AI assistant
Profilgruppen — Earnings Release 2010
Feb 16, 2011
3191_10-k_2011-02-16_aad013f7-93d2-47cc-b1d3-6dad9a52e9da.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké från ProfilGruppen AB (publ), Åseda den 16 februari 2011 januari – december 2010
Styrelsen föreslår utdelning om 1,50 kr per aktie
Fjärde kvartalet
- * Intäkter 230,5 Mkr (192,2), upp 20 procent jämfört med föregående år
- * Rörelseresultat 4,1 Mkr (2,1), vilket belastats med kostnader för skiljeförfarande om 1,9 Mkr
- * Kassaflöde från den löpande verksamheten 19,0 Mkr (18,5)
- * Resultat per aktie 0,21 kr (-0,08)
Året
- * Intäkter 901,4 Mkr (764,3), upp 18 procent jämfört med föregående år
- * Rörelseresultat 29,2 Mkr (-10,5), vilket belastats med kostnader för skiljeförfarande om 3,7 Mkr
- * Nettoresultat 15,6 Mkr (-13,7)
- * Kassaflöde från den löpande verksamheten 18,4 Mkr (28,4)
- * Resultat per aktie 3,17 kr (-2,77)
- * Styrelsen föreslår utdelning om 1,50 kr per aktie (0,00).
ProfilGruppens VD och Koncernchef, Claes Seldeby kommenterar:
"Återhämtningen under 2010 ger oss förutsättningar för ökad marknadsnärvaro och stärkt konkurrenskraft under 2011."
Claes Seldeby, VD och Koncernchef, mobil 073-230 05 70 e-post: [email protected]
Peter Schön, Finanschef, mobil 070-339 89 99 e-post: [email protected]
Denna information offentliggörs i enlighet med tillämpliga lagar, noteringsavtal och föreskrifter. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 16 februari 2011 kl 14.00.
För resultat, finansiell ställning, kassaflöde, nyckeltal och övriga fakta om koncernen, se sidan 6-14. Aktuell information och foto för fri publicering finns på www.profilgruppen.se.
Kontaktpersoner för information:
Bokslutskommuniké från ProfilGruppen AB (publ), januari – december 2010
Marknad
Marknaden för aluminiumprofiler i Europa har generellt visat uppgång även under årets sista kvartal. I likhet med tidigare under året är uppgången primärt driven av fordonsbranschen, där nu inte enbart personbilar utan även andra transportsektorer uppvisar stark återhämtning. Bygg- och anläggningsbranschen, som tidigare varit ett undantag från den allmänna uppgången, börjar visa tecken på återhämtning.
I den europeiska branschorganisationen EAA:s senaste prognos bedömdes marknadsvolymen för aluminiumprofiler ha ökat med 16 procent för helåret 2010 respektive 5 procent för det fjärde kvartalet, jämfört med motsvarande perioder 2009.
Råvarupriset för aluminium på London Metal Exchange (LME) har stigit cirka fem procent under fjärde kvartalet och uppgick vid årsskiftet till cirka 2 500 USD/ton, vilket är cirka tio procent högre än vid föregående årsskifte. Det globala LME-lagret uppgick vid årsskiftet till knappt 4,3 miljoner ton, vilket är något lägre än vid ingången av det fjärde kvartalet.
Intäkter
Koncernens intäkter för året uppgick till 901,4 Mkr (764,3), en ökning med 18 procent jämfört med föregående år. Leveransvolymen uppgick till 20 800 ton (17 400) aluminiumprofiler, en ökning med 20 procent från föregående år.
| kv 4 | kv 4 | kv 1-4 | kv 1-4 | |
|---|---|---|---|---|
| Intäkter per land, Mkr | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
| Sverige | 122,3 | 105,0 | 462,2 | 419,5 |
| Tyskland | 26,4 | 21,2 | 122,5 | 90,9 |
| Norge | 17,0 | 16,9 | 65,6 | 54,8 |
| Danmark | 12,6 | 9,9 | 40,9 | 41,4 |
| Polen | 13,6 | 11,5 | 75,2 | 57,1 |
| England | 13,4 | 11,1 | 52,9 | 34,7 |
| Övriga länder | 25,2 | 16,6 | 82,1 | 65,9 |
| TOTAL | 230,5 | 192,2 | 901,4 | 764,3 |
Exportandelen uppgick till 50 procent (45) i volym räknat och till 49 procent (45) av intäkterna.
