Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SAS Interim / Quarterly Report 2021

Feb 25, 2021

2961_iss_2021-02-25_e396b0ce-1fa9-4053-96c1-1645761e23dc.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Q1 2021 FORTSATT NEGATIV PÅVERKAN FRÅN PÅGÅENDE PANDEMI

NOVEMBER 2020–JANUARI 2021

  • Intäkter: 2 282 (9 707) MSEK
  • Resultat före skatt (EBT): -1 936 (-1 087) MSEK
  • Resultat före skatt och jämförelsestörande poster: -1 948 (-1 078) MSEK
  • Periodens resultat: -2 050 (-861) MSEK
  • Resultat per aktie: -0,28 (-2,33) SEK

VIKTIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET

  • Rickard Gustafson beslutar sig för att lämna SAS efter tio år. Han lämnar företaget senast den första juli 2021.
  • SAS och Apollo förlänger chartersamarbete genom ett avtal som sträcker sig över tre år med ett kontraktsvärde uppgående till 3,4 miljarder SEK.
  • SAS tecknar och utnyttjar en ny kreditfacilitet på 1,5 miljarder NOK med en löptid på tre år, garanterad till 100 % av Garantiinstituttet for Eksportkreditt (GIEK).

NYCKELTAL – FÖRSTA KVARTALET 2021

"SAS följer vaccinationsutvecklingen noga runtom i världen för att stå redo att snabbt växla upp kapaciteten när förutsättningarna tillåter."

Rickard Gustafson, vd och koncernchef

FINANSIELL SAMMANFATTNING

MSEK, om inget annat anges Kv1 Kv1
Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
Intäkter 2 282 9 707
Rörelseresultat (EBIT) -2 171 -767
EBIT-marginal -95,1 % -7,9 %
Resultat före skatt (EBT) -1 936 -1 087
Resultat före skatt
och jämförelsestörande poster
-1 948 -1 078
Periodens resultat -2 050 -861
Kassaflöde från
den löpande verksamheten
-4 937 555
31 jan 2021 31 okt 2020 31 jan 2020
Avkastning på investerat
kapital1
-30 % -27 % 7 % 2
Finansiell nettoskuld/EBITDA1 n/a n/a 4,1x 2
Finansiell beredskap1 44 % 67 % 32 % 2
Soliditet 19 % 18 % 8 %
Resultat per aktie (SEK) - 0,28 -21,55 -2,33
Eget kapital per aktie (SEK) 0,26 0,40 7,67

1) Nyckeltal per 31 januari 2021 och per 31 oktober 2020 är inklusive IFRS 16. Nyckeltalen per 31 januari 2020 bygger på finansiella rapporter enligt IAS 17 (exklusive IFRS 16).

2) Nyckeltalen har beräknats i enlighet med en annan definition och har inte räknats om. Den tidigare definitionen återfinns i Alternativa nyckeltal Kv1 2020.

Denna information är sådan information som SAS AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades för offentliggörande av Michel Fischier den 25 februari 2021 kl. 08:00 CET.

VD-ORD

Pandemin fortsätter att kraftigt påverka hela flygbranschen negativt. Ökad smittspridning har lett till striktare reserestriktioner, vilket minskat efterfrågan under kvartalet och bromsat återhämtningen för resebranschen som helhet. Utvecklingen av vaccin och vaccinationsprogram ger dock förhoppningar om lättade restriktioner och ett ökat resande framåt sommaren 2021.

KVARTALETS RESULTAT NEGATIVT PÅVERKAT AV PANDEMIN

Kvartalet har präglats av en ökad smittspridning och en tilltagande oro för nya mutationer av coronaviruset, vilket resulterat i allt hårdare reserestriktioner över hela världen. Generellt sett råder just nu mer strikta reserestriktioner än under våren 2020.

Rådande omständigheter gör att SAS löpande tvingas anpassa kapacitet och avgångar till en svag och volatil efterfrågan. För kvartalet minskade kapaciteten med 75 % mot föregående år och 29 % jämfört med föregående kvartal. Antalet passagerare under kvartalet var 5,3 miljoner färre än första kvartalet 2020 och 900 000 färre än föregående kvartal.

Den negativa trafikutvecklingen har lett till att intäkterna stannade på endast 2,3 miljarder SEK, en minskning med 7,4 miljarder SEK jämfört med föregående år. Samtidigt har SAS lyckats motverka stora delar av intäktstappet genom minskade kostnader, vilka är nästan 60 % lägre än motsvarande kvartal föregående år. Kostnadsbesparingarna kompenserar dock inte helt intäktsbortfallet och resultatet för kvartalet uppgår till -1,9 miljarder SEK, vilket är 0,8 miljarder lägre än föregående år.

SAS förmåga att hantera likviditet är avgörande för bolagets möjligheter att navigera säkert igenom pågående pandemi, och vid kvartalets utgång uppgick likviditeten till 4,7 miljarder SEK. Som planerat har SAS kraftsamlat för att säkerställa återbetalning till kunder för inställda resor, vilket uppgår till 2,1 miljarder SEK under kvartalet. Vi har dessutom haft engångsutbetalningar uppgående till cirka 0,7 miljarder SEK avseende framskjutna betalningar från 2020 samt genomförd omstrukturering. För att stärka likviditeten ytterligare i vår säsongsmässigt svagaste period, har SAS utnyttjat en kreditfacilitet uppgående till 1,5 miljarder NOK, till 100 % garanterad av Garantiinstituttet for eksportkreditt (GIEK).

ANPASSAT KUNDERBJUDANDE UTIFRÅN RÅDANDE FÖRUTSÄTTNINGAR

Vi noterar ett uppdämt behov av resande framöver och i takt med att vaccineringen tar fart världen över bör också rådande reserestriktioner kunna lättas och därmed göra det möjligt att resa igen. I avvaktan på detta förbereder SAS för att återöppna 180 direktlinjer till sommaren, företrädesvis inom Skandinavien och Europa, om rådande reserestriktioner då återigen tillåter människor att resa.

Rickard Gustafson, vd och koncernchef

För att minska osäkerheten kring att boka resor har SAS infört än mer flexibla biljettregler och ombokningsalternativ. Som alltid är våra Plus-biljetter naturligtvis helt omboknings och avbokningsbara. Därutöver kan övriga internationella biljetter nu också ombokas utan avgift fram till tre dagar före avgång. Vill man istället avboka kan man välja en SAS Travel Voucher, som gäller som betalning på alla SAS-destinationer. För inrikesresor i Sverige, Norge och Danmark finns nu även en SAS Go Flex-biljett, som möjliggör ombokning utan avgift fram till en timme innan avgång. För kunder som väljer att betala sina biljetter med EuroBonus-poäng, gäller som vanligt fri avbokning fram till 24 timmar före avgång. Att SAS nu också är i fas med återbetalning till kunder för inställda resor gör att SAS återigen lever upp till kravet om återbetalning av inställda flyg inom en sjudagarsperiod, vilket ger en extra trygghet till våra kunder. Efter att vi genomfört dessa initiativ har vi också haft ett antal kampanjer med positiv respons och ett ökat antal bokningar främst till sommar och höst, men givetvis från låga nivåer jämfört med vad som är normalt för denna tid på året.

Flygfrakt har fyllt en viktig funktion under pandemin och har också utvecklats till ett allt viktigare komplement till uteblivna passagerarintäkter, inte minst vad gäller SAS interkontinentala flygningar. Många företagskunder har också stort behov av att säkra viktiga logistikflöden i sina verksamheter där SAS aktivt medverkar. Exempelvis har SAS Cargo under kvartalet etablerat luftbroar, inom Europa och till Sydamerika, av komponenter för två stora industribolags räkning.

I januari tecknade SAS och Apollo ett avtal om att förlänga sitt etablerade samarbete med tre år, med möjlighet till förlängning med ytterligare två år. Avtalet gäller chartertrafik från Danmark, Norge och Sverige till destinationer inom Europa, motsvarande ett värde av cirka 3,4 miljarder SEK under de första tre åren.

FORTSATT ARBETE MED OMSTÄLLNING AV VERKSAMHETEN

SAS har genomfört ett antal åtgärder under kvartalet, för att dimensionera verksamheten till rådande efterfrågan, samt för att positionera bolaget inför de marknadsförutsättningar som förväntas efter pandemin.

En kontinuerlig justering och anpassning av trafikprogrammet har minskat SAS rörliga kostnader med över 70 procent. Den stora övertalighetsprocessen motsvarande ca 5 000 positioner har slutförts, samtidigt som SAS fortsätter att nyttja korttidspermitteringar i hela Skandinavien. Dessa beklagliga, men nödvändiga, åtgärder har haft stor effekt och minskat personalkostnaderna med nästan 45 procent jämfört med samma period föregående år.

För att ytterligare stärka SAS förmåga till säsongsanpassning, ökad produktivitet och långsiktig konkurrenskraft, fortsätter dialogen med samtliga fackförbund inom SAS-koncernen. Under kvartalet har nya avtal tecknats för delar av vår norska personal och överenskommelser om frysta lönenivåer har också ingåtts med flera yrkesgrupper.

Vidare har SAS omförhandlat ett stort antal leverantörsavtal vilket resulterat i framskjutna betalningar under 2021 på närmare 700 miljoner SEK, vilket ytterligare stärker SAS finansiella beredskap.

Som tidigare nämnts har SAS skjutit fram leveranser av nya flygplan från Airbus och ökat takten i utfasningen av äldre och mindre bränsleeffektiva flygplan, vilket stärker vår likviditet på kort och medellång sikt. Under

de senaste tre månaderna har vi fasat ut eller sålt fem stycken Boeing 737 och parallellt tagit leverans av tre nya Airbus A320neo.

