Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SAS Interim / Quarterly Report 2016

Jun 10, 2016

2961_rns_2016-06-10_2521c197-eec2-493b-ab22-7580b168c25c.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

FLER PASSAGERARE I RESULTATMÄSSIGT SVAGT KVARTAL

FEBRUARI 2016 – APRIL 2016

  • Resultat före skatt: 127 (355) MSEK
  • Resultat före skatt och engångsposter: -601 (-331) MSEK
  • Intäkter: 8 916 (9 403) MSEK
  • Enhetsintäkten (PASK) sjönk med 11,5%1
  • Enhetskostnaden (CASK) sjönk med 1,3%2
  • EBIT-marginal: 2,7% (4,9%)
  • Periodens resultat: 171 (279) MSEK
  • Resultat per stamaktie: 0,25 (0,58) SEK
  • Helårsutsikterna för helåret 2015/2016 fasthålls, se sidan 8.

1) Valutajusterad .

2) Valutajusterad och exklusive flygbränsle.

NOVEMBER 2015 – APRIL 2016

  • Resultat före skatt: -182 (-481) MSEK
  • Resultat före skatt och engångsposter: -1 005 (-1 160) MSEK
  • Intäkter: 17 191 (17 774) MSEK
  • Enhetsintäkten (PASK) sjönk med 10,8%1
  • Enhetskostnaden (CASK) sjönk med 3,9%2
  • EBIT-marginal: 0,3% (-1,1%)
  • Periodens resultat: -75 (-361) MSEK
  • Resultat per stamaktie: -0,76 (-1,63) SEK

SAS VD OCH KONCERNCHEF KOMMENTERAR:

"Vi lägger ett kvartal bakom oss som resultatmässigt inte är tillfredsställande. Det är dock glädjande att den kommersiella strategin med fokus på de frekventa resenärerna ger resultat och att fler kunder väljer att flyga med SAS, vilket också återspeglas i det positiva kassaflödet. Trots kraftigt sänkt flygbränslekostnad redovisar vi ett sämre resultat än föregående år. Det svaga resultatet påverkas framför allt av tre faktorer; en ökad prispress, kostnader för tekniskt underhåll och negativa valutaeffekter.

Vi fokuserar på de frekventa resenärerna och arbetar målriktat med innovation och ökad digitalisering för att stärka lojaliteten inom denna målgrupp. Det har attraherat 130 000 nya EuroBonus-medlemmar under kvartalet och samtidigt har vårt företagsprogram SAS Credits fått nära 5 000 nya kunder jämfört med förra året.

Vår satsning på nya långdistanslinjer uppskattas av våra kunder och och sammantaget ser bokningsläget för sommaren stabilt ut. Samtidigt ser vi att landskapet inom europeisk luftfart förändras i snabb takt. Marknadsutvecklingen med en tillväxt framför allt inom fritidssegmentet och en sjunkande betalningsvilja hos kunderna utmanar lönsamheten i industrin. SAS är idag det enda bolaget som trafikerar Skandinavien till Europa där den flygande personalen uteslutande har skandinaviska anställningsvillkor.

Mot denna bakgrund måste vi fortsätta vår förändringsresa för att säkra en långsiktig konkurrenskraft och hållbar avkastning till våra aktieägare", säger Rickard Gustafson, SAS VD och koncernchef.

RESULTAT OCH NYCKELTAL

Nyckeltal (MSEK) Kv 2 Kv 2 Kv 1–2 Kv 1–2 Rullande 12 mån Rullande 12 mån
Feb–apr
2016
Feb–apr
2015
Nov–apr
2015–2016
Nov–apr
2014–2015
Maj–apr
2015–2016
Maj–apr
2014–2015
Intäkter 8 916 9 403 17 191 17 774 39 067 39 437
EBIT-marginal 2,7% 4,9% 0,3% -1,1% 6,3% 1,2%
Resultat före skatt och engångsposter -601 -331 -1 005 -1 160 1 329 388
Resultat före skatt, EBT 127 355 -182 -481 1 716 -175
Periodens resultat 171 279 -75 -361 1 242 -168
Kassaflöde från den löpande verksamheten 2 535 1 535 1 946 1 110 3 872 2 179
30 apr 2016 31 okt 2015 30 apr 2015 30 apr 2014
Soliditet 15% 21% 14% 17%
Finansiell beredskap (mål >20 % av fasta kostnader) 40% 40% 34% 44%
Eget kapital per stamaktie, SEK 3,04 8,10 2,15 5,22

KONCERNCHEFENS KOMMENTARER

  • Resultatet före skatt och engångsposter uppgick till -601 (-331) MSEK
  • Antal passagerare ökade med 109 000
  • SAS interkontinentala trafik ökade med 22%
  • EuroBonus-medlemmarna ökade med 130 000
  • Beslut att behålla markverksamheten på huvudflygplatserna

Vi lägger ett kvartal bakom oss som resultatmässigt inte är tillfredsställande. Det är dock glädjande att den kommersiella strategin med fokus på de frekventa resenärerna ger resultat och att fler kunder väljer att flyga med SAS, vilket också återspeglas i det positiva kassaflödet.

Trots kraftigt sänkt flygbränslekostnad redovisar vi ett sämre resultat än föregående år. Det svaga resultatet påverkas framför allt av tre faktorer: en ökad prispress, kostnader för tekniskt underhåll och negativa valutaeffekter om 463 MSEK. Den allt mer intensiva konkurrensen innebär att flygbolagen sänker biljettpriserna i ett högre tempo än förväntat. Vi har också haft ökade kostnader under kvartalet för att öka stabiliteten i vår produktion, så att vi kan leva upp till våra kunders kvalitetskrav. I jämförelse med föregående år påverkas intäkterna negativt av en svagare NOK samtidigt som vi inte längre har positiva effekter från vår USD-säkring.

Under kvartalet har vi oförtröttligt fortsatt vårt arbete med att stärka vårt kunderbjudande och samtidigt effektivisera verksamheten.

KOMMERSIELLA FRAMGÅNGAR

SAS fokuserar på de frekventa resenärerna och arbetar målriktat med innovation och ökad digitalisering för att stärka lojaliteten inom denna målgrupp. Det har attraherat 130 000 nya EuroBonus-medlemmar under kvartalet. Dessutom har vårt företagsprogram för mindre och medelstora företag, SAS Credits, fått nära 5 000 nya kunder jämfört med förra året.

Sedan hösten 2015 expanderar vi vårt interkontinentala nätverk vilket är vår enskilt största kommersiella satsning. I mars öppnade vi nya linjer till Los Angeles och Boston och i höst går premiärflygningen till Miami. Vi har mottagit vårt fjärde helt nya långdistansplan Airbus A330E och långdistansflottan har nu ökats till 16 flygplan. Till hösten ser vi fram emot att få den första av totalt 30 Airbus A320neo levererad. I slutet av juni har samtliga trafiksatta långdistansplan uppgraderats enligt plan med ny kabininteriör. De nya linjerna och utökade frekvenserna tillsammans med den uppgraderade kabinen har tagits emot över förväntan, vilket bland annat bidragit till att resandet i Business Class ökat med cirka 20%. Sammantaget flög över 360 000 passagerare på våra långdistanslinjer vilket är rekordmånga under andra kvartalet.

I högre grad anpassar vi nätverket och destinationerna efter säsong. Under våren lanserade vi fyra nya linjer; från Köpenhamn till Krakow, Reykjavik och Wien samt mellan Stockholm och Gdansk. I slutet av april lanserade vi också servicekonceptet SAS Go Light som är ett avskalat alternativ anpassat till marknadsutvecklingen i Europa.

Allt fler frekventa resenärer efterfrågar en plats för att nätverka och arbeta på under sina resor. För att möta detta behov kan vi nu erbjuda de som reser allra mest tillgång till en ny inspirerande City Lounge i centrala Stockholm. Vi erbjuder nu SAS Lounger, Fast Track och självservicetjänster för bagage på 75% av de 50 största passagerarlinjerna. Det finns inget flygbolag i Skandinavien som kan erbjuda en motsvarande produkt.

För att kunna erbjuda varje resenär en så relevant och individuellt anpassad upplevelse som möjligt har vi påbörjat utrullningen av iPads till alla kabinanställda. Detta möjliggör en personligare service samtidigt som det ökar effektiviteten. Implementeringen av iPads är

en del av vår digitala satsning där vi under året bland annat kommer att lansera en ny webb- och mobilplattform samt ett nytt system med ambitionen att skapa en irregularitetshantering i världsklass. Det är också glädjande att våra IT-satsningar och produktförbättringar uppmärksammats positivt av våra kunder och i flera externa kundundersökningar. Vi har erhållit en rad utmärkelser såsom Bästa flygbolagsapp i Europa, Bästa flygbolag utrikes och Bästa inrikes transport i Sverige, Bästa flygbolag i Norsk Kundebarometer, Bästa kundservice i sociala medier och vi ligger dessutom i toppskiktet i undersökningen Digitala ledare i Sverige med en förstaplats inom kategorin Mobiltjänster.

EFFEKTIVISERINGSARBETET GÅR FRAMÅT

Under andra kvartalet uppgick effekterna från kostnadsåtgärderna till 180 MSEK. Effektiviseringarna kombinerat med att den genomsnittliga flygdistansen ökat bidrog till att enhetskostnaden exklusive flygbränsle sjönk med 1,3% under kvartalet. Förbättringen lever dock inte upp mot våra egna högt ställda ambitioner. SAS har sedan 2012 implementerat kostnadsåtgärder om cirka 4 miljarder SEK och väsentligt effektiviserat verksamheten. Planen inför 2015-2017 var att implementera åtgärder om ytterligare 2,1 miljarder SEK. Vi har redan implementerat en stor del av dessa åtgärder, men för att upprätthålla en fortsatt hög stabilitet och kvalitet i produktionen har vi valt att inte driva åtgärderna i den takt som ursprungligen planerats inom framför allt tekniskt underhåll och IT. Vissa åtgärder skjuts nu till 2018 och därmed blir effekten i år 0,7 miljarder SEK mot tidigare kommunicerade 1 miljard SEK.

Sedan i maj är SAS i slutförhandlingar med Aviator om outsourcing av marktjänsterna på flygplatserna i Göteborg och Malmö. Detta är i linje med vår strategi för linjestationer i Skandinavien och i övriga världen. De senaste två åren har vi genomfört effektiviseringar om 300 MSEK på våra huvudflygplatser. SAS digitaliseringsagenda innebär möjligheter för ytterligare kundförbättringar, automatisering och ökad flexibilitet inom markverksamheten. Vi har därför gjort bedömningen att marktjänsterna på huvudflygplatserna utvecklas bäst i egen regi framöver.

