Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Profilgruppen Interim / Quarterly Report 2021

Apr 20, 2021

3191_10-q_2021-04-20_afd8b0da-96a1-49ab-8191-6f4c1b076a5b.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Delårsrapport 1 januari – 31 mars 2021

Bra resultat efter positiv engångseffekt

Första kvartalet

  • Intäkter 460,1 Mkr (401,1), upp 15 procent jämfört med föregående år
  • Rörelseresultat 35,1 Mkr (26,0), efter positiva engångseffekter om 18,0 Mkr (0,0)
  • Rörelsemarginal 7,6 procent (6,5)
  • Nettoresultat 24,3 Mkr (11,4)
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten 63,4 Mkr (-7,2), varav 51,9 Mkr (0,0) avser likviditetsstöd
  • Resultat per aktie 3,26 kr (1,26)

ProfilGruppens vd och koncernchef, Fredrik Zöögling kommenterar:

"Vår produktionsapparat har gått för högtryck hela kvartalet. Leveranserna från den nya pressanläggningen ökar successivt och den har producerat i treskift sedan slutet av förra året. Nästa steg tas i andra kvartalet. Det operativa resultatet, rensat för engångseffekter, är något lägre än samma period förra året, vilket är enligt förväntningarna."

Intäkter och resultat i första kvartalet

Koncernens intäkter i första kvartalet 2021 uppgick till 460,1 Mkr (401,1), en ökning med cirka 15 procent jämfört med samma period föregående år. Den främsta orsaken till intäktsökningen är att leveransvolymerna har ökat med cirka 28 procent till 10 150 ton (7 900) aluminiumprofiler. Volymökningen följer plan och den nya produktionsanläggningen har producerat profiler i treskift under hela kvartalet.

Exportandelen uppgick till 49 procent (45) av levererad volym och till 48 procent (51) av intäkterna.

Under det första kvartalet producerade koncernen 9 875 ton aluminiumprofiler (8 225).

Rörelseresultatet för årets första kvartal uppgick till 35,1 Mkr (26,0). Det motsvarar en rörelsemarginal om 7,6 procent (6,5).

Ett stigande råvarupris har givit en positiv lagereffekt om 13,0 Mkr (0,0), vilket tillsammans med andra engångseffekter har påverkat resultatet med 18,0 Mkr (0,0). Marginalen i nuvarande produktmix har påverkat resultatet negativt.

Resultatet före skatt uppgick till 30,6 Mkr (14,5).

Resultatet per aktie (ingen utspädning finns) uppgick till 3,26 kronor (1,26).

Investeringar

Investeringarna har under årets första kvartal uppgått till totalt 22,6 Mkr (26,9) exklusive förändring i nyttjanderättstillgångar. Investeringarna består främst av olika kapacitetshöjande åtgärder samt att tidigare lagerförda pressverktyg har aktiverats som anläggningstillgångar.

Finansiering och likviditet

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 63,4 Mkr (-7,2). Kassaflödet efter investeringsverksamheten uppgick till 34,5 Mkr (-33,0). ProfilGruppen har mottagit likviditetsstöd om 51,9 Mkr (0,0) under kvartalet, vilket påverkat kassaflödet positivt. Varulagret har ökat under kvartalet, vilket är en anpassning till den högre produktionsvolymen.

Likviditetsreserven uppgick den 31 mars 2021 till 219,6 Mkr (152,6).

Balansomslutningen vid utgången av första kvartalet var 1 247,2 Mkr (1 154,9).

Nettoskulden uppgick den 31 mars 2021 till 189,0 Mkr (341,4) och nettoskuld/EBITDA till 1,7 gånger (2,1), ProfilGruppens mål är en nettoskuld/EBITDA om < 2,0.

Personal

Medelantal anställda i koncernen under första kvartalet var 504 (461). Antalet anställda i koncernen per den 31 mars 2021 uppgick till 519 (461).

Påverkan av covid-19

ProfilGruppen påverkades kraftigt av covid-19-pandemin under 2020 genom den efterfrågeminskning och turbulens som uppstod på marknaden.

Pandemin påverkar fortfarande koncernen genom osäkerhet kring utvecklingen för våra kunder och förändringar i efterfrågan. Vi följer utvecklingen noggrant för att kunna parera med eventuella åtgärder.

