Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SAS Interim / Quarterly Report 2021

Nov 30, 2021

2961_rns_2021-11-30_917ebc7a-f27f-48a5-9473-df0f1b423212.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Q4 2021 BOKSLUTET TYNGS AV PANDEMIN

AUGUSTI 2021–OKTOBER 2021

  • Intäkter: 5 762 (3 035) MSEK
  • Resultat före skatt (EBT): -945 (-3 252) MSEK
  • Resultat före skatt och jämförelsestörande poster: -911 (-3 024) MSEK
  • Periodens resultat: -744 (-2 566) MSEK
  • Resultat per aktie: -0,12 (-4,44) SEK

VIKTIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET

  • Antalet passagerare ökade under kvartalet och fler biljetter såldes
  • Ökade produktionen för att möta efterfrågan, samtidigt som fler destinationer öppnades upp
  • SAS har undertecknat en finansiering av förskottsbetalningar om ca. 100 miljoner USD, för 10x A320neo flygplan med leveranser som sträcker sig in i Q2 räkenskapsåret 2022/2023

VIKTIGA HÄNDELSER EFTER KVARTALET

• SAS etablerar ett samarbete med Vattenfall, Shell och LanzaTech för att undersöka möjligheten att framställa hållbart syntetiskt flygbränsle i storskalig produktion

NOVEMBER 2020–OKTOBER 2021

  • Intäkter: 13 958 (20 513 ) MSEK
  • Resultat före skatt (EBT): -6 525 (-10 097) MSEK
  • Resultat före skatt och jämförelsestörande poster: -6 382 (-8 565) MSEK
  • Periodens resultat: -6 523 (-9 232) MSEK
  • Resultat per aktie: -0,94 (-21,45) SEK

"Efterfrågan och biljettförsäljning ökar, men osäkerheten fortsätter att påverka återhämtningen"

Anko van der Werff, vd och koncernchef

FINANSIELL SAMMANFATTNING1

MSEK, om inget annat anges Kv4 Kv4 Kv1–Kv4 Kv1–Kv4
Aug–okt
2021
Aug–okt
2020
Nov–okt
2020–
2021
Nov–okt
2019–
2020
Intäkter 5 762 3 035 13 958 20 513
Rörelseresultat (EBIT) -474 -2 719 -5 494 -9 495
EBIT-marginal -8,2 % -89,6 % -39,4 % -46,3 %
Resultat före skatt (EBT) -945 -3 252 -6 525 -10 097
Resultat före skatt
och jämförelsestörande poster
-911 -3 024 -6 382 -8 565
Periodens resultat -744 -2 566 -6 523 -9 232
Kassaflöde från
den löpande verksamheten
1 054 -2 961 -4 756 -5 176
31 okt
2021
31 okt
2020
Avkastning på investerat kapital -13 % -28 %
Finansiell nettoskuld/EBITDA n/a n/a
Finansiell beredskap 60 % 67 %
Soliditet 12 % 18 %
Resultat per aktie (SEK) -0,94 -21,45
Eget kapital per aktie (SEK) -0,16 0,33

1) Tidigare rapporterad finansiell information har omräknats med anledning av ny redovisningsprincip "IFRS IC's - Cloud computing arrangement costs". Se not 1.

Denna information är sådan information som SAS AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades för offentliggörande av Louise Bergström den 30 november 2021 kl. 08:00 CET.

VD-ORD

Det är glädjande att se att den positiva trenden från sommaren fortsätter, med ökande efterfrågan och biljettförsäljning. Ändå var 2021 ett av de mest utmanande åren i flygbranschens historia och framtiden är fortsatt svår att förutspå, främst till följd av utmaningarna kopplade till den pågående pandemin.

FÖRBÄTTRAT KVARTALSRESULTAT MEN PANDEMINS PÅVERKAN KVARSTÅR

Efterfrågan fortsatte att öka under räkenskapsårets sista kvartal och vi ökade därmed även kapaciteten med 43 % jämfört med tredje kvartalet. Antalet passagerare som flög med SAS ökade med 73 % jämfört med det senaste kvartalet och flugen kabinfaktor nådde cirka 60 %, en ökning med 7 procentenheter jämfört med föregående kvartal. Men det finns fortfarande en osäkerhet kring hur covid-19-pandemin kommer att utvecklas, och omvandlingen av SAS måste fortsätta, för att kunna anpassa sig till den nya marknadssituationen. Resultatet före skatt slutade på -0,9 miljarder SEK, vilket är en förbättring med 0,5 miljarder SEK jämfört med det senaste kvartalet och en förbättring med 2,3 miljarder SEK jämfört med motsvarande period föregående år.

De totala intäkterna ökade med 45 % jämfört med det tredje kvartalet, en förbättring med omkring 2,7 miljarder SEK jämfört med föregående år, men fortfarande 57 % lägre än fjärde kvartalet 2019, som var opåverkat av covid-19.

ANPASSNING AV SAS TILL NYA MARKNADSFÖRHÅLLANDEN

Kostnadsbesparingar inom hela SAS är fortsatt fokus för att optimera konkurrenskraften. De totala rörelsekostnaderna under kvartalet slutade på 6,2 miljarder SEK och de totala rörelseintäkterna landade på 5,8 miljarder SEK. Marknadsdynamiken har förändrats väsentligt under pandemin, vilket påverkar hela flygbranschen. Det gör att SAS måste ta nästa steg i vidareutvecklingen av den operativa modellen för att se till att bolaget är kostnadseffektivt och konkurrenskraftigt. Vi startar verksamhet med SAS Connect från Köpenhamn i början av 2022 och utvärderar även möjligheten att expandera SAS Connect och öppna baser i Stockholm och Oslo under året.

Vi utvärderar också flygplansalternativ för att effektivt kunna hantera mindre flöden av passagerare i vårt nätverk, detta för att säkerställa konkurrenskraftiga fördelar, en attraktiv tidtabell för kunderna och att sänka vår totala miljöpåverkan.

Vi har nu haft positivt operativt kassaflöde under två efterföljande kvartal. Arbetet med att säkra likviditeten fortsätter och vid slutet av kvartalet hade vi likvida medel om 4,3 miljarder SEK, vilket är jämförbart med kassan om 4,4 miljarder SEK vid slutet av tredje

Anko van der Werff, vd och koncernchef

kvartalet. Under kvartalet undertecknade SAS en förskottsbetalningsfacilitet om cirka 100 miljoner USD som ska finansiera tio A320neo med leverans under andra kvartalet 2023. Den kreditram som fastställdes under tredje kvartalet med huvudägarna har ännu inte utnyttjats och utgör en solid likviditetsbuffert under återhämtningsfasen efter pandemin, om det skulle behövas.

UTVECKLAR KUNDERBJUDANDET OCH ÅTERÖPPNAR LINJER

När restriktioner och efterfrågan tillåter, kommer vi att öppna fler linjer och i vinter flyger vi drygt 150 linjer till 90 destinationer. SAS måste fortsatt vara flexibelt för att snabbt kunna agera på förändringar i kundernas efterfrågan. Detta kommer att vara en av framgångsfaktorerna för flygbolag framöver. Som en direkt följd av att USA öppnar upp för resenärer har vi ökat antalet flygningar till och från USA. SAS flyger nu till USA med nya bränsleeffektiva Airbus A350, som har 30 % lägre bränsleförbrukning jämfört med de flygplan som de ersätter.

Vi fortsätter också att utveckla vårt kunderbjudande genom vårt arbete med digitalisering och personalisering. Till exempel genom att utveckla SAS Go Light i hela vårt nätverk, där kunder kan välja biljetter med konkurrenskraftiga priser och sedan lägga till exempelvis väskor och val av sittplats.

SAS är en global ledare inom hållbart flyg. Att minska klimatpåverkande koldioxidutsläpp och sträva efter att öka tillgången och användningen av hållbart flygbränsle är viktiga delar i denna ambition. Därför är vi stolta över att vara delaktiga i ett samarbete med Vattenfall, Shell och Lanzatech, för att undersöka möjligheterna till produktion av världens första syntetiska och hållbara flygbränsle. Vid full produktion skulle anläggningen kunna förse SAS med upp till 25 % av bolagets globala behov av hållbart flygbränsle år 2030.

FRAMÅTBLICK

Vi är fortsatt försiktiga på grund av den rådande osäkerheten, men ser en sund underliggande efterfrågan när restriktioner hävs, både för affärs- och fritidsresande. De kortsiktiga effekterna av den senaste utvecklingen måste analyseras, men vi fortsätter att vara optimistiska inför högsäsongerna som ligger framför oss. Under pandemin ser vi att efterfrågan på resor har förändrats och SAS förväntar sig fler fritidsresenärer och en ännu hårdare konkurrens i framtiden.

Jag är tacksam för allt det hårda arbete som alla mina kollegor på SAS utför under vår omvandling, för att se till att vi alltid presterar på högsta nivå och alltid tar hand om våra kunder på bästa möjliga sätt. Med engagerade medarbetare, ett starkt varumärke och en effektiv verksamhet arbetar vi oss igenom denna utmanande tid.

Vi hälsar dig välkommen ombord på våra flygplan i en av Europas modernaste flygplansflottor!

Anko van der Werff Vd och koncernchef Stockholm, 30 november 2021

KOMMENTARER TILL SAS RÄKENSKAPER

RESULTATRÄKNING, SAMMANFATTNING KV1-KV4 2021

MSEK
Resultaträkning
Nov-okt
20-21
Nov-okt
19-20
Föränd
ring mot
fg år
Valuta
effekter
Förändring
mot fg år
(Valuta
just.)
Intäkter 13 958 20 513 -6 555 -642 -5 913
Totala rörelsekostnader -19 452 -30 008 10 556 785 9 771
Rörelseresultat (EBIT) -5 494 -9 495 4 001 143 3 858
Resultat före skatt
(EBT)
-6 525 -10 097 3 572 -394 3 966
Resultat före skatt och
jämförelsestörande
poster
-6 382 -8 565 2 183 -394 2 577

Intäkter

Intäkterna uppgick till 13 958 (20 513) MSEK, se not 2. Justerat för valuta är intäkterna 5 913 MSEK lägre än motsvarande period föregående år. Minskningen av intäkterna är främst hänförlig till låga volymer till följd av covid-19-pandemin.

De valutajusterade passagerarintäkterna minskade med 37,6 %. Minskningen är en följd av lägre reguljär kapacitet (ASK) som, baserat på föregående års förutsättningar, påverkade intäkterna negativt om 2 852 MSEK. Den lägre kabinfaktorn gav en negativ effekt om 1 187 MSEK. Den lägre yielden gav en negativ effekt om 1 017 MSEK på passagerarintäkterna.

De valutajusterade fraktintäkterna ökade med 323 MSEK medan valutajusterade charterintäkter var 162 MSEK lägre. Övriga trafikintäkter (valutajusterade) var 160 MSEK lägre. Minskningen av intäkterna är hänförlig till covid-19-pandemin.