Den ökade takten på övergången till nya, bränsleeffektiva flygplan gör också att vi minskar våra utsläpp och gör framsteg mot våra hållbarhetsmål. Under de senaste tolv månaderna har de totala koldioxidutsläppen minskat med 74 %. Merparten är kopplad till den reducerade trafiken, men användningen av nya, mer bränsleeffektiva flygplan har också bidragit med 2,1 procentenheter. Vi har nyligen även utökat vårt framtida leveransåtagande med Gevo för att säkra minst 20 % av vårt planerade behov av hållbart flygbränsle till år 2025.

FRAMÅTBLICK

Den mest avgörande faktorn för att myndigheter ska våga lätta på gällande reserestriktioner och därmed möjliggöra för flygindustrins återhämtning, är en hög vaccinationsgrad. Därför följer SAS vaccinationsutvecklingen noga runtom i världen, för att stå redo att snabbt växla upp kapaciteten när förutsättningarna tillåter. I närtid kommer dock efterfrågan med stor sannolikhet att vara ytterst begränsad, men vi förväntar oss fortsatt att efterfrågan når mer normala nivåer under 2022.

Passagerarmixen kommer framöver att präglas av en ökad andel fritidsresenärer än tidigare, vilket ställer än större krav på flexibilitet och säsongsanpassning av verksamheten. SAS är genom sitt kunderbjudande, sin förnyelse av flottan, sitt hållbarhetsarbete och sin operativa modell väl positionerat för den marknad som formas efter pandemin. Tack vare den operativa modellen och de tillhörande produktionsenheterna som SAS utvecklat de senaste åren, står SAS starkt också i konkurrensen framöver. Modellen gör det möjligt för

SAS att erbjuda ett komplett nätverk och en tidtabell anpassad efter skandinaviska behov, till såväl affärs-, fritids- som regionala destinationer, genom tillgång till flexibla och ändamålsenliga produktionsresurser.

Jag vill återigen uttrycka min uppskattning till alla kollegor på SAS för deras engagemang och insatser under denna svåra tid. Jag vill också tacka våra kunder för det förtroende vi åtnjuter som Skandinaviens ledande flygbolag. Vi ser alla fram emot att snart återigen få nöjet att önska våra resenärer välkomna ombord!

Rickard Gustafson Vd och koncernchef Stockholm, 25 februari, 2021

KOMMENTARER TILL SAS RÄKENSKAPER

RESULTATRÄKNING, SAMMANFATTNING KV1 2021

Förändring
Föränd mot fg år
MSEK Nov-jan Nov-jan ring mot Valuta (Valuta
Resultaträkning 20-21 19-20 fg år effekter just.)
Intäkter 2 282 9 707 -7 425 -465 -6 960
Totala rörelsekostnader -4 453 -10 474 6 021 536 5 485
Rörelseresultat (EBIT) -2 171 -767 -1 404 71 -1 475
Resultat före skatt
(EBT)
-1 936 -1 087 -849 620 -1 469

Intäkter

Intäkterna uppgick till 2 282 (9 707) MSEK, se not 2. Justerat för valuta är intäkterna 6 960 MSEK lägre än motsvarande period föregående år. Minskningen av intäkterna är främst hänförlig till en lägre övergripande efterfrågan till följd av covid-19-pandemin samt de reserestriktioner som har införts.

De valutajusterade passagerarintäkterna minskade med 84,3 %. Minskningen är en följd av lägre reguljär kapacitet (ASK) som, baserat på föregående års förutsättningar, påverkade intäkterna negativt om 4 740 MSEK. Den lägre kabinfaktorn gav en negativ effekt om 1 469 MSEK. Den högre yielden gav en positiv effekt om 337 MSEK på passagerarintäkterna.

De valutajusterade fraktintäkterna minskade med 116 MSEK och valutajusterade charterintäkter var 224 MSEK lägre. Övriga trafikintäkter (valutajusterade) var 239 MSEK lägre. Minskningen av intäkterna är främst hänförlig till lägre trafikvolymer.

Övriga rörelseintäkter (valutajusterade) var 512 MSEK lägre jämfört med motsvarande period föregående år, främst som en konsekvens av lägre intäkter från marktjänster, försäljning av EuroBonus-poäng, biljettavgifter och andra volymrelaterade intäkter.

Rörelsekostnader

Personalkostnader uppgick till -1 428 (-2 575) MSEK. Justerat för valuta och jämförelsestörande poster minskade personalkostnader med 1 045 MSEK jämfört med motsvarande period föregående år. Minskningen avser effekterna från covid-19, vilket inkluderar 134 MSEK i stöd mottaget främst från den svenska staten för tillfälliga permitteringar. Minskningen var också en effekt av direkt lönekompensation till permitterade anställda i Norge och Danmark samt lägre personalkostnader på grund av lägre produktionsvolym.

Bränslekostnader uppgick till -428 (-2 020) MSEK. Justerat för valuta minskade kostnaden för flygbränsle med 76,7 %. Volymeffekter hade en positiv påverkan på kostnaderna om 1 280 MSEK. Det lägre flygbränslepriset hade en positiv påverkan på kostnaderna om 197 MSEK. Hedgeeffekter var negativa om 100 MSEK jämfört med motsvarande period föregående år.

Luftfartsavgifter uppgick till -222 (-917) MSEK. Justerat för valuta minskade kostnaden för luftfartsavgifter med 74,4 %. Minskningen härrörde främst från lägre trafikvolymer och minskade luftfartsavgifter under covid-19-pandemin.

Övriga externa kostnader uppgick till -1 094 (-3 595) MSEK, se not 3. Jämfört med motsvarande period föregående år minskade övriga externa kostnader (valutajusterade) med 2 294 MSEK. Minskningen berodde främst på minskade kostnader för hantering, försäljning och distribution och tekniskt underhåll samt lägre wet-lease kostnader. Valutajusterade hanteringskostnader samt försäljnings- och distributionskostnader minskade med 426 MSEK respektive 566 MSEK, främst till följd av lägre volymer. Kostnader för tekniskt underhåll (valutajusterade) minskade med 248 MSEK till följd av covid-19-pandemin samt leverans och introduktion av nya flygplan som kräver mindre underhåll. Wet-lease kostnaden minskade med 247 MSEK (valutajusterad) främst till följd av lägre efterfrågan på grund av covid-19.

Avskrivningar och nedskrivningar uppgick till -1 295 (-1 369) MSEK, en minskning med 73 MSEK jämfört med motsvarande period föregående år. Se not 4.

Finansnetto

Finansiella intäkter och kostnader uppgick till 235 (-320) MSEK netto, en minskning i nettokostnader om 556 MSEK jämfört med motsvarande period föregående år. Minskningen är främst hänförlig till valutaomvärdering av leasingskulder som hade en positiv påverkan om 519 (-31) MSEK. Se not 5.

Periodens resultat

Rörelseresultatet uppgick till -2 171 (-767) och resultat före skatt uppgick till -1 936 (-1 087) MSEK. Minskningen av resultat före skatt jämfört med motsvarande period föregående år var främst hänförlig till intäktsbortfallet på grund av covid-19.

Periodens resultat uppgick till -2 050 (-861) MSEK och året skatt till -114 (226) MSEK. Periodens skatt är till största del hänförlig till temporära skillnader i anläggningstillgångar.

Jämfört med motsvarande period föregående år hade valutakursutvecklingen en negativ effekt på intäkterna om 465 MSEK samt en positiv påverkan på rörelsekostnaderna om 536 MSEK. Valutakurserna påverkade således rörelseresultatet positivt om 71 MSEK. Finansnettot påverkades positivt av valuta om 549 MSEK. Sammanlagt hade valutaeffekten en positiv nettopåverkan om 620 MSEK på resultatet före skatt.

Jämförelsestörande poster

Totala jämförelsestörande poster uppgick under perioden till 12 (-9) MSEK och avser reavinst från försäljning av tre flygplan 737-800 samt en byggnad. Föregående års jämförelsestörande post bestod av en omstruktureringskostnad.

BALANSRÄKNING OCH FINANSIELL STÄLLNING Tillgångar

Immateriella och materiella anläggningstillgångar minskade med 650 MSEK sedan 31 oktober 2020. I förändringen ingår periodens investeringar om 784 MSEK, avskrivningar om -448 MSEK samt och övriga effekter om -986 MSEK. I beloppen för investeringar ingick förskottsbetalningar om 569 MSEK till Airbus. Övriga flygplansinvesteringar består av aktiverade utgifter för motorunderhåll och modifieringar.

Övriga effekter inkluderade omräkningsdifferenser samt försäljning av tre flygplan 737-800.

Nyttjanderättstillgångar minskade med 262 MSEK under perioden. Nya leasingavtal uppgick 693 MSEK, och är främst hänförligt till nya leasingavtal för tre A320neo-flygplan. Förändringar i indexering och modifieringar av underliggande avtal minskade tillgångarna med 109 MSEK och avskrivningar uppgick till -848 MSEK. Valutaeffekt uppgick till 2 MSEK.

Finansiella tillgångar ökade med 245 MSEK, främst hänförligt till återbetalning av spärrade bankmedel samt ökad avkastning i SAS förmånsbestämda pensionsplaner.

Uppskjutna skattefordringar minskade med 334 MSEK, minskningen är främst hänförlig till temporära skillnader i anläggningstillgångar samt förändring i SAS förmånsbestämda pensionsplaner. Inga underskott är aktiverade under kvartalet.

Kortfristiga fordringar minskade med 193 MSEK. Minskningen är huvudsakligen hänförlig till erhållet statligt stöd från danska och svenska staten.

