AI assistant
SEB — Annual Report 2010
Feb 28, 2011
2966_10-k_2011-02-28_77aacfbb-9bf9-4b93-9a58-3aa04d3a8dc1.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
SEB är en ledande nordisk finansiell koncern. Som relationsbank erbjuder SEB i Sverige och de baltiska länderna rådgivning och ett brett utbud av finansiella tjänster. I Danmark, Finland, Norge och Tyskland har verksamheten en stark inriktning på företagsoch investment banking utifrån ett fullservicekoncept mot företagskunder och institutioner. Verksamhetens internationella prägel återspeglas i att SEB finns representerad i ett 20-tal länder runt om i världen. Koncernen har cirka 17 000 anställda.
Marknader
Intäkter
Geografisk fördelning, procent
1) Exklusive centraliserad treasuryverksamhet
Nyckeltal
Räntabilitet 1)
Genomsnitt för jämförbara banker 1) Kvarvarande verksamhet
Mål: Högst bland jämförbara banker
Nettoresultat Miljarder kronor
Primärkapitalrelation1)
Mål: Uthållig vinsttillväxt Mål: minst 7 procent t.o.m. 2008, därefter 10 procent tills Basel IIIreglementet analyserats.
1) 2006 Basel I. 2007–2010 Basel II utan övergångsregler.
Utdelning
Mål: 40 procent av vinst per aktie över en konjunkturcykel
1) En utdelning på kronor 1:50 per aktie föreslås för 2010, vilket motsvarar 49 procent i relation till vinst per aktie.
Filialer och representantkontor
SEB:s representation i världen
Peking Kiev Warszawa Shanghai New York Sao Paulo London Genève New Delhi Singapore Nice Luxemburg Moskva Hongkong
SEB:s kunder
Värdeskapande relationer är hörnstenarna i vår verksamhet. Ända sedan A O Wallenberg grundade SEB 1856 har vi tillhandahållit finansiella tjänster för att hjälpa våra kunder att uppnå sina finansiella mål.
2 600 Stora företag & institutioner
SEB är den ledande företags- och investment banken i Norden. Vi betjänar stora företag och institutioner, banker och kommersiella fastighetsföretag med traditionell företagsservice, trading- och kapitalmarknadstjänster samt internationella transaktionstjänster. SEB erbjuder också omfattande pensionsoch kapitalförvaltningslösningar för dessa kundgrupper.
400 000 Mindre och medelstora företag
SEB erbjuder mindre- och medelstora företag flera anpassade produkter, som ursprungligen utvecklades i samarbete med Bankens större företagskunder. Dessutom har vi ett stort antal tjänster som vänder sig särskilt till småföretag och entreprenörer.
4 000 000 Privatkunder
SEB förser cirka fyra miljoner privatpersoner med produkter och tjänster för att möta deras finansiella behov. Tjänsterna omfattar såväl vardagliga transaktioner som sparande, kapitalförvaltning och livförsäkring. Vi strävar efter att uppnå en ypperlig servicenivå och finns tillgängliga för våra kunder på telefon dygnet runt under årets alla dagar på mer än 20 språk.
Mötesplatser och kundkontakter 2010
| Bankkontor 1) | 375 |
|---|---|
| Internationella filialer och representantkontor | 20 |
| Bankautomater 1) 2) | 1 500 |
| Internationella private banking kontor | 12 |
| Korttransaktioner | 435 miljoner |
| Antal användare av SEB:s Internetbank 1) | 3,4 miljoner |
| Antal besvarade telefonsamtal 1) | 4,6 miljoner |
Antal syndikerade lån i Norden 21 (värde 4,8 miljarder US-dollar) Antal nordiska aktierelaterade emissioner 32 (värde 4,8 miljarder euro) Antal förvärvsrelaterade transaktioner i Sverige 20 (värde 2,7 miljarder euro) Antal livförsäkringsmäklare 2 000
1) Exklusive Kontorsrörelsen i Tyskland. 2) Bankomater, maskiner för insättning, överföringar och valutaväxling etc.
| SEB:s divisioner | ||
|---|---|---|
| Intäkter | Rörelseresultat | |
| Stora Företag & Institutioner – Affärsbanks- och investmentbanktjänster riktade till större företagskunder och institutioner i 17 länder, främst i Norden och Tyskland. |
17 130 Mkr (20 052) | 8 498 Mkr (11 428) |
| Kontorsrörelsen – Tjänster för privatpersoner och mindre och medelstora företag i Sverige samt kortverksamhet i Norden. |
8 569 Mkr (9 034) | 2 484 Mkr (2 891) |
| Kapitalförvaltning – Kapitalförvaltning och private banking-tjänster för institutionella företag och kapitalstarka privatpersoner. Har också ansvar för SEB:s fondverksamhet. |
4 384 Mkr (3 646) | 1 651 Mkr (1 142) |
| Liv – Livförsäkringsprodukter för privatpersoner och företag, främst i Norden och Baltikum. |
4 539 Mkr (4 425) | 2 202 Mkr (2 115) |
| Baltikum – Bank- och livförsäkringstjänster i Estland, Lettland och Litauen. | 2 846 Mkr (3 794) | –121 Mkr (–10 363) |
Innehåll
| Detta är SEB | Omslagets insida |
|---|---|
| 2010 i korthet | Omslagets insida |
| Styrelseordföranden har ordet | 2 |
| VD har ordet | 3 |
| Strategi | 4 |
| Marknad och konkurrens | 6 |
| Medarbetare i SEB | 12 |
| Hållbarhet | 14 |
| SEB-aktien | 16 |
| Förvaltningsberättelse | 18 |
| Finansiell koncernöversikt | 18 |
| Resultat och lönsamhet | 18 |
| Finansiell struktur | 21 |
| Divisioner | 24 |
| Stora Företag & Institutioner | 24 |
| Kontorsrörelsen | 28 |
| Kapitalförvaltning | 32 |
| Liv | 34 |
| Baltikum | 36 |
| Risk- och kapitalhantering | 38 |
| Bolagsstyrning inom SEB | 55 |
| Styrelse | 64 |
| Verkställande ledning | 66 |
| Rapport om ersättningar inom SEB | 70 |
| Finansiella rapporter | 73 |
| SEB-koncernen | 74 |
| Resultaträkning | 74 |
| Balansräkning | 75 |
| Förändringar i eget kapital | 76 |
| Kassaflödesanalys | 77 |
| Skandinaviska Enskilda Banken | 78 |
| Resultaträkning | 78 |
| Balansräkning | 79 |
| Förändringar i eget kapital | 80 |
| Kassaflödesanalys | 81 |
| Noter till resultaträkningen | 91 |
| Femårsöversikt | 147 |
| Definitioner Förslag till vinstdisposition |
149 150 |
| Revisionsberättelse | 151 |
Adresser Omslagets baksida
2010 i korthet
- Intäkter: 36 879 Mkr (41 575)
- Resultat före kreditförluster: 12 928 Mkr (16 377)
- Rörelseresultat: 11 105 Mkr (4 351)
- Nettoresultat kvarvarande verksamhet: 8 584 Mkr (1 869)
- Räntabilitet, kvarvarande verksamhet: 8,65 procent (1,89)
- Vinst per aktie, kvarvarande verksamhet: 3,88 kronor (0,95)
- Föreslagen utdelning: 1:50 kronor (1:00)
- Kärnprimärkapitalrelation1): 12,2 procent (11,7)
- Primärkapitalrelation1): 14,2 procent (13,9)
1) Basel II, utan övergångsregler
De viktigaste händelserna under året:
- I juli tecknade SEB överenskommelse om att sälja sin kontorsrörelse i Tyskland till Banco Santander. Den långsiktiga finansiella påverkan är fördelaktig för SEB och avyttringen ger SEB möjlighet att koncentrera sig på sina styrkeområden i Tyskland. Försäljningen avslutades den 31 januari 2011.
- SEB:s verksamhet i de baltiska länderna förbättrades kraftigt under året. För första gången sedan 2008 kunde SEB redovisa positiva rörelseresultat för sin verksamhet i Baltikum för tredje och fjärde kvartalen 2010.
- Det nya regelverket Basel III, som reglerar kapital och likviditet i bankerna, fastställdes av Baselkommittén i december 2010. Regelverket träder i kraft med början 2013.
SEB:s finansiella information finns på www.sebgroup.se
| Finansiell information under 2011 | |||
|---|---|---|---|
| Bokslutskommuniké | 4 februari | Delårsrapport januari–mars | 3 maj |
| Årsredovisningen publiceras på Internet | 28 februari | Delårsrapport januari–juni | 14 juli |
| Årsstämma | 24 mars | Delårsrapport januari–september | 27 oktober |
| Kontaktpersoner | |||
| Jan Erik Back | Ulf Grunnesjö | Viveka Hirdman-Ryrberg | Malin Schenkenberg |
| Ekonomi- och finansdirektör | Chef för Investor Relations | Informationsdirektör | Financial Information Officer |
| Telefon +46822 19 00 | Telefon +4687638501 | Telefon +46 8 763 85 77 | Telefon +46 8 763 95 31 |
| E-mail: [email protected] | E-mail: [email protected] | E-mail: [email protected] | E-mail: [email protected] |
Omslagsbild: Kätlin Kruusoja (från SEB) och Raul Kaljuraid (från Ferroline) i Ferrolines lokaler i Tallinn (läs mer i SEB:s Årsöversikt 2010, sid 20).
Den djupa finanskrisen hade en kraftig inverkan på ekonomierna runt om i världen. Norden påverkades också, men visade sig synnerligen motståndskraftigt. Nu tre år senare är det dags att summera och dra erfarenhet av en period med exceptionella marknadsvillkor.
På sidorna 2–3 ger Marcus Wallenberg, SEB:s styrelseordförande, och Annika Falkengren, SEB:s verkställande direktör och koncernchef, sin syn på det nya framväxande finansiella landskapet. De diskuterar också hur Banken kunnat stärka sin position under de senaste åren genom att prioritera stabilitet och relationen till kunderna.
När det nya regelverket nu slutförs är utmaningen att inte kringskära fi nansiella institutioner så mycket att de inte på ett adekvat sätt kan möta behoven i samhällsekonomin i stort.
Det har sagts många gånger under de senaste årens globala fi nansiella turbulens, men det förtjänar ändå att upprepas: till skillnad från andra typer av institutioner påverkar fallissemang i banksektorn inte bara kunder och aktieägare utan också en större krets av intressenter med resultatet att det fi nansiella systemet tappar i trovärdighet och försvagas. Detta skulle snabbt kunna spridas så att hela ekonomin försämras.
Stabilitet, förtroende och relationer
Banker utgör navet i kreditförmedlingsprocessen genom rollen som långivare, market maker, likviditetsförsörjare och betalningsförmedlare. Ett modernt samhälle skulle inte fungera utan fi nansiella institutioner. Detta betyder att fi nansiell stabilitet, förtroende och relationer är kritiska framgångsfaktorer.
Nytt regelverk
Under 2010 färdigställdes till stora delar det nya globala regelverket. Det är inriktat på högre krav på kapitalisering och fi nansiering, och under 2011 förväntar vi oss att de sista bitarna kommer på plats. Nya paneuropeiska myndigheter är i färd att etableras. Sammantaget
har kraven varit att skapa ett fi nansiellt system som är stabilare, mer genomlyst med bättre, global, tillsyn.
Ett bättre regelverk kan åstadkomma mycket, men kan inte i sig ensamt säkerställa ett sunt banksystem. Det är också en fråga om bättre intern styrning, riskhantering och företagskultur. Utmaningen är att inte kringskära fi nansiella institutioner så mycket att de inte på ett adekvat sätt kan möta behoven i samhällsekonomin.
Aff ärsverksamheterna i strategin
Som aktieägare i SEB kan vi se tillbaka på 2010 som året där aktiekursen steg med 27 procent, vilket speglar en positiv utveckling av den underliggande aff ärsverksamheten. Detta är ett resultat av en tydlig prioritering av kundrelationerna. Självklart spelade också stabiliseringen i de baltiska ekonomierna en stor roll. Ett fl ertal steg har tagits under året för att strategiskt anpassa aff ärsmixen och vår plattform som företagsbank. Den tyska kontorsrörelsen har sålts och tydliga initiativ för tillväxt i de nordiska och tyska företagssegmenten har framgångsrikt tagits.
Stark balansräkning
En annan huvudprioritet var att etablera en heltäckande syn på strukturen på SEB:s balansräkning och ta höjd för utvecklingen av myndighetskraven. Idag är bankens balansräkning stark med rejäla buff ertar som säkerställer bankens stabilitet och därmed att vi kan möta kundernas långsiktiga behov.
Å styrelsens vägnar vill jag uttrycka vår uppskattning av alla chefer och medarbetare som har visat ett sådant stort engagemang för banken. Deras insatser under de utmanande marknadsförhållandena visar att förtroende och relationer fortsätter att vara uthålliga värden i SEB.
Stockholm i februari 2011
Marcus Wallenberg Styrelsens ordförande
Vår position som Relationsbanken är starkare idag än innan de senare årens turbulens tack vare en tydlig prioritering av relationerna till våra kunder. Vi är övertygade om att vi har den önskade plattformen att växa från framöver.
Nu när vi har lämnat 2010 bakom oss är det dags att summera de tre senaste årens långa period av exceptionella marknadsförutsättningar och makroekonomiska utmaningar.
Under hela perioden har SEB:s prioriteringar och beslut inriktats på att trygga en långsiktig stabilitet i syfte att stödja våra kunder och fl ytta fram vår position som Relationsbanken.
Utsikterna för den globala ekonomin ser nu ljusare ut än under det mer sköra aff ärsklimat som präglade inledningen av det gångna året. För att summera 2010: SEB:s rörelseresultatet uppgick till 11,1 miljarder kronor. Kreditkvaliteten förbättrades betydligt. Kundernas aktivitet ökade. Och vi anpassade vår strategiska inriktning genom försäljningen av kontorsrörelsen i Tyskland.
Unika kundrelationer
SEB har en unik roll som fi nansiell partner när det gäller att stötta företag och institutioner. Vi vidtar löpande åtgärder för att ytterligare fördjupa relationerna till kunderna. Sedan den globala fi nansiella krisen började sommaren 2007 har SEB:s utlåning och kreditlöften till företag ökat med 127 miljarder kronor, eller 24 procent.
Kunderna har också bekräftat vår ledande position i Norden i en rad undersökningar som till exempel i Prosperas ranking av aktieanalyshus och relationsbanker. I Sverige utsågs SEB till årets aff ärsbank. Här har SEB också stärkt sin position bland mindre och medelstora företag och ökat marknadsandelen från 10 till 11 procent. I det mer positiva företagsklimatet var SEB nummer ett inom förvärvsrelaterade aff ärer i Sverige.
Ett brett sparerbjudande
SEB:s ambition är att erbjuda ett heltäckande sortiment av sparandeformer i fråga om placeringshorisont och riskprofi l baserat på individuella fi nansiella råd till våra kunder. Vår verksamhet på sparandeområdet inkluderar inlåning, kapitalförvaltning, fondförsäkring och private banking-erbjudanden.
Under det gångna året förtydligade vi vårt kunderbjudande på fondområdet genom att erbjuda såväl indexförvaltade som aktivt förvaltade fonder. Nyförsäljningen uppgick till 55 miljarder kronor, vilket bidrog till att förvaltat kapital var det högsta någonsin.
I linje med det framväxande nya fi nansiella landskapet blir inlåning allt viktigare. SEB:s tidsbundna inlåningskonto, Placeringskontot, drog till sig 25 miljarder kronor under 2010 till följd av att kunderna uppskattade den konkurrenskraftiga räntan.
Baltikum lönsamt igen
Verksamheten i Baltikum visade en markant förbättring och de minskade problemlånen ledde till att reserveringarna för kreditförluster minskade. Rörelseresultatet för de tre länderna var positivt mot slutet av året.
Under hela den djupa konjunkturnedgången har vi upprätthållit en aktiv och konservativ hållning för att säkerställa den fi nansiella stabiliteten, kvaliteten på tillgångarna och vårda de långsiktiga kundrelationerna. Vi har strävat efter lösningar som ger låntagarna möjlighet att bo kvar i sina hem. Vi är stolta över att SEB, trots en svår tid i regionen, rankas som den mest kundvänliga banken i Estland och som den mest respekterade banken i Lettland enligt oberoende källor.
Flexibilitet och motståndskraft
Vi fortsätter att värna om långsiktig stabilitet, vilket är ett kännetecken för SEB. Det ger oss fl exibilitet, motståndskraft och kapacitet att utöka vår kundaff är liksom att anpassa oss till nya regelverk i en miljö som fortfarande behöver hantera ett antal makroekonomiska utmaningar.
Bankverksamhet handlar om förtroende och måste därför präglas av förutsägbarhet och långsiktig kundorientering. Vi är stolta över att vi har en ambition att vara ledande inom varje område där vi är verksamma.
Vi är övertygade om att vi har den önskade plattformen att växa från framöver. Vår strategi är oförändrad. SEB är Relationsbanken. Med siktet inställt på våra kunder kommer vi att fortsätta att bygga den ledande företagsbanken i Norden, utöka vår företagsaff är i Tyskland och erbjuda fullservicebanktjänster i Sverige och de baltiska länderna.
Stockholm i februari 2011
Annika Falkengren Verkställande direktör och koncernchef
Strategi
SEB:s strategiska inriktning ligger fast: SEB skall vara Relationsbanken i sin del av världen, med ett ökat fokus på företagsmarknad och kapitalförvaltning i Norden och Tyskland, och samtidigt stärka sitt utbud av universalbankstjänster i Sverige och Baltikum.
för kunder med ambitioner.
Att hjälpa privatpersoner och företag att utvecklas framgångsrikt genom att erbjuda god rådgivning och fi nansiella medel.
Nyemissionen och den långsiktiga fi nansieringen under 2009 säkrade Bankens kapacitet att utöka sitt stöd under en tid av stora svårigheter för banksystemet. I de baltiska länderna fortsatte SEB:s strävan att hitta långsiktigt hållbara lösningar för såväl kunderna som för Banken.
1) Exklusive Kontorsrörelsen i Tyskland, som avyttrats per den 31 januari 2011 2) Fördelning av intäkter för Swedbank, Handelsbanken och Nordea, Danske Bank och DnB NOR. Enbart aff ärsområden.
Sedan SEB grundades i företagsamhetens tjänst för över 150 år sedan har Banken varit ett självklart val för stora företag och institutioner i Sverige och – i ökad grad – övriga Norden och Baltikum. Detta framgår klart inte bara av aff ärsmixen, som tydligt speglar inriktningen mot storföretag och institutionella kunder, utan även av det sätt på vilket verksamheten bedrivs och av de långsiktiga relationerna.
Genom att vara och uppfattas som Relationsbanken i regionen vill SEB fullfölja sin mission att hjälpa privatpersoner och företag att utvecklas framgångsrikt genom att erbjuda god rådgivning och fi nansiella medel och nå sin vision om att vara den mest betrodda partnern för kunder med ambitioner. I SEB kommer kunderna alltid först.
Ett starkt åtagande för långsiktiga relationer
Under de turbulenta senaste åren, karaktäriserade av såväl fi nanskris som en bräcklig världsekonomi, har SEB:s agerande styrts av ambitionen att ytterligare fördjupa relationen till kunderna. I den synnerligen osäkra miljön har SEB försett kunderna med fi nansiering, riskhanteringsprodukter och rådgivning även då marknaderna varit delvis stängda under krisens mest akuta faser. Banken har också utvecklat sparandeerbjudanden inom kapitalförvaltning, private banking och livförsäkring för att skydda kunderna mot kursfall.
Erfarenheten från tidigare år visar på fördelarna med en kontinuerlig utveckling mot att vara en sant kundcentrerad bank. Det är en följd av programmet "Road to Excellence" som startade 2006 med den ursprungliga uppgiften att öka samordningen av SEB-koncernens holdingbolagsliknande struktur genom ökad proaktivitet, produktivitet och eff ektivitet. Kunderna skall kunna möta hela SEB – Ett SEB – oavsett hur de väljer att göra aff ärer med Banken.
Inom ramen för "Road to Excellence" har ett koncerngemensamt program vid namn SEB Way etablerats. Genom att kartlägga och strömlinjeforma processer frigörs resurser som istället kan läggas på att öka aff ärsintensiteten med Bankens kunder. SEB Way är ett förhållningssätt och en arbetsmetodik som används inom alla delar av koncernen. Det har gett mätbara resultat för både försäljnings- och stödfunktioner och bidrar tydligt till en kultur av ständig förbättring.
Med ambitionen att vara Relationsbanken är det kundperspektivet som styr allt vad SEB gör. I SEB strävar vi efter att möta kundernas behov i alla situationer – såväl på kort som lång sikt. Det förutsätter att medarbetarna ges möjlighet att fatta rätt beslut för kunderna och SEB samt att alla håller fast vid den grundmurade tron på att kundlojalitet leder till långsiktig lönsamhet.
Motståndskraft och fl exibilitet
Den makroekonomiska återhämtningen är fortsatt skör, vilket kräver en stark och motståndskraftig grund, från vilken SEB kan driva sin strategiska inriktning. Att ha den nödvändiga fl exibiliteten för att kunna öka eller modifi era tillväxten när så är nödvändigt liksom att ha kapacitet och kraft att genomföra strategin fortsätter att vara de viktigaste framgångsfaktorerna.
SEB:s starka kapitalbas och fi nansiering, stabila marknadsposition och fördelaktiga konkurrensläge på den nordiska företagsmarknaden är faktorer som hjälper Banken att gripa de möjligheterna på marknaden i takt med att de dyker upp.
SEB:s geografi ska räckvidd
Bankens strategiska prioritet för de kommande åren är att ytterligare utöka sin aff ärsbanks- och kapitalförvaltningsverksamhet i Norden och Tyskland. I Sverige, Estland, Lettland och Litauen fortsätter SEB att utvidga sina universalbankstjänster. Inom livförsäkrings- och kortverksamheterna skall SEB växa även utanför Norden. Mot bakgrund av de senaste årens svårigheter i de baltiska länderna är det viktigt att betona SEB:s långsiktiga ambition i regionen.
Utgångsläget är starkt. I Sverige har SEB sin traditionella storföretagsbas, en marknadsledande position inom private banking och fondförsäkring och en växande verksamhet inom segmentet mindre och medelstora företag. Utanför Sverige strävar SEB efter att expandera på storföretagsmarknaden i Danmark, Finland och Norge. I Tyskland, där SEB varit en storföretagsbank i 35 år, strävar Banken efter att växa även inom det så kallade Mittelstand-segmentet. Under det gångna året har SEB ytterligare anpassat sin strategiska inriktning genom försäljningen av Bankens kontorsrörelse i Tyskland.
SEB:s expansion kommer huvudsakligen att ske organiskt, drivet av ökade marknadsandelar och ökad andel av kundernas aff ärer, utlåningsökning och ökad kundaktivitet. Expansionen balanseras av en fortsatt solid riskhantering och grundlig riskanalys.
Eftersom såväl nordiska och baltiska som tyska företag är så exportorienterade har SEB alltid värnat om att vara en fi nansiell partner också när kundföretagen expanderat internationellt. Stödet består av strategiska etableringar och kompletteras med strategiska allianser med regionalt ledande aktörer. SEB har därför etablerat en rad fi lialkontor runt om i världen där kundföretagen gör aff ärer. Denna strategi har varit framgångsrik genom åren. De senaste tillskotten i SEB:s internationella nätverk är öppnandet av en fi lial i Hongkong och utvecklingen av fi lialen i Shanghai.
SEB:s expansionsplaner
Mer nordisk
Växa som aff ärsbank i Danmark, Finland, Norge och Sverige
Mer företagsinriktad
Växa på storföretagsmarknaden i Norden och på marknaden för medelstora företag i Tyskland
Mer organisk
Växa organiskt genom ökade marknads andelar och en ökad andel av kundernas aff ärer
Marknad och konkurrens
Världsekonomin fortsatte att förbättras under 2010, om än i försiktig takt och ojämnt fördelat. Den offentliga skuldbördan fortsatte att öka och de finanspolitiska riskerna var alltjämt höga trots räddningspaketen för Grekland och Irland. Ekonomierna i Norden var mer stabila än i andra delar av Europa och läget i Baltikum förbättrades avsevärt.
Under 2010 flyttade SEB fram sina positioner ytterligare inom storföretagstjänster och investment banking på de nordiska marknaderna.
Trots allvarliga globala utmaningar ledde återhämtningen i Norden och Baltikum till positiva effekter för SEB:s hemmamarknader under 2010. Den interna devalveringen i de baltiska länderna tycks ha varit framgångsrik, medan frånvaron av stora obalanser stöttat framför allt Sverige, Norge och Tyskland.
SEB är en relationsbank med stark inriktning på storföretagsmarknaden, vilket också avspeglas i Bankens position på sina hemmamarknader. När det gäller segmentet stora företag och finansiella institutioner verkar SEB traditionellt i hård konkurrens, inte bara med andra stora nordiska banker och nischaktörer utan även med internationella finanskoncerner. Under 2010 var dock ett antal av de internationella bankerna ännu inte tillbaka i samma utsträckning som tidigare till följd av den globala finanskrisen. På marknaden för mindre och medelstora företag liksom på privatmarknaden består konkurrenterna främst av regionala och lokala banker samt nischaktörer.
Sverige
Sverige är SEB:s enskilt största marknad med 166 000 företagskunder, 1,6 miljoner privatkunder och 161 kontor. 2010 svarade Sverige för 56 procent av Bankens intäkter.
SEB har den ledande positionen bland storföretag, finansiella institutioner och private bankingkunder, med höga marknadsandelar inom valutahandel, aktiehandel, cash management, kapitalförvaltning, fondförsäkring och kort. 2010 var SEB återigen den största mäklaren, inte bara på Stockholmsbörsen, utan även på de nordiska och baltiska börserna. SEB är den största valutabanken i världen när det gäller handel i svenska
kronor och den enda nordiska bank bland de 20 största för valutahandel på företagsmarknaden totalt. Under 2010 utsågs SEB också till bästa bank för såväl aktieanalys som valutahandel av Prospera. SEB var också nummer ett i Sverige och nummer två i Norden i fråga om antal förvärvsrelaterade transaktioner under 2010.
När det gäller hushållens totala sparande (exklusive direktägda aktier) var koncernen den näst största aktören 2010 med en andel på 12,4 procent (september 2010). Även i fråga om in- och utlåning på den svenska företagsmarknaden är SEB näst störst (för marknadsandelar se tabell på sid 8).
SEB var det näst största livförsäkringsbolaget i Sverige mätt i premieinkomster med en marknadsandel på 10,3 procent 2010. När det gäller fondförsäkring var SEB fortsatt störst, med en marknadsandel på 24,9 procent 2010.
Medan SEB var fortsatt topprankad bland stora företag och finansiella institutioner liksom bland private banking-kunder låg kundnöjdheten under genomsnittet bland Kontorsrörelsens kunder i Sverige.
Övriga Norden
I Danmark, Norge och Finland är SEB:s verksamhet koncentrerad till koncernens traditionella styrkeområden, det vill säga traditionella affärsbankstjänster, investment banking och kapitalförvaltning. SEB har även en stark ställning inom fondförsäkringar i Danmark och kortverksamhet (Eurocard, Diners Club och MasterCard) i samtliga nordiska länder. SEB har totalt cirka 600 000 kunder i Danmark, Norge och Finland.
| Sverige | Danmark | |||
|---|---|---|---|---|
| Makroekonomisk utveckling | • Starkaste tillväxten i västvärlden under 2010 till följd av starka fundamenta – BNP 2010 (prognos) +5,7 procent – BNP 2011 (prognos) +4,5 procent |
• Återhämtning delvis till följd av förbättrad konkurrenskraft – BNP 2010 (prognos) – BNP 2011 (prognos) |
+2,3 procent +2,6 procent |
|
| Kunderbjudanden | banking och fondförsäkring | • Universalbank med särskilt stark ställning inom företags- och investment banking, private |
• Företags- och investment banking, livförsäkring, kapitalförvaltning och kortverksamhet |
|
| Konkurrens | • Alla större nordiska banker, lokala nischaktörer, livförsäkringsbolag och internationella investmentbanker |
• Alla större nordiska banker, livförsäkringsbolag och internationella investmentbanker |
||
| Intäkter, Mkr | • 20 618 (23 096) | |||
| Rörelseresultat, Mkr | • 5 993 (6 760) | • 1 298 (1 412) |
Förvaltat kapital, Norden Miljarder kronor SEB är den näst största kapitalförvaltaren i Norden. 2010 2009 Marknadsandelar, nordiska och baltiska börser, jan–dec, procent 10 8 6 4 2 0 Deutsche Bank Credit Suisse 2 000 1 600 1 200 800 400 0 SEB DnB NOR SHB Nordea Danske Bank Swedbank
Ledande aktiemäklare
Danmark
SEB har en ledande ställning när det gäller alla viktiga aktie- och kapitalmarknadsrelaterade produkter samt rådgivning. Under 2010 utsågs SEB till bästa valutahandelsbank i Danmark av tidskriften Global Finance. SEB Enskilda rankades som nummer ett inom aktieanalys i den prestigefyllda danska Investor Relations Association Award och – för fjärde året i rad – som nummer ett inom företagsrådgivning av Prospera. Under året har SEB också sett de första resultaten av tillväxtsatsningen på företagsmarknaden i form av ett kraftigt inflöde av nya företagskunder och utökade affärer med befintliga kunder.
SEB Pension är Danmarks fjärde största privata livförsäkringsbolag med förvaltade tillgångar på 91,4 miljarder kronor. Till följd av en kraftig ökning av engångsbetalda försäkringar steg den totala premieintäkten under 2010.
SEB:s kortverksamhet behöll sin ledande ställning på såväl företagsmarknaden som på marknaden för profilerade kort.
Med 155 miljarder kronor i förvaltat kapital är SEB Kapitalförvaltning en av de största aktörerna på den danska marknaden. Under 2010 ökade SEB:s basprovisioner kraftigt till följd av återhämtningen på de finansiella marknaderna i kombination med en stark nettoförsäljning. Försäljningen till välbärgade privatpersoner var rekordhög, vilket visar att SEB nu bygger upp en stark affär inom private banking-segmentet.
Norge
I Norge fortsatte SEB att attrahera nya kunder och verksamheten utvecklades planenligt, om än på en något lägre nivå än under det exceptionella året 2009. Banken bekräftade sin marknadsposition som en av de tre högst rankade bankerna för stora och medelstora företag och fortsatte att öka sin marknadsandel i segmentet stora företag, där SEB:s utlåning steg påtagligt. SEB behöll sin position som toppleverantör av valutahandelstjänster till norska kunder och rankades som nummer ett bland mer krävande kunder, enligt Prosperas årliga undersökning för 2010.
SEB säkrade sin marknadsledande position inom företagsrådgivning och aktiehandel och var en av två ledande aktörerna på Oslobörsen. För femte året i rad rankades SEB som etta på aktieanalys av privata och institutionella kunder på den norska marknaden i Prosperas kundmarknadsundersökning för 2010.
SEB behöll sin ställning som ledande kortleverantör på företagsmarknaden.
Private Banking i Norge fortsatte att utöka sin kundbas och förvaltade kapital.
Finland
SEB fortsatte att stärka sin företags- och investmentbankverksamhet i Finland. Tillväxten kom huvudsakligen från befintliga kunder. SEB fortsatte sin omvandling från att vara en avancerad produktleverantör till att vara en långsiktig nära relationsbank på den finska marknaden. Tillväxtområdena omfattar trading and capital markets, projekt- och exportfinansiering, kommersi-
| Norge | Finland | |||
|---|---|---|---|---|
| Makroekonomisk utveckling | • Modest ökning under 2010 på grund av svag privatkonsumtion och export – BNP 2010 (prognos) – BNP 2011 (prognos) |
+0,1 procent +2,7 procent |
• Snabbt omslag i exporten och starkare konsumtion efter en svag start på året – BNP 2010 (prognos) – BNP 2011 (prognos) |
+3,0 procent +3,5 procent |
| Kunderbjudanden | • Företags- och investment banking, kapitalförvalt ning och kortverksamhet |
• Företags- och investment banking, kapitalförvalt ning och kortverksamhet |
||
| Konkurrens | • Alla större nordiska banker och internationella investmentbanker |
• Alla större nordiska banker och internationella investmentbanker |
||
| Intäkter, Mkr | • 2 845 (3 649) | • 1 272 (1 193) | ||
| Rörelseresultat, Mkr | • 1 387 (2 125) | • 664 (592) |
| Marknadsandelar | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Procent | 2010 | 2009 | 2008 | ||||
| Inlåning från allmänheten | |||||||
| Sverige | 15,8 | 15,7 | 16,6 | ||||
| inlåning från hushåll | 11,7 | 11,6 | 11,7 | ||||
| inlåning från företag | 22,8 | 22,4 | 23,8 | ||||
| Estland 1) | 20,4 | 20,7 | 24,2 | ||||
| Lettland 1) | 15,8 | 18,5 | 19,9 | ||||
| Litauen | 21,8 | 24,5 | 27,6 | ||||
| Utlåning till allmänheten | |||||||
| Sverige | 12,5 | 11,8 | 12,1 | ||||
| utlåning till hushåll | 12,1 | 11,9 | 11,7 | ||||
| utlåning till företag | 13,0 | 11,6 | 12,7 | ||||
| Estland 2) | 23,4 | 23.8 | 24,1 | ||||
| Lettland 2) | 14,8 | 14,8 | 14,4 | ||||
| Litauen 2) | 28,3 | 29,3 | 29,7 | ||||
| Nyteckning fonder | |||||||
| Sverige | 6,6 | 9,7 | N.a. 3) | ||||
| Total volym fonder 4) | |||||||
| Sverige | 15,0 | 17,3 | 19,5 | ||||
| Finland | 5,8 | 7,5 | 10,0 | ||||
| Tyskland 5) | 8,9 | 8,4 | 8,5 | ||||
| Fondförsäkring | |||||||
| Sverige | 24,9 | 25,9 | 27,5 | ||||
| Livförsäkring, premieinkomster | |||||||
| Sverige | 10,3 | 11,3 | 12,5 | ||||
| Danmark | N.a. | 10,9 | 9,2 | ||||
| Börshandel | |||||||
| Stockholm | 11,1 | 11,1 | 12,3 | ||||
| Oslo | 7,7 | 8,9 | 8,1 | ||||
| Helsingfors | 8,3 | 7,7 | 4,4 | ||||
| Köpenhamn | 7,5 | 8,1 | 7,9 |
1) I Lettland endast inlåning från bosatta, i Estland exkl. finansiella institutioner.
2) Total utlåning (exkl. leasing; i Estland även exkl. finansiella institutioner).
3) Under 2008 var nyinlåningen i fonder negativ
4) Exklusive externa fonder
5) Fastighetsfonder
Källor: SCB, Commercial Bank Associations i Lettland och Litauen, Bank of Estonia, Försäkringsförbundet, OMX etc
ella fastigheter, cash management, depåförvaltningstjänster och investment banking. För tredje året i rad utsågs SEB till bästa mäklarhus av Prospera. För första gången var SEB också nummer ett inom rådgivning i samband med valutahandel, enligt Prospera.
SEB Gyllenberg intar en topposition som institutionell kapitalförvaltare och är en av de ledande inom private banking i Finland.
SEB:s kortverksamhet förbättrades jämfört med föregående år, främst till följd av aktiviteter i samarbete med övriga divisioner i Finland och interna effektivitetsåtgärder.
Baltikum
SEB:s baltiska universalbanksverksamhet omfattar ett nätverk av 154 kontor som betjänar 2,2 miljoner privatkunder och 175 000 företag.
Under 2010 började de baltiska ekonomierna en gradvis, exportledd återhämtning. Efter de depressionslika BNP-fallen på 14–18 procent under 2009 återtog de tre ekonomierna en positiv tillväxt – Estland och Litauen under andra kvartalet, Lettland under det tredje – mätt på årsbasis. Vändningen berodde delvis på en konkurrenskraftig export – med stöd av två års hårda finanspolitiska åtgärder, det vill säga interna devalveringar. Budgetåtstramningarna fortsatte planenligt och Estland fick klartecken för att införa euron 2011. Allt detta bidrog till ett kraftigt ökat förtroende i de baltiska länderna med sina fasta växelkurser. Arbetslösheten kulminerade under första halvåret 2010, men ligger kvar på höga nivåer och de strukturella problemen på arbetsmarknaden är utmanande. Mot slutet av 2010 började den inhemska efterfrågan visa en viss förbättring.
SEB:s volymer stabiliserades för både in- och utlåning. SEB fortsatte att vinna utmärkelser, bland annat som bästa investmentbank i regionen. SEB har i ökande grad inriktat sig på produkter och tjänster med större mervärde för kunden, inte minst inom sparandeområdet, där SEB:s marknadsandelar generellt sett är höga.
En översikt av SEB:s verksamhet i de baltiska länderna från starten 1998 återfinns på sidorna 10–11.
Estland
SEB är den näst största banken i Estland med en marknadsandel på 23 procent av utlåningen och en stark position inom kapitalförvaltning och på livförsäkringsmarknaden.
| Estland | Lettland | |||
|---|---|---|---|---|
| Makroekonomisk utveckling | • Exportledd uppgång under 2010, medlemskap i eurozonen 2011 ökade förtroendet |
• Ekonomin vände uppåt | ||
| – BNP 2010 (utfall) | +3,1 procent | – BNP 2010 (utfall) | -0,2 procent | |
| – BNP 2011 (prognos) | +4,5 procent | – BNP 2011 (prognos) | +4,0 procent | |
| Kunderbjudanden | • Universalbank | • Universalbank | ||
| Konkurrens | • Alla större nordiska och baltiska banker | • Alla större nordiska och baltiska banker | ||
| Intäkter, Mkr | • 1 187 (1 420) | • 1 066 (1 669) | ||
| Rörelseresultat, Mkr | • 469 (–850) | • 99 (–2 225) |
SEB:s viktigaste utmärkelser under 2010
SEB:s prestationer inom olika områden bedöms och rankas av ett antal företag och tidskrifter. De viktigaste undersökningarna görs av marknadsundersökningsföretagen Greenwich Associates, som har strikta regler när det gäller extern vidarerapportering, och TNS Sifo Prospera.
| Område | Organisation / tidskrift etc | |
|---|---|---|
| Bästa relationsbanken i Sverige | Prospera | |
| Investment banking | ||
| Bästa aktiemäklare i Norden | Prospera | |
| Årets fi nansiella rådgivare i Norden | Financial Times och Mergermarket | |
| Aff ärsbankstjänster | ||
| Årets aff ärsbank i Sverige | Finansbarometern | |
| Bästa bank för cash management i Norden och Baltikum | Euromoney | |
| Bästa bank för fastighetsaff ärer i Norden och Baltikum | Euromoney | |
| Bästa bank för handelsfi nansiering i Västeuropa | Trade & Forfaiting Revue | |
| Nummer 1 inom valutahandel i Norden | Prospera och Global Finance Magazine | |
| Private Banking | ||
| Bäst inom Private Banking i Norden | The Banker och Professional Wealth Management |
Under 2010 röstades SEB fram som det mest kundvänliga företaget inom den estniska fi nanssektorn och rankades som nummer ett i Estonian Service Index Survey (av EMOR).
Lettland
SEB är den näst största banken i Lettland med en marknadsandel på 15 procent av utlåningen och en stark position inom kapitalförvaltning och livförsäkring. Under 2010 utsågs SEB till Bästa Bank i Lettland av tidskriften Euromoney och rankades som nummer 1 i fråga om företagens anseende av TNS TRIM.
Litauen
SEB är den största banken i Litauen och har en ledande ställning bland storföretagen med bland annat mycket höga andelar inom handelsfi nansiering. SEB:s marknadsandel av utlåningen i landet uppgick till 28 procent under 2010.
Under 2010 utsågs SEB till den mest attraktiva arbetsgivaren och den bästa internetbanken i Litauen.
Tyskland
SEB fortsatte att expandera sin aff ärs- och investmentbankverksamhet. Under året rekryterades ett antal nyckelpersoner för att ytterligare stärka kundrelationerna. Produktsortimentet utökades genom etableringen av ett lokalt corporate fi nance-team. SEB:s starka ställning på den tyska kommersiella fastighetsmarknaden bekräftades av att Banken för andra året i rad rankades som näst bästa bank för fastighetsaff ärer i Tyskland av Euromoney.
Kapitalförvaltnings tre tyska fastighetsfonder hade sammanlagt en marknadsandel på 8,9 procent, vilket motsvarade en fj ärde plats i Tyskland totalt.
Under 2010 inleddes avyttringen av SEB:s tyska kontorsrörelse till Banco Santander, som avslutades den 31 januari 2011.
Övriga internationella etableringar
SEB är etablerad på strategiskt viktiga platser i fi nansiella centra som London, New York, Singapore och Shanghai för att kunna betjäna sina internationellt verksamma företagskunder.
Nordiska private banking-kunder bosatta utomlands kan utnyttja dessa kontor, men betjänas även via private bankingkontor i exempelvis Luxemburg, Genève och Singapore.
I Ukraina är utsikterna alltjämt osäkra och SEB:s verksamhet i landet är fortsatt begränsad. I Ryssland stöder SEB främst nordiska företagskunder.
| Litauen | Tyskland | |||
|---|---|---|---|---|
| Makroekonomisk utveckling | • Exportledd återhämtning under 2010 | • Stark återhämtning under 2010 med hjälp av export och investeringar |
||
| – BNP 2010 (utfall) – BNP 2011 (prognos) |
+1,3 procent +4,0 procent |
– BNP 2010 (utfall) – BNP 2011 (prognos) |
+3,6 procent +3,1 procent |
|
| Kunderbjudanden | • Universalbank | • Företags- och investment banking, kommersiell fastighetsfi nansiering och kapitalförvaltning |
||
| Konkurrens | • Alla större nordiska och baltiska banker | • Större tyska banker och internationella | ||
| Intäkter, Mkr | • 1 380 (1 681) | |||
| Rörelseresultat, Mkr | • –112 (–5 207) |
SEB:s baltiska erfarenheter
SEB har ett starkt åtagande gentemot de baltiska länderna. Baltikum har inte bara kulturella och historiska band med Sverige utan utgör också i ökande grad en integrerad del av de nordiska ekonomierna. När Baltikum drabbades hårt av recessionen under 2008 och 2009 behöll SEB sin långsiktiga syn på kunder, marknader och anställda. De fördjupade relationerna bildar en viktig plattform för den ekonomiska återhämtning i regionen som startade under 2010.
Långsiktigt åtagande
SEB har varit representerat i Baltikum sedan 1998, då den förvärvade en bank i vart och ett av de tre länderna - Estland, Lettland och Litauen. Förvärven gjordes efter en strategisk bedömning av dessa länder med starka kulturella och historiska band till Sverige. Vid denna tidpunkt såg SEB potentialen i att spela en viktig roll i samhällsuppbyggnad och infrastruktur. Tillväxten var hög.
Den snabba ekonomiska tillväxten med tvåsiffriga BNP-tal fram till 2005-2006 fick negativa effekter. I februari 2006 var SEB den första bank som gick ut och varnade för överhettning i regionen och vidtog också en rad åtgärder för att begränsa utlåningstillväxten, både för att skydda Bankens egen balansräkning och för att bidra till en mer balanserad ekonomisk utveckling i området.
SEB allokerade mer kapital till följd av den ökade risknivån och prioriterade avkastning framför volymtillväxt. Banken införde också ett lånetak och skärpte sin kreditpolicy, framför allt avseende kommersiella fastigheter.
Genom dessa åtgärder minskade SEB avsiktligt sina marknadsandelar. En enskild aktörs agerande kan dock inte kyla av en överhettad ekonomi. Med facit i hand var SEB:s åtgärder inte tillräckliga och borde ha vidtagits tidigare.
Djup recession
Efter den enorma press som det internationella finansiella systemet utsattes för efter sammanbrottet i Lehman Brothers hösten 2008 ersattes den nödvändiga avkylningen av en mycket djup recession. BNP föll med mellan 14 och 18 procent och den inhemska efterfrågan sjönk med 30 procent till följd av de
omfattande finanspolitiska åtstramningarna som infördes för att bromsa de stora budgetunderskotten. En fast beslutsamhet hos alla inblandade regeringar, centralbanker och övervakande myndigheter i kombination med starkt stöd från Sverige och det internationella samhället hjälpte dock till att stabilisera situationen under andra halvåret 2009. Under 2010 har en bredare återhämtning kunnat skönjas i området.
En proaktiv och konservativ hållning
Under hela den allvarliga krisen i de baltiska länderna har SEB behållit en proaktiv och konservativ hållning för att skydda tillgångarnas kvalitet och de långsiktiga kundrelationerna. SEB:s inställning är att workout-aktiviteterna skall genomföras i nära samarbete med kunderna för att finna en gemensam grund för att klara sig igenom en besvärlig situation. På så sätt stärks de långsiktiga relationerna. SEB stöttar dessutom de baltiska samhällena genom sociala aktiviteter.
Genomförda aktiviteter
Redan 2007 byggde SEB upp en särskild enhet för problemengagemang, med som mest 200 personer verksamma i eller fokuserade på Baltikum. SEB har också bildat separata fastighetsbolag – en viktig läxa från den förra svenska finanskrisen – för att på ett professionellt sätt hantera återtagna tillgångar i avvaktan på att efterfrågan på dem skall stiga på marknaden och i överensstämmelse med aktieägarnas intresse. I början av 2009 skrevs bankens goodwill på de baltiska länderna ned med cirka 2,3 miljarder kronor. SEB har således inte någon kvarvarande goodwill i sin baltiska verksamhet.
Tidigt under krisen i Baltikum beslutade SEB sig för att hitta
SEB:s utlåning i Baltikum jämfört med total utlåning på marknaden 1)
lösningar som skulle göra det möjligt för låntagarna att bo kvar i sina hem. Lösningarna omfattade exempelvis amorteringsfrihet eller kapitalisering av delar av räntebetalningarna. Trots det svåra läget betalar 90 procent av samtliga bolånekunder på sina lån.
En annan workout-strategi gäller för leasingportföljerna, som växte mycket snabbt under tidigare år. SEB har byggt upp en distributionskapacitet av återtagna fordon via både inhemska och internationella försäljningskanaler för att undvika en lageruppbyggnad av fordon, vars värde skulle sjunka med tiden. 94 procent av alla leasade tillgångar har omstrukturerats framgångsrikt.
Minskade problemlån 2010
De baltiska ekonomierna stabiliserades och visade en positiv tillväxt under 2010, om än från en mycket låg nivå.
SEB:s volymer av problemlån började sjunka i alla de tre länderna och uppgick till 15,9 miljarder kronor vid utgången av året. Som en följd av detta sjönk SEB:s reserveringar för kreditförluster kraftigt under året och under de sista kvartalen var det möjligt att göra nettoåterföringar. Rörelseresultatet för de tre länderna under tredje och fjärde kvartalen var positivt för första gången sedan 2008.
Kvalitet och sammansättning av kreditportföljen
Till följd av fortgående amorteringar, ett långsamt inflöde av nyutlåning och valutakursförändringar minskade SEB:s kreditportfölj i Estland, Lettland och Litauen med 21 procent till 128,3 miljarder kronor (8 procent av Bankens totala portfölj). Lån till företag svarade för 40 procent, fastighetslån till 18 procent och hushåll för 39 procent.
Vid utgången av 2010 uppgick reserver för individuellt värderade lånefordringar till 7,2 miljarder kronor, vilket motsvarar en total reserveringsgrad på 66 procent. Endast en begränsad del av reserveringarna har använts för bortskrivningar.
SEB i framtiden
Mot bakgrund av de svårigheter som de baltiska länderna upplevt under senare år är det viktigt att betona SEB:s långsiktiga ambition att bli kundernas huvudbank i regionen. SEB:s verksamhet i Baltikum är starkare i dag än före krisen. Som exempel kan nämnas att SEB utsågs till den bästa arbetsgivaren i Litauen under 2010 och att Banken är det näst mest kundinriktade företaget i Estland oavsett bransch.
Under den turbulenta perioden har SEB ändå sett över den nuvarande organisationen för att vara väl förberedd för tiden efter krisen med en förväntad förnyad efterfrågan på krediter och annan finansiell service. Bland annat har ledningen investerat i ökad kunskapsnivå hos de anställda samt sett över och infört policies, processer och produktutveckling.
SEB anser att den ursprungliga bedömningen av de baltiska länderna som långsiktigt lönsamma för Banken fortfarande är giltig och betraktar Baltikum som en del av sin hemmamarknad. Bankens konservativa och relationsorienterade hållning i kombination med en stark balansräkning ger motståndskraft och flexibilitet när det gäller att stötta Baltikum och SEB:s kunder under den fortsatta ekonomiska utvecklingen.
Medarbetare i SEB
Kunniga och engagerade medarbetare som sätter kunden främst är en framgångsfaktor för SEB, vars kultur kännetecknas av samarbete, professionalism och ständiga förbättringar. Genom ett stödjande och kommunikativt ledarskap uppmuntras medarbetare att ta stort ansvar för sin egen utveckling. SEB arbetar för att banken skall vara en arbetsplats som attraherar talangfulla medarbetare.
Relationer mellan människor är helt avgörande för SEB:s affär, vilket genomsyrar hela verksamheten. SEB bygger långa och givande relationer med både kunder och aktieägare, och vill skapa möjligheter för kreativa och effektiva samarbeten med arbetare emellan. På SEB är det en självklarhet att agera professionellt och engagerat, och att möta kunder och kolleger med respekt.
Kundens bästa sätts alltid främst. Genom att vara lyhörda och ha gedigna kunskaper om bankens tjänster, hjälper SEB:s medarbetare kunderna att förverkliga sina ambitioner. Styrkor hos medarbetare och chefer tas tillvara och utvecklas, och på så sätt skapas förtroende och lojalitet hos kunderna.
En attraktiv arbetsplats
SEB arbetar strategiskt med att identifiera och attrahera de medarbetare som behövs för bankens långsiktiga utveckling. Bland unga yrkesverksamma ekonomer i Sverige är SEB sedan flera år den mest attraktiva arbetsgivaren bland bankerna, och 2010 rankades SEB på sjätte plats bland Sveriges mest attraktiva företag, oavsett bransch. Också i Baltikum rankas SEB som en av de mest attraktiva arbetsgivarna. En framgångsfaktor för att nå unga studenter och yrkesverksamma är att verka på nya arenor. Därför finns SEB från 2010 bland annat på Facebook och Careerbook.
För unga studerande och akademiker finns flera vägar in i SEB. Det globala Trainee-programmet ger unika möjligheter till bred och grundlig förståelse av koncernens verksamhet. Aspirantprogrammet erbjuder unga med gymnasiekompetens möjlighet att arbeta på ett av SEB:s kontor. IT Young Professional Programme riktar sig till nyutexaminerade civilingenjörer och systemvetare. På storföretagsdivisionen Merchant Banking, ger MB Summer Internship talangfulla studenter möjlighet att under tio intensiva veckor arbeta inom finansområdet.
Stora utvecklingsmöjligheter
SEB har en stark tro på att alla människor vill och kan utvecklas i sitt arbete, och att medarbetares ökade kunskaper och insikter långsiktigt stärker bankens affär. Därför finns ett stort utbud av utbildningar och andra utvecklingsmöjligheter för både generalister, specialister och chefer. Alla medarbetare förväntas ta ett väsentligt ansvar för det egna arbetet, sin individuella utveckling och karriär samt att agera i enlighet med bankens gemensamma värderingar och uppförandekoder. Medarbetare och chef har under året samtal för att gemensamt sätta individuella mål, formulera en utvecklingsplan, samt tydliggöra kopplingen mellan dessa och SEB:s vision, strategi och mål. Planen följs därefter upp regelbundet för att säkerställa att utvecklingsaktiviteterna bidrar till att nå de uppsatta målen. Denna dialog
lägger också grunden för kompetensutvecklingen, samt för kort- och långsiktig karriärplanering.
Att ta tillvara och utveckla talanger och ledare
Att långsiktigt planera för framtida kompetensbehov är en naturlig del av affärsplaneringen. Rätt person på rätt plats vid rätt tid är av yttersta vikt för SEB. Ett aktivt arbete sker löpande för att identifiera och utveckla medarbetare som bedöms vara särskilt talangfulla och ha förutsättningar att ta ett större ansvar. SEB:s talangpool lägger grunden för bankens framtida ledarförsörjning.
SEB lägger stor vikt vid ett föredömligt ledarskap, och vill skapa ledare som i sin roll både tar ett långsiktigt affärsansvar och leder sina medarbetare att utveckla sina möjligheter fullt ut. Flera ledarskapsprogram finns idag för chefer på olika nivåer. Programmen fokuserar på kommunikativt ledarskap, ökad samverkan över gränser och på att leda förändring. De bygger också på deltagarnas egna affärsutmaningar, samt på starkt engagemang och interaktivitet. Under 2010 har närmare 500 chefer följt något av SEB:s ledarutvecklingsprogram. En koncerngemensam plattform för utveckling av ledningsgrupper har vidareutvecklats under året.
Ersättningssystem
SEB har en tydlig ersättningspolicy. Den främjar en intern kultur som långsiktigt gynnar kunderna, och därmed över tid ger bankens aktieägare god avkastning. SEB tror på att uppmuntra goda prestationer, rätt beteende och balanserat risktagande i linje med kundernas och aktieägarnas förväntningar. Ersättningsstrukturen är byggd för att uppmuntra såväl kortsiktiga
Utbildningsnivå Procent 2010 2009 Universitet > 3 år 46 (44) Universitet 3 år 10 (10) Gymnasial 30 (31) Förgymnasial 7 (8) Övrigt/ospecifierad 7 (7)
resultat som långsiktiga strategiska beslut. Den skall också stärka en sund riskhantering och baseras på ett resultat som tar hänsyn till kostnaden för kapital och likviditet. Ersättningens utformning och storlek bygger på affärslogik, marknadspraxis, konkurrenssituation och medarbetarens kompetens.
SEB:s ersättningssystem skall medverka till att attrahera, behålla och motivera medarbetare med rätt kompetens, vilket bidrar till bankens långsiktiga framgång. SEB arbetar aktivt för jämställda löner mellan män och kvinnor och utvärderar löpande effekterna av ersättningsstrukturen och dess konkurrenskraft.
Mer information om SEB:s ersättningsprinciper återfinns på sid 70–72.
Mångfald och jämställdhet
Att ha tillgång till rätt kompetens är avgörande för SEB, och med en diversifierad personalstyrka ökar förmågan att kunna erbjuda tjänster som uppfyller olika kunders behov. SEB:s ambition är att alla medarbetare skall ha samma möjligheter att utvecklas och göra karriär, oberoende av kön, etniskt ursprung, ålder, sexuell läggning eller religion.
SEB arbetar aktivt för att identifiera, utveckla och uppmuntra kvinnor till högre befattningar. Vid alla chefstillsättningar på
Medarbetarstatistik
| 2010 | 2009 | 2008 | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda i medeltal | 20 717 | 21 640 22 311 | |
| Sverige | 8 545 | 8 700 | 8 884 |
| Tyskland1) | 3 396 | 3 582 | 3 623 |
| Baltikum | 5 307 | 5 572 | 5 764 |
| Personalomsättning, % | 10,9 | 11,0 | 13,8 |
| Sjukfrånvaro, % (Sverige) | 2,7 | 3,0 | 3,5 |
1) Cirka 1 400 efter försäljningen av den tyska kontorsrörelsen
Utmärkelser för SEB som arbetsgivare
| Utmärkelse | Rank | Utnämnd av |
|---|---|---|
| Bästa arbetsgivare bland svenska banker, Karriärbarometern, Sverige |
1 | Universum |
| Bästa arbetsgivare i Sverige totalt, Företagsbarometern Mest attraktiva arbetsgivaren i Litauen |
6 1 |
Universum Verslo Žinios |
senior nivå skall det exempelvis alltid finnas minst en kvinnlig kandidat. I de interna chefsutvecklingsprogrammen är målet alltid att minst en tredjedel av deltagarna är kvinnor.
Långsiktigt mål är att båda könen skall vara jämnt representerade i varje nivå i organisationen. Mångfald beaktas även när medarbetare nomineras till chefs- och ledarutbildningar.
En sund arbetsplats
SEB tror på att balans mellan arbete och privatliv är en förutsättning för medarbetare att vilja och kunna bidra fullt ut i arbetet. Banken erbjuder en rad olika lösningar för att uppnå detta. De är anpassade efter lokala förutsättningar och omfattar till exempel hem- och familjeservice för anställda med barn, föräldraförsäkring, friskvårdsbidrag och företagshälsovård.
I samarbete med företagshälsovården erbjuds såväl riktade som öppna kurser i frågor som berör "Balans i Livet" och självkännedom samt personlig coachning. SEB strävar också efter att ha en nära dialog och karriärplanering inför, under samt vid återkomsten från föräldraledigheten.
Arbetsmiljön i SEB skall vara en grund för trygghet, välbefinnande och hälsa. SEB:s chefer har ansvar för att tillsammans med medarbetarna skapa en god arbetsmiljö, ett gott arbetsklimat med stimulerande arbetsuppgifter och goda utvecklingsmöjligheter. En sund arbetsmiljö leder till friska medarbetare, ökad trivsel, och lägre kostnader vilket skapar förutsättningar för ett bra affärsresultat.
SEB:s medarbetarundersökning Voice används som ett strategiskt verktyg för att få insikt om medarbetarnas åsikter om banken. Voice genomfördes för tredje gången i slutet av februari 2011. Resultaten fanns inte tillgängliga vid tidpunkten för tryckningen av denna årsredovisning.
Hållbarhet: en möjlighet att stärka relationer och öka lönsamheten
Banker spelar en viktig roll och kan bidra till hållbar tillväxt i samhället. Genom att bistå med finansieringslösningar, investeringar, säkra betalningar och kapitalförvaltning stödjer banker ekonomisk utveckling, internationell handel och finansiell trygghet. SEB:s hållbarhetsarbete har ett brett anslag och omfattar bland annat bolagsstyrning och affärsetik, ansvar för miljön samt sociala frågor och samhällsengagemang.
Bankers roll inom hållbar utveckling är annorlunda än för många andra företag. Som tjänsteföretag har banker relativt begränsad direkt påverkan på miljön eller lokalsamhällen. Däremot har banker en betydande indirekt påverkan i sin roll som finansiell intermediär.
SEB:s affärsverksamhet har stöttat god samhällsekonomisk utveckling i över 150 år. Ambitionsnivån har nu höjts och SEB har beslutat sig för att göra hållbarhet till en fullt integrerad del av bankens affär, en kärnkompetens, till år 2012. Anslaget är brett och omfattar allt från hur SEB möter sina kunder och hanterar leverantörsrelationer till hur Banken bidrar till att hantera globala samhälls- och miljöutmaningar. Syftet med SEB:s engagemang i hållbarhetsfrågor är att fortsätta vara ett framgångsrikt företag, att bistå och göra det möjligt för SEB:s intressenter att också bidra till en hållbar utveckling samt att stärka samhällsengagemanget på de marknader där SEB finns.
Integrera hållbarhet i den dagliga verksamheten
Med stöd av bankens hållbarhetskommitté och det centrala hållbarhetsteamet arbetade SEB under 2010 med att fortsätta integrationen av hållbarhet i bankens affär. Den operativa styrningen kompletterades på flera olika sätt: genom att utse dedikerade hållbarhetsansvariga till fyra divisioner och landansvariga för hållbarhet i division Baltikum och i SEB:s tyska verksamhet; genom att komplettera koncernens hållbarhetskommitté med SEB:s seniorekonom samt genom att etablera en kommitté för SEB:s branschpolicys och ställningstaganden.
Ett antal aktiviteter genomfördes för att stärka medarbetarnas medvetenhet och engagemang, inklusive lanseringen av webbplatsen Hållbara Perspektiv (www.sebgroup.com/hallbaraperspektiv). På SEB:s största enhet i Rissne, Stockholm, med 3 000 medarbetare, anordnades en särskild "Hållbarhetsdag".
Framsteg i affären 2010
SEB vill ta ansvar och arbeta tillsammans med kunder och portföljbolag i hållbarhetsfrågor. Under 2010 arbetade Banken med att utveckla sina första branschpolicys och koncerngemensamma ställningstaganden. De klargör de förväntningar SEB har på socialt och miljömässigt ansvarstagande hos sina kunder och i portföljbolag. Arbetet har engagerat flera av SEB:s största kunder, leverantörer och intresseorganisationer. Lansering och implementering i affärsdivisionerna sker under 2011.
SEB fortsatte under året att emittera gröna obligationer för Världsbanken och även för dess systerorganisation International Finance Corporation. Hittills har SEB bistått i att emittera gröna obligationer för Världsbanken till ett värde av USD 1,6 miljarder.
Det förvaltade kapitalet i fonder med etiska investeringskriterier, s.k. Socially Responsible Investments, ökade med 46 procent till 14,9 miljarder kronor (10,2) under året.
Minska SEB:s miljöpåverkan
SEB:s mål är att minska CO2 -utsläppen med 45 procent till 2015, och Banken kompenserar kvarvarande utsläpp fullt ut genom investeringar i verifierbara utsläppsminskningsprojekt. De totala utsläppen 2010 var 38 598 ton CO2 (47 320), en minskning med 18 procent.
Beskrivningen av 2010 års aktiviteter finns i SEB:s Hållbarhetsrapport, tillgänglig för nedladdning på www.sebgroup.com/ hallbarhet.
Hållbara affärsprioriteringar
Ansvarsfull försäljning och marknadsföring
Bistå SEB:s kunder att nå sina finansiella mål. Säkerställa att kunderna förstår konsekvenserna av bankens rådgivning och deras övergripande affär med banken.
Motverka finansiell brottslighet
Vidta åtgärder för att motverka penningtvätt, bedrägeri och finansiering av kriminell verksamhet.
Ansvarsfullt ägande
Säkerställa att SEB utövar ansvarsfullt ägande, verkar för god affärsetik och bolagsstyrning samt är en god samhällsmedborgare.
Reducera SEB:s miljöpåverkan
Hantera SEB:s direkta miljöpåverkan.
Hållbara investeringar och finansieringslösningar
Tillsammans med SEB:s kunder reducera de negativa sociala och miljömässiga effekterna av bankens finansierings- och investeringsverksamhet. Verka för att öka bankens och kundernas positiva bidrag genom att erbjuda hållbara produkter och tjänster.
En bra och attraktiv arbetsplats
Verka för att SEB är en modern arbetsplats som attraherar rätt människor och möjliggör individuell utveckling genom att medarbetarna känner sig värdefulla, inkluderade och engagerade.
Tillgängliggöra finansiella tjänster
Finansiella tjänster skall vara tillgängliga för alla människor, oavsett socioekonomisk ställning, etniskt ursprung eller andra faktorer.
Samhällsengagemang
Aktivt stödja utvecklingen av de samhällen där SEB är verksamt, bland annat genom att stödja barn och ungdomar och främja tillväxt bland små och medelstora företag.
Socialt ansvar En bra och attraktiv arbetsplats Tillgängliggöra finansiella tjänster Samhällsengagemang Kunskap och ekonomiskt värde Reducera vår miljöpåverkan Hållbara investeringar & finansieringslösningar Etik Etik Att vara den mest betrodda partnern för kunder med ambitioner Kunskap och ekonomiskt värde Kunskap och ekonomiskt värde Bolagsstyrning Ansvarsfull försäljning & marknadsföring Motverka finansiell brottslighet Ansvarsfullt ägande Hållbarhetsstrategi
Alla pågående hållbarhetsaktiviteter inom SEB baseras på den hållbarhetsstrategi som antogs år 2009. Strategin inriktas på åtta affärsprioriteringar inom tre nyckelområden och stöds av Bankens Uppförandekod. SEB stödjer även ett flertal internationella överenskommelser, inklusive FN: s Global Compact och Principles for Responsible Investment.
Utvalda nyckeltal
De totala CO2 -utsläppen minskade med 18 procent till 38 598 ton (47 320), huvudsakligen till följd av övergången till grön el i Tyskland, Estland och Finland.
Personalomsättning
Personalomsättningen uppgick till 10,9 procent (11.0). Under året anställdes 2 002 medarbetare (1 367) medan 2 377 medarbetare (2 372) slutade sin anställning eller pensionerades från banken.
Förvaltat kapital med kriterier för socialt ansvarstagande
Det förvaltade kapitalet i fonder med investeringskriterier för socialt ansvarstagande ökade till 14,9 miljarder (10,2). Ökningen var främst hänförlig Swedish Ethical Beta Fund, Ethical Global Index Fund och Ethos Aktiefond.
Mer information på nätet
SEB:s webbplats
SEB:s fullständiga rapportering, inklusive samtliga nyckeltal och Hållbarhetsrapport 2010. www.sebgroup.com/hallbarhet
SEB tar tacksamt emot dina frågor och synpunkter! [email protected]
Sociala medier
Berättelser om hållbarhet inom SEB och i andra företag, Quiz m.m. www.sebgroup.com/hallbaraperspektiv
Mikrosajt
Informationssajt om SEB:s arbete för att minska koldioxidutsläppen. www.carbonchaser.com
SEB-aktiens utveckling under 2010
Under 2010 steg värdet på SEB:s A-aktie med 27 procent att jämföra med European Banks Index, som sjönk med 10 procent. Vinsten per aktie uppgick till 3:07 kronor (0:58). Styrelsen föreslår en utdelning på 1:50 kronor per aktie för 2010 (1:00).
Aktiekapital
SEB-aktien noteras på Nasdaq OMX, Stockholmsbörsen. Efter nyemissionen på 15,1 miljarder kronor våren 2009 uppgår aktiekapitalet till 21 942 Mkr, fördelat på 2 194,2 miljoner aktier. A-aktien berättigar till en röst, C-aktien till en tiondels röst.
Börshandel
2010 var ett starkt år på Stockholmsbörsen och OMX Generalindex steg med 23 procent. Värdet på SEB:s A-aktie ökade med 27 procent, medan FTSE European Banks Index sjönk med 10 procent. Under året omsattes SEB-aktier till ett värde av 130 miljarder kronor. SEB är därmed liksom tidigare år ett av de mest omsatta bolagen på Stockholmsbörsen. Vid utgången av 2010 uppgick SEB:s marknadsvärde till 123 miljarder kronor.
Utdelningspolitik
Utdelningens storlek avgörs av såväl det ekonomiska klimatet som koncernens finansiella ställning och tillväxtmöjligheter. SEB eftersträvar att uppnå en långsiktig tillväxt utan negativ påverkan på koncernens uppsatta mål för kapitalbasen. Utdelningen skall, över en konjunkturcykel, motsvara cirka 40 procent av vinsten per aktie.
SEB behåller sin långsiktiga utdelningspolitik; framtida utdelningar fastställs dock mot bakgrund av de rådande ekonomiska villkoren och Bankens intjäning och kapitalposition.
SEB:s C-aktie
För att underlätta utländskt aktieägande infördes C-aktien i slutet av 1980-talet. Handelsvolymerna för C-aktier är begränsade och C-aktien utgör bara 1,1 procent av SEB:s aktiekapital. Banken har därför utrett möjligheterna att skapa ett aktieslag, där A- och C-aktien får samma värde. Utredningen har visat att det finns betydande praktiska svårigheter att införa en sådan struktur.
Enligt den svenska aktiebolagslagen kräver ett förslag om att C-aktien skulle likställas med A-aktien att det stöds av två tredjedels majoritet av totalt antal röster och aktier och 90 procent av de vid bolagsstämman företrädda A-aktieägarna. Dessutom måste förslaget godkännas av ägarna till en majoritet av samtliga A-aktier. Anledningen till detta är att ett beslut av detta slag skulle leda till en viss utspädningseffekt för A-aktieägarna.
På grund av det stora antalet aktieägare i SEB skulle det vara en utdragen och komplicerad process att uppnå ett sådant godkännande.
| Brödtext SEB-aktien |
|||||
|---|---|---|---|---|---|
| Data per aktie 1) | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 |
| Nettoresultat före utspädning, kr | 3:07 | 0:58 | 10:36 | 14:12 | 13:24 |
| Nettoresultat efter utspädning, kr | 3:06 | 0:58 | 10:36 | 14:05 | 13:10 |
| Eget kapital, kr | 45:25 | 45:33 | 86:22 | 79:16 | 70:11 |
| Justerat eget kapital, kr | 50:34 | 49:91 | 94:81 | 89:96 | 79:78 |
| Substansvärde, kr | 50:34 | 50:17 | 95:44 | 92:23 | 82:08 |
| Kassaflöde, kr | –11:60 | –44:86 | –20:48 125:24 | 4:26 | |
| Utdelning (A och C), kr | 1:50 | 1:00 | 0:00 | 6:50 | 6:00 |
| Omräknad utdelning ( A och C), kr |
1:50 | 1:00 | 0:00 | 4:60 | 4:24 |
| Börskurs vid årets slut | |||||
| A-aktien, kr | 56:10 | 44:34 | 42:95 117:01 153:77 | ||
| C-aktien, kr | 53:20 | 46:00 | 38:88 108:88 147:76 | ||
| Högsta kurs under året | |||||
| A-aktien, kr | 56:55 | 53:00 | 120:90 177:10 155:54 | ||
| C-aktien, kr | 53:95 | 55:00 | 112:77 169:68 150:24 | ||
| Lägsta kurs under året | |||||
| A-aktien, kr | 38:84 | 15:48 | 36:06 110:64 107:82 | ||
| C-aktien, kr | 42:18 | 15:22 | 36:06 103:93 102:87 | ||
| Utdelning i relation till årets resultat, % |
48,0 | 172,0 | 0,0 | 32,6 | 32,0 |
| Direktavkastning (utdelning i relation till börskurs), % |
2,7 | 2,3 | 0,0 | 3,9 | 2,8 |
| P/E-tal (börskurs i relation till resultat), % |
18,2 | 75,8 | 4,1 | 8,3 | 11,6 |
| Antal utestående aktier | |||||
| i genomsnitt, miljoner | 2,194,0 1 905,5 | 968,5 | 964,7 | 952,3 | |
| vid årets slut, miljoner | 2,193,9 2 194,2 | 968,9 | 966,8 | 959,4 |
1) Tidigare år omräknade efter nyemissionen 2009.
Aktiekapitalets förändring
Skandinaviska Enskilda Bankens aktiekapital har sedan starten 1972 förändrats enligt följande:
| År | Transaktion | SEK | Förändring av antalet aktier |
Ackumulerat antal aktier |
Aktie kapital, Mkr |
|---|---|---|---|---|---|
| 1972 | 5 430 900 | 543 | |||
| 1975 | Nyemission | 125 | 1 086 180 | 6 517 080 | 652 |
| 1976 | Nyemission | 140 | 1 086 180 | 7 603 260 | 760 |
| 1977 | Split | 7 603 260 | 15 206 520 | 760 | |
| 1981 | Nyemission | 110 | 1 520 652 | 16 727 172 | 837 |
| 1982 | Fondemission | 3 345 434 | 20 072 606 | 1 004 | |
| 1983 | Nyemission | 160 | 4 014 521 | 24 087 127 | 1 204 |
| 1984 | Split | 96 348 508 | 120 435 635 | 1 204 | |
| 1986 | Nyemission | 90 | 8 029 042 | 128 464 677 | 1 284 1) |
| 1989 | Fondemission 9A+1C:10 |
128 464 677 | 256 929 354 | 2 569 | |
| 1990 | Riktad emission 2) 88:42 | 6 530 310 | 263 459 664 | 2 635 | |
| 1993 | Nyemission | 20 | 263 459 664 | 526 919 328 | 5 269 |
| 1994 | Konvertering | 59 001 | 526 978 329 | 5 270 | |
| 1997 | Apportemission | 91:30 | 61 267 733 | 588 246 062 | 5 882 |
| 1999 | Nyemission 3) | 35 | 116 311 618 | 704 557 680 | 7 046 |
| 2005 | Nedsättning av aktiekapitalet |
–17 401 049 | 687 156 631 | 6 872 | |
| 2009 | Nyemission | 10 1 507 015 171 2 194 171 802 | 21 942 |
1) Per den 31 december 1986 var det bokförda aktiekapitalet alltjämt 1 204 Mkr, då likviden för nyemissionen inte betalades in förrän i början av 1987.
2) Emissionen riktades till banker ingående i Scandinavian Banking Partners.
3) Betalda tecknade aktier redovisas enligt Finansinspektionens instruktioner inte som aktiekapital i balansräkningen förrän nyemissionen registrerats (vilket skedde i januari 2000).
Genom delning 1977 (2:1) och 1984 (5:1), ändrades aktiernas nominella värde från 100 kronor till 10 kronor.
| Aktiernas fördelning | |||
|---|---|---|---|
| Ägare till | Antal aktier | Procent | Antal ägare |
| 1–500 | 36 101 800 | 1,6% | 181 291 |
| 501–1 000 | 37 078 979 | 1,7% | 48 797 |
| 1 001–2 000 | 46 681 484 | 2,1% | 30 915 |
| 2 001–5 000 | 71 646 723 | 3,3% | 22 271 |
| 5 001–10 000 | 51 982 056 | 2,4% | 7 173 |
| 10 001–20 000 | 38 736 809 | 1,8% | 2 717 |
| 20 001–50 000 | 40 993 778 | 1,9% | 1 286 |
| 50 001–100 000 | 27 001 407 | 1,2% | 372 |
| 100 001– | 1 843 948 766 | 84,0% | 650 |
| 2 194 171 802 100,0% | 295 472 |
Antal utestående aktier, 31 december 2010
| A-aktier | C-aktier | Totalt antal aktier |
|
|---|---|---|---|
| Antal utestående aktier |
2 170 019 294 24 152 508 2 194 171 802 | ||
| Skyddande av långsiktiga aktiebaserade |
|||
| program 1) Återköp av |
–267 360 | 0 | –267 360 |
| egna aktier 2) | 0 | 0 | 0 |
| Antal utestå ende aktier |
2 169 751 934 | 24 152 508 2 193 904 442 |
1) Utnyttjande av långsiktiga pågående aktierelaterade
program 2005–2010. Inga återköp gjorda.
2) Beslut vid årsstämman 2010. Inga återköp gjorda.
SEB-aktien på Nasdaq OMX Stockholmsbörsen
| Mkr | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Börsvärde vid årets slut Börsomsätt |
123 023 | 97 330 | 41 606 113 447 149 251 | ||
| ning | 129 626 126 462 191 011 252 303 162 707 |
De största aktieägarna 1)
| 31 december, 2010 | Andel av kapital procent |
|---|---|
| Investor AB | 20,8 |
| Trygg-Stiftelsen | 8,1 |
| Alecta | 7,0 |
| Swedbank/ Robur fonder | 3,6 |
| SHB | 1,7 |
| AMF Försäkring och fonder | 1,6 |
| SHB:s fonder | 1,6 |
| Wallenberg-stiftelser | 1,5 |
| SEB fonder | 1,4 |
| AFA Försäkring | 1,4 |
| Utländska ägare | 21,3 |
1) För information om SEB:s största aktieägare se sidan 56 Källa: Euroclear AB/SIS Ägarservice AB
Förvaltningsberättelse
Påtagligt lägre reserveringar för kreditförluster i de baltiska länderna och ökad företagsaktivitet till följd av den gradvisa återgången till mer normala marknadsvillkor var de huvudsakliga orsakerna till att SEB:s rörelseresultat ökade med 6,8 miljarder kronor under 2010.
Med en stark balansräkning kunde SEB investera i expansion på företagsmarknaderna i de nordiska länderna utanför Sverige och Tyskland under 2010.
Finansiell koncernöversikt
Viktiga händelser och trender under 2010 Första kvartalet
- Efter de senaste två årens marknadsturbulens och negativa BNP-utveckling vände konjunkturen uppåt i den del av världen där SEB är verksam.
- SEB:s reserveringar för kreditförluster i Baltikum minskade med 45 procent jämfört med föregående kvartal, vilket avspeglade den ekonomiska stabiliseringen i regionen.
- SEB presenterade sina expansionsplaner på företagsmarknaden i de nordiska länderna och Tyskland.
Andra kvartalet
- Affärsklimatet i Baltikum förbättrades ytterligare och industriproduktionen tog fart, till stor del beroende på att exportsektorn blivit mer konkurrenskraftig. SEB:s reserveringar för kreditförluster sjönk kraftigt.
- SEB sålde sin verksamhet i Frankrike, med14 anställda, till Société Générale.
Tredje kvartalet
- I juli tecknade SEB avtal om att avyttra sin kontorsrörelse i Tyskland till Banco Santander för 555 miljoner euro. Försäljningen innebär att SEB kan koncentrera sig på sina kärnområden i Tyskland. Avyttringen slutfördes den 31 januari 2011.
- SEB rapporterade positiva resultat såväl före som efter reserveringar för kreditförluster för sina baltiska verksamheter – för första gången på två år.
Fjärde kvartalet
- I december offentliggjorde Baselkommittén den förtydligade versionen av Basel III – regelverket om bankernas kapital- och likviditetssystem.
- Företagsaktiviteten ökade på många områden, bland annat inom förvärvsrelaterade affärer och företagsutlåning.
- Verksamheten i Baltikum fortsatte att utvecklas väl, vilket gjorde det möjligt att göra ytterligare återföringar av reserveringar. Räntabiliteten uppgick till 14,3 procent under kvartalet.
Resultat och lönsamhet
Jämförelsesiffrorna i denna rapport har påverkats kraftigt av de exceptionella marknadsförutsättningar som rådde under 2009. Osedvanligt hög volatilitet, kraftiga räntesänkningar och ökade kreditmarginaler skapade en situation som ledde till temporära effekter – både positiva och negativa – på intäkterna. Stora BNP-fall, framför allt i Baltikum, ledde också till stora ökningar av oreglerade lånefordringar och nedskrivningar av förvärvsgoodwill i östra Europa.
Även kostnader relaterade till försäljningen av SEB:s tyska kontorsrörelse påverkade lönsamheten. För att de långsiktiga trenderna skall vara tydliga har SEB:s tidigare resultaträkningar räknats om till kvarvarande och avvecklad verksamhet.
SEB:s rörelseresultat före reserveringar för kreditförluster för 2010 uppgick till 12 928 Mkr (16 377), en minskning med 21 procent jämfört med 2009.
Rörelseresultatet ökade till 11 105 Mkr (4 351), beroende på den betydande minskningen av kreditförluster. Valutaomräkningseffekten var negativ, 415 Mkr.
Nettoresultatet ökade till 6 798 Mkr (1 178) och nettoresultatet från den kvarvarande verksamheten ökade till 8 584 Mkr (1 869).
Intäkter
Intäkterna minskade med 11 procent till 36 879 Mkr (41 575). Justerat för kapitalvinster under 2009 var intäkterna 8 procent
Nyckeltal
| 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamheter1) | |||||
| Räntabilitet på eget kapital, % | 8,65 | 1,89 | 13,19 | 18,92 | 20,73 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 3,88 | 0,95 | 10,40 | 13,84 | 13,20 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 3,87 | 0,94 | 10,39 | 13,78 | 13,06 |
| K/I-tal | 0,65 | 0,61 | 0,59 | 0,54 | 0,55 |
| Antal befattningar | 17 104 | 17 970 | 18 933 | 17 403 | 17 622 |
| Utlånings-/inlåningskvot, exkl repor och omklassificerade obligationer, % | 139 | 139 | 146 | 132 | 138 |
| Totala verksamheter | |||||
| Räntabilitet på eget kapital, % | 6,84 | 1,17 | 13,15 | 19,30 | 20,79 |
| Räntabilitet på totala tillgångar, % | 0,30 | 0,05 | 0,42 | 0,63 | 0,64 |
| Räntabilitet på riskvägda tillgångar, % | 0,83 | 0,13 | 1,13 | 1,68 | 1,71 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 3,07 | 0,58 | 10,36 | 14,12 | 13,24 |
| Vägt antal aktier, miljoner | 2 194 | 1 906 | 0 969 | 0 965 | 0 952 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 3,06 | 0,58 | 10,36 | 14,05 | 13,10 |
| Vägt antal aktier efter utspädning, miljoner | 2 202 | 1 911 | 0 970 | 0 969 | 0 962 |
| Kreditförlustnivå, % | 0,14 | 0,92 | 0,30 | 0,11 | 0,08 |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar, % | 69,2 | 69,5 | 68,5 | N.a. | N.a. |
| Andel osäkra lånefordringar, netto % | 0,62 | 0,72 | 0,41 | N.a. | N.a. |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto % | 1,26 | 1,39 | 0,73 | N.a. | N.a. |
| Riskvägda tillgångar2), miljarder kronor | 800 | 795 | 986 | 842 | 741 |
| Primärkapitalrelation exkl hybridkapital2), % | 10,93 | 10,74 | 7,11 | 7,34 | 7,17 |
| Primärkapitalrelation2), % | 12,75 | 12,78 | 8,36 | 8,63 | 8,19 |
| Total kapitaltäckningsgrad2), % | 12,40 | 13,50 | 10,62 | 11,04 | 11,47 |
| Antal befattningar | 19 125 | 20 233 | 21 291 | 19 506 | 19 672 |
| Depåförvaring, miljarder kronor | 5 072 | 4 853 | 3 891 | 5 314 | 5 234 |
| Förvaltat kapital, miljarder kronor | 1 399 | 1 356 | 1 201 | 1 370 | 1 262 |
1) 2009–2008 omräknade och 2007–2006 proformaberäknade exklusive Retail Germany. 2) Basel II (Myndighetsrapportering med övergångsregler) från 2007, Basel I för 2006.
lägre. Valutaomräkningseffekten minskade intäkterna med 1 538 Mkr.
Räntenettot minskade med 2 036 Mkr eller 11 procent till 16 010 Mkr (18 046). Det kunddrivna räntenettot minskade med 1 609 Mkr eller 11 procent på grund av lägre genomsnittsvolymer och sjunkande inlåningsmarginaler över året. Förändringarna i de totala bidragen från volymer och marginaler var negativa: 622 Mkr respektive 987 Mkr. Allteftersom de svenska kortfristiga räntorna började stiga från mitten av 2010, har inlåningsmarginalerna förbättrats.
Nettokostnaden för förra årets finansieringsåtgärder minskade eftersom överskottslikviditeten kunde investeras till bättre avkastning samt att kreditspreaden på SEB:s emitterade värdepapper minskade under 2010. Därutöver bidrog den högre kortfristiga räntan positivt till räntenettot. I räntenettot ingick också en kostnad på 300 Mkr för avgiften till den svenska stabilitetsfonden.
Provisionsnettot ökade med 7 procent till 14 160 Mkr (13 285). Ökningen berodde främst på värdepappersprovisioner inom kapitalförvaltning och depåverksamhet. Totalt
| Resultaträkning: kvartalsvis | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv4: 2010 | Kv3: 2010 | Kv2: 2010 | Kv1: 2010 | Kv4: 2009 |
| Räntenetto | 4 526 | 4 180 | 3 762 | 3 542 | 3 332 |
| Provisionsnetto | 3 906 | 3 387 | 3 673 | 3 194 | 3 587 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 512 | 727 | 977 | 950 | 939 |
| Livförsäkringsintäkter: netto | 780 | 818 | 778 | 879 | 932 |
| Övriga intäkter: netto | 314 | –230 | 34 | 170 | 430 |
| Summa intäkter | 10 038 | 8 882 | 9 224 | 8 735 | 9 220 |
| Personalkostnader | –3 558 | –3 392 | –3 616 | –3 438 | –2 785 |
| Övriga kostnader | –1 965 | –1 679 | –1 875 | –1 784 | –2 128 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar | –650 | –405 | –416 | –409 | –463 |
| Omstruktureringskostnader | –9 | –755 | |||
| Summa kostnader | –6 182 | –6 231 | –5 907 | –5 631 | –5 376 |
| Resultat före kreditförluster | 3 856 | 2 651 | 3 317 | 3 104 | 3 844 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och immateriella tillgångar | 21 | –3 | –4 | –24 | |
| Kreditförluster: netto | 419 | 196 | –639 | –1 813 | –3 064 |
| Rörelseresultat | 4 296 | 2 847 | 2 675 | 1 287 | 756 |
| Skatt | –704 | –765 | –600 | –452 | –333 |
| Nettoresultat från kvarvarande verksamheter | 3 592 | 2 082 | 2 075 | 835 | 423 |
| Avvecklad verksamhet | –83 | –1 486 | –71 | –146 | –139 |
| Nettoresultat | 3 509 | 596 | 2 004 | 689 | 284 |
| Minoritetens andel | 6 | 15 | 17 | 15 | 27 |
| Aktieägarnas andel | 3 503 | 581 | 1 987 | 674 | 257 |
| Kvarvarande verksamhet | |||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning: kr | 1:64 | 0:94 | 0:94 | 0:37 | 0:18 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:62 | 0:94 | 0:94 | 0:37 | 0:18 |
| Total verksamhet | |||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:60 | 0:26 | 0:91 | 0:31 | 0:12 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:58 | 0:26 | 0:90 | 0:31 | 0:12 |
förvaltat kapital på 1 399 miljarder kronor är tillbaka på nivån före krisen. Provisionsintäkter från betalningar, kort och andra verksamheter som inte är direkt relaterade till kapitalmarknaden var i princip oförändrade.
Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade med 29 procent till 3 166 Mkr (4 488), delvis beroende på lägre intäkter från valutahandeln, på grund av lägre marknadsvolatilitet under 2010. Minskningen motverkades delvis av ökade aktierelaterade intäkter. Värderingseffekterna i obligationsportföljen var begränsade.
Livförsäkringsintäkter netto (som inkluderar interna ersättningar från fondbolagen) minskade med 342 Mkr, eller 10 procent, till 3 255 Mkr (3 597).
Övriga intäkter netto minskade till 288 Mkr (2 159). Justerat för kapitalvinster på 1,6 miljarder kronor under 2009, som berodde på återköp av emitterade förlagslån, minskade övriga intäkter med 301 Mkr.
Resultat före kreditförluster 1)
Divisionsvis fördelning, 2010
Kostnader
Kostnaderna uppgick till 23 951 Mkr (25 198). Exklusive goodwillnedskrivningar på 2 969 Mkr, i de baltiska länderna och östra Europa under 2009 och omstruktureringskostnader under 2010, ökade kostnaderna med 4 procent. Valutaomräkningseffekter minskade kostnaderna med 983 Mkr.
Personalkostnaderna ökade med 2 procent till 14 004 Mkr (13 786). Tillväxtsatsningar på marknaderna i Norden och Tyskland har ökat antalet medarbetare i kundorganisationen. Kostnaderna för de kortfristiga rörliga ersättningarna ökade till 12 procent (6) av personalkostnaderna. Kostnaderna för långfristiga prestationsbaserade ersättningsprogram var oförändrade.
Medeltalet befattningar var vid utgången av 2010 oförändrat cirka 17 300 exklusive den tyska kontorsrörelsen; inklusive denna var antalet 19 220 (19 562).
Övriga kostnader steg med 8 procent till 7 303 Mkr (6 740), framför allt beroende på investeringar i den nordiska och tyska expansionen. Av- och nedskrivningar ökade med 177 Mkr justerat för nedskrivningen av goodwill 2009, beroende på en nedskrivning av system på 199 Mkr relaterat till införandet av ett nytt bassystem i Litauen.
Reserveringar och kreditförluster
Koncernens kreditförluster netto minskade till 1 837 Mkr (12 030), vilket motsvarar en kreditförlustnivå på 0,14 procent (0,92). Reserveringsgraden var oförändrad. (Se vidare sidan 42–46.)
Skatter
Den totala skattekostnaden uppgick till 2 521 Mkr (2 482). Den totala skattesatsen var 23 (57) procent. Det främsta skälet till minskningen är att kreditförlusterna i länder med låg skattesats, Estland, Lettland och Litauen, minskar och att den ej avdragsgilla nedskrivningen av goodwill påverkade skattesatsen för 2009.
Finansiell struktur
Den svenska kronans förstärkning påverkade affärsvolymerna väsentligt; kronan stärktes 12 procent mot euron och 6 procent mot dollarn. Koncernens balansomslutning per den 31 december 2010 uppgick till 2 180 miljarder kronor, en minskning med 6 procent sedan utgången av 2009. Justerat för valutaomräkningseffekter ökade balansomslutningen med 1 procent.
Tillgångar
Den största tillgångsposten i balansräkningen utgörs av utlåning till allmänheten, som under 2010 sjönk med 10 procent till 1 075 miljarder kronor (1 188). Justerat för valutaomräkningseffekter nådde utlåningen sin lägsta nivå tidigt under sommaren 2010 och ökade under den andra hälften av året. Utlåning till kreditinstitut minskade till 204 miljarder kronor (331).
SEB:s totala kreditportfölj minskade till 1 703 miljarder kronor (1 816) . Ytterligare information finns på sidorna 42–46 och not 17.
Finansiella tillgångar inom försäkringsrörelsen rapporteras under Finansiella tillgångar till verkligt värde. Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bär risken (fondförsäkring) uppgick till 179,4 miljarder kronor (155,5) medan finansiella tillgångar inom traditionell försäkring uppgick till 85,3 miljarder (89,1).
Räntebärande värdepappersportföljer
SEB har en portfölj av räntebärande papper för investerings-, likviditets- och kundhandelsändamål. Innehaven består främst av säkerställda obligationer, obligationer emitterade av finansiella institutioner och strukturerade krediter (värdepapper med bakomliggande tillgångar som säkerhet).
Vid utgången av 2010 uppgick SEB:s nettoposition i räntebärande värdepapper till 278 miljarder kronor (262), exklusive investeringar av överskottslikviditet i riksbankscertifikat. En strukturförändring mot värdepapper av högre kvalitet i portföljerna under 2010 har stärkt kreditkvaliteten. Statspapper, säkerställda obligationer och andra värdepapper av hög kvalitet har ersatt företagsobligationer, strukturerade krediter och obligationer utan säkerhet emitterade av finansiella institutioner. Värdepapperen av högsta kvalitet utgjorde vid årsskiftet 77 procent av innehaven (62).
Per den 31 december 2010 hade Stora Företag & Institutioners investeringsportfölj av räntebärande instrument minskat till 48 miljarder kronor från 90 miljarder ett år tidigare, vilket var i linje med planen att reducera innehaven genom amorteringar och begränsade försäljningar. Det finns inga osäkra fordringar i portföljen. Under rådande förutsättningar på kreditmarknaden är det SEB:s uppfattning att materiella fallissemang i dessa portföljer är osannolika och att risken för nedskrivningar är begränsad. Se vidare sidan 47 i Risk- och kapitalhanteringsavsnittet.
Derivat
Vid utgången av 2010 uppgick det nominella värdet av koncernens derivatkontrakt till 9 638 miljarder kronor (7 277). Volymerna uppstår i huvudsak genom att SEB erbjuder sina kunder derivatprodukter i syfte att kunderna skall kunna hantera sina finansiella risker. Sedan hanterar SEB risken i de uppkomna positionerna genom att ingå motsvarande kontrakt på marknaden. Huvuddelen av de derivatvolymer som förtecknas i not 45 har alltså uppstått via den kunddrivna affären. Derivatkontrakten ingår i handelslagret och är därmed föremål för löpande marknadsvärdering.
Koncernen använder också derivat i syfte att skydda kassaflöden och verkligt värde i tillgångar och skulder från räntefluktuationer. Även dessa kontrakt redovisas till verkligt värde.
Tyngdpunkten för koncernens derivatengagemang, främst ränte- och valutarelaterade terminer, ligger på kontrakt med en kort löptid. En mindre del utgörs av så kallade clearade kontrakt som kontantavräknas löpande.
Positiva marknadsvärden innebär motpartsrisk, som beskrivs i Risk- och kapitalhanteringskapitlet sid 45.
Immateriella tillgångar inklusive goodwill
Immateriella tillgångar uppgick vid utgången av 2010 till 16,9 miljarder kronor (17,2). Cirka 62 procent utgörs av goodwill. De största goodwillposterna är relaterade till förvärvet av Trygg-Hansakoncernen 1997 (5,7 miljarder kronor) samt SEB Korts investeringar i Danmark och Norge (1,2 miljarder). Goodwillposter skrivs inte av enligt plan, utan prövas i stället för nedskrivning minst årligen.
Försäkringsrörelsen redovisar aktiverade anskaffningskostnader på 3,6 miljarder kronor (3,5).
Inlåning och upplåning
Koncernens finansiering utgörs av inlåning från allmänheten (hushåll, företag osv.), upplåning från svenska, tyska och andra finansinstitut samt emissioner av penningmarknadsinstrument, obligationslån inklusive säkerställda obligationer, samt förlagslån.
Under 2010 minskade in- och upplåning från allmänheten med 11 procent till 712 miljarder (801). Inlåning från kreditinstitut sjönk med 47 procent till 213 miljarder kronor (397).
Skulder i försäkringsrörelsen
Vid slutet av året uppgick skulderna i försäkringsrörelsen till 264,0 miljarder kronor (249,0). Av detta utgjorde 174,8 miljarder (155,9) finansiella åtaganden (fondförsäkring) medan 89,2 miljarder (93,1) var försäkringsåtaganden (traditionell försäkring).
Eget kapital
Vid ingången av 2010 hade koncernen ett eget kapital på 99,7 miljarder kronor. Av detta togs 2 193 Mkr i anspråk för utdelning i enlighet med beslut vid årsstämman 2010. Vid utgången av 2010 uppgick det egna kapitalet till 99,5 miljarder.
Kapitaltäckning
SEB-koncernen är en finansiell koncern som innefattar bolag med bank-, finans-, värdepappers- och försäkringsrörelse. Reglerna om kapitalkrav gäller för varje enskilt bolag inom koncernen som har tillstånd att driva bank, finans- eller värdepappersrörelse. Därtill skall kapitalkraven vara uppfyllda för den finansiella företagsgruppen. På motsvarande sätt skall bolag inom koncernen som bedriver försäkringsverksamhet uppfylla solvensregler.
SEB-koncernen skall också uppfylla kapitalkrav avseende koncerner vilka bedriver både bank- och försäkringsverksamhet ("finansiella konglomerat").
Kapitalställning
SEB har fortsatt stabila och starka kapitalrelationer. Vid årsskiftet 2010 var kärnprimärkapitalrelationen 12,2 procent (11,7), primärkapitalrelationen 14,2 procent (13,9) och totalkapitalrelationen 13,8 procent (14,7). Koncernens riskvägda tillgångar (RWA) räknat enligt Basel II uppgick till 716 miljarder kronor (730).
Justerat för myndigheternas övergångsregler de första åren med Basel II, rapporterar SEB riskvägda tillgångar på 800 miljarder kronor (795), en primärkapitalrelation på 12,8 procent (12,8) och en totalkapitalrelation på 12,4 procent (13,5). För att förbättra kapitalbasens kvalitet har kapitalhanteringen under 2010 fokuserat på att vidtaga åtgärder för att öka andelen primärkapital i kapitalbasen. Slutresultatet kombinerat med vissa avdrag som görs från det totala kapitalet var att primärkapitalet var högre än kapitalbasen.
Mer information om kapitaltäckning och kapitalbas finns på sidorna 53–54 i Risk- och kapitalhanteringsavsnittet och i not 48.
Utdelning
Styrelsen föreslår en utdelning på 1:50 krona per A- och C-aktie, vilket som andel av vinst per aktie uppgår till 49 procent. Den totala utdelningen uppgår till 3 291 Mkr (2 193), beräknat på det totala antalet utgivna aktier per den 31 december 2010, inklusive återköpta aktier. SEB-aktien handlas utan utdelning den 25 mars 2011. Avstämningsdag föreslås bli den 29 mars 2011 och utdelningen betalas ut den 1 april 2011.
Förslaget skall ses mot bakgrund av de förbättrade ekonomiska utsikterna, koncernens intjäningsförmåga och kapitalsituation. Styrelsens utdelningspolitik är att utdelningen, över en konjunkturcykel, skall motsvara cirka 40 procent av vinsten per aktie.
Rating Moody's Stabila utsikter (juni 2010) Standard &Poor's Stabila utsikter (feb. 2010) Fitch Stabila utsikter (sept. 2010) Kort Lång Kort Lång Kort Lång P–1 Aaa A–1+ AAA F1+ AAA P–2 Aa1 A–1 AA+ F1 AA+ P–3 Aa2 A–2 AA F2 AA Aa3 A–3 AA– F3 AA– A1 A+ A+ A2 A A A3 A– A– Baa1 BBB+ BBB+ Baa2 BBB BBB Baa3 BBB– BBB–
Rating
I februari 2010 ändrade Standard & Poor's sina utsikter för SEB från negativa till stabila och bekräftade SEB:s långsiktiga A rating. I juni 2010 ändrade även Moody's utsikterna till stabila.
Ratinginstituten anger SEB:s motståndskraft under 2009, den goda kvaliteten i Bankens nordiska kreditportföljer och den förbättrade situationen i Baltikum som de främsta skälen till förändringarna.
I september 2010 bekräftade Fitch SEB:s långsiktiga rating på A+ med stabila utsikter. SEB:s långsiktiga mål är en AA rating. Tabellen ovan visar SEB:s rating i februari 2011.
Försäljning av kontorsrörelsen i Tyskland
Den försäljning av SEB:s tyska kontorsrörelse till Banco Santander som tillkännagavs den 12 juli slutfördes den 31 januari 2011.
Som meddelades i juli, har koncernen räknat om resultaträkningen för att spegla försäljningen. Omstruktureringskostnader på 764 Mkr (80 miljoner euro för anpassning av infrastruktur) för kvarvarande verksamhet och transaktionsrelaterade kostnader på 1 240 Mkr (130 miljoner euro för kostnader för rådgivning, IT-anpassningar och fysisk avskiljning inklusive kostnader för övertalighet) för avvecklad verksamhet redovisades vid avtalets upprättande i det tredje kvartalet.
De finansiella effekterna som då kommunicerades som uppskattning vid slutförandet av försäljningen ligger i linje med de faktiska konsekvenserna; en kapitalvinst om 135 miljoner euro och negativa effekter vid avveckling av säkringsarrangemang på 245 miljoner euro som bokfördes när affären avslutades.
Efter försäljningen ökade koncernens primärkapitalrelation med 60 punkter, en nettoeffekt av minskade riskvägda tillgångar och de 110 miljoner euro som belastar resultatet.
Utsikter för 2011
På medellång sikt är utsikterna för den globala ekonomin splittrade. Medan de nordiska ekonomierna visar styrka accentuerar sparåtgärderna i många länder landrisken och skapar dämpad ekonomisk tillväxt som kan påverka SEB:s huvudmarknader. Negativa effekter på den ekonomiska återhämtningen kan inte helt uteslutas. Landrisker kan också påverka värderingar.
Baserat på nu kända fakta kommer räntenettot, såsom tidigare kommunicerats, under 2011 att påverkas av följande två faktorer: För det första att räntenettot efter försäljningen av den tyska kontorsrörelsen kommer att minska med 65 miljoner euro för helåret 2011, samt att den temporära effekten, om 150 Mkr under fjärde kvartalet 2010, från säkringen av ränterisken i samband med denna försäljning klingar av. För det andra att svenska banker med start 2011 ska erlägga full avgift till stabilitetsfonden; det dubblerar SEB:s årliga kostnad från 300 Mkr till 600 Mkr. Sammantaget innebär det, allt annat lika, att startpunkten för räntenettot under första kvartalet 2011 blir cirka 375 Mkr lägre än det fjärde kvartalet 2010.
Stora Företag & Institutioner
Division Stora Företag & Institutioner har ett övergripande ansvar för relationerna med stora och medelstora företag, finansiella institutioner, banker och kommersiella fastighetsbolag. Divisionen har verksamhet i 17 länder.
Division Stora Företag & Institutioner erbjuder sina kunder integrerade affärs- och investeringstjänster, inklusive den verksamhet som bedrivs under namnet SEB Enskilda. Huvudsakliga verksamhetsområden är:
- Utlåning och produkter för kapitalanskaffning
- Handel i aktier, valutor, räntebärande instrument, derivat, futures och börshandlade obligationer
- Rådgivningstjänster, mäkleri, analys och handlarstrategier för kapitalmarknaden, räntehandeln och valutahandeln
- Prime brokerage och värdepappersrelaterade finansieringslösningar
- Export-, projekt- och handelsfinansiering
- Corporate finance
- Förvärvsfinansiering
- Riskkapital
- Cash management, likviditetshantering och betalningslösningar
- Förvar av värdepapper
- Handels- och leverantörsfinansiering.
Divisionen har två stora affärsområden - Trading and Capital Markets och Global Transaction Services. De övriga affärsområdena - CRM, Commercial Real Estate, Corporate Finance och Structured Finance - återfinns inom Corporate Banking.
| 2010 | 2009 | ||
|---|---|---|---|
| Andel av SEB:s totala intäkter, % | 46 | 49 | |
| Andel av SEB:s rörelseresultat, % | 57 | 65 | |
| Andel av SEB:s personal, % | 15 | 15 | |
Resultaträkning
| Förändring, | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2010 | 2009 | procent |
| Räntenetto | 8 123 | 9 982 | –19 |
| Provisionsnetto | 5 308 | 5 647 | –6 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 3 745 | 4 377 | –14 |
| Övriga intäkter, netto | –46 | 46 | –200 |
| Intäkter | 17 130 | 20 052 | –15 |
| Personalkostnader | –4 091 | –3 529 | 16 |
| Övriga kostnader | –4 205 | –4 134 | 2 |
| Av- och nedskrivningar av tillgångar | –169 | –155 | 9 |
| Kostnader | –8 465 | –7 818 | 8 |
| Resultat före kreditförluster | 8 665 | 12 234 | –29 |
| Vinster och förluster vid avyttring av tillgångar | 28 | –1 | |
| Kreditförluster | –195 | –805 | –76 |
| Rörelseresultat | 8 498 | 11 428 | –26 |
| K/I-tal | 0,49 | 0,39 | |
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 28,2 | 35,1 | |
| Räntabilitet, % | 21,7 | 23,4 | |
| Antal befattningar, medeltal | 2 548 | 2 630 |
24 seb årsredovisning 2010
En gradvis förbättring
En successiv förbättring av affärsklimatet och kundaktiviteten under den senare delen av året, tillsammans med högre räntor och stärkta aktieindex, ökade intäkterna mot slutet av året.
Intäkterna för 2010 minskade med 15 procent jämfört med 2009, vilket avspeglar att läget på marknaden åter normaliserats, även om det också påverkades av osäkerheten kring statsskulderna i vissa länder. Trots de lägre intäkterna var kundaktiviteten hög och ökade successivt under året. Corporate Banking förbättrade rörelseintäkterna från förra året som ett resultat av goda kundrelationer som stärkts under finanskrisen. De ökade förvärvsrelaterade aktiviteterna mot slutet av året påverkade intäkterna positivt.
Intäkterna för Trading & Capital Markets normaliserades under 2010 jämfört med de ovanligt höga nivåerna under 2009 på grund av de speciella marknadsförhållandena.
Låga räntor under det första halvåret höll tillbaka intäktsökningen för Global Transaction Services. Kostnaderna för 2010 ökade med 8 procent jämfört med 2009, vilket till största delen berodde på tillväxtinvesteringarna utanför Sverige och den kortfristiga resultatrelaterade ersättningen. Rörelseresultatet sjönk till 8 498 Mkr på årsbasis, men var ändå på en historiskt sett hög nivå. Kreditkvaliteten var fortsatt god.
Marknadsledande position
De förvärvsrelaterade aktiviteterna ökade under 2010 och accelererade mot slutet av året. SEB Enskilda
befäste sin ledande position i Norden genom att agera rådgivare till bland annat Assa Abloy, Aalborg Industries, Hexagon, Intrum Justitia och TDC vid deras framgångsrika transaktioner under året. Corporate Banking avslutade 2010 med ett starkt kvartal, speciellt inom Structured Finance. Den ökade förvärvsrelaterade aktiviteten hade positiva eff ekter på efterfrågan på företagskrediter tillsammans med det ökade refi nansieringsbehovet och infl ödet av nya kunder.
Räntenettot ökade under andra halvåret till följd av den ökade aktiviteten, vilket främst avspeglades i resultatet för Corporate Banking och Global Transaction Services. Vid årsskiftet var den förvaltade depåvolymen 5 072 miljarder kronor (4 853).
Företagsobligationer
Emissionerna av företagsobligationer kom tillbaka till nivåer som inte setts sedan före fi nanskrisen och SEB var den största arrangören av inhemska skandinaviska obligationer under 2010. Intjäningen inom Trading and Capital Markets, speciellt inom valutahandel och capital markets, har återhämtat sig under året. Trots det förbättrade klimatet fortsatte börsvolymerna att ligga på relativt låga nivåer, vilket drog ned intäkterna för
aktiehandeln. SEB Enskilda förstärkte positionen som bästa analyshus avseende nordiska aktier i Prosperas kundundersökning.
Konkurrenssituation
SEB fortsatte att vara en aktiv partner till kunderna och stöttade dem med såväl krediter som rådgivning under de osäkra marknadsförhållandena. De förbättrade kundrelationerna har skapat en stark plattform för tillväxt i Norden och Tyskland. Trots ökad konkurrens i Norden har SEB fortsatt att förbättra sin marknadsposition och är marknadsledande inom de fl esta områden, vilket bekräftas i utmärkelserna nedan.
Tillväxtinitiativ i Norden och Tyskland tar fart
Tillväxtsinvesteringarna i Norden och Tyskland påbörjades under 2010 och divisionen rekryterade över 60 seniora kundansvariga i dessa marknader och lyckades värva cirka 90 nya storföretagskunder till den befi ntliga kundbasen. Investeringar i kundorganisationen och nya kundrelationer fortsätter under 2011 för att ytterligare stötta expansionen. Divisionen kommer även fortsättningsvis att investera i ett antal nischsegment där den kan bli ledande.
Viktiga utmärkelser under 2010
Bästa relationsbanken i Sverige Prospera Årets fi nansiella rådgivare i Norden Financial Times och Mergermarket Bästa aktiemäklaren i Norden Prospera Nummer ett inom valutahandel i Norden Prospera Bästa bank för cash management i Norden Global Finance Bästa bank för likviditetshantering i Norden Global Finance Bästa bank för risk management i Norden Global Finance
Magnus Carlsson
Hur skulle du beskriva huvuddragen i SEB:s aff ärsmodell?
I vår värld uppnår vi resultat i det nära samarbetet mellan våra kunder och våra professionella medarbetare. SEB:s aff ärsmodell bygger således på att i alla lägen möta kundens behov, vilket leder till långsiktiga partnerskap.
Hur ser du på ekonomin efter krisen?
På en global nivå fi nns det fortfarande många frågor att ta tag i och som behöver lösas, men vi har sett stora framsteg under 2010. Det är glädjande att Norden har klarat sig så bra igenom krisen.
Vad händer inom din division i Tyskland?
Försäljningen av den tyska kontorsrörelsen är en viktig milstolpe. Fokus ligger nu på att bygga vidare på den starka verksamhet vi har på företagsmarknaden i Tyskland. Marknaden passar vår strategi och vi känner att vi har fått upp farten.
Hur går den nordiska och tyska expansionen?
Vi har starka plattformar i alla de nordiska länderna och i Tyskland, och investerar nu i både kapital och ny kompetens för att kunna öka kapaciteten. Det kommer i slutet av treårsplanen 2013 att leda till 150–200 miljarder kronor i ökad utlåning och ungefär 400 nya företagskunder.
Vilka är de viktigaste utmaningarna och möjligheterna framöver?
Nya regleringar kommer att påverka oss och resten av branschen i framtiden. Det kan leda till högre kostnader för att driva bankverksamhet. Den stora utmaningen blir därför att hitta en kostnadseff ektiv väg framåt och samtidigt behålla kundnöjdheten. Det fi nns många möjligheter, inte minst de som växer fram till följd av den ändrade konkurrensbilden.
Rörelseresultat per affärsområde 2010, procent av totalt rörelseresultat (8 498 Mkr)
Rörelseresultat och räntabilitet på allokerat kapital
Divisionens intäkter per land
2010, procent av totala intäkter (17 130 Mkr)
Trading and Capital Markets – intäkter
Fördelade på större produktgrupper, exkl. investeringsportföljer, Mkr
Corporate Banking – intäkter
Mkr
Vi föredrar en partner...
...som vi sedan tidigare vet att vi kan lita på och SEB har alltid levererat det de har lovat. Vi har jobbat tätt tillsammans i stora projekt, men också lärt känna varandra under mer vardagliga former under de år vi har arbetat med SEB. För oss har det varit viktigt att de lyssnar på oss och frågar oss vad vi vill – det har under åren varit ett samarbete i ordets rätta bemärkelse. Kemira och SEB samarbetar inte bara i Finland utan även i övriga Europa och i länder som Brasilien och Kina, där vi expanderar vårt arbete med vattenrening. Jyrki Mäki-Kala, CFO i Kemira
Kemira är ett globalt kemiföretag som fokuserar på att betjäna kunder i vattenintensiva branscher. Företaget erbjuder hantering av vattenkvalitet och -kvantitet som förbättrar kundernas eff ektivitet när det gäller energi, vatten och råmaterial.
Vår relation med Kemira...
Timo Uotinen (t.v.) och Jyrki Mäki-Kala hos Kemira i Helsingfors.
...går långt tillbaka och har fördjupats under de senaste två–tre åren. Vi uppskattar verkligen Kemira och deras sätt att arbeta, vi har en öppen dialog och utbyter löpande både information och idéer. Vi litar på varandra. Vi jobbar ihop på daglig basis med allt från likviditetshantering och fi nansiering till större, strategiska projekt." Timo Uotinen, Client Executive, SEB
Kontorsrörelsen
Divisionen betjänar privatkunder samt mindre och medelstora företag i Sverige och är också ansvarig för SEB:s kortverksamhet i Norden. Kunderna har tillgång till SEB:s kompletta utbud av finansiella tjänster via kontor, telefon och internetbank.
Divisionens affärsområden är:
- Kontorsrörelsen Sverige med 1,6 miljoner privatkunder och 160 000 mindre och medelstora företag, varav drygt 100 000 är aktiva användare av bankens betaltjänst. Kunderna betjänas via 161 kontor, Telefonbanken (2 miljoner samtal under 2010) och internettjänster (1,3 miljoner kunder).
- Kort med 3,3 miljoner utgivna kort (betal-, kredit- och bankkort samt profilerade kort). Affärsområdet bedriver verksamhet i Sverige, Danmark, Norge och Finland och inkluderar varumärken som Eurocard och Diners Club. Kort har också inlösenavtal med över 200 000 inköpsställen.
| 2010 | 2009 | ||
|---|---|---|---|
| Andel av SEB:s totala intäkter, % | 23 | 22 | |
| Andel av SEB:s rörelseresultat, % | 17 | 16 | |
| Andel av SEB:s personal, % | 20 | 20 |
Resultaträkning
| Mkr | 2010 | 2009 | Förändring, procent |
|---|---|---|---|
| Räntenetto | 5 008 | 5 424 | –8 |
| Provisionsnetto | 3 241 | 3 254 | 0 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 273 | 292 | –7 |
| Övriga intäkter, netto | 47 | 64 | –27 |
| Intäkter | 8 569 | 9 034 | –5 |
| Personalkostnader | –2 636 | –2 542 | 4 |
| Övriga kostnader | –2 821 | –2 668 | 6 |
| Av- och nedskrivningar av tillgångar | –84 | –93 | –10 |
| Kostnader | –5 541 | –5 303 | 4 |
| Resultat före kreditförluster | 3 028 | 3 731 | –19 |
| Vinster och förluster vid avyttring av tillgångar | –1 | ||
| Kreditförluster | –543 | –840 | –35 |
| Rörelseresultat | 2 484 | 2 891 | –14 |
| K/I-tal | 0,65 | 0,59 | |
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 9,7 | 10,8 | |
| Räntabilitet, % | 18,9 | 19,8 | |
| Antal befattningar, medeltal | 3 395 | 3 385 |
Försäljning av den tyska kontorsrörelsen
Under 2010 ingick SEB en överenskommelse om att sälja den tyska kontorsrörelsen. Affären slutfördes den 31 januari 2011. För att möjliggöra jämförelser mellan perioder och framåtriktad analys har divisionens redovisning räknats om och den tyska kontorsrörelsen exkluderats.
Ett år av stabilisering
Rörelseresultatet för divisionen var 14 procent lägre än 2009, och 2010 blev ett år präglat av stabilisering och kundfokus. Det största skälet till nedgången var det försämrade räntenettot, den största intäktskällan för Kontorsrörelsen Sverige, där rörelseresultatet minskade med 20 procent till 1 501 Mkr. Divisionens kostnader ökade med 4 procent framför allt för att skapa förbättringar i kundservicen. Kostnaderna fortsatte att vara i fokus för att stödja utvecklingen av resultatet framöver. Kreditförlusterna sjönk med 35 procent jämfört med 2009.
Korts rörelseresultat uppgick till 983 Mkr. Justerat för valutaeffekter var 2010 Korts bästa år någonsin, trots att resebranschen och profilerade kort drabbades hårt av det isländska askmolnet under våren.
Volymer och marginaler
Räntenettot minskade eftersom de korta räntorna var låga under större delen av året vilket höll inlåningsmarginalerna nere. Både ut- och inlåningsvolymer ökade under året och inlåningsmarginalerna började öka mot slutet av året. Marginalerna på utlåningen var stabila.
Marginalerna på bolån över finansieringskostnaden som också innehåller en likviditetspremie (vilket SEB som enda svenska bank publicerar) var stabila. Bolånevolymerna växte i samma takt som marknaden och uppgick vid årsskiftet till 265 miljarder kronor. Tillväxten mattades av mot slutet av året och reglerna för kreditbeviljning har stramats åt under 2010.
Kundfokus
Aktivitetsnivån i Kontorsrörelsen Sverige var hög under året och för att förbättra kundernas baserbjudande och höja servicenivån gjordes större investeringar i de mobil- och internetbaserade banktjänsterna. Kundernas möjligheter att nå bankens tjänster utanför kontoren förbättrades genom fl era nya funktioner, till exempel applikationer till iPhone och Androidtelefoner, en kundtjänstsida på Facebook, och möjligheten att ingå avtal över telefon.
Investeringar för att förbättra bastjänster såsom betalningar inom Kontorsrörelsen gjordes också. Ytterligare personal på Telefonbanken har ökat möjligheten att ge en personlig service och målet är att bygga långsiktiga relationer med alla kundsegment.
Den anpassade rådgivningsservice som Kontorsrörelsen erbjuder till en större krets kapitalstarka privatpersoner var fortsatt framgångsrik under året. Inklusive årets nya kunder hade nära 30 000 av Kontorsrörelsens kunder en personlig kapitalrådgivare knuten till sig.
Utmärkelsen som Årets aff ärsbank och ökningen av företagskrediter på 18 procent utgör båda tecken på SEB:s stärkta ställning på företagsmarknaden.
För att fortsätta bygga relationer
med små och medelstora företag och för att bli deras utvalda aff ärspartner förbättrades gränssnittet mot kund och kompletta paketlösningar inklusive försäkring, bank och rådgivnings tjänster skapades. Företagsrådgivare rekryterades till de regionala företagscenter som specialiserar sig på divisionens större företagskunder. Marknadsandelen för små- och medelstora företag ökade från 10 till 11 procent under 2010.
Nya uppdrag till SEB Kort
Under året slöts fl era större avtal för företagskort. Den nya produkten CBI, cross-border issuing, sjösattes framgångsrikt i fl era länder i Europa. Ett större avtal för profi lerade kort slöts med Finnair. Arbetet påbörjades i december och är nu på god väg.
Trenden att genomsnittsbeloppen per kortköp minskar fortsatte, vilket gör att fokuseringen på eff ektiva processer och resurser fortsätter.
Finansbarometern utsåg SEB till Årets aff ärsbank 2010.
Förnman Efternamn Mats Torstendahl
På vilket sätt kan SEB fl ytta fram positionen bland de små och medelstora företagskunderna?
Som en företagsbank har vi gjort det enklare för de mindre företagen att göra aff ärer med oss genom paketlösningar som Enkla Firman. Under 2010 genomförde vi en omfattande rekrytering och kompetensutveckling av vår företagsrådgivarkår. Vi har därmed en stark bas för att fördjupa relationen med företagen.
Hur arbetar SEB för att förbättra kundupplevelsen?
Vi fortsätter att fokusera på tillgänglighet och enkelhet samt arbetar aktivt för att kunden ska få ett personligt bemötande oavsett mötesplats. Vi fi nns där för kunderna med personlig service och rådgivning 24 timmar om dygnet alla dagar. För oss är det viktigt att ta till vara på våra kunders synpunkter och idéer.
Vad händer inom Internet och mobila tjänster?
Våra kunder förväntar sig att kunna nå banken på mötesplatser och tider som passar dem. Förra året lanserade vi bland annat applikationer för såväl iPhone- som Androidtelefoner och införde förenklad inloggning för Mobila banken. Vi har också fortsatt utveckla vår Internetbank och vi har öppnat kundtjänst på Facebook. Fler applikationer samt ökad närvaro i sociala medier ligger i korten för 2011.
Hur ser SEB på bolånemarknaden?
Ökningen i vår bolånestock har följt marknaden och den ökningstakten har mattats av något under senare tid. Vi vidtog tidigt åtgärder för att säkerställa att våra kunder inte överbelånar sig.
Vilka är de främsta möjligheterna och utmaningarna under 2011?
Vår viktigaste utmaning, men också möjlighet för att skapa tillväxt, är att fortsätta bygga starka och långsiktiga relationer med våra kunder.
Rörelseresultat per affärsområde 2010, procent av totalt rörelseresultat (2 484 Mkr)
Antal kapitalstarka kunder i Sverige
Tusental (kunder som betjänas av kapitalrådgivare)
Företagskrediter, Sverige
Inklusvie utlåning, leasing, factoring och lånelöften. Miljarder kronor
Privata bolån i Sverige
Miljarder kronor
Antal mindre och medelstora företagskunder i Sverige
Utveckling för kort
2006 = index 100
Vi vill ha en bank...
...som är gediget intresserad av vår bransch och som engagerar sig. Vi har en säsongsbunden aff är där det mesta av intäkterna kommer under maj till augusti och samtidigt är det en investeringsintensiv bransch. Det kräver att vi har en insiktsfull bank som vill förstå våra specifi ka förutsättningar. Det tycker vi defi nitivt att SEB lever upp till. Det fi nns ett engagemang och ett intresse, det är mer som ett partnerskap än en bank som fi nns med i bakgrunden." Jan Roy, VD i Parks & Resorts
Parks & Resorts är en av Nordens ledande aktörer inom upplevelseindustrin och driver idag Gröna Lunds Tivoli, Destination Kolmården med Djurpark och Vildmarkshotellet, Skara Sommarland och Aquaria Vattenmuseum.
Jag tror att vi fi ck den här aff ären...
för att vi visade ett genuint intresse för företaget och kom med kreativa lösningar på deras behov. Som kundansvarig håller jag löpande en tät dialog med kunden. Jag vill vara en partner i deras framtidssträvanden. För Parks & Resorts är det viktigt att tidigt kunna diskutera med banken inför deras investeringsbeslut. De ska känna det förtroendet, att vi från bankens sida verkligen hänger med i deras planer." Anders Willis, Client Executive, SEB
Anders Willis (t.v.) och Jan Roy på Kolmårdens djurpark.
Kapitalförvaltning
Divisionen Kapitalförvaltning erbjuder alla typer av kapitalförvaltnings- och rådgivningstjänster. Produktutbudet omfattar aktier, räntor, private equity, fastighets- och hedgefonder. Divisionen har cirka 1 000 anställda, förvaltar mer än 1 300 miljarder kronor och har verksamhet i de nordiska och baltiska länderna, Luxemburg, Tyskland, Singapore och Schweiz.
Divisionen består av två affärsområden:
- Institutional Clients, som erbjuder produkter och tjänster till institutioner, stiftelser och livbolag och är ansvarig för marknadsföring och försäljning av SEB:s fonderbjudande både i Sverige och utomlands.
- Private Banking, som erbjuder kapitalförvaltning, juridik och skatterådgivning, försäkringar, finansiering och banktjänster till kapitalstarka privatpersoner i Sverige och utomlands.
Distributionen av divisionens tjänster sker främst genom den egna säljkåren inom Institutional Clients och Private Banking, SEB Trygg Liv, SEB:s kontorsnätverk och via tredje parts distributörer. Divisionens Investment Management organisation, med 140 kapitalförvaltare i 29 investerarteam är ansvariga för förvaltning av fonder och mandat.
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Andel av SEB:s totala intäkter, % | 12 | 9 |
| Andel av SEB:s rörelseresultat, % | 11 | 7 |
| Andel av SEB:s personal, % | 6 | 6 |
Resultaträkning
| Mkr | 2010 | 2009 | Förändring, procent |
|---|---|---|---|
| Räntenetto | 485 | 598 | –19 |
| Provisionsnetto | 3 752 | 2 955 | 27 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 89 | 76 | 17 |
| Övriga intäkter, netto | 58 | 17 | |
| Intäkter | 4 384 | 3 646 | 20 |
| Personalkostnader | –1 319 | –1 229 | 7 |
| Övriga kostnader | –1 333 | –1 160 | 15 |
| Av- och nedskrivningar av tillgångar | –84 | –116 | –28 |
| Kostnader | –2 736 | –2 505 | 9 |
| Resultat före kreditförluster | 1 648 | 1 141 | 44 |
| Vinster och förluster vid avyttring av tillgångar | 29 | –100 | |
| Kreditförluster | 3 | –28 | –111 |
| Rörelseresultat | 1 651 | 1 142 | 45 |
| K/I-tal | 0,62 | 0,69 | |
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 5,3 | 5,5 | |
| Räntabilitet, % | 22,5 | 14,9 | |
| Antal befattningar, medeltal | 986 | 1 016 |
Stark vinsttillväxt
Divisionen hade ett starkt 2010, med en 45-procentig ökning av rörelseresultatet. Intäkterna ökade med 20 procent jämfört med förra året. Provisionerna ökade både till följd av SEB:s tillgångsmix och ökad nettoförsäljning. Prestations- och transaktionsrelaterade intäkter uppgick till 409 miljoner kronor (383). Kostnaderna ökade med 9 procent jämfört med 2009, främst till följd av högre aktivitets- och investeringsnivå.
Förbättrade erbjudanden
Under året arbetade både Private Banking och Institutional Clients mycket aktivt för att förbättra kundupplevelsen.
SEB utvecklade sitt helhetserbjudande till privatpersoner och entreprenörer ytterligare. SEB:s Family Office vann ny mark genom en förbättrad och anpassad redovisnings- och investeringsprocess. En ny applikation för iPhone och iPad som innehåller aktiekurser, analyser och nyheter lanserades. Kunderna fick även möjlighet att investera i ett antal indexprodukter samt externa produkter som ett komplement till bankens eget kunderbjudande. Det internationella kunderbjudandet stärktes ytterligare genom möjligheten att öppna konton i den kinesiska valutan Yuan. SEB tilldelades det prestigefulla priset Global Private Banking Award (Financial Times-gruppen) för bästa nordiska bank med Private Bankingtjänster.
Inom affärsområdet Institutional Clients var aktiviteterna gentemot kund rekordhöga, vilket under året inbringade ett stort antal
nya mandat. Ett fl ertal nya produkter lanserades framgångsrikt, däribland Private Equity som attraherat stora investerare. Ett rådgivningskoncept riktat till institutioner som täcker skuldanalys, portföljkonstruktion och fondval fi ck ett mycket positivt mottagande av kunderna och resulterade i betydande volymer.
Förvaltat kapital på högsta nivå
Divisionens fokus på förbättrad kundupplevelse resulterade i en ökad nettoförsäljning från 17 miljarder kronor 2009 till 26 miljarder kronor under 2010 för Private Banking och skapade förutsättningar för fortsatt hög nettoförsäljning för Institutional Clients vilket för 2010 uppgick till 31 miljarder kronor (31).
Under året vann SEB ett antal nya mandat och det förvaltade kapitalet uppgår till 1 321 miljarder kronor. Expansionen utanför SEB:s hemmamarknader fortsatte att ge resultat med en volym på nära 20 miljarder kronor. Infl ödena härrörde från ett antal fondproduktområden. Det genomsnittliga förvaltade kapitalet ökade med 7 procent jämfört med förra året. Förbättringen berodde på en stark nettoförsäljning, 54 miljarder kronor (41) och en god marknadsutveckling.
Den procentuella andelen av antal portföljer vars avkastning var högre än respektive jämförelseindex var 67 procent (64), motsvarande andel av det förvaltade kapitalet var 65 procent (73).
Anders Johnsson
Vad tycker du utmärkte 2010?
2010 var ett bra år i fl era avseenden. Ökad riskaptit skapade stora infl öden i våra aktiefonder och både Institutional Clients och Private Banking hade en stark nettoförsäljning.
Hur ska SEB behålla ställningen som ledande inom private banking i Norden?
Ytterst handlar private banking om att bygga förtroende och långsiktiga kundrelationer. Att vara lyhörd, erbjuda bra lösningar och spetskompetens, med fokus på kundens individuella behov, är viktiga beståndsdelar. Baserat på dessa principer utvecklar vi kontinuerligt vårt erbjudande i syfte att förbli ledande på marknaden.
Hur arbetar SEB för att skapa en helhetssyn på kunderbjudandet inom sparande?
Som marknadsledande erbjuder vi våra kunder hela spektrat av sparprodukter. Istället för att utgå från de enskilda produkterna, skapar vi lösningar som fokuserar på varje kunds unika behov och hjälper dem att nå sina sparmål.
Hur ser SEB på aktiv förvaltning kontra indexprodukter?
Båda typerna av förvaltning har sin naturliga plats i våra kunders portföljer. Det viktigaste är att kundernas rådgivning utgår från deras specifi ka situation och behov. Efter rådgivningsprocessen tar vi fram en lösning som består av olika produkttyper för att uppnå den önskade avkastningen.
Hur tror du att kapitalförvaltningsområdet förändras framöver?
Närvaro och lyhördhet för kundernas behov kommer att vara viktigt. Jag tror att kunderna kommer att vilja ha större spridning mellan olika tillgångar, som fastigheter, råvaror och riskkapital. Absolutavkastning blir också viktigare vilket driver utvecklingen mot aktivt förvaltade portföljer bestående av både index och mer komplexa fonder.
Liv
Division Liv ansvarar för all livförsäkringsverksamhet inom SEB och är ett av Nordens ledande livförsäkringsbolag. Inom fondförsäkring är SEB nummer ett i Sverige och nummer två i Danmark.
Division Liv har tre affärsområden:
- SEB Trygg Liv (Sverige)
- SEB Pension (Danmark)
- SEB Life & Pension International.
Verksamheten omfattar försäkringslösningar, främst fondförsäkringar, inom sparande och trygghetsområdet för privatpersoner och företag. Divisionen har cirka 1,8 miljoner kunder och bedriver verksamhet i Sverige, Danmark, Finland, Irland, Luxemburg, Estland, Lettland, Litauen och Ukraina.
SEB:s verksamhet inom traditionell livförsäkring i Sverige bedrivs huvudsakligen i Gamla Livförsäkringsaktiebolaget enligt ömsesidiga principer och utan bestämmandeinflytande för SEB och konsolideras därför inte i SEB Trygg Livs resultat. Gamla Liv är stängt för nyteckning.
| 2010 | 2009 | ||
|---|---|---|---|
| Andel av SEB:s totala intäkter, % | 12 | 11 | |
| Andel av SEB:s rörelseresultat, % | 15 | 12 | |
| Andel av SEB:s personal, % | 7 | 6 | |
Resultaträkning
| Mkr | 2010 | 2009 | Förändring, procent |
|---|---|---|---|
| Räntenetto | –11 | –18 | –39 |
| Livförsäkringsintäkter netto | 4 550 | 4 443 | 2 |
| Intäkter | 4 539 | 4 425 | 3 |
| Personalkostnader | –1 123 | –1 107 | 1 |
| Övriga kostnader | –524 | –536 | –2 |
| Av- och nedskrivningar av tillgångar | –690 | –667 | 3 |
| Kostnader | –2 337 | –2 310 | 1 |
| Rörelseresultat | 2 202 | 2 115 | 4 |
| Förändring i övervärden från verksamheten, netto |
1 165 | 900 | 29 |
| Verksamhetsresultat | 3 367 | 3 015 | 12 |
| Förändringar i operativa antaganden | –352 | –709 | –50 |
| Finansiella effekter av kortsiktiga marknadsfluktuationer |
554 | 2 019 | –73 |
| Förvaltningsresultat | 3 569 | 4 325 | –17 |
| K/I-tal | 0,51 | 0,52 | |
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 6,0 | 6,8 | |
| Räntabilitet, % | |||
| baserat på rörelseresultat | 32,3 | 27,4 | |
| baserat på verksamhetsresultat | 49,4 | 39,0 | |
| Antal befattningar, medeltal | 1 190 | 1 191 |
Bästa resultatet hittills – fondvärdet upp 15 procent
Livdivisionens rörelseresultat ökade med 4 procent jämfört med det starka 2009. Justerat för återvinningar av garantiåtaganden i traditionell försäkring på 76 Mkr (286) ökade rörelseresultatet med 16 procent.
Intäkterna steg med 8 procent justerat för återvinningar. Intäkterna från fondförsäkring förbättrades med 21 procent till följd av en positiv marknadsutveckling och ökad riskbenägenhet hos försäkringstagarna, som valt mer avancerade och aktierelaterade fonder. Det totala fondvärdet ökade med 15 procent till 179 miljarder kronor (156). Intäkterna från andra produktområden, främst sjuk- och olycksfallsförsäkring, sjönk.
Kostnaderna, exklusive avskrivningar, var stabila jämfört med föregående år. En fortsatt effektivisering av administrationen ger en stabil kostnadstrend per kontrakt. Avskrivningar på aktiverade anskaffningskostnader ökade, vilket ska ställas i relation till de ökade fondförsäkringsintäkterna.
Höga premieinkomster
Ett stort antal kundaktiviteter startade under 2010. Bland annat förbättrades tillgängligheten inom kundserviceenheten och rådgivningen samtidigt som produkterbjudandena var i fokus – allt i syfte att stärka de långsiktiga relationerna med kunderna.
De höga premieinflödena bekräftar att initiativen har tagits väl emot av kunderna. Den totala premieinkomsten 2010 ökade med 4 procent i lokal valuta, men minskade med 0,5 procent i svenska
Volymer
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Försäljning (vägd), Mkr | ||
| Traditionell liv och sjuk-/vårdförsäkring | 7 111 | 10 267 |
| Fondförsäkring | 41 376 | 40 399 |
| Totalt | 48 487 | 50 666 |
| Premieinkomst, Mkr | ||
| Traditionell liv och sjuk-/vårdförsäkring | 6 946 | 9 102 |
| Fondförsäkring | 23 522 | 21 503 |
| Totalt | 30 468 | 30 605 |
| Förvaltat kapital (nettotillgångar), miljarder kr | ||
| Traditionell liv och sjuk-/vårdförsäkring | 244,6 | 245,3 |
| Fondförsäkring | 179,5 | 156,4 |
| Totalt | 424,1 | 401,7 |
kronor till 30,5 miljarder kronor. Fortsatt fokus på fondförsäkring har lett till måttlig riskexponering, hög kapitaleff ektivitet och ökad lönsamhet.
Fondförsäkring fortsätter att vara den viktigaste produkten med en andel på 85 procent (80) av den totala försäljningen. Vid utgången av 2010 uppgick SEB:s marknadsandel av fondförsäkring i Sverige till 24,9 procent, vilket innebär en klart ledande position.
Andelen företagsbetalda pensionsprodukter ökade till 65 procent (61).
Försäljningen i Baltikum ökade med 9 procent jämfört med 2009.
Det totalt förvaltade kapitalet uppgick till 424 miljarder, vilket är en ökning med 6 procent jämfört med föregående år.
Jan Stjernström
Vad utmärkte 2010?
Vårt övergripande fokus för hela livdivisionen 2010 var att med oförminskad kraft vidareutveckla, förfi na och förenkla vårt kunderbjudande. Vidare har det också varit ett prioriterat område att förbättra servicen och att öka tillgängligheten för kunderna.
Hur ska SEB försvara sin ställning som ledande inom svensk fondförsäkring?
Vi har förmånen att vara en del av en bankkoncern, vilket är en viktig framgångsfaktor. Genom att ha ett förstklassigt produkterbjudande i kombination med möjligheten att serva våra kunder, oavsett var de väljer att möta oss, ger det oss goda förutsättningar att bibehålla vår ledande position.
Vilka är de viktigaste områdena ni satsar på under 2011?
Vi kommer att jobba aktivt med att utveckla vårt strategifondskoncept och att tillhandahålla en bred palett av olika tillgångsslag och risknivåer. Vi ser också att det blir allt viktigare för kunderna att planera för sin pension och vi kommer att utveckla vår rådgivning för att möta detta behov.
Hur ser SEB på frågan om fl ytträtt?
Det är självklart för oss att verka för valfrihet och fl ytträtt på hela sparandemarknaden. Det måste också omfatta avtalspensionsmarknaden.
Vilka är de främsta möjligheterna och utmaningarna framöver?
Den största utmaningen är den demografi ska utvecklingen. I Sverige liksom i hela västvärlden blir det allt färre som ska försörja allt fl er. Det kommer att innebära en enorm påfrestning för välfärdssystemen. En av lösningarna på detta är att låta privata lösningar bli viktiga komplement till de off entliga systemen. Där ligger självklart också stora möjligheter för oss som försäkringsgivare.
Baltikum
Division Baltikum består av kontorsrörelsen och all utlåningsverksamhet i Estland, Lettland och Litauen. Den fullständiga baltiska geografiska segmenteringen, inklusive Stora Företag & Institutioner, Kapitalförvaltning och Liv, rapporteras i kapitlet SEB:s baltiska erfarenheter på sidorna 10–11.
Division Baltikum betjänar 2,2 miljoner privatkunder och 175 000 mindre och medelstora företag i Estland, Lettland och Litauen. Kunderna har tillgång till SEB:s hela utbud av finansiella tjänster via kontorsnätet, telefon och Internet.
Divisionen har tre affärsområden
- Estland har 48 bankkontor och betjänar 539 000 kunder, varav 272 000 utnyttjar bankens internettjänster och 46 000 utgörs av små- och medelstora företag.
- Lettland har 49 bankkontor och 900 000 kunder, varav 650 000 utnyttjar bankens internettjänster och 70 000 är små- och medelstora företag.
- Litauen har 57 bankkontor och betjänar en miljon kunder, varav 938 000 utnyttjar bankens internettjänster och 59 000 är små- och medelstora företag.
| 2010 | 2009 | ||
|---|---|---|---|
| Andel av SEB:s totala intäkter, % | 7 | 9 | |
| Andel av SEB:s rörelseresultat, % | negativt | negativt | |
| Andel av SEB:s personal, % | 17 | 18 |
Resultaträkning
| Förändring, | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2010 | 2009 | procent |
| Räntenetto | 1 869 | 2 679 | –30 |
| Provisionsnetto | 877 | 934 | –6 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 63 | 126 | –50 |
| Övriga intäkter, netto | 37 | 55 | –33 |
| Intäkter | 2 846 | 3 794 | –25 |
| Personalkostnader | –640 | –730 | –12 |
| Övriga kostnader | –1 158 | –1 452 | –20 |
| Av- och nedskrivningar av tillgångar | –291 | –2 389 | –88 |
| Kostnader | –2 089 | –4 571 | –54 |
| Resultat före kreditförluster | 757 | –777 | –197 |
| Vinster och förluster vid avyttring av tillgångar | –5 | –17 | –71 |
| Kreditförluster | –873 | –9 569 | –91 |
| Rörelseresultat | –121 | –10 363 | –99 |
| K/I-tal | 0,73 | 1,20 | |
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 11,8 | 11,8 | |
| Räntabilitet, % | negativt | negativt | |
| Antal befattningar, medeltal | 2 958 | 3 275 |
Lönsamheten tillbaka under andra halvåret
Den ekonomiska återhämtningen i Baltikum, som påbörjades tidigt 2010, fortsatte under hela året. Trots att arbetslösheten fortsatte att vara hög i hela regionen har den börjat sjunka i Estland. Både Estland och Litauen visar nu positiva tillväxttal på årlig basis, medan Lettlands BNP är oförändrad.
Den första januari 2011 ändrade Estland sin valuta från estniska kroon till euro.
Fokus på att stärka de långsiktiga relationerna i regionen fortsatte och SEB vann en mängd utmärkelser i alla de tre baltiska länderna under 2010.
Intäkterna minskade under året till 2 846 Mkr (3 794), delvis till följd av förstärkningen av den svenska kronan under året som minskade intäkterna med 323 Mkr. Inlåningsmarginalerna fortsatte också att vara låga på grund av det nuvarande låga ränteläget. Under 2010 stabiliserades in- och utlåningsvolymerna i de tre baltiska länderna och lånemarginalerna började öka mot slutet av året.
Kostnaderna för året på 2 089 miljoner kronor (4 571) speglar goodwillnedskrivningen på 2,3 miljarder kronor under 2009. En tillfällig kostnadsökning under det fjärde kvartalet berodde på nedskrivningar med 199 Mkr i samband med införandet av ett nytt bassystem i Litauen.
Rörelseresultatet för året uppgick till –121 Mkr (–10 363). Förbättringen berodde på markant lägre nedskrivningar för kreditförluster, inklusive återvinningar på 1 009 Mkr under andra halvåret.
Nivån på problemkrediter stabiliserades under året i alla tre länderna. Den totala reserveringsgraden låg stabilt på 66 procent.
Omstrukturering och work-out
I slutet av december uppgick SEB:s leasingportfölj till 11,1 miljarder kronor (15). Den genomsnittliga återvinningsgraden för övertagna fordon var cirka 60 procent.
Den 31 december 2010, hade SEB:s fastighetsbolag i de tre baltiska länder na övertagit tillgångar till ett värde av 399 Mkr. SEB:s fastighetsutlåning i Baltikum uppgick till 22 miljarder kronor, av vilka 39 procent utgjordes av osäkra fordringar.
Martin Johansson
Har SEB varit överdrivet försiktig när det gäller reserveringar för kreditförluster?
Vi har en fortsatt försiktig och konservativ syn. I början av året vågade vi inte lite på att den begynnande stabiliseringen verkligen skulle hålla i sig och satte då av till så kallade kollektiva reserveringar. Det var dessa reserveringar som vi sedan löste upp mot slutet av året.
Hur snabbt kommer återhämtningen att gå?
Våra ekonomer har i BNP-prognoserna varit mer optimistiska än konsensus för det senaste året och det har visat sig stämma. För 2011 och 2012 räknar vi med 4–5 procents tillväxt.
SEB har drivit ett stort förändringsarbete i Baltikum genom ett tiopunktsprogram. Vilka är de viktigaste förändringarna?
Det viktigaste är att SEB numera har en tydlig husbanksprofi l i de tre baltiska länderna. I en allt mognare marknad kommer det att vara de långsiktiga relationerna med våra kunder som diff erentierar oss – inte produkterna i första hand. Hela tiopunktsprogrammet fokuserar på en optimal hantering av problemkrediter, förbättring av kredit- och aff ärskulturen och att skapa förutsättningar för goda kund relationer.
Hur ska SEB växa vidare i Baltikum efter krisen?
SEB är en fullservicebank i vart och ett av de tre baltiska länderna. Den plattformen bygger vi vidare på såväl mot privat- som företagskunder.
Vilka är de främsta möjligheterna och utmaningarna under 2011?
Möjligheterna ligger i en ny och mognare marknadssituation i en region som har en hög tillväxttakt. Här har SEB med sin långa tradition som relationsbank och starka varumärke en fördel. Vi ser därför stora möjligheter att utveckla vår rådgivande roll i människors vardag. Utmaningarna ligger mycket i den ekonomiska återhämtningen och att den kommer att ta tid. Det tar tid att arbeta igenom problemkrediter.
De viktigaste utmärkelserna 2010
SEB Estland No.1 avseende kundnöjdhet (EPSI) SEB Estland Bästa serviceföretag i Estland (TNS Emor) SEB Lettland No.1 i årets företagsrenomméindex (TNS TRI*M) SEB Lettland och Litauen No. 1 inom valutahandel (Global Finance) SEB Litauen Bästa private bank (Euromoney) SEB Litauen Mest attraktiva arbetsgivaren (Zinios & CV online)
Risk- och kapitalhantering
Allt eftersom marknaderna börjar återhämta sig från de kvardröjande effekterna från den finansiella krisen, har SEB påbörjat en framåtblickande genomgång av den interna risk- och kapitalhanteringen. De nya erfarenheterna arbetas in i koncernens syn på affärsvolymer, prissättning, risk och avkastning, kapital och likviditet. Detta skall förbereda koncernen för eventuella bakslag som kan uppstå i den ekonomiska återhämtningen men framför allt för framtida affärsutveckling. Återhämtningsförmåga och flexibilitet är nyckelord i den processen.
Fokusområden under 2010
2010 präglades av reaktioner på och efterverkningar av den finansiella krisen. Världsekonomin är fortfarande skör, men i ett bättre läge än 2009. De baltiska ländernas ekonomier, som är viktiga för SEB, är i en återhämtningsfas och det finns många förbättringstecken. Erfarenheter från den finansiella härdsmältan, de nya myndighetskraven, och externa förväntningar från investerare, ratingbolag och kunder har kombinerats och vägts in i SEB:s strategiska syn på balansräkning, risk, kapital och finansiering. Riskjusterat resultat och avkastning får särskild uppmärksamhet. Att använda dessa mått i hela organisationen ger en gemensam syn på risk och avkastning som kompletterar den traditionella bank-kundrelationen.
Som ett tecken på vikten av bankens riskhantering och i enlighet med generell bankpraxis, har styrelsen under 2010 utsett en Chief Risk Officer (CRO). Denne rapporterar till koncernchefen och är ansvarig för den oberoende riskkontrollfunktionen, portföljanalysen och kreditbeviljningsprocessen. Genom CRO-funktionen skapas en koncerngemensam och prioriterad syn på riskfrågor.
Regeländringar
Myndigheter och lagstiftare har sett över sina regelverk och föreslår förändringar som leder till högre kapitaliseringsnivåer, mer stringenta och jämförbara likviditetsmått samt större öppenhet för industrin som helhet.
Baselkommitténs förslag till nya kapital- och likviditetsregler – 'Basel III' – presenterades 2009 och myndighetens avsikter förtydligades under 2010. Branschen utvärderar fortfarande reglerna. Regelverket träder i kraft tidigast i början av 2013 och helt och hållet först 2019 och därefter. Under tiden kommer det att finnas övergångsregler för att banker ska kunna anpassa sig utan att tillgången på krediter till allmänheten ofrivilligt begränsas. Målet med Basel III är att förbättra kapitaliseringsnivå och kvaliteten på kapitalet för banker och att undvika alltför stort beroende av finansiering med korta löptider.
Hur de nya reglerna för likviditet och finansiering, "liquidity coverage ratio" och "net stable funding ratio", som ska användas för att övervaka likviditetsrisker hos banker kommer att slå beror på slutsatserna av den långa observationsperioden. Det står dock redan klart att finansieringen av bankers tillgångar kommer ha längre löptider än vad som är fallet idag.
SEB stödjer ambitionen att skapa ett mer motståndskraftigt internationellt banksystem. Förslagens inriktning är densamma som koncernens egna aktiviteter under krisen och den strategiska inriktningen. De genomgripande förslagen till förändring av myndighetskraven kräver dock omsorgsfull formulering och en fullödig analys av effekterna för att säkerställa att de får önskad effekt. SEB:s åsikt är att anpassningar till lokala förhållanden kommer att behövas.
Fortsatt stark kapitalsituation
SEB har upprätthållit stabiliteten och styrkan i kapitalet både vad gäller kvalitet och storlek. Kapitalstrategin har varit att ändra fördelningen från en balans mellan primärt och sekundärt kapital mot en fokusering på aktie- och hybridkapital i primärkapitalet. Detta är drivet av en försiktighetsprincip för att förbättra den förlustbärande kapaciteten. Denna strategi föregår myndighetskraven och SEB förväntar sig inte några hinder när det gäller att möta de framtida kapitalkraven. Givet koncernens nuvarande kapitalsituation har SEB:s relativa position stärkts av de nya reglerna. Den nya "leverage ratio", kapital i relation till balansomslutningen, skulle få begränsad effekt på koncernen, givet den starka kapitalbasen och inriktningen på företagskrediter i bankens affärsmodell.
Vid årsskiftet, utan övergångsregler, var koncernens kärnprimärkapitalrelation 12,2 procent (11,7) och primärkapitalrelation var 14,2 procent (13,9).
Stark position inom finansiering och likviditet
Under 2009 förlängdes koncernens förfallostruktur i finansieringen, så att nettoinflöden var större än utflöden till runt 18 månader då in-och utflöden var lika stora. Detta upprätthölls under 2010 då SEB:s strategiska fokus vad gäller balansräkningen också varit att förbättra fördelningen mellan olika typer av finansiering. Det har skett en flytt från senior upplåning till säkerställda obligationer, vilket är ett mer effektivt sätt att använda bankens tillgångar. Den outnyttjade säkerhetsmassan i bolåneportföljen, speciellt i Sverige, kommer att bli en värdefull finansieringskälla framöver. Kundinlåning från privatmarknaden är också strategiskt viktig eftersom den uppvisar en stor stabilitet. Trots att företagsinlåning inte ger lika stor effekt under Basel III, utgör den en stabil finansieringskälla som också kvarstod under den finansiella krisen.
När det gäller finansiering och likviditet har marknaden och konkurrensen redan drivit åtgärderna i den riktning som myndigheterna avsett. Finansieringskostnaderna, som redan har ökat generellt i marknaden, kommer förmodligen att fortsätta öka på grund av konkurrensen om den långfristiga finansieringen, men också på grund av förlängda förfallostrukturer.
Med en ut-inlåningskvot på 139 procent (139) vid årsskiftet, exklusive repor och omklassificerade obligationsportföljer, har SEB en fullgod finansieringssituation. Vid årsskiftet höll SEB likvida tillgångar uppgående till ett belopp på cirka 240 miljarder kronor.
Fokus på kreditkvalitet
SEB har agerat både proaktivt och försiktigt för att skydda kreditkvaliteten och de långsiktiga kundrelationerna genom krisen.
Baltiska kreditförluster för 2010 var 873 Mkr (9 569) vilket utgjorde 48 procent of koncernens nettoförluster under året. I Norden och Tyskland, vilka utgör mer än 90 procent av kreditportföljens exponering, var kreditkvaliteten god, med låga kreditförluster. Den totala kreditförlustnivån för koncernen uppgick till 0,14 procent.
Efter den kraftiga ekonomiska nedgången i de baltiska länderna, sker nu en vändning och den baltiska affären börjar visa en återgång till ett mer normalt affärsläge. Flera grundliga genomgångar av problemportföljer har gjorts ända ner på transaktionsnivå och resultaten har analyserats i detalj. Förbättringar, både operationellt och i kreditprocessen, vad gäller hantering och kontroll håller på att genomföras. Därför är SEB än bättre positionerat nu när externa faktorer, såsom återhämt-ningen i ekonomier och andra tillväxtsignaler, verkar vara positiva.
Obligationsportföljer
SEB håller obligationsportföljer i investeringssyfte, för likviditetshantering och för att stödja kundhandeln. Vid årsskiftet var den totala nominella volymen 322 miljarder kronor.
En målsättning under året har varit att öka kvaliteten på dessa innehav utifrån flera perspektiv, att balansera riskjusterad avkastning med finansieringskrav och kapitalutnyttjande. Som ett resultat har obligationsportföljerna minskats i linje med den strategiska målsättningen att begränsa ytterligare volatilitet i intjäningen. Nya investeringar i likviditetssyfte har högsta kreditkvalitet och består främst av statliga, överstatliga och säkerställda obligationer.
Försäljning av den tyska kontorsrörelsen
Ett exempel på SEB:s finansiella åtgärder under 2010 var överenskommelsen att sälja kontorsrörelsen i Tyskland, vilket minskade volymerna samt risken i SEB:s balansräkning, och frigjorde kapital. Effekten på balansräkningen blir stor på grund av att både tillgångar och skulder sålts men inte till lika belopp. För att hantera ränterisken som uppstod gjorde koncernen investeringar vilka har haft en temporär positiv effekt på räntenettot. Långsiktigt kommer försäljningen att få en positiv effekt på finansiella mått och riskmått överlag. Affären slutfördes den 31 januari 2011.
Mål för riskhanteringen
Riskhantering är en central aktivitet för en bank och därför av fundamental betydelse för långsiktig lönsamhet och stabilitet. Risk är nära förknippat med affärer och affärsutveckling och därför med kundernas behov. Kreditrisken är den största av de olika risker SEB ikläder sig för att förse kunder med finansiella lösningar och produkter.
SEB:s lönsamhet är direkt beroende av förmågan att bedöma, hantera och prissätta dessa risker och att samtidigt hålla tillräcklig likviditet och kapitalstyrka för att möta oförutsedda händelser. Risk- och kapitalfrågor identifieras, övervakas och hanteras i god tid för att säkerställa koncernens finansiella stabilitet. De ingår dessutom i såväl strategisk planering som löpande planering på affärsnivå i hela koncernen.
Koncernen använder beprövade metoder för riskhantering och har sedan länge upprättat oberoende funktioner för riskkontroll, kreditanalys och kreditbeviljning med stöd av avancerade interna modeller. Styrelseförankring, en tydlig beslutsordning, hög riskmedvetenhet hos medarbetarna, gemensamma definitioner och principer, ett kontrollerat risktagande inom fastställda ramar samt hög transparens i den externa rapporteringen utgör hörnstenarna i SEB:s risk- och kapitalhantering.
Heltäckande planering och uppföljning
För att förstå de finansiella konsekvenserna av affärsbeslut på alla nivåer och hur de påverkar aktieägarvärdet över tiden, arbetar SEB utifrån tre huvudaspekter: (1) tillväxt, fördelning och risk i affärsvolymerna, (2) de krav som verksamheten ställer på kapital, finansiering och likviditet, och (3) lönsamheten. Olika mål sätts och utvärderas löpande för att hantera och optimera resurser utifrån dessa tre aspekter.
Risker tas enbart där SEB kan förstå, utvärdera och hantera utfallet inom de gränser som myndighets- och ekonomiskt kapital utgör. I planeringsprocessen kombineras affärsenheternas planer till en koncerntotal, som sedan analyseras från olika synvinklar såsom riskaptit, finansiering, likviditet samt kapital. Affärsenheternas planer justeras sedan för att nå en optimal plan på koncernnivå. Denna process upprepas tills dess att en övergripande riskprofil har fastställts. Analysen och det slutgiltiga resultatet diskuteras och förankras från affärsenheter ända upp till styrelsen. En viktig del av affärsplanen är Riskstrategin som beskriver hur koncernens riskprofil ändras som ett resultat av affärsplanen och som utvärderar riskprofilen jämfört med styrelsens riskaptit. Styrelsen fastställer Riskstrategin på förslag från bankens Chief Risk Officer.
Stress tester
Affärsplanen och måltalen kompletteras med stress tester, en viktig del av bankens kapitalutvärdering eftersom testerna ger en indikation på eventuell volatilitet i intjäningen. Möjliga förluster och deras effekt på resultat och därmed kapital utvärderas. Det jämförs sedan med det interna kapitalkravet och externa myndighetskrav, vilket gör att koncernens finansiella styrka utvärderas under mycket värre förhållanden än de som ligger till grund för den finansiella planen. Likviditetshanteringen stressas regelbundet på ett liknande sätt för att utvärdera bankens förmåga att motstå likviditetsproblem utanför dess kontroll.
Makroekonomiska faktorer utgör de största skälen till att SEB:s intjäning och finansiella stabilitet kan äventyras. För att förstå riskerna i koncernens finansiella styrka och känslighet i intjäningen, analyseras flera olika scenarier, från förväntad ekonomisk utveckling till mycket extrema förhållanden. Stress tester används också för att utvärdera bufferten över de formella kapitalkraven.
Kapitalbasen jämfört med interna och externa kapitalkrav Miljarder kr 120 100 80 60 40 20 0 Kapitalbas Ekonomiskt kapital Basel II med övergångsregler Basel II utan övergångsregler Basel II kapitalkraven antas vara 8 procent av riskvägda tillgångar.
SEB har utvecklat ett antal stress tester som täcker de större
riskerna och som speciellt fokuserar på kreditförluster. Stresstesterna ställer ekonomisk information från lågkonjunkturscenarier (med samma historiska ekonomiska information som används i modeller för genomsnittlig risk över konjunkturcykeln i koncernen) i relation till årlig intjäning och tillgängligt kapital. I de stressade scenarierna sänks den framtida intjäningen, kreditförlusterna ökas (både för individuellt och gruppvis värderade lånefordringar) och genomsnittliga riskvikter i kreditportföljen försämras som ett resultat av riskklassmigration. Stresstesterna använder både intern och extern information om fallissemang och förlustdata tillsammans med historisk och makroekonomisk information för att simulera hur koncernens nuvarande portfölj skulle påverkas. På så sätt kan känsligheten i olika delar av portföljen identifieras och koncernen kan hantera risken än mer effektivt.
Koncernens stresstester är baserade på verkliga eller möjliga makroekonomiska omständigheter. I 'en gång på tio år' scenariet, antas aktiekurserna vara oförändrade i tre år medan industriproduktionen sjunker år ett och två och följs av en liten ökning år tre. I 'en gång på femtio år' scenariet, faller aktiekurserna 20 till 25 procent varje år i tre år och industriproduktionen sjunker 5, 2,5 och 2 procent under respektive år. Andra makroekonomiska variabler såsom fastighetspriser och räntor simuleras för att göra scenariet troligt och konsekvent. Fallissemangsnivåer på lån och andra kreditexponeringar ökas sedan i modellen för att likna historiska kriser. Svenska portföljer stressas till exempel till samma fallissemangsnivåer som under krisen 1992/1993. Fallissemangsdata används för varje riskklass. På så sätt tas kvaliteten och sammansättningen av portföljen med i beräkningen på ett annat sätt än om det vore en enkel kreditförlustprognos. Mer specifika makroscenarier används från tid till annan för att stressa land eller industrikategorier och kan innehålla specifikt stressade delar.
Under 2010 deltog SEB i den Europeiska Banktillsynskommitténs stresstest, vilket täckte marknads, likviditets- och kreditrisker i SEB:s portföljer baserat på myndighetens specifika ekonomiska scenarier. SEB använde den metod som beskrivs ovan för att skapa en objektiv länk mellan informationen i scenariet och beräknade kreditförluster. Faktisk data om BNP och arbetslöshet kopplades med förlustnivåer för varje större land som finns i SEB:s portföljer. Slutresultatet var en väsentlig nedgång i den normala intjäningen. På grund av SEB:s starka primärkapital i utgångsläget, så var slutresultatet ändå att SEB hamnade i topp 10 procent av europeiska banker när det gäller kapitalisering efter stresshändelserna.
Kapitalstyrning
Kapitalet hanteras centralt samtidigt som lokala krav på myndighetskapital och internt kapital uppfylls. Koncernens kapitalpolicy definierar hur kapitalhanteringen skall stödja affärsmålen, liksom även koncernens utdelningspolicy och ratingmål. Dokumentet fastställs av styrelsen på rekommendation av koncernens Asset and Liability Committee och styrelsens Risk and Capital Committee. Dokumentet ses över årligen.
Koncernens finanschef ansvarar för den process som utvärderar kapitalbehovet i relation till koncernens riskprofil och för att föreslå en långsiktig plan för att bibehålla tillräcklig kapitalstyrka. Denna process, den interna kapitalutvärderingen (IKU), är sammanlänkad med affärsplaneringen och sker inom ramarna för koncernens övergripande styr- och kontrollsystem.
Tillsammans med löpande uppföljning och rapportering av kapitalfrågor till styrelsen säkerställer detta att aktiekapital, ekonomiskt kapital, myndighetskrav och rating hänsyn hanteras på ett sådant sätt att SEB inte riskerar lönsamheten i verksamheten eller koncernens finansiella styrka. Kapitalhantering och koncernens kapitaltäckning beskrivs i mer detalj på sid 53.
Ekonomiskt kapital
För intern bedömning av kapitalbehov och lönsamhet arbetar SEB med så kallat ekonomiskt kapital via en modell för Capital at Risk (CAR). Denna interna modell har stora likheter med regelverket för kapitaltäckning enligt Basel II i det att många underliggande riskfaktorer är desamma. Beräkningen av ekonomiskt kapital utgår från konfidensnivån 99,97 procent, vilket representerar kapitalkravet för en AA-rating.
Vid slutet at 2010 var koncernens interna kapitalkrav uttryckt som ekonomiskt kapital 67,6 miljarder kronor (71,2). De största komponenterna var kredit- och försäkringsrisk (övervärdena i livförsäkringsverksamheten räknas in i koncernens totala förmåga att absorbera förluster och ingår därför i beräkningen av totalt ekonomiskt kapital). Diversifieringseffekter mellan divisionerna gör att koncernens totala kapitalbehov blir avsevärt lägre än om divisionerna skulle vara självständiga legala enheter.
Allokering av kapital till divisionerna baseras på ekonomiskt kapital. Lönsamhet mäts genom att redovisat resultat sätts i relation till det allokerade kapitalet. Detta möjliggör jämförelser av den riskjusterade avkastningen för koncernen och dess divisioner.
Hantering av likviditetsrisk
Ekonomiskt kapital per risktyp
| Mkr | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|
| Kreditrisk | 53 900 | 58 600 | 63 500 |
| Marknadsrisk | 6 100 | 3 300 | 4 800 |
| Försäkringsrisk | 19 600 | 19 500 | 17 900 |
| Operationell risk | 7 300 | 8 700 | 8 100 |
| Affärsrisk | 6 800 | 7 300 | 8 600 |
| Diversifiering | –26 100 | –26 200 | –26 300 |
| Totalt | 67 600 | 71 200 | 76 600 |
SEB:s likviditet hanteras centralt, samtidigt som lokala krav uppfylls. Koncernens likviditetspolicy, som ses över årligen, definierar hur finansiering och likviditetshantering skall stödja affärsmålen. Denna policy fastställs av styrelsen, på rekommendation av koncernens Asset and Liability Committee och styrelsens Risk and Capital Committee. Ett viktigt relaterat beslut är vilken ratingnivå banken har som målsättning för att kunna upprätthålla tillgänglighet till finansiering i marknaderna.
Finanschefen är ansvarig för att bedöma finansierings- och likviditetskrav i relation till koncernens affärsvolymer, refinansiering och förfallostruktur. Finanschefen skall också etablera en finansieringsstrategi för att möta existerande och planerade krav och förväntade förändringar i finansieringen på ett kostnadseffektivt sätt. Hantering av likviditetsrisk beskrivs närmare på sid 50.
| SEB:s risksystem | |
|---|---|
| Identifiera, mäta och hantera |
Kontroll med hjälp av limiter |
Intern modell för ekonomiskt kapital |
Myndighetskapital | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Kreditrisker | Kredit | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
| Motpart | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | |
| Koncentration | ✓ | ✓ | ✓ | ||
| Markndsrisker | Trading | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
| Banking | ✓ | ✓ | ✓ | ||
| Operationella risker | Operationell | ✓ | ✓ | ✓ | |
| Affärsrisker | Affär | ✓ | ✓ | ||
| Rykte | ✓ | ||||
| Satsning | ✓ | ||||
| Strategisk | ✓ | ||||
| Försäkringsrisker | Livförsäkring (åtagande) | ✓ | ✓ | ✓ | |
| Livförsäkring (övervärde) | ✓ | ✓ | |||
| Skadeförsäkring | ✓ | ✓ | ✓ | ||
| Likviditetsrisk | Likviditet | ✓ | ✓ | ||
Kreditrisk
Kreditrisk är risken för förluster till följd av att en kredittagare inte förmår fullgöra sina skyldigheter gentemot SEB. Definitionen omfattar även motpartsrisk i handlarverksamheten samt landrisk och avvecklingsrisk. Kreditrisk avser alla fordringar och potentiella fordringar på företag, banker, offentlig förvaltning och hushåll.
Följande avsnitt behandlar SEB:s kreditportfölj, framför allt exponeringar mot företag och hushåll i Norden, Tyskland och Baltikum. Information om SEB:s innehav av skuldinstrument finns i textrutan på sid 47.
Kreditkvalitet 2010
Kreditkvaliteten för koncernen uppvisade en positiv utveckling under 2010. Den baltiska krisen avtar medan den nordiska och tyska kreditkvaliteten har uppvisat fortsatt motståndskraft med begränsade osäkra fordringar genom hela den globala konjunkturnedgången. I ett globalt makroekonomiskt sammanhang var SEB geografiskt väl positionerat 2010 med största delen av kundbasen i den i grunden starka nordisk-tyska marknaden och i de baltiska marknaderna som håller på att stabiliseras.
Den viktigaste trenden under 2010 var förbättringen av den baltiska kreditkvaliteten, som inträffade tidigare än förväntat. Under första kvartalet var signalerna blandade och därför avsattes ytterligare reserver. Under andra halvan av året, sågs en tydlig stabilisering i kreditkvaliteten i alla tre baltiska länder vilket tillät en gradvis upplösning av reserver under de två sista kvartalen. Estland ligger först i den ekonomiska återhämtningen, följt av Lettland och Litauen. De underliggande förbättringarna leds av den exportdrivna återhämtningen och att förtroendet hos företagen har återvänt. Återhämtningen förväntas dock vara långsam med en gradvis nedgång i arbetslöshet samt låg inhemsk efterfrågan en tid framöver. Baltiska problemlån i procent av den baltiska utlåningen var 13,6 i slutet av 2010 (12,6).
Koncernens individuellt värderade osäkra lånefordringar sjönk med över 4,1 miljarder kronor under 2010, främst som ett resultat av stabiliseringen i Baltikum. Koncernens totala reserveringsgrad är fortsatt stark och ligger på 69 procent. Fordringar som avser gruppvis värderade lån (homogena grupper) som var oreglerade i över 60 dagar uppgick till 6,5 miljarder kronor vid årsskiftet, där Baltikum stod för två tredjedelar. Reserveringsgraden för oreglerade gruppvis värderade lånefordringar för koncernen uppgick till 51 procent.
Gruppens totala volym av problemlån nådde kulmen i december 2009 och har sedan dess uppvisat en nedåtgående trend. Oreglerade fordringar minskade till 24,3 miljarder kronor vilket utgjorde 1,8 procent av utlåningen per december 2010 (1,9 procent).
Kreditportföljen i översikt
Koncernens totala kreditexponering, bestående av kreditportföljen, repor och räntebärande värdepapper, uppgick till 2 061 miljarder kronor i december 2010, det vill säga en liten minsk ning jämfört med 2009.
SEB:s totala kreditportfölj som omfattar utlåning, ansvarsförbindelser och åtaganden samt derivat, uppgick till 1 703 miljarder kronor vid årsskiftet, en minskning med 6 procent. Justerat för valutaomräkningseffekter var kreditportföljen i stort sett oförändrad jämfört med 2009. Kreditportföljen domineras av tillgångar med hög kreditkvalitet, som är ett resultat av lång-
| Kreditexponering | |||
|---|---|---|---|
| Miljarder kr | 2010 | 2009 | 2008 |
| Utlåning | 1 183 | 1 308 | 1 362 |
| Ansvarsförbindelser och åtaganden |
430 | 406 | 442 |
| Derivatinstrument | 90 | 102 | 130 |
| Kreditportfölj | 1 703 | 1 816 | 1 934 |
| Repor | 36 | 60 | 31 |
| Skuldinstrument | 322 | 361 | 399 |
| Total kreditexponering | 2 061 | 2 237 | 2 364 |
Total kreditexponering består av koncernens kreditportfölj (lån och leasingavtal, åtaganden utanför balansräkningen som kreditlöften, remburser och garantier, samt motpartsexponeringar i derivat- och valutahandel) samt av repor och innehav av skuldinstrument. Exponeringar redovisas före reserveringar. Derivat och repor rapporteras inklusive nettningsavtal men före effekt av ställda säkerheter. Skuldinstrument innefattar alla räntebärande instrument som innehas i investeringssyfte, för likviditetshantering och för att stödja kundhandeln, inklusive de instrument som omklassificerats till kategorin Lånefordringar. Skuldinstrument som innehas via försäkringsdivisionen ingår inte.
Kreditportföljens utveckling
| Miljarder kr | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|
| Banker | 206 | 310 | 286 |
| Företag | 666 | 656 | 782 |
| Norden | 466 | 435 | 502 |
| Tyskland | 106 | 103 | 120 |
| Baltikum | 51 | 68 | 95 |
| Övriga marknader | 43 | 49 | 65 |
| Fastighetsförvaltning | 247 | 247 | 262 |
| Norden | 151 | 134 | 126 |
| Tyskland | 72 | 84 | 104 |
| Baltikum | 23 | 28 | 32 |
| Övriga marknader | 1 | 1 | 1 |
| Offentlig förvaltning | 75 | 95 | 119 |
| Hushåll | 509 | 509 | 486 |
| Norden | 369 | 347 | 309 |
| Tyskland | 84 | 97 | 104 |
| Baltikum | 50 | 60 | 68 |
| Övriga marknader | 6 | 5 | 5 |
| Total kreditportfölj | 1 703 | 1 816 | 1 934 |
Geografisk fördelning med utgångspunkt från var verksamheten bedrivs.
variga kundrelationer. Sverige står för 54 procent av portföljen (51). De nordiska länderna och Tyskland svarar tillsammans för 92 procent (91). Den baltiska kreditportföljen minskade med 33 miljarder kronor under året till 128 miljarder kronor vilket motsvarar 8 procent av den totala portföljen (9).
Försäljningen av den tyska kontorsrörelsen, som slutfördes den 31 januari 2011, minskade kreditportföljen med cirka 95 miljarder kronor efter årsskiftet 2010.
Kreditportföljen hanteras i fem delsegment: företag, fastighetsförvaltning, hushåll, offentlig förvaltning och banker. Företagssegmentet är det största och viktigaste och svarar för 39 procent (36) av den totala portföljen. Exponering mot banker minskade från 17 procent av portföljen under 2009 till 12 procent år 2010.
Företagsportföljen uppgick till 666 miljarder kronor vid årsskiftet 2010/2011. Den domineras av exponeringar mot
större nordiska och tyska kreditvärdiga företag, väl spridda över ett brett spektrum av branscher, där de största är tillverkningsindustri och affärs- och hushållsnära tjänster. De nordiska och tyska företagsportföljerna fortsatte att uppvisa fortsatt stark kreditkvalitet med begränsade kreditförluster under 2010. Företagens efterfrågan på krediter började gradvis att återkomma under året. Justerat för valutaeffekter, uppvisade de nordiska och tyska företagsportföljerna en anmärkningsvärd volymökning, främst under andra halvåret 2010. Den baltiska företagsportföljen fortsatte att minska.
Fastighetsportföljen uppgick till 247 miljarder kronor. Omkring 60 procent av portföljen avser exponeringar i Norden medan Tyskland står för nära en tredjedel. Portföljen är väl balanserad mellan kommersiella fastigheter (55 procent) och flerfamiljsbostäder (45 procent). Under 2010 noterades en viss tillväxt i segmentet flerfamiljsbostäder, främst i Sverige. Den svenska portföljen av flerfamiljsbostäder består huvudsakligen av exponeringar mot offentliga bostadsföretag och bostadsrättsföreningar, som anses vara låg risk. Den nordiska portföljen av kommersiella fastigheter präglas av starka motparter och sunda strukturer. Den baltiska fastighetsportföljen, med ungefär hälften av exponeringarna i Litauen, minskade något under 2010 till 23 miljarder kronor.
Kreditportföljen per bransch och marknad, 2010 1)
| Miljarder kr | Sverige | Danmark | Norge | Finland | Estland | Lettland | Litauen | Tyskland | Övriga | Totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Banker | 92,2 | 15,2 | 10,2 | 2,6 | 0,1 | 0,2 | 0,3 | 72,2 | 12,4 | 205,4 |
| Företag | 339,7 | 18,2 | 62,6 | 45,4 | 13,4 | 13,9 | 23,6 | 106,3 | 42,9 | 666,0 |
| Fastighetsförvaltning | 134,8 | 0,9 | 7,3 | 8,1 | 5,8 | 5,6 | 11,1 | 72,1 | 1,3 | 247,0 |
| Offentlig förvaltning | 16,8 | 0,1 | 0,4 | 0,9 | 1,9 | 0,2 | 2,3 | 52,8 | 0,1 | 75,5 |
| Hushåll | 331,8 | 5,4 | 30,3 | 1,3 | 17,4 | 11,6 | 21,0 | 83,8 | 6,2 | 508,8 |
| Total kreditportfölj | 915,3 | 39,8 | 110,8 | 58,3 | 38,6 | 31,5 | 58,3 | 387,2 | 62,9 | 1 702,7 |
Kreditportföljen per bransch och marknad, 2009 1)
| Miljarder kr | Sverige | Danmark | Norge | Finland | Estland | Lettland | Litauen | Tyskland | Övriga | Totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Banker | 174,5 | 25,3 | 10,4 | 3,3 | 0,2 | 0,7 | 0,4 | 79,0 | 15,9 | 309,7 |
| Företag | 312,7 | 19,4 | 58,5 | 44,6 | 18,2 | 17,8 | 31,8 | 103,4 | 49,3 | 655,7 |
| Fastighetsförvaltning | 113,7 | 0,1 | 12,6 | 7,9 | 7,2 | 7,0 | 13,7 | 83,8 | 0,8 | 246,8 |
| Offentlig förvaltning | 23,3 | 0,1 | 0,3 | 0,7 | 2,2 | 0,3 | 2,4 | 65,4 | 0,1 | 94,8 |
| Hushåll | 306,3 | 6,0 | 33,3 | 1,5 | 20,5 | 14,0 | 25,3 | 97,4 | 5,2 | 509,5 |
| Total kreditportfölj | 930,5 | 50,9 | 115,1 | 58,0 | 48,3 | 39,8 | 73,6 | 429,0 | 71,3 | 1 816,5 |
| 1) Geografisk fördelning med utgångspunkt från var verksamheten bedrivs. Beloppen är brutto, dvs före avdrag för kreditförlustreserveringar. |
Hushållssegmentet är den näst största portföljen och uppgår till 509 miljarder kronor. Nordiska hushåll står för nästan 72 procent av exponeringen, och av dessa står svenska bolån för nära 80 procent (292 miljarder kronor).