Övriga rörelseintäkter (valutajusterade) var 862 MSEK lägre jämfört med motsvarande period föregående år, främst som en konsekvens av covid-19-pandemin.

Rörelsekostnader

Personalkostnader uppgick till -5 504 (-7 969) MSEK. Justerat för valuta och jämförelsestörande poster minskade personalkostnader med 1 977 MSEK jämfört med motsvarande period föregående år. Minskningen avser främst färre antal anställda samt effekter av permitteringsordningar.

Bränslekostnader uppgick till -2 370 (-5 626) MSEK. Justerat för valuta minskade kostnaden för flygbränsle med 53 %. Volymeffekter hade en positiv påverkan på kostnaderna om 1 010 MSEK. Flygbränslepriset hade en negativ påverkan på kostnaderna om 230 MSEK. Hedgeeffekter var positiva om 1 815 MSEK jämfört med motsvarande period föregående år varav 1 370 MSEK avsåg säkringsrelationer som avbröts föregående år.

Luftfartsavgifter uppgick till -1 342 (-1 872) MSEK. Justerat för valuta minskade kostnaden för luftfartsavgifter med 25 %. Minskningen härrörde främst från lägre trafikvolymer och minskade luftfartsavgifter till följd av covid-19-pandemin.

Övriga externa kostnader uppgick till -5 286 (-7 847) MSEK, se not 3. Jämfört med motsvarande period föregående år minskade övriga externa kostnader (valutajusterade) med 2 604 MSEK. Minskningen berodde främst på covid-19 pandemin. Valutajusterade hanteringskostnader samt försäljnings- och

distributionskostnader minskade med 383 MSEK respektive 542 MSEK. Kostnader för tekniskt underhåll (valutajusterade) minskade med 272 MSEK till följd av covid-19-pandemin, returer av leasade flygplan samt leverans av nya flygplan som kräver mindre underhåll. Wet lease-kostnaderna minskade med 277 MSEK (valutajusterat) vilket beror på en lägre produktion till följd av covid-19.

Avskrivningar och nedskrivningar uppgick till -4 817 (-6 703) MSEK, en minskning med 1 886 MSEK jämfört med motsvarande period föregående år. Minskningen beror främst på den nedskrivning av flygplan (ägda och nyttjanderättstillgångar) om 1 210 MSEK som gjordes under föregående år.

Finansnetto

Finansiella intäkter och kostnader uppgick till -1 031 (-602) MSEK netto, en försämring i nettokostnader om 429 MSEK jämfört med motsvarande period föregående år. Försämringen var främst hänförlig till IFRS 16, där valutaomvärdering av leasingskulderna hade en lägre positiv påverkan om 194 (730) MSEK jämfört med föregående period.

Periodens resultat

Rörelseresultatet uppgick till -5 494 (-9 495) MSEK och resultat före skatt uppgick till -6 525 (-10 097) MSEK. Förbättringen av resultat före skatt jämfört med motsvarande period föregående år är främst hänförlig till lägre av- och nedskrivningar, lägre personalkostnader, bränslekostnader samt lägre övriga produktionsrörliga kostnader.

Periodens resultat uppgick till -6 523 (-9 232) MSEK och skatt uppgick till 2 (865) MSEK. Ingen uppskjuten skatt har redovisats för underskottsavdrag.

Jämfört med motsvarande period föregående år hade valutakursutvecklingen en negativ effekt på intäkterna om 642 MSEK samt en positiv påverkan på rörelsekostnaderna om 785 MSEK. Valutakurserna påverkade således rörelseresultatet positivt om 143 MSEK. Finansnettot påverkades negativt av valuta om 537 MSEK. Sammanlagt hade valutaeffekten en negativ nettopåverkan om 394 MSEK på resultatet före skatt.

Jämförelsestörande poster

Totala jämförelsestörande poster uppgick under perioden till -143 (-1 532) MSEK och avsåg främst rearesultat vid försäljning av fem 737-800 samt sale and leaseback-transaktioner av en A350 och 20 stycken V2500-motorer. Föregående års post bestod främst av en omstruktureringskostnad samt nedskrivning av flygplan.

RESULTATRÄKNING, SAMMANFATTNING KV4 2021

MSEK
Resultaträkning
Aug–okt
2021
Aug–okt
2020
Föränd
ring mot
fg år
Valuta
effekter
Förändring
mot fg år
(Valuta
just.)
Intäkter 5 762 3 035 2 727 24 2 703
Totala rörelsekostnader -6 236 -5 754 -482 61 -543
Rörelseresultat (EBIT) -474 -2 719 2 245 85 2 160
Resultat före skatt
(EBT)
-945 -3 252 2 307 97 2 210
Resultat före skatt och
jämförelsestörande
poster
-911 -3 024 2 113 97 2 016

Intäkter

Intäkterna uppgick till 5 762 (3 035) MSEK, se not 2. Justerat för valuta är intäkterna 2 703 MSEK högre än motsvarande period föregående år. Ökningen av intäkterna är främst hänförlig till en ökad efterfrågan.

De valutajusterade passagerarintäkterna ökade med 118,5 %. Ökningen är en följd av högre reguljär kapacitet (ASK) som, baserat på föregående års förutsättningar, påverkade intäkterna positivt om 1 536 MSEK. Den högre kabinfaktorn gav en positiv effekt om 1 224 MSEK. Den minskade yielden gav en negativ effekt om 593 MSEK på passagerarintäkterna.

De valutajusterade fraktintäkterna ökade med 189 MSEK och valutajusterade charterintäkter var 180 MSEK högre. Övriga trafikintäkter (valutajusterade) var 127 MSEK högre.

Övriga rörelseintäkter (valutajusterade) var 38 MSEK högre jämfört med motsvarande period föregående år.

Rörelsekostnader

Personalkostnader uppgick till -1 438 (-1 735) MSEK. Justerat för valuta och jämförelsestörande poster minskade personalkostnader med 234 MSEK jämfört med motsvarande period föregående år.

Bränslekostnader uppgick till -1 033 (-771) MSEK. Justerat för valuta ökade kostnaden för flygbränsle med 35,4 %. Volymeffekter hade en negativ påverkan på kostnaderna om 439 MSEK. Det ökade flygbränslepriset hade en negativ påverkan på kostnaderna om 221 MSEK. Hedgeeffekter var positiva om 380 MSEK jämfört med motsvarande period föregående år.

Luftfartsavgifter uppgick till -549 (-270) MSEK. Justerat för valuta ökade kostnaden för luftfartsavgifter med 101,6 %. Ökningen härrörde främst från högre trafikvolymer.

Övriga externa kostnader uppgick till -1 972 (-1 419) MSEK, se not 3. Jämfört med motsvarande period föregående år ökade övriga externa kostnader (valutajusterade) med 607 MSEK. Ökningen berodde främst på ökade kostnader för hantering, försäljning och distribution, tekniskt underhåll samt ökade wet lease-kostnader. Valutajusterade hanteringskostnader samt försäljnings- och distributionskostnader ökade med 147 MSEK respektive 125 MSEK, främst till följd av högre volymer. Kostnader för tekniskt underhåll (valutajusterade) ökade med 65 MSEK till följd av ökade volymer. Wet lease-kostnaden ökade med 105 MSEK (valutajusterad) främst till följd av en ökad efterfrågan.

Avskrivningar och nedskrivningar uppgick till -1 212 (-1 565) MSEK, en minskning med 353 MSEK jämfört med motsvarande period föregående år. Se not 4. Minskningen beror främst på den nedskrivning om 170 MSEK av flygplan som utgör nyttjanderättstillgångar som gjordes samma period föregående år.

Finansnetto

Finansiella intäkter och kostnader uppgick till -471 (-533) MSEK netto, en minskning i nettokostnader om 62 MSEK jämfört med motsvarande period föregående år. Minskningen är främst hänförlig till föregående års högre finansieringskostnader. Se not 5.

Periodens resultat

Rörelseresultatet uppgick till -474 (-2 719) MSEK och resultat före skatt uppgick till -945 (-3 252) MSEK. Förbättringen av resultat före skatt var främst hänförlig till en ökad omsättning och att fasta kostnader utnyttjats på ett mer optimalt sätt jämfört med föregående år. Periodens resultat uppgick till -744 (-2 566) MSEK och skatt uppgick till 201 (686) MSEK. Periodens skatt är till största del hänförlig till uppskjuten skatt relaterad till temporära skillnader.

Jämfört med motsvarande period föregående år hade valutakursutvecklingen en positiv effekt på intäkterna om 24 MSEK samt en positiv påverkan på rörelsekostnaderna om 61 MSEK. Valutakurserna påverkade således rörelseresultatet positivt om 85 MSEK. Förändringen i finansnettot påverkades positivt av valuta om 12 MSEK. Sammanlagt hade valutaeffekten en positiv nettopåverkan om 97 MSEK på resultatet före skatt.

Jämförelsestörande poster

Totala jämförelsestörande poster uppgick under perioden till -34 (-228) MSEK och bestod främst av rearesultat vid försäljning av två 737-800 samt sale and leaseback-transaktioner av åtta V2500-motorer. Föregående års jämförelsestörande post bestod främst av en omstruktureringskostnad samt nedskrivning av nyttjanderättstillgångar på flygplan.

BALANSRÄKNING OCH FINANSIELL STÄLLNING Tillgångar

Immateriella och materiella anläggningstillgångar minskade med 862 MSEK sedan 31 oktober 2020. I förändringen ingår periodens investeringar om 4 104 MSEK, avskrivningar om -1 563 MSEK samt övriga effekter om -3 403 MSEK. I beloppen för investeringar ingick förskottsbetalningar om 1 679 MSEK till Airbus samt två nya A350 varav ena finansierades via sale and leaseback. Övriga flygplansinvesteringar består av aktiverade utgifter för motorunderhåll och modifieringar. Övriga effekter inkluderar omräkningsdifferenser samt försäljning av fem 737-800 och sale and leaseback-transaktioner av en A350 samt tjugo V2500-motorer.

Nyttjanderättstillgångar minskade med 305 MSEK under perioden. Nya leasingavtal uppgick till 2 845 MSEK, och är främst hänförligt till nya leasingavtal för fyra A320neo-flygplan, en A321neo samt en A350. Förändringar i indexering och modifieringar av underliggande avtal samt övrigt, ökade tillgångarna med 97 MSEK och avskrivningar uppgick till -3 254 MSEK. Valutaeffekt uppgick till 7 MSEK.

Finansiella tillgångar ökade med 2 102 MSEK, främst hänförligt till positiv förändring i SAS förmånsbestämda pensionsplaner. Förändringen mot föregående år inkluderar även återbetalning av spärrade bankmedel.

Uppskjutna skattefordringar minskade med 641 MSEK, minskningen är främst hänförlig till förändring av temporära skillnader i SAS förmånsbestämda pensionsplaner. Inga underskott är aktiverade under året.

Kortfristiga fordringar ökade med 1 513 MSEK. Ökningen är huvudsakligen hänförlig till ökade kundfordringar samt ökade depositioner.

