AI assistant
Profilgruppen — Earnings Release 2011
Feb 16, 2012
3191_10-k_2012-02-16_63e0026d-517a-4a83-9c4e-1c71ed40c7fa.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké från ProfilGruppen AB (publ), Åseda den 16 februari 2012 januari – december 2011
Fördröjd försäkringsersättning påverkar resultat och kassaflöde
Fjärde kvartalet
- * Intäkter 195,5 Mkr (230,5), ned 15 procent jämfört med föregående år
- * Rörelseresultat 1,4 Mkr (4,1), efter engångseffekter om netto 3,4 Mkr (-1,9)
- * I periodens rörelseresultat ingår försäkringsersättning om 2,1 Mkr för täckningsbidragsbortfall i samband med brandskada
- * Kassaflöde från den löpande verksamheten -6,5 Mkr (19,0). Ännu inte utbetalad andel av resultatförd försäkringsersättning har påverkat kassaflödet negativt med 18,8 Mkr.
* Resultat per aktie -0,14 kr (0,21)
Året
- * Intäkter 836,7 Mkr (901,4), ned 7 procent jämfört med föregående år
- * Rörelseresultat 17,7 Mkr (29,2), efter engångseffekter om netto 1,9 Mkr (-3,7)
- * I periodens rörelseresultat ingår försäkringsersättning om 17,1 Mkr för täckningsbidragsbortfall i samband med brandskada
- * Nettoresultat 7,5 Mkr (15,6)
- * Kassaflöde från den löpande verksamheten 21,6 Mkr (18,4). Ännu inte utbetalad andel av resultatförd försäkringsersättning har påverkat kassaflödet negativt med 18,8 Mkr
- * Resultat per aktie 1,51 kr (3,17)
- * Styrelsen föreslår att ingen utdelning utgår (1,50 kr per aktie)
ProfilGruppens tf VD och Koncernchef, Peter Schön kommenterar:
"Under 2011 inleddes ett program för att långsiktigt stärka koncernens konkurrenskraft och lönsamhet. Nya kompetenser har tillförts, organisationen har effektiviserats och både kundfokus och produktivitetsarbete har stärkts. Komplikationer i form av brandskada och produktionsbortfall har tagit mycket kraft och dessvärre påverkat resultatet för 2011 negativt. Sammantaget står vi dock väl rustade för 2012 och går vidare med vårt förbättringsprogram för att nå våra finansiella mål."
För resultat, finansiell ställning, kassaflöde, nyckeltal och övriga fakta om koncernen, se sidan 6-14. Aktuell information och foto för fri publicering finns på www.profilgruppen.se.
Kontaktperson för information:
Peter Schön, tf VD och Koncernchef, mobil 070-339 89 99 e-post: [email protected]
Denna information offentliggörs i enlighet med tillämpliga lagar, noteringsavtal och föreskrifter. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 16 februari 2012 kl 14.00.
Bokslutskommuniké från ProfilGruppen AB (publ), januari – december 2011
Marknad
Marknaden för aluminiumprofiler i Europa har sammantaget sett försvagats under det fjärde kvartalet 2011, jämfört med motsvarande period föregående år, huvudsakligen orsakat av kraftig marknadsnedgång i Syd- och Mellaneuropa. Vissa segment, i synnerhet transportsegmentet, men i viss mån även allmän verkstadsindustri visar fortsatt god tillväxt för helåret 2011.
I den europeiska branschorganisationen EAA:s senaste prognos bedöms marknadsvolymen för aluminiumprofiler ha fallit tillbaka under det fjärde kvartalet i jämförelse med motsvarande period 2010. Sett över helåret bedöms marknadsvolymen oförändrad i jämförelse med 2010.
Råvarupriset för aluminium på London Metal Exchange (LME) har sjunkit cirka 11 procent under det fjärde kvartalet och uppgick till cirka 2 000 USD/ton vid årets slut, vilket är drygt 19 procent lägre än vid föregående årsskifte. Det globala LME-lagret uppgick till knappt 5 miljoner ton vid årets slut, vilket är knappt nio procent högre än vid fjärde kvartalets början.