Leveranserna till den svenska marknaden ökade med tio procent för helåret jämfört med föregående år. Samtliga segment uppvisade ökade intäkter för året, med undantag av bygg- och anläggningsbranschen som efter en inledande nedgång återhämtade sig under fjärde kvartalet och totalt sett visade oförändrade intäkter jämfört med 2009.
Intäkterna från exportmarknaderna ökade med 27 procent för helåret jämfört med föregående år. På den tyska marknaden var ökningen närmare 35 procent, i stor utsträckning relaterad till kraftigt ökad efterfrågan inom segmentet allmän verkstadsindustri. På de norska, engelska och polska marknaderna beror intäktsökningen främst av tillväxt inom fordonsindustrin.
| Intäkter per bransch, Mkr | kv 4 2010 |
kv 4 2009 |
kv 1-4 2010 |
kv 1-4 2009 |
|---|---|---|---|---|
| El | 51,0 | 48,8 | 195,0 | 196,1 |
| Fordon | 76,6 | 52,5 | 295,8 | 184,0 |
| Bygg | 39,4 | 31,2 | 125,5 | 134,0 |
| Interiör | 15,1 | 20,6 | 80,8 | 79,5 |
| Allmän verkstadsindustri | 33,0 | 18,0 | 134,9 | 92,1 |
| Övriga branscher | 15,4 | 21,1 | 69,4 | 78,6 |
| TOTAL | 230,5 | 192,2 | 901,4 | 764,3 |
Sett över helåret 2010 har intäkterna inom segmenten fordon och allmän verkstadsindustri ökat med 61 respektive 46 procent. Leveranserna till tunga fordon har relativt sett ökat mer än fordonssegmentet i stort. Till kunder inom el- och byggsegmenten har leveranserna minskat med en respektive sex procent jämfört med helåret 2009. Sedan andra kvartalet visar elsegmentet åter tillväxt och under fjärde kvartalet har även byggsegmentet tydligt vänt uppåt.
Under året producerade koncernen 20 900 ton (17 100) aluminiumprofiler.
Resultatkommentar
Rörelseresultatet för 2010 uppgick till 29,2 Mkr (-10,5), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 3,2 procent (-1,4). Kostnader för skiljeförfarande har under året uppgått till 3,7 Mkr. Resultatförbättringen i förhållande till föregående år är främst en effekt av ökade leveransvolymer. Resultatet för första kvartalet föregående år belastades med uppsägningskostnader om 3,5 Mkr.
Resultatet före skatt uppgick till 21,9 Mkr (-17,8). Resultatet efter skatt uppgick till 15,6 Mkr (-13,7).
Resultatet per aktie uppgick till 3,17 kronor (-2,77). Genomsnittligt tusental aktier under perioden var 4 933 (4 933).
Avkastningen på sysselsatt kapital uppgick till 9,4 procent (-3,6).
Det fjärde kvartalet
Intäkterna under det fjärde kvartalet uppgick till 230,5 Mkr (192,2), en ökning jämfört med föregående år om 20 procent. Under kvartalet levererades 5 200 ton (4 500) aluminiumprofiler och produktionen uppgick till 5 100 ton (4 500). Exportandelen uppgick till 48 procent (46) av volymen och 49 procent (45) av intäkterna.
Rörelseresultatet uppgick till 4,1 Mkr (2,1). Kostnader för skiljeförfarande uppgick under kvartalet till 1,9 Mkr.
Resultatet före skatt uppgick till 2,1 Mkr (0,2). Resultatet per aktie uppgick till 0,21 kronor (-0,08).
