AI assistant
Profilgruppen — Interim / Quarterly Report 2017
Jul 18, 2017
3191_ir_2017-07-18_677a18fa-8e51-4814-a4c8-fc19741b69f0.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport 1 januari - 30 juni 2017
Fortsatt lönsam tillväxt och beslut om ökad kapacitet
Andra kvartalet
- Intäkter 364,3 Mkr (303,9), upp 20 procent jämfört med föregående år
- Rörelseresultat 31,9 Mkr (19,3), engångsposter har påverkat resultatet positivt med 2,9 Mkr $\bullet$
- Rörelsemarginal 8,8 procent (6,4), exklusive engångspost 8,0 procent
- Nettoresultat 23,8 Mkr (14,2)
- Kassaflöde från den löpande verksamheten 24,0 Mkr (45,3)
- Resultat per aktie 3,01 kr (1,84)
Första sex månaderna
- Intäkter 701,5 Mkr (564,5), upp 24 procent jämfört med föregående år
- Rörelseresultat 58,4 Mkr (26,4), engångsposter har påverkat resultatet positivt med 2,9 Mkr
- Rörelsemarginal 8,3 procent (4,7), exklusive engångspost 7,9 procent $\bullet$
- Nettoresultat 43,6 Mkr (19,0)
- Kassaflöde från den löpande verksamheten 12,7 Mkr (46,7)
- Resultat per aktie 5,44 kr (2,62)
ProfilGruppens vd och koncernchef, Per Thorsell kommenterar:
"Resultatutvecklingen skapar en god känsla och ger positiv feedback till alla våra medarbetare att vårt kontinuerliga arbete med förbättringar inom alla delar av verksamheten ger effekt.
Att vi nu också tagit ett inriktningsbeslut om att investera i ny teknik och utökad kapacitet i vår anläggning i Åseda skapar än mer kraft till hela verksamheten. Det ger också en tydlig signal till våra kunder att vi vill fortsätta att växa tillsammans med dem och utveckla oss för att möta deras behov än bättre."
Marknad
Marknaden för aluminiumprofiler i Europa fortsätter att växa och enligt den europeiska branschorganisationen EAA:s bedömning har leveransvolymerna i Europa ökat med knappt två procent under första halvåret 2017 jämfört med samma period 2016.
Intäkter
Koncernens intäkter för de första sex månaderna 2017 uppgick till 701,5 Mkr (564,5), en ökning med cirka 24 procent jämfört med samma period föregående år. Leveransvolymerna har ökat med cirka 15 procent till 15 300 ton (13 250) aluminiumprofiler, med ökad förädlingsgrad.
Verksamheten i PG&WIP går nu på full takt och har bidragit med lite drygt hälften av intäktsökningen. Första halvåret 2016 var verksamheten under uppstart med negativt resultat.
ProfilGruppen fortsätter att ha en mycket positiv utveckling på hemmamarknaden och den övriga intäktsökningen kommer i huvudsak från svenska kunder.
Exportandelen uppgick till 42 procent (43) av levererad volym och till 45 procent (44) av intäkterna. Exporten i dotterbolaget PG&WIP med hög förädlingsandel är orsak till att exportintäkterna ökat i förhållande till såld volym.
Under det första halvåret producerade koncernen 15 250 ton aluminiumprofiler (13 150).
Resultatkommentar
Rörelseresultatet under det första halvåret uppgick till 58,4 Mkr (26,4). Det motsvarar en rörelsemarginal om 8,3 procent (4,7) vilket är på den högsta nivån som ProfilGruppen hittills presterat. En engångspost om 2,9 Mkr har påverkat resultatet positivt och avser reavinst vid försäljning av en fastighet.
Resultatförbättringen har åstadkommits genom ökade volymer och kapacitetsutnyttjande samt högre förädlingsgrad. Marginalförbättringar och effektiviseringar i verksamheten har också bidragit. Av levererade aluminiumprofiler var cirka 70 procent vidareförädlade, vilket är en ökning på cirka 10 procent jämfört med samma period föregående år. En bidragande orsak är de ökade leveranserna från PG&WIP som har hög förädlingsgrad.