Intäkter
Koncernens intäkter för helåret 2011 uppgick till 836,7 Mkr (901,4), en minskning med 7 procent jämfört med föregående år. Leveransvolymen uppgick till 19 000 ton (20 800) aluminiumprofiler, en minskning med 9 procent från föregående år.
| kv 4 | kv 4 | kv 1-4 | kv 1-4 | |
|---|---|---|---|---|
| Intäkter per land, Mkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 |
| Sverige | 102,7 | 122,3 | 424,1 | 462,2 |
| Tyskland | 25,2 | 26,4 | 112,1 | 122,5 |
| Norge | 15,4 | 17,0 | 60,1 | 65,6 |
| Danmark | 6,7 | 12,6 | 33,3 | 40,9 |
| Polen | 13,6 | 13,6 | 80,9 | 75,2 |
| England | 11,8 | 13,4 | 45,3 | 52,9 |
| Övriga länder | 20,1 | 25,2 | 80,9 | 82,1 |
| TOTAL | 195,5 | 230,5 | 836,7 | 901,4 |
Exportandelen uppgick till 50 procent (50) i volym räknat och till 49 procent (49) av intäkterna.
Intäkterna från den svenska marknaden minskade sammantaget med åtta procent för 2011 jämfört med föregående år. Transportsegmentet är ett tydligt undantag och uppvisar en kraftig ökning, med 28 procent, medan allmän verkstadsindustri var oförändrad. Övriga segment gav minskade intäkter jämfört med föregående år.
Intäkterna från exportmarknaderna minskade för helåret med sex procent jämfört med föregående år. Medan våra leveranser till Polen ökade med åtta procent så minskade de till den tyska marknaden med nio procent, vilket i stor utsträckning var relaterat till enskilda kunder inom transportsegmentet och inom allmän verkstadsindustri. På den norska marknaden är intäktsminskningen främst kopplad till interiörsegmentet.
Den totala intäktsminskningen under andra halvåret är starkt relaterad till det produktionsavbrott som följde av en brand i en produktionslinje i juni. Driften återupptogs i slutet av oktober och linjen nådde normal prestanda under november månad. Konsekvenserna av hela intäktsbortfallet
för 2011 ska täckas av en avbrottsförsäkring och kommer att värderas efter 12 månader, d v s tidigast tredje kvartalet 2012.
| Intäkter per bransch, Mkr | kv 4 2011 |
kv 4 2010 |
kv 1-4 2011 |
kv 1-4 2010 |
|---|---|---|---|---|
| El | 34,4 | 51,0 | 162,8 | 195,0 |
| Transport | 66,8 | 76,6 | 288,8 | 295,8 |
| Bygg | 29,6 | 39,4 | 122,8 | 125,5 |
| Interiör | 19,1 | 15,1 | 76,2 | 80,8 |
| Allmän verkstadsindustri | 29,0 | 33,0 | 121,2 | 134,9 |
| Övriga branscher | 16,6 | 15,4 | 64,9 | 69,4 |
| TOTAL | 195,5 | 230,5 | 836,7 | 901,4 |
Sett över helåret 2011 för alla marknader, har intäkterna inom transportsegmentet minskat med två procent jämfört med föregående år. Noteras bör att leveranserna till tunga fordon visar en tydlig ökning, med 20 procent. Byggsegmentet har också varit relativt stabilt och visar en nedgång på två procent. Till kunder inom elsegmentet har leveranserna däremot minskat kraftigt, med knappt 17 procent jämfört med föregående år, främst på grund av minskade leveranser till solenergisektorn.
Under året producerade koncernen 18 800 ton (20 900) aluminiumprofiler.
Resultatkommentar
Rörelseresultatet för 2011 uppgick till 17,7 Mkr (29,2), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 2,1 procent (3,2). Resultatförsämringen under andra halvåret är starkt relaterad till den minskning av leveransvolymer som orsakats av brand i en av produktionslinjerna i juni månad.
Gällande försäkring täcker såväl maskinskada som täckningsbidragsbortfall, med en ansvarstid på 24 månader, efter normal självrisk och karens. Värderingen av bortfallet görs först efter 12 månader och slutgiltigt utfall kan alltså tidigast fastställas under andra halvåret i år. I rörelseresultatet för 2011 ingår en försäkringsersättning om 17,1 Mkr för täckningsbidragsbortfall enligt försäkringsbolagets första bedömning. ProfilGruppens egen bedömning och krav på ersättning ligger på en högre nivå.
Den anläggning som brandskadades har återuppbyggts och redovisas som en reinvestering, medan brandskadad utrustning har nedskrivits och utrangerats. Detta ger en positiv nettoeffekt på rörelseresultatet med 16,0 Mkr. Över tid är detta kostnadsneutralt och ska ses som en periodiseringseffekt.