Ett annat viktigt område där vi ökat flexibiliteten är vår produktion tillsammans med samarbetspartners. I april sattes de första fabriksnya CRJ900 i trafik med vår samarbetspartner CityJet. Wetlease-produktionen är väsentligt kostnadseffektivare och möjliggör för oss att öppna nya linjer, erbjuda fler frekvenser och därmed bättre förbindelser till våra huvudflygplatser.

UTSIKTER

Även om det andra kvartalet varit svagt, så har våra kommersiella satsningar gett effekt och bokningsläget för sommaren ser stabilt ut. Vi fasthåller utsikterna för 2015/2016 som framgår på sida 8. Samtidigt ser vi att landskapet inom europeisk luftfart förändras i snabb takt. Marknadsutvecklingen med en tillväxt framför allt inom fritidssegmentet och en sjunkande betalningsvilja hos kunderna utmanar lönsamheten i industrin. SAS är idag det enda bolaget som trafikerar Skandinavien till Europa där den flygande personalen uteslutande har skandinaviska anställningsvillkor. Mot denna bakgrund är det avgörande att SAS och fackföreningarna har en samsyn kring marknadsutvecklingen och de utmaningar som vi står inför. För SAS långsiktiga konkurrenskraft är det avgörande att vi fortsätter vårt förändringsarbete i ett högt tempo och finner lösningar för att anpassa oss till rådande förutsättningar inom europeisk luftfart.

Stockholm 10 juni 2016 Rickard Gustafson VD och koncernchef

KOMMENTARER TILL SAS RÄKENSKAPER

MARKNADS- OCH TRAFIKUTVECKLING

Efter en stabilare kapacitetstillväxt under 2015 intensifierades som förväntat konkurrenssituationen under första halvåret 2015/2016. Mätt i antal erbjudna säten ökade kapaciteten i marknaden med 6,4%. Kapacitetstillväxten var framför allt störst på internationella linjer till/från Skandinavien. Totala antalet passagerare i Skandinavien ökade samtidigt med cirka 6,5%. Specifikt under det andra kvartalet ökade kapaciteten med 5,7% och antalet passagerare med 6,8%. Under första halvåret 2015/2016 ökade SAS reguljärtrafik med 8,7% och under andra kvartalet var ökningen 7,9%. Ökningen drivs huvudsakligen av tre nya långdistanslinjer samt fler frekvenser på befintliga linjer. SAS ökade även produktionen på säsongsdestinationer i framför allt södra Europa vilket också bidrog till SAS trafiktillväxt. Efterfrågan var stark i den svenska marknaden. Trots en svagare utveckling inom oljeindustrin fortsatte efterfrågan som helhet att utvecklas positivt i Norge, medan konkurrensen ökat i Danmark samtidigt som efterfrågan haft en svagare utveckling.

Enhetsintäkten (PASK) sjönk med 10,8% under första halvåret och med 11,5% under andra kvartalet. Enhetsintäkten är i hög grad påverkad av den ökade produktionen på SAS långdistanslinjer. Ytterligare detaljer kring SAS trafikutveckling återfinns på sida 18.

RESULTATANALYS FEBRUARI – APRIL 2016

SAS rörelseresultat uppgick till 240 (458) MSEK. Resultatet före skatt uppgick till 127 (355) MSEK och resultatet efter skatt uppgick till 171 (279) MSEK. Valutakursutvecklingen har haft en negativ effekt på intäkterna om -291 MSEK samt en negativ effekt på rörelsekostnaderna om -138 MSEK. Valutakursutvecklingen har således för kvartalet påverkat rörelseresultatet negativt om -429 MSEK och inklusive finansnettot med -463 MSEK.

SAS intäkter uppgick till 8 916 (9 403) MSEK. Justerat för valuta är intäkterna 196 MSEK lägre än motsvarande period föregående år. De valutajusterade passagerarintäkterna minskade med 2,0%, vilket primärt beror på en lägre yield. Charterintäkterna (valutajusterade) ökade med 3,3%, vilket beror på högre volymer än föregående år. De valutajusterade fraktintäkterna minskade med 4,7%. Den främsta orsaken är en fortsatt överkapacitet i marknaden och lägre priser.

SAS totala kapacitet (ASK) ökade med 10,2%, vilket främst beror på ökning i interkontinentaltrafiken. Detta bidrog till att enhetskostnaden (CASK) justerad för valuta och flygbränsle minskade med 1,3%. Förbättringen lever dock inte upp mot SAS egna högt ställda ambitioner. Personalkostnaderna uppgick till -2 311 (-2 439) MSEK. Justerat för valuta minskade personalkostnaderna med 2,0 % jämfört med motsvarande period föregående år. Övriga rörelsekostnader uppgick till -5 429 (-6 135) MSEK. Dessa kostnader bestod till stor del av flygbränsle, som uppgick till -1 497 (-2 299) MSEK. Justerat för valuta minskade kostnaden för flygbränsle med 34,8%. Det fallande oljepriset hade en positiv effekt om 568 MSEK och hedgeeffekter (inklusive effekt av tidsvärdet) var positiva om 323 MSEK jämfört med samma period föregående år. De tekniska underhållskostnaderna, som är en del av övriga rörelsekostnader, uppgick till -926 (-609) MSEK. Ökningen beror huvudsakligen på mer omfattande underhåll, återlämningskrav på leasade flygplan samt ändrade bedömningar om framtida motorunderhåll.

Implementeringen av pågående omställningsprogram har under perioden resulterat i kostnadsreduktioner om cirka 180 MSEK.

Leasingkostnaderna uppgick till -706 (-662) MSEK. Justerat för valuta ökade leasingkostnaderna med 6,8%. SAS finansnetto uppgick till -113 (-103) MSEK, varav räntenetto -101 (-126) MSEK.

Totala engångsposter bestod av omstruktureringskostnader, realisationsresultat och övriga engångsposter. Omstruktureringskostnaderna uppgick till -11 (-12) MSEK. Realisationsresultatet uppgick till

84 (698) MSEK och avsåg flygplansaffärer om 80 (18). Föregående år ingick även försäljning av slots-par om 678 MSEK och byggnader om 2 MSEK. Övriga engångsposter uppgick till 655 (0) MSEK vilket är återbetalning av böter från 2010 till följd av att EU-kommissionen inte överklagade EU-domstolens dom om global kartell kring flygfrakt.

RESULTATANALYS NOVEMBER 2015 – APRIL 2016

SAS rörelseresultat uppgick till 54 (-199) MSEK. Resultatet före skatt uppgick till -182 (-481) MSEK och resultatet efter skatt uppgick till -75 (-361) MSEK. Valutakursutvecklingen har haft en negativ effekt på intäkterna om -369 MSEK samt en negativ effekt på rörelsekostnaderna om -506 MSEK. Valutakursutvecklingen har således påverkat rörelseresultatet negativt om -875 MSEK för första halvåret.

SAS intäkter uppgick till 17 191 (17 774) MSEK. Justerat för valuta är intäkterna 214 MSEK lägre än motsvarande period föregående år. De valutajusterade passagerarintäkterna minskade med 0,6%, vilket primärt beror på lägre yield. Charterintäkterna (valutajusterade) minskade med 4,2%, vilket beror på lägre volymer. De valutajusterade fraktintäkterna minskade med 3,3%. Främsta orsaken är en fortsatt överkapacitet i marknaden.

SAS totala kapacitet (ASK) ökade med 10,7%, vilket främst beror på ökning i interkontinentaltrafiken. Detta bidrog till att enhetskostnaden (CASK) justerad för valuta och flygbränsle minskade med 3,9%. Förbättringen lever dock inte upp mot SAS egna högt ställda ambitioner. Personalkostnaderna uppgick till -4 645 (-4 917) MSEK. Justerat för valuta minskade personalkostnaderna med 2,5% jämfört med motsvarande period föregående år. Övriga rörelsekostnader uppgick till -10 598 (-11 803) MSEK. Dessa kostnader bestod till stor del av flygbränsle, som uppgick till -2 725 (-4 322) MSEK. Justerat för valuta minskade kostnaden för flygbränsle med 40,5%. Det fallande oljepriset hade en positiv effekt om 1 264 MSEK, valutan en negativ effekt om -258 MSEK, volymen en negativ effekt om -251 MSEK och hedgeeffekter (inklusive effekt av tidsvärdet) var positiva om 706 MSEK jämfört med samma period föregående år. De tekniska underhållskostnaderna ,som är en del av övriga rörelsekostnader, uppgick till -1 623 (-1 258) MSEK. Ökningen beror huvudsakligen på mer omfattande underhåll, återlämningskrav på leasade flygplan samt ändrade bedömningar om framtida motorunderhåll.

Implementeringen av pågående omställningsprogram har under perioden resulterat i kostnadsreduktioner om cirka 335 MSEK.

Leasingkostnaderna uppgick till -1 406 (-1 263) MSEK. Justerat för valuta ökade leasingkostnaderna med 5,2%. SAS finansnetto uppgick till -237 (-285) MSEK, varav räntenetto -214 (-278) MSEK.

Totala engångsposter bestod av omstruktureringskostnader, realisationsresultat och övriga engångsposter. Omstruktureringskostnaderna uppgick till -11 (-12) MSEK. Realisationsresultatet uppgick till 179 (710) MSEK och avsåg flygplansaffärer om 175 (18). Föregående år ingick även försäljning av slots-par om 678 MSEK och byggnader om 2 MSEK. Övriga engångsposter uppgick till 655 (-19) MSEK. Årets post om 655 MSEK avser återbetalning av böter från 2010 till följd av att EU-kommissionen inte överklagade EU-domstolens dom om global kartell kring flygfrakt.

FINANSIELL STÄLLNING

Likvida medel uppgick till 9 121 (7 362) MSEK per 30 april 2016. SAS hade även outnyttjade kontrakterade kreditfaciliteter om 2 742 (2 699) MSEK. Den finansiella beredskapen uppgick till 40% (34%) av koncernens fasta kostnader.

SAS räntebärande skulder ökade med 248 MSEK jämfört med 31 oktober 2015 och uppgick till 9 993 MSEK på balansdagen. Nyupplåning skedde med 453 MSEK och amorteringarna uppgick till 510 MSEK. Förändringen av bruttoskulden sedan årsskiftet beror även på en negativ utveckling av marknadsvärdet på finansiella derivat med drygt 600 MSEK samt en positiv effekt avseende valutaomvärdering med knappt 300 MSEK.

SAS emitterade under 2014 ett konvertibelt obligationslån, som värderades till 1 462 MSEK per 30 april 2016. Under årets första kvartal skedde konvertering till 1 082 551 stamaktier, motsvarande ett nominellt värde av 26 MSEK.