Investeringar
Löpande investeringar under året uppgick till totalt 7,8 Mkr (20,4).
Finansiering och likviditet
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 18,4 Mkr (28,4) och efter investeringsverksamheten till 12,3 Mkr (7,9). En tidigare använd finansieringslösning för huvuddelen av koncernens råvaruinköp ersattes under årets första kvartal med ordinarie rörelsekredit, vilket ökat de
räntebärande skulderna med 18 Mkr och påverkat kassaflödet negativt med samma belopp. Den främsta orsaken till det ökade rörelsekapitalet är högre leveransvolymer.
Kassaflödet från den löpande verksamheten under fjärde kvartalet uppgick till 19,0 Mkr (18,5).
Balansomslutningen per den 31 december 2010 var 545,2 Mkr (499,3). Den ökade balansomslutningen är främst en effekt av ökade kundfordringar och något högre lager.
Nettoskulden uppgick den 31 december 2010 till 128,2 Mkr (140,0) och nettoskuldsättningsgraden till 0,77 (0,98).
Personal
Medelantal anställda i koncernen var 378 (376), varav 58 (55) avsåg anställda i förädlingsbolagen. Antalet anställda i koncernen per den 31 december 2010 uppgick till 386 (353).
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Bolagets risker och riskhantering har inte väsentligt förändrats sedan upprättandet av årsredovisningen för 2009.
Utsikter för 2011
Den positiva volymutvecklingen på den europeiska profilmarknaden förväntas fortsätta under 2011, dock med måttlig tillväxttakt jämfört med 2010.
Utdelning
För verksamhetsåret 2010 föreslår styrelsen en utdelning om 1,50 kr per aktie (0,00), vilket innebär att den totala utdelningen uppgår till 7,4 Mkr (0,0). Styrelsen föreslår att avstämningsdag för utdelning ska vara den 4 april 2011 samt att utbetalningsdag för utdelningen ska vara den 8 april 2011.
Årsstämma 2011
Årsstämma 2011 kommer att äga rum kl 15.00 torsdagen den 31 mars 2011. Alla aktieägare hälsas då välkomna till Folkets Hus i Åseda.
Tidpunkter för ekonomisk redovisning
Ekonomisk information för 2011 kommer att lämnas kvartalsvis.
| Delårsrapport första kvartalet | 26 april 2011 |
|---|---|
| Delårsrapport andra kvartalet | 19 juli 2011 |
| Delårsrapport tredje kvartalet | 24 oktober 2011 |
| Bokslutskommuniké 2011 | 16 februari 2012 |
Årsredovisning
Årsredovisningen för 2010 kommer att distribueras per post till samtliga aktieägare under mars 2011 och finnas tillgänglig i bolagets reception och på bolagets hemsida från den 10 mars 2011.
Åseda den 16 februari 2011
Styrelsen i ProfilGruppen AB (publ) Org. nr. 556277-8943
Denna rapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Koncernens totalresultat
| Koncernen, Mkr | kv 4 2010 |
kv 4 2009 |
kv 1-4 2010 |
kv 1-4 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 230,5 | 192,2 | 901,4 | 764,3 |
| Kostnad för sålda varor | -197,9 | -168,2 | -771,3 | -688,3 |
| Bruttoresultat | 32,6 | 24,0 | 130,1 | 76,0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,2 | 0,0 | 0,3 | 0,2 |
| Försäljningskostnader | -15,6 | -11,7 | -50,8 | -46,1 |
| Administrationskostnader | -13,1 | -10,2 | -50,4 | -40,6 |
| Rörelseresultat | 4,1 | 2,1 | 29,2 | -10,5 |
| Finansiella intäkter | 0,1 | 0,0 | 0,3 | 0,3 |
| Finansiella kostnader | -2,1 | -1,9 | -7,6 | -7,6 |
| Finansnetto | -2,0 | -1,9 | -7,3 | -7,3 |
| Resultat före skatt | 2,1 | 0,2 | 21,9 | -17,8 |
| Skatt | -1,1 | -0,6 | -6,3 | 4,1 |