Den svenska bostadsmarknaden har varit ett diskussionsämne under året. Bolånemarknaden kännetecknas av ett livslångt personligt åtagande, ett starkt välfärdssystem, en nationell kreditupplysning, ett strukturellt underutbud och en reglerad bostadsmarknad. Enligt Riksbanken har hushållen tillgångar som är tre gånger så stora som skulderna. Å andra sidan har hushållens skuldsättningsgrad nått historiskt höga nivåer pådrivna av låga räntor. Den svenska Finansinspektionen har föreskrivit en högsta tillåten belåningsgrad på 85 procent från och med den 1 oktober 2010. SEB har infört detta krav samt skärpt sina utlåningsriktlinjer gällande högsta tillåtna bolånebelopp i relation till hushållets inkomster. SEB förbereder löpande kunderna på mindre gynnsamma ekonomiska förhållanden och allt oftare rekommenderas kunderna att amortera sina bolån.
Den svenska bolåneportföljen fortsätter att uppvisa stark kreditkvalitet. Kreditförlusterna är fortfarande försumbara och mängden oreglerade lån ligger stabilt på låga nivåer. Stresstester som genomförts under året, baserade på historiska fallissemangs- och förlustgrader, tyder på måttliga kreditförluster även givet ett scenario med höga räntor och ett bostadsprisfall.
Kreditpolitik
SEB:s kreditpolitik bygger på principen att all kreditbeviljning skall vara analysbaserad och stå i proportion till kundens betalningsförmåga. Kunderna skall vara kända i koncernen. Säkerheter och nettningsavtal används i varierande utsträckning, beroende på faktorer som motpartens kreditvärdighet samt transaktionens art och komplexitet.
Beviljningsprocess
Koncernens kreditbeviljning baseras på en utvärdering av kundens kreditvärdighet och på typ av kreditavtal. I beslutet vägs in såväl kundens nuvarande som förväntade framtida finansiella ställning samt det skydd som kan erhållas till exempel via "covenants" och säkerheter. Kreditbeviljningsprocessen tar hänsyn till såväl den aktuella transaktionens egenskaper som kundens samlade engagemang i banken. Processen skiljer sig åt beroende på typ av kund (hushåll, företag, bank osv.), kundens bedömda risknivå samt den sökta kreditens typ och storlek. Oberoende och kvalificerad kreditanalys är speciellt viktig vad gäller stora företag. Divisionen Stora Företag och Institutioner har en kreditanalysfunktion som tillhandahåller oberoende analys och kreditutlåtanden till divisionen och till kreditkommittéerna. För hushållskrediter är beviljningsprocessen baserad på ett system för kreditscoring.
Riskklassificering och mätning
Kreditrisk beräknas för samtliga tillgångar, både i handelslagret och i övrig verksamhet. Metodiken är i linje med Basel II regelverket och adresserar sannolikheten för fallissemang (PD), exponering vid fallissemang (EAD) och förlustgrad vid fallissemang (LGD). Under årens lopp har riskklassificeringssystemen blivit mer och mer sofistikerade och har kommit att omfatta en mycket stor andel av portföljerna i koncernen. De flesta av de system som används vid beräkningen av kapitalkrav för kreditrisker används också i den dagliga styrningen av verksam-
Kreditportföljen per kreditklass 2010 1)
| Totalt, exklusive hushåll | Hushåll 3) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kategori | Riskklass | PD intervall | Moody's / S&P 2) | Banker | Företag | Fastighets förvaltning |
Offentlig förvaltning |
Totalt | PD intervall | Bostads krediter |
| "Investment | 1–4 | 0–0,07% Aaa to A3/AAA to A– | 90,9% | 20,4% | 14,3% | 94,8% | 35,7% | 0–0,2% | 25,2% | |
| grade" | 5–7 0,07–0,26% | Baa / BBB | 5,6% | 25,9% | 20,0% | 2,1% | 19,8% | 0,2–0,4% | 43,0% | |
| 0,4–0,6% | 2,3% | |||||||||
| "Ongoing | 8–10 0,26–1,61% | Ba / BB | 2,3% | 43,9% | 52,3% | 3,0% | 36% | 0,6–1% | 15,6% | |
| business" | 11–12 1,61–6,93% | B1, B2 / B+, B | 0,6% | 6,6% | 5,1% | 0,0% | 4,9% | 1–5% | 8,3% | |
| 5–10% | 2,4% | |||||||||
| "Watchlist" | 13–16 6,93–100% | B3 to C / B– to D | 0,5% | 3,1% | 8,3% | 0,0% | 3,6% | 10–30% | 1,4% | |
| Totalt | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% | 30–50% | 0,3% | |||
| 50–100% | 1,5% | |||||||||
| Total | 100% |
Kreditportföljen per kreditklass 2009 1)
| Totalt, exklusive hushåll | Hushåll 3) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kategori | Riskklass | PD Intervall | Moody's / S&P 2) | Banker | Företag | Fastighets förvaltning |
Offentlig Förvaltning |
Totalt | PD Intervall | Bostads krediter |
| "Investment | 1–4 | 0–0.07% Aaa to A3/AAA to A- | 93,1% | 21,4% | 12,4% | 95,2% | 42,2% | 0–0.2% | 27,1% | |
| grade" | 5–7 0.07–0.26% | Baa / BBB | 4,0% | 26,3% | 22,1% | 2,6% | 18,5% | 0,2–0,4% | 38,8% | |
| 0,4–0,6% | 2,6% | |||||||||
| "Ongoing | 8–10 0.26–1.61% | Ba / BB | 1,7% | 38,9% | 50,0% | 2,0% | 29,4% | 0,6–1% | 17,2% | |
| business" | 11–12 1.61–6.93% | B1, B2 / B+, B | 0,7% | 7,9% | 6,2% | 0,2% | 5,3% | 1–5% | 8,3% | |
| 5–10% | 2,8% | |||||||||
| "Watch list" | 13–16 6.93–100% | B3 to C / B- to D | 0,5% | 5,5% | 9,3% | 0,0% | 4,6% | 10–30% | 1,4% | |
| Total | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% | 30–50% | 0,4% | |||
| 50–100% | 1,5% | |||||||||
| Total | 100% |
1) Sammanställning av kreditportföljen inklusive repor. 2) Ungefärlig relation till ratinginstitutens skalor. 3) Hushållsexponering uttryckt som EAD (Exposure-at-Default) i IRK beräkningen
heten för att säkerställa en beslutsprocess med medvetenhet kring risk/avkastning.
SEB har ett koncernövergripande system för intern riskklassificering (PD) av banker, stora och medelstora företagskunder och kunder inom offentlig förvaltning som avspeglar risken för betalningsfallissemang. Sexton riskklasser har definierats, där 1 står för den lägsta fallissemangsrisken och 16 den högsta. För varje riskklass, gör SEB genomsnittliga PD-skattningar på ett år över hela kreditcykeln baserat på tretton år av intern historik av fallissemang av betalningsskyldigheter. Beräkningarna är i linje med de skalor som används av internationella ratinginstitut och deras publicerade fallissemangsfrekvenser. Riskklassificeringen bygger på kreditanalys av risken i kundens verksamhet och finansiella ställning. I bedömningen vägs även finansiella nyckeltal in och jämförelser med kundens konkurrenter. Den vägda genomsnittliga riskklassen för koncernens kunder med undantag av hushåll och banker var 7,02 vid slutet av året (7,16). Koncernens företags- och fastighetsexponeringar i Norden och Tyskland uppvisade en begränsad negativ riskklassmigration medan försämringen var mer uttalad i de baltiska portföljerna.
För hushåll och småföretag använder SEB system för kreditscoring för att uppskatta PD för alla kunder. För att uppnå hög träffsäkerhet i riskklassificeringen använder SEB olika system för kreditscoring för olika regioner och produktområden, då både tillgängligheten av data och kundernas egenskaper normalt varierar beroende på land och produkt. Alla modeller bygger på "point-in-time" data, dvs riskklassificering baseras på kundens nuvarande beteende, ekonomiska situation och annan allmän information, och anpassas därefter till en nivå som representerar hela kreditcykeln för att återspegla graden av fallissemang över en längre tidsperiod.
Statistisk analys bekräftar att SEB:s riskklasser historiskt har uppvisat en differentiering av fallissemangen, t.ex. att sämre riskklasser har högre fallissemangsfrekvens än vad bättre har.
EAD mäts i nominella termer (till exempel för lån, obligationer och leasingkontrakt), som procent av beviljade belopp (kreditlöften, remburser, garantier och andra exponeringar utanför balansräkningen) och som nuvarande marknadsvärde plus ett belopp motsvarande den möjliga ökningen av exponering i framtiden, med avdrag för eventuella godtagbara säkerheter (i fråga om derivatkontrakt, repor och värdepapperslån).
LGD är en uppskattning av förlusten på en utestående exponering i händelse av fallissemang, och tar hänsyn till ställda säkerheter, etc. Den är baserad på intern och extern historik, 7 år eller mer bakåt i tiden, och detaljerna i varje relevant transaktion. LGD-estimaten sätts konservativt för att avspegla förhållandena i en allvarlig konjunkturnedgång.
I SEB:s metod för ekonomiskt kapital för kreditrisk spelar alla riskparametrar som diskuterats ovan in. De kombineras i en portföljmodell som också beaktar riskkoncentrationer till industriella och geografiska sektorer samt på stora enskilda exponeringar.
Limitsättning och uppföljning
För att hantera kreditrisken på varje enskild kund eller kundgrupp upprättas en totallimit. Limiten återspeglar den maximala exponering som SEB för närvarande accepterar på den kunden. Limiter upprättas även för den samlade exponeringen mot länder i vissa riskklasser samt för avvecklingsrisken i handlarverksamheten.
Samtliga totala limiter och riskklasser skall vara föremål för genomgång av ett kreditbeslutsorgan minst en gång om året (en Observerade fallissemangsfrekvenser, riskklass 1–11
Observerade fallissemangsfrekvenser, riskklass 12–15 Procent
kreditkommitté bestående av åtminstone två banktjänstemän, auktoriserade enligt den av styrelsen fastställda kreditinstruktionen för koncernen). Engagemang med högre risk (riskklass 13–16) är föremål för mera frekventa genomgångar. Avsikten är att på ett tidigt stadium kunna identifiera engagemang med förhöjd förlustrisk och att tillsammans med kunden arbeta fram konstruktiva lösningar som gör det möjligt för SEB att minska eller undvika kreditförluster.
På SEB:s hemmamarknader finns permanenta nationella workout-grupper som arbetar med problemkrediter. Dessa kompletteras av en koncernfunktion, Special Credits Management, med globalt ansvar för hantering av problemengagemang. Denna funktion hanterar i huvudsak baltiska engagemang och har mer än 200 medarbetare.
Motpartsrisk i derivatkontrakt
SEB tecknar derivatkontrakt i huvudsak för att bankens kunder skall kunna hantera sina finansiella risker. Sedan hanterar SEB risken i de uppkomna positionerna genom att ingå neutraliserande kontrakt på marknaden. Koncernen använder också derivat i syfte att skydda kassaflöden och marknadsvärden relaterade till bankens tillgångar och skulder från räntefluktuationer.
Motpartsrisk i derivatkontrakt uppstår när ett kontrakt har ett positivt marknadsvärde. Eftersom marknadsvärdena fluktuerar under kontraktets löptid måste hänsyn tas till ovissheten om framtida marknadsförhållanden. Detta görs genom att lägga på ett schablonvärde som motsvarar potentiella framtida rörelser i kontraktets marknadsvärde. Den totala kreditexponeringen på motparten är summan av kontraktets marknadsvärde och dess kontraktsspecifika schablonvärde.
Vid årsskiftet uppgick SEB:s derivatåtaganden till ett nominellt belopp av 9 638 miljarder kronor. Eftersom merparten av alla derivataffärer utgörs av stängda positioner, det vill säga att SEB har köpt och sålt en identisk position, samt att man använder sig av nettningsavtal och avtal om marginalsäkerheter för den absoluta majoriteten av alla motparter, så återspeglar inte det nominella beloppet den underliggande risken. Den faktiska motpartsrisken i derivatåtagandena utgörs istället av summan av marknadsvärdet och schablonvärdet. Med hänsyn till nettningsavtalen uppgick den totala motpartsrisken i derivatåtagandena vid slutet av året till 90 miljarder kronor (102).
Kreditriskreducering
SEB använder ett antal metoder för att reducera risken i kreditportföljen. Valet beror på vad som är lämpligt i det enskilda fallet för aktuell produkt och kund, men hänsyn tas även till legala begränsningar liksom till den egna organisationens erfarenhet och kapacitet att hantera metoden i fråga. De viktigaste metoderna utgörs av pantsättning av säkerheter, av garantier och borgensförbindelser, samt av nettningsavtal som gör det möjligt för SEB att avräkna negativa återanskaffningsvärden mot positiva i händelse av fallissemang hos motparten. De vanligaste typerna av pantsatta säkerheter utgörs av fast egendom och finansiella säkerheter. I handlarverksamheten används vanligtvis avtal om dagligt säkerställande av marginalsäkerheter för att vid varje tidpunkt begränsa nettot av utestående motpartsexponeringar. För stora företag reduceras kreditrisken normalt genom särskilda villkor i låneavtalen.
Koncentrationsrisk
Kreditportföljen analyseras med avseende på både geografisk och branschmässig riskkoncentration liksom på stora enskilda engagemang som avser såväl direkt exponering som indirekt exponering, i form av panter, garantiåtaganden och kreditderivat. SEB efterlever de nya lagar och föreskrifter om stora exponeringar som i ljuset av den finansiella krisen lägger större tonvikt på finansiella institut och kortfristiga exponeringar.
SEB:s 20 största exponeringar, uttryckt som andel av kapitalbasen ökade något under 2010 jämfört med 2009.
Uppföljning av kreditportföljen
Den samlade kreditportföljen granskas regelbundet ur olika synvinklar; bransch, geografi, riskklass, produkt, storleksmässigt och så vidare. Särskilda analyser och stresstester utförs när marknadsutvecklingen kräver en noggrannare granskning av vissa sektorer. Under 2010 har de baltiska portföljerna följts noggrant med månatliga uppdateringar om utveckling av kreditkvaliteten, samt frekventa granskningar av olika underportföljer i division Baltikum. Dessutom utförs regelbundet speciella portföljgranskningar av olika underportföljer av särskilt intresse för Group Credit Committee. Stresstester har utförts på de tyska och de baltiska portföljerna, liksom på portföljerna av fartygsoch kommersiella fastighetskrediter. För hushållsexpo neringar har fokus varit på ett möjligt bostadsprisfall i Sverige.
Problemlån
Reservering för sannolika kreditförluster görs avseende individuellt eller gruppvist värderade lånefordringar.
Individuellt värderade lånefordringar
Lånefordringar mot företag, fastigheter och institut utvärderas huvudsakligen på individuell basis och en specifik reservering skall göras för den sannolika kreditförlusten på ett identifierat osäkert lån. Ett lån klassificeras som osäkert om det objektivt kan konstateras att en förlusthändelse har inträffat och om denna händelse har en negativ påverkan på uppskattade framtida kassaflöden (kunden har exempelvis påtagliga finansiella problem eller har fallerat vid räntebetalning eller amortering). Lån klassificeras inte som osäkra om säkerheternas värde täcker ränta och kapitalskuld med betryggande marginal.
Alla kunder med lån som banken anser osäkra ingår i riskklass 16. Alla lån mot en sådan kund betraktas som osäkra, om inte speciella omständigheter föreligger – till exempel förekomsten av en specifikt pantsatt säkerhet som täcker både kapitalskuld och ränta.
En gruppvis reservering görs för lån som inte klassificerats som osäkra vid individuell bedömning. Lån med likartad kreditriskprofil grupperas tillsammans och graden av osäkerhet i värdet bedöms för varje sådan grupp som helhet. SEB:s interna riskklassificeringssystem är en av de komponenter som utgör underlag vid beräkningen av de gruppvisa reserverna. Gruppvisa reserver kan ses som ett steg på vägen mot att kunna identifiera specifika förluster på individuella lån.
Gruppvist värderade lånefordringar
Värdering av lån till privatpersoner och små företag görs i stor utsträckning på portföljnivå. Olika beräkningsmodeller används för olika lånetyper när de enskilda lånen är små och har likartad riskprofil. Exempel på sådana produkter är kreditkort, bolån och konsumentkrediter. De gruppvisa reserveringarna baseras på historiska erfarenheter av kreditförluster liksom på den sannolika förlustnivån i respektive kategori.
Se not 17 till de finansiella rapporterna för ytterligare kreditriskinformation
Skuldinstrument
SEB håller portföljer med skuldinstrument i investeringssyfte, för likviditetshantering och för att stödja kundhandeln. Portföljerna innehåller främst ränteinstrument som statsobligationer, säkerställda obligationer, obligationer utgivna av finansiella institutioner samt strukturerade krediter. Vid slutet av året 2010, uppgick den totala exponeringen i skuldinstrument till 322 miljarder kronor (361). SEB:s strategi för likviditetsportföljen är fokus på högkvalitativa statspapper och säkerställda obligationer som är fullt pantsättningsbara hos centralbankerna. På grund av samma strategi har innehaven av obligationer utgivna av finansiella institutioner och strukturerade krediter minskats.
Nettoposition i skuldinstrument
| SEK miljarder | 2010 | 2009 | 2008 |
|---|---|---|---|
| Räntebärande värdepapper, totala tillgångar |
322 | 361 | 399 |
| Räntebärande värdepapper, korta positioner |
-46 | –47 | –39 |
| Riksbankscertifikat | –50 | ||
| Total return swaps | –2 | –5 | |
| Nettopositioner, totalt | 278 | 262 | 355 |
Geografisk fördelning
2010, 322 miljarder kronor1)
| Stat och kommun | Företag | Säkerställda obligationer |
Strukturerade krediter |
Finansiella institutioner |
Totalt | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tyskland | 29,7% | 0,9% | 3,8% | 0,4% | 0,5% | 35,3% |
| Sverige | 3,5% | 1,4% | 12,7% | 0,0% | 0,8% | 18,4% |
| USA | 0,2% | 0,4% | 0,0% | 3,6% | 2,8% | 7,0% |
| Danmark | 0,8% | 0,1% | 5,6% | 0,0% | 0,0% | 6,5% |
| Norge | 2,6% | 1,6% | 1,2% | 0,0% | 0,9% | 6,3% |
| Spanien | 0,1% | 0,0% | 3,1% | 0,7% | 0,1% | 4,0% |
| Storbritannien | 0,0% | 0,0% | 0,3% | 1,5% | 1,1% | 2,9% |
| Finland | 0,2% | 0,5% | 0,2% | 0,0% | 0,0% | 0,9% |
| Italien | 0,4% | 0,0% | 0,0% | 0,4% | 0,0% | 0,8% |
| Irland | 0,0% | 0,0% | 0,2% | 0,3% | 0,4% | 0,9% |
| Grekland | 0,3% | 0,0% | 0,0% | 0,1% | 0,0% | 0,4% |
| Portugal | 0,2% | 0,0% | 0,0% | 0,2% | 0,0% | 0,4% |
| Övriga Europa | 8,0% | 0,0% | 3,7% | 3,2% | 0,5% | 15,4% |
| Övriga | 0,2% | 0,0% | 0,0% | 0,2% | 0,2% | 0,6% |
| Total | 46,2% | 4,9% | 30,8% | 10,7% | 7,4% | 100,0% |
Ratingfördelning
2010, 322 miljarder kronor 1)
| Stat och kommun | Företag | Säkerställda obligationer |
Strukturerade krediter |
Finansiella institutioner |
Totalt | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AAA | 27,6% | 0,6% | 26,5% | 5,1% | 1,1% | 60,9% |
| AA | 8,2% | 0,8% | 3,5% | 2,6% | 1,7% | 16,8% |
| A | 0,6% | 1,0% | 0,2% | 1,4% | 2,2% | 5,4% |
| BBB | 1,3% | 0,1% | 0,0% | 0,2% | 0,7% | 2,3% |
| BB/B | 0,4% | 0,4% | 0,0% | 0,7% | 0,5% | 2,0% |
| CCC/CC/C | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,6% | 0,0% | 0,6% |
| Ingen rating 2) | 8,1% | 2,0% | 0,6% | 0,1% | 1,2% | 12,0% |
| Totalt | 46,2% | 4,9% | 30,8% | 10,7% | 7,4% | 100,0% |
1) Exklusive skuldinstrument som innehas av division Liv, 61 miljarder (76). 2) Huvudsakligen tyska delstater (Bundesländer)
Investeringsportföljen – geografisk fördelning
| 2010, 48 miljarder kr | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Storbri tannien |
Spanien | Övriga Europa |
USA | Australien /Nya Zeeland |
Total volym, miljarder |
|
| Produkt | ||||||
| Finansiella | ||||||
| institutioner | 9,8% | 0,0% | 31,9% | 56,6% | 1,7% | 10,9 |
| Säkerställda | ||||||
| obligationer Strukturerade |
0,0% | 96,1% | 3,9% | 0,0% | 0,0% | 7,8 |
| krediter | 15,1% | 7,2% | 46,4% | 30,4% | 0,9% | 29,6 |
Ytterligare information om skuldinstrument återfinns i not 41 och 42.
Marknadsrisk
Marknadsrisk är risken för förlust eller sjunkande framtida intäkter till följd av förändringar av räntor, råvarupriser, valuta- och aktiekurser, inklusive prisrisk i samband med avyttring av tillgångar eller stängning av positioner.
En tydlig skillnad görs mellan marknadsrisk i handlarverksamheten, dvs. risker i handelslagret, och strukturella marknadsrisker samt risker i räntenettot, dvs. risker i övrig verksamhet.
Marknadsrisk i handelslagret uppstår i koncernens kunddrivna handel, där SEB är marknadsgarant (market maker) på de internationella valuta-, aktie- och kapitalmarknaderna. Dessa risker uppstår huvudsakligen inom divisionen Stora Företag & Institutioner och hanteras på koncernens olika handelsplatser inom ramen för en heltäckande limitstruktur.
Marknadsrisk i koncernens övriga affärsverksamhet uppstår till följd av strukturella skillnader i balansräkningen avseende valutor, räntevillkor och räntebindningstider. Group Treasury har det övergripande ansvaret för att hantera dessa risker, som samlas centralt med hjälp av ett internprissystem.
Riskmandat
Styrelsen fastställer hur stor marknadsrisk koncernen accepterar. Koncernens Asset and Liability Committee fördelar sedan styrelsens mandat till affärsenheter, som i sin tur fördelar erhållna limiter internt, i vissa fall ända ner till enskilda handlarbord. Limiterna begränsar risktagandet till koncernens riskaptit, men är också ett verktyg för kontroll och hantering av riskexponeringar och förlustpositioner. Styrelsen fastställer de övergripande risklimiterna för Koncernen baserat på rekommendationer från Risk and Capital Committee, på förslag från Chief Risk Officer. Styrelsen och verkställande ledningen tillåter inte eget positionstagande.
Marknadsriskkontroll
Dagligen mäts, kontrolleras och rapporteras marknadsriskerna på koncern-, divisions- och affärsenhetsnivå. Risk Control gör en daglig oberoende värdering av handlarpositionerna. De dagliga kontrollprocesserna bygger på statistiska modeller och på mer traditionella riskmått som nominella exponeringar och känslighetsmått. Marknadsriskerna rapporteras regelbundet till Asset and Liability Committee och till Risk and Capital Committee.
Value at Risk i handelslagret
| Mkr | Min | Max | 31 dec 2010 |
Genom snitt 2010 |
Genom snitt 2009 |
|---|---|---|---|---|---|
| Ränterisk | 53 | 257 | 67 | 100 | 156 |
| Kreditspreadrisk | 52 | 360 | 294 | 251 | 102 |
| Valutarisk | 12 | 136 | 36 | 44 | 65 |
| Aktierisk | 20 | 112 | 50 | 40 | 51 |
| Råvarurisk | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 |
| Volatilitetsrisk | 14 | 35 | 21 | 24 | – |
| Diversifiering | – | – | –155 | –154 | –183 |
| Totalt | 133 | 483 | 313 | 305 | 193 |
Value at Risk i övrig verksamhet (bankboken)
| Mkr | Min | Max | 31 dec 2010 |
Genom snitt 2010 |
Genom snitt 2009 |
|---|---|---|---|---|---|
| Ränterisk | 161 | 586 | 481 | 288 | 369 |
| Kreditspreadrisk | 0 | 397 | 152 | 141 | – |
| Valutarisk | 0 | 80 | 27 | 27 | 127 |
| Aktierisk | 19 | 59 | 34 | 33 | 51 |
| Diversifiering | – | – | –178 | –122 | –166 |
| Totalt | 188 | 639 | 516 | 367 | 381 |
Riskmätning
Vid mätningen av marknadsriskexponering, är det viktigt att särskilja mellan mått som syftar till att uppskatta förluster under normala marknadsförhållanden och mått som koncentrerar sig på extrema förhållanden, så kallade stresstester och scenarioanalyser.
Styrelsen har beslutat om fyra centrala riskmått för att kvantifiera och limitera koncernens totala marknadsriskexponering under normala marknadsförhållanden: Value-at-Risk, Delta 1 procent, Aggregated FX samt Stop Loss limit. Alla riskmått har sina för- och nackdelar. Nackdelarna begränsas genom att riskmåtten kombineras med varandra.
Value-at-Risk (VaR)
För att mäta och limitera koncernens totala marknadsrisknivå använder sig SEB av metodik enligt Value-at-Risk (VaR). Denna statistiska metod uttrycker den maximala potentiella förlust som med viss sannolikhet kan uppstå under en viss tidsperiod. Koncernen har valt 99 procents sannolikhetsnivå och en tidshorisont på tio dagar för att kontrollera och rapportera VaR. För den löpande kontrollen av VaR i handelslagret används en tidshorisont på en dag, och VaR-beräkningen baseras på tolv månaders datahistorik. SEB använder sin VaR-modell för beräkning av det legala kapitalkravet för huvuddelen av den generella marknadsrisken i bankens handelslager.
VaR-modellen utvärderas dagligen för att övervaka och säkra dess noggrannhet och för att verifiera att förluster inte väsentligt överstiger VaR-nivån mer än en procent av handelsdagarna. SEB:s VaR-modell beaktar ett brett spektrum av riskfaktorer och använder historiska metoder.
Under 2010 var Gruppens VaR i handelslagret i snitt 305 miljoner kronor. Ökningen jämfört med 2009 beror på en strategisk omallokering från bankboken. VaR i bankboken ökade temporärt under andra halvan av 2010, på grund av försäljningen av den tyska kontorsrörelsen. Detta orsakade en ökning på runt 90 procent. Efter att försäljningen avslutats i januari 2011 har VaR återgått till tidigare nivåer. För resterande del av portföljen har de underliggande positionerna minskat samtidigt som marknads volatiliteten har minskat, vilket har lett till en nettominskning av VaR.
Känslighets- och positionsmått
För kompletterande analys använder koncernen känslighetsoch positionsmått, speciellt avseende förskjutningar i relevanta avkastningskurvor. För portföljer som innehåller optioner eller optionsliknande instrument kombineras dessa mått med stresstester innefattande stora förändringar av priser och av volatiliteten i underliggande instrument. Limiter används för de olika optionsrelaterade känslighetsmåtten.
Stresstester och scenarioanalyser
Scenarioanalyser och stresstester genomförs regelbundet som ett komplement till ovan beskrivna riskmätningar. Metodiken med stresstestning gör det möjligt att upptäcka potentiella förluster bortom 99-percentilen genom att man utnyttjar fler scenarier än den uppsättning som ryms inom simuleringsfönstret. SEB stressar portföljerna genom att utnyttja extrema marknadsrörelser som inträffat i det förgångna (historiska scenarier), liksom extrema rörelser som bedöms kunna inträffa i framtiden (hypotetiska scenarier). Denna typ av analys ger en uppfattning om de möjliga effekter som enskilda riskfaktorer eller bredare marknadsscenarier kan få på en portfölj. Limiter baserade på stresstester och scenarioanalyser är införda där det anses nödvändigt utifrån positioner, marknadsförhållanden, etc.
Ränterisk
Ränterisk är risken för förlust eller för sjunkande framtida intäkter till följd av förändringar i räntor, inklusive prisrisk i samband med avyttring av tillgångar eller stängning av positioner. Risken mäts och limiteras via VaR kompletterat med nedan beskrivna mått.
Delta 1 procent
Ränteriskmåttet Delta 1 procent beräknas för alla räntebaserade produkter och definieras som den förändring i marknadsvärde som uppstår när alla räntor i varje valuta rör sig parallellt en procentenhet åt det för banken mindre fördelaktiga hållet.
Räntenetto
Risken i räntenettot beror på den totala affärsmixen, framför allt på olikheter i volym och räntebindningstid mellan räntebärande tillgångar och skulder. Räntenettot är också utsatt för en "golvrisk". Vissa asymmetrier finns i hur banken kan prissätta sina produkter och detta skapar en marginalpress när räntorna är låga, varför det är relevant att analysera både "upp"- och "ner"-scenarier. SEB bevakar räntenettorisken men åsätter den inte en särskild marknadsrisklimit. För mer information se not 43 med balansräkningens räntebindningstider.
Kreditspreadrisk
Kreditspreadrisk är risken att en investerings värde sjunker till följd av förändringar i kreditspreadar. I motsats till kreditrisk, som är relevant för alla koncernens exponeringar, är endast marknadsvärderade tillgångar utsatta för kreditspreadrisk.
Valutakursrisk
Valutakursrisk uppstår dels som ett resultat av bankens valutahandel på internationella marknadsplatser, dels på grund av att koncernens aktiviteter utförs i olika valutor. Valutapositioner i handelslagret mäts och hanteras med hjälp av VaR-modellen. Separat mätning och hantering görs av de strukturella valutakursrisker som uppstår i koncernens balansräkning och intjäning. Den strukturella valutakursrisken kopplad till koncernens dotterbolag i de baltiska länderna hanteras för att bli riskneutral gentemot ofördelaktiga valutakursrörelser. Koncernens strukturella valutakursrisk minskade i och med Estlands inträde i EMU 2011.
Single och Aggregated FX
Förutom VaR-beräkningen mäts valutakursrisken i förhållande till svenska kronor även genom måtten Single- och Aggregated FX. Single FX utgörs av den största nettopositionen (lång eller kort) för alla valutor utom svenska kronan. För att bestämma Aggregated FX beräknas summan av alla långa nettopositioner och summan av alla korta nettopositioner för varje valuta utom svenska kronan. Aggregated FX är den större av dessa två absoluta värden.
Aktiekursrisk
Aktiekursrisk uppstår när SEB är marknadsgarant för eller handlar i aktier och aktierelaterade instrument. VaR är det främsta risk- och limitmåttet för denna risk. Därutöver används ett antal riskmått för aktiederivat.
Låg riskbenägenhet i handelslagret
Mkr. Daglig intjäning i handelslagret1) 2007–2010, 39 förlustdagar av 1 027, genomsnittlig förlust 14 Mkr
Råvarurisk
Sedan 2009 har SEB erbjudit sina kunder möjligheten att täcka av råvarurisker genom SEB. Verksamheten är fortfarande i en uppstartsfas, varför såväl antalet transaktioner som riskexponeringen är begränsad.
Volatilitetsrisk
Volatilitetsrisk definieras som risken för ett negativt finansiellt resultat i den implicita volatiliteten. Med implicit volatilitet avses att värdet på ett givet optionskontrakt beror på den uppskattade volatiliteten på den i marknaden prissatta underliggande tillgången.
Stop loss limit
En stop loss limit är ett specificerat förlustbelopp som används för att tvinga fram ett agerande, till exempel stängning av en position, i syfte att begränsa potentiella förluster i en position, portfölj eller enhet. Stop loss limiten är den ultimata kontrollmekanismen för riskminimering eftersom den fokuserar på faktiska förluster under stressade marknadsförhållanden. Stop loss limiter används genomgående i koncernens handelslager.
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk är risken att koncernen, inom en definierad tidsperiod, inte kan refinansiera sina existerande tillgångar eller är oförmögen att möta utökade krav på likviditet. Likviditetsrisk innefattar också risken att koncernen tvingas låna till ofördelaktig ränta eller måste sälja tillgångar med förlust för att kunna fullgöra sina betalningsåtaganden.
SEB håller tillräcklig likviditet för att fullgöra löpande betalningsåtaganden, med extra betalningsberedskap för oförutsedda marknadsstörningar.
Likviditetssituation 2010
SEB har hela året haft god tillgång till de kort- och långfristiga kapitalmarknaderna. Relationen utlåning till inlåning ligger kvar på 139 procent (139), exklusive omklassificerade obligationsportföljer och repor. Den sunda finansieringsstrukturen fick vidare stöd genom att ytterligare långsiktig finansiering motsvarande 102 miljarder kronor tagits upp under året. Vid årsskiftet höll SEB en pool av likvida tillgångar till ett belopp på cirka 240 miljarder kronor.
Hantering och rapportering av likviditetsrisk
Målet för SEB:s likviditetsriskhantering är att säkerställa att koncernen har kontroll över sin likviditetsrisksituation, med tillräckliga mängder kontanter eller omedelbart säljbara tillgångar i alla relevanta valutor för att i tid fullgöra sina betalningsåtaganden, i alla förutsägbara situationer och utan att detta leder till höga extra kostnader. Riskhantering styrs av limiter som fastställs av styrelsen, vilka fördelas vidare av Asset and Liability Committee. Likviditetslimiter sätts för koncernen och specifika legala enheter samt för exponeringar i vissa valutor.
SEB har etablerat koncernövergripande processer för att hantera sina likviditetskrav på kort och lång sikt. Likviditeten hanteras centralt av Group Treasury, med stöd av lokala treasuryfunktioner på koncernens viktigaste marknader. Risk kontroll mäter och rapporterar regelbundet limitutnyttjande och resultat av stresstester till Asset and Liability Committee och till
Finansieringsstruktur
31 dec 2010. Procent (1 402miljarder kr)
Överskjutande tillgångar i poolen för säkerställda obligationer uppgår till 62 miljarder kronor som kan utnyttjas för att emittera ytterligare obligationer eller pantsättas i centralbanker.
Risk and Capital Committee.
Koncernen reducerar likviditetsrisken genom att sprida sin finansiering över flera geografiska områden och genom att arbeta via olika instrumenttyper och valutor. Inlåning från hushåll och företag är den viktigaste finansieringskällan.
Mätning och kontroll av likviditetsrisk
Likviditetsrisk mäts via ett antal specialutformade verktyg, eftersom ingen enskild metod kan fånga alla aspekter av denna risk. SEB:s metoder omfattar kortfristig pantsättningskapacitet, analys av framtida kassaflöden, scenarioanalys och olika nyckeltal i balansräkningen, kompletterat med Basel III-mått som de är definierade för den pågående testrapporteringen.
Likviditetsgap identifieras genom beräkning av ackumulerade kassaflöden från koncernens tillgångar, skulder och poster utanför balansräkningen, i tidsfickor upp till ett år. I beräkningarna behöver man för vissa produkter, till exempel inlåningskonton och bolån, göra antaganden om löptid och om hur produktvolymerna uppträder över tid och vid förfall. Likviditetsreservens kvalitet analyseras (se nedan) för att kunna bedöma hur stor del av den som kan pantsättas och därmed erbjuda säkerställd finansiering i pressade situationer.
För tidshorisonter över ett år mäts en relation ("core gap") som visar i vilken utsträckning koncernen finansierar illikvida tillgångar med hjälp av stabil, långsiktig finansiering. De stabila skulderna (inklusive eget kapital) skall alltid vara mer än 90 procent av de illikvida tillgångarna. Under 2010 var den genomsnittliga nivån 106 procent och vid utgången av året 109 procent.
Stresstester används regelbundet för att identifiera möjliga källor till likviditetspåfrestningar och för att säkerställa att aktuell exponering ligger inom fastställda gränser för likviditetsrisken. Testerna uppskattar likviditetsrisken under olika scenarier, med försvårad finansiering på grund av såväl koncernspecifika som allmänna omständigheter.
Likviditetsreserven
Likviditetsreserven består av värdepapper som kan användas som säkerhet för lån eller i återköpstransaktioner (repor) och därmed omedelbart kan omsättas i kontanter. Likviditetsreservens storlek visar i vilken utsträckning koncernen förfogar över en stabil volym likvida, ej pantsatta tillgångar av hög kvalitet, som en försäkring mot en mängd allvarliga likviditetsscenarier. Likviditetsreserven skall alltid motsvara minst 5 procent av balansomslutningen och låg med god marginal över 10 procent vid slutet av 2010.
Nya likviditetsregler
Under 2010 fastställde tillsynsmyndigheter globalt de nya likviditetsregler som syftar till såväl strukturell som stressad likviditet. Detaljerade åtgärder som bygger på förslag från Baselkommittén, kommer att införas under de kommande åren, efter konsekvensanalys och diskussioner mellan tillsynsmyndigheter och branschen. Den nuvarande planeringen är att måttet "liquidity coverage ratio" kommer att införas som en minimistandard från och med 2015, efter en observationsperiod med början 2011. Det strukturella måttet "net stable funding ratio" kommer att införas som en minimistandard från och med 2018 efter en observationsperiod med början 2012. SEB tar aktiv del i detta arbete, genom direkta kontakter och via lokala och internationella branschorganisationer.
Pilotrapportering av likviditetsmåtten till Finansinspektionen inleddes september 2010. SEB kommer att vara förberedd för att möta de nya likviditetsreglerna när det krävs.
Operationell risk
Operationell risk är risken för förlust till följd av såväl interna orsaker (datorhaveri, misstag, bedrägerier, bristande efterlevnad av lagar och interna föreskrifter, övriga brister i den interna kontrollen) som händelser i omvärlden (naturkatastrofer, extern brottslighet etc).
Internmätningsmetod (AMA)
SEB har haft myndighetsgodkännande sedan 2008 att använda internmätningsmetoden (Advanced Measurement Approach) vid beräkning av kapitalkravet för operationell risk. Detta tillstånd är en bekräftelse på koncernens erfarenhet av och kunskap om hantering av operationell risk vad gäller incidentrapportering, förlustrapportering, kapitalmodellering och utvärdering av processkvalitet.
AMA-modellen utnyttjas även vid beräkning av ekonomiskt kapital för operationell risk, men på en högre konfidensnivå där även förlusthändelser relevanta för livförsäkringsverksamheten inkluderas.
Kapitalkravet för operationell risk kvantifieras via en statistisk fördelningsfunktion, kalibrerad på interna data samt på
extern statistik över operationella förluster inom finansbranschen globalt. Beräkningen av genomsnittligt förväntad förlust bygger på koncernens interna förluststatistik medan förlusternas variabilitet (unexpected loss) baseras på statistik över externa förluster som överskrider en viss tröskelnivå. Kapitalkravet för operationell risk påverkas inte av något försäkringsavtal om riskreducering eller risköverföring.
Lägre operationella förluster
De totala operationella förlusterna 2010 var lägre än de föregående två åren och ligger i linje med SEB:s historiska genomsnitt. En jämförelse med medlemmarna i konsortiet ORX (Operational Riskdata eXchange Association) påvisar att SEB:s historiska förlustnivåer ligger något under ORX-genomsnittet. Observera att operationella förluster redovisas i bokföringen som kreditförluster eller som kostnader.
Obligatoriskt system för incidentrapportering
SEB använder ett IT-system för hantering av operationell risk, säkerhet och regelefterlevnad. Det är obligatoriskt för alla anställda att registrera riskrelaterade händelser för att man skall kunna identifiera, bedöma, följa och reducera riskerna.
Process för godkännande av nya produkter
Processen för godkännande av nya produkter (NPAP) syftar till att fånga in och reducera operationella risker, skydda SEB från att gå in i oönskade former av risk eller risker som inte omedelbart kan hanteras av organisationen. NPAP utförs i tre faser, bedömning, beslut och uppföljning, där koncernens kontrolloch stödfunktioner samt "risk managers" spelar en viktig roll. Processen implementerades fullt ut under 2010, efter utbildning, erfarenhetsutbyte och rapportering under året.
Försäkringsrisk
Övervärdesrisk i livförsäkring är risken för förlust till följd av att beräknade övervärden inte kan realiseras på grund av oväntat lång sam tillgångstillväxt, annullationer eller ogynnsam pris-/kostnadsutveckling. Åtaganderisk i livförsäkring är risken att verksamhetens tillgångar har en otillräcklig tillväxt för att säkerställa framtida utbetalningar till försäkringstagarna.
Åtaganderisken inkluderar teckningsrisk med underliggande faktorer som genomsnittlig dödlighet, livslängd och sjuklighet. Exempelvis medför minskade dödstal mer långvariga pensionsåtaganden medan ökade dödstal leder till fler dödsfallsersättningar. Åtaganderisken är försumbar för fondförsäkringar; men är mera uttalad i den affär som bedrivs av SEB Pension.
Affärsmodell
SEB:s fokus vad gäller livförsäkring ligger på fondförsäkringar, som svarade för cirka 85 procent (80) av den totala försäljningen under 2010. Vid fondförsäkring bärs marknadsrisken av försäkringstagarna. En risk i ekonomisk mening uppstår emellertid för banken avseende framtida överskott. Verksamhetens värdeskapande studeras via analys av övervärden (not 51) – alltså nuvärdet av framtida intjäning på det föreliggande försäkringsbeståndet.
Reducering av försäkringsrisk
Riskmätningen tar sin utgångspunkt i den redovisning av övervärden och marknadsrisker som divisionen regelbundet sammanställer. Livförsäkringsriskerna följs upp via så kallad aktuariell analys och stresstester av befintligt försäkringsbestånd. Dödsfalls- och sjukdomsrisker återförsäkras mot stora enskilda skador eller många skador orsakade av samma skadehändelse. Riskerna i produkter med garanterad avkastning reduceras med hjälp av normal marknadsriskteknik och följs upp med scenarieanalys.
Finansinspektionen använder ett "trafikljussystem" som utvärderar risken för bristande balans mellan tillgångar och åtaganden. Ett liknande system är i bruk i Danmark sedan flera år och berör därmed SEB:s danska verksamhet. Dessa system är myndighetsverktyg för att identifiera sådana försäkringsbolag som behöver utsättas för en noggrannare granskning av relationen mellan tillgångar och åtaganden. Inget av SEB:s svenska eller danska bolag har identifierats för sådan granskning enligt gällande mätparametrar för livförsäkringsbolag.
I koncernen ingår också ett återförsäkringsbolag inom skadeförsäkringsområdet som är under avveckling. Detta bolags åtaganden innebär begränsad risk för SEB:s aktieägare.
Försäkringsriskkontroll
Försäkringsriskkontroll är en enhet inom den centrala riskkontrollfunktionen med ansvar för mätning och kontroll av de inneboende riskerna i SEB:s livförsäkringsverksamhet. Traditionella ALM-mått (asset/liability mismatch) som används av försäkringsbranschen kontrolleras regelbundet för varje försäkringsbolag. Detta kompletteras med marknadsriskmått som VaR, scenarioanalys och stresstester. De viktigaste riskerna rapporteras till Asset and Liability Committee, Risk and Capital Committee och till styrelserna i respektive försäkringsbolag.
Affärsrisk och strategisk risk
Affärsrisk är risken för minskade intäkter på grund av volymminskningar, prispress eller konkurrens.
SEB mäter affärsrisk utifrån den volatilitet i intäkter och kostnader som inte direkt kan hänföras till övriga risktyper. Kvantifiering av affärsrisken sker genom att mäta volatiliteten i rörelseresultatet exklusive kreditförluster och tradingresultat. I affärsrisk ingår också ryktesrisk (möjligheten att intäkterna faller till följd av externa rykten om koncernen eller allmänt om branschen) och satsningsrisk (risk i samband med större satsningar, till exempel företagsköp eller stora IT-projekt). Dessa komponenter beaktas i SEB:s övergripande kapitalbedömning och riskhanteringsstrategi men ingår inte i kvantifieringen av affärsrisk som ekonomiskt kapital, eftersom de inte bidrar med mycket volatilitet i det historiska rörelseresultatet.
Strategisk risk är till sin natur snarlik affärsrisken, men mera inriktad på storskaliga och strukturella riskfaktorer. SEB definierar strategisk risk som risken för förlust på grund av missriktade affärsbeslut, felaktigt genomförande av beslut eller oförmåga att reagera adekvat på förändringar i samhället, regelsystemen eller branschen.
Kapitalhantering
Målet för koncernens kapitalhantering är att balansera aktieägarnas avkastningskrav mot de krav på finansiell stabilitet som ställs av myndigheter, investerare i skuldinstrument, affärsmotparter och andra marknadsaktörer inklusive ratinginstitut.
Koncernens kapitalisering skall vara riskbaserad och utgå från en bedömning av den samlade risknivån i verksamheten. Den skall också vara framåtblickande, i överensstämmelse med lång- och kortsiktiga affärsplaner och med den förväntade makroekonomiska utvecklingen.
Kapitalåtgärder
SEB vidtog under 2009 flera kapitalåtgärder som sammantaget förstärkte primärkapitalet och medförde att valutasammansättningen i kapitalbasen bättre matchar den i de riskvägda tillgångarna. Utifrån denna styrkeposition, och eftersom reglerna i Basel III om hur förlagslån får tillgodoräknas ännu inte utformats i detalj, beslutades att varken emittera nya eller ersätta förfallna förlagslån under 2010.
Efter det att SEB återkallat ett förlagslån i supplementär kapitalet är den totala kapitalbasen något lägre än primärkapitalet (se not 48). Vid slutet av året rapporterade koncernen en primärkapitalrelation på 14,2 procent (13,9) och en kärnprimärkapitalrelation på 12,2 procent (11,7) exklusive övergångsregler för Basel II.
Nya kapitaltäckningsregler
Framtida regler kommer att etablera explicita miniminivåer för primärkapital och kärnprimärkapital samt föreskriva att bankerna håller mer kapital av högre kvalitet. Detta är i linje med SEB:s kapitalåtgärder under senare år. Kapitalpåslag föreslås t.ex. för interbank-exponeringar och för bilaterala derivatexponeringar. SEB stöder myndigheternas avsikt att ge bankerna incitament att bygga upp extra kapitalbuffertar under konjunkturcykelns gynnsamma faser.
Införande av Basel III påbörjas under 2013 med långa övergångsperioder. Sett på kortare sikt kommer man under 2011 att på nationell nivå införa EU:s ändringar i kapitaltäckningsdirektivet (CRD II och III). SEB påverkas i måttlig grad av
Kapitalbas – sammanfattning
| Mkr | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| Eget kapital | 99 543 | 99 669 |
| Avdrag för utdelning | –3 291 | –2 193 |
| Goodwill i den finansiella företagsgruppen | –4 174 | –4 464 |
| Reserveringsnetto för IRK-rapporterade kreditexponeringar |
0 | –297 |
| Avdrag för verksamhet utanför den finan siella företagsgruppen |
–2 728 | –2 617 |
| Övriga justeringar | –1 963 | –4 717 |
| Kärnprimärkapital | 87 387 | 85 381 |
| Primärkapitaltillskott | 14 593 | 16 223 |
| Primärkapital | 101 980 | 101 604 |
| Förlagslån i sekundärkapitalet | 8 713 | 17 756 |
| Reserveringsnetto för IRK-rapporterade kreditexponeringar |
91 | –297 |
| Avdrag för investeringar i försäkringsföretag |
–10 540 | –10 648 |
| Övriga justeringar | –1 004 | –1 070 |
| Kapitalbas | 99 149 | 107 345 |
detta vad gäller marknadsrisk samt i kapitalkravet för värdepapperiseringar. Förändringar i reglerna för Stora exponeringar påverkar i viss utsträckning koncernens likviditetshantering eftersom reglerna för interbank-exponeringar ändras. SEB följer aktivt utvecklingen på regelområdet, till exempel genom att bedöma kapitaleffekten av olika förslag, och deltar i remissarbetet via lokala och internationella branschorganisationer.
Kapitaltäckning
| 2010 | 2009 |
|---|---|
| 12,2% | 11,7% |
| 14,2% | 13,9% |
| 13,8% | 14,7% |
| 1,73 | 1,84 |
| 80% | 80% |
| 10,9% | 10,7% |
| 12,8% | 12,8% |
| 12,4% | 13,5% |
| 1,55 | 1,69 |
| 8,8% | 8,5% |
| 10,2% | 10,1% |
| 9,9% | 10,7% |
| 1,24 | 1,34 |
Riskvägda tillgångar
| Mkr | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| Kreditriskexponeringar enligt IRK | ||
| Institutsexponeringar | 37 405 | 50 200 |
| Företagsexponeringar | 403 128 | 405 072 |
| Positioner i värdepapperiseringar | 6 337 | 10 590 |
| Hushållsexponeringar / fastighetskrediter | 65 704 | 65 021 |
| Övriga hushållsexponeringar | 9 826 | 10 792 |
| Andra exponeringsklasser | 1 511 | 1 638 |
| Total kreditrisk enligt IRK-metod | 523 911 | 543 313 |
| Övriga kapitalkrav | ||
| Kreditrisk enligt schablonmetod | 91 682 | 97 563 |
| Operationell risk enligt internmätnings | ||
| metod | 44 568 | 39 459 |
| Valutakursrisk | 15 995 | 7 957 |
| Risker i handelslagret | 39 970 | 42 200 |
| Totalt | 716 126 | 730 492 |
| Summering | ||
| Kreditrisk | 615 593 | 640 876 |
| Operationell risk | 44 568 | 39 459 |
| Marknadsrisk | 55 965 | 50 157 |
| Totalt | 716 126 | 730 492 |
| Justering för golvregler | ||
| Tillägg för att uppfylla golvregler under | ||
| införandefasen av Basel II | 83 672 | 64 685 |
| Totalt rapporterat | 799 798 | 795 177 |
Utdelning
Utdelningens storlek avgörs av såväl det ekonomiska klimatet som koncernens finansiella position och tillväxtmöjligheter. Målsättningen är att utdelningen, över en konjunkturcykel, skall motsvara cirka 40 procent av vinsten per aktie. Varje års utdelning bedöms i ljuset av den föreliggande ekonomiska situationen samt av koncernens intjäning och kapitalstyrka.
Kapitalmål
SEB:s kapitalhantering och kapitalmål ska säkerställa att koncernens kapitalstyrka är tillräcklig för att stödja den beslutade affärsstrategin, att kapitaltäckningen är högre än myndighetskraven även vid en ekonomisk nedgång och att tillräcklig kapitalstyrka upprätthålls för att ge utestående obligationer och andra skuldinstrument (utom efterställda skulder) en kreditvärdighet svarande mot koncernens beslutade riskaptit (ratingmål AA).
Det långsiktiga målet för SEB:s primärkapitalrelation är 10 procent enligt Basel II utan övergångsregler. Efter myndigheternas definitiva beslut om nya regler för kapitalnivåer och kapitalets sammansättning inom Basel III kommer detta mål att ses över. SEB:s uppfattning är att den nuvarande höga kapitalstyrkan är tillräcklig för att möta framtida krav från både myndigheter och marknaden.
RWA-utveckling (riskvägda tillgångar)
Totalt RWA enligt Basel II (exklusive övergångsregler) minskade med 2 procent eller 14 miljarder kronor under året. Den främsta faktorn bakom denna nedgång är valutaeffekten på grund av kronans förstärkning, något som minskade RWA med 45 miljarder kronor. Underliggande kreditvolymer uppvisade en blandad bild där ökad företagsutlåning medförde en RWA-ökning på 23 miljarder kronor medan främst interbankexponeringar minskade. Riskklassmigration har under året ökat RWA för företagsexponeringar med cirka 4 miljarder kronor. Detta motverkas vad avser genomsnittlig riskvikt av att de nya volymer som tillkommit har en övervikt för de bättre riskklasserna. Institutsexponeringarna uppvisar ingen migrationseffekt men den genomsnittliga riskvikten ökade något eftersom volymnedgången under året inte skett i samma proportion i alla riskklasser. Som diagrammet nedan visar har riskklassmigrationen nu klingat av. Den totala effekten under krisen var en RWA-ökning på cirka 10 procent för företags- och interbankportföljerna.
Fördelning av låneportföljer på Basel II-metod Andel av koncernens exponering Utvecklad IRK-metod Hushåll, fastighetskrediter Grundläggande IRK-metod Storkund, företag Banker Schablonmetod Hushållsexponeringar övrigt Offentlig sektor Övriga portföljer 0 10 20 30 40 21% 38% 17% 5% 17% 2%
RWA för operationell risk och marknadsrisk ökade sammantaget med 11 miljarder kronor under året. Inklusive inverkan av övergångsregler, ökade RWA från 795 till 800 miljarder kronor.
Införande av Basel II
SEB har myndighetstillstånd att använda IRK-metod (Intern riskklassificering) för 85 procent av kreditvolymen räknat som RWA. Koncernens långsiktiga mål är rapportering enligt utvecklad IRK-metod för alla portföljer med undantag för exponeringar mot stater och kommuner samt för ett litet antal marginella portföljer. För dessa exponeringar kommer schablonmetoden att användas.
Den gradvisa implementeringen av Basel II, med RWA-golv baserade på Basel I, gör det nödvändigt att följa, rapportera och sätta mål för kapitaltäckningen enligt båda regelverken. Golven har funnits som en övergångsregel under 2007–2009 och Finansinspektionen har förlängt dem till 2011, även om de ändrat karaktär från bindande föreskrift till råd från myndigheten.
Bolagsstyrning inom SEB
SEB:s bolagsstyrningsrapport har utarbetats i enlighet med Årsredovisningslagen och Svensk kod för bolagsstyrning (Bolagsstyrningskoden). Bolagsstyrningsrapporten är reviderad av bankens revisorer.
Förmågan att upprätthålla förtroendet hos kunder, aktieägare och andra är av avgörande betydelse för SEB. För att uppnå detta är det viktigt att ha en tydlig och effektiv struktur för ansvarsfördelning och styrning, varvid bland annat risken för intressekonflikter undviks.
Tydlig ansvarsfördelning
Inom SEB läggs stor vikt vid att skapa tydliga roller för befattningshavare och beslutsinstanser, till exempel inom kreditgivning, corporate financeverksamhet, kapitalförvaltning och försäkringsrörelse.
Policies och instruktioner är viktiga verktyg för styrelsen och verkställande direktören i deras styrande och kontrollerande roll. Avsikten med SEB:s policies och instruktioner är att klargöra ansvarsfördelningen inom koncernen. Särskilt viktiga är arbetsordningen för styrelsen, instruktionerna för verkställande direktören och för koncernens affärsverksamhet, koncernens kreditinstruktion och riskpolicy, etikpolicyn, instruktionen för hantering av frågor om intressekonflikter, instruktionen för åtgärder mot penningtvätt och finansiering av terrorism, ersättningspolicyn, Code of Business Conduct och policyn om Corporate Sustainability.
Bolagsstyrningsrapporten och mer information om bolagsstyrning inom SEB finns också på SEB:s hemsida, www.sebgroup.se.
Aktieägare och bolagsstämma
SEB har cirka 300 000 aktieägare, av vilka cirka 180 000 har innehav som är mindre än 500 aktier. 650 aktieägare har innehav som är större än 100 000 aktier.
SEB:s största aktieägare och aktieägarstruktur per den 31 december 2010 framgår av tabellerna nedan.
Aktieägarnas inflytande i banken utövas vid bolagsstämman som är bankens högsta beslutande organ. Alla aktieägare som är registrerade i aktieboken och som har anmält deltagande i tid har rätt att delta i stämman och rösta för samtliga sina aktier. De aktieägare som inte själva kan närvara har möjlighet att låta sig företrädas genom ombud.
Årsstämman 2010 hölls den 11 maj 2010. Protokollet från stämman finns tillgängligt på SEB:s hemsida. Några av de beslut som fattades vid stämman var:
- Utdelning av 1 (en) krona per aktie;
- Arvode till styrelsen;
- Val av elva styrelseledamöter, Signhild Arnegård Hansen och Birgitta Kantola som nya ledamöter;
- Beslut om valberedning för årsstämman 2011;
- Fastställande av riktlinjer för ersättning till verkställande direktören och andra ledamöter av den verkställande ledningen;
- Beslut om tre långfristiga aktiebaserade program; ett aktiesparprogram, ett performance shareprogram och ett aktiematchningsprogram;
- Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om köp och försäljning av egna aktier för bankens värdepappersrörelse, för de långfristiga aktiebaserade programmen och för kapitaländamål;
- Ändring av bolagsordningen som en anpassning till nya regler i aktiebolagslagen om kallelse till bolagsstämma.
Vid stämman användes ett elektroniskt röstsystem med röstdosor vid omröstningarna.
| Varav | Andel | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 december, 2010 | Antal aktier | C-aktier | kapital, % röster, % | ||||
| Investor AB | 456 089 264 | 2 725 000 | 20,8 | 20,9 | |||
| Trygg-Stiftelsen | 177 447 478 | 0 | 8,1 | 8,2 | |||
| Alecta | 153 125 000 | 0 | 7,0 | 7,1 | |||
| Swedbank/Robur | |||||||
| Fonder | 79 406 296 | 0 | 3,6 | 3,7 | |||
| SHB | 37 885 353 | 36 | 1,7 | 1,7 | |||
| AMF Försäkring & | |||||||
| Fonder | 36 000 000 | 0 | 1,6 | 1,7 | |||
| SHB Fonder | 34 392 681 | 0 | 1,6 | 1,6 | |||
| Wallenbergsstiftelser | 33 057 244 | 5 871 173 | 1,5 | 1,3 | |||
| SEB Fonder | 30 893 952 | 0 | 1,4 | 1,4 | |||
| AFA Försäkring | 30 014 339 | 874 280 | 1,4 | 1,3 | |||
| Andra AP-fonden | 25 589 704 | 0 | 1,2 | 1,2 | |||
| Skandia Liv | 24 051 596 | 2 096 832 | 1,1 | 1,0 | |||
| Norska Staten | 22 889 603 | 0 | 1,0 | 1,1 | |||
| Nordea Fonder | 21 548 406 | 0 | 1,0 | 1,0 | |||
| Fjärde AP-fonden | 20 819 667 | 0 | 0,9 | 1,0 | |||
| Utländska aktieägare 467 171 193 | 1 541 965 | 21,3 | 21,4 | ||||
| Källa: Euroclear AB/SIS Ägarservice AB |
Aktieägarstruktur
Andel av aktiekapitalet den 31 december 2010
Majoriteten av Bankens närmare 300 000 aktieägare är privatpersoner med små innehav. De tio största aktieägarna äger tillsammans 49 procent av antalet aktier och röster.
Källa: VPC/SIS Ägarservice
Antal aktieägare
31 december, tusental
SEB-aktien är en av de fem mest spridda aktierna på NASDAQ OMX Stockholmsbörsen.
Närvaro vid årsstämman 2006–2010
SEB:s årsstämma 2010
På podiet från vänster: Ulf Thornander, SEB:s chefsjurist, Sven Unger, stämmoordförande, Marcus Wallenberg, styrelsens ordförande och Annika Falkengren, SEB:s verkställande direktör och koncernchef.
Stämman, som för första gången hölls på City Conference Centre i Stockholm, samlade 950 deltagare.
Valberedningen
Enligt beslut vid årsstämman 2010 har ledamöterna i valberedningen inför årsstämman 2011 utsetts under hösten 2010. Fyra av bankens största aktieägare har utsett var sin representant att ingå i valberedningen. Sammansättningen av valberedningen framgår av tabellen nedan.
Valberedningens uppdrag är att arbeta fram förslag till ordförande vid stämman, antal styrelseledamöter, arvode åt styrelsen och revisorerna, styrelse och styrelseordförande, fördelning av arvodet mellan styrelsens ledamöter och ersättning för kommittéarbete, revisorer (i förekommande fall) samt beslut om valberedning inför nästa årsstämma, att föreläggas årsstämman för beslut.
En viktig princip är att styrelsen skall ha den storlek och sammansättning som är mest ändamålsenlig för banken. Det är därvid avgörande att styrelseledamöterna representerar den erfarenhet och det kunnande från den finansiella sektorn och andra sektorer som krävs till följd av bankens läge och framtida inriktning samt har den internationella erfarenhet och det kontaktnät som erfordras. Valberedningen för årsstämman 2011 har hållit fem möten samt haft kontakt även mellan mötena. Valberedningens förslag, med särskilt yttrande över förslaget till styrelse, finns på SEB:s hemsida och en redogörelse för valberedningens arbete kommer att lämnas vid årsstämman 2011. Ingen särskild ersättning har utgått till valberedningens ledamöter.
Valberedning inför årsstämman 2011
| Ledamot | Representant för | Röster, % 31 aug. 2010 |
|---|---|---|
| Petra Hedengran, Ordförande Investor | 20,9 | |
| William af Sandeberg | Trygg-Stiftelsen | 8,2 |
| Staffan Grefbäck | Alecta | 7,0 |
| Maj-Charlotte Wallin | AFA Försäkring | 1,6 |
| Marcus Wallenberg, Styrelsens ordförande |
SEB | |
| Urban Jansson, Adjungerad ledamot utsedd av styrelsen |
||
| 37,7 |
Styrelsen
Styrelseledamöterna utses av aktieägarna vid årsstämman med en mandattid på ett år, till slutet av nästkommande årsstämma.
Styrelsen har sedan årsstämman 2010 bestått av elva ordinarie ledamöter, utan suppleanter, valda av årsstämman samt två ordinarie ledamöter och två suppleanter som arbetstagarrepresentanter. För att styrelsen skall vara beslutför måste mer än hälften av ledamöterna vara närvarande. Den enda bolagsstämmovalda ledamoten som är anställd i banken är verkställande direktören, Annika Falkengren. Styrelsens sammansättning från och med årsstämman 2010 framgår av tabell på sidan 59 och uppgifter om ledamöterna framgår av sidorna 64–65.
Styrelsen har fastställt en arbetsordning som reglerar styrelsens roll och arbetsformer liksom särskilda instruktioner för styrelsens kommittéer. Styrelsen har det övergripande ansvaret för den verksamhet som bedrivs i banken och koncernen och beslutar om verksamhetens art och inriktning (strategi) samt ramar och mål för detta. Styrelsen följer regelbundet upp och utvärderar verksamheten utifrån de av styrelsen bestämda målen och riktlinjerna. Vidare har styrelsen ansvaret för att se till att verksamheten är organiserad på ett sådant sätt att redovisningen, medelsförvaltningen och de ekonomiska förhållandena i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt och att riskerna i verksamheten är identifierade och definierade samt mäts, följs upp och kontrolleras, allt i överensstämmelse med externa och interna regler, inklusive bankens bolagsordning.
Styrelsen utser och entledigar verkställande direktören och dennes ställföreträdare. Vidare utser och entledigar styrelsen vice verkställande direktörer, koncernriskchefen, ledamöterna i verkställande ledningen och koncernrevisionschefen liksom nominerar verkställande direktörer och styrelseledamöter i större dotterbolag.
Styrelseordföranden organiserar och leder styrelsens arbete och kallar bland annat till styrelsesammanträden, beslutar om agendan och bereder ärendena för styrelsesammanträdena efter samråd med verkställande direktören.
Styrelseledamöterna får löpande information, och vid behov utbildning, om regeländringar, bland annat sådana som rör bankens verksamhet och styrelseledamots ansvar i ett noterat företag. De har kontinuerligt tillfälle att diskutera frågor med styrelsens ordförande, verkställande direktören och styrelsens sekreterare.
Verkställande direktören deltar vid alla styrelsesammanträden utom i ärenden där hinder på grund av jäv föreligger såsom då verkställande direktörens arbete utvärderas. Andra
Utvärdering av styrelsen, styrelsens ordförande, verkställande direktören och verkställande ledningen
SEB tillämpar en metod för årlig självutvärdering som bland annat inkluderar en enkät med därpå följande diskussioner i styrelsen. Genom processen utvärderas styrelsens, styrelseordförandens och kommittéernas verksamhet och arbetsmetod. I utvärderingen granskas bland annat hur styrelsens arbete ytterligare kan förbättras, huruvida varje enskild styrelseledamot deltar aktivt i styrelsens och kommittéernas diskussioner och bidrar med autonoma omdömen samt om atmosfären på mötena underlättar öppna diskussioner. Resultatet av utvärderingen har presenterats för och diskuterats i styrelsen och i valberedningen.
Styrelsens ordförande utvärderar, formellt en gång om året, de enskilda ledamöternas arbete. Marcus Wallenberg deltog inte i den utvärdering av ordförandens arbete som leddes av Tuve Johannesson.
Styrelsen utvärderar löpande verkställande direktörens och verkställande ledningens arbete varvid verkställande direktören eller annan ur verkställande ledningen inte deltar.
Styrelsearbetet under 2010
Styrelsearbetet följer en årlig plan. Under 2010 hölls tolv styrelsemöten. Väsentliga frågor som avhandlats under året är bland annat:
Första kvartalet
- Bokslutsrapport
- Årsredovisning
- Externrevisorns presentation av revisionen av koncernredovisningen och årsredovisningen
- Riktlinjer för ersättning till verkställande direktören och övriga ledamöter av verkställande ledningen
- Långfristiga aktiebaserade program
- Kapital- och finansieringsfrågor, inklusive risklimiter
- Koncernens risktagande, inklusive kreditkvalitet och kreditportföljens och likviditetssituationens utveckling
Andra kvartalet
- Delårsrapport för första kvartalet
- Kapital- och finansieringsfrågor, inklusive risklimiter
- Koncernens risktagande, inklusive kreditkvalitet och kreditportföljens och likviditetssituationens utveckling
- Grundlig genomgång av affärsområden och marknadssegment
medlemmar i bankens ledning deltar när så krävs för att tillhandahålla styrelsen information eller på anmodan från styrelsen eller verkställande direktören. Bankens och koncernens chef sjurist är styrelsens sekreterare.
Styrelsens kommittéer
Styrelsens övergripande ansvar kan inte delegeras. Emellertid har styrelsen inrättat kommittéer för att handlägga vissa definierade frågor och för att bereda sådana frågor för beslut av styrelsen. Inom styrelsen finns för närvarande tre kommittéer: Risk and Capital Committee, Audit and Compliance Committee samt Remuneration and Human Resources Committee. Vid kommittéernas möten förs protokoll som snarast möjligt efter mötena
Tredje kvartalet
- Delårsrapport för andra kvartalet
- Kapital- och finansieringsfrågor, inklusive risklimiter; Basel III
- Koncernens risktagande, inklusive kreditkvalitet och kreditportföljens och likviditetssituationens utveckling
- Grundlig genomgång av affärsområden och marknadssegment
Fjärde kvartalet
- Delårsrapporten för tredje kvartalet
- Kapital- och finansieringsfrågor, inklusive risklimiter ● Koncernens risktagande, inklusive kreditkvalitet och
- kreditportföljens och likviditetssituationens utveckling
- Strategisk inriktning för koncernens verksamhet
- Övergripande långsiktiga mål för verksamheten
- Årlig genomgång av policies och instruktioner
- Affärsplaner, finansiella planer och prognoser
- Utvärdering av styrelsen och styrelsens ordförande liksom av verkställande direktören
delges övriga ledamöter i styrelsen. Kommittéerna rapporterar regelbundet till styrelsen. Ledamöterna utses för ett år i taget. En viktig princip är att så många av styrelsens ledamöter som möjligt skall delta i kommittéarbetet, även som ordförande i kommittéerna. Styrelsens ordförande är ledamot i samtliga tre kommittéer men inte ordförande i någon. Varken verkställande direktören eller andra befattningshavare i banken ingår i Audit and Compliance Committee eller i Remuneration and Human Resources Committee. Verkställande direktören är ledamot i Risk and Capital Committee. Arbetet i styrelsens kommittéer regleras av instruktioner som fastställts av styrelsen. Förutom arbetet i kommittéerna tillämpas ingen arbetsfördelning i styrelsen.
Styrelseledamöter
| Oberoende i förhållande till | Risk and | Audit and | Remuneration | Totalt | Närvaro | Närvaro | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Namn | Befattning | Vald | Banken | större aktieägare |
Capital Committee |
Compliance Committee |
and HR Committee |
arvode, kronor |
styrelse möten |
kommitté- möten |
| Marcus Wallenberg | Ordförande | 2002 | Ja | Nej | 2 062 500 | 100% | 100 % | |||
| Jacob Wallenberg | Vice ordförande | 1997 | Ja | Nej | 450 000 | 100% | – | |||
| Tuve Johannesson | Vice ordförande | 1997 | Ja | Ja | 645 000 | 100% | 100 % | |||
| Signhild Arnegård Hansen |
Ledamot | 2010 | Ja | Ja | 375 000 | 100% | – | |||
| Urban Jansson | Ledamot | 1996 | Ja | Ja | 885 000 | 92% | 100 % | |||
| Birgitta Kantola | Ledamot | 2010 | Ja | Ja | 375 000 | 88% | – | |||
| Tomas Nicolin | Ledamot | 2009 | Ja | Ja | 762 500 | 100% | 100 % | |||
| Christine Novakovic Ledamot | 2008 | Ja | Ja | 570 000 | 90% | 80% | ||||
| Jesper Ovesen | Ledamot | 2004 | Ja | Ja | 700 000 | 92% | 81 % | |||
| Carl Wilhelm Ros | Ledamot | 1999 | Ja | Ja | 762 500 | 100% | 100 % | |||
| Annika Falkengren | Ledamot | 2005 | Nej | Ja | – | 100% | 95 % | |||
| Göran Lilja | Ledamot* | 2006 | – | 100% | – | |||||
| Cecilia Mårtensson | Ledamot* | 2008 | – | 83% | – | |||||
| Göran Arrius | Suppleant* | 2002 | – | 100% | – | |||||
| Pernilla Påhlman | Suppleant* | 2010 | – | 100% | – |
Ordförande Vice ordförande Ledamot *Av anställda utsedda ledamöter
Risk and Capital Committee
Styrelsens Risk and Capital Committee har till uppgift att stödja styrelsen i dess arbete med att fastställa och granska att banken är organiserad och leds på ett sådant sätt att alla risker inom koncernens verksamhet är identifierade och definierade samt att riskerna mäts, övervakas och kontrolleras i enlighet med externa och interna regler. Kommittén beslutar om principer och parametrar för att mäta och fördela risk och kapital inom koncernen och bereder, för styrelsens beslut, förslag till tillsättande och entledigande av koncernriskchefen. Kommittén har vidare att, i förekommande fall, ta ställning till verkställande direktörens förslag till tillsättande och entledigande av chefen för Group Risk Control.
Koncernfinanschefen har det övergripande ansvaret för information och presentation av de kapitalärenden som föredras för kommittén. Koncernriskchefen har det övergripande ansvaret för information och presentation av risk- och kreditärenden.
Audit and Compliance Committee
Styrelsens Audit and Compliance Committee stödjer styrelsen i dess arbete med att kvalitetssäkra bankens finansiella rapportering och den interna kontrollen över den finansiella rapporteringen. Kommittén bereder också för, styrelsens beslut, vid behov förslag till tillsättande och entledigande av koncernrevisionschefen. Kommittén håller fortlöpande kontakt med bankens externa och interna revisorer och diskuterar samordningen mellan den externa och interna revisionen. Kommittén följer upp att eventuella anmärkningar och påpekanden från revisorerna åtgärdas. Den fastställer vidare riktlinjer för vilka andra tjänster än revision som får upphandlas av banken och koncer-
| Risk- and Capital Committee | Audit and Compliance Committee | Remuneration and Human Resources Committee |
|
|---|---|---|---|
| Ledamöter | Urban Jansson (Ordförande) Marcus Wallenberg (Vice ordförande) Jesper Ovesen Annika Falkengren |
Carl Wilhelm Ros (Ordförande) Marcus Wallenberg (Vice ordförande) Christine Novakovic |
Tomas Nicolin (Ordförande) Marcus Wallenberg (Vice ordförande) Tuve Johannesson |
| Antal möten | 21 | 7 | 14 |
| Väsentliga frågor under 2010 |
• Granskning och förslag, för beslut av styrelsen, till koncernpolicies och strategier såsom riskpolicy och risk strategi, kreditpolicy, kreditinstruk tion, kapitalpolicy, likviditets- och pantsättningspolicy och handels och investeringspolicy • Uppföljning av tillämpningen av dessa policies • Uppföljning av hur koncernens risker utvecklas • Beredning för styrelsens beslut avseende limiter för marknads och likviditetsrisker • Beslut om kreditpolicies och instruktioner som kompletterar koncernens kreditpolicy och kreditinstruktion • Beslut i individuella kreditärenden (ärenden av väsentlig betydelse eller av principiell karaktär) • Granskning av väsentliga föränd ringar i kreditportföljen och kredit processen inom banken och koncer nen • Granskning av ärenden relaterade till operationell risk, marknads- och likviditetsrisk samt försäkringsrisk; • Granskning av väsentliga föränd ringar i den övergripande kapital och likviditetssituationen och kapi taltäckningsförhållanden i koncernen inklusive förberedelser för implementeringen av Basel III • Beredning, för beslut av styrelsen, av ändringar av koncernens kapitalmål och kapitalförvaltningsfrågor såsom utdelningsnivå • Inrättande och utnyttjande av åter köpsprogram av egna aktier och • Strategiska diskussioner om en heltäckande finansiell hantering, generellt och i balansräkningen. |
• Behandling av bokslut och delårs rapporter liksom revisionsrapporter; • Uppföljning av internrevisionen i banken och koncernen • Uppföljning av complianceärenden; • Uppföljning av den interna kontrol len över den finansiella rapporte ringen • Uppföljning av bankens IT-strategi och struktur • Uppföljning av andra tjänster än revision som upphandlas av banken och koncernen från de externa revi sorerna • Fastställande av en revisionsplan för internrevisionen, koordinerad med planen för externrevisionen • Godkännande av den årliga planen för Group Compliance arbete • Diskussioner med företrädare för externrevisionen vid ett flertal tillfäl len, utan närvaro av verkställande direktören eller annan person från bankens ledning, och • Diskussioner om förändringar i redovisningsreglerna. |
• Årlig översyn av ersättningspolicyn för koncernen, för beslut av styrel sen • Förslag, för godkännande av styrel sen och beslut av bolagsstämman, till riktlinjer för ersättning till verk ställande direktören och ledamö terna i den verkställande ledningen • Förslag, för beslut av styrelsen, till ersättning till verkställande direktö ren och ledamöterna i den verkstäl lande ledningen efter de av bolags stämman fastställda riktlinjerna • Förslag, för beslut av styrelsen, till ersättning till koncernrevisions chefen • Förslag, för beslut av styrelsen, till ersättning till koncernriskchefen • Godkännande av förslag om kom pensation till cheferna för compli ance- respektive riskkontrollverk samheten • Förslag till och uppföljning av lång fristiga aktiebaserade program • Uppföljning av ersättningsprinciper, kortfristiga kontantbaserade pro gram och pensionsåtaganden och • Uppföljning av den årliga genom gången av kompetensförsörjning och talangutveckling. |
Kommittén har under 2010 bland annat behandlat följande frågor:
nen från de externa revisorerna och utvärderar externrevisorernas arbete och oberoende samt bereder förslag till valberedningen inför bolagsstämmans val av revisor.
Kommittén har vidare att, i förekommande fall, ta ställning till verkställande direktörens förslag till tillsättande och entledigande av chefen för Group Compliance. Internrevisionsarbetet och complianceverksamheten följs löpande.
De externa revisorerna deltog vid kommitténs samtliga möten under 2010. Föredragande i kommittén är koncernrevisionschefen och chefen för Group Compliance.
Remuneration and Human Resources Committee
Styrelsens Remuneration and Human Resources Committee stödjer styrelsen i ersättningsfrågor (enligt den av styrelsen antagna ersättningspolicyn), ledarskapsfrågor, successionsplanering och andra personalfrågor så att SEB kan rekrytera, behålla och belöna medarbetarna på ett sunt och konkurrenskraftigt sätt.
Kommittén bereder, för styrelsens beslut, långfristiga aktiebaserade program för de anställda och pensionsplaner för verkställande direktören och andra ledamöter av den verkställande ledningen. Den bereder också, för beslut av styrelsen, förslag till verkställande direktör och dennes ställföreträdare, vice verkställande direktörer och ledamöter i verkställande ledningen. Kommittén följer och utvärderar bankens incitamentsprogram och tillämpningen av de av bolagsstämman fastställda riktlinjerna för ersättning till verkställande direktören och ledamöterna i verkställande ledningen liksom andra ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i banken. En rapport om granskningen av att bankens ersättningssystem överensstämmer med ersättningspolicyn skall årligen presenteras för kommittén.
Kommittén övervakar också koncernens pensionsåtaganden samt övervakar, tillsammans med styrelsens Risk and Capital Committee, åtgärder vidtagna för att trygga koncernens pensionsåtaganden inkluderande utvecklingen i bankens pensionsstiftelser. I kommittén diskuteras även personalfrågor av strategisk betydelse, såsom successionsplanering avseende strategiskt viktiga positioner och andra ledarförsörjningsfrågor.
I ärenden där hinder på grund av jäv inte föreligger är verkställande direktören tillsammans med chefen för Group Human Resources, föredragande i kommittén.
Verkställande direktören/koncernchefen
Styrelsen har fastställt en instruktion för verkställande direktörens/koncernchefens arbete och roll. Verkställande direktören har ansvaret för den löpande förvaltningen av koncernens verksamhet enligt styrelsens riktlinjer samt fastställda policies och instruktioner. Verkställande direktören rapporterar till styrelsen och avger månadsvis en särskild VD-rapport till styrelsen som bland annat behandlar utvecklingen av verksamheten utifrån de beslut som har fattats i styrelsen.
Verkställande direktören utser koncernfinanschefen, divisionscheferna, chefen för staber och affärsstöd och cheferna för olika staber och supportfunktioner. Koncernfinanschefen utses i samråd med styrelsens ordförande, chefen för Group Compliance i samråd med styrelsens Audit and Compliance Committee, chefen för Group Risk Control i samråd med styrelsens Risk and Capital Committee och koncernkreditchefen i samråd med koncernriskchefen.
Verkställande direktör och koncernchef är Annika Falkengren. Ställföreträdare för verkställande direktören och koncernchefen är Bo Magnusson.
Verkställande direktören har tre olika kommittéer till sitt förfogande för att leda den operativa verksamheten; verkställande ledningen (Group Executive Committee), Group Credit Committee (sid. 62) och Asset and Liability Committee (sid 62).
För att bäst tillvarata hela koncernens intresse samråder verkställande direktören med den verkställande ledningen, och dess kommitté för godkännande av nya produkter i frågor av större eller principiell betydelse. Verkställande ledningen diskuterar bland annat frågor som är av intresse för flera divisioner, strategifrågor, affärsplaner, finansiella prognoser och rapporter. Under 2010 hölls 22 sammanträden med verkställande ledningen.
Under hösten 2010 efterträddes Fredrik Boheman av Anders Johnsson som chef för Kapitalförvaltning, Anders Mossberg av Jan Stjernström som chef för division Liv och Ingrid Engström av Ulf Peterson som chef för Group Human Resources. Pia Warnerman utsågs till chef för Group Operations & IT samt ledamot av verkställande ledningen i december 2010.
Fler uppgifter om den verkställande direktören och verkställande ledningen finns på sid 66–67.
Divisioner, affärsområden och affärsenheter
Styrelsen har i en instruktion reglerat verksamheten i koncernen och fastställt hur koncernens divisioner, inklusive den utländska verksamheten i filialer och dotterbolag, skall styras och vara organiserade.
SEB:s verksamhet är organiserad i fem divisioner. Divisionernas verksamhet är uppdelad i affärsområden, vilka i sin tur är uppdelade i affärsenheter. Divisionschefen är övergripande ansvarig för divisionens verksamhet och utser, efter verkstäl-
lande direktörens hörande, chefer för affärsområdena inom divisionen och de dotterbolag som divisionen ansvarar för. Inom varje division finns en ledningsgrupp vari divisionschefen och ett antal affärsområdes- och dotterbolagschefer inom divisionen ingår. Även inom affärsområdena och affärsenheterna finns ledningsgrupper.
För koordination av verksamheterna i några av de länder utanför Sverige där flera divisioner bedriver verksamhet, såsom Danmark, Norge och Finland, har en landansvarig chef utsetts. Den landansvarige rapporterar till en särskilt utsedd ledamot av den verkställande ledningen.
SEB:s fem divisioner
- ● Stora Företag & Institutioner, med Magnus Carlsson som chef, för SEB:s kontakter med stora företag, finansiella institutioner och fastighetsbolag
- Kontorsrörelsen, med Mats Torstendahl som chef, för SEB:s kontorsrörelse och kortverksamhet
- Kapitalförvaltning , med Anders Johnsson som chef, för SEB:s fond- och kapitalförvaltningsverksamhet och private banking
- Liv, med Jan Stjernström som chef, för SEB:s livförsäkringsverksamhet samt
- Baltikum, med Martin Johansson som chef, för SEB:s verksamhet i de baltiska länderna.
Staber och affärsstöd
SEB:s stabs- och affärsstödsfunktioner, Group Operations & IT och Group Staff, är divisionsövergripande funktioner med målet att effektivisera, strömlinjeforma och öka skalfördelarna för affärsverksamheten. SEB har ett antal stabs- och affärsstödsfunktioner. Generellt har koncernstaberna i SEB ett globalt funktionellt ansvar och äger och förvaltar SEB:s koncerngemensamma instruktioner och policies, processer och metoder i syfte att proaktivt stödja verkställande direktören, verkställande ledningen, chefer och medarbetare samt alla affärsenheter inom koncernen.
Riskorganisation och ansvar
Det yttersta ansvaret för koncernens riskorganisation och att verksamheten bedrivs med en god intern kontroll ligger hos styrelsen. Styrelsens Risk and Capital Committee stödjer styrelsen i detta arbete. Styrelsen och kommittén får minst en gång per kvartal en rapport över utvecklingen av koncernens exponering avseende risker.
Verkställande direktören och koncernchefen har det övergripande ansvaret för att hantera alla koncernens risker i enlighet med styrelsens fastställda policies och instruktioner. Verkställande direktören skall säkerställa att SEB:s organisation och arbetssätt är ändamålsenliga samt att verksamheten bedrivs i enlighet med externa och interna regler. Verkställande direktören har ett särskilt ansvar för att presentera väsentlig information gällande koncernens risker till styrelsen, inklusive information om utnyttjande av limiter.
Det primära ansvaret för att säkerställa att styrelsens avsikter gällande riskhantering och riskkontroll tillämpas inom koncernen ligger på Asset and Liability Committee (ALCO) och Group Credit Committee. ALCO, med verkställande direktören som ordförande, hanterar frågor om koncernens och divisionernas övergripande risknivå samt beslutar om, bland annat, risklimiter och metoder för riskmätning och kapitalstyrning. Inom
ramen för styrelsens koncernövergripande kapitalpolicy och riskpolicy har ALCO fastställt policydokument för ansvarsfördelning och hantering av koncernens risker samt för förhållandet mellan risk och kapital. ALCO hade 15 sammanträden under 2010.
Group Credit Committee (GCC) har styrelsens mandat att fatta alla kreditbeslut, med undantag för några få ärenden som är förbehållna styrelsens Risk and Capital Committee. GCC har även till uppgift att regelbundet se över regelverket för kreditgivning och att, när så är påkallat, förelägga styrelsens Risk and Capital Committee förslag till ändringar. Verkställande direktören är ordförande i kommittén och koncernriskchefen är vice ordförande. GCC hade 56 sammanträden under 2010.
I oktober 2010 fastställde styrelsen en ny struktur som formellt kombinerar riskkontroll- och kreditorganisationen under ledning av koncernriskchefen. Strukturen är i linje med internationell standard inom branschen. Koncernriskchefen utses av styrelsen och rapporterar till verkställande direktören. Koncernriskchefen levererar regelbundet rapporter till styrelsen, Risk and Capital Committee, verkställande ledningen, ALCO och GCC. Koncernriskchefen är ansvarig för den övergripande inriktningen av och reglerna för riskhanteringen, för tillsynen över riskhanteringen och riskkontrollfunktionerna i koncernen och för att säkerställa att riskhanteringsfunktionerna inom affärsverksamheten har tillräckliga resurser. Koncernriskchefens verksamhet styrs av en instruktion som har antagits av styrelsen. Riskkontrollfunktionen beskrivs närmare på sid 63.