Likvida medel uppgick till 4 268 (10 231) MSEK per 31 oktober 2021. Outnyttjade kontrakterade lånelöften uppgick till 2 969 (2 751) MSEK. Den finansiella beredskapen uppgick till 60 % (67 %) av SAS fasta kostnader.

Eget kapital och skulder

Eget kapital minskade med 3 607 MSEK till 6 416 MSEK. Minskningen härrörde främst från periodens resultat om -6 523 MSEK, positiva förändringar i kassaflödessäkringar om 496 MSEK samt aktuariella effekter på förmånsbestämda pensionsplaner om 2 655 MSEK. En utbetalning avseende ränta på hybridobligation har minskat det egna kapitalet med 274 MSEK.

Långfristiga skulder ökade med 1 711 MSEK och kortfristiga skulder minskade med 2 358 MSEK. Den totala minskningen av skulder var 647 MSEK och var främst hänförlig till lägre icke räntebärande skulder.

Räntebärande skulder

Den 31 oktober 2021 uppgick den räntebärande skulden till 32 924 (31 596) MSEK, en ökning med 1 328 MSEK sedan den 31 oktober 2020. Nyupplåning och amorteringar under perioden var 5 319 MSEK respektive 2 562 MSEK. Nyupplåning och amorteringar av leasingskulder uppgick till 2 772 MSEK respektive 2 788 MSEK. I förändringen av bruttoskulden sedan 31 oktober 2020 ingår en positiv utveckling av det verkliga värdet på derivatinstrument som har minskat skulden med 905 MSEK. Valutaomvärdering har minskat skulden med 985 MSEK medan uppskov av personalrelaterade skatteskulder har ökat skulden med 452 MSEK. Upplupen ränta och andra poster har ökat skulden med 25 MSEK.

Finansiell nettoskuld

Den 31 oktober 2021 uppgick den finansiella nettoskulden till 26 770 (18 899) MSEK, en ökning med 7 871 MSEK sedan den 31 oktober 2020. Ökningen beror främst på det negativa kassaflödet före finansieringsverksamheten om 6 293 MSEK, nya leasingskulder om 2 772 MSEK, positiv utveckling av det verkliga värdet på derivatinstrument om 408 MSEK, samt en positiv valutaomvärderingseffekt om 916 MSEK.

Nyckeltal

Per 31 oktober 2021 uppgick avkastning på investerat kapital (ROIC) till -13 %, en förbättring med 15 procentenheter sedan 31 oktober 2020. Ökningen är främst hänförlig till ett högre genomsnittligt eget kapital och en förbättrad genomsnittlig EBIT.

Den finansiella beredskapen uppgick till 60 % (67 %) vid utgången av kvartalet. En lägre kassaposition försämrar nyckeltalet jämfört med 31 oktober 2020 men lägre fasta kostnader för perioden dämpar försämringen till endast 7 procentenheter.

Den finansiella nettoskulden/EBITDA presenteras som "n/a" då nyckeltalet inte är relevant vid ett negativt EBITDA.

Per 31 oktober 2021 uppgick soliditeten till 12 %, jämfört med 18 % per 31 oktober 2020. Minskningen beror främst på ett lägre eget kapital.

KASSAFLÖDESANALYS

Kassaflödet för perioden november till oktober uppgick till -5 964 (1 472) MSEK. Likvida medel uppgick till 4 268 MSEK, jämfört med 10 231 MSEK per 31 oktober 2020.

Kassaflöde från den löpande verksamheten

Kassaflödet från den löpande verksamheten före rörelsekapitalförändringar uppgick till -2 082 (-3 496) MSEK. Rörelsekapitalförändringen uppgick till -2 674 (-1 680) MSEK. Kassaflödet från den löpande verksamheten var positiv i tredje och fjärde kvartalet, men negativ under de två första kvartalen och uppgick till -4 756 (-5 176) MSEK, vilket är en positiv förändring på 420 MSEK.

Investeringsverksamheten

Investeringarna uppgick till 4 104 (7 553) MSEK varav 4 025 (7 443) MSEK avsåg flygplan. Periodens investeringar består av två nya A350, aktiverade utgifter för flygplansunderhåll, modifieringar samt förskottsbetalningar till Airbus. Under perioden har bland annat fem 737-800 sålts. Utöver det har en A350 samt tjugo V2500-motorer sålts via sale and leaseback.

Finansieringsverksamheten

Nyupplåningen var 5 319 (11 210) MSEK medan amorteringarna uppgick till 2 562 (4 520) MSEK. Amorteringar av leasingskulder var 2 788 (3 082) MSEK. Övrigt avser främst återbetalning av depositioner.

MODERFÖRETAGET

Moderföretaget SAS AB har en mycket begränsad verksamhet i form av koncernintern service. Intäkter uppgick till 49 (49) MSEK och rörelsekostnader till -76 (-73) MSEK. Finansnettot uppgick till 461 (-53) MSEK och nedskrivning av aktier i dotterföretag uppgick till -309 (-1 017) MSEK. Periodens resultat uppgick till 92 (-1 099) MSEK.

FINANSIELLA MÅL

SAS långsiktiga mål är att skapa värde för sina aktieägare och att leverera hållbar och lönsam tillväxt över konjunkturcykeln.

SAS tre finansiella mål är:

  • Avkastning på investerat kapital (ROIC): ska överstiga den genomsnittliga kapitalkostnaden (WACC) efter skatt över en konjunkturcykel.
  • Finansiell nettoskuld/EBITDA ska vara lägre än tre och en halv gånger (3,5x).
  • Finansiell beredskap: likvida medel och tillgängliga kreditfaciliteter ska överstiga 25 % av SAS årliga fasta kostnader.

Målet för avkastning på investerat kapital motsvarar kapitalmarknadens och SAS interna bedömning av SAS genomsnittliga kapitalkostnad (WACC). Denna är också kopplad till SAS utdelningspolicy för stamaktieägarna som anger att utdelning kan ges när värde skapats genom att SAS avkastning på investerat kapital överstiger den genomsnittliga kapitalkostnaden.

Skuldsättningsmåttet – Finansiell nettoskuld/EBITDA – är ett nyckeltal som används av kreditratinginstitut och banker vid kreditprövning och inkluderar värdet av leasade flygplan. Målsättningen att måttet ska vara lägre än tre och en halv gånger (3,5x) är i linje med SAS ambition om en förbättrad finansiell ställning, högre kreditrating och därmed sänkta finansieringskostnader.

Målsättningen är att den finansiella beredskapen för likvida medel och tillgängliga kreditfaciliteter ska överstiga 25 % av de årliga fasta kostnaderna. Målet är satt för att säkerställa en sund nivå av likvida medel för att minska riskerna hänförliga till interna och externa händelser och för att uppfylla lagkraven.

HÅLLBARHETSMÅL

Samhället och våra kunder kräver i allt högre grad mer hållbara lösningar. Det är en utveckling som väntas fortsätta inom flygbranschen, med fokus på att minska utsläpp och få en effektivare resursanvändning.

Därför har vi satt upp omfattande och ambitiösa hållbarhetsmål, både på kort och lång sikt, för att stödja vårt miljöarbete. Under 2020 tidigarelade vi vårt mål för minskade koldioxidutsläpp till 2025, från 2030. Det är i linje med SAS strävan efter ett globalt ledarskap inom hållbart flygresande.

Vårt mål till 2025

• Minska koldioxidutsläppen med 25 % jämfört med 2005.

VIKTIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET

  • Antalet passagerare ökade under kvartalet och fler biljetter såldes
  • Ökade produktionen för att möta efterfrågan, samtidigt som fler destinationer öppnades upp
  • SAS har undertecknat en finansiering av förskottsbetalningar om ca. 100 miljoner USD, för 10x A320neo flygplan med leveranser som sträcker sig in i Q2 räkenskapsåret 2022/2023

VIKTIGA HÄNDELSER EFTER KVARTALET

• SAS etablerar ett samarbete med Vattenfall, Shell och LanzaTech för att undersöka möjligheten att framställa syntetiskt flygbränsle i storskalig produktion

UTSIKTER

Den pågående covid-19-pandemin och de osäkerheter den medför gör det svårt att lämna någon vägledning om det finansiella resultatet för det kommande räkenskapsåret.

AVKASTNING PÅ INVESTERAT KAPITAL (ROIC),

RULLANDE 12 MÅNADER, % SAS har ett mål för avkastning på investerat kapital (ROIC): ska överstiga den genomsnittliga kapitalkostnaden (WACC) efter skatt över en konjunkturcykel.

FINANSIELL NETTOSKULD/EBITDA

SAS målsättning är att den finansiella nettoskulden/EBITDA ska vara under 3,5×.

FINANSIELL BEREDSKAP, % SAS målsättning är att den finansiella beredskapen ska överstiga 25 % av de årliga fasta kostnaderna.

RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

SAS arbetar strategiskt med att utveckla och förbättra sin riskhantering. Riskhanteringen omfattar identifiering av nya risker samt kända risker såsom covid-19, förändringar av flygbränslepris och valutakurser. SAS bevakar de övergripande riskerna centralt, men delar av riskhanteringen hanteras i verksamheten och inkluderar identifiering, handlingsplaner och policys. För utförligare information om SAS riskhantering hänvisas till den senast publicerade årsredovisningen.

COVID-19

Covid-19-pandemin har i hög grad påverkat hela flygbranschen, inklusive SAS. Till följd av de nuvarande marknadsförhållandena i flygbranschen har osäkerheten kring uppskattningar ökat framförallt inom prognoser och scenarioanalyser avseende framtida efterfrågan, främst på kort sikt. Såsom det också beskrivs i Årsredovisningen 2019/20, sidorna 77–78, omfattar kritiska redovisningsbedömningar och källor till osäker värdering: Förväntade nyttjandeperioder för materiella anläggningstillgångar; Nedskrivningar av tillgångar; Pensioner; Uppskjuten skatt; Åtaganden avseende nyttjanderättstillgångar - flygplan samt Rättstvister. Valuta- och flygbränslesäkringar beskrivs nedan och påverkan från covid-19 beskrivs på sidan 16. SAS följer noga och regelbundet utvecklingen av risker och osäkerhetsfaktorer.

SÄKRING AV VALUTA OCH FLYGBRÄNSLE

På grund av osäkerheten kring den fortsatta påverkan av covid-19 är SAS prognostiserade finansiella exponering mer osäker än under normala omständigheter. Ytterligare förändringar i antaganden gällande framtida konsumtion och kapacitet skulle kunna få en viss påverkan på säkringsnivåerna.

De finansiella riskerna avseende förändringar av valutakurser och bränslepris säkras genom derivatinstrument, vilket syftar till att motverka kortsiktiga negativa svängningar och ge handlingsutrymme att anpassa verksamheten till långsiktiga nivåförändringar.

