Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Profilgruppen Interim / Quarterly Report 2021

Jul 15, 2021

3191_ir_2021-07-15_35a52b78-211e-4759-85a0-aaa50ae53320.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Delårsrapport 1 januari – 30 juni 2021

Rekordresultat i andra kvartalet

Andra kvartalet

  • Intäkter 542,6 Mkr (316,8), upp 71 procent jämfört med föregående år
  • Rörelseresultat 48,4 Mkr (1,4), efter positiva engångseffekter om 9,0 Mkr (0,0)
  • Rörelsemarginal 8,9 procent (0,4)
  • Nettoresultat 37,2 Mkr (4,7)
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten 20,8 Mkr (51,3), varav 0,0 Mkr (35,3) avser covid-relaterade stödåtgärder
  • Resultat per aktie 4,69 kr (0,54)

Första sex månaderna

  • Intäkter 1 002,7 Mkr (717,9), upp 40 procent jämfört med föregående år
  • Rörelseresultat 83,5 Mkr (27,4), efter positiva engångseffekter om 27,0 Mkr (0,0)
  • Rörelsemarginal 8,3 procent (3,8)
  • Nettoresultat 61,5 Mkr (16,1)
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten 84,2 Mkr (44,1), varav 51,9 Mkr (35,3) avser covid-relaterade stödåtgärder
  • Resultat per aktie 7,96 kr (1,80)

ProfilGruppens vd och koncernchef, Fredrik Zöögling kommenterar:

"Första kvartalets starka efterfrågan från samtliga kundsegment höll i sig under andra kvartalet. Den utökade produktionskapaciteten har kommit väl till pass när hela verksamheten har gått för högtryck. Vårt mål är att serva våra kunder på bästa sätt med hög leveransprecision, vilket varit en utmaning under de senaste månaderna. Hela verksamheten har verkligen tagit sig till nästa nivå och levererar mer än någonsin tidigare. Ansträngningarna syns i kvartalets rörelseresultat som är det högsta hittills."

Intäkter och resultat i andra kvartalet

Koncernens intäkter i andra kvartalet 2021 uppgick till 542,6 Mkr (316,8), en ökning med cirka 71 procent jämfört med samma period föregående år. Den främsta orsaken till intäktsökningen är att leveransvolymerna har ökat med cirka 66 procent till 10 975 ton (6 600) aluminiumprofiler. Volymökningen bidrar till ett högt kapacitetsutnyttjande i den nya produktionsanläggningen.

Exportandelen uppgick till 49 procent (41) av levererad volym och till 58 procent (49) av intäkterna.

Under det andra kvartalet producerade koncernen 10 850 ton aluminiumprofiler (6 350).

Rörelseresultatet för årets andra kvartal uppgick till 48,4 Mkr (1,4). Det motsvarar en rörelsemarginal om 8,9 procent (0,4).

Råvarupriset har fortsatt att stiga under andra kvartalet, vilket bidragit till en lagereffekt om 4,0 Mkr (0,0), vilket tillsammans med andra engångseffekter har påverkat resultatet positivt med 9,0 Mkr (0,0).

Föregående år påverkades andra kvartalets rörelseresultat negativt av covid-pandemin, vilket bara delvis motverkades av statliga stödåtgärder.

Resultatet före skatt uppgick till 46,9 Mkr (5,9).

Resultatet per aktie (ingen utspädning finns) uppgick till 4,69 kronor (0,54).

Intäkter och resultat under årets första sex månader

Koncernens intäkter för de första sex månaderna 2021 uppgick till 1 002,7 Mkr (717,9), en ökning med cirka 40 procent jämfört med föregående år.

Leveransvolymerna har ökat med cirka 45 procent till 21 100 ton (14 500) aluminiumprofiler.

Exportandelen uppgick till 49 procent (43) av levererad volym och till 53 procent (50) av intäkterna.

Under första halvåret producerade koncernen 20 725 ton aluminiumprofiler (14,575).

Rörelseresultatet för de första sex månaderna 2021 uppgick till 83,5 Mkr (27,4). Rörelsemarginalen uppgår till 8,3 procent (3,8).

Stigande råvarupriser har givit en positiv lagereffekt om 17,0 Mkr (0,0), vilket tillsammans med andra engångseffekter har påverkat resultatet med 27,0 Mkr (0,0). Föregående år påverkades resultatet negativt av pandemin under det andra kvartalet.

