AI assistant
Profilgruppen — Interim / Quarterly Report 2012
May 2, 2012
3191_10-q_2012-05-02_3a2f9317-9ffd-4882-ae41-4d376cdf9ec0.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport från ProfilGruppen AB (publ), Åseda den 2 maj 2012 januari – mars 2012
Bättre resultat med ökad försäljning och anpassade kostnader
- * Intäkter 226,5 Mkr (225,1), upp 1 procent jämfört med föregående år
- * Rörelseresultat 10,0 Mkr (3,3), där föregående års resultat var belastat med engångskostnader om 2,1 Mkr
- * Nettoresultat 5,8 Mkr (1,2)
- * Kassaflöde från den löpande verksamheten -2,4 Mkr (4,2)
- * Resultat per aktie 1,18 kr (0,24)
ProfilGruppens tf VD och Koncernchef, Peter Schön kommenterar:
"Vi ser nu att vårt åtgärdsprogram för att långsiktigt stärka koncernens konkurrenskraft och lönsamhet har börjat ge effekt. Det är också glädjande att kunna konstatera att ProfilGruppens leveransutveckling under första kvartalet överträffar den allmänna marknadsutvecklingen i Europa, trots att vår leveransvolym påverkas negativt på grund av förlorade affärer efter brandskadan. Kapaciteten är dock fullt återställd."
Kontaktperson för information: Peter Schön, tf VD och Koncernchef, mobil 070-339 89 99 e-post: [email protected]
Denna information offentliggörs i enlighet med tillämpliga lagar, noteringsavtal och föreskrifter. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 2 maj 2012 kl 14.00.
För resultat, finansiell ställning, kassaflöde, nyckeltal och övriga fakta om koncernen, se sidan 5-13. Aktuell information och foto för fri publicering finns på www.profilgruppen.se.
Delårsrapport från ProfilGruppen AB (publ), januari – mars 2012
Marknad
Transportsegmentet i Europa visar en viss uppgång inom delsegmentet personbilar. Även byggoch anläggningssegmentet, som dock är säsongsmässigt svagt, har förbättrats för vissa länder. Totalt har marknaden för aluminiumprofiler i Europa försvagats under det första kvartalet 2012.
I den europeiska branschorganisationen EAA:s senaste prognos bedöms marknadsvolymen för aluminiumprofiler ha minskat med över fyra procent under det första kvartalet jämfört med motsvarande period 2011. Utvecklingen varierar mellan olika delar av Europa, där de södra marknaderna svarar för den största nedgången.
Råvarupriset för aluminium på London Metal Exchange (LME) har stigit knappt 8 procent under det första kvartalet och uppgick till drygt 2 100 USD/ton vid kvartalets slut, vilket dock är drygt 18 procent lägre än vid motsvarande tidpunkt föregående år. Det globala LME-lagret uppgick till knappt 5,1 miljoner ton vid första kvartalets slut, vilket är cirka två procent högre än vid kvartalets början.
Intäkter
Koncernens intäkter första kvartalet 2012 uppgick till 226,5 Mkr (225,1), en ökning med 1 procent jämfört med föregående år. Leveransvolymen uppgick till 5 400 ton (5 150) aluminiumprofiler, en ökning med 5 procent från föregående år.
| Intäkter per land, Mkr | kv 1 2012 |
kv 1 2011 |
12 månader rullande |
kv 1-4 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Sverige | 111,4 | 116,3 | 419,2 | 424,1 |
| Tyskland | 30,7 | 26,2 | 116,6 | 112,1 |
| Norge | 25,2 | 16,6 | 68,7 | 60,1 |
| Danmark | 10,4 | 10,5 | 33,2 | 33,3 |
| Polen | 20,2 | 23,1 | 78,0 | 80,9 |
| England | 10,0 | 12,6 | 42,7 | 45,3 |
| Övriga länder | 18,6 | 19,8 | 79,7 | 80,9 |
| TOTAL | 226,5 | 225,1 | 838,1 | 836,7 |
Exportandelen uppgick till 53 procent (49) av levererad volym och till 49 procent (48) av intäkterna.
