Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Profilgruppen Interim / Quarterly Report 2019

Feb 11, 2020

3191_10-k_2020-02-11_0949e94e-c7c4-4f35-b74c-fc32e0dd909e.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Bokslutskommuniké 1 januari – 31 december 2019

Resultat i nivå med föregående år

Fjärde kvartalet

  • Intäkter 381,9 Mkr (414,3)
  • Rörelseresultat 22,7 Mkr (24,0)
  • Rörelsemarginal 5,9 procent (5,8)
  • Nettoresultat 18,9 Mkr (17,1)
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten 33,2 Mkr (54,0)
  • Resultat per aktie 2,42 kr (2,13)
  • Ny vd och koncernchef, Fredrik Zöögling, tillträdde 7 oktober

Året 2019

  • Intäkter 1 622,1 Mkr (1 618,3), i nivå med föregående år
  • Rörelseresultat 113,2 Mkr (113,7)
  • Rörelsemarginal 7,0 procent (7,0)
  • Nettoresultat 80,5 Mkr (83,5)
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten 110,7 Mkr (129,8)
  • Resultat per aktie 9,98 kr (10,88)
  • Styrelsen föreslår en utdelning om 5,00 kr per aktie (5,00)

ProfilGruppens vd och koncernchef, Fredrik Zöögling, kommenterar:

"Under året har vi lagt mycket energi på att skapa en ny plattform för framtida tillväxt. Vi har byggt en helt ny pressanläggning och samtidigt bytt affärssystem, utmaningar som påverkat hela organisationen. Att vi samtidigt presterar ett rörelseresultat på samma nivå som föregående år är glädjande och visar på det stora engagemang som finns hos våra medarbetare. Nu är vår uppgift att använda denna nya plattform som avstamp för att ta oss till nästa nivå."

Marknad

Marknaden för aluminiumprofiler bedöms av den europeiska marknadsorganisationen EA ha minskat med cirka nio procent i norra Europa under 2019. I EA:s senaste prognos bedöms marknaden minska med cirka två procent 2020 i förhållande till 2019, både i Skandinavien och i Europa som helhet.

Intäkter och resultat i fjärde kvartalet

Koncernens intäkter uppgick till 381,9 Mkr (414,3). Under kvartalet levererades cirka 7 550 ton (7 500)

aluminiumprofiler, i nivå med motsvarande period 2018. Produktionen uppgick till cirka 7 700 ton (8 200).

Exportandelen uppgick till 45 procent (44) av volymen och 52 procent (49) av omsättningen.

Rörelseresultatet uppgick till 22,7 Mkr (24,0), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 5,9 procent (5,8).

Produktmixen är i fjärde kvartalet något mindre gynnsam med lägre förädlingsgrad än tidigare kvartal under året.

Dotterbolaget PG&WIP bidrar positivt jämfört med föregående år då de påverkades av kvalitetsbrister och produktionsstörningar. Lagerförluster relaterade till sjunkande råvarupriser har påverkat resultatet negativt jämfört med föregående år.

Resultatet före skatt uppgick till 23,5 Mkr (22,5). Resultatet per aktie uppgick till 2,42 kronor (2,13).

Intäkter och resultat för året

Koncernens intäkter 2019 uppgick till 1 622,1 Mkr (1 618,3), i nivå med föregående år.

Exportandelen uppgick till 44 procent (44) av levererad volym och till 50 procent (48) av intäkterna.

Leveransvolymerna har minskat med cirka tre procent till 31 000 ton (31 975) aluminiumprofiler. Volymminskningen avser i huvudsak profiler i långlängd utan annan vidareförädling till två enskilda exportkunder. Av levererade aluminiumprofiler var drygt 70 procent vidareförädlade.

Under 2019 producerade koncernen 31 100 ton aluminiumprofiler (32 550).

Rörelseresultatet uppgick till 113,2 Mkr (113,7).

Marginalförbättringar och högre förädlingsgrad har påverkat resultatet positivt samtidigt som den lägre leveransvolymen och lagerförluster har påverkat negativt jämfört med föregående år. Verksamheten i dotterbolaget PG&WIP bidrar positivt jämfört med föregående år då de belastades med kvalitetsbrister och produktionsstörningar.

Vi har kunnat begränsa resultatpåverkan av den brand som under sommaren drabbade vår anodiseringsanläggning genom att köpa kapacitet externt. Produktionen har fullt ut återgått till det normala.

Resultatet under årets första kvartal påverkades av några poster av engångskaraktär, både positiva och negativa, som sammantaget tog ut varandra.

Rörelsemarginalen uppgår till 7,0 procent (7,0). Resultatet före skatt uppgick till 101,9 Mkr (107,6).

Resultatet per aktie (ingen utspädning finns) uppgick till 9,98 kronor (10,88). Genomsnittligt tusental aktier under perioden var 7 399 (7 399).

Avkastningen på sysselsatt kapital uppgick till 18,3 procent (23,9), vilket påverkats av investeringen i produktionskapacitet som ännu inte tagits i bruk.

Investeringar

Investeringarna har under 2019 uppgått till totalt 218,6 Mkr (137,7).

En investering i ny produktionskapacitet för strängpressning av aluminiumprofiler i Åseda pågår sedan föregående år. Totalt beräknas investeringen uppgå till cirka 310 Mkr och anläggningen är i provdrift sedan årsskiftet. Projektet har påverkat periodens investeringar med 183,4 Mkr (86,6) och det återstår därmed drygt 40 Mkr av total investering innan projektet slutförts.

Ett projekt för utveckling av bolagets affärssystem har påverkat investeringarna i immateriella tillgångar med 9,2 Mkr (16,7).

Återstoden av investeringarna avser till största delen löpande förbättringar.

Finansiering och likviditet

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 110,7 Mkr (129,8) och efter investeringsverksamheten till -121,4 Mkr (9,9). Vid ingången av året var råvarulagernivåerna höga på grund av osäkerhet kring eventuella handelssanktioner. Under första halvåret hade vi fortsatt höga lagernivåer samtidigt som de ingående lagren betalades. Under andra halvåret har lagernivåerna balanserats till det normala då risken för handelssanktioner bedöms ha minskat.

Den pågående investeringen i ny produktionskapacitet har påverkat årets kassaflöde och efter övrig investeringsverksamhet var kassaflödet 68,8 Mkr (82,0).

Likviditetsreserven uppgick den 31 december 2019 till 146,8 Mkr (366,4).

Balansomslutningen vid utgången av året var 1 090,1 Mkr (918,3). Nettoskulden uppgick den 31 december 2019 till 300,2 Mkr (116,2) och nettoskuld/EBITDA till 1,8 gånger (0,7), ProfilGruppens mål är en nettoskuld/EBITDA om < 2,0.

Nettoskulden utan investeringen i ny produktionskapacitet skulle varit 39,7 Mkr, vilket motsvarar en nettoskuld/EBITDA om 0,2 gånger.

Personal

Medelantal anställda i koncernen under året var 466 (459). Antalet anställda i koncernen per den 31 december 2019 uppgick till 455 (468).

ProfilGruppens nya vd och koncernchef, Fredrik Zöögling, tillträdde den 7 oktober 2019.

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Bolagets risker och riskhantering har inte väsentligt förändrats sedan upprättandet av årsredovisningen för 2018.

Utdelning

För verksamhetsåret 2019 föreslår styrelsen årsstämman en utdelning om 5,00 kronor per aktie (5,00) vilket innebär att den totala utdelningen uppgår till 37,0 Mkr (37,0). Styrelsen föreslår att avstämningsdag för utdelning ska vara den 23 april 2020.

Utsikter för 2020

Vi förväntar oss en efterfrågan under 2020 i nivå med 2019. Vi avser ta vår nya pressanläggning i drift under det andra kvartalet 2020, initialt genom att omfördela volymer från övriga anläggningar. Ökade avskrivningar om cirka 20 Mkr under 2020 jämfört med 2019, samt uppstartskostnader och ökade räntekostnader kommer att belasta resultatet.

Utsikter för 2019/2020 publicerade den 22 oktober 2019: Vi förväntar oss en avmattning av efterfrågan från delar av vår marknad under de kommande kvartalen.

Årsstämma

Årsstämma 2020 kommer att äga rum kl 16.00 tisdagen den 21 april 2020. Alla aktieägare hälsas då välkomna till Folkets Hus i Åseda. Innan stämman ges också möjlighet till en visning av bolagets nya fabrik.

Årsredovisning 2019 och delårsrapporter 2020

Årsredovisningen för 2019 kommer att finnas tillgänglig i bolagets reception och på bolagets hemsida senast den 30 mars 2020.

Delårsrapportering för 2020 kommer att lämnas enligt följande:

Delårsrapport första kvartalet 21 april, klockan 14.00 Delårsrapport andra kvartalet 15 juli, klockan 14.00 Delårsrapport tredje kvartalet 20 oktober, klockan 14.00.

Koncernens totalresultat i sammandrag

Mkr
Not
Kvartal 4
2019
Kvartal 4
2018
Kvartal 1-4
2019
Kvartal 1-4
2018
Intäkter 381,9 414,3 1 622,1 1 618,3
Kostnad för sålda varor
2
-336,4 -363,9 -1 411,9 -1 410,1
Bruttoresultat 45,5 50,4 210,2 208,2
Övriga rörelseintäkter 5,6 0,0 5,6 0,1
Försäljningskostnader -16,7 -14,1 -59,4 -53,1
Administrationskostnader -11,7 -12,1 -43,2 -41,2
Övriga rörelsekostnader 0,0 -0,2 0,0 -0,3
Rörelseresultat 22,7 24,0 113,2 113,7
Finansiella intäkter -0,5 0,5 0,4 0,7
Finansiella kostnader 1,3 -2,0 -11,7 -6,8
Finansiella poster 0,8 -1,5 -11,3 -6,1
Resultat före skatt 23,5 22,5 101,9 107,6
Skatt -4,6 -5,4 -21,4 -24,1
Periodens resultat 18,9 17,1 80,5 83,5
Övrigt totalresultat (netto efter skatt)
Poster som kommer att omklassificeras till nettoresultatet:
Förändringar i säkringsreserv 3,9 3,4 2,2 1,2
Förändringar i omräkningsreserv -0,4 -0,1 -0,2 0,1
Poster som inte kommer att omklassificeras till nettoresultatet:
Omvärderingar av förmånsbestämda åtaganden -1,6 1,2 -1,6 0,4
Periodens totalresultat 20,8 21,6 80,9 85,2
Periodens nettoresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare
Innehav utan bestämmande inflytande
18,0
0,9
15,7
1,4
73,9
6,6
80,5
3,0
Periodens totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 19,9 20,2 74,3 82,2
Innehav utan bestämmande inflytande 0,9 1,4 6,6 3,0
Resultat per aktie, kr (ingen utspädning finns) 2,42 2,13 9,98 10,88
Genomsnittligt antal aktier, tusental 7 399 7 399 7 399 7 399

Koncernens finansiella ställning i sammandrag

31 dec 31 dec
Mkr
Not
2019 2018
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 39,0 31,5
Materiella anläggningstillgångar 523,2 362,9
varav pågående produktionsanläggning för strängpressning 268,7 86,4
Nyttjanderättstillgångar
7
13,8 0,0
Finansiella anläggningstillgångar 0,2 0,2
Summa anläggningstillgångar 576,2 394,6
Varulager 232,0 247,5
Kortfristiga fordringar
4
252,0 250,1
Likvida medel 29,9 26,1
Summa omsättningstillgångar 513,9 523,7
Summa tillgångar 1 090,1 918,3
Eget kapital
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 398,8 361,4
Innehav utan bestämmande inflytande 18,1 13,0
Summa eget kapital 416,9 374,4
Skulder
Räntebärande skulder och avsättningar 185,0 94,9
Uppskjutna skatteskulder 55,1 37,7
Summa långfristiga skulder 240,1 132,6
Räntebärande skulder 145,2 47,4
Ej räntebärande skulder
4
287,9 363,9
Summa kortfristiga skulder 433,1 411,3
Summa eget kapital och skulder 1 090,1 918,3

Koncernens förändringar i eget kapital i sammandrag

Kvartal 4 Kvartal 4 Kvartal 1-4 Kvartal 1-4
Mkr 2019 2018 2019 2018
Totalt eget kapital vid periodens början 397,5 352,8 374,4 324,6
Förändringar hänförliga till moderbolagets ägare:
Periodens totalresultat 19,9 20,2 74,3 82,2
Förändringar hänförliga till innehav utan bestämmande inflytande:
Periodens totalresultat 0,9 1,4 6,6 3,0
Utdelning -1,4 0,0 -38,4 -35,4
Totalt eget kapital vid periodens slut 416,9 374,4 416,9 374,4

Koncernens kassaflöde i sammandrag

Kvartal 4 Kvartal 4 Kvartal 1-4 Kvartal 1-4
Mkr
Not
2019 2018 2019 2018
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 22,7 24,0 113,2 113,7
Av- och nedskrivningar 15,9 13,4 57,7 49,2
Övriga ej kassaflödespåverkande poster -4,8 1,2 1,5 1,3
Erhållen/Erlagd ränta 0,9 -1,2 -11,7 -6,7
Betald skatt -6,6 -5,0 -28,7 -22,5
Kassaflöde före förändringar av rörelsekapitalet 28,1 32,4 132,0 135,0
Varulager -17,0 -62,2 15,4 -66,3
Rörelsefordringar 62,1 22,3 7,3 -22,9
Rörelseskulder -40,0 61,5 -44,0 84,0
Kassaflöde från den löpande verksamheten 33,2 54,0 110,7 129,8
Investeringar i anläggningstillgångar 1)
6,7
-38,9 -46,0 -232,1 -120,0
Försäljning av anläggningstillgångar 0,0 0,0 0,0 0,1
Kassaflöde från investeringsverksamheten -38,9 -46,0 -232,1 -119,9
Utdelning -1,4 0,0 -38,4 -35,4
Upptagna lån
7
-3,5 33,3 94,4 34,8
Förändring av checkkredit -25,6 -39,1 94,0 8,4
Amortering av lån -6,8 -1,0 -25,1 -19,6
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -37,3 -6,8 124,9 -11,8
Periodens kassaflöde -43,0 1,2 3,5 -1,9
Likvida medel vid periodens början 72,9 24,9 26,1 27,9
Kursdifferens i likvida medel 0,0 0,0 0,3 0,1
Likvida medel vid periodens slut 29,9 26,1 29,9 26,1
Likviditetsreserv 146,8 366,4

1) Av årets kassaflödespåverkande investeringar avser 190,2 Mkr (72,1) uppförandet av ny produktionsanläggning för strängpressning av aluminiumprofiler.

Moderbolaget

Moderbolagets intäkter uppgick till 21,8 Mkr (21,8) och utgörs av hyror från bolag i koncernen. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 15,8 Mkr (19,4).

Investeringar i moderbolaget under 2019 uppgår till 66,5 Mkr (43,4) och avser fastighetsrelaterade investeringar, i första hand till den nya pressanläggning som är under uppförande.

Samtliga kortfristiga fordringar är fordringar på koncernbolag.

Moderbolagets räntebärande skulder uppgick den 31 december 2019 till 163,6 Mkr (48,3).

Förändringen i moderbolagets likviditet har under perioden varit -0,4 Mkr (0).

Moderbolaget har ingen anställd (ingen). Moderbolagets risker och osäkerhetsfaktorer avviker inte väsentligt från koncernens.

Moderbolagets resultaträkning i sammandrag1)

Kvartal 4 Kvartal 4 Kvartal 1-4 Kvartal 1-4
Mkr
Not
2019 2018 2019 2018
Intäkter
5
5,4 5,5 21,8 21,8
Kostnad för sålda varor -0,7 -1,3 -3,4 -3,9
Bruttoresultat 4,7 4,2 18,4 17,9
Övriga rörelseintäkter 0,0 0,0 0,0 0,0
Administrationskostnader -1,1 -1,1 -4,5 -3,9
Rörelseresultat 3,6 3,1 13,9 14,0
Resultat från andelar i dotterbolag 3,5 0,0 3,5 4,9
Ränteintäkter och liknande resultatposter 0,3 0,1 1,3 0,8
Räntekostnader och liknande resultatposter -1,0 -0,2 -2,9 -0,3
Resultat efter finansiella poster 6,4 3,0 15,8 19,4
Bokslutsdispositioner -8,1 38,0 -8,1 38,0
Resultat före skatt -1,7 41,0 7,7 57,4
Skatt 1,4 -9,1 -0,6 -11,6
Periodens resultat -0,3 31,9 7,1 45,8

1)Moderbolagets resultaträkning utgör tillika dess rapport över totalresultat

Moderbolagets balansräkning i sammandrag

31 dec 31 dec
Mkr
Not
2019 2018
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 176,9 113,4
Finansiella placeringar (aktier i dotterbolag) 87,9 87,9
Summa anläggningstillgångar 264,8 201,3
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 135,1 122,1
Kassa och bank 0,0 0,4
Summa omsättningstillgångar 135,1 122,5
Summa tillgångar 399,9 323,8
Eget kapital och skulder
Eget kapital 171,2 201,1
Obeskattade reserver 54,7 46,6
Uppskjutna skatteskulder 3,4 3,9
Långfristiga skulder 0,0 0,0
Kortfristiga skulder 170,6 72,2
Summa eget kapital och skulder 399,9 323,8

Noter

Not 1 - Redovisningsprinciper

Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering. Moderbolagets redovisningar har upprättats enligt Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2 Redovisning för juridiska personer. De redovisningsprinciper som tillämpas för koncernen stämmer överens med de principer som används vid upprättandet av den senaste årsredovisningen förutom att koncernen fr.o.m. 1 januari 2019 tillämpar IFRS 16 Leasingavtal. Implementeringen av standarden innebär viss effekt på de finansiella rapporterna. För information om effekterna vid övergången till IFRS 16 hänvisas till not 7.

Moderbolaget har inga leasingavtal som omfattas av IFRS 16 Leasingavtal utan tillämpar fr.o.m. 1 januari 2019 de punkter som anges i RFR 2 (IFRS 16 Leasingavtal, p. 2–12).

Nya redovisningsprinciper – IFRS 16 Leasing

Koncernens leasingavtal består till största del av lokaler, fordon och IT. Leasingavtalen avseende dessa skrivs normalt för fasta perioder om tre till fem år för lokaler, tre till sex år för fordon och tre år för IT men möjligheter till förlängning kan finnas, vilket beskrivs nedan. Villkoren förhandlas separat för varje avtal och innehåller ett stort antal olika avtalsvillkor.

Leasingavtalen redovisas som nyttjanderätter och en motsvarande skuld från den dagen som den leasade tillgången finns tillgänglig för användning av koncernen. Varje leasingbetalning fördelas mellan amortering av skulden och finansiell kostnad. Den finansiella kostnaden ska fördelas över leasingperioden så att varje redovisningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under respektive period redovisade skulden. Nyttjanderätten skrivs av linjärt över det kortare av tillgångens nyttjandeperiod och leasingavtalets längd.

Tillgångar och skulder som uppkommer från leasingavtal redovisas initialt till nuvärde. Då det är första rapporten enligt IFRS 16 har samtliga nyttjanderätter värderats till leasingskuldens värde, med justering för förutbetalda leasingavgifter hänförliga till avtalen per 1 januari 2019.

Leasingskulderna inkluderar nuvärdet av följande leasingbetalningar:

  • fasta avgifter
  • variabla leasingavgifter som beror på ett index

Leasingbetalningarna diskonteras med den marginella låneräntan. Den genomsnittliga räntesatsen som använts för diskontering är tre procent.

Tillgångarna med nyttjanderätt värderas till anskaffningsvärde och inkluderar följande:

• den initiala värderingen av leasingskulden,

• betalningar gjorda vid eller innan den tidpunkt då den leasade tillgången görs tillgänglig för leasetagaren,

Leasingavtal av mindre värde kostnadsförs linjärt i resultaträkningen.

Optioner att förlänga eller säga upp avtal inkluderas i tillgången och skulden då det är rimligt säkert att de kommer nyttjas. Villkoren används för att maximera flexibiliteten i hanteringen av avtalen.

Not 2 - Av– och nedskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar

Kvartal 4 Kvartal 4 Kvartal 1-4 Kvartal 1-4
Mkr 2019 2018 2019 2018
Immateriella anläggningstillgångar 1,3 0,0 1,8 0,0
Byggnader och mark 1,0 1,0 3,8 3,8
Maskiner och inventarier 13,6 12,4 52,1 45,4
Totalt 15,9 13,4 57,7 49,2
varav nedskrivningar 0,0 0,0 0,0 0,0

Not 3 - Ställda säkerheter och eventualförpliktelser

Mkr 31 dec
2019
31 dec
2018
Fastighetsinteckningar 82,9 82,9
Företagsinteckningar 241,5 241,5
Aktier i dotterbolag 226,5 174,8
Borgensförbindelser till förmån för andra företag 0,0 0,0
Garantiåtaganden FPG/PRI 0,2 0,2

Not 4 - Koncernens finansiella instrument värderade till verkligt värde

i rapporten över finansiell ställning
Mkr 31 dec
2019
31 dec
2018
Kortfristiga fordringar
Valutaderivat 1,6 1,2
Kortfristiga ej räntebärande skulder
Räntederivat 0,3 1,3
Valutaderivat 1,2 2,7

Såväl ränte- som valutaderivat används för säkring och är värderade på nivå 2 enligt IFRS 13.

Not 5 - Närståenderelationer

Inga närståendetransaktioner som väsentligt påverkat koncernens resultat eller finansiella ställning har skett under perioden. Utöver de koncerninterna hyresintäkterna i moderbolaget har inga väsentliga närståendetransaktioner heller skett gällande moderbolaget.

Not 6 – Kassaflödesanalys, investeringar i anläggningstillgångar

Kvartal 4 Kvartal 4 Kvartal 1-4 Kvartal 1-4
Mkr 2019 2018 2019 2018
Investeringar i anläggningstillgångar 48,2 65,1 218,6 137,7
varav avseende ny produktionsanläggning för strängpressning 43,1 56,3 183,4 86,6
Ej betalda -9,4 -22,9 -9,4 -22,9
varav avseende ny produktionsanläggning för strängpressning -8,2 -14,5 -8,2 -14,5
Betalda i perioden, aktiverade under tidigare period 0,0 3,8 22,8 5,2
varav avseende ny produktionsanläggning för strängpressning 0,0 0,0 15,0 0,0
Investeringar i anläggningstillgångar 38,8 46,0 232,0 120,0

Not 7 – Nya redovisningsprinciper IFRS 16 Leasing

Denna not förklarar effekterna i koncernens finansiella rapport vid tillämpningen av IFRS 16 Leasingavtal. I koncernens finansiella ställning har följande justeringar gjorts per övergångstidpunkten (1 januari 2019) avseende IFRS 16 Leasingavtal:

Effekt av övergång till
Mkr UB 2018-12-31 IFRS 16 IB 2019-01-01
Maskiner och inventarier 7,7 0,0 7,7
Nyttjanderättstillgångar 0,0 12,8 12,8
Kortfristiga leasingskulder 1,2 5,2 6,4
Längfristiga leasingskulder 0,0 7,6 7,6

IFRS 16 har haft en minimal påverkan på rörelseresultatet och en minimal påverkan på resultat efter finansiella poster.

Koncernen har tillämpat IFRS 16 Leasingavtal från den 1 januari 2019 vilket resulterat i förändrade redovisningsprinciper och justeringar i beloppen som redovisas i den finansiella rapporten. I enlighet med övergångsreglerna i IFRS 16 har koncernen tillämpat den förenklade övergångsmetoden och har därmed inte räknat om jämförelsetalen. Alla nyttjanderätter värderas vid övergången till ett belopp som motsvarar leasingskulden justerat för förutbetalda leasingavgifter hänförliga till avtalen per den 31 december 2018. Vid övergången har följande lättnadsregler tillämpats:

  • Nyttjandesrättstillgångarna har klassificerats och därefter har diskonteringsräntan fastställts per land och klass.
  • Nyttjanderättsperioden har fastställts med hjälp av efterhandskunskap gällande exempelvis förlängningsoptioner och uppsägningsklausuler.
  • De leasingavtal som avslutas inom tolv månader räknat från den första tillämpningsdagen har redovisats som korttidsleasingavtal.

Nedan följer en förklaring till skillnaden mellan de operationella leasingåtaganden som redovisats enligt IAS 17 precis före första tillämpningsdagen (det vill säga per 2018-12-31) och leasingskulder som redovisas enligt IFRS 16 vid första tillämpningsdagen (det vill säga per 2019-01-01).

Mkr
Åtaganden för operationella leasingavtal per den 31 december 2018 14,1
Korttidsleasingavtal som kostnadsförs linjärt -0,5
Leasingavtal för vilka den underliggande tillgången är av lågt värde -0,2
Diskontering med koncernens marginella låneränta 2-7 % -0,6
Skulder för finansiella leasingavtal per den 31 december 2018 1,2
Leasingskuld redovisad per den 1 januari 2019 14,0

Nyckeltal

Koncernen Kvartal 4
2019
Kvartal 4
2018
Kvartal 1-4
2019
Kvartal 1-4
2018
Intäkter, Mkr 381,9 414,3 1 622,1 1 618,3
Resultat före av- och nedskrivningar (EBITDA), Mkr 38,6 37,4 170,9 162,9
Rörelseresultat, Mkr 22,7 24,0 113,2 113,7
Rörelsemarginal, % 5,9 5,8 7,0 7,0
Resultat före skatt, Mkr 23,5 22,5 101,9 107,6
Resultatmarginal, % 6,2 5,4 6,3 6,6
Avkastning på eget kapital, % 18,6 18,8 20,3 23,9
Avkastning på sysselsatt kapital, % 12,0 19,3 18,3 23,9
Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr 33,2 54,0 110,7 129,8
Investeringar, Mkr 48,2 65,1 218,6 137,7
Likviditetsreserv, Mkr - - 146,8 366,4
Räntebärande nettoskuld, Mkr - - 300,2 116,2
Nettoskuld/EBITDA, ggr - - 1,8 0,7
Räntebärande skulder och räntebärande avsättningar, Mkr - - 330,2 142,3
Nettoskuldsättningsgrad, ggr - - 0,7 0,3
Balansomslutning, Mkr - - 1 090,1 918,3
Soliditet, % - - 38,2 40,8
Kapitalomsättningshastighet, ggr - - 2,6 3,4
Andel riskbärande kapital, % - - 43,3 44,9
Räntetäckningsgrad, ggr -17,4 12,4 9,7 16,9
Medelantal anställda (motsvarande heltidstjänster) 462 466 466 459
Intäkter per anställd (medelantal), Tkr 827 889 3 481 3 526
Resultat efter finansiella poster per anställd (medelantal), Tkr 51 48 219 235
Genomsnittligt antal aktier, tusental (Ingen utspädning finns) 7 399 7 399 7 399 7 399
Antal aktier vid periodens slut, tusental 7 399 7 399 7 399 7 399
Resultat per aktie, kr 2,42 2,13 9,98 10,88
Eget kapital per aktie, kr - - 53,90 48,86

Ovanstående nyckeltal presenteras för att sammanfatta den finansiella rapporten och underlätta läsarens översikt av ProfilGruppens finansiella ställning. Definitioner samt avstämning finns på ProfilGruppens hemsida: www.profilgruppen.se.

Avrundningsdifferenser kan förekomma. Vid beräkning av nyckeltalen avkastning på eget respektive sysselsatt kapital samt kapitalomsättningshastighet har resultat och omsättning för perioden uppräknats till tolv månader. Nyckeltalen avser koncernen och baseras på koncernens siffror inklusive innehav utan bestämmande inflytande, med undantag av resultat per aktie samt eget kapital per aktie.

Undertecknade försäkrar att delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och företagets ställning och resultat, samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.

Åseda den 11 februari 2020

Styrelsen i ProfilGruppen AB (publ) Orgnr 556277-8943

Bokslutskommunikén har inte granskats av bolagets revisorer.

Korta fakta om ProfilGruppen

  • Visionen är att vara den mest eftertraktade leverantören av innovativa profillösningar av aluminium i norra Europa
  • Ett samarbete med ProfilGruppen ska vara okomplicerat och med personligt engagemang
  • Aluminium är vårt val, det är mer fördelaktigt ur ett livscykelperspektiv än många alternativ och gör att vi kan utveckla hållbara produkter
  • Strängpressade profiler och komponenter i aluminium används i många branscher, exempelvis inredning, bygg, fordon och elektronik
  • Egen tillverkning sker uteslutande i Åseda och omfattar:
    • Tre presslinjer för tillverkning av aluminiumprofiler, en fjärde som tas i drift under 2020
    • Anodiseringsanläggning för ytbehandling
    • Vidareförädling i form av exempelvis skärande bearbetning, bockning och stansning
    • Helautomatiserade anläggningar för bearbetning, lackering och förpackning av inredningsdetaljer
  • Ett tiotal underleverantörer breddar utbudet av förädlingsmöjligheter
  • Certifiering enligt IATF 16949, ISO 14001 och ISO 50001
  • Startades 1981 i småländska Åseda
  • Noterades på Stockholmsbörsen 1997 och återfinns på listan Small cap

För mer information, vänligen kontakta

Fredrik Zöögling, VD och koncernchef Tel: 070-932 16 50 [email protected]

Ulrika Bergmo Sköld, CFO Tel: 073-230 05 98 [email protected]

Informationen är sådan som ProfilGruppen AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt Marknadsmissbruksförordningen samt Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter. Informationen lämnades genom Fredrik Zööglings försorg för offentliggörande den 11 februari 2020 kl 14.00.

Aktuell information och foto för fri publicering finns på www.profilgruppen.se

Bokslutskommuniké 1 januari – 31 december 2019 ProfilGruppen AB (publ) Sida 10 av 10