Som ett led i en långsiktig plan för att stärka koncernens lönsamhet, initierades i oktober åtgärder för personalrationalisering. Resultatet har därför även belastats med engångskostnader om 14,1 Mkr (0,0). Totalt minskade organisationen med 42 tjänster varav 20 tjänster inom försäljning och administration.
Resultatet före skatt uppgick till 10,6 Mkr (21,9). Resultatet efter skatt uppgick till 7,5 Mkr (15,6).
Resultatet per aktie uppgick till 1,51 kronor (3,17). Genomsnittligt tusental aktier under perioden var 4 933 (4 933).
Avkastningen på sysselsatt kapital uppgick till 5,6 procent (9,4).
Det fjärde kvartalet
Intäkterna under det fjärde kvartalet uppgick till 195,5 Mkr (230,5), en minskning jämfört med föregående år om 15 procent. Under kvartalet levererades 4 500 ton (5 200) aluminiumprofiler och produktionen uppgick till 4 500 ton (5 100). Exportandelen uppgick till 49 procent (48) av volymen och 47 procent (49) av intäkterna.
Den skiljedom från 2010 där koncernen tilldömdes ersättning på 8 Mkr plus ränta, har upphävts i Hovrätten pga obehörig skiljeman, vilket därefter överklagades till Högsta Domstolen. Överklagandet har nu dragits tillbaka och kompensationskrav riktats till berörda motparter.
Rörelseresultatet uppgick till 1,4 Mkr (4,1). I rörelseresultatet för det fjärde kvartalet ingår en försäkringsersättning på 2,1 Mkr som kompensation för en del av täckningsbidragsbortfallet till följd av branden.
Den anläggning som brandskadades har återuppbyggts och redovisas som en investering, medan brandskadad utrustning har utrangerats. Detta ger en positiv nettoeffekt på rörelseresultatet för det fjärde kvartalet med 3,4 Mkr. Över tid är detta kostnadsneutralt och ska ses som en periodiseringseffekt.
Resultatet före skatt uppgick till -0,5 Mkr (2,1). Resultatet per aktie uppgick till -0,14 kronor (0,21).
Investeringar
Löpande investeringar under året uppgick till totalt 31,2 Mkr (7,8). Den anläggning som brandskadades har återuppbyggts vilket påverkar investeringarna med totalt 18,1 Mkr varav 15,3 Mkr i maskiner och inventarier samt 2,8 Mkr i byggnad.
Finansiering och likviditet
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 21,6 Mkr (18,4) och efter investeringsverksamheten till -7,8 Mkr (12,3). Ännu inte utbetalad andel av resultatförd försäkringsersättning har påverkat kassaflödet negativt med 18,8 Mkr.
Kassaflödet från den löpande verksamheten under fjärde kvartalet uppgick till -6,5 Mkr (19,0).
Balansomslutningen per den 31 december 2011 var 513,1 Mkr (545,2).
Nettoskulden uppgick den 31 december 2011 till 144,1 Mkr (128,2) och nettoskuldsättningsgraden till 0,89 (0,77).
Personal
Medelantal anställda i koncernen var under året 391 (378). Antalet anställda i koncernen per den 31 december 2011 uppgick till 371 (386).
Koncernen varslade under det tredje kvartalet 55 tjänster om uppsägning. Efter förhandlingar minskade antalet till 42, ungefär lika fördelat på kollektivanställda och tjänstemän. Av dessa har 20 tjänster avvecklats under 2011.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Bolagets risker och riskhantering har inte väsentligt förändrats sedan upprättandet av årsredovisningen för 2010.
Utsikter för 2012
För 2012 präglas utsikterna av makroekonomisk osäkerhet.
Utdelning
ProfilGruppens riktlinjer för utdelning kvarstår. Mot bakgrund av verksamhetens resultat och att fördröjd utbetalning av försäkringsersättning har påverkat kassaflödet negativt, föreslår styrelsen att ingen utdelning utgår för verksamhetsåret 2011.
Årsstämma 2012
Årsstämma 2012 kommer att äga rum kl 15.00 torsdagen den 29 mars 2012. Alla aktieägare hälsas då välkomna till Folkets Hus i Åseda.