Kreditorganisationen har en oberoende ställning. Group Credits ansvarar för ledning och styrning av kreditprövningsprocessen samt för viktiga individuella kreditbeslut. Funktionen ansvarar även för analys och uppföljning av kreditportföljens sammansättning och för efterlevanden av policies fastställda av Risk and Capital Committee och styrelsen. Verksamheten är reglerad i koncernens, av styrelsen fastställda, kreditinstruktion.
Koncernkreditchefen utses av verkställande direktören, efter förslag från koncernriskchefen, och rapporterar till koncernriskchefen. Styrelsen och Risk and Capital Committee får minst en gång per kvartal information om sammansättningen av kreditportföljen, inklusive stora exponeringar och kreditförluster. Ordföranden i divisionernas kreditkommittéer har vetorätt i kreditbeslut. Kreditorganisationen är skild från de affärsdrivande enheterna och hanterar enbart kreditfrågor. Beslut som innebär ett materiellt undantag från kreditregelverket hänskjuts till en högre nivå i beslutshierarkin.
Ansvaret för koncernens löpande riskhantering ligger inom respektive division och inom Group Treasury. Varje division och divisionschef har ansvar för att, inom koncernens fastställda riktlinjer, se till att riskerna hanteras och kontrolleras på ett tillfredsställande sätt på daglig basis. Det är en grundläggande princip att alla kontrollfunktioner skall vara oberoende av affärsverksamheten.
Internrevision, compliance och riskkontroll
I koncernen finns tre kontrollfunktioner, oberoende från affärsverksamheten – internrevision, compliance och riskkontroll.
Koncernens internrevision är en oberoende granskningsfunktion, direkt underställd styrelsen. Internrevision ansvarar huvudsakligen för att tillhandahålla styrelsen och verkställande direktören tillförlitlig och objektiv utvärdering av riskhantering samt kontroll- och styrningsprocesser i syfte att minska förekomsten av risker och förbättra kontrollstrukturen inom koncernen. Koncernrevisionschefen rapporterar löpande till styrelsens
Information om revisor
Banken skall enligt bolagsordningen ha minst en och högst två revisorer med högst lika många suppleanter. Till revisor får även registrerat revisionsbolag utses. Revisorerna förordnas enligt svensk lag för en tid av fyra år.
PricewaterhouseCoopers AB har varit bankens revisor sedan 2000 och omvaldes 2008 för tiden till och med årsstämman 2012. Huvudansvarig har från och med årsstämman 2006 varit Peter Clemedtson, auktoriserad revisor. Peter Clemedtson har erfarenhet från revisionsuppdrag i ett antal större svenska företag och är för närvarande även revisor i Ericsson.
De arvoden som revisorerna fakturerat för revisionen av bankens bokslut för räkenskapsåren 2009 och 2010 och för övriga uppdrag som fakturerats under denna tid framgår av tabellen.
REVISOR
Av bolagsstämman vald revisor PricewaterhouseCoopers
PETER CLEMEDTSON
Född 1956; Revisor i SEB och huvudansvarig sedan 2006. Auktoriserad revisor.
Arvoden till revisorer
| Mkr | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| Revisionsuppdraget | 31 | 34 |
| Revisionsnära rådgivning | 19 | 17 |
| Skatterådgivning | 14 | 12 |
| Övriga tjänster | 19 | 21 |
| Summa | 83 | 84 |
I tillägg till ovanstående uppgår revisionsarvoden och rådgivningstjänster i samband med försäljningen av den tyska kontorsrörelsen till 123 Mkr (11). Majoriteten av arvodena är hänförliga till PricewaterhouseCoopers.
Audit and Compliance Committee och informerar även verkställande direktören och den verkställande ledningen regelbundet. Audit and Compliance Committee fastställer årligen en plan för internrevisionens arbete.
Koncernens compliancefunktion är helt oberoende från affärsverksamheten samtidigt som den är en stödfunktion för verksamheten. Den är också skild från koncernens juristfunktioner. Compliance skall arbeta proaktivt för compliancekvalitet i koncernen samt främja compliancefrågor genom råd och uppföljning inom alla complianceområden och därigenom stödja affärsverksamheten och ledningen. Speciella ansvarsområden är skyddet för kunderna, uppträdande på marknaden, åtgärder för att förhindra penningtvätt och finansiering av terrorism liksom regelefterlevnad och kontroll. Uppgifterna för compliancefunktionen innefattar bland annat hantering av risker, övervakning, rapportering, utveckling av interna regler inom complianceområdet, utbildning samt kontakter med tillsynsmyndigheter. Chefen för Group Compliance utses av verkställande direktören efter godkännande av styrelsens Audit and Compliance Committee och rapporterar löpande till verkställande direktören och verkställande ledningen och informerar även styrelsens Audit and Compliance Committee om compliancefrågor. Som ett resultat av analyser av koncernens compliancerisker fastställer verkställande direktören, efter god kännande från Audit and Compliance Committee, en årlig complianceplan.
Koncernens riskkontrollfunktion utövar den koncernövergripande riskkontrollen och övervakar koncernens risker, i första hand kreditrisker, marknadsrisker, försäkringsrisker, operationella risker och likviditetsrisker, se vidare sid 38–54. Funktionen är skild från affärsverksamheten. Chefen för riskkontrollfunktionen, som utses av verkställande direktören efter godkännande av styrelsens Risk and Capital Committee, rapporterar till koncernriskchefen.
För koncernens internrevision och complianceverksamhet finns av styrelsen fastställda instruktioner. Verkställande direktören fastställer instruktionen för verksamheten inom riskkontrollfunktionen.
Ersättning till styrelsen
SEB:s årsstämma 2010 fastställde ett sammanlagt arvode till styrelsens ledamöter om 7 587 500 kronor att fördelas enligt följande: 2 062 500 kronor till styrelsens ordförande, 3 525 000 kronor att fördelas mellan övriga bolagsstämmovalda ledamöter som ej är anställda i banken med 450 000 kronor vardera till vice ordförandena och 375 000 kronor vardera till övriga ledamöter, samt 2 000 000 kronor för kommittéarbete att fördelas enligt följande: Risk and Capital Committee; 510 000 kronor till ordföranden samt 325 000 kronor till annan ledamot, Audit and Compliance Committee; 387 500 kronor till ordföranden samt 195 000 kronor till annan ledamot samt Remuneration and Human Resources Committee; 387 500 kronor till ordföranden samt 195 000 kronor till annan ledamot. Bankens ordförande och anställda i banken uppbär inte något arvode för kommittéarbete.
Styrelsearvodet utbetalas löpande under mandatperioden.
Efter förslag från SEB:s valberedning, har styrelsen fastställt en policy om styrelseledamöternas aktieägande i SEB. Rekommendationen enligt policyn är att varje styrelseledamot använder 25 procent av sitt årliga arvode, exklusive kommittéarvode, efter skatt, till att förvärva aktier i SEB.
Information om ersättningsprinciper och ersättning till verkställande direktören och ledamöterna i den verkställande ledningen liksom om långfristiga aktiebaserade program finns på sid 70–72.
Styrelse
Född 1956; B. Sc (Foreign Service) Ordförande sedan 2005.
Andra uppdrag: Ordförande i Saab och Electrolux. Vice ordförande i Ericsson. Ledamot i AstraZeneca, Stora Enso, Temasek Holding samt Knut och Alice Wallenbergs stiftelse.
Bakgrund: Citibank i New York, Deutsche Bank i Tyskland, S G Warburg Co i London och Citicorp i Hongkong 1980–1984. SEB 1985–1990. Stora Feldmühle i Tyskland 1990–1993. Vice VD Investor 1993–1999, verkställande direktör och koncernchef 1999–2005.
Egna och närståendes aktieinnehav: 755 698 A-aktier och 753 C-aktier.
MARCUS WALLENBERG TUVE JOHANNESSON JACOB WALLENBERG
Född 1943; Civ.ek., MBA och Ekon. Dr. H.C.
Vice ordförande sedan 2007.
Andra uppdrag: Ordförande i Ecolean International A/S. Ledamot i Cardo och Meda. Industriell rådgivare till EQT och JCB Excavators.
Bakgrund: Tetra Pak 1969–1983 i fl era ledande befattningar i Sydafrika, Australien och Sverige. 1983–1988 vice VD för Tetra Pak. 1988–1995 koncernchef för VME, sedermera Volvo Construction Equipment och 1995–2000 koncernchef för Volvo Car Corporation. Vice styrelseordförande i Volvo Car Corporation 2000–2004.
Egna och närståendes aktieinnehav: 200 000 A-aktier.
Född 1956; Civ.ek. och MBA. Vice ordförande sedan 2005 (Ordförande 1998–2005).
Andra uppdrag: Ordförande i Investor. Vice ordförande i Atlas Copco och SAS. Ledamot i ABB, Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse, the Coca-Cola Company och Handelshögskolan i Stockholm.
Bakgrund: JP Morgan 1981–1982. Hambros Bank 1983. SEB 1984–1990, först i London, därefter i olika befattningar på SEB i Singapore, Hongkong och främst i Sverige. 1990–1992 vice VD i Investor. 1993 åter till SEB; 1997 utnämnd till VD och koncernchef för SEB-koncernen och 1998 till styrelseordförande.
Egna och närståendes aktieinnehav: 421 785 A-aktier.
SIGNHILD ARNEGÅRD HANSEN
Född 1960; Fil.kand. och journalistutbildning.
Andra uppdrag: Ordförande i Svenska LantChips, Utah Chips Corporation och Les Artisans de Gout. Ledamot i bl.a. Innventia, Loomis, IFL (vid Handelshögskolan i Stockholm), Lunds Universtitet, Svensk-Amerikanska Handelskammaren i New York och Institutet för Näringslivsforskning.
Bakgrund: Verkställande direktör i det familjeägda bolaget Svenska LantChips från starten 1992 till 2006. Ordförande i Svensk Näringsliv 2007–2010.
Egna och närståendes aktieinnehav: 278 A-aktier.
Född 1945; Högre bankutbildning (Skandinaviska Enskilda Banken).
Andra uppdrag: Ordförande i Bergendahls, Global Health Partner, HMS Networks, Rezidor Hotel Group m.fl . Ledamot i Clas Ohlson, Höganäs m.fl .
Bakgrund: SEB 1966–1984, från 1972 i fl era ledande befattningar. 1984– 1990 VD och koncernchef i HNJ Intressenter (tidigare ett dotterbolag till Incentive-koncernen) 1990 utnämnd till vice VD i Incentive-koncernen. 1992–1998 VD och koncernchef för AB Ratos. Från 1998 fl era styrelseuppdrag.
Egna och närståendes aktieinnehav: 53 840 A-aktier.
Född 1948; Jur.kand.
Andra uppdrag: Partner i Birka Consulting, Helsingfors. Ledamot i NasdaqOMX (New York), StoraEnso och Nobina.
Bakgrund: Bred erfarenhet av bankoch fi nanssektorn, bland annat från Nordiska Investeringsbanken 1980– 1986 och 1988–1995, från 1991 som vice VD och fi nanschef. Vice VD och fi nansdirektör i International Finance Corporation 1995–2000. Vice VD i Ålandsbanken i Finland 2001.
Egna och närståendes aktieinnehav: 10 000 A-aktier.
Född 1954; Civ.ek. och M.Sc (Management).
Andra uppdrag: Ledamot i Nordstjernan, Active Biotech, Nobelstiftelsen, Axel och Margaret Ax:son Johnsons Stiftelse, Centrum för Rättvisa och Stiftelsen Institutet för Näringslivsforskning. Medlem i rådet för Handelshögskolan i Stockholm och Investeringskommittén för NIAM:s fastig hetsfond.
Bakgrund: Bred erfarenhet av fi nanssektorn, bland annat som verkställande direktör i Alecta, Tredje AP-fonden och E. Öhman J:or Fondkommission samt från en ledande befattning inom Handels banken.
Egna och närståendes aktieinnehav: 65 000 A-aktier.
URBAN JANSSON BIRGITTA KANTOLA TOMAS NICOLIN CHRISTINE NOVAKOVIC
Född 1964; B. Sc. (Ekonomi)
Andra uppdrag: Ledamot i Earth Council, Genève och DEAG Deutsche Entertainment, Berlin.
Bakgrund: Dresdner Bank 1990–1991. UBS i Tyskland 1992–1996 (chef för Treasury och stabschef). 1996–2004 ledande positioner i Citibank AG i Frankfurt (Board of Managing Directors), Hong Kong (Global Head of Warrants and Head of Corporate Finance Asia) och Düsseldorf (VD för Citibank Privatkunden AG); 2005 HypoVereinsbank i Tyskland (ledamot av Koncernstyrelsen, Konzernvorstand).
Egna och närståendes aktieinnehav: 5 700 A-aktier.
Född 1957; Civ.ek. och MBA.
Andra uppdrag: Finansdirektör i TDC A/S. Ledamot i FLSmidth & Co A/S, Danisco A/S och Orkla ASA.
Bakgrund: Price Waterhouse 1979–1989. Vice VD och så småningom koncernchef i Baltica Bank A/S 1989–1994. 1994–1998 vice VD
och fi nanschef på Novo Nordisk A/S. 1998–2002 fi nans direktör på Danske Bank A/S, 2003–2006 fi nansdirektör LEGO Holding A/S, VD för Kirkbi A/S 2007. Sedan januari 2008 fi nansdirektör i TDC A/S.
Egna och närståendes aktieinnehav: 5 000 A-aktier.
JESPER OVESEN CARL WILHELM ROS
Född 1941; Fil. pol. Mag.
drag.
Andra uppdrag: Ordförande i Martin Olsson. Ledamot i Anders Wilhelmsen & Co, Camfi l, INGKA (Ikea) Holding och Bisnode.
Bakgrund: Astra 1967–1975. Alfa Laval 1975–1985, ekonomidirektör från 1978. Förste vice VD Ericsson 1985–1999. Har sedan dess haft fl era styrelseupp-
Egna och närståendes aktieinnehav: 16 816 A-aktier och 38 C-aktier.
ANNIKA FALKENGREN
Född 1962; Civ.ek.
Verkställande direktör och koncernchef från och med november 2005.
Andra uppdrag: Vice ordförande i Svenska Bankföreningen. Ledamot i Securitas, Ruter Dam och stiftelsen Mentor.
Bakgrund: Trainee i SEB 1987. Trading & Capital Markets 1988–2000; Utnämnd till global chef för Fixed income 1995, global chef för trading 1997 och chef för Merchant Banking 2000. Chef för division Corporate & Institutions och vice VD i SEB 2001– 2005 samt ställföreträdande koncernchef 2004–2005.
Egna och närståendes aktieinnehav: 384 423 A-aktier och 616 819 performance shares.
Född 1963; utsedd 2006; Högre bankutbildning.
Ordförande i Finansförbundet i SEB:s koncernklubb. Vice ordförande i Finansförbundets Regionala Klubb Väst i SEB. Ledamot av European Works Council SEB Group sedan 2006.
Bakgrund: SEB sedan 1984 i olika positioner. Vice ordförande i Finansförbundet i SEB:s koncernklubb och ordförande i Finansförbundets Regionala Klubb Väst 2006–2008. Vald till ordförande i Finansförbundet i SEB:s koncernklubb 2008.
Egna och närståendes aktieinnehav: 2 688 A-aktier.
Född 1971; utbildning i ekonomi och arbetsrätt, diplomerad personalstrateg. Vice ordförande i Finansförbundets koncernklubb i SEB. Ordförande i lokalklubben för Group Operations. Ledamot i Finansförbundet.
Bakgrund: SEB sedan 1990, varav de första nio åren inom Kontorsrörelsen. Fackliga uppdrag sedan 1995; 2004 vald till vice ordförande i Finansförbundets koncernklubb i SEB. Sedan 2007 ordförande för Group Operations lokalklubb.
Egna och närståendes aktieinnehav: 3 836 A-aktier och 120 C-aktier.
Av anställda utsedda ledamöter Av anställda utsedda suppleanter
Född 1959; Sjöoffi cer. Ordförande Akademikerföreningen SEB och JUSEK.
Andra uppdrag: Styrelseledamot i SACO.
Bakgrund: Började sin karriär som sjöoffi cer. På Trygg Hansa Liv i fl era olika befattningar inom livförsäkringsverksamheten sedan 1988. Idag produktspecialist för tjänstepensioner
Egna och närståendes aktieinnehav: 978 A-aktier.
inom SEB Trygg Liv.
Född 1958; Universitetsutbildad i hälso- och arbetsmiljö. Andre vice ordförande i Finans-
för bundets koncernklubb i SEB. Bakgrund: SEB sedan 1981, till 2000
inom Kontorsrörelsen, därefter IT. Facklig representant sedan 1990.
Sedan 2008 vice ordförande i Finansförbundets lokala klubb i Stockholm och region Öst.
Egna och närståendes aktieinnehav: 559 A-aktier och 9 C-aktier.
Verkställande ledning
Född 1962, anställd i SEB 1987; Civ. ek. Verkställande direktör och koncernchef sedan november 2005.
Andra uppdrag: Vice ordförande i Svenska Bankföreningen. Ledamot i Securitas, Ruter Dam och stiftelsen Mentor.
Bakgrund: Trainee i SEB 1987. Trading & Capital Markets 1988–2000: Utnämnd till global chef för Fixed Income 1995, global chef för Trading 1997 och chef för Merchant Banking 2000. Chef för division Corporate & Institutions och vice VD i SEB 2001– 2005 samt ställföreträdande koncernchef 2004–2005.
Egna och närståendes aktieinnehav: 384 423 A-aktier och 616 819 performance shares.
ANNIKA FALKENGREN JOHAN ANDERSSON JAN ERIK BACK MAGNUS CARLSSON
Född 1957; anställd i SEB 1980; Civ.ek. Chief Risk Offi cer sedan november 2010.
Bakgrund: Olika befattningar inom Stora företag & Institutioner i Stockholm, New York och London 1980– 1994. Verksam inom den centrala kreditfunktionen sedan 1995, ställföreträdande koncernkreditchef 2000–2003. Chef för SEB:s centrala risk- och kreditfunktion 2004–2010.
Egna och närståendes aktieinnehav: 30 930 A-aktier, 154 C-aktier, 101 374 performance shares och 6 695 deferral rights.
Född 1961; anställd i SEB 2008; Civ. ek. Vice VD, Ekonomi- och fi nansdirektör sedan augusti 2008.
Bakgrund: Svenska Handelsbanken i fl era olika positioner inom fi nansfunktionen 1986–1998. Försäkringsbolaget Skandia 1998–2007, efter fyra år i olika positioner utsedd till Ekonomi- och fi nansdirektör 2002. Förste vice VD och fi nansdirektör på Vattenfall 2007– 2008.
Egna och närståendes aktieinnehav: 33 780 A-aktier och 227 078 performance shares.
Född 1956; anställd i SEB 1993; Civ. ek. Vice VD, chef för division Stora företag & Institutioner (Merchant Banking) sedan 2005.
Bakgrund: Bank of Nova Scotia 1980–1993 i fl era ledande befattningar i London. Chef för Project & Structured Finance, Merchant Banking 1996, chef för Corporate Clients 1999 och senare ställföreträdande chef för SEB Merchant Banking. Chef för division Merchant Banking och vice VD i SEB sedan 2005.
Egna och närståendes aktieinnehav: 44 523 A-aktier och 313 093 performance shares.
Född 1963; anställd i SEB 1990; Ekon. lic. i nationalekonomi.
Informationsdirektör sedan september 2009.
Bakgrund: Coopers & Lybrand 1987– 1990. Analytiker och förvaltare inom SEB:s division Kapitalförvaltning 1990– 1994. SEB:s första Privatekonom 1994– 2000. Chef för Produkter inom division Liv 2001–2004. Presschef och informationschef 2004–2006. Rådgivare och chef VD-kansliet 2007–2009.
Egna och närståendes aktie-
innehav: 15 427 A-aktier och 70 428 performance shares .
Född 1962; anställd i SEB 2005; Civ.ek. Chef för division Baltikum sedan starten i juni 2009.
Bakgrund: Citigroup 1987–2005, först vid Citibank i Sverige 1987, sedan i olika befattningar runt om i världen, bland annat som landchef i Portugal (1999– 2002) och Kanada (2002–2005). Dessförinnan tre år i Indonesien som ansvarig för Corporate Banking och Corporate Finance och fyra år i Brasilien som Senior Banker. 2005–2009 chef för Client Relationship Management inom SEB:s division Stora Företag & Institutioner.
Egna och närståendes aktie-
innehav: 16 625 A-aktier, 144 527 performance shares och 17 511 deferral rights.
Född 1959; anställd i SEB 1984; Högre bankutbildning.
Chef för division Kapitalförvaltning sedan november 2010.
Bakgrund: Götabanken 1981–84. Valutahandlare SEB 1984–85; chefsvalutahandlare i Singapore, 1985–88; chefsvalutahandlare i Stockholm 1988–96; chef för SEB:s valutahandel i Norge 1996–98; chef för valutahandeln i Stockholm 1999. Chef för Aktiehandel, strategi och Analys samt Privatkunder inom Private Banking 1999–2003. Global chef för Trading & Capital Markets inom Stora Företag och Institutioner 2003–2010.
Egna och närståendes aktie-
innehav: 26 109 A-aktier, 26 880 performance shares och 56 654 deferral rights.
Född 1961; anställd i SEB 1984; Civ. ek. Chef för Strategisk planering och Aff ärsutveckling från 2009.
Bakgrund: SEB Trading & Capital Markets 1984–2002: chef för räntehandeln 1986, Trading & Capital Markets i New York 1988–1992, chef för Debt Capital Markets från 1994. Utnämnd till ställföreträdande global chef för Client Relations Management 2002. Ansvarig för Aff ärsutveckling och VDkansliet 2005–2006, Stabschef oktober 2006– december 2008.
Egna och närståendes aktieinnehav: 22 669 A-aktier, 17 C-aktier, 181 555 performance shares och 20 601 deferral rights.
Född 1962; anställd i SEB 1982; Högre bankutbildning.
Ställföreträdande VD och koncernchef sedan juli 2008. Chef för Staber och Aff ärsstöd från 2009.
Bakgrund: SEB Trading & Capital Markets 1982–1998 i ett fl ertal ledande befattningar som redovisningschef och controller inom både Trading & Capital Markets, SEB Group Finance och Enskilda Securities. 1998 utnämnd till Chief Financial Offi cer för SEB Merchant Banking och 2000 även till stabschef för divisionen. 2003 utnämnd till global chef för Cash Management & Securities Services och 2005 till ställföreträdande chef för Merchant Banking. 2005–2006 chef för Nordic Retail & Private Banking; chef för division Kontorsrörelsen 2007–2008.
Egna och närståendes aktie-
innehav: 34 650 A-aktier och 280 198 performance shares.
MATS TORSTENDAHL PIA WARNERMAN
Född 1961, anställd i SEB 2009, Civ.ing. Vice VD, chef för division Kontorsrörelsen från och med 2009.
Bakgrund: ABB 1985–87. Östgöta Enskilda Bank 1987–2000, bland annat som kontorschef i Stockholm 1996– 2000. Utsedd till vice vd i Danske Bank, Sverige 2001. Förste vice VD och chef för Danske Bank i Sverige samt ledamot i Danske Banks verkställande ledning 2004–2008.
Egna och närståendes aktie-
innehav: 17 825 A-aktier och 264 198 performance shares.
Född 1961; anställd i SEB 1987; Jur. kand.
Chef för Group Human Resources sedan november 2010.
Bakgrund: Kontorschef SEB, Uppsala 1992–1995; kreditchef, Region Norr 1995–1996, biträdande regionchef, Region Norr 1997; kreditchef, Region Öst 1998; biträdande regionalchef, Region Öst 1999; aff ärsområdeschef, Operations 2000–2002; global chef för Private Banking 2002–2006. Global personalchef, Kontorsrörelsen 2007–2010.
Egna och närståendes aktieinnehav: 5 294 A-aktier och 96 401 performance shares.
BO MAGNUSSON ULF PETERSON JAN STJERNSTRÖM
Född 1955; anställd i SEB sedan 2004; Fil.kand. och Civ.ek.
Chef för division Liv sedan november 2010.
Bakgrund: Svenska Finans 1978– 1983; Citigroup 1983–2004, vice VD Citibank Stockholm till 1990, därefter VD och Senior Credit Manager vid Citibanks Londonfi lial 1990–2001; Market Manager and Country Corporate Offi cer in Finland 2001–2003 och European Industry Head inom Citigroup i London 2003–2004; Chef för division Merchant Banking och landchef för SEB i Finland 2004–2007; VD för SEB Trygg Liv Sverige 2007–2010.
Egna och närståendes aktieinnehav: 5 507 A-aktier, 167 589 performance shares och 13 277 deferral rights.
Född 1959, anställd i SEB 1987, Civ.ek. Chef för Group Operations & IT från och med december 2010.
Andra uppdrag: Styrelseledamot i Nasdaq OMX Nordic Ltd.
Bakgrund: ABB 1984–1987. SEB Trading och Capital Markets 1987– 1992. Kreditanalytiker 1992–1996. Ansvarig för kreditadministration inom Stora företag och Institutioner i Stockholm 1997–1999. SEB Tokyo Bransch 1999–2000. År 2000–2005 ansvarig för Operations inom Stora Företag och institutioner. Ansvarig för Global Transaction Services under 2005–2007. 2007–2010 chef för Group Operations.
Egna och närståendes aktie-
innehav: 3 524 A-aktier, 131 649 performance shares och 7 210 deferral rights.
Intern kontroll avseende den fi nansiella rapporteringen
Intern kontroll av den fi nansiella rapporteringen (IKFR) defi nieras som den process, utförd av styrelsen, ledningen och annan berörd personal, som syftar till att säkerställa en rimlig försäkran om korrektheten i den fi nansiella rapporteringen.
Arbetet med IKFR i SEB är strukturerat enligt det ramverk som har givits ut av "The Committee of Sponsoring Organizations (COSO)". Med utgångspunkt i ramverket drivs arbetet med IKFR i SEB i en årlig cykel som innefattar följande aktiviteter:
- En årlig analys av de fi nansiella rapporteringsriskerna i SEB genomförs för att identifi era de legala enheter, processer samt IT-system som skall omfattas av IKFR-ramverket.
-
Varje år utvärderas och valideras den förväntade interna kontrollstrukturen som fastställs centralt. Denna förväntade kontrollstruktur, som utformas för respektive process, används sedan som utgångspunkt vid utvärdering av faktiskt implementerade kontroller inom respektive legal enhet.
-
En plan för övervakningsaktiviteter för det kommande året sammanställs och koordineras med planerade revisionsaktiviteter av den fi nansiella rapporteringen.
- Interna kontroller och aktiviteter som syftar till att stärka befi ntlig intern kontrollstruktur är en del av den dagliga verksamheten.
- Kontroller genomförs löpande i syfte att utvärdera den interna kontrollstrukturen både utifrån ett design- och eff ektivitetsperspektiv.
- Kvartalsvis rapporteras IKFR-risknivå, inklusive en bedömning av identifi erade brister och hur väl dessa täcks av kompenserande kontroller.
COSO-ramverket är uppbyggt kring fem internkontrollkomponenter; Kontrollmiljö, Riskbedömning, Kontrollaktiviteter, Informations- och kommunikationsvägar samt Övervakning. Hur dessa fem komponenter är integrerade i SEB´s årscykel för IKFR framgår av bilden och texten nedan.
Riskanalys och avgränsningar av IKFR i SEB 1
Ett eff ektivt ramverk för IKFR säkerställs genom att fokusera på risker i legala enheter och processer som är relevanta och materiella för den fi nansiella rapporteringen på koncernnivå. Dessa risker identifi eras genom följande fyra aktiviteter, som genomförs på årsbasis: "Top-down"-riskanalys, analys av risk och avgränsning av legala enheter, analys av risk och omfattning avseende processer liksom av risk och omfattning avseende IT-system.
Årligen genomförs analyser både på legal enhetsnivå och på koncernnivå i syfte att identifi era de risker som är mest kritiska att övervaka från ett fi nansiellt rapporteringsperspektiv. Resultatet från dessa analyser används sedan vid fastställandet av omfattningen och utformningen av kontroll- och övervakningsaktiviteter.
Vilka legala enheter som skall omfattas av IKFR-ramverket det kommande året baseras på en analys av SEB:s resultat- och balansräkning på koncernnivå. När den legala avgränsningen är godkänd identifi eras relevanta och materiella processer per legal enhet. Slutligen bestäms vilka IT-system som skall övervakas utifrån ett IKFR-perspektiv.
Analysen sammanfattas i en IKFR- rapport för det kommande året, som presenteras för Audit and Compliance Committee.
Utvärdering av utformningen av förväntade IKFR-kontroller 2
Årligen utvärderas och valideras utformningen av de förväntade IKFR-kontroller som sätts centralt för respektive process i syfte att säkerställa att denna kontrollstruktur hanterar identifierade väsentliga risker för fel i den finansiella rapporteringen. Denna utvärdering genomförs i workshops med representanter från olika funktioner och divisioner inom SEB, som tillsammans har den process- och redovisningsexpertis som krävs.
Väsentliga risker för fel i den finansiella rapporteringen, identifierade i riskbedömningen, hanteras genom en kontrollstruktur som i enlighet med COSO-ramverket är uppdelad på tre olika kontrollkategorier:
- Bolagsövergripande kontroller: Exempel på bolagsövergripande kontroller som ingår i IKFR strukturen är "Country CFO Assertion" som syftar till att övervaka kontroller på transaktionsnivå och analytiska kontroller på koncernnivå.
- Kontroller på transaktionsnivå: Exempelvis registreringskontroller, avstämningskontroller och valideringskontroller av transaktionsdata relevant för den finansiella rapporteringen.
- ● IT-kontroller: Exempelvis kontrollrutiner för utveckling och förändringar av system samt behörighetskontroller.
Utöver dessa tre kontrollkategorier utvärderas löpande kontrollmiljön (exempelvis hur organisationsstrukturen stödjer IKFR:s ramverk) samt hur väl IT-miljön stödjer en effektiv och välkontrollerad finansiell rapporteringsprocess.
Årsplan för övervakning av IKFR:s ramverk 3
Baserat på omfattningen och utformningen av IKFR-strukturen görs en årsplan för övervakningen av processer och kontroller för det kommande året. Årsplanen inkluderar förväntade övervakningsaktiviteter per kontroll och legal enhet. Planen innefattar både löpande statusuppföljning av kontrollaktiviteter och periodiska utvärderingar som genomförs inom olika delar av SEB i syfte att säkerställa en tillförlitlig finansiell rapportering.
Innan årsplanen fastställs stäms föreslagna övervakningsaktiviteter av gentemot intern- och externrevisionens respektive revisionsplaner, i syfte att koordinera dessa aktiviteter. Den slutliga planen för övervakning av IKFR:s ramverk presenteras årligen för Audit and Compliance Committee.
Övervakning och och utvärdering av ramverket
4
Övervakning av IKFR-ramverket i syfte att utvärdera utformningen och effektiviteten av kontrollerna genomförs löpande, och är oftast en integrerad del av den dagliga verksamheten inom respektive avdelning med kontrollansvar. Övervakningen sker genom en kombination av löpande statusuppföljning av kontrollaktiviteter samt periodiska utvärderingar.
Exempel på löpande statusuppföljning av kontrollaktiviteter är validering av kontroller inom värderingsprocessen avseende finansiella instrument, samt kvartalsvis uppföljning av "Key Risk Indicators" avseende kontoavstämningar etc. Exempel på periodiska utvärderingar är "Management Operational Risk Self Assessment" som genomförs för samtliga materiella affärsprocesser samt "IKFR gap analys" som genomförs för samtliga materiella ekonomiprocesser. Dessa utvärderingar syftar till att identifiera operationella risker, inklusive risker för felaktigheter i den finansiella rapporteringen, utvärdera om förväntade interna kontroller finns på plats samt initiera förbättringsåtgärder i syfte att stärka IKFR-strukturen.
Bedömning av och rapportering om risknivå 5
Resultatet från övervakningen av IKFR:s ramverk konsolideras och analyseras i syfte att bedöma residual risknivå. Detta sker kvartalsvis i samband med färdigställandet av kvartalsrapporter och årsredovisningen, och sammanfattas i en rapport som beskriver bedömd residual risknivå, inklusive en bedömning av identifierade brister och hur väl dessa täcks av kompenserande kontroller. Denna rapport presenteras för Group CFO kvartalsvis och för Audit and Compliance Committee årligen.
Därutöver granskar koncernens internrevision den interna kontrollen avseende den finansiella rapporteringen utifrån den plan som fastställs av Audit and Compliance Committee. Resultatet av internrevisionens granskning, liksom de åtgärder som vidtas och statusen avseende dessa, rapporteras löpande till Audit and Compliance Committee.
Rapport om ersättningar i SEB
Ersättningsstrategi
SEB har en tydlig ersättningsstrategi. Den främjar en intern kultur som långsiktigt styr mot vad som är bäst för kunderna och därmed över tid ger bankens aktieägare den bästa avkastningen. Medarbetarnas kompetens och engagemang för kunderna är avgörande för bankens långsiktiga utveckling. I SEB uppmuntras goda prestationer och beteenden, samt ett balanserat risktagande som går i linje med kundernas och aktieägarnas förväntningar.
SEB:s ersättningssystem återspeglar också ett sunt risktagande med hänsyn till sysselsatt kapital och finansieringsbehov.
För att kunna attrahera, motivera och behålla de bästa krafterna är det avgörande för SEB att ersättningen till medarbetarna är konkurrenskraftig på den marknad och inom det segment där banken verkar. SEB:s konkurrenter utgörs av såväl lokala och regionala finansiella institutioner, som globala aktörer. Över hälften av bankens intäkter genereras från stora globala företag och finansiella institutioner. SEB:s ersättningsstruktur behöver därför spegla den internationella marknad där banken är verksam.
Ersättningsstruktur
SEB har en ersättningsstruktur som består av tre huvudkomponenter:
- Fast lön
- Rörlig lön kortfristig kontantersättning och långfristig aktiebaserad ersättning
- Pension och andra förmåner.
Komponenterna används för att nå en adekvat total ersättning med en sund balans mellan fast och rörlig lön samt mellan ersättning på kort och lång sikt. Den totala ersättningen skall spegla komplexiteten, ansvaret och den ledarskapsförmåga som behövs för respektive befattning liksom för individens prestationer.
Rörlig lön är ett medel för att driva och belöna en utveckling och ett uppträdande som skapar aktieägarvärde både på kort och lång sikt. Samtidigt är rörlig lön väsentligt för att uppnå flexibilitet i de totala ersättningskostnaderna. SEB strävar efter att utbetalningen av den rörliga ersättningen skall anpassas till tidshorisonten för risktagandet.
Utformningen av pensionsplanerna för alla medarbetare är till hög grad beroende av landsspecifika krav och lokala kollektivavtal.
Kortfristig kontantersättning
Kortfristiga kontantersättningar inom SEB baseras på såväl individens prestationer och beteenden som teamets, affärsenhetens och hela koncernens årliga prestationer. Under 2010 svarade de kortfristiga kontantersättningarna för 12 procent av bankens totala personalkostnader, jämfört med 6 procent under 2009. Ökningen speglar bankens högre rörelseresultat under 2010.
Långfristig aktiebaserad ersättning
Avsikten med de långfristiga aktiebaserade programmen är att belöna högre chefer, nyckelpersoner och personer som uppnått toppresultat liksom att stimulera de anställda till att bli aktieägare och därmed få deras intressen och perspektiv mer i linje med aktieägarnas. De långfristiga programmen är prestationsbaserade, förutom de program som riktar sig till alla SEB:s medarbetare.
Bolagsstämman 2010 beslutade om tre olika program för 2010 med olika syften och delvis överlappande målgrupper:
- ett aktiesparprogram för alla medarbetare
- ett performance shareprogram för ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner och
- ett aktiematchningsprogram för ett fåtal särskilt utvalda nyckelpersoner.
Alla tre programmen är aktiebaserade och förutsätter att deltagarna är kvar inom SEB för en bestämd tid.
Ytterligare information om de långfristiga aktiebaserade programmen återfinns i not 9d och på www.sebgroup.se liksom i årsredovisningarna för tidigare år.
Aktiesparprogram
Aktiesparprogrammet riktas till alla medarbetare och syftar till att främja "Ett SEB" samt att skapa ett långsiktigt engagemang i SEB.
Medarbetarna erbjuds att förvärva A-aktier i SEB till ett belopp motsvarande upp till 5 procent av den fasta bruttolönen. Köpen görs under fyra perioder, efter publiceringen av bankens kvartalsrapporter. Om aktierna sedan behålls under tre år räknat från dagen för köpet och deltagaren vid den tidpunkten fortfarande är anställd inom SEB, får deltagaren en aktie av serie A i SEB av banken för varje behållen aktie.
Rörlig ersättning
Rörlig kontantersättning i relation till den totala personalkostnaden
Ersättningar inom SEB-koncernen 2010
Tusental kronor
| 2010 | Fast lön | Kortfristig kontantersättning |
Kostnad för långfristiga aktiebaserade program |
Förmåner | Totalt | Pensioner |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SEB-koncernen | 8 123 083 | 1 392 125 | 182 226 | 96 709 | 9 794 143 | 1 092 833 |
| varav | ||||||
| VD och koncernchef Annika Falkengren | 7 000 | — | 2 682 | 1 278 | 10 960 | 6 368 |
| Övriga ledamöter av verkställande ledningen | 57 412 | — | 11 337 | 2 279 | 71 028 | 21 440 |
Under 2010 har verkställande ledningen i genomsnitt bestått av 11 ledamöter exklusive koncernchefen.
Performance shareprogram
Detta program syftar till att behålla och attrahera ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner och att skapa ett långsiktigt engagemang i SEB, att stärka helhetssynen på SEB och att skapa ett incitament för deltagarna att bli aktieägare i banken. En performance share under programmet är en villkorad rätt att vid en framtida tidpunkt köpa en A-aktie i banken. Utfallet av programmet, det vill säga det antal av tilldelade performance shares som till sist kan utnyttjas, beror på hur förutbestämda prestationskrav uppfylls (se sid 72). Prestationskraven mäts under en inledande treårsperiod. Vidare krävs att deltagaren är kvar inom SEB. Programmet har en total löptid på sju år, inklusive prestationsperioden.
Aktiematchningsprogram
Programmet omfattar ett antal utvalda nyckelmedarbetare i SEB. För de medarbetare som erhöll kortfristig kontantersättning för räkenskapsåret 2010 innehålls 25 procent av ersättningen obligatoriskt i tre år. De innehållna medlen avsätts till en särskild pool. Ett bestämt antal innehavsrätter registreras för varje deltagare i poolen. En innehavsrätt motsvarar marknadspriset för en A-aktie vid tidpunkten för avsättningen till poolen.
Efter tre år får varje deltagare en A-aktie för varje innehavsrätt och därutöver ett villkorat antal matchningsaktier. Antalet matchningsaktier beror på hur ett förutbestämt prestationskrav (se sid 72) uppfylls under treårsperioden. Det finns vidare ett tak som begränsar antalet matchningsaktier.
Verkställande direktören, ledamöterna av den verkställande ledningen och andra deltagare som inte erhöll någon ersättning under det kortfristiga rörliga ersättningsprogrammet gör en egen investering i SEB A-aktier till ett i förhand fastställt belopp. Efter tre år får deltagaren en aktie av serie A i SEB per behållen aktie av Banken. Utöver dessa aktier får varje deltagare ett villkorat antal matchningsaktier för de behållna och mottagna aktierna. Deltagaren måste också vara kvar inom SEB under treårsperioden.
Ersättningar till verkställande direktören och verkställande ledningen
SEB:s styrelse har utarbetat förslag till principer för lön och annan ersättning för verkställande direktören och verkställande ledningen, vilka årsstämman 2010 har godkänt. Styrelsen har sedan beslutat om faktisk ersättning till verkställande direktören efter förslag från styrelsens Remuneration and Human Resources Committee. Kommittén har också beslutat om ersättningen till övriga ledamöter av verkställande ledningen enligt de av årsstämman fastställda principerna. Inför årsstämman 2010
lämnade de externa revisorerna ett yttrande om att styrelsen och den verkställande direktören under år 2009 följt de principer för ersättningar till ledande befattningshavare som fastställdes på årsstämman 2009.
Den totala ersättningen för verkställande direktören och de andra ledamöterna i den verkställande ledningen har under 2010 bestått av tre huvuddelar; fast lön, långfristiga aktiebaserade program och pensionsförmån. Således ingår inte kortfristig rörlig kontantersättning. Till detta kan andra förmåner tillkomma enligt marknadspraxis som till exempel bilförmån.
Pensionsplanen kan vara förmånsbestämd eller premiebaserad och skall vara oantastbar. Målet är att öka den premiebaserade andelen pensionsplaner. I de förmånsbaserade planerna finns tak för den pensionsmedförande lönen. Vid uppsägning från bankens sida av verkställande direktören eller ledamot av verkställande ledningen utgår avgångsvederlag om maximalt 12 månaders lön. Banken äger rätt att från avgångsvederlaget avräkna det som befattningshavaren erhåller i kontant ersättning från annan anställning eller från egen näringsverksamhet.
Ersättningen för verkställande direktören och ledamöterna av den verkställande ledningen under 2010 framgår av not 9c.
Genomgång och anpassning av SEB:s ersättningspolicy
Chefen för Group HR and Organisational Development genomför årligen en genomgång av SEB:s ersättningspolicy och föreslår ändringar i policyn, efter att synpunkter har inhämtats från bland annat enheten för riskkontroll. Efter beredande i verkställande ledningen ger verkställande direktören sedan förslag till ändrad policy till styrelsens ersättningskommitté. Efter beredande i kommittén fastställs ersättningspolicyn av styrelsen.
I Sverige började ett nytt regelverk för ersättningar inom den finansiella sektorn gälla den 1 januari 2010. SEB följer vid varje tidpunkt gällande regelverk och har fastställt vilka medarbetare som kan ha en betydande inverkan på riskexponeringen i Banken. SEB har definierat alla befattningar med mandat att exponera Banken för betydande risker eller har ett betydande inflytande på beslut som kan leda till en betydande riskexponering för Banken. Totalt identifierades 483 personer i SEB-koncernen som risktagare under 2010. Den 1 mars 2011 träder de första uppdateringarna av detta regelverk i kraft. Den fullständiga ersättningsrapporten i enlighet med det nya regelverket presenteras på www.sebgroup.
Status för utestående långfristiga aktiebaserade program
31 december 2010
Performance shareprogrammen
Prestationskrav:
För att ge full tilldelning av performance shares enligt programmet måste två förutbestämda prestationskrav uppfyllas: Totalavkastningen (Total Shareholder Return, TSR) jämfört med dels SEB:s konkurrenter, dels jämfört med svenska statens tioåriga obligation, dvs den långfristiga riskfria räntan (LTIR).
- 1) Kriteriet avseende TSR jämfört med konkurrenterna ger ett utfall i det lägsta spannet om SEB:s TSR når det viktade bankindexet. Då blir utfallet 10 procent av maximal tilldelning. Däröver ökar antalet performance shares som tilldelas upp till ett tak vid 7 procent utöver bankindex. Vid den nivån blir det fullt utfall enligt detta prestationskrav (det vill säga 50 procent av den maximala tilldelningen).
- 2) Kriteriet avseende TSR jämfört med LTIR ger ett utfall om SEB:s TSR överstiger den långfristiga räntan med två procentenheter per år. Då blir utfallet 10 procent av maximal tilldelning. Maximal tilldelning för detta kriterium (dvs 50 procent av total tilldelning) uppnås om TSR når LTIR plus 11 procent per år.
Om bara ett av ovanstående kriterier är helt uppfyllt, kan bara hälften av antalet performance shares tilldelas. För full tilldelning måste bägge kriterierna vara helt uppfyllda.
Aktiematchningsprogrammet
Prestationskrav:
För att ge full tilldelning i programmet måste TSR uppgå till minst LTIR.
TSR jämfört med LTIR ger en tilldelning av så kallade matchningsaktier om SEB:s TSR uppgår till minst LTIR plus 2 procent per år. Utfallet är då en matchningsaktie. Det maximala utfallet, med linjär fördelning inom intervallet, uppnås om TSR når LTIR plus 23 procent per år.
Det maximala utfallet för deltagarna i programmet är fem matchningsaktier för VD, fyra matchningsaktier för de övriga medlemmarna i den verkställande ledningen och tre matchningsaktier för övriga deltagare.
Tilldelning status (%)
Årtalen betecknar Introduktionsåren *) 4X för GEC
2008
0
25
0
2009
2010
Finansiella rapporter – Innehåll
Resultaträkning 74 Balansräkning 75 Förändringar i eget kapital 76 Kassaflödesanalys 77 Skandinaviska Enskilda Banken Resultaträkning 78 Balansräkning 79 Förändringar i eget kapital 80 Kassaflödesanalys 81 Noter till de finansiella rapporterna Företagsinformation 84 1 Redovisningsprinciper 82 2 Segmentrapportering 89 Noter till resultaträkningen 3 Räntenetto 91 4 Provisionsnetto 91 5 Nettoresultat av finansiella transaktioner 92 6 Livförsäkringsintäkter, netto 92 7 Övriga intäkter, netto 93 8 Administrationskostnader 94 9 Personalkostnader 94 9 a Löner och andra ersättningar per land och mottagare 94 9 b Pensionsförpliktelser 96 9 c Ersättningar till styrelsen och verkställande ledningen 98 9 d Aktierelaterade ersättningar 99 9 e Sjukfrånvaro 101 9 f Antal anställda 101 10 Övriga kostnader 102 11 Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar 103 12 Vinster och förluster vid avyttring av materiella och immateriella tillgångar 103 13 Kreditförluster 103 14 Bokslutsdispositioner 103 15 Skatt 104 16 Nettoresultat per aktie, kr 104 Noter till balansräkningen 17 Riskupplysningar 105 17 a Kreditexponering fördelad per bransch 105 17 b Kreditportföljen fördelad per bransch och marknader 106 17 c Låneportföljen fördelad per bransch och marknader 107
SEB-koncernen
| 17 d Osäkra lånefordringar fördelade per bransch och marknader | 108 |
|---|---|
| 17 e Gruppvis värderade lånefordringar | 109 |
| 17 f Likviditetsrisk | 110 |
| 18 Mätning av verkligt värde av finansiella tillgångar och skulder | 112 |
|---|---|
| 19 Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 113 |
| 20 Utlåning till kreditinstitut | 114 |
| 21 Utlåning till allmänheten | 114 |
| 22 Finansiella tillgångar till verkligt värde | 115 |
| 23 Finansiella tillgångar som kan säljas | 116 |
| 24 Finansiella tillgångar som innehas till förfall | 116 |
| 25 Aktier och andelar i intresseföretag | 116 |
| 26 Aktier och andelar i koncernföretag | 117 |
| 27 Materiella och immateriella tillgångar | 118 |
| 28 Övriga tillgångar | 121 |
| 29 Skulder till kreditinstitut | 122 |
| 30 In- och upplåning från allmänheten | 122 |
| 31 Skulder till försäkringstagarna | 123 |
| 32 Emitterade värdepapper | 123 |
| 33 Finansiella skulder till verkligt värde | 124 |
| 34 Övriga skulder | 124 |
| 35 Avsättningar | 125 |
| 36 Efterställda skulder | 126 |
| 37 Obeskattade reserver | 126 |
| Tilläggsinformation | |
| 38 Poster inom linjen | 127 |
| 39 Kortfristiga och långfristiga tillgångar och skulder | 128 |
| 40 Finansiella tillgångar och skulder per klass | 129 |
| 41 Skuldinstrument fördelade på förfallotider | 131 |
| 42 Skuldinstrument fördelade på emittenter | 132 |
| 43 Räntebindningstider | 133 |
| 44 Utlåning och kreditförlustreserver | 134 |
| 45 Derivatinstrument | 138 |
| 46 Upplysningar om verkligt värde | 140 |
| 47 Upplysningar om närstående | 141 |
| 48 Kapitaltäckning | 141 |
| 49 Framtida minimileaseavgifter för operationella leasingavtal | 142 |
| 50 Tillgångars och skulders fördelning på väsentliga valutor | 143 |
| 51 Livförsäkringsrörelsen | 144 |
| 52 Tillgångar i fondförsäkringsverksamheten | 145 |
| 53 Tillgångar och skulder som innehas | |
| för försäljning och avvecklade verksamheter | 145 |
| 54 Omklassificerade portföljer | 146 |
| 55 Omstruktureringskostnader | 146 |
| 56 Händelser efter balansdagen | 146 |
| Femårsöversikter | |
| SEB-koncernen | 147 |
Skandinaviska Enskilda Banken 148
Resultaträkning
SEB-koncernen
| Mkr | Not | 2010 | 2009 | Förändring, % |
|---|---|---|---|---|
| Ränteintäkter | 46 041 | 58 104 | –21 | |
| Räntekostnader | –30 031 | –40 058 | –25 | |
| Räntenetto | 3 | 16 010 | 18 046 | –11 |
| Provisionsintäkter | 18 671 | 17 995 | 4 | |
| Provisionskostnader | –4 511 | –4 710 | –4 | |
| Provisionsnetto | 4 | 14 160 | 13 285 | 7 |
| Vinster (förluster) från handel med finansiella tillgångar och skulder, netto | 3 354 | 4 768 | –30 | |
| Vinster (förluster) från finansiella tillgångar och skulder klassificerade till verkligt värde, netto |
–128 | –122 | 5 | |
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar som kan säljas | –60 | –158 | –62 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 5 | 3 166 | 4 488 | –29 |
| Premieinkomster, netto | 7 024 | 7 313 | –4 | |
| Avgifter på investeringskontrakt | 1 138 | 1 042 | 9 | |
| Kapitalavkastning, netto | 7 793 | 5 504 | 42 | |
| Övriga försäkringsintäkter | 398 | 394 | 1 | |
| Försäkringskostnader, netto | –13 098 | –10 656 | 23 | |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 6 | 3 255 | 3 597 | –10 |
| Utdelningar | 163 | 108 | 51 | |
| Andelar i intresseföretags resultat | 3 | –100 | ||
| Vinster och förluster på värdepapper som innehas som kapitalplaceringar | 109 | –69 | 0 | |
| Övriga rörelseintäkter | 16 | 2 117 | –99 | |
| Övriga intäkter, netto | 7 | 288 | 2 159 | –87 |
| Summa intäkter | 36 879 | 41 575 | –11 | |
| Personalkostnader | 9 | –14 004 | –13 786 | 2 |
| Övriga kostnader | 10 | –7 303 | –6 740 | 8 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar | 11 | –1 880 | –4 672 | –60 |
| Omstruktureringskostnader | –764 | 0 | ||
| Summa kostnader | –23 951 | –25 198 | –5 | |
| Resultat före kreditförluster | 12 928 | 16 377 | –21 | |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och immateriella tillgångar | 12 | 14 | 4 | |
| Kreditförluster, netto | 13 | –1 837 | –12 030 | –85 |
| Rörelseresultat | 11 105 | 4 351 | 155 | |
| Skatt | 15 | –2 521 | –2 482 | 2 |
| Nettoresultat från kvarvarande verksamheter | 8 584 | 1 869 | ||
| Avvecklad verksamhet | –1 786 | –691 | 158 | |
| NETTORESULTAT | 6 798 | 1 178 | ||
| Minoritetens andel | 53 | 64 | –17 | |
| Aktieägarnas andel | 6 745 | 1 114 | ||
| Nettoresultat per aktie före utspädning från kvarvarande verksamheter, kr | 16 | 3,88 | 0,95 | |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning från kvarvarande verksamheter, kr | 16 | 3,87 | 0,94 | |
| Nettoresultat per aktie före utspädning från avvecklad verksamhet, kr | 16 | –0,81 | –0,36 | |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning från avvecklad verksamhet, kr | 16 | –0,81 | –0,36 | |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 16 | 3,07 | 0,58 | |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 16 | 3,06 | 0,58 | |
| Totalresultat | ||||
| Nettoresultat | 6 798 | 1 178 | ||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | –629 | 1 966 | ||
| Kassaflödessäkringar | –1 215 | –974 | 25 | |
| Omräkning av utländsk verksamhet | –733 | –187 | ||
| Uppskjuten skatt på omräkningseffekter | –1 574 | –807 | 95 | |
| Övrigt | 100 | 58 | 72 | |
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | –4 051 | 56 | ||
| TOTALRESULTAT | 2 747 | 1 234 | 123 | |
| Minoritetens andel | 14 | 60 | –77 | |
| Aktieägarnas andel | 2 733 | 1 174 | 133 |
Balansräkning
| SEB-koncernen | ||||
|---|---|---|---|---|
| 31 december, Mkr | Not | 2010 | 2009 | Förändring, % |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 19 | 46 488 | 36 589 | 27 |
| Utlåning till kreditinstitut | 20 | 204 188 | 331 460 | –38 |
| Utlåning till allmänheten | 21 | 1 074 879 | 1 187 837 | –10 |
| Värdepapper för handel | 221 791 | 187 924 | 18 | |
| Derivat för handel | 116 008 | 133 230 | –13 | |
| Derivat för säkringsredovisning | 11 631 | 10 206 | 14 | |
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 3 419 | 4 026 | –15 | |
| Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bär risken | 179 432 | 155 486 | 15 | |
| Andra finansiella tillgångar till verkligt värde | 85 465 | 90 769 | –6 | |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | 22 | 617 746 | 581 641 | 6 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 23 | 66 970 | 87 948 | –24 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall Tillgångar som innehas för försäljning |
24 53 |
1 451 74 951 |
1 332 596 |
9 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 25 | 1 022 | 995 | 3 |
| Immateriella tillgångar | 16 922 | 17 177 | –1 | |
| Materiella tillgångar | 1 588 | 2 200 | –28 | |
| Förvaltningsfastigheter | 8 525 | 8 393 | 2 | |
| Materiella och immateriella tillgångar | 27 | 27 035 | 27 770 | –3 |
| Aktuella skattefordringar | 4 580 | 3 898 | 17 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 1 709 | 1 624 | 5 | |
| Kund- och likvidfordringar | 30 434 | 14 637 | 108 | |
| Marginalsäkerheter | 13 989 | 17 120 | –18 | |
| Övriga tillgångar | 14 379 | 14 780 | –3 | |
| Övriga tillgångar | 28 | 65 091 | 52 059 | 25 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 2 179 821 | 2 308 227 | –6 | |
| Skulder till kreditinstitut | 29 | 212 624 | 397 433 | –47 |
| In- och upplåning från allmänheten | 30 | 711 541 | 801 088 | –11 |
| Skulder till försäkringstagarna - investeringsavtal | 174 753 | 155 860 | 12 | |
| Skulder till försäkringstagarna - försäkringsavtal | 89 217 | 93 149 | –4 | |
| Skulder till försäkringstagarna | 31 | 263 970 | 249 009 | 6 |
| Emitterade värdepapper | 32 | 530 483 | 456 043 | 16 |
| Derivat för handel | 113 597 | 119 293 | –5 | |
| Derivat för säkringsredovisning | 7 262 | 9 119 | –20 | |
| Skulder för handel | 78 467 | 61 529 | 28 | |
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster i en portföljsäkring | 1 364 | 1 499 | –9 | |
| Finansiella skulder till verkligt värde | 33 | 200 690 | 191 440 | 5 |
| Skulder som innehas till försäljning | 53 | 48 339 | 165 | |
| Aktuella skatteskulder | 4 021 | 1 547 | 160 | |
| Uppskjutna skatteskulder | 9 852 | 10 299 | –4 | |
| Leverantörs- och likvidskulder | 29 960 | 16 401 | 83 | |
| Marginalsäkerheter Övriga skulder |
13 963 27 535 |
21 399 25 338 |
–35 9 |
|
| Övriga skulder | 34 | 85 331 | 74 984 | 14 |
| Avsättningar | 35 | 1 748 | 2 033 | –14 |
| Efterställda skulder | 36 | 25 552 | 36 363 | –30 |
| Summa skulder | 2 080 278 | 2 208 558 | –6 | |
| Minoritetsintressen | 266 | 252 | 6 | |
| Omvärderingsreserver | –2 147 | –303 | ||
| Aktiekapital | 21 942 | 21 942 | 0 | |
| Andra fonder | 33 306 | 34 114 | –2 | |
| Balanserad vinst | 39 378 | 42 486 | –7 | |
| Nettoresultat | 6 798 | 1 178 | ||
| Eget kapital | 99 277 | 99 417 | ||
| Summa kapital | 99 543 | 99 669 | 0 | |
| SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 2 179 821 | 2 308 227 | –6 | |
| Poster inom linjen | ||||
| För egna skulder ställda säkerheter | 38 | 231 334 | 420 302 | –45 |
| Övriga ställda säkerheter | 38 | 214 989 | 202 168 | 6 |
| Ansvarsförbindelser | 38 | 82 048 | 84 058 | –2 |
| Åtaganden | 38 | 388 619 | 378 442 | 3 |
Förändringar i eget kapital
| SEB-koncernen | |||
|---|---|---|---|
| 31 december, Mkr | 2010 | 2009 | Förändring, % |
| Minoritetsintressen | 266 | 252 | 6 |
| Eget kapital | 99 277 | 99 417 | 0 |
| TOTALT KAPITAL | 99 543 | 99 669 | 0 |
| Förändringar i eget kapital | |||
| Reserv för kassaflödessäkringar | –422 | 793 | –153 |
| Reserv för finansiella tillgångar som kan säljas | –1 725 | –1 096 | 57 |
| Omvärderingsreserver | –2 147 | –303 | 0 |
| Aktiekapital1) | 21 942 | 21 942 | 0 |
| Omräkningsdifferens | –1 145 | –412 | 178 |
| Andra bundna fonder | 34 451 | 34 526 | 0 |
| Bundet eget kapital | 55 248 | 56 056 | –1 |
| Swapsäkring av personaloptionsprogram | –1 327 | –369 | |
| Eliminering av återköp av egna aktier för personaloptionsprogrammen | –72 | –1 895 | –96 |
| Balanserad vinst | 40 830 | 44 814 | –9 |
| Nettoresultat, aktieägarnas andel | 6 745 | 1 114 | 0 |
| Fritt eget kapital | 46 176 | 43 664 | 6 |
| EGET KAPITAL | 99 277 | 99 417 | 0 |
1) 2 170 019 294 st A-aktier (2 170 019 294); 24 152 508 st C-aktier (24 152 508).
Förändringar i eget kapital
| 2010 | Aktie kapital |
Balanserad vinst |
Finansiella tillgångar som kan säljas |
Kassa flödes säkringar |
Omräkning utländsk verksamhet |
Övrigt | Summa aktieägarnas kapital |
Minoritets intresse |
Summa aktieägarnas kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående balans | 21 942 | 76 699 | –1 096 | 793 | –412 | 1 491 | 99 417 | 252 | 99 669 |
| Nettoresultat | 6 745 | 6 745 | 53 | 6 798 | |||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | –629 | –1 215 | –733 | –1 435 | –4 012 | –39 | –4 051 | ||
| Totalresultat | 0 | 6 745 | –629 | –1 215 | –733 | –1 435 | 2 733 | 14 | 2 747 |
| Utdelning till aktieägarna1) | –2 194 | –2 194 | –2 194 | ||||||
| Swapsäkring av personaloptionsprogrammen | –713 | –713 | –713 | ||||||
| Eliminering av återköp av egna aktier för personaloptionsprogrammen2) |
34 | 34 | 34 | ||||||
| UTGÅENDE BALANS | 21 942 | 80 571 | –1 725 | –422 | –1 145 | 56 | 99 277 | 266 | 99 543 |
| 2009 | |||||||||
| Ingående balans | 6 872 | 75 949 | –3 062 | 1 767 | –225 | 2 236 | 83 537 | 192 | 83 729 |
| Nettoresultat | 1 114 | 1 114 | 64 | 1 178 | |||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 1 966 | –974 | –187 | –745 | 60 | –4 | 56 | ||
| Totalresultat | 0 | 1 114 | 1 966 | –974 | –187 | –745 | 1 174 | 60 | 1 234 |
| Nyemission | 15 070 | –397 | 14 673 | 14 673 | |||||
| Swapsäkring av personaloptionsprogrammen | 2 | 2 | 2 | ||||||
| Eliminering av återköp av egna aktier för personaloptionsprogrammen2) |
31 | 31 | 31 | ||||||
| UTGÅENDE BALANS | 21 942 | 76 699 | –1 096 | 793 | –412 | 1 491 | 99 417 | 252 | 99 669 |
1) Utdelning per A-aktie 1:50 kr (1:00) och per C-aktie 1:50 kr (1:00). Ytterligare information om SEB-aktien finns på sid 18–19.
2) SEB har enligt beslut på årsstämmorna 2002, 2003 och 2004 återköpt 19,4 miljoner A-aktier för de långsiktiga incitamentsprogrammen. Anskaffningskostnaden för dessa är avdragen från eget kapital. Under 2005 överfördes 1,0 miljoner aktier från kapitalstruktursprogrammet till incitamentsprogrammen och under 2006 såldes 3,1 miljoner aktier enligt beslut på årsstämman. När personaloptioner lösts under 2005–2009 har 16,5 miljoner aktier sålts och ytterligare 1.1 miljoner aktier har sålts under 2010. Under 2010 har SEB även återköpt 0,6 miljoner aktier för värdepappersrörelsen, för de långfristiga aktiebaserade programmen och för kapitaländamål efter beslut av årsstämman. SEB ägde därmed 0,3 miljoner A-aktier till ett marknadsvärde av 15 Mkr den 31 december 2010.
Kassaflödesanalys
SEB-koncernen
| Mkr | 2010 | 2009 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Erhållna räntor | 46 107 | 67 863 | –32 |
| Betalda räntor | –31 895 | –46 981 | –32 |
| Erhållna provisioner | 18 671 | 19 252 | –3 |
| Betalda provisioner | –4 511 | –4 792 | –6 |
| Erhållet netto av finansiella transaktioner | 3 467 | 11 708 | –70 |
| Övriga inbetalningar i rörelsen | 3 072 | 5 770 | –47 |
| Betalda administrationskostnader | –23 034 | –26 193 | –12 |
| Betald inkomstskatt | –2 521 | –2 200 | 15 |
| Kassaflöde från resultaträkningen | 9 356 | 24 427 | –62 |
| Ökning (–)/minskning (+) i portföljer | 54 827 | 37 968 | 44 |
| Ökning (+)/minskning (–) i emitterade kortfristiga värdepapper | 87 141 | –56 037 | |
| Ökad (–)/minskad (+) utlåning till kreditinstitut | 104 530 | –37 493 | |
| Ökad (–)/minskad (+) utlåning till allmänheten | 25 616 | 83 627 | –69 |
| Ökad (+)/minskad (–) upplåning från kreditinstitut | –177 646 | –31 340 | |
| Ökad (+)/minskad (–) in- och upplåning från allmänheten | –48 289 | –39 229 | 23 |
| Ökning (–)/minskning (+) i försäkringsportföljer | –5 053 | –312 | |
| Förändringar i övriga tillgångar | –152 467 | –38 381 | |
| Förändringar i övriga skulder | 98 513 | –17 686 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | –3 472 | –74 456 | –95 |
| Försäljning av aktier och obligationer | 384 | 239 | 61 |
| Försäljning av immateriella och materiella anläggningstillgångar | 14 | 4 | |
| Erhållna utdelningar och koncernbidrag | 163 | 116 | 41 |
| Förvärv av aktier och obligationer | –205 | 610 | –134 |
| Förvärv av immateriella och materiella anläggningstillgångar | 579 | –974 | –159 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 935 | –5 | |
| Emission räntebärande värdepapper och nyupplåning | 164 994 | 240 498 | –31 |
| Återbetalning av tidigare upplåning | –186 290 | –266 581 | –30 |
| Nyemmission | 15 070 | –100 | |
| Betald utdelning | –2 194 | ||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –23 490 | –11 013 | 113 |
| PERIODENS KASSAFLÖDE | –26 027 | –85 474 | –70 |
| Kassa och likvida medel vid årets början | 89 673 | 175 147 | –49 |
| Periodens kassaflöde | –26 027 | –85 474 | –70 |
| KASSA OCH LIKVIDA MEDEL VID PERIODENS SLUT 1) | 63 646 | 89 673 | –29 |
1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker (not 19) och Utlåning till kreditinstitut - betalbara på anfordran (not 20).
Kassaflödesanalys för avvecklade verksamheter finns i not 53.
Resultaträkning
Enligt Finansinspektionens föreskrifter
Skandinaviska Enskilda Banken
| Mkr | Not | 2010 | 2009 | Förändring, % |
|---|---|---|---|---|
| Ränteintäkter | 3 | 27 830 | 33 420 | –17 |
| Leasingintäkter | 3 | 5 496 | 5 800 | –5 |
| Räntekostnader | 3 | –19 498 | –24 151 | –19 |
| Utdelningar | 7 | 1 182 | 2 757 | –57 |
| Provisionsintäkter | 4 | 8 408 | 7 851 | 7 |
| Provisionskostnader | 4 | –1 501 | –1 636 | –8 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 5 | 3 239 | 4 065 | –20 |
| Övriga rörelseintäkter | 7 | 532 | 2 811 | –81 |
| Summa intäkter | 25 688 | 30 917 | –17 | |
| Administrationskostnader | 8 | –13 935 | –12 117 | 15 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar | 11 | –4 630 | –5 125 | –10 |
| Summa kostnader | –18 565 | –17 242 | 8 | |
| Resultat före kreditförluster | 7 123 | 13 675 | –48 | |
| Kreditförluster, netto | 13 | –362 | –984 | –63 |
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar | 7 | –442 | –1 222 | –64 |
| Rörelseresultat | 6 319 | 11 469 | –45 | |
| Bokslutsdispositioner | 14 | –1 283 | –1 510 | –15 |
| Skatt | 15 | –2 591 | –1 451 | 79 |
| Övriga skatter | 15 | –75 | –1 544 | –95 |
| NETTORESULTAT | 2 370 | 6 964 | –66 | |
| Totalresultat | ||||
| Nettoresultat | 2 370 | 6 964 | –66 | |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | –337 | 1 053 | ||
| Kassaflödessäkringar | –1 208 | –965 | 25 | |
| Omräkning av utländsk verksamhet | –29 | –96 | –70 | |
| Koncernbidrag netto efter skatt | 1 203 | 662 | 82 |
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 232 | 800 | –71 |
|---|---|---|---|
| TOTALRESULTAT | 2 602 | 7 764 | –66 |
Övrigt 603 146
Balansräkning
Skandinaviska Enskilda Banken
| 31 december, Mkr | Not | 2010 | 2009 | Förändring, % |
|---|---|---|---|---|
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 19 | 19 941 | 21 815 | –9 |
| Utlåning till kreditinstitut | 20 | 250 568 | 376 223 | –33 |
| Utlåning till allmänheten | 21 | 763 441 | 732 475 | 4 |
| Värdepapper för handel | 211 888 | 168 734 | 26 | |
| Derivat för handel | 112 547 | 123 753 | –9 | |
| Derivat för säkringsredovisning | 9 561 | 12 111 | –21 | |
| Andra finansiella tillgångar till verkligt värde | 64 | 77 | –17 | |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | 22 | 334 060 | 304 675 | 10 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 23 | 16 583 | 16 331 | 2 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall | 24 | 3 685 | 3 789 | –3 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 25 | 967 | 907 | 7 |
| Aktier och andelar i koncernföretag | 26 | 55 145 | 59 325 | –7 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 787 | 1 353 | 32 | |
| Materiella tillgångar | 39 120 | 40 001 | –2 | |
| Materiella och immateriella tillgångar | 27 | 40 907 | 41 354 | –1 |
| Aktuella skattefordringar | 2 327 | 1 228 | 89 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 156 | |||
| Kund- och likvidfordringar | 28 998 | 12 425 | 133 | |
| Marginalsäkerheter | 13 989 | 17 120 | –18 | |
| Övriga tillgångar | 5 561 | 8 249 | –33 | |
| Övriga tillgångar | 28 | 51 031 | 39 022 | 31 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 536 328 | 1 595 916 | –4 | |
| Skulder till kreditinstitut | 29 | 195 408 | 386 530 | –49 |
| In- och upplåning från allmänheten | 30 | 484 839 | 490 850 | –1 |
| Emitterade värdepapper | 32 | 488 533 | 368 784 | 32 |
| Derivat för handel | 111 438 | 114 130 | –2 | |
| Derivat för säkringsredovisning | 4 471 | 3 995 | 12 | |
| Skulder för handel | 74 729 | 58 479 | 28 | |
| Finansiella skulder till verkligt värde | 33 | 190 638 | 176 604 | 8 |
| Aktuella skatteskulder | 2 603 | 724 | ||
| Leverantörs- och likvidskulder | 28 777 | 14 146 | 103 | |
| Marginalsäkerheter | 13 963 | 21 399 | –35 | |
| Övriga skulder | 17 020 | 12 617 | 35 | |
| Övriga skulder | 34 | 62 363 | 48 886 | 28 |
| Avsättningar | 35 | 180 | 496 | –64 |
| Efterställda skulder | 36 | 25 096 | 35 498 | –29 |
| Summa skulder | 1 447 057 | 1 507 648 | –4 | |
| Obeskattade reserver | 37 | 23 930 | 22 645 | 6 |
| Fond för verkligt värde | –2 306 | –760 | 0 | |
| Aktiekapital | 21 942 | 21 942 | 0 | |
| Andra fonder | 12 260 | 12 260 | 0 | |
| Balanserad vinst | 31 075 | 25 217 | 23 | |
| Nettoresultat | 2 370 | 6 964 | –66 | |
| Eget kapital | 65 341 | 65 623 | 0 | |
| SUMMA SKULDER, OBESKATTADE RESERVER OCH EGET KAPITAL | 1 536 328 | 1 595 916 | –4 | |
| Poster inom linjen | ||||
| För egna skulder ställda säkerheter | 38 | 138 775 | 268 284 | –48 |
| Övriga ställda säkerheter | 38 | 35 663 | 47 031 | –24 |
| Ansvarsförbindelser | 38 | 64 120 | 64 045 | 0 |
| Åtaganden | 38 | 291 046 | 275 203 | 6 |
Förändringar i eget kapital
Skandinaviska Enskilda Banken
| 31 december, Mkr | 2010 | 2009 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Reserv för kassaflödessäkringar | –436 | 772 | –156 |
| Reserv för finansiella tillgångar som kan säljas | –1 870 | –1 532 | 22 |
| Fond för verkligt värde, fritt eget kapital | –2 306 | –760 | 0 |
| Aktiekapital1) | 21 942 | 21 942 | 0 |
| Reservfond ocn andra bundna fonder | 12 260 | 12 260 | 0 |
| Bundet eget kapital | 34 202 | 34 202 | 0 |
| Koncernbidrag | 1 632 | 898 | 82 |
| Skatt koncernbidrag | –429 | –236 | 82 |
| Swapsäkring av personaloptionsprogram | –1 332 | –374 | |
| Eliminering av återköp av egna aktier för personaloptionsprogrammen | –72 | –1 896 | –96 |
| Omräkningsdifferens | –399 | –364 | 10 |
| Balanserad vinst | 31 675 | 27 189 | 16 |
| Nettoresultat | 2 370 | 6 964 | –66 |
| Fritt eget kapital | 33 445 | 32 181 | 4 |
| EGET KAPITAL | 65 341 | 65 623 | 0 |
1) 2 170 019 294 st A-aktier (2 170 019 294); 24 152 508 st C-aktier (24 152 508).
Förändringar i eget kapital
| 2010 | Aktie kapital |
Bundna reserver |
Balanserad vinst |
Finansiella tillgångar som kan säljas |
Kassa flödes säkringar |
Omräkning utländsk verksamhet |
Övrigt | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående balans | 21 942 | 12 260 | 31 737 | –1 532 | 772 | –364 | 808 | 65 623 |
| Nettoresultat | 2 370 | 2 370 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 808 | –337 | –1 208 | –29 | 998 | 232 | ||
| Totalresultat | 0 | 0 | 3 178 | –337 | –1 208 | –29 | 998 | 2 602 |
| Utdelning till aktieägarna1) | –2 194 | –2 194 | ||||||
| Swapsäkring av personaloptionsprogrammen | –713 | –713 | ||||||
| Eliminering av återköp av egna aktier för | ||||||||
| personaloptionsprogrammen2) | 23 | 23 | ||||||
| UTGÅENDE BALANS | 21 942 | 12 260 | 32 031 | –1 869 | –436 | –393 | 1 806 | 65 341 |
| 2009 | ||||||||
| Ingående balans | 6 872 | 12 260 | 25 065 | –2 585 | 1 737 | –268 | 78 | 43 159 |
| Nettoresultat | 6 964 | 6 964 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 78 | 1 053 | –965 | –96 | 730 | 800 | ||
| Totalresultat | 0 | 0 | 7 042 | 1 053 | –965 | –96 | 730 | 7 764 |
| Nyemission | 15 070 | –397 | 14 673 | |||||
| Swapsäkring av personaloptionsprogrammen | –3 | –3 | ||||||
| Eliminering av återköp av egna aktier för | ||||||||
| personaloptionsprogrammen2) | 30 | 30 | ||||||
| UTGÅENDE BALANS | 21 942 | 12 260 | 31 737 | –1 532 | 772 | –364 | 808 | 65 623 |
1) Utdelning per A-aktie 1:50 kr (1:00) och per C-aktie 1:50 kr (1:00). Ytterligare information om SEB-aktien finns på sid 18–19.
2) SEB har enligt beslut på årsstämmorna 2002, 2003 och 2004 återköpt 19,4 miljoner A-aktier för de långsiktiga incitamentsprogrammen. Anskaffningskostnaden för dessa är avdragen från eget kapital. Under 2005 överfördes 1,0 miljoner aktier från kapitalstruktursprogrammet till incitamentsprogrammen och under 2006 såldes 3,1 miljoner aktier enligt beslut på årsstämman. När personaloptioner lösts under 2005–2009 har 16,5 miljoner aktier sålts och ytterligare 1.1 miljoner aktier har sålts under 2010. Under 2010 har SEB även återköpt 0,6 miljoner aktier för värdepappersrörelsen, för de långfristiga aktiebaserade programmen och för kapitaländamål efter beslut av årsstämman. SEB ägde därmed 0,3 miljoner A-aktier till ett marknadsvärde av 15 Mkr den 31 december 2010.
Kassaflödesanalys
Skandinaviska Enskilda Banken
| Mkr | 2010 | 2009 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Erhållna räntor | 31 865 | 44 097 | –28 |
| Betalda räntor | –19 560 | –25 990 | –25 |
| Erhållna provisioner | 8 335 | 7 796 | 7 |
| Betalda provisioner | –1 352 | –1 435 | –6 |
| Erhållet netto av finansiella transaktioner | 3 714 | 9 461 | –61 |
| Övriga inbetalningar i rörelsen | 1 533 | 3 538 | –57 |
| Betalda administrationskostnader | –14 232 | –13 985 | 2 |
| Betald inkomstskatt | –2 567 | 296 | |
| Kassaflöde från resultaträkningen | 7 736 | 23 778 | –67 |
| Ökning (–)/minskning (+) i tradingportföljer | –2 813 | 1 830 | |
| Ökning (+)/minskning (–) i emitterade kortfristiga värdepapper | 86 341 | –58 701 | |
| Ökad (–)/minskad (+) utlåning till kreditinstitut | 124 996 | –134 596 | |
| Ökad (–)/minskad (+) utlåning till allmänheten | –40 753 | 18 497 | |
| Ökad (+)/minskad (–) upplåning från kreditinstitut | –190 503 | –22 757 | |
| Ökad (+)/minskad (–) in- och upplåning från allmänheten | –6 152 | 37 463 | |
| Förändringar i övriga tillgångar | 5 941 | 139 925 | –96 |
| Förändringar i övriga skulder | 7 087 | –119 861 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | –8 120 | –114 422 | –93 |
| Erhållna utdelningar och koncernbidrag | 2 811 | 3 609 | –22 |
| Investeringar i koncernföretag/Fusion av koncernföretag | 318 | –484 | –166 |
| Förvärv av aktier och obligationer | 109 | –183 | –160 |
| Förvärv av immateriella och materiella anläggningstillgångar | –4 183 | –5 067 | –17 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –945 | –2 125 | –56 |
| Emission räntebärande värdepapper och nyupplåning | 75 169 | 66 062 | 14 |
| Återbetalning av tidigare upplåning | –52 579 | –46 811 | 12 |
| Nyemission | 15 070 | –100 | |
| Betald utdelning | –2 194 | ||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 20 396 | 34 321 | –41 |
| PERIODENS KASSAFLÖDE | 11 331 | –82 226 | –114 |
| Kassa och likvida medel vid årets början | 57 915 | 140 141 | –59 |
| Periodens kassaflöde | 11 332 | –82 226 | –114 |
| KASSA OCH LIKVIDA MEDEL VID PERIODENS SLUT1) | 69 246 | 57 915 | 20 |
1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker (not 19) och Utlåning till kreditinstitut – betalbara på anfordran (not 20).
Noter till de finansiella rapporterna
Mkr där ej annat anges.
Företagsinformation
SEB-koncernen bedriver bankverksamhet inom områdena corporate, retail, private och investment. Koncernen är också verksam inom områdena kapitalförvaltning och livförsäkringsverksamhet.
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ.) är moderföretag i koncernen. Moderföretaget är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm, Sverige.
1 Redovisningsprinciper
VÄSENTLIGA REDOVISNINGSPRINCIPER I KONCERNEN
Lag och föreskriftsenlighet
Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EU. Därutöver tillämpas de tillägg som följer av lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner samt tillhörande uttalanden, UFR.
Värderingsgrunder tillämpade vid upprättandet
av de finansiella rapporterna
Koncernredovisningen baseras på upplupna anskaffningsvärden förutom verkliga värden som tillämpas för finansiella tillgångar som kan säljas och finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen inklusive derivat. De konsoliderade finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor (SEK), vilket är koncernens rapporteringsvaluta.
Koncernredovisning
Dotterföretag
Koncernredovisningen omfattar moderföretaget och dess dotterföretag. Dotterföretag är företag över vilka moderbolaget utövar ett bestämmande inflytande och således har rätten att utforma företagets finansiella och operativa strategier i syfte att erhålla ekonomiska fördelar. Ett sådant inflytande antas bland annat föreligga när moderföretaget direkt eller indirekt genom dotterföretag äger mer än hälften av rösterna i ett företag. För företag där moderföretaget eller dess dotterföretag innehar mer än hälften av rösterna men på grund av avtal och lag inte kan utöva kontroll omfattas inte av koncernredovisningen.
De finansiella rapporterna för moderföretaget och dotterföretagen som konsolideras avser samma period och är upprättade enligt de redovisningsprinciper som gäller för koncernen. Ett dotterföretag tas in i koncernredovisningen från förvärvstidpunkten, vilket är den dag då moderföretaget får ett bestämmande inflytande över dotterföretaget, och ingår i koncernredovisningen till den dag då det bestämmande inflytandet upphör.
Koncernredovisningen upprättas enligt förvärvsmetoden. Anskaffningskostnaden för ett förvärv utgörs av verkligt värde på tillgångar som lämnats som ersättning, emitterade egetkapitalinstrument och uppkomna eller övertagna skulder.
Identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder och eventualförpliktelser i ett företagsförvärv värderas inledningsvis till verkliga värden på förvärvsdagen oavsett omfattningen på eventuellt minoritetsintresse. Det överskott som utgörs av skillnaden mellan anskaffningsvärdet och det verkliga värdet på koncernens andel av identifierbara förvärvade nettotillgångar redovisas som goodwill. Om anskaffningskostnaden understiger verkligt värde för det förvärvade dotterföretagets nettotillgångar, redovisas mellanskillnaden direkt i resultaträkningen.
Goodwill fördelas på kassagenererande enheter, eller grupper av kassagenererande enheter, som förväntas få fördelar från ett förvärv genom synergieffekter. De kassagenererande enheter som goodwill fördelas till motsvarar den lägsta nivån inom koncernen där goodwill övervakas i den interna styrningen.
Nyttjandeperioden för varje enskild identifierad immateriell tillgång fastställs trots att nyttjandeperioden för goodwill är obegränsad. Vad gäller avskrivning och nedskrivning se vidare under immateriella tillgångar.
Koncerninterna transaktioner och balansposter samt orealiserade vinster
Moderföretaget är noterat på NASDAQ OMX lista för stora företag.
Koncernredovisningen för det räkenskapsår som slutar 31 december 2010 har godkänts för publicering av styrelsen den 24 februari och kommer att föreläggas bolagsstämman 2011 för fastställande.
och förluster på transaktioner mellan koncernföretag elimineras. Minoritetens andel av resultatet i dotterföretag ingår i redovisat resultat i koncernresultaträkningen och dess andel av nettotillgångarna ingår i eget kapital i koncernbalansräkningen.
Intresseföretag
Koncernredovisningen omfattar även intresseföretag, dvs. företag över vilka koncernen utövar ett betydande inflytande. Detta innebär att koncernen kan delta i de beslut som rör ett företags finansiella och operativa strategier, men inte bestämma över dessa. Ett betydande inflytande antas föreligga då koncernen direkt eller indirekt innehar mellan 20 och 50 procent av rösterna i ett företag. Företag där koncernen innehar mindre än 20 procent av rösterna klassificeras som intresseföretag om koncernen är representerad i dessa företags styrelse samt deltar i arbetet med företagets strategiska frågor och frågor som rör riktlinjer.
Huvudprincipen är att intresseföretag konsolideras enligt kapitalandelsmetoden. De innehav i intresseföretag som innehas inom ramen för koncernens riskkapitalverksamhet har koncernen dock valt att redovisa som poster till verkligt värde via resultaträkningen.
Tillgångar som innehas för försäljning och avvecklad verksamhet
I balansräkningen redovisas tillgångar och skulder hänförliga till den överlåtna verksamheten skilda från övriga tillgångar och skulder. Klassificering som tillgång eller avyttringsgrupp som innehas för försäljning sker då den är tillgänglig för omedelbar försäljning i förevarande skick och en försäljning är mycket sannolik. Vid klassificeringstidpunkten som verksamhet under avveckling görs en värdering av tillgången eller avyttringsgruppen, till det lägsta av det redovisade värdet och verkligt värde med avdrag för försäljningskostnader. Eventuella efterföljande nedskrivningar eller omvärderingar redovisas direkt i resultaträkningen. Vinst redovisas inte om den överstiger ackumulerade tidigare nedskrivningar av tillgången. Från klassificeringstidpunkten görs inte några avskrivningar på materiella eller immateriella tillgångar som härrör från verksamheten under avveckling. Tillgångar och skulder som innehas för försäljning särredovisas i koncernens balansräkning fram till försäljningstidpunkten. Resultat från tillgångar som innehas för försäljning och avvecklad verksamhet redovisas netto på en separat rad i resultaträkningen. Jämförelsetalen för föregående år i resultaträkningen och tillhörande noter har justerats som om den avvecklade verksamheten aldrig har varit en del av den kvarvarande verksamheten.
Special purpose entities (SPE)
Special purpose entities (SPE) konsolideras även i de fall då moder- eller dotterföretag inte har mer än 50 procent av rösterna men på annat sätt innehar de ekonomiska riskerna och förmånerna.
Segmentrapportering
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från vilken den kan generera intäkter och ådra sig kostnader och för vilka det finns fristående finansiell information tillgänglig. Ett rörelsesegments resultat följs vidare upp av företagets högsta verkställande beslutsfattare för att utvärdera resultatet samt för att kunna allokera resurser till rörelsesegmentet. Verkställande ledning utgör SEB:s högsta verkställande beslutsfattare.
Omräkning av utländska valutor
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på balansdagen. Icke-monetära tillgångar och skulder som redo Vinster och förluster som uppkommer på grund av valutakursdifferenser, vid avyttring eller omräkning av monetära poster, redovisas i resultaträkningen. Omräkningsdifferenser avseende icke-monetära poster klassificerade som finansiella tillgångar eller finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen ingår som en del av förändringen i verkligt värde. Omräkningsdifferenser avseende icke-monetära poster klassificerade som finansiella tillgångar som kan säljas redovisas i övrigt totalresultat.
I koncernredovisningen räknas resultat- och balansräkningar i koncernföretag med annan funktionell valuta än koncernens rapporteringsvaluta om till svenska kronor. Tillgångar och skulder i utländska koncernföretag omräknas enligt balansdagskursen och intäkter och kostnader i resultaträkningen omräknas enligt genomsnittskursen under året. De valutakursdifferenser som uppstår på grund av att posterna i resultat- respektive balansräkningen räknas om till rapporteringsvalutan enligt olika valutakurser redovisas som kursdifferens i övrigt totalresultat.
