AI assistant
Profilgruppen — Interim / Quarterly Report 2022
Apr 21, 2022
3191_10-q_2022-04-21_35244d17-6ddc-412c-bbad-35d26d778cec.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer

Delårsrapport 1 januari – 31 mars 2022
Starkt resultat i första kvartalet
Första kvartalet
- Intäkter 751,9 Mkr (460,1), upp 63 procent jämfört med föregående år
- Rörelseresultat 47,4 Mkr (35,1), efter negativa engångseffekter om 4,8 Mkr (positiva 18,0)
- Rörelsemarginal 6,3 procent (7,6)
- Nettoresultat 33,7 Mkr (24,3)
- Kassaflöde från den löpande verksamheten -62,9 Mkr (63,4)
- Resultat per aktie 4,36 kr (3,26)
ProfilGruppens vd och koncernchef, Fredrik Zöögling kommenterar:
"I första kvartalet ser vi effekterna av de förbättringsprojekt som initierades under förra året. Aktiviteterna för att stärka rörelseresultatet och anpassa verksamheten till fortsatt kraftiga kostnadsökningar pågår. Vår säkring av metallpriset på råvarumarknaden har minskat effekterna av de stora fluktuationerna i aluminiumpriset. Sammantaget redovisar vi ett starkt första kvartal med en förbättring av resultatet före engångseffekter från 17 till 52 Mkr ."



Intäkter och resultat i första kvartalet
Koncernens intäkter för första kvartalet 2022 uppgick till 751,9 Mkr (460,1), en ökning med cirka 63 procent jämfört med samma period föregående år. Den främsta orsaken till intäktsökningen är stigande råvarupriser. Leveransvolymerna har ökat med cirka 6 procent till 10 725 ton (10 150) aluminiumprofiler.
Under det första kvartalet producerade koncernen 10 450 ton aluminiumprofiler (9 875).
Rörelseresultatet för årets första kvartal uppgick till 47,4 Mkr (35,1). Det motsvarar en rörelsemarginal om 6,3 procent (7,6).
Råvarupriset har fortsatt att stiga under första kvartalet. Lagereffekten av detta har reducerats genom hedgning av råvarupriset och det redovisade rörelseresultatet har påverkats med en nettoeffekt om - 4,8 Mkr (18,0).
Övriga kostnader jämfört med samma period föregående år har ökat kraftigt, i första hand avseende energi och insatsvaror.
Resultatet före skatt uppgick till 42,5 Mkr (30,6).
Resultatet per aktie (ingen utspädning finns) uppgick till 4,36 kronor (3,26).
Investeringar
Investeringarna har under årets första kvartal uppgått till totalt 28,0 Mkr (22,6) exklusive förändring i nyttjanderättstillgångar.
Investeringarna består främst av olika kapacitetshöjande åtgärder samt investeringar i pressverktyg.
Finansiering och likviditet
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -62,9 Mkr (63,4) och efter investeringsverksamheten till -91,5 Mkr (34,5). Det försämrade kassaflödet har främst orsakats av ökade kundfordringar på grund av höga leveranser i slutet på kvartalet. Lagervärdet har ökat på grund av realiserad råvaruhedge i kvartalet samt stigande råvarupriser.
Under första kvartalet föregående år mottog ProfilGruppen likviditetsstöd om 51,9 Mkr.
Likviditetsreserven uppgick den 31 mars 2022 till 126,2 Mkr (219,6).
Balansomslutningen vid utgången av första kvartalet var 1 652,8 Mkr (1 247,2).
Nettoskulden uppgick den 31 mars 2022 till 302,3 Mkr (189,0) och nettoskuld/EBITDA till 1,1 gånger (1,7), ProfilGruppens mål är en nettoskuld/EBITDA om < 2,0.
Personal
Medelantal anställda i koncernen under första kvartalet var 578 (504). Antalet anställda i koncernen per den 31 mars 2022 uppgick till 577 (519).




Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Bolagets risker och riskhantering beskrivs i årsredovisningen för 2021.