Policyn för säkring av flygbränsle anger att flygbränslesäkring ska göras med 40–80 % av kommande 12 månaders förväntade volymer. Policyn medger också säkring upp till 50 % av förväntade volymer för perioden 13 till 18 månader. Givet de rådande osäkra och volatila marknadsförhållandena så har SAS tillfälligt justerat finanspolicyn gällande hedgegrad av flygbränsle. Undantaget gäller för 2021/2022 och medger

KÄNSLIGHETSANALYS FLYGBRÄNSLEKOSTNAD NOV 2021–OKT 2022, MDR SEK

8,0 8,5 9,0 9,5 10,0
3,7 4,0 4,2 4,4 4,7
4,4 4,6 4,9 5,2 5,5
5,0 5,3 5,6 5,9 6,3
5,6 6,0 6,3 6,7 7,1
6,3 6,7 7,1 7,5 7,8
Växelkurs SEK/USD

Flygbränslekostnaden i resultaträkningen inkluderar inte effekten från valutasäkringen av USD. Dessa effekter redovisas under "Övriga rörelsekostnader", eftersom valutasäkring inte specifikt är kopplad till flygbränsleinköp utan genomförs separat.

en hedge mellan 0-80 % av kommande 12 månaders förväntade volymer.

För de kommande 12 månaderna har SAS säkrat 0 % av bränsleförbrukningen. Säkringen av SAS framtida flygbränsleförbrukning genomförs normalt genom swapkontrakt och optioner.

Med nuvarande planer för flygkapacitet förväntas kostnaden för flygbränsle under 2021/2022, förutsatt olika bränslepriser, dollarkurser och flygbränslesäkring utfalla enligt tabellen i mitten. För utländska valutor är policyn att säkra 40–80 %. Vid kvartalets utgång hade SAS säkrat 40 % av det förväntade kassaflödesunderskottet i USD för de kommande 12 månaderna. SAS har säkrat dollarunderskottet med terminer och valutaoptioner.

SAS största överskottsvaluta är NOK som för de kommande 12 månaderna är säkrad till 50 %. Baserat på valutaexponeringen innebär en försvagning av NOK mot SEK med 1 % en negativ resultateffekt på 47 MSEK, exklusive säkringseffekt. En försvagning av USD mot SEK med 1 % ger en positiv resultateffekt på 86 MSEK, exklusive säkringseffekt, före eventuella effekter från IFRS 16.

I och med införandet av IFRS 16 redovisas framtida leasingbetalningar som en tillgång (nyttjanderättstillgång) och en finansiell leasingskuld. De flesta nyttjanderättstillgångar denomineras i SEK, men motsvarande leasingskulder är denominerade i utländska valutor, främst USD. Valutaexponeringen från omräkningen av skulder i USD till SEK är betydande. Påverkan från omräkningen av skulder i USD till SEK skapar en högre volatilitet i resultaträkningen. För att minska risken för att få en volatil resultaträkning tillämpar SAS säkringsredovisning.

Vissa prognostiserade framtida intäkter i USD säkras med externa leasingskulder denominerade i USD som säkringsinstrument. Förändringar i avistakursen USD/ SEK för den utvalda delen av leasingskulderna denominerad i USD redovisas i övrigt totalresultat som en separat komponent (kassaflödessäkringsreserv) i eget kapital. När de säkrade förväntade kassaflödena påverkar resultatet som intäkter omklassificeras motsvarande del av kassaflödessäkringsreserven från övrigt totalresultat till resultaträkningen. I de fall där det inte är möjligt att använda säkringsredovisning kommer omvärderingen av leasingskulder denominerade i USD att påverka finansnettot i resultaträkningen.

Baserat på leasingskulder om cirka 1 595 MUSD och USD-kursen per 31 oktober 2021 skulle en försvagning av USD mot SEK med 1 % ge en positiv resultateffekt på cirka 90 MSEK i resultaträkningen och en positiv effekt i övrigt totalresultat om cirka 46 MSEK.

LEGALA FRÅGESTÄLLNINGAR

I EU-kommissionens beslut i november 2010 fälldes SAS tillsammans med ett stort antal andra flygbolag för påstått deltagande i en global flygfraktkartell under åren 1999-2006 och dömdes att betala böter om 70,2 MEUR. SAS överklagade beslutet i januari 2011 och i december 2015 upphävde EU-domstolen EU-kommissionens beslut inklusive böterna om 70,2 MEUR. EU-domstolens dom vann laga kraft och bötesbeloppet om 70,2 MEUR återbetalades till SAS i början av mars 2016. EU-kommissionen fattade i mars 2017 ett nytt beslut i samma fråga och dömde återigen SAS och ett stort antal andra flygbolag att betala böter för påstått deltagande i en global flygfraktkartell under åren 1999-2006. Bötesbeloppet på 70,2 MEUR är detsamma som i beslutet från 2010. SAS har överklagat EU-kommissionens beslut och muntlig förhandling hölls i EU-domstolen i juli 2019. Dom kommer att meddelas den 30 mars 2022.

Som en konsekvens av EU-kommissionens beslut i november 2010 och det förnyade beslutet i mars 2017 i flygfraktundersökningen är SAS tillsammans med övriga flygbolag som bötfällts av EU-kommissionen involverat i ett antal civila skadeståndsprocesser initierade av fraktkunder i bland annat Nederländerna och Norge. SAS bestrider ansvar i samtliga rättsprocesser. En ogynnsam utgång i dessa tvister skulle kunna få en väsentlig negativ finansiell effekt på SAS. Ytterligare stämningar från fraktkunder kan inte uteslutas. Inga reserveringar har gjorts.

KONCERNENS RESULTATRÄKNING

RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG INKLUSIVE RAPPORT ÖVER ÖVRIGT TOTALRESULTAT

MSEK Not Kv4 Kv4 Kv1–Kv4 Kv1–Kv4
Aug–okt
2021
Aug–okt
2020
Nov–okt
2020–2021
Nov–okt
2019–2020
Intäkter 2 5 762 3 035 13 958 20 513
Personalkostnader -1 438 -1 735 -5 504 -7 969
Bränslekostnader -1 033 -771 -2 370 -5 626
Luftfartsavgifter -549 -270 -1 342 -1 872
Övriga externa kostnader 3 -1 972 -1 419 -5 286 -7 847
Avskrivningar och nedskrivningar 4 -1 212 -1 565 -4 817 -6 703
Resultat från andelar i intresseföretag 2 3 10 7
Resultat vid försäljning av flygplan och övriga
anläggningstillgångar
-34 3 -143 2
Rörelseresultat (EBIT) -474 -2 719 -5 494 -9 495
Finansnetto 5 -471 -533 -1 031 -602
Resultat före skatt (EBT) -945 -3 252 -6 525 -10 097
Skatt 201 686 2 865
Periodens resultat -744 -2 566 -6 523 -9 232
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Valutakursdifferenser vid omräkning av
utlandsverksamheter
20 11 39 -160
Kassaflödessäkringar, netto efter skatt 94 85 496 -168
Poster som ej kommer att återföras i resultaträkningen:
Omvärderingar av förmånsbestämda
pensionsordningar, netto efter skatt
575 314 2 655 752
Summa övrigt totalresultat, netto efter skatt 689 410 3 190 424
Periodens totalresultat -55 -2 156 -3 333 -8 808
Hänförligt till innehavare av aktier i moder
företaget:
Periodens resultat -744 -2 566 -6 523 -9 232
Periodens totalresultat -55 -2 156 -3 333 -8 808
Resultat per aktie före och efter utspädning
(SEK)1
-0,12 -4,44 -0,94 -21,45

1) Resultat per aktie är beräknat som periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderföretaget samt kostnader för hybridobligationer i relation till 7 266 039 292 (439 109 783) utestående aktier under perioden november till oktober och för perioden augusti till oktober i relation till 7 266 039 292 (606 848 199) utestående aktier.

RESULTAT FÖRE SKATT OCH JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER

MSEK Kv4 Kv4 Kv1–Kv4 Kv1–Kv4
Aug–okt
2021
Aug–okt
2020
Nov–okt
2020–2021
Nov–okt
2019–2020
Resultat före skatt (EBT) -945 -3 252 -6 525 -10 097
Nedskrivningar1 - 170 - 1 210
Omstruktureringskostnader2 - 61 - 324
Realisationsresultat3 34 -3 143 -2
Resultat före skatt och jämförelsestörande poster -911 -3 024 -6 382 -8 565

1) Nedskrivningar i perioden november till oktober avser flygplan 0 (-1 040) MSEK och nyttjanderättstillgångar 0 (-170).

2) Omstruktureringskostnader belastar resultatet som personalkostnader 0 (-324) MSEK under perioden november till oktober. 3) Realisationsresultat inkluderar flygplansförsäljningar om -139 (-1) MSEK samt försäljning av byggnad om -4 (3) MSEK under perioden november till oktober.

KONCERNENS BALANSRÄKNING

BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK 31 okt 2021 31 okt 2020
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar 709 679
Materiella anläggningstillgångar 17 969 18 861
Nyttjanderättstillgångar 16 959 17 264
Finansiella tillgångar 8 165 6 063
Uppskjutna skattefordringar 1 126 1 767
Summa anläggningstillgångar 44 928 44 634
Omsättningstillgångar
Varulager och förråd 412 510
Kortfristiga fordringar 3 104 1 591
Likvida medel 4 268 10 231
Summa omsättningstillgångar 7 784 12 332
SUMMA TILLGÅNGAR 52 712 56 966
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 6 416 10 023
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder 12 989 11 219
Räntebärande leasingskulder 13 231 13 499
Övriga skulder 3 812 3 603
Summa långfristiga skulder 30 032 28 321
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder 3 871 3 773
Räntebärande leasingskulder 2 833 3 105
Övriga skulder 9 560 11 744
Summa kortfristiga skulder 16 264 18 622
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 52 712 56 966
Eget kapital per aktie (SEK)1 -0,16 0,33
Räntebärande tillgångar
Räntebärande skulder
12 746
32 924
15 869
31 596
Rörelsekapital -9 181 -11 208

SPECIFIKATION AV FINANSIELL NETTOSKULD 31 OKTOBER 2021

Enligt balans
räkningen
Varav
finansiell
nettoskuld
Finansiella tillgångar 8 165 913
Kortfristiga fordringar 3 104 973
Likvida medel 4 268 4 268
Långfristiga skulder 30 032 26 220
Kortfristiga skulder 16 264 6 704
Finansiell nettoskuld 26 770

Uppgifter om finansiell nettoskuld i jämförelseperioderna finns under avsnittet Finansiella nyckeltal. För specifikation av respektive periods finansiella nettoskuld hänvisas till www.sasgroup.net där varje delårsrapport finns publicerad.

1) Eget kapital hänförligt till moderföretagets ägare exklusive hybridobligationer i relation till 7 266 039 292 utestående aktier.

SAS BOKSLUTSKOMMUNIKÉ NOVEMBER 2020–OKTOBER 2021 12

Per 31 oktober 2020 var antal aktier 7 260 062 410,kvotvärde 1,19 SEK.