Resultatet före skatt uppgick till 55,9 Mkr (24,4). Resultatet efter skatt uppgick till 43,6 Mkr (19,0).
Resultatet per aktie uppgick till 5,44 kronor (2,62). Genomsnittligt tusental aktier under perioden var 7 399 (7 399).
Avkastningen på sysselsatt kapital uppgick till 29,7 procent (15,4).
Det andra kvartalet
Omsättningen uppgick till 364,3 Mkr (303,9). Under kvartalet levererades cirka 7950 ton (6900) aluminiumprofiler, en ökning om cirka 15 procent jämfört med motsvarande period 2016. Produktionen uppgick till cirka 7 600 ton (7 050). Exportandelen uppgick till 42 procent (40) av volymen och 46 procent (45) av omsättningen.
Rörelseresultatet uppgick till 31,9 Mkr (19,3), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 8,8 procent (6,4).
En engångspost om 2,9 Mkr har påverkat resultatet positivt och avser reavinst vid försäljning av en fastighet.
Den underliggande resultatförbättringen är en effekt av höga leverans- och produktionsvolymer i kombination med marginalförbättringar och effektiviseringar i verksamheten.
Resultatet efter finansiella poster uppgick till 30,5 Mkr (18,2). Resultatet per aktie uppgick till 3,01 kronor (1,84).
Kapacitetsinvestering för fortsatt tillväxt
ProfilGruppen har under de senaste åren haft en kraftig organisk tillväxt genom nya kunder samt ökat förtroende och behov hos befintliga kunder. Samtidigt börjar en av bolagets tre presslinjer bli åldersstigen och begränsad i effektivitet.
Styrelsen har idag, mot bakgrund av den här utvecklingen och med stöd av den förstudie som tidigare kommunicerats, tagit ett inriktningsbeslut om att investera i en ny presslinje för aluminiumprofiler med modern och effektiv teknik i anslutning till bolagets befintliga anläggningar i Åseda. Förutsättningarna för investeringen rör bland annat kostnaderna för mark och infrastruktur, finansiering och teknisk effektivietet i maskinutrustningen. Om alla förutsättningar finns på plats så beräknas ett beslut tas innan årsskiftet och investeringen genomföras under 2018-2019.
Investeringen, som omfattar såväl maskiner som fastighet, beräknas uppgå till cirka 230 Mkr och tillföra en produktionskapacitet om cirka 10 000 ton aluminiumprofiler årligen.
Periodens investeringar
Investeringarna har under första halvåret uppgått till totalt 15,5 Mkr (12,6) och utgjorts till största delen av löpande förbättringar. Det investeringsprojekt om totalt cirka 50 Mkr med beviljad finansiering som offentliggjordes i oktober 2016 avseende en automatiserad produktionslinje för inredningsdetaljer är pågående och går enligt plan men har endast påverkat periodens investeringar med 1,2 Mkr.
Finansiering och likviditet
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 12,7 Mkr (46,7) och efter investeringsverksamheten till -5,2 Mkr (34,9). Det lägre kassaflödet förklaras främst av ett ökat rörelsekapitalbehov som beror på högre leveransvolym samt ökade lagernivåer.
Likviditetsreserven uppgick den 30 juni 2017 till 126,5 Mkr $(116,2).$
Balansomslutningen vid utgången av första halvåret var 695,9 Mkr (574,7). Nettoskulden uppgick den 30 juni 2017 till 112,7 Mkr (99,4) och nettoskuld/EBITDA till 0,8 (1,8). I samband med att de finansiella målen reviderades i början av året ersattes tidigare mål på nettoskuldsättningsgrad inom intervallet 0,75 - 1,00 ggr med ett nytt mål nettoskuld/EBITDA < 2,0. Detta redovisar bättre koncernens räntebärande skuldsituation i förhållande till intjäningsförmåga.