| Periodens resultat | 1,0 | -0,4 | 15,6 | -13,7 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Förändringar i säkringsreserv | 0,2 | 0,6 | 9,8 | 18,2 |
| Omräkningsdifferenser | 0,3 | 0,1 | -0,2 | 0,0 |
| Övrigt redovisat direkt mot eget kapital |
-0,3 | 0,0 | -0,3 | 0,5 |
| Periodens totalresultat | 1,2 | 0,3 | 24,9 | 5,0 |
| Resultat per aktie, kr | 0,21 | -0,08 | 3,17 | -2,77 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental |
4 933 | 4 933 | 4 933 | 4 933 |
| Ingen utspädning finns. | ||||
| Av- och nedskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar |
||||
| Byggnader och mark | 2,4 | 1,0 | 5,2 | 3,7 |
| Maskiner och inventarier | 7,8 | 7,7 | 27,8 | 28,5 |
| Totalt | 10,2 | 8,7 | 33,0 | 32,2 |
Varav nedskrivningar 1,4 0,0 1,4 0,0
Koncernens finansiella ställning
| Koncernen, Mkr | 31 december 2010 |
31 december 2009 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 10,0 | 10,0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 244,5 | 271,3 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0,2 | 0,2 |
| Summa anläggningstillgångar | 254,7 | 281,5 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Varulager | 100,6 | 84,0 |
| Kortfristiga fordringar | 146,7 | 129,6 |
| Likvida medel | 43,2 | 4,2 |
| Summa omsättningstillgångar | 290,5 | 217,8 |
| Summa tillgångar | 545,2 | 499,3 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 167,3 | 142,4 |
| Långfristiga skulder | ||
| Räntebärande skulder | 80,4 | 92,1 |
| Ej räntebärande skulder | 46,3 | 43,7 |
| Summa långfristiga skulder | 126,7 | 135,8 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Räntebärande skulder | 90,9 | 52,0 |
| Ej räntebärande skulder | 160,3 | 169,1 |
| Summa kortfristiga skulder | 251,2 | 221,1 |
| Summa eget kapital och skulder | 545,2 | 499,3 |
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | ||
| Fastighetsinteckningar | 84,8 | 84,8 |
| Företagsinteckningar | 174,0 | 174,0 |
| Aktier i dotterbolag | 202,8 | 194,1 |
| Pantförskrivna kundfordringar Borgensförbindelser till förmån för andra |
108,4 | - |
| företag Garantiåtaganden FPG/PRI |
1,0 0,2 |
1,0 0,2 |
Koncernens förändringar i eget kapital
| Koncernen, Mkr | kv 4 2010 |
kv 4 2009 |
kv 1-4 2010 |
kv 1-4 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Vid periodens början | 166,1 | 142,1 | 142,4 | 142,3 |
| Utdelning | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -4,9 |
| Periodens totalresultat | 1,2 | 0,3 | 24,9 | 5,0 |
| Vid periodens slut | 167,3 | 142,4 | 167,3 | 142,4 |
7
PROFILGRUPPEN AB (publ) Org nr. 556277-8943 Box 36, 360 70 ÅSEDA, Tel. 0474-550 00, www.profilgruppen.se
Koncernens kassaflöde
| Koncernen, Mkr | kv 4 2010 |
kv 4 2009 |
kv 1-4 2010 |
kv 1-4 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseflöde 1) | 15,5 | 6,8 | 51,8 | 18,3 |
| Förändring av rörelsekapital | 3,5 | 11,7 | -33,4 | 10,1 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 19,0 | 18,5 | 18,4 | 28,4 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -2,3 | -0,9 | -6,1 | -20,5 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 11,0 | -16,3 | 28,4 | -10,6 |
| Periodens kassaflöde | 27,7 | 1,3 | 40,7 | -2,7 |
| Likvida medel vid periodens början | 15,6 | 2,8 | 4,2 | 6,6 |
| Kursdifferens i likvida medel | -0,1 | 0,1 | -1,7 | 0,3 |
| Likvida medel vid periodens slut | 43,2 | 4,2 | 43,2 | 4,2 |
1) Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital.
