16 087 | 16 432 16 767 | |
| Antal befattningar | 15 279 | 15 605 15 714 | |
| Personalomsättning,% | 10,7 | 9,0 | 8,9 |
| Sjukfrånvaro, % (i Sverige) |
3,0 | 2,8 | 2,4 |
| Kvinnliga chefer, % | 46 | 44 | 43 |
| Insikt Employee engage ment (engagemang) |
77 | 79 | 75 |
| Performance excel lence (effektivitet |
|||
| och förtroende) | 81 | 80 | 78 |
En för SEB kontroversiell skatt
En ny skattpå 15 procent av bruttolönen planeras förfinanssektorn i Sverige. Skatten övervägs förinförande 2018.Den totala finansiella effekten av detförslag somdiskuteras uppskattas till cirka 700 miljonerkronor per årför SEB.En rapportfrån SvenskaBankföreningen visar attuppemot 16000jobb skulle vara ifaraom planerna förverkligas.
Anders Lundström – Årets ledare 2016
»Mitt mål är attskapa högpresterande team som levererar bra resultat. Det förutsätter nöjda och motiverade medarbetare. Det finns alltså ingen motsättning mellan personalnöjdhet och resultat. Det är en symbios.
Jag vill att mitt ledarskap ska präglas av enkelhet, tydlighet och kommunikation. Samtidigt vill jag vara transparent och dela den övergripande bilden. Då blir de flesta beslut naturliga för medarbetarna. «
Anders Lundström, kapitalrådgivningschef, fick Årets ledartröja 2016. Utmärkelsen delas ut av Finansförbundet i SEB.

Lärande
På SEB är ständigt lärande en viktig förut sättning förförmågan att kunna anpassa sig till nya omständigheter. Banken har ett brett utbud av utbildningar och medarbetare kan via en portal få en överblick över hela utbudet, både de utbildningar som är skräddarsydda för SEB och de som erbjuds av externa leverantörer. Där erbjuds metoder och effektiva verktyg för att underlätta inlärningen. Totalt erbjuds över 600 kurser.
Ökad mångfald
Banken är övertygad om att mångfald och inkludering bland medarbetarna bidrartill att banken övertid kan nå större framgång.
Alla medarbetare ska erbjudas likvärdiga möjligheter att utvecklas individuellt, oavsett kön, etnicitet, ålder, sexuell läggning ellerreligion. SEB strävar efter en jämn fördelning mellan könen på alla nivåerinom organisationen och att öka andelen medar betare med internationell bakgrund.
Banken arbetar aktivt, både vad gäller strukturer och processer liksom särskilda initiativ, för att öka antalet kvinnor i högre operativa positioner och i seniora ledarroller.
År 2016 var 46 procent (44) av SEB:s chefer kvinnor. Bland ledande befattningshavare var siffran 31 procent (27).
Hälsa och arbetsmiljö
Att säkerställa att medarbetarna leverlänge blir allt viktigare i takt med en åldrande befolkning och en möjlig högre pensionsålder. SEB arbetarlångsiktigt och förebyg gande för att erbjuda en sund och säker arbetsplats, i syfte att medarbetarna ska må bra och ha en god balans mellan arbete och privatliv.
Fokus ligger på stress, arbetsbelastning och riskidentifiering i bankens arbetsmiljöarbete.I Sverige förstärktes under 2016 stödet för chefer med sjukskrivna medarbe tare. De erbjuds telefonsupport med företagssköterskor och rehabiliteringsspecialis ter som har stor vana att bedöma lämplig väg framåt för snabb återgång till hälsa och arbete.I Sverige är SEB:s sjukfrånvaro fortsatt låg, 3 procent, jämfört med såväl andra branscher som den finansiella sektorn.
Under 2016 har SEB introducerat ett globalt hälsoindex baserat på frågori medarbetarundersökningen Insikt. Detta
Kunderna först
Våra kunders behov kommer först och vi utgår alltid ifrån hur vi kan skapa verkligt värde för dem.
Samarbete
Vi uppnår mer genom att arbeta tillsammans.
Engagemang
Vi är personligen måna om våra kunders framgång och tar eget ansvar för hur vi agerar.
Enkelhet
SEB:s värderingar
Vi strävar efter att förenkla det som är komplext.
Bankens värderingar
Bankens värderingar utgör grunden för arbetssätt och kultur, och i kombination med visionen – att leverera service i världsklass till våra kunder – fungerar de som motiva tion och inspiration för medarbetare, chefer och organisationen som helhet. Värderingarna beskrivs i bankens uppförandekod som är vägledande i etiska frågorför alla medarbetare.Uppförandekoden finns att läsa på sebgroup.com/sv
är det första globala verktyget för att mäta arbetsmiljö och hälsa på både divisions och landnivå.
2017 invigs SEB:s nya kontori Arenastaden utanför Stockholm där 4 500 medarbetare kommer att samlas. Vid planeringen av arbetsplatsen har stort fokus legat på att främja arbetsmiljön genom moderna och funktionella arbetsplatser, stora gemen samma ytor, både projektrum och tysta ytor, en omfattande friskvårdsanläggning samt hälsosam mat i egna restauranger.

Samhällsengagemang
SEB tar aktiv del i de samhällen där banken är verksam genom att främja entreprenörskap och företagande, samt stötta barn och ungdomar.
SEB delar övertygelsen om att näringslivet har en viktig roll att spela för att uppfylla de globala hållbarhetsmål, som år 2015 antogs av FN:s 193 medlemsländer. De viktigaste bidragen kommerfrån bankens kärnverksamhet där grön finansiering, hållbara investeringar och motverkande av finansiell brottslighet ingår. Men SEB utövar även ett aktivt samhällsengagemang genom sina många partnerskap för entreprenörskap och initiativ för ungdomar.
Volontärer ökar ungas kunskap om ekonomi
Banken samarbetar med organisationer som verkarför att inkludera ungdomari samhällsutvecklingen genom att öka deras kunskap om privatekonomi.I Baltikum deltar SEB sedan flera åri landsomfattande kampanjerför att öka kunskapen om ekonomi bland unga. Under 2016 besökte volontärerfrån SEB fler än 230 skolorför att ge barnen grundläggande kunskaper om privatekonomi och ekonomisk planering.

Även i Sverige arbetar banken aktivt för att öka kunskapen om ekonomi bland unga. Inom ramen för samarbetet med Mentor Sverige deltar grupper av medarbetare i aktiviteten Proffsmentor, där banken vid tre lektionstillfällen ger ungdomarna råd om vardagsekonomi, berättar om normeri arbetslivet och ger dem tips om hur man sökerjobb. Under 2016 genomfördes åtta sådana program vid skolori Sveriges storstadsregioner. Volontärerfrån SEB deltar även som coacher och jurymedlemmari initiativet Dream Challenge där ungdomar får hjälp att formulera planen fram till sina drömjobb.
Kollo för framtidsentreprenörer
SEB samarbetar med organisationer som verkarför att väcka intresse och inspirera till entreprenörskap och företagande såväl bland ungdomar som bland nyanlända. Dit hör organisationer som Ung Företagsamhet, Prins Daniels Fellowship, SIME Next, Nyföretagarcentrum samtIFS (Internationella Företagarföreningen i Sverige).
Under 2016 engagerade sig banken i ett nystartat entreprenörskollo för sommarlovslediga tonåringar.I samarbete med SIME Next bjöds ett 20tal ungdomarin för att under en vecka drillas i digitalt entreprenörskap.
Sociala entreprenörer får inblick i företagandets villkor
Uner 2016 etablerades ett samarbete med Inkludera Invest, en paraplyorganisation för sociala entreprenörer. Den gemen samma nämnaren för dessa är att de verkar utan vinstintresse för att skapa en bättre värld. Även om deras arbete ärideellt kan de ha stor nytta av verktyg som affärsplan, budget och resultatanalys för att utveckla sin verksamhet.
Tillsammans med Inkludera Invest åtog sig SEB därför att ordna en grundkurs i företagsekonomi och bjöd in sociala entreprenörerför att dela insikter om företagandets villkor.


Aktieägare och SEB-aktien
Under 2016 ökade värdet på SEB:s A-aktie med 7 procent, till 95,55 kronor, medan FTSE European Banks Index sjönk med 6 procent. Vinsten per aktie var 4.88 kronor (7:57). Styrelsen föreslår en utdelning på 5:50 kronor per aktie för 2016 (5:25).
Aktiekapital
SEB:s aktiekapital uppgårtill 21 942 Mkr, fördelat på 2 194,2 miljo ner aktier. Aaktien berättigartill en röst, Caktien till en tiondels röst.
Börshandel
SEBaktien är noterad på Nasdaq Stockholm men handlas också på alternativa börser som BATS, CXE, Boat och Turquoise. Aktien ärinkluderad i Dow Jones Sustainability Index och FTSE4Good Index, vilket underlättarinvesteringari företag med globalt erkända nivåer av företagsansvar.
Under 2016 ökade värdet på SEB:s Aaktie med 6,7 procent medan OMX Stockholm 30 index (OMXS30) steg med 5 procent och FTSE European Banks Index sjönk med 6 procent. Under året omsattes SEBaktiertill ett värde av 307 miljarder kronor (312), varav 134 miljarder (142) på Nasdaq Stockholm.
Vid utgången av 2016 uppgick SEB:s marknadsvärde till 210 miljarder kronor (196).
Utdelningspolicy
SEB eftersträvar att uppnå en långsiktig utdelningstillväxt utan att negativt påverka koncernens kapitalmål. Den årliga utdelningen per aktie ska motsvara 40 procent eller mer av vinsten per aktie. Varje års utdelning fastställs med hänsyn till detrådande ekonomiska läget samt koncernens vinst, tillväxtförutsättningar, myn dighetskrav och kapitalisering (capital position).
Utdelning
Styrelsen föreslårtill årsstämman en utdelning på 5:50 kronor per A och Caktie (5:25) för 2016, vilket motsvarar 113 procent av

vinsten per aktie (69). Exklusive jämförelsestörande poster var utdelningen som procent av vinsten 75 procent.
Föreslagen avstämningsdag är den 30 mars 2017. Om årsstämman beslutari enlighet med förslaget kommer aktien att handlas utan utdelning den 29 mars 2017 och utdelningen betalas ut den 4 april 2017.
Fördelning av aktier efter storleken på innehav
| Antal | |||
|---|---|---|---|
| Aktiernasfördelning | Antal aktier | Procent | aktieägare |
| 1 – 500 | 32 640 262 | 1,5 | 174 544 |
| 501 – 1 000 | 33 155 893 | 1,5 | 43 306 |
| 1 001 – 5 000 | 105 308 326 | 4,8 | 47 648 |
| 5 001 – 10 000 | 44 517729 | 2,0 | 6 257 |
| 10 001 – 20 000 | 34 571 898 | 1,6 | 2 468 |
| 20 001 – 50 000 | 36 513 844 | 1,7 | 1 177 |
| 50 001 – 100 000 | 24 975 535 | 1,1 | 350 |
| 100 001 – 500 000 | 88 076 342 | 4,0 | 383 |
| 500 001 – 1 000 000 | 53 070 831 | 2,4 | 71 |
| 1 000 001 – | 1 741 341 142 | 79,4 | 146 |
| 2 194 171 802 | 100,0 | 276 350 |
Källa: Euroclear och Holdings
Antal utestående aktier den 31 december 2016
| Antalutestående aktier | 2 144 841 601 | 24 152 508 | 2 168 994 109 |
|---|---|---|---|
| Återköp av egna aktier 2) | 0 | 0 | 0 |
| Skyddande av långsiktiga aktiebaserade program1) |
–25 177 693 | – | –25 177 693 |
| Antal utestående aktier | 2 170 019 294 | 24 152 508 | 2 194 171 802 |
| A-aktier | C-aktier | Totalt antal aktier |
1) Utnyttjande av bemyndigande från årsstämman 2016 avseende återköp för långfristiga aktieprogram2010–2016.
2) Beslut vid årsstämman 2016. Inga återköp gjorda.

Information per aktie
| 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoresultatföre utspädning, kr | 4:88 | 7:57 | 8:79 | 6:74 | 5:31 |
| Nettoresultat efter utspädning, kr | 4:85 | 7:53 | 8:73 | 6:69 | 5:29 |
| Eget kapital, kr | 65:00 | 65:11 | 61:47 | 56:33 | 49:92 |
| Substansvärde, kr | 73:00 | 72:09 | 68:13 | 62:10 | 56:33 |
| Kassaflöde, kr | 19:02 | 1:28 | –61:98 | –19:66 | –8:92 |
| Utdelning (A och C), kr | 5:501) | 5:25 | 4:75 | 4:00 | 2:75 |
| Börskurs vid åretsslut 2) , kr |
|||||
| A-aktien | 95:55 | 89:40 | 99:55 | 84:80 | 55:25 |
| C-aktien | 95:20 | 88:85 | 97:65 | 79:90 | 53:40 |
| 2) Högsta kurs under året , kr |
|||||
| A-aktien | 99:75 | 111:50 | 100:60 | 85:10 | 57:95 |
| C-aktien | 101:10 | 112:50 | 99:10 | 80:30 | 54:30 |
| Lägsta kurs under året 2) , kr |
|||||
| A-aktien | 67:75 | 83:45 | 82:25 | 55:70 | 38:87 |
| C-aktien | 70:35 | 83:75 | 77:45 | 53:20 | 38:74 |
| Utdelning i relation till netto resultatet, % |
112,8 | 69,4 | 54,0 | 59,3 | 51,8 |
| Direktavkastning (utdelning i relation till börskurs), % |
5,8 | 5,9 | 4,8 | 4,7 | 5,0 |
| P/E-tal (börskurs vid årsslutet/ åretsresultat) |
19,6 | 11,8 | 11,3 | 12,6 | 10,4 |
| Antal utestående aktier | |||||
| i genomsnitt, miljoner | 2 177,6 | 2,191.2 2,186.8 2,190.8 | 2,191.5 | ||
| vid åretsslut, miljoner | 2 169,0 | 2,193.3 | 2,188.7 | 2,179.8 2,192.0 | |
1) Enligtstyrelsensförslag.
2) Källa: Nasdaq Stockholm.
| De största aktieägarna 31 dec, 2016 |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Antal aktier | Varav Andel av C-aktier kapital,% |
Andel av röster, % |
||||
| 2016 | 2015 | |||||
| Investor AB | 456 198 927 4 000 372 | 20,8 | 20,8 | 20,8 | ||
| Alecta | 154 682 500 | 7,0 | 7,1 | 6,4 | ||
| Trygg Stiftelsen | 130 673 802 | 6,0 | 6,0 | 6,0 | ||
| Swedbank Robur Fonder | 92 736 980 | 4,2 | 4,3 | 3,6 | ||
| AMF | 83 905 317 | 3,8 | 3,9 | 3,2 | ||
| SEB Fonder | 38 691 740 | 1,8 | 1,8 | 1,6 | ||
| BlackRock | 38 059 331 | 547 461 | 1,7 | 1,7 | 1,4 | |
| Fjärde AP-Fonden | 27 141 394 | 1,2 | 1,2 | 1,1 | ||
| Vanguard | 26 915 196 | 1,2 | 1,2 | 1,0 | ||
| SEB:s egetinnehav1) | 25 177 693 | 1,1 | 1,2 | 0 | ||
| Nordea Fonder | 22 149 174 | 1,0 | 1,0 | 1,2 | ||
| XACT Fonder | 22 007 860 | 1,0 | 1,0 | 1,0 | ||
| Didner & Gerge Fonder | 19 228 514 | 0,9 | 0,9 | 0,8 | ||
| AFA Försäkring | 17 268 554 | 0,8 | 0,8 | 0,8 | ||
| Första AP-Fonden | 16 422 705 | 0,7 | 0,8 | 1,0 |
1) Se sid. 26, tabell Antal utestående aktier.
Källa: Euroclear och Holdings.
Aktiekapitalets förändring
| Förändring | Aktie | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| av antalet | Ackumulerat | kapital, | |||
| År | Transaktion | Kronor | aktier | antal aktier | Mkr |
| 1972 | 5 430 900 | 543 | |||
| 1975 | Nyemission 1:5 | 125 | 1 086 180 | 6 517 080 | 652 |
| 1976 | Nyemission 1:6 | 140 | 1 086 180 | 7 603 260 | 760 |
| 1977 | Split 2:1 | 7 603 260 | 15 206 520 | 760 | |
| 1981 | Nyemission 1B:10 | 110 | 1 520 652 | 16 727 172 | 837 |
| 1982 | Fondemission 1A:5 | 3 345 434 | 20 072 606 | 1 004 | |
| 1983 | Nyemission 1A:5 | 160 | 4 014 521 | 24 087 127 | 1 204 |
| 1984 | Split 5:1 | 96 348 508 | 120 435 635 | 1 204 | |
| 1986 | Nyemission 1A:15 1) | 90 | 8 029 042 | 128 464 677 | 1 284 |
| 1989 | Fondemission | ||||
| 9A+1C:10 | 128 464 677 | 256 929 354 | 2 569 | ||
| 1990 | Riktad emission 2) | 88,42 | 6 530 310 | 263 459 664 | 2 635 |
| 1993 | Nyemission 1:1 | 20 | 263 459 664 | 526 919 328 | 5 269 |
| 1994 | Konvertering | 59 001 | 526 978 329 | 5 270 | |
| 1997 | Apportemission | 91,30 | 61 267733 | 588 246 062 | 5 882 |
| 1999 | Nyemission 1:5 3) | 35 | 116 311 618 | 704 557 680 | 7 046 |
| 2005 Nedsättning av | |||||
| aktiekapitalet | –17 401 049 | 687 156 631 | 6 872 | ||
| 2009 Nyemission 11:5 | 10 1 507 015 171 | 2 194 171 802 | 21 942 | ||
1) Per den 31 december1986 var det bokförda aktiekapitalet alltjämt1 204Mkr, då likviden förnyemissionen inte betaladesin förrän i början av 1987.
2) Emissionen riktadestill banker ingående Scandinavian Banking Partners.
3) Tecknade och betalda aktier redovisasinte somaktiekapital i balansräkningen förrän nyemissionen registrerats(vilketskedde i januari 2000).
Genomdelning 1977 (2:1) och 1984 (5:1), ändrades aktiernas nominella värde från 100 kronor till10 kronor.
SEB:s marknadsvärde
| Mkr | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 |
|---|---|---|---|---|---|
| Börsvärde vid åretsslut 1) |
209 645 | 196 146 | 218 384 | 185 947 | 121 183 |
| Börsomsättning | 133 790 | 142 188 | 113 566 | 94 738 | 85 776 |
1) Baserat på aktiekursen kronor 95:55 på Nasdaq Stockholm.
Aktieägarstruktur Procent
Andel av aktiekapitalet den 31 december 2016

Majoriteten av bankensca 276 000 aktieägare är privatpersonermed små innehav. De tio största aktieägarna äger tillsammans 49 procent av kapital och röster. Källa: Euroclear och Holdings
Investerarperspektivet
Genom åren har SEB dragit nytta av sin mångåriga ställning som ledande bank för storföretag i Norden och sin finansiella styrka. Under de senaste fem åren har aktiekursen för SEB:s A-aktie stigit med 73 procent.
Långsiktigt perspektiv
SEB har varit företagens bank sedan den grundades av A. O. Wallenberg 1856. Familjen Wallenberg ärfortfarande djupt engagerad i bankens nuvarande och framtida verksamhet via huvudägaren Investor.
Det finns ett tydligt samband mellan makroekonomisk utveckling, kundaktivitet och utvecklingen av bankens resultat. Dessutom har bankens strategiska satsningar på tillväxt inom sina styrkeområden – företagsaffärer, alla kundsegment i Sverige samt erbjudanden inom långsiktigt sparande – en stor betydelse förframtida resultat och därför även aktiens marknadsvärde.
Den som investerari SEB tror på en positiv ekonomisk utveckling i bankens hemmamarknader – Norden, Baltikum och Tyskland – och på bankens förmåga att utnyttja denna utveckling övertid samt att parera en eventuell negativ utveckling på ett effektivt sätt.
Avkastning
Avkastningen på en investering i SEB berorinte bara på aktiekursen utan även på utdelningen. SEB:s styrelse harföreslagit årsstämman att 5:50 kronor, 113 procent av vinsten per aktie, ska delas ut för 2016. Utdelningens andel av vinsten, exklusive jämförelsestörande poster, var 75 procent.
Direktavkastningen (det vill säga utdelning i förhållande till börskurs vid årets slut) för 2016 var 5,8 procent (5,9) baserat på den föreslagna utdelningen.
Totalavkastningen – det vill säga SEBaktiens kursutveckling inklusive återinvesterad utdelning – var 14 procent för 2016 (–6). I genomsnitt vartotalavkastningen i den nordiska jämförelsegruppen 21 procent för 2016 (3). Totalavkastningen för SEB aktien för de senaste tre åren vari genomsnitt 5 procent.
Betavärde och volatilitet
SEBaktiens betavärde för 2016 var 1,17. Måttet visar hur priset på en specifik aktie rör sig i förhållande till marknaden som helhet, i detta fall jämfört med indexet OMXS30. Ett betavärde på 1,00 indikerar att aktiens prisutveckling är precis densamma som marknadens.
Under 2016 var volatiliteten i SEB:s aktiekurs 30 procent. Motsvarande värde för den nordiska jämförelsegruppen var 28 procent. Måttet visar hur stora de dagliga rörelserna har varit i en aktiekurs under en period i förhållande till dess medelvärde. Över de senaste tre åren har SEBaktien haft en genomsnittlig volatilitet på 24 procent, vilket är samma nivå som för den nordiska jämförelsegruppen.

Nettoresultat och utdelning per aktie

En utdelning på 5:50 kronor per aktie föreslåsför 2016.
Utdelningen i relation till nettoresultat per aktie är113 procent.
Finansiell koncernöversikt
Hög efterfrågan på riskhanteringstjänster och rådgivning, god kreditkvalitet, mer aktiva mindre företagskunder och, mot slutet av året, ett ökat antal företagstransaktioner bidrog positivt till resultatet. Det motverkades dock av den osäkra makroekonomiska utvecklingen och de negativa räntorna. Nettoresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, minskade med 9 procent. SEB:s finansiella ställning är stark och en utdelning om 5:50 kronor per aktie föreslås.
Viktiga händelser och trender under 2016
Första kvartalet
- SEB införde en ny kundorienterad organisation. Omfördelningen av goodwill som följde ledde till en icke avdragsgill nedskrivning på 5 334 Mkr.
- Riksbanken sänkte reporäntan till –0,5 procent och ECB:s refinansieringsränta i euro sattes till noll procent.
Andra kvartalet
- Resultatet av den brittiska folkomröstningen om EUmedlem skapet blev oväntat att Storbritannien lämnar EU, vilket ökade osäkerheten och fick en hög tillfällig påverkan på de finansiella marknaderna.
- SEB:s baltiska innehav i Visa Europe såldes.
Tredje kvartalet
• Som enda nordiska bank uppfyllde SEB kraven för, och inkluderades i, Dow Jones Sustainability Index.
Fjärde kvartalet
- Det oväntade resultatet av det amerikanska presidentvalet ökade osäkerheten och fick en tillfällig hög påverkan på de finansiella marknaderna.
- Storföretagskunderna blev mer aktiva när affärsläget förbättra des.
Helåret
- Den okonventionella penningpolitiken med negativa räntor och kvantitativa lättnader påverkade kundernas aktivitetsnivå.
- Företagens och institutionernas efterfrågan på produkterinom säkring och riskhantering var hög hela året.
- Ekonomin i Baltikum visade motståndskraft motryska sanktio ner och både privat och företagskunder var mer aktiva.
Resultat och lönsamhet
Rörelseresultatet uppgick till 14 867 Mkr (20 865). Nettoresultatet (efter skatt) uppgick till 10 618 Mkr (16 581).
Exklusive jämförelsestörande poster (se ruta sid. 30) uppgick rörelseresultatet till 20 296 Mkr (21 767), en minskning med 7 procent. Nettoresultatet exklusive jämförelsestörande poster minskade med 9 procent till 15 970 Mkr (17 483).
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna uppgick till 43 771 Mkr (43 763).
Räntenettot uppgick till 18 738 Mkr (18 938). Den svenska reporäntan var –0,5 procent och ECB:s refinansieringsränta i euro var noll större delen av året vilket påverkade räntenettot negativt.
Det kunddrivna räntenettot ökade med 1 855 Mkrtill 20 464 Mkr jämfört med 2015. Räntenettot från utlåningen ökade med 1 586 Mkr, varav cirka hälften förklaras av volymer och hälften var en marginaleffekt. Räntenettot från kundinlåningen steg med 267 Mkr huvudsakligen beroende på inlåningsmarginalerna.
Räntenettot från övriga aktiviteter (finansiering etc.) var negativt och uppgick till –1 726 Mkr, en minskning med 2 055 Mkrjämfört med 2015. En jämförelsestörande post påverkade 2015 års resultat (se ruta sid. 30). Det lägre ränteläget minskade räntenettot med ungefär 900 Mkr på årsbasis. Myndighetsavgifterna omfattade stabilitetsfonder, 16 Mkr (590), insättningsgaranti, 390 Mkr (429), liksom avvecklingsavgiftertill ett belopp om 956 Mkr (182).
Provisionsnettot minskade till 16 628 Mkr (18 345). Börsutvecklingen varförsiktig även om den förbättrades mot slutet av året. Provisionerna från kapital och depåförvaltningen minskade med 1 243 Mkr, brutto jämfört med 2015, av vilket de resultatbaserade intäkterna minskade med 436 Mkrtill 275 Mkr (711). Verksamheten inom värdepapperslån har dragits ner av likviditetsstrategiska skäl och i linje med myndigheternas regelverk runt likviditet. Det ledde till väsentligt lägre provisioner. Kortintäkterna minskade med cirka 480 Mkr på grund av myndigheternas begränsning av mellanbanksavgifter. Nettoprovisionerna från livförsäkringsverksamheten uppgick till 1 039 Mkr (1 154).

Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade till 7 056 Mkr (5 478). Kunderna var aktiva och efterfrågade riskhanteringstjänster under hela det volatila året, främst inom valutahandel men också inom räntor och aktier. Nettoresultatet av finansiella transak tionerinom traditionell livförsäkring i Sverige och Danmark ökade med 425 Mkrjämfört med förra året till 1 919 Mkr. Detta motverkades av den orealiserade värderingsjusteringen, netto – hänförlig till motpartsrisk (CVA) och egen kreditvärdighet avseende derivat (DVA), samt egen kreditrisk på emitterade obligationertill verkligt värde via resultaträkningen (OCA) – på totalt –219 Mkr. 2015 uppgick posten till 603 Mkr, det vill säga totalt sett var det en nega tiv förändring på 822 Mkrjämfört med 2015. Värderingen av portföljerna inom likviditetshanteringen bidrog positivt.I 2015 års resultat ingick en jämförelsestörande post (se ruta nedan).
Övriga intäkter, netto, uppgick till 1 349 Mkr (1 002) och utgjorde en kombination av realiserade kapitalvinster och orealiserade värderings och säkringseffekter och en jämförelsestörande post ingick i 2016 års resultat (se ruta nedan).
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna uppgick till 27 761 Mkr (21 802). Två poster störde jämförbarheten (se ruta nedan). Undantaget dessa uppgick rörelsekostnaderna till 21 812 Mkr, vilket är på samma nivå som 2015 och inom kostnadstaket på 22 miljarder kronor.
Kostnadstaket har sänkts steg för steg under de senaste sju åren från 24 miljarder kronor.I och med attredovisningen av nettoförsäkringsintäkter ändrades (se ruta nedan), justerades kostnadstaket till 22 miljarder kronor, från 22,5 miljarder kronori affärs planen. Kostnadstaket gällertill och med år 2018.
Kreditförlustreserveringar
Kreditförluster, netto uppgick till 993 Mkr (883).Kreditkvaliteten var fortsatt god och kreditförlustnivån var 7 baspunkter (6).
Skatt
Den totala skattekostnaden uppgick till 4 249 Mkr (4 284). Den effektiva skattesatsen för året var 28,5 procent. Exklusive jämförelsestörande poster (se ruta nedan) var den effektiva skattesatsen 21 procent, vilket vari linje med SEB:s förväntade skattesats. Se not 3 och 15 för ytterligare information om skatt.
Lönsamhet
Avkastning på eget kapital uppgick till 7,8 procent (12,2). Avkastningen exklusive jämförelsestörande poster var 11,3 procent (12,9).



Jämförelsestörande poster och omräkning av den finansiella informationen
Den 1 januari 2016 införde SEB en ny kundorienterad organisation vilket ledde till en nedskrivning av goodwill till ett belopp om 5 334 Mkr. Nedskrivningen var av teknisk karaktär eftersom den berodde på att goodwillen fördelades på affärsenhets och geografinivå istället för på divisionsnivå.
Omstruktureringsåtgärderi Baltikum och Tyskland och en nedskrivning av immateriella ITtillgångar som inte längre användes gav en rörelsekostnad på 615 Mkr med en positiv skatteeffekt på 101 Mkr.
Visa Inc. harförvärvat Visa Europe där SEB ingick genom flerta let direkta och indirekta medlemskap.I det andra kvartalet slutfördes transaktionen för SEB:s Visa medlemskap i Baltikum och det verkliga värdetredovisades som en vinst på 520 Mkr med en
skattekostnad på 24 Mkr.
Under 2015 avslog högsta domstolen i Schweiz SEB:s ansökan om återbetalning av källskatt för åren 2006 till 2008. Det ledde till att nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade med 820 Mkr och till en ytterligare räntekostnad på 82 Mkr.
Den 1 januari 2016 gjordes en omfördelning av resultatraden livförsäkringsintäkter, netto, till provisionsnettot, nettoresultatet av finansiella transaktioner och övriga intäkter, netto.Ilinje med marknadspraxis rapporteras nu förutbetalda anskaffningskost naderinom livförsäkringsverksamheten som en del av provisionsnettot och inte längre som rörelsekostnader. Jämförelsetalen för 2014 och 2015 är omräknade och jämförelsetalen för 2012 och 2013 är proformaberäknade.
Övrigt totalresultat
Övrigt totalresultat uppgick till totalt –946 Mkr (2 219). Värderingen av de förmånsbestämda pensionsplanerna gav en negativ netto effekt på –1 875 Mkr (4 178). Förändringen var ett netto av en högre pensionsskuld, på grund av lägre diskonteringsräntor, och ett högre värde på pensionsplanernas tillgångar.
Nettoeffekten från värderingen av de posteri balansräkningen som kan komma att klassificeras om tillresultaträkningen var positiv och uppgick till 929 Mkr (–1 959).
Visatransaktionen
Visa Inc. harförvärvat Visa Europe (en medlemsägd organisation) i syfte att skapa ett enda globalt Visaföretag. Transaktionen godkändes av Europakommissionen under 2016. Ersättningen bestod av en kombination av kontanter och aktier. SEB ingick i Visa Europe genom flertalet direkta och indirekta medlemskap.
När Visatransaktionen i Baltikum slutfördes redovisades värdet som en vinst på 520 Mkri övriga intäkter, netto (en jämförelsestö rande post).
I Sverige, där SEB är en indirekt medlem via Visa Sweden klassifi ceras innehavet som finansiella tillgångar som kan säljas. Det verkliga värdetredovisas i övrigt totalresultat. Närfördelningsnyckeln mellan de svenska indirekta medlemmarna ärfärdig, och trans aktionen slutförs, kommer värdet att omklassificeras till övriga intäkter.
Händelser efter rapporttidens utgång
Den 16 januari 2017 meddelades att Annika Falkengren avgår efter 11 årfrån posten som SEB:s VD och koncernchef.
Den 8 februari 2017 meddelades att Johan Torgeby, chef för division Stora Företag & Finansiella Institutioner, blir hennes efterträdare från och med den 29 mars 2017.
Den 1 februari 2017 meddelades att Peter Dahlgren, chef för division Liv & Investment Management, lämnar SEB för en ny position utanför banken. Nils Liljeberg, idag försäljningschef för Pension & Försäkring, Sverige, har utnämnts till tillförordnad chef för affärsområde Liv. Peter Brannerfortsätteri sin roll som chef för affärsområde Investment Management.
Nyckeltal
| 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Räntabilitet på eget kapital, % | 7,80 | 12,24 | 15,25 | 13,11 | 11,06 |
| Räntabilitet på totala tillgångar, % | 0,37 | 0,57 | 0,71 | 0,58 | 0,48 |
| Räntabilitet på riskexponeringsbelopp, % | 1,80 | 2,71 | 3,23 | 2,38 | |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 4:88 | 7:57 | 8:79 | 6:74 | 5:31 |
| Vägt antal aktier , miljoner 1) |
2 178 | 2 191 | 2 187 | 2 191 | 2 191 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 4:85 | 7:53 | 8:73 | 6:69 | 5:29 |
| Vägt antal aktier efter utspädning , miljoner 2) |
2 188 | 2 203 | 2 202 | 2 207 | 2 199 |
| Kreditförlustnivå, % | 0,07 | 0,06 | 0,09 | 0,09 | 0,08 |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar, % | 68,8 | 68,3 | 62,2 | 86,9 | 74,4 |
| Andel osäkra lånefordringar, netto % | 0,21 | 0,20 | 0,29 | 0,17 | 0,28 |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto % | 0,33 | 0,35 | 0,49 | 0,35 | 0,58 |
| Likviditetstäckningsgrad3) , % |
168 | 128 | 115 | 129 | |
| Kapitalkrav, Basel III | |||||
| Riskexponeringsbelopp, Mkr | 609 958 | 570 840 | 616 531 | 598 324 | |
| Uttrycktsom kapitalkrav, Mkr | 48 797 | 45 667 | 49 322 | 47 866 | |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 18,8 | 18,8 | 16,3 | 15,0 | |
| Primärkapitalrelation, % | 21,2 | 21,3 | 19,5 | 17,1 | |
| Total kapitalrelation, % | 24,8 | 23,8 | 22,2 | 18,1 | |
| Bruttosoliditetsgrad, % | 5,1 | 4,9 | 4,8 | 4,2 | |
| Antal befattningar 4) |
15 279 | 15 605 | 15 714 | 15 870 | 16 925 |
| Depåförvaring, miljarder kronor | 6 859 | 7 196 | 6 763 | 5 958 | 5 191 |
| Förvaltat kapital, miljarder kronor | 1 781 | 1 700 | 1 708 | 1 475 | 1 328 |
1) Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 850 426 A-aktier för de långsiktiga aktieprogrammen vid årsskiftet 2015.
Under 2016 har SEB återköpt 29 840 725 aktier och 5 513 458 aktier har sålts. Per den 31 december 2016 ägde SEB således 25 177 693 A-aktier till ett marknadsvärde av 2 406 Mkr.
2) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga aktieprogrammen.
3) Enligt vid varje tidpunkt gällande regler från Finansinspektionen.
En femårsöversikt över koncernens och moderbolagets resultat- och balansräkningar återfinns på sid. 152.
Definitioner sid. 159.
4) Medeltal för året.
Finansiellstruktur
Den 31 december 2016 uppgick balansomslutningen till 2 621 miljarder kronor vilket var en ökning med 125 miljarder kronorjämfört med förra årsskiftet (2 496).
Låneportföljen
Utlåningen till allmänheten uppgick till 1 453 miljarder kronor, en ökning med 100 miljarder kronor på helåret (1 353). Exklusive repor och skuldinstrument ökade utlåningen till allmänheten med 99 miljarder kronor. Tillväxten skedde inom alla huvudsegment i Norden och Baltikum.
SEB:s totala kreditportfölj (som omfattar både volymeri balansräkningen och åtaganden utanför balansräkningen) uppgick till 2 143 miljarder kronor (2 065). Under året ökade lån och lånelöften till hushållen med 21 miljarder kronor. Krediter och åtaganden utanför balansräkningen till segmenten företag och fastighetsför valtning ökade sammantaget med 134 miljarder kronor Se sid. 41 och not 17.
Räntebärande värdepapper
SEB:s kreditexponering i obligationsportföljen (räntebärande värdepapper, kreditderivat och terminer) uppgick till 168 miljarder kronor (229). Se not 17a.
Derivat
Derivatkontraktens verkliga värde bokas som tillgångarrespektive skulderi balansräkningen och uppgick till 212 respektive 175 miljarder kronor.
Volymerna av de olika derivaten uppstår genom att kunderna efterfrågar derivatprodukterför att hantera finansiella risker. Banken upprätthåller en marknad för derivaten och använder dem också i syfte att skydda egna kassaflöden och verkligt värde på till gångar och skulderfrån till exempelränteförändringar. Se not 42.
Balansräkningens struktur 31 december 2016
Kortfristig finansiering Stabil finansiering Övrigt Övrigt Livförsäkring Livförsäkring Kr Kreditinstitut editinstitut Likviditetsportföljen Derivat Derivat Kundhandelvärdepapper Kundhandelvärdepapper Tillgodohavandehos centralbanker Centralbanksinlåning Hushållsinlåning Hushållsutlåning Kapital Kortfristigfinansiering Långfristigfinansiering Inlåningfrånföretag ochoffentligsektor Utlåningtillföretag ochoffentligsektor "Bankboken" Likvida tillgångar Tillgångar Skulder och eget kapital
Försäkringstillgångar och skulder
Försäkringsrörelsens tillgångar uppgick till 404 miljarder kronor (367). Av detta utgjordes 296 miljarder kronor (272) av finansiella tillgångar därförsäkringstagarna bär placeringsrisken (mestadels fondförsäkring) och övriga tillgångar (mestadels traditionell och riskförsäkring) utgjorde ytterligare 108 miljarder kronor (95).
Försäkringsrörelsens åtaganden uppgick till 404 miljarder kronor (371). Av detta utgjordes 297 miljarder kronor (272) av finansiella åtaganden förinvesteringsavtal (primärt fondförsäkring), medan 107 miljarder (99) var åtaganden förförsäkringsavtal (primärt traditionell och riskförsäkring). Försäkringsrörelsens åtaganden täcks främst av finansiella tillgångar, men också av ickefinansiella tillgångar såsom investeringari fastigheter. Värdet av dessa uppgick till 7 miljarder kronor (7).
Materiella och immateriella tillgångar
Materiella tillgångar utgörs till största delen, 7,9 miljarder kronor (8,4), av fastigheter.
Immateriella tillgångar uppgick till 11,4 miljarder kronor (17,1), varav 42 procent utgörs av goodwill. Goodwillposter prövas för nedskrivning varje år.I samband med SEB:s omorganisation under 2016 allokerades goodwilltill lämpliga kassagenererande enheter, vilketledde till en nedskrivning av goodwill på 5 334 Mkr (se ruta sid. 30). Försäkringsrörelsen redovisar aktiverade anskaffningskostnader på 4,0 miljarder kronor (4,2).
In- och upplåning samt emitterade värdepapper
Koncernens finansiering utgörs av inlåning från allmänheten (hushåll, företag osv), upplåning från svenska, tyska och andra finansiella institutioner samt emissioner av penningmarknadsin strument, obligationslån, säkerställda obligationer och förlagslån. Se sid. 43 och not 17f förinformation om likviditetshantering. In och upplåning från allmänheten uppgick till 962 miljarder
Rating
Moody's betyg på SEB:s långfristiga seniora upplåning är baserat på kreditkvaliteten, det stabila resultatet, diversifieringen liksom den ökade effektiviteten.
S&P:s betyg på SEB:s långfristiga seniora upplåning baseras på bankens positiva kapitalutveckling och intjäning som kan kompensera effekten av den svenska förhöjda makroekonomiska risken så som S&P uppfattar den.
Fitch:s betyg på SEB:s långfristiga seniora upplåning för bättrades från A+ till AA– under 2016, baserat på bankens långsiktiga strategi samt att intjäningen varit stabil och väl diversifierad.
| Stabila | Moody's utsikter |
Standard & Poor's Stabila utsikter |
Fitch Stabila utsikter |
||
|---|---|---|---|---|---|
| Short | Long | Short | Long | Short | Long |
| P–1 | Aaa | A–1+ | AAA | F1+ | AAA |
| P–2 | Aa1 | A–1 | AA+ | F1 | AA+ |
| P–3 | Aa2 | A–2 | AA | F2 | AA |
| Aa3 | A–3 | AA– | F3 | AA– | |
| A1 | A+ | A+ |
kronor (884).Inlåning från hushåll ökade med 15 miljarder kronor och inlåning från företag ökade med 63 miljarder kronor under året.
Emitterade kort och långfristiga värdepapper uppgick till 669 miljarder kronor (639). Under året förföll 87 miljarder kronor i långfristig finansiering (79). Banken kunde använda sin goda kreditkvalitet till att ta upp ny finansiering till ett belopp om 145 miljarder kronor. Förlagslånen uppgick till 41 miljarder kronor (31).
Eget kapital
Vid ingången av 2016 hade SEB ett eget kapital på 143 miljarder kronor.I enlighet med ett beslut på årsstämman 2016 användes 11,5 miljarder kronortill bankens utdelning (10,4). Nettoresultatet uppgick till 10,6 miljarder kronor och övrigt totalresultat var –946 Mkr. Vid slutet av 2016 uppgick eget kapital till 141 miljarder kronor.
Utdelning
Styrelsen föreslårtill årsstämman en utdelning på 5:50 kronor per A och Caktie (5:25), vilket motsvarar 113 procent av vinst per aktie (69). Exklusive jämförelsestörande poster (se ruta sid. 30) motsvarar utdelningen 75 procent av vinst per aktie. Den totala föreslagna utdelningen uppgårtill 11,9 miljarder kronor (11,5), beräknat på det totala antalet utestående aktier per den 31 december 2016, exklusive återköpta aktier.
Förvaltat kapital och depåförvaring
Vid slutet av året uppgick det förvaltade kapitalet till 1 781 miljarder kronor (1 700). Nettoinflödet av volymer var 77 miljarder kronor. Värdeökningen var 4 miljarder kronor. Depåförvaringsvolymen uppgick till 6 859 miljarder kronor (7 196).

| Förvaltat kapital |
Mdr kr | ||
|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2014 | |
| Periodens början | 1 700 | 1 708 | 1 475 |
| Inflöde | 255 | 280 | 304 |
| Utflöde | –178 | –220 | –212 |
| Förvärv/försäljning, netto | 0 | –75 | 0 |
| Värdeförändring | 4 | 7 | 141 |
| Periodens slut | 1 781 | 1 700 | 1 708 |
Inför 2017
År 2017 kommer banken att fortsätta sitt arbete i enlighet med den strategiska inriktningen och affärsplanen och intäkterna ska öka. Det innebär att SEB ska växa inom sina styrkeområden, tillhandahålla digitala verktyg och tjänster och höja medarbetarkompetensen, samtidigt som kostnaderna inte ska överstiga 22 miljarder kronor.
Det makroekonomiska läget ärfortfarande osäkert även om utsikterna är något mer positiva.Riskerna för deflation har minskat. Stora globala obalanser kvarstår dock och om världens central banker minskarlikviditetsstödettill de finansiella marknaderna kan svårbedömda direkta och indirekta effekter uppstå. Det finns tecken på attRiksbanken inte sänkerräntorna ytterligare utan till och med kan komma att höja räntan mot slutet av 2017. De oväntade resultaten av både EUfolkomröstningen i Storbritannien och presidentvaleti USAutgör ytterligare osäkerhetsfaktorer.
I SEB påverkar kredit, marknads, likviditets,IT och opera tiva samt försäkringsrisker verksamheten. Koncernensriskstruktur och riskhantering beskrivs mer detaljerat på sid. 40-45 samt i not 17, 19 och 20.
Enligt ny svensk lag ärräntor på förlagslån som klassas som primär och supplementärkapital inte längre avdragsgilla. Den beräknade effekten är en ökning av skattekostnaderna med cirka 360 Mkrför 2017 och 300 Mkr per årfrån och med 2018 och framåt, allt annat lika. SEB haringa planer på att förtidsinlösa
något av primärkapitallånen på grund av detta och kan enligt vill koren inte förtidsinlösa något supplementärkapital.
Därutöverinfördes en skatt baserad på lönekostnaderi den finansiella sektorn i Norge i början av 2017 och en liknande skatt föreslås i Sverige med start 2018. Detta beräknas påverka SEB:s kostnader med totalt cirka 700 Mkr per år.
Det totala beloppet myndighetsavgifterförväntas bli mer än 2 miljarder kronor under 2017. Det berorfrämst på att avvecklingsavgiften i Sverige fördubblades till 9 baspunkter.
Den nya redovisningsstandarden IFRS 9 Finansiella instrument föreskriver bland annat att nedskrivningar skall baseras på en modell förförväntade förlusteri stället för den nuvarande modellen förinträffade förluster. SEB:s bedömning är att de nya reglerna sannolikt kommer att öka kreditförlustreserveringarna och minska kapitalet vid övergången den 1 januari 2018 och att volatilitet i kreditförlustraden iresultaträkningen kommer att öka. Det ärför närvarande inte klarlagt hur myndigheter kommer att behandla samspelet mellan redovisning av avsättning för kreditförluster och kapitaltäckningsdefinitionen av förväntade förlustbelopp. Europeiska kommissionen harföreslagit att ökade avsättningarför kreditförluster enligtIFRS 9 fasas in överfem år.
SEB:sresultat drivs av kundernas behov
Kundernas finansiella behov är källan till SEB:s affärsvolymer och resultat. Här beskrivs det övergripande förhållandet mellan kunddrivna affärsvolymer, som rapporteras i och utanför balansräkningen och resultaträkningen samt yttre faktorer.
Det makroekonomiska läget har stor betydelse för kundernas beteende och är därför en av de faktorer som, tillsammans med hur banken agerar, har störst påverkan på bankens verksamhet och resultat.
I en positiv ekonomisk utveckling ärföretag och privatpersoner mer benägna att investera och konsumera. Det kan leda till ökad utlåning, fler betalningar och ett större antal företagstransaktioner, etcetera, vilket är gynnsamt förräntenettot och provisionsnettot.
I en mer ogynnsam del av konjunkturcykeln, då kunderna sanno likt är merförsiktiga, kan tillväxten i affärs och transaktionsvolymer avta och kreditförlusterna öka. Å andra sidan säkrar kunderna sina riskeri osäkra och volatila lägen vilket kan öka nettoresultatet av finansiella transaktioner.
Bankens totala resultat ärjämnare övertiden än varje rad iresul taträkningen separat. Till exempel ökar ofta provisionsnettot när nettoresultatet av finansiella transaktioner minskar och vice versa.
Resultaträkning,förenklad Mkr
| 2016 | |
|---|---|
| Räntenetto | 18 738 |
| Provisionsnetto | 16 628 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 7 056 |
| Övriga intäkter, netto | 1 349 |
| Summa rörelseintäkter | 43 771 |
| Summa rörelsekostnader | –27 761 |
| Kreditförluster och övrigt | –1 143 |
| Skatt | –4 249 |
| Nettoresultat | 10 618 |
Affärsvolymer inom balansräkningen Mkr
| Tillgångar | 2016 | |
|---|---|---|
| 1 | Centralbanker | 217 808 |
| 2 | Utlåning till övriga kreditinstitut | 50 527 |
| 3 | varav Skuldinstrument | 382 |
| 4 | Utlåning till allmänheten | 1 453 019 |
| 5 | varav Skuldinstrument | 14 724 |
| 6 | Skuldinstrument | 122 192 |
| 7 | Aktieinstrument | 40 324 |
| 8 | Derivat | 212 355 |
| 9 | Försäkringstillgångar | 410 155 |
| Finansiella tillgångartill verkligt värde | 785 026 | |
| 10 | Skuldinstrument | 32 698 |
| 11 | Aktieinstrument | 3 049 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 35 747 | |
| Övriga tillgångar | 78 519 | |
| Summa tillgångar | 2 620 646 |
| Skulder och eget kapital | 2016 | |
|---|---|---|
| 12 | Centralbanker | 54 393 |
| 13 | Skuldertill kreditinstitut | 65 471 |
| 14 | In- och upplåning från allmänheten | 962 028 |
| 15 | Skuldertillförsäkringstagare | 403 831 |
| 16 | Certifikat | 126 480 |
| 17 | Obligationslån | 542 400 |
| Emitterade värdepapper | 668 880 | |
| 1) 18 |
Skuldinstrument | 9 549 |
| 1) 19 |
Aktieinstrument | 10 072 |
| 20 | Derivat och övrigt | 193 875 |
| Finansiella skuldertill verkligt värde | 213 496 | |
| Övriga skulder | 70 852 | |
| 21 | Efterställda skulder | 40 719 |
| Totalt eget kapital | 140 976 | |
| Summa skulder och eget kapital | 2 620 646 |
Affärsvolymer utanför balansräkningen (exempel) i enlighet med redovisningsprinciper
| 22 | Förvaltat kapital | Kunder investerar i till exempel fonder,mdr kr |
1 781 |
|---|---|---|---|
| 22 | Depåförvaring | Banken förvarar värdepapper och förmedlar utdelningar och räntor för kundersräkning, mdr kr |
6 859 |
| 22 | Kreditlöften | Kundersförhandsbeslutade krediter,mdr kr |
655 |
| 22 | Garantier | Banken tillhandahåller kreditriskhantering till kunder,mdr kr |
120 |
| 22 | Betalningar och cash management |
Kunder gör betalningar och hanterarsina kon tobalanser. |
|---|---|---|
| 22 | Korttransaktioner | Kunder gör kortbetalningar. |
| 22 | Värdepappers transaktioner |
Kunder använder banken som mellanhand i värdepapperstransaktioner med till exempel aktier. |
| 22 | Företagstransak tioner |
Företagskunder efterfrågar råd och stöd vid till exempel företagsförvärv eller börsin troduktioner. |
1) Kort position - ingårsomenmotpost i det lagersomhållsförkundhandel.
Kundernas affärsvolymer och intäkter
| Ränte netto A |
Provisions netto B |
Nettoresultat av finansiella transaktioner C |
Övriga intäkter, netto D |
|
|---|---|---|---|---|
| Räntenettot ärskillnaden mellan intäkter från utlåning och kostnader för in- och upplåning. Räntemargina lerna skiljersig åt på olika markna der, främst på grund av olika löptider och risker. Marginalerna och affärs volymerna harstor betydelse. |
Provisionsbaserade nettointäkter ökar med ökande affärsvolymer. Fondrelaterade provisioner ökar med högre marknadsvärden. |
Omfattarsåväl realiserade vinster och förluster isamband med trans aktioner med värdepapper, valutor och derivatsom förändringar i marknadsvärde. Utvecklingen på de finansiella marknaderna harstor betydelse. |
Övriga intäkter uppstårsporadiskt och har ingen tydlig koppling till makroekonomiska faktorer. |
|
| Utlåning | Lån till kunderskapar ränteintäkter under lånenslöptid. Uppläggnings avgifter på nya lån hanterassom ränta. 1 2 4 |
SEB deltar i, eller leder,syndike ringar av lån, vilketskapar provi sionsintäkter och -kostnader. 4 |
||
| instrument Skuld |
SEB hållerskuldinstrument – ränte bärande värdepapper och obligatio ner – för kundhandel och för likvidi tetshantering. Skuldinstrumenten uppbär ränta under löptiden. 6 10 18 1) 3 5 |
SEB hållerskuldinstrument för kundhandel och för likviditetshan tering. Posten påverkas av kunder nas aktivitetsnivå och marknadsvär det på innehaven. 6 18 1) |
Posten påverkas av försäljning av SEB:s eget innehav av skuldinstru ment,som hållsi likviditets- och investeringssyfte. 3 5 10 |
|
| instrument Aktie |
SEB erhåller och betalar provisioner i rollen som aktiemäklare. 22 |
SEB håller aktieinstrument för kundhandel och är en motpart i aktieswappar. Posten påverkas av kundhandeln, av marknadsvärdet och utdelningar från aktieinne haven. 7 19 1) |
Posten påverkas av försäljning av SEB:s eget aktieinnehav och av utdelningar från eget aktieinnehav. 11 |
|
| Derivat | Ränterelaterade derivatinstrument som används av SEB för att minska svängningar i resultatet (säkring) ger ränta under löptiden. 8 20 |
SEB erhåller och betalar provisioner vid handel med derivat i vissa fall. 8 20 |
SEB är motpart för kundersom vill hantera sina risker (till exempel valuta- och ränterisk) med hjälp av derivatinstrument. Posten påverkas av kundhandeln och av marknads värdet på innehaven. 8 20 |
Marknadsvärdet på de derivatsom SEB använder försäkringar. 8 20 |
| upplåning och In |
Inlåning från kunder ger upphov till räntekostnader. 12 13 14 |
SEB erhåller provisioner från vissa bankkonton. 14 |
||
| och sparande Försäkring |
SEB tillhandahållersparande i fond försäkring, depåförsäkring och liknande produkter där kunden bär risken. Den investerade volymen genererar provisionsintäkter. Därut över uppstår distributionskostna der. 9 15 22 |
SEB tillhandahållersparande i tradi tionell pensionsförsäkring med viss garanterad avkastning samtsjuk och vårdförsäkring och liknande tjänster. Posten beror på investerad volym liksom på skadeutfall. 9 15 |
||
| värde efter skulder och Emitterade ställda papper |
SEB finansierarsin egen verksamhet med hjälp av räntebärande kort- och långfristiga värdepapper i vilka räntekostnader uppstår. 16 17 21 |
Aktieindexobligationer tillhanda hållsför kundinvesteringar. Dessa genererar provisioner. 16 17 |
Marknadsvärdet inklusive kreditrisk på SEB:s aktieindexobligationer påverkar posten. 17 |
Inlösen i förtid av skuldinstrument utgivna av SEB påverkar posten. 16 17 21 |
| balans Affärsvolym räkningen utanför |
Banken tillhandahåller en rad kund tjänstersom genererar provisions intäkter och -kostnader. De flesta avgifterna är fasta och transak tionsbaserade, men vissa beror på marknadsvärden. 22 |
1) Kort position - ingårsomenmotpost i det lagersomhållsförkundhandel.
Divisioner och affärsstöd
Stora Företag & Finansiella Institutioner
Företag &
Privatkunder
Baltikum
Liv
&
Investment
Management

Chefer: Joachim Alpen och Johan Torgeby 1)

Chefer: Mats Torstendahl och Christoffer Malmer

Chef: Riho Unt

Chef: Peter Dahlgren 2)

Martin Johansson
Divisionen betjänar 2 300 företagskunder och 700 finansiella institutioner och erbjuder rådgivningsbaserade affärs och investmentbanktjänsteri Norden, Tyskland och genom en omfattande internationell närvaro. Kunddriven handel, likviditetshantering, finansiering, kapitalmarknads och depåförvaringstjänster samt asset management sales är en del av erbju dandet.
Divisionen betjänar cirka 1,7 miljoner privatkunder och 216 000 företag i Sverige med heltäckande bank och rådgivningstjänster via mobil, internet och telefonbanken samt från 137 bankkontor. Divisionen utfärdar kort i Norden under SEB:s eget varumärke samt för Eurocard och Diners Club, och erbjuder ledande private bankingtjänstertill kapital starka privatpersoner.
Divisionen erbjuder bankprodukter och rådgivningstjänsteri Estland, Lettland och Litauen, till cirka 1,8 miljoner privatkunder och 138 000 företag, via mobila lösningar, online samt från ett nätverk av 82 bankkontor. SEB:s baltiska fastighetsbolag är också en del av divisionen.
Division Tjänsteerbjudande Händelser under 2016
Storföretagen blev mer aktiva mot slutet av året när affärsläget blev mer positivt. SEB:s nya plattform för depåförvaring,Investor World, som gerinstitutionella kundertoppmodern funktionalitet, lanserades. SEB inledde ett samarbete med fintechföretaget Ripple för att kunderna ska kunna göra betalningarirealtid. Ett test pågårför betalningar mellan SEB:s kontori New York och Stockholm.
Företagens kreditefterfrågan ökade. SEB:s digitala erbjudande till företagskundertoppranka des av Finansbarometern. Utvecklingen av det digitala erbjudandet till privatkunderna snab bades upp. SEB ingick ett samarbete med fintechföretaget Tink, lanserade en ungdoms app till kunder under 18 år och en digital bolånekalkylator. SEB lanserade också ett nytt kontorskoncept.
SEB fortsatte att investera i bättre kunderbjudanden och rådgivningstjänster, till exempel heltäckande distansrådgivning med digital signering, nya betalningssätt med SEB:s kreditkort i Estland, lanseringen av kontaktlösa kort i Lettland och Litauen och mobila kortbetal ningslösningari Litauen.
Divisionen tillhandahållerförsäkrings och kapitalförvaltningslösningarförföretag, privatpersoner och institutioneri främst Norden och Baltikum. Genom en nysatsning på traditionell livförsäkring i Sverige erbjuds ett brett sortiment. Divisionen har bland annat ansvarförförvaltning av fonder och andra placeringsportföljer där SEB:s utveckling inom hållbarhetsområdet är en viktig aspekt.
Satsningen på att förbättra de digitala tjäns terna fortsatte och SEB kan nu erbjuda ett helt digitaliserat kundmöte. Ägardialogerna utanför Norden stärktes. SEB topprankades för sin aktie och ränteförvaltning i PRI:s (principerför ansvarsfulla investeringar) årliga betygsättning av hållbara investeringar.
Enhet Funktion
Affärsstöd arbetarför alla divisioner genom att stödja affärsverksamheten med proaktiv ITutveck ling och backofficetjänster samt att säkerställa stabilitet i den dagliga driften av ITsystemen – allt med fokus på kostnadseffektivitet.
ITutvecklingen sker steg för steg, med många små insatser och med ett agilt arbetssätt. På detta sätt säkerställs snabba leveranser och resultat i linje med kundernas och verksamhetens behov. Tillförlitliga tjänstertillhandahålls SEB:s kunder genom att säkerställa att avbrott i driften av
de digitala kanalerna minimeras och att betalningar hanteras på rätt sätt.
1) Utnämnd till VD och koncernchef från ochmed 29mars 2017. 2) Lämnade SEB under våren 2017.
Rörelseintäkter och -resultat (Mdr kr) Resultatkommentarer Divisionernas relativa andel av:
Stora Företag & Finansiella Institutioner

Företag & Privatkunder


Rörelseresultatet minskade till 9 133 Mkr. Räntenettot var högre på grund av de anpassningartill negativa räntor som genomförts. Provisionsnettot minskade främst till följd av färre företagstrans aktioner och en neddragning av aktielånverksam heten. Nettoresultat av finansiella transaktioner ökade på grund av högre efterfrågan på riskhanteringsprodukter. Kostnaderna exklusive jämförelsestörande poster minskade (se ruta sid. 30).
Rörelseresultatet ökade marginellt till 7 348 Mkr. Kunderna varrelativt optimistiska. Räntenettot ökade till följd av de anpassningartill negativa räntor som genomförts. Provisionsnettot föll delvis på grund av myndigheternas begräns ningar på mellanbanksavgifter på kort och netto resultatet av finansiella transaktioner minskade. Kostnaderna ökade marginellt medan kreditför lusterna minskade.

Liv & Investment Management

IT-investeringar och automatisering Kommentarer

steg på grund av större affärsvolymer. Provisionsnettot ökade på grund av ökad kundaktivitet medan finansnettot minskade. Kostnaderna ökade delvis på grund av en jämförelsestörande post (se ruta sid. 30) medan kreditförlusterna minskade. Den ekonomiska tillväxten i Baltikum var stabil.
Rörelseresultatet steg till 3 157 Mkr. Provisionsnettot minskade med den negativa börsutvecklingen. Finansnettot ökade beroende på förbätt ringari investerings och riskresultaten i både den svenska och danska livförsäkringsverksamheten. Kostnaderna minskade.
Kostnadseffektiva transaktioner och förbättrade kundupplevelser nås genom kontinuerliga effektivitetsförbättringar och genom ny teknik.
En allt större andel av bankens transaktioner blir automatiserade. Banken gör stora investe ringar varje åriITutveckling.

Geografiska marknader

Sverige Annika Falkengren VD och koncernchef Universalbank

Estland Allan Parik Landchef Universalbank

Lettland Ieva Tetere Landchef Universalbank

Litauen Raimondas Kvedaras Landchef Universalbank


Norge

WilliamPaus Landchef Företagsbank


Företagsbank

Tyskland JohanAndersson Landchef Företagsbank

Övriga marknader Detinternationella
nätverket Företagsbank
Marknad Aktiviteter under 2016
Marknaden präglades av det negativa ränteläget och återhållsamhet hos storföretagskunderna. Mindre och medelstora företag var mer aktiva och investeringsviljan i bostadsbyggande och infrastruktur ökade. SEB fokuserade på kundupplevelsen och det digitala erbju dandet förbättrades förföretags och privatkunder.
SEB märkte av hushållens ökade efterfrågan på bolån och såg ett stadigt inflöde av nya kunder. Företagskunderna varförsiktigare på grund av omvärldsläget. SEB fokuserade på att förbättra de digitala lösningarna samtrådgivningen till mindre och medelstora företag. SEB är den näst största banken i Estland.
Hushållen var positiva medan företagens och entreprenörernas behov av investeringar var återhållsamt. Året var en vändpunkt för SEB efter flera års nedgång vad gällerlånevolymerna. Ett helt nytt banksystem med nya kundgränssnitt utvecklades. SEB är den näst största banken i Lettland.
Trots det osäkra marknadsläget ökade kundaktivitet och affärsvoly mer. SEB fokuserade på att stärka sitt digitala utbud för att ge tillgång till finansiella tjänster och kundlösningar via olika försälj ningskanaler. SEB är den största banken i Litauen.
Ett förbättrat affärsklimat ledde till ökad efterfrågan på finansiering och flera företagstransaktioner avslutades under året. SEB rankades som nummer 2 för storföretag och nummer 3 för finansiella institu tioneri Prosperas kundundersökning.Inom Investment management tillkom nya utländska fondinflöden.
Kundaktiviteten var hög vilket ledde till ettrekordresultat. SEB var aktiv i flera större företagstransaktioner, främst inom infrastruktur och förnybar energi. Aktiviteten på obligationsmarknaden var hög och SEB:s marknadsposition stärktes. SEB rankades som nummer 2 för storföretag och nummer 3 för finansiella institu tioneri Prosperas kundundersökning.
I och med det dämpade ekonomiska omvärldsläget, kännetecknades marknaden av riskaversion men ändå gjordes flera företagstransak tioner av storföretagskunderna. Särskiltrådgivnings och finansieringstjänster var eftersökta av lokala kunder.
Överskottslikviditet, negativa styrräntor och en stark ekonomi gjorde den heterogena tyska bankmarknaden än mer konkurrensutsatt under 2016. SEB är välpositionerad som en internationell företagsbank och omvandlingen från dotterbolag till filial kommer att öka enkelheten och förbättra lönsamheten.
Politisk osäkerhet och ekonomisk avmattning på många internationella marknaderinnebar en något lägre aktivitetsnivå. SEB stöttade kunderna i deras internationella verksamhet och erbjöd internationella institutionertillgång till den nordiska kapitalmarknaden. Produktutbudet stärktes och antalet kunder ökade.

1) Exklusive jämförelsestörande poster 2) Exklusive treasuryverksamhet
Marknadsandelar och kundkontakter
| Marknadsandelar | ||||
|---|---|---|---|---|
| Marknad totalt | ||||
| Procent | 2016 | 2015 | Mdr kr 2016 | |
| Utlåning till allmänheten | ||||
| Sverige | 14,4 | 14,3 | 5 589 | |
| utlåning till hushåll | 13,2 | 13,7 | 3 516 | |
| utlåning till företag | 16,4 | 15,4 | 2 072 | |
| Estland 1) |
23,4 | 23,9 | 153 | |
| Lettland 1) |
16,7 | 16,8 | 147 | |
| Litauen 1) | 29,3 | 29,3 | 174 | |
| Inlåning från allmänheten | ||||
| Sverige | 15,7 | 15,6 | 2 574 | |
| inlåning från hushåll | 11,6 | 11,4 | 1 654 | |
| inlåning från företag | 23,6 | 23,4 | 920 | |
| Estland 1) |
22,9 | 21,1 | 144 | |
| Lettland 1) |
10,2 | 9,1 | 214 | |
| Litauen1) | 27,9 | 28,1 | 167 | |
| Börshandel | ||||
| Stockholm | 6,0 | 7,0 | 7720 | |
| Oslo | 3,1 | 3,7 | 2 223 | |
| Helsingfors | 2,5 | 3,5 | 2 297 | |
| Köpenhamn | 2,9 | 4,2 | 3 327 | |
| Företagsobligationer utgivna i kronor |
16,7 | 18,9 | 97 | |
| Fonder, total volym2) | ||||
| Sverige | 11,9 | 12,2 | 3 568 | |
| Finland | 3,0 | 3,7 | 1 014 | |
| Fondförsäkring, premieinkomster |
||||
| Sverige | 16,8 | 16,4 | 60 | |
| Livförsäkring, premieinkomster | ||||
| Sverige | 8,7 | 7,7 | 191 | |
| Danmark | n.a. | 10,0 | ||
1) Exkl. finansiella institutioner och leasing. Estland och Lettland per november 2016, Litauen per september 2016.
2) Exklusive tredjepartsfonder.
Källor: SCB, Bank of Estonia, Financial and Capital Market Commission i Lettland, Association of Lithuanian Banks, Försäkringsförbundet, Nasdaq etc.

Totalt hushållssparande – bankkonton, fonder, traditionellt livförsäkringssparande, fondförsäkringssparande och obligationermen exklusive direktägda aktier – i Sverige uppgick den 30 september 2016 till 7 649miljarderkronor.
Marknadsandelar, Sverige Procent

SEB SHB Nordea Swedbank
Kundkontakter
| 2016 | 2015 | 2014 | |
|---|---|---|---|
| Antalsyndikerade lån i Norden |
73 | 65 | 77 |
| Antal aktierelaterade transaktioner i Norden |
24 | 19 | 19 |
| Antal förvärvsrelaterade transaktioner i Norden |
24 | 17 | 32 |
| Internationella private bankingkontor | 12 | 12 | 13 |
| 2016 | 2015 | 2014 | |
|---|---|---|---|
| Antal Swish-betalningar via SEB app (miljoner) | 18 | 8 | 2 |
| Internetbanken, antal besök (miljoner) | 174 | 158 | 173 |
| Mobilbanken, antal besök (miljoner) | 216 | 165 | 95 |
| Telefonbanken, antalsamtal (miljoner) | 4,4 | 4,3 | 4,2 |
| Antal livförsäkringsmäklare | 2 500 | 2 550 | 2 600 |
| Antal bankkontor | 219 | 252 | 277 |
| Antal bankomater 1) |
2 757 | 2 640 | 3 034 |
1) varav 1 900 ägstillsammansmed andra nordiska större banker
Risk-, likviditetsoch kapitalhantering
SEB värnar om en stark finansiell ställning för att kunna tillgodose kunders och andra intressenters behov. Risk-, likviditets- och kapitalhantering innebär att ta risker för att skapa kundvärde och samtidigt bibehålla motståndskraft i alla slags situationer.
Styrning med helhetssyn
Resultat och prissättning samtrisk, likviditets och kapitalhantering är nära sammankopplade och bildar en integrerad del av bankens strategiska och långsiktiga finansiella och operativa affärsplaner.
Uthålligt värdeskapande är direkt beroende av bankens förmåga att bedöma, övervaka och prissätta risker och att samtidigt behålla tillräckligt med kapital och likviditet för att hantera oförutsedda händelser. SEB utvärderar de finansiella konsekvenserna för att maximera kund och aktieägarvärde och styr verksamheten pro aktivt utifrån tre huvudsakliga perspektiv:
-
- affärsvolymernastillväxt,sammansättning och risknivå,
-
- verksamhetens kapital- och likviditetskrav,
-
- lönsamhet.
Styrelsen beslutar om bankens långsiktiga strategiska inriktning, de finansiella målen och den övergripande risktoleransen. Mål fastställs och följs upp regelbundet för att hantera och optimera resur serna. I det överordnade dokumentet om risktolerans beskriver styrelsen sin syn på bankens risknivå, hur upplåningen ska struk tureras, nödvändiga likviditetsbuffertar samt kapitalmål.
Som en ledande universalbank består SEB:s huvudsakliga risk av kreditrisk vilken uppståri samband med utlåning och lånelöften till kunder. Andra väsentliga riskeri SEB:s verksamhet ärlikvidi tetsrisk, marknadsrisk, operativ risk (inklusive IT och informa-

Risktolerans i korthet
SEB ska:
- • ha en kapitalstyrka som ska fortsätta vara tillräcklig för att stå emot de totala riskerna och garantera bankens långsiktiga överlevnad och position som finansiell motpart samtidigt som verksamheten ska följa myndighetskrav och ratingmål.
- ha en stark kreditkultur baserad på långsiktiga relationer, kunskap om kunderna och med fokus på deras återbetalningsförmåga; detta ledertill en kreditportfölj av hög kvalitet.
- ha en väl strukturerad likviditetsposition, en balanserad upplåningsbas och en tillräcklig likviditetsreserv för att möta eventuella nettoutflöden i ett stressat scenario.
- arbeta för att reducera operativa risker i all sin verksamhet och upprätthålla bankens goda rykte.
- uppnå en låg volatiliteti intjäningen genom att intäkterna kommerfrån kunddrivna affärer.
tionssäkerhet), affärsrisk, pensionsrisk och försäkringsrisk. För att täcka dessa risker vid eventuella oförutsedda händelser håller SEB en kapitalbuffert och en likviditetsreserv.
Bankens VD har ansvaret för att optimera riskprofilen inom den risktoleransnivå och de kapitaltäckningskrav som sätts av styrelsen samt för den övergripande hanteringen av bankens risker. SEB strävar efter att löpande identifiera och hantera potentiella framtida risker, genom stresstester och scenarioanalys, för att kunna säker ställa finansiell stabilitet.
Riskutveckling 2016
Under 2016 fortsatte SEB att visa motståndskraft i en fortsatt osäker omvärld med en stabil ökning av kreditvolymen, fortsatt god kreditkvalitet med låga kreditförluster, stabil likviditetsposition och stark kapitaltäckning.
SEB:s kapitalstyrka och kreditkvalitet bekräftades i Europeiska bankmyndighetens (EBA) stresstest av europeiska banker som utfördes under året.I EBA:s stressade scenario hade SEB en av de lägsta kreditförlustnivåerna och var en av två bankeri Sverige som hamnade över kapitalkravet. Även IMF, Finansinspektionen och Riksbanken utförde stresstester under året, vilka också demonstrerade kapitalstyrkan i det svenska banksystemet.
Finansmarknaderna var volatila under året till följd av fortsatt ekonomisk och geopolitisk osäkerhet, lågt oljepris och centralbankernas fortsatta lågräntepolitik samt andra penningpolitiska stimulansåtgärder. De oväntade resultaten av Brexitomröstningen och det amerikanska presidentvalet skapade en kortsiktig oro på marknaderna medan de långsiktiga konsekvenserna ärfortsatt osäkra. Räntorna sänktes ytterligare under året och utmaningen med negativa räntor kvarstod på flera av SEB:s marknader.
Stabil kredittillväxt
Trots osäkerheten var kreditefterfrågan stabil i de flesta av SEB:s hemmamarknader. SEB:s kreditportfölj ökade med 7 procent till 2 143 miljarder kronor (2,065) drivet av tillväxt inom segmenten företag och fastighetsförvaltning. Företagsportföljen uppgick till 1 029 miljarder kronor (936) i slutet av året och bestårfrämst av stora nordiska och tyska kunderi ett stort antal branscher, främst tillverkningsindustrin. Detta motsvarar 48 procent av hela portföl jen och gör SEB unikt bland sina konkurrenter. SEB:s exponering till små och medelstora företag finns främst i Sverige och uppgår till 11 procent av företagsportföljen. Denna portfölj var oförändrad under året.
Fortsatta investeringari bostadsbyggande i Sverige bidrog till SEB:s kreditvolymtillväxt i segmenten flerfamiljshus och bostads-


Kreditportföljens utveckling per segment Mdr kr

rättsföreningar vilka utgör nästan hälften av utlåningen till fastig hetsförvaltning på 348 miljarder kronor (307). Resterande består av kommersiella fastighetsbolag med fokus på starka kunder med sund finansieringsstrukturi Norden och Tyskland.
De baltiska ekonomierna utvecklades fördelaktigt till följd av ökande export, investeringar och privatkonsumtion. SEB:s baltiska exponering ökade för andra året irad drivet av ökande aktivitet bland företag och privatpersonerframförallt i Estland och Litauen. Vid årets slut uppgick den baltiska portföljen till 148 miljarder kronor (134).
Svenska bolån fortsatte att vara i fokus
Bostadspriserna i Sverige fortsatte att stiga under 2016, drivet av de låga räntorna och obalans mellan utbud och efterfrågan. För att dämpa den snabbt ökande skuldsättningen införde regeringen 1 juni 2016 ett nytt amorteringskrav för hushåll med nya bolån med en belåningsgrad på över 50 procent. Detta hade en viss avtagande effekt på prisöknings och utlåningstakten under andra halvåret. SEB:s svenska bolåneportfölj växte med 3 procent under 2016, vilket varlägre än marknadstillväxten på 8 procent.
SEB har ett långsiktigt perspektiv även i sin bostadsutlåning med fokus på kundens återbetalningsförmåga och amorteringskrav. Detta innebär bland annat ett tak på 500 procent för kundens totala skulderi förhållande till inkomster samt en kvarattlevapå analys där kunden ska klara betydligt högre räntor. Under 2016 hade 98 procent av alla nya lån med en belåningsgrad över 50 procent en amorteringsplan.
Portföljen som uppgårtill 461 miljarder kronor (443) har hög kreditkvalitet och kunderna har god återbetalningsförmåga, låga historiska kreditförluster och låg belåningsgrad. Fastighetsvärden bedöms och följs upp kontinuerligt.