Personal
Medelantal anställda i koncernen har under årets första sex månader varit 419 (365). Antalet anställda i koncernen per den 30 juni 2017 uppgick till 450 (381).
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Bolagets risker och riskhantering har inte väsentligt förändrats sedan upprättandet av årsredovisningen för 2016.
Utsikter för 2017
Marknadsläget bedöms vara stabilt de kommande kvartalen.
Utsikter för 2017 publicerade den 25 april 2017: Året har försäljningsmässigt startat bra. Marknadsläget bedöms vara stabilt de kommande kvartalen.
Kalender
Ekonomisk information för 2017 kommer att lämnas kvartalsvis:
Delårsrapport, tredje kvartalet $\bullet$ . 24 oktober 2017, klockan 14.00
Åseda den 18 juli 2017
Kåre Wetterberg Ordförande
Monica Bellgran Styrelseledamot
Mats Egeholm Styrelseledamot Per Thorsell Verkställande direktör
Kurt Nilsson Styrelseledamot Utsedd av de anställda
Bengt Stillström Styrelseledamot Maria Wennberg Styrelseledamot Utsedd av de anställda
Thomas Widstrand Styrelseledamot
Delårsrapporten har inte granskats av bolagets revisorer.
Profil
ruppen.
Koncernens totalresultat
| Kvartal 2 | Kvartal 2 | Kvartal 1-2 | Kvartal 1-2 | 12 mån | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Not | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | rullande | 2016 |
| Intäkter | 364,3 | 303,9 | 701,5 | 564,5 | 1269,0 | 1 1 3 2 , 0 | |
| Kostnad för sålda varor | $\overline{2}$ | $-313,2$ | $-264,7$ | $-601,1$ | $-497,2$ | $-1085,1$ | $-981,2$ |
| Bruttoresultat | 51,1 | 39,2 | 100,4 | 67,3 | 183,9 | 150,8 | |
| Övriga rörelseintäkter | 2,9 | 0,0 | 2,9 | 0,0 | 2,9 | 0,0 | |
| Försäljningskostnader Administrationskostnader |
$-12,2$ $-9.9$ |
$-12,6$ $-7,3$ |
$-24,7$ $-20,1$ |
$-24,3$ | $-47,7$ | $-47,3$ | |
| Övriga rörelsekostnader | 0,0 | 0,0 | $-0,1$ | $-16,6$ 0,0 |
$-37,3$ $-0,7$ |
$-33,8$ $-0,6$ |
|
| Rörelseresultat | 31,9 | 19,3 | 58,4 | 26,4 | 101,1 | 69,1 | |
| Finansiella intäkter | $-0,1$ | 0,1 | 0,1 | 0,5 | 0,3 | 0,7 | |
| Övriga finansiella kostnader | $-1,3$ | $-1,2$ | $-2,6$ | $-2,5$ | $-4.9$ | $-4,8$ | |
| Finansnetto | $-1,4$ | $-1,1$ | $-2,5$ | $-2,0$ | $-4,6$ | $-4,1$ | |
| Resultat före skatt | 30,5 | 18,2 | 55,9 | 24,4 | 96,5 | 65,0 | |
| Skatt | $-6,7$ | $-4,0$ | $-12,3$ | $-5,4$ | $-20,8$ | $-13,9$ | |
| Periodens resultat | 23,8 | 14,2 | 43,6 | 19,0 | 75,7 | 51,1 | |
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | |||||||
| Poster som kommer att omklassificeras till nettoresultatet: | |||||||
| Förändringar i säkringsreserv | 0,6 | $-2,3$ | 1,6 | $-2,1$ | 1,7 | $-2,0$ | |