Goodwill som uppkommer vid förvärv av utländska koncernföretag liksom justeringar till verkligt värde av tillgångar och skulder som görs i samband med förvärv redovisas som tillgångar och skulder i det utländska koncernföretaget och omräknas till rapporteringsvalutan enligt valutakursen på balansdagen.
Finansiella tillgångar och skulder
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar redovisas första gången när koncernen får tillgång till kontraktuell ersättning från instrumentet och värderas till verkligt värde. Transaktionskostnader som är direkt hänförliga till förvärvet läggs till det verkliga värdet förutom om tillgången avser finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen då de redovisas i resultaträkningen. En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när de avtalsenliga rättigheterna till kassaflödena från den finansiella tillgången upphör eller om företaget överför i allt väsentligt samtliga de risker och fördelar som är förknippade med ägande av den. Överlåtelse av finansiella tillgångar där huvudsakligen alla risker och ersättningar kvarstår är återköpstransaktioner och värdepapperslån.
Koncernen klassificerar finansiella tillgångar i följande fyra kategorier vid anskaffningstillfället: Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen, låne- och kundfordringar, investeringar som hålls till förfall och finansiella tillgångar som kan säljas.
Affärsdagsredovisning tillämpas för finansiella tillgångar klassificerade i kategorierna finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen och finansiella tillgångar som kan säljas. För övriga kategorier av finansiella tillgångar tillämpas likviddagsredovisning.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen Kategorin finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen innehåller sådana finansiella tillgångar som innehas för handel och sådana finansiella tillgångar som företagsledningen vid första redovisningstillfället valt att föra till denna kategori (alternativet verkligt värde). Finansiella tillgångar klassificeras som innehav för handel om de innehas i syfte att säljas på kort sikt för att generera vinst. Derivat anses alltid som att de innehas för handel såvida de inte är identifierade som säkringsinstrument.
Alternativet verkligt värde kan användas avseende kontrakt som innehåller ett eller flera inbäddade derivat och i situationer då sådan klassificering leder till mer relevant information. Typen av finansiella tillgångar och finansiella skulder som företagsledningen valt att klassificera som värderade till verkligt värde via resultaträkningen samt kriterierna för sådan klassificering beskrivs i relevant not.
De vinster och förluster som uppstår till följd av värdeförändringar redovisas löpande i resultaträkningen under posten nettoresultat av finansiella transaktioner.
Lånefordringar och kundfordringar
Lånefordringar och kundfordringar är finansiella tillgångar, som har fastställda eller fastställbara betalningsflöden och som inte är noterade på en aktiv marknad. Lånefordringar och kundfordringar värderas till upplupet anskaffningsvärde genom användande av effektivräntemetoden.
Investeringar som hålls till förfall
Investeringar som hålls till förfall är finansiella tillgångar där det finns en avsikt och förmåga att inneha tillgångarna till förfall. Denna kategori innehåller finansiella tillgångar med fastställda eller fastställbara betalningsflöden och fastställd löptid. Investeringar som hålls till förfall värderas till upplupet anskaffningsvärde genom användande av effektivräntemetoden.
Finansiella tillgångar som kan säljas.
Finansiella tillgångar som kan säljas är antingen finansiella tillgångar som inte
klassificerats i någon annan kategori eller finansiella tillgångar som företaget initialt valt att klassificera i denna kategori. Finansiella tillgångar som kan säljas värderas till verkligt värde och vinster och förluster som uppstår till följd av värdeförändringar redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i värdeförändringsreserven i eget kapital. Vid försäljning eller nedskrivning av finansiella tillgångar som kan säljas redovisas den ackumulerade vinsten eller förlusten som tidigare redovisats i eget kapital i resultaträkningen. Räntor på räntebärande finansiella tillgångar som kan säljas redovisas i resultaträkningen med tillämpning av effektivräntemetoden. Även utdelningar på aktier kategoriserade som finansiella tillgångar som kan säljas redovisas i resultaträkningen.
Investeringar i aktier som inte har ett noterat marknadspris på en aktiv marknad värderas om möjligt till verkligt värde med hjälp av en erkänd värderingsteknik. Investeringar i aktier som inte har ett noterat marknadspris på en aktiv marknad och vars verkliga värde inte kan beräknas på ett tillförlitligt sätt värderas till anskaffningsvärde.
Omklassificering
Finansiella tillgångar, exklusive derivat, som innehas för handel och inte längre innehas i syfte att säljas kan omklassificeras ut ur kategorin verkligt värde via resultaträkningen under särskilda omständigheter. Finansiella tillgångar som innehas för försäljning kan omklassificeras till lånefordringar och kundfordringar eller investeringar som hålls till förfall om SEB har för avsikt och förmåga att inneha de finansiella tillgångarna under överskådlig framtid eller till förfall. De omklassificerade tillgångarna måste på omklassificeringsdagen uppfylla definitionen av den kategori till vilken de omklassificeras. Förutsättningen för att omklassificera till kategorin investeringar som hålls till förfall är att SEB förändrat avsikten med innehavet och har förmågan att inneha investeringen till förfall.
Omklassificering görs till verkligt värde på dagen för omklassificering. Det verkliga värdet blir anskaffningskostnaden eller det upplupna anskaffningsvärdet. Den effektiva avkastningen för finansiella tillgångar som omklassificeras till lånefordringar och kundfordringar och innehav som hålls till förfall beräknas på omklassificeringsdagen. En ökning av förväntade kassflöden för omklassificerade tillgångar justerar den framåtriktade effektiva avkastningen medan en minskning redovisas över resultaträkningen.
Finansiella skulder
När finansiella skulder redovisas första gången värderas de till verkligt värde. När det gäller finansiella skulder som värderade till verkligt värde via resultaträkningen redovisas transaktionskostnader som är direkt hänförliga till förvärvet eller emissionen av den finansiella skulden i resultaträkningen. Finansiella skulder tas bort från balansräkningen när de utsläcks det vill säga när åtagandet upphör, annulleras eller fullgörs.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen Kategorin finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen innehåller sådana finansiella skulder som innehas för handel och sådana finansiella skulder som företagsledningen vid första redovisningstillfället valt att föra till denna kategori (alternativet verkligt värde). Kriterierna för klassificering av finansiella skulder under alternativet verkligt värde är de samma som för finansiella tillgångar. Finansiella skulder som innehas för handel är företrädesvis korta positioner i räntebärande värdepapper och aktier samt derivat.
De vinster och förluster som uppstår till följd av värdeförändringar redovisas löpande i resultaträkningen under posten nettoresultat av finansiella transaktioner.
Övriga finansiella skulder
Övriga finansiella skulder innehåller främst koncernens kortfristiga och långfristiga upplåning. Övriga finansiella skulder värderas löpande efter första redovisningstillfället till upplupet anskaffningsvärde genom användande av effektivräntemetoden.
Finansiella transaktioner som nettoredovisas
Finansiella tillgångar och skulder nettoredovisas i balansräkningen när det finns en legal rättighet att nettoredovisa transaktioner och det finns en avsikt att erlägga likvid netto eller realisera tillgången och erlägga likvid för skulden samtidigt.
Beräkning av verkligt värde
Verkligt värde för finansiella instrument som handlas på en aktiv marknad, exempelvis marknadsnoterade derivat, finansiella tillgångar och finansiella skulder som innehas för handel samt finansiella tillgångar som kan säljas baseras på noterade marknadspriser. Avseende finansiella tillgångar används aktuell köpkurs och avseende finansiella skulder används aktuell säljkurs med hänsyn taget till motstående positioner.
Verkligt värde för finansiella instrument som inte handlas på en aktiv marknad beräknas med hjälp av olika värderingstekniker. Vid användning av värderingstekniker används i så stor utsträckning som möjligt marknadsuppgifter. De värderingstekniker som används är analys av diskonterade kassaflöden, tekniker för värdering av optioner, värdering med referens till nyligen genomförda transaktioner i samma finansiella instrument och värdering med referens till finansiella instrument som i allt väsentligt är likadana.
Skillnaden mellan transaktionspriset och det verkliga värdet på instrument som beräknas utifrån en värderingsteknik amorteras över transaktionens löptid, om inte beräkningen av verkligt värde uteslutande baseras på marknadsnoteringar. Om värderingen uteslutande baseras på marknadsnoteringar redovisas den så kallade Dag 1 vinsten i resultaträkningen.
Inbäddade derivat
En del sammansatta instrument innehåller både derivat och en del som inte är derivat. Derivatkomponenten i dessa sammansatta instrument kallas för inbäddat derivat. Inbäddade derivat separeras och redovisas som fristående derivat om deras ekonomiska egenskaper och risker inte är nära förknippade med värdkontraktets ekonomiska egenskaper och risker eller om det sammansatta instrumentet värderas till verkligt värde.
Vissa sammansatta kontrakt, det vill säga kontrakt som innehåller ett eller flera inbäddade derivat, klassificeras som en finansiell tillgång eller en finansiell skuld värderad till verkligt värde via resultaträkningen. Detta val innebär att hela det kombinerade avtalet värderas till verkligt värde och att värdeförändringarna löpande redovisas i resultaträkningen.
Säkringsredovisning
Derivat används för att ekonomiskt säkra de risker för ränte-, aktie- och valutakursexponeringar som koncernen är utsatt för. När dessa derivat och de poster som de säkrar uppfyller kraven för säkringsredovisning tillämpar koncernen antingen kassaflödessäkring, säkring av verkligt värde eller säkring av nettoinvestering i utländsk verksamhet. Koncernen identifierar och dokumenterar säkringsrelationen mellan säkrad post och säkringsinstrument liksom säkringsstrategi och den risk relationen avser att säkra. Koncernen dokumenterar den första dagen och sedan löpande att marknadsvärdet på det derivat som används uppvisar hög effektivitet jämfört med marknadsvärdet eller kassaflödet på det instrument derivatet avser att säkra. Koncernen identifierar och dokumenterar att sannolikheten för att en prognostiserad transaktion inträffar är hög.
Säkringsredovisning tillämpas på derivat vars syfte t ex är att minska ränte- och valutarisker från finansiella instrument och nettoinvesteringar i utländsk verksamhet. Koncernen tillämpar olika metoder för säkringsredovisning beroende på syftet med säkringen. Koncernen definierar derivat som endera:
- Säkring för värdeförändring av tillgångar eller skulder (säkring av verkligt värde)
- Säkring för värdeförändring av tillgångar och skulder i en portfölj (portföljsäkring)
- Säkring av högst sannolika framtida kassaflöden från tillgångar, skulder eller prognostiserade transaktioner (kassaflödessäkring)
- Säkring av en nettoinvestering i utländsk verksamhet (säkring av nettoinvesteringar).
Koncernen upphör med säkringsredovisning när:
- Derivatinstrumentet har upphört att vara mycket effektivt som säkringsinstrument
- Säkringsinstrumentet förfaller, säljs, avvecklas eller löses in
- Den säkrade posten förfaller eller säljs eller betalas tillbaka, eller
– Den prognostiserade transaktionen inte längre är mycket sannolik.
Säkring av verkligt värde
Säkringar av verkligt värde tillämpas i syfte att skydda koncernen mot icke önskvärda exponeringar för förändringar i marknadspriser på redovisade tillgångar eller skulder.
Vinster eller förluster från omvärdering av säkringsinstrument (derivat) till verkligt värde redovisas i resultaträkningen samtidigt som vinster eller förluster hänförliga till den säkrade risken på den säkrade posten justerar det redovisade värdet av den säkrade posten och redovisas i resultaträkningen.
I de fall SEB tillämpar säkring av verkligt värde avseende ränteexponeringen i en portfölj med finansiella tillgångar eller finansiella skulder, så kallad portföljsäkring av ränterisk, redovisas den vinst eller förlust som är hänförlig till den säkrade posten antingen i en separat post inom tillgångar eller i en separat post inom skulder.
När säkringsrelationer upphör periodiseras de ackumulerade vinster eller förluster som justerat det redovisade värdet av den säkrade posten i resultaträkningen. Periodiseringen sträcker sig över den säkrade postens återstående löptid.
Kassaflödessäkring
Kassaflödessäkring tillämpas för att säkra framtida ränteflöden, såsom framtida räntebetalningar på tillgångar eller skulder med rörlig ränta. Den del av vinst eller förlust på säkringsinstrumentet som bestämts vara en effektiv säkring redovisas
i övrigt totalresultat. Eventuell ineffektivitet redovisas i resultaträkningen.
Vinst eller förlust på säkringsinstrument som ackumulerats i eget kapital omklassificeras och redovisas i resultaträkningen under samma perioder som ränteintäkter och räntekostnader från säkrad tillgång eller skuld redovisas i resultaträkningen.
När kassaflödessäkringar upphör, men framtida kassaflöden beräknas inflyta, kvarstår ackumulerade vinster eller förluster avseende säkringsinstrument som en separat post i eget kapital. Ackumulerade vinster eller förluster redovisas sedan i resultaträkningen under samma perioder som de tidigare säkrade ränteflödena redovisas i resultaträkningen.
Säkring av nettoinvesteringar
Säkringar av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter tillämpas för att skydda koncernen mot valutakursdifferenser till följd av verksamhet i utlandet. Huvudsakligen används lån i utländsk valuta som säkringsinstrument. Den vinst eller förlust på säkringsinstrumentet som är hänförlig till den effektiva delen av säkringen redovisats i övrigt totalresultat och ackumuleras i eget kapital medan den ineffektiva delen redovisas direkt i resultaträkningen. Ackumulerad vinst eller förlust inom eget kapital redovisas i resultaträkningen vid avyttring av utlandsverksamheten.
Ränteintäkter och räntekostnader
Effektivräntemetoden används för att redovisa ränteintäkter och räntekostnader i resultaträkningen på finansiella tillgångar och finansiella skulder som värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Effektivräntemetoden är en metod för beräkning av det upplupna anskaffningsvärdet för en finansiell tillgång eller finansiell skuld och för fördelning i tiden av ränteintäkter och räntekostnader. Effektivräntan är den ränta som exakt diskonterar de uppskattade framtida in- och utbetalningarna under det finansiella instrumentets förväntade löptid. Vid uppskattningen av framtida betalningar beaktas samtliga betalningar som omfattas av avtalsvillkoren exempelvis förskottsbetalningar. Risken för framtida kreditförluster beaktas dock ej. Beräkningen av effektivräntan innefattar de erhållna och erlagda avgifter, som är en del av effektivräntan.
När en finansiell tillgång eller grupp av likartade finansiella tillgångar har skrivits ned till följd av en värdeminskning, redovisas ränteintäkten därefter genom att använda den räntesats som använts för att diskontera de framtida kassaflödena i syfte att värdera nedskrivningen.
Provisionsintäkter och avgifter
Provisionsintäkter och intäkter i form av avgifter avseende finansiella instrument redovisas olika beroende av hur det finansiella instrument som intäkten härrör ifrån redovisas. I de fall provisionsintäkter och avgifter är en del av effektivräntan i ett finansiellt instrument, som värderas till upplupet anskaffningsvärde, periodiseras dessa normalt över instrumentets förväntade löptid med användande av effektivräntemetoden.
Provisionsintäkter och avgifter för förvaltning och rådgivning redovisas enligt tillämpligt avtal. I normalfallet redovisas intäkten under den period då tjänsten utförs. Prestationsbaserade arvoden redovisas när intäkten säkert kan beräknas. Provisionsintäkter och avgifter från affärer som sker på uppdrag av tredje part liksom genomförande av förvärv eller köp eller försäljning av verksamhet, redovisas när transaktionen är genomförd.
Avgifter från syndikeringar av lån där SEB enbart agerar som arrangör redovisas som intäkt när syndikeringen är färdig och koncernen inte har något del av syndikeringen kvar i balansräkningen eller har behållit en del med samma effektivränta som de andra syndikatdeltagarna.
Utdelningar
Utdelningar redovisas när enhetens rätt att erhålla betalning är fastställd.
Återköpstransaktioner
Med återköpstransaktioner, eller repotransaktioner, avses avtal där parterna samtidigt har kommit överens om försäljning och återköp av ett visst värdepapper till ett i förväg bestämt pris. Värdepapper som sålts i en repotransaktion kvarstår i balansräkningen och redovisas som ställd säkerhet. Erhållen likvid redovisas beroende på motpart som Skuld till kreditinstitut eller In- och upplåning från allmänheten.
På motsvarande sätt när Koncernen köper värdepapper med ett åtagande att sälja dem till ett i förväg bestämt pris, så kallad omvänd repotransaktion, redovisas inte värdepappret i balansräkningen. Den erlagda likviden redovisas som Utlåning till kreditinstitut eller Utlåning till allmänheten.
Skillnaden mellan likvid för avistaledet och terminsledet periodiseras över löptiden som ränta.
Värdepapperslån
Värdepapperslån är säkerställd utlåning eller inlåning av värdepapper. Marknadsvärdet på erhållna eller levererade värdepapper övervakas på daglig basis
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Alla finansiella tillgångar förutom de som tillhör kategorin finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen prövas för nedskrivning.
Varje balansdag bedömer koncernen huruvida det finns objektiva belägg som tyder på att en finansiell tillgång eller en grupp av finansiella tillgångar har ett nedskrivningsbehov. En finansiell tillgång har ett nedskrivningsbehov endast om objektiva belägg visar att en eller flera händelser inträffat som har en inverkan på de framtida kassaflödena för den finansiella tillgången om dessa kan uppskattas på ett tillförlitligt sätt.
Objektiva belägg för att en eller flera händelser inträffat som påverkar de uppskattade framtida kassaflödena är exempelvis följande:
- betydande finansiella svårigheter hos emittenten eller gäldenären,
- att långivaren beviljat låntagaren en eftergift som en följd av dennes
- finansiella svårigheter och som annars inte hade övervägts, – ett avtalsbrott, såsom uteblivna eller försenade betalningar av räntor eller kapitalbelopp,
- att det blir sannolikt att låntagaren kommer att gå i konkurs eller genomgå annan finansiell rekonstruktion,
- negativ värdeutveckling på pantsatta tillgångar och
- en betydande eller utdragen värdenedgång under anskaffningskostnad för ett aktieinstrument.
Nedskrivningen bokförs som en konstaterad kreditförlust om det bedöms som omöjligt att driva in de kontraktsenliga betalningar som ej erlagts och/eller förväntas utebli eller att återvinna anskaffningsvärdet genom realisation av panten. I annat fall görs en avsättning till ett särskilt reservkonto. Så snart det ej indrivningsbara beloppet kan fastställas och kreditförlusten kan konstateras upplöses reserven. Likaså upplöses reserven om det bedömda återvinningsvärdet överstiger det bokförda värdet.
Bedömning av nedskrivningsbehov
Individuell bedömning av nedskrivningsbehov
Följande tillfällen används för att objektivt bedöma en värdenedgång på individuellt värderade tillgångar. Betydande avtalsbrott där kontraktuella betalningar är försenade med mer än 60 dagar. Nedskrivningsbehov bedöms, baserat på uppskattade kassaflöden eller likviditetsanalyser och huruvida värdet på säkerheter täcker utestående exponering. Rräntebärande värdepapper värderas härutöver vid en betydande nedgång av verkligt värde eller rating för att fastställa att förväntade kassaflöden är oförändrade. En betydande eller i tiden utdragen nedgång i verkligt värde av ett aktieinstrument under förvärvspris är belägg för nedskrivning.
Gruppvis bedömning av nedskrivningsbehov
Tillgångar där nedskrivningsbehov bedöms individuellt och inget nedskrivningsbehov konstateras inkluderas i en gruppvis värdering av individuellt ännu ej identifierade nedskrivningsbehov. Den gruppvisa värderingen av individuellt ej identifierade nedskrivningsbehov baseras på SEB:s modell för riskklassificering.
Lån som bedöms på portföljnivå
För grupper av lånefordringar med begränsat värde och med liknande riskprofil, homogena grupper, bedöms lånen på portföljnivå. Vid bedömning av nedskrivningsbehovet på portföljnivå använder koncernen statistiska modeller som baseras på sannolikhet för fallissemang och förlusternas storlek, beaktat säkerheter och återvinningar. Ledningen gör sedan en bedömning av huruvida de rådande förhållandena i ekonomin och kreditmarknaden är av sådan karaktär att de faktiska förlusterna kan komma att bli större eller mindre än vad modellerna indikerar. Antaganden om antal fallissemang och förlustnivåer jämförs regelbundet med faktiskt utfall för att säkerställa modellernas tillämplighet.
Kreditförluster på finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Nedskrivning av en individuellt utvärderad finansiell tillgång i kategorin lånefordringar och kundfordringar eller i kategorin investeringar som hålls till förfall som redovisas till upplupet anskaffningsvärde beräknas utifrån det finansiella instrumentets ursprungliga effektivränta. Nedskrivningen uppgår till skillnaden mellan instrumentets bokförda värde och nuvärdet av de uppskattade framtida betalströmmarna (återvinningsvärdet). Om villkoren för en tillgång omförhandlas eller på annat sätt ändras på grund av låntagarens eller emittentens ekonomiska problem, beräknas värdeminskningen genom användande av den ursprungliga effektiva räntan innan villkoren ändrades. Kassaflöden som är hänförliga till kortfristiga fordringar diskonteras inte om effekten av diskonteringen är oväsentlig. Varje fordran som föranleder specifik reservering ingår i osäkra lånefordringar med sitt fulla belopp, dvs. även den del som täcks av säkerheter.
Kreditförluster för finansiella tillgångar som kan säljas
Om det föreligger en värdenedgång av verkligt värde och objektivt belägg för en nedskrivning av en finansiell tillgång som kan säljas omklassificeras den ackumulerade förlusten från eget kapital till resultaträkningen. Beloppet på den ackumulerade förlust som tas bort från eget kapital och redovisas i resultaträkningen är skillnaden mellan förvärvskostnaden och aktuellt verkligt värde, efter avdrag för eventuell nedskrivning på den finansiella tillgången som tidigare redovisats i resultaträkningen.
Nedskrivningsbehovet för onoterade aktier som värderas till anskaffningsvärde beräknas som skillnaden mellan redovisat värde och nuvärdet av beräknade framtida kassaflöden diskonterade till aktuell marknadsavkastning för en likartad aktie.
Nedskrivningar avseende obligationer eller andra räntebärande värdepapper, som klassificerats som finansiell tillgång som kan säljas, återförs via resultaträkningen om ökningen i verkligt värde objektivt kan hänföras till en händelse som inträffat efter nedskrivningen. Nedskrivningar avseende egetkapitalinstrument, som klassificerats som finansiell tillgång som kan säljas, återförs inte via resultaträkningen utan redovisas i övrigt totalresultat.
Omstrukturerade lån
Omstrukturerade lån skulle ha varit förfallna eller osäkra om de inte omstrukturerats. Efter en omstrukturering är lånet normalt inte osäkert.
Övertagen egendom
Övertagen egendom är egendom som tagits över för att skydda en fordran. SEB avstår i vissa fall från en lånefordran och övertar i stället egendom som ställts som säkerhet för lånet. Övertagen egendom kan bestå av exempelvis finansiella tillgångar, fastigheter och andra materiella tillgångar. Övertagna tillgångar redovisas under samma tillgångspost som egendom av motsvarande slag som förvärvats på annat sätt. Övertagna finansiella tillgångar klassificeras i kategorin tillgångar som kan säljas. Övertagen egendom värderas vid det första redovisningstillfället till verkligt värde. Det verkliga värdet vid det första redovisningstillfället blir tillgångens anskaffningsvärde eller upplupna anskaffningsvärde beroende på vad som är tillämpligt. Den efterföljande värderingen sker enligt den princip som gäller för respektive tillgång.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar, med undantag för förvaltningsfastigheter i försäkringsverksamheten, redovisas till anskaffningsvärde och skrivs av linjärt enligt plan över nyttjandeperioden. Avskrivningstiden för byggnader är max 50 år. Avskrivningstiden för övriga materiella anläggningstillgångar är mellan 3 och 8 år. Nedskrivningsprövning sker vid indikation på värdenedgång.
Leasing
Leasingkontrakt delas in i finansiella och operationella. Finansiella leasingkontrakt innebär att de ekonomiska risker och fördelar som är förknippade med ägandet av ett objekt i allt väsentligt överförts från leasegivaren till leasetagaren. Operationella leasingkontrakt är de som inte betraktas som finansiella. I koncernen är i huvudsak samtliga leasingkontrakt där koncernen är leasegivare finansiella. Finansiella leasingkontrakt redovisas som utlåning, vilket innebär att leasingintäkterna redovisas som ränteintäkter och amortering.
Förvaltningsfastigheter
Investeringar i fastigheter som innehas i syfte att generera hyresintäkter och/eller värdestegring redovisas som förvaltningsfastigheter. Värderingen och redovisningen av sådana fastigheter är olika beroende vem som innehar dem. Förvaltningsfastigheter som innehas i försäkringsverksamhet, och svarar mot skulder som ger avkastning som är direkt knuten till det verkliga värdet på angivna tillgångar inklusive den förvaltningsfastigheten, marknadsvärderas. Innehav av förvaltningsfastigheter i bankverksamhet värderas till anskaffningsvärde efter planenliga avskrivningar.
Immateriella tillgångar
Immateriella tillgångar är identifierbara icke-monetära tillgångar utan fysisk form. För att redovisa en immateriell tillgång ska kontroll över tillgången kunna påvisas, vilket innebär att man har förmågan att säkerställa att framtida ekonomiska fördelar från den kommer företaget till del. Immateriella tillgångar redovisas i balansräkningen endast om det är troligt att de förväntade framtida ekonomiska fördelarna som kan hänföras till tillgången kommer att tillfalla koncernen samt om tillgångens anskaffningsvärde kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Vid första redovisningstillfället värderas immateriella tillgångar till anskaffningsvärde och därefter till anskaffningsvärde efter avdrag för eventuella ackumulerade avskrivningar och ackumulerade nedskrivningar. Immateriella tillgångar med begränsad nyttjandeperiod skrivs av linjärt över den fastställda nyttjandeperioden och prövas för nedskrivning när händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att det redovisade värdet inte är återvinningsbart.
Kundregister skrivs av över 20 år och internt upparbetade immateriella tillgångar, som utvecklandet av programvaror, har en avskrivningstid på mellan 3 och 8 år.
Immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod, som goodwill, skrivs inte av utan prövas istället för nedskrivning en gång per år och vid indikation på ett nedskrivningsbehov. Vad gäller goodwill föreligger ett nedskrivningsbehov när det återvinningsbara beloppet avseende en kassagenererande enhet eller en grupp av kassagenererande enheter dit goodwillen är hänförbar understiger redovisat värde. En nedskrivning redovisas då i resultaträkningen. Nedskrivningar avseende goodwill återförs inte även om skälen till nedskrivningen inte längre föreligger. Vid en indikation att tillgångens värde kan ha minskat fastställs återanskaffningsvärdet. En nedskrivning sker om det redovisade värdet överstiger återanskaffningsvärdet.
Avsättningar
En avsättning redovisas när det finns en befintlig legal eller informell förpliktelse som en följd av en inträffad händelse, och det är troligt att ett utflöde av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras.
Avsättningen värderas till nuvärdet av det belopp som förväntas krävas för att reglera förpliktelsen. Diskonteringsräntan före skatt som används återspeglar aktuell marknadsbedömning av det tidsberoende värdet av pengar eller de risker som är förknippade med avsättningen.
Avsättning görs för ej utnyttjade lånelöften och liknande faciliteter om det är troligt att dessa kommer att användas av en låntagare med ekonomiska svårigheter.
Avsättningarna prövas varje balansdag och justeras om så krävs.
Finansiella garantier
Utställda finansiella garantier innebär ett åtagande att ersätta innehavaren av ett skuldinstrument för förluster som denne ådrar sig på grund av att en angiven gäldenär inte fullgör betalning vid förfall enligt avtalsvillkoren.
Utställda finansiella garantiavtal redovisas initialt till verkligt värde under posten upplupna intäkter och intäkter fördelas över instrumentets löptid. Därefter värderas garantierna, och redovisas i balansräkningen, till det högre av erhållen garantiavgift minus avskrivning och en avsättning beräknad som den diskonterade bästa uppskattningen av det belopp som behövs för att reglera aktuellt åtagande. Avsättningar och förändringar i avsättningar redovisas i resultaträkningen under posten Kreditförluster. Avtalsbeloppen enligt finansiella garantier redovisas utanför balansräkningen under Ansvarsförbindelser.
Personalförmåner
Pensioner
I koncernen finns både förmånsbestämda och avgiftsbestämda pensionsplaner beroende på lokala förhållanden. Förmånsbestämda pensioner är pensionsplaner med fastställd ersättning som de anställda erhåller vid pensioneringen beroende på faktorer som ålder, anställningstid och ersättningsnivå. Avgiftsbestämda pensionsplaner är en pensionsplan där koncernen betalar en premie till en fristående enhet och härefter inte har några ytterligare förpliktelser.
Koncernens pensionsförpliktelser avseende förmånsbestämd pension täcks av pensionsstiftelser, genom försäkringslösning eller genom avsättning i balansräkningen.
Pensioner värderas och redovisas enligt IAS 19 Ersättningar till anställda. Förmånsbestämda pensionsplaner nuvärdeberäknas enligt den aktuariella så kallade "Projected Unit Credit Method". De antaganden som gjorts i beräkningarna framgår av noten personalkostnader. Aktuariella vinster och förluster redovisas endast i resultaträkningen till den del de överstiger det högsta av 10 procent av de pensionstillgångar och pensionsskulder som fanns vid rapportperiodens början. Belopp som ligger utanför denna korridor förs till resultaträkningen under de anställdas uppskattade genomsnittliga återstående tjänstgöringstid. Pensionsåtaganden och eventuella särskilda förvaltningstillgångar konsolideras netto per enhet i balansräkningen.
Pensionskostnader för avgiftsbestämda planer kostnadsförs löpande i takt med individens intjänande.
Aktierelaterade ersättningar
Anställda i koncernbolag erhåller ersättningar genom aktierelaterade incitamentsprogram. Ersättningen utgörs av optioner (egetkapitalinstrument), som ger innehavaren en rätt att i framtiden teckna aktier i moderföretaget till ett på förhand fastställt pris.
Det sammanlagda värdet av utgivna optioner periodiseras över intjänande-
perioden, det vill säga tiden från när optionerna ställs ut och fram till dess att intjänandevillkoren beräknas bli uppfyllda. Det sammanlagda värdet utgörs av verkligt värde per option multiplicerat med det antal optioner, som med beaktande av intjänandevillkoren, bedöms komma att tjänas in. Periodiseringen innebär att resultaträkningen belastas samtidigt som en motsvarande ökning görs av intjänade vinstmedel under eget kapital. Vid varje bokslut görs en bedömning avseende om, och i vilken utsträckning, intjänandevillkoren kommer att uppfyllas. Om bedömningen resulterar i att ett lägre antal optioner bedöms komma att intjänas under intjänandeperioden återförs tidigare kostnadsförda belopp i resultaträkningen. Detta innebär att i de fall intjänandevillkoren inte uppfylls kommer inga kostnader att redovisas i resultaträkningen, sett över hela intjänandeperioden.
Personaloptionsprogrammen säkras genom återköp av egna aktier eller med avtal om återköp av egna aktier (total return swap). Säkringsredovisning tillämpas inte avseende dessa säkringsåtgärder på grund av att de inte bedöms kvalificera för sådan redovisning enligt IAS 39.
Innehav av egna aktier redovisas som en avdragspost från eget kapital. Resultat vid avyttring av egna aktier redovisas inte i resultaträkningen utan som förändring av eget kapital.
Total return swap kontrakt som ingåtts med tredje part innebär en förpliktelse för moderföretaget att till ett på förhand fastställt pris köpa sina egna egetkapitalinstrument (egna aktier). Swapkontrakten klassificeras därmed som egetkapitalinstrument. Kontrakt som innebär en förpliktelse att köpa egna egetkapitalinstrument ger upphov till en finansiell skuld för nuvärdet av inlösenbeloppet och motsvarande belopp redovisas som minskning av eget kapital.
Den ränta som betalas under swapavtalet redovisas i resultaträkningen och den utdelning som erhålls betraktas som en utdelning på egna aktier och gottgörs eget kapital.
Skatter
Koncernens skatt för perioden utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Aktuella skattefordringar och skulder för innevarande och föregående perioder värderas till det belopp som förväntas bli betalt till eller från skattemyndigheterna baserat på de skattesatser och den skattelagstiftning som är antagen eller i allt väsentligt antagits på bokslutsdagen.
Aktuell skatt är skatt som hänför sig till periodens skattepliktiga resultat. Uppskjuten skatt uppstår på grund av temporära skillnader mellan en tillgångs eller skulds skattepliktiga värde och dess bokförda värde. Aktuell skatt och uppskjuten skatt redovisas i resultaträkningen med undantag för transaktioner som redovisas i övrigt totalresultat. Skatt som hänför sig till poster som redovisas i övrigt totalresultat redovisas också i övrigt totalresultat. Exempel på sådana poster är förändringar i verkligt värde på finansiella tillgångar som kan säljas samt vinst eller förlust på säkringsinstrument i kassaflödessäkringar. Uppskjuten skattefordran redovisas i balansräkningen i den omfattning det är sannolikt att dessa kan utnyttjas mot framtida skattepliktiga överskott. Koncernens uppskjutna skattefordran och skatteskuld har beräknats med 26,3 procent skatt i Sverige och med respektive lands skattesats för utländska bolag.
Försäkringsavtal och investeringsavtal
Försäkringsavtal är avtal där koncernen åtar sig en betydande försäkringsrisk – definierad som en absolut risk av minimum 5 procent av det underliggande värdet – för försäkringstagaren genom att gå med på att kompensera försäkringstagaren eller annan förmånstagare om en förutbestämd försäkrad händelse skulle inträffa. Investeringsavtal är finansiella instrument som inte kan definieras som försäkringsavtal, eftersom de inte överför någon betydande försäkringsrisk från försäkringstagaren till koncernen.
Försäkringsavtal
Försäkringsavtal är klassificerade som Kortfristiga (skadeförsäkring) eller Långfristiga (livförsäkring). Kortfristig försäkring innefattar sjukförsäkring, olycksfallsförsäkring, vårdförsäkring och rehabiliteringsförsäkring. Långfristig försäkring innefattar i huvudsak traditionell livförsäkring inom det danska dotterbolaget SEB Pension. I koncernen redovisas kortfristiga och långfristiga försäkringsavtal summerat som försäkringsavtal. Omkring 95 procent av försäkringsskulden är hänförbar till långfristiga försäkringsavtal.
Värdering av kortfristiga försäkringsavtal (skadeförsäkring)
Avsättningen för ej intjänade premier avser att täcka den förväntade skade- och driftskostnaden under den återstående löptiden på ingångna försäkringsavtal. Avsättningen för ej intjänade premier är normalt tidsproportionell under försäkringsavtalens löptid. Om premienivån bedöms vara otillräcklig för att täcka de förväntade skade- och driftskostnaderna, skall avsättning för ej intjänade premier förstärkas med avsättning för kvardröjande risker.
Avsättning för oreglerade skador skall täcka de förväntade framtida utbetalningarna för samtliga inträffade skador, inklusive de skador som ännu inte rapporterats (IBNR-avsättning). Avsättning för oreglerade skador skall även täcka samtliga kostnader för skadereglering. Avsättningen för oreglerade skador diskonteras ej med undantag för avsättningar för skadelivräntor som nuvärdeberäknas enligt vedertagna livförsäkringstekniska metoder.
Förlustprövning
Svensk aktuariell metod innebär att en förlustprövning av försäkringsavsättningarna görs. Detta för att säkerställa att det redovisade värde på avsättningarna är tillräckligt högt upptaget med avseende på förväntade framtida kassaflöden. Avsättningens redovisade värde är värdet på avsättningen med avdrag för alla hänförliga immateriella tillgångar eller förutbetalda anskaffningskostnader. Då denna test utförs används de mest sannolika utfallen av beräknade framtida avtalade kassaflöden samt skaderegleringskostnader och administrativa utgifter. Dessa kassaflöden diskonteras och jämförs med avsättningens redovisade värde. Alla underskott redovisas direkt i resultaträkningen.
Intäktsredovisning
Premier för försäkringsavtal redovisas som intäkter när de betalas av försäkringstagarna. För avtal där försäkringsriskpremierna under en period förväntas täcka periodens försäkringsersättningar, redovisas dessa premier som intäkt proportionellt under denna period.
Kostnadsredovisning
Kostnader för försäkringsavtal redovisas som kostnader när de uppstår, med undantag för provisioner och andra rörliga anskaffningskostnader som är relaterade till nya avtal och förnyelse av befintliga avtal. Dessa aktiveras som förutbetalda anskaffningskostnader. Dessa kostnader är till största delen rörliga anskaffningskostnader som betalas till försäljningspersonal, mäklare och andra distributionskanaler. Förutbetalda anskaffningskostnader periodiseras och resultatförs då motsvarande intäkt redovisas. Tillgången testas för nedskrivningsbehov varje redovisningsperiod för att säkerställa att avtalets förväntade framtida ekonomiska förmåner överstiger det redovisade värdet. Alla andra kostnader, såsom fasta anskaffningskostnader och löpande förvaltningskostnader redovisas under den redovisningsperiod de inträffar. Försäkringsersättningar redovisas som kostnad när de inträffar.
Återförsäkring
Avtal som ingåtts med återförsäkrare genom vilka kompensation för förluster på avtal utfärdade av koncernen erhålls, klassificeras som avgiven återförsäkring. För avgiven återförsäkring redovisas de förmåner som koncernen har rätt till enligt återförsäkringsavtalet som återförsäkrares andel av försäkringstekniska avsättningar. Fordringar på återförsäkrare värderas på samma sätt som de belopp som är kopplade till återförsäkringsavtalet och i enlighet med villkoren för varje återförsäkringsavtal.
Investeringsavtal
Huvuddelen av koncernens fondförsäkring (unit linked) klassificeras som investeringsavtal. Ingen betydande försäkringsrisk överförs från försäkringstagaren till koncernen. En mindre del av koncernens fondförsäkringsverksamhet, i det litauiska försäkringsdotterbolaget, klassificeras som försäkringsavtal.
Värdering
Investeringsavtal är finansiella förbindelser vars verkliga värde är beroende av de underliggande finansiella tillgångarnas verkliga värde. De underliggande tillgångarna och tillhörande skulderna värderas till verkligt värde via resultaträkningen. Det verkliga värdet på de finansiella skulderna fastställs med hjälp av de aktuella värden som speglar det verkliga värdet på de finansiella tillgångarna till vilka de finansiella skulderna är länkade på balansdagen. Om investeringsavtalet har en återköpsklausul, upptas skulden till ett värde som aldrig understiger återköpsvärdet.
Intäktsredovisning
Belopp som erhållits från och betalats till innehavarna av investeringsavtalen redovisas över balansräkningen som insättningar eller uttag. Avgifter som debiteras för förvaltning av investeringsavtal intäktsförs. Dessa tjänster tillhandahålls jämnt fördelade under avtalens löptid.
Kostnadsredovisning
Rörliga kostnader som direkt kan hänföras till tecknandet av nya investeringsavtal periodiseras. Dessa kostnader är till största delen rörliga anskaffningskostnader som betalas till försäljningspersonal, mäklare och andra distributionskanaler. Förutbetalda anskaffningskostnader resultatförs då motsvarande intäkt redovisas. Tillgången testas för nedskrivningsbehov varje redovisningsperiod för att säkerställa att avtalets förväntade framtida ekonomiska förmåner överstiger det redovisade värdet. Alla andra kostnader, såsom fasta anskaffningskostnader och löpande förvaltningskostnader redovisas under den redovisningsperiod de inträffar.
Avtal med diskretionär del (DPF)
Traditionell sparandeförsäkring inom det danska dotterbolaget SEB Pension innehåller en diskretionär del. Detta innebär att försäkringstagaren kan erhålla, som komplement till garanterade ersättningar, ytterligare ersättningar eller bonus. Dessa avtal redovisas enligt de principer som etablerats för försäkringsavtal. Den garanterade delen och den diskretionära delen av återbäring redovisas som en skuld till försäkringstagarna.
Förändrade redovisningsprinciper
Nedan beskrivs de förändringar som har gjorts med avseende på koncernens redovisningsprinciper:
IFRS 2 (ändring) Share-based Payment. Ändringen medför att IFRIC 8 Tilllämpningsområde för IFRS 2 och IFRIC 11 IFRS 2 Transaktioner med egna aktier, även koncerninterna inarbetas i standarden. Den tidigare vägledningen i IFRIC 11 kompletteras dessutom beträffande klassificering av koncerninterna transaktioner, vilket inte behandlas i tolkningen.
IFRS 3 (omarbetad 2008) Rörelseförvärv innebär en förändring av hur framtida förvärv redovisas bland annat vad avser transaktionskostnader, eventuella villkorade köpeskillingar och successiva förvärv.
IFRS 5 (ändring) Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter. Ändringen klargör att IFRS 5 specificerar de upplysningskrav som finns för anläggningstillgångar (eller avyttringsgrupper) som klassificerats som anläggningstillgångar som innehas för försäljning eller avvecklade verksamheter. Den klargör också att det allmänna kravet i IAS 1 fortfarande gäller, särskilt punkt 15 (att ge en rättvisande bild) och punkt 125 (källor till osäkerhet i uppskattningar).
IAS 1 (ändring) Utformning av finansiella rapporter klargör att den potentiella regleringen av en skuld genom emission av aktier inte är relevant för dess klassificering som kort- eller långfristig.
IAS 27 (omarbetad 2008) Koncernredovisning och separata finansiella rapporter. Den omarbetade standarden kräver att effekterna av alla transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande redovisas i eget kapital om de inte medför någon ändring i det bestämmande inflytandet och dessa transaktioner inte längre ger upphov till goodwill eller vinster och förluster. Koncernen har tillämpat IAS 27 (ändring) framåtriktat för transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande från den 1 januari 2010.
IAS 38 (ändring) Immateriella tillgångar. Ändringen ger förtydliganden vid värdering till verkligt värde av en immateriell tillgång som förvärvats i ett rörelseförvärv. Enligt ändringen får immateriella tillgångar grupperas och behandlas som en tillgång om tillgångarna har liknande nyttjandeperioder.
IAS 39 (ändring) Finansiella instrument. Ändringen är ett förtydligande om poster berättigade för säkringsredovisning.
Ovanstående ändringar har inte påverkat koncernens finansiella rapporter väsentligt.
Kommande regelverksförändringar
IFRS 9 Finansiella instrument (gäller för räkenskapsår som börjar 1 januari 2013, men har ännu inte godkänts av EU). Som en del av IASBs projekt för att ersätta IAS 39 Finansiella instrument utfärdade IASB 2009 den första delen, avseende klassificering och värdering, av den nya standarden om finansiella instrument. IASB har som avsikt att ersätta hela IAS 39 under 2011 genom att publicera standards för de två återstående faserna; Upplupet anskaffningsvärde och nedskrivningar samt säkringsredovisning. IFRS 9 är ännu inte färdigställd och det är inte möjligt att bedöma effekterna för koncernen.
IAS 24 (omarbetad 2010) Upplysningar om närstående innebär bland annat att definitionen av närstående har ändrats. Standarden kräver att upplysning lämnas om transaktioner och utestående mellanhavanden, inklusive åtaganden, med närstående i ett moderföretags, samägares eller ett ägarföretags konsoliderade eller separata finansiella rapporter. Standarden ska även tillämpas på enskilda finansiella rapporter. Koncernen kommer att tillämpa den omarbetade standarden från 1 januari 2011. Ändringarna kommer inte att påverka koncernens finansiella rapporter väsentligt.
EU har antagit IFRS 1 (ändring) Begränsat undantag för förstagångstillämpare från kraven enligt IFRS 7 att presentera jämförande information, IAS 32 (ändring) Finansiella instrument: Klassificering, IFRIC 14 (ändring) Förskottsbetalning av ett lägsta fonderingskrav och IFRIC 19 Utsläckning av finansiella skulder med egetkapitalinstrument. Dessa ändringar ska tillämpas för räkenskapsår 2011 och framåt. Ändringarna förväntas inte ha någon väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter för 2011.
IASB har publicerat Amendments to IFRS 7 Financial instruments: Disclosures i oktober 2010 och Improvements to IFRS i maj 2010 som EU ännu inte antagit för tillämpning. Ändringarna förväntas bli antagna 2011 och kommer att påverka bland annat upplysningarna om finansiella instrument i koncernens finansiella rapporter.
VÄSENTLIGA REDOVISNINGSPRINCIPER FÖR MODERFÖRETAGET
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) har sitt säte i Stockholm.
Moderföretagets årsredovisning är upprättad i enlighet med Lag (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter FFFS 2008:25. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 samt tillhörande uttalanden, UFR.
Moderföretaget tillämpar så kallad lagbegränsad IFRS, vilket innebär att internationella redovisningsstandarder, antagna av EU, tillämpas i den utsträckning det är möjligt enligt svensk lagstiftning på redovisningsområdet. I och med att svensk normgivning inte fullt ut är anpassad till IFRS kommer redovisningsprinciperna i moderföretaget till vissa delar att skilja sig från de redovisningsprinciper som tillämpas i koncernen. Nedan anges de skillnader som är väsentliga för moderföretaget.
Uppställningsformer
ÅRKL anger uppställningsformer för balans- och resultaträkningen som inte är i överensstämmelse med IFRS. Kreditinstitut och värdepappersbolag som i koncernredovisningen tillämpar internationella redovisningsstandarder IFRS/IAS antagna av EG-kommissionen har möjlighet att avvika från den uppställningsform som ÅRKL anger för balansräkningen, men inte från den som anges för resultaträkningen.
Innehav i dotterföretag och intresseföretag
Andelar i dotterföretag och intresseföretag redovisas enligt anskaffningsvärdemetoden. Erhållna utdelningar redovisas som intäkt i resultaträkningen.
Leasing
Leasingavtal som klassificerats som finansiella i koncernredovisningen, redovisas som operationella leasingavtal i juridisk person.
Pensioner
Tryggandelagen och Finansinspektionens föreskrifter innehåller regler som leder till en annan redovisning av förmånsbestämda pensionsplaner än de som anges i IAS 19. Tillämpning av tryggandelagen är en förutsättning för skattemässig avdragsrätt. Moderföretaget, vars förpliktelser täcks av pensionsstiftelse, har valt att utnyttja denna möjlighet. Nettokostnaden för betalda pensioner och pensionspremier med avdrag för kostnadskompensation från pensionsstiftelsen redovisas under personalkostnader i resultaträkningen. Överskott i pensionsstiftelsen redovisas ej som till gång i moderbolagets balansräkning. Underskott i stiftelsen redovisas som skuld i moderföretaget.
Immateriella tillgångar
I enlighet med IAS 38, skrivs inte goodwill och andra immateriella tillgångar av i redovisningen. I moderföretaget skrivs goodwill av enligt ÅRKL.
Skatter
I moderföretaget redovisas obeskattade reserver som en egen post i balansräkningen. Obeskattade reserver utgörs av ackumulerade överavskrivningar i enlighet med skatteregler. I koncernredovisningen redovisas obeskattade reserver under fritt eget kapital.
Koncernbidrag
Koncernbidrag som lämnas och tas emot i syfte att optimera koncernens skattekostnad redovisas i moderföretaget som minskning respektive ökning av fritt eget kapital efter justering för beräknad skatt.
VIKTIGA BEDÖMNINGAR VID TILLÄMPNING AV KONCERNENS REDOVISNINGSPRINCIPER
Tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper kräver ibland användning av uppskattningar och antaganden som har materiell påverkan på de belopp som rapporteras i de finansiella rapporterna. Uppskattningarna baseras på sakkunniga bedömningar och antaganden som ledningen bedömer vara sanna och rättvisande.
Betydande antaganden och uppskattningar förbinds med:
– konsolidering av ömsesidiga försäkringsföretag och fondförsäkringsbolag
- marknadsvärdering av vissa finansiella instrument
- analys av nedskrivningsbehov på finansiella tillgångar och goodwill
- beräkning av försäkringsåtagande
- marknadsvärdering av fastigheter i försäkringsrörelsen
- rapportering av skattefordringar
- den aktuariella beräkningen av pensionsskulder.
Konsolidering av ömsesidiga försäkringsföretag och fondförsäkringsbolag
Inom ramen för livförsäkringsverksamheten inom SEB koncernen drivs Gamla Livförsäkrings AB SEB Trygg Liv enligt ömsesidiga principer. Företaget konsolideras inte mot bakgrund av att koncernen bedömt att man inte har ett bestämmande inflytande. Ett bestämmande inflytande innebär rätten att utforma ett företags finansiella och operativa strategier i syfte att erhålla ekonomiska fördelar. Livförsäkringsaktiebolag som drivs enligt ömsesidiga principer är inte vinstutdelande. Koncernen anser mot bakgrund av detta att man inte kan erhålla ekonomiska fördelar från detta företag. I Gamla Livförsäkrings AB SEB Trygg Liv finns dessutom särskilda regler för sammansättningen av styrelsen som innebär att SEB-koncernen inte kan utforma företagets finansiella och operativa strategier.
Försäkringstagarna i SEB:s fondförsäkringsbolag väljer att investera i olika fonder. Fondförsäkringsbolaget köper andelar i de av kunderna valda fonderna. SEB kan därigenom, för sina kunders räkning komma att stå som ägare till mer än 50 procent av andelarna i fonder, som man själv förvaltar. På grund av de legala regelverk som omgärdar fondverksamhet anser SEB att man inte har en rätt att utforma fondernas finansiella och operativa strategier i syfte att erhålla ekonomiska fördelar. Detta gäller oavsett om man äger mer eller mindre än 50 procent av andelarna i fonderna. Det är försäkringstagarna som bär hela placeringsrisken i fonderna och inte SEB. Försäkringstagarna erhåller därmed den avkastning som fonderna genererar. SEB erhåller enbart avgifter, till marknadsmässiga villkor, för förvaltningen av fonderna. SEB gör den samlade bedömningen att fonder som man förvaltar inte ska konsolideras. De andelar som koncernen, för sina kunders räkning, innehar i dessa fonder redovisas dock i balansräkningen.
Marknadsvärdering av vissa finansiella instrument
Finansiella tillgångar och skulder marknadsvärderas huvudsakligen med hjälp av noterade priser på aktiva marknader. I avsaknad av noterade priser används allmänt accepterade och väl etablerade värderingstekniker som baseras på maximal användning av tillgänglig marknadsinformation. De värderingstekniker som används är exempelvis diskonterade kassaflöden, indikativa priser från tredje part, referens till instrument med liknande risk samt modeller för optionsvärdering. Värderingstekniker granskas löpande av Group Risk Control för att säkerställa tillförlitlig information.
Analys av nedskrivningsbehov på finansiella tillgångar och goodwill Finansiella tillgångar
Att bedöma nedskrivningsbehov för individuellt värderade finansiella tillgångar kräver bedömningar för att fastställa motpartens återbetalningsförmåga och värdet av säkerheter. Den viktigaste aspekten vid värdering av gruppvisa finansiella tillgångar är att identifiera de händelser som indikerar ett nedskrivningsbehov av tillgångarna. Det krävs en hög grad av expertbedömningar för att anpassa modeller för gruppvis värdenedgång till nuvarande marknadssituation och säkerställa tillförlitlig information. Värdering och antaganden granskas löpande av koncernens kreditorganisation.
Goodwill
Den årliga värderingen av eventuella nedskrivningsbehov av goodwill baseras på nyttjandevärde med 5 års prognostiserade kassaflöden. Kassaflöden bortom 5 år beräknas, med utgångspunkt från historisk prestation och marknadsutveckling, för viktiga nyckelfaktorer såsom tillväxt, avkastning och kostnader för kassagenererande enheter till vilken goodwill hänförs.
Beräkning av försäkringsåtagande
Beräkningen av koncernens försäkringsåtagande baseras på antaganden om räntenivå, dödlighet, hälsotillstånd, kostnader, uthållighet, inflation och skatter. Antagandet om räntenivå baseras på regler från varje lokal tillsynsmyndighet. Övriga antaganden baseras på internt förvärvade erfarenheter.
Marknadsvärdering av fastigheter i försäkringsrörelsen
Fastigheter i försäkringsverksamheten marknadsvärderas med hjälp av externa värderingsinstitut. Värderingsmetoden utgår från diskonterade framtida kassaflöden. Antagande om förväntade kassaflöden baseras på antaganden om framtida hyror, vakansgrad, drifts- och underhållskostnader, avkastningskrav och marknadsränta. Gjorda antaganden är i linje med vad marknaden under rådande omständigheter utgår ifrån. Avkastningskravet baseras på lokala analyser av jämförbara fastighetsförvärv.
Rapportering av skattefordringar
Det förväntade utfallet av osäkra skattepositioner rapporteras som det enskilt mest sannolika utfallet.
Den aktuariella beräkningen av pensionsskulder
Beräkningen av koncernens pensionsskulder baseras på aktuariella, demografiska och finansiella antaganden. Not 9 b innehåller en förteckning av de mest avgörande antaganden som använts vid beräkning av pensionsskulden.
2 Segmentrapportering
SEB-KONCERNENS RÖRELSEGRENAR
| Resultaträkningar 2010 | Stora företag & institutioner |
Kontors rörelsen |
Kapital förvaltning |
Liv1) | Baltikum | Övrigt inkl elimine ringar2) |
Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ränteintäkter | 22 294 | 7 874 | 1 104 | 5 129 | 9 640 | 46 041 | |
| Räntekostnader | –14 171 | –2 866 | –619 | –11 | –3 260 | –9 104 | –30 031 |
| Räntenetto | 8 123 | 5 008 | 485 | –11 | 1 869 | 536 | 16 010 |
| Provisionsintäkter | 6 628 | 5 072 | 6 937 | 1 283 | –1 249 | 18 671 | |
| Provisionskostnader | –1 320 | –1 831 | –3 185 | –406 | 2 231 | –4 511 | |
| Provisionsnetto | 5 308 | 3 241 | 3 752 | 877 | 982 | 14 160 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 3 745 | 273 | 89 | 63 | –1 004 | 3 166 | |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 4 550 | –1 295 | 3 255 | ||||
| Övriga intäkter, netto | –46 | 47 | 58 | 37 | 192 | 288 | |
| Summa intäkter | 17 130 | 8 569 | 4 384 | 4 539 | 2 846 | –589 | 36 879 |
| varav internt | 282 | 845 | –1 781 | 1 390 | –1 056 | 320 | |
| Personalkostnader | –4 091 | –2 636 | –1 319 | –1 123 | –640 | –4 195 | –14 004 |
| Övriga kostnader | –4 205 | –2 821 | –1 333 | –524 | –1 158 | 2 738 | –7 303 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar | –169 | –84 | –84 | –690 | –291 | –562 | –1 880 |
| Omstruktureringskostnader | –764 | –764 | |||||
| Summa kostnader | –8 465 | –5 541 | –2 736 | –2 337 | –2 089 | –2 783 | –23 951 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och immateriella | |||||||
| tillgångar | 28 | –1 | –5 | –8 | 14 | ||
| Kreditförluster inkl värdeförändringar på övertagen egendom | –195 | –543 | 3 | –873 | –229 | –1 837 | |
| RÖRELSERESULTAT | 8 498 | 2 484 | 1 651 | 2 202 | –121 | –3 609 | 11 105 |
| Resultaträkningar 2009 | |||||||
| Ränteintäkter | 28 727 | 8 836 | 1 547 | 9 943 | 9 051 | 58 104 | |
| Räntekostnader | –18 745 | –3 412 | –949 | –18 | –7 264 | –9 670 | –40 058 |
| Räntenetto | 9 982 | 5 424 | 598 | –18 | 2 679 | –619 | 18 046 |
| Provisionsintäkter | 7 040 | 5 092 | 4 384 | 1 418 | 61 | 17 995 | |
| Provisionskostnader | –1 393 | –1 838 | –1 429 | –484 | 434 | –4 710 | |
| Provisionsnetto | 5 647 | 3 254 | 2 955 | 934 | 495 | 13 285 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 4 377 | 292 | 76 | 126 | –383 | 4 488 | |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 4 443 | –846 | 3 597 | ||||
| Övriga intäkter, netto | 46 | 64 | 17 | 55 | 1 977 | 2 159 | |
| Summa intäkter | 20 052 | 9 034 | 3 646 | 4 425 | 3 794 | 624 | 41 575 |
| varav internt | –2 323 | 3 329 | –1 245 | 917 | –2 206 | 1 528 | |
| Personalkostnader | –3 529 | –2 542 | –1 229 | –1 107 | –730 | –4 649 | –13 786 |
| Övriga kostnader | –4 134 | –2 668 | –1 160 | –536 | –1 452 | 3 210 | –6 740 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar | –155 | –93 | –116 | –667 | –2 389 | –1 252 | –4 672 |
| Summa kostnader | –7 818 | –5 303 | –2 505 | –2 310 | –4 571 | –2 691 | –25 198 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och immateriella | |||||||
| tillgångar | –1 | 29 | –17 | –7 | 4 | ||
| Kreditförluster inkl värdeförändringar på övertagen egendom | –805 | –840 | –28 | –9 569 | –788 | –12 030 | |
| RÖRELSERESULTAT | 11 428 | 2 891 | 1 142 | 2 115 | –10 363 | –2 862 | 4 351 |
1) Verksamhetsresultatet i Liv uppgår till 3 367 Mkr (3 015), av vilket förändringar i övervärden 1 165 Mkr (900).
2) Resultatandel från intresseföretag som redovisas enligt kapitalandelsmetoden ingår med 0 Mkr (3) i Övriga intäkter netto. Kapitalandelarna uppgår till 102 Mkr (89).
| Balansräkningar 2010-12-31 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | 1 074 600 | 417 017 | 75 296 | 284 476 | 127 054 | 201 378 | 2 179 821 |
| Skulder | 1 042 109 | 399 665 | 68 829 | 277 517 | 106 034 | 186 124 | 2 080 278 |
| Investeringar | 236 | 47 | 69 | 1 351 | 892 | 885 | 3 480 |
| Balansräkningar 2009-12-31 | |||||||
| Tillgångar | 1 103 688 | 538 831 | 72 561 | 271 104 | 156 917 | 165 126 | 2 308 227 |
| Skulder | 1 060 584 | 500 834 | 66 181 | 262 642 | 139 926 | 178 391 | 2 208 558 |
| Investeringar | 289 | 230 | 48 | 1 524 | 1 742 | 414 | 4 247 |
Not 2 Segmentrapportering
SEB-KONCERNEN PER GEOGRAFISKT OMRÅDE
| 2010 | 2009 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttointäkter* | Tillgångar | Investeringar | Bruttointäkter* | Tillgångar | Investeringar | |
| Sverige | 44 648 | 1 594 695 | 1 320 | 50 932 | 1 640 285 | 1 132 |
| Norge | 5 961 | 118 849 | 46 | 7 179 | 121 276 | 80 |
| Danmark | 4 975 | 229 653 | 940 | 6 235 | 221 272 | 1 092 |
| Finland | 2 538 | 30 850 | 6 | 2 486 | 30 828 | 3 |
| Estland | 1 806 | 40 569 | 139 | 2 898 | 48 154 | 49 |
| Lettland | 1 782 | 38 970 | 147 | 2 962 | 42 575 | 89 |
| Litauen | 3 118 | 61 703 | 665 | 4 573 | 80 219 | 1 513 |
| Tyskland | 9 038 | 436 957 | 86 | 13 296 | 536 910 | 101 |
| Övriga länder | 6 253 | 302 066 | 131 | 6 871 | 295 717 | 188 |
| Koncernelimineringar | –8 698 | –674 491 | –11 088 | –709 009 | ||
| SUMMA | 71 421 | 2 179 821 | 3 480 | 86 344 | 2 308 227 | 4 247 |
* Bruttointäkter i koncernen är definierade som summan av Ränteintäkter, Provisionsintäkter, Nettoresultat av finansiella transaktioner, Livförsäkringsintäkter netto och Övriga intäkter netto enligt IFRS.
MODERBOLAGETS RÖRELSEGRENAR
| 2010 | Stora företag & institutioner |
Kontors rörelsen |
Kapital förvaltning |
Liv | Baltikum | Övrigt inkl elimineringar |
Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttointäkter* | 20 167 | 6 532 | 1 653 | 90 | 5 | 18 240 | 46 687 |
| Tillgångar | 621 828 | 178 938 | 25 854 | 489 | 27 | 709 192 | 1 536 328 |
| Investeringar | 117 | 2 | 32 | 551 | 702 | ||
| 2009 | |||||||
| Bruttointäkter* | 24 419 | 7 429 | 1 054 | 73 | 2 | 23 727 | 56 704 |
| Tillgångar | 640 049 | 162 616 | 25 368 | 624 | 63 | 767 196 | 1 595 916 |
| Investeringar | 213 | 40 | 19 | 271 | 543 |
MODERBOLAGET PER GEOGRAFISKT OMRÅDE
| 2010 | 2009 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttointäkter* | Tillgångar | Investeringar | Bruttointäkter* | Tillgångar | Investeringar | |
| Sverige | 37 924 | 1 309 541 | 702 | 45 618 | 1 398 022 | 543 |
| Norge | 2 424 | 89 308 | 3 334 | 73 277 | ||
| Danmark | 2 372 | 104 267 | 3 214 | 90 227 | ||
| Finland | 830 | 6 704 | 717 | 2 573 | ||
| Övriga länder | 3 137 | 26 508 | 3 821 | 31 817 | ||
| SUMMA | 46 687 | 1 536 328 | 702 | 56 704 | 1 595 916 | 543 |
* Bruttointäkter i moderföretaget är definierade som summan av Ränteintäkter, Leasingintäkter, Utdelningar, Provisionsintäkter, Nettoresultat av finansiella transaktioner och Övriga intäkter enligt Finansinspektionens redovisningsföreskrifter.
Rörelsegren
Rörelsegrenssegmenten visas enligt den interna divisionsrapporteringen. De olika divisionerna erbjuder tjänster till olika kundgrupper. Kundgruppernas karaktär avgör vilken typ av produkter som erbjuds. Stora företag och institutioner erbjuder merchant banking och investment banking-tjänster till stora företag, institutioner och medelstora företag. Kontorsrörelsen vänder sig till privatpersoner och mindre företag. Kapitalförvaltning erbjuder kapitalförvaltning och förmögenhetsförvaltning och Liv erbjuder liv-, vård- och pensionsförsäkringar. Den 1 juli 2009 bildades division Baltikum genom att Kontorsrörelsens och Kapitalförvaltningens delar i de baltiska dotterföretagen slogs samman.
Principer för internprissättning
Internprissättningens mål inom SEB-koncernen är att kunna mäta räntenetto, att styra ränterisken och att hantera likviditeten. De interna priserna följer marknadspriserna som sätts mellan banker för en specifik ränta respektive löptid. Affärsenheterna varken betalar eller erhåller någon marginal på belopp som förs från och till Treasury-enheten. Transaktioner mellan affärsenheter prissätts marknadsmässigt (armlängds avstånd).
3 Räntenetto
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Utlåning till kreditinstitut | 3 100 | 6 697 | 2 873 | 7 078 |
| Utlåning till allmänheten | 32 702 | 40 195 | 16 480 | 18 776 |
| Räntebärande värdepapper 1) | 5 700 | 6 707 | 4 110 | 3 810 |
| Övriga ränteintäkter | 4 539 | 4 505 | 4 367 | 3 756 |
| Ränteintäkter | 46 041 | 58 104 | 27 830 | 33 420 |
| Skulder till kreditinstitut | –1 418 | –7 417 | –2 030 | –6 178 |
| In- och upplåning från allmänheten | –11 751 | –12 589 | –3 069 | –2 984 |
| Räntebärande värdepapper 2) | –13 486 | –15 135 | –10 579 | –11 463 |
| Efterställda skulder | –1 561 | –1 911 | –1 527 | –1 857 |
| Övriga räntekostnader | –1 815 | –3 006 | –2 293 | –1 669 |
| Räntekostnader | –30 031 | –40 058 | –19 498 | –24 151 |
| SUMMA | 16 010 | 18 046 | 8 332 | 9 269 |
| 1) varav värderade till verkligt värde | 5 675 | 6 661 | 4 105 | 3 572 |
| 2) varav värderade till verkligt värde | –158 | 231 | –6 | –44 |
Leasingnetto 1)
| SUMMA | 1 243 | 1 294 |
|---|---|---|
| Leasingavskrivningar enligt plan | –4 253 | –4 506 |
| Leasingintäkter | 5 496 | 5 800 |
1) I koncernen omklassificeras leasingintäkter netto till ränteintäkter. I moderbolaget redovisas leasingavskrivningar under rubriken Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar.
| Moderbolagets räntenetto | ||
|---|---|---|
| Ränteintäkter | 27 830 | 33 420 |
| Leasingintäkter | 5 496 | 5 800 |
| Räntekostnader | –19 498 | –24 151 |
| Leasingavskrivningar | –4 253 | –4 506 |
| SUMMA | 9 575 | 10 563 |
4 Provisionsnetto
| Koncernen | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Emission | 357 | 501 | 1 041 | 1 090 |
| Värdepappershandel | 1 765 | 2 174 | 527 | 744 |
| Notariat och fondverksamhet | 7 067 | 5 656 | 2 439 | 1 902 |
| Värdepappersprovisioner | 9 189 | 8 331 | 4 007 | 3 736 |
| Betalningsförmedling | 1 561 | 1 633 | 1 116 | 1 127 |
| Kortverksamhet | 3 992 | 4 203 | 169 | 183 |
| Betalningsförmedlingsprovisioner | 5 553 | 5 836 | 1 285 | 1 310 |
| Utlåning | 1 686 | 1 393 | 1 426 | 1 103 |
| Inlåning | 103 | 108 | 64 | 65 |
| Rådgivning | 482 | 649 | 282 | 267 |
| Garantier | 428 | 413 | 271 | 282 |
| Derivat | 518 | 556 | 500 | 535 |
| Övrigt | 712 | 709 | 573 | 553 |
| Övriga provisioner | 3 929 | 3 828 | 3 116 | 2 805 |
| Provisionsintäkter | 18 671 | 17 995 | 8 408 | 7 851 |
| Värdepappersprovisioner | –1 216 | –844 | –197 | –212 |
| Betalningsförmedlingsprovisioner | –2 245 | –2 413 | –528 | –531 |
| Övriga provisioner | –1 050 | –1 453 | –776 | –893 |
| Provisionskostnader | –4 511 | –4 710 | –1 501 | –1 636 |
| SUMMA | 14 160 | 13 285 | 6 907 | 6 215 |
5 Nettoresultat av finansiella transaktioner
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Vinster (förluster) från handel med finansiella | ||||
| tillgångar och skulder, netto | 3 354 | 4 768 | 3 239 | 4 132 |
| Vinster (förluster) från finansiella tillgångar och skulder | ||||
| klassificerade till verkligt värde, netto | –128 | –122 | –67 | |
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar som kan säljas | –60 | –158 | ||
| SUMMA | 3 166 | 4 488 | 3 239 | 4 065 |
| Vinster (förluster) från handel med finansiella tillgångar och skulder, netto |
||||
| Egetkapitalinstrument och relaterade derivat | 629 | 1 | 612 | –151 |
| Räntebärande värdepapper och relaterade derivat | 637 | 894 | 1 158 | 1 307 |
| Valutarelaterade derivat | 2 076 | 3 877 | 1 469 | 2 976 |
| Andra finansiella instrument | 12 | –4 | ||
| SUMMA1) | 3 354 | 4 768 | 3 239 | 4 132 |
| Vinster (förluster) från finansiella tillgångar och skulder klassificerade till verkligt värde, netto |
||||
| Egetkapitalinstrument och relaterade derivat | –68 | –68 | ||
| Räntebärande värdepapper och relaterade derivat | –158 | –90 | ||
| Valutarelaterade derivat | 30 | 36 | 1 | |
| SUMMA | –128 | –122 | 0 | –67 |
1) Inkluderar ineffektivitet för säkring av nettoinvesteringar i den utländska verksamheten med 0 Mkr (–2).
Värdeförändringarna på de finansiella tillgångar och finansiella skulder inom fondförsäkringsverksamheten, som klassificerats till verkligt värde via resultaträkningen tar helt ut varandra.
6 Livförsäkringsintäkter, netto
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2010 | 2009 | |
| Premieinkomster, netto | 7 024 | 7 313 |
| Avgifter på investeringskontrakt | 1 138 | 1 042 |
| Kapitalavkastning, netto | 7 793 | 5 504 |
| Övriga försäkringsintäkter | 398 | 394 |
| Försäkringskostnader, netto | –13 098 | –10 656 |
| SUMMA | 3 255 | 3 597 |
| Kapitalavkastning netto | ||
| Direktavkastning1) | 3 992 | 4 461 |
| Värdeförändringar på placeringstillgångar, netto | 4 471 | 1 997 |
| Valutakursvinst/-förlust, netto | 490 | –158 |
| 8 953 | 6 300 | |
| Kapitalförvaltningskostnader | –52 | –71 |
| Avkastningsskatt | –1 108 | –725 |
| SUMMA | 7 793 | 5 504 |
| 1) Ränteintäkter netto, erhållna utdelningar och driftsöverskott på fastigheter |
Försäkringskostnader netto Utbetalda försäkringsersättningar, netto –8 234 –8 216 Förändring i försäkringstekniska avsättningar –4 864 –2 440 SUMMA –13 098 –10 656
7 Övriga intäkter, netto
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | ||
| Utdelningar | 163 | 108 | 1 182 | 2 757 | |
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar 1) | –442 | –1 222 | |||
| Andelar i intresseföretags resultat | 3 | ||||
| Realisationsvinster och förluster på värdepapper som innehas som kapitalplaceringar |
109 | –69 | 132 | 79 | |
| Realisationsvinster och förluster på materiella tillgångar 2) | 17 | 11 | |||
| Övriga intäkter | 16 | 2 117 | 383 | 2 721 | |
| SUMMA | 288 | 2 159 | 532 | 2 811 | |
| 1) Nedskrivningsprövning av verksamheten i Ukraina ledde till nedskrivning i både goodwill och aktier i koncernföretag med 1 145 Mkr under 2009. 2) Se not 12 för koncernen. |
|||||
| Utdelningar | |||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 163 | 108 | 98 | 75 | |
| Aktier och andelar i koncernföretag | 1 084 | 2 682 | |||
| SUMMA | 163 | 108 | 1 182 | 2 757 | |
| Andelar i intresseföretags resultat1) | |||||
| NCSD Holding (fd VPC) BGC Holding |
3 | ||||
| Övriga | |||||
| SUMMA | 3 | ||||
| 1) Redovisade enligt kapitalandelsmetoden | |||||
| Vinster och förluster på värdepapper som innehas som kapitalplaceringar | |||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas – Egetkapitalinstrument | 250 | 132 | 79 | ||
| Finansiella tillgångar som kan säljas – Skuldinstrument | 468 | 465 | |||
| Lån | 4 | ||||
| Kapitalvinster | 722 | 465 | 132 | 79 | |
| Finansiella tillgångar som kan säljas – Egetkapitalinstrument | –5 | –56 | |||
| Finansiella tillgångar som kan säljas – Skuldinstrument | –473 | –304 | |||
| Lån | –135 | –174 | |||
| Kapitalförluster | –613 | –534 | |||
| SUMMA | 109 | –69 | 132 | 79 | |
| Övriga intäkter | |||||
| Verkligt värde justeringar i säkringsredovisning | – 432 | 226 | – 50 | 507 | |
| Rörelseresultat i sakförsäkringsrörelsen, run-off | 34 | 63 | |||
| Återköp av obligationslån | 1 570 | 1 570 | |||
| Övriga intäkter | 414 | 258 | 433 | 644 | |
| SUMMA | 16 | 2 117 | 383 | 2 721 | |
| Förändring av verkligt värde i säkringsredovisning | |||||
| Förändring av verkligt värde av de säkrade posterna | |||||
| relaterat till den säkrade risken | 1 003 | 103 | 1 052 | 479 | |
| Förändring av verkligt värde av säkringsderivaten | –1 101 | 214 | –1 053 | 33 | |
| Säkring av verkligt värde | –98 | 317 | –1 | 512 | |
| Förändring av verkligt värde av säkringsderivaten | –49 | –5 | –49 | –5 | |
| Kassaflödessäkringar – ineffektivitet | –49 | –5 | –49 | –5 | |
| Förändring av verkligt värde av de säkrade posterna | –227 | 801 | |||
| Förändring av verkligt värde av säkringsderivaten | –58 | –887 | |||
| Säkring av verkligt värde gruppvis – ineffektivitet | –285 | –86 | |||
| SUMMA | –432 | 226 | –50 | 507 |
Not 7 Övriga intäkter
Säkring av verkligt värde och portföljsäkring
Koncernen säkrar delar av sin exponering för ränterisk, i fastförräntade finansiella tillgångar och finansiella skulder, mot förändringar i verkligt värde på grund av ränteförändrigar. För detta ändamål används ränteswappar, räntevalutaswappar och i vissa fall även ränteoptioner. Säkringarna görs antingen post per post eller gruppvis efter förfallotider.
Kassaflödessäkringar
Koncernen använder ränteswappar för säkring av framtida kassaflöden från in- och utlåning till rörlig ränta. Ränteflöden från in- och utlåning till rörlig ränta förväntas periodiseras i resultaträkningen under perioden 2011 till 2037.
Säkring av nettoinvesteringar
Koncernen säkrar omräkningsdifferenser från nettoinvesteringar i utländska verksamheter genom upplåning i utländsk valuta och med valutaterminer. Upplåning i utländsk valuta till ett belopp av 37 130 Mkr (53 716) och valutaterminer till ett nominellt belopp av 1 024 Mkr (965) var vid utgången av året definierade som säkringar av nettoinvesteringar i utländska verksamheter. Ineffektivitet har redovisats i Netttoresultat finansiella transaktioner med 0 Mkr (–2) (not 5).
8 Administrationskostnader
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |||
| Personalkostnader | –14 004 | –13 786 | –8 639 | –7 669 | ||
| Övriga kostnader | –7 303 | –6 740 | –5 296 | –4 448 | ||
| SUMMA | –21 307 | –20 526 | –13 935 | –12 117 |
9 Personalkostnader
Uppgifter avseende ersättningar enligt Finansinspektionens författningssamling 2009:6 finns på SEB:s hemsida www.sebgroup.com. De uppgifterna innefattar följande personalkostnader: fast lön, kortfristiga rörliga kontantersättningar, långfristiga aktiebaserade ersättningar, pensionsplaner samt förmåner och avgångsvederlag.
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Fast lön | –8 123 | –8 244 | –4 821 | –4 616 |
| Kortfristiga rörliga kontantersättningar | –1 392 | –624 | –993 | –443 |
| Långfristiga aktiebaserade ersättningar | –182 | –166 | –141 | –149 |
| Löner och andra ersättningar | –9 697 | –9 034 | –5 955 | –5 208 |
| Sociala avgifter | –2 429 | –2 353 | –1 707 | –1 556 |
| Förmånsbestämda pensionsplaner 1) | –358 | –718 | ||
| Avgiftsbestämda pensionsplaner 1) | –735 | –724 | –505 | –497 |
| Förmåner och avgångsvederlag 2) | –217 | –420 | –90 | –87 |
| Utbildning och andra personalrelaterade kostnader | –568 | –537 | –382 | –321 |
| SUMMA | –14 004 | –13 786 | –8 639 | –7 669 |
1) Pensionskostnaderna i koncernen är redovisade enlig IAS 19, Ersättningar till anställda. Pensionskostnaderna i Skandinaviska Enskilda Banken har beräknats enligt Finansinspektionens föreskrifter, vilket innebär en försäkringsteknisk beräkning av pensionskostnader. Engångskostnader för förtida pensioneringar på 133 Mkr (162) belastar bankens pensionsstiftelser.
2) Innefattar kostnader för avgångsvederlag med 120 Mkr (273) för koncernen och 61 Mkr (56) för moderföretaget.
9 a Löner och andra ersättningar per land och mottagare
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | Verkställande ledningen1) |
Övrig | Summa | Verkställande ledningen1) |
Övrig | Summa |
| Sverige | –37 | –5 200 | –5 237 | –22 | –4 469 | –4 491 |
| Norge | –12 | –653 | –665 | –297 | –297 | |
| Danmark | –14 | –801 | –815 | –364 | –364 | |
| Finland | –6 | –259 | –265 | –176 | –176 | |
| Estland | –11 | –252 | –263 | |||
| Lettland | –9 | –211 | –220 | –22 | –22 | |
| Litauen | –18 | –298 | –316 | –14 | –14 | |
| Tyskland | –45 | –990 | –1 035 | –79 | –79 | |
| Polen | –7 | –27 | –34 | –19 | –19 | |
| Ukraina | –4 | –64 | –68 | |||
| Kina | –10 | –10 | –10 | –10 | ||
| Storbritannien | –5 | –340 | –345 | –302 | –302 | |
| Frankrike | –9 | –9 | –10 | –10 | ||
| Irland | –2 | –8 | –10 | |||
| Luxemburg | –10 | –152 | –162 | |||
| Ryssland | –5 | –25 | –30 | |||
| Singapore | –108 | –108 | –99 | –99 | ||
| USA | –3 | –89 | –92 | –72 | –72 | |
| Övriga2) | –13 | –13 | ||||
| SUMMA | –188 | –9 509 | –9 697 | –22 | –5 933 | –5 955 |
Not 9 a Löner och andra ersättningar per land och mottagare
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | Verkställande ledningen1) |
Övrig | Summa | Verkställande ledningen1) |
Övrig | Summa |
| Sverige | –33 | –4 720 | –4 753 | –19 | –4 098 | –4 117 |
| Norge | –11 | –585 | –596 | –213 | –213 | |
| Danmark | –17 | –709 | –726 | –242 | –242 | |
| Finland | –8 | –257 | –265 | –165 | –165 | |
| Estland | –15 | –252 | –267 | |||
| Lettland | –10 | –264 | –274 | –26 | –26 | |
| Litauen | –21 | –371 | –392 | –11 | –11 | |
| Tyskland | –72 | –948 | –1 020 | –74 | –74 | |
| Polen | –7 | –28 | –35 | –16 | –16 | |
| Ukraina | –5 | –71 | –76 | |||
| Kina | –10 | –10 | –10 | –10 | ||
| Storbritannien | –3 | –237 | –240 | –213 | –213 | |
| Frankrike | –11 | –11 | –12 | –12 | ||
| Irland | –2 | –14 | –16 | |||
| Luxemburg | –5 | –180 | –185 | |||
| Ryssland | –5 | –19 | –24 | |||
| Singapore | –66 | –66 | –61 | –61 | ||
| USA | –2 | –72 | –74 | –48 | –48 | |
| Övriga2) | –23 | –23 | ||||
| SUMMA | –216 | –8 837 | –9 053 | –19 | –5 189 | –5 208 |
1) Innefattar nuvarande styrelseledamöter och suppleanter för dessa i moderföretaget och i dotterföretagen, verkställande direktör och vice verkställande direktör i moderföretaget och verkställande direktörer och vice verkställande direktörer i dotterföretag. Totala antalet verkställande direktörer och vice verkställande direktörer uppgick till 76 (83) varav 12 (17) kvinnor. Totala antalet styrelseledamöter och suppleanter för dessa uppgick till 246 (250) varav 61 (48) kvinnor. Dessa uppbär, med undantag för ledamöter valda av årsstämman i moderföretaget, inget styrelsearvode.
2) Schweiz, Brittiska Jungfruöarna och Brasilien.
Lån till ledande befattningshavare
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | ||
| Verkställande direktörer och vice verkställande direktörer1) | 96 | 128 | 16 | 18 | |
| Styrelsemedlemmar2) | 282 | 259 | 29 | 37 | |
| SUMMA | 378 | 387 | 45 | 55 |
1) Innefattar nuvarande verkställande direktör i moderföretaget och verkställande direktörer och vice verkställande direktörer i dotterföretagen. Totala antalet personer uppgick till 76 (83). 2) Innefattar nuvarande styrelseledamöter i moderföretaget och dotterföretagen och suppleanter för dessa. Totala antalet personer uppgick till 246 (250).
Pensionsförpliktelser till ledande befattningshavare
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | ||
| Utbetald pension | 98 | 102 | 48 | 47 | |
| Förändring förpliktelse | 102 | 87 | 30 | 31 | |
| Förpliktelse vid utgången av året | 1 730 | 1 718 | 715 | 777 |
Förpliktelserna är täckta av pensionsstiftelserna eller av banken ägda kapitalförsäkringar. Innefattar nuvarande och tidigare verkställande direktörer och vice verkställande direktörer i moderföretaget och verkställande direktörer och vice verkställande direktörer i dotterföretagen, totalt 117 (112) personer.
9 b Pensionsförpliktelser
FÖRMÅNSBESTÄMDA PLANER I SEB-KONCERNEN
| 2010 | 2009 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettobelopp redovisat i balansräkningen | Sverige1) | Utländska planer1) |
Koncernen1) | Sverige1) | Utländska planer1) |
Koncernen1) |
| Pensionsförpliktelse vid årets ingång | 17 397 | 5 614 | 23 011 | 16 823 | 5 358 | 22 181 |
| Omklassificerade till Tillgångar som innehas för | ||||||
| försäljning/Skulder som innehas för försäljning | –335 | –335 | ||||
| Förvärv och omklassificeringar | 0 | 43 | 43 | |||
| Kostnader tjänstgöring innevarande period | 477 | 45 | 522 | 489 | 101 | 590 |
| Räntekostnad | 637 | 260 | 897 | 616 | 305 | 921 |
| Utbetalda pensioner | –772 | –283 | –1 055 | –804 | –271 | –1 075 |
| Kursdifferenser | –682 | –682 | –332 | –332 | ||
| Oredovisade aktuariella vinster/förluster | –446 | 240 | –206 | 273 | 410 | 683 |
| Pensionsförpliktelse vid årets utgång | 17 293 | 4 859 | 22 152 | 17 397 | 5 614 | 23 011 |
| Förvaltningstillgångarnas verkliga värde vid årets ingång | 15 040 | 4 498 | 19 538 | 13 064 | 4 583 | 17 647 |
| Förvärv och omklassificeringar | 1 | 1 | 2 | |||
| Förväntad avkastning | 1 128 | 241 | 1 369 | 980 | 258 | 1 238 |
| Gottgörelser | –720 | –251 | –971 | –833 | –250 | –1 083 |
| Valutakursdifferenser | –558 | –558 | –285 | –285 | ||
| Oredovisade aktuariella vinster/förluster | 24 | –14 | 10 | 1 828 | 191 | 2 019 |
| Förvaltningstillgångarnas verkliga värde | ||||||
| vid årets utgång | 15 472 | 3 916 | 19 388 | 15 040 | 4 498 | 19 538 |
| Över- respektive underskott | –1 821 | –943 | –2 764 | –2 357 | –1 116 | –3 473 |
| Oredovisade aktuariella vinster/förluster på skulder | 5 451 | 790 | 6 241 | 6 199 | 550 | 6 749 |
| Oredovisade aktuariella vinster/förluster på tillgångar | 75 | 513 | 588 | 99 | 499 | 598 |
| Valutakursdifferenser | –122 | –122 | –53 | –53 | ||
| NETTOBELOPP REDOVISAT I BALANSRÄKNINGEN | 3 705 | 238 | 3 943 | 3 941 | –120 | 3 821 |
| varav som tillgång | 3 708 | 334 | 4 042 | 3 961 | 0 | 3 961 |
| varav som skuld | 3 | 96 | 99 | 20 | 120 | 140 |
| Förändringar i nettotillgång eller nettoskuld | ||||||
| Pensionsförpliktelse vid årets ingång | 3 941 | –120 | 3 821 | 4 531 | 144 | 4 675 |
| Omklassificerade till Tillgångar som innehas för | ||||||
| försäljning/Skulder som innehas för försäljning | 335 | 335 | –12 | –12 | ||
| Förvärv och omklassificeringar | 1 | –42 | –41 | |||
| Total kostnad enligt nedan | –288 | –70 | –358 | –562 | –156 | –718 |
| Utbetald pension | 772 | 283 | 1 055 | 804 | 271 | 1 075 |
| Pensionsersättning | –720 | –251 | –971 | –833 | –250 | –1 083 |
| Kursdifferenser | 61 | 61 | –75 | –75 | ||
| NETTOBELOPP REDOVISAT I BALANSRÄKNINGEN | 3 705 | 238 | 3 943 | 3 941 | –120 | 3 821 |
Den faktiska avkastningen på förvaltningstillgångarna var 433 Mkr (1 975) i Sverige och 23 Mkr (43) i utländska planer. Av de totala förvaltningstillgångarna i Sverige är 82 procent (81) placerade i aktier och 18 (19) i räntebärande tillgångar, i utlandet är 19 (15) aktier och 81 (85) räntebärande tillgångar.