Ökat fokus på klimatrelaterade risker
Klimatförändringar påverkar alltmer vår värld och det finns ett växande behov av bättre förståelse och transparens av klimatrelaterade riskeri finanssektorn. Detta handlarinte bara om intern riskhantering utan efterfrågas alltmer av kunder och myndigheter.
En konsekvens av åtgärderna för att minska klimatrisker är den så kallade omställningsrisken, ellerrisken för värdelösa tillgångar, i övergången till nollutsläpp av växthusgaser. Under 2016 beslutade SEB att minska kolexponeringen i de fonder banken hanterar genom en mer strikt inställning till investe ringari bolag aktiva inom kolbrytning samt genom att ta ett större ägaransvar genom dialog med energirelaterade bolag. Sedan flera år har SEB ett antal policys som begränsar utlåning till vissa sektorer såsom fossila bränslen och gruv och metallindustrin. SEB göringen nyfinansiering av kolbrytning och kolkraftverk.
God kreditkvalitet
Kreditkvaliteten i den samlade portföljen varfortsatt god och kreditförlustnivån varlåg, på 7 baspunkter (6). Problemlån uppgick till 7,6 miljarder kronor (8), motsvarande 0,5 procent av total utlåning. Problemlån i den baltiska portföljen fortsatte att minska och uppgick till 2,8 miljarder kronor (3,8), eller 2,3 procent av total utlåning vid årsskiftet.
Även om oljepriset återhämtade sig något under året kvarstår de strukturella utmaningarna inom olje, gas och offshoreindustrierna. Den förhöjda risken harresulterat i en viss riskklassförsäm ring i SEB's relaterade portfölj och banken arbetar nära de berörda kunderna i branschen. SEB harfrämst exponering mot större kunder som är verksamma i Nordsjöregionen.
Låg marknadsrisk i volatila marknader
SEB:s marknadsrisk varrelativt låg under året trots hög kundaktivi tet och volatilitet i de finansiella marknaderna. Risken i den kund drivna tradingverksamheten mäts genom måttet ValueatRisk (VaR) som i genomsnitt uppgick till 112Mkr (117) under 2016. Detta innebär att banken i genomsnitt inte förväntas förlora mer än detta belopp under en tiodagarsperiod med 99 procents sannolikhet. Risken drevs huvudsakligen av betydligt lägre svenska och euroräntor samt volatila kreditspreadar. Marknadsrisken i bankboken minskade gradvis under året framförallt på grund av förbätt rad säkring av bolåneportföljen.
Traditionell tjänstepensionsförsäkring återupptogs i Sverige
SEB:s livförsäkringsverksamhet bestårframförallt av fondförsäkringsprodukter där marknadsrisken ligger hos kunden. Fondför säkring stod för 69 procent av nyförsäljningen under 2016. Den traditionella tjänstepensionsförsäkringen i Sverige har varit stängd för nyförsäljning sedan 2007 men återupptogs under 2016 med goda resultat. SEB har även traditionell livförsäkringsverksamhet i Danmark.I den traditionella livförsäkringen utgör skillnaden mellan tillgångarna och de garanterade åtagandena en buffert för SEB som skydd mot försäkringsrisken. Buffertarna, som beräknas för varje investeringsportfölj vartillfredsställande under året. Solvens II, det nya regelverket förförsäkringsbolag i EU, trädde
försvarslinjen
Tre försvarslinjer motrisk

Risk- och compliance-organisationerna utgör den andra försvarslinjen.Dessa enheter är oberoende från affärsverksamheten. Riskorganisationen är ansvarig för attidentifiera, mäta,följa upp och rapportera risk. Riskernamäts på både detaljerad och aggregerad nivå. SEB har utvecklat avancerade interna riskmätningsmetoderförstörre delen av kreditportföljen samtförmarknadsrisk och operativ risk och harfått godkännande av Finansinspektionen att använda dessa för beräkning av kapitalkrav. Riskerna kontrollerasmed hjälp av limiter på flera nivåersåsomtransaktion, affärsenhet och portfölj. Riskprofilen och kreditkvaliteten övervakas löpande, bland annatmed hjälp av stresstester. försvarslinjen
Compliance arbetar proaktivt för kvalitet avseende regelefterlevnad i koncernen.De hanterarfrågorsåsom kundskydd, agerande på finansmarknaden, bekämpning av penningtvätt och finansiering av terrorism,samt tillståndsfrågor, intern styrning och kontroll.
Bankens internrevision utgör den tredje försvarslinjen. Riskhanteringen kvalitetssäkras av internrevision genom regelbunden granskning och utvärdering för attsäkerställa att den är adekvat och effektiv. Internrevisorerna utvärderasisin tur av externa revisorer. Baserat på utvärderingar av den tredje försvarslinjen förstärks processerna i första och andra försvarslinjen kontinuerligt. SEB:sramverk förstyrning, i kombination med desssunda riskkultur och affärsmannaskap, utgör hörnstenarna i en effektiv riskhantering.
Se sid. 58 för en beskrivning av Chief Risk Officersamt organisationerna förrisk,regelefterlevnad och internrevision.
i kraft den 1 januari 2016. Syftet är att harmonisera regelverket för styrning, intern kontroll och kapitaltäckningskrav inom Europa.
Låga förluster från operativa incidenter
Operativa risker uppståri all affärsverksamhet. SEB har ettramverk för hantering av operativa risker och strävar efter att löpande förbättra styrning och processerför att motverka befintliga och nya risker. Viktiga processer och verktyg omfattar en godkännandeprocess för nya produkter, beredskapsplanering, självutvärderingar av risker och kontrollerför att identifiera och minska större risker, samt hantering av systembehörigheter. Personalen utbildas regel bundet inom viktiga områden såsom informationssäkerhet, förebyggande av bedrägerier och penningtvätt och känndinkund processer.
SEB har även en formell process för visselblåsning där anställda uppmuntras attrapportera oetiska eller olagliga incidenter. Detta strukturerade arbetssätt harlett till ett minskat antal incidenter och operativa förluster de senaste åren samtidigt som riskmedvetandet hos de anställda ökat.
Under 2016 uppdaterades metoden för självutvärdering av risker och kontroller med fokus på signifikanta processer samt legala risker,IT risker och risk för otillbörliga affärer. Nettoförluster orsakade av operativa incidenter uppgick till 263Mkr (291). En jämfö relse med bankerna som deltari ORX (Operational Risk Data eXchange Association) visar att SEB:s operativa förlusterligger under genomsnittet.
En stark riskkultur baserad på gott affärsmannaskap och professionellt uppförande
I en bransch som bygger på förtroende är gottrykte och uppförande viktigt för hållbarlångsiktig kundservice, kundnöjdhet och lönsamhet. Framförallt internationellt hartillsynsmyndigheterna vidtagit långtgående åtgärderför att bestraffa bankers misskötsamhet särskilt när det gäller att åsidosätta kunders intressen och konsumentskydd. SEB:s rykte bygger på goda kundrelationer där kundernas intressen alltid kommerförst. Ur ettriskhanteringsperspektiv använder sig SEB av sin uppförandekod och värderingar, obligatoriska utbildningar samt dialoger om etiska och värderingsbaserade dilemman för att stärka medvetandet om vikten av gott uppförande och beteende.
Hantering av ITrisker och cybersäkerhet kritiskt för digitaliseringsagenda
Då en allt större del av banktjänster erbjuds och utförs online eller digitalt är systemtillgänglighet och cybersäkerhet kritiskt förfortsattförtroende hos kunderna. SEB erbjuder banktjänster dygnetrunt genom internetbanken,telefonbanken samt mobilapplikationer, och strävar efter högsta möjliga tillgänglighet.
Cyberriskerfortsätter att utvecklas itakt med allt mertekniskt sofistikerade attacker och växande attackytori och med digitaliseringens framsteg. SEB bemöter dessa risker genom att priori tera tekniskt skydd men även genom att öka medvetenheten bland anställda och kunder. Vidare hållerregelverketför skydd av personuppgifter och öppenheti informationsdelning på att bli allt mer strikt. SEB följer noga utvecklingen och anpassar sig löpande efter nuvarande och kommande krav. Under 2016 stärkte SEB styr och kontrollramverketförinformations och cybersäkerhet, och gjorde dettill en merintegrerad del av bankens riskhanteringsramverk.
En sund likviditets- och finansieringsstrategi
Tillgång till likviditets och finansieringsmarknaderna är nödvändigt under alla omständigheter. SEB:s likviditet och finansiering hanteras utifrån tre perspektiv: (1) optimera likviditetsstrukturen i balansräkningen för att säkerställa att mindre likvida tillgångar har en stabil finansiering, (2) övervaka beroendet av upplåning på finansmarknaderna, samt (3) försäkra sig om att banken hartillräcklig likviditet för att motstå ett svårt stressat scenario.
Efterfrågan på SEB:s kort och långfristiga nyupplåning varfortsatt god under året. SEB:s likviditetsreserv så som den definieras av Bankföreningen uppgick till 427 miljarder kronor (352) vid slutet av året. Likviditetsreservens storlek och sammansättning analyseras och utvärderas löpande mot estimerade behov.
Core Gapkvoten, som är SEB:s interna mått på hur väl långfristig utlåning är matchat med långfristig finansiering, uppgick till 114 procent (111). Detta ligger väl inom bankens risktolerans för en
Status på kommande myndighetskrav som påverkar kapitalet
Det finns flera pågående initiativ som kan komma att påverka nivån på och sammansättningen av SEB:s kapitalbas framöver. 1
I november 2016 publicerade EUkommissionen ett förslag på ändrade kapitaltäckningsregler. Förslaget innehåller ett krav på bruttosoliditet (en ickeriskbase rad kvot mellan primärkapitalet och tillgångar) på minst 3 procent från och med 2021. SEB:s bruttosoliditet uppgick till 5,1 procent (4,9) vid årets slut. EUkommissionens föreslår också att det nya ramverket för mätning och rapportering av marknadsrisk (Funda mental Review of the Trading Book) införs 2021.
- 2 Ijanuari 2018 implementeras en ny redovisningsstandard,IFRS 9, som innebär att kreditförlustreserve ringar baseras på 'förväntade' istället för'inträffade' förluster. SEB:s bedömning är att den förväntade kreditförlustmodellen sannolikt kommer att öka kreditförlustreserveringar och minska eget kapital vid övergången och att volatiliteten i kreditförlustraden i resultaträkningen kommer att öka med de nya reglerna. EUkommissionen harföreslagit att kapitaleffekten av de ökade reserveringariIFRS 9 ska fasas in stegvis
- under en femårsperiod. 3 EU:s direktiv om återhämtning och avveckling av bankerinfördes i svensk lag i februari 2016. Det fastställer krishanteringsprocessen för problembanker med fokus på kapital, nedskrivningsbara skulder eller försäljning av tillgångar och beskriver hur återhämtningsfonder ska hanteras. Det täcker även minimikrav på bankers förmåga att absorbera förluster samt krav på att vissa skuldinvesterare under vissa förutsätt ningar ska bära en del av eventuella förluster (MREL). Ett förslag på ett svensktregelverk för MREL presenterades av Riksgälden i april 2016, och innehöll ett eventuellt framtida krav på efterställda nedskrivningsbara
skulder. SEB deltar aktivt i diskussionerna om detta. 4 För att bemöta skillnader mellan bankers riskexponeringsbelopp har Baselkommittén föreslagit att införa kapitalgolv och större begränsningar vad gäller parametrar och antaganden för kreditriskmodellering samt förändringari standardmetoden för operativ risk. SEB deltar aktivt i diskussionerna kring detta och förespråkarinterna riskklassificeringsmodeller.




sund likviditetsstruktur.Ilikviditetshanteringen beaktas det kommande myndighetskravet att det långfristiga likviditetsmåttet Net Stable Funding Ratio ska vara 100 procent, vilket troligen kommer att gälla från och med 2021.
Finansinspektionens mått på likviditetstäckningsgrad (LCR) mäter hur väl SEB:s likvida tillgångartäcker kassautflöden i ett kortsiktigt stressat scenario. Kvoten uppgick till 168 procent (128) totalt, och till 305 (230) och 272 (226) för US dollarrespektive euro. Därmed uppfylls Finansinspektionens minimikrav på 100 procent.
Kapitaltäckningen överskrider myndighetskrav
Trots en stark riskkultur och god riskhantering uppstår oförutsedda förlusterinom bankverksamhet. SEB:s kapitalstyrning ska säkerställa att banken hartillräckligt kapital för att absorbera sådana oväntade förluster. Styrelsen fastställer SEB:s kapitalmål med hänsyn tagen dels till tillsynsmyndigheters, skuldinvesterares och affärsmotparters krav på finansiell stabilitet och dels till styrelsens egen syn på kapitalbehov och ambition vad gäller kreditbetyget. Detta måste balanseras mot aktieägarnas krav på avkastning.
Finansinspektionens krav på SEB:s kärnprimärkapitalrelation (CET1kvot) består av ett Pelare 1krav, som är ett generellt minimumkrav för samtliga banker, och ett Pelare 2krav, som är ett specifikt krav baserat på en utvärdering av SEB:s risker, likviditetssituation och kapitalisering itillsynsmyndigheternas översyns och utvärderingsprocess. SEBberäknar Finansinspektionens krav på kärnprimärkapitalrelationen till 16,9 procent vid årets slut.
Styrelsens målför kärnprimärkapitalrelationen är att hålla den cirka 150punkter över Finansinspektionens krav,för attta höjd för eventuell påverkan framför alltfrån valutaförändringar och pensionsåtaganden på kapitalbasen. Detta innebär att måletför kärnprimärkapitalrelationen för närvarande är 18,4procent.
Kärnprimärkapitalbasen ökade till 114,4 miljarder kronor (107,5) medan riskexponeringsbeloppet ökade till 610 miljarder kronor (571) framförallttillföljd av ökade kreditvolymer och valutaeffekter.
Finansinspektionen införde 2016 vissa restriktioner och golv för företagens interna kreditmodeller, vilketförväntas leda till ökade riskvikter när de ärfulltimplementerade. SEB:s beräknade kapital täckningskrav inkluderar dessa golv.Kapitaltäckningskraven för svenska banker ärför närvarande betydligt högre änEU:s minimumnivåer och svenska banker är väl kapitaliserade i jämförelse med bankeri övriga delar avEuropa, både från ettriskbaserat och ett icke riskbaserat perspektiv.
Vid årets slut uppgick SEB:s kärnprimärkapitalrelation till 18,8 procent (18,8), vilket är väl inom tillsynsmyndigheternas krav och styrelsens mål. Primärkapital
SEB:sriskprofil i korthet
| Risktyp | Risken identifieras, mäts och hanteras |
Risken kontrolleras med interna limiter |
Risken omfattas av myndigheters kapitalkrav |
Riskbeskrivning | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kreditrisk | SEB:s kreditportfölj är väl balanserad med fokus på företag och Norden. De senaste tio | ||||
| Risk för förlust till följd av att en kredittagare inte förmår fullgöra sina skyldig heter gentemot SEB. Definitionen omfattar lån,så kallad motpartsrisk i hand larverksamheten, landrisk och avvecklingsrisk. Koncentrationsrisk beaktas också. |
åren, vilket innefattar den senaste finanskrisen, uppgår SEB:s årliga kreditförlustnivå i genomsnitt till 0,18 procent av total utlåning. All utlåning ska baseras på kundens kassa flöde och återbetalningsförmåga och banken ska löpande ha god insikt i kundernas affärsverksamhet och finansiella ställning. |
||||
| Marknadsrisk | Marknadsrisker uppstår i bankboken när tillgångar inte till fullo motsvarar finansierings | ||||
| Marknadsrisk är risken för förluster i positionersom redovisas på balansräk ningen eller i poster inom linjen på grund av negativa förändringar i marknads priser. Marknadsrisk kan uppstå vid förändring i räntor, valutakurser, kredit spreadar, råvarupriser och aktiekurser, implicit volatilitet, inflation eller marknadslikviditet. |
löptider och -källor eftersom kunderna kräver olika löptider och valutor. Marknadsris kerna uppstår också i handelslagret i och med att SEB underlättar kundernas finansiella transaktioner. I allmänhet är marknadsrisktoleranslåg hos SEB. Detta bekräftas av det faktum att det bara var nio förlustbringande dagar under 2016. |
||||
| Likviditetsrisk | Bankens primära finansieringskällor är kundinlåning,som i huvudsak ärstabil,samt | ||||
| Risken att koncernen inte kan omfinansiera existerande tillgångar eller inte kan möta krav på ökad likviditet. Likviditetsrisk innefattar också risken att banken tvingaslåna till ofördelaktig ränta eller måste sälja tillgångar med förlust för att kunna fullgöra sina betalningsåtaganden. |
upplåning på finansmarknaderna. SEB har en diversifierad finansiering – både kort- och långsiktiga program på flera kapitalmarknader i flera valutor – för att kunna uppfylla betalningsförpliktelserna när de uppstår. Olika riskhanteringsmetoder, inklusive stresstester,säkerställer att likvida medel är tillräckliga. |
||||
| Operativ risk |
Operativ risk är en naturlig del av all affärsverksamhet. Det är varken möjligt eller kost | ||||
| Risken för förlust till följd av otillräckliga eller misslyckade interna processer och system, den mänskliga faktorn eller yttre händelser. Operativ risk omfattar legala risker och regelefterlevnadsriskersamt IT-risker och informationssäker hetsrisker. |
nadseffektivt att eliminera alla operativa risker och därmed är mindre förluster en normal del av SEB:s verksamhet. Banken arbetar kontinuerligt för att minimera de operativa förlusterna och framför allt för att undvika större förluster. I jämförelse med medlemmar i ORX ligger SEB:sförlustnivå historisktsett lägre än genomsnittet. |
||||
| Försäkringsrisk | SEB:sförsäkringsverksamhet består huvudsakligen av fondförsäkring där marknadsris | ||||
| All risk inom bankenslivförsäkringsverksamhet, framförallt marknadsrisk, teck ningsrisk och operativ risk. Teckningsrisken avser förlust eller negativa värde förändringar i försäkringsskulden (försäkringstekniska avsättningar) på grund av inadekvat prissättning och/eller antaganden för avsättningar. |
ken bärs av kunden. SEB erbjuder också traditionella livförsäkringsprodukter med garanterad avkastning samtsjuk- och hälsoförsäkringar där viktiga risker är marknads risk och teckningsrisk. Marknadsriskerna uppstår i förvaltningen av traditionella place ringstillgångar och från känsligheten i räntan på skulderna. Teckningsrisk avser förluster eller negativa förändringar i värdet av försäkringsskulder (försäkringstekniska avsätt ningar) på grund av bristfällig prissättning och/eller antaganden om avsättningar. Marknads- och teckningsrisken i dessa produkter övervakas noga och hanteras med hjälp av traditionell analys av tillgångar och skuldersamt aktuariell analys. |
||||
| Pensionsrisk | När det gäller förmånsbestämda pensionsplaner bär SEB risken för att de framtida | ||||
| Pensionsrisk omfattar risken att pensionsplanenstillgångar inte täcker pensionsskulden till de anställda. Risken liknar teckningsrisk och har ett inslag av marknadsrisk. |
betalningarna inte stämmer överens med prognoserna på grund av förändringar i förväntad livslängd och framtida löneökningar. SEB bär också marknadsrisken i tillgång arna i de förmånsbestämda pensionsplanerna och skulddiskonteringsräntan. Pensions planerna är framförallt känsliga för ränteförändringar och aktiekursutvecklingen. Dessa risker motverkas med hjälp av en konservativ riskhantering. Den svenska förmånsbe stämda planen ärstängd för nya deltagare. |
||||
| Affärsrisk | Affärsrisk,strategisk risk och ryktesrisk är oundvikliga risker i all affärsverksamhet. | ||||
| Affärsrisk är risken för lägre intäkter på grund av volymminskningar, prispress eller konkurrens. I affärsrisk ingår risken vid beslut om satsningar (till exempel företagsköp,stora IT-projekt, organisationsförändringar och outsourcing). Relaterade risker ärstrategisk risk och ryktesrisk. |
Digitaliseringen inom banksektorn ökar och nya aktörer tillkommer. Omfattande nya regelverksförändringar för banker och finansiella institut påverkar branschen istor utsträckning. Hållbarhetsfrågorspelar en allt viktigare roll för ett företags anseende. SEB arbetar kontinuerligt med att minska affärs-,strategisk och ryktesrisk, bland annat genom regelbunden strategisk översyn av verksamheten, proaktivt arbete med kostnadsnivån, en agil,stegvis metod för IT-utveckling, en ambitiös hållbarhets agenda och en aktiv dialog med tillsynsmyndigheterna. |
Läs mer om risk-, likviditets- och kapitalhantering och riskutvecklingen i not 17, 19 och 20. Ytterligare information finnsi Capital Adequacy and Risk Management Report påwww.sebgroup.com.
Regelverk
Strömmen av nya reglerfortsätter, även ommängden av ny lagstiftning från EUhar avtagit något. Regelverkens sammanlagda inverkan på bankers verksamhet ärmycket stor men den totala effekten av dem på realekonomin har ännu inte bedömts.
Regelverkens huvudområden och syften

Säkerställa att det finansiella systemet kan motstå ekonomiska chocker och störningar och förhindra att ett fallissemang hos en finansiell institution leder tillsystemkollaps.

Främja effektiv prissättning och exekvering i finansmarknaderna och förhindra marknadsmanipulation genom ökad öppenhet och förbättrad riskhantering.

Säkerställa en rättvis behandling av kunderna och öka deras kunskap om ekonomi genom relevant och korrekt information. Detta medför krav när det gäller marknadsföring och paketering av finansiella tjänster och investeringsrådgivning.
Implementering av nya regelverk
SEB följer kontinuerligtregelutvecklingen på global, europeisk och nationell nivå. Det sker dels genom bankens egen verksamhet och kontakter med svenska och utländska tillsynsmyndigheter och lagstiftare, dels genom arbete inom ramen för svenska och internationella branschorganisationer, såsom Bankföreningen, Fondhandlarföreningen och Institute ofInternational Finance.
Under 2016 har banken arbetat med fler än 20 större regelverksprojekt till en upp skattad kostnad av drygt 300 Mkr. Därtill implementerar banken regleri form av tekniska föreskrifter och riktlinjerfrån EU:s tre tillsynsmyndigheterför bank, värde pappers och försäkringsmarknaderna.
Pågående implementering av nya regelverkskrav 2016–2018

Tre viktiga områden
Inom SEB pågick under året fler än 20 större regelverksprojekt med syfte att banken ska leva upp till nya regler och förordningar. Tre viktiga områden beskrivs här.

Kapitaltäckningsregler
Baselkommittén arbetade under 2016 intensivtför att nå en överenskommelse om hur kapitalkraven för bankers risker börrevideras för attta hänsyn till brister som identifierades under finanskrisen. Kommittén arbetarför att skapa större öppenhet och harmonisering. Ökad harmonisering begränsar dock bankernas användning av interna modellerför att beräkna sina riskvägda tillgångar och skulle leda till mindre differentiering gällande bankernas kostnad för atttillhandahålla lån med hög risk jämfört med låg risk. Utmaningen är att
hitta en rimlig balans, som inte stimulerar ett felaktigtrisktagande ellerfelaktigt prissatta risker.
Regelverksdiskussionen 2016 handlade också om den slutliga utformningen av bruttosoliditetsmåttet och ett extra kapitalkrav på systemviktiga institut.
SEB står välrustat med en stark kapitaltäck ning men det är viktigt att svenska banker verkar under samma villkor som sina europeiska konkurrenter.
2 Effektiva marknader
Regler mot penningtvätt och finansiering av terrorism
Syftet med EU:s fjärde penningtvättsdirektiv – AML 4 – är att uppdatera gällande regler så att de motsvarar den internationella standarden såsom den bestäms av organisationen Financial Action Task Force. Direktivet ställer ökade krav på banker att ha god kännedom om sina kunder och att hantera risker kopplade till politiskt utsatta personer. En viktig förändring gäller kravet på en riskbaserad utgångspunkt för att motverka penningtvätt och finansiering av terrorism.
SEB inför direktivet i tre spår: det första syftar till att öka kännedomen om kunderna, till exempel vem eller vilka som är huvudägare i ett bolag. I det andra spåret förbättrar SEB sina processer förriskbedömning i syfte att mer effektivt motverka penningtvätt och finansiering av terro rism. Slutligen justeras de interna styrdokumenten i ett tredje spår.
Banken granskarlöpande transaktioner och beteenden. Om en transaktion väcker misstankar om penningtvättleder dettill en utredning hos banken. Om misstanke kvarstårrapporterar SEB den som en så kallad misstänkt transaktion till finanspolisen. Under de senaste åren har SEB rapporterat omkring 400 sådana ärenden per år.
3 Konsumentskydd
Bolån
Bolån ärför många hushåll av stor betydelse för privatekonomin. Bolånemarknadens funktion och stabilitet är viktig även för samhällsekonomin i stort.
EU:s så kallade bolånedirektiv syftartill att stärka konsumentskyddet och skapa en effektivare och mer konkurrenskraftig bolånemarknad genom att ställa högre krav på kreditgivare. Ambitionen är att stärka konsumenternas ställning och minska deras inlåsning till en viss kreditgivare. Lagändringarna innebär bland annat att konsumenten ska få tydligare information, bättre
insyn i hurräntan bestäms och betänketid vid erbjudande om ett bostadslån.
För att uppfylla de nya kraven har ett nytt ramverk förrådgivning införts, med krav att alla SEB:s bolånerådgivare ska ha en speciell Swed seclicens.Ett mer omfattande faktablad för kunder hartagits fram vilkettydligtinformerar om räntan på lånet och hur eventuella framtida ränteänd ringar påverkar beloppet som kunden ska betala. Dessutom får SEB:s kunder en betänketid för det bindande erbjudandet, vilket ger dem möjlighet att jämföra erbjudandet med andra bankers.
Bolagsstyrning
Förvaltningsberättelse Bolagsstyrning
Report of the Directors Corporate Governance
»Styrelsearbetet präglades under året av den snabba utvecklingen av teknik och regelverk för finanssektorn. De möjligheter och utmaningar som de medföri förhållande till SEB:s långsiktiga vision analyserades och diskuterades. Styrelsen har nogsamt följt och löpande utvärderat det dämpade makroekonomiska läget och de geopolitiska riskerna som växerfram. Andra viktiga områden var successions planering,ITsäkerhet, uppförandekod och hållbarhet.«
Marcus Wallenberg Styrelsens ordförande
För att kunna upprätthålla den viktiga samhällsfunktionen som bank är det av största vikt för SEB att alla intressenter har ett stort förtroende för verksamheten. Professionalism och ett affärsmässigt uppträdande är avgörande liksom att upprätthålla en sund riskkultur.
Betydelsen av bolagsstyrning
Bolagsstyrning är detsystem genom vilket ett företag styrs och kontrolleras.
För att behålla förtroendet bland kunder, medarbetare, aktieägare och andra intressenter och för att förebygga intressekonflikter defi nieras roller och ansvartydligt för aktieägare, styrelseledamöter, ledning och andra intressenter.
SEB:s arbete med bolagsstyrning fokuserar på att säkerställa en smidig och effektiv verksamhet med hög standard samt god riskhantering och intern kontroll.
Regelverk
Som svenskt publikt bankaktiebolag med värdepapper noterade på Nasdaq Stockholm måste SEB följa en mängd olika regler. Det externa ramverket för bolagsstyrningen omfattar bland annat:
- aktiebolagslagen
- årsredovisningslagen
- regelverk för emittenter på Nasdaq Stockholm
- svensk kod för bolagsstyrning
- lagen om bank och finansieringsrörelse
- Finansinspektionens och andra myndigheters regelverk och riktlinjerSe sid.46.
SEB tillämpar även ett interntregelverk. Detta omfattar bland annat bolagsordningen som antas av bolagsstämman. Policys och instruktioner som klargör ansvarsfördelningen inom koncernen är viktiga verktyg för styrelsen och den verkställande direktören (VD) i deras styrande och kontrollerande roller.
- I dessa policys och instruktioneringår bland annat:
- arbetsordningen för styrelsen och instruktionerna för styrelsens kommittéer
- instruktionerna för VD och för koncernens affärsverksamhet
- koncernens kreditinstruktion och riskpolicy
- instruktionen för hantering av frågor om intressekonflikter
- instruktionen för åtgärder mot penningtvätt och finansiering av terrorism
- uppförandekodenfinnspåSEB:swebbplats
- ersättningspolicyn
- hållbarhetspolicynfinnspåSEB:swebbplats
- policys förlämplighetsprövning av styrelseledamöter samt ledamöterna i verkställande ledningen (VL) och andra ledande befattningshavare.
SEB:s arbete med frågor angående etik och hållbarhet är en integre rad del i verksamheten och styrelsen diskuterar dessa frågor allt mer. SEB:s uppförandekod beskriver och utvecklar SEB:s värderingar och principerför affärsmässigt uppträdande och ger vägledning om hur medarbetarna ska verka enligt värderingarna. Policys och riktlinjerför hållbarhet liksom de koncerngemensamma ställ ningstaganden och branschpolicys som behandlarfrågorinom miljö, samhälle och styrning är också väsentliga i detta sammanhang.
Bolagsstyrningsrapporten har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och svensk kod för bolagsstyrning. SEB strävar efter att följa koden där så ärlämpligt och haringa avvikelser attrapportera för 2016.Merinformation om bolagsstyrning inom SEB finns på SEB:s webbplats.
Aktieägare och bolagsstämma
Aktieägarna utövarsitt inflytande på bolagsstämman genom att bland annat utse bankensstyrelse och revisor.
SEB har cirka 276 000 aktieägare. Av dessa harrunt 175 000 inne hav som är mindre än 500 aktier medan 146 harinnehav som är större än 1 000 000 aktier, motsvarande 79 procent av kapital och röster. SEB:s aktiekapital består av två aktieslag: A och Caktier. Varje Aaktie representerar en röst och varje Caktie en tiondels röst. SEB:sstörsta aktieägare och aktieägarstruktur per den 31 december 2016 framgår av tabell och graf på sid. 27.
Årsstämman hålls i Stockholm. Alla aktieägare som ärregistrerade i aktieboken och som har anmält deltagande i tid harrätt att delta i stämman och rösta för samtliga sina aktier. De aktieägare som inte själva kan närvara har möjlighet att låta sig företrädas genom ombud. Årsstämman hålls på svenska. Årsstämman 2016 hölls den 22 mars. 1 223 personer, företrädande 1 748 aktieägare var närvarande vid stämman. Protokollet från årsstämman finns tillgängligt på SEB:s webbplats.
Vid stämman användes ett elektronisktröstningssystem med röstningsdosor. De viktigaste besluten som fattades vid stämman var:
- utdelning med 5:25 kronor per aktie
- utökning av styrelsen till 13 ledamöter
- omval av samtliga sittande elva styrelseledamöter samt nyval av två ledamöter
- omval av Marcus Wallenberg som styrelseordförande
- omval av PricewaterhouseCoopers som revisor
- beslut om riktlinjerför ersättning till VD och andra medlemmari VL
- beslut om två långfristiga aktieprogram
- beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om köp och försäljning av egna aktierför SEB:s värdepappersrörelse, för de långfristiga aktieprogrammen och för kapitaländamål
- beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om emission av konvertibler.
Valberedning
Bland valberedningens uppgifter ingår att ta fram förslag till ordförande och övriga ledamöter istyrelsen samt förslag till revisor.
Valberedningen har som utgångspunkt för sitt arbete att bedöma i vilken grad styrelsen uppfyller de krav som kommer att ställas på styrelsen till följd av bankens verksamhet, organisation och framtida inriktning. Bland annat bedöms styrelsens storlek och sammansättning i termer av branscherfarenhet och kompetens samt mångfaldsperspektiv, såsom könsfördelning, ålder och geografiskt ursprung. Valberedningen följer den policy om styrelseledamöters mångfald och lämplighet som bankens styrelse har antagit. Valberedningen föreslår styrelsearvoden fördelat på ledamöterna samt ersättning för kommittéarbete. Valberedningen föreslår också revisor och arvode tillrevisorn.
Enligt beslut av årsstämman ska valberedningen vara sammansatt av styrelsens ordförande samtrepresentanterför bankens fyra största aktieägare som önskar utse en ledamot.En av de oberoende styrelseledamöterna ska adjungeras till valberedningen. Sammansättningen av valberedningen uppfyller kraven i bolagsstyrningskoden.Valbe redningen hartillgång tillrelevantinformation om SEB:s verksamhet samt finansiell och strategisk position lämnad av styrelsens ordfö rande och den adjungerade ledamoten.Valberedningen granskar också resultatet av utvärderingar av styrelsen och ordföranden.
Valberedning inför årsstämman 2017
| Röster, % | ||
|---|---|---|
| Ledamot | Representant för | 31 augusti 2016 |
| Petra Hedengran, Ordförande | Investor | 20,8 |
| Magnus Billing | Alecta | 7,4 |
| Lars Heikensten | Trygg-Stiftelsen | 6,0 |
| Lars-Åke Bokenberger | AMF | 4,0 |
| Marcus Wallenberg | SEB,styrelsens ordförande | |
| 38,2 |
Urban Jansson, adjungerad, utsedd av styrelsen.
Peder Hasslev representerade AMF i valberedningen mellan den 12 september och 18 november 2016 då han ersattes av Lars-Åke Bokenberger.
Swedbank Robur Fondersomär bankens fjärde största ägare har avstått från att utse ledamot till valberedningen.

Styrelse
| Marcus Wallenberg |
Urban Jansson |
Jesper Ovesen |
Johan H. Andresen |
|
|---|---|---|---|---|
| Befattning Ordförande sedan 2005 | Vice ordförande sedan 2013 | Vice ordförande sedan 2014 | Ledamot | |
| Kommitté l RCC l ACC l RemCo | l RCC | lRCC | ||
| Invalsår 2002 | 1996 | 2004 | 2011 | |
| Född 1956 | 1945 | 1957 | 1961 | |
| Utbildning B.Sc. (Foreign Service). | Högre bankutbildning (SEB). | Civ.ek. och MBA. | B.A. (Government and Policy Studies) och MBA. |
|
| Andra uppdrag Ordförande i Saab och FAM. Vice ordförande i Investor. Ledamot i AstraZeneca Plc., Temasek Holdings Ltd samt Knut och Alice Wallenbergs stiftelse. |
Ordförande i EAB och 365 id. Ledamot i Lindéngruppen. |
Ledamot i Sunrise Communication Group AG (Schweiz), Lundbeck A/S (Danmark) och ConvaTec Group Plc. (Storbritannien). |
Ägare till och ordförande i Ferd AS. Ordförande i Etiska rådet för Government Pension Fund Global. (Norge). Ledamot i SWIX Sport AS (Norge),NMI–Norwegian Microfinance Initiative och Junior Achievement Europe. |
|
| Bakgrund Citibank iNewYork,DeutscheBank i Tyskland,SGWarburgCo i London och Citicorp iHongkong,SEBoch Stora Feldmühle iTyskland.ViceVDi Investor ochVDoch koncernchefi Investor.Flera styrelseuppdrag somordförande och ledamotistora börsnoterade bolag. |
SEB i flera ledande befattningar. VD och koncernchef i HNJ Intressenter (tidigare ett dotterbolag i Incentive-koncernen). Vice VD i Incentive-koncernen. VD och koncernchef för Ratos. Flera styrelse uppdrag som ordförande och ledamot i stora börsnoterade bolag. |
Price Waterhouse. Vice VD och senare koncernchef i Baltica Bank A/S. Vice VD och finanschef i Novo Nordisk A/S. Koncernchef i Kirkbi Group. Finans direktör i Den Danske Bank A/S, LEGO Holding A/S och TDC A/S. Flera styrelseuppdrag. |
International Paper Co. Partner i Ferd AS. Koncernchef i Ferd AS. |
|
| Nationalitet Svensk | Svensk | Dansk | Norsk | |
| Egna och närståendes aktieinnehav |
753 584 A-aktier and 720 C-aktier | 56 840 A-aktier | 25 000 A-aktier | 100 000 A-aktier |
| Oberoende i förhållande till banken/större aktieägare |
Ja/Nej | Ja/Ja | Ja/Ja | Ja/Ja |
| Närvaro styrelse/ kommittémöten |
9 av 9 / 34 av 35 | 10 av 10 / 20 av 21 | 9 av 10 / 21 av 21 | 10 av 10 |
| Arvode,styrelsemöten, kronor |
2 800 000 | 860 000 | 860 000 | 660 000 |
| Arvode, kommittémöten, kronor |
720 000 | 510 000 | 325 000 | – |
l Ordförande l Vice ordförande l Ledamot
En viktig princip är att styrelsen ska ha den storlek och sammansättning som är mest ändamålsenlig för banken. Det är därför avgörande att styrelseledamöterna har den erfarenhet och kompetens från den finansiella sektorn och andra sektorer samt den internationella erfarenhet och det kontaktnät som krävs, både i bankens nuvarande position och förframtiden. Valberedningen diskuterar också successionsfrågor och lägger särskild vikt vid kontinuitet och långsiktighet vad gäller att säkerställa styrelsens kompetens och sammansättning.
Valberedningen inför årsstämman 2017 utsågs under hösten 2016.Ingen ersättning har utgått till valberedningens ledamöter. Valberedningensförslag, med särskilt yttrande överförslaget till styrelse, finns på SEB:swebbplats.
Styrelsen
Styrelsen har det övergripande ansvaret för SEB:s organisation, förvaltning och den verksamhetsom bedrivsi koncernen.
Styrelsen harfastställt en arbetsordning som reglerar styrelsens roll ocharbetsformerliksomsärskilda instruktionerför styrelsens kommittéer. Styrelsen har bland annatföljande uppgifter:
- besluta om verksamhetens art, inriktning och strategi samt ramar och mål för detta
- regelbundet följa upp och utvärdera verksamheten utifrån de av styrelsen bestämda målen och riktlinjerna
- ansvara för att se till att verksamheten är organiserad på ett sådant sätt attredovisningen, medelsförvaltningen (treasury), riskerna i verksamheten och de finansiella förhållandena i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt, allt i överensstämmelse med externa och interna regler

1) Annika Falkengren lämnar SEB under 2017. 2) I hennes egenskap av VD.
- besluta om större förvärv och avyttringarliksom andra större investeringar
- utse eller entlediga VD, Chief Risk Officer (CRO), ledamöteri VL och chefen förinternrevision samt besluta om ersättning till dessa.
Styrelseordföranden organiserar och leder styrelsens arbete och ser bland annat till att styrelseledamöterna löpande fårinformation och utbildning om förändringarireglerför verksamheten och om ansvaret som styrelseledamot i ett noterat finansiellt bolag. Utbildnings och fördjupningsseminarier arrangeras årligen och nya ledamöter erbjuds ett utbildningsprogram med information om och diskussion kring de olika verksamheterna inklusive kontrollfunk tionerna.
Styrelseledamöterna utses av aktieägarna vid årsstämman med en mandattid på ett år. Styrelsen har sedan årsstämman 2016 bestått av tretton ordinarie ledamöter, utan suppleanter, valda av årsstämman, samt två ordinarie ledamöter och två suppleanter som arbetstagarrepresentanter. För att styrelsen ska vara beslutsför måste mer än hälften av ledamöterna vara närvarande. VD är den
enda bolagsstämmovalda ledamoten som är anställd i banken. Valberedningen har gjort en samlad bedömning av styrelseledamöternas oberoende i förhållande till banken och bankens ledning samt i förhållande till aktieägare som kontrollerar 10 procent eller mer av aktierna ellerrösterna och funnit att sammansättningen av styrelsen uppfyller kraven i bolagsstyrningskoden.
Styrelsearbetet följer en årlig plan. Under 2016 hölls tio styrelsemöten. VD deltar vid alla styrelsesammanträden utom i ärenden där hinder på grund av jäv föreligger såsom då VD:s arbete utvärderas. Andra medlemmari ledningen deltar när så krävs.
Styrelse (forts.)
| Birgitta Kantola |
Tomas Nicolin |
Sven Nyman |
Helena Saxon |
|
|---|---|---|---|---|
| Befattning Ledamot | Ledamot | Ledamot | Ledamot | |
| Kommitté l ACC | l RCC | l ACC | ||
| Invalsår 2010 | 2009 | 2013 | 2016 | |
| Född 1948 | 1954 | 1959 | 1970 | |
| Utbildning Jur.kand. och Ekon.Dr.H.C. | Civ.ek. och M.Sc. (Management) | Civ.ek. | Civ.ek. | |
| Andra uppdrag Ledamot i Nobina. | Ordförande i Centrum för Rättvisa. Ledamot i Nordstjernan,Nobel stiftelsen, Axel och Margaret Ax:son Johnsons Stiftelse och Stiftelsen Institutet för Näringslivsforskning och Sällskapet Vänner till Pauvres Honteux. Medlem av Investeringskommittén för NIAM:sfastighetsfond. |
Ordförande i RAM Rational Asset Management. Ledamot i RAM ONE, Consilio International,Nobelstiftelsens investeringskommitté,Handelshögskolan i Stockholm,Handelshögskoleföreningen i Stockholm samt Axel och Margaret Ax:son Johnsons Stiftelse. |
CFO på Investor. Ledamot i Swedish Orphan Biovitrum. |
|
| Bakgrund Bred erfarenhet av bank- och finanssektorn, bland annat från Nordiska Investeringsbanken (vice VD och finanschef). Vice VD och finans direktör i International Finance Corporation (Världsbanken) (USA). Vice VD i Ålandsbanken (Finland). |
Bred erfarenhet av finanssektorn, bland annatsom VD i Alecta, Tredje AP-fonden och E.Öhman J:or Fond kommission samt från en ledande befattning inom Handelsbanken. Flera styrelseuppdrag. |
Bred erfarenhet av finansiell verksamhet. Ledande befattningar inom Investor. VD och grundare av Lancelot Asset Manage ment och Arbitech LLC (USA). Ett flertal styrelseuppdrag. |
Finansanalytiker på Goldman Sachs och Investor. Finansdirektör på Syncron International och Hallvarsson och Halvarsson. Investment manager på Investor. |
|
| Nationalitet Finsk | Svensk | Svensk | Svensk | |
| Egna och närståendes aktieinnehav |
33 000 A-aktier | 66 000 A-aktier | 10 440 A-aktier och 10 200 C-aktier | 5 000 A-aktier |
| Oberoende i förhållande till banken/större aktieägare |
Ja/Ja | Ja/Ja | Ja/Ja | Ja/Nej |
| Närvaro styrelse/ kommittémöten |
10 av 10 / 7 av 7 | 10 av 10 / 21 av 21 | 10 av 10 / 3 av 3 | 7 av 7 / 5 av 6 |
| Arvode,styrelsemöten, kronor |
660 000 | 660 000 | 660 000 | 660 000 |
| Arvode, kommittémöten, kronor |
387 500 | 325 000 | – | 200 000 |
l Ordförande l Vice ordförande l Ledamot
Styrelsens ersättning
På SEB:s årsstämma 2016 beslutade aktieägarna om ett sammanlagt arvode till styrelsens ledamöter om 13 710 000 kronor och om hur arvodet ska fördelas mellan ledamöterna i styrelsen och dess kommittéer. Styrelsearvodet utbetalas löpande under mandatperioden.
Efterförslag från SEB:s valberedning har styrelsen fastställt en policy om att styrelsens ledamöter bör använda 25 procent av sitt arvode till att köpa och inneha aktieri SEB upp till ett belopp som motsvarar ett års arvode.
Styrelsens kommittéer
Styrelsens övergripande ansvar kan inte delegeras, men styrelsen harinrättat kommittéerför att handlägga vissa frågor och för att bereda sådana frågorför beslut av styrelsen. För närvarande finns tre kommittéer: Risk and Capital Committee (RCC), Audit and Compliance Committee (ACC) och Remuneration and Human Resources Committee (RemCo). Kommittéerna rapporterarregel bundet till styrelsen. En viktig princip är att så många av styrelsens ledamöter som möjligt ska delta i kommittéarbetet, även som ordfö rande. Styrelsens ordförande är vice ordförande i de tre kommitté erna. Varken VD eller andra befattningshavare i banken ingåri kommittéerna.
| Utsedda av de anställda: | ||||
|---|---|---|---|---|
| Sara Öhrvall |
AnnaKarinGlimström | Håkan Westerberg |
Annika Isenborg |
Charlotta Lindholm |
| Ledamot | Ledamot, utsedd av de anställda | Ledamot, utsedd av de anställda | Suppleant, utsedd av de anställda | Suppleant, utsedd av de anställda |
| l RemCo | ||||
| 2016 | 2016 | 1) 2015 |
2) 2016 |
2015 |
| 1971 | 1962 | 1968 | 1967 | 1959 |
| Civ.ek. | Universitetsstudier i matematik, statistik och juridik. |
Engineering logistics. | Universitetsstudier i arbetsmiljörätt |
Jurist |
| Ledamot i Investor, Bonnier News, Bonnier Bookssamt Bisnode. |
Ordförande i Finansförbundet i SEB och i Finansförbundet Regional Klubb Väst i SEB. Ledamot i EB-SB Fastigheter och i EB-SB Holding. |
Ordförande i Akademiker föreningen i SEB. |
Första vice ordförande i Finansförbundet i SEB och i Finansförbundets Regionala klubb group operationsi SEB. |
Vice ordförande i Akademiker föreningen i SEB. Ledamot i Alma Detthows Stiftelse. |
| Produktutvecklingschef med ansvar för nischbilar på Volvo Cars. Senior Vice President forsknings- och utvecklingsavdelningen på Bonnier. Grundare av konsultnätverket MindMill Network och VD på Differ Brand Agency. |
Kontorschef och andra befattningar i SEB.Olika specialist- och ledar roller i Trygg-Hansa. Ledamot i SEB Vinstandelsstiftelse. |
Försäljningschef i Trygg-Hansa inom sakförsäkringsområdet. SEB i olika befattningar inom system hantering och IT-utveckling, för närvarande Systems Management Advisor. |
Anställd på Fixed Income, Group Operationsi SEB. Ledamot i SEB:s Vinstandelsstiftelse och Resultat premiestiftelse. |
Olika kundansvarspositioner inom flera divisioner och dotterbolag i SEB-koncernen. För närvarande kundansvarig inom Private Banking, Stiftelser. |
| Svensk | Svensk | Svensk | Svensk | Svensk |
| 0 aktier | 0 aktier | 3 569 A-aktier | 0 aktier | 5 001 A-aktier |
| Ja/Nej | – | – | – | – |
| 7 av 7 / 5 av 5 | 8 av 8 | 10 av 10 | 7 av 8 | 10 av 10 |
| 660 000 | – | – | – | – |
| 195 000 | – | – | – | – |
1) Suppleant 2011–2014 2) Suppleant 2014
Utvärdering av styrelse, VD och verkställande ledning
SEB tillämpar en metod för årlig självutvärdering som bland annat består av en enkät med efterföljande diskussioneri styrelsen. Genom denna process utvärderas styrelsens, styrelseord förandens och kommittéernas verksamhet och arbetsmetod. I utvärderingen granskas bland annat:
- huruvida varje enskild styrelseledamot aktivt deltari styrelsens och kommittéernas diskussioner
- huruvida styrelseledamöterna bidrar med självständiga omdömen
- huruvida atmosfären på mötena främjar öppna diskussioner.
Resultatet av utvärderingen har presenterats för och diskuterats i styrelsen och i valberedningen. Utvärderingsprocessen och resul tatet av denna bidrar bland annat till att styrelsearbetet kan förbättras ytterligare och hjälper valberedningen att utvärdera storleken och sammansättningen av styrelsen.
Styrelsens ordförande utvärderarformellt, en gång om året, de enskilda ledamöternas arbete. Marcus Wallenberg deltog inte i den utvärdering av ordförandens arbete som leddes av Urban Jansson, vice ordförande i styrelsen.
Styrelsen utvärderarlöpande VD:s och VL:s arbete, varvid varken VD eller annan medlem av VL deltar.
På styrelsens agenda 2016
Februari
- Bokslutskommuniké, inklusive utdelningsförslag
- Kallelse och förslag till årsstämman
- Balansräkning, kapital- och utdelningspolicy
- Riskposition, kreditkvalitet, kreditportfölj, likviditetsläge
- Intern och extern revision samt regelefterlevnad
- Makroekonomisk genomgång
- Årsredovisningen 2015
Mars
- Årsstämma
- Konstituerande möte
- Utvärdering av VD
- Ersättningsfrågor
- Talangutveckling och successionsplanering
April
- Kvartalsrapport
- Riskposition, kreditkvalitet, kreditportfölj, likviditetsläge
- Intern kapital- och likviditetsutvärdering
- Årlig genomgång av riskpolicys och instruktioner
- Genomgång av IT- och digitaliseringsarbetet
- Genomgång av effekterna av negativ ränta
- Varumärkes- och imageposition
- Genomgång av affärsverksamheten för betalningar
- Genomgång av affärsområde små och medelstora företag
- Hållbarhetsfrågor
Juni
- IT- och digitaliseringsarbetet, uppdatering
- Hållbarhetsfrågor
- Genomgång av makroekonomiska frågor med anledning av Brexit
Juli
- Makroekonomisk genomgång med anledning av Brexit, uppdatering
- Kvartalsrapport
- Riskposition, kreditkvalitet, kreditportfölj, likviditetsläge
- Genomgång av medarbetarundersökningen (Insikt) 2016
September
- Riskseminarium
- Genomgång av affärsverksamheten för division Företag & Privatkunder
Oktober
- Makroekonomisk genomgång
- Kvartalsrapport
- Riskposition, kreditkvalitet, kreditportfölj, likviditetsläge
- Plan för återhämtning och avveckling i en krissituation (EU Recovery and Resolution plan)
December
- Affärsplan, finansiella planer, prognoser
- Årlig genomgång av policys och instruktioner
- SEB:s Uppförandekod
- Utvärdering av styrelsen
- Plan för avveckling i en krissituation (USA-krav)
Kontakta styrelsen:
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Styrelsesekretariatet, 106 40 Stockholm([email protected])
Risk and Capital Committee

Urban Jansson Ordförande i RCC
» Viktiga områden under 2016 har varit utvärdering av, och anpassning till, det nya kapitalregelverk som för närvarande håller på att implementeras. Arbetet med kapitalfrågor har särskilt berört standardiserade riskvik ter och likviditetsnivåer. RCC har också fortsatt att övervaka bankens kreditportfölj och risktolerans, utvecklingen på bolånemarknaden, viktiga makroekonomiska faktorer och dessas påverkan på euron liksom effekterna av den negativa räntan. «
Risk and Capital Committee
RCC stödjer styrelsen i dess arbete med att säkerställa att SEB är organiserat och leds på ett sådant sätt att alla riskerinom koncernens verksamhet kontrolleras i enlighet med styrelsens fastställda risktolerans samt med externa och interna regler. RCC följer också kontinuerligt koncernens kapitalsituation.
RCC beslutar om principer och parametrarför att mäta och fördela risk och kapital inom koncernen och övervakarriskhante ringssystem,risktoleransen och strategin, på såväl kort som lång sikt. Kommittén berederförslag till tillsättande och entledigande av CRO. Den beslutar även i individuella kreditärenden av väsentlig betydelse eller principiell karaktär samt biträder RemCo i att till handahålla en risk och kapitalbaserad syn på ersättningssystemet. RCC höll 21 möten under 2016.
Koncernens ekonomi och finansdirektör (CFO) har det övergri pande ansvaret förinformation och presentation av de kapital och finansieringsärenden som föredras för kommittén. CRO har motsvarande ansvarförrisk och kreditärenden. VD, CFO och CRO deltarregelbundet i mötena.CRO-funktionen beskrivs på sid. 58, risk-, likviditets- och kapitalhanteringen på sid. 40.
Ledamöteri RCC
Urban Jansson (ordförande), Marcus Wallenberg (vice ordförande), Jesper Ovesen och Tomas Nicolin.
RCC:s arbete under 2016:
- uppföljning av tillämpningen av interna regelverk inklusive koncernens kreditpolicy och kreditinstruktion
- uppföljning av hur koncernens risker utvecklas, bland annat den långsiktiga stabiliteten på den svenska bolånemarknaden
- bevakning av den makroekonomiska utvecklingen bland annat med anledning av Brexit
- beredning av limiterför marknads och likviditetsrisker
- granskning av väsentliga förändringari kreditportföljen och kreditprocessen
- granskning av modeller och metoderför att mäta risk
- diskussioner om bankens anpassning till nya kapitalregler
- granskning av övergripande ställning och strategi för kapital och likviditet inklusive intern kapital och likviditetsutvärdering
- beredning av koncernens kapitalmål och kapitalhanteringsfrågor, exempelvis utdelning
- granskning av rapportering från internrevision och compliance
- diskussioner utifrån en strategisk helhetssyn på finansiell styrning; generellt och av balansräkningen
- diskussion om effekterna av den negativa räntan.

Birgitta Kantola Ordförande i ACC
» Den finansiella krisen harlett till ett allt mer utmanande regelverk. För ACC innebar detta ytterligare intensifierad övervakning av kvaliteten på den pågående finansiella rapporteringen och den interna kontrollen under 2016. En skärpning av beskattningen av finansiella transaktioner kom upp som ett problemområde i många länder, vilket krävde särskild uppmärksamhet. Andra viktiga frågorför ACC varITsäkerhet, inklusive behörighets kontroller och den nya förordningen om marknadsmissbruk. Många compliancefrågorfrån tidigare årfortsatte att kräva ACC:s uppmärksamhet.«
Audit and Compliance Committee
ACC stödjer styrelsen i dess arbete med att kvalitetssäkra bankens finansiella redovisning och den interna kontrollen över den finan siella rapporteringen och rapporteringen till tillsynsmyndighe terna. Vid behov bereder ACC också, för styrelsens beslut, förslag till tillsättande och entledigande av chefen förinternrevision. Kommittén hållerfortlöpande kontakt med bankens externa och interna revisorer och diskuterar samordningen av deras aktiviteter samt följer upp att eventuella anmärkningar och påpekanden från revisorerna åtgärdas. Den utvärderar också externrevisorernas arbete och oberoende.
Kommittén har vidare att ta ställning till VD:s förslag till tillsät tande och entledigande av chefen för Group Compliance.
ACC höll sju möten under 2016. CFO, de externa revisorerna, chefen förinternrevision och chefen för Group Compliance framlägger ärenden och rapporterför kommitténs övervägande. VD, CFO och CRO deltarregelbundet i mötenaRapporten om intern kontroll över den finansiella rapporteringen återfinns på sid. 62.
Ledamöteri ACC
Birgitta Kantola (ordförande), Marcus Wallenberg (vice ord förande), Winnie Fok och Helena Saxon.
ACC:s arbete under 2016:
- behandling av bokslutskommuniké och delårsrapporter liksom revisionsrapporter
- hantering av redovisningsaspekter med anledning av omorganisationen i början av året
- uppföljning av internrevisionen i koncernen
- uppföljning av complianceärenden
- uppföljning av den interna kontrollen över den finansiella rapporteringen
- uppföljning av den interna kontrollen överrapporteringen till tillsynsmyndigheterna
- uppföljning av andra tjänster än revision som upphandlas från de externa revisorerna
- utarbetande av förslag till valberedningen om externrevisor att väljas på årsstämman
- fastställande av en årlig revisionsplan förinternrevisionen, koordinerad med planen för externrevisionen
- godkännande av den årliga planen för compliancearbetet
- diskussioner med företrädare för externrevisionen vid ett flertal tillfällen, utan närvaro av VD eller annan person från bankens ledning.
Audit and Compliance Committee Remuneration and Human Resources Committee
Signhild Arnegård Hansen Ordförande i RemCo

» Digitaliseringen och omvärldsutvecklingen ställer nya krav på framtidens ledare och ett allt större behov av specialistkunskap inom olika områden.En central del i RemCo:s arbete är att utveckla stabila ersättningssystem och en god ersättningspraxis som säkerställertillgången tillrätt kompetens både i dagsläget och övertid. Under 2016 har ersättningsfrågor, successionsplanering,talangutveckling och andra personalfrågor beretts avRemCo. «
Remuneration and Human Resources Committee
RemCo bereder, för beslut av styrelsen, tillsättande av VD och ledamöteri VL. Kommittén utvecklar, följer och utvärderar SEB:s ersättningssystem och ersättningspraxis, incitamentsprogram,riskjuste ring av uppskjuten rörlig ersättning och tillämpningen av de av bolagsstämman fastställda riktlinjerna för ersättning till VD och ledamöterna av VL. En oberoende granskningsrapport från reviso rerna om överensstämmelsen mellan SEB:s ersättningssystem och ersättningspolicy presenteras årligen för kommittén.
RemCo granskar, tillsammans med RCC, bankens ersättningspo licy och att ersättningsstrukturen tar hänsyn tillrisk samt kostnaden för kapital och likviditet. Genomgången baseras på bland annat en gemensam riskanalys från Group Risk, Group Compliance och Group HR.
Kommittén övervakar också koncernens pensionsåtaganden samt, tillsammans med RCC, åtgärder vidtagna för att trygga koncernens pensionsåtaganden inklusive utvecklingen i bankens pensionsstiftelser. RemCo höll åtta möten under 2016.
VD är, tillsammans med chefen för Group HR, föredragande i kommittén i ärenden där hinder på grund av jäv inte föreligger. Ersättningsrapporten återfinns på sid. 60.
Ledamöteri RemCo
Signhild Arnegård Hansen (ordförande), Marcus Wallenberg (vice ordförande) och Sara Öhrvall.
RemCo:s arbete under 2016:
- översyn av ersättningspolicyn inklusive definitionen av kategorin anställda med arbetsuppgifter som har en väsentlig inverkan på bankens riskprofil
- förslag tillriktlinjerför ersättning till VD och ledamöterna av VL
- utveckling av långfristiga aktieprogam
- förslag till ersättning till VD och ledamöterna av VL efter de av bolagsstämman fastställda riktlinjerna
- förslag till ersättning till chefen förinternrevision, CRO och chefen för Group Compliance enligt ersättningspolicyn
- uppföljning av ersättningsprinciper,rörliga ersättningsprogram och pensionsåtaganden
- årlig uppföljning av kompetensförsörjning och talangutveckling
- översyn och diskussion av hantering och implementering av regelverk som påverkar bankens ersättningsstruktur.
Egna och närstående aktieinnehav
Verkställande ledning

Annika Falkengren Magnus Carlsson Jeanette Almberg Joachim Alpen
358 895 A-aktier, 121 884 aktierätter och 359 620 villkorade aktierätter.
Befattning Verkställande direktör och koncernchef
sedan 2005. 1)

Ställföreträdande VD och koncernchef
54 998 A-aktier, 31 415 aktierätter och 198 181 villkorade aktierätter.
sedan 2014

19 664 A-aktier, 11 451 aktierätter och 34 105 villkorade aktierätter.

Co-head för division Stora Företag & Finansiella Institutionersedan 2016
| 2014 |
|---|
| 2001 |
| 1967 |
| MBA, M.A. (internationella relationer) |
| Svensk |
5 933 A-aktier, 109 712 aktierätter, 51 725 villkorade aktierätter och 6 325 innehavsrätter.
| Viveka HirdmanRyrberg |
Martin Johansson |
Christoffer Malmer |
David Teare |
|
|---|---|---|---|---|
| Befattning Kommunikationsdirektörsedan 2009, Ordförande i Hållbarhetskommittén |
Chef för Affärsstöd sedan 2011 | Co-head för division Företag & Privatkundersedan 2016 |
Chief Risk Officersedan 2016 | |
| VL-medlem sedan 2009 | 2009 | 2014 | 2011 | |
| Anställd i SEB sedan 1990 | 2005 | 2011 | 2006 | |
| Född 1963 | 1962 | 1975 | 1963 | |
| Utbildning Civ.ek. och ekon.lic. (nationalekonomi) | Civ.ek. | Fil.kand. (internationell ekonomi) | B.Comm. | |
| Nationalitet Svensk | Svensk | Svensk | Brittisk | |
| Egna och närstående aktieinnehav |
62 761 A-aktier, 21 937 aktierätter och 60 219 villkorade aktierätter. |
44 237 A-aktier, 50 686 aktierätter och 147 389 villkorade aktierätter. |
59 142 A-aktier, 48 021 villkorade aktierätter och 4 497 innehavsrätter. |
54 675A-aktier,30 217 aktierätter och 99 103 villkorade aktierätter. |
1) Annika Falkengren lämnar SEB under 2017
| SEB:s organisation |
VD och koncernchef | |||
|---|---|---|---|---|
| Stora Företag & Finansiella Institutioner | Företag & Privatkunder | Baltikum | ||
| Liv & Investment Management | ||||
| Affärsstöd (IT Service Delivery, IT Services och Operations) |
||||
| Koncernstaber & kontrollfunktioner (CFO, CRO, Strategy, HR, Legal, Marketing och Communications) |

Adjungerademedlemmar

Jan Erik Back Peter Dahlgren Johan Andersson Peter Høltermand Rasmus Järborg
aktier.
25 239 A-aktier, 725 villkorade aktierätter, 4 497 innehavsrätter och 51 246 villkorade syntetiska
| Vice VD, Ekonomi- och finansdirektör sedan 2008 |
Chef för division Liv & Investment Managementsedan 2016. 2) |
Landchef för SEB Tyskland sedan 2016 |
Landchef för SEB Danmark sedan 2002 |
Chief Strategy Officersedan 2015 |
|---|---|---|---|---|
| 2008 | 2014 | 2009 | 2011 | 2015 |
| 2008 | 2008 | 1980 | 1997 | 2008 |
| 1961 | 1972 | 1957 | 1963 | 1976 |
| Civ.ek. | Civ.ek. | Civ.ek. | Civ.ek. | |
| Svensk | Svensk | Svensk | Dansk | Svensk |
| 60 968 A-aktier, 62 873 aktierätter och 181 391 villkorade aktierätter. |
58 751 A-aktier, 25 156 aktierätter och 77 622 villkorade aktierätter. |
49 824 A-aktier och 22 C-aktier och 725 villkorade aktierätter. |
25 239 A-aktier, 725 villkorade aktierätter, 4 497 innehavsrätter |
5419A-aktier,22 095 aktierätter och44 966villkorade aktierätter. |
5 390 A-aktier, 53 292 aktierätter, 48 799 villkorade aktierätter och 4 497 innehavsrätter.

102 354 A-aktier, 4 497 innehavsrätter och 35 784 villkorade syntetiska aktier.
| Johan | Mats | Marcus | William | Riho |
|---|---|---|---|---|
| Torgeby | Torstendahl | Nystén | Paus | Unt |
| Co-head för division Stora Företag | Vice VD, Co-head för division Företag | Landchef för SEB Finland sedan | Landchef för SEB Norge sedan | 2016 |
| & Finansiella Institutionersedan | & Privatkundersedan 2016 | 2010 | 2010 |
33 310 A-aktier, 4 779 innehavsrätter och 30 545 villkorade syntetiska aktier.
| Co-head för division Stora Företag & Finansiella Institutionersedan 3) 2016 |
Vice VD, Co-head för division Företag & Privatkundersedan 2016 |
Landchef för SEB Finland sedan 2010 |
Landchef för SEB Norge sedan 2010 |
Chef för division Baltikum sedan 2016 |
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2009 | 2014 | 2011 | 2016 |
| 2009 | 2009 | 1998 | 1992 | 2001 |
| 1974 | 1961 | 1960 | 1967 | 1978 |
| Fil.kand. (nationalekonomi) | Civ.ing. | Ekon.mag. | Civ. ek. | MBA,MA(publicadministration) |
| Svensk | Svensk | Finsk | Norsk | Estnisk |
| 5 390 A-aktier, 53 292 aktierätter, 48 799 villkorade aktierätter och |
104 218 A-aktier, 63 357 aktierätter och 179 127 villkorade aktierätter. |
102 354 A-aktier, 4 497 innehavsrätter och 35 784 |
33 310 A-aktier, 4 779 innehavsrätter och 30 545 |
43485A-aktier,3866aktierätter och21519villkorade aktierätter. |
2) Peter Dahlgren lämnar SEB under 2017 3) Fr om29mars 2017 övertar Johan Torgebyrollen somVD och koncernchef.
Verkställande direktören
Styrelsen harfastställt en instruktion för VD:s arbete och roll. VD, som också är koncernchef, har ansvaret för koncernens verksamhet och risk i enlighet med styrelsens fastställda strategi,riktlinjer, policys och instruktioner. VD rapporterartill styrelsen och avger vid varje styrelsemöte en rapport som bland annat behandlar utvecklingen av verksamheten utifrån de beslut som harfattats i styrelsen.
VD utser divisionscheferna, chefen förAffärsstöd och cheferna för olika staber och supportfunktioner som rapporterar direkttillVD.
VD:s kommittéer VD hartre huvudsakliga kommittéertill sitt förfogande för att leda den operativa verksamheten:
Verkställande ledningen (VL) För att bäst tillvarata hela koncernens intressen samråder VD med VL i frågor av större eller principiell betydelse. VL hanterar bland annat frågor som är av gemensamt intresse för flera divisioner, strategifrågor, affärsplaner samt finansiella prognoser och rapporter. Under 2016 hölls 24 sammanträden med VL.
Asset and Liability Committee (ALCO) ALCO, med VD som ordförande och CFO som vice ordförande, är ett koncernövergripande, beslutande, övervakande och rådgivande organ. ALCO höll elva sammanträden under 2016 och hanterar bland annat:
- finansiell stabilitet speciellt under de nya regelverken
- strategiska kapital och likviditetsfrågor, inklusive internkapital allokering och principerförinternprissättning
På VL:s agenda 2016
- Makroekonomiska uppdateringar bland annat med anledning av Brexit
- Genomgång och diskussion om effekterna av negativa räntor • Diskussion av förändringariregelverk, såsom MiFID II och PSD
- II, effekter och åtgärder
- Bokslutskommuniké och kvartalsrapporter
- Förberedelserinför årsstämman
- Genomgång av bankens olika verksamhetsområden och hemma marknader
- Uppföljning av aktuell affärsplan 201618 och diskussion kring ny affärsplan
- Diskussioner om kapitalkrav, kreditkvalitet och risk
- Genomgång och diskussion av IT inklusive ITinvesteringar och ITsäkerhet
- Genomgång och diskussion om digitaliseringsarbetet såsom utveckling och lansering av utökad kundfunktionalitet (till exem-
- strukturella frågor och frågor kring bankens balansräkning och affärsvolymer
- finansiering av helägda dotterbolag
- koncernens balansräknings och finansieringsstrategi.
Group Risk Committee (GRC)
GRC, med VD som ordförande och CRO som vice ordförande, är en koncerngemensam, beslutsfattande kommitté, som hanterar alla risktyper på koncernnivå så att portföljer, produkter och kunder utvärderas från ett allsidigtriskperspektiv. GRC höll 63 sammanträden under 2016.
- GRC hartill uppgift att:
- fatta viktigare kreditbeslut
- säkerställa att alla riskerinom koncernens verksamhet äridentifierade och definierade samt attriskerna mäts, övervakas och kontrolleras i enlighet med externa och interna regler
- stödja VD i arbetet med att säkerställa att beslut angående koncernens långfristiga risktolerans följs i affärsverksamheten
- säkerställa att styrelsens riktlinjerförriskhantering och riskkon troll genomförs och att erforderliga regler och policys förrisktagande i koncernen upprätthålls och genomförs.
Divisioner och affärsområden
Styrelsen hari en instruktion reglerat verksamheten i koncernen och fastställt hur koncernens divisioner, inklusive den utländska verksamheten i filialer och dotterbolag, ska styras och vara organiserade.
SEB:s verksamhet är organiserad ifyra divisioner.Varje division är ansvarig för de dotterbolag som hörtill divisionen. Divisionschefen, eller de för divisionen gemensamt ansvariga divisionscheferna, är övergripande ansvariga för verksamheten i affärsområdena och utser, efterVD:s hörande, cheferför affärsenheterna inom divisionen.
En landansvarig chef utses irespektive land där SEB bedriver verksamhet. Den landansvarige koordinerar koncernens verksam heterlokalt och rapporterartill en särskilt utsedd ledamot av VL.
Affärsstöd och staber
Affärsstöd är en divisionsövergripande funktion inrättad för att öka skalfördelarna inom processer och IT. Affärsstöd omfattar bland annat transaktionsprocesser, utveckling, underhåll och drift av ITsystem samt hantering av SEB:s ITportfölj.
SEB:s koncernstabsfunktioner har globalt ansvar och ger stöd till organisationen.
pelInvestor World, ungdomsappen, betalningslösningar) samt interna automatiseringsinitiativ
- Diskussion om strategiska investeringar och samarbeten med aktörerinom fintech och digitalisering, såsom Tink och Coinify Se sid. 20.
- Diskussioner om kundnöjdhet, varumärkes och imageposition samt arbetet med kundundersökningen
- Genomgång av SEB:s reviderade Uppförandekod
- Medarbetarundersökningen Insikt 2016 diskussion om resultat och åtgärder
- Hållbarhetsfrågor, såsom SEB:s uppdaterade miljömål avseende koldioxidutsläpp och elkonsumtion, samt policys kring kreditgivning
- Hantering av kundklagomål
- Internrevision och Compliance
- Årlig genomgång av policys och instruktioner
Hållbarhetsfrågor
Vid behov upprättas kommittéerför att hantera specifika frågor. Till exempel, för att säkerställa en god operativ styrning av SEB:s hållbarhetsarbete har VD tillsatt en särskild hållbarhets kommitté med uppgift att fastställa riktlinjer och följa upp bankens hållbarhetsarbete. Kommunikationsdirektören, som är medlem av VL, är ordförande. Kommittén stöttas av den centrala hållbarhetsavdelningen som samordnar hållbarhets agendan. Ansvaret för att hållbarhetsarbetet genomförs åligger cheferna inom affärsområdena och koncernfunktionerna.
CRO-funktionen
CROfunktionen är oberoende från affärsverksamheten och har ansvarför att identifiera, mäta, analysera och kontrollera SEB:s risker. Bankens Chief Risk Officer (CRO) utses av styrelsen och rapporterartill VD. CRO hållerregelbundet styrelsen, RCC, ACC, VL, ALCO och GRC uppdaterade om riskfrågor.
CRO har ett globaltfunktionellt ansvar och CRO:s verksamhet styrs av en instruktion som har antagits av styrelsen. CROfunktio nen är uppdelad på två enheter: GroupRisk och Group Credits.
GroupRisk hanterar koncernens risker. Enheten konsoliderar och analyserarriskdata avseende olika typer av risk och koncernens kreditportföljer samt hanterar modellerförriskvägning och allmänna frågor om riskstyrning och riskinformation.
Group Credits ansvararför styrning av kreditprövningsprocessen och för vissa individuella kreditbeslut. Group Credits tillser också att policys fastställda avRCC och styrelsen efterlevs. Verksamheten är reglerad i koncernens, av styrelsen fastställda, kreditinstruktion. Ordföranden i divisionernas respektive kreditkommittéer har vetorätti kreditbeslut. Beslut som innebär ett materiellt undantag från kreditregelverket måste hänskjutas till en högre nivå i beslutshierarkin.
Chefen för GroupRisk och koncernkreditchefen utses av VD, efter förslag från CRO, och rapporterartill CROFör vidare information om risk-, likviditets- och kapitalhantering se sid. 40 och not 17, 19 och 20.
Group Compliance
Koncernens funktion förregelefterlevnad, Compliance, är obero ende från affärsverksamheten. Compliance ska arbeta med information, kontroll och uppföljning avseende compliancefrågor. Funktionen ska också lämna råd till affärsverksamheten och ledningen och på så sätt främja att verksamheten bedrivs i enlighet med regulatoriska krav samt främja förtroendet hos SEB:s kunder, aktieägare och finansmarknaden.
- Compliance särskilda ansvarsområden är:
- kundskydd
- uppförande på finansmarknaden
- åtgärderför att förhindra penningtvätt och finansiering av terrorism
- tillståndsfrågor, intern styrning och kontroll.
Chefen för Compliance, som utses av VD efter godkännande avACC, rapporterar compliancefrågorlöpande till VD, VL ochACC samt årligen tillRCC och styrelsen. Baserat på analyser av koncernens riskerinom detta område fastställer VD, efter godkännande från ACC, en årlig complianceplan.Instruktionen för Compliance antas av styrelsen.
Internrevision
Internrevision är en koncernövergripande kontrollfunktion, direkt underställd styrelsen, som hari uppdrag att självständigt och oberoende granska koncernens verksamhet. Styrelsen tillsätter chefen förinternrevision.
Internrevisionens främsta uppgift är att bedöma och lämna yttranden till styrelsen och VD om att bankens styrning,riskhantering och interna kontroll är ändamålsenliga och effektiva. Arbetet utförs med en riskbaserad ansats i enlighet med den metodik som utarbetats av The Institute ofInternal Auditors.
ACC fastställer årligen en plan förinternrevisionens arbete. Chefen förinternrevision rapporterar slutsatserna av genomförda granskningar, vidtagna åtgärder och status på tidigare rapporterade iakttagelser kvartalsvis till ACC och rapporterar även till RCC och styrelsen.
VD och VL informeras regelbundet om internrevisionsärenden. Internrevisionens arbete utvärderas minst vart femte år genom en kvalitetsutvärdering, som utförs av oberoende part.
Internrevisionsarbetet koordineras med bankens externa revi sorer avseende granskningen av finansiellrapportering. Bankens externa revisorerförlitar sig i viss utsträckning på internrevisionens arbete i sitt uppdrag att granska koncernens finansiella rapportering. För det krävs att de externa revisorerna utvärderarinternrevisionens arbete. Slutsatserna av denna utvärdering rapporteras till ACC och Internrevision.

Peter Nyllinge
Född 1966; Revisor i SEB och huvudansvarig sedan 2012. Auktoriserad revisor, VD PwC Sverige Övriga större uppdrag: Electrolux och Fagerhult Tidigare större uppdrag: Ericsson, Securitas och Assa Abloy
Information om revisor
SEB ska enligt bankens bolagsordning ha minst en och högst två revisorer med högst lika många suppleanter.
Tillrevisorfår även registreratrevisionsbolag utses. Price waterhouseCoopers AB har varit bankens revisor sedan 2000 och omvaldes 2016 förtiden till och med årsstämman 2017. Huvudansvarig harfrån och med årsstämman 2012 varit Peter Nyllinge, auktoriserad revisor.
De arvoden som revisorerna fakturerat förrevisionen av räkenskapsåren 2015 och 2016 och för övriga uppdrag som fakturerats under denna tid framgår av tabellen.
| Arvoden till revisorer |
Mkr | |
|---|---|---|
| 2016 | 2015 | |
| Revisionsuppdraget | 27 | 26 |
| Revisionsnära rådgivning | 16 | 20 |
| Skatterådgivning | 11 | 20 |
| Övriga tjänster | 4 | 5 |
| 1) Summa |
58 | 71 |
1) Varav till PricewaterhouseCoopers 55 Mkr (69).
Ersättningsrapport
SEB vill attrahera och behålla engagerade och kompetenta medar betare som bidrar till bankens långsiktiga framgång. Ersättningen ska uppmuntra goda prestationer, sunda och ansvarsta gande beteenden baserat på SEB:s värderingar samt ett risktagande som är anpassat efter styrelsens fastställda risktoleransnivå. Den ska främja ett långsiktigt engagemang bland medarbetarna för att skapa hållbara värden för kunder och aktie ägare.
Den totala ersättningen speglar komplexiteten, ansvaret och ledarskapsförmågan som behövs förrespektive befattning, liksom individens prestation. Prestationen utvärderas utifrån finansiella och icke finansiella mål och med SEB:s värderingar som utgångspunkt.
Ersättningspolicy
Principerna för hur ersättningarinom SEB fastställs, tillämpas och följs upp framgår av SEB:s ersättningspolicy som revideras årligen. Styrelsens Remuneration and Human Resources Committee (RemCo) berederförslag till ändringarför beslut av styrelsen. Policyn säkerställer att ersättningen äri paritet med bankens strategi, mål, värderingar och långsiktiga intresse och att intressekonflikter undviks. Policyn speglar också svenska och internationella regel verk.
Banken har en tydlig process för att följa upp medarbetarnas prestation och utveckling. Den grundas på transparenta och individuella mål samt individuell utvärdering och utgör en hörnsten när det gäller att fastställa ersättningen.
RemCo granskar, tillsammans med styrelsens Risk and Capital Committee (RCC), SEB:s ersättningspolicy och verifierar att ersättningsstrukturen tar hänsyn till bankens risk samt likviditet och kostnad för kapital. Granskningen baseras bland annat på en gemensam riskanalys från Group Risk, Group Compliance och Group HR.Merinformation om RemCo finns på sid. 55.
Av policyn framgår principerna för att identifiera medarbetare vars arbetsuppgifter har en väsentlig inverkan på koncernens riskprofil (identifierad personal) för vilka det finns speciella regler om ersättning. Under 2016 var 1 167 positionerinom SEB kategoriserade som identifierad personal. Slutligen definierar policyn också vilka medarbetare som kan påverka fonders riskprofiler samt

medarbetare som tillhandahållerinvesteringsrådgivning eller har en väsentlig inverkan på vilka tjänster och produkter som erbjuds.
Ersättningsstruktur
SEB:s ersättningsstruktur består av fast lön, aktiebaserad ersättning (i form av vinstandelsprogram och aktieprogram) samt pension och andra förmåner.
Fastlön, som utgör den huvudsakliga ersättningen, ska vara konkurrenskraftig och avspegla medarbetarens erfarenhet, ansvar och varaktiga prestation. Den ska också spegla branschen irespektive geografisk marknad där SEB är verksam.
Aktiebaserad ersättning utgör ett medel för att attrahera och behålla personal med viktig kompetens. Det ger också ett incitament för medarbetarna att bli aktieägare i SEB vilket skapar ett långsiktigt engagemang i linje med aktieägarnas intressen. Tillämpliga regelverk för finansiella institutioner kräver också att rörlig ersättning till stor del betalas ut i aktier eller aktierelaterade instrument.
Färre än tio procent av medarbetarna uppbärindividuell kon tantbaserad rörlig ersättning (ShortTerm Incentive, STI), och då endast inom verksamheter där det är marknadspraxis, till exempel inom investment banking. STI används endast i den utsträckning det innebärlåg elleringen residualrisk för SEB. Medarbetare som erhållerrörlig ersättning över en viss nivå ska alltid ha en del av den rörliga ersättningen uppskjuten. Under 2016 motsvarade STI 3 procent (2) av SEB:s totala personalkostnader. För att främja ett långsiktigt engagemang har SEB arbetat proaktivt under flera år för minska STI och istället öka de långfristiga aktieprogrammen.
Medarbetare inom kontrollfunktionerna kompenseras på ett sätt som är oberoende av affärsområden som de övervakar, motsvarar deras nyckelrolleri organisationen och baseras på mål förenliga med deras funktioner.
Ersättningsmodeller
Allrörlig ersättning baseras på SEB:s riskjusterade resultat. De rörliga ersättningsmodellerna är anpassade till gällande regelverk, bland annat vad avser maximal kvot i förhållande till fast lön och uppskjuten andel av ersättningen liksom rätten attreducera och hålla kvar uppskjuten ännu ej utbetald ersättning. Föridentifierad personal gäller att den rörliga ersättningen inte får överstiga 100 procent av den fasta lönen.
Modellerna förrörlig ersättning bygger på finansiella och ickefinansiella nyckeltal på koncern och enhetsnivå samt på en årlig utvärdering av prestation och beteenden på individnivå. De ickefinansiella målen beaktar bland annat utvecklingen av kundnöjd-
Vinstdelningsprogram (SEB resultatandel)
| 20161) | 2015 2) | |
|---|---|---|
| Antal deltagare | 15 000 | 15 000 |
| Utfall irelation till maxbelopp, % | 56 | 85 |
| Tilldelat antal aktier, tusental | 2 666 | 3 511 |
| Marknadsvärde (31 dec. 2016), Mkr | 255 | 314 |
Utbetalningsår:1) 2020 2) 2019
SEB Aktieprogram
| 2016 | 2015 | |
|---|---|---|
| Antal deltagare | 1 374 | 1 329 |
| Tilldelat antal aktier, tusental | 5 611 | 4 321 |
| Marknadsvärde (31 dec. 2016), Mkr | 536 | 379 |
Äganderätten överförstill den enskilde efter 3 eller 5 år.
Ersättningar inom SEB 2016 Tusentals kronor
| Kostnad för långfristiga aktiebaserade |
|||
|---|---|---|---|
| Pensioner | |||
| 6 343 | 1 425 | 19 268 | 5 000 |
| 21 997 | 1 650 | 72 502 | 15 347 |
| 0 28 340 |
3 075 | 91 770 | 20 347 |
| 674 016 | 91 304 | 9 494 355 | 1 347 352 |
| 702 356 | 94 379 | 9 586 125 | 1 367 699 |
| Fast lön 11 500 48 855 60 355 8 045 057 8 105 412 |
Rörlig kontant ersättning program 683 978 683 978 |
Förmåner | Totalt |
1) Antalet och sammansättningen är delvis ändrad under året,men i genomsnitt ingår elva personer.
Under året har verkställande direktören och koncernchefen utnyttjat aktierätter till ett värde av 6 398 251kronor.
Motsvarande värde till övriga ledamöter i verkställande ledningen är 8 181 695 kronor.
het,regelefterlevnad samt hållbarhetsarbete. På individnivå är efterlevnad av regler och policys förrisktagande i koncernen, SEB:s uppförandekod, liksom kraven på affärsområdenas interna kontroller viktiga parametrar.
För att en utbetalning av den uppskjutna delen av den rörliga ersättningen ska göras förutsätts normalt att anställningen kvarstår under programmens tre första år. Därutöver tillkommer en ytterligare period av upp till tre år med inskränkt förfoganderätt. Ersättningen kan förverkas om det resultat på vilket den baserats inte är hållbart och/eller om individen bedömts ansvarig för handlingar som inte är i enlighet med interna regler och bestämmelser.
Långfristiga aktieprogram 2016
SEB:s långfristiga aktieprogram utvärderas kontinuerligt under året av RemCo som också följer medarbetarnas deltagande i programmen. SEB för dialog med de institutionella investerarna om utformning av programmen. Årsstämman 2016 beslutade om två olika program för året SEB Resultatandel och SEB Aktieprogram.
SEB Resultatandel 2016 är ett vinstandelsprogram för alla medarbetare i flertalet länder där SEB bedriver verksamhet. Hälften av utfallet betalas ut kontant och den andra hälften skjuts upp i tre år. Det uppskjutna beloppet betalas ut i form av SEB Aaktiertill anställda i Sverige och kontant, justerat förtotalavkastningen i Aaktien, till medarbetare utanför Sverige. Programmets mål sätts i SEB:s affärsplan och består av de finansiella målen avkastning på eget kapital, kostnadsutveckling samt det icke finansiella målet kundnöjdhet.
SEB Aktieprogram 2016 är ett program för verkställande ledningen, vissa andra ledande befattningshavare och en grupp av andra nyckelpersoner, totalt upp till 2 000 deltagare. De tilldelas ett individuellt bestämt antal villkorade aktierätter, baserat på hur förutbestämda mål på koncern, enhets och individnivå enligt SEB:s affärsplan har uppfyllts. Förutom målen som gällerför Resultatandelsprogrammet tillkommer parametrar som regelefterlevnad, medarbetarengagemang, SEB:s hållbarhetsarbete och riskhantering.
För den verkställande ledningen får den initiala tilldelningen inte överstiga 100 procent av den fasta lönen. Förledande befattningshavare övergår äganderätten till 50 procent av aktierätterna efter tre år och 50 procent efterfem år. För övriga deltagare övergår äganderätten till aktierätterna eftertre år. Efterrespektive kvalifikationsperiods slut kvarstårinskränkningen av förfoganderätten under ytterligare ett år varefter aktierätterna kan lösas under en treårsperiod. För deltagare utanför Sverige kan det slutliga utfallet utbetalas kontant justerat förtotalavkastningen i SEB:s Aaktie (så kallade syntetiska aktier).
I både resultatandels och aktieprogrammet finns utrymme för riskjustering för såväl nuvarande som framtida risker. Slutligt utfall kan därföri efterhand reduceras delvis eller helt i enlighet med gällande regelverk, bland annat med beaktande av bankens resultat och det kapital och den likviditet som verksamheten kräver. Läs mer om programmen i not 9 och på bolagsstyrningssidorna på www.sebgroup.com/sv
Ersättning till verkställande direktören (VD) och verkställande ledningen (VL)
SEB:s styrelse beslutar om ersättning till VD och övriga ledamöteri VL efterförslag från RemCo. Ersättningen ska följa de av årsstäm man fastställda riktlinjerna.
Den totala ersättningen för VL baseras på de tre huvudkomponenterna fast lön, långfristig aktiebaserad ersättning (Aktiepro grammet) samt pension och andra förmåner. Kontantbaserad rörlig ersättning utgårinte och medlemmarna i VL harinte rätt till SEB Resultatandel. Pensionsplanerna förledamöterna i VL är premiebaserade, med undantag för en förmånsbestämd andel enligt kollektivavtal. Pensionsplanerna äri linje med koncernens pensionspolicy.
Vid uppsägning från bankens sida utgår avgångsvederlag om högst tolv månaders lön efter uppsägningstiden. Banken harrätt att från avgångsvederlaget avräkna det som befattningshavaren erhålleri ersättning från annan anställning.Detaljerad information om ersättningen till VL återfinnsi not 9c.
RemCo utvärderarriktlinjerna förlön och annan ersättning till VD och andra ledamöter av VL kontinuerligt under året. För att utföra utvärderingen inhämtar RemCo information från chefen för Group Human Resources, chefen förinternrevision, de externa revisorerna, samt vad avser VL även från VD.
Vidare utförs årligen jämförande studier av relevanta branscher och marknader. Resultatet av sådana studier utgör en betydelsefull komponent när den totala ersättningen för VL fastställs. Den interna och externa informationen underlättarför kommittén att säkerställa att ersättningen i SEB är marknadsmässig och konkurrenskraftig. Bankens externa revisorer avgav inför årsstämman 2016 ett yttrande till styrelsen om att SEB harföljt de riktlinjerför lön och annan ersättning till VD och andra ledamöter av VL som fastställdes av årsstämman 2015.Yttrandet återfinns på Årsstämmosidorna på www.sebgroup.com/sv
Intern kontroll avseende finansiell rapportering
Intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen (IKFR) är en etablerad process som syftartill att ge rimlig säkerhet avseende tillförlitligheten i den finansiella rapporteringen och minska risken förfelaktigheter.IKFR baseras på detramverk som har etablerats av Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission (COSO) och genomförs inom SEB i en årlig cykel som beskrivs nedan.
1 Genomför riskanalys
För att kunna identifiera och förstå vilka risker som finns, analyseras den finansiella rapporteringsprocessen på SEB:s koncernnivå samt på legal enhetsnivå. Genomförda analyser används för att bestämma vilka legala enheter, processer och system som ska omfattas av processen förIKFR under det kommande året.
2Identifiera risker och förväntade kontroller
Expertis från affärsverksamheten och ekonomifunktionen utvärde rar kontinuerligt att de mest väsentliga riskerna i processerna blivit identifierade samt att det finns kontroller som täcker dem.I detta steg ingår att utvärdera om kontrollerna är effektiva, om nya risker identifierats och om det finns behov av nya kontroller som täcker riskerna bättre. Kontrollerna kommuniceras löpande till berörda parterinom banken för att klargöra förväntningar och ansvar. Ramverket består av såväl koncernövergripande kontroller som process och ITkontroller; som till exempel validering av värdering av finansiella instrument, kontoavstämningar samt kontroll av systembehörigheter.
3Planera
Varje år sammanställs en plan utifrån de riskanalyser som tagits fram samt de förväntade kontrollerna. Planen klargör vem som ansvarar för utvärderingen av respektive kontroll inom varje legal enhet hos SEB, vilken typ av utvärdering som ska ske samt hur resultatet ska rapporteras. Planen koordineras med revisions planerna för intern och externrevision.
4 Utvärdera kontroller
Kontrollerna utvärderas löpande under året genom att kontrollägare utför självutvärderingar. Rapportering sker även av riskindikatorer. På så sätt kan bankens svagheteridentifieras, kompenserande kontrollerinföras och förbättringsåtgärder vidtas. Vidare sker kvartalsvis rapportering från samtliga ekonomichefer. De ger en försäkran på rapporterade siffrorförrespektive legal enhet, beskriver materiella finansiella rapporteringsrisker (om de finns) och kommenterar större avvikelseri jämförelse med tidigare kvartal.

Resultatet från utvärderingarna av kontrollerna analyseras för att bedöma risken för fel i den finansiella rapporteringen. Rapportering sker kvartalsvis till koncernens ekonomi och finansdirektör i samband med SEB:s externa kvartalsrapporter. Vidare sker rapportering en gång per år till Audit and Compliance Committee (ACC). Rapporten beskriver den återstående risken, och ger en bedömning av identifierade brister och om de kompenseras av andra kontroller samt hur förbättringsåtgärderna fortskrider. Den koncerngemensamma rapporten bidrar till tydlighet inom SEB, vilket möjliggör att förbättringsåtgärder kan prioriteras utifrån den återstående risken.
Utöver denna process utförinternrevision en oberoende granskning av IKFR i enlighet med den plan som fastställs av ACC.