Likvida medel uppgick till 4 732 (10 231) MSEK per 31 januari 2021. Outnyttjade kontrakterade lånelöften uppgick till 1 117 (2 751) MSEK. Den finansiella beredskapen uppgick till 44 % (67 %) av SAS fasta kostnader.

Eget kapital och skulder

Eget kapital minskade med 980 MSEK till 9 510 MSEK. Minskningen härrörde främst från periodens resultat om -2 050 MSEK, förändringar i kassaflödessäkringar om 579 MSEK och positiva aktuariella effekter på förmånsbestämda pensionsplaner om 486 MSEK.

Långfristiga skulder minskade med 338 MSEK och kortfristiga skulder minskade med 5 304 MSEK. Den totala minskningen av skulder var 5 642 MSEK och var främst hänförlig till valutaomvärdering samt lägre trafikavräkningsskuld, där skuld kopplat till inställda flygningar under föregående år nu till största del är återbetald.

Räntebärande skulder

Den 31 januari 2021 uppgick den räntebärande skulden till 29 782 (31 596) MSEK, en minskning med 1 814 MSEK sedan den 31 oktober 2020. Nyupplåning och amorteringar under perioden var 1 429 MSEK respektive 659 MSEK. Nyupplåning och amorteringar av leasingskulder uppgick till 584 MSEK respektive 875 MSEK. I förändringen av bruttoskulden sedan 31 oktober 2020 ingår en positiv utveckling av det verkliga värdet på derivatinstrument som har minskat skulden med 739 MSEK. Valutaomvärdering har minskat skulden med 1 546 MSEK, och upplupen ränta och andra poster har minskat skulden med 8 MSEK.

Finansiell nettoskuld

Den 31 januari 2021 uppgick den finansiella nettoskulden till 23 069 (18 899) MSEK, en ökning med 4 170 MSEK sedan den 31 oktober 2020. Ökningen beror främst på det negativa kassaflödet före finansieringsverksamheten om 5 458 MSEK, amortering av leasingskulder om 875 MSEK, det positiva värdet på finansiella derivat om 619 MSEK, som en positiv valutaomvärdering om 1 430 MSEK.

Nyckeltal

Per 31 januari 2021 uppgick avkastning på investerat kapital (ROIC) till -30 %, en försämring med 3 procentenheter sedan 31 oktober 2020. Minskningen är främst hänförlig till ett lägre rörelseresultat (EBIT).

Den finansiella beredskapen uppgick till 44 % (67 %) vid utgången av kvartalet. En lägre kassaposition var främst anledningen till förändringen i nyckeltalet.

Den finansiella nettoskulden/EBITDA per 31 januari 2021 uppgick till -6.1x. Per 31 oktober 2020 var nyckeltalet -9.2x. Förändringen är främst hänförlig till lägre EBITDA.

Per 31 januari 2021 uppgick soliditeten till 19 %, jämfört med 18 % per 31 oktober 2020. Förbättringen beror främst på en lägre balansomslutning.

KASSAFLÖDESANALYS

Kassaflödet för kvartalet uppgick till -5 499 (-2 164) MSEK. Likvida medel uppgick till 4 732 MSEK, jämfört med 10 231 MSEK per 31 oktober 2020.

Kassaflöde från den löpande verksamheten

Kassaflödet från den löpande verksamheten före rörelsekapitalförändringar uppgick för räkenskapsåret till -1 257 (270) MSEK. Kassaflödesminskningen beror till största del på att resultat före skatt är lägre än föregående år till följd av covid-19-situationen.

Rörelsekapitalförändringen tenderar att vara positiv men var negativ under kvartalet och uppgick till -3 680 (285) MSEK. En viktig anledning till den negativa förändringen var minskningen av trafikavräkningsskulden som påverkats av lägre förtidsbokningar samt en mycket hög nivå av återbetalningar till kunder för inställda resor uppgående till 2,1 miljarder SEK. Kvartalet har också påverkats negativt av större ej vanligt förekommande utbetalningar avseende bland annat avsättningar för tekniskt underhåll och omstruktureringskostnader för personal.

Investeringsverksamheten

Investeringarna uppgick till 784 (2 538) MSEK varav 0 (2 481) MSEK avsåg flygplan. Årets investeringar består av aktiverade utgifter för flygplansunderhåll, modifieringar samt förskottsbetalningar till Airbus. Under kvartalet har tre flygplan 737-800 samt en byggnad sålts vilket har genererat en inbetalning om 257 MSEK.

Finansieringsverksamheten

Nyupplåningen var 1 429 (1 415) MSEK medan amorteringarna uppgick till 659 (250) MSEK. Amorteringar av leasingskulder var 875 (836) MSEK.

MODERFÖRETAGET

Moderföretaget SAS AB har en mycket begränsad verksamhet i form av koncernintern service. Intäkter uppgick till 10 (10) MSEK och rörelsekostnader till -21 (-14) MSEK. Finansnettot uppgick till 94 (4) MSEK och nedskrivning av aktier i dotterföretag uppgick till -69 (0). Periodens resultat uppgick till 14 (-6) MSEK.

FINANSIELLA MÅL

SAS långsiktiga mål är att skapa värde för sina aktieägare och att leverera hållbar och lönsam tillväxt över konjunkturcykeln.

SAS tre finansiella mål är:

  • Avkastning på investerat kapital (ROIC): ska överstiga den genomsnittliga kapitalkostnaden (WACC) efter skatt över en konjunkturcykel.
  • Finansiell nettoskuld/EBITDA ska vara lägre än tre och en halv gånger (3,5x).
  • Finansiell beredskap: likvida medel och tillgängliga kreditfaciliteter ska överstiga 25 % av SAS årliga fasta kostnader.

Målet för avkastning på investerat kapital motsvarar kapitalmarknadens och SAS interna bedömning av SAS genomsnittliga kapitalkostnad (WACC). Denna är också kopplad till SAS utdelningspolicy för stamaktieägarna som anger att utdelning kan ges när värde skapats genom att SAS avkastning på investerat kapital överstiger den genomsnittliga kapitalkostnaden.

Skuldsättningsmåttet – Finansiell nettoskuld/EBITDA – är ett nyckeltal som används av kreditratinginstitut och banker vid kreditprövning och inkluderar värdet av leasade flygplan. Målsättningen att måttet ska vara lägre än tre och en halv gånger (3,5x) är i linje med SAS ambition om en förbättrad finansiell ställning, högre kreditrating och därmed sänkta finansieringskostnader.

Målsättningen är att den finansiella beredskapen för likvida medel och tillgängliga kreditfaciliteter ska överstiga 25 % av de årliga fasta kostnaderna. Målet är satt för att säkerställa en sund nivå av likvida medel för att minska riskerna hänförliga till interna och externa händelser och för att uppfylla lagkraven.

HÅLLBARHETSMÅL

Samhället och våra kunder kräver i allt högre grad mer hållbara lösningar. Det är en utveckling som väntas fortsätta inom flygbranschen, med fokus på att minska utsläpp och få en effektivare resursanvändning.

Därför har vi satt upp omfattande och ambitiösa hållbarhetsmål, både på kort och lång sikt, för att stödja vårt miljöarbete. Under 2020 tidigarelade vi vårt mål för minskade koldioxidutsläpp till 2025, från 2030. Det är i linje med SAS strävan efter ett globalt ledarskap inom hållbart flygresande.

Vårt mål till 2025

• Minska koldioxidutsläppen med 25 % jämfört med 2005.

HÄNDELSER UNDER KVARTALET

  • Rickard Gustafson beslutar sig för att lämna SAS efter tio år. Han lämnar företaget senast den första juli 2021.
  • SAS och Apollo förlänger chartersamarbete genom ett avtal som sträcker sig över tre år med ett kontraktsvärde uppgående till 3,4 miljarder SEK.
  • SAS tecknar och utnyttjar en ny kreditfacilitet på 1,5 miljarder NOK med en löptid på tre år, garanterad till 100 % av Garantiinstituttet for Eksportkreditt (GIEK).

HÄNDELSER EFTER 31 JANUARI 2021

• Valberedningen föreslår Nina Bjornstad, Henriette Hallberg Thygesen samt Michael Friisdahl som nya styrelseledamöter i SAS AB då Liv Fiksdahl, Sanna Suvanto-Harsaae och Dag Mejdell meddelat att de inte står till förfogande för omval till styrelsen.

UTSIKTER

Den pågående covid-19-pandemin och de osäkerheter den medför gör det inte möjligt att lämna någon vägledning om det finansiella resultatet för det kommande räkenskapsåret.

AVKASTNING PÅ INVESTERAT KAPITAL (ROIC), RULLANDE 12 MÅNADER, %

SAS har ett mål för avkastning på investerat kapital (ROIC): ska överstiga den genomsnittliga kapitalkostnaden (WACC) efter skatt över en konjunkturcykel.

FINANSIELL NETTOSKULD/EBITDA

SAS målsättning är att den finansiella nettoskulden/EBITDA ska vara under 3,5x.

FINANSIELL BEREDSKAP, % SAS målsättning är att den finansiella beredskapen ska överstiga 25 % av de årliga fasta kostnaderna.

RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

SAS arbetar strategiskt med att utveckla och förbättra sin riskhantering. Riskhanteringen omfattar identifiering av nya risker samt kända risker såsom covid-19, förändringar av flygbränslepris och valutakurser. SAS bevakar de övergripande riskerna centralt, men delar av riskhanteringen hanteras i verksamheten och inkluderar identifiering, handlingsplaner och policys. För utförligare information om SAS riskhantering hänvisas till den senast publicerade årsredovisningen.