Förvaltningstillgångarna innefattar SEB aktier till ett marknadsvärde på 876 Mkr (692) och byggnader utnyttjade av koncernen för 792 Mkr (792).
| Poster i resultaträkningen | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kostnader tjänstgöring innevarande period | –477 | –45 | –522 | –489 | –101 | –590 |
| Räntekostnad | –637 | –260 | –897 | –616 | –305 | –921 |
| Förväntad avkastning | 1 128 | 241 | 1 369 | 980 | 258 | 1 238 |
| Aktuariella vinster och förluster | –302 | –6 | –308 | –437 | –8 | –445 |
| SUMMA I PERSONALKOSTNADER | –288 | –70 | –358 | –562 | –156 | –718 |
| Huvudsakliga aktuariella antaganden, % | ||||||
| Diskonteringsränta | 4,0% | 5,0% | 3,8% | 5,3% | ||
| Inflation | 2,0% | 2,0% | 2,0% | 2,0% | ||
| Uppskattade framtida löneökningar | 3,5% | 3,0% | 3,5% | 3,0% | ||
| Uppskattade framtida ökningar av inkomstbasbeloppet | 3,0% | 3,0% | ||||
| Förväntad avkastning på förvaltningstillgångar | 7,5% | 6,0% | 7,5% | 6,0% |
1) Pensionsförpliktelser och förvaltningstillgångar redovisas brutto i tabellen. Det finns ingen juridisk rätt till kvittning av förpliktelser och tillgångar mellan olika bolag i koncernen men i balansräkningen redovisas nettot för varje bolag antingen som tillgång eller skuld.
2) Diskonteringsräntan baseras på högkvalitativa företagsobligationer.
Not 9 b Pensionsförpliktelser
AVGIFTSBESTÄMDA PLANER I SEB-KONCERNEN
| 2010 | 2009 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettobelopp redovisat i resultaträkningen | Sverige Utländska planer | Koncernen | Sverige Utländska planer | Koncernen | ||
| Kostnad i personalkostnader | –523 | –212 | –735 | –521 | –203 | –724 |
FÖRMÅNSBESTÄMDA PLANER I SKANDINAVISKA ENSKILDA BANKEN
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| Nettobelopp redovisat i balansräkningen | 2010 | 2009 |
| Pensionsförpliktelse vid årets ingång | 12 132 | 11 674 |
| Kalkylmässiga pensionspremier | 429 | 424 |
| Räntekostnad och andra förändringar | 1 478 | 673 |
| Förtida pensioneringar | 133 | 162 |
| Utbetalda pensioner | –765 | –801 |
| PENSIONSFÖRPLIKTELSE VID ÅRETS UTGÅNG | 13 407 | 12 132 |
| Förvaltningstillgångarnas verkliga värde vid årets ingång | 14 711 | 12 793 |
| Avkastning i pensionsstiftelser | 1 136 | 2 719 |
| Gottgörelse utbetalda pensioner | –765 | –801 |
| FÖRVALTNINGSTILLGÅNGARNAS VERKLIGA VÄRDE VID ÅRETS UTGÅNG | 15 082 | 14 711 |
Pensionsförpliktelsen ovan är beräknad enligt tryggandelagens grunder. Förpliktelsen täcks helt av tillgångarna i stiftelserna och redovisas inte i balansräkningen.
Tillgångarna in stiftelserna är främst aktierelaterade 12 291 Mkr (11 846) och
till en mindre del ränterelaterade 2 717 Mkr (2 865). I tillgångarna ingår SEB aktier med ett marknadsvärde på 849 Mkr (677) och byggnader utnyttjade av koncernen för 792 Mkr (792). Avkastning på tillgångarna var 8 procent (21) före gottgörelse.
Poster i resultaträkningen
| Utbetalda pensioner Gottgörelse utbetalda pensioner |
–765 765 |
–801 801 |
|---|---|---|
| Summa bokslutsdispositioner | 0 | 0 |
| NETTO PENSIONSKOSTNAD FÖR FÖRMÅNSBESTÄMDA PLANER | 0 | 0 |
| Huvudsakliga aktuariella antaganden, % | ||
| Bruttoränta | 3,6% | 4,2% |
| Ränta efter skatt | 3,1% | 3,6% |
Pensionsberäkningarna bygger på löne- och pensionsnivå på balansdagen.
AVGIFTSBESTÄMDA PLANER I SKANDINAVISKA ENSKILDA BANKEN
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| Nettobelopp redovisat i resultaträkningen | 2010 | 2009 |
| Kostnad i personalkostnader | –505 | –497 |
Pensionsstiftelser
| Pensions åtagande | Marknadsvärde på tillgången | |||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| SEB-Stiftelsen, Skandinaviska Enskilda Bankens Pensionsstiftelse | 13 407 | 12 132 | 15 082 | 14 711 |
| SEB Kort AB:s Pensionsstiftelse | 390 | 315 | 390 | 329 |
| SUMMA | 13 797 | 12 447 | 15 472 | 15 040 |
Pensionsförpliktelser
Koncernen har etablerat pensionsplaner i de länder den verkar. Bland pensionsplanerna finns både förmånsbestämda och avgiftsbestämda planer. De förmånsbestämda planerna ger en viss del av slutlig lön till den anställde i samband med pensionering och är till största delen finansierade via pensionsstiftelser. De avgiftsbestämda planerna följer de lokala reglerna i respektive land.
Förmånsbestämda planer
Förmånsbestämda planer finns främst i Sverige och i Tyskland och täcker i stort sett alla medarbetare i respektive land. Oberoende aktuariella beräkningar enligt Projected Unit Credit Method (PUCM) görs varje år per den 31 december för att fastställa pensionsförpliktelserna. Förmånen täcker ålderspension, sjukpension och efterlevandepension enligt respektive lands kollektivavtal.
Förvaltningstillgångar är separerade från enheterna i specifika pensionsstiftelser. Tillgångarna marknadsvärderas vid samma tillfälle som förpliktelsen. Allokeringen av tillgångarna görs med hänsyn till de olika riskerna i pensionsåtagandet och beslutas av styrelsen i respektive stiftelse. Pensionskostnaderna och avkastningen på förvaltningstillgångarna rapporteras bland personalkostnaderna.
Avgiftsbestämda planer
Avgiftsbestämda planer finns både i Sverige och utomlands. I det svenska kollektivavtalet ingår en mindre del avgiftsbestämd pension. De anställda i Sverige kan även, över en viss lönenivå, lämna den förmånsbestämda planen och ersätta den med en avgiftsbestämd plan. De flesta andra länder har avgiftsbestämda planer utom de baltiska länderna där företaget bidrar till de anställdas pensioner i en begränsad omfattning. Kostnaden för de avgiftsbestämda planerna rapporteras bland personalkostnader.
9 c Ersättningar till styrelsen och verkställande ledningen
Principer för ersättningar
Principerna för ersättning till verkställande direktören och andra ledamöter av verkställande ledningen har beretts av styrelsen och dess Remuneration and Human Resources Committee och beslutats av årsstämman 2010.
De allmänna principerna för ersättningstrukturen för verkställande direktören och de andra ledamöterna i den verkställande ledningen har under 2010 varit desamma som för banken som helhet, med undantag för att kortfristig rörlig kontantersättning inte utgår till VD och verkställande ledningen. Ersättningen består således av tre huvuddelar; fast lön, långfristiga aktiebaserade
program och pensionsförmån. Andra förmåner kan tillkomma, som till exempel bilförmån och hemservice.
Mer information finns på sidan 70–72.
Risktagare
Verkställande direktören och de andra ledamöterna i den verktällande ledningen är alla risktagare enligt definitionen i finansinspektionens föreskrifter (FFFS 2009:6).
Ersättningar till högsta ledningen, kr
| 2010 | Fast lön | Arvode1) | Förmåner2) | Summa |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens ordförande, Marcus Wallenberg | 2 062 500 | 2 062 500 | ||
| Övriga styrelseledamöter | 5 525 000 | 5 525 000 | ||
| Verkställande direktör och koncernchef, Annika Falkengren | 7 000 000 | 1 277 960 | 8 277 960 | |
| SUMMA | 7 000 000 | 7 587 500 | 1 277 960 | 15 865 460 |
| 2009 | ||||
| Styrelsens ordförande, Marcus Wallenberg | 2 062 500 | 2 062 500 | ||
| Övriga styrelseledamöter | 5 407 816 | 5 407 816 | ||
| Verkställande direktör och koncernchef, Annika Falkengren | 7 000 000 | 1 219 923 | 8 219 923 | |
| SUMMA | 7 000 000 | 7 470 316 | 1 219 923 | 15 690 239 |
1) Enligt beslut på årsstämman. 2) Inkluderar förmånsvärde för hemservice, tjänstebil etc.
Ersättningar till verkställande ledningen, kr 1)
| Fast lön | Förmåner | Summa |
|---|---|---|
| 57 411 804 | 2 278 953 | 59 690 757 |
| 36 772 618 | 1 866 516 | 38 639 134 |
1) Verkställande ledningen exklusive verkställande direktören. Antalet och sammansättningen är delvis ändrad mellan åren men i genomsnitt ingår elva (nio) personer, vid årsskiftet ingick tolv personer.
Långfristiga aktiebaserade program
SEB introducerade långfristiga aktiebaserade program 1999 med ytterligare program de följande åren; personaloptionsprogram mellan 1999 till 2004 och program baserade på performance shares 2005–2010. Från och med 2008 introducerades ett aktiesparprogram och från och med 2009 ett aktiematchningsprogram.
Performance shares, personaloptioner och innehavsrätter (i aktiematchningsprogramment) kan inte säljas eller pantsättas och har således inget marknadsvärde. Ett beräknat värde för 2010 års program vid tiden för tilldelningen har emellertid fastställts till 15 (10) kronor per performance share och 11 (13) kronor per möjlig matchning i aktiematchningsprogrammet för ledamöterna i den verkställande ledningen och 8 kronor för verkställande direktören. Antalet tilldelade performance shares som kan utnyttjas beror på utvecklingen av två förutbestämda prestationskrav med samma vikt, totalavkastningen i förhållande till marknadens avkastningskrav baserat på räntan på den svenska statens tioåriga obligation, dvs den långa riskfria räntan (LTIR), 50 procent, och totalavkastning i förhållande till SEB:s konkurrenter, 50 procent.
Aktiematchningsprogrammet 2010 innebär en egeninvestering i SEB serie A-aktier. Efter tre år får deltagaren en A-aktie i SEB för varje behållen aktie förutsatt att deltagaren är kvar inom SEB under treårsperioden och om de förutbestämda prestationskraven uppfyllts, ett antal prestationsbaserade matchningsaktier för varje behållen och varje erhållen aktie. Maximalt antal matchningsaktier är fem för verkställande direktören, fyra för andra ledamöter av den verkställande ledningen för varje behållen aktie och varje erhållen aktie. Utfallet i programmet är maximerat till individuellt bestämda belopp för verkställande ledningen. Antalet matchningsaktier i aktiematchningsprogrammet beror på utvecklingen av totalavkastningen i förhållande till LTIR.
Långfristiga aktiebaserade program (kostnadsförda belopp för pågående program), kr
| 2010 | Aktie sparprogram |
Performance shares |
Aktiematchnings program |
Summa |
|---|---|---|---|---|
| Verkställande direktör och koncernchef, Annika Falkengren | 59 032 | 2 092 979 | 529 998 | 2 682 009 |
| Övriga ledamöter i verkställande ledningen1) | 460 257 | 7 168 857 | 3 708 427 | 11 337 541 |
| SUMMA | 519 289 | 9 261 836 | 4 238 425 | 14 019 550 |
| 2009 | ||||
| Verkställande direktör och koncernchef, Annika Falkengren | 24 281 | 1 672 044 | 1 696 325 | |
| Övriga ledamöter i verkställande ledningen1) | 153 387 | 5 484 592 | 311 333 | 5 949 312 |
| SUMMA | 177 668 | 7 156 636 | 311 333 | 7 645 637 |
1) Verkställande ledningen exklusive verkställande direktören. Antalet och sammansättningen är delvis ändrad mellan åren men i genomsnitt ingår elva (nio) personer, vid årsskiftet ingick tolv personer.
Not 9 c Ersättningar för styrelsen och verkställande ledningen
Utestående antal per 2010-12-311)
| Antal | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| VD och koncernchef, Annika Falkengren |
Övriga medlemmar i verkställande ledningen |
Summa | Första dag för utnyttjande |
Prestationskriterier | |
| 2005: Performance shares | 1 510 | 19 411 | 20 921 | 2008-02-14 | faktiskt utfall 62 % |
| 2006: Performance shares | 54 914 | 36 887 | 91 801 | 2009-02-12 | faktiskt utfall 38 % |
| 2009: Performance shares | 268 817 | 806 440 | 1 075 257 | 20122) | beräknat utfall 50 % |
| 2010: Performance shares | 131 578 | 661 508 | 793 086 | 20122) | beräknat utfall 73 % |
| 2008: Aktiesparprogram | 1 688 | 20 577 | 22 265 | 2012-02-13 | – |
| 2009: Aktiesparprogram | 5 174 | 19 588 | 24 762 | 2013-02-11 | – |
| 2009: Innehavsrätter | 0 | 121 948 | 121 948 | 20123) | beräknat utfall 100 % |
| 2010: Matchningsrätter | 28 909 | 112 623 | 141 532 | 20123) | beräknat utfall 42 % |
1) För Performance share programmen 2007 och 2008 har intjänande perioden löpt ut under 2010 respektive i början av 2011. För båda programmen blev utfallet noll.
2) I anslutning till slutgiltig beräkning och registrering efter prestationsperiodens slut av antal tilldelade performance shares.
3) I anslutning till slutgiltig beräkning av antal tilldelade matchningsaktier.
Antalet utestående performance shares representerar det maximala antalet aktier som kan erhållas under programmen. Antalet utestående innehavs- och matchningsrätter är minsta utfallet i aktiematchningsprogrammet. Antalet utestående matchningsrätter representerar antalet egeninvesterade aktier som berättigar till att erhålla SEB A-aktier och prestationsbaserade matchningsaktier. Under året har VD utnyttjat Employee stock options/Performance shares för 2 044 066 kr (0). Motsvarande utnyttjande för övriga verkställande ledningen är 5 246 444 (4 902 032) kr.
Pensioner och avgångsvederlag
Enligt pensionsavtalet för verkställande direktören Annika Falkengren, utbetalas pension från 60 års ålder. Pensionsplanen är förmånsbestämd och oantastbar. Pension utgår med 65 procent av pensionsmedförande lön. Pensionsmedförande lön är bestämd till ett fast belopp. Vid uppsägning av anställningen från bankens sida – uppsägningstid 18 månader – utgår ett avgångsvederlag om 6 månaders lön.
Följande gäller beträffande pensionsförmåner och avgångsvederlag för
ledamöterna i verkställande ledningen (exklusive verkställande direktören). Pensionsplanerna är oantastbara och förmånsbestämda förutom tre som är premiebaserade. I de förmånsbestämda planerna utgår pension från 60 eller 65 års ålder med maximalt 65 procent av pensionsmedförande lön. Pensionsmed förande lön är begränsad med individuella tak.
Vid uppsägning av anställningen från bankens sida – uppsägningstid maximalt 12 månader – utgår ett avgångsvederlag om maximalt 12 månaders lön.
Pensionskostnader (kostnader tjänstgöring innevarande period och räntekostnad), kr
| Övriga medlemmar | ||||
|---|---|---|---|---|
| VD och koncernchef, Annika Falkengren |
i verkställande ledningen1) |
Summa | ||
| 2010 | 6 367 678 | 21 440 086 | 27 807 764 | |
| 2009 | 5 963 211 | 19 898 550 | 25 861 761 |
1) Verkställande ledningen exklusive verkställande direktören. Antalet och sammansättningen är delvis ändrad mellan åren men i genomsnitt ingår elva (nio) personer, vid årsskiftet ingick tolv personer. Ökningen av pensionskostnaden är delvis förklarad av ökningen av räntesatsen från 3,75 procent till 4,0 procent.
Upplysningar om närstående*, kr
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| Lån till marknadsmässiga villkor | 2010 | 2009 |
| Högsta ledningen och verkställande ledningen | 96 013 981 | 83 054 514 |
| Övriga närstående | 17 295 293 | 12 412 000 |
| SUMMA | 113 309 274 | 95 466 514 |
* För information om närstående i form av koncernföretag och intresseföretag se not 47.
9 d Aktierelaterade ersättningar
| 2010 | 2009 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Långsiktiga aktiebaserade program | Aktiespar program |
Aktie matchnings program |
Performance shares |
Personal optioner |
Aktiespar program |
Aktie matchnings program |
Performance shares |
Personal optioner |
| Utestående vid årets början | 1 715 401 | 2 978 718 | 15 930 415 | 3 354 415 | 14 304 746 | 7 832 177 | ||
| Tilldelade | 1 268 710 | 2 326 652 | 13 538 709 | 1 715 401 | 3 050 162 | 5 493 837 | ||
| Förverkade | –455 031 | –2 340 | –71 215 | –489 294 | –186 2491) | |||
| Inlösta | –171 633 | –634 278 | –3 198 067 | –850 676 | –681 1552) | |||
| Utgångna | –52 | –3 434 707 | –154 008 | –229 | –2 528 198 | –3 610 358 | ||
| UTESTÅENDE VID ÅRETS SLUT | 2 984 111 | 5 133 685 | 24 945 108 | 0 | 1 715 401 | 2 978 718 | 15 930 415 | 3 354 415 |
| varav inlösningsbara | 1 968 401 | 0 | 2 551 927 | 3 354 415 |
1) Vägt genomsnittligt lösenpris 10,13 kr (17,13).
2) Vägt genomsnittligt lösenpris 30,70 kr (21,03) och vägd genomsnittlig aktiekurs vid inlösen 44,19 kr (42,18).
Not 9 d Aktierelaterade ersättningar
Långsiktiga aktiebaserade program totalt
| Ursprungligt antal innehavare3) |
Antal utgivna | Utestående optioner 2010 |
Utestående optioner 2009 |
A-aktie per option/aktie |
Lösenpris | Löptid | Första dag för utnyttjande |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2003: Personaloptioner | 792 | 14 508 000 | 3 354 415 | 1 | 34,8 | 2003–2010 | 2006-02-27 | |
| 2004: Personaloptioner | 799 | 14 508 000 | 1 | 51,30 | 2004–2011 | 2007-04-02 | ||
| 2005: Performance shares | 537 | 5 725 120 | 1 128 627 | 1 496 908 | 1 | 10 | 2005–2012 | 2008-02-14 |
| 2006: Performance shares | 513 | 4 727 446 | 839 774 | 1 055 019 | 1 | 10 | 2006–2013 | 2009-02-12 |
| 2007: Performance shares | 509 | 4 044 928 | 3 456 695 | 1 | 10 | 2007–2014 | 2010-02-17 | |
| 2008: Performance shares | 485 | 4 669 706 | 4 259 649 | 4 450 356 | 1 | 10 | 2008–2015 | 2011-02-11 |
| 2009: Performance shares | 344 | 5 493 837 | 5 304 235 | 5 471 437 | 1 | 10 | 2009–2016 | 20121) |
| 2010: Performance shares | 693 | 18 900 000 | 13 412 823 | 1 | 10 | 2010–2017 | 20131) | |
| 2008: Aktiesparprogram | 7 300 | 3 818 031 | 2 855 670 | 2 978 718 | 1 eller 2,34 | 2008–2013 | 2012-02-13 | |
| 2009: Aktiesparprogram | 5 600 | 2 326 652 | 2 278 015 | 1 | 2009–2014 | 2013-02-15 | ||
| 2009: Aktiematchningsprogram | 58 | 5 265 689 | 1 715 401 | 1 715 401 | 3 or 4 | 2009–2012 | 20122) | |
| 2010: Aktiematchningsprogram | ||||||||
| – innehavsrätter | 39 | 2 592 546 | 864 182 | 3 | 2010–2013 | 20132) | ||
| 2010: Aktiematchningsprogram | ||||||||
| – egeninvestering | 44 | 1 386 435 | 404 528 | 3 4 or 5 | 2010–2013 | 20132) | ||
| SUMMA | 87 966 390 | 33 062 904 | 23 978 949 |
1) I anslutning till slutgiltig beräkning och registrering i Equate plus efter prestationsperiodens slut av antal tilldelade performance shares.
2) I anslutning till slutgiltig beräkning och registrering efter prestationsperiodens slut av antal tilldelade matchningsaktier och allokering av antal tilldelade A-aktier.
3) Totalt har ca 9 400 individer (8 600) deltagit i alla programmen.
Långsiktiga aktiebaserade program
SEB introducerade långfristiga aktiebaserade program 1999 med ytterligare program de följande åren; personaloptionsprogram mellan 1999 till 2004 och program baserade på performance shares 2005–2010. Från och med 2008 introducerades ett aktiesparprogram och från och med 2009 ett aktiematchningsprogram.
2003 års personaloptionsprogram avslutades 2010.
De långsiktiga incitamentsprogrammen 2005–2010 baserade på performance shares, har en maximal löptid på sju år, intjänandeperioden är tre år och utnyttjande perioden fyra år. Antalet tilldelade performance shares som slutligen kan utnyttjas, beror på utvecklingen av två förutbestämda prestationskrav med samma vikt. I 2010 års program beror tilldelningen på totalavkastning i förhållande till SEB:s konkurrenter, 50 procent, och totalavkastningen i förhållande till marknadens avkastningskrav baserat på räntan på den svenska statens tioåriga obligation, dvs den långa riskfria räntan (LTIR), 50 procent. Förväntat utfall vid tilldelningstidpunkten var cirka 50 procent av de preliminärt tilldelade performance shares. Innehavarna kompenseras för utdelning som lämnas till aktieägarna under utnyttjande perioden, såvida inte innehavaren har utnyttjat rätten att omvandla sina slutgiltigt tilldelade performance shares till SEB A aktier, genom att det antal A-aktier som varje performance share ger rätt att förvärva årligen räknas om under utnyttjandeperioden efter det att respektive årsstämma hållits. Performance shares är inte ett värdepapper och kan inte säljas, pantsättas eller överföras på annan. Ett beräknat värde per performance share i 2010 års program har emellertid beräknats till 15 kronor (10) (baserat på genomsnittlig stängningskurs för en SEB A-aktie vid tilldelning i maj månad). Andra parametrar för prissättningsmodellen är; lösenpris 10 kronor (10); volatilitet 52 (44) (baserat på historiska värden); förväntad utdelning cirka 5,00 procent (3,31); riskfri ränta 1,79 procent (1,43) och förväntad tidig lösen p.g.a. personalomsättning 3 procent (3) per år. I värdet ingår också förväntat utfall av prestationskraven som beskrivits ovan.
Under 2010 löpte intjänandeperioden för 2007 års program ut med ett utfall av 0 procent, dvs ingen av de preliminärt tilldelade performance shares kan utnyttjas.
Från 2008 introducerades aktiesparprogram för alla medarbetare. I aktie-
sparprogrammet kan en deltagare spara maximalt fem procent av den fasta bruttolönen under en tolvmånadersperiod. För sparbeloppet köps SEB-aktier av serie A, till gällande börskurs, vid fyra tillfällen under ett år, efter offentliggörandet av SEB:s kvartalsrapporter. Om den anställde behåller aktien under tre år och är kvar inom SEB får den anställde en SEB-aktie av serie A gratis för varje behållen aktie. Första köptillfället i 2010 års program var efter offentliggörandet av 2010 års resultat i februari 2011. I 2010 års program ingår tolv länder.
2009 och 2010 introducerades aktiematchningsprogram för ett fåtal särskilt utvalda nyckelpersoner. Aktiematchningsprogrammet är prestationsbaserat, har en intjänandeperiod på tre år och löses med SEB-aktier av serie A. Programmet innebär endera en avsättning under tre år av den kortfristiga rörliga ersättningen till en pool eller en egeninvestering.
De avsätta beloppen allokeras till en pool och ett bestämt antal innehavsrätter registreras för varje deltagare i poolen. En innehavsrätt motsvarar värdet av en SEB serie A -aktie vid tidpunkten för avsättningen. Efter tre år erhåller varje deltagare en SEB serie A-aktie och en matchningsaktie för varje innehavsrätt och därutöver får deltagaren, om de förutbestämda prestationskraven uppfyllts ett antal prestationsbaserade matchningsaktier. Innehavsrätter är inte värdepapper och kan inte säljas, pantsättas eller överföras på annan.
Deltagare som inte erhåller kortfristig rörlig ersättning gör en egen investering i SEB serie A-aktier till ett förutbestämt belopp och kurs. Efter tre år får deltagaren en A-aktie i SEB för varje behållen aktie förutsatt att deltagaren är kvar inom SEB under treårsperioden och om de förutbestämda prestationskraven uppfyllts, ett antal prestationsbaserade matchningsaktier för varje behållen och varje erhållen aktie. Antalet matchningsaktier som erhålls beror på hur det förutbestämda prestationskravet totalavkastningen i förhållande till marknadens avkastningskrav baserat på räntan på den svenska statens tioåriga obligation, dvs den långa riskfria räntan uppfylls. Förväntat utfall under programmet vid tilldelningstidpunkten var cirka 48 procent. Maximalt antal matchningsaktier är fem för verkställande direktören, fyra för andra ledamöter av den verkställande ledningen och högst tre för andra deltagare. Det finns vidare ett tak som begränsar antalet matchningaktier.
Ytterligare information kring programmen finns i tabellen ovan.
9 e Sjukfrånvaro
| Sjukfrånvaro per kön och åldersgrupp i moderbolaget, % | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Långtidssjukskrivna | Totalt andel sjukskrivna | |||||
| 2010 | Män | Kvinnor | Summa | Män | Kvinnor | Summa |
| –29 år | 0,0 | 0,5 | 0,3 | 1,5 | 2,9 | 2,3 |
| 30–49 år | 0,4 | 1,4 | 0,9 | 1,5 | 3,2 | 2,4 |
| 50– år | 0,9 | 2,8 | 1,8 | 2,1 | 5,1 | 3,6 |
| SUMMA | 0,5 | 1,7 | 1,1 | 1,7 | 3,7 | 2,7 |
| 2009 | ||||||
| –29 år | 0,3 | 0,6 | 0,4 | 1,8 | 3,0 | 2,5 |
| 30–49 år | 0,5 | 1,5 | 1,0 | 1,7 | 3,5 | 2,6 |
| 50– år | 0,7 | 3,5 | 2,1 | 2,2 | 5,8 | 3,9 |
| SUMMA | 0,5 | 2,0 | 1,3 | 1,9 | 4,0 | 3,0 |
9 f Antal anställda
Medeltal befattningar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| Division/Stödfunktion | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Stora företag & Institutioner | 2 548 | 2 630 | 1 689 | 1 628 |
| Kontorsrörelsen | 3 395 | 3 385 | 2 607 | 2 581 |
| Kapitalförvaltning | 986 | 1 016 | 429 | 427 |
| Liv | 1 189 | 1 191 | 5 | 4 |
| Baltikum | 2 958 | 3 275 | 12 | 4 |
| Nya marknader | 931 | 1 243 | 1 | 1 |
| Affärsstöd | 1 841 | 1 827 | 1 319 | 1 292 |
| IT | 1 783 | 1 898 | 1 323 | 1 403 |
| Staber och Treasury | 1 473 | 1 506 | 869 | 843 |
| Kvarvarande verksamhet | 17 104 | 17 970 | 8 254 | 8 183 |
| Avvecklad verksamhet | 2 021 | 2 263 | ||
| SUMMA | 19 125 | 20 233 | 8 254 | 8 183 |
| Arbetade timmar | 14 399 928 | 14 127 540 |
Medeltal anställda
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | Män | Kvinnor | Summa | Män | Kvinnor | Summa |
| Sverige | 4 116 | 4 429 | 8 545 | 3 601 | 3 789 | 7 390 |
| Norge | 287 | 217 | 504 | 126 | 92 | 218 |
| Danmark | 418 | 327 | 745 | 129 | 77 | 206 |
| Finland | 161 | 179 | 340 | 93 | 97 | 190 |
| Estland | 374 | 1 243 | 1 617 | |||
| Lettland | 393 | 1 121 | 1 514 | 53 | 114 | 167 |
| Litauen | 628 | 1 548 | 2 176 | 38 | 89 | 127 |
| Tyskland | 1 673 | 1 723 | 3 396 | 79 | 14 | 93 |
| Polen | 31 | 36 | 67 | 16 | 15 | 31 |
| Ukraina | 293 | 720 | 1 013 | |||
| Kina | 9 | 15 | 24 | 9 | 15 | 24 |
| Storbritannien | 135 | 77 | 212 | 115 | 67 | 182 |
| Frankrike | 3 | 8 | 11 | 3 | 8 | 11 |
| Irland | 10 | 18 | 28 | |||
| Luxemburg | 115 | 116 | 231 | |||
| Ryssland | 43 | 87 | 130 | |||
| Singapore | 38 | 58 | 96 | 33 | 56 | 89 |
| USA | 39 | 17 | 56 | 14 | 8 | 22 |
| Övriga 1) | 7 | 5 | 12 | |||
| SUMMA | 8 773 | 11 944 | 20 717 | 4 309 | 4 441 | 8 750 |
Not 9 f Antal anställda
Medeltal anställda
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | Män | Kvinnor | Summa | Män | Kvinnor | Summa |
| Sverige | 4 153 | 4 547 | 8 700 | 3 639 | 3 902 | 7 541 |
| Norge | 297 | 237 | 534 | 114 | 77 | 191 |
| Danmark | 424 | 336 | 760 | 126 | 78 | 204 |
| Finland | 163 | 182 | 345 | 94 | 91 | 185 |
| Estland | 374 | 1 326 | 1 700 | |||
| Lettland | 410 | 1 200 | 1 610 | 49 | 113 | 162 |
| Litauen | 649 | 1 613 | 2 262 | 23 | 61 | 84 |
| Tyskland | 1 778 | 1 804 | 3 582 | 84 | 14 | 98 |
| Polen | 39 | 44 | 83 | 14 | 16 | 30 |
| Ukraina | 361 | 876 | 1 237 | |||
| Kina | 9 | 13 | 22 | 9 | 13 | 22 |
| Storbritannien | 126 | 73 | 199 | 117 | 69 | 186 |
| Frankrike | 4 | 15 | 19 | 4 | 15 | 19 |
| Irland | 10 | 18 | 28 | |||
| Luxemburg | 113 | 115 | 228 | |||
| Ryssland | 48 | 108 | 156 | |||
| Singapore | 36 | 56 | 92 | 31 | 54 | 85 |
| USA | 41 | 17 | 58 | |||
| Övriga1) | 16 | 9 | 25 | |||
| SUMMA | 9 051 | 12 589 | 21 640 | 4 304 | 4 503 | 8 807 |
1) Schweiz, Brittiska Jungfruöarna och Brasilien.
10 Övriga kostnader
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |||
| Lokalkostnader1) | –1 659 | –1 683 | –966 | –957 | ||
| Datakostnader | –3 349 | –2 771 | –2 388 | –1 544 | ||
| Kontorsmaterial | –123 | –144 | –59 | –60 | ||
| Resor och representation | –500 | –428 | –333 | –264 | ||
| Porto | –193 | –245 | –120 | –119 | ||
| Konsulter | –1 128 | –940 | –843 | –735 | ||
| Marknadsföring | –543 | –516 | –319 | –218 | ||
| Informationstjänster | –430 | –413 | –334 | –312 | ||
| Övriga kostnader2) | 622 | 400 | 66 | –239 | ||
| SUMMA | –7 303 | –6 740 | –5 296 | –4 448 | ||
| 1) Varav lokalhyror 2) Netto efter avdrag för kostnader som aktiverats, se även not 27. |
–1 128 | –1 206 | –735 | –711 |
Arvoden och kostnadsersättningar till utsedda revisorer och revisionsbolag1)
| Revisionsuppdraget | –29 | –32 | –7 | –7 |
|---|---|---|---|---|
| Revisionsnära rådgivning | –19 | –17 | –3 | –3 |
| Skatterådgivning | –13 | –12 | –5 | –6 |
| Övriga tjänster | –15 | –17 | –5 | –15 |
| PricewaterhouseCoopers | –76 | –78 | –20 | –31 |
| Revisionsuppdraget | –2 | –2 | ||
| Revisionsnära rådgivning | ||||
| Skatterådgivning | –1 | |||
| Övriga tjänster | –4 | –4 | ||
| Andra revisionsbolag | –7 | –6 | 0 | 0 |
| SUMMA | –83 | –84 | –20 | –31 |
1) Moderföretaget inkluderar även de utländska filialerna.
Utöver detta tillkommer angivna arvoden och kostnadsersättningar till utsedda revisorer och revisionsbolag som avser avyttringen av den tyska kontorsverksamheten, som uppgår till: revisionsuppdrag 3 Mkr (3), revisionsnära rådgivning 10 Mkr (1) och övriga tjänster 110 Mkr (7). Övriga tjänster på 110 Mkr avser diverse tjänster relaterade till avyttringen av kontorsrörelsen i Tyskland som datarum och projektledning, rådgivning vid separationsfrågor, IT and redovisning.
Med revisionsuppdraget avses granskning av årsredovisningen och bokföringen, styrelsens och verkställande direktörens förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller
annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter. Revisionsnära rådgivning innefattar översiktlig granskning av delårsrapporter, myndighetsrapportering och tjänster i anslutning till intygsgivning och utlåtanden. Skatterådgivning innefattar allmänna tjänster för utlandsboende och andra beskattningsfrågor. Övriga tjänster innefattar rådgivning i redovisningsfrågor, tjänster i samband med företagsförvärv/verksamhetsförändringar, operationell effektivitet och bedömning av intern kontroll.
11 Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | ||
| Avskrivningar av materiella tillgångar | –534 | –613 | –84 | –99 | |
| Avskrivningar av leasingobjekt | –4 253 | –4 506 | |||
| Avskrivningar av immateriella tillgångar | –404 | –394 | –163 | –129 | |
| Avskrivningar av aktiverade anskaffningskostnader | –653 | –611 | |||
| Nedskrivning av materiella tillgångar | –43 | –8 | |||
| Nedskrivning av immateriella tillgångar | –246 | –77 | –26 | –77 | |
| Nedskrivning av goodwill | –2 969 | –104 | –314 | ||
| SUMMA | –1 880 | –4 672 | –4 630 | –5 125 |
Inventarier skrivs av enligt plan, som innebär att persondatorer och dylikt skrivs av på tre år och övriga inventarier på maximalt åtta år. Fastigheter skrivs av enligt plan. Se även not 27.
12 Vinster och förluster vid avyttring av materiella och immateriella tillgångar
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | ||
| Fastigheter | 29 | 0 | |||
| Övriga materiella tillgångar | 43 | 17 | 11 | ||
| Vinster vid avyttringar | 29 | 43 | 17 | 11 | |
| Fastigheter | –14 | –10 | |||
| Övriga materiella tillgångar | –1 | –29 | |||
| Förluster vid avyttringar | –15 | –39 | 0 | 0 | |
| SUMMA | 14 | 4 | 17 | 11 |
13 Kreditförluster
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Reserveringar: | ||||
| Gruppvisa reserveringar för individuellt värderade fordringar, netto | 665 | –1 836 | 102 | 150 |
| Gruppvisa reserveringar för gruppvis värderade fordringar, netto | –701 | –1 962 | –41 | –39 |
| Specifika reserveringar | –2 405 | –6 685 | –294 | –673 |
| Återförda ej längre erforderliga specifika reserveringar | 1 503 | 491 | 92 | 103 |
| Reserveringar för poster inom linjen, netto | –14 | –224 | 24 | –45 |
| Reserveringar, netto | –952 | –10 216 | –117 | –504 |
| Bortskrivningar: | ||||
| Bortskrivningar, totalt | –2 310 | –2 616 | –520 | –814 |
| Återförda specifika reserveringar utnyttjade för bortskrivningar | 1 315 | 688 | 244 | 286 |
| Bortskrivningar ej tidigare reserverade för | –995 | –1 928 | –276 | –528 |
| Återvinningar på tidigare års bortskrivningar | 110 | 114 | 31 | 48 |
| Bortskrivningar, netto | –885 | –1 814 | –245 | –480 |
| SUMMA | –1 837 | –12 030 | –362 | –984 |
14 Bokslutsdispositioner
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| 2010 | 2009 | |
| Gottgörelse från pensionsstiftelser avseende sociala avgifter och | ||
| erlagda pensionspremier | 765 | 801 |
| Utbetalda pensioner | –765 | –801 |
| Pensionsavräkning | 0 | 0 |
| Skillnad mellan bokförda avskrivningar och avskrivningar enligt plan | –1 283 | –1 510 |
| Bokslutsdispositioner | –1 283 | –1 510 |
| SUMMA | –1 283 | –1 510 |
| 15 Skatt | ||||
|---|---|---|---|---|
| Koncernen | Moderbolaget | |||
| Väsentliga delbelopp av skattekostnaden | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Aktuell skatt | –2 079 | –1 904 | –2 591 | –1 451 |
| Uppskjuten skatt | –314 | –375 | –1 338 | |
| Skatt på årets resultat | –2 393 | –2 279 | –2 591 | –2 789 |
| Aktuell skatt avseende tidigare år | –128 | –203 | –75 | –206 |
| SKATT | –2 521 | –2 482 | –2 666 | –2 995 |
| Sambandet mellan skattekostnad och redovisat resultat | ||||
| Nettoresultat från kvarvarande verksamheter | 8 584 | 1 869 | 2 370 | 6 964 |
| Skatt | 2 521 | 2 482 | 2 666 | 2 995 |
| Redovisat resultat före skatt | 11 105 | 4 351 | 5 036 | 9 959 |
| Aktuell skatt med svensk skattesats om 26,3 procent | –2 921 | –1 162 | –1 325 | –2 620 |
| Skatteeffekt av andra skattesatser för verksamhet i utlandet | –19 | –769 | ||
| Skatteeffekt av skattemässigt ej avdragsgilla kostnader | –299 | –581 | –1 674 | –1 500 |
| Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 519 | 681 | 408 | 784 |
| Skatteeffekt av tidigare redovisade underskottsavdrag, skatteavdrag | ||||
| eller temporära skillnader | 210 | –69 | 1 885 | |
| Skatteeffekt av ej tidigare redovisade underskottsavdrag, skatteavdrag eller temporära skillnader |
431 | –4 | ||
| Aktuell skatt | –2 079 | –1 904 | –2 591 | –1 451 |
| Skatteeffekt av uppkomst och återföring av underskottsavdrag, | ||||
| skatteavdrag och temporära skillnader | –210 | 69 | –1 338 | |
| Skatteeffekt av förändrade skattesatser eller införandet av nya skatter | –282 | |||
| Skatteeffekt av tidigare inte redovisade underskottsavdrag, skatteavdrag | ||||
| eller temporära skillnader | 28 | –150 | ||
| Skatteeffekt av nedskrivning eller återföring av nedskrivning av uppskjuten skattefordran |
–132 | –12 | ||
| Uppskjuten skatt | –314 | –375 | 0 | –1 338 |
| Aktuell skatt avseende tidigare år | –128 | –203 | –75 | –206 |
| SKATT | –2 521 | –2 482 | –2 666 | –2 995 |
Se även not 28 Övriga tillgångar för aktuella och uppskjutna skattefordringar och not 34 Övriga skulder för aktuella och uppskjutna skatteskulder.
Uppskjutna skatteintäkter och skattekostnader redovisade i resultaträkningen
| Överavskrivningar | –296 | –181 | ||
|---|---|---|---|---|
| Pensionstillgångar, netto | 258 | –108 | ||
| Underskottsavdrag | –158 | –757 | –1 338 | |
| Övriga temporära skillnader | –118 | 671 | ||
| SUMMA | –314 | –375 | 0 | –1 338 |
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder där förändringen under 2010 inte har rapporterats som en förändring i uppskjuten skatt uppgår till 277 Mkr och förklaras av valutaomräkningseffekter.
Tre svenska livförsäkringsbolag utanför SEB koncernen har mottagit förhandsbesked avseende beskattningen av fondrabatter. Fondrabatterna skall enligt förhandsbeskeden betraktas som skattepliktiga i inkomstbeskattningen. Förhandsbeskeden är överklagade till Högsta förvaltningsdomstolen och beslut väntas under 2011. SEB har inte gjort någon reservering baserat på bedömningen att det inte är sannolikt att reservering behövs.
16 Nettoresultat per aktie, kr
| Koncernen | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamheter | 2010 | 2009 | |||
| Aktieägarnas andel av nettoresultatet, Mkr | 8 531 | 1 805 | |||
| Genomsnittligt antal aktier, miljoner | 2 194 | 1 906 | |||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 3:88 | 0:95 | |||
| Aktieägarnas andel av nettoresultatet, Mkr | 8 531 | 1 805 | |||
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, miljoner | 2 202 | 1 911 | |||
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 3:87 | 0:94 |
Not 16 Nettoresultat per aktie
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| Avvecklad verksamhet | 2010 | 2009 |
| Aktieägarnas andel av nettoresultatet, Mkr | –1 786 | –691 |
| Genomsnittligt antal aktier, miljoner | 2 194 | 1 906 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | –0:81 | –0:36 |
| Aktieägarnas andel av nettoresultatet, Mkr | –1 786 | –691 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, miljoner | 2 202 | 1 911 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | –0:81 | –0:36 |
| Totala verksamheter | ||
| Aktieägarnas andel av nettoresultatet, Mkr | 6 745 | 1 114 |
| Genomsnittligt antal aktier, miljoner | 2 194 | 1 906 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 3:07 | 0:58 |
| Aktieägarnas andel av nettoresultatet, Mkr | 6 745 | 1 114 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, miljoner | 2 202 | 1 911 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 3:06 | 0:58 |
17 Riskupplysningar
Upplysningar kring kreditrisk, marknadsrisk, försäkringsrisk, operationell risk och affärs- och strategirisk redovisas tillsammans med likviditetsrisk och finansiering samt styrningen av dessa risker under sektionen Risk- och Kapitalhantering (sid 38–54) i förvaltningsberättelsen, som också är en del av årsredovisningen.
17 a Kreditexponering fördelad per bransch1)
| Ansvarsförbindelser Utlåning och åtaganden |
Derivatinstrument | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | 2010 | Summa 2009 |
| Banker | 123 291 | 214 342 | 24 315 | 29 597 | 57 890 | 65 771 | 205 496 | 309 710 |
| Finans och försäkring | 38 813 | 39 023 | 34 362 | 24 523 | 11 171 | 10 091 | 84 346 | 73 637 |
| Parti- och detaljhandel | 34 910 | 39 006 | 26 201 | 31 804 | 385 | 463 | 61 496 | 71 273 |
| Transport | 29 187 | 31 668 | 10 992 | 13 749 | 716 | 649 | 40 895 | 46 066 |
| Rederiverksamhet | 27 788 | 27 623 | 9 377 | 9 017 | 534 | 493 | 37 699 | 37 133 |
| Övrig serviceverksamhet | 69 130 | 69 994 | 49 764 | 38 512 | 2 567 | 4 115 | 121 461 | 112 621 |
| Byggnadsindustri | 7 975 | 9 957 | 11 568 | 10 169 | 55 | 59 | 19 598 | 20 185 |
| Tillverkningsindustri | 72 114 | 82 050 | 114 098 | 100 850 | 5 383 | 5 408 | 191 595 | 188 308 |
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 6 178 | 6 388 | 2 273 | 1 278 | 85 | 44 | 8 536 | 7 710 |
| Gruvindustri | 7 714 | 8 558 | 8 509 | 7 055 | 203 | 479 | 16 426 | 16 092 |
| Försörjning av el, gas och vatten | 21 606 | 24 759 | 21 144 | 20 780 | 3 846 | 3 927 | 46 596 | 49 466 |
| Övrigt | 31 091 | 26 470 | 5 809 | 4 173 | 397 | 2 666 | 37 297 | 33 309 |
| Företag | 346 506 | 365 496 | 294 097 | 261 910 | 25 342 | 28 394 | 665 945 | 655 800 |
| Kommersiella fastigheter | 120 903 | 131 712 | 12 620 | 14 187 | 2 806 | 3 578 | 136 329 | 149 477 |
| Flerfamiljsbostäder | 98 193 | 86 967 | 10 839 | 8 272 | 1 630 | 2 035 | 110 662 | 97 274 |
| Fastighetsförvaltning | 219 096 | 218 679 | 23 459 | 22 459 | 4 436 | 5 613 | 246 991 | 246 751 |
| Offentlig förvaltning | 62 667 | 80 952 | 10 362 | 11 085 | 2 428 | 2 666 | 75 457 | 94 703 |
| Bostadskrediter | 377 954 | 369 988 | 24 093 | 24 314 | 402 047 | 394 302 | ||
| Övrig utlåning | 53 243 | 58 660 | 53 509 | 56 486 | 11 | 17 | 106 763 | 115 163 |
| Hushåll | 431 197 | 428 648 | 77 602 | 80 800 | 11 | 17 | 508 810 | 509 465 |
| Kreditportfölj | 1 182 757 | 1 308 117 | 429 835 | 405 851 | 90 107 | 102 461 | 1 702 699 | 1 816 429 |
| Repor | 35 778 | 60 036 | ||||||
| Skuldinstrument | 322 434 | 361 181 | ||||||
| SUMMA | 2 060 911 | 2 237 646 |
1) Totala kreditexponeringen omfattar koncernens kreditportfölj (lån, leasingavtal, ansvarsförbindelser och motpartsrisker i derivatkontrakt), repor och skuldinstrument. Exponering visas före reserveringar. Derivat och repor redovisas med hänsyn tagen till nettningsavtal men före säkerheter och inkluderar tillägg för potentiell framtida riskförändring. Skuldinstrument omfattar alla räntebärande portföljer och räntebärande klientmedel samt de skuldinstrument som omklassificerats till Utlåning. Innehav av skuldinstrument i försäkringsdivisionen ingår inte i kreditexponeringen.
Tabellen inkluderar volymer från Kontorsrörelsen Tyskland som i balansräkningen omklassificerats till Tillgångar som innehas för försäljning.
17 b Kreditportföljen fördelad per bransch och marknader*
| Koncernen 2010 | Sverige | Danmark | Norge | Finland | Estland | Lettland | Litauen | Tyskland | Övriga | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Banker | 94 803 | 14 979 | 9 244 | 1 610 | 78 | 192 | 315 | 72 245 | 12 030 | 205 496 |
| Finans och försäkring | 54 396 | 1 428 | 4 844 | 516 | 195 | 894 | 414 | 19 018 | 2 641 | 84 346 |
| Parti- och detaljhandel | 31 983 | 796 | 897 | 194 | 2 155 | 3 168 | 7 338 | 12 288 | 2 678 | 61 497 |
| Transport | 27 366 | 295 | 1 578 | 153 | 876 | 1 707 | 2 712 | 5 603 | 605 | 40 895 |
| Rederiverksamhet | 31 209 | 200 | 778 | 121 | 545 | 194 | 255 | 14 | 4 383 | 37 699 |
| Övrig serviceverksamhet | 80 894 | 853 | 5 569 | 489 | 2 123 | 1 554 | 2 190 | 26 396 | 1 392 | 121 460 |
| Byggnadsindustri | 11 326 | 108 | 590 | 255 | 945 | 1 377 | 1 228 | 3 291 | 478 | 19 598 |
| Tillverkningsindustri | 135 044 | 1 715 | 3 680 | 4 804 | 3 542 | 1 858 | 6 412 | 26 519 | 8 021 | 191 595 |
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 5 064 | 198 | 11 | 34 | 884 | 1 610 | 583 | 138 | 14 | 8 536 |
| Utvinning av mineraler, olja och gas | 12 662 | 2 295 | 287 | 27 | 116 | 112 | 454 | 472 | 16 425 | |
| Försörjning av el, gas och vatten | 26 948 | 190 | 1 456 | 3 548 | 1 756 | 1 142 | 2 021 | 9 393 | 143 | 46 597 |
| Övrigt | 24 818 | 739 | 2 808 | 871 | 311 | 291 | 339 | 3 151 | 3 969 | 37 297 |
| Företag | 441 710 | 6 522 | 24 506 | 11 272 | 13 359 | 13 911 | 23 604 | 106 265 | 24 796 | 665 945 |
| Kommersiella fastigheter | 67 318 | 171 | 1 296 | 523 | 5 833 | 3 481 | 11 040 | 45 984 | 682 | 136 328 |
| Flerfamiljsbostäder | 82 234 | 1 | 162 | 2 168 | 18 | 26 080 | 110 663 | |||
| Fastighetsförvaltning | 149 552 | 172 | 1 458 | 523 | 5 833 | 5 649 | 11 058 | 72 064 | 682 | 246 991 |
| Offentlig förvaltning | 17 107 | 58 | 178 | 926 | 1 864 | 133 | 2 265 | 52 827 | 99 | 75 457 |
| Bostadskrediter | 291 812 | 3 034 | 14 521 | 8 713 | 19 161 | 62 172 | 2 634 | 402 047 | ||
| Övrig utlåning | 40 035 | 5 462 | 27 212 | 1 300 | 2 872 | 2 868 | 1 872 | 21 588 | 3 554 | 106 763 |
| Hushåll | 331 847 | 5 462 | 30 246 | 1 300 | 17 393 | 11 581 | 21 033 | 83 760 | 6 188 | 508 810 |
| KREDITPORTFÖLJ | 1 035 019 | 27 193 | 65 632 | 15 631 | 38 527 | 31 466 | 58 275 | 387 161 | 43 795 | 1 702 699 |
Tabellen inkluderar volymer från Kontorsrörelsen Tyskland som i balansräkningen omklassificerats till Tillgångar som innehas för försäljning.
| Koncernen 2009 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Banker | 178 418 | 24 663 | 8 873 | 1 596 | 169 | 685 | 411 | 78 964 | 15 931 | 309 710 |
| Finans och försäkring | 44 884 | 554 | 2 381 | 616 | 258 | 633 | 334 | 19 396 | 4 581 | 73 637 |
| Parti- och detaljhandel | 31 563 | 1 668 | 1 741 | 215 | 3 135 | 4 975 | 9 482 | 13 962 | 4 532 | 71 273 |
| Transport | 28 478 | 406 | 1 046 | 167 | 1 319 | 2 118 | 4 384 | 7 716 | 432 | 46 066 |
| Rederiverksamhet | 29 178 | 302 | 1 515 | 135 | 923 | 236 | 292 | 37 | 4 515 | 37 133 |
| Övrig serviceverksamhet | 82 473 | 650 | 3 407 | 196 | 2 498 | 1 820 | 2 973 | 17 560 | 1 044 | 112 621 |
| Byggnadsindustri | 9 473 | 79 | 411 | 427 | 1 392 | 1 814 | 1 970 | 4 381 | 238 | 20 185 |
| Tillverkningsindustri | 129 165 | 1 764 | 3 730 | 5 151 | 4 126 | 2 624 | 8 583 | 26 572 | 6 593 | 188 308 |
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 3 496 | 206 | 48 | 1 102 | 2 042 | 655 | 143 | 18 | 7 710 | |
| Utvinning av mineraler, olja och gas | 12 696 | 2 323 | 346 | 93 | 123 | 112 | 387 | 12 | 16 092 | |
| Försörjning av el, gas och vatten | 28 878 | 207 | 1 112 | 4 950 | 2 947 | 1 064 | 2 467 | 7 722 | 119 | 49 466 |
| Övrigt | 16 252 | 3 135 | 4 096 | 126 | 367 | 367 | 584 | 3 787 | 4 595 | 33 309 |
| Företag | 416 536 | 8 971 | 21 810 | 12 329 | 18 160 | 17 816 | 31 836 | 101 663 | 26 679 | 655 800 |
| Kommersiella fastigheter | 63 189 | 142 | 5 480 | 545 | 7 213 | 4 460 | 13 634 | 54 132 | 682 | 149 477 |
| Flerfamiljsbostäder | 65 020 | 1 | 8 | 2 570 | 30 | 29 636 | 9 | 97 274 | ||
| Fastighetsförvaltning | 128 209 | 143 | 5 488 | 545 | 7 213 | 7 030 | 13 664 | 83 768 | 691 | 246 751 |
| Offentlig förvaltning | 23 254 | 105 | 272 | 660 | 2 238 | 287 | 2 445 | 65 378 | 64 | 94 703 |
| Bostadskrediter | 266 060 | 3 528 | 16 821 | 10 448 | 22 784 | 72 472 | 2 189 | 394 302 | ||
| Övrig utlåning | 40 198 | 5 951 | 29 771 | 1 541 | 3 652 | 3 586 | 2 517 | 24 973 | 2 974 | 115 163 |
| Hushåll | 306 258 | 5 951 | 33 299 | 1 541 | 20 473 | 14 034 | 25 301 | 97 445 | 5 163 | 509 465 |
| KREDITPORTFÖLJ | 1 052 675 | 39 833 | 69 742 | 16 671 | 48 253 | 39 852 | 73 657 | 427 218 | 48 528 | 1 816 429 |
* Geografisk fördelning med utgångspunkt från var lånen är bokade samt före reserveringar för kreditförluster.
| 17 c Låneportföljen fördelad per bransch och marknader* |
|---|
| Koncernen 2010 | Sverige | Danmark | Norge | Finland | Estland | Lettland | Litauen | Tyskland | Övriga | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Banker | 45 262 | 8 372 | 2 198 | 581 | 75 | 155 | 214 | 57 968 | 8 466 | 123 291 |
| Finans och försäkring | 21 487 | 325 | 1 857 | 72 | 45 | 212 | 121 | 12 373 | 2 321 | 38 813 |
| Parti- och detaljhandel | 15 869 | 386 | 523 | 104 | 1 535 | 2 520 | 5 666 | 6 757 | 1 550 | 34 910 |
| Transport | 21 004 | 124 | 1 144 | 7 | 756 | 1 570 | 2 376 | 1 650 | 556 | 29 187 |
| Rederiverksamhet | 23 173 | 57 | 124 | 121 | 254 | 190 | 254 | 14 | 3 601 | 27 788 |
| Övrig serviceverksamhet | 46 420 | 388 | 3 409 | 260 | 1 736 | 1 090 | 1 492 | 13 307 | 1 028 | 69 130 |
| Byggnadsindustri | 4 228 | 74 | 321 | 77 | 455 | 1 017 | 720 | 1 046 | 37 | 7 975 |
| Tillverkningsindustri | 47 278 | 707 | 887 | 4 109 | 2 556 | 1 598 | 4 440 | 6 506 | 4 033 | 72 114 |
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 3 134 | 49 | 1 | 34 | 818 | 1 490 | 545 | 102 | 5 | 6 178 |
| Utvinning av mineraler, olja och gas | 7 156 | 28 | 287 | 24 | 104 | 108 | 4 | 3 | 7 714 | |
| Försörjning av el, gas och vatten | 11 422 | 39 | 88 | 3 530 | 1 470 | 1 007 | 995 | 3 006 | 49 | 21 606 |
| Övrigt | 19 947 | 714 | 2 508 | 807 | 295 | 287 | 320 | 2 818 | 3 395 | 31 091 |
| Företag | 221 118 | 2 863 | 10 890 | 9 408 | 9 944 | 11 085 | 17 037 | 47 583 | 16 578 | 346 506 |
| Kommersiella fastigheter | 56 752 | 160 | 841 | 515 | 5 721 | 3 402 | 10 819 | 42 010 | 682 | 120 902 |
| Flerfamiljsbostäder | 72 275 | 1 | 154 | 2 049 | 17 | 23 697 | 98 193 | |||
| Fastighetsförvaltning | 129 027 | 161 | 995 | 515 | 5 721 | 5 451 | 10 836 | 65 707 | 682 | 219 095 |
| Offentlig förvaltning | 6 178 | 58 | 145 | 926 | 1 565 | 123 | 1 810 | 51 763 | 99 | 62 667 |
| Bostadskrediter | 271 997 | 3 034 | 14 486 | 8 713 | 18 944 | 58 146 | 2 634 | 377 954 | ||
| Övrig utlåning | 23 670 | 2 821 | 9 736 | 706 | 2 312 | 2 314 | 1 390 | 7 546 | 2 749 | 53 244 |
| Hushåll | 295 667 | 2 821 | 12 770 | 706 | 16 798 | 11 027 | 20 334 | 65 692 | 5 383 | 431 198 |
| Låneportfölj | 697 252 | 14 275 | 26 998 | 12 136 | 34 103 | 27 841 | 50 231 | 288 713 | 31 208 | 1 182 757 |
| Repor, kreditinstitut | 30 885 | |||||||||
| Repor, allmänheten | 63 449 | |||||||||
| Omklassificerade portföljer | 91 333 | |||||||||
| Reserver | –14 919 | |||||||||
| Kontorsrörelsen Tyskland brutto, omklassificerade till Tillgångar |
||||||||||
| som innehas för försäljning | –74 438 | |||||||||
| TOTAL UTLÅNING | 1 279 067 |
| Banker | 118 428 | 20 797 | 1 464 | 422 | 163 | 655 | 241 | 60 762 | 11 409 | 214 341 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finans och försäkring | 20 303 | 249 | 622 | 109 | 53 | 628 | 42 | 12 973 | 4 043 | 39 022 |
| Parti- och detaljhandel | 17 211 | 779 | 483 | 136 | 2 556 | 3 787 | 7 377 | 5 508 | 1 168 | 39 005 |
| Transport | 22 153 | 153 | 621 | 2 | 1 171 | 1 867 | 3 929 | 1 393 | 379 | 31 668 |
| Rederiverksamhet | 21 545 | 302 | 948 | 135 | 807 | 229 | 287 | 32 | 3 338 | 27 623 |
| Övrig serviceverksamhet | 47 725 | 372 | 1 747 | 15 | 2 283 | 1 651 | 2 245 | 13 269 | 687 | 69 994 |
| Byggnadsindustri | 4 309 | 73 | 159 | 40 | 718 | 1 382 | 1 220 | 1 999 | 56 | 9 956 |
| Tillverkningsindustri | 52 461 | 946 | 1 096 | 3 819 | 3 070 | 2 204 | 6 931 | 9 250 | 2 273 | 82 050 |
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 2 613 | 36 | 38 | 1 053 | 1 924 | 619 | 98 | 9 | 6 390 | |
| Utvinning av mineraler, olja och gas | 7 870 | 38 | 346 | 89 | 106 | 102 | 8 | 1 | 8 560 | |
| Försörjning av el, gas och vatten | 12 099 | 22 | 75 | 4 901 | 1 758 | 901 | 1 236 | 3 723 | 44 | 24 759 |
| Övrigt | 12 785 | 760 | 3 984 | 79 | 355 | 362 | 565 | 3 866 | 3 713 | 26 469 |
| Företag | 221 074 | 3 692 | 9 811 | 9 582 | 13 913 | 15 041 | 24 553 | 52 119 | 15 711 | 365 496 |
| Kommersiella fastigheter | 55 130 | 142 | 3 142 | 535 | 7 033 | 4 388 | 13 131 | 47 530 | 681 | 131 712 |
| Flerfamiljsbostäder | 57 756 | 1 | 2 421 | 25 | 26 755 | 9 | 86 967 | |||
| Fastighetsförvaltning | 112 886 | 143 | 3 142 | 535 | 7 033 | 6 809 | 13 156 | 74 285 | 690 | 218 679 |
| Offentlig förvaltning | 12 184 | 105 | 241 | 660 | 1 873 | 258 | 1 936 | 63 632 | 64 | 80 953 |
| Bostadskrediter | 247 378 | 3 528 | 16 803 | 10 443 | 22 383 | 67 264 | 2 189 | 369 988 | ||
| Övrig utlåning | 23 809 | 2 685 | 11 779 | 836 | 2 938 | 2 901 | 2 014 | 8 741 | 2 957 | 58 660 |
| Hushåll | 271 187 | 2 685 | 15 307 | 836 | 19 741 | 13 344 | 24 397 | 76 005 | 5 146 | 428 648 |
| Låneportfölj | 735 759 | 27 422 | 29 965 | 12 035 | 42 723 | 36 107 | 64 283 | 326 803 | 33 020 | 1 308 117 |
| Repor, kreditinstitut Repor, allmänheten Omklassificerade portföljer Reserver |
42 324 61 594 125 339 –18 077 |
|||||||||
| TOTAL UTLÅNING | 1 519 297 |
* Geografisk fördelning med utgångspunkt från var lånen är bokade.
17 d Osäkra lånefordringar fördelade per bransch och marknader*
| Koncernen 2010 | Sverige | Danmark | Norge | Finland | Estland | Lettland | Litauen | Tyskland | Övriga | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Banker | 339 | 4 | 1 | 344 | ||||||
| Finans och försäkring | 1 | 3 | 4 | 2 | 21 | 31 | ||||
| Parti- och detaljhandel | 81 | 77 | 362 | 459 | 333 | 1 | 1 313 | |||
| Transport | 20 | 3 | 16 | 128 | 507 | 7 | 35 | 716 | ||
| Rederiverksamhet | 2 | 6 | 8 | |||||||
| Övrig serviceverksamhet | 46 | 107 | 57 | 68 | 511 | 108 | 5 | 902 | ||
| Byggnadsindustri | 21 | 18 | 1 | 98 | 481 | 285 | 88 | 27 | 1 019 | |
| Tillverkningsindustri | 86 | 7 | 12 | 242 | 361 | 154 | 631 | 255 | 209 | 1 957 |
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 26 | 6 | 75 | 20 | 21 | 148 | ||||
| Utvinning av mineraler, olja och gas | 33 | 24 | 57 | |||||||
| Försörjning av el, gas och vatten | 4 | 4 | ||||||||
| Övrigt | 152 | 23 | 23 | 15 | 30 | 55 | 717 | 1 015 | ||
| Företag | 435 | 155 | 42 | 246 | 636 | 1 331 | 2 419 | 867 | 1 039 | 7 170 |
| Kommersiella fastigheter | 128 | 586 | 1 369 | 3 836 | 1 864 | 7 783 | ||||
| Flerfamiljsbostäder | 70 | 305 | 325 | 700 | ||||||
| Fastighetsförvaltning | 198 | 586 | 1 674 | 3 836 | 2 189 | 8 483 | ||||
| Bostadskrediter | 9 | 10 | 113 | 431 | 563 | |||||
| Övrig utlåning | 4 | 95 | 5 | 275 | 66 | 213 | 658 | |||
| Hushåll | 9 | 4 | 105 | 5 | 275 | 113 | 497 | 213 | 1 221 | |
| OSÄKRA FORDRINGAR | 981 | 163 | 147 | 246 | 1 227 | 3 280 | 6 368 | 3 554 | 1 252 | 17 218 |
| varav Kontorsrörelsen, SEB AG | –578 | |||||||||
| Osäkra lånefordringar | ||||||||||
| exkl Kontorsrörelsen, SEB AG | 16 640 | |||||||||
| Koncernen 2009 | ||||||||||
| Banker | 339 | 2 | 1 | 342 | ||||||
| Finans och försäkring | 2 | 3 | 5 | 1 | 28 | 39 | ||||
| Parti- och detaljhandel | 100 | 150 | 212 | 757 | 367 | 1 586 | ||||
| Transport | 43 | 54 | 123 | 1 074 | 3 | 1 297 | ||||
| Rederiverksamhet | 8 | 8 | ||||||||
| Övrig serviceverksamhet | 165 | 124 | 92 | 97 | 699 | 132 | 1 309 | |||
| Byggnadsindustri | 31 | 16 | 87 | 390 | 247 | 121 | 892 | |||
| Tillverkningsindustri | 176 | 369 | 322 | 808 | 415 | 431 | 2 521 | |||
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 30 | 29 | 95 | 42 | 1 | 197 | ||||
| Utvinning av mineraler, olja och gas | 1 | 1 | 26 | 4 | 32 | |||||
| Försörjning av el, gas och vatten | 13 | 43 | 10 | 66 | ||||||
| Övrigt | 189 | 22 | 163 | 1 | 96 | 420 | 891 | |||
| Företag | 737 | 162 | 166 | 5 | 796 | 1 308 | 3 640 | 1 173 | 851 | 8 838 |
| Kommersiella fastigheter | 113 | 1 119 | 1 743 | 4 746 | 2 530 | 9 | 10 260 | |||
| Flerfamiljsbostäder | 48 | 369 | 450 | 867 | ||||||
| Fastighetsförvaltning | 161 | 0 | 0 | 1 119 | 2 112 | 4 746 | 2 980 | 9 | 11 127 | |
| Bostadskrediter | 12 | 41 | 649 | 702 | ||||||
| Övrig utlåning | 11 | 92 | 9 | 132 | 70 | 314 | ||||
| Hushåll | 12 | 11 | 133 | 9 | 132 | 70 | 649 | 1 016 | ||
| OSÄKRA FORDRINGAR | 1 249 | 175 | 299 | 5 | 1 924 | 3 552 | 8 456 | 4 803 | 860 | 21 323 |
* Geografisk fördelning med utgångspunkt från var lånen är bokade samt före reserveringar för kreditförluster.
17 e Gruppvis värderade lånefordringar*
| Förfallna lånefordringar > 60 dagar | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen 2010 | Sverige | Danmark | Norge | Finland | Estland | Lettland | Litauen | Tyskland | Övriga | Summa |
| Företag | 24 | 13 | 68 | 5 | 245 | 255 | 191 | 5 | 806 | |
| Bostadskrediter | 266 | 564 | 1 487 | 1 110 | 75 | 104 | 3 606 | |||
| Övrig utlåning | 590 | 299 | 383 | 65 | 112 | 355 | 177 | 141 | 2 122 | |
| Hushåll | 856 | 299 | 383 | 65 | 676 | 1 842 | 1 287 | 75 | 245 | 5 728 |
| SUMMA | 880 | 312 | 451 | 70 | 921 | 2 097 | 1 478 | 75 | 250 | 6 534 |
| varav Kontorsrörelsen, SEB AG | –75 | |||||||||
| Osäkra lånefordringar exkl Kontorsrörelsen, SEB AG |
6 459 | |||||||||
| Koncernen 2009 | ||||||||||
| Företag | 30 | 12 | 91 | 4 | 210 | 268 | 268 | 177 | 1 060 | |
| Bostadskrediter | 320 | 701 | 1 527 | 776 | 135 | 363 | 3 822 | |||
| Övrig utlåning | 528 | 343 | 398 | 96 | 129 | 387 | 174 | 2 055 | ||
| Hushåll | 848 | 343 | 398 | 96 | 830 | 1 914 | 950 | 135 | 363 | 5 877 |
| SUMMA | 878 | 355 | 489 | 100 | 1 040 | 2 182 | 1 218 | 135 | 540 | 6 937 |
| * Geografisk fördelning med utgångspunkt från var lånen är bokade. | ||||||||||
| Omstrukturerande lånefordringar | ||||||||||
| Koncernen 2010 | Sverige | Danmark | Norge | Finland | Estland | Lettland | Litauen | Tyskland | Övriga | Summa |
| Bostadskrediter Övrig utlåning |
49 | 159 | 294 | 502 0 |
||||||
| Hushåll | 49 | 159 | 294 | 502 | ||||||
| SUMMA | 49 | 159 | 294 | 502 | ||||||
| Koncernen 2009 | ||||||||||
| Bostadskrediter | 19 | 122 | 170 | 311 | ||||||
| Övrig utlåning | 1 | 1 | ||||||||
| Hushåll | 19 | 123 | 170 | 312 | ||||||
| SUMMA | 19 | 123 | 170 | 312 |
* Geografisk fördelning med utgångspunkt från var lånen är bokade samt före reserveringar före kreditförluster.
17 f Likviditetsrisk
Koncernen hanterar likviditetsrisken baserat på sannolikheten för en negativ avvikelse på en förväntad finansiell utveckling.
Likviditetsrisken är definierad som risken för förlust eller väsentligt högre kostnad än beräknat beroende på koncernens oförmåga att infria betalningsförpliktelser på förfallodagen. Tabellen nedan specificerar utgående och inkommande kassaflöden baserat på återstående kontraktuella förfallotider på balansräkningsdagen baserat på det tidigaste datum koncernen kan tvingas betala oberoende av bedömningar om sannolikheten att det inträffar. Beloppen som presenteras i förfallotider är odiskonterade kassaflöden. Tradingpositionerna, exklusive marknadsvärden för derivat som baseras på diskonterade kassaflöden, rapporteras inom < 3 månader trots att kontraktuella förfallotider
kan utsträcka sig över längre tid, för att reflektera trading verksamhetens kortsiktiga perspektiv. Poster inom linjen såsom lånelöften rapporteras inom < 3 månader för att återspegla instrumentens karaktär av betalning på anfordran. Följande skulder i balansräkningen är exkluderade då koncernen inte bedömer dem vara kontraktuella; reserveringar, uppskjuten skatt och skulder till anställda för aktie-relaterade prestationsersättningar. Derivatkontrakt som avvecklas brutto är en del av koncernens likviditetshantering och tabellen nedan specificerar särskilt kassaflödena från dessa derivat.
Koncernens derivat som avvecklas brutto omfattar:
– Valutabaserade derivat: valutaterminer, valutaswappar och
– Räntebaserade derivat: flervaluta ränteswappar.
Koncernen 2010
| Finansiella skulder (kontraktsmässiga förfallotider) | < 3 månader | 3 < 12 månader | 1 < 5 år | > 5 år | Summa |
|---|---|---|---|---|---|
| Skulder till kreditinstitut | 181 540 | 15 545 | 7 861 | 11 457 | 216 403 |
| In- och upplåning från allmänheten | 608 066 | 34 093 | 23 821 | 60 669 | 726 649 |
| Skulder till försäkringstagarna – investeringsavtal | 147 544 | 1 596 | 4 597 | 21 016 | 174 753 |
| Emitterade värdepapper | 190 938 | 96 562 | 247 861 | 33 485 | 568 846 |
| Skulder för handel | 78 800 | 78 800 | |||
| Leverantörs- och likvidskulder | 43 873 | 31 | 16 | 43 920 | |
| Efterställda skulder | 93 | 2 410 | 12 455 | 16 290 | 31 248 |
| Summa | 1 250 854 | 150 237 | 296 611 | 142 917 | 1 840 619 |
| Övriga skulder (icke finansiella) | 156 458 | 2 319 | 2 553 | 5 658 | 166 988 |
| Poster inom linjen | |||||
| Lånelöften | 252 673 | 265 | 2 133 | 1 818 | 256 889 |
| Andra finansiella åtaganden | 28 148 | 456 | 516 | 23 | 29 143 |
| Operativa lease åtaganden | 139 | 539 | 1 221 | 112 | 2 011 |
| Summa | 280 960 | 1 260 | 3 870 | 1 953 | 288 043 |
| Summa skulder och poster inom linjen | 1 688 272 | 153 816 | 303 034 | 150 528 | 2 295 650 |
| Summa finansiella tillgångar (kontraktsmässiga förfallotider)1) | 1 328 623 | 148 527 | 420 310 | 196 532 | 2 093 992 |
| Derivat | |||||
| Valutarelaterade | 2 610 610 | 1 009 662 | 217 416 | 58 006 | 3 895 694 |
| Ränterelaterade | 1 539 | 5 750 | 22 379 | 21 368 | 51 036 |
| Summa derivat, utflöde | 2 612 149 | 1 015 412 | 239 795 | 79 374 | 3 946 730 |
| Summa derivat, inflöde | 2 612 883 | 1 015 628 | 244 888 | 79 451 | 3 952 850 |
| Koncernen 2009 | |||||
| Skulder till kreditinstitut | 296 754 | 83 795 | 5 340 | 17 911 | 403 800 |
| In- och upplåning från allmänheten | 693 820 | 34 279 | 24 417 | 57 933 | 810 449 |
| Skulder till försäkringstagarna – investeringsavtal | 129 339 | 1 596 | 4 075 | 20 850 | 155 860 |
| Emitterade värdepapper | 97 332 | 96 529 | 228 493 | 80 254 | 502 608 |
| Skulder för handel | 61 529 | 61 529 | |||
| Leverantörs och likvidskulder | 37 760 | 26 | 14 | 37 800 | |
| Efterställda skulder | 8 746 | 12 174 | 22 302 | 43 222 | |
| Summa | 1 316 534 | 224 971 | 274 513 | 199 250 | 2 015 268 |
| Övriga skulder (icke finansiella) | 104 034 | 1 767 | 3 230 | 9 095 | 118 126 |
| Poster inom linjen | |||||
| Lånelöften | 216 592 | 1 607 | 3 328 | 5 799 | 227 326 |
| Andra finansiella åtaganden | 27 392 | 737 | 709 | 1 135 | 29 973 |
| Operativa lease åtaganden | 306 | 4 | 2 407 | 148 | 2 865 |
| Summa | 244 290 | 2 348 | 6 444 | 7 082 | 260 164 |
| Summa skulder och poster inom linjen | 1 664 858 | 229 086 | 284 187 | 215 427 | 2 393 558 |
| Summa finansiella tillgångar (kontraktsmässiga förfallotider)1) | 1 776 711 | 148 643 | 223 267 | 130 796 | 2 279 417 |
| Derivat | |||||
| Valutarelaterade | 2 772 778 | 1 059 589 | 222 041 | 62 287 | 4 116 695 |
| Ränterelaterade | 9 098 | 43 889 | 115 760 | 17 158 | 185 905 |
| Summa derivat, utflöde | 2 781 876 | 1 103 478 | 337 801 | 79 445 | 4 302 600 |
| Summa derivat, inflöde | 2 781 728 | 1 104 144 | 337 609 | 79 699 | 4 303 180 |
Not 17 f Likviditetsrisk
| Moderbolaget 2010 | ||
|---|---|---|
| Finansiella skulder (kontraktsmässiga förfallotider) | < 3 månader | 3 < 12 månader | 1 < 5 år | > 5 år | Summa |
|---|---|---|---|---|---|
| Skulder till kreditinstitut | 157 149 | 14 806 | 13 509 | 14 353 | 199 817 |
| In- och upplåning från allmänheten | 446 054 | 12 010 | 8 207 | 26 059 | 492 330 |
| Emitterade värdepapper | 183 342 | 86 115 | 216 821 | 32 843 | 519 121 |
| Skulder för handel | 75 046 | 75 046 | |||
| Leverantörs och likvidskulder | 42 740 | 42 740 | |||
| Efterställda skulder | 2 177 | 12 296 | 16 290 | 30 763 | |
| Summa | 904 331 | 115 108 | 250 833 | 89 545 | 1 359 817 |
| Övriga skulder (icke finansiella) | 18 018 | 15 | 100 | 1 190 | 19 323 |
| Poster inom linjen | |||||
| Lånelöften | 181 717 | 181 717 | |||
| Andra finansiella åtaganden | 10 029 | 10 029 | |||
| Summa | 191 746 | 191 746 | |||
| Summa skulder och poster inom linjen | 1 107 878 | 111 719 | 226 310 | 72 451 | 1 518 358 |
| Summa finansiella tillgångar (kontraktsmässiga förfallotider)1) | 934 792 | 106 441 | 258 102 | 74 044 | 1 373 379 |
| Derivat | |||||
| Valutarelaterade | 2 551 167 | 974 633 | 204 169 | 229 583 | 3 959 552 |
| Ränterelaterade | 15 335 | 17 009 | 66 500 | 54 693 | 153 537 |
| Summa derivat, utflöde | 2 566 502 | 991 642 | 270 669 | 284 276 | 4 113 089 |
| Summa derivat, inflöde | 2 567 675 | 992 063 | 275 507 | 284 234 | 4 119 479 |
| Moderbolaget 2009 | |||||
| Skulder till kreditinstitut | 272 548 | 112 235 | 1 364 | 383 | 386 530 |
| In- och upplåning från allmänheten | 482 020 | 7 546 | 1 197 | 87 | 490 850 |
| Emitterade värdepapper | 72 223 | 74 545 | 211 232 | 10 784 | 368 784 |
| Skulder för handel | 58 479 | 58 479 | |||
| Leverantörs och likvidskulder | 1 698 | 10 727 | 12 425 | ||
| Efterställda skulder | 6 622 | 3 154 | 2 299 | 23 422 | 35 497 |
| Summa | 893 590 | 197 480 | 216 092 | 45 403 | 1 352 565 |
| Övriga skulder (icke finansiella) | 12 709 | 1 | 2 | 12 712 | |
| Poster inom linjen | |||||
| Lånelöften | 147 991 | 147 991 | |||
| Andra finansiella åtaganden | 7 802 | 7 802 | |||
| Summa | 155 793 | 155 793 | |||
| Summa skulder och poster inom linjen | 1 062 092 | 197 481 | 216 094 | 45 403 | 1 521 070 |
| Summa finansiella tillgångar (kontraktsmässiga förfallotider)1) | 1 189 081 | 63 825 | 85 894 | 18 331 | 1 357 131 |
| Derivat | |||||
| Valutarelaterade | 2 606 411 | 996 014 | 208 718 | 58 550 | 3 869 693 |
| Ränterelaterade | 9 098 | 43 889 | 115 760 | 17 158 | 185 905 |
| Summa derivat, utflöde | 2 615 509 | 1 039 903 | 324 478 | 75 708 | 4 055 598 |
| Summa derivat, inflöde | 2 615 370 | 1 040 533 | 324 282 | 75 943 | 4 056 128 |
1) Finansiella tillgångar som är tillgängliga för att möta skulder och utestående utombalanslöften inkluderar kassa, innehav på centralbankskonton, pantsättningsbara skuldinstrument samt lån och förskott till banker och kunder. Tradingpositioner rapporteras inom < 3 månader, trots att kontraktuella förfallotider kan utsträcka sig över längre tid, och försäkringsverksamheten inom 5 år < vilket reflekterar trading- och försäkringsverksamhetens perspektiv.
18 Mätning av verkligt värde av finansiella tillgångar och skulder
| Koncernen | Moderbolaget | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Noterade | Värderings | Värderings teknik | Noterade | Värderings | Värderings teknik | |||
| marknads värden |
teknik baserad på observer bara |
baserad på ej observerbara |
marknads värden |
teknik baserad på observer bara |
baserad på ej observerbara |
|||
| 2010 | (Nivå 1) | indata (Nivå 2) | indata (Nivå 3) | Summa | (Nivå 1) | indata (Nivå 2) | indata (Nivå 3) | Summa |
| Tillgångar | ||||||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 43 352 | 12 903 | 20 | 56 275 | 39 762 | 12 981 | 52 743 | |
| Skuldinstrument till verkligt värde | 67 371 | 97 081 | 1 064 | 165 516 | 65 126 | 92 955 | 1 064 | 159 145 |
| Derivatinstrument till verkligt värde | 2 140 | 118 258 | 7 241 | 127 639 | 842 | 114 025 | 7 241 | 122 108 |
| Andra finansiella tillgångar klassificerade | ||||||||
| till verkligt värde | 64 796 | 20 414 | 255 | 85 465 | 64 | 64 | ||
| Egetkapitalinstrument som kan säljas | 2 326 | 383 | 7 | 2 716 | 1 682 | 1 682 | ||
| Skuldinstrument som kan säljas | 11 072 | 52 338 | 725 | 64 135 | 14 058 | 725 | 14 783 | |
| Intresseföretag | 920 | 920 | 47 | 920 | 967 | |||
| SUMMA | 191 057 | 301 377 | 10 232 | 502 666 | 107 412 | 234 130 | 9 950 | 351 492 |
| Skulder | ||||||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 33 669 | 33 669 | 31 705 | 31 705 | ||||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 34 160 | 10 197 | 441 | 44 798 | 34 124 | 8 459 | 441 | 43 024 |
| Derivatinstrument till verkligt värde | 2 301 | 116 220 | 2 338 | 120 859 | 915 | 112 656 | 2 338 | 115 909 |
| Emitterade värdepapper till verkligt värde | 5 580 | 16 969 | 22 549 | 16 969 | 16 969 | |||
| SUMMA | 70 130 | 131 997 | 19 748 | 221 875 | 66 744 | 121 115 | 19 748 | 207 607 |
| 2009 | ||||||||
| Tillgångar | ||||||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 33 246 | 6 142 | 15 | 39 403 | 18 300 | 14 306 | 32 606 | |
| Skuldinstrument till verkligt värde | 148 381 | 140 | 148 521 | 135 987 | 141 | 136 128 | ||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 1 652 | 139 771 | 2 013 | 143 436 | 695 | 133 157 | 2 012 | 135 864 |
| Andra finansiella tillgångar klassificerade | ||||||||
| till verkligt värde | 72 232 | 18 537 | 90 769 | 77 | 77 | |||
| Egetkapitalinstrument som kan säljas | 873 | 992 | 430 | 2 295 | 834 | 416 | 1 250 | |
| Skuldinstrument som kan säljas Intresseföretag |
67 956 | 17 556 | 26 906 |
85 538 906 |
14 957 25 |
11 857 |
14 968 882 |
|
| SUMMA | 175 959 | 331 379 | 3 530 | 510 868 | 18 995 | 299 343 | 3 437 | 321 775 |
| Skulder | ||||||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 14 527 | 14 527 | 14 327 | 14 327 | ||||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 2 850 | 44 152 | 47 002 | 44 152 | 44 152 | |||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 514 | 125 885 | 2 013 | 128 412 | 116 112 | 2 013 | 118 125 | |
| Andra finansiella skulder | 1 499 | 1 499 | ||||||
| Emitterade värdepapper till verkligt värde | 6 | 25 073 | 25 079 | 17 776 | 17 776 | |||
| SUMMA | 17 897 | 196 609 | 2 013 | 216 519 | 14 327 | 178 040 | 2 013 | 194 380 |
Värdering till verkligt värde Syftet vid värdering till verkligt värde är att komma fram till det pris till vilket en ordnad transaktion skulle ske mellan kunniga parter på armlängds avstånd på affärsmässiga villkor. Koncernen har etablerat en kontrollmiljö för att fastställa verkliga värden för finansiella instrument där även en oberoende översyn av värderingsmodeller ingår. För att säkerställa korrekta marknadsvärderingar av finansiella instrument gör Risk Control, minst månadsvis, en oberoende validering av alla priser. Om principerna för validering inte efterlevs ska Head of Group Finance informeras. Avsteg som är väsentliga eller av principiell vikt kräver godkännande från GRMC (Group Risk Measurement Committee) och ASC (Accounting Standards Committee). SEB använder olika metoder för att komma fram till det verkliga värdet för finansiella instrument; noterade priser på aktiva marknader, värderingstekniker som innehåller observerbar indata och värderingstekniker baserade på interna modeller. För upplysningsändamål klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde i en värderingshierarki som återspeglar observerbarheten på de indata som använts vid värderingarna. Risk Control klassificerar och ser kontinuerligt över klassificeringen av finansiella instrument i hierarkin för verkligt värde. En aktiv marknad är en marknad där transaktioner sker med tillräcklig volym och frekvens för att ge kontinuerlig prisinformation. Syftet är att komma fram till det pris till vilket en transaktion skulle kunna ske, utan att ändra eller dela upp instrumentet eller inkludera det i en portfölj, på den mest fördelaktiga marknaden SEB har direkt tillgång till.
Mer information om värdering till verkligt värde återfinns i not 46.
Nivå 1: Noterade marknadsvärden Värderingar i nivå 1 bestäms av ojusterade noterade marknadsvärden för identiska instrument på aktiva marknader där noterade priser är lätt tillgängliga och representerar aktuella och regelbundet förekommande marknadstransaktioner mellan parter som är oberoende av varandra. Exempel på finansiella instrument i nivå 1 är noterade aktier och skuldinstrument samt börshandlade derivat. Instrument som handlas på en aktiv marknad där en eller flera marknadsaktörer tillhandahåller bindande prisnoteringar på balansdagen är också exempel på finansiella instrument som klassificeras i nivå 1.
Nivå 2: Värderingsteknik som utgår från observerbar indata I värderingstekniker i nivå 2 är all väsentlig indata i värderingsmodellerna observerbar endera direkt eller indirekt. Värderingstekniker i nivå 2 inkluderar diskonterade kassaflöden, optionsvärderingsmodeller, nyligen gjorda transaktioner och priser på andra instrument som är övervägande lika. Exempel på observerbar indata är valutakurser, bindande prisnoteringar för värdepapper, marknadsräntor (stibor, libor, etc.), implicita volatiliteter från observerbara optionspriser med samma löptid och aktuella transaktioner som SEB genomfört med en eller flera externa motparter. Indata kan ändras från att vara observerbara till att bli icke observerbara under perioden de innehas på grund av till exempel att instrumentet inte längre handlas på en likvid marknad. Exempel på finansiella instrument i nivå 2 är de flesta OTC-derivat som optioner och ränteswappar baserade på libor-swapräntan eller avkastningskurvan för räntor i utländsk valuta. Andra exempel är instrument där SEB nyligen genomfört transaktioner med tredje part och instrument för vilka SEB interpolerar mellan observerbara variabler.