Den finansiella nettofordran ökade under första halvåret med 456 MSEK och uppgick till 1 182 MSEK på balansdagen. Ökningen beror främst på positivt kassaflöde med nära en miljard SEK samt en negativ effekt av omvärdering av finansiella derivat med omkring 500 MSEK.

Per 30 april 2016 uppgick soliditeten till 15% (14%) och den justerade soliditeten till 9% (9%). Sedan 31 oktober 2015 har soliditeten försämrats med 6 % och eget kapital minskat med 1 660 MSEK. Den främsta orsaken till detta är marknadsvärdering av kassaflödessäkringar samt de förmånsbaserade pensionsordningarna som totalt påverkade eget kapital negativt med 1 234 MSEK

Justerad skuldsättningsgrad uppgick till 3,76 (3,75). I de justerade måtten är hänsyn tagen till leasingkostnader.

För balansräkning − se sidan 10.

KASSAFLÖDESANALYS

Kassaflödet från den löpande verksamheten före rörelsekapitalförändringar uppgick för räkenskapsårets första halvår till 306 (-571) MSEK. Den positiva utvecklingen är hänförlig till det förbättrade resultatet som delvis uppkommit genom återbetalningen av EU- boten om 655 MSEK.

Rörelsekapitalförändringen som uppgick till 1 640 (1 681) MSEK är på samma nivå som föregående år. Den positiva utvecklingen under halvåret beror huvudsakligen på trafikavräkningsskuldens säsongsmässiga ökning under räkenskapsårets andra kvartal.

Investeringarna uppgick till 3 095 (1 207) MSEK varav 2 960 (1 056) MSEK avsåg flygplan. Det inkluderar leveransbetalningar för två nya Airbus A330E som omgående avyttrades genom sale and leaseback samt förvärv av två Boeing 737, en Airbus A321 och en Airbus A340 som tidigare var operationellt leasade. Övriga investeringar består huvudsakligen av flygplansmodifieringar, aktiverade kostnader för motorunderhåll samt förskott till Airbus.

I november avyttrades Blue1 vilket påverkade koncernens likvida medel negativt med 2 MSEK.

Försäljningen av tre Boeing 717, sex MD-90 samt sale and leaseback av de två Airbus A330E och en Airbus A321 som förvärvats under perioden, genererade 2 391 MSEK. Dessutom erhölls 105 MSEK som var den kvarvarande delen av köpeskillingen för de slots-par på London Heathrow som överläts föregående räkenskapsår.

Kassaflödet före finansieringsverksamheten uppgick till 1 519 (335) MSEK.

Halvårets nyupplåning var 453 (255) MSEK medan amorteringarna uppgick till 510 (1 836) MSEK. Dessutom påverkades kassaflödet från finansieringsverksamheten av realisering av finansiella derivat, vilket föregående år gav stora positiva effekter.

Kassaflödet för halvåret uppgick till 924 (-55) MSEK.

Likvida medel uppgick enligt balansräkningen till 9 121 MSEK jämfört med 8 198 MSEK per 31 oktober 2015.

För kassaflödesanalys – se sidan 11.

SÄSONGSVARIATIONER

Efterfrågan, mätt som trafik (RPK), i SAS marknader är säsongsmässigt låg under november–april och högst under maj–oktober. Andelen förtidsbokningar är däremot störst under perioden januari–maj vilket har en positiv påverkan på rörelsekapitalet.

Säsongsvariationerna i efterfrågan påverkar kassaflödet och resultatet olika. Passagerarintäkterna redovisas när resenärerna genomför sina resor medan kassaflödet påverkas positivt i samband med att antalet bokningar stiger. Det gör att intäkterna ökar under månader med hög trafik från maj till oktober. Eftersom en stor andel av ett flygbolags kostnader är fasta påverkas resultatet med svängningarna i intäktsnivåerna.

Eftersom trafiken är lägre under perioden november–april är första och andra kvartalet säsongsmässigt de de svagaste kvartalen resultatmässigt. Kassaflödet från löpande verksamheten är däremot normalt säsongsmässigt svagt under första och tredje kvartalet.

FINANSIELLA MÅL

SAS övergripande mål är att skapa värden för aktieägarna. För att uppnå detta arbetar SAS med tre strategiska prioriteringar för att möta trender och branschutveckling, säkra konkurrenskraften och skapa förutsättningar för långsiktigt hållbar lönsamhet.

SAS påverkas av den ekonomiska utvecklingen i Europa, valutakursutvecklingen, flygbränslepriser samt de genomgripande förändringar som sker i den europeiska flygindustrin med intensifierad konkurrens som följd av förväntad ökad kapacitet i marknaden från 2016. Mot bakgrund av osäkerheten i dessa omvärldsfaktorer har SAS, i linje med flera andra flygbolag, valt att inte ange specifika lönsamhetsmål eller soliditetsmål. SAS har dock en målsättning om att den finansiella beredskapen ska överstiga 20% av de årliga fasta kostnaderna.

HÄNDELSER EFTER 30 APRIL 2016

  • SAS beslutade att behålla marktjänstverksamheten på huvudflygplatserna samt inleda slutförhandlingar med Aviator om outsourcing av markverksamheten på linjestationerna i Göteborg och Malmö.
  • SAS och kabinföreningarna i Norge och Sverige tecknade nya kollektivavtal.
  • SAS har slutit avsiktsförklaringar kring finansieringen av 7 Airbus A320.
  • SAS och pilotföreningarna i Norge tecknade nya kollektivavtal.

SAS STRATEGISKA PRIORITERINGAR

För att stärka konkurrenskraften och möta utmaningarna i branschen, genomför vi ett antal åtgärder inom tre strategiska prioriteringsområden:

  • 1. Vinna Skandinaviens frekventa resenärer
  • 2. Etablera en effektiv plattform
  • 3. Säkra rätt kompetenser

VINNA SKANDINAVIENS FREKVENTA RESENÄRER

SAS produkt utformas med fokus på de frekventa resenärerna som reser till, från och inom Skandinavien. De som flyger mest är också de som har de högsta kraven på sin reseupplevelse. Det gynnar alla våra kunder och utifrån denna målgrupp har vi servicekoncepten SAS Go, SAS Plus och SAS Business. Efter en positiv testperiod kompletterades servicekonceptet i slutet av april med SAS Go Light. SAS Go Light är ett avskalat alternativ anpassat till marknadsutvecklingen i Europa.

SAS EuroBonus är navet när vi bygger en närmare relation till kunderna och samtidigt differentierar SAS från konkurrenterna. Antalet EuroBonus-medlemmar ökade med 130 000 under andra kvartalet och uppgår nu till 4,4 miljoner. Andelen intäkter från EuroBonusmedlemmarna ökade med 1,4 procentenheter jämfört med föregående år och överstiger nu 50%. Vi förnyar successivt den digitala plattformen för EuroBonus, vilket kommer att förbättra kundupplevelsen på vår hemsida. Detta är en del av vår digitala investering på cirka en halv miljard SEK, som syftar till att göra livet enklare för de frekventa resenärerna. Inom vårt företagsprogram SAS Credits har antalet kunder ökat med nära 5 000 jämfört med förra året.

I högre grad anpassar vi nätverket och destinationerna efter säsong. Under våren lanserade vi fyra nya permanenta linjer: Stockholm-Gdansk samt Köpenhamn till Krakow, Reykjavik och Wien. Genom infasningen av nya CRJ900 med vår samarbetspartner City-Jet har vi stärkt och förbättrat vårt regionala nätverk genom fler frekvenser och därmed bättre förbindelser till våra huvudflygplatser.

Vår interkontinentala satsning fortsätter som planerat. I mars öppnade vi Stockholm-Los Angeles samt Köpenhamn-Boston, vilka mottagits positivt av våra kunder. I september går premiärflygningen till Miami. Från slutet av juni kommer samtliga av våra långdistansflygplan dessutom att vara uppgraderade med vår nya kabininteriör som många menar är den bästa i Europa. De nya linjerna och utökade frekvenserna tillsammans med den uppgraderade kabinen har tagits emot över förväntan av affärsresande och resandet i Business Class har ökat med cirka 20% vilket ska sättas i relation till en ökning av antal erbjudna säten i Business Class på 12%. Sammantaget flög rekordmånga resenärer på våra långdistanslinjer under kvartalet.

Allt fler frekventa resenärer efterfrågar en plats för att nätverka och arbeta på under sina resor. Vi kan nu erbjuda de som reser allra mest tillgång till en ny inspirerande City Lounge i centrala Stockholm. I februari och mars 2016 öppnade vi dessutom Café Lounger på flygplatserna i Malmö och Luleå. Dessa stärker vår produkt på marken och fler Café Lounger planeras i Skandinavien.

Investeringarna i produkten uppskattas av våra kunder, vilket avspeglas i en fortsatt hög kundnöjdhet. SAS produktförbättringar har dessutom uppmärksammats positivt i flera externa kundundersökningar den senaste tiden. SAS har erhållit pris som bästa flygbolag utrikes och bästa inrikes transport vid Business Travel Awards i Sverige, bästa flygbolag i Norsk Kundebarometer och det flygbolag som ger bäst service till sina kunder i ServiceScores årliga undersökning. Nyligen fick SAS också priset för årets bästa kundservice i sociala medier i Swedish Digital Awards. SAS hamnar också i toppskiktet i konsultfirman BearingPoints undersökning och lista över "Digitala ledare i Sverige", med en förstaplats inom kategorin mobiltjänster.

ETABLERA EN EFFEKTIV PLATTFORM

SAS har sedan 2012 implementerat kostnadsåtgärder om cirka 4 miljarder SEK och väsentligt effektiviserat verksamheten. Planen inför 2015–2017 var att implementera åtgärder om ytterligare 2,1 miljarder SEK. Vi har redan implementerat en stor del av dessa åtgärder, men för att upprätthålla en fortsatt hög stabilitet och kvalitet i produktionen har vi valt att inte driva åtgärderna i den takt som ursprungligen planerats inom framför allt tekniskt underhåll och IT. Vissa åtgärder får nu effekt först 2018 och därför förväntas effekterna under 2015/2016 bli cirka 0,7 miljarder SEK mot tidigare 1 miljard SEK.

UPPDATERADE EFFEKTER PÅ KOSTNADSÅTGÄRDERNA1

1) Inklusive 0,3 miljarder SEK från omställningsprogrammet som lanserades i november 2012.