COVID-19

Den nuvarande covid-19-situationen har i hög grad påverkat hela flygbranschen, inklusive SAS. De främsta områdena där uppskattningar av osäkerheten har ökat till följd av de nuvarande marknadsförhållandena i flygbranschen omfattar prognoser och scenarioanalyser avseende uppskattningar av framtida efterfrågan. Såsom det också beskrivs i Årsredovisningen 2019/20, sidorna 77–78, omfattar kritiska redovisningsbedömningar och källor till osäker värdering: Förväntade nyttjandeperioder för materiella anläggningstillgångar; Nedskrivningar av tillgångar; Pensioner; Uppskjuten skatt; Åtaganden avseende nyttjanderättstillgångar - flygplan samt Rättstvister. Valuta- och flygbränslesäkringar beskrivs nedan och påverkan från covid-19 beskrivs på sidan 16. SAS följer noga och regelbundet utvecklingen av risker och osäkerhetsfaktorer.

SÄKRING AV VALUTA OCH FLYGBRÄNSLE

På grund av inställda flygningar och den förväntade minskningen av verksamheten till följd av påverkan från covid-19 är SAS prognostiserade finansiella exponering mer osäker än under normala omständigheter. Ytterligare förändringar i antaganden gällande framtida konsumtion och kapacitet skulle kunna få en betydande påverkan på säkringsnivåerna.

De finansiella riskerna avseende förändringar av valutakurser och bränslepris säkras genom derivatinstrument, vilket syftar till att motverka kortsiktiga negativa svängningar och ge handlingsutrymme att anpassa verksamheten till långsiktiga nivåförändringar.

Policyn för säkring av flygbränsle anger att flygbränslesäkring ska göras med 40–80 % av kommande 12 månaders förväntade volymer. Policyn medger också säkring upp till 50 % av förväntade volymer för perioden 13 till 18 månader. Givet de rådande osäkra och volatila marknadsförhållandena så har SAS justerat finanspolicyn gällande hedgegrad av flygbränsle. Undantaget gäller för räkenskapsåret 2020/2021 och

KÄNSLIGHETSANALYS FLYGBRÄNSLEKOSTNAD NOV 2020–OKT 2021, MDR SEK1

Växelkurs SEK/USD
Marknadspris 8,0 8,5 9,0 9,5 10,0
400 USD/ton 3,0 3,1 3,3 3,5 3,6
500 USD/ton 3,3 3,5 3,7 3,9 4,1
600 USD/ton 3,7 3,9 4,1 4,3 4,5
700 USD/ton 4,1 4,3 4,5 4,7 5,0

1) Hänsyn har tagits till SAS säkring av flygbränsle vid kvartalets utgång.

Flygbränslekostnaden i resultaträkningen inkluderar inte effekten från valutasäkringen av USD. Dessa effekter redovisas under "Övriga rörelsekostnader", eftersom valutasäkring inte specifikt är kopplad till flygbränsleinköp utan genomförs separat.

medger en hedge mellan 0-80 % av kommande 12 månaders förväntade volymer.

För de kommande 12 månaderna har SAS säkrat 20 % av bränsleförbrukningen till ett maxpris på 541 USD/ ton. Om bränslepriset sjunker under 542 USD/ton de kommande 12 månaderna skulle 20 % av SAS bränsleförbrukning vara säkrad till ett genomsnittspris på 541 USD/ton. Säkringen av SAS framtida flygbränsleförbrukning genomförs genom en blandning av så kallade swaps och optioner.

Med nuvarande planer för flygkapacitet förväntas kostnaden för flygbränsle under 2020/2021, förutsatt olika bränslepriser, dollarkurser och flygbränslesäkring utfalla enligt tabellen i mitten. För utländska valutor är policyn att säkra 40–80 %. Vid kvartalets utgång hade SAS säkrat 40 % av det förväntade kassaflödesunderskottet i USD för de kommande 12 månaderna. SAS har säkrat dollarunderskottet med terminer och valutaoptioner.

SAS största överskottsvaluta är NOK som för de kommande 12 månaderna är säkrad till 54 %. Baserat på valutaexponeringen innebär en försvagning av NOK mot SEK med 1 % en negativ resultateffekt på 33 MSEK, exklusive säkringseffekt. En försvagning av

USD mot SEK med 1 % ger en positiv resultateffekt på 73 MSEK, exklusive säkringseffekt, före eventuella effekter från IFRS 16.

I och med införandet av IFRS 16 redovisas framtida leasingbetalningar som en tillgång (nyttjanderättstillgång) och en finansiell leasingskuld. De flesta nyttjanderättstillgångar denomineras i SEK, men motsvarande leasingskulder är denominerade i utländska valutor, främst USD. Valutaexponeringen från omräkningen av skulder i USD till SEK är betydande. Under leasingperioden motsvarar kostnaderna till följd av tillämpningen av IFRS 16 de kostnader som redovisades enligt IAS 17. Påverkan från omräkningen av skulder i USD till SEK skapar en högre volatilitet i resultaträkningen. För att minska risken för att få en volatil resultaträkning tillämpar SAS säkringsredovisning.

Vissa prognostiserade framtida intäkter i USD säkras med externa leasingskulder denominerade i USD som säkringsinstrument. Förändringar i avistakursen USD/ SEK för den utvalda delen av leasingskulderna denominerad i USD redovisas i övrigt totalresultat som en separat komponent (kassaflödessäkringsreserv) i eget kapital. När de säkrade förväntade kassaflödena påverkar resultatet som intäkter omklassificeras motsvarande del av kassaflödessäkringsreserven från övrigt totalresultat till resultaträkningen. I de fall där det inte är möjligt att använda säkringsredovisning kommer omvärderingen av leasingskulder denominerade i USD att påverka finansnettot i resultaträkningen.

Baserat på leasingskulder om cirka 1 560 MUSD och USD-kursen per 31 januari skulle en försvagning av USD mot SEK med 1 % ge en positiv resultateffekt på cirka 80 MSEK i resultaträkningen och en positiv effekt i övrigt totalresultat om cirka 51 MSEK.

LEGALA FRÅGESTÄLLNINGAR

I EU-kommissionens beslut i november 2010 fälldes SAS tillsammans med ett stort antal andra flygbolag för påstått deltagande i en global flygfraktkartell under åren 1999-2006 och dömdes att betala böter om 70,2 MEUR. SAS överklagade beslutet i januari 2011 och i december 2015 upphävde EU-domstolen EU-kommissionens beslut inklusive böterna om 70,2 MEUR. EU-domstolens dom vann laga kraft och bötesbeloppet om 70,2 MEUR återbetalades till SAS i början av mars 2016. EU-kommissionen fattade i mars 2017 ett nytt beslut i samma fråga och dömde återigen SAS och ett stort antal andra flygbolag att betala böter för påstått deltagande i en global flygfraktkartell under åren 1999-2006. Bötesbeloppet på 70,2 MEUR är detsamma som i beslutet från 2010. SAS har överklagat EU-kommissionens beslut och muntlig förhandling hölls i EU-domstolen i juli 2019. Dom förväntas under 2021.

Som en konsekvens av EU-kommissionens beslut i november 2010 och det förnyade beslutet i mars 2017 i flygfraktundersökningen är SAS tillsammans med övriga flygbolag som bötfällts av EU-kommissionen involverat i ett antal civila skadeståndsprocesser initierade av fraktkunder i bland annat Nederländerna och Norge. SAS bestrider ansvar i samtliga rättsprocesser. En ogynnsam utgång i dessa tvister skulle kunna få en väsentlig negativ finansiell effekt på SAS. Ytterligare stämningar från fraktkunder kan inte uteslutas. Inga reserveringar har gjorts.

Ett stort antal före detta kabinanställda i SAS i Danmark driver en grupptalan mot SAS vid dansk domstol med krav om ytterligare inbetalningar från SAS till Fonden for Pensionsforbedring for Cabin Crew (CAU-fonden) under åberopande att CAU-fonden är en förmånsbestämd

tillskottsordning. Köpenhamns Byret avslog i en dom i december 2016 de kabinanställdas krav om ytterligare inbetalningar från SAS till CAU-fonden. De kabinanställda överklagade domen i januari 2017 och efter domstolsbehandling i november 2020 avslog Östre Landsret i en dom den 9 februari 2021 de kabinanställdas krav om ytterligare inbetalningar från SAS till CAUfonden. De kabinanställda har en möjlighet att senast den 9 mars 2021 ansöka om att högsta instans ska pröva frågan.

Efter pilotstrejken i SAS i april-maj 2019 vände sig drabbade passagerare till SAS för att erhålla standardiserad kompensation enligt EU-förordningen 261/2004. SAS bestred ansvar med hänvisning till att strejken var en extraordinär omständighet. I augusti 2019 avgjorde Allmänna reklamationsnämnden till förmån för SAS. Samma bedömning gjorde Transportklagenemnda i Norge i oktober 2019. Trots detta har ett antal passagerare och fordringsföretag stämt SAS vid nationella domstolar i flera EU-länder. I augusti 2019 initierade ett fordringsföretag som representerar ett stort antal berörda passagerare domstolsförfaranden mot SAS i Danmark och Sverige med anmodan om att domstolarna begär in ett preliminärt utlåtande från EU-domstolen om huruvida strejken var en extraordinär omständighet. I januari 2020 beslutade domstolen i Sverige att hänskjuta frågan till EU-domstolen. Muntlig förhandling i EU-domstolen ägde rum i december 2020. Förfarandet i EU-domstolen kan ta flera år och om EU-domstolens preliminära utlåtande går emot SAS kan SAS bli skyldigt att betala ersättning till passagerare som drabbats av strejken.