Arbetet med intern kontroll avseende finansiellrapportering
Under 2016 harföljande huvudområden inom ramen förIKFR förbättrats väsentligt:
- övervakning av intern kontroll för myndighetsrapportering genom ett nyttramverk,IKMR (intern kontroll avseende myndighetsrapportering)
- hanteringen av operativ risk i väsentliga processer enligt krav från Finansinspektionen.
Finansiella rapporter – Innehåll
| Not | Sida | |
|---|---|---|
| SEB-koncernen | ||
| Resultaträkning | 64 | |
| Övrigt totalresultat | 65 | |
| Balansräkning | 66 | |
| Förändringar i eget kapital | 67 | |
| Kassaflödesanalys | 68 | |
| Skandinaviska Enskilda Banken |
||
| Resultaträkning | 69 | |
| Övrigt totalresultat | 70 | |
| Balansräkning | 71 | |
| Förändringar i eget kapital | 72 | |
| Kassaflödesanalys | 73 | |
| Noter till de finansiella rapporterna |
||
| Företagsinformation | 74 | |
| 1 | Redovisningsprinciper | 74 |
| 2 | Rörelsesegment | 82 |
| 3 | Geografisk information | 83 |
| 4 | Räntenetto | 84 |
| 5 | Provisionsnetto | 85 |
| 6 | Nettoresultat av finansiella transaktioner | 86 |
| 7 | Övriga intäkter, netto | 86 |
| 8 | Administrationskostnader | 87 |
| 9 | Personalkostnader | 88 |
| 9a | Ersättningar | 88 |
| 9b | Pensioner | 91 |
| 9c | Ersättningar tillstyrelsen och verkställande ledningen | 94 |
| 9d | Aktierelaterade ersättningar | 95 |
| 9e | Antal anställda | 97 |
| 10 | Övriga kostnader | 97 |
| 11 | Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar |
98 |
| 12 | Vinster och förluster från materiella och immateriella tillgångar |
98 |
| 13 | Kreditförluster | 98 |
| 14 | Bokslutsdispositioner | 99 |
| 15 | Skatt | 99 |
| 16 | Nettoresultat per aktie | 101 |
| 17 | Riskupplysningar | 101 |
| 17a | Kreditrisk | 101 |
| 17b | Marknadsrisk | 106 |
| Not | Sida | |
|---|---|---|
| 17c | Operativ risk | 108 |
| 17d | Affärsrisk | 109 |
| 17e | Försäkringsrisk | 109 |
| 17f | Likviditetsrisk | 109 |
| 18 | Kassa och likvida medel | 115 |
| 19 | Utlåning | 115 |
| 20 | Kapitaltäckning | 120 |
| 21 | Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde | 123 |
| 22 | Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen | 128 |
| 23 | Finansiella tillgångarsom kan säljas | 129 |
| 24 | Aktier och andelar i intresseföretag | 129 |
| 25 | Aktier och andelar i koncernföretag | 130 |
| 26 | Intressen i icke-konsoliderade strukturerade företag | 131 |
| 27 | Upplysningar om närstående | 132 |
| 28 | Materiella och immateriella tillgångar | 133 |
| 29 | Övriga tillgångar | 136 |
| 30 | Skulder till försäkringstagare | 136 |
| 31 | Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen | 137 |
| 32 | Övriga skulder | 137 |
| 33 | Avsättningar | 138 |
| 34 | Efterställda skulder | 138 |
| 35 | Obeskattade reserver | 139 |
| 36 | Ställda panter | 139 |
| 37 | Eventualförpliktelser | 140 |
| 38 | Kortfristiga och långfristiga tillgångar och skulder | 141 |
| 39 | Finansiella tillgångar och skulder per klass | 142 |
| 40 | Finansiella tillgångar och skuldersom kvittas eller lyder under nettningsavtal |
144 |
| 41 | Skuldinstrument fördelade på emittenter | 145 |
| 42 | Derivatinstrument | 146 |
| 43 | Framtida minimileaseavgifter för operationella leasingavtal | 148 |
| 44 | Finansiell leasing | 148 |
| 45 | Tillgångars och skuldersfördelning på väsentliga valutor | 149 |
| 46 | Livförsäkringsrörelsen | 150 |
| 47 | Tillgångar i fondförsäkringsverksamheten | 151 |
| 48 | Tillgångarsom innehasför försäljning | 151 |
| Femårsöversikter | ||
| SEB-koncernen | 152 | |
| Skandinaviska Enskilda Banken | 153 |
Resultaträkning
SEB-Koncernen
| Mkr | Not | 2016 | 2015 | Förändring, % |
|---|---|---|---|---|
| Ränteintäkter | 35 202 | 37 726 | –7 | |
| Räntekostnader | –16 464 | –18 788 | –12 | |
| Räntenetto | 4 | 18 738 | 18 938 | –1 |
| Provisionsintäkter | 22 500 | 24 340 | –8 | |
| Provisionskostnader | –5 872 | –5 995 | –2 | |
| Provisionsnetto | 5 | 16 628 | 18 345 | –9 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 6 | 7 056 | 5 478 | 29 |
| Utdelningar | 170 | 169 | 1 | |
| Andelar i intresseföretagsresultat | 218 | 66 | ||
| Vinster och förluster på värdepappersom innehassom kapitalplaceringar | 891 | 553 | 61 | |
| Övriga rörelseintäkter | 70 | 214 | –67 | |
| Övriga intäkter, netto | 7 | 1 349 | 1 002 | 35 |
| Summa intäkter | 43 771 | 43 763 | 0 | |
| Personalkostnader | 9 | –14 562 | –14 436 | 1 |
| Övriga kostnader | 10 | –6 703 | –6 355 | 5 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar | 11 | –6 496 | –1 011 | |
| Summa kostnader | –27 761 | –21 802 | 27 | |
| Resultatföre kreditförluster | 16 010 | 21 961 | –27 | |
| Vinster och förluster från materiella och immateriella tillgångar | 12 | –150 | –213 | –30 |
| Kreditförluster, netto | 13 | –993 | –883 | 12 |
| Rörelseresultat | 14 867 | 20 865 | –29 | |
| Skatt | 15 | –4 249 | –4 284 | –1 |
| NETTORESULTAT | 10 618 | 16 581 | –36 | |
| Minoritetens andel | ||||
| Aktieägarnas andel | 10 618 | 16 581 | –36 | |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 16 | 4:88 | 7:57 | |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 16 | 4:85 | 7:53 | |
Övrigt totalresultat
SEB-Koncernen
| Mkr | 2016 | 2015 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| NETTORESULTAT | 10 618 | 16 581 | –36 |
| Postersom kan omklassificerastill resultaträkningen: Vinster och förluster vid omvärdering under året Skatt på vinster och förluster vid omvärdering under året Omklassificering till resultatet under året1) Skatt på omklassificering till resultatet under året |
968 –84 103 3 |
–963 215 13 16 |
–81 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 990 | –719 | |
| Vinster och förluster vid omvärdering under året Skatt på vinster och förluster vid omvärdering under året Omklassificering till resultatet under året2) Skatt på omklassificering till resultatet under året |
–1 064 234 24 –5 |
–971 214 116 –26 |
9 –79 –81 |
| Kassaflödessäkringar | –811 | –667 | 22 |
| Omräkning av utländsk verksamhet Skatt på omräkningseffekter |
327 423 |
–239 –334 |
|
| Omräkning utländsk verksamhet | 750 | –573 | |
| Postersom inte kommer att omklassificerastill resultaträkningen: Omvärdering av förmånsbestämda pensionsåtaganden, inklsärskild löneskatt Vinster och förluster vid omvärdering av förvaltningstillgångar under året Uppskjuten skatt på pensioner |
–3 624 1 183 566 |
3 687 1 713 –1 222 |
–31 |
| Förmånsbestämda pensionsplaner | –1 875 | 4 178 | |
| ÖVRIGT TOTALRESULTAT | –946 | 2 219 | |
| TOTALRESULTAT | 9 672 | 18 800 | –49 |
| 1) Övriga intäkter. 2) Räntenetto. |
|||
| Minoritetens andel Aktieägarnas andel |
9 672 | 18 800 | –49 |
Den metod som tillämpasför attsäkra valutarisk förknippad med utländska dotterbolag ger upphov till en skattekostnad (skatteintäkt) i moderbolaget. Värdeförändringar på säkringsinstrumenten påverkarskattepliktigt resultat, vilket inte valutaomräkningen av utländsk verksamhet gör. I koncernen presenteras denna skatteeffekt i Övrigt totalresultat.
Balansräkning
SEB-Koncernen
| 31 december, Mkr | Not | 2016 | 2015 | Förändring, % |
|---|---|---|---|---|
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 18 | 151 078 | 101 429 | 49 |
| Övrig utlåning till centralbanker | 66 730 | 32 222 | 107 | |
| Utlåning till kreditinstitut | 18, 19 | 50 527 | 58 542 | –14 |
| Utlåning till allmänheten | 19 | 1 453 019 | 1 353 386 | 7 |
| Värdepapper för handel | 162 516 | 239 906 | –32 | |
| Derivat för handel | 198 271 | 199 085 | 0 | |
| Derivat försäkringsredovisning | 14 084 | 16 466 | –14 | |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen | 410 155 | 371 488 | 10 | |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen | 22 | 785 026 | 826 945 | –5 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 111 | 104 | 7 | |
| Finansiella tillgångarsom kan säljas | 23 | 35 747 | 37 331 | –4 |
| Investeringar redovisade enligt kapitalandelsmetoden | 268 | 260 | 3 | |
| Övra investeringar i intresseföretag | 970 | 958 | 1 | |
| Aktier och andelar i dotter- och intresseföretag | 24, 25 | 1 238 | 1 218 | 2 |
| Immateriella tillgångar | 11 405 | 17 069 | –33 | |
| Materiella tillgångar | 908 | 825 | 10 | |
| Förvaltningsfastigheter | 7 845 | 8 309 | –6 | |
| Materiella och immateriella tillgångar | 28 | 20 158 | 26 203 | –23 |
| Aktuella skattefordringar | 5 978 | 6 966 | –14 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 1 329 | 1 516 | –12 | |
| Skattefordringar | 15 | 7 307 | 8 482 | –14 |
| Kund- och likvidfordringar | 7 635 | 13 124 | –42 | |
| Övriga finansiella tillgångar | 29 239 | 22 363 | 31 | |
| Övriga icke-finansiella tillgångar | 12 244 | 13 814 | –11 | |
| Övriga tillgångar | 29 | 49 118 | 49 301 | 0 |
| Anläggningstillgångarsom innehasför försäljning | 48 | 587 | 801 | –27 |
| SUMMATILLGÅNGAR | 2 620 646 | 2 495 964 | 5 | |
| Skulder till centralbanker och kreditinstitut | 119 864 | 118 506 | 1 | |
| In- och upplåning från allmänheten | 962 028 | 883 785 | 9 | |
| Skulder till försäkringstagarna – investeringsavtal | 296 618 | 271 995 | 9 | |
| Skulder till försäkringstagarna – försäkringsavtal | 107 213 | 98 714 | 9 | |
| Skulder till försäkringstagare | 30 | 403 831 | 370 709 | 9 |
| Emitterade värdepapper | 668 880 | 639 444 | 5 | |
| Skulder för handel | 38 845 | 40 746 | –5 | |
| Derivat för handel | 173 348 | 188 062 | –8 | |
| Derivat försäkringsredovisning | 1 303 | 1 977 | –34 | |
| Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen | 31 | 213 496 | 230 785 | –7 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 1 537 | 1 608 | –4 | |
| Aktuella skatteskulder | 2 184 | 2 082 | 5 | |
| Uppskjutna skatteskulder | 8 474 | 9 468 | –10 | |
| Skatteskulder | 15 | 10 658 | 11 550 | –8 |
| Leverantörs- och likvidskulder | 8 926 | 11 496 | –22 | |
| Övriga finansiella skulder | 30 609 | 29 138 | 5 | |
| Övriga icke-finansiella skulder | 16 889 | 22 900 | –26 | |
| Övriga skulder | 32 | 56 424 | 63 534 | –11 |
| Avsättningar | 33 | 2 233 | 1 873 | 19 |
| Efterställda skulder | 34 | 40 719 | 31 372 | 30 |
| Summa skulder | 2 479 670 | 2 353 166 | 5 | |
| Minoritetsintressen | ||||
| Aktiekapital | 21 942 | 21 942 | 0 | |
| Andra fonder | 5 439 | 6 385 | –15 | |
| Balanserad vinst | 113 595 | 114 471 | –1 | |
| Aktieägarnas eget kapital | 140 976 | 142 798 | –1 | |
| Summa eget kapital | 140 976 | 142 798 | –1 | |
| SUMMA SKULDEROCHEGET KAPITAL | 2 620 646 | 2 495 964 | 5 |
Förändringar i eget kapital
SEB-Koncernen
| Mkr | Andra fonder | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | Aktie kapital3) |
Finansiella tillgångar som kan säljas |
Kassa flödes säkringar |
Omräkning utländsk verksamhet |
Förmåns bestämda pensions planer |
Balanserad vinst |
Summa aktieägarnas kapital |
Minori tets intresse |
Summa kapital 4) |
| Ingående balans Ändring i värdering av försäkringskontrakt |
21 942 | 648 | 3 210 | –1 943 | 4 470 | 114 471 –440 |
142 798 –440 |
0 | 142 798 –440 |
| Justerad ingående balans | 21 942 | 648 | 3 210 | –1 943 | 4 470 | 114 031 | 142 358 | 0 | 142 358 |
| Nettoresultat Övrigt totalresultat (netto efterskatt) |
990 | –811 | 750 | –1 875 | 10 618 | 10 618 –946 |
10 618 –946 |
||
| Totalresultat | 990 | –811 | 750 | –1 875 | 10 618 | 9 672 | 0 | 9 672 | |
| Utdelning till aktieägarna1) Aktieprogrammen2) Förändring i innehav av egna aktier |
–11 504 433 17 |
–11 504 433 17 |
–11 504 433 17 |
||||||
| UTGÅENDE BALANS | 21 942 | 1 638 | 2 399 | –1 193 | 2 595 | 113 595 | 140 976 | 0 | 140 976 |
2015
| Ingående balans Nettoresultat Övrigt totalresultat (netto efterskatt) |
21 942 | 1 367 –719 |
3 877 –667 |
–1 370 –573 |
292 4 178 |
108 435 16 581 |
134 543 16 581 2 219 |
33 | 134 576 16 581 2 219 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Totalresultat | –719 | –667 | –573 | 4 178 | 16 581 | 18 800 | 0 | 18 800 | |
| Avveckling av minoritetsintresse Utdelning till aktieägarna1) Aktieprogrammen2) Förändring i innehav av egna aktier |
–10 400 –164 19 |
–10 400 –164 19 |
–33 | –33 –10 400 –164 19 |
|||||
| UTGÅENDE BALANS | 21 942 | 648 | 3 210 | –1 943 | 4 470 | 114 471 | 142 798 | 0 | 142 798 |
1) Utdelning betald 2016 för 2015 var per A-aktie 5:25 kr (4:75) och per C-aktie 5:25 kr (4:75). Föreslagen utdelning för 2016 är 5:50 kr per aktie. Ytterligare information finnsi kapitlet Aktieägarna och SEBaktien på sid 26-28. Utdelningen till aktieägarna är redovisad exklusive utdelning på egna aktier.
2) I förändringen för aktieprogrammen ingår nominella belopp på aktieswapparsom användsför attsäkra aktieprogrammen under 2015. Den 31 december 2014 ägde SEB 5,5 miljoner A-aktier. Under 2015 har 8,0 miljoner aktiersålts när personaloptioner lösts. Under 2015 har SEB återköpt 3,4 miljoner A-aktier. Den 31 december 2015 ägde SEB 0,9 miljoner A-aktier till ett marknadsvärde av 76 Mkr. Ytterligare 5,5 miljoner aktier harsålts när personaloptioner lösts under 2016. Under 2016 har SEB återköpt 29,8 miljoner A-aktier. Den 31 december 2016 ägde SEB 25,2 miljoner A-aktier till ett marknadsvärde av 2 406 Mkr.
3) 2 170 019 294 A-aktier (2 170 019 294); 24 152 508 C-aktier (24 152 508).
4) Information om kapitalkrav finnsi not 20 Kapitaltäckning.
Kassaflödesanalys
SEB-Koncernen
| Mkr | 2016 | 2015 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Erhållna räntor | 35 507 | 38 652 | –8 |
| Betalda räntor | –17 515 | –20 007 | –12 |
| Erhållna provisioner | 22 500 | 22 340 | 1 |
| Betalda provisioner | –5 872 | –5 463 | 7 |
| Erhållet netto av finansiella transaktioner | –7 621 | 13 218 | |
| Övriga inbetalningar i rörelsen | 74 | 2 826 | –97 |
| Betalda administrationskostnader | –21 464 | –20 682 | 4 |
| Betald inkomstskatt | –3 159 | –3 309 | –5 |
| Kassaflöde från resultaträkningen | 2 450 | 27 575 | –91 |
| Ökning (–)/minskning (+) i portföljer | 62 438 | 75 834 | –18 |
| Ökning (+)/minskning (–) i emitterade kortfristiga värdepapper | 30 524 | –49 679 | |
| Ökad (–)/minskad (+) utlåning till kreditinstitut och centralbanker | –31 024 | 16 967 | |
| Ökad (–)/minskad (+) utlåning till allmänheten | –104 145 | –2 664 | |
| Ökad (+)/minskad (–) upplåning från kreditinstitut | 1 361 | 3 408 | –60 |
| Ökad (+)/minskad (–) in- och upplåning från allmänheten | 78 243 | –59 128 | |
| Ökning (–)/minskning (+) i försäkringsportföljer | 329 | 52 | |
| Förändringar i övriga tillgångar | 3 281 | 8 645 | –62 |
| Förändringar i övriga skulder | –866 | –8 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 42 591 | 21 002 | 103 |
| Försäljning av aktier och obligationer | 1 075 | 1 180 | –9 |
| Försäljning av immateriella och materiella anläggningstillgångar | 110 | 84 | 31 |
| Erhållna utdelningar | 170 | 169 | 1 |
| Förvärv/avyttring av aktier och obligationer | –52 | 161 | |
| Förvärv/avyttring av immateriella och materiella anläggningstillgångar | –451 | –691 | –35 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 852 | 903 | –6 |
| Emission räntebärande värdepapper och nyupplåning | 243 292 | 275 501 | –12 |
| Återbetalning av tidigare upplåning | –233 986 | –284 203 | –18 |
| Betald utdelning | –11 504 | –10 400 | 11 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –2 198 | –19 102 | –88 |
| PERIODENS KASSAFLÖDE | 41 245 | 2 803 | |
| Kassa och likvida medel vid årets början | 110 770 | 105 848 | 5 |
| Valutakursdifferenser i likvida medel | 6 300 | 2 119 | 197 |
| Periodens kassaflöde | 41 245 | 2 803 | |
| KASSAOCHLIKVIDAMEDELVIDPERIODENS SLUT 1) | 158 315 | 110 770 | 43 |
1) Kassa och likvida medel redovisasi not 18.
Resultaträkning
Enligt Finansinspektionensföreskrifter
Skandinaviska Enskilda Banken
| Mkr | Not | 2016 | 2015 | Förändring, % |
|---|---|---|---|---|
| Ränteintäkter | 4 | 29 022 | 30 092 | –4 |
| Leasingintäkter | 4 | 5 443 | 5 439 | 0 |
| Räntekostnader | 4 | –15 223 | –16 043 | –5 |
| Utdelningar | 6 581 | 8 028 | –18 | |
| Provisionsintäkter | 5 | 11 648 | 12 258 | –5 |
| Provisionskostnader | 5 | –2 805 | –3 058 | –8 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 6 | 4 642 | 3 428 | 35 |
| Övriga rörelseintäkter | 7 | 817 | 1 137 | –28 |
| Summa intäkter | 40 125 | 41 281 | –3 | |
| Administrationskostnader | 8 | –15 039 | –13 458 | 12 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar | 11 | –5 775 | –5 447 | 6 |
| Summa kostnader | –20 814 | –18 905 | 10 | |
| Resultatföre kreditförluster | 19 311 | 22 376 | –14 | |
| Kreditförluster, netto | 13 | –789 | –520 | 52 |
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar 1) |
–3 841 | –775 | ||
| Rörelseresultat | 14 681 | 21 081 | –30 | |
| Bokslutsdispositioner | 14 | 2 437 | 781 | |
| Skatt | 15 | –2 877 | –3 679 | –22 |
| Övriga skatter | 15 | 137 | –138 | |
| NETTORESULTAT | 14 378 | 18 045 | –20 |
1) Som en konsekvens av nedskrivingsprövning i SEB-koncenen har nedskrivning i moderbolaget av aktier i dotterbolag gjorts med 2 687 Mkr under första kvartalet 2016.
Övrigt totalresultat
Enligt Finansinspektionensföreskrifter
Skandinaviska Enskilda Banken
| Mkr | 2016 | 2015 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| NETTORESULTAT | 14 378 | 18 045 | –20 |
| Postersom kan omklassificerastill resultaträkningen: Vinster och förluster vid omvärdering under året Skatt på vinster och förluster vid omvärdering under året Omklassificering till resultatet under året1) Skatt på omklassificering till resultatet under året |
982 –85 299 –66 |
–798 176 256 –57 |
17 16 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 1 130 | –423 | |
| Vinster och förluster vid omvärdering under året Skatt på vinster och förluster vid omvärdering under året Omklassificering till resultatet under året2) Skatt på omklassificering till resultatet under året |
–1 064 234 24 –5 |
–969 213 116 –25 |
10 10 –79 –80 |
| Kassaflödessäkringar | –811 | –665 | 22 |
| Omräkning av utländsk verksamhet Skatt på omräkningseffekter |
25 | –41 | |
| Omräkning utländsk verksamhet | 25 | –41 | |
| ÖVRIGT TOTALRESULTAT | 344 | –1 129 | |
| TOTALRESULTAT | 14 722 | 16 916 | –13 |
1) Övriga intäkter. 2) Räntenetto.
Den metod som tillämpasför attsäkra valutarisk förknippad med utländska dotterbolag ger upphov till en skattekostnad (skatteintäkt) i moderbolaget. Värdeförändringar på säkringsinstrumenten påverkarskattepliktigt resultat, vilket inte valutaomräkningen av utländsk verksamhet gör. I koncernen presenteras denna skatteeffekt i Övrigt totalresultat.
Balansräkning
Skandinaviska Enskilda Banken
| 31 december, Mkr | Not | 2016 | 2015 | Förändring, % |
|---|---|---|---|---|
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 18 | 70 671 | 55 712 | 27 |
| Utlåning till kreditinstitut | 18, 19 | 287 059 | 166 267 | 73 |
| Utlåning till allmänheten | 19 | 1 172 095 | 1 080 438 | 8 |
| Värdepapper för handel | 162 335 | 234 106 | –31 | |
| Derivat för handel | 147 124 | 165 964 | –11 | |
| Derivat försäkringsredovisning | 12 649 | 15 042 | –16 | |
| Andra finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen | 87 | 209 | –58 | |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen | 22 | 322 195 | 415 321 | –22 |
| Finansiella tillgångarsom kan säljas | 23 | 12 063 | 12 985 | –7 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 24 | 1 025 | 1 001 | 2 |
| Aktier och andelar i koncernföretag | 25 | 50 611 | 52 398 | –3 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 2 023 | 2 424 | –17 | |
| Materiella tillgångar | 35 163 | 38 153 | –8 | |
| Materiella och immateriella tillgångar | 28 | 37 186 | 40 577 | –8 |
| Aktuella skattefordringar | 2 990 | 1 643 | 82 | |
| Skattefordringar | 2 990 | 1 643 | 82 | |
| Kund- och likvidfordringar | 7 234 | 12 871 | –44 | |
| Övriga finansiella tillgångar | 29 177 | 22 132 | 32 | |
| Övriga icke-finansiella tillgångar | 7 538 | 5 260 | 43 | |
| Övriga tillgångar | 29 | 43 949 | 40 263 | 9 |
| SUMMATILLGÅNGAR | 1 999 844 | 1 866 605 | 7 | |
| Skulder till centralbanker och kreditinstitut | 168 852 | 134 816 | 25 | |
| In- och upplåning från allmänheten | 782 584 | 690 301 | 13 | |
| Emitterade värdepapper | 664 186 | 632 403 | 5 | |
| Skulder för handel | 38 845 | 40 487 | –4 | |
| Derivat för handel | 132 861 | 160 619 | –17 | |
| Derivat försäkringsredovisning | 972 | 1 685 | –42 | |
| Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen | 31 | 172 678 | 202 791 | –15 |
| Aktuella skatteskulder | 855 | 835 | 2 | |
| Uppskjutna skatteskulder | 677 | 906 | –25 | |
| Skatteskulder | 1 532 | 1 741 | –12 | |
| Leverantörs- och likvidskulder | 7 945 | 11 011 | –28 | |
| Övriga finansiella skulder | 29 922 | 28 044 | 7 | |
| Övriga icke-finansiella skulder | 8 211 | 12 736 | –36 | |
| Övriga skulder | 32 | 46 078 | 51 791 | –11 |
| Avsättningar | 33 | 80 | 144 | –44 |
| Efterställda skulder | 34 | 40 719 | 31 372 | 30 |
| Summa skulder | 1 876 709 | 1 745 359 | 8 | |
| Obeskattade reserver | 35 | 21 761 | 23 466 | –7 |
| Aktiekapital | 21 942 | 21 942 | 0 | |
| Bundna reserver | 12 701 | 12 260 | 4 | |
| Andra fonder | 3 571 | 3 227 | 11 | |
| Balanserad vinst | 48 782 | 42 306 | 15 | |
| Nettoresultat | 14 378 | 18 045 | –20 | |
| Eget kapital | 101 374 | 97 780 | 4 | |
| SUMMA SKULDER,OBESKATTADE RESERVEROCHEGET KAPITAL | 1 999 844 | 1 866 605 | 7 |
Förändringar i eget kapital
Skandinaviska Enskilda Banken
| Mkr | Bundet eget kapital | Fritt eget kapital4) | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | Aktie kapital 3) |
Bundna reserver |
Finansiella tillgångar som kan säljas |
Kassa flödes säkringar |
Omräkning utländsk verksamhet |
Balanserad vinst |
Summa |
| Ingående balans Nettoresultat Övrigt totalresultat (netto efterskatt) |
21 942 | 12 260 | 328 1 130 |
3 211 –811 |
–312 25 |
60 351 14 378 |
97 780 14 378 344 |
| Totalresultat | 1 130 | –811 | 25 | 14 378 | 14 722 | ||
| Utdelning till aktieägarna1) Personaloptionsprogrammen2) Förändring i innehav av egna aktier Omföringar |
441 | –11 504 342 34 –441 |
–11 504 342 34 |
||||
| UTGÅENDE BALANS | 21 942 | 12 701 | 1 458 | 2 400 | –287 | 63 160 | 101 374 |
| 2015 | |||||||
| Ingående balans Nettoresultat Övrigt totalresultat (netto efterskatt) |
21 942 | 12 260 | 751 –423 |
3 876 –665 |
–271 –41 |
52 905 18 045 |
91 463 18 045 –1 129 |
| Totalresultat | –423 | –665 | –41 | 18 045 | 16 916 | ||
| Utdelning till aktieägarna1) Personaloptionsprogrammen2) Förändring i innehav av egna aktier |
–10 400 –218 19 |
–10 400 –218 19 |
|||||
| UTGÅENDE BALANS | 21 942 | 12 260 | 328 | 3 211 | –312 | 60 351 | 97 780 |
1) Utdelning betald 2016 för 2015 var per A-aktie 5:25 kr (4:75) och per C-aktie 5:25 kr (4:75). Föreslagen utdelning för 2016 är 5:50 kr per aktie. Ytterligare information finnsi kapitlet Aktieägarna och SEBaktien på sid 26–28. Utdelningen till aktieägarna är redovisad exklusive utdelning på egna aktier.
2) I förändringen för aktieprogrammen ingår nominella belopp på aktieswapparsom användsför attsäkra aktieprogrammen under 2015. Den 31 december 2014 ägde SEB 5,5 miljoner A-aktier. Under 2015 har 8,0 miljoner aktiersålts när personaloptioner lösts. Under 2015 har SEB återköpt 3,4 miljoner A-aktier. Den 31 december 2015 ägde SEB 0,9 miljoner A-aktier till ett marknadsvärde av 76 Mkr. Ytterligare 5,5 miljoner aktier harsålts när personaloptioner lösts under 2016. Under 2016 har SEB återköpt 29,8 miljoner A-aktier. Den 31 december 2016 ägde SEB 25,2 miljoner A-aktier till ett marknadsvärde av 2 406 Mkr.
3) 2 170 019 294 A-aktier (2 170 019 294); 24 152 508 C-aktier (24 152 508).
4) Den ingående balansen motsvarar utdelningsbara medel enligt förordning (EU) No 575/2013 (CRR).
Kassaflödesanalys
Skandinaviska Enskilda Banken
| Mkr | 2016 | 2015 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Erhållna räntor | 29 464 | 31 831 | –7 |
| Betalda räntor | –11 028 | –16 607 | –34 |
| Erhållna provisioner | 11 884 | 12 878 | –8 |
| Betalda provisioner | –3 064 | –3 649 | –16 |
| Erhållet netto av finansiella transaktioner | –7 811 | 11 194 | |
| Övriga inbetalningar i rörelsen | –3 634 | –1 104 | |
| Betalda administrationskostnader | –14 050 | –12 399 | 13 |
| Betald inkomstskatt | –3 531 | –1 684 | 110 |
| Kassaflöde från resultaträkningen | –1 770 | 20 460 | |
| Ökning (–)/minskning (+) i portföljer | 74 866 | 47 842 | 56 |
| Ökning (+)/minskning (–) i emitterade kortfristiga värdepapper | 32 852 | –49 371 | |
| Ökad (–)/minskad (+) utlåning till kreditinstitut | –122 367 | 45 016 | |
| Ökad (–)/minskad (+) utlåning till allmänheten | –93 180 | –28 990 | |
| Ökad (+)/minskad (–) upplåning från kreditinstitut | 34 094 | –9 847 | |
| Ökad (+)/minskad (–) in- och upplåning från allmänheten | 92 301 | –15 991 | |
| Förändringar i övriga tillgångar | –5 987 | 12 808 | |
| Förändringar i övriga skulder | –5 924 | 2 074 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 4 885 | 24 001 | –80 |
| Erhållna utdelningar | 6 581 | 8 028 | –18 |
| Förvärv/avyttring av aktier och obligationer | 2 079 | 773 | 169 |
| Förvärv/avyttring av immateriella och materiella anläggningstillgångar | –742 | –810 | –9 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 7 918 | 7 991 | –1 |
| Emission räntebärande värdepapper och nyupplåning | 239 266 | 283 182 | –16 |
| Återbetalning av tidigare upplåning | –229 959 | –291 813 | –21 |
| Betald utdelning | –11 504 | –10 400 | 11 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –2 197 | –19 031 | –88 |
| PERIODENS KASSAFLÖDE | 10 606 | 12 961 | –18 |
| Kassa och likvida medel vid årets början | 77 493 | 60 745 | 28 |
| Valutakursdifferenser i likvida medel | 3 833 | 3 787 | 1 |
| Periodens kassaflöde | 10 606 | 12 961 | –18 |
| KASSAOCHLIKVIDAMEDELVIDPERIODENS SLUT1) | 91 932 | 77 493 | 19 |
1) Kassa och likvida medel redovisasi not 18.
Noter till de finansiella rapporterna
Mkr, där ej annat anges.
Företagsinformation
SEB-koncernen tillhandahåller banktjänster till företag, privatpersoner och inom områdena investeringar och private banking. Koncernen är också verksam inom områdena kapitalförvaltning och livförsäkring.
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) är moderföretag i koncernen. Moderföretaget är ettsvenskt aktiebolag med säte i Stockholm, Sverige.
Moderföretaget är noterat på NASDAQ OMX Stockholmslista förstora företag. Koncernredovisningen för det räkenskapsårsom slutar 31 december 2016 har godkäntsför publicering av styrelsen den 21 februari och kommer att föreläggas bolagsstämman 2017 för fastställande.
Valutakurser använda för omräkning av väsentliga valutori koncernbokslutet
| Resultaträkning | Balansräkning | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | Förändring, % | 2016 | 2015 | Förändring, % | |
| DKK | 1,272 | 1,254 | 1 | 1,286 | 1,232 | 4 |
| EUR | 9,470 | 9,356 | 1 | 9,558 | 9,195 | 4 |
| NOK | 1,020 | 1,047 | –3 | 1,051 | 0,955 | 10 |
| USD | 8,561 | 8,433 | 2 | 9,054 | 8,416 | 8 |
1 Redovisningsprinciper
Väsentliga redovisningsprinciper i koncernen
LAG OCH FÖRESKRIFTSENLIGHET
Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standardersom antagits av EU-kommissionen. Därutöver tillämpas de tillägg som följer av lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporteringsrekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncernersamt tillhörande uttalanden, UFR.
VÄRDERINGSGRUNDER TILLÄMPADE VID UPPRÄTTANDET AV DE FINANSIELLA RAPPORTERNA
Koncernredovisningen baseras på upplupna anskaffningsvärden förutom verkliga värden som tillämpasför finansiella tillgångarsom kan säljas, finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen inklusive derivat och förvaltningsfastigheter värderade till verkligt värde. Det redovisade värdet på finansiella tillgångar och skuldersom är föremål försäkringsredovisning till verkligt värde har justeratsför ändringar i verkligt värde relaterat till den säkrade risken. De konsoliderade finansiella rapporterna presenterasi miljonersvenska kronor (Mkr) om inget annat anges.
KONCERNREDOVISNING
Dotterföretag
Koncernredovisningen omfattar moderföretaget och dess dotterföretag.Dotterföretag ärföretag över vilka koncernen utövar ett bestämmande inflytande. Bestämmande inflytande föreligger när koncernen är exponerad för, eller harrätttill,rörlig avkastning från sitt engagemang och har möjlighet att använda sitt inflytande för att påverka sin avkastning. Bestämmande inflytande antasföreligga när moderföretaget direkt eller indirekt genom dotterföretag äger mer än hälften av rösträtterna i ett företag om det inte finns bevisför att det är praktiskt möjligtför en annan investerare att på egen hand styra de relevanta aktiviteterna i företaget. Företag där moderföretaget eller dess dotterföretag innehar mer än hälften av rösträtterna men på grund av avtal ellerlag inte kan utöva bestämmande inflytande omfattasinte av koncernredovisningen. Koncernen bedömer också om den har bestämmande inflytande när den äger mindre än 50 procent av rösträtterna. Ett exempel på detta är om koncernen har samarbetsavtal med andra innehavare av rösträtter. Storleken på och fördelningen av de andra investerarnasinnehav av rösträtter kan också indikera att koncernen har
den praktiska möjligheten attstyra de relevanta aktiviteterna i investeringsobjektet. När rösträtter inte är relevant för att bedöma vem som har bestämmande inflytande över ett företag,som innehav i vissa fonder ellerspecialföretag (SPE), beaktas alla fakta och omständigheter vid bestämmandet av om koncernen har bestämmande inflytande över investeringsobjektet. I bedömningen huruvida SPEn och andra företag där det inte omedelbart är klart vem som har bestämmande inflytande ska konsolideras, görs en analysför att identifiera vilken partsom har makt över de aktivitetersom mest påverkar företagets avkastning och om den parten är exponerad mot, eller har rättigheter till en väsentlig del av det företagets avkastning.
De finansiella rapporterna för moderföretaget och dotterföretagen som konsolideras avsersamma period och är upprättade enligt de redovisningsprincipersom gäller för koncernen. Ett dotterföretag tasin i koncernredovisningen från förvärvstidpunkten, vilket är den dag då moderföretaget får ett bestämmande inflytande över dotterföretaget, och ingår i koncernredovisningen till den dag då det bestämmande inflytandet upphör.
Koncernredovisningen upprättas enligt förvärvsmetoden. Anskaffningsvärdet för ett förvärv utgörs av verkligt värde på tillgångarsom lämnatssom ersättning, emitterade egetkapitalinstrument och uppkomna eller övertagna skulder.
Identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder och eventualförpliktelser i ett företagsförvärv värderasinledningsvistill verkliga värden på förvärvsdagen oavsett omfattningen på eventuellt minoritetsintresse. Det överskottsom utgörs av skillnaden mellan den överförda ersättningen för rörelseförvärvet och det verkliga värdet på koncernens andel av identifierbara förvärvade nettotillgångar redovisassom goodwill. Om den överförda ersättningen understiger verkligt värde för det förvärvade dotterföretagets nettotillgångar, redovisas mellanskillnaden direkt i resultaträkningen.
Goodwill fördelas på kassagenererande enheter, eller grupper av enheter,som förväntas generera kassaflöden. De kassagenererande enhetersom goodwill fördelastill motsvarar den lägsta nivån inom koncernen där goodwill följs upp i den interna styrningen.
Koncerninterna transaktioner och balanspostersamt orealiserade vinster och förluster på transaktioner mellan koncernföretag elimineras. Minoritetens andel av resultatet i dotterföretag ingår i redovisat resultat i koncernresultaträkningen och dess andel av nettotillgångarna ingår i eget kapital i koncernbalansräkningen.
Intresseföretag
Koncernredovisningen omfattar även intresseföretag, dvs. företag över vilka koncernen utövar ett betydande inflytande. Detta innebär att koncernen kan delta i de beslutsom rör ett företags finansiella och operativa strategier, men inte bestämma över dessa. Ett betydande inflytande antasföreligga då koncernen direkt eller indirekt innehar mellan 20 och 50 procent av rösterna i ett företag. Företag där koncernen innehar mindre än 20 procent av rösterna klassificerassom intresseföretag om koncernen är representerad i dessa företagsstyrelse samt deltar i arbetet med företagetsstrategiska frågor och frågorsom rör riktlinjer.
Huvudprincipen är att intresseföretag konsolideras enligt kapitalandelsmetoden. De innehav i intresseföretag som innehasinom ramen för koncernensriskkapitalverksamhet har koncernen dock valt att redovisa som poster till verkligt värde via resultaträkningen.
TILLGÅNGAR SOM INNEHAS FÖR FÖRSÄLJNING
I balansräkningen redovisastillgångar och skulder hänförliga till den överlåtna verksamheten skilda från övriga tillgångar och skulder. Klassificering som tillgång eller avyttringsgrupp som innehasför försäljning sker då den är tillgänglig för omedelbar försäljning i förevarande skick och en försäljning är mycketsannolik. Vid klassificeringstidpunkten som verksamhet under avveckling görs en värdering av tillgången eller avyttringsgruppen, till det lägsta av det redovisade värdet och verkligt värde med avdrag för försäljningskostnader. Eventuella efterföljande nedskrivningar eller omvärderingar redovisas direkt i resultaträkningen. Vinst redovisasinte om den överstiger ackumulerade tidigare nedskrivningar av tillgången. Från klassificeringstidpunkten görsinte några avskrivningar på materiella eller immateriella tillgångar som härrör från tillgångarsom innehasför försäljning. Tillgångar och skuldersom innehasför försäljning särredovisasi koncernens balansräkning fram till försäljningstidpunkten.
Segmentrapportering
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från vilken den kan generera intäkter och ådra sig kostnader och för vilken det finnsfristående finansiell information tillgänglig. Vidare följer företagets högsta verkställande beslutsfattare upp ett rörelsesegmentsresultat för att utvärdera resultatetsamt för att kunna allokera resurser till rörelsesegmentet. Affärsdivisionerna är identifierade som separata rörelsegrenssegment. Affärsstöd, Staber, Group Treasury och övrigt inkluderasisegmentetÖvrigt. När det gäller att definiera rörelsesegmenten utgör verkställande direktören SEB:s högsta verkställande beslutsfattare.
Omräkning av utländska valutor
Transaktioner i utländsk valuta omräknastill den funktionella valutan till den valutakurssom föreligger på transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till den valutakurssom föreligger på balansdagen. Icke-monetära tillgångar och skuldersom redovisastill historiska anskaffningsvärden omräknastill valutakurs vid transaktionstillfället. Icke-monetära tillgångar och skuldersom redovisastill verkligt värde omräknas till den funktionella valutan till den kurssom råder vid tidpunkten för värdering till verkligt värde.
Vinster och förlustersom uppkommer på grund av valutakursdifferenser, vid avyttring eller omräkning av monetära poster, redovisasi resultaträkningen. Omräkningsdifferenser avseende icke-monetära poster klassificerade som finansiella tillgångar eller finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen ingårsom en del av förändringen i verkligt värde.Omräkningsdifferenser avseende icke-monetära poster klassificerade som finansiella tillgångarsom kan säljasredovisasi övrigt totalresultat. Valutakursdifferenser avseende monetära postersom är en del av en nettoinvestering i en utlandsverksamhet redovisasi övrigt totalresultat.
I koncernredovisningen räknasresultat- och balansräkningar i koncernföretag med annan funktionell valuta än koncernensrapporteringsvaluta om tillsvenska kronor. Tillgångar och skulder i utländska koncernföretag omräknas enligt balansdagskursen och intäkter och kostnader i resultaträkningen omräknas enligt genomsnittskursen under året. De valutakursdifferensersom uppstår på grund av att posterna i resultat-respektive balansräkningen räknas om till rapporteringsvalutan enligt olika valutakurser redovisassom kursdifferensi övrigt totalresultat.
Goodwillsom uppkommer vid förvärv av utländska koncernföretag liksom justeringar till verkligt värde av tillgångar och skuldersom görsisamband med förvärv redovisassom tillgångar och skulder i det utländska koncernföretaget och omräknastill valutakursen på balansdagen.
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar redovisas när koncernen blir part i instrumentets kontraktuella villkor och de värderastill verkligt värde. Transaktionskostnadersom är direkt hänförliga till förvärvet läggstill det verkliga värdet förutom om tillgången avser finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen då de redovisasi resultaträkningen. En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när de avtalsenliga rättigheterna till kassaflödena från den finansiella tillgången upphör eller om företaget överför i allt väsentligtsamtliga risker och fördelarsom är förknippade med ägande av den.Överlåtelse av finansiella tillgångar där huvudsakligen alla risker och ersättningar kvarstår är återköpstransaktioner och värdepapperslån.
Koncernen klassificerar finansiella tillgångar i följande fyra kategorier vid anskaffningstillfället: Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen, låne- och kundfordringar och finansiella tillgångarsom kan säljas.
Finansiella tillgångar redovisasi balansräkningen på transaktionsdagen med undantag för lånefordringar och kundfordringar,som redovisas på likviddagen.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen Kategorin finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen innehållersådana finansiella tillgångarsom innehasför handel och sådana finansiella tillgångarsom företagsledningen vid första redovisningstillfället valt att klassificera till denna kategori (verkligtvärdeoptionen). Finansiella tillgångar klassificerassom innehav för handel om de innehasisyfte attsäljas på kortsikt för att generera vinst. Derivat anses alltid som att de innehasför handelsåvida de inte är identifierade som säkringsinstrument.
Verkligt värde via resultaträkningen kan användas avseende kontraktsom innehåller ett eller flera inbäddade derivat och isituationer då en sådan klassificering leder till mer relevant information. Typen av finansiella tillgångarsom företagsledningen valt att klassificera som värderade till verkligt värde via resultaträkningen samt kriterierna för en sådan klassificering beskrivsi relevant not.
De vinster och förlustersom uppstår till följd av värdeförändringar redovisas löpande i resultaträkningen under posten nettoresultat av finansiella transaktioner.
Lånefordringar och kundfordringar
Lånefordringar och kundfordringar är finansiella tillgångar,som har fastställda eller fastställbara betalningsflöden och som inte är noterade på en aktiv marknad. Lånefordringar och kundfordringar värderastill upplupet anskaffningsvärde genom användande av effektivräntemetoden. Balansposterna Tillgodohavanden hos centralbanker, Övrig utlåning till centralbanker, Utlåning till övriga kreditinstitut och Utlåning till allmänheten ingår i denna kategori.
Finansiella tillgångar som kan säljas.
Finansiella tillgångarsom kan säljas är antingen finansiella tillgångarsom inte klassificeratsi någon annan kategori eller finansiella tillgångarsom företaget initialt valt att klassificera i denna kategori. Finansiella tillgångarsom kan säljas värderastill verkligt värde och vinster och förlustersom uppstår till följd av värdeförändringar redovisasi övrigt totalresultat och ackumulerasi eget kapital. Vid försäljning eller nedskrivning av finansiella tillgångarsom kan säljasredovisas den ackumulerade vinsten eller förlusten som tidigare redovisatsi eget kapital i resultaträkningen. Räntor på räntebärande finansiella tillgångarsom kan säljasredovisasi resultaträkningen med tillämpning av effektivräntemetoden. Även utdelningar på aktier kategoriserade som finansiella tillgångarsom kan säljasredovisasi resultaträkningen.
Investeringar i aktiersom inte har ett noterat marknadspris på en aktiv marknad värderas om möjligt till verkligt värde med hjälp av en allmänt accepterad värderingsteknik. Investeringar i aktiersom inte har ett noterat marknadspris på en aktiv marknad och vars verkliga värde inte kan beräknas på ett tillförlitligtsätt värderas till anskaffningsvärde.
Omklassificering
Finansiella tillgångar, exklusive derivat,som innehasför handel och inte längre innehasisyfte attsäljas kan omklassificeras ut ur kategorin finansiella tillgångar som innehasför handel undersärskilda omständigheter. Finansiella tillgångarsom innehasför försäljning kan omklassificerastill lånefordringar och kundfordringar eller investeringarsom hållstill förfall om SEB har för avsikt och förmåga att hålla de finansiella tillgångarna under överskådlig framtid eller till förfall. De omklassificerade tillgångarna måste på omklassificeringsdagen uppfylla definitionen av den kategori till vilken de omklassificeras.
Omklassificering görstill verkligt värde vid tidpunkten för omklassificering. Det verkliga värdet blir det nya redovisade värdet. Den effektiva avkastningen för finansiella tillgångarsom omklassificerastill lånefordringar och kundfordringar beräknas på omklassificeringsdagen. En ökning av förväntade kassflöden för omklassificerade tillgångar justerar den framåtriktade effektiva avkastningen medan en minskning redovisas över resultaträkningen.
Finansiella skulder
När finansiella skulder redovisasförsta gången värderas de till verkligt värde. När det gäller finansiella skuldersom värderastill verkligt värde via resultaträkningen redovisastransaktionskostnadersom är direkt hänförliga till förvärvet eller emissionen av den finansiella skulden i resultaträkningen. Finansiella skulder tas bort från balansräkningen när de utsläcks, det villsäga när åtagandet upphör, annulleras eller fullgörs.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen Kategorin finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen innehållersådana finansiella skuldersom innehasför handel och sådana finansiella skuldersom företagsledningen vid första redovisningstillfället valt att föra till denna kategori (verkligtvärdeoptionen). Kriterierna för klassificering av finansiella skulder under verkligtvärdeoptionen är de samma som för finansiella tillgångar. Skulder till försäkringstagare och vissa Emitterade värdepapper ingår i denna klassificering. Finansiella skuldersom innehasför handel är företrädesvis korta positioner i räntebärande värdepapper och aktiersamt derivatinstrumentsom inte ärsäkringsinstrument.
De vinster och förlustersom uppstår till följd av värdeförändringar redovisas löpande i resultaträkningen under posten nettoresultat av finansiella transaktioner.
Övriga finansiella skulder
Övriga finansiella skulder innehåller främst koncernens kortfristiga och långfristiga upplåning.Övriga finansiella skulder värderaslöpande efter första redovisningstillfället till upplupet anskaffningsvärde genom användande av effektivräntemetoden. Här ingår balansposterna Skulder till kreditinstitut, In- och upplåning från allmänheten samt Emitterade värdepapper.
Finansiella transaktioner som nettoredovisas
Finansiella tillgångar och skulder nettoredovisasi balansräkningen när det finns en legal rättighet att nettoredovisa transaktioner och det finns en avsikt att erlägga likvid netto eller realisera tillgången och erlägga likvid förskulden samtidigt.
Beräkning av verkligt värde
Verkligt värde definierassom det prissom vid värderingstidpunkten skulle erhållas för attsälja en tillgång eller betalas vid överlåtelse av en skuld genom en ordnad transaktion mellan marknadsaktörer.
Verkligt värde för finansiella instrumentsom handlas på en aktiv marknad baseras på noterade marknadspriser. Om tillgången ellerskulden som värderastill verkligt värde har en köpkurs och en säljkurs används den kurs mellan köp- och säljkursen som under omständigheterna ger mest korrekt bild av det verkliga värdet.
Verkligt värde för finansiella instrumentsom inte handlas på en aktiv marknad beräknas med hjälp av olika värderingstekniker. Vid användning av värderingstekniker användsiså stor utsträckning som möjligt observerbara uppgifter. De värderingsteknikersom används är exempelvis diskonterade kassaflöden, tekniker för värdering av optioner, värdering med referenstill nyligen genomförda transaktioner isamma finansiella instrument och värdering med referenstill finansiella instrument som i allt väsentligt är likadana. När finansiella skulder värderastill verkligt värde reflekteras koncernens egna kreditvärdighet.
Eventuella skillnader mellan transaktionspriset och det verkliga värdet på instrumentsom beräknas utifrån en värderingsteknik amorteras över transaktionens löptid, om inte beräkningen av verkligt värde i allt väsentligt baseras på observerbara noteringar. Om värderingen i allt väsentligt baseras på observerbara noteringar redovisas den så kallade Dag 1 vinsten i resultaträkningen.
Verkligt värde beräknasi regel individuellt för finansiella instrument. Dessutom görs värderingsjusteringar på portföljnivå för att täcka marknadsrisken och kreditrisken hos varje motpart baserat på nettoexponeringen för dessa risker. När tillgångar och skulder med köp- och säljkurser har motverkande marknadsrisker används mittkursen för att fastställa verkligt värde på de motverkande riskpositionerna. För att återspegla motpartsrisk och egen kreditrisk i OTC-derivat, görsjusteringarsom baseras på nettoexponeringen för varje motpart.
Inbäddade derivat
En delsammansatta instrument innehåller både derivat och en delsom inte är derivat. Derivatkomponenten i dessa sammansatta instrument kallasför inbäddat derivat. Inbäddade derivatsepareras och redovisassom fristående derivat om deras ekonomiska egenskaper och risker inte är nära förknippade med värdkontraktets ekonomiska egenskaper och risker eller om detsammansatta instrumentet värderas till verkligt värde.
Vissa sammansatta instrument klassificerassom en finansiell tillgång eller en finansiellskuld värderad till verkligt värde via resultaträkningen (verkligtvärdeoptionen). Detta val innebär att hela detsammansatta instrumentet värderastill verkligt värde och att värdeförändringarna löpande redovisasi resultaträkningen.
Säkringsredovisning
Derivat användsför att ekonomisktsäkra de risker för ränte-, aktie- och valutakursexponeringarsom koncernen är utsatt för. När dessa derivat och de postersom de säkrar uppfyller kraven försäkringsredovisning tillämpar koncernen antingen kassaflödessäkring,säkring av verkligt värde ellersäkring av en nettoinvestering i utländsk verksamhet. Koncernen identifierar och dokumenterar inledningsvisrelationen mellan säkrad post och säkringsinstrument liksom säkringsstrategi och den risk relationen avser attsäkra. Koncernen dokumenterar också, den första dagen och sedan löpande, att marknadsvärdet på det derivatsom används uppvisar hög effektivitet både framåtriktat och retrospektivt jämfört med marknadsvärdet eller kassaflödet på det instrument derivatet avser attsäkra. Som en del av den framåtriktade analysen identifierar och dokumenterar koncernen även attsannolikheten för att en prognostiserad transaktion inträffar är hög.Ytterligare information om säkringsredovisning finnsi not 7 Övriga intäkter, netto.
Säkringsredovisning tillämpas när derivat användsför att minska ränte- och valutarisker från finansiella instrument. Dessutom användssäkringsredovisning på skulder för attsäkra valutarisk i nettoinvesteringar i utländsk verksamhet. Koncernen tillämpar olika metoder försäkringsredovisning beroende på syftet med säkringen. – Säkring för värdeförändring av tillgångar ellerskulder (säkring av verkligt värde)
- Säkring för värdeförändring av ränterisken i en portfölj (portföljsäkring)
- Säkring av högstsannolika framtida kassaflöden från tillgångar ellerskulder (kassaflödessäkring)
- Säkring av en nettoinvestering i utländsk verksamhet (säkring av nettoinvesteringar).
SEB upphör med säkringsredovisning när:
- Derivatinstrumentet har upphört att vara mycket effektivtsom säkringsinstrument
- Säkringsinstrumentet förfaller,säljs, avvecklas eller lösesin
- Den säkrade posten förfaller,säljs, eller betalastillbaka, eller
- Den prognostiserade transaktionen inte längre är mycketsannolik.
Säkring av verkligt värde
Säkringar av verkligt värde tillämpasisyfte attskydda koncernen mot icke önskvärda exponeringar för förändringar i marknadspriser på redovisade tillgångar eller skulder.
Vinster eller förluster från omvärdering av säkringsinstrumentet till verkligt värde redovisassom Övriga intäkter, netto, i resultaträkningen tillsammans med vinster eller förluster hänförliga till värdering till verkligt värde av den säkrade risken i den säkrade posten.
I de fall SEB säkrar verkligt värde avseende ränteexponeringen i en portfölj med finansiella tillgångar eller finansiella skulder,så kallad portföljsäkring av ränterisk, redovisas den vinst eller förlustsom är hänförlig till den säkrade posten antingen i en separat post inom tillgångar eller i en separat post inom skulder.
Närsäkringsrelationer upphör periodiseras de ackumulerade vinster eller förlustersom justerat det redovisade värdet av den säkrade posten i resultaträkningen. Periodiseringen sträckersig över den säkrade postens återstående löptid.
Kassaflödessäkring
Kassaflödessäkring tillämpasför attsäkra framtida räntebetalningar på tillgångar ellerskulder med rörlig ränta. Den del av vinst eller förlust på säkringsinstrumentet som bestämts vara en effektiv säkring redovisasi övrigt totalresultat. Eventuell ineffektivitet redovisassom Övriga intäkter, netto i resultaträkningen.
Vinst eller förlust på säkringsinstrumentsom ackumuleratsi eget kapital redovisasi resultaträkningen undersamma periodersom ränteintäkter och räntekostnader från den säkrade tillgången ellerskulden redovisasi resultaträkningen.
När kassaflödessäkringar upphör, men framtida kassaflöden fortfarande beräknasinflyta, kvarstår ackumulerade vinster eller förluster avseende säkringsinstrumentetsom en separat post i eget kapital tills de säkrade framtida kassaflödena inträffar. Ackumulerade vinster eller förluster redovisassedan under räntenettot i resultaträkningen undersamma periodersom de tidigare säkrade ränteflödena redovisasi resultaträkningen.
Säkring av nettoinvesteringar
Säkringar av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter tillämpasför attskydda koncernen mot valutakursdifferenser till följd av verksamhet i utlandet. Huvudsakligen användslån i utländsk valuta som säkringsinstrument. Den vinst eller förlust på säkringsinstrumentetsom är hänförlig till den effektiva delen av säkringen redovisatsi övrigt totalresultat och ackumulerasi eget kapitalsom omräkning av utlandsverksamhet. Den ineffektiva delen redovisas direkt i resultaträkningen som Nettoresultat av finansiella transaktioner. Ackumulerad vinst eller förlust inom eget kapital redovisasi resultaträkningen vid avyttring av utlandsverksamheten.
RÄNTEINTÄKTER OCH RÄNTEKOSTNADER
Effektivräntemetoden användsför att redovisa ränteintäkter och räntekostnader i resultaträkningen på finansiella tillgångar och finansiella skuldersom värderastill upplupet anskaffningsvärde.
Effektivräntemetoden är en metod för beräkning av det upplupna anskaffningsvärdet för en finansiell tillgång eller finansiellskuld och för fördelning i tiden av ränteintäkter och räntekostnader. Effektivräntan är den ränta som diskonterar de uppskattade framtida in- och utbetalningarna under det finansiella instrumentets förväntade löptid till det finansiella instrumentetsredovisade nettovärde. Vid uppskattningen av framtida betalningar beaktassamtliga betalningarsom omfattas av avtalsvillkoren exempelvisförskottsbetalningar. Risken för framtida kreditförluster beaktas dock ej. Beräkningen av effektivräntan innefattar de erhållna och erlagda avgifter,som är en integrerad del av effektivräntan.
När en finansiell tillgång eller grupp av likartade finansiella tillgångar harskrivits ned till följd av en värdeminskning, redovisasränteintäkten därefter genom att använda den räntesatssom använtsför att diskontera de framtida kassaflödena i syfte att värdera nedskrivningen.
PROVISIONSINTÄKTER OCH AVGIFTER
Provisionsintäkter och intäkter i form av avgifter avseende finansiella instrument redovisas olika beroende av hur det finansiella instrumentsom intäkten härrör ifrån redovisas. I de fall provisionsintäkter och avgifter är en del av effektivräntan i ett finansiellt instrument,som värderastill upplupet anskaffningsvärde, periodiseras dessa överinstrumentetsförväntade löptid med användande av effektivräntemetoden och de presenterasiräntenettot.
Provisionsintäkter och avgifterförförvaltning och rådgivning redovisas enligt tillämpligt avtal. I normalfallet redovisasintäkten under den period då tjänsten utförs. Prestationsbaserade arvoden redovisas närintäkten säkert kan beräknas. Provisionsintäkter och avgifterfrån affärersom sker på uppdrag av tredje part liksom genomförande av förvärv eller köp eller försäljning av verksamhet,redovisas när transaktionen är genomförd.
Avgifterfrån syndikeringar av lån där SEB enbart agerarsom arrangörredovisas som provisionsintäkt närsyndikeringen ärfärdig och koncernen inte har någon del av syndikeringen kvari balansräkningen eller har behållit en del av lånet med samma effektivränta som de andra syndikatdeltagarna.
UTDELNINGAR
Utdelningar redovisas när enhetensrätt att erhålla betalning är fastställd.
ÅTERKÖPSTRANSAKTIONER
Med återköpstransaktioner, ellerrepotransaktioner, avses avtal där parterna samtidigt har kommit överens om försäljning och återköp av ett visst värdepappertill ett i förväg bestämt pris och på avtalat datum. Värdepappersom såltsi en repotransaktion kvarståri balansräkningen och redovisas dessutom som ställd säkerhet för egna skulder när kontantsäkerhet erhålls. Erhållen likvid redovisas beroende på motpart som Skuld till kreditinstitut ellerIn- och upplåning från allmänheten.
På motsvarande sätt när koncernen köper värdepapper med ett åtagande attsälja dem till ett i förväg bestämt pris,så kallad omvänd repotransaktion,redovisasinte värdepappret i balansräkningen.Den erlagda likviden redovisassom Utlåning till kreditinstitut ellerUtlåning till allmänheten.
Skillnaden mellan likvid för avista- och terminsledet periodiseras överlöptiden som ränta.
VÄRDEPAPPERSLÅN
Värdepapperslån ärsäkerställd utlåning eller inlåning av värdepapper. Marknadsvärdet på erhållna eller levererade värdepapper övervakas dagligen för att kräva eller leverera ytterligare säkerhet. Utbetald kontantsäkerhet bokas bort från balansräkningen och en motsvarande fordran redovisas. Erhållen kontantsäkerhet bokasi balansräkningen liksom en motsvarande skuld att betala tillbaka vid förfall. Egna värdepappersom lånas ut kvarstår i balansräkningen som värdepapper och redovisassom ställd säkerhet. Inlånade värdepapper tasinte upp som tillgång.Om inlånade värdepapper avyttras(blankning)skuldförs ett belopp som motsvarar värdepapperens verkliga värde. Upplysningar lämnas om inlånade och utlånade värdepappersom poster inom linjen.
NEDSKRIVNING AV FINANSIELLA TILLGÅNGAR
Alla finansiella tillgångar förutom de som tillhör kategorin finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen prövasför nedskrivning.
Varje balansdag bedömer koncernen huruvida det finns objektiva belägg som tyder på att en finansiell tillgång eller en grupp av finansiella tillgångar har ett nedskrivningsbehov. En finansiell tillgång har ett nedskrivningsbehov endast om objektiva belägg visar att en eller flera händelser inträffatsom har en inverkan på de framtida kassaflödena för den finansiella tillgången om dessa kan uppskattas på ett tillförlitligtsätt.
Objektiva belägg för att en eller flera händelser inträffatsom påverkar de uppskattade framtida kassaflödena är exempelvisföljande:
– betydande finansiella svårigheter hos emittenten eller gäldenären,
- att långivaren beviljat låntagaren en eftergiftsom en följd av dennes finansiella svårigheter och som annarsinte hade övervägts,
- ett avtalsbrott,såsom uteblivna eller försenade betalningar av räntor eller kapitalbelopp,
- att det blirsannolikt att låntagaren kommer att gå i konkurs eller genomgå annan finansiell rekonstruktion,
- negativ värdeutveckling på pantsatta tillgångar och
- en betydande eller utdragen värdenedgång under anskaffningskostnad för ett aktieinstrument.
Nedskrivningen bokförssom en konstaterad kreditförlust om det bedömssom omöjligt att driva in de kontraktsenliga betalningarsom ej erlagts och/eller förväntas utebli eller att återvinna anskaffningsvärdet genom realisation av panten. I annat fall görs en avsättning till ettsärskilt reservkonto. Så snart det ej indrivningsbara beloppet kan fastställas och kreditförlusten kan konstateras upplösesreserven. Likaså upplösesreserven om det bedömda återvinningsvärdet överstiger det bokförda värdet.
Bedömning av nedskrivningsbehov
Individuell bedömning av nedskrivningsbehov
Händelsersom användssom objektivt bevis på nedskrivning av individuellt värderade tillgångar är när betalningar ärförfallna mer än 90 dagar, eller om motparten förväntas vara i fallissemang eller någon annan kombination av händelsersom bedömsså negativa att det blir ett troligt fallissemang inom överskådlig framtid. Nedskrivningsbehov föreligger om uppskattade kassaflöden och värdet på säkerheterinte täcker utestående exponering.
Gruppvis bedömning av nedskrivningsbehov
Tillgångar där nedskrivningsbehov bedömsindividuellt och inget nedskrivningsbehov konstateras, inkluderasi en gruppvis värdering av individuellt ännu ej identifierat nedskrivningsbehov.Den gruppvisa värderingen av individuellt ej identifierat nedskrivningsbehov baseras på SEB:s modell förriskklassificering.
Lån som bedöms på portföljnivå
För grupper av lånefordringar med begränsat värde och med liknande riskprofil, homogena grupper, bedömslånen på portföljnivå. Vid bedömning av nedskrivningsbehovet på portföljnivå använder koncernen statistiska modellersombaseras på sannolikhet förfallissemang och förlusternasstorlek, beaktatsäkerheter och återvinningar. Ledningen görsedan en bedömning av huruvida de rådande förhållandena i ekonomin och kreditmarknaden är av sådan karaktär att de faktiska förlusterna kan komma att blistörre eller mindre än vad modellerna indikerar. Antaganden om antal fallissemang och förlustnivåerjämförsregelbundet med faktiskt utfall för attsäkerställa modellernastillämplighet.
Kreditförluster på finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Nedskrivning av en individuellt utvärderad finansiell tillgång i kategorin lånefordringar och kundfordringarsom redovisastill upplupet anskaffningsvärde beräknas utifrån det finansiella instrumentets ursprungliga effektivränta. Nedskrivningen uppgår tillskillnaden mellan instrumentets bokförda värde och nuvärdet av de uppskattade framtida betalströmmarna (återvinningsvärdet).Om villkoren för en tillgång omstruktureras eller på annatsätt ändras på grund av låntagarens eller emittentens ekonomiska problem, beräknas värdeminskningen genom användande av den ursprungliga effektiva räntan innan villkoren ändrades. Kassaflöden som är hänförliga till kortfristiga fordringar diskonterasinte om effekten av diskonteringen är oväsentlig. Varje fordran som föranlederspecifik reservering ingår i osäkra lånefordringar med sitt fulla belopp, dvs. även den delsom täcks av säkerheter.
Kreditförluster på finansiella tillgångar som kan säljas
Om det föreligger en värdenedgång av verkligt värde och objektivt belägg för en nedskrivning av en finansiell tillgång som kan säljas omklassificeras den ackumulerade förlusten från eget kapital till resultaträkningen. Egetkapitalinstrument anses ha ett nedskrivningsbehov när det varit en signifikant eller utdragen nedgång av deras verkliga värde. Beloppet på den ackumulerade förlustsom tas bort från eget kapital och redovisasi resultaträkningen ärskillnaden mellan förvärvskostnaden och aktuellt verkligt värde, efter avdrag för eventuell nedskrivning på den finansiella tillgången som tidigare redovisatsi resultaträkningen.
Nedskrivningsbehovet för onoterade aktiersom värderastill anskaffningsvärde beräknassom skillnaden mellan redovisat värde och nuvärdet av beräknade framtida kassaflöden diskonterade till aktuell marknadsavkastning för en likartad aktie.
Nedskrivningar avseende obligationer eller andra räntebärande värdepapper, som klassificeratssom finansiell tillgång som kan säljas, återförs via resultaträkningen om ökningen i verkligt värde objektivt kan hänförastill en händelse som inträffat efter nedskrivningen. Nedskrivningar avseende egetkapitalinstrument, som klassificeratssom finansiell tillgång som kan säljas, återförsinte via resultaträkningen utan redovisasi övrigt totalresultat.
Omstrukturerade lån
Gruppvis värderade lån som skulle ansesförfallna mer än 60 dagar om de inte omstrukturerats.
ÖVERTAGEN EGENDOM
Övertagen egendom är egendom som tagits över för attskydda en fordran. SEB avstår i vissa fall från en lånefordran och övertar istället egendom som ställtssom säkerhet för lånet. Övertagen egendom kan bestå av exempelvis finansiella tillgångar, fastigheter och andra materiella tillgångar.Övertagna tillgångar redovisas undersamma tillgångspostsom egendom av motsvarande slag som förvärvats på annatsätt. Övertagna finansiella tillgångar klassificerasi kategorin Finansiella tillgångarsom kan säljas.Övertagen egendom värderas vid det första redovisningstillfället till verkligt värde. Det verkliga värdet vid det första redovisningstillfället blir tillgångens anskaffningsvärde eller upplupna anskaffningsvärde beroende på vad som är tillämpligt. Den efterföljande värderingen sker enligt den princip som gäller för respektive tillgångsslag, med undantag för nedskrivning av övertagna materiella tillgångarsom redovisassom Vinster och förluster från avyttring av materiella och immateriella tillgångar istället försom Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar. Syftet är att bättre spegla den likartade karaktären på nedskrivning av tillgångarsom övertagitsför attskydda fordringar och kreditförluster.
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar, med undantag för förvaltningsfastigheter i försäkringsverksamheten, redovisastill anskaffningsvärde och skrivs av linjärt enligt plan över nyttjandeperioden. Avskrivningstiden för byggnader är max 50 år. Avskrivningstiden för övriga materiella anläggningstillgångar är mellan 3 och 8 år.
Nedskrivningsprövning sker vid indikation på värdenedgång men minst en gång per år.
LEASING
Finansiella leasingkontrakt innebär att de ekonomiska risker och fördelarsom är förknippade med ägandet av ett objekt i allt väsentligt överförtsfrån leasegivaren till leasetagaren. I koncernen är i huvudsak samtliga leasingkontrakt där koncernen är leasegivare finansiella. Finansiella leasingkontrakt redovisassom utlåning, vilket innebär att leasingintäkterna redovisasi räntenettot.
FÖRVALTNINGSFASTIGHETER
Investeringar i fastighetersom innehasisyfte att generera hyresintäkter och/eller värdestegring redovisassom förvaltningsfastigheter. Värderingen och redovisningen av sådana fastigheter är olika beroende vem som innehar dem. Förvaltningsfastighetersom innehasi försäkringsverksamhet, och svarar motskuldersom ger avkastning som är direkt knuten till det verkliga värdet på angivna tillgångar inklusive den förvaltningsfastigheten, marknadsvärderas. Innehav av förvaltningsfastigheter i bankverksamhet värderastill anskaffningsvärde efter planenliga avskrivningar.
IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Immateriella tillgångar är identifierbara icke-monetära tillgångar utan fysisk form. För att redovisa en immateriell tillgång ska kontroll över tillgången kunna påvisas. Immateriella tillgångar redovisasi balansräkningen endast om det är troligt att de förväntade framtida ekonomiska fördelarna som kan hänförastill tillgången kommer att tillfalla koncernen samt om tillgångens anskaffningsvärde kan beräknas på ett tillförlitligtsätt.
Vid första redovisningstillfället värderasimmateriella tillgångar till anskaffningsvärde och därefter till anskaffningsvärde efter avdrag för eventuella ackumulerade avskrivningar och ackumulerade nedskrivningar. Immateriella tillgångar med begränsad nyttjandeperiod, det villsäga alla immateriella tillgångar utom goodwill, skrivs av linjärt över den fastställda nyttjandeperioden och prövasför nedskrivning en gång per år och när händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att det redovisade värdet inte är återvinningsbart.
Kundregisterskrivs av över 20 år och internt upparbetade immateriella tillgångar, som programvaror, har en avskrivningstid på mellan 3 och 8 år.
Immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod, det villsäga goodwill, skrivsinte av utan prövasistället för nedskrivning en gång per år och vid indikation på nedskrivningsbehov. Vad gäller goodwill föreligger ett nedskrivningsbehov när det återvinningsbara beloppet avseende en kassagenererande enhet eller en grupp av kassagenererande enheter dit goodwillen är hänförbar understiger redovisat värde. En nedskrivning redovisas då i resultaträkningen. Nedskrivningar avseende goodwill återförsinte även om skälen till nedskrivningen inte längre föreligger. Vid en indikation att tillgångens värde kan ha minskat fastställs återanskaffningsvärdet. En nedskrivning sker om det redovisade värdet överstiger återanskaffningsvärdet.
AVSÄTTNINGAR
En avsättning redovisas när det finns en befintlig juridisk eller informell förpliktelse som en följd av en inträffad händelse, och det är troligt att ett utflöde av ekonomiska resurser kommer att krävasför att reglera förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras.
Avsättningen värderastill nuvärdet av det belopp som förväntas krävasför att
reglera förpliktelsen. Diskonteringsräntan före skattsom används återspeglar aktuell marknadsbedömning av det tidsberoende värdet av pengar eller de riskersom är förknippade med avsättningen.
Avsättning görsför ej utnyttjade lånelöften och liknande faciliteter om det är troligt att dessa kommer att användas av en låntagare med ekonomiska svårigheter. Avsättningarna prövas varje balansdag och justeras om så krävs.
FINANSIELLA GARANTIER
Utställda finansiella garantier innebär ett åtagande att ersätta innehavaren av ett skuldinstrument för förlustersom denne ådrarsig på grund av att en angiven gäldenär inte fullgör betalning vid förfall enligt avtalsvillkoren.
Utställda finansiella garantiavtal redovisasinitialt till verkligt värde, vilket oftast motsvaras av den erhållna premien, under posten upplupna intäkter. Det initiala verkliga värdet fördelas över instrumentetslöptid. Därefter värderas garantierna, och redovisasi balansräkningen, till det högre av erhållen garantiavgift minus avskrivning och en avsättning beräknad som den diskonterade bästa uppskattningen av det belopp som behövsför att reglera aktuellt åtagande. Avsättningar och förändringar i avsättningar redovisasi resultaträkningen under posten Kreditförluster. Avtalsbeloppen enligt finansiella garantier redovisassom Poster inom linjen under Ansvarsförbindelser.
PERSONALFÖRMÅNER
Pensioner
I koncernen finns både förmånsbestämda och avgiftsbestämda pensionsplaner varav merparten har förvaltningstillgångar. Förmånsbestämda pensioner är pensionsplaner med fastställd ersättning som de anställda erhåller vid pensioneringen beroende på faktorersom ålder, anställningstid och ersättningsnivå. Avgiftsbestämda pensionsplaner är pensionsplaner där koncernen betalar en premie till fristående enheter och härefter inte har några ytterligare förpliktelser.
Koncernens pensionsförpliktelser avseende förmånsbestämd pension täcks av pensionsstiftelser eller genom försäkringslösningar.
Den förmånsbestämda förpliktelsen beräknas kvartalsvis av oberoende aktuarier enligt den så kallade Projected Unit Credit Method. De antaganden som gjorts i beräkningarna framgår av not 9b Personalkostnader. Alla ändringar i nettopensionsavsättningen (tillgången) redovisas när de uppstårsom: (i) kostnad för tjänstgöring samt finansieringskostnad i Resultaträkningen (ii) effekter av omvärderingar av både pensionsförpliktelser och förvaltningstillgångar iÖvrigt totalresultat.
Pensionskostnader för avgiftsbestämda planer kostnadsförs under den period de anställda utfört de tjänstersom avgiften avser.
Aktierelaterade ersättningar
Koncernen har flera aktierelaterade incitamentsprogram, under vilka aktieinstrument i SEB tilldelas koncernens anställda. Aktierelaterade incitamentsprogram som regleras med aktier berättigar de anställda att få aktieinstrument i SEB. Aktierelaterade incitamentsprogram som regleras med kontanter berättigar de anställda att få kontanter baserat på priset eller värdet på aktieinstrumenten i SEB. Det verkliga värdet av dessa rättigheter bestäms genom att använda lämpliga värderingsmodeller, beakta villkor och förhållanden för tilldelningen och koncernens bedömning av hur många rättighetersom slutligen kommer att intjänas, detta omvärderas vid varje rapporteringstillfälle. Sociala kostnader redovisas över intjänandeperioden och avsättningen försociala kostnader omvärderas vid varje rapporteringstillfälle för attsäkerställa att avsättningen är baserad på rättigheternas verkliga värde vid rapporteringstillfället.
Kostnaden för aktierelaterade incitamentsprogram som regleras med aktier värderas utifrån det verkliga värdet på aktieinstrumenten den dag de beviljats och kostnadsförsjämnt fördelat över intjänandeperioden. En motsvarande ökning redovisas i eget kapital. Intjänandeperioden är den period de anställda måste förbli i tjänst i SEB för att derasrättigheterska tjänasin. För aktierelaterade incitamentsprogram som regleras med kontanter värderas de erhållna tjänsterna och den upparbetade skulden till det verkliga värdet av skulden som kostnadsförs över intjänandeperioden, under vilken de anställda utför tjänsterna. Det verkliga värdet av skulden omvärderaslöpande och ändringarna redovisasi resultaträkningen till dessskulden regleras.
SKATTER
Koncernensskatt för perioden utgörs av aktuellskatt och uppskjuten skatt. Aktuella skattefordringar och skulder för innevarande och föregående perioder värderastill det belopp som förväntas bli betalt till eller från skattemyndigheterna baserat på de skattesatser och den skattelagstiftning som är antagen eller i allt väsentligt antagits på bokslutsdagen.
Aktuellskatt ärskattsom hänförsig till periodensskattepliktiga resultat. Uppskjuten skatt uppstår på grund av temporära skillnader mellan en tillgångs eller skuldsskattepliktiga värde och dess bokförda värde. Aktuellskatt och uppskjuten skatt redovisasi resultaträkningen med undantag för transaktionersom redovisasi övrigt totalresultat. Skattsom hänförsig till postersom redovisasi övrigt totalresultat redovisas också i övrigt totalresultat. Exempel på sådana poster är förändringar i verkligt värde på finansiella tillgångarsom kan säljassamt vinst eller förlust på säkringsinstrument i kassaflödessäkringar. Uppskjuten skattefordran redovisasi
balansräkningen i den omfattning det ärsannolikt att dessa kan utnyttjas mot framtida skattepliktiga överskott. Koncernens uppskjutna skattefordran och skatteskuld har beräknats med 22 procent (22 procent)skatt i Sverige och med respektive lands skattesatsför utländska bolag.
FÖRSÄKRINGSAVTAL OCH INVESTERINGSAVTAL
Försäkringsavtal är avtal där koncernen åtarsig en betydande försäkringsrisk – definierad som en absolut risk av minst 5 procent av det underliggande värdet – för försäkringstagaren genom att gå med på att kompensera försäkringstagaren eller annan förmånstagare om en förutbestämd försäkrad händelse skulle inträffa. Investeringsavtal är finansiella instrumentsom inte kan definierassom försäkringsavtal, eftersom de inte överför någon betydande försäkringsrisk från försäkringstagaren till koncernen.
Försäkringsavtal
Försäkringsavtal är klassificerade som kortfristiga (skadeförsäkring) eller långfristiga (livförsäkring). Kortfristig försäkring innefattarsjukförsäkring, olycksfallsförsäkring, vårdförsäkring och rehabiliteringsförsäkring. Långfristig försäkring innefattar i huvudsak traditionell livförsäkring inom det danska dotterföretaget SEB Pension. I koncernen redovisas kortfristiga och långfristiga försäkringsavtalsummeratsom försäkringsavtal. Omkring 95 procent av försäkringsskulden är hänförbar till långfristiga försäkringsavtal.
Värdering av kortfristiga försäkringsavtal (skadeförsäkring)
Avsättningen för ej intjänade premier avser att täcka den förväntade skade- och driftskostnaden under den återstående löptiden på ingångna försäkringsavtal. Avsättningen för ej intjänade premier är normalt tidsproportionell under försäkringsavtalenslöptid. Om premienivån bedöms vara otillräcklig för att täcka de förväntade skade- och driftskostnaderna,skall avsättning för ej intjänade premier förstärkas med avsättning för kvardröjande risker.
Avsättning för oreglerade skadorskall täcka de förväntade framtida utbetalningarna församtliga inträffade skador, inklusive de skadorsom ännu inte rapporterats (IBNR-avsättning). Avsättning för oreglerade skadorskall även täcka samtliga kostnader förskadereglering. Avsättningen för oreglerade skador diskonteras ej med undantag för avsättningar förskadelivräntorsom nuvärdeberäknas enligt vedertagna livförsäkringstekniska metoder.
Värdering av långfristiga försäkringsavtal (livförsäkring)
För långfristiga livförsäkringar redovisas en skuld för avtalade förmånersom förväntas uppstå i framtiden när premierna redovisas. Skulden motsvararsumman av det diskonterade värdet av förväntade förmånsutbetalningar och administrativa utgifter, med avdrag för alla utestående framtida avtalade premiebetalningar. Skulden för långfristiga försäkringsavtal diskonteras enligt vedertagna livförsäkringstekniska metoder.
Förlustprövning
Svensk aktuariell metod innebär att en förlustprövning av försäkringsavsättningarna görs. Detta för attsäkerställa att det redovisade värdet på avsättningarna är tillräckligt högt med avseende på förväntade framtida kassaflöden. Avsättningens redovisade värde är värdet på själva avsättningen med avdrag för alla hänförliga immateriella tillgångar eller förutbetalda anskaffningskostnader. Då detta test utförs används de mestsannolika utfallen av beräknade framtida avtalade kassaflöden samtskaderegleringskostnader och administrativa utgifter. Dessa kassaflöden diskonteras och jämförs med avsättningensredovisade värde. Alla underskott redovisas direkt i resultaträkningen.
Intäktsredovisning
Premier för försäkringsavtal redovisassom intäkter när de betalas av försäkringstagarna. För avtal där försäkringsriskpremierna under en period förväntastäcka periodensförsäkringsersättningar, redovisas dessa premiersom intäkt proportionellt under denna period.
Kostnadsredovisning
Kostnader för försäkringsavtal redovisassom kostnader när de uppstår, med undantag för provisioner och andra rörliga anskaffningskostnadersom är relaterade till nya avtal och förnyelse av befintliga avtal. Dessa aktiverassom förutbetalda anskaffningskostnader. Dessa kostnader är tillstörsta delen rörliga anskaffningskostnadersom betalastill försäljningspersonal, mäklare och andra distributionskanaler. Förutbetalda anskaffningskostnader periodiseras och resultatförs då motsvarande intäkt redovisas. Tillgången testasför nedskrivningsbehov varje redovisningsperiod för attsäkerställa att avtaletsförväntade framtida ekonomiska förmåner överstiger det redovisade värdet. Alla andra kostnader,såsom fasta anskaffningskostnader och löpande förvaltningskostnader redovisas under den redovisningsperiod de inträffar. Försäkringsersättningar redovisassom kostnad när de inträffar.
Återförsäkring
Avtalsom ingåtts med återförsäkrare genom vilka kompensation för förluster på
avtal utfärdade av koncernen erhålls, klassificerassom avgiven återförsäkring. För avgiven återförsäkring redovisas de förmånersom koncernen har rätt till enligt återförsäkringsavtaletsom återförsäkrares andel av försäkringstekniska avsättningar. Fordringar på återförsäkrare värderas på samma sättsom de belopp som är kopplade till återförsäkringsavtalet och i enlighet med villkoren för varje återförsäkringsavtal.
Investeringsavtal
Huvuddelen av koncernensfondförsäkringar (unit linked) klassificerassom investeringsavtal. Ingen betydande försäkringsrisk överförsfrån försäkringstagaren till koncernen. En mindre del av koncernensfondförsäkringsverksamhet, i det danska försäkringsdotterföretaget, klassificerassom försäkringsavtal.
Värdering
Investeringsavtal är finansiella förbindelser vars verkliga värde är beroende av de underliggande finansiella tillgångarnas verkliga värde. De underliggande tillgångarna och tillhörande skulderna värderastill verkligt värde via resultaträkningen (verkligtvärdeoptionen). Valet att använda verkligtvärdeoptionen görsför att eliminera inkonsekvenser i redovisningen som annarsskulle uppstå om olika grunder för värdering användesför tillgångar och skulder. Det verkliga värdet på de finansiella skulderna fastställs med hjälp av de aktuella värden som speglar det verkliga värdet på de finansiella tillgångarna till vilka de finansiella skulderna är länkade på balansdagen. Om investeringsavtalet har en återköpsklausul, upptasskulden till ett värde som aldrig understiger återköpsvärdet.
Intäktsredovisning
Belopp som erhållitsfrån och betalatstill innehavarna av investeringsavtalen redovisas över balansräkningen som insättningar eller uttag. Avgiftersom debiteras för förvaltning av investeringsavtal intäktsförs. Dessa tjänster tillhandahållsjämnt fördelade under avtalenslöptid.
Kostnadsredovisning
Rörliga kostnadersom direkt kan hänförastill tecknandet av nya investeringsavtal periodiseras. Dessa kostnader är tillstörsta delen rörliga anskaffningskostnader som betalastill försäljningspersonal, mäklare och andra distributionskanaler. Förutbetalda anskaffningskostnader resultatförs då motsvarande intäkt redovisas. Tillgången testasför nedskrivningsbehov varje redovisningsperiod för attsäkerställa att avtaletsförväntade framtida ekonomiska förmåner överstiger det redovisade värdet. Alla andra kostnader,såsom fasta anskaffningskostnader och löpande förvaltningskostnader redovisas under den redovisningsperiod de inträffar.
AVTAL MEDDISKRETIONÄRDEL
Vissa kontrakt för traditionellt pensionssparande innehåller en diskretionär del. Detta innebär att försäkringstagaren kan erhålla,som komplement till garanterade ersättningar, ytterligare ersättningar eller bonus. Dessa avtal redovisas enligt de principersom etableratsför försäkringsavtal. Den garanterade delen och den diskretionära delen av återbäring redovisassom en skuld till försäkringstagarna.
FÖRÄNDRINGAR I REDOVISNINGSPRINCIPER SOM IMPLEMENTERATS 2016
Nedan beskrivs de förändringarsom har gjorts 2016 med avseende på koncernens redovisningsprinciper:
IFRS 10 Konsoliderade finansiella rapporter och IAS 28 Investeringar i intresseföretag och joint venturestillsammans med IFRS 12 Upplysningar om andelar i andra företag har uppdaterats med klargöranden avseende redovisning av intressen i investmentföretag och hur undantagen från konsolidering ska tillämpas.
IAS 27 Separata finansiella rapporter har uppdaterats avseende kapitalandelsmetoden iseparata finansiella rapporter.
IFRS 11 Samarbetsarrangemang har uppdaterats avseende hur förvärv av andelar i gemensamma verksamheter redovisas.
IAS 16Materiella anläggningstillgångar och IAS 38 Immateriella tillgångar har förtydligats avseende godkända metoder för nedskrivning och amortering.
IAS 1 Utformning av finansiella rapporter har uppdaterats med förtydliganden av bland annat begreppet väsentlighet och vissa upplysningskrav.
Förbättringar av IFRS standarder (perioden 2012–2014) har i begränsad omfattning ändrat flera standarder.
Ändringarna har inte haft en väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter eller kapitaltäckning och stora exponeringar.
IFRS 4 Försäkringsavtal tillåter redovisningsprincipersom inte är enhetliga för försäkringskontrakt. I Danmark har redovisnings-principerna för att beräkna försäkringsskulden ändrats per 1 januari 2016 för att anpassastill principerna i SolvensII. Omorganisationen den 1 januari 2016 gjorde att SEB:ssegmentrapportering ändrades. Goodwill omfördelades på affärsenhets- och geografisk nivå istället för på divisionsnivå i enlighet med IFRS 8 Rörelsesegment och IAS 36 Nedskrivningar..
KOMMANDE FÖRÄNDRINGAR I IFRS
I framtiden kommer hänsyn tastill följande nya och reviderade standarder och tolkningar om de är antagna av EU.
IFRS 9 Finansiella instrument – IFRS 9 kommer att ersätta IAS 39 Finansiella
instrument: Redovisning och värdering. Standarden innehåller nya regler för klassificering och värdering av finansiella instrument, en ny reserveringsmodell för förväntade kreditförluster och en förändrad metod för allmän säkringsredovisning. Standarden är antagen av EU. SEB kommer inte att tillämpa standardet i förtid. SEB utvärderar möjligheten att förtidstillämpa redovisning av egen kreditrisk avseende emitterade skuldinstrument klassificerade till verkligt värde via resultaträkningen i övrigt totalresultat istället för i resultaträkningen innan tillämpningen av hela IFRS 9 2018.
En projektgrupp inom SEB driver implementeringen av IFRS 9 under ledning av CFO och CROsamt en styrgrupp med seniora representanter från Group Risk, Group Finance, IT och divisionerna.
Den nya ansatsen för klassificering och värdering av finansiella tillgångar fokuserar på bankens affärsmodell med avseende på hur de finansiella tillgångarna används och om de kontraktuella kassaflödena endast representerar nominella belopp och ränta. Kraven för finansiella skulder är istortsett oförändrade jämfört med IAS 39. För emitterade skuldinstrument klassificerade till verkligt värde via resultaträkningen kommer förändringar i verkligt värde hänförliga till egen kreditrisk redovisasi övrigt totalresultat och inte i resultaträkningen som under IAS 39. Efter en initial utvärdering av kontraktuella kassaflöden och affärsmodell förväntar SEB sig inte någon ändring i värderingen av majoriteten av koncernens finansiella tillgångar med anledning av IFRS 9.
IFRS 9 introducerar en modell för förväntade kreditförlustersom bygger på en tre-stegs ansats baserad på kreditrisk. En 12 månadersförväntad förlust (steg 1) gäller för alla poster, om det inte föreligger en betydande ökning av kreditrisken jämfört med första redovisningstillfället. För finansiella tillgångar där en betydande ökning av kreditrisken inträffat (steg 2) och för de som är i fallissemang (steg 3) redovisas en kreditförlustsom avser den förlustsom förväntasinträffa under tillgångens återstående löptid. Bedömningen av kreditrisken och uppskattningen av de förväntade kreditförlusterna ska vara objektiva och sannolikhetsvägda och ska beakta all tillgänglig information som är relevant, inklusive information om tidigare händelser, aktuella förhållanden samt rimliga och verifierbara prognoser om framtida händelser och ekonomiska förhållanden på balansdagen. IFRS 9 anger att alla tillgångarsom värderastill upplupet anskaffningsvärde och verkligt värde via övrigt totalresultatsamt poster inom linjen såsom finansiella garantier och kreditlöften ska omfattas av avsättning för kreditförluster.
Koncernens metod för beräkning av förväntade kreditförluster enligt IFRS 9 kommer att utgå från befintliga interna riskklassificeringsmodeller enligt Basel. Framtagandet av IFRS 9 modeller innebär att anpassa från myndigheternas krav på en tidshorisont om ett år och över hela kreditcykeln till återstående löptid och avläsning vid en visstidpunkt. SEB harför avsikt att använda internt utvecklade makroekonomiska prognosersom grund för den framåtblickande informationen i beräkning av förväntade kreditförluster.Då nedskrivningskraven i IFRS 9 baseras på en modell för förväntade kreditförluster,tillskillnad från den nuvarande modellen förinträffade förluster, är SEB:s bedömning att det troligen kommer att leda till högre avsättningar för kreditförluster. Eftersom modellen innebär avsättningarför kreditförlusterför alla finansiella tillgångar och inför avsättningarförförväntade kreditförlusterför återstående löptid försteg 2 kommer detta att resultera i högre avsättningarför kreditförlusterjämfört med IAS 39. Det ärför närvarande inte klarlagt hur myndigheter kommer att behandla samspelet mellan redovisning av avsättning för kreditförluster och kapitaltäckningsdefinition av förväntade förlustbelopp. Enligt gällande lagstiftning dras underskott mellan förväntade förlustbelopp och avsättning för kreditförluster enligt IAS 39 av från kärnprimärkapitalet, medan överskott läggstillbaka till supplementärkapitalet. Europeiska kommissionen harföreslagit att ökade avsättningarför kreditförluster enligt IFRS 9 fasasin överfem år.
Vad avser allmän säkringsredovisning introducerar IFRS 9 en modellsom baseras på riskhanteringen. SEB utvärderar valmöjligheten i IFRS 9, huruvida att fortsätta med säkringsredovisningen enligt IAS 39 eller implementera IFRS 9.
IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder – IFRS 15 ersätter alla nuvarande standarder och tolkningar om intäktsredovisning inklusive IAS 11 Entreprenadavtal, IAS 18 Intäkter men ska inte tillämpas på finansiella instrument, försäkringskontrakt eller leasingkontrakt. IFRS 15 fastställer principerna för att redovisa information om intäkters karaktär,storlek och tidpunktsamt osäkerhet och kassaflöden som härrör från avtal med kunder. Standarden introducerar en femstegsmodell för redovisning av intäkter. IFRS 15 är antagen av EU och ska tillämpasfrån 1 januari 2018, tidigare tillämpning är tillåten. SEB kommer inte att tillämpa standarden i förtid.