| Förändringar i omräkningsreserv | 0,0 | 0.0 | 0,0 | 0.0 | 0,2 | 0,2 | |
| Poster som inte kommer att omklassificeras till nettoresultatet: | |||||||
| Omvärderingar av förmånsbestämda åtaganden | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | $-0,4$ | $-0,4$ | |
| Periodens totalresultat | 24,4 | 11,9 | 45,2 | 16,9 | 77,2 | 48,9 | |
| Periodens nettoresultat hänförligt till: | |||||||
| Moderbolagets ägare | 22,2 | 13,6 | 40,2 | 19,4 | 69,3 | 48,5 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 1,6 | 0,6 | 3,4 | $-0,4$ | 6,4 | 2,6 | |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | |||||||
| Moderbolagets ägare | 22,8 | 11,3 | 41,8 | 17,3 | 70,8 | 46,3 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 1,6 | 0,6 | 3,4 | $-0,4$ | 6,4 | 2,6 | |
| Resultat per aktie, kr (ingen utspädning finns) | 3,01 | 1,84 | 5,44 | 2,62 | 9,38 | 6,56 | |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 7399 | 7399 | 7399 | 7399 | 7399 | 7399 | |
Koncernens finansiella ställning i sammandrag
| 30 jun | 30 jun | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr Not |
2017 | 2016 | 2016 |
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 10,8 | 10.0 | 10,0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 264,4 | 247,7 | 268,5 |
| Finansiella placeringar | 0,2 | 1,3 | 1,2 |
| Summa anläggningstillgångar | 275,4 | 259,0 | 279,7 |
| Varulager | 167,9 | 121,6 | 146,3 |
| Kortfristiga fordringar $\overline{4}$ |
241.8 | 193.0 | 169.6 |
| Likvida medel | 10.8 | 1,1 | 11,3 |
| Summa omsättningstillgångar | 420,5 | 315,7 | 327,2 |
| Summa tillgångar | 695,9 | 574.7 | 606,9 |
| Eget kapital | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 282,5 | 233,8 | 262,8 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 11.1 | 3.3 | 7,8 |
| Summa eget kapital | 293,6 | 237,1 | 270,6 |
| Skulder | |||
| 49,1 | 72,8 | ||
| Räntebärande skulder och avsättningar | 31,2 | 65,7 | |
| Uppskjutna skatteskulder | 28,5 | 28,0 | |
| Summa långfristiga skulder | 77,6 | 104,0 | 93,7 |
| Räntebärande skulder $\overline{4}$ |
74,5 | 27,7 | 34,2 |
| Ej räntebärande skulder | 250,2 | 205,9 | 208,4 |
| Summa kortfristiga skulder | 324,7 | 233,6 | 242,6 |
| Summa eget kapital och skulder | 695,9 | 574,7 | 606,9 |
Profil
ruppen.
Koncernens förändringar i eget kapital i sammandrag
| Kvartal 2 | Kvartal 2 | Kvartal 1-2 | Kvartal 1-2 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 |
| Totalt eget kapital vid periodens början | 291.4 | 225.2 | 270.6 | 220.2 | 220.2 |
| Förändringar hänförliga till moderbolagets ägare: | |||||
| Periodens totalresultat | 22.8 | 11,3 | 41.8 | 17,3 | 46.3 |
