AI assistant
Relpol S.A. — Interim / Quarterly Report 2017
May 15, 2017
5795_rns_2017-05-15_16e6bed9-de01-4386-ade8-4827e766e21b.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy kapitałowej Relpol
za I kwartał 2017 r.
Sporządzone zgodnie z MSR/ MSSF
Żary, 15 maja 2017
Spis treści
| I. | Sprawozdanie skonsolidowane Grupy kapitałowej Relpol 3 | |
|---|---|---|
| 1. | Wprowadzenie do sprawozdania finansowego 3 | |
| 2. | Struktura grupy kapitałowej na dzień 31.03.2017 r. 6 | |
| 3. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej 8 | |
| 4. | Omówienie wyników skonsolidowanych 14 | |
| II. | Informacja dodatkowa do sprawozdania skonsolidowanego 25 | |
| 1. | Stosowane zasady rachunkowości 25 | |
| 2. | Noty i informacje objaśniające do śródrocznego sprawozdania skonsolidowanego 28 | |
| III. | Skrócone sprawozdanie jednostkowe Relpol S.A. 38 | |
| 1. | Wybrane dane finansowe ze sprawozdania jednostkowego Relpol S.A 38 | |
| 2. | Sprawozdanie finansowe Relpol S.A. za I kw. 2017 r. 39 | |
| 3. | Podsumowanie działalności spółki w I kw. 2017 r. 43 | |
| 4. | Dodatkowe informacje do sprawozdania jednostkowego. 44 |
I. Sprawozdanie skonsolidowane Grupy kapitałowej Relpol
1. Wprowadzenie do sprawozdania finansowego
1.1 Dane o spółce
Nazwa spółki: "RELPOL" Spółka Akcyjna Siedziba spółki: 68-200 Żary, ul. 11-Listopada 37 woj. lubuskie, Polska
1.2 Podstawowy przedmiot działalności:
Relpol S.A. jest jednostką dominującą w grupie kapitałowej liczącej 7 spółek. Relpol S.A. od ponad 55 lat zajmuje się produkcją komponentów automatyki przemysłowej, w szczególności przekaźników elektromagnetycznych, styczników, zasilaczy impulsowych i gniazd wtykowych do przekaźników. Od 2000 r. spółka zajmuje się również produkcją stacjonarnych monitorów promieniowania i cyfrowych systemów zabezpieczeń CZIP wykorzystywanych w rozdzielniach średniego napięcia.
Produkcją przekaźników i gniazd zajmuje się również Relpol Elektronik i DP Relpol Altera. Spółki te produkują na zlecenie Relpol S.A. Pozostałe spółki zależne, są dystrybutorami wyrobów Relpol S.A. w Rosji, na Białorusi i na Ukrainie. Spółka francuska jest w likwidacji a wyroby Relpol S.A. trafiają na ten rynek za pośrednictwem innych odbiorców.
Wiodący przedmiot działalności:
27.12.Z Produkcja aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej,
Działalności pozostałe:
- 26.11.Z Produkcja elementów elektronicznych,
- 27.33.Z Produkcja sprzętu instalacyjnego
- 27.90.Z Produkcja pozostałego sprzętu elektrycznego
- 33.14.Z Naprawa i konserwacja urządzeń elektrycznych
- 33.20.Z Instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia
- 26.51.Z Produkcja instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych i nawigacyjnych
- 33.13.Z Naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych
- 23.99.Z Produkcja pozostałych wyrobów z mineralnych surowców niemetalicznych, gdzie indziej niesklasyfikowana
- 22.22.Z Produkcja opakowań z tworzyw sztucznych
- 22.29.Z Produkcja pozostałych wyrobów z tworzyw sztucznych
- 28.99.Z Produkcja pozostałych maszyn specjalnego przeznaczenia gdzie indziej niesklasyfikowana
- 46.43.Z Sprzedaż hurtowa elektrycznych artykułów użytku domowego
- 46.69.Z Sprzedaż hurtowa pozostałych maszyn i urządzeń
- 46.90.Z Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana
- 64.99.Z Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych
-
72.19.Z Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych
-
74.10.Z Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania 74.90.Z Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana 77.39.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych
- gdzie indziej niesklasyfikowane. 77.40.Z Dzierżawa własności intelektualnej i podobnych produktów, z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim
- 68.10.Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek
- 70.10.Z Działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych
- 70.22.Z Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania
- 82.99.Z Pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana
- 85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji gdzie indziej niesklasyfikowane
Organ prowadzący rejestr: Sąd Rejonowy w Zielonej Górze, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sadowego
Numer KRS: 0000088688
Czas trwania spółki jest nieograniczony
Okres objęty sprawozdaniem: od 01.01.2017 r. do 31.03.2017 r.
Dane porównywalne za okres od 01.01.2016 r. do 31.03.2016 r.
Waluta: dane finansowe w sprawozdaniu podawane są w tys. zł, chyba, że wskazano inaczej.
1.3 Przyjęte zasady sporządzenia sprawozdania.
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z wymogami Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 34 "Śródroczna sprawozdawczość finansowa", który został zatwierdzony przez Unię Europejską.
Zakres informacyjny śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest węższy niż pełnego sprawozdania finansowego, w związku z czym zaleca się je czytać w powiązaniu z rocznym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy Kapitałowej Relpol za rok obrotowy 2016, które dostępne jest na stronie internetowej spółki www.relpol.pl. Relpol zastosował takie same zasady rachunkowości, jak przy sporządzaniu Skonsolidowanego sprawozdania rocznego GK Relpol za 2016 r.
Zastosowano jednakowe zasady rachunkowości we wszystkich konsolidowanych spółkach i są one takie same jak przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok 2016.
1.4 Władze spółki
Zarząd Spółki
Rafał Gulka - Prezes Zarządu,
Adam Ambroziak - Członek Rady Nadzorczej delegowany do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu tj. do 31.05.2017 r.
Rada Nadzorcza
-
- Adam Ambroziak Przewodniczący Rady Nadzorczej
-
- Rafał Mania Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
-
- Agnieszka Trompka
-
- Piotr Osiński
-
- Zbigniew Derdziuk
1.5 Kapitał akcyjny
Kapitał akcyjny wynosi 48.045.965 zł i składa się z 9.609.193 sztuk akcji na okaziciela o wartości nominalnej 5 zł każda. Wszystkie wyemitowane akcje znajdują się w obrocie giełdowym.
Kapitał akcyjny dzieli się na:
360 300 akcji serii A na okaziciela 240 200 akcji serii B na okaziciela 254 605 akcji serii C na okaziciela 18 458 akcji serii D na okaziciela 8 735 630 akcji serii E na okaziciela
Ilość akcji i ilość głosów na WZA jest taka sama. Wszystkie akcje mają jednakowe prawo do dywidendy.
2. Struktura grupy kapitałowej na dzień 31.03.2017 r.
Relpol jest jednostką dominującą w grupie kapitałowej i sporządza skonsolidowane sprawozdania finansowe.
2.1 Wykaz spółek objętych sprawozdaniem skonsolidowanym
-
- Relpol S.A. jednostka dominująca metoda pełna.
-
- Relpol Eltim Sp. z o.o. metoda pełna. Relpol posiada 60% udziałów w spółce. Relpol Eltim jest dystrybutorem wyrobów Relpolu na terenie Rosji. W I kw. 2017 r. spółka osiągnęła 2.010,6 tys. zł przychodów ze sprzedaży i wypracowała 12,5 tys. zł zysku netto. Spółka regularnie wypłaca dywidendę.
-
- Relpol Elektronik Sp. z o.o. metoda pełna. Spółka zależna z siedzibą w Mirostowicach Dolnych, z kapitałem zakładowym w wysokości 50 tys. zł. W I kw. 2017 r. osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 813 tys. zł ponosząc 72,8 tys. zł straty netto. Spółka świadczy usługi kooperacji dla Relpol S.A.
-
- DP Relpol Altera Sp. z o.o. metoda pełna. Spółka zależna z siedzibą w Czerniachowie. Przedmiotem działalności spółki jest produkcja wyłącznie na potrzeby Relpol S.A. W I kw. 2017 r. spółka osiągnęła 716 tys. zł przychodów ze sprzedaży, ponosząc 26,4 tys. zł straty netto.
-
- Relpol M Sp. z o.o. spółka zależna z siedzibą w Mińsku. Kapitał zakładowy spółki wynosi 0,3 tys. zł, przychody ze sprzedaży w I kw. 2017 r. wyniosły 151,1 tys. zł a zysk netto 4,3 tys. zł. Spółka jest dystrybutorem Relpolu na rynku białoruskim.
-
- Relpol Altera Sp. z o.o. spółka zależna z siedzibą w Kijowie. Kapitał zakładowy wynosi 410 tys. zł. Relpol S.A. posiada w tej spółce 51% udziałów. Przychody ze sprzedaży w I kw. 2017 r. wyniosły 18,6 tys. zł a zysk netto 6,4 tys. zł.
-
- Relpol France - spółka w trakcie likwidacji. Likwidacji prowadzona jest wg. prawa francuskiego i trwa dłużej niż jednostka dominująca zakładała.
Spółki wyłączone z konsolidacji, są to spółki zagraniczne, małe lub w likwidacji i nie mające istotnego wpływu na wyniki skonsolidowane. Ponadto objęcie tych jednostek konsolidacją i pozyskanie informacji niezbędnych do prawidłowego i rzetelnego sporządzenia sprawozdania skonsolidowanego zgodnego z MSR/MSSF oraz wymaganiami rynku kapitałowego, wiązałoby się z poniesieniem niewspółmiernie wysokich kosztów, w stosunku do możliwości finansowych tych spółek. Relpol wdrożył jednolite zasady rachunkowości i sprawozdawczości w spółkach grupy kapitałowej objętych konsolidacją.
2.3 Wykaz wewnętrznych jednostek organizacyjnych samodzielnie sporządzających sprawozdanie finansowe.
Relpol nie posiada wewnętrznych jednostek organizacyjnych samodzielnie sporządzających sprawozdanie finansowe.
2.4 Sprawozdanie skonsolidowane zostało sporządzone przy założeniu, że podmioty z grupy kapitałowej z pewnymi wyjątkami będą kontynuowały swoją działalność w przyszłości.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez spółkę i grupę kapitałową w dającej się przewidzieć przyszłości oraz nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuowania tej działalności (z wyjątkiem spółki, w której trwa proces likwidacji). Czas trwania grupy kapitałowej jest nieograniczony.
3. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej
Wybrane dane finansowe sprawozdania skonsolidowanego
| w tys. zł | w tys. zł | w tys. EUR | w tys. EUR | |
|---|---|---|---|---|
| SKONSOLIDOWANE WYBRANE DANE FINANSOWE |
Za 1 kwartał okres od 01.01.2017 do 31.03.2017 |
Za 1 kwartał okres od 01.01.2016 do 31.03.2016 |
Za 1 kwartał okres od 01.01.2017 do 31.03.2017 |
Za 1 kwartał okres od 01.01.2016 do 31.03.2016 |
| RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT | ||||
| Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
30 571 | 30 733 | 7 128 | 7 055 |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 1 999 | 2 860 | 466 | 657 |
| Zysk (strata) brutto | 1 456 | 2 737 | 339 | 628 |
| Zysk (strata) netto | 1 078 | 2 265 | 251 | 520 |
| SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH |
||||
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej Przepływy pieniężne netto z działalności |
-1 939 | 868 | -452 | 199 |
| inwestycyjnej | -2 007 | -596 | -468 | -137 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
-77 | -980 | -18 | -225 |
| Przepływy pieniężne netto, razem | -4 023 | -708 | -938 | -163 |
| SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ |
Stan na 31.03.2017 |
Stan na 31.12.2016 |
Stan na 31.03.2017 |
Stan na 31.12.2016 |
| Aktywa razem | 98 305 | 95 713 | 23 296 | 21 635 |
| Zobowiązania długoterminowe | 4 146 | 4 614 | 983 | 1 054 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 17 751 | 15 824 | 4 207 | 3 616 |
| Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
74 964 | 73 885 | 17 765 | 16 701 |
| Kapitał zakładowy | 48 046 | 48 046 | 11 386 | 10 860 |
| POZOSTAŁE | ||||
| Liczba akcji | 9 609 193 | 9 609 193 | 9 609 193 | 9 609 193 |
| Liczba akcji przyjęta do ustalenia | ||||
| rozwodnionego zysku | 9 609 193 | 9 609 193 | 9 609 193 | 9 609 193 |
| Zysk zanualizowany (strata) na jedną akcję | ||||
| zwykłą (w zł / EUR) | 0,53 | 0,85 | 0,12 | 0,20 |
| Zysk (strata) za okres sprawozdawczy na jedną akcję zwykłą (w zł / EUR) |
0,11 | 0,23 | 0,03 | 0,05 |
| Wartość księgowa na jedną akcję (w zł / EUR) |
7,80 | 7,69 | 1,85 | 1,74 |
| Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł / EUR) |
7,80 | 7,69 | 1,85 | 1,74 |
| Zadeklarowana lub wypłacona dywidenda na jedną akcję (w zł / EUR) |
0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Sposób przeliczenia kwot w tabeli "Wybrane dane finansowe" na euro
W celu przeliczenia powyższych kwot użyto średniego kursu NBP obowiązującego dla euro w poszczególnych dniach bilansowych i przedziałach czasowych:
| Kurs średni za okres od 01.01.2017 do 31.03.2017 |
Kurs średni za okres od 01.01.2016 do 31.03.2016 |
Kurs na dzień 31.03.2017 |
Kurs na dzień 31.12.2016 |
|
|---|---|---|---|---|
| Kurs EUR/ PLN | 4,2891 | 4,3559 | 4,2198 | 4,4240 |
| w tys. złotych | ||
|---|---|---|
| SKRÓCONY SKONSOLIDOWANY | od 01.01.2017 do 31.03.2017 |
od 01.01.2016 do 31.03.2016 |
| RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT | ||
| 1 kwartał | 1 kwartał | |
| Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów | 30 571 | 30 733 |
| Koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów | 23 570 | 22 832 |
| Zysk (strata) brutto ze sprzedaży | 7 001 | 7 901 |
| Koszty sprzedaży | 229 | 209 |
| Koszty ogólnego zarządu | 4 297 | 4 465 |
| Zysk (strata) ze sprzedaży | 2 475 | 3 227 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 43 | 125 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 519 | 492 |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 1 999 | 2 860 |
| Przychody finansowe | 45 | 31 |
| Koszty finansowe | 588 | 154 |
| Zysk (strata) brutto | 1 456 | 2 737 |
| Podatki | 378 | 472 |
| Pozostałe zmniejszenia zysku | ||
| Zysk (strata) netto na działalności kontynuowanej | 1 078 | 2 265 |
| Zysk (strata) netto na działalności zaniechanej | 0 | 0 |
| Wynik netto przypadający na udziały niedające kontroli | 5 | 62 |
| Wynik netto przypadający akcjonariuszom jednostki | ||
| dominującej, w tym na 1 akcję (zł/szt.): | 1 073 | 2 203 |
| - zwykłą | 0,11 | 0,23 |
| - rozwodnioną | 0,11 | 0,23 |
| w tys. złotych | |||
|---|---|---|---|
| od 01.01.2017 | od 01.01.2016 | ||
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE | do 31.03.2017 | do 31.03.2016 | |
| Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW | 1 kwartał | ||
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 1 078 | 2 265 | |
| w tym zysk/strata netto z działalności zaniechanej | 0 | 0 | |
| Składniki innych całkowitych dochodów, | -341 | 50 | |
| straty | a) które nie zostaną następnie przeklasyfikowane na zyski lub | 0 | 0 |
| Wycena nieruchomości inwestycyjnych do wartości godziwej | 0 | 0 | |
| Zyski i straty aktuarialne | 0 | 0 | |
| Podatek odroczony | 0 | 0 | |
| b) które zostaną następnie przeklasyfikowane na zyski lub straty po spełnieniu określonych warunków |
-341 | 50 | |
| Wycena instrumentów zabezpieczających | 0 | 0 | |
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek podporządkowanych | -341 | 50 | |
| Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów | 0 | 0 | |
| Całkowite dochody ogółem | 737 | 2 315 |
SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| zło w t ys. |
h tyc |
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| i Zy k zat s rzy ma ne |
|||||||||
| S K O N S O L I D O W A N E S P R A W O Z D A N I E A Z E Z M I N A A A S W K P I T L E W Ł N Y M |
ita Ka ł p dst p o aw ow y |
Ka ita ł p za p aso wy |
Ka ita ł z p ktu l iza j i a a c wy cen y |
Zy k /st rat s a lat z b ieg ły h u c |
W i k r ku y n o b ie żą ceg o |
ó R żn ice ku rso we z l icz j dn p rze e dp d ko p o or zą h wa ny c |
Ka ita ł w łas p ny da j p rzy p a ą cy j ius kc a on ar zo m j i dn ost k e do inu j j m ą ce |
Ka ita ły p da j p rzy p a ą ce dz ia ły na u ie da j n ą ce ko l i ntr o |
Ka ita ł p łas w ny ó łem og |
| ku S 1 s ia 2 0 1 7 r tan ty na czn o |
4 8 0 4 6 |
1 6 7 9 0 |
6 9 9 |
9 4 4 7 |
0 | -1 0 9 7 |
7 3 8 8 5 |
1 3 9 0 |
7 5 2 7 5 |
| Po kry ie str aty c |
-5 8 |
0 | 5 8 |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| dw ka da kc j i p j ic h Na ż ży że y ze sp rze a ow y śc i n ina lne j rto wa om |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| W łat dy i de dy y p a w n |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| ó ice ktu l iza j i w R żn z a a c y ce ny |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zy k /st lat b ieg ły h rat s a z c u |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inn e |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ca ł ko ite do ho dy ó łem ty w c og , w m: |
0 | 0 | 0 | 3 4 7 |
1 0 7 3 |
-3 4 1 |
1 0 7 9 |
5 4 |
1 1 3 3 |
| i k o kr n esu wy |
0 | 0 | 0 | 0 | 1 0 7 3 |
0 | 1 0 7 3 |
0 | 1 0 7 3 |
| ł ko ite do ho dy Inn e c a w c |
0 | 0 | 0 | 3 4 7 |
0 | -3 4 1 |
6 | 5 4 |
6 0 |
| S 3 1 m 2 0 1 ku 7 r tan na ar ca o |
4 8 0 4 6 |
1 6 3 2 7 |
6 9 9 |
9 8 2 5 |
1 0 3 7 |
-1 4 3 8 |
4 9 6 4 7 |
1 4 4 4 |
6 4 0 8 7 |
| ku S 1 s ia 2 0 1 6 r tan ty na czn o |
4 8 0 4 6 |
1 3 8 7 8 |
1 1 7 3 |
1 1 5 7 9 |
0 | -1 9 8 8 |
7 2 6 8 8 |
1 1 0 7 |
7 3 7 9 5 |
| Po kry ie str aty c |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| dw ka da kc j i p j ic h Na ż ży że y ze sp rze a ow y śc i n ina lne j rto wa om |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| W łat dy i de dy p a n y w |
0 | 0 | 0 | -4 8 0 5 |
0 | 0 | -4 8 0 5 |
-2 4 0 |
-5 0 4 5 |
| ó ice ktu l iza j i w R żn z a a c y ce ny |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zy k /st lat b ieg ły h rat s a z u c |
0 | 2 9 1 2 |
0 | -3 5 3 5 |
0 | 0 | -6 2 3 |
0 | -6 2 3 |
| Inn e |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ca ł ko ite do ho dy ó łem ty w c og , w m: |
0 | 0 | -4 4 7 |
3 3 |
1 5 6 7 |
8 9 1 |
2 5 6 6 |
5 2 3 |
7 1 4 8 |
| i k o kr n esu wy |
0 | 0 | 0 | 0 | 6 1 7 5 |
4 0 |
6 2 1 5 |
1 9 8 |
6 4 1 3 |
| ó ice ku ia S żn F r rso we z p rze sza co wa n |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 5 1 |
8 5 1 |
3 2 5 |
1 1 7 6 |
| inn ł ko ite do ho dy e c a w c |
0 | 0 | -4 7 4 |
3 3 |
0 | 0 | -4 4 1 |
0 | -4 4 1 |
| S 3 1 g dn ia 2 0 1 6 r ku tan na ru o |
4 8 0 4 6 |
1 6 7 9 0 |
6 9 9 |
3 2 7 2 |
6 1 7 5 |
-1 0 9 7 |
7 3 8 8 5 |
1 3 9 0 |
7 5 2 7 5 |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe GK Relpol za I kw. 2017 r.
| Zy k i zat s rzy ma ne |
|||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S O S O O S O K N L I D W A N E P R A W Z D A N I E Z E Z M I A N W K A P I T A L E W Ł A S N Y M |
Ka ita ł p dst p o aw ow y |
ita Ka ł p za p aso wy |
ita Ka ł z p iza j i ktu l a a c wy cen y |
/st Zy k rat s a lat z ieg b ły h u c |
i W k r ku n o y ie b żą ceg o |
ó ice R żn ku rso we z icz j l dn p rze e dp d ko p o or zą h wa ny c |
ita Ka ł w łas p ny j da p rzy p a ą cy kc j ius a on ar zo m j dn k i ost e do inu j j m ą ce |
Ka ita ły p j da p rzy p a ce ą ia dz ły na u ie j da n ą ce i ko l ntr o |
Ka ita ł p łas ny w ó łem og |
| S 1 s ia 2 0 1 6 r ku tan ty na czn o |
4 8 0 4 6 |
1 3 8 8 7 |
1 1 3 7 |
1 1 9 5 7 |
0 | -1 9 8 8 |
2 6 8 8 7 |
1 1 0 7 |
3 9 7 7 5 |
| kry ie Po str aty c |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Na dw ka da kc j i p j ic h ż ży że y ze sp rze a ow y i n ina lne j śc rto wa om |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| łat dy i de dy W y p a w n |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| R ó żn ice ktu l iza j i w a a c ce ny z y |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| k /st lat b ieg ły h Zy rat s a z u c |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inn e |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ca ł ko ite do ho dy ó łem ty w c og , w m: |
0 | 0 | 0 | -1 3 4 |
2 2 0 3 |
5 0 |
2 1 1 9 |
1 2 0 |
2 2 3 9 |
| i k o kr wy n esu |
0 | 0 | 0 | 0 | 2 2 0 3 |
0 | 2 2 0 3 |
2 6 |
2 2 6 5 |
| inn ł ko ite do ho dy e c a c w |
0 | 0 | 0 | -1 3 4 |
0 | 5 0 |
-8 4 |
5 8 |
-2 6 |
| ku S 3 1 m 2 0 1 6 r tan na ar ca o |
4 8 0 4 6 |
1 3 8 7 8 |
1 1 7 3 |
1 1 4 4 5 |
2 2 0 3 |
-1 9 3 8 |
7 4 8 0 7 |
1 2 2 7 |
7 6 0 3 4 |
| w tys. złotych | ||
|---|---|---|
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH |
od 01.01.2017 do 31.03.2017 |
od 01.01.2016 do 31.03.2016 |
| 1 kwartał | 1 kwartał | |
| A. Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | ||
| (metoda pośrednia) | -1 939 | 868 |
| I. Zysk (strata) brutto | 1 456 | 2 737 |
| II. Korekty razem | -3 395 | -1 869 |
| 1. Udział w (zyskach) stratach netto jednostek wycenianych | ||
| metodą praw własności | 0 | 0 |
| 2. Amortyzacja | 1 481 | 1 282 |
| 3. (Zyski) straty z tytułu różnic kursowych | 51 | 42 |
| 4. Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | 27 | 52 |
| 5. (Zysk) strata z działalności inwestycyjnej | 375 | -194 |
| 6. Zmiana stanu rezerw | 391 | 700 |
| 7. Zmiana stanu zapasów | -221 | 771 |
| 8. Zmiana stanu należności | -6 165 | -3 944 |
| 9. Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem | ||
| pożyczek i kredytów | 1 462 | -144 |
| 10. Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych | -345 | -235 |
| 11.Podatek dochodowy zapłacony/zwrócony | -450 | -146 |
| 12. Inne korekty | -1 | -53 |
| B. Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | -2 007 | -596 |
| I. Wpływy | 0 | 238 |
| 1. Zbycie wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowych aktywów trwałych |
0 | 237 |
| 2. Zbycie inwestycji w nieruchomości oraz wartości niematerialne i prawne |
0 | 0 |
| 3. Z aktywów finansowych, w tym: | 0 | 1 |
| - zbycie aktywów finansowych | 0 | 0 |
| - dywidendy i udziały w zyskach | 0 | 0 |
| - odsetki | 0 | 0 |
| - inne wpływy z aktywów finansowych -spłacone | ||
| pożyczki | 0 | 1 |
| 4 . Inne wpływy inwestycyjne w tym: | 0 | 0 |
| II. Wydatki | -2 007 | -834 |
| 1. Nabycie wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowych aktywów trwałych |
-2 007 | -834 |
| 2. Inwestycje w nieruchomości oraz wartości niematerialne i | ||
| prawne | 0 | 0 |
| 3. Na aktywa finansowe, w tym: | 0 | 0 |
| - nabycie aktywów finansowych | 0 | 0 |
| - inne wydatki inwestycyjne-udzielone pożyczki | 0 | 0 |
| 4. Inne wydatki inwestycyjne -zaliczki inwestycyjne | 0 | 0 |
| C. Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | -77 | -980 |
| I. Wpływy | 483 | 0 |
| 1. Wpływy netto z emisji akcji (wydania udziałów) i innych instrumentów kapitałowych oraz dopłat do kapitału |
0 | 0 |
| 2. Kredyty i pożyczki | 478 | 0 |
| 3. Inne wpływy finansowe | 5 | 0 |
| II. Wydatki | -560 | -980 |
| 1. Nabycie akcji (udziałów) własnych | 0 | 0 |
| 2. Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli | 0 | 0 |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe GK Relpol za I kw. 2017 r.
| 3. Inne, niż wpłaty na rzecz właścicieli, wydatki z tytułu podziału zysku |
0 | 0 |
|---|---|---|
| 4. Spłaty kredytów i pożyczek | -512 | -660 |
| 5. Wykup dłużnych papierów wartościowych | 0 | 0 |
| 6. Z tytułu innych zobowiązań finansowych | 0 | 0 |
| 7. Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego | -21 | -212 |
| 8. Odsetki | -27 | -52 |
| 9. Inne wydatki finansowe, faktoring | 0 | -56 |
| D. Przepływy pieniężne netto razem | -4 023 | -708 |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym: | -4 106 | -700 |
| - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | 83 | -8 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu, w tym: | 5 740 | 5 721 |
| - różnice kursowe | -105 | -92 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu, w tym: | 1 634 | 5 021 |
| - różnice kursowe | -22 | -100 |
4. Omówienie wyników skonsolidowanych
4.1 Podsumowanie
| WYSZCZEGÓLNIENIE | od 01.01.2017 do 31.03.2017 |
od 01.01.2016 do 31.03.2016 |
Zmiana |
|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży w tys. zł | 30 571 | 30 733 | -0,5 % |
| Zysk brutto na sprzedaży w tys. zł | 7 001 | 7 901 | -11,4 % |
| Marża brutto na sprzedaży (%) | 22,9 % | 25,7 % | -2,8 p.p. |
| EBITDA w tys. zł | 3 480 | 4 142 | -16,0 % |
| Marża EBITDA (%) | 11,4 % | 13,5 % | -2,1 p.p. |
| EBIT w tys. zł | 1 999 | 2 860 | -30,1 % |
| Marża EBIT (%) | 6,5 % | 9,3 % | -2,8 p.p. |
| Skonsolidowany zysk netto | 1 078 | 2 265 | -52,4 % |
| Marża zysku netto | 3,5 % | 7,4 % | -3,9 p.p. |
| Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w tys. zł |
1 073 | 2 203 | -51,3 % |
W I kw. 2017 roku grupa kapitałowa osiągnęła bardzo wysokie przychody ze sprzedaży. Były one o 17% wyższe niż w IV kw. 2016 r. i tylko nieznacznie niższe (o 0,5%) w stosunku do I kw. 2016 r. Z powodu wyższych kosztów produkcji spowodowanych między innymi wzrostem cen surowców, wzrostem wynagrodzeń i pozostałymi kosztami bieżącymi a także niższym kursem euro, ujemnymi różnicami kursowymi oraz z powodu zmiany struktury sprzedaży, zyski i marże grupy kapitałowej były niższe niż w I kw. 2016 r.
