Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Profilgruppen Interim / Quarterly Report 2021

Oct 19, 2021

3191_10-q_2021-10-19_1360ef03-8666-49ed-b98a-fc9b8bd4ca45.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Delårsrapport 1 januari – 30 september 2021

Fortsatt hög efterfrågan trots rekordhöga råvarupriser

Tredje kvartalet

  • Intäkter 487,6 Mkr (324,9), upp 50 procent jämfört med föregående år
  • Rörelseresultat 39,9 Mkr (3,7), efter positiva engångseffekter om 24 Mkr (0)
  • Rörelsemarginal 8,2 procent (1,1)
  • Nettoresultat 28,8 Mkr (0,4)
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten 45,1 Mkr (23,9), varav 0,0 Mkr (3,5) avser covid-relaterade stödåtgärder
  • Resultat per aktie 3,62 kr (-0,21)

Första nio månaderna

  • Intäkter 1 490,3 Mkr (1 042,8), upp 43 procent jämfört med föregående år
  • Rörelseresultat 123,4 Mkr (31,1), efter positiva engångseffekter om 51 Mkr (0)
  • Rörelsemarginal 8,3 procent (3,0)
  • Nettoresultat 90,3 Mkr (16,5)
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten 129,3 Mkr (68,0), varav 0,0 Mkr (38,9) avser covid-relaterade stödåtgärder
  • Resultat per aktie 11,58 kr (1,59)

ProfilGruppens vd och koncernchef, Fredrik Zöögling kommenterar:

"Kvartalet har präglats av en turbulent råvarumarknad, vilket orsakat råvarubrist och drivit aluminiumpriserna till helt nya nivåer. Tack vare en aktiv omvärldsbevakning har vi kunnat parera turbulensen på ett bra sätt. De positiva lagereffekter som orsakats av de ökade aluminiumpriserna har påverkat vårt resultat kraftigt i kvartalet och om prisnivån kvarstår förväntar vi oss en ännu större effekt i fjärde kvartalet. De fördubblade energipriserna i elområde 4 har fortsatt påverkat oss negativt. Vårt underliggande resultat är inte tillfredställande och vi arbetar för att öka det till en hållbar nivå.

Råvarusituationen och brist på komponenter skapar viss oförutsägbarhet på marknaden, trots detta upplever vi i nuläget en fortsatt stark efterfrågan."

Intäkter och resultat i tredje kvartalet

Koncernens intäkter för tredje kvartalet 2021 uppgick till 487,6 Mkr (324,9), en ökning med cirka 50 procent jämfört med samma period föregående år. Den främsta orsaken till intäktsförändringen är kraftigt ökade råvarupriser och att leveransvolymerna har ökat med cirka 26 procent till 8 350 ton (6 650) aluminiumprofiler.

Exportandelen uppgick till 46 procent (44) av levererad volym och till 52 procent (49) av intäkterna.

Under det tredje kvartalet producerade koncernen 8 150 ton aluminiumprofiler (6 450).

Rörelseresultatet för årets tredje kvartal uppgick till 39,9 Mkr (3,7). Det motsvarar en rörelsemarginal om 8,2 procent (1,1).

Råvarupriset har fortsatt att stiga under tredje kvartalet, vilket bidragit till en lagereffekt om 22 Mkr, vilket tillsammans med andra engångseffekter har påverkat resultatet positivt med 24 Mkr.

Kraftigt ökade energipriser, i synnerhet elkostnaderna för elområde 4 (Södra Sverige), har orsakat ökade kostnader om cirka 4 Mkr.

Föregående år påverkades andra och tredje kvartalets rörelseresultat negativt av covid-pandemin, vilket bara delvis motverkades av statliga stödåtgärder.

Resultatet före skatt uppgick till 36,3 Mkr (0,6).

Resultatet per aktie (ingen utspädning finns) uppgick till 3,62 kronor (-0,21).

Intäkter och resultat under årets första nio månader

Koncernens intäkter för de första nio månaderna 2021 uppgick till 1 490,3 Mkr (1 042,8), en ökning med cirka 43 procent jämfört med föregående år.

Leveransvolymerna har ökat med cirka 40 procent till 29 480 ton (21 180) aluminiumprofiler.

Exportandelen uppgick till 48 procent (43) av levererad volym och till 53 procent (50) av intäkterna.

Under årets första nio månader producerade koncernen 28,880 ton aluminiumprofiler (21 040).

Rörelseresultatet för de första nio månaderna 2021 uppgick till 123,4 Mkr (31,1), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 8,3 procent (3,0).

Stigande råvarupriser under året har givit en positiv lagereffekt om 39 Mkr, vilket tillsammans med andra engångseffekter har påverkat resultatet med 51 Mkr. Föregående år påverkades resultatet negativt av pandemin under det andra och tredje kvartalet.

Resultatet före skatt uppgick till 113,8 Mkr (21,0).

Resultatet per aktie (ingen utspädning finns) uppgick till 11,58 kronor (1,59). Genomsnittligt tusental aktier under perioden var 7 399 (7 399).

Investeringar

Investeringarna har under årets första nio månader uppgått till totalt 61,0 Mkr (78,7) exklusive förändring i nyttjanderättstillgångar.

Investeringarna består främst av olika kapacitetshöjande åtgärder samt att pressverktyg numera aktiveras som anläggningstillgångar efter ändrad bedömning av livslängd.

Finansiering och likviditet

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under årets första nio månader till 129,3 Mkr (68,0) och efter investeringsverksamheten till 59,4 Mkr (-3,7).

ProfilGruppen har mottagit ytterligare likviditetsstöd om 51,9 Mkr (0,0) under året, vilket påverkat kassaflödet positivt. Varulagret har ökat, vilket beror på högre råvarupriser och produktionsvolymer.

Likviditetsreserven uppgick den 30 september 2021 till 212,1 Mkr (174,0).

Balansomslutningen vid utgången av tredje kvartalet var 1 322,5 Mkr (1 152,1).

Nettoskulden uppgick den 30 september 2021 till 180,5 Mkr (312,8) och nettoskuld/EBITDA till 0,9 gånger (2,6), ProfilGruppens mål är en nettoskuld/EBITDA om < 2,0.

Personal

Medelantal anställda i koncernen var under perioden 530 (456). Antalet anställda i koncernen per den 30 september 2021 uppgick till 574 (451).

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Den turbulens som uppstått i kölvattnet av covid-pandemin har orsakat störningar i försörjningen av för bland annat råvara, energi och transporter. Hittills har vi hanterat dessa störningar utan väsentliga effekter på verksamheten. Turbulensen och osäkerheten kvarstår dock.

I övrigt har bolagets risker och riskhantering inte väsentligt förändrats sedan upprättandet av årsredovisningen för 2020.

Utsikter för 2021 och 2022

Branschorganisationen EA:s prognos ger stöd för förväntningar om fortsatt hög efterfrågan, samtidigt som nuvarande marknadspris på aluminium ger stöd för mycket höga lagereffekter under resten av året och under första halvåret 2022.

Utsikter för 2021 publicerade den 15 juli 2021:

Branschorganisationen EA:s prognos ger stöd för förväntningar om fortsatt hög efterfrågan, samtidigt som nuvarande marknadspris på aluminium ger stöd för mycket höga lagereffekter under resten av året.

Bokslutskommuniké och årsstämma

Bokslutskommuniké för 2021 kommer att lämnas den 10 februari 2022 klockan 14.00.

Årsstämma 2022 kommer att äga rum kl 16.00 tisdagen den 26 april 2022. Alla aktieägare hälsas då välkomna till Folkets Hus i Åseda.

Valberedning inför årsstämma 2022 består av Valberedningens ordförande Lars Johansson (aktieägare), Bengt Stillström (Ringvägen Venture AB), Mats Egeholm (aktieägare) och Mats R Karlsson (styrelsens ordförande).

Aktieägare som önskar lämna förslag till valberedningen ombedes inkomma med dessa så snart som möjligt, dock senast den 18 februari 2022. Förslag till valberedningen lämnas via e-post till [email protected] eller per post till: Valberedningen, ProfilGruppen AB, Box 36, 364 21 Åseda.

Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på årsstämman kan lämna förslaget till ProfilGruppens styrelseordförande via e-post till [email protected] eller per post till: ProfilGruppen AB, Att: Årsstämmoärenden, Box 36, 364 21 Åseda. Förslagen måste, för att med säkerhet kunna tas in i kallelsen och därmed på årsstämmans dagordning, ha inkommit till bolaget senast den 14 januari 2022.

Koncernens totalresultat i sammandrag

Kvartal 3 Kvartal 3 Kvartal 1-3 Kvartal 1-3 12 mån
Mkr
Not
2021 2020 2021 2020 rullande 2020
Intäkter 487,6 324,9 1 490,3 1 042,8 1 861,9 1 414,4
Kostnad för sålda varor
2
-422,5 -302,3 -1 284,2 -948,8 -1 619,1 -1 283,7
Bruttoresultat 65,1 22,6 206,1 94,0 242,8 130,7
Övriga rörelseintäkter 1) 0,0 3,4 0,0 14,3 1,5 15,8
Försäljningskostnader -12,7 -11,7 -43,1 -40,1 -58,9 -55,9
Administrationskostnader -12,5 -10,6 -39,6 -37,1 -56,7 -54,2
Övriga rörelsekostnader 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Rörelseresultat 39,9 3,7 123,4 31,1 128,7 36,4
Finansiella intäkter 0,1 0,1 0,1 0,2 0,3 0,4
Finansiella kostnader
3
-3,7 -3,2 -9,7 -10,3 -4,9 -5,5
Finansiella poster -3,6 -3,1 -9,6 -10,1 -4,6 -5,1
Resultat före skatt 36,3 0,6 113,8 21,0 124,1 31,3
Skatt -7,5 -0,2 -23,5 -4,5 -26,4 -7,4
Periodens resultat 28,8 0,4 90,3 16,5 97,7 23,9
Varav hänförligt till:
Moderbolagets ägare 26,8 -1,6 85,6 11,8 91,9 18,1
Innehav utan bestämmande inflytande 2,0 2,0 4,7 4,7 5,8 5,8
Resultat per aktie, kr (ingen utspädning finns) 3,62 -0,21 11,58 1,59 12,43 2,45
Övrigt totalresultat (netto efter skatt)
Periodens resultat 28,8 0,4 90,3 16,5 97,7 23,9
Förändringar i säkringsreserv -0,8 -1,4 -4,7 -0,5 1,3 5,5
Förändringar i omräkningsreserv 0,0 0,0 0,1 -0,1 -0,2 -0,4
Summa poster som kommer att omklassificeras till nettoresultatet: -0,8 -1,4 -4,6 -0,6 1,1 5,1
Omvärderingar av förmånsbestämda åtaganden 0,0 0,1 0,0 0,5 -0,8 -0,3
Summa poster som inte kommer att omklassificeras till nettoresultatet: 0,0 0,1 0,0 0,5 -0,8 -0,3
Periodens totalresultat 28,0 -0,9 85,7 16,4 98,0 28,7
Varav periodens totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 26,0 -2,9 81,0 11,7 92,2 22,9
Innehav utan bestämmande inflytande 2,0 2,0 4,7 4,7 5,8 5,8

1) Hela beloppet 2020 avser stöd för korttidspermittering och omställningsstöd.

Koncernens finansiella ställning i sammandrag

30 sep 30 sep 31 dec
Mkr
Not
2021 2020 2020
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 28,7 35,2 33,6
Materiella anläggningstillgångar 578,6 561,2 564,3
varav ny produktionsanläggning för strängpressning 0,0 320,9 316,5
Nyttjanderättstillgångar 14,8 16,0 17,5
Finansiella anläggningstillgångar 0,2 0,2 0,2
Summa anläggningstillgångar 622,3 612,6 615,6
Varulager 307,8 218,7 242,4
Kortfristiga fordringar
4
352,8 259,3 227,3
Likvida medel 39,6 61,5 65,1
Summa omsättningstillgångar 700,2 539,5 534,8
Summa tillgångar 1 322,5 1 152,1 1 150,4
Eget kapital
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 502,6 410,5 421,7
Innehav utan bestämmande inflytande 13,4 22,8 23,9
Summa eget kapital 516,0 433,3 445,6
Skulder
Räntebärande skulder och avsättningar 146,7 179,1 169,2
Uppskjutna skatteskulder 61,2 54,9 64,4
Summa långfristiga skulder 207,9 234,0 233,6
Räntebärande skulder 73,5 195,1 118,4
Ej räntebärande skulder
4
525,1 289,7 352,8
Summa kortfristiga skulder 598,6 484,8 471,2
Summa eget kapital och skulder 1 322,5 1 152,1 1 150,4

Koncernens förändringar i eget kapital i sammandrag

Kvartal 3 Kvartal 3 Kvartal 1-3 Kvartal 1-3
Mkr 2021 2020 2021 2020 2020
Totalt eget kapital vid periodens början 503,3 434,2 445,6 416,9 416,9
Förändringar hänförliga till moderbolagets ägare:
Periodens totalresultat 26,0 -2,9 81,0 11,7 22,9
Förändringar hänförliga till innehav utan bestämmande inflytande:
Periodens totalresultat 2,0 2,0 4,7 4,7 5,8
Utdelning -15,3 0,0 -15,3 0,0 0,0
Totalt eget kapital vid periodens slut 516,0 433,3 516,0 433,3 445,6

Koncernens kassaflöde i sammandrag

Kvartal 3 Kvartal 3 Kvartal 1-3 Kvartal 1-3 12 mån
Mkr Not 2021 2020 2021 2020 rullande 2020
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 39,9 3,7 123,4 31,1 128,7 36,4
Av- och nedskrivningar 19,8 17,0 56,8 50,0 73,5 66,7
Övriga ej kassaflödespåverkande poster -0,6 -0,3 -2,0 0,2 -0,3 1,9
Erhållen/Erlagd ränta -1,1 -2,4 -6,0 -8,7 -7,5 -10,2
Betald skatt -3,1 -0,6 -6,0 -4,6 -6,9 -5,5
Kassaflöde före förändringar av rörelsekapitalet 54,9 17,4 166,2 68,0 187,5 89,3
Varulager -23,5 7,8 -65,4 13,4 -89,1 -10,3
Rörelsefordringar -7,1 -16,6 -145,5 -8,2 -101,1 36,2
Rörelseskulder 20,8 15,3 174,0 -5,2 243,4 64,2
Kassaflöde från den löpande verksamheten 45,1 23,9 129,3 68,0 240,7 179,4
Investeringar i anläggningstillgångar -18,0 -21,9 -69,9 -71,7 -90,9 -92,7
Försäljning av anläggningstillgångar 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Kassaflöde från investeringsverksamheten -18,0 -21,9 -69,9 -71,7 -90,9 -92,7
Utdelning -15,3 0,0 -15,3 0,0 -15,3 0,0
Upptagna lån 0,0 0,0 0,0 15,7 -0,2 15,5
Förändring av checkkredit -30,2 21,8 -45,8 35,0 -121,8 -41,0
Amortering av lån -8,6 -4,9 -25,9 -14,8 -34,2 -23,1
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -54,1 16,9 -87,0 35,9 -171,5 -48,6
Periodens kassaflöde -27,0 18,9 -27,6 32,2 -21,7 38,1
Likvida medel vid periodens början 65,4 42,7 65,1 29,9 61,5 29,9
Kursdifferens i likvida medel 1,2 -0,1 2,1 -0,6 -0,2 -2,9
Likvida medel vid periodens slut 39,6 61,5 39,6 61,5 39,6 65,1
Likviditetsreserv 212,1 174,0 189,1

Moderbolaget

Moderbolagets intäkter uppgick till 26,2 Mkr (20,3) och utgörs av hyror från bolag i koncernen. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 53,4 Mkr (11,7).

Investeringar i moderbolaget under årets första nio månader uppgår till 3,5 Mkr (13,7) och avser fastighetsrelaterade investeringar.

Moderbolaget har ingen anställd (ingen). Moderbolagets risker och osäkerhetsfaktorer avviker inte väsentligt från koncernens.

Moderbolagets resultaträkning i sammandrag1)

Kvartal 3 Kvartal 3 Kvartal 1-3 Kvartal 1-3
Mkr
Not
2021 2020 2021 2020 2020
Intäkter 8,8 6,8 26,2 20,3 27,1
Kostnad för sålda varor -1,6 -1,4 -5,1 -4,6 -5,7
Bruttoresultat 7,2 5,4 21,1 15,7 21,4
Övriga rörelseintäkter 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Administrationskostnader -1,5 -1,1 -3,7 -3,2 -4,2
Rörelseresultat 5,7 4,3 17,4 12,5 17,2
Resultat från andelar i dotterbolag 35,7 0,0 35,7 0,0 0,0
Ränteintäkter och liknande resultatposter 0,0 0,1 0,3 0,5 0,7
Räntekostnader och liknande resultatposter 0,0 0,0 0,0 -1,3 -1,3
Resultat efter finansiella poster 41,4 4,4 53,4 11,7 16,6
Bokslutsdispositioner 0,0 0,0 0,0 0,0 -16,1
Resultat före skatt 41,4 4,4 53,4 11,7 0,5
Skatt -1,1 -0,9 -3,6 -2,5 0,1
Periodens resultat 40,3 3,5 49,8 9,2 0,6

1)Moderbolagets resultaträkning utgör tillika dess rapport över totalresultat

Moderbolagets balansräkning i sammandrag

30 sep 30 sep 31 dec
Mkr
Not
2021 2020 2020
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 186,2 186,3 187,5
Finansiella placeringar (aktier i dotterbolag) 87,9 87,9 87,9
Summa anläggningstillgångar 274,1 274,2 275,4
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 3,5 3,9 0,1
Kassa och bank 14,4 12,8 22,0
Summa omsättningstillgångar 17,9 16,7 22,1
Summa tillgångar 292,0 290,9 297,5
Eget kapital och skulder
Eget kapital 221,5 180,4 171,7
Obeskattade reserver 60,8 54,7 60,8
Uppskjutna skatteskulder 3,3 3,4 3,3
Långfristiga skulder 0,0 0,0 0,0
Kortfristiga skulder 6,4 52,4 61,7
Summa eget kapital och skulder 292,0 290,9 297,5

Noter

Not 1 - Redovisningsprinciper

Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering. Moderbolagets redovisningar har upprättats enligt Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2 Redovisning för juridiska personer. De redovisningsprinciper som tillämpas för koncernen stämmer överens med de principer som används vid upprättandet av den senaste årsredovisningen.

Not 2 - Av– och nedskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar

Mkr Kvartal 3
2021
Kvartal 3
2020
Kvartal 1-3
2021
Kvartal 1-3
2020
12 mån
rullande
2020
Immateriella anläggningstillgångar 1,6 1,6 4,9 4,6 6,5 6,2
Byggnader och mark 1,6 1,5 4,7 4,4 6,2 5,9
Maskiner och inventarier 14,8 12,1 41,9 35,5 53,6 47,2
Nyttjanderättstillgångar 1,8 1,8 5,3 5,5 7,2 7,4
Totalt 19,8 17,0 56,8 50,0 73,5 66,7
varav nedskrivningar 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0

Not 3 – Finansiella kostnader

Mkr Kvartal 3
2021
Kvartal 3
2020
Kvartal 1-3
2021
Kvartal 1-3
2020
12 mån
rullande
2020
Räntekostnader 1,6 1,7 3,7 5,9 4,8 7,0
Orealiserade kursomvärderingar valutalån (vinst neg, förlust pos) 0,9 0,9 2,1 1,4 -4,7 -5,4
Övriga finansiella kostnader 1,2 0,6 3,9 3,0 4,8 3,9
Totalt 3,7 3,2 9,7 10,3 4,9 5,5

Not 4 - Koncernens finansiella instrument värderade till verkligt värde i rapporten över finansiell ställning

Mkr 30 sep
2021
30 sep
2020
31 dec
2020
Kortfristiga fordringar
Valutaderivat 1,1 0,9 7,1
Kortfristiga ej räntebärande skulder
Räntederivat 0,0 0,0 0,0
Valutaderivat 0,0 1,4 0,0

Såväl ränte- som valutaderivat används för säkring och är värderade på nivå 2 enligt IFRS 13.

Not 5 - Ställda säkerheter och eventualförpliktelser

30 sep 30 sep 31 dec
Mkr 2021 2020 2020
Fastighetsinteckningar 82,9 82,9 82,9
Företagsinteckningar 341,5 341,5 341,5
Aktier i dotterbolag 308,4 221,0 226,4
Borgensförbindelser till förmån för andra företag 0,0 0,0 0,0
Garantiåtaganden FPG/PRI 0,2 0,2 0,2

Not 6 - Närståenderelationer

Inga närståendetransaktioner som väsentligt påverkat koncernens resultat eller finansiella ställning har skett under perioden. Utöver de koncerninterna hyresintäkterna i moderbolaget har inga väsentliga närståendetransaktioner heller skett i moderbolaget.

Nyckeltal

Koncernen Kvartal 3
2021
Kvartal 3
2020
Kvartal 1-3
2021
Kvartal 1-3
2020
12 mån
rullande
2020
Intäkter, Mkr 487,6 324,9 1 490,3 1 042,8 1 861,9 1 414,4
Resultat före av- och nedskrivningar (EBITDA), Mkr 59,7 20,7 180,2 81,1 202,2 103,1
Rörelseresultat, Mkr 39,9 3,7 123,4 31,1 128,7 36,4
Rörelsemarginal, % 8,2 1,1 8,3 3,0 6,9 2,6
Resultat före skatt, Mkr 36,3 0,6 113,8 21,0 124,1 31,3
Resultatmarginal, % 7,4 0,2 7,6 2,0 6,7 2,2
Avkastning på eget kapital, % 22,6 0,4 25,1 5,2 20,6 5,5
Avkastning på sysselsatt kapital, % 20,0 1,1 21,3 4,6 16,7 5,2
Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr 45,1 23,9 129,3 68,0 240,7 179,4
Investeringar, Mkr 19,3 32,5 61,0 78,7 77,2 94,9
Likviditetsreserv, Mkr - - 212,1 174,0 - 189,1
Räntebärande nettoskuld, Mkr - - 180,5 312,8 - 222,5
Nettoskuld/EBITDA, ggr - - 0,9 2,6 - 2,2
Räntebärande skulder och räntebärande avsättningar, Mkr - - 220,1 374,3 - 287,6
Nettoskuldsättningsgrad, ggr - - 0,4 0,7 - 0,5
Balansomslutning, Mkr - - 1 322,5 1 152,1 - 1 150,4
Soliditet, % - - 39,0 37,6 - 38,7
Kapitalomsättningshastighet, ggr - - 2,7 1,8 2,4 1,9
Andel riskbärande kapital, % - - 43,6 42,4 - 44,3
Räntetäckningsgrad, ggr 32,1 1,3 32,2 4,5 27,4 5,5
Medelantal anställda (motsvarande heltidstjänster) 552 452 530 456 512 461
Intäkter per anställd (medelantal), Tkr 883 719 2 812 2 287 3 637 3 068
Resultat efter finansiella poster per anställd (medelantal), Tkr 66 1 215 46 242 68
Genomsnittligt antal aktier, tusental (Ingen utspädning finns) 7 399 7 399 7 399 7 399 7 399 7 399
Antal aktier vid periodens slut, tusental 7 399 7 399 7 399 7 399 7 399 7 399
Resultat per aktie, kr 3,62 -0,21 11,58 1,59 12,43 2,45
Eget kapital per aktie, kr - - 67,94 55,48 - 56,99

Ovanstående nyckeltal presenteras för att sammanfatta den finansiella rapporten och underlätta läsarens översikt av ProfilGruppens finansiella ställning. Definitioner samt avstämning finns på ProfilGruppens hemsida: www.profilgruppen.se.

Avrundningsdifferenser kan förekomma. Vid beräkning av nyckeltalen avkastning på eget respektive sysselsatt kapital samt kapitalomsättningshastighet har resultat och omsättning för perioden uppräknats till tolv månader. Nyckeltalen avser koncernen och baseras på koncernens siffror inklusive innehav utan bestämmande inflytande, med undantag av resultat per aktie samt eget kapital per aktie.

Undertecknade försäkrar att delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och företagets ställning och resultat, samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.

Åseda den 19 oktober 2021

Styrelsen i ProfilGruppen AB (publ) Orgnr 556277-8943

Revisors granskningsrapport

ProfilGruppen AB (publ) org.nr 556277-8943

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag för ProfilGruppen AB (publ) per 30 september 2021 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410. Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har.

De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Kalmar den 19 oktober 2021 Ernst & Young AB

Franz Lindström Auktoriserad revisor

Korta fakta om ProfilGruppen

  • Visionen är att vara den mest eftertraktade leverantören av innovativa profillösningar av aluminium i norra Europa
  • Ett samarbete med ProfilGruppen ska vara okomplicerat och med personligt engagemang
  • Aluminium är vårt val, det är mer fördelaktigt ur ett livscykelperspektiv än många alternativ och gör att vi kan utveckla hållbara produkter
  • Strängpressade profiler och komponenter i aluminium används i många branscher, exempelvis inredning, bygg, fordon och elektronik
  • Egen tillverkning sker uteslutande i Åseda och omfattar:
    • Fyra presslinjer för tillverkning av aluminiumprofiler
    • Anodiseringsanläggning för ytbehandling
    • Vidareförädling i form av exempelvis skärande bearbetning, bockning och stansning
    • Helautomatiserade anläggningar för bearbetning, lackering och förpackning av inredningsdetaljer
  • Ett tiotal underleverantörer breddar utbudet av förädlingsmöjligheter
  • Certifiering enligt IATF 16949, ISO 14001 och ISO 45001
  • Startades 1981 i småländska Åseda
  • Noterades på Stockholmsbörsen 1997 och återfinns på listan Small cap

För mer information, vänligen kontakta

Fredrik Zöögling, VD och koncernchef Tel: 070-932 16 50 [email protected]

Niklas Danielsson, CFO Tel: 070-626 95 37 [email protected]

Informationen är sådan som ProfilGruppen AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt Marknadsmissbruksförordningen samt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 19 oktober 2021 kl 14.00.

Aktuell information och foto för fri publicering finns på www.profilgruppen.se

Delårsrapport 1 januari – 30 september 2021 ProfilGruppen AB (publ) Sida 10 av 10