För närvarande råder en exceptionell osäkerhet och oförutsägbarhet i världen. Detta orsakar störningar i ProfilGruppens försörjningskedjor i olika grad. Som en följd av kriget i Ukraina har bland annat alternativa försörjningskedjor upprättats för att eliminera köp från Ryssland eller ryskägda bolag.
Genom en aktiv omvärldsbevakning anpassar vi oss löpande till förändringar.
Utsikter för 2022
Den geopolitiska oron är stor och påverkar marknaden i stort för såväl varor som tjänster. Våra åtgärder på inköpssidan samt en god orderingång ger stöd för ett stabilt andra kvartal. Nuvarande marknadspris på aluminium ger stöd för höga lagereffekter under kommande kvartal.
Utsikter för 2022 publicerade den 10 februari 2022:
Branschorganisationen European Aluminiums prognos ger stöd för förväntningar om fortsatt hög efterfrågan. Pågående resultatförbättrande åtgärder förväntas ge en mycket positiv effekt under första halvåret.
Geopolitisk oro kan komma att påverka såväl råvarumarknad som efterfrågan.
Årsstämma
Årsstämma 2022 kommer att äga rum kl 16.00 tisdagen den 26 april 2022. Aktieägare hälsas då välkomna till Folkets Hus i Åseda. Sista anmälningsdag är den 21 april 2022.
Finansiell rapportering 2022
Delårsrapportering för 2022 kommer att lämnas enligt följande:
Delårsrapport andra kvartalet 14 juli, klockan 14.00 Delårsrapport tredje kvartalet 18 oktober, klockan 14.00.


Koncernens totalresultat i sammandrag
| Kvartal 1 | Kvartal 1 | 12 mån | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr Not |
2022 | 2021 | rullande | 2021 |
| Intäkter | 751,9 | 460,1 | 2 411,4 | 2 119,6 |
| Kostnad för sålda varor 2 |
-673,6 | -397,2 | -2 106,5 | -1 830,1 |
| Bruttoresultat | 78,3 | 62,9 | 304,9 | 289,5 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,0 | 0,0 | 6,8 | 6,8 |
| Försäljningskostnader | -17,7 | -14,5 | -65,0 | -61,8 |
| Administrationskostnader | -13,2 | -13,3 | -55,8 | -55,9 |
| Övriga rörelsekostnader | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Rörelseresultat | 47,4 | 35,1 | 190,9 | 178,6 |
| Finansiella intäkter | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
| Finansiella kostnader 3 |
-5,0 | -4,6 | -13,4 | -13,0 |
| Finansiella poster | -4,9 | -4,5 | -13,3 | -12,9 |
| Resultat före skatt | 42,5 | 30,6 | 177,6 | 165,7 |
| Skatt | -8,8 | -6,3 | -35,4 | -32,9 |
| Periodens resultat | 33,7 | 24,3 | 142,2 | 132,8 |
| Varav hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets ägare | 32,2 | 24,2 | 135,7 | 127,7 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 1,5 | 0,1 | 6,5 | 5,1 |
| Resultat per aktie, kr (ingen utspädning finns) | 4,36 | 3,26 | 18,36 | 17,26 |
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | ||||
| Periodens resultat | 33,7 | 24,3 | 142,2 | 132,8 |
| Säkringsreserv | 0,2 | -4,8 | -8,7 | -13,7 |
| Omräkningsreserv | 0,1 | 0,1 | -8,7 | -13,7 |
| Uppskjuten skatt på ovanstående | -0,1 | 0,8 | 0,1 | 0,1 |
| Summa poster som kommer att omklassificeras till nettoresultatet: | 0,2 | -3,9 | -6,6 | -10,7 |
| Omvärderingar av förmånsbestämda åtaganden | 0,4 | 0,0 | 0,6 | 0,2 |
| Summa poster som inte kommer att omklassificeras till nettoresultatet: | 0,4 | 0,0 | 0,6 | 0,2 |
| Periodens totalresultat | 34,3 | 20,4 | 136,2 | 122,3 |
| Varav periodens totalresultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets ägare | 32,8 | 20,3 | 129,7 | 117,2 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 1,5 | 0,1 | 6,5 | 5,1 |
Koncernens finansiella ställning i sammandrag
| 31 mar | 31 mar | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr Not |
2022 | 2021 | 2021 |