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Bolagets risker och riskhantering har inte väsentligt förändrats sedan upprättandet av årsredovisningen för 2020.

Utsikter för 2021

Vi ser en fortsatt god orderingång och förväntar oss leveransvolymer i nivå med första kvartalet, med likartad produktmix, under resten av året. De höga råvarupriserna innebär en fortsatt positiv lagereffekt.

Utsikter för 2021 publicerade den 9 februari 2021:

Vi förväntar oss kraftigt ökade leveransvolymer under första halvåret 2021 jämfört med 2020. Volymerna är avsedda att ge ett volymtillskott till vår nya produktionsanläggning. De tillkommande kontrakten har tagits i hård konkurrens på en tuff marknad. Tillsammans med en ofördelaktig mix i övriga affärer ser vi dock försämrade marginaler.

Kalender

Delårsrapportering för 2021 kommer att lämnas enligt följande:

Delårsrapport andra kvartalet 15 juli, klockan 14.00. Delårsrapport tredje kvartalet 19 oktober, klockan 14.00.

Koncernens totalresultat i sammandrag

Kvartal 1 Kvartal 1 12 mån
Mkr
Not
2021 2020 rullande 2020
Intäkter 460,1 401,1 1 473,4 1 414,4
Kostnad för sålda varor
2
-397,2 -348,2 -1 332,7 -1 283,7
Bruttoresultat 62,9 52,9 140,7 130,7
Övriga rörelseintäkter 1) 0,0 0,0 15,8 15,8
Försäljningskostnader -14,5 -14,3 -56,1 -55,9
Administrationskostnader -13,3 -12,6 -54,9 -54,2
Övriga rörelsekostnader 0,0 0,0 0,0 0,0
Rörelseresultat 35,1 26,0 45,5 36,4
Finansiella intäkter 0,1 0,0 0,5 0,4
Finansiella kostnader
3
-4,6 -11,5 1,4 -5,5
Finansiella poster -4,5 -11,5 1,9 -5,1
Resultat före skatt 30,6 14,5 47,4 31,3
Skatt -6,3 -3,1 -10,6 -7,4
Periodens resultat 24,3 11,4 36,8 23,9
Varav hänförligt till:
Moderbolagets ägare 24,2 9,3 33,0 18,1
Innehav utan bestämmande inflytande 0,1 2,1 3,8 5,8
Resultat per aktie, kr (ingen utspädning finns) 3,26 1,26 4,45 2,45
Övrigt totalresultat (netto efter skatt)
Periodens resultat 24,3 11,4 36,8 23,9
Förändringar i säkringsreserv -4,0 -4,1 5,6 5,5
Förändringar i omräkningsreserv 0,1 0,1 -0,4 -0,4
Summa poster som kommer att omklassificeras till nettoresultatet: -3,9 -4,0 5,2 5,1
Omvärderingar av förmånsbestämda åtaganden 0,0 0,0 -0,3 -0,3
Summa poster som inte kommer att omklassificeras till nettoresultatet: 0,0 0,0 -0,3 -0,3
Periodens totalresultat 20,4 7,4 41,7 28,7
Varav periodens totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 20,3 5,3 37,9 22,9
Innehav utan bestämmande inflytande 0,1 2,1 3,8 5,8

1) Hela beloppet 2020 avser stöd för korttidspermittering och omställningsstöd.

Koncernens finansiella ställning i sammandrag

31 mar 31 mar 31 dec
Mkr
Not
2021 2020 2020
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 31,9 38,2 33,6
Materiella anläggningstillgångar 572,8 536,4 564,3
varav ny produktionsanläggning för strängpressning 0,0 289,5 316,5
Nyttjanderättstillgångar 17,0 11,9 17,5
Finansiella anläggningstillgångar 0,2 0,2 0,2
Summa anläggningstillgångar 621,9 586,7 615,6
Varulager 261,0 243,0 242,4
Kortfristiga fordringar
4
296,2 285,9 227,3
Likvida medel 68,1 39,3 65,1
Summa omsättningstillgångar 625,3 568,2 534,8
Summa tillgångar 1 247,2 1 154,9 1 150,4
Eget kapital
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 441,9 404,0 421,7
Innehav utan bestämmande inflytande 24,1 20,3 23,9
Summa eget kapital 466,0 424,3 445,6
Skulder
Räntebärande skulder och avsättningar 165,3 189,4 169,2
Uppskjutna skatteskulder 61,5 53,5 64,4
Summa långfristiga skulder 226,8 242,9 233,6
Räntebärande skulder 91,8 191,3 118,4
Ej räntebärande skulder
4
462,6 296,4 352,8
Summa kortfristiga skulder 554,4 487,7 471,2
Summa eget kapital och skulder 1 247,2 1 154,9 1 150,4