Należy zwrócić uwagę, że przychody ze sprzedaży osiągnięte przez grupę kapitałową w I kw. 2016 r. były najwyższe od II kw. 2012 roku, który był najlepszym kwartałem w historii działalności grupy kapitałowej. Zatem baza odniesienia dla roku 2017 jest bardzo wysoka.
Publikowane ostatnio dane statystyczne i wskaźniki makroekonomiczne wskazują na poprawę sytuacji gospodarczej w kraju, jednakże spółka z perspektywy pierwszego kwartału 2017 roku
nie odczuła jeszcze istotnej poprawy w inwestycjach krajowych, w sektorze energetycznym i elektrotechnicznym.
Sprzedaż w kraju wyniosła 8.638 tys. zł i była na poziomie nieco niższym niż średnia kwartalna w roku 2016 r. Wciąż wyczuwalna jest ostrożność przy składaniu większych zamówień przez krajowych dystrybutorów i hurtowników. Lepsze nastroje panują wśród producentów, w tym eksporterów.
Z kolei sytuacja w eksporcie była bardzo dobra, choć zróżnicowana. Sprzedaż na rynki zagraniczne wyniosła 21.933 tys. zł i okazała się rekordowo wysoka. Wysoka dynamika sprzedaży wystąpiła na rynku azjatyckim. Udział rynku azjatyckiego w strukturze sprzedaży wzrósł do 7%. Wzrosła również sprzedaż na inne kontynenty, natomiast wyhamowanie wystąpiło na rynku europejskim.
W I kw. 2017 r. grupa kapitałowa wypracowała zysk netto w wysokości 1.078 tys. zł. Jest on o połowę niższy w porównaniu do I kw. 2016 r. Wynika to ze wzrostu kosztów produkcji.
W stosunku do 31.03.2016 r. grupa kapitałowa o 1.750 tys. zł zwiększyła aktywa obrotowe. Wraz ze wzrostem produkcji i sprzedaży w stosunku do ostatnich dwóch kwartałów, wzrosły należności od klientów z tyt. dostaw, a zapasy utrzymywały się na wysokim poziomie. Niższe wpływy ze sprzedaży zrealizowanej w IV kw. 2016 r. oraz wydatki na bieżącą działalność a także na zakup materiałów do przyszłej produkcji spowodowały zmniejszenie stanu środków pieniężnych. Grupa stosuje odroczone terminy płatności i środki pieniężne za wyższą sprzedaż z I kw. 2017 r. napływać będą w kolejnych miesiącach.
Grupa kapitałowa o 374 tys. zł zwiększyła stan kapitałów własnych, pomimo wypłacenia akcjonariuszom najwyższej w historii dywidendy z zysku za rok 2015, w wysokości 4.805 tys. zł. O 767 tys. zł zmniejszyły się zobowiązania grupy kapitałowej. W szczególności zobowiązania długoterminowe, które zmniejszyły się o 3.049 tys. zł, głównie z tyt. spłaty kredytów oraz zmniejszenia rezerw na pozostałe zobowiązania. O 2.282 tys. zł wzrosły zobowiązania krótkoterminowe, w tym z tyt. dostaw oraz pozostałe zobowiązania.
4.2 Udział jednostki dominującej w wynikach grupy.
Najważniejszy wpływ na wyniki grupy kapitałowej ma Relpol S.A. Udział sprzedaży spółki matki w sprzedaży skonsolidowanej za I kw. 2017 r. wyniósł 95%. W przypadku wyniku netto jest to jeszcze więcej. Zysk netto jednostki dominującej wyniósł 1.201 tys. zł i przewyższył skonsolidowany zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej (1.073 tys. zł). Wpłynęły na to wyniki spółek zależnych oraz dokonane wyłączenia i korekty konsolidacyjne.
4.3 Korekty i wyłączenia konsolidacyjne
W związku ze wzajemnymi obrotami pomiędzy jednostką dominującą a spółkami zależnymi objętymi konsolidacją, przychody ze sprzedaży pomniejszone zostały o kwotę 1.972 tys. zł, a koszty sprzedanych produktów i towarów o 1.927 tys. zł. Dokonano również wyłączeń konsolidacyjnych dotyczących marży na zapasach. W bilansie wyeliminowano wzajemne należności i zobowiązania.
Grupa kapitałowa osiągnęła 30.517 tys. zł przychodów ze sprzedaży co stanowi 0,5% spadek w stosunku do I kw. 2016 r., który był najwyższym pod względem sprzedaży kwartałem, w historii działalności grupy kapitałowej.
| Przychody ze sprzedaży i kursy walut |
od 01.01.2017 do 31.03.2017 |
od 01.01.2016 do 31.03.2016 |
Zmiana I Q 2017/ I Q 2016 |
|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży w tys. zł | 30 571 | 30 733 | -0,5% |
| Kurs EUR śr. w zł | 4,2891 | 4,3559 | -1,5% |
| Kurs USD śr. w zł | 4,0224 | 3,9416 | +2,0% |
| Kurs RUB śr. w zł | 0,0694 | 0,0539 | +28,8% |
| Kurs UAH śr. w zł | 0,1484 | 0,1500 | -1,0% |
Przychody ze sprzedaży w tys. zł w poszczególnych kwartałach oraz średni poziom kursu euro.
Na wykresie zaprezentowano poziom przychodów ze sprzedaży w poszczególnych kwartałach, począwszy od I kw. 2015 r. Poziom przychodów ze sprzedaży osiągnięty w I kw. 2017 r. był o 17 % wyższy niż w IV kw. 2016 r. Był on również zbliżony do wysokiego I i II kw. 2016 r.
Miała na to wpływ wysoka sprzedaż jednostki dominującej, w szczególności wyższy wolumen sprzedaży eksportowej.
Sprzedaży nie sprzyjał kurs euro, który w I kw. 2017 r. był o 1,5% niższy w porównaniu do średniego kursu w I kw. 2016 r. Kurs dolara było o 2% wyższy niż w I kw. roku 2016. Poprawiła się sytuacja walutowa na rynku rosyjskim, kurs rubla wzrósł o 28,8% w stosunku do I kw. 2016 r. Przychody w rublach uzyskuje spółka rosyjska. Średni kurs hrywny ukraińskiej był o 1% niższy niż w I kw. 2016 r. Przychody w USD przeliczane na hrywny uzyskuje spółka ukraińska.
4.5 Struktura sprzedaży
| w tys. zł | ||||
|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | I Q 2017 | Udział % | I Q 2016 | Udział % |
| Polska | 8 638 | 28,26% | 8 858 | 28,82% |
| Sprzedaż na rynkach zagranicznych w tym: |
21 933 | 71,74% | 21 875 | 71,18% |
| m.in: Europa w tym m.in.: |
19 141 | 62,61% | 20 006 | 65,10% |
| Niemcy | 10 123 | 33,11% | 10 572 | 34,40% |
| Rosja | 2 059 | 6,74% | 2 615 | 8,51% |
| Włochy | 1 321 | 4,32% | 1 722 | 5,60% |
| Azja | 2 134 | 6,98% | 1 635 | 5,32% |
| Ameryka Północna | 220 | 0,72% | 182 | 0,59% |
| Ameryka Południowa | 323 | 1,06% | 23 | 0,07% |
| Australia i inne | 115 | 0,38% | 29 | 0,09% |
| Razem | 30 571 | 100,00% | 30 733 | 100,00% |
Grupa kapitałowa osiągnęła rekordowo wysoką sprzedaż na rynkach zagranicznych. Największy udział w strukturze sprzedaży na poziomie 33%, ma rynek niemiecki. Sprzedaż na rynek krajowy zajmuje drugą pozycję z udziałem 28%.
W I kw. 2017 r. sprzedaż do Niemiec była o 449 tys. zł niższa w porównaniu do rekordowo wysokiego I kw. 2016 r. Jest ona jednak o 26% wyższa od średniego poziomu osiągniętego w III i IV kw. 2016 r. Sprzedaż do Niemiec od wielu lat sukcesywnie rośnie. W stosunku do roku 2011 wzrosła ona o 100%.
Niższa sprzedaż w Rosji, wiąże się z sytuacją gospodarczą i polityczną w tym kraju. Sprzedaż zmniejszyła się tu o 556 tys. zł, co przełożyło się na spadek udziału Rosji w strukturze sprzedaży, z 8,5% do 6,7%. Wynika to z niższej sprzedaży spółki rosyjskiej w Rosji.
O 401 tys. zł niższa była sprzedaż na rynek włoski. Niższa sprzedaż na kluczowych rynkach europejskich przełożyła się na niższą sprzedaż w Europie.
Wzrosła natomiast sprzedaż na pozostałe kontynenty, w tym bardzo dynamicznie do Azji. Sprzedaż do odległych państw jest nieregularna (są to rzadkie ale stosunkowo duże wysyłki w ciągu roku).
Na rynku krajowym sprzedaż była o 220 tys. zł niższa niż w I kw. 2016 r. i wynika to ze spadku nakładów inwestycyjnych w sektorze energetycznym i elektrotechnicznym.
Sytuacja walutowa w obu porównywalnych kwartałach była zróżnicowana. Ze względu na wysoki ok. 70% udział eksportu w strukturze sprzedaży, poziom i wahania kursów walut mają wpływ na wielkość sprzedaży i na cały wynik finansowy. Największy udział w sprzedaży ma rynek europejski, a zatem istotny jest poziom i wahania kursu euro. Kurs euro, jak pokazuje poniższy wykres ulegał dużym wahaniom. Po dużych spadkach na początku 2015 roku euro zaczęło odrabiać straty i do końca 2015 pięło się mocno do góry. W 2016 roku waluta ta ulegała dwukrotnej mocnej przecenie, co miało miejsce pod koniec I i III kw. Po wyraźnym wzroście pod koniec 2016 r. i osiągniętym maksimum na poziomie 4,5035 zł, kurs euro w I kw. 2017 r. wszedł ponownie w trend spadkowy. Ostatecznie średni kurs euro w I kw. 2017 r. był o 1,5% niższy niż w I kw. 2016 r.
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe GK Relpol za I kw. 2017 r.
Kurs USD, co widać na załączonym wykresie ulegał dużym wahaniom, zachowując ostatecznie trend wzrostowy. Waluta ta osiągała swoje maksimum pod koniec 2016 r. i zaczęła tracić na wartości utrzymując jednak poziom wyższy niż w I kw. 2016 r. Ostatecznie średni kurs dolara w I kw. 2017 r. był wyższy o 2,0% w stosunku do I kw. 2016 r. Grupa kapitałowa ok. 9% sprzedaży osiąga w USD. Na wyższym kursie USD korzysta spółka DP Relpol Altera na Ukrainie. Faktury za usługi produkcyjne wystawia ona w dolarach a koszty działalności ponosi w hrywnach.
Kurs średni USD w okresie od 02.01.2015 r. do 31.03.2017 r.
Kurs rubla w I kw. 2015 roku wystrzelił mocno do góry osiągając maksimum na poziomie 0,0758 zł/ rubla. I od tego momentu waluta rosyjska zaczęła słabnąć osiągając minimum w styczniu 2016 r. Po czym rubel zaczął odrabiać straty i z pewnymi wahaniami sukcesywnie rósł przez cały 2016 r., utrzymując wysoki poziom również w I kw. 2017 r. Ostatecznie średni kurs rubla w I kw. 2017 r. był o blisko 29% wyższy od średniego kursu rubla w I kw. 2016 r. Przychody w rublach uzyskuje spółka rosyjska.
Zupełnie inaczej niż poprzednich walut wyglądał kurs hrywny. Kurs tej waluty, po mocnym spadku na początku 2015 r., odrobił nieco straty i ustabilizował się w 2016 r., wahając się w granicach od 0,14 do 0,16 zł. Średni kurs UAH w I kw. 2017 r. był o 1% niższy od kursu w I kw. 2016 r.
4.6 Wynik na sprzedaży
4.6.1 Wynik brutto na sprzedaży
W I kw. 2017 r. wynik brutto na sprzedaży wyniósł 7.001 tys. zł i był o 11,4% niższy od poziomu osiągniętego w I kw. 2016 r. (7.901 tys. zł).