Nivå 3 Värderingsteknik med signifikant icke observerbar indata Värderingstekniker i nivå 3 innehåller en signifikant mängd indata som inte är observerbar. Dessa tekniker baseras generellt på extrapolering från observerbar indata för liknande instrument, analys av historiska data eller andra analytiska tekniker. Exempel på finansiella instrument i nivå 3 är mer komplexa OTC derivat, optioner med lång löptid för vilka volatiliteten extrapoleras eller derivat som beror på en icke observerbar korrelation. Andra exempel är instrument för vilka det för närvarande inte finns någon aktiv marknad eller bindande prisnoteringar som onoterade aktier och innehav i private equity. Om det verkliga värdet för finansiella instrument innehåller mer än en icke observerbar indata, aggregeras indata som inte är observerbar för att bestämma klassificeringen för hela instrumentet. Nivån i hierarkin för verkligt värde till vilken ett finansiellt instrument klassificeras bestäms baserat på den lägsta nivån av indata som är väsentlig för det verkliga värdet i sin helhet.
Väsentliga överföringar mellan nivå 1 och nivå 2 Skuldinstrument till verkligt värde har förts över från nivå 2 till nivå 1 huvudsakligen beroende på en ökning av verkliga värden som kan erhållas från noterade priser på en aktiv marknad och att metoden för klassificering i hierarkin för verkligt värde har utvecklats ytterligare. Skuldinstrument som kan säljas har förts över från nivå 1 till nivå 2 huvudsakligen för att metoden för klassificering i hierarkin för verkligt värde har utvecklats ytterligare.
Not 18 Fair value measurement of financial assets and liabilities
| Koncernen 2010 | Ingående balans |
Vinster/förluster i resultat räkningen 1) 2) |
Vinster/förluster i Övrigt total resultat |
Inköp | Försäljningar | Förflyttningar till nivå 3 3) |
Förflyttningar från nivå 3 |
Valutakurs differenser |
SUMMA |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 15 | 7 | –9 | 9 | –2 | 20 | |||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 140 | –13 | 937 | 1 064 | |||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 2 013 | 5 228 | 7 241 | ||||||
| Andra finansiella tillgångar klassificerade | |||||||||
| till verkligt värde | 5 | 112 | 141 | –3 | 255 | ||||
| Egetkapitalinstrument som kan säljas Skuldinstrument som kan säljas |
430 26 |
3 | –17 | 3 716 |
–424 | –5 | 7 725 |
||
| Intresseföretag | 906 | 14 | 920 | ||||||
| SUMMA | 3 530 | 14 | 5 | 122 | –39 | 7 034 | –424 | –10 | 10 232 |
| Skulder | |||||||||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 441 | 441 | |||||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 2 013 | 325 | 2 338 | ||||||
| Emitterade värdepapper till verkligt värde | 16 969 | 16 969 | |||||||
| SUMMA | 2 013 | 17 735 | 19 748 | ||||||
| Moderbolaget 2010 | |||||||||
| Tillgångar | |||||||||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 141 | 923 | 1 064 | ||||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 2 012 | 5 229 | 7 241 | ||||||
| Egetkapitalinstrument som kan säljas | 416 | –416 | 0 | ||||||
| Skuldinstrument som kan säljas | 11 | 725 | –11 | 725 | |||||
| Intresseföretag | 857 | 49 | 14 | 920 | |||||
| SUMMA | 3 437 | 49 | 6 877 | –427 | 14 | 9 950 | |||
| Skulder | |||||||||
| Skuldinstrument till verkligt värde | 441 | 441 | |||||||
| Derivatinstrument till verkligt värde | 2 013 | 325 | 2 338 | ||||||
| Emitterade värdepapper till verkligt värde | 16 969 | 16 969 | |||||||
| SUMMA | 2 013 | 17 735 | 19 748 |
1) Vinster och förluster i resultaträkningen är redovisade under Nettoresultat av finansiella transaktioner, Livförsäkringsintäkter netto och Övriga intäkter.
2) Vinster och förluster i resultaträkningen som hänförs till innehav per 31 december 2010 uppgår till 14 Mkr.
3) Huvudsakliga förflyttningar till nivå 3 är en följd av ytterligare utveckling av metoden för klassificering enligt verkligt värde hierarkin.
Känslighet för icke observerbara indata för finansiella instrument i nivå 3
Nedanstående tabell illustrerar den potentiella påverkan på resultatet av den relativa osäkerheten på verkligt värde på finansiella instrument som för sin värdering är beroende av icke observerbar indata. Känsligheten för icke observerbar indata har bedömts genom att förändra antaganden i värderingstekniken.
Detta illustreras i nedanstående tabell genom ändringar av marginalen för indexreglerade swappar, implicita volatiliteter, kredit spreadar eller multipel jämförelse. Det är inte troligt att alla icke observerbara indata samtidigt skulle ha det mest extrema värdet i intervallet av rimliga möjliga alternativ.
| Tillgångar | Skulder | Netto | Känslighet | Kommentarer till känsligheten i ej observerbara indata | |
|---|---|---|---|---|---|
| Struktureda derivat – ränterelaterade |
602 | –399 | 203 | 40 | En ändring av marginalen för indexreglerade swappar med 5 punkter och en ändring av implicit volatilitet med 5 procentenheter skulle få en resultateffekt på +/– SEK 40m. |
| Aktieoptioner | 20 | 20 | 10 | En ändring av implicit volatilitet på 10 procentenheter skulle få en resultateffekt på +/– SEK 10m. |
|
| CPM Portfölj | 1 704 | 1 704 | 85 | En ändring av kreditmarginalen med 100 punkter skulle få en resultat effekt på +/– SEK 85m. |
|
| Riskkapitalinnehav | 920 | 920 | 174 | Värderingen är uppskattad inom ett intervall av möjliga utfall, där den möjliga resultat effekten visas i känslighetsnalysen. En ändring i värderingsparametrarna, som multipla jämförelser, skulle i det lägre intervallet få en resultateffekt på –SEK 174m. |
19 Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | ||
| Kassa | 3 018 | 4 524 | 953 | 1 281 | |
| Tillgodohavanden hos utländska centralbanker | 43 470 | 32 065 | 18 988 | 20 534 | |
| SUMMA | 46 488 | 36 589 | 19 941 | 21 815 |
20 Utlåning till kreditinstitut
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Återstående löptid | ||||
| – betalbara på anfordran | 17 158 | 53 084 | 49 305 | 36 100 |
| – högst tre månader | 109 156 | 182 503 | 123 360 | 193 183 |
| – längre än 3 månader men högst 1 år | 16 445 | 3 106 | 22 564 | 53 965 |
| – längre än 1 år men högst 5 år | 10 527 | 14 344 | 34 870 | 57 440 |
| – längre än 5 år | 2 446 | 7 225 | 4 045 | 5 247 |
| Upplupen ränta | 656 | 762 | 704 | 998 |
| Utlåning | 156 388 | 261 024 | 234 848 | 346 933 |
| Belåningsbara skuldinstrument1) | 31 947 | 40 960 | ||
| Övriga skuldinstrument1) | 15 646 | 29 267 | 15 646 | 29 267 |
| Upplupen ränta | 207 | 209 | 74 | 23 |
| Skuldinstrument | 47 800 | 70 436 | 15 720 | 29 290 |
| SUMMA | 204 188 | 331 460 | 250 568 | 376 223 |
| varav repor | 30 885 | 42 324 | 28 418 | 30 954 |
| Genomsnittlig återstående löptid (år) | 0,51 | 0,54 | 0,74 | 0,81 |
1) Se not 41 för löptid samt not 42 för emittenter.
21 Utlåning till allmänheten
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Återstående löptid | ||||
| – betalbara på anfordran | 42 560 | 48 915 | 7 808 | 13 647 |
| – högst tre månader | 259 943 | 222 800 | 223 708 | 187 101 |
| – längre än 3 månader men högst 1 år | 195 347 | 144 523 | 167 040 | 104 862 |
| – längre än 1 år men högst 5 år | 363 774 | 431 431 | 264 364 | 314 699 |
| – längre än 5 år | 167 260 | 282 663 | 62 341 | 64 113 |
| Upplupen ränta | 2 462 | 2 602 | 1 674 | 1 618 |
| Utlåning | 1 031 346 | 1 132 934 | 726 935 | 686 040 |
| Belåningsbara skuldinstrument1) | 6 894 | 8 319 | ||
| Övriga skuldinstrument1) | 36 401 | 46 368 | 36 401 | 46 368 |
| Upplupen ränta | 238 | 216 | 105 | 67 |
| Skuldinstrument | 43 533 | 54 903 | 36 506 | 46 435 |
| SUMMA | 1 074 879 | 1 187 837 | 763 441 | 732 475 |
| varav repor | 63 449 | 61 638 | 68 319 | 57 657 |
| Genomsnittlig återstående löptid (år) | 2,84 | 3,75 | 2,13 | 2,44 |
1) Se not 41 för löptid samt not 42 för emittenter.
Finansiell leasing
| Bokfört värde | 64 318 | 74 848 |
|---|---|---|
| Bruttoinvestering | 74 809 | 84 783 |
| Nuvärdet av fordran avseende framtida minimileaseavgifter | 61 155 | 71 341 |
| Ej intjänade finansiella intäkter | 9 979 | 9 222 |
| Reserv för osäkra fordringar avseende minimileaseavgifter | –1 222 | –1 486 |
| Koncernen 2010 | Koncernen 2009 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bokfört värde | Brutto investering |
Nuvärdet av fordran |
Bokfört värde | Brutto investering |
Nuvärdet av fordran |
|
| Återstående löptid | ||||||
| – högst 1 år | 7 754 | 8 142 | 7 325 | 9 037 | 10 168 | 9 105 |
| – längre än 1 år men högst 5 år | 23 850 | 25 206 | 23 186 | 28 638 | 30 412 | 28 001 |
| – längre än 5 år | 32 714 | 41 461 | 30 644 | 37 173 | 44 203 | 34 235 |
| SUMMA | 64 318 | 74 809 | 61 155 | 74 848 | 84 783 | 71 341 |
Det enskilt största leasingengagemanget uppgår till 5,2 miljarder kronor (5,2).
22 Finansiella tillgångar till verkligt värde
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |||
| Värdepapper för handel | 221 791 | 187 924 | 211 888 | 168 734 | ||
| Derivat för handel | 116 008 | 133 230 | 112 547 | 123 753 | ||
| Derivat för säkringsredovisning | 11 631 | 10 206 | 9 561 | 12 111 | ||
| Förändring av verkligt värde i portföljsäkring | 3 419 | 4 026 | ||||
| Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bär risken | 179 432 | 155 486 | ||||
| Försäkringstillgångar till verkligt värde | 85 325 | 89 140 | ||||
| Andra finansiella tillgångar till verkligt värde | 140 | 1 629 | 64 | 77 | ||
| FINANSIELLA TILLGÅNGAR TILL VERKLIGT VÄRDE | 617 746 | 581 641 | 334 060 | 304 675 |
I kategorin Finansiella tillgångar till verkligt värde redovisas dels finansiella tillgångar som innehas för handel och dels finansiella tillgångar som vid förvärvet klassificerats tillhöra denna kategori. Dessa finansiella tillgångar värderas till verkligt värde och värdeförändringen redovisas via resultaträkningen.
| Värdepapper för handel | ||||
|---|---|---|---|---|
| Egetkapitalinstrument | 56 275 | 39 403 | 52 743 | 32 606 |
| Belåningsbara skuldinstrument1) | 37 382 | 86 724 | 31 866 | 75 397 |
| Övriga skuldinstrument1) | 126 497 | 60 772 | 125 625 | 59 928 |
| Upplupen ränta | 1 637 | 1 025 | 1 654 | 803 |
| SUMMA | 221 791 | 187 924 | 211 888 | 168 734 |
| 1) Se not 41 för löptid samt not 42 för emittenter. | ||||
| Derivat för handel | ||||
| Positiva stängningsvärdet för ränterelaterade derivat | 67 484 | 84 269 | 67 001 | 76 726 |
| Positiva stängningsvärdet för valutarelaterade derivat | 41 236 | 41 116 | 38 426 | 39 269 |
| Positiva stängningsvärdet för aktierelaterade derivat | 6 987 | 2 027 | 6 890 | 2 007 |
| Positiva stängningsvärdet för övriga derivat | 301 | 5 818 | 230 | 5 751 |
| SUMMA | 116 008 | 133 230 | 112 547 | 123 753 |
| Derivat för säkringsredovisning | ||||
| Verkligt värde säkringar | 6 587 | 4 095 | 6 100 | 6 796 |
| Kassaflödessäkringar | 3 461 | 5 315 | 3 461 | 5 315 |
| Portföljsäkringar av ränterisker | 1 583 | 796 | ||
| SUMMA | 11 631 | 10 206 | 9 561 | 12 111 |
| Försäkringstillgångar till verkligt värde | ||||
| Egetkapitalinstrument | 23 704 | 13 305 | ||
| Övriga skuldinstrument1) | 60 709 | 74 655 | ||
| Upplupen ränta | 912 | 1 180 | ||
| SUMMA | 85 325 | 89 140 | ||
| 1) Se not 41 för löptid samt not 42 för emittenter. | ||||
| Andra finansiella tillgångar till verkligt värde | ||||
| Egetkapitalinstrument | 140 | 1 178 | 64 | 77 |
| Belåningsbara skuldinstrument1) | 16 | |||
| Övriga skuldinstrument1) | 435 | |||
| SUMMA | 140 | 1 629 | 64 | 77 |
1) Se not 41 för löptid samt not 42 för emittenter.
För att i betydande grad ta bort inkonsekvenser i värdering och redovisning har koncernen valt att klassificera de finansiella tillgångar och finansiella skulder som fondförsäkringsverksamheten ger upphov till, som poster värderade till verkligt värde via resultaträkningen. Detta innebär att värdeförändringen på de placeringstillgångar (företrädesvis fonder) där försäkringstagarna bär placeringsrisken och motsvarande skulder löpande redovisas i resultaträkningen. Verkligt värde för dessa tillgångar och skulder bestäms med hjälp av fondandelarnas noterade marknadspriser, vilka handlas på aktiva marknader.
23 Finansiella tillgångar som kan säljas
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |||
| Egetkapitalinstrument till ursprungligt anskaffningsvärde | 119 | 115 | 118 | 113 | ||
| Egetkapitalinstrument till verkligt värde | 2 660 | 2 233 | 1 664 | 1 226 | ||
| Belåningsbara skuldinstrument1) | 45 516 | 63 451 | 4 662 | 442 | ||
| Övriga skuldinstrument1) | 17 909 | 21 189 | 9 819 | 14 257 | ||
| Aktier övertagna för skyddande av fordran | 56 | 62 | 18 | 24 | ||
| Upplupen ränta | 710 | 898 | 302 | 269 | ||
| SUMMA | 66 970 | 87 948 | 16 583 | 16 331 |
1) Se not 41 för löptid samt not 42 för emittenter.
För de aktier som redovisats till anskaffningsvärde finns inte några noterade marknadspriser. Verkligt värde har inte heller kunnat beräknas på ett tillförlitligt sätt med hjälp av en värderingsteknik. De flesta av dessa aktier innehas av strategiska skäl och är därmed inte avsedda att avyttras inom en nära framtid.
24 Finansiella tillgångar som innehas till förfall
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | ||
| Övriga skuldinstrument1) | 1 438 | 1 320 | 3 671 | 3 780 | |
| Upplupen ränta | 13 | 12 | 14 | 9 | |
| SUMMA | 1 451 | 1 332 | 3 685 | 3 789 |
1) Se not 41 för löptid samt not 42 för emittenter.
25 Aktier och andelar i intresseföretag
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | ||
| Strategiska innehav | 102 | 89 | 47 | 25 | |
| Innehav i riskkapitalbolag | 920 | 906 | 920 | 882 | |
| SUMMA | 1 022 | 995 | 967 | 907 |
| Strategiska innehav | Tillgångar1) | Skulder1) | Intäkter1) | Resultat1) | Bokfört värde | Ägarandel, % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Asiv Sweden Förening ek.fören., Malmö | 0 | |||||
| BAB Bankernas Automatbolag AB, Stockholm | 15 | 20 | ||||
| Bankomatcentralen AB, Stockholm | 1 | 0 | 28 | |||
| Bankpension AB, Stockholm | 25 | 3 | 19 | 0 | 10 | 40 |
| Bathory Progressus AB, Stockholm | 3 | 28 | ||||
| BDB Bankernas Depå AB, Stockholm | 2 559 | 2 525 | 50 | 9 | 7 | 20 |
| BGC Holding AB, Stockholm | 280 | 100 | 674 | 8 | 4 | 33 |
| Föreningen Bankhälsan i Stockholm, Stockholm | 21 | 20 | 40 | 4 | 33 | |
| Invest Ahead Scandinavia AB, Stockholm | 2 | 27 | ||||
| Upplysningscentralen UC AB, Stockholm | 196 | 89 | 422 | 29 | 0 | 27 |
| Vikström & Andersson AB, Stockholm | 0 | 25 | ||||
| Vikström & Andersson Asset Management AB, Stockholm | 2 | 25 | ||||
| Moderföretagets innehav | 47 | |||||
| Dotterföretagens innehav | 4 | |||||
| Koncernmässiga justeringar | 51 | |||||
| KONCERNENS INNEHAV | 102 |
1) Hämtat från respektive årsredovisning för 2009.
Not 25 Aktier och andelar i intresseföretag
| 2010 | 2009 | |||
|---|---|---|---|---|
| Innehav i riskkapitalverksamheten | Bokfört värde | Ägarandel, % | Bokfört värde | Ägarandel, % |
| 3nine AB, Stockholm | 20 | 27 | ||
| Airsonett AB, Ängelholm | 46 | 26 | 33 | 20 |
| Ascade Holding AB, Stockholm | 64 | 45 | 63 | 31 |
| Askembla Growth Fund KB, Stockholm | 100 | 25 | 112 | 25 |
| Capres A/S, Köpenhamn | 33 | 23 | 33 | 23 |
| Cobolt AB, Stockholm | 37 | 40 | 37 | 40 |
| Coresonic AB, Linköping | 17 | 34 | ||
| Crossroad Loyalty Solutions AB, Göteborg | 15 | 44 | 15 | 46 |
| Diakrit International Ltd, Hongkong | 1 | 11 | ||
| Exitram AB, Stockholm | 23 | 44 | 23 | 44 |
| Fält Communications AB, Umeå | 26 | 47 | 26 | 47 |
| InDex Pharmaceuticals AB, Stockholm | 86 | 55 | 62 | 49 |
| Neoventa Holding AB, Göteborg | 65 | 36 | 60 | 36 |
| Nomad Holdings Ltd, Newcastle | 34 | 13 | 37 | 13 |
| NuEvolution A/S, Köpenhamn | 52 | 47 | 46 | 47 |
| PhaseIn AB, Stockholm | 73 | 45 | 73 | 44 |
| Prodacapo AB, Örnsköldsvik | 5 | 16 | 6 | 16 |
| Quickcool AB, Lund | 14 | 33 | 10 | 24 |
| Sanos Bioscience A/S, Herlev | 45 | 30 | ||
| Scandinova Systems AB, Uppsala | 22 | 29 | 22 | 29 |
| Scibase AB, Stockholm | 84 | 24 | 45 | 29 |
| Signal Processing Devices Sweden AB, Linköping | 35 | 48 | 29 | 43 |
| Tail-f Systems AB, Stockholm | 33 | 43 | 33 | 43 |
| Xylophane AB, Göteborg | 15 | 23 | 15 | 23 |
| Zinwave Holdings Limited, Cambridge | 40 | 24 | 37 | 31 |
| Moderföretagets innehav | 920 | 882 | ||
| Koncernmässiga justeringar | 24 | |||
| KONCERNENS INNEHAV | 920 | 906 |
Uppgifter om intresseföretagens organisationsnummer och antal andelar tillhandahålls av banken på begäran.
Strategiska innehav i intresseföretag redovisas enligt kapitalandelsmetoden i koncernredovisningen.
Intresseföretag som innehas inom ramen för koncernens riskkapitalverksamhet har koncernen i enlighet med IAS 28 valt att klassificera som poster värderade till verkligt värde via resultaträkningen. Innehaven redovisas därmed i enlighet med IAS 39.
Vissa företag där banken innehar mindre än 20 procent av röstandelarna har klassificerats som intresseföretag. Anledningen är att banken är representerad i dessa företags styrelser samt deltar i arbetet med företagens strategiska frågor. Alla innehav av finansiella tillgångar i koncernens riskkapitalverksamhet förvaltas, följs upp och utvärderas baserat på verkligt värde i enlighet med dokumenterade investeringsstrategier och riskmandat.
Verkligt värde på de innehav som handlas på en aktiv marknad baseras på noterade marknadspriser. Verkligt värde för de innehav som inte handlas på en aktiv marknad beräknas med hjälp av värderingstekniker som baseras på analys av diskonterade kassaflöden, värdering med referens till finansiella instrument som i allt väsentligt är likadana, värdering med referens till genomförda transaktioner i samma finansiella instrument.
26 Aktier och andelar i koncernföretag
| Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | ||
| Svenska koncernföretag | 15 800 | 15 801 | |
| Utländska koncernföretag | 39 345 | 43 524 | |
| SUMMA | 55 145 | 59 325 | |
| varav innehav i kreditinstitut | 39 085 | 43 241 |
| 2010 | 2009 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Svenska koncernföretag | Bokfört värde | Utdelning | Ägarandel, % | Bokfört värde | Utdelning | Ägarandel, % |
| Aktiv Placering AB, Stockholm | 38 | 100 | 38 | 100 | ||
| Enskilda Kapitalförvaltning SEB AB, Stockholm | 100 | 100 | ||||
| Försäkringsaktiebolaget Skandinaviska Enskilda Captive, Stockholm | 100 | 100 | 100 | 100 | ||
| KMM i Stockholm AB, Stockholm | 1 | 100 | 1 | 100 | ||
| Parkeringshuset Lasarettet HGB KB, Stockholm | 99 | 99 | ||||
| Repono Holding AB, Stockholm | 5 406 | 100 | 5 406 | 100 | ||
| SEB AB, Stockholm | 6 076 | 100 | 6 076 | 1 850 | 100 | |
| SEB Förvaltnings AB, Stockholm | 5 | 100 | 5 | 100 | ||
| SEB Internal Supplier AB, Stockholm | 12 | 100 | 12 | 100 | ||
| SEB Investment Management AB, Stockholm | 763 | 100 | 762 | 100 | ||
| SEB Kort AB, Stockholm | 2 260 | 100 | 2 260 | 187 | 100 | |
| SEB Portföljförvaltning AB, Stockholm | 1 115 | 5 | 100 | 1 115 | 25 | 100 |
| SEB Strategic Investments AB, Stockholm | 24 | 100 | 24 | 100 | ||
| Skandic Projektor AB, Stockholm | 1 | 100 | ||||
| Skandinaviska Kreditaktiebolaget, Stockholm | 100 | 100 | ||||
| Team SEB AB, Stockholm | 1 | 100 | ||||
| SUMMA | 15 800 | 5 | 15 801 | 2 062 |
Not 26 Aktier och andelar i koncernföretag
| 2010 | 2009 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Utländska koncernföretag | Bokfört värde | Utdelning | Ägarandel, % | Bokfört värde | Utdelning | Ägarandel, % |
| Baltectus B.V., Amsterdam | 225 | 100 | ||||
| Interscan Servicos de Consultoria Ltda, São Paulo | 100 | 100 | ||||
| Key Asset Management (Switzerland) SARL, Geneve | 100 | 100 | ||||
| Key Asset Management (UK) Limited, London | 559 | 100 | 612 | 100 | ||
| Key Asset Management Norge ASA, Oslo | 1 | 100 | 1 | 100 | ||
| Key Capital Management Inc, Tortola | 330 | 100 | 351 | 100 | ||
| Möller Bilfinans AS, Oslo | 53 | 51 | 60 | 51 | ||
| Njord AS, Oslo | 100 | 100 | ||||
| PuJSC SEB Bank, Kiev | 100 | 99 | 100 | |||
| SEB AG, Frankfurt am Main | 18 983 | 698 | 100 | 21 906 | 100 | |
| SEB Asset Management America Inc, Stamford | 3 | 17 | 100 | 25 | 100 | |
| SEB Asset Management Norge AS, Oslo | 41 | 19 | 100 | |||
| SEB Asset Management S.A., Luxemburg | 5 | 14 | 100 | 5 | 40 | 100 |
| SEB Bank JSC, St Petersburg (f d PetroEnergobank) | 608 | 100 | 255 | 100 | ||
| SEB Banka, AS, Riga | 1 347 | 100 | 1 632 | 100 | ||
| SEB bankas, AB, Vilnius | 5 624 | 100 | 4 711 | 100 | ||
| SEB Enskilda AS, Oslo | 725 | 48 | 100 | 780 | 93 | 100 |
| SEB Enskilda Inc., New York | 27 | 100 | 31 | –12 | 100 | |
| SEB Enskilda Corporate Finance Oy Ab, Helsingfors | 23 | 10 | 100 | 3 | 51 | |
| SEB Fund Services S.A., Luxemburg | 92 | 100 | 105 | 100 | ||
| SEB Gyllenberg Asset Management Ab, Helsingfors (f d SEB Gyllenberg Ab) | 488 | 11 | 100 | 558 | –11 | 100 |
| SEB Gyllenberg Fondbolag Ab, Helsingfors | 17 | 6 | 100 | 20 | 100 | |
| SEB Gyllenberg Private Bank Ab, Helsingfors | 63 | 100 | 71 | 100 | ||
| SEB Hong Kong Trade Services Ltd, Hongkong | 100 | 100 | ||||
| SEB IT Partner Estonia OÜ, Tallinn | 3 | 50 | ||||
| SEB Leasing Oy, Helsingfors | 3 782 | 87 | 100 | 4 393 | 100 | |
| SEB Leasing, CJSC, St Petersburg | 131 | 100 | 131 | 100 | ||
| SEB NET S.L., Barcelona | 100 | |||||
| SEB Pank, AS, Tallinn | 1 474 | 100 | 2 041 | 100 | ||
| SEB Privatbanken ASA, Oslo | 1 341 | –11 | 100 | 1 441 | 83 | 100 |
| SIGGE S.A., Warsaw (f d SEB TFI S.A.) | 25 | 26 | 100 | 33 | 1 | 100 |
| Skandinaviska Enskilda Banken A/S, Köpenhamn | 1 776 | 100 | 2 158 | 100 | ||
| Skandinaviska Enskilda Banken Corporation, New York | 17 | 100 | 127 | 100 | ||
| Skandinaviska Enskilda Banken S.A., Luxemburg | 1 235 | 67 | 100 | 1 466 | 426 | 100 |
| Skandinaviska Enskilda Ltd, London | 408 | 45 | 100 | 490 | 100 | |
| SUMMA | 39 345 | 1 079 | 43 524 | 620 |
Uppgifter om koncernföretagens organisationsnummer och antal andelar tillhandahålls av banken på begäran.
27 Materiella och immateriella tillgångar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Goodwill | 10 491 | 10 829 | 105 | 209 |
| Aktiverade anskaffningsvärden | 3 631 | 3 501 | ||
| Andra immateriella tillgångar | 2 800 | 2 847 | 1 682 | 1 144 |
| Immateriella tillgångar | 16 922 | 17 177 | 1 787 | 1 353 |
| Kontorsinventarier, IT och övriga materiella tillgångar | 1 093 | 1 229 | 310 | 229 |
| Leasingobjekt 1) | 38 808 | 39 770 | ||
| Fastigheter för egen verksamhet | 495 | 971 | 2 | 2 |
| Materiella tillgångar | 1 588 | 2 200 | 39 120 | 40 001 |
| Förvaltningsfastigheter till anskaffningsvärde | 562 | 398 | ||
| Förvaltningsfastigheter till verkligt värde via resultaträkningen | 7 473 | 7 778 | ||
| Fastigheter övertagna för skyddande av fordran | 490 | 217 | ||
| Förvaltningsfastigheter | 8 525 | 8 393 | ||
| SUMMA | 27 035 | 27 770 | 40 907 | 41 354 |
1) I koncernen är leasingobjekt klassificerade som finansiell leasing och redovisas som utlåning.
| Goodwill | ||||
|---|---|---|---|---|
| Ingående balans | 10 829 | 13 692 | 209 | 523 |
| Årets förvärv | 25 | |||
| Årets nedskrivningar | –2 969 | –104 | –314 | |
| Valutakursdifferenser | –338 | 81 | ||
| SUMMA | 10 491 | 10 829 | 105 | 209 |
Not 27 Materiella och immateriella tillgångar
| Koncernen | |||
|---|---|---|---|
| Aktiverade anskaffningskostnader | 2010 | 2009 | |
| Ingående balans | 3 501 | 3 351 | |
| Årets aktivering av anskaffningskostnader | 813 | 776 | |
| Årets avskrivning av anskaffningskostnader | –653 | –611 | |
| Valutakursdifferenser | –30 | –15 | |
| SUMMA | 3 631 | 3 501 |
Goodwill och immateriella tillgångar med obegränsad nyttjandeperiod Prövning för nedskrivning av goodwill har baserats på nyttjandevärdet i respektive kassagenererande enhet, med fem års prognostiserat kassaflöde. Kassaflödet är baserat på historiskt utfall och framtida utsikter, liksom antaganden vad gäller tillväxt. Antagen tillväxt efter fem år är baserad på en förväntad långsiktig inflation, 2,0 procent. Diskonteringsräntan som användes är baserad på estimat av avkastningskravet på eget kapital, med antagna 10,5 procent i avkastning på eget kapital efter skatt för koncernen. De beskrivna antagandena är enbart till för att pröva nedskrivningsbehovet.
Definitionen av kassagenererande enhet har blivit granskad och uppdaterad under 2009. Kassagenererande enheter är divisionerna Stora företag & Institutioner, Kapitalförvaltning, Kontorsrörelsen (exklusive Kort), Liv (exklusive Danmark), affärsområdet Kort samt Livs verksamhet i affärsenheten Danmark.
Kassagenererande enheter med goodwill och immateriella tillgångar med obegränsad nyttjandeperiod är Kapitalförvaltning med 4 755 Mkr (4 900), Stora företag & Institutioner med 1 019 Mkr (1 067), Kontorsrörelsen (exklusive Kort) med 929 Mkr (929) Kontorsrörelsen – Kort med 1 161 Mkr (1 266), Liv (exklusive Danmark) med 2 343 Mkr (2 343) och Liv Danmark med 284 Mkr (324).
Goodwill som uppkom i samband med Trygg Hansa-förvärvet, 5 721 Mkr
(5 721), genererar kassaflöden i divisionerna Kapitalförvaltning, Kontorsrörelsen och Liv. Goodwillvärdet har fördelats på dessa enheter för prövning av nedskrivningsbehov. En känslighetsanalys där diskonteringsräntan respektive förväntad långsiktig tillväxt ändrats med en procentenhet resulterade inte i något nedskrivningsbehov.
Under 2009 har goodwill skrivits ner för koncernen i Baltikum, Ukraina och Ryssland. Goodwill på 2 317 Mkr som skapats genom SEB's investeringar i de baltiska länderna har blivit nedskriven och kostnaden för nedskrivningen har belastat divisionen Baltikum. Nedskrivningen avspeglade en snabb makroekonomisk försämring i Baltikum vilket förväntades minska intäktsgenereringen och höja reserverna för kreditförluster under prognosperioden. Goodwill på 594 Mkr avseende SEB:s verksamhet i Ukraina och 77 Mkr avseende SEB:s verksamhet i Ryssland har också skrivits ned och har belastat totala operativa kostnader.
Avslutning av tidigare expansionsplaner i Ukraina samt en snabb makroekonomisk försämring resulterade i nedskrivning. Nedskrivningsprövning av goodwill i Baltikum, Ukraina och Ryssland baserades på nyttjandevärdet, med en prognosperiod på fem år och antagen diskonteringsränta efter skatt på ca 13 procent, vilket avspeglade en högre risk på dessa marknader jämfört med för koncernen i sin helhet.
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| Andra immateriella tillgångar1) | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Ingående balans | 5 883 | 5 070 | 1 609 | 1 066 |
| Årets förvärv | 1 019 | 1 054 | 702 | 543 |
| Koncernmässiga förändringar | 3 | 35 | ||
| Omklassificeringar | –2 | 6 | ||
| Årets försäljningar | –76 | –37 | ||
| Omklassificerade till Tillgångar som innehas för försäljning | –1 | |||
| Valutakursdifferenser | –452 | –213 | ||
| Anskaffningsvärde | 6 371 | 5 883 | 2 346 | 1 609 |
| Ingående balans | –3 036 | –2 718 | –465 | –254 |
| Årets avskrivningar | –404 | –394 | –163 | –129 |
| Årets nedskrivningar | –246 | –77 | –26 | –77 |
| Omklassificeringar | –3 | |||
| Ackumulerade avskrivningar för årets försäljningar | 23 | 34 | ||
| Valutakursdifferenser | 92 | 122 | –10 | –5 |
| Ackumulerade avskrivningar | –3 571 | –3 036 | –664 | –465 |
| SUMMA | 2 800 | 2 847 | 1 682 | 1 144 |
| 1) Den huvudsakliga delen utgörs av kapitaliserade utvecklingsprojekt. |
Inventarier, IT och övriga materiella tillgångar
| SUMMA | 1 093 | 1 229 | 310 | 229 |
|---|---|---|---|---|
| Ackumulerade avskrivningar | –4 658 | –6 749 | –2 647 | –2 563 |
| Valutakursdifferenser | 651 | 474 | ||
| Omklassificerade till Tillgångar som innehas för försäljning | 1 483 | |||
| Ackumulerade avskrivningar för årets försäljningar | 420 | 255 | ||
| Omklassificeringar | –7 | –6 | ||
| Årets nedskrivningar | –8 | –6 | ||
| Årets avskrivningar | –448 | –554 | –84 | –99 |
| Ingående balans | –6 749 | –6 912 | –2 563 | –2 464 |
| Anskaffningsvärde | 5 751 | 7 978 | 2 957 | 2 792 |
| Valutakursdifferenser | –511 | –273 | ||
| Omklassificerade till Tillgångar som innehas för försäljning | –1 576 | |||
| Årets försäljningar | –424 | –289 | ||
| Omklassificeringar | 1 | 4 | ||
| Årets förvärv | 283 | 241 | 165 | 74 |
| Ingående balans | 7 978 | 8 295 | 2 792 | 2 718 |
Not 27 Materiella och immateriella tillgångar
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| Leasingobjekt1) | 2010 | 2009 |
| Ingående balans | 51 061 | 50 477 |
| Årets förvärv | 6 075 | 8 456 |
| Årets försäljningar | –6 848 | –7 872 |
| Anskaffningsvärde | 50 288 | 51 061 |
| Ingående balans | –11 291 | –10 656 |
| Årets avskrivningar | –4 253 | –4 506 |
| Ackumulerade avskrivningar för årets försäljningar | 3 617 | 3 871 |
| Valutakursdifferenser | 447 | |
| Ackumulerade avskrivningar | –11 480 | –11 291 |
| SUMMA | 38 808 | 39 770 |
1) Avskrivningar på leasingobjekt görs enligt en annuitetsmodell och baseras på ett erfarenhetsmässigt beräknat restvärde vid avtalsperiodens slut. För leasingobjekt som inte kan omsättas på en fungerande marknad är det planenliga restvärdet noll vid avtalsperiodens slut. Överskott i samband med avyttring av leasingobjekt redovisas under Övriga intäkter.
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| Fastigheter för egen verksamhet | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Ingående balans | 1 557 | 1 732 | 3 | 3 |
| Årets förvärv | 4 | 14 | ||
| Koncernmässiga förändringar | –54 | –6 | ||
| Omklassificeringar | –64 | –15 | ||
| Årets försäljningar | –18 | –45 | ||
| Omklassificerade till Tillgångar som innehas för försäljning | –168 | |||
| Valutakursdifferenser | –141 | –123 | ||
| Anskaffningsvärde | 1 116 | 1 557 | 3 | 3 |
| Ingående balans | –586 | –595 | –1 | –1 |
| Årets avskrivningar | –62 | –55 | ||
| Årets nedskrivningar | –4 | –2 | ||
| Omklassificeringar | 64 | –5 | ||
| Ackumulerade avskrivningar för årets försäljningar | 16 | 36 | ||
| Omklassificerade till Tillgångar som innehas för försäljning | 163 | |||
| Valutakursdifferenser | –212 | 35 | ||
| Ackumulerade avskrivningar | –621 | –586 | –1 | –1 |
| SUMMA | 495 | 971 | 2 | 2 |
| Taxeringsvärde fastigheter | 2 | 2 | 2 | 2 |
| varav byggnad | 1 | 1 | 1 | 1 |
Taxeringsvärde avser endast fastigheter i Sverige.
Förvaltningsfastigheter redovisade till anskaffningsvärde
| Ingående balans | 660 | 468 |
|---|---|---|
| Årets förvärv | 198 | 377 |
| Omklassificeringar | 419 | |
| Årets försäljningar | –191 | –167 |
| Omklassificerade till Tillgångar som innehas för försäljning | –131 | |
| Valutakursdifferenser | –100 | –18 |
| Anskaffningsvärde | 855 | 660 |
| Ingående balans | –262 | –250 |
| Årets avskrivningar | –24 | –27 |
| Omklassificeringar | –31 | |
| Ackumulerade avskrivningar för årets försäljningar | 45 | |
| Omklassificerade till Tillgångar som innehas för försäljning | 58 | |
| Valutakursdifferenser | –79 | 15 |
| Ackumulerade avskrivningar | –293 | –262 |
| SUMMA | 562 | 398 |
Not 27 Materiella och immateriella tillgångar
| Förvaltningsfastigheter redovisade till | Koncernen | ||
|---|---|---|---|
| verkligt värde via resultaträkningen | 2010 | 2009 | |
| Ingående balans | 7 778 | 7 272 | |
| Årets förvärv | 807 | 977 | |
| Årets försäljningar | –87 | –1 | |
| Kursdifferenser | –1 025 | –470 | |
| SUMMA | 7 473 | 7 778 |
Driftnetto för förvaltningsfastigheter
| 402 | 422 |
|---|---|
| –101 | –125 |
| 301 | 297 |
1) Direkta kostnader för förvaltningsfastighter som inte genererat hyrsintäkter uppgår till 27 Mkr (14).
Fastigheter övertagna för skyddande av fordran
| Kursdifferenser –21 |
–11 |
|---|---|
| Årets försäljningar –327 |
–834 |
| Omklassificeringar –2 |
–56 |
| Årets förvärv 623 |
1 012 |
| Ingående balans 217 |
106 |
| Driftnetto för fastigheter övertagna för skyddande av fordran | ||
|---|---|---|
| Externa intäkter | 4 | 2 |
| Driftskostnader | –26 | –16 |
| SUMMA | –22 | –14 |
28 Övriga tillgångar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Aktuella skattefordringar | 4 580 | 3 898 | 2 327 | 1 228 |
| Uppskjutna skattefordringar | 1 709 | 1 624 | 156 | |
| Kund och likvidfordringar | 30 434 | 14 637 | 28 998 | 12 425 |
| Marginalsäkerheter | 13 989 | 17 120 | 13 989 | 17 120 |
| Övriga tillgångar | 14 379 | 14 780 | 5 561 | 8 249 |
| ÖVRIGA TILLGÅNGAR | 65 091 | 52 059 | 51 031 | 39 022 |
| Aktuella skattefordringar | ||||
| Övriga | 4 580 | 3 898 | 2 327 | 1 228 |
| Redovisade i resultaträkningen | 4 580 | 3 898 | 2 327 | 1 228 |
| SUMMA | 4 580 | 3 898 | 2 327 | 1 228 |
| Uppskjutna skattefordringar | ||||
| Underskottsavdrag | 1 170 | 1 327 | ||
| Övriga temporära skillnader 1) | 520 | 548 | ||
| Redovisade i resultaträkningen | 1 690 | 1 875 | ||
| Orealiserade förluster i kassaflödessäkringar | 156 | 156 | ||
| Orealiserade förluster i finansiella tillgångar som kan säljas | –137 | –251 | ||
| Redovisade i Eget kapital | 19 | –251 | 156 | |
| SUMMA | 1 709 | 1 624 | 156 |
1) En temporär skillnad är skillnaden mellan en tillgångs eller skulds redovisade respektive skattemässiga värde. Skillnaden resulterar i uppskjutna skatteskulder och skattefordringar.
Not 28 Övriga tillgångar
Uppskjutna skattefordringar hänförliga till underskottsavdrag avser främst Baltikum och Tyskland och stöds av SEB:s bedömning om framtida intjäning i respektive enhet.
Underskottsavdragen i koncernen för vilken uppskjuten skattefordran inte redovisas i balansräkningen uppgår till 4 816 Mkr (4 809). Dessa redovisas ej på grund av osäkerhet om möjligheten att utnyttja dem. Detta inkluderar förluster där beloppet endast kan användas för kommunalskatt. Den potentiella skattefordran som inte redovisas uppgår till 1 087 Mkr (990).
Samtliga underskottsavdrag är utan tidsbegränsning med undantag av 1 053 Mkr (1 978) motsvarande en uppskjuten skattefordran på 158 Mkr (297) som förfaller 2017.
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| Kund- och likvidfordringar | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Kundfordringar | 989 | 725 | ||
| Likvidfordringar | 29 445 | 13 912 | 28 998 | 12 425 |
| SUMMA | 30 434 | 14 637 | 28 998 | 12 425 |
| Övriga tillgångar | ||||
| Pensionstillgångar, netto | 4 042 | 3 961 | ||
| Återförsäkrares andel av försäkringstekniska avsättningar | 463 | 553 | ||
| Upplupna räntor | 11 | 28 | ||
| Övriga upplupna intäkter | 1 299 | 1 127 | 1 704 | 1 700 |
| Förutbetalda kostnader | 444 | 453 | ||
| Övrigt | 8 120 | 8 658 | 3 857 | 6 549 |
| SUMMA | 14 379 | 14 780 | 5 561 | 8 249 |
29 Skulder till kreditinstitut
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Återstående löptid | ||||
| – betalbara på anfordran 34 907 |
33 970 | 8 611 | 22 947 | |
| – högst tre månader 146 483 |
201 611 | 147 430 | 230 950 | |
| – längre än 3 månader men högst 1 år 14 583 |
136 600 | 14 489 | 123 464 | |
| – längre än 1 år men högst 5 år 7 059 |
6 875 | 12 527 | 3 853 | |
| – längre än 5 år 9 241 |
17 165 | 11 980 | 4 326 | |
| Upplupen ränta 351 |
1 212 | 371 | 990 | |
| SUMMA 212 624 |
397 433 | 195 408 | 386 530 | |
| varav repor 15 805 |
30 448 | 13 061 | 28 116 | |
| Genomsnittlig återstående löptid (år) 0,66 |
0,76 | 0,95 | 0,42 |
30 In- och upplåning från allmänheten
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Inlåning | 560 345 | 665 474 | 437 440 | 418 924 |
| Upplåning | 148 742 | 132 678 | 46 483 | 71 152 |
| Upplupen ränta | 2 454 | 2 936 | 916 | 774 |
| SUMMA | 711 541 | 801 088 | 484 839 | 490 850 |
| Inlåning 1) | ||||
| Återstående löptid | ||||
| – betalbara på anfordran | 101 865 | 368 399 | 1 136 | 255 894 |
| – högst tre månader | 370 580 | 190 688 | 407 115 | 132 454 |
| – längre än 3 månader men högst 1 år | 24 333 | 29 291 | 8 485 | 11 806 |
| – längre än 1 år men högst 5 år | 16 810 | 25 282 | 4 962 | 4 402 |
| – längre än 5 år | 46 757 | 51 814 | 15 742 | 14 368 |
| SUMMA | 560 345 | 665 474 | 437 440 | 418 924 |
| 1) Inlåning definieras som saldot på de konton som omfattas av insättningsgarantin. Beloppet avser hela behållningen på kontona utan hänsyn till den beloppsbegränsning som gäller för insättnings garanti och avgiftsunderlag. |
||||
| Genomsnittlig återstående löptid (år) | 1,03 | 0,96 | 0,52 | 0,51 |
| Upplåning | ||||
| Återstående löptid | ||||
| – betalbara på anfordran | 395 | 4 964 | 693 | |
| – högst tre månader | 123 480 | 99 462 | 38 668 | 61 567 |
| – längre än 3 månader men högst 1 år | 7 021 | 10 790 | 940 | 1 163 |
| – längre än 1 år men högst 5 år | 5 122 | 4 646 | 820 | 1 363 |
| – längre än 5 år | 12 724 | 12 816 | 6 055 | 6 366 |
| SUMMA | 148 742 | 132 678 | 46 483 | 71 152 |
| varav repor | 10 185 | 30 154 | 7 458 | 15 437 |
| Genomsnittlig återstående löptid (år) | 1,09 | 1,22 | 1,47 | 1,07 |
31 Skulder till försäkringstagarna
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2010 | 2009 | |
| Skulder till försäkringstagarna – investeringsavtal | 174 753 | 155 860 |
| Skulder till försäkringstagarna – försäkringsavtal | 89 217 | 93 149 |
| SUMMA | 263 970 | 249 009 |
| Skulder till försäkringstagarna – investeringsavtal* | ||
| Ingående balans | 155 860 | 115 110 |
| Omklassificering till försäkringsavtal | –2 202 | –187 |
| Förändringar i försäkringstekniska avsättningar | ||
| för investeringsavtal1) | 22 869 | 41 693 |
| Valutakursdifferenser | –1 774 | –756 |
| SUMMA | 174 753 | 155 860 |
1) Nettot av under året erhållna premier, avkastning på fondplaceringar minus utbetalning till försäkringstagarna samt avdrag för avgifter och avkastningsskatt.
* Försäkringstekniska avsättningar där försäkringstagarna bär placeringsrisken.
Skulder till försäkringstagarna – försäkringsavtal
| Valutakursdifferenser | –10 940 | –5 256 |
|---|---|---|
| Förändring i kollektiv bonusavsättning | 2 898 | 87 |
| Förändring i övriga försäkringstekniska avsättningar1) | 1 908 | 2 171 |
| Ingående balans | 93 149 | 95 960 |
| Omklassificering från investeringsavtal | 2 202 | 187 |
1) Nettot av under året erhållna premier, allokerad återbäringsränta minus utbetalning till försäkringstagarna samt avdrag för avgifter och avkastningsskatt.
32 Emitterade värdepapper
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Obligationslån | 343 593 | 355 928 | 302 372 | 270 323 |
| Övriga emitterade värdepapper | 180 521 | 93 381 | 180 473 | 93 325 |
| Upplupen ränta | 6 369 | 6 734 | 5 688 | 5 136 |
| SUMMA | 530 483 | 456 043 | 488 533 | 368 784 |
Koncernen emitterar aktieindexobligationer, som innehåller både en skulddel och en egetkapitaldel. Koncernen har valt att klassificera aktieindexobligationer till ett värde av 22 549 Mkr (25 079) som poster värderade till verkligt värde via resultaträkningen med hänvisning till att de innehåller inbäddade derivat. Motsvarande belopp för moderföretaget är 16 969 Mkr (17 776). Detta val innebär
att hela det kombinerade avtalet värderas till verkligt värde och att värdeförändringarna löpande redovisas i resultaträkningen. Verkligt värde för dessa finansiella instrument beräknas med användning av en värderingsteknik som uteslutande baseras på marknadsnoteringar. Koncernens kontraktsmässiga skulder uppgår till 22 158 Mkr (24 577) och moderföretagets till 15 895 Mkr (17 378).
| Obligationslån | ||||
|---|---|---|---|---|
| Återstående löptid | ||||
| – om högst ett år | 109 542 | 92 909 | 86 720 | 52 579 |
| – längre än ett år men högst fem år | 208 916 | 249 042 | 191 055 | 207 221 |
| – längre än fem år men högst tio år | 14 127 | 3 839 | 13 634 | 1 757 |
| – längre än tio år | 11 008 | 10 138 | 10 963 | 8 766 |
| SUMMA | 343 593 | 355 928 | 302 372 | 270 323 |
| Genomsnittlig återstående löptid (år) | 2,79 | 2,80 | 2,92 | 2,93 |
| Övriga emitterade värdepapper | ||||
| Återstående löptid | ||||
| – betalbara på anfordran | 217 | 56 | 169 | |
| – högst tre månader | 153 563 | 69 839 | 153 563 | 69 839 |
| – längre än 3 månader men högst 1 år | 26 741 | 23 486 | 26 741 | 23 486 |
| – längre än 1 år men högst 5 år | ||||
| SUMMA | 180 521 | 93 381 | 180 473 | 93 325 |
| Genomsnittlig återstående löptid (år) | 0,20 | 0,25 | 0,20 | 0,25 |
33 Finansiella skulder till verkligt värde
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | ||
| Derivat för handel | 113 597 | 119 293 | 111 438 | 114 130 | |
| Derivat för säkringsredovisning | 7 262 | 9 119 | 4 471 | 3 995 | |
| Skulder för handel | 78 467 | 61 529 | 74 729 | 58 479 | |
| Verkligt värdeförändring av säkrade poster i en portföljsäkring | 1 364 | 1 499 | |||
| SUMMA | 200 690 | 191 440 | 190 638 | 176 604 |
Finansiella skulder som koncernen valt att klassificera som poster till verkligt värde via resultaträkningen finns specificerade i not 31 och 32.
| Derivat för handel | ||||
|---|---|---|---|---|
| Negativa stängningsvärdet för ränterelaterade derivat | 68 533 | 78 055 | 69 544 | 74 537 |
| Negativa stängningsvärdet för valutarelaterade derivat | 41 704 | 39 828 | 38 847 | 38 467 |
| Negativa stängningsvärdet för aktierelaterade derivat | 3 220 | 1 137 | 2 961 | 952 |
| Negativa stängningsvärdet för övriga derivat | 140 | 273 | 86 | 174 |
| SUMMA | 113 597 | 119 293 | 111 438 | 114 130 |
| Derivat för säkringsredovisning | ||||
| Verkligt värde säkringar | 1 721 | 585 | 1 717 | 823 |
| Kassaflödessäkringar | 2 754 | 3 172 | 2 754 | 3 172 |
| Portföljsäkringar av ränterisker | 2 787 | 5 362 | ||
| SUMMA | 7 262 | 9 119 | 4 471 | 3 995 |
| Skulder för handel | ||||
| Kort position i egetkapitalinstrument | 33 669 | 14 527 | 31 705 | 14 327 |
| Kort position i skuldinstrument | 44 302 | 46 419 | 42 583 | 43 647 |
| Upplupen ränta | 496 | 583 | 441 | 505 |
| SUMMA | 78 467 | 61 529 | 74 729 | 58 479 |
34 Övriga skulder
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | ||
| Aktuella skatteskulder | 4 021 | 1 547 | 2 603 | 724 | |
| Uppskjutna skatteskulder | 9 852 | 10 299 | 275 | ||
| Leverantörs- och likvidskulder | 29 960 | 16 401 | 28 777 | 14 146 | |
| Marginalsäkerheter | 13 963 | 21 399 | 13 963 | 21 399 | |
| Övriga skulder | 27 535 | 25 338 | 17 020 | 12 342 | |
| SUMMA | 85 331 | 74 984 | 62 363 | 48 886 | |
| Aktuella skatteskulder | |||||
| Övriga | 4 021 | 1 547 | 2 174 | 488 | |
| Redovisade i resultaträkningen | 4 021 | 1 547 | 2 174 | 488 | |
| Koncernbidrag | 429 | 236 | |||
| Övriga | |||||
| Redovisade i Eget kapital | 429 | 236 | |||
| SUMMA | 4 021 | 1 547 | 2 603 | 724 | |
| Uppskjutna skatteskulder | |||||
| Överavskrivningar | 8 192 | 7 896 | |||
| Orealiserade vinster i finansiella tillgångar till verkligt värde | 66 | 188 | |||
| Pensiontillgångar, netto | 978 | 1 258 | |||
| Övriga temporära skillnader | 523 | 566 | |||
| Redovisade i resultaträkningen | 9 759 | 9 908 | |||
| Orealiserade vinster i kassaflödessäkringar | 275 | 275 | |||
| Orealiserade vinster i finansiella tillgångar som kan säljas | 93 | 116 | |||
| Redovisade i Eget kapital | 93 | 391 | 275 | ||
| SUMMA | 9 852 | 10 299 | 275 |
En temporär skillnad är skillnaden mellan en tillgångs eller skulds redovisade respektive skattemässiga värde. Skillnaden resulterar i uppskjutna skatteskulder och skattefordringar.
I Estland erläggs inkomstskatt endast om resultatet distribueras som utdelning. Ingen uppskjuten skatteskuld är upptagen hänförlig till framtida skattekostnader i samband med utdelning från Estland. Skattesatsen i Estland är 21 procent (21).
Not 34 Övriga skulder
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Leverantörs- och likvidskulder | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Leverantörsskulder | 562 | 331 | |||
| Likvidskulder | 29 398 | 16 070 | 28 777 | 14 146 | |
| SUMMA | 29 960 | 16 401 | 28 777 | 14 146 | |
| Övriga skulder | |||||
| Upplupna räntor | 85 | 100 | |||
| Upplupna övriga kostnader | 5 011 | 3 607 | 3 235 | 2 035 | |
| Förutbetalda intäkter | 1 083 | 1 832 | |||
| Övrigt | 21 356 | 19 799 | 13 785 | 10 307 | |
| SUMMA | 27 535 | 25 338 | 17 020 | 12 342 |
35 Avsättningar
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | ||
| Omstruktureringsreserv omorganisation Tyskland | 420 | ||||
| Omstruktureringsreserv övrigt | 277 | 604 | 42 | 317 | |
| Reserv för poster inom linjen | 476 | 478 | 24 | 46 | |
| Pensionsåtaganden och andra pensionsåtaganden (not 9b) | 99 | 140 | |||
| Övriga avsättningar | 476 | 811 | 114 | 133 | |
| SUMMA | 1 748 | 2 033 | 180 | 496 | |
| Omstruktureringsreserv omorganisation Tyskland | |||||
| Ingående balans | 0 | ||||
| Avsättningar | 764 | ||||
| Ianspråktaget | –299 | ||||
| Valutakursdifferenser | –45 | ||||
| SUMMA | 420 |
Under 2010 tillkännagav SEB en omstruktureringsplan relaterad till försäljningen av den tyska kontorsrörelsen och den omfattande omorganisationen av den kvarvarande verksamheten i Tyskland. Omstruktureringsreserven är relaterad till omstrukturering av IT- system, support och affärsenheter i samband med integrering av den kvarvarande verksamheten. Majoriteten av reserven avser övertalighet och beräknas utnyttjas inom tre år.
| Omstruktureringsreserv | ||||
|---|---|---|---|---|
| Ingående balans | 604 | 793 | 317 | 600 |
| Avsättningar | 51 | 87 | ||
| Ianspråktaget | –355 | –283 | –275 | –283 |
| Återförda ej utnyttjade avsättningar | –24 | |||
| Övriga förändringar | 35 | |||
| Valutakursdifferenser | –34 | 7 | ||
| SUMMA | 277 | 604 | 42 | 317 |
Omstruktureringsreserven i moderföretaget avser främst kostnader för övertalighet i Sverige för en minskning med 500 anställda och beräknas utnyttjas inom ett år. Omstruktureringsreserven för koncernen avser kostnader för övertalighet i Sverige och även kostnader för övertalighet i Tyskland som till största delen beräknas användas inom fem år.
Reserv för poster inom linjen
| SUMMA | 476 | 478 | 24 | 46 |
|---|---|---|---|---|
| Valutakursdifferenser | 27 | 3 | 1 | |
| Utnyttjat | –65 | –29 | –31 | |
| Tillägg | 36 | 253 | 8 | 46 |
| Ingående balans | 478 | 251 | 46 | 0 |
Reserven för poster inom linjen är främst hänförlig till företagssektorn i Tyskland. En mindre del beräknas utnyttjas under 2010 medan återstående del har en betydligt längre livslängd.
| Övriga avsättningar | ||||
|---|---|---|---|---|
| Ingående balans | 811 | 825 | 133 | 189 |
| Tillägg | 29 | 58 | ||
| Utnyttjat | –388 | –83 | –19 | –56 |
| Valutakursdifferenser | 24 | 11 | ||
| SUMMA | 476 | 811 | 114 | 133 |
Övriga avsättningar består huvudsakligen av tre delar, outnyttjade lokaler i samband med integrationen av SEB:s olika verksamheter i Sverige, Norden, Tyskland och Storbritannien som förväntas utnyttjas inom 4 år, oreglerade fordringar i Storbritannien som ska regleras inom 6 år samt avsättningar hänförliga till fastighetsfonder och garantier på den tyska marknaden begränsade till maximalt 4 år.
36 Efterställda skulder
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Förlagslån | 4 922 | 11 080 | 4 492 | 10 260 |
| Förlagslån, eviga | 18 745 | 23 609 | 18 745 | 23 609 |
| Förlagslån, säkrad position | 1 844 | 1 477 | 1 844 | 1 477 |
| Upplupen ränta | 41 | 197 | 15 | 152 |
| SUMMA | 25 552 | 36 363 | 25 096 | 35 498 |
Förlagslån
| Valuta | Ursprungligt nominellt belopp |
Bokfört värde | Räntesats, % | |
|---|---|---|---|---|
| 2005/2017 | EUR | 500 | 4 492 | 1) |
| Summa Moderbolaget | 4 492 | |||
| Förlagslån emitterade av SEB AG | 430 | |||
| SUMMA KONCERNEN | 4 922 |
Förlagslån, eviga
| 1995 | JPY | 10 000 | 826 | 4,400 |
|---|---|---|---|---|
| 1997 | JPY | 15 000 | 1 239 | 5,000 |
| 2004 | USD | 500 | 2 750 | 4,958 |
| 2005 | USD | 600 | 2 858 | 1) |
| 2006 | GBP | 375 | 2 088 | 5,500 |
| 2007 | EUR | 500 | 4 492 | 7,092 |
| 2009 | EUR | 500 | 4 492 | 9,250 |
| SUMMA | 18 745 |
1) FRN, Floating Rate Note
37 Obeskattade reserver1)
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| 2010 | 2009 | |
| Överavskrivningar av inventarier och leasingobjekt | 23 925 | 22 640 |
| Övriga obeskattade reserver | 5 | 5 |
| SUMMA | 23 930 | 22 645 |
1) I koncernens balansräkning omklassificeras obeskattade reserver som dels latent skatteskuld och dels bunden kapitaldel i eget kapital.
Moderbolaget
| Överavskrivning | Övriga obeskattade reserver |
Summa | |
|---|---|---|---|
| Ingående balans | 21 131 | 5 | 21 136 |
| Årets avsättning | 1 510 | 1 510 | |
| Valutakursdifferens | –1 | –1 | |
| Utgående balans 2009 | 22 640 | 5 | 22 645 |
| Årets avsättning | 1 283 | 1 283 | |
| Valutakursdifferens | 2 | 2 | |
| UTGÅENDE BALANS 2010 | 23 925 | 5 | 23 930 |
38 Poster inom linjen
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| För egna skulder ställda säkerheter | 231 334 | 420 302 | 138 775 | 268 284 |
| Övriga ställda säkerheter | 214 989 | 202 168 | 35 663 | 47 031 |
| Ansvarsförbindelser | 82 048 | 84 058 | 64 120 | 64 045 |
| Åtaganden | 388 619 | 378 442 | 291 046 | 275 203 |
För egna skulder ställda säkerheter*
| SUMMA | 231 334 | 420 302 | 138 775 | 268 284 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar i försäkringsrörelsen | 86 975 | 93 914 | ||
| Repor | 54 104 | 62 912 | 48 699 | 48 121 |
| Obligationer | 90 255 | 263 461 | 90 076 | 220 148 |
| Utlåning 1) | 15 | 15 | ||
1) Av vilket 0 Mkr (15) avser moderföretagets pantförskrivning av lånereverser till förmån för AB Svensk Exportkredit.
* Överförda tillgångar som inte uppfyller kraven för att tas bort från balansräkningen.
Övriga ställda säkerheter
| Andelar i försäkringspremiefonder | 179 326 | 155 137 | ||
|---|---|---|---|---|
| Värdepappersutlåning | 35 663 | 47 031 | 35 663 | 47 031 |
| SUMMA | 214 989 | 202 168 | 35 663 | 47 031 |
| Ansvarsförbindelser | ||||
| Garantiförbindelser krediter1) | 11 591 | 13 368 | 9 954 | 12 852 |
| Garantiförbindelser övriga | 57 152 | 58 671 | 44 503 | 42 980 |
| Egna accepter | 351 | 411 | 351 | 411 |
| Summa | 69 094 | 72 450 | 54 808 | 56 243 |
| Beviljade, ej disponerade remburser | 12 954 | 11 608 | 9 312 | 7 802 |
| SUMMA | 82 048 | 84 058 | 64 120 | 64 045 |
1) Varav 2,7 mdr kr avser likviditetsfaciliteter och tidsbegränsade utfästelser till amerikanska och europeiska specialföretag. SEB värdepapperiserar inte regelbundet sina tillgångar och har inga utestående egna värdepapperiseringar.
Övriga ansvarsförbindelser
Moderföretaget har gentemot Monetary Authority of Singapore utfäst sig att svara för att dess dotterföretag i Luxemburgs filial i Singapore kan fullgöra sina åtaganden.
Moderföretaget har gentemot Bundesverband deutscher Banken e. V. för SEB AG, Tyskland, lämnat en insättningsgaranti.
Tvister
Inom ramen för den normala affärsverksamheten är SEB motpart i olika tvister, både i Sverige och i andra jurisdiktioner. SEB bedömer att aktuella tvister inte får en väsentlig negativ effekt på koncernens finansiella ställning.
Åtaganden
| Beviljade men ej utbetalade krediter | 213 522 | 184 575 | 182 177 | 150 991 |
|---|---|---|---|---|
| Outnyttjad del av beviljad räkningskredit | 130 830 | 138 845 | 69 240 | 73 610 |
| Värdepappersinlåning | 42 633 | 53 515 | 39 629 | 50 602 |
| Övriga åtaganden | 1 634 | 1 507 | ||
| SUMMA | 388 619 | 378 442 | 291 046 | 275 203 |
39 Kortfristiga och långfristiga tillgångar och skulder
| Koncernen | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | |||||
| Tillgångar | Kortfristiga tillgångar |
Långfristiga tillgångar |
Summa | Kortfristiga tillgångar |
Långfristiga tillgångar |
Summa |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 46 488 | 46 488 | 36 589 | 36 589 | ||
| Utlåning till kreditinstitut | 145 125 | 59 063 | 204 188 | 239 455 | 92 005 | 331 460 |
| Utlåning till allmänheten | 502 293 | 572 586 | 1 074 879 | 418 840 | 768 997 | 1 187 837 |
| Värdepapper för handel | 93 375 | 128 416 | 221 791 | 116 254 | 71 670 | 187 924 |
| Derivat för handel | 116 008 | 116 008 | 133 230 | 133 230 | ||
| Derivat för säkringsredovisning | 11 631 | 11 631 | 10 206 | 10 206 | ||
| Förändring av verkligt värde av | ||||||
| säkrade poster i en portföljsäkring | 3 419 | 3 419 | 4 026 | 4 026 | ||
| Finansiella tillgångar där försäkringstagarna | ||||||
| bär risken | 179 432 | 179 432 | 155 486 | 155 486 | ||
| Andra finansiella tillgångar till verkligt värde | 28 580 | 56 885 | 85 465 | 17 393 | 73 376 | 90 769 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | 432 445 | 185 301 | 617 746 | 436 595 | 145 046 | 581 641 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 14 405 | 52 565 | 66 970 | 43 275 | 44 673 | 87 948 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall | 1 153 | 298 | 1 451 | 12 | 1 320 | 1 332 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 74 951 | 74 951 | 596 | 596 | ||
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 022 | 1 022 | 995 | 995 | ||
| Immateriella tillgångar | 1 057 | 15 865 | 16 922 | 1 004 | 16 173 | 17 177 |
| Materiella tillgångar | 534 | 1 054 | 1 588 | 637 | 1 563 | 2 200 |
| Förvaltningsfastigheter | 8 525 | 8 525 | 8 393 | 8 393 | ||
| Materiella och immateriella tillgångar | 1 591 | 25 444 | 27 035 | 1 641 | 26 129 | 27 770 |
| Aktuella skattefordringar | 4 580 | 4 580 | 3 898 | 3 898 | ||
| Uppskjutna skattefordringar | 1 709 | 1 709 | 1 624 | 1 624 | ||
| Kund- och likvidfordringar | 30 434 | 30 434 | 14 637 | 14 637 | ||
| Marginalsäkerheter | 13 989 | 13 989 | 17 120 | 17 120 | ||
| Övriga tillgångar | 14 379 | 14 379 | 14 780 | 14 780 | ||
| Övriga tillgångar | 63 382 | 1 709 | 65 091 | 50 435 | 1 624 | 52 059 |
| SUMMA | 1 281 833 | 897 988 | 2 179 821 | 1 227 438 | 1 080 789 | 2 308 227 |
| 2010 | 2009 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Skulder | Kortfristiga skulder |
Långfristiga skulder |
Summa | Kortfristiga skulder |
Långfristiga skulder |
Summa |
| Skulder till kreditinstitut | 196 324 | 16 300 | 212 624 | 373 393 | 24 040 | 397 433 |
| In- och upplåning från allmänheten | 630 128 | 81 413 | 711 541 | 706 530 | 94 558 | 801 088 |
| Skulder till försäkringstagarna – investeringsavtal | 6 713 | 168 040 | 174 753 | 9 664 | 146 196 | 155 860 |
| Skulder till försäkringstagarna – försäkringsavtal | 7 903 | 81 314 | 89 217 | 11 484 | 81 665 | 93 149 |
| Skulder till försäkringstagarna | 14 616 | 249 354 | 263 970 | 21 148 | 227 861 | 249 009 |
| Emitterade värdepapper | 296 432 | 234 051 | 530 483 | 193 024 | 263 019 | 456 043 |
| Derivat för handel | 113 597 | 113 597 | 119 293 | 119 293 | ||
| Derivat för säkringsredovisning | 7 262 | 7 262 | 9 119 | 9 119 | ||
| Skulder för handel | 78 467 | 78 467 | 61 529 | 61 529 | ||
| Verkligt värdeförändring av säkrade poster | ||||||
| i en portföljsäkring | 1 364 | 1 364 | 1 499 | 1 499 | ||
| Finansiella skulder till verkligt värde | 200 690 | 200 690 | 191 440 | 191 440 | ||
| Skulder som innehas till försäljning | 48 339 | 48 339 | 165 | 165 | ||
| Aktuella skatteskulder | 4 021 | 4 021 | 1 547 | 1 547 | ||
| Uppskjutna skatteskulder | 9 852 | 9 852 | 10 299 | 10 299 | ||
| Leverantörs- och likvidskulder | 29 960 | 29 960 | 16 401 | 16 401 | ||
| Marginalsäkerheter | 13 963 | 13 963 | 21 399 | 21 399 | ||
| Övriga skulder | 27 535 | 27 535 | 25 503 | –165 | 25 338 | |
| Övriga skulder | 75 479 | 9 852 | 85 331 | 64 850 | 10 134 | 74 984 |
| Avsättningar | 1 748 | 1 748 | 2 033 | 2 033 | ||
| Efterställda skulder | 25 552 | 25 552 | 36 363 | 36 363 | ||
| SUMMA | 1 462 008 | 618 270 | 2 080 278 | 1 550 550 | 658 008 | 2 208 558 |
40 Finansiella tillgångar och skulder per klass
| Koncernen 2010 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Klasser av finansiella tillgångar och skulder | ||||||||
| Finansiella tillgångar | Utlåning och inlåning |
Egetkapital instrument |
Skuld instrument |
Derivat - instruments |
Investerings avtal |
Försäkrings avtal |
Övrigt | Summa |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker (not 19) Utlåning till kreditinstitut (not 20) Utlåning till allmänheten (not 21) |
156 388 1 031 346 |
47 800 43 533 |
46 488 | 46 488 204 188 1 074 879 |
||||
| Finansiella tillgångar till verkligt värde (not 22)1) Finansiella tillgångar som kan säljas (not 23) Finansiella tillgångar som innehas till förfall (not 24) |
56 415 2 835 |
165 516 64 135 1 451 |
127 639 | 179 432 | 3 419 | 532 421 66 970 1 451 |
||
| Intresseföretag (not 25) Kund- och likvidfordringar (not 28) |
1 022 | 30 434 | 1 022 30 434 |
|||||
| Finansiella tillgångar | 1 187 734 | 60 272 | 322 435 | 127 639 | 179 432 | 80 341 | 1 957 853 | |
| Övriga tillgångar (ej finansiella) | 85 325 | 136 643 | 221 968 | |||||
| SUMMA | 1 187 734 | 60 272 | 322 435 | 127 639 | 179 432 | 85 325 | 216 984 | 2 179 821 |
| Finansiella skulder | ||||||||
| Skulder till kreditinstitut (not 29) In- och upplåning från allmänheten (not 30) Skulder till försäkringstagarna (not 31)1) Emitterade värdepapper (not 32) Finansiella skulder till verkligt värde (not 33) Leverantörs- och likvidskulder (not 34) |
212 624 711 541 |
33 669 | 530 483 46 162 |
120 859 | 174 753 | 29 960 | 212 624 711 541 174 753 530 483 200 690 29 960 |
|
| Efterställda skulder (not 36) | 25 552 | 25 552 | ||||||
| Finansiella skulder | 924 165 | 33 669 | 602 197 | 120 859 | 174 753 | 29 960 | 1 885 603 | |
| Övriga skulder (ej finansiella) Eget kapital |
89 217 | 105 458 99 543 |
194 675 99 543 |
|||||
| SUMMA | 924 165 | 33 669 | 602 197 | 120 859 | 174 753 | 89 217 | 234 961 | 2 179 821 |
| Koncernen 2009 | ||||||||
| Finansiella tillgångar | ||||||||
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker (not 19) Utlåning till kreditinstitut (not 20) Utlåning till allmänheten (not 21) Finansiella tillgångar till verkligt värde (not 22)1) Finansiella tillgångar som kan säljas (not 23) Finansiella tillgångar som innehas till förfall (not 24) Intresseföretag (not 25) |
261 024 1 132 934 |
40 581 2 410 995 |
70 436 54 903 148 972 85 538 1 332 |
143 436 | 155 486 | 36 589 4 026 |
36 589 331 460 1 187 837 492 501 87 948 1 332 995 |
|
| Kund- och likvidfordringar (not 28) | 14 637 | 14 637 | ||||||
| Finansiella tillgångar | 1 393 958 | 43 986 | 361 181 | 143 436 | 155 486 | 55 252 | 2 153 299 | |
| Övriga tillgångar (ej finansiella) | 89 140 | 65 788 | 154 928 | |||||
| SUMMA | 1 393 958 | 43 986 | 361 181 | 143 436 | 155 486 | 89 140 | 121 040 | 2 308 227 |
| Finansiella skulder | ||||||||
| Skulder till kreditinstitut (not 29) In- och upplåning från allmänheten (not 30) Skulder till försäkringstagarna (not 31)1) Emitterade värdepapper (not 32) Finansiella skulder till verkligt värde (not 33) Leverantörs- och likvidskulder (not 34) Efterställda skulder (not 36) |
397 433 801 088 |
14 527 | 456 043 47 002 36 363 |
128 412 | 155 860 | 1 499 16 401 |
397 433 801 088 155 860 456 043 191 440 16 401 36 363 |
|
| Finansiella skulder | 1 198 521 | 14 527 | 539 408 | 128 412 | 155 860 | 17 900 | 2 054 628 | |
| Övriga skulder (ej finansiella) Eget kapital |
93 149 | 60 781 99 669 |
153 930 99 669 |
|||||
| SUMMA | 1 198 521 | 14 527 | 539 408 | 128 412 | 155 860 | 93 149 | 178 350 | 2 308 227 |
1) Försäkringsavtal är inte klassificerade som finansiella tillgångar och skulder.
SEB har klassificerat sina finansiella tillgångar och skulder i klasser utifrån tillgångarnas och skuldernas karaktär:
Utlåning och inlåning innefattar finansiella tillgångar och skulder med fasta eller bestämda betalningar som inte handlas på en aktiv marknad. Dessa specificeras ytterligare i not 43 och 44.
Egetkapitalinstrument innefattar aktier, teckningsrätter och liknande kontraktsmässiga rättigheter mot andra företag.
Skuldinstrument innefattar kontraktsmässiga rättigheter att erhålla och skyldigheter att erlägga kontanter vid ett förutbestämd tidpunkt. Dessa specificeras ytterligare i not 41, 42 och 43.
Derivatinstrument innefattar optioner, terminer, swappar och andra derivatprodukter som innehas for handel eller säkringsändamål. Dessa specificeras ytterliggare i not 45.
Investeringsavtal innefattar de tillgångar och skulder i Livförsäkringsrörelsen där försäkringstagaren bär risken av ett ingånget avtal (kvalificerar sig ej som försäkringsavtal enligt IFRS 4). Livförsäkringsrörelsen specificeras ytterligare i not 51.
Försäkringsavtal innefattar de tillgångar och skulder i Livförsäkringsrörelsen där SEB bär försäkringsrisken av ett ingånget avtal (kvalificerar sig som försäkringsavtal enligt IFRS 4). Livförsäkringsrörelsen specificeras ytterligare i not 51.
Övrigt innefattar andra finansiella tillgångar och skulder i enlighet med IAS 39.
Not 40 Finansiella tillgångar och skulder per klass
Moderbolaget 2010
| Klasser av finansiella tillgångar och skulder | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella tillgångar | Utlåning och inlåning |
Egetkapital instrument |
Skuld instrument |
Derivat instrument |
Övrigt | Summa | |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker (not 19) | 19 941 | 19 941 | |||||
| Utlåning till kreditinstitut (not 20) | 234 848 | 15 720 | 250 568 | ||||
| Utlåning till allmänheten (not 21) | 726 935 | 36 506 | 763 441 | ||||
| Finansiella tillgångar till verkligt värde (not 22) Finansiella tillgångar som kan säljas (not 23) |
52 807 1 800 |
159 145 14 783 |
122 108 | 334 060 16 583 |
|||
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall (not 24) | 3 685 | 3 685 | |||||
| Intresseföretag (not 25) | 967 | 967 | |||||
| Aktier och andelar i koncernföretag (not 26) | 55 145 | 55 145 | |||||
| Kund- och likvidfordringar (not 28) | 28 998 | 28 998 | |||||
| Finansiella tillgångar | 961 783 | 110 719 | 229 839 | 122 108 | 48 939 | 1 473 388 | |
| Övriga tillgångar (ej finansiella) | 62 940 | 62 940 | |||||
| SUMMA | 961 783 | 110 719 | 229 839 | 122 108 | 111 879 | 1 536 328 | |
| Finansiella skulder | |||||||
| Skulder till kreditinstitut (not 29) | 195 408 | 195 408 | |||||
| In- och upplåning från allmänheten (not 30) | 484 839 | 484 839 | |||||
| Emitterade värdepapper (not 32) | 488 533 | 488 533 | |||||
| Finansiella skulder till verkligt värde (not 33) | 31 705 | 43 024 | 115 909 | 190 638 | |||
| Leverantörs- och likvidskulder (not 34) Efterställda skulder (not 36) |
25 096 | 28 777 | 28 777 25 096 |
||||
| Finansiella skulder | 680 247 | 31 705 | 556 653 | 115 909 | 28 777 | 1 413 291 | |
| Övriga skulder (ej finansiella) | 33 766 | 33 766 | |||||
| Eget kapital och obeskattade reserver | 89 271 | 89 271 | |||||
| SUMMA | 680 247 | 31 705 | 556 653 | 115 909 | 151 814 | 1 536 328 | |
| Moderbolaget 2009 | |||||||
| Finansiella tillgångar | |||||||
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker (not 19) | 21 815 | 21 815 | |||||
| Utlåning till kreditinstitut (not 20) | 346 933 | 29 290 | 376 223 | ||||
| Utlåning till allmänheten (not 21) | 686 040 | 46 435 | 732 475 | ||||
| Finansiella tillgångar till verkligt värde (not 22) | 32 683 | 136 128 | 135 864 | 304 675 | |||
| Finansiella tillgångar som kan säljas (not 23) | 1 363 | 14 968 | 16 331 | ||||
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall (not 24) Intresseföretag (not 25) |
907 | 3 789 | 3 789 907 |
||||
| Aktier och andelar i koncernföretag (not 26) | 59 325 | 59 325 | |||||
| Kund- och likvidfordringar (not 28) | 12 425 | 12 425 | |||||
| Finansiella tillgångar | 1 032 973 | 94 278 | 230 610 | 135 864 | 34 240 | 1 527 965 | |
| Övriga tillgångar (ej finansiella) | 67 951 | 67 951 | |||||
| SUMMA | 1 032 973 | 94 278 | 230 610 | 135 864 | 102 191 | 1 595 916 | |
| Finansiella skulder | |||||||
| Skulder till kreditinstitut (not 29) | 386 530 | 386 530 | |||||
| In- och upplåning från allmänheten (not 30) | 490 850 | 490 850 | |||||
| Emitterade värdepapper (not 32) | 368 784 | 368 784 | |||||
| Finansiella skulder till verkligt värde (not 33) | 14 327 | 44 152 | 118 125 | 176 604 | |||
| Leverantörs- och likvidskulder (not 34) | 14 146 | 14 146 | |||||
| Efterställda skulder (not 36) | 35 498 | 35 498 | |||||
| Finansiella skulder | 877 380 | 14 327 | 448 434 | 118 125 | 14 146 | 1 472 412 | |
| Övriga skulder (ej finansiella) Eget kapital och obeskattade reserver |
35 236 88 268 |
35 236 88 268 |
|||||
| SUMMA | 877 380 | 14 327 | 448 434 | 118 125 | 137 650 | 1 595 916 |
41 Skuldinstrument fördelade på förfallotider
| Belåningsbara skuldinstrument* | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen 2010 | < 1 månad | 1 < 3 månader 3 månader < 1 år | 1 < 5 år | 5 < 10 år | 10 år < | Summa | |
| Utlåning till kreditinstitut (not20) | 27 048 | 4 899 | 31 947 | ||||
| Utlåning till allmänheten (not 21) | 6 311 | 583 | 6 894 | ||||
| Värdepapper för handel (not 22) | 1 033 | 4 574 | 5 558 | 12 415 | 12 160 | 1 641 | 37 381 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas (not 23) | 554 | 384 | 3 121 | 27 905 | 11 928 | 1 624 | 45 516 |
| SUMMA | 1 587 | 4 958 | 8 679 | 73 679 | 29 570 | 3 265 | 121 738 |
| Koncernen 2009 | |||||||
| Utlåning till kreditinstitut (not20) | 127 | 383 | 11 475 | 28 790 | 185 | 40 960 | |
| Utlåning till allmänheten (not 21) Värdepapper för handel (not 22) |
267 | 57 392 | 4 308 | 7 706 10 829 |
613 6 764 |
7 164 | 8 319 86 724 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde (not 22) | 16 | 16 | |||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas (not 23) | 3 376 | 16 054 | 9 706 | 24 967 | 7 114 | 2 234 | 63 451 |
| SUMMA | 3 643 | 73 573 | 14 397 | 54 993 | 43 281 | 9 583 | 199 470 |
| Moderbolaget 2010 | |||||||
| Värdepapper för handel (not 22) | 14 | 4 535 | 5 461 | 9 827 | 10 388 | 1 641 | 31 866 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas (not 23) | 4 168 | 494 | 4 662 | ||||
| SUMMA | 14 | 4 535 | 5 461 | 9 827 | 14 556 | 2 135 | 36 528 |
| Moderbolaget 2009 | |||||||
| Värdepapper för handel (not 22) | 57 358 | 2 674 | 3 831 | 4 762 | 6 772 | 75 397 | |
| Finansiella tillgångar som kan säljas (not 23) | 442 | 442 | |||||
| SUMMA | 57 358 | 2 674 | 3 831 | 4 762 | 7 214 | 75 839 | |
| Övriga skuldinstrument* | |||||||
| Koncernen 2010 | < 1 månad | 1 < 3 månader 3 månader < 1 år | 1 < 5 år | 5 < 10 år | 10 år < | Summa | |
| Utlåning till kreditinstitut (not 20) | 11 | 746 | 13,329 | 1,502 | 58 | 15,646 | |
| Utlåning till allmänheten (not 21) | 729 | 142 | 7 660 | 8 046 | 19 824 | 36 401 | |
| Värdepapper för handel (not 22) | 437 | 2 933 | 20 928 | 84 005 | 15 629 | 2 565 | 126 497 |
| Försäkringstillgångar till verkligt värde (not 22) Finansiella tillgångar som kan säljas (not 23) |
2 206 6 332 |
496 189 |
1 122 280 |
24 452 4 246 |
9 905 3 785 |
22 528 3 077 |
60 709 17 909 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall (not 24) | 223 | 917 | 212 | 86 | 1 438 | ||
| SUMMA | 9 715 | 3 841 | 24 135 | 133 904 | 38 867 | 48 138 | 258 600 |
| Koncernen 2009 | |||||||
| Utlåning till kreditinstitut (not 20) | 508 | 1 318 | 5 922 | 20 822 | 595 | 102 | 29 267 |
| Utlåning till allmänheten (not 21) | 333 | 5 682 | 6 968 | 33 385 | 46 368 | ||
| Värdepapper för handel (not 22) | –11 | 2 493 | 11 377 | 35 660 | 6 042 | 5 211 | 60 772 |
| Försäkringstillgångar till verkligt värde (not 22) Andra finansiella tillgångar till verkligt värde (not 22) |
339 | 553 24 |
727 87 |
22 522 175 |
12 175 99 |
38 339 50 |
74 655 435 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas (not 23) | 6 149 | 372 | 1 310 | 2 137 | 5 123 | 6 098 | 21 189 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall (not 24) | 1 222 | 98 | 1 320 | ||||
| SUMMA | 7 318 | 4 760 | 19 423 | 88 220 | 31 002 | 83 283 | 234 006 |
| Moderbolaget 2010 | |||||||
| Utlåning till kreditinstitut (not 20) | 11 | 746 | 13 329 | 1 502 | 58 | 15 646 | |
| Utlåning till allmänheten (not 21) | 729 | 142 | 7 660 | 8 046 | 19 824 | 36 401 | |
| Värdepapper för handel (not 22) | 432 | 2 931 | 9 137 | 90 823 | 15 584 | 6 718 | 125 625 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas (not 23) | 359 | 2 018 | 4 365 | 3 077 | 9 819 | ||
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall (not 24) | 485 | 2 202 | 984 | 3 671 | |||
| SUMMA | 1 172 | 2 931 | 10 384 | 114 315 | 31 699 | 30 661 | 191 162 |
| Moderbolaget 2009 | |||||||
| Utlåning till kreditinstitut (not 20) | 508 | 1 318 | 5 922 | 20 822 | 595 | 102 | 29 267 |
| Utlåning till allmänheten (not 21) Värdepapper för handel (not 22) |
333 –21 |
2 508 | 11 487 | 5 681 35 577 |
6 968 5 871 |
33 386 4 506 |
46 368 59 928 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas (not 23) | 817 | 1 416 | 5 925 | 6 099 | 14 257 | ||
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall (not 24) | 144 | 3 437 | 199 | 3 780 | |||
| SUMMA | 820 | 3 826 | 18 226 | 63 640 | 22 796 | 44 292 | 153 600 |
* Exklusive upplupen ränta.