Koncernens förändringar i eget kapital i sammandrag

Kvartal 1 Kvartal 1
Mkr 2021 2020 2020
Totalt eget kapital vid periodens början 445,6 416,9 416,9
Förändringar hänförliga till moderbolagets ägare:
Periodens totalresultat 20,3 5,3 22,9
Förändringar hänförliga till innehav utan bestämmande inflytande:
Periodens totalresultat 0,1 2,1 5,8
Utdelning 0,0 0,0 0,0
Totalt eget kapital vid periodens slut 466,0 424,3 445,6

Koncernens kassaflöde i sammandrag

Kvartal 1 Kvartal 1 12 mån
Mkr
Not
2021 2020 rullande 2020
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 35,1 26,0 45,5 36,4
Av- och nedskrivningar 17,8 16,4 68,1 66,7
Övriga ej kassaflödespåverkande poster -2,6 0,5 -1,2 1,9
Erhållen/Erlagd ränta -1,9 -3,2 -8,9 -10,2
Betald skatt -1,0 -3,2 -3,3 -5,5
Kassaflöde före förändringar av rörelsekapitalet 47,4 36,5 100,2 89,3
Varulager -18,6 -10,8 -18,1 -10,3
Rörelsefordringar -80,9 -35,2 -9,5 36,2
Rörelseskulder 115,5 2,3 177,4 64,2
Kassaflöde från den löpande verksamheten 63,4 -7,2 250,0 179,4
Investeringar i anläggningstillgångar -28,9 -25,8 -95,8 -92,7
Försäljning av anläggningstillgångar 0,0 0,0 0,0 0,0
Kassaflöde från investeringsverksamheten -28,9 -25,8 -95,8 -92,7
Utdelning 0,0 0,0 0,0 0,0
Upptagna lån -3,8 15,7 -4,0 15,5
Förändring av checkkredit -25,6 31,0 -97,6 -41,0
Amortering av lån -4,9 -5,0 -23,0 -23,1
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -34,3 41,7 -124,6 -48,6
Periodens kassaflöde 0,2 8,7 29,6 38,1
Likvida medel vid periodens början 65,1 29,9 39,3 29,9
Kursdifferens i likvida medel 2,8 0,7 -0,8 -2,9
Likvida medel vid periodens slut 68,1 39,3 68,1 65,1
Likviditetsreserv 219,6 152,6 189,1

Moderbolaget

Moderbolagets intäkter uppgick till 8,7 Mkr (6,8) och utgörs av hyror från bolag i koncernen. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 5,9 Mkr (2,8).

Investeringar i moderbolaget under första kvartalet 2021 uppgår till 1,6 Mkr (10,2) och avser fastighetsrelaterade investeringar.

Moderbolagets räntebärande skulder uppgick den 31 mars 2021 till 29,6 Mkr (47,4) och avser koncerninterna skulder till dotterbolag.

Moderbolaget har ingen anställd (ingen). Moderbolagets risker och osäkerhetsfaktorer avviker inte väsentligt från koncernens.

Moderbolagets resultaträkning i sammandrag1)

Kvartal 1 Kvartal 1
Mkr
Not
2021 2020 2020
Intäkter 8,7 6,8 27,1
Kostnad för sålda varor -1,9 -1,7 -5,7
Bruttoresultat 6,8 5,1 21,4
Övriga rörelseintäkter 0,0 0,0 0,0
Administrationskostnader -1,1 -1,2 -4,2
Rörelseresultat 5,7 3,9 17,2
Resultat från andelar i dotterbolag 0,0 0,0 0,0
Ränteintäkter och liknande resultatposter 0,2 0,0 0,7
Räntekostnader och liknande resultatposter 0,0 -1,1 -1,3
Resultat efter finansiella poster 5,9 2,8 16,6
Bokslutsdispositioner 0,0 0,0 -16,1
Resultat före skatt 5,9 2,8 0,5
Skatt -1,2 -0,6 0,1
Periodens resultat 4,7 2,2 0,6