KONCERNENS FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL

FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL I SAMMANDRAG

Totalt eget kapital hänförligt till moderföretagets ägare

Aktie Ej registrerat Övrigt
tillskjutet
Säkrings Omräknings - Hybrid Balanserade Summa
MSEK kapital1 aktiekapital kapital reserver reserv obligationer vinstmedel eget kapital
Ingående eget kapital enligt fastställd balansräkning 31 oktober 2019 7 690 - 170 183 -71 1 500 -4 100 5 372
Effekt av ändrade redovisningsprinciper -510 -510
Justerat ingående eget kapital, 1 november 2019 7 690 - 170 183 -71 1500 -4 610 4 862
Ränta på hybridobligation -126 -126
Minskning av aktiekapitalet i enlighet med beslut på extra bolagsstämma -7 403 7 403 0
Nyemission aktier 3 875 5 2 120 6 000
Nyemission hybridobligationer 6 000 6 000
Konvertering av befintlig hybridobligation till aktier 873 477 -1 500 150 0
Konvertering av befintlig obligation till aktier och ny hybridobligation 410 225 1 615 2 250
Transaktionskostnader -93 -62 -155
Fondemission i enlighet med beslut på extra bolagsstämma 3 200 -3 200 0
Årets resultat -9 232 -9 232
Årets totalresultat -168 -160 752 424
Utgående balans 31 oktober 2020 8 645 5 2 899 15 -231 7 615 -8 925 10 023
Registrering aktier 5 -5 0
Ränta på hybridobligation -274 -274
Årets resultat -6 523 -6 523
Årets totalresultat 496 39 2 655 3 190
Utgående balans 31 oktober 2021 8 650 - 2 899 511 -192 7 615 -13 067 6 416

1) Antal aktier i SAS AB: 7 266 039 292 (7 260 062 410), kvotvärde 1,19 SEK.

KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS

KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG

MSEK Kv4 Kv4 Kv1–Kv4 Kv1–Kv4
Aug–okt
2021
Aug–okt
2020
Nov–okt
2020–2021
Nov–okt
2019–2020
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Resultat före skatt (EBT) -945 -3 252 -6 525 -10 097
Avskrivningar och nedskrivningar 1 212 1 565 4 817 6 703
Resultat vid försäljning av flygplan, byggnader och aktier 34 -3 143 -2
Justering för övriga poster som inte ingår i kassaflödet m.m. 115 111 -515 -82
Betald skatt 0 -1 -2 -18
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 416 -1 580 -2 082 -3 496
Förändring av rörelsekapital 638 -1 381 -2 674 -1 680
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 054 -2 961 -4 756 -5 176
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Investeringar inklusive förskott till flygplansleverantörer -363 -295 -4 104 -7 553
Förvärv av dotter- och intresseföretag - - -1 -4
Försäljning av anläggningstillgångar m.m. 429 28 2 568 370
Kassaflöde från investeringsverksamheten 66 -267 -1 537 -7 187
Kassaflöde före finansieringsverksamheten 1 120 -3 228 -6 293 -12 363
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Upptagande av lån 719 29 5 319 11 210
Återbetalning av lån -964 -3 602 -2 562 -4 520
Amorteringar av leasingskulder -591 -856 -2 788 -3 082
Nyemission av hybridobligationer - 6 000 - 6 000
Nyemission aktier - 5 910 - 5 910
Ränta hybridobligationer -138 -65 -274 -128
Övrigt i finansieringsverksamheten -302 -200 634 -1 555
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -1 276 7 216 329 13 835
Periodens kassaflöde -156 3 988 -5 964 1 472
Omräkningsdifferens i likvida medel 0 -1 1 -4
Likvida medel vid periodens början 4 424 6 244 10 231 8 763
Likvida medel vid periodens slut 4 268 10 231 4 268 10 231
Kassaflöde från den löpande verksamheten per genomsnitt antal stamaktier (SEK) 0,15 -4,88 -0,65 -11,79

MODERFÖRETAGET SAS AB

Antal aktieägare i SAS AB uppgick till 230 619 (125 897) per 31 oktober 2021. Medelantal anställda uppgick till 2 (2).

RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK Kv1–Kv4 Kv1–Kv4
Nov–okt
2020–2021
Nov–okt
2019–2020
Intäkter 49 49
Personalkostnader -27 -28
Övriga rörelsekostnader -49 -45
Rörelseresultat (EBIT) -27 -24
Nedskrivning av aktier i dotterföretag -309 -1 017
Finansnetto 461 -53
Resultat före skatt (EBT) 125 -1 094
Koncernbidrag -40 0
Skatt 7 -5
Periodens resultat 92 -1 099

FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL

Bundet eget kapital
Fritt eget kapital
MSEK Aktie
kapital1
Ej registrerat
aktiekapital
Reserv
fond
Överkurs
fond
Hybrid
obliga
tioner
Balans
erade
vinstmedel
Totalt
eget kapital
Ingående eget kapital enligt
fastställd balansräkning
31 oktober 2020
8 645 5 447 2 729 7 615 4 093 23 534
Registrering aktier 5 -5 0
Ränta hybridobligation -274 -274
Årets resultat 92 92
Utgående balans,
31 oktober 2021
8 650 - 447 2 729 7 615 3 911 23 352

1) Antal aktier: 7 266 039 292 (7 260 062 410) aktier, kvotvärde 1,19 SEK.

Periodens resultat motsvarar även summa totalresultat.

BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK 31 okt
2021
31 okt
2020
Finansiella tillgångar 24 939 23 502
Övriga omsättningstillgångar 31 151
Likvida medel 1 1
Summa tillgångar 24 971 23 654
Eget kapital 23 352 23 534
Långfristiga skulder 1 552 7
Kortfristiga skulder 67 113
Summa eget kapital och skulder 24 971 23 654

Noter

NOT 1 REDOVISNINGSPRINCIPER OCH ANNAN INFORMATION

Denna delårsrapport i sammandrag för SAS-koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderföretaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagens 9 kapitel, Delårsrapport. För koncernen och moderföretaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder tillämpats som i den senaste årsredovisningen med undantag av nedan beskrivna ändrade redovisningsprinciper. Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna och dess tillhörande noter även i övriga delar av delårsrapporten.

NYA OCH ÄNDRADE REDOVISNINGSPRINCIPER M.M.

De nya eller reviderade IFRS som trätt i kraft i november 2020 eller senare har inte haft någon effekt på koncernens finansiella rapporter. Nya eller ändrade IFRS som träder i kraft under kommande räkenskapsår har inte förtidstillämpats vid upprättandet av dessa finansiella rapporter och förväntas inte ha en väsentlig effekt på koncernens eller moderbolagets kommande finansiella rapporter.

SAS tillämpar fortsatt IASBs ändring i IFRS 16 när det gäller temporära hyreslättnader som förenklar hur en leasetagare redovisar dessa som är en direkt följd av covid-19. Vid tillämpning av detta praktiska undantag, hanteras inte förändringar i hyresbetalningar som upphör 30 juni 2022 eller tidigare som en modifiering. Undantaget har inte haft någon effekt på SAS resultat under perioden.

IFRS Interpretations Committee (IFRS IC) publicerade ett agendabeslut i april 2021 om "cloud computing arrangement costs", dvs kostnader för konfigurering eller anpassning av programvara i en molnbaserad lösning. SAS har i kvartalet slutfört genomgången av effekterna i redovisningen av IFRS ICs beslut och konstaterat att vissa tidigare redovisade immateriella tillgångar inte längre uppfyller kraven för att redovisas som immateriella tillgångar. Justering har gjorts retroaktivt i enlighet med reglerna för byte av redovisningsprincip i IAS 8 och tidigare perioder har räknats om, effekterna presenteras nedan.

KONSOLIDERAD BALANSRÄKNING, ÖVERGÅNGSEFFEKT "IFRS IC'S - CLOUD COMPUTING ARRANGEMENT COSTS"

MSEK Rapporterat
1 november 2019
Justeringar Justerat
1 november 2019
Immateriella tillgångar 1 416 -649 767
Uppskjuten skatt 750 139 889
Eget kapital 5 372 -510 4 862

KONSOLIDERAD BALANSRÄKNING , "IFRS IC'S - CLOUD COMPUTING ARRANGEMENT COSTS"

MSEK Rapporterat
31 oktober 2020
Justeringar Justerat
31 oktober 2020
Immateriella tillgångar 1 273 -594 679
Uppskjuten skatt 1 640 127 1 767
Eget kapital 10 490 -467 10 023
KONSOLIDERAD RESULTATRÄKNING,
"IFRS IC'S - CLOUD COMPUTING ARRANGEMENT COSTS"
Rapporterat Kv1-Kv4 Justeringar Justerat
Kv1 -Kv4
Rapporterat Kv4 Justeringar Justerat
Kv4
MSEK Nov-okt
2019-20
Nov-okt
2019-20
Aug-okt
2019-20
Aug-okt
2019-20
Intäkter 20 513 - 20 513 3 035 - 3 035
Personalkostnder -7 969 - -7 969 -1 735 - -1 735
Flygbränslekostnader -5 626 - -5 626 -771 - -771
Luftfartsavgifter -1 872 - -1 872 -270 - -270
Övriga externa kostnader -7 782 -65 -7 847 -1 406 -13 -1 419
Avskrivningar och
nedskrivningar
-6 822 119 -6 703 -1 597 32 -1 565
Resultat från andelar i
intresseföretag
7 - 7 3 - 3
Resultat vid försäljning
av flygplan och övriga
anläggningstillgångar
2 - 2 3 - 3
Rörelseresultat (EBIT) -9 549 54 -9 495 -2 738 19 -2 719
Finansnetto -602 - -602 -533 - -533
Resultat före skatt (EBT) -10 151 54 -10 097 -3 271 19 -3 252
Skatt 876 -11 865 692 -6 686
Årets resultat -9 275 43 -9 232 -2 579 13 -2 566

KONSOLIDERAT KASSAFLÖDE "IFRS IC'S - CLOUD COMPUTING ARRANGEMENT COSTS"

MSEK Rapporterat
Kv1-Kv4
Justeringar Justerat
Kv1-Kv4
Nov–okt
2019-20
Nov–okt
2019-20
Kassaflöde från den löpande verksamheten -5 111 -65 -5 176
Kassaflöde från investeringsverksamheten -7 252 65 -7 187
Kassaflöde från finanseringssverksamheten 13 835 - 13 835
Periodens kassaflöde 1 472 0 1 472
MSEK Rapporterat
Kv4
Justeringar Justerat
Kv4
Aug–okt
2019-20
Aug–okt
2019-20
Kassaflöde från den löpande verksamheten -2 948 -13 -2 961
Kassaflöde från investeringsverksamheten -280 13 -267
Kassaflöde från finanseringssverksamheten 7 216 - 7 216
Periodens kassaflöde 3 988 0 3 988

NYCKELTAL

MSEK Rapporterat
31 oktober 2020
Justeringar Justerat
31 oktober 2020
Avkastning på investerat kapital (ROIC) -27 % -1 % -28 %
Finansiell nettoskuld/EBITDA n/a n/a n/a
Finansiell beredskap 67 % 0 % 67 %
Soliditet 18 % 0 % 18 %

UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR

Upprättandet av delårsrapporten kräver att SAS gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar och skulder, intäkter och kostnader, detta beskrivs även på sida 9 i denna rapport. Verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar. Förutom det som beskrivs nedan är de kritiska bedömningarna och källorna till osäkerhet i uppskattningar desamma som i senaste årsredovisningen.