Intäkterna från den svenska marknaden minskade med fyra procent för det första kvartalet 2012 jämfört med motsvarande period föregående år. Intäkterna från transportsegmentet visade en ökning på drygt 10 procent, interiörsegmentet visade en liten uppgång och segmentet allmän verkstadsindustri var oförändrat. Övriga segment gav minskade intäkter jämfört med motsvarande period föregående år.
Intäkterna från exportmarknaderna ökade med sex procent för det första kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år. Leveranserna till Norge och Tyskland ökade med 52 respektive 17 procent, relaterat till god efterfrågan från enskilda kunder såväl inom transport- och elenergisektorerna som inom allmän verkstadsindustri. På övriga marknader minskade intäkterna jämfört med motsvarande period 2011.
| Intäkter per bransch, Mkr | kv 1 2012 |
kv 1 2011 |
12 månader rullande |
kv 1-4 2011 |
|---|---|---|---|---|
| El | 37,0 | 38,6 | 161,2 | 162,8 |
| Transport | 85,1 | 79,3 | 294,6 | 288,8 |
| Bygg | 30,2 | 34,1 | 118,9 | 122,8 |
| Interiör | 19,1 | 20,2 | 75,1 | 76,2 |
| Allmän verkstadsindustri | 36,4 | 32,5 | 125,1 | 121,2 |
| Övriga branscher | 18,7 | 20,4 | 63,2 | 64,9 |
| TOTAL | 226,5 | 225,1 | 838,1 | 836,7 |
För koncernens totala leveranser, så ökade intäkterna från transportsegmentet mest, med drygt 7 procent, jämfört med motsvarande period föregående år. Leveranserna till delsegmentet tunga fordon minskade däremot med drygt 10 procent och till byggsegmentet sjönk de med drygt 11 procent. Till allmän verkstadsindustri har leveranserna dock ökat med 12 procent, främst riktade till kunder i Tyskland och Danmark.
Under första kvartalet producerade koncernen 5 600 ton (5 400) aluminiumprofiler.
Resultatkommentar
Rörelseresultatet för årets första kvartal uppgick till 10,0 Mkr (3,3), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 4,4 procent (1,5). Resultatförbättringen i förhållande till motsvarande period föregående år beror primärt på anpassade kostnader och högre leveransvolym. Föregående års resultat belastades med engångskostnader om 2,1 Mkr.
Resultatet före skatt uppgick till 8,0 Mkr (1,6). Resultatet efter skatt uppgick till 5,8 Mkr (1,2).
Resultatet per aktie uppgick till 1,18 kronor (0,24). Genomsnittligt tusental aktier under perioden var 4 933 (4 933).
Avkastningen på sysselsatt kapital uppgick till 12,2 procent (4,0).
Investeringar
Löpande investeringar under årets första tre månader uppgick till totalt 3,7 Mkr (2,5).
Finansiering och likviditet
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -2,4 Mkr (4,2) och efter investeringsverksamheten till -8,6 Mkr (0,9). Det försämrade kassaflödet förklaras främst av rörelsekapitalbehovet som orsakats av ökade leveranser.
Balansomslutningen per den 31 mars 2012 var 538,7 Mkr (571,6).
Nettoskulden uppgick den 31 mars 2012 till 153,0 Mkr (128,1) och nettoskuldsättningsgraden till 0,91 (0,76).
Personal
Medelantal anställda i koncernen var under perioden 352 (388). Antalet anställda i koncernen per den 31 mars 2012 uppgick till 358 (389).
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Bolagets risker och riskhantering har inte väsentligt förändrats sedan upprättandet av årsredovisningen för 2011.
Utsikter för 2012
För 2012 präglas utsikterna av makroekonomisk osäkerhet.