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 25,4 | 31,9 | 27,0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 595,8 | 572,8 | 584,8 |
| Nyttjanderättstillgångar | 13,5 | 17,0 | 13,9 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0,2 | 0,2 | 0,2 |
| Uppskjuten skattefordran | 0,1 | 0,0 | 0,1 |
| Summa anläggningstillgångar | 635,0 | 621,9 | 626,0 |
| Varulager | 462,9 | 261,0 | 421,7 |
| Kortfristiga fordringar 4 |
493,2 | 296,2 | 374,4 |
| Likvida medel | 61,7 | 68,1 | 28,4 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 017,8 | 625,3 | 824,5 |
| Summa tillgångar | 1 652,8 | 1 247,2 | 1 450,5 |
| Eget kapital | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 571,7 | 441,9 | 538,9 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 15,2 | 24,1 | 13,7 |
| Summa eget kapital | 586,9 | 466,0 | 552,6 |
| Skulder | |||
| Räntebärande skulder och avsättningar | 133,9 | 165,3 | 138,8 |
| Uppskjutna skatteskulder | 70,0 | 61,5 | 69,5 |
| Summa långfristiga skulder | 203,9 | 226,8 | 208,3 |
| Räntebärande skulder | 230,0 | 91,8 | 98,3 |
| Ej räntebärande skulder 4 |
632,0 | 462,6 | 591,3 |
| Summa kortfristiga skulder | 862,0 | 554,4 | 689,6 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 652,8 | 1 247,2 | 1 450,5 |
Delårsrapport 1 januari – 31 mars 2022 ProfilGruppen AB (publ) Sida 4 av 9
Koncernens förändringar i eget kapital i sammandrag
| Kvartal 1 | Kvartal 1 | ||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2022 | 2021 | 2021 |
| Totalt eget kapital vid periodens början | 552,6 | 445,6 | 445,6 |
| Förändringar hänförliga till moderbolagets ägare: | |||
| Periodens totalresultat | 32,8 | 20,3 | 117,2 |
| Förändringar hänförliga till innehav utan bestämmande inflytande: | |||
| Periodens totalresultat | 1,5 | 0,1 | 5,1 |
| Utdelning | 0,0 | 0,0 | -15,3 |
| Totalt eget kapital vid periodens slut | 586,9 | 466,0 | 552,6 |
Koncernens kassaflöde i sammandrag
| Kvartal 1 | Kvartal 1 | 12 mån | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr Not |
2022 | 2021 | rullande | 2021 |
| Den löpande verksamheten | ||||
| Rörelseresultat | 47,4 | 35,1 | 190,9 | 178,6 |
| Av- och nedskrivningar | 20,4 | 17,8 | 80,0 | 77,4 |
| Övriga ej kassaflödespåverkande poster | -1,1 | -2,6 | 0,3 | -1,2 |
| Erhållen/Erlagd ränta | 0,7 | -1,9 | -5,6 | -8,2 |
| Betald skatt | 1,7 | -1,0 | -6,0 | -8,7 |
| Kassaflöde före förändringar av rörelsekapitalet | 69,1 | 47,4 | 259,6 | 237,9 |
| Varulager | -43,3 | -18,6 | -197,5 | -172,8 |
| Rörelsefordringar | -117,6 | -80,9 | -204,8 | -168,1 |
| Rörelseskulder | 28,9 | 115,5 | 141,2 | 227,8 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -62,9 | 63,4 | -1,5 | 124,8 |
| Investeringar i anläggningstillgångar | -28,6 | -28,9 | -91,7 | -92,0 |
| Försäljning av anläggningstillgångar | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -28,6 | -28,9 | -91,7 | -92,0 |
| Utdelning 1) | 0,0 | 0,0 | -15,3 | -15,3 |
| Upptagna lån | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Förändring av checkkredit | 134,2 | -25,6 | 138,9 | -20,9 |
| Amortering av lån | -8,0 | -6,9 | -28,8 | -27,7 |
| Amortering av leasingskuld | -1,8 | -1,8 | -6,9 | -6,9 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 124,4 | -34,3 | 87,9 | -70,8 |
| Periodens kassaflöde | 32,9 | 0,2 | -5,3 | -38,0 |
| Likvida medel vid periodens början | 28,4 | 65,1 | 68,1 | 65,1 |
| Kursdifferens i likvida medel | 0,4 | 2,8 | -1,1 | 1,3 |
| Likvida medel vid periodens slut | 61,7 | 68,1 | 61,7 | 28,4 |
| Likviditetsreserv | 126,2 | 219,6 | 176,9 |
1) Hela beloppet avser innehav utan bestämmande inflytande.