Tidpunkter för ekonomisk redovisning
Ekonomisk information för 2012 kommer att lämnas kvartalsvis. Delårsrapport första kvartalet 2 maj 2012, klockan 14.00 Delårsrapport andra kvartalet 20 juli 2012, klockan 11.00 Delårsrapport tredje kvartalet 24 oktober 2012, klockan 14.00
Årsredovisning
Årsredovisningen för 2011 kommer att distribueras per post till samtliga aktieägare under mars 2012 och finnas tillgänglig i bolagets reception och på bolagets hemsida från den 8 mars 2012.
Åseda den 16 februari 2012
Styrelsen i ProfilGruppen AB (publ) Org. nr. 556277-8943
Koncernens totalresultat
| Koncernen, Mkr | kv 4 2011 |
kv 4 2010 |
kv 1-4 2011 |
kv 1-4 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 195,5 | 230,5 | 836,7 | 901,4 |
| Kostnad för sålda varor | -182,3 | -197,9 | -754,6 | -771,3 |
| Bruttoresultat | 13,2 | 32,6 | 82,1 | 130,1 |
| Övriga rörelseintäkter | 11,0 | 0,2 | 58,2 | 0,3 |
| Försäljningskostnader | -12,2 | -15,6 | -54,6 | -50,8 |
| Administrationskostnader | -8,6 | -13,1 | -44,4 | -50,4 |
| Övriga rörelsekostnader | -2,0 | 0,0 | -23,6 | 0,0 |
| Rörelseresultat | 1,4 | 4,1 | 17,7 | 29,2 |
| Finansiella intäkter | 0,0 | 0,1 | 0,3 | 0,3 |
| Finansiella kostnader | -1,9 | -2,1 | -7,4 | -7,6 |
| Finansnetto | -1,9 | -2,0 | -7,1 | -7,3 |
| Resultat före skatt | -0,5 | 2,1 | 10,6 | 21,9 |
| Skatt | -0,1 | -1,1 | -3,1 | -6,3 |
| Periodens resultat | -0,6 | 1,0 | 7,5 | 15,6 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Förändringar i säkringsreserv | 1,5 | 0,2 | -6,0 | 9,8 |
| Omräkningsdifferenser Övrigt redovisat direkt mot eget |
-0,1 | 0,3 | 0,0 | -0,2 |
| kapital | 0,0 | -0,3 | 0,0 | -0,3 |
| Periodens totalresultat | 0,8 | 1,2 | 1,5 | 24,9 |
| Resultat per aktie, kr Genomsnittligt antal aktier, tusental |
-0,14 4 933 |
0,21 4 933 |
1,51 4 933 |
3,17 4 933 |
| Ingen utspädning finns. | ||||
| Av- och nedskrivningar på materiella och | ||||
| immateriella anläggningstillgångar Byggnader och mark |
1,0 | 2,4 | 5,0 | 5,2 |
| Maskiner och inventarier | 5,9 | 7,8 | 25,9 | 27,8 |
| Totalt | 6,9 | 10,2 | 30,9 | 33,0 |
| Varav nedskrivningar | 0,0 | 1,4 | 2,7 | 1,4 |
Koncernens finansiella ställning
| Koncernen, Mkr | 31 december 2011 |
31 december 2010 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 10,0 | 10,0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 244,1 | 244,5 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0,2 | 0,2 |
| Summa anläggningstillgångar | 254,3 | 254,7 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Varulager | 115,6 | 100,6 |
| Kortfristiga fordringar | 141,3 | 146,7 |
| Likvida medel | 1,9 | 43,2 |
| Summa omsättningstillgångar | 258,8 | 290,5 |
| Summa tillgångar | 513,1 | 545,2 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 161,4 | 167,3 |
| Långfristiga skulder | ||
| Räntebärande skulder | 67,9 | 80,4 |
| Ej räntebärande skulder | 42,0 | 46,3 |
| Summa långfristiga skulder | 109,9 | 126,7 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Räntebärande skulder | 78,1 | 90,9 |
| Ej räntebärande skulder | 163,7 | 160,3 |
| Summa kortfristiga skulder | 241,8 | 251,2 |
| Summa eget kapital och skulder | 513,1 | 545,2 |
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | ||
| Fastighetsinteckningar | 84,8 | 84,8 |
| Företagsinteckningar | 174,0 | 174,0 |
| Aktier i dotterbolag | 195,9 | 202,8 |
| Pantförskrivna kundfordringar Borgensförbindelser till förmån för andra |
101,4 | 108,4 |
| företag Garantiåtaganden FPG/PRI |
0,7 0,2 |
1,0 0,2 |
Koncernens förändringar i eget kapital
| kv 4 | kv 4 | kv 1-4 | kv 1-4 | |
|---|---|---|---|---|
| Koncernen, Mkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 |