Głównym czynnikiem mającym wpływ na niższy wynik były wyższe koszty sprzedanych produktów, spowodowane wzrostem cen surowców, wzrostem wynagrodzeń oraz pozostałych kosztów działalności bieżącej. Nie bez znaczenia jest również słaba koniunktura na rynku polskim, niski poziom inwestycji oraz presja cenowa wśród krajowych dystrybutorów. Zmianie ulega struktura sprzedaży. W porównaniu do I kw. 2016 r. więcej sprzedaje się wyrobów z niższą marżą.
W procesie produkcji wykorzystywane są detale stalowe i metalowe z zawartością między innymi miedzi, srebra, złota oraz detale z tworzyw sztucznych. Dlatego też istotny wpływ na poziom wyniku brutto na sprzedaży i poziom marż mają ceny surowców i materiałów, szczególnie tych z zawartością miedzi i metali szlachetnych. Ceny surowców ustalane są na giełdzie w Londynie i spółka nie ma na nie wpływu. Ceny podstawowych surowców wykorzystywanych w produkcji wyrobów Relpolu w I kw. 2017 r. ulegały dużym wahaniom. Ceny miedzi i srebra były wyższe niż w I kw. 2016 r. Natomiast złoto było na podobnym poziomie jak w I kw. 2016.
Ceny miedzi w USD/ t w okresie od 15.04.2015 r. do 05.04.2017 r.
Ceny srebra w USD/ uncję w okresie od 15.04.2015 r. do 05.04.2017 r.
4.6.2 Wynik na sprzedaży netto
Wynik netto na sprzedaży w I kw. 2017 r. wyniósł 2.475 tys. zł, co w stosunku do I kw. 2016 r. (3.227 tys. zł), oznacza spadek o 23,3%. Spowodowane to było wzrostem kosztów produkcji i czynnikami opisanymi powyżej.
4.7 Pozostała działalność operacyjna
Pozostała działalność operacyjna w I kw. 2017 r. zmniejszyła wynik grupy kapitałowej o 476 tys. zł. W I kw. 2016 r. wynik na pozostałej działalności operacyjnej był również ujemny i wyniósł -367 tys. zł. Największą pozycję kosztów stanowią rezerwy na urlopy. Pozycje przychodów i kosztów pozostałej działalności operacyjnej podano poniżej w tabeli.
| w tys. zł | ||
|---|---|---|
| I kw. 2017 | I kw. 2016 | |
| Zysk ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych | 0 | 194 |
| Zmniejszenie odpisów aktualizujących zapasy | 7 | 0 |
| Zmniejszenie odpisów aktualizujących należności | 0 | 0 |
| Pozostałe rezerwy | 0 | 0 |
| Pozostałe (w tym korekty konsolidacyjne) | 36 | -69 |
| Pozostałe przychody operacyjne ogółem | 43 | 125 |
| I kw. 2017 | I kw. 2016 | |
|---|---|---|
| Odpis aktualizujący należności | 12 | 2 |
| Odpis aktualizujący zapasy | 0 | 39 |
| Utworzenie rezerwy na niewykorzystane urlopy | 397 | 350 |
| Darowizny | 55 | 35 |
| Zapasy złomowane | 21 | 40 |
| Pozostałe ( w tym korekty konsolidacyjne) | 34 | 26 |
| Pozostałe koszty operacyjne ogółem | 519 | 492 |
4.8 Działalność finansowa
Działalność finansowa w I kw. 2017 r. zmniejszyła wynik grupy kapitałowej o 543 tys. zł, głównie z powodu ujemnych różnic kursowych. W tym samym okresie 2016 r. wynik na działalności finansowej był również ujemny i wyniósł -123 tys. zł.
Pozycje przychodów i kosztów z działalności finansowej podano poniżej w tabeli.
| w tys. zł | ||
|---|---|---|
| I kw. 2017 | I kw. 2016 | |
| Odsetki | 2 | 6 |
| Rozwiązanie odpisów aktualizujących na różnice kursowe |
17 | 0 |
| Pozostałe (w tym korekty konsolidacyjne) | 26 | 25 |
| Przychody finansowe ogółem | 45 | 31 |
| I kw. 2017 | I kw. 2016 | |
|---|---|---|
| Odsetki, opłaty leasingowe | 22 | 40 |
| Nadwyżka ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi | 553 | 73 |
| Koszty finansowe z tyt. umów leasingu finansowego | 5 | 13 |
| Pozostałe (w tym korekty konsolidacyjne) | 8 | 28 |
| Koszty finansowe ogółem | 588 | 154 |
4.9 Wynik netto
W I kw. 2017 r. zysk netto grypy kapitałowej wyniósł 1.078 tys. zł i był o połowę niższy od I kw. 2016 r. (2.265 tys. zł). Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 1.073 tys. zł wobec 2.203 tys. zł rok wcześniej. Wpływ na to miały czynniki opisane powyżej w punkcie 4.6 a także pozostała działalność operacyjna i finansowa, które zmniejszyły wynik I kw. 2017 r. o 1.019 tys. zł. Największą pozycję
stanowiły ujemne różnice kursowe i utworzone rezerwy na niewykorzystane urlopy. W I kw. 2016 r. wynik na tych działalnościach zmniejszył wynik grupy kapitałowej o 490 tys. zł.
5 Analiza wskaźnikowa
Wskaźniki rentowności
| Wielkość | |||
|---|---|---|---|
| Wskaźnik | Sposób liczenia | I kw. 2017 I kw. 2016 | |
| Rentowność brutto na sprzedaży |
Wynik brutto na sprzedaży /sprzedaż * 100% |
22,9% | 25,7% |
| Rentowność na sprzedaży | Wynik na sprzedaży/ sprzedaż *100% | 8,1% | 10,5% |
| Rentowność netto sprzedaży Wynik netto/ sprzedaż *100% | 3,5% | 7,4% | |
| ROE | Wynik netto za 12 m-cy/ śr. wartość kapitału własnego *100% |
6,7% | 11,7% |
| ROA | Wynik netto za 12 m-cy/ śr. wartość aktywów *100% |
5,2% | 8,6% |
Rentowność brutto na sprzedaży jest o 2,8 punktu procentowego niższa niż w I kw. 2016 r., co wynika ze wzrostu kosztów produkcji. Rentowność na sprzedaży zmniejszyła się o 2,4 punktu procentowego. Z powodu niższego zysku netto za okres 12 miesięcy, obniżyły się wskaźniki ROA i ROE.
Poziom zadłużenia
| Wielkość | ||||
|---|---|---|---|---|
| Wskaźnik | Sposób liczenia | I kw. 2017 I kw. 2016 | ||
| Ogólny poziom zadłużenia | Zobowiązania +rezerwy/aktywa * 100% | 22,3% | 23,0% | |
| Finansowanie kapitałem stałym |
(kapitał własny+ zob. długoterminowe+ rezerwy długot.)/aktywa *100% |
81,4% | 84,3% | |
| Pokrycie majątku trwałego kapitałem własnym |
Kapitał własny/ Majątek trwały*100% | 186,9% | 176,7% |
Zadłużenie grupy kapitałowej zmniejszyło się o 767 tys. zł w stosunku do I kw. 2016 r. Spowodowane jest to spłatą rat kredytowych i niższymi zobowiązaniami z tyt. leasingu.
Wskaźniki płynności
| Wielkość | ||||
|---|---|---|---|---|
| Wskaźnik | Sposób liczenia | I kw. 2017 I kw. 2016 | ||
| Aktywa bieżące/ zobowiązania | ||||
| Płynność bieżąca | krótkoterminowe | 3,24 | 3,60 | |
| Aktywa bieżące – zapasy/ zobowiązania | ||||
| Płynność szybka | krótkoterminowe | 1,68 | 2,07 | |
| Aktywa bieżące – zobowiązania | ||||
| Poziom kapitału pracującego | krótkoterminowe/sprzedaż) * 90 | 116 | 118 |
Wskaźniki płynności są na wysokim stabilnym poziomie. Grupa nie ma problemu z realizacją zobowiązań.
Wskaźniki efektywności
| Wielkość | ||||
|---|---|---|---|---|
| Wskaźnik Sposób liczenia |
I kw. 2017 I kw. 2016 | |||
| Sprzedaż za 12 miesięcy/ śr. poziom | ||||
| Wskaźnik obrotu aktywów | aktywów | 1,2 | 1,2 | |
| Średni poziom zapasów/ koszt sprzed. | ||||
| Cykl zapasów | produktów | |||
| i towarów) * liczba dni w okresie | 99 | 95 | ||
| Średni poziom należności z tyt. dostaw/ | ||||
| Cykl należności | sprzedaż) * liczba dni w okresie | 70 | 71 | |
| Średni poziom zobowiązań z tyt. | ||||
| Cykl zobowiązań | dostaw/ koszt sprzedanych produktów i | |||
| towarów) * liczba dni w okresie | 29 | 31 |
Długi cykl rotacja zapasów wynika z charakteru branży w jakiej działa grupa. Cykl ten zwiększył się o 4 dni. O 1 dzień zmniejszył się cykl rotacji należności a o 2 dni cykl rotacji zobowiązań.
Oświadczenie o zgodności
Niniejsze skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z wymogami Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonego przez Unię Europejską (MSSF UE) MSR 34 Śródroczna sprawozdawczość finansowa i zostało zatwierdzone przez Zarząd Relpol S.A.
Zarząd jednostki dominującej wykorzystał swoją najlepszą wiedzę co do zastosowania standardów i interpretacji, jak również metod i zasad wyceny poszczególnych pozycji skróconego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Relpol zgodnie z MSSF UE na dzień 31.03.2017 r. Przedstawione zestawienia i objaśnienia zostały ustalone przy dołożeniu należytej staranności.
Niniejsze Skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe składa się ze:
- skróconego sprawozdania z sytuacji finansowej,
- skróconego rachunku zysków i strat,
- skróconego sprawozdania z całkowitych dochodów,
- skróconego sprawozdania ze zmian w kapitale własnym,
- skróconego sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz
- wybranych not objaśniających.
Grupa zastosowała takie same zasady rachunkowości, prezentacji danych i wycenę, jakie zastosowała w odniesieniu do rocznego sprawozdania finansowego zakończonego 31.12.2016 roku. Sprawozdania te dostępne są na stronie internetowej spółki WWW.relpol.pl
Zaprezentowane dane finansowe na dzień 31.12.2016 r. zostały zbadane przez audytora, dane kwartalne nie były badane.
Format sprawozdania finansowego
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, z wyjątkiem przeszacowania budynków, do wyceny których zastosowano wartość godziwą.
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Sprawozdanie finansowe za I kwartał 2017 r. zostało zatwierdzone przez Zarząd i zostanie opublikowane w dniu 15.05.2017 r.
Istotność
Na potrzeby niniejszego sprawozdania przyjęto istotność w wysokości 1% sumy bilansowej.
1. Stosowane zasady rachunkowości
1.1 Ogólne informacje.
Rok obrotowy
Rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy.
Okres sprawozdawczy
Okresami sprawozdawczymi są okresy kwartalne (na koniec I, III i IV kwartału roku), okres półroczny (na koniec półrocza) i okres roczny (na koniec każdego roku kalendarzowego).
Miejsce prowadzenia ksiąg rachunkowych
Księgi rachunkowe prowadzone są w siedzibie spółki w Żarach.
Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdania
Walutą funkcjonalną jednostki dominującej i spółki zależnej Relpol Elektronik jest złoty polski.
Walutą funkcjonalną spółki Relpol Eltim w Rosji jest rubel rosyjski. Sprawozdanie tej spółki dla celów sporządzenia sprawozdania skonsolidowanego przeliczane jest na PLN.
Walutą funkcjonalną spółek Relpol Altera i DP Relpol Altera jest hrywna ukraińska. Sprawozdanie spółki DP Relpol Altera dla celów sporządzenia sprawozdania skonsolidowanego przeliczane jest na PLN. Spółka Relpol Altera jest wyłączona z konsolidacji.
Walutą funkcjonalną spółki Relpol M na Białorusi jest rubel białoruski. Spółka ta jest wyłączona z konsolidacji.
Walutą prezentacyjną skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski. Wszystkie wartości w sprawozdaniu, o ile nie wykazano inaczej, podane są w tysiącach zł.
1.2. Nowe standardy rachunkowości i zmiany polityki rachunkowości.
W niniejszym śródrocznym skróconym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, spółka oraz grupa kapitałowa stosują takie same standardy jak opisane w jednostkowym i skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok 2016, opublikowanych na stronie www spółki.
Opublikowane, lecz nie obowiązujące do dnia publikacji niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego zmiany MSSF, Grupa kapitałowa zamierza przyjąć zgodnie z datą ich wejścia w życie. Oszacowanie wpływu zmian oraz nowych MSSF na przyszłe sprawozdania finansowe zostało przedstawione w jednostkowym i skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok 2016.
1.3. Zmiany sposobu prezentacji pozycji sprawozdania skonsolidowanego.
W wyniku analizy zapisów MSR 18 w sprawozdaniu za 2016 rok grupa zmieniła sposób prezentacji rezerwy na bonusy. W roku bieżącym w Sprawozdaniu kwota rezerw dotyczących bonusów należnych odbiorcom została zaprezentowana jako pomniejszenie należności z tytułu dostaw i usług.
W wyniku analizy zapisów MSR 2 w sprawozdaniu za 2016 roku grupa zmieniła sposób prezentacji nakładów na wykonanie środków trwałych. W sprawozdaniu kwota nakładów na wykonanie środków trwałych została zaprezentowana w pozycji środki trwałe i została przeniesiona z pozycji zapasów.
W wyniku wprowadzonych zmian, w okresie porównawczym suma bilansowa na dzień 01.01.2016 r. zmniejszyła się o 128 tys. zł a na 31.03.2016 roku o 198 tys. zł.