| Nyemission | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0.0 | $_{0,0}$ |
| Förändringar hänförliga till innehav utan bestämmande inflytande: | |||||
| Periodens totalresultat | 1,6 | 0,6 | 3.4 | $-0.4$ | 2,6 |
| Nyemission/Utdelning/aktieägartillskott | $-22.2$ | 0,0 | $-22.2$ | 0,0 | 1.5 |
| Totalt eget kapital vid periodens slut | 293.6 | 237.1 | 293.6 | 237.1 | 270.6 |
Koncernens kassaflöde i sammandrag
| Kvartal 2 | Kvartal 2 | Kvartal 1-2 | Kvartal 1-2 | $12 \text{ m}$ ån | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | rullande | 2016 |
| Den löpande verksamheten | ||||||
| Rörelseresultat | 31,9 | 19,3 | 58,4 | 26,4 | 101,1 | 69,1 |
| Av- och nedskrivningar | 9,5 | 9.4 | 18,8 | 17,7 | 36.1 | 35,0 |
| Övriga ej kassaflödespåverkande poster | $-3,4$ | 0,0 | $-5,9$ | 0,1 | $-6,0$ | 0,0 |
| Erhållen/Erlagd ränta | $-1,3$ | $-0,9$ | $-2,3$ | $-1,7$ | $-4,1$ | $-3,5$ |
| Betald skatt | $-1,5$ | $-0,9$ | $-3,5$ | 0,7 | $-6,8$ | $-2,6$ |
| Kassaflöde före förändringar av rörelsekapitalet | 35,2 | 26,9 | 65,5 | 43,2 | 120,3 | 98,0 |
| Varulager | $-7,4$ | $-2,6$ | $-21,6$ | 8,7 | $-46,2$ | $-15,9$ |
| Rörelsefordringar | $-17,4$ | $-12,4$ | $-72,1$ | $-57,8$ | $-52,5$ | $-38,2$ |
| Rörelseskulder | 13,6 | 33,4 | 40,9 | 52,6 | 29,2 | 40,9 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 24,0 | 45,3 | 12,7 | 46,7 | 50,8 | 84,8 |
| Investeringar i anläggningstillgångar | $-7,1$ | $-1,8$ | $-21,7$ | $-11,8$ | $-50,7$ | $-40,8$ |
| Försäljning av anläggningstillgångar | 3,8 | 0,0 | 3,8 | 0,0 | 3,8 | 0,0 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | $-3,3$ | $-1,8$ | $-17,9$ | $-11,8$ | $-46,9$ | $-40,8$ |
| Nyemission/Utdelning/aktieägartillskott1) | $-22,2$ | 0,0 | $-22,2$ | 0,0 | $-20,7$ | 1,5 |
| Upptagna lån | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 5,7 | 16,3 | 22,0 |
| Förändring av checkkredit | 11,6 | $-38,9$ | 40,0 | $-40,7$ | 34,2 | $-46,5$ |
| Amortering av lån | $-6.6$ | $-6,6$ | $-13,5$ | $-8,1$ | $-25,1$ | $-19,7$ |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | $-17,2$ | $-45,5$ | 4,3 | $-43,1$ | 4,7 | $-42,7$ |
| Periodens kassaflöde | 3,5 | $-2,0$ | $-0,9$ | $-8,2$ | 8,6 | 1,3 |
| Likvida medel vid periodens början | 7,1 | 3,1 | 11,3 | 9,3 | 1,1 | 9,3 |
| Kursdifferens i likvida medel | 0,2 | 0,0 | 0,4 | 0,0 | 1,1 | 0,7 |
| Likvida medel vid periodens slut | 10,8 | 1,1 | 10,8 | 1,1 | 10,8 | 11,3 |
| Likviditetsreserv | 126.5 | 116.2 | 165.1 |
1) I fjärde kvartalet 2016 har 1,5 Mkr tillförts via nyemission hänförlig till innehav utan bestämmande inflytande.
Cruppen.