Åtgärder med resultateffekter under 2015/2016

SAS produktionsmodell baseras på att producera huvuddelen av trafiken på större trafikflöden under SAS egen trafiklicens baserad på en enhetlig flygplansflotta, medan mindre flöden och regionaltrafik hanteras via samarbetspartners, så kallad wet lease. Wet lease-baserad produktion, inklusive Cimber, står för cirka 8% av kapaciteten. Under våren 2016 har vår samarbetspartner CityJet successivt börjat flyga med sex fabriksnya Bombardier CRJ900 och innan årets slut kommer åtta flygplan ha tagits i trafik. Produktionsmodellen är väsentligt kostnadseffektivare samtidigt som den minskar komplexiteten i vår egen produktion. Vi har numera enbart två flygplanstyper under egen trafiklicens för trafik inom Europa.

Vi investerar också i flygplansflottan för att stärka kundupplevelsen, effektivisera driften och minska miljöpåverkan. Sedan hösten 2015 har fyra Airbus A330E levererats. Till hösten levereras de första Airbus A320neo flygplanen av en beställning på totalt 30 flygplan.

Sedan maj 2016 är SAS i slutförhandlingar med Aviator om outsourcing av marktjänsterna på flygplatserna i Göteborg och Malmö. Detta är i linje med vår strategi för linjestationer i Skandinavien och i övriga världen. På våra huvudflygplatser har vi under de senaste två åren genomfört effektiviseringar om 300 MSEK och SAS digitaliseringsagenda innebär möjligheter för ytterligare kundförbättringar, automatisering och ökad flexibilitet inom markverksamheten. Vi har därför gjort bedömningen att vi kan utveckla marktjänsterna på huvudflygplatserna bäst i egen regi framöver.

Inom det tekniska underhållet har ett nytt IT-system för hela den tekniska verksamheten implementerats som kommer att vara en viktig faktor för ytterligare förenkling och effektivisering av vårt arbetssätt. Dessutom får vi resultateffekter från outsourcing av Base Maintenance i Stockholm och Oslo. Därutöver kan vi realisera kostnadsminskningar genom försäljning av reservdelar och minskade kostnader för underhåll utanför Skandinavien. Vi har infört Lean och uppnår påtagliga resultat. I Oslo har vi förbättrat processen, så att tiden som flygplan är ur trafik på grund av oplanerat underhåll, har minskat väsentligt och motsvarande Lean-program kommer att införas även i Köpenhamn och Stockholm.

Samtidigt ser vi att landskapet inom europeisk luftfart förändras i snabb takt. Marknadsutvecklingen med en tillväxt framför allt inom fritidssegmentet och en sjunkande betalningsvilja hos kunderna utmanar lönsamheten i industrin. SAS är idag det enda bolaget som trafikerar Skandinavien till Europa där flygande personalen har uteslutande skandinaviska anställningsvillkor. Mot denna bakgrund är det avgörande att SAS och fackföreningarna har en samsyn kring marknadsutvecklingen och de utmaningar som vi står inför.

För SAS långsiktiga konkurrenskraft är det avgörande att vi fortsätter vårt förändringsarbete i ett högt tempo och finner lösningar för att anpassa oss till rådande förutsättningar inom europeisk luftfart.

Omstruktureringskostnader

Kostnadsåtgärderna för 2015–2017 har resulterat i omstruktureringskostnader om totalt 1,5 miljarder SEK under räkenskapsåren 2013/2014 och 2014/2015. Inga omstruktureringskostnader uppstod under första halvåret 2015/2016.

SÄKRA RÄTT KOMPETENSER

SAS har de senaste åren genomgått stora strukturella förändringar för att möta den ökande konkurrensen, vilket ställer nya krav på ledarskapet och kompetensen inom SAS. För att skapa rätt förutsättningar för våra medarbetare och attrahera nya talanger har vi identifierat fyra fokusområden som vi fokuserar på; stärka medarbetarengagemanget, utveckla ledarskapet, säkra talangförsörjningen samt skapa en attraktiv arbetsplats.

SAS genomför regelbundna mätningar av medarbetarnöjdheten och engagemanget i organisationen. Den senaste mätningen gjord i början av 2016 visar en positiv trend bland medarbetare i hela organisationen, vilket är glädjande.

För att hitta en gemensam samsyn kring marknadsutvecklingen och tackla de utmaningar som vi står inför stärker SAS ledarskapet genom en rad åtgärder och initiativ. Ledarutbildningen har förbättrats, pursrar har utbildats inom ledarskap och ett mentorprogram har rullats ut för att stärka nätverkandet och bidra till en kultur där ledarna engagerar sig i medarbetarnas utveckling på ett strukturerat sätt. Ett annat initiativ är nätverket Forum 50 där nyckelpersoner från olika delar av verksamheten träffas för att öka affärsförståelsen och skapa en öppen dialog mellan medarbetare och koncernledning i ett friare format.

För att hantera talangförsörjning och säkerställa att vi har rätt kompetens på både kort och lång sikt, har den samlade kompetensen i SAS kartlagts i en People review process. Processen har identifierat talanger där många medarbetare nu har fått en ny position eller ett utökat ansvar. Samtidigt har alla seniora ledare arbetat aktivt för att identifiera en till två interna efterträdare för att säkra en effektiv successionsordning och främja den interna rörligheten.

SAS senaste medarbetarundersökning visar också en ökad stolthet att arbeta för SAS och att SAS attraktivitet som arbetsplats ökat. I undersökningen gjord av Universum som mäter norska universitetsstudenters syn på arbetsplatser var SAS den nionde mest attraktiva arbetsplatsen våren 2016. SAS har också fokuserat på att minska långtidssjukfrånvaron, vilket har resulterat i att den nu ligger på 4,0%. Minskningen har åstadkommits genom att identifiera utmaningar och initiera åtgärder samt se till att rehabilitering och webbaserade kurser finns på plats.

RISK- OCH OSÄKERHETSFAKTORER

SAS arbetar strategiskt med att utveckla och förbättra sin riskhantering. Riskhanteringen omfattar både identifiering av nya risker samt kända risker såsom förändringar av flygbränslepris och valutakurser. SAS bevakar de övergripande riskerna centralt, men delar av riskhanteringen hanteras i verksamheten och inkluderar identifiering, handlingsplaner och policys. För utförligare information om SAS riskhantering hänvisas till den senast publicerade årsredovisningen.

SÄKRING AV VALUTA OCH FLYGBRÄNSLE

De finansiella riskerna avseende förändringar av valutakurser och bränslepris säkras genom derivatinstrument, vilket syftar till att motverka kortsiktiga negativa svängningar och ge handlingsutrymme att anpassa verksamheten till långsiktiga nivåförändringar. SAS säkringsstrategi syftar också till att möjliggöra för SAS att snabbt agera när förändringarna i valutakurser och bränslepriser ändras på ett fördelaktigt sätt.

Policyn för säkring av flygbränsle anger att flygbränslesäkring ska göras med 40–80% av kommande 12 månaders förväntade volymer. Policyn medger också säkring upp till 50% av förväntade volymer för perioden 12 till 18 månader.

Per 30 april 2016 var säkringen av SAS flygbränsleförbrukning för resterande delen av räkenskapsåret huvudsakligen genomförd genom så kallade swaps. Säkringsgraden för nästkommande 12 månader uppgick till 68% och cirka 15% har säkrats för nästkommande 6-månadersperiod. Med nuvarande planer för flygkapacitet förväntas kostnaden för flygbränsle under räkenskapsåret 2015/2016, förutsatt olika bränslepriser och dollarkurser, utfalla enligt tabell nedan inklusive säkring av flygbränsle.

Flygbränslekostnaden i resultaträkningen inkluderar inte effekten från SAS valutasäkring av USD. Effekten från SAS valutasäkring redovisas under SAS 'Övriga rörelsekostnader' eftersom SAS valutasäkring inte specifikt är kopplad till SAS flygbränsleinköp utan genomförs separat.

För utländska valutor är policyn att säkra 40–80%. Per sista april 2016 hade SAS säkrat 60% av det förväntade USD-underskottet de kommande 12 månaderna. SAS har säkrat dollarunderskottet med terminer. SAS största överskottsvaluta är NOK som för de kommande 12 månaderna är säkrade till 60%. Baserat på 2014/2015 valutaexponering innebär en försvagning av NOK mot SEK med 1% en negativ resultatpåverkan på 65 MSEK, exklusive säkringseffekt. En försvagning av USD mot SEK med 1% ger en positiv resultateffekt på 108 MSEK, exklusive säkringseffekt.

SÄKRING AV FLYGBRÄNSLE

Säkringsnivå
(maxpris)
Maj–jul
2016
Aug–okt
2016
Nov 2016
–jan 2017
Feb 2017
– apr 2017
Maj–jul
2017
401–500 USD/ton 62% 47% 31%
501–600 USD/ton 70% 91%

KÄNSLIGHETSMATRIS FLYGBRÄNSLEKOSTNAD NOVEMBER 2015 TILL OKTOBER 2016, MILJARDER SEK1

Växelkurs SEK/USD
Marknadspris 6,00 7,00 8,00 9,00 10,00
300 USD/ton 5,3 5,7 6,1 6,5 7,0
400 USD/ton 5,3 5,7 6,2 6,6 7,0
600 USD/ton 5,4 5,9 6,3 6,8 7,2
800 USD/ton 5,5 6,0 6,5 6,9 7,4
1 000 USD/ton 5,6 6,1 6,5 7,0 7,5

1) Hänsyn har tagits till SAS säkring av flygbränsle per 30 april 2016.

LEGALA FRÅGESTÄLLNINGAR

I EU-kommissionens beslut i november 2010 fälldes SAS tillsammans med ett stort antal andra flygbolag för deltagande i en global flygfraktkartell och dömdes att betala böter om 70,2 MEUR. SAS överklagande beslutet i januari 2011 och i december 2015 upphävde EU-domstolen EU-kommissionens beslut inklusive böterna om 70,2 MEUR. EUdomstolens dom har vunnit laga kraft och bötesbeloppet om 70,2 MEUR återbetalades till SAS i början av mars 2016 och har resultatförts som en engångspost under andra kvartalet, räkenskapsåret 2015/2016. EU-kommissionen har möjlighet att fatta ett nytt beslut i denna fråga och SAS har fått indikation om att EU-kommissionen kan komma att göra detta. SAS har ingen insikt i och kan inte heller påverka den närmare tidpunkten för ett eventuellt nytt beslut eller dess utformning.