1)Moderbolagets resultaträkning utgör tillika dess rapport över totalresultat

Moderbolagets balansräkning i sammandrag

31 mar 31 mar 31 dec
Mkr
Not
2021 2020 2020
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 187,5 185,7 187,5
Finansiella placeringar (aktier i dotterbolag) 87,9 87,9 87,9
Summa anläggningstillgångar 275,4 273,6 275,4
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 0,7 9,7 0,1
Kassa och bank 0,6 0,0 22,0
Summa omsättningstillgångar 1,3 9,7 22,1
Summa tillgångar 276,7 283,3 297,5
Eget kapital och skulder
Eget kapital 176,4 174,0 171,7
Obeskattade reserver 60,8 54,7 60,8
Uppskjutna skatteskulder 3,3 3,4 3,3
Långfristiga skulder 0,0 0,0 0,0
Kortfristiga skulder 36,2 51,2 61,7
Summa eget kapital och skulder 276,7 283,3 297,5

Noter

Not 1 - Redovisningsprinciper

Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering. Moderbolagets redovisningar har upprättats enligt Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2 Redovisning för juridiska personer. De redovisningsprinciper som tillämpas för koncernen stämmer överens med de principer som används vid upprättandet av den senaste årsredovisningen.

Not 2 - Av– och nedskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar

Mkr Kvartal 1
2021
Kvartal 1
2020
12 mån
rullande
2020
Immateriella anläggningstillgångar 1,6 1,4 6,4 6,2
Byggnader och mark 1,6 1,5 6,0 5,9
Maskiner och inventarier 12,8 11,6 48,4 47,2
Nyttjanderättstillgångar 1,8 1,9 7,3 7,4
Totalt 17,8 16,4 68,1 66,7
varav nedskrivningar 0,0 0,0 0,0 0,0

Not 3 – Finansiella kostnader

Mkr Kvartal 1
2021
Kvartal 1
2020
12 mån
rullande
2020
Räntekostnader 1,1 2,2 5,0 6,1
Orealiserade kursomvärderingar valutalån (vinst neg, förlust pos) 2,6 8,7 -11,5 -5,4
Övriga finansiella kostnader 0,9 0,6 5,1 4,8
Totalt 4,6 11,5 -1,4 5,5

Not 4 - Koncernens finansiella instrument värderade till verkligt värde i rapporten över finansiell ställning

Mkr 31 mar
2021
31 mar
2020
31 dec
2020
Kortfristiga fordringar
Valutaderivat 2,2 0,5 7,1
Kortfristiga ej räntebärande skulder
Räntederivat 0,0 0,1 0,0
Valutaderivat 0,3 5,9 0,0

Såväl ränte- som valutaderivat används för säkring och är värderade på nivå 2 enligt IFRS 13.

Not 5 - Ställda säkerheter och eventualförpliktelser

31 mar 31 mar 31 dec
Mkr 2021 2020 2020
Fastighetsinteckningar 82,9 82,9 82,9
Företagsinteckningar 341,5 241,5 341,5
Aktier i dotterbolag 252,2 231,7 226,4
Borgensförbindelser till förmån för andra företag 0,0 0,0 0,0
Garantiåtaganden FPG/PRI 0,2 0,2 0,2

Not 6 - Närståenderelationer

Inga närståendetransaktioner som väsentligt påverkat koncernens resultat eller finansiella ställning har skett under perioden. Utöver de koncerninterna hyresintäkterna i moderbolaget har inga väsentliga närståendetransaktioner heller skett i moderbolaget.