| Nyckeltal | |
|---|---|
| Koncernen | Kvartal 2 2017 |
Kvartal 2 2016 |
Kvartal 1-2 2017 |
Kvartal 1-2 2016 |
12 mån rullande |
2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter, Mkr | 364,3 | 303,9 | 701,5 | 564,5 | 1 2 6 9 , 0 | 1 1 3 2,0 |
| Resultat före av- och nedskrivningar (EBITDA), Mkr | 41,4 | 28,7 | 77,2 | 44,1 | 137,2 | 104,1 |
| Rörelseresultat. Mkr | 31.9 | 19,3 | 58,4 | 26,4 | 101,1 | 69,1 |
| Rörelsemarginal, % | 8.8 | 6,4 | 8,3 | 4,7 | 8.0 | 6,1 |
| Resultat före skatt. Mkr | 30,5 | 18,2 | 55,9 | 24,4 | 96,5 | 65,0 |
| Resultatmarginal, % | 8,4 | 6,0 | 8,0 | 4,3 | 7,6 | 5,7 |
| Avkastning på eget kapital, % | 32,6 | 24.5 | 30.9 | 16,6 | 28,5 | 20,8 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 30,8 | 21.9 | 29,7 | 15,4 | 26.9 | 19,0 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr | 24,0 | 45,3 | 12,7 | 46,7 | 50,8 | 84,8 |
| Investeringar, Mkr | 7,0 | 3,3 | 15,5 | 12,6 | 53,7 | 50,8 |
| Likviditetsreserv, Mkr | ÷, | 126,5 | 116,2 | 165,1 | ||
| Räntebärande nettoskuld. Mkr | $\sim$ | 112,7 | 99,4 | $\overline{\phantom{a}}$ | 88,6 | |
| Nettoskuld/EBITDA, ggr | 0,8 | 1,8 | 0,9 | |||
| Räntebärande skulder och räntebärande avsättningar, Mkr | $\overline{\phantom{a}}$ | 123.6 | 100.5 | 99,9 | ||
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,4 | 0,4 | 0,3 | |||
| Balansomslutning, Mkr | $\sim$ | 695,9 | 574,7 | 606,9 | ||
| Soliditet, % | 42,2 | 41,3 | 44,6 | |||
| Kapitalomsättningshastighet, ggr | ÷, | 3,6 | 3,1 | 3,4 | 3,1 | |
| Andel riskbärande kapital, % | 46,3 | 46,7 | 49,2 | |||
| Räntetäckningsgrad, ggr | 24,0 | 15,9 | 22,2 | 10,7 | 20,5 | 14,5 |
| Medelantal anställda (motsvarande heltidstjänster) | 434 | 376 | 419 | 365 | 406 | 379 |
| Intäkter per anställd (medelantal), Tkr | 840 | 808 | 1674 | 1547 | 3 1 2 6 | 2987 |
| Resultat efter finansiella poster per anställd (medelantal), Tkr | 70 | 48 | 133 | 67 | 238 | 171 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental (Ingen utspädning finns) | 7399 | 7399 | 7399 | 7399 | 7399 | 7399 |
| Antal aktier vid periodens slut, tusental | 7399 | 7399 | 7399 | 7399 | 7399 | 7399 |
| Resultat per aktie, kr | 3,01 | 1,84 | 5,44 | 2,62 | 9,38 | 6,56 |
| Eget kapital per aktie, kr | 38,18 | 31.61 | 35,53 |
Ovanstående nyckeltal presenteras för att sammanfatta den finansiella
rapporten och underlätta läsarens översikt av ProfilGruppens finansiella
ställning. Definitioner finns på ProfilGruppens hemsida: www.profilgruppen.se
Avrundningsdifferenser kan förekomma. Vid beräkning av nyckeltalen
avkastning på eget respektive sysselsatt kapital samt kapitalomsättningshastighet har resultat och omsättning för perioden suppräknats till tolv månader. Nyckeltalen avser koncernen och baseras på
koncernens siffror inklusive innehav utan bestämmande inflytande, med undantag av Resultat per aktie samt Eget kapital per aktie.
Moderbolaget
Moderbolagets intäkter uppgick till 11,1 Mkr (11,1) och utgörs till 98 procent av hyror och ersättning för tjänster från bolag i koncernen. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 9,3 Mkr (7,3).
Under andra kvartalet såldes en fastighet som tidigare uthyrts vilket orsakat en övrig rörelseintäkt om 2,1 Mkr. På grund av olika redovisningsprinciper uppgår denna reavinst i koncernen istället till 2,9 Mkr.
Inga investeringar har gjorts i moderbolaget under det första kvartalet 2017 (inga).
Av de kortfristiga fordringarna är 54,8 Mkr (24,7) fordringar på koncernbolag. Moderbolagets räntebärande skulder uppgick den 30 juni 2017 till 18,9 Mkr (1,0). Förändringen i moderbolagets likviditet har under perioden varit 0 Mkr (0).