Moderbolaget
Moderbolagets intäkter uppgick till 9,0 Mkr (8,7) och utgörs av hyror från bolag i koncernen. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 5,8 Mkr (5,9).
Investeringar i moderbolaget under första kvartalet 2022 uppgår till 0,9 Mkr (1,6) och avser fastighetsrelaterade investeringar.
Moderbolaget har ingen anställd (ingen). Moderbolagets risker och osäkerhetsfaktorer avviker inte väsentligt från koncernens.
Moderbolagets resultaträkning i sammandrag
| Kvartal 1 | Kvartal 1 | ||
|---|---|---|---|
| Mkr Not |
2022 | 2021 | 2021 |
| Intäkter | 9,0 | 8,7 | 34,9 |
| Kostnad för sålda varor | -1,9 | -1,9 | -6,8 |
| Bruttoresultat | 7,1 | 6,8 | 28,1 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Administrationskostnader | -1,3 | -1,1 | -4,8 |
| Rörelseresultat | 5,8 | 5,7 | 23,3 |
| Resultat från andelar i dotterbolag | 0,0 | 0,0 | 35,7 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 0,0 | 0,2 | 0,3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Resultat efter finansiella poster | 5,8 | 5,9 | 59,3 |
| Bokslutsdispositioner | 0,0 | 0,0 | -6,2 |
| Resultat före skatt | 5,8 | 5,9 | 53,1 |
| Skatt | -1,2 | -1,2 | -3,7 |
| Periodens resultat | 4,6 | 4,7 | 49,4 |
| Rapport över moderbolagets totalresultat | |||
| Periodens resultat | 4,6 | 4,7 | 49,4 |
| Poster som kommer att omklassificeras till nettoresultatet | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Poster som inte kommer att omklassificeras till nettoresultatet | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Periodens totalresultat | 4,6 | 4,7 | 49,4 |
Moderbolagets balansräkning i sammandrag
| 31 mar | 31 mar | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr Not |
2022 | 2021 | 2021 |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 184,8 | 187,5 | 185,6 |
| Finansiella placeringar (aktier i dotterbolag) | 87,9 | 87,9 | 87,9 |
| Summa anläggningstillgångar | 272,7 | 275,4 | 273,5 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 0,5 | 0,7 | 0,5 |
| Kassa och bank | 29,1 | 0,6 | 24,9 |
| Summa omsättningstillgångar | 29,6 | 1,3 | 25,4 |
| Summa tillgångar | 302,3 | 276,7 | 298,9 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 225,7 | 176,4 | 221,2 |
| Obeskattade reserver | 67,0 | 60,8 | 67,0 |
| Uppskjutna skatteskulder | 3,5 | 3,3 | 3,4 |
| Långfristiga skulder | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Kortfristiga skulder | 6,1 | 36,2 | 7,3 |
| Summa eget kapital och skulder | 302,3 | 276,7 | 298,9 |

Noter
Not 1 - Redovisningsprinciper
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering. Moderbolagets redovisningar har upprättats enligt Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2 Redovisning för juridiska personer. De redovisningsprinciper som tillämpas för koncernen stämmer överens med de principer som används vid upprättandet av den senaste årsredovisningen.