Nyckeltal

Koncernen Kvartal 1
2021
Kvartal 1
2020
12 mån
rullande
2020
Intäkter, Mkr 460,1 401,1 1 473,4 1 414,4
Resultat före av- och nedskrivningar (EBITDA), Mkr 52,9 42,4 113,6 103,1
Rörelseresultat, Mkr 35,1 26,0 45,5 36,4
Rörelsemarginal, % 7,6 6,5 3,1 2,6
Resultat före skatt, Mkr 30,6 14,5 47,4 31,3
Resultatmarginal, % 6,7 3,6 3,2 2,2
Avkastning på eget kapital, % 21,3 10,8 8,3 5,5
Avkastning på sysselsatt kapital, % 17,9 14,0 6,8 5,0
Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr 63,4 -7,2 250,0 179,4
Investeringar, Mkr 22,9 26,9 90,9 94,9
Likviditetsreserv, Mkr 219,6 152,6 - 189,1
Räntebärande nettoskuld, Mkr 189,0 341,4 - 222,5
Nettoskuld/EBITDA, ggr 1,7 2,1 - 2,2
Räntebärande skulder och räntebärande avsättningar, Mkr 257,1 380,7 - 287,6
Nettoskuldsättningsgrad, ggr 0,4 0,8 - 0,5
Balansomslutning, Mkr 1 247,2 1 154,9 - 1 150,4
Soliditet, % 37,4 36,7 - 38,7
Kapitalomsättningshastighet, ggr 2,5 2,1 1,9 1,9
Andel riskbärande kapital, % 42,3 41,4 - 44,3
Räntetäckningsgrad, ggr 16,0 2,1 12,1 6,8
Medelantal anställda (motsvarande heltidstjänster) 504 461 470 461
Intäkter per anställd (medelantal), Tkr 913 870 3 135 3 068
Resultat efter finansiella poster per anställd (medelantal), Tkr 61 31 101 68
Genomsnittligt antal aktier, tusental (Ingen utspädning finns) 7 399 7 399 7 399 7 399
Antal aktier vid periodens slut, tusental 7 399 7 399 7 399 7 399
Resultat per aktie, kr 3,26 1,26 4,45 2,45
Eget kapital per aktie, kr 59,72 54,60 - 56,99

Ovanstående nyckeltal presenteras för att sammanfatta den finansiella rapporten och underlätta läsarens översikt av ProfilGruppens finansiella ställning. Definitioner samt avstämning finns på ProfilGruppens hemsida: www.profilgruppen.se.

Avrundningsdifferenser kan förekomma. Vid beräkning av nyckeltalen avkastning på eget respektive sysselsatt kapital samt kapitalomsättningshastighet har resultat och omsättning för perioden uppräknats till tolv månader. Nyckeltalen avser koncernen och baseras på koncernens siffror inklusive innehav utan bestämmande inflytande, med undantag av resultat per aktie samt eget kapital per aktie.

Undertecknade försäkrar att delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och företagets ställning och resultat, samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.

Åseda den 20 april 2021

Styrelsen i ProfilGruppen AB (publ) Orgnr 556277-8943

Delårsrapporten har inte granskats av bolagets revisorer.

Korta fakta om ProfilGruppen

  • Visionen är att vara den mest eftertraktade leverantören av innovativa profillösningar av aluminium i norra Europa
  • Ett samarbete med ProfilGruppen ska vara okomplicerat och med personligt engagemang
  • Aluminium är vårt val, det är mer fördelaktigt ur ett livscykelperspektiv än många alternativ och gör att vi kan utveckla hållbara produkter
  • Strängpressade profiler och komponenter i aluminium används i många branscher, exempelvis inredning, bygg, fordon och elektronik
  • Egen tillverkning sker uteslutande i Åseda och omfattar:
    • Fyra presslinjer för tillverkning av aluminiumprofiler
    • Anodiseringsanläggning för ytbehandling
    • Vidareförädling i form av exempelvis skärande bearbetning, bockning och stansning
    • Helautomatiserade anläggningar för bearbetning, lackering och förpackning av inredningsdetaljer
  • Ett tiotal underleverantörer breddar utbudet av förädlingsmöjligheter
  • Certifiering enligt IATF 16949 och ISO 14001
  • Startades 1981 i småländska Åseda
  • Noterades på Stockholmsbörsen 1997 och återfinns på listan Small cap

För mer information, vänligen kontakta

Fredrik Zöögling, VD och koncernchef Tel: 070-932 16 50 [email protected]

Niklas Danielsson, CFO Tel: 070-626 95 37 [email protected]

Rapporten innehåller insiderinformation som ProfilGruppen AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt Marknadsmissbruksförordningen. Informationen lämnades genom ovanstående kontakterpersoners försorg för offentliggörande den 20 april 2021 kl 14.00.

Aktuell information och foto för fri publicering finns på www.profilgruppen.se

Delårsrapport 1 januari – 31 mars 2021 ProfilGruppen AB (publ) Sida 9 av 9