Resultatet före skatt uppgick till 77,5 Mkr (20,4).

Resultatet per aktie (ingen utspädning finns) uppgick till 7,96 kronor (1,80).

Investeringar under årets första sex månader

Investeringarna har under första halvåret uppgått till totalt 41,7 Mkr (46,2) exklusive förändring i nyttjanderättstillgångar. Investeringarna består främst av olika kapacitetshöjande åtgärder samt att tidigare lagerförda pressverktyg har aktiverats som anläggningstillgångar.

Finansiering och likviditet

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 84,2 Mkr (44,1) under första halvåret. Kassaflödet efter investeringsverksamheten uppgick till 32,3 Mkr (-5,7).

ProfilGruppen har mottagit likviditetsstöd om 51,9 Mkr (0,0) under året, vilket påverkat kassaflödet positivt. Varulagret har ökat, vilket beror på högre råvarupriser och produktionsvolymer.

Likviditetsreserven uppgick den 30 juni 2021 till 203,3 Mkr (176,6).

Balansomslutningen vid utgången av andra kvartalet var 1 318,5 Mkr (1 108,6).

Nettoskulden uppgick den 30 juni 2021 till 191,5 Mkr (313,6) och nettoskuld/EBITDA till 1,2 gånger (2,2), ProfilGruppens mål är en nettoskuld/EBITDA om < 2,0.

Personal

Medelantal anställda i koncernen under första halvåret var 533 (458). Antalet anställda i koncernen per den 30 juni 2021 uppgick till 542 (452).

Påverkan av covid-19

ProfilGruppen påverkades kraftigt av covid-19-pandemin under 2020 genom den efterfrågeminskning och turbulens som uppstod på marknaden.

Osäkerheten kring pandemins fortsatta effekter på marknaden kvarstår. Vi följer utvecklingen noggrant för att kunna parera med eventuella åtgärder.

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Bolagets risker och riskhantering har inte väsentligt förändrats sedan upprättandet av årsredovisningen för 2020.

Utsikter för 2021

Branschorganisationen EA:s prognos ger stöd för förväntningar om fortsatt hög efterfrågan, samtidigt som nuvarande marknadspris på aluminium ger stöd för mycket höga lagereffekter under resten av året.

Utsikter för 2021 publicerade den 20 april 2021:

Vi ser en fortsatt god orderingång och förväntar oss leveransvolymer i nivå med första kvartalet, med likartad produktmix, under resten av året. De höga råvarupriserna innebär en fortsatt positiv lagereffekt.

Kalender

Delårsrapportering för tredje kvartalet kommer att lämnas den 19 oktober 2021, klockan 14.00.

Koncernens totalresultat i sammandrag

Kvartal 2 Kvartal 2 Kvartal 1-2 Kvartal 1-2 12 mån
Mkr
Not
2021 2020 2021 2020 rullande 2020
Intäkter 542,6 316,8 1 002,7 717,9 1 699,2 1 414,4
Kostnad för sålda varor
2
-464,5 -298,3 -861,7 -646,5 -1 498,9 -1 283,7
Bruttoresultat 78,1 18,5 141,0 71,4 200,3 130,7
Övriga rörelseintäkter 1) 0,0 10,9 0,0 10,9 4,9 15,8
Försäljningskostnader -15,9 -14,1 -30,4 -28,4 -57,9 -55,9
Administrationskostnader -13,8 -13,9 -27,1 -26,5 -54,8 -54,2
Övriga rörelsekostnader 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Rörelseresultat 48,4 1,4 83,5 27,4 92,5 36,4
Finansiella intäkter -0,1 0,1 0,0 0,1 0,3 0,4
Finansiella kostnader
3
-1,4 4,4 -6,0 -7,1 -4,4 -5,5
Finansiella poster -1,5 4,5 -6,0 -7,0 -4,1 -5,1
Resultat före skatt 46,9 5,9 77,5 20,4 88,4 31,3
Skatt -9,7 -1,2 -16,0 -4,3 -19,1 -7,4
Periodens resultat 37,2 4,7 61,5 16,1 69,3 23,9
Varav hänförligt till:
Moderbolagets ägare 34,6 4,1 58,8 13,4 63,5 18,1
Innehav utan bestämmande inflytande 2,6 0,6 2,7 2,7 5,8 5,8
Resultat per aktie, kr (ingen utspädning finns) 4,69 0,54 7,96 1,80 8,60 2,45
Övrigt totalresultat (netto efter skatt)
Periodens resultat 37,2 4,7 61,5 16,1 69,3 23,9
Förändringar i säkringsreserv 0,1 5,0 -3,9 0,9 0,7 5,5
Förändringar i omräkningsreserv 0,0 -0,2 0,1 -0,1 -0,2 -0,4
Summa poster som kommer att omklassificeras till nettoresultatet: 0,1 4,8 -3,8 0,8 0,5 5,1
Omvärderingar av förmånsbestämda åtaganden 0,0 0,4 0,0 0,4 -0,7 -0,3
Summa poster som inte kommer att omklassificeras till nettoresultatet: 0,0 0,4 0,0 0,4 -0,7 -0,3
Periodens totalresultat 37,3 9,9 57,7 17,3 69,1 28,7
Varav periodens totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 34,7 9,3 55,0 14,6 63,3 22,9
Innehav utan bestämmande inflytande 2,6 0,6 2,7 2,7 5,8 5,8