Moderbolaget har ingen anställd (ingen).
Moderbolagets risker och osäkerhetsfaktorer avviker inte väsentligt från koncernen.
Moderbolagets resultaträkning i sammandrag1)
| Kvartal 2 | Kvartal 2 | Kvartal 1-2 | Kvartal 1-2 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr Not |
2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 |
| Intäkter 5 |
5,5 | 5,5 | 11,1 | 11,1 | 22,3 |
| Kostnad för sålda varor | $-0,8$ | $-0,8$ | $-2,2$ | $-2,0$ | $-3,3$ |
| Bruttoresultat | 4,7 | 4,7 | 8,9 | 9,1 | 19,0 |
| Övriga rörelseintäkter | 2,1 | 0,0 | 2,1 | 0,0 | $_{0,0}$ |
| Administrationskostnader | $-0,9$ | $-1,0$ | $-1,8$ | $-1,9$ | $-3,3$ |
| Övriga rörelsekostnader | 0,0 | $_{0,0}$ | 0,0 | $_{0,0}$ | $_{0,0}$ |
| Rörelseresultat | 5,9 | 3,7 | 9,2 | 7,2 | 15,7 |
| Resultat från andelar i dotterbolag | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | $_{0,0}$ |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 0,1 | 0,0 | 0,2 | 0,1 | 0,3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | $-0,1$ | $_{0,0}$ | $-0,1$ | 0,0 | $-0,1$ |
| Resultat efter finansiella poster | 5,9 | 3,7 | 9,3 | 7,3 | 15,9 |
| Bokslutsdispositioner | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 14,6 |
| Resultat före skatt | 5,9 | 3,7 | 9,3 | 7,3 | 30,5 |
| Skatt | $-1,2$ | $-0,9$ | $-2,0$ | $-1,7$ | $-6,7$ |
| Periodens resultat | 4,7 | 2,8 | 7,3 | 5,6 | 23,8 |
1)Moderbolagets resultaträkning utgör tillika dess rapport över totalresultat
Moderbolagets balansräkning i sammandrag
| 30 jun | 30 jun | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr Not |
2017 | 2016 | 2016 |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 74,2 | 78,4 | 77,7 |
| Finansiella placeringar | 88,0 | 84,5 | 88,0 |
| Summa anläggningstillgångar | 162,2 | 162,9 | 165,7 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 54,9 | 24,8 | 51,2 |
| Likvida medel | 0,4 | 0,4 | 0,4 |
| Summa omsättningstillgångar | 55,3 | 25,2 | 51,6 |
| Summa tillgångar | 217,5 | 188,1 | 217,3 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 163,4 | 160,2 | 178,3 |
| Obeskattade reserver | 25,2 | 17,8 | 25,2 |
| Uppskjutna skatteskulder | 3,6 | 4,1 | 3,6 |
| Långfristiga skulder | 0,5 | 1,0 | 0,8 |
| Kortfristiga skulder | 24,8 | 5,0 | 9,4 |
| Summa eget kapital och skulder | 217,5 | 188,1 | 217,3 |
Noter
Not 1 - Redovisningsprinciper
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapporterings RFR 2 Redovisning för juridiska personer. De redovisningsprinciper som tillämpas stämmer överens med de principer som användes vid upprättandet av den senaste årsredovisningen med undantag för de nya eller omarbetade standarder och uttalanden från IASB som antagits av EU för tillämpning från och med den 1 januari 2017. Ingen av dessa har haft någon effekt på koncernens resultat, ställning eller kassaflöde. Redovisningsprinciperna finns beskrivna i årsredovisningen för 2016.