Som en konsekvens av EU-kommissionens beslut i november 2010 i flygfraktundersökningen är SAS tillsammans med övriga flygbolag som bötfällts av EU-kommissionen involverat i ett antal civila skadeståndsprocesser initierade av fraktkunder i bland annat England, Nederländerna, Tyskland och Norge. SAS värderar vilken påverkan en lagakraftvunnen dom från EU-domstolen kan ha på de pågående skadeståndsprocesserna. SAS bestrider ansvar i samtliga rättsprocesser. En ogynnsam utgång i dessa tvister skulle kunna få en väsentlig negativ finansiell effekt på SAS. Ytterligare stämningar från fraktkunder kan inte uteslutas. Inga reserveringar har gjorts.

SAS pilotföreningar har ingivit stämning mot SAS vid svenska Arbetsdomstolen med yrkande om skadestånd på grund av kollektivavtalsbrott. Inga ekonomiska skadestånd är specificerade i stämningsansökan. Tvisten gäller ett större antal piloter som hade sin anställning vid Stockholmsbasen, men tjänstgjorde från Köpenhamnsbasen, samt beräkningen av och samordningen mellan berörda piloters intjäning av svenska respektive danska pensionsförmåner vid basbyte. SAS bestrider samtliga yrkanden. Arbetsdomstolen har i en mellandom som meddelades den 3 februari 2016 avslagit pilotföreningarnas yrkande om att Arbetsdomstolen ska fastställa att SAS har begått kollektivavtalsbrott, vilket innebär att pilotföreningarnas grund för sitt skadeståndsyrkande har begränsats. Pilotföreningarna har återkallat sin talan vid Arbetsdomstolen och nu återstår att avgöra hur parternas rättegångskostnader ska fördelas .

En grupp tidigare kabinanställda i Braathens har genom fackföreningen Parat inlett rättsprocess mot SAS vid domstol i Norge med yrkande om korrigering av arbetstidsfaktor (deltidsprocent) i beräkningen av pensionsrättigheter i företagspensionsordningen enligt norsk lag om företagspension. Stämningsansökan innehåller inga specificerade ersättningskrav. SAS bestrider talan. SAS har vunnit i första instans, men domen har överklagats av motparten. Den finansiella exponeringen är svår att kvantifiera, men SAS anser risken för negativ utgång som begränsad och inga reserveringar har gjorts.

Ett större antal före detta kabinanställda i SAS i Danmark driver en grupptalan mot SAS vid dansk domstol med krav om ytterligare inbetalningar från SAS till Fonden for Pensionsforbedring for Cabin Crew (CAU-fonden) under åberopande att CAU-fonden är en förmånsbestämd tillskottsordning. Den finansiella exponeringen är svår att kvantifiera men SAS, som bestrider talan, bedömer risken för en negativ utgång som begränsad och inga reserveringar har gjorts.

UTSIKTER 2015/2016

Kapacitetstillväxten i Skandinavien förväntas öka omkring 5–6% under 2015/2016 och leda till intensivare konkurrens. SAS fortsätter samtidigt det fokuserade arbetet med att stärka konkurrenskraften genom produktinvesteringar och effektiviseringsåtgärder. Under 2015/2016 planerar SAS att öka kapaciteten på de interkontinentala linjerna med 25%. Tillväxten sker genom en utökad långdistansflotta och ökat resursutnyttjande vilket kommer att öka den genomsnittliga flygdistansen och som en konsekvens av detta förväntar SAS en lägre enhetskostnad och lägre enhetsintäkt under räkenskapsåret. Flygbränslekostnaderna var väsentligt lägre än föregående år under första halvåret 2015/2016. Kostnadsminskningen för flygbränslekostnaderna kommer dock successivt att avta under resterande delen av räkenskapsåret. Även om det andra kvartalet varit krävande ser bokningssituationen för sommaren stabil ut och de kommersiella satsningarna har fått ett positivt svar bland kunderna.

Sammantaget förväntar SAS kunna leverera ett positivt resultat före skatt och engångsposter under räkenskapsåret 2015/2016. Utsikterna baseras på att inget oförutsett i övrigt inträffar.

Utsikterna bygger på följande förutsättningar per 30 april 2016:

  • SAS planerar att öka reguljära kapaciteten (ASK) med cirka 10% under 2015/2016 med störst ökning under vinterhalvåret. Exklusive den interkontinentala expansionen är kapacitetsväxten cirka 1%.
  • En betydligt lägre PASK och enhetskostnad under 2015/2016 än 2014/2015 till följd av en kapacitetsökning enligt ovan.
  • Resultateffekter från effektiviseringsåtgärderna uppgående till cirka 0,7 miljarder SEK under 2015/2016.
  • Investeringarna förväntas, netto, uppgå till cirka 2 miljarder SEK under 2015/2016.

RESULTATRÄKNING

RESULTATRÄKNING INKLUSIVE RAPPORT ÖVER ÖVRIGT TOTALRESULTAT

MSEK Not Kv 2 Kv 2 Kv 1-2 Kv 1-2 Rullande
12 mån
Rullande
12 mån
Feb–apr
2016
Feb–apr
2015
Nov–apr
2015–2016
Nov–apr
2014–2015
Maj–apr
2015–2016
Maj–apr
2014–2015
Intäkter 2 8 916 9 403 17 191 17 774 39 067 39 437
Personalkostnader1 -2 311 -2 439 -4 645 -4 917 -9 350 -10 168
Övriga rörelsekostnader2 3 -5 429 -6 135 -10 598 -11 803 -23 353 -25 651
Leasingkostnader flygplan3 -706 -662 -1 406 -1 263 -2 736 -2 405
Avskrivningar och nedskrivningar4 -312 -405 -653 -687 -1 432 -1 463
Resultatandelar i intresseföretag -2 -2 -14 -12 35 29
Resultat vid försäljning av aktier i dotter- och intresseföretag samt rörelser 4 0 4 11 -7 12
Resultat vid försäljning av flygplan, byggnader och slots-par 80 698 175 698 254 692
Rörelseresultat 240 458 54 -199 2 478 483
Resultat från andra värdepappersinnehav 0 0 1 3 -302 -45
Finansiella intäkter 32 41 54 63 115 115
Finansiella kostnader -145 -144 -291 -348 -575 -728
Resultat före skatt 127 355 -182 -481 1 716 -175
Skatt 44 -76 107 120 -474 7
Periodens resultat 171 279 -75 -361 1 242 -168
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter, netto efter
skatt
-2 191 -25 105 -307 185
Kassaflödessäkringar – säkringsreserv, netto efter skatt 497 420 -519 590 -181 883
Poster som ej kommer att återföras till resultaträkningen:
Omvärderingar av förmånsbestämda pensionsordningar,
netto efter skatt
-480 -559 -715 -483 -157 -1 562
Summa övrigt totalresultat, netto efter skatt 15 52 -1 259 212 -645 -494
Summa totalresultat 186 331 -1 334 -149 597 -662
Periodens resultat hänförligt till:
Innehavare av aktier i moderföretaget 171 278 -75 -360 1 241 -175
Innehav utan bestämmande inflytande 0 1 0 -1 1 7
Resultat per stamaktie (SEK)5 0,25 0,58 -0,76 -1,63 2,71 -1,60
Resultat per stamaktie efter utspädning (SEK)5 0,24 0,51 -0,76 -1,63 2,37 -1,60

1) Inkluderar omstruktureringskostnader och övriga engångsposter om 3 (12) MSEK under perioden februari till april, 3 (12) MSEK under perioden november till april och 121 (388) MSEK under perioden maj till april .

2) Inkluderar omstruktureringskostnader och övriga engångsposter om -647 (-) MSEK under perioden februari till april, -647 (19) MSEK under perioden november till april och -564 (641) MSEK under perioden maj till april. I mars 2016 återbetaldes bötesbelopp från EU om 655 MSEK.

3) Inkluderar omstruktureringskostnader om - (-) MSEK under perioden februari till april, - (-) MSEK under perioden november till april och - (67) MSEK under perioden maj till april. 4) Inkluderar omstruktureringskostnader och övriga engångsposter om - (-) MSEK under perioden februari till april, - (-) MSEK under perioden november till april och - (123) MSEK under perioden maj till april.

5) Resultat per stamaktie är beräknat som periodens resultat hänförligt till innehavare i moderföretaget efter avdrag för utdelning på preferensaktier i relation till 330 082 551 (329 000 000) utestående stamaktier under perioden februari till april, 329 721 701 (329 000 000) utestående stamaktier under perioden november till april och 329 360 850 (329 000 000) utestående stamaktier under perioden maj till april.

SAS har inte några options- eller aktieprogram. Konvertibla obligationslån medför utspädningseffekt i de fall en konvertering till stamaktier skulle medföra ett försämrat resultat per aktie. Per balansdagen fanns ett konvertibelt obligationslån om 1 574 MSEK omfattande 65 536 095 aktier.

RESULTAT FÖRE SKATT OCH ENGÅNGSPOSTER

MSEK Kv 2 Kv 2 Kv 1-2 Kv 1-2 Rullande
12 mån
Rullande
12 mån
Feb–apr
2016
Feb–apr
2015
Nov–apr
2015–2016
Nov–apr
2014–2015
Maj–apr
2015–2016
Maj–apr
2014–2015
Resultat före skatt 127 355 -182 -481 1 716 -175
Nedskrivningar 0 0 0 0 314 52
Omstruktureringskostnader 11 12 11 12 176 1 126
Realisationsresultat -84 -698 -179 -710 -258 -708
Övriga engångsposter -655 0 -655 19 -619 93
Resultat före skatt och engångsposter -601 -331 -1 005 -1 160 1 329 388

BALANSRÄKNING

BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK 30 apr
2016
31 okt
2015
30 apr
2015
30 apr
2014
Immateriella tillgångar 1 853 1 798 1 897 1 863
Materiella anläggningstillgångar 9 497 9 596 9 362 9 374
Finansiella anläggningstillgångar 6 839 7 118 7 314 7 913
Summa anläggningstillgångar 18 189 18 512 18 573 19 150
Övriga omsättningstillgångar 285 345 344 361
Kortfristiga fordringar 3 370 3 211 4 260 3 400
Likvida medel1 9 121 8 198 7 362 8 881
Summa omsättningstillgångar 12 776 11 754 11 966 12 642
Summa tillgångar 30 965 30 266 30 539 31 792
Eget kapital2 4 679 6 339 4 408 5 416
Långfristiga skulder 9 355 10 275 10 634 9 572
Kortfristiga skulder 16 931 13 652 15 497 16 804
Summa eget kapital och skulder 30 965 30 266 30 539 31 792
Eget kapital per stamaktie (SEK)3 3,04 8,10 2,15 5,22
Räntebärande tillgångar 14 833 14 839 13 275 15 166
Räntebärande skulder 9 993 9 745 10 259 12 251

1) Per 30 april 2016, inklusive fordran övriga finansiella institut 2 078 (1 724) MSEK.