Not 2 - Av– och nedskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar
| Mkr | Kvartal 1 2022 |
Kvartal 1 2021 |
12 mån rullande |
2021 |
|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 1,6 | 1,6 | 6,6 | 6,6 |
| Byggnader och mark | 1,4 | 1,6 | 6,1 | 6,3 |
| Maskiner och inventarier | 15,5 | 12,8 | 60,1 | 57,4 |
| Nyttjanderättstillgångar | 1,9 | 1,8 | 7,2 | 7,1 |
| Totalt | 20,4 | 17,8 | 80,0 | 77,4 |
| varav nedskrivningar | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Not 3 – Finansiella kostnader
| Mkr | Kvartal 1 2022 |
Kvartal 1 2021 |
12 mån rullande |
2021 |
|---|---|---|---|---|
| Räntekostnader | 1,3 | 1,1 | 4,8 | 4,6 |
| Orealiserade kursomvärderingar valutalån (vinst neg, förlust pos) | 1,2 | 2,6 | 1,0 | 2,4 |
| Övriga finansiella kostnader | 2,5 | 0,9 | 7,6 | 6,0 |
| Totalt | 5,0 | 4,6 | 13,4 | 13,0 |
Not 4 - Koncernens finansiella instrument värderade till verkligt värde i rapporten över finansiell ställning
| Mkr | 31 mar 2022 |
31 mar 2021 |
31 dec 2021 |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | |||
| Råvaruderivat | 1,3 | - | 0,0 |
| Valutaderivat | 0,1 | 2,2 | 0,3 |
| Kortfristiga ej räntebärande skulder | |||
| Råvaruderivat | 8,9 | - | 11,5 |
| Valutaderivat | 3,2 | 0,3 | 2,0 |
| Såväl råvaru- som valutaderivat används för säkring och är värderade på nivå 2 enligt IFRS 13. Terminskontrakt råvara (LME för aluminium) |
|||
| Säkrad volym, ton | 7 800 | - | 6 500 |
| Nominellt belopp, MUSD | 26,4 | - | 17,0 |
| Senaste förfallotidpunkt | 2022-07-18 | - | 2022-01-26 |
| Terminskontrakt valuta | |||
| Säkrat nettoinflöde, MDKK | 0,0 | 5,0 | 0,0 |
| Säkrat nettoinflöde, MEUR | 24,5 | 14,2 | 29,6 |
| Nominellt belopp | 252,3 | 155,3 | 304,8 |
| Senaste förfallotidpunkt | 2024-11-29 | 2024-03-28 | 2024-11-29 |
Not 5 - Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
| 31 mar | 31 mar | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2022 | 2021 | 2021 |
| Fastighetsinteckningar | 82,9 | 82,9 | 82,9 |
| Företagsinteckningar | 290,0 | 341,5 | 290,0 |
| Aktier i dotterbolag | 353,2 | 252,2 | 323,5 |
| Tillgångar med äganderättsförbehåll | 9,2 | 0,0 | 12,3 |
| Garantiåtaganden pensioner | 0,2 | 0,2 | 0,2 |
Not 6 - Närståenderelationer
Inga närståendetransaktioner som väsentligt påverkat koncernens resultat eller finansiella ställning har skett under perioden. Utöver de koncerninterna hyresintäkterna i moderbolaget har inga väsentliga närståendetransaktioner heller skett i moderbolaget.