Tidpunkter för ekonomisk redovisning
Ekonomisk information för 2012 kommer att lämnas kvartalsvis. Delårsrapport andra kvartalet 20 juli 2012, klockan 11.00 Delårsrapport tredje kvartalet 22 oktober 2012, klockan 14.00 Bokslutskommuniké 2012 26 februari 2013, klockan 14.00
Åseda den 2 maj 2012
Styrelsen i ProfilGruppen AB (publ) Org. nr. 556277-8943
Denna rapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Koncernens totalresultat
| Kv 1 | kv 1 | 12 månader | kv 1-4 | |
|---|---|---|---|---|
| Koncernen, Mkr | 2012 | 2011 | rullande | 2011 |
| Intäkter | 226,5 | 225,1 | 838,1 | 836,7 |
| Kostnad för sålda varor | -198,8 | -194,1 | -759,3 | -754,6 |
| Bruttoresultat | 27,7 | 31,0 | 78,8 | 82,1 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,0 | 0,0 | 58,2 | 58,2 |
| Försäljningskostnader | -9,7 | -16,5 | -47,8 | -54,6 |
| Administrationskostnader | -8,0 | -11,2 | -41,2 | -44,4 |
| Övriga rörelsekostnader | 0,0 | 0,0 | -23,6 | -23,6 |
| Rörelseresultat | 10,0 | 3,3 | 24,4 | 17,7 |
| Finansiella intäkter | 0,1 | 0,1 | 0,3 | 0,3 |
| Finansiella kostnader | -2,1 | -1,8 | -7,7 | -7,4 |
| Finansnetto | -2,0 | -1,7 | -7,4 | -7,1 |
| Resultat före skatt | 8,0 | 1,6 | 17,0 | 10,6 |
| Skatt | -2,2 | -0,4 | -4,9 | -3,1 |
| Periodens resultat | 5,8 | 1,2 | 12,1 | 7,5 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Förändringar i säkringsreserv | 0,5 | 0,7 | -6,2 | -6,0 |
| Omräkningsdifferenser Övrigt redovisat direkt mot eget |
0,0 | -0,1 | 0,1 | 0,0 |
| kapital | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Periodens totalresultat | 6,3 | 1,8 | 6,0 | 1,5 |
| Resultat per aktie, kr Genomsnittligt antal aktier, |
1,18 | 0,24 | 2,44 | 1,51 |
| tusental Ingen utspädning finns. |
4 933 | 4 933 | 4 933 | 4 933 |
| Av- och nedskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar |
||||
| Byggnader och mark | 1,0 | 1,0 | 5,0 | 5,0 |
| Maskiner och inventarier | 6,7 | 7,5 | 25,1 | 25,9 |
| Totalt | 7,7 | 8,5 | 30,1 | 30,9 |
| Varav nedskrivningar | 0,0 | 0,0 | 2,7 | 2,7 |
Koncernens finansiella ställning
| Koncernen, Mkr | 31 mars 2012 |
31 mars 2011 |
31 december 2011 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 10,0 | 10,0 | 10,0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 240,1 | 238,5 | 244,1 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0,2 | 0,2 | 0,2 |
| Summa anläggningstillgångar | 250,3 | 248,7 | 254,3 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 106,2 | 113,1 | 115,6 |
| Kortfristiga fordringar | 180,2 | 166,9 | 141,3 |
| Likvida medel | 2,0 | 42,9 | 1,9 |
| Summa omsättningstillgångar | 288,4 | 322,9 | 258,8 |
| Summa tillgångar | 538,7 | 571,6 | 513,1 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 167,7 | 169,1 | 161,4 |
| Långfristiga skulder | |||
| Räntebärande skulder | 65,1 | 77,5 | 67,9 |
| Ej räntebärande skulder | 44,3 | 47,0 | 42,0 |
| Summa långfristiga skulder | 109,4 | 124,5 | 109,9 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Räntebärande skulder | 89,8 | 93,4 | 78,1 |
| Ej räntebärande skulder | 171,8 | 184,6 | 163,7 |
| Summa kortfristiga skulder | 261,6 | 278,0 | 241,8 |
| Summa eget kapital och skulder | 538,7 | 571,6 | 513,1 |
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | |||
| Fastighetsinteckningar | 84,8 | 84,8 | 84,8 |
| Företagsinteckningar | 174,0 | 174,0 | 174,0 |
| Aktier i dotterbolag | 201,1 | 202,8 | 195,9 |
| Pantförskrivna kundfordringar Borgensförbindelser till förmån för andra |
129,3 | 132,1 | 101,4 |
| företag | 1,0 | 1,0 | 0,7 |
| Garantiåtaganden FPG/PRI | 0,2 | 0,2 | 0,2 |
Koncernens förändringar i eget kapital
| Kv 1 | kv 1 | kv 1-4 | |
|---|---|---|---|
| Koncernen, Mkr | 2012 | 2011 | 2011 |