PÅVERKAN FRÅN COVID-19-PANDEMIN OCH ANTAGANDET OM FORTSATT DRIFT

Covid-19-pandemin och de åtgärder som har vidtagits som ett svar på dess spridning inklusive de olika staternas åtgärder och reserestriktioner har orsakat stora störningar i hela flygbranschen inklusive SAS verksamhet, med början i mars 2020 och fortsatt in i räkenskapsåret 2020/2021. Under året minskade totala kapaciteten (ASK) med 26,2 % och totala trafiken (RPK) minskade med 41,6 % jämfört med året innan. Minskningen av nätverket och antalet passagerare har minskat SAS intäkter betydligt och totala intäkterna minskade med 32,0 % jämfört med 2019/2020. Trots de åtgärder som SAS har vidtagit för att minska kostnaderna kan inte den betydande minskningen av intäkterna uppvägas av kostnadssänkningar fullt ut och resultatet före skatt för räkenskapsåret 2020/2021 uppgick till -6,5 miljarder SEK.

SAS har kontinuerligt under 2020/2021 fortsatt att arbeta intensivt med olika kostnadsbesparingsåtgärder, minskning av icke verksamhetskritiska investeringar samt olika finansieringslösningar för att värna sin likviditet. Bland annat har finansiering av majoriteten av leveranser av flygplan fram till våren 2022 säkrats med kreditgivare. Programmen för korttidspermitteringar från de skandinaviska staterna har hjälpt till att behålla så många av SAS medarbetare som möjligt. Korttidspermitteringarna har gjort det möjligt för SAS att skala upp och ner trafiken efter svängningarna i efterfrågan. Marknadsförhållandena är dock fortsatt osäkra och är direkt beroende av hur snabbt vaccineringen genomförs på SAS viktiga marknader så att reserestriktioner kan lättas ytterligare. SAS uppfattning är fortsatt att återhämtningen för flygbranschen kommer att pågå in i 2022 innan efterfrågan når mer normala nivåer, med en återgång till nivåerna före Covid-19 ytterligare några år senare. För 2021 har den förväntade gradvisa uppgången fördröjts och osäkerheten har ökat till följd av de rådande marknadsförhållandena. Passagerare väljer i högre grad att boka sina resor nära inpå avresedatum vilket också bidrar till att framtida efterfrågan är svårbedömd, främst på kort sikt. Dessa osäkerheter leder till att biljettförsäljningen och därmed intäkterna under vintern 2021 fortfarande är svårbedömd och kan resultera i fortsatt negativa kassaflöden i en omfattning och under en tidsrymd som SAS bedömer är övergående, men tidpunkten för återhämtningen är för närvarande osäker. Rådande osäkerhet gör att tillgång till likviditet är avgörande för alla flygbolag. SAS säkrade därför en kreditram uppgående till totalt 3,0 miljarder SEK under tredje kvartalet. Kreditramen är till för att skapa en likviditetsbuffert och ska ses som ett komplement till SAS pågående aktiviteter med kostnadsbesparingar och andra likviditetsstärkande åtgärder, men är fortfarande fullt outnyttjad.

SAS arbetar till följd av detta med flera olika scenarioanalyser där huvudscenariot är att efterfrågan i jämförelse med 2019 gradvis ökar. Utifrån dessa antaganden är SAS bedömning att likviditeten är tillräcklig för de närmaste tolv månadernas verksamhet.

STATLIGA BIDRAG OCH AVTAL

Vissa av de juridiska enheterna inom SAS-koncernen har under perioden fått stöd för visstidspermitteringar i arbetsstyrkan till följd av covid-19. I enlighet med IAS 20 redovisas statliga bidrag i resultaträkningen när det föreligger en rimlig säkerhet att bolaget kommer att uppfylla kraven som följer med bidragen och att bidragen kommer att erhållas. De statliga bidragen har redovisats som en minskning av personalkostnaderna under de perioder som bidraget ska kompensera uppgående till totalt 340 (788) MSEK. SAS har också ansökt om stöd från den danska, svenska och norska staten avseende ersättning för fasta kostnader och 880 (589) MSEK har redovisats som en minskning av övriga externa kostnader.

Utöver ovan har norska staten köpt kapacitet av SAS och andra flygbolag i Norge på kommersiell basis för att kunna upprätthålla flygtjänster inom Norge, uppgående till 92 (625) MSEK.

ERSÄTTNING AV TIDIGARE UTGIVNA TECKNINGSOPTIONER

I syfte att ersätta tidigare utgivna teckningsoptioner som emitterats av luftfartspolitiska skäl, har styrelsen för SAS den 29 november 2021, med stöd av 2021 årsstämmas bemyndigande, beslutat om emission av teckningsoptioner med löptid fram till utgången av 2041. Teckningsoptionerna tecknas av det helägda dotterbolaget Scandinavian Airlines System Aktiebolag och medför en rätt att teckna sammanlagt 3 633 019 647 förlagsaktier (motsvarande cirka 50 procent av det utestående antalet aktier och röster i SAS).

RÖRELSESEGMENT OCH UPPDELNING AV INTÄKTER

Koncernens verksamhet redovisas som ett rörelsesegment, vilket är konsekvent med den interna rapporteringen till högsta verkställande beslutsfattaren definierad som SAS koncernledning.

I not 2 redogörs för uppdelning av intäkter per intäktskategori och geografiskt område. Trafikintäkter från inrikes trafik inom Danmark, Norge respektive Sverige allokeras till Inrikes. Trafik mellan de tre länderna hänförs till Intraskandinaviskt. Övriga trafikintäkter allokeras till det geografiska område där destinationen ligger. Övriga intäkter allokeras till geografiskt område baserat på kundens geografiska placering, till exempel avseende varor som exporteras till en kund i annat land alternativt den geografiska placering där tjänsten eller servicen utförs.

NOT 2 INTÄKTER

SAS redovisar passagerarintäkter och charterintäkter när transporten har utförts, fraktintäkter när transporten är genomförd och övriga intäkter när varorna har levererats eller tjänsten har utförts. De identifierade prestationsåtagandena fullföljs vid ett visst tillfälle.

INTÄKTER PER KATEGORI

Kv4 Kv4 Kv1–Kv4 Kv1–Kv4
Aug–okt
2021
Aug–okt
2020
Nov–okt
2020–2021
Nov–okt
2019–2020
Passagerarintäkter 3 997 1 813 8 401 13 943
Charterintäkter 267 88 384 564
Fraktintäkter 350 163 1 166 877
Övriga trafikintäkter 497 366 1 613 1 818
Summa trafikintäkter 5 111 2 430 11 564 17 202
Övriga rörelseintäkter 651 605 2 394 3 311
Summa intäkter 5 762 3 035 13 958 20 513

TRAFIKINTÄKTER PER GEOGRAFISKT OMRÅDE

Inrikes Intraskandinavien Europa Interkontinentalt Summa
Nov–okt
2020–2021
Nov–okt
2019–2020
Nov–okt
2020–2021
Nov–okt
2019–2020
Nov–okt
2020–2021
Nov–okt
2019–2020
Nov–okt
2020–2021
Nov–okt
2019–2020
Nov–okt
2020–2021
Nov–okt
2019–2020
Passagerarintäkter 3 739 5 316 655 1 543 3 110 4 465 897 2 619 8 401 13 943
Charterintäkter 0 0 0 0 384 564 0 0 384 564
Fraktintäkter 3 5 2 2 81 29 1 080 841 1 166 877
Övriga trafikintäkter 718 694 126 201 597 582 172 341 1 613 1 818
Summa trafikintäkter 4 460 6 015 783 1 746 4 172 5 640 2 149 3 801 11 564 17 202

ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER PER REGION

Danmark Norge Sverige Europa Övriga länder Summa
Nov–okt Nov–okt Nov–okt Nov–okt Nov–okt Nov–okt Nov–okt Nov–okt Nov–okt Nov–okt Nov–okt Nov–okt
2020–2021 2019–2020 2020–2021 2019–2020 2020–2021 2019–2020 2020–2021 2019–2020 2020–2021 2019–2020 2020–2021 2019–2020
Övriga rörelseintäkter 150 361 972 1 535 406 567 615 574 251 274 2 394 3 311

NOT 3 ÖVRIGA EXTERNA KOSTNADER

Kv4 Kv4 Kv1–Kv4 Kv1–Kv4
Aug–okt
2021
Aug–okt
2020
Nov–okt
2020–2021
Nov–okt
2019–2020
Försäljnings- och distributionskostnader -288 -163 -768 -1 352
Cateringkostnader -143 -87 -373 -572
Hanteringskostnader -359 -212 -963 -1 405
Tekniskt flygplansunderhåll -501 -440 -1 459 -1 865
Data- och telekommunikationskostnader -296 -224 -976 -1 210
Wet lease-kostnader -248 -147 -581 -912
Övrigt -137 -146 -166 -531
Summa -1 972 -1 419 -5 286 -7 847

NOT 5 FINANSNETTO

Kv4 Kv4 Kv1–Kv4 Kv1–Kv4
Aug–okt
2021
Aug–okt
2020
Nov–okt
2020–2021
Nov–okt
2019–2020
Finansiella intäkter 4 12 20 76
Räntekostnader -157 -169 -569 -617
Övriga finansiella kostnader -5 -54 -39 -100
Valutakursdifferenser 17 4 -1 0
Räntekostnader, IFRS 16 -169 -166 -636 -691
Valutakursdifferenser, IFRS 16 -161 -160 194 730
Summa -471 -533 -1 031 -602

NOT 4 AVSKRIVNINGAR OCH NEDSKRIVNINGAR

Kv4 Kv4 Kv1–Kv4 Kv1–Kv4
Aug–okt
2021
Aug–okt
2020
Nov–okt
2020–2021
Nov–okt
2019–2020
Immateriella tillgångar, avskrivningar -7 -6 -27 -28
Materiella anläggningstillgångar,
avskrivningar
-382 -452 -1 536 -1 818
Materiella anläggningstillgångar,
nedskrivningar
- - - -1 040
Nyttjanderättstillgångar, avskrivningar -823 -937 -3 254 -3 647
Nyttjanderättstillgångar, nedskrivningar - -170 - -170
Summa -1 212 -1 565 -4 817 -6 703

NOT 6 FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER

VERKLIGT VÄRDE OCH REDOVISAT VÄRDE PÅ FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER

31 okt 2021 31 okt 2020
MSEK Redovisat
värde
Verkligt
värde
Redovisat
värde
Verkligt
värde
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar till verkligt värde, säkringsredovisade 11 11 132 132
Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen 10 10 22 22
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde 8 283 8 283 14 236 14 235
Summa 8 304 8 304 14 390 14 389
Finansiella skulder
Finansiella skulder till verkligt värde, säkringsredovisade 32 32 928 928
Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen 3 3 12 12
Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde 19 978 20 511 16 867 16 889
Summa 20 013 20 546 17 807 17 829

Verkligt värde fastställs vanligtvis genom användande av officiella marknadsnoteringar. När marknadsnoteringar saknas fastställs det verkliga värdet genom allmänt vedertagna värderingsmetoder såsom diskontering av framtida kassaflöden baserat på tillgänglig marknadsinformation.