| Vid periodens början | 160,6 | 166,1 | 167,3 | 142,4 |
| Utdelning | 0,0 | 0,0 | -7,4 | 0,0 |
| Periodens totalresultat | 0,8 | 1,2 | 1,5 | 24,9 |
| Vid periodens slut | 161,4 | 167,3 | 161,4 | 167,3 |
Koncernens kassaflöde
| Koncernen, Mkr | kv 4 2011 |
kv 4 2010 |
kv 1-4 2011 |
kv 1-4 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseflöde 1) | 4,3 | 15,5 | 36,0 | 51,8 |
| Förändring av rörelsekapital | -10,8 | 3,5 | -14,4 | -33,4 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -6,5 | 19,0 | 21,6 | 18,4 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -5,4 | -2,3 | -29,4 | -6,1 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 11,7 | 11,0 | -33,4 | 28,4 |
| Periodens kassaflöde | -0,2 | 27,7 | -41,2 | 40,7 |
| Likvida medel vid periodens början | 2,4 | 15,6 | 43,2 | 4,2 |
| Kursdifferens i likvida medel | -0,3 | -0,1 | -0,1 | -1,7 |
| Likvida medel vid periodens slut | 1,9 | 43,2 | 1,9 | 43,2 |
1) Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital.
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapportering RFR 2 Redovisning för juridiska personer. De redovisningsprinciper som tillämpas stämmer överens med de principer som användes vid upprättandet av den senaste årsredovisningen.
Nyckeltal
| Koncernen | kv 4 2011 |
kv 4 2010 |
kv 1-4 2011 |
kv 1-4 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Intäkter, Mkr | 195,5 | 230,5 | 836,7 | 901,4 |
| Resultat före av- och nedskrivningar, Mkr | 8,3 | 14,3 | 48,6 | 62,2 |
| Rörelseresultat, Mkr | 1,4 | 4,1 | 17,7 | 29,2 |
| Rörelsemarginal, % | 0,7 | 1,8 | 2,1 | 3,2 |
| Resultat före skatt, Mkr | -0,5 | 2,1 | 10,6 | 21,9 |
| Resultatmarginal, % | -0,3 | 0,9 | 1,3 | 2,4 |
| Avkastning på eget kapital, % | -1,7 | 2,5 | 4,5 | 10,1 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 1,8 | 5,1 | 5,6 | 9,4 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr | -6,5 | 19,0 | 21,6 | 18,4 |
| Investeringar, Mkr | 7,7 | 3,2 | 31,2 | 7,8 |
| Likviditetsreserv, Mkr | - | - | 68,0 | 105,2 |
| Nettoskuld, Mkr Räntebärande skulder och |
- | - | 144,1 | 128,2 |
| räntebärande avsättningar, Mkr | - | - | 146,0 | 171,3 |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | - | - | 0,89 | 0,77 |
| Balansomslutning, Mkr | - | - | 513,1 | 545,2 |
| Soliditet, % | - | - | 31,5 | 30,7 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr | 2,6 | 2,8 | 2,6 | 2,9 |
| Andel riskbärande kapital, % | - | - | 39,6 | 39,2 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 0,7 | 2,0 | 2,4 | 3,9 |
| Medelantal anställda | 378 | 391 | 391 | 378 |
| Intäkter per anställd (medelantal), Tkr | 517 | 590 | 2 140 | 2 385 |
| Resultat före skatt per anställd (medelantal), Tkr | -1 | 5 | 27 | 58 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental (Ingen utspädning finns.) |
4 933 | 4 933 | 4 933 | 4 933 |
| Antal aktier vid periodens slut, tusental | 4 933 | 4 933 | 4 933 | 4 933 |
| Resultat per aktie, kr | -0,14 | 0,21 | 1,51 | 3,17 |
| Eget kapital per aktie, kr | - | - | 32,72 | 33,92 |
Definitioner finns i ProfilGruppens årsredovisning 2010. Avrundningsdifferenser kan förekomma. Samtliga uppgifter gäller koncernen där inget annat anges
Moderbolaget
Moderbolagets intäkter uppgick till 24,3 Mkr (28,3) och har utgjorts av hyror och ersättning för tjänster från bolag i koncernen. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 12,7 Mkr (7,8),
Investeringarna i moderbolaget uppgick till 5,3 Mkr (0,4). Årets och föregående års investeringar avsåg fastighetsinvesteringar. Moderbolagets räntebärande skulder uppgick den 31 december 2011 till 43,3 Mkr (52,6). Förändringen i moderbolagets likviditet har under perioden varit 0 Mkr (0).