| Vid periodens början | 161,4 | 167,3 | 167,3 |
| Utdelning | 0,0 | 0,0 | -7,4 |
| Periodens totalresultat | 6,3 | 1,8 | 1,5 |
| Vid periodens slut | 167,7 | 169,1 | 161,4 |
Koncernens kassaflöde
| Koncernen, Mkr | Kv 1 2012 |
kv 1 2011 |
12 månader rullande |
kv 1-4 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseflöde 1) | 11,5 | 8,6 | 38,9 | 36,0 |
| Förändring av rörelsekapital | -13,9 | -4,4 | -23,9 | -14,4 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -2,4 | 4,2 | 15,0 | 21,6 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -6,2 | -3,3 | -32,3 | -29,4 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 8,9 | -0,9 | -23,6 | -33,4 |
| Periodens kassaflöde | 0,3 | 0,0 | -40,9 | -41,2 |
| Likvida medel vid periodens början | 1,9 | 43,2 | 42,9 | 43,2 |
| Kursdifferens i likvida medel | -0,2 | -0,3 | 0,0 | -0,1 |
| Likvida medel vid periodens slut | 2,0 | 42,9 | 2,0 | 1,9 |
1) Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital.
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapportering RFR 2 Redovisning för juridiska personer. De redovisningsprinciper som tillämpas stämmer överens med de principer som användes vid upprättandet av den senaste årsredovisningen.
Nyckeltal
| Koncernen | Kv 1 2012 |
kv 1 2011 |
12 månader rullande |
kv 1-4 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Intäkter, Mkr | 226,5 | 225,1 | 838,1 | 836,7 |
| Resultat före av- och nedskrivningar, Mkr | 17,7 | 11,8 | 54,5 | 48,6 |
| Rörelseresultat, Mkr | 10,0 | 3,3 | 24,4 | 17,7 |
| Rörelsemarginal, % | 4,4 | 1,5 | 2,9 | 2,1 |
| Resultat före skatt, Mkr | 8,0 | 1,6 | 17,0 | 10,6 |
| Resultatmarginal, % | 3,5 | 0,7 | 2,0 | 1,3 |
| Avkastning på eget kapital, % | 14,1 | 2,9 | 7,2 | 4,5 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 12,2 | 4,0 | 7,4 | 5,6 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr | -2,4 | 4,2 | 15,0 | 21,6 |
| Investeringar, Mkr | 3,7 | 2,5 | 32,4 | 31,2 |
| Likviditetsreserv, Mkr | 59,5 | 105,8 | - | 68,0 |
| Nettoskuld, Mkr Räntebärande skulder och |
153,0 | 128,1 | - | 144,1 |
| räntebärande avsättningar, Mkr | 155,0 | 170,9 | - | 146,0 |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,91 | 0,76 | - | 0,89 |
| Balansomslutning, Mkr | 538,7 | 571,6 | - | 513,1 |
| Soliditet, % | 31,1 | 29,6 | - | 31,5 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr | 2,7 | 2,7 | 2,7 | 2,6 |
| Andel riskbärande kapital, % | 39,3 | 37,8 | - | 39,6 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 4,9 | 1,9 | 3,2 | 2,4 |
| Medelantal anställda | 359 | 388 | 384 | 391 |
| Intäkter per anställd (medelantal), Tkr | 631 | 581 | 2 183 | 2 140 |
| Resultat före skatt per anställd (medelantal), Tkr | 22 | 4 | 44 | 27 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental (Ingen utspädning finns.) |
4 933 | 4 933 | 4 933 | 4 933 |
| Antal aktier vid periodens slut, tusental | 4 933 | 4 933 | 4 933 | 4 933 |
| Resultat per aktie, kr | 1,18 | 0,24 | 2,44 | 1,51 |
| Eget kapital per aktie, kr | 33,99 | 34,29 | - | 32,72 |
Definitioner finns i ProfilGruppens årsredovisning 2011. Avrundningsdifferenser kan förekomma. Samtliga uppgifter gäller koncernen där inget annat anges
Moderbolaget
Moderbolagets intäkter uppgick till 5,2 Mkr (6,3) och har utgjorts av hyror och ersättning för tjänster från bolag i koncernen. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 2,6 Mkr (2,9),
Inga investeringar har gjorts i moderbolaget under första kvartalet. Under samma period föregående år investerades 0,6 Mkr i fastigheter. Moderbolagets räntebärande skulder uppgick den 31 mars 2012 till 40,5 Mkr (49,2). Förändringen i moderbolagets likviditet har under perioden varit 0 Mkr (0).