SEB utvärderar för närvarande effekten av ändringarna på koncernens finansiella rapporter. SEB har identifierat att hanteringen av avtalsutgifter för investeringsavtal inom Liv kommer att ändras. Enligt de nya merspecifika kraven kommer en mindre del av aktiverade anskaffningsvärden redovisassom en tillgång. SEB bedömer för närvarande den kvantitativa påverkan. Ändringen kommer att påverka koncernens finansiella rapporter vid övergången, men inte kapitaltäckningen och stora exponeringar.
IFRS 16 Leases ersätter IAS 17 Leasingavtal och där till hörande tolkningar. Standarden publiceradesi januari 2016. Den största effekten från de nya reglerna är att en leasetagare ska redovisa en leasingtillgång (rätten att använda en tillgång) och en finansiellskuld,som huvudsakligen representerar nuvärdet av hyrda lokaler, i balansräkningen. I resultaträkningen ersätts den linjära operationella leasingkostnaden av en kostnad för avskrivning av den leasade tillgången och en räntekostnad för den finansiella skulden. I nuläget redovisar inte leasetagaren operationella
IAS 12 Inkomstskatter har uppdaterats avseende redovisning av upplupna skattefordringar för orealiserade skatteförluster. IAS 7 Rapport över kassaflöden har uppdaterats. Dessa ändringarska tillämpasfrån 1 januari 2017 och har inte antagits av EU. Ändringarna kommer inte att väsentligt påverka koncernens finansiella rapporter eller kapitaltäckning och stora exponeringar.
IFRS 2 Aktierelaterade ersättningar har uppdaterats avseende klassificering och värdering av aktierelaterade transaktioner. IFRS 4 Försäkringskontrakt har uppdaterats avseende tillämpning av IFRS 9 Finansiella instrument med IFRS 4 Försäkringskontrakt. Dessa ändringarska tillämpasfrån 1 januari 2018 och har inte antagits av EU. Ändringarna kommer inte att väsentligt påverka koncernens finansiella rapporter eller kapitaltäckning och stora exponeringar.
Väsentliga redovisningsprinciper för moderföretaget
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) med organisationsnummer: 502032-9081 harsittsäte i Stockholm.
Moderföretagets årsredovisning är upprättad i enlighet med Lag (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionensföreskrifter FFFS 2008:25. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 samt tillhörande uttalanden, UFR.
Moderföretaget tillämparså kallad lagbegränsad IFRS, vilket innebär att internationella redovisningsstandarder och tolkningar av dessa, antagna av EU, tillämpasi den utsträckning det är möjligt enligtsvensk lagstiftning på redovisningsområdet. I och med attsvensk normgivning inte fullt ut är anpassad till IFRS kommer redovisningsprinciperna i moderföretaget till vissa delar attskilja sig från de redovisningsprincipersom tillämpasi koncernen. Nedan anges de skillnadersom är väsentliga för moderföretaget.
FÖRÄNDRADE REDOVISNINGSPRINCIPER
Lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionensföreskrifter och allmänna råd har uppdaterats. Ändringarna trädde i kraft den 1 januari 2016. De huvudsakliga ändringarna avser en IFRS-anpassning av presentation och upplysningar om eventualförpliktelser. Vidare har en bunden fond inom eget kapitalskapatsför immateriella anläggningstillgångar avseende utgifter för företagets eget utvecklingsarbete. Utöver dessa ändringar och de ändrade redovisningsprinciperna för koncernen är redovisningsprinciperna, värderingsgrunderna och presentationen för moderbolaget i allt väsentligt oförändrade jämfört med årsredovisningen för 2015.
UPPSTÄLLNINGSFORMER
ÅRKL anger uppställningsformer för balans- och resultaträkningen som inte är i överensstämmelse med IFRS. Kreditinstitut och värdepappersbolag som i koncernredovisningen tillämpar internationella redovisningsstandarder (IFRS) antagna av EU har möjlighet att avvika från den uppställningsform som ÅRKL anger för balansräkningen, men inte från den som angesför resultaträkningen.
INNEHAV I DOTTERFÖRETAG OCH INTRESSEFÖRETAG
Andelar i dotterföretag och intresseföretag redovisas enligt anskaffningsvärdemetoden. Erhållna utdelningar redovisassom intäkt i resultaträkningen. Fusioner av dotterföretag genom absorption redovisas enligt koncernvärdemetoden. Fusionseffekten redovisasi eget kapital.
LEASING
Leasingavtalsom klassificeratssom finansiella i koncernredovisningen, redovisas som operationella leasingavtal i juridisk person.
PENSIONER
Moderföretaget tillämpar tryggandelagen och Finansinspektionensföreskriftersom innehåller reglersom ledertill en annan redovisning av förmånsbestämda pensionsplaner än de som angesi IAS 19.
Tillämpning av tryggandelagen är en förutsättning förskattemässig avdragsrätt. Moderföretagetsförmånsbestämda förpliktelser i Sverige täcks av en pensionsstiftelse. Nettokostnaden för betalda pensioner och pensionspremier med avdrag för kostnadskompensation från pensionsstiftelsen redovisas under personalkostnader i resultaträkningen.Överskott i pensionsstiftelsen redovisasinte som tillgång i moderföretagets balansräkning. Underskott istiftelsen redovisassom skuld i moderföretaget.
GOODWILL OCH ANDRA IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
I enlighet med IAS 38,skrivsinte goodwill av i koncernensredovisning. I moderföretagetskrivs goodwill av linjärtsom alla andra immateriella tillgångar.
SKATTER
I moderföretaget redovisas obeskattade reserversom en egen post i balansräkningen. Obeskattade reserver utgörs av ackumulerade överavskrivningar i enlighet med skatteregler, inklusive den uppskjutna skattekomponenten. I koncernredovisningen redovisas obeskattade reserver under balanserade vinstmedel och uppskjuten skatteskuld.
KONCERNBIDRAG
Nettot av koncernbidrag som tas emot och lämnasredovisasi moderföretagetsom bokslutsdisposition.
Viktiga bedömningar vid tillämpning av koncernensredovisningsprinciper
Tillämpningen av koncernensredovisningsprinciper kräver ibland användning av uppskattningar och antaganden som har materiell påverkan på de belopp som rapporterasi de finansiella rapporterna. Uppskattningarna baseras på sakkunniga bedömningar och antaganden som ledningen bedömer vara sanna och rättvisande. Ledningen utvärderar dessa bedömningar och antaganden kontinuerligt. Betydande antaganden och uppskattningar rör nedanstående områden.
KONSOLIDERING AVÖMSESIDIGA FÖRSÄKRINGSFÖRETAGOCHFONDER
Inom ramen för livförsäkringsverksamheten inom SEB-koncernen drivs Gamla Livförsäkrings AB SEB Trygg Liv enligt ömsesidiga principer. Företaget konsolideras inte mot bakgrund av att koncernen bedömt att man inte har ett bestämmande inflytande. Ett bestämmande inflytande innebär rätten att utforma ett företags finansiella och operativa strategier isyfte att erhålla ekonomiska fördelar. Livförsäkringsaktiebolag som drivs enligt ömsesidiga principer är inte vinstutdelande. Koncernen anser mot bakgrund av detta att man inte kan erhålla ekonomiska fördelar från detta företag. I Gamla Livförsäkrings AB SEB Trygg Liv finns dessutom särskilda regler försammansättningen av styrelsen som innebär att SEB-koncernen inte kan utforma företagets finansiella och operativa strategier.
I bedömningen om fonderska konsolideras görs en analys om koncernen är ett ombud eller en huvudman. Koncernen anses vara en huvudman, och följaktligen ha bestämmande inflytande, när den är fondensförvaltare som inte kan bytas ut utan orsak, har rätt till en väsentlig del av avkastningen från fonden genom att äga andelar och tjäna provisionsintäkter,samt har den praktiska möjligheten att påverka sin avkastning genom att använda sitt inflytande. Fondersom förvaltas av koncernen och där företag inom koncernen äger mer än 20 procent analyseras ytterligare för konsolidering.
Försäkringstagarna i SEB:sfondförsäkringsbolag väljer att investera i olika fonder. Fondförsäkringsbolaget köper andelar i de av kunderna valda fonderna. SEB kan därigenom, försina kundersräkning komma attstå som ägare till mer än 50 procent av andelarna i fonder,som man själv förvaltar. På grund av de regelverk som omgärdar fondverksamhet anser SEB att man inte har en rätt att utforma fondernas finansiella och operativa strategier isyfte att erhålla ekonomiska fördelar. Detta gäller oavsett om man äger mer eller mindre än 50 procent av andelarna i fonderna. Det är försäkringstagarna som bär hela placeringsrisken i fonderna och inte SEB. Försäkringstagarna erhåller därmed den avkastning som fonderna genererar. SEB erhåller enbart avgifter, till marknadsmässiga villkor, för förvaltningen av fonderna. SEB gör den samlade bedömningen att dessa fondersom man förvaltar inte ska konsolideras. De andelarsom koncernen, försina kundersräkning, innehar i dessa fonder redovisas dock i balansräkningen.
MARKNADSVÄRDERING AV VISSA FINANSIELLA INSTRUMENT
Syftet med en värdering till verkligt värde är att uppskatta det pristill vilket en ordnad transaktion skulle äga rum mellan marknadsaktörer under aktuella marknadsförhållanden vid värderingstidpunkten. Det bästa belägget för verkligt värde är ett noterat prisför det värderade instrumentet på en aktivt handlad marknad. När marknaden för ett finansiellt instrument inte är aktiv, fastställs verkligt värde genom att använda en värderingsteknik. Dessa värderingstekniker innehåller en grad av bedömningar, vars omfattning beror på instrumentets komplexitet och tillgängligheten av marknadsbaserad data. När finansiella skulder värderastill verkligt värde reflekteras koncernens egna kreditvärdighet. Givet osäkerheten och subjektiviteten i värdering av finansiella instrument till verkligt värde, är det möjligt att det faktiska utfallet det kommande finansiella åretskiljersig från de antaganden som gjorts.
För några av koncernens finansiella tillgångar och skulder,särskilt för derivatinstrument, finns noterade priser inte tillgängliga och värderingstekniker används därför för att bedöma verkligt värde. Som en del av verkligt värde värderingen görs värdejusteringar för att beakta motparters och den egna kreditrisken när derivatinstrument värderas. Metoderna för att bedöma värderingsjusteringar revideras kontinuerligtsom ett resultat av ändrad marknadspraxissom svar på ändrade regleringar och redovisningspolicys, liksom generell marknadsutveckling.
Koncernen har en etablerad kontrollmiljö för att bestämma verkliga värden på finansiella instrumentsom inkluderar en översyn, oberoende från affärssidan, av värderingstekniker och priser.Om principerna för validering inte efterföljs,ska chefen för Group Finance informeras. Undantag som ärsignifikanta och av principiell betydelse kräver godkännande från Valuation Committee och från SEB ASC (Accounting Standards Committee).
I upplysningssyfte klassificeras verkliga värden i en "verkligtvärdehierarki" enligt nivån av observerbarhet på använt indata,se not 21.
ANALYS AV NEDSKRIVNINGSBEHOV AV FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH GOODWILL Finansiella tillgångar
Vid beräkning av nedskrivningsbehovet för både individuellt- och gruppvist värderade lån görs kritiska bedömningar och uppskattningar. Att bedöma nedskrivningsbehov förindividuellt värderade finansiella tillgångar innebär att fastställa motpartens återbetalningsförmåga och värdet av säkerheter.Den viktigaste aspekten vid gruppvis bedömning av nedskrivningsbehov av finansiella tillgångar är att identifiera de händelsersom indikerar ett nedskrivningsbehov. Vid bedömning av gruppvist nedskrivningsbehov använder koncernen statistiska modellersom baseras på sannolikheten förfallissemang och beloppet förinträffade förluster,säkerheter och återvinningsgrader beaktas. Utfalletjusteras om ledningens bedömning av om aktuella förhållanden avseende ekonomi och kreditrisk ärsådana, att det ärsannolikt att de faktiska förlusterna blirstörre än de som modellerna indikerar. Fallissemangsoch förlustnivåerjämförsregelbundet mot utfalletför attsäkerställa att de alltid är aktuella.
Justering av modellerna för gruppvisa nedskrivningstester till den aktuella marknadssituationen kräver också en hög grad av expertbedömning för attsäkerställa pålitliga estimat. Värdering och antaganden utvärderaslöpande av koncernens kreditorganisation.
Goodwill
Bedömningar krävsför att identifiera de kassagenererande enheterna.Den årliga värderingen av eventuella nedskrivningsbehov av goodwill baseras på nyttjandevärde med 5 års prognostiserade kassaflöden. Kassaflöden bortom 5 år beräknas med utgångspunkt från hållbar tillväxt.
Uppskattningen av framtida kassaflöden och beräkningen av räntan som ska diskontera dessa kassaflöden innehåller flera bedömningsområden: framtagandet av prognostiserade kassaflöden för perioder bortom de normala kraven förintern rapportering och bedömningen av en lämplig diskonteringsränta för verksamheten. Not 28 beskriver i mer detalj materiella och immateriella tillgångar.
BERÄKNING AV FÖRSÄKRINGSÅTAGANDE
Beräkningen av koncernensförsäkringsåtagande baseras på flera antaganden, både finansiella och aktuariella som räntenivå, dödlighet, hälsotillstånd, kostnader, inflation och skatter. Ett av de viktiga finansiella antagandena är den ränta som används för att diskontera framtida kassaflöden. Antagandet om räntenivå baseras på regler från varje lokaltillsynsmyndighet.Övriga antaganden baseras på historisk information.
MARKNADSVÄRDERING AV FÖRVALTNINGSFASTIGHETER I FÖRSÄKRINGSRÖRELSEN
Förvaltningsfastigheter i försäkringsverksamheten marknadsvärderas med hjälp av externa värderingsinstitut. Värderingsmetoden utgår från diskonterade framtida kassaflöden. Antaganden om förväntade kassaflöden baseras på antaganden om framtida hyror, vakansgrad, drifts- och underhållskostnader, avkastningskrav och marknadsränta. Gjorda antaganden är i linje med vad marknaden under rådande omständigheter utgår ifrån. Avkastningskravet baseras på lokala analyser av jämförbara fastighetsförvärv.
RAPPORTERING AV UPPSKJUTNA SKATTEFORDRINGAR
Uppskjutna skattefordringarsom är beroende av framtida lönsamhet kan bara redovisasi den utsträckning de kan kvittas mot framtida beskattningsbar inkomst och värderingen av uppskjutna skattefordringar påverkas av ledningens bedömning av SEB:sframtida lönsamhet, framtida beskattningsbara vinster och framtida återföringar av existerande beskattningsbara temporära skillnader. Det förväntade utfallet av osäkra skattepositioner rapporterassom det enskilt mestsannolika utfallet.
AVSÄTTNINGAR
Bedömningar krävsför att bestämma om befintliga juridiska eller informella förpliktelser existerar, och i att beräkna sannolikheten, timingen och beloppet av utflöden. Krav som härrör från civilrättsliga processer och myndigheter kräver typisktsett en högre grad av bedömning än andra typer av avsättningar.
DEN AKTUARIELLA BERÄKNINGEN AV
FÖRMÅNSBESTÄMDA PENSIONSSKULDER
Beräkningen av koncernens kostnad och skulden för förmånsbestämda pensionsplaner baseras på aktuariella, demografiska och finansiella antaganden som har en väsentlig påverkan på redovisade belopp. Ett av de viktiga finansiella antagandena är räntan som användsför diskontering av framtida kassaflöden. Bedömningen av diskonteringsräntan är föremål för osäkerhet om huruvida marknaden för företagsobligationer är tillräckligt djup, av hög kvalitet och också isamband med extrapolering av avkastningskurvor till relevanta löptider. Diskonteringsräntan baseras på högkvalitativa företagsobligationer på likvida marknader. I Sverige baseras diskonteringsräntan på säkerställda bostadsobligationersom är minst AAA-klassade och löptiden är i linje med den bedömda löptiden för pensionsskulden till de anställda. Diskonteringsräntan för förmånsbestämda pensionsskulder bedöms kvartalsvis och andra antaganden bedöms varje år eller när en väsentlig ändring harskett. Not 9b innehåller en förteckning av de mest avgörande antaganden som använts vid beräkning av pensionsskulden.
2 Rörelsesegment
SEB-koncernens rörelsegrenar
| Resultaträkning, 2016 | Stora Företag &Finansiella institutioner |
Företag& Privatkunder |
Baltikum | Liv& Investment Management |
1) Övrigt |
Elimineringar | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ränteintäkter | 12 640 | 10 378 | 2 509 | –3 | 14 730 | –5 052 064 |
35 202 –16 464 |
| Räntekostnader Räntenetto |
–4 333 8 307 |
–1 396 8 982 |
–364 2 145 |
–57 –60 |
–15 378 –648 |
5 12 |
18 738 |
| Provisionsintäkter | 11 722 | 7 117 | 1 671 | 7 641 | 125 | –5 776 |
22 500 |
| Provisionskostnader | –5 627 | –1 703 | –500 | –3 582 | –90 | 5 630 |
–5 872 |
| Provisionsnetto | 6 095 | 5 414 | 1 171 | 4 059 | 35 | –146 | 16 628 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 4 187 | 394 | 218 | 1 764 | 332 | 161 | 7 056 |
| Övriga intäkter, netto | 389 | 55 | –23 | –17 | 957 | –12 | 1 349 |
| Summa intäkter | 18 978 | 14 845 | 3 511 | 5 746 | 676 | 15 | 43 771 |
| varav internt | –1 138 | 7 545 | –5 | –2 231 | –4 186 | 15 | |
| Personalkostnader | –4 062 | –3 339 | –755 | –1 560 | –4 895 | 49 | –14 562 |
| Övriga kostnader | –5 080 | –3 713 | –1 027 | –984 | 4 165 | –64 | –6 703 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar | –140 | –69 | –66 | –45 | –6 176 | –6 496 | |
| Summa kostnader | –9 282 | –7 121 | –1 848 | –2 589 | –6 906 | –15 | –27 761 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och immateriella tillgångar |
–156 | 6 | –150 | ||||
| Kreditförluster, netto | –563 | –376 | –56 | 2 | –993 | ||
| RÖRELSERESULTAT | 9 133 | 7 348 | 1 451 | 3 157 | –6 222 | 14 867 | |
| Allokerat kapital,miljarder kronor | 62,4 | 37,3 | 7,9 | 11,6 | |||
| Räntabilitet,% | 11,3 | 15,2 | 16,2 | 23,5 | |||
| Riskexponeringsbelopp,miljarder kronor | 375 | 117 | 67 | 4 | 47 | 610 | |
| Utlåning till allmänheten2) ,miljarder kronor |
546 | 710 | 117 | 2 | 1 375 | ||
| In- och upplåning från allmänheten2) ,miljarder kronor |
404 | 372 | 106 | 79 | 961 | ||
| 2015 | |||||||
| Ränteintäkter | 14 530 | 10 044 | 2 596 | 22 448 | –11 892 |
37 726 |
|
| Räntekostnader | –6 577 | –1 691 | –591 | –43 | –21 751 | 11 865 |
–18 788 |
| Räntenetto | 7 953 | 8 353 | 2 005 | –43 | 697 | –27 | 18 938 |
| Provisionsintäkter | 15 539 | 7 479 | 1 644 | 2 617 | 132 | –3 071 |
24 340 |
| Provisionskostnader | –8 750 | –1 679 | –529 | 1 983 | –84 | 3 064 |
–5 995 |
| Provisionsnetto | 6 789 | 5 800 | 1 115 | 4 600 | 48 | –7 | 18 345 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner Övriga intäkter, netto |
3 987 528 |
522 67 |
241 29 |
1 339 85 |
–624 296 |
13 –3 |
5 478 1 002 |
| Summa intäkter | 19 257 | 14 742 | 3 390 | 5 981 | 417 | –24 | 43 763 |
| varav internt | –1 376 | 8 506 | –76 | –1 748 | –5 282 | –24 | |
| Personalkostnader | –3 860 | –3 418 | –729 | –1 669 | –4 809 | 49 | –14 436 |
| Övriga kostnader | –5 008 | –3 463 | –967 | –1 144 | 4 252 | –25 | –6 355 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar | –109 | –134 | –69 | –58 | –641 | –1 011 | |
| Summa kostnader | –8 977 | –7 015 | –1 765 | –2 871 | –1 198 | 24 | –21 802 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och immateriella tillgångar Kreditförluster, netto |
1 –299 |
–459 | –216 –128 |
2 3 |
–213 –883 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| RÖRELSERESULTAT | 9 982 | 7 268 | 1 281 | 3 110 | –776 | 20 865 |
| Allokerat kapital,miljarder kronor | 66,4 | 38,1 | 7,9 | 8,7 | ||
| Räntabilitet,% | 11,6 | 14,7 | 14,4 | 30,3 | ||
| Riskexponeringsbelopp,miljarder kronor | 350 | 106 | 64 | 6 | 45 | 571 |
| Utlåning till allmänheten2) ,miljarder kronor |
501 | 669 | 104 | 2 | 1 276 | |
| In- och upplåning från allmänheten2) ,miljarder kronor |
357 | 346 | 94 | 1 | 79 | 877 |
1) Resultatandel från intresseföretag som redovisas enligt kapitalandelsmetoden ingår med 19 Mkr(28) iÖvriga intäkter netto. Kapitalandelarna uppgår till 229 Mkr (223). 2) Exklusive repor och skuldinstrument.
Balansräkning, 2016
| Tillgångar Skulder Investeringar |
1 315 760 1 235 317 46 |
808 608 761 015 145 |
150 496 141 797 164 |
492 705 479 199 1 162 |
1 222 051 1 231 316 726 |
–1 368 974 –1 368 974 |
2 620 646 2 479 670 2 243 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | |||||||
| Tillgångar Skulder Investeringar |
1 216 889 1 139 526 149 |
771 060 725 765 28 |
132 615 124 790 103 |
449 593 438 963 1 356 |
1 017 312 1 015 627 804 |
–1 091 505 –1 091 505 |
2 495 964 2 353 166 2 440 |
Not 2 fortsättning Rörelsesegment
Moderbolagets rörelsegrenar
| 2016 | Stora Företag& Finansiella institutioner |
Företag& Privatkunder |
Baltikum | Liv& Investment Management |
Övrigt | Elimineringar | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttointäkter1) Tillgångar Investeringar |
25 089 1 074 815 41 |
13 645 734 433 62 |
16 1 452 |
241 231 |
29 088 1 011 986 649 |
–9 926 –823 073 |
58 153 1 999 844 752 |
| 2015 | |||||||
| Bruttointäkter1) Tillgångar Investeringar |
23 777 1 000 272 131 |
13 271 699 328 27 |
14 1 319 |
3 739 2 284 |
32 772 794 546 661 |
–13 191 –631 144 2 |
60 382 1 866 605 821 |
Rörelsegren
Rörelsegrenssegmenten visas enligt den interna divisionsrapporteringen. De olika divisionerna erbjuder tjänster till olika kundgrupper. Kundgruppernas karaktär avgör vilken typ av produktersom erbjuds. Stora företag och Finansiella institutioner erbjuder affärs- och investment banking-tjänster tillstora företag och institutioner. Företag&Privatkunder vändersig till privatpersoner och mindre och medelstora företag. Division Baltikum erbjuder privatpersoner och mindre företag banktjänstersamt förmögenhetsförvaltningen i de baltiska länderna. Liv& Investment Management erbjuder kapitalförvaltning och förmögenhetsförvaltning och Liv erbjuder liv-, vård- och pensionsförsäkringarsamt asset management-tjänster. Övrigt omfattarsupportfunktioner, treasury- och stabsenheter. Eliminering av interna transaktioner mellan segmenten redovisasseparat.
Bruttointäkter per produktfrån externa kunder
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Bankverksamhet | 33 920 | 36 227 | 22 691 | 24 189 |
| Kapitalmarknader | 13 678 | 11 889 | 11 199 | 8 903 |
| Kapitalförvaltning | 7 580 | 8 784 | 2 114 | 2 579 |
| Livförsäkrings- och pensionsverksamhet | 3 572 | 3 046 | ||
| Övrigt | 7 357 | 8 600 | 22 149 | 24 711 |
| SUMMA | 66 107 | 68 546 | 58 153 | 60 382 |
Bankverksamhet innefattar lån, leasing, kort- och betalningsprodukter. Kapitalmarknader innefattar handel och emissioner på finansiella marknader. Kapitalförvaltning innefattar rådgivning, förvaring och fondförvaltning. Livförsäkrings- och
pensionsverksamhet innefattar fondförsäkring och traditionella försäkringsprodukter. Övrigt innefattar treasuryverksamhet och övrig verksamhet.
3 Geografisk information
SEB-koncernen perland
| 2016 | 2015 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Brutto intäkter1) |
Rörelse resultat2) |
Skatt 3) |
Tillgångar Investeringar | Brutto intäkter1) |
Rörelse resultat2) |
Skatt 3) |
Tillgångar Investeringar | |||
| Sverige | 41 662 | 4 916 | –1 845 | 2 138 812 | 1 488 | 44 458 | 11 682 | –2 344 | 1 967 473 | 1 415 |
| Norge | 5 178 | 2 366 | –622 | 115 284 | 26 | 5 531 | 2 126 | –539 | 100 024 | 79 |
| Danmark | 3 467 | 2 142 | –417 | 324 547 | 299 | 3 309 | 1 423 | –477 | 342 779 | 382 |
| Finland | 2 110 | 1 043 | –217 | 80 469 | 10 | 2 335 | 1 081 | –221 | 73 695 | 6 |
| Estland6) | 1 680 | 916 | –47 | 50 405 | 58 | 1 531 | 727 | –20 | 43 702 | 52 |
| Lettland | 1 349 | 468 | –57 | 33 738 | 48 | 1 194 | 256 | –45 | 32 116 | 56 |
| Litauen | 2 212 | 831 | –58 | 71 098 | 76 | 2 067 | 495 | –95 | 62 406 | 92 |
| Tyskland 4) 6) | 3 312 | 507 | –420 | 34 454 | 3 | 4 345 | 1 255 | –112 | 44 095 | 6 |
| Polen | 165 | 31 | –14 | 5 305 | 2 | 164 | 24 | –17 | 4 899 | 1 |
| Ukraina | 58 | 7 | –4 | 700 | 68 | 13 | –6 | 311 | ||
| Kina | 407 | 98 | –18 | 23 045 | 3 | 435 | 149 | –28 | 11 693 | |
| Storbritannien | 1 799 | 727 | –196 | 70 291 | 5 | 1 748 | 714 | –156 | 56 936 | 103 |
| Irland | 567 | 171 | –29 | 66 154 | 139 | 583 | 185 | –22 | 60 325 | 183 |
| Luxemburg | 2 644 | 322 | –39 | 73 747 | 6 | 3 319 | 369 | –81 | 27 949 | 5 |
| Ryssland | 313 | 26 | –15 | 3 950 | 2 | 304 | 12 | –15 | 2 856 | 2 |
| Singapore | 573 | 94 | –23 | 27 488 | 1 | 585 | 131 | –25 | 19 213 | |
| USA | 1 603 | 55 | –310 | 109 109 | 1 093 | 319 | –107 | 83 959 | ||
| Övriga länder5)6) | 3 098 | 147 | 82 | 209 357 | 77 | 2 995 | –96 | 26 | 208 290 | 58 |
| Koncernelimineringar | –6 090 | –817 307 | –7 518 | –646 757 | ||||||
| SUMMA | 66 107 | 14 867 | –4 249 | 2 620 646 | 2 243 | 68 546 | 20 865 | –4 284 | 2 495 964 | 2 440 |
1) Bruttointäkter i koncernen är definierade som summan av Ränteintäkter, Provisionsintäkter, Nettoresultat av finansiella transaktioner, Livförsäkringsintäkter netto och Övriga intäkter netto enligt IFRS. Grunden för intäktsfördelningen är SEB:s närvaro i respektive land. Undantag är de affärer där de lokala bolagen/filialerna fungerarsom försäljningskontor och erhåller provisionsersättningar och volymen bokasi den centrala enheten.
2) Före skatt.
3) För mer information om skattse not 15.
4) Exklusive treasuryverksamhet.
5) Cayman Island, Hongkong, Nederländerna, Schweiz och treasuryverksamhet i Tyskland.
6) I Estland erläggsinkomstskatt endast om resultatet distribuerassom utdelning. I Tyskland harskattekostnaden för både 2015 och 2016 påverkats av att förlustavdrag,som ej tidigare värderatssom uppskjutna skattefordringar, utnyttjats. På Cayman Island är moderbolaget representerad av en filial till moderbolaget och resultatet inkomstbeskattas därför i Sverige.
Not 3 fortsättning Geografisk information
| Moderbolaget perland | ||
|---|---|---|
| 2016 | 2015 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttointäkter1) | Tillgångar | Investeringar | Bruttointäkter1) | Tillgångar | Investeringar | ||
| Sverige | 46 702 | 1 754 444 | 696 | 50 160 | 1 575 142 | 634 | |
| Norge | 3 402 | 55 616 | 26 | 3 226 | 66 763 | 79 | |
| Danmark | 1 979 | 76 074 | 3 | 1 586 | 106 365 | ||
| Finland | 1 168 | 9 888 | 9 | 1 301 | 26 714 | 4 | |
| Övriga länder | 4 902 | 103 822 | 18 | 4 109 | 91 621 | 104 | |
| SUMMA | 58 153 | 1 999 844 | 752 | 60 382 | 1 866 605 | 821 |
1) Bruttointäkter i moderbolaget är definierade som summan av Ränteintäkter, Leasingintäkter, Utdelningar, Provisionsintäkter, Nettoresultat av finansiella transaktioner och Övriga intäkter enligt Finansinspektionensredovisningsföreskrifter. Grunden för intäktsfördelningen är SEB:s närvaro i respektive land. Undantag är de affärer där de lokala bolagen/filialerna fungerarsom försäljningskontor och erhåller provisionsersättningar och volymen bokasi den centrala enheten.
Principer för internprissättning
Internprissättningens mål inom SEB-koncernen är att kunna mäta räntenetto, att styra ränte- och likviditetsrisken och att hantera likviditeten. De interna priserna
baseras på SEB:s verkliga eller medförda marknadsbaserade finansieringskostnad för en specifik ränta respektive löptid. Transaktioner mellan affärsenheter prissätts marknadsmässigt (armlängds avstånd).
4 Räntenetto
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | Genomsnittlig balans |
Ränta | Räntesats | Genomsnittlig balans |
Ränta | Räntesats |
| Lån till kreditinstitut och centralbanker Lån till allmänheten |
408 155 1 430 412 |
1 233 25 360 |
0,30% 1,77% |
619 500 1 040 096 |
1 349 18 694 |
0,22% 1,80% |
| Räntebärande värdepapper1) | 221 880 | 1 916 | 0,86% | 211 324 | 1 731 | 0,82% |
| Summa räntebärande tillgångar | 2 060 447 | 28 509 | 1,38% | 1 870 920 | 21 774 | 1,16% |
| Derivat och övriga tillgångar | 773 214 | 6 693 | 410 818 | 7 248 | ||
| Summa tillgångar | 2 833 661 | 35 202 | 2 281 738 | 29 022 | ||
| Skulder till kreditinstitut In- och upplåning från allmänheten Emitterade värdepapper2) Efterställda skulder |
186 347 1 071 015 719 551 34 270 |
–372 –3 760 –10 799 –1 463 |
–0,20% –0,35% –1,50% –4,27% |
280 008 926 570 675 678 33 796 |
–838 –1 880 –10 859 –1 463 |
–0,30% –0,20% –1,61% –4,33% |
| Summa räntebärande skulder | 2 011 183 | –16 394 | –0,82% | 1 916 052 | –15 040 | –0,78% |
| Derivat och övriga skulder Eget kapital |
686 312 136 166 |
–70 | 272 383 93 303 |
–183 | ||
| Summa skulder och kapital | 2 833 661 | –16 464 | 2 281 738 | –15 223 | ||
| Räntenetto | 18 738 | 13 799 | ||||
| Avkastning netto på räntebärande tillgångar | 0,91% | 0,74% | ||||
| 1) varav värderade till verkligt värde 2) varav värderade till verkligt värde |
1 641 –664 |
1 735 –705 |
Not 4 fortsättning Räntenetto
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | Genomsnittlig balans |
Ränta | Räntesats | Genomsnittlig balans |
Ränta | Räntesats |
| Lån till kreditinstitut och centralbanker Lån till allmänheten Räntebärande värdepapper1) |
402 886 1 376 765 282 174 |
1 285 26 808 2 927 |
0,32% 1,95% 1,04% |
608 397 1 022 141 174 146 |
1 558 19 563 2 417 |
0,26% 1,91% 1,39% |
| Summa räntebärande tillgångar | 2 061 825 | 31 020 | 1,50% | 1 804 684 | 23 538 | 1,30% |
| Derivat och övriga tillgångar | 853 535 | 6 706 | 538 283 | 6 554 | ||
| Summa tillgångar | 2 915 360 | 37 726 | 2 342 967 | 30 092 | ||
| Skulder till kreditinstitut In- och upplåning från allmänheten Emitterade värdepapper2) Efterställda skulder |
184 494 1 082 106 736 754 34 417 |
–395 –4 219 –11 633 –1 556 |
–0,21% –0,39% –1,58% –4,52% |
285 388 922 888 507 781 33 322 |
–728 –1 932 –11 367 –1 556 |
–0,26% –0,21% –2,24% –4,67% |
| Summa räntebärande skulder | 2 037 771 | –17 803 | –0,87% | 1 749 379 | –15 583 | –0,89% |
| Derivat och övriga skulder Eget kapital |
742 117 135 472 |
–985 | 503 915 89 673 |
–460 | ||
| Summa skulder och kapital | 2 915 360 | –18 788 | 2 342 967 | –16 043 | ||
| Räntenetto | 18 938 | 14 049 | ||||
| Avkastning netto på räntebärande tillgångar | 0,92% | 0,78% | ||||
| 1) varav värderade till verkligt värde 2) varav värderade till verkligt värde |
2 442 –569 |
2 346 –406 |
I tabellen ovan visas Utlåning och Inlåning exklusive räntebärande värdepapper tillskillnad från Resultaträkningen och Balansräkningen där klassificeringen skett utifrån redovisningskategori.
Räntenetto
| Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | ||
| Ränteintäkter | 29 023 | 30 092 | |
| Leasingintäkter1) | 5 443 | 5 439 | |
| Räntekostnader | –15 223 | –16 043 | |
| Leasingavskrivningar 1) |
–4 704 | –4 598 | |
| SUMMA | 14 539 | 14 890 |
1) I koncernen omklassificerasleasingintäkter netto till ränteintäkter. I moderbolaget redovisasleasingavskrivningar under rubriken Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar.
5 Provisionsnetto
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Emission Värdepappershandel Notariat och fondverksamhet |
484 2 878 7 264 |
602 2 970 8 507 |
838 1 670 3 391 |
1 020 2 025 3 923 |
| Värdepappersprovisioner | 10 626 | 12 079 | 5 899 | 6 968 |
| Betalningsförmedling Kortverksamhet |
1 677 3 526 |
1 634 3 887 |
1 334 392 |
1 270 266 |
| Betalningsförmedlingsprovisioner | 5 203 | 5 521 | 1 726 | 1 536 |
| Livförsäkringsprovisioner | 1 653 | 1 686 | ||
| Rådgivning Utlåning Inlåning Garantier Derivat Övrigt |
316 2 527 221 527 475 952 |
232 2 445 200 529 380 1 268 |
282 2 065 59 353 530 734 |
213 2 042 64 367 377 691 |
| Övriga provisioner | 5 018 | 5 054 | 4 023 | 3 754 |
| Provisionsintäkter | 22 500 | 24 340 | 11 648 | 12 258 |
| Värdepappersprovisioner Betalningsförmedlingsprovisioner Livförsäkringsprovisioner Övriga provisioner |
–2 248 –1 940 –614 –1 070 |
–2 620 –2 086 –532 –757 |
–1 378 –604 –823 |
–1 519 –542 –997 |
| Provisionskostnader | –5 872 | –5 995 | –2 805 | –3 058 |
| Värdepappersprovisioner, netto Betalningsförmedlingsprovisioner, netto Livförsäkringsprovisioner, netto Övriga provisioner, netto |
8 378 3 263 1 039 3 948 |
9 459 3 435 1 154 4 297 |
4 521 1 122 3 200 |
5 449 994 2 757 |
| SUMMA | 16 628 | 18 345 | 8 843 | 9 200 |
6 Nettoresultat av finansiella transaktioner
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| Vinster (förluster) från handel med finansiella tillgångar och skulder, netto Vinster (förluster) från finansiella tillgångar och skulder klassificerade till |
6 026 | 3 939 | 5 425 | 3 167 | |
| verkligt värde via resultaträkningen, netto | –857 | 179 | –783 | 261 | |
| Övriga livförsäkringsintäkter, netto | 1 919 | 1 360 | |||
| Nedskrivningar av finansiella tillgångarsom kan säljas | –32 | ||||
| SUMMA | 7 056 | 5 478 | 4 642 | 3 428 | |
| Vinster(förluster)från handel med finansiella tillgångar och skulder, netto | |||||
| Egetkapitalinstrument och hänförliga derivat | 1 149 | –29 | 1 165 | –223 | |
| Skuldinstrument och hänförliga derivat | 1 109 | –25 | 1 017 | –27 | |
| Valuta och hänförliga derivat | 3 699 | 3 831 | 3 186 | 3 263 | |
| Övrigt | 69 | 162 | 57 | 154 | |
| SUMMA | 6 026 | 3 939 | 5 425 | 3 167 |
I Nettoresultat av finansiella transaktioner presenterasresultatet fördelat på typ av underliggande finansiellt instrument. Rörelser i treasuryverksamhetensresultat beror på förändringar i räntor och kredit-spreadar. Nettoeffekten från tradingveksamheten är relativtstabil över tiden, men uppvisar rörelser mellan raderna.
För helåret genererade strukturerade produkter,som erbjuds allmänheten, en effekt för egetkapitalinstrument på 555 Mkr (215) och en motsvarande effekt för skuldinstrument med –180 Mkr (–180).
Vinster(förluster)från finansiella tillgångar och skulder klassificerade till verkligt värde via resultaträkningen, netto
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Egetkapitalinstrument och hänförliga derivat | 24 | –112 | ||
| Skuldinstrument och hänförliga derivat | –881 | 291 | –783 | 261 |
| SUMMA | –857 | 179 | –783 | 261 |
| Omvärderingsjusteringarför motpartsrisk och egen kreditrisk | ||||
| Derivat – motpartsrisk | –190 | 60 | 13 | 101 |
| Derivat – egen kreditrisk | 21 | 129 | –189 | 101 |
| Emitterade värdepapper klassificerade till verkligt värde – egen kreditrisk | –50 | 414 | –50 | 371 |
| SUMMA | –219 | 603 | –226 | 573 |
7 Övriga intäkter, netto
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Utdelningar 1) |
170 | 169 | ||
| Andelar i intresseföretagsresultat | 218 | 66 | ||
| Realisationsvinster och förluster på värdepappersom innehassom kapitalplaceringar | 930 | 862 | 217 | 361 |
| Realisationsvinster och förluster på materiella tillgångar 2) |
14 | 28 | ||
| Realisationsvinster och förluster på aktier i dotterbolag som avyttrats3) | –39 | –309 | ||
| Övriga intäkter | 70 | 214 | 586 | 748 |
| SUMMA | 1 349 | 1 002 | 817 | 1 137 |
| 1) Redovisatseparat i resultaträkningen för moderbolaget. |
2) Se not 12 för koncernen.
3) Inkluderar försäljningen av SEB Asset Management AG 2015.
Utdelningar
| Finansiella tillgångarsom kan säljas | 170 | 169 | 51 | 56 |
|---|---|---|---|---|
| Intresseföretag | 70 | 8 | ||
| Utdelningar från koncernföretag | 6 460 | 7 964 | ||
| SUMMA | 170 | 169 | 6 581 | 8 028 |
Not 7 fortsättning Övriga intäkter, netto
Vinster och förluster på värdepapper som innehas som kapitalplaceringar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Finansiella tillgångarsom kan säljas – Egetkapitalinstrument | 668 | 530 | 178 | 448 |
| Finansiella tillgångarsom kan säljas – Skuldinstrument | 529 | 653 | ||
| Lån | 40 | |||
| Vinster | 1 197 | 1 183 | 218 | 448 |
| Finansiella tillgångarsom kan säljas – Egetkapitalinstrument | –131 | –13 | ||
| Finansiella tillgångarsom kan säljas – Skuldinstrument | –14 | –140 | ||
| Lån | –122 | –168 | –1 | –87 |
| Förluster | –267 | –321 | –1 | –87 |
| SUMMA | 930 | 862 | 217 | 361 |
| Övriga intäkter | ||||
| Verkligt värde justeringar isäkringsredovisning | –260 | –211 | –323 | –346 |
| Rörelseresultat isakförsäkringsrörelsen,run-off | 158 | 69 | ||
| Övriga intäkter | 172 | 356 | 909 | 1 094 |
| SUMMA | 70 | 214 | 586 | 748 |
| Förändring av verkligt värde i säkringsredovisning | ||||
| Förändring av verkligt värde av de säkrade posterna relaterat till den säkrade risken | 298 | –31 | 316 | 1 870 |
| Förändring av verkligt värde av säkringsderivaten | –650 | –335 | –658 | –2 227 |
| Säkring av verkligt värde | –352 | –366 | –342 | –357 |
| Förändring av verkligt värde av säkringsderivaten | 13 | 11 | 13 | 11 |
| Kassaflödessäkringar – ineffektivitet | 13 | 11 | 13 | 11 |
| Förändring av verkligt värde av de säkrade posterna | 261 | 223 | 135 | –50 |
| Förändring av verkligt värde av säkringsderivaten | –182 | –79 | –129 | 50 |
| Säkring av verkligt värde portföljsäkring – ineffektivitet | 79 | 144 | 6 | |
| SUMMA | –260 | –211 | –323 | –346 |
Säkring av verkligt värde och portföljsäkring
Koncernen säkrar delar av sin exponering för ränterisk, i fastförräntade finansiella tillgångar och finansiella skulder, mot förändringar i verkligt värde på grund av ränteförändringar. För detta ändamål användsränteswappar, räntevalutaswappar och i vissa fall även ränteoptioner. Säkringarna görs antingen post per post eller gruppvis efter förfallotider.
Kassaflödessäkringar
Koncernen använder ränteswappar försäkring av framtida kassaflöden från in- och utlåning till rörlig ränta. Ränteflöden från in- och utlåning till rörlig ränta förväntas periodiserasi resultaträkningen under perioden 2017 till 2037.
Säkring av nettoinvesteringar
Koncernen säkrar omräkningsdifferenser från nettoinvesteringar i utländska verksamheter genom upplåning i utländsk valuta och med valutaterminer. Upplåning i utländsk valuta till ett belopp av 39 001 Mkr (38 839) och valutaterminer till ett nominellt belopp av 2 507 Mkr (3 043) var vid utgången av året definierade som säkringar av nettoinvesteringar i utländska verksamheter. Ineffektivitet isäkringarna redovisasi Nettoresultat finansiella transaktioner (not 6).
8 Administrationskostnader
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Personalkostnader Övriga kostnader |
–14 562 –6 703 |
–14 436 –6 355 |
–10 466 –4 573 |
–8 999 –4 459 |
| SUMMA | –21 265 | –20 791 | –15 039 | –13 458 |
9 Personalkostnader
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Fast lön | –8 105 | –8 368 | –5 402 | –5 544 |
| Kontantbaserad rörlig ersättning | –684 | –660 | –541 | –324 |
| Långfristig aktiebaserad ersättning | –702 | –662 | –637 | –342 |
| Löner och andra ersättningar | –9 491 | –9 690 | –6 580 | –6 210 |
| Sociala avgifter | –2 638 | –2 546 | –1 955 | –1 768 |
| Förmånsbestämda pensionsplaner1) | –313 | –606 | –686 | |
| Avgiftsbestämda pensionsplaner1) | –1 055 | –766 | –766 | –525 |
| Förmåner och avgångsvederlag 2) |
–584 | –321 | –160 | –160 |
| Utbildning och andra personalrelaterade kostnader | –481 | –507 | –319 | –336 |
| SUMMA | –14 562 | –14 436 | –10 466 | –8 999 |
1) Pensionskostnaderna i koncernen är redovisade enligt IAS 19 Ersättningar till anställda. Pensionskostnaderna i Skandinaviska Enskilda Banken har beräknats enligt Tryggandelagen och Finansinspektionensföreskrifter. Engångskostnader för förtida pensioneringar på 0 Mkr (169) belastar bankens pensionsstiftelser.
2) Innefattar kostnader för avgångsvederlag med 490 Mkr (211) för koncernen och 113 Mkr (112) för moderbolaget.
9a Ersättningar
Not 9a visar SEB:sredogörelse för koncernens ersättningar uppdelad på väsentliga enheter i den konsoliderade situationen enligt förordningen om tillsynskrav för kreditinstitut och värdepappersföretag. I SEB-koncernen har 1 167 (1 193) positioner
definieratssom identifierad personal. SEB har valt att även inkludera försäkringsrörelse som inte ingår i den finansiella företagsgruppen men i SEB-koncernen.
Ersättning per division
| Koncernen | Moderbolaget | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fast1) | Rörlig 1) | Fast1) | Rörlig 1) | |||||||
| 2016 | Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | ||
| Stora Företag &Finansiella Institutioner | –2 658 | 2 134 | –688 | 2 009 | –1 990 | 1 689 | –625 | 1 620 | ||
| Företag & Privatkunder | –2 353 | 3 667 | –192 | 3 647 | –1 665 | 2 920 | –152 | 2 920 | ||
| Baltikum | –502 | 2 565 | –64 | 2 565 | ||||||
| Liv& Investment Management | –1 115 | 1 468 | –108 | 1 432 | ||||||
| Övrigt 2) |
–3 429 | 5 445 | –334 | 4 663 | –3 359 | 4 147 | –401 | 3 517 | ||
| SUMMA | –10 057 | 15 279 | –1 386 | 14 316 | –7 014 | 8 756 | –1 178 | 8 057 | ||
| varav kollektiv rörlig ersättning 3) |
–573 | 14 316 | ||||||||
| 2015 | ||||||||||
| Stora Företag &Finansiella Institutioner | –2 778 | 2 293 | –572 | 2 150 | –1 965 | 1 709 | –405 | 1 642 | ||
| Företag & Privatkunder | –2 516 | 3 796 | –138 | 3 682 | –1 579 | 2 992 | –102 | 2 965 | ||
| Baltikum | –498 | 2 678 | –49 | 2 599 | ||||||
| Liv& Investment Management | –1 184 | 1 554 | –136 | 1 477 | ||||||
| Övrigt 2) |
–3 086 | 5 284 | –427 | 4 768 | –2 684 | 4 110 | –159 | 3 677 | ||
| SUMMA | –10 062 | 15 605 | –1 322 | 14 676 | –6 228 | 8 811 | –666 | 8 284 | ||
| varav kollektiv rörlig ersättning 3) |
–599 | 14 676 |
| SEB AG, Tyskland | SEB Pank AS, Estland | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fast1) | Rörlig1) | Fast1) | Rörlig1) | |||||||
| 2016 | Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | ||
| Stora Företag &Finansiella Institutioner | –509 | 323 | –46 | 303 | ||||||
| Baltikum | –150 | 741 | –18 | 734 | ||||||
| Övrigt 4) |
–378 | 250 | –15 | 199 | –79 | 308 | –16 | 284 | ||
| SUMMA | –887 | 573 | –61 | 502 | –229 | 1 049 | –34 | 1 018 | ||
| 2015 | ||||||||||
| Stora Företag &Finansiella Institutioner | –462 | 381 | –43 | 355 | ||||||
| Baltikum | –148 | 767 | –15 | 758 | ||||||
| Liv& Investment Management | –84 | 84 | –16 | 78 | ||||||
| Övrigt 4) |
–282 | 287 | –16 | 237 | –76 | 305 | –8 | 290 | ||
| SUMMA | –828 | 752 | –75 | 670 | –224 | 1 072 | –23 | 1 048 |
Not 9a fortsättning Ersättningar
| SEB Banka AS, Lettland | SEB bankas AB, Litauen | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fast1) | Rörlig1) | Fast1) | Rörlig1) | |||||||
| 2016 | Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | ||
| Baltikum | –132 | 691 | –16 | 679 | –193 | 1 085 | –27 | 1 076 | ||
| Övrigt 4) |
–60 | 260 | –9 | 234 | –78 | 366 | –12 | 328 | ||
| SUMMA | –192 | 951 | –25 | 913 | –271 | 1 451 | –39 | 1 404 | ||
| 2015 | ||||||||||
| Baltikum | –119 | 704 | –11 | 690 | –194 | 1 154 | –16 | 1 142 | ||
| Övrigt 4) |
–50 | 258 | –5 | 240 | –75 | 365 | –9 | 343 | ||
| SUMMA | –169 | 962 | –16 | 930 | –269 | 1 519 | –25 | 1 485 |
1) Rörliga ersättningar är definierad som kortfristiga rörliga kontantbaserade ersättningar och långfristiga aktiebaserade ersättningar. All annan ersättning rapporterassom fast ersättning och består av lön, arvoden, pensionsavsättningar, avgångsvederlag och förmånersom t ex. bilförmåner och hemservice i enlighet med FFFS 2016:25. I rapporterade ersättningar ingår inte sociala avgifter. 2) Inklusive Liv& Investment Management och Baltikum i Moderbolaget.
3) Aktiesparprogram och kollektiv kortfristig och långfristig ersättning. Avvikelse mot förväntat utfall avseende kollektiv kortfristig och långfristig ersättning redovisas underÖvrigt.
4) Inklusive Liv& Investment Management i de baltiska länderna. I Litauen inkluderas även Stora Företag & Finansiella Institutioner.
Ersättning per kategori
| Koncernen | Moderbolaget | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | ||||||||||
| 2016 | Identifierad personal 6) |
Övrig personal |
Summa | Identifierad 6) personal |
Övrig personal |
Summa | Identifierad 6) personal |
Övrig personal |
Summa | Identifierad 6) personal |
Övrig personal |
Summa | |
| Fast ersättning 1) |
–1 173 | –8 884 | –10 057 | 1 080 | 14 199 | 15 279 | –988 | –6 026 | –7 014 | 788 | 7 968 | 8 756 | |
| Rörlig ersättning 1) |
–373 | –1 013 | –1 386 | 788 | 13 528 | 14 316 | –313 | –865 | –1 178 | 487 | 7 570 | 8 057 | |
| varav: | |||||||||||||
| Kortfristig kontantbaserad | –167 | –517 | –684 | –121 | –420 | –541 | |||||||
| Långfristig aktiebaserad 2) | –206 | –496 | –702 | –192 | –445 | –637 | |||||||
| Uppskjuten rörlig ersättning 3) |
–219 | –495 | –192 | –445 | –637 | ||||||||
| Avsatt och utbetald ersättning 4) |
–1 619 | –9 897 | –1 251 | –6 998 | –8 249 | ||||||||
| Avgångsvederlag 5) |
–498 | 741 | –122 | 130 | |||||||||
| Avtalade ännu ej utbetalda | |||||||||||||
| avgångsvederlag | –436 | 266 | –96 | 105 | |||||||||
| Högsta enskilda belopp | –7 | –3 |
2015 Fast ersättning 1) –1 263 –8 799 –10 062 1 063 14 542 15 605 –994 –5 234 –6 228 808 8 003 8 811 Rörlig ersättning 1) –376 –946 –1 322 616 14 060 14 676 –313 –353 –666 481 7 803 8 284 varav: Kortfristig kontantbaserad –166 –494 –660 –131 –193 –324 Långfristig aktiebaserad 2) –210 –452 –662 –182 –160 –342 Uppskjuten rörlig ersättning 3) –225 –452 –677 –182 –160 –342 Avsatt och utbetald ersättning 4) –1 711 –9 745 –11 456 –1 366 –5 586 –6 952 Avgångsvederlag 5) –215 592 –117 146 Avtalade ännu ej utbetalda avgångsvederlag –146 238 –80 106 Högsta enskilda belopp –5 –5
| SEB AG, Tyskland | SEB Pank AS, Estland | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | ||||||||||||
| 2016 | Identifierad personal 6) |
Övrig personal |
Summa | Identifierad personal 6) |
Övrig personal |
Summa | Identifierad personal 6) |
Övrig personal |
Summa | Identifierad personal 6) |
Övrig personal |
Summa | |||
| Fast ersättning 1) |
–90 | –797 | –887 | 71 | 502 | 573 | –12 | –217 | –229 | 15 | 1 034 | 1 049 | |||
| Rörlig ersättning 1) |
–18 | –43 | –61 | 37 | 465 | 502 | –1 | –33 | –34 | 6 | 1 012 | 1 018 | |||
| varav: | |||||||||||||||
| Kortfristig kontantbaserad | –9 | –13 | –22 | –16 | –16 | ||||||||||
| Långfristig aktiebaserad 2) | –9 | –30 | –39 | –1 | –17 | –18 | |||||||||
| Uppskjuten rörlig ersättning 3) |
–9 | –30 | –39 | –1 | –17 | –18 | |||||||||
| Avsatt och utbetald ersättning 4) |
–112 | –840 | –952 | –13 | –250 | –263 | |||||||||
| Avgångsvederlag 5) |
–307 | 114 | –3 | 42 | |||||||||||
| 2015 | |||||||||||||||
| Fast ersättning 1) |
–121 | –707 | –828 | 100 | 652 | 752 | –13 | –211 | –224 | 19 | 1 053 | 1 072 | |||
| Rörlig ersättning 1) |
–21 | –54 | –75 | 51 | 619 | 670 | –1 | –22 | –23 | 7 | 1 041 | 1 048 | |||
| varav: | |||||||||||||||
| Kortfristig kontantbaserad | –11 | –38 | –49 | –13 | –13 | ||||||||||
| Långfristig aktiebaserad 2) | –10 | –16 | –26 | –1 | –9 | –10 | |||||||||
| Uppskjuten rörlig ersättning 3) |
–10 | –16 | –26 | –1 | –9 | –10 | |||||||||
| Avsatt och utbetald ersättning 4) |
–146 | –761 | –907 | –14 | –233 | –247 | |||||||||
| Avgångsvederlag 5) |
–42 | 23 | –1 | 31 |
Not 9a fortsättning Ersättningar
| SEB Banka AS, Lettland | SEB bankas AB, Litauen | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ersättning | Befattningar | Ersättning | Befattningar | ||||||||||
| 2016 | Identifierad personal 6) |
Övrig personal |
Summa | Identifierad personal 6) |
Övrig personal |
Summa | Identifierad personal 6) |
Övrig personal |
Summa | Identifierad personal 6) |
Övrig personal |
Summa | |
| Fast ersättning 1) |
–16 | –176 | –192 | 29 | 922 | 951 | –17 | –254 | –271 | 23 | 1 428 | 1 451 | |
| Rörlig ersättning 1) |
–2 | –23 | –25 | 13 | 900 | 913 | –3 | –36 | –39 | 12 | 1 392 | 1 404 | |
| varav: | |||||||||||||
| Kortfristig kontantbaserad | –11 | –11 | –17 | –17 | |||||||||
| Långfristig aktiebaserad 2) | –2 | –12 | –14 | –3 | –19 | –22 | |||||||
| Uppskjuten rörlig ersättning 3) |
–2 | –12 | –14 | –3 | –19 | –22 | |||||||
| Avsatt och utbetald ersättning 4) |
–18 | –199 | –217 | –20 | –290 | –310 | |||||||
| Avgångsvederlag 5) |
–2 | 53 | –15 | 306 | |||||||||
| 2015 | |||||||||||||
| Fast ersättning 1) |
–13 | –156 | –169 | 29 | 933 | 962 | –18 | –251 | –269 | 26 | 1 493 | 1 519 | |
| Rörlig ersättning 1) |
–1 | –15 | –16 | 10 | 920 | 930 | –2 | –23 | –25 | 11 | 1 474 | 1 485 | |
| varav: | |||||||||||||
| Kortfristig kontantbaserad | –9 | –9 | –15 | –15 | |||||||||
| Långfristig aktiebaserad 2) | –1 | –6 | –7 | –2 | –8 | –10 | |||||||
| Uppskjuten rörlig ersättning 3) |
–1 | –6 | –7 | –2 | –8 | –10 | |||||||
| Avsatt och utbetald ersättning 4) |
–14 | –171 | –185 | –20 | –274 | –294 | |||||||
| Avgångsvederlag 5) |
–13 | 302 |
1) Rörliga ersättningar är definierad som kortfristiga rörliga kontantbaserade ersättningar och långfristiga aktiebaserade ersättningar. All annan ersättning rapporterassom fast ersättning och består av lön, arvoden, pensionsavsättningar, avgångsvederlag och förmånersom t ex. bilförmåner och hemservice i enlighet med FFFS 2016:25. I rapporterade ersättningar ingår inte sociala avgifter. 2) Långfristiga aktiebaserade program omfattar fyra olika program; ett aktiesparprogram och ett resultatandelsprogram för alla medarbetare samt ett aktiematchningsprogram och ett aktieprogram för
särskilt utvalda nyckelpersoner. 3) Den uppskjutna ersättningen får inte förfogas över inom det första året. Kortfristig kontantbaserad ersättning betalas därefter ut pro rata över tre eller fem år efter eventuell riskjustering. Långfristiga
aktiebaserade program är låsta minst tre år. 4) I utfästa och utbetalda ersättningar ingår ersättningar utbetalda inom det första kvartalet efter intjänandeåret. Innehållna ersättningar har riskjusterats.
5) I beloppen ingår även så kallad rekryteringsersättning.
6) Anställda vars arbetsuppgifter har en väsentlig inverkan på koncernensriskprofil, i enlighet med FFFS 2016:25.
Lån till ledande befattningshavare
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| Verkställande direktörer och vice verkställande direktörer1) | 94 | 124 | 20 | 25 | |
| Styrelsemedlemmar2) | 407 | 400 | 120 | 130 | |
| SUMMA | 501 | 524 | 140 | 155 |
1) Innefattar nuvarande verkställande direktör och ställföreträdande verkställande direktör i moderföretaget och verkställande direktörer och vice verkställande direktörer i dotterföretagen. Totala antalet personer uppgick till 53 (64) av vilka 12 (18) var kvinnor.
2) Innefattar nuvarande styrelseledamöter i moderföretaget och dotterföretagen och suppleanter för dessa. Totala antalet personer uppgick till 181 (177) av vilka 55 (50) var kvinnor.
Pensionsförpliktelsertill ledande befattningshavare
| Utbetald pension | 136 | 130 | 64 | 54 |
|---|---|---|---|---|
| Förändring förpliktelse | 56 | 41 | 20 | 22 |
| Förpliktelse vid utgången av året | 1 871 | 1 651 | 848 | 762 |
Förpliktelserna är täckta av pensionsstiftelserna eller av banken ägda kapitalförsäkringar. Innefattar nuvarande och tidigare verkställande direktörer och vice verkställande direktörer i moderföretaget och verkställande direktörer och vice verkställande direktörer i dotterföretagen, totalt 118 (115) personer.
9b Pensioner
Pensionsförpliktelser
Koncernen har etablerat pensionsplaner i de länder den verkar. Bland pensionsplanerna finns både förmånsbestämda och avgiftsbestämda planer. De förmånsbestämda planerna ger en viss del av slutlig lön till den anställde i samband med pensionering och är till största delen finansierade via pensionsstiftelser. Den förmånsbestämda planen i Sverige är stängd för nyanställda och en avgiftsbestämd pensionsplan introducerades under 2013. De avgiftsbestämda planerna följer de lokala reglerna i respektive land. För anställda i vissa delar av koncernen finns pensionsplaner som omfattar flera arbetsgivare. Då det inte finns tillräckligt med information för att särredovisa SEB:s andel av skuld/tillgång och kostnad redovisas dessa planer som avgiftsbestämda pensioner.
Förmånsbestämda planer
Förmånsbestämda planer finns främst i Sverige och i Tyskland och täcker de flesta medarbetare i respektive land. Oberoende aktuariella beräkningar enligt Projected Unit Credit Method (PUCM) görs kvartalsvis för att fastställa pensionsförpliktelserna. Förmånen täcker ålderspension,sjukpension och efterlevandepension enligt respektive lands kollektivavtal. Förvaltningstillgångar är separerade från enheterna i specifika pensionsstiftelser. I händelse av ett underskott mot pensionsskulden enligt lokala regler är SEB skyldig att täcka detta genom tillskott till stiftelsen eller försäkra underskottet. Allokeringen av tillgångarna görs med hänsyn till de olika riskerna i pensionsåtagandet och beslutas av styrelsen i respektive stiftelse. Tillgångarna marknadsvärderas. Pensionskostnaderna och avkastningen på förvaltningstillgångarna rapporteras bland personalkostnader.
Avgiftsbestämda planer
Avgiftsbestämda planer finns både i Sverige och utomlands. I den svenska numera stängda planen ingår en mindre del avgiftsbestämd pension. De anställda i Sverige kunde även, över en visslönenivå, lämna den förmånsbestämda planen och ersätta den med en avgiftsbestämd plan. Den nuvarande planen för nyanställda är helt avgiftsbestämd. De flesta andra länder har avgiftsbestämda planer utom de baltiska länderna där företaget bidrar till de anställdas pensioner i en begränsad omfattning. Kostnaden för de avgiftsbestämda planerna rapporteras bland personalkostnader.
FÖRMÅNSBESTÄMDA PLANER I SEB-KONCERNEN
| 2016 | 2015 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettobelopp redovisati balansräkningen | 1) Sverige |
Utländska 1) planer |
Koncernen1) | 1) Sverige |
Utländska 1) planer |
Koncernen1) |
| Pensionsförpliktelse vid åretsingång | 19 693 | 5 366 | 25 059 | 22 480 | 6 210 | 28 690 |
| Inlösen,förvärv och omklassificeringar | –153 | –153 | ||||
| Kostnader tjänstgöring innevarande period | 442 | 38 | 480 | 570 | 48 | 618 |
| Räntekostnad | 606 | 127 | 733 | 515 | 116 | 631 |
| Utbetalda pensioner | –691 | –277 | –968 | –686 | –258 | –944 |
| Valutakursdifferenser | 153 | 153 | –96 | –96 | ||
| Omvärdering av pensionsförpliktelse | 3 237 | 387 | 3 624 | –3 186 | –501 | –3 687 |
| Pensionsförpliktelse vid årets utgång | 23 287 | 5 794 | 29 081 | 19 693 | 5 366 | 25 059 |
| Förvaltningstillgångarnas verkliga värde vid åretsingång | 25 252 | 4 982 | 30 234 | 23 683 | 5 271 | 28 954 |
| Inlösen,förvärv och omklassificeringar | 37 | 37 | –1 | –1 | ||
| Beräknad ränta på förvaltningstillgångar | 783 | 118 | 901 | 545 | 98 | 643 |
| Gottgörelser | –277 | –277 | –670 | –256 | –926 | |
| Valutakursdifferenser | 199 | 199 | –148 | –148 | ||
| Omvärderingsvinster (förluster) på förvaltningstillgångar | 1 166 | 17 | 1 183 | 1 694 | 18 | 1 712 |
| Förvaltningstillgångarnas verkliga värde vid årets utgång | 27 201 | 5 076 | 32 277 | 25 252 | 4 982 | 30 234 |
| Förändringari nettotillgång eller nettoskuld | ||||||
| Pensionsförpliktelse vid åretsingång | 5 559 | –384 | 5 175 | 1 203 | –939 | 264 |
| Inlösen,förvärv och omklassificeringar | 37 | 37 | 152 | 152 | ||
| Total kostnad i Personalkostnader | –265 | –47 | –312 | –540 | –66 | –606 |
| Utbetald pension | 691 | 277 | 968 | 686 | 258 | 944 |
| Gottgörelser | –277 | –277 | –670 | –256 | –926 | |
| Valutakursdifferenser | 46 | 46 | –52 | –52 | ||
| Omvärderingsvinster (förluster) | –2 071 | –370 | –2 441 | 4 880 | 519 | 5 399 |
| NETTOBELOPP REDOVISAT I BALANSRÄKNINGEN | 3 914 | –718 | 3 196 | 5 559 | –384 | 5 175 |
1) Nettot av pensionsskuld och förvaltningstillgångar presenterasi balansräkningen antingen som en tillgång ellerskuld beroende på situationen för respektive legal enhet.
Under 2016 betalades ett tillskott på 38 Mkr (45) till den tyska pensionsstiftelsen. Tillskott till pensionsstiftelserna kan inte uteslutas 2017 på grund av osäkerheten i räntenivåer.
Not 9b fortsättning Pensioner
Huvudsakliga aktuariella antaganden
| 2016 | 2015 | |||
|---|---|---|---|---|
| Sverige | Utländska planer |
Sverige | Utländska planer |
|
| Diskonteringsränta | 2,4% | 1,7% | 3,1% | 2,4% |
| Inflation | 1,5% | 1,8% | 1,5% | 1,8% |
| Uppskattade framtida löneökningar | 3,5% | 2,5% | 3,5% | 3,0% |
| Uppskattade framtida ökningar av inkomstbasbeloppet | 3,0% | 3,0% |
Diskonteringsräntan baseras på högkvalitativa företagsobligationer med en djup marknad, i Sverige säkerställda bostadsobligationer. De säkerställda obligationerna i Sverige har minst AA i kreditbetyg. Löptiden för de säkerställda obligationerna extrapoleras baserat på statsobligationer och stäms av motswapkurvan. Den extrapolerade löptiden är förenlig med den uppskattade löptiden för förpliktelserna beträffande ersättningar efter avslutad anställning. Livslängdsantagande för Sverige 2016 fastställs av Försäkringstekniska Forskningsnämnden (FTN) och baseras på DUS14 för tjänstemän. Livslängdsantagande för Sverige 2015 följer Finansinspektionens föreskrifter om försäkringstekniska grunder (FFFS 2007:31). I Tyskland används Heubeck Sterbetafeln. Den diskonterade löptiden för pensionsskulden är 24 år i Sverige och 14 år i Tyskland.
En sänkning av diskonteringsräntan för Sverige med 0,5 procentskulle ge en ökning av den svenska pensionsskulden med 2 404 Mkr medan samma förändring av inflationsantagandet i Sverige skulle ha motverkande effekt och minska skulden med 1 753 Mkr. En motsvarande ökning av diskonteringsräntan ger en lägre skuld om 2 077 Mkr och en ökning av inflationen med 0,5 procent innebär en högre skuld med 2 043 Mkr. En sänkning av antagandet för förväntade framtida löneökningar i Sverige med 0,5 procentskulle påverka skulden positivt med 314 Mkr, en ökning skulle få negativ påverkan med 373 Mkr.
Den tyska pensionsskulden skulle öka med 432 Mkr om diskonteringsräntan sänktes med 0,5 procent. En ökning med samma procentsatsskulle minska skulden med 384 Mkr. Om inflationsantagandet för Tyskland ökar med 0,25 procent ökar pensionsskulden med 73 Mkr, motsvarande minskning skulle blir 70 Mkr vid ett lägre inflationsantagande. En förändring av förväntade framtida löneökningar i Tyskland med 0,25 procentskulle med ett högre antagande öka skulden med 92 Mkr och med ett lägre antagande minska skulden med 111 Mkr.
Fördelning av förvaltningstillgångar
| 2016 | 2015 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | Utländska planer |
Koncernen | Sverige | Utländska planer |
Koncernen | |
| Likvida medel | 873 | 50 | 923 | 423 | 90 | 513 |
| Aktier och andelar med noterade priser på en aktiv marknad | 15 239 | 15 239 | 15 031 | 833 | 15 864 | |
| Icke noterade aktier och andelar | 6 520 | 887 | 7 407 | 4 763 | 4 763 | |
| Räntebärande värdepapper med noterade priser på en aktiv marknad | 630 | 630 | ||||
| Icke-noterade räntebärande värdepapper | 2 355 | 3 509 | 5 864 | 2 904 | 4 059 | 6 963 |
| Fastigheter | 2 214 | 2 214 | 2 131 | 2 131 | ||
| SUMMA | 27 201 | 5 076 | 32 277 | 25 252 | 4 982 | 30 234 |
Förvaltningstillgångarna innefattar SEB-aktier till ett marknadsvärde på 1 199 Mkr (1 013). Fastigheter i Sverige är nyttjade av koncernen.
Posteri Resultaträkningen
| 2016 | 2015 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | Utländska planer |
Koncernen | Sverige | Utländska planer |
Koncernen | |
| Kostnader tjänstgöring innevarande period | –442 | –38 | –480 | –570 | –48 | –618 |
| Räntekostnad | –606 | –127 | –733 | –515 | –116 | –631 |
| Beräknad ränta på förvaltningstillgångarna | 783 | 118 | 901 | 545 | 98 | 643 |
| SUMMA I PERSONALKOSTNADER | –265 | –47 | –312 | –540 | –66 | –606 |
PosteriÖvrigttotalresultat
| Omvärdering av pensionsförpliktelse | –3 237 | –387 | –3 624 | 3 186 | 501 | 3 687 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| varav erfarenhetsbaserade justeringar | 262 | 178 | 440 | –1 | 106 | 105 |
| varav effekter av förändrade finansiella antaganden | –2 672 | –565 | –3 237 |
3 187 | 395 | 3 582 |
| varav effekter av förändrade demografiska antagande | –827 | –827 | ||||
| Värderingsvinster (förluster) på förvaltningstillgångar | 1 166 | 17 | 1 183 | 1 694 | 18 | 1 712 |
| Uppskjuten skatt pensioner | 456 | 110 | 566 | –1 073 | –148 | –1 221 |
| SUMMA IÖVRIGT TOTALRESULTAT | –1 615 | –260 | –1 875 | 3 807 | 371 | 4 178 |
AVGIFTSBESTÄMDA PLANER I SEB-KONCERNEN
| 2016 | 2015 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettobelopp redovisatiresultaträkningen | Sverige | Utländska planer |
Koncernen | Sverige | Utländska planer |
Koncernen |
| Kostnad i personalkostnader inklusive särskild löneskatt | –812 | –243 | –1 055 | –512 | –254 | –766 |
Not 9b fortsättning Pensioner
FÖRMÅNSBESTÄMDA PLANER I SKANDINAVISKA ENSKILDA BANKEN
| Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nettobelopp redovisati balansräkningen | 2016 | 2015 | ||
| Pensionsförpliktelse vid åretsingång | 22 699 | 18 859 | ||
| Kalkylmässiga pensionspremier | 330 | 357 | ||
| Räntekostnad och andra förändringar | 902 | 3 984 | ||
| Förtida pensioneringar | 172 | 169 | ||
| Utbetalda pensioner | –686 | –670 | ||
| PENSIONSFÖRPLIKTELSE VIDÅRETS UTGÅNG | 23 417 | 22 699 | ||
| Förvaltningstillgångarnas verkliga värde vid åretsingång | 24 368 | 22 899 | ||
| Avkastning på tillgångar | 1 881 | 2 142 | ||
| Gottgörelse utbetalda pensioner | –673 | |||
| FÖRVALTNINGSTILLGÅNGARNAS VERKLIGAVÄRDE VIDÅRETS UTGÅNG | 26 249 | 24 368 |
Pensionsförpliktelsen ovan är beräknad enligt tryggandelagens grunder. Skandinaviska Enskilda Banken har valt att konsekvent tillämpa diskonteringsräntan fastställd av Finansinspektionen före årsskiftet. Förpliktelsen täcks helt av tillgångarna istiftelserna och redovisasinte i balansräkningen.
Tillgångarna istiftelsen är främst aktierelaterade 20 998 Mkr (19 036) och till en mindre del ränterelaterade 3 115 Mkr (2 793). I tillgångarna ingår SEB aktier med ett marknadsvärde på 1 157 Mkr (975) och byggnader utnyttjade av koncernen för 2 136 Mkr (2 131). Avkastningen på tillgångarna var 8 procent (9) före gottgörelse.
Posteri Resultaträkningen
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| 2016 | 2015 | |
| Utbetalda pensioner Gottgörelse utbetalda pensioner |
–686 | –670 673 |
| SUMMA | –686 | 3 |
| Huvudsakliga aktuariella antaganden, % |
| Bruttoränta | 0,7% | 0,8% |
|---|---|---|
| Ränta efterskatt | 0,6% | 0,7% |
Pensionsberäkningarna bygger på löne- och pensionsnivå på balansdagen.
AVGIFTSBESTÄMDA PLANER I SKANDINAVISKA ENSKILDA BANKEN
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| Nettobelopp redovisatiresultaträkningen | 2016 | 2015 |
| Kostnad i personalkostnader inklusive särskild löneskatt | –766 | –525 |
Pensionsstiftelser
| Pensions åtagande | Marknadsvärde på tillgången | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| SEB-Stiftelsen, Skandinaviska Enskilda Bankens Pensionsstiftelse SEB Kort AB:s Pensionsstiftelse |
23 417 916 |
22 699 871 |
26 249 952 |
24 368 884 |
|
| SUMMA | 24 333 | 23 570 | 27 201 | 25 252 |
9c Ersättningar till styrelsen och verkställande ledningen
Principer för ersättningar
Principerna för ersättning till verkställande direktören och andra ledamöter av verkställande ledningen har beretts av styrelsen och dess Remuneration and Human Resources Committee och beslutats av årsstämman 2016.
Ersättningsstrukturen för verkställande direktören och de andra ledamöterna i den verkställande ledningen följer SEB:s ersättningspolicy. Ersättningen består av tre huvuddelar; fast lön, långfristiga aktiebaserade program och pensionsförmån. Andra förmåner kan tillkomma,som till exempel bilförmån och hemservice. Mer information finns på sidan 60–61.
Ersättningartill styrelsen1) , kr
2016 Fast lön Arvode Förmåner2) Summa Styrelsens ordförande,MarcusWallenberg 3 520 000 3 520 000 Övriga styrelseledamöter 3) 10 190 000 10 190 000 Verkställande direktör och koncernchef,Annika Falkengren 11 500 000 1 425 479 12 925 479 SUMMA 11 500 000 13 710 000 1 425 479 26 635 479
Identifierad personal
2016:25).
| SUMMA | 10 500 000 | 11 990 000 | 1 262 267 | 23 752 267 |
|---|---|---|---|---|
| Verkställande direktör och koncernchef,Annika Falkengren | 10 500 000 | 1 262 267 | 11 762 267 | |
| Övriga styrelseledamöter 3) |
8 525 000 | 8 525 000 | ||
| Styrelsens ordförande,MarcusWallenberg | 3 465 000 | 3 465 000 | ||
| 2015 |
1) Antaletstyrelsemedlemmar beslutade på årsstämman är tretton (elva). 2) Inkluderar förmånsvärde för t ex hemservice och tjänstebil. 3) Ersättning tillstyrelsensledamöter per individ presenteras på sid 50–53.
Ersättningartill verkställande ledningen, kr1)
| Fast lön | Förmåner | Summa | |
|---|---|---|---|
| 2016 | 48 854 904 | 1 649 688 | 50 504 592 |
| 2015 | 33 306 041 | 1 260 287 | 34 566 328 |
1) Verkställande ledningen exklusive verkställande direktören. Antalet och sammansättningen är delvis ändrad mellan åren men i genomsnitt ingår elva (åtta) personer. Vid slutet av året var antalet elva (elva) personer. Adjungerade medlemmar ingår ej.
Långfristiga aktiebaserade program
I aktieprogrammet tilldelas varje medlem i verkställande ledningen ett individuellt bestämt antal villkorade aktierätter, baserat på förutbestämda mål på koncern-, division- och individnivå enligt SEB:s affärsplan. Målen sätts årligen och är både finansiella,som räntabilitet på eget/allokerat kapital och kostnadsutveckling,samt icke finansiella,som till exempel kundnöjdhet. Den initiala tilldelningen för den verkställande ledningen får inte överskrida 100 procent av fast lön.
För ledande befattningshavare övergår äganderätten till 50 procent av aktierätterna efter tre år, 50 procent efter fem år, för övriga deltagare övergår äganderätten till aktierätterna efter tre år. Efter respektive kvalifikationsperiods slut kvarstår förfoganderättsinkränkningen under ytterligare ett år varefter aktierätterna kan lösas under en treårsperiod. Varje aktierätt ger deltagaren rätt att erhålla en A-aktie i SEB. En förutsättning är normalt att för att erhålla aktierätterna ska deltagaren vara kvar i SEB under programmets tre första år. En ytterligare förutsättning är att deltagaren äger aktier i SEB till ett förutbestämt belopp, för verkställande ledningen motsvarande en årslön efter skatt. Aktierna ska förvärvas senast pro rata under den inledande treåriga intjänandeperioden.
Verkställande direktören och de andra ledamöterna i den verkställande ledningen är alla anställda vars arbetsuppgifter har en väsentlig inverkan på SEB:sriskprofil, enligt definitionen i Finansinspektionensföreskrifter och allmänna råd (FFFS
Verkställande ledningen har ingen tilldelning i aktiematchningsprogrammet 2012–2014 eller i Resultatandelsprogrammet förutom gällande utestående aktierätter som intjänats innan tillträde i verkställande ledningen.
Långfristiga aktiebaserade program (kostnadsförda belopp för pågående program), kr
| 2016 | Aktiematchnings program |
Aktieprogram | Summa |
|---|---|---|---|
| Verkställande direktör och koncernchef,Annika Falkengren Övriga ordinarie ledamöter i verkställande ledningen 1) |
1 524 005 | 6 342 656 20 472 638 |
6 342 656 21 996 643 |
| SUMMA | 1 524 005 | 26 815 294 | 28 339 299 |
| 2015 | |||
| Verkställande direktör och koncernchef,Annika Falkengren Övriga ordinarie ledamöter i verkställande ledningen 1) |
551 466 | 5 791 905 14 508 343 |
5 791 905 15 059 809 |
| SUMMA | 551 466 | 20 300 248 | 20 851 714 |
1) Verkställande ledningen exklusive verkställande direktören. Antalet och sammansättningen är delvis ändrad mellan åren men i genomsnitt ingår elva (åtta) personer. Vid slutet av året var antalet elva (elva) personer. Adjungerade medlemmar ingår ej.
Några personer i verkställande ledningen har tidigare erhållit aktierätter i AEP-programmet och deltog i Aktiesparprogrammet. Motsvarande kostnader och utestående aktierätter/aktier inkluderasinte i tabellerna.
Not 9c fortsättning Ersättningar tillstyrelsen och verkställande ledningen
Utestående antal per 2016-12-31
| Antal | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| VD och koncernchef, Annika Falkengren |
Övriga medlemmar i verkställande ledningen |
Summa | Första dag för utnyttjande |
Prestationskriterier | |
| 2012: Aktierätter | 73 159 | 73 159 | 20142) | faktiskt utfall 100%1) | |
| 2013: Aktierätter | 115 001 | 115 001 | 20152) | faktiskt utfall 92% | |
| 2014: Aktierätter | 15 319 | 15 319 | 20162) | beräknad tilldelning 27% | |
| 2012: Villkorade aktierätter | 147 101 | 325 078 | 472 179 | 2016;20183) | – |
| 2013: Villkorade aktierätter | 96 661 | 262 907 | 359 568 | 2017;20193) | – |
| 2014: Villkorade aktierätter | 75 503 | 193 557 | 269 060 | 2018;20203) | – |
| 2015: Villkorade aktierätter | 67 036 | 237 536 | 304 572 | 2019;20213) | – |
| 2016: Villkorade aktierätter | 89 780 | 375 577 | 465 357 | 2020;20223) | – |
1) Aktiematchningsprogram 2012 förföll 2015 med 100% matchning, men eftersom programmet hade nått taket blev utfallet efter justering 92%.
2) Så snart praktiskt möjligt efter prestationsperiodensslut.
3) Kvalifikationsperioden avslutas efter tre respektive fem år, aktierna är låsta ytterligare ett år och kan sedan lösasin under en treårsperiod.
Under året har verkställande direktör och koncernchef utnyttjat aktierätter till ett värde av 6 398 251 kr (6 327 622). Motsvarande värde för verkställande ledning exklusive verkställande direktör är 8 181 695 kr (5 271 357).
Pensioner och avgångsvederlag
Enligt pensionsavtalet för verkställande direktören, är pensionen premiebestämd och oantastbar. Avsättningen är bestämd till ett fast belopp.
Vid uppsägning av anställningen från bankenssida – uppsägningstid 18 månader
– utgår ett avgångsvederlag om 6 månaderslön.
Vid uppsägning av anställningen från bankenssida – uppsägningstid maximalt
12 månader – utgår ett avgångsvederlag om maximalt 12 månaderslön. Banken harrätt att från avgångsvederlaget avräkna detsom befattningshavaren erhåller i ersättning från annan anställning och gäller verkställande direktör, koncernchefsamt ledamöteri verkställande ledningen.
Pensionskostnader(kostnadertjänstgöring innevarande period,räntekostnader, premiertill avgiftsbestämda planer), kr
| VD och koncernchef, Annika Falkengren |
Övriga medlemmar i verkställande 1) ledningen |
Summa | |
|---|---|---|---|
| 2016 | 5 000 000 | 15 347 119 | 20 347 119 |
| 2015 | 5 000 000 | 13 556 900 | 18 556 900 |
1) Verkställande ledningen exklusive verkställande direktören. Antalet och sammansättningen är delvis ändrad mellan åren men i genomsnitt ingår elva (åtta) personer. Vid slutet av året var antalet elva (elva) personer. Adjungerade medlemmar ingår ej.
För information om mellanhavanden med närstående se not 27.
9d Aktierelaterade ersättningar
Långfristiga aktiebaserade program
| 2016 | Resultatandel | Aktieprogram | Aktiematchnings program1) |
Aktiespar program |
Performance shares |
|---|---|---|---|---|---|
| Utestående vid årets början | 7 807 319 | 8 614 625 | 3 044 974 | 2 120 938 | 2 135 647 |
| Tilldelade2) | 3 136 319 | 6 148 319 | 3 122 508 | 133 626 | |
| Förverkade3) | –541 269 | –451 853 | –25 963 | –1 773 | |
| Inlösta 4) |
–260 354 | –264 494 | –3 183 722 | –2 120 270 | –978 067 |
| Utgångna | –668 | –15 414 | |||
| UTESTÅENDE VIDÅRETS SLUT | 10 142 015 | 14 046 597 | 2 957 797 | 1 274 019 | |
| varav inlösningsbara | 433 324 | 2 642 985 | 1 274 019 | ||
| 2015 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Utestående vid årets början | 4 485 839 | 4 484 102 | 2 811 500 | 4 077 914 | 3 200 069 |
| Tilldelade2) | 3 698 872 | 4 538 945 | 5 843 614 | 137 718 | |
| Förverkade3) | –261 945 | –387 528 | –7 212 | ||
| Inlösta 4) |
–115 447 | –20 894 | –5 602 928 | –1 956 945 | –1 194 874 |
| Utgångna | –31 | –7 266 | |||
| UTESTÅENDE VIDÅRETS SLUT | 7 807 319 | 8 614 625 | 3 044 974 | 2 120 938 | 2 135 647 |
| varav inlösningsbara | 1 875 248 | 2 135 647 |
1) Värden inkluderarsåväl egeninvesterade aktiersom matchningsaktier.
2) Inklusive ersättning för utdelning.
3) Vägt genomsnittligt lösenprisinlösta SMP, SDP SEK 0,00 kr (0,00)
4) Vägt genomsnittligt lösenprisinlösta SMP, SDP 0.00 kr (0,00) och PSP 10,00kr (10,00), Vägd genomsnittlig aktiekurs PSP, SMP och SDP vid inlösen 80,85 kr (104,88).
Not 9d fortsättning Aktierelaterade ersättningar
Långfristiga aktiebaserade program totalt
| Ursprungligt antal innehavare3) |
Antal utgivna (maximalt utfall) |
Utestående optioner 20164) |
Utestående optioner 20154) |
Aaktie per option/aktie |
Lösen pris |
Löptid | Första dag för utnyttjande |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009: Performance shares | 344 | 5 493 837 | 207 892 | 1 | 10 | 2009–2016 | 20121) | |
| 2010: Performance shares | 698 | 18 900 000 | 1 274 019 | 1 927 755 | 1 | 10 | 2010–2017 | 20131) |
| 2009: Aktiesparprogram | 5 600 | 2 326 652 | 3 677 | 1 | 2009–2014 | 2013-02-18 | ||
| 2010: Aktiesparprogram | 5 200 | 2 285 536 | 7 444 | 1 | 2010–2015 | 2014-02-11 | ||
| 2011: Aktiesparprogram | 5 050 | 1 888 248 | 981 551 | 1 | 2011–2016 | 2015-02-16 | ||
| 2012: Aktiesparprogram | 4 770 | 1 274 947 | 1 128 266 | 1 | 2012–2017 | 2016-02-12 | ||
| 2012: Aktiematchningsprogram | 432 | 7 024 168 | 1 545 814 | 1 875 248 | 4 | 2012–2019 | 20152) | |
| 2013: Aktiematchningsprogram | 213 | 3 485 088 | 1 097 171 | 849 433 | 4 | 2013–2020 | 20162) | |
| 2014: Aktiematchningsprogram | 96 | 1 300 288 | 314 812 | 320 293 | 4 | 2014–2021 | 20172) | |
| 2012: Aktieprogram | 86 | 1 199 504 | 1 019 822 | 1 095 470 | 1 | 2012–2021 | 2015/20173) | |
| 2013: Aktieprogram | 263 | 1 361 861 | 1 457 480 | 1 387 754 | 1 | 2013–2022 | 2016/20183) | |
| 2014: Aktieprogram | 622 | 1 909 849 | 1 912 528 | 1 889 398 | 1 | 2014–2023 | 2017/20193) | |
| 2015: Aktieprogram – aktiereglerat | 816 | 2 603 843 | 2 546 169 | 2 540 609 | 1 | 2015–2024 | 2018/20203) | |
| 2015: Aktieprogram – kontantreglerat | 513 | 1 717 150 | 1 674 045 | 1 701 394 | 2015–2021 | 2018/20203) | ||
| 2016: Aktieprogram – aktiereglerat | 874 | 3 593 155 | 3 494 730 | 1 | 2016–2025 | 2019/20213) | ||
| 2016: Aktieprogram – kontantreglerat | 500 | 2 017 622 | 1 941 823 | 2016–2022 | 2019/20213) | |||
| 2013: Resultatandel – aktiereglerat | 8 347 | 1 255 838 | 1 171 517 | 1 202 698 | 1 | 2013–2016 | 2017 | |
| 2013: Resultatandel – kontantreglerat | 5 358 | 532 184 | 435 600 | 482 096 | 2013–2016 | 2017 | ||
| 2014: Resultatandel – aktiereglerat | 8 709 | 1 786 471 | 1 684 487 | 1 730 683 | 1 | 2014–2017 | 2018 | |
| 2014: Resultatandel – kontantreglerat | 5 216 | 964 436 | 824 822 | 881 020 | 2014–2017 | 2018 | ||
| 2015: Resultatandel – aktiereglerat | 8 319 | 2 290 359 | 2 221 704 | 2 290 359 | 1 | 2015–2018 | 2019 | |
| 2015: Resultatandel – kontantreglerat | 6 745 | 1 220 463 | 1 138 059 | 1 220 463 | 2015–2018 | 2019 | ||
| 2016: Resultatandel – aktiereglerat | 8 209 | 1 731 922 | 1 731 922 | 1 | 2016–2019 | 2020 | ||
| 2016: Resultatandel – kontantreglerat | 6 517 | 933 905 | 933 905 | 2016–2019 | 2020 | |||
| SUMMA | 69 097 326 | 28 420 429 | 23 723 503 |
1) I anslutning tillslutgiltig beräkning och registrering i Equate plus efter prestationsperiodensslut av antal tilldelade performance shares.
2) I anslutning tillslutgiltig beräkning och registrering efter prestationsperiodensslut av antal tilldelade matchningsaktier och allokering av antal tilldelade A-aktier.
3) Utfallet beräknasi anslutning till prestationsperiodensslut. För aktiereglerade program övergår äganderätten till aktierna isamband med registreringen, men aktierna hållsinne ytterligare ett år. Kontantreglerade program betalas ut isamband med nästkommande lönekörning.
4) Totalt har ca 10 900 individer (10 800) deltagit i alla programmen, resultatandelsprogrammet exkluderat.
5) Inklusive ytterligare aktierättersom kompensation för utdelning.
Långfristiga aktiebaserade program
Årsstämman 2016 beslutade om två långfristiga aktiebaserade program, ett aktieprogram och ett resultatandelsprogram.
Det första aktieprogrammet introducerades 2012 för verkställande ledningen och vissa andra ledande befattningshavare och nyckelpersonermed kritiska kompetenser.Deltagarna erhöll ett individuellt bestämt antal villkorade aktierätter, baserat på förutbestämda mål på koncern-, division/affärsenhets- och individnivå. Målsätts årligen och är både finansiella (avkastning på eget kapital/allokerat kapital och kostnadsutveckling) och icke finansiella (kundnöjdhet).
För verkställande ledningen och andra ledande befattningshavare övergår äganderätten till 50 procent av aktierätterna efter tre år, 50 procent efter fem år,så kallade kvalifikationsperioden. För övriga deltagare övergår äganderätten till aktierätten efter tre år. En förutsättning för att deltagaren ska erhålla aktierätter är att deltagaren är kvar inom SEB under programmetstre första år. En ytterligare förutsättning förslutligt utfall är att deltagaren äger aktier i SEB till ett i förväg bestämt belopp. Aktierna ska förvärvassenast pro-rata under den inledande treåriga intjänandeperioden. Efter respektive kvalifikationsperiodsslut kvarstår förfoganderättsinskränkningen under ytterligare ett år varefter aktierätterna kan lösas under en treårsperiod. Varje aktierätt ger deltagaren rätt att erhålla en A-aktie i SEB. I de flesta länderna utanför Sverige erhåller deltagarna så kallade syntetiska aktiersom ger innehavaren rätt att erhålla kontanter justerade för totalavkastningen för SEB A-aktien efter kvalifikationsperiod och förfoganderättsinskränkgning.
Innehavarna kompenserasför utdelning som lämnastill aktieägarna under programmetslöptid. Antalet aktierätter omräknas årligen, efter det att årsstämma hållits, med beaktande av utdelningen. Aktierätterna är inte värdepappersom kan säljas, pantsättas eller överföras på annan. Ett beräknat värde per aktierätt i 2016 års program har emellertid beräknatstill 67 kronor (79) (baserat på genomsnittlig volymviktad kursför en SEB A-aktie vid tilldelning).
Under 2013 introducerades ett resultatandelsprogram förså gottsom alla medarbetare där 50 procent av utfallet betalas ut kontant och 50 procentskjuts upp i tre år och betalas ut i form av SEB-aktier. Det uppskjutna beloppet erhålls under förutsättning att deltagaren fortfarande är anställd i SEB vid utbetalningstillfället. I Sverige betalas det uppskjutna beloppet ut till den anställde i form av SEB-aktier, med beaktande av utdelningen. I alla andra länder betalas det uppskjutna beloppet ut kontant, justerat för totalavkastningen i SEB:s A-aktie. Utfallet för programmet är begränsat till ett max-belopp, vilket ändrades 2016, per geografi och baseras på hur väl förutbestämda mål i SEB:s affärsplan har uppfyllts, både finansiella (avkastning på eget kapital och kostnadsutveckling) och icke finansiella (kundnöjdhet). Utfallet i 2016 års program var 56 procent (85) av maximalt utfall. Maxbeloppet i Sverige
var 75 000 kronor för 2016, tidigare år var det 55 000 kronor.
Tidigare tilldelade program
De långfristiga aktieprogrammen 2005–2010 baserades på performance shares, har en maximal löptid på sju år, intjänandeperioden är tre år och utnyttjandeperioden fyra år. Antalet tilldelade performance sharessom slutligen kan utnyttjas, beror på utvecklingen av två förutbestämda prestationskrav med samma vikt. Intjänandeperioden för alla program har löpt ut och utnyttjandeperioden för 2010 års program avslutas 2017.
Mellan 2008 och 2012 löpte årligen aktiesparprogram för alla medarbetare i utvalda länder. I aktiesparprogrammet kunde deltagare spara maximalt fem procent av den fasta bruttolönen under en tolvmånadersperiod. Försparbeloppet köptes SEB:s A-aktier, till gällande börskurs, vid fyra tillfällen under ett år, efter offentliggörandet av SEB:s kvartalsrapporter.Om den anställde behåller aktien under tre år och är kvar inom SEB får den anställde en SEB A-aktie för varje behållen aktie. Alla program är intjänade och utnyttjandeperioden löper ut 2017.
Mellan 2009 och 2014 har aktiematchningsprogram funnitsför ett fåtalsärskilt utvalda ledande befattningshavare och nyckelpersoner. Aktiematchningsprogrammet är prestationsbaserat, har en intjänandeperiod på tre år och löses med SEB A-aktier. Alla programmen kräver en egeninvestering i SEB A-aktier. Investeringsbeloppen ärförutbestämda till ett maximalt belopp för varje deltagare. Eftertre år erhåller varje deltagare en SEB A-aktie för varje investerad aktie och därutöverfår deltagaren, om de förutbestämda prestationskraven uppfyllts ett antal prestationsbaserade matchningsaktier. Från 2012 regleras programmet med aktierätter med en utnyttjandeperiod om fyra år. 2013 års program stängdes 2016 med 92 procent matchning.
Antalet prestationsbaserade matchningsaktiersom erhålls beror på hur två förutbestämda prestationskrav utfaller, för 2014 års program; TSR (Total Shareholder Return) i förhållande till marknadens avkastningskrav baserat på räntan på den svenska statenstioåriga obligation, dvs den långa riskfria räntan (LTIR), 2/3 av totala utfallet, och TSR i förhållande till SEB:s konkurrenter, 1/3 av totala utfallet. Förväntat aktuellt utfall under 2014 års program är cirka 27 procent. Maximalt antal prestationsbaserade matchningsaktier är högst tre. Utfallet av programmet riskjusteras också.
Innehavarna kompenserasför utdelning som lämnastill aktieägarna under utnyttjandeperioden. Antalet aktierätter omräknas årligen under utnyttjandeperioden, efter det att årsstämma hållits, med beaktande av utdelningen. Matchningsrätten är inte ett värdepapper och kan inte säljas, pantsättas eller
<-- PDF CHUNK SEPARATOR -->
överföras på annan. Ett beräknat värde per matchningsrätt i 2014 års program har emellertid beräknatstill 65 kronor och per prestationsbaserad matchningsrätt till 39 kronor. Andra parametrarför prissättningsmodellen är; lösenpris 0 kronor; volatilitet 46 (baserat på historiska värden); förväntad utdelning cirka 4 procent;riskfri ränta 1,13 procent och förväntad tidig lösen p.g.a. personalomsättning 3 procent per år.
I värdet ingår också förväntat utfall av prestationskraven som beskrivits ovan.
Det finns vidare ett tak som begränsar utfallet av antalet matchningsaktier.Om aktiekursen har mer än dubblerats vid prestationsperiodensslut begränsas antalet matchningsaktier och prestationsbaserade matchningsaktier i motsvarande mån så att värdet motsvarar det till den dubbla aktiekursen begränsade värdet. Ytterligare information kring programmen finnsi tabellen ovan.
9e Antal anställda
| Medeltal anställda | Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | Män | Kvinnor | Summa | Män | Kvinnor | Summa |
| Sverige | 4 046 | 4 175 | 8 221 | 3 542 | 3 568 | 7 110 |
| Norge | 259 | 167 | 426 | 206 | 97 | 303 |
| Danmark | 379 | 261 | 640 | 166 | 70 | 236 |
| Finland | 154 | 148 | 302 | 109 | 94 | 203 |
| Estland | 305 | 928 | 1 233 | |||
| Lettland | 413 | 1 102 | 1 515 | 131 | 239 | 370 |
| Litauen | 727 | 1 650 | 2 377 | 278 | 405 | 683 |
| Tyskland | 359 | 258 | 617 | 2 | 2 | |
| Polen | 17 | 38 | 55 | 14 | 30 | 44 |
| Ukraina | 22 | 40 | 62 | |||
| Kina | 12 | 33 | 45 | 12 | 33 | 45 |
| Storbritannien | 93 | 49 | 142 | 94 | 49 | 143 |
| Irland | 55 | 64 | 119 | |||
| Luxemburg | 123 | 106 | 229 | |||
| Ryssland | 24 | 67 | 91 | |||
| Singapore | 36 | 66 | 102 | 31 | 58 | 89 |
| USA | 33 | 20 | 53 | 24 | 18 | 42 |
| Övriga länder1) | 17 | 14 | 31 | 14 | 9 | 23 |
| SUMMA | 7 074 | 9 186 | 16 260 | 4 623 | 4 670 | 9 293 |
| 2015 | ||||||
| Sverige | 4 104 | 4 216 | 8 320 | 3 627 | 3 630 | 7 257 |
| Norge | 261 | 170 | 431 | 207 | 98 | 305 |
| Danmark | 385 | 272 | 657 | 169 | 67 | 236 |
| Finland | 160 | 156 | 316 | 112 | 99 | 211 |
| Estland | 310 | 947 | 1 257 | |||
| Lettland | 402 | 1 117 | 1 519 | 115 | 216 | 331 |
| Litauen | 705 | 1 637 | 2 342 | 233 | 356 | 589 |
| Tyskland | 447 | 342 | 789 | 3 | 1 | 4 |
| Polen | 21 | 47 | 68 | 14 | 29 | 43 |
| Ukraina | 24 | 42 | 66 | |||
| Kina | 14 | 30 | 44 | 14 | 30 | 44 |
| Storbritannien | 103 | 55 | 158 | 102 | 56 | 158 |
| Irland | 52 | 60 | 112 | |||
| Luxemburg | 121 | 111 | 232 | |||
| Ryssland | 25 | 67 | 92 | |||
| Singapore | 37 | 68 | 105 | 32 | 61 | 93 |
SUMMA 7 228 9 371 16 599 4 669 4 671 9 340
1) Brasilien och Hongkong.
Antal arbetade timmar i moderbolaget 15 276 311 (15 208 572).
10 Övriga kostnader
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Lokalkostnader1) | –1 636 | –1 572 | –1 133 | –1 108 |
| Datakostnader | –2 992 | –2 756 | –1 962 | –1 746 |
| Kontorsmaterial | –60 | –78 | –42 | –46 |
| Resor och representation | –387 | –414 | –278 | –292 |
| Porto | –120 | –149 | –43 | –123 |
| Konsulter | –637 | –687 | –440 | –494 |
| Marknadsföring | –339 | –371 | –161 | –196 |
| Informationstjänster | –549 | –533 | –470 | –474 |
| Övriga kostnader2) | 17 | 205 | –44 | 20 |
| SUMMA | –6 703 | –6 355 | –4 573 | –4 459 |
| 1) Varav lokalhyror | –1 228 | –1 146 | –895 | –861 |
USA 36 19 55 26 17 43 Övriga länder1) 21 15 36 15 11 26
2) Netto efter avdrag för kostnadersom aktiverats,se även not 29.
Not 10 fortsättning Övriga kostnader
Arvoden och kostnadsersättningartill utsedda revisorer och revisionsbolag1)
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Revisionsuppdraget | –26 | –26 | –10 | –10 |
| Revisionsnära rådgivning | –16 | –20 | –2 | –3 |
| Skatterådgivning | –10 | –19 | –8 | –13 |
| Övriga tjänster | –3 | –4 | –3 | –4 |
| PricewaterhouseCoopers | –55 | –69 | –23 | –30 |
| Revisionsuppdraget | –1 | |||
| Skatterådgivning | –1 | –1 | ||
| Övriga tjänster | –1 | –1 | ||
| Andra revisionsbolag | –3 | –2 | ||
| SUMMA | –58 | –71 | –23 | –30 |
1) Moderföretaget inkluderar även de utländska filialerna.
Med revisionsuppdraget avses granskning av årsredovisningen och bokföringen, styrelsens och verkställande direktörensförvaltning, övriga arbetsuppgiftersom det ankommer på bolagetsrevisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter. Revisionsnära rådgivning innefattar översiktlig granskning
av delårsrapporter, myndighetsrapportering och tjänster i anslutning till intygsgivning och utlåtanden. Skatterådgivning innefattar allmänna tjänster för utlandsboende och andra beskattningsfrågor.Övriga tjänster innefattar rådgivning i redovisningsfrågor, tjänster isamband med företagsförvärv/verksamhetsförändringar, operationell effektivitet och bedömning av intern kontroll.
11 Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Avskrivningar av materiella tillgångar | –271 | –410 | –106 | –165 |
| Avskrivningar av leasingobjekt1) | –4 704 | –4 598 | ||
| Avskrivningar av immateriella tillgångar | –489 | –559 | –410 | –600 |
| Nedskrivning av materiella tillgångar | –3 | –1 | ||
| Nedskrivning av immateriella tillgångar | –17 | |||
| Nedskrivning av goodwill | –5 334 | –200 | ||
| Utrangering och avyttring av immateriella tillgångar | –399 | –24 | –355 | –84 |
| SUMMA | –6 496 | –1 011 | –5 775 | –5 447 |
1) I koncernen omklassificerasleasingintäkter netto till ränteintäkter. I moderbolaget redovisasleasingavskrivningar under rubriken Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar.