Moderbolaget har en (1) person anställd.
Moderbolagets risker och osäkerhetsfaktorer har inte väsentligt förändrats gentemot vad som beskrivits i årsredovisningen för 2010.
Inga väsentliga närståendetransaktioner utöver nämnda debiteringar på dotterbolag har skett under perioden.
Moderbolagets resultaträkning
| kv 4 | kv 4 | kv 1-4 | kv 1-4 | |
|---|---|---|---|---|
| Moderbolaget, Mkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 |
| Intäkter | 5,7 | 9,8 | 24,3 | 28,3 |
| Kostnad för sålda varor | -2,2 | -2,4 | -4,8 | -4,9 |
| Bruttoresultat | 3,5 | 7,4 | 19,5 | 23,4 |
| Övriga rörelseintäkter | 1,4 | 0,0 | 2,8 | 0,0 |
| Administrationskostnader | -1,4 | -6,3 | -8,4 | -16,8 |
| Övriga rörelsekostnader | 1,3 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Rörelseresultat | 4,8 | 1,1 | 13,9 | 6,6 |
| Ränteintäkter och liknande | 4,0 | 5,0 | 4,0 | 6,0 |
| Räntekostnader och liknande | -4,0 | -2,6 | -5,2 | -4,8 |
| Resultat efter finansiella poster | 4,8 | 3,5 | 12,7 | 7,8 |
| Bokslutsdispositioner | 1,7 | -1,4 | 1,7 | -1,4 |
| Resultat före skatt | 6,5 | 2,1 | 14,4 | 6,4 |
| Skatt | -1,7 | -0,6 | -3,9 | -1,8 |
| Periodens resultat | 4,8 | 1,5 | 10,5 | 4,6 |
Moderbolagets balansräkning
| 31 december | 31 december | |
|---|---|---|
| Moderbolaget, Mkr | 2011 | 2010 |
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 95,3 | 94,5 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 108,9 | 108,9 |
| Summa anläggningstillgångar | 204,2 | 203,4 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kortfristiga fordringar | 1,4 | 3,0 |
| Likvida medel | 0,4 | 0,4 |
| Summa omsättningstillgångar | 1,8 | 3,4 |
| Summa tillgångar | 206,0 | 206,8 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 40,0 | 36,9 |
| Obeskattade reserver | 23,1 | 24,8 |
| Avsättningar för skatter | 3,3 | 2,8 |
| Långfristiga skulder | 25,8 | 35,3 |
| Kortfristiga skulder | 113,8 | 107,0 |
| Summa eget kapital och skulder | 206,0 | 206,8 |
ProfilGruppen-koncernen
ProfilGruppen-koncernen
Korta fakta om koncernen
- ProfilGruppen AB i småländska Åseda utvecklar och tillverkar kundanpassade profiler och komponenter i aluminium.
- Bolaget har kunder i flera europeiska länder och under 2011 exporterades 50 procent av volymen.
- Profiler i aluminium används inom många branscher, exempelvis bygg, fordon telekom/elektronik och inredning.
- Tillverkningen av profiler sker i tre moderna presslinjer vid företagets anläggningar i ProfilGruppen Extrusions AB. Förädling av profiler såsom skärande bearbetning, ytbehandling, friktionssvetsning, bockning och montering sker vid företagets anläggningar i Åseda och Klavreström.
- ProfilGruppen har under de senaste åren gjort stora investeringar i utrustning för tillverkning och förädling av aluminiumprofiler.
- Bolaget samarbetar med ett tiotal regionala leverantörer som förädlar produkter för ProfilGruppens räkning.
- Bolaget är kvalitetscertifierat enligt ISO-TS 16949, ISO 9001 och ISO 14001.
- ProfilGruppen AB noterades på Stockholmsbörsen i juni 1997 och återfinns under listan Small cap.