Koncernens finansiella tillgångar och skulder är värderade till verkligt värde enligt nedan:

Nivå 1: Finansiella instrument där verkligt värde fastställs utifrån observerbara (ojusterade) noterade priser på en aktiv marknad för identiska tillgångar och skulder. Denna grupp inkluderar i huvudsak statsskuldväxlar och standardiserade derivatinstrument där det noterade priset används vid värderingen.

Nivå 2: Finansiella instrument där verkligt värde fastställs utifrån värderingsmodeller som baserats på andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser inkluderade i nivå 1, antingen direkt (d.v.s. som prisnoteringar) eller indirekt (d.v.s. härledda från prisnoteringar).

Nivå 3: Finansiella instrument där verkligt värde fastställs utifrån värderingsmodeller där väsentlig indata baseras på icke observerbar data. SAS har för närvarande inga finansiella tillgångar eller skulder där värderingen väsentligen baseras på icke observerbar data.

VERKLIGT VÄRDEHIERARKI

31 okt 2021 31 okt 2020
MSEK Nivå 1 Nivå 2 Summa Nivå 1 Nivå 2 Summa
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar till verkligt
värde, säkringsredovisade
- 11 11 - 132 132
Finansiella tillgångar till verkligt
värde via resultaträkningen
- 10 10 - 22 22
Summa - 21 21 - 154 154
Finansiella skulder
Finansiella skulder till verkligt
värde, säkringsredovisade
- 32 32 - 928 928
Finansiella skulder till verkligt
värde via resultaträkningen
- 3 3 - 12 12
Summa - 35 35 - 940 940

Styrelsen och verkställande direktören intygar härmed att bokslutskommunikén ger en rättvisande översikt av moderföretagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderföretaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Stockholm den 30 november 2021

Carsten Dilling Styrelsens ordförande

Oscar Stege Unger Styrelseledamot

Monica Caneman Styrelseledamot

Lars-Johan Jarnheimer Styrelseledamot

Henriette Hallberg Thygesen Styrelseledamot

Nina Bjornstad Styrelseledamot

Michael Friisdahl Styrelseledamot

Kay Kratky Styrelseledamot

Jens Lippestad Styrelseledamot

Tommy Nilsson Styrelseledamot Kim John Christiansen Styrelseledamot

Anko van der Werff VD och koncernchef

Bokslutskommunikén har ej varit föremål för revision.

TRAFIKTALSINFORMATION

REGULJÄR PASSAGERARTRAFIK

Aug–okt
2021
Aug–okt
2020
Förändr.
mot f.g. år
Nov–okt
2020–2021
Nov–okt
2019–2020
Förändr.
mot f.g. år
Antal passagerare (000) 3 489 1 887 84,9% 7 380 12 315 -40,1%
RPK, passagerarkilometer
(milj.) 3 792 1 514 150,5% 7 748 13 259 -41,6%
ASK, säteskilometer (milj.) 6 574 3 782 73,8% 16 585 22 357 -25,8%
Kabinfaktor 57,7% 40,0% 17,7pp1 46,7% 59,3% -12,6pp1
Passageraryield,
valutajusterad 1,05 1,21 -12,7% 1,08 1,02 6,8%
Passageraryield, nominell 1,05 1,20 -12,5% 1,08 1,05 2,9%
Enhetsintäkt, PASK,
valutajusterad 0,61 0,48 25,6% 0,51 0,60 -15,8%
Enhetsintäkt, PASK,
nominell 0,61 0,48 27,1% 0,51 0,62 -17,7%
RASK, valutajusterad 0,73 0,62 16,5% 0,67 0,71 -5,8%
RASK, nominell 0,73 0,62 17,7% 0,67 0,74 -9,5%

1) Siffror i procentenheter

TOTAL TRAFIK (REGULJÄR- OCH CHARTERTRAFIK)

Aug–okt
2021
Aug–okt
2020
Förändr.
mot f.g. år
Nov–okt
2020–2021
Nov–okt
2019–2020
Förändr.
mot f.g. år
Antal passagerare (000) 3 629 1 934 87,7% 7 585 12 610 -39,9%
RPK, passagerarkilometer
(milj.)
4 143 1 627 154,7% 8 256 14 127 -41,6%
ASK, säteskilometer (milj.) 7 026 3 923 79,1% 17 253 23 365 -26,2%
Kabinfaktor 59,0% 41,5% 17,5pp1 47,9% 60,5% -12,6pp1
Enhetskostnad, CASK,
valutajusterad
-0,80 -1,25 36,2% -1,00 -1,06 5,6%
Enhetskostnad, CASK,
nominell inkl.
jämförelsestörande poster
-0,79 -1,31 39,8% -0,98 -1,14 14,2%
Enhetskostnad, CASK,
exklusive flygbränsle, valu
tajusterad
-0,65 -1,05 38,4% -0,86 -0,85 -2,2%
Enhetskostnad, CASK,
exklusive flygbränsle,
nominell inkl. jämförelse
störande poster -0,64 -1,12 42,3% -0,84 -0,90 6,4%

SAS REGULJÄRA TRAFIKUTVECKLING PER LINJEOMRÅDE

Aug–okt 2021 vs.
Aug–okt 2020
Nov–okt 2020–2021 vs.
Nov–okt 2019–2020
Trafik (RPK) Kapacitet (ASK) Trafik (RPK) Kapacitet (ASK)
Interkontinentalt 355,9% 127,7% -73,9% -31,2%
Europa/Intraskand 246,6% 116,9% -28,0% -27,3%
Inrikes 29,8% 0,3% -26,2% -16,8%

PRODUKTIVITET OCH MILJÖEFFEKTIVITET

Rullande 12 mån Okt 2021 Okt 2020 Förändr.
mot f.g. år
Flygplan, Blocktimmar/dag 5,7 6,9 -17,3%
Kabin, Blocktimmar/år 589 530 11,1%
Piloter, Blocktimmar/år 397 377 5,3%
Förändr.
Miljöeffektivitet (Rullande 12 mån) Okt 2021 Okt 2020 mot f.g. år
Totala koldioxidutsläpp, miljon ton 1 185 1 802 -34,2%
Koldioxidutsläpp per säteskilometer, gram 52,1 59,0 -11,7%

1) Siffror i procentenheter

FLYGPLANSFLOTTA

SAS FLYGPLANSFLOTTA 31 OKTOBER 2021

Wet SAS SAS Wet I trafik för Fasta order Fasta order
SAS-koncernens flygplansflotta Ålder Ägda Leasade Lease Summa Scandinavia Connect Lease SAS-koncernen köp leasing
Airbus A330/350 6,4 8 6 14 14 14 2
Airbus A320-familjen 7,2 19 51 70 61 9 70 35 1
Boeing 737NG 16,1 14 4 18 18 18
Bombardier CRJ 6,9 21 21 21 21
ATR-72 8,1 6 6 6 6
Summa flygplan i trafik 8,4 41 61 27 129 93 9 27 129 37 1
Flygplan under utfasning
Airbus A330 19,1 1 1
Boeing 737NG 15,1 1 3 4
Summa 42 65 27 134
Flygplan på fast order 2021–2025 per 31 oktober 2021 FY22 FY23 FY24 FY25 Summa
Airbus A320neo 13 12 6 4 35
Airbus A321neo LR 1 1
Airbus A350 2 2
Summa 14 12 8 4 38

Den nya flottan sänker bränsleförbrukningen och därmed koldioxidutsläppen.

FINANSIELLA NYCKELTAL OCH ALTERNATIVA NYCKELTAL

31 okt
2021
31 okt
2020
Avkastning på investerat kapital (ROIC) -13% -28 %
Finansiell nettoskuld/EBITDA n/a n/a
Finansiell beredskap 60% 67 %
Avkastning på eget kapital -84% -538%
Soliditet 12% 18 %
Finansiell nettoskuld, MSEK 26 770 18 899
Skuldsättningsgrad 4,1 1,8
Räntetäckningsgrad -4,4 -6,7

SAS beräknar olika alternativa nyckeltal, APM (Alternative Performance Measures, APM-mått), vilka kompletterar de mått som definieras i tillämpliga regler för finansiell rapportering. Nyckeltalen underlättar jämförelser mellan olika perioder och används för intern analys av verksamhetens resultat, utveckling och finansiella ställning och anses därmed också ge externa intressenter som investerare, analytiker, ratinginstitut och andra värdefull information. Rapporterad information för räkenskapsår 2019/2020 samt 2020/2021 har omräknats med anledning av ny redovisningsprincip "IFRS IC's - Cloud computing arrangement costs". Se not 1. För definitioner, se avsnitt Definitioner och aktieägareinformation. Avstämning av de alternativa nyckeltal som bedömts väsentliga att specificera finns på www.sasgroup.net under Investor relations.

RESULTATBASERADE NYCKELTAL OCH MEDELANTAL ANSTÄLLDA

MSEK Kv1 Kv1 Kv2 Kv2 Kv3 Kv3 Kv4 Kv4
Nov–jan
2020–2021
Nov–jan
2019–2020
Feb–apr
2021
Feb–apr
2020
Maj–jul
2021
Maj–jul
2020
Aug–okt
2021
Aug–okt
2020
Intäkter 2 282 9 707 1 932 5 264 3 982 2 507 5 762 3 035
EBITDAR -927 639 -848 -1 915 432 -285 773 -1 175
EBITDAR-marginal -40,6 % 6,6 % -43,9 % -36,4 % 10,8 % -11,4 % 13,4 % -38,7 %
Rörelseresultat (EBIT) -2 150 -761 -2 018 -3 311 -852 -2 704 -474 -2 719
EBIT-marginal -94,2 % -7,8 % -104,5 % -62,9 % -21,4 % -107,9 % -8,2% -89,6%
Resultat före skatt (EBT) -1 915 -1 081 -2 331 -3 718 -1 334 -2 046 -945 -3 252
Periodens resultat -2 033 -856 -2 410 -3 466 -1 336 -2 344 -744 -2 566
Resultat före skatt och jämförelsestörande poster -1 927 -1 072 -2 331 -3 710 -1 213 -758 -911 -3 024
Resultat per stamaktie (SEK) -0,28 -2,32 -0,35 -9,14 -0,18 -6,12 -0,12 -4,44
Kassaflöde före finansieringsverksamheten -5 458 -2 059 -2 922 -5 059 967 -2 016 1 120 -3 228
Medelantal anställda (FTE) 4 983 10 364 4 476 7 988 5 190 4 937 6 214 6 981

DEFINITIONER OCH AKTIEÄGAREINFORMATION

SAS använder olika nyckeltal, inklusive alternativa nyckeltal (APM), för intern analys och extern kommunikation av verksamhetens resultat, utveckling och finansiella ställning. Syftet med dessa alternativa nyckeltal är att visa verksamhetsanpassade mått som i tillägg till övriga nyckeltal ger olika intressenter möjlighet att än bättre bedöma och värdera SAS historiska, nuvarande och framtida utveckling och ställning.