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapportering RFR 2.3 Redovisning för juridiska personer. De redovisningsprinciper som tillämpas stämmer överens med de principer som användes vid upprättandet av den senaste årsredovisningen förutom med avseende på de nya standarder, uppdateringar och förändringar som har tillämpats sedan 1 januari 2010. De nya standarder, uppdateringar och förändringar som antagits av EU och som tillämpas från och med 1 januari 2010 är IFRS 3R Rörelseförvärv och IAS 27R Koncernredovisning och separata finansiella rapporter, IFRIC 12 Avtal om ekonomiska eller samhälleliga tjänster, IFRIC 15 Avtal om uppförande av fastigheter, IFRIC 16 Säkringar av nettoinvesteringar i utlandsverksamhet, IFRIC 17 Utdelning av sakvärde till ägare samt IFRIC 18 Överföring av tillgångar. Förändringarna har i dagsläget inte givit upphov till några effekter på redovisningen.
Nyckeltal
| Koncernen | kv 4 2010 |
kv 4 2009 |
kv 1-4 2010 |
kv 1-4 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Intäkter, Mkr | 230,5 | 192,2 | 901,4 | 764,3 |
| Resultat före av- och nedskrivningar, Mkr | 14,3 | 10,8 | 62,2 | 21,7 |
| Rörelseresultat, Mkr | 4,1 | 2,1 | 29,2 | -10,5 |
| Rörelsemarginal, % | 1,8 | 1,1 | 3,2 | -1,4 |
| Resultat före skatt, Mkr | 2,1 | 0,2 | 21,9 | -17,8 |
| Resultatmarginal, % | 0,9 | 0,1 | 2,4 | -2,3 |
| Avkastning på eget kapital, % | 2,5 | -1,1 | 10,1 | -9,6 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 5,1 | 2,9 | 9,4 | -3,6 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr | 19,0 | 18,5 | 18,4 | 28,4 |
| Investeringar, Mkr | 3,2 | 2,6 | 7,8 | 20,4 |
| Likviditetsreserv, Mkr | - | - | 105,2 | 99,2 |
| Nettoskuld, Mkr Räntebärande skulder och |
- | - | 128,2 | 140,0 |
| räntebärande avsättningar, Mkr | - | - | 171,3 | 144,1 |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | - | - | 0,77 | 0,98 |
| Balansomslutning, Mkr | - | - | 545,2 | 499,3 |
| Soliditet, % | - | - | 30,7 | 28,5 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr | 2,8 | 2,6 | 2,9 | 2,7 |
| Andel riskbärande kapital, % | - | - | 39,2 | 37,2 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 2,0 | 1,1 | 3,9 | -1,4 |
| Medelantal anställda | 391 | 351 | 378 | 376 |
| Intäkter per anställd (medelantal), Tkr | 590 | 548 | 2 385 | 2 034 |
| Resultat före skatt per anställd (medelantal), Tkr | 5 | 1 | 58 | -47 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental (Ingen utspädning finns.) |
4 933 | 4 933 | 4 933 | 4 933 |
| Antal aktier vid periodens slut, tusental | 4 933 | 4 933 | 4 933 | 4 933 |
| Resultat per aktie, kr | 0,21 | -0,08 | 3,17 | -2,77 |
| Eget kapital per aktie, kr | - | - | 33,92 | 28,86 |
Definitioner finns i ProfilGruppens årsredovisning 2009. Avrundningsdifferenser kan förekomma. Samtliga uppgifter gäller koncernen där inget annat anges
Moderbolaget
Moderbolagets intäkter uppgick till 28,3 Mkr (24,7) och har utgjorts av hyror och ersättning för tjänster från bolag i koncernen. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 7,8 Mkr (11,8),
Investeringarna i moderbolaget uppgick till 0,4 Mkr (3,9). Årets och föregående års investeringar avsåg fastighetsinvesteringar. Moderbolagets räntebärande skulder uppgick den 31 december 2010 till 52,6 Mkr (62,3). Förändringen i moderbolagets likviditet har under perioden varit 0 Mkr (0).