2) Inklusive innehav utan bestämmande inflytande.

3) Eget kapital hänförligt till moderföretagets ägare exklusive totalt preferenskapital i relation till 330 082 551 (329 000 000) utestående stamaktier.

SAS koncernen har inte genomfört något återköpsprogram.

SPECIFIKATION AV FINANSIELL NETTOSKULD 30 APRIL 2016

Enligt balans
räkningen
Varav finansiell
nettoskuld
Finansiella anläggningstillgångar 6 839 1 691
Kortfristiga fordringar 3 370 363
Likvida medel 9 121 9 121
Långfristiga skulder 9 355 7 285
Kortfristiga skulder 16 931 2 708
Finansiell nettoskuld -1 182

FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL I SAMMANDRAG

MSEK Aktie
kapital1
Övrigt
tillskjutet
kapital2
Säkrings
reserver
Omräk
nings
reserv
Balan
serade
vinst
medel3
Totalt eget
kapital hänförligt
till moderföre
tagets ägare
Innehav
utan
bestämmande
inflytande
Totalt
eget
kapital
Ingående eget kapital enligt fastställd balansräkning
1 november 2014
6 754 494 290 -109 -2 549 4 880 27 4 907
Utdelning preferensaktier -350 -350 -350
Övrigt tillskjutet kapital -167 167 0 0
Totalresultat november–april 591 31 -770 -148 -1 -149
Utgående balans 30 april 2015 6 754 327 881 -78 -3 502 4 382 26 4 408
Innehav utan bestämmande inflytande 26 26 -26 0
Totalresultat maj–oktober 337 -208 1 802 1 931 1 931
Utgående balans 31 oktober 2015 6 754 327 1 218 -286 -1 674 6 339 0 6 339
Konvertering av konvertibelt lån 22 2 24 24
Utdelning preferensaktier -350 -350 -350
Totalresultat november–april -519 -25 -790 -1 334 -1 334
Utgående balans 30 april 2016 6 776 327 699 -311 -2 812 4 679 0 4 679

1) Antal aktier i SAS AB: 330 082 551 (329 000 000) stamaktier, kvotvärde 20,10 SEK samt 7 000 000 preferensaktier, kvotvärde 20,10 SEK. 2) Beloppet består av överkursfonder samt eget kapitalandel av konvertibelt lån.

3) Utdelning på stamaktier har ej lämnats för 2014/2015.

KASSAFLÖDESANALYS

KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG

MSEK Kv 2 Kv 2 Kv 1–2 Kv 1–2 Rullande
12 mån
Rullande
12 mån
Feb–apr
2016
Feb–apr
2015
Nov–apr
2015–2016
Nov–apr
2014–2015
Maj–apr
2015–2016
Maj–apr
2014–2015
Resultat före skatt 127 355 -182 -481 1 716 -175
Avskrivningar och nedskrivningar 312 405 653 687 1 432 1 463
Resultat vid försäljning av flygplan, byggnader och aktier -84 -698 -179 -710 -258 -708
Justering för övriga poster som inte ingår i kassaflödet m.m. 46 -78 14 -69 622 965
Betald skatt 0 0 0 2 -1 0
Kassaflöde från verksamheten före förändring av rörelsekapital 401 -16 306 -571 3 511 1 545
Förändring av rörelsekapital 2 134 1 551 1 640 1 681 361 634
Kassaflöde från den löpande verksamheten 2 535 1 535 1 946 1 110 3 872 2 179
Investeringar inklusive förskott till flygplansleverantörer -1 673 -727 -3 095 -1 207 -6 134 -2 148
Förvärv av andelar 0 0 0 0 0 -687
Förvärv av dotterföretag 0 -5 0 -5 -55 -5
Avyttring av andelar 0 0 0 0 0 688
Avyttring av dotterföretag och rörelser 9 0 -2 10 -2 10
Försäljning av anläggningstillgångar m.m. 1 376 525 2 670 427 5 426 1 357
Kassaflöde före finansieringsverksamheten 2 247 1 328 1 519 335 3 107 1 394
Utdelning på preferensaktier -88 -88 -175 -175 -350 -350
Extern finansiering, netto -477 -987 -420 -215 -992 -2 563
Periodens kassaflöde 1 682 253 924 -55 1 765 -1 519
Omräkningsdifferens i likvida medel -1 1 -1 0 -6 0
Förändring av likvida medel enligt balansräkningen 1 681 254 923 -55 1 759 -1 519
Kassaflöde från den löpande verksamheten per stamaktie (SEK) 7,68 4,67 5,90 3,37 11,76 6,62

FINANSIELLA NYCKELTAL

30 apr
2016
31 okt
2015
30 apr
2015
30 apr
2014
Avkastning på eget kapital efter skatt, 12 månader rullande 23% 18% -3% 55%
Avkastning på investerat kapital, 12 månader rullande 13% 12% 4% 10%
Finansiell beredskap (mål >20 % av fasta kostnader) 40% 40% 34% 44%
Soliditet 15% 21% 14% 17%
Justerad soliditet 9% 13% 9% 12%
Finansiell nettoskuld, MSEK -1 182 -726 303 1 549
Skuldsättningsgrad -0,25 -0,11 0,07 0,29
Justerad skuldsättningsgrad 3,76 2,65 3,75 2,70
Räntetäckningsgrad 4,0 3,2 0,8 2,2

MODERFÖRETAGET SAS AB

Antal stam- och preferensaktieägare i SAS AB uppgick till 61 731 per 30 april 2016. I april 2015 lämnade SAS AB aktieägartillskott om totalt 7 mdr kronor till Konsortiets moderföretag SAS Danmark A/S, SAS Norge AS och SAS Sverige AB. Dessa bolag lämnade därefter andelstillskott till Konsortiet om totalt 12 mdr kronor. Under första kvartalet 2015/2016 ökade antal aktier med 1 082 551 stamaktier på grund av konvertering av SAS konvertibellån. Medelantal anställda uppgick till 4 (5). Årets utfall är belastat med 63 MSEK avseende ett garantiåtagande.

RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK Kv 1-2 Kv 1-2
Nov–apr
2015–2016
Nov–apr
2014–2015
Intäkter 5 0
Personalkostnader -15 -17
Övriga rörelsekostnader -81 -19
Rörelseresultat före avskrivningar -91 -36
Avskrivningar 0 0
Rörelseresultat -91 -36
Resultat från andelar koncernföretag 0 0
Resultat från andra värdepappersinnehav 1 2
Finansiella poster, netto -18 -41
Resultat före skatt -108 -75
Skatt 20 34
Periodens resultat -88 -41
Periodens resultat hänförligt till:
Innehavare av aktier i moderföretaget -88 -41
Periodens resultat motsvarar även summa totalresultat.

BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK 30 apr
2016
31 okt
2015
30 apr
2015
Finansiella anläggningstillgångar 14 789 14 828 12 392
Övriga omsättningstillgångar 958 1 174 4 483
Likvida medel 0 1 0
Summa tillgångar 15 747 16 003 16 875
Eget kapital 12 365 12 779 12 240
Långfristiga skulder 2 993 3 003 3 405
Kortfristiga skulder 389 221 1 230
Summa eget kapital och skulder 15 747 16 003 16 875

FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL

MSEK Aktie
kapital1
Bundna
reserver
Fritt
eget kapital2
Summa
eget kapital
Ingående balans 1 november 2015 6 754 306 5 719 12 779
Konvertering av konvertibelt lån 22 2 24
Utdelning preferensaktier -350 -350
Periodens resultat -88 -88
Eget kapital 30 april 2016 6 776 306 5 283 12 365

1) Antal aktier: 330 082 551 stamaktier, kvotvärde 20,10 SEK samt 7 000 000 preferensaktier, kvotvärde 20,10 SEK.

2) Utdelning på stamaktier har ej lämnats för 2014/2015.

NOTER

NOT 1 REDOVISNINGSPRINCIPER OCH FINANSIELLA RAPPORTER

Delårsrapporten för SAS koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderföretaget har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen och RFR 2.

Ett antal ändringar av standarder, nya tolkningar samt nya standarder har trätt ikraft för räkenskapsår som börjar den 1 november 2015, vilka inte har bedömts ha påverkat utformningen av denna finansiella rapport. Detta innebär att SAS koncernen fortsatt tillämpar samma redovisningsprinciper som i årsredovisningen för år 2014/2015.

NOT 2 INTÄKTER

Kv 2 Kv 2 Kv 1–2 Kv 1–2 Rullande 12 mån Rullande 12 mån
Feb–apr
2016
Feb–apr
2015
Nov–apr
2015–2016
Nov–apr
2014–2015
Maj–apr
2015–2016
Maj–apr
2014–2015
Passagerarintäkter 6 956 7 339 13 225 13 612 30 109 30 090
Charter 216 217 413 448 1 707 1 907
Post och frakt 305 326 638 654 1 249 1 298
Övriga trafikintäkter 564 489 1 074 1 029 2 111 2 022
Övriga rörelseintäkter 875 1 032 1 841 2 031 3 891 4 120
Summa 8 916 9 403 17 191 17 774 39 067 39 437

NOT 3 ÖVRIGA RÖRELSEKOSTNADER

Kv 2 Kv 2 Kv 1–2 Kv 1–2 Rullande 12 mån Rullande 12 mån
Feb–apr
2016
Feb–apr
2015
Nov–apr
2015–2016
Nov–apr
2014–2015
Maj–apr
2015–2016
Maj–apr
2014–2015
Försäljnings- och
distributionskostnader
-618 -632 -1 153 -1 170 -2 501 -2 354
Flygbränsle -1 497 -2 299 -2 725 -4 322 -6 833 -9 313
Luftfartsavgifter -977 -993 -1 888 -1 876 -4 099 -4 055
Cateringskostnader -204 -189 -395 -367 -864 -799
Hanteringskostnader -641 -507 -1 148 -912 -2 234 -1 835
Tekniskt flygplans
underhåll
-926 -609 -1 623 -1 258 -3 122 -2 492
Data- och tele
kommunikations
kostnader
-332 -313 -661 -548 -1 272 -1 118
Övrigt -234 -593 -1 005 -1 350 -2 428 -3 685
Summa -5 429 -6 135 -10 598 -11 803 -23 353 -25 651