42 Skuldinstrument fördelade på emittenter
| Belåningsbara skuldinstrument* | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen 2010 | Svenska staten |
Svenska kommuner |
Övriga svenska emittenter – icke finansiella företag |
Utländska stater |
Övriga utländska emittenter |
Summa |
| Utlåning till kreditinstitut (not 20) | 31 947 | 31 947 | ||||
| Utlåning till allmänheten (not 21) | 4 130 | 2 764 | 6 894 | |||
| Värdepapper för handel (not 22) | 15 096 | 712 | 685 | 20 888 | 37 381 | |
| Finansiella tillgångar som kan säljas (not 23) | 88 | 2 598 | 5 569 | 37 261 | 45 516 | |
| SUMMA | 15 184 | 712 | 3 283 | 30 587 | 71 972 | 121 738 |
| Koncernen 2009 | ||||||
| Utlåning till kreditinstitut (not 20) | 206 | 40 754 | 40 960 | |||
| Utlåning till allmänheten (not 21) | 4 979 | 3 340 | 8 319 | |||
| Värdepapper för handel (not 22) | 68 991 | 397 | 6 090 | 11 246 | 86 724 | |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde (not 22) | 16 | 16 | ||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas (not 23) | 84 | 407 | 308 | 637 | 62 015 | 63 451 |
| SUMMA | 69 075 | 804 | 514 | 11 706 | 117 371 | 199 470 |
| Moderbolaget 2010 | ||||||
| Värdepapper för handel (not 22) | 15 096 | 712 | 16 058 | 31 866 | ||
| Finansiella tillgångar som kan säljas (not 23) | 4 662 | 4 662 | ||||
| SUMMA | 15 096 | 712 | 20 720 | 36 528 | ||
| Moderbolaget 2009 | ||||||
| Värdepapper för handel (not 22) | 68 991 | 371 | 6 035 | 75 397 | ||
| Finansiella tillgångar som kan säljas (not 23) | 442 | 442 | ||||
| SUMMA | 68 991 | 371 | 6 477 | 75 839 | ||
| Övriga skuldinstrument* | ||||||
| Svenska staten och |
Svenska bostads |
Övriga svenska emittenter – icke |
Övriga svenska emittenter – övriga |
Utländska | Övriga utländska |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen 2010 | kommuner | institut | finansiella företag | finansiella företag | stater | emittenter | Summa |
| Utlåning till kreditinstitut (not 20) | 1 797 | 13 849 | 15 646 | ||||
| Utlåning till allmänheten (not 21) | 571 | 35 830 | 36 401 | ||||
| Värdepapper för handel (not 22) | 36 388 | 4 460 | 6 315 | 3 | 79 331 | 126 497 | |
| Försäkringstillgångar till verkligt värde (not 22) | 6 152 | 1 164 | 562 | 1 516 | 10 182 | 41 133 | 60 709 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas (not 23) | 26 | 6 808 | 11 075 | 17 909 | |||
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall (not 24) | 699 | 739 | 1 438 | ||||
| SUMMA | 6 178 | 40 048 | 5 593 | 7 831 | 16 993 | 181 957 | 258 600 |
| Koncernen 2009 | |||||||
| Utlåning till kreditinstitut (not 20) | 586 | 28 681 | 29 267 | ||||
| Utlåning till allmänheten (not 21) | 371 | 45 997 | 46 368 | ||||
| Värdepapper för handel (not 22) | 23 986 | 2 308 | 2 187 | 32 291 | 60 772 | ||
| Försäkringstillgångar till verkligt värde (not 22) | 6 672 | 795 | 554 | 1 446 | 6 634 | 58 554 | 74 655 |
| Andra finansiella tillgångar till verkligt värde (not 22) | 141 | 294 | 435 | ||||
| Finansiella tillgångar som kan säljas (not 23) | 29 | 590 | 20 570 | 21 189 | |||
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall (not 24) | 698 | 622 | 1 320 | ||||
| SUMMA | 6 701 | 25 479 | 3 233 | 4 219 | 7 365 | 187 009 | 234 006 |
| Moderbolaget 2010 | |||||||
| Utlåning till kreditinstitut (not 20) | 1 797 | 13 849 | 15 646 | ||||
| Utlåning till allmänheten (not 21) | 571 | 35 830 | 36 401 | ||||
| Värdepapper för handel (not 22) | 36 388 | 4 460 | 6 315 | 78 462 | 125 625 | ||
| Finansiella tillgångar som kan säljas (not 23) | 9 819 | 9 819 | |||||
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall (not 24) | 3 671 | 3 671 | |||||
| SUMMA | 36 388 | 5 031 | 8 112 | 141 631 | 191 162 | ||
| Moderbolaget 2009 | |||||||
| Utlåning till kreditinstitut (not 20) | 586 | 28 681 | 29 267 | ||||
| Utlåning till allmänheten (not 21) | 371 | 45 997 | 46 368 | ||||
| Värdepapper för handel (not 22) | 23 986 | 2 102 | 2 187 | 31 653 | 59 928 | ||
| Finansiella tillgångar som kan säljas (not 23) | 14 257 | 14 257 | |||||
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall (not 24) | 3 780 | 3 780 | |||||
| SUMMA | 23 986 | 2 473 | 2 773 | 124 368 | 153 600 |
* Exklusive upplupen ränta.
43 Räntebindningstider
| Koncernen 2010 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | < 1 månad | 1 < 3 månader |
3 < 6 månader |
6 < 12 månader |
1 < 3 år | 3 < 5 år | > 5 år | Ej ränte bärande |
Försäkring | Summa |
| Utlåning till kreditinstitut | 136 893 | 32 040 | 6 459 | 945 | 14 977 | 6 903 | 2 698 | 772 | 2 501 | 204 188 |
| Utlåning till allmänheten | 464 899 | 287 297 | 59 226 | 45 595 | 117 112 | 53 038 | 37 415 | 10 297 | 1 074 879 | |
| Finansiella tillgångar | 417 124 | 44 744 | 19 952 | 6 662 | 8 739 | 5 847 | 38 607 | –29 724 | 266 160 | 778 111 |
| Övriga tillgångar | 9 264 | 74 579 | -64 | -14 | 20 | 1 | 23 168 | 15 689 | 122 643 | |
| SUMMA | 1 028 180 | 438 660 | 85 573 | 53 188 | 140 848 | 65 789 | 78 720 | 4 513 | 284 350 | 2 179 821 |
| Skulder och eget kapital | ||||||||||
| Skulder till kreditinstitut | 150 880 | 18 798 | 10 805 | 1 733 | 1 355 | 1 683 | 9 814 | 14 812 | 2 744 | 212 624 |
| In- och upplåning | ||||||||||
| från allmänheten | 635 972 | 5 487 | 14 292 | 8 109 | 7 778 | 6 920 | 30 956 | 2 027 | 711 541 | |
| Emitterade värdepapper | 276 529 | 112 223 | 22 417 | 27 502 | 43 427 | 56 519 | 17 370 | 48 | 556 035 | |
| Övriga skulder | 241 366 | 51 606 | 137 | 100 | 3 243 | 717 | 742 | 31 325 | 270 842 | 600 078 |
| Eget kapital | 99 543 | 99 543 | ||||||||
| SUMMA | 1 304 747 | 188 114 | 47 651 | 37 444 | 55 803 | 65 839 | 58 882 | 147 755 | 273 586 | 2 179 821 |
| Räntekänslighet netto | –276 567 | 250 546 | 37 922 | 15 744 | 85 045 | –50 | 19 838 | –143 242 | 10 764 | |
| Kumulativ räntekänslighet | –276 567 | –26 021 | 11 901 | 27 645 | 112 690 | 112 640 | 132 478 | –10 764 | 0 | |
| Koncernen 2009 | ||||||||||
| Tillgångar | ||||||||||
| Utlåning till kreditinstitut | 255 363 | 53 362 | 1 208 | 1 125 | 4 307 | 7 622 | 4 295 | 36 | 4 142 | 331 460 |
| Utlåning till allmänheten | 437 515 | 371 948 | 76 492 | 39 342 | 105 250 | 76 389 | 71 251 | 9 650 | 1 187 837 | |
| Finansiella tillgångar | 433 616 | 50 222 | 23 382 | 11 327 | 5 371 | –24 286 | 20 124 | –26 332 | 246 865 | 740 289 |
| Övriga tillgångar | 9 052 | 441 | 429 | 456 | 14 | 22 | 21 977 | 16 250 | 48 641 | |
| SUMMA | 1 135 546 | 475 973 | 101 511 | 52 250 | 114 942 | 59 747 | 95 670 | 5 331 | 267 257 | 2 308 227 |
| Skulder och eget kapital | ||||||||||
| Skulder till kreditinstitut | 252 824 | 34 554 | 28 145 | 54 197 | 3 202 | 1 001 | 15 374 | 5 862 | 2 274 | 397 433 |
| In- och upplåning | ||||||||||
| från allmänheten | 654 099 | 38 763 | 18 579 | 11 914 | 13 605 | 9 155 | 52 625 | 2 348 | 801 088 | |
| Emitterade värdepapper | 199 726 | 99 622 | 14 797 | 33 004 | 63 788 | 55 723 | 25 689 | 57 | 492 406 | |
| Övriga skulder | 218 906 | 5 491 | 1 872 | 49 | 120 | 173 | 1 258 | 34 479 | 255 283 | 517 631 |
| Eget kapital | 99 669 | 99 669 | ||||||||
| SUMMA | 1 325 555 | 178 430 | 63 393 | 99 164 | 80 715 | 66 052 | 94 946 | 142 415 | 257 557 | 2 308 227 |
| Räntekänslighet netto | –190 009 | 297 543 | 38 118 | –46 914 | 34 227 | –6 305 | 724 | –137 084 | 9 700 | |
| Kumulativ räntekänslighet | –190 009 | 107 534 | 145 652 | 98 738 | 132 965 | 126 660 | 127 384 | –9 700 | 0 |
Räntenettokänsligheten beräknas utifrån den kontraktsmässiga räntebindningstiden. I tabellen har tillgångar och skulder som påverkat räntenettot fördelats efter återstående löptid. Ett undantag har gjorts för tillgångar och skulder i livverksamheten som placerats i kolumnen "Försäkring". Tillgångar och skulder som saknar kontraktsmässig räntebindningstid har placerats i kolumnen "< 1 månad" medan tillgångar och skulder som inte påverkar räntenettot har placerats i kolumnen "Ej räntebärande".
44 Utlåning och kreditförlustreserver
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Utlåning till kreditinstitut1) | 204 188 | 331 460 | 250 568 | 376 223 |
| Utlåning till allmänheten1) | 1 074 879 | 1 187 837 | 763 441 | 732 475 |
| SUMMA | 1 279 067 | 1 519 297 | 1 014 009 | 1 108 698 |
| 1) Inkluderande räntebärande värdepapper klassificerade som Utlåning. | ||||
| Lånefordringar | ||||
| Lånefordringar som varken är oreglerade eller osäkra | 1 270 550 | 1 508 801 | 1 012 891 | 1 107 831 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar | 13 721 | 18 157 | 1 587 | 1 914 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar, reglerade | ||||
| eller oreglerade < 60 dagar | 2 754 | 3 167 | 494 | 89 |
| Gruppvis värderade förfallna lånefordringar > 60 dagar | 6 459 | 6 937 | 677 | 679 |
| Gruppvis värderade omstrukturerade lånefordringar | 502 | 312 | ||
| Lånefordringar före beaktande av reserveringar | 1 293 986 | 1 537 374 | 1 015 649 | 1 110 513 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | –8 532 | –10 456 | –1 030 | –1 131 |
| Gruppvisa reserver för individuellt värderade lånefordringar | –2 851 | –4 371 | –453 | –568 |
| Gruppvisa reserver för gruppvis värderade lånefordringar | –3 536 | –3 250 | –157 | –116 |
| Reserver | –14 919 | –18 077 | –1 640 | –1 815 |
| SUMMA | 1 279 067 | 1 519 297 | 1 014 009 | 1 108 698 |
Lånefordringar per kategori av låntagare
| Koncernen 2010 | Kreditinstitut | Företag | Fastighets förvaltning |
Offentlig förvaltning |
Hushåll | Totala verksamheten |
Omklassi ficerad till Avvecklad verksamhet |
Kvarvarande verksamhet |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lånefordringar som varken är | ||||||||
| oreglerade eller osäkra | 204 030 | 443 113 | 210 611 | 62 667 | 423 748 | 1 344 169 | –73 619 | 1 270 550 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar, | ||||||||
| oreglerade > 60 dagar | 341 | 5 675 | 7 289 | 1 159 | 14 464 | –743 | 13 721 | |
| Individuellt värderade osäkra låneford ringar, | ||||||||
| reglerade eller oreglerade < 60 dagar | 3 | 1 495 | 1 194 | 62 | 2 754 | 2 754 | ||
| Gruppvis värderade förfallna | ||||||||
| lånefordringar > 60 dagar | 806 | 5 728 | 6 534 | –75 | 6 459 | |||
| Gruppvis värderade omstrukturerade lånefordringar | 502 | 502 | 502 | |||||
| Lånefordringar före beaktande | ||||||||
| av reserveringar | 204 374 | 451 089 | 219 094 | 62 667 | 431 199 | 1 368 423 | –74 437 | 1 293 986 |
| Specifika reserver för individuellt | ||||||||
| värderade lånefordringar | –186 | –4 181 | –3 904 | –612 | –8 883 | 351 | –8 532 | |
| Gruppvisa reserver för individuellt värderade | ||||||||
| lånefordringar | –2 358 | –457 | –6 | –209 | –3 030 | 179 | –2 851 | |
| Gruppvisa reserver för gruppvis | ||||||||
| värderade lånefordringar | –557 | –3 020 | –3 577 | 41 | –3 536 | |||
| Reserver | –186 | –7 096 | –4 361 | –6 | –3 841 | –15 490 | 571 | –14 919 |
| SUMMA | 204 188 | 443 993 | 214 733 | 62 661 | 427 358 | 1 352 933 | –73 866 | 1 279 067 |
| Koncernen 2009 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lånefordringar som varken är oreglerade eller osäkra | 331 284 | 467 167 | 207 595 | 80 952 | 421 803 | 1 508 801 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar, | ||||||
| oreglerade > 60 dagar | 339 | 7 235 | 9 664 | 919 | 18 157 | |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar, | ||||||
| reglerade eller oreglerade < 60 dagar | 3 | 1 646 | 1 420 | 98 | 3 167 | |
| Gruppvis värderade förfallna lånefordringar > 60 dagar | 1 421 | 5 516 | 6 937 | |||
| Gruppvis värderade omstrukturerade lånefordringar | 312 | 312 | ||||
| Lånefordringar före beaktande av reserveringar | 331 626 | 477 469 | 218 679 | 80 952 | 428 648 | 1 537 374 |
| Specifika reserver för individuellt värderade | ||||||
| lånefordringar | –165 | –5 030 | –4 774 | –487 | –10 456 | |
| Gruppvisa reserver för individuellt värderade | ||||||
| lånefordringar | –1 | –3 407 | –598 | –7 | –358 | –4 371 |
| Gruppvisa reserver för gruppvis värderade | ||||||
| lånefordringar | –834 | –2 416 | –3 250 | |||
| Reserver | –166 | –9 271 | –5 372 | –7 | –3 261 | –18 077 |
| SUMMA | 331 460 | 468 198 | 213 307 | 80 945 | 425 387 | 1 519 297 |
Not 44 Utlåning och kreditförlustreserver
| Moderbolaget 2010 | Kredit institut |
Företag | Fastighets förvaltning |
Offentlig förvaltning |
Hushåll | Totala verksamheten |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lånefordringar som varken är oreglerade eller osäkra | 250 412 | 333 881 | 121 203 | 6 276 | 301 119 | 1 012 891 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar Individuellt värderade osäkra lånefordringar, reglerade eller |
341 | 955 | 282 | 9 | 1 587 | |
| oreglerade < 60 dagar | 1 | 462 | 31 | 494 | ||
| Gruppvis värderade förfallna lånefordringar > 60 dagar | 677 | 677 | ||||
| Lånefordringar före beaktande av reserveringar | 250 754 | 335 298 | 121 516 | 6 276 | 301 805 | 1 015 649 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | –186 | –688 | –161 | 5 | –1 030 | |
| Gruppvisa reserver för individuellt värderade lånefordringar | –448 | –3 | –2 | –453 | ||
| Gruppvisa reserver för gruppvis värderade lånefordringar | –157 | –157 | ||||
| Reserver | –186 | –1 136 | –161 | –3 | –154 | –1 640 |
| SUMMA | 250 568 | 334 162 | 121 355 | 6 273 | 301 651 | 1 014 009 |
| Moderbolaget 2009 | ||||||
| Lånefordringar som varken är oreglerade eller osäkra | 376 048 | 366 519 | 96 420 | 46 237 | 222 607 | 1 107 831 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar Individuellt värderade osäkra lånefordringar, reglerade eller |
339 | 1 304 | 260 | 11 | 1 914 | |
| oreglerade < 60 dagar | 1 | 51 | 35 | 2 | 89 | |
| Gruppvis värderade förfallna lånefordringar > 60 dagar | 679 | 679 | ||||
| Lånefordringar före beaktande av reserveringar | 376 388 | 367 874 | 96 715 | 46 237 | 223 299 | 1 110 513 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | –165 | –784 | –180 | –2 | –1 131 | |
| Gruppvisa reserver för individuellt värderade lånefordringar | –565 | –3 | –568 | |||
| Gruppvisa reserver för gruppvis värderade lånefordringar | –116 | –116 | ||||
| Reserver | –165 | –1 349 | –180 | –3 | –118 | –1 815 |
| SUMMA | 376 223 | 366 525 | 96 535 | 46 234 | 223 181 | 1 108 698 |
Lånefordringar per geografiskt område1)
| Koncernen 2010 | Norden | Tyskland | Baltikum | Övriga | Totala verksamheten |
Omklassi ficerad till Avvecklad verksamhet |
Kvarvarande verksamhet |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lånefordringar som varken är oreglerade eller osäkra | 891 956 | 321 618 | 100 644 | 29 951 | 1 344 169 | –73 619 | 1 270 550 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar, | |||||||
| oreglerade > 60 dagar | 1 032 | 3 224 | 8 994 | 1 214 | 14 464 | –743 | 13 721 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar, | |||||||
| reglerade eller oreglerade < 60 dagar | 505 | 330 | 1 881 | 38 | 2 754 | 2 754 | |
| Gruppvis värderade förfallna lånefordringar > 60 dagar | 1 713 | 75 | 4 495 | 251 | 6 534 | –75 | 6 459 |
| Gruppvis värderade omstrukturerade lånefordringar | 502 | 502 | 502 | ||||
| Lånefordringar före beaktande av reserveringar | 895 206 | 325 247 | 116 516 | 31 454 | 1 368 423 | –74 437 | 1 293 986 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | –839 | –1 933 | –5 502 | –609 | –8 883 | 351 | –8 532 |
| Gruppvisa reserver för individuellt värderade lånefordringar | –845 | –293 | –1 670 | –222 | –3 030 | 179 | –2 851 |
| Gruppvisa reserver för gruppvis värderade lånefordringar | –628 | –41 | –2 727 | –181 | –3 577 | 41 | –3 536 |
| Reserver | –2 312 | –2 267 | –9 899 | –1 012 | –15 490 | 571 | –14 919 |
| SUMMA | 892 894 | 322 980 | 106 617 | 30 442 | 1 352 933 | –73 866 | 1 279 067 |
Koncernen 2009
| –2 738 | –3 110 | –11 366 | –863 | –18 077 |
|---|---|---|---|---|
| –628 | –39 | –2 267 | –316 | –3 250 |
| –1 016 | –703 | –2 467 | –185 | –4 371 |
| –1 094 | –2 368 | –6 632 | –362 | –10 456 |
| 967 354 | 387 498 | 148 434 | 34 088 | 1 537 374 |
| 312 | 312 | |||
| 1 822 | 135 | 4 439 | 541 | 6 937 |
| 89 | 361 | 2 708 | 9 | 3 167 |
| 1 878 | 4 443 | 11 224 | 612 | 18 157 |
| 963 565 | 382 559 | 129 751 | 32 926 | 1 508 801 |
Not 44 Utlåning och kreditförlustreserver
| Moderbolaget 2010 | Norden | Tyskland | Baltikum | Övriga | Totala verksamheten |
|---|---|---|---|---|---|
| Lånefordringar som varken är oreglerade eller osäkra | 989 890 | 3 | 22 998 | 1 012 891 | |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar |
911 | 676 | 1 587 | ||
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar, reglerade eller oreglerade < 60 dagar |
494 | 494 | |||
| Gruppvis värderade förfallna lånefordringar > 60 dagar | 677 | 677 | |||
| Lånefordringar före beaktande av reserveringar | 991 295 | 3 | 24 351 | 1 015 649 | |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | –766 | –264 | –1 030 | ||
| Gruppvisa reserver för individuellt värderade lånefordringar | –443 | –10 | –453 | ||
| Gruppvisa reserver för gruppvis värderade lånefordringar | –157 | –157 | |||
| Reserver | –1 366 | –274 | –1 640 | ||
| SUMMA | 989 929 | 3 | 24 077 | 1 014 009 | |
| Moderbolaget 2009 | |||||
| Lånefordringar som varken är oreglerade eller osäkra Individuellt värderade osäkra lånefordringar, |
1 079 222 | 7 | 28 602 | 1 107 831 | |
| oreglerade > 60 dagar | 1 349 | 565 | 1 914 | ||
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar, reglerade eller oreglerade < 60 dagar Gruppvis värderade förfallna lånefordringar > 60 dagar |
89 | 679 | 89 679 |
||
| Lånefordringar före beaktande av reserveringar | 1 080 660 | 7 | 29 846 | 1 110 513 | |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | –863 | –268 | –1 131 | ||
| Gruppvisa reserver för individuellt värderade lånefordringar Gruppvisa reserver för gruppvis värderade lånefordringar |
–568 | –116 | –568 –116 |
||
| Reserver | –1 431 | –384 | –1 815 | ||
| SUMMA | 1 079 229 | 7 | 29 462 | 1 108 698 |
1) Den geografiska fördelningen avgörs av var lånet är bokat.
| Koncernen | Moderbolaget | ||
|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| 384 936 | |||
| 16 360 | |||
| 62 667 | 80 953 | 4 522 | 12 765 |
| 123 291 | 214 319 | 214 634 | 306 875 |
| 203 925 | 225 271 | 155 991 | 106 763 |
| 138 394 | 137 378 | 60 287 | 118 478 |
| 1 182 757 | 1 308 117 | 866 686 | 946 177 |
| 94 333 | 103 918 | 96 737 | 88 611 |
| 91 333 | 125 339 | 52 226 | 75 725 |
| –14 919 | –18 077 | –1 640 | –1 815 |
| –74 437 | |||
| 1 279 067 | 1 519 297 | 1 014 009 | 1 108 698 |
| 937 | |||
| 512 | 1 416 | 181 | 937 |
| 1 052 | 373 | 18 | 2 |
| 632 246 22 234 547 |
629 168 21 028 1 416 |
425 996 5 256 226 |
Not 44 Utlåning och kreditförlustreserver
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| Individuellt värderade lånefordringar | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar | 14 464 | 18 157 | 1 587 | 1 914 |
| Osäkra lånefordringar, reglerade eller oreglerade < 60 dagar | 2 754 | 3 167 | 494 | 89 |
| Totalt osäkra lånefordringar | 17 218 | 21 324 | 2 081 | 2 003 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | –8 883 | –10 456 | –1 030 | –1 131 |
| för osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar | –7 741 | –9 489 | –772 | |
| för osäkra lånefordringar, reglerade eller oreglerade < 60 dagar | –1 142 | –967 | –258 | –1 131 |
| Gruppvisa reserver | –3 030 | –4 371 | –453 | –568 |
| Osäkra lånefordringar, netto | 5 305 | 6 497 | 598 | 304 |
| Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade | ||||
| osäkra lånefordringar | 51,6% | 49,0% | 49,5% | 56,5% |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade | ||||
| osäkra lånefordringar | 69,2% | 69,5% | 71,3% | 84,8% |
| Andel osäkra lånefordringar, netto | 0,62% | 0,72% | 0,10% | 0,08% |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto | 1,26% | 1,39% | 0,20% | 0,18% |
| Gruppvis värderade lånefordringar | ||||
| Förfallna lånefordringar > 60 dagar | 6 534 | 6 937 | 677 | 679 |
| Omstrukturerade lånefordringar | 502 | 312 | ||
| Summa | 7 036 | 7 249 | 677 | 679 |
| Gruppvisa reserver | –3 577 | –3 250 | –157 | –116 |
| Reserveringsgrad för gruppvis värderade lånefordringar | 50,8% | 44,8% | 23,2% | 17,1% |
Förfallna lån som ej fastställts vara osäkra uppgår till 13 043 Mkr (16 155) (förfallna upp till 30 dagar) och 2 859 Mkr (4 310) (mellan 31 och 60 dagar). Dessa lån mot svarar 1,24 procent (1,35) av utlåningsvolymen.
| Reserver | ||||
|---|---|---|---|---|
| Koncernen | Moderbolaget | |||
| Specifika reserver1) | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Ingående balans | –10 456 | –5 022 | –1 131 | –903 |
| Ianspråktagande | 1 461 | 635 | 244 | 286 |
| Avsättningar | –2 526 | –7 256 | –294 | –673 |
| Återföringar | 1 574 | 621 | 91 | 103 |
| Valutakursdifferenser | 1 064 | 566 | 60 | 56 |
| Utgående balans | –8 883 | –10 456 | –1 030 | –1 131 |
| Omklassificerad till Avvecklad verksamhet | 351 | |||
| Kvarvarande verksamhet | –8 532 | –10 456 | ||
| 1) Specifika reserver för individuellt värderade lån. | ||||
| Gruppvisa reserver2) | ||||
| Ingående balans | –7 621 | –4 197 | –684 | –798 |
| Avsättningar, netto | 437 | –3 806 | 61 | 111 |
| Valutakursdifferenser | 577 | 382 | 13 | 3 |
| Utgående balans | –6 607 | –7 621 | –610 | –684 |
| Omklassificerad till Avvecklad verksamhet | 220 | |||
| Kvarvarande verksamhet | –6 387 | –7 621 | ||
| 2) Gruppvisa reserver för individuellt värderade lån, reserver för gruppvis värderade lån och länderriskreserver. |
||||
| Reserver för poster inom linjen | ||||
| Ingående balans | –478 | –251 | 46 | |
| Avsättningar, netto | –15 | –224 | 23 | 46 |
| Valutakursdifferenser | 17 | –3 | –93 | |
| Utgående balans | –476 | –478 | –24 | 46 |
| SUMMA | –15 966 | –18 555 | –1 664 | –1 769 |
| Omklassificerad till Avvecklad verksamhet | 571 | |||
| Kvarvarande verksamhet | –15 395 | –18 555 |
45 Derivatinstrument
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Ränterelaterade | 79 173 | 94 464 | 76 562 | 87 249 |
| Valutarelaterade | 41 175 | 41 126 | 38 426 | 40 846 |
| Aktierelaterade | 6 993 | 2 027 | 6 890 | 2 007 |
| Övriga | 298 | 5 819 | 230 | 5 762 |
| Med positiva stängningsvärden | 127 639 | 143 436 | 122 108 | 135 864 |
| Ränterelaterade | 75 799 | 87 164 | 74 015 | 77 602 |
| Valutarelaterade | 41 695 | 39 818 | 38 847 | 39 390 |
| Aktierelaterade | 3 231 | 1 157 | 2 961 | 959 |
| Övriga | 134 | 273 | 86 | 174 |
| Med negativa stängningsvärden | 120 859 | 128 412 | 115 909 | 118 125 |
| Med positiva stängningsvärden | Med negativa stängningsvärden | |||
|---|---|---|---|---|
| Koncernen 2010 | Nominellt belopp | Bokfört värde | Nominellt belopp | Bokfört värde |
| Optioner | 104 562 | 3 315 | 100 527 | 4 198 |
| Terminer | 935 869 | 2 423 | 1 042 878 | 2 375 |
| Swappar | 2 649 057 | 73 435 | 2 637 118 | 69 226 |
| Ränterelaterade | 3 689 488 | 79 173 | 3 780 523 | 75 799 |
| varav clearat | 90 | 2 | 90 | 2 |
| Optioner | 174 445 | 1 495 | 173 951 | 1 659 |
| Terminer | 337 933 | 6 626 | 319 387 | 6 707 |
| Swappar | 3 404 585 | 33 054 | 3 426 783 | 33 329 |
| Valutarelaterade | 3 916 963 | 41 175 | 3 920 121 | 41 695 |
| varav clearat | 23 178 | 630 | 44 355 | 1 065 |
| Optioner | 2 009 145 | 5 825 | 482 153 | 2 438 |
| Terminer | 950 | 97 | 1 863 | 88 |
| Swappar | 4 042 | 1 071 | 33 336 | 705 |
| Aktierelaterade | 2 014 137 | 6 993 | 517 352 | 3 231 |
| varav clearat | 950 | 281 | 1 863 | 433 |
| Optioner | 661 | 28 | 661 | 29 |
| Terminer | 519 | 19 | 519 | 19 |
| Swappar | 16 624 | 251 | 16 575 | 86 |
| Övriga | 17 804 | 298 | 17 755 | 134 |
| varav clearat | 1 180 | 48 | 1 180 | 48 |
| SUMMA | 9 638 392 | 127 639 | 8 235 751 | 120 859 |
| varav clearat | 25 398 | 961 | 47 488 | 1 548 |
| Koncernen 2009 | ||||
| Optioner | 111 718 | 6 846 | 104 588 | 4 509 |
| Terminer | 930 298 | 4 891 | 1 007 467 | 4 932 |
| Swappar | 2 524 743 | 82 727 | 2 514 234 | 77 723 |
| Ränterelaterade | 3 566 759 | 94 464 | 3 626 289 | 87 164 |
| varav clearat | 1 600 | 13 | 836 | 12 |
| Optioner | 157 885 | 1 768 | 155 640 | 1 914 |
| Terminer | 327 768 | 5 557 | 311 087 | 5 329 |
| Swappar | 3 177 853 | 33 801 | 3 175 795 | 32 575 |
| Valutarelaterade | 3 663 506 | 41 126 | 3 642 522 | 39 818 |
| varav clearat | 26 943 | 286 | 26 561 | 213 |
| Optioner | 600 | 1 909 | 5 544 | 824 |
| Terminer | 188 | 50 | 62 | 56 |
| Swappar | 15 398 | 68 | 15 747 | 277 |
| Aktierelaterade | 16 186 | 2 027 | 21 353 | 1 157 |
| varav clearat | 188 | 366 | 62 | 376 |
| Optioner | 371 | 24 | 483 | 56 |
| Terminer | 416 | 44 | 416 | 43 |
| Swappar | 29 670 | 5 751 | 28 221 | 174 |
| Övriga | 30 457 | 5 819 | 29 120 | 273 |
| varav clearat | 787 | 67 | 787 | 67 |
| SUMMA | 7 276 908 | 143 436 | 7 319 284 | 128 412 |
| varav clearat | 29 518 | 732 | 28 246 | 668 |
Not 45 Derivatinstrument
| Med positiva stängningsvärden | Med negativa stängningsvärden | |||
|---|---|---|---|---|
| Moderbolaget 2010 | Nominellt belopp | Bokfört värde | Nominellt belopp | Bokfört värde |
| Optioner | 101 966 | 4 361 | 96 738 | 4 152 |
| Terminer | 935 843 | 2 419 | 1 041 055 | 2 371 |
| Swappar | 2 570 528 | 69 782 | 2 569 262 | 67 492 |
| Ränterelaterade | 3 608 337 | 76 562 | 3 707 055 | 74 015 |
| Optioner | 176 339 | 1 448 | 176 064 | 1 642 |
| Terminer | 308 598 | 4 636 | 309 075 | 5 237 |
| Swappar | 3 514 861 | 32 342 | 3 515 032 | 31 968 |
| Valutarelaterade | 3 999 797 | 38 426 | 4 000 170 | 38 847 |
| Optioner | 2 313 340 | 5 721 | 1 059 064 | 2 261 |
| Terminer | 103 | 56 | ||
| Swappar | 3 968 | 1 066 | 33 167 | 644 |
| Aktierelaterade | 2 317 308 | 6 890 | 1 092 231 | 2 961 |
| varav clearat | 281 | 433 | ||
| Swappar | 17 064 | 230 | 17 036 | 86 |
| Övriga | 17 064 | 230 | 17 036 | 86 |
| SUMMA | 9 942 507 | 122 108 | 8 816 492 | 115 909 |
| varav clearat | 281 | 433 | ||
Moderbolaget 2009
| 85 919 | 4 723 | 89 501 | 4 438 |
|---|---|---|---|
| 928 726 | 4 793 | 1 006 656 | 4 920 |
| 2 283 889 | 77 733 | 2 282 299 | 68 244 |
| 3 298 534 | 87 249 | 3 378 456 | 77 602 |
| 154 104 | 1 657 | 154 335 | 1 910 |
| 275 160 | 4 757 | 275 393 | 4 895 |
| 3 141 871 | 34 432 | 3 140 697 | 32 585 |
| 3 571 135 | 40 846 | 3 570 425 | 39 390 |
| 1 901 | 645 | ||
| 54 | |||
| 15 397 | 68 | 15 397 | 260 |
| 15 397 | 2 007 | 15 397 | 959 |
| 355 | 374 | ||
| 29 670 | 5 762 | 28 222 | 174 |
| 29 670 | 5 762 | 28 222 | 174 |
| 6 914 736 | 135 864 | 6 992 500 | 118 125 |
| 355 | 374 | ||
| 38 |
46 Upplysningar om verkligt värde
| Koncernen 2010 | Koncernen 2009 | |||
|---|---|---|---|---|
| Bokfört värde | Verkligt värde | Bokfört värde | Verkligt värde | |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 46 488 | 46 483 | 36 589 | 36 586 |
| Utlåning till kreditinstitut | 204 188 | 202 761 | 331 460 | 332 221 |
| Utlåning till allmänheten | 1 074 879 | 1 081 207 | 1 187 837 | 1 183 644 |
| Värdepapper för handel | 221 791 | 221 791 | 187 924 | 187 924 |
| Derivat för handel | 116 008 | 116 008 | 133 230 | 133 230 |
| Derivat för säkringsredovisning | 11 631 | 11 631 | 10 206 | 10 206 |
| Förändring av verkligt värde av säkrade poster | ||||
| i en portföljsäkring | 3 419 | 3 419 | 4 026 | 4 026 |
| Finansiella tillgångar där försäkringstagarna bär risken | 179 432 | 179 432 | 155 486 | 155 486 |
| Andra finansiella tillgångar till verkligt värde | 85 465 | 85 465 | 90 769 | 90 769 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | 617 746 | 617 746 | 581 641 | 581 641 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 66 970 | 66 970 | 87 948 | 87 948 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall | 1 451 | 1 451 | 1 332 | 1 344 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 74 951 | 74 951 | 596 | 596 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 022 | 1 022 | 995 | 995 |
| Immateriella tillgångar | 16 922 | 16 922 | 17 177 | 17 177 |
| Materiella tillgångar | 1 588 | 1 588 | 2 200 | 2 200 |
| Förvaltningsfastigheter | 8 525 | 8 525 | 8 393 | 8 393 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 27 035 | 27 035 | 27 770 | 27 770 |
| Aktuella skattefordringar | 4 580 | 4 580 | 3 898 | 3 898 |
| Uppskjutna skattefordringar | 1 709 | 1 709 | 1 624 | 1 624 |
| Kund- och likvidfordringar | 30 434 | 30 434 | 14 637 | 14 637 |
| Marginalsäkerheter | 13 989 | 13 989 | 17 120 | 17 120 |
| Övriga tillgångar | 14 379 | 14 379 | 14 780 | 14 780 |
| Övriga tillgångar | 65 091 | 65 091 | 52 059 | 52 059 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 2 179 821 | 2 184 717 | 2 308 227 | 2 304 804 |
| Skulder till kreditinstitut | 212 624 | 212 711 | 397 433 | 397 578 |
| In- och upplåning från allmänheten | 711 541 | 713 999 | 801 088 | 802 821 |
| Skulder till försäkringstagarna – investeringsavtal | 174 753 | 174 753 | 155 860 | 155 855 |
| Skulder till försäkringstagarna – försäkringsavtal | 89 217 | 89 217 | 93 149 | 93 149 |
| Skulder till försäkringstagarna | 263 970 | 263 970 | 249 009 | 249 004 |
| Emitterade värdepapper | 530 483 | 533 908 | 456 043 | 465 020 |
| Derivat för handel | 113 597 | 113 597 | 119 293 | 119 293 |
| Derivat för säkringsredovisning | 7 262 | 7 262 | 9 119 | 9 119 |
| Skulder för handel | 78 467 | 78 467 | 61 529 | 61 529 |
| Verkligt värdeförändring av säkrade poster i en portföljsäkring |
1 364 | 1 364 | 1 499 | 1 499 |
| Finansiella skulder till verkligt värde | 200 690 | 200 690 | 191 440 | 191 440 |
| Skulder som innehas till försäljning | 48 339 | 48 339 | 165 | 165 |
| Aktuella skatteskulder | 4 021 | 4 021 | 1 547 | 1 547 |
| Uppskjutna skatteskulder | 9 852 | 9 852 | 10 299 | 10 299 |
| Leverantörs- och likvidskulder | 29 960 | 29 960 | 16 401 | 16 401 |
| Marginalsäkerheter | 13 963 | 13 963 | 21 399 | 21 399 |
| Övriga skulder | 27 535 | 27 535 | 25 338 | 25 338 |
| Övriga skulder Avsättningar |
85 331 1 748 |
85 331 1 748 |
74 984 2 033 |
74 984 2 033 |
| Efterställda skulder | 25 552 | 26 507 | 36 363 | 32 063 |
| SUMMA SKULDER | 2 080 278 | 2 087 203 | 2 208 558 | 2 215 108 |
Beräkningen omfattar poster i balansräkningen med fastställd ränta under en fastställd period. Alltså har alla poster med rörlig ränta, dvs sådan in- och utlåning vars räntevillkor är relaterade till marknadsräntan inte omräknats, utan det nominella beloppet anses motsvara ett verkligt värde.
och upplåning med marknadsräntekurvan med justering för relevant marginal. Utöver fast in- och utlåning har justeringar gjorts även för övervärden i fastigheter samt vissa aktieinnehav.
När verkligt värde beräknas för fastränteutlåning diskonteras framtida ränteintäkter med en marknadsräntekurva, som justerats med den rådande nyutlåningsmarginalen. På motsvarande sätt diskonteras fastränterelaterad in-
En effekt av denna beräkningsmodell är att i tider då nyutlåningsmarginalen är sjunkande uppstår ett verkligt värde som är högre än bokfört värde och tvärtom i stigande läge. Vidare kan noteras att beräkningen inte utgör en marknadsvärdering av koncernen som företag.
47 Upplysningar om närstående*
| Koncernföretag | Intresseföretag | Summa | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Moderbolaget 2010 | Tilgångar/ Skulder |
Räntor | Tilgångar/ Skulder |
Räntor | Tilgångar/ Skulder |
Räntor |
| Utlåning till kreditinstitut | 146 135 | 1 811 | 146 135 | 1 811 | ||
| Utlåning till allmänheten | 37 223 | 670 | 325 | 3 | 37 548 | 673 |
| Obligationer och andra räntebärande värdepapper | 5 155 | 163 | 5 155 | 163 | ||
| Övriga tillgångar | 11 307 | 11 307 | ||||
| SUMMA | 199 820 | 2 644 | 325 | 3 | 200 145 | 2 647 |
| Skulder till kreditinstitut | 47 883 | –628 | 47 883 | –628 | ||
| In- och upplåning från allmänheten | 11 544 | –67 | 6 | 11 550 | –67 | |
| Emitterade värdepapper | 3 965 | –83 | 3 965 | –83 | ||
| Övriga skulder | 9 467 | 9 467 | ||||
| SUMMA | 72 859 | –778 | 6 | 72 865 | –778 | |
| Moderbolaget 2009 | ||||||
| Utlåning till kreditinstitut | 169 409 | 2 969 | 169 409 | 2 969 | ||
| Utlåning till allmänheten | 41 230 | 1 198 | 352 | 3 | 41 582 | 1 201 |
| Obligationer och andra räntebärande värdepapper | 5 556 | 193 | 5 556 | 193 | ||
| Övriga tillgångar | 13 086 | 13 086 | ||||
| SUMMA | 229 281 | 4 360 | 352 | 3 | 229 633 | 4 363 |
| Skulder till kreditinstitut | 72 454 | –1 068 | 72 454 | –1 068 | ||
| In- och upplåning från allmänheten | 9 444 | –80 | 5 | 9 449 | –80 | |
| Emitterade värdepapper | 2 649 | –96 | 2 649 | –96 | ||
| Övriga skulder | 6 822 | 6 822 | ||||
| SUMMA | 91 369 | –1 244 | 5 | 91 374 | –1 244 |
* För information om högsta ledningen, verkställande ledningen och övriga närstående se not 9c.
Koncernen har avtal för försäkringsadministration och avtal för kapitalförvaltning med Gamla Livförsäkringsbolaget SEB Trygg Liv utifrån marknadspris. SEB har under 2010 erhållit 164 Mkr (186) avseende försäkringsadministration och 265 Mkr (137) avseende kapitalförvaltning. För mer information angående Gamla Livförsäkringsbolaget SEB Trygg Liv, se not 51.
48 Kapitaltäckning
| Finansiella företagsgruppen1) | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| Beräkning av kapitalbas | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Eget kapital enligt balansräkningen | 99 543 | 99 669 | 65 341 | 65 622 |
| Föreslagen utdelning att fastställas av bolagsstämman | –3 291 | –2 193 | –3 291 | –2 193 |
| Investeringar utanför den finansiella företagsgruppen | –40 | –47 | ||
| Övriga avdrag utanför den finansiella företagsgruppen 2) | –2 688 | –2 570 | ||
| Eget kapital i kapitaltäckningen | 93 524 | 94 859 | 62 050 | 63 429 |
| Obeskattade reserver | 17 636 | 16 689 | ||
| Justering för säkringskontrakt | 1 755 | –419 | 1 768 | –398 |
| Reserveringsnetto för IRK-rapporterade kreditexponeringar | –297 | –741 | –1 281 | |
| Orealiserade värdeförändringar för finansiella tillgångar som | ||||
| kan säljas | 1 724 | 1 096 | 1 870 | 1 532 |
| Exponeringar för vilka riskvägda tillgångar ej beräknas 3) | –1 184 | –1 169 | –1 184 | –1 169 |
| Goodwill 4) | –4 174 | –4 464 | –105 | –209 |
| Övriga immateriella tillgångar | –2 564 | –2 616 | –1 682 | –1 142 |
| Uppskjutna skattefordringar | –1 694 | –1 609 | –155 | |
| Kärnprimärkapital | 87 387 | 85 381 | 79 457 | 77 451 |
| Primärkapitaltillskott (icke-innovativt hybridkapital) | 4 492 | 5 130 | 4 492 | 5 130 |
| Primärkapitaltillskott (innovativt hybridkapital) | 10 101 | 11 093 | 10 101 | 11 093 |
| Primärkapital (Tier 1) | 101 980 | 101 604 | 94 050 | 93 674 |
| Tidsbundna förlagslån | 4 922 | 11 028 | 4 492 | 10 259 |
| Avdrag för återstående löptid | –361 | –658 | ||
| Eviga förlagslån | 4 152 | 7 386 | 4 152 | 7 386 |
| Reserveringsnetto för IRK-rapporterade kreditexponeringar | 91 | –297 | –742 | –1 281 |
| Orealiserade vinster för finansiella tillgångar som kan säljas | 511 | 642 | 35 | 44 |
| Exponeringar för vilka riskvägda tillgångar ej beräknas 3) | –1 184 | –1 169 | –1 184 | –1 169 |
| Investeringar utanför den finansiella företagsgruppen | –40 | –47 | ||
| Supplementärkapital (Tier 2) | 8 091 | 16 885 | 6 753 | 15 239 |
| Investeringar i försäkringsföretag 4) | –10 500 | –10 601 | ||
| Pensionstillgångar utöver relaterade förpliktelser 5) | –422 | –543 | ||
| KAPITALBAS | 99 149 | 107 345 | 100 803 | 108 913 |
Not 48 Kapitaltäckning
| Finansiella företagsgruppen1) | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| Beräkning av riskvägda tillgångar | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Kreditrisk IRK | ||||
| Institutsexponeringar | 37 405 | 50 200 | 21 297 | 31 740 |
| Företagsexponeringar | 403 128 | 405 072 | 274 191 | 256 100 |
| Positioner i värdepapperiseringar | 6 337 | 10 590 | 6 224 | 10 550 |
| Hushållsexponeringar/fastighetskrediter | 65 704 | 65 021 | 26 672 | 24 762 |
| Övriga hushållsexponeringar | 9 826 | 10 792 | 6 719 | 6 778 |
| Andra exponeringsklasser | 1 511 | 1 638 | ||
| Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod | 523 911 | 543 313 | 335 103 | 329 930 |
| Övriga riskvägda tillgångar | ||||
| Kreditrisk enligt schablonmetod | 91 682 | 97 563 | 176 428 | 232 110 |
| Operationell risk enligt internmätningsmetod | 44 568 | 39 459 | 28 561 | 24 401 |
| Valutakursrisk | 15 995 | 7 957 | 11 650 | 7 608 |
| Risker i handelslagret | 39 970 | 42 200 | 37 396 | 39 371 |
| Totalt, riskvägda tillgångar enligt Basel II | 716 126 | 730 492 | 589 138 | 633 420 |
| Tillägg under införandefasen av Basel II 6) | 83 672 | 64 685 | ||
| TOTALT RAPPORTERADE RISKVÄGDA TILLGÅNGAR | 799 798 | 795 177 | 589 138 | 633 420 |
| Kapitaltäckningsanalys | ||||
| Kapitalkravet är 8 procent av riskvägda tillgångar | ||||
| Kärnprimärkapitalrelation enligt Basel II | 12,2% | 11,7% | 13,5% | 12,2% |
| Primärkapitalrelation enligt Basel II | 14,2% | 13,9% | 16,0% | 14,8% |
| Total kapitaltäckningsgrad enligt Basel II | 13,8% | 14,7% | 17,1% | 17,2% |
| Kapitalbas i relation till kapitalkrav enligt Basel II | 1,73 | 1,84 | 2,14 | 2,15 |
| Kärnprimärkapitalrelation med övergångsregler | 10,9% | 10,7% | 13,5% | 12,2% |
| Primärkapitalrelation med övergångsregler | 12,8% | 12,8% | 16,0% | 14,8% |
| Total kapitaltäckningsgrad med övergångsregler | 12,4% | 13,5% | 17,1% | 17,2% |
| Kapitalbas i relation till kapitalkrav med övergångsregler | 1,55 | 1,69 | 2,14 | 2,15 |
1) Kapitaltäckningsanalysen omfattar den finansiella företagsgruppen vilken inkludererar intresseföretag som ej konsolideras i balansräkningen och exkluderar försäkringsföretag.
2) Avdraget från eget kapital avser upparbetade vinster i koncernföretag utanför den finansiella företagsgruppen.
3) Positioner i värdepapperiseringar med lägre externrating än BB/Ba ingår inte i beräkningen av riskvägda tillgångar utan hanteras via avdrag från primär- och supplementärkapitalet. 4) Goodwill avser endast konsolidering till den finansiella företagsgruppen. Vid konsolidering till hela koncernens balansräkning uppstår ytterligare goodwill på 5 721 Mkr som ingår i avdraget för investeringar i försäkringsverksamhet.
5) Pensionsvärden skall – utöver den gottgörelse banken kan ta i anspråk enligt lagen om tryggande av pensionsutfästelse – räknas av från kapitalbasen.
6) För år 2009 föreskrevs att kapitalbasen skulle vara minst 80 procent av kapitalkravet enligt tidigare regelverk (Basel I). Enligt Finansinspektionens allmänna råd bör samma miniminivå gälla även 2010 och 2011. Tillägget görs enligt dessa övergångsregler.
SEB-koncernen ska också uppylla de kapitalkrav som gäller för koncerner som bedriver både bank- och försäkringsverksamhet, s k finansiella konglomerat. Det samlade kapitalkravet för SEB som finansiellt konglomerat uppgick till 73,1 miljarder kronor (72,7) medan de tillgängliga kapitalresurserna var 111,3 miljarder kronor (118,3).
49 Framtida minimileaseavgifter för operationella leasingavtal*
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| År 2010 | 1 696 | 826 | ||
| År 2011 | 1 465 | 1 305 | 738 | 733 |
| År 2012 | 1 319 | 1 137 | 720 | 654 |
| År 2013 | 1 100 | 968 | 637 | 571 |
| År 2014 | 905 | 884 | 575 | 542 |
| År 2015 och senare | 2 439 | 2 795 | 1 723 | 2 050 |
| SUMMA1) | 7 228 | 8 785 | 4 393 | 5 376 |
1) Varav 707 Mkr avser Retail Germany.
* Hyreskontrakt för lokaler och andra operationella leasingavtal
50 Tillgångars och skulders fördelning på väsentliga valutor
| Koncernen 2010 | SEK | EUR | USD | GBP | DKK | NOK | Övriga | Summa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Utlåning till kreditinstitut | 27 926 | 110 729 | 38 352 | 3 847 | 17 595 | 1 800 | 3 939 | 204 188 |
| Utlåning till allmänheten | 563 456 | 324 232 | 81 684 | 12 481 | 32 372 | 31 865 | 28 789 | 1 074 879 |
| Finansiella tillgångar | 266 345 | 229 953 | 21 883 | 4 933 | 91 300 | 57 667 | 15 108 | 687 189 |
| Övriga tillgångar | 32 176 | 107 237 | 1 263 | 414 | 37 062 | 19 542 | 15 871 | 213 565 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 889 903 | 772 151 | 143 182 | 21 675 | 178 329 | 110 874 | 63 707 | 2 179 821 |
| Skulder till kreditinstitut | 47 034 | 80 936 | 43 073 | 3 481 | 28 729 | 5 064 | 4 307 | 212 624 |
| In- och upplåning från allmänheten | 305 624 | 235 658 | 74 438 | 12 084 | 13 793 | 20 640 | 49 304 | 711 541 |
| Finansiella skulder | 424 990 | 274 259 | 130 041 | 22 621 | 104 792 | 32 690 | 5 750 | 995 143 |
| Övriga skulder | 21 591 | 66 800 | 4 072 | 645 | 31 349 | 4 990 | 5 971 | 135 418 |
| Efterställda skulder | 2 | 14 627 | 6 194 | 2 522 | 23 | 2 184 | 25 552 | |
| Eget kapital och obeskattade reserver | 97 923 | –1 200 | –1 133 | –320 | 440 | –1 745 | 5 578 | 99 543 |
| SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 897 164 | 671 080 | 256 685 | 41 033 | 179 103 | 61 662 | 73 094 | 2 179 821 |
| Koncernen 2009 | ||||||||
| Utlåning till kreditinstitut | 82 025 | 137 798 | 65 230 | 12 666 | 27 683 | 2 448 | 3 610 | 331 460 |
| Utlåning till allmänheten | 510 422 | 482 195 | 80 202 | 13 008 | 25 192 | 38 466 | 38 352 | 1 187 837 |
| Finansiella tillgångar | 280 761 | 200 033 | 30 155 | 3 784 | 98 296 | 46 049 | 12 838 | 671 916 |
| Övriga tillgångar | 32 522 | 24 586 | 1 772 | 611 | 31 490 | 11 492 | 14 541 | 117 014 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 905 730 | 844 612 | 177 359 | 30 069 | 182 661 | 98 455 | 69 341 | 2 308 227 |
| Skulder till kreditinstitut | 145 411 | 104 766 | 85 618 | 3 845 | 33 302 | 13 026 | 11 465 | 397 433 |
| In- och upplåning från allmänheten | 299 886 | 301 597 | 97 493 | 11 840 | 14 088 | 25 516 | 50 668 | 801 088 |
| Finansiella skulder | 379 165 | 292 509 | 69 918 | 14 425 | 106 182 | 27 194 | 7 099 | 896 492 |
| Övriga skulder | 21 157 | 17 550 | 13 985 | –29 | 12 665 | 3 303 | 8 551 | 77 182 |
| Efterställda skulder | 21 997 | 6 395 | 5 787 | 122 | 2 062 | 36 363 | ||
| Eget kapital och obeskattade reserver | 99 863 | –1 709 | –1 367 | 1 665 | –85 | 1 382 | –80 | 99 669 |
| SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 945 482 | 736 710 | 272 042 | 37 533 | 166 152 | 70 543 | 79 765 | 2 308 227 |
| Moderbolaget 2010 | ||||||||
| Utlåning till kreditinstitut | 35 351 | 141 509 | 43 176 | 5 106 | 16 208 | 6 508 | 2 710 | 250 568 |
| Utlåning till allmänheten | 525 214 | 90 450 | 74 562 | 9 418 | 32 103 | 19 554 | 12 140 | 763 441 |
| Finansiella tillgångar | 176 676 | 126 186 | 10 199 | 4 404 | 25 334 | 56 062 | 11 579 | 410 440 |
| Övriga tillgångar | 41 589 | 16 184 | 2 108 | 295 | 28 513 | 22 418 | 772 | 111 879 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 778 830 | 374 329 | 130 045 | 19 223 | 102 158 | 104 542 | 27 201 | 1 536 328 |
| Skulder till kreditinstitut | 44 380 | 59 067 | 47 268 | 3 791 | 28 418 | 5 429 | 7 055 | 195 408 |
| In- och upplåning från allmänheten | 303 184 | 66 989 | 68 224 | 10 534 | 9 142 | 17 922 | 8 844 | 484 839 |
| Finansiella skulder | 292 687 | 191 979 | 130 339 | 22 270 | 44 184 | 32 829 | –6 340 | 707 948 |
| Övriga skulder | 7 997 | 10 723 | 3 556 | 647 | –103 | 2 929 | 8 017 | 33 766 |
| Efterställda skulder | 2 | 14 172 | 6 193 | 2 521 | 23 | 2 185 | 25 096 | |
| Eget kapital och obeskattade reserver SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL |
87 491 735 741 |
–892 342 038 |
–1 133 254 447 |
–320 39 443 |
267 81 908 |
–1 745 57 387 |
5 603 25 364 |
89 271 1 536 328 |
| Moderbolaget 2009 | ||||||||
| Utlåning till kreditinstitut | 84 893 | 166 113 | 67 911 | 15 003 | 27 412 | 8 004 | 6 887 | 376 223 |
| Utlåning till allmänheten | 479 314 | 116 405 | 71 434 | 10 212 | 23 347 | 23 560 | 8 203 | 732 475 |
| Finansiella tillgångar | 211 357 | 72 828 | 20 973 | 3 143 | 22 505 | 43 881 | 10 340 | 385 027 |
| Övriga tillgångar | 44 332 | 9 384 | 3 931 | 2 332 | 11 160 | 13 398 | 17 654 | 102 191 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 819 896 | 364 730 | 164 249 | 30 690 | 84 424 | 88 843 | 43 084 | 1 595 916 |
| Skulder till kreditinstitut | 145 935 | 87 846 | 88 955 | 4 077 | 33 750 | 13 995 | 11 972 | 386 530 |
| In- och upplåning från allmänheten | 298 138 | 54 860 | 90 807 | 10 889 | 9 708 | 19 844 | 6 604 | 490 850 |
| Finansiella skulder | 264 868 | 168 944 | 65 774 | 12 047 | 18 920 | 26 074 | 2 907 | 559 534 |
| Övriga skulder | 9 830 | 8 993 | 13 427 | –1 112 | –162 | –120 | 4 380 | 35 236 |
| Efterställda skulder Eget kapital och obeskattade reserver |
88 530 | 21 228 –1 688 |
6 395 –1 367 |
5 787 1 665 |
–263 | 25 1 382 |
2 063 9 |
35 498 88 268 |
51 Livförsäkringsrörelsen
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| RESULTATRÄKNING | 2010 | 2009 |
| Premieinkomster netto | 7 024 | 7 313 |
| Intäkter från investeringsavtal | ||
| – Egna avgifter | 1 170 | 1 031 |
| – Erhållna ersättningar från fondbolag | 1 303 | 1 017 |
| 2 473 | 2 048 | |
| Kapitalavkastning, netto | 7 722 | 5 308 |
| Övriga rörelseintäkter | 418 | 412 |
| Totala intäkter, brutto | 17 637 | 15 081 |
| Utbetalda försäkringsersättningar, netto | –8 234 | –8 216 |
| Förändring i försäkringstekniska avsättningar | –4 864 | –2 440 |
| Totala intäkter,netto | 4 539 | 4 425 |
| Varav från andra enheter inom SEB koncernen | 1 284 | 828 |
| Kostnad för anskaffning av investerings- och försäkringsavtal | ||
| – Anskaffningskostnader | –1 473 | –1 485 |
| – Förändring av aktiverade anskaffningskostnader | 160 | 165 |
| –1 313 | –1 320 | |
| Administrationskostnader | –1 011 | –963 |
| Övriga rörelsekostnader | –13 | –27 |
| Totala kostnader | –2 337 | –2 310 |
| RÖRELSERESULTAT | 2 202 | 2 115 |
| FÖRÄNDRING AV ÖVERVÄRDEN I DIVISION SEB TRYGG LIV Traditionell försäkring i SEB Pension Danmark ingår ej |
||
| Nuvärde av årets försäljning1) | 1 536 | 1 556 |
| SUMMA FÖRÄNDRING I ÖVERVÄRDEN6) | 1 367 | 2 210 |
|---|---|---|
| Förändring i operativa antaganden5) | –352 | –709 |
| Finansiella effekter av kortsiktiga marknadsfluktuationer4) | 554 | 2 019 |
| Förändring i övervärden från verksamheten, netto3) | 1 165 | 900 |
| Årets avskrivning på aktiverade anskaffningskostnader | 653 | 611 |
| Årets aktivering av anskaffningskostnader | –813 | –776 |
| Förändring i övervärden från verksamheten, brutto | 1 325 | 1 065 |
| Faktiskt utfall jämfört med operativa antaganden2) | 259 | –204 |
| Realiserat övervärde på avtal ingångna tidigare år | –1 841 | –1 446 |
| Avkastning på avtal ingångna under tidigare år | 1 371 | 1 159 |
Beräkningen av övervärden i livförsäkringsverksamheten baserar sig på antaganden om den framtida utvecklingen av de tecknade försäkringsavtalen samt en riskjusterad diskonteringsränta. De viktigaste antagandena (avser den svenska kundbasen – som representerar 96 procent av övervärdet:
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Diskonteringsränta | 7,5% | 7,5% |
| Återköp av kapitalförsäkring: inom 1 år från tecknandet / 1–4 år / 5 år / 6 år / därefter |
1% / 7% / 15% / 12% / 8% 1% / 8% / 15% / 9% / 9% | |
| Annullation av löpande premier, fondförsäkring | 11% | 11% |
| Värdeutveckling fondandelar, brutto före avgifter och skatter | 5,5% | 5,5% |
| Inflation KPI / Inflation kostnader | 2% / 3% | 2% / 3% |
| Förväntad avkastning på erforderlig solvensmarginal | 4% | 4% |
| Flytträtt i fondförsäkring | 2% | 2% |
| Dödlighet | Koncernens erfarenhet | Koncernens erfarenhet |
1) Med försäljning avses nyteckning och extrapremier på befintliga kontrakt.
2) Periodens faktiska utveckling av de tecknade försäkringsavtalen kan ställas mot gjorda operativa antaganden och värdet av avvikelserna kan uppskattas. De viktigaste komponenterna är förlängningar av avtalstiden och annullationer. Det faktiska utfallet av intäkter och administrationskostnader ingår däremot i sin helhet i rörelseresultatet.tiveras bokföringsmässigt och skrivs av enligt plan. Redovisad förändring i övervärden korrigeras därför med nettot av periodens aktivering och avskrivning.
4) Antagen årlig värdetillväxt är 5,5 procent brutto (före avgifter och skatter). Det verkliga utfallet resulterar i positiva eller negativa avvikelser.
5) Den negativa effekten under 2009 var i huvudsak relaterad till antagande om ökad flyttfrekvens av försäkringar. Mer konservativa antaganden för den baltiska verksamheten påverkade också negativt. 6) Beräknade övervärden enligt ovan ingår ej i SEB koncernens resultat- och balansräkning.
144 seb årsredovisning 2010
Not 51 Livförsäkringsrörelsen
SAMMANFATTAD FINANSIELL INFORMATION FÖR GAMLA LIVFÖRSÄKRINGSBOLAGET SEB TRYGG LIV*
| Koncernen | |||
|---|---|---|---|
| Sammanfattning av resultaträkningen | 2010 | 2009 | |
| Resultat från livförsäkringsverksamheten | 12 003 | 28 551 | |
| Bokslutsdispositioner | 78 | –57 | |
| Skatter | –549 | –1 024 | |
| NETTORESULTAT | 11 532 | 27 470 | |
| Sammanfattning av balansräkningen | |||
| Totala tillgångar | 188 311 | 194 117 | |
| TOTALA TILLGÅNGAR | 188 311 | 194 117 | |
| Totala skulder | 110 283 | 123 042 | |
| Eget kapital | 77 656 | 70 625 | |
| Obeskattade reserver | 372 | 450 | |
| TOTALA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 188 311 | 194 117 |
* SEB äger alla aktier i Gamla Livförsäkringsbolaget SEB Trygg Liv förutom en gyllene andel som ägs av Trygg-Stiftelsen. Gamla Livförsäkringsbolaget SEB Trygg Liv konsolideras inte in som ett dotterföretag i koncernen, eftersom SEB's ägarskap i Gamla Livförsäkringsbolaget SEB Trygg Liv inte resulterar i bestämmande inflytande.
52 Tillgångar i fondförsäkringsverksamheten
Inom fondförsäkringsverksamheten står SEB, för sina kunders räkning, som ägare till 50 procent eller mer av andelarna i 38 (39) fonder, som förvaltas av SEB. Den totala fondförmögenheten i dessa fonder uppgår till 94 100 Mkr (82 547), varav SEB för kunders räkning innehar 64 560 Mkr (60 647).
53 Tillgångar och skulder som innehas
för försäljning och avvecklade verksamheter
Effekt från försäljning av kontorsrörelsen i Tyskland till Banco Santander
Den 12 juli tillkännagavs försäljning av SEB:s tyska kontorsrörelse till Banco Santander. Affären omfattar 173 bankkontor, 1 miljon privatkunder och omkring 2 000 medarbetare. Affären är strukturerad som en verksamhetsöverlåtelse, dvs. tillgångar, skulder och kontrakt hänförliga till den tyska kontorsrörelsen särskiljs från SEB AG till ett separat bolag, som därefter kommer att överföras till köparen när transaktionen avslutas. Per tredje kvartalet 2010 presenteras den överlåtna verksamheten i enlighet med IFRS 5, "Avvecklad verksamhet". Det innebär att den avvecklade verksamheten redovisas netto på en separat rad i koncernens resultaträkning. Jämförelsetalen i resultaträkningen har justerats som om den avvecklade verksamheten aldrig har varit en del av koncernens verksamhet. I koncernens balansräkning redovisas tillgångar och skulder hänförliga till den överlåtna verksamheten skilda från övriga tillgångar och skulder.
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| Resultaträkning | 2010 | 2009 |
| Summa intäkter | 2 648 | 3 042 |
| Summa kostnader1) | –4 204 | –3 603 |
| Resultat före kreditförluster | –1 556 | –561 |
| Kreditförluster, netto | –361 | –418 |
| Rörelseresultat | –1 917 | –979 |
| Skatt | 131 | 288 |
| Nettoresultat från avvecklad verksamhet | –1 786 | –691 |
| 1) Varav omstruktureringskostnader | ||
| Personalkostnader | 567 | |
| Övriga kostnader | 561 | |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar | 112 | |
| SUMMA 1) | 1 240 | 0 |
1) Transaktionsrelaterade kostnader såsom IT-anpassning, fysisk avskiljning, nedskrivning av materiella tillgångar, rådgivningskostnader och kostnader för övertalighet.
Not 53 Tillgångar som innehas för försäljning
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| Balansräkning | 2010 | 2009 |
| Utlåning till allmänheten | 73 866 | |
| Övriga tillgångar | 1 085 | 596 |
| Summa tillgångar som innehas för försäljning | 74 951 | 596 |
| Skulder till kreditinstitut | 6 303 | |
| In- och upplåning från allmänheten | 40 777 | |
| Övriga skulder | 1 259 | 165 |
| Summa skulder som innehas för försäljning | 48 339 | 165 |
| Kassaflödesanalys | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 774 | –6 745 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –115 | 308 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –726 | 6 320 |
| Periodens kassaflöde från avvecklad verksamhet | –67 | –117 |
| 54 Omklassificerade portföljer | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | ||
| Ingående balans | 125 339 | 107 899 | 75 725 | 102 646 | |
| Omklassificerade | 51 770 | ||||
| Amorteringar | –6 618 | –6 683 | –6 055 | –6 789 | |
| Sålda värdepapper | –25 325 | –18 180 | –21 375 | –13 527 | |
| Upplupna intäkter | –44 | 465 | 56 | 89 | |
| Valutakursdifferenser | –14 671 | –9 932 | –8 777 | –6 694 | |
| UTGÅENDE BALANS* | 78 681 | 125 339 | 39 574 | 75 725 | |
| * Marknadsvärde om ej omklassificerat | 77 138 | 120 635 | 36 857 | 70 223 | |
| Verkligt värde utfall, effekt om ej omklassificerade | |||||
| Eget kapital (AFS ursprung) | 2 901 | 759 | 2 289 | 327 | |
| Resultaträkningen (HFT ursprung) | 49 | 1 412 | 496 | 1 046 | |
| SUMMA | 2 950 | 2 171 | 2 785 | 1 373 | |
| Resultateffekt* | |||||
| Räntenetto | 1 578 | 2 974 | 791 | 1 911 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | –9 060 | –5 141 | –9 060 | –5 141 | |
| Övriga intäkter, netto | –282 | 50 | –290 | 86 | |
| SUMMA | –7 764 | –2 117 | –8 559 | –3 144 |
* Effekten i resultaträkningen består av resultatposter från den omklassificerade portföljen brutto. Räntenetto består av ränteintäkter från portföljen utan hänsyn till räntekostnader för finansieringen. Nettoresultat av finansiella transaktioner är valutaomräkningseffekten från omvärdering av den omklassifierade portföljen utan hänsyn till den motverkande valutaeffekten från finansieringstransaktionerna. Övriga intäkter netto är realiserade intäkter och förluster från sålda värdepapper.
Förändringen av IAS 39, som godkändes av EU i oktober 2008, tillåter under särskilda omständigheter att finansiella tillgångar omklassificeras från tillgångar för handel. SEB anser att de extrema störningarna på de globala finansiella
marknaderna och den kraftiga försämringen av den reala ekonomin under andra hälften av 2008 som fortsatte in i 2009 är tecken på sådana särskilda omständigheter. SEB har inte omklasificerast några tillgångar under 2010.
55 Omstruktureringskostnader
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2010 | 2009 | |
| Personalkostnader | 467 | |
| Övriga kostnader | 40 | |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar | 257 | |
| SUMMA1) | 764 |
1) Omstrukturering av IT- system, support och affärsenheter samt nedskrivning av materiella tillgångar i samband med integrering av den kvarvarande verksamheten till följd av försäljningen av den tyska kontorsrörelsen.
56 Händelser efter balansdagen
Den försäljning av SEB:s tyska kontorsrörelse till Banco Santander som tillkännagavs den 12 juli slutfördes den 31 januari 2011.
Som meddelades i juli, har koncernen räknat om resultaträkningen för att spegla försäljningen. Omstruktureringskostnader på 764 Mkr (80 miljoner euro för anpassning av infrastruktur) för kvarvarande verksamhet och transaktionsrelaterade kostnader på 1 240 Mkr (130 miljoner euro för kostnader för rådgivning, IT-anpassningar och fysisk avskiljning inklusive kostnader för övertalighet) för avvecklad verksamhet redovisades vid avtalets upprättande i det tredje kvartalet.
De finansiella effekterna som då kommunicerades som uppskattning vid slutförandet av försäljningen ligger i linje med de faktiska konsekvenserna; en kapitalvinst om 135 miljoner euro och negativa effekter vid avveckling av säkringsarrangemang om 245 miljoner euro som bokfördes när affären nu avslutats.
Efter försäljningen ökade koncernens primärkapitalrelation med 60 punkter, en nettoeffekt av lägre riskvägda tillgångar och de 110 miljoner euro som belastar resultatet. Utöver detta kommer en räntekostnad som uppskattas till 65 miljoner euro att påverka 2011 års resultat.
Ytterligare upplysningar om avvecklad verksamhet finns i not 52.
SEB-koncernen
Resultaträkning
| Mkr | 2010 | 20091) | 20081) | 20071) | 20061) |
|---|---|---|---|---|---|
| Räntenetto | 16 010 | 18 046 | 16 940 | 14 101 | 12 463 |
| Provisionsnetto | 14 160 | 13 285 | 14 027 | 15 647 | 14 867 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 3 166 | 4 488 | 2 970 | 3 236 | 4 041 |
| Livförsäkringsintäkter netto | 3 255 | 3 597 | 2 375 | 2 933 | 2 661 |
| Övriga intäkter | 288 | 2 159 | 1 751 | 1 163 | 1 575 |
| Summa intäkter | 36 879 | 41 575 | 38 063 | 37 080 | 35 607 |
| Personalkostnader | –14 004 | –13 786 | –14 513 | –13 294 | –12 800 |
| Övriga kostnader | –7 303 | –6 740 | –6 510 | –5 718 | –5 713 |
| Av- och nedskrivningar | –1 880 | –4 672 | –1 456 | –1 157 | –1 083 |
| Omstruktureringskostnader | –764 | ||||
| Summa kostnader | –23 951 | –25 198 | –22 479 | –20 169 | –19 596 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella | |||||
| och immateriella tillgångar | 14 | 4 | 5 | 787 | 75 |
| Kreditförluster, netto | –1 837 | –12 030 | –3 155 | –950 | –562 |
| Rörelseresultat | 11 105 | 4 351 | 12 434 | 16 748 | 15 524 |
| Skatt | –2 521 | –2 482 | –2 351 | –3 376 | –2 939 |
| Nettoresultat från kvarvarande verksamheter | 8 584 | 1 869 | 10 083 | 13 372 | 12 585 |
| Avvecklad verksamhet | –1 786 | –691 | –33 | 270 | 38 |
| NETTORESULTAT | 6 798 | 1 178 | 10 050 | 13 642 | 12 623 |
| Minoritetens andel | 53 | 64 | 9 | 24 | 18 |
| Aktieägarnas andel | 6 745 | 1 114 | 10 041 | 13 618 | 12 605 |
1) 2009–2008 omräknade och 2007–2006 proformaberäknade för kvarvarande verksamheter.
Balansräkning
| Mkr | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Utlåning till kreditinstitut | 204 188 | 331 460 | 266 363 | 263 012 | 179 339 |
| Utlåning till allmänheten | 1 074 879 | 1 187 837 | 1 296 777 | 1 067 341 | 946 643 |
| Övriga finansiella tillgångar | 678 786 | 634 002 | 765 131 | 868 643 | 672 369 |
| Övriga tillgångar | 221 968 | 154 928 | 182 431 | 145 466 | 136 090 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 2 179 821 | 2 308 227 | 2 510 702 | 2 344 462 | 1 934 441 |
| Skulder till kreditinstitut | 212 624 | 397 433 | 429 425 | 421 348 | 365 980 |
| In- och upplåning från allmänheten | 711 541 | 801 088 | 841 034 | 750 481 | 641 758 |
| Övriga finansiella skulder | 961 438 | 856 107 | 996 590 | 940 820 | 715 729 |
| Övriga skulder | 194 675 | 153 930 | 159 924 | 155 094 | 143 707 |
| Summa kapital | 99 543 | 99 669 | 83 729 | 76 719 | 67 267 |
| SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 2 179 821 | 2 308 227 | 2 510 702 | 2 344 462 | 1 934 441 |
Nyckeltal
| 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Räntabilitet på eget kapital, % | 6,8 | 1,2 | 13,1 | 19,3 | 20,8 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 3,07 | 0,58 | 10,36 | 14,12 | 13,23 |
| K/I-tal | 0,65 | 0,61 | 0,59 | 0,54 | 0,55 |
| Kreditförlustnivå, % | 0,14 | 0,92 | 0,30 | 0,11 | 0,08 |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra fordringar, % | 69,2 | 69,5 | 68,5 | ||
| Andel osäkra fordringar,brutto % | 1,26 | 1,39 | 0,73 | ||
| Kapitaltäckningsgrad1), % | 12,4 | 13,5 | 10,6 | 11,0 | 11,5 |
| Primärkapitalrelation1), % | 12,8 | 12,8 | 8,4 | 8,6 | 8,2 |
1) Kvarvarande verksamhet
2) 2010–2007 Basel II (med övergångsregler), 2006 Basel I.
Skandinaviska Enskilda Banken
Resultaträkning
| Mkr | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Räntor netto | 13 828 | 15 069 | 13 171 | 11 603 | 4 711 |
| Provisionsnetto | 6 907 | 6 215 | 5 994 | 7 124 | 7 163 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 3 239 | 4 065 | 3 236 | 2 490 | 3 515 |
| Övriga intäkter | 1 714 | 5 568 | 5 649 | 4 583 | 3 515 |
| Summa intäkter | 25 688 | 30 917 | 28 050 | 25 800 | 18 904 |
| Administrationskostnader | –13 935 | –12 117 | –13 304 | –12 589 | –13 073 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar | –4 630 | –5 125 | –4 820 | –4 847 | –399 |
| Summa kostnader | –18 565 | –17 242 | –18 124 | –17 436 | –13 472 |
| Resultat före kreditförluster | 7 123 | 13 675 | 9 926 | 8 364 | 5 432 |
| Kreditförluster, netto | –362 | –984 | –773 | –24 | –134 |
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar | –442 | –1 222 | –121 | –106 | –100 |
| Rörelseresultat | 6 319 | 11 469 | 9 032 | 8 234 | 5 198 |
| Bokslutsdispositioner inkl pensionsavräkning | –1 283 | –1 510 | –2 117 | –158 | –345 |
| Skatter | –2 666 | –2 995 | 1 300 | –591 | –691 |
| NETTORESULTAT | 2 370 | 6 964 | 8 215 | 7 485 | 4 162 |
Balansräkning
| Mkr | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Utlåning till kreditinstitut | 250 568 | 376 223 | 349 073 | 357 482 | 361 615 |
| Utlåning till allmänheten | 763 441 | 732 475 | 768 737 | 637 138 | 336 562 |
| Finansiella tillgångar | 459 379 | 419 267 | 501 023 | 511 800 | 434 596 |
| Övriga tillgångar | 62 940 | 67 951 | 89 667 | 52 899 | 39 276 |
| SUMMA TILLÅNGAR | 1 536 328 | 1 595 916 | 1 708 500 | 1 559 319 | 1 172 049 |
| Skulder till kreditinstitut | 195 408 | 386 530 | 410 105 | 367 699 | 334 116 |
| In- och upplåning från allmänheten | 484 839 | 490 850 | 453 697 | 412 499 | 390 085 |
| Finansiella skulder | 733 044 | 595 032 | 731 958 | 685 178 | 358 465 |
| Övriga skulder | 33 766 | 35 236 | 48 445 | 34 995 | 41 481 |
| Eget kapital och obeskattade reserver | 89 271 | 88 268 | 64 295 | 58 948 | 47 902 |
| SUMMA SKULDER, OBESKATTADE RESERVER OCH EGET KAPITAL |
1 536 328 | 1 595 916 | 1 708 500 | 1 559 319 | 1 172 049 |
Nyckeltal
| 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Räntabilitet på eget kapital, % | 3,6 | 10,6 | 19,0 | 18,7 | 11,6 |
| K/I-tal | 0,72 | 0,56 | 0,65 | 0,68 | 0,71 |
| Kreditförlustnivå, % | 0,04 | 0,10 | 0,08 | 0,00 | 0,02 |
| Andel osäkra fordringar,brutto % | 0,20 | 0,18 | 0,14 | 0,03 | –0,01 |
| Kapitaltäckningsgrad1), % | 17,1 | 17,2 | 15,3 | 16,2 | 29,0 |
| Primärkapitalrelation1), % | 16,0 | 14,8 | 9,9 | 10,2 | 16,5 |
1) 2010–2007 Basel II (med övergångsregler), 2006 Basel I.
Räntabilitet på eget kapital
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt eget kapital.
Räntabilitet på allokerat kapital
Rörelseresultat reducerat med en schablonskattesats per division dividerat med allokerat kapital.
Räntabilitet på totala tillgångar
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittlig balansomslutning.
Räntabilitet på riskvägda tillgångar
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt riskvägda tillgångar.
K/I-tal
Summa kostnader dividerat med summa intäkter.
Nettoresultat per aktie före utspädning
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt antal aktier före utspädning.
Nettoresultat per aktie efter utspädning
Aktieägarnas andel av nettoresultatet dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.
Substansvärde per aktie
Eget kapital samt kapitaldelen av eventuella övervärden i innehav av räntebärande värdepapper och övervärden i livförsäkringsverksamheten, dividerat med antal aktier.
Riskvägda tillgångar
Tillgångar och åtaganden utanför balansräkningen riskvägt enligt kapitaltäckningsreglerna för kreditrisk. Även kapitalkrav för marknadsrisk och operationell risk brukar uttryckas som riskvägda tillgångar, vilket ger totalt riskvägt belopp för dessa tre kategorier. Gäller endast i den finansiella företagsgruppen, dvs. exklusive försäkringsverksamheten.
Primärkapital
Eget kapital exklusive föreslagen utdelning, uppskjuten skatt och immateriella tillgångar (t ex bankrelaterad goodwill) och vissa ytterligare justeringar görs. I primärkapitalet kan även inkluderas vissa särskilt förlustabsorberande förlagslån, s.k. primärkapitaltillskott.
Supplementärkapital
Huvudsakligen förlagslån som inte uppfyller kraven för att få medräknas som primärkapitaltillskott. Löptidsrelaterade avdrag görs för tidsbundna förlagslån, och vissa ytterligare justeringar görs också.
Kapitalbas
Summan av primärkapital och supplementärkapital. Avdrag görs för investeringar i försäkringsverksamhet och övervärden i pensionsavsättningar.
Primärkapitalrelation
Primärkapital dividerat med riskvägda tillgångar.
Kapitaltäckningsgrad
Kapitalbasen dividerat med riskvägda tillgångar.
Kreditförlustnivå
Kreditförluster, netto, dividerat med ingående balans för utlåning till allmänheten, utlåning till kreditinstitut samt kreditgarantier efter avdrag för specifika reserver, gruppvisa reserver och reserver för poster utanför balansräkningen.
Andel osäkra lånefordringar, brutto
Individuellt värderade osäkra lånefordringar, brutto, dividerat med summan av utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut före avdrag för reserver.
Andel osäkra lånefordringar, netto
Individuellt värderade osäkra lånefordringar, netto (efter avdrag för specifika reserver) dividerat med utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut efter avdrag för specifika reserver och gruppvisa reserver.
Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra lånefordringar
Specifika reserver dividerat med individuellt värderade osäkra lånefordringar.
Total reserveringsgrad för individuellt värderade
osäkra lånefordringar
Totala reserver (specifika reserver och gruppvisa reserver för individuellt värderade osäkra lånefordringar) dividerat med individuellt värderade osäkra lånefordringar.
Reserveringsgrad för portföljvärderade lån
Gruppvisa reserver för portföljvärderade lån dividerat med portföljvärderade lån oreglerade med mer än 60 dagar samt omstrukturerade lånefordringar.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar
Lånefordringar som bedöms orsaka troliga kreditförluster inklusive individuellt värderade osäkra lånefordringar, portföljvärderade lån oreglerade med mer än 60 dagar samt omstrukturerade portföljvärderade lånefordringar
Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar Totala reserver (specifika, gruppvisa och reserver för poster utanför balansräkningen) dividerat med osäkra lån och oreglerade portföljfordringar.
Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i % av utlåningen Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar dividerat med utlåning till allmänheten och utlåning till kreditinstitut före avdrag för reserveringar.
Förekommande sifferuppgifter inom parentes avser 2009, om inte annat anges. Procentuella förändringar avser jämförelser med 2009, om inte annat anges.
Valutakurser som använts för att konvertera de viktigaste valutorna i koncernens räkenskaper
| Resultaträkning | Balansräkning | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | Förändring, % | 2010 | 2009 | Förändring, % | ||
| DKK | Danska kronor | 1,283 | 1,426 | –10 | 1,205 | 1,379 | –13 |
| EEK | Estniska kroon | 0,610 | 0,679 | –10 | 0,574 | 0,656 | –12 |
| EUR | Euro | 9,550 | 10,622 | –10 | 8,984 | 10,260 | –12 |
| NOK | Norska kronor | 1,187 | 1,216 | –2 | 1,150 | 1,236 | –7 |
| LTL | Litauiska litas | 2,766 | 3,076 | –10 | 2,603 | 2,972 | –12 |
| LVL | Lettiska lats | 13,477 | 15,051 | –10 | 12,657 | 14,466 | –13 |
| USD | Amerikanska dollar | 7,208 | 7,653 | –6 | 6,751 | 7,178 | –6 |
Förslag till vinstdisposition
Till bolagsstämmans förfogande står enligt Skandinaviska Enskilda Banken AB:s balansräkning 33 445 822 168 kr
Styrelsen föreslår att årsstämman med fastställande av Skandinaviska Enskilda Banken AB:s balansräkning för verksamhetsåret 2010 beslutar att av ovannämnda disponibla medel till aktieägarna utdela:
| Kronor | Kronor | ||
|---|---|---|---|
| Balanserad vinst | 31 075 442 440 | 1:50 per A-aktie | 3 255 028 941 |
| Årets resultat | 2 370 379 728 | 1:50 per C-aktie | 36 228 762 |
| Fritt eget kapital | 33 445 822 168 | samt till nästa år överföra | 30 154 564 465 |
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm 24 februari 2011
Marcus Wallenberg ordförande
Tuve Johannesson vice ordförande
Signhild Arnegård Hansen ledamot
Göran Lilja ledamot utsedd av de anställda
Christine Novakovic ledamot
Urban Jansson ledamot
Cecilia Mårtensson ledamot utsedd av de anställda
Jesper Ovesen ledamot
Annika Falkengren verkställande direktör och koncernchef ledamot
Jacob Wallenberg vice ordförande
Birgitta Kantola ledamot
Tomas Nicolin ledamot
Carl Wilhelm Ros ledamot
Revisionsberättelse
Till årsstämman i Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ); Organisationsnummer 502032-9081.
Vi har granskat årsredovisningen, koncernredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning i Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) för år 2010. Bolagets årsredovisning ingår i den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 18–150. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för räkenskapshandlingarna och förvaltningen och för att lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag tillämpas vid upprättandet av årsredovisningen samt för att internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag tillämpas vid upprättandet av koncernredovisningen. Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen, koncernredovisningen och förvaltningen på grundval av vår revision.
Revisionen har utförts i enlighet med god revisionssed i Sverige. Det innebär att vi planerat och genomfört revisionen för att med hög men inte absolut säkerhet försäkra oss om att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter. En revision innefattar att granska ett urval av underlagen för belopp och annan information i räkenskapshandlingarna. I en revision ingår också att pröva redovisningsprinciperna och styrelsens och verkställande direktörens tillämpning av dem samt att bedöma de betydelsefulla uppskattningar som styrelsen och verkställande direktören gjort när de upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen samt att utvärdera den samlade informationen i årsredovisningen
och koncernredovisningen. Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, lag om bank- och finansieringsrörelse, lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag eller bolagsordningen. Vi anser att vår revision ger oss rimlig grund för våra uttalanden nedan.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och ger en rättvisande bild av bolagets resultat och ställning i enlighet med god redovisningssed i Sverige. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och ger en rättvisande bild av koncernens resultat och ställning. En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Förvaltningsberättelsen och bolagsstyrningsrapporten är förenliga med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och för koncernen, disponerar vinsten i moderbolaget enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Stockholm 24 februari 2011
pricewaterhousecoopers ab
Peter Clemedtson auktoriserad revisor huvudansvarig
Årsstämma
Årsstämma hålls torsdagen den 24 mars 2011 klockan 14.00 på City Conference Centre i Stockholm.
Kallelse till årsstämman finns tillgänglig på SEB:s hemsida, www.sebgroup.se
Aktieägare som vill delta i stämman skall
- dels senast fredagen den 18 mars 2011 vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken
- dels senast fredagen den 18 mars 2011 anmäla sig skriftligen till Skandinaviska Enskilda Banken AB, Årsstämman, Box 7832, SE-103 98 Stockholm, på telefon klockan 9.00–16.30 inom Sverige på 0771-23 18 18 och från utlandet på +46 771 23 18 18 eller via Internet på Bankens hemsida, www.sebgroup.se.
Utdelning
Styrelsen föreslår en utdelning på 1:50 kronor per aktie för 2010.
Aktien handlas utan utdelning fredagen den 25 mars 2011. Tisdagen den 29 mars 2011 är föreslagen som avstämningsdag för utdelningen. Om årsstämman beslutar i enlighet med förslaget beräknas utdelningen sändas ut av Euroclear Sweden AB den 1 april 2011.
Adresser
Huvudkontor Divisioner
Verkställande ledning
Postadress: SE-106 40 Stockholm Besöksadress: Kungsträdgårdsgatan 8 Telefon: +46 771 62 10 00 +46 8 22 19 00 (direktionsväxel)
Stora Företag & Institutioner Postadress: SE-106 40 Stockholm Besöksadress: Kungsträdgårdsgatan 8 Telefon: +46 771 62 10 00
Kontorsrörelsen Postadress: SE-106 40 Stockholm
Besöksadress: Sergels Torg 2 Telephone: +46 771 62 10 00
Kapitalförvaltning
Postadress: SE-106 40 Stockholm Besöksadress: Sveavägen 8 Telefon: +46 771 62 10 00
Liv
Postadress: SE-106 40 Stockholm Besöksadress: Sergels Torg 2 Telefon: +46 771 62 10 00
Baltikum
Postadress: SE-106 40 Stockholm Besöksadress: Kungsträdgårdsgatan 8 Telefon: +46 771 62 10 00
Skandinaviska Enskilda Banken AB:s organisationsnummer: 502032-9081