KONCERNENS RESULTATRÄKNING

RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG INKLUSIVE RAPPORT ÖVER ÖVRIGT TOTALRESULTAT

MSEK Not Kv1 Kv1
Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
Intäkter 2 2 282 9 707
Personalkostnader -1 428 -2 575
Bränslekostnader -428 -2 020
Luftfartsavgifter -222 -917
Övriga externa kostnader 3 -1 094 -3 595
Avskrivningar och nedskrivningar 4 -1 295 -1 369
Resultat från andelar i intresseföretag 2 2
Resultat vid försäljning av flygplan och övriga anläggningstillgångar 12 0
Rörelseresultat (EBIT) -2 171 -767
Finansnetto 5 235 -320
Resultat före skatt (EBT) -1 936 -1 087
Skatt -114 226
Periodens resultat -2 050 -861
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter 5 -3
Kassaflödessäkringar, netto efter skatt 579 -387
Poster som ej kommer att återföras i resultaträkningen:
Omvärderingar av förmånsbestämda pensionsordningar,
netto efter skatt
486 344
Summa övrigt totalresultat, netto efter skatt 1 070 -46
Summa totalresultat för perioden -980 -907
Hänförligt till innehavare av aktier i moderföretaget:
Periodens resultat -2 050 -861
Totalresultat för perioden -980 -907
Resultat per aktie före och efter utspädning (SEK)1 -0,28 -2,33

1) Resultat per aktie är beräknat som periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderföretaget samt kostnader för hybridobligationer i relation till 7 266 039 292 (382 582 551) utestående aktier under perioden november till januari.

RESULTAT FÖRE SKATT OCH JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER

MSEK Kv1 Kv1
Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
Resultat före skatt (EBT) -1 936 -1 087
Omstruktureringskostnader1 - 9
Realisationsresultat2 -12 -
Resultat före skatt och jämförelsestörande poster -1 948 -1 078

1) Omstruktureringskostnader belastar resultatet som personalkostnader 0 (-9) MSEK i första kvartalet.

2) Realisationsresultat inkluderar flygplansförsäljningar om 14 (0) MSEK samt försäljning av lokal om -2 (0) MSEK i första kvartalet.

KONCERNENS BALANSRÄKNING

BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK 31 jan 2021 31 okt 2020 31 jan 2020
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar 1 269 1 273 1 405
Materiella anläggningstillgångar 18 215 18 861 17 663
Nyttjanderättstillgångar 17 002 17 264 17 382
Finansiella tillgångar 6 308 6 063 5 023
Uppskjutna skattefordringar 1 306 1 640 927
Summa anläggningstillgångar 44 100 45 101 42 400
Omsättningstillgångar
Varulager och förråd 581 510 457
Kortfristiga fordringar 1 398 1 591 2 818
Likvida medel1 4 732 10 231 6 599
Summa omsättningstillgångar 6 711 12 332 9 874
SUMMA TILLGÅNGAR 50 811 57 433 52 274
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 9 510 10 490 4 433
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder 11 829 11 219 10 543
Räntebärande leasingskulder 12 832 13 499 14 049
Övriga skulder 3 322 3 603 4 292
Summa långfristiga skulder 27 983 28 321 28 884
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder 2 451 3 773 1 967
Räntebärande leasingskulder 2 670 3 105 3 200
Övriga skulder 8 197 11 744 13 790
Summa kortfristiga skulder 13 318 18 622 18 957
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 50 811 57 433 52 274
Eget kapital per aktie (SEK)1 0,26 0,40 7,67
Räntebärande tillgångar 10 518 15 869 11 231
Räntebärande skulder 29 782 31 596 29 759
Rörelsekapital -7 742 -11 208 -13 508

SPECIFIKATION AV FINANSIELL NETTOSKULD 31 JANUARI 2021

Enligt balans
räkningen
Varav
finansiell
nettoskuld
Finansiella tillgångar 6 308 1 927
Kortfristiga fordringar 1 398 54
Likvida medel 4 732 4 732
Långfristiga skulder 27 983 24 661
Kortfristiga skulder 13 318 5 121
Finansiell nettoskuld 23 069

Uppgifter om finansiell nettoskuld i jämförelseperioderna finns under avsnittet Finansiella nyckeltal. För specifikation av respektive periods finansiella nettoskuld hänvisas till www.sasgroup.net där varje delårsrapport finns publicerad.

1) Eget kapital hänförligt till moderföretagets ägare exklusive hybridobligationer i relation till 7 266 039 292 (382 582 551) utestående aktier.

KONCERNENS FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL

FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL I SAMMANDRAG

Totalt eget kapital hänförligt till moderföretagets ägare

Övrigt
MSEK Aktie
kapital1
Ej registrerat
aktiekapital
tillskjutet
kapital
Säkrings
reserver
Omräknings
reserv
Hybrid
obligationer
Balanserade
vinstmedel
Summa
eget kapital
Ingående eget kapital enligt fastställd balansräkning 31 oktober 2019 7 690 - 170 183 -71 1 500 -4 100 5 372
Ränta på hybridobligation -32 -32
Periodens resultat -861 -861
Periodens totalresultat -387 -3 344 -46
Utgående balans 31 januari 2020 7 690 - 170 -204 -74 1 500 -4 649 4 433
Ränta på hybridobligation -94 -94
Minskning av aktiekapitalet i enlighet med beslut på extra bolagsstämma -7 403 7 403 0
Nyemission aktier 3 875 5 2 120 6 000
Nyemission hybridobligationer 6 000 6 000
Konvertering av befintlig hybridobligation till aktier 873 477 -1 500 150 0
Konvertering av befintlig obligation till aktier och ny hybridobligation 410 225 1 615 2 250
Transaktionskostnader -93 -62 -155
Fondemission i enlighet med beslut på extra bolagsstämma 3 200 -3 200 0
Periodens resultat -8 414 -8 414
Periodens totalresultat 219 -157 408 470
Utgående balans, 31 oktober 2020 8 645 5 2 899 15 -231 7 615 -8 458 10 490
Registrering aktier 5 -5 0
Periodens resultat -2 050 -2 050
Övrigt totalresultat 579 5 486 1 070
Utgående balans, 31 januari 2021 8 650 - 2 899 594 -226 7 615 -10 022 9 510

1) Antal aktier i SAS AB: 7 266 039 292 (382 582 551) aktier, kvotvärde 1,19 SEK (20,10) SEK.

KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS

KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG

MSEK Kv1 Kv1
Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Resultat före skatt (EBT) -1 936 -1 087
Avskrivningar och nedskrivningar 1 295 1 369
Resultat vid försäljning av flygplan, byggnader och aktier -12 0
Justering för övriga poster som inte ingår i kassaflödet m.m. -602 5
Betald skatt -2 -17
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital -1 257 270
Förändring av rörelsekapital -3 680 285
Kassaflöde från den löpande verksamheten -4 937 555
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Investeringar inklusive förskott till flygplansleverantörer -784 -2 538
Förvärv av dotter- och intresseföretag - -
Försäljning av anläggningstillgångar m.m. 263 -77
Kassaflöde från investeringsverksamheten -521 -2 615
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Upptagande av lån 1 429 1 415
Återbetalning av lån -659 -250
Amorteringar av leasingskulder -875 -836
Övrigt i finansieringsverksamheten 64 -433
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -41 -104
Periodens kassaflöde -5 499 -2 164
Omräkningsdifferens i likvida medel 0 0
Likvida medel vid periodens början 10 231 8 763
Likvida medel vid periodens slut 4 732 6 599
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie (SEK) -0,68 1,45

MODERFÖRETAGET SAS AB

Antal aktieägare i SAS AB uppgick till 197 952 (63 036) per 31 januari 2021. Medelantal anställda uppgick till 2 (2).

RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK Kv1 Kv1
Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
Intäkter 10 10
Personalkostnader -8 -7
Övriga rörelsekostnader -13 -7
Rörelseresultat (EBIT) -11 -4
Nedskrivning av aktier i dotterföretag -69 -
Finansnetto 94 4
Resultat före skatt (EBT) 14 0
Skatt 0 -6
Periodens resultat 14 -6

FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL

Bundet eget kapital Fritt eget kapital
MSEK Aktie
kapital1
Ej registrerat
aktiekapital
Reserv
fond
Överkurs
fond
Hybrid
obliga
tioner
Balans
erade
vinstmedel
Totalt
eget kapital
Ingående eget kapital enligt
fastställd balansräkning
31 oktober 2020 8 645 5 447 2 729 7 615 4 093 23 534
Registrering aktier 5 -5 0
Periodens resultat 14 14
Utgående balans,
31 januari 2021
8 650 - 447 2 729 7 615 4 107 23 548

1) Antal aktier: 7 266 039 292 (382 582 551) aktier, kvotvärde 1,19 SEK (20,10) SEK.

Periodens resultat motsvarar även summa totalresultat.

BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK 31 jan
2021
31 okt
2020
31 jan
2020
Finansiella tillgångar 25 430 23 502 14 692
Övriga omsättningstillgångar 146 151 179
Likvida medel 1 1 1
Summa tillgångar 25 577 23 654 14 872
Eget kapital 23 548 23 534 10 626
Långfristiga skulder 1 443 7 2 250
Kortfristiga skulder 586 113 1 996
Summa eget kapital och skulder 25 577 23 654 14 872

NOT 1 REDOVISNINGSPRINCIPER OCH FINANSIELLA RAPPORTER

Denna delårsrapport i sammandrag för SAS koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderföretaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagens 9 kapitel, Delårsrapport. För koncernen och moderföretaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder tillämpats som i den senaste årsredovisningen med undantag av nedan beskrivna ändrade redovisningsprinciper. Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna och dess tillhörande noter även i övriga delar av delårsrapporten.

NYA OCH ÄNDRADE REDOVISNINGSPRINCIPER M.M.