12 Vinster och förluster från materiella och immateriella tillgångar
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2016 | 2015 | |
| Fastigheter | 94 | 77 |
| Övriga materiella tillgångar | 16 | 7 |
| Vinster | 110 | 84 |
| Fastigheter | –254 | –295 |
| Övriga materiella tillgångar | –6 | –2 |
| Förluster | –260 | –297 |
| SUMMA | –150 | –213 |
13 Kreditförluster
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Reserveringar: | ||||
| Gruppvisa reserveringar för individuellt värderade fordringar, netto | –218 | 74 | –202 | –165 |
| Gruppvisa reserveringar för gruppvis värderade fordringar, netto | 260 | 362 | 14 | |
| Specifika reserveringar | –734 | –1 058 | –407 | –481 |
| Återförda ej längre erforderliga specifika reserveringar | 338 | 507 | 102 | 362 |
| Reserveringar för ansvarsförbindelser, netto | 43 | 3 | 21 | |
| Reserveringar, netto | –311 | –112 | –472 | –284 |
| Bortskrivningar: | ||||
| Bortskrivningar,totalt | –1 480 | –2 256 | –471 | –1 031 |
| Återförda specifika reserveringar utnyttjade för bortskrivningar | 584 | 1 301 | 60 | 723 |
| Bortskrivningar ej tidigare reserverade för | –896 | –955 | –411 | –308 |
| Återvinningar på tidigare års bortskrivningar | 214 | 184 | 94 | 72 |
| Bortskrivningar, netto | –682 | –771 | –317 | –236 |
| SUMMA | –993 | –883 | –789 | –520 |
14 Bokslutsdispositioner
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| 2016 | 2015 | |
| Gottgörelse från pensionsstiftelser avseende sociala avgifter och erlagda pensionspremier Utbetalda pensioner |
673 –670 |
|
| Pensionsavräkning | 3 | |
| Koncernbidrag Skillnad mellan bokförda avskrivningar och avskrivningar enligt plan |
732 1 705 |
1 141 –363 |
| Bokslutsdispositioner | 2 437 | 778 |
| SUMMA | 2 437 | 781 |
15 Skatt
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| Väsentliga delbelopp av skattekostnaden | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
| Aktuellskatt Uppskjuten skatt |
–4 052 –161 |
–3 997 –176 |
–2 877 | –3 679 |
| Skatt på åretsresultat Aktuellskatt avseende tidigare år |
–4 213 –36 |
–4 173 –111 |
–2 877 137 |
–3 679 –138 |
| SKATT | –4 249 | –4 284 | –2 740 | –3 817 |
Sambandet mellan skattekostnad och redovisatresultat
| Nettoresultat Skatt |
10 618 4 249 |
16 581 4 284 |
14 378 2 740 |
18 045 3 817 |
|---|---|---|---|---|
| Redovisatresultatföre skatt | 14 867 | 20 865 | 17 118 | 21 862 |
| Aktuellskatt med svensk skattesats om 22,0 procent Skatteeffekt av andra skattesatser för verksamhet i utlandet |
–3 271 246 |
–4 590 83 |
–3 766 | –4 810 |
| Skatteeffekt av skattemässigt ej avdragsgilla kostnader Skatteeffekt av ejskattepliktiga intäkter |
–1 422 464 |
–727 797 |
–990 1 879 |
–782 1 913 |
| Skatteeffekt av tidigare redovisade underskottsavdrag, skatteavdrag eller temporära skillnader Skatteeffekt av ej tidigare redovisade underskottsavdrag, |
476 | 55 | ||
| skatteavdrag eller temporära skillnader | –545 | 385 | ||
| Aktuell skatt | –4 052 | –3 997 | –2 877 | –3 679 |
| Skatteeffekt av uppkomst och återföring av underskottsavdrag, skatteavdrag och temporära skillnader Skatteeffekt av förändrade skattesatser eller införandet av nya skatter Skatteeffekt av tidigare inte redovisade underskottsavdrag, |
–475 | –56 4 |
||
| skatteavdrag eller temporära skillnader Skatteeffekt av nedskrivning eller återföring av nedskrivning av uppskjuten skattefordran |
314 | –138 14 |
||
| Uppskjuten skatt | –161 | –176 | ||
| Aktuell skatt avseende tidigare år | –36 | –111 | 137 | –138 |
| SKATT 1) |
–4 249 | –4 284 | –2 740 | –3 817 |
1) Den totala skattekostnaden var 4 249 Mkr (4 284). Den effektiva skattesatsen för året var 28,5 procent (20,5). Exklusive jämförelsestörande poster var den effektiva skattesatsen 21 procent, i linje med SEB:sförväntade skattesats.
Uppskjutna skatteintäkter och skattekostnaderredovisade iresultaträkningen
| Överavskrivningar | 300 | –88 |
|---|---|---|
| Pensionstillgångar, netto | –163 | 145 |
| Underskottsavdrag | –322 | –73 |
| Övriga temporära skillnader | 24 | –95 |
| SUMMA | –161 | –111 |
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder där förändringen inte har rapporterats som en förändring i uppskjuten skatt uppgår till 125 Mkr (7) och förklaras av valutaomräkningseffekter.
Not 15 fortsättning Skatt
Aktuella skattefordringar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Övriga | 5 976 | 6 966 | 2 990 | 1 643 |
| Redovisade iresultaträkningen | 5 976 | 6 966 | 2 990 | 1 643 |
| Övriga | 2 | |||
| Redovisade i Eget kapital | 2 | |||
| SUMMA | 5 978 | 6 966 | 2 990 | 1 643 |
| Uppskjutna skattefordringar | ||||
| Underskottsavdrag | 208 | 530 | ||
| Pensionstillgångar, netto | 1 | –16 | ||
| Övriga temporära skillnader 1) | 271 | 436 | ||
| Redovisade iresultaträkningen | 480 | 950 | ||
| Pensionstillgångar, netto | 853 | 730 | ||
| Orealiserade förluster i finansiella tillgångarsom kan säljas | –4 | –164 | ||
| Redovisade i Eget kapital | 849 | 566 |
SUMMA 1 329 1 516
1) En temporärskillnad ärskillnaden mellan en tillgångs ellerskuldsredovisade respektive skattemässiga värde. Skillnaden resulterar i uppskjutna skatteskulder och skattefordringar.
Uppskjutna skattefordringar hänförliga till underskottsavdrag avser främst Baltikum och stöds av SEB:s bedömning om framtida intjäning i respektive enhet. Underskottsavdragen i koncernen för vilken uppskjuten skattefordran inte redovisasi balansräkningen uppgår till 4 537 Mkr (3 545) brutto. Dessa redovisas ej på
grund av osäkerhet om möjligheten att utnyttja dem. Detta inkluderar förluster där beloppet endast kan användasför kommunalskatt. Den potentiella skattefordran som inte redovisas uppgår till 920 Mkr (626).
Samtliga underskottsavdrag är utan tidsbegränsning.
Aktuella skatteskulder
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Övriga | 2 184 | 2 082 | 694 | 584 |
| Redovisade iresultaträkningen | 2 184 | 2 082 | 694 | 584 |
| Koncernbidrag | 161 | 251 | ||
| Redovisade i Eget kapital | 161 | 251 | ||
| SUMMA | 2 184 | 2 082 | 855 | 835 |
Uppskjutna skatteskulder
| Överavskrivningar Orealiserade vinster i finansiella tillgångar till verkligt värde Pensionstillgångar och -skulder, netto Övriga temporära skillnader1) |
6 525 23 –32 293 |
6 825 30 –212 350 |
||
|---|---|---|---|---|
| Redovisade iresultaträkningen | 6 809 | 6 993 | ||
| Pensionstillgångar och -skulder, netto Orealiserade vinster i kassaflödessäkringar Orealiserade vinster i finansiella tillgångarsom kan säljas |
44 1 526 95 |
1 446 905 124 |
677 | 906 |
| Redovisade i Eget kapital | 1 665 | 2 475 | 677 | 906 |
| SUMMA | 8 474 | 9 468 | 677 | 906 |
1) En temporärskillnad ärskillnaden mellan en tillgångs ellerskuldsredovisade respektive skattemässiga värde. Skillnaden resulterar i uppskjutna skatteskulder och skattefordringar.
I Estland erläggsinkomstskatt endast om resultatet distribuerassom utdelning. Ingen uppskjuten skatteskuld är upptagen hänförlig till framtida skattekostnader isamband med utdelning från Estland. Skattesatsen i Estland är 20 procent (20).
16 Nettoresultat per aktie
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2016 | 2015 | |
| Aktieägarnas andel av nettoresultatet,Mkr | 10 618 | 16 581 |
| Genomsnittligt antal aktier,miljoner | 2 178 | 2 191 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 4:88 | 7:57 |
| Aktieägarnas andel av nettoresultatet,Mkr | 10 618 | 16 581 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning,miljoner | 2 188 | 2 203 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 4:85 | 7:53 |
| Utspädning1) | ||
| Genomsnittligt antal aktier,miljoner | 2 178 | 2 191 |
| Justering för vägt genomsnittligt antal ytterligare utestående | ||
| serie A-aktier efter utspädning,miljoner | 10 | 12 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning,miljoner | 2 188 | 2 203 |
1) Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
17 Riskupplysningar
SEB:slönsamhet är direkt beroende av förmågan att bedöma, hantera och prissätta de riskersom uppstår och attsamtidigt hålla tillräcklig likviditet och kapitalstyrka för att möta oförutsedda händelser. Risk- och kapitalfrågor identifieras, övervakas och hanterasi god tid för attsäkerställa koncernens finansiella stabilitet. De ingår
dessutom i den långsiktiga strategiska planeringen liksom i den löpande affärsplaneringen.Ytterligare upplysningar om SEB:srisk-, likviditet- och kapitalhantering återfinns på sidorna 40–45, not19–20 samt i SEB:srapport enligt Pelare 3: Capital Adequacy and RiskManagement Report (på engelska, på sebgroup.com).
17 a Kreditrisk
Definition
Kreditrisk är risken för förlust till följd av att en kredittagare inte förmår fullgöra sina skyldigheter gentemot SEB. Definitionen omfattar även så kallad motpartsrisk i tradingverksamheten, landrisk och avvecklingsrisk. Koncentrationsrisk beaktas också. Den enskiltstörsta risken inom SEB är kreditrisk som uppstår vid utlåning och
utfärdande av kreditlöften till kundersåsom företag, finansiella institutioner, offentlig förvaltning och privatpersoner. Förutom kreditportföljen består SEB:s kreditexponering av skuldinstrument och repor.
Riskhantering
Kreditpolitik och kreditbeviljning
SEB:s kreditpolitik bygger på principen att all kreditbeviljning är analysbaserad och står i proportion till kundens kassaflöde och återbetalningsförmåga. Kunden ska vara känd av banken och syftet med krediten helt införstått.
Ett kreditbeslut baseras på kundens kreditvärdighet och på typ av kreditavtal. I beslutet beaktas både kundens nuvarande och förväntade framtida finansiella ställning samt detskydd som kan erhållas genom särskilda avtalsvillkor och säkerheter. Kreditbeviljning tar hänsyn tillsåväl den aktuella transaktionen som kundenssamlade engagemang i banken. Processen varierar beroende på typ av kund (hushåll, företag ellerinstitution),risknivå samt den sökta kreditenstyp och storlek.Oberoende och kvalificerad kreditanalys ärsärskilt viktig när det gällerstora företagskunder. För privatpersoner och småföretag är kreditbeviljningsprocessen ofta baserad på modellerför kreditscoring. Varje större kreditbeslut godkänns av en oberoende kreditchef.
Kreditbeviljning görsi en hierarkisk struktur där Group Risk Committee är den högsta beslutsinstansen, med vissa undantag.Under Group Risk Committee finns divisionskommittéer och lokala kreditkommittéer beroende på var kunden finns. Beslutsmandaten för varje nivå sätts med hänsyn till både kvalitativ och kvantitativ risknivå.
SEB:s kreditpolicysspeglar bankenssyn på hållbarhetsfrågorså som den är definierad iHållbarhetspolicyn, Miljöpolicyn och Kreditpolicyn för hållbarhet. Ställningstaganden rörande klimatförändring, barnarbete och tillgång tillrent vatten,samtsärskilda instruktionerför kreditgivning inom vissa branscher användsi kreditbeviljningen samt i dialog med kunderna.
Limitsättning och uppföljning
För att hantera kreditrisken på varje enskild kund eller kundgrupp upprättas en limit som återspeglar den maximala exponering som SEB är villig att acceptera. Limiter upprättas även för den samlade exponeringen mot länder i vissa riskklasser, vissa kundsegmentsamt för avvecklingsrisker i tradingverksamheten.
SEB ser regelbundet över krediternas kvalitet. Samtliga totala limiter och riskklasser gåsigenom minst en gång om året av en kreditbeslutsinstans(en kreditkommitté bestående av minst två banktjänstemän som är auktoriserade enligt den av styrelsen fastställda kreditinstruktionen för koncernen). Svaga och osäkra fordringar bevakas oftare. Avsikten är att på ett tidigtstadium kunna identifiera engagemang med en högre förlustrisk och att tillsammans med kunden arbeta fram en lösning som möjliggör för kunden att möta sina finansiella åtaganden och för SEB att undvika eller minska kreditförluster.
Kunder med finansiella problem kan få sina lånevillkor ändrade tillsin fördel. Sådana lån kallas"forborne loans". Villkorsändringarsom föranleder att ett lån blir "forborne"sträckersig från amorteringsuppskov (den vanligaste åtgärden) till omfinansiering med nya villkor och skuldnedskrivning. Villkorsförändringar kan vara så betydande att lånet även övergår till att bli en osäker lånefordring. En relevant kreditinstansska godkänna villkorsändringen samt besluta om att klassificera lånet som "forborne" eller inte.
På SEB:s huvudmarknader finnslokala workout-gruppersom arbetar med problemkrediter. Dessa stöds av en global funktion med övergripande ansvar för hantering av problemengagemang.
Bedömning av nedskrivningsbehov
Reserveringar görsförindividuellt eller gruppvist (portfölj-) värderade lånefordringar med nedskrivningsbehov. Lån till företag, fastigheter och institut utvärderas huvudsakligen på individuell basis och en specifik reservering skall görasföridentifierade osäkra lån (individuellt värderade osäkra fordringar). En gruppvisreservering görsför lån som inte klassificeratssom osäkra vid individuell bedömning. Lån med likartad kreditriskprofil grupperastillsammans och graden av osäkerhet i värdet bedömsför varje sådan grupp som helhet. Värdering av lån till privatpersoner och små företag görsistor utsträckning på portföljnivå. För vidare beskrivning av skillnaden mellan de olika nedskrivningskategorierna,se not 1 och 19.
Riskreducering
SEB använder ett antal metoder för att reducera kreditrisken. Valet av metod beror på vad som är lämpligt i det enskilda fallet för aktuell produkt och kund, men hänsyn tas även till legala begränsningar liksom till erfarenhet och kapacitet att hantera och kontrollera metoden i fråga. De viktigaste metoderna för att reducera kreditrisk är pantsättning av säkerheter, garantier och nettningsavtal. Pantsatta säkerheter utgörs vanligen av fast egendom, företagshypotek och finansiella säkerheter. I tradingverksamheten används oftast avtal om dagligtställande av marginalsäkerheter för att vid varje tidpunkt begränsa nettot av utestående motpartsexponeringar. För stora företag reduceras kreditrisken normalt genom särskilda villkor i låneavtalen.
Portföljanalys och stresstester
Den sammanlagda kreditportföljen gås också regelbundet igenom och utvärderas med avseende på bransch, geografi, riskklass, produkt,storlek och andra parametrar. Riskkoncentrationer i både geografiska och branschvisa segment och på större enskilda kredittagare analyseras grundligt både vad gäller direkt och indirekt exponering och i form av säkerheter, garantier och kreditderivat. Vid åretsslut utgjorde de 20 största företagsexponeringarna (inklusive fastighetsförvaltning) 86 procent av kapitalbasen (87).
Portföljen stresstestasregelbundetsom en del av den årliga interna utvärderingen av kapitaltäckningen. Detta omfattar även omvända stresstester. Därutöver utförssärskilda analyser och stresstester av utvalda sektorer eller delportföljer när behov uppstår.
Riskmätning
Kreditrisk mäts för samtliga exponeringar i både bankboken och handelslagret. Ett godkänt internt riskklassificeringssystem (IRK) används för majoriteten av bankens portföljer och avspeglar risken för betalningsfallissemang (probability of default eller PD). SEB erhöll myndigheternas godkännande av en större förändring i riskklassificeringssystemet för företagsportföljerna i SEB AB i slutet av 2015 och i SEB AG under 2016. Banken inväntar godkännande även för de baltiska dotterbolagen.
Riskklassificeringssystemet innehåller särskilda rating-verktyg och PD-skalor för varje företagssegment, t ex stora och medelstora företag och fastighetsförvaltning. Segmenten stora företag, fastighetsförvaltning, banker och offentlig förvaltning klassificeras på en skala mellan 1–16 medan medelstora företag klassificeras på en skala mellan 1–12. Den högsta riskklassen står för den högsta fallissemangsrisken och de tre riskklasserna före fallissemang är så kallade "watch list". För varje riskklass gör SEB genomsnittliga PD-skattningar på ett år över hela kreditcykeln baserat på mer än 20 år av intern historik av fallissemang av betalningsskyldigheter samt extern statistik. Riskfördelningen av SEB:s kreditportfölj exklusive hushåll återfinns på sid. 104.
För hushåll och småföretag använder SEB kreditscoring för att uppskatta PD för kunden. SEB använder olika kreditscoring-modeller för olika länder och produktområden då både datatillgänglighet och kundernas egenskaper normalt varierar beroende på land och produkt. PD-nivån för hushållskreditportföljen beräknas till 0,49 över en konjunkturcykel.Riskfördelningen av SEB:s kreditportfölj avseende hushåll återfinns på sid. 104.
Exponeringsvägt PD för hela kreditportföljen minskade till 0,55 procent per årsskiftet (0,58).
Kreditexponering fördelad per bransch
Den totala kreditexponeringen omfattar koncernens kreditportfölj (lån, leasingavtal, ansvarsförbindelser och motpartsrisker i derivatkontrakt)samt repor och skuldinstrument. Exponeringen visasföre reserveringar. Ränte- och valutaderivat och repor beräknas enligt internmetoden. Övriga derivat redovisas med hänsyn tagen till nettningsavtal men före säkerheter och inkluderar ettschablonvärde för förvän-
Motpartsrisk i derivatkontrakt
SEB ingår derivatkontrakt framförallt för att erbjuda produkterför att hantera kunders finansiella exponeringar. SEB användersig också av derivat för attskydda kassaflöden och marknadsvärden på finansiella tillgångar och skulderi egen bok från marknadssvängningar.
Motpartsrisk i derivatkontrakt är risken att en motpart inte lever upp tillsina kontraktuella åtaganden då banken har en fordran på motparten och fordran motsvarar ett positivt marknadsvärde till SEB:sfördel. Eftersom marknadsvärdet fluktuerar under kontraktetslöptid måste hänsyn tastill osäkerheten om framtida marknadsförhållanden. Den förväntade framtida exponeringen beräknas antingen genom simulering ellersom nuvarande marknadsvärde plus ett fastschablonvärde. Schablonvärdet,som beror på produkttyp och löptid, reflekterar eventuella marknadsrörelser för detspecifika kontraktet.
Motpartsrisken begränsas genom nettningsavtal därsamtliga positiva och negativa marknadsvärden under ett kontrakt kan kvittas på motpartsnivå,samt genom avtal om marginalsäkerhet.
SEB:ssimuleringsmodell för beräkning av de förväntade framtida exponeringar (avancerad riskmetod) är godkänd av Finansinspektionen för kapitaltäckning av motpartsrisk i repor, räntederivat och FX-derivat i moderbolaget.
Motpartsrisk i derivatkontrakt påverkar resultaträkningen genom CVA/DVA-justeringarsom reflekterar kreditrisken i derivatpositionerna. Dessa justeringar beror på marknadsriskfaktorersåsom räntor, valutor och kreditspreadar. Det finns även ett externt kapitalkrav för CVA under Basel III.
tade framtida exponeringar. Skuldinstrument omfattar alla räntebärande instrument till nominella belopp och inkluderar kreditderivat och terminer. Innehav av skuldinstrument i Liv & Investment Management-divisionen ingår inte i kreditexponeringen.
| Utlåning | Ansvarsförbindelser och åtaganden |
Derivatinstrument 1) |
Summa | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| Banker | 50 475 | 50 369 | 25 284 | 17 417 | 31 025 | 100 667 | 106 784 | 168 453 | ||
| Finans och försäkring | 65 282 | 57 838 | 39 056 | 33 271 | 28 715 | 37 179 | 133 053 | 128 288 | ||
| Parti- och detaljhandel | 56 622 | 48 792 | 34 733 | 31 143 | 1 618 | 981 | 92 973 | 80 916 | ||
| Transport | 26 961 | 28 038 | 19 913 | 19 332 | 2 226 | 5 021 | 49 100 | 52 391 | ||
| Rederiverksamhet | 55 619 | 50 889 | 14 322 | 17 875 | 2 377 | 2 504 | 72 318 | 71 268 | ||
| Övrig serviceverksamhet | 114 020 | 85 011 | 88 171 | 75 889 | 4 366 | 4 387 | 206 557 | 165 287 | ||
| Byggnadsindustri | 12 646 | 10 797 | 20 497 | 15 400 | 950 | 692 | 34 093 | 26 889 | ||
| Tillverkningsindustri | 87 152 | 87 143 | 148 604 | 138 909 | 15 390 | 13 756 | 251 146 | 239 808 | ||
| Jordbruk,skogsbruk och fiske | 13 208 | 11 580 | 2 213 | 1 827 | 407 | 285 | 15 828 | 13 692 | ||
| Utvinning av mineraler, olja och gas | 26 608 | 22 248 | 24 554 | 24 941 | 3 221 | 2 686 | 54 383 | 49 875 | ||
| Försörjning av el, gas och vatten | 39 734 | 41 857 | 40 643 | 30 039 | 5 186 | 5 863 | 85 563 | 77 759 | ||
| Övrigt | 26 357 | 24 072 | 7 171 | 5 783 | 734 | 355 | 34 262 | 30 210 | ||
| Företag | 524 209 | 468 265 | 439 877 | 394 409 | 65 190 | 73 709 | 1 029 276 | 936 383 | ||
| Kommersiell fastighetsförvaltning | 157 838 | 142 023 | 20 160 | 15 098 | 7 120 | 6 509 | 185 118 | 163 630 | ||
| Förvaltning av bostadsfastigheter | 92 199 | 80 981 | 9 147 | 7 125 | 7 986 | 5 638 | 109 332 | 93 744 | ||
| Bostadsrättsföreningar, Sverige | 50 119 | 45 864 | 3 505 | 4 022 | 6 | 15 | 53 630 | 49 901 | ||
| Fastighetsförvaltning | 300 156 | 268 868 | 32 812 | 26 245 | 15 112 | 12 162 | 348 080 | 307 275 | ||
| Offentlig förvaltning | 30 089 | 40 069 | 24 418 | 31 642 | 7 790 | 5 299 | 62 297 | 77 010 | ||
| Bostadskrediter | 482 531 | 466 682 | 30 859 | 25 820 | 513 390 | 492 502 | ||||
| Övrig utlåning | 41 331 | 41 236 | 41 897 | 41 616 | 63 | 36 | 83 291 | 82 888 | ||
| Hushåll | 523 862 | 507 918 | 72 756 | 67 436 | 63 | 36 | 596 681 | 575 390 | ||
| Kreditportfölj | 1 428 791 | 1 335 489 | 595 147 | 537 149 | 119 180 | 191 873 | 2 143 118 | 2 064 511 | ||
| Repor | 386 | 1 367 | ||||||||
| Skuldinstrument | 167 969 | 228 612 | ||||||||
| SUMMA | 2 311 473 | 2 294 490 |
1) Siffrorna är inte fullt jämförbara mellan åren på grund av införandet av internmetoden för ränte- och valutaderivat i moderbolaget.
Kreditportföljen fördelad per bransch och marknad 1)
Kreditportföljen omfattar koncernenslån, leasingavtal, ansvarsförbindelser och motpartsriskeri derivatkontrakt. Exponeringen visasföre reserveringar. Ränte- och valutaderivat och repor beräknas enligt internmetoden.Övriga derivatredovisas
med hänsyn tagen till nettningsavtal men före säkerheter och inkluderar ettschablonvärde förförväntade framtida exponeringar.
| Koncernen, 2016 | Sverige | Danmark | Norge | Finland | Estland | Lettland | Litauen | Tyskland | Övriga | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Banker | 69 802 | 2 701 | 2 869 | 2 798 | 310 | 98 | 350 | 11 748 | 16 108 | 106 784 |
| Finans och försäkring | 83 451 | 968 | 3 513 | 1 676 | 568 | 11 | 398 | 23 937 | 18 531 | 133 053 |
| Parti- och detaljhandel | 43 811 | 9 380 | 1 665 | 784 | 5 807 | 2 771 | 11 986 | 9 199 | 7 570 | 92 973 |
| Transport | 26 768 | 1 770 | 2 839 | 1 669 | 1 085 | 2 720 | 2 818 | 9 219 | 212 | 49 100 |
| Rederiverksamhet | 61 597 | 1 285 | 1 059 | 163 | 244 | 179 | 1 | 7 790 | 72 318 | |
| Övrig serviceverksamhet | 144 116 | 3 754 | 6 857 | 801 | 2 146 | 2 692 | 3 129 | 39 790 | 3 272 | 206 557 |
| Byggnadsindustri | 22 319 | 852 | 1 579 | 614 | 994 | 788 | 1 523 | 3 231 | 2 193 | 34 093 |
| Tillverkningsindustri | 168 255 | 7 507 | 4 533 | 8 620 | 3 562 | 2 452 | 4 889 | 35 387 | 15 941 | 251 146 |
| Jordbruk,skogsbruk och fiske | 9 636 | 186 | 5 | 55 | 1 801 | 2 403 | 1 629 | 91 | 22 | 15 828 |
| Utvinning av mineraler, olja och gas | 46 480 | 5 | 5 711 | 402 | 1 163 | 59 | 129 | 1 | 433 | 54 383 |
| Försörjning av el, gas och vatten | 43 164 | 845 | 1 063 | 10 046 | 2 447 | 1 222 | 6 635 | 19 325 | 816 | 85 563 |
| Övrigt | 27 166 | 979 | 1 318 | 886 | 211 | 158 | 187 | 3 273 | 84 | 34 262 |
| Företag | 676 763 | 27 531 | 30 142 | 25 716 | 20 028 | 15 455 | 33 324 | 143 453 | 56 864 | 1 029 276 |
| Kommersiell fastighetsförvaltning | 128 736 | 141 | 2 274 | 1 775 | 7 445 | 4 294 | 8 695 | 31 756 | 2 | 185 118 |
| Förvaltning av bostadsfastigheter | 103 397 | 49 | 280 | 5 | 5 601 | 109 332 | ||||
| Bostadsrättsföreningar, Sverige | 53 608 | 22 | 53 630 | |||||||
| Fastighetsförvaltning | 285 741 | 141 | 2 323 | 1 775 | 7 445 | 4 574 | 8 700 | 37 357 | 24 | 348 080 |
| Offentlig förvaltning | 26 870 | 11 | 698 | 1 340 | 3 753 | 629 | 895 | 28 098 | 3 | 62 297 |
| Bostadskrediter | 461 221 | 2 186 | 18 000 | 7 039 | 19 881 | 5 063 | 513 390 | |||
| Övrig utlåning | 42 880 | 4 547 | 23 111 | 1 993 | 3 133 | 2 392 | 2 445 | 16 | 2 774 | 83 291 |
| Hushåll | 504 101 | 4 547 | 25 297 | 1 993 | 21 133 | 9 431 | 22 326 | 16 | 7 837 | 596 681 |
| SUMMA | 1 563 277 | 34 931 | 61 329 | 33 622 | 52 669 | 30 187 | 65 595 | 220 672 | 80 836 | 2 143 118 |
2015
| Banker | 72 019 | 51 151 | 7 801 | 2 659 | 233 | 226 | 933 | 18 885 | 14 546 | 168 453 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finans och försäkring | 80 221 | 1 553 | 3 314 | 1 575 | 310 | 12 | 250 | 19 783 | 21 270 | 128 288 |
| Parti- och detaljhandel | 38 989 | 5 506 | 1 395 | 1 021 | 4 846 | 2 394 | 10 851 | 9 217 | 6 697 | 80 916 |
| Transport | 32 546 | 611 | 2 981 | 1 716 | 1 134 | 1 598 | 2 382 | 9 310 | 113 | 52 391 |
| Rederiverksamhet | 59 264 | 1 640 | 1 332 | 372 | 257 | 126 | 126 | 45 | 8 106 | 71 268 |
| Övrig serviceverksamhet | 114 950 | 1 124 | 5 041 | 578 | 2 342 | 2 434 | 2 502 | 33 634 | 2 682 | 165 287 |
| Byggnadsindustri | 16 124 | 423 | 1 161 | 788 | 1 086 | 740 | 1 093 | 3 563 | 1 911 | 26 889 |
| Tillverkningsindustri | 161 363 | 3 979 | 3 846 | 9 962 | 3 872 | 2 091 | 4 862 | 34 762 | 15 071 | 239 808 |
| Jordbruk,skogsbruk och fiske | 8 645 | 66 | 5 | 57 | 1 666 | 2 023 | 1 120 | 87 | 23 | 13 692 |
| Utvinning av mineraler, olja och gas | 42 084 | 15 | 5 862 | 229 | 1 284 | 114 | 27 | 260 | 49 875 | |
| Försörjning av el, gas och vatten | 41 689 | 276 | 586 | 9 674 | 2 484 | 1 487 | 4 581 | 16 043 | 939 | 77 759 |
| Övrigt | 24 005 | 802 | 1 290 | 634 | 181 | 166 | 160 | 690 | 2 282 | 30 210 |
| Företag | 619 880 | 15 995 | 26 813 | 26 606 | 19 462 | 13 185 | 27 954 | 127 134 | 59 354 | 936 383 |
| Kommersiell fastighetsförvaltning | 110 204 | 101 | 1 673 | 1 298 | 6 049 | 3 940 | 7 933 | 32 430 | 2 | 163 630 |
| Förvaltning av bostadsfastigheter | 86 139 | 8 | 358 | 6 | 7 233 | 93 744 | ||||
| Bostadsrättsföreningar, Sverige | 49 901 | 49 901 | ||||||||
| Fastighetsförvaltning | 246 244 | 101 | 1 681 | 1 298 | 6 049 | 4 298 | 7 939 | 39 663 | 2 | 307 275 |
| Offentlig förvaltning | 22 140 | 9 | 418 | 1 319 | 3 731 | 728 | 1 107 | 46 877 | 681 | 77 010 |
| Bostadskrediter | 442 960 | 4 270 | 15 893 | 6 606 | 17 673 | 5 100 | 492 502 | |||
| Övrig utlåning | 44 866 | 4 376 | 21 093 | 1 949 | 2 960 | 2 315 | 2 277 | 34 | 3 018 | 82 888 |
| Hushåll | 487 826 | 4 376 | 25 363 | 1 949 | 18 853 | 8 921 | 19 950 | 34 | 8 118 | 575 390 |
| SUMMA | 1 448 109 | 71 632 | 62 076 | 33 831 | 48 328 | 27 358 | 57 883 | 232 593 | 82 701 | 2 064 511 |
1) Geografisk fördelning med utgångspunkt från var lånen är bokade samt före reserveringar för kreditförluster.
Kreditportföljen perriskklass 1)
| Koncernen, 2016 | Summa, exklusive hushåll | Hushåll | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kategori | PDintervall | S&P/Moody's 2) |
Banker | Företag | Fastighets förvaltning |
Offentlig förvaltning |
Totalt | PDintervall | |
| "Investment grade" | 0 < 0,01% 0,01 < 0,03% 0,03 < 0,12% 0,12 < 0,46% |
AAA/Aaa AA/Aa A/A BBB/Baa |
5,7% 46,3% 31,3% 9,7% |
0,7% 12,1% 27,4% 36,8% |
0,0% 3,5% 18,4% 51,5% |
25,9% 60,9% 10,3% 2,4% |
1,9% 14,5% 25,0% 36,8% |
0 < 0,2% 0,2 < 0,4% 0,4 < 0,6% |
66,1% 15,9% 0,3% |
| 0,46 < 1,74% 1,74 < 7% |
BB/Ba B/B |
3,5% 1,9% |
18,0% 3,3% |
24,2% 1,6% |
0,1% 0,4% |
17,6% 2,7% |
0,6 < 1% 1 < 5% |
10,8% 4,4% |
|
| "Watch list" | 7 < 9% 9 < 22% 22 < 100% |
B/B CCC/Caa C/C |
0,2% 1,2% 0,1% |
0,7% 0,5% 0,0% |
0,1% 0,3% 0,0% |
0,0% 0,0% 0,0% |
0,5% 0,5% 0,0% |
5 < 10% 10 < 30% 30 < 50% |
1,0% 0,7% 0,3% |
| "Default" | 100% | D | 0,0% | 0,5% | 0,4% | 0,0% | 0,4% | 50 < 100% | 0,5% |
| SUMMA | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% | SUMMA | 100% |
2015
| "Investment grade" | 0 < 0,01% | AAA/Aaa | 3,5% | 0,4% | 0,0% | 19,2% | 1,7% | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0,01 < 0,03% | AA/Aa | 43,1% | 13,0% | 4,5% | 71,3% | 17,4% | 0 < 0,2% | 66,8% | |
| 0,03 < 0,12% | A/A | 19,6% | 24,0% | 16,9% | 6,3% | 21,1% | 0,2 < 0,4% | 15,5% | |
| 0,12 < 0,46% | BBB/Baa | 31,2% | 39,5% | 58,4% | 2,3% | 40,5% | 0,4 < 0,6% | 0,2% | |
| 0,46 < 1,74% | BB/Ba | 0,9% | 18,2% | 16,4% | 0,0% | 15,1% | 0,6 < 1% | 10,1% | |
| 1,74 < 7% | B/B | 0,9% | 3,6% | 2,2% | 0,2% | 2,9% | 1 < 5% | 4,8% | |
| "Watch list" | 7 < 9% | B/B | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 5 < 10% | 1,0% |
| 9 < 22% | CCC/Caa | 0,6% | 0,6% | 0,6% | 0,7% | 0,6% | 10 < 30% | 0,7% | |
| 22 < 100% | C/C | 0,2% | 0,1% | 0,1% | 0,0% | 0,1% | 30 < 50% | 0,3% | |
| "Default" | 100% | D | 0,0% | 0,6% | 0,9% | 0,0% | 0,6% | 50 < 100% | 0,6% |
| SUMMA | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% | SUMMA | 100% |
1) Sammanställning av kreditportföljen inklusive repor. Hushållsexponering uttrycktsom EAD (Exposure at default) i IRK-beräkningen.
2) Uppskattatsamband mellan interna PD och extern rating baserat på historiskt fallissemangsutfall.
Kreditportfölj skyddad av garantier, kreditderivat och ställda säkerheter 1)
| Koncernen | Moderbolaget | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | Kredit portfölj |
Skyddad av garantier och kreditderivat |
Skyddad av ställda säkerheter |
Varav, finansiella säkerheter |
Kredit portfölj |
Skyddad av garantier och kreditderivat |
Skyddad av ställda säkerheter |
Varav, finansiella säkerheter |
||
| Banker Företag och fastighetsförvaltning Offentlig förvaltning Hushåll |
106 784 1 377 356 62 297 596 681 |
3 582 50 102 30 601 2 600 |
9 415 475 067 611 501 279 |
7 793 30 360 611 2 891 |
92 923 1 080 970 27 273 486 000 |
1 434 47 719 24 291 |
7 461 398 257 7 448 234 |
6 585 28 090 7 |
||
| SUMMA | 2 143 118 | 86 885 | 986 372 | 41 655 | 1 687 166 | 73 444 | 853 959 | 34 682 | ||
| 2015 | ||||||||||
| Banker Företag och fastighetsförvaltning Offentlig förvaltning Hushåll |
168 453 1 243 658 77 010 575 390 |
4 020 44 252 35 413 2 673 |
15 259 429 992 849 479 627 |
13 376 29 013 849 2 612 |
105 849 970 221 22 957 470 152 |
1 766 42 934 29 482 |
13 877 357 491 228 433 047 |
12 559 26 738 228 33 |
||
| SUMMA | 2 064 511 | 86 358 | 925 727 | 45 850 | 1 569 179 | 74 182 | 804 643 | 39 558 |
1) Endast riskreducerande åtgärdersom godtasi kapitaltäckningen ingår i tabellen.
Låneportföljen fördelad per bransch och marknader1)
Utlåning omfattar koncernens lån och leasingavtal.
| 2016 | Sverige | Danmark | Norge | Finland | Estland | Lettland | Litauen | Tyskland | Övriga | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Banker | 29 647 | 271 | 414 | 425 | 260 | 82 | 285 | 7 447 | 11 644 | 50 475 |
| Finans och försäkring | 45 506 | 339 | 1 006 | 204 | 252 | 10 | 194 | 9 344 | 8 427 | 65 282 |
| Parti- och detaljhandel | 26 393 | 7 878 | 1 026 | 664 | 3 795 | 1 577 | 7 729 | 2 154 | 5 406 | 56 622 |
| Transport | 13 331 | 649 | 2 052 | 1 499 | 778 | 1 668 | 2 330 | 4 590 | 64 | 26 961 |
| Rederiverksamhet | 48 359 | 7 | 519 | 163 | 240 | 173 | 1 | 6 157 | 55 619 | |
| Övrig serviceverksamhet | 85 926 | 930 | 3 032 | 279 | 1 927 | 2 242 | 2 453 | 16 615 | 616 | 114 020 |
| Byggnadsindustri | 10 963 | 233 | 170 | 17 | 380 | 167 | 522 | 187 | 7 | 12 646 |
| Tillverkningsindustri | 55 434 | 2 729 | 861 | 3 698 | 2 330 | 1 823 | 3 150 | 7 487 | 9 640 | 87 152 |
| Jordbruk,skogsbruk och fiske | 8 097 | 15 | 53 | 1 683 | 2 054 | 1 304 | 2 | 13 208 | ||
| Utvinning av mineraler, olja och gas | 25 146 | 5 | 86 | 402 | 676 | 48 | 51 | 194 | 26 608 | |
| Försörjning av el, gas och vatten | 20 655 | 24 | 1 | 8 236 | 1 329 | 827 | 4 112 | 4 420 | 130 | 39 734 |
| Övrigt | 21 006 | 937 | 579 | 591 | 188 | 137 | 161 | 2 734 | 24 | 26 357 |
| Företag | 360 816 | 13 746 | 9 332 | 15 806 | 13 578 | 10 726 | 22 007 | 47 531 | 30 667 | 524 209 |
| Kommersiell fastighetsförvaltning | 106 902 | 11 | 1 345 | 451 | 6 868 | 4 148 | 7 893 | 30 220 | 157 838 | |
| Bostadsfastighetsförvaltning | 86 746 | 41 | 276 | 5 | 5 131 | 92 199 | ||||
| Bostadsrättsföreningar, Sverige | 50 097 | 22 | 50 119 | |||||||
| Fastighetsförvaltning | 243 745 | 11 | 1 386 | 451 | 6 868 | 4 424 | 7 898 | 35 351 | 22 | 300 156 |
| Offentlig förvaltning | 7 573 | 11 | 85 | 1 123 | 1 058 | 393 | 641 | 19 205 | 30 089 | |
| Bostadskrediter | 431 245 | 2 186 | 17 596 | 6 944 | 19 497 | 5 063 | 482 531 | |||
| Övrig utlåning | 23 545 | 2 407 | 5 907 | 1 044 | 2 578 | 1 835 | 1 855 | 15 | 2 145 | 41 331 |
| Hushåll | 454 790 | 2 407 | 8 093 | 1 044 | 20 174 | 8 779 | 21 352 | 15 | 7 208 | 523 862 |
| SUMMA | 1 096 571 | 16 446 | 19 310 | 18 849 | 41 938 | 24 404 | 52 183 | 109 549 | 49 541 | 1 428 791 |
| Repor | 64 438 | |||||||||
| Omklassificerade portföljer | 15 106 | |||||||||
| Reserver | –4 789 | |||||||||
| TOTALUTLÅNING | 1 503 546 |
2015
| Banker | 20 883 | 3 107 | 278 | 463 | 179 | 211 | 869 | 13 392 | 10 987 | 50 369 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finans och försäkring | 41 576 | 41 | 791 | 58 | 149 | 10 | 66 | 6 397 | 8 750 | 57 838 |
| Parti- och detaljhandel | 24 200 | 4 654 | 981 | 374 | 2 689 | 1 458 | 7 065 | 2 510 | 4 861 | 48 792 |
| Transport | 16 548 | 415 | 2 091 | 1 310 | 828 | 1 473 | 1 918 | 3 397 | 58 | 28 038 |
| Rederiverksamhet | 43 216 | 288 | 683 | 372 | 255 | 123 | 125 | 45 | 5 782 | 50 889 |
| Övrig serviceverksamhet | 64 418 | 871 | 845 | 154 | 2 095 | 2 197 | 1 374 | 12 457 | 600 | 85 011 |
| Byggnadsindustri | 8 707 | 287 | 104 | 6 | 455 | 190 | 398 | 647 | 3 | 10 797 |
| Tillverkningsindustri | 55 291 | 3 061 | 802 | 3 205 | 2 531 | 1 525 | 3 093 | 8 377 | 9 258 | 87 143 |
| Jordbruk,skogsbruk och fiske | 7 209 | 11 | 37 | 1 584 | 1 832 | 904 | 3 | 11 580 | ||
| Utvinning av mineraler, olja och gas | 21 099 | 15 | 100 | 229 | 686 | 92 | 27 | 22 248 | ||
| Försörjning av el, gas och vatten | 22 833 | 35 | 5 | 7 571 | 1 426 | 897 | 3 831 | 5 051 | 208 | 41 857 |
| Övrigt | 19 660 | 769 | 444 | 471 | 163 | 153 | 145 | 583 | 1 684 | 24 072 |
| Företag | 324 757 | 10 447 | 6 846 | 13 787 | 12 861 | 9 950 | 18 946 | 39 464 | 31 207 | 468 265 |
| Kommersiell fastighetsförvaltning | 93 945 | 6 | 932 | 358 | 5 755 | 3 850 | 7 184 | 29 993 | 142 023 | |
| Bostadsfastighetsförvaltning | 73 738 | 2 | 313 | 6 | 6 922 | 80 981 | ||||
| Bostadsrättsföreningar, Sverige | 45 864 | 45 864 | ||||||||
| Fastighetsförvaltning | 213 547 | 6 | 934 | 358 | 5 755 | 4 163 | 7 190 | 36 915 | 268 868 | |
| Offentlig förvaltning | 5 346 | 9 | 81 | 1 111 | 1 205 | 354 | 789 | 30 493 | 681 | 40 069 |
| Bostadskrediter | 418 420 | 3 559 | 15 683 | 6 578 | 17 343 | 5 099 | 466 682 | |||
| Övrig utlåning | 24 977 | 2 354 | 4 798 | 993 | 2 402 | 1 714 | 1 717 | 34 | 2 247 | 41 236 |
| Hushåll | 443 397 | 2 354 | 8 357 | 993 | 18 085 | 8 292 | 19 060 | 34 | 7 346 | 507 918 |
| SUMMA | 1 007 930 | 15 923 | 16 496 | 16 712 | 38 085 | 22 970 | 46 854 | 120 298 | 50 221 | 1 335 489 |
| Repor Omklassificerade portföljer Reserver |
60 316 21 001 –4 878 |
|||||||||
| TOTALUTLÅNING | 1 411 928 |
1) Geografisk fördelning med utgångspunkt från var lånen är bokade.
Skuldinstrument
Vid årsskiftet 2016 uppgick kreditexponeringen i obligationsportföljen till 168 miljarder kronor (229). Här ingår räntebärande värdepapper till nominellt värde, inklusive vissa kreditderivat och ränteterminer.
Geografisk fördelning
| Stat och kommun | Företag | Säkerställda obligationer |
Tillgångssäkrade obligationer |
Finansiella institutioner |
Summa | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| Tyskland | 23,8% | 20,9% | 0,1% | 0,1% | 0,1% | 0,4% | 3,6% | 0,0% | 2,7% | 0,1% | 30,3% | 21,5% | |
| Sverige | 10,3% | 25,4% | 0,7% | 0,3% | 16,0% | 20,0% | 0,0% | 0,0% | 0,2% | 0,4% | 27,2% | 46,1% | |
| Danmark | 2,7% | 0,2% | 0,1% | 0,2% | 9,5% | 9,7% | 0,0% | 0,0% | 0,7% | 0,3% | 13,0% | 10,4% | |
| Norge | 3,4% | 3,6% | 0,1% | 0,3% | 3,1% | 0,0% | 0,0% | 0,6% | 0,9% | 0,0% | 7,5% | 4,5% | |
| USA | 7,1% | 2,0% | 0,0% | 0,3% | 0,0% | 0,0% | 0,2% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 7,3% | 2,3% | |
| Luxemburg | 3,3% | 2,1% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 2,4% | 0,0% | 0,0% | 3,3% | 4,5% | |
| Finland | 2,8% | 0,7% | 0,0% | 0,1% | 0,0% | 1,5% | 0,0% | 0,0% | 0,1% | 0,7% | 2,9% | 3,0% | |
| Nederländerna | 0,8% | 0,5% | 0,0% | 0,1% | 0,5% | 0,3% | 0,1% | 0,1% | 0,3% | 0,3% | 1,7% | 1,3% | |
| Spanien | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,6% | 0,4% | 0,4% | 0,1% | 0,1% | 0,5% | 1,1% | |
| Irland | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,1% | 0,1% | 0,0% | 0,0% | 0,1% | 0,1% | |
| Italien | 0,1% | 0,1% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,1% | 0,0% | 0,0% | 0,1% | 0,2% | |
| Portugal | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,1% | 0,1% | 0,0% | 0,0% | 0,1% | 0,1% | |
| Grekland | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
| Europa, övriga | 4,2% | 2,6% | 0,2% | 0,9% | 0,0% | 0,0% | 0,3% | 0,5% | 0,2% | 0,1% | 4,9% | 4,1% | |
| Övriga | 1,1% | 0,8% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 1,1% | 0,8% | |
| SUMMA | 59,6% | 58,9% | 1,2% | 2,3% | 29,2% | 32,5% | 4,8% | 4,3% | 5,2% | 2,0% | 100,0% | 100,0% | |
| Fördelning per kreditrating | |||||||||||||
| AAA | 38,6% | 46,9% | 0,1% | 0,2% | 28,3% | 31,7% | 3,4% | 2,9% | 2,6% | 0,6% | 73,0% | 82,3% | |
| AA | 11,4% | 6,7% | 0,0% | 0,0% | 0,5% | 0,3% | 0,1% | 0,2% | 1,0% | 0,1% | 13,0% | 7,3% | |
| A | 2,7% | 2,1% | 0,1% | 0,3% | 0,0% | 0,5% | 0,7% | 0,7% | 0,2% | 0,5% | 3,7% | 4,1% | |
| BBB | 0,0% | 0,1% | 0,4% | 0,5% | 0,0% | 0,0% | 0,4% | 0,3% | 0,1% | 0,1% | 0,9% | 1,0% | |
| BB/B | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,1% | 0,0% | 0,0% | 0,2% | 0,2% | 0,0% | 0,0% | 0,2% | 0,3% | |
| CCC/CC | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | |
| Ingen rating 1) |
6,9% | 3,1% | 0,6% | 1,2% | 0,4% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 1,3% | 0,7% | 9,2% | 5,0% | |
| SUMMA | 59,6% | 58,9% | 1,2% | 2,3% | 29,2% | 32,5% | 4,8% | 4,3% | 5,2% | 2,0% | 100,0% | 100,0% |
1) Huvudsakligen tyska delstater (Bundesländer)
17 b Marknadsrisk
Definition
Marknadsrisk är risken för förluster i värdet av positionersom redovisas på balansräkningen eller i poster inom linjen på grund av negativa förändringar i marknadspriser. Marknadsrisk kan uppstå vid förändring i räntor, valutakurser, kreditspreadar, råvarupriser och aktiekurser, implicit volatilitet, inflation eller marknadslikviditet. En tydlig skillnad görs mellan marknadsrisk i tradingverksamheten, det villsäga risker i handelslagret, och strukturella marknadsrisker och risker i räntenettot, det villsäga risker i den övriga bankverksamheten. Tradingverksamheten redovisastill marknadsvärde medan positioner i bankboken vanligtvisredovisastill upplupet anskaffningsvärde.
Riskhantering
Marknadsrisker i handelslagret uppstår i koncernens kunddrivna handel och i likviditetsportföljen. Tradingverksamheten bedrivs av divisionen Stora Företag & Institutioner där SEB är marknadsgarant (market maker) på de internationella valuta-, aktie- och kapitalmarknaderna. Likviditetsportföljen,som förvaltas av treasuryfunktionen, ingår i bankenslikviditetsreserv och består av investeringar i pantsättningsbara och mycket likvida obligationer.
Marknadsrisk i bankens övriga verksamhet uppstår till följd av strukturella skillnader i balansräkningen avseende valutor, räntevillkor och räntebindningstider. Treasuryfunktionen har det övergripande ansvaret för att hantera dessa risker,
vilka konsolideras centralt.
Marknadsrisker uppstår också i bankenslivförsäkringsverksamhetsamt i pensionsåtaganden för anställda till följd av obalanser i marknadsvärdena av tillgångar och skulder. Marknadsrisker i bankens pensionsåtaganden och i livförsäkringsverksamheten ingår inte i marknadsriskbeloppen nedan.Se not17e för information om marknadsrisk i livförsäkringsverksamheten.
Styrelsen fastställer hurstor marknadsrisk som är acceptabel genom attsätta den övergripande risktoleransen, limiter och generella instruktioner. Risktolerans och limitersättsförtradingverksamheten, övrig verksamhet och pensionsplanerna. Group Risk Committee fördelar de fastställda mandaten till divisionerna och treasuryfunktionen,som isin turfördelar ut erhållna limiter internt. Tradingrisker hanteras av de olika tradingenheterna genom ett omfattande ramverk av limiter för VaR, känslighetsanalys,stop-loss och stresstester.
Riskorganisationen mäter, följer upp och rapporterar dagligen marknadsrisknivån inom bankens olika enheter. Riskorganisationen gör även oberoende granskning av positioner värderade till verkligt värde och beräknar kapitalbufferten för värderingsosäkerhet inom ramen förförsiktig värdering. Riskorganisationen är närvarande i handlarrummen och följer upp limiter och marknadspriser vid stängning samt värderingsprinciper och nya produkter. Marknadsrisker rapporteras minst månatligen till Group Risk Committee och styrelsens Risk and Capital Committee.
SEB är exponerad motföljande risktyper:
| Risktyp | Definierad som risken förförlust eller minskade intäkter till följd av | Uppståri | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ränterisk | Förändringar i räntor | All bankverksamhet | |||||
| Kreditspreadrisk | Förändringar i kreditvärdigheten av utgivaren av till exempel obligationer eller kreditderivat |
Bankens obligationsinnehav huvudsakligen | |||||
| Valutakursrisk | Fluktuationer i valutakurser | Valutahandel på internationella marknadersamt bankverksamhet på olika marknader |
|||||
| Aktiekursrisk | Fluktuationer i aktiekurser | Market making och kundaktivitet i aktier och aktiederivat | |||||
| Råvaruprisrisk | Fluktuationer i råvarupriser | Kundaktivitet i råvaror | |||||
| Volatilitetsrisk | Förändring i den implicita volatiliteten | Market making och kundaktivitet i optioner isamtliga tillgångsslag | |||||
| Inflationsrisk | Förändring i inflation | Obligationsinnehav, tillgångsvärden på balansräkningen | |||||
| Marknadslikviditetsrisk | Fluktuationer i marknadslikviditeten i handel av tillgångar | Försäljning av tillgångar ellerstängning av marknadspositioner | |||||
| CVA-justering 1) |
Fluktuationer i motpartsrisk baserat på förväntad framtida exponering | Derivatkontraktsom inte handlas över en börs(OTC) | |||||
| 1) CVA-justeringen utgörsi princip av kreditrisk, men exponeringen beräknas med hjälp av marknadsriskfaktorer (ränta, valuta, etc.). |
Not 17 b fortsättning Marknadsrisk
Riskmätning
För att mäta marknadsriskexponering använder SEB både måttsom syftar till att uppskatta förluster under normala marknadsförhållanden och måttsom fokuserar på extrema marknadsförhållanden. Marknadsrisker under normala förhållanden mäts genom Value at Risk (VaR)samtspecifika måttsom är relevanta för olika risktyper. Dessa mått kompletteras med stresstester och scenarioanalyser där potentiella förluster under extrema förhållanden beräknas. Eftersom ingen mätmetod kan täcka alla risker vid alla tillfällen används flera metoder och slutsatser dras baserat på en samlad bedömning av resultaten.
Value at Risk och stressat Value at Risk
VaR uttrycker den maximala eventuella förlustsom kan uppstå under en visstidsperiod med en visssannolikhet. SEB använder en historisk simuleringsmodell och har valt 99 procentssannolikhet och en tidshorisont på tio dagar för att mäta, limitera och rapportera VaR. Modellen aggregerarsamtliga marknadsrisker och täcker en rad olika riskfaktorer isamtliga tillgångsslag. SEB använder också ettså kallat stressat VaR-mått, där VaR beräknasför den nuvarande portföljen men med marknadsdata från en historiskt turbulent tidsperiod som omfattar konkursen i Lehman Brothers.
En begränsning i SEB:s VaR-mått är att historisk data användsför att beräkna eventuella marknadsförändringar vilket gör att inte alla resultat kan förutses,speciellt inte när marknaderna rörsig snabbt. VaR fångar inte heller upp åtgärder för att minska risken eftersom modellen antar att portföljen är oförändrad.
Både VaR-modellen och den stressade VaR-modellen är godkända av Finansinspektionen för beräkning av legala kapitalkrav för alla generella marknadsriskeri bankens handelslager i moderbolaget och dotterbolageti Luxemburg, Skandinaviska Enskilda Banken S.A. VaR-modellen valideras genom back-testing analys.
Value at Risk
| 2016 | 31 dec | Genomsnitt | Genomsnitt | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Risk i handelslagret(99%, 10 dagar) | Min | Max | 2016 | 2016 | 2015 |
| Ränterisk | 37 | 120 | 61 | 72 | 95 |
| Kreditspreadsrisk | 54 | 44 | 61 | 63 | 66 |
| Valutakursrisk | 6 | 78 | 9 | 32 | 34 |
| Aktiekursrisk | 11 | 56 | 40 | 26 | 29 |
| Råvaruprisrisk | 9 | 60 | 27 | 22 | 17 |
| Volatilitetsrisk | 10 | 34 | 12 | 17 | 34 |
| Diversifiering | –118 | –121 | –158 | ||
| SUMMA | 83 | 182 | 92 | 111 | 117 |
| Risk i övrig bankverksamhet(99%, 10 dagar) | |||||
| Ränterisk | 127 | 336 | 127 | 232 | 189 |
| Kreditspreadsrisk | 14 | 82 | 51 | 60 | 97 |
| Valutakursrisk | 10 | 6 | 1 | ||
| Aktiekursrisk | 29 | 98 | 29 | 58 | 28 |
| Volatilitetsrisk | |||||
| Diversifiering | –53 | –110 | –98 | ||
| SUMMA | 153 | 320 | 160 | 240 | 217 |
Stresstester och scenarioanalyser
Scenarioanalyser och stresstester är en viktig del i riskhanteringen och kompletterar VaR-måttetsom inte fångar upp de allra största förlusterna. Marknadspositionertestas då underscenariersom inte fångas upp av VaR och kan täcka längre tidsperioder. SEB stresstestarsina portföljer genom att applicera både extrema marknadsrörelser som faktiskt har inträffat (historiska stresstester) och extrema men tänkbara marknadsrörelsersom skulle kunna inträffa i framtiden (hypotetiska eller framåtblickande stresstester). Dessutom görs omvända stresstester för hela tradingportföljen och på divisions- och enhetsnivå för att identifiera scenariersom kan leda till ett visst resultat, till exempel att en stop loss-limit bryts.
Specifika riskmått
VaR-måttet och stresstesterna kompletteras med specifika riskmåttså som Delta 1 procent för ränterisk och så kallad single och aggregated FX för valutakursrisk. Delta 1 procent är ett ränteriskmåttsom användsför alla räntebaserade produkter. Det definierassom den potentiella förändringen i marknadsvärde vid ett en-procentigt parallelltskifte i alla räntor i varje valuta.
Dessutom användsstop loss-limiter inom alla enhetersom hanterar risk i marknadsvärderade finansiella instrument. Stop loss-limiten visar det maximala beloppet en enhet kan förlora innan risken ska minskas eller eliminerasåtgärder vidtas.
Motpartsrisk i derivatkontrakt
CVA/DVA-justeringar är känsliga för marknadsrörelser,särskilt i räntor, kreditspredar och valutor.
För att bevaka denna känslighetstressar SEB dessa tillgångsslag regelbundet och effekten på CVA/DVA beräknas. Detta görs genom att jämföra de ursprungliga CVA/
DVA-siffrorna med stressade resultat av en ökning av nuvarande räntor och kreditspreadar med 100 baspunktersamt en 5-procentig förstärkning av SEK mot alla valutor.
| 2016 | CVA | DVA | Summa |
|---|---|---|---|
| Räntor + 100 baspunkter | 180 | 75 | 255 |
| Kreditspreadar + 100 baspunkter | –928 | 384 | –544 |
| SEK +5% | –22 | 6 | –16 |
| 2015 | |||
| Räntor + 100 baspunkter | 169 | 85 | 254 |
| Kreditspreadar + 100 baspunkter | –798 | 392 | –406 |
| SEK +5% | 11 | 11 | |
Not 17 b fortsättning Marknadsrisk
Ränterisk
Ränterisk är risken att värdet på koncernenstillgångar,skulder och ränterelaterade derivat påverkas negativt av förändringar i räntor eller andra relevanta riskfaktorer. Huvuddelen av koncernensränterisk ärstrukturell och uppstår i bankboken när
det finns en skillnad mellan räntesättning av tillgångar och skulder, inklusive derivat. Tabellen nedan visar känsligheten av en förändring på +100 baspunkter i räntan på bankboken och handelslagret per valuta och i olika löptider.
Handelslagret perlöptid
| 2016 | < 3 mån | 3–12 mån | 1–2 år | 2–5 år | >5 år | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR | 11 | –27 | –38 | 164 | 165 | 275 |
| SEK | 23 | 3 | –386 | 286 | 172 | 98 |
| USD | –112 | –39 | 16 | –17 | –53 | –205 |
| Övriga | –2 | –112 | 128 | –94 | –71 | –151 |
| SUMMA | –80 | –175 | –280 | 339 | 213 | 17 |
| 2015 | ||||||
| EUR | –20 | 255 | 38 | –11 | –1 | 261 |
| SEK | –118 | 179 | –22 | 97 | –65 | 71 |
| USD | –41 | –43 | –11 | 17 | 3 | –75 |
| Övriga | 14 | –158 | –196 | 10 | 112 | –218 |
| SUMMA | –165 | 233 | –191 | 113 | 49 | 39 |
Bankboken perlöptid*
| 2016 | < 3 mån | 3–12 mån | 1–2 år | 2–5 år | >5 år | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR | 30 | –348 | 191 | –382 | –3 | –512 |
| SEK | –249 | –722 | –74 | –524 | –239 | –1 808 |
| USD | 80 | 99 | 163 | 25 | 13 | 380 |
| Övriga | –26 | –57 | –13 | –44 | –5 | –145 |
| SUMMA | –165 | –1 028 | 267 | –925 | –234 | –2 085 |
| 2015 | ||||||
| EUR | –56 | –222 | –181 | –224 | 267 | –416 |
| SEK | –665 | –172 | –399 | –505 | –143 | –1 884 |
| USD | 209 | 1 | 11 | 32 | 134 | 387 |
| Övriga | –58 | –12 | –5 | –28 | –7 | –110 |
| SUMMA | –570 | –405 | –574 | –725 | 251 | –2 023 |
* per valuta Mkr/100 baspunkter
17 c Operativ risk
Definition
Operativ risk definierassom risken för förlust till följd av otillräckliga eller misslyckade interna processer, den mänskliga faktorn och system (till exempel datorhaverier, misstag, bedrägerier, övriga brister i interna kontroller) eller yttre händelser (naturkatastrofer, extern brottslighet, mm). Definitionen omfattar risker förknippade med regelefterlevnad, finansiell rapportering, informationssäkerhet och säkerhet, projektrisk,samt legala risker. Definitionen omfattar inte strategisk risk eller ryktesrisk.
Riskhantering
Operativa risker uppstår i all typ av verksamhet och ansvaret för att hantera dessa risker ligger hossamtliga chefer inom SEB. SEB:s mål är att upprätthålla en sund riskkultur med låg operativ risk och en låg förlustnivå till följd av operativa incidenter genom effektiva interna kontroller och hög användningsgrad av riskreducerande verktyg och processer.
Genom en gemensam godkännandeprocessför nya produkter (NPAP) gås alla nya eller förändrade produkter, processer och system igenom för att fånga upp och motverka operativa risker och därmed förhindra att SEB tar på sig risk som inte är omedelbart hanterbar inom organisationen.
Alla affärsenheter och supportfunktioner utför regelbundet en självutvärdering enligt en koncerngemensam metod för att identifiera och reducera större riskersom kan finnasi SEB:s olika processer. Genomförandegraden av dessa utvärderingar är hög inom banken och resultatet från utvärderingarna användsför att analysera SEB:s operativa riskprofil och bidrar till en god kvalitet.
SEB säkerställer att organisationen är förberedd på och kan fortsätta bedriva verksamheten även vid allvarliga störningar genom att identifiera kritiska aktiviteter och upprätthålla uppdaterade och testade kontinuitetsplaner i ett koncerngemensamtsystem.
Det är obligatoriskt församtliga anställda att eskalera och registrera riskrelaterade händelser eller incidenter för att kunna identifiera, bedöma, övervaka och reducera riskerna. SEB använder ett koncerngemensamt IT system för detta ändamål samt för analys av operativ risk data.
SEB utbildar regelbundet medarbetarna inom viktiga områden såsom informationssäkerhet, bekämpning av bedrägeri och penningtvätt,"känn din kund" och SEB:s uppförandekod. SEB har en formell processsom uppmuntrar medarbetare att rapportera oegentligheter och eventuell oetisk eller olaglig verksamhet.
Nätbaserad och organiserad brottslighet fortsätter att utvecklas och SEB arbetar kontinuerligt med att förbättra processer och kontrollersom motverkar dessa risker. Riskorganisationen är ansvarig för att mäta och rapportera operativ risk inom
SEB. Signifikanta incidentersamt risknivån på koncern- och divisionsnivå analyseras och rapporteras månadsvistill verkställande ledningen, Group Risk Committee, styrelsens Risk and Capital Committee samt lokalt. De totala förlusterna till följd av operativa incidenter uppgick till 263 Mkr under 2016 (291).
Riskmätning
SEB använder metoden Advanced Measurement Approach (AMA) vid beräkning av kapitalkravet för operativ risk.
17 d Affärsrisk
Definition
Affärsrisk är risken för lägre intäkter på grund av volymminskningar, prispress eller konkurrens. I affärsrisk ingår risken vid beslut om satsningar (till exempel företagsköp,stora IT-projekt, organisationsförändringar och outsourcing). Strategisk risk är snarlik affärsrisken, men mera inriktad på storskaliga och strukturella riskfaktorer. Ryktesrisk är risken för en negativ uppfattning om SEB eller branschen i allmänhet.
17 e Försäkringsrisk
Definition
Försäkringsrisk i SEB består av allrisk inom bankenslivförsäkringsverksamhetsom omfattar fondförsäkring och traditionell livförsäkring.De huvudsakliga risktyperna är marknadsrisk, teckningsrisk och operationellrisk.
Marknadsrisk inom försäkringsverksamheten är risken för förluster från traditionella livförsäkringar med garanterade åtaganden till följd av förändringar i marknadsvärdet av tillgångar och skulder. Dessa förändringar kan orsakas av förändringar i räntor, kreditspreadar, aktiekurser, fastighetsvärden, valutakurser och implicit volatilitet.
Teckningsrisken avser förlust eller negativa värdeförändringar i försäkringsskulden (försäkringstekniska avsättningar) på grund av inadekvat prissättning och/eller antaganden för avsättningar. Detta inkluderar faktorersom genomsnittlig dödlighet, livslängd,sjuklighet (inklusive riskersom uppstår till följd av förändringar i tidpunkten för och storleken av utbetalningar), katastrofrisk (till exempel extrema eller oregelbundna händelser), omkostnadsrisk och annulationsrisk (det villsäga risken relaterad till försäkringstagarnas beteende).
Riskhantering och riskmätning
I en fondförsäkring bärs marknadsrisken av försäkringstagarna medan teckningsrisken är försumbar. Banken har en indirekt exponering mot marknadsrisk genom försäkringstagarnasinvesteringar då en del av framtida intäkter baseras på förvaltade tillgångar.
Marknadsrisken i den traditionella livförsäkrings-verksamheten med produkter som har garanterad avkastning reduceras med hjälp av normal marknadsrisksäkring och följs upp med ALM-mått(asset/liability management) och stresstester.Detta kompletteras med marknadsriskmåttsåsom VaR och scenarioanalys.
Teckningsrisk följs upp genom aktuariell analys och stresstester av det befintliga
17 f Likviditetsrisk
Definition
Likviditetsrisk är risken att koncernen inte kan refinansiera existerande tillgångar eller inte kan möta ökade krav på likviditet. Likviditetsrisk innefattar också risken att koncernen tvingaslåna till ofördelaktig ränta eller måste sälja tillgångar med förlust för att kunna fullgöra sina betalningsåtaganden.
Likviditetshantering och riskmätning
Styrelsen har fastställt ett omfattande ramverk för hantering av SEB:slikviditetsbehov på kort och lång sikt. Målet för SEB:slikviditetsriskhantering är attsäkerställa att koncernen har kontroll översin likviditetssituation, med tillräckliga mängder omedelbartsäljbara tillgångar i alla relevanta valutor för att i tid fullgöra sina betalningsåtaganden, i alla förutsägbara situationer, och utan att detta leder till höga kostnader.
Hanteringen av likviditetsrisk styrs av limitersom fastställs av styrelsen, vilka fördelas vidare inom banken av Group Risk Committee. Limitersättsför koncernen, filialer och vissa legala enheter,samt för exponering i vissa valutor. Det övergripande ansvaret för SEB:slikviditetshantering ligger hostreasuryfunktionen som stöds av lokala treasuryenheter på bankens viktigaste marknader. Riskfunktionen mäter och rapporterar regelbundet utnyttjandet av limitersamt resultat av likviditetsstresstester till Group Risk Committee och styrelsens Risk and Capital Committee.
Likviditetshantering och balansräkningensstruktur ur likviditetssynpunkt bygger på tre grundperspektiv: (i)strukturellt likviditetsperspektiv som ställerstabil finansiering i relation till icke likvida tillgångar, (ii) bankens motståndskraft vid den kortfristiga stresssom uppstår då finansierings- och interbankmarknaderna stängs(en indikator på bankens beroende av marknadsfinansiering),samt (iii) motståndskraf-
Riskhantering
Affärsrisk utgör en fundamental del av all affärsverksamhet. Digitalisering av bankindustrin pågår i alltsnabbare takt och nya spelare på marknaden uppstår. De nya, omfattande reglersom gäller för bank- och finansverksamhet harstor påverkan på industrin. Hur företag arbetar med hållbarhetsfrågor utgör en allt viktigare del av bolagets anseende. SEB arbetar kontinuerligt med att begränsa risker relaterade till affärer,strategier och anseende på olika sätt, till exempel genom regelbunden strategisk översyn av affärsområden, en proaktiv kostnadskontroll, en mer flexibel, stegvisIT-utvecklingsprocess, en ambitiös hållbarhetsstrategi och en aktiv dialog med tillsynsmyndigheterna.
försäkringsbeståndet.Dödsfalls- och sjukdomsrisker återförsäkras motstora enskilda skador eller många skador orsakade av samma skadehändelse. Parametrarför teckningsrisken valideras årligen. Försäkringstagare i vissa produkter harrätt att flytta sitt kapital från SEB.Denna flytträtt harinte historisktsett utnyttjatsi någon större utsträckning. För att kunna möta oplanerade utflöden håller banken en tillräcklig andel likvida placeringar. Regelbunden kassaflödesanalys görs också för att motverka denna risk.
I den traditionella verksamheten utgörskillnaden mellan tillgångarnas värde och de garanterade åtagandena en buffert för att täcka SEB:srisk. I fondförsäkringsverksamheten bevakaslönsamheten i både befintlig och ny affär. Fonderna analyseras på granulär nivå för attså korrektsom möjligt beräkna kapitalkrav enligt Solvens-ramverket.
Riskorganisationen ansvarar för mätning och uppföljning av riskerna i SEB:slivförsäkringsverksamhet. Mätning och uppföljning av ALM riskmått, VaR,scenarioanalys och stresstester genomförsregelbundet församtliga försäkringsbolag. Riskorganisationen är också en del av den oberoende riskhanteringsfunktionen i de olika försäkringsbolagen från ett SolvensII-perspektiv.De viktigaste riskerna rapporterastill Group Risk Committee,styrelsens Risk and Capital Committee och tillstyrelserna i SEB:srespektive försäkringsbolag.
SolvensII, det nya regelverket förförsäkringsbolag, gäller från och med 1 januari 2016. Syftet med SolvensII är attskapa ett gemensamtregelverk när det gällerstyrning, intern kontroll och kapitalkrav i Europa. Stresstestersom genomförts under första året under SolvensII visar att SEB:slivbolag är finansielltstarka och motståndskraftiga mot olika typer av stress. SolvensII-beräkningar utförs minst månatligen och rapporteras enligt myndigheternas krav i varje land kvartalsvis. SolvensIIsiffrorföljs noga övertiden och resultatet har varit i linje med förväntningar.
ten vid ett mycket utsattscenario där, utöver att finansieringsmarknaderna stängs, banken också förlorar en stor del av sin inlåning.
Strukturell likviditetsrisk
För att kunna bibehålla en sund strukturell likviditetsposition börstrukturen på skuldsidan spegla tillgångssidanssammansättning. Ju mer långfristiga lån och andra illikvida tillgångar desto större behov av stabil finansiering. SEB mäter detta genom den så kallade Core gap-kvoten, vilket begreppsmässigt liknar Basel-kommitténs Net Stable Funding Ratio (NSFR),som är en kvot mellan stabil finansiering (mer än ett årslöptid) och illikvida tillgångar (mer än ett årslöptid). Skillnaden mellan den interna Core gap-kvoten och det externa NSFR är att Core gap beräknas på en mer detaljerad nivå med hjälp av intern statistik samt att viktningen av den tillgängliga stabila finansieringen och illikvida tillgångar är olika.
Beroende av marknadsfinansiering
Ettsätt att mäta motståndskraften vid en försämring av marknaderna är att uppskatta hur länge SEB:slikvida tillgångarskulle räcka om finansieringsmarknaderna stängdes. Detta beräknas genom den s.k. förfallande finansieringskvoten vilken beräknassom kvoten av bankenslikvida tillgångar i förhållande till marknadsfinansiering och netto interbankinlåning som förfaller de närmaste månaderna, ellersom det antal månader detskulle ta innan de likvida tillgångarna tarslut i ettscenario där all förfallande finansiering måste tasfrån de likvida tillgångarna. Den främsta fördelen med detta mått är att endast förfall enligt kontrakt används och att inga antaganden krävs. Detta kan även mätassom en ut-/inlåningskvot exklusive repor och omklassificerade skuldinstrument.
Överlevnadshorisont i ett stressat scenario
En modell förstressade situationer kan byggas på antaganden om att finansieringsmarknaderna stängssamtidigtsom inlåningen minskar och lånelöften utnyttjas. Detta mäts av tillsynsmyndigheternas mått på likviditetstäckningsgrad (LCR) där nettoutflöden under en 30-dagarsperiod i ettstressatscenario ställsi relation till likvida tillgångar. SEB mäter även tiden det tar för likviditetsreserven att förbrukasi detstressade scenariot, uttrycktsom en överlevnadsperiod. SEB följer även olika ratinginstituts mått för överlevnad.
Intern likviditetsutvärdering
Likviditetsrisk motverkasinte primärt av kapital men det finns en stark koppling mellan kapital och bankenslikviditetsposition. Därför är processen för att utvärdera likviditetsbehovet en del av den interna kapitalutvärderingen (IKU). Likviditetsutvärderingen är konstruerad så att den ska identifiera möjliga gap mot SEB:slångsiktigt önskvärda likviditetstäckningsmått, med hänsyn taget till effektiv likviditetshantering och pågående processförbättringar.
Likviditetsreserv 1)
| 2016 | 2015 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK | EUR | USD | Övrigt | Summa | SEK | EUR | USD | Övrigt | Summa | |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 61 808 | 83 837 | 55 755 | 16 409 | 217 809 | 25 136 | 53 378 | 46 678 | 8 459 | 133 651 |
| Dagsutlåning till kreditinstitut | 242 | 1 377 | 2 536 | 3 601 | 7 756 | 1 143 | 2 997 | 3 963 | 5 392 | 13 495 |
| Värdepapper utgivna eller garanterade av stat, | ||||||||||
| centralbank eller multilaterala utvecklingsbanker | 3 465 | 35 387 | 18 902 | 11 091 | 68 845 | 28 193 | 6 962 | 2 560 | 37 715 | |
| Värdepapper utgivna eller garanterade av kommuner | ||||||||||
| eller av offentliga organ | 5 307 | 3 347 | 7 411 | 171 | 16 236 | 6 687 | 18 937 | 8 650 | 194 | 34 468 |
| Säkerställda obligationer utgivna av andra | ||||||||||
| institutioner | 52 419 | 1 274 | 193 | 49 731 | 103 617 | 53 974 | 4 874 | 69 | 64 372 | 123 289 |
| Säkerställda obligationer utgivna av SEB | 2 212 | 2 212 | 1 576 | 190 | 1 766 | |||||
| Värdepapper utgivna av icke-finansiella företag | 5 276 | 5 276 | 51 | 4 883 | 458 | 2 | 5 394 | |||
| Värdepapper utgivna av finansiella företag | ||||||||||
| (exklusive säkerställda obligationer) | 2 923 | 2 559 | 5 482 | 1 142 | 1 003 | 2 145 | ||||
| SUMMA | 125 453 | 133 421 | 87 356 | 81 003 | 427 233 | 88 567 | 114 594 | 67 783 | 80 979 | 351 923 |
1) Likviditetsreserven presenteras enligt mallsom definierats av Svenska Bankföreningen. Tillgångarsom är inkluderade i likviditetsreserven ska uppfylla följande: tillgångarna ska finnas under bankens Treasuryfunktionkontroll, inte vara belastade samt vara pantsättningsbara i centralbank. Vidare ska obligationer ha en maximal riskvikt om 20% vid användande av den standardmetod för kreditrisk i Basel II regelverketsamt en lägsta rating om Aa2/AA-. Tillgångarna presenterastill marknadsvärden.
Likviditetsmått
| 2016 | 2015 | |
|---|---|---|
| Core gap- kvot1) | 114% | 111% |
| Ut-/inlåningskvot | 143% | 146% |
| Likviditetstäckningsgrad (enligt Finansinspektionens definition) | 168% | 128% |
1) Core gap-kvoten representerar moderbolaget, SEB AG, SEB Pank AS (Estland), SEB Banka (Lettland) och SEB bankas AB (Litauen).
Kontraktuella förfall i balansräkningen
Tabellerna specificerar kassaflöden baserat på återstående kontraktuella förfallotider på balansräkningsdagen baserat på det tidigaste datum koncernen kan tvingas betala, oberoende av bedömningar om sannolikheten att det inträffar. Beloppen
som presenteras är ej diskonterade kassaflöden. Derivat redovisastill verkligt värde. Poster inom linjen såsom lånelöften rapporteras vid förfallotidpunkten.
Koncernen, 2016
| Balansräkning (kontraktsmässiga förfallotider) |
Betalbara på anfordran |
< 3 månader 1) | 3–12 månader |
1–5 år | >5 år Ingen löptid Försäkring | 2) | Delsumma | Diskonte ringseffekt |
Summa | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker Utlåning till centralbanker Utlåning till kreditinstitut varav belåningsbara skuldinstrument varav andra skuldinstrument |
151 078 24 5 898 |
66 366 29 142 |
289 7 001 380 |
6 949 | 993 | 118 | 314 | 151 078 66 679 50 415 380 |
51 112 2 |
151 078 66 730 50 527 382 |
| varav repor Offentlig förvaltning Hushåll Företag |
476 793 44 124 |
795 1 428 62 012 161 309 |
7 385 167 270 148 752 |
19 763 258 432 375 423 |
4 164 40 261 101 650 |
1 182 3 211 |
117 | 912 33 217 528 950 834 469 |
2 1 613 20 227 34 543 |
914 34 830 549 177 869 012 |
| Utlåning till allmänheten varav belåningsbara skuldinstrument varav andra skuldinstrument varav repor Skuldinstrument varav belåningsbara skuldinstrument varav andra skuldinstrument Eqetkapitalinstrument Derivat Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bär risken |
45 393 | 224 749 7 63 242 18 041 5 296 12 008 41 208 |
323 407 7 16 605 8 267 8 328 24 972 |
653 618 9 614 214 109 411 46 779 62 577 50 328 |
146 075 2 697 1 562 13 876 9 534 4 323 39 429 |
3 394 43 436 |
76 955 43 805 32 587 30 737 56 418 295 908 |
1 396 636 12 311 1 790 63 242 234 888 113 681 119 823 74 173 212 355 295 908 |
56 383 385 106 282 3 449 1 710 1 739 |
1 453 019 12 696 1 896 63 524 238 337 115 391 121 562 74 173 212 355 295 908 |
| Finansiella tillgångartill verkligt värde Övrigt varav övriga finansiella tillgångar |
44 | 59 249 37 883 36 717 |
41 577 390 14 |
159 739 1 575 44 |
53 305 178 52 |
43 436 32 079 3 |
460 018 6 341 126 |
817 324 78 490 36 956 |
3 449 29 29 |
820 773 78 519 36 985 |
| Summa tillgångar varav upplupna räntor utlåning varav upplupna räntorskuldinstrument |
202 437 | 417 389 | 372 664 | 821 881 | 200 551 | 79 027 2 093 1 516 |
466 673 | 2 560 622 2 093 1 516 |
60 024 | 2 620 646 2 093 1 516 |
| Skuldertill kreditinstitut varav repor Offentlig förvaltning Hushåll Företag |
25 058 26 590 239 979 536 292 |
61 155 737 2 884 29 446 64 501 |
20 449 1 676 6 214 9 111 |
2 180 438 1 135 23 609 |
2 234 4 255 2 16 749 |
8 892 118 |
119 968 855 35 843 276 776 650 262 |
–104 –113 –52 –688 |
119 864 855 35 730 276 724 649 574 |
|
| In- och upplåning från allmänheten varav inlåning varav upplåning varav repor Skuldertillförsäkringstagare Certifikat Säkerställda obligationer Övriga obligationer3) |
802 861 369 042 47 |
96 831 69 732 1 067 740 61 960 1 366 8 519 |
17 001 6 271 9 62 700 44 857 21 004 |
25 182 2 815 13 2 826 257 656 181 004 |
21 006 9 253 159 36 727 13 141 |
296 618 | 962 881 457 113 1 248 740 296 618 127 533 340 606 223 668 |
–853 –324 –5 –1 –1 058 –13 621 –8 248 |
962 028 456 789 1 243 739 296 618 126 475 326 985 215 420 |
|
| Emitterade värdepapper Skuldinstrument Egetkapitalinstrument Derivat Övriga skulder |
47 | 71 845 155 41 687 1 338 |
128 561 53 21 073 1 656 |
441 486 6 270 41 146 16 378 |
49 868 3 661 24 203 |
10 071 | 46 542 | 691 807 10 139 10 071 174 651 19 372 |
–22 927 –590 –147 |
668 880 9 549 10 071 174 651 19 225 |
| Finansiella skuldertill verkligt värde Övrigt varav övriga finansiella skulder Efterställda skulder Eget kapital |
97 | 43 180 41 826 38 768 510 |
22 782 259 54 |
63 794 598 282 |
27 864 2 128 1 240 52 231 |
10 071 20 735 2 140 976 |
46 542 112 459 76 |
214 233 178 102 40 422 52 741 140 976 |
–737 –37 –37 –12 022 |
213 496 178 065 40 385 40 719 140 976 |
| Summa skulder och eget kapital varav upplupna räntor in- och upplåning varav upplupna räntor emitterade värdepapper |
828 063 | 315 347 | 189 052 | 533 240 | 155 331 | 171 782 1 971 4 772 |
464 511 | 2 657 326 1 971 4 772 |
–36 680 | 2 620 646 1 971 4 772 |
| Posterinom linjen | ||||||||||
| Lånelöften Andra finansiella åtaganden Operationella leasingåtaganden |
12 715 109 |
116 411 49 228 286 |
38 625 26 064 441 |
228 258 15 771 912 |
23 420 20 436 44 |
39 | 419 429 111 538 1 792 |
419 429 111 538 1 792 |
||
| Summa skulder, eget kapital och posterinom linjen |
840 887 | 481 272 | 254 182 | 778 181 | 199 231 | 171 821 | 464 511 | 3 190 085 | –36 680 | 3 153 405 |
Koncernen, 2015
| Balansräkning (kontraktsmässiga förfallotider) |
Betalbara på anfordran |
< 3 månader 1) |
3–12 månader |
1–5 år | >5 år Ingen löptid Försäkring | 2) | Delsumma | Diskonte ringseffekt |
Summa | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker Utlåning till centralbanker Utlåning till kreditinstitut varav belåningsbara skuldinstrument varav andra skuldinstrument varav repor Offentlig förvaltning Hushåll Företag |
101 429 20 10 095 95 5 129 721 41 159 |
32 053 28 038 1 046 1 754 3 796 67 434 159 950 |
123 8 014 1 281 11 093 143 604 142 936 |
7 746 357 17 953 261 702 311 085 |
1 328 7 022 35 434 87 999 |
3 188 | 101 429 32 196 58 409 1 403 1 376 1 754 44 993 508 895 743 129 |
26 133 12 10 1 2 211 21 447 32 711 |
101 429 32 222 58 542 1 415 1 386 1 755 47 204 530 342 775 840 |
|
| Utlåning till allmänheten | 47 009 | 231 180 | 297 633 | 590 740 | 130 455 | 1 297 017 | 56 369 | 1 353 386 | ||
| varav belåningsbara skuldinstrument varav andra skuldinstrument varav repor Skuldinstrument varav belåningsbara skuldinstrument varav andra skuldinstrument Eqetkapitalinstrument Derivat Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bär risken |
432 7 58 274 59 852 49 495 9 366 45 396 |
1 368 196 1 21 240 4 432 16 800 20 982 |
5 663 717 111 647 30 189 81 319 59 919 |
5 736 2 965 14 343 6 544 7 757 51 504 |
82 058 | 67 452 38 992 27 879 16 149 37 750 271 613 |
13 199 3 885 58 275 274 534 129 652 143 121 98 207 215 551 271 613 |
612 253 285 4 408 1 480 2 928 |
13 811 138 4 58 560 278 942 131 132 146 049 98 207 215 551 271 613 |
|
| Finansiella tillgångartill verkligt värde | 105 248 | 42 222 | 171 566 | 65 847 | 82 058 | 392 964 | 859 905 | 4 408 | 864 313 | |
| Övrigt | 36 637 | 74 | 1 551 | 136 | 26 867 | 20 778 | 86 043 | 29 | 86 072 | |
| varav övriga finansiella tillgångar | 35 336 | 10 | 73 | 19 | 10 | 113 | 35 561 | 29 | 35 590 |
|
| Summa tillgångar varav upplupna räntor utlåning varav upplupna räntorskuldinstrument |
158 553 | 433 156 | 348 066 | 771 603 | 197 766 | 108 925 1 895 2 011 |
416 930 | 2 434 999 1 895 2 011 |
60 965 | 2 495 964 1 895 2 011 |
| Skuldertill kreditinstitut | 30 419 | 54 186 | 27 979 | 2 303 | 2 641 | 1 103 | 118 631 | –125 | 118 506 | |
| varav repor Offentlig förvaltning Hushåll Företag |
17 456 217 057 452 066 |
1 569 5 197 34 859 83 953 |
1 953 8 175 11 799 |
189 1 499 28 136 |
4 736 4 17 777 |
877 | 2 446 29 531 261 594 593 731 |
–1 –139 –72 –860 |
2 445 29 392 261 522 592 871 |
|
| In- och upplåning från allmänheten varav inlåning varav upplåning varav repor Skuldertillförsäkringstagare Certifikat Säkerställda obligationer Övriga obligationer3) |
686 579 303 497 |
124 009 87 287 7 501 7 171 113 283 12 536 10 975 |
21 927 9 666 1 30 709 48 196 18 287 |
29 824 2 817 20 2 869 226 149 130 654 |
22 517 9 664 185 168 50 382 17 278 |
45 | 271 995 | 884 856 412 931 7 707 7 171 271 995 147 074 337 263 177 194 |
–1 071 –397 –12 –7 –931 –14 216 –6 940 |
883 785 412 534 7 695 7 164 271 995 146 143 323 047 170 254 |
| Emitterade värdepapper | 136 794 | 97 192 | 359 672 | 67 828 | 45 | 661 531 | –22 087 | 639 444 | ||
| Skuldinstrument | 128 | 111 | 5 720 | 5 222 | 11 181 | –739 | 10 442 | |||
| Egetkapitalinstrument Derivat |
47 062 | 19 572 | 51 197 | 36 781 | 12 927 | 35 427 | 12 927 190 039 |
12 927 190 039 |
||
| Övriga skulder | 15 757 | 1 640 | 17 397 | –20 | 17 377 | |||||
| Finansiella skuldertill verkligt värde Övrigt |
62 947 43 096 |
21 323 297 |
56 917 740 |
42 003 1 964 |
12 927 25 836 |
35 427 105 387 |
231 544 177 320 |
–759 –41 |
230 785 177 279 |
|
| varav övriga finansiella skulder | 39 383 | 94 | 481 | 1 140 | 2 | 87 | 41 187 | –41 | 146 41 |
|
| Efterställda skulder Eget kapital |
802 | 40 256 | 142 798 | 41 058 142 798 |
–9 686 | 31 372 142 798 |
||||
| Summa skulder och eget kapital varav upplupna räntor in- och upplåning varav upplupna räntor emitterade värdepapper |
716 998 | 421 834 | 168 718 | 449 456 | 177 209 | 181 606 2 330 7 256 |
413 912 | 2 529 733 2 330 7 256 |
–33 769 | 2 495 964 2 330 7 256 |
| Posterinom linjen | ||||||||||
| Lånelöften | ||||||||||
| Andra finansiella åtaganden Operationella leasingåtaganden Summa skulder, eget kapital och |
227 039 53 591 250 |
25 062 30 407 863 |
201 840 13 851 843 |
29 235 21 484 156 |
483 176 119 333 2 112 |
483 176 119 333 2 112 |
1) Inkluderar postersom är tillgängliga över natten (O/N).
2) Kassaflödena från försäkringstillgångarna är monitorerade på regelbunden basisså att de vid varje givet tillfälle ska vara tillräckligtstora för att täcka kassaflödena från försäkringsskulderna. 3) Koncernen emitterar aktieindexobligationer,som innehåller både en skulddel och en egetkapitaldel. Koncernen har valt att klassificera aktieindexobligationer till ett värde av 30 992 Mkr (34 774)som poster värderade till verkligt värde via resultaträkningen med hänvisning till att de innehåller inbäddade derivat. Motsvarande belopp för moderföretaget är 28 940 Mkr (32 315). Detta val innebär att hela det kombinerade avtalet värderastill verkligt värde och att värdeförändringarna löpande redovisasi resultaträkningen. Verkligt värde för dessa finansiella instrument beräknas med användning av en värderingsteknik som uteslutande baseras på marknadsnoteringar. Koncernens kontraktsmässiga skulder uppgår till 28 871 Mkr (32 356) och moderföretagetstill 27 111 Mkr (30 199). Den ackumulerade påverkan av att beakta koncernens egen kreditvärdighet i verkligt värde värderingen uppgår till 230 Mkr (177), varav -53 Mkr (-417) avser 2016. Motsvarande belopp för moderbolaget är 148 Mkr (98), varav–50 Mkr (–371) avser 2016.
Moderbolaget, 2016
| Balansräkning (kontraktsmässiga förfallotider) |
Betalbara på | anfordran < 3månader1 ) |
3–12 månader |
1–5 år | >5 år | Ingen löptid | Delsumma | Diskonte ringseffekt |
Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker Utlåning till kreditinstitut varav andra skuldinstrument |
70 805 21 453 |
173 899 | 34 792 | 57 157 | 205 | 70 805 287 506 |
–134 –447 |
70 671 287 059 |
|
| varav repor Offentlig förvaltning |
192 | 1 237 491 |
1 402 | 7 175 | 176 | 1 237 9 436 |
–1 –354 |
1 236 9 082 |
|
| Hushåll | 749 | 48 479 | 167 027 | 262 740 | 12 472 | 491 467 | –15 195 | 476 272 | |
| Företag | 46 693 | 146 375 | 126 379 | 320 381 | 71 977 | 711 805 | –25 064 | 686 741 | |
| Utlåning till allmänheten varav belåningsbara skuldinstrument |
47 634 | 195 345 | 294 808 | 590 296 6 992 |
84 625 | 1 212 708 6 992 |
–40 613 –302 |
1 172 095 6 690 |
|
| varav andra skuldinstrument varav repor |
63 809 | 229 | 1 872 | 2 101 63 809 |
–220 –286 |
1 881 63 523 |
|||
| Skuldinstrument | 14 232 | 12 378 | 95 325 | 12 287 | 134 222 | –2 901 | 131 321 | ||
| varav belåningsbara skuldinstrument | 2 835 | 3 939 | 27 282 | 7 400 | 41 456 | –1 057 | 40 399 |
||
| varav andra skuldinstrument Eqetkapitalinstrument |
10 733 | 8 439 | 67 986 | 4 887 | 93 775 | 92 045 93 775 |
–1 784 | 90 261 93 775 |
|
| Derivat | 41 897 | 25 173 | 54 028 | 38 675 | 159 773 | 159 773 | |||
| Finansiella tillgångartill verkligt värde | 56 129 | 37 551 | 149 353 | 50 962 | 93 775 | 387 770 | –2 901 | 384 869 | |
| Övrigt | 36 507 | 77 | 267 | 585 | 47 714 | 85 150 | 85 150 | ||
| varav övriga finansiella tillgångar | 36 507 | 77 | 267 | 585 | 37 436 | 37 436 |
|||
| Summa tillgångar varav upplupna räntor utlåning |
139 892 | 461 880 | 367 228 | 797 073 | 136 377 | 141 489 1 627 |
2 043 939 1 627 |
–44 095 | 1 999 844 627 1 |
| varav upplupna räntorskuldinstrument | 793 | 793 | 793 | ||||||
| Skuldertill kreditinstitut | 63 648 | 62 763 | 27 022 | 13 539 | 2 326 | 169 298 | –446 | 168 852 | |
| varav repor Offentlig förvaltning |
21 110 | 738 109 |
338 | 229 | 2 179 | 738 23 965 |
–1 –75 |
737 23 890 |
|
| Hushåll | 195 909 | 12 432 | 1 674 | 420 | 210 435 | –408 | 210 027 | ||
| Företag | 481 242 | 54 574 | 4 450 | 2 549 | 6 971 | 549 786 | –1 119 | 548 667 | |
| In- och upplåning från allmänheten | 698 261 | 67 115 | 6 462 | 3 198 | 9 150 | 784 186 | –1 602 | 782 584 | |
| varav inlåning | 698 261 | 66 048 | 6 462 | 3 198 | 9 150 | 783 119 | –1 601 | 781 518 |
|
| varav upplåning | 1 066 | 1 066 | –1 | 1 065 |
|||||
| varav repor Certifikat |
739 61 939 |
62 704 | 2 825 | 739 127 468 |
–1 104 | 739 126 364 |
|||
| Säkerställda obligationer | 1 366 | 44 878 | 255 635 | 36 682 | 338 561 | –14 123 | 324 438 | ||
| Övriga obligationer2) | 8 417 | 20 942 | 181 042 | 11 413 | 221 814 | –8 430 | 213 384 | ||
| Emitterade värdepapper | 71 722 | 128 524 | 439 502 | 48 095 | 687 843 | –23 657 | 664 186 | ||
| Skuldinstrument | 178 | 29 | 6 037 | 3 305 | 9 549 | 9 549 | |||
| Egetkapitalinstrument Derivat |
42 400 | 21 163 | 45 391 | 24 879 | 10 072 | 10 072 133 833 |
10 072 133 833 |
||
| Övriga skulder | 1 313 | 1 675 | 16 236 | 19 224 | 19 224 | ||||
| Finansiella skuldertill verkligt värde | 43 891 | 22 867 | 67 664 | 28 184 | 10 072 | 172 678 | 172 678 | ||
| Övrigt | 37 845 | 22 | 9 823 | 47 690 | 47 690 | ||||
| varav övriga finansiella skulder | 37 845 | 22 | 37 867 | 37 867 |
|||||
| Efterställda skulder | 510 | 54 143 | 54 653 | –13 934 | 40 719 | ||||
| Obeskattade reserver | 21 761 | 21 761 | 21 761 | ||||||
| Eget kapital | 101 374 | 101 374 | 101 374 | ||||||
| Summa skulder och eget kapital | 761 909 | 283 846 | 184 897 | 523 903 | 141 898 | 143 030 | 2 039 483 | –39 639 | 1 999 844 |
| varav upplupna räntor in- och upplåning varav upplupna räntor emitterade värdepapper |
1 223 4 768 |
1 223 4 768 |
1 223 4 768 |
||||||
| Posterinom linjen | |||||||||
| Lånelöften Andra finansiella åtaganden |
43 549 38 577 |
33 522 16 968 |
189 699 8 398 |
19 467 10 470 |
286 237 74 413 |
286 237 74 413 |
|||
| Summa skulder, eget kapital och posterinom linjen |
761 909 | 365 972 | 235 387 | 722 000 | 171 835 | 143 030 | 2 400 133 | –39 639 | 2 360 494 |
Moderbolaget, 2015
| Balansräkning (kontraktsmässiga förfallotider) |
Betalbara på | anfordran < 3månader1 ) |
3–12 månader |
1–5 år | >5 år | Ingen löptid | Delsumma | Diskonte ringseffekt |
Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker Utlåning till kreditinstitut varav andra skuldinstrument varav repor Offentlig förvaltning Hushåll Företag |
55 857 22 065 95 177 674 42 342 |
65 167 1 439 905 53 743 142 443 |
26 608 1 294 2 389 144 060 113 298 |
52 805 4 981 269 468 265 689 |
116 2 691 10 738 66 491 |
55 857 166 761 1 389 1 439 11 143 478 683 630 263 |
–145 –494 –3 –1 –589 –15 929 –23 133 |
55 712 166 267 1 386 438 1 10 554 462 754 607 130 |
|
| Utlåning till allmänheten varav belåningsbara skuldinstrument varav andra skuldinstrument varav repor Skuldinstrument varav belåningsbara skuldinstrument varav andra skuldinstrument Eqetkapitalinstrument Derivat |
43 193 | 197 091 58 836 57 770 47 836 8 952 45 894 |
259 747 1 399 194 20 157 3 415 16 743 21 024 |
540 138 4 336 757 97 449 19 823 77 626 59 850 |
79 920 2 608 3 628 11 813 5 101 6 712 54 238 |
117 464 | 1 120 089 8 343 4 579 58 836 187 189 76 175 110 033 117 464 181 006 |
–39 651 –527 –468 –281 –4 955 –1 383 –3 570 |
1 080 438 816 7 4 111 58 555 182 234 74 792 106 463 117 464 181 006 |
| Finansiella tillgångartill verkligt värde Övrigt varav övriga finansiella tillgångar |
103 664 35 049 35 049 |
41 181 278 278 |
157 299 469 469 |
66 051 208 208 |
117 464 47 480 |
485 659 83 484 36 004 |
–4 955 | 480 704 83 484 36 004 |
|
| Summa tillgångar varav upplupna räntor utlåning varav upplupna räntorskuldinstrument |
121 115 | 400 971 | 327 814 | 750 711 | 146 295 | 164 944 1 482 1 161 |
1 911 850 1 482 1 161 |
–45 245 | 1 866 605 1 482 1 161 |
| Skuldertill kreditinstitut varav repor Offentlig förvaltning Hushåll Företag |
34 253 7 097 177 306 392 036 |
55 666 1 569 487 19 896 72 649 |
30 024 951 3 136 5 449 |
10 180 83 507 2 580 |
5 032 2 455 7 095 |
135 155 1 569 11 073 200 845 479 809 |
–339 –1 –53 –389 –984 |
134 816 568 1 11 020 200 456 478 825 |
|
| In- och upplåning från allmänheten varav inlåning varav upplåning varav repor Certifikat Säkerställda obligationer Övriga obligationer2) |
576 439 576 439 |
93 032 85 537 7 496 7 168 113 437 12 102 10 919 |
9 536 9 536 30 718 46 977 18 155 |
3 170 3 170 2 871 227 281 132 395 |
9 550 9 550 175 52 235 15 871 |
691 727 684 232 7 496 7 168 147 201 338 595 177 340 |
–1 426 –1 423 –4 –4 –1 315 –19 885 –9 533 |
690 301 682 809 7 492 7 164 145 886 318 710 167 807 |
|
| Emitterade värdepapper Skuldinstrument Egetkapitalinstrument Derivat Övriga skulder |
136 458 127 49 096 15 742 |
95 850 109 19 694 1 635 |
362 547 5 340 52 404 |
68 281 4 703 41 110 |
12 831 | 663 136 10 279 12 831 162 304 17 377 |
–30 733 | 632 403 10 279 12 831 162 304 17 377 |
|
| Finansiella skuldertill verkligt värde Övrigt varav övriga finansiella skulder Efterställda skulder Obeskattade reserver Eget kapital |
64 965 39 028 39 028 802 |
21 438 17 17 |
57 744 9 9 |
45 813 41 317 |
12 831 14 622 23 466 97 780 |
202 791 53 676 39 054 42 119 23 466 97 780 |
–10 747 | 202 791 53 676 39 054 31 372 23 466 97 780 |
|
| Summa skulder och eget kapital varav upplupna räntor in- och upplåning varav upplupna räntor emitterade värdepapper |
610 692 | 389 951 | 156 865 | 433 650 | 169 993 | 148 699 1 205 5 837 |
1 909 850 1 205 5 837 |
–43 245 | 1 866 605 1 205 837 5 |
| Posterinom linjen | |||||||||
| Lånelöften Andra finansiella åtaganden |
140 699 43 353 |
20 687 19 425 |
163 462 9 256 |
26 072 14 274 |
350 920 86 308 |
350 920 86 308 |
|||
| Summa skulder, eget kapital och posterinom linjen |
610 692 | 574 003 | 196 977 | 606 368 | 210 339 | 148 699 | 2 347 078 | –43 245 | 2 303 833 |
1) Inkluderar postersom är tillgängliga över natten (O/N).
2) Koncernen emitterar aktieindexobligationer,som innehåller både en skulddel och en egetkapitaldel. Koncernen har valt att klassificera aktieindexobligationer till ett värde av 30 992 Mkr (34 774)som poster värderade till verkligt värde via resultaträkningen med hänvisning till att de innehåller inbäddade derivat. Motsvarande belopp för moderföretaget är 28 940 Mkr (32 315). Detta val innebär att hela det kombinerade avtalet värderastill verkligt värde och att värdeförändringarna löpande redovisasi resultaträkningen. Verkligt värde för dessa finansiella instrument beräknas med användning av en värderingsteknik som uteslutande baseras på marknadsnoteringar. Koncernens kontraktsmässiga skulder uppgår till 28 871 Mkr (32 356) och moderföretagetstill 27 111 Mkr (30 199). Den ackumulerade påverkan av att beakta koncernens egen kreditvärdighet i verkligt värde värderingen uppgår till 230 Mkr (177), varav –53 Mkr (–417) avser 2016. Motsvarande belopp för moderbolaget är 148 Mkr (98), varav –50 Mkr (–371) avser 2016.
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Genomsnittlig återstående löptid (år) | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Utlåning till kreditinstitut | 0,78 | 0,78 | 0,81 | 1,27 | |
| Utlåning till allmänheten | 2,72 | 2,65 | 2,36 | 2,35 | |
| Skulder till kreditinstitut | 0,41 | 0,48 | 0,83 | 1,05 | |
| Inlåning från allmänheten | 0,24 | 0,29 | 1,32 | 1,12 | |
| Upplåning från allmänheten | 1,39 | 0,36 | 0,13 | 0,13 | |
| Certifikat | 0,43 | 0,29 | 0,43 | 0,29 | |
| Säkerställda obligationer | 3,38 | 3,52 | 3,37 | 3,52 | |
| Övriga obligationer | 3,04 | 3,20 | 2,99 | 3,13 |
18 Kassa och likvida medel
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| Kassabehållning | 1 957 | 2 075 | 156 | 168 | |
| Kassabehållning hos centralbanker | 149 121 | 99 354 | 70 515 | 55 544 | |
| Andra checkkonton 1) |
7 237 | 9 341 | 21 261 | 21 781 | |
| SUMMA | 158 315 | 110 770 | 91 932 | 77 493 |
1) Behållning hos kreditinstitutsom utbetalas på anfordran.
19 Utlåning
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Utlåning till kreditinstitut 1) Utlåning till allmänheten1) |
50 527 1 453 019 |
58 542 1 353 386 |
287 059 1 172 095 |
166 267 1 080 438 |
| SUMMA | 1 503 546 | 1 411 928 | 1 459 154 | 1 246 705 |
1) Inkluderande räntebärande värdepapper klassificerade som Utlåning.
| Lånefordringar | ||
|---|---|---|
| Lånefordringarsom varken är oreglerade eller osäkra | 1 500 692 | 1 408 779 | 1 457 416 | 1 245 585 |
|---|---|---|---|---|
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | 5 037 | 4 900 | 3 228 | 2 060 |
| Portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar | 2 597 | 2 922 | 720 | 805 |
| Portföljvärderade lånefordringar, omstrukturerade | 9 | 205 | ||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 7 643 | 8 027 | 3 948 | 2 865 |
| Lånefordringarföre beaktande av reserveringar | 1 508 335 | 1 416 806 | 1 461 364 | 1 248 450 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | –1 928 | –2 044 | –1 044 | –775 |
| Gruppvisa reserver för individuellt värderade lånefordringar | –1 539 | –1 304 | –908 | –698 |
| Gruppvisa reserver för portföljvärderade lånefordringar | –1 322 | –1 530 | –258 | –272 |
| Reserver | –4 789 | –4 878 | –2 210 | –1 745 |
| SUMMA | 1 503 546 | 1 411 928 | 1 459 154 | 1 246 705 |
| Specifika och gruppvisa reserver | –4 789 | –4 878 | –2 210 | –1 745 |
| Reserver för poster inom linjen | –44 | –81 | –22 | |
| SUMMA RESERVER | –4 833 | –4 959 | –2 210 | –1 767 |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto | 0,33% | 0,35% | 0,22% | 0,17% |
| Andel osäkra lånefordringar, netto | 0,21% | 0,20% | 0,15% | 0,10% |
| Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar | 38,3% | 41,7% | 32,3% | 37,6% |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar | 68,8% | 68,3% | 60,5% | 71,5% |
| Reserveringsgrad för portföljvärderade lån | 50,7% | 48,9% | 35,8% | 33,8% |
| Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i procent av utlåningen |