NOT 4 KVARTALSVISA UPPGIFTER

RESULTATRÄKNING

2013–2014 2014–2015 2015–2016
Kv 2 Kv 3 Kv 4 HELÅR Kv 1 Kv 2 Kv 3 Kv 4 HELÅR Kv 1 Kv 2
MSEK Feb–apr Maj–jul Aug–okt Nov–okt Nov–jan Feb–apr Maj–jul Aug–okt Nov–okt Nov–jan Feb–apr
Intäkter 8 472 10 697 10 966 38 006 8 371 9 403 10 973 10 903 39 650 8 275 8 916
Personalkostnader -2 484 -2 495 -2 756 -9 181 -2 478 -2 439 -2 386 -2 319 -9 622 -2 334 -2 311
Övriga rörelsekostnader -5 828 -6 413 -7 435 -25 122 -5 668 -6 135 -6 503 -6 252 -24 558 -5 169 -5 429
Leasingkostnader flygplan -500 -525 -617 -2 127 -601 -662 -659 -671 -2 593 -700 -706
Avskrivningar och nedskrivningar -338 -354 -422 -1 443 -282 -405 -343 -436 -1 466 -341 -312
Resultatandelar i intresseföretag 1 24 17 30 -10 -2 25 24 37 -12 -2
Resultat vid försäljning av aktier
i dotter- och intresseföretag samt rörelser
4 0 1 6 11 0 0 -11 0 0 4
Resultat vid försäljning av flygplan,
byggnader och slots-par
12 -2 -4 -16 0 698 35 44 777 95 80
Rörelseresultat -661 932 -250 153 -657 458 1 142 1 282 2 225 -186 240
Resultat från andra värdepappersinnehav 0 1 -49 -43 3 0 0 -303 -300 1 0
Finansiella intäkter 25 28 24 102 22 41 30 31 124 22 32
Finansiella kostnader -442 -205 -175 -1 130 -204 -144 -141 -143 -632 -146 -145
Resultat före skatt -1 078 756 -450 -918 -836 355 1 031 867 1 417 -309 127
Skatt 278 -260 147 199 196 -76 -231 -350 -461 63 44
Periodens resultat -800 496 -303 -719 -640 279 800 517 956 -246 171
Hänförligt till:
Innehavare av aktier i moderföretaget -806 494 -309 -736 -638 278 799 517 956 -246 171
Innehav utan bestämmande inflytande 6 2 6 17 -2 1 1 0 0 0 0

RESULTATBASERADE NYCKELTAL OCH MEDELANTAL ANSTÄLLDA

MSEK Kv 1 Kv 1 Kv 2 Kv 2 Kv 3 Kv 3 Kv 4 Kv 4 Rullande
12 mån
Rullande
12 mån
Nov–jan
2015–2016
Nov–jan
2014–2015
Feb–apr
2016
Feb–apr
2015
Maj–jul
2015
Maj–jul
2014
Aug–okt
2015
Aug–okt
2014
Maj–apr
2015–2016
Maj–apr
2014–2015
Intäkter 8 275 8 371 8 916 9 403 10 973 10 697 10 903 10 966 39 067 39 437
EBITDAR 772 225 1 176 829 2 084 1 789 2 332 775 6 364 3 618
EBITDAR-marginal 9,3% 2,7% 13,2% 8,8% 19,0% 16,7% 21,4% 7,1% 16,3% 9,2%
EBIT -186 -657 240 458 1 142 932 1 282 -250 2 478 483
EBIT-marginal -2,2% -7,8% 2,7% 4,9% 10,4% 8,7% 11,8% -2,3% 6,3% 1,2%
Resultat före skatt och
engångsposter
-404 -829 -601 -331 996 759 1 338 789 1 329 388
Resultat före skatt -309 -836 127 355 1 031 756 867 -450 1 716 -175
Periodens resultat -246 -640 171 279 800 496 517 -303 1 242 -168
Resultat per stamaktie
(SEK)
-1,01 -2,21 0,25 0,58 2,16 1,24 1,31 -1,21 2,71 -1,60
Kassaflöde före
finansieringsverksamheten
-728 -993 2 247 1 328 415 235 1 173 824 3 107 1 394
Medelantal anställda (FTE) 10 932 11 484 10 339 11 172 11 329 12 548 11 167 12 262 10 942 11 866

NOT 5 FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER

VERKLIGT VÄRDE OCH BOKFÖRT VÄRDE PÅ FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER

MSEK
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar till verkligt värde
Finansiella tillgångar innehav för handel
Övriga tillgångar
Summa
Finansiella skulder
Finansiella skulder till verkligt värde
Finansiella skulder innehav för handel
Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde
30 apr 2016 31 okt 2015
Bokfört värde Verkligt värde Bokfört värde Verkligt värde
324 324 444 444
8 292 8 292 6 629 6 629
2 559 2 559 3 398 3 398
11 175 11 175 10 471 10 471
737 737 136 136
51 51 19 19
9 205 8 949 9 590 8 820
Summa 9 993 9 737 9 745 8 975

Verkligt värde fastställs vanligtvis genom användande av officiella marknadsnoteringar. När marknadsnoteringar saknas fastställs det verkliga värdet genom allmänt vedertagna värderingsmetoder såsom diskontering av framtida kassaflöden baserat på tillgänglig marknadsinformation.

Koncernens finansiella tillgångar och skulder är värderade till verkligt värde enligt nedan:

Nivå 1: Finansiella instrument där verkligt värde fastställs utifrån observerbara (ojusterade) noterade priser på en aktiv marknad för identiska tillgångar och skulder. Denna grupp inkluderar i huvudsak statsskuldväxlar och standardiserade derivat där det noterade priset används vid värderingen. Kassa och tillgodohavanden hos bank kategoriseras till nivå 1.

Nivå 2: Finansiella instrument där verkligt värde fastställs utifrån värderingsmodeller som baserats på andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser inkluderade i nivå 1, antingen direkt (d.v.s. som prisnoteringar) eller indirekt (d.v.s. härledda från prisnoteringar).

Nivå 3: Finansiella instrument där verkligt värde fastställs utifrån värderingsmodeller där väsentlig indata baseras på icke observerbar data. SAS har för närvarande inga finansiella tillgångar eller skulder där värderingen väsentligen baseras på icke observerbar data.

VERKLIGT VÄRDEHIERARKI

30 apr 2016 31 okt 2015
MSEK Nivå 1 Nivå 2 Summa Nivå 1 Nivå 2 Summa
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar till verkligt värde - 324 324 - 444 444
Finansiella tillgångar innehav för handel 5 218 3 074 8 292 3 480 3 149 6 629
Summa 5 218 3 398 8 616 3 480 3 593 7 073
Finansiella skulder
Finansiella skulder till verkligt värde - 737 737 - 136 136
Finansiella skulder innehav för handel - 51 51 - 19 19
Summa 0 788 788 0 155 155

Styrelsen och verkställande direktören intygar härmed att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderföretaget och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderföretaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Stockholm den 10 juni 2016

Fritz H. Schur Styrelsens ordförande

Förste vice ordförande Andre vice ordförande Styrelseledamot

Jacob Wallenberg Dag Mejdell Monica Caneman

Lars-Johan Jarnheimer Berit Svendsen Sanna Suvanto-Harsaae Carsten Dilling

Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Jens Lippestad Sven Cahier Bo Nielsen Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Rickard Gustafson Verkställande direktör och koncernchef

REVISORERNAS RAPPORT AVSEENDE ÖVERSIKTLIG GRANSKNING

INLEDNING

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för SAS AB (publ) per den 30 april 2016 och den sexmånadersperiod som slutade detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

DEN ÖVERSIKTLIGA GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

SLUTSATS

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderföretaget del i enlighet med årsredovisningslagen.

Stockholm den 10 juni 2016 PricewaterhouseCoopers AB

Bo Hjalmarsson Eva Medbrant Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor

TRAFIKTALSINFORMATION

SAS REGULJÄRA PASSAGERARTRAFIK, YIELD, PASK OCH ENHETSKOSTNAD

Feb–apr
2016
Feb–apr
2015
Förändr.
mot f.g. år
Nov–apr
2015–2016
Nov–apr
2014–2015
Förändr.
mot f.g. år
Antal passagerare (000) 6 547 6 438 +1,7% 12 397 12 083 +2,6%
RPK, passagerarkilometer (milj) 7 424 6 882 +7,9% 13 854 12 750 +8,7%
ASK, säteskilometer (milj) 10 875 9 818 +10,8% 20 450 18 345 +11,5%
Kabinfaktor 68,3% 70,1% -1,8 p.e 67,7% 69,5% -1,8 p.e
Valutajusterad passageraryield 0,94 1,03 -9,2% 0,95 1,04 -8,5%
Enhetsintäkt, PASK (valutajusterad) 0,64 0,72 -11,5% 0,65 0,73 -10,8%

SAS TOTALA TRAFIK (REGULJÄR- OCH CHARTERTRAFIK)

Feb–apr
2016
Feb–apr
2015
Förändr.
mot f.g. år
Nov–apr
2015–2016
Nov–apr
2014–2015
Förändr.
mot f.g. år
Antal passagerare (000) 6 687 6 574 +1,7% 12 663 12 355 +2,5%
RPK, passagerarkilometer (milj) 7 820 7 286 +7,3% 14 675 13 604 +7,9%
ASK, säteskilometer (milj) 11 302 10 257 +10,2% 21 334 19 276 +10,7%
Kabinfaktor 69,2% 71,0% -1,8 p.e 68,8% 70,6% -1,8 p.e
Enhetskostnad (CASK), total (valutajusterad) 0,76 0,86 -11,6% 0,76 0,90 -15,1%
Enhetskostnad (CASK) exklusive flygbränsle
(valutajusterad)
0,62 0,63 -1,3% 0,63 0,66 -3,9%

SAS REGULJÄRA TRAFIKUTVECKLING PER LINJEOMRÅDE

Feb–apr 2016 vs.
Feb–apr 2015
Nov–apr 2015–2016 vs.
Nov–apr 2014–2015
Trafik (RPK) Kapacitet (ASK) Trafik (RPK) Kapacitet (ASK)
Interkontinentalt +22,2% +30,9% +19,7% +26,2%
Europa/Intraskand +1,6% +2,8% +3,9% +6,2%
Inrikes +0,2% +1,6% +1,6% +2,0%

SAS REGULJÄRA DESTINATIONER OCH FREKVENSER

Feb–apr
2016
Feb–apr
2015
Förändr.
mot f.g. år
Nov–apr
2015–2016
Nov–apr
2014–2015
Förändr.
mot f.g. år
Antal destinationer 107 104 +2,9% 108 104 +3,8%
Antal flygningar per dag 827 830 -0,5% 781 771 +1,3%
Antal flygningar per destination/dag 7,7 8,0 -3,2% 7,2 7,4 -2,4%

PRODUKTIVITET OCH MILJÖEFFEKTIVITET

Blocktimmar, 12 månader rullande Apr 2016 Apr 2015 Förändr.
mot f.g. år
Okt 2015 Okt 2014 Förändr.
mot f.g. år
Flygplan, dygn 9,1 8,8 +3,3% 8,8 9,0 -1,6%
Kabin, år 783 761 +2,8% 762 762 +0,0%
Piloter, år 701 679 +3,4% 688 685 +0,4%
Miljöeffektivitet Feb–apr
2016
Feb–apr
2015
Förändr.
mot f.g. år
Nov–apr
2015–2016
Nov–apr
2014–2015
Förändr.
mot f.g. år
Koldioxid CO2 per passagerarkilometer, gram 107,9 108,1 -0,2% 109,0 109,3 -0,3%

FLYGPLANSFLOTTA

SAS FLYGPLANSFLOTTA 30 APRIL 2016

Flygplan i trafik under SAS (SK) egen trafiklicens Ålder Ägda Leasade Totalt Order köp Order lease
Airbus A330/A340/A350 10,9 8 8 16 8
Airbus A319/A320/A321 11,2 6 19 25 30
Boeing 737 NG 13,2 17 65 82
Totalt 12,6 31 92 123 38 0
Flygplan i trafik under annan trafiklicens än SAS (SK) Ålder Ägda Wet leasade Totalt Order
wet lease
Bombardier CRJ900 4,8 11 6 17 6
Boeing 737 NG 10,7 1 1
ATR-72 2,5 15 15
Totalt 3,9 11 22 33 6
SAS totala flygplansflotta i trafik Ålder Ägda Leasade Totalt Order köp Order wet
lease
Totalt 10,8 42 114 156 38 6
Flygplan för utfasning Ålder Ägda Leasade Totalt Uthyrda Parkerade
McDonnell Douglas MD-90 19,4 2 2 2
Bombardier Q400 8,3 1 1 1
Bombardier CRJ900 7,2 1 1 1
Totalt 13,6 3 1 4 3 1
Flygplan på fast order 2016–2021 per 30 april 2016 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Airbus A320neo 4 11 7 8
Airbus A350 1 2 5

SAS DESTINATIONER

Befintliga linjer Nya linjer 2015 och 2016

DEFINITIONER OCH BEGREPP

ASK, Offererade säteskilometer – Antalet tillgängliga passagerarsäten multiplicerat med den sträcka som dessa flygs.

Avkastning på eget kapital – Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderföretaget i relation till genomsnittligt eget kapital exklusive innehav utan bestämmande inflytande.

Avkastning på investerat kapital (ROIC) – Rörelseresultat plus schablonmässig räntedel motsvarande 33% av operationella leasingkostnader minus utdelning till aktieägare i relation till summa genomsnittligt eget kapital, finansiell nettoskuld och kapitaliserade leasingkostnader (*7).

Avkastning på sysselsatt kapital (ROCE) – Rörelseresultat ökat med finansiella intäkter i relation till genomsnittligt sysselsatt kapital.

CAPEX (Capital Expenditure) – Framtida betalningar avseende flygplan på fasta order.

EBIT – Rörelseresultat.

EBIT-marginal – EBIT dividerat med intäkterna.

EBITDA – Resultat före skatt, finansnetto, resultat från försäljning av anläggningstillgångar, resultatandelar i intresseföretag och avskrivningar.

EBITDAR – Resultat före skatt, finansnetto, resultat från försäljning av anläggningstillgångar, resultatandelar i intresseföretag, avskrivningar och leasingkostnader flygplan.

EBITDAR-marginal – EBITDAR dividerat med intäkterna.

Enhetskostnad, CASK – Flygverksamhetens totala rörelsekostnader inklusive flygplansleasing och totala avskrivningar minskade med ej trafikrelaterade intäkter per total ASK (reguljär och charter).

Finansiell beredskap – Likvida medel samt outnyttjade kreditfaciliteter i relation till fasta kostnader.

Finansiell nettoskuld – Räntebärande skulder minskade med räntebärande tillgångar, exklusive pensionsmedel netto.

FTE, medeltal anställda – Full Time Equivalent, heltidstjänster.

Justerad skuldsättningsgrad – Finansiell nettoskuld plus kapitaliserade leasingkostnader (*7) i relation till eget kapital.

Justerad soliditet – Eget kapital i relation till balansomslutning plus kapitaliserade leasingkostnader (*7).

Kabinfaktor – Relationen mellan RPK och ASK i procent. Beskriver utnyttjandegraden av tillgängliga platser. Kallas även passagerar beläggning.

Kapitalandelsmetoden – Andelar i intresseföretag upptas till SAS koncernens andel av eget kapital med hänsyn till förvärvade överrespektive undervärden.

Kapitaliserade leasingkostnader (*7) – Den årliga kostnaden för operationell flygplansleasing multiplicerad med sju.

PASK, enhetsintäkt – Passagerarintäkter dividerat med ASK (reguljär).

Resultat per stamaktie (EPS) – Periodens resultat hänförligt till moderföretagets ägare med avdrag för utdelning på preferensaktier i relation till genomsnittligt antal utestående aktier.

RPK, Betalda passagerarkilometer – Antalet betalande passagerare multiplicerat med den sträcka i kilometer som dessa flygs.

Räntetäckningsgrad – Rörelseresultat ökat med finansiella intäkter i relation till finansiella kostnader.

Sale and leaseback – Försäljning av en tillgång (flygplan, fastighet etc.) som sedan hyrs tillbaka.

Skuldsättningsgrad – Finansiell nettoskuld i relation till eget kapital.

Sysselsatt kapital – Totalt kapital enligt balansräkningen med räntefria skulder frånräknade.

Soliditet – Eget kapital i relation till balansomslutning.

Yield – Passagerarintäkter dividerat med RPK (reguljär).

En utförligare lista på definitioner och begrepp finns tillgänglig på www.sasgroup.net under Investor Relations/Financial data/Financial definitions.

SAS är Skandinaviens ledande flygbolag med ett attraktivt erbjudande till frekventa resenärer. SAS erbjuder över 800 dagliga flygningar och över 28 miljoner passagerare reser med SAS till nära 120 destinationer i Europa, USA och Asien under 2014/2015. Genom medlemskapet i Star Alliance™ ger SAS kunderna tillgång till ett nätverk med stor räckvidd och smidiga förbindelser. Sammantaget erbjuder Star Alliance mer än 18 500 dagliga avgångar till 1 321 destinationer i 193 länder världen över. Utöver flygverksamhet ingår även

marktjänsthantering (genom SAS Ground Handling), tekniskt underhåll (SAS Technical) och frakttjänster (SAS Cargo) i SAS.

SAS AB är moderbolaget i SAS och är noterat på börserna i Stockholm (primärnotering), Köpenhamn och Oslo. Huvuddelen av verksamheten och tillgångarna återfinns i SAS Konsortiet med undantag för SAS Cargo och SAS Ground Handling bolagen som är direktägda av moderbolaget SAS AB.

VIKTIGA HÄNDELSER

HÄNDELSER EFTER 30 APRIL 2016

  • SAS beslutade att behålla marktjänstverksamheten på huvudflygplatserna samt inleda slutförhandlingar med Aviator om outsourcing av markverksamheten på linjestationerna i Göteborg och Malmö.
  • SAS och kabinföreningarna i Norge och Sverige tecknade nya kollektivavtal.
  • SAS har slutit avsiktsförklaringar kring finansieringen av 7 Airbus A320neo.
  • SAS och pilotföreningarna i Norge tecknade nya kollektivavtal.

ANDRA KVARTALET 2015/2016

  • SAS årsredovisning innehöll en uppdaterad utdelningspolicy för stamaktien och att SAS ska ge utdelning till preferensaktieägare med 50 SEK per år med kvartalsvis utbetalning om 12,50 SEK per preferensaktie i enlighet med villkoren i samband med emissionen av preferensaktierna.
  • EU-kommissionen meddelade att den inte överklagar EU-domstolens dom att upphäva EU-kommissionens böter från 2010 om 70,2 MEUR. EU-kommissionen har dock möjlighet att fatta ett nytt beslut i denna fråga.

  • Årsstämman beslutade att lämna utdelning till preferensaktieägarna fram till nästa årsstämma med sammanlagt högst 50 SEK per preferensaktie. För stamaktierna beslutade årsstämman att inte lämna någon utdelning för räkenskapsåret 2014/2015. Berit Svendsen valdes som ny ledamot till styrelsen.

  • SAS öppnade två nya långdistanslinjer: Stockholm-Los Angeles och Köpenhamn-Boston.

FÖRSTA KVARTALET 2015/2016

  • SAS genomförde försäljningen av Blue1 till CityJet. CityJet kommer från våren 2016 att flyga regional jettrafik för SAS med åtta helt nya Bombardier CRJ900.
  • SAS beslutade att öppna Café Lounger på flygplatserna i Malmö och Luleå.
  • EU-domstolen upphävde EU-kommissionens böter om 70,2 MEUR från 2010. EU-kommissionen kunde dock överklaga beslutet.
  • Mattias Forsberg tillträdde som koncerndirektör och CIO den 1 januari 2016.
  • SAS slutförde finansieringen av förskottsbetalningar för fem Airbus flygplan.
  • Efter konvertering av SAS konvertibellån ökade antalet aktier i SAS AB med 1 082 551 stamaktier till 330 082 551 stamaktier.

FINANSIELL KALENDER

Delårsrapport 3, 2016 (maj–juli) 8 september 2016
Delårsrapport 4, 2016 (augusti–oktober) 13 december 2016
Årsredovisning 2015/2016 1 februari 2017
Årsstämma 2017 22 februari 2017
Delårsrapport 1, 2017 (november–januari) 8 mars 2017
Delårsrapport 2, 2017 (februari–april) 21 juni 2017
Delårsrapport 3, 2017 (maj–juli) 5 september 2017
Delårsrapport 4, 2017 (augusti–oktober) 12 december 2017

Samtliga rapporter finns på engelska och svenska på www.sasgroup.net. Frågor om rapporterna kan ställas till [email protected].

SAS månatliga trafiktalsinformation utkommer normalt den femte arbetsdagen påföljande månad. En komplett finansiell kalender finns på www.sasgroup.net under Investor Relations.

För ytterligare definitioner hänvisas till årsredovisningen, eller www.sasgroup.net, under Investor Relations/Financial data/ Financial definitions.

ANALYTIKER-OCH INVESTERARAKTIVITETER

Telefonkonferens kl 10.00, 10 juni 2016. Presentation i Stockholm kl 08.30, 13 juni 2016.

SAS offentliggör denna information enligt svensk lag om värdepappersmarknaden och/eller svensk lag om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 10 juni 2016, kl 08.00.