1) Hela beloppet 2020 avser stöd för korttidspermittering och omställningsstöd.

Koncernens finansiella ställning i sammandrag

30 jun 30 jun 31 dec
Mkr Not 2021 2020 2020
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 30,3 36,8 33,6
Materiella anläggningstillgångar 575,8 542,3 564,3
varav ny produktionsanläggning för strängpressning 0,0 296,0 316,5
Nyttjanderättstillgångar 15,4 17,3 17,5
Finansiella anläggningstillgångar 0,2 0,2 0,2
Summa anläggningstillgångar 621,7 596,6 615,6
Varulager 284,2 226,4 242,4
Kortfristiga fordringar 4 347,2 242,9 227,3
Likvida medel 65,4 42,7 65,1
Summa omsättningstillgångar 696,8 512,0 534,8
Summa tillgångar 1 318,5 1 108,6 1 150,4
Eget kapital
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 476,7 413,4 421,7
Innehav utan bestämmande inflytande 26,6 20,8 23,9
Summa eget kapital 503,3 434,2 445,6
Skulder
Räntebärande skulder och avsättningar 155,2 181,4 169,2
Uppskjutna skatteskulder 61,5 55,4 64,4
Summa långfristiga skulder 216,7 236,8 233,6
Räntebärande skulder 101,6 174,9 118,4
Ej räntebärande skulder 4 496,9 262,7 352,8
Summa kortfristiga skulder 598,5 437,6 471,2
Summa eget kapital och skulder 1 318,5 1 108,6 1 150,4

Koncernens förändringar i eget kapital i sammandrag

Kvartal 2 Kvartal 2 Kvartal 1-2 Kvartal 1-2
Mkr 2021 2020 2021 2020 2020
Totalt eget kapital vid periodens början 466,0 424,3 445,6 416,9 416,9
Förändringar hänförliga till moderbolagets ägare:
Periodens totalresultat 34,7 9,3 55,0 14,6 22,9
Förändringar hänförliga till innehav utan bestämmande inflytande:
Periodens totalresultat 2,6 0,6 2,7 2,7 5,8
Utdelning 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Totalt eget kapital vid periodens slut 503,3 434,2 503,3 434,2 445,6

Koncernens kassaflöde i sammandrag

Mkr
Not
Kvartal 2
2021
Kvartal 2
2020
Kvartal 1-2
2021
Kvartal 1-2
2020
12 mån
rullande
2020
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 48,4 1,4 83,5 27,4 92,5 36,4
Av- och nedskrivningar 19,2 16,6 37,0 33,0 70,7 66,7
Övriga ej kassaflödespåverkande poster 1,2 0,0 -1,4 0,5 0,0 1,9
Erhållen/Erlagd ränta -3,0 -3,1 -4,9 -6,3 -8,8 -10,2
Betald skatt -1,9 -0,8 -2,9 -4,0 -4,4 -5,5
Kassaflöde före förändringar av rörelsekapitalet 63,9 14,1 111,3 50,6 150,0 89,3
Varulager -23,3 16,4 -41,9 5,6 -57,8 -10,3
Rörelsefordringar -57,5 43,6 -138,4 8,4 -110,6 36,2
Rörelseskulder 37,7 -22,8 153,2 -20,5 237,9 64,2
Kassaflöde från den löpande verksamheten 20,8 51,3 84,2 44,1 219,5 179,4
Investeringar i anläggningstillgångar -23,0 -24,0 -51,9 -49,8 -94,8 -92,7
Försäljning av anläggningstillgångar 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Kassaflöde från investeringsverksamheten -23,0 -24,0 -51,9 -49,8 -94,8 -92,7
Utdelning 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Upptagna lån 0,0 0,0 0,0 15,7 -0,2 15,5
Förändring av checkkredit 10,0 -17,8 -15,6 13,2 -69,8 -41,0
Amortering av lån -8,6 -4,9 -17,3 -9,9 -30,5 -23,1
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 1,4 -22,7 -32,9 19,0 -100,5 -48,6
Periodens kassaflöde -0,8 4,6 -0,6 13,3 24,2 38,1
Likvida medel vid periodens början 68,1 39,3 65,1 29,9 42,7 29,9
Kursdifferens i likvida medel -1,9 -1,2 0,9 -0,5 -1,5 -2,9
Likvida medel vid periodens slut 65,4 42,7 65,4 42,7 65,4 65,1
Likviditetsreserv 203,3 176,6 189,1

Moderbolaget

Moderbolagets intäkter uppgick till 17,4 Mkr (13,5) och utgörs av hyror från bolag i koncernen. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 12,0 Mkr (7,3).

Investeringar i moderbolaget under första halvåret 2021 uppgår till 2,5 Mkr (12,9) och avser fastighetsrelaterade investeringar.

Moderbolagets räntebärande skulder uppgick den 30 juni 2021 till 24,6 Mkr (47,1) och avser koncerninterna skulder till dotterbolag.

Moderbolaget har ingen anställd (ingen). Moderbolagets risker och osäkerhetsfaktorer avviker inte väsentligt från koncernens.

Moderbolagets resultaträkning i sammandrag1)

Kvartal 2 Kvartal 2 Kvartal 1-2 Kvartal 1-2
Mkr
Not
2021 2020 2021 2020 2020
Intäkter 8,7 6,7 17,4 13,5 27,1
Kostnad för sålda varor -1,6 -1,5 -3,5 -3,2 -5,7
Bruttoresultat 7,1 5,2 13,9 10,3 21,4
Övriga rörelseintäkter 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Administrationskostnader -1,1 -0,9 -2,2 -2,1 -4,2
Rörelseresultat 6,0 4,3 11,7 8,2 17,2
Resultat från andelar i dotterbolag 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Ränteintäkter och liknande resultatposter 0,1 0,4 0,3 0,4 0,7
Räntekostnader och liknande resultatposter 0,0 -0,2 0,0 -1,3 -1,3
Resultat efter finansiella poster 6,1 4,5 12,0 7,3 16,6
Bokslutsdispositioner 0,0 0,0 0,0 0,0 -16,1
Resultat före skatt 6,1 4,5 12,0 7,3 0,5
Skatt -1,3 -1,0 -2,5 -1,6 0,1
Periodens resultat 4,8 3,5 9,5 5,7 0,6

Moderbolagets resultaträkning utgör tillika dess rapport över totalresultat

Moderbolagets balansräkning i sammandrag

30 jun 30 jun 31 dec
Mkr
Not
2021 2020 2020
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 186,8 186,9 187,5
Finansiella placeringar (aktier i dotterbolag) 87,9 87,9 87,9
Summa anläggningstillgångar 274,7 274,8 275,4
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 0,7 6,9 0,1
Kassa och bank 0,1 4,1 22,0
Summa omsättningstillgångar 0,8 11,0 22,1
Summa tillgångar 275,5 285,8 297,5
Eget kapital och skulder
Eget kapital 181,3 176,9 171,7
Obeskattade reserver 60,8 54,7 60,8
Uppskjutna skatteskulder 3,3 3,4 3,3
Långfristiga skulder 0,0 0,0 0,0
Kortfristiga skulder 30,1 50,8 61,7
Summa eget kapital och skulder 275,5 285,8 297,5

Noter

Not 1 - Redovisningsprinciper

Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering. Moderbolagets redovisningar har upprättats enligt Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2 Redovisning för juridiska personer. De redovisningsprinciper som tillämpas för koncernen stämmer överens med de principer som används vid upprättandet av den senaste årsredovisningen.

Not 2 - Av– och nedskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar

Mkr Kvartal 2
2021
Kvartal 2
2020
Kvartal 1-2
2021
Kvartal 1-2
2020
12 mån
rullande
2020
Immateriella anläggningstillgångar 1,7 1,6 3,3 3,0 6,5 6,2
Byggnader och mark 1,5 1,4 3,1 2,9 6,1 5,9
Maskiner och inventarier 14,3 11,8 27,1 23,4 50,9 47,2
Nyttjanderättstillgångar 1,7 1,8 3,5 3,7 7,2 7,4
Totalt 19,2 16,6 37,0 33,0 70,7 66,7
varav nedskrivningar 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0

Not 3 – Finansiella kostnader

Mkr Kvartal 2
2021
Kvartal 2
2020
Kvartal 1-2
2021
Kvartal 1-2
2020
12 mån
rullande
2020
Räntekostnader 1,0 2,0 2,1 4,2 4,9 7,0
Orealiserade kursomvärderingar valutalån (vinst neg, förlust pos) -1,4 -8,2 1,2 0,5 -4,7 -5,4
Övriga finansiella kostnader 1,8 1,8 2,7 2,4 4,2 3,9
Totalt 1,4 -4,4 6,0 7,1 4,4 5,5

Not 4 - Koncernens finansiella instrument värderade till verkligt värde i rapporten över finansiell ställning

Mkr 30 jun
2021
30 jun
2020
31 dec
2020
Kortfristiga fordringar
Valutaderivat 2,0 1,4 7,1
Kortfristiga ej räntebärande skulder
Räntederivat 0,0 0,0 0,0
Valutaderivat 0,0 0,2 0,0

Såväl ränte- som valutaderivat används för säkring och är värderade på nivå 2 enligt IFRS 13.

Not 5 - Ställda säkerheter och eventualförpliktelser

Mkr 30 jun
2021
30 jun
2020
31 dec
2020
Fastighetsinteckningar 82,9 82,9 82,9
Företagsinteckningar 341,5 241,5 341,5
Aktier i dotterbolag 284,6 231,0 226,4
Borgensförbindelser till förmån för andra företag 0,0 0,0 0,0
Garantiåtaganden FPG/PRI 0,2 0,2 0,2

Not 6 - Närståenderelationer

Inga närståendetransaktioner som väsentligt påverkat koncernens resultat eller finansiella ställning har skett under perioden. Utöver de koncerninterna hyresintäkterna i moderbolaget har inga väsentliga närståendetransaktioner heller skett i moderbolaget.

Nyckeltal

Kvartal 2 Kvartal 2 Kvartal 1-2 Kvartal 1-2 12 mån
Koncernen 2021 2020 2021 2020 rullande 2020
Intäkter, Mkr 542,6 316,8 1 002,7 717,9 1 699,2 1 414,4
Resultat före av- och nedskrivningar (EBITDA), Mkr 67,6 18,0 120,5 60,4 163,2 103,1
Rörelseresultat, Mkr 48,4 1,4 83,5 27,4 92,5 36,4
Rörelsemarginal, % 8,9 0,4 8,3 3,8 5,4 2,6
Resultat före skatt, Mkr 46,9 5,9 77,5 20,4 88,4 31,3
Resultatmarginal, % 8,6 1,9 7,7 2,8 5,2 2,2
Avkastning på eget kapital, % 30,8 4,5 25,9 7,5 14,8 5,5
Avkastning på sysselsatt kapital, % 25,9 3,8 21,4 6,4 12,1 5,2
Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr 20,8 51,3 84,2 44,1 219,5 179,4
Investeringar, Mkr 18,8 19,3 41,7 46,2 90,4 94,9
Likviditetsreserv, Mkr - - 203,3 176,6 - 189,1
Räntebärande nettoskuld, Mkr - - 191,5 313,6 - 222,5
Nettoskuld/EBITDA, ggr - - 1,2 2,2 - 2,2
Räntebärande skulder och räntebärande avsättningar, Mkr - - 256,9 356,4 - 287,6
Nettoskuldsättningsgrad, ggr - - 0,4 0,7 - 0,5
Balansomslutning, Mkr - - 1 318,5 1 108,6 - 1 150,4
Soliditet, % - - 38,2 39,2 - 38,7
Kapitalomsättningshastighet, ggr - - 2,7 1,9 2,2 1,9
Andel riskbärande kapital, % - - 42,8 44,2 - 44,3
Räntetäckningsgrad, ggr 40,6 7,0 32,2 5,9 17,7 5,5
Medelantal anställda (motsvarande heltidstjänster) 520 455 533 458 487 461
Intäkter per anställd (medelantal), Tkr 1 043 696 1 881 1 567 3 489 3 068
Resultat efter finansiella poster per anställd (medelantal), Tkr 90 13 145 45 182 68
Genomsnittligt antal aktier, tusental (Ingen utspädning finns) 7 399 7 399 7 399 7 399 7 399 7 399
Antal aktier vid periodens slut, tusental 7 399 7 399 7 399 7 399 7 399 7 399
Resultat per aktie, kr 4,69 0,54 7,96 1,80 8,60 2,45
Eget kapital per aktie, kr - - 64,42 55,86 - 56,99

Ovanstående nyckeltal presenteras för att sammanfatta den finansiella rapporten och underlätta läsarens översikt av ProfilGruppens finansiella ställning. Definitioner samt avstämning finns på ProfilGruppens hemsida: www.profilgruppen.se.

Avrundningsdifferenser kan förekomma. Vid beräkning av nyckeltalen avkastning på eget respektive sysselsatt kapital samt kapitalomsättningshastighet har resultat och omsättning för perioden uppräknats till tolv månader. Nyckeltalen avser koncernen och baseras på koncernens siffror inklusive innehav utan bestämmande inflytande, med undantag av resultat per aktie samt eget kapital per aktie.

Undertecknade försäkrar att delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och företagets ställning och resultat, samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.

Åseda den 15 juli 2021 Styrelsen i ProfilGruppen AB (publ) Orgnr 556277-8943

Jörgen Abrahamsson Monica Bellgran Mikael Ekbring Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Magnus Gabrielsson Bengt Stillström Thomas Widstrand Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Utsedd av de anställda

Mats R Karlsson Fredrik Zöögling Ordförande Vd och koncernchef

Utsedd av de anställda

Delårsrapporten har inte granskats av bolagets revisorer.

Delårsrapport 1 januari – 30 juni 2021 ProfilGruppen AB (publ) Sida 8 av 9

Korta fakta om ProfilGruppen

  • Visionen är att vara den mest eftertraktade leverantören av innovativa profillösningar av aluminium i norra Europa
  • Ett samarbete med ProfilGruppen ska vara okomplicerat och med personligt engagemang
  • Aluminium är vårt val, det är mer fördelaktigt ur ett livscykelperspektiv än många alternativ och gör att vi kan utveckla hållbara produkter
  • Strängpressade profiler och komponenter i aluminium används i många branscher, exempelvis inredning, bygg, fordon och elektronik
  • Egen tillverkning sker uteslutande i Åseda och omfattar:
  • Fyra presslinjer för tillverkning av aluminiumprofiler
  • Anodiseringsanläggning för ytbehandling
  • Vidareförädling i form av exempelvis skärande bearbetning, bockning och stansning
  • Helautomatiserade anläggningar för bearbetning, lackering och förpackning av inredningsdetaljer
  • Ett tiotal underleverantörer breddar utbudet av förädlingsmöjligheter
  • Certifiering enligt IATF 16949 och ISO 14001
  • Startades 1981 i småländska Åseda
  • Noterades på Stockholmsbörsen 1997 och återfinns på listan Small cap

För mer information, vänligen kontakta

Fredrik Zöögling, VD och koncernchef Tel: 070-932 16 50 [email protected]

Niklas Danielsson, CFO Tel: 070-626 95 37 [email protected]

Rapporten innehåller insiderinformation som ProfilGruppen AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt Marknadsmissbruksförordningen samt Lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades genom ovanstående kontaktpersoners försorg för offentliggörande den 15 juli 2021 kl 14.00.

Aktuell information och foto för fri publicering finns på www.profilgruppen.se

Delårsrapport 1 januari – 30 juni 2021 ProfilGruppen AB (publ) Sida 9 av 9