Nyckeltal
| Koncernen | Kvartal 1 2022 |
Kvartal 1 2021 |
12 mån rullande |
2021 |
|---|---|---|---|---|
| Intäkter, Mkr | 751,9 | 460,1 | 2 411,4 | 2 119,6 |
| Resultat före av- och nedskrivningar (EBITDA), Mkr | 67,8 | 52,9 | 270,9 | 256,0 |
| Rörelseresultat, Mkr | 47,4 | 35,1 | 190,9 | 178,6 |
| Rörelsemarginal, % | 6,3 | 7,6 | 7,9 | 8,4 |
| Resultat före skatt, Mkr | 42,5 | 30,6 | 177,6 | 165,7 |
| Resultatmarginal, % | 5,7 | 6,7 | 7,4 | 7,8 |
| Avkastning på eget kapital, % | 23,7 | 21,3 | 27,0 | 26,6 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 20,1 | 17,5 | 21,8 | 22,4 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr | -62,9 | 63,4 | -1,5 | 124,8 |
| Investeringar, Mkr | 28,0 | 22,9 | 89,3 | 84,2 |
| Likviditetsreserv, Mkr | 126,2 | 219,6 | - | 176,9 |
| Räntebärande nettoskuld, Mkr | 302,3 | 189,0 | - | 208,8 |
| Nettoskuld/EBITDA, ggr | 1,1 | 1,7 | - | 0,8 |
| Räntebärande skulder och räntebärande avsättningar, Mkr | 364,0 | 257,1 | - | 237,2 |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,5 | 0,4 | - | 0,4 |
| Balansomslutning, Mkr | 1 652,8 | 1 247,2 | - | 1 450,5 |
| Soliditet, % | 35,5 | 37,4 | - | 38,1 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr | 3,5 | 2,5 | 2,9 | 2,8 |
| Andel riskbärande kapital, % | 39,7 | 42,3 | - | 42,9 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 34,4 | 24,6 | 39,7 | 36,9 |
| Medelantal anställda (motsvarande heltidstjänster) | 578 | 504 | 557 | 542 |
| Intäkter per anställd (medelantal), Tkr | 1 301 | 913 | 4 329 | 3 911 |
| Resultat efter finansiella poster per anställd (medelantal), Tkr | 74 | 61 | 319 | 306 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental (Ingen utspädning finns) | 7 399 | 7 399 | 7 399 | 7 399 |
| Antal aktier vid periodens slut, tusental | 7 399 | 7 399 | 7 399 | 7 399 |
| Resultat per aktie, kr | 4,36 | 3,26 | 18,36 | 17,26 |
| Eget kapital per aktie, kr | 77,27 | 59,72 | - | 72,82 |
Ovanstående nyckeltal presenteras för att sammanfatta den finansiella rapporten och underlätta läsarens översikt av ProfilGruppens finansiella ställning. Definitioner samt avstämning finns på ProfilGruppens hemsida: www.profilgruppen.se.
Avrundningsdifferenser kan förekomma. Vid beräkning av nyckeltalen avkastning på eget respektive sysselsatt kapital samt kapitalomsättningshastighet har resultat och omsättning för perioden uppräknats till tolv månader. Nyckeltalen avser koncernen och baseras på koncernens siffror inklusive innehav utan bestämmande inflytande, med undantag av resultat per aktie samt eget kapital per aktie.
Undertecknade försäkrar att delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och företagets ställning och resultat, samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.
Åseda den 21 april 2022
Styrelsen i ProfilGruppen AB (publ) Orgnr 556277-8943
Delårsrapporten har inte granskats av bolagets revisorer.
Korta fakta om ProfilGruppen
- Visionen är att vara den mest eftertraktade leverantören av innovativa profillösningar av aluminium i norra Europa
- Ett samarbete med ProfilGruppen ska vara okomplicerat och med personligt engagemang
- Aluminium är vårt val, det är mer fördelaktigt ur ett livscykelperspektiv än många alternativ och gör att vi kan utveckla hållbara produkter
- Strängpressade profiler och komponenter i aluminium används i många branscher, exempelvis inredning, bygg, fordon och elektronik
- Egen tillverkning sker uteslutande i Åseda och omfattar:
- Fyra presslinjer för tillverkning av aluminiumprofiler
- Anodiseringsanläggning för ytbehandling
- Vidareförädling i form av exempelvis skärande bearbetning, bockning och stansning
- Helautomatiserade anläggningar för bearbetning, lackering och förpackning av inredningsdetaljer
- Ett tiotal underleverantörer breddar utbudet av förädlingsmöjligheter
- Certifiering enligt IATF 16949, ISO 14001 och ISO 45001
- Startades 1981 i småländska Åseda
- Noterades på Stockholmsbörsen 1997 och återfinns på listan Small cap
För mer information, vänligen kontakta
Fredrik Zöögling, VD och koncernchef Tel: 070-932 16 50 [email protected]
Niklas Danielsson, CFO Tel: 070-626 95 37 [email protected]
Aktuell information och foto för fri publicering finns på www.profilgruppen.se
Delårsrapport 1 januari – 31 mars 2022 ProfilGruppen AB (publ)
Sida 9 av 9