63,2% 0,5% |
61,8% 0,6% |
56,0% 0,3% |
61,7% 0,2% |
Lånefordringar per kategori av låntagare
| Koncernen, 2016 | Kreditinstitut | Företag | Fastighets förvaltning |
Offentlig förvaltning |
Hushåll | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lånefordringarsom varken är oreglerade eller osäkra | 50 527 | 567 810 | 299 617 | 34 835 | 547 903 | 1 500 692 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | 3 812 | 1 066 | 159 | 5 037 |
||
| Portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar | 163 | 2 434 | 2 597 9 |
|||
| Portföljvärderade lånefordringar, omstrukturerade Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar |
3 975 | 1 066 | 9 2 602 |
7 643 | ||
| Lånefordringarföre beaktande av reserveringar | 50 527 | 571 785 | 300 683 | 34 835 | 550 505 | 1 508 335 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | –1 391 | –441 | –96 | –1 928 | ||
| Gruppvisa reserver för individuellt värderade lånefordringar Gruppvisa reserver för portföljvärderade lånefordringar |
–1 446 –91 |
–86 | –5 | –2 –1 231 |
–1 539 –1 322 |
|
| Reserver | –2 928 | –527 | –5 | –1 329 | –4 789 | |
| SUMMA | 50 527 | 568 857 | 300 156 | 34 830 | 549 176 | 1 503 546 |
| 2015 | ||||||
| Lånefordringarsom varken är oreglerade eller osäkra | 58 548 | 506 221 | 267 997 | 47 211 | 528 802 | 1 408 779 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | 1 | 3 065 | 1 657 | 177 | 900 4 2 922 |
|
| Portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar Portföljvärderade lånefordringar, omstrukturerade |
229 | 2 693 205 |
205 | |||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 1 | 3 294 | 1 657 | 3 075 | 8 027 | |
| Lånefordringarföre beaktande av reserveringar | 58 549 | 509 515 | 269 654 | 47 211 | 531 877 | 1 416 806 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | –1 243 | –696 | –105 | –2 044 | ||
| Gruppvisa reserver för individuellt värderade lånefordringar Gruppvisa reserver för portföljvärderade lånefordringar |
–7 | –1 192 –107 |
–90 | –8 | –7 –1 423 |
–1 304 –1 530 |
| Reserver | –7 | –2 542 | –786 | –8 | –1 535 | –4 878 |
| SUMMA | 58 542 | 506 973 | 268 868 | 47 203 | 530 342 | 1 411 928 |
| Moderbolaget, 2016 | Kreditinstitut | Företag | Fastighets förvaltning |
Offentlig förvaltning |
Hushåll | Summa |
| Lånefordringarsom varken är oreglerade eller osäkra | 286 936 | 440 508 | 245 092 | 9 086 | 475 794 | 1 457 416 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | 123 | 2 856 | 187 | 62 | 3 228 |
|
| Portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar |
123 | 2 856 | 187 | 720 782 |
720 3 948 |
|
| Lånefordringarföre beaktande av reserveringar | 287 059 | 443 364 | 245 279 | 9 086 | 476 576 | 1 461 364 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | –880 | –118 | –46 | –1 044 | ||
| Gruppvisa reserver för individuellt värderade lånefordringar | –904 | –4 | –908 | |||
| Gruppvisa reserver för portföljvärderade lånefordringar | –258 | –258 | ||||
| Reserver | –1 784 | –118 | –4 | –304 | –2 210 | |
| SUMMA | 287 059 | 441 580 | 245 161 | 9 082 | 476 272 | 1 459 154 |
| 2015 | ||||||
| Lånefordringarsom varken är oreglerade eller osäkra | 166 137 | 403 552 | 203 127 | 10 562 | 462 207 | 1 245 585 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | 137 | 1 715 | 153 | 55 | 2 060 |
|
| Portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar |
137 | 1 715 | 153 | 805 860 |
805 2 865 |
|
| Lånefordringarföre beaktande av reserveringar | 166 274 | 405 267 | 203 280 | 10 562 | 463 067 | 1 248 450 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar Gruppvisa reserver för individuellt värderade lånefordringar Gruppvisa reserver för portföljvärderade lånefordringar |
–7 | –612 –682 |
–122 –5 |
–4 | –41 –272 |
–775 –698 –272 |
Reserver –7 –1 294 –127 –4 –313 –1 745 SUMMA 166 267 403 973 203 153 10 558 462 754 1 246 705
Lånefordringar per geografiskt område 1)
| Koncernen, 2016 | Norden | Tyskland | Baltikum | Övriga | Summa |
|---|---|---|---|---|---|
| Lånefordringarsom varken är oreglerade eller osäkra | 1 218 235 | 113 641 | 115 771 | 53 045 | 1 500 692 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar Portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar Portföljvärderade lånefordringar, omstrukturerade |
2 967 1 310 |
463 | 1 469 1 287 9 |
138 | 5 037 2 597 9 |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 4 277 | 463 | 2 765 | 138 | 7 643 |
| Lånefordringarföre beaktande av reserveringar | 1 222 512 | 114 104 | 118 536 | 53 183 | 1 508 335 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar Gruppvisa reserver för individuellt värderade lånefordringar Gruppvisa reserver för portföljvärderade lånefordringar |
–985 –1 108 –535 |
–158 –69 |
–748 –236 –787 |
–37 –126 |
–1 928 –1 539 –1 322 |
| Reserver | –2 628 | –227 | –1 771 | –163 | –4 789 |
| SUMMA | 1 219 884 | 113 877 | 116 765 | 53 020 | 1 503 546 |
| 2015 | |||||
| Lånefordringarsom varken är oreglerade eller osäkra | 1 126 933 | 126 751 | 104 654 | 50 441 | 1 408 779 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar Portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar Portföljvärderade lånefordringar, omstrukturerade Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar |
1 849 1 414 3 263 |
910 910 |
2 067 1 508 205 3 780 |
74 74 |
4 900 2 922 205 8 027 |
| Lånefordringarföre beaktande av reserveringar | 1 130 196 | 127 661 | 108 434 | 50 515 | 1 416 806 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar Gruppvisa reserver för individuellt värderade lånefordringar Gruppvisa reserver för portföljvärderade lånefordringar |
–696 –923 –554 |
–357 –73 |
–963 –199 –976 |
–28 –109 |
–2 044 –1 304 –1 530 |
| Reserver | –2 173 | –430 | –2 138 | –137 | –4 878 |
| SUMMA | 1 128 023 | 127 231 | 106 296 | 50 378 | 1 411 928 |
| Moderbolaget, 2016 | Norden | Tyskland | Baltikum | Övriga | Summa |
|---|---|---|---|---|---|
| Lånefordringarsom varken är oreglerade eller osäkra | 1 413 794 | 43 622 | 1 457 416 | ||
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | 2 967 | 261 | 3 228 |
||
| Portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar |
720 3 687 |
261 | 720 3 948 |
||
| Lånefordringarföre beaktande av reserveringar | 1 417 481 | 43 883 | 1 461 364 | ||
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | –932 | –112 | –1 044 | ||
| Gruppvisa reserver för individuellt värderade lånefordringar | –783 | –125 | –908 | ||
| Gruppvisa reserver för portföljvärderade lånefordringar | –258 | –258 | |||
| Reserver | –1 973 | –237 | –2 210 | ||
| SUMMA | 1 415 508 | 43 646 | 1 459 154 | ||
| 2015 | |||||
| Lånefordringarsom varken är oreglerade eller osäkra | 1 205 329 | 40 256 | 1 245 585 | ||
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | 1 849 | 211 | 2 060 |
||
| Portföljvärderade lånefordringar, oreglerade >60 dagar | 805 | 805 | |||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 2 654 | 211 | 2 865 | ||
| Lånefordringarföre beaktande av reserveringar | 1 207 983 | 40 467 | 1 248 450 | ||
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | –663 | –112 | –775 | ||
| Gruppvisa reserver för individuellt värderade lånefordringar | –589 | –109 | –698 | ||
| Gruppvisa reserver för portföljvärderade lånefordringar | –272 | –272 | |||
| Reserver | –1 524 | –221 | –1 745 | ||
| SUMMA | 1 206 459 | 40 246 | 1 246 705 |
1) Den geografiska fördelningen avgörs av var lånet är bokat.
Förfallna men ej osäkra lån
| Koncernen | Moderbolaget | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | Företag | Hushåll | Övriga | Summa | Företag | Hushåll | Övriga | Summa |
| < 30 dagar | 3 967 | 1 609 | 21 | 5 597 | 2 981 | 341 | 1 | 3 323 |
| 31 – 60 dagar | 836 | 671 | 11 | 1 518 | 726 | 414 | 1 140 | |
| >60 dagar 1) |
517 | 286 | 803 | 213 | 41 | 254 | ||
| SUMMA | 5 320 | 2 566 | 32 | 7 918 | 3 920 | 796 | 1 | 4 717 |
| 2015 | ||||||||
| < 30 dagar | 3 071 | 1 764 | 24 | 4 859 | 1 602 | 345 | 8 | 1 955 |
| 31 – 60 dagar | 463 | 744 | 1 | 1 208 | 184 | 367 | 551 | |
| >60 dagar 1) |
411 | 94 | 1 | 506 | 227 | 13 | 240 | |
| SUMMA | 3 945 | 2 602 | 26 | 6 573 | 2 013 | 725 | 8 | 2 746 |
1) Exklusive förfallna men ej osäkra portföljvärderade lån oreglerade med mer än 60 dagar vilka finns med i tidigare tabell.
Reserver, Koncernen
| Utlåning till kreditinstitut | Utlåning till allmänheten | Totalt | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Specifika reserver1) | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
| Ingående balans | 0 | –1 | –2 044 | –2 833 | –2 044 | –2 834 |
| Ianspråktagande | 1 | 584 | 1 300 | 584 | 1 301 | |
| Avsättningar | –734 | –1 058 | –734 | –1 058 | ||
| Återföringar | 338 | 507 | 338 | 507 | ||
| Valutakursdifferenser | –72 | 40 | –72 | 40 | ||
| Utgående balans | 0 | 0 | –1 928 | –2 044 | –1 928 | –2 044 |
| 1) Specifika reserver för individuellt värderade lån. | ||||||
| Gruppvisa reserver2) | ||||||
| Ingående balans | –7 | –7 | –2 827 | –3 316 | –2 834 | –3 323 |
| Avsättningar, netto | 7 | 35 | 436 | 42 | 436 | |
| Valutakursdifferenser | 0 | –69 | 53 | –69 | 53 | |
| Utgående balans | 0 | –7 | –2 861 | –2 827 | –2 861 | –2 834 |
| 2) Gruppvisa reserver för individuellt värderade lån, reserver för gruppvis värderade lån och länderriskreserver. |
||||||
| Reserverför posterinom linjen | ||||||
| Ingående balans | –81 | –87 | –81 | –87 | ||
| Avsättningar, netto | 43 | 3 | 43 | 3 | ||
| Ianspråktagande | 0 | 5 | 0 | 5 | ||
| Valutakursdifferenser | –6 | –2 | –6 | –2 | ||
| Utgående balans | –44 | –81 | –44 | –81 | ||
| SUMMA | 0 | –7 | –4 833 | –4 952 | –4 833 | –4 959 |
| Utlåning till kreditinstitut Utlåning till allmänheten Totalt Specifika reserver1) 2016 2016 2016 2015 2015 2015 Ingående balans 0 –2 –775 –1 384 –775 –1 386 Ianspråktagande 2 60 695 60 697 Avsättningar –407 –431 –407 –431 Återföringar 102 360 102 360 Valutakursdifferenser –24 –15 –24 –15 Utgående balans 0 0 –1 044 –775 –1 044 –775 1) Specifika reserver för individuellt värderade lån. Gruppvisa reserver 2) Ingående balans –8 –7 –962 –785 –970 –792 Avsättningar, netto 7 –195 –165 –188 –165 Valutakursdifferenser 1 –1 –9 –12 –8 –13 Utgående balans 0 –8 –1 166 –962 –1 166 –970 2) Gruppvisa reserver för individuellt värderade lån, reserver för gruppvis värderade lån och länderriskreserver. Reserverför posterinom linjen Ingående balans –22 0 –22 0 Avsättningar, netto 22 –22 22 –22 Utgående balans 0 –22 0 –22 SUMMA 0 –8 –2 210 –1 759 –2 210 –1 767 |
Reserver, Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
"Forborne loans"
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Summa "forborne"lån varav varken är oreglerade eller osäkra1) |
11 990 6 327 |
11 980 5 096 |
6 927 3 883 |
5 399 2 031 |
1) Enligt EBA:s definition.
20 Kapitaltäckning
Kapitalstyrning
I konkurrensen om kunder och affärer tar SEB olika typer av risk i linje med bankens strategiska inriktning och affärsplan. För att kunna hålla dessa risker och garantera SEB:slångsiktiga överlevnad måste banken hålla tillräckligt med kapital. Samtidigt måste lönsamheten balanseras mot risktoleransen. Inom ramen för SEB:s kapitalstyrning beaktas de följande aspekterna:
-
- tillsynsmyndigheternas minimikapitalkrav och derasförväntningar att bankerska verka med en säker marginal över dessa miniminivåer,som sätts av EU-direktiv genom svensk lagstiftning om kapitalkrav,
-
- kapitalisering som krävsför att uppnå den rating som behövsför att nå det antal skuldinvesterare som behövsför att SEB:s verksamhetska kunna bedrivas,
-
- kapitalisering som krävs av företagskunder och andra motparter för att banken ska kunna vara verksam i kapitalmarknaderna, inklusive derivat- och valutahandel, och
-
- balans mellan aktieägarnas avkastningskrav och risktagande.
För att möta förväntningarna från aktieägarna, tillsynsmyndigheterna och marknadsaktörer är SEB:s kapitalnivå baserad på en uppskattning av samtliga risker i verksamheten samt framåtblickande – i linje med lång- och kortsiktiga affärsplaner och förväntad makroekonomisk utveckling. Vidare användsstresstester för att identifiera hur bankens finansiella ställning kan komma att påverkas av olika negativa scenarier.
Intern kapitalutvärderingsprocess
Den interna kapitalutvärderingen (IKU) omfattar SEB:sinterna syn på materiella risker och hur de utvecklas, liksom riskmätningsmodeller, riskhantering och de faktorersom minskar risken. Den är kopplad till bankens affärsplanering och fastställer en strategi för hur lämpliga kapitalnivåerska upprätthållas. Den säkerställer att det egna kapitalet, ekonomiskt kapital, myndigheternas och ratingbolagens kapitalkrav hanteras på ettsättså att bankens överlevnad inte riskeras. Kapitaltäckningen bevakaslöpande och rapporterastillstyrelsen. Därmed är IKU sammankopplad med SEB:s affärsplanering, interna styrning och kontrollramverk.
SEB:s kapitalplan täcker den strategiska planeringsperioden och prognosticerar både krav på ekonomiskt kapital och myndighetskrav samt tillgängligt kapital och relevanta nyckeltal. Planen är framåtriktad och inkluderar nuvarande samt kommande affärsvolymer liksom strategiska initiativ. Kapitalplanen stresstestasför eventuella konjunkturnedgångar, förstrategiska riskfaktorersom identifierasi affärsplanen och andra relevanta scenarier. Kapitalplanen fastställs årligen och uppdateras under året vid behov.
Ekonomiskt kapital är en viktig beståndsdel av IKU. Det är ett internt riskmått som liknar Basel III-regelverket. Ekonomiskt kapital beräknas på ett konfidensintervall på 99,97 procent vilket motsvarar kapitalkravet för en mycket hög rating. Ekonomiskt kapital, eller det internt bedömda kapitalbehovet, för koncernen (inklusive
försäkringsverksamheten) uppgick till 63 miljarder kronor (59) vid åretsslut. SEB har en intern modell för kapitalallokering och för att mäta räntabilitet. Modellen är kalibrerad till SEB:s kapitalmål och liknar myndighetskapitalmåttet genom att det inkluderar kapitalkrav under pelare 2.
Tillsynsmyndigheterna utvärderar årligen SEB och dessIKU enligt regelverket för myndigheternas översyns- och utvärderingsprocess. Utvärdering omfattar bland annat kapitaltäckning, riskmätningsmodeller och riskstyrning och i utvärderingen för 2016 har tillsynsmyndigheten dragitslutsatsen att SEB har tillräckligt kapital och mäter och hanterar risker på ett lämpligtsätt.
Myndigheternas kapitalkrav
Minimikapitalkraven för banker har utvecklats under de senaste åren, både vad gäller vilka riskersom täcks och vilka komponentersom ingår i kapitalbasen. Kraven delasin i pelare 1-krav som är generella minimikrav för alla institut och pelare 2-krav som baseras på individuella bedömningar av varje institut.
Pelare 1-kraven för kärnprimärkapitalet uttryckssom en andel av de riskvägda tillgångarna och består av följande:
- i) ett legalt minimikrav på 4,5 procent,
- ii) en kapitalkonserveringsbuffert på 2,5 procent,
- iii) en systemriskbuffert på 3,0 procent, och
- iv) en kontracyklisk buffert används av tillsynsmyndigheterna i Sverige och Norge, som för närvarande uppgår till ca 0,7 procent för SEB.
Tillsammans uppgår pelare 1-kraven för kärnprimärkapitalet till 10,7 procent.
Tillskillnad från pelare 1-kraven, uttrycks pelare 2-kraven inte somen andel av riskvägda tillgångar.Därför varierar pelare 2-kraven variera i förhållande tillriskvägda tillgångar(förutom försystemrisk). Pelare 2-kraven består av följande:
- v) ettspecifikt kapitalkrav försystemrisk (systemriskkrav) uttrycktsom ett rent kärnprimärkapitalkrav på 2 procent,
- vi) riskviktsgolv försvenska bolån. Kravet beräknassom skillnaden mellan riskvägda tillgångar med en 25 procentsriskvikt för bolån och riskvägda tillgångar enligt Pelare 1 församma lån (där SEB:sriskvikt ligger på cirka 5 procent enligt interna modeller),
- vii) övriga specifika risker. Församtliga svenska banker har Finansinspektionen för närvarande identifierat a) kreditrelaterad koncentrationsrisk, b) ränterisk i bankboken, c) pensionsrisk, d)statsrisk och e) risker relaterade till företagskrediter. Utöver detta kan ytterligare SEB-specifika krav för andra risker tillkomma som en del av tillsynsmyndigheternas årliga översyn och utvärdering av banken.
Detsammanlagda kärnprimärkapitalkravet uppgår för närvarande till 16,9 procent.
Kapitalkvotskrav (explicit ellerimplicit)
| Pelare 1 | CET1 | AT1 | Tier 2 | Summa |
|---|---|---|---|---|
| Minimikrav | 4,5% | 1,5% | 2,0% | 8,0% |
| Kapitalkonserveringsbuffert | 2,5% | 2,5% | ||
| Systemriskbuffert | 3,0% | 3,0% | ||
| Delsumma | 10,0% | 1,5% | 2,0% | 13,5% |
| Kontracyklisk kapitalbuffert | 0,7% | 0,7% | ||
| SUMMA | 10,7% | 1,5% | 2,0% | 14,2% |
| Pelare 2 | Summa | |||
| CET1 | AT1 | Tier 2 | ||
| Systemrisk i pelare 2 | 2,0% | 2,0% | ||
| Riskviktsgolv försvenska bolån 25 % | 1,9% | 0,2% | 0,3% | 2,4% |
| Kredit-relaterad koncentrationsrisk | 0,4% | 0,0% | 0,1% | 0,5% |
| Ränterisk i bankboken | 0,4% | 0,1% | 0,1% | 0,6% |
| Pensionsrisk | 0,6% | 0,1% | 0,1% | 0,8% |
| Statsrisk | 0,1% | 0,0% | 0,0% | 0,1% |
| Företagskrediter – PD-skala | 0,4% | 0,1% | 0,1% | 0,6% |
| Företagskrediter – maturitetsgolv | 0,4% | 0,0% | 0,0% | 0,4% |
| SUMMA | 6,2% | 0,5% | 0,7% | 7,4% |
| Totalt kapitalkrav | 16,9% | 2,0% | 2,7% | 21,6% |
Not 20 fortsättning Kapitaltäckning
Kapitaltäckningsanalys
| 2016 114 419 |
2015 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|
| 129 157 151 491 |
107 535 121 391 135 782 |
97 144 111 882 134 384 |
91 951 105 806 119 472 |
| 609 959 48 797 18,8% 21,2% 24,8% |
570 840 45 667 18,8% 21,3% 23,8% |
515 826 41 266 18,8% 21,7% 26,1% |
478 376 38 270 19,2% 22,1% 25,0% |
| 3,10 | 2,97 | 3,26 | 3,12 |
| 10,7% 2,5% 3,0% 0,7% |
10,5% 2,5% 3,0% 0,5% |
7,9% 2,5% 0,9% |
7,6% 2,5% 0,6% |
| 14,3% | 14,3% | 14,3% | 14,7% |
| 86 884 151 814 1,75 |
79 123 135 478 1,71 |
69 864 134 158 1,92 |
63 167 119 322 1,89 |
| 2 549 149 2 120 587 428 562 |
2 463 479 2 094 445 369 034 |
||
| 5,1% | 4,9% |
1) Kärnprimärkapitalrelation minuslagstadgat minimikrav på 4,5% exklusive buffertkrav. Därutöver tillkommer ett totalt kapitalkrav på ytterligare 3,5%.
Kapitalbas
| Konsoliderad situation | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Aktiekapital Ej utdelade vinstmedel Nettoresultat, aktieägarnas andel Översiktligt granskat resultat1) Minoritet |
21 942 65 190 43 226 10 618 |
21 942 53 458 50 817 16 581 |
21 942 52 443 31 485 12 477 |
21 942 42 648 34 055 17 439 |
| Eget kapital enligt balansräkningen1) | 140 976 | 142 798 | 118 347 | 116 084 |
| Avdrag relaterade till den konsoliderade situationen och övriga förutsebara kostnader | –14 303 | –14 808 | –11 929 | –11 515 |
| Kärnprimärkapitalföre lagstiftningsjusteringar2) | 126 673 | 127 990 | 106 418 | 104 569 |
| Ytterligare värdejusteringar Immateriella tillgångar Uppskjutna skattefordringarsom är beroende av framtida lönsamhet Reserver i verkligt värde relaterade till vinster eller förluster på kassaflödessäkringar Negativa belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp |
–1 169 –6 835 –208 –2 400 –381 |
–937 –11 942 –501 –3 210 –571 |
–1 136 –5 381 –2 400 |
–866 –8 145 –3 210 |
| Vinster eller förluster på skuldersom värderastill verkligt värde och beror på ändringar av egen kreditstatus Förmånsbestämda pensionsplaner Direkta och indirekta innehav av egna kärnprimärkapitalinstrument Värdepapperiseringar med 1 250% riskvikt |
–115 –920 –191 –35 |
–145 –2 927 –179 –43 |
–131 –191 –35 |
–175 –179 –43 |
| Sammanlagda lagstiftningsjusteringar av kärnprimärkapital | –12 254 | –20 455 | –9 274 | –12 618 |
| Kärnprimärkapital | 114 419 | 107 535 | 97 144 | 91 951 |
| Primärkapitaltillskott Primärkapitaltillskottsom omfattas av utfasning |
9 959 4 779 |
9 258 4 598 |
9 959 4 779 |
9 258 4 597 |
| Primärkapital | 129 157 | 121 391 | 111 882 | 105 806 |
| Supplementärkapitalinstrument Positiva belopp till följd av beräkningen av förväntade förlustbelopp Innehav av supplementärkapitalinstrument i enheter i den finansiella sektorn |
24 851 58 –2 575 |
16 091 875 –2 575 |
24 850 227 –2 575 |
16 091 150 –2 575 |
| Supplementärkapital | 22 334 | 14 391 | 22 502 | 13 666 |
| TOTALT KAPITAL | 151 491 | 135 782 | 134 384 | 119 472 |
1) För moderbolaget inkluderar Eget kapital kapitalandelen av obeskattade reserver.
2) Kärnprimärkapitalet avser den konsoliderade situationen, och skiljersig från eget kapital enligt IFRS. Försäkringsverksamhetens bidrag till eget kapital exkluderasliksom föreslagen utdelning beräknad enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
Not 20 fortsättning Kapitaltäckning
Riskexponeringsbelopp
| Konsoliderad situation | Moderbolaget | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |||||||
| Riskexpo | Riskexpo | Riskexpo | Riskexpo | |||||||
| Kreditrisk IRK | nerings belopp |
Kapitalkrav 1) |
nerings belopp |
Kapitalkrav 1) |
nerings belopp |
Kapitalkrav 1) |
nerings belopp |
Kapitalkrav1) | ||
| Institutsexponeringar | 26 254 | 2 100 | 22 701 | 1 816 | 23 868 | 1 909 | 19 566 | 1 565 | ||
| Företagsexponeringar | 335 413 | 26 833 | 307 618 | 24 609 | 226 254 | 18 100 | 202 710 | 16 217 | ||
| Hushållsexponeringar | 55 617 | 4 449 | 53 163 | 4 253 | 30 660 | 2 453 | 30 533 | 2 443 | ||
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 34 079 | 2 726 | 32 784 | 2 623 | 25 622 | 2 050 | 24 394 | 1 952 | ||
| varav kvalificerade rullande hushållsexponeringar | 248 | 20 | ||||||||
| varav exponeringar motsmå och medelstora företag | 4 723 | 378 | 3 255 | 260 | ||||||
| varav övriga hushållsexponeringar | 16 815 | 1 345 | 16 876 | 1 350 | 5 038 | 403 | 6 139 | 491 | ||
| Positioner i värdepapperiseringar | 3 066 | 246 | 4 114 | 329 | 2 984 | 239 | 3 975 | 318 | ||
| Totalt, kreditrisk enligtIRK-metod | 420 350 | 33 628 | 387 596 | 31 007 | 283 766 | 22 701 | 256 784 | 20 543 | ||
| Kreditrisk schablonmetod | ||||||||||
| Exponeringar mot nationella regeringar | ||||||||||
| eller centralbanker | 1 801 | 144 | 1 425 | 114 | 333 | 27 | 537 | 43 | ||
| Exponeringar mot delstatliga eller lokala | ||||||||||
| självstyrelseorgan och myndigheter | 51 | 4 | 51 | 4 | ||||||
| Exponeringar mot offentliga organ | 29 | 2 | 5 | |||||||
| Exponeringar mot institut | 1 316 | 105 | 1 062 | 85 | 50 231 | 4 018 | 39 884 | 3 191 | ||
| Exponeringar mot företag | 16 422 | 1 314 | 15 568 | 1 245 | 7 428 | 594 | 7 994 | 640 | ||
| Exponeringar mot hushåll | 16 186 | 1 295 | 14 821 | 1 186 | 12 135 | 971 | 10 914 | 873 | ||
| Exponeringarsäkrade genom panträtt i fastigheter | 3 803 | 304 | 4 159 | 333 | 2 081 | 166 | 2 391 | 191 | ||
| Fallerande exponeringar | 384 | 31 | 520 | 42 | 304 | 24 | 442 | 35 | ||
| Exponeringarsom är förenade med särskilt hög risk Postersom avser positioner i värdepapperisering |
1 477 216 |
118 17 |
1 823 208 |
146 17 |
1 477 | 118 | 1 823 | 146 | ||
| Exponeringar i form av andelar i företag för | ||||||||||
| kollektiva investeringar (fond) | 66 | 5 | 56 | 4 | ||||||
| Aktieexponeringar | 2 119 | 170 | 2 182 | 175 | 40 807 | 3 264 | 40 962 | 3 277 | ||
| Övriga poster | 8 880 | 711 | 6 364 | 509 | 6 390 | 511 | 3 824 | 306 | ||
| Totalt, kreditrisk enligt schablonmetod | 52 750 | 4 220 | 48 244 | 3 860 | 121 186 | 9 693 | 108 771 | 8 702 | ||
| Marknadsrisk | ||||||||||
| Risker i handelslagret där interna modeller använts | 30 042 | 2 403 | 34 233 | 2 739 | 29 994 | 2 399 | 34 216 | 2 737 | ||
| Risker i handelslagret därstandardmetoder använts | 9 398 | 752 | 11 608 | 929 | 8 884 | 711 | 11 160 | 893 | ||
| Valutakursrisk | 3 773 | 302 | 4 778 | 382 | 3 756 | 301 | 4 749 | 380 | ||
| Total marknadsrisk | 43 213 | 3 457 | 50 619 | 4 050 | 42 634 | 3 411 | 50 125 | 4 010 | ||
| Övriga kapitalkrav | ||||||||||
| Operativ risk enligt internmätningsmetod | 47 901 | 3 832 | 47 804 | 3 824 | 33 696 | 2 697 | 32 685 | 2 615 | ||
| Avvecklingsrisk | 0 | 0 | 1 | 1 0 |
1 | |||||
| Kreditvärdighetsjusteringsrisk | 7 818 | 625 | 6 910 | 553 | 6 534 | 523 | 5 780 | 462 | ||
| Investeringar i försäkringsverksamhet | 16 633 | 1 331 | 15 525 | 1 242 | 16 633 | 1 331 | 15 525 | 1 242 | ||
| Övriga exponeringar | 6 547 | 524 | 5 243 | 419 | ||||||
| Ytterligare riskexponeringsbelopp2) | 14 747 | 1 180 | 8 898 | 712 | 11 376 | 910 | 8 705 | 696 | ||
| Totalt övrigt kapitalkrav | 93 646 | 7 492 | 84 381 | 6 750 | 68 240 | 5 461 | 62 696 | 5 015 | ||
| SUMMA | 609 959 | 48 797 | 570 840 | 45 667 | 515 826 | 41 266 | 478 376 | 38 270 |
1) Kapitalkrav 8% av riskexponeringsbeloppet enligt förordning (EU) nr 575/2013 (CRR).
2) Förordning (EU) nr 575/2013 (CRR) artikel 3.
Genomsnittlig riskvikt
| Konsoliderad situation | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| Institutsexponeringar | 25,1% | 24,4% | 22,5% | 23,5% | |
| Företagsexponeringar | 31,4% | 32,3% | 26,6% | 27,2% | |
| Hushållsexponeringar | 9,9% | 9,8% | 6,6% | 6,8% | |
| varav säkrade genom panträtt i fast egendom | 6,9% | 6,9% | 5,7% | 5,6% | |
| varav kvalificerade rullande hushållsexponeringar | 42,4% | ||||
| varav exponeringar motsmå och medelstora företag | 73,4% | 62,9% | |||
| varav övriga hushållsexponeringar | 28,0% | 28,4% | 29,2% | 32,2% | |
| Positioner i värdepapperiseringar | 50,6% | 46,5% | 58,6% | 55,5% |
SEB ska också uppfylla de kapitalkrav som gäller för koncernersom bedriver både bank- och försäkringsverksamhet,så kallade finansiella konglomerat. Detsamlade kapitalkravet för SEB som finansiellt konglomerat uppgick till 82,5 miljarder kronor medan de tillgängliga kapitalresurserna var 195,1 miljarder kronor. Till dessa totaler bidrar SEB Life and Pension Holding AB med SolvensII-siffror från 30 september 2016.
21 Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde
| 2016 | Koncernen | Moderbolaget | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Noterade | Värderingsteknik | Värderingsteknik | Noterade | Värderingsteknik | Värderingsteknik | |||
| marknads värden |
baserad på observerbara |
baserad på ej observerbara |
marknads värden |
baserad på observerbara |
baserad på ej observerbara |
|||
| Tillgångar | (Nivå 1) | indata (Nivå 2) | indata (Nivå 3) | Summa | (Nivå 1) | indata (Nivå 2) | indata (Nivå 3) | Summa |
| Finansiella tillgångar | ||||||||
| – där försäkringstagarna bär risken | 275 894 | 15 589 | 4 425 | 295 908 | ||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | ||||||||
| via resultaträkningen | 49 978 | 11 445 | 9 701 | 71 124 | 35 373 | 4 782 | 256 | 40 411 |
| Skuldinstrument till verkligt värde | ||||||||
| via resultaträkningen | 86 584 | 117 276 | 1 779 | 205 639 | 25 347 | 96 665 | 122 012 | |
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 1 212 | 112 133 | 6 680 | 120 025 | 1 211 | 84 128 | 832 | 86 171 |
| Derivatinstrument – aktierelaterade | 192 | 4 790 | 7 | 4 989 | 192 | 3 536 | 6 | 3 734 |
| Derivatinstrument – kreditrelaterade | 1 076 | 63 980 | 65 056 | 97 | 63 047 | 63 144 | ||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 918 | 918 | 918 | 918 | ||||
| Derivatinstrument – råvarurelaterade | 5 805 | 5 805 | 5 805 | 5 805 | ||||
| Derivatinstrument – övriga | 113 | 241 | 1 454 | 1 808 | ||||
| Derivatinstrument – säkringsredovisning | 13 754 | 13 754 | ||||||
| Egetkapitalinstrumentsom kan säljas | 172 | 1 770 | 611 | 2 553 | 100 | 1 735 | 432 | 2 267 |
| Skuldinstrumentsom kan säljas | 16 310 | 16 388 | 32 698 | 6 461 | 2 848 | 9 309 | ||
| Tillgångarsom innehasför försäljning | 587 | 587 | ||||||
| Intresseföretag1) | 181 | 789 | 970 | 182 | 753 | 935 | ||
| Förvaltningsfastigheter | 7 401 | 7 401 | ||||||
| SUMMA | 431 712 | 364 676 | 32 847 | 829 235 | 68 963 | 263 464 | 2 279 | 334 706 |
| Skulder | ||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | ||||||||
| – investeringsavtal | 276 666 | 15 542 | 4 410 | 296 618 | ||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | ||||||||
| via resultaträkningen | 9 798 | 2 | 271 | 10 071 | 9 798 | 2 | 271 | 10 071 |
| Skuldinstrument till verkligt värde | ||||||||
| via resultaträkningen | 7 027 | 2 522 | 9 549 | 7 027 | 2 521 | 9 548 | ||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 1 375 | 93 804 | 1 774 | 96 953 | 1 375 | 60 451 | 941 | 62 767 |
| Derivatinstrument – aktierelaterade | 91 | 1 919 | 2 010 | 91 | 1 764 | 1 855 | ||
| Derivatinstrument – kreditrelaterade | 1 229 | 63 192 | 64 421 | 75 | 61 339 | 61 414 | ||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 1 352 | 1 352 | 1 352 | 1 352 | ||||
| Derivatinstrument – råvarurelaterade | 6 445 | 6 445 | 6 445 | 6 445 | ||||
| Derivatinstrument – övriga | 113 | 192 | 1 862 | 2 167 | ||||
| Derivatinstrument – säkringsredovisning | 1 303 | 1 303 | ||||||
| Andra finansiella skulder | 19 225 | 19 225 | 19 225 | 19 225 | ||||
| Emitterade värdepapper till verkligt värde | ||||||||
| via resultaträkningen 2) |
30 992 | 30 992 | 28 940 | 28 940 | ||||
| SUMMA | 296 299 | 236 490 | 8 317 | 541 106 | 18 366 | 182 039 | 1 212 | 201 617 |
| 2015 | Koncernen | Moderbolaget | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Noterade marknads värden |
Värderingsteknik baserad på observerbara |
Värderingsteknik baserad på ej observerbara |
Noterade marknads värden |
Värderingsteknik baserad på observerbara |
Värderingsteknik baserad på ej observerbara |
||||
| Tillgångar | (Nivå 1) | indata (Nivå 2) | indata (Nivå 3) | Summa | (Nivå 1) | indata (Nivå 2) | indata (Nivå 3) | Summa | |
| Finansiella tillgångar | |||||||||
| – där försäkringstagarna bär risken | 255 175 | 13 831 | 2 607 | 271 613 | |||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | |||||||||
| via resultaträkningen | 75 226 | 10 290 | 10 286 | 95 802 | 58 243 | 4 394 | 298 | 62 935 | |
| Skuldinstrument till verkligt värde | |||||||||
| via resultaträkningen | 114 903 | 127 872 | 1 204 | 243 979 | 62 321 | 109 059 | 171 380 | ||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 1 037 | 110 843 | 10 383 | 122 263 | 1 359 | 178 728 | 903 | 180 990 | |
| Derivatinstrument – aktierelaterade | 391 | 5 556 | 91 | 6 038 | 15 | 15 | |||
| Derivatinstrument – kreditrelaterade | 482 | 59 371 | 59 853 | ||||||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 1 199 | 1 199 | |||||||
| Derivatinstrument – råvarurelaterade | 9 207 | 9 207 | |||||||
| Derivatinstrument – övriga | 151 | 159 | 755 | 1 065 | |||||
| Derivatinstrument – säkringsredovisning | 15 926 | 15 926 | |||||||
| Egetkapitalinstrumentsom kan säljas Skuldinstrumentsom kan säljas |
128 17 886 |
1 179 17 076 |
648 | 1 955 34 962 |
67 6 324 |
1 153 4 530 |
507 | 1 727 10 854 |
|
| Tillgångarsom innehasför försäljning | 801 | 801 | |||||||
| Intresseföretag1) | 211 | 4 | 743 | 958 | 211 | 712 | 923 | ||
| Förvaltningsfastigheter | 7 169 | 7 169 | |||||||
| SUMMA | 465 590 | 373 314 | 33 886 | 872 790 | 128 525 | 297 864 | 2 435 | 428 824 | |
| Skulder | |||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | |||||||||
| – investeringsavtal | 255 581 | 13 812 | 2 602 | 271 995 | |||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | |||||||||
| via resultaträkningen | 12 445 | 37 | 445 | 12 927 | 12 349 | 37 | 445 | 12 831 | |
| Skuldinstrument till verkligt värde | |||||||||
| via resultaträkningen | 7 025 | 3 417 | 10 442 | 6 862 | 3 417 | 10 279 | |||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 1 150 | 100 669 | 10 159 | 111 978 | 1 452 | 160 039 | 813 | 162 304 | |
| Derivatinstrument – aktierelaterade | 184 | 4 938 | 5 122 | ||||||
| Derivatinstrument – kreditrelaterade | 1 049 | 57 088 | 58 137 | ||||||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 1 630 | 1 630 | |||||||
| Derivatinstrument – råvarurelaterade | 10 023 | 10 023 | |||||||
| Derivatinstrument – övriga | 151 | 105 | 1 242 | 1 498 | |||||
| Derivatinstrument – säkringsredovisning | 1 650 | 1 650 | |||||||
| Andra finansiella skulder | 17 377 | 17 377 | 17 377 | 17 377 | |||||
| Emitterade värdepapper till verkligt värde | |||||||||
| via resultaträkningen 2) |
34 774 | 34 774 | 32 315 | 32 315 | |||||
| SUMMA | 277 585 | 245 520 | 14 448 | 537 553 | 20 663 | 213 185 | 1 258 | 235 106 |
1) Innehav i riskkapitalverksamheten till verkligt värde via resultaträkningen.
2) Aktieindexobligationer till verkligt värde via resultaträkningen.
Värdering till verkligt värde
Syftet med värdering till verkligt värde är att komma fram till det pristill vilket en ordnad transaktion skulle ske mellan marknadsaktörer vid värderingstidpunkten på affärsmässiga villkor.
Koncernen har etablerat en kontrollmiljö för attfastställa verkliga värden för finansiella instrument där även en,från affären, oberoende översyn av värderingsmodeller och priseringår.Omprinciperna för validering inte efterlevsskaHead ofGroup Finance informeras. Avsteg somär väsentliga eller av principiell vikt kräver godkännande frånGRMC (Group RiskMeasurement Committee) och ASC (Accounting Standards Committee).
SEB använder olikametoderför att komma framtill det verkliga värdetför finansiella instrument; noterade priser på aktivamarknader, värderingsteknikersominnehåller observerbarindata och värderingstekniker baserade på internamodeller. För upplysningsändamål klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde i en värderingshierarkisomåterspeglar observerbarheten på de indata somanvänts vid värderingarna. Risk Control klassificerar och ser kontinuerligt över klassificeringen av finansiella instrumenti hierarkin för verkligt värde. Värderingsprocessen är densamma för finansiella instrumentisamtliga nivåer.
En aktivmarknad är enmarknad därtransaktionerskermed tillräcklig volymoch frekvensför att ge kontinuerlig prisinformation. Syftet är att komma framtill det pris till vilket en transaktion skulle kunna ske, utan att ändra eller dela upp instrumentet ellerinkludera deti en portfölj, på instrumentets huvudmarknad.
Verkligt värde beräknasiregel individuelltför finansiella instrument.Dessutom görs värderingsjusteringar på portföljnivå för atttäcka kreditrisken. För att återspegla motpartens kreditrisk samt egen kreditrisk förOTC-derivatså görs portföljjusteringar baserat på nettoexponeringenmot varjemotpart.Dessa justeringar baseras på uppskattningar av exponering vid fallissemang,sannolikhetförfallissemang och återvinningsgrad, påmotpartsnivå. Information omsannolikhetförfallissemang och återvinningsgrad hämtasfrån CDSmarknaden. Förmotparter där denna information saknas ellerinte ärtillförlitlig på grund av exponeringens natur,tillämpas alternativametoder därsannolikheten förfalissemang baseras på generiska kreditindex förspecifika bransch- och/eller kreditbetyg. För effekten av dessa justeringarse not 5 och not 18f.
När finansiella skulder värderastill verkligt värde reflekteras koncernens egen kreditvärdighet.Merinformation omvärdering till verkligt värde återfinnsi not 39.
För attfastställa verkligt värde förinvesteringsfastigheter beaktasmarknadsaktörersförmåga att generera ekonomiska fördelar genomatt använda fastigheterna på detmaximala och bästa sättet.Detmaximala och bästa användningsområdetförfastigheterna beaktar vad somärfysisktmöjligt, lagligt och finansiellt genomförbart. Investeringsfastigheterna i SEB bedöms användas på detmaximala och bästa sättet. Hur värderingen av investeringsfastigheterna gårtill kan läsasi Redovisningsprinciperna not 1. Värderingen av investeringsfastigheterna genomförstvå gånger per år. Värderingarna presenteras och fastställsirespektive fastighetsbolagsstyrelse.De värderingsprincipersomanvändsi alla företag äri överensstämmelsemed de regler somlokala tillsynsmyndigheter(FSA) utfärdatsomisin tur överensstämmermed internationella värderingsprinciper och IFRS.
Nivå 1: Noterade marknadsvärden
Värderingar i nivå 1 bestäms av ojusterade noterade marknadsvärden för identiska instrument på aktiva marknader där noterade priser är lätt tillgängliga och representerar aktuella och regelbundet förekommande marknadstransaktioner mellan partersom är oberoende av varandra.
Exempel på finansiella instrument i nivå 1 är noterade aktier och skuldinstrument samt börshandlade derivat. Instrumentsom handlas på en aktiv marknad där en eller flera marknadsaktörer tillhandahåller bindande prisnoteringar på balansdagen är också exempel på finansiella instrumentsom klassificerasi nivå 1.
Nivå 2: Värderingsteknik som utgår från observerbar indata
I värderingstekniker i nivå 2 är all väsentlig indata i värderingsmodellerna observerbar endera direkt eller indirekt. Värderingstekniker i nivå 2 inkluderar diskonterade kassaflöden, optionsvärderingsmodeller, nyligen gjorda transaktioner och priser på andra instrumentsom är övervägande lika.
Exempel på observerbar indata är valutakurser, bindande prisnoteringar för värdepapper, marknadsräntor (stibor, libor, etc.), implicita volatiliteter från observerbara optionspriser med samma löptid och aktuella transaktionersom SEB genomfört med en eller flera externa motparter. Indata kan ändrasfrån att vara observerbara till att bli icke observerbara under perioden de innehas på grund av till exempel att instrumentet inte längre handlas på en likvid marknad.
Exempel på finansiella instrument i nivå 2 är de flestaOTC-derivatsom optioner och ränteswappar baserade på libor-swapräntan eller avkastningskurvan för räntor i utländsk valuta. Andra exempel är instrument där SEB nyligen genomfört transaktioner med tredje part och instrument för vilka SEB interpolerar mellan observerbara variabler.
Nivå 3 Värderingsteknik med signifikant icke observerbar indata
Värderingstekniker i nivå 3 innehåller en signifikant mängd indata som inte är observerbar. Dessa tekniker baseras generellt på extrapolering från observerbar indata för liknande instrument, analys av historiska data eller andra analytiska tekniker. Exempel på finansiella instrument i nivå 3 är mer komplexa OTC derivat, optioner med lång löptid för vilka volatiliteten extrapoleras eller derivatsom beror på en icke observerbar korrelation. Andra exempel är instrument för vilka det för närvarande inte finns någon aktiv marknad eller bindande prisnoteringarsom onoterade aktier, innehav i private equity och investeringsfastigheter.
Om det verkliga värdet för finansiella instrument innehåller mer än en icke observerbar indata, aggregerasindata som inte är observerbar för att bestämma klassificeringen för hela instrumentet. Nivån i hierarkin för verkligt värde till vilken ett finansiellt instrument klassificeras bestäms baserat på den lägsta nivån av indata som är väsentlig för det verkliga värdet isin helhet.
Väsentliga överföringar och omklassificeringar mellan nivåer
Överföringar mellan nivåer i hierarkin kan ske när det finnsindikationer på att marknadsförutsättningarna har ändrats, exempelvis en ändring i likviditet. Minskningen isamtliga nivåer beror huvudsakligen på lägre affärsvolymer.
Islutet av andra kvartalet 2016 har derivatskulder(Europeiska swaptioner), inom försäkringsrörelsen,till ett belopp om 5,3 mdr kr har flyttatsfrån nivå 3 till nivå 2. Tillgängliga marknadsdata motiverar flytten.
Förändringari nivå 3
| Koncernen, 2016 | Ingående | Vinster/ förluster i Resultat |
Vinster/ förlusteri Övrigt total |
Försälj | Avräk | Förflytt ningartill |
Förflytt ningarfrån |
Omklassi | Valutakurs | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | balans | räkningen1) 2) | resultat4) | Inköp | ningar | ningar | nivå 3 | nivå 3 3) |
ficeringar | differenser | Summa |
| Finansiella tillgångar | |||||||||||
| – där försäkringstagarna bär risken | 2 607 | –51 | 3 868 | –2 128 | 129 | 4 425 | |||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | |||||||||||
| via resultaträkningen | 10 286 | 224 | 1 631 | –2 799 | –46 | 405 | 9 701 | ||||
| Skuldinstrument till verkligt värde | |||||||||||
| via resultaträkningen | 1 204 | –130 | 871 | –199 | –8 | 41 | 1 779 | ||||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 10 383 | –4 292 | 231 | –36 | 14 | 380 | 6 680 | ||||
| Derivatinstrument – aktierelaterade | 90 | –9 | 1 | –74 | –1 | 7 | |||||
| Derivatinstrument – övriga | 756 | 732 | –73 | 39 | 1 454 | ||||||
| Egetkapitalinstrumentsom kan säljas | 648 | –190 | 318 | 81 | –217 | –52 | 23 | 611 | |||
| Intresseföretag | 743 | 120 | 123 | –188 | –9 | 789 | |||||
| Förvaltningsfastigheter | 7 169 | 204 | 3 | –287 | 312 | 7 401 | |||||
| SUMMA | 33 886 | –3 392 | 318 | 6 809 | –5 927 | 14 | –180 | 1 319 | 32 847 |
Skulder
| Skulder till försäkringstagarna | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| – investeringsavtal | 2 602 | –51 | 3 854 | –2 124 | 129 | 4 410 | ||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | ||||||||
| via resultaträkningen | 445 | 90 | –267 | 3 | 271 | |||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 10 159 | –3 388 | 41 | 41 | –5 299 | 220 | 1 774 | |
| Derivatinstrument – övriga | 1 242 | 541 | 84 | –65 | 60 | 1 862 | ||
| SUMMA | 14 448 | –2 808 | 3 712 | –2 189 | 41 | –5 299 | 412 | 8 317 |
| Koncernen, 2015 | Vinster/ förluster i |
Vinster/ förluster i |
Förflytt | Förflytt | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | Ingående balans |
Resultat 1) 2) räkningen |
Övrigt total resultat4) |
Inköp | Försälj ningar |
Avräk ningar |
ningar till nivå 3 |
ningarfrån 3) nivå 3 |
Omklassi ficeringar |
Valutakurs differenser |
Summa |
| Finansiella tillgångar | |||||||||||
| – där försäkringstagarna bär risken | 2 067 | 38 | 2 100 | –1 606 | 81 | –73 | 2 607 | ||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | |||||||||||
| via resultaträkningen | 10 948 | –302 | 2 451 | –2 510 | –301 | 10 286 | |||||
| Skuldinstrument till verkligt värde | |||||||||||
| via resultaträkningen | 1 198 | 117 | 641 | –723 | –29 | 1 204 | |||||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 9 971 | 598 | 769 | –618 | –32 | –305 | 10 383 | ||||
| Derivatinstrument – aktierelaterade | –88 | 178 | 90 | ||||||||
| Derivatinstrument – övriga | 756 | 756 | |||||||||
| Egetkapitalinstrumentsom kan säljas | 638 | 62 | –156 | 69 | –217 | 12 | 247 | –7 | 648 | ||
| Intresseföretag | 1 049 | 51 | 91 | –332 | –117 | 1 | 743 | ||||
| Förvaltningsfastigheter | 7 497 | 170 | 64 | –339 | –223 | 7 169 | |||||
| SUMMA | 33 368 | 1 402 | –156 | 6 363 | –6 345 | –32 | 93 | –117 | 247 | –937 | 33 886 |
| Skulder | |||||||||||
| Skulder till försäkringstagarna | |||||||||||
| – investeringsavtal | 2 056 | 38 | 2 094 | –1 596 | 81 | –71 | 2 602 | ||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde |
| SUMMA | 12 191 | 1 388 | 2 934 | –1 780 | 19 | 81 | –385 | 14 448 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Derivatinstrument – övriga | 1 247 | 17 | –22 | 1 242 | ||||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 9 660 | 13 | 937 | –162 | 19 | –308 | 10 159 | |
| via resultaträkningen | 475 | 90 | –114 | –6 | 445 | |||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | ||||||||
1) Vinster och förluster i resultaträkningen är redovisade under Nettoresultat av finansiella transaktioner och Övriga intäkter.
2) Vinster/förluster i resultaträkningen hänförliga till instrumentsom innehasi balansräkningen per 31 december uppgår till –321 Mkr (746).
3) Egna emitterade strukturerade värdepapper har överförtsfrån nivå 3 till nivå 2 som ett resultat av en mer granulär ansatsför klassificering i verkligt värde hierarkin och att den icke observerbara delen av värdet på instrumenten inte är väsentlig.
4) Vinster och förluster i övrigt totalresultat finnsredovisade som finansiella tillgångarsom kan säljas.
Förändringari nivå 3
| Moderbolaget, 2016 Tillgångar |
Ingående balans |
Vinster/ förluster i Resultat räkningen 1) 2) |
Vinster/ förluster i Övrigt totalresultat |
Inköp | Försälj ningar |
Avräk ningar |
Förflytt ningartill nivå 3 |
Förflytt ningarfrån nivå 3 3) |
Omklas sifice ringar |
Valutakurs differenser |
Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | |||||||||||
| via resultaträkningen | 298 | 96 | –148 | 10 | 256 | ||||||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 903 | –72 | –23 | 15 | 9 | 832 | |||||
| Derivatinstrument – aktierelaterade | 15 | –9 | 6 | ||||||||
| Egetkapitalinstrumentsom kan säljas | 507 | –1 | 3 | 29 | –71 | –52 | 17 | 432 | |||
| Intresseföretag | 712 | 114 | 122 | –185 | –10 | 753 | |||||
| SUMMA | 2 435 | 128 | 3 | 151 | –427 | 15 | –52 | 26 | 2 279 | ||
| Skulder | |||||||||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | |||||||||||
| via resultaträkningen | 445 | 90 | –267 | 3 | 271 | ||||||
| Derivatinstrument – ränterelaterade | 813 | 87 | –8 | 41 | 8 | 941 | |||||
| SUMMA | 1 258 | 177 | –275 | 41 | 11 | 1 212 |
| Moderbolaget, 2015 Tillgångar |
Ingående balans |
Vinster/ förluster i Resultat räkningen 1) 2) |
Vinster/ förluster i Övrigt totalresultat |
Inköp | Försälj ningar |
Avräk ningar |
Förflytt ningartill nivå 3 |
Förflytt ningarfrån nivå 3 3) |
Omklas sifice ringar |
Valutakurs differenser |
Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde via resultaträkningen Derivatinstrument – ränterelaterade Derivatinstrument – aktierelaterade Egetkapitalinstrumentsom kan säljas Intresseföretag |
467 1 143 634 853 |
67 –117 62 51 |
–158 | 15 69 88 |
–228 –84 –217 –169 |
–32 | 12 –113 |
109 | –8 –7 –4 2 |
298 903 15 507 712 |
|
| SUMMA | 3 097 | 63 | –158 | 172 | –698 | –32 | –101 | 109 | –17 | 2 435 | |
| Skulder | |||||||||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde via resultaträkningen Derivatinstrument – ränterelaterade |
475 983 |
90 –98 |
–114 –84 |
19 | –6 –7 |
445 813 |
|||||
| SUMMA | 1 458 | –8 | –198 | 19 | –13 | 1 258 |
1) Vinster och förluster i resultaträkningen är redovisade under Nettoresultat av finansiella transaktioner och Övriga intäkter.
2) Vinster/förluster i resultaträkningen hänförliga till instrumentsom innehasi balansräkningen per 31 December uppgår till –332 Mkr (–15).
3) Egna emitterade strukturerade värdepapper har överförtsfrån nivå 3 till nivå 2 som ett resultat av en mer granulär ansatsför klassificering i verkligt värde hierarkin och att den icke observerbara delen av värdet på instrumenten inte är väsentlig.
Känslighet för icke observerbara indata för finansiella instrument i nivå 3 Nedanstående tabell illustrerar den potentiella påverkan på resultatet av den relativa osäkerheten på verkligt värde på finansiella instrumentsom försin värdering är beroende av icke observerbar indata. Känsligheten för förändringar i icke observerbara indata har bedömts genom att förändra antaganden i värderingstekniken. Detta illustrerasi nedanstående tabell genom ändringar av marginalen för indexreglerade swappar, implicita volatiliteter, kreditspreadar eller multipel jämförelse. Det är inte troligt att alla icke observerbara indata samtidigtskulle ha det mest extrema värdet i intervallet av rimliga möjliga alternativ. Vid utgången av första kvartalet 2016 har grunden för beräkningen av Interest Rate Swaptions, inom försäkringsrörelsen – Finansiella instrument, ändratsfrån stressat marknadsvärde tillstressad implicit volatilitet.
| 2016 | 2015 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | |||
| Derivatinstruments AFV1) 2) 4) | 780 | –940 | –160 | 49 | 919 | –813 | 106 | 97 | |||
| Egetkapitalinstrument AFV3) | 256 | –271 | –15 | 298 | –445 | –147 | |||||
| Egetkapitalinstrument AFS3) 6) | 432 | 432 | 78 | 507 | 507 | 91 | |||||
| Intresseföretag3) | 753 | 753 | 151 | 712 | 712 | 142 | |||||
| Försäkringsinnehav – Finansiella instrument 5)7) |
18 477 | –2 695 | 15 782 | 1 807 | 21 415 | –10 595 | 10 820 | 1 539 | |||
| Försäkringsinnehav – Förvaltningsfastigheter6)7) | 7 401 | 7 401 | 740 | 7 169 | 7 169 | 717 |
1) Känsligheten av en förändring av spreaden för indexreglerade swappar med 16 punkter (5) och en implicit volatilitet med 5 procentenheter (5).
2) Känsligheten av en förändring av spreaden förswappar med 5 punkter (5).
3) Värderingen är uppskattad inom ett intervall av möjliga utfall. Känslighetsanalysen är baserad på 20 procentsförändring av marknadsvärdena.
4) Känsligheten av en förändring av kreditspreaden med 10 procent (10).
5) Känslighetsanalysen är baserad på en förändring av marknadsvärdet för riskkapitalinnehav med 20 procent (20),strukturerade krediter 10 procent (10) och derivat 10 procent (10).
6) Känsligheten av en förändring av verkligt värde på förvaltningsfastigheter med 10 procent (10).
7) Känsligheten visar på förändringar i värdet på försäkringstillgångarna vilket inte alltid leder till en förändring av koncernensresultaträkning då eventuella överskott inom traditionella livförsäkringsportföljer i första hand utnyttjas.
22 Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Värdepapper för handel Derivat för handel |
162 516 198 271 |
239 906 199 085 |
162 335 147 124 |
234 106 165 964 |
| Innehav för handel | 360 787 | 438 991 | 309 459 | 400 070 |
| Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bär risken Försäkringstillgångar till verkligt värde Andra finansiella tillgångar till verkligt värde |
295 908 107 667 6 580 |
271 613 95 506 4 369 |
87 | 209 |
| Verkligt värde via resultaträkningen | 410 155 | 371 488 | 87 | 209 |
| Derivat försäkringsredovisning | 14 084 | 16 466 | 12 649 | 15 042 |
| SUMMA | 785 026 | 826 945 | 322 195 | 415 321 |
I kategorin Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen redovisas dels finansiella tillgångarsom innehasför handel och dels finansiella tillgångarsom vid förvärvet klassificeratstillhöra denna kategori. Dessa finansiella tillgångar värderastill verkligt värde och värdeförändringen redovisas via resultaträkningen.
Värdepapperför handel
| Egetkapitalinstrument | 40 324 | 67 538 | 40 323 | 62 726 |
|---|---|---|---|---|
| Belåningsbara skuldinstrument 1) |
33 991 | 68 732 | 33 811 | 68 315 |
| Övriga skuldinstrument 1) |
87 653 | 102 805 | 87 653 | 102 239 |
| Upplupen ränta | 548 | 831 | 548 | 826 |
| SUMMA | 162 516 | 239 906 | 162 335 | 234 106 |
1) Se not 41 för emittenter.
| Derivatför handel | ||||
|---|---|---|---|---|
| Positiva stängningsvärdet för ränterelaterade derivat | 119 694 | 121 724 | 73 523 | 93 492 |
| Positiva stängningsvärdet för valutarelaterade derivat | 65 056 | 59 852 | 63 144 | 57 308 |
| Positiva stängningsvärdet för aktierelaterade derivat | 4 990 | 6 037 | 3 734 | 4 758 |
| Positiva stängningsvärdet för övriga derivat | 8 531 | 11 472 | 6 723 | 10 406 |
| SUMMA | 198 271 | 199 085 | 147 124 | 165 964 |
Försäkringstillgångartill verkligt värde
1) Se not 41 för emittenter.
Andra finansiella tillgångartill verkligt värde
| Egetkapitalinstrument Belåningsbara skuldinstrument 1) |
88 6 169 |
209 3 850 |
87 | 209 |
|---|---|---|---|---|
| Övriga skuldinstrument 1) |
301 | 292 | ||
| Upplupen ränta | 22 | 18 | ||
| SUMMA | 6 580 | 4 369 | 87 | 209 |
1) Se not 41 för emittenter.
Derivatför säkringsredovisning
| Verkligt värde säkringar Kassaflödessäkringar Portföljsäkringar av ränterisker |
8 777 3 884 1 423 |
9 530 5 550 1 386 |
8 763 3 884 2 |
9 492 5 550 |
|---|---|---|---|---|
| SUMMA | 14 084 | 16 466 | 12 649 | 15 042 |
För att i betydande grad ta bort inkonsekvenser i värdering och redovisning har koncernen valt att klassificera de finansiella tillgångar och finansiella skuldersom fondförsäkringsverksamheten ger upphov till,som poster värderade till verkligt värde via resultaträkningen. Detta innebär att värdeförändringen på de placeringstillgångar (företrädesvisfonder) där försäkringstagarna bär placeringsrisken och motsvarande skulder löpande redovisasi resultaträkningen. Verkligt värde för dessa tillgångar och skulder bestäms med hjälp av fondandelarnas noterade marknadspriser, vilka handlas på aktiva marknader.
23 Finansiella tillgångar som kan säljas
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| Egetkapitalinstrument till ursprungligt anskaffningsvärde | 496 | 413 | 487 | 404 | |
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 2 507 | 1 916 | 2 256 | 1 714 | |
| Belåningsbara skuldinstrument 1) |
31 426 | 19 558 | 6 588 | 6 477 | |
| Övriga skuldinstrument 1) |
1 021 | 15 073 | 2 608 | 4 224 | |
| Aktier övertagna förskyddande av fordran | 46 | 39 | 11 | 13 | |
| Upplupen ränta | 251 | 332 | 113 | 153 | |
| SUMMA | 35 747 | 37 331 | 12 063 | 12 985 |
1) Se not 41 för emittenter.
För de aktier som redovisats till anskaffningsvärde finns inte några noterade marknadspriser. Verkligt värde har inte heller kunnat beräknas på ett tillförlitligt sätt med hjälp av en värderingsteknik. De flesta av dessa aktier innehas av strategiska skäl och är därmed inte avsedda att avyttras inom en nära framtid.
24 Aktier och andelar i intresseföretag
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| Strategiska innehav Innehav i riskkapitalbolag |
229 970 |
223 958 |
90 935 |
78 923 |
|
| SUMMA | 1 199 | 1 181 | 1 025 | 1 001 |
| Strategiska innehav | Tillgångar1) | Skulder1) | Intäkter1) | Resultat1) | Bokfört värde | Ägarandel, % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bankomat AB, Stockholm | 4 341 | 4 075 | 809 | 20 | 66 | 20 |
| Bankomatcentralen AB, Stockholm | 1 | 0 | 28 | |||
| BDB Bankernas Depå AB, Stockholm | 2 035 | 1 978 | 85 | 7 | 0 | 20 |
| BGC Holding AB, Stockholm | 428 | 112 | 789 | 51 | 4 | 33 |
| Getswish AB, Stockholm | 92 | 53 | 22 | –2 | 19 | 20 |
| UC AB, Stockholm | 274 | 117 | 642 | 63 | 1 | 28 |
| Moderföretagets innehav | 90 | |||||
| Dotterföretagens innehav | 12 | |||||
| Koncernmässiga justeringar | 127 | |||||
| KONCERNENS INNEHAV | 229 |
1) Hämtat från respektive årsredovisning för 2015.
| 2016 | 2015 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Innehav iriskkapitalverksamheten | Bokfört värde | Ägarandel, % | Bokfört värde | Ägarandel, % | ||
| Actiwave, Linköping | 4 | 42 | 31 | 37 | ||
| Airsonett AB,Ängelholm | 95 | 34 | 80 | 32 | ||
| Apica AB, Stockholm | 41 | 20 | 36 | 20 | ||
| Avaj International Holding AB, Stockholm | 60 | 18 | 39 | 18 | ||
| Avidicare Holding AB (fd AORIAB Holding AB),Ängelholm | 17 | 38 | 13 | 36 | ||
| Capres A/S,Köpenhamn | 15 | 40 | 35 | 40 | ||
| Cobolt AB, Stockholm | 7 | 9 | 0 | 0 | ||
| Diakrit International Ltd,Hongkong | 0 | 0 | 46 | 40 | ||
| Donya Labs AB, Linköping | 118 | 22 | 16 | 22 | ||
| Exitram AB, Stockholm | 0 | 0 | 0 | 44 | ||
| Fält Communications AB,Umeå | 64 | 46 | 42 | 46 | ||
| InDex Pharmaceuticals AB, Stockholm | 0 | 0 | 73 | 35 | ||
| InDex Pharmaceuticals Holding AB, Stockholm | 90 | 23 | 0 | 0 | ||
| Innometrics AB, Stockholm | 0 | 0 | 24 | 26 | ||
| Leasify AB, Stockholm | 10 | 17 | 0 | 0 | ||
| Neoventa Holding AB,Göteborg | 0 | 0 | 0 | 24 | ||
| Nomad Holdings Ltd,Newcastle | 45 | 22 | 98 | 22 | ||
| NuEvolution A/S,Köpenhamn | 15 | 10 | 0 | 0 | ||
| NuEvolution AB, Stockholm | 146 | 24 | 152 | 24 | ||
| OssDsign AB,Uppsala | 25 | 20 | 25 | 20 | ||
| Prodacapo AB,Örnsköldsvik | 4 | 22 | 7 | 22 | ||
| Scandinova Systems AB,Uppsala | 48 | 29 | 48 | 29 | ||
| Scibase AB, Stockholm | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Scibase Holding AB, Stockholm | 36 | 23 | 58 | 23 | ||
| Senion AB, Linköping | 15 | 27 | 15 | 27 | ||
| Signal Processing Devices Sweden AB, Linköping | 0 | 0 | 34 | 48 | ||
| TSS Holding AB, Stockholm | 80 | 43 | 51 | 43 | ||
| Moderföretagets innehav | 935 | 923 | ||||
| Dotterföretagens innehav | 35 | 35 | ||||
| KONCERNENS INNEHAV | 970 | 958 |
Uppgifter om intresseföretagens organisationsnummer och antal andelar tillhandahålls av banken på begäran.
Not 24 fortsättning Aktier och andelar i intresseföretag
Strategiska innehav i intresseföretag redovisas enligt kapitalandelsmetoden i koncernredovisningen.
Intresseföretag som innehasinom ramen för koncernensriskkapitalverksamhet har koncernen i enlighet med IAS 28 valt att klassificera som poster värderade till verkligt värde via resultaträkningen. Innehaven redovisas därmed i enlighet med IAS 39.
Vissa företag där banken innehar mindre än 20 procent av röstandelarna har klassificeratssom intresseföretag. Anledningen är att banken är representerad i dessa företagsstyrelsersamt deltar i arbetet med företagensstrategiska frågor.
25 Aktier och andelar i koncernföretag
Alla innehav av finansiella tillgångar i koncernensriskkapitalverksamhet förvaltas, följs upp och utvärderas baserat på verkligt värde i enlighet med dokumenterade investeringsstrategier och riskmandat.
Verkligt värde på de innehav som handlas på en aktiv marknad baseras på noterade marknadspriser. Verkligt värde för de innehav som inte handlas på en aktiv marknad beräknas med hjälp av värderingsteknikersom baseras på analys av diskonterade kassaflöden, värdering med referenstill finansiella instrumentsom i allt väsentligt ärlikadana, värdering med referenstill genomförda transaktionerisamma finansiella instrument.
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| Svenska koncernföretag Utländska koncernföretag1) |
39 | 37 | 14 128 36 483 |
16 148 36 250 |
|
| SUMMA varav innehav i kreditinstitut |
39 | 37 | 50 611 33 384 |
52 398 32 768 |
| 2016 | 2015 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Svenska koncernföretag | Land | Bokfört värde Utdelning Ägarandel, % | Bokfört värde Utdelning Ägarandel, % | |||||
| Aktiv Placering AB, Stockholm | Sverige | 38 | 100 | 38 | 100 | |||
| Enskilda Kapitalförvaltning SEB AB, Stockholm | Sverige | 0 | 100 | 0 | 100 | |||
| Försäkringsaktiebolaget Skandinaviska Enskilda Captive, Stockholm | Sverige | 100 | 100 | 100 | 100 | |||
| Parkeringshuset Lasarettet HGB KB, Stockholm | Sverige | 0 | 99 | 0 | 99 | |||
| Repono Holding AB, Stockholm | Sverige | 3 227 | 100 | 5 406 | 100 | |||
| SEB Förvaltnings AB, Stockholm | Sverige | 5 | 100 | 5 | 100 | |||
| SEB Internal Supplier AB, Stockholm | Sverige | 12 | 100 | 12 | 100 | |||
| SEB Investment Management AB, Stockholm | Sverige | 523 | 100 | 763 | 100 | |||
| SEB Kort Bank AB, Stockholm | Sverige | 2 260 | 769 | 100 | 2 260 | 3 759 | 100 | |
| SEB Life and Pension Holding AB, Stockholm | Sverige | 6 424 | 2 800 | 100 | 6 425 | 1 000 | 100 | |
| SEB Portföljförvaltning AB, Stockholm | Sverige | 1 115 | 100 | 1 115 | 100 | |||
| SEB Strategic Investments AB, Stockholm | Sverige | 424 | 100 | 24 | 1 175 | 100 | ||
| Skandinaviska Kreditaktiebolaget, Stockholm | Sverige | 0 | 100 | 0 | 100 | |||
| SUMMA | 14 128 | 3 569 | 16 148 | 5 934 | ||||
| Utländska koncernföretag | ||||||||
| Baltectus B.V.,Amsterdam | Nederländerna | 252 | 100 | 538 | 100 | |||
| Domena Property Sp. Z o.o.,Warzawa | Polen | 120 | 100 | 119 | 100 | |||
| Key Asset Management (UK) Limited, London | Storbritannien | 0 | 0 | 0 | 100 | |||
| Möller Bilfinans AS,Oslo | Norge | 0 | 4 | 0 | 0 | 11 | 0 | |
| Postep Property Sp. Z o.o.,Warzawa | Polen | 51 | 100 | 50 | 100 | |||
| SEB AG, Frankfurt am Main | Tyskland | 19 313 | 832 | 100 | 19 420 | 918 | 100 | |
| SEB Asset Management America Inc, Stamford | USA | 0 | 0 | 0 | 100 | |||
| SEB Asset Management S.A., Luxemburg | Luxemburg | 0 | 74 | 0 | 5 | 101 | 100 | |
| SEB Bank JSC, St Petersburg, | Ryssland | 458 | 100 | 457 | 100 | |||
| SEB Banka,AS,Riga | Lettland | 1 586 | 604 | 100 | 1 455 | 216 | 100 | |
| SEB bankas,AB,Vilnius | Litauen | 6 239 | 819 | 100 | 6 027 | 607 | 100 | |
| SEB Corporate Bank, PJSC,Kiev | Ukraina | 138 | 100 | 138 | 100 | |||
| SEB do Brasil Representacões LTDA, Sao Paulo | Brasilien | 0 | 100 | 0 | 100 | |||
| SEB Fondbolag Finland Ab,Helsingfors | Finland | 18 | 100 | 18 | 100 | |||
| SEB Fund Services S.A., Luxemburg | Luxemburg | 97 | 100 | 94 | 100 | |||
| SEB Hong Kong Trade Services Ltd,Hongkong | Kina | 0 | 100 | 0 | 100 | |||
| SEB Kapitalförvaltning Finland Ab,Helsingfors | Finland | 248 | 100 | 500 | 100 | |||
| SEB LeasingOy,Helsingfors | Finland | 4 124 | 177 | 100 | 3 915 | 100 | ||
| SEB Njord AS,Oslo | Norge | 0 | 100 | 0 | 100 | |||
| SEB Pank,AS,Tallinn | Estland | 2 014 | 186 | 100 | 1 700 | 93 | 100 | |
| SEB SecuritiesInc (tidigare SEB Enskilda Inc.),NewYork | USA | 48 | 100 | 42 | 100 | |||
| Skandinaviska Enskilda Banken S.A., Luxemburg | Luxemburg | 1 376 | 195 | 100 | 1 311 | 84 | 100 | |
| Skandinaviska Enskilda Ltd, London | Storbritannien | 401 | 100 | 461 | 100 | |||
| SUMMA | 36 483 | 2 891 | 36 250 | 2 030 |
Uppgifter om koncernföretagens organisationsnummer och antal andelar tillhandahålls av banken på begäran.
1) Vilande dotterbolag.
Betydande begränsningar i möjligheterna att använda koncernens
tillgångar och reglera dess skulder
Skandinaviska Enskilda Banken AB Publ. kan få utdelningar, använda tillgångar och reglera skulder för dotterbolag i koncernen med begränsning av vissa tillsynsmässiga, lagstadgade och avtalsbetingade restriktioner. Dessa restriktioner är:
Tillsynskrav
Dotterbolag under tillsyn ska tillämpa stabilitetsfrämjande kapitalkrav i de länder där de är reglerade. Dessa dotterbolag måste hålla en viss nivå av kapital i förhållande tillsina exponeringar, vilket begränsar deras möjlighet att dela ut kontanta medel eller andra tillgångar till moderbolaget. För att möta dessa krav håller dotterbolagen kapitalinstrument och andra typer av efterställda skulder.
Lagstadgade krav
Dotterbolag måste hålla en visssolvensnivå och kan inte dela ut kapital eller vinster så attsolvensen sjunker under denna nivå.
Kontraktuella krav
Koncernen pantsätter vissa av sina finansiella tillgångarsom säkerhet i finansieringsoch likviditetssyfte. Ianspråkstagna tillgångar kan inte överförasinom gruppen. Sådana tillgångar beskrivs vidare i noten Ställda panter, ansvarsförbindelser och åtaganden.
26 Intressen i icke-konsoliderade strukturerade företag
| Koncernen | Moderbolaget | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar, 2016 | Specialföretag | Fonder1) | Summa | Specialföretag | Fonder1) | Summa | |
| Utlåning till allmänheten | 8 939 | 12 | 8 951 | 7 440 | 12 | 7 452 | |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen | 1 950 | 263 815 | 265 765 | 1 950 | 94 | 2 044 | |
| varav: värdepapper för handel | 1 946 | 88 | 2 034 |
1 946 | 88 | 2 034 |
|
| varav: derivat | 4 | 7 | 11 | 4 | 7 | 11 | |
| Finansiella tillgångarsom kan säljas | 127 | 1 292 | 1 419 | 127 | 1 226 | 1 353 | |
| SUMMA | 11 016 | 265 119 | 276 135 | 9 517 | 1 333 | 10 850 | |
| Skulder | |||||||
| In- och upplåning från allmänheten | 218 | 887 | 1 105 | 93 | 887 | 980 | |
| Skulder till verkligt värde | 1 | 63 | 64 | 1 | 63 | 64 | |
| varav: derivat | 1 | 63 | 64 | 1 | 63 | 64 | |
| SUMMA | 219 | 950 | 1 169 | 94 | 950 | 1 044 | |
| Posterinom linjen | 312 | 312 | 193 | 193 | |||
| Koncernens maximala exponering förförluster | 11 328 | 24 113 | 35 441 | 9 710 | 1 333 | 11 043 | |
| 1) Investeringar i SEB-förvaltade och externt förvaltade fonder. | |||||||
| Tillgångar, 2015 | |||||||
| Utlåning till allmänheten | 8 869 | 20 | 8 889 | 7 329 | 20 | 7 349 | |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | 4 008 | 245 179 | 249 187 | 4 008 | 97 | 4 105 | |
| varav: värdepapper för handel | 4 002 | 82 | 4 084 |
4 002 | 83 | 4 085 |
|
| varav: derivat | 6 | 14 | 20 | 6 | 14 | 20 | |
| Finansiella tillgångarsom kan säljas | 153 | 1 313 | 1 466 | 153 | 1 257 | 1 410 | |
| SUMMA | 13 030 | 246 512 | 259 542 | 11 490 | 1 374 | 12 864 | |
| Skulder | |||||||
| In- och upplåning från allmänheten | 374 | 71 | 445 | 73 | 71 | 144 | |
| Skulder till verkligt värde | 36 | 36 | 36 | 36 | |||
| varav: derivat | 36 | 36 | 36 | 36 | |||
| SUMMA | 374 | 107 | 481 | 73 | 107 | 180 | |
| Posterinom linjen | 623 | 623 | 380 | 380 | |||
| Koncernens maximala exponering förförluster | 13 653 | 19 418 | 33 071 | 11 870 | 1 374 | 13 244 |
1) Investeringar i SEB-förvaltade och externt förvaltade fonder.
Intressen i icke-konsoliderade strukturerade företag hänförsig till när koncernen har intressen istrukturerade företag som den inte kontrollerar. Ettstrukturerat företag är ett företag som är utformatså att rösträtter och liknande rättigheter inte är den dominerande faktorn för att fastställa vem som har bestämmande inflytande, exempelvis när rösträtter avser enbart förvaltningsuppgifter och de berörda verksamheterna styrs genom avtalsbestämmelser.
Koncernen gör transaktioner med strukturerade företag inom ramen för den ordinarie verksamheten av olika anledningar. Beroende på typen av strukturerat företag ärsyftet attstödja kundtransaktioner, att delta ispecifika investeringsmöjligheter eller att underlätta uppstart av vissa företag.
Koncernen har intressen i följande typer av strukturerade företag:
Intressen i fonder
Koncernen etablerar och förvaltarfonderför att förse kunder med investeringsmöjligheter, SEB anses vara sponsorför dessa fonder. Totalt förvaltat kapital utgörstorleken på en fond. Totalt kapitalsom förvaltas av SEB är 531 miljarder kronor(543). Det totala kapitaletsom förvaltas av andra än SEB ärinte publikt tillgängligt och ansesinte vara nödvändigtför att förstå relaterade risker, varför det inte presenteras här. I vissa fall underlättar koncernen uppstarten av fonder genom att inneha andelar.Den kan inneha fondandelari fondersom förvaltas av koncernen eller av en tredje part i investeringssyfte inom livverksamheten. Fondersom förvaltas av koncernen genererarintäkteri form av förvaltningsprovisioner och resultatbaserade provisioner som baseras på tillgångarna under förvaltning. Intäkterna från kapitalförvaltning redovisasi not 5. Koncernen kan maximaltförlora detredovisade beloppet för andelarsom koncernen innehar.Detta belopp reflekterarinte den sannolika förlusten.
Intressen i andra strukturerade företag
Koncernen har bidragit till att etablera strukturerade företag för attstödja kundtransaktioner. Syftet med dessa företag är att tillhandahålla en alternativ finansiering och förbättring av likviditeten tillsäljarna och investeringsmöjligheter till investerare genom att de köper tillgångar och finansierar köpen med tillgångarna som säkerhet. Koncernen tillhandahållerseniora kreditfacilitetersom automatiskt förlängs och administration till företagen och erhåller intäkter i form av avgifter och ränteintäkter med marknadsmässiga villkor.
Koncernen har också de mestseniora investeringarna iskuldinstrument emitterade av banker, genom specialföretag (SPV) vilkassyfte är att tillhandahålla alternativ finansiering till emittenter och investeringsmöjligheter till investerare. SPVna köper tillgångspooler från den utgivande bankens balansräkning, exempelvis kreditkortslån, huslån, lån tillsmå och medelstora företag och finansierar dessa köp genom att emittera skuldinstrument med tillgångarna som säkerhet. Dessa värdepapperen har flera nivåer av efterställdhet.
Den maximala exponeringen för förluster avseende investeringar i andra strukturerade företag är begränsad till det bokförda värdet av investeringarna och kan bara uppstå efter förluster hos kreditgivare med mer juniora exponeringar. Den maximala exponeringen för förluster reflekterar inte den sannolika förlusten. Säkringar eller säkerhetsarrangemang är inte beaktade. Totala tillgångar i dessa företag ansesinte vara meningsfull information för att förstå närliggande risker och har därför inte presenterats.
27 Upplysningar om närstående
| Koncernen | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Intresseföretag | Nyckelpersoner | Övriga närstående | |||||
| 2016 | Tillgångar/ Skulder |
Räntor | Tillgångar/ Skulder |
Räntor | Tillgångar/ Skulder |
Räntor | |
| Utlåning till allmänheten | 101 | 13 | 219 | 3 | 62 | 1 | |
| Derivat med positivtstängningsvärde | 12 | 911 | |||||
| In- och upplåning från allmänheten | 226 | 131 | 1 251 | ||||
| Poster inom linjen | 1 |
2015
| Utlåning till allmänheten | 796 | 21 | 212 | 3 | 75 | 4 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Derivat med positivtstängningsvärde | 12 | 322 | ||||
| In- och upplåning från allmänheten | 336 | 79 | 569 |
| Moderbolaget | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Intresseföretag | Koncernföretag | |||||
| 2016 | Tillgångar/ Skulder |
Räntor | Tillgångar/ Skulder |
Räntor | ||
| Utlåning till kreditinstitut Utlåning till allmänhet Räntebärande värdepapper Derivat med positivtstängningsvärde Övriga tillgångar |
1 | 7 | 173 291 15 281 2 616 10 984 16 853 |
412 62 53 |
||
| SUMMA | 1 | 7 | 219 025 | 527 | ||
| Skulder till kreditinstitut In- och upplåning från allmänheten Emitterade värdepapper Derivat med negativtstängningsvärde Övriga skulder |
4 | 66 849 11 040 21 12 393 165 |
–433 –18 |
|||
| SUMMA | 4 | 90 468 | –451 | |||
| 2015 | ||||||
| Utlåning till kreditinstitut Utlåning till allmänhet Räntebärande värdepapper Derivat med positivtstängningsvärde Övriga tillgångar |
692 | 28 | 90 620 20 003 2 613 10 890 16 173 |
551 112 56 |
||
| SUMMA | 692 | 28 | 140 299 | 719 | ||
| Skulder till kreditinstitut In- och upplåning från allmänheten Emitterade värdepapper Derivat med negativtstängningsvärde Övriga skulder |
4 | 26 574 12 171 19 14 976 362 |
–568 –34 –7 |
|||
| SUMMA | 4 | 54 102 | –609 |
Nyckelpersoner ovan syftar på medlemmar i SEB:sstyrelse samt verkställande ledning. Bolag med väsentligt inflytande ellersom står under betydande inflytande av nyckelpersoner i ledande position i SEB samt pensionsstiftelser presenterassom Övriga närstående. Investor AB och pensionsstiftelsen, SEB-stiftelsen, inkluderasi den här kategorin likaså närstående familjemedlemmar till nyckelpersoner. Koncernen har även avtal för försäkringsadministration och avtal för kapitalförvaltning med Gamla Livförsäkringsbolaget SEB Trygg Liv utifrån marknadspris. SEB har
erhållit 129 Mkr (125) avseende försäkringsadministration och 361 Mkr (329) avseende kapitalförvaltning. För mer information angående Gamla Livförsäkringsbolaget SEB Trygg Liv,se not 46.
Moderbolaget är närstående sina dotterföretag och intressebolag. Se not 24 Aktier och andelar i intresseföretag och not 25 Aktier och andelar i koncernföretag för upplysningar om investeringar.
28 Materiella och immateriella tillgångar
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| Goodwill | 4 760 | 10 003 | 243 | ||
| Aktiverade anskaffningsvärden | 4 044 | 4 249 | |||
| Internt utvecklade IT-system | 1 925 | 1 995 | 1 755 | 1 834 | |
| Andra immateriella tillgångar | 676 | 822 | 268 | 347 | |
| Immateriella tillgångar1) | 11 405 | 17 069 | 2 023 | 2 424 | |
| Inventarier | 853 | 771 | 492 | 408 | |
| Leasingobjekt2) | 34 669 | 37 743 | |||
| Fastigheter för egen verksamhet | 55 | 54 | 2 | 2 | |
| Materiella tillgångar | 908 | 825 | 35 163 | 38 153 | |
| Förvaltningsfastigheter till anskaffningsvärde | 31 | 38 | |||
| Förvaltningsfastigheter till verkligt värde | 7 401 | 7 169 | |||
| Fastigheter övertagna förskyddande av fordran | 413 | 1 102 | |||
| Förvaltningsfastigheter | 7 845 | 8 309 | |||
| SUMMA | 20 158 | 26 203 | 37 186 | 40 577 |
1) Goodwill har en obestämbar nyttjandeperiod. Alla övriga immateriella tillgångar har en begränsad nyttjandeperiod. Avskrivningsplanerna beskrivsi not 1. 2) I koncernen är leasingobjekt klassificerade som finansiell leasing och redovisassom utlåning. Se not 44.
Immateriella tillgångar
| Koncernen | Moderbolaget | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | Goodwill | Aktiverade anskafnings värden |
Internt utvecklade ITsystem |
Övriga immateriella tillgångar |
Summa | Goodwill | Internt utvecklade ITsystem |
Övriga immateriella tillgångar |
Summa |
| Ingående balans Förvärv och kapitaliseringar Omklassificeringar |
10 003 | 12 163 859 –394 |
3 700 567 |
3 839 86 –5 |
29 705 1 512 –399 |
1 444 | 3 478 507 |
820 55 |
5 742 562 |
| Utrangeringar och avyttringar Valutakursdifferenser |
–5 334 91 |
–6 73 |
–363 7 |
–170 95 |
–5 873 266 |
–67 | –320 3 |
–127 1 |
–514 4 |
| Anskaffningsvärde | 4 760 | 12 695 | 3 911 | 3 845 | 25 211 | 1 377 | 3 668 | 749 | 5 794 |
| Ingående balans Årets avskrivningar Årets nedskrivningar Omklassificeringar |
–7 914 –943 234 |
–1 705 –354 2 |
–3 017 –135 –3 |
–12 636 –1 432 233 |
–1 201 –43 –200 |
–1 644 –340 |
–473 –27 |
–3 318 –410 –200 |
|
| Utrangeringar och avyttringar Valutakursdifferenser |
6 –34 |
70 1 |
65 –79 |
141 –112 |
67 | 71 | 20 –1 |
158 –1 |
|
| Ackumulerade avskrivningar | –8 651 | –1 986 | –3 169 | –13 806 | –1 377 | –1 913 | –481 | –3 771 | |
| SUMMA | 4 760 | 4 044 | 1 925 | 676 | 11 405 | 0 | 1 755 | 268 | 2 023 |
| 2015 | |||||||||
| Ingående balans Förvärv och kapitaliseringar Omklassificeringar |
10 287 | 11 189 1 027 |
3 044 618 41 |
3 838 103 176 |
28 358 1 748 217 |
1 444 | 3 094 577 |
759 89 |
5 297 666 |
| Utrangeringar och avyttringar Valutakursdifferenser |
–187 –97 |
–53 | –9 6 |
–188 –90 |
–384 –234 |
–202 9 |
–28 | –230 9 |
|
| Anskaffningsvärde | 10 003 | 12 163 | 3 700 | 3 839 | 29 705 | 1 444 | 3 478 | 820 | 5 742 |
| Ingående balans Årets avskrivningar Årets nedskrivningar Omklassificeringar |
–6 958 –981 |
–1 308 –365 –33 |
–2 858 –194 –17 –180 |
–11 124 –1 540 –17 –213 |
–1 030 –171 |
–1 308 –362 |
–428 –66 |
–2 766 –428 –171 |
|
| Utrangeringar och avyttringar Valutakursdifferenser |
25 | 1 | 147 85 |
147 111 |
26 | 3 18 |
29 18 |
||
| Ackumulerade avskrivningar | –7 914 | –1 705 | –3 017 | –12 636 | –1 201 | –1 644 | –473 | –3 318 | |
| SUMMA | 10 003 | 4 249 | 1 995 | 822 | 17 069 | 243 | 1 834 | 347 | 2 424 |
Not 28 fortsättning Materiella och immateriella tillgångar
Händelse som utlöser omallokering av goodwill
Isamband med SEB:s omorganisation 1 januari 2016 har goodwill allokeratstill lämpliga kassagenererande enheter (KGE). KGE-strukturen för prövning av nedskrivningsbehov före omorganisationen överensstämde med SEB:srörelsegrenar i segmentsrapporteringen förutom Kort och Liv. Den nya kundfokuserade organisationen kommer framöver vara central för ledningensstyrning och uppföljning av verksamheten. Ledningensfokus på uppföljning av olika kundsegment kommer att öka och KGE-strukturen har därför anpassatstill de affärsenheterna (AE) kombinerat med geografi (GEO) för att reflektera betydelsen av styrning och uppföljning i den nya kundfokuserade organisationen.
Principer för allokering av goodwill
Den nya och mer kundfokuserade organisationen ledertill att den tidigare Kapitalförvaltningsenheten införlivasi de nya kundfokuserade divisionerna och supportenheten Liv&Investment Management.Omorganisationen utlöser omallokeringen. Den vägledande principen vid omallokeringen av goodwill har varit att identifiera det ursprungliga förvärvet där goodwill uppstått och därefter hänföra den till den nya KGE:n (AE per geografi).De KGE enhetersom ansettslämpliga att hänföra goodwillen till är de enhetersom de ansågstillhöra vid tidpunkten för den ursprungliga anskaffningen vilket varit mellan 1996 och 2008. Totalt 104 KGE har blivit identifierade och till 14 har allokering av goodwillskett,se nedanstående tabell. Fram till och med 2015 så fanns detsex KGE,se nedanstående tabell. KGE motsvarade rörelsegrenarna isegmentsrapporteringen med undantagen Kort och Liv.
| Rörelsesegment | KGE:er | Tidigare fördelning 2015 |
|---|---|---|
| Stora företag& Institutioner | Stora företag & Institutioner | 1 020 |
| Kontorsrörelsen | Kontorsrörelsen (exklusive Kort) | 929 |
| Kontorsrörelsen – Kort | 826 | |
| Kapitalförvaltning | Kapitalförvaltning | 4 595 |
| Liv | Liv (exklusive Danmark) | 2 334 |
| Liv Danmark | 299 | |
| SUMMA | 10 003 |
| KGE:er 1) |
Anskaffningsår | Ny fördelning 2016 |
Valutakurs differenser |
Nedskrivning | Utgående Balans 2016 |
Återstående bokfört värde 2) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Equities & Corp, Sverige &Norge 1) |
2000 | 879 | –879 | 645 | ||
| Transaction Services Polen | 2008 | 141 | –141 | 373 | ||
| Internet/Telefonbanken Sverige | 1997 | 929 | –929 | |||
| Kontorsrörelsen Norge | 2005 | 406 | –406 | |||
| Kort, Norge &Danmark 1) |
2002/2004 | 826 | 87 | 913 | ||
| Liv Sverige | 1996/1997 | 2 334 | 9 | 2 343 | ||
| Liv Danmark | 2004 | 299 | –5 | –294 | 3 056 | |
| Investment Management Sverige | 1997/1998 | 3 117 | –1 613 | 1 504 | 1 919 | |
| Investment Management, Finland & Danmark1) | 1997/2002 | 340 | –340 | 9 | ||
| Investment Management, Storbritannien & Brittiska Jungfruöarna1) | 2008 | 732 | –732 | |||
| SUMMA | 10 003 | 91 | –5 334 | 4 760 |
1) I tabellen presenteras vissa av de 14 KGE:erna tillsammans eftersom förvärven är nära förknippade med varandra. Equities- och Corporates-enheterna i Sverige och Norge anskaffades vid en transaktion likaså var Investment Management-enheterna i Storbritannien och Brittiska Jungfruöarna förvärvade vid en transaktion. Kort i Norge och Sverige relaterar till Eurocard-affären och Investment Management i Finland och Danmark avser investeringar med liknande affärsupplägg och beloppen är av mindre karaktär. 2) Internt fastställd.
Prövning av nedskrivningsbehov i första kvartalet
KGE:er utan framtida kassaflöde
För fyra av de nya KGE:er där ursprunglig goodwill allokeratssaknas det framtida kassaflöden till följd av förändringar istrategi avseende Internet/Telefonbanken i Sverige, Kontorsrörelsen Norge, Investment Management baserat i Storbritannien och Brittiska Jungfruöarna. Goodwill för dessa enheter är därför helt nedskriven.
Resultat av prövning av nedskrivningsbehov
Resultatet av nedskrivningstestet utföll med sex enheter med full nedskrivning samt en enhet med delvis nedskrivning. För tre enheter har nedskrivningsbehov ej identifierats. Nedskrivningarna presenteras under raden Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar inom Övrigt i resultaträkningen.
Prognoser och antaganden om framtida kassaflöden
Prövning av nedskrivningsbehov av goodwill baseras på nyttjandevärdet och tarsin utgångspunkt i affärsplanen för 2016–2018 samt uppskattade kassaflöden för 2019 –2020.Den långsiktiga tillväxten i alla geografier baseras på en förväntad inflation om 1,5 procent.Det allokerade kapitalet erhållsfrån koncernensinterna kapitalallokeringsmodellsom anpassatstill de nya kapitaltäckningsreglerna inklusive ledningens buffert. Kassaflödena i affärsplanen harsin utgångspunkt från den senast publicerade "NordicOutlook" vid inledningen av denna affärsplaneprocess. I tillägg till detta harspecifika antaganden om finansiella effekterfrån planer i SEB:slångsiktiga strategi lagtstill. Uppskattningarna för 2019–2020 inkluderar osäkerheten kring regulatoriska krav,som förväntat ökat kapitalbehov som följd av Basel IIIregelverket.
Prognoser och antaganden om kostnad för Eget kapital (KfE) – diskonteringsränta Risken i varje enskild affärsenhet per geografi har reflekteratsi KfE för respektive KGE. Investment Managements diskonteringsränta är högre, 11,5 procent, än koncernens genomsnitt och baseras på den regulatoriska osäkerheten kring begränsningar av retrocession, en sannolikt ökad press på marginalen samt den nuvarande negativa räntemiljön som pressar tillgångspriser och volatilitet. Liv Danmarks diskonteringsränta är högre, 11,5 procent, än koncernens genomsnitt pga att distributionsmodellen kan ha ett högre beroende av egna distributionskanaler och osäkerhet kring begränsningar gällande retrocession. Basdiskonteringsräntan som använtsi testet av nedskrivningsbehov vid utgången av år 2015 är oförändrad på 9,5 procent före skatt för koncernen och den baseras på information från externa källor.
Årlig prövning av nedskrivningsbehov i fjärde kvartalet
Resultat av prövning av nedskrivningsbehov
Den årliga prövningen av nedskrivningsbehov 2106 genomfördesi fjärde kvartalet och omfattade de fyra kvarvarande KGE:erna med allokerad goodwill. Prövningen resulterade inte i några indikationer på nedskrivningsbehov.
Prognoser och antaganden om framtida kassaflöden
Denna prövning utgår från affärsplanen 2017–2019 med ändrade antaganden jämfört med föregående affärsplan för de berörda KGE:erna,samt uppskattade kassaflöden för 2020–2021. Den långsiktiga tillväxten baseras på en förväntad inflation om 1,5 procent. Det allokerade kapitalet erhållsfrån koncernensinterna kapitalallokeringsmodellsom anpassatstill de nya kapitaltäckningsreglerna inklusive ledningens buffert. Vissa osäkerheter kring regulatoriska krav har eliminerats då eventuella effekter från dessa inte kommer att uppstå inom prognosperioden. Kassaflödena i affärsplanen harsin utgångspunkt från den senast publicerade "NordicOutlook" vid inledningen av denna affärsplaneprocess. De huvudsakliga antagandena är: BNP tillväxt i Sverige från 2,8 procent till 2,2 procent över tre år och för övriga Norden från 1,5 procent till 2,0 procent; inflation i Sverige från 1,2 procent till 2,2 procent och för övriga Norden från 1,6 procent till 1,7 procent. Reporäntan i Sverige antas vara 0,25 procent islutet av 2018.
Prognoser och antaganden om kostnad för Eget kapital (KfE) – diskonteringsränta Diskonteringsräntan som användsför koncernen är 9,0 procent före skatt och fastställs baserat på information från externa källor och tillämpas på alla KGE förutom Investment Management. Den högre diskonteringsräntan för Investment Management, 11,0 procent, tillämpasför att de osäkerhetsfaktorersom beskrivsi nedskrivningsprövningen i första kvartalet kvarstår.
Känslighetsanalys
I känslighetsanalysen ökades diskonteringsräntan med en procentenhet, den genomsnittliga tillväxttakten för resultat före avskrivningar under prognosperioden minskades med en procentenhet och den långsiktiga tillväxten minskades med en procentenhet. Känslighetsanalysen resulterade inte i några indikationer på nedskrivningsbehov.
Not 28 fortsättning Materiella och immateriella tillgångar
Materiella tillgångar
| Koncernen | Moderbolaget | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | Inventarier | Fastigheter för egen verksamhet |
Summa | Inventarier | Leasing 1) objekt |
Fastigheter för egen verksamhet |
Summa |
| Ingående balans Förvärv och kapitaliseringar Omklassificeringar |
3 105 297 –52 |
97 8 1 |
3 202 305 –51 |
1 888 190 |
50 388 5 437 |
2 | 52 278 5 627 |
| Utrangeringar och avyttringar Valutakursdifferenser |
–189 87 |
–8 8 |
–197 95 |
–28 24 |
–7 121 | –7 149 24 |
|
| Anskaffningsvärde | 3 248 | 106 | 3 354 | 2 074 | 48 704 | 2 | 50 780 |
| Ingående balans Årets avskrivningar Årets nedskrivningar |
–2 334 –261 –1 |
–43 –5 –2 |
–2 377 –266 –3 |
–1 480 –106 |
–12 645 –4 704 |
–14 125 –4 810 |
|
| Omklassificeringar Utrangeringar och avyttringar Valutakursdifferenser |
91 180 –70 |
8 –9 |
91 188 –79 |
26 –22 |
2 822 492 |
2 848 470 |
|
| Ackumulerade avskrivningar | –2 395 | –51 | –2 446 | –1 582 | –14 035 | –15 617 | |
| SUMMA | 853 | 55 | 908 | 492 | 34 669 | 2 | 35 163 |
| 2015 | |||||||
| Ingående balans Förvärv och kapitaliseringar Omklassificeringar |
3 316 244 77 |
120 10 –17 |
3 436 254 60 |
1 934 156 |
50 761 5 960 |
2 | 52 697 6 116 |
| Utrangeringar och avyttringar Valutakursdifferenser |
–531 –1 |
–2 –14 |
–533 –15 |
–252 50 |
–6 333 | –6 585 50 |
|
| Anskaffningsvärde | 3 105 | 97 | 3 202 | 1 888 | 50 388 | 2 | 52 278 |
| Ingående balans Årets avskrivningar Årets nedskrivningar Omklassificeringar |
–2 554 –393 –1 25 |
–52 –10 8 |
–2 606 –403 –1 33 |
–1 597 –165 |
–12 160 –4 598 |
–13 757 –4 763 |
|
| Utrangeringar och avyttringar Valutakursdifferenser |
517 72 |
2 9 |
519 81 |
252 30 |
4 463 –350 |
4 715 –320 |
|
| Ackumulerade avskrivningar | –2 334 | –43 | –2 377 | –1 480 | –12 645 | –14 125 | |
| SUMMA | 771 | 54 | 825 | 408 | 37 743 | 2 | 38 153 |
1) I koncernen är leasingobjekt klassificerade som finansiell leasing och redovisassom utlåning. Se not 44.
Förvaltningsfastigheter, Koncernen
| 2016 | 2015 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Förvaltnings fastighetertill anskaffnings värde |
Förvaltnings fastighetertill verkligt värde |
Fastigheter övertagna för skyddande av fordran |
Summa | Förvaltnings fastighetertill anskaffnings värde |
Förvaltnings fastighetertill verkligt värde |
Fastigheter övertagna för skyddande av fordran |
Summa | |
| Ingående balans | 43 | 7 169 | 1 248 | 8 460 | 35 | 7 497 | 2 024 | 9 556 |
| Förvärv och kapitaliseringar | 5 | 73 | 52 | 130 | 27 | 326 | 85 | 438 |
| Omklassificeringar | –494 | –494 | 1 | –616 | –615 | |||
| Utrangeringar och avyttringar | –13 | –236 | –343 | –592 | –18 | –332 | –171 | –521 |
| Valutakursdifferenser | 2 | 312 | 36 | 350 | –2 | –223 | –74 | –299 |
| Anskaffningsvärde | 37 | 7 318 | 499 | 7 854 | 43 | 7 268 | 1 248 | 8 559 |
| Ingående balans | –5 | –146 | –151 | –5 | –91 | –96 | ||
| Årets avskrivningar | –1 | –4 | –5 | –1 | –6 | –7 | ||
| Årets nedskrivningar | –127 | –127 | –148 | –148 | ||||
| Omklassificeringar | 174 | 174 | 89 | 89 | ||||
| Utrangeringar och avyttringar | 23 | 23 | 1 | 5 | 6 | |||
| Valutakursdifferenser | –6 | –6 | 5 | 5 | ||||
| Ackumulerade avskrivningar | –6 | –86 | –92 | –5 | –146 | –151 | ||
| Förändring av verkligt värde | 83 | 83 | –99 | –99 | ||||
| SUMMA | 31 | 7 401 | 413 | 7 845 | 38 | 7 169 | 1 102 | 8 309 |
Not 28 fortsättning Materiella och immateriella tillgångar
Driftnetto förförvaltningsfastigheter
| Koncernen | |||
|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | ||
| Externa intäkter Driftskostnader1) |
556 –170 |
548 –182 |
|
| SUMMA | 386 | 366 |
1) Direkta kostnader för förvaltningsfastighetersom inte genererat hyresintäkter uppgår till 12 Mkr (12).
Driftnetto förfastigheter övertagna för skyddande av fordran
| Externa intäkter | 54 | 49 |
|---|---|---|
| Driftskostnader | –88 | –83 |
| SUMMA | –34 | –34 |
SEB kan isärskilda fall ta över tillgångarsom använtssom säkerhet när kunden inte längre kan uppfylla sina skyldigheter gentemot SEB.Övertagna fastigheter förvaltas under en begränsad period isyfte att avyttra dem när det bedömslämpligt.
29 Övriga tillgångar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Kund och likvidfordringar | 7 635 | 13 124 | 7 234 | 12 871 |
| Marginalsäkerheter | 29 177 | 22 132 | 29 177 | 22 132 |
| Övriga tillgångar | 12 306 | 14 045 | 7 538 | 5 260 |
| SUMMA | 49 118 | 49 301 | 43 949 | 40 263 |
Kund- och likvidfordringar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Kundfordringar | 1 773 | 1 370 | 1 678 | 1 262 |
| Likvidfordringar | 5 862 | 11 754 | 5 556 | 11 609 |
| SUMMA | 7 635 | 13 124 | 7 234 | 12 871 |
| Övriga tillgångar | ||||
| Pensionstillgångar, netto | 3 914 | 5 558 | ||
| Återförsäkrares andel av försäkringstekniska avsättningar | 539 | 499 | ||
| Upplupna räntor | 62 | 66 | ||
| Övriga upplupna intäkter | 1 654 | 1 477 | 1 448 | 1 408 |
| Förutbetalda kostnader | 635 | 485 | ||
| Övrigt | 5 502 | 5 960 | 6 090 | 3 852 |
| SUMMA | 12 306 | 14 045 | 7 538 | 5 260 |
30 Skulder till försäkringstagare
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2016 | 2015 | |
| Skulder till försäkringstagare – investeringsavtal | 296 618 | 271 995 |
| Skulder till försäkringstagare – försäkringsavtal | 107 213 | 98 714 |
| SUMMA | 403 831 | 370 709 |
| Skuldertillförsäkringstagare – investeringsavtal* | ||
| Ingående balans | 271 995 | 259 275 |
| Omklassificering från/till försäkringsavtal | 1 316 | –114 |
| Förändringar i försäkringstekniska avsättningar för investeringssavtal 1) | 14 987 | 15 340 |
| Valutakursdifferenser | 8 320 | –2 506 |
| SUMMA | 296 618 | 271 995 |
1) Nettot av under året erhållna premier, avkastning på fondplaceringar minus utbetalning till försäkringstagarna samt avdrag för avgifter och avkastningsskatt. * Försäkringstekniska avsättningar där försäkringstagarna bär placeringsrisken. Skulderna och de hänförliga tillgångarna är värderade till verkligt värde via resultaträkningen (verkligt värde optionen).
Skuldertillförsäkringstagare – försäkringsavtal
| Ingående balans | 98 714 | 105 079 |
|---|---|---|
| Avyttring av bestånd under året | 355 | |
| Omklassificering till/från investeringsavtal | –1 316 | 114 |
| Förändring i kollektiv bonusavsättning | –578 | |
| Förändring i övriga försäkringstekniska avsättningar 1) |
5 622 | –3 138 |
| Valutakursdifferenser | 3 838 | –2 763 |
| SUMMA | 107 213 | 98 714 |
1) Nettot av under året erhållna premier, allokerad avkstning på investeringar minus utbetalning till försäkringstagarna samt avdrag för avgifter och avkastningsskatt.
31 Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Skulder för handel Derivat för handel |
38 845 173 348 |
40 746 188 062 |
38 845 132 861 |
40 487 160 619 |
| Innehav för handel | 212 193 | 228 808 | 171 706 | 201 106 |
| Derivat försäkringsredovisning | 1 303 | 1 977 | 972 | 1 685 |
| Verkligt värde via resultaträkningen | 1 303 | 1 977 | 972 | 1 685 |
| SUMMA | 213 496 | 230 785 | 172 678 | 202 791 |
| Skulderför handel | ||||
| Kort position i egetkapitalinstrument | 10 072 | 12 927 | 10 072 | 12 831 |
| Kort position iskuldinstrument | 9 527 | 10 419 | 9 527 | 10 262 |
| Andra finansiella skulder | 19 224 | 17 377 | 19 224 | 17 377 |
| Upplupen ränta SUMMA |
22 38 845 |
23 40 746 |
22 38 845 |
17 40 487 |
| Derivatför handel | ||||
| Negativa stängningsvärdet för ränterelaterade derivat | 96 955 | 111 651 | 61 795 | 87 718 |
| Negativa stängningsvärdet för valutarelaterade derivat | 64 420 | 58 137 | 61 415 | 56 475 |
| Negativa stängningsvärdet för aktierelaterade derivat | 2 010 | 5 123 | 1 855 | 4 773 |
| Negativa stängningsvärdet för övriga derivat | 9 963 | 13 151 | 7 796 | 11 653 |
| SUMMA | 173 348 | 188 062 | 132 861 | 160 619 |
| Derivatför säkringsredovisning | ||||
| Verkligt värde säkringar | 12 | 475 | 12 | 475 |
| Kassaflödessäkringar | 957 | 1 210 | 957 | 1 210 |
| Portföljsäkringar av ränterisker | 334 | 292 | 3 | |
| SUMMA | 1 303 | 1 977 | 972 | 1 685 |
| 32 Övriga skulder |
||||
| Koncernen | Moderbolaget | |||
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Leverantörs- och likvidskulder | 8 926 | 11 496 | 7 945 | 11 011 |
| Marginalsäkerheter | 29 922 | 28 044 | 29 922 | 28 044 |
| Övriga skulder | 17 576 | 23 994 | 8 211 | 12 736 |
| SUMMA | 56 424 | 63 534 | 46 078 | 51 791 |
| Leverantörs- och likvidskulder | ||||
| Leverantörsskulder | 1 882 | 1 684 | 1 703 | 1 361 |
| Likvidskulder | 7 044 | 9 812 | 6 242 | 9 650 |
| SUMMA | 8 926 | 11 496 | 7 945 | 11 011 |
| Övriga skulder | ||||
| Upplupna räntor | 4 | 2 | ||
| Upplupna övriga kostnader | 3 986 | 3 595 | 2 623 | 2 357 |
| Förutbetalda intäkter | 1 477 | 1 673 | ||
| Övrigt | 12 109 | 18 724 | 5 588 | 10 379 |
| SUMMA | 17 576 | 23 994 | 8 211 | 12 736 |
33 Avsättningar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Övriga omstrukturerings- och övertalighetsreserver | 642 | 515 | 35 | 42 |
| Reserv för poster inom linjen | 44 | 81 | 0 | 22 |
| Pensionsförpliktelser (not 9b) 1) | 718 | 384 | ||
| Övriga avsättningar | 829 | 893 | 45 | 80 |
| SUMMA | 2,233 | 1,873 | 80 | 144 |
| 1) Del av nettobelopp (tillgång) redovisat i balansräkningen 3 196 Mkr (5 175) i not 9b. | ||||
| Övriga omstrukturerings- och övertalighetsreserver | ||||
| Ingående balans | 515 | 588 | 42 | 50 |
| Avsättningar | 308 | 45 | ||
| Ianspråktaget | –186 | –101 | –9 | –8 |
| Återföring av outnyttjade reserver | –19 | –2 | ||
| Övriga förändringar | 3 | 1 | ||
| Valutakursdifferenser | 21 | –16 | 2 | |
| SUMMA | 642 | 515 | 35 | 42 |
| Merparten av omstruktureringsreserven avser kostnader för övertalighet och beräknas användasinom fem år. | ||||
| Reserv för posterinom linjen | ||||
| Ingående balans | 81 | 87 | 22 | |
| Avsättningar | 24 | 62 | 19 | 22 |
| Ianspråktaget | –34 | –5 | –34 | |
| Återföring av outnyttjade reserver | –33 | –33 | –7 | |
| Övriga förändringar | 4 | –26 | ||
| Valutakursdifferenser | 2 | –4 | ||
| SUMMA | 44 | 81 | 0 | 22 |
| Övriga avsättningar | ||||
| Ingående balans | 893 | 1,198 | 80 | 123 |
| Avsättningar | 53 | 67 | –43 | |
| Ianspråktaget | –91 | –60 | –35 | |
| Återföring av outnyttjade reserver | –33 | –305 | ||
| Övriga förändringar | 5 | |||
| Valutakursdifferenser | 7 | –12 | ||
| SUMMA | 829 | 893 | 45 | 80 |
Övriga avsättningar består huvudsakligen av kostnader för omorganisation inom koncernen som beräknas utnyttjasinom fyra år och oreglerade fordringar inom alla rörelsegrenar; bland annat för den avvecklade kontorsrörelsen i Tyskland som bedömsreglerasinom tre årsamt förskatteregleringar inom Livs filial i Storbritannien under avveckling.
34 Efterställda skulder
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Förlagslån | 24 851 | 16 092 | 24 851 | 16 092 |
| Förlagslån, eviga | 14 738 | 13 855 | 14 738 | 13 855 |
| Förlagslån,säkrad position | 625 | 960 | 625 | 960 |
| Upplupen ränta | 505 | 465 | 505 | 465 |
| SUMMA | 40 719 | 31 372 | 40 719 | 31 372 |
Debenture loans
| Valuta | Ursprungligt nominellt belopp |
Bokfört värde | Räntesats, % | |
|---|---|---|---|---|
| 2012/2022 | EUR | 750 | 7 169 | 4,000 |
| 2014/2026 | EUR | 1 000 | 9 558 | 2,500 |
| 2016/2028 | EUR | 850 | 8 124 | 1,380 |
| SUMMA | 24 851 |
Förlagslån, eviga
| Valuta | Ursprungligt nominellt belopp |
Bokfört värde | Räntesats, % | |
|---|---|---|---|---|
| 2007 | EUR | 500 | 4 779 | 7,092 |
| 2014 | USD | 1 100 | 9 959 | 5,750 |
| SUMMA | 14 738 |
35 Obeskattade reserver 1)
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| 2016 | 2015 | |
| Överavskrivningar av inventarier och leasingobjekt | 21 755 | 23 460 |
| Övriga obeskattade reserver | 6 | 6 |
| SUMMA | 21 761 | 23 466 |
1) I koncernens balansräkning omklassificeras obeskattade reserversom delslatentskatteskuld och dels bunden kapitaldel i eget kapital.
Moderbolaget
| Överavskrivning | Övriga obeskattade reserver |
Summa | |
|---|---|---|---|
| Ingående balans Årets avsättning |
23 097 363 |
6 | 23 103 363 |
| Utgående balans 2015 | 23 460 | 6 | 23 466 |
| Årets upplösning | –1 705 | –1 705 | |
| UTGÅENDE BALANS 2016 | 21 755 | 6 | 21 761 |
36 Ställda panter
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| Panter och jämförliga säkerheterställda för egna skulder och avsättningar | 478 998 | 496 825 | 392 227 | 399 047 | |
| Säkerheterställda för egna skulder till försäkringstagarna | 403 831 | 370 709 | |||
| Övriga ställda panter och jämförliga säkerheter | 154 518 | 146 521 | 152 317 | 135 864 | |
| SUMMA | 1 037 347 | 1 014 055 | 544 544 | 534 911 | |
| Panter och jämförliga säkerheter ställda för egna skulder och avsättningar* | |||||
| Repor | 3 901 | 8 733 | 3 783 | 8 733 | |
| Tillgångar pantsatta försäkerställda obligationer – bostäder och fastigheter | 335 094 | 339 652 | 318 412 | 319 392 | |
| Tillgångar pantsatta försäkerställda obligationer – tyska delstater | 11 491 | 14 999 | |||
| Övriga säkerheter | 128 512 | 133 441 | 70 032 | 70 922 | |
| varav koncerninternt | 18 723 | 10 080 | |||
| SUMMA | 478 998 | 496 825 | 392 227 | 399 047 | |
| *Överförda tillgångarsom inte uppfyller kraven för att tas bort från balansräkningen. | |||||
| Säkerheter ställda för egna skuldertillförsäkringstagarna | |||||
| Tillgångar pantsatta för försäkringsavtal | 107 213 | 98 714 | |||
| Tillgångar pantsatta för investeringsavtal 1) |
296 618 | 271 995 | |||
| SUMMA | 403 831 | 370 709 | |||
| 1) Fondandelar. | |||||
| Övriga ställda panter och jämförliga säkerheter | |||||
| Obligationer1) | 80 718 | 73 781 | 80 718 | 73 782 | |
| Värdepappersutlåning | 61 498 | 63 528 | 59 297 | 52 870 | |
| Övriga | 12 302 | 9 212 | 12 302 | 9 212 | |
| SUMMA | 154 518 | 146 521 | 152 317 | 135 864 | |
| 1) Pantsatta men ej utnyttjade obligationer. | |||||
Redovisade överförda finansiella tillgångar1)
| Överförda tillgångar | Skulder hänförliga till tillgångarna | Erhållna säkerheter hänförliga till tillgångarna 2) |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen, 2016 | Värde papperslån |
Återköps avtal |
Övrigt 3) |
Totalt | Värde papperslån |
Återköps avtal |
Övrigt 3) |
Totalt | Värdepapperslån |
| Aktier | 9 029 | 4 495 | 13 524 | 864 | 4 050 | 4 914 | 7 668 | ||
| Skuldinstrument | 6 769 | 1 283 | 1 258 | 9 310 | 410 | 1 101 | 806 | 2 317 | 5 986 |
| Finansiella tillgångar som innehas för handel | 15 798 | 1 283 | 5 753 | 22 834 | 1 274 | 1 101 | 4 856 | 7 231 | 13 654 |
| Skuldinstrument | 118 | 118 | 118 | 118 | |||||
| Finansiella tillgångartill verkligt värde via resultaträkningen |
118 | 118 | 118 | 118 |
| Finansiella tillgångar som innehas för handel | 30 115 | 7 588 | 14 917 | 52 620 | 2 477 | 7 090 | 13 667 | 23 234 | 26 348 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Skuldinstrument | 12 396 | 7 588 | 949 | 20 933 | 625 | 7 090 | 7 715 | 11 099 | |
| Aktier | 17 719 | 13 968 | 31 687 | 1 852 | 13 667 | 15 519 | 15 249 | ||
| 2015 |
Not 36 fortsättning Ställda panter
| Överförda tillgångar | Skulder hänförliga till tillgångarna | Erhållna säkerheter hänförliga till tillgångarna 2) |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Moderbolaget, 2016 | Värde papperslån |
Återköps avtal |
Övrigt 3) |
Totalt | Värde papperslån |
Återköps avtal |
Övrigt 3) |
Totalt | Värdepapperslån |
| Aktier | 9,258 | 4,451 | 13,709 | 1,078 | 3,992 | 5,070 | 7,400 | ||
| Skuldinstrument | 6,734 | 1,283 | 1,217 | 9,234 | 316 | 1,101 | 810 | 2,227 | 5,849 |
| Finansiella tillgångar som innehas för handel | 15,992 | 1,283 | 5,668 | 22,943 | 1,394 | 1,101 | 4,802 | 7,297 | 13,249 |
| 2015 | |||||||||
| Aktier | 14,232 | 13,520 | 27,752 | 2,182 | 13,220 | 15,402 | 11,288 | ||
| Skuldinstrument | 11,230 | 7,588 | 901 | 19,719 | 171 | 7,090 | 7,261 | 10,439 | |
| Finansiella tillgångar som innehas för handel | 25,462 | 7,588 | 14,421 | 47,471 | 2,353 | 7,090 | 13,220 | 22,663 | 21,727 |
1) Bokfört värde och verkligt värde är detsamma.
2) Annat än likvida medel.
3) Tillgångarställda som säkerhet för derivathandel, clearing etc.
Ställda säkerheter
Vid återköpstransaktioner och värdepapperslån överförstillgångar, vilkamotparten harrätt attsälja eller pantsätta.Övriga överförda tillgångar avsertillgångarsomställts somsäkerhetför derivathandel, clearingmedmera, därförfoganderätten övergåtttill mottagaren. Tillgångarna kvarståri balansräkningen eftersomSEB fortfarande står värdeförändringsrisken. Tillgångarnas bokförda värde ochmarknadsvärde samt därtill knutna skulder och ansvarsförbindelser visasi ovanstående tabell.
SEB emitterarsäkerställda obligationer med bolån som underliggande säkerheter, i enlighet med nationell lagstiftning. De ställda säkerheterna är i huvudsak lån där enfamiljshus, bostadsrätter eller flerfamiljshuslämnatssom pant. Belåningsgraden i relation till marknadsvärdet överstiger inte 75 procent. I händelse av SEB:s insolvens har innehavarna av obligationerna förmånsrätt till de registrerade säkerheterna.
Erhållna säkerheter
SEB erhållersäkerheter isamband med omvända återköpstransaktioner och värdepappersinlåning. Enligt villkoren i finansmarknadensstandardavtal kan säkerheterna säljas eller pantsättas på nytt, med villkoret att likvärdiga säkerheter returneras på likviddagen.
Mer information om redovisning av återköpstransaktioner och värdepapperslån återfinnsi redovisningsprinciperna.
37 Eventualförpliktelser
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| Ansvarsförbindelser | 120 231 | 109 297 | 97 642 | 87 798 | |
| Åtaganden | 655 350 | 609 872 | 468 953 | 434 656 | |
| SUMMA | 775 581 | 719 169 | 566 595 | 522 454 | |
| Ansvarsförbindelser 1) |
|||||
| Egna accepter | 1 318 | 746 | 1 274 | 701 | |
| Kreditgarantier, lämnade2) | 25 203 | 43 739 | 26 035 | 18 494 | |
| varav koncerninternt | 8 831 | 6 986 | |||
| Övriga garantier, lämnade | 93 710 | 64 812 | 70 333 | 68 603 | |
| varav koncerninternt | 2 220 | 2 170 | |||
| Garantiförpliktelser | 118 913 | 108 551 | 96 368 | 87 097 | |
| SUMMA | 120 231 | 109 297 | 97 642 | 87 798 |
1) Tillgångarsom ställtssom säkerhet för egna eller tredje mansförpliktelser.
2) SEB värdepapperiserar inte sina tillgångar regelbundet och har inga utestående egna värdepapperiseringar. För likviditetsfaciliteter och andra utfästelser tillspecialföretag se not 27.
Övriga ansvarsförbindelser
Moderföretaget har gentemot Monetary Authority of Singapore utfästsig attsvara för att Singaporefilialen till dess dotterföretag i Luxemburg kan fullgöra sina åtaganden. Moderföretaget har gentemot Bundesverband deutscher Banken e. V. för SEB AG, Tyskland, lämnat en insättningsgaranti.
Inom ramen för den normala affärsverksamheten är SEB motpart i olika tvister, både i Sverige och i andra jurisdiktioner. SEB bedömer att aktuella tvister inte får en väsentlig negativ effekt på koncernens finansiella ställning.
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Åtaganden1) | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Beviljade men ej utbetalade krediter varav koncerninternt |
347 273 | 319 045 | 275 157 250 |
237 292 791 |
|
| Outnyttjad del av beviljad räkningskredit varav koncerninternt |
143 041 | 135 809 | 78 077 8 495 |
70 039 9 362 |
|
| Vidareutlåning av inlånade värdepapper varav koncerninternt |
120 486 | 125 314 | 102 933 20 473 |
102 190 17 226 |
|
| Övriga åtaganden | 44 550 | 29 704 | 12 786 | 25 135 | |
| Övriga eventualförpliktelser | 655 350 | 609 872 | 468 953 | 434 656 | |
| SUMMA | 655 350 | 609 872 | 468 953 | 434 656 |
Tvister
1) Tillgångarsom ställtssom säkerhet för egna eller tredje mansförpliktelser.
Diskretionärt förvaltade tillgångar
Diskretionärt förvaltade tillgångar uppgår i moderbolaget till 528 miljarder kronor (446).
38 Kortfristiga och långfristiga tillgångar och skulder
| Koncernen | 2016 | 2015 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | Omsättnings tillgångar |
Anläggnings tillgångar |
Summa | Omsättnings tillgångar |
Anläggnings tillgångar |
Summa |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 151 078 | 151 078 | 101 429 | 101 429 | ||
| Övrig utlåning till centralbanker | 66 730 | 66 730 | 32 222 | 32 222 | ||
| Utlåning till kreditinstitut | 42 080 | 8 447 | 50 527 | 46 188 | 12 354 | 58 542 |
| Utlåning till allmänheten | 598 919 | 854 100 | 1 453 019 | 581 376 | 772 010 | 1 353 386 |
| Värdepapper för handel | 162 516 | 162 516 |
239 906 | 239 906 |
||
| Derivat för handel | 198 271 | 198 271 |
199 085 | 199 085 |
||
| Derivat försäkringsredovisning | 14 084 | 14 084 |
16 466 | 16 466 |
||
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen | 410 155 | 410 155 |
371 488 | 371 488 |
||
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen | 785 026 | 785 026 | 826 945 | 826 945 | ||
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 111 | 111 | 104 | 104 | ||
| Finansiella tillgångarsom kan säljas | 35 747 | 35 747 | 37 331 | 37 331 | ||
| Investeringar redovisade enligt kapitalandelsmetoden | 268 | 268 | 260 | 260 | ||
| Övra investeringar i intresseföretag | 970 | 970 | 958 | 958 | ||
| Aktier och andelar i dotter- och intresseföretag | 1 238 | 1 238 | 1 218 | 1 218 | ||
| Immateriella tillgångar | 1 432 | 9 973 | 11 405 |
1 540 | 15 529 | 17 069 |
| Materiella tillgångar | 271 | 637 | 908 | 410 | 415 | 825 |
| Förvaltningsfastigheter | 7 845 | 7 845 | 8 309 | 8 309 | ||
| Materiella och immateriella tillgångar | 9 548 | 10 610 | 20 158 | 10 259 | 15 944 | 26 203 |
| Aktuella skattefordringar | 5 978 | 5 978 |
6 966 | 6 966 |
||
| Uppskjutna skattefordringar | 1 329 | 1 329 |
1 516 | 1 516 |
||
| Skattefordringar | 5 978 | 1 329 | 7 307 | 6 966 | 1 516 | 8 482 |
| Kund- och likvidfordringar | 7 635 | 635 7 |
13 124 | 13 124 |
||
| Övriga finansiella tillgångar | 29 239 | 29 239 |
22 363 | 22 363 |
||
| Övriga icke-finansiella tillgångar | 12 244 | 12 244 |
13 814 | 13 814 |
||
| Övriga tillgångar | 49 118 | 49 118 | 49 301 | 49 301 | ||
| Anläggningstillgångarsom innehasför försäljning | 587 | 587 | 801 | 801 | ||
| SUMMA | 1 744 922 | 875 724 | 2 620 646 | 1 692 922 | 803 042 | 2 495 964 |
| 2016 | 2015 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Skulder | Kortfristiga skulder |
Långfristiga skulder |
Summa | Kortfristiga skulder |
Långfristiga skulder |
Summa |
| Skulder till centralbanker och kreditinstitut | 106 600 | 13 264 | 119 864 | 112 509 | 5 997 | 118 506 |
| In- och upplåning från allmänheten | 916 562 | 45 466 | 962 028 | 832 331 | 51 454 | 883 785 |
| Skulder till försäkringstagarna – investeringsavtal | 16 719 | 279 899 | 296 618 |
9 100 | 262 895 | 271 995 |
| Skulder till försäkringstagarna – försäkringsavtal | 8 403 | 98 810 | 107 213 |
10 100 | 88 614 | 98 714 |
| Skulder till försäkringstagare | 25 122 | 378 709 | 403 831 | 19 200 | 351 509 | 370 709 |
| Emitterade värdepapper | 198 709 | 470 171 | 668 880 | 232 310 | 407 134 | 639 444 |
| Skulder för handel | 38 845 | 38 845 |
40 746 | 40 746 |
||
| Derivat för handel | 173 348 | 173 348 |
188 062 | 188 062 |
||
| Derivat försäkringsredovisning | 1 303 | 1 303 |
1 977 | 1 977 |
||
| Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen | 213 496 | 213 496 | 230 785 | 230 785 | ||
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 1 537 | 1 537 | 1 608 | 1 608 | ||
| Aktuella skatteskulder | 2 184 | 2 184 |
2 082 | 2 082 |
||
| Uppskjutna skatteskulder | 8 474 | 8 474 |
9 468 | 9 468 |
||
| Skatteskulder | 2 184 | 8 474 | 10 658 | 2 082 | 9 468 | 11 550 |
| Leverantörs- och likvidskulder | 8 926 | 8 926 |
11 496 | 496 11 |
||
| Övriga finansiella skulder | 30 609 | 30 609 |
29 138 | 29 138 |
||
| Övriga icke-finansiella skulder | 16 889 | 16 889 |
22 900 | 22 900 |
||
| Övriga skulder | 56 424 | 56 424 | 63 534 | 63 534 | ||
| Avsättningar | 2 233 | 2 233 | 1 873 | 1 873 | ||
| Efterställda skulder | 505 | 40 214 | 40 719 | 793 | 30 579 | 31 372 |
| SUMMA | 1 521 139 | 958 531 | 2 479 670 | 1 495 152 | 858 014 | 2 353 166 |
Tillgångar och skulder är klassificerade som kortfristiga när de är kassa och tillgodohavanden, innehasför handel, förväntas blisålda, reglerade eller förbrukade i normal verksamhet och förväntas bli realiserade inom tolv månader.Övriga tillgångar och skulder är klassificerade som långfristiga.
39 Finansiella tillgångar och skulder per klass
| Koncernen | Bokfört värde | Verkligt värde | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar, 2016 | Innehav för handel |
Verkligt värde via resultaträkningen/ Säkringsinstrument |
Tillgångar som kan säljas |
Lånefordringar och kund fordringar |
Verligt värde | Noterade marknads värden ( Nivå 1) |
Värderings teknik baserad på observerbara indata (Nivå 2) |
Värderings teknikbaserad på ej observerbara indata (Nivå 3) |
Summa |
| Utlåning | 1 704 291 | 1 704 291 | 49 975 | 533 | 1 665 293 | 1 715 801 | |||
| Egetkapitalinstrument | 40 324 | 30 800 | 3 049 | 74 173 | 50 254 | 13 215 | 10 704 | 74 173 | |
| Skuldinstrument | 122 192 | 83 447 | 32 698 | 15 106 | 253 443 | 102 894 | 147 427 | 3 332 | 253 653 |
| Derivatinstrument | 198 271 | 14 084 | 212 355 | 2 593 | 201 621 | 8 141 | 212 355 | ||
| Finansiella tillgångar där | |||||||||
| försäkringstagarna bär risken | 295 908 | 295 908 | 275 894 | 15 589 | 4 425 | 295 908 | |||
| Övrigt | 111 | 38 831 | 38 942 | 1 957 | 36 985 | 38 942 | |||
| Finansiella tillgångar | 360 787 | 424 350 | 35 747 | 1 758 228 | 2 579 112 | 483 567 | 378 385 | 1 728 880 | 2 590 832 |
| Övriga tillgångar (icke-finansiella) | 41 534 | ||||||||
| SUMMA | 360 787 | 424 350 | 35 747 | 1 758 228 | 2 620 646 | ||||
| 2015 | |||||||||
| Utlåning | 1 522 503 | 1 522 503 | 42 955 | 290 | 1 485 907 | 1 529 152 | |||
| Egetkapitalinstrument | 67 538 | 28 264 | 2 368 | 98 170 | 75 354 | 11 469 | 11 347 | 98 170 | |
| Skuldinstrument | 172 368 | 71 611 | 34 963 | 21 001 | 299 943 | 134 826 | 159 177 | 6 103 | 300 106 |
| Derivatinstrument | 199 085 | 16 466 | 215 551 | 2 061 | 202 261 | 11 229 | 215 551 | ||
| Finansiella tillgångar där | |||||||||
| försäkringstagarna bär risken | 271 613 | 271 613 | 255 175 | 13 831 | 2 607 | 271 613 | |||
| Övrigt | 104 | 37 562 | 37 666 | 2 075 | 35 591 | 37 666 | |||
| Finansiella tillgångar | 438 991 | 388 058 | 37 331 | 1 581 066 | 2 445 446 | 512 446 | 387 028 | 1 552 784 | 2 452 258 |
| Övriga tillgångar (icke-finansiella) | 50 518 | ||||||||
| SUMMA | 438 991 | 388 058 | 37 331 | 1 581 066 | 2 495 964 |
| Bokfört värde | Verkligt värde | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Skulder, 2016 | Innehav för handel |
Verkligt värde via resultaträkningen/ Säkringsinstrument |
Övriga finansiella skulder |
Summa | Noterade marknads värden (Nivå 1) |
Värderingstek nik baserad på observerbara in data (Nivå 2) |
Värderingsteknik baserad på ej observerbara indata (Nivå 3) |
Summa |
| In- och upplåning | 1 045 056 | 1 045 056 | 30 491 | 325 | 1 016 048 | 1 046 864 | ||
| Egetkapitalinstrument | 10 071 | 10 071 | 9 798 | 2 | 271 | 10 071 | ||
| Skuldinstrument | 9 549 | 30 992 | 715 443 | 755 984 | 7 074 | 727 440 | 34 099 | 768 613 |
| Derivatinstrument | 173 348 | 1 303 | 174 651 | 2 808 | 168 207 | 3 636 | 174 651 | |
| Skulder till försäkringstagarna | ||||||||
| – investeringsavtal | 296 618 | 296 618 | 276 666 | 15 542 | 4 410 | 296 618 | ||
| Övrigt | 19 225 | 1 537 | 39 535 | 60 297 | 10 | 19 244 | 41 043 | 60 297 |
| Finansiella skulder | 212 193 | 330 450 | 1 800 034 | 2 342 677 | 326 847 | 930 760 | 1 099 507 | 2 357 114 |
| Övriga skulder (icke-finansiella) Summa kapital |
136 993 140 976 |
|||||||
| SUMMA | 212 193 | 330 450 | 1 800 034 | 2 620 646 |
2015
| In- och upplåning | 957 599 | 957 599 | 26 908 | 182 | 930 805 | 957 895 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Egetkapitalinstrument | 12 927 | 12 927 | 12 445 | 37 | 445 | 12 927 | ||
| Skuldinstrument | 10 442 | 34 774 | 680 734 | 725 950 | 7 071 | 693 674 | 44 625 | 745 370 |
| Derivatinstrument | 188 062 | 1 977 | 190 039 | 2 534 | 176 104 | 11 401 | 190 039 | |
| Skulder till försäkringstagarna | ||||||||
| – investeringsavtal | 271 995 | 271 995 | 255 581 | 13 812 | 2 602 | 271 995 | ||
| Övrigt | 17 377 | 1 608 | 40 634 | 59 619 | 408 | 17 413 | 41 798 | 59 619 |
| Finansiella skulder | 228 808 | 310 354 | 1 678 967 | 2 218 129 | 304 947 | 901 222 | 1 031 676 | 2 237 845 |
| Övriga skulder (icke-finansiella) Summa kapital |
135 037 142 798 |
|||||||
| SUMMA | 228 808 | 310 354 | 1 678 967 | 2 495 964 |
Not 39 fortsättning Finansiella tillgångar och skulder per klass
| Moderbolaget | Bokfört värde | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar, 2016 | Innehav för handel |
Verkligt värde via resultaträkningen/ Säkringsinstrument |
Tillgångar som kan säljas |
Lånefordringar och kund fordringar |
Verligt värde | |
| Utlåning Egetkapitalinstrument Skuldinstrument |
40 323 122 012 |
87 | 53 365 9 309 |
1 520 966 8 703 |
1 520 966 93 775 140 024 |
|
| Derivatinstrument Övrigt |
147 124 | 12 649 | 37 592 | 159 773 37 592 |
||
| Finansiella tillgångar | 309 459 | 12 736 | 62 674 | 1 567 261 | 1 952 130 | |
| Övriga tillgångar (icke-finansiella) | 47 714 | |||||
| SUMMA | 309 459 | 12 736 | 62 674 | 1 567 261 | 1 999 844 | |
| 2015 | ||||||
| Utlåning | 1 288 753 | 1 288 753 | ||||
| Egetkapitalinstrument Skuldinstrument Derivatinstrument |
62 726 171 380 165 964 |
209 15 042 |
54 529 10 702 |
13 496 | 117 464 195 578 181 006 |
|
| Övrigt | 36 324 | 36 324 | ||||
| Finansiella tillgångar | 400 070 | 15 251 | 65 231 | 1 338 573 | 1 819 125 | |
| Övriga tillgångar (icke-finansiella) | 47 480 | |||||
| SUMMA | 400 070 | 15 251 | 65 231 | 1 338 573 | 1 866 605 |
| Bokfört värde | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Innehav | Verkligt värde via resultaträkningen/ |
Övriga finan | ||||
| Skulder, 2016 | för handel | Säkringsinstrument | siella skulder | Summa | ||
| In- och upplåning | 951 436 | 951 436 | ||||
| Egetkapitalinstrument | 10 072 | 10 072 | ||||
| Skuldinstrument | 28 773 | 704 905 | 733 678 | |||
| Derivatinstrument | 132 861 | 972 | 133 833 | |||
| Övrigt | 37 867 | 37 867 | ||||
| Finansiella skulder | 171 706 | 972 | 1 694 208 | 1 866 886 | ||
| Övriga skulder (icke-finansiella) Summa kapital |
9 823 123 135 |
|||||
| SUMMA | 171 706 | 972 | 1 694 208 | 1 999 844 | ||
| 2015 | ||||||
| In- och upplåning | 825 117 | 825 117 | ||||
| Egetkapitalinstrument | 12 831 | 12 831 | ||||
| Skuldinstrument | 27 656 | 663 775 | 691 431 | |||
| Derivatinstrument | 160 619 | 1 685 | 162 304 | |||
| Övrigt | 39 055 | 39 055 | ||||
| Finansiella skulder | 201 106 | 1 685 | 1 527 947 | 1 730 738 | ||
| Övriga skulder (icke-finansiella) Summa kapital |
14 621 121 246 |
|||||
| SUMMA | 201 106 | 1 685 | 1 527 947 | 1 866 605 |
SEB har klassificerat sina finansiella tillgångar och skulder i klasser utifrån tillgångarnas och skuldernas karaktär:
Utlåning och inlåning innefattar finansiella tillgångar och skulder med fasta eller bestämda betalningar som inte handlas på en aktiv marknad. Utlåning specificeras ytterligare i not 17a och 19.
Egetkapitalinstrument innefattar aktier, teckningsrätter och liknande kontraktsmässiga rättigheter mot andra företag.
Skuldinstrument innefattar kontraktsmässiga rättigheter att erhålla och skyldigheter att erlägga kontanter vid en förutbestämd tidpunkt. Dessa specificeras ytterligare i not 17f och 41.
Derivatinstrument innefattar optioner, terminer,swappar och andra derivat-
produkter som innehas for handel eller säkringsändamål. Dessa specificeras ytterligare i not 22, 31 och 42.
Investeringsavtal innefattar de tillgångar och skulder i Livförsäkringsrörelsen där försäkringstagaren bär risken av ett ingånget avtal (kvalificerar sig ej som försäkringsavtal enligt IFRS 4). Livförsäkringsrörelsen specificeras ytterligare i not 46.
Försäkringsavtal innefattar de tillgångar och skulder i Livförsäkringsrörelsen där SEB bär försäkringsrisken av ett ingånget avtal (kvalificerar sig som försäkringsavtal enligt IFRS 4). Livförsäkringsrörelsen specificeras ytterligare i not 46.
Övrigt innefattar andra finansiella tillgångar och skulder i enlighet med IAS 39 som Kund- och likvidfordringar och Marginalsäkerheter.
40 Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal
| Finansiella tillgångar och skulder som kvittas ellerlyder under nettningsavtal | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Relaterade avtal | Övriga instrument i | |||||||
| Koncernen, 2016 | Brutto belopp |
Kvittade | Nettobelopp i balans räkningen |
Ramavtal om nettning |
Säkerheter erhållna/ ställda |
Netto belopp |
balansräkningen som ej lyder under nettningsavtal |
Summa i balans räkningen |
| Derivat Omvända repor Värdepapperslån Likvidfordringar |
215 367 99 828 25 265 43 |
–4 447 –35 332 –42 |
210 920 64 496 25 265 1 |
–123 698 –682 –7 616 |
–34 841 –63 612 –17 649 |
52 381 202 1 |
1 435 1 5 525 5 861 |
212 355 64 497 30 790 5 862 |
| TILLGÅNGAR | 340 503 | –39 821 | 300 682 | –131 996 | –116 102 | 52 584 | 12 822 | 313 504 |
| Derivat Repor Värdepapperslån Likvidskulder |
176 773 36 926 25 155 42 |
–4 447 –35 332 –42 |
172 326 1 594 25 155 |
–123 698 –682 –7 616 |
–31 547 –795 –8 765 |
17 081 117 8 774 |
2 325 6 7 044 |
174 651 1 594 25 161 7 044 |
| SKULDER | 238 896 | –39 821 | 199 075 | –131 996 | –41 107 | 25 972 | 9 375 | 208 450 |
| 2015 | ||||||||
| Derivat Omvända repor Värdepapperslån Likvidfordringar |
219 186 71 161 22 582 335 |
–4 514 –10 850 –75 –333 |
214 672 60 311 22 507 2 |
–133 854 –4 604 –5 976 |
–33 135 –55 468 –16 531 |
47 683 239 2 |
879 5 5 984 11 752 |
215 551 60 316 28 491 11 754 |
| TILLGÅNGAR | 313 264 | –15 772 | 297 492 | –144 434 | –105 134 | 47 924 | 18 620 | 316 112 |
| Derivat Repor Värdepapperslån Likvidskulder |
192 675 20 459 17 538 333 |
–4 514 –10 850 –75 –333 |
188 161 9 609 17 463 |
–133 854 –4 604 –5 976 |
–49 311 –4 128 –11 260 |
4 996 877 227 |
1 878 6 9 812 |
190 039 9 609 17 469 9 812 |
| SKULDER | 231 005 | –15 772 | 215 233 | –144 434 | –64 699 | 6 100 | 11 696 | 226 929 |
| Finansiella tillgångar och skulder som kvittas eller lyder under nettningsavtal | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Relaterade avtal | Övriga instrument i | |||||||
| Moderbolaget, 2016 | Brutto belopp |
Kvittade | Nettobelopp i balans räkningen |
Ramavtal om nettning |
Säkerheter erhållna/ ställda |
Netto belopp |
balansräkningen som ej lyder under nettningsavtal |
Summa i balans räkningen |
| Derivat | 159 773 | 159 773 | –80 887 | –19 811 | 59 075 | 159 773 | ||
| Omvända repor | 100 150 | –35 332 | 64 818 | –682 | –63 612 | 524 | 64 818 | |
| Värdepapperslån | 24 396 | 24 396 | –7 616 | –11 642 | 5 138 | 5 423 | 29 819 | |
| Likvidfordringar | 42 | –42 | 5 556 | 5 556 | ||||
| TILLGÅNGAR | 284 361 | –35 374 | 248 987 | –89 185 | –95 065 | 64 737 | 10 979 | 259 966 |
| Derivat | 133 833 | 133 833 | –80 887 | –43 422 | 9 524 | 133 833 | ||
| Repor | 36 808 | –35 332 | 1 476 | –682 | –4 128 | –3 334 | 1 476 | |
| Värdepapperslån | 14 431 | 14 431 | –7 616 | –9 051 | –2 236 | 14 431 | ||
| Likvidskulder | 42 | –42 | 6 242 | 6 242 | ||||
| SKULDER | 185 114 | –35 374 | 149 740 | –89 185 | –56 601 | 3 954 | 6 242 | 155 982 |
2015 Derivat 181 006 181 006 –103 579 –23 757 53 670 181 006 Omvända repor 70 844 –10 850 59 994 –4 604 –55 058 332 59 994 Värdepapperslån 11 308 11 308 –5 976 –5 332 22 103 33 411 Likvidfordringar 333 –333 11 609 11 609 TILLGÅNGAR 263 491 –11 183 252 308 –114 159 –84 147 54 002 33 712 286 020 Derivat 162 304 162 304 –103 579 –43 422 15 303 162 304 Repor 19 582 –10 850 8 732 –4 604 –4 128 8 732 Värdepapperslån 15 027 15 027 –5 976 –9 051 15 027 Likvidskulder 333 –333 9 650 9 650 SKULDER 197 246 –11 183 186 063 –114 159 –56 601 15 303 9 650 195 713
Tabellen visar finansiella tillgångar och skuldersom presenteras netto i balansräkningen ellersom har potentiella rättigheter förknippade med rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtal, tillsammans med relaterade säkerheter.
Finansiella tillgångar och skuldersom lyder under rättsligt bindande ramavtal om nettning eller liknande avtalsom inte presenteras netto i balansräkningen är arrangemang som vanligtvisträder i laga kraft i händelse av insolvens eller vid betalningsinställelse men inte under normala affärsförhållanden eller arrangemang där SEB inte har intentionen att avveckla instrumenten samtidigt.
Finansiella tillgångar och skulder nettoredovisasi balansräkningen när SEB har en legal rätt att netta under normala affärsförhållanden och i händelse av insolvens, och om det finns en avsikt att erlägga likvid netto eller realisera tillgången och erlägga likvid förskulden samtidigt. Återköpsavtal mot centrala clearing-motpartersom SEB har avtal med samt likvidfordringar och likvidskulder är exempel på instrument som presenteras netto i balansräkningen.
Tillgångar och skuldersom varken kvittas eller lyder under nettningsavtal, exempelvissådana som bara omfattas av säkerheter, presenterasi kolumnenÖvriga instrument i balansräkningen som ej lyder under nettningsavtal.
41 Skuldinstrument fördelade på emittenter
| Belåningsbara skuldinstrument* | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen, 2016 | Svenska | Övriga svenska emittenter – icke |
Övriga svenska emittenter – övriga |
Utländska | Övriga utländska |
Summa | |
| Utlåning till kreditinstitut Utlåning till allmänheten Värdepapper för handel Försäkringstillgångar till verkligt värde Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen |
Svenska staten 10 088 1 437 |
kommuner 4 528 453 |
finansiella företag | finansiella företag 3 285 |
stater 6 690 19 374 7 635 5 340 |
emittenter 382 6 006 1 30 995 829 |
382 12 696 33 991 43 805 6 169 |
| Finansiella tillgångarsom kan säljas | 299 | 27 437 | 3 690 | 31 426 | |||
| SUMMA | 11 824 | 4 981 | 3 285 | 66 476 | 41 903 | 128 469 | |
| 2015 | |||||||
| Utlåning till kreditinstitut Utlåning till allmänheten Värdepapper för handel Försäkringstillgångar till verkligt värde Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen Finansiella tillgångarsom kan säljas |
8 832 1 385 99 |
5 374 517 |
1 | 2 974 | 8 248 54 382 4 859 3 850 17 596 |
1 415 5 563 144 29 256 1 863 |
1 415 13 811 68 732 38 992 3 850 19 558 |
| SUMMA | 10 316 | 5 891 | 1 | 2 974 | 88 935 | 38 241 | 146 358 |
| Moderbolaget, 2016 | |||||||
| Utlåning till allmänheten Värdepapper för handel Finansiella tillgångarsom kan säljas |
10 088 | 4 528 | 6 690 19 195 6 588 |
6 690 33 811 6 588 |
|||
| SUMMA | 10 088 | 4 528 | 32 473 | 47 089 | |||
| 2015 | |||||||
| Utlåning till allmänheten Värdepapper för handel Finansiella tillgångarsom kan säljas |
8 832 | 5 374 | 41 002 | 7 816 13 107 6 477 |
7 816 68 315 6 477 |
||
| SUMMA | 8 832 | 5 374 | 41 002 | 27 400 | 82 608 |
* Exklusive upplupen ränta.
Belåningsbara skuldinstrument betraktas som sådana om de, enligt nationell lagstiftning, accepteras av centralbanker där SEB är etablerat.
Övriga skuldinstrument*
| Koncernen, 2016 | Svenska staten och kommuner |
Svenska bostads institut |
Övriga svenska emittenter – icke finansiella företag |
Övriga svenska emittenter – övriga finansiella företag |
Utländska stater |
Övriga utländska emittenter |
Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Utlåning till allmänheten Värdepapper för handel Försäkringstillgångar till verkligt värde Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen Finansiella tillgångarsom kan säljas |
306 | 26 683 | 1 368 1 094 |
5 525 1 132 |
7 2 168 301 1 021 |
1 896 54 070 27 887 |
1 896 87 653 32 587 301 1 021 |
| SUMMA | 306 | 26 683 | 2 462 | 6 657 | 3 497 | 83 853 | 123 458 |
| 2015 | |||||||
| Utlåning till kreditinstitut Utlåning till allmänheten Värdepapper för handel Försäkringstillgångar till verkligt värde Andra finansiella tillångar till verkligt värde Finansiella tillgångarsom kan säljas |
339 217 |
40 071 34 |
191 3 030 1 037 |
7 790 1 203 |
569 1 640 292 11 821 |
1 386 3 947 51 345 23 626 3 035 |
1 386 4 138 102 805 27 879 292 15 073 |
| SUMMA | 556 | 40 105 | 4 258 | 8 993 | 14 322 | 83 339 | 151 573 |
| Moderbolaget, 2016 | |||||||
| Utlåning till allmänheten Värdepapper för handel Finansiella tillgångarsom kan säljas |
26 683 | 1 293 | 5 600 | 1 881 54 077 2 608 |
1 881 87 653 2 608 |
||
| SUMMA | 26 683 | 1 293 | 5 600 | 58 566 | 92 142 | ||
| 2015 | |||||||
| Utlåning till kreditinstitut Utlåning till allmänheten Värdepapper för handel Finansiella tillgångarsom kan säljas |
40 071 | 191 3 030 |
7 789 | 1 386 3 920 51 349 4 224 |
1 386 4 111 102 239 4 224 |
||
| SUMMA | 40 071 | 3 221 | 7 789 | 60 879 | 111 960 |
* Exklusive upplupen ränta.
42 Derivatinstrument
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| Ränterelaterade | 133 778 | 138 190 | 86 172 | 108 534 | |
| Valutarelaterade | 65 056 | 59 852 | 63 144 | 57 308 | |
| Aktierelaterade | 4 990 | 6 037 | 3 734 | 4 758 | |
| Övriga | 8 531 | 11 472 | 6 723 | 10 406 | |
| Med positiva stängningsvärden | 212 355 | 215 551 | 159 773 | 181 006 | |
| Ränterelaterade | 98 258 | 113 628 | 62 767 | 89 403 | |
| Valutarelaterade | 64 420 | 58 137 | 61 415 | 56 475 | |
| Aktierelaterade | 2 010 | 5 123 | 1 855 | 4 773 | |
| Övriga | 9 963 | 13 151 | 7 796 | 11 653 | |
| Med negativa stängningsvärden | 174 651 | 190 039 | 133 833 | 162 304 |
| Med positiva stängningsvärden | Med negativa stängningsvärden | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen, 2016 | Nominellt belopp | Bokfört värde | Nominellt belopp | Bokfört värde | |
| Optioner | 574 200 | 32 326 | 1 004 430 | 25 284 | |
| Terminer | 2 648 672 | 1 211 | 2 466 844 | 2 170 | |
| Swappar | 3 848 336 | 100 241 | 2 735 011 | 70 804 | |
| Ränterelaterade | 7 071 208 | 133 778 | 6 206 285 | 98 258 | |
| varav clearat | 259 062 | 16 | 178 790 | 9 | |
| Optioner | 163 012 | 4 461 | 140 597 | 4 534 | |
| Terminer | 459 163 | 15 694 | 388 388 | 10 389 | |
| Swappar | 1 533 842 | 44 901 | 1 647 949 | 49 497 | |
| Valutarelaterade varav clearat |
2 156 017 | 65 056 2 |
2 176 934 | 64 420 34 |
|
| Optioner | 31 059 | 2 415 | 19 841 | 780 | |
| Terminer | 5 | 17 | 2 | 35 | |
| Swappar | 691 265 | 2 558 | 40 115 | 1 195 | |
| Aktierelaterade | 722 329 | 4 990 | 59 958 | 2 010 | |
| varav clearat | 5 | 203 | 95 | 123 | |
| Optioner | 47 860 | 2 017 | 40 998 | 2 315 | |
| Terminer | 35 653 | 3 896 | 19 309 | 4 218 | |
| Swappar | 6 139 | 2 618 | 33 719 | 3 430 | |
| Övriga | 89 652 | 8 531 | 94 026 | 9 963 | |
| varav clearat | 30 670 | 3 159 | 6 571 | 3 330 | |
| SUMMA | 10 039 206 | 212 355 | 8 537 203 | 174 651 | |
| varav clearat | 289 737 | 3 380 | 185 456 | 3 496 |
| Optioner | 481 062 | 20 357 | 655 165 | 21 674 |
|---|---|---|---|---|
| Terminer | 1 467 441 | 1 036 | 4 650 862 | 1 150 |
| Swappar | 3 438 368 | 116 797 | 3 197 944 | 90 804 |
| Ränterelaterade | 5 386 871 | 138 190 | 8 503 971 | 113 628 |
| varav clearat | 1 467 033 | 1 045 | 4 650 787 | 1 150 |
| Optioner | 193 854 | 5 839 | 168 689 | 4 585 |
| Terminer | 389 474 | 14 841 | 480 267 | 10 819 |
| Swappar | 1 630 730 | 39 172 | 1 563 932 | 42 733 |
| Valutarelaterade | 2 214 058 | 59 852 | 2 212 888 | 58 137 |
| varav clearat | 2 | 24 | ||
| Optioner | 29 889 | 3 603 | 28 128 | 1 528 |
| Terminer | 3 022 | 14 | 1 495 | 23 |
| Swappar | 92 927 | 2 420 | 94 972 | 3 572 |
| Aktierelaterade | 125 838 | 6 037 | 124 595 | 5 123 |
| varav clearat | 3 130 | 635 | 1 654 | 269 |
| Optioner | 54 401 | 2 851 | 57 336 | 2 895 |
| Terminer | 39 887 | 6 506 | 25 952 | 7 280 |
| Swappar | 16 974 | 2 115 | 37 762 | 2 976 |
| Övriga | 111 262 | 11 472 | 121 050 | 13 151 |
| varav clearat | 29 774 | 735 | 7 329 | 3 543 |
| SUMMA | 7 838 029 | 215 551 | 10 962 504 | 190 039 |
| varav clearat | 1 499 937 | 2 417 | 4 659 770 | 4 986 |
SEB Årsredovisning 2016
2015
Not 42 fortsättning Derivatinstrument
| Med positiva stängningsvärden | Med negativa stängningsvärden | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Moderbolaget, 2016 | Nominellt belopp | Bokfört värde | Nominellt belopp | Bokfört värde | |
| Optioner | 96 395 | 4 106 | 87 081 | 4 302 | |
| Terminer Swappar |
2 648 610 3 251 815 |
1 212 80 854 |
2 452 956 2 718 139 |
1 375 57 090 |
|
| Ränterelaterade varav clearat |
5 996 820 259 000 |
86 172 | 5 258 176 178 500 |
62 767 | |
| Optioner | 147 641 | 2 991 | 123 246 | 2 977 | |
| Terminer Swappar |
336 700 1 608 724 |
13 097 47 056 |
261 143 1 786 265 |
9 901 48 537 |
|
| Valutarelaterade varav clearat |
2 093 065 | 63 144 | 2 170 654 | 61 415 | |
| Optioner | 31 059 | 2 378 | 19 808 | 756 | |
| Terminer Swappar |
667 259 | 17 1 339 |
32 271 | 35 1 064 |
|
| Aktierelaterade | 698 318 | 3 734 | 52 079 | 1 855 | |
| varav clearat | 15 | ||||
| Optioner | 33 201 | 1 905 | 66 174 | 2 203 | |
| Terminer Swappar |
35 642 13 395 |
3 896 922 |
19 298 117 |
4 217 1 376 |
|
| Övriga varav clearat |
82 238 29 209 |
6 723 | 85 589 5 111 |
7 796 | |
| SUMMA varav clearat |
8 870 441 288 209 |
159 773 | 7 566 498 183 626 |
133 833 | |
| 2015 | |||||
| Optioner | 96 923 | 4 046 | 86 809 | 4 140 | |
| Terminer Swappar |
1 467 272 3 395 516 |
1 035 103 453 |
4 650 470 3 294 071 |
1 150 84 113 |
|
| Ränterelaterade varav clearat |
4 959 711 1 466 794 |
108 534 1 035 |
8 031 350 4 650 470 |
89 403 1 150 |
|
| Optioner Terminer |
194 702 440 758 |
4 544 12 071 |
165 845 475 683 |
3 838 10 342 |
|
| Swappar | 1 857 531 | 40 693 | 1 751 853 | 42 295 | |
| Valutarelaterade varav clearat |
2 492 991 | 57 308 2 |
2 393 381 | 56 475 24 |
|
| Optioner | 30 149 | 2 876 | 28 430 | 1 325 | |
| Terminer | 14 | 19 | |||
| Swappar | 76 952 | 1 868 | 87 901 | 3 429 | |
| Aktierelaterade | 107 101 | 4 758 | 116 331 | 4 773 | |
| varav clearat | 206 | 180 | |||
| Optioner | 51 945 | 2 701 | 54 867 | 2 745 | |
| Terminer | 39 870 | 6 504 | 25 935 | 7 279 | |
| Swappar | 15 442 | 1 201 | 26 930 | 1 629 | |
| Övriga varav clearat |
107 257 27 287 |
10 406 584 |
107 732 4 843 |
11 653 3 392 |
|
| SUMMA | 7 667 060 | 181 006 | 10 648 794 | 162 304 | |
| varav clearat | 1 494 081 | 1 827 | 4 655 313 | 4 746 |
43 Framtida minimileaseavgifter för operationella leasingavtal*
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| År 2016 | 1 218 | 821 | |||
| År 2017 | 1 274 | 1 259 | 885 | 912 | |
| År 2018 | 1 048 | 1 232 | 721 | 936 | |
| År 2019 | 791 | 715 | 549 | 445 | |
| År 2020 | 683 | 644 | 465 | 387 | |
| År 2021 och senare 1) |
5 439 | 4 855 | 4 914 | 4 150 | |
| SUMMA | 9 235 | 9 923 | 7 534 | 7 651 |
* Hyreskontrakt för lokaler och andra operationella leasingavtal där SEB är leasetagare.
1) 2014 tecknade SEB ett långtidskontrakt avseende nya kontorslokaler i Stockholm vilket ersätter flera avtalsom förfaller inom en snar framtid.
44 Finansiell leasing*
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2016 | 2015 | |
| Bokfört värde | 61 039 | 62 097 |
| Bruttoinvestering | 65 924 | 67 126 |
| Nuvärdet av fordran avseende framtida minimileaseavgifter | 60 074 | 60 153 |
| Ej intjänade finansiella intäkter | 4 668 | 4 881 |
| Ej garanterat restvärde | 463 | 431 |
| Reserv för osäkra fordringar avseende minimileaseavgifter | –199 | –187 |
* Finansiella leasingavtal där SEB är leasegivare.
| Koncernen 2016 | Koncernen 2015 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bokfört värde |
Brutto investering |
Nuvärdet av fordran |
Bokfört värde |
Brutto investering |
Nuvärdet av fordran |
|
| Återstående löptid | ||||||
| – högst 1 år | 6 240 | 6 983 | 6 740 | 7 162 | 7 968 | 7 153 |
| – längre än 1 år men högst 5 år | 27 666 | 28 830 | 27 151 | 25 528 | 26 481 | 25 273 |
| – längre än 5 år | 27 133 | 30 111 | 26 183 | 29 407 | 32 677 | 27 727 |
| SUMMA | 61 039 | 65 924 | 60 074 | 62 097 | 67 126 | 60 153 |
Leasingobjekten består främst av transportmedel, maskiner och anläggningar. Det enskiltstörsta leasingengagemanget uppgår till 7,5 miljarder kronor (7,9).
45 Tillgångars och skulders fördelning på väsentliga valutor
| Koncernen, 2016 | SEK | EUR | USD | GBP | DKK | NOK | Övriga | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassa,tillgodohavanden och utlåning till centralbanker | 61 808 | 83 837 | 55 755 | 126 | 5 595 | 124 | 10 563 | 217 808 |
| Utlåning till kreditinstitut | 1 410 | 13 101 | 26 444 | 2 565 | 1 572 | 557 | 4 878 | 50 527 |
| Utlåning till allmänheten | 842 883 | 318 592 | 134 739 | 18 311 | 54 365 | 62 143 | 21 986 | 1 453 019 |
| Övriga finansiella tillgångar | 396 970 | 210 719 | 101 198 | 10 483 | 105 136 | 23 214 | 10 038 | 857 758 |
| Övriga tillgångar | 19 983 | 9 333 | 975 | 598 | 9 558 | 451 | 636 | 41 534 |
| SUMMATILLGÅNGAR | 1 323 054 | 635 582 | 319 111 | 32 083 | 176 226 | 86 489 | 48 101 | 2 620 646 |
| Skulder till centralbanker | 304 | 21 323 | 26 398 | 2 301 | 0 | 0 | 4 066 | 54 392 |
| Skulder till kreditinstitut | 18 265 | 23 594 | 6 969 | 134 | 10 313 | 2 663 | 3 534 | 65 472 |
| In- och upplåning från allmänheten | 483 722 | 249 599 | 143 092 | 26 381 | 15 839 | 27 388 | 16 007 | 962 028 |
| Övriga finansiella skulder | 563 111 | 355 529 | 259 103 | 23 351 | 46 240 | 9 030 | 4 421 | 1 260 785 |
| Övriga skulder | 27 976 | 8 863 | 2 411 | 1 058 | 93 783 | 1 680 | 1 222 | 136 993 |
| Eget kapital och obeskattade reserver | 140 976 | 140 976 | ||||||
| SUMMA SKULDEROCHEGET KAPITAL | 1 234 354 | 658 908 | 437 973 | 53 225 | 166 175 | 40 761 | 29 250 | 2 620 646 |
| 2015 |
| Kassa,tillgodohavanden och utlåning till centralbanker Utlåning till kreditinstitut Utlåning till allmänheten Övriga finansiella tillgångar Övriga tillgångar |
25 135 4 464 776 912 444 596 26 801 |
53 378 21 928 302 968 211 477 12 029 |
46 678 21 441 121 115 86 389 754 |
145 2 798 18 924 21 924 360 |
3 4 163 70 616 102 974 9 909 |
6 703 394 43 636 17 502 249 |
1 609 3 354 19 215 15 005 416 |
133 651 58 542 1 353 386 899 867 50 518 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SUMMATILLGÅNGAR | 1 277 908 | 601 780 | 276 377 | 44 151 | 187 665 | 68 484 | 39 599 | 2 495 964 |
| Skulder till centralbanker Skulder till kreditinstitut In- och upplåning från allmänheten Övriga finansiella skulder Övriga skulder Eget kapital och obeskattade reserver |
880 14 512 448 094 566 395 34 172 142 798 |
1 534 15 387 257 489 331 523 3 529 |
49 347 11 892 105 192 223 726 4 749 |
1 254 440 20 726 32 250 1 841 |
942 8 877 15 520 48 239 87 845 |
3 532 5 630 24 116 10 540 1 194 |
783 3 496 12 648 3 165 1 707 |
58 272 60 234 883 785 1 215 838 135 037 142 798 |
| SUMMA SKULDEROCHEGET KAPITAL | 1 206 851 | 609 462 | 394 906 | 56 511 | 161 423 | 45 012 | 21 799 | 2 495 964 |
| Moderbolaget, 2016 | SEK | EUR | USD | GBP | DKK | NOK | Övriga | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 154 | 3 505 | 55 659 | 1 656 | 65 | 9 632 | 70 671 | |
| Utlåning till kreditinstitut | 74 309 | 156 123 | 30 507 | 4 938 | 8 308 | 5 260 | 7 614 | 287 059 |
| Utlåning till allmänheten | 802 335 | 103 325 | 126 832 | 13 018 | 53 500 | 54 893 | 18 192 | 1 172 095 |
| Övriga finansiella tillgångar | 175 607 | 112 558 | 66 908 | 8 326 | 27 588 | 23 073 | 8 245 | 422 305 |
| Övriga tillgångar | 18 312 | 21 193 | 1 391 | 1 848 | 1 509 | 3 036 | 425 | 47 714 |
| SUMMATILLGÅNGAR | 1 070 717 | 396 704 | 281 297 | 28 130 | 92 561 | 86 327 | 44 108 | 1 999 844 |
| Skulder till centralbanker | 304 | 21 153 | 26 377 | 2 301 | 4 065 | 54 200 | ||
| Skulder till kreditinstitut | 33 038 | 47 667 | 14 693 | 1 041 | 10 297 | 4 453 | 3 463 | 114 652 |
| In- och upplåning från allmänheten | 475 728 | 95 457 | 131 139 | 24 710 | 16 228 | 25 648 | 13 674 | 782 584 |
| Övriga finansiella skulder | 368 972 | 245 943 | 253 462 | 20 842 | 13 751 | 8 992 | 3 488 | 915 450 |
| Övriga skulder | 4 071 | 247 | 1 929 | 870 | 453 | 1 100 | 1 153 | 9 823 |
| Eget kapital och obeskattade reserver | 123 135 | 123 135 | ||||||
| SUMMA SKULDEROCHEGET KAPITAL | 1 005 248 | 410 467 | 427 600 | 49 764 | 40 729 | 40 193 | 25 843 | 1 999 844 |
| 2015 | ||||||||
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 171 | 7 688 | 46 594 | 3 | 1 256 | 55 712 | ||
| Utlåning till kreditinstitut | 32 290 | 94 102 | 17 465 | 1 615 | 4 707 | 11 530 | 4 558 | 166 267 |
| Utlåning till allmänheten | 735 993 | 95 456 | 113 708 | 13 106 | 69 754 | 36 476 | 15 945 | 1 080 438 |
| Övriga finansiella tillgångar | 241 826 | 125 893 | 59 786 | 19 333 | 37 933 | 17 425 | 14 512 | 516 708 |
| Övriga tillgångar | 20 460 | 19 959 | 898 | 1 771 | 1 166 | 2 918 | 308 | 47 480 |
| SUMMATILLGÅNGAR | 1 030 740 | 343 098 | 238 451 | 35 825 | 113 560 | 68 352 | 36 579 | 1 866 605 |
| Skulder till centralbanker | 879 | 1 521 | 49 346 | 1 254 | 942 | 3 532 | 784 | 58 258 |
| Skulder till kreditinstitut | 19 871 | 25 365 | 12 941 | 541 | 8 051 | 6 703 | 3 086 | 76 558 |
| In- och upplåning från allmänheten | 439 284 | 86 280 | 94 163 | 19 197 | 17 673 | 22 692 | 11 012 | 690 301 |
| Övriga finansiella skulder | 386 022 | 235 157 | 220 115 | 31 017 | 20 335 | 10 286 | 2 689 | 905 621 |
| Övriga skulder | 4 589 | 3 734 | 1 752 | 442 | 1 352 | 1 302 | 1 450 | 14 621 |
| Eget kapital och obeskattade reserver | 121 246 | 121 246 | ||||||
| SUMMA SKULDEROCHEGET KAPITAL | 971 891 | 352 057 | 378 317 | 52 451 | 48 353 | 44 515 | 19 021 | 1 866 605 |
46 Livförsäkringsrörelsen
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| RESULTATRÄKNING | 2016 | 2015 |
| Premieinkomster netto | 9 268 | 7 244 |
| Intäkter från investeringsavtal | ||
| – Egna avgifter | 1 499 | 1 556 |
| – Erhållna ersättningar från fondbolag | 1 735 | 1 811 |
| 3 234 | 3 367 | |
| Kapitalavkastning, netto | 6 704 | 1 876 |
| Övriga rörelseintäkter | 473 | 516 |
| Totala intäkter, brutto | 19 679 | 13 003 |
| Utbetalda försäkringsersättningar, netto | –8 949 | –11 228 |
| Förändring i försäkringstekniska avsättningar | –5 534 | 3 170 |
| Totala intäkter,netto | 5 196 | 4 945 |
| Varav från andra enheter inom SEB koncernen | 1 521 | 1 645 |
| Kostnad för anskaffning av investerings- och försäkringsavtal | ||
| – Anskaffningskostnader | –1 670 | –1 765 |
| – Förändring av aktiverade anskaffningskostnader | –84 | 46 |
| –1 754 | –1 719 | |
| Administrationskostnader | –1 052 | –1 028 |
| Totala kostnader | –2 806 | –2 747 |
| RÖRELSERESULTAT | 2 390 | 2 198 |
FÖRÄNDRING AVÖVERVÄRDENIDIVISIONLIV
| Nuvärde av åretsförsäljning 1) Avkastning på avtal ingångna under tidigare år Realiserat övervärde på avtal ingångna tidigare år Faktiskt utfall jämfört med operativa antaganden2) |
1 208 1 781 –2 915 371 |
950 1 655 –2 907 402 |
|---|---|---|
| Förändring i övervärden från verksamheten, brutto | 445 | 100 |
| Årets aktivering av anskaffningskostnader Årets avskrivning på aktiverade anskaffningskostnader Åretsförändring av aktiverade avgifter |
–859 943 –45 |
–1 027 981 16 |
| Förändring i övervärden från verksamheten, netto 3) |
484 | 70 |
| Finansiella effekter av kortsiktiga marknadsfluktuationer4) Förändring i operativa antaganden5) |
531 202 |
42 571 |
| SUMMA FÖRÄNDRING IÖVERVÄRDEN6) | 1 217 | 683 |
Beräkningar av övervärden i livförsäkringsverksamheten baseras på antaganden om den framtida utvecklingen av befintliga försäkringsavtalen samt en riskjusterad diskonteringsränta. De viktigaste antagandena (svensk fondförsäkring – som representerar 65 procent (71) av övervärdet).
| Diskonteringsränta | 7,0% | 7,0% |
|---|---|---|
| Återköp av kapitalförsäkring: inom 1 år från tecknandet/ 1–4 år/ 5 år/ 6 år/ därefter | 2%/ 6%/ 20%/ 15%/ 10% | 1%/7%/22%/18%/11% |
| Annullation av löpande premier, fondförsäkring | 8,1% | 8,2% |
| Värdeutveckling fondandelar, brutto före avgifter och skatter | 5,0% | 5,0% |
| Inflation KPI/Inflation kostnader | 2% / 3% | 2% / 3% |
| Förväntad avkastning på erforderlig solvensmarginal | 3% | 3% |
| Flytträtt i fondförsäkring | 3,0% | 3,2% |
| Dödlighet | Koncernens erfarenhet | Koncernens erfarenhet |
1) Med försäljning avses nyteckning och extrapremier på befintliga kontrakt.
2) Faktiskt utfall från tidigare tecknade försäkringsavtalställs mot tidigare gjorda antaganden och avvikelsen beräknas. Viktiga komponenter är avtalstidernaslängd och förekomsten av annullationer. 3) Förutbetalda anskaffningskostnader aktiveras och skrivs av enligt plan. Även vissa initiala avgifter aktiverasi balansräkningen och intäktsförsi resultaträkningen under ett antal år. Redovisad förändring i
övervärden korrigeras därför med nettoeffekten av periodensförändring av aktiverade anskaffningskostnader och aktiverade avgifter. 4) Antagen årlig värdetillväxt är 5,0 procent brutto (före avgifter och skatter). Det verkliga utfallet resulterar i positiva eller negativa avvikelser.
5) Effekt av förändrade antaganden som återköp, flytt av försäkringar och förväntade kostnader.
6) Beräknade övervärden ingår inte i SEB koncernensresultat- och balansräkning. Redovisat övervärde är netto efter korrigering för aktiverade anskaffningskostnader och avgifter.
Not 46 fortsättning Livförsäkringsrörelsen
SAMMANFATTADFINANSIELL INFORMATIONFÖR GAMLA LIVFÖRSÄKRINGSBOLAGET SEB TRYGG LIV*
| Sammanfattning av resultaträkningen | 2016 | 2015 |
|---|---|---|
| Resultat från livförsäkringsverksamheten Övriga kostnader och bokslutsdispositioner |
8 384 | 7 511 95 |
| Skatter | –210 | –501 |
| NETTORESULTAT | 8 174 | 7 105 |
Sammanfattning av balansräkningen
| Totala tillgångar | 179 769 | 177 100 |
|---|---|---|
| TOTALATILLGÅNGAR | 179 769 | 177 100 |
| Totala skulder | 87 666 | 87 481 |
| Eget kapital | 91 919 | 89 435 |
| Obeskattade reserver | 184 | 184 |
| TOTALA SKULDEROCHEGET KAPITAL | 179 769 | 177 100 |
* SEB äger alla aktier i Gamla Livförsäkringsbolaget SEB Trygg Liv förutom en gyllene andelsom ägs av Trygg-Stiftelsen. Gamla Livförsäkringsbolaget SEB Trygg Liv konsoliderasinte in som ett dotterföretag i koncernen, eftersom SEB:s ägarskap i Gamla Livförsäkringsbolaget SEB Trygg Liv inte resulterar i bestämmande inflytande. Innevarande årssiffror är ej reviderade.
47 Tillgångar i fondförsäkringsverksamheten
Inom fondförsäkringsverksamheten står SEB, försina kundersräkning,som ägare till 50 procent eller mer av andelarna i 23 (29) fonder,som förvaltas av SEB. Den
totala fondförmögenheten i dessa fonder uppgår till 104 003 Mkr (100 879), varav SEB för kundersräkning innehar 74 944 Mkr (70 777).
48 Tillgångar som innehas för försäljning
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2016 | 2015 | |
| Övriga tillgångar | 587 | 801 |
| SUMMATILLGÅNGAR SOM INNEHAS FÖR FÖRSÄLJNING | 587 | 801 |
Division Baltikum har en avyttringsplan för förvaltningsfastigheter. Genom den fortlöpande planen har ytterligare fastigheter klassificeratssom tillgångarsom innehas
för försäljning fram till dess att försäljningen ärslutförd. Gjorda nedskrivningar i samband med omklassificeringarna uppgick till 200 Mkr (174).
SEB-koncernen
Resultaträkning
| Mkr | 2016 | 20151) | 20141) | 20131) | 20121) |
|---|---|---|---|---|---|
| Räntenetto | 18 738 | 18 938 | 19 943 | 18 827 | 17 635 |
| Provisionsnetto | 16 628 | 18 345 | 17 547 | 15 835 | 14 602 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 7 056 | 5 478 | 4 473 | 5 581 | 6 309 |
| Övriga intäkter | 1 349 | 1 002 | 4 534 | 840 | –341 |
| Summa intäkter | 43 771 | 43 763 | 46 497 | 41 083 | 38 205 |
| Personalkostnader | –14 562 | –14 436 | –13 760 | –14 029 | –14 596 |
| Övriga kostnader | –6 703 | –6 355 | –6 815 | –6 720 | –6 663 |
| Av- och nedskrivningar | –6 496 | –1 011 | –1 129 | –1 068 | –1 775 |
| Summa kostnader | –27 761 | –21 802 | –21 704 | –21 817 | –23 034 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella | |||||
| och immateriella tillgångar | –150 | –213 | –121 | 16 | 1 |
| Kreditförluster, netto | –993 | –883 | –1 324 | –1 155 | –937 |
| Rörelseresultat | 14 867 | 20 865 | 23 348 | 18 127 | 14 235 |
| Skatt | –4 249 | –4 284 | –4 129 | –3 338 | –2 093 |
| Nettoresultatfrån kvarvarande verksamheter | 10 618 | 16 581 | 19 219 | 14 789 | 12 142 |
| Avvecklad verksamhet | –11 | –488 | |||
| NETTORESULTAT | 10 618 | 16 581 | 19 219 | 14 778 | 11 654 |
| Minoritetens andel | 1 | 7 | 22 | ||
| Aktieägarnas andel | 10 618 | 16 581 | 19 218 | 14 771 | 11 632 |
1) Jämförelsetalen 2014 och 2015 omräknade och jämförelsetalen 2012 och 2013 beräknade proforma i enlighet med ändrad redovisning av livförsäkringsverksamheten.
Balansräkning
| Mkr | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassa,tillgodohavanden och övrig utlåning till centralbanker | 217 808 | 133 651 | 119 915 | 183 611 | 209 163 |
| Utlåning till kreditinstitut och centralbanker | 50 527 | 58 542 | 90 945 | 102 623 | 126 023 |
| Utlåning till allmänheten | 1 453 019 | 1 353 386 | 1 355 680 | 1 302 568 | 1 236 088 |
| Övriga finansiella tillgångar | 857 758 | 899 867 | 1 024 466 | 845 788 | 831 512 |
| Övriga tillgångar | 41 534 | 50 518 | 50 240 | 50 244 | 50 670 |
| SUMMATILLGÅNGAR | 2 620 646 | 2 495 964 | 2 641 246 | 2 484 834 | 2 453 456 |
| Skulder till centralbanker och kreditinstitut | 119 864 | 118 506 | 115 186 | 176 191 | 170 656 |
| In- och upplåning från allmänheten | 962 028 | 883 785 | 943 114 | 849 475 | 862 260 |
| Övriga finansiella skulder | 1 260 785 | 1 215 838 | 1 303 584 | 1 204 991 | 1 173 414 |
| Övriga skulder | 136 993 | 135 037 | 144 786 | 131 363 | 137 613 |
| Summa kapital | 140 976 | 142 798 | 134 576 | 122 814 | 109 513 |
| SUMMA SKULDEROCHEGET KAPITAL | 2 620 646 | 2 495 964 | 2 641 246 | 2 484 834 | 2 453 456 |
Nyckeltal
| 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Räntabilitet på eget kapital,% | 7,80 | 12,24 | 15,25 | 13,11 | 11,06 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 4,88 | 7,57 | 8,79 | 6,74 | 5,31 |
| K/I-tal | 0,63 | 0,50 | 0,47 | 0,54 | 0,61 |
| Kreditförlustnivå,% | 0,07 | 0,06 | 0,09 | 0,09 | 0,08 |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra fordringar,% | 68,8 | 68,3 | 62,2 | 86,9 | 74,4 |
| Andel osäkra fordringar,brutto % | 0,33 | 0,35 | 0,49 | 0,35 | 0,58 |
| Kärnprimärkapitalrelation1), % | 18,8 | 18,8 | 16,3 | 15,0 | |
| Primärkapitalrelation1) ,% |
21,2 | 21,3 | 19,5 | 17,1 | |
| Total kapitalrelation1) ,% |
24,8 | 23,8 | 22,2 | 18,1 |
1) Basel III.
Skandinaviska Enskilda Banken
Resultaträkning
| Mkr | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 |
|---|---|---|---|---|---|
| Räntor netto | 19 242 | 19 488 | 19 783 | 18 872 | 17 478 |
| Provisionsnetto | 8 843 | 9 200 | 9 235 | 8 283 | 7 439 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 4 642 | 3 428 | 2 121 | 3 547 | 4 046 |
| Övriga intäkter | 7 398 | 9 165 | 5 089 | 6 838 | 2 374 |
| Summa intäkter | 40 125 | 41 281 | 36 228 | 37 540 | 31 337 |
| Administrationskostnader | –15 039 | –13 458 | –13 909 | –14 062 | –15 077 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar | –5 775 | –5 447 | –5 157 | –5 024 | –5 446 |
| Summa kostnader | –20 814 | –18 905 | –19 066 | –19 086 | –20 523 |
| Resultatföre kreditförluster | 19 311 | 22 376 | 17 162 | 18 454 | 10 814 |
| Kreditförluster, netto | –789 | –520 | –1 065 | –451 | –385 |
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar | –3 841 | –775 | –2 721 | –1 691 | –1 114 |
| Rörelseresultat | 14 681 | 21 081 | 13 376 | 16 312 | 9 315 |
| Bokslutsdispositioner inkl pensionsavräkning | 2 437 | 781 | 966 | 3 432 | –3 175 |
| Skatter | –2 740 | –3 817 | –2 053 | –2 805 | –1 375 |
| NETTORESULTAT | 14 378 | 18 045 | 12 289 | 16 939 | 4 765 |
Balansräkning
| Mkr | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 70 671 | 55 712 | 59 170 | 135 309 | 165 994 |
| Utlåning till kreditinstitut | 287 059 | 166 267 | 194 285 | 183 312 | 200 189 |
| Utlåning till allmänheten | 1 172 095 | 1 080 438 | 1 056 807 | 1 013 188 | 937 734 |
| Finansiella tillgångar | 422 305 | 516 708 | 623 920 | 523 970 | 551 544 |
| Övriga tillgångar | 47 714 | 47 480 | 51 960 | 48 379 | 53 592 |
| SUMMATILLÅNGAR | 1 999 844 | 1 866 605 | 1 986 142 | 1 904 158 | 1 909 053 |
| Skulder till centralbanker och kreditinstitut | 168 852 | 134 816 | 144 776 | 210 237 | 199 711 |
| In- och upplåning från allmänheten | 782 584 | 690 301 | 706 452 | 611 234 | 637 721 |
| Finansiella skulder | 915 450 | 905 621 | 1 002 762 | 958 231 | 951 307 |
| Övriga skulder | 9 823 | 14 621 | 17 587 | 17 006 | 20 638 |
| Eget kapital och obeskattade reserver | 123 135 | 121 246 | 114 565 | 107 450 | 99 676 |
| SUMMA SKULDER,OBESKATTADE RESERVEROCHEGET KAPITAL | 1 999 844 | 1 866 605 | 1 986 142 | 1 904 158 | 1 909 053 |
Nyckeltal
| 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Räntabilitet på eget kapital,% | 12,6 | 16,5 | 11,8 | 17,7 | 5,2 |
| K/I-tal | 0,52 | 0,46 | 0,53 | 0,51 | 0,65 |
| Kreditförlustnivå,% | 0,06 | 0,04 | 0,09 | 0,04 | 0,03 |
| Andel osäkra fordringar,brutto % | 0,22 | 0,17 | 0,31 | 0,08 | 0,09 |
| Kärnprimärkapitalrelation1) ,% |
18,8 | 19,2 | 16,2 | 16,3 | |
| Primärkapitalrelation1) ,% |
21,7 | 22,1 | 20,0 | 18,9 | |
| Total kapitalrelation1) ,% |
26,1 | 25,0 | 23,1 | 20,0 |
1) Basel III.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står enligt Skandinaviska Enskilda BankenAB:s balansräkning:
| Kr | |
|---|---|
| Övriga reserver |
3 571 697 073 |
| Balanserade vinstmedel |
48 782 509 686 |
| Årets resultat |
14 377 501 699 |
| Summa | 1) 66 731 708 458 |
1) Moderbolagets egna kapital skulle ha varit 16 203 Mkrlägre om tillgångar och skulderinte värderats till verkligt värde enligt 4 kap 14 § i Årsredovisningslagen.
Det är styrelsens bedömning att den föreslagna utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens eget kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncern redovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) sådana de antagits av EU och ger en relevant och rättvisande bild av koncernens ställning och resultat. Styrelsenföreslår att årsstämmanmedfastställande av Skandinaviska EnskildaBankenAB:sbalansräkning för verksamhetsåret2016 beslutar attdisponiblamedelfördelaspå följande sätt:
| 54 663 763 547 |
|---|
| 132 838 794 |
| 11 935 106 117 |
| Kr |
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moder bolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsent liga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingåri koncernen stårinför.
Stockholm 21 februari 2017 Birgitta Kantola Ledamot Tomas Nicolin Ledamot Sven Nyman Ledamot Ledamot Signhild Arnegård Hansen Ledamot Samir Brikho Ledamot Urban Jansson Vice ordförande Jesper Ovesen Vice ordförande Marcus Wallenberg Ordförande
utsedd av de anställda Håkan Westerberg Ledamot
utsedd av de anställda
Johan H. Andresen
Winnie Fok Ledamot
Helena Saxon Ledamot
AnnaKarin Glimström Ledamot
Annika Falkengren
Sara Öhrvall Ledamot
Verkställande direktör och koncernchef Ledamot
Revisionsberättelse
Till årsstämman i Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), org.nr. 502032-9081
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Skandinaviska Enskilda Banken AB (SEB) för år 2016. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingåri den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 29154.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen och koncernredo visningen upprättats i enlighet med lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2016 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2016 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt Inter national Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av EU, och lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Förvaltningsberättelsen och bolagsstyrningsrapporten ärförenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar. En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Innehållet i bolagsstyrningsrapporten ärförenligt med de krav som finns i lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag.
Vi tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträk ningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Grund för uttalanden
Vi har utförtrevisionen enligtInternational Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero ende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revi sorssed i Sverige och hari övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi harinhämtat ärtillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Vi utformade vårrevision genom att fastställa väsentlighetnivå och bedöma risken för väsentliga felaktigheteri de konsoliderade finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden därföretagsled ningen gjort subjektiva bedömningar, till exempel viktiga redovis ningsmässiga uppskattningar som har gjorts med utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat risken för att företagsledningen åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat övervägt om det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov tillrisk för väsentliga felaktighetertill följd av oegentligheter.
Vi anpassade vårrevision för utföra en ändamålsenlig granskning i syfte att kunna uttala oss om de konsoliderade finansiella rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens struktur,redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i vilken koncernen verkar.
SEBkoncernen har centraliserade service centers, system och processer samt en centraliserad ekonomifunktion för svenska enheter och filialeri de nordiska länderna samt Storbritannien. Vi har utformat vårrevision så att vårt centrala revisionsteam testar samtliga centraliserade system och processer. Lokala revisionsteam utför ytterligare granskning baserat på våra instruktioner.
Enheter med stor betydelse ellerrisk för koncernen ärföremålför fullrevision och rapportering till oss som koncernrevisorer.Revisionen utförs i enlighet med International Standards onAudit och lokala revisionsstandarder. Granskningsåtgärderinkluderar vanligt vis granskning av interna kontrollerför nyckelprocesser, analytisk granskning av specifika konton, granskning av bokföringsposter genom inspektion, observation eller bekräftelse samtinhämtande av revisionsbevis för att styrka våra förfrågningar.
För vissa enheter,trots att dessa enheterinte bedöms vara väsentliga eller ha hög risk, är det ur ett koncernperspektiv nödvändigt att granska specifika posteriredovisningen.I dessa fall instrueras lokala team att utföra specifika granskningsåtgärder och attrapportera resultatet av dessa åtgärdertill oss. Specifika granskningsåtgärder inkluderar vanligtvis en detaljerad analytisk granskning, avstämning av redovisning mot underliggande system, substansgranskning för specifika processer, områden och konton, diskussioner med företagsledning gällande bokföring, skatt och interna kontroller såväl som uppföljning av frågeställningar kända från tidigare perioder.
Som en del av vårrevision förlitar vi oss på intern kontroll över applikationer, system och hänförliga plattformar som stödjer SEBs redovisning och finansiella rapportering. Därför utförs granskningsåtgärderför att säkerställa att system och processer är utformade, underhållna, drivs och skyddas på ett sätt som säkerställer attrisken förfelaktigheter minimeras. Granskningsåtgärderinnefattar genomgångar av processer, utvärdering av design samttest av effektiviteti kontroller.Även substansgranskningsåtgärder har utförts. Där det varit möjligt har viförlitat oss på företagsledningens egna utvärde ringar av kontrollsystem samt arbete utfört av SEBs internrevision.
Vårrevision utförs löpande under året med särskiltfokus på kvartalsbokslut.I samband med att SEBkoncernen lämnat kvartalsrap porter har virapporterat våra observation till styrelsens revisionsutskott och avlagt externa rapporter över vår översiktliga granskning. Vid årsbokslutetrapporterar vi även våra huvudsakliga observationer till styrelsen i sin helhet.
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedömning av väsentlighet.En revision utformas för att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå tillföljd av oegentligheter ellerfel. De betraktas som väsentliga om de enskilt ellertillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar med grund i de konsoliderade finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den konsoliderade finansiella rapporteringen som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden fastställde virevisionens inriktning och omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär,tidpunkt och omfattning, samt att bedöma effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter på de finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden förrevisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för
Nedskrivning av lån till kunder
Redovisning avseende nedskrivning av lånefordringar kräver bedömning av såväl tidpunkten för nedskrivningsbehov som bedömning av storleken av ett sådant nedskrivningsbehov.
SEB görreserveringarför de kreditförluster som uppkommit på individuellt värderade lånefordringar och för gruppvis värderade lånefordringar. Lånefordringartill företag, fastighetsbolag och institutionella motparter är huvudsakligen individuellt värderade och specifika reserveringar görs föridentifierade osäkra lånefordringar (individuellt värderade osäkra fordringar). Lånefordringar som inte anses vara osäkra på en individuell nivå och som har likartad kreditrisk läggs samman och värderas kollektivt för nedskrivning. Värdering av lånefordringartill privatpersoner och mindre företag skeri hög utsträckning på portföljnivå (gruppvis värderade fordringar).
Se årsredovisningen not 17a – Kreditrisk och not 19 – Utlåning
Värdering av finansiella instrument till verkligt värde
Värderingen av finansiella instrument till verkligt värde var ett fokusområde underrevisionen på grund av dess betydelse för den finansiella ställningen och resultatet.
Att fastställa verkligt värde för finansiella instrument ärtill sin natur komplext då ingångsvärden till värderingsmodeller såsom risker och marknadspriser är under ständig förändring. För somliga instrument är även tillgänglighet med avseende på obser verbara priser och räntenivåer begränsad. Därför är värderingen av vissa instrument i hög grad beroende på ledningens bedöm ningar.
Majoriteten av SEBs tillgångar och skulder värderade till verkligt värde innehas för kundhandel, likviditetshantering samt säkringsredovisning. 9798 % av innehaven är värderade till verkligt värde baserat på observerbara priser ellerräntenivåer handlade på aktiva marknader. De återstående 23 % av inne haven är värderade baserat på modeller och utgörs huvudsakligen av aktieri onoterade företag samt derivat som innehas i säkringssyfte.
Se årsredovisningen not 21 – Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde, not 22 – Finansiella tillgångartill verkligt värde via resultaträkningen, not 23 – Finansiella tillgångarsom kan säljas, not 24 – Aktier och andelari intresseföretag, not 31 – Finansiella skuldertill verkligt värde via resultaträkningen.
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi göringa separata uttalanden om dessa områden.
Särskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Vårrevision bestod av en kombination av granskning av interna kontroller över finansiellrapportering och substansgranskning. Granskningen av interna kontrollerinkluderade processerrelaterade till organisation, dualitet och nyckelkontrolleri utlåningsprocessen. Substansgranskning utfördes genom att granska stickprov av kreditreserveringsmodeller,större krediter och högriskportföljer. Under 2016 fokuserade visärskilt på lånefordringartill kunderi olje-, gas- och offshoreindustrin samtsjöfartsindustrin. Vi granskade även SEBs efterkalkyler avseende utfall av tidigare gjorda kollektiva reserver. Baserat på vårt arbete har vi inte identifierat några väsentliga note-
ringarförrevisionen som helhet kreditreserveringar per 31 december 2016.
I vårrevision granskade vi design och effektivitet i nyckelkontrollersom stödjeridentifiering, mätning och kontroll av värderingsrisk för finansiella instrument.
Utöver att testa dualitet, granskade vi SEBs processerför oberoende priskontroll, modellvalidering och godkännande. Vi granskade också kontroller över dataflöden och värderingsantaganden samt SEBs processerförstyrning och rapportering. Särskilt fokustillägnade vi kontrollerrelaterade till komplexa instrument.
För värderingarsom baserades på ej observerbar data eller modeller som involverar en hög grad av bedömningar, använde vi värderingsspe cialisterför att utvärdera SEBs bedömningar, metoder och modeller. Vi utförde oberoende värdering av stickprov av finansiella instrument.
Baserat på vår granskning har vi inga väsentliga observationerför revisionen som helhet avseende SEBs värdering av finansiella instrument till verkligt värde per den 31 december 2016.
Särskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Avsättningar för osäkra skattepositioner
SEB är skattesubjekt i flera jurisdiktioner och i många fall är den slutliga skatten inte bestämd till dess den fastställts av relevant skattemyndighet. Följaktligen gör SEB bedömningar av sannolikheten och storleken av skatteskulder, vilka ärföremål för granskning av skattemyndigheter och eventuellt också föremål förrätts liga processer.
Dessutom är skattelagstiftningen under betydande och snabb förändring som, när den träderi kraft, påverkar både den inneva rande periodens skattekostnad och värderingen av skattefordringar.
Se årsredovisningen not 15 – Inkomstskatter och not 32 – Övriga skulder.
Nedskrivning av goodwill
SEB omorganiserade per 1 januari 2016 till kundsegment. Efter omorganisationen följs goodwill upp på affärsenhetsnivå per geografi (tidigare divisionsnivå).
Allokeringen av goodwill från divisionertill affärsenheter per geografi (de nya kassagenererade enheterna) baserades på de ursprungliga förvärven från vilka goodwillen härstammade. Nedskrivningsprövning har utförts för goodwill irespektive ny kassagenererande enhet.
Definitionen av nya kassagenererande enheter och omfördelningen av goodwill samt efterföljande nedskrivningsprövningar äri hög grad beroende av ledningens bedömningar.
Se årsredovisningen not 28 – Materiella och immateriella tillgångar och förvaltningsberättelsen.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen som återfinns på sidorna 128. Det är styrelsen och koncernchefen som har ansvaret för annan information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattarinte annan information och vi göringet uttalande med bestyrkande avseende annan information.
I samband med vårrevision av årsredovisningen och koncernre-
I vår granskning av skattekostnader och värdering av skattefordringar och skulder, har vi testat interna kontrollersamt utförtsubstansgranskning. Testet av interna kontrollerinkluderar granskning av organisa tion, dualitetsamt nyckelkontrolleriskatteprocessen.
Isubstansgranskningen har vi använt oss av skattespecialisterför att utvärdera möjliga utfall av pågående skatterevisioner och rättsliga processer. Vi har granskat korrespondens med skattemyndigheter och utlåtanden SEB inhämtat från externa juridiska rådgivare. Vi har även självständigt utvärderatskattetvisterna och de avsättningarför dessa som SEB gjort.
Baserat på vår granskning har vi inga väsentliga observationer förrevisionen som helhet avseende nivån på avsättningarför osäkra skattepositioner per den 31 december 2016.
Vår granskning av SEBs nedskrivning av goodwill harinkluderat följande granskningsåtgärder:
- • Granskning av efterlevnad av IFRS för den nya strukturen av kassa genererande enheter
- • Granskning av efterlevnaden av IFRS för vald metod för omfördelning av goodwill från gamla till nya kassagenererande enheter
- • Avstämning av bokfört värde per kassagenererande enhet mot huvudbok
- • Avstämning av prognoser använda för 2016-2018 mot affärsplanen för SEB såsom den antagits av styrelsen.
Baserat på vår granskning har vi inga väsentliga observationerför revisionen som helhet avseende SEBs nedskrivning av goodwill.
dovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan, och när vi gör detta överväga om den i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredo visningen eller den kunskap vi inhämtade underrevisionen, eller på annat sätt verkarinnehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete vi har utfört avseende denna infor mation, drar slutsatsen att informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga attrapportera detta. Vi haringet att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och koncernchefen som har ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och ger en rättvisande bild enligt lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och, vad gäller koncernredovisningen, enligtIFRS såsom de antagits av EU och lagen om årsredovisning i kreditinsti tut och värdepappersbolag. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som dessa bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och koncernchefen för bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser även, när så ärtillämpligt, om förhållanden avseende förmågan att fortsätta verksamheten och att använda fortlevnadsprincipen. Fortlevnadsprincipen tillämpas dock inte om styrelsen och den verkställande direktören avser att likvidera bolaget eller upphöra med verksamheten ellerinte har någotrealistiskt alternativ till att göra detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifteri övrigt, övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsre dovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlighe ter eller på fel, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligtISA och god revi sionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktig het om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter ellerfel och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernre dovisningen. En ytterligare beskrivning av vårt ansvarförrevisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsnämndens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/rn/ showdocument/documents/rev_dok/revisors_ansvar.pdf. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vårrevision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för SEB för år 2016 samt förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst ellerförlust.
Vi tillstyrker att årsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet förräkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utförtrevisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och hari övrigt fullgjort vårt yrkes etiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi harinhämtat ärtillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret förförslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst ellerförlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvararför bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheteri övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets redovisning ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller den verkställande direktören i något väsentligt avseende:
- företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
- på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, lagen om bank och finansieringsrörelse och lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst ellerförlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget ärförenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder ellerförsummelser som kan föran leda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst ellerförlust inte ärförenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvarförrevisionen av förvaltningen finns på Revisorsnämndens webbplats: www. revisorsinspektionen.se/rn/showdocument/documents/rev_dok/ revisors_ansvar.pdf. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Stockholm den 21 februari 2017 PricewaterhouseCoopers AB
Peter Nyllinge Auktoriserad revisor Huvudansvarig
Definitioner
Alternativa nyckeltal
Räntabilitet på eget kapital
Aktieägarnas andel avnettoresultatetdivideratmedgenomsnittligt 1) egetkapital.
Räntabilitet på eget kapital exklusive jämförelsestörande poster Aktieägarnas andel avnettoresultatet, exklu
sive jämförelsestörandeposterochdärtillrela teradskatt,divideratmedgenomsnittligt 1) egetkapital.
Räntabilitet på allokerat kapital
Rörelseresultat,reduceratmedenschablonskattesats,perdivisiondivideratmedgenomsnittligt 1) allokeratkapital.
Räntabilitet på totala tillgångar Aktieägarnas andel avnettoresultatetdivideratmedgenomsnittlig1)balansomslutning.
Räntabilitet på riskexponeringsbelopp Aktieägarnas andel avnettoresultatetdivide-
ratmedgenomsnittligt 1) riskexponerings belopp.
K/Ital
Summa rörelsekostnaderdivideratmed summa rörelseintäkter.
K/Ital exklusive jämförelsestörande poster Summa rörelsekostnader exklusive jämförel-
sestörandeposterdivideratmedsumma rörel seintäkter exklusive jämförelsestörande poster.
Nettoresultat per aktie före utspädning Aktieägarnas andel avnettoresultatetdivideratmedvägtgenomsnitt2) antal aktierföre utspädning.
- 1) Ackumulerat genomsnitt från årets början, beräknat på månadsbasis.
- 2) Genomsnittligt antal beräknat på dagsbasis
Nettoresultat per aktie efter utspädning Aktieägarnas andel avnettoresultatetdivideratmedvägtgenomsnitt 2) antal aktier efter utspädning.Denberäknadeutspädningenär baseradpå ettbedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
Substansvärde per aktie
Egetkapital samtkapitaldelenav eventuella övervärdeniinnehav av räntebärande värde papperochövervärdenilivförsäkringsverk samheten,divideratmedantal aktier.
Eget kapital per aktie Egetkapitaldivideratmedantal aktier.
Kreditförlustnivå
Kreditförluster,netto,uttryckt somprocent av ingåendebalans förutlåningtill allmänheten, utlåningtillkreditinstitut samtkreditgarantier efter avdragför specifika reserver,grupp visa reserverochreserverförposterutanför balansräkningen.
Andel osäkra lånefordringar, brutto Individuellt värderadeosäkra lånefordringar,
brutto,uttryckt somprocent av summanav utlåningtill allmänhetenochutlåningtill kreditinstitutföre avdragförreserver.
Andel osäkra lånefordringar, netto
Individuellt värderadeosäkra lånefordringar, netto(efter avdragför specifika reserver) uttryckt somprocent avutlåningtill allmänhetenochutlåningtillkreditinstitut efter avdragför specifika reserverochgruppvisa reserver.
Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar Specifika reserverdivideratmedindividuellt värderadeosäkra lånefordringar.
Total reserveringsgrad för individuellt
värderade osäkra lånefordringar Totala reserver (specifika reserverochgrupp visa reserverförindividuellt värderadeosäkra lånefordringar)uttryckt somprocent av individuellt värderadeosäkra lånefordringar.
Reserveringsgrad för portföljvärderade lån
Gruppvisa reserverförportföljvärderade lån uttryckt somprocent avportföljvärderade lån oreglerademer än60dagar elleromstrukturerade lånefordringar.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar (Problemlån)
SEB:sbenämningförlånefordringar som antingenbedöms varaosäkra elleroreglerade.Inkluderarindividuellt värderade osäkra lånefordringar,portföljvärderade lån oreglerademer än60dagar samtomstruktu reradeportföljvärderade lånefordringar (baseratpåmedgivande frånIFRS).
Reserveringsgrad för problemlån Totala reserver (specifika,gruppvisaoch
reserverförposterutanförbalansräkningen) uttryckt somprocent avosäkra lånochoregleradeportföljfordringar.
Problemlån i procent av utlåningen
Osäkra lånochoregleradeportföljfordringar uttryckt somprocent avutlåningtill allmänhetenochutlåningtillkreditinstitutföre avdragförreserveringar.
Jämförelsestörande poster I syfte attunderlätta enjämförelse av SEB:s underliggande resultatmellanperioder,identifierasochbeskrivs separat allaposter som ledningenanser störjämförbarheten, såsom nedskrivningavgoodwill,omstrukturering ochnettoresultatfrånavyttringar.
Alternativa nyckeltal (Alternative PerformanceMeasures, APM-mått) är finansiellamått över historisk eller framtida resultatutveckling, finansiellställning ellerkassaflöde sominte definierasi tillämpligt redovisningsregelverk(IFRS) eller i EU:skapitalkravsdirektiv (CRD IV)/kapitalkravsförordning (CRR). Alternativa nyckeltal används av SEB när det är relevant för att följa upp och beskriva SEB:s finansiella situation och för att ge ytterligare relevant information och verktyg för attmöjliggöra en analys av SEB:s finansiella situation. Alternativa nyckeltalsombeskriver nettoresultat per aktie före utspädning, nettoresultat per aktie efter utspädning,substansvärde per aktie, egetkapital per aktie, räntabilitet på egetkapital, räntabilitet på totala tillgångar och räntabilitet på riskexponeringsbelopp ger relevant information omSEB:s resultat i relation till olika investeringsmått. K/I-talet ger information omSEB:skostnadseffektivitet. Alternativa nyckeltalsombaseras på utlåning ger information omreserveringar i relation tillkreditrisk. Alla dessamåttkan skilja sig från liknande nyckeltalsompresenteras av andra företag.
På sebgroup.com återfinns dokumentet Alternativa nyckeltalsom innehållerinformation om nyckeltalsberäkningarna.
Definitioner
Enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR)
Riskexponeringsbelopp
Tillgångar och åtaganden utanför balansräkningen,riskvägda enligt kapitaltäck ningsreglerna för kreditrisk och marknadsrisk. Operativa risker beräknas och uttrycks som riskexponeringsbelopp. Gäller endast i den konsoliderade situationen, dvs. exklu sive försäkringsverksamheten och exponeringar som har dragits av från kapitalbasen.
Kärnprimärkapital
Eget kapital exklusive föreslagen utdelning, uppskjuten skatt, immateriella tillgångar och vissa ytterligare justeringar enligt EU:s kapitalkravsförordning nr 575/2013 (CRR).
Primärkapital
Kärnprimärkapital inklusive vissa särskilt förlustabsorberande förlagslån, så kallat primärkapitaltillskott.
Supplementärkapital
Huvudsakligen förlagslån som inte uppfyller kraven för att få medräknas som primärkapitaltillskott.
Kapitalbas
Summan av primärkapital och supplemen tärkapital.
Kärnprimärkapitalrelation
Kärnprimärkapital uttryckt som procent av riskexponeringsbeloppet.
Primärkapitalrelation
Primärkapital uttryckt som procent av riskexponeringsbeloppet.
Total kapitalrelation
Kapitalbasen uttryckt som procent av riskexponeringsbeloppet.
Bruttosoliditetsgrad
Primärkapitalet i förhållande till balansomslutningen plus vissa poster utanför balansräkningen omräknade med konverteringsfaktorer definierade i standardmetoden.
Likviditetstäckningsgrad (LCR)
Högkvalitativa likvida tillgångari förhållande till ett beräknat nettolikviditetsutflöde under de kommande 30 kalenderdagarna.
Kalender
- Bokslutskommuniké för 2016 1 Februari 2017
- Årsredovisningen publiceras på hemsidan 7 Mars 2017
- Årsstämma 28 Mars 2017
- Delårsrapportjanuari–mars 27 April 2017
- Delårsrapportjanuari–juni 14 Juli 2017
- Delårsrapportjanuari–september 25 Oktober 2017
Bokslutskommuniké för 2017 31 Januari 2018
-
-
-

SEB:s HEMSIDA
Finansiell information, rapporter och övrig information om SEB återfinns påsebgroup.com/sv
Finansiell information och publikationer


ÅRSREDOVISNING Information om SEB:s verksamhet,strategi, riskhantering och bolagsstyrning. Detaljinformation om SEB:s finansiella ställning och resultat.
ÅRSÖVERSIKT En kortversion av årsredovisningen.

"We have supported our customers all
"Under ett år präglat av osäkerhet har vi stöttat våra kunder. I det fjärde
DELÅRSRAPPORTEROCHFACT BOOK Kvartalsvisrapportering om SEB:s finansiella ställning och resultat, med ytterligare detaljer i Fact book (på engelska).

CAPITAL ADEQUACY ANDRISK MANAGEMENT REPORT (PILLAR 3) Information (på engelska) om kapitaltäckning och riskhantering enligt myndighetskrav.

HÅLLBARHETS-RAPPORT Årsrapport om SEB:s resultat och framtida ambitioner inom ansvarsfulla affärer, människor och samhälle samt miljö.

HÅLLBARHET – FAKTABOK OCH GRI INDEX GRI-index (Global Reporting Initiative) och icke-finansiella nyckeltal inom samma områden som i Hållbarhetsrapporten.
Nya aktieägare erbjuds automatiskt att prenumerera på Årsredovisningen eller Årsöversikten. Beställ tryckt Årsredovisning och Årsöversikt på www.sebgroup.com/sv/ir. Prenumerera på delårsrapporten och Fact book i digital form (pdf) på www.sebgroup.com/sv/press
Kundernas och marknadens åsikter – SEB:s viktigaste utmärkelser
SEB:s prestationer inom olika områden bedöms varje år av ett antal företag och ekonomiska tidskrifter.
| Område | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | Organisation / publikation etc |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bästa bank förstorföretag i Norden 1) | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 | Prospera |
| Bästa bank för finansiella institutioner i Norden 2) | 1 | 4 | 3 | 2 | 7 | Prospera |
| Bästa bank förstora företag i Sverige | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | Prospera |
| Bäst inom private banking i Sverige | 1 | 1 | 1 | 1 | Euromoney | |
| Åretssmåföretagarbank i Sverige | 1 | 1 | Privata affärer | |||
| Bästa bank inom aktiehandel i Norden | 3 | 2 | 1 | 1 | 1 | Prospera |
| Bästa bank inom Corporate Finance i Norden 3) | 5 | 4 | 4 | 3 | n.a. | Prospera |
| Bästa företagsbank i Baltikum | 4) | 5) | 1 | 6) | 1 | The Banker |
1) Kundundersökning av storföretag i Norden. 2) Kundundersökning av finansiella institutioner i Norden. 3) Globala investmentbanker är inkluderade fr.o.m. 2013. 4) Bästa banki Estland. 5) Bästa banki Estland och Litauen. 6) Bästa banki Estland och Lettland.


Årsstämma
Årsstämman hålls tisdagen den 28 mars 2017 klockan 13.00 i Konserthuset vid Hötorget i Stockholm.
Kallelse till årsstämman samt dagordning finns tillgängliga på SEB:s hemsida www.sebgroup.com/sv
Aktieägare som vill delta i stämman ska senast onsdagen den 22 mars 2017: – vara införd i den av Euroclear SwedenAB förda aktieboken och
- anmäla sig till banken på ett av följande sätt:
- på telefon klockan 9.00–16.30 inom Sverige på 0771 23 18 18 (+46 771 23 18 18 utanför Sverige) eller
- via internet på SEB:s hemsida, www.sebgroup.com/sv eller
- skriftligen till Skandinaviska Enskilda Banken AB, Årsstämman, Box 7832, 103 98 Stockholm
Utdelning
Styrelsen föreslår en utdelning på 5:50 kronor per aktie för 2016.
Torsdagen den 30 mars 2017 ärföreslagen som avstämningsdag för utdelningen. Om årsstämman beslutari enlighet med förslaget kommer aktien att handlas utan utdelning onsdagen den 29 mars 2017 och utdelningen beräknas sändas ut av Euroclear Sweden AB tisdagen den 4 april 2017.
Huvudkontor
Postadress: SEB, 106 40 Stockholm Besöksadress: Kungsträdgårdsgatan 8, Stockholm Telefon: 0771 62 10 00 08 22 19 00 (direktionsväxel)
Kontaktpersoner
Jan Erik Back Ekonomi- och finansdirektör Telefon 08 22 19 00 E-mail: [email protected]
Jonas Söderberg Chef förInvestor Relations Telefon 08 763 83 19 E-mail: [email protected] Viveka Hirdman-Ryrberg Kommunikationsdirektör Telefon 08 763 85 77 E-mail: [email protected]
Malin Schenkenberg Finansiell information Telefon 08 763 95 31 E-mail: [email protected]
Skandinaviska Enskilda Banken AB:s organisationsnummer: 502032-9081
Produktion: SEB och Intellecta Corporate • Foto: Getty Images,
Shutterstock,Hans-Erik
Nygren,Joachim Lundgren m fl .• Tryck: Elanders • SEGR0124 2017.02