De nya eller reviderade IFRS som trätt i kraft i november 2020 eller senare har inte haft någon effekt på koncernens finansiella rapporter. Nya eller ändrade IFRS som träder i kraft under kommande räkenskapsår har inte förtidstillämpats vid upprättandet av dessa finansiella rapporter och förväntas inte ha en väsentlig effekt på koncernens eller moderbolagets kommande finansiella rapporter.

SAS tillämpar fortsatt IASBs ändring i IFRS 16 när det gäller temporära hyreslättnader som förenklar hur en leasetagare redovisar dessa som är en direkt följd av covid-19. Vid tillämpning av detta praktiska undantag, hanteras inte förändringar i hyresbetalningar som upphör 30 juni 2021 eller tidigare som en modifiering. Undantaget har inte haft någon effekt på SAS resultat under perioden.

UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR

Upprättandet av delårsrapporten kräver att SAS gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar och skulder, intäkter och kostnader, detta beskrivs även på sida 9 i denna rapport. Verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar. Förutom det som beskrivs nedan är de kritiska bedömningarna och källorna till osäkerhet i uppskattningar desamma som i senaste årsredovisningen.

PÅVERKAN FRÅN COVID-19-PANDEMIN OCH ANTAGANDET OM FORTSATT DRIFT

Covid-19-pandemin och de åtgärder som har vidtagits som ett svar på dess spridning inklusive de olika staternas åtgärder och reserestriktioner har orsakat stora störningar i SAS verksamhet. Under räkenskapsåret 2019/2020 minskade kapaciteten (ASK) med 55,4 % och trafiken (RPK) minskade med 64,1 % jämfört med året innan. Under innevarande räkenskapsårs första kvartal uppgick kapacitetsminskningen till 75,4 % och trafiken minskade med 89,6 % jämfört med samma kvartal föregående år. Minskningen av nätverket och antalet passagerare har sänkt SAS intäkter 2019/2020 betydligt och totala intäkterna minskade med 55,5 % jämfört med 2018/2019. Under det första kvartalet 2020/2021 minskade intäkterna med 76,5 % jämfört med första kvartalet 2019/2020. Den uppskattade negativa påverkan på intäkterna från covid-19-pandemin uppgick till -25 913 MSEK för räkenskapsåret 2019/2020 och -7 111 MSEK under det första kvartalet 2020/2021. Trots de åtgärder som SAS har vidtagit för att minska kostnaderna kan

inte den betydande minskningen av intäkterna uppvägas av kostnadssänkningar. Av den anledningen slutförde bolaget en rekapitaliseringsplan under fjärde kvartalet 2020. Syftet med den var att motverka effekterna av covid-19 samt åtgärda den likviditetsbrist och de negativa konsekvenserna på det egna kapitalet som orsakats av pandemin. Sammantaget stärktes likviditeten med 12 miljarder SEK och eget kapital förbättrades med 14,25 miljarder SEK. Efterfrågan och det finansiella resultatet för det närmaste året kommer att vara fortsatt osäkra och påverka intäkterna och ge lägre biljettförsäljning och betydande negativa kassaflöden i en omfattning och under en tidsrymd som för närvarande är osäkra. Efter den genomförda rekapitaliseringen är SAS bedömning att likviditeten är tillräcklig åtminstone för de närmaste tolv månaderna.

STATLIGA BIDRAG OCH AVTAL

Vissa av de juridiska enheterna inom SAS koncernen har under kvartalet fått stöd för visstidspermitteringar i arbetsstyrkan från främst den svenska staten till följd av covid-19. I enlighet med IAS 20 redovisas statliga bidrag i resultaträkningen när det föreligger en rimlig säkerhet att bolaget kommer att uppfylla kraven som följer med bidragen och att bidragen kommer att erhållas. De statliga bidragen har redovisats som en minskning av personalkostnaderna under de perioder som bidraget ska kompensera uppgående till totalt 134 MSEK. SAS har också ansökt om stöd från den danska, svenska och norska staten avseende ersättning för fasta kostnader och 58 MSEK har redovisats som en minskning av övriga externa kostnader.

Utöver ovan har norska staten köpt kapacitet av SAS och andra flygbolag i Norge på kommersiell basis för att kunna upprätthålla flygtjänster inom Norge, uppgående till 67 MSEK.

RÖRELSESEGMENT OCH UPPDELNING AV INTÄKTER

Koncernens verksamhet redovisas som ett rörelsesegment, vilket är konsekvent med den interna rapporteringen till högsta verkställande beslutsfattaren definierad som SAS koncernledning.

I not 2 redogörs för uppdelning av intäkter per intäktskategori och geografiskt område. Trafikintäkter från inrikes trafik inom Danmark, Norge respektive Sverige allokeras till Inrikes. Trafik mellan de tre länderna hänförs till Intraskandinaviskt. Övriga trafikintäkter allokeras till det geografiska område där destinationen ligger. Övriga intäkter allokeras till geografiskt område baserat på kundens geografiska placering, till exempel avseende varor som exporteras till en kund i annat land alternativt den geografiska placering där tjänsten eller servicen utförs.

NOT 2 INTÄKTER

SAS redovisar passagerarintäkter och charterintäkter när transporten har utförts, fraktintäkter när transporten är genomförd och övriga intäkter när varorna har levererats eller tjänsten har utförts. De identifierade prestationsåtagandena fullföljs vid ett visst tillfälle.

INTÄKTER PER KATEGORI

Kv1 Kv1
Nov–jan
2020-2021
Nov–jan
2019-2020
Passagerarintäkter 1 097 7 315
Charterintäkter 9 245
Fraktintäkter 231 366
Övriga trafikintäkter 400 671
Summa trafikintäkter 1 737 8 597
Övriga rörelseintäkter 545 1 110
Summa intäkter 2 282 9 707

TRAFIKINTÄKTER PER GEOGRAFISKT OMRÅDE

Inrikes Intraskandinavien Europa Interkontinentalt Summa
Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
Passagerarintäkter 676 2 193 80 858 239 2 404 102 1 860 1 097 7 315
Charterintäkter 0 0 0 0 9 245 0 0 9 245
Fraktintäkter 1 1 1 1 55 15 174 349 231 366
Övriga trafikintäkter 246 201 29 79 87 220 38 171 400 671
Summa trafikintäkter 923 2 395 110 938 390 2 884 314 2 380 1 737 8 597

ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER PER REGION

Danmark Norge Sverige Europa Övriga länder Summa
Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
Övriga rörelseintäkter 56 156 313 333 93 241 55 233 28 147 545 1 110

NOT 3 ÖVRIGA EXTERNA KOSTNADER

Kv1 Kv1
Nov–jan
2020-2021
Nov–jan
2019-2020
Försäljnings- och distributionskostnader -118 -711
Cateringkostnader -64 -269
Hanteringskostnader -216 -680
Tekniskt flygplansunderhåll -263 -560
Data- och telekommunikationskostnader -218 -388
Wet lease-kostnader -109 -377
Övrigt -106 -610
Summa -1 094 -3 595

NOT 5 FINANSNETTO

Kv1 Kv1
Nov–jan
2020-2021
Nov–jan
2019-2020
Finansiella intäkter 6 32
Räntekostnader -117 -130
Övriga finansiella kostnader -5 -13
Valutakursdifferenser -10 -10
Räntekostnader, IFRS 16 -158 -168
Valutakursdifferenser, IFRS 16 519 -31
Summa 235 -320

NOT 4 AVSKRIVNINGAR OCH NEDSKRIVNINGAR

Kv1 Kv1
Nov–jan
2020-2021
Nov–jan
2019-2020
Immateriella tillgångar, avskrivningar -37 -36
Materiella anläggningstillgångar, avskrivningar -410 -464
Nyttjanderättstillgångar, avskrivningar -848 -869
Summa -1 295 -1 369

NOT 6 FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER

VERKLIGT VÄRDE OCH REDOVISAT VÄRDE PÅ FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER

31 jan 2021 31 okt 2020
MSEK Redovisat
värde
Verkligt
värde
Redovisat
värde
Verkligt
värde
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar till verkligt värde, säkringsredovisade 31 31 132 132
Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen 5 5 22 22
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde 8 097 8 097 14 236 14 235
Summa 8 133 8 133 14 390 14 389
Finansiella skulder
Finansiella skulder till verkligt värde, säkringsredovisade 168 168 928 928
Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen 34 34 12 12
Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde 16 531 16 716 16 867 16 889
Summa 16 733 16 918 17 807 17 829

Verkligt värde fastställs vanligtvis genom användande av officiella marknadsnoteringar. När marknadsnoteringar saknas fastställs det verkliga värdet genom allmänt vedertagna värderingsmetoder såsom diskontering av framtida kassaflöden baserat på tillgänglig marknadsinformation.

Koncernens finansiella tillgångar och skulder är värderade till verkligt värde enligt nedan:

Nivå 1: Finansiella instrument där verkligt värde fastställs utifrån observerbara (ojusterade) noterade priser på en aktiv marknad för identiska tillgångar och skulder. Denna grupp inkluderar i huvudsak statsskuldväxlar och standardiserade derivatinstrument där det noterade priset används vid värderingen.

Nivå 2: Finansiella instrument där verkligt värde fastställs utifrån värderingsmodeller som baserats på andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser inkluderade i nivå 1, antingen direkt (d.v.s. som prisnoteringar) eller indirekt (d.v.s. härledda från prisnoteringar).

Nivå 3: Finansiella instrument där verkligt värde fastställs utifrån värderingsmodeller där väsentlig indata baseras på icke observerbar data. SAS har för närvarande inga finansiella tillgångar eller skulder där värderingen väsentligen baseras på icke observerbar data.

VERKLIGT VÄRDEHIERARKI

31 jan 2021 31 okt 2020
MSEK Nivå 1 Nivå 2 Summa Nivå 1 Nivå 2 Summa
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar till verkligt
värde, säkringsredovisade
- 31 31 - 132 132
Finansiella tillgångar till verkligt
värde via resultaträkningen
- 5 5 - 22 22
Summa - 36 36 - 155 155
Finansiella skulder
Finansiella skulder till verkligt
värde, säkringsredovisade
- 168 168 - 928 928
Finansiella skulder till verkligt
värde via resultaträkningen
- 34 34 - 12 12
Summa - 202 202 - 940 940

Styrelsen och verkställande direktören intygar härmed att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderföretagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderföretaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Stockholm den 25 februari 2021

Carsten Dilling Styrelsens ordförande

Dag Mejdell Vice ordförande Monica Caneman Styrelseledamot

Lars-Johan Jarnheimer Styrelseledamot

Oscar Stege Unger Styrelseledamot

Liv Fiksdahl Styrelseledamot

Sanna Suvanto-Harsaae Styrelseledamot

Kay Kratky Styrelseledamot

Jens Lippestad Styrelseledamot

Tommy Nilsson Styrelseledamot

Christa Cerè Styrelseledamot

Rickard Gustafson VD och koncernchef

Delårsrapporten har ej varit föremål för revision.

TRAFIKTALSINFORMATION

REGULJÄR PASSAGERARTRAFIK

Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
Förändr.
mot f.g. år
Antal passagerare (000) 998 6 119 -83,7 %
RPK, passagerarkilometer (milj.) 804 7 365 -89,1 %
ASK, säteskilometer (milj.) 2 748 10 759 -74,5 %
Kabinfaktor 29,3 % 68,5 % -39,21
Passageraryield, valutajusterad 1,364 0,946 +44,2 %
Passageraryield, nominell 1,364 0,993 +37,3 %
Enhetsintäkt, PASK, valutajusterad 0,399 0,647 -38,4 %
Enhetsintäkt, PASK, nominell 0,399 0,680 -41,3 %
RASK, valutajusterad 0,627 0,727 -13,7 %
RASK, nominell 0,627 0,764 -17,8 %

1) Siffror i procentenheter

TOTAL TRAFIK (REGULJÄR- OCH CHARTERTRAFIK)

Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
Förändr.
mot f.g. år
Antal passagerare (000) 1 001 6 260 -84,0 %
RPK, passagerarkilometer (milj.) 812 7 826 -89,6 %
ASK, säteskilometer (milj.) 2 769 11 258 -75,4 %
Kabinfaktor 29,3 % 69,5 % -40,21
Enhetskostnad, CASK, valutajusterad -1,460 -0,799 +82,7 %
Enhetskostnad, CASK, nominell inkl.
jämförelsestörande poster
-1,417 -0,832 +70,3 %
Enhetskostnad, CASK, exklusive flygbränsle, valutajusterad -1,305 -0,636 +105,2 %
Enhetskostnad, CASK, exklusive flygbränsle, nominell inkl.
jämförelsestörande poster
-1,262 -0,652 +93,4 %

1) Siffror i procentenheter

SAS REGULJÄRA TRAFIKUTVECKLING PER LINJEOMRÅDE

Nov–jan 2020–2021 vs.
Nov–jan 2019–2020
Trafik (RPK)
Kapacitet (ASK)
Interkontinentalt -96,4 % -80,5 %
Europa/Intraskand -90,7 % -83,2 %
Inrikes -69,1 % -41,6 %

PRODUKTIVITET OCH MILJÖEFFEKTIVITET

Rullande 12 mån Januari 2021 Januari 2020 Förändr.
mot f.g. år
Flygplan, Blocktimmar/dag 5,7 9,3 -38,7 %
Kabin, Blocktimmar/år 446 731 -39,1 %
Piloter, Blocktimmar/år 296 620 -52,3 %
Miljöeffektivitet Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
Förändr.
mot f.g. år
Totala koldioxidutsläpp, miljon ton 1 097 4 183 -73,8 %
Koldioxidutsläpp per säteskilometer, gram 57,1 61,6 -7,5 %

FLYGPLANSFLOTTA

SAS FLYGPLANSFLOTTA 31 JANUARI 2021

Wet SAS SAS Wet I trafik för Fasta order Fasta order
SAS-koncernens flygplansflotta Ålder Ägda Leasade Lease Summa Scandinavia Ireland Lease SAS-koncernen köp leasing
Airbus A330/350 6,3 7 5 12 12 12 4
Airbus A320-familjen 6,7 19 49 68 62 6 68 35 3
Boeing 737NG 16,0 19 9 28 28 28
Bombardier CRJ 6,8 25 25 25 25
ATR-72 7,3 7 7 7 7
Summa flygplan i trafik 8,6 45 63 32 140 102 6 32 140 39 3
Flygplan under utfasning
Airbus A330 18,3 1 1
Boeing 737NG 13,3 3 9 12
Summa 48 73 32 153
Flygplan på fast order 2021–2025 per 31 januari 2021 FY21 FY22 FY23 FY24 FY25 Summa
Airbus A320neo 1 13 12 6 4 36
Airbus A321neo LR 2 2
Airbus A350 2 2 4
Summa 5 13 14 6 4 42

Den nya flottan sänker bränsleförbrukningen och därmed koldioxidutsläppen.

FINANSIELLA NYCKELTAL OCH ALTERNATIVA NYCKELTAL

31 jan
2021
31 okt
2020
31 jan
2020
Avkastning på investerat kapital (ROIC)1 -30 % -27 % 7 % 2
Finansiell nettoskuld/EBITDA1 -6,1x -9,2x 4,1x 2
Finansiell beredskap1 44 % 67 % 32 % 2
Avkastning på eget kapital1 -327 % -427 % 8 %
Soliditet 19 % 18 % 8 %
Finansiell nettoskuld, MSEK 23 069 18 899 21 038
Skuldsättningsgrad 2,43 1,8 4,75
Räntetäckningsgrad1 -7,9 -6,7 1,8

1) Nyckeltal per 31 januari 2021 och per 31 oktober 2020 är inklusive IFRS 16. Nyckeltal per 31 januari 2020 bygger på finansiella rapporter enligt IAS 17 (exklusive IFRS 16). 2) Nyckeltalen har beräknats i enlighet med en annan definition och har inte räknats om. Den tidigare definitionen återfinns i Alternativa nyckeltal Kv1 2020.

SAS beräknar olika alternativa nyckeltal, APM (Alternative Performance Measures, APM-mått), vilka kompletterar de mått som definieras i tillämpliga regler för finansiell rapportering. Nyckeltalen underlättar jämförelser mellan olika perioder och används för intern analys av verksamhetens resultat, utveckling och finansiella ställning och anses därmed också ge externa intressenter som investerare, analytiker, ratinginstitut och andra värdefull information. För definitioner, se avsnitt Definitioner och aktieägareinformation. Avstämning av de alternativa nyckeltal som bedömts väsentliga att specificera finns på www.sasgroup.net under Investor relations.

RESULTATBASERADE NYCKELTAL OCH MEDELANTAL ANSTÄLLDA

MSEK Kv1 Kv1 Kv2 Kv2 Kv3 Kv3 Kv4 Kv4
Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
Feb–apr
2020
Feb–apr
2019
Maj–jul
2020
Maj–jul
2019
Aug–okt
2020
Aug–okt
2019
Intäkter 2 282 9 707 5 264 9 871 2 507 13 401 3 035 13 435
EBITDAR -918 662 -1 890 174 -281 2 998 -1 162 2 631
EBITDAR-marginal -40,2 % 6,8 % -35,9 % 1,8 % -11,2 % 22,4 % -38,3 % 19,6 %
Rörelseresultat (EBIT) -2 171 -767 -3 315 -1 130 -2 729 1 570 -2 738 1 187
EBIT-marginal -95,1 % -7,9 % -63,0 % -11,4 % -108,9 % 11,7 % -90,2 % 8,8 %
Resultat före skatt (EBT) -1 936 -1 087 -3 722 -1 216 -2 071 1 490 -3 271 1 096
Periodens resultat -2 050 -861 -3 470 -933 -2 365 1 162 -2 579 861
Resultat före skatt och jämförelsestörande poster -1 948 -1 078 -3 714 -1 211 -784 1 495 -3 043 1 226
Resultat per stamaktie (SEK) -0,28 -2,33 -9,15 -2,44 -6,18 3,04 -4,46 2,19
Kassaflöde före finansieringsverksamheten -5 458 -2 060 -5 059 1 473 -2 016 140 -3 228 -309
Medelantal anställda (FTE) 4 983 10 364 7 988 10 260 4 937 10 639 6 981 10 587

DEFINITIONER OCH AKTIEÄGAREINFORMATION

SAS använder olika nyckeltal, inklusive alternativa nyckeltal (APM), för intern analys och extern kommunikation av verksamhetens resultat, utveckling och finansiella ställning. Syftet med dessa alternativa nyckeltal är att visa verksamhetsanpassade mått som i tillägg till övriga nyckeltal ger olika intressenter möjlighet att än bättre bedöma och värdera SAS historiska, nuvarande och framtida utveckling och ställning.

AEA – The Association of European Airlines. En sammanslutning av de största europeiska flygbolagen.

AOC (Air Operator Certificate) – Flygoperativt tillstånd.

ASK, offererade säteskilometer – Antalet tillgängliga passagerarsäten multiplicerat med den sträcka som dessa flygs.

ATK, offererade tonkilometer – Antalet tillgängliga kapacitetston för transport av både passagerare, frakt och post multiplicerat med den sträcka i km som kapaciteten flygs.

Avkastning på eget kapital – Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderföretaget i relation till genomsnittligt eget kapital exklusive innehav utan bestämmande inflytande.