AEA – The Association of European Airlines. En sammanslutning av de största europeiska flygbolagen.

AOC (Air Operator Certificate) – Flygoperativt tillstånd.

ASK, offererade säteskilometer – Antalet tillgängliga passagerarsäten multiplicerat med den sträcka som dessa flygs.

ATK, offererade tonkilometer – Antalet tillgängliga kapacitetston för transport av både passagerare, frakt och post multiplicerat med den sträcka i km som kapaciteten flygs.

Avkastning på eget kapital – Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderföretaget i relation till genomsnittligt eget kapital exklusive innehav utan bestämmande inflytande.

Avkastning på investerat kapital (ROIC) – Rörelseresultat justerat med teoretisk skatt i relation till genomsnittligt eget kapital och finansiell nettoskuld.

Betalda passagerarkilometer (RPK) – Se RPK.

Betalda tonkilometer (RTK) – Se RTK.

Blocktimmar – Avser tiden från det att flygplanet lämnar gate till dess att det ankommer vid gate.

Börsvärde – Aktiekurs multiplicerat med utestående antal aktier.

CAGR – Genomsnittlig årlig tillväxttakt.

CASK – Se enhetskostnad.

Code share – När ett eller flera flygbolags flygnummer anges i tidtabellen på en flygning, medan endast ett av bolagen utför själva flygningen.

EBIT – Rörelseresultat.

EBIT-marginal – Rörelseresultat (EBIT) dividerat med intäkterna.

EBITDA – Resultat före skatt, finansnetto, resultat från försäljning av anläggningstillgångar, resultatandelar i intresseföretag och avskrivningar.

EBITDA-marginal – EBITDA dividerat med intäkterna.

EBITDAR – Resultat före skatt, finansnetto, resultat från försäljning av anläggningstillgångar, resultatandelar i intresseföretag, avskrivningar och leasingkostnader för flygplan.

EBITDAR-marginal – EBITDAR dividerat med intäkterna.

EBT – Resultat före skatt.

EES – Europeiska ekonomiska samarbetsområdet.

Eget kapital per stamaktie – Eget kapital hänförligt till moderföretagets ägare exklusive hybridobligationer i relation till totalt antal utestående stamaktier.

Enhetsintäkt – Se PASK.

Enhetskostnad (CASK) – Summa personalkostnader, övriga rörelsekostnader, leasingkostnader flygplan och avskrivningar justerade för valuta och jämförelsestörande poster, minskade med övriga rörelseintäkter per ASK (reguljär och charter).

Finansiell beredskap – Likvida medel, samt outnyttjade kreditfaciliteter med en löptid på minst tre månader, i relation till fasta kostnader och finansnetto, exklusive valutakursdifferenser på leasingskulder. I nyckeltalet definieras fasta kostnader som personalkostnader och övriga externa kostnader under de senaste 12 månaderna.

Finansiell leasing – Baseras på ett leasingavtal vari de risker och förmåner som är förknippade med ägandet av objektet i allt väsentligt finns kvar hos leasetagaren. Objektet redovisas som

anläggningstillgång i balansräkningen på grund av att leasetagaren har en skyldighet att köpa tillgången när leasen är slut. Förpliktelsen att betala framtida leasingavgifter tas upp som skuld. Från och med den 1 november 2019 tillämpar SAS koncernen den nya redovisningsstandarden IFRS 16 Leasingavtal. Se nyttjanderättstillgångar.

Finansiell nettoskuld – Räntebärande skulder minskade med räntebärande tillgångar exklusive pensionsmedel netto.

Finansiell nettoskuld/EBITDA – Summa genomsnittlig finansiell nettoskuld i relation till EBITDA.

FTE – Medelantal anställda.

IATA – International Air Transport Association. En global sammanslutning med nästan 300 flygbolag.

ICAO – International Civil Aviation Organization. FN:s fackorgan för internationell civil luftfart.

Interline-intäkter – Biljettavräkning mellan flygbolag.

Intresseföretag – Företag där SAS koncernens ägarandel uppgår till minst 20 % och högst 50 %.

Jämförelsestörande poster – I syfte att underlätta jämförelse av SAS underliggande resultat i olika perioder identifieras jämförelsestörande poster. Dessa poster utgörs av nedskrivningar, omstruktureringskostnader, realisationsresultat och övriga jämförelsestörande poster. De uppstår till följd av specifika händelser och är poster som såväl ledning som externa bedömare beaktar vid analys av SAS. Genom att redovisa resultat exklusive jämförelsestörande poster visas det underliggande resultatet vilket underlättar jämförbarhet mellan olika perioder.

Kabinfaktor – RPK dividerat med ASK. Beskriver utnyttjandegraden av tillgängliga platser.

Definitioner och aktieägarinformation

Kapitalandelsmetoden – Andelar i intresseföretag upptas till SAS koncernens andel av eget kapital med hänsyn till förvärvade överrespektive undervärden.

Kapitaliserade leasingkostnader (×7) – Den årliga kostnaden för operationell flygplansleasing, netto multiplicerad med sju.

Kassaflöde från den löpande verksamheten per stamaktie – Kassaflöde från den löpande verksamheten i relation till genomsnittligt antal utestående stamaktier.

Koldioxid (CO2) – En färglös gas som bildas vid förbränning av alla fossila bränslen. Flygindustrins koldioxidutsläpp minskas genom en övergång till mer flygbränsleeffektiva flygplan.

LCC – Low Cost Carrier. Lågkostnadsbolag.

NPV – Nuvärde. Används bland annat vid beräkning av den kapitaliserade framtida kostnaden för operationell flygplansleasing.

Nyttjanderättstillgångar (RoU) – Från och med den 1 november 2019 tillämpar SAS koncernen den nya redovisningsstandarden IFRS 16 Leasingavtal. IFRS 16 ersatte den tidigare standarden IAS 17 Leasingavtal. Den tidigare klassificeringen av varje leasingavtal som antingen operationellt eller finansiellt har ersatts av en modell där leasetagaren redovisar en tillgång (nyttjanderätt) och en finansiell skuld i balansräkningen.

Offererade säteskilometer – Se ASK.

Offererade tonkilometer – Se ATK.

Operationell leasing – Baseras på ett leasingavtal vari risker och förmåner förknippade med ägandet kvarstår hos leasegivaren och jämställs med hyra. Leasingavgiften kostnadsförs löpande i resultaträkningen. Från och med den 1 november 2019 tillämpar SAS koncernen den nya redovisningsstandarden IFRS 16 Leasingavtal. Se nyttjanderättstillgångar.

PASK, enhetsintäkt – Passagerarintäkter dividerat med ASK (reguljär).

RASK – Totala trafikintäkter dividerat med total ASK (reguljär+charter).

Regularitet – Andelen genomförda flygningar i relation till tidtabellagda flygningar.

Resultat per stamaktie (EPS) – Periodens resultat hänförligt till moderföretagets ägare samt kostnader för hybridobligationer i relation till genomsnittligt antal utestående stamaktier.

RPK, Betalda passagerarkilometer – Antalet betalande passagerare multiplicerat med den sträcka i kilometer som de flyger.

RTK, Betalda tonkilometer – Antalet ton betald trafik (passagerare, frakt och post) multiplicerat med den sträcka i kilometer som denna trafik flygs.

SAS, Skandinaviens ledande flygbolag, med knutpunkter i Köpenhamn, Oslo och Stockholm, flyger till resmål i Europa, USA och Asien. Inspirerade av vårt skandinaviska arv och hållbarhet, strävar SAS efter att vara världsledande inom hållbart flyg. Vi ska minska de totala koldioxidutsläppen med 25 procent till år 2025, genom att använda mer hållbart flygbränsle och vår moderna flotta med bränsleeffektiva flygplan. Förutom flygverksamheten, erbjuder SAS marktjänster, tekniskt underhåll och frakttjänster. SAS är en av grundarna av Star Alliance™ och tillsammans med partnerbolagen erbjuds ett stort antal destinationer runt om i världen.

SAS AB är moderföretaget i SAS och är noterat på börserna i Stockholm (primärnotering), Köpenhamn och Oslo. Huvuddelen av verksamheten och tillgångarna finns i SAS Konsortiet med undantag för SAS Cargo, SAS Ground Handling och SAS EuroBonus, som är direktägda av SAS AB.

FINANSIELL KALENDER

Månatlig trafiktalsinformation utkommer normalt den femte arbetsdagen. Utförlig, uppdaterad finansiell kalender finns på www.sasgroup.net under Investor Relations.

27 januari 2022 SAS Års- och Hållbarhetsredovisning
2020/2021
1 mars 2022 Delårsrapport 1 (nov 2021-jan 2022)
17 mars 2022 Bolagsstämma
31 maj 2022 Delårsrapport 2 (feb 2022-apr 2022)
26 augusti 2022 Delårsrapport 3 (maj 2022-jul 2022)
30 november 2022 Bokslutskommuniké (nov 2021-okt 2022)

INVESTOR RELATIONS

IR-kontakt Louise Bergström, Vice President Investor Relations Tel: +46 70 997 04 93 E-post: [email protected]

Räntetäckningsgrad – Rörelseresultat ökat med finansiella intäkter i relation till finansiella kostnader.

Rörelsekapital – Summan av ej räntebärande omsättningstillgångar och ej räntebärande finansiella anläggningstillgångar exklusive kapitalandelar i intresseföretag och andra värdepappersinnehav minus ej räntebärande skulder.

Sale and leaseback – Försäljning av en tillgång (flygplan, fastighet etc.) som sedan hyrs tillbaka.

Skuldsättningsgrad – Finansiell nettoskuld i relation till eget kapital.

Soliditet – Eget kapital i relation till balansomslutning.

Sysselsatt kapital – Totalt kapital enligt balansräkningen med räntefria skulder frånräknade.

Total kabinfaktor – RTK dividerat med ATK.

WACC – Genomsnittlig total kapitalkostnad, består av den genomsnittliga kostnaden för skulder, eget kapital och operationell flygplansleasing. Finansieringskällorna beräknas och vägs i enlighet med dagens marknadsvärde för eget kapital och skulder samt kapitaliserat nuvärde för kostnaden för operationell flygplansleasing.

Wet lease-avtal – Inhyrning av flygplan inklusive besättning. Yield – Passagerarintäkter dividerat med RPK (reguljär).