Moderbolaget har en (1) person anställd.
Moderbolagets risker och osäkerhetsfaktorer har inte väsentligt förändrats gentemot vad som beskrivits i årsredovisningen för 2009.
Inga väsentliga närståendetransaktioner utöver nämnda debiteringar på dotterbolag har skett under perioden.
Moderbolagets resultaträkning
| Moderbolaget, Mkr | kv 4 2010 |
kv 4 2009 |
kv 1-4 2010 |
kv 1-4 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 9,8 | 6,2 | 28,3 | 24,7 |
| Kostnad för sålda varor | -2,4 | -1,0 | -4,9 | -3,4 |
| Bruttoresultat | 7,4 | 5,2 | 23,4 | 21,3 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Administrationskostnader | -6,3 | -1,4 | -16,8 | -6,6 |
| Rörelseresultat | 1,1 | 3,8 | 6,6 | 14,7 |
| Ränteintäkter och liknande | 5,0 | 0,2 | 6,0 | 1,2 |
| Räntekostnader och liknande | -2,6 | -1,8 | -4,8 | -4,1 |
| Resultat efter finansiella poster | 3,5 | 2,2 | 7,8 | 11,8 |
| Bokslutsdispositioner | -1,4 | -0,2 | -1,4 | -0,2 |
| Resultat före skatt | 2,1 | 2,0 | 6,4 | 11,6 |
| Skatt | -0,6 | -0,4 | -1,8 | -3,1 |
| Periodens resultat | 1,5 | 1,6 | 4,6 | 8,5 |
Moderbolagets balansräkning
| Moderbolaget, Mkr | 31 december 2010 |
31 december 2009 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 94,5 | 98,8 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 108,9 | 108,9 |
| Summa anläggningstillgångar | 203,4 | 207,7 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kortfristiga fordringar | 3,0 | 4,2 |
| Likvida medel | 0,4 | 0,4 |
| Summa omsättningstillgångar | 3,4 | 4,6 |
| Summa tillgångar | 206,8 | 212,3 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 36,9 | 32,4 |
| Obeskattade reserver | 24,8 | 23,3 |
| Avsättningar för skatter | 2,8 | 3,2 |
| Långfristiga skulder | 35,3 | 44,7 |
| Kortfristiga skulder | 107,0 | 108,7 |
| Summa eget kapital och skulder | 206,8 | 212,3 |
ProfilGruppen-koncernen
ProfilGruppen-koncernen
Korta fakta om koncernen
- ProfilGruppen AB i småländska Åseda utvecklar och tillverkar kundanpassade profiler och komponenter i aluminium.
- Bolaget har kunder i flera europeiska länder och under 2010 exporterades 50 procent av volymen.
- Profiler i aluminium används inom många branscher, exempelvis bygg, fordon telekom/elektronik och inredning.
- Tillverkningen av profiler sker i tre moderna presslinjer vid företagets anläggningar i ProfilGruppen Extrusions AB.
- De förädlande dotterbolagen ProfilGruppen Manufacturing AB och ProfilGruppen Components AB är utrustade för skärande bearbetning, ytbehandling, friktionssvetsning, bockning och montering.
- ProfilGruppen har under de senaste åren gjort stora investeringar i utrustning för tillverkning och förädling av aluminiumprofiler.
- Bolaget samarbetar med ett tiotal regionala leverantörer som förädlar produkter för ProfilGruppens räkning.
- Koncernen hade 386 personer anställda vid utgången av 2010.
- Bolaget är kvalitetscertifierat enligt ISO-TS 16949, ISO 9001 och ISO 14001.
- ProfilGruppen AB noterades på Stockholmsbörsen i juni 1997 och återfinns under listan Small cap.