Avkastning på investerat kapital (ROIC) – Rörelseresultat justerat med teoretisk skatt i relation till genomsnittligt eget kapital och finansiell nettoskuld.

Betalda passagerarkilometer (RPK) – Se RPK.

Betalda tonkilometer (RTK) – Se RTK.

Blocktimmar – Avser tiden från det att flygplanet lämnar gate till dess att det ankommer vid gate.

Börsvärde – Aktiekurs multiplicerat med utestående antal aktier.

CAGR – Genomsnittlig årlig tillväxttakt.

CASK – Se enhetskostnad.

Code share – När ett eller flera flygbolags flygnummer anges i tidtabellen på en flygning, medan endast ett av bolagen utför själva flygningen.

EBIT – Rörelseresultat.

EBIT-marginal – Rörelseresultat (EBIT) dividerat med intäkterna.

EBITDA – Resultat före skatt, finansnetto, resultat från försäljning av anläggningstillgångar, resultatandelar i intresseföretag och avskrivningar.

EBITDA-marginal – EBITDA dividerat med intäkterna.

EBITDAR – Resultat före skatt, finansnetto, resultat från försäljning av anläggningstillgångar, resultatandelar i intresseföretag, avskrivningar och leasingkostnader för flygplan.

EBITDAR-marginal – EBITDAR dividerat med intäkterna.

EBT – Resultat före skatt.

EES – Europeiska ekonomiska samarbetsområdet.

Eget kapital per stamaktie – Eget kapital hänförligt till moderföretagets ägare exklusive hybridobligationer i relation till totalt antal utestående stamaktier.

Enhetsintäkt – Se PASK.

Enhetskostnad (CASK) – Summa personalkostnader, övriga rörelsekostnader, leasingkostnader flygplan och avskrivningar justerade för valuta och jämförelsestörande poster, minskade med övriga rörelseintäkter per ASK (reguljär och charter).

Finansiell beredskap – Likvida medel, samt outnyttjade kreditfaciliteter med en löptid på minst tre månader, i relation till fasta kostnader och finansnetto, exklusive valutakursdifferenser och leasingskulder. I nyckeltalet definieras fasta kostnader som personalkostnader och övriga externa kostnader under de senaste 12 månaderna.

Finansiell leasing – Baseras på ett leasingavtal vari de risker och förmåner som är förknippade med ägandet av objektet i allt väsentligt finns kvar hos leasetagaren. Objektet redovisas som

anläggningstillgång i balansräkningen på grund av att leasetagaren har en skyldighet att köpa tillgången när leasen är slut. Förpliktelsen att betala framtida leasingavgifter tas upp som skuld. Från och med den 1 november 2019 tillämpar SAS koncernen den nya redovisningsstandarden IFRS 16 Leasingavtal. Se nyttjanderättstillgångar.

Finansiell nettoskuld – Räntebärande skulder minskade med räntebärande tillgångar exklusive pensionsmedel netto.

Finansiell nettoskuld/EBITDA – Summa genomsnittlig finansiell nettoskuld i relation till EBITDA.

FTE – Medelantal anställda.

IATA – International Air Transport Association. En global sammanslutning med nästan 300 flygbolag.

ICAO – International Civil Aviation Organization. FN:s fackorgan för internationell civil luftfart.

Interline-intäkter – Biljettavräkning mellan flygbolag.

Intresseföretag – Företag där SAS koncernens ägarandel uppgår till minst 20 % och högst 50 %.

Jämförelsestörande poster – I syfte att underlätta jämförelse av SAS underliggande resultat i olika perioder identifieras jämförelsestörande poster. Dessa poster utgörs av nedskrivningar, omstruktureringskostnader, realisationsresultat och övriga jämförelsestörande poster. De uppstår till följd av specifika händelser och är poster som såväl ledning som externa bedömare beaktar vid analys av SAS. Genom att redovisa resultat exklusive jämförelsestörande poster visas det underliggande resultatet vilket underlättar jämförbarhet mellan olika perioder.

Kabinfaktor – RPK dividerat med ASK. Beskriver utnyttjandegraden av tillgängliga platser.

Definitioner och aktieägarinformation

Kapitalandelsmetoden – Andelar i intresseföretag upptas till SAS koncernens andel av eget kapital med hänsyn till förvärvade överrespektive undervärden.

Kapitaliserade leasingkostnader (*7) – Den årliga kostnaden för operationell flygplansleasing, netto multiplicerad med sju.

Kassaflöde från den löpande verksamheten per stamaktie – Kassaflöde från den löpande verksamheten i relation till genomsnittligt antal utestående stamaktier.

Koldioxid (CO2) – En färglös gas som bildas vid förbränning av alla fossila bränslen. Flygindustrins koldioxidutsläpp minskas genom en övergång till mer flygbränsleeffektiva flygplan.

LCC – Low Cost Carrier. Lågkostnadsbolag.

NPV – Nuvärde. Används bland annat vid beräkning av den kapitaliserade framtida kostnaden för operationell flygplansleasing.

Nyttjanderättstillgångar (RoU) – Från och med den 1 november 2019 tillämpar SAS koncernen den nya redovisningsstandarden IFRS 16 Leasingavtal. IFRS 16 ersatte den tidigare standarden IAS 17 Leasingavtal. Den tidigare klassificeringen av varje leasingavtal som antingen operationellt eller finansiellt har ersatts av en modell där leasetagaren redovisar en tillgång (nyttjanderätt) och en finansiell skuld i balansräkningen.

Offererade säteskilometer – Se ASK.

Offererade tonkilometer – Se ATK.

Operationell leasing – Baseras på ett leasingavtal vari risker och förmåner förknippade med ägandet kvarstår hos leasegivaren och jämställs med hyra. Leasingavgiften kostnadsförs löpande i resultaträkningen. Från och med den 1 november 2019 tillämpar SAS koncernen den nya redovisningsstandarden IFRS 16 Leasingavtal. Se nyttjanderättstillgångar.

PASK, enhetsintäkt – Passagerarintäkter dividerat med ASK (reguljär).

RASK – Totala trafikintäkter dividerat med total ASK (reguljär+charter).

Regularitet – Andelen genomförda flygningar i relation till tidtabellagda flygningar.

Resultat per stamaktie (EPS) – Periodens resultat hänförligt till moderföretagets ägare samt kostnader för hybridobligationer i relation till genomsnittligt antal utestående stamaktier.

RPK, Betalda passagerarkilometer – Antalet betalande passagerare multiplicerat med den sträcka i kilometer som de flyger.

RTK, Betalda tonkilometer – Antalet ton betald trafik (passagerare, frakt och post) multiplicerat med den sträcka i kilometer som denna trafik flygs.

SAS, Skandinaviens ledande flygbolag, med knutpunkter i Köpenhamn, Oslo och Stockholm, flyger till resmål i Europa, USA och Asien. Inspirerade av vårt skandinaviskt arv och hållbarhet, strävar SAS efter att vara världsledande inom hållbart flyg. Vi ska minska de totala koldioxidutsläppen med 25 procent till år 2025, genom att använda mer hållbart flygbränsle och vår moderna flotta med bränsleeffektiva flygplan. Förutom flygverksamheten, erbjuder SAS marktjänster, tekniskt underhåll och frakttjänster. SAS är en av grundarna av Star Alliance™ och tillsammans med partnerbolagen erbjuds ett stort antal destinationer runt om i världen.

SAS AB är moderföretaget i SAS och är noterat på börserna i Stockholm (primärnotering), Köpenhamn och Oslo. Huvuddelen av verksamheten och tillgångarna finns i SAS Konsortiet med undantag för SAS Cargo, SAS Ground Handling och SAS EuroBonus, som är direktägda av SAS AB.

FINANSIELL KALENDER

Månatlig trafiktalsinformation utkommer normalt den femte arbetsdagen. Utförlig, uppdaterad finansiell kalender finns på www.sasgroup.net under Investor Relations.

17 mars 2021 Årsstämma
27 maj 2021 Delårsrapport 2 (feb 2021–apr 2021)
1 september 2021 Delårsrapport 3 (maj 2021–jul 2021)
30 november 2021 Bokslutskommuniké
(nov 2020–okt 2021)
Januari/februari 2022 SAS Års- och Hållbarhetsredovisning
2020/2021

INVESTOR RELATIONS

IR-kontakt Michel Fischier, Vice President Investor Relations Tel: +46 70 997 0673 E-post: [email protected]

Räntetäckningsgrad – Rörelseresultat ökat med finansiella intäkter i relation till finansiella kostnader.

Rörelsekapital – Summan av ej räntebärande omsättningstillgångar och ej räntebärande finansiella anläggningstillgångar exklusive kapitalandelar i intresseföretag och andra värdepappersinnehav minus ej räntebärande skulder.

Sale and leaseback – Försäljning av en tillgång (flygplan, fastighet etc.) som sedan hyrs tillbaka.

Skuldsättningsgrad – Finansiell nettoskuld i relation till eget kapital.

Soliditet – Eget kapital i relation till balansomslutning.

Sysselsatt kapital – Totalt kapital enligt balansräkningen med räntefria skulder frånräknade.

Total kabinfaktor – RTK dividerat med ATK.

WACC – Genomsnittlig total kapitalkostnad, består av den genomsnittliga kostnaden för skulder, eget kapital och operationell flygplansleasing. Finansieringskällorna beräknas och vägs i enlighet med dagens marknadsvärde för eget kapital och skulder samt kapitaliserat nuvärde för kostnaden för operationell flygplansleasing.

Wet lease-avtal – Inhyrning av flygplan inklusive besättning. Yield – Passagerarintäkter dividerat med RPK (reguljär).