Poniższe tabele prezentują dane porównywalne z uwzględnieniem wymienionych korekt:
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ |
01.01.2016 było przed zmianami |
zmiany | 01.01.2016 jest po zmianach |
|---|---|---|---|
| AKTYWA | |||
| Aktywa trwałe (długoterminowe) | 43 166 | 287 | 43 453 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 33 917 | 287 | 34 204 |
| Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) | 53 672 | -415 | 53 257 |
| Zapasy | 24 702 | -287 | 24 415 |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 20 777 | -128 | 20 649 |
| SUMA AKTYWÓW | 96 838 | -128 | 96 710 |
| PASYWA | |||
| Zobowiązania krótkoterminowe | 16 295 | -128 | 16 167 |
| Rezerwy na pozostałe zobowiązania i inne obciążenia |
1 344 | -128 | 1 216 |
| SUMA PASYWÓW | 96 838 | -128 | 96 710 |
| w tys. zł | |||
|---|---|---|---|
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ |
31.03.2016 było przed zmianami |
zmiany | 31.03.2016 jest po zmianach |
| AKTYWA | |||
| Aktywa trwałe (długoterminowe) | 42 644 | 375 | 43 019 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 33 237 | 375 | 33 612 |
| Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) | 56 252 | -573 | 55 679 |
| Zapasy | 24 019 | -375 | 23 644 |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 25 223 | -198 | 25 025 |
| SUMA AKTYWÓW | 98 896 | -198 | 98 698 |
| PASYWA | |||
| Zobowiązania krótkoterminowe | 15 667 | -198 | 15 469 |
| Rezerwy na pozostałe zobowiązania i inne obciążenia |
1 059 | -198 | 861 |
| SUMA PASYWÓW | 98 896 | -198 | 98 698 |
2. Noty i informacje objaśniające do śródrocznego sprawozdania skonsolidowanego
2.1 Segmenty działalności.
Segment operacyjny jest częścią składową jednostki:
- a) która angażuje się w działalność gospodarczą, w związku z którymi może uzyskiwać przychody i ponosić koszty (w tym przychody i koszty związane z transakcjami z innymi częściami składowymi tej samej jednostki),
- b) której wyniki działalności są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w jednostce oraz wykorzystujący te wyniki przy decydowaniu o alokacji zasobów do segmentu i przy ocenie wyników działalności segmentu, a także,
- c) w przypadku której są dostępne oddzielne informacje finansowe.
Zgodnie z wymogami MSSF 8, należy identyfikować segmenty operacyjne w oparciu o wewnętrzne raporty dotyczące tych elementów, które są regularnie weryfikowane przez osoby decydujące o przydzielaniu zasobów do danego segmentu i oceniające jego wyniki finansowe.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że grupa kapitałowa działa na rynku komponentów automatyki przemysłowej i jest to podstawowy segment jej działalności.
| Przychody i wyniki segmentów | Przychody | Wynik w segmencie | |||
|---|---|---|---|---|---|
| od 01.01.2017 do 31.03.2017 |
od 01.01.2016 do 31.03.2016 |
od 01.01.2017 do 31.03.2017 |
od 01.01.2016 do 31.03.2016 |
||
| Komponenty automatyki przemysłowej |
30 005 | 29 884 | 6 867 | 7 425 | |
| Pozostałe segmenty | 566 | 849 | 134 | 476 | |
| Razem z działalności kontynuowanej |
30 571 | 30 733 | 7 001 | 7 901 | |
| Pozycje nieprzypisane | Koszty sprzedaży | 229 | 209 | ||
| Koszty zarządu | 4 297 | 4 465 | |||
| Zysk(strata) ze sprzedaży | 2 475 | 3 227 | |||
| Pozostałe przychody operacyjne |
43 | 125 | |||
| Pozostałe koszty operacyjne | 519 | 492 | |||
| Zysk(strata)z działalności operacyjnej |
1 999 | 2 860 | |||
| Przychody finansowe | 45 | 31 | |||
| Koszty finansowe | 588 | 154 | |||
| Zysk brutto (strata) z działalności kontynuowanej |
1 456 | 2 737 | |||
| Podatki | 378 | 472 | |||
| Pozostałe zmniejszenia zysku | 0 | 0 | |||
| Zysk (strata) netto z | |||||
| działalności gospodarczej kontynuowanej |
1 078 | 2 265 | |||
| Wynik netto na działalności | 0 | 0 |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe GK Relpol za I kw. 2017 r.
| zaniechanej | ||
|---|---|---|
| Wynik netto na działalności sprzedanej |
0 | 0 |
| Wynik netto | 1 078 | 2 265 |
| Wynik netto przypadający na udziały niekontrolujące |
5 | 62 |
| Wynik netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej |
1 073 | 2 203 |
| Aktywa i zobowiązania segmentów | od 01.01.2017 do 31.03.2017 |
od 01.01.2016 do 31.03.2016 |
|---|---|---|
| Komponenty automatyki przemysłowej | 93 448 | 90 866 |
| Pozostałe segmenty | 5 072 | 5 596 |
| Razem aktywa segmentów | 98 520 | 96 462 |
Grupa w celu monitorowania wyników osiągniętych w segmencie operacyjnym oraz dla celów przydziału zasobów do segmentów sprawozdawczych przyporządkowuje wszystkie aktywa, z wyjątkiem inwestycji w jednostki stowarzyszone oraz aktywów z tytułu bieżącego oraz odroczonego podatku dochodowego.
Grupa nie ma możliwości wyodrębnienia dla poszczególnych segmentów operacyjnych zobowiązań ich dotyczących.
Strukturę geograficzną przychodów przedstawiono powyżej w punkcie 4.5.
2.2 Stanowisko Zarządu odnośnie możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników na dany rok.
Prognozy dla grupy kapitałowej Relpolu na 2017 r. nie były publikowane.
2.3 Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Relpol S.A. na dzień przekazania niniejszego skonsolidowanego raportu kwartalnego.
Struktura własności kapitału zakładowego Relpol S.A., stan na dzień 15 maja 2017 roku tj. na dzień przekazania skonsolidowanego raportu kwartalnego za I kwartał 2017 roku:
| Akcjonariusz | Liczba | Liczba głosów | Udział w ogólnej | Wartość | Udział w | Zmiana w |
|---|---|---|---|---|---|---|
| posiadanych | na Walnym | liczbie głosów na | nominalna | kapitale | stosunku do | |
| akcji (w szt.) | Zgromadzeniu | Walnym | posiadanych | zakładowym | sprawozdania | |
| Akcjonariuszy | Zgromadzeniu | akcji | za. 2016 | |||
| Akcjonariuszy | (w tys. zł) | (21.04.2017) | ||||
| Ambroziak Adam | 3 171 000 | 3 171 000 | 33,00% | 15 855 | 33,00% | 0 |
| Altus TFI S.A. | 2 410 597 | 2 410 597 | 25,09% | 12 053 | 25,09% | 0 |
| BPH TFI S.A. | 959 772 | 959 772 | 9,99% | 4 799 | 9,99% | 0 |
| Osiński Piotr | 608 943 | 608 943 | 6,34% | 3 045 | 6,34% | 0 |
Według informacji posiadanych przez Spółkę stan akcji spółki będących w posiadaniu członków Zarządu i Rady Nadzorczej na dzień 15.05.2017 r. jest następujący:
| Zarząd Relpol S.A | Liczba posiadanych akcji (w szt.) |
Udział w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu |
Wartość nominalna posiadanych akcji (w tys. zł) |
|---|---|---|---|
| Gulka Rafał | 0 | 0% | 0 |
| Liczba | Udział w ogólnej | Wartość | ||
|---|---|---|---|---|
| posiadanych akcji | liczbie głosów na | nominalna | ||
| Rada Nadzorcza Relpol S.A | (w szt.) | Walnym | posiadanych akcji | |
| Zgromadzeniu | (w tys. zł) | |||
| Ambroziak Adam * | 3 171 000 | 33,00% | 15 855 | |
| Osiński Piotr | 608 943 | 6,34% | 3 045 | |
| Mania Rafał (pośrednio przez Altus TFI)** |
2 410 597 | 25,09% | 12 053 |
* w związku z czasową delegacją do 31.05.2017 r. wykonuje również czynności Członka Zarządu ** jako Członek Rady Nadzorczej Altus TFI S.A.
2.5 Postępowania toczące się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej.
W okresie od 1.01.2017 do 31.03.2017 r. nie zostały wszczęte przed sądem lub organem administracji publicznej postępowania dotyczące zobowiązań lub wierzytelności emitenta, których wartość stanowi co najmniej 10% kapitałów własnych.
2.6 Informacje o zawarciu przez jednostkę dominującą lub jednostkę od niej zależną jednej lub wielu transakcji z podmiotami powiązanymi, jeżeli pojedynczo lub łącznie są one istotne i zostały zawarte na innych warunkach niż rynkowe.
Od 01.01.2017 r. do dnia publikacji sprawozdania finansowego Relpol S.A. i jednostki zależne nie zawierały innych transakcji z podmiotami powiązanymi, które byłyby istotne i zostałyby zawarte na warunkach innych niż rynkowe. Transakcje Relpol S.A. z podmiotami powiązanymi podano w tabeli po sprawozdaniu jednostkowym spółki.
2.7 Informacje o udzieleniu przez jednostkę dominującą lub przez jednostkę zależną poręczeń kredytu lub pożyczki lub udzieleniu gwarancji – jednemu podmiotowi lub jednostce zależnej od tego podmiotu, jeżeli łączna wartość istniejących poręczeń lub gwarancji stanowi równowartość co najmniej 10% kapitałów własnych.
Nie udzielono gwarancji stanowiących równowartość co najmniej 10% kapitałów własnych.
Nie wystąpiły inne sytuacje i zdarzenia, poza opisanymi w tym sprawozdaniu, które miałyby istotne znaczenie dla oceny sytuacji kadrowej, majątkowej, finansowej grupy kapitałowej oraz byłyby istotne dla oceny możliwości zobowiązań przez jednostkę dominującą.
2.9 Wskazanie czynników, które w ocenie emitenta będą miały wpływ na osiągnięte przez niego wyniki finansowe w perspektywie co najmniej kolejnego kwartału.
Największy wpływ na osiągane przez grupę wyniki finansowe, co najmniej w perspektywie najbliższego kwartału, będą miały czynniki makroekonomiczne, niezależne od spółek oraz czynniki wewnętrzne.
Wśród czynników zewnętrznych możemy wyróżnić:
- wysokość i wahania kursu walut,
- koniunktura gospodarcza w kraju i zagranicą,
- kształtowanie się cen na rynku surowców (miedź, srebro, złoto, ropa),
- poziom nakładów na inwestycje w kraju i zagranicą,
- rozwój odnawialnych źródeł energii,
- rozwój branży fotowoltaicznej,
- poziom zapotrzebowania na systemy ochrony radiologicznej.
Wśród czynników wewnętrznych zależnych od spółki podstawowe znaczenie ma:
- realizacja zaplanowanej sprzedaży,
- realizacja podpisanych kontraktów handlowych,
- obłożenie linii produkcyjnych,
- dostosowanie poziomu kosztów do aktualnej koniunktury na rynku,
- zwiększenie udziałów rynkowych w oparciu o posiadaną ofertę produktową,
- pozyskanie nowych klientów na obecnych i nowych rynkach zbytu,
- racjonalizacja oferty towarów handlowych,
- pozyskanie nowych klientów dla CZIP-a Pro,
- promocja i pozyskanie kontrahentów na przekaźnik do inwerterów solarnych,
- pozyskanie nowych klientów i obszarów dla systemów do ochrony radiologicznej,
- poprawa rentowności wyrobów,
- finalizacja zmian w strukturze grupy kapitałowej,
2.10 Inne informacje dotyczące zdarzeń z lat ubiegłych.
Wszystkie istotne zdarzenia zostały opisane w sprawozdaniu.
2.11 Inne istotne zdarzenia.
-
- W dniu 27.02.2017 r. Rada Nadzorcza delegowała Przewodniczącego Rady, Adama Ambroziaka do czasowego wykonywania czynności członka zarządu Relpol S.A., na okres od 01.03.2017 do 31.05.2017 r.
-
- W dniu 27.02.2017 r. Rada Nadzorcza wybrała Pana Rafała Gulka na kolejną trzyletnią kadencję na Prezesa Zarządu Relpol S.A.
-
- W marcu 2017 r. jednostka dominująca podpisała z Raiffeisen Bank Polska S.A. aneksy do umów wierzytelności. Aneksy dotyczyły:
- 1) Umowy o limit wierzytelności z 2011 r., który zmniejsza kwotę limitu wierzytelności w rachunku bieżącym z 5 mln zł do 2,5 mln. W umowie zmieniono również termin spłaty kredytu z 24.03.2017 na 14.09.2018, zrezygnowano z wykorzystania limitu na obsługę factoringu oraz zmniejszono ilość zabezpieczeń spłaty limitu do pełnomocnictwa do rachunku bieżącego i innych rachunków w banku oraz weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową.
- 2) Umowy o przelew wierzytelności z 2011 r., w której dopisano, że w przypadku osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę zagranicą cedent nie dokona zapisu co do sposobu dochodzenia lub egzekwowania cedowanych wierzytelności na sąd zagraniczny.
- 3) Umowy cesji wierzytelności z umowy ubezpieczenia z 2013 r., w której wykreślono spłacone kredyty oraz dopisano aktualny numer polisy ubezpieczenia majątku.
-
- W marcu 2017 r. jednostka dominująca podpisała z Raiffeisen Bank Polska S.A. aneks do umowy zmniejszający limit wierzytelności w rachunku bieżącym z kwoty 5.000 tys. zł do 2.500 tys. zł.