Moderbolaget har för närvarande ingen (1) person anställd.
Moderbolagets risker och osäkerhetsfaktorer har inte väsentligt förändrats gentemot vad som beskrivits i årsredovisningen för 2011.
Inga väsentliga närståendetransaktioner utöver nämnda debiteringar på dotterbolag har skett under perioden.
Moderbolagets resultaträkning
| Kv 1 | kv 1 | kv 1-4 | |
|---|---|---|---|
| Moderbolaget, Mkr | 2012 | 2011 | 2011 |
| Intäkter | 5,2 | 6,3 | 24,3 |
| Kostnad för sålda varor | -1,0 | -0,9 | -4,8 |
| Bruttoresultat | 4,2 | 5,4 | 19,5 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,0 | 0,0 | 2,8 |
| Administrationskostnader | -1,2 | -2,2 | -8,4 |
| Övriga rörelsekostnader | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Rörelseresultat | 3,0 | 3,2 | 13,9 |
| Ränteintäkter och liknande | 0,2 | 0,0 | 4,0 |
| Räntekostnader och liknande | -0,6 | -0,3 | -5,2 |
| Resultat efter finansiella poster | 2,6 | 2,9 | 12,7 |
| Bokslutsdispositioner | 0,0 | 0,0 | 1,7 |
| Resultat före skatt | 2,6 | 2,9 | 14,4 |
| Skatt | -0,7 | -0,8 | -3,9 |
| Periodens resultat | 1,9 | 2,1 | 10,5 |
Moderbolagets balansräkning
| Moderbolaget, Mkr | 31 mars 2012 |
31 mars 2011 |
31 december 2011 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 94,4 | 94,3 | 95,3 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 108,9 | 108,9 | 108,9 |
| Summa anläggningstillgångar | 203,3 | 203,2 | 204,2 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 1,9 | 4,2 | 1,4 |
| Likvida medel | 0,4 | 0,4 | 0,4 |
| Summa omsättningstillgångar | 2,3 | 4,6 | 1,8 |
| Summa tillgångar | 205,6 | 207,8 | 206,0 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 42,0 | 39,1 | 40,0 |
| Obeskattade reserver | 23,1 | 24,8 | 23,1 |
| Avsättningar för skatter | 3,3 | 2,9 | 3,3 |
| Långfristiga skulder | 23,3 | 32,7 | 25,8 |
| Kortfristiga skulder | 113,9 | 108,3 | 113,8 |
| Summa eget kapital och skulder | 205,6 | 207,8 | 206,0 |
ProfilGruppen-koncernen
ProfilGruppen-koncernen
Rörelsemarginal %
Korta fakta om koncernen
- ProfilGruppen AB i småländska Åseda utvecklar och tillverkar kundanpassade profiler och komponenter i aluminium.
- Bolaget har kunder i flera europeiska länder och under 2011 exporterades 50 procent av volymen.
- Profiler i aluminium används inom många branscher, exempelvis bygg, fordon telekom/elektronik och inredning.
- Tillverkningen av profiler sker i tre moderna presslinjer vid företagets anläggningar i ProfilGruppen Extrusions AB. Förädling av profiler såsom skärande bearbetning, ytbehandling, friktionssvetsning, bockning och montering sker vid företagets anläggningar i Åseda och Klavreström.
- ProfilGruppen har under de senaste åren gjort stora investeringar i utrustning för tillverkning och förädling av aluminiumprofiler.
- Bolaget samarbetar med ett tiotal regionala leverantörer som förädlar produkter för ProfilGruppens räkning.
- Bolaget är kvalitetscertifierat enligt ISO-TS 16949, ISO 9001 och ISO 14001.
- ProfilGruppen AB noterades på Stockholmsbörsen i juni 1997 och återfinns under listan Small cap.