Not 2 - Av- och nedskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar
| Mkr | Kvartal 2 2017 |
Kvartal 2 2016 |
Kvartal 1-2 2017 |
Kvartal 1-2 2016 |
12 mån rullande |
2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0,0 | 0.0 | 0,0 | $_{0,0}$ | 0.0 | 0,0 |
| Byggnader och mark | 1,0 | 1.0 | 2,0 | 2.0 | . | 3,7 |
| Maskiner och inventarier | 8.5 | 8.4 | 16.8 | 15.7 | 32.4 | 31,3 |
| Totalt | 9,5 | 9,4 | 18,8 | 17.7 | 36,1 | 35,0 |
| varav nedskrivningar | 0,0 | 0.0 | 0,0 | 0.0 | $_{0.0}$ | 0,0 |
Not 3 - Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
| 30 jun | 30 jun | $31$ dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Fastighetsinteckningar | 84.8 | 84.8 | 84,8 |
| Företagsinteckningar | 241.5 | 241.5 | 241,5 |
| Aktier i dotterbolag | 166,7 | 137.7 | 131,7 |
| Borgensförbindelser till förmån för andra företag | 0.7 | 0.7 | 0.7 |
| Garantiåtaganden FPG/PRI | 0.2 | 0,2 | 0.2 |
Not 4 - Koncernens finansiella instrument värderade till verkligt värde i rapporten över finansiell ställning
| Mkr | $30$ jun 2017 |
$30$ jun 2016 |
$31$ dec 2016 |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | |||
| Valutaderivat | 0.6 | 0.4 | 0.4 |
| Kortfristiga ej räntebärande skulder | |||
| Räntederivat | 2,7 | 3.8 | 3,2 |
| Valutaderivat | 0,9 | 1,8 | 2.3 |
| . And and a series of the series of the series of the series of the series of the series of the series of the s |
Såväl ränte- som valutaderivat används för säkring och är värderade på nivå 2 enligt IFRS 13.
Not 5 - Närståenderelationer
Inga närståendetransaktioner som väsentligt påverkat koncernens resultat eller finansiella ställning har skett under perioden. Utöver de koncerninterna hyresintäkterna i moderbolaget har inga väsentliga närståendetransaktioner heller skett gällande moderbolaget.
Korta fakta om ProfilGruppen
- Visionen är att vara den mest eftertraktade leverantören av innovativa profillösningar av aluminium i norra Europa $\bullet$
- Startade 1981 i småländska Åseda
- Noterades på Stockholmsbörsen 1997 och återfinns på listan Small cap
- En stor andel av leveranserna, cirka 40 procent, går på export, företrädesvis i norra Europa
- Strängpressade profiler och komponenter i aluminium används i många branscher, exempelvis inredning, bygg, fordon och elektronik $\bullet$
- Certifiering enligt ISO/TS 16949, ISO 14001 och ISO 50001
- Egen tillverkning sker uteslutande i Åseda och omfattar:
- Tre presslinjer för tillverkning av aluminiumprofiler
- Anodiseringsanläggning för ytbehandling
- Vidareförädling i form av exempelvis skärande bearbetning, bockning och stansning
- · Helautomatiserad anläggning för bearbetning, lackering och förpackning av inredningsdetaljer
- Ett tiotal underleverantörer breddar utbudet av förädlingsmöjligheter
- Ett samarbete med ProfilGruppen ska vara okomplicerat och med personligt engagemang
Delårsrapport 1 januari - 30 juni 2017 ProfilGruppen AB (publ) Sida 9 av 9
ProfilGruppen AB i småländska Åseda är en helhetsleverantör av kundanpassade profiler och komponenter i aluminium.
Vår vision är att vi ska vara den mest eftertraktade leverantören av innovativa profillösningar av aluminium i norra Europa.
För mer information, vänligen kontakta Per Thorsell, VD och koncernchef Tel: 070-240 78 40 [email protected]
Ulrika Bergmo Sköld, CFO Tel: 073-230 05 98 [email protected]
Informationen är sådan som ProfilGruppen AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt Marknadsmissbruksförordningen samt Nasdag Stockholms regelverk för emittenter. Informationen lämnades genom Per Thorsells försorg för offentliggörande den 18 juli 2017 kl 14.00.
Aktuell information och foto för fri publicering finns på www.profilgruppen.se
Profil
Gruppen.