Wszystkie pozostałe istotne zdarzenia zostały ujęte w tym sprawozdaniu finansowym.
2.12 Zobowiązania warunkowe.
Na 31.03.2017 r. zobowiązania warunkowe nie wystąpiły.
2.13 Zarządzanie ryzykiem finansowym.
Jednostka dominująca prowadząc działalność gospodarczą analizuje, monitoruje i ocenia czynniki ryzyka mogące mieć wpływ na obecną i przyszłą sytuację finansową grupy kapitałowej. W wyniku prowadzonego monitoringu podejmowane są działania minimalizujące wpływ poszczególnych czynników ryzyka na działalność spółki i grupy kapitałowej.
Jednostka dominująca zidentyfikowała następujące czynniki ryzyka:
-
- Ryzyko stopy procentowej.
-
- Ryzyko kredytowe.
-
- Ryzyko związane z płynnością.
-
- Ryzyko walutowe.
-
- Ryzyko makroekonomiczne.
-
- Ryzyko uzależnienia się od dużego odbiorcy.
7. Ryzyko zarządzania kapitałem oraz inne ryzyka.
Opis powyższych ryzyk i ich wpływ na działalność spółki zaprezentowano w Sprawozdaniach rocznych Spółki i Grupy kapitałowej za rok 2016. Sprawozdania te zostały opublikowane w dniu 21.04.2017 r. i zamieszczone zostały na stronie www spółki http://www.relpol.pl/pl/Relacje-Inwestorskie/Raporty/Raportyokresowe/(param_0)/option_15
2.14 Zdarzenia po dniu bilansowym nie ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
Wszystkie zdarzenia ujęte zostały w sprawozdaniu finansowym.
2.15 Zatrudnienie w Grupie Kapitałowej.
| Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę | 31.03.2017 | 31.03.2016 |
|---|---|---|
| Relpol S.A. | 476 | 463 |
| Relpol Eltim | 11 | 11 |
| DP Relpol Altera | 237 | 256 |
| Relpol Elektronik | 75 | 65 |
| Pozostałe spółki | 6 | 6 |
| Ogółem Grupa | 805 | 801 |
Zatrudnienie w Grupie kapitałowej wzrosło o 4 osoby. Wzrost wystąpił w spółkach krajowych i wynikał z przejęcia kilku osób świadczących pracę w ramach usług outsourcingu. Poza pracownikami zatrudnionymi na umowę o pracę, jednostka dominująca i Relpol Elektronik korzystają z usług outsourcingu pracowniczego. W I kw. 2017 r. pracę w ten sposób świadczyło średnio 66 osób, a w I kw. 2016 r. było to 106 osób.
2.16 Opis istotnych dokonań i niepowodzeń emitenta w okresie objętym sprawozdaniem.
W okresie objętym sprawozdaniem nie stwierdzono kluczowych dokonań ani niepowodzeń.
2.17 Opis czynników i zdarzeń, w szczególności o nietypowym charakterze, mających znaczący wpływ na osiągnięte wyniki finansowe Spółki.
Nie wystąpiły nietypowe czynniki i zdarzenia, które miałyby znaczący wpływ na osiągnięte wyniki finansowe i nie zostałyby opisane w tym sprawozdaniu.
2.18 Objaśnienia dotyczące sezonowości lub cykliczności działalności Spółki.
Analizując poziom sprzedaży w poszczególnych kwartałach oraz składane przez klientów zamówienia, można stwierdzić, że nie ma widocznej sezonowości. Są okresy, w których
obroty są mniejsze od pozostałych miesięcy np. okres wakacyjny lub świąteczno-noworoczny ale nie są to różnice na tyle istotne, aby określać je sezonowością działalności.
2.19 Informacje dotyczące emisji, wykupu i spłaty dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych w okresie objętym sprawozdaniem.
W I kw. 2017 r. jednostka dominująca nie przeprowadzała emisji, wykupu i spłaty dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych.
2.20 Informacje dotyczące wypłaconej lub zadeklarowanej dywidendy.
Kwestia wypłaty dywidendy z zysku netto za 2016 r. i ewentualna jej wysokość będą przedmiotem dyskusji na najbliższym posiedzeniu Rady Nadzorczej. W 2016 r. spółka wypłaciła dywidendę z zysku za rok 2015 w wysokości 0,50 zł brutto na 1 akcję.
Wśród spółek zależnych dywidendę z zysku za 2015 r. wypłaciły dla Relpol S.A., DP Relpol Altera w wysokości 439 tys. zł i Relpol Eltim w wysokości 300 tys. zł. Relpol Eltim wypłacił również dywidendę za I półrocze 2016 r. Kwoty dywidend wypłaconych przez spółki zależne dla Relpol S.A., są wyłączane w ramach korekt konsolidacyjnych.
2.21 Zdarzenia, które wystąpiły po dniu bilansowym mogące w znaczący sposób wpłynąć na przyszłe wyniki finansowe Relpol S.A.
Poza informacjami zaprezentowanymi w niniejszym skonsolidowanym raporcie kwartalnym nie występują inne istotne zdarzenia.
2.22 Skutki zmian w strukturze Spółki, w tym w wyniku połączenia jednostek gospodarczych, przejęcia lub sprzedaży jednostek grupy kapitałowej, inwestycji długoterminowych, podziału, restrukturyzacji i zaniechania działalności.
W trakcie likwidacji jest obecnie spółka Relpol France. We Francji sprzedaż wyrobów i towarów odbywa się poprzez inne firmy.
2.23 Informacje dotyczące zmian zobowiązań warunkowych lub aktywów warunkowych Spółki, które nastąpiły po zakończeniu kwartału.
Po 31.03.2017 r. nie wystąpiły istotne zmiany odnośnie zobowiązań warunkowych lub aktywów warunkowych.
2.24 Informacje dotyczące korekt z tyt. rezerw i odpisów aktualizujących aktywa grupy.
| Stan na | Stan na | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Stan odpisów aktualizujących aktywa | 01.01.2017 | Rozwiązano | Obroty w I-III 2017 r. Wykorzystano |
Utworzono | 31.03.2017 |
| I. Odpis aktualizujący wartości środków | |||||
| trwałych i wartości niematerialnych | 2 567 | 0 | 0 | 0 | 2 567 |
| II. Odpis aktualizujący należności | |||||
| długoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| III. Odpis akt. długoterminowe aktywa - | |||||
| udziały w podmiotach powiązanych | 1 459 | 0 | 0 | 0 | 1 459 |
| IV. Odpis aktualizujący wartość | |||||
| zapasów | 1 513 | 8 | 0 | 0 | 1 505 |
| V. Odpis akt. należności z tyt. dostaw | 142 | 0 | 0 | 12 | 154 |
| VI. Odpis aktualizujący inne należności | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| VII. Odpis aktualizujący należności | |||||
| dochodzone na drodze sądowej | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| VIII. Odpis aktualizujący | |||||
| krótkoterminowe aktywa finansowe | 267 | 17 | 0 | 2 | 252 |
| Razem | 5 948 | 25 | 0 | 14 | 5 937 |
| Stan na | Obroty w I-III 2017 r. | Stan na | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Stan rezerw | 01.01.2017 | Rozwiązano | Wykorzystano | Utworzono | 31.03.2017 |
| I. Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne |
1 797 | 0 | 0 | 0 | 1 797 |
| II. Pozostałe rezerwy, w tym na przyszłe zobowiązania: |
913 | 0 | 6 | 397 | 1 304 |
| - na urlopy wypoczynkowe | 535 | 0 | 0 | 397 | 932 |
| - pozostałe | 378 | 0 | 6 | 0 | 372 |
| Razem | 2 710 | 0 | 6 | 397 | 3 101 |
2.25 Informacja o aktywach i rezerwach z tyt. odroczonego podatku dochodowego w grupie kapitałowej
| 31.03.2017 | 31.03.2016 | |
|---|---|---|
| Aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 1 531 | 1 591 |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 3 065 | 2 982 |
| Nadwyżka rezerwy nad aktywem | -1.534 | -1.391 |
W skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej aktywo i rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego prezentowane są per saldo.
2.26 Rozwiązanie wszelkich rezerw na koszty restrukturyzacji.
W okresie od 01.01.2017 do 31.03.2017 r. nie rozwiązywano rezerw na koszty restrukturyzacji.
2.27 Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży.
Na dzień 31.03.2017 r. grupa nie posiadała rzeczowych aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży.
2.28 Poczynione zobowiązania na rzecz dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych.
Grupa kapitałowa nie poczyniła zobowiązań na rzecz zakupu rzeczowych aktywów trwałych.
2.29 Rozliczenia z tytułu spraw sądowych.
Grupa kapitałowa nie prowadzi spraw sądowych, których przegranie miałoby istotny wpływ na przyszłe wyniki finansowe.
2.30 Niespłacone pożyczki lub naruszenie postanowień umowy pożyczki, w odniesieniu do których nie podjęto żadnych działań naprawczych do końca okresu sprawozdawczego.
Kredyty i pożyczki zaciągnięte przez Relpol spłacane są zgodnie z warunkami umów bankowych.
Relpol jako jednostka dominująca udzieliła pożyczki jednostce zależnej Relpol Altera, pożyczka jako należność główna została spłacona. Do spłaty pozostały odsetki w kwocie 252 tys. zł. Kwota ta objęta jest odpisem aktualizującym.
| Pożyczki udzielone dla jednostki zależnej |
Kwota udzielonej pożyczki w walucie |
Kwota udzielonej pożyczki w PLN |
Wysokość oprocento wania |
Data udzielenia pożyczki |
Data spłaty pożyczki wg umowy |
Odsetki naliczone od udzielonych pożyczek w PLN |
Stan pożyczek w PLN |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Relpol Altera | 0 USD | 0 | 5,50% | 12.12.2005 | 31.12.2016 | 252 | 252 |
| Razem kwota udzielonych pożyczek |
252 | ||||||
| odpis aktualizacyjny | 252 | ||||||
| Wartość pożyczek netto | 0 |
Jednostka dominująca w I kw. 2017 r. nie posiadała pożyczek udzielonych jej przez jednostki zależne.
2.31 Przesunięcia między poszczególnymi poziomami hierarchii wartości godziwej, która jest stosowana na potrzeby wyceny wartości godziwej instrumentów finansowych.
Nie wystąpiły.
2.32 Zmiana klasyfikacji instrumentów finansowych w wyniku zmiany celu lub wykorzystania tych aktywów.
Nie wystąpiła.
2.33 Zmiana zobowiązań warunkowych i aktywów warunkowych.
Nie wystąpiła.
III. Skrócone sprawozdanie jednostkowe Relpol S.A.
1. Wybrane dane finansowe ze sprawozdania jednostkowego Relpol S.A.
| w tys. zł w tys. zł |
w tys. EUR | w tys. EUR | ||
|---|---|---|---|---|
| Struktura rachunku przepływów pieniężnych |
Za 1 kwartał okres od 01.01.2017 do 31.03.2017 |
Za 1 kwartał okres od 01.01.2016 do 31.03.2016 |
Za 1 kwartał okres od 01.01.2017 do 31.03.2017 |
Za 1 kwartał okres od 01.01.2016 do 31.03.2016 |
| RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT | ||||
| Przychody netto ze sprzedaży | ||||
| produktów, towarów i materiałów | 29 004 | 28 359 | 6 762 | 6 510 |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 2 154 | 2 469 | 502 | 567 |
| Zysk (strata) brutto | 1 585 | 2 358 | 370 | 541 |
| Zysk (strata) netto | 1 201 | 1 906 | 280 | 438 |
| SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH |
||||
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
-1 449 | 1 176 | -338 | 270 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej Przepływy pieniężne netto z działalności |
-1 568 | -466 | -366 | -107 |
| finansowej | -82 | -980 | -19 | -225 |
| Przepływy pieniężne netto, razem | -3 099 | -270 | -723 | -62 |
| SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI | Stan na | Stan na | Stan na | Stan na |
| FINANSOWEJ | 31.03.2017 | 31.12.2016 | 31.03.2017 | 31.12.2016 |
| Aktywa razem | 91 961 | 90 004 | 21 793 | 20 344 |
| Zobowiązania długoterminowe | 4 259 | 4 718 | 1 009 | 1 066 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 15 924 | 14 709 | 3 774 | 3 325 |
| Kapitał własny | 71 778 | 70 577 | 17 010 | 15 953 |
| Kapitał zakładowy | 48 046 | 48 046 | 11 386 | 10 860 |
| POZOSTAŁE | ||||
| Liczba akcji | 9 609 193 | 9 609 193 | 9 609 193 | 9 609 193 |
| Liczba akcji przyjęta do ustalenia rozwodnionego zysku |
9 609 193 | 9 609 193 | 9 609 193 | 9 609 193 |
| Zysk zanualizowany (strata) na jedną | ||||
| akcję zwykłą (w zł / EUR) | 0,57 | 0,81 | 0,13 | 0,19 |
| Zysk (strata) za okres sprawozdawczy | ||||
| na jedną akcję zwykłą (w zł / EUR) | 0,12 | 0,20 | 0,03 | 0,05 |
| Wartość księgowa na jedną akcję (w zł / EUR) |
7,47 | 7,34 | 1,71 | 1,66 |
| Rozwodniona wartość księgowa na | ||||
| jedną akcję (w zł / EUR) | 7,47 | 7,34 | 1,71 | 1,66 |
| Zadeklarowana lub wypłacona | ||||
| dywidenda na jedną akcję (w zł / EUR) | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Sposób przeliczenia kwot w tabeli "Wybrane dane finansowe" na euro
W celu przeliczenia powyższych kwot użyto średniego kursu NBP obowiązującego dla euro w poszczególnych dniach bilansowych i przedziałach czasowych:
| Kurs średni za okres od 01.01.2017 do 31.03.2017 |
Kurs średni za okres od 01.01.2016 do 31.03.2016 |
Kurs na dzień 31.03.2017 |
Kurs na dzień 31.12.2016 |
|
|---|---|---|---|---|
| Kurs EUR/ PLN | 4,2891 | 4,3559 | 4,2198 | 4,4240 |
2. Sprawozdanie finansowe Relpol S.A. za I kw. 2017 r.
| w tys. zł wg MSR | ||
|---|---|---|
| od 01.01.2017 | od 01.01.2016 | |
| SKRÓCONY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT | do 31.03.2017 | do 31.03.2016 |
| 1 kwartał | 1 kwartał | |
| Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów | 29 004 | 28 359 |
| Koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów | 22 294 | 21 309 |
| Zysk(strata) brutto ze sprzedaży | 6 710 | 7 050 |
| Koszty sprzedaży | 217 | 197 |
| Koszty ogólnego zarządu | 3 845 | 4 104 |
| Zysk (strata) ze sprzedaży | 2 648 | 2 749 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 19 | 204 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 513 | 484 |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 2 154 | 2 469 |
| Przychody finansowe | 19 | 26 |
| Koszty finansowe | 588 | 137 |
| Zysk (strata) brutto z działalności gospodarczej kontynuowanej | 1 585 | 2 358 |
| Podatki | 384 | 452 |
| Pozostałe zmniejszenia zysku | 0 | 0 |
| Zysk (strata) netto z działalności gospodarczej kontynuowanej | 1 201 | 1 906 |
| Zysk (strata) netto na działalności zaniechanej | 0 | 0 |
| Zysk (strata) netto w tym na jedną akcję (zł/szt.): | 1 201 | 1 906 |
| - zwykłą | 0,12 | 0,20 |
| - rozwodnioną | 0,12 | 0,20 |
| w tys. zł | ||
|---|---|---|
| SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE | od 01.01.2017 | od 01.01.2016 |
| Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW | do 31.03.2017 | do 31.03.2016 |
| 1 kwartał | 1 kwartał | |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 1 201 | 1 906 |
| w tym zysk/strata netto z działalności zaniechanej | 0 | 0 |
| Składniki innych całkowitych dochodów, w tym: | 0 | 0 |
| a) które nie zostaną następnie przeklasyfikowane na zyski lub | ||
| straty, | 0 | 0 |
| Wycena nieruchomości inwestycyjnych do wartości godziwej | 0 | 0 |
| Zyski i straty aktuarialne | 0 | 0 |
| Podatek odroczony | 0 | 0 |
| b) które zostaną następnie przeklasyfikowane na zyski lub straty | ||
| po spełnieniu określonych warunków, | 0 | 0 |
| Wycena instrumentów zabezpieczających | 0 | 0 |
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek podporządkowanych | 0 | 0 |
| Podatek odroczony | 0 | 0 |
| Całkowite dochody ogółem | 1 201 | 1 906 |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe GK Relpol za I kw. 2017 r. Część dotycząca sprawozdania jednostkowego Relpol S.A.
| w tys. zł wg MSR | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKRÓCONE SPRAWOZDANIE | 31.03.2017r. | 31.12.2016r. | 31.03.2016r. | |||
| Z SYTUACJI FINANSOWEJ | (rok bieżący) | (rok ubiegły) | ( rok ubiegły) | |||
| AKTYWA | ||||||
| Aktywa trwałe (długoterminowe) | 39 650 | 39 863 | 41 961 | |||
| Rzeczowe aktywa trwałe | 30 638 | 30 695 | 32 545 | |||
| Nieruchomości inwestycyjne | 0 | 0 | 0 | |||
| Wartości niematerialne | 8 479 | 8 622 | 8 865 | |||
| Aktywa finansowe | 385 | 385 | 385 | |||
| Należności długoterminowe | 148 | 161 | 166 | |||
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 0 | 0 | 0 | |||
| Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) | 52 311 | 50 141 | 51 150 | |||
| Zapasy | 26 484 | 26 213 | 22 752 | |||
| Należności z tytułu dostaw i usług | 23 061 | 18 295 | 22 750 | |||
| Należności pozostałe | 1 383 | 1 413 | 1 091 | |||
| Inwestycje krótkoterminowe | 0 | 0 | 3 | |||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 687 | 3 869 | 4 004 | |||
| Rozliczenia międzyokresowe | 696 | 351 | 550 | |||
| Aktywa długoterminowe sklasyfikowane jako | ||||||
| przeznaczone do sprzedaży | 0 | 0 | 0 | |||
| Aktywa obrotowe razem | 52 311 | 50 141 | 51 150 | |||
| SUMA AKTYWÓW | 91 961 | 90 004 | 93 111 | |||
| PASYWA | ||||||
| Kapitał własny | 71 778 | 70 577 | 71 589 | |||
| Kapitał podstawowy | 48 046 | 48 046 | 48 046 | |||
| Zyski zatrzymane: | 23 732 | 22 531 | 23 543 | |||
| - Kapitał zapasowy | 15 659 | 15 659 | 13 486 | |||
| - Kapitał z aktualizacji wyceny | 706 | 706 | 1 173 | |||
| - Zysk/strata z lat ubiegłych | 6 166 | 0 | 6 978 | |||
| - Wynik roku bieżącego | 1 201 | 6 166 | 1 906 | |||
| Zobowiązania długoterminowe | 4 259 | 4 718 | 7 289 | |||
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 706 | 1 154 | 2 692 | |||
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 556 | 562 | 870 | |||
| Pozostałe zobowiązania | 0 | 0 | 0 | |||
| Przychody przyszłych okresów | 0 | 0 | 0 | |||
| Rezerwa na odroczony podatek dochodowy Rezerwy na pozostałe zobowiązania i inne |
1 667 | 1 672 | 1 498 | |||
| obciążenia | 1 330 | 1 330 | 2 229 | |||
| Zobowiązania krótkoterminowe | 15 924 | 14 709 | 14 233 | |||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 6 829 | 6 714 | 6 809 | |||
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 465 | 481 | 726 | |||
| Pozostałe zobowiązania | 4 437 | 4 126 | 3 492 | |||
| Bieżąca część oprocentowanych kredytów | 2 464 | 2 050 | 2 345 | |||
| bankowych i pożyczek | ||||||
| Przychody przyszłych okresów | 0 | 0 | 0 | |||
| Rezerwy na pozostałe zobowiązania i inne obciążenia |
1 729 | 1 338 | 861 | |||
| SUMA PASYWÓW | 91 961 | 90 004 | 93 111 |
w tys. zł wg MSR
| Zyski zatrzymane | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKRÓCONE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM |
Kapitał podstawowy |
Kapitał zapasowy |
Kapitał z aktualizacj i wyceny |
Zysk/strata z lat ubiegłych |
Wynik roku bieżącego |
Kapitał własny ogółem |
| Stan na 01.01.2017 roku | 48 046 | 15 659 | 706 | 6 166 | 0 | 70 577 |
| Pokrycie straty | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wypłata dywidendy | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Korekta błędu podstawowego | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Różnice z aktualizacji wyceny | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wycena akcji | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zysk/strata z lat ubiegłych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Całkowite dochody ogółem, w tym: | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 201 | 1 201 |
| - Wynik okresu | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 201 | 1 201 |
| Stan na 31.03.2017 roku | 48 046 | 15 659 | 706 | 6 166 | 1 201 | 71 778 |
| Stan na 01.01.2016 roku | 48 046 | 13 486 | 1 173 | 6 978 | 0 | 69 683 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokrycie straty | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej | ||||||
| ich wartości nominalnej | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wypłata dywidendy | 0 | 0 | 0 | -4 805 | 0 | -4 805 |
| Korekta błędu podstawowego | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Różnice z aktualizacji wyceny | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wycena akcji | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zysk/strata z lat ubiegłych | 0 | 2 173 | 0 | -2 173 | 0 | 0 |
| Całkowite dochody ogółem, w tym: | 0 | 0 | -467 | 0 | 6 166 | 5 699 |
| - Wynik okresu | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 166 | 6 166 |
| Stan na 31.12.2016 roku | 48 046 | 15 659 | 706 | 0 | 6 166 | 70 577 |
| Stan na 01.01.2016 roku | 48 046 | 13 486 | 1 173 | 6 978 | 0 | 69 683 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokrycie straty | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nadwyżka ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wypłata dywidendy | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Korekta błędu podstawowego | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Różnice z aktualizacji wyceny | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wycena akcji | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zysk/strata z lat ubiegłych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Całkowite dochody ogółem, w tym: | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 906 | 1 906 |
| - Wynik okresu | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 906 | 1 906 |
| Stan na 31.03.2016 roku | 48 046 | 13 486 | 1 173 | 6 978 | 1 906 | 71 589 |
| w tys. zł wg MSR | ||
|---|---|---|
| SKRÓCONE SPRAWOZDANIE | od 01.01.2017 | od 01.01.2016 |
| Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH | do 31.03.2017 | do 31.03.2016 |
| 1 kwartał | 1 kwartał | |
| A. Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | ||
| (metoda pośrednia) | -1 449 | 1 176 |
| I. Zysk (strata) brutto | 1 585 | 2 358 |
| II. Korekty razem | -3 034 | -1 182 |
| 1. Udział w (zyskach) stratach netto jednostek wycenianych | ||
| metodą praw własności | 0 | 0 |
| 2. Amortyzacja | 1 451 | 1 443 |
| 3. (Zyski) straty z tytułu różnic kursowych | 83 | -8 |
| 4. Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | -412 | 52 |
| 5. (Zysk) strata z działalności inwestycyjnej | 375 | -194 |
| 6. Zmiana stanu rezerw | 391 | 743 |
| 7. Zmiana stanu zapasów | -271 | 828 |
| 8. Zmiana stanu należności | -4 723 | -2 647 |
| 9. Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i kredytów |
718 | -1 018 |
| 10. Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych | -345 | -235 |
| 11.Podatek dochodowy zapłacony/zwrócony | -301 | -146 |
| 12. Inne korekty | 0 | 0 |
| B. Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej | -1 568 | -466 |
| I. Wpływy | 439 | 368 |
| 1. Zbycie wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowych | ||
| aktywów trwałych | 0 | 367 |
| 2. Zbycie inwestycji w nieruchomości oraz wartości | ||
| niematerialne i prawne | 0 | 0 |
| 3. Z aktywów finansowych, w tym: | 439 | 1 |
| - zbycie aktywów finansowych | 0 | 0 |
| - dywidendy i udziały w zyskach | 439 | 0 |
| - odsetki | 0 | 0 |
| - inne wpływy z aktywów finansowych -spłacone pożyczki | 0 | 1 |
| 4 . Inne wpływy inwestycyjne w tym: | 0 | 0 |
| - różnice kursowe z tyt. tansakcji forward , opcji | 0 | 0 |
| - różnice kursowe inwestycyjne zrealizowane | 0 | 0 |
| - zaliczki inwestycyjne | 0 | 0 |
| II. Wydatki | -2 007 | -834 |
| 1. Nabycie wartości niematerialnych i prawnych oraz | ||
| rzeczowych aktywów trwałych | -2 007 | -834 |
| 2. Inwestycje w nieruchomości oraz wartości niematerialne | 0 | 0 |
| 3. Na aktywa finansowe, w tym: | 0 | 0 |
| - nabycie aktywów finansowych | 0 | 0 |
| - inne wydatki inwestycyjne-udzielone pożyczki | 0 | 0 |
| 4. Inne wydatki inwestycyjne-zaliczki inwestycyjne | 0 | 0 |
| C. Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | -82 | -980 |
| I. Wpływy | 478 | 0 |
| 1. Wpływy netto z emisji akcji (wydania udziałów) i innych | ||
| instrumentów kapitałowych oraz dopłat do kapitału | 0 | 0 |
| 2. Kredyty i pożyczki | 478 | 0 |
| 3. Inne wpływy finansowe |
0 | 0 |
| II. Wydatki | -560 | -980 |
| 1. Nabycie akcji (udziałów) własnych | 0 | 0 |
| 2. Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli | 0 | 0 |
| 3. Inne, niż wpłaty na rzecz właścicieli, wydatki z tytułu | ||
| podziału zysku | 0 | 0 |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe GK Relpol za I kw. 2017 r. Część dotycząca sprawozdania jednostkowego Relpol S.A.
| 4. Spłaty kredytów i pożyczek | -512 | -660 |
|---|---|---|
| 5. Wykup dłużnych papierów wartościowych | 0 | 0 |
| 6. Z tytułu innych zobowiązań finansowych | 0 | 0 |
| 7. Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego | -21 | -212 |
| 8. Odsetki | -27 | -52 |
| 9. Inne wydatki finansowe, faktoring | 0 | -56 |
| D. Przepływy pieniężne netto razem | -3 099 | -270 |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym: | -3 182 | -262 |
| - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | 83 | -8 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu, w tym: | 3 869 | 4 266 |
| - różnice kursowe | -105 | -92 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu, w tym: | 687 | 4 004 |
| - różnice kursowe | -22 | -100 |
3. Podsumowanie działalności spółki w I kw. 2017 r.
Wybrane jednostkowe dane finansowe
| WYSZCZEGÓLNIENIE | od 01.01.2017 do 31.03.2017 |
od 01.01.2016 do 31.03.2016 |
Zmiana |
|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży w tys. zł | 29 004 | 28 359 | +2,3 % |
| Zysk brutto na sprzedaży w tys. zł | 6 710 | 7 050 | -4,8 % |
| Marża brutto na sprzedaży (%) | 23,1 % | 24,9 % | -1,8 p.p. |
| EBITDA w tys. zł | 3 605 | 3 912 | -7,8 % |
| Marża EBITDA (%) | 12,4 % | 13,8 % | -1,4 p.p. |
| EBIT w tys. zł | 2 154 | 2 469 | -12,8 % |
| Marża EBIT (%) | 7,4 % | 8,7 % | -1,3 p.p. |
| Zysk netto | 1 201 | 1 906 | -37,0 % |
| Marża zysku netto | 4,1% | 6,7 % | -2,6 p.p. |
Przychody ze sprzedaży osiągnięte przez Spółkę w I kw. 2017 r. były najwyższe w historii jej działalności. Były one o 2,3% wyższe w stosunku do I kw. 2016 r. oraz o 19,5 wyższe niż w IV kw. 2016 r. Dynamika ta wynika to ze wzrostu sprzedaży eksportowej do Azji, obu Ameryk i Australii. Przychody spółki byłyby jeszcze wyższe, gdyby nie wciąż niski poziom inwestycji w kraju, w sektorze energetycznym i elektrotechnicznym, gdzie trafiają wyroby spółki.
Wyższe koszty produkcji spowodowane wzrostem cen surowców, wzrostem wynagrodzeń oraz bieżącymi kosztami działalności, a także pozostałe czynniki jak niższy kurs euro, ujemne różnice kursowe, utrzymująca się słaba koniunktura na rynku krajowym, presja cenowa i rosnące koszty dystrybucji oraz zmiana struktury sprzedaży (wzrosła sprzedaż wyrobów niskomarżowych), pogorszyły wynik finansowy i rentowności spółki. Zysk netto spółki w I kw. 2017 r. wyniósł 1.201 tys. zł, wobec 1.906 tys. zł w porównywalnym okresie roku ubiegłego. Marża brutto na sprzedaży zmniejszyła się o 1,8 punktu procentowego a marża zysku netto o 2,6 punktu procentowego.
Wskaźniki płynności wciąż utrzymują się na wysokim, stabilnym poziomie.
Pomimo wypłaty maksymalnej w historii spółki dywidendy kapitał własny był nieco wyższy niż w I kw. 2016 roku. W wyniku spłaty rat kredytowych i zobowiązań z tyt. leasingu o 7,1% zmniejszyły się zobowiązania spółki.
4. Dodatkowe informacje do sprawozdania jednostkowego.
Segmenty operacyjne dla jednostki dominującej Relpol S.A.
Segment operacyjny jest częścią składową jednostki:
- a) która angażuje się w działalność gospodarczą, w związku z którymi może uzyskiwać przychody i ponosić koszty (w tym przychody i koszty związane z transakcjami z innymi częściami składowymi tej samej jednostki),
- b) której wyniki działalności są regularnie przeglądane przez główny organ odpowiedzialny za podejmowanie decyzji operacyjnych w jednostce oraz wykorzystujący te wyniki przy decydowaniu o alokacji zasobów do segmentu i przy ocenie wyników działalności segmentu, a także,
- c) w przypadku której są dostępne oddzielne informacje finansowe.
Zgodnie z wymogami MSSF 8, należy identyfikować segmenty operacyjne w oparciu o wewnętrzne raporty dotyczące tych elementów, które są regularnie weryfikowane przez osoby decydujące o przydzielaniu zasobów do danego segmentu i oceniające jego wyniki finansowe.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że Relpol działa na rynku komponentów automatyki przemysłowej i jest to podstawowy segment jej działalności.
| Przychody i wyniki segmentów | Przychody | Wynik w segmencie | ||
|---|---|---|---|---|
| od 01.01.2017 do 31.03.2017 |
od 01.01.2016 do 31.03.2016 |
od 01.01.2017 do 31.03.2017 |
od 01.01.2016 do 31.03.2016 |
|
| Komponenty automatyki przemysłowej |
28 438 | 27 510 | 6 576 | 6 574 |
| Pozostałe segmenty | 566 | 849 | 134 | 476 |
| Razem z działalności kontynuowanej |
29 004 | 28 359 | 6 710 | 7 050 |
| Pozycje nieprzypisane | Koszty sprzedaży | 217 | 197 | |
| Koszty zarządu | 3 845 | 4 104 | ||
| Zysk(strata) ze sprzedaży | 2 648 | 2 749 | ||
| Pozostałe przychody operacyjne | 19 | 204 | ||
| Pozostałe koszty operacyjne | 513 | 484 | ||
| Zysk(strata)z działalności operacyjnej |
2 154 | 2 469 | ||
| Przychody finansowe | 19 | 26 | ||
| Koszty finansowe | 588 | 137 | ||
| Zysk brutto (strata) z działalności kontynuowanej |
1 585 | 2 358 | ||
| Podatki | 384 | 452 | ||
| Pozostałe zmniejszenia zysku | 0 | 0 | ||
| Zysk (strata) netto z działalności gospodarczej kontynuowanej |
1 201 | 1 906 | ||
| Wynik netto na działalności zaniechanej |
0 | 0 | ||
| Wynik netto na działalności sprzedanej |
0 | 0 | ||
| Wynik netto | 1 201 | 1 906 |
| Aktywa i zobowiązania segmentów | od 01.01.2017 do 31.03.2017 |
od 01.01.2016 do 31.03.2016 |
|---|---|---|
| Komponenty automatyki przemysłowej | 87 526 | 87 654 |
| Pozostałe segmenty | 4 050 | 5 072 |
| Razem aktywa segmentów | 91 576 | 92 726 |
| Amortyzacja | Zwiększenie aktywów trwałych | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| od 01.01.2017 | od 01.01.2016 | od 01.01.2017 | od 01.01.2016 | ||
| Pozostałe informacje o segmentach | do 31.03.2017 | do 31.03.2016 | do 31.03.2017 | do 31.03.2016 | |
| Komponenty automatyki przemysłowej | 1 361 | 1 339 | 904 | 435 | |
| Pozostałe segmenty | 90 | 104 | 5 | 1 | |
| Razem działalność kontynuowana | 1 451 | 1 443 | 909 | 436 |
Informacje dotyczące korekt z tyt. rezerw i odpisów aktualizujących aktywa spółki.
| Stan na | Obroty w I-III 2017 r. | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan odpisów aktualizujących aktywa | 01.01.2017 | Rozwiązano | Wykorzystano | Utworzono | 31.03.2017 | |
| I. Odpis akt. wartości śr. trwałych i | ||||||
| podobne | 2 567 | 0 | 0 | 0 | 2 567 | |
| II. Odpis aktualizujący należności | ||||||
| długoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| III. Odpis akt. długoterminowe aktywa | ||||||
| - udziały w podmiotach | ||||||
| powiązanych | 1 459 | 0 | 0 | 0 | 1 459 | |
| IV. Odpis aktualizujący wartość | ||||||
| zapasów | 1 173 | 6 | 0 | 0 | 1 167 | |
| V. Odpis akt. należności z tyt. dostaw | 142 | 0 | 0 | 12 | 154 | |
| VI. Odpis aktualizujący inne | ||||||
| należności | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| VII. Odpis aktualizujący należności | ||||||
| dochodzone na drodze sądowej | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| VIII. Odpis aktualizujący | ||||||
| krótkoterminowe aktywa finansowe | 267 | 17 | 0 | 2 | 252 | |
| Razem | 5 608 | 23 | 0 | 14 | 5 599 |
| Stan na | Obroty w I-III 2017 r. | Stan na | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Stan rezerw | 01.01.2017 | Rozwiązano | Wykorzystano | Utworzono | 31.03.2017 |
| I. Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne |
1 782 | 0 | 0 | 0 | 1 782 |
| II. Pozostałe rezerwy (w tym na przyszłe zobowiązania) |
886 | 0 | 6 | 397 | 1 277 |
| - na urlopy wypoczynkowe | 511 | 0 | 0 | 397 | 908 |
| - pozostałe | 375 | 0 | 6 | 0 | 369 |
| Razem | 2 668 | 0 | 6 | 397 | 3 059 |
Informacja o aktywach i rezerwach z tyt. odroczonego podatku dochodowego w spółce.
| 31.03.2017 | 31.03.2016 | |
|---|---|---|
| Aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 1 398 | 1 484 |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 3 065 | 2 982 |
| Nadwyżka rezerwy nad aktywem | -1.667 | -1.498 |
W sprawozdaniu z sytuacji finansowej aktywo i rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego prezentowane są per saldo.
Transakcje Relpol S.A. z podmiotami powiązanymi
| Na zw a dm iot p o u |
Sp da ż p rze ią p ow |
dm iot o om zan y m |
Za ku p y o ią p ow |
ów d p dm iot o h zan y c |
Dy i w |
de dy n |
Na le żn śc o do sta w |
i z łu ty tu i u ług s |
Po łe sta zo |
le żn śc i na o |
Zo bo ią w zan do sta w |
ia łu z t tu y i u ług s |
Po łe sta zo zo |
bo ią ia w zan |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 1. 0 3. 2 0 1 7 |
3 1. 0 3. 2 0 1 6 |
3 1. 0 3. 2 0 1 7 |
3 1. 0 3. 2 0 1 6 |
3 1. 0 3. 2 0 1 7 |
3 1. 0 3. 2 0 1 6 |
3 1. 0 3. 2 0 1 7 |
3 1. 0 3. 2 0 1 6 |
3 1. 0 3. 2 0 1 7 |
3 1. 0 3. 2 0 1 6 |
3 1. 0 3. 2 0 1 7 |
3 1. 0 3. 2 0 1 6 |
3 1. 0 3. 2 0 1 7 |
3 1. 0 3. 2 0 1 6 |
|
| Re lp l- A lte o ra |
||||||||||||||
| sp. o.o z |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 5 2 |
2 4 0 |
0 | 0 | 0 | 0 |
| lp l D P Re o |
||||||||||||||
| A lte * ra |
0 | 2 8 9 |
4 7 7 |
8 5 8 |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 3 6 |
5 2 4 |
6 7 9 |
0 | 0 |
| lp l- j. Re M o v |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Re lp l- E lt im o |
||||||||||||||
| Sp * . z o.o |
1 1 9 |
1 3 2 |
0 | 0 | 0 | 0 | 6 3 |
4 3 |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Re lp l o |
||||||||||||||
| E le ktr i k * on |
0 | 0 | 8 1 3 |
8 3 4 |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 8 4 |
3 8 8 |
0 | 0 |
| Ra zem |
5 0 4 |
6 9 4 |
1 5 8 7 |
1 6 9 2 |
0 | 0 | 4 3 5 |
2 1 3 |
2 5 2 |
3 6 7 |
9 0 8 |
1 0 6 7 |
0 | 0 |
* spółki objęte konsolidacją. W tabeli pokazano transakcje z tymi spółkami, ale w sprawozdaniu skonsolidowanym wzajemne obroty tych spółek zostały wyłączone poprzez wprowadzone korekty konsolidacyjne.
Zmiany sposobu prezentacji pozycji jednostkowego sprawozdania finansowego.
W wyniku analizy zapisów MSR 18 w sprawozdaniu za 2016 rok Spółka zmieniła sposób prezentacji rezerwy na bonusy. W roku bieżącym w Sprawozdaniu kwota rezerw dotyczących bonusów należnych odbiorcom została zaprezentowana jako pomniejszenie należności z tytułu dostaw i usług.
W wyniku analizy zapisów MSR 2 w sprawozdaniu za 2016 roku Spółka zmieniła sposób prezentacji nakładów na wykonanie środków trwałych. W sprawozdaniu kwota nakładów na wykonanie środków trwałych została zaprezentowana w pozycji środki trwałe i została przeniesiona z pozycji zapasów.
W wyniku wprowadzonych zmian, w okresie porównawczym suma bilansowa na dzień 01.01.2016 r. zmniejszyła się o 128 tys. zł a na 31.03.2016 roku o 198 tys. zł.
Poniższe tabele prezentują dane porównywalne z uwzględnieniem wymienionych korekt:
| w tys. zł | |||
|---|---|---|---|
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ |
01.01.2016 było przed zmiany zmianami |
01.01.2016 jest po zmianach |
|
| AKTYWA | |||
| Aktywa trwałe (długoterminowe) | 42 269 | 287 | 42 556 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 33 011 | 287 | 33 298 |
| Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) | 50 189 | -415 | 49 774 |
| Zapasy | 23 867 | -287 | 23 580 |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 19 807 | -128 | 19 679 |
| SUMA AKTYWÓW | 92 458 | -128 | 92 330 |
| PASYWA | |||
| Zobowiązania krótkoterminowe | 15 976 | -128 | 15 848 |
| Rezerwy na pozostałe zobowiązania i inne obciążenia |
1 344 | -128 | 1 216 |
| SUMA PASYWÓW | 92 458 | -128 | 92 330 |
| w tys. zł | ||
|---|---|---|
| 31.03.2016 było przed zmianami |
zmiany | 31.03.2016 jest po zmianach |
| 41 961 | ||
| 32 170 | 375 | 32 545 |
| 51 723 | -573 | 51 150 |
| 23 127 | -375 | 22 752 |
| 22 948 | -198 | 22 750 |
| 93 309 | -198 | 93 111 |
| 41 586 | 375 |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe GK Relpol za I kw. 2017 r. Część dotycząca sprawozdania jednostkowego Relpol S.A.
PASYWA
| Zobowiązania krótkoterminowe | 14 431 | -198 | 14 233 |
|---|---|---|---|
| Rezerwy na pozostałe zobowiązania i inne obciążenia |
1 059 | -198 | 861 |
| SUMA PASYWÓW | 93 309 | -198 | 93 111 |
Podpisy członków Zarządu:
.................................... ………………………….
Adam Ambroziak Rafał Gulka Członek Rady Nadzorczej Prezes Zarządu delegowany do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu