AI assistant
Profilgruppen — Interim / Quarterly Report 2018
Jul 17, 2018
3191_ir_2018-07-17_0775300f-2bb9-4ef1-91af-d330aa21de22.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport 1 januari – 30 juni 2018
Fortsatt stabilt resultat
Andra kvartalet
- Intäkter 441,5 Mkr (364,3), upp 21 procent jämfört med föregående år
- Rörelseresultat 32,8 Mkr (31,9), i föregående års resultat ingår en reavinst om 2,9 Mkr
- Rörelsemarginal 7,4 procent (8,8)
- Nettoresultat 24,4 Mkr (23,8)
- Kassaflöde från den löpande verksamheten 30,2 Mkr (24,0)
- Resultat per aktie 3,14 kr (3,01)
Första sex månaderna
- Intäkter 849,7 Mkr (701,5), upp 21 procent jämfört med föregående år
- Rörelseresultat 67,3 Mkr (58,4), i föregående års resultat ingår en reavinst om 2,9 Mkr
- Rörelsemarginal 7,9 procent (8,3)
- Nettoresultat 50,2 Mkr (43,6)
- Kassaflöde från den löpande verksamheten 59,2 Mkr (12,7)
- Resultat per aktie 6,46 kr (5,44)
- Beslutad investering om 310 Mkr i ny pressanläggning för ökad kapacitet
ProfilGruppens vd och koncernchef, Per Thorsell kommenterar:
"Vi fortsätter leverera ett stabilt resultat i kvartalet. Jag tycker att samtliga delar i verksamheten gör ett starkt arbete och kontinuerligt utvecklas för att skapa än bättre kundnytta och effektivitet framåt.
Arbetet med vår nya pressanläggning är uppstartat. Beskedet om den nya investeringen har tagits emot mycket positivt av såväl kunder som anställda.
Samtidigt jobbar vi med upprampningen av vår nya produktionsanläggning i dotterbolaget PG&WIP, vilket påverkat resultatet negativt."
Marknad
Marknaden för aluminiumprofiler i Europa bedöms fortsätta växa och enligt den europeiska branschorganisationen EAA:s prognos förväntas leveransvolymerna öka med cirka tre procent i Skandinavien och cirka två procent i Europa som helhet under 2018 jämfört med 2017. Under första halvåret 2018 bedömer EAA att marknaden i Skandinavien vuxit cirka tre procent.
Intäkter
Koncernens intäkter under det första halvåret 2018 uppgick till 849,7 Mkr (701,5), en ökning med cirka 21 procent jämfört med föregående år. Ökningen är delvis påverkad av ett högre råvarupris.
Intäktsökningen kommer både från export och den svenska hemmamarknaden, där vår hemmamarknad har gått starkast under andra kvartalet .
Exportandelen uppgick till 44 procent (42) av levererad volym och till 48 procent (45) av intäkterna.
Leveransvolymerna har ökat med cirka 15 procent till 17 550 ton (15 300) aluminiumprofiler. Av levererade aluminiumprofiler var knappt 70 procent vidareförädlade.
Under det första halvåret producerade koncernen 17 850 ton aluminiumprofiler (15 250).
Resultat i andra kvartalet
Omsättningen uppgick till 441,5 Mkr (364,3), där en betydande del av ökningen är driven av ett högre marknadspris på råvara. Under kvartalet levererades cirka 9 150 ton (7 950) aluminiumprofiler, en ökning om cirka 15 procent jämfört med motsvarande period 2017. Produktionen uppgick till cirka 8 800 ton (7 600). Exportandelen uppgick till 43 procent (42) av volymen och 47 procent (46) av omsättningen.
Rörelseresultatet uppgick till 32,8 Mkr (31,9). Föregående års resultat påverkades positivt av en reavinst om 2,9 Mkr från en fastighetsförsäljning. Kostnader i samband med uppstart av den nya produktionslinjen i dotterbolaget PG&WIP har samtidigt påverkat kvartalet negativt med 2,0 Mkr (0,0).
Rörelsemarginalen uppgår till 7,4 procent (8,8), vilken också påverkats av omsättningsökningen relaterad till det högre råvarupriset, samt en produktmix med lägre förädlingsgrad.
Resultatet efter finansiella poster uppgick till 31,2 Mkr (30,5). Resultatet per aktie uppgick till 3,14 kronor (3,01).
Resultat under första halvåret
Rörelseresultatet under det första halvåret uppgick till 67,3 Mkr (58,4). Föregående års resultat påverkades positivt av en reavinst om 2,9 Mkr från en fastighetsförsäljning.
Kostnader i samband med uppstart av den nya produktionslinjen i dotterbolaget PG&WIP har samtidigt påverkat första halvåret negativt med 4,7 Mkr (0,0). Resultatutvecklingen har åstadkommits genom ökade volymer, högre kapacitetsutnyttjande samt effektiviseringar och marginalförbättringar i verksamheten.
Rörelsemarginalen uppgår till 7,9 procent (8,3), vilken delvis påverkats av omsättningsökningen relaterad till det högre råvarupriset. ProfilGruppens mål är en rörelsemarginal om 8 procent. Resultatet före skatt uppgick till 64,3 Mkr (55,9). Resultatet efter skatt uppgick till 50,2 Mkr (43,6).
Delårsrapport 1 januari – 30 juni 2018 ProfilGruppen AB (publ) Sida 2 av 9
Resultatet per aktie uppgick till 6,46 kronor (5,44). Genomsnittligt tusental aktier under perioden var 7 399 (7 399).
Avkastningen på sysselsatt kapital uppgick till 29,5 procent (29,7).
Investeringar under första halvåret
Investeringarna har under årets första halvår uppgått till totalt 38,2 Mkr (15,5).
Ett pågående projekt för utveckling av bolagets it-system har påverkat investeringarna i immateriella tillgångar med 12,0 Mkr (0,0).
Av investeringarna rör 8,4 Mkr (1,8) dotterbolaget PG&WIP där en ny automatiserad produktionsanläggning för inredningsdetaljer taktat upp under första halvåret 2018, samt ombyggnad av en förpackningslinje genomförts.
I april meddelade bolaget sitt beslut om att investera i en ny produktionsanläggning för strängpressning av aluminiumprofiler, vilket avser öka kapaciteten med totalt cirka 12 500 årston vid full kapacitet. Totalt beräknas investeringen uppgå till cirka 310 Mkr och anläggningen förväntas tas i drift runt årskiftet 2019/2020. Projektet är påbörjat och har påverkat periodens investeringar med 4,0 Mkr (0,0).
Återstoden av investeringarna avser till största delen löpande förbättringar.
Finansiering och likviditet
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under första halvåret till 59,2 Mkr (12,7) och efter investeringsverksamheten till 19,2 Mkr (-5,2).
Likviditetsreserven uppgick den 30 juni 2018 till 113,7 Mkr (126,5).
Balansomslutningen vid utgången av första halvåret var 822,9 Mkr (695,9). Nettoskulden uppgick den 30 juni 2018 till 106,7 Mkr (112,7) och nettoskuld/EBITDA till 0,7 gånger (0,8), ProfilGruppens mål är en nettoskuld/EBITDA om < 2,0.
Personal
Medelantal anställda i koncernen var under första halvåret 454 (419). Antalet anställda i koncernen per den 30 juni 2018 uppgick till 461 (450).
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Vi har uppmärksammat att det finns en risk för handelssanktioner som skulle kunna störa vår råvaruförsörjning. För närvarande råder osäkerhet kring effekterna av USA:s handelssanktioner mot ryska oligarker och deras verksamheter. Detta kan komma att orsaka problem med våra råvaruleveranser från vissa av våra leverantörer. Vi arbetar därför med att finna alternativa lösningar och bedömer i dagsläget att situationen inte kommer att påverka vår leveransförmåga.
För finansiering av maskininvesteringar till vår nya produktionsanläggning kommer ett lån om cirka 13,5 miljoner euro successivt att upptas, vilket framledes kommer att omvandlas till ett lån i svenska kronor. Eurolånet innebär en valutaexponering som bolaget normalt inte har, vilken kan komma att få en resultateffekt. Bolagets risker och riskhantering har i övrigt inte väsentligt förändrats sedan upprättandet av årsredovisningen för 2017.
Utsikter för 2018
Marknadsläget bedöms vara stabilt de kommande kvartalen.
Kalender
Delårsrapport för tredje kvartalet lämnas 23 oktober 2018, klockan 14.00.
Koncernens totalresultat i sammandrag
| Kvartal 2 | Kvartal 2 | Kvartal 1-2 | Kvartal 1-2 | 12 mån | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr Not |
2018 | 2017 | 2018 | 2017 | rullande | 2017 |
| Intäkter | 441,5 | 364,3 | 849,7 | 701,5 | 1 531,0 | 1 382,8 |
| Kostnad för sålda varor 2 |
-384,1 | -313,2 | -734,4 | -601,1 | -1 327,2 | -1 193,9 |
| Bruttoresultat | 57,4 | 51,1 | 115,3 | 100,4 | 203,8 | 188,9 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,0 | 2,9 | 0,1 | 2,9 | 0,4 | 3,2 |
| Försäljningskostnader | -13,5 | -12,2 | -27,2 | -24,7 | -51,5 | -49,0 |
| Administrationskostnader | -11,0 | -9,9 | -20,8 | -20,1 | -39,6 | -38,9 |
| Övriga rörelsekostnader | -0,1 | 0,0 | -0,1 | -0,1 | -0,3 | -0,3 |
| Rörelseresultat | 32,8 | 31,9 | 67,3 | 58,4 | 112,8 | 103,9 |
| Finansiella intäkter | 0,1 | -0,1 | 0,2 | 0,1 | 0,4 | 0,3 |
| Finansiella kostnader | -1,7 | -1,3 | -3,2 | -2,6 | -5,1 | -4,5 |
| Finansnetto | -1,6 | -1,4 | -3,0 | -2,5 | -4,7 | -4,2 |
| Resultat före skatt | 31,2 | 30,5 | 64,3 | 55,9 | 108,1 | 99,7 |
| Skatt | -6,8 | -6,7 | -14,1 | -12,3 | -24,2 | -22,4 |
| Periodens resultat | 24,4 | 23,8 | 50,2 | 43,6 | 83,9 | 77,3 |
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | ||||||
| Poster som kommer att omklassificeras till nettoresultatet: | ||||||
| Förändringar i säkringsreserv | 0,3 | 0,6 | -4,8 | 1,6 | -5,9 | 0,5 |
| Förändringar i omräkningsreserv | 0,1 | 0,0 | 0,2 | 0,0 | 0,2 | 0,0 |
| Poster som inte kommer att omklassificeras till nettoresultatet: | ||||||
| Omvärderingar av förmånsbestämda åtaganden | -0,1 | 0,0 | -0,9 | 0,0 | -2,5 | -1,6 |
| Periodens totalresultat | 24,7 | 24,4 | 44,7 | 45,2 | 75,7 | 76,2 |
| Periodens nettoresultat hänförligt till: | ||||||
| Moderbolagets ägare | 23,3 | 22,2 | 47,8 | 40,2 | 80,6 | 73,0 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 1,1 | 1,6 | 2,4 | 3,4 | 3,3 | 4,3 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | ||||||
| Moderbolagets ägare | 23,6 | 22,8 | 42,3 | 41,8 | 72,4 | 71,9 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 1,1 | 1,6 | 2,4 | 3,4 | 3,3 | 4,3 |
| Resultat per aktie, kr (ingen utspädning finns) | 3,14 | 3,01 | 6,46 | 5,44 | 10,88 | 9,86 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 7 399 | 7 399 | 7 399 | 7 399 | 7 399 | 7 399 |
Koncernens finansiella ställning i sammandrag
| 30 jun | 30 jun | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr Not Tillgångar |
2018 | 2017 | 2017 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 26,8 | 10,8 | 14,8 |
| Materiella anläggningstillgångar | 292,8 | 264,4 | 291,5 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0,2 | 0,2 | 0,2 |
| Summa anläggningstillgångar | 319,8 | 275,4 | 306,5 |
| Varulager | 190,3 | 167,9 | 181,2 |
| Kortfristiga fordringar 4 |
282,1 | 241,8 | 226,5 |
| Likvida medel | 30,7 | 10,8 | 27,9 |
| Summa omsättningstillgångar | 503,1 | 420,5 | 435,6 |
| Summa tillgångar | 822,9 | 695,9 | 742,1 |
| Eget kapital | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 321,5 | 282,5 | 312,5 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 12,4 | 11,1 | 12,1 |
| Summa eget kapital | 333,9 | 293,6 | 324,6 |
| Skulder | |||
| Räntebärande skulder och avsättningar | 70,2 | 49,1 | 68,0 |
| Uppskjutna skatteskulder | 30,6 | 28,5 | 32,2 |
| Summa långfristiga skulder | 100,8 | 77,6 | 100,2 |
| Räntebärande skulder | 67,2 | 74,5 | 49,7 |
| Ej räntebärande skulder 4 |
321,0 | 250,2 | 267,6 |
| Summa kortfristiga skulder | 388,2 | 324,7 | 317,3 |
| Summa eget kapital och skulder | 822,9 | 695,9 | 742,1 |
Koncernens förändringar i eget kapital i sammandrag
| Kvartal 2 | Kvartal 2 | Kvartal 1-2 | Kvartal 1-2 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Totalt eget kapital vid periodens början | 344,6 | 291,4 | 324,6 | 270,6 | 270,6 |
| Förändringar hänförliga till moderbolagets ägare: | |||||
| Periodens totalresultat | 23,6 | 22,8 | 42,3 | 41,8 | 71,9 |
| Förändringar hänförliga till innehav utan bestämmande inflytande: | |||||
| Periodens totalresultat | 1,1 | 1,6 | 2,4 | 3,4 | 4,3 |
| Utdelning | -35,4 | -22,2 | -35,4 | -22,2 | -22,2 |
| Totalt eget kapital vid periodens slut | 333,9 | 293,6 | 333,9 | 293,6 | 324,6 |
Koncernens kassaflöde i sammandrag
| Kvartal 2 | Kvartal 2 | Kvartal 1-2 | Kvartal 1-2 | 12 mån | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | rullande | 2017 |
| Den löpande verksamheten | ||||||
| Rörelseresultat | 32,8 | 31,9 | 67,3 | 58,4 | 112,8 | 103,9 |
| Av- och nedskrivningar | 13,4 | 9,5 | 24,8 | 18,8 | 43,2 | 37,2 |
| Övriga ej kassaflödespåverkande poster | 0,9 | -3,4 | 1,3 | -5,9 | 1,4 | -5,8 |
| Erhållen/Erlagd ränta | -1,6 | -1,3 | -3,8 | -2,3 | -6,5 | -5,0 |
| Betald skatt | -4,2 | -1,5 | -13,3 | -3,5 | -16,6 | -6,8 |
| Kassaflöde före förändringar av rörelsekapitalet | 41,3 | 35,2 | 76,3 | 65,5 | 134,3 | 123,5 |
| Varulager | 3,6 | -7,4 | -9,2 | -21,6 | -22,5 | -34,9 |
| Rörelsefordringar | -31,1 | -17,4 | -55,9 | -72,1 | -40,8 | -57,0 |
| Rörelseskulder | 16,4 | 13,6 | 48,0 | 40,9 | 61,0 | 53,9 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 30,2 | 24,0 | 59,2 | 12,7 | 132,0 | 85,5 |
| Investeringar i anläggningstillgångar | -17,7 | -7,1 | -40,1 | -21,7 | -88,3 | -69,9 |
| Försäljning av anläggningstillgångar | 0,1 | 3,8 | 0,1 | 3,8 | 0,3 | 4,0 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -17,6 | -3,3 | -40,0 | -17,9 | -88,0 | -65,9 |
| Utdelning | -35,4 | -22,2 | -35,4 | -22,2 | -35,4 | -22,2 |
| Upptagna lån | 0,0 | 0,0 | 1,5 | 0,0 | 28,4 | 26,9 |
| Förändring av checkkredit | 29,2 | 11,6 | 29,6 | 40,0 | 8,4 | 18,8 |
| Amortering av lån | -6,5 | -6,6 | -12,3 | -13,5 | -26,0 | -27,2 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -12,7 | -17,2 | -16,6 | 4,3 | -24,6 | -3,7 |
| Periodens kassaflöde | -0,1 | 3,5 | 2,6 | -0,9 | 19,4 | 15,9 |
| Likvida medel vid periodens början | 31,0 | 7,1 | 27,9 | 11,3 | 10,8 | 11,3 |
| Kursdifferens i likvida medel | -0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,4 | 0,5 | 0,7 |
| Likvida medel vid periodens slut | 30,7 | 10,8 | 30,7 | 10,8 | 30,7 | 27,9 |
| Likviditetsreserv | 113,7 | 126,5 | 140,1 |
Moderbolaget
Moderbolagets intäkter uppgick till 10,9 Mkr (11,1) och utgörs av hyror från bolag i koncernen. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 12,2 Mkr (9,3).
Investeringar i moderbolaget under första halvåret uppgår till 2,7 Mkr (0,0) och avser fastighetsrelaterade investeringar.
Samtliga kortfristiga fordringar är fordringar på koncernbolag.
Moderbolagets räntebärande skulder uppgick den 30 juni 2018 till 47,8 Mkr (18,9).
Förändringen i moderbolagets likviditet har under perioden varit 0 Mkr (0)
Moderbolaget har ingen anställd (ingen). Moderbolagets risker och osäkerhetsfaktorer avviker inte väsentligt från koncernens.
Moderbolagets resultaträkning i sammandrag1)
| Kvartal 2 | Kvartal 2 | Kvartal 1-2 | Kvartal 1-2 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr Not |
2018 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 |
| Intäkter 5 |
5,4 | 5,5 | 10,9 | 11,1 | 22,0 |
| Kostnad för sålda varor | -0,8 | -0,8 | -1,9 | -2,2 | -4,6 |
| Bruttoresultat | 4,6 | 4,7 | 9,0 | 8,9 | 17,4 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,0 | 2,1 | 0,0 | 2,1 | 2,2 |
| Administrationskostnader | -0,8 | -0,9 | -2,0 | -1,8 | -3,5 |
| Rörelseresultat | 3,8 | 5,9 | 7,0 | 9,2 | 16,1 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 0,2 | 0,1 | 0,4 | 0,2 | 0,5 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0,0 | -0,1 | -0,1 | -0,1 | -0,3 |
| Resultat efter finansiella poster | 8,9 | 5,9 | 12,2 | 9,3 | 16,3 |
| Bokslutsdispositioner | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 25,6 |
| Resultat före skatt | 8,9 | 5,9 | 12,2 | 9,3 | 41,9 |
| Skatt | -0,9 | -1,2 | -1,6 | -2,0 | -9,4 |
| Periodens resultat | 8,0 | 4,7 | 10,6 | 7,3 | 32,5 |
1)Moderbolagets resultaträkning utgör tillika dess rapport över totalresultat
Moderbolagets balansräkning i sammandrag
| 30 jun | 30 jun | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr Not |
2018 | 2017 | 2017 |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 74,2 | 74,2 | 73,1 |
| Finansiella placeringar (aktier i dotterbolag) | 88,0 | 88,0 | 88,0 |
| Summa anläggningstillgångar | 162,2 | 162,2 | 161,1 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 96,0 | 54,9 | 97,3 |
| Kassa och bank | 0,4 | 0,4 | 0,4 |
| Summa omsättningstillgångar | 96,4 | 55,3 | 97,7 |
| Summa tillgångar | 258,6 | 217,5 | 258,8 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 164,9 | 163,4 | 188,6 |
| Obeskattade reserver | 34,6 | 25,2 | 34,6 |
| Uppskjutna skatteskulder | 3,9 | 3,6 | 3,9 |
| Långfristiga skulder | 0,0 | 0,5 | 0,0 |
| Kortfristiga skulder | 55,2 | 24,8 | 31,7 |
| Summa eget kapital och skulder | 258,6 | 217,5 | 258,8 |
Noter
Not 1 - Redovisningsprinciper
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapporterings RFR 2 Redovisning för juridiska personer. De redovisningsprinciper som tillämpas stämmer överens med de principer som användes vid upprättandet av den senaste årsredovisningen med undantag för de nya eller omarbetade standarder och uttalanden från IASB som antagits av EU för tillämpning från och med den 1 januari 2018. Ingen av dessa har haft någon effekt på koncernens resultat, ställning eller kassaflöde. Tillämpningen av RFR 2 i moderbolaget, med anledning av de nya standarderna, påverkar inte heller moderbolagets finansiella rapporter. Hanteringen av IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder och IFRS 9 Finansiella instrument redogörs för nedan. Redovisningsprinciperna finns beskrivna på sidan 16 i årsredovisningen för 2017.
IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder
Bedömningen är att det inte föreligger några materiella skillnader mellan tidigare tillämpade redovisningsprinciper och vägledningen avseende dels identifiering av prestationsåtaganden i avtalen eller eventuell allokering av pris i IFRS 15. I likhet med tidigare principer redovisas produktförsäljning när riskövergång enligt kontrakten övergår vilket enligt den analys som gjorts även uppfyller kriterierna för överföring av kontroll i IFRS 15.
Införandet av IFRS 15 har inte fått någon påverkan på koncernens finansiella ställning.
Då inga förändringar identifierats har koncernen valt att tillämpa den fullständigt retroaktiva övergångsmetoden.
IFRS 9 Finansiella instrument
IFRS 9 tillämpas från den 1 januari 2018. Koncernen har inte räknat om jämförelsetal för räkenskapsåret 2017, i enlighet med standardens övergångsregler.
Det har konstaterats att de nya reglerna för klassificering och värdering inte påverkade koncernens finansiella ställning vid övergångstidpunkten, då regelverket inte innebär någon förändring vad gäller värdering av de finansiella instrument som återfinns i koncernens balansräkning vid denna tidpunkt.
IFRS 9 introducerar även en ny nedskrivningsmodell som bygger på förväntade kreditförluster, och som tar hänsyn till framåtriktad information. Koncernen har historiskt haft väldigt små kreditförluster och kundunderlaget utgörs av stabila företag och även ur ett framåtriktat perspektiv är bedömningen att risken hos våra kunder är låg. Slutsatsen är således att ingen ytterligare nedskrivningar av kundfordringar krävs vid övergången.
IFRS 9 har således inte fått någon påverkan på koncernens finansiella ställning vid tillämpningen 1 januari 2018.
Not 2 - Av– och nedskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar
| Kvartal 2 | Kvartal 2 | Kvartal 1-2 | Kvartal 1-2 | 12 mån | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | rullande | 2017 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Byggnader och mark | 1,0 | 1,0 | 2,0 | 2,0 | 3,8 | 3,8 |
| Maskiner och inventarier | 12,4 | 8,5 | 22,8 | 16,8 | 39,4 | 33,4 |
| Totalt | 13,4 | 9,5 | 24,8 | 18,8 | 43,2 | 37,2 |
| varav nedskrivningar | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Not 3 - Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
| Mkr | 30 jun 2018 |
30 jun 2017 |
31 dec 2017 |
|---|---|---|---|
| Fastighetsinteckningar | 82,9 | 84,8 | 82,9 |
| Företagsinteckningar | 241,5 | 241,5 | 241,5 |
| Aktier i dotterbolag | 201,8 | 166,7 | 153,6 |
| Borgensförbindelser till förmån för andra företag | 0,0 | 0,7 | 0,0 |
| Garantiåtaganden FPG/PRI | 0,2 | 0,2 | 0,2 |
Not 4 - Koncernens finansiella instrument värderade till verkligt värde i rapporten över finansiell ställning
| Mkr | 30 jun 2018 |
30 jun 2017 |
31 dec 2017 |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | |||
| Valutaderivat | 0,0 | 0,6 | 0,4 |
| Kortfristiga ej räntebärande skulder | |||
| Räntederivat | 1,8 | 2,7 | 2,2 |
| Valutaderivat | 8,9 | 0,9 | 2,6 |
Såväl ränte- som valutaderivat används för säkring och är värderade på nivå 2 enligt IFRS 13.
Not 5 - Närståenderelationer
Inga närståendetransaktioner som väsentligt påverkat koncernens resultat eller finansiella ställning har skett under perioden. Utöver de koncerninterna hyresintäkterna i moderbolaget har inga väsentliga närståendetransaktioner heller skett gällande moderbolaget.
Nyckeltal
| Kvartal 2 | Kvartal 2 | Kvartal 1-2 | Kvartal 1-2 | 12 mån | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | rullande | 2017 |
| Intäkter, Mkr Resultat före av- och nedskrivningar (EBITDA), Mkr |
441,5 46,2 |
364,3 41,4 |
849,7 92,1 |
701,5 77,2 |
1 531,0 156,0 |
1 382,8 141,1 |
| Rörelseresultat, Mkr | 32,8 | 31,9 | 67,3 | 58,4 | 112,8 | 103,9 |
| Rörelsemarginal, % | 7,4 | 8,8 | 7,9 | 8,3 | 7,4 | 7,5 |
| Resultat före skatt, Mkr | 31,2 | 30,5 | 64,3 | 55,9 | 108,1 | 99,7 |
| Resultatmarginal, % | 7,1 | 8,4 | 7,6 | 8,0 | 7,1 | 7,2 |
| Avkastning på eget kapital, % | 28,7 | 32,6 | 30,5 | 30,9 | 26,7 | 26,0 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 28,2 | 30,8 | 29,5 | 29,7 | 25,5 | 25,6 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr | 30,2 | 24,0 | 59,2 | 12,7 | 132,0 | 85,5 |
| Investeringar, Mkr | 18,8 | 7,0 | 38,2 | 15,5 | 88,0 | 65,3 |
| Likviditetsreserv, Mkr | - | - | 113,7 | 126,5 | - | 140,1 |
| Räntebärande nettoskuld, Mkr | - | - | 106,7 | 112,7 | - | 89,8 |
| Nettoskuld/EBITDA, ggr | - | - | 0,7 | 0,8 | - | 0,6 |
| Räntebärande skulder och räntebärande avsättningar, Mkr | - | - | 137,4 | 123,6 | - | 117,7 |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | - | - | 0,3 | 0,4 | - | 0,3 |
| Balansomslutning, Mkr | - | - | 822,9 | 695,9 | - | 742,1 |
| Soliditet, % | - | - | 40,6 | 42,2 | - | 43,7 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr | - | - | 3,7 | 3,6 | 3,4 | 3,4 |
| Andel riskbärande kapital, % | - | - | 44,3 | 46,3 | - | 48,1 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 20,6 | 24,0 | 21,3 | 22,2 | 22,7 | 23,3 |
| Medelantal anställda (motsvarande heltidstjänster) | 457 | 434 | 454 | 419 | 453 | 442 |
| Intäkter per anställd (medelantal), Tkr | 966 | 840 | 1 872 | 1 674 | 3 380 | 3 129 |
| Resultat efter finansiella poster per anställd (medelantal), Tkr | 68 | 70 | 142 | 133 | 239 | 226 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental (Ingen utspädning finns) | 7 399 | 7 399 | 7 399 | 7 399 | 7 399 | 7 399 |
| Antal aktier vid periodens slut, tusental | 7 399 | 7 399 | 7 399 | 7 399 | 7 399 | 7 399 |
| Resultat per aktie, kr | 3,14 | 3,01 | 6,46 | 5,44 | 10,88 | 9,86 |
| Eget kapital per aktie, kr | - | - | 43,46 | 38,18 | - | 42,24 |
Ovanstående nyckeltal presenteras för att sammanfatta den finansiella rapporten och underlätta läsarens översikt av ProfilGruppens finansiella ställning. Definitioner samt avstämning finns på ProfilGruppens hemsida: www.profilgruppen.se.
Avrundningsdifferenser kan förekomma. Vid beräkning av nyckeltalen avkastning på eget respektive sysselsatt kapital samt kapitalomsättningshastighet har resultat och omsättning för perioden uppräknats till tolv månader. Nyckeltalen avser koncernen och baseras på koncernens siffror inklusive innehav utan bestämmande inflytande, med undantag av Resultat per aktie samt Eget kapital per aktie.
Åseda den 17 juli 2018
Kåre Wetterberg Per Thorsell
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Ordförande Verkställande direktör
Monica Bellgran Mats Egeholm Magnus Gabrielsson Utsedd av de anställda
Bengt Stillström Maria Wennberg Thomas Widstrand Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Utsedd av de anställda
Delårsrapporten har inte granskats av bolagets revisorer.
Delårsrapport 1 januari – 30 juni 2018 ProfilGruppen AB (publ) Sida 9 av 9
Korta fakta om ProfilGruppen
- Visionen är att vara den mest eftertraktade leverantören av innovativa profillösningar av aluminium i norra Europa
- Ett samarbete med ProfilGruppen ska vara okomplicerat och med personligt engagemang
- Strängpressade profiler och komponenter i aluminium används i många branscher, exempelvis inredning, bygg, fordon och elektronik
- Egen tillverkning sker uteslutande i Åseda och omfattar:
- Tre presslinjer för tillverkning av aluminiumprofiler
- Anodiseringsanläggning för ytbehandling
- Vidareförädling i form av exempelvis skärande bearbetning, bockning och stansning
- Helautomatiserad anläggning för bearbetning, lackering och förpackning av inredningsdetaljer
- Ett tiotal underleverantörer breddar utbudet av förädlingsmöjligheter
- Certifiering enligt ISO/TS 16949, ISO 14001 och ISO 50001
- Startades 1981 i småländska Åseda
- Noterades på Stockholmsbörsen 1997 och återfinns på listan Small cap
För mer information, vänligen kontakta
Per Thorsell, VD och koncernchef Tel: 070-240 78 40 [email protected]
Ulrika Bergmo Sköld, CFO Tel: 073-230 05 98 [email protected]
Informationen är sådan som ProfilGruppen AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt Marknadsmissbruksförordningen samt Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter. Informationen lämnades genom Per Thorsells försorg för offentliggörande den 17 juli 2018 kl 14.00.
Aktuell information och foto för fri publicering finns på www.profilgruppen.se
Delårsrapport 1 januari – 30 juni 2018 